Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2022 года № 29767.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Типовую учебную программу по учебному предмету "Әліппе" для 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовую учебную программу по учебному предмету "Ана тілі" для 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовую учебную программу по учебному предмету "Букварь" для 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Типовую учебную программу по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения) согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Типовую учебную программу по учебному предмету "Елипбә" для 1 класса уровня начального образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Типовую учебную программу по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Типовую учебную программу по учебному предмету "Алифбе" для 1 класса уровня начального образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Типовую учебную программу по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Типовую учебную программу по учебному предмету "Алифбо" для 1 класса уровня начального образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Типовую учебную программу по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 10 к настоящему приказу;

Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің жалпы білім беретін пәндері мен таңдау курстары бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 қыркүйекте № 29767 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Әліппе" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Ана тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Букварь" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде);
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде);
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Елипбә" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде);
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде);
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Алифбе" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту өзбек тілінде);
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту өзбек тілінде);
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Алифбо" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде);
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде);

11) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения) согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) Типовую учебную программу по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения) согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Типовую учебную программу по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения) согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) Типовую учебную программу по учебному предмету "Уйгурский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) Типовую учебную программу по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) Типовую учебную программу по учебному предмету "Узбекский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) Типовую учебную программу по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) Типовую учебную программу по учебному предмету "Таджикский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) Типовую учебную программу по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 21 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 22) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
22) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 2 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения) согласно приложению 22 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 22-1) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).

11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес);
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде);
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде);
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде);
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде);
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту өзбек тілінде);
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту өзбек тілінде);
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде);
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2 сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22-1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

22-1) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 3-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения) согласно приложению 22-1 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 23) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
23) Типовую учебную программу по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 23 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусмотрено дополнить подпунктом 23-1) в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 24) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
24) Типовую учебную программу по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 24 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусмотрено дополнить подпунктом 24-1) в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 25) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
25) Типовую учебную программу по учебному предмету "Французский язык" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 25 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусмотрено дополнить подпунктом 25-1) в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
26) Типовую учебную программу по учебному предмету "Математика" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) Типовую учебную программу по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) Типовую учебную программу по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) Типовую учебную программу по учебному предмету "Познание мира" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) Типовую учебную программу по учебному предмету "Изобразительное искусство" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) Типовую учебную программу по учебному предмету "Трудовое обучение" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 31 к настоящему приказу;

22-1) осы бұйрыққа 22-1-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ 23-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ 24-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
25) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ 25-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Математика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Дүниетану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Еңбекке баулу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;

32) Типовую учебную программу по учебному предмету "Художественный труд" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) Типовую учебную программу по учебному предмету "Музыка" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) Типовую учебную программу по учебному предмету "Физическая культура" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) Типовую учебную программу по учебному предмету "Қазақ тілі" для 5-9 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) Типовую учебную программу по учебному предмету "Қазақ әдебиеті" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с русским языком обучения) согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с русским языком обучения) согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) Типовую учебную программу по учебному предмету "Уйгурский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) Типовую учебную программу по учебному предмету "Уйгурская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) Типовую учебную программу по учебному предмету "Узбекский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 43 к настоящему приказу;

32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Музыка" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту қазақ тілінде);
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту қазақ тілінде);
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту орыс тілінде);
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту орыс тілінде);
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту ұйғыр тілінде);
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту ұйғыр тілінде);
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту өзбек тілінде);

44) Типовую учебную программу по учебному предмету "Узбекская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) Типовую учебную программу по учебному предмету "Таджикский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) Типовую учебную программу по учебному предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с неказахским языком обучения) согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с нерусским языком обучения) согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) Типовую учебную программу по учебному предмету "Английский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) Типовую учебную программу по учебному предмету "Немецкий язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) Типовую учебную программу по учебному предмету "Французский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) Типовую учебную программу по учебному предмету "Математика" для 5-6 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) Типовую учебную программу по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) Типовую учебную программу по учебному предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) Типовую учебную программу по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) Типовую учебную программу по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) Типовую учебную программу по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) Типовую учебную программу по учебному предмету "Химия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 58 к настоящему приказу;

44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту өзбек тілінде);
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту тәжік тілінде);
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту тәжік тілінде);
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту қазақ тілінде емес);
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту орыс тілінде емес);
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптарына арналған "Математика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "Алгебра" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;

59) Типовую учебную программу по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) Типовую учебную программу по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) Типовую учебную программу по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) Типовую учебную программу по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) Типовую учебную программу по учебному предмету "Основы права" для 9 класса уровня основного среднего образования согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) Типовую учебную программу по учебному предмету "Абайтану" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) Типовую учебную программу по учебному предмету "Музыка" для 5-6 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 65 к настоящему приказу;
66) Типовую учебную программу по учебному предмету "Художественный труд" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) Типовую учебную программу по учебному предмету "Физическая культура" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 67 к настоящему приказу;
68) Типовую учебную программу курса "Глобальные компетенции" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению 68 к настоящему приказу;
69)Типовую учебную программу курса "Краеведение" для 7 класса уровня основного среднего образования согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) Типовую учебную программу курса "История становления межэтнических отношений" для 8-класса уровня основного среднего образования согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) Типовую учебную программу курса "Светскость и основы религиоведения" для 9 класса уровня основного среднего образования согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) Типовую учебную программу курса по выбору "Алаштану" для 9 класса уровня основного среднего образования согласно приложению 72 к настоящему приказу;
73) Типовую учебную программу курса "Абайтану" для 9-11 классов уровня основного среднего и общего среднего образования согласно приложению 73 к настоящему приказу

59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 9 сыныбына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Абайтану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптарына арналған "Музыка" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Жаһандық құзыреттілік" курсының үлгілік оқу бағдарламасы;
69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 7 сыныбына арналған ""Өлкетану" курсының үлгілік оқу бағдарламасы;
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 8 сыныбына арналған "Этносаралық қатынастардың қалыптасу тарихы" курсының үлгілік оқу бағдарламасы;
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 9 сыныбына арналған "Зайырлылық және дінтану негіздері" курсының үлгілік оқу бағдарламасы;
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес Негізгі орта білім беру деңгейінің 9 сыныбына арналған "Алаштану" курсының үлгілік оқу бағдарламасы;
73) осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес Негізгі орта және жалпы орта білім беру деңгейлерінің 9-11 сыныптары үшін "Абайтану" курсының үлгілік оқу бағдарламасы;

74) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 74 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 75) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
75) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 75 к настоящему приказу;
76) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казақ тілі" для 10-11 классов уровня основного среднего образования для специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы (с казахским языком обучения) согласно приложению 76 к настоящему приказу;
77) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 77 к настоящему приказу;
78) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 78 к настоящему приказу;
79) Типовую учебную программу по учебному предмету "Қазақ әдебиеті" для 10-11 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения) согласно приложению 79 к настоящему приказу;
80) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения) согласно приложению 80 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 81) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
81) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения) согласно приложению 81 к настоящему приказу;
82) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения) согласно приложению 82 к настоящему приказу;

74) осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
75) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
76) осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
77) осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
78) осы бұйрыққа 78-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
79) осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
80) осы бұйрыққа 80-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
81) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде);
82) осы бұйрыққа 82-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде);

83) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения) согласно приложению 83 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 84) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
84) Типовую учебную программу по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования (с неказахским языком обучения) согласно приложению 84 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 85) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
85) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образованиясогласно приложению 85 к настоящему приказу;
86) Типовую учебную программу по учебному предмету "Уйгурский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 86 к настоящему приказу;
87) Типовую учебную программу по учебному предмету "Уйгурский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 87 к настоящему приказу;
88) Типовую учебную программу по учебному предмету "Узбекский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 88 к настоящему приказу;
89) Типовую учебную программу по учебному предмету "Узбекский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 89 к настоящему приказу;
90) Типовую учебную программу по учебному предмету "Таджикский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 90 к настоящему приказу;
91) Типовую учебную программу по учебному предмету "Таджикский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 91 к настоящему приказу;
92) Типовую учебную программу по учебному предмету "Уйгурская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 92 к настоящему приказу;

83) осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
84) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
85) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85) осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Орыс тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес);
86) осы бұйрыққа 86-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде);
87) осы бұйрыққа 87-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде);
88) осы бұйрыққа 88-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту өзбек тілінде);
89) осы бұйрыққа 89-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту өзбек тілінде);
90) осы бұйрыққа 90-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде);
91) осы бұйрыққа 91-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде);
92) осы бұйрыққа 92-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұығыр әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде);

93) Типовую учебную программу по учебному предмету "Уйгурская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с уйгурским языком обучения) согласно приложению 93 к настоящему приказу;
94) Типовую учебную программу по учебному предмету "Узбекская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 94 к настоящему приказу;
95) Типовую учебную программу по учебному предмету "Узбекская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с узбекским языком обучения) согласно приложению 95 к настоящему приказу;
96) Типовую учебную программу по учебному предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 96 к настоящему приказу;
97) Типовую учебную программу по учебному предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с таджикским языком обучения) согласно приложению 97 к настоящему приказу;
98) Типовую учебную программу по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 98 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 99) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
99) Типовую учебную программу по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 99 к настоящему приказу;
100) Типовую учебную программу по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 100 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 101) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
101) Типовую учебную программу по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 101 к настоящему приказу;
102) Типовую учебную программу по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 102 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 103) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).

93) осы бұйрыққа 93-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде);
94) осы бұйрыққа 94-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту өзбек тілінде);
95) осы бұйрыққа 95-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту өзбек тілінде);
96) осы бұйрыққа 96-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде);
97) осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде);
98) осы бұйрыққа 98-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
99) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99) осы бұйрыққа 99-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
100) осы бұйрыққа 100-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
101) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101) осы бұйрыққа 101-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
102) осы бұйрыққа 102-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
103) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

103) Типовую учебную программу по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 103 к настоящему приказу;
104) Типовую учебную программу по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 104 к настоящему приказу;
105) Типовую учебную программу по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 105 к настоящему приказу;
106) Типовую учебную программу по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 106 к настоящему приказу;
107) Типовую учебную программу по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 107 к настоящему приказу;
108) Типовую учебную программу по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 108 к настоящему приказу;
109) Типовую учебную программу по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 109 к настоящему приказу;
110) Типовую учебную программу по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 110 к настоящему приказу;
111) Типовую учебную программу по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 111 к настоящему приказу;
112) Типовую учебную программу по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 112 к настоящему приказу;
113) Типовую учебную программу по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 113 к настоящему приказу;
114) Типовую учебную программу по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 114 к настоящему приказу;
115) Типовую учебную программу по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 115 к настоящему приказу;

103) осы бұйрыққа 103-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
104) осы бұйрыққа 104-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
105) осы бұйрыққа 105-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
106) осы бұйрыққа 106-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
107) осы бұйрыққа 107-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
108) осы бұйрыққа 108-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
109) осы бұйрыққа 109-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
110) осы бұйрыққа 110-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
111) осы бұйрыққа 111-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
112) осы бұйрыққа 112-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
113) осы бұйрыққа 113-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
114) осы бұйрыққа 114-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
115) осы бұйрыққа 115-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;

116) Типовую учебную программу по учебному предмету "География" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 116 к настоящему приказу;
117) Типовую учебную программу по учебному предмету "География" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 117 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 118) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
118) Типовую учебную программу по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования согласно приложению 118 к настоящему приказу;
119) Типовую учебную программу по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 119 к настоящему приказу;
120) Типовую учебную программу по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 120 к настоящему приказу;
121) Типовую учебную программу по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению 121 к настоящему приказу;
122) Типовую учебную программу по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 122 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 123) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
123) Типовую учебную программу по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 123 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 124) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
124) Типовую учебную программу по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 124 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 125) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).

116) осы бұйрыққа 116-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
117) осы бұйрыққа 117-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
118) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118) осы бұйрыққа 118-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
119) осы бұйрыққа 119-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
120) осы бұйрыққа 120-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
121) осы бұйрыққа 121-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
122) осы бұйрыққа 122-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
123) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
123) осы бұйрыққа 123-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
124) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124) осы бұйрыққа 124-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
125) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

125) Типовую учебную программу по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования согласно приложению 125 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 126) предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
126) Типовую учебную программу по учебному предмету "Физическая культура" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования согласно приложению 126 к настоящему приказу;
127) Типовую учебную программу по учебному предмету "Начальная военная и технологическая подготовка" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования согласно приложению 127 к настоящему приказу;
128) Типовую учебную программу по учебному предмету "Абайтану" для 10-11 классов уровня общего среднего образования гуманитарного направления с углубленным изучением учебных предметов "Казахский язык" и "Казахская литература" (с казахским языком обучения) согласно приложению 128 к настоящему приказу;
129) Типовую учебную программу по учебному предмету "Графика и проектирование" для 10-11 классов уровня общего среднего образования согласно приложению 129 к настоящему приказу;
130) Типовую учебную программу по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования согласно приложению 130 к настоящему приказу;
131) Типовую учебную программу курса "Глобальные компетенции" для 10 класса уровня общего среднего образования согласно приложению 131 к настоящему приказу;
132) Типовую учебную программу курса "Глобальные компетенции" для 11 класса уровня общего среднего образования согласно приложению 132 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. В приказе Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8424):

125) осы бұйрыққа 125-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
126) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126) осы бұйрыққа 126-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің (қоғамдық-гуманитарлық бағыты, жаратылыстану-математикалық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
127) осы бұйрыққа 127-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
128) осы бұйрыққа 128-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Абайтану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде);
129) осы бұйрыққа 129-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған "Графика және жобалау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
130) осы бұйрыққа 130-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
131) осы бұйрыққа 131-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің 10 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттер" курсының үлгілік оқу бағдарламасы;
132) осы бұйрыққа 132-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің 11 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттер" курсының үлгілік оқу бағдарламасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген):

подпункт 4) пункта 1 исключить;
подпункты 6) и 7) пункта 1 исключить;
подпункт 11) пункта 1 исключить;
подпункт 14) пункта 1 исключить;
подпункт 16) пункта 1 исключить.
3. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридической департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение 1
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе" для 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Структура и содержание учебной программы определены на основе общедидактических принципов и методических принципов А. Байтурсынова:
1) упражнения со звуками;
2) учет функции каждого звука в слове;
3) переход от легкого к трудному, от простого к сложному;
4) самостоятельное получение знаний через опыт.
3. Последовательность изучения букв была построена в зависимости от их частоты, сочетания и словообразовательной функции в тексте на основе исследований А. Байтурсынова, ученых-лингвистов и методистов.
4. Цель учебного предмета "Әліппе" - обучение грамоте, чтению и письму, усвоение основных языковых понятий и типов речи и формирование личности на основе национальных духовных ценностей.

1-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
1-тармақтың 6), 7) тармақшалары алынып тасталсын;
1-тармақтың 11) тармақшасы алынып тасталсын;
1-тармақтың 14) тармақшасы алынып тасталсын;
1-тармақтың 16) тармақшасы алынып тасталсын.
3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрі
А. Аймағамбетов
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
1-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Әліппе" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны жалпыдидактикалық қағидаттар және А. Байтұрсынұлының әдістемелік қағидаттары негізінде айқындалды:
1) дыбыспен жаттығу;
2) әрбір дыбыстың сөз жасаудағы қызметін есепке алу;
3) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
4) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. Әріпті таныту реті А. Байтұрсынұлының еңбектерімен қатар лингвист және әдіскер ғалымдардың зерттеулері негізінде, олардың мәтінде кездесу жиілігіне, өзара тіркесімі мен сөзжасау қызметіне қарай құрылды.
4. "Әліппе" оқу пәнінің мақсаты – әріп таныту, оқуға мен жазуға үйрету, негізгі тілдік ұғымдар мен сөйлеу әрекетінің түрлерін ұлттық рухани құндылықтар негізінде жеке тұлғаны қалыптастыру.

5. Задачи предмета "Әліппе":
1) адаптация к учебной деятельности;
2) формирование элементарных представлений (различение, сравнение, группирование и анализ) о звуке, слоге, слове, предложении, тексте (речи);
3) формирование умения распознавать звуки и буквы (печатные и письменные);
4) формирование навыков чтения (чтение слов по слогам, целыми словами, с пониманием текста, выразительное чтение) и письма;
5) совершенствование форм коммуникативной деятельности, обогащение словарного запаса;
6) формирование основ национальных духовных ценностей, любви к родному языку, Родине, народу, его культуре и традициям.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Әліппе"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, в 1 полугодии 96 часов.
7. Содержание учебного предмета:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение, текст);
3) элементарные грамматические навыки по казахскому языку;
4) элементарные понятия орфоэпических, орфографических, пунктуационных норм.
8. В процессе обучения выделяются два периода (добукварный – 12 часов, букварный – 84 часа).
9. Содержание предмета "Әліппе" реализуется в I полугодии с помощью учебника "Әліппе" (добукварный и букварный периоды).
10. Порядок и объем усвоения букв алфавита и звукового значения каждой буквы, элементарных языковых понятий:
1) 1 четверть: простое представление об языковых понятиях (речевые навыки) (добукварный период) – 12 часов;
а, р, л, у, н, закрепление (2 часа) – 12 часов;
с, о, т, қ, ы, з, м, е, д, ш, ұ, закрепление (2 часа) – 24 часа;
Примечание: на изучение буквы отводится 2 часа, оставшиеся часы отводятся на повторение по усмотрению учителя.
2) 2 четверть:
б, й, к, і, ң, ғ, ж, ә, п, ү, закрепление (3 часа) – 24 часа;
ө, г, и, я, ю, х, h, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ч, ь-ъ, алфавит – 2 часа, закрепление (4 часа) – 24 часа.
Примечание: ң – 3 часа, я, ю, х, һ, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ч, ь-ъ по 1 часу; на остальные звуки и буквы дается по 2 часа.
Буквы изучаются в заданной программой последовательности.
11. Задачи добукварного периода:
1) привитие интереса к учебной деятельности;
2) формирование первоначальных представлений о речи (звук, слог, ударение, слово, предложение);
3) формирование навыков разпознавания и применения звуковых схем-моделей речи, предложений, слов, звуков, слогов;
4) проведение звукового анализ слова: определение количества слогов в слове, определение звуков внутри слова в двух, трех слоговых словах; различение гласные и согласные звуков;

5. "Әліппе" оқу пәнінің міндеттері:
1) оқу әрекетіне бейімдеу;
2) дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін (сөйлеу) туралы қарапайым түсінік (ажырату, салыстыру, топтастыру және талдау) қалыптастыру;
3) дыбыс пен әріпті (баспа және жазба түрлері) үйрету;
4) оқу (буындап оқу, тұтас оқу, түсініп оқу, мәнерлеп оқу) және жазу дағдыларын қалыптастыру;
5) коммуникативтік әрекет түрлерін жетілдіру, сөздік қорын байыту;
6) ана тіліне, Отанына, халқына, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрметпен қарай білуге үйрету, ұлттық рухани құндылықтарды бойына сіңіру.
2-тарау. "Әліппе" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Әліппе" оқу пәнінің мазмұны
6. "Әліппе" оқу пәні бойынша оқу жүктемесі аптасына 6 сағаттан, барлығы І жартыжылдықта 96 сағатты құрайды.
7. Оқу пәнінің мазмұны:
1) қазақ тілінің дыбыстық және әріптік жүйесінен;
2) негізгі тілдік бірліктерден (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
3) қазақ тілі бойынша қарапайым грамматикалық дағдылардан;
4) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық нормалардың қарапайым түсініктерінен құралады.
8. "Әліппе" оқу пәнін оқыту екі кезең бойынша (әліппеге дейінгі кезең – 12 сағат, әліппе кезеңі – 84 сағат) ұйымдастырылады.
9. "Әліппе" оқу пәнінің мазмұны І жартыжылдықта "Әліппе" оқулығы (әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдері) арқылы жүзеге асырылады.
10. Әліпбидегі әріптер мен әрбір әріптің дыбыстық мәнін, қарапайым тілдік ұғым мен түсініктерді меңгертудің реті мен көлемі:
1) 1-тоқсан: тілдік ұғымдар туралы қарапайым түсінік (сөйлеу дағдылары) (әліппеге дейінгі кезең) – 12 сағат;
а, р, л, у, н, бекіту (2 сағ) – 12 сағат;
с, о, т, қ, ы, з, м, е, д, ш, ұ, бекіту (2 сағ) – 24 сағат;
2) 2-тоқсан: б, й, к, і, ң, ғ, ж, ә, п, ү, бекіту (3 сағ) – 24 сағат;
ө, г, и, я, ю, х, h, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ч, ь-ъ, әліпби – 2 сағ, бекіту (4 сағ) – 24 сағат.
Ескерту: ң – 3 сағат, я, ю, х, һ, щ, в, э, Ұ, ц, ф, ч, ь-ъ 1 сағаттан; қалған дыбыс пен әріпке 2 сағаттан беріледі. Әріптер оқу бағдарламасында берілген ретпен оқытылады.
11. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқу әрекетіне қызығушылығын ояту;
2) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
3) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс сызба-модельдерін ажырату және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
4) сөзге дыбыстық талдау жүргізу: сөздегі буын санын анықтау, сөз ішіндегі дыбыстарды екі, үш буынды сөзбен анықтау; дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату;

5) подготовка к письму - развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разных направлениях, обведение по контуру, написание элементов букв);
6) учить слышать и понимать вопрос, правильно отвечать на вопросы.
Примечание: объем прослушанного материала состоит из 10 предложений, стихотворение не должно превышать 3 строфы.
12. Задачи букварного периода:
1) знакомство с буквами казахского алфавита, обучение артикуляции звуков;
2) различение гласных и согласных звуков;
3) учить различать печатные и письменные виды букв;
4) учить составлять из звуков слоги, из слогов слова, из слов предложение; учить писать, читать;
5) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами на материале текстов учебника;
6) формирование навыков каллиграфического письма;
7) обогащение словарного запаса, учить выражать свои мысли;
8) формирование умения использовать основные виды знаков препинания (точка, вопросительный знак, восклицательный знак);
9) формирование любви к национальным духовным ценностям.
Примечание:
Объем письменных работ за первое полугодие: добукварный период графический диктант 1-3 знака; букварный период – буквенный диктант 3-5 букв, слоговый диктант 3-6 слогов, словарный диктант - 2-5 слов, диктант - 3-12 слов. Количество письменных заданий определяется учителем в зависимости от уровня подготовленности и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическое ежедневное проведение письменных работ.
13. Содержание базовых знаний предмета "Әліппе".
14. Аудирование и говорение:
1) формирование умения слушать речь учителя и других обучающихся, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы;
2) рассказывание сказок; заучивание стихотворений, считалок, скороговорок, пословиц, загадок;
3) формирование умения различать гласные и согласные звуки; звонкие и глухие согласных; делить слова на слоги; знания слогообразования гласных звуков;
4) обозначение звука буквой, установление соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова;
5) обогащение словарного запаса; формирование умения сочетать слова, составлять предложения, короткие тексты (на основе прослушанного/ прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, плану);
6) использование форм речевого этикета (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание).
Примечание: Объем материала аудирования: 30 сек 1 мин.
15. Чтение
1) уметь понимать и распознавать структуру слов и предложений (определять количество слогов в слове, количество слов в предложении);

5) жазуға дайындық кезеңінде - қолдың ұсақ моторикасын дамыту (бояу, сурет салу, түрлі бағытта сызықтар жүргізу, сұлба салу, әріп элементтерін жазу).
6) тыңдай білуге және сұрақты түсінуге, сұрақтарға дұрыс жауап беруге үйрету.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі 10 сөйлемнен, өлең шумақтары 3-тен аспауы керек.
12. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) қазақ әліпбиінің дыбыс пен әріптерін таныту, дыбыстардың айтылуына жаттықтыру;
2) дауысты және дауыссыз дыбыс түрлерін ажыратуға жаттықтыру;
3) әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
4) дыбыстан буын, буыннан сөз, сөзден сөйлем құрауға, жазуға, оқуға үйрету;
5) дұрыс, үзбей, буындап оқу дағдыларын қалыптастыру;
6) көркем жазу дағдыларын қалыптастыру;
7) сөздік қорын байыту, өз ойын жеткізе білуге үйрету;
8) негізгі тыныс белгі түрлерін (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі) қолдана білуді қалыптастыру;
9) ұлттық рухани құндылықтарға деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.
Ескерту: І жартыжылдық бойынша жазба жұмыстарының көлемі: әліппеге дейінгі кезеңде графикалық диктант – 1-3 таңба, әліппе кезеңінде әріптік диктант – 3-5 әріп, буын диктанты – 3-6 буын, сөздік диктант – 2-5 сөз, диктант – 3-12 сөз. Жазба жұмыстарының санын мұғалім білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттілігіне орай айқындайды. Жазба жұмыстарын күнделікті жүйелі ұйымдастыру ұсынылады.
13. "Әліппе" оқу пәнінің базалық білім мазмұны.
14. Тыңдалым мен айтылым:
1) мұғалімнің, өзге білім алушылардың сөзін тыңдай білу, тыңдалым мәнін түсіну, сұраққа дұрыс әрі нақты жауап беруді қалыптастыру; коммуникативтік мақсаттарына сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту;
2) ертегі айту; өлең, санамақ, мақал-мәтел, жаңылтпаш, жұмбақты жатқа айту;
3) дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата білуді; буын, сөзді буынға бөлу; дауысты дыбыстардың буын құрау дағдыларын қалыптастыру;
4) дыбыстың әріппен жазылуын; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/ сәйкес еместігін анықтау;
5) сөздік қорын байыту; сөзді тіркестіре білу, сөйлем және шағын мәтін (сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрау; көрген-білгені, естігені туралы әңгімелеу) құрай білу;
6) сөз әдебінің формаларын қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу).
Ескерту: Тыңдалым материалының көлемі: 30 сек - 1мин.
15. Оқылым:
1) сөздер мен сөйлемдердің құрылымын сызба арқылы түсініп, тани білу (сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтау);

2) понимать значение слова, идею, выраженную в предложении;
3) распознавание особенностей парных звуков в казахском языке (а-ә, о-ө, ұ-ү, ы-і, л-р, н-ң, с-з, с-ш, ж-ш, п-б, к-қ, г-ғ), привитие навыков правильного произношения звуков в заимствованных словах;
4) читать вслух предложения (2-6 слов), текст (4-10 предложений); понимать прочитанное;
5) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, чтение предложений.
Примечание: объем текста для чтения составляет не более 4-6 предложений в начале изучения алфавита, не более 10 в конце. Количество слов в каждом предложении не более 2-6.
16. Письмо
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме); формирование умения ориентироваться на пространстве листа в тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); рисование, штриховка, обводка, написание буквенных элементов;
2) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений;
3) письмо элементов букв, заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм;
4) понимание и применение знаний, что каждое предложение начинается с заглавной буквы, внутри предложения слова пишутся раздельно, в конце предложения ставится знак препинания;
5) отвечать письменно на простые вопросы, составлять текст на основе сюжетной картинки;
6) формирование навыков безошибочного, каллиграфического письма.
Параграф 2. Ожидаемые результаты по учебному предмету "Әліппе"
17. Ожидаемые результаты в добукварном периоде:
1) понимает первичные языковые понятия о речи, предложении, слове, слоге, звуке;
2) умеет слушать и понимать вопрос, отвечает на вопросы;
3) распознает графическую схему предложения, слова, слога, звука;
4) выполняет звуковой анализ слова;
5) составляет рассказ, на основе вспомогательных средств (опорная схема, сюжетный рисунок), сохраняя последовательность изложения;
6) умеет правильно использовать в общении словесный этикет (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание);
7) раскрашивает картинки и элементы буков, представленные на странице тетради, рисует, проводит линии;
18. Ожидаемые результаты в букварном периоде:
1) распознает и различает звуки и буквы;
2) выделяет из текста предложения, слова с новой изученной буквой из предложения, слоги из слова, звуки из слога;

2) сөздің мағынасын, сөйлемде айтылған ойды түсіну;
3) қазақ тіліндегі жұп дыбыстардың (а-ә, о-ө, ұ-ү, ы-і, л-р, н-ң, с-з, с-ш, ж-ш, п-б, к-қ, г-ғ) ерекшеліктерін тану, өзге тілден енген сөздерде кездесетін дыбыстарды дұрыс айтуға үйрету;
4) сөйлемді (2-6 сөз), мәтінді (4-10 сөйлем) түсініп, дауыстап оқу;
5) буындап оқудан сөзді үзбей, толық оқуға үйрету.
Ескерту: оқуға берілген мәтіннің көлемі әліппе кезеңінің басында 4-6 сөйлемнен, соңында 10 сөйлемнен аспауы керек. Әр сөйлемдегі сөздердің саны 2-6-дан аспауы керек.
16. Жазылым:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтың дұрыс түсуі, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қаламды ұстай білу); парақтағы кеңістікті бағдарлай білуді қалыптастыру (жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жазу жолының жоғарғы және төменгі сызықтары мен тік көлбеу сызықтардан шықпау); сурет салу, штрихтау, бастыра жазу, әріп элементтерін жазу;
2) сурет бойынша сөйлем құрастыру, берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау, сөйлемдердің графикалық модельдерін құру;
3) көркем жазу нормаларын сақтай отырып, әріп элементтерін, бас және кіші әріптерді, буын, сөз, сөйлемді және оларды байланыстыра жазу;
4) сөйлемнің басындағы сөзді бас әріптен жазу, сөйлем ішінде сөздердің бөлек жазылуы, сөйлемнің соңына тыныс белгісін қою;
5) қарапайым сұрақтарға жазбаша жауап беру, сюжетті суретке қарап мәтін құрастыру;
6) қатесіз, көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.
2-параграф. "Әліппе" оқу пәні бойынша күтілетін нәтижелер
17. Әліппеге дейінгі кезеңдегі күтілетін нәтижелер:
1) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді;
2) сұрақты тыңдайды және оны түсінеді, сұрақтарға жауап береді;
3) сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын таниды;
4) сөзге дыбыстық талдау жасайды;
5) көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды;
6) коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдана алады;
7) дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, әріп элементтерін, үзік сызықтарды бастырып жүргізеді, жазады.
18. Әліппе кезеңіндегі күтілетін нәтижелер:
1) дыбыс пен әріпті таниды, оларды бір-бірінен ажыратады;
2) мәтіннен сөйлемді, сөйлемнен сөзді, сөзден буынды, буыннан дыбысты бөледі, жаңа үйренген дыбысты анықтайды;

3) знает, что гласные образуют слоги, определяет количество слогов в слове;
4) использует виды чтения (чтение по слогам, чтение целыми словами, выразительное чтение), понимает смысл;
5) правильно произносит звуки, понимает смыслоразличительную функцию звука;
6) конструирует слово, предложение, небольшой текст по схеме-модели и по рисунку;
7) понимает смыслоразличительную роль звука и ударения, сопоставляет слова, различающиеся одним или несколькими звуками;
8) прогнозирует содержание текста по теме и иллюстрации, выражает свое мнение;
9) при поддержке учителя может задать вопрос по содержанию текста, сюжетной картинке, ответить на вопрос;
10) записывает предложение с заглавной буквы и ставит в конце соответствующий знак препинания;
11) записывает по памяти и по диктовке слова с одинаковым произношением и написанием;
12) записывает элементы букв, буквы, связи букв между собой в соответствии с требованиями каллиграфии, сохраняя линию письма, междустрочие, верхнюю и нижнюю линии строки;
13) уважает родной язык, Родину, народ, культуру и традиции;
14) знает символы страны (Гимн, Герб, Флаг).
Приложение 2
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Ана тілі" для 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по предмету "Ана тілі" (далее – программа) разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Структура и содержание программы определены на основе следующих принципов А. Байтурсынова, которыми руководствуются при написании учебника:
1) переход от простого к трудному, от легкого к сложному;
2) самостоятельное получение знаний через практические поиски.
3. Цель учебного предмета "Ана тілі" – совершенствование и развитие навыков чтения и письма обучающегося.
4. Задачи учебной программы предусматривают формирование следующих навыков обучающегося:
1) формирование навыка чтения целыми словами, осознанное, выразительное и быстрое чтение;

3) дауысты дыбыстардың буын құрайтынын біледі, сөздегі буын санын анықтайды;
4) оқу түрлерін (буындап оқу, сөздерді тұтас оқу, мәнерлеп оқу) қолданады, түсініп оқиды;
5) дыбыстарды дұрыс дыбыстайды, оның мағына ажыратушы қызметін түсінеді;
6) сызба-модель, сурет белгілері арқылы сөз, сөйлем, шағын мәтін құрастырады;
7) сөйлеу барысында жалғауларды дұрыс қолданады;
8) тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды, өз ойын білдіреді;
9) мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қоя алады, сұраққа жауап береді;
10) сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгісін қояды;
11) айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді еске сақтап, естуі бойынша жазады;
12) көркем жазу талаптарына сай, жазу жолы, жол аралығын, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады;
13) ана тілін, Отанын, халқын, мәдениеті мен салт-дәстүрін құрметтей біледі;
14) еліміздің рәміздерін (Әнұран, Елтаңба, Ту) біледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
2-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Ана тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны А. Байтұрсынұлының мынадай ұстанымдары негізінде айқындалды, олар оқулық жазуда басшылыққа алынады:
1) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
2) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. "Ана тілі" оқу пәнінің мақсаты – білім алушының оқу-жазу дағдыларын жетілдіру және тілін дамыту.
4. Оқу бағдарламасының міндеттері білім алушының мынадай дағдыларын қалыптастыруды көздейді:
1) сөзді тұтас оқуға, мәтінді түсініп оқуға, мәнерлеп оқуға және шапшаң оқуға машықтандыру;

2) формирование навыков письма (каллиграфического и орфографического);
3) обогащение словарного запаса;
4) формирование коммуникативных навыков (умение выражать свои мысли, учитывать мнение других, беседовать, соблюдать речевой этикет);
5) обучение определению, сравнению, группировке, анализу языковых единиц (текст, предложение, слово, слог, звук);
6) обучение умению применять на практике языковые знания и навыки;
7) привитие интереса к чтению, приобщение к искусству речи;
8) развитие познавательных, творческих способностей;
9) развитие духовно-нравственных качеств обучающегося через любовь к родному языку, Родине, истории, национальной культуре и традициям;
10) раскрытие личностных качеств и потенциала;
11) формирование устойчивого внимания и памяти, логического мышления и интереса к получению знаний;
12) учет физиологических особенностей детей и соблюдение санитарно-гигиенических требований.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Ана тілі"
5. Объем учебной нагрузки по предмету "Ана тілі" составляет 6 часов в неделю, всего 102 часа во ІІ полугодии.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Содержание учебного предмета состоит из:
1) основные языковые единицы (текст, предложение, слово, слог, звук);
2) простых грамматических навыков по казахскому языку;
3) элементарного понятия орфоэпических, орфографических, пунктуационных норм;
4) произведений детской литературы (фольклорные и художественные).
7. Изучение послебукварного периода по предмету "Ана тілі" осуществляется во II полугодии с помощью учебника "Ана тілі".
8. Задачи послебукварного периода:
1) приобщение к искусству речи посредством аудирования (слушания), говорения;
2) развитие правильной устной и письменной речи;
3) формирование навыков правильного, осознанного, выразительного и быстрого чтения текста;
4) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной и художественной литературы;
5) обучение первоначальным основам языковых знаний;
6) привитие навыков грамотного письма с соблюдением первоначальных орфографических норм;
7) развитие навыков каллиграфического письма;
8) привитие умения использовать различные источники в работе с текстами.
При определении задач послебукварного периода за основу взяты собственно-нарицательный метод, метод слова целиком, метод письма-чтения А. Байтурсынова.
9. Базовое содержание образования предмета "Ана тілі".
Аудирование и говорение:

2) жазу дағдысын (қатесіз, сауатты, көркем жазу) қалыптастыру;
3) сөздік қорын байыту;
4) коммуникативтік дағдыларын (өз ойын толық жеткізе білу, өзгенің пікірімен санаса білу, әңгімелесу, сөйлеу әдебін сақтау) қалыптастыру;
5) тілдік бірліктерді (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс) ажырату, салыстыру, топтастыру, талдау дағдыларын дамыту;
6) тілдік білімі мен дағдыларын тәжірибеде қолдана алу;
7) кітап оқуға қызығушылығын ояту, сөз өнеріне баулу;
8) танымдық, шығармашылық қабілетін дамыту;
9) ана тіліне, Отанына, туған еліне, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне деген сүйіспеншілігін арттыру арқылы рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
10) жеке тұлғалық қасиеті мен әлеуетін ашу;
11) тұрақты зейіні мен есте сақтауын, логикалық ойлауы мен білім алуға деген қызығушылығын қалыптастыру;
12) физиологиялық ерекшеліктерін ескеру және санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
2-тарау. "Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
5. "Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағатты, ІІ жартыжылдықта барлығы 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқу пәнінің мазмұны:
1) негізгі тілдік бірліктерден (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
2) қазақ тілі бойынша қарапайым грамматикалық дағдылардан;
3) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық нормалардың қарапайым түсініктерінен;
4) балалар әдебиетінен (ауыз әдебиеті мен көркем әдебиет) құралады.
7. "Ана тілі" оқу пәнін оқыту әліппеден кейінгі кезең бойынша ІІ жартыжылдықта "Ана тілі" оқулығы арқылы жүзеге асырылады.
8. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тыңдалым, айтылым әрекеттері арқылы сөз өнеріне баулу;
2) ауызша тіл мен жазба тілін дұрыс дамыту;
3) мәтінді дұрыс оқу, түсініп оқу, мәнерлеп оқу, шапшаң оқу дағдыларын қалыптастыру;
4) ауыз әдебиет үлгілері мен көркем шығармалар арқылы ұлттық құндылықтарды қадірлеуге тәрбиелеу;
5) тілдік білімнің алғашқы негіздерін меңгерту;
6) бастапқы жазу нормаларын сақтап, сауатты жазуға дағдыландыру;
7) көркем жазу дағдыларын дамыту;
8) мәтінмен жұмыста дереккөздерді пайдалана білуге машықтандыру.
Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттерін жүзеге асыруда А. Байтұрсынұлының жалқылаулы-жалпылау әдісі, тұтас сөзді әдісі, жазу-оқу әдісі басшылыққа алынды.
9. "Ана тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны.
Тыңдалым мен айтылым:

1) понимание содержания материала аудирования; правильный и точный ответ на вопрос; понимание смысла слова; умение правильно употреблять слово; умение выражать свои мысли сохраняя речевой этикет;
2) использование мимики, жестов в речи; сохранение мелодичности слов (ритм, ударение, звук, темп, пауза); рассказывание сказки; чтение наизусть стихотворения, считалок, пословиц, поговорок, скороговорок, загадок;
3) орфоэпия: умение произносить слова в соответствии с законом сингармонизма; умение говорить скороговорки, выполнять игровые упражнения;
4) обогащение словарного запаса, составление предложении из слов, коротких текстов из предложений;
5) пересказывание материала аудирования (слушания), составление рассказов по сюжетным картинкам; рассказывание об увиденном, пережитом, услышанном;
6) обучение нормам речевого этикета (беседа, рассказ, обмен мнениями, инсценировка, ролевые игры);
Примечание: объем материала аудирования (слушания): 30 сек.-1 мин.
10. Чтение:
1) понимание смысла слова, мыслей, изложенных в предложении;
2) чтение вслух предложения (2-6 слов), текста (4-8 предложений); выразительное, осознанное чтение, нахождение необходимой информации в тексте с помощью учителя;
3) чтение с сохранением интонации предложения (повествовательное, восклицательное, вопросительное) в зависимости от цели высказывания;
4) соблюдение звукового сингармонизма при чтении слов;
5) различение значения слов (однозначные; противоположные по смыслу; слова с одинаковым произношением, но разные по смыслу), обогащение словарного запаса;
6) определение заголовка текста с помощью вопроса "О ком (о чем) текст?", ответы на вопросы по содержанию прочитанного текста;
7) высказывание своих мыслей и впечатления от прочитанного текста;
8) нахождение необходимой информации в источниках, составленных в алфавитном порядке (иллюстрированная книга, словарь, справочник, энциклопедия) с помощью учителя;
9) понимание информации, представленной в виде рисунка, схемы.
Примечание: объем художественного произведения – 45-65 слов, научно-познавательного текста – 20-30 слов.
норма скорости чтения в конце II полугодия: 25-30 слов в минуту; служебные слова, междометия, подражательные слова, парные слова считаются как отдельное слово.
11. Используются тексты детской (фольклорной и художественной) литературы объемом 45-70 слов, написанные простым, доступным языком, о Родине, родной земле, природе, животных, семье, труде, здоровье.
12. Письмо:
1) написание букв в соответствии с требованиями каллиграфии, непрерывно и безотрывно (ритмично), правильно соединяя буквы;

1) тыңдалым материалының мазмұнын түсіну; сұраққа дұрыс әрі нақты жауап беру; сөз мағынасын түсіну; сөзді дұрыс қолдана білу; сөз әдебін сақтай отырып, өз ойын айта алу;
2) сөйлеу барысында ым-ишара, қимылды қолдану; сөз сазын (ырғақ, екпін, әуен, қарқын, кідіріс) сақтау; ертегі айту; өлең, санамақ, мақал-мәтел, жаңылтпаш, жұмбақты жатқа айту;
3) орфоэпия: сөзді үндестік заңына сәйкес айта білу; жаңылтпаш айта білу, ойын жаттығуларын орындай алу;
4) сөздік қорын байыту, сөздерден сөйлем, сөйлемдерден шағын мәтін құрау;
5) тыңдалым материалын мазмұндау, сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрау; көрген-білгені, естігені туралы әңгімелеу;
6) сөйлеу барысында (әңгімелесу, әңгімелеу, пікір алмасу, сахналау, рөлдік ойындар) сөз әдебіне үйрену;
10. Оқылым:
1) сөздің мағынасын, сөйлемде айтылған ойды түсіну;
2) сөйлемді, мәтінді дауыстап оқу; мәнерлеп, түсініп оқу, мұғалімнің қолдауымен мәтіннен қажет ақпаратты тауып оқу;
3) айтылу мақсатына қарай сөйлемнің интонациясын (хабарлы, лепті, сұраулы) сақтап оқу;
4) сөздерді оқу барысында дыбыс үндестігін сақтау;
5) сөздердің мағынасын (мәндес; мағынасы қарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі сөздер) ажырату, сөздік қорын байыту;
6) мәтін тақырыбын "Кім (не) туралы?" деген сауалдар арқылы анықтау, оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
7) оқыған мәтіні бойынша өз ойын, алған әсерін білдіру;
8) әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (суретті кітап, сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мұғалімнің қолдауымен қажетті ақпараттарды табу;
9) сурет, сызба түрінде берілген ақпаратты түсіну;
Ескерту: көркем шығарма көлемі – 45-65 сөз, ғылыми-танымдық мәтін көлемі – 20-30 сөз.
ІІ жартыжылдықтың соңында оқу жылдамдығының нормасы: минутына 25-30 сөз; шылау, одағай, еліктеу сөздер, қос сөздер жеке сөз ретінде саналады.
11. Балалар әдебиетінен (ауыз әдебиеті мен көркем әдебиет) тілі жеңіл, Отан, туған жер, табиғат, жан-жануарлар, отбасы, еңбек, денсаулық туралы мәтіндер беріледі.
12. Жазылым:
1) әріптерді талапқа сай көркем жазу; әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырып, үздіксіз әрі үзбей (ырғақты) жазу;

2) понимание, что каждое предложения начинается с заглавной буквы, внутри предложения слова пишутся раздельно, в конце предложения ставится знак препинания и их применение;
3) списывание, написание слов (7-10 слов), простых предложений (3-4 предложения) под диктовку и по памяти, проверка по образцу;
4) составление из слов предложений, из предложений короткий текст;
5) овладение навыками грамотного и каллиграфического письма;
6) правильное использование слов, обозначающих названия, признака, число, действия предмета;
7) различение слов, которые пишутся с заглавной буквы (имена людей, географические названия, клички домашних животных), их правильное написание;
8) умение использовать окончания в речи;
9) перенос слов при помощи учителя.
Примечание: объем письменных работ за 2 полугодие: словарный диктант – 4-5 слов, диктант – 12-20 слов, изложение – 10-15 слов, списывание текста – 10-20 слов, творческий текст – 3-4 предложений (10-15 слов). Количество письменных работ устанавливается учителем, исходя из уровня освоения и потребности обучающихся. Письменные работы организовываются систематически.
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – последовательность основных навыков, четвертое число – последовательность целей обучения. В коде 1.2.1.1: "1" – класс, "2.1" – основные навыки, "1" – последовательность целей обучения.
14. Цели обучения определены в виде ожидаемого результата:
Аудирование (слушание) и говорение
Основные навыки
Цели обучения
1.1 Понимание первоначальных языковых понятий по прослушанному материалу
1.​1.​1.​1 понимать первоначальных речевых понятий о тексте, предложении, слове, слоге, звуке
1.2 Пересказ прослушанного материала
1.​1.​2.​1 пересказывать с соблюдением порядка событий с помощью вспомогательных средств (опорной схемы, сюжетного рисунка)
1.3 Прогнозирование событий
1.​1.​3.​1 прогнозировать содержания текста по теме и иллюстрациям
1.4 Правильное применение языковых норм в коммуникативных отношениях
1.​1.​4.​1 правильно применять формы речевого этикета в разных коммуникативных отношениях (приветствие, выражение благодарности, просить прощения, просьба, просить разрешения, прощание)
1.5 Привлечение внимания слушателей
1.​1.​5.​1 употреблять слова, которые необходимы при описании, сравнении предметов и явлений;
1.​1.​5.​2 использовать в речи ритм, ударения, мелодичности, темп, паузы, жесты и мимику для передачи мысли
1.6 Выражение своих мыслей по прослушанному материалу
1.​1.​6.​1 высказывать свое отношение к прослушанному материалу

2) әр сөйлемнің бас әріптен басталатынын, сөйлем ішіндегі сөздердің бөлек жазылатынын, сөйлемнің соңына тыныс белгі қойылатынын білу, қолдану;
3) көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы сөздерді (7-10 сөз), жай сөйлемдерді (3-4 сөйлем) жатқа жазу, жазғанын үлгіге қарап тексеру;
4) сөздерден сөйлем, сөйлемдерден шағын мәтін құрау;
5) сауатты және көркем жазуға дағдылану;
6) заттың атын, сынын, санын, қимылын білдіретін сөздерді дұрыс қолдану;
7) бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, үй жануарларына арнайы қойылған аттар) ажырату, дұрыс жазу;
8) сөйлеу барысында жалғауларды қолдана білу;
9) мұғалімнің қолдауымен сөзді тасымалдау.
Ескерту: 2-жартыжылдық бойынша жазба жұмыстарының көлемі: сөздік диктант – 4-5 сөз, диктант – 12-20 сөз, мазмұндама – 10-15 сөз, мәтінді көшіріп жазу – 10-20 сөз, шығармашылық мәтін – 3-4 сөйлем (10-15 сөз). Жазба жұмыстарының санын мұғалім білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттілігіне орай белгілейді. Жазба жұмыстарын күнделікті жүйелі ұйымдастыру ұсынылады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқу мақсатының ретін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" – оқу мақсатының реті.
14. Оқу мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Тыңдалым мен айтылым
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
1.1 Тыңдалым материалы арқылы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну
1.1. 1.1 мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну
1.2 Тыңдаған материалды мазмұндау
1.1. 2.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
1.3 Оқиғаны болжау
1.1. 3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
1.4 Коммуникативтік қатынаста тілдік нормаларды дұрыс қолдану
1.1. 4.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану
1.5 Тыңдаушының назарын аудару
1.1. 5.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1. 5. сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу
1.6 Тыңдаған материал бойынша өз ойын айту
1.1. 6.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру

1.7 Составление рассказа на заданную тему
1.​1.​7.​1 составлять рассказ по сюжетным картинкам
1.8 Произношение слов в соответствии с орфоэпической нормой
1.​1.​8.​1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма
Чтение
Основные навыки
Цели обучения
2.1 Использование видов чтения
1.​2.​1.​2 применять виды чтения (чтение целыми словами, выразительное чтение, осознанное чтение)
2.2 Определение темы и основной мысли текста
1.​2.​2.​1 определить, о ком (о чем) говорится в тексте с помощью учителя
2.3 Определение структурных частей текста
1.​2.​3.​1 правильно ставить переставленные части текста с помощью учителя
2.4 Понимание значения слов текста
1.​2.​4.​1 различать значение слов (однозначные; противоположные по смыслу; слова с одинаковым произношением, но разные по смыслу) с помощью учителя
2.5 Формулирование вопросов по содержанию текста и ответы на них
1.​2.​5.​1 задавать вопросы по содержанию текста, сюжетного рисунка, отвечать на вопросы с помощью учителя
2.6 Определение жанра текста
1.​2.​6.​1 определять жанр текста (скороговорки, загадки, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя
2.7 Извлечение необходимой информации из различных источников
1.​2.​7.​1 находить необходимую информацию в источниках (словарь, справочник, иллюстрированная книжка, энциклопедия) с помощью учителя
2.8 Распознавание, различение звуков и букв
1.​2.​8.​2 различать гласные и согласные звуки; понимать деления гласных звуков на твердые и мягкие
Письмо
Основные навыки
Цели обучения
3.1 Составление плана
1.​3.​1.​1 составить простой план, определяя и озаглавливая порядок сюжетных картин;
1.3.1. 2 определить части текста и составить план по ним
3.2 Письменное изложение содержания прочитанного, прослушанного материала
1.​3.​2.​1 писать краткое изложение по материалам чтения, аудирования с помощью учителя
3.4 Составление различных текстов
1.​3.​4.​1 писать короткие тексты (письмо, поздравление, объявление) с помощью учителя
3.5 Нахождение и исправление ошибок
1.​3.​5.​1 проверять написание слов, предложений, текста и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
1.​3.​6.​1 писать в соответствии с нормами каллиграфии элементы букв и их соединения, соблюдая строку, межстрочные, верхние и нижние линии
Применение языковой нормы
4.1 Орфографические навыки
1.​4.​1.​1 списывать, писать слова, одинаковые по произношению и написанию под диктовку и по памяти
1.​4.​1.​2 с помощью учителя правильно переносить слова, знать слова, которые не переносятся
1.​4.​1.​3 определять слова, которые пишутся с заглавной буквы (имена людей, географические названия, клички животных)

1.7 Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
1.1. 7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау
1.8 Сөздерді орфоэпиялық нормаға сәйкес айту
1.1. 8.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту
Оқылым
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
2.1 Оқу түрлерін қолдану
1.2. 1.2 оқу түрлерін (тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану
2.2 Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.2. 2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау
2.3 Мәтіннің құрылымдық бөлігін анықтау
1.2. 3.1 ауыстырылып берілген мәтін бөліктерін мұғалімнің қолдауымен орнына қоя білу
2.4 Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну
1.2. 4.1 мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын (мәндес; мағынасықарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі) ажырату
2.5 Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қою, жауап беру
1.2. 5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру
2.6 Мәтіннің жанрын анықтау
1.2. 6.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) ажырату
2.7 Түрлі дереккөздерден қажет ақпаратты алу
1.2. 7.1 мұғалімнің қолдауымен дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, суретті кітапша, энциклопедия) ақпарат табу
2.8 Дыбыс пен әріпті тану, ажырату
1.2. 8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну
Жазылым
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
3.1 Жоспар құру
1.3. 1.1 сюжетті суреттердің ретін анықтап, ат қою арқылы қарапайым жоспар құру 1.3. 1.2 мәтін бөліктерін анықтап, жоспар құру
3.2 Оқылым, тыңдалым материалының мазмұнын жазу
1.3. 2.1 мұғалімнің қолдауымен оқылым, тыңдалым материалы бойынша шағын мазмұндама жазу
3.4 Түрлі мәтіндер құрау
1.3. 4.1 мұғалімнің қолдауымен түрлі шағын мәтін (хат, құттықтау хат, хабарлама) жазу
3.5 Қатені табу, түзету
1.3. 5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету
3.6 Көркем жазу талаптарын сақтау
1.3. 6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу
Тілдік норманың қолданысы
4.1 Орфографиялық дағдылар
1.4. 1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп және есту, есте сақтау арқылы жазу
1.4. 1.2 мұғалімнің қолдауымен сөзді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді білу
1.4. 1.3 бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су аттары, жануарларға арнайы қойылған аттар) анықтау

4.2 Грамматические навыки
1.​4.​2.​1 различать и правильно применять слова, обозначающие названия предметов, действия, признаков, чисел
4.3 Пунктуационные навыки
1.​4.​3.​1 писать предложение с заглавной буквы и ставить в конце предложения соответствующий знак препинания
15. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Ана тілі" для 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Ана тілі" для 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Применение языковой нормы
3 четверть
Послебукварный период
1.​1.​1.​1. понимать первоначальных речевых понятий о тексте, предложении, слове, слоге, звуке
1.​1.​2.​1* пересказывать с соблюдением порядка событий с помощью вспомогательных средств (опорной схемы, сюжетного рисунка);
1.​1.​3.​1* прогнозировать содержания текста по теме и иллюстрациям;
1.​1.​4.​1* правильно применять формы речевого этикета в разных коммуникативных отношениях (приветствие, выражение благодарности, просить прощения, просьба, просить разрешения, прощание);
1.​1.​5.​2 использовать в речи ритм, ударения, мелодичности, темп, паузы, жесты и мимику для передачи мысли;
1.​1.​7.​1 составлять рассказ по сюжетным картинкам
1.​2.​1.​2 применять виды чтения (чтение целыми словами, выразительное чтение, осознанное чтение);
1.​2.​2.​1 определить, о ком (о чем) говорится в тексте с помощью учителя;
1.​2.​3.​1 правильно ставить переставленные части текста с помощью учителя;
1.​2.​4.​1* различать значение слов (однозначные; противоположные по смыслу; слова с одинаковым произношением, но разные по смыслу) с помощью учителя;
1.​2.​5.​1* задавать вопросы по содержанию текста, сюжетного рисунка, отвечать на вопросы с помощью учителя;
1.​2.​6.​1* определять жанр текста (скороговорки, загадки, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя;
1.​2.​7.​1* находить необходимую информацию в источниках (словарь, справочник, иллюстрированная книжка, энциклопедия) с помощью учителя;
1.​2.​8.​2 различать гласные и согласные звуки; понимать деления гласных звуков на твердые и мягкие
1.​3.​1.​1 составить простой план, определяя и озаглавливая порядок сюжетных картин;
1.​3.​1.​2 определить части текста и составить план по ним;
1.​3.​2.​1* писать краткое изложение по материалам чтения, аудирования с помощью учителя;

4.2 Грамматикалық дағдылар
1.4. 2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану
4.3 Пунктуациялық дағдылар
1.4. 3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою
жүктеу
15. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады
16. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Ана тілі" оқу пәні бойынша Үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Ана тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Тілдік норманың қолданысы
3-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.1.1 мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну;
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.3.1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1.4.1* коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) сақтай білу;
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау
1.2.1.2 оқу түрлерін (тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.2.3.1 ауыстырылып берілген мәтін бөліктерін мұғалімнің қолдауымен орнына қоя білу;
1.2.4.1* мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын (мәндес, мағынасы қарама-қарсы, айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі) ажырату; 1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) ажырату;
1.2.7.1* мұғалімнің қолдауымен дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, суретті кітапша, энциклопедия) ақпарат табу
1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну
1.3.1.1 сюжетті суреттердің ретін анықтап, ат қою арқылы қарапайым жоспар құру;
1.3.1.2 мәтін бөліктерін анықтап, жоспар құру;
1.3.1.2. * мұғалімнің қолдауымен оқылым, тыңдалым материалы бойынша шағын мазмұндама жазу;

1.​3.​4.​1* писать короткие тексты (письмо, поздравление, объявление) с помощью учителя;
1.​3.​5.​1 проверять написание слов, предложений, текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.​3.​6.​1 писать в соответствии с нормами каллиграфии элементы букв и их соединения, соблюдая строку, межстрочные, верхние и нижние линии
1.​4.​1.​1* списывать, писать слова, одинаковые по произношению и написанию под диктовку и по памяти;
1.​4.​1.​2 с помощью учителя правильно переносить слова, знать слова, которые не переносятся;
1.​4.​3.​1 писать предложение с заглавной буквы и ставить в конце предложения соответствующий знак препинания
4 четверть
Послебукварный период
1.​1.​3.​1* прогнозировать содержания текста по теме и иллюстрациям;
1.​1.​4.​1* правильно применять формы речевого этикета в разных коммуникативных отношениях (приветствие, выражение благодарности, просить прощения, просьба, просить разрешения, прощание);
1.​1.​5.​1* употреблять слова, которые необходимы при описании, сравнении предметов и явлений;
1.​1.​6.​1 высказывать свое отношение к прослушанному материалу;
1.​1.​7.​1 составлять рассказ по сюжетным картинкам
1.​1.​8.​1. правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма
1.​2.​1.​2 применять виды чтения (чтение целыми словами, выразительное чтение, осознанное чтение);
1.​2.​2.​1 определить, о ком (о чем) говорится в тексте с помощью учителя;
1.​2.​3.​1 правильно ставить переставленные части текста с помощью учителя;
1.​2.​5.​1* задавать вопросы по содержанию текста, сюжетного рисунка, отвечать на вопросы с помощью учителя;
1.​2.​6.​1* определять жанр текста (скороговорки, загадки, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя;
1.​2.​7.​1* находить необходимую информацию в источниках (словарь, справочник, иллюстрированная книжка, энциклопедия) с помощью учителя
1.​3.​1.​1 составить простой план, определяя и озаглавливая порядок сюжетных картин;
1.​3.​1.​2 определить части текста и составить план по ним;
1.​3.​2.​1* писать краткое изложение по материалам чтения, аудирования с помощью учителя;
1.​3.​4.​1* писать короткие тексты (письмо, поздравление, объявление) с помощью учителя;
1.​3.​5.​1 проверять написание слов, предложений, текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.​3.​6.​1 писать в соответствии с нормами каллиграфии элементы букв и их соединения, соблюдая строку, межстрочные, верхние и нижние линии
1.​4.​1.​1* списывать, писать слова, одинаковые по произношению и написанию под диктовку и по памяти;
1.​4.​1.​3 определять слова, которые пишутся с заглавной буквы (имена людей, географические названия, клички животных);

1.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен түрлі шағын мәтін (хат, құттықтау хат, хабарлама) жазу;
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қ(атені түзету;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу
1.4.1.1* айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп және есту, есте сақтау арқылы жазу;
1.4.1.2 мұғалімнің қолдауымен сөзді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді білу;
1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою
4-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.3.1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1.4.1* коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) сақтай білу;
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.6.1 тыңдалым материалына өз ойын білдіру;
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау
1.1.8.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.2. 1.2 оқу түрлерін (тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2. 2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.2.3.1 ауыстырылып берілген мәтін бөліктерін мұғалімнің қолдауымен орнына қоя білу;
1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) ажырату;
1.2.7.1* мұғалімнің қолдауымен дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, суретті кітапша, энциклопедия) ақпарат табу
1.3.1.1 сюжетті суреттердің ретін анықтап, ат қою арқылы қарапайым жоспар құру;
1.3.1.2 мәтін бөліктерін анықтап, жоспар құру;
1.3.2.1* мұғалімнің қолдауымен оқылым, тыңдалым материалы бойынша шағын мазмұндама жазу;
1.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен түрлі шағын мәтін (хат, құттықтау хат, хабарлама) жазу;
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу
1.4.1.1* айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп және есту, есте сақтау арқылы жазу;
1.4.1.3 бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, жануарларға арнайы қойылған аттар) анықтау;

1.​4.​2.​1* различать и правильно применять слова, обозначающие названия предметов, действия, признаков, чисел
Примечание:
- с учетом потребностей обучающихся на каждое занятие использовать по 3-4 учебных целей, в том числе одна из них будет являться ведущей целью;
- цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется реализовать частично.
Приложение 3
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь" для 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Букварь" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Структура и содержание программы определены на основе общедидактических принципов и методических принципов А. Байтурсынова:
1) упражнения со звуками;
2) учет функции каждого звука в слове;
3) переход от легкого к трудному, от простого к сложному;
4) самостоятельное получение знаний через опыт.
3. Цель учебного предмета "Букварь"- обучение грамоте, чтению и письму, усвоение основных языковых понятий и типов речи и формирование личности на основе национальных духовных ценностей.
4. Задачи предмета "Букварь":
1) адаптация к учебной деятельности;
2) формирование элементарных представлений (различение, сравнение, группирование и анализ) о звуке, слоге, слове, предложении, тексте (речи);
3) формирование умения распознавать звуки и буквы (печатные и письменные);
4) формирование навыков чтения (чтение слов по слогам, целыми словами, с пониманием текста, выразительное чтение) и письма;
5) совершенствование форм коммуникативной деятельности, обогащение словарного запаса;
6) формирование основ национальных духовных ценностей, любви к родному языку, Родине, народу, его культуре и традициям.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Букварь"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь"
5. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, в 1 полугодии 96 часов.

1.4.2.1* заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану
Жүктеу
Ескерту:
-білім алушылардың қажеттілігін ескере отырып, әр сабаққа 3-4 оқу мақсаты, оның ішінде біреуі жетекші мақсат ретінде алынады;
-"*" белгісімен көрсетілген оқу мақсатының бөлігін таңдап жүзеге асыруға болады.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
3-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Букварь" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Букварь" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны жалпыдидактикалық қағидаттар және А. Байтұрсынұлының әдістемелік қағидаттары негізінде айқындалды:
1) дыбыспен жаттығу;
2) әрбір дыбыстың сөз жасаудағы қызметін есепке алу;
3) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
4) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. "Букварь" оқу пәнінің мақсаты - әріп таныту, оқу мен жазуға үйрету, негізгі тілдік ұғымдар мен сөйлеу әрекетінің түрлерін және ұлттық рухани құндылықтар негізінде жеке тұлғаны қалыптастыру.
4. "Букварь" оқу пәнінің міндеттері:
1) оқу әрекетіне бейімдеу;
2) дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін (сөйлеу) туралы қарапайым түсінік (ажырату, салыстыру, топтастыру және талдау) қалыптастыру;
3) дыбыс пен әріпті (баспа және жазба түрлері) үйрету;
4) оқу (буындап оқу, тұтас оқу, түсініп оқу, мәнерлеп оқу) және жазу дағдыларын қалыптастыру;
5) коммуникативтік әрекет түрлерін жетілдіру, сөздік қорын байыту;
6) ұлттық рухани құндылықтардың, ана тіліне, Отанына, халқына, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне деген сүйіспеншіліктің негіздерін қалыптастыру.
2-тарау. "Букварь" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Букварь" оқу пәнінің мазмұны
5. "Букварь" оқу пәні бойынша оқу жүктемесі аптасына 6 сағаттан, барлығы І жартыжылдықта 96 сағатты құрайды.

6. Содержание учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение, текст);
3) элементарные грамматические навыки по русскому языку;
4) элементарные понятия орфоэпических, орфографических, пунктуационных норм.
7. В процессе обучения выделяются два периода (добукварный – 12 часов, букварный – 84 часа).
8. Содержание предмета "Букварь"реализуется в I полугодии с помощью учебника "Букварь"(добукварный и букварный периоды).
9. Порядок и объем усвоения букв алфавита и звукового значения каждой буквы, элементарных языковых понятий.
1) 1 четверть: элементарное представление о языковых понятиях (речевые навыки) (добукварный период) - 12 часов;
а, у, и, о, ы – 10 часов;
м, т, н, л с, р, ш – 14 часов;
к, п, б, г – 8 часов.
Примечание: на изучение буквы отводится 2 часа, оставшиеся часы отводятся на повторение по усмотрению учителя.
2) 2 четверть: д, з, ж – 6 часов;
е, Ұ,, в, й, ь, э, я, ю - 20 часа;
х, ц, ч, щ, ф, ъ (разделительный) – 12 часов.
Примечание: на изучение буквы отводится 2 часа, на изучение букв е, е, ю, я – 3 часа, оставшиеся часы отводятся на повторение по усмотрению учителя.
Буквы изучаются в заданной программой последовательности.
10. Задачи добукварного периода:
1) привитие интереса к учебной деятельности;
2) формирование первоначальных представлений о речи (звук, слог, ударение, слово, предложение);
3) формирование навыков распознавания и применения звуковых схем-моделей речи, предложений, слов, звуков, слогов;
4) проведение звукового анализа слова: определение количества слогов в слове, определение звуков внутри слова в двух, трех слоговых словах; различение гласные и согласные звуков;
5) подготовка к письму - развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разных направлениях, обведение по контуру, написание элементов букв);
6) учить слышать и понимать вопрос, правильно отвечать на вопросы.
Примечание: объем прослушанного материала состоит из 10 предложений, стихотворение не должно превышать 3 строфы.
11. Задачи букварного периода:
1) знакомство с буквами русского алфавита, обучение артикуляции звуков;
2) различение гласных и согласных звуков;
3) учить различать печатные и письменные виды букв;
4) учить составлять из звуков слоги, из слогов слова, из слов предложение; учить писать, читать;
5) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами на материале текстов учебника;
6) формирование навыков каллиграфического письма;
7) обогащение словарного запаса, учить выражать свои мысли;

6. Оқу пәнінің мазмұны:
1) орыс тілінің дыбыстық және әріптік жүйесінен;
2) негізгі тілдік бірліктерден (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
3) орыс тілі бойынша қарапайым грамматикалық дағдылардан;
4) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық нормалардың қарапайым түсініктерінен құралады.
7. "Букварь" оқу пәнін оқыту екі кезең бойынша (букварға дейінгі кезең – 12 сағат, букварь кезеңі – 84 сағат) ұйымдастырылады.
8. "Букварь" оқу пәнінің мазмұны І жартыжылдықта "Букварь" оқулығы (букварға дейінгі және букварь кезеңдері) арқылы жүзеге асырылады.
9. Әліпбидегі әріптер мен әрбір әріптің дыбыстық мәнін, қарапайым тілдік ұғым мен түсініктерді меңгертудің реті мен көлемі:
1) 1-тоқсан: тілдік ұғымдар туралы қарапайым түсінік (сөйлеу дағдылары) (сөйлеуге дейінгі кезең) - 12 сағат;
а, у и, о, ы – 10 сағат;
м, т, н, л с, р, ш – 14 сағат;
к, п, б, г – 8 сағат.
Ескерту: әріптерді зерделеуге 2 сағат, қалған сағаттар мұғалімнің қалауы бойынша қайталауға бөлінеді.
2) 2-тоқсан:
д, з, ж - 6 сағат;
е, Ұ, в, й, ь, э, я, ю - 20 сағат;
х, ц, ч, щ, ф, ъ (бөлу) – 12 сағат.
Ескерту: әріптерді зерделеуге 2 сағат, е, Ұ, ю, я әріптерін зерделеуге – 3 сағат бөлінеді, қалған сағаттар мұғалімнің қалауы бойынша қайталауға бөлінеді. Әріптер оқу бағдарламасында берілген ретпен оқытылады.
10. Букварға дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқу әрекетіне қызығушылығын ояту;
2) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
3) сөйлеу туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру (дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем);
4) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс сызба-модельдерін ажырату және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
5) жазуға дайындық кезеңінде - қолдың ұсақ моторикасын дамыту (бояу, сурет салу, түрлі бағытта сызықтар жүргізу, сұлба салу, әріп элементтерін жазу).
6) тыңдай білуге және сұрақты түсінуге, сұрақтарға дұрыс жауап беруге үйрету.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі 10 сөйлемнен, өлең шумақтары 3-тен аспауы керек.
11. Букварь кезеңінің міндеттері:
1) орыс әліпбиінің дыбыс пен әріптерін таныту, дыбыстардың айтылуына жаттықтыру;
2) дауысты және дауыссыз дыбыс түрлерін ажыратуға жаттықтыру;
3) әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
4) дыбыстан буын, буыннан сөз, сөзден сөйлем құрауға, жазуға, оқуға үйрету;
5) дұрыс, үзбей, буындап оқу дағдыларын қалыптастыру;
6) көркем жазу дағдыларын қалыптастыру;
7) сөздік қорын байыту, өз ойын жеткізе білуге үйрету;

8) формирование умения использовать основные виды знаков препинания (точка, вопросительный знак, восклицательный знак);
9) формирование любви к национальным духовным ценностям.
Примечание: Объем письменных работ за первое полугодие: добукварный период графический диктант - 1-3 знака; букварный период – буквенный диктант - 3-5 букв, слоговый диктант - 3-6 слогов, словарный диктант - 2-5 слов, диктант - 3-12 слов. Количество письменных заданий определяется учителем в зависимости от уровня подготовленности и потребностей учеников.
Рекомендуется систематическое ежедневное проведение письменных работ.
12. Содержание базовых знаний предмета "Букварь".
13. Аудирование и говорение:
1) формирование умения слушать речь учителя и других обучающихся, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы;
2) рассказывание сказок; заучивание стихотворений, считалок, скороговорок, пословиц, загадок;
3) формирование умения различать гласные и согласные звуки; звонкие и глухие согласных; делить слова на слоги; знания слогообразования гласных звуков;
4) обозначение звука буквой, установление соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова;
5) обогащение словарного запаса; формирование умения сочетать слова, составлять предложения, короткие тексты (на основе прослушанного/ прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, плану);
6) использование форм речевого этикета (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание).
Примечание: Объем материала аудирования: 30 сек - 1 мин.
14. Чтение
1) уметь понимать и распознавать структуру слов и предложений (определять количество слогов в слове, количество слов в предложении);
2) понимать значение слова, идею, выраженную в предложении;
3) знать деление звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический); понимать смыслоразличительную роль звука и ударения ([мал] – [м’aл], [за́мък] – [замо́к]), сопоставлять слова, различающиеся одним или несколькими звуками;
4) читать вслух предложения (2-6 слов), текст (4-10 предложений); понимать прочитанное;
5) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, чтение предложений.
Примечание: объем текста для чтения составляет не более 4-6 предложений в начале изучения алфавита, не более 10 в конце. Количество слов в каждом предложении не более 2-6.
15. Письмо:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме); формирование умения ориентироваться на пространстве листа в тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); рисование, штриховка, обводка, написание буквенных элементов;

8) негізгі тыныс белгі түрлерін (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі) қолдана білуді қалыптастыру;
9) ұлттық рухани құндылықтарға деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.
Ескерту: І жартыжылдық бойынша жазба жұмыстарының көлемі: букварьға дейінгі кезеңде графикалық диктант – 1-3 таңба, букварь кезеңінде әріптік диктант – 3-5 әріп, буын диктанты – 3-6 буын, сөздік диктант – 2-5 сөз, диктант – 3-12 сөз. Жазба жұмыстарының санын мұғалім білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттілігіне орай белгілейді. Жазба жұмыстарын күнделікті жүйелі ұйымдастыру ұсынылады.
12. "Букварь" оқу пәнінің базалық білім мазмұны.
13. Тыңдалым мен айтылым:
1) мұғалімнің, өзге білім алушылардың сөзін тыңдай білу, тыңдалым мәнін түсіну, сұраққа дұрыс әрі нақты жауап беруді қалыптастыру;
2) ертегі айту; өлең, санамақ, мақал-мәтел, жаңылтпаш, жұмбақты жатқа айту;
3) дауысты және дауыссыз дыбыстарды; ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстарды ажырата білуді; сөздерді буындарға бөлуді; дауысты дыбыстардың буын құрауын білу;
4) дыбыстың әріппен жазылуын; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/ сәйкес еместігін анықтау;
5) сөздік қорын байыту; сөзді тіркестіре білу, сөйлем және шағын мәтін (сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрау; көрген-білгені, естігені туралы әңгімелеу) құрай білу;
6) сөз әдебінің формаларын қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу).
Ескерту: Тыңдалым материалының көлемі: 30 сек-1мин.
14. Оқылым:
1) сөздер мен сөйлемдердің құрылымын сызба арқылы түсініп, тани білу (сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтау);
2) сөздің мағынасын, сөйлемде айтылған ойды түсіну;
3) дыбыстардың дауысты және дауыссыз дыбыстарға бөлінуін білу (артикуляциялық, акустикалық); дыбыс пен күйзелістің маңызды рөлін түсіну ([мал] - [мал], [замок] - [замок]), бір немесе бірнеше дыбыстармен ерекшеленетін сөздерді салыстыру;
4) сөйлемді (2-6 сөз), мәтінді (4-10 сөйлем) түсініп, дауыстап оқу;
5) буындап оқудан сөзді үзбей тұтас оқуға, одан әрі сөйлемдерді оқуға ауысу.
Ескерту: Оқуға берілген мәтіннің көлемі букварь кезеңінің басында 4-6 сөйлемнен, соңында 10 сөйлемнен аспауы керек. Әр сөйлемдегі сөздердің саны 2-6-дан аспауы керек.
15. Жазылым:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтың дұрыс түсуі, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қаламды ұстай білу); парақтағы кеңістікті бағдарлай білуді қалыптастыру (жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жазу жолының жоғарғы және төменгі сызықтары мен тік көлбеу сызықтардан шықпау); сурет салу, штрихтау, бастыра жазу, әріп элементтерін жазу;

13) уважает родной язык, Родину, народ, культуру и традиции;
14) знает символы страны (Гимн, Герб, Флаг).
Приложение 4
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебного предмета "Обучение грамоте" – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений.
3. Для достижения поставленной цели на уроках обучения грамоте необходимо решать следующие задачи:
1) вырабатыватать навыки чтения слов, читать с пониманием текста, читать выразительно и быстро;
2) обогащать словарный запас;
3) формировать у обучающихся правильную читательскую деятельность через умение целенаправленно осмысливать текст;
4) воспитывать интерес к чтению и книге;
5) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
6) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
7) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
8) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира;
9) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения, высказывать свою позицию, обосновывая ее;
10) формировать умение планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации;
11) определять наиболее эффективные способы достижения результата;
12) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.

13) ана тілін, Отанын, халқын, мәдениеті мен салт-дәстүрін құрметтей біледі;
14) еліміздің рәміздерін (Әнұран, Елтаңба, Ту) біледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
4-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Обучение грамоте" оқу пәнінің мақсаты – қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастыра отырып, тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын меңгеру процесінде тұлғаның функционалды сауаттылығын қалыптастыруға мүмкіндік жасау.
3. Қойылған мақсатқа жету үшін сауат ашу сабақтарында келесі міндеттерді жүзеге асыру қажет:
1) сөздерді оқу, мәтінді түсініп оқу, мәнерлеп және жылдам оқу дағдыларын дамыту;
2) сөздік қорын байыту;
3) мәтінді мақсатты түрде түсіну арқылы білім алушылардың дұрыс оқу іс-әрекетін қалыптастыру;
4) оқуға және кітапқа деген қызығушылығын арттыру;
5) ақпаратты талдау, салыстыру, жалпылау, жүйелеу қабілетін дамыту;
6) айналасындағыларға достық қарым-қатынасты қалыптастыру, сөйлеу мәдениеті мен қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
7) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және өзінің сөйлеуін жетілдіруге ұмтылу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
8) қоршаған әлемді тану арқылы оқылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті арттыру;
9) коммуникативтік біліктері мен дағдыларын дамыту: әңгімелесушіні ести және тыңдай білу, диалог жүргізу және әркімнің өз көзқарасы болатынын түсіну, өз пікірін айқын және негіздей отырып жеткізу;
10) қойылған міндет пен оны іске асыру шарттарына сәйкес оқу іс-әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау іскерлігін қалыптастыру;
11) нәтижеге жетудің ең тиімді тәсілдерін анықтау;
12) оқу іс-әрекетінің сәттілік/сәтсіздік себептерін түсіне білуді қалыптастыру.

4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Обучение грамоте"
5. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, всего 102 часа во ІІ полугодии.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
2) некоторые грамматические явления русского языка;
3) минимум орфографических и пунктуационных норм;
4) произведения детской художественной литературы.
7. Задачи послебукварного периода реализуется во 2-ом полугодии с помощью учебника "Обучение грамоте".
8. Задачи послебукварного периода:
1) переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "про себя";
2) формирование умений работать с текстом:
3) развитие связной речи (пересказ, рассказывание, "словесное рисование", составление рассказов по картинкам, личным впечатлениям);
4) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
5) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественных произведений;
6) приобщение к искусству речи посредством аудирования (слушания), говорения;
9. Базовое содержание образования.
10. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха):
1) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы; развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
2) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза);
3) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;

4. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлікте дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетін ынталандыратын тұрақты жеке бағдарлары болуға бағытталған.
2-тарау. "Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
5. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағатты, ІІ жартыжылдықта барлығы 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
2) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
3) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
4) балалар көркем әдебиетінің туындылары.
7. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері 2-жартыжылдықта "Обучение грамоте" оқулығының көмегімен жүзеге асырылады.
8. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) тұтас сөзбен оқуға көшу, "іштей" оқи білуді қалыптастыру;
2) мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;
3) байланыстырып сөйлеуді дамыту (мазмұндау, әңгімелеу, "ауызша суреттеу", суреттер, өзінің алған әсері бойынша әңгіме құрастыру);
4) каллиграфиялық және графикалық нормаларға сәйкес жазу дағдыларын дамыту;
5) ауыз әдебиеті мен көркем шығармалар арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу;
6) тыңдалым, айтылым арқылы сөйлеу өнеріне баулу.
9. Базалық білім мазмұны.
10. Тыңдалым және айтылым (ауызша сөйлеуді және фонематикалық естуді дамыту):
1) мұғалім мен өзге білім алушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаларды тыңдау, естігеннің мәнін түсіну, сұраққа дұрыс және нақты жауап беру; коммуникативтік мақсаттарға сай қарым-қатынас дағдыларын (топта қарым-қатынас жасау, диалогке қатысу, сахналау, рөлдік ойындар) дамыту, сөйлеу этикетінің сөздерін пайдалану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
2) бейвербальді қарым-қатынас құралдарын қолдану (интонация, мимика, ым-ишара, қалып); сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, кідіріс);
3) жаңылтпаштар, санамақтар, өлеңдер, мақал-мәтелдер, жұмбақтарды жатқа айту арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;

4) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы, беседы по картинкам, наблюдениям, об увиденном, пережито и услышанном/ прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
5) рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, составление рассказов по сюжетной картинке и по серии сюжетных картинок, понимание содержания прослушанного текста, пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, плану), с опорой на карту текста и без опоры на нее;
6) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению, развитие речи через расширение словарного запаса; произношение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;
7) составление предложений, коротких текстов;
8) объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин.
11. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита):
1) фонетика и графика;
2) звук – минимальная единица языка, звуковое строение слов и слогов;
3) классификация звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты: гласные произносятся свободно, согласные с преградой, гласные состоят из голоса, согласные – из голоса и шума (звонкие), только шума (глухие), согласные самостоятельно образуют слог только вместе с гласным: [и-р’ис], [а-ист]);
4) классификация согласных по твҰрдости/мягкости и по звонкости/ глухости;
5) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
6) смыслоразличительная роль звука и ударения ([мал] – [м’aл], [за́мък] – [замо́к]), сопоставление слов, различающихся одним или несколькими звуками;
7) осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;
8) обозначение звука буквой; установление соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова; произношение слов с соблюдением орфоэпических норм русского языка;
9) слог как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги, ударные и безударные;
10) переход от графической звуковой модели слова к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слова с ориентировкой на гласную букву;
11) проведение звукового и звукобуквенного анализа;
12) различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
13) воспроизведение звуковой формы слова по его буквенной записи (чтение) и наоборот (письмо);
14) овладение позиционным принципом русской графики, обозначение мягкости согласных звуков с помощью букв гласных (я, ю, е, Ұ, и) и буквы ь, обозначение звука [й’] с помощью букв я, ю, е, Ұ;

4) берілген және қызықтырған тақырыптарға монолог және диалог түрінде өз ойын айтуды қалыптастыру, сурет, бақылағаны, көргені, басынан өткені және естігені/оқығаны туралы әңгімелеу, басқа адамдардың әрекеттері мен басынан өткеніне қарым-қатынасын білдіру, өзінің эмоционалдық жай-күйін берудің әртүрлі тәсілдерін қолдану;
5) сюжеттік суреттер сериясына сүйене отырып және көмексіз ертегілерді айту, сюжеттік сурет бойынша және сюжеттік суреттер сериясы бойынша әңгімелер құрастыру, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, мәтін картасына сүйене отырып және оған сүйенбей тыңдалған/оқылған мәтінді мазмұндау;
6) сөздің мәні мен мағынасын түсіну, сөздерді мақсатына қарай қолдану, сөздік қорын кеңейту арқылы тіл дамыту, сөздерді орфоэпиялық нормаларға сәйкес айту, сөздегі екпінді дұрыс қою;
7) сөйлемдер мен шағын мәтіндер құрастыру;
8) тыңдалымға арналған материал көлемі: 30 сек. – 1 мин.
11. Оқылым (оқылым дағдыларын қалыптастыру, әліпби әріптерін үйрету):
1) фонетика және графика;
2) дыбыс – тілдің ең кіші бірлігі, сөз бен буынның дыбыстық құрылымы;
3) дыбыстардың дауысты және дауыссыз болып жіктелуі (артикуляциялық, акустикалық, функционалдық аспектілер: дауыстылар еркін, дауыссыздар кедергімен айтылады, дауыстылар үннен, дауыссыздар – үн мен ызыңнан жасалады (ұяң), тек ызың (қатаң), дауыссыздар тек дауысты дыбыстармен тіркесіп қана өз бетінше буын құрай алады: [и-р’ис], [а-ист]);
4) дауыссыз дыбыстардың жуан/жіңішке және ұяң/қатаң болып жіктелуі;
5) дауысты дыбыстардың әлсіз және күшті позициялары;
6) дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушылық рөлі ([мал] – [м’aл], [з
мък] – [зам
к]), бір немесе бірнеше дыбыспен ерекшеленетін сөздерді салыстыру;
7) сөздің дыбыстық құрамының бірлігін және оның лексикалық мәнін ұғыну;
8) дыбысты әріппен таңбалау, сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/сәйкес еместігін, орыс тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтай отырып, сөздердің айтылуын анықтау;
9) буын – ең кіші айтылым бірлігі, сөздердің буындарға бөлінуі, екпінді және екпінсіз буынға бөлу;
10) сөздің графикалық дыбыстық моделінен схема-модельдегі дыбыстарды әріптермен белгілеуге көшу; дауысты әріпке бағдарланған сөздің дыбыстық-әріптік моделін "оқу" ;
11) дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдау жүргізу;
12) дыбыс пен әріптерді ажырату (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
13) сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазбасы бойынша (оқылым) және керісінше (жазылым) айту;
14) орыс графикасының позициялық принципін меңгеру, дауысты дыбыстардың (я, ю, е, Ұ, и) және ь әріптерінің көмегімен дауыссыз дыбыстардың жұмсақтығын белгілеу, я, ю, е, Ұ әріптерінің көмегімен [й'] дыбысын белгілеу;

15) двойная роль букв я, ю, е, Ұ;
16) знакомство с русским алфавитом как определенной последовательностью букв;
17) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, предложений, состоящих из 2-6 слов, и правильному чтению текстов, состоящих из 4-8 предложений, обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя;
Примечание: Объем художественного произведения от 0,5 до 1,5 страниц (включая сюжетную картинку). Объем научно-познавательного текста не должен превышать 0,3-0,5 страниц.
18) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание);
19) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
20) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
21) понимание содержания текста при самостоятельном чтении, чтение деформированного текста повествовательного характера, составить текст по данному началу или концу; ответы на вопросы по содержанию прочитанного;
22) выделение особенностей различных жанров, определение темы, главной мысли произведения;
23) выразительное чтение текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…);
24) поиск необходимой информации для выполнения учебных заданий (под руководством учителя);
25) понимание информации, представленной в виде текста, рисунков, схем, пиктограмм, знаков;
26) отработка навыков произношения гласных и согласных звуков, произношение слов с правильным ударением во время чтения целыми словами и смысловыми единицами (орфоэпическое чтение);
27) орфографическое чтение как средство самоконтроля при письме под диктовку и списывании;
28) норма скорости чтения 30-40 слов в минуту (предлоги, союзы, частицы, междометия считаются как слова), в первом полугодии техника чтения не проверяется.
12. Письмо (формирование навыков письма):
1) письмо под диктовку слов, словосочетаний и предложений, написание которых не расходится с произношением;
2) списывание предложений, текста с рукописного и печатного текста по специальным правилам;
3) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный вопросительный знаки в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
4) заглавная буква в начале предложения;
5) формирование обобщенного понятия об орфограмме как месте в буквенной записи слова, которое однозначно не определяется произношением;

15) я, ю, е, Ұ дыбыстарының қосарлы рөлі;
16) әріптердің белгілі бір бірізділігі ретінде орыс әліпбиімен танысу;
17) 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді, тұтас сөздерді оқуға және 4-8 сөйлемнен тұратын мәтіндерді дұрыс оқуға көшу арқылы әртүрлі құрылымдағы сөздерді бірқалыпты буындап оқуға үйрету, мұғалімнің сұрақтары бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
18) сөйлеудің интонациялық ұйымдастырылуына бақылау жасау (сөйлем соңындағы, сұраулы, лепті интонация);
Ескерту: көркем шығарма көлемі 0,5-1,5 беттен (сюжетті суретті қоса есептегенде); ғылыми танымдық мәтін көлемі 0,3-0,5 беттен аспауы керек.
19) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдердің интонациясы: нүкте, үтір, сұрау және леп белгілері, бір сөйлемді екіншісінен бөлетін кідірісті сақтау;
20) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы бойынша жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
21) мәтіннің мазмұнын өз бетінше оқып-түсіну, әңгімелеу сипатындағы өзгерген мәтінді оқу, берілген басы мен соңы бойынша мәтін құрастыру, оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
22) әртүрлі жанрдағы мәтіндердің ерекшеліктерін анықтау, шығарманың тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
23) мәтінді мәнерлеп оқу, оқылған мәтіннің мазмұнына қатынасын білдіру (ұнайды/ұнамайды, себебі...);
24) оқу тапсырмаларын орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу (мұғалімнің жетекшілігімен);
25) мәтін, суреттер, схемалар, пиктограммалар, белгілер түрінде ұсынылған ақпаратты түсіну;
26) дауысты және дауыссыз дыбыстарды айту дағдыларын меңгеру, оқу кезінде тұтас сөздерді және мағыналық бірліктерді дұрыс екпінмен айту (орфоэпиялық оқу);
27) орфографиялық оқу – айтып тұрып жазу және көшіріп жазу кезінде өзін-өзі бақылау құралы;
28) оқу жылдамдығының нормасы: минутына 30-40 сөз (шылау, одағай, еліктеу сөздер жеке сөз ретінде саналады), бірінші жартыжылдықта оқу техникасы тексерілмейді.
12. Жазылым (жазылым дағдыларын қалыптастыру):
1) айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді айту арқылы жазу;
2) қолжазба және баспа мәтінінен сөйлемдерді, мәтінді арнайы ережелері бойынша көшіріп жазу;
3) пунктуация ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді жазу: нүкте, сөйлем соңында леп сұрау белгілері, сөйлемде сөздерді бөлек жазу;
4) сөйлемнің басындағы бас әріп;
5) айтумен анықталмайтын сөздің әріптік жазудағы орын ретінде орфограмма туралы жалпы түсінік қалыптастыру;

6) орфограммы, не связанные с обозначением звуков буквами: большая буква в начале предложения, в именах собственных, интервалы между служебными и самостоятельными словами, перенос слов со строки на строку по слогам, знаки препинания в конце предложения;
7) орфограммы, связанные с обозначением звуков буквами: буквы гласных после шипящих (жи -ши, ча -ща, чу -щу), буквосочетания -чк-, -чн-, -чт-, -щн-, буквы ь и ъ – разделительные знаки, правописание безударных гласных (двусложные слова), правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
8) слово и предложение, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
9) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов, слова, которые соотносятся со словами "он", "она", "оно", "они";
10) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений;
11) объем письменных работ: словарный диктант – 4-5 слов, диктант – 12-20 слов, объем текста обучающего изложения – 15-25 слов, списывание текста – не более 15-20 слов, объем творческого текста – 3-5 предложений (с помощью учителя).
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
14. Система целей обучения:
Раздел (виды речевой деятельности) – аудирование (слушание) и говорение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1 Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.​1.​1.​1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, звук
1.2 Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.​1.​2.​1 определять, о ком/о чем говорится в тексте и понимать, что хотел сказать автор текста
1.3 Пересказывание прослушанного материала
1.​1.​3.​1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя);
1.4 Прогнозирование событий
1.​1.​4.​1 прогнозировать содержание текста по теме/ заголовку и иллюстрациям
1.5 Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.​1.​5.​1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание)

6) дыбыстарды әріптермен белгілеуге байланысты емес орфограммалар: сөйлем басындағы, жалқы есімдердегі бас әріп, қөмекші сөз бен сөз арасындағы босаралық, сөздерді жолдан келесі жолға буын арқылы тасымалдау, сөйлем соңындағы тыныс белгілері;
7) дыбыстарды әріптермен белгілеумен байланысты орфограммалар: ызыңнан кейінгі дауысты әріптер (жи-ши, ча-ща, чу-щу), -чк -чн,- чт, - щн әріп тіркестері, ь және ъ әріптері – айыру белгілері, екпінсіз дауысты дыбыстарды дұрыс жазу (екі буынды сөздер), сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстарды дұрыс жазу;
8) сөз және сөйлем, "зат" және "сөз" ұғымдарын заттың атауы ретінде ажырату;
9) заттың, қоршаған орта құбылыстарының атын білдіретін сөздер, заттардың сынын білдіретін сөздер; заттың айту кезіндегі, айтқанға дейінгі, айтқаннан кейінгі іс-әрекетін білдіретін сөздер; бір затты, көп затты білдіретін сөздер, "ол", "олар" деген сөздерімен сәйкес келетін сөздер;
10) сурет бойынша сөйлем құрастыру, берілген сөздерден сөйлем құрастыру, сөйлемдегі сөздердің санын анықтау, сөйлемдердің графикалық үлгілерін құру;
11) жазба жұмыстардың көлемі: сөздік диктант – 4-5 сөз, диктант – 12-20 сөз, үйрету мазмұндамасы мәтінінің көлемі – 15-25 сөз, мәтінді көшіріп жазу – 15-20 сөзден артық емес, шығармашылық мәтіннің көлемі – 3-5 сөйлем (мұғалімнің көмегімен).
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқу мақсатының ретін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" – оқу мақсатының реті.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері) – тыңдалым және айтылым
Бөлімшелер (негізгі дағдылар)
Оқу мақсаттары
1.1Бастапқы тілдік ұғымдарды (мәтін, сөйлем, сөз) түсіну
1.1.1.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс туралы түсіну
1.2 Тыңдаған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.1.2.1 мәтінде кім, не туралы айтылғанын анықтау мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау және мәтін авторының не айтқысы келетінін түсіну
1.3 Тыңдалған материалды мазмұндау
1.1.3.1 оқиғалар ретін сақтай отырып, тыңдалған материалды мазмұндау (мұғалімнің көмегімен)
1.4 Оқиғаны болжау
1.1.4.1 тақырып/аты және иллюстрациялар бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
1.5 Сөйлеу нормаларын сақтай отырып түрлі қарым-қатынас жағдайларына қатысу
1.1.5.1 сөйлеу этикетін қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларында қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу)

1.6 Привлечение внимания слушателей
1.​1.​6.​1 использовать в речи слова-описания/ сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию сообщения, вопроса, выражения чувств) для передачи смысла высказывания
1.7 Высказывание оценочного суждения
1.​1.​7.​1 высказывать отношение к прослушанному тексту, обосновывать его простыми предложениями
1.8 Составление рассказа на заданную тему
1.​1.​8.​1 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/по серии картинок
1.9 Ориентирование в звуковой форме слова
1.​1.​9.​1 выделять звуки в словах, определять их количество, различать признаки (гласные/ согласные ,гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, звонкие/глухие); составлять звуковую схему слова;
1.​1.​9.​2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове, определять и обозначать ударный слог
1.​1.​9.​3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове
1.​1.​9.​4 понимать функции йотированных букв в слове
Раздел (виды речевой деятельности) – чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1 Использование видов чтения
1.​2.​1.​1 читать и составлять схемы слов, предложений
1.​2.​1.​2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение)
2.2 Определение темы и основной мысли прочитанного текста
1.​2.​2.​1 определять тему текста, замысел автора
2.3 Определение структурных частей текста
1.​2.​3.​1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя
2.4 Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
1.​2.​4.​1 понимать лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы/слова-признаки/слова-действия), близкие/противоположные по значению/ многозначные слова (с помощью учителя)
2.5 Формулирование вопросов и ответов
1.​2.​5.​1 формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы
2.6 Определение типов и жанров текстов
1.​2.​6.​1 распознавать текст-повествование, жанры текста по их особенностям (скороговорка, загадка, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя
2.7 Извлечение необходимой информации из различных источников
1.​2.​7.​1 находить информацию в источниках, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии)
2.8 Сравнительный анализ текстов
1.​2.​8.​1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя
2.9 Ориентирование в графической форме слов
1.​2.​9.​1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком, иметь представление о расхождении звуков и букв в слове (слова с йотированными гласными, слова с ь)

1.6 Тыңдаушының назарын аудару
1.1.6.1 сөйлеуде сипаттау/салыстыру сөздерін, вербальді емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара) қолдану, сөйлеудің мағынасын жеткізу үшін мәлімдеменің, сұрақтың, сезім білдірудің интонациясын сақтау
1.7 Өзінің бағалау пікірін айту
1.1.7.1 тыңдалған мәтінге пікірін білдіру, оны жай сөйлемдермен негіздеу
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрастыру
1.1.8.1 сюжеттік иллюстрация/суреттер топтамасы бойынша әңгіме құрастыру
1.9 Сөздің дыбыстық түрін бағдарлау
1.1.9.1 сөздегі дыбыстарды ажырату, олардың санын анықтау, олардың белгілерін ажырату (дауысты/дауыссыз, екпінді/ екпінсіз дауысты, жіңішке/жуан дауыссыз, ұяң/қатаң дауыссыз); сөздің дыбыстық сызбасын жасау
1.1.9.2 сөздердің буындардан тұратынын түсіну, сөздегі буындардың саны мен ретін анықтау, екпінді буынды анықтау және белгілеу
1.1.9.3 дыбыстың буынның және екпіннің мағынаажыратушылық рөлін түсіну
1.1.9.4 сөздегі йотты әріптердің қызметін түсіну
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері) – оқылым
Бөлімшелер (негізгі дағдылар)
Оқу мақсаттары
2.1 Оқылым түрлерін қолдану
1.2.1.1 сөз, сөйлем сызбасын оқу және құрастыру
1.2.1.2 оқудың негізгі түрлерін қолдану (буындап оқудан сөздерді тұтас оқуға көшу, түсініп оқу)
2.2 Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.2.2.1 мәтіннің тақырыбын, автордың ойын анықтау
2.3 Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау
1.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау
2.4 Мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну
1.2.4.1 сөздердің мағыналарының жалпылануын ескере отырып, лексикалық мәні мен мағынасын түсіну (заттың атын/сынын/қимылын білдіретін сөздер), мағынасы жуық/қарама-қарсы/көпмағыналы сөздер (мұғалімнің көмегімен)
2.5 Сұрақ қою және жауап беру
1.2.5.1 суреттерге/мәтінге сұрақтар қою (мұғалімнің көмегімен) және сұрақтарға жауап беру
2.6 Мәтіннің түрлері мен жанрын анықтау
1.2.6.1 мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін, мәтіннің ерекшеліктері бойынша жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) анықтау
2.7 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.2.7.1 мәтіндердің әліпбилік орналасу ретін пайдалана отырып, бір дереккөзден (сөздік, анықтамалық, балалар энциклопедиясы) ақпаратты табу
2.8 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
1.2.8.1 мұғалімнің көмегімен әртүрлі жанрдағы (ертегі, әңгіме, өлең) мәтіндерді салыстыру
2.9 Сөздердің графикалық түрін бағдарлау
1.2.9.1 әріпті тану және оны дыбыспен сәйкестендіру, сөздегі дыбыстар мен әріптердің алшақтығы туралы білу (йотты дауысты дыбыстары бар сөздер, ь бар сөздер)

1.​2.​9.​2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных)
1.​2.​9.​3 понимать роль ь, ъ знака в слове
Раздел (виды речевой деятельности) – письмо
Ключевые навыки
Цели обучения
3.1 Составление плана текста
1.​3.​1.​1 составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя)
3.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.​3.​2.​1 передавать информацию из прослушанных/прочитанных текстов, используя рисунки, схемы, знаки (с помощью учителя)
3.3 Создание текста с использованием различных форм представления
1.​3.​3.​1 составлять/писать простые предложения/ тексты на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова
3.4 Творческое написание текстов в разных жанрах
1.​3.​4.​1 писать простые предложения/тексты (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя
3.5 Нахождение и исправление ошибок в работе
1.​3.​5.​1 проверять написание слов, предложений/ текста и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6 Соблюдение каллиграфических и графических норм
1.​3.​6.​1 писать элементы букв, прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии, обозначать звуки сильных позиций буквами на письме
3.7 Соблюдение орфографических норм
1.​3.​7.​1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал), соблюдать правила переноса (с помощью учителя)
1.​3.​7.​2 применять правила правописания: жи-ши/ча-ща/чу-щу/-чк-, -чн-/-нщ-, -шн-
1.​3.​7.​3 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя)
1.​3.​7.​4 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова
3.8 Соблюдение грамматических норм
1.​3.​8.​1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия, изменять их по числам
3.9 Соблюдение пунктуационных норм
1.​3.​9.​1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
15. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программе по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
3 четверть
Послебукварный период
1.​1.​1.​1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, звук;
1.​1.​2.​1 определять, о ком/о чем говорится в тексте и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.​1.​4.​1 прогнозировать содержание текста по теме/ заголовку и иллюстрациям
1.​1.​3.​1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя);
1.​1.​5.​1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
1.​1.​6.​1* использовать в речи слова-описания/ сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию сообщения, вопроса, выражения чувств) для передачи смысла высказывания;
1.​1.​7.​1 высказывать отношение к прослушанному тексту, обосновывать его простыми предложениями ;
1.​1.​8.​1* составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/ по серии картинок;
1.​1.​9.​1 выделять звуки в словах, определять их количество, различать признаки (гласные/согласные , гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, звонкие/глухие); составлять звуковую схему слова;
1.​1.​9.​2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове, определять и обозначать ударный слог;
1.​1.​9.​3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове;
1.​1.​9.​4 понимать функции йотированных букв в слове
1.​2.​1.​1 читать и составлять схемы слов, предложений
1.​2.​1.​2* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.​2.​2.​1 определять тему текста, замысел автора;
1.​2.​3.​1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.​2.​5.​1* формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы;
1.​2.​6.​1* распознавать текст-повествование, жанры текста по их особенностям (скороговорки, загадки, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки) с помощью учителя;
1.​2.​8.​1* сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя;
1.​2.​9.​1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком, иметь представление о расхождении звуков и букв в слове ( слова с йотированными гласными , слова с ь);
1.​2.​9.​2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных)
1.​2.​9.​3* понимать роль ь, ъ знака в слове.
1.​3.​1.​1 составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя)
1.​3.​2.​1 передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов, используя рисунки, схемы, знаки (с помощью учителя)
1.​3.​4.​1* писать простые предложения/тексты (сообщение/ поздравление/ письмо) с помощью учителя;
1.​3.​5.​1 * проверять написание слов, предложений/ текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.​3.​6.​1* писать элементы букв, прописные (заглавные), строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии, обозначать звуки сильных позиций буквами на письме;
1.​3.​7.​1* списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал), соблюдать правила переноса (с помощью учителя);
1.​3.​7.​3* писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя);
1.​3.​7.​4* писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова
4 четверть
Послебукварный период
1.​1.​1.​1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, звук;
1.​1.​2.​1 определять, о ком/о чем говорится в тексте и понимать, что хотел сказать автор текста
1.​1.​3.​1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий ( с помощью учителя);
1.​1.​4.​1* прогнозировать содержание текста по теме/ заголовку и иллюстрациям
1.​1.​5.​1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание)
1.​1.​6.​1* использовать в речи слова-описания/сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию сообщения, вопроса, выражения чувств) для передачи смысла высказывания;
1.​1.​7.​1 высказывать отношение к прослушанному тексту, обосновывать его простыми предложениями;
1.​1.​8.​1* составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/ по серии картинок;
1.​1.​9.​1 выделять звуки в словах, определять их количество, различать признаки (гласные/ согласные, гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, звонкие/глухие); составлять звуковую схему слова;
1.​2.​1.​2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение) с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение;
1.​2.​2.​1 определять тему текста, замысел автора;
1.​2.​3.​1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.​2.​4.​1 понимать лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы/слова-признаки/слова-действия; слова, близкие/
противоположные по значению, многозначные слова (с помощью учителя);
1.​2.​7.​1 находить информацию в источниках, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии).
1.​3.​3.​1* составлять/писать простые предложения/ тексты на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова;
1.​3.​4.​1* писать простые предложения, тексты (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя;
1.​3.​5.​1 проверять написание слов, предложений/текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.​3.​6.​1 писать элементы букв, прописные (заглавные), строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии, обозначать звуки сильных позиций буквами на письме;
1.​3.​7.​1* списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал), соблюдать правила переноса (с помощью учителя);
1.​3.​7.​2* писать слова и применять правила правописания: жи-ши/ ча-ща/чу-щу, -чк-, -чн-/-нщ-, -шн-;
1.​3.​7.​3* писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя);
1.​3.​7.​4* писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова;
1.​3.​8.​1* различать, использовать в письменной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам;
1 .3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Примечание:

1.2.9.2 сөздегі позициясына байланысты әріптің қызметін түсіну (дауысты дыбыс дауыссыз дыбыстардың жіңішкелік/жуандық көрсеткіші ретінде)
1.2.9.3 сөздегі ь, ъ белгілерінің рөлін түсіну
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері) – жазылым
Бөлімшелер (негізгі дағдылар)
Оқу мақсаттары
3.1 Мәтін жоспарын құру
1.3.1.1 суреттік жоспар, мәтіннің сызба- жоспарын құру және тақырып қою (мұғалімнің көмегімен)
3.2Тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын жазу
1.3.2.1 мұғалімнің көмегімен сурет, сызба, белгілерді қолдана отырып, тыңдалған/оқылған мәтіндердегі ақпаратты беру
3.3 Түрлі ұсыну формаларын пайдаланып, мәтін құру
1.3.3.1 сурет, белгі, сызба, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырыпқа жай сөйлемдер/мәтіндер құрастыру/жазу
3.4 Түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен жай сөйлемдер/мәтіндер (хабарлама, құттықтау, хат) жазу
3.5 Жұмыстағы қателерді табу және түзету
1.3.5.1 мұғалімнің көмегімен сөздердің, сөйлемдердің/мәтіннің жазылуын тексеру және қателерді түзету
3.6 Каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау
1.3.6.1 әріптердің элементтерін, жазба (бас және кіші) әріптер мен олардың қосылыстарын жазу, каллиграфия нормаларына сәйкес анық жазу, жазуда күшті позицияның дыбыстарын әріптермен таңбалау
3.7 Орфографиялық нормаларды сақтау
1.3.7.1 жазылуы мен айтылуында айырмашылығы бар (вода, снег, пенал) сөздерді көшіріп жазу/жазу, тасымалдау ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен)
1.3.7.2 жи-ши/ча-ща/чу-щу/-чк-, -чн-/-нщ-, -шн- дұрыс жазу ережесін қолдану
1.3.7.3 жалқы есімдерді, сөйлем басындағы сөздерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен)
1.3.7.4 сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
3.8 Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.8.1 жазбаша сөйлеуде заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату, пайдалану, оларды жекеше және көпше түрде өзгерту
3.9 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін: нүкте, сұрау, леп белгілерін қою
15. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
16. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде) сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары (оқыту орыс тілінде)
3-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1. 1.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс туралы түсіну;
1.1. 2.1 мәтінде кім, не туралы айтылғанын анықтау мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау және мәтін авторының не айтқысы келетінін түсіну;
1.1. 4. тақырып/аты және иллюстрациялар бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1. 3.1 оқиғалар ретін сақтай отырып, тыңдалған материалды мазмұндау (мұғалімнің көмегімен);
1.1. 5.1 сөйлеу этикетін қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларында қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу);
1.1. 6.1* сөйлеуде сипаттау/салыстыру сөздерін, вербальді емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара) қолдану, сөйлеудің мағынасын жеткізу үшін мәлімдеменің, сұрақтың, сезім білдірудің интонациясын сақтау;
1.1. 7.1 тыңдалған мәтінге пікірін білдіру, оны жай сөйлемдермен негіздеу;
1.1. 8.1* сюжеттік иллюстрация/суреттер топтамасы бойынша әңгіме құрастыру;
1.1. 9.1 сөздегі дыбыстарды ажырату, олардың санын анықтау, олардың белгілерін ажырату (дауысты/ дауыссыз, екпінді/ екпінсіз дауысты, жіңішке/ жуан дауыссыз, ұяң/қатаң дауыссыз); сөздің дыбыстық сызбасын жасау;
1. . 9.2 сөздердің буындардан тұратынын түсіну, сөздегі буындардың саны мен ретін анықтау, екпінді буынды анықтау және белгілеу;
1.1.9.3. дыбыстың буынның және екпіннің мағына ажыратушылық рөлін түсіну;
1.1. 9.4 сөздегі йотты әріптердің қызметін түсіну
1.2. 1. сөз, сөйлем сызбасын оқу және құрастыру;
1.2. 1.2* оқудың негізгі түрлерін қолдану (буындап оқудан сөздерді тұтас оқуға көшу, түсініп оқу);
1.2. 2.1 мәтіннің тақырыбын, автордың ойын анықтау;
1.2. 3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;
1.2. 5.1* суреттерге/мәтінге сұрақтар қою (мұғалімнің көмегімен) және сұрақтарға жауап беру; 1.2. 6.1* мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін, мәтіннің ерекшеліктері бойынша жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) анықтау;
1.2. 8.1* мұғалімнің көмегімен әртүрлі жанрдағы (ертегі, әңгіме, өлең) мәтіндерді салыстыру;
1.2. 9.1 әріпті тану және оны дыбыспен сәйкестендіру, сөздегі дыбыстар мен әріптердің алшақтығы туралы білу (йотты дауысты дыбыстары бар сөздер, ь бар сөздер);
1.2. 9.2 сөздегі позициясына байланысты әріптің қызметін түсіну (дауысты дыбыс дауыссыз дыбыстардың жіңішкелік/жуандық көрсеткіші ретінде); 1. 2. 9. 3* сөздегі ь, ъ белгілерінің рөлін түсіну
1. 3. 1. 1 суреттік жоспар, мәтіннің сызба- жоспарын құру және тақырып қою (мұғалімнің көмегімен);
1.3. 2.1 мұғалімнің көмегімен сурет, сызба, белгілерді қолдана отырып, тыңдалған/оқылған мәтіндердегі ақпаратты беру;
1.3. 4.1* мұғалімнің көмегімен жай сөйлемдер/мәтіндер (хабарлама, құттықтау, хат) жазу; 1. 3. 5. 1 * мұғалімнің көмегімен сөздердің, сөйлемдердің/мәтіннің жазылуын тексеру және қателерді түзету;
1.3. 6.1* әріптердің элементтерін, жазба (бас және кіші) әріптер мен олардың қосылыстарын жазу, каллиграфия нормаларына сәйкес анық жазу, жазуда күшті позицияның дыбыстарын әріптермен таңбалау;
1.3. 7.1* жазылуы мен айтылуында айырмашылығы бар (вода, снег, пенал) сөздерді көшіріп жазу/жазу, тасымалдау ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1. 3. 7. 3* жалқы есімдерді, сөйлем басындағы сөздерді бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен); 1. 3. 7. 4* сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
4-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1. 1.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс туралы түсіну;
1.1. 2.1 мәтінде кім, не туралы айтылғанын анықтау мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау және мәтін авторының не айтқысы келетінін түсіну;
1.1. 3.1 оқиғалар ретін сақтай отырып, тыңдалған материалды мазмұндау (мұғалімнің көмегімен);
1.1. 4.1* тақырып/аты және иллюстрациялар бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1. 5.1 сөйлеу этикетін қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларында қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу);
1.1. 6.1* сөйлеуде сипаттау/салыстыру сөздерін, вербальді емес қарым-қатынас құралдарын (мимика, ым-ишара) қолдану, сөйлеудің мағынасын жеткізу үшін мәлімдеменің, сұрақтың, сезім білдірудің интонациясын сақтау;
1.1. 7. тыңдалған мәтінге пікірін білдіру, оны жай сөйлемдермен негіздеу
1. 1. 8. 1* сюжеттік иллюстрация/суреттер топтамасы бойынша әңгіме құрастыру; 1. 1. 9. 1 сөздегі дыбыстарды ажырату, олардың санын анықтау, олардың белгілерін ажырату (дауысты/ дауыссыз, екпінді/ екпінсіз дауысты, жіңішке/жуан дауыссыз, ұяң/қатаң дауыссыз); сөздің дыбыстық сызбасын жасау
1.2. 1.2 оқудың негізгі түрлерін қолдану (буындап оқудан сөздерді тұтас оқуға көшу, түсініп оқу);
1.2. 2.1 мәтіннің тақырыбын, автордың ойын анықтау;
1.2. 3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтау;
1.2. 4.1 сөздердің мағыналарының жалпылануын ескере отырып, лексикалық мәні мен мағынасын түсіну (заттың атын/сынын/қимылын білдіретін сөздер), мағынасы жуық/қарама-қарсы/көпмағыналы сөздер (мұғалімнің көмегімен);
1.2.7. 1 мәтіндердің әліпбилік орналасу ретін пайдалана отырып, бір дереккөзден (сөздік, анықтамалық, балалар энциклопедиясы) ақпаратты табу
1.3. 3.1* сурет, белгі, сызба, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырыпқа жай сөйлемдер/мәтіндер құрастыру/жазу;
1.3. 4.1* мұғалімнің көмегімен жай сөйлемдер/мәтіндер (хабарлама, құттықтау, хат) жазу;
1.3. 5.1 мұғалімнің көмегімен сөздердің, сөйлемдердің/мәтіннің жазылуын тексеру және қателерді түзету;
1.3. 6.1 әріптердің элементтерін, жазба (бас және кіші) әріптер мен олардың қосылыстарын жазу, каллиграфия нормаларына сәйкес анық жазу, жазуда күшті позицияның дыбыстарын әріптермен таңбалау;
1.3. 7.1* жазылуы мен айтылуында айырмашылығы бар (вода, снег, пенал) сөздерді көшіріп жазу/жазу, тасымалдау ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1.3. 7.2* жи-ши/ча-ща/чу-щу/-чк-, -чн-/-нщ-, -шн- дұрыс жазу ережесін қолдану;
1.3. 7.3* писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя);
1.3. 7.4* сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу; 1. 3. 8. 1* жазбаша сөйлеуде заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату, пайдалану, оларды жекеше және көпше түрде өзгерту; 1. 3. 9. 1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін: нүкте, сұрау, леп белгілерін қою
Жүктеу
Ескертпе:

1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется реализовать частично.
Приложение 5
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Елипбә" для 1 класса уровня начального образования (с уйгурским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Структура и содержание учебной программы определены на основе общедидактических принципов и методических принципов А. Байтурсынова:
1) упражнения со звуками;
2) учет функции каждого звука в слове;
3) переход от легкого к трудному, от простого к сложному;
4) самостоятельное получение знаний через опыт.
3. Последовательность изучения букв была построена в зависимости от их частоты, сочетания и словообразовательной функции в тексте на основе исследований А. Байтурсынова, ученых-лингвистов и методистов.
4. Цель учебного предмета "Елипбә" - обучение грамоте, чтению и письму, усвоение основных языковых понятий и типов речи и формирование личности на основе национальных духовных ценностей.
5. Задачи предмета "Елипбә" :
1) адаптация к учебной деятельности;
2) формирование элементарных представлений (различение, сравнение, группирование и анализ) о звуке, слоге, слове, предложении, тексте (речи);
3) формирование умения распознавать звуки и буквы (печатные и письменные);
4) формирование навыков чтения (чтение слов по слогам, целыми словами, с пониманием текста, выразительное чтение) и письма;
5) совершенствование форм коммуникативной деятельности, обогащение словарного запаса;
6) формирование основ национальных духовных ценностей, любви к родному языку, Родине, народу, его культуре и традициям.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Елипбә"
Параграф 1. Содержание предмета "Елипбә"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, в 1 полугодии 96 часов.

1) бір тоқсан ішінде оқу мақсаттары сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша біріктіріледі;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттарының бір бөлігін іске асыру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
5-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Елипбә" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Елипбә" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны жалпыдидактикалық қағидаттар және А. Байтұрсынұлының әдістемелік қағидаттары негізінде айқындалды:
1) дыбыспен жаттығу;
2) әрбір дыбыстың сөз жасаудағы қызметін есепке алу;
3) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
4) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. Әріпті таныту реті А. Байтұрсынұлының еңбектерімен қатар лингвист және әдіскер ғалымдардың зерттеулері негізінде, олардың мәтінде кездесу жиілігіне, өзара тіркесімі мен сөзжасау қызметіне қарай құрылды.
4. "Елипбә" оқу пәнінің мақсаты – әріп таныту, оқуға мен жазуға үйрету, негізгі тілдік ұғымдар мен сөйлеу әрекетінің түрлерін ұлттық рухани құндылықтар негізінде жеке тұлғаны қалыптастыру.
5. "Елипбә" оқу пәнінің міндеттері:
1) оқу әрекетіне бейімдеу;
2) дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін (сөйлеу) туралы қарапайым түсінік (ажырату, салыстыру, топтастыру және талдау) қалыптастыру;
3) дыбыс пен әріпті (баспа және жазба түрлері) үйрету;
4) оқу (буындап оқу, тұтас оқу, түсініп оқу, мәнерлеп оқу) және жазу дағдыларын қалыптастыру;
5) коммуникативтік әрекет түрлерін жетілдіру, сөздік қорын байыту;
6) ана тіліне, Отанына, халқына, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрметпен қарай білуге үйрету, ұлттық рухани құндылықтарды бойына сіңіру.
2-тарау. "Елипбә" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Елипбә" оқу пәнінің мазмұны
6. "Елипбә" оқу пәні бойынша оқу жүктемесі аптасына 6 сағаттан, барлығы І жартыжылдықта 96 сағатты құрайды.

7. Содержание учебного предмета:
1) система звуков и букв узбекского языка;
2) основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение, текст);
3) элементарные грамматические навыки по уйгурскому языку;
4) элементарные понятия орфоэпических, орфографических, пунктуационных норм.
8. В процессе обучения выделяются два периода (добукварный – 12 часов, букварный – 84 часа).
9. Содержание предмета "Елипбә" реализуется в I полугодии с помощью учебника "Елипбә" (добукварный и букварный периоды).
10. Порядок и объем усвоения букв алфавита и звукового значения каждой буквы, элементарных языковых понятий:
1) 1 четверть: простое представление об языковых понятиях (речевые навыки) (добукварный период) – 12 часов
а, т, п, н, м закрепление (2 часа) - 12 часов;
р, у, л, о, с, д, и, й, қ, ш, е, закрепление (2 часа) - 24 часа;
2) 2 четверть: ә, к, б, ғ, з, ч, г, ң, ү, ө, закрепление (2 часа) – 24 часа
х, ж, һ, я, Ұ, ф, ю, э, в, ц, щ, ?, ы, ь-ъ,, алфавит –2 часа, закрепление (2 часа) – 24 часа
Примечание:ң – 3 часа, я, ю, х, һ, щ, в, э, ц, ф, ч, ь-ъ знаки – по 1 часу, на остальные звуки и буквы дается по 2 часа.
Буквы изучаются в заданной программой последовательности.
11. Задачи добукварного периода:
1) привитие интереса к учебной деятельности;
2) формирование первоначальных представлений о речи (звук, слог, ударение, слово, предложение);
3) формирование навыков разпознавания и применения звуковых схем-моделей речи, предложений, слов, звуков, слогов;
4) проведение звукового анализ слова: определение количества слогов в слове, определение звуков внутри слова в двух, трех слоговых словах; различение гласные и согласные звуков;
5) подготовка к письму - развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разных направлениях, обведение по контуру, написание элементов букв);
6) учить слышать и понимать вопрос, правильно отвечать на вопросы.
Примечание: объем прослушанного материала состоит из 10 предложений, стихотворение не должно превышать 3 строфы.
12. Задачи букварного периода:
1) знакомство с буквами узбекского алфавита, обучение артикуляции звуков;
2) различение гласных и согласных звуков;
3) учить различать печатные и письменные виды букв;
4) учить составлять из звуков слоги, из слогов слова, из слов предложение; учить писать, читать;
5) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами на материале текстов учебника;
6) формирование навыков каллиграфического письма;
7) обогащение словарного запаса, учить выражать свои мысли;
8) формирование умения использовать основные виды знаков препинания (точка, вопросительный знак, восклицательный знак);

7. Оқу пәнінің мазмұны:
1) қазақ тілінің дыбыстық және әріптік жүйесінен;
2) негізгі тілдік бірліктерден (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
3) қазақ тілі бойынша қарапайым грамматикалық дағдылардан;
4) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық нормалардың қарапайым түсініктерінен құралады.
8. "Елипбә" оқу пәнін оқыту екі кезең бойынша (әліппеге дейінгі кезең – 12 сағат, әліппе кезеңі – 84 сағат) ұйымдастырылады.
9. "Елипбә" оқу пәнінің мазмұны І жартыжылдықта "Елипбә" оқулығы (әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдері) арқылы жүзеге асырылады.
10. Елипбәдегі әріптер мен әрбір әріптің дыбыстық мәнін, қарапайым тілдік ұғым мен түсініктерді меңгертудің реті мен көлемі:
1) 1-тоқсан: тілдік ұғымдар туралы қарапайым түсінік (сөйлеу дағдылары) (әліппеге дейінгі кезең) – 12 сағат;
а, т, п, н, м, хуласә дәрис (2 с) – 12 саат;
р, у, л, о, с, д, и, й, қ, ш, е, хуласә дәрис (2 с) – 24 саат;
2) 2-чарәк: ә, к, б, ғ, з, ч, г, ң, ү, ө, хуласә дәрис (3 с) – 24 саат;
х, ж, һ, я, Ұ, ф, ю, э, в, ц, щ, ?, ы, ь-ъ, алфавит – 2 сағ, бекіту (4 сағ) – 24 сағат.
Ескерту: ң – 3 сағат, я, ю, х, һ, щ, в, э, ц, ф, ч, ь-ъ сағаттан; қалған дыбыс пен әріпке 2 сағаттан беріледі. Әріптер оқу бағдарламасында берілген ретпен оқытылады.
11. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқу әрекетіне қызығушылығын ояту;
2) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
3) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс сызба-модельдерін ажырату және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
4) сөзге дыбыстық талдау жүргізу: сөздегі буын санын анықтау, сөз ішіндегі дыбыстарды екі, үш буынды сөзбен анықтау; дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату;
5) жазуға дайындық кезеңінде - қолдың ұсақ моторикасын дамыту (бояу, сурет салу, түрлі бағытта сызықтар жүргізу, сұлба салу, әріп элементтерін жазу).
6) тыңдай білуге және сұрақты түсінуге, сұрақтарға дұрыс жауап беруге үйрету.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі 10 сөйлемнен, өлең шумақтары 3-тен аспауы керек.
12. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) ұйғыр әліпбиінің дыбыс пен әріптерін таныту, дыбыстардың айтылуына жаттықтыру;
2) дауысты және дауыссыз дыбыс түрлерін ажыратуға жаттықтыру;
3) әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
4) дыбыстан буын, буыннан сөз, сөзден сөйлем құрауға, жазуға, оқуға үйрету;
5) дұрыс, үзбей, буындап оқу дағдыларын қалыптастыру;
6) көркем жазу дағдыларын қалыптастыру;
7) сөздік қорын байыту, өз ойын жеткізе білуге үйрету;
8) негізгі тыныс белгі түрлерін (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі) қолдана білуді қалыптастыру;

2. Структура и содержание учебной программы определены на основе общедидактических принципов и методических принципов А. Байтурсынова, а также изложение системы звуков и букв в учебнике основано на методике К.Абдуллаевой:
1) упражнения со звуками;
2) учет функции каждого звука в слове;
3) переход от легкого к трудному, от простого к сложному;
4) самостоятельное получение знаний через опыт.
3. Последовательность изучения букв была построена в зависимости от их частоты, сочетания и словообразовательной функции в тексте на основе исследований А. Байтурсынова, ученых-лингвистов и методистов, структура грамматики узбекского языка в программе по заданию образование слов основано на методике К. Абдуллаевой.
4. Цель учебного предмета "Алифбе" - обучение грамоте, чтению и письму, усвоение основных языковых понятий и типов речи и формирование личности на основе национальных духовных ценностей.
5. Задачи предмета "Алифбе":
1) адаптация к учебной деятельности;
2) формирование элементарных представлений (различение, сравнение, группирование и анализ) о звуке, слоге, слове, предложении, тексте (речи);
3) формирование умения распознавать звуки и буквы (печатные и письменные);
4) формирование навыков чтения (чтение слов по слогам, целыми словами, с пониманием текста, выразительное чтение) и письма;
5) совершенствование форм коммуникативной деятельности, обогащение словарного запаса;
6) формирование основ национальных духовных ценностей, любви к родному языку, Родине, народу, его культуре и традициям.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Алифбе"
Параграф 1. Содержание предмета "Алифбе"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, в 1 полугодии 96 часов.
7. Содержание учебного предмета:
1) система звуков и букв узбекского языка;
2) основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение, текст);
3) элементарные грамматические навыки по узбекскому языку;
4) элементарные понятия орфоэпических, орфографических, пунктуационных норм.
8. В процессе обучения выделяются два периода (добукварный – 12 часов, букварный – 84 часа).
9. Содержание предмета "Алифбе" реализуется в I полугодии с помощью учебника "Алифбе" (добукварный и букварный периоды).
10. Порядок и объем усвоения букв алфавита и звукового значения каждой буквы, элементарных языковых понятий:
1) 1 четверть: простое представление об языковых понятиях (речевые навыки) (добукварный период) – 12 часов
а, р, о, н, л, закрепление (2 часа) - 12 часов;
и, м, б, у, к, т, д, с, о', д, у, закрепление (2 часа) - 24 часа;
2) 2 четверть:
е,ч,в,з,г,нг,ғ,ш,п,Ұ, я закрепление (2 часа) – 24 часа
ю,х,?,ь,ъ,ф,э,ж,ц , алфавит –2 сағ, закрепление (2 часа) – 24 часа
Примечание: я,ю,э,ж буквы и звуки – 3 часа, ь,ъ знаки – по 1 часу, на остальные звуки и буквы дается по 2 часа.
Буквы изучаются в заданной программой последовательности.

2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны жалпыдидактикалық қағидаттар және А. Байтұрсынұлының әдістемелік қағидаттары негізінде, сондай-ақ оқулықтағы дыбыстар мен әріптер жүйесін баяндау Қ.Абдуллаеваның әдістемесіне негізделген айқындалды:
1) дыбыспен жаттығу;
2) әрбір дыбыстың сөз жасаудағы қызметін есепке алу;
3) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
4) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. Әріпті таныту реті А. Байтұрсынұлының еңбектерімен қатар лингвист және әдіскер ғалымдардың зерттеулері негізінде, тапсырма бағдарламасындағы өзбек тілі грамматикасының құрылымы, сөздерді оқыту Қ. Абдуллаеваның әдіснамасына негізінде, олардың мәтінде кездесу жиілігіне, өзара тіркесімі мен сөз жасау қызметіне қарай құрылды.
4. "Алифбе" оқу пәнінің мақсаты – әріп таныту, оқуға мен жазуға үйрету, негізгі тілдік ұғымдар мен сөйлеу әрекетінің түрлерін ұлттық рухани құндылықтар негізінде жеке тұлғаны қалыптастыру.
5. "Алифбе" оқу пәнінің міндеттері:
1) оқу әрекетіне бейімдеу;
2) дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін (сөйлеу) туралы қарапайым түсінік (ажырату, салыстыру, топтастыру және талдау) қалыптастыру;
3) дыбыс пен әріпті (баспа және жазба түрлері) үйрету;
4) оқу (буындап оқу, тұтас оқу, түсініп оқу, мәнерлеп оқу) және жазу дағдыларын қалыптастыру;
5) коммуникативтік әрекет түрлерін жетілдіру, сөздік қорын байыту;
6) ана тіліне, Отанына, халқына, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрметпен қарай білуге үйрету, ұлттық рухани құндылықтарды бойына сіңіру.
2-тарау. "Алифбе" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Алифбе" оқу пәнінің мазмұны
6. "Алифбе" оқу пәні бойынша оқу жүктемесі аптасына 6 сағаттан, барлығы І жартыжылдықта 96 сағатты құрайды.
7. Оқу пәнінің мазмұны:
1) өзбек тілінің дыбыстық және әріптік жүйесінен;
2) негізгі тілдік бірліктерден (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
3) өзбек тілі бойынша қарапайым грамматикалық дағдылардан;
4) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық нормалардың қарапайым түсініктерінен құралады.
8. "Алифбе" оқу пәнін оқыту екі кезең бойынша (әліппеге дейінгі кезең – 12 сағат, әліппе кезеңі – 84 сағат) ұйымдастырылады.
9. "Алифбе" оқу пәнінің мазмұны І жартыжылдықта "Алифбе" оқулығы (әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдері) арқылы жүзеге асырылады.
10. Әліпбидегі әріптер мен әрбір әріптің дыбыстық мәнін, қарапайым тілдік ұғым мен түсініктерді меңгертудің реті мен көлемі:
1) 1-тоқсан: тілдік ұғымдар туралы қарапайым түсінік (сөйлеу дағдылары) (әліппеге дейінгі кезең) – 12 сағат;
а, р,о,н,л, муста?камлаш (2 соат) – 12 соат;
и, м,б,у, к, т, д, с, Ә, қ, й , муста?камлаш (2 соат) – 24 соат;
2-чорак: е,ч,в,з,г,нг,ғ,ш,п,Ұ, я муста?камлаш (2 соат) – 24 соат
ю,х,?,ь,ъ,ф,э,ж,ц , алифбо –2 сағ, муста?камлаш (2соат) – 24 соат
Ескерту: я,ю,э,ж ?арф ва товушлари – 3 соат, ь,ъ белгилари –1 соатдан, қолган ?арфларга 2 соатдан берилади. ?арфлар Әқув дастурида берилган тизим асосида Әқитилади.

1. Учебная программа разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Структура и содержание учебной программы определены на основе общедидактических принципов и методических принципов А. Байтурсинова, а также изложение системы звуков и букв в учебнике построено по методике академика педагогических наук М. Лутфуллоева:
1) упражнения со звуками;
2) учет функции каждого звука в слове;
3) переход от легкого к трудному, от простого к сложному;
4) самостоятельное получение знаний через опыт.
3. Последовательность изучения букв основан на идеях А. Байтурсынова и исследованиях ряда языковедов и методистов, система подачи звуков и букв, структура грамматики таджикского языка в учебнике по заданию образование слов основано на методике М. Лутфуллоева.
4. Цель учебного предмета "Алифбо" - обучение грамоте, чтению и письму, усвоение основных языковых понятий и типов речи и формирование личности на основе национальных духовных ценностей.
5. Задачи предмета "Алифбо":
1) адаптация к учебной деятельности;
2) формирование элементарных представлений (различение, сравнение, группирование и анализ) о звуке, слоге, слове, предложении, тексте (речи);
3) формирование умения распознавать звуки и буквы (печатные и письменные);
4) формирование навыков чтения (чтение слов по слогам, целыми словами, с пониманием текста, выразительное чтение) и письма;
5) совершенствование форм коммуникативной деятельности, обогащение словарного запаса;
6) формирование основ национальных духовных ценностей, любви к родному языку, Родине, народу, его культуре и традициям.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Алифбо"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Алифбо"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, в 1 полугодии 96 часов.
7. Содержание учебного предмета:
1) система звуков и букв таджикского языка;
2) основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение, текст);
3) элементарные грамматические навыки по таджикскому языку;

1. "Алифбо" оқу пәнінің Үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны жалпыдидактикалық қағидаттар және А. Байтұрсынұлының әдістемелік қағидаттары негізінде, сондай-ақ оқулықтағы дыбыстар мен әріптер жүйесін баяндау М.Лутфуллоеваның әдістемесіне негізделген айқындалды:
1) дыбыспен жаттығу;
2) әрбір дыбыстың сөз жасаудағы қызметін есепке алу;
3) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
4) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. Әріпті таныту реті А. Байтұрсынұлының еңбектерімен қатар лингвист және әдіскер ғалымдардың зерттеулері негізінде, тапсырма бағдарламасындағы өзбек тілі грамматикасының құрылымы, сөздерді оқыту М.Лутфуллоеваның әдіснамасына негізінде, олардың мәтінде кездесу жиілігіне, өзара тіркесімі мен сөз жасау қызметіне қарай құрылды.
4. "Алифбо" оқу пәнінің мақсаты – әріп таныту, оқуға мен жазуға үйрету, негізгі тілдік ұғымдар мен сөйлеу әрекетінің түрлерін ұлттық рухани құндылықтар негізінде жеке тұлғаны қалыптастыру.
5. "Алифбо" оқу пәнінің міндеттері:
1) оқу әрекетіне бейімдеу;
2) дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін (сөйлеу) туралы қарапайым түсінік (ажырату, салыстыру, топтастыру және талдау) қалыптастыру;
3) дыбыс пен әріпті (баспа және жазба түрлері) үйрету;
4) оқу (буындап оқу, тұтас оқу, түсініп оқу, мәнерлеп оқу) және жазу дағдыларын қалыптастыру;
5) коммуникативтік әрекет түрлерін жетілдіру, сөздік қорын байыту;
6) ана тіліне, Отанына, халқына, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрметпен қарай білуге үйрету, ұлттық рухани құндылықтарды бойына сіңіру.
2-тарау. "Алифбо" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Алифбо" оқу пәнінің мазмұны
6. "Алифбо" оқу пәні бойынша оқу жүктемесі аптасына 6 сағаттан, барлығы І жартыжылдықта 96 сағатты құрайды.
7. Оқу пәнінің мазмұны:
1) тәжік тілінің дыбыстық және әріптік жүйесінен;
2) негізгі тілдік бірліктерден (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
3) тәжік тілі бойынша қарапайым грамматикалық дағдылардан;

4) соблюдение звукового сингармонизма при чтении слов;
5) различение значения слов (однозначные; противоположные по смыслу; слова с одинаковым произношением, но разные по смыслу), обогащение словарного запаса;
6) определение заголовка текста с помощью вопроса "О ком (о чем) текст?", ответы на вопросы по содержанию прочитанного текста;
7) высказывание своихмыслей и впечатления от прочитанного текста;
8) нахождение необходимой информации в источниках, составленных в алфавитном порядке (иллюстрированная книга, словарь, справочник, энциклопедия) с помощью учителя;
9) понимание информации, представленной в виде рисунка, схемы.
Примечание: объем художественного произведения – 45-65 слов, научно-познавательного текста – 20-30 слов.
норма скоростичтения в конце II полугодия: 25-30 слов в минуту; служебные слова, междометия, подражательные слова, парные слова считаются как отдельное слово.
11. Используются текстыдетской (фольклорной и художественной) литературы объемом 45-70 слов, написанные простым, доступным языком, о Родине, родной земле, природе, животных, семье, труде, здоровье.
12. Письмо:
1) написаниебукв в соответствии с требованиями каллиграфии, непрерывно и безотрывно (ритмично), правильно соединяя буквы;
2) понимание, чтокаждое предложения начинается с заглавной буквы, внутри предложения слова пишутся раздельно, в конце предложения ставится знак препинания и их применение;
3) списывание, написаниеслов (7-10 слов), простых предложений (3-4 предложения) под диктовку и по памяти, проверка по образцу;
4) составление изслов предложений, из предложений короткий текст;
5) овладение навыками грамотного и каллиграфического письма;
6) правильное использование слов, обозначающих названия, признака, число, действия предмета;
7) различение слов, которыепишутся с заглавной буквы (имена людей, географические названия, клички домашних животных), их правильное написание;
8) умение использовать окончания в речи;
9) перенос слов при помощи учителя.
Примечание: объем письменных работ за 2 полугодие: словарный диктант – 4-5 слов, диктант – 12-20 слов, изложение – 10-15 слов, списывание текста – 10-20 слов, творческий текст – 3-4 предложений (10-15 слов).
Количество письменных работ устанавливается учителем, исходя из уровня освоения и потребности обучающихся. Письменные работы организовываются систематически.
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – последовательность основных навыков, четвертое число – последовательность целей обучения. В коде 1.2.1.1: "1" – класс, "2.1" – основные навыки, "1" – последовательность целей обучения.

4) сөздерді оқу барысында дыбыс үндестігін сақтау;
5) сөздердің мағынасын (мәндес; мағынасы қарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі сөздер) ажырату, сөздік қорын байыту;
6) мәтін тақырыбын "Кім (не) туралы?" деген сауалдар арқылы анықтау, оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
7) оқыған мәтіні бойынша өз ойын, алған әсерін білдіру;
8) әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (суретті кітап, сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мұғалімнің қолдауымен қажетті ақпараттарды табу;
9) сурет, сызба түрінде берілген ақпаратты түсіну;
Ескерту: көркем шығарма көлемі – 45-65 сөз, ғылыми-танымдық мәтін көлемі – 20-30 сөз.
ІІ жартыжылдықтың соңында оқу жылдамдығының нормасы: минутына 25-30 сөз; шылау, одағай, еліктеу сөздер, қос сөздер жеке сөз ретінде саналады.
11. Балалар әдебиетінен (ауыз әдебиеті мен көркем әдебиет) тілі жеңіл, Отан, туған жер, табиғат, жан-жануарлар, отбасы, еңбек, денсаулық туралы мәтіндер беріледі.
12. Жазылым:
1) әріптерді талапқа сай көркем жазу; әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырып, үздіксіз әрі үзбей (ырғақты) жазу;
2) әр сөйлемнің бас әріптен басталатынын, сөйлем ішіндегі сөздердің бөлек жазылатынын, сөйлемнің соңына тыныс белгі қойылатынын білу, қолдану;
3) көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы сөздерді (7-10 сөз), жай сөйлемдерді (3-4 сөйлем) жатқа жазу, жазғанын үлгіге қарап тексеру;
4) сөздерден сөйлем, сөйлемдерден шағын мәтін құрау;
5) сауатты және көркем жазуға дағдылану;
6) заттың атын, сынын, санын, қимылын білдіретін сөздерді дұрыс қолдану;
7) бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, үй жануарларына арнайы қойылған аттар) ажырату, дұрыс жазу;
8) сөйлеу барысында жалғауларды қолдана білу;
9) мұғалімнің қолдауымен сөзді тасымалдау.
Ескерту: 2-жартыжылдық бойынша жазба жұмыстарының көлемі: сөздік диктант – 4-5 сөз, диктант – 12-20 сөз, мазмұндама – 10-15 сөз, мәтінді көшіріп жазу – 10-20 сөз, шығармашылық мәтін – 3-4 сөйлем (10-15 сөз).
Жазба жұмыстарының санын мұғалім білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттілігіне орай белгілейді. Жазба жұмыстарын күнделікті жүйелі ұйымдастыру ұсынылады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқу мақсатының ретін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" – оқу мақсатының реті.

1.3.4.1* бо Ұрии муаллим ?ар намуди матн (нома, салом, паҰм) нависед;
1.3.5.1 Сан?иши калима?о, ?умла?о, матн?о ва исло?и хатоги?о бо Ұрии муаллим;
1.3.6.1 Сат?и ро?, масофаи байни ро??о, па?л??ои боло? ва поҰнии ро?ро ниго? дошта, унсур?ои ?арб? ва ?арф?оро бо ?ам пайваст кунед ва зебоиро мувофиқи талабот созед.
1.4.1.1* Фа?мидан ва аз Ұд кардани калима?ое, ки ба талаффуз ва навиштан шабо?ат доранд;
1.4.1.3 такмил додани калима?ои калон?арфшуда (номи одамон, номи ?айвонот, ном?ои махсуси ?айвонот);
. 1.4.2.1* Калима?ои мувофиқеро, ки ном, ?ойгиршав?, шумора ва ранги ашҰро (чой) нишон меди?анд, фарқ кунед ва истифода баред
Примечание:
-с учетом потребностей обучающихся на каждое занятие использовать по 3-4 учебных целей, в том числе одна из них будет являться ведущей целью;
-цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется реализовать частично.
Приложение 11
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от "16" сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения)
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения предмета "Казахский язык" – формирование коммуникативных навыков, обеспечивающих возможности общения в общественной среде на казахском языке и научить применять языковые нормы, писать грамотно.
3. Для достижения поставленной цели предусматривается решение следующих задач:
1) развивать языковые навыки (говорение, аудирование, чтение, письмо);
2) научить методам непрерывного развития словарного запаса на казахском языке;
3) развивать навыки необходимые для общения на казахском языке в быту, общественных местах, культурной среде;
4) формировать навыки самостоятельного свободного применения полученных на казахском языке знаний, умений, навыков;

1.3.4.1* бо Ұрии муаллим ?ар намуди матн (нома, салом, паҰм) нависед;
1.3.5.1 Сан?иши калима?о, ?умла?о, матн?о ва исло?и хатоги?о бо Ұрии муаллим;
1.3.6.1 Сат?и ро?, масофаи байни ро??о, па?л??ои боло? ва поҰнии ро?ро ниго? дошта, унсур?ои ?арб? ва ?арф?оро бо ?ам пайваст кунед ва зебоиро мувофиқи талабот созед.
1.4.1.1* Фа?мидан ва аз Ұд кардани калима?ое, ки ба талаффуз ва навиштан шабо?ат доранд;
1.4.1.3 такмил додани калима?ои калон?арфшуда (номи одамон, номи ?айвонот, ном?ои махсуси ?айвонот);
. 1.4.2.1* Калима?ои мувофиқеро, ки ном, ?ойгиршав?, шумора ва ранги ашҰро (чой) нишон меди?анд, фарқ кунед ва истифода баред
Ескерту:
- білім алушылардың қажеттілігін ескере отырып, әр сабаққа 3-4 оқу мақсаты, оның ішінде біреуі жетекші мақсат ретінде алынады;
- "*" белгісімен көрсетілген оқу мақсатының бөлігін таңдап жүзеге асыруға болады.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
11-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақ тілі" пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – қоғамдық ортада қазақ тілінде қарым-қатынас жасау мүмкіндіктерін қамтамасыз ететін коммуникативтік дағдылардың негізін қалыптастыру және тілдік нормаларды қолдануға, сауатты жазуға үйрету.
3. Қойылған мақсатқа жету үшін мынадай міндеттердің шешілуі көзделеді:
1) тілдік дағдыларды (айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым) дамыту;
2) қазақ тіліндегі сөздік қорды үздіксіз дамыту әдістерін меңгерту;
3) тұрмыста, қоғамдық орындарда, мәдени орталарда қазақ тілінде қарым-қатынас жасау қабілеттері мен дағдыларын дамыту;
4) қазақ тілінде меңгерген білім, білік, дағдыларын күнделікті өмірде өз бетінше қолдануға дағдыландыру;

5) развивать навыки творческой работы, способности к критическому мышлению.
4. Требования к уровню знаний, умений, навыков по предмету "Казахский язык" составлены с учетом требований системы уровней (А1, А2, В1, В2, С1) "Общеевропейской рамки владения языками" (CEFR) (СИЭФАР). По окончании начальной школы обучающиеся владеют казахским языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень).
5. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
Параграф 1. Содержания учебного предмета "Казахский язык"
7. Распределение учебной нагрузки предмета "Казахский язык" в классах с русским языком обучения:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Распределение учебной нагрузки предмета "Казахский язык" в классах с уйгурским/узбекским/таджикским языком обучения:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 1 класса:
1) аудирование: часто используемые слова и словосочетания, простые стихи и считалки, новые слова в маленьком тексте, презентовать простые рекомендации, поздравления, комментарии, сообщения, вопросы, предметы, выбор рисунка, выражать понимание через движения и жесты;

5) шығармашылықпен жұмыс істеуді, сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік, дағдыларына қойылатын талаптар "Тілдерді меңгерудің жалпыеуропалық құзыреті" (CEFR) (Сиэфар) деңгейлерін (А1, А2, В1, В2, С1) ескере отырып, құрастырылды. Білім алушылар бастауыш сыныпты аяқтағанда, қазақ тілін қарапайым А1, А2 (бастапқы) деңгейінде меңгереді.
5. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сондай-ақ білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына көмектеседі.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
7. Оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптарда "Қазақ тілі" пәнінің оқу жүктемесінің бөлінуі:
1) 1-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Оқыту ұйғыр/өзбек/тәжік тілінде жүргізілетін сыныптарда "Қазақ тілі" пәнінің оқу жүктемесінің бөлінуі:
1) 1-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері, қарапайым тақпақтар мен санамақтар, шағын мәтіндегі жаңа сөздер, қарапайым нұсқаулар, құттықтау, пікірлер, хабарламалар, сұрақтар, затты көрсету, суретті таңдап алу, қимыл мен ым-ишара арқылы түсінгенін білдіру;

2) говорение: знакомство, рассказать о себе, описывать предмет, говорить по рисунку/иллюстрции/постеру, часто употребляемые слова и словосочетания, простые вопросы-ответы, краткий диалог, монолог, ситуации, простые ("да/нет", "нравится/не нравится"), "правильно/неправильно" комментарии;
3) чтение: виды чтения, читать посностью часто используемые слова, простые фразы, стихи и считалки, простые вопросы (кто? что? какой? сколько?) и ответы по иллюстрации/постеру, словарь, работа со справочниками, орфоэпия;
4) письмо: часто употребляемые слова и словосочетания, знаки препинания в конце предложения, абзац, перенос, каллиграфия букв, слова не отличающиеся в написании и произношении;
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция, орфоэпия, звуки казахского языка, слог, интонация, закон сингармонизма; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения; грамматика: слова, обозначающие предметы (единственное/множественное число), притяжательные окончания, окончания родительного, дательного и предложного падежей, слова, обозначающие признаки, цвет, слова, обозначающие последовательность, количество, число, спрягательные, указательные, вопросительные слова, повелительное наклонение глагола, положительная/ отрицательная формы глагола, слова, обозначающее время, модальные слова, словосочетания, порядок слов в предложении, распространенные и нераспространенные предложения.
10. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 2 класса:
1) аудирование: понимание содержания небольшого диалога/монолога по теме, определить основной мысль в прослушанном/просмотренном материалах, прогнозировать тему, по опорным словам, показать понимание через размещения рисунков и заполнения таблицы, отличать положительных/отрицательных героев через аудирование;
2) говорение: составление небольшого диалога/монолога, вопросов по теме, комментировать, анализ ситуаций, использование слов этикета, пересказ небольшого текста, описание героев, говорить по рисунку/иллюстрции/постеру, сравнение героев и событий;
3) чтение: виды чтения, читать небольшой текст по ролям, выразительно, осознанно, простые фразы, различать жанры текста (стихотворение, скороговорка, загадка, сказка, рассказ), работа со словарем, справочниками;
4) письмо: составление текста по рисунку/комиксу/иллюстрации, содержание прослушанного/просмотренного материала, каллиграфия букв, слова, не отличающиеся в произношении и написании, орфография, перенос;

2) айтылым: танысу, өзі туралы айту, затты сипаттау, сурет/иллюстрация/постер бойынша сөйлеу, жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері, қарапайым сұрақ-жауап, қысқаша диалог, монолог, жағдаяттар, қарапайым ("иә/жоқ", "ұнайды/ұнамайды"), "дұрыс/дұрыс емес" пікірлер;
3) оқылым: оқудың түрлері, жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу, қарапайым фразалар, тақпақтар мен санамақтар, иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар мен жауаптар (кім? не? қандай? қанша?), сөздік, анықтамалықтармен жұмыс, орфоэпия;
4) жазылым: жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері, сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілері, азат жол, тасымал, төл әріптердің каллиграфиясы, айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздер, орфография;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша: фонетика: артикуляция, орфоэпия, қазақ тілінің төл дыбыстары, буын, интонация, сингармонизм заңы; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер; грамматика: зат атауын білдіретін сөздер (жекеше/көпше), тәуелдік жалғауы, ілік, барыс, жатыс септігі жалғаулары, заттың сынын, түрін, түсін білдіретін сөздер, заттың есебін, ретін білдіретін сөздер, жіктеу, сілтеу, сұрау мағынасындағы сөздер, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістік, мезгілді білдіретін сөздер, модаль сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, жалаң және жайылма сөйлемдер.
10. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тақырыпқа байланысты шағын диалог/монологтің мазмұнын түсіну, тыңдау/көру материалдарындағы негізгі ойды анықтау, тірек сөздер бойынша тақырыбын болжау, кесте толтыру және суреттерді орналастыру арқылы түсінгенін білдіру, тыңдалым бойынша жағымды/жағымсыз кейіпкерлерді ажырату;
2) айтылым: тақырып бойынша шағын диалог/монолог, сұрақтар құрастыру, пікір айту, жағдаяттарды талдау, этикет сөздерді қолдану, шағын мәтінді мазмұндау, кейіпкерлерді сипаттау, сурет/иллюстрция/постер бойынша сөйлеу, оқиғаларды және кейіпкерлерді салыстыру;
3) оқылым: оқудың түрлері, шағын мәтінді рөлге бөліп, мәнерлеп, түсініп оқу, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату, сөздікпен, анықтамалықтармен жұмыс;
4) жазылым: сурет/комикс/иллюстрация бойынша мәтін құрастыру, тыңдау/көру материалдарының мазмұны, төл әріптердің каллиграфиясы, айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздер, орфография, тасымал;

5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция звуков, орфоэпия, ритм, слог, интонация, звук и закон сингармонизма; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения, антонимы; грамматика: слова, обозначающие названия предмета (нарицательное/собственное), родительный, дательный и предложный падежи, служебные имена, временные, наклонительные формы глагола в устной/письменной речи, вербальные глаголы, вопросительные местоимения, наречия места, союзы, этикет-слова, словосочетания, порядок слов в предложении, сложные предложения и простые предложения.
11. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 3 класса:
1) аудирование: понимание содержания небольшого диалога/монолога по теме, определение основной мысли из прослушанного/просмотренного материала, понимать знакомые слова и короткие фразы, понимать часто используемые в повседневной жизни беседы, отвечать на вопросы по знакомым темам;
2) говорение: порядок слов в предложениях, пересказ историй или рассказов, применение слов этики и словосочетаний, составление диалога/ монолога по теме, ответы на вопросы, комментировать, анализ ситуации, читать и понимать название предмета, слова, выполнение заданий по образцу;
3) чтение: виды чтения, читать небольшой текст по ролям, выразительно, осознанно, простые фразы, различать жанр текста, определять тему и основную мысль текста, давать тему текста, сюжетных картинок, тема (название текста), прогнозировать содержание текста, по опорным словам,
4) письмо: написать небольшой текст по рисунку/постеру/комиксам, написать содержание прочитанного, прослушанного материала, по вопросам и плану, исправить и написать неправильно составленный текст.
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция звуков, орфоэпия, ритм, слог, интонация, правописание слов с согласными звуками б-п, қ-ғ, к-г; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения, антонимы; грамматика: слитные и парные слова в устной/письменной речи, конкретные/абстрактные имена существительные, винительный и творительный падежи, слова, обозначающие качества, свойства предмета, приблизительные числительные, возвратные и определительные местоимения, вспомогательные глаголы, времена глаголов, неопределенная форма глагола, формы условного наклонения глагола, наречия, союзные слова, словосочетания, порядок слов в предложении, простые предложения и сложносочиненные предложения.

5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша: фонетика: төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, буын және дыбыс үндестігі; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика: заттың атын (жалпы/жалқы) білдіретін сөздер, ілік, табыс, жатыс септіктері, көмекші есімдер, ауызша/жазбаша тілдегі етістіктің шақ, рай формалары, қалып етістіктері, сұрау есімдіктері, мекен үстеулер, жалғаулық шылаулар, әдеп сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, жай сөйлемдер мен құрмалас сөйлемдер.
11. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тақырыпқа байланысты шағын диалог/монологтің мазмұнын түсіну, тыңдау/көру материалдарындағы негізгі ойды анықтау, таныс сөздер мен қысқа фразаларды ұғу, күнделікті өмірде жиі қолданылатын сұхбаттарды пікірлесуді түсіну, таныс тақырыптар бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру;
2) айтылым: сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, үлгілерді/жоспарларды пайдаланып, тақырып көлемінде сөйлесу, әдеп сөздер мен сөз тіркестерін қолдану, тақырып бойынша шағын диалог/монолог, сұрақтар құрастыру, пікір айту, жағдаяттарды талдау, таныс атауларды, сөздерді оқып, түсіну, үлгі бойынша тапсырмаларды орындау;
3) оқылым: оқудың түрлері, шағын мәтінді рөлге бөліп, мәнерлеп, түсініп оқу, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын ажырату, мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтау, мәтінге, сюжетті суреттерге тақырып қою, тақырып (мәтіннің аты), тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжау;
4) жазылым: сурет/постер/комикстер бойынша шағын мәтін құрап жазу, оқыған, тыңдаған материалдары, сұрақтар мен жоспар бойынша мазмұнын жазу, дұрыс құрылмаған мәтінді түзеп қайта жазу;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша; фонетика: төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздердің емлесі; лексика, тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика: ауызша/жазбаша тілдегі біріккен сөздер мен қос сөздер, деректі/дерексіз зат есімдер, шығыс, көмектес септіктері, заттың қасиеттерін, сапасын білдіретін сөздер, болжалдық сан есімдер, өздік, жалпылау есімдіктері, көмекші етістіктер, етістіктің шақтары, тұйық етістік, шартты рай формалары, мөлшер үстеулер, жалғаулық шылаулар, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, жай сөйлемдер мен салалас құрмалас сөйлемдер.

12. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 4 класса:
1) аудирование: слушать рассказы и информацию, понимать основную мысль, самостоятельно понимать отдельные слова, используемые для описания текста, понимать самостоятельно некоторые часто используемые слова;
2) говорение: обмен мнениями по данной теме, описание основных мысли в высказанном, прослушанном/просмотренном рассказе или информации, применение слов этики и словосочетания, составление диалога/монолога по теме, анализ ситуации, читать и понимать небольшие художественные произведения, выполнять задания по образцу, соблюдение стиля речи;
3) чтение: виды текста, понимать основную мысль в тексте, простые фразы, различать жанры текста, определение темы и основной мысли текста, составление вопросов к тексту (какой? который? когда? где?) и ответить на них, прогнозировать содержание текста, по опорным словам,
4) письмо: дополнять предложениями комиксы с небольшими сюжетами /буклет/ коллаж/ рекламу/презентации, написать содержание по прочитанным, прослушанным/просмотренным материалам, вопросам и плану, исправить и переписать неправильно составленный текст, правописание;
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция звуков, орфоэпия, ритм, слог, интонация, закон сингармонизма; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения, антонимы; грамматика: части речи в устной/письменной речи, вспомогательные слова, окончания множественного числа/притяжательной формы/личное окончание/падежные окончания в устной/письменной речи, настоящее переходное время глагола, очевидное прошедшее время, давно прошедшее время, взаимный залог, переходное время глагола, формы желательного наклонения, личное, вопросительное/ указательное местоимения и их склонение, наречие и их виды, междометие, модельные слова, подражательные слова, словосочетания, порядок слов в предложениях, уступительные и причинно-следственные служебные слова, однородные члены предложения, простые предложения и причинно-следственные сложные предложения.
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
14. Система целей обучения:
1) раздел "Слушание":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Слушание"

12. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: әңгімелер мен ақпаратты тыңдау және негізгі ойды түсіну, мәтінді көркемдеу үшін қолданылған жеке сөздерді өз бетімен түсіне алу, жиі қолданылатын кейбір сөздерді өз бетімен түсіне алу;
2) айтылым: берілген тақырып бойынша пікір алмасу, айтылған немесе тыңдау/көру материалдарындағы әңгіме немесе ақпараттағы негізгі ойдың сипаттамасы, әдеп сөздер мен сөз тіркестерін қолдану, тақырып бойынша диалог/монолог құрастыру, жағдаяттарды талдау, шағын көркем шығармаларды оқып түсіну, үлгі бойынша тапсырмаларды орындау, сөйлеу стилін сақтау;
3) оқылым: мәтіннің түрлері, шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын ажырату, мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтау, мәтінге сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру, тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжау;
4) жазылым: шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/ презентацияны сөйлемдермен толықтыру, оқыған, тыңдаған, тыңдау/көру материалдары, сұрақтар мен жоспар бойынша мазмұнын жазу, дұрыс құрылмаған мәтінді түзеп қайта жазу, жазу емлесі;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша; фонетика, төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, үндестік заңы; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика; ауызша/жазбаша тілдегі сөз таптары, көмекші сөздер, ауызша/жазбаша тілдегі көптік/тәуелдік/жіктік/септік жалғаулар, етістіктің ауыспалы осы шағы, жедел/бұрынғы өткен шақ, ортақ етіс, ауыспалы келер шақ, қалау рай формалары, жіктеу/сұрау/сілтеу есімдіктері және олардың септелуі, үстеу және оның түрлері, одағай, модаль, еліктеуіш сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, қарсылықты және себеп-салдар жалғаулық шылаулар, сөйлемнің бірыңғай мүшелері, жай сөйлемдер мен себеп-салдар құрмалас сөйлемдер.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) "Тыңдалым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Тыңдалым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары

1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.1.1 внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, повторяя простейшие фразы
3.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
4.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, перефразируя высказывания в другой форме
1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
3.1.2.1 понимать лексическое значение слов в предложении и в тексте
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
1.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картину/схему к прослушанному сообщению с помощью учителя
2.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрации/картину/ схему к прослушанному сообщению
3.1.3.1 отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
4.1.3.1 отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/о чем говорится в прослушанном тексте
2.1.4.1 понимать содержание прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
3.1.4.1 определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
4.1.4.1 определять основную мысль прослушанного материала
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
2.1.5.1 понимать и описывать происходящие события в аудиовизуальном материале
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев в аудиовизуальном материале
4.1.5.1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале

1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.1.1.1 хабарлау, сұрау мақсатында баяу және анық айтылған сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
3.1.1.1 анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
4.1.1.1 анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
3.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
1.1.3.1 тыңдаған мәтіннің (ұзақтығы 0,5-1 мин шамасында) мазмұны бойынша мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау
2.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау
3.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/ кесте толтыру/ мазмұндау
4.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру /кластер құрастыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы ақпараттар ды түсіну
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну мұғалімнің қолдауымен жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді анықтау
3.1.4.1 тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау
4.1.4.1 тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) анықтау
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.1.5.1 мәтіннің тақырыбын иллюстрация арқылы болжау
2.1.5.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркестері бойынша мазмұнын болжау
3.1.5.1 тыңдаған фразаның алдындағы немесе кейінгі оқиғаны болжау
4.1.5.1 тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау

2) раздел "Говорение":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Говорение"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
2.1 Пополнение словарного запаса
1.2.1.1 использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросительных предложений по имеющейся информации, комментирования действий
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1* создавать высказывание из 1-2 предложений по картинке/ образцу
2.2.2.1 создавать высказывание на основе сюжетных картинок (2-3 предложения)
3.2.2.1 создавать высказывание на основе опорных слов (3-4 предложений)
4.2.2.1 составление монологического высказывания, по опорным словам, и плану
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь
2.4 Пересказывание прослушанного/прочитанного материала
1.2.4.1 пересказывать короткие тексты, используя фото/картинки кукол
2.2.4.1 пересказывать текст, используя план и опорные слова/ вопросы
3.2.4.1 пересказывать истории/рассказы, используя план/свои заметки /картинки
4.2.4.1 пересказывать подробно истории/ рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Высказывание мнения о прочитанном/прослушанном материале
1.2.5.1 высказывать простое оценочное мнение о прослушанном/прочитанном материале ("я согласен/не согласен …", "мне понравилось/не понравилось")
2.2.5.1 высказывать простое оценочное мнение об информации/ герое/событии на основе сравнения ("я думаю …", "я считаю …")
3.2.5.1 высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю …", "мне кажется …")
4.2.5.1 высказывать оценочные суждения, выражая свою точку зрения ("по моему мнению …", "с моей точки зрения …")
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ

2) "Айтылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Айтылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
2.1 Сөздік қорды толықтыру
1.2.1.1 сөйлеу барысында танысу, өзі туралы айту және затты сипаттау үшін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс қолдану
2.2.1.1 өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
4.2.1.1 берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.2.2.1 сурет/үлгі бойынша хабарлы және сұраулы сөйлемдердің интонациясын дұрыс қойып сөйлеу (1-2 сөйлем)
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
3.2.2.1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.2.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
3.2.3.1 белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
4.2.3.1 белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/тыңдаған материалды мазмұндау
1.2.4.1 фото/сурет/ қуыршақтарды қолданып, шағын мәтінді үлгі бойынша мазмұндау
2.2.4.1 суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
3.2.4.1 жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау
4.2.4.1 жоспар/жазбалар ын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Оқыған/тыңдаған материал бойынша пікірін білдіру
1.2.5.1 оқыған/тыңдаған материал туралы "дұрыс/дұрыс емес", "ұнайды/ ұнамайды" үлгісінде қарапайым пікірін білдіру
2.2.5.1 мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен... деп ойлаймын", "мен... деп санаймын", "маған ... сияқты", "маған ... тәрізді") білдіру
3.2.5.1 оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
4.2.5.1 шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау

2.2.6.1 * артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
3.2.6.1 с помощью учителя правильно произносить слова отличающиеся слова в произношении и написании
4.2.6.1 правильно произносить слова отличающиеся по произношению и написанию
1) раздел "Чтение":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Чтение"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
3.1 Использование видов чтения
1.3.1.1 читать целыми словами знакомые слова
2.3.1.1 читать выразительно, по ролям текст
3.3.1.1 читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительн ое чтение по ролям)
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительн ое чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
1.3.2.1 понимать значение знакомых слов в тексте
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.3 Определение жанров и типов текста
1.3.3.1 распознавать тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка)
2.3.3.1 определять жанры различных текстов (стихотворе ние, сказка, загадка, рассказ)
3.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы), различать текст-повествование/ описание
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
1.3.4.1* задавать простые вопросы к тексту или иллюстрации (кто? что? какой? сколько?) и отвечать на них с помощью учителя
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто? что? какой? сколько? что делал?) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы (где? когда? почему?) по содержанию текста и о поступках героев произведения
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
1.3.5.1 находить информацию в текстах с иллюстрациями при поддержке учителя
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках при поддержке учителя
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики

2.2.6.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
3.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
3) "Оқылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Оқылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.3.1.1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып)/рөлге бөліп оқу
3.3.1.1 мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/ рөлге бөліп оқу
4.3.1.1 мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
1.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
4.3.2.1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
1.3.3.1 мәтіннің жанрын (санамақ, тақпақ, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі) ажырату
2.3.3.1 мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
3.3.3.1 мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, әңгімелеу/сипат тау мәтінін анықтау
4.3.3.1 мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
1.3.4.1 мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
3.3.4.1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
4.3.4.1 мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен иллюстрациялы шағын мәтіннен қажетті ақпаратты табу
2.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
3.3.5.1 сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу
4.3.5.1 қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу және ақпаратты кестеге салу (жіктеу)/сызба түрінде беру

4) раздел "Письмо":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Письмо"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
4.1 Представление текстов в различных формах
1.4.1.1 создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке
2.4.1.1 писать связные предложения по данной иллюстрации, используя нужные слова-описания
3.4.1.1 писать связные предложения по иллюстрации используя опорные слова по данной теме/постер
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/ прочи танного
1.4.2.1 на основе прослушанного/прочитанного/ увиденного записывать знакомые названия предметов с помощью учителя
2.4.2.1
на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать словосочетания с помощью учителя
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи
4.4.2.1 на основе прослушанного/прочитанного увиденного по плану написать текст
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
1.4.3.1* использовать знаки препинания в простых предложения с помощью учителя
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4.3.1 использовать необходимые знаки препинания предложений при составлении кратких текстов
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
1.4.4.1 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво
2.4.4.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.4.4.1 совершенство вать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
1.4.5.1 * с помощью учителя правильно писать слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
3.4.5.1 правильно писать новые слова опираясь на орфографический словарь
4.4.5.1 с помощью учителя правильно писать слова, отличающиеся в произношении и написании
1.4.5.2 с помощью учителя различать слова с заглавными буквами (имена людей, название местности, клички животных)
2.4.5.2 делить на слоги и с помощью учителя осуществлять перенос слов

4) "Жазылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Жазылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
1.4.1.1 мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа негізделген суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазу
2.4.1.1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/мәтін құрастыру
3.4.1.1 тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/ мәтін құрастыру
4.4.1.1 шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/оқыған материалдың мазмұнын жазу
1.4.2.1 оқыған/ аудио/бейнематериалдар негізінде заттардың таныс атауларын жазу
2.4.2.1 оқыған/ аудио/бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
3.4.2.1 оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.4.2.1 оқыған/аудио/ бейнематериалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.4.3.1 жай сөйлемнің тыныс белгілерін мұғалімнің қолдауымен қолдану
2.4.3.1 мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
3.4.3.1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
4.4.3.1 сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
1.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс байланыстырып, көркем жазу
2.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
3.4.4.1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
1.4.5.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптер кездесетін сөздерді анықтап, дұрыс жазу
2.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздерді дұрыс жазу
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
1.4.5.2 мұғалімнің қолдауымен бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі есімдері, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген ат) ажырату
2.4.5.2 сөзді буынға бөлу және мұғалімнің қолдауымен сөзді тасымалдап жазу

3.4.5.2 писать слова с согласными буквами б-п, қ-ғ, к-г
4.4.5.2 соблюдение правил сингармонизма
5) раздел "Употребление языковых норм":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Употребление языковых норм"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования лингвистических терминов)
1.5.1.1 использовать в устной речи слова, обозначающие предметы/ действия/ признаки/ количество с помощью учителя
2.5.1.1 использовать в письменной и устной речи слова-предметы/ слова-признаки/ слова-действия/ количество
3.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия /количество с помощью учителя
4.5.1.1 использовать в устной/ письменной речи служебные и вспомогатель ные слова
1.5.1.2 использовать в устной речи множественные/притяжатель ные/личные/ падежные окончания с помощью учителя
2.5.1.2 использовать в речи множественные/притяжа тельные/личные/падежные окончания
3.5.1.2 использовать в устной и письменной речи множественные/притяжательные/ личные/ падежные окончания
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/притяжательные/ личные/ падежные окончания
1.5.1.3 использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
2.5.1.3 использовать в устной речи времена глагола, повелительное наклонение глагола с помощью учителя
3.5.1.3 использовать в устной и письменной речи виды причастий, неопределенные формы глагола с помощью учителя
4.5.1.3 использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
1.5.1.4 правильно использовать в речи указательные местоимения с помощью учителя
2.5.1.4 использовать в речи местоимения (указатель ные, вопросительные) с помощью учителя
3.5.1.4 использовать в устной/письмен ной речи формы личных местоимений и служебные слова с помощью учителя
4.5.1.4 использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
1.5.1.5 составлять словосочетания/предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
2.5.1.5 понимать и соблюдать в простых предложениях порядок слов с помощью учителя
3.5.1.5 составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них с помощью учителя
4.5.1.5 составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них

3.4.5.2 дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздердің емлесін сақтап жазу
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
5) "Тілдік нормаларды қолдану" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Тілдік нормаларды қолдану" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
2.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.2 мұғалімнің қолдауымен көптік/тәуелдік/ жіктік /септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
2.5.1.2 мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.2 өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.2 көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.3 сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымсыз етістікті қолдану
2.5.1.3 мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
3.5.1.3 мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3 өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.4 мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін дұрыс қолдану
2.5.1.4 мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында есімдіктерді (сілтеу, сұрау есімдіктерін) қолдану
3.5.1.4 мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4 септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.5 мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/ сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтау
2.5.1.5 мұғалімнің қолдауымен үлгі бойынша жай сөйлемдегі сөз тіркестерінің байланысын түсіну және сақтау
3.5.1.5 үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
4.5.1.5 сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру

15. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 1–4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения)
1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навык)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.1.1* внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
1.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/ схему к прослушанному сообщению (0,5-1 мин) с помощью учителя
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
1.2.1.1* использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 * с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Языковые нормы
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1* использовать в устной речи слова, обозначающие предметы/действия/ признаки/ количество с помощью учителя
1.5.1.2 * использовать в устной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания с помощью учителя
1.5.1.3* использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
1.5.1.4 правильно использовать в речи указательные местоимения с помощью учителя
1.5.1.5 * составлять словосочетания/ предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.1.1* внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни

15. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
16. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде емес) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде емес) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлім (сөйлеу әрекеттерінің түрлері)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.1.1.1* хабарлау, сұрау мақсатында баяу және анық айтылған сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
1.1.3.1* тыңдаған мәтіннің (ұзақтығы 0,5-1 мин шамасында) мазмұны бойынша мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
1.2.1.1* сөйлеу барысында танысу, өзі туралы айту және затты сипаттау үшін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс қолдану
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
1.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен көптік/тәуелдік/ жіктік/септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
1.5.1.3* сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістікті қолдану
1.5.1.4 сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін мұғалімнің қолдауымен дұрыс қолдану
1.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолдану
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.1.1.1* хабарлау, сұрау мақсатында баяу және анық айтылған сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну

1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
1.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/ схему к прослушанному сообщению (0,5-1 мин) с помощью учителя
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/ о чем говорится в прослушанном тексте
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
1.2.1.1* использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1* создавать высказывание из 1-2 предложений по картинке/образцу
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.4 Пересказ прослушанного/ прочитанного материала
1.2.4.1 *пересказывать короткие тексты, используя фото/картинки кукол
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 * с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование форм обучения
1.3.1.1 целостное чтение часто употребляемых слов
3.4 Формулирование вопросов и ответов
1.3.4.1* задавать простые вопросы к тексту или иллюстрации (кто? что? какой? сколько?) и отвечать на них с помощью учителя
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
1.4.1.1 создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
1.4.4.1 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1 * использовать в устной речи слова, обозначающие имя/ критику/ число/ действия предмета при поддержке учителя
1.5.1.2 * с помощью учителя использовать в устной речи множественные/ самостоятельные/ слитно-падежные соединения
1.5.1.4 правильно употреблять в речи указательные местоимения с помощью учителя
1.5.1.5 * составлять словосочетания/ предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
3 четверть
5.Путешествие
6. Традиции и фольклор
Слушание
1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/ о чем говорится в прослушанном тексте
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
Говорение
2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке

1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
1.1.3.1* тыңдаған мәтіннің (ұзақтығы 0,5-1 мин шамасында) мазмұны бойынша мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.1.5.1 мәтіннің тақырыбын иллюстрациясы арқылы болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
1.2.1.1* сөйлеу барысында танысу, өзі туралы айту және затты сипаттау үшін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.2.2.1* сурет/үлгі бойынша хабарлы және сұраулы сөйлемдердің интонациясын дұрыс қойып сөйлеу (1-2 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
1.2.4.1* фото/сурет/ қуыршақтарды қолданып, шағын мәтінді үлгі бойынша мазмұндау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.3.1.1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
1.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру
Жазылым
4.1 Әр түрлі ұсыну формаларын қолдана отырып мәтіндер жазу
1.4.1.1 постер жасау/суретте бейнеленген затқа белгі-сөздерді жазу
4.4 каллиграфиялық нормаларды сақтау
1.4.4.1 бас (бас) және кіші әріптерді және олардың қосындыларын жазу, талаптарға сәйкес анық жазу
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
1.5.1.2* мұғалімнің көмегімен көптік/ тәуелдік/ жіктік/септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
1.5.1.4 сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін мұғалімнің көмегімен дұрыс қолдану
1.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолдану
3-тоқсан
5. Саяхат
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тыңдалым
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.1.5.1 мәтіннің тақырыбын иллюстрация арқылы болжау
Айтылым
2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.2.2.1 сурет бойынша 2-3 сөйлемнен мәлімдеме жасау

2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
1.2.4.1 пересказывать короткие тексты, используя фото/картинки кукол
2.5 Построение высказывания о прочитанном/прослушанного материала
1.2.5.1 *высказывать простое оценочное мнение о прослушанном/прочитанном материале ("я согласен/не согласен …", "мне понравилось/ не понравилось")
Чтение
3.1 Использование видов чтения
1.3.1.1 читать целыми словами знакомые слова
3.2 понимание содержания текста
1.3.2.1 понимать значение часто употребляемых слов в небольшом тексте
3.3 Определение жанров и типов текста
1.3.3.1 различать тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
1.3.4.1* задавать простые вопросы к тексту или иллюстрации (кто? что? какой? сколько?) и отвечать на них с помощью учителя
3.5 Извлечение информации из различных источников
1.3.5.1 находить информацию в текстах с иллюстрациями с помощью учителя
Письмо
4.1 Представление текстов в различной форме
1.4.1.1* создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке с помощью учителя
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.4.2.1 *на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать знакомые названия предметов с помощью учителя
4.5 развитие орфографических навыков
1.4.5.1 * при поддержке учителя определять и правильно писать слова, в которых встречаются буквы ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1* использовать в устной речи слова, обозначающие предметы/действия/признаки/количество с помощью учителя
1.5.1.3* использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
1.5.1.4 правильно использовать в речи указательные местоимения с помощью учителя
1.5.1.5 * составлять словосочетания/ предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
4 четверть
7. Еда и напитки
8. В здоровом теле – здоровый дух!
Слушание
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/ о чем говорится в прослушанном тексте
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
Говорение
2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1* создавать высказывание из 1-2 предложений по картинке/образцу

2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
1.2.4.1фото/сурет/қуыршақтарды қолданып, шағын мәтінді үлгі бойынша мазмұндау
2.5 Оқыған/ тыңдаған материал бойынша пікір білдіру
1.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал туралы "дұрыс/дұрыс емес", "ұнайды/ұнамайды" үлгісінде қарапайым пікірін білдіру
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.3.1.1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
1.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
1.3.3.1* мәтіннің жанрын (санамақ, тақпақ, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі) ажырату
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
1.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.3.5.1 иллюстрациялы шағын мәтіннен мұғалімнің қолдауымен қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
1.4.1.1* мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа қатысты сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазу
4.2 Тыңдаған/ оқыған/ көрген материалдың мазмұнын жазу
1.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдарда кездескен таныс атауларды жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
1.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс байланыстырып, көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
1.4.5.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптер кездесетін сөздерді анықтап, дұрыс жазу
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/ санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
1.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен көптік/ тәуелдік/ жіктік/септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
1.5.1.3* сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістікті қолдану
1.5.1.4 сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін мұғалімнің қолдауымен дұрыс қолдану
1.5.1.5 * мұғалімнің көмегімен сөз тәртібін сақтай отырып, сөз тіркестерін/ сөйлемдерді құрастыру
4-тоқсан
7. Тағам мен сусын
8. Дені саудың жаны сау
Тыңдалым
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.1.5.1 мәтіннің тақырыбын иллюстрация арқылы болжау
Айтылым
2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.2.2.1* сурет/үлгі бойынша хабарлы және сұраулы сөйлемдердің интонациясын дұрыс қойып сөйлеу (1-2 сөйлем)

2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.5 Построение высказывания о прочитанном/прослушанного материала
1.2.5.1 *высказывать простое оценочное мнение о прочитанном/ прослушанном материале ("я согласен/ не согласен…", "мне понравилось/ не понравилось")
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 * с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование видов чтения
1.3.1.1 читать целыми словами знакомые слова
3.2 Понимание содержания текста
1.3.2.1 понимать значение знакомых слов в тексте
3.3 Определение жанров и типов текста
1.3.3.1* различать тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка)
3.5 Извлечение информации из различных источников
1.3.5.1 находить информацию в текстах с иллюстрациями с помощью учителя
Письмо
4.1 Представление текстов в различной форме
1.4.1.1* создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке с помощью учителя
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочи
танного материала
1.4.2.1* на основе прослушанного/прочитанного/ увиденного записывать знакомые названия предметов с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
1.4.3.1* использовать знаки препинания в простых предложения с помощью учителя
4.5 Развитие орфографических навыков
1.4.5.1 * с помощью учителя правильно писать слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
1.4.5.2 с помощью учителя различать слова с заглавными буквами (имена людей, название местности, клички животных)
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.2 *использовать в устной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания с помощью учителя
1.5.1.3 *использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
1.5.1.5 *составлять словосочетания/ предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
2) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудио/видео материал, повторяя простейшие фразы
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
1.3 Понимание содержания сообщения
2.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картину/схему к прослушанному сообщению
Говорение

2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.5 Оқыған/ тыңдаған материал бойынша пікір білдіру
1.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал туралы "дұрыс/дұрыс емес", "ұнайды/ұнамайды" үлгісінде қарапайым пікір білдіру
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.3.1.1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
1.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
1.3.3.1* мәтіннің жанрын (санамақ, тақпақ, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі) ажырату
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.3.5.1 иллюстрациялы шағын мәтіннен мұғалімнің қолдауымен қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
1.4.1.1* мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа қатысты сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазу
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
1.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдарда кездескен таныс атауларды жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.4.3.1* жай сөйлемнің тыныс белгілерін мұғалімнің қолдауымен қолдану
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
1.4.5.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптер кездесетін сөздерді анықтап, дұрыс жазу
1.4.5.2 мұғалімнің қолдауымен бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі есімдері, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген ат) ажырату
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1.Грамматикалық нормаларды сақтау
1.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.3* сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістікті қолдану
1.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолдану
2) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің отбасым және достарым
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау
Айтылым

2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 *использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросительных предложений по имеющейся информации
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание на основе сюжетных картинок (2-3 предложения)
2.3 Участие в различных ситуациях (диалог) общения
2.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.4 Пересказывание прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1* пересказывать текст, используя план и опорные слова/вопросы
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 читать выразительно/по ролям текст
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто? что? какой? сколько? что делал?) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
2.4.1.1* писать связные предложения по данной иллюстрации, используя нужные слова-описания
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения, используя слова, словосочетания с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1* использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
4.5 Развитие орфографических навыков
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (не используя лингвистические термины)
2.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
2.5.1.2 *различать с помощью учителя в небольших текстах слова с окончаниями множественного числа/падежного/личного/формы принадлежности
2.5.1.3 *различение с помощью учителя форм глагола, применение в устной речи
2 четверть
3. Моя школа
4. Мой родной край
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудио/видеоматериал, повторяя простейшие фразы
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
1.3 Понимание содержания сообщения
2.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/схему к прослушанному сообщению

2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1* өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
2.2.3.1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
2.2.4.1* суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып), рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/ сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1* мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
2.4.1.1* заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұн желісі бойынша баяндау
2.4.2.1* оқыған/ аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.3 Пунктуация лық нормаларды сақтау
2.4.3.1* мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
4.5 Орфография лық дағдыларды дамыту
2.4.5.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақтарын, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
2-тоқсан
3. Менің мектебім
4. Менің туған өлкем
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/ сипаттау

1.5 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.5.1* понимать и описывать происходящие события прослушанного материала
Говорение
2.1 пополнение словарного запаса
2.2.1.1 * использовать в своей речи слова и словосочетания для запроса информации, комментирования действий
2.2.2.1 речь на основе сюжетной картинки (2-3 предложения)
2.2 излагать свои мысли по заданной теме
2.2.2.1 речь на основе сюжетной картинки (2-3 предложения)
2.3 Участие в различных ситуациях (диалог) общения
2.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать содержание текста, используя план и опорные слова/вопросы
2.5 Высказывание мнения о прочитанном/прослушанном материале
2.2.5.1* высказывать простое оценочное мнение об информации/герое/ событии на основе сравнения ("я думаю…", "я считаю…")
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
2.2.6.1* артикуляция звуков ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 читать выразительно/по ролям текст
3.3 Определение жанров текста
2.3.3.1* определять жанры различных текстов (стихотворение, сказка, загадка, рассказ)
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1* находить информацию в словарях и справочниках с помощью учителя
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения, используя слова, словосочетания с помощью учителя
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования лингвистических терминов)
2.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
2.5.1.4* использовать в речи местоимения (указатель ные, вопросительные) с помощью учителя
2.5.1.5* понимать и соблюдать в простых предложениях порядок слов с помощью учителя
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
6. Традиции и фольклор
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудио/ видеоматериал, повторяя простейшие фразы
1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
2.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/схему к прослушанному (1-1,5 мин) сообщению

1.5 Тыңдалым материалын болжау
2.1.5.1* мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша мазмұнын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1* өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
2.2.3.1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
2.4 тыңдалған / оқылған материалды қайталау
2.2.4.1 жоспар мен тірек сөздерді/сұрақтарды қолдана отырып, мәтін мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
2.2.5.1* мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен ... деп ойлаймын", "мен ... деп санаймын", "маған ... сияқты", маған ... тәрізді") білдіру
2.6 Оқылған/ тыңдаған материал бойынша ой-пікір білдіру
2.2.6.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып), рөлге бөліп оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1* мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
2.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
2.4.2.1* оқыған/ аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларын дамыту
2.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
2.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу, сұрау есімдіктерін қолдану
2.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен үлгі бойынша жай сөйлемдегі сөз тіркестерінің байланысын түсіну және сақтау
3-тоқсан
5. Дені саудың жаны сау
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематер иалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/ сипаттау

1.4 Определение главной и второстепенной информации
2.1.4.1 понимать содержание прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.5.1* понимать и описывать происходящие события прослушанного материала
Говорение
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
2.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник; соблюдать речевые нормы
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 *пересказывать содержание текста, используя план и опорные слова/вопросы
2.5 Аргументированное утверждение на основе аудиовизуального материала
2.2.5.1.высказывать простое оценочное мнение об информации/герое/ событии на основе сравнения ("я думаю…", "я считаю…")
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.6.1 артикуляция звуков ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 читать выразительно/по ролям текст
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.3 Определение жанров текста
2.3.3.1 определять жанры различных текстов (стихотворение, сказка, загадка, рассказ)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто?, что? какой? сколько? что делал?) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1 *находить информацию в словарях и справочниках при поддержке учителя
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
2.4.1.1 * дополнять предложение иллюстрацией, используя прилагательные слова/ составлять плакат/ составлять текст (не менее 3 предложений) по заданной иллюстрации
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения , используя слова, словосочетания с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1* использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
Употребление языковых норм

1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, мұғалімнің қолдауымен жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді анықтау
1.5 Тыңдалым материалын болжау
2.1.5.1* мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша мазмұнын болжау
Айтылым
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)және тілдік нормаларды сақтау
2.2.3.1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
2.2.4.1* суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
2.2.5.1* мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен ... деп ойлаймын", "мен ... деп санаймын", "маған ... сияқты", маған ... тәрізді") білдіру
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.6.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып)/ рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1* мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1* мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
2.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
2.4.1.1* заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/ берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
2.4.2.1* оқыған/аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
2.4.3.1* мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
2.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларын дамыту
2.4.5.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
Тілдік дағдыларды қолдану

5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования лингвистических терминов)
2.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/ слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
2.5.1.2 * при поддержке учителя использовать в устной/ письменной речи множественные/ падежные/ падежные/слитно-связные слова в небольшом тексте
2.5.1.3 * при поддержке учителя использовать в устной речи формы причастия, падежа глагола в предложении
2.5.1.4* использовать в речи местоимения (указатель ные, вопросительные) с помощью учителя
2.5.1.5 * понимать и сохранять связь словосочетаний в простом предложении по образцу при поддержке учителя
4 четверть
7. Окружающая среда
8. Путешествия
Слушание
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
1.3 Понимание содержания сообщения
2.1.3.1 * отвечать на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительностью 1-1,5 мин) и подбирать/описывать в соответствии с ним фото/ сюжетные картинки/схемы
1.4 Определение главной и второстепенной информации
2.1.4.1 понимать содержание прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.5.1* понимать и описывать происходящие события прослушанного материала
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросительных предложений по имеющейся информации
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание на основе сюжетных картинок (2-3 предложения)
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать содержание текста, используя план и опорные слова/вопросы
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.6.1 артикуляция звуков ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто?, что? какой? сколько? что делал?) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках при поддержке учителя
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
2.4.1.1* писать связные предложения по данной иллюстрации, используя нужные слова-описания
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения, используя слова, словосочетания с помощью учителя

5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/ санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
2.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/ септік/ жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
2.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу, сұрау есімдіктерін қолдану
2.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен үлгі бойынша жай сөйлемдегі сөз тіркестерінің байланысын түсіну және сақтау
4-тоқсан
7. Қоршаған орта
8. Саяхат
Тыңдалым
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, мұғалімнің қолдауымен жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді анықтау
1.5 Тыңдалым материалын болжау
2.1.5.1* мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша мазмұнын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1* өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
2.2.4.1* суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.6.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/ сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1* мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/ постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
2.3.5.1*мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
2.4.1.1* заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/ берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау
4.2 тыңдалған / оқылған материалдың мазмұнын баяндау
2.4.2.1 * мұғалімнің көмегімен сөздерді, сөз тіркестерін қолдана отырып, сөйлемдерді тыңдау/ оқу/ көру негізінде жазу

4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1* использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
4.5 Развитие орфографических навыков
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
2.4.5.2 делить слова на слоги и осуществлять перенос слов с помощью учителя
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (лингвистические термины не применять)
2.5.1.2 использовать в речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
2.5.1.3 использовать в устной речи времена глагола, повелительное наклонение глагола с помощью учителя
2.5.1.4 использовать в речи местоимения (указательные, вопросительные) с помощью учителя
3) 3 класс
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1.Живая природа
2. Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.3.1* отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
1.4 Понимание главной и второстепенной информации
3.1.4.1 определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
2.2 Построение высказывания на заданную тему
3.2.2.1 создавать высказывание на основе темы, предложенной учителем
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
3.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.4 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
3.2.4.1* высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю…", "мне кажется…")
2.5 Высказывание мнения о прочитанном/ прослушанном материале
3.2.5.1* высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю…", "мне кажется…")
Чтение

4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
2.4.3.1* мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
2.4.5.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
2.4.5.2 сөзді буынға бөлу және мұғалімнің қолдауымен сөзді тасымалдап жазу
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
2.4.2.1* оқыған/ аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
2.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
2.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу, сұрау есімдіктерін қолдану
3) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Жанды табиғат
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/мазмұндау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
3.1.4.1* тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
3.2.2.1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.2.3.1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материлды мазмұндау
3.2.4.1* жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
3.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі .) дәлелдеу
Оқылым

3.1 Использование видов чтения
3.3.1.1* читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
3.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
3.3 Определение жанра и видов текста
3.3.3.1* жанр текста (рассказ, легенда, быль, пословицы и поговорки) различать, изложить/описать текст
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представлений
3.4.1.1 писать связные предложения по данной теме и создавать постер
4.2 Изложение содержания прослушанного/ прочитанного
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.5 Соблюдение орфографических норм
3.4.5.1 правильно писать новые слова с помощью орфографического словаря
3.4.5.2 правильно писать слова с согласными б-п, қ-ғ, к-г
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/ слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
3.5.1.2* Использовать в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения;
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составлять простые и сложные предложения
2 четверть
3. Время
4. Архитектура
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.5 Понимание аудиовизуального материала
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев в аудиовизуальном материале
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
2.2 Построение высказывания на заданную тему
3.2.2.1 создавать высказывание на основе темы, предложенной учителем
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм

3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.3.1.1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
3.3.3.1* мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, баяндау/сипаттау мәтіндерін анықтау
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
3.4.1.1* тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып мәтін жазу және постер құрастыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
3.4.2.1* оқыған/ аудио/ бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
3.4.3.1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
3.4.5.2 дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздерді емлесін сақтап жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздердің мағынасын ажырату, ауызша/жазбаша сөйлеу тілінде қолдану
3.5.1.2* өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/ септік/ жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
3.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
2-тоқсан
3. Уақыт
4. Сәулет өнері
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/ бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/мазмұндау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
3.1.5.1* тыңдаған фразаның алдындағы немесе кейінгі оқиғаны болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
3.2.2.1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)

3.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
3.2.6.1 правльно произносить слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Чтение
3.1 Использование видов чтения
3.3.1.1* читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы (где? когда? почему?) по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочи
танного материала
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
3.4.5.1 правильно писать новые слова с помощью орфографического словаря
3.4.5.2 правильно писать слова с согласными б-п, қ-ғ, к-г
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам
3.5.1.3 * использовать в устной и письменной речи виды причастий, неопределенные формы глагола с помощью учителя
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составить простые и сложные предложения с соблюдением места слов в предложении и правил словообразования
3 четверть
5. Искусство
6. Выдающиеся личности
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.3.1* отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
1.4 Понимание главной и второстепенной информации

3.2.3.1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
2.6 Оқылған/ тыңдаған материал бойынша пайымдама жасау
3.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.3.1.1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1* мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздер ден қажетті ақпаратты алу
3.3.5.1* сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
4.2 Тыңдаған/ оқыған/ көрген материалдың мазмұнын жазу
3.4.2.1* оқыған/ аудио/ бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
3.4.3.1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
3.4.4.1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу, каллиграфиялық дағдыларын дамыту
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
3.4.5.2 дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздердің емлесін сақтап жазу
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздердің мағынасын ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/ жазбаша тілде қолдану
3.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/ жазбаша тілде қолдану
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
3-тоқсан
5. Өнер
6. Атақты тұлғалар
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/ кесте толтыру/ мазмұндау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну

3.1.4.1 *определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
1.5 Понимание аудио/видеоматериала
3.1.5.1* понимать и описывать события, героев в аудио/видеоматериале
Говорение
2.1 Обогащение словарного запаса
3.2.1.1 нахождение слов к заданной теме и использование при разговорной речи
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
3.2.4.1 пересказывать истории/рассказы, используя план/свои заметки
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
3.2.5.1 описывать сюжет из видео/ аудиоматериалов и сопоставлять с жизненной ситуацией
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
3.2.6.1 правльно произносить слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Чтение
3.1 Применение видов чтения
3.3.1.1 обзорное/ выразительное чтение/ чтение по ролям текста или его частей (с целью ознакомления)
3.3 Определение жанров и типов текста
3.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы), различать текст-повествование/описание
3.4 Формулирование вопросов и ответов
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
3.4.1.1 писать связные предложения по данной теме и создавать постер
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи с помощью учителя
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
3.4.5.1 правильно писать новые слова с помощью орфографического словаря
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.2* использовать в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составить простые и сложные предложения с соблюдением места слов в предложении и правил словообразования
4 четверть

3.1.4.1* тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
3.1.5.1* тыңдаған фразаның алдындағы немесе кейінгі оқиғаны болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.2.3.1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
3.2.4.1* жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
3.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
3.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен және айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.3.1.1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
3.3.3.1* мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, баяндау/сипаттау мәтіндерін анықтау
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1* мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекеті туралы нақты сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздер ден қажетті ақпаратты алу
3.3.5.1* сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
3.4.1.1* тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/мәтін құрастыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
3.4.2.1* оқыған/аудио/ бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
3.4.4.1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу, каллиграфиялық дағдыларын дамыту
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.2* өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/ жазбаша тілде қолдану
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
4-тоқсан

3.5.1.3 * использовать в устной и письменной речи виды причастий, неопределенные формы глагола с помощью учителя
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составить простые и сложные предложения с соблюдением места слов в предложении и правил словообразования
4) 4 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина – Казахстан
2. Ценности
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
4.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
4.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1* отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
1.4 Понимание главной и второстепенной информации
4.1.4.1 *определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь(4-5 предложении)
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослу шанном материале
4.2.6.1 правльно произносить слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Чтение
3.1 Использование видов чтения
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительное чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.4 Формулирование вопросов и ответов
4.3.4.1 *формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения (почему? для чего?)
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представлений
4.4.1.1 *представлять истории в виде комиксов/коллажа/буклета (иллюстраций)
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
4.4.4.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 развитие орфографических навыков
4.4.5.1 *правильно писать слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Употребление языковых норм

3.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/ жазбаша тілде қолдану
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
4) 4-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Менің Отаным – Қазақстан
2. Құндылықтар
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру/кластер құрастыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
4.1.4.1* тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) және негізгі ойды мұғалімнің қолдауымен анықтау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (сұхбат)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.6 Оқылған/ тыңдаған материал бойынша пайымдама жасау
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып/рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
4.3.2.1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/ жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.5 Орфография лық дағдыларды дамыту
4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
Тілдік дағдылар

5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.1 использовать в устной /письменной речи служебные и вспомогательные слова
4.5.1.2 *использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
4.5.1.3 *использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4 *использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
4.5.1.5 *составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них
2 четверть
2.Культурное наследие
4. Мир профессий
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.1.1* послушав определенное слово, составить краткие письменные вопросы для уточнения (опорные слова)
1.2 Понимание лексического значения слов
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1* отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.5 Понимание аудио/видеоматериала
4.1.5.1* определять основные моменты в аудио/видеоматериала
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 составлять короткий монолог на основе заданных опорных слов и плана
2.3 Общение в разных ситуациях (диалог)
4.2.3.1 участие в диалоге по определенной теме (4-5 предложения ) выражать свою мысль, обратная связь, соблюдение стиля речи, дикция
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1* пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Выражение своих мыслей на основе аудио-визуальных материалов
4.2.5.1 описание героя произведения на основе сравнении (по моему пониманию ..., по его мнению, ... , по его рассказу, ..., по мнению некоторых, ...)
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
4.2.6.1 правильно произносить слова отличающиеся по произношению и написанию
Чтение
3.1 Применение видов чтения
4.3.1.1*нахождение/ обзор/ отметка нужной информации в тексте, понимание текста
3.3 Определение жаноров и типов текста
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Составление вопросов и ответов
4.3.4.1 составление вопросов описывающих содержание текста и действия героев (почему? зачем?) и отвечать на вопросы

5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызекі және жазба тілде қолдану
4.5.1.2* көптік/тәуелдік/септік/ жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің грамматикалық категорияларын ауызекі және жазба тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.5 *сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
2-тоқсан
3. Мәдени мұра
4. Мамандықтар әлемі
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру/кластер құрастыру/болжау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
4.1.5.1* тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойды жеткізу
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
4.2.4.1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, …) салыстыра отырып бағалау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
4.3.3.1* мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру

3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
4.4.1.1* представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного увиденного по плану написать текст
4.5 Развитие орфографических навыков
4.4.5.1 правильно писать слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
4.4.5.2 соблюдать правила сингармонизма
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.1 использовать в устной /письменной речи служебные и вспомогательные слова
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
4.5.1.3 использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4 использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
3 четверть
5. Природные явления
6. Охрана окружающей среды
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.1.1* послушав определенное слово, составить краткие письменные вопросы для уточнения (опорные слова)
1.2 Понимание лексического смысла слов
4.1.2.1 определение значении незнакомых слов и словосочетании по смыслу текста, изучение
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1 * отвечать на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительностью 2-2,5 мин) / дополнить предложение и определить ключевые моменты / заполнить таблицу/составить кластер
1.4 Понимание главной и второстепенной информации
4.1.4.1 *определять основную мысль прослушанного материала
1.5 Понимание аудиовизуального материала
4.1.5.1 *определять основные моменты в аудиовизуальном материале
Говорение
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог) и соблюдение речевых норм
4.2.3.1* участие в диалоге по определенной теме (4-5 предложения ) выражать свою мысль, обратная связь, соблюдение стиля речи, дикция
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1*пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Построение высказывания на основе аудиовидеоматериала
4.2.5.1 описание героя произведения на основе сравнении (по моему пониманию, ... по его мнению, ... , по его рассказу, ..., по мнению некоторых, ...)

3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
4.3.5.1* қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/буклет/ коллаж/ жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/ көрген материалдың мазмұнын жазу
4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.2* көптік/ тәуелдік/ септік/ жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
3-тоқсан
5. Табиғат құбылыстары
6. Қоршаған ортаны қорғау
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру/кластер құрастыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
4.1.4.1* тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) және негізгі ойды мұғалімнің қолдауымен анықтау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
4.1.5.1* тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
Айтылым
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
4.2.4.1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдар негізінде ойды айту
4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, …) салыстыра отырып бағалау

1.5 Понимание содержания аудио-визуальных материалов
4.1.5.1* предположение продолжения прослушанного сюжета/рассказа
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.2.1 составлять короткий монолог на основе заданных опорных слов и плана
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Общение в разных ситуациях (диалог)
4.2.3.1 *участие в диалоге по определенной теме (4-5 предложения) выражать свою мысль, обратная связь, соблюдение стиля речи, дикция
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1*пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Выражение своих мыслей на основе аудио-визуальных материалов
4.2.5.1 *описание героя произведения на основе сравнении (по моему пониманию, ... по его мнению, ... , по его рассказу, ..., по мнению некоторых, ...)
Чтение
3.1 Формулирование вопросов и ответов
4.3.1.1 *формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 *находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.4.1.1 *представлять истории в виде (иллюстраций) комиксов
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
4.4.3.1 ставить знаки препинания между однородными членами предложения (запятая, двоеточие)/ после слова-обращения
4.4 Развитие каллиграфических навыков
4.4.4.1 соблюдение наклона больших и маленьких букв в письме, развитие каллиграфических навыков
4.5 Развитие орфографических навыков
4.4.5.2 соблюдать правила сингармонизма
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.2* использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
4.5.1.3 *использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4* использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
4.5.1.5* составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них
Примечание:
1) "*" – можно осуществлять часть цели обучения;
2) "/" – указывает часть цели обучения, которую можно рассматривать отдельно.
Параграф 4. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (для классов с уйгурским/узбекским/таджикским языком обучения)

1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
4.1.5.1* тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойды жеткізу
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
4.2.4.1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдарынегізінде өз ойын айту
4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.5 Түрлі дереккөздер ден қажетті ақпаратты алу
4.3.5.1* қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/буклет/ коллаж/ жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
4.4.3.1* сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.2*көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.5* сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
Ескерту:
1) "*" – белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады;
2) "/" – белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастыруға болатын бөліктерді көрсетеді.
4-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту ұйғыр/өзбек/тәжік тілінде)

2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1*пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Выражение своих мыслей на основе аудио-визуальных материалов
4.2.5.1 описание героя произведения на основе сравнении (по моему пониманию, ... по его мнению, по его рассказу, ..., по мнению некоторых, ...)
Чтение
3.1 Формулирование вопросов и ответов
4.3.1.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.4.1.1 представлять истории в виде (иллюстраций) комиксов
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
4.4.3.1 ставить знаки препинания между однородными членами предложения (запятая, двоеточие)/ после слова-обращения
4.5 Развитие орфографических навыков
4.4.5.2 соблюдать правила сингармонизма
4.4 Развитие каллиграфических навыков
4.4.4.1 соблюдение наклона больших и маленьких букв в письме, развитие каллиграфических навыков
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/падежные окончания
Примечание:
1) "*" – можно осуществлять часть цели обучения;
2) "/" – указывает часть цели обучения, которую можно рассматривать отдельно.
Приложение 12
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Казахский язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
4.2.4.1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдарынегізінде өз ойын айту
4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.5 Түрлі дереккөздер ден қажетті ақпаратты алу
4.3.5.1* қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/ буклет/ коллаж/ жарнама/ презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/ көрген материалдың мазмұнын жазу
4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
4.4.3.1* сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.2*көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.5* сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
Ескерту:
1) "*" – белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады;
2) "/" – белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастыруға болатын бөліктерді көрсетеді.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
12-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақ тілі" оқу пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Основная цель обучения предмету "Казахский язык" – заложить основу формирования функциональной грамотности, обеспечить развитие всех видов речевой деятельности: аудирования (слушания), говорения, чтения, письма как показателей общей культуры человека.
3. Задачи изучение предмета "Казахский язык":
1) формировать лингвистическое отношение к единицам языка;
2) развития видов речевых деятельности (говорение, слушание, чтение, письмо);
3) формировать продуктивную речевую деятельность через обогащение и активизацию словарного запаса;
4) формировать умение сознательно пользоваться предложением для выражения своих мыслей, развитие речевой культуры и культуры общения;
5) формировать гуманистическое мировоззрение, интеллект и духовный мир обучающихся, приобщить их к национальным и общечеловеческим ценностя;
6) воспитывать у обучающихся уважение и внимание к мыслям и чувствам своих одноклассников;
7) развивать коммуникативные умения и навыки через умение слушать и слышать собеседника;
8) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения, высказывать свою позицию, обосновывая ее в соответствии с языковыми нормами.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Объем письменных работ по предмету "Казахский язык":

2. Бастауыш мектепте "Қазақ тілі" оқу пәнін оқыту мақсаты – сөйлеу әрекетінің түрлерін: тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылымды дамыту арқылы тіл туралы бастапқы білімді меңгерту және оны тілдік нормаларды сақтай отырып, оқу әрекеті мен күнделікті өмірде қолдану.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқыту міндеттері:
1) тіл білімі бойынша бастапқы теориялық түсініктер беру;
2) сөйлеу әрекетінің түрлерін (айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым) дамыту;
3) білім алушылардың сөздік қорын толықтыру және сөздің грамматикалық құрылысын меңгерте отырып, тілін дамыту және жетілдіру;
4) тілдің қоғамдық мәнін түсінуге, қарым-қатынас жасау салалары мен түрлі жағдаяттарда өз ойларын сауатты және мәдениетті түрде жеткізе білуге дағдыландыру;
5) түрлі мәтіндер негізінде білім алушыларға адамдардың өзара түсінісуі, сыйластық, құрмет сезімдері, адамгершілік қасиеттері, өзінің және өзгенің іс-әрекетіне жауапкершілікпен қарай білуі сияқты ізгі қасиеттерді қалыптастыру;
6) түрлі қарым-қатынас жағдаяттарында сөйлеу этикетін қолдану;
7) ауызша және жазбаша сөйлеу нормалары мен тіл мәдениеті негіздерін меңгерту;
8) қарым-қатынас жасаудың түрлерін мақсатты түрде қолдануға, ойын жинақтауға, ауызша немесе жазбаша мәтіндерге сүйене отырып, өзіндік пайымдау жасауға үйрету.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына ықпал етеді.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша жазба жұмыстарының көлемі:

1) словарьный диктант – во 2 классе 5-7 слов, в 3 классе 9-12 слов, в 4 классе 12-15 слов;
2) диктант – во 2 классе 25-30 слов, в 3 классе 35-50 слов, в 4 классе 55-70 слов;
3) объем текста изложений – во 2 классе 40-60 слов, в 3 классе 60-80 слов, в 4 классе 80-100 слов;
4) объем текста сочинений –во 2 классе 25-35 слов, в 3 классе 35-55 слов, в 4 классе 55-70 слов.
8. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание) и говорение: аудирование (слушание) как процесс восприятия смысла, добывания информации из устного текста: объяснений учителя, говорение как процесс передачи смысла, информации: высказывание как продукт речи; голос, мимика и жест; диалог; монолог;
2) культура речи: умение слушать собеседника в разных ситуациях, соблюдать речевой культуры; слова, которые используются при общений; поздорововаться, просить прощения, поблогодарить;
3) фонетика: звука У; уточнение знаний обучающихся о звуках вообще и звуках речи, различии звука и буквы, их роли в слове, гласные и согласные звуки, мягкие и твердые согласные звуки, выбор буквы гласного звука в соответствии с твҰрдостью-мягкостью предыдущего согласного, мягкости согласного в конце слова и в середине слова между согласными; звука И. И – гласный, й – согласный звук. И – иногда твердый, иногда мягкий; Провописание буквы и, й; Как пишется буквы я, ю; правописание звонких и глухих согласных; звуки б, п; правописание буквы б и п; звуки қ, ғ и к, г; сопоставление произношения и написания звуки қ, к слов с безударными гласными ы, і, то превращается на звуков ғ, г; звуки л, р. Провописание буквов л, р. Звуки н, ң; их разницы друг от друга и правописание; правила орфографии, орфограмма и орфографическое правило: бүгін – бүгүн, түтін – түтүн, көсек – көсөу);
4) текст, понятие о тексте: сопоставление текста и отдельных предложений, не объединенных общей темой, связь предложений в тексте, определение темы текста, вычленение опорных слов в тексте, заглавие текста, подбор заглавия в соответствии с содержанием текста; объединение 3-4 предложений в связное высказывание, работа с деформированным текстом (перестановка отдельных предложений, изъятие предложения, не соответствующего теме);
5) структура текста: вступление, основная часть, заключение (концовка), выделение частей текста, их озаглавливание: предложения – форма высказывания основного мысля; роль абзаца текста; связь предложений в тексте; работа с деформированным текстом (перестановка отдельных предложений, изъятие предложения;

1) сөздік диктант – 2-сыныпта 5-7 сөз, 3-сыныпта 9-12 сөз, 4-сыныпта 12-15 сөз;
2) диктант – 2-сыныпта 25-30 сөз, 3-сыныпта 35-50 сөз, 4-сыныпта 55-70 сөз;
3) мазмұндама мәтінінің көлемі – 2-сыныпта 40-60 сөз, 3-сыныпта 60-80 сөз, 4-сыныпта 80-100 сөз;
4) шығарма мәтінінің көлемі – 2-сыныпта 25-35 сөз, 3-сыныпта 35-55 сөз, 4-сыныпта 55-70 сөз.
8. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тіл және сөйлеу: сөйлеудің адам өміріндегі маңызы мен қажеттілігі; ауызекі және жазба тілде сөйлеу туралы түсінік; дауыс күші, сазы – ауызекі сөйлеудің мәнерлеуші құралдары; ауызекі сөйлеу кезіндегі қимыл мен ым-ишара; диалог; монолог;
2) сөйлеу мәдениеті: түрлі жағдаяттарға байланысты сұхбаттасын тыңдау, сөйлеу мәдениетін сақтау; амандасу жағдаятында қолданылатын сөздер; амандасу, өтініш білдіру, алғыс айту жағдаятын құрастыру;
3) фонетика: У дыбысы; сөз ішінде у дыбысының бірде дауысты, бірде дауыссыз болып келуі; У әрпінің емлесі: дауыссыз дыбыстан кейін келген у әрпінің алдында ү, ұ дыбыстары естілгенімен, жазылғанда олардың орнына у-дың өзі ғана жазылатыны, дауысты ы, і әріптеріне аяқталған сөздерге у әрпі қосылғанда, ы, і әріптерінің түсіп қалатыны; И дыбысы. И – дауысты, й – дауыссыз дыбыс екені. И – дыбысының бірде жуан, бірде жіңішке болатыны; И, й әріптерінің емлесі; Я, ю әріптерінің жазылуы; дауыссыз дыбыстардың қатаң, ұяң, үнді болып бөлінетіні; Б, п дыбыстары; Б және п әріптерінің емлесі; Қ, ғ және к, г дыбыстары; Қ, к дыбыстарына аяқталған сөздерге дауысты ы, і дыбыстары жалғанса, олардың ғ, г дыбыстарына айналуы; Л, р дыбыстары. Л, р әріптерінің емлесі. Н, ң дыбыстары; олардың бір-бірінен айырмашылығы және емлесі; сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту: бүгін – бүгүн, түтін – түтүн, көсек – көсөу);
4) мәтін, мәтін туралы түсінік: жеке сөйлемдерден мәтіннің өзгешелігі; мәтіннің тақырыбы және ондағы негізгі ойды анықтау; мәтінге, сюжетті суреттерге ат қою; тақырып (мәтіннің аты), тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжау; тыңдаған мәтін бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу; тыңдаған мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру; тыңдалған материалға өз пікірін білдіру; оқыған мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру және жауап беру; берілген тірек сөздерді қолданып ауызша әңгіме құрау;
5) мәтіннің құрылымы (басы, ортасы (негізгі), соңы (қорытынды) туралы ұғым: негізгі ойды беру формасы сөйлем; мәтіндегі азат жолдың рөлі; мәтіндегі сөйлемдердің байланысы; дұрыс құрылмаған мәтінді қайта құру;

6) виды текстов: рассказывать, описать, рассуждать: рассказывать о предметы и явления, описывать; тема текста и определение основных мыслей в нем; сравнительный анализ текстов;
7) предложение: понятие о предложений; особенности предложения от текста; разделение целого текста на предложения, разделение интервалов предложений; виды предложений в зависимости от цели произношения: повествовательное предложение, вопросительное предложение, восклицательное предложение; знак препинания к окончанию предложения (точка, вопросительный и восклицательный знак);
8) связь слов в предложении: найти в предложении слова, которые связаны друг с другом с заданием вопроса; составление предложений из слов с учетом порядка расположения слов; дополнять предложение по вопросу; составление предложений по образцу, схему, рисунку; корректировать и переписать не правильно фразу;
9) лексическое значение слов: слова, близкие по значению (синонимы); слова, противоположные по значению (антонимы); умение использовать источники (словари, справочники, энциклопедии) для отбора необходимой информации по данной теме, вопросу;
10) состав слова: общее понятие о корне слова, значение корня; отличие корня и окончаний; виды окончаний: суффикс и оконочание их обозначение;
11) части речи: слова, называющие предметы, обозначающие признаки, действия (без терминов); слова, отвечающие на вопросы кто? что? (имя существительное); разнообразие лексического значения: группы слов с предметным и абстрактным значением (обозначение лиц, предметов, чувств: человек, радость, настроение, стол, бег, синева); слова, называющие людей и животных и отвечающие на вопрос кто?, слова, называющие неживые предметы и отвечающие на вопрос что?, слова; слова, обозначающие действия предметов и отвечающие на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает? (глагол, без термина); слова, обозначающие признак предмета и отвечающие на вопросы какой? какая? какое? какие? (имя прилагательное); имя числительное и правила числительного , вопросы, связь между числительного и существительного, простые и сложные числительные;
12) творческие работы: написание изложений по плану и вопросам, связанным с изученными, прослушанными и аудиовизуальными материалами; составление постера с использованием опорных слов, рисунков; небольшое описание на основе индивидуального рисунка или сюжетных изображений, составление текстов рассказов; написать простое уведомление, сообщение и инструкцию по шаблону; обнаружение и исправление ошибок (орфографических, пунктуационных, буквенных), допущенных в составленном тексте, с помощью учителя; исправление и перезапись неправильно составленного текста; запись письменных работ в соответствии с каллиграфическими требованиями;

6) мәтін түрлері: әңгімелеу, сипаттау, пайымдау: заттар мен құбылыстар туралы әңгімелеу, сипаттап айту; мәтіннің тақырыбы және ондағы негізгі ойды анықтау; мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
7) сөйлем: сөйлем туралы түсінік; сөйлемнің мәтіннен өзгешелігі; тұтас мәтінді сөйлемдерге бөлу, сөйлемдердің ара жігін ажырату; айтылу мақсатына қарай сөйлем түрлері: хабарлы сөйлем, сұраулы сөйлем, лепті сөйлем; сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілер (нүкте, сұрау, леп белгісі);
8) сөйлемдегі сөздердің байланысы: сұрақ қою арқылы сөйлемнің ішінен бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу; сөздердің орналасу тәртібін ескере отырып, сөздерден сөйлем құрау; сұрақ бойынша сөйлемді толықтырып жазу; үлгі, сызба, суреттер бойынша сөйлем құрап жазу; дұрыс құрылмаған сөйлемді түзеп, қайта жазу;
9) сөз және оның мағынасы: сөз және оның мағынасы туралы түсінік; мәтіндегі синоним, антоним, омоним сөздердің мағыналарын ажырата білу; берілген тақырып, сұрақ бойынша қажетті ақпараттарды іріктеп алу үшін дереккөздерді (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) қолдана білу;
10) сөз құрамы: сөздің түбірі мен қосымшасы туралы алғашқы түсінік; түбір мен қосымшаның бір-бірінен айырмашылығы; қосымша түрлері: жұрнақ пен жалғау, олардың белгіленуі;
11) сөз таптары: заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздер туралы түсінікті қайталау; сөз табы туралы түсінік; зат есім, оның мағынасы, сұрақтары; жалқы есім және жалпы есім; жалқы есімнің жазылу емлесі; зат есімнің жекеше және көпше түрлері; зат есімнің көпше түрін сөз құрамына талдау, көптік жалғаулары, оларды дұрыс қолдану; етістік, оның анықтамасы, сұрақтары; дара және күрделі етістіктер; сын есім және оның анықтамасы, сұрақтары; сын есіммен зат есімнің байланысы; дара және күрделі сын есімдер; сан есім және оның анықтамасы, сұрақтары; сан есімнің зат есіммен байланысып айтылуы; дара және күрделі сан есімдер;
12) шығармашылық жұмыс: оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдарға байланысты сұрақтар мен жоспар бойынша мазмұндама жазу; тірек сөздерді, суреттерді пайдаланып постер құрастыру; жеке сурет немесе сюжетті суреттер негізінде шағын сипаттау, әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу; үлгі бойынша қарапайым хабарландыру, хабарлама және нұсқаулық жазу; құраған мәтінінде жіберілген қателерді (орфографиялық, пунктуациялық, әріптік) мұғалімнің көмегімен тауып түзету; дұрыс құрылмаған мәтінді түзеп, қайта жазу; жазба жұмыстарын каллиграфиялық талаптарға сай жазу;

1) "*" – можно осуществлять часть цели обучения;
2) "/" – указывает часть цели обучения, которую можно рассматривать отдельно.
Приложение 13
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Литературное чтение" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения литературному чтению – способствовать развитию личности ребенка средствами искусства слова, воспитывать потребность в общении с искусством, ввести школьника в мир художественной литературы, приобщая его к духовному опыту человечества, формировать в процессе читательской деятельности навыки функциональной грамотности младших школьников.
3. Для достижения поставленной цели изучения предмета "Литературное чтение" необходимо решение следующих практических задач:
1) овладение знаниями о литературном наследии Казахстана через чтение художественных произведений;
2) формирование коммуникативных навыков;
3) формирование у обучающихся взаимопонимания, ответственности за свои и чужие действия, уважения нравственных качеств через ознакомление с лучшими образцами мировой и отечественной детской литературы;
4) совершенствование полноценного навыка чтения (правильности, беглости, осознанности и выразительности);
5) формирование читательской культуры обучающихся;
6) совершенствование критического мышления;
7) развитие умений анализировать тексты познавательного характера, согласно целям;
8) принимать правильные решения с применением полученных знаний;
9) формирование навыков по поиску информации в текстах различного типа, использование их для решения учебных задач.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).

1) "*" белгіленген оқу мақсаттарынің бөлігі жүзеге асырылады;
2) "/" белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастырылатын бөліктерді көрсетеді.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
13-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мақсаты – бастауыш сынып білім алушыларының көркем шығарманы сезіммен қабылдауы, түсінуі, санасында қайта жаңғырта алуы және шығармадан қабылдағанын өзінің шығармашылық әрекетінде жүзеге асыруға ұмтылуы арқылы функционалдық сауаттылығын қалыптастыру.
3. "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша төмендегідей міндеттерді жүзеге асыру көзделеді:
1) әдеби көркем шығармаларды оқыту арқылы қазақтың рухани қазынасын меңгерту;
2) коммуникативтік (айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым) дағдыларды қалыптастыру;
3) ауыз әдебиетінің, отандық және әлемдік балалар әдебиетінің озық үлгілерімен таныстыру арқылы білім алушыларға адамдардың өзара түсінісуі, сыйластық, құрмет сезімдері, адамгершілік қасиеттері, өзінің және өзгенің іс-әрекетіне жауапкершілікпен қарай білуі сияқты ізгілікті қасиеттерді қалыптастыру;
4) оқу сапасын (дауыстап, түсініп, іштей, мәнерлеп, көз жүгіртіп, болжап оқу) жетілдіру;
5) білім алушылардың оқырмандық мәдениетін қалыптастыра отырып, сөз әдебі нормаларын орынды қолдану дағдыларын меңгерту;
6) сыни ойлауын жетілдіру;
7) көркемдік-танымдық сипаттағы мәтіндерді өз мақсатына сай іріктеп, саралап, талдап, ой қорытындысын жасауға үйрету;
8) алған білімін өмір жағдаяттарына байланысты қолданып, дұрыс шешім жасай білуге үйрету;
9) оқылған шығарма сюжетінің ізімен немесе еркін тақырыпта ауызша, жазбаша шығармашылық жұмыс түрлерін орындауға дағдыландыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.

5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Литературное чтение"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Литературное чтение"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Норма техники чтения по предмету "Литературное чтение":
1) в конце І полугодия во 2 классе читает 40-50 слов в минуту, в конце ІІ полугодия читает 50-60 слов в минуту;
2) в конце І полугодия в 3 классе читает 60-70 слов в минуту, в конце ІІ полугодия читает 70-80 слов в минуту;
3) в конце І полугодия в 4 классе читает 80-90 слов в минуту, в конце ІІ полугодия читает 90-105 слов в минуту. Примечание: подражательные слова, союзы, частицы, междометия считаются как слова.
8. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 2 класса:
1) жанры устного народного творчества: стихотворения для детей, считалки, восхваление, небылицы, о животных (стихи, спор животных), песни о Наурыз, сказки, пословицы и поговорки, загадки, скороговорки, письменная литература: песни-стихи Ы. Алтынсарина, А. Кунанбаева, Ж. Жабаева, А. Байтурсынова, М. Дулатова, Ж. Аймауытова, М. Жумабаева, С. Сейфуллина Б. Майлина, М. Ауезова, С. Бегалина, Б. Сокпакбаева, Ш. Смаханулы, К. Мырза Али, М. Алимбай, О. Турманжанова, Ж. Смакова, К. Баянбая, А. Дуйсенбиева, Ф. Онгарсыновой, А. Табылдиева, А. Асылбекова, О. Канахина, Т. Молдагалиева, Е. Отетилеуова, Б. Кирисбаева, Е. Елубай, С. Калиева, С. Сейтова, Б. Ыскакова, Д. Жумагельдиновой, М. Айымбетова, М.Абылкасымовой, сказки, былины, рассказы;
2) научно-познавательные произведения: статья, воспоминания биография, дневники (о вселенной, подводном мире, природных явлениях, тайнах природы, обычаях народа, традициях народа);
3) произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;

5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына негіз болады.
2-тарау. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша оқу жылдамдығының нормасы:
1) 2-сыныптың І жартыжылдық соңында минутына 40-50 сөз, ІІ жартыжылдық соңында 50-60 сөз;
2) 3-сыныптың І жартыжылдық соңында минутына 60-70 сөз, ІІ жартыжылдық соңында 70-80 сөз;
3) 4-сыныптың І жартыжылдық соңында минутына 80-90 сөз, ІІ жартыжылдық соңында 90-105 сөз.
Ескерту: шылау, одағай, еліктеу сөздер, қос сөздер жеке сөз ретінде саналады.
8. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) ауыз әдебиеті үлгілерінен: балаларға арналған тақпақ, санамақ, мадақтау, өтірік өлеңдер, төрт түлік жырлары (төрт түлік туралы өлеңдер, жан-жануарлар айтысы), Наурыз жыры, ертегілер (әртүрлі тақырыптағы хайуанаттар жайындағы ертегілер мен қиял-ғажайып оқиғалы ертегілер), мақал-мәтелдер, әртүрлі тақырыптағы жұмбақ, жаңылтпаштар, жазба әдебиеті үлгілерінен: Ы. Алтынсарин, А. Құнанбаев, Ж. Жабаев, А. Байтұрсынов, М.Дулатов, Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, С. Сейфуллин, Б. Майлин, М.Әуезов, С. Бегалин, Б. Соқпақбаев, Ш. Смаханұлы, Қ. Мырза Әли, М. Әлімбай, С.Қалиев,Ө. Тұрманжанов, Ж. Смақов, Қ. Баянбай, Ә. Дүйсенбиев, Ф.Оңғарсынова, Ә. Табылдиев, А. Асылбеков, Ө. Қанахин, Е. Елубай, Т.Молдағалиев, Е. Өтетілеуов, Б. Кірісбаев, С. Сейітов, Б. Ысқақов, Д.Жұмагелдинова, М. Айымбетов, М. Абылқасымованың өлең-жырлары, ертегі-мысалдары, әңгімелері;
2) ғылыми-танымдық шығармалар: мақала, естелік, өмірбаян (аспан әлемі, су асты тіршілігі, табиғат құбылыстары, жаратылыс құпиялары, халықтық әдет-ғұрып, салт-дәстүр туралы);
3) әлем халықтары балалар әдебиетінің көрнекті өкілдерінің үлгілі шығармалары: әңгіме, мысал, ертегілер;

4) литературно-теоретические знания: жанры устного народного творчества (сказки, легенды, стихи, загадки, пословицы-поговорки, скороговорки), создание композиции в рифму, эмоциональное состояние поэта (виды песен: лирика природы, стихи-посвящение, басни, шуточные стихи) понятие художественной речи в тексте, виды текста, основные сведения о простых мыслях в тексте, диалог;
5) работа с текстом: ответить на заданные вопросы по содержанию произведения; изложение, инсценирование содержания прослушанного или прочитанного текста по плану, составление текста по опорным словам, плану, написание начала/середины/концовки текста, написание альтернативного окончания к известной истории, определение темы и основной мысли произведения; прогнозирование развития событий по началу/концу текста или по заголовку, пересказывание текста, словесное рисование портретов героев произведения, предоставление информации в форме рисунков и диаграмм, работа с текстами (инсценирование, чтение по ролям, создание диафильма/мультфильма), сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах, работа со словарем, написание творческих работ с использованием каллиграмм/рисунков/ аппликаций/фотографий;
6) читательские навыки: чтение вслух, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям, чтение про себя, поисковое/ознакомительное чтение.
9. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 3 класса:
1) жанры устного народного творчества: мифы и легенды, бата, басни, слова назидания, ораторские речи; образцы письменной литературы: представленные произведения писателей, поэтов: песни, эпосы, сказки, басни, расказы Ы. Алтынсарина, А. Кунанбаева, Ж. Жабаева, А. Байтурсынова, М. Дулатова, Ж. Аймауытова, М. Жумабаева, С. Сейфуллина, Б. Майлина, М. Ауезова, С. Бегалина, Б. Сокпакбаева, Ш. Смаханулы, К. Мырза Али, М. Алимбай, О. Турманжанова, Ж. Смакова, К. Баянбая, А. Дуйсенбиева, Ф. Онгарсыновой, А. Табылдиева, А. Асылбекова, О. Канахина, Т. Молдагалиева, Е. Отетилеуова, Б. Кирисбаева, Е. Елубай, С. Калиева, С. Сейитова, Б. Ыскакова, Д. Жумагельдиновой, М. Айымбетова, М. Абылкасымовой;

4) әдеби-теориялық білім: халық ауыз әдебиеті жөнінде (ертегі, өтірік өлең, жыр, жұмбақ, мақал-мәтелдер, жаңылтпаштар) өлеңнің ұйқасқа құрылатыны, ақынның көңіл-күйі туралы түсінік (өлең түрлері: табиғат лирикасы, арнау өлеңдер, мысал өлеңдер, сықақ өлеңдер), мәтіндегі көркем сөз жөнінде практикалық түрде түсінік, мәтін түрлері, мәтіндегі негізгі ой туралы қарапайым мағлұмат, диалог туралы;
5) мәтінмен жұмыс: шығарманың мазмұны бойынша берілген сұрақтарға жауап беру, шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау, шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау, өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу, қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою, оның жауабын шығармадан табу, шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын мен аяқталуын анықтау, мәтіндегі негізгі ойды, оның басталуын, жалғасуын, шарықтау шегін, аяқталуын анықтау, мәтінді әңгімелеу, мәтін кейіпкерлерін атау, кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау, сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі, кестеге салу, көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру, мәтінге берілген суреттермен жұмыс, мәтін мазмұны бойынша сурет салу, сөздік жұмысын жүргізуге қатысу, түсіндірілетін сөздермен жұмыс, жазбаша шығармашылық жұмыстар жүргізу: шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру, сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер пайдаланып, шығармашылық жұмыс жазу;
6) оқу дағдысы: шығарманы дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу.
9. "Әдебиеттік оқу" пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) ауыз әдебиеті үлгілері: аңыз әңгімелер, бата, мысалдар, шешендік сөздер, нақыл сөздер, жазба әдебиеті үлгілері: ұсынылатын ақын-жазушылардың шығармалары: Ы. Алтынсарин, А. Құнанбаев, Ж. Жабаев, А.Байтұрсынов, М. Дулатов, Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, С. Сейфуллин, Б.Майлин, М. Әуезов, С. Бегалин, Б. Соқпақбаев, Ш. Смаханұлы, Қ. Мырза Әли, М. Әлімбай, Ө. Тұрманжанов, Ж. Смақов, Қ. Баянбай, Ә. Дүйсенбиев, Ф.Оңғарсынова, Ә. Табылдиев, А. Асылбеков, Ө. Қанахин, Т. Молдағалиев, Е.Өтетілеуов, Б. Кірісбаев, Е. Елубай, С. Қалиев, С. Сейітов, Б. Ысқақов, Д.Жұмагелдинова, М. Айымбетов, М. Абылқасымованың өлең-жырлары, ертегі-мысалдары, әңгімелері;

2) научно-познавательные произведения: статьи, воспоминание, биография, дневники (о вселенной, подводном мире, природных явлениях, тайнах природы, тайнах человечества, техническом прогрессе, обычаях народа, традициях народа);
3) произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;
4) литературно-теоретические знания: определение жанровых особенностей устного народного творчества (сказка, легенда, бата, скороговорка, загадка, пословицы-поговорки, слова-назидания, ораторские слова), понятие о басни, рассказах, определение темы, идеи, сюжета произведения, описание внешнего вида героя, оценивание его поступков, сравнение, олицетворение, эпитеты, и их роль, составление диалога, монолога);
5) работа с текстом: определение темы и основной мысли произведения, определение развития событий по началу/концу текста или по заголовку, формулирование простых, уточняющих вопросов, описание внешнего вида героя, его действия, изменения в его поступках и оценивание его поступков, сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах, извлечение конкретной информации из различных источников, представление полученной информации в виде схемы, таблицы, пересказ по плану, драматизация, определение в текстах и разделах текста ключевые моменты, работа со словарем, написание творческих работ: письмо герою/сказки/рассказа;
6) читательские навыки: чтение вслух, беглое, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям/выборочно, просмотровое/ изучающее/чтение с пометками.
10. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 4 класса:
1) жанры устного народного творчества: отрывки их героического эпоса, легенды и мифы, ораторские слова, сказки, басни, рекомендуемые произведения (стихотворения, сказки, басни, рассказы писателей и поэтов: Ы. Алтынсарина, А. Кунанбаева, Ж. Жабаева, А. Байтурсынова, М. Дулатова, Ж. Аймауытова, М. Жумабаева, С. Сейфуллина, Б. Майлина, М. Ауезова, С. Бегалина, Б. Сокпакбаева, Ш. Смаханулы, К. Мырза Али, М. Алимбай, О. Турманжанова, Ж. Смакова, К. Баянбая, А. Дуйсенбиева, Ф. Онгарсыновой, А. Табылдиева, А. Асылбекова, О. Канахина, Т. Молдагалиева, Е. Отетилеуова, Б. Кирисбаева, Е. Елубай, С. Калиева, С. Сейитова, Б. Ыскакова, Д. Жумагельдиновой, М. Айымбетова, М. Абылкасымовой), научно-познавательные произведения: статьи, очерки, воспоминания, биография, дневники, произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;

2) ғылыми-танымдық шығармалар: мақала, естелік, өмірбаян, күнделік (аспан әлемі, су асты тіршілігі, табиғат құбылыстары, жаратылыс құпиялары, адамзат сырлары, техника жетістіктері, халықтық әдет-ғұрып, салт-дәстүр туралы);
3) әлем халықтары балалар әдебиетінің көрнекті өкілдерінің үлгілі шығармалары: әңгіме, мысал, ертегілері;
4) әдеби-теориялық білім: халық ауыз әдебиетінің негізгі жанрлары (ертегі, аңыз, бата, жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтелдер, нақыл сөздер, шешендік сөздер) туралы ұғымдар, олардың басты белгілері, мысал, әңгіме туралы ұғым, шығарманың тақырыбы, идеясы, сюжеті туралы қарапайым түсініктер, теңеу, эпитет, кейіптеу қолданысы, олардың анықтамалары, кейіпкерге мінездеме, портрет, диалог, монолог туралы);
5) мәтінмен жұмыс: шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу, көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау, қолдануға (практикалық) және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру, кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау, көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру, шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмдерден нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру, шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау, мәтіннен немесе мәтін бөлімдерінен түйін сөздерді көрсету, түйін сөздер мен негізгі ой арасындағы байланысты орнату, сөздіктермен жұмыс жасау, шығармашылық жұмыстар: шығарма кейіпкеріне хат, ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту), өлең (төрт жолды), әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу;
6) оқу дағдысы: шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу.
10. "Әдебиеттік оқу" пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) ауыз әдебиеті үлгілері: батырлар жырынан үзінділер, аңыз әңгімелер мен қиял-ғажайып оқиғалар, шешендік сөздер, ертегілер, мысалдар, ұсынылатын ақын-жазушылардың шығармалары: Ы. Алтынсарин, А. Құнанбаев, Ж. Жабаев, А. Байтұрсынов, М. Дулатов, Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, С. Сейфуллин, Б. Майлин, М. Әуезов, С. Бегалин, Б. Соқпақбаев, Ш. Смаханұлы, Қ. Мырза Әли, М. Әлімбай, Ө. Тұрманжанов, Ж. Смақов, Қ. Баянбай, Ә. Дүйсенбиев, Ф. Оңғарсынова, Ә. Табылдиев, А. Асылбеков, Ө. Қанахин, Т. Молдағалиев, Е. Өтетілеуов, Б. Кірісбаев, Елубай, С. Қалиев, С. Сейітов, Б. Ысқақов, Д. Жұмагелдинова, М. Айымбетов, М. Абылқасымованың өлең-жырлары, ертегі-мысалдары, әңгімелері, ғылыми-танымдық шығармалар: мақала, очерк, естелік, өмірбаян, күнделік, әлем халықтары балалар әдебиетінің көрнекті өкілдерінің үлгілі шығармалары: әңгіме, мысал, ертегілері;

2) литературно-теоретические знания: определение в художественных текстах пейзажа, характеристика портрета, составление диалога, монолога, гипербола, сравнение, олицетворение, эпитет, метафора и их роль, высказывание своих идей, чувств, мыслей, определение фантастических произведений, лирики, создание портрета, сюжета, характера героя, мимики, жеста;
3) работа с текстом: сопоставление своей и авторской оценки к тексту, формулирование творческих, интерпретационных, оценочных вопросов, определение темы и основной мысли произведения, определение композиции текста (вступление, завязка сюжета, развитие действия, кульминация, развязка, заключение), умение выбирать интонацию, разъяснять смысл слов в тексте, использование художественного слова, определение и анализ событий, лежащих в основе эпизода, сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке/кинофильме, извлечение и переработка полученной информации, вести "диалог с автором", прогнозирование, определение темы и основной мысли произведения, деление их на разделы, составление плана к каждому разделу, сформулировать основную мысль текста, идентифицировать с названием текста, пересказывать текст по плану, чтение по ролям, написание творческих работ с добавлением новых героев, нового сюжета, написание творческих работ в форме фильма/проспекта/схем/интервью/отзыва/заметки/объявления/постера;
4) читательские навыки: чтение вслух, беглое, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям/выборочно, просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками, чтение схем/диаграмм.
11. При необходимости в зависимости от уровня подготовленности обучающихся в перечень включаются другие литературные произведения по выбору учителя, соответствующие возрастным особенностям обучающихся.
Параграф 2. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 3.2.1.1 "3" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
13. Система целей обучения:

2) әдеби-теориялық білім: көркем мәтіндердегі пейзаж, портрет, мінездеу, диалог, монологтың орны туралы қарапайым түсінік, жазушы қолданған көркем сөздерді (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу, шығарманың тақырыбы мен идеясы, композициясы, сюжеті туралы практикалық тұрғыда түсіндіру, эпикалық жырлар, аңыз, теңеу, мысал, диалог, монолог, сатира, кейіптеу, фантастикалық шығарма, портрет, лирика, мінездеме, қайталау, логикалық екпін, сюжет, естелік туралы ұғымдар;
3) мәтінмен жұмыс: мәтін бойынша автордың көзқарасына өз пікірін білдіру, шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру, шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу, шығарманың композициялық құрылымын (сюжеттің басталуы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі) анықтау, өлеңдерге сай ырғақты таңдай білу, сөздіктерге сүйене отырып, сөздердің мағынасын түсіндіру, жазушы тіліне назар аудару, көркем сөздерді қолдану, эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру, көркем шығарманы басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм, кинофильм) нұсқасымен салыстыру, түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу, тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету, "автормен диалог" жүргізу, оқыған шығарманың басты ойын өздігінен тұжырымдау, мәтін бөлімдері арасында мағыналық байланысты орнату, оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып жоспар құру, негізгі ойды тұжырымдау, оны мәтін атауымен сәйкестендіру, жоспар бойынша мәтінді мазмұндау, шығарма кейіпкерлерінің образын сезіне отырып, рөлге бөліп оқу, шығармашылық жұмыс: таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу;
4) оқу дағдысы: шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу.
11. Мұғалім ортақ тақырыптардың мазмұны аясында оқу мақсатын жүзеге асыруда білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес өзге де әдебиеттерді қолдана алады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 3.2.1.1. кодында: "3" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
13. Оқу мақсаттарының жүйесі:

1) аудирование (слушание) и говорение:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Понимание содержания аудио/видео информации
2.​1.​1.​1 отвечать на простые вопросы по содержанию
3.​1.​1.​1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов
4.​1.​1.​1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы
1.2 Пересказывание произведения
2.​1.​2.​1* пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/инсценирование
3.​1.​2.​1 * пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация
4.​1.​2.​1* пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
1.3 Прогнозирование событий в произведении
2.​1.​3.​1 прогнозировать конец произведения по заголовку и началу
3.​1.​3.​1 прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям
4.​1.​3.​1 прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора
1.4 Привлечение внимания слушателей
2.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки, невербальные средства речи (с помощью учителя)
3.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки/ выражения из сказок, невербальные средства речи;
3.​1.​4.​2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин/
4.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.​1.​4.​2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин/ презентацией/ видеороликом
1.5 Высказывание мнения по аудио/видео информации
2.​1.​5.​1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
3.​1.​5.​1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства
4.​1.​5.​1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
2) чтение:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Использование видов чтения
2.​2.​1.​1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно, по ролям; 2.​2.​1.​2 читать про себя, используя поисковое/ ознакомительное чтение
3.​2.​1.​1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно;
4.​2.​1.​1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно;
3.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/чтение с пометками)

1) "Тыңдалым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Тыңдалым және айтылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі) бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Шығарманың мазмұнын түсіну
2.1.1.1
шығарманың мазмұны бойынша берілген сұрақтарға жауап беру
3.1.1.1
шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру
4.1.1.1
шығарманың мазмұнын толық түсіну, кейбір тұстарын нақтылау, оқиғаның себеп-салдарын анықтау үшін сұрақтар қою және жауап беру
1.2 Шығарманы мазмұндау
2.1.2.1*
шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау
3.1.2.1*
шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау
4.1.2.1*
шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін
(І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау
1.3 Шығармада
ғы оқиғаны болжау
2.1.3.1
шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау
3.1.3.1
шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
4.1.3.1
шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру
1.4 Тыңдарманның назарын аударту
2.1.4.1
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
3.1.4.1
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
4.1.4.1
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
3.1.4. 2
сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
4.1.4.2
сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
1.5 Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру
2.1.5.1
өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу
3.1.5.1
өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу
4.1.5.1
өз ойы мен сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру
2) Оқылым
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі) бойынша
оқу мақсаттары:
2.1
Оқу түрлерін қолдану
2.2.1.1
шығарманы дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу
3.2.1.1
шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу
4.2.1.1
шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу
2.2.1.2
шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу
3.2.1.2
шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып,сын тұрғысынан бағалап оқу

4.​2.​1.​2* читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм)
2.2 Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
2.​2.​2.​1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка
3.​2.​2.​1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
4.​2.​2.​1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
2.​2.​3.​1 определять, о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей
3.​2.​3.​1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения
4.​2.​3.​1 определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения
2.4 Определение жанра литературного произведения
2.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения (с помощью учителя)
3.2.4. 1понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
4.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
2.5 Оценивание поступков героев литературного произведения
2.​2.​5.​1 описывать внешний вид героя, оценивать его поступки простыми фразами
3.​2.​5.​1 определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь, мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста
4.​2.​5.​1 определять приемы создания образа автором произведения, определять отношение автора к герою, соотносить свою и авторскую оценку/сопоставлять поступки героев по аналогии/контрасту
2.6 Понимание использования автором изобразительно-выразительных средств в тексте литературного произведения
2.​2.​6.​1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль с помощью учителя
3.​2.​6.​1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
4.​2.​6.​1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль
2.7 Сравнение элементов художественного произведения

4.2.1.2*
шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу
2.2 Шығарманың мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап
беру
2.2.2.1
мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу
3.2.2.1
қолдануға (практикалық) және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
4.2.2.1
шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
2.3 Шығарманың тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау
2.2.3.1
мұғалімнің көмегімен шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау
3.2.3.1
шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу
2.4
Әдеби шығарманың жанрын анықтау
2.2.4.1
мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.2.4.1
өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
4.2.4.1 аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
2.5 Шығарманың композициясын анықтау
2.2.5.1
мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау
3.2.5.1
көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау
4.2.5.1
мұғалімнің көмегімен шығарманың композициялық құрылымын (сюжеттің басталуы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі) анықтау
2.6 Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау
2.2.6.1
кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау
3.2.6.1
кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау
4.2.6.1
кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау
2.7
Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтау

3.​2.​8.​1 сравнивать эпизоды, выявлять изменения в развитии сюжета; 3.​2.​8.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке с помощью учителя
2.9 Извлечение информации из различных источников
3.​2.​9.​1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстраций/художественной литературы и представлять информацию в виде схем
3.1 Составление плана
3.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя)
3.2 Создание творческих работ разных жанров
3.​3.​2.​1* писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/рассказы
3. 4 Нахождение и исправление ошибок
3.​3.​4.​1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
3) 4 класс:
Тема
Раздел (навыки)
Цели обучения *
1 четверть
1. Моя Родина - Казахстан
2. Ценности
1.1 Понимание содержания произведения
4.1.1.1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы
1.3 Прогнозирование событий в произведении
4.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора
1.4 Привлечение внимания слушателей
4.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией/ фотографиями/картинами/презентацией/ видеороликом
1.5 Высказывание мнения по тексту
4.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
2.1 Использование видов чтения
4.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно
2.2 Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
4.2.2.1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
4.2.3.1 определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения
2.4 Определение жанра литературного произведения
4.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
2.6 Оценивание поступков героев литературного произведения
4.2.6.1 находить изменения в действиях, поступках героев произведения, сравнивать и оценивать
2.7 Определение изобразительно-выразительных средств в тексте литературного произведения

3.2.8.1 эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау; 3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру
2.9 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру
3.1 Шығарманың жоспарын құру
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
3.2 Шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазу
3.3.2.1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту), өлең (төрт жолды), әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу
3.4 Қатені табу және түзету
3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қателерді табу және түзету
3) 4-сынып:
Ортақ тақырыптар
Бөлімше
(түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары*
1-тоқсан
1. Менің
Отаным – Қазақстан
2. Құндылықтар
1.1 Шығарманың мазмұнын түсіну
4.1.1.1 шығарманың мазмұнын толық түсіну, кейбір тұстарын нақтылау, оқиғаның себеп-салдарын анықтау үшін сұрақтар қою және жауап беру
1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру
1.4 Тыңдарманның назарын аударту
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
1.5 Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру
2.1 Оқу түрлерін қолдану
4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу
2.2 Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
4.2.2.1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу
2.4 Әдеби шығарманың жанрын анықтау
4.2.4.1 аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
2.6 Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау
4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау
2.7 Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтау

4.2.7.1 находить изобразительно-выразительные средства в тексте литературного произведения (сравнение, эпитет, олицетворение) с помощью учителя
2.8 Сравнение элементов художественного произведения
4.2.8.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке/ кинофильме
2.9 Извлечение информации из различных источников
4.2.9.1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей
3.1 Составление плана
4.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть
3.2 Создание творческих работ разных жанров
4.3.2.1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного (с добавлением новых героев, нового
3.3 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/проекта/рекламы/ презентации
3. 4 Нахождение и исправление ошибок
4.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
2 четверть
3. Культурное наследие
4. Мир профессий
1.2 Составление плана
4.1.2.1* пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно); творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
1.3 Прогнозирование событий в произведении
4.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора
1.4 Привлечение внимания слушателей
4.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи
4.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией/ фотографиями/картинами/презентацией/ видеороликом
1.5 Высказывание мнения по тексту
4.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
2.1 Использование видов чтения
4.2.1.2* читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/ аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм
2.2 Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
4.2.2.1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
4.2.3.1 определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения

4.2.7.1 шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану
2.8 Көркем шығарма элементтерін салыстыру
4.2.8.2 көркем шығарманы басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм, кинофильм) нұсқасымен салыстыру
2.9 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету
3.1 Шығарманың жоспарын құру
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
3.2 Шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазу
4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу
3.3 Шығармашылық жұмыстарды түрлі формада ұсыну
4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
3.4 Қатені табу және түзету
4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету
2-тоқсан
3. Мәдени мұра
4. Мамандықтар әлемі
1.2 Шығарманы мазмұндау
4.1.2.1* шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау
1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру
1.4 Тыңдарманның назарын аударту
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
1.5 Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру
2.1 Оқу түрлерін қолдану
4.2.1.2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу
2.2 Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
4.2.2.1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу

1. Учебная программа по предмету "Русский язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Основная цель обучения предмету "Русский язык" – заложить основу формирования функциональной грамотности, обеспечить развитие всех видов речевой деятельности: аудирования (слушания), говорения, чтения, письма как показателей общей культуры человека.
3. Для достижения поставленных целей изучения предмета в начальной школе необходимо решение следующих практических задач:
2) формировать лингвистическое отношение к единицам языка;
2) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию через овладение аналитико-синтетической деятельностью в процессе изучения языковых явлений;
3) формировать умение сознательно пользоваться предложением для выражения своих мыслей;
4) формировать продуктивную речевую деятельность через обогащение и активизацию словарного запаса, развитие речевой культуры и культуры общения;
5) формировать умение планировать, контролировать и оценивать учебные действия в процессе решения фонетических, лексических, грамматических, орфографических задач;
6) определять наиболее эффективные способы достижения результата;
7) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности;
8) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
9) развивать интерес и любовь к родному языку через освоение окружающего мира и явлений окружающей действительности;
10) развивать коммуникативные умения и навыки через умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения, высказывать свою позицию, обосновывая ее в соответствии с языковыми нормами;
11) приобщать к культурному наследию народов Республики Казахстан;
12) воспитывать у обучающихся уважение и внимание к мыслям и чувствам своих одноклассников;
13) формировать гуманистическое мировоззрение, интеллект и духовный мир обучающихся, приобщить их к национальным и общечеловеческим ценностям, основанным на национальной идее "Мәңгілік ел".

1. "Орыс тілі" пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Орыс тілі" пәнін оқытудың негізгі мақсаты – функционалдық сауаттылығының қалыптасуына негіз болу, сондай-ақ адам мәдениетінің жалпы көрсеткіші ретіндегі тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларының дамыту.
3. Бастауыш мектепте пәнді оқудың қойылған мақсатына қол жеткізу үшін келесі практикалық міндеттер шешіледі:
1) тіл бірліктеріне лингвистикалық қарым-қатынасты қалыптастыру;
2) лингвистикалық құбылыстарды зерттеу процесінде аналитикалық және синтетикалық іс-әрекеттерді меңгеру арқылы ақпаратты жүйелеу, талдау жасау, салыстыру, жалпыландыру біліктерін дамыту;
3) өз пікірін білдіру үшін сөйлемді танымдық түрде қолдану қабілетін қалыптастыру;
4) тіл мен сөйлеу мәдениетін дамыту, сөздік қорын байыту және белсенділікті арттыру арқылы өнімді сөйлеу әрекетін қалыптастыру;
5) фонетикалық, лексикалық, грамматикалық, дұрыс жазу мәселелерін шешу барысында оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау біліктерін қалыптастыру;
6) нәтижеге қол жеткізудің неғұрлым тиімді әдістерін анықтау;
7) оқу іс-әрекетіндегі жетістік/сәтсіздік себептерін түсінуге үйрету;
8) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және сөйлеу дағдыларын жетілдіру арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
9) қоршаған әлемді және айналадағы шындық құбылыстарын меңгеру арқылы ана тіліне деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
10) әңгімелесушіні тыңдай білу, диалог жүргізуге даярлық және түрлі көзқарастардың болу мүмкіндігін растау, өз ұстанымдарын білдіру, оны тілдік нормаларға сәйкес негіздеу арқылы коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту;
11) Қазақстан Республикасы халықтарының мәдени мұраларына баулу;
12) білім алушыларды сыныптастарының ойлары мен сезімдеріне құрметпен қарауға тәрбиелеу;
13) білім алушылардың гуманистік дүниетанымын, зияткерлік және рухани әлемін қалыптастыру, оларды "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясына негізделген ұлттық және жалпыға ортақ құндылықтармен таныстыру.

4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание) и говорение: аудирование (слушание) как процесс восприятия смысла, добывания информации из устного текста: объяснений учителя, вопросов, содержания небольших текстов как учебного, так и художественного характера, формулировок заданий к упражнениям, правил, определений, воспринятых на слух, уточнение информации с помощью вопросов, понимание интонационной окраски предложений, маленьких текстов;
2) говорение как процесс передачи смысла, информации: высказывание как продукт речи; средства и объҰм высказывания: слово-предложение, предложение, текст; осознание целей, задач высказываний: спросить, сообщить, подтвердить, отрицать, попросить, поздравить, закрытые вопросы по содержанию информации/сообщения; создание, конструирование собственных устных высказываний (предложений, текстов) с определҰнной речевой задачей на темы, близкие второклассникам: о каникулах, любимых уголках природы, животных, увлечениях, прочитанных книгах, просмотр фильмов; разыгрывание ситуаций в диалоговой форме, элементарное прогнозирование содержания на основе заголовка и опорных слов, иллюстраций; ориентирование в речевой ситуации (с кем?, зачем?, что?, как?); речевое действие и необходимые условия его совершения: наличие партнҰров по общению и потребности (мотива) у одного обращаться с речью, у другого воспринимать еҰ, роль в общении несловесных средств (интонации, поз, жестов, мимики) в речевом общении, овладение нормами орфоэпии и правильного интонирования предложения и высказывания, практическое овладение нормами речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения (обращение с просьбой, благодарность, поздравление);

4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың күнделікті іс-әрекетке ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдар болуға бағытталған.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 2-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Орыс тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: тыңдалым – ауызша мәтіннен ақпарат алу, мағынаны қабылдау процесі: мұғалімнің түсіндірмесі, сұрақтар, оқу және көркемдік сипаттағы шағын мәтіндер, жаттығулар, ережелер, анықтамалардың мазмұны; сұрақ қою арқылы ақпаратты нақтылау; сөйлемнің, шағын мәтіндердің интонациялық реңкін түсіну;
2) айтылым ақпараттың мағынасын беру процесі ретінде: пікір білдіру тіл өнімі ретінде; пікір білдіру көлемі мен құралдары: сөз, сөйлем, мәтін; айтылған пікірлердің мақсатын, міндетін ұғыну: сұрау, хабарлау, растау, теріске шығару, өтіну, құттықтау; ақпараттың/хабарламаның мазмұны бойынша жабық сұрақтар; екінші сынып білім алушыларына жақын тақырыптарға ауызша тапсырмалар мен жеке ауызша пікірлерді (сөйлемдер, мәтіндер) құрастыру, құрылымдау: демалыс, табиғат, жануарлар, қызығушылықтар, оқылған кітаптар, көрілген фильмдер туралы; диалогтік формада жағдаяттар тудыру; тақырып және тірек сөздер, көрнекіліктер негізінде мазмұнды қарапайым түрде болжау; сөйлеу жағдайында сөздік қорды дамыту (кіммен?, неге?, не?, қалай?); сөйлеу әрекеті және оны орындау үшін қажетті жағдайлар: қарым-қатынаста серіктестердің және сөйлеуші адамның сөйлеуге деген қажеттілігінің (себеп), сөйлесушінің айтылған сөзді қабылдауға деген қажеттілігінің болуы; тілдік қарым-қатынастағы сөздік емес құралдардың (дауыс ырғағы, дене қозғалысы, қимылы, ым-ишара) рөлі; сөйлем мен пікірді дұрыс үндестіру және орфоэпия нормаларын меңгеру; оқу және күнделікті қарым-қатынас жағдайындағы сөйлеу этикетінің нормаларын практикалық меңгеру (өтініш жасау, алғыс айту, құттықтау);

3) чтение: чтение как процесс восприятия смысла, добывания информации из письменного текста: содержания небольших текстов учебного и художественного характера, формулировок заданий к упражнениям, правил, определений; уточнение информации с помощью словаря/энциклопедии для младших школьников, выбор нужного материала из текста; нахождение информации по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на определенную тему; элементарное прогнозирование содержания по заголовку текста, плану, иллюстрации; передача эмоциональных переживаний, оценки содержания читаемого с помощью средств выразительного чтения (интонация, темп, громкость);
4) письмо: письменные работы в течение года: написание текста-описания, текста-повествования, небольших текстов на основе художественного текста, составление текста по опорным словам на заданную тему, передача содержания прочитанного/услышанного текста с использованием ключевых слов или слов для справок, различные виды диктантов;
5) повторение изученного в 1 классе: звуки и буквы русского языка, гласные и согласные звуки, смыслоразличительная роль звуков; буквы – знаки, обозначающие звуки на письме, большие и малые, печатные и рукописные буквы, алфавитные названия букв, слог, слогообразующая роль гласных звуков, деление слов на слоги и на части для переноса со строки на строку, представление о языке как средстве человеческого общения и речи как самом общении, о речевой деятельности и продукте этой деятельности (высказывание, текст), языковые и неязыковые средства общения (ознакомление), сила голоса и темп речи в процессе чтения, говорения, диалогического общения; устная и письменная речь, культура речи и общения, слова-обращения (практически), слова вежливости; понятие о тексте, предложении, текст-описание, понимание содержания предложения, знаки предложения в конце предложения, прописная буква в начале предложения, в собственных именах;
6) фонетика и графика: звуки и буквы, уточнение знаний обучающихся о звуках вообще и звуках речи, различии звука и буквы, их роли в слове, гласные и согласные звуки, мягкие и твердые согласные звуки, выбор буквы гласного звука в соответствии с твҰрдостью-мягкостью предыдущего согласного, мягкий знак для обозначения мягкости согласного в конце слова и в середине слова между согласными; слог, деление слов на слоги и на части для переноса, ударение, роль ударения в различении значений слов и форм слова, ударные и безударные гласные в слове, гласные звуки [а, о, у, ы, и, э] и обозначение их на письме; обозначение гласных звуков буквами я, ю, е, Ұ (в начале слога и после согласного): сопоставление произношения и написания слов с безударными гласными, проверка обозначения на письме безударного гласного в двусложных словах путҰм изменения места ударения в форме этого слова (земля — земли, моря — море); парные звонкие и глухие согласные звуки, обозначение их буквами, правописание звонких и глухих согласных на конце слова; обозначение на письме звука [й] буквой й (на конце и в середине слова), буквами я, ю, Ұ, е (в начале слов), перед мягким разделительным знаком; произношение и написание слов с ь перед буквами я, е, Ұ, ю, и; перенос слов с й, ь; алфавит; алфавитное название букв, значение алфавита; пользование словарем (нахождение слов с опорой на алфавитный порядок);

3) оқылым: оқылым жазбаша мәтіннен ақпаратты алу және мағынасын қабылдау процесі ретінде: оқу және көркемдік сипаттағы шағын мәтіндер, жаттығуларға, ережелерге, анықтамаларға арналған тапсырмаларды құрастыру; бастауыш мектеп білім алушылары үшін сөздік/энциклопедия көмегімен ақпаратты нақтылау; мәтіннен қажетті материалды таңдау; белгілі бір тақырып бойынша екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балалардың танымдық журналдары) бойынша ақпарат табу; мәтіннің тақырыбы, жоспары, көрнекіліктері бойынша мазмұнды қарапайым болжау; мәнерлеп оқу (дауыс ырғағы, қарқын, дыбыс деңгейі) құралдарының көмегімен оқылған мәтін мазмұнын бағалау, эмоцияны бастан кешіру жағдайын білдіру;
4) жазылым: жыл бойындағы жазбаша жұмыстар: әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін, көркемдік мәтінге негізделген шағын мәтіндерді жазу, берілген тақырып негізінде тірек сөздер бойынша мәтін құрастыру, тірек сөздерді немесе анықтамалық сөздерді пайдалана отырып, оқыған/тыңдаған мәтіндерді мазмұнындау, әртүрлі диктанттар;
5) 1-сыныпта өткенді қайталау: орыс тілінің дыбыстары мен әріптері; дауысты және дауыссыз дыбыстар; дыбыстардың мағына ажыратушылық рөлі; әріптер – дыбыстарды жазылымда көрсететін белгілер; бас және кіші, баспа және жазба әріптер; әріптердің әліпбилік атаулары; буын; дауысты дыбыстардың буын жасаушылық рөлі; бір жолдан екінші жолға тасымалдау мақсатында сөздерді буынға және бөліктерге бөлу; тілді адами қарым-қатынас және қарым-қатынастағы сөз құралы ретінде түсіну, сөйлеу қызметі және осы қызметтің нәтижесі туралы (пікір, мәтін); тілдік және тілдік емес байланыс құралдары (таныстыру); оқылым, айтылым, диалогтік қарым-қатынас процесіндегі дауыс күші және сөйлеу қарқыны; ауызша және жазбаша сөз; сөйлеу және қарым-қатынас мәдениеті; жолдаулар (іс жүзінде); сыпайылық сөздері; мәтін, сөйлем туралы түсінік; сипаттау мәтіні; сөйлем мазмұнын түсіну; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; атаулардағы, сөйлем басындағы бас әріп;
6) фонетика және графика: дыбыстар мен әріптер; білім алушылардың дыбыстар мен тілдік дыбыстар, дыбыс пен әріп арасындағы айырмашылық, олардың сөздегі рөлі туралы білімдерін нақтылау; дауысты және дауыссыз дыбыстар; жуан және жіңішке дауыссыз дыбыстар; алдыңғы дауыссыздың жуан-жіңішкелігіне сәйкес дауысты дыбыстың әрпін таңдау, сөз ортасындағы дауыссыздар арасындағы және сөз соңындағы дауыссыздың жіңішкелігін белгілеу үшін жіңішкелік белгісі; буын; тасымалдау мақсатында сөздерді буынға және бөліктерге бөлу; екпін; сөз мағынасын және формасын ажыратудағы екпіннің рөлі; сөздегі екпінді және екпінсіз дауыстылар; дауысты дыбыстар [а, о, у, ы, и, э] және оларды жазу барысында белгілеу; я, ю, е, Ұ әріптерімен дауысты дыбыстарды белгілеу (буын басында және дауыссыздан кейін): сөздердің екпінсіз дауыстылармен айтылуын және жазылуын салыстыру; жазылу барысындағы екпінсіз дауыстының екі буынды сөздердегі белгіленуін аталған сөз формасында екпін түсу орнын өзгерту арқылы тексеру (земля - земли, моря - море); қосарланған ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстар; оларды әріптермен белгілеу; сөз соңындағы ұяң және қатаң дауыссыздардың дұрыс жазылуы; [й] дыбысын жазу барысында (сөз басында және соңында), я, ю, Ұ, е әріптерімен (сөз басында), жіңішке бөлу белгісінің алдында й әрпімен белгілеу; ь әрпі бар сөздердің я, е, Ұ, ю, и әріптерінің алдында айтылуы және жазылуы; й, ь әріптері бар сөздердің тасымалдануы; әліпби; әріптердің әліпбилік аталуы; әліпби мағынасы; сөздікті қолдану (сөздердің әліпбилік реттілікке сүйене отырып, орналасуы);

7) состав слова: общее понятие о корне слова, значение корня, однокоренные (родственные) слова, выделение корня в однокоренных словах), наблюдение за единообразным написанием корней в однокоренных словах (лес – лесник – лесной), подбор однокоренных слов с наиболее употребительными в речи обучающихся корнями (школа – школьный – школьник, учить – учитель – обучающийся); окончание слова, роль окончания; приставка, ее место в структуре слова; суффикс, его место в структуре слова, словообразовательная функция суффиксов и приставок; разбор слова по составу (в пределах минимума); изменение окончаний для связи слов в предложении; составление предложений с однокоренными словами с целью осознания значение корня; правописание неизменяемых приставок с-, по-, про-, до-, за-, во-, пере- (практически); правописание слов с суффиксами -оньк-, -еньк- и употребление их в речи;
8) правописание: понятие об орфограмме как месте в слове или между словами, где возникает опасность ошибки, так как написание может быть представлено несколькими вариантами, из которых только один соответствует правилам орфографии, орфограмма и орфографическое правило; правила правописания: правописание безударных гласных в корне слова путем изменения формы слова (вода – воды, село – сҰла, коса – косы), правописание парных звонких/глухих согласных в корне слова путем изменения формы слова (дождь – дожди, гриб – грибы, снег – снега); мягкий знак в конце и середине слова; правописание сочетаний ча – ща, чу – щу, чк, чн, нч, нщ;
9) лексическое значение слов: слова, близкие по значению (синонимы); слова, противоположные по значению (антонимы);
10) части речи: начальное представление о частях речи, о том, что слова разделяются на группы в зависимости от того, что они обозначают и на какой вопрос отвечают; вопросы к словам, относящимся к разным частям речи; слова, называющие предметы, обозначающие признаки, действия (без терминов); слова, отвечающие на вопросы кто? что? (имя существительное); разнообразие лексического значения: группы слов с предметным и абстрактным значением (обозначение лиц, предметов, чувств: человек, радость, настроение, стол, бег, синева); слова, называющие людей и животных и отвечающие на вопрос кто?, слова, называющие неживые предметы и отвечающие на вопрос что?, слова, близкие или противоположные по значению (смелость, мужество, добро – зло); имена собственные; большая (прописная) буква в именах собственных: именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных, географических названиях (стран, городов, сел, рек); представление о мужском, среднем и женском роде слов, отвечающих на вопросы кто? что? по отношению со словами он, она, оно; единственное и множественное число слов, отвечающих на вопросы кто? что?, изменение их по числам; слова, обозначающие признак предмета и отвечающие на вопросы какой? какая? какое? какие? (имя прилагательное); разнообразие лексического значения: группы слов с различным лексическим значением по отношению ко времени года, материалу, поступку (весенний, кирпичный, добрый); слова, близкие или противоположные по значению (смелый, мужественный, белый – черный), изменение слов, отвечающих на вопросы какой? какая? какое? какие? по числам практическим путем (белый – белые); сочетания слов, отвечающих на вопросы кто? что? и вопросы какой? какая? какое? какие? (белая шапка, белый свитер, белое пальто, белые стены); зависимость рода и числа слов, отвечающих на вопросы какой? какая? какое? какие? от рода и числа слов, отвечающих на вопросы кто? что?; слова, обозначающие действия предметов и отвечающие на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает? (глагол, без термина); разнообразие лексического значения: группы слов с лексическим значением "говорение": сказать, спросить, ответить, говорить, шептать, "письмо": написать, выписать, подписать, "проявление чувств": любить, жалеть, грустить, радоваться, "движения": бегать, прыгать, ехать); изменение слов, отвечающих на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает? по числам (единственное и множественное число); изменение слов, отвечающих на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает? по временам (настоящее, прошедшее и будущее (простое) время), слова, близкие и противоположные по значению (бежать, мчаться, нестись, лететь; повышать – понижать, строить – ломать); слова, к которым не ставят вопросов (предлог, союз): на, от, в, из, к, по, с, у, над, под, а, но, и, или, потому что (практическое ознакомление с предлогами, союзами, их ролью в предложении); раздельное написание служебных слов (предлогов, союзов) с другими словами в предложении; сопоставительный анализ предлогов и приставок;

7) сөз құрамы: сөз түбірі туралы жалпы түсінік; түбірдің мағынасы; бір түбірлі сөздер, бір түбірлі сөздердің түбірін бөліп алу; бір түбірлі сөздердегі түбірлердің біркелкі жазылуын бақылау (лес – лесник – лесной); білім алушылар сөйлеу барысында жиі қолданатын бір түбірлі сөздерді іріктеп алу (школа – школьный – школьник, учить – учитель – обучающийся); сөздің жалғауы; жалғаудың рөлі; сөз алды қосымшасының сөз құрылымындағы рөлі; жұрнақ, оның сөз құрылымындағы орны; сөз алды қосымшасының және жұрнақтың сөзжасамдық қызметі; құрамы бойынша сөзді талдау (минимум шегінде); сөйлемдегі сөздерді байланыстыру мақсатында жалғауларды өзгерту; түбір мағынасын түсіну мақсатында бір түбірлі сөздермен сөйлем құрастыру; с-, по-, про-, до-, за-, во-, пере-, (іс жүзінде) тұрақты сөз алды қосымшаларын дұрыс жазу; оньк-, -еньк- жұрнақтары бар сөздерді дұрыс жазу және сөйлеу барысында қолдану;
8) дұрыс жазу: орфограмма туралы сөздегі және сөздер арасындағы қателік жіберу қаупі бар орын ретінде түсінік, себебі, жазылым бір нұсқасы ғана орфография ережелеріне сәйкес келетін бірнеше нұсқада ұсынылады; орфограмма және орфографиялық ереже; дұрыс жазылу ережесі: сөз формасын өзгерту арқылы сөз түбіріндегі екпінсіз дауыстыларды дұрыс жазу (вода – воды, село – сҰла, коса – косы); сөз формасын өзгерту арқылы сөз түбіріндегі жұп ұяң/қатаң дауыссыздарды дұрыс жазу (дождь – дожди, гриб – грибы, снег – снега); сөз ортасындағы және соңындағы жіңішкелік белгісі; ча – ща, чу – щу, чк, чн, нч, нщ тіркесімдерінің дұрыс жазылуы;
9) сөздің лексикалық мағынасы: мағынасы бойынша жақын сөздер (синонимдер); мағыналары қарама-қарсы сөздер (антонимдер);
10) сөз таптары: сөз таптары, сөздердің қандай сұрақтарға жауап беретіндігіне және мағынасына байланысты топтарға бөлінетіні туралы бастапқы түсінік; түрлі сөз таптарына қатысты сөздерге сұрақтар; заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздер (терминдерсіз); кто?, что? сұрақтарына жауап беретін сөздер (зат есім); лексикалық мағынаның әртүрлілігі: заттық және абстрактілі мағынаға ие (адамдарды, заттарды, сезімдерді: человек, радость, настроение, стол, бег, синева) сөз топтары; адамдар мен жануарларды атайтын және кто? сұрағына жауап беретін сөз; жансыз заттарды атайтын және что? сұрағына жауап беретін сөздер; мағыналары бойынша жақын немесе қарама-қарсы сөздер (смелость, мужество, добро – зло); жалқы есімдер; жалқы есімдердегі бас әріп: есімдер, әкесінің есімдері, адамдардың тегі, жануарлардың аттары, географиялық атаулар (елдердің, қалалардың, ауылдардың, өзендердің); он, она, оно сөздеріне қатысты кто?, что? сұрақтарына жауап беретін сөздер туралы түсінік; кто?, что? сұрақтарына жауап беретін сөздердің көпше және жекеше түрі; түріне байланысты өзгеруі; заттың сынын білдіретін және қандай? сұрағына жауап беретін сөздер (сын есім); лексикалық мағыналардың әртүрлілігі: жыл мезгіліне, материалға, іс-әрекетке (весенний, кирпичный, добрый) қатысты әртүрлі лексикалық мағынасы бар сөз топтары; мағыналары жағынан жақын немесе қарама-қарсы сөздер (смелый, мужественный, белый – черный); какой?, какая?, какое?, какие?, сұрақтарына жауап беретін сөздердің түрлері бойынша өзгеруі (белый – белые); кто?, что? және какой?, какая?, какое?, какие? (белая шапка, белый свитер, белое пальто, белые стены) сұрақтарына жауап беретін сөздердің үйлесуі; какой?, какая?, какое?, какие? сұрақтарына жауап беретін сөздердің кто?, что? сұрағына жауап беретін сөздердің шығу түбірімен (род, число) байланысы; заттардың іс-әрекетін және что делать?, что сделать?, что делал?, что будет делать?, что сделает? (етістік, терминсіз) сұрақтарына жауап беретін сөздер; лексикалық мағынаның әртүрлілігі: "айтылым" лексикалық мағынасы бар сөздердің топтары: сказать, спросить, ответить, говорить, шептать, "письмо": написать, выписать, подписать, "сезімін білдіру": любить, жалеть, грустить, радоваться, "қозғалыс": бегать, прыгать, ехать); что делать?, что сделать?, что делал?, что будет делать?, что сделает? сұрақтарына жауап беретін сөздердің көпше және жекеше түрде өзгеруі; что делать?, что сделать?, что делал?, что будет делать?, что сделает? сұрақтарына жауап беретін сөздердің шақтар (осы, өткен және келер шақ) бойынша өзгеруі, мағыналары бойынша жақын және қарама-қарсы сөздер (бежать, мчаться, нестись, лететь, повышать – понижать, строить – ломать); сұрақ қойылмайтын сөздер (көмекші сөз, жалғаулық): на, от, в, из, к, по, с, у, над, под, а, но, и, или, потому что (көмекші сөздермен, жалғаулықпен танысу, олардың сөйлемдегі рөлі); сөйлемдегі өзге де сөздер мен қызметтік сөздерді (көмекші сөздер, жалғаулық) бөлек жазу; сөз алды қосымшасы мен көмекші сөздерге салыстырмалы талдау;

11) синтаксис: словосочетание, понятие о словосочетании, связь слов в словосочетании по вопросам; предложение, понятие о предложении, членение речи на предложения, содержательная и интонационная завершҰнность предложения, выделение в предложении слов, обозначающих то, о ком или о чем говорится, что говорится, связь слов в предложении (по вопросам); грамматическая основа предложения, главные члены предложения - подлежащее и сказуемое, наблюдение за значением предложений, интонирование предложений, знаки препинания в конце предложения (точка, вопросительный и восклицательный знаки), прописная буква в первом слове предложения;
12) текст, понятие о тексте: сопоставление текста и отдельных предложений, не объединенных общей темой, связь предложений в тексте, определение темы текста, вычленение опорных слов в тексте, заглавие текста, подбор заглавия в соответствии с содержанием текста; структура текста: вступление, основная часть, заключение (концовка), выделение частей текста, их озаглавливание, объединение 3-4 предложений в связное высказывание, работа с деформированным текстом (перестановка отдельных предложений, изъятие предложения, не соответствующего теме); коллективное составление плана высказывания с опорой на рисунки; понятие об изложении, изложение информации/текста под руководством учителя по вопросам, составление высказывания/текста на заданную тему по вопросам, серии картинок, сюжетной картинке;
13) итоговое повторение материала, изученного в течение учебного года: звуки и буквы, гласные (ударные/безударные) и согласные (мягкие/твердые, глухие/звонкие, двойные), обозначение их буквами на письме; разделительный мягкий знак; корень, однокоренные слова; слова, обозначающие предмет и отвечающие на вопросы кто? что?, слова, обозначающие признак предмета и отвечающие на вопросы какой? какая? какое? какие?, слова, обозначающие действия предметов и отвечающие на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает?; словосочетание, предложение, текст.
8. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 3 класса:
1) аудирование (слушание) и говорение: аудирование (слушание) – процесс принятия смысла, добывания информации из устного высказывания, включающего две микротемы, осознание ситуации устного общения; развитие речевого слуха: умения слушать и слышать интонационный рисунок предложения, фразы, определять главное, понимать средства выразительности словесных и несловесных средств общения (образные слова, оценочные слова, интонацию, мимику, жесты); понимание учебного текста, выявление непонятных слов, выражений, уточнение их значения (спросить у взрослых или одноклассников); определение темы и основной мысли аудио/видеоинформации по заголовку, по ключевым словам и моментам; говорение – процесс формулирования и передачи мыслей, информации, чувств; качества речи: образность, живость, правильность, чистота, точность, содержательность, логичность, средства выразительности речи. Высказывание: высказывания в форме диалога и монолога, определение основных моментов в прослушанной информации, их фиксация, открытые и закрытые вопросы по содержанию; ключевые моменты; тема и цель высказывания, отбор нужного для этого материала, продумывание способов донесения его до слушателей; прогнозирование содержания информации на основе заголовка и рисунков/иллюстраций/фото/диаграмм; практическое овладение диалоговой формы речи: вступать в разговор, поддерживать его репликами, выражать свою точку зрения, убеждать, рационально использовать при разговоре несловесные средства общения; ориентирование в речевой ситуации: с кем? зачем? что? о чем? как? … я буду говорить/слушать; зависимость формы, объҰма и типа высказывания от речевой ситуации, речевое действие и необходимые условия его совершения: наличие партнҰров по общению и потребности (мотива) у одного обращаться с речью, у другого воспринимать еҰ; речевой этикет: просьба, пожелание, приглашение, разговор по телефону; уместное использование и правильное построение высказывания этикетного характера: извинение, пожелание, разговор по телефону (ситуация: абонента нет дома, просьба передать информацию); умение осуществлять самоконтроль, оценивать высказывание, редактировать, давать советы по улучшению речи;

11) синтаксис: сөз тіркесі, сөз тіркесі туралы түсінік, сұрақтар бойынша сөз тіркесінің және сөздің байланысы; сөйлем, сөйлем туралы түсінік, сөзді сөйлемдерге бөлу; сөйлемнің мазмұнды және интонациялық аяқталуы; сөйлемде не туралы айтылып жатқандығын білдіретін сөздер; сөйлемдегі сөздердің байланысы (сұрақтар бойынша); сөйлемнің грамматикалық негізі, сөйлемнің тұрлаулы мүшелері – бастауыш және баяндауыш; сөйлем мағынасын бақылау, сөйлемді интонациялау; сөйлем соңындағы тыныс белгілері (нүкте, сұрақ және леп белгілері), сөйлемнің алғашқы сөзіндегі бас әріп;
12) мәтін: ортақ тақырыппен байланыстырылмаған жеке сөйлемдер мен мәтінді салыстыру: мәтіндегі сөйлемдердің байланысы; мәтін тақырыбын анықтау; мәтіндегі тірек сөздерді талдау; мәтін тақырыбы; мәтіннің мазмұнына сәйкес тақырыпты таңдау; мәтіннің құрылымы: басы, негізгі бөлімі, қорытынды; мәтіннің бөлімдерін бөлу, оларға ат қою; 3-4 сөйлеммен пікір білдіру; өзгертілген мәтінмен жұмыс істеу (жеке сөйлемдердің орнын ауыстыру, тақырыпқа сәйкес келмейтін сөйлемдерді алып тастау); суреттерге негізделген пікірлер жоспарын ұжымдық құрастыру; мазмұндама туралы түсінік; сұрақтар бойынша ақпаратты/мәтінді мұғалім көмегімен мазмұндау; берілген тақырыптарға сұрақтар, суреттер сериясы, сюжеттік суреттер бойынша пікір/мәтін құрастыру;
13) оқу жылында өтілген материалдарды қорытынды қайталау: дыбыстар мен әріптер; дауысты (екпінді/екпінсіз) және дауыссыз (жіңішке/жуан, ұяң/қатаң, қосарланған) дыбыстарды жазылу барысында әріппен белгілеу; айырмалық жіңішкелік белгісі; түбір, түбірлес сөздер; кто?, что? сұрақтарына жауап беретін және затты атайтын сөздер; какой?, какая?, какое?, какие? сұрақтарына жауап беретін және заттың сипатын білдіретін сөздер; что делать?, что сделать?, что делал?, что будет делать?, что сделает? сұрақтарына жауап беретін және заттың қимылын білдіретін сөздер; сөз тіркесі; сөйлем; мәтін.
8. "Орыс тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: тыңдалым – екі шағын тақырыпты қамтитын ауызша мәтіннен ақпарат алу, мағынаны қабылдау процесі; ауызша қарым-қатынас жағдайын түсіну; сөйлеуді естуін дамыту: сөйлемнің, фразаның интонациялық суретін тыңдау және есту, негізгі ойды анықтау, қарым-қатынас құралдарының сөздік және сөздік емес мәнерлілік құралдарын (бейнелі сөздер, бағалау сөздер, дауыс ырғағы, ым-ишара) түсіну; оқу мәтінін түсіну; түсінбеген сөздерді, ойларды (пікірлерді) анықтау, олардың мағынасын (ересектерден немесе сыныптастарынан сұрау) нақтылау; аудио/бейне ақпараттардың негізгі ойы мен тақырыбын атау, тірек сөздер және негізгі тұстары бойынша анықтау; айтылым – ойларды, ақпараттарды, сезімдерді қалыптастыру және беру процесі; сөз сапасы: бейнелілік, ширақтық, дұрыстылық, тазалық, дәлдік, мазмұндылық, логикалылық; мәнерлі сөйлеудің құралдары; пікір білдіру; диалог және монолог түрінде пікір білдіру; тыңдалған ақпараттағы негізгі тұстарды анықтау; мазмұны бойынша ашық және жабық сұрақтар; негізгі тұстары; пікір білдірудің тақырыбы мен мақсаты, қажетті материалдарды іріктеу, оны тыңдаушыларға жеткізу жолдарын ойластыру; тақырып және суреттер/көрнекіліктер/фотосуреттер/диаграммалар негізінде ақпарат мазмұнын болжау; сөйлесудің диалогтік формасын практикалық меңгеру: әңгімеге қосылу, оны ілікпе сөзбен қолдау, өз көзқарасын білдіру, сендіру, әңгімелесу кезінде қарым-қатынастың сөздік емес құралдарын рационалды пайдалану; сөйлеу жағдайында бағдарлау: с кем?, зачем?, что?, о чем?, как? … я буду говорить/слушать; сөйлеу жағдайына сөйлеу түрінің, көлемінің және формасының тәуелділігі; сөйлеу әрекеті және оны орындау үшін қажетті жағдайлар: қарым-қатынаста серіктестердің және сөйлеуші адамның сөйлеуге деген қажеттілігінің (себеп), сөйлесушінің айтылған сөзді қабылдауға деген қажеттілігінің болуы; сөйлеу этикеті: өтініш, тілек, шақыру, телефонмен сөйлесу; этикеттік мәндегі пікір білдіруді дұрыс құрастыру және орынды пайдалану: кешірім сұрау, тілек, телефонмен сөйлесу (жағдай: абонент үйде жоқ, ақпаратты жеткізу туралы өтініш жасау); өзін-өзі бақылауды, пікірді бағалауды, түзетуді жүзеге асыру;

2) чтение: чтение – процесс приятия смысла, добывания информации из письменного текста, включающего две микротемы, выборочное чтение с целью нахождения необходимого материала, формулирование простых выводов на основе информации, содержащейся в тексте, овладение техникой чтения, позволяющей читать быстро и осмысленно, контролировать своҰ чтение; нахождение информации по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на определенную тему, выделение главной и второстепенной, понимание учебного текста; умения выявлять непонятные слова, выражения и уточнять их значения (навести справку в толковом, этимологическом словарях), определять тему и основную мысль текста по заголовку, по ключевым словам и главным частям текста;
3) письмо: письменные работы в течение года: изложение текста-повествования по готовому или коллективно составленному плану, сочинения (устные и письменные) по готовому или коллективно составленному плану по серии сюжетных картинок, сюжетной картине, описание репродукций с картин, сочинения на заданные темы по жизненному опыту обучающихся (наблюдениям, экскурсиям, играм) с предварительной коллективной/самостоятельной подготовкой, составление текстов разных типов (текст-описание, текст-повествование), художественных и нехудожественных текстов (заметка, научно-познавательный текст, биография, автобиография, объявление, реклама), корректирование собственных текстов и заданных текстов с учетом правильности, богатства и выразительности письменной речи (с опорой на материал раздела "Лексика", изученного во 2 классе); написание текста-описания, текста-повествования, небольших текстов на основе особенностей художественного текста, составление художественного, нехудожественного текста по опорным словам на заданную тему, передача содержания прочитанного/услышанного текста с использованием ключевых слов или слов для справок, различные виды диктантов, написание текстов с использованием схем, графиков, таблиц, фотографий;
4) повторение изученного во 2 классе: требования к устной и письменной речи, значение языка как средства общения, познания, закрепление умения распознавать языковые явления, которые рассматривались в 1 и 2 классе; звуки и буквы, гласные и согласные звуки, обозначение их буквами, ударение, различение ударных и безударных слогов, перенос слов, слоговой и звукобуквенный анализ слов, его роль в формировании навыка письма (без пропусков, замены, искажений, перестановки букв); мягкий знак как показатель мягкости согласных; разделительный мягкий знак, двойные согласные, правописание безударных гласных, звонких и глухих согласных в корнях слов; предложение, основа предложения (главные члены предложения), знаки препинания в конце предложения; сопоставление произношения и написания слов из списков для запоминания, изученных в 1, 2 классах, требования к технике письма, культуре оформления письменных работ; типы текстов: описание;

2) оқылым: оқылым – екі микротақырыпты қамтитын жазбаша мәтіннен ақпаратты алу және мағынасын қабылдау процесі: қажетті материалдарды табу мақсатында таңдап оқу; мәтіндегі ақпарат негізінде қарапайым тұжырымдарды қалыптастыру; тез және мағыналы оқуға, оқуды басқаруға мүмкіндік беретін оқу техникасын меңгеру; белгілі бір тақырып бойынша екі дереккөзден (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балалардың танымдық журналдары) ақпарат табу, негізгі және қайталама ақпаратты бөліп көрсету; оқу мәтінін түсіну; түсінбеген сөздерді, ойларды (пікірлерді) анықтау және олардың мағыналарын нақтылау біліктілігі (этимологиялық сөздіктерден ақпарат жинау), мәтіннің тақырыбын және негізгі идеясын тақырып бойынша, тірек сөздер және мәтіннің негізгі бөлімдері бойынша анықтау;
3) жазылым: бір жыл ішіндегі жазбаша жұмыстар: дайын немесе ұжымдық жоспар бойынша хабарлама мәтінін мазмұндау; білім алушылардың өмірлік тәжірибесі (бақылаулар, экскурсиялар, ойындар) бойынша алдын ала берілген тақырыптар мен ұжымдық/өз бетінше даярлық негізінде және сюжеттік картиналар сериясы, сюжеттік картиналар бойынша дайын және ұжымдық жоспар негіздегі мазмұндама (ауызша және жазбаша); түрлі типтегі мәтіндерді (әңгімелеу, сипаттау мәтіндері), көркем және бейкөркем мәтіндерді (жазба, ғылыми-танымдық мәтін, анықтама, хабарландыру, өмірбаян, жарнама) құрастыру; жазбаша сөйлеудің дұрыстығын, байлығын және мәнерлілігін ескере отырып, өз мәтіндерін және берілген мәтіндерді түзету 2-сыныпта өткен "Лексика" бөлімінің материалына негізделген; әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін, көркемдік мәтінге негізделген шағын мәтіндерді жазу, берілген тақырып негізінде тірек сөздер бойынша көркем және бейкөркем мәтіндер құрастыру, тірек сөздерді немесе анықтамалық сөздерді пайдалана отырып, оқылған/тыңдалған мәтін мазмұнын беру, әртүрлі диктанттар, сызба, кесте, фотосуреттерді қолдана отырып, мәтіндер жазу;
4) 2-сыныпта өткенді қайталау: ауызша және жазбаша сөйлеуге қойылатын талаптар, қарым-қатынас құралы ретінде тілдің маңызы, таным; 1-2-сыныптарда қарастырылған тілдік құбылыстарды тану қабілетін бекіту; дыбыс және әріптер; дауысты және дауыссыз дыбыстар, оларды әріптермен белгілеу; екпін, екпінді және екпінсіз буындарды ажырату; сөздерді тасымалдау; сөздердің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауы, жазбаша дағдыларды қалыптастырудағы рөлі (қатесіз, орнын ауыстырмау, бұрмаламау, әріптерді ауыстырмау); жіңішкелік белгісі дауыссыздардың жіңішкелік көрсеткіші ретінде; айырмалық жіңішкелік белгісі; қосарланған дауыссыздар; екпінсіз дауыстылардың, қатаң, ұяң, үнділердің сөз түбірінде дұрыс жазылуы; сөйлем; сөйлем негізі (сөйлемнің тұрлаулы мүшелері); сөйлем соңындағы тыныс белгілері; 1, 2-сыныптарда өткен сөздерді есте сақтауға арналған сөздерді жазу және салыстыру; жазу техникасына, жазбаша жұмыстарды жазу мәдениетіне қойылатын талаптар; мәтін түрлері: сипаттау мәтіні;

5) правописание: орфограмма, виды орфограмм, орфографические правила; произношение и написание слов с безударными гласными, проверяемыми и непроверяемыми ударением; слова с двумя безударными гласными в корне (зеленеет, холодит, береговой, воробей); произношение и написание слов с парными звонкими и глухими согласными в корне, произношение и написание слов с твҰрдыми и мягкими согласными, произношение и написание слов с непроизносимыми согласными, произношение и написание слов с удвоенными буквами согласного звука, правописание и перенос слов с разделительным твҰрдым и мягким знаками;
6) слово: значение слова, лексическое значение слова, однозначные и многозначные слова, прямое и переносное значение слов, использование толкового словаря для выяснения и уточнения значения слова, слова, одинаковые по произношению и написанию, но разные по значению (омонимы) (без термина), синонимы – слова, близкие по значению, антонимы – слова, противоположные по значению; наиболее употребительные устойчивые сочетания слов (фразеологические выражения, практически, без термина: дать слово, ни капельки, так себе, длинный язык, надуть губы, из-под (самого) носа, как с гуся вода); работа со школьными словарями синонимов, антонимов, омонимов, фразеологизмов;
7) состав слова: словообразование, основа и окончание слова; части основы: корень, суффикс, приставка; однокоренные слова, чередование звуков в корне слова, слова с двумя корнями (сложные слова); словоизменение и словообразование, разбор слова по составу; правописание, правописание неизменяемых приставок об-, от-, до-, под-, над- (практически), перенос слов с приставками, правописание разделительного ъ (после приставок, оканчивающихся на согласную, перед буквами е, Ұ, ю, я), правописание слов с суффиксами -оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-, -онок- и употребление их в речи; произношение и обозначение на письме безударных гласных в корне слова; произношение и написание слов с парным звонким и глухим согласным в конце слова и перед другим согласным, произношение и написание слов с твҰрдыми и мягкими согласными, произношение и написание;
8) части речи: понятие о частях речи, общее знакомство с частями речи: именем существительным, именем прилагательным, глаголом, наречием, предлогом (общее лексическое и грамматическое значение и вопросы), распределение слов по частям речи на основании их значений и вопросов; имя существительное, понятие об имени существительном, разнообразие лексических значений имен существительных, вопросы к именам существительным, которые обозначают предметы, живые существа, опредмеченные признаки (высота), действия (полҰт): кто? что?, собственные и нарицательные имена существительные, большая (прописная) буква в собственных именах существительных, кавычки при написании имҰн собственных, обозначающих названия газет, журналов, книг, фильмов, род (мужской, средний и женский) и число имҰн существительных, окончания имен существительных мужского, женского и среднего рода, мягкий знак после шипящих на конце слов у имен существительных женского рода, изменение имен существительных по числам (единственное и множественное число), изменение имен существительных в единственном и множественном числе по падежам (склонение), умение различать падежи имҰн существительных, роль имҰн существительных в предложении; имя прилагательное, понятие об имени прилагательном, разнообразие лексических значений имен прилагательных, вопросы к именам прилагательным: какой? какая? какое? какие?, связь имени прилагательного с именем существительным, изменение имҰн прилагательных по родам, числам и падежам при сочетании с именами существительными, правописание окончаний -ий, -ый, ая, -яя, -ое, - ее, -ие, -ые, роль имҰн прилагательных в предложении; глагол, понятие о глаголе, разнообразие лексических значений глаголов, вопросы к глаголам: что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает?, изменение глаголов по числам, понятие времени глагола (обозначение действия по отношению к моменту говорения): настоящее, прошедшее, будущее, изменение глагола по временам, изменение глагола прошедшего времени по родам и числам, общее понятие о неопределҰнной форме глагола, вопросы к глаголам неопределҰнной формы что делать? что сделать?, правописание глаголов с приставками, правописание не с глаголами, роль глаголов в предложении; наречие, понятие о наречии, вопросы к наречиям: где? когда? как?, разнообразие лексических значений наречий, роль наречий в предложении;

5) дұрыс жазу; орфограмма, орфограмма түрлері; орфографиялық ережелер; екпінсіз дауыстылары, тексерілетін және тексерілмейтін екпіндері бар сөздерді жазу және айту; түбірінде екпінсіз екі дауыстысы бар сөздер (зеленеет, холодит, береговой, воробей); түбірінде қосарланған қатаң және ұяң дауыссыздары бар сөздерді жазу және айту; жуан және жіңішке дауыссыздары бар сөздерді жазу және айту; айтылмайтын дауыссыздары бар сөздерді жазу және айту; дауыссыз дыбыстың қосарланған әріптері бар сөздерді жазу және айту; айырмалық жуан және жіңішкелік белгілері бар сөздерді дұрыс жазу;
6) сөз, сөздің мағынасы, сөздің лексикалық мағынасы; мағыналас және көп мағыналы сөздер; сөздердің тікелей және ауыспалы мағынасы; сөздің мағынасын нақтылау және анықтау мақсатында түсіндірме сөздікті пайдалану; айтылуы және жазылуы бірдей, бірақ мағыналары бөлек сөздер (омонимдер) (терминсіз); синонимдер – мағыналары жақын сөздер; антонимдер – қарама-қарсы мағыналы сөздер; кең таралған тұрақты тіркестер (фразеологиялық тіркестер, іс жүзінде, терминсіз: дать слово, ни капельки, так себе, длинный язык, надуть губы, из-под (самого) носа, как с гуся вода); синоним, антоним, омоним, фразеологиялық бірліктердің мектеп сөздіктерімен жұмыс істеу;
7) сөз құрамы: сөзжасам; сөздің түбірі мен жалғауы; түбір бөліктері: түбір, жұрнақ, сөз алды қосымшасы; түбірлес сөздер; сөз түбіріндегі дыбыстардың алмасуы; екі түбірлі сөздер (күрделі сөздер); сөздің өзгеруі және қалыптасуы; сөзді құрамы бойынша талдау; дұрыс жазу; өзгермейтін сөз алды қосымшаларының дұрыс жазылуы об-, от-, до-, под-, над- (іс жүзінде); сөз алды қосымшалары бар сөздерді тасымалдау; айырмалық ъ дұрыс жазылуы (е, Ұ, ю, я әріптерінің алдында дауыссызға аяқталатын сөз алды қосымшасынан кейін); оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-,-онок- жұрнақтары бар сөздердің дұрыс жазылуы және олардың сөйлеу барысында қолданылуы; жазу барысында сөз түбіріндегі екпінсіз дауыстыларды белгілеу және айту; қосарланған қатаң және ұяң дауыссыздары бар сөздерді сөз соңындағы өзге де дауыссыздар алдында жазу және айту; жуан және жіңішке дауыссыздары бар сөздерді жазу және айту;
8) сөз таптары: сөз таптары туралы түсінік; сөз таптарымен жалпы танысу: зат есім, сын есім, етістік, үстеу, сөз алды қосымшасы (жалпы лексикалық және грамматикалық мағынасы, сұрақтары); сөздерді олардың мағынасына және сұрақтарына қарай сөз таптарына бөлу; зат есім, зат есім туралы түсінік; зат есімнің лексикалық мағынасының көптүрлілігі; затты, тірі ағзаларды, заттанған түсініктерді (высота), іс-әрекеттерді (полҰт) білдіретін зат есімге қойылатын сұрақтар: кто?, что?; жалпы және жалқы зат есімдер; жалқы зат есімдердегі бас әріптер; газет, журнал, кітап, фильм атауларын білдіретін жалқы есімерді жазу кезіндегі тырнақшалар; зат есімдердің (мужской, средний и женский род) бөлінуі және түрленуі; зат есімдердің жалғаулары; соңында ызың дыбыстары бар зат есімнен кейінгі жіңішкелік белгісі; ат есімдердің жекеше және көпше түрде өзгеруі; зат есімдердің септіктер бойынша жекеше және көпше түрде, зат есімдердің септіктер бойынша өзгеруі; зат есімнің сөйлемдегі рөлі; сын есім туралы түсінік; сын есімнің лексикалық мағынасының көптүрлілігі; сын есімге қойылатын сұрақтар: какой? какая? какое? какие?; сын есімнің зат есіммен байланысы; сын есімнің зат есіммен байланысы кезіндегі өзгерістері: - ий, -ый, ая, -яя, -ое, - ее, -ие, -ые жалғауларының дұрыс жазылуы; етістік, етістік туралы түсінік, етістіктің лексикалық мағынасының көптүрлілігі; етістікке қойылатын сұрақтар: что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает?; етістіктің өзгеруі; етістіктің шақтары туралы түсінік (сөйлеу сәтіне қатысты іс-әрекетті белгілеу): осы шақ, өткен шақ, келер шақ; етістіктердің шақтар бойынша өзгеруі; өткен шақтағы етістіктің өзгеруі; тұйық етістік туралы жалпы түсінік; тұйық етістік сұрақтары: что делать? что сделать?; етістіктердің сөз алды қосымшаларымен дұрыс жазылуы; етістіктердің сөйлемдегі рөлі; үстеу; үстеу туралы түсінік; үстеуге қойылатын сұрақтар: где? когда? как?; үстеудің лексикалық мағынасының көптүрлілігі; сөйлемдегі үстеудің рөлі;

9) синтаксис: словосочетание, связь слов в словосочетании по вопросам, главное и зависимое слово в словосочетании, словосочетания с синонимическими значениями (вишнҰвый джем-джем из вишни), роль словосочетаний в предложении; предложение, предложения по цели высказывания: повествовательные (предложения, в которых содержится сообщение), вопросительные (предложения, в которых содержится вопрос), побудительные (предложения, в которых содержится просьба, совет или приказ, побуждение к действию); предложения по интонации: восклицательные, невосклицательные и вопросительные; главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (без деления на виды) члены предложения, вопросы к членам предложения, составление предложений с изученными частями речи и их распространение второстепенными членами предложения;
10) текст: художественный, нехудожественный текст (практическое ознакомление); тема, основная мысль текста, ключевые слова; определение темы текста, озаглавливание текста, определение основной мысли текста и ключевых слов/моментов текста; структурные части текста: вступление, основная часть, заключение; связь между частями текста и предложений в каждой части; типы текстов: описание, повествование, составление плана текста-описания, текста-повествования с помощью учителя, сравнение текстов разных типов;
11) итоговое повторение материала, изученного в течение учебного года: состав слова, правописание безударных гласных, звонких и глухих согласных, непроизносимых согласных, удвоенных согласных в корнях слов, способы проверки; разделительные мягкий и твердый знаки; части речи: существительное, прилагательное, глагол, наречие; текст и предложение, предложения по цели высказывания и интонации.
9. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 4 класса:
1) аудирование (слушание) и говорение: аудирование (слушание) – процесс принятия смысла речи, обращҰнной к обучающемуся, добывания информации из устного высказывания, включающего две-три микротемы, восприятие интонационного рисунка предложения, фразы, определение значимых по смыслу слов, выделяемых говорящим с помощью логических ударений, повышение тона голоса, повторов, понимание средств выразительности словесных и несловесных средств общения (образные слова, слова с оценочными суффиксами, интонацию, мимику, жесты), анализ и оценка содержания прослушанной информации, определение ее языковых особенностей и структуры;
2) говорение: говорение – процесс формулирования и передачи мыслей, информации, чувств, устное обобщение материала по схемам, таблицам, диаграммам учебника и другим источникам информации, углубление представления о речи как способе общения посредством языка, о речевой ситуации: с кем? зачем? при каких условиях? по какой причине? о чҰм? как? ... я буду говорить/слушать; зависимость формы, объҰма, типа и жанра высказывания от речевой ситуации; качества речи: информативность, логичность, правильность, уместность, богатство, образность, чистота, живость, эмоциональная выразительность; пословицы и поговорки как выразители мудрости и национального характера русского народа, как образцы краткой, образной, точной, живой речи; высказывание, высказывание как продукт говорения, углубление представлений о теме и основной мысли высказывания, построение высказываний по прослушанной информации на основе своих заметок с передачей ее смысла, определение темы и основной мысли высказывания; прогнозирование содержания по заголовку и диаграмме/схеме/таблице с обоснованием своего варианта; особенности диалога, ведение диалога, выражение своей точки зрения, убеждение, рациональное использование при разговоре несловесных средств общения; уместное использование и правильное построение высказывания этикетного характера: извинение, просьба, благодарность, поздравление, оценка и совет; осуществление самоконтроля, оценки высказывания, редактирование, советы по улучшению речи;

9) синтаксис: сөз тіркесі; сөздердің сұрақтар бойынша сөз тіркесіндегі байланысы; сөз тіркесіндегі басыңқы және бағыныңқы сөз; синонимдік мағынамен сөз тіркесі (вишнҰвый джем – джем из вишни); сөз тіркесінің сөйлемдегі рөлі; сөйлем; мақсаты бойынша сөйлемдер: хабарлы (хабарламасы бар сөйлем), сұраулы (сұрағы бар сөйлем), бұйрық сөйлем (өтініш, кеңес немесе бұйрығы бар сөйлем); дауыс ырғағы бойынша сөйлем: лепті, лепті емес және сұраулы; сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш және баяндауыш) және тұрлаусыз (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш) мүшелері; сөйлем мүшелеріне қойылатын сұрақтар; оқылған сөз таптары бойынша сөйлем құрау және олардың тұрлаусыз мүшелермен таралуы;
10) мәтін: көркемдік, бейкөркем мәтіндер (практикалық таныстыру); тақырып, мәтіннің басты ойы, тірек сөздер; мәтіннің тақырыбын анықтау, мәтінге тақырып қою; мәтіннің негізгі ойын және мәтіндегі негізгі сөздерді/тұстарды анықтау; мәтіннің құрылымдық бөліктері: бастамасы, негізгі бөлігі, қорытынды; мәтін бөліктері арасындағы және әр бөліктегі сөйлем байланысы; мәтін түрлері: сипаттама, хабарлы; мұғалім көмегімен сипаттама мәтін, хабарлы мәтін жоспарын құрастыру; түрлі типтегі мәтіндерді салыстыру;
11) оқу жылында өтілген материалдарды қорытынды қайталау: сөз құрамы, екпінсіз дауыстылардың, қатаң және ұяң дауыссыздардың, айтылмайтын дауыссыздардың, сөз түбіріндегі қос (жұп) дауыссыздардың дұрыс айтылуы; тексеру әдістері; айырмалық жуан және жіңішкелік белгілері; сөз таптары: зат есім, сын есім, етістік, үстеу; мәтін және сөйлем, интонация және айтылу мақсаты бойынша сөйлем.
9. "Орыс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: тыңдалым – екі-үш шағын тақырыпты қамтитын білім алушыға айтылған ауызша мәтіннен ақпарат алу, мағынаны қабылдау процесі; сөйлемнің интонациялық бейнесін қабылдау; сөйлеушінің логикалық екпін, дауыс қаттылығын арттыру, қайталау, қарым-қатынас құралдарының сөздік және сөздік емес мәнерлілік құралдарын түсіну арқылы (бейнелік сөздер, бағалау сөздері, дауыс ырғағы, ым-ишара) бөліп қарастырылатын мағынасы бойынша маңызды сөздерді анықтау; тыңдалған ақпараттың мазмұнын бағалау және талдау, оның тілдік ерекшеліктерін және құрылымын анықтау;
2) айтылым: айтылым – ойларды, ақпараттарды, сезімдерді қалыптастыру және беру процесі; оқулықтардың диаграммалары, кестелері, сызбалары және басқа да ақпарат көздері бойынша материалдарды ауызша жинақтау; сөйлесу тәсілі, сөйлесудегі тіл туралы түсінікті тереңдету: с кем?, зачем?, при каких условиях?, по какой причине?, о чҰм?, как?, ... я буду говорить/слушать; сөйлеу түрінің, көлемінің, түрінің және жанрының сөйлеу жағдайына тәуелділігі; сөз сапасы: ақпараттылығы, логикалылығы, дұрыстылығы, маңыздылығы, байлығы, бейнелілігі, тазалығы, эмоционалдық көркемдігі; мақал-мәтелдер орыс халқының ұлттық мінез-құлқының және данышпандығының көрінісі, қысқа, бейнелі, дәл сөйлеу үлгісі ретінде; пікір айту; пікір айту сөйлеу нәтижесі ретінде; тақырып туралы түсінікті және негізгі пікір идеясын тереңдету; мағынасын беру арқылы өз жазбалары негізінде тыңдалған ақпарат бойынша пікір құрастыру; тақырыптың анықтамасы және пікірдің басты идеясы; мазмұнды өз нұсқасын негіздеу арқылы тақырып және диаграмма, сызба, кесте бойынша болжау; диалогтің ерекшеліктері; диалог жүргізу, өз көзқарасын білдіру, сендіру, әңгімелесу барысында ауызша емес қарым-қатынас құралдарын ұтымды пайдалану; этикеттік мәндегі пікірді дұрыс құрастыру және орынды пайдалану: кешірім, өтініш, алғыс, құттықтау, бағалау және кеңес беру; өзін-өзі қадағалауды жүзеге асыру, пікірлерді бағалау, редакциялау, сөйлеуді жақсарту бойынша кеңестер;

3) чтение: чтение – процесс принятия смысла, добывания информации из письменного текста, включающего две-три микротемы; выборочное чтение с целью нахождения необходимого материала, формулирование простых выводов на основе информации, содержащейся в тексте; осмысленное чтение бегло вслух и про себя, выразительное, с передачей замысла автора и своего отношения к прочитанному, контроль своего чтения; выявление непонятных слов, выражений, образов и уточнение их значений с помощью вопросов, словаря, контекста и других доступных источников; ориентировка в содержании текста и его частях по заголовку, пунктам плана, оглавлению, понимание учебного текста; выявление непонятных слов, выражений и уточнение их значения (справка в толковом, этимологическом словарях); определение темы и основной мысли текста по заголовку, ключевым словам и главным частям текста, "чтение между строк" – определение основной мысли, прямо не выраженной в тексте, нахождение информации по нескольким источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на определенную тему, выделение главной и второстепенной информации, ее интерпретация;
4) письмо: письменные работы в течение года: изложение (подробное и сжатое) текста-описания, текста-повествования по готовому, коллективно и самостоятельно составленному плану, сочинения (устные и письменные) репродуктивные или творческие по готовому, коллективно и самостоятельно составленному плану на заданные темы по жизненному опыту обучающихся (наблюдениям, экскурсиям, играм) с предварительной коллективной/ самостоятельной подготовкой; использование справочной и специальной литературы, словарей, журналов; создание текстов-описания портретов, текстов-рассуждений, текстов с и использованием схем, диаграмм, таблиц; создание нехудожественных текстов: статья, заметка, характеристика, репортаж, инструкция, интервью, реклама, заявление, объявление. Корректирование текстов, в которых допущены нарушения норм письменной речи: нарушенный порядок предложений и абзацев;
5) повторение изученного в 3 классе: требования к устной и письменной речи, различные виды речевой деятельности, языковые явления, которые рассматривались в предыдущих классах, техника письма, культура оформления письменной работы, звуки и буквы, слог, ударение, звукобуквенный анализ слов с более сложной слоговой структурой (в целях отработки навыков безошибочного письма в процессе списывания, письма под диктовку, написания изложений и сочинений, в процессе работы над ошибками);

3) оқылым: оқылым – екі-үш микротақырыпты қамтитын жазбаша мәтіннен ақпаратты алу, мағынасын алу процесі; қажетті материалды табу мақсатында таңдап оқу; мәтіндегі ақпарат негізінде қарапайым тұжырымдарды қалыптастыру; автордың ойын және оқылып жатқан мәтінге деген өзінің көзқарасын, оқылымын бақылау арқылы мәнерлеп, өз ішінен және дауыстап оқу; түсініксіз сөздерді, пікірлерді, бейнелерді анықтап, сұрақтар қою, сөздік, мәнмәтін және өзге де қолжетімді дереккөздер көмегімен нақтылау; мәтін мазмұнындағы және оның тақырыптары, пунктері, тақырып қою бөлімдері бойынша бағдарлау; оқу мәтінін түсіну; түсінбеген сөздерді, пікірлерді анықтау және олардың мағынасын нақтылау (түсіндірме, этимологиялық сөздіктердегі анықтама); мәтіннің негізгі бөліктері және тірек сөздері, атауы бойынша мәтіннің негізгі идеясын және тақырыбын анықтау, "чтение между строк" - мәтінде анық көрінбейтін негізгі ойды анықтау; белгілі бір тақырып бойынша бірнеше дереккөзден (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балалардың танымдық журналдары) ақпарат табу, негізгі және қайталама ақпаратты бөліп көрсету;
4) жазылым: жыл бойындағы жазбаша жұмыстар: дайын, ұжымдық және дербес жасалынған жоспар бойынша мазмұндама (нақты және ықшамды); білім алушылардың өмірлік тәжірибесі (бақылаулар, экскурсиялар, ойындар) бойынша алдын ала берілген тақырыптар мен ұжымдық/өз бетінше даярлық негізінде және дайын, ұжымдық жоспар негізіндегі репродуктивті немесе көркемдік шығарма (ауызша және жазбаша); анықтамалық және арнайы әдебиеттерді, сөздіктерді, журналдарды пайдалану; жазбаша сөйлеу нормалары бұзылған мәтіндерді түзету: сөйлемдердің және азат жолдардың реттілігі; сызба, диаграмма, кестелерді қолдана отырып, портретке сипаттау мәтінін, пайымдау мәтінін құрап, жазу; бейкөркем мәтіндер құрастыру: мақала, жазба, мінездеме, сұхбат, нұсқаулық, интервью, жарнама, өтініш, хабарландыру;
5) 3-сыныпта өткенді қайталау: ауызша және жазбаша сөйлеуге қойылатын талаптар; сөйлеу қызметінің түрлері; алдыңғы сыныптарда қаралған тілдік құбылыстар; жазу техникасы, жазбаша жұмыстарды рәсімдеу мәдениеті; дыбыстар мен әріптер; буын, екпін; күрделі буындық құрылымы бар сөздерді дыбыстық-әріптік талдау (көшіріп жазу, шығармалар мен мазмұндамаларды жазу, эсселер жазу, қателіктермен жұмыс істеу кезінде қатесіз жазу дағдыларын дамыту);

6) состав слова: правописание гласных и согласных в корнях слов, правописание приставок и суффиксов; разделительный твердый знак (упражнения по разделам "Звуки и буквы", "Состав слова", "Значение слова" проводятся в течение учебного года в связи с изучаемым материалом программы); типы предложений по цели высказывания и интонации, знаки препинания в конце предложения; главные члены предложения, второстепенные члены предложения (без деления на виды); связь слов в предложении, выделение словосочетаний, постановка вопросов от главного к зависимому слову;
7) части речи: понятие о частях речи, общее знакомство с частями речи: наречие, имя числительное, местоимение, предлоги и союзы (общее лексическое и грамматическое значение и вопросы); распределение слов по частям речи на основании их значений и вопросов; имя существительное; имя существительное как часть речи: общее грамматическое значение, морфологические признаки, роль в предложении;
повторение изученного об имени существительном в 3 классе; лексическое многообразие слов, которые относятся к именам существительным, имена существительные-синонимы, антонимы, омонимы, многозначность имҰн существительных; употребление имҰн существительных в прямом и переносном значении; собственные и нарицательные имена существительные, род и число имҰн существительных; мягкий знак после шипящих на конце слов у имен существительных женского рода и его отсутствие у имен существительных мужского рода (рожь – нож, ночь – мяч, вещь – плащ, мышь – камыш), изменение имен существительных в единственном числе по падежам (склонение), значение падежей, умение различать падежи имҰн существительных; различие падежных и смысловых вопросов, склонение имҰн существительных, падежные окончания имҰн существительных 1, 2, 3 склонений в единственном числе; правописание безударных падежных окончаний имҰн существительных в единственном числе, кроме имен существительных на -мя, -ий, -ие, -ия (время, санаторий, армия, внимание); склонение имҰн существительных во множественном числе, падежные окончания имҰн существительных во множественном числе; правописание имен существительных в родительном падеже множественного числа с основой на шипящую; несклоняемые имена существительные; составление словосочетаний, предложений с именами существительными; употребление предлогов с именами существительными в родительном, дательном, творительном и предложном падежах; имя прилагательное, повторение сведений об имени прилагательном, полученных в 3 классе, развитие представлений о лексическом многообразии имҰн прилагательных, их роли в речи (прилагательные-синонимы, прилагательные-антонимы, употребление имҰн прилагательных в прямом и переносном значении), наблюдения над употреблением имҰн прилагательных в речи, согласование имҰн прилагательных с именами существительными в роде, числе и падеже, изменение имҰн прилагательных мужского, среднего и женского рода по падежам (склонение) в единственном числе, родовые и падежные окончания имҰн прилагательных; изменение имҰн прилагательных по падежам (склонение) во множественном числе, произношение и написание падежных окончаний имҰн прилагательных (практически), кроме имен прилагательных с основой на шипящий, -и, -ий, оканчивающихся на -ья, -ье, -ов, -ин; произношение и написание суффиксов, приставок в именах прилагательных, составление словосочетаний, предложений с именами прилагательными, грамматический разбор имени прилагательного; имя числительное; общее представление об имени числительном как части речи: значение, вопросы, изменение, имена числительные количественные и порядковые; правописание количественных числительных от пяти до тридцати, сто, тысяча, порядковых числительных от первый до двадцатый и тридцатый, … сотый, составление словосочетаний, предложений с числительными; грамматический разбор имени числительного; местоимение, общее понятие о местоимении как части речи, личные местоимения 1, 2, 3 лица, изменение местоимений по падежам (склонение) и числам, в единственном числе – по родам, правописание местоимений; предлоги перед личными местоимениями, составление словосочетаний, предложений с местоимениями, наблюдения за ролью местоимений в речи, грамматический разбор местоимения; глагол; глагол как часть речи, роль глагола в речи, повторение изученного о глаголе в предыдущих классах, расширение представлений о лексическом многообразии глаголов, их роли в речи (глаголы-синонимы, глаголы-антонимы, употребление глаголов в прямом и переносном значении, многозначные глаголы), наблюдения над употреблением глаголов в тексте, изменение глаголов в настоящем и будущем времени по лицам и числам; изменение глаголов в прошедшем времени по родам и числам, суффикс -л- в глаголах прошедшего времени; неопределҰнная форма глагола; суффиксы глаголов неопределенной формы -ти, -ть и глаголы на –чь; изменение глаголов по лицам и числам (спряжение); I и II спряжение глаголов; правописание безударных личных окончаний глаголов в настоящем и будущем времени; определение спряжения глаголов с безударным личным окончанием по неопределҰнной форме, по 3 лицу множественного числа; мягкий знак после шипящих в окончаниях глаголов 2-го лица единственного числа; изменение глаголов прошедшего времени по родам и числам; произношение и написание -ться и -тся в глаголах; понятие о частицах, отрицательная частица не, правописание не с глаголами; составление словосочетаний и предложений с глаголами; грамматический разбор глагола; наречие, повторение изученного о наречии в 3 классе, разнообразие лексического значения наречий, наречия места, времени, образа действия, степени качества, наречия, близкие и противоположные по значению, наблюдения над ролью наречий в тексте, выбор из данных наречий того, которое соответствует коммуникативной задаче, проверка написания наречий по словарю, роль наречия в предложении, составление словосочетаний, предложений с наречиями;

6) сөз құрамы: сөз түбірлеріндегі дауысты және дауыссыздарды дұрыс жазу; сөз алды қосымшалар мен жұрнақтарды дұрыс жазу; айырмалық белгісі ("Дыбыстар мен әріптер", "Сөз құрамы", "Сөз мағынасы" бөлімдері бойынша жаттығулар бағдарламаның оқу материалдарымен байланысты оқу жылы бойында жүргізіледі); интонация және айтылу мақсатына байланысты сөйлем түрлері; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөйлемнің тұрлаулы мүшелері, сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері (бөлінусіз); сөйлемдегі сөздер байланысы, сөз тіркестерін бөліп алу, басыңқы сөзден бағыныңқы сөзге сұрақ қою;
7) сөз таптары: сөз таптары туралы түсінік; сөз таптарымен жалпылама танысу: үстеу, сан есім, есімдік, сөз алды қосымшасы және жалғаулық (жалпы лексикалық және грамматикалық мағынасы және сұрақтар); зат есім; зат есім сөз табы ретінде: жалпы грамматикалық мағынасы, морфологиялық белгілері, сөйлемдегі рөлі; зат есім туралы 3-сыныпта өткен ақпараттарды қайталау; зат есімге жататын сөздердің лексикалық көптүрлілігі; синоним зат есімдер, антонимдер зат есімдер, омонимдер, зат есімдердің көптүрлілігі, зат есімдерді тура және ауыспалы мағынада қолдану; жалпы және жалқы зат есімдер; зат есімдердің бөлінуі; сөз соңындағы жіңішкелік белгісі және оның болмау жағдайлары (рожь – нож, ночь – мяч, вещь – плащ, мышь – камыш); зат есімнің жекеше түрде септіктер бойынша өзгеруі; септіктердің мәні; зат есімдердің септіктерін ажырата білу; мағыналық және септіктер сұрақтарын ажырата білу; зат есімдердің жіктелуі; жекеше түрде 1, 2, 3-жақта жіктеу барысындағы зат есімдердегі септік жалғаулары. -мя, -ий, -ие, -ия (время, санаторий, армия, внимание) аяқталатын зат есімдерден басқа жекеше түрдегі зат есімдердің екпінсіз септік жалғауларының дұрыс жазылуы; көпше түрдегі зат есімдердің жіктелуі; көпше түрдегі зат есімдердің септік жалғаулары; көпше түрде ілік септігіндегі зат есімнің дұрыс жазылуы (шуыл дыбыстар негізінде); септелмейтін зат есімдер; зат есімдері бар сөйлемдерді, сөз тіркестерін жазу; ілік, барыс, көмектес, жатыс септіктеріндегі зат есімдермен сөз алды қосымшаларын қолдану; сын есім, сын есім туралы 3-сыныпта өткен ақпараттарды қайталау, сын есімдердің лексикалық көптүрлілігі туралы түсінікті дамыту, олардың сөйлеудегі рөлі (синоним сын есімдер, антоним сын есімдер, сын есімдерді тура және ауыспалы мағынада қолдану), сөйлеу барысында сын есімдерді қолдануды бақылау, сын есімдердің зат есімдермен қиысуы, сын есімдердің жекеше түрде септіктер бойынша өзгеруі; сын есімдегі септік жалғаулары; сын есімдердің көпше түрде септіктер бойынша өзгеруі; сын есімдердің септік жалғауларын жазу және айту, сын есімдерден өзге -и, -ий жалғауларына негізделген, -ья, -ье, -ов, -ин жалғауларына аяқталуы, сын есімдердегі сөз алды қосымшаларының, жұрнақтардың жазылуы және айтылуы, сын есімдері бар сөйлемдерді, сөз тіркестерін жазу, сын есімді грамматикалық талдау; сан есім, сөз табы ретінде сан есім туралы жалпы түсінік: мағынасы, сұрақтары, өзгеруі; есептік және реттік сан есімдер; бестен отызға (жүз мың) дейінгі есептік сан есімдерді, дұрыс жазу, біріншіден жүзіншіге дейінгі реттік сан есімдерін дұрыс жазу; сан есімдері бар сөйлемдерді, сөз тіркестерін жазу; сан есімді грамматикалық талдау; есімдік; сөз табы ретінде есімдік туралы жалпы түсінік; 1, 2, 3-жақтағы жіктеу есімдігі; есімдіктің өзгеруі; есімдіктің дұрыс жазылуы; жіктеу есімдігі алдындағы көмекші сөз; сөйлеу барысында есімдікті қолдануды бақылау; есімдікті грамматикалық талдау; етістік, етістік сөз табы ретінде; сөйлеу барысындағы етістіктің рөлі; алдыңғы сыныптарда етістік туралы оқылған ақпараттарды қайталау; етістіктердің лексикалық көптүрлілігі туралы түсінікті кеңейту, олардың сөйлеу барысындағы рөлі (синоним етістіктер, антоним етістіктер, зат есімдерді тура және ауыспалы мағынада қолдану, көп мағыналы етістіктер); мәтінде етістіктердің қолданылуы; етістіктердің түрлері бойынша өзгеруі; өткен шақтағы етістіктердегі -л- жұрнағы; тұйық етістік; -ти, -ть және -чь аяқталатын тұйық етістіктердің жұрнақтары; етістіктердің өзгеруі; осы және келер шақтағы етістіктердегі екпінсіз жеке жалғаулардың дұрыс жазылуы; тұйық етістік формасы, көпше түрдің 3-жақтағы екпінсіз жеке жалғаулары бар етістіктердің жіктелуін анықтау; жекеше түрдегі 2-жақтағы етістіктердің жалғауларындағы (шуыл дыбыстардан кейін) жіңішкелік белгісі; өткен шақтағы етістіктердің түрлері бойынша өзгеруі; етістіктердегі -ться және -тся дұрыс жазылуы; демеулік туралы түсінік; не - болымсыздық демеулігі; оның етістіктермен дұрыс жазылуы; етістіктері бар сөз тіркестерін және сөйлемдер құрау; етістікті грамматикалық талдау; үстеу, 3-сыныпта үстеу туралы өткен ақпараттарды қайталау; үстеудің лексикалық мағынасының көптүрлілігі, сапалық, мезгілдік, мекендік үстеулер, мағыналары бойынша жақын және қарама-қарсы үстеулер, мәтіндегі үстеудің рөлі, коммуникативтік міндетке сәйкес келетін үстеу мәліметтерін таңдау, сөздік бойынша үстеудің жазылуын тексеру, сөйлемдегі үстеудің рөлі, үстеуі бар сөз тіркестерін, сөйлемдер құрау;

8) предложение: типы предложений по цели высказывания и интонации, знаки препинания в конце предложения; связь слов в предложении, выделение словосочетаний, постановка вопросов от главного к зависимому слову; устойчивые сочетания слов; фразеологизмы; главные члены предложения: подлежащее и сказуемое; подлежащее, выраженное именем существительным или местоимением в именительном падеже; сказуемое, выраженное глаголом; распространенные и нераспространенные предложения, распространение предложений; второстепенные члены предложения: определение, выраженное прилагательным, дополнение, выраженное именем существительным в косвенных падежах, обстоятельство, выраженное наречием или именем существительным в косвенных падежах; однородные члены предложения с бессоюзной связью или союзами и, или, а, но; обобщающее слово при однородных членах предложения; знаки препинания при однородных членах предложения; обращения, состоящие из одного слова, стоящие в начале, середине и конце предложения, знаки препинания при обращении; построение предложений по образцу, по схеме, самостоятельно; синтаксический разбор предложения;
9) текст: типы и стили текстов; художественный, нехудожественный текст (практическое ознакомление); определение темы и основной мысли текста, смысловые связи между частями текста; особенности содержания и структуры текстов разных типов и жанров: повествование, описание, рассуждение, рассказ, сказка, статья, заметка, объявление, репортаж, характеристика, инструкция, интервью, реклама., Построение художественных и нехудожественных текстов разных типов, сравнение разных текстов;
10) итоговое повторение материала, изученного в течение учебного года: состав слова, правописание безударных гласных, звонких и глухих согласных, непроизносимых согласных, удвоенных согласных в корнях слов; текст и предложение; главные и второстепенные члены предложения; предложения с однородными членами предложения и обращениями; правописание падежных окончаний имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений, личных окончаний глаголов; реализация содержания программы по разделам "Аудирование (слушание)", "Говорение", "Чтение" идет сквозной линией в процессе изучения разделов систематического курса русского языка.
10. Объем письменных работ по классам:
1) 2 класс: словарный диктант: первое полугодие – 3-5 слов, второе полугодие – 5-7 слов, контрольный диктант: первое полугодие – 30-35 слов, второе полугодие – 35-40 слов, контрольное списывание: первое полугодие – 30-35 слов, второе полугодие – 35-40 слов, обучающее изложение: первое полугодие – 35-40 слов, второе полугодие – 40-45 слов, обучающее сочинение: первое полугодие – 30-35 слов, второе полугодие – 35-40 слов;

8) сөйлем: интонация және айтылу мақсаты бойынша сөйлем түрлері; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөйлемдегі сөздер байланысы, сөз тіркестерін бөліп алу, басыңқы сөзден бағыныңқы сөзге сұрақ қою; тұрақты сөз тіркестері; фразеологизмдер; сөйлемнің тұрлаулы мүшелері: бастауыш және баяндауыш; атау септігіндегі зат есім немесе есімдік ретінде берілген бастауыш; етістік түрінде берілген баяндауыш; жайылма және жалаң сөйлемдер; жайылма сөйлемдер; сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері: сын есім түрінде берілген анықтауыш, зат есім түрінде берілген толықтауыш, үстеу немесе зат есім түрінде берілген пысықтауыш; жұрнақсыз байланысқан сөйлемнің бірыңғай мүшелері немесе и, или, а, но жұрнақтары; сөйлемнің бірыңғай мүшелері кезіндегі жалпылама сөздер; сөйлемнің бірыңғай мүшелерінен кейін қойылатын тыныс белгілері; бір сөзден тұратын, сөйлемнің басында, ортасында, соңында келетін қаратпа сөздер; қаратпа сөздерге қойылатын тыныс белгілері; үлгі, сызба бойынша және өз бетінше сөйлем құрастыру; сөйлемді синтаксистік талдау;
9) мәтін: мәтін түрлері және стильдері; көркемдік, бейкөркем мәтіндер (практикалық таныстыру); мәтіннің тақырыбын және негізгі ойын, мәтін бөлімдерінің арасындағы мағыналық байланысты анықтау; түрлі типтегі мәтіндердің құрылымы мен мазмұнының ерекшелігі: әңгімелеу, сипаттау мәтіндері, әңгіме, ертегі, мақала, жазба, хабарландыру, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, интервью, жарнама; түрлі типтегі мәтіндерді құрастыру; түрлі типтегі мәтіндерді салыстыру;
10) оқу жылында өтілген материалды қорытынды қайталау; сөз құрамы; екпінсіз дауыстылардың, қатаң және ұяң дауыссыздардың, айтылмайтын дауыссыздардың, сөз түбіріндегі қосарланған дауыссыздардың дұрыс жазылуы; мәтін және сөйлем; сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелері; сөйлемнің бірыңғай мүшелері; зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік жалғауларының дұрыс жазылуы; "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" бөлімдері бойынша бағдарлама мазмұнын жүзеге асыру, жүйеленген орыс тілі курсының бөлімдерін оқыту процесінде қатар жүреді.
10. Сыныптар бойынша жазба жұмыстарының көлемі:
1) 2-сынып: сөздік диктант: бірінші жартыжылдық – 3-5 сөз, екінші жартыжылдық – 5-7 сөз, қорытынды диктант: бірінші жартыжылдық – 30-35 сөз, екінші жартыжылдық – 35-40 сөз, бақылау ретінде көшіру: бірінші жартыжылдықта – 30-35 сөз, екінші жартыжылдықта – 35-40 сөз, үйрету мақсатындағы мазмұндама: бірінші жартыжылдықта – 35-40 сөз, екінші жартыжылдықта – 40-45 сөз, үйрету мақсатындағы шығарма: бірінші жартыжылдықта – 30-35 сөз, екінші жартыжылдықта – 35-40 сөз;

2) 3 класс: словарный диктант: первое полугодие – 7-9 слов, второе полугодие – 9-12 слов, контрольный диктант: первое полугодие – 45-50 слов, второе полугодие – 60-65 слов, контрольное списывание: первое полугодие – 45-50 слов, второе полугодие – 60-65 слов, обучающее изложение: первое полугодие – 50-55 слов, второе полугодие – 65-70 слов, обучающее сочинение: первое полугодие – 50-55 слов, второе полугодие – 55-70 слов;
3) 4 класс: словарный диктант: первое полугодие – 10-12 слов, второе полугодие – 12-15 слов, контрольный диктант: первое полугодие – 65-70 слов, второе полугодие – 70-80 слов, контрольное списывание: первое полугодие – 65-70 слов, второе полугодие – 70-80 слов, обучающее изложение: первое полугодие – 75-80 слов, второе полугодие – 85-95 слов, обучающее сочинение: первое полугодие – 75-85 слов, второе полугодие – 90-100 слов.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
Подраздел (ключевые навыки)
2 класс
3 класс
4 класс
Раздел (виды речевой деятельности) – аудирование (слушание) и говорение
1.1 Понимание содержания информации/ сообщения
2.1.1.1 отвечать на закрытые вопросы по прослушанной информации, определять с помощью учителя опорные слова, фиксировать их
3.1.1.1 отвечать на открытые и закрытые вопросы по прослушанной информации, определять основные моменты, фиксировать их
4.1.1.1 строить высказывания по прослушанной информации на основе своих заметок, передавая ее смысл
1.2 Определение темы и основной мысли информации/
сообщения
2.1.2.1 определять в прослушанном тексте, что хотел сказать автор/в чем он хотел нас убедить (используя опорные слова)
3.1.2.1 определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты
4.1.2.1 определять тему и основную мысль высказывания, доказывая ее фактами
1.3 Прогнозирова ние содержания информации
2.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов
3.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка, рисунков/фото/
диаграмм с помощью учителя
4.1.3.1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/ таблице, обосновывая свое мнение
1.4 Участие в диалоге с соблюдением речевых норм в зависимости от ситуации общения
2.1.4.1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других

2) 3-сынып: сөздік диктант: бірінші жартыжылдық – 7-9 сөз, екінші жартыжылдық – 9-12 сөз, қорытынды диктант: бірінші жартыжылдық – 45-50 сөз, екінші жартыжылдық – 60-65 сөз, бақылау ретінде көшіру: бірінші жартыжылдықта – 45-50 сөз, екінші жартыжылдықта – 60-65 сөз, үйрету мақсатындағы мазмұндама: бірінші жартыжылдықта – 50-55 сөз, екінші жартыжылдықта – 65-70 сөз, үйрету мақсатындағы шығарма: бірінші жартыжылдықта – 50-55 сөз, екінші жартыжылдықта – 55-70 сөз;
3) 4-сынып: сөздік диктант: бірінші жартыжылдық – 10-12 сөз, екінші жартыжылдық – 12-15 сөз, қорытынды диктант: бірінші жартыжылдық – 65-70 сөз, екінші жартыжылдық – 70-80 сөз, бақылау ретінде көшіру: бірінші жартыжылдықта – 65-70 сөз, екінші жартыжылдықта – 70-80 сөз, үйрету мақсатындағы мазмұндама: бірінші жартыжылдықта – 75-80 сөз, екінші жартыжылдықта – 85-95 сөз, үйрету мақсатындағы шығарма: бірінші жартыжылдықта – 75-85 сөз, екінші жартыжылдықта – 90-100 сөз.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше (негізгі дағдылар)
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Ақпарат/хабарлама мазмұнын түсіну
2.1.1.1 тыңдалған ақпараттар бойынша жабық сұрақтарға жауап беру, мұғалім көмегімен тірек сөздерді анықтау, белгілеу
3.1.1.1 тыңдалған ақпараттар бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап беру, негізгі тұстарды анықтау, белгілеу
4.1.1.1 тыңдалған ақпараттар бойынша өз жазбалары негізінде оларды тарату арқылы пікір қалыптастыру
1.2 Ақпараттың/хабарламаның тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
2.1.2.1 тыңдалған ақпараттан автордың нені айтқысы келгендігін/(тірек сөздерді қолдану арқылы) бізді не нәрсеге сендіргісі келгендігін анықтау
3.1.2.1 негізгі тұстарына сүйене отырып, айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау
4.1.2.1 фактілермен дәлелдеу арқылы айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау
1.3 Ақпарат мазмұнын болжамдау
2.1.3.1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау
3.1.3.1 тақырып/сурет/ негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау (мұғалімнің көмегімен)
4.1.3.1 тақырып/диаграмма/ сызба/кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау
1.4 Қарым-қатынас жағдайына байланысты тілдік нормаларды сақтай отырып, диалогке қатысу
2.1.4.1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу

3.1.4.1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы
4.1.4.1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога
1.5 Составление монологического высказывания на заданную тему
2.1.5.1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов
3.1.5.1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов
4.1.5.1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы
1.6 Соблюдение орфоэпических норм
2.1.6.1 произносить правильно слова:
с трудным ударением,
с сочетаниями "чт", "чн", "щн" "гк", "гч",
иноязычного происхождения
3.1.6.1 соблюдать правила произношения слов: с окончаниями
-ого, -его, иноязычного происхождения,
с трудным звукосочетанием
4.1.6.1 употреблять правила постановки ударения у:
существительных в именительном, родительном падежах,
глаголов прошедшего времени
Раздел (виды речевой деятельности) – чтение:
2.1 Определение структурных частей текста
2.2.1.1 определять с помощью учителя структурные компоненты текста, делить его на части
3.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование)
4.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование, рассуждение) и обосновывать их
2.2
Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
2.2.2.1 различать слова близкие и противоположные по значению и понимать их роль в тексте
3.2.2.1 различать синонимы, антонимы, омонимы (без термина), однозначные и многозначные слова, устойчивые сочетания слов и использовать их в речи, понимать прямое и переносное значение слов из контекста
4.2.2.1 определять в тексте синонимы, антонимы, омонимы, однозначные и многозначные слова, фразеологизмы, понимать их роль в тексте и использовать в речи, понимать прямое и переносное значение слов, опираясь на контекст
2.3 Формулирование вопросов и ответов
2.2.3.1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые слова
3.2.3.1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты/ слова
4.2.3.1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ
2.4 Определение типов и стилей текстов

3.1.4.1 тілдік нормаларды сақтай отырып, өз сөзін мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогке қатысу
4.1.4.1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну
1.5 Берілген тақырыпқа монологтік пікір құрастыру
2.1.5.1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру
3.1.5.1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру
4.1.5.1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру
1.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.1.6.1 сөздерді дұрыс айту: қиын айтылатын, "чт", "чн", "щн" "гк", "гч" тіркескен, шет тілінен енген сөздер
3.1.6.1 сөздердің айтылу ережесін сақтау: -ого, -его жалғаулары бар, шет тілінен енген, күрделі дыбыс тіркесі бар сөздер
4.1.6.1 атау, ілік септіктеріндегі зат есімдердегі, өткен шақтағы етістіктердегі екпінді қою ережесін қолдану
Бөлім (сөйлеу қызметінің түрлері) – оқылым
2.1 Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау
2.2.1.1 мұғалім көмегімен мәтіннің құрылымдық компоненттерін анықтау, оны бөліктерге бөлу
3.2.1.1 шешуші сәттерді ескере отырып, түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау
4.2.1.1 түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау және оларды негіздеу
2.2 Мәтіндегі бірліктердің лексикалық және синтаксистік рөлін түсіну
2.2.2.1 мағынасы ұқсас және қарама-қарсы сөздерді ажырату және олардың мәтіндегі рөлін түсіну
3.2.2.1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді (терминсіз), бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, тұрақты сөз тіркестерін ажырату және оларды сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтіндегі сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну
4.2.2.1 мәтіннен синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, фразеологизмдерді анықтау, олардың мәтіндегі рөлін түсіну және сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтінге сүйене отырып, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну
2.3 Сұрақтар мен жауаптарды құрастыру
2.2.3.1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, тірек сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру
3.2.3.1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, шешуші сәттерге/сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру
4.2.3.1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.4 Мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау

2.2.4.1 определять с помощью учителя типы текстов: описание, повествование
3.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование по их особенностям
4.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование, рассуждение по их особенностям
2.2.4.2 определять художественные и нехудожественные тексты (стихотворение, рассказ, научно-познавательный текст)
3.2.4.2 определять художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (рассказ, научно-познавательный текст, заметка, биография, автобиография, объявление, реклама)
4.2.4.2 различать художественные,
нехудожественные
тексты по их особенностям (статья, заметка, репортаж, характеристика, инструкция, заявление, интервью, объявление, реклама)
2.5
Извлечение необходимой информации из различных источников
2.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя
3.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию
с помощью учителя
4.2.5.1 находить информацию по трем и более источникам (словари, справочники, энциклопедии, детские познавательные журналы, газеты)
на заданную тему и интерпретировать ее
2.6. Сравнитель
ный анализ текстов
2.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, тип текста, ключевые слова (с помощью учителя)
3.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
4.2.6.1 сравнивать тексты-описания, тексты- повествования, тексты-рассуждения по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова и языковые средства, определять их
роль в раскрытии темы и основной мысли
Раздел (виды речевой деятельности) – письмо
3.1
Создание текстов разных типов и стилей
2.3.1.1 создавать короткий текст-описание игрушки/ животного/объектов природы (по выбору), текст-повествование на заданную тему
3.3.1.1 создавать текст-описание репродукций с картин, текст-повествование на заданную тему по наблюдениям
4.3.1.1 создавать тексты-описания портрета, тексты-повествования на заданную тему из личного опыта, тексты-рассуждения на заданную тему
2.3.1.2 создавать небольшие тексты (рассказ) на основе особенностей художественного стиля (с помощью учителя)
3.3.1.2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (заметка, биография, автобиография, справка, объявление, реклама)
4.3.1.2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (статья, заметка, характеристика, репортаж, инструкция, интервью, реклама, заявление, объявление)
3.2
Создание текста по плану и опорным словам
2.3.2.1 составлять и писать короткие тексты на заданную тему по опорным словам и по плану (с помощью учителя)
3.3.2.1 составлять и писать тексты на заданную тему по опорным словам, по готовому плану и составленному коллективно
4.3.2.1 составлять тексты определенной структуры по коллективно и самостоятельно составленному плану, показывая разницу между информацией, событиями или процессами
3.3
Изложение содержания прослушанного/прочитанного текста
2.3.3.1 передавать содержание с помощью ключевых слов и вопросов

2.2.4.1 мұғалім көмегімен мәтін түрлерін анықтау: әңгімелеу, сипаттау мәтіндері
3.2.4.1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері
4.2.4.1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндері
2.2.4.2 көркемдік және көркемдік емес мәтіндерді (тақпақ, әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін) анықтау
3.2.4.2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін, жазба, өмірбаян, хабарландыру, жарнама) анықтау
4.2.4.2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (мақала, жазба, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, өтініш, интервью, хабарландыру, жарнама) анықтау
2.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
2.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
3.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу
4.2.5.1 берілген тақырыпқа үш және одан да көп дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу және оны түсіндіру
2.6. Мәтіндердің салыстырмалы талдауы
2.2.6.1 параметрлері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін салыстыру: тақырып, негізгі ой, түрі, тірек сөздер (мұғалім көмегімен)
3.2.6.1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
4.2.6.1 параметрлері әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндерін салыстыру: тақырып, негізгі ой, стиль мен мәтін түрі, мәтіннің құрылымдық элементтері, тірек сөздер және тілдік құралдар, олардың тақырыпты және негізгі ойды ашудағы рөлін анықтау
Бөлім (сөйлеу қызметінің түрлері) – жазылым
3.1 Түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құрастыру
2.3.1.1 берілген тақырып бойынша хабарлы мәтін, ойыншықтың/жануардың/табиғат нысандарының (таңдау бойынша) сипаттау мәтінін құрастыру
3.3.1.1 бақылау бойынша берілген тақырыптардың хабарлы мәтінін, суреттерден алынған репродукциялардың мәтіндік сипаттамасын жасау
4.3.1.1 портреттің мәтіндік сипаттамасын, өз тәжірибесінен берілген тақырыпқа хабарлы, пайымдау мәтінін құрастыру
2.3.1.2 көркемдік стиль ерекшеліктері негізінде (мұғалім көмегімен) шағын (әңгіме) мәтін құрастыру
3.3.1.2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (жазба, өмірбаян, анықтама, хабарландыру, жарнама) мәтіндерді құрастыру
4.3.1.2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (мақала, жазба, мінездеме, сұхбат, нұсқаулық, жарнама, интервью, өтініш, хабарландыру) мәтіндерді құрастыру
3.2 Жоспар және тірек сөздер бойынша мәтін құрастыру
2.3.2.1 жоспар және тірек сөздер бойынша берілген тақырып негізінде қысқаша мәтіндер құрастыру және жазу (мұғалім көмегімен)
3.3.2.1 тірек сөздер, дайын және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша берілген тақырып негізінде мәтіндер құрастыру және жазу
4.3.2.1 ақпарат, оқиға немесе процестер арасындағы айырмашылықтарды көрсету арқылы өздігінен және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша нақты құрылымды мәтін құрастыру
3.3 Тыңдалған/оқылған мәтін мазмұнын баяндау
2.3.3.1 тірек сөздер және сұрақтар көмегімен мазмұнды беру

3.3.3.1 передавать содержание текста или его частей
4.3.3.1 передавать (подробно, сжато) содержание текста, представляя доказательства, чтобы объяснить события или идеи (с помощью учителя)
3.4
Написание текстов разных типов и стилей с использованием различных форм представления
2.3.4.1 создавать небольшие тексты разных типов
с использованием слов и/или изображений для раскрытия темы и основной мысли
3.3.4.1 создавать тексты (письма, заметки, объявления, реклама), используя схемы/графики/ таблицы/фотографии
4.3.4.1 создавать тексты (статья/ новости/проспект), аргументированно раскрывая тему
и основную мысль в процессе предоставления информации, используя схемы/диаграммы/таблицы
3.5 Нахождение и исправление ошибок в работе
2.3.5.1 исправлять лексические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя
3.3.5.1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя
4.3.5.1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
2.3.6.1 писать в тетради в узкую линейку с соблюдением высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений
3.3.6.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений
4.3.6.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений
3.7 Соблюдение орфографических норм
2.3.7.1 писать правильно в словах сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн
3.3.7.1 писать и переносить слова с разделительным твҰрдым и мягким знаками
4.3.7.1 писать слова, произношение и написание которых расходится, используя известные способы проверки
2.3.7.2 определять и проверять безударные гласные в корне, изменяя форму слова/определять значимые части слова
3.3.7.2 различать значимые части слова, находить и проверять безударные гласные в корне слова, изменяя форму слова и подбирая однокоренные слова
4.3.7.2 различать значимые части слова (приставка, суффикс) и грамотно писать их, опираясь на основной принцип русской орфографии: единообразное написание морфем в словах
2.3.7.3 обозначать на письме непроверяемые безударные гласные
3.3.7.3 обозначать на письме непроверяемые безударные гласные (проверяемые) в корне слова
4.3.7.3 писать падежные окончания имен существительных 1, 2, 3 склонения
2.3.7.4 обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные на конце и середине слова, применять способы их проверки

3.3.3.1 мәтін немесе оның бөлімдерінің мазмұнын беру
4.3.3.1 оқиғаны немесе идеяны (мұғалім көмегімен) түсіндіру мақсатында фактілерді ұсыну арқылы мәтін мазмұнын (нақты, қысқа) беру
3.4 Түрлі түсіну формаларын қолдану арқылы түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді жазу
2.3.4.1 тақырыпты және негізгі ойды ашу мақсатында сөздерді және/немесе суреттерді қолдану арқылы түрлі типтегі шағын мәтіндер құрастыру
3.3.4.1 сызба/графика/кесте/ суреттерді қолдану арқылы мәтіндер (хаттар, жазбалар, хабарландыру, жарнама) құрастыру
4.3.4.1 сызбаларды/диаграммаларды/кестелерді қолдана отырып, ақпаратты ұсыну процесінде негізгі ой мен тақырыпты дәлелдеп ашу арқылы мәтіндер (мақала/жаңалықтар/ аңдатпа) құрастыру
3.5 Жұмыстағы қателерді табу және түзету
2.3.5.1 мұғалім көмегімен лексикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету
3.3.5.1 мұғалім көмегімен лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету
4.3.5.1 лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды дәптерде тар жолға байланыстырып көлбеу және таза жазу
3.3.6.1 кең жолды дәптерге жазу, каллиграфиялық дағдылармен жұмыс: бас және кіші әріптердің ұзындығын, енін және көлбеу орналасуын және байланыстарын сақтау
4.3.6.1 каллиграфиялық дағдыларды жетілдіру: бас және кіші әріптердің ұзындығын, енін және көлбеу орналасуын және байланыстарын сақтау
3.7 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.3.7.1 сөздердегі жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн тіркестерін дұрыс жазу
3.3.7.1 жуан және жіңішкелік белгілері бар сөздерді жазу және тасымалдау
4.3.7.1 кең таралған тексеру әдістерін қолдану арқылы айтылуында және және жазылуында айырмашылықтары бар сөздерді жазу
2.3.7.2 сөз формасын өзгерту/сөздің маңызды бөліктерін анықтау арқылы түбірдегі екпінсіз дауыстыларды анықтау және тексеру
3.3.7.2 сөз формасын өзгерту және бір түбірлі сөздерді іріктеп алу арқылы сөз түбіріндегі екпінсіз дауыстыларды табу және тексеру, сөздердің маңызды бөліктерін ажырату
4.3.7.2 орыс орфографиясының негізгі принциптеріне сүйене отырып, сөздердің маңызды бөліктерін (сөз алды қосымшасы, жұрнақ) ажырату және оларды сауатты жазу: сөздердегі морфемалардың біркелкі жазылуы
2.3.7.3 тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу
3.3.7.3 сөз түбіріндегі (тексерілетін) тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу
4.3.7.3
1,2,3 жақтағы зат есімдердің септелу барысындағы септік жалғауларын жазу
2. 3.7.4 сөз соңындағы, ортасындағы қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану

3.3.7.4 обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные в корне слова, непроизносимые/ удвоенные согласные, применять способы проверки
4.3.7.4 писать имена существительные мужского и женского рода с шипящим на конце
2.3.7.5 определять значимые части слова, писать слова с суффиксами -оньк-, -еньк- и употреблять их в речи
3.3.7.5 писать слова с помощью суффиксов -оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-, -онок- и употреблять их в речи
4.3.7.5 писать суффиксы и приставки, падежные окончания имен прилагательных (практически)
2.3.7.6 определять значимые части слова, писать слова с приставками с-, по-, про-, за-, во-, до-, пере-
3.3.7.6 писать неизменяемые приставки: об-, от-, до-, о-, про-, под-, над-, за-, на -
4.3.7.6 писать количественные числительные от пяти до тридцати, сто, тысяча, порядковые числительные от первый до двадцатый, тридцатый, сотый
2.3.7.7 писать неизменяемые на письме приставки со словами слитно, предлоги – раздельно
3.3.7.7 писать слова с разделительным ъ (после приставок, оканчивающихся на согласную, перед буквами е, Ұ, ю, я)
4.3.7.7 писать глаголы на -тся,
-ться, безударные личные окончания глаголов в настоящем и будущем времени, определяя тип спряжения, писать ь после шипящих
в глаголах 2 лица единственного числа
2.3.7.8 переносить слова по слогам, переносить слова с буквами й, ь, с двойными согласными
3.3.7.8 переносить слова с приставками
2.3.7.9 писать имена собственные с большой буквы
3.3.7.9 писать большую букву в собственных именах существительных
3.3.7.10 писать ь после шипящих на конце имен существительных женского рода
3.3.7.11 писать глаголы неопределенной формы, изменяя их по временам, по числам (настоящее время), по родам (прошедшее время), употреблять
с частицей не
3.8 Соблюдение грамматических норм
2.3.8.1 различать имена существительные, прилагательные, глаголы (без терминов), предлоги, союзы, определять их роль в предложении
3.3.8.1 различать имена существительные, прилагательные, глаголы, наречия, предлоги и союзы, определять их роль в предложении
4.3.8.1 различать на основе существенных признаков существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении
3.3.8.2 определять род, число, падеж имен существительных и правильно употреблять их в речи
4.3.8.2 определять род, число, падеж и склонение имен существительных, изменять их по падежам
2.3.8.2 определять значимые части слова, выделять корень в слове и подбирать однокоренные слова
3.3.8.3 определять основу и окончание слова, определять части основы: корень, суффикс, приставка
3.3.8.4 изменять имена прилагательные по родам и числам, падежам вместе с именем существительным
4.3.8.3 изменять имена прилагательные по родам в единственном числе, по падежам – в единственном и множественном числе
4.3.8.4 изменять местоимения по падежам и числам, в 3 лице единственного числа – по родам, составлять словосочетания и предложения, употребляя в них местоимения с предлогами и без
3.3.8.5 определять время глагола и изменять их по родам в прошедшем времени

3.3.7.4 сөз түбіріндегі қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке, айтылмайтын/қосарланған дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану
4.3.7.4 зат есімдерді жазу (соңында ызың дыбысы бар зат есім)
2.3.7.5 маңызды сөз бөліктерін анықтау, оньк-, -еньк- жұрнақтары бар сөздерді жазу және сөйлеу барысында қолдану
3.3.7.5 -оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-, -онок- жұрнақтарының көмегімен сөздерді жазу және оларды сөйлеу барысында қолдану
4.3.7.5 сын есімдердің жұрнақтары мен сөз алды қосымшаларын, септік жалғауларын жазу
2.3.7.6 маңызды сөз бөліктерін анықтау, с-, по-, про-, за-, во-, до-, пере- сөз алды қосымшаларымен сөздерді жазу
3.3.7.6 өзгеріске ұшырамайтын сөз алды қосымшаларын жазу: об-, от-, до-, о-, про-, под-, над-, за-, на
4.3.7.6 бестен отызға, жүз мыңға дейінгі есептік сан есімдерді, біріншіден отызынышы, жүзіншіге дейінгі реттік сан есімдерді жазу
2.3.7.7 жазу барысында өзгеріске ұшырамайтын сөз алды қосымшаларын сөздермен бірге, бөлек жазу
3.3.7.7 ъ бөлу белгісі бар сөздерді (е, Ұ, ю, я) әріптерінің алдында дауыссыздарға аяқталатын сөз алды қосымшаларынан кейін)
4.3.7.7 -тся, -ться, аяқталатын етістіктерді, 2-жақтағы етістіктерде шуыл дыбыстарынан кейін ь әрпін, жіктеу түрін анықтау арқылы осы және келер шақтағы етістердегі екпінсіз жеке жалғауларды жазу
2.3.7.8 сөздерді буындар бойынша тасымалдау, й, ь әріптері бар сөздерді тасымалдау, қосарланған дауыссыздары бар сөздерді тасымалдау
3.3.7.8 сөздерді сөз алды қосымшаларымен тасымалдау
2.3.7.9 жеке атауларды бас әріппен жазу
3.3.7.9 жалқы зат есімдерді бас әріппен жазу
3.3.7.10 зат есімдер соңында ь белгісін (соңында ызың дыбысы бар зат есім) жазу
3.3.7.11 шақтар бойынша өзгерту арқылы тұйық етістіктерді жазу, не демеулігімен жазу
3.8 Грамматикалық нормаларды сақтау
2.3.8.1 зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, көмекші сөздерді, ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
3.3.8.1 зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, үстеуді, көмекші сөздерді ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
4.3.8.1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
3.3.8.2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды сөйлеу барысында дұрыс қолдану
4.3.8.2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды септіктер бойынша өзгерту
2.3.8.2 сөздің маңызды бөліктерін анықтау, сөз түбірін бөлу және бір түбірлі сөздерді іріктеу
3.3.8.3 сөздің негізі мен жалғауын анықтау, негіз бөліктерін анықтау: түбір, жұрнақ, сөз алды қосымшасы
3.3.8.4 сын есімді зат есіммен бірге түрлері бойынша өзгерту
4.3.8.3 сын есімді жекеше және көпше түрде өзгерту
4.3.8.4 септіктер және жекеше/көпше түрлері бойынша есімдіктерді өзгерту, сөз алды қосымшалары бар/жоқ есімдіктерді пайдалана отырып, сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру
3. 3.8.5 етістік шағын анықтау және оларды өткен шақта өзгерту

4.3.8.5 изменять глаголы по лицам, числам и временам, определять спряжение по неопределенной форме
4.3.8.6 правильно употреблять в письменной речи имена числительные от пяти до тридцати
3.3.8.6 различать и употреблять в речи предложения по цели высказывания и интонации, определять главные и второстепенные члены предложения
4.3.8.7 построение предложений по образцу, распространение предложений, предложений с однородными членами
3.3.8.7 различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (без деления на виды) члены предложения, задавать к ним вопросы
4.3.8.8 различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (определение, дополнение, обстоятельство) члены предложения, задавать к ним вопросы
3.9 Соблюдение пунктационных норм
2.3.9.1 ставить знаки препинания на конце повествовательных, вопросительных и восклицательных предложений
3.3.9.1 использовать знаки препинания в конце предложений в зависимости от цели высказывания и интонации
4.3.9.1 ставить знаки препинания при однородных членах предложения, связанных интонацией, обращениях
3.3.9.2 использовать кавычки при написании имен собственных, обозначающих названия газет, журналов, книг, фильмов
4.3.9.2 использовать правила оформления диалога (без слов автора между репликами) на письме
13. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения)
1) 2 класс
Раздел/сквозная тема
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
ВсҰ обо мне
2.​1.​1.​1 отвечать на закрытые вопросы по прослушанной информации, определять с помощью учителя опорные слова, фиксировать их;
2.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов
2.​2.​1.​1 определять с помощью учителя структурные компоненты текста, разделяя его на части;
2.​2.​6.​1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, тип текста, ключевые слова (с помощью учителя)
2.​3.​1.​1* создавать короткий текст-описание игрушки/животного/объектов природы (по выбору), текст-повествование на заданную тему;
2.​3.​6.​1 писать в тетради в узкую с соблюдением высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений;

4.3.8.5 етістікті шақтары, (жекеше/ көпше түрде) бойынша өзгерту
4.3.8.6 бестен отызға дейінгі сан есімдерді жазу барысында дұрыс қолдану
3.3.8.6 интонация және айтылу мақсаты бойынша сөйлемдерді ажырату және қолдану, сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерін анықтау
4.3.8.7 үлгі бойынша сөйлем құрастыру, сөйлемді тарату, бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер
3.3.8.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (түрлерге бөлмей) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою
4.3.8.8 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою
3.9 Пунктуациялық нормаларды сақтау
2.3.9.1 хабарлы, сұраулы және лепті сөйлемдер соңына тыныс белгілерін қою
3.3.9.1 интонация және айтылу мақсатына қарай сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану
4.3.9.1 қарым-қатынас жасау барысында интонациямен байланысқан сөйлемнің бірыңғай мүшелеріндегі тыныс белгілерін қою
3.3.9.2 газет, журнал, кітап, фильм атауларын білдіретін жалқы есімдерді жазуда тырнақшаларды қолдану
4.3.9.2 диалогті жазу ережесін (репликалар арасындағы автордың сөзінсіз) қолдану
13. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
14. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1) 2-сынып
Бөлім/ ортақ тақырып
Тыңдалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Өзім туралы
2.1.1.1 тыңдалған ақпарат бойынша жабық сұрақтарға жауап беру, мұғалім көмегімен тірек сөздерді анықтау, белгілеу; 2.1.3.1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау; 2.1.5.1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру
2.2.1.1 мұғалім көмегімен мәтіннің құрылымдық компоненттерін анықтау, оны бөліктерге бөлу; 2.2.6.1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін келесі параметрлер бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой (мағына), мәтін түрі, тірек сөздер (мұғалім көмегімен)
2.3.1.1 берілген тақырып бойынша хабарлы мәтін, ойыншықтың/жануардың/табиғат нысандарының (таңдау бойынша) қысқаша сипаттау мәтінін құрастыру; 2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды дәптерде тар жолға байланыстырып көлбеу және таза жазу;

2.​3.​7.​1* писать правильно в словах сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн;
2.​3.​7.​8* переносить слова по слогам, с буквами й, ь, с двойными согласными;
2.​3.​9.​1 ставить знаки препинания на конце повествовательных, вопросительных и восклицательных предложений
Моя семья и друзья
2.​1.​2.​1 определять в прослушанном тексте, что хотел сказать автор/в чем он хотел нас убедить (используя опорные слова);
2.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.​1.​4.​1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других;
2.​1.​6.​1 произносить правильно слова: с трудным ударением,
с сочетаниями "чт", "чн", "щн" "гк", "гч", иноязычного происхождения
2.​2.​3.​1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые слова;
2.​2.​4.​2 определять художественные и нехудожественные тексты (стихотворение, рассказ, научно-познавательный текст)
2.​3.​1.​2 создавать небольшие тексты (рассказ) на основе особенностей художественного стиля (с помощью учителя);
2.​3.​7.​1 писать правильно в словах сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн;
2.​3.​7.​2* определять и проверять безударные гласные в корне, изменяя форму слова/определять значимые части слова;
2.​3.​7.​4* обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные на конце и середине слова, применять способы их проверки;
2.​3.​7.​8* переносить слова по слогам, с буквами й, ь, с двойными согласными
2 четверть
Моя школа
2.​1.​1.​1 отвечать на закрытые вопросы по прослушанной информации, определять с помощью учителя опорные слова, фиксировать их;
2.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.​1.​4.​1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других
2.​2.​5.​1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя
2.​3.​1.​1 создавать короткий текст-описание игрушки/ животного/объектов природы (по выбору), текст-повествование на заданную тему; 2.​3.​5.​1 исправлять лексические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя;
2.​3.​7.​5 определять значимые части слова, писать слова с суффиксами
-оньк-, -еньк- и употреблять их в речи;
2.​3.​7.​6 определять значимые части слова, писать слова с приставками с-, по-, про-, за-, во-, до-, пере-;
2.​3.​8.​2 определять значимые части слова, выделять корень в слове и подбирать однокоренные слова
Мой родной край
2.​1.​2.​1 определять в прослушанном тексте, что хотел сказать автор/в чем он хотел нас убедить (используя опорные слова);
2.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов

2.3.7.1 сөздердегі жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн тіркестерін дұрыс жазу;
2.3.7.8 сөздерді буындар бойынша тасымалдау, й, ь әріптері бар сөздерді тасымалдау, қосарланған дауыссыздары бар сөздерді тасымалдау;
2.3.9.1 хабарлы, сұраулы және лепті сөйлемдер соңына тыныс белгілерін қою
Менің отбасым және достарым
2.1.2.1 тыңдалған мәтіннен автордың нені айтқысы келгендігін/(тірек сөздерді қолдану арқылы) бізді не нәрсеге сендіргісі келгендігін анықтау; 2.1.3.1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау; 2.1.4.1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу; 2.1.6.1 сөздерді дұрыс айту: қиын екпінді, "чт", "чн", "щн" "гк", "гч" тіркескен, шет тілінен енген сөздер
2.2.3.1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, тірек сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру; 2.2.4.2 көркемдік және көркемдік емес мәтіндерді (тақпақ, әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін) анықтау
2.3.1.2 көркемдік стиль ерекшеліктері негізінде (мұғалім көмегімен) шағын (әңгіме) мәтін құрастыру;
2.3.7.1 сөздердегі жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн тіркестерін дұрыс жазу;
2.3.7.2* сөз формасын өзгерту/сөздің маңызды бөліктерін анықтау арқылы түбірдегі екпінсіз дауыстыларды анықтау және тексеру;
2.3.7.4* сөз соңындағы, ортасындағы қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану;
2.3.7.8* сөздерді буындар бойынша тасымалдау, й, ь әріптері бар сөздерді тасымалдау, қосарланған дауыссыздары бар сөздерді тасымалдау
2-тоқсан
Менің мектебім
2. 1. 1. 1 тыңдалған ақпарат бойынша жабық сұрақтарға жауап беру, мұғалім көмегімен тірек сөздерді анықтау, белгілеу; 2. 1. 3. 1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау;
2. 1. 4. 1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу
2.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
2. 3. 1. 1 берілген тақырып бойынша хабарлы мәтін, ойыншықтың/жануардың/ табиғат нысандарының (таңдау бойынша) қысқаша сипаттау мәтінін құрастыру;
2. 3. 5. 1 мұғалім көмегімен лексикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателерді түзету;
2. 3. 7. 5 маңызды сөз бөліктерін анықтау, -оньк-, -еньк- жұрнақтары бар сөздерді жазу және сөйлеу барысында қолдану;
2. 3. 7. 6 маңызды сөз бөліктерін анықтау, с-, по-, про-, за-, во-, до-, пере- сөз алды қосымшаларымен сөздерді жазу;
2. 3. 8. 2 сөздің маңызды бөліктерін анықтау, сөз түбірін бөлу және бір түбірлі сөздерді іріктеу
Менің туған өлкем
2. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннен автордың нені айтқысы келгендігін/(тірек сөздерді қолдану арқылы) бізді не нәрсеге сендіргісі келгендігін анықтау;
2. 1.5.1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру

2.​2.​4.​2 определять художественные и нехудожественные тексты (стихотворение, рассказ, научно-познавательный текст);
2.​2.​5.​1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя
2.​3.​1.​2 создавать небольшие тексты (рассказ) на основе особенностей художественного стиля (с помощью учителя);
2.​3.​7.​2 определять и проверять безударные гласные в корне, изменяя форму слова/определять значимые части слова;
2.​3.​7.​3 обозначать на письме непроверяемые безударные гласные;
2.​3.​7.​4 обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные на конце и середине слова, применять способы их проверки
3 четверть
В здоровом теле – здоровый дух!
2.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов
2.​2.​1.​1 определять с помощью учителя структурные компоненты текста, делить его на части;
2.​2.​2.​1 различать слова близкие и противоположные по значению и понимать их роль в тексте;
2.​2.​4.​2 определять художественные и нехудожественные тексты (стихотворение, рассказ, научно-познавательный текст)
2.​3.​1.​2 создавать небольшие тексты (рассказ) на основе особенностей художественного стиля (с помощью учителя);
2.​3.​7.​9 писать имена собственные с большой буквы;
2.​3.​8.​1* различать имена существительные, прилагательные, глаголы (без терминов), предлоги, союзы, определять их роль в предложении
Традиции и фольклор
2.​1.​2.​1 определять в прослушанном тексте, что хотел сказать автор/в чем он хотел нас убедить (используя опорные слова);
2.​1.​4.​1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других
2.​2.​2.​1 различать слова близкие и противоположные по значению и понимать их роль в тексте;
2.​2.​3.​1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые слова;
2.​2.​5.​1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя
2.​3.​2.​1 составлять и писать короткие тексты на заданную тему по опорным словам и по плану (с помощью учителя);
2.​3.​7.​7 писать неизменяемые на письме приставки со словами слитно, предлоги – раздельно;
2.​3.​8.​1* различать имена существительные, прилагательные, глаголы (без терминов), предлоги, союзы, определять их роль в предложении
4 четверть
Окружающая среда

2.2.4.2 көркемдік және көркемдік емес мәтіндерді (тақпақ, әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін) анықтау;
2.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
2. 3. 1. 2 көркемдік стиль ерекшеліктері негізінде (мұғалім көмегімен) шағын (әңгіме) мәтін құрастыру;
2.3.7.2 сөз формасын өзгерту/сөздің маңызды бөліктерін анықтау арқылы түбірдегі екпінсіз дауыстыларды анықтау және тексеру;
2.3.7.3 тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу;
2.3.7.4 сөз соңындағы, ортасындағы қосарланған (жұп) қатаң/ұяң, жуан/жіңішке дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану
3-тоқсан
Дені саудың жаны сау
2.1.3.1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау; 2.1.5.1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру
2.2.1.1 мұғалім көмегімен мәтіннің құрылымдық компоненттерін анықтау, оны бөліктерге бөлу 2.2.2.1 мағынасы ұқсас және қарама-қарсы сөздерді ажырату және олардың мәтіндегі рөлін түсіну; 2.2.4.2 көркемдік және көркемдік емес мәтіндерді (тақпақ, әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін) анықтау
2.3.1.2 көркемдік стиль ерекшеліктері негізінде (мұғалім көмегімен) шағын (әңгіме) мәтін құрастыру;
2.3.7.9 жеке атауларды бас әріппен жазу;
2.3.8.1* зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, көмекші сөздерді, ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
2.1.2.1 тыңдалған ақпараттан автордың нені айтқысы келгендігін/(тірек сөздерді қолдану арқылы) бізді не нәрсеге сендіргісі келгендігін анықтау;
2.1.4.1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу
2.2.2.1 мағынасы ұқсас және қарама-қарсы сөздерді ажырату және олардың мәтіндегі рөлін түсіну;
2.2.3.1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, тірек сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру; 2.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
2.3.2.1 жоспар және тірек сөздер бойынша берілген тақырып негізінде қысқаша мәтіндер құрастыру және жазу (мұғалім көмегімен);
2.3.7.7 жазу барысында өзгеріске ұшырамайтын сөз алды қосымшаларын сөздермен бірге, бөлек жазу;
2.3.8.1* зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, көмекші сөздерді, ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
4-тоқсан
Қоршаған орта

2.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.​1.​4.​1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других;
2.​2.​6.​1 произносить правильно слова:
с трудным ударением,
с сочетаниями "чт", "чн","щн" "гк", "гч",
иноязычного происхождения
2.​2.​4.​1 определять с помощью учителя типы текстов: описание, повествование;
2.​2.​5.​1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя
2.​3.​3.​1 передавать содержание с помощью ключевых слов и вопросов;
2.​3.​4.​1* создавать небольшие тексты разных типов с использованием слов и/или изображений для раскрытия темы и основной мысли; 2.​3.​9.​1 ставить знаки препинания на конце повествовательных, вопросительных и восклицательных предложений
Путешествие
2.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов;
2.​1.​6.​1 произносить правильно слова:
с трудным ударением,
с сочетаниями "чт", "чн", "щн" "гк", "гч",
иноязычного происхождения
2.​2.​2.​1 различать слова близкие и противоположные по значению и понимать их роль в тексте;
2.​2.​6.​1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, тип текста, ключевые слова (с помощью учителя)
2.​3.​2.​1 составлять и писать короткие тексты на заданную тему по опорным словам и по плану (с помощью учителя);
2.​3.​9.​1 ставить знаки препинания на конце повествовательных, вопросительных и восклицательных предложений
3 класс
1 четверть
Живая природа
3.​1.​1.​1 отвечать на открытые и закрытые вопросы по прослушанной информации, определять основные моменты, фиксировать их;
3.​1.​4.​1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы
3.​2.​1.​1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование);
3.​2.​5.​1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию с помощью учителя
3.​3.​1.​1* создавать текст-описание репродукций
с картин, текст-повествование на заданную тему по наблюдениям;
3.​3.​5.​1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя;
3.​3.​6.​1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений;

2.1.3.1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау;
2.1.4.1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу;
2.2.6.1 сөздерді дұрыс айту: қиын айтылатын, "чт", "чн","щн" "гк", "гч" тіркескен, шет тілінен енген
2.2.4.1 мұғалім көмегімен мәтін түрлерін анықтау: әңгімелеу, сипаттау мәтіндері;
2.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
2.3.3.1 тірек сөздер және сұрақтар көмегімен мазмұнды беру;
2.3.4.1* тақырыпты және негізгі ойды ашу мақсатында сөздерді және/немесе суреттерді қолдану арқылы түрлі типтегі шағын мәтіндер құрастыру;
2.3.9.1 хабарлы, сұраулы және лепті сөйлемдер соңына тыныс белгілерін қою
Саяхаттау
2.1.5.1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру;
2.1.6.1 сөздерді дұрыс айту: қиын айтылатын, "чт", "чн","щн" "гк", "гч" тіркескен, шет тілінен енген сөздер
2.2.2.1 мағынасы ұқсас және қарама-қарсы сөздерді ажырату және олардың мәтіндегі рөлін түсіну; 2.2.6.1 келесі параметрлер бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері салыстыру: тақырып, негізгі ой, түрі, тірек сөздер (мұғалім көмегімен)
2.3.2.1 жоспар және тірек сөздер бойынша берілген тақырып негізінде қысқаша мәтіндер құрастыру және жазу (мұғалім көмегімен);
2.3.9.1 хабарлы, сұраулы және лепті сөйлемдер соңына тыныс белгілерін қою
2) 3-сынып
1-тоқсан
Тірі табиғат
3.1.1.1 тыңдалған ақпараттар бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап беру, негізгі сәттерді анықтау, белгілеу; 3.1.4.1 өз сөзін тілдік нормаларды сақтай отырып, мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогқа қатысу
3.2.1.1 шешуші сәттерді ескере отырып, түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау;
3.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу
3.3.1.1* бақылау бойынша берілген тақырыптардың хабарлы мәтінін, суреттерден алынған репродукциялардың мәтіндік сипаттамасын жасау;
3.3.5.1 мұғалім көмегімен лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету;
3.3.6.1 кең жолды дәптерге жазу, каллиграфиялық дағдылармен жұмыс: бас және кіші әріптердің ұзындығын, енін және көлбеу орналасуын және байланыстарын сақтау;

3.​3.​9.​1 использовать знаки препинания в конце предложений в зависимости от цели высказывания и интонации
Что такое хорошо, что такое плохо?
3.​1.​4.​1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы;
3.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов;
3.​1.​6.​1 соблюдать правила произношения слов: с окончаниями
-ого, -его иноязычного происхождения,
с трудным звукосочетанием
3.​2.​3.​1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты/слова;
3.​2.​4.​1 определять типы текстов – описание, повествование – по их особенностям;
3.​2.​6.​1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
3.​3.​1.​2 создавать нехудожественные тексты на основе
их особенностей (заметка, биография, автобиография, справка, объявление, реклама);
3.​3.​7.​1 писать и переносить слова
с разделительным твҰрдым и мягкими знаками;
3.​3.​7.​2* различать значимые части слова, находить и проверять безударные гласные в корне слова, изменяя форму слова и подбирая однокоренные слова;
3.​3.​7.​3* обозначать на письме непроверяемые безударные гласные (проверяемые) в корне слова;
3.​3.​7.​4* обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные в корне слова/ непроизносимые/ удвоенные согласные, применять способы проверки
2 четверть
Время
3.​1.​2.​1 определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты;
3.​1.​4.​1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы
3.​2.​2.​1* различать синонимы, антонимы, омонимы (без термина), однозначные и многозначные слова, устойчивые сочетания слов и использовать их в речи, понимать прямое и переносное значение слов из контекста;
3.​2.​4.​2 определять художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (рассказ, научно-познавательный текст, заметка, биография, автобиография, объявление, реклама)
3.​3.​2.​1 составлять и писать тексты на заданную тему по опорным словам, по готовому плану и составленному коллективно;
3.​3.​5.​1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя
Архитектура
3.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых моментов;
3.​1.​6.​1 соблюдать правила произношения слов: с окончаниями
-ого, -его иноязычного происхождения,
с трудным звукосочетанием
3.​2.​4.​1 определять типы текстов – описание, повествование – по их особенностям;
3.​2.​5.​1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию с помощью учителя
3.​3.​7.​3 обозначать на письме непроверяемые безударные гласные (проверяемые)
в корне слова;
3.​3.​7.​4* обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные в корне слова/ непроизносимые/ удвоенные согласные, применять способы проверки;
3.​3.​7.​5* писать слова с помощью суффиксов -оньк-, -еньк-, -ушк-,
-юшк-, -ик-, -ек-,
-Ұнок-, -онок- и употреблять их
в речи;

3.3.9.1 интонация және айтылу мақсатына қарай сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
3.1.4.1 өз сөзін тілдік нормаларды сақтай отырып, мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогке қатысу;
3.1.5.1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру;
3.1.6.1 сөздердің айтылу ережесін сақтау: -ого, -его жалғаулары бар, шет тілінен енген, күрделі дыбыс тіркесі бар сөздер
3.2.3.1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, шешуші сәттерге/ сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру;
3.2.4.1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері;
3.2.6.1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерді параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
3.3.1.2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (жазба, өмірбаян, анықтама, хабарландыру, жарнама) мәтіндерді құрастыру; 3.3.7.1 жуан және жіңішкелік белгілері бар сөздерді жазу және тасымалдау; 3.3.7.2* сөз формасын өзгерту және бір түбірлі сөздерді іріктеп алу арқылы сөз түбіріндегі екпінсіз дауыстыларды табу және тексеру, сөздердің маңызды бөліктерін ажырату; 3.3.7.3* сөз түбіріндегі (тексерілетін) тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу; 3.3.7.4* сөз түбіріндегі қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке, айтылмайтын/қосарланған дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану
2-тоқсан
Уақыт
3.1.2.1 маңызды сәттерге сүйене отырып, айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау; 3.1.4.1 тілдік нормаларды сақтай отырып, өз сөзін мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогқа қатысу
3.2.2.1* синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді (терминсіз), бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, тұрақты сөз тіркестерін ажырату және оларды сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтіндегі сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну; 3.2.4.2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін, жазба, өмірбаян, хабарландыру, жарнама) анықтау
3.3.2.1 тірек сөздер, дайын және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша берілген тақырып негізінде мәтіндер құрастыру және жазу;
3.3.5.1 мұғалім көмегімен лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету
Архитектура
3.1.5.1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру; 3.1.6.1 сөздердің айтылу ережесін сақтау: -ого, -его жалғаулары бар; шет тілінен енген, күрделі дыбыс тіркесі бар сөздер
3.2.4.1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері; 3.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу
3.3.7.3 сөз түбіріндегі (тексерілетін) тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу; 3.3.7.4* сөз түбіріндегі қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке, айтылмайтын/қосарланған дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану; 3.3.7.5* -оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-, -онок- жұрнақтарының көмегімен сөздерді жазу және оларды сөйлеу барысында қолдану;

3.​3.​7.​6* писать неизменяемые приставки: об-, от-, до-, о-, про-, под-, над-, за-, на -;
3.​3.​7.​7 писать слова с разделительным ъ (после приставок, оканчивающихся на согласную, перед буквами е, Ұ, ю, я);
3.​3.​7.​8 переносить слова с приставками;
3.​3.​8.​3 определять основу и окончание слова, определять части основы: корень, суффикс, приставка
3 четверть
Искусство
3.​1.​2.​1 определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты;
3.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и рисунков/фото/диаграмм с помощью учителя;
3.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов
3.​2.​1.​1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование);
3.​2.​5.​1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию с помощью учителя;
3.​2.​6.​1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
3.​3.​7.​9 писать большую букву в собственных именах существительных;
3.​3.​7.​10 писать ь после шипящих на конце имен существительных женского рода;
3.​3.​8.​1 различать имена существительные, прилагательные, глаголы, наречия, предлоги и союзы, определять их роль в предложении;
3.​3.​8.​2 определять род, число, падеж имен существительных и правильно употреблять их в речи;
3.​3.​8.​4 изменять имена прилагательные по родам и числам, падежам вместе с именем существительным;
3.​3.​9.​2 использовать кавычки при написании имен собственных, обозначающих названия газет, журналов, книг, фильмов
Выдающиеся личности
3.​1.​1.​1 отвечать на открытые и закрытые вопросы по прослушанной информации, определять основные моменты, фиксировать их;
3.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка, рисунков/фото/диаграмм с помощью учителя;
3.​1.​4.​1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы
3.​2.​4.​1 определять типы текстов – описание, повествование по их особенностям;
3.​2.​4.​2 определять художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (рассказ, научно-познавательный текст, заметка, биография, автобиография, объявление, реклама);
3.​2.​6.​1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова

3.3.7.6* өзгеріске ұшырамайтын сөз алды қосымшаларын жазу: об-, от-, до-, о-, про-, под-, над-, за-, на;
3.3.7.7 ъ бөлу белгісі бар сөздерді (е, Ұ, ю, я әріптерінің алдында дауыссыздарға аяқталатын сөз алды қосымшаларынан кейін);
3.3.7.8 сөздерді сөз алды қосымшаларымен тасымалдау 3.3.8.3 сөздің негізі мен жалғауын анықтау, негіз бөліктерін анықтау: түбір, жұрнақ, сөз алды қосымшасы
3-тоқсан
Өнер
3.1.2.1 маңызды сәттерге сүйене отырып, айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау; 3.1.3.1 тақырып/сурет/ негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау (мұғалімнің көмегімен);
3.1.5.1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру
3.2.1.1 шешуші сәттерді ескере отырып, түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау;
3.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу;
3.2.6.1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндері параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
3.3.7.9 жалқы зат есімдерді бас әріппен жазу; 3.3.7.10 зат есімдер соңында ь белгісін (соңында ызың дыбысы бар зат есім) жазу;
3.3.8.1 зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, үстеуді, көмекші сөздерді ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
3.3.8.2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды сөйлеу барысында дұрыс қолдану; 3.3.8.4 сын есімді зат есіммен бірге түрлері бойынша өзгерту; 3.3.9.2 газет, журнал, кітап, фильм атауларын білдіретін жалқы есімдерді жазуда тырнақшаларды қолдану
Атақты тұлғалар
3.1.1.1 тыңдалған ақпараттар бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап беру, негізгі сәттерді анықтау, белгілеу; 3.1.3.1 тақырып/сурет/ негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау (мұғалімнің көмегімен); 3.1.4.1 тілдік нормаларды сақтай отырып, өз сөзін мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогке қатысу
3.2.4.1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері;
3.2.4.2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін, жазба, өмірбаян, хабарландыру, жарнама) анықтау; 3.2.6.1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер

3.​3.​4.​1 создавать тексты (письма, заметки, объявления, реклама), используя схемы/ графики, таблицы/ фотографии;
3.​3.​7.​1 писать глаголы неопределенной формы, изменяя их по временам, по числам (настоящее время), по родам (прошедшее время), употреблять с частицей не;
3.​3.​8.​5 определять время глагола и изменять их по родам в прошедшем времени
4 четверть
Вода – источник жизни
3.​1.​2.​1 определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты;
3.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов
3.​2.​4.​2 определять художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (рассказ, научно-познавательный текст, заметка, биография, автобиография, объявление, реклама);
3.​2.​5.​1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию с помощью учителя;
3.​2.​6.​1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
3.​3.​8.​1 различать имена существительные, прилагательные, глаголы, наречия, предлоги и союзы определять их роль в предложении;
3.​3.​8.​6 различать и употреблять в речи предложения по цели высказывания и интонации, определять главные и второстепенные члены предложения;
3.​3.​8.​7 различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные члены предложения (без деления на виды), задавать ним вопросы;
3.​3.​9.​1 использовать знаки препинания в конце предложений в зависимости от цели высказывания и интонации
Культура отдыха. Праздники
3.​1.​4.​1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы;
3.​1.​5.​1 строить высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов
3.​2.​1.​1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование);
3.​2.​4.​1 определять типы текстов – описание, повествование по их особенностям;
3.​2.​6.​1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
3.​3.​1.​2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (заметка, биография, автобиография, справка, объявление, реклама);
3.​3.​3.​1 передавать содержание текста или его частей
4 класс
1 четверть
Моя Родина – Казахстан!
4.​1.​1.​1 строить высказывания по прослушанной информации на основе своих заметок, передавая ее смысл;

3.3.4.1 сызба/графика/ кесте/суреттерді қолдану арқылы мәтіндер (хаттар, жазбалар, хабарландыру, жарнама) құрастыру;
3.3.7.1 тұйық етістік формаларын жазу, олардың өзгеруі, не демеулігімен қолдану;
3.3.8.5 етістік шағын анықтау және оларды өткен шақта өзгерту
4-тоқсан
Су – тіршілік көзі
3.1.2.1 маңызды сәттерге сүйене отырып, айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
3.1.5.1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру
3.2.4.2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін, жазба, өмірбаян, хабарландыру, жарнама) анықтау;
3.2.5.1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу; 3.2.6.1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
3.3.8.1 зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, үстеуді, көмекші сөздерді ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
3.3.8.6 интонация және айтылу мақсаты бойынша сөйлемдерді ажырату және қолдану, сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерін анықтау;
3.3.8.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (түрлерге бөлмей) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою;
3.3.9.1 интонация және айтылу мақсатына қарай сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану
Демалыс мәдениеті. Мерекелер
3.1.4.1 тілдік нормаларды сақтай отырып, өз сөзін мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогке қатысу; 3.1.5.1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру
3.2.1.1 шешуші сәттерді ескере отырып, түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау;
3.2.4.1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері;
3.2.6.1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
3.3.1.2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (жазба, өмірбаян, анықтама, хабарландыру, жарнама) мәтіндерді құрастыру; 3.3.3.1 мәтін немесе оның бөлімдерінің мазмұнын беру
3) 4-сынып
1-тоқсан
Менің отаным – Қазақстан
4.1.1.1 тыңдалған ақпараттар бойынша өз жазбалары негізінде оларды тарату арқылы пікір қалыптастыру;

4.​1.​2.​1 определять тему и основную мысль высказывания, доказывая ее фактами;
4.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы
4.​2.​1.​1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование, рассуждение) и обосновывать их;
4.​2.​4.​1 определять типы текстов – описание, повествование, рассуждение по их особенностям
4.​3.​1.​1* создавать тексты-описания портрета, тексты-повествования на заданную тему из личного опыта, тексты-рассуждения на заданную тему;
4.​3.​6.​1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений;
4.​3.​5.​1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки;
4.​3.​7.​2 различать значимые части слова (приставка, суффикс) и грамотно писать их, опираясь на основной принцип русской орфографии: единообразное написание морфем в словах;
4.​3.​8.​8* различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (определение, дополнение, обстоятельство) члены предложения, задавать к ним вопросы
Ценности
4.​1.​2.​1 определять тему и основную мысль высказывания, доказывая ее фактами;
4.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/
таблице, обосновывая свое мнение;
4.​1.​4.​1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога;
4.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы
4.​2.​2.​1 определять в тексте синонимы, антонимы, омонимы, однозначные и многозначные слова, фразеологизмы, понимать их роль в тексте и использовать в речи, понимать прямое и переносное значение слов, опираясь на контекст;
4.​2.​3.​1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ;
4.​2.​5.​1 находить информацию по трем и более источникам (словари, справочники, энциклопедии, детские познавательные журналы, газеты) на заданную тему и интерпретировать ее
4.​3.​4.​1 создавать тексты (статья/ новости/проспект), аргументированно раскрывая тему и основную мысль в процессе предоставления информации, используя схемы/диаграммы/таблицы;
4.​3.​5.​1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки;
4.​3.​7.​1 писать слова, произношение и написание которых расходится, используя известные способы проверки;
4.​3.​7.​3 писать падежные окончания имен существительных, 1, 2, 3 склонения;
4.​3.​7.​4 писать имена существительные мужского и женского рода с шипящим на конце;
4.​3.​8.​2 определять род, число, падеж и склонение имен существительных, изменять их по падежам
2 четверть
Культурное наследие
4.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы;
4.​1.​6.​1 употреблять правила постановки ударения: у имен
существительных в именительном, родительном падежах,
глаголов прошедшего времени
4.​2.​2.​1 определять в тексте синонимы, антонимы, омонимы, однозначные и многозначные слова, фразеологизмы, понимать их роль в тексте и использовать в речи, понимать прямое и переносное значение слов, опираясь на контекст;
4.​2.​4.​2 различать художественные,
нехудожественные
тексты по их особенностям (статья, заметка, репортаж, характеристика, инструкция, заявление, интервью, объявление, реклама)
4.​3.​7.​3 писать падежные окончания имен существительных
1, 2, 3 склонения;
4.​3.​7.​4 писать имена существительные мужского и женского рода с шипящим на конце;

4.1.2.1 фактілермен дәлелдеу арқылы айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
4.1.5.1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру
4.2.1.1 түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау және оларды негіздеу;
4.2.4.1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндері
4.3.1.1* портреттің мәтіндік сипаттамасын, өз тәжірибесінен берілген тақырыпқа хабарлы, пайымдау мәтінін құрастыру; 4.3.6.1 каллиграфиялық дағдыларды жетілдіру: бас және кіші әріптердің ұзындығын, енін және көлбеу орналасуын және байланыстарын сақтау;
4.3.5.1 лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету;
4.3.7.2 орыс орфографиясының негізгі принциптеріне сүйене отырып, сөздердің маңызды бөліктерін (сөз алды қосымшасы, жұрнақ) ажырату және оларды сауатты жазу: сөздердегі морфемалардың біркелкі жазылуы;
4.3.8.8* сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою
Құндылықтар
4.1.2.1 фактілермен дәлелдеу арқылы айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
4.1.3.1 тақырып/диаграмма/ сызба/кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау;
4.1.4.1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну;
4.1.5.1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру
4.2.2.1 мәтіннен синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, фразеологизмдерді анықтау, олардың мәтіндегі рөлін түсіну және сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтінге сүйене отырып, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну;
4.2.3.1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру;
4.2.5.1 берілген тақырыпқа үш және одан да көп дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу және оны түсіндіру
4.3.4.1 сызбаларды/ диаграммаларды/кестелерді қолдана отырып, ақпаратты ұсыну процесінде негізгі ой мен тақырыпты дәлелдеп ашу арқылы мәтіндер (мақала/жаңалықтар/ аңдатпа) құрастыру;
4.3.5.1 лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету;
4.3.7.1 кең таралған тексеру әдістерін қолдану арқылы айтылуында және және жазылуында айырмашылықтары бар сөздерді жазу;
4.3.7.3 1,2,3-жақтағы зат есімдердің септелу барысындағы септік жалғауларын жазу; 4.3.7.4 зат есімдерді жазу (соңында ызың дыбысы бар зат есім);
4.3.8.2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды септіктер бойынша өзгерту
2-тоқсан
Мәдени мұра
4.1.5.1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру;
4.1.6.1 атау, ілік септіктеріндегі зат есімдердегі, өткен шақтағы етістіктердегі екпінді қою ережесін қолдану
4.2.2.1 мәтіннен синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, фразеологизмдерді анықтау, олардың мәтіндегі рөлін түсіну және сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтінге сүйене отырып, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну;
4.2.4.2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (мақала, жазба, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, өтініш, интервью, хабарландыру, жарнама) анықтау
4.3.7.3 1,2,3-жақтағы зат есімдердің септелу барысындағы септік жалғауларын жазу;
4.3.7.4 зат есімдерді жазу (соңында ызың дыбысы бар зат есім);

4.​3.​8.​1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, предлоги и союзы и определять их роль в предложении;
4.​3.​8.​2 определять род, число, падеж и склонение имен существительных, изменять их по падежам
Мир профессий
4.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/таблице, обосновывая свое мнение;
4.​1.​4.​1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога
4.​2.​3.​1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ;
4.​2.​5.​1 находить информацию по трем и более источникам (словари, справочники, энциклопедии, детские познавательные журналы, газеты) на заданную тему и интерпретировать ее
4.​3.​8.​1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении;
4.​3.​8.​3 изменять имена прилагательные по родам в единственном числе, по падежам в единственном и множественном числе;
4.​3.​7.​5 писать суффиксы и приставки, падежные окончания имен прилагательных (практически)
3 четверть
Природные явления
4.​1.​2.​1 определять тему и основную мысль высказывания, доказывая ее фактами;
4.​1.​5.​1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы;
4.​1.​6.​1 употреблять правила постановки ударения у:
имен существительных в именительном, родительном падежах,
глаголов прошедшего времени
4.​2.​2.​1 определять в тексте синонимы, антонимы, омонимы, однозначные и многозначные слова, фразеологизмы, понимать их роль в тексте и использовать в речи, понимать прямое и переносное значение слов, опираясь на контекст;
3.​2.​4.​1 определять типы текстов – описание, повествование по их особенностям;
4.​2.​5.​1 находить информацию по трем и более источникам (словари, справочники, энциклопедии, детские познавательные журналы, газеты) на заданную тему и интерпретировать ее
4.​3.​7.​6 писать количественные числительные от пяти до тридцати, сто, тысяча, порядковые числительные от первый до двадцатый, тридцатый, сотый;
4.​3.​8.​4 изменять местоимения по падежам и числам,
в 3 лице единственного числа по родам, составлять словосочетания и предложения, употребляя в них местоимения с предлогами и без;
4.​3.​8.​6 правильно употреблять в письменной речи имена числительные от пяти до тридцати;
4.​3.​2.​1 составлять тексты определенной структуры по коллективно и самостоятельно составленному плану, показывая разницу между информацией, событиями или процессами;
4.​3.​8.​1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении;

4.3.8.1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
473.8.2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды септіктер бойынша өзгерту
Мамандықтар әлемі
4.1.3.1 тақырып/ диаграмма/сызба/ кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау; 4.1.4.1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну
4.2.3.1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру;
4.2.5.1 берілген тақырыпқа үш және одан да көп дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу және оны түсіндіру
4.3.8.1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
4.3.8.3 сын есімді жекеше және көпше түрде өзгерту;
4.3.7.5 сын есімдердің жұрнақтары мен сөз алды қосымшаларын, септік жалғауларын жазу
3-тоқсан
Табиғи құбылыстар
4.1.2.1 фактілермен дәлелдеу арқылы айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау; 4.1.5.1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру; 4.1.6.1 атау, ілік септіктеріндегі зат есімдердегі, өткен шақтағы етістіктердегі екпінді қою ережесін қолдану
4.2.2.1 мәтіннен синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, фразеологизмдерді анықтау, олардың мәтіндегі рөлін түсіну және сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтінге сүйене отырып, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну;
3.2.4.1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндері;
4.2.5.1 берілген тақырыпқа үш және одан да көп дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу және оны түсіндіру
4.3.7.6 бестен отызға, жүз мыңға дейінгі есептік сан есімдерді; біріншіден отызыншы, жүзіншіге дейінгі реттік сан есімдерді жазу;
4.3.8.4 септіктер және жекеше/көпше түрлері бойынша есімдіктерді өзгерту, сөз алды қосымшалары бар/жоқ есімдіктерді пайдалана отырып, сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру;
4.3.8.6 бестен отызға дейінгі сан есімдерді жазу барысында дұрыс қолдану;
4.3.2.1 ақпарат, оқиға немесе процестер арасындағы айырмашылықтарды көрсету арқылы өздігінен және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша нақты құрылымды мәтін құрастыру; 4.3.8.1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;

4.​3.​8.​5 изменять глаголы по лицам, числам и временам, определять спряжение по неопределенной форме
Охрана окружающей среды
4.​1.​1.​1 строить высказывания по прослушанной информации на основе своих заметок, передавая ее смысл;
4.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/
таблице, обосновывая свое мнение;
4.​1.​4.​1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога
4.​2.​1.​1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование, рассуждение) и обосновывать их;
4.​2.​3.​1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ;
4.​2.​4.​2 различать художественные,
нехудожественные
тексты по их особенностям (статья, заметка, репортаж, характеристика, инструкция, заявление, интервью, объявление, реклама)
4.​3.​1.​2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (статья, заметка, характеристика, репортаж, инструкция, интервью, реклама, заявление, объявление);
4.​3.​3.​1 передавать (подробно, сжато) содержание текста, представляя доказательства, чтобы объяснить события или идеи (с помощью учителя);
4.​3.​7.​7 писать глаголы на -тся,
-ться, безударные личные окончания глаголов в настоящем и будущем времени, определяя тип спряжения, писать ь после шипящих в глаголах 2 лица единственного числа;
4.​3.​8.​1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении
4 четверть
Путешествие в космос
4.​1.​1.​1 строить высказывания по прослушанной информации на основе своих заметок, передавая ее смысл;
4.​1.​4.​1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога
4.​2.​3.​1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ;
4.​2.​6.​1 сравнивать тексты-описания, тексты-повествования, тексты-рассуждения по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова и языковые средства, определять их роль в раскрытии темы и основной мысли
4.​3.​8.​1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении;
4.​3.​8.​7 построение предложений по образцу, распространение предложений, предложения
с однородными членами;
4.​3.​9.​1 ставить знаки препинания при однородных членах предложения, связанных интонацией, обращениях;
4.​3.​9.​2 использовать правила оформления диалога (без слов автора между репликами) на письме
Путешествие в будущее
4.​1.​3.​1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/
таблице, обосновывая свое мнение;
4.​1.​6.​1 употреблять правила постановки ударения у:
имен существительных в именительном, родительном падежах,
глаголов прошедшего времени

4.3.8.5 етістікті шақтары, (жекеше/көпше түрде) бойынша өзгерту
Қоршаған ортаны қорғау
4.1.1.1 тыңдалған ақпараттар бойынша өз жазбалары негізінде оларды тарату арқылы пікір қалыптастыру;
4.1.3.1 тақырып/диаграмма/ сызба/кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау;
4.1.4.1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну
4.2.1.1 түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау және оларды негіздеу;
4.2.3.1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру;
4.2.4.2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (мақала, жазба, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, өтініш, интервью, хабарландыру, жарнама) анықтау
4.3.1.2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (мақала, жазба, мінездеме, сұхбат, нұсқаулық, жарнама, интервью, өтініш, хабарландыру) мәтіндерді құрастыру;
4.3.3.1 оқиғаны немесе идеяны (мұғалім көмегімен) түсіндіру мақсатында фактілерді ұсыну арқылы мәтін мазмұнын (нақты, қысқа) беру;
4.3.7.7 -тся, -ться, аяқталатын етістіктерді, 2-жақтағы етістіктерде шуыл дыбыстарынан кейін ь әрпін, жіктеу түрін анықтау арқылы осы және келер шақтағы етістердегі екпінсіз жеке жалғауларды жазу;
4.3.8.1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
4-тоқсан
Ғарышқа саяхат
4.1.1.1 тыңдалған ақпараттар бойынша өз жазбалары негізінде оларды тарату арқылы пікір қалыптастыру;
4.1.4.1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну
4.2.3.1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру;
4.2.6.1 келесі параметрлер бойынша сипаттам мәтіндерді, хабарлы мәтіндерді, пайымдау мәтіндерін салыстыру: тақырып, негізгі ой, стиль мен мәтін түрі, мәтіннің құрылымдық элементтері, тірек сөздер және тілдік құралдар, олардың тақырыпты және негізгі ойды ашудағы рөлін анықтау
4.3.8.1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
4.3.8.7 үлгі бойынша сөйлем құрастыру, сөйлемді тарату, бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер; 4.3.9.1 қарым-қатынас жасау барысында интонациямен байланысқан сөйлемнің бірыңғай мүшелеріндегі тыныс белгілерін қою; 4.3.9.2 диалогті жазу ережесін (репликалар арасындағы автордың сөзінсіз) қолдану
Болашаққа саяхат
4.1.3.1 тақырып/диаграмма/сызба/кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау; 4.1.6.1 атау, ілік септіктеріндегі зат есімдердегі, өткен шақтағы етістіктердегі екпінді қою ережесін қолдану

4.​2.​1.​1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование, рассуждение) и обосновывать их;
4.​2.​4.​1 определять типы текстов – описание, повествование, рассуждение по их особенностям;
4.​2.​4.​2 различать художественные,
нехудожественные
тексты по их особенностям (статья, заметка, репортаж, характеристика, инструкция, заявление, интервью, объявление, реклама);
4.​2.​6.​1 сравнивать тексты-описания, тексты- повествования, тексты-рассуждения по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова и языковые средства, определять их роль в раскрытии темы и основной мысли
4.​3.​1.​1 создавать тексты-описания портрета, тексты-повествования на заданную тему из личного опыта, тексты-рассуждения на заданную тему;
4.​3.​1.​2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (статья, заметка, характеристика, репортаж, инструкция, интервью, реклама, заявление, объявление);
4.​3.​2.​1 составлять тексты определенной структуры, по коллективно и самостоятельно составленному плану, показывая разницу между информацией, событиями или процессами;
4.​3.​7.​1 писать слова, произношение и написание которых расходится, используя известные способы проверки;
4.​3.​7.​2 различать значимые части слова (приставка, суффикс) и грамотно писать их, опираясь на основной принцип русской орфографии: единообразное написание морфем в словах;
4.​3.​8.​8 различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (определение, дополнение, обстоятельство) члены предложения, задавать к ним вопросы
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", реализуется частично.
Приложение 15
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Литературное чтение" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

4.2.1.1 түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау және оларды негіздеу;
4.2.4.1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндері;
4.2.4.2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (мақала, жазба, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, өтініш, интервью, хабарландыру, жарнама) анықтау;
4.2.6.1 келесі параметрлер бойынша сипаттау мәтіндерді, хабарлы мәтіндерді, пайымдау мәтіндерін салыстыру: тақырып, негізгі ой, стиль мен мәтін түрі, мәтіннің құрылымдық элементтері, тірек сөздер және тілдік құралдар, олардың тақырыпты және негізгі ойды ашудағы рөлін анықтау
4.3.1.1 портреттің мәтіндік сипаттамасын, өз тәжірибесінен берілген тақырыпқа хабарлы, пайымдау мәтінін құрастыру; 4.3.1.2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (мақала, жазба, мінездеме, сұхбат, нұсқаулық, жарнама, интервью, өтініш, хабарландыру) мәтіндерді құрастыру;
4.3.2.1 ақпарат, оқиға немесе процестер арасындағы айырмашылықтарды көрсету арқылы өздігінен және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша нақты құрылымды мәтін құрастыру; 4.3.7.1 кең таралған тексеру әдістерін қолдану арқылы айтылуында және және жазылуында айырмашылықтары бар сөздерді жазу;
4.3.7.2 орыс орфографиясының негізгі принциптеріне сүйене отырып, сөздердің маңызды бөліктерін (сөз алды қосымшасы, жұрнақ) ажырату және оларды сауатты жазу: сөздердегі морфемалардың біркелкі жазылуы; 4.3.8.8 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою
Ескерту:
1) оқыту міндеттері бір тоқсан шеңберінде сөйлеу қызметінің түрлері бойынша біріктіріледі;
2) "*" түрінде белгіленген оқыту мақсаттарынының бөлігі жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
15-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әдебиеттік оқу" пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Цель обучения литературному чтению – способствовать развитию личности ребенка средствами искусства слова, воспитывать потребность в общении с искусством, ввести школьника в мир художественной литературы, приобщая его к духовному опыту человечества, формировать в процессе читательской деятельности навыки функциональной грамотности младших школьников.
3. Для достижения поставленной цели изучения предмета в начальной школе необходимо решение следующих практических задач:
1) создание благоприятных условий для формирования читательских интересов, эстетического чувства и художественного вкуса обучающихся, их потребности в читательской деятельности;
2) формирование системы читательских и речевых умений;
3) формирование первоначальных литературоведческих и речеведческих знаний;
4) обучение приемам анализа художественных произведений разных жанров и приемам работы с произведениями разных стилей;
5) развитие творческих способностей;
6) расширение читательского кругозора, знакомство с лучшими произведениями классической и современной художественной и научно-познавательной литературы, адресованной младшим школьникам;
7) совершенствование полноценного навыка чтения (правильности, беглости, осознанности и выразительности);
8) формирование библиографических умений;
9) становление гуманистического мировоззрения, формирование интеллекта и духовного мира обучающихся, приобщение их к национальным и общечеловеческим ценностям, основанным на национальной идее "Мәңгілік ел".
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Литературное чтение"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Литературное чтение"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.

2. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнін оқытудың мақсаты – балалардың өнерін, өнер арқылы дамыту, өнермен байланыста болу қажеттілігін тәрбиелеу, білім алушыны әдебиет әлеміне енгізу және оны адамзаттың рухани тәжірибесімен қамтамасыз ету, білім алушылардың функционалдық сауаттылық дағдыларын оқу барысында қалыптастыру.
3. Бастауыш мектептегі пәндерді зерттеу мақсатына жету үшін келесі практикалық мәселелер шешіледі:
1) оқырмандық мүдделерін, эстетикалық сезімін және білім алушылардың көркемдік талғамымен олардың оқуға деген қажеттіліктерін қалыптастыруға қолайлы жағдайлар жасау;
2) оқу және сөйлеу дағдыларының жүйесін қалыптастыру;
3) бастапқы әдеби және сөйлеу білімдерін қалыптастыру;
4) әртүрлі жанрлардағы көркемдік шығармаларды талдау әдістерін және әртүрлі стильдермен жұмыс жасау әдістеріне үйрету;
5) шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) білім алушының көкжиектерін кеңейту, бастауыш сынып білім алушыларына арналған классикалық және қазіргі заманғы көркем және ғылыми танымдық әдебиеттің ең үздік жұмыстарымен таныстыру;
7) толыққанды оқу дағдыларын жетілдіру (дұрыс, еркін сөйлеу, хабардарлық және мәнерлілік);
8) әдеби туындыларды өз бетімен оқу арқылы тұрақты оқырмандық қызығушылығының қалыптасуына;
9) гуманистік дүниетанымның қалыптасуы, білім алушылардың интеллектуалды және рухани әлемінің қалыптасуы, "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясына негізделген ұлттық және жалпыға ортақ құндылықтарға қатысу.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлікте дамуы білім алушылар бойында білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім" сияқты негізгі құндылықтарын дарыту, бойына сіңіруі үшін негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың оның мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдарлары бола алады.
2-тарау "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 2-параграф. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Нормы сформированности навыка чтения:
1) обязательный уровень сформированности навыка чтения по классам: во 2 классе в первом полугодии – 40-50 слов, во втором полугодии – 50-60 слов, в 3 классе в первом полугодии – 60-70 слов, во втором полугодии – 70-80 слов, в 4 классе в первом полугодии – 80-90 слов, во втором полугодии – 90-105 слов;
2) возможный уровень сформированности навыка чтения по классам: во 2 классе в первом полугодии – 50-60 слов, во втором полугодии – 60-70 слов, в 3 классе в первом полугодии – 70-80 слов, во втором полугодии – 80-90 слов, в 4 классе в первом полугодии – 90-100 слов, во втором полугодии – 100-120 слов. Предлоги, союзы, частицы, междометия считаются как слова.
8. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 2 класса:
1) изучаемые произведения: В. Драгунский. Рассказы, Б. Искаков. "Люблю я мчаться с ветерком…", В. Осеева. Рассказы, И. Бунин. "Детство", В. Катаев. "Дудочка и кувшинчик", В. Голявкин. Рассказы, А. Б. Раскин. "Как папа был маленьким", И. Пивоварова. "Один за всех и все за одного", Б. Заходер. "Мы – друзья", С. Есенин. "Бабушкины сказки", Д. Джумагельдинова. "Еркегали – мальчик-озорник", М. Зощенко. "Бабушкин подарок", М. Аимбетов. "Солнце на ладони", С. Сеитов. "Наш ата", С. Михалков. "Как познаются друзья", В. Голявкин. "Настоящая дружба", Э. Хоггард. "Мафин и его веселые друзья", С. Могилевская. "Восемь голубых дорожек", М. Кабанбаев. "Сам пропадай, а товарища выручай", К. Тангрыкулиев. "Верблюд и мальчик", А. Тажибаева. "Малютка верблюжонок", А.С. Пушкин. "Няне", А. Н. Толстой. "Золотой ключик, или Приключения Буратино", Э.Успенский. "Дядя Федор идет в школу", М. Абылкасымова. "Родная земля", М. Алимбаев. "Родник земли родной", У. Турманжанов. "Родина", Т. Айбергенов. "Моя Республика", С. Сейфуллин. "Родная земля", "В нашем краю", Д. Досжанов. "Родник", М. Ауэзов. "Степной пейзаж", "Возвращение", М. Пришвин. "Моя Родина", "Ребята и утята", Г. Ладонщиков. "Родная земля", Л. Толстой. "Какая бывает роса на траве", В. Драгунский. "Третье место в стиле баттерфляй", А. Мальцев. "Моя тренировка", "Бегущий человек", В. Пахомов. "Легкая атлетика", А. Монвиж-Монтвид. "Мой стиль плавания", "Прыжок в воду", О. Нагорнов. "О хоккее и рыцаре", Ирис Ревю. "Волшебные лыжи", А. Барто. "Зарядка", М. Пляцковский. "Как Чернобурчик в футбол играл", "Мышонок Крошка выходит на лед", Ю. Маркова. "Футболист", Ю. Шалева. Сказка "Друзья здоровья", Сказки народов мира, С. Сейфуллин. "Кокшетау", В. Берестов. "Честное гусеничное", Л. Фадеева. "Окружающая среда", Хилья Сулла Тавасшерна. "Ручей", Г. Снегирев. "Чудесная лодка", В. Бианки. "Синичкин календарь" Е. Пермяк. "Одуванчики", Л. Чарская. "Не рви цветов, не надо", В. Чаплина. "Хитрые вороны", "Лесная кормушка", Г. Сапгир. "Леса-чудеса", Ю. Коваль. "Фарфоровые колокольчики", "Воздушный барашек", М. Мырзалиев. "Мечта", Я. Аким. "Наша планета", Е. Карганова. "Мы хотим, чтоб птицы пели", В. Бианки. "Как мышонок попал в мореплаватели", "Как муравьишка домой спешил", А. Масс. "Прогулка под дождҰм", А. Иванов. "Как Хома куда-то ходил", С. Козлов. "Ежик в тумане", "Ежик и море", сказки народов мира, малые жанры устного народного творчества. При необходимости в зависимости от уровня подготовленности обучающихся в перечень включаются другие литературные произведения по выбору учителя, соответствующие возрастным особенностям обучающихся;

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Оқу дағдыларын қалыптастырудың нормалары:
1) оқу дағдыларын сыныптар бойынша қалыптастырудың міндетті деңгейі: 2-сыныпта бірінші жартыжылдығында – 40-50 сөз, екінші жартысында – 50-60 сөз, 3-сыныптың бірінші жартыжылдығында – 60-70 сөз, екінші жартысында – 70-80 сөз, 4-сыныпта бірінші жарты жылдығында – 80-90 сөз, екінші жартысында-90-105 сөз;
2) оқу дағдыларын сыныптар бойынша қалыптастырудың мүмкіндік деңгейі: 2-сыныпта бірінші жартыжылдықта – 50-60 сөз, екінші жартысында – 60-70 сөз, 3-сыныпта бірінші жартыжылдықта – 70-80 сөз, екінші жартысында – 80-90 сөз, 4-сыныпта бірінші жартыжылдықта – 90-100 сөз, екінші жартысында-100-120 сөз. Көмекші сөздер, шылаулар, одағай сөздер жеке сөз ретінде қарастырылады.
8. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) оқытылатын шығармалар: В. Драгунский. Әңгімелер, Б. Ысқақов. "Люблю я мчаться с ветерком...", В. Осеева. Әңгімелер, И. Бунин. "Детство", В.Катаев. "Дудочка и кувшинчик", В. Головкиннің. Әңгімелер, А.В. Раскин. "Как папа был маленьким", И Пивоварова. "Один за всех и все за одного", Б.Заходер. "Мы – друзья", С.Есенин. "Бабушкины сказки", Д. Жұмагелдинов. "Еркегали – мальчик-озорник", М. Зощенко. "Бабушкин подарок", М. Әйімбетов. "Солнце на ладони", С. Сейітов. "Наш ата", С. Михалков. "Как познаются друзья", В. Головкин. "Настоящая дружба", Э. Хоггард. "Мафин и его веселые друзья", С. Могилевская. "Восемь голубых дорожек", М.Қабанбаев. "Сам пропадай, а товарища выручай", К. Тангрыкулиев. "Верблюд и мальчик", А. Тажибаева. "Малютка верблюжонок", А.С. Пушкин. "Няне", А. Н. Толстой. "Золотой ключик, или Приключения Буратино", Э.Успенский. "Дядя Федор идет в школу", М. Абылкасымова. "Родная земля", М. Алимбаев. "Родник земли родной", У.Турманжанов. "Родина", Т. Айбергенов. "Моя Республика", С. Сейфуллин. "Родная земля", "В нашем краю", Д. Досжанов. "Родник", М. Ауэзов. "Степной пейзаж", "Возвращение", М. Пришвин. "Моя Родина", "Ребята и утята", Г. Ладонщиков. "Родная земля", Л. Толстой. "Какая бывает роса на траве", В. Драгунский. "Третье место в стиле баттерфляй", А. Мальцев. "Моя тренировка", "Бегущий человек", В. Пахомов. "Легкая атлетика", А. Монвиж-Монтвид. "Мой стиль плавания", "Прыжок в воду", О. Нагорнов. "О хоккее и рыцаре", Ирис Ревю. "Волшебные лыжи", А. Барто. "Зарядка", М. Пляцковский. "Как Чернобурчик в футбол играл", "Мышонок Крошка выходит на лед", Ю. Маркова. "Футболист", Ю. Шалева. Сказка "Друзья здоровья", Әлем халықтарының ертегілері, С. Сейфуллин. "Кокшетау", В. Берестов. "Честное гусеничное", Л. Фадеева. "Окружающая среда", Хилья Сулла Тавасшерна. "Ручей", Г. Снегирев. "Чудесная лодка", В. Бианки. "Синичкин календарь", Е. Пермяк. "Одуванчики", Л. Чарская. "Не рви цветов, не надо", В. Чаплина. "Хитрые вороны", "Лесная кормушка", Г. Сапгир. "Леса-чудеса", Ю. Коваль. "Фарфоровые колокольчики", "Воздушный барашек", М. Мырзалиев. "Мечта", Я. Аким. "Наша планета", Е. Карганова. "Мы хотим, чтоб птицы пели", В. Бианки. "Как мышонок попал в мореплаватели", "Как муравьишка домой спешил", А. Масс. "Прогулка под дождҰм", А. Иванов. "Как Хома куда-то ходил", С. Козлов. "Ежик в тумане", "Ежик и море", Әлем халықтарының ертегілері. Ауызша халық өнерінің шағын жанрлары. Қажет болған жағдайда білім алушылар дайындық дәрежесіне байланысты басқа да әдеби шығармалар білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес келетін мұғалімнің таңдауы бойынша тізімге енгізіледі;

2) раздел 1 "Аудирование (слушание) и говорение": формулирование вопросов для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков, ответы на открытые вопросы; свободный, краткий, подробный и выборочный пересказ, творческий пересказ; прогнозирование по заголовку и заключительной части произведения; использование пословиц и поговорок/ отрывков из стихотворений/басен; невербальные средства общения; сопровождение речи иллюстрациями/ наглядностью/ демонстрацией фотографий/ картинами; высказывание своих идей, чувств, мыслей; сравнение с похожими событиями из жизни/по материалам прочитанного;
3) раздел 2 "Чтение": чтение вслух, беглое, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям/выборочно; просмотровое/изучающее/поисковое/ аналитическое/чтение с пометками; чтение схем/диаграмм; формулирование творческих, интерпретационных, оценочных вопросов, ответы на подобные вопросы; определение темы и основной мысли произведения; определение жанровых особенностей мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса; приҰмы создания образа (портрет, характер героя, поступки и речь; мимика, жесты), определение отношения автора к герою; соотношение своей и авторской оценки/сопоставление поступков героев по аналогии/контрасту; гипербола, сравнение, олицетворение, эпитет, метафора и их роль; сравнение событий и чувств героев; определение и анализ событий, лежащих в основе эпизода; сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке/кинофильме; извлечение и переработка полученной информации; формулирование выводов; представление полученной информации в виде схемы;
4) раздел 3 "Письмо": составление плана на основе выявления последовательности событий; деление произведения на части; озаглавливание; написание творческих работ с добавлением новых героев, нового сюжета; написание творческих работ в форме фильма/проспекта/схем/ интервью/отзыва/заметки/объявления/постера; исправление лексических и стилистических неточностей, орфографических и пунктуационных ошибок.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
1) аудирование (слушание) и говорение:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
1.1
Понимание содержания аудио/видео информации

2) 1-бөлім "Тыңдалым және айтылым": себеп-қатынас, қатынастарын құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға арналған сұрақтарды қалыптастыру; ашық сұрақтарға жауаптар; еркін, қысқа, егжей-тегжейлі және таңдаулы ретинг; шығармашылық ойлау; жұмыстың тақырыбы мен соңғы бөлігін болжау; өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен үзінділерді қолдану; коммерциялық емес байланыс құралдары; суреттер, көріністер, фотосуреттер, суреттер, бейнелерді көрсету арқылы сөйлесу; өзінің идеясын, сезімін, ойын білдіру; өмірден алынған ұқсас оқиғалар, материалдармен салыстыру;
3) 2-бөлім. "Оқылым": дауыстап, еркін, саналы және көркем оқу; рөлдер бойынша, таңдаулы түрде оқу, қарау, үйрену, іздеу, аналитика жазбалармен оқу; диаграммаларды жасау, шығармашылық, түсіндірме, бағалау мәселелерін қалыптастыру; сұрақтарға жауаптар; тақырыптың анықтамасы және жұмыстың негізгі идеясы. миф, жанрлық аңыз, әңгіме, әдеби ертегі, әңгіме, поэма, батырлық эпосының жанрлық ерекшеліктерін анықтау; кескін жасау тәсілдері (портрет, кейіпкер, әрекеттер және сөйлеу, бет-әлпеті, қимылдар); автордың кейіпкерге деген көзқарасын анықтау, оның салыстырмалылығы және авторлық бағалау, кейіпкерлердің әрекеттерінің аналогы, контрасты бойынша салыстыру; гипербола, салыстыру, дербестік, эпитет, метафора және олардың рөлі; оқиғаларды және кейіпкерлердің сезімін салыстыру; эпизодтың негізінде жатқан оқиғаларды анықтау және талдау; суреттерде, мультфильмдер, музыка, кинофильмдерде бейнеленген өнер туындысының эпизодын салыстыру; алынған ақпаратты алу және өңдеу; қорытындыларды қалыптастыру; алынған ақпаратты сызба түрінде көрсету;
4) 3-бөлiм "Жазылым": оқиғалар тізбегіне негізделген жоспарды құру; шығармаларды бөлімге бөлу; тақырып: жаңа кейіпкерлерді, жаңа сюжетті қосу арқылы шығармашылық жұмыстарды жазу; фильм, конспект, схема, сұхбат, еске салу, жазбалар, жарнамаларды шығарма түрінде жазу; лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді, емле және пунктуация қателерін түзету.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым және айтылым:
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Тыңдалым және айтылым бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Тыңдалым, бейне ақпараты ның мазмұнын түсіну

2.​1.​1.​1
отвечать на простые вопросы по содержанию
3.​1.​1.​1
отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов
4.​1.​1.​1
формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы
1.2
Пересказывание произведения
2.​1.​2.​1
пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/инсценирование
3.​1.​2.​1
пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация
4.​1.​2.​1
пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
1.3
Прогнозирование событий в произведении
2.​1.​3.​1
прогнозировать конец произведения по заголовку и началу
3.​1.​3.​1
прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям
4.​1.​3.​1
прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора
1.4
Привлечение внимания слушателей
2.​1.​4.​1
использовать в речи пословицы и поговорки, невербальные средства речи (с помощью учителя)
3.1.4.
использовать в речи пословицы и поговорки/ выражения из сказок, невербальные средства речи;
3.​1.​4.​2
сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин
4.​1.​4.​1
использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.​1.​4.​2
сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин
1.5
Высказывание мнения по аудио/видео информации
2.​1.​5.​1
строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
3.​1.​5.​1
строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства
4.​1.​5.​1
строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
2) чтение:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
2.1
Использование видов чтения
2.​2.​1.​1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно,
по ролям;
2.​2.​1.​2 читать про себя, используя поисковое/ ознакомительное чтение
3.​2.​1.​1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно
4.​2.​1.​1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно
3.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/чтение с пометками)
4.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм)
2.2
Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
2.​2.​2.​1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка
3.​2.​2.​1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
4.​2.​2.​1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
2.3
Определение темы и основной мысли литературного произведения
2.​2.​3.​1 определять, о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей

2.1.1.1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру
3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру
4.1.1.1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру
1.2 Шығарманы мазмұндау
2.1.2.1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау
3.1.2.1 шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау
4.1.2.1 жұмысты еркін немесе мұғалім анықтаған түрде қайта жазу, қысқаша егжей-тегжейлі, іріктеп, шығарманы әңгімелеу, оқиғалармен бетпе-бет келу
1.3 Шығармада ғы оқиғаны болжау
2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне бастапқы бөліміне сүйеніп, оқиғаның соңын болжау
3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
4.1.3.1 тақырыптың және соңғы бөлігінің сюжетін әзірлеуді, олардың таңдауының себебін түсіну
1.4 Тыңдарман ның назарын аударту
2.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану (мұғалімнің көмегімен)
3.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану; 3.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттерді қолдану
4.1.4.1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану; 4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
1.5 Тыңдалым бейне туралы ақпарат туралы пікір білдіру
2.1.5.1ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау
3.1.5.1 идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіруге, көркемдік-экспрессивті құралдарды қолдануға өтініш жасау
4.1.5.1өздерінің идеяларын, ой пікірлерін, сезімдерін, көзқарастарын түсіндіруге, өмірдегі оқиғалармен материалдағы ұқсастықты салыстыру
2) оқылым:
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары:
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Оқу түрлерін қолдану
2.2.1.1 дауыстап дұрыс, саналы түрде анық, рөлдерге бөліп оқу
3.2.1.1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп оқу
4.2.1.1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп шапшаң оқу
2.2.1.2 қажетті ақпараттарды белгілеп, шығарманы іштей оқу
3.2.1.2 шығарманы іштей шолып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, түртіп алып оқу
4.2.1.2 мәтінді іздеу, сараптау, диаграммалар арқылы немесе оның бөліктерінің түрлерін оқу
2.2 Шығарма ның мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
2.2.2.1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу
3.2.2.1 әдеби шығармалардың мазмұны бойынша шығармашылық, бағалау сұрақтарын қалыптастыру және осындай сұрақтарға жауап беру
4.2.2.1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
2.3 Әдебиеттік шығарма ның тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау
2.2.3.1 автордың негізгі ойын, не айтқысы келетінін анықтау және оқырмандарды қалай сендіргісі келетінін түсіну

3.​2.​3.​1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения
4.​2.​3.​1 определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения
2.4
Определение жанра литературного произведения
2.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения (с помощью учителя)
3.​2.​4.​1понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
4.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
2.5
Оценивание поступков героев литературного произведения
2.​2.​5.​1 описывать внешний вид героя, оценивать его поступки простыми фразами
3.​2.​5.​1 определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь; мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста
4.​2.​5.​1 определять приемы создания образа автором произведения, определять отношение автора к герою, соотносить свою и авторскую оценку/сопоставлять поступки героев по аналогии/контрасту
2.6
Понимание использования автором изобразительно-выразительных средств в тексте литературного произведения
2.​2.​6.​1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль с помощью учителя
3.​2.​6.​1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
4.​2.​6.​1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль
2.7
Сравнение элементов художественного произведения
2.​2.​7.​1 определять изменения в поступках героя/в пейзаже в процессе развития сюжета с помощью учителя;
2.​2.​7.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах с помощью учителя
3.​2.​7.​1 сравнивать чувства, поведение главных героев в различных ситуациях;
3.​2.​7.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/
мультфильмах/музыке с помощью учителя
4.​2.​7.​1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения, находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода;
4.​2.​7.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/
мультфильмах/музыке/кинофильме
2.8
Извлечение информации из различных источников
2.​2.​8.​1 извлекать дополнительную информацию из сборников/справочной литературы и представлять полученную информацию в предложенном шаблоне таблицы
(с помощью учителя)

3.2.3.1 шығармаға негізгі ойды білдіретін тақырыпты анықтап, жұмыстың негізгі идеясы болып тұрған ұсынысты табу
4.2.3.1 жұмыстағы фактілерді дәлелдейтін тақырыпты және негізгі идеяны анықтау
2.4 Әдеби шығарма ның жанрын анықтау
2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
4.2.4.1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну
2.5 Шығарма ның композициясын анықтау
2.2.5.1 мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау
3.2.5.1 шығармасында ғы кейіпкердің мінезін, бейнесін оның іс-әрекетін бағалау көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау
4.2.5.1 авторының шығармашылығының әдістерін анықтау, автордың қаһарманға деген көзқарасын салыстыруға және авторлық бағалау әрекеттерін салыстыру
2.6 Мәтінінде автордың әдеби шығарма сын пайдалану, мәтінді оқып түсіну
2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен эпитеттерді табуға және рөлін анықтау, даралау, оларды салыстыру
3.2.6.1 мағыналық дербестігін сақтаған көркем, бейнелі тұрақты сөз тіркестерін табу, салыстыру, және олардың рөлін анықтау
4.2.6.1 гипербола, салыстыру, дербестік, эпитет, метафораны табу және олардың рөлін анықтау
2.7 Өнер туындысы ның элементте рін салыстыру
2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен бас кейіпкердің ерлігі бойынша әрекеттеріндегі өзгерістерді анықтау; 2.2.7.2 мұғалімнің көмегімен эпизодта, суреттерде, мультфильмдерде, бейнелеу өнерінің туындысын салыстыру
3.2.7.1 әртүрлі жағдайларда негізгі кейіпкерлердің мінез-құлқын, іс-әрекетін салыстыру; 3.2.7.2 мұғалімнің көмегімен иллюстрацияларда, мультфильмдерде, музыкада, бейнелеу өнері туындысында эпизодты салыстыру
4.2.7.1 кейіпкерлердің оқиғалары мен іс-әрекеттерін салыстыру, шығарманың астарындағы мысалдарды анықтау; 4.2.7.2 суреттерде, мультфильмдер, әуен, кинофильмдерде, эпизодты бейнелеуі мен өнер туындысын салыстыру
2.8 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.2.8.1 мұғалімнің көмегімен жинақтардан, анықтамалық материалдардан,қосымша ақпаратты алып, ұсынылған кесте үлгісінде салыстыру

3.​2.​8.​1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстрации/
художественной литературы и представлять информацию в виде схем
4.​2.​8.​1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей
3) письмо:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
3.1
Составление плана
2.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части с помощью вопросов учителя
3.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя)
4.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть
3.2
Создание творческих работ разных жанров
2.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки – или по готовым рифмовкам – считалочки/стихи
(с помощью учителя)
3.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/рассказы
4.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного (с добавлением новых героев, нового сюжета)
3.3
Написание текстов с использованием различных форм представления
2.​3.​3.​1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/фотографий
(с помощью учителя)
3.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме постера/проекта/рекламы/заметки/
4.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме диафильма/проспекта/схем/интервью/отзыва/заметки/
объявления/постера
3.4
Нахождение и исправление ошибок
2.​3.​4.​1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибки
(с помощью учителя)
3.​3.​4.​1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, исправлять орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
4.​3.​4.​1
совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, исправлять орфографические и пунктуационные ошибки
13. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения)
1) 2 класс:
Тема. Раздел
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Все обо мне
2.​1.​1.​1 отвечать на простые вопросы по содержанию;
2.​1.​2.​1 пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану; инсценирование;
2.​1.​5.​1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
2.​2.​1.​1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно, читать по ролям;
2.​2.​2.​1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать, уметь находить ответы из текста/отрывка;
2.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения
(с помощью учителя);
2.​2.​3.​1
определять, о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей
2.​3.​3.​1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/ фотографий
(с помощью учителя)
Моя семья и друзья
2.​1.​3.​1
прогнозировать конец произведения по заголовку и началу;
2.​1.​2.​1
пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/
инсценирование;
2.​1.​4.​1
использовать в речи пословицы и поговорки, невербальные средства речи (с помощью учителя)
2.​2.​1.​2 читать про себя, используя поисковое/ ознакомительное чтение;
2.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения
(с помощью учителя);
2.​2.​7.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/
мультфильмах с помощью учителя
2.​3.​3.​1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/фотографий
(с помощью учителя);
2.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки – или по готовым рифмовкам – считалочки/стихи
(с помощью учителя)
2 четверть
Моя школа
2.​1.​2.​1 пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/ инсценирование;
2.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки, невербальные средства речи (с помощью учителя)
2.​2.​1.​1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно; по ролям;
2.​2.​5.​1 описывать внешний вид героя, оценивать его поступки простыми фразами;
2.​2.​7.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/
мультфильмах
с помощью учителя
2.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части с помощью вопросов учителя
Мой родной край
2.​1.​1.​1 отвечать на простые вопросы по содержанию;
2.​1.​5.​1
строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
2.​2.​1.​2 читать про себя, используя поисковое/ ознакомительное чтение;
2.​2.​2.​1
формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка;
2.​2.​6.​1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль с помощью учителя;
2.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения
(с помощью учителя);
2.​2.​7.​1 определять изменения в поступках героя/в пейзаже в процессе развития сюжета с помощью учителя
2.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки – или по готовым рифмовкам – считалочки/стихи
(с помощью учителя);
2.​3.​3.​1
писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/фотографий
с помощью учителя)
3 четверть
В здоровом теле – здоровый дух!
2.​1.​1.​1 отвечать на простые вопросы по содержанию;
2.​1.​3.​1 прогнозировать конец произведения по заголовку и началу
2.​2.​1.​2 читать про себя, используя поисковое/ознакомительное чтение;
2.​2.​2.​1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка; 2.​2.​3.​1 определять,
о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей;
2.​2.​8.​1 извлекать дополнительную информацию из сборников/справочной литературы и представлять полученную информацию
в предложенном шаблоне таблицы
(с помощью учителя)
2.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки – или по готовым рифмовкам – считалочки/стихи
(с помощью учителя);
2.​3.​4.​1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибки
(с помощью учителя)
Традиции и фольклор
2.​1.​2.​1 пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/ инсценирование;
2.​1.​3.​1 прогнозировать конец произведения по заголовку и началу
2.​2.​5.​1 описывать внешний вид героя, оценивать его поступки простыми фразами;
2.​2.​6.​1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
с помощью учителя;
2.​2.​4.​1 - понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения
(с помощью учителя);
2.​2.​2.​1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка
2.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки или по готовым рифмовкам – считалочки
(с помощью учителя);
2.​3.​4.​1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибки
(с помощью учителя)
4 четверть
Окружающая среда
2.​1.​2.​1
пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/
инсценирование;
2.​1.​5.​1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
2.​2.​7.​1 определять изменения в поступках героя/в пейзаже в процессе развития сюжета
с помощью учителя;
2.​2.​7.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах с помощью учителя;
2.​2.​8.​1 извлекать дополнительную информацию из сборников/справочной литературы и представлять полученную информацию в предложенном шаблоне таблицы
(с помощью учителя)
2.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части с помощью вопросов учителя;
2.​3.​4.​1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибок
(с помощью учителя)
Путешествие
2.​1.​1.​1 отвечать на простые вопросы по содержанию;
2.​1.​5.​1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
2.​2.​1.​1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно, по ролям;
2.​2.​3.​1 определять, о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей;
2.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения
(с помощью учителя);
2.​2.​8.​1 извлекать дополнительную информацию из сборников/справочной литературы и представлять полученную информацию в предложенном шаблоне таблицы
(с помощью учителя)
2.​3.​3.​1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/фотографий
(с помощью учителя);
2.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки или по готовым рифмовкам – считалочки
(с помощью учителя)

3.2.8.1 әртүрлі дереккөздерден алынған жұмыстың мазмұны туралы арнайы ақпаратты, иллюстрацияларды фантастика және ақпаратты схемалар түрінде ұсыну
4.2.8.1 алынатын ақпаратты схема түрінде қорытынды жасайды, өңдейді, және себеп-салдарда байланыстар ұсыну
3) жазылым:
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары:
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Шығарма ның жоспарын құру
2.3.1.1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру
3.3.1.1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
3.2 Түрлі жанрлардың шығармашылық туындыла рын құру
2.3.2.1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру
3.3.2.1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі кейіпкерін қосу, соңын өзгерту, оқыған, әңгімеде көргені бойынша жазу
4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлеңдегі төрт жолды жазу
3.3 Шығармашылық жұмыстар ды түрлі формада ұсыну
2.3.3.1 мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу
3.3.3.1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
3.4 Қатені табу және түзету
2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктер, қателіктермен жұмыс жүргізу
3.3.4.1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емлесін дұрыс жазу сөздік көмегімен және тыныс белгілерінің қателіктері бойынша жұмыс жасау
4.3.4.1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емле және пунктуация қателерін түзету
13. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
14. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде) сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1) 2-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тыңдалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Өзім туралы Менің отбасым және достарым
2.1.1.1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру; 2.1.2.1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар көрініс бойынша қайта қарау; 2.1.5.1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау
2.2.1.1 дауыстап дұрыс, саналы түрде анық, рөлдерге бөліп оқу; 2.2.2.1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу; 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; 2.2.3.1 автордың негізгі ойын, не айтқысы келетінін анықтау және оқырмандарды қалай сендіргісі келетінін түсіну
2.3.3.1 мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу
2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне бастапқы бөліміне сүйеніп, оқиғаның соңын болжау; 2.1.2.1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау; 2.1.4.сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану (мұғалімнің көмегімен)
2.2.1.2 қажетті ақпараттарды белгілеп, шығарманы іштей оқу; 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; 2.2.7.2 мұғалімнің көмегімен эпизодта, суреттерде, мультфильмдерде, бейнелеу өнерінің туындысын салыстыру
2.3.3.1 мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу; 2.3.2.1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру
2-тоқсан
Менің мектебім
2.1.2.1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау; 2.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану (мұғалімнің көмегімен); 2.1.1.1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру; 2.1.5.1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау
2.2.1.1 дауыстап дұрыс, саналы түрде анық, рөлдерге бөліп оқу; 2.2.5.1 мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау; 2.2.7.2 мұғалімнің көмегімен эпизодта, суреттерде, мультфильмдерде, бейнелеу өнерінің туындысын салыстыру; 2.2.1.2 қажетті ақпараттарды белгілеп, шығарманы іштей оқу; 2.2.2.1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу; 2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен эпитеттерді табуға және рөлін анықтау, даралау, оларды салыстыру; 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; 2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен бас кейіпкердің ерлігі бойынша әрекеттеріндегі өзгерістерді анықтау
2.3.1.1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру; 2.3.2.1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру; 2.3.3.1 мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу
3-тоқсан
Дені саудың жаны сау
2.1.1.1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру; 2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне бастапқы бөліміне сүйеніп, оқиғаның соңын болжау; 2.1.2.1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау; 2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне бастапқы бөліміне сүйеніп, оқиғаның соңын болжау
2.2.1.2 қажетті ақпараттарды белгілеп, шығарманы іштей оқу; 2.2.2.1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу; 2.2.3.1 автордың негізгі ойын, не айтқысы келетінін анықтау және оқырмандарды қалай сендіргісі келетінін түсіну; 2.2.8.1 мұғалімнің көмегімен жинақтардан, анықтамалық материалдардан,қосымша ақпаратты алып, ұсынылған кесте үлгісінде салыстыру; 2.1.5.1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау; 2.2.5.1 кейіпкердің көрінісін бейнелейді, оның әрекетін қарапайым сөйлемдермен бағалау; 2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен эпитеттерді табуға және рөлін анықтау, даралау, оларды салыстыру; 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; 2.2.2.1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу
2.3.2.1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру; 2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктер, қателіктермен жұмыс жүргізу
4-тоқсан
Қоршаған орта Саяхат
2.1.2.1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау; 2.1.5.1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау; 2.1.1.1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру; 2.1.5.1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау
2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен кейіпкердің әрекеттеріндегі өзгерістерді дамыту кезеңдерін анықтау; 2.2.7.2 мұғалімнің көмегімен эпизодта, суреттерде, мультфильмдерде, бейнелеу өнерінің туындысын салыстыру; 2.2.8.1 мұғалімнің көмегімен жинақтардан, анықтамалық материалдардан,қосымша ақпаратты алып, ұсынылған кесте үлгісінде салыстыру; 2.2.1.1 дауыстап дұрыс, саналы түрде анық, рөлдерге бөліп оқу; 2.2.3.1 автордың негізгі ойын, не айтқысы келетінін анықтау және оқырмандарды қалай сендіргісі келетінін түсіну; 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; 2.2.8.1 мұғалімнің көмегімен жинақтардан, анықтамалық материалдардан,қосымша ақпаратты алып, ұсынылған кесте үлгісінде салыстыру
3.3.1.1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру; 2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктер, қателіктермен жұмыс жүргізу; 2.3.3.мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу; 2.3.2.1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру

2) 3 класс:
Тема. Раздел
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Живая природа
3.​1.​1.​1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов;
3.​1.​4.​2 сопровождать речь иллюстрациями/
наглядностью/
демонстрацией фотографий/картин/ приборов
3.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/
изучающее/чтение
с пометками);
3.​2.​3.​1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения;
3.​2.​6.​1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
3.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме постера/ проекта/ рекламы/ заметки/
презентации;
3.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/
рассказы
Что такое хорошо, что такое плохо?
3.​1.​2.​1 пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация;
3.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки/выражения из сказок, невербальные средства речи
3.​2.​1.​1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно;
3.​2.​3.​1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения;
3.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни;
3.​2.​8.​1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстраций/
художественной литературы –
и представлять информацию в виде схем
3.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя);
3.​3.​4.​1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
2 четверть
Время
3.​1.​3.​1 прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям;
3.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки/выражения из сказок, невербальные средства речи;
3.​1.​5.​1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства
3.​2.​5.​1 определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь; мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста;
3.​2.​7.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах/музыке с помощью учителя;
3.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
3.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/
рассказы
Архитектура
3.​1.​1.​1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов;
3.​1.​4.​2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин/ приборов
3.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/чтение
с пометками);
3.​2.​2.​1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы;
3.​2.​8.​1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстраций/художественной литературы и представлять информацию в виде схем
3.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме постера/проекта/
рекламы/заметки/
презентации
3 четверть
Искусство
3.​1.​5.​1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства;
3.​1.​2.​1 пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация
3.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/чтение
с пометками);
3.​2.​2.​1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы;
3.​2.​7.​1 сравнивать чувства, поведение главных героев в различных ситуациях;
3.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
3.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя);
3.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме постера/проекта/
рекламы/заметки/
презентации
Выдающиеся личности
3.​1.​1.​1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов;
3.​1.​3.​1 прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям
3.​2.​5.​1 определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь; мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста;
3.​2.​7.​1 сравнивать чувства, поведение главных героев в различных ситуациях;
3.​2.​8.​1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстраций/
художественной литературы – и представлять информацию в виде схем;
3.​2.​7.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/
мультфильмах/музыке с помощью учителя
3.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/
рассказы;
3.​3.​4.​1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
4 четверть
Вода – источник жизни
3.​1.​2.​1 пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/
драматизация;
3.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки/ выражения из сказок, невербальные средства речи;
3.​1.​4.​2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/ картин/ приборов
3.​2.​1.​1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно;
3.​2.​6.​1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
3.​3.​4.​1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки;
3.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме постера/проекта/
рекламы/заметки/
презентации
Культура отдыха. Праздники
3.​1.​5.​1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства;
3.​1.​1.​1
отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов
3.​2.​3.​1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения;
3.​2.​5.​1
определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь; мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста;
3.​2.​7.​2
сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/
мультфильмах/музыке с помощью учителя
3.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме постера/проекта/
рекламы/заметки/
презентации;
3.​3.​1.​1
составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя)

2) 3-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тыңдалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Жанды табиғат
3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру; 3.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттерді қолдану
3.2.1.2 шығарманы іштей шолып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, түртіп алып оқу; 3.2.3.1 шығармаға негізгі ойды білдіретін тақырыпты анықтап, жұмыстың негізгі идеясы болып тұрған ұсынысты табу; 3.2.6.1 мағыналық дербестігін сақтаған көркем, бейнелі тұрақты сөз тіркестерін табу, салыстыру, және олардың рөлін анықтау
3.3.3.1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну; 3.3.2.1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі кейіпкерін қосу, соңын өзгерту, оқыған, әңгімеде көргені бойынша жазу
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
3.1.2.1 шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау; 3.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
3.3.1.1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру; 3.3.4.1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емлесін дұрыс жазу сөздік көмегімен және тыныс белгілерінің қателіктері бойынша жұмыс жасау
2-тоқсан
Уақыт
3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау; 3.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану; 3.1.5.1 идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіруге, көркемдік-экспрессивті құралдарды қолдануға өтініш жасау
3.2.5.1 шығармасында ғы кейіпкердің мінезін, бейнесін оның іс-әрекетін бағалау көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау; 3.2.7.2 мұғалімнің көмегімен иллюстрацияларда, мультфильмдерде, музыкада, бейнелеу өнері туындысында эпизодты салыстыру; 3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.3.2.1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі кейіпкерін қосу, соңын өзгерту, оқыған, әңгімеде көргені бойынша жазу
Сәулет
3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру; 3.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттерді қолдану
3.2.1.2 шығарманы іштей шолып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, түртіп алып оқу; 3.2.2.1 әдеби шығармалардың мазмұны бойынша шығармашылық, бағалау сұрақтарын қалыптастыру және осындай сұрақтарға жауап беру; 3.2.8.1 әртүрлі дереккөздерден алынған жұмыстың мазмұны туралы арнайы ақпаратты, иллюстрацияларды фантастика және ақпаратты схемалар түрінде ұсыну
3.3.3.1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
3-тоқсан
Өнер
3.1.5.1 идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіруге, көркемдік-экспрессивті құралдарды қолдануға өтініш жасау; 3.1.2.1 шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау
3.2.1.2 шығарманы іштей шолып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, түртіп алып оқу; 3.2.2.1 әдеби шығармалардың мазмұны бойынша шығармашылық, бағалау сұрақтарын қалыптастыру және осындай сұрақтарға жауап беру; 3.2.7.әртүрлі жағдайларда негізгі кейіпкерлердің мінез-құлқын, іс-әрекетін салыстыру; 3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.3.1.1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру; 3.3.3.1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
Атақты тұлғалар
3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру; 3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
3.2.5.1 шығармасында ғы кейіпкердің мінезін, бейнесін оның іс-әрекетін бағалау көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау; 3.2.7.1 әртүрлі жағдайларда негізгі кейіпкерлердің мінез-құлқын, іс-әрекетін салыстыру; 3.2.8.1 әртүрлі дереккөздерден алынған жұмыстың мазмұны туралы арнайы ақпаратты, иллюстрацияларды фантастика және ақпаратты схемалар түрінде ұсыну; 3.2.7.2 мұғалімнің көмегімен иллюстрацияларда, мультфильмдерде, музыкада, бейнелеу өнері туындысында эпизодты салыстыру
3.3.2.1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі кейіпкерін қосу, соңын өзгерту, оқыған, әңгімеде көргені бойынша жазу; 3.3.4.1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емлесін дұрыс жазу сөздік көмегімен және тыныс белгілерінің қателіктері бойынша жұмыс жасау
4-тоқсан
Су – тіршілік көзі
3.1.2.1 шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау; 3.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану; 3.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттерді қолдану
3.2.1.1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп оқу; 3.2.6.1 мағыналық дербестігінсақтаған көркем, бейнелі тұрақты сөз тіркестерін табу, салыстыру, және олардың рөлін анықтау
3.3.4.1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емлесін дұрыс жазу сөздік көмегімен және тыныс белгілерінің қателіктері бойынша жұмыс жасау; 3.3.3.1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
Демалыс мәдениеті. Мерекелер
3.1.5.1 идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіруге, көркемдік-экспрессивті құралдарды қолдануға өтініш жасау; 3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру
3.2.3.1 шығармаға негізгі ойды білдіретін тақырыпты анықтап, жұмыстың негізгі идеясы болып тұрған ұсынысты табу; 3.2.5.1 шығармасында ғы кейіпкердің мінезін, бейнесін оның іс-әрекетін бағалау көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау; 3.2.7.2 мұғалімнің көмегімен иллюстрацияларда, мультфильмдерде, музыкада, бейнелеу өнері туындысында эпизодты салыстыру
3.3.3.1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну; 3.3.1.1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру

3) 4 класс:
Тема. Раздел
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Моя Родина – Казахстан!
4.​1.​1.​1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки/отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.​1.​4.​2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин
4.​2.​1.​1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно читать по ролям/выборочно;
4.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/ изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм);
4.​2.​2.​1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы;
4.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
4.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме диафильма/ проспекта/презентации/схем-интервью/ отзыва/заметки/объявления/постера;
4.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть
Ценности
4.​1.​1.​1
формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.​1.​4.​1
использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.​1.​5.​1
строить высказывания для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
4.​2.​1.​1
читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/ выборочно;
4.​2.​7.​1
сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения, находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода;
4.​2.​4.​1
понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса;
4.​2.​8.​1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей
4.​3.​2.​1
писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного
(с добавлением новых героев, нового сюжета);
4.​3.​4.​1
совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические и пунктуационные ошибки
2 четверть
Культурное наследие
4.​1.​5.​1 строить высказывания для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного;
4.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.​1.​4.​2
сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин
4.​2.​5.​1 определять приемы создания образа автором произведения, определять отношение автора к герою, соотносить свою и авторскую оценку/сопоставлять поступки героев по аналогии/контрасту;
4.​2.​6.​1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль;
4.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
4.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме диафильма/проспекта/презентации/ схем/интервью/
отзыва/заметки/объявления/постера
Мир профессий
4.​1.​1.​1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.​1.​2.​1 пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
4.​2.​3.​1 определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения;
4.​2.​8.​1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей;
4.​2.​6.​1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль
4.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть;
4.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного (с добавлением новых героев, нового сюжета)
3 четверть
Природные явления
4.​1.​3.​1 прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора;
4.​1.​2.​1 пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
4.​2.​1.​1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно; читать по ролям/ выборочно;
4.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/ чтение схем/диаграмм);
4.​2.​5.​1 определять приемы создания образа автором произведения, определять отношение автора к герою, соотносить свою и авторскую оценку/сопоставлять поступки героев по аналогии/контрасту;
4.​2.​7.​2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/
мультфильмах/ музыке/кинофильме
4.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть;
4.​3.​4.​1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические и пунктуационные ошибки
Охрана окружающей среды
4.​1.​1.​1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.​1.​2.​1 пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий);
4.​1.​4.​1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи
4.​2.​2.​1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы;
4.​2.​6.​1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль;
4.​2.​7.​1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения, находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода;
4.​2.​8.​1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей
4.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть;
4.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме диафильма/ проспекта/
презентации/ схем/
интервью/отзыва/ заметки/ объявления/постера
4 четверть
Путешествие в космос
4.​1.​2.​1 пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий);
4.​1.​4.​2
сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин
4.​2.​4.​1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса;
4.​2.​7.​2
сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/
мультфильмах/музыке/кинофильме;
4.​2.​4.​1
понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
4.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме диафильма/
проспекта/
презентации/схем/ интервью/отзыва
/заметки/объявления/ постера;
4.​3.​4.​1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические и пунктуационные ошибки
Путешествие в будущее
4.​1.​1.​1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.​1.​3.​1
прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора;
4.​1.​5.​1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
4.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм);
4.​2.​3.​1
определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения;
4.​2.​7.​1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения, находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода
4.​3.​1.​1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть;
4.​3.​2.​1
писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного
(с добавлением новых героев, нового сюжета)
Примечание:
* в одной четверти цели обучения интегрируются со сквозными темами, исходя из расчета – 2 сквозные темы на четверть.
Приложение 16
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Уйгурский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с уйгурским языком обучения)
Глава 1. Общие положения

3) 4-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тыңдалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Менің Отаным – Қазақстан
4.1.1.1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру; 4.1.4.1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану; 4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
4.2.1.1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп шапшаң оқу; 4.2.1.2 мәтінді іздеу, сараптау, диаграммалар арқылы немесе оның бөліктерінің түрлерін оқу; 4.2.2.1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру; 4.2.4.1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну
4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну; 4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
Құндылықтар
4.1.1.1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру; 4.1.4.1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану; 4.1.5.1 өздерінің идеяларын, ой пікірлерін, сезімдерін, көзқарастарын түсіндіруге, өмірдегі оқиғалармен материалдағы ұқсастықты салыстыру
4.2.1.1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп шапшаң оқу; 4.2.7.1 кейіпкерлердің оқиғалары мен іс-әрекеттерін салыстыру, шығарманың астарындағы мысалдарды анықтау; 4.2.4.1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну; 4.2.8.1 алынатын ақпаратты схема түрінде қорытынды жасайды, өңдейді, және себеп-салдарда байланыстар ұсыну
4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлеңдегі төрт жолды жазу; 4.3.4.1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емле және пунктуация қателерін түзету
2-тоқсан
Мәдени мұра
4.1.5.1 өздерінің идеяларын, ой пікірлерін, сезімдерін, көзқарастарын түсіндіруге, өмірдегі оқиғалармен материалдағы ұқсастықты салыстыру; 4.1.4.1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану; 4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
4.2.5.1 авторының шығармашылығының әдістерін анықтау, автордың қаһарманға деген көзқарасын салыстыруға және авторлық бағалау әрекеттерін салыстыру; 4.2.6.1 гипербола, салыстыру, дербестік, эпитет, метафораны табу және олардың рөлін анықтау; 4.2.4.1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну
4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
3-тоқсан
Табиғи құбылыстар
4.1.3.1 тақырыптың және соңғы бөлігінің сюжетін әзірлеуді, олардың таңдауының себебін түсіну; 4.1.2.1 жұмысты еркін немесе мұғалім анықтаған түрде қайта жазу, қысқаша егжей-тегжейлі, іріктеп, шығарманы әңгімелеу, оқиғалармен бетпе-бет келу
4.2.1.1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп шапшаң оқу; 4.2.1.2 мәтінді іздеу, сараптау, диаграммалар арқылы немесе оның бөліктерінің түрлерін оқу; 4.2.5.1 авторының шығармашылығының әдістерін анықтау, автордың қаһарманға деген көзқарасын салыстыруға және авторлық бағалау әрекеттерін салыстыру; 4.2.7.2 суреттерде, мультфильмдер, әуен, кинофильмдерде, эпизодты бейнелеуі мен өнер туындысын салыстыру
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру; 4.3.4.1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емле және пунктуация қателерін түзету
Қоршаған ортаны қорғау
4.1.1.1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру; 4.1.2.1 жұмысты еркін немесе мұғалім анықтаған түрде қайта жазу, қысқаша егжей-тегжейлі, іріктеп, шығарманы әңгімелеу, оқиғалармен бетпе-бет келу; 4.1.4.1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану
4.2.2.1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру; 4.2.6.1 гипербола, салыстыру, дербестік, эпитет, метафораны табу және олардың рөлін анықтау; 4.2.7.1 кейіпкерлердің оқиғалары мен іс-әрекеттерін салыстыру, шығарманың астарындағы мысалдарды анықтау; 4.2.8.1 алынатын ақпаратты схема түрінде қорытынды жасайды, өңдейді, және себеп-салдарда байланыстар ұсыну
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру; 4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
4-тоқсан
Ғарышқа саяхат
4.1.2.1 жұмысты еркін немесе мұғалім анықтаған түрде қайта жазу, қысқаша егжей-тегжейлі, іріктеп, шығарманы әңгімелеу, оқиғалармен бетпе-бет келу; 4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
4.2.4.1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну; 4.2.7.2 суреттерде, мультфильмдер, әуен, кинофильмдерде, эпизодты бейнелеуі мен өнер туындысын салыстыру; 4.2.4.1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну
4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну; 4.3.4.1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емле және пунктуация қателерін түзету
Болашаққа саяхат
4.1.1.1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру; 4.1.3.1 тақырыптың және соңғы бөлігінің сюжетін әзірлеуді, олардың таңдауының себебін түсіну; 4.1.5.1 өздерінің идеяларын, ой пікірлерін, сезімдерін, көзқарастарын түсіндіруге, өмірдегі оқиғалармен материалдағы ұқсастықты салыстыру
4.2.1.2 мәтінді іздеу, сараптау, диаграммалар арқылы немесе оның бөліктерінің түрлерін оқу; 4.2.3.1 жұмыстағы фактілерді дәлелдейтін тақырыпты және негізгі идеяны анықтау; 4.2.7.1 кейіпкерлердің оқиғалары мен іс-әрекеттерін салыстыру, шығарманың астарындағы мысалдарды анықтау
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру; 4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлеңдегі төрт жолды жазу
Ескерту:
* – тоқсандағы екі ортақ тақырып есебінен бір тоқсанда оқу мақсаттарын ортақ тақырыптармен біріктіріледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
16-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Основная цель обучения предмету "Уйгурский язык" – заложить основу формирования функциональной грамотности, обеспечить развитие всех видов речевой деятельности: аудирования (слушания), говорения, чтения, письма как показателей общей культуры человека.
3. Задачи изучение предмета "Уйгурский язык":
1) формировать лингвистическое отношение к единицам языка;
2) развития видов речевых деятельности (говорение, слушание, чтение, письмо);
3) формировать продуктивную речевую деятельность через обогащение и активизацию словарного запаса;
4) формировать умение сознательно пользоваться предложением для выражения своих мыслей, развитие речевой культуры и культуры общения;
5) формировать гуманистическое мировоззрение, интеллект и духовный мир обучающихся, приобщить их к национальным и общечеловеческим ценностя;
6) воспитывать у обучающихся уважение и внимание к мыслям и чувствам своих одноклассников;
7) развивать коммуникативные умения и навыки через умение слушать и слышать собеседника;
8) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения, высказывать свою позицию, обосновывая ее в соответствии с языковыми нормами.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.

1. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Ұйғыр тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі мақсаты – функционалдық сауаттылығының қалыптасуына негіз болу, сондай-ақ адам мәдениетінің жалпы көрсеткіші ретіндегі тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларының дамыту.
3. "Ұйғыр тілі" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) тіл бірліктеріне тілдік қатынасты қалыптастыру;
2) сөйлеу әрекетінің түрлерін (сөйлеу, тыңдау, оқу, жазу) дамыту;
3) сөздік қорын байыту және белсендіру арқылы сөйлеу әрекетін қалыптастыру;
4) өз ойын жеткізу үшін сөйлемді саналы қолдана білу дағдысын қалыптастыру, сөйлеу мәдениетін және қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
5) оқушылардың гуманистік дүниетанымын, интеллектісі мен рухани дүниесін қалыптастыру, оларды ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу;
6) оқушыларды өз сыныптастарының ойлары мен сезімдеріне құрметпен қарауға, назар аударуға тәрбиелеу;
7) әңгімелесушіні тыңдау және есту қабілеті арқылы коммуникативті дағдыларды дамыту;
8) танымдық қызығушылық пен сөйлеуді жетілдіруге деген ұмтылысты, диалогқа түсуге және әртүрлі көзқарастардың болуы мүмкіндігін тануға, өз позициясын білдіруге, оны тілдік нормаларға сәйкес негіздеуге бейімдеу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың күнделікті іс-әрекетке ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдар болуға бағытталған.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Уйгурский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Уйгурский язык
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году
3) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Объем письменных работ по предмету "Уйгурский язык":
1) словарьный диктант – во 2 классе 5-7 слов, в 3 классе 9-12 слов, в 4 классе 12-15 слов;
2) диктант – во 2 классе 25-30 слов, в 3 классе 35-50 слов, в 4 классе 55-70 слов;
3) объем текста изложений – во 2 классе 40-60 слов, в 3 классе 60-80 слов, в 4 классе 80-100 слов;
4) объем текста сочинений –во 2 классе 25-35 слов, в 3 классе 35-55 слов, в 4 классе 55-70 слов.
8. Базовое содержание учебного предмета "Уйгурский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание) и говорение: аудирование (слушание) как процесс восприятия смысла, добывания информации из устного текста: объяснений учителя, говорение как процесс передачи смысла, информации: высказывание как продукт речи; голос, мимика и жест; диалог; монолог;
2) культура речи: умение слушать собеседника в разных ситуациях, соблюдать речевой культуры; слова, которые используются при общений; поздорововаться, просить прощения, поблогодарить;
3) фонетика: звуки и буквы; слово и его написание; Долгие и тонкие типы гласных (разница между звуками е и и); Правописание я, йо или ю; Краткие звуки и их глухие и глухие формы; П-В, К-Г, К-Г звуки суффиксов, начинающихся с долгого звука; Написание звуков б, д, р, т, г, к, г, к; Правописание букв б, в, г, д в русских словах; Л, Р, М, Н пишутся в каждой букве; написание письма;
4) текст, понятие о тексте: сопоставление текста и отдельных предложений, не объединенных общей темой, связь предложений в тексте, определение темы текста, вычленение опорных слов в тексте, заглавие текста, подбор заглавия в соответствии с содержанием текста; объединение 3-4 предложений в связное высказывание, работа с деформированным текстом (перестановка отдельных предложений, изъятие предложения, не соответствующего теме);

2-тарау. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша жазба жұмыстарының көлемі:
1) сөздік диктант – 2-сыныпта 5-7 сөз, 3-сыныпта 9-12 сөз, 4-сыныпта 12-15 сөз;
2) диктант – 2-сыныпта 25-30 сөз, 3-сыныпта 35-50 сөз, 4-сыныпта 55-70 сөз;
3) мазмұндама мәтінінің көлемі – 2-сыныпта 40-60 сөз, 3-сыныпта 60-80 сөз, 4-сыныпта 80-100 сөз;
4) шығарма мәтінінің көлемі – 2-сыныпта 25-35 сөз, 3-сыныпта 35-55 сөз, 4-сыныпта 55-70 сөз.
8. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Тил вә нутуқ: нутуқниң адәм һаятидики әһмийити вә һа?әтлиги; ағзаки вә язма нутуқ һәққидә чүшүнүк; тавуш күчи, аһаңлиғи – ағзаки нутуқниң қураллири; ағзаки нутуқта һәрикәт билән има-ишарәт; диалог; монолог;
2) Сөзләш мәдәнийити: түрлүк вәзийәтләргә бағлиқ сөһбәтдашни тиңшаш, сөзләш мәдәнийитини сақлаш; саламлишиш әһвалларға бағлиқ пайдилинидиған сөзләр; аманлишиш, өтүнүш, миннәтдарлиқ билдүрүш әһваллирини қураштуруш;
3) фонетика: тавуш вә һәрип чүшәнчиси; боғум вә униң имласи; созуқ тавушларниң қелин вә инчикә түрлири (е, и тавушлириниң өзгичилиги); я, йо, ю һәриплириниң имласи; үзүк тавушлар вә уларниң ?араңлиқ, ?араңсиз түрлири; п-в, қ-ғ, к-г тавушлириниң созуқ тавуштин башланған қошумчиларниң улинишидин новәтлишиши; б, д, р, т, г, к, ғ, қ тавушлириниң йезилиши; б, в, г, д һәриплириниң рус тилидин киргән сөзләрдә йезилиш имласи; л, р, м, н һәриплириниң йезилиши; ң һәрипиниң йезилиши;
4) мәтин, мәтин һәққидә чүшүнүк; ?үмлиләр жиғиндисиниң мәтиндин айримчилиғи; мәтинниң сәрләвһиси вә униңдики асасий ойни ениқлаш; мәтингә, сюжетлиқ рәсимләргә сәрләвһә бериш; сәрләвһә (мәтинниң нами), тирәк сөзләр арқилиқ мәтинниң мәзмунини мол?алаш; тиңшиған мәтин бойичә чүшәнмигән сөзләрни бәлгүләш; тиңшалған мәтин мәзмуни бойичә соалларға ?авап бериш; тиңшалған материалға өз пикрини билдүрүш; оқулған мәтин мәзмуни бойичә соаллар қураштуруш вә ?авап бериш; берилгән тирәк сөзләрни пайдилинип еғизчә һекайә түзүш;

5) структура текста: вступление, основная часть, заключение (концовка), выделение частей текста, их озаглавливание: предложения – форма высказывания основного мысля; роль абзаца текста; связь предложений в тексте; работа с деформированным текстом (перестановка отдельных предложений, изъятие предложения;
6) виды текстов: рассказывать, описать, рассуждать: рассказывать о предметы и явления, описывать; тема текста и определение основных мыслей в нем; сравнительный анализ текстов;
7) предложение: понятие о предложений; особенности предложения от текста; разделение целого текста на предложения, разделение интервалов предложений; виды предложений в зависимости от цели произношения: повествовательное предложение, вопросительное предложение, восклицательное предложение; знак препинания к окончанию предложения (точка, вопросительный и восклицательный знак);
8) связь слов в предложении: найти в предложении слова, которые связаны друг с другом с заданием вопроса; составление предложений из слов с учетом порядка расположения слов; дополнять предложение по вопросу; составление предложений по образцу, схему, рисунку; корректировать и переписать не правильно фразу;
9) лексическое значение слов: слова, близкие по значению (синонимы); слова, противоположные по значению (антонимы); умение использовать источники (словари, справочники, энциклопедии) для отбора необходимой информации по данной теме, вопросу;
10) состав слова: общее понятие о корне слова, значение корня; отличие корня и окончаний; виды окончаний: суффикс и оконочание их обозначение;
11) части речи: слова, называющие предметы, обозначающие признаки, действия (без терминов); слова, отвечающие на вопросы кто? что? (имя существительное); разнообразие лексического значения: группы слов с предметным и абстрактным значением (обозначение лиц, предметов, чувств: человек, радость, настроение, стол, бег, синева); слова, называющие людей и животных и отвечающие на вопрос кто?, слова, называющие неживые предметы и отвечающие на вопрос что?, слова; слова, обозначающие действия предметов и отвечающие на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает? (глагол, без термина); слова, обозначающие признак предмета и отвечающие на вопросы какой? какая? какое? какие? (имя прилагательное); имя числительное и правила числительного , вопросы, связь между числительного и существительного, простые и сложные числительные;
12) творческие работы: написание изложений по плану и вопросам, связанным с изученными, прослушанными и аудиовизуальными материалами; составление постера с использованием опорных слов, рисунков; небольшое описание на основе индивидуального рисунка или сюжетных изображений, составление текстов рассказов; написать простое уведомление, сообщение и инструкцию по шаблону; обнаружение и исправление ошибок (орфографических, пунктуационных, буквенных), допущенных в составленном тексте, с помощью учителя; исправление и перезапись неправильно составленного текста; запись письменных работ в соответствии с каллиграфическими требованиями;

5) мәтинниң тәркиви ( беши, оттури (асасий қисим), ахири (хуласә) һәққидә чүшүнүк; мәтиндики азат йолниң әһмийити; мәтиндики ?үмлиләрниң бағлиниши; тоғра түзүлмигән мәтинни қайтидин қуруш;
6) мәтин түрлири: баянлаш, тәсвирләш, муһакимә қилиш: ?исимлар вә һадисиләр һәққидә баянлаш, тәсвирләш; мәтинниң сәрләвһиси вә униңдики асасий ойни ениқлаш, мәтингә селиштурма тәһлил ясаш;
7) ?үмлә һәққидә чүшүнүк; ?үмлиниң мәтиндин өзгичилиги; мәтинни ?үмлиләргә бөлүш; ейтилишиға қарап ?үмлиләрниң түрлири: хәвәр ?үмлә, соал ?үмлә, үндәш ?үмлә; ?үмлә ахириға қойилидиған тиниш бәлгүлири(чекит, соал бәлгүси, үндәш бәлгүси);
8) ?үмлидики сөзләрниң бағлиниши: соал қоюш арқилиқ ?үмлә ичидики бир-бири билән бағлинишип кәлгән сөзләрни тепиш; сөзләрниң орунлишиш тәртивини диққәткә елип, сөзләрдин ?үмлә қураштуруш; соал бойичә ?үмлини толуқтуруп йезиш; үлгә, схема, рәсимләр бойичә ?үмлә түзүш; тоғра түзүлмигән ?үмлини дуруслап, қайтидин йезиш;
9) сөз вә униң мәнаси: сөз вә униң мәнаси һәққидә чүшүнүк; мәтиндики мәнадаш, зит, аһаңдаш сөзләрниң мәналирини а?ритишни билиш; берилгән мавзу, соал бойичә керәклик әхбаратни таллап елиш үчүн әхбарат мәнбәлирини пайдилинишни билиш (сөзлүк, энциклопедия);
10) сөз тәркиви: сөзниң томур вә қошумчиси һәққидә дәсләпки чүшүнүк елиш; томур вә қошумчилириниң бир-биридин пәрқи; томур вә қошумчиниң бәлгүлиниши; қошумчә түрлири: сөз ясиғучи вә сөз түрлигүчи, уларниң бәлгүлиниши; мәтинниң тәркиви ( беши, оттури (асасий қисим), ахири (хуласә) һәққидә чүшүнүк; мәтиндики азат йолниң әһмийити; мәтиндики ?үмлиләрниң бағлиниши; тоғра түзүлмигән мәтинни қайтидин қуруш;
11) сөз түркүмлири: нәрсиләрниң намини, бәлгүсини, иш-һәрикитини билдүридиған сөзләр һәққидә дәсләпки чүшүнүкни тәкрарлаш; сөз түркүми һәққидә чүшүнүк; исим сөз түркүми, униң мәнаси; хас исим вә умумий исим; хас исимниң йезилиш имласи; исимларниң бирлик вә көплүк түрлири; исимларниң көплүк қошумчилирини сөз тәркивидә тәһлил қилиш, уларни дурус қоллиниш; пеил вә униң ениқлимиси, соаллири; аддий вә мурәккәп пеиллар; сүпәт вә униң ениқлимиси, соаллири; исим вә сүпәтниң бағлиниши; түп вә ясалма сүпәтләр; сан сөз түркүми вә униң ениқлимиси, соаллири; сан сөз түркүминиң исим сөз түркүми билән бағлинишип ейтилиши; санақ вә дәри?ә санлар;
12) и?адий ишлар оқуған, тиңшиған вә аудиовизуаллиқ материалларға бағлинишлиқ соаллар билән ре?ә бойичә изаһәт йезиш; тирәк сөзләрни, рәсимләрни пайдилинип, постер қураштуруш; йәкә рәсим яки сюжетлиқ рәсимләр бойичә қисқа тәсвирләш, баянлаш мәтинлирини түзүп йезиш; үлгә бойичә аддий хәвәрләндүрүш, нусхилиқ йезиш; түзүлгән мәтиндики әвәтилгән хаталарни (орфографиялиқ, пунктуациялиқ, һәриплик) муәллимниң ярдими билән тепип түзитиш; дурус түзүлмигән мәтинни түзәп, қайтидин йезиш; язма ишларни каллиграфиялиқ тәләпләргә лайиқ йезиш;

13) повторение прошлого в течение года.
9. Базовое содержание учебного предмета "Уйгурский язык" для 3 класса:
1) язык и речь: особенности устной и письменной речи;
2) культура речи: разговор с соблюдением норм; планируя систему своей речи в различных ситуациях общения; привлечение внимания слушателей с применением интонации; невербальных языковых средств (жестов, мимики), вводных слов; соблюдение языковых и этических норм при выражении своей точки зрения на посторонее мнение;
3) текст: повторение пройденного во 2 классе материала по тексту; определение структурных частей текстов рассказов, описаний, рассуждений и их структурных частей помощью вспомогательных слов; определение темы текста и основной мысли в ней; составление вопросов, направленных на выражение своего мнения по содержанию текста и ответы на них; сравнительный анализ текстов; сравнение видов, стилей текстов, заданных по схожим темам;
4) выделить опорные слова по прослушанному тексту; ответы на открытые и закрытые вопросы; рассуждение о содержании текста по заданной теме и рисункам, фото, диаграммам; составление устного рассказа с применением темы, опорных слов и плана;
5) слова-обращения, их знаки препинания; вводные слова и их знаки препинания;
6) фонетика: повторение пройденного во 2 классе материала о звуках; усвоение особенностей звуков; э, е, ф, в, ц, ч, ш, щ; прививать навыки правильного произношения и грамотного письма этих звуков; сравнение звуков и особенностей букв в, ф; особенности звуков и букв ч, щ; звуки х, һ и особенности их произношения; орфография слов со звуками х, һ; произношение парных согласных с соблюдением сингармониза (шәнбә – шәмбә, нанға – наңға);
7) слово и его значение: повторение полученных знаний о слове и его значений; работа со значением слова; слово применяется с прямым и переносным значением и обратить внимание на применение слов в нескольких значениях; слова с одинаковыми и противоположными по значению; понимать значение слов с прямым и переносным значением по контексту, применять в речи; с помощью словарей раскрыть значение новых слов по заданной теме из различных источников (текст, словарь, схема, карта, диаграмма), вопросу, встречаемых в информации, их систематизация, определить важные моменты в сведениях;
8) состав слова: повторение знаний, полученных во 2 классе о составе слова; коренное и производное слово; суффикы, образующие производные слова; однокоренные слова; орфография окончаний: соблюдение сингармонизма слогов, изменение некоторых букв или их выпадение в словах при присоединении окончаний;

13) жил бойичә өтүлгәнни тәкрарлаш.
9. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тил вә нутуқ: ағзаки вә язма нутуқниң алаһидиликлири;
2) нутуқ мәдәнийити: һәрхил вәзийәтләргә бағлиқ өз сөзини тоғра қураштуруп, тил нормилирини сақлап сөзләш; интонацияни, вербал әмәс тиллиқ қуралларни (һәрикәт билән има-ишарәт), қаратма сөзләрни қоллинип, тиңшиғучиниң диққитини ?әлип қилиш; өзгиниң пикригә өз көз қаришини билдүрүштә тиллиқ вә этикилиқ нормиларни сақлаш;
3) мәтин: мәтин һәққидә 2-синипта өтүлгәнни қайтилаш, ярдәмчи сөзләрниң ярдими билән баянлаш, тәсвирләш, муһакимә қилиш мәтин түрлирини вә уларниң қисимлирини ениқлаш; мәтинниң сәрләвһисини вә униңдики асасий ойини ениқлаш; мәтин мәзмуни бойичә пикир билдүрүшкә йөнәлгән соаллар түзүш вә ?авап бериш; мәтинләргә селиштурма тәһлил ясаш; бирдәк мавзуда берилгән мәтинләр түрлирини, стилини селиштуруш;
4) тиңшалған мәтин бойичә тирәк сөзләрни бәлгүләш; очуқ вә йепиқ соалларға ?авап бериш; берилгән сәрләвһә, фото, диаграмма, рәсимләр бойичә мәтинниң мәзмунини мол?алаш; берилгән мавзу, тирәк сөзләрни, ре?ини пайдилинип еғизчә һекайә қураштуруш;
5) қаратма сөз, униң тиниш бәлгүси; қистурма сөз вә униң тиниш бәлгүси;
6) фонетика: тавуш һәққидә 2-синипта өтүлгәнни тәкрарлаш; э, е, ф, в, ц, ч, ш, щ тавушлириниң алаһидиликлирини өзләштүрүш; бу тавушларни дурус тәләппуз қилиш вә саватлиқ йезишни үгитиш; в, ф һәриплири билән кәлгән сөзләрни саватлиқ йезишни үгиниш; ч, щ һәриплири билән кәлгән сөзләрни саватлиқ йезишни үгиниш; х, һ тавушлири, уларниң ейтилиш алаһидиликлири; х, һ тавушлириға бағлиқ сөзләрниң имласи; сөз ичидики қатар турған үзүк тавушларниң өзара аһаңдашлиғини сақлап ейтиш (шәнбә – шәмбә, нанға – наңға);
7) сөз вә униң мәнаси; сөз вә униң мәнаси һәққидә берилгән чүшүнүкни әскә чүшириш; сөз мәналири билән иш: сөз өзиниң удул мәнасидин башқа көчмә мәнада келишини вә бир сөзниң бир нәччә мәнада ишлитилишини байқаш; мәнадаш вә зит мәналиқ сөзләр; удул вә көчмә мәналиқ сөзләрниң мәнасини чүшиниш, нутуқта пайдилиниш; һәрхил әхбарат мәнбәлиридин (мәтин, сөзлүк, схема, ?әдвәл,) берилгән мавзу, соал бойичә алған әхбаратларда учришидиған йеңи сөзләрниң мәналирини сөзлүкләр арқилиқ ечиш, топлаш, мәлуматлардики муһим чүшәнчилирини ениқлаш;
8) сөз тәркиви: сөз тәркиви бойичә 2-синипта өтүлгәнни тәкрарлаш, түп вә ясалма сөз; ясалма сөзләрни ясайдиған қошумчилар; томурдаш сөзләр; қошумчиларниң имласи; боғумларниң аһаңдашлиғини сақлаш (сөз ахиридики үзүк тавушларниң түрлиригә лайиқ, қелин боғумлуқ сөзгә қелин боғумлуқ, инчикә боғумлуқ сөзгә инчикә боғумлуқ қошумчиларниң улиниши), қошумчә уланғанда бәзи сөзләрниң ахиридики тавушларниң өзгириши һәққидә чүшүнүк;

9) предложение: повторение знаний, полученных во 2 классе о предложениях; члены предложения; главные и второстепенные члены предложения; связь между подлежащим и сказуемым; постановка дефиса между подлежащим и сказуемым; неполные и полные предложения; составление предложений по образцам схем и вопросам;
10) части речи: повторение данных понятий о частях речи; повторение пройденного во 2 классе материала об именах существительных; основные и производные имена существительные; словообразовательная функция суффиксов; спряжение существительных; притяжательные окончания, их единственная и множественная формы; орфография притяжательных окончаний; повторение данных знаний о глаголах; основные и производные глаголы; положительная и отрицательная форма глагола; части речи; повторение полученных знаний об именах прилагательных; основные и производные имена прилагательные; ознакомление с суффиксами сравнительной степени имен прилагательных; повторение знаний, полученных об именах числительных; количественные и порядковые числительные;
11) творческая работа: рассказ, сравнительный анализ на основе плана и схемы с применением опорных слов, с помощью вспомогательных слов составление и запись текстов-рассуждений с примением вспомогательных слов; с применением схемы, графика, таблицы, фоторисунков составить и написать текст (письмо, приглашение, инструкция); написать автобиографию, дневник с сообщением личных действий; поиск допущенных (пунктуационные, орфографические, грамматические, стилистические) ошибок, исправление их с помощью словаря и справочника;
12) повторение пройденного за год.
10. Базовое содержание учебного предмета "Уйгурский язык" для 4 класса:
1) язык и речь: расширение знаний об устной и письменной речи; составление монолога с применением опорных слов и плана;
2) культура речи: составление диалога в рамках определенной темы в соответствии с целью и среды разговора, учет возраста, состояния, влияния на чувства и настроение собеседника; заинтересовать слушателя темой с применением интонации, невербальных языковых средств (жестов, мимики), вводных слов, междометий;
3) фонетика: формирование понятий о сингармонизме слогов; произношение и написание гласных звуков внутри слова с учетом сингармонизма по твердости и мягкости; понятие о сингармонизме звуков; применение закона сингармонизма звуков при соединении окончаний; при присоединении окончания к корню с последней твердой гласной первый звук окончания должен начинаться на твердую гласную; если последний звук корня является глухим или сонорным, первый звук присоединяемого окончания также должен быть глухим или сонорным; под влиянием гласного звука последняя глухая согласная корня меняется на сонорную или звонкую;

9) ?үмлә: ?үмлә һәққидә 2-синипта өтүлгәнни тәкрарлаш; ?үмлә әзалири: егә билән хәвәрниң бағлиниши; егә билән хәвәрниң оттуриға қойилидиған сизиқчә; жиғиқ вә йейиқ ?үмлә; үлгә схема, соал бойичә ?үмлә қураштуруш;
10) сөз түркүмлири һәққидә берилгән билимни тәкрарлаш; исим сөз түркүми һәққидә 2-синипта өтүлгән материални әскә елиш; түп вә ясалма исимлар; исимларниң түрлиниши; исимларниң егилик қошумчилири; ясалма исимларни ясайдиған қошумчилар; исимларниң түрлиниши; униң бирлик вә көплүк түрлири; егилик қошумчилириниң имласи; пеиллар һәққидә берилгән билимни әскә чүшириш; түп вә ясалма пеиллар; болушлуқ вә болушсиз пеиллар;
11) и?адий иш: ре?ә яки схема асасида тирәк сөзләрни пайдилинип баянлаш, тәсвирләш вә ярдәмчи сөзләрни пайдилинип муһакимә мәтинлирини түзүп йезиш; оқуған, тиңшиған вә аудиовизуаллиқ материаллар бойичә ре?ә түзүп, изаһәт йезиш; схема, график, ?әдвәл, фоторәсимләрни пайдилинип мәтин (хәт, тәклипнамә, нусхилиқ, презентация) қураштуруп йезиш; өзиниң иш-һәрикити баянланған күндүлүк, тәр?имә һал йезиш; әвәтилгән хаталарни (пунктуациялиқ, орфографиялиқ, грамматикилиқ, стилистикилиқ) тепип, орфографиялиқ сөзлүк арқилиқ түзитиш;
12) жил бойи өткәнни тәкрарлаш.
10. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Тил вә нутуқ: ағзаки вә язма нутуқ һәққидә билимини кәңәйтиш; ре?ә вә тирәк сөзләрни пайдилинип монолог түзүш;
2) Нутуқ мәдәнийити: нутуқ мәхсити вә орниға мувапиқ бәлгүлүк бир мавзу әтрапида диолог түзүш; сөһбәтдашниң йеши, һиссияти, кәйпиятини диққәткә елиш; интонацияни, вербаллиқ әмәс тиллиқ қуралларни (һәрикәт, има-ишарәт) қистурма сөз, ярдәмчи сөзләрни пайдилинип мавзуға тиңшиғучиниң диққитини ?әлип қилиш;
3) фонетика: боғумларниң аһаңдашлиғи һәққидә уқум қелиплаштуруш: созуқ тавушларниң сөз ичидә қелин-инчикә болушиға қарап аһаңдашлиғи билән ейтилиши вә йезилиши; сөзгә қошумчиларниң улинишида тавушларниң аһаңдашлиқ хусусийитини пайдилиниш: томурниң ахирқи тавуши ?араңлиқ болса, униңға ?араңлиқ үзүк тавуштин башланған, ?араңсиз үзүк тавуш билән аяқлашқан болса, ?араңсиз үзүк тавуштин башланған қошумчә таллап елиш; қошумчиларниң улинишидин томур сөзниң ахиридики һәрипниң өзришини билиш;

4) текст: расширить полученные сведения о видах текста (рассказ, описание, рассуждение); анализ структуры теста; определить взаимосвязь между темой и содержанием текста; определение содержательных и структурных особенностей рассуждения (объяснение, доказательство, заключение); составление вопросов, направленных на принятие решения по содержанию и подготовка на них ответов; сравнительный анализ текстов: сравнение текстов разного жанра по единой тематике;
5) внесение заметок по основным моментам прослушанного материала и пересказ содержания текста на их основе; рассуждение о содержании текста по заданной теме и доказательство своей мысли по диаграмме, схеме, таблице; самостоятельная оценка содержания аудио-видеозаписи;
6) словосочетание, предложение: повторение пройденного относительно предложений; словосочетания в предложениях; однородные члены предложения и знаки препинания; простое и сложное предложение; составление сложного предложения по схеме; знаки препинания в сложных предложениях;
7) знаки препинания, применяемые в диалоге;
8) общие сведения о составных словах: слитные слова; образование слитных слов и часто встречаемые виды; парные слова, их состав; значение и орфография парных слов; сокращенные слова; образование сокращенных слов их орфография; образование слов путем объединения, сочетания;
9) слово и его значение: дать сведения об устойчивых словосочетаниях; уметь различать устойчивые словосочетания по контексту; понимать их значение, применять в речи; поиск заданного текста, необходимой информации из различных источников (текст, словарь, схема, карта, диаграмма), определение значения встречаемых новых слов по контексту; резюмирование и оценка информации;
10) части речи: повторение пройденного об имени существительном; склонение имен существительных; названия падежей, окончания и склонение; орфография падежных окончаний; склонение слов с притяжательными окончаниями; склонение слов с окончанием множественногго числа; личные окончания, их единственный и множественный вид; повторение пройденного о глаголах; спряжение глагола; спряжение глагола единственного и множественного числа; времена глаголов: настоящее время, прошедшее время, будущее время; имя прилагательное; прилагательные с противоположным значением; числительные; простые и составные имена числительные, орфография; общие сведения о местоимении; личные местоимения, их склонение; понятие о наречии; понятии о служебных словах, их значение; написание служебных слов и окончаний; междометия и их орфография; понятие о подражательных словах; их значение и орфография;

4) мәтин: мәтин түрлири (баянлаш, тәсвирләш, муһакимә қилиш) тоғрилиқ берилгән уқумни кәңәйтиш, мәтин тәркивини тәһлил қилиш; мәтин сәрләвһиси вә мәзмуниниң өз ара мувапиқлиғини ениқлаш; униң асасий ойини муһакимә қилиш; мәтин мәзмуни бойичә йешимини тепишқа қаритилған соаллар қураштуруш вә ?авап бериш; мәтинләргә селиштурма тәһлил ясаш: охшаш мавзуда берилгән мәтинләрниң жанрлирини селиштуруш;
5) тиңшалған материал бойичә асасий чүшәнчилирини таллап елиш вә улар асасида мәзмунини ейтип бериш; берилгән мәтин сәрләвһиси, диаграмма, схема ?әдвәл бойичә мәтинниң мәзмунини мол?алаш вә униң асасий ойини дәлилләш; аудио-видеоязма мәзмунини баһалаш;
6) сөз бирикмилири, ?үмлә: ?үмлә бойичә өтүлгәнни тәкрарлаш; ?үмлидики сөз бирикмилирини тепиш; ?үмлиниң бирхил әзалири вә уларниң тиниш бәлгүси; аддий вә мурәккәп ?үмлә; ?үмлини схема бойичә түзүш; қошма ?үмлиниң тиниш бәлгүси; диологта қоллинидиған тиниш бәлгүлири;
7) диологта пайдилинилидиған тиниш бәлгүлири;
8) мурәккәп сөзләр һәққидә чүшүнүк: мурәккәп сөзләр һәққидә дәсләпки чүшүнүк: бириккән сөзләр; бириккән сөзләрниң ясилиши вә көп учришидиған түрлири; қош сөзләр вә уларниң ясилиши; қош сөзләрниң мәнаси вә имласи; қисқарған сөзләр; қисқарған сөзләрниң ясилиши вә имласи; бириккип кетиш, ?үплиниш, тәкрар ейтилиш арқилиқ мурәккәп сөзләрни ясаш;
9) сөз вә униң мәнаси: турақлиқ сөз бирикмилири һәққидә чүшүнүк бериш; мәтиндә турақлиқ сөз бирикмилири билән көп мәналиқ сөзләрни а?ритишни билиш, мәнасини чүшиниш, нутуқта пайдилиниш; түрлүк әхбарат мәнбәлиридин (мәтин, сөзлүк, схема, ?әдвәл, диаграмма) берилгән мавзу бойичә керәклик мәлуматни тепиш, йеңи сөзләрниң мәнасини мәтин мәзмуни бойичә ениқлап, әхбаратни хуласиләш, баһалаш;
10) сөз түркүмлири: исим һәққидә өтүлгәнни тәкрарлаш, исимниң түрлиниши: келиш қошумчилири билән түрләш; келиш қошумчилириниң имласи; егилик қошумчилири билән түрлиниши; көплүк қошумчилириниң түрлиниши; исим түрлири; исимларниң бирлик вә көплүк түрлири; пеил һәққидә өтүлгәнни тәкрарлаш; пеилларниң түрлиниши; пеил заманлири: һазирқи, өткән, келидиған заман; бирлик вә көплүк түрлириниң үлгилири; сүпәт сөз түркүми; қарши мәналиқ сүпәт сөзлири; сан сөз түркүми; санақ вә дәри?ә санлар, уларниң имласи; алмаш, алмаш һәққидә умумий чүшүнүк, уларниң хизмити; алмашларниң түрлиниши; рәвиш һәққидә чүшүнүк; келишләр һәққидә чүшүнүк, уларниң хизмити; ярдәмчи сөзләр вә уларниң имласи; уланмилар һәққидә чүшүнүк; уларниң хизмити вә имласи;

2. Цель обучения литературному чтению – способствовать развитию личности ребенка средствами искусства слова, воспитывать потребность в общении с искусством, ввести школьника в мир художественной литературы, приобщая его к духовному опыту человечества, формировать в процессе читательской деятельности навыки функциональной грамотности младших школьников.
3. Для достижения поставленной цели изучения предмета "Литературное чтение" необходимо решение следующих практических задач:
1) овладение знаниями о литературном наследии Казахстана через чтение художественных произведений;
2) формирование коммуникативных навыков;
3) формирование у обучающихся взаимопонимания, ответственности за свои и чужие действия, уважения нравственных качеств через ознакомление с лучшими образцами мировой и отечественной детской литературы;
4) совершенствование полноценного навыка чтения (правильности, беглости, осознанности и выразительности);
5) формирование читательской культуры обучающихся;
6) совершенствование критического мышления;
7) развитие умений анализировать тексты познавательного характера, согласно целям;
8) принимать правильные решения с применением полученных знаний;
9) формирование навыков по поиску информации в текстах различного типа, использование их для решения учебных задач.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (уйгурским, казахском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Литературное чтение"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Литературное чтение"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Норма техники чтения по предмету "Литературное чтение":

2. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мақсаты – балалардың өнерін, өнер арқылы дамыту, өнермен байланыста болу қажеттілігін тәрбиелеу, білім алушыны әдебиет әлеміне енгізу және оны адамзаттың рухани тәжірибесімен қамтамасыз ету, білім алушылардың функционалдық сауаттылық дағдыларын оқу барысында қалыптастыру.
3. Бастауыш мектептегі пәндерді зерттеу мақсатына жету үшін келесі практикалық міндеттер шешіледі:
1) көркем шығармаларды оқу арқылы Қазақстанның әдеби мұрасы туралы білімді меңгерту;
2) коммуникативті дағдыларды қалыптастыру;
3) әлемдік және отандық балалар әдебиетінің озық үлгілерімен таныстыру арқылы оқушылар арасында өзара түсіністікті, өзінің және өзгенің іс-әрекетіне жауапкершілікті, адамгершілік қасиеттерді құрметтеуді қалыптастыру;
4) толыққанды оқу дағдысын (дұрыс, еркін, түсініп және мәнерлеп) жетілдіру;
5) оқушылардың оқу мәдениетін қалыптастыру;
6) сыни тұрғыдан ойлауды жетілдіру;
7) қойылған мақсатқа сәйкес танымдық сипаттағы мәтіндерді талдау дағдыларын дамыту;
8) алған білімдерін пайдалана отырып, дұрыс шешім қабылдау;
9) оқу міндеттерін шешуде пайдалана отырып, әртүрлі типтегі мәтіндерден ақпаратты іздеу дағдыларын қалыптастыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (ұйғыр, қазақ, және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлікте дамуы білім алушылар бойында білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім" сияқты негізгі құндылықтарын дарыту, бойына сіңіруі үшін негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың оның мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдарлары бола алады.
2-тарау "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Оқу дағдыларын қалыптастырудың нормалары:

1) в конце І полугодия во 2 классе читает 40-50 слов в минуту, в конце ІІ полугодия читает 50-60 слов в минуту;
2) в конце І полугодия в 3 классе читает 60-70 слов в минуту, в конце ІІ полугодия читает 70-80 слов в минуту;
3) в конце І полугодия в 4 классе читает 80-90 слов в минуту, в конце ІІ полугодия читает 90-105 слов в минуту. Примечание: подражательные слова, союзы, частицы, междометия считаются как слова.
8. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 2 класса:
1) жанры устного народного творчества: стихотворения для детей, считалки, восхваление, небылицы, о животных (стихи, спор животных), песни о Наурыз, сказки, пословицы и поговорки, загадки, скороговорки, письменная литература: песни-стихи А. Хамзаогли, С. Саргаскаева, Л. Толстой, Ш. Бейшеналиева, В.Осеевой, М. Гумерова, М. Махамдинова, ?. Розахунова, Т. Наматова, А. Масимова, П. Махсатовой, И. Бахтия, А. Хезимова, М. Жалилова, И. Хошурова, Х. Хамраева, К. Хасамдинова, Т. Тохтамова, Х. Искандарова, М. Меримова, А. Хасан, И. Ахмат-Сабир, Р. Абдикадировой, С. Жунисова, К. Исмайилова, М. Торежанова, В. Осман, М. Зверева, Т. Кутлук, Д. Сланбетовой, А. Ганиева, Х. Исламова, П. Сабитовой сказки, былины, рассказы;
2) научно-познавательные произведения: статья, воспоминания биография, дневники (о вселенной, подводном мире, природных явлениях, тайнах природы, обычаях народа, традициях народа);
3) произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;
4) литературно-теоретические знания: жанры устного народного творчества (сказки, легенды, стихи, загадки, пословицы-поговорки, скороговорки), создание композиции в рифму, эмоциональное состояние поэта (виды песен: лирика природы, стихи-посвящение, басни, шуточные стихи) понятие художественной речи в тексте, виды текста, основные сведения о простых мыслях в тексте, диалог;
5) работа с текстом: ответить на заданные вопросы по содержанию произведения; изложение, инсценирование содержания прослушанного или прочитанного текста по плану, составление текста по опорным словам, плану, написание начала/середины/концовки текста, написание альтернативного окончания к известной истории, определение темы и основной мысли произведения; прогнозирование развития событий по началу/концу текста или по заголовку, пересказывание текста, словесное рисование портретов героев произведения, предоставление информации в форме рисунков и диаграмм, работа с текстами (инсценирование, чтение по ролям, создание диафильма/мультфильма), сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах, работа со словарем, написание творческих работ с использованием каллиграмм/рисунков/ аппликаций/фотографий;

1) 2-сыныпта бірінші жартыжылдығында – 40-50 сөз, екінші жартысында – 50-60сөз,
2) 3-сыныпта бірінші жартыжылдықта – 60-70 сөз, екінші жартысында – 70-80 сөз,
3) 4-сыныпта бірінші жартыжылдықта – 80-90 сөз, екінші жартысында – 90-105 сөз, Көмекші сөздер, шылаулар, одағай сөздер жеке сөз ретінде қарастырылады.
8. Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) оқытылатын шығармалар: балиларға беғишланған шеир, дудуқлимай тез оқи, төрт мисра қошақлар, нахшилар ( һайванатлар, тәбиәт тоғрисида шеирлар), Норуз нахшиси, чөчәкләр ( һайванатлар тоғрисидики чөчәкләр билән тоқума вақиәлик чөчәкләр), мақал-тәмсилләр, һәртүрлүк мавзудики тепишмақ, ләтипиләр, язма әдәбияти үлгилиридин: М.Мәһәмдинов, ?. Розахунов, Т. Намәтов, А. Мәсимов, П. Мәхсәтова, И. Бәхтия, А. Һезимов, М. ?әлилов, И. Һошуров, Х. Һәмраев, К. Һасамдинов, Т. Тохтәмов, Һ. Искәндәров, М. Меримов, А. Ғәниев, Һ. Исламов, П. Сабитованиң шеир-нахшилири, чөчәк-мәсәллири, һекайилири;
2) илмий-тонушлуқ қизғинлиқ әсәрлири: мақалә, әсләтмә, өмүр баян (асман алими, су асти тирикчилиги, тәбиәт һадисилири, ярилиш сирлири, хәлиқниң урпи-адәтлири тоғрисида);
3) дуния хәлиқ балилар әдәбиятиниң көрнәклик әрбаплириниң үлгилик әсәрлири: һекайә, мәсәл, чөчәкләр;
4) әдәбий-теориялиқ билим: хәлиқ еғиз әдәбияти һәққидә (чөчәк, төрт мисра, қошақ, тепишмақ, мақал-тәмсилләр, дудуқлимай тез оқи) шаирниң кәйпияти тоғрисида чүшүнүк (шеир түрлири: тәбиәт лирикиси, мәсәл шеирлар, һәзил чақ-чақ шеирлар), мәтиндики бәдиий сөз һәққидә практикилиқ түрдә чүшүнүк, мәтин түрлири, мәтиндики асасий ой тоғрисида аддий мәлумат, диалог тоғрисида;
5) мәтин билән иш: әсәрниң мәзмуни бойичә берилгән соалларға ?авап бериш, әсәрниң мәзмунини тәйяр ре?ә бойичә, яки өз сөзи билән ейтиш, үзүндисини сөзләп бериш, сәһниләштүрүш, әсәрниң мавзуси билән үзүндисигә (баш бөлүмигә) сүйинип, вақиәниң ахирини мол?алаш, өз ойи билән сезимини тирәк сөзләрни пайдилинип йәткүзүш, аддий вә ениқ соалларни қоюш, униң ?ававини әсәрдин тепиш, әсәрниң мавзуси вә асасий ойини ениқлаш, муәллимниң ярдими билән бәдиий әсәрдики вақиәниң башлинишини, аяқлишишини ениқлаш, мәтиндики асасий ойини, униң башлиниши, давамини, аяқлишишини ениқлаш, мәтинни сөзләш, мәтин қәһриманлирини аташ, қәһриманниң сиртқи көрүнүшини тәсвирләш, ми?әз-хулқи билән иш-һәрикитини баһалаш, соалға ?авапни китаплардин, топламлардин, сөзлүкләрдин тепиш вә әхбаратни берилгән үлгә бойичә, ?әдвалға селиш, бәдиий әсәр үзүндисини башқа үлгидики (иллюстрация, мультфильм) нусхилири билән селиштуруш, мәтингә берилгән рәсимләр билән иш, мәтин мәзмуни бойичә рәсим селиш, сөзлүк билән ишни жүргүзүшкә қатнишиш, чүшәндүрилидиған сөзләр билән ишләш, язмичә и?адий ишларни жүргүзүш: һекайиләр, тепишмақ йезиш, яки тәйяр төрт мисра қураштуруш, рәсим, каллиграмма, аппликация, фотосүрәтләр пайдилинип, и?адий ишләш;

6) читательские навыки: чтение вслух, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям, чтение про себя, поисковое/ознакомительное чтение.
9. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 3 класса:
1) жанры устного народного творчества: мифы и легенды, бата, басни, слова назидания, ораторские речи; образцы письменной литературы: представленные произведения писателей, поэтов: песни, эпосы, сказки, басни, расказы А. Хамзаогли, С. Саргаскаева, Л. Толстой, Ш. Бейшеналиева, В.Осеевой, М. Гумерова, М. Махамдинова, ?. Розахунова, Т. Наматова, А. Масимова, П. Махсатовой, И. Бахтия, А. Хезимова, М. Жалилова, И. Хошурова, Х. Хамраева, К. Хасамдинова, Т. Тохтамова, Х. Искандарова, М. Меримова, А. Хасан, И. Ахмат-Сабир, Р. Абдикадировой, С. Жунисова, К. Исмайилова, М. Торежанова, В. Осман, М. Зверева, Т. Кутлук, Д. Сланбетовой, А. Ганиева, Х. Исламова, П. Сабитовой.
2) научно-познавательные произведения: статьи, воспоминание, биография, дневники (о вселенной, подводном мире, природных явлениях, тайнах природы, тайнах человечества, техническом прогрессе, обычаях народа, традициях народа);
3) произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;
4) литературно-теоретические знания: определение жанровых особенностей устного народного творчества (сказка, легенда, бата, скороговорка, загадка, пословицы-поговорки, слова-назидания, ораторские слова), понятие о басни, рассказах, определение темы, идеи, сюжета произведения, описание внешнего вида героя, оценивание его поступков, сравнение, олицетворение, эпитеты, и их роль, составление диалога, монолога);
5) работа с текстом: определение темы и основной мысли произведения, определение развития событий по началу/концу текста или по заголовку, формулирование простых, уточняющих вопросов, описание внешнего вида героя, его действия, изменения в его поступках и оценивание его поступков, сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах, извлечение конкретной информации из различных источников, представление полученной информации в виде схемы, таблицы, пересказ по плану, драматизация, определение в текстах и разделах текста ключевые моменты, работа со словарем, написание творческих работ: письмо герою/сказки/рассказа;
6) читательские навыки: чтение вслух, беглое, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям/выборочно, просмотровое/ изучающее/чтение с пометками.
10. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 4 класса:

6) оқуш адәтлири: әсәрни дурус һәм чүшинип оқуш, рольға бөлүп, раван оқуш, әсәрни ичидә оқуп, униңдики керәклик әхбаратларни бәлгүләп оқуш.
9. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Еғиз әдәбият үлгилири: ривайәт, һекайә, мәсәлләр, һазир?авап сөзләр, нәқил сөзләр, язма әдәбият үлгилири:шаир-язғучиларниң әсәрлири: М.Мәһәмдинов, ?. Розахунов, Т. Намәтов, А. Мәсимов, П. Мәхсәтова, И. Бәхтия, А. Һезимов, М. ?әлилов, И. Һошуров, Х. Һәмраев, К. Һасамдинов, Т. Тохтәмов, Һ. Искәндәров, М. Меримов, А. Ғәниев, Һ. Исламов, П. Сабитованиң шеир-нахшилири, чөчәк-мәсәллири, һекайилири;
2) илмий- тонушлуқ қизғинлиғи әсәрлири: мақалә, өмүр баян, күндилик (асман алими, су асти тирикчилиги, тәбиәт һадисилири, адәмзат сирлири, техника йеңилиқлири, хәлиқниң урпи-адәтлири тоғрисида);
3) дуния хәлиқ балилар әдәбиятиниң көрнәклик әрбаплириниң үлгилик әсәрлири: һекайә, мәсәл, чөчәкләр;
4) әдәбий-теориялиқ билим: хәлиқ еғиз әдәбиятиниң асасий жанрлири (чөчәк, ривайәт, ләтипиләр, тепишмақ, мақал-тәмсилләр, нәқил сөзләр, һазир?авап сөзләр) тоғрисидики уқумлар, уларниң баш бәлгүлири, мәсәл, һекайә тоғрисида уқум, әсәрниң мәзмуни, идеяси, сюжети һәққидә аддий чүшәнчиләр, эпитет, уларниң ениқлимилири, қәһриманға ми?әзнамә, портрет, диалог, монолог тоғрисида);
5) мәтин билән иш: әсәрниң мавзусини ениқлаш вә асасий ойини көрситип турған мәтин бөлигини, ?үмлини тепиш, бәдиий әсәрдики вақиәниң башлинишини, аяқлишишини ениқлаш, қоллинишқа (практикилиқ) вә баһалашқа асасланған соаллар қоюш һәм ?авап бериш, қәһриманниң портретини тәсвирләш, униң иш-һәрикити билән ми?әз-хулқиниң өзгириш сәвәплирини мәтиндин тепип, баһалаш, бәдиий әсәр үзүндисини башқа үлгидики (иллюстрация, музыка, мультфильм) нусхиси билән селиштуруш, әсәрниң мәзмуниға мувапиқ түрлүк мәнбәләрдин: иллюстрация, әдәбий китаплар, мультфильмлардин ениқ әхбаратни тепиш вә әхбаратни схема түридә бериш, әсәрниң мәзмунини бирикип қураштурған ре?ә бойичә яки өз сөзи билән толуқ сөзләш, сәһниләштүрүш, мәтиндин яки мәтин бөлүмлиридин тирәк сөзләрни көрситиш, тирәк сөзләр билән асасий ой арисидики бағлинишни орнитиш, сөзлүк билән иш елип бериш, и?адий ишлар: әсәр қәһриманиға хәт, чөчәк (қәһриман қошуш, ахирини өзгәртиш), шеир (төрт мисра), һекайә (оқуғини, көргини бойичә) йезиш;
6) оқуш адәтлири: әсәрни ичидә чүшинип оқуш, көз жүгәртип, түртип елип, керәклик әхбаратни тепип, бәлгү қоюп, тәнқидий нуқтидин баһалап оқуш.
10. "Литературное чтение" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:

1) жанры устного народного творчества: отрывки их героического эпоса, легенды и мифы, ораторские слова, сказки, басни, рекомендуемые произведения (стихотворения, сказки, басни, рассказы писателей и поэтов: А. Хамзаогли, С. Саргаскаева, Л. Толстой, Ш. Бейшеналиева, В.Осеевой, М. Гумерова, М. Махамдинова, ?. Розахунова, Т. Наматова, А. Масимова, П. Махсатовой, И. Бахтия, А. Хезимова, М. Жалилова, И. Хошурова, Х. Хамраева, К. Хасамдинова, Т. Тохтамова, Х. Искандарова, М. Меримова, А. Хасан, И. Ахмат-Сабир, Р. Абдикадировой, С. Жунисова, К. Исмайилова, М. Торежанова, В. Осман, М. Зверева, Т. Кутлук, Д. Сланбетовой, А. Ганиева, Х. Исламова, П. Сабитовой), научно-познавательные произведения: статьи, очерки, воспоминания, биография, дневники, произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;
2) литературно-теоретические знания: определение в художественных текстах пейзажа, характеристика портрета, составление диалога, монолога, гипербола, сравнение, олицетворение, эпитет, метафора и их роль, высказывание своих идей, чувств, мыслей, определение фантастических произведений, лирики, создание портрета, сюжета, характера героя, мимики, жеста;
3) работа с текстом: сопоставление своей и авторской оценки к тексту, формулирование творческих, интерпретационных, оценочных вопросов, определение темы и основной мысли произведения, определение композиции текста (вступление, завязка сюжета, развитие действия, кульминация, развязка, заключение), умение выбирать интонацию, разъяснять смысл слов в тексте, использование художественного слова, определение и анализ событий, лежащих в основе эпизода, сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке/кинофильме, извлечение и переработка полученной информации, вести "диалог с автором", прогнозирование, определение темы и основной мысли произведения, деление их на разделы, составление плана к каждому разделу, сформулировать основную мысль текста, идентифицировать с названием текста, пересказывать текст по плану, чтение по ролям, написание творческих работ с добавлением новых героев, нового сюжета, написание творческих работ в форме фильма/проспекта/схем/интервью/отзыва/заметки/объявления/постера;
4) читательские навыки: чтение вслух, беглое, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям/выборочно, просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками, чтение схем/диаграмм.

1) Еғиз әдәбият үлгилири: батурлар қошақлиридин үзүндиләр, ривайәтләр билән ой-хиял, тоқума вақиәләр, һазир?авап сөзләр, чөчәкләр, мәсәлләр, шаир-язғучиларниң әсәрлири: М.Мәһәмдинов, ?. Розахунов, Т. Намәтов, А. Мәсимов, П. Мәхсәтова, И. Бәхтия, А. Һезимов, М. ?әлилов, И. Һошуров, Х. Һәмраев, К. Һасамдинов, Т. Тохтәмов, Һ. Искәндәров, М. Меримов, А. Ғәниев, Һ. Исламов, П. Сабитованиң шеир-нахшилири, чөчәк-мәсәллири, һекайилири; илмий-тонушлуқ қизғинлиғи әсәрлири: мақалә, очерк, әсләтмә, өмүр баян, күндилик һаят, дуния хәлиқлири балилар әдәбиятиниң көрнәклик әрбаплириниң үлгилик әсәрлири: һекайә, мәсәл, чөчәклири;
2) әдәбий-теориялиқ билим: бәдиий мәтинләрдики пейзаж, портрет, ми?әзнамә, диалог, монологниң орни һәққидә аддий чүшүнүк, язғучи қолланған бәдиий сөзләрни (охшитиш, эпитет, аллитерация) тепиш, әсәрниң мавзуси вә идеяси, композицияси, сюжети һәққидә практикилиқ турғида чүшәндүрүш, эпикилиқ қошақлар, ривайәт, охшитиш, мәсәл, диалог, монолог, сатира, селиштуруш, фантастикилиқ әсәр, портрет, лирика, ми?әзнамә, қайтилаш, логикилиқ акцент, сюжет, әсләтмә тоғрисидики уқумлар;
3) мәтин билән иш: мәтин бойичә авторниң көзқаришиға өз пикирини билдүрүш, әсәрни қайта қурушқа, интерпретацияләшкә йәнә баһалашқа асаланған соаллар қоюш вә ?авап бериш, әсәрниң мавзуси вә асасий ойини ениқлаш, авторниң ойини мәтин ичидин кәлтүрүп олтирип дәлилләш, әсәрниң композициялиқ қурулумини (сюжетниң башлиниши, тәрәққий етиши, жуқури пәллә, йешими) ениқлаш, шеирларға ритмни таллашни билиш, сөзлүкләргә сүйинип олтирип, сөзләрниң мәнасини чүшәндүрүш, язғучи тилиға диққәт қилиш, бәдиий сөзләрни қоллиниш, эпизод билән вақиәләрниң асасида ятқан муһим нуқтисини тәһлил қилиш вә селиштуруш, бәдиий әсәрни башқа үлгидики (иллюстрация, музыка, мультфильм, кинофильм) нусхилири билән селиштуруш, түрлүк мәнбәләрдин керәклик әхбаратни тепиш, хуласиләш вә бағлиниш сәвәплирини схема түридә көрситиш, "автор билән диалог" жүргүзүш, оқуған әсәрниң дәсләпки ойини өз-өзидин шәкилләш, мәтин бөлүмлири арисида мәналиқ бағлинишни орнитиш, оқулған әсәрдики вақиәниң системисини ениқлап, уни бөләкләргә бөлүш, һәр бөләккә нам қоюп ре?ә түзүш, асасий ойини хуласиләш, уни мәтин мавзуси билән мувапиқлаштуруш, ре?ә бойичә мәтинни ейтип бериш, әсәр қәһриманлириниң образиға кирип, рольға бөлүп оқуш, и?адий иш: тонуш мәтингә йеңи қәһриман қошуш, йеңи сюжет киргүзүш, шеир (төрт мисра) йезиш;
4) оқуш адәтлири: әсәрни ичидә көз жүгәртип, бәлгүләп елип оқуш, соаллар қоюп, керәклик әхбаратни тепип, бәлгү қоюп оқуш, тәһлил қилип оқуш, тәнқидий баһалап оқуш.

5) При необходимости в зависимости от уровня подготовленности обучающихся в перечень включаются другие литературные произведения по выбору учителя, соответствующие возрастным особенностям обучающихся.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 3.2.1.1 "3" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
1) аудирование (слушание) и говорение:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
1.1
Әсәрниң мәзмунини чүшиниш

5) Муәллим ортақ мавзуларниң мәзмуни бойичә оқуш мәхситини әмәлгә ашурушта билим алғучиларниң яш өзгичилигигә лайиқ өзгә әдәбиятларни қоллиналайду.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. .Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым және айтылым:
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары:
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Әсәрниң мәзмунини чүшиниш

1. Учебная программа разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа является учебно-нормативным документом, определяющим по каждому учебному предмету/дисциплине содержание и объем знаний, умений, навыков соответственно возрастным познавательным возможностям учащихся.
3. Учебная программа ориентирует процесс обучения на использование методического потенциала каждого предмета для осознанного усвоения учащимися знаний и умений по предметным областям, развитие самостоятельности путем овладения способами учебной, проектной, исследовательской деятельности, приобретение умений ориентироваться в социокультурном пространстве.
4. В учебной программе гармонично сочетаются традиционные функции учебно-нормативного документа с описаниями инновационных педагогических подходов к организации образовательного процесса в современной школе. Подходы к обучению являются основными ориентирами в построении принципиально новой структуры учебной программы по предмету.
5. Ценностно-ориентированный, деятельностный, личностно-ориентированный, коммуникативный подходы, как классические основы образования, использованы для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса, что нашло отражение в новой структуре учебной программы.
6. Одним из основных требований к процессу обучения на современном этапе является организация активной деятельности ученика по самостоятельному "добыванию" знаний. Такой подход способствует не только приобретению предметных знаний, социальных и коммуникативных навыков, но и личностных качеств, которые позволяют ему осознавать собственные интересы, перспективы и принимать конструктивные решения. Активная познавательная деятельность ученика приобретает устойчивый характер в условиях сотворчества и поддержки учителя как партнера, консультанта.
7. Такого характера усиление личностно-ориентированного образования возможно при использовании интерактивных методов обучения, которые в различных сочетаниях создают предпосылки для сотрудничества всех участников образовательного процесса, не допуская авторитарности во взаимоотношениях. Использование диалоговых и рефлексивных технологий сочетается с организацией проектной и исследовательской деятельности учащихся. Все инновационные подходы к организации образовательного процесса превращают обучение в модель общения учащихся в реальном творческом процессе, предполагающий активный обмен знаниями, идеями, способами деятельности.

1. "Өзбек тілі" оқу пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасы әрбір оқу пәні бойынша білім алушылардың жас ерекшелігіне сәйкес білім, білік, дағдының мазмұны мен көлемін анықтайтын оқу-нормативтік құжат болып табылады.
3. Оқу бағдарламасы оқу процесін білім алушылардың пән салалары бойынша білім мен іскерлікті саналы түрде меңгеруі үшін әр пәннің әдістемелік әлеуетін пайдалануға, оқу, жобалау, зерттеу қызметі тәсілдерін меңгеру арқылы дербестікті дамытуға, әлеуметтік-мәдени кеңістікте бағдарлану білігін алуға бағыттайды.
4. Оқу бағдарламасында оқу-нормативтік құжаттың дәстүрлі функциялары қазіргі мектепте білім беру процесін ұйымдастырудың инновациялық педагогикалық тәсілдерінің сипаттамасымен үйлесімді үйлеседі. Оқыту тәсілдері нән бойынша оқу бағдарламасының түбегейлі жаңа құрылымын құрудағы негізгі бағдар болып табылады.
5. Құндылыққа бағытталған, іс-әрекетке бағытталған, тұлғаға бағытталған, коммуникативті тәсілдер білім берудің сыныпикалық негіздері ретінде оқу мақсаттары жүйесінің басымдылығын және оқу процесінің нәтижелерін күшейту үшін пайдаланылды, бұл оқу бағдарламасының жаңа құрылымында көрініс тапты.
6. Қазіргі кезеңдегі оқу процесіне қойылатын негізгі талаптардың бірі-оқушының тәуелсіз "білім алу" бойынша белсенді әрекетін ұйымдастыру. Бұл тәсіл пәндік білімді, әлеуметтік және қарым-қатынас дағдыларын ғана емес, сонымен қатар өзінің мүдделері, перспективалары туралы білуге және сындарлы шешімдер қабылдауға мүмкіндік беретін жеке қасиеттерді алуға ықпал етеді. Оқушының белсенді танымдық белсенділігі серіктес, кеңесші ретінде бірлесіп құру және мұғалімнің қолдауы жағдайында тұрақты сипатқа ие болады.
7. Жеке тұлғаға бағытталған білім берудің мұндай сипаты оқытудың интерактивті әдістерін қолдану арқылы мүмкін болады, олар әртүрлі комбинацияларда білім беру процесіне барлық қатысушылардың ынтымақтастығы үшін алғышарттар жасайды, қарым-қатынаста авторитаризмге жол бермейді. Диалогтік және рефлексивті технологияларды қолдану студенттердің жобалық және зерттеу қызметін ұйымдастырумен үйлеседі. Білім беру процесін ұйымдастырудың барлық инновациялық тәсілдері оқытуды білім, идеялар және іс-әрекет әдістерімен белсенді алмасуды қамтитын нақты Шығармашылық процесте оқушылардың қарым-қатынас моделіне айналдырады.

8. Учебная программа конкретного предмета позволяет развивать активность ученика в познавательном и социальном плане путем организации учебной проектной деятельности, ориентированной на использование материалов регионального характера (объекты, предприятия, источники информации). Проектная деятельность воспитательного характера, осуществляемая в рамках достижения целей обучения данного предмета, может быть организована в партнерстве с родителями, представителями местного сообщества.
9. В учебных программах каждого предмета предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает обучение не только трем языкам, но и организацию внеурочной деятельности учащихся на трех языках (казахском, узбекском и английском). Вклад каждого предмета в создание полиязычной обучающей среды в совокупности обеспечивает реализацию политики трехъязычного образования. Коммуникативный подход, являясь основой обучения языкам, рассматривается как ведущий принцип развития речевой деятельности учащихся средствами каждого учебного предмета – обмен знаниями и навыками в различных учебных ситуациях, правильное использование системы языковых и речевых норм.
10. В процессе усвоения предметного содержания и достижения целей обучения необходимо создать предпосылки/условия для развития у учащихся навыков применения информационно-коммуникационных технологий, включая поиск, обработку, извлечение, создание и презентацию необходимой информации, сотрудничество для обмена информацией и идеями, оценивание и совершенствование своей работы через использование широкого спектра оборудования и приложений.
11. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания учебного предмета. В содержательном аспекте учебные программы раскрывают вклад конкретного учебного предмета в воспитание учащегося как субъекта своего учения и субъекта межличностного общения.
12. Учебные программы обеспечивают реализацию принципа единства воспитания и обучения, основанного на взаимосвязанности и взаимообусловленности ценностей образования и результатов на "выходе" из школы с системой целей обучения конкретного предмета.
13. Отличительной особенностью учебных программ является их направленность на формирование не только предметных знаний и умений, а также навыков широкого спектра. Выстроенная система целей обучения является основой развития следующих навыков широкого спектра:
1) функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, проведение исследовательских работ, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений. Навыки широкого спектра являются залогом успешности учащихся, как в школьной образовательной практике, так и в перспективе, после окончания школы.

8. Нақты пәннің оқу бағдарламасы аймақтық сипаттағы материалдарды (объектілер, кәсіпорындар, ақпарат көздері) пайдалануға бағытталған оқу-жобалық қызметті ұйымдастыру арқылы танымдық және әлеуметтік тұрғыдан оқушының белсенділігін дамытуға мүмкіндік береді. Осы пәнді оқыту мақсаттарына қол жеткізу шеңберінде жүзеге асырылатын тәрбиелік сипаттағы жобалау қызметі Ата-аналармен, жергілікті қоғамдастық өкілдерімен әріптестікте ұйымдастырылуы мүмкін.
9. Әр пәннің оқу бағдарламаларында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, ол тек үш тілді ғана емес, сонымен қатар оқушылардың сабақтан тыс іс-әрекетін үш тілде (қазақ, өзбек және ағылшын) ұйымдастыруды көздейді. Көптілді оқыту ортасын құруға әр пәннің қосқан үлесі үш тілде білім беру саясатын жүзеге асыруды қамтамасыз етеді. Тіл үйретудің негізі бола отырып, коммуникативті тәсіл әр пәннің көмегімен оқушылардың сөйлеу әрекетін дамытудың жетекші қағидасы ретінде қарастырылады – әр түрлі оқу жағдайларында білім мен дағдылармен алмасу, тілдік және сөйлеу нормалары жүйесін дұрыс пайдалану.
10. Пәндік мазмұнды игеру және оқу мақсаттарына қол жеткізу процесінде оқушылардың ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту үшін алғышарттар/жағдайлар жасау қажет, соның ішінде қажетті ақпаратты іздеу, өңдеу, алу, жасау және ұсыну, ақпарат пен идеялармен алмасу үшін ынтымақтастық, жабдықтар мен қосымшалардың кең спектрін пайдалану арқылы өз жұмысын бағалау және жетілдіру.
11. Оқу бағдарламасында оқу пәнінің мазмұнын анықтауға негіз болатын оқу мақсаттарының жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер тұжырымдалған. Мазмұндық аспектіде оқу бағдарламалары оқушыны өз оқу-жаттығу субъектісі және тұлғааралық қарым-қатынас субъектісі ретінде тәрбиелеуге нақты оқу пәнінің үлесін ашады.
12. Оқу бағдарламалары білім беру құндылықтарының өзара байланыстылығы мен өзара шарттылығына және нақты пәнді оқыту мақсаттарының жүйесімен мектептен "шығу" нәтижелеріне негізделген тәрбиелеу мен оқытудың бірлігі қағидатын іске асыруды қамтамасыз етеді.
13. Оқу бағдарламаларының айрықша ерекшелігі олардың Пәндік білім мен дағдыларды ғана емес, сондай-ақ кең ауқымды дағдыларды қалыптастыруға бағытталуы болып табылады. Оқыту мақсаттарының құрылған жүйесі мынадай кең ауқымды дағдыларды дамытудың негізі болып табылады:
1) білімді функционалдық және шығармашылық қолдану, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, коммуникацияның әртүрлі тәсілдерін қолдану, топта және жеке жұмыс істей білу, проблемаларды шешу және шешімдер қабылдау. Кең ауқымды дағдылар оқушылардың мектептегі білім беру практикасында да, мектеп бітіргеннен кейін де жетістігінің кепілі болып табылады.

14. Современные инновации в экономике, изменения на рынке труда обуславливают необходимость владения такими навыками, которые в совокупности позволяют учащимся анализировать и оценивать ситуацию, идеи и информацию для решения задач, творчески использовать имеющиеся знания и опыт для синтеза новой идеи и информации. Актуальными становятся такие личностные качества как инициативность, любознательность, готовность к изменениям, коммуникабельность.
15. Содержание ежедневного образовательного процесса по конкретному предмету подчинено целям обучения и ориентировано на формирование у учащихся готовности творчески использовать приобретенные знания, умения и навыки в любой учебной и жизненной ситуации, развитие настойчивости в достижении успеха, мотивирует к обучению в течение всей жизни.
16. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития учащимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами учащегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
17. Предмет "Узбекский язык" относится к числу важнейших учебных предметов, составляющих основу общего образования.
18. Цель программы по предмету "Узбекский яык" является развитие у учащихся языковых навыков, понимание силы языка и его полезности, формирование навыков устной и письменной общение.
19. Изучая предмет "Узбекский язык" обучающиеся на осознают того, что:
1) язык является основным средством человеческого общения, язык и речь в жизни людей играют особую роль;
2) правильная устная и письменная речь является показателем индивидуальной культуры человека;
3) овладение языком поможет им адаптироваться в быстро меняющемся мире, успешно регулируя ситуативно-речевое поведение как в учебной деятельности, так и в реальных жизненных ситуациях; обучающийся сможет использовать различные источники информации и современные информационные технологии для выражения и обоснования собственного мнения;
4) важность предмета "Узбекский язык" определяется необходимостью создания условий для развития у учащихся четырех видов речевой деятельности (слушания, говорения, чтения и письма). При изучении предмета работа над развитием навыков чтения и письма проводится в интеграции.
20. Цель учебной программы по предмету "Узбекский язык" – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков слушания, говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений.

14. Экономикадағы заманауи инновациялар, еңбек нарығындағы өзгерістер студенттерге проблемаларды шешу үшін жағдайды, идеялар мен ақпаратты талдауға және бағалауға, жаңа идея мен ақпаратты синтездеу үшін бар білім мен тәжірибені шығармашылық тұрғыдан пайдалануға мүмкіндік беретін дағдыларды игеру қажеттілігін анықтайды. Бастамашылық, қызығушылық, өзгеруге дайын болу, әдептілік сияқты жеке қасиеттер өзекті болады.
15. Нақты пән бойынша күнделікті білім беру процесінің мазмұны оқу мақсаттарына бағынады және оқушылардың алған білімдерін, біліктері мен дағдыларын кез келген оқу және өмірлік жағдайда шығармашылықпен пайдалануға дайындығын қалыптастыруға, табысқа жетуде табандылықты дамытуға бағытталған, өмір бойы оқуға ынталандырады.
16. Кең ауқымды дағдылармен бірлікте жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту оқушыларға білім берудің базалық құндылықтарын сіңіру үшін негіз болып табылады: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу". Бұл құндылықтар оқушының мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетін ынталандыратын тұрақты жеке бағдарлары болуға арналған.
17. "Өзбек тілі" оқу пәні жалпы білім берудің негізін құрайтын маңызды оқу пәндерінің бірі болып табылады.
18. "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша бағдарламаның мақсаты оқушылардың тілдік дағдыларын дамыту, тілдің күші мен пайдалылығын түсіну, ауызша және жазбаша қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
19. "Өзбек тілі" оқу пәнін оқи отырып, білім алушылар:
1) тіл-адамның қарым-қатынасының негізгі құралы, тіл мен сөйлеу адам өмірінде ерекше рөл атқарады;
2) дұрыс ауызша және жазбаша сөйлеу-адамның жеке мәдениетінің көрсеткіші;
3) тілді меңгеру олардың оқу іс-әрекетінде де, сондай-ақ нақты өмірлік жағдайларда да ситуациялық-сөйлеу мінез-құлқын ойдағыдай реттей отырып, тез өзгеретін әлемге бейімделуіне көмектеседі; білім алушы өз пікірін білдіру және негіздеу үшін әртүрлі ақпарат көздері мен заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана алады;
4) "Өзбек тілі" оқу пәнінің маңыздылығы оқушылардың сөйлеу әрекетінің төрт түрін (тыңдау, айту, оқу және жазу) дамыту үшін жағдай жасау қажеттілігімен айқындалады. Пәнді оқу кезінде оқу және жазу дағдыларын дамыту бойынша жұмыс интеграцияда жүргізіледі.
20. "Өзбек тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасының мақсаты – қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастырумен өзара байланыста тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын игеру барысында функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін жағдай жасау.

21. Для достижения поставленной цели на уроках узбекского языка необходимо решать следующие задачи:
1) научить слушать, говорить, читать и писать;
2) формировать у учащихся правильную читательскую деятельность через умение целенаправленно осмысливать текст;
3) воспитывать интерес к чтению и книге;
4) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
5) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
6) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
7) развивать интерес и любовь к родному языку через освоение окружающего мира;
8) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения; высказывать свою позицию, обосновывая ее;
9) формировать умение планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации;
10) определять наиболее эффективные способы достижения результата;
11) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.
22. Изучение предмета "Узбекский язык" способствует:
1) освоению навыков чтения и понимания текста; воспитанию интереса к чтению и книге;
2) формирование словарного запаса и грамматических навыков;
3) правильно выбирать языковые средства, соответствующие правилам устой и письменной речи;
4) освоению первоначальных знаний о лексике, грамматике, орфографии и пунктуации русского языка;
5) развитию нравственных чувств, уважения к культуре народов многонационального Казахстана и других стран.
23. Организации образования Республики Казахстан (школы, гимназии, лицеи) следуют принципу, согласно которому учащиеся должны "научиться учиться" и стать самостоятельными, мотивированными, заинтересованными, уверенными, ответственными и интеллектуально развитыми личностями.
24. Ожидается, что учителя будут воспитывать и развивать эти качества у учащихся, используя:
1) деятельностный подход в обучении и преподавании (на основе учебной деятельности учащиеся приходят к пониманию необходимости новых знаний);
2) исследовательский подход (что я знаю, что я хочу узнать, чему я научился);
3) развивающее обучение (учащийся овладевает способами действий, учится конструировать свою учебную деятельность и управлять ею);
4) взаимо-, самообучение, взаимо-, самооценивание учащихся;
5) организацию индивидуально-дифференцированного обучения (согласно потребностям ученика через формирующую оценку), парной, групповой деятельности учащихся и работы всего класса.

21. "Өзбек тілі" сабағында қойылған мақсатқа жету үшін келесі міндеттерді шешу қажет:
1) тыңдауға, сөйлеуге, оқуға және жазуға үйрету;
2) мәтінді мақсатты түрде түсіну арқылы оқушылардың дұрыс оқу әрекетін қалыптастыру;
3) оқуға және кітапқа деген қызығушылықты тәрбиелеу;
4) ақпаратты талдау, салыстыру, жинақтау, жүйелеу білігін дамыту;
5) айналадағыларға тілектестік қарым-қатынасты қалыптастыру, сөйлеу мәдениетін және қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
6) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және өз сөзін жетілдіруге ұмтылу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
7) қоршаған ортаны игеру арқылы ана тіліне деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
8) коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту: әңгімелесушіні тыңдай және ести білу, диалог жүргізуге және әртүрлі көзқарастардың болу мүмкіндігін тануға дайын болу; өз ұстанымын негіздей отырып, оны білдіру;
9) қойылған міндетке және оны іске асыру шарттарына сәйкес оқу іс-әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау білігін қалыптастыру;
10) нәтижеге қол жеткізудің неғұрлым тиімді тәсілдерін айқындауға міндетті;
11) оқу іс-әрекетінің сәттілік/сәтсіздік себептерін түсіну қабілетін қалыптастыру.
22. "Өзбек тілі" пәнін оқу:
1) мәтінді оқу және түсіну дағдыларын меңгеру; оқуға және кітапқа деген қызығушылықты тәрбиелеу;
2) сөздік және грамматикалық дағдыларды қалыптастыру;
3) ауызша және жазбаша сөйлеу ережелеріне сәйкес келетін тілдік құралдарды дұрыс таңдау;
4) орыс тілінің лексикасы, грамматикасы, орфографиясы және пунктуациясы туралы бастапқы білімді меңгеру;
5) көп ұлтты Қазақстан мен басқа да елдер халықтарының мәдениетін құрметтеу, адамгершілік сезімдерін дамыту.
23. Қазақстан Республикасының Білім беру ұйымдары (мектептер, гимназиялар, лицейлер) оқушылар "оқуды үйренуі" және дербес, дәлелді, мүдделі, сенімді, жауапты және зияткерлік дамыған жеке тұлға болуы тиіс деген қағидатты ұстанады.
24. Мұғалімдер оқушыларға осы қасиеттерді қолдана отырып, тәрбиелейді және дамытады деп күтілуде:
1) оқыту мен оқытудағы іс-әрекеттік тәсіл (оқу іс-әрекеті негізінде оқушылар жаңа білімнің қажеттілігін түсінуге келеді);
2) зерттеу тәсілі (мен не білгім келетінін білемін);
3) дамытушылық оқыту (оқушы іс-әрекет тәсілдерін меңгереді, өзінің оқу қызметін құрастыруды және оны басқаруды үйренеді);
4) оқушылардың өзара, өз бетінше оқуы, өзара, өзін-өзі бағалауы;
5) жеке-сараланған оқытуды (қалыптастырушы бағалау арқылы оқушының қажеттіліктеріне сәйкес), оқушылардың жұптық, топтық іс-әрекетін және бүкіл сынып жұмысын ұйымдастыруды қамтиды.

25. Рекомендуемые стратегии, технологии и методы обучения предмету "Узбекский язык":
1) стратегии: самоуправляемая, экспериментальная, критическая, коммуникативная, контекстная;
2) технологии: работа в малых группах (команде), кейс-стади (анализ конкретных ситуаций), ролевые и деловые игры, модульное обучение;
3) методы: проблемное обучение, индивидуальное обучение, междисциплинарное обучение, обучение на основе опыта, проектный метод.
26. Необходимо обратить внимание на постановку четких целей обучения и критериев успеха для измерения успешности и определения последующих шагов в обучении.
27. Развитие коммуникативных навыков учащихся. Одной из целей учебной программы является социализация личности: воспитание граждан, способных эффективно взаимодействовать в различных сообществах. Для реализации этой цели необходимо развивать коммуникативные навыки через развитие видов речевой деятельности, создавать такую среду, в которой поощряется и ценится коммуникация в различных формах, где учащийся уверенно выражает свое мнение, учится грамотно использовать русский язык в устной и письменной формах для общения со сверстниками, учителями и более широкой аудиторией.
28. Примеры заданий по слушанию и говорению:
1) выявление из прослушанного текста информации в соответствии с поставленной целью;
2) составление диалога, принятие точки зрения собеседника;
3) постановка вопросов и формулирование ответов на основе прослушанного текста;
4) составление высказываний на знакомые и интересные для учащихся темы;
5) составление рассказов по личным впечатлениям, картинкам, по аналогии с прочитанным;
6) словесное рисование/описание;
7) пересказ знакомых историй, сказок; чтение стихотворений наизусть;
8) донесение информации до собеседника и слушателей.
29. Примеры заданий по развитию навыка чтения:
1) работа над лексическим значением слова;
2) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку;
3) использование различных видов чтения (чтение по ролям, ознакомительное чтение, поисковое чтение, комментированное чтение, чтение для нахождения информации, чтение для высказывания точки зрения, чтение с остановками, чтение за диктором);
4) игра "в прятки" (ведущий начинает читать текст с любого места, не с начала, учащимся необходимо найти место, которое читает ведущий, и следить за чтением);
5) составление карты рассказа.
30. Примеры заданий по письму:
1) списывание слов, предложений, текстов с печатного образца;
2) восстановление деформированного предложения, текста;
3) письмо литературному герою;

25. "Өзбек тілі" пәнін оқытудың ұсынылатын стратегиялары, технологиялары және әдістері:
1) стратегиялар: өзін-өзі басқару, эксперименттік, сыни, коммуникативті, контекстік;
2) технологиялар: шағын топтарда (командада) жұмыс істеу, кейс-стади( нақты жағдайларды талдау), рөлдік және іскерлік ойындар, модульдік оқыту;
3) әдістері: проблемалық оқыту, жеке оқыту, пәнаралық оқыту, тәжірибе негізінде оқыту, жобалау әдісі.
26. Табысты өлшеу және оқытудағы келесі қадамдарды анықтау үшін оқытудың нақты мақсаттары мен жетістік критерийлерін белгілеуге назар аудару қажет.
27. Оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту. Оқу бағдарламасының мақсаттарының бірі-жеке тұлғаны әлеуметтендіру: әртүрлі қауымдастықтарда тиімді қарым-қатынас жасай алатын азаматтарды тәрбиелеу. Осы мақсатты жүзеге асыру үшін сөйлеу іс-әрекетінің түрлерін дамыту арқылы қарым-қатынас дағдыларын дамыту, оқушы өз пікірін сенімді түрде білдіретін, орыс тілін ауызша және жазбаша түрде құрдастарымен, мұғалімдермен және кең аудиториямен қарым-қатынас жасау үшін сауатты қолдануды үйренетін және бағалайтын ортаны құру қажет.
28. Тыңдау және сөйлеу тапсырмаларының мысалдары:
1) Қойылған мақсатқа сәйкес тыңдалған мәтіннен ақпаратты анықтау;
2) диалог құру, сұхбаттасушының көзқарасын қабылдау;
3) сұрақтар қою және тыңдалған мәтін негізінде жауаптарды тұжырымдау;
4) оқушылар үшін таныс және қызықты тақырыптарға пікір құрастыру;
5) жеке әсерлер, суреттер бойынша, оқылғандарға ұқсас әңгімелер құрастыру;
6) ауызша сурет салу / сипаттама;
7) таныс әңгімелерді, ертегілерді қайталау; өлеңдерді жатқа оқу;
8) Ақпаратты әңгімелесушіге және тыңдаушыларға жеткізу.
29. Оқу дағдыларын дамыту бойынша тапсырмалардың мысалдары:
1) сөздің лексикалық мағынасы бойынша жұмыс;
2) мәтіннің басында немесе тақырып бойынша оқиғалардың дамуын болжау;
3) оқудың әртүрлі түрлерін пайдалану (рөл бойынша оқу, танысу оқуы, іздеу оқуы, түсініктеме оқу, ақпаратты табу үшін оқу, көзқарас білдіру үшін оқу, аялдамалармен оқу, диктордың артында оқу);
4) "Жасыру және іздеу" ойыны (жүргізуші мәтінді кез-келген жерден оқи бастайды, басынан бастап емес, студенттерге жүргізуші оқитын орынды тауып, оқуды бақылау керек);
5) әңгіме картасын жасау.
30. Жазу тапсырмаларының мысалдары:
1) баспа үлгісінен сөздерді, сөйлемдерді, мәтіндерді көшіріп жазу;
2) деформацияланған сөйлемді, мәтінді қалпына келтіру;
3) әдеби кейіпкерге хат;

4) составление текста, по опорным словам,;
5) письмо по памяти;
6) запись нескольких предложений к серии картинок (подписывание картинок) как пересказ прочитанной истории;
7) корректирование собственных текстов с помощью учителя.
31. Оценивание результатов изучения предмета "Узбекский язык" осуществляется с применением критериального оценивания.
32. Критериальное оценивание основано на взаимосвязи преподавания, обучения и оценивания. Результаты критериального оценивания используются для эффективного планирования и организации образовательного процесса.
33. Критериальное оценивание включает формативное и суммативное оценивание.
34. Формативное оценивание проводится непрерывно, обеспечивает обратную связь между учащимся и учителем, и позволяет своевременно корректировать учебный процесс.
35. Суммативное оценивание проводится по завершении изучения блока учебной информации в определенном периоде обучения, используется для предоставления обратной связи учащимся, выставления четвертных и годовых оценок по предмету.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Узбекский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Узбекский язык"
Сноска. Параграф 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
36. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем письменных работ по классам:
класс
Письмо
Словарный диктант
Контрольный диктант
Изложение
Сочинение
2
5-7 слов
25-30 слов
40-60 слов
25-35 слов
3
9-12 слов
35-50 слов
60-80 слов
35-55 слов
4
12-15 слов
55-70слов
80-100 слов
55-70 слов
Параграф 2. Система целей обучения
Сноска. Параграф 2 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
37. Цели обучения в программе представлены кодировкой. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – последовательность основных навыков, четвертое число – последовательность целей обучения. В коде 1.2.1.1: "1" – класс, "2.1" – основные навыки, "1" – последовательность целей обучения.
38. Цели обучения определены в виде ожидаемого результата:
2-4-классы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (ключевые навыки)
1
Аудирование (слушание) и говорение
1.1 Тинглаган матн мазмунини тушуниш
1.2 Матндаги воқеалар ривожини олдиндан айтиб бериш
1.3 Турли вазиятларда нутқ меъерларидан туғри фойдаланиш

4) тірек сөздер бойынша мәтін құрастыру,;
5) жад бойынша хат;
6) суреттер сериясына бірнеше сөйлемдерді жазу (суреттерге қол қою) оқылған оқиғаны қайталау ретінде;
7) мұғалімнің көмегімен өз мәтіндерін түзету.
31. "Өзбек тілі" пәнін оқыту нәтижелерін бағалау критериалды бағалауды қолдану арқылы жүзеге асырылады.
32. Критериалды бағалау оқыту, оқыту және бағалаудың өзара байланысына негізделген. Критериалды бағалау нәтижелері білім беру процесін тиімді жоспарлау және ұйымдастыру үшін қолданылады.
33. Критериалды бағалау қалыптастырушы және жиынтық бағалауды қамтиды.
34. Қалыптастырушы бағалау үздіксіз жүргізіледі, оқушы мен мұғалім арасындағы кері байланысты қамтамасыз етеді және оқу процесін уақтылы түзетуге мүмкіндік береді.
35. Жиынтық бағалау оқытудың белгілі бір кезеңінде Оқу ақпаратының блогын зерделеу аяқталғаннан кейін жүргізіледі, оқушыларға кері байланыс беру, пән бойынша тоқсандық және жылдық бағалар қою үшін пайдаланылады.
2-тарау. "Өзбек тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Өзбек тілі" оқу пәнінің мазмұны
Ескерту. 1-параграф жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Жазба жұмыстарының көлемі:
Сынып
Жазылым
Сөздік диктант
Бақылау диктанты
Мазмұндама
Шығарма
2
5-7 сөз
25-30 сөз
40-60 сөз
25-35 сөз
3
9-12 сөз
35-50 сөз
60-80 сөз
35-55 сөз
4
12-15 сөз
55-70сөз
80-100 сөз
55-70 сөз
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
Ескерту. 2-параграф жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
38. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде анықталған:
2-4-сынып
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері)
Бөлімше (негізгі дағдылар)
1
Тыңдау (тыңдалым) және сөйлеу
1.1 Тинглаган матн мазмунини тушуниш
1.2 Матндаги воқеалар ривожини олдиндан айтиб бериш
1.3 Турли вазиятларда нутқ меъерларидан туғри фойдаланиш

3.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмуни буйича билдирилган узганинг фикри билан (келишиш/келишмаслик сабабини) уз нуқтаи назарини билдириш
4.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмунини мустақил бахолаш
1.6 Привлечение внимания слушателя
2.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари) фойдаланиб, мавзуга (Сиз қандай уйлайсизх Сиз нима тавсия этар эдингизх хк.) диққат-эътиборини жалб этиш
3.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари), ундалмалардан фойдаланиб, сухбатдошининг диққат-эътиборини тортиш
4.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари) ва кириш, ундов сузлардан фойдаланиб, мавзуга тингловчини қизиқтириш
1.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.1.7.1 суз таркибидаги унли товушларнинг узаро хамооханглигини сақлаб талаффуз қилиш (бугун -бугин, тутун – тутин, узун – узин, узум-узим, тухум-тухим ва бшқ.)
3.1.7.1 суз таркибида кетма-кет келган ундош товушларнинг узаро хамооханглигини сақлаб талаффуз қилиш (шанба – шамба, сунбул-сумбул, танбур-тамбур ва б.)
4.1.7.1 бир хаво зарби билан айтилган бир унли товуш еки товушлар гурухи буғин хосил қилиши, суз таркибидаги унли товушлар сонига қараб сузнинг буғинга булиниши (у-қув-чи, пах-та-кор-ла-ри-миз)
2). Чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Определение жанров и типов текста
2.2.1.1 савол бериш орқали (Нима қилдих Қандайх Нима учунх) матн турларини (ривоя тасвирий, мухокама), таркибий қисмларини (кириш, асосий булим, хулоса) аниқлаш
3.2.1.1 Ердамчи сузлар Ердамида ривоя тасвирий, мухокама матн турларини ва таркибий қисмларини аниқлаш
4.2.1.1 ривоя тасвирий, мухокама матн турларини ва таркибий қисмларини аниқлаш
2.2 Понимание употребления лексических единиц в тексте
2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (луғатдан фойдаланиш) сузларни ажратиш ва маъносини тушуниш, сухбат давомида қуллаш
3.2.2.1 уз ва кучма маъноли сузларнинг маъносини контекстда тушуниш, сухбат давомида қуллаш
4.2.2.1 контекстда иборалар ва куп маъноли сузларни ажрата олиш, маъносини тушуниш, сухбат давомида қуллаш
2.3 Формулирование вопросов и ответов
2.2.3.1 Матн мазмуни буйича далилларни аниқлашга йуналтирилган саволлар тузиш хамда жавоб бериш
3.2.3.1 Матн мазмуни буйича фикр билдиришга йуналтирилган саволлар тузиш хамда жавоб бериш
4.2.3.1 Матн мазмуни буйича ечим қабул қилишга йуналтирилган саволлар тузиш хамда жавоб бериш
2.4 Определение содержания и основной мысли текста
2.2.4.1 уқитувчи Ердамида матн мавзуси ва асосий ғоясини аниқлаш
3.2.4.1 мустақил холда матн мавзусини ва уқитувчи Ердамида асосий ғоясини аниқлаш

3.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмуни буйича билдирилган узганинг фикри билан (келишиш/келишмаслик сабабини) уз нуқтаи назарини билдириш
4.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмунини мустақил бахолаш
1.6 Тыңдаушының назарын аудару
2.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари) фойдаланиб, мавзуга (Сиз қандай уйлайсизне Сиз нима тавсия этар эдингизх хк.) диққат-эътиборини жалб этиш
3.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари), ундалмалардан фойдаланиб, сухбатдошининг диққат-эътиборини тортиш
4.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари) ва кириш, ундов сузлардан фойдаланиб, мавзуга тингловчини қизиқтириш
1.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.1.7.1 суз таркибидаги унли товушларнинг узаро хамооханглигини сақлаб талаффуз қилиш (бугун -бугин, тутун – тутин, узун – узин, узум-узим, тухум-тухим ва бшқ.)
3.1.7.1 суз таркибида кетма-кет келган ундош товушларнинг узаро хамооханглигини сақлаб талаффуз қилиш (шанба – шамба, сунбул-сумбул, танбур-тамбур ва б.)
4.1.7.1 бир хаво зарби билан айтилган бир унли товуш еки товушлар гурухи буғин хосил қилиши, суз таркибидаги унли товушлар сонига қараб сузнинг буғинга булиниши (у-қув-чи, пах-та-кор-ла-ри-миз)
2). Оқылым
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
2.1 Мәтін жанрлары мен түрлерін анықтау
2.2.1.1 савол бериш орқали(Нима қилдих Қандайх Нима учунх) матн турларини (ривоя тасвирий, мухокама), таркибий қисмларини (кириш, асосий блим, хулоса) аниқлаш
3.2.1.1 ердамчи сузлар ердамида ривоя тасвирий, мухокама матн турларини ва таркибий қисмларини аниқлаш
4.2.1.1 ривоя тасвирий, мухокама матн турларини ва таркибий қисмларини аниқлаш
2.2 Мәтіндегі лексикалық бірліктердің қолданылуын түсіну
2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (луғатдан фойдаланиш) сузларни ажратиш ва маъносини тушуниш, сухбат давомида қуллаш
3.2.2.1 уз ва кучма маъноли сузларнинг маъносини контекстда тушуниш, сухбат давомида қуллаш
4.2.2.1 контекстда иборалар ва куп маъноли сузларни ажрата олиш, маъносини тушуниш, сухбат давомида қуллаш
2.3 Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
2.2.3.1 Матн мазмуни буйича далилларни аниқлашга йуналтирилган саволлар тузиш хамда жавоб бериш
3.2.3.1 Матн мазмуни буйича фикр билдиришга йуналтирилган саволлар тузиш хамда жавоб бериш
4.2.3.1 Матн мазмуни буйича ечим қабул қилишга йуналтирилган саволлар тузиш хамда жавоб бериш
2.4 Мәтіннің мазмұны мен негізгі ойының анықтамасы
2.2.4.1 уқитувчи ердамида матн мавзуси ва асосий ғоясини аниқлаш
3.2.4.1 мустақил холда матн мавзусини ва уқитувчи ердамида асосий ғоясини аниқлаш

41. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 144 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 4 часа в неделю, 144 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 4 часа в неделю, 144 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
42. Объем письменных работ по классам:
класс
Письмо
Словарный диктант
Контрольный диктант
Изложение
Сочинение
2
5-7 слов
25-30 слов
40-60 слов
25-35 слов
3
9-12 слов
35-50 слов
60-80 слов
35-55 слов
4
12-15 слов
55-70слов
80-100 слов
55-70 слов
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
43. Цели обучения в программе представлены кодировкой. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – последовательность основных навыков, четвертое число – последовательность целей обучения. В коде 1.2.1.1: "1" – класс, "2.1" – основные навыки, "1" – последовательность целей обучения.
44. Цели обучения определены в виде ожидаемого результата:
2-4-классы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (ключевые навыки)
1
Аудирование (слушание) и говорение
1.1 Тинглаган матн мазмунини тушуниш
1.2 Матндаги воқеалар ривожини олдиндан айтиб бериш
1.3 Турли вазиятларда нутқ меъҰрларидан тӘғри фойдаланиш
1.4 Берилган мавзу бӘйича ?икоя тузиш
1.5 Тинглаган материаллар бӘйича шахсий фикрини билдириш
1.6 Тингловчининг диққат-эътиборини жалб этиш
1.7 Товуш, сӘзларни орфоэпик меъҰрларга мувофиқ тӘғри талаффуз қилиш
2
Чтение
2.1 Матн турлари ва таркибий қисмларини аниқлаш
2.2 Матндаги лексик бирликларнинг қӘлланилишини тушуниш
2.3 Матн мазмуни бӘйича саволлар қӘйиш ва жавоб бериш
2.4 Матн мавзуси ва асосий ғоясини аниқлаш
2.5 Турли манбалардан ахборот олиш
2.6 Матнларга қиҰсий та?лил ясаш
3
Письмо
3.1 Турли типдаги матнлар тузиш
3.2 Турли услубда матн Ұзиш
3.3 Ўқиган, тинглаган ва аудиовизуал материаллар бӘйича Ұзма ишлар Ұзиш
3.4 Ңзма ишларни турли шаклларда тавсия этиш
3.5 Хатони топиш ва тузатиш
3.6 Каллиграфия (?уснихат) меъҰрларига риоя қилиш
3.7. Пунктуацион (тиниш белгилари)меъҰрларга риоя қилиш
4
Употребление языковых норм
4.1 Орфографик ва орфоэпик меъҰрларга риоя қилиш
4.2 Грамматик меъҰрларга риоя қилиш
45. Система образовательных целей:
1) Аудирование (слушание) и говорение
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс

41. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 144 сағатты;
2) 3-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 144 сағатты;
3) 4-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 144 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің Үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген Үлгілік оқу жоспарға тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
42. "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша жазба жұмыстарының көлемі:
Сынып
Жазылым
Сөздік диктант
Бақылау диктанты
Мазмұндама
Шығарма
2
5-7 сөз
25-30 сөз
40-60 сөз
25-35 сөз
3
9-12 сөз
35-50 сөз
60-80 сөз
35-55 сөз
4
12-15 сөз
55-70 сөз
80-100 сөз
55-70 сөз
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
43. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
44. Оқу мақсаттарының жүйесі:
2-4-сынып
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері)
Бөлімше (негізгі дағдылар)
1
Тыңдау (тыңдалым) және сөйлеу
1.1 Тинглаган матн мазмунини тушуниш
1.2 Матндаги воқеалар ривожини олдиндан айтиб бериш
1.3 Турли вазиятларда нутқ меъҰрларидан тӘғри фойдаланиш
1.4 Берилган мавзу бӘйича ?икоя тузиш
1.5 Тинглаган материаллар бӘйича шахсий фикрини билдириш
1.6 Тингловчининг диққат-эътиборини жалб этиш
1.7 Товуш, сӘзларни орфоэпик меъҰрларга мувофиқ тӘғри талаффуз қилиш
2
Оқылым
2.1 Матн турлари ва таркибий қисмларини аниқлаш
2.2 Матндаги лексик бирликларнинг қӘлланилишини тушуниш
2.3 Матн мазмуни бӘйича саволлар қӘйиш ва жавоб бериш
2.4 Матн мавзуси ва асосий ғоясини аниқлаш
2.5 Турли манбалардан ахборот олиш
2.6 Матнларга қиҰсий та?лил ясаш
3
Жазылым
3.1 Турли типдаги матнлар тузиш
3.2 Турли услубда матн Ұзиш
3.3 Ўқиган, тинглаган ва аудиовизуал материаллар бӘйича Ұзма ишлар Ұзиш
3.4 Ңзма ишларни турли шаклларда тавсия этиш
3.5 Хатони топиш ва тузатиш
3.6 Каллиграфия (?уснихат) меъҰрларига риоя қилиш
3.7. Пунктуацион (тиниш белгилари)меъҰрларга риоя қилиш
4
Тілдік нормаларды қолдану
4.1 Орфографик ва орфоэпик меъҰрларга риоя қилиш
4.2 Грамматик меъҰрларга риоя қилиш
45. Оқу мақсаттар жүйесі:
1) Тыңдалым (тыңдау) және сөйлеу
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып

1) жанры устного народного творчества: отрывки их героического эпоса, легенды и мифы, ораторские слова, сказки, басни, рекомендуемые произведения (стихотворения, сказки, басни, рассказы писателей и поэтов: Ы. Алтынсарина, А. Кунанбаева, Ж. Жабаева, А. Байтурсынова, П.Мумина, К.Мухаммадий, Н.Кадирова , З.Хасанавой, Н.Остона, У.Рашида, З. Дияра, Д.Каримовой, М.Мурадова , Х.Тухтабаева , В.Ахмаджана, Х.Назира, Ф.Олжаевой, Д.Раджаба, К.Шангитбаева, М.Юсуфа, О.Сулейменова, Ф.Мусажанова, Б.Батирбековой, К.Утаева, А.Естенова, Е.Студневой, Г.К.Андерсена, М.Хамидовой, А.Орипова, Л.Н.Толстого, Т.Нияза, М.Аъзама, Т.Адашбаева научно-познавательные произведения: статьи, очерки, воспоминания, биография, дневники, произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;
2) литературно-теоретические знания: определение в художественных текстах пейзажа, характеристика портрета, составление диалога, монолога, гипербола, сравнение, олицетворение, эпитет, метафора и их роль, высказывание своих идей, чувств, мыслей, определение фантастических произведений, лирики, создание портрета, сюжета, характера героя, мимики, жеста;
3) работа с текстом: сопоставление своей и авторской оценки к тексту, формулирование творческих, интерпретационных, оценочных вопросов, определение темы и основной мысли произведения, определение композиции текста (вступление, завязка сюжета, развитие действия, кульминация, развязка, заключение), умение выбирать интонацию, разъяснять смысл слов в тексте, использование художественного слова, определение и анализ событий, лежащих в основе эпизода, сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке/кинофильме, извлечение и переработка полученной информации, вести "диалог с автором", прогнозирование, определение темы и основной мысли произведения, деление их на разделы, составление плана к каждому разделу, сформулировать основную мысль текста, идентифицировать с названием текста, пересказывать текст по плану, чтение по ролям, написание творческих работ с добавлением новых героев, нового сюжета, написание творческих работ в форме фильма/ проспекта/ схем/ интервью/ отзыва/ заметки/объявления/постера;

1) ауыз әдебиеті үлгілері: батырлар жырынан үзінділер, аңыз әңгімелер мен қиял-ғажайып оқиғалар, шешендік сөздер, ертегілер, мысалдар, ұсынылатын ақын-жазушылардың шығармалары: Ы. Алтынсарина, А. Кунанбаева, Ж. Жабаева, А. Байтурсынова, П.Мумина, К.Мухаммадий, Н.Кадирова , З.Хасанавой, Н.Остона, У.Рашида, З. Дияра, Д.Каримовой, М.Мурадова , Х.Тухтабаева , В.Ахмаджана, Х.Назира, Ф.Олжаевой, Д.Раджаба, К.Шангитбаева, М.Юсуфа, О.Сулейменова, Ф.Мусажанова, Б.Батирбековой, К.Утаева, А.Естенова, Е.Студневой, Г.К.Андерсена, М.Хамидовой, А.Орипова, Л.Н.Толстого, Т.Нияза, М.Аъзама, Т.Адашбаева өлең-жырлары, ертегі-мысалдары, әңгімелері, ғылыми-танымдық шығармалар: мақала, очерк, естелік, өмірбаян, күнделік, әлем халықтары балалар әдебиетінің көрнекті өкілдерінің үлгілі шығармалары: әңгіме, мысал, ертегілері;
2) әдеби-теориялық білім: көркем мәтіндердегі пейзаж, портрет, мінездеу, диалог, монологтың орны туралы қарапайым түсінік, жазушы қолданған көркем сөздерді (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу, шығарманың тақырыбы мен идеясы, композициясы, сюжеті туралы практикалық тұрғыда түсіндіру, эпикалық жырлар, аңыз, теңеу, мысал, диалог, монолог, сатира, кейіптеу, фантастикалық шығарма, портрет, лирика, мінездеме, қайталау, логикалық екпін, сюжет, естелік туралы ұғымдар;
3) мәтінмен жұмыс: мәтін бойынша автордың көзқарасына өз пікірін білдіру, шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру, шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу, шығарманың композициялық құрылымын (сюжеттің басталуы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі) анықтау, өлеңдерге сай ырғақты таңдай білу, сөздіктерге сүйене отырып, сөздердің мағынасын түсіндіру, жазушы тіліне назар аудару, көркем сөздерді қолдану, эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру, көркем шығарманы басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм, кинофильм) нұсқасымен салыстыру, түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу, тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету, "автормен диалог" жүргізу, оқыған шығарманың басты ойын өздігінен тұжырымдау, мәтін бөлімдері арасында мағыналық байланысты орнату, оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып жоспар құру, негізгі ойды тұжырымдау, оны мәтін атауымен сәйкестендіру, жоспар бойынша мәтінді мазмұндау, шығарма кейіпкерлерінің образын сезіне отырып, рөлге бөліп оқу, шығармашылық жұмыс: таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу;

2.6 Қа?рамонларнинг хатти-?аракатларини ба?олаш
4.2.6.1 асар қа?рамони/асар қа?рамонларининг феъл-атвори ва хатти-?аракатларининг Әзгариш сабабларини матндан топиб, қиҰсий ба?олаш
2.8 Бадиий асар унсурларини қиҰслаш
4.2.8.1 эпизод ва воқеалар асосида Ұтган му?им жи?атларини та?лил қилиш ва солиштириш
4.2.8.2 бадиий асар парчасини бошқа намунадаги (иллюстрация/ мусиқа (куй)/ мультфильм) нусхаси билан қиҰслаш
2.9 Турли манбалардан ахборот олиш
4.2.9.1 турли манбалардан зарур ахборотни топиш, ишлов бериш, хулосалаш ва сабаб-оқибат алоқадорлигини чизма сифатида кӘрсатиш
3.1 Асар бӘйича режа тузиш
4.3.1.1 Әқилган асардаги воқеа ривожини аниқлаб, уни қисмларга ажратиш, ?ар қисмга сарлав?а қӘйиб режа тузиш
3.2 Асарнинг турли жанри бӘйича ижодий иш Ұзиш
4.3.2.1 таниш матнга янги қа?рамонларни қӘшиш, янги сюжетлар киритиш/шеър (тӘрт мисра) Ұзиш
3.3 Ижодий ишларни турли шаклда тавсия қилиш
4.3.3.1 ижодий ишни чизма/ диафильм сифатида тақдимот этишни тавсия қилиш
3.4 Хатони топиш ва тузатиш
4.3.4.1 Әқитувчи Ұрдамида асарнинг тузилиши, услубини такомиллаштириш, мустақил ?олда танқидий нуқтаи назардан ба?олаш ва лексик, орфографик, пунктуацион хатоларни топиш ва тузатиш
Примечание:
* в одной четверти цели обучения интегрируются со сквозными темами, исходя из расчета – 2 сквозные темы на четверть.
Приложение 20
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Таджикский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с таджикском языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения предмета "Таджикский язык" – формирование коммуникативных навыков, обеспечивающих возможности общения в общественной среде на казахском языке и научить применять языковые нормы, писать грамотно.
3. Задачи изучение предмета "Таджикский язык":
1) формировать лингвистическое отношение к единицам языка;

2.6 Қа?рамонларнинг хатти-?аракатларини ба?олаш
4.2.6.1 асар қа?рамони/асар қа?рамонларининг феъл-атвори ва хатти-?аракатларининг Әзгариш сабабларини матндан топиб, қиҰсий ба?олаш
2.8 Бадиий асар унсурларини қиҰслаш
4.2.8.1 эпизод ва воқеалар асосида Ұтган му?им жи?атларини та?лил қилиш ва солиштириш
4.2.8.2 бадиий асар парчасини бошқа намунадаги (иллюстрация/мусиқа (куй)/ мультфильм) нусхаси билан қиҰслаш
2.9 Турли манбалардан ахборот олиш
4.2.9.1 турли манбалардан зарур ахборотни топиш, ишлов бериш, хулосалаш ва сабаб-оқибат алоқадорлигини чизма сифатида кӘрсатиш
3.1 Асар бӘйича режа тузиш
4.3.1.1 Әқилган асардаги воқеа ривожини аниқлаб, уни қисмларга ажратиш, ?ар қисмга сарлав?а қӘйиб режа тузиш
3.2 Асарнинг турли жанри бӘйича ижодий иш Ұзиш
4.3.2.1 таниш матнга янги қа?рамонларни қӘшиш, янги сюжетлар киритиш/шеър (тӘрт мисра) Ұзиш
3.3 Ижодий ишларни турли шаклда тавсия қилиш
4.3.3.1 ижодий ишни чизма/ диафильм сифатида тақдимот этишни тавсия қилиш
3.4 Хатони топиш ва тузатиш
4.3.4.1 Әқитувчи Ұрдамида асарнинг тузилиши, услубини такомиллаштириш, мустақил ?олда танқидий нуқтаи назардан ба?олаш ва лексик, орфографик, пунктуацион хатоларни топиш ва тузатиш
Ескерту:
"*" – тоқсандағы екі ортақ тақырып есебінен бір тоқсанда оқу мақсаттарын ортақ тақырыптармен біріктіріледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
20-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Тәжік тілі" оқу пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Тәжік тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі мақсаты – функционалдық сауаттылығының қалыптасуына негіз болу, сондай-ақ адам мәдениетінің жалпы көрсеткіші ретіндегі тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларының дамыту.
3. Бастауыш мектепте пәнді оқудың қойылған мақсатына қол жеткізу үшін келесі практикалық міндеттер шешіледі:
1) тіл бірліктеріне лингвистикалық қарым-қатынасты қалыптастыру;

4) коллективное составление плана высказывания с опорой на рисунки; понятие об изложении, изложение информации/текста под руководством учителя по вопросам, составление высказывания/текста на заданную тему по вопросам, серии картинок, сюжетной картинке;
5) обращение и их знак препинания, вводное слово и их знак препинания;
6) фонетика: повторение материала о звуке во 2 классе; усвоение звуков; д, д, е, к, з, з, ш; Также навыки правильного произношения и приемлемого написания этих звуков; сравнение звуков и характеристик букв в, ф; Свойства звуков и букв ч, ш; звуки х, ч и особенности их произношения; Назови слова со звуком х, ч; Парное произношение с соблюдением синонимов (шанба - шаньби, нонба - банон);
7) слово и его значение: повторение полученных знаний о слове и его значении; работа со значением слова; Слово используется в прямом и переносном смысле, и обратите внимание на использование слов на разных уроках; слова с одинаковым значением; объяснять значение слов с прямым и реальным смыслом на заднем фоне и ссылаться на речь; Пользуясь словарями, открывает значение новых слов по другой теме из разных источников (текст, словарь, схема
8) структура слова: повторение знаний, полученных во 2-м классе в структуре слова; корневое и производное слово; страдальцы образуют производные слова; отдельные слова; Окончательное написание: соблюдение гимнов, изменение некоторых букв или слов при окончании окончаний.
9) предложение: повторение знаний, полученных во 2 классе о предложениях; член наказания; Главные и второстепенные члены предложения; отношения между субъектом и хищничеством; поставить дефис между подлежащим и предлогом; неполные и полные предложения; Структура предложения на примерах планов и задач;
10) части речи: повторение этих понятий о частях речи; повторил материал во 2 классе об именах существительных; основные и производные существительные; слово слово слово - функция достаточной работы; илогация существительного; интересные последствия, только и различные их формы; написание с концов спектра; повторение этих знаний о глаголах; основные и производные глаголы; положительная и отрицательная форма глагола; органы речи; повторение полученных знаний об именах прилагательных; прилагательные основных и производных существительных; Знакомство с суффиксом степени сравнения прилагательных; повторение знаний, представленных во имя чисел; Количественные и порядковые номера;
11) творческая работа: сравнительный рассказ, сравнительный анализ по плану и схеме с использованием вспомогательных слов и запись текстов с усвоением вспомогательных слов; С использованием схем, графиков, таблиц создание и написание текстов и написание текстов (письма, приглашения); Напишите автомобиль, дневник с сообщением о личном действии; Нахождение признанных (пунктуационных, орфографических, грамматических, стилистических) ошибок, их исправление с использованием словаря и справочника;

4) тиңшалған мәтин бойичә тирәк сөзләрни бәлгүләш; очуқ вә йепиқ соалларға ?авап бериш; берилгән сәрләвһә, фото, диаграмма, рәсимләр бойичә мәтинниң мәзмунини мол?алаш; берилгән мавзу, тирәк сөзләрни, ре?ини пайдилинип еғизчә һекайә қураштуруш;
5) қаратма сөз, униң тиниш бәлгүси; қистурма сөз вә униң тиниш бәлгүси;
6) онетика: тавуш һәққидә 2-синипта өтүлгәнни тәкрарлаш; э, ф, в, ц, щ тавушлириниң алаһидиликлирини өзләштүрүш; бу тавушларни дурус тәләппуз қилиш вә саватлиқ йезишни үгитиш; в, ф һәриплири билән кәлгән сөзләрни саватлиқ йезишни үгиниш; ц, щ һәриплири билән кәлгән сөзләрни саватлиқ йезишни үгиниш; х, һ тавушлири, уларниң ейтилиш алаһидиликлири; х, һ тавушлириға бағлиқ сөзләрниң имласи; сөз ичидики қатар турған үзүк тавушларниң өзара аһаңдашлиғини сақлап ейтиш (шәнбә – шәмбә, нанға – наңға);
7) сөз вә униң мәнаси; сөз вә униң мәнаси һәққидә берилгән чүшүнүкни әскә чүшириш; сөз мәналири билән иш: сөз өзиниң удул мәнасидин башқа көчмә мәнада келишини вә бир сөзниң бир нәччә мәнада ишлитилишини байқаш; мәнадаш вә зит мәналиқ сөзләр; удул вә көчмә мәналиқ сөзләрниң мәнасини чүшиниш, нутуқта пайдилиниш; һәрхил әхбарат мәнбәлиридин (мәтин, сөзлүк, схема, ?әдвәл,) берилгән мавзу, соал бойичә алған әхбаратларда учришидиған йеңи сөзләрниң мәналирини сөзлүкләр арқилиқ ечиш, топлаш, мәлуматлардики муһим чүшәнчилирини ениқлаш;
8) сөз тәркиви: сөз тәркиви бойичә 2-синипта өтүлгәнни тәкрарлаш, түп вә ясалма сөз; ясалма сөзләрни ясайдиған қошумчилар; томурдаш сөзләр; қошумчиларниң имласи; боғумларниң аһаңдашлиғини сақлаш (сөз ахиридики үзүк тавушларниң түрлиригә лайиқ, қелин боғумлуқ сөзгә қелин боғумлуқ, инчикә боғумлуқ сөзгә инчикә боғумлуқ қошумчиларниң улиниши), қошумчә уланғанда бәзи сөзләрниң ахиридики тавушларниң өзгириши һәққидә чүшүнүк;
9) ?үмлә: ?үмлә һәққидә 2-синипта өтүлгәнни тәкрарлаш; ?үмлә әзалири: егә билән хәвәрниң бағлиниши; егә билән хәвәрниң оттуриға қойилидиған сизиқчә; жиғиқ вә йейиқ ?үмлә; үлгә схема, соал бойичә ?үмлә қураштуруш;
10) әққидә 2-синипта өтүлгән материални әскә елиш; түп вә ясалма исимлар; исимларниң түрлиниши; исимларниң егилик қошумчилири; ясалма исимларни ясайдиған қошумчилар; исимларниң түрлиниши; униң бирлик вә көплүк түрлири; егилик қошумчилириниң имласи; пеиллар һәққидә берилгән билимни әскә чүшириш; түп вә ясалма пеиллар; болушлуқ вә болушсиз пеиллар;
11) ?адий иш: ре?ә яки схема асасида тирәк сөзләрни пайдилинип баянлаш, тәсвирләш вә ярдәмчи сөзләрни пайдилинип муһакимә мәтинлирини түзүп йезиш; оқуған, тиңшиған вә аудиовизуаллиқ материаллар бойичә ре?ә түзүп, изаһәт йезиш; схема, график, ?әдвәл, фоторәсимләрни пайдилинип мәтин (хәт, тәклипнамә, нусхилиқ, презентация) қураштуруп йезиш; өзиниң иш-һәрикити баянланған күндүлүк, тәр?имә һал йезиш; әвәтилгән хаталарни (пунктуациялиқ, орфографиялиқ, грамматикилиқ, стилистикилиқ) тепип, орфографиялиқ сөзлүк арқилиқ түзитиш;

12) повторение прошлого в течение года
10. Базовое содержание учебного предмета "Таджикский язык" для 4 класса:
1) язык и речь: расширить знаний об устной и письменной речи; составить монолог, используя слова и вспомогательный план;
2) культура речи: обобщение диалога в рамках определенной темы в соответствии с целью и обстановкой беседы, с учетом возраста, с учетом возраста, ситуации, чувств и настроения окружающих;
3) фонетика: формирование понятий о слогах; рроизношение и написание гласных внутри слова с учетом связи твердого и мягкого; понятие звуковой гормонии; При присоединении к слову суффиксов учитывайте гармонию звуков: если последний звук корня твердый, то первый звук присоединяемого к нему суффикса твердый,
4) Текст: Расширить полученную информацию о типах текста (повествование, описание, факты); анализ структуры теста; определить связь между темой и содержанием текста; определять содержание и структурные особенности рассуждения (объяснение, доказательство, вывод); формулирование и ответы на вопросы, направленные на поиск решения содержания текста; сравнительный анализ текстов: сравнение текстов, представленных в разных жанрах, на одну и ту же тему;
5) затрагивать основные моменты прослушанного материала и на их основе рассказывать содержание текста; предугадать содержание заданного текста и содержание текста по схеме, рисунку, таблице и обосновать свое мнение; самооценка содержания аудио-видеозаписи;
6) словосочетание, предложение: повторение сказанного по отношению к предложению; найти словосочетания в предложении; отдельные части предложения и их знак препинания; простое и сложное предложение; составление сложносочиненного предложения по рисунку; знак препинания в сложносочиненном предложении;
7) знаки препинания, используемые в диалоге;
8) общее понимание сложного слова: сложное слово; образование сложного слова и его наиболее употребительные формы; двойные слова и их образование; значение и написание двойных слов; сокращенное слово; образование сокращенных слов и их правописание; создание производных слов путем сочетания, удвоения, соединения;)
9) слово и его значение: даем представление о регулярных выражениях; уметь различать в контексте правильные словосочетания и многозначные слова, понимать их значение, употреблять их во время речи; нахождение заданной темы и необходимой информации из различных источников (текст, словарь, рисунок, таблица, схема), определение значения новых слов, встречающихся в контексте, обобщение и оценка информации;

12) жил бойи өткәнни тәкрарлаш.
10. "Тәжік тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Тил вә нутуқ: ағзаки вә язма нутуқ һәққидә билимини кәңәйтиш; ре?ә вә тирәк сөзләрни пайдилинип монолог түзүш;
2) Нутуқ мәдәнийити: нутуқ мәхсити вә орниға мувапиқ бәлгүлүк бир мавзу әтрапида диолог түзүш; сөһбәтдашниң йеши, һиссияти, кәйпиятини диққәткә елиш; интонацияни, вербаллиқ әмәс тиллиқ қуралларни (һәрикәт, има-ишарәт) қистурма сөз, ярдәмчи сөзләрни пайдилинип мавзуға тиңшиғучиниң диққитини ?әлип қилиш;
3) фонетика: боғумларниң аһаңдашлиғи һәққидә уқум қелиплаштуруш: созуқ тавушларниң сөз ичидә қелин-инчикә болушиға қарап аһаңдашлиғи билән ейтилиши вә йезилиши; сөзгә қошумчиларниң улинишида тавушларниң аһаңдашлиқ хусусийитини пайдилиниш: томурниң ахирқи тавуши ?араңлиқ болса, униңға ?араңлиқ үзүк тавуштин башланған, ?араңсиз үзүк тавуш билән аяқлашқан болса, ?араңсиз үзүк тавуштин башланған қошумчә таллап елиш; қошумчиларниң улинишидин томур сөзниң ахиридики һәрипниң өзришини билиш;
4) мәтин: мәтин түрлири (баянлаш, тәсвирләш, муһакимә қилиш) тоғрилиқ берилгән уқумни кәңәйтиш, мәтин тәркивини тәһлил қилиш; мәтин сәрләвһиси вә мәзмуниниң өз ара мувапиқлиғини ениқлаш; униң асасий ойини муһакимә қилиш; мәтин мәзмуни бойичә йешимини тепишқа қаритилған соаллар қураштуруш вә ?авап бериш; мәтинләргә селиштурма тәһлил ясаш: охшаш мавзуда берилгән мәтинләрниң жанрлирини селиштуруш;
5) тиңшалған материал бойичә асасий чүшәнчилирини таллап елиш вә улар асасида мәзмунини ейтип бериш; берилгән мәтин сәрләвһиси, диаграмма, схема ?әдвәл бойичә мәтинниң мәзмунини мол?алаш вә униң асасий ойини дәлилләш; аудио-видеоязма мәзмунини баһалаш;
6) сөз бирикмилири, ?үмлә: ?үмлә бойичә өтүлгәнни тәкрарлаш; ?үмлидики сөз бирикмилирини тепиш; ?үмлиниң бирхил әзалири вә уларниң тиниш бәлгүси; аддий вә мурәккәп ?үмлә; ?үмлини схема бойичә түзүш; қошма ?үмлиниң тиниш бәлгүси; диологта қоллинидиған тиниш бәлгүлири;
7) диологта пайдилинилидиған тиниш бәлгүлири;
8) мурәккәп сөзләр һәққидә чүшүнүк: мурәккәп сөзләр һәққидә дәсләпки чүшүнүк: бириккән сөзләр; бириккән сөзләрниң ясилиши вә көп учришидиған түрлири; қош сөзләр вә уларниң ясилиши; қош сөзләрниң мәнаси вә имласи; қисқарған сөзләр; қисқарған сөзләрниң ясилиши вә имласи; бириккип кетиш, ?үплиниш, тәкрар ейтилиш арқилиқ мурәккәп сөзләрни ясаш;
9) сөз вә униң мәнаси: турақлиқ сөз бирикмилири һәққидә чүшүнүк бериш; мәтиндә турақлиқ сөз бирикмилири билән көп мәналиқ сөзләрни а?ритишни билиш, мәнасини чүшиниш, нутуқта пайдилиниш; түрлүк әхбарат мәнбәлиридин (мәтин, сөзлүк, схема, ?әдвәл, диаграмма) берилгән мавзу бойичә керәклик мәлуматни тепиш, йеңи сөзләрниң мәнасини мәтин мәзмуни бойичә ениқлап, әхбаратни хуласиләш, баһалаш;

10) части речи: повторение имени существительного склонение существительного; существительные и склонения наречий; правописание наречия; склонение зависимых слов; склонение слов во множественном числе; классификация существительных; причастия, их формы единственного и множественного числа; глагол повторять сказанное; глагол, его классификация; модели единственной и множественной классификации; времена глаголов: настоящее время, прошедшее время, будущее время; имя прилагательное; противоположные прилагательные; существительные, существительные в единственном и сложном числе, правописание; общее понимание местоимений; классификация местоимений, их склонение; понятие наречия; понятие поливов, их значение; написание слоговых и силлабических личных заявлений; общеупотребительные слова и их правописание; понимание подражательных слов; их значение и написание;
11) творческая работа: составить план на основе прочитанного, прослушанного и аудиовизуального материала, написать сочинение с использованием содержания и опорных слов; написать текст с повествовательными, описательными и аргументационными элементами на заданную тему; писать текст в разных стилях; написать статью, рекламу, новость для стенгазеты; написать описание; выявлять ошибки (пунктуационные, орфографические, грамматические, стилистические) и исправлять их с помощью орфографического словаря и справочника;
12) повторение прошлого в течение года.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
1) Аудирование (слушание) и говорение
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Фа?мидани мундари?аи маводи шунав?
2.1.1.1 Калима?ои гумшудаи маводи марбутро муайян кунед ва дар асоси мундари?аи матн ба савол?о ?авоб ди?ед.
3.1.1.1 Вожа?ои калидиро дар асоси маводи алоқаманд муайян кунед ва ба савол?ои кушод ва п?шида ?авоб ди?ед
4.1.1.1 Воқеа?ои асосиро аз р?и маводи мувофиқ та?ия кунед ва дар асоси он?о мазмуни матнро нақл кунед
1.2 Мутобиқи мундари?аи матн
2.1.2.1 Мундари?аи матнро дар асоси унвони матн ва калима?ои калид? ба нақша гиред.
3.1.2.1 Сарлав?аи матн ва тасвир?о, акс?о,
Мундари?аи матнро мувофиқи диаграмма танзим кунед
4.1.2.1 Мундари?аи матнро мувофиқи унвони матн ва диаграмма, диаграмма ва ?адвали додашуда ба нақша гирифта, фикри худро исбот кунед.

10) сөз түркүмлири: исим һәққидә өтүлгәнни тәкрарлаш, исимниң түрлиниши: келиш қошумчилири билән түрләш; келиш қошумчилириниң имласи; егилик қошумчилири билән түрлиниши; көплүк қошумчилириниң түрлиниши; исим түрлири; исимларниң бирлик вә көплүк түрлири; пеил һәққидә өтүлгәнни тәкрарлаш; пеилларниң түрлиниши; пеил заманлири: һазирқи, өткән, келидиған заман; бирлик вә көплүк түрлириниң үлгилири; сүпәт сөз түркүми; қарши мәналиқ сүпәт сөзлири; сан сөз түркүми; санақ вә дәри?ә санлар, уларниң имласи; алмаш, алмаш һәққидә умумий чүшүнүк, уларниң хизмити; алмашларниң түрлиниши; рәвиш һәққидә чүшүнүк; келишләр һәққидә чүшүнүк, уларниң хизмити; ярдәмчи сөзләр вә уларниң имласи; уланмилар һәққидә чүшүнүк; уларниң хизмити вә имласи;
11) и?адий ишлар: оқулған, тиңшалған вә аудиовизуаллиқ материаллар бойичә ре?ә түзүп, изаһәт вә тирәк сөзләрни пайдилинип эссе йезиш; берилгән мавзу бойичә баянлаш, тәсвирләш вә муһакимә элементлири бар мәтин түзүп йезиш; түрлүк стильда мәтин йезиш; тамгезити, мақалә, йеңилиқ, елан йезиш; мү?әзнамә йезиш; әвәтилгән хаталарни (пунктуациялиқ, орфографиялиқ, грамматикилиқ, стилистикилиқ) ениқлап, орфографиялиқ сөзлүк арқилиқ түзитиш;
12) жил бойи өткәнни тәкрарлаш.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым:
Неізгі дағдылар
Оқу мақсаты
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
1.1 Фа?мидани мундари?аи маводи шунав?
2.1.1.1 Калима?ои гумшудаи маводи марбутро муайян кунед ва дар асоси мундари?аи матн ба савол?о ?авоб ди?ед.
3.1.1.1 Вожа?ои калидиро дар асоси маводи алоқаманд муайян кунед ва ба савол?ои кушод ва п?шида ?авоб ди?ед
4.1.1.1 Воқеа?ои асосиро аз р?и маводи мувофиқ та?ия кунед ва дар асоси он?о мазмуни матнро нақл кунед
1.2 Мутобиқи мундари?аи матн
2.1.2.1 Мундари?аи матнро дар асоси унвони матн ва калима?ои калид? ба нақша гиред.
3.1.2.1 Сарлав?аи матн ва тасвир?о, акс?о,
Мундари?аи матнро мувофиқи диаграмма танзим кунед
4.1.2.1 Мундари?аи матнро мувофиқи унвони матн ва диаграмма, диаграмма ва ?адвали додашуда ба нақша гирифта, фикри худро исбот кунед.

3.3 Аз р?и маводи хондашуда, муқоиса ва аудиовизуал? кори хатт? нависед
4.3.3.1* Дар асоси маводи хондашуда, муқоисав? ва аудиовизуал? бо Ұрии муаллим нақша тартиб ди?ед ва бо истифода аз калима?ои дастгир? иншо нависед.
3.4 Пешни?оди кор?ои хатт? дар шакл?ои гуногун
4.3.4.1* Схема дар формати матн? (равшан, гузориш, эълон);
График?о, ?адвал?о, диаграмма?ои акс?оро шар? ди?ед/
/ дар компютер нависед
3.5 Хатоги?о ва исло??о
4.3.5.1 Бо Ұрии муаллим хато?ои услубиро ?аматарафа исло? кунед, кори хаттии худро мувофиқи меъҰр?ои пунктуатсия, имло ва грамматик? омода кунед.
3.6 Ниго? доштани стандарт?ои хатт?
4.3.6.1 Ниго? доштани стандарт?ои хатт? ва такмил додани усул?ои навиштан
МеъҰр?ои забонро татбиқ кунед
4.2 Риояи коидахои грамматикй
4.4.2.5 Ба маънои феъл мувофиқат кунед, онро бо феъл?о пайваст кунед ва дар ?умла истифода баред.
4.4.2.7 Истифодаи пайвандак?о (ва, бо, савай), ки калима ба калима, ?умла ба ?умларо мепайвандад
4.4.2.8* Донистани тарзи ?удо кардан ва истифода бурдани калима?ои Ұрирасон дар ?умла
4.4.2.9 Истифодаи замони гузашта (гузашта, оянда, ?озира)
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) "*" – можно осуществлять часть цели обучения;
3) "/" – указывает часть цели обучения, которую можно рассматривать отдельно.
Приложение 21
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с таджикским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, пприложениеослесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения литературному чтению – способствовать развитию личности ребенка средствами искусства слова, воспитывать потребность в общении с искусством, ввести школьника в мир художественной литературы, приобщая его к духовному опыту человечества, формировать в процессе читательской деятельности навыки функциональной грамотности младших школьников.

3.3 Аз р?и маводи хондашуда, муқоиса ва аудиовизуал? кори хатт? нависед
4.3.3.1* Дар асоси маводи хондашуда, муқоисав? ва аудиовизуал? бо Ұрии муаллим нақша тартиб ди?ед ва бо истифода аз калима?ои дастгир? иншо нависед.
3.4 Пешни?оди кор?ои хатт? дар шакл?ои гуногун
4.3.4.1* Схема дар формати матн? (равшан, гузориш, эълон);
График?о, ?адвал?о, диаграмма?ои акс?оро шар? ди?ед/
/ дар компютер нависед
3.5 Хатоги?о ва исло??о
4.3.5.1 Бо Ұрии муаллим хато?ои услубиро ?аматарафа исло? кунед, кори хаттии худро мувофиқи меъҰр?ои пунктуатсия, имло ва грамматик? омода кунед.
3.6 Ниго? доштани стандарт?ои хатт
4.3.6.1 Ниго? доштани стандарт?ои хатт? ва такмил додани усул?ои навиштан
МеъҰр?ои забонро татбиқ кунед
4.2 Риояи коидахои грамматикй
4.4.2.5 Ба маънои феъл мувофиқат кунед, онро бо феъл?о пайваст кунед ва дар ?умла истифода баред.
4.4.2.7 Истифодаи пайвандак?о (ва, бо, савай), ки калима ба калима, ?умла ба ?умларо мепайвандад
4.4.2.8* Донистани тарзи ?удо кардан ва истифода бурдани калима?ои Ұрирасон дар ?умла
4.4.2.9 Истифодаи замони гузашта (гузашта, оянда, ?озира)
Ескерту:
1) сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша оқу мақсаттары кешенді және түрлі нұсқада немесе бөлігі қолданылады.
2) "*" – белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады;
3) "/" – белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастыруға болатын бөліктерді көрсетеді.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
21-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мақсаты – балалардың өнерін, өнер арқылы дамыту, өнермен байланыста болу қажеттілігін тәрбиелеу, білім алушыны әдебиет әлеміне енгізу және оны адамзаттың рухани тәжірибесімен қамтамасыз ету, білім алушылардың функционалдық сауаттылық дағдыларын оқу барысында қалыптастыру.

6) читательские навыки: чтение вслух, беглое, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям/выборочно, просмотровое/ изучающее/чтение с пометками.
10. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 4 класса:
1) жанры устного народного творчества: отрывки их героического эпоса, легенды и мифы, ораторские слова, сказки, басни, рекомендуемые произведения (стихотворения, сказки, басни, рассказы писателей и поэтов: А.Құнанбаев,М. Мақатаев, Ж. Аймауытов, Ж. Смақов, Д. Әбілев, М.Иманжанов, Р.Әбдикадырова, Ә.Нұрпейісов, Б.Момышұлы, С.Көбеев, М.Қабанбай, В.Сухомлинский, М.Сейфуллин, Ө.Тұрманжанов,.Қалдыбаев, М.Әлімбай Ф.Оңарсынова, Қадыр Мырза Әли, Д.Қасенов, Т.Бердияров, А.Асылбеков, Е.Ашықбаев, Қ.Жұмагалиев, Ә.Файзуллаев, М.Гумеров, С.Сайфуллин, К.Ахметова, С.Жүнісов, Леонардо да Винчи, Ы.Алтынсарин, М.Жұмабаев, Қ.Жұмаділов, М.Әуезов, ), научно-познавательные произведения: статьи, очерки, воспоминания, биография, дневники, произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;
2) литературно-теоретические знания: определение в художественных текстах пейзажа, характеристика портрета, составление диалога, монолога, гипербола, сравнение, олицетворение, эпитет, метафора и их роль, высказывание своих идей, чувств, мыслей, определение фантастических произведений, лирики, создание портрета, сюжета, характера героя, мимики, жеста;
3) работа с текстом: сопоставление своей и авторской оценки к тексту, формулирование творческих, интерпретационных, оценочных вопросов, определение темы и основной мысли произведения, определение композиции текста (вступление, завязка сюжета, развитие действия, кульминация, развязка, заключение), умение выбирать интонацию, разъяснять смысл слов в тексте, использование художественного слова, определение и анализ событий, лежащих в основе эпизода, сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах/ музыке/ кинофильме, извлечение и переработка полученной информации, вести "диалог с автором", прогнозирование, определение темы и основной мысли произведения, деление их на разделы, составление плана к каждому разделу, сформулировать основную мысль текста, идентифицировать с названием текста, пересказывать текст по плану, чтение по ролям, написание творческих работ с добавлением новых героев, нового сюжета, написание творческих работ в форме фильма/ проспекта/ схем/ интервью/ отзыва/заметки/объявления/постера;

6) оқу дағдысы: шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу.
10. "Әдебиеттік оқу" пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) ауыз әдебиеті үлгілері: батырлар жырынан үзінділер, аңыз әңгімелер мен қиял-ғажайып оқиғалар, шешендік сөздер, ертегілер, мысалдар, ұсынылатын ақын-жазушылардың шығармалары: А.Құнанбаев,М. Мақатаев, Ж. Аймауытов, Ж. Смақов, Д. Әбілев, М.Иманжанов, Р.Әбдикадырова, Ә.Нұрпейісов, Б.Момышұлы, С.Көбеев, М.Қабанбай, В.Сухомлинский, М.Сейфуллин, Ө.Тұрманжанов,.Қалдыбаев, М.Әлімбай Ф.Оңарсынова, Қадыр Мырза Әли, Д.Қасенов, Т.Бердияров, А.Асылбеков, Е.Ашықбаев, Қ.Жұмагалиев, Ә.Файзуллаев, М.Гумеров, С.Сайфуллин, К.Ахметова, С.Жүнісов, Леонардо да Винчи, Ы.Алтынсарин, М.Жұмабаев, Қ.Жұмаділов, М.Әуезов өлең-жырлары, ертегі-мысалдары, әңгімелері, ғылыми-танымдық шығармалар: мақала, очерк, естелік, өмірбаян, күнделік, әлем халықтары балалар әдебиетінің көрнекті өкілдерінің үлгілі шығармалары: әңгіме, мысал, ертегілері;
2) әдеби-теориялық білім: көркем мәтіндердегі пейзаж, портрет, мінездеу, диалог, монологтың орны туралы қарапайым түсінік, жазушы қолданған көркем сөздерді (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу, шығарманың тақырыбы мен идеясы, композициясы, сюжеті туралы практикалық тұрғыда түсіндіру, эпикалық жырлар, аңыз, теңеу, мысал, диалог, монолог, сатира, кейіптеу, фантастикалық шығарма, портрет, лирика, мінездеме, қайталау, логикалық екпін, сюжет, естелік туралы ұғымдар;
3) мәтінмен жұмыс: мәтін бойынша автордың көзқарасына өз пікірін білдіру, шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру, шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу, шығарманың композициялық құрылымын (сюжеттің басталуы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі) анықтау, өлеңдерге сай ырғақты таңдай білу, сөздіктерге сүйене отырып, сөздердің мағынасын түсіндіру, жазушы тіліне назар аудару, көркем сөздерді қолдану, эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру, көркем шығарманы басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм, кинофильм) нұсқасымен салыстыру, түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу, тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету, "автормен диалог" жүргізу, оқыған шығарманың басты ойын өздігінен тұжырымдау, мәтін бөлімдері арасында мағыналық байланысты орнату, оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып жоспар құру, негізгі ойды тұжырымдау, оны мәтін атауымен сәйкестендіру, жоспар бойынша мәтінді мазмұндау, шығарма кейіпкерлерінің образын сезіне отырып, рөлге бөліп оқу, шығармашылық жұмыс: таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу;

2.3.1.1 Кор бо Ұрии муаллим хонда мешавад
Онро ба қисм?о тақсим кунед ва нақша гиред
3.3.1.1 Бо Ұрии муаллим асарро ба қисм?ои мантиқ? хонед
?ар як қисмро тақсим кунед ва ба нақша гиред
4.3.1.1 Системаи ?икояи асари хондашударо фа?мед, онро ба қисм?о тақсим кунед, ба ?ар як қисм ном ди?ед ва нақша тартиб ди?ед
3.2
Бо жанр?ои гуногуни асар э?одкор бошед
2.3.2.1* Бо Ұрии муаллим шеър?ои куто?, барои гул?о шеър?ои тайҰрро нависед.
3.3.2.1* шеър ба ка?рамони асар, гул
мисра), достонро хонед (барои хондан ва тамошо кардан)нависед.
4.3.2.1 Ба матни асос? илова кардани қа?рамони нав, муқаддима кардани сюжети нав, навиштани шеър (катрена)нависед
3.3
Кор?ои э?одиро бо ро??ои гуногун тавсия ди?ед
2.3.3.1
Бо Ұрии муаллим расмкаш?, хаттот?, аппликатсия,
Бо акс?о э?одкор бошед
3.3.3.1
Кор?ои э?одиро дар шакли расм?о ва сценарий?о тавсия ди?ед
4.3.3.1
тавсифи кори э?од?;
Тавсия?о дар шакли диафильм?о ва презентатсия?о
3.4
ошкор ва исло?и хатоги?о
2.3.4.1
Исло?и хато?ои имло?, аломат?ои пунктуатсия ва услуб? бо Ұрии муаллим.
3.3.4.1
Сохтор ва услуби асар бо Ұрии муаллим
Та?рир, исло?и хатоги?ои имло? ва пунктуатсия
4.3.4.1
Сохтор ва услуби кор бо Ұрии муаллим
Та?рир, арзҰбии интиқод?, исло?и хато?ои имло? ва пунктуатсия
14. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с таджикиском языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с таджикским языком обучения)
1) 2 класс:
Сквозные темы
Ключевые навыки
Цели обучения
1 четверть
1. Дар бораи ман
1. Оила ва д?стони ман
1.1 Мазмуни асарро фа?монед
2.1.1.1 барои мазмуни асар ба савол?о ?авоб додан
1.2 Асарро нақл кардан
2.1.2.1* Мазмуни асарро аз р?и нақшаи тайҰр Ұ бо суханони худ ?амъбаст кунед
1.3 Вазъияти воқе? ?исоб карда мешавад
2.1.3.1 Бо риояи мавз?и асар ва иқтибос (боб) ан?оми ?икояро омода кунед
1.5. Шар? дар бораи кори ом?хташуда
2.1.5.1 Бо истифода аз калима?ои дастгир? баҰн кардани э?сосоти худро ом?зед
2.1 Истифодаи намуд?ои хондан
2.2.1.1 Асарро бо овози баланд, дуруст ва бодиққат хонед, ба нақш?о тақсим кунед варавон хонед
2.2.1.1 Асарро пурра хонед ва маълумоти дахлдорро муайян кунед.
2.2 Оид ба мазмуни асар савол?о ди?ед ва ?авоб гиред
2.2.2.1 Бо Ұрии муаллим савол?ои одд? ва мураккаб ди?ед ва бидонед, ки ч? гуна ?авобро дар асар пайдо кунед

2.3.1.1 Кор бо Ұрии муаллим хонда мешавад
Онро ба қисм?о тақсим кунед ва нақша гиред
3.3.1.1 Бо Ұрии муаллим асарро ба қисм?ои мантиқ? хонед
?ар як қисмро тақсим кунед ва ба нақша гиред
4.3.1.1 Системаи ?икояи асари хондашударо фа?мед, онро ба қисм?о тақсим кунед, ба ?ар як қисм ном ди?ед ва нақша тартиб ди?ед
3.2
Бо жанр?ои гуногуни асар э?одкор бошед
2.3.2.1* Бо Ұрии муаллим шеър?ои куто?, барои гул?о шеър?ои тайҰрро нависед.
3.3.2.1* шеър ба ка?рамони асар, гул
мисра), достонро хонед (барои хондан ва тамошо кардан)нависед.
4.3.2.1 Ба матни асос? илова кардани қа?рамони нав, муқаддима кардани сюжети нав, навиштани шеър (катрена)нависед
3.3 Кор?ои э?одиро бо ро??ои гуногун тавсия ди?ед
2.3.3.1 Бо Ұрии муаллим расмкаш?, хаттот?, аппликатсия,
Бо акс?о э?одкор бошед
3.3.3.1 Кор?ои э?одиро дар шакли расм?о ва сценарий?о тавсия ди?ед
4.3.3.1 тавсифи кори э?од?;
Тавсия?о дар шакли диафильм?о ва презентатсия?о
3.4
ошкор ва исло?и хатоги?о
2.3.4.1
Исло?и хато?ои имло?, аломат?ои пунктуатсия ва услуб? бо Ұрии муаллим.
3.3.4.1 Сохтор ва услуби асар бо Ұрии муаллим
Та?рир, исло?и хатоги?ои имло? ва пунктуатсия
4.3.4.1 Сохтор ва услуби кор бо Ұрии муаллим
Та?рир, арзҰбии интиқод?, исло?и хато?ои имло? ва пунктуатсия
14. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
15. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Литературное чтение" оқу пәні бойынша (оқыту тәжік тілінде) үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту тәжік тілінде)
3) 2-сынып
Ортақ тақырыптар
Бөлімше
(түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
1. Дар бораи ман
1. Оила ва д?стони ман
1.1 Мазмуни асарро фа?монед
2.1.1.1 барои мазмуни асар ба савол?о ?авоб додан
1.2 Асарро нақл кардан
2.1.2.1* Мазмуни асарро аз р?и нақшаи тайҰр Ұ бо суханони худ ?амъбаст кунед
1.3 Вазъияти воқе? ?исоб карда мешавад
2.1.3.1 Бо риояи мавз?и асар ва иқтибос (боб) ан?оми ?икояро омода кунед
1.5. Шар? дар бораи кори ом?хташуда
2.1.5.1 Бо истифода аз калима?ои дастгир? баҰн кардани э?сосоти худро ом?зед
2.1 Истифодаи намуд?ои хондан
2.2.1.1 Асарро бо овози баланд, дуруст ва бодиққат хонед, ба нақш?о тақсим кунед варавон хонед
2.2.1.1 Асарро пурра хонед ва маълумоти дахлдорро муайян кунед.
2.2 Оид ба мазмуни асар савол?о ди?ед ва ?авоб гиред
2.2.2.1 Бо Ұрии муаллим савол?ои одд? ва мураккаб ди?ед ва бидонед, ки ч? гуна ?авобро дар асар пайдо кунед

1.5 Фикри худро дар бораи асари шунидаатон баҰн кунед
4.1.5.1 Мубодилаи афкор, э?сос ва нуқтаи назари шахс бо р?йдод?ои шабе?и ?аҰт ва кори худ
2.1 Истифодаи намуд?ои таълим
4.2.1.1 Асарро бо овози баланд хонед, ба нақш?о тақсим кунед, озод хонед, чопро хонед, бо овози баланд хонед
4.2.1.2 * Ба до?или кор назар кунед, савол?о ди?ед, маълумотро кобед, ба кор ишора кунед, та?лил кунед ва ба?оди?ии интиқод? кунед
2.2 Оид ба мундари?аи кор савол?о ди?ед ва ?авоб ди?ед
4.2.2.1 Дар асоси бозсоз?, тафсир ва арзҰбии кор савол?о ди?ед ва ?авоб ди?ед
2.3 Мавз?и асар ва идеяи асосии онро та?ия кунед
4.2.3.1 Та?ияи мавз?ъ ва ғояи асосии асар, бо истифода аз маълумоти матн? фикри муаллифро исбот кунед
2.5 Таркиби асарро такмил дихед
.4.2.5.1 Та?ияи сохтори композитсияи асар (оғоз, та?ия, ?алли) бо к?маки муаллим
2.6 Ба амал?ои қа?рамонон ба?о ди?ед
4.2.6.1 Ба?с ва ба?о додан ба хислати қа?рамон, амал?ои қа?рамонон ва тағирот дар хислати матн.
2.8 Унсур?ои тар?резии асар?ои санъат
4.2.8.1 Та?лил ва муқоисаи а?амияти эпизод?о ва р?йдод?о
4.2.8.2 Муқоиса кардани нусхаи асари баде? бо намунаи дигар (иллюстратсия, мусиқ?, мультфилм, филм)
2.9 Гуногун?
маълумоти манбаъ
4.2.9.1 Намоиши схемавии иттилооти воридот? аз сарчашма?ои гуногун, хулоса ва таносуб
3.1 Сохтани нақшаи асар
4.3.1.1 Системаи ?икояро дар кори хондашуда фа?мед, онро ба қисм?о тақсим кунед, ба ?ар як қисм ном ди?ед ва нақша гиред
3.2 Кори эчод? аз ?уи жанри асар
4.3.2.1 Ба матни асос? илова кардани қа?рамони нав, муқаддима кардани сюжети нав, навиштани шеър
3.3 .Кор?ои э?одиро бо ро??ои гуногун тавсия ди?ед
4.3.3.1 Тавсия додани кори э?од? дар шакли диаграмма?о, диафильм?о ва презентатсия?о
3.4 ошкор ва исло?и хатоги?о
4.3.4.1 Сохтор ва услуби кор бо Ұрии муаллим Хондан, ба?оди?ии нуқтаи назари шумо, исло?и хато?ои имло? ва пунктуатсия
Примечание:
* в одной четверти цели обучения интегрируются со сквозными темами, исходя из расчета – 2 сквозные темы на четверть.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 22 предусмотрено в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 22 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для 2 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
Сноска. Приложение 22 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

1.5 Фикри худро дар бораи асари шунидаатон баҰн кунед
4.1.5.1 Мубодилаи афкор, э?сос ва нуқтаи назари шахс бо р?йдод?ои шабе?и ?аҰт ва кори худ
2.1 Истифодаи намуд?ои таълим
4.2.1.1 Асарро бо овози баланд хонед, ба нақш?о тақсим кунед, озод хонед, чопро хонед, бо овози баланд хонед
4.2.1.2 * Ба до?или кор назар кунед, савол?о ди?ед, маълумотро кобед, ба кор ишора кунед, та?лил кунед ва ба?оди?ии интиқод? кунед
2.2 Оид ба мундари?аи кор савол?о ди?ед ва ?авоб ди?ед
4.2.2.1 Дар асоси бозсоз?, тафсир ва арзҰбии кор савол?о ди?ед ва ?авоб ди?ед
2.3 Мавз?и асар ва идеяи асосии онро та?ия кунед
4.2.3.1 Та?ияи мавз?ъ ва ғояи асосии асар, бо истифода аз маълумоти матн? фикри муаллифро исбот кунед
2.5 Таркиби асарро такмил дихед
.4.2.5.1 Та?ияи сохтори композитсияи асар (оғоз, та?ия, ?алли) бо к?маки муаллим
2.6 Ба амал?ои қа?рамонон ба?о ди?ед
4.2.6.1 Ба?с ва ба?о додан ба хислати қа?рамон, амал?ои қа?рамонон ва тағирот дар хислати матн.
2.8 Унсур?ои тар?резии асар?ои санъат
4.2.8.1 Та?лил ва муқоисаи а?амияти эпизод?о ва р?йдод?о
4.2.8.2 Муқоиса кардани нусхаи асари баде? бо намунаи дигар (иллюстратсия, мусиқ?, мультфилм, филм)
2.9 Гуногун?
маълумоти манбаъ
4.2.9.1 Намоиши схемавии иттилооти воридот? аз сарчашма?ои гуногун, хулоса ва таносуб
3.1 Сохтани нақшаи асар
4.3.1.1 Системаи ?икояро дар кори хондашуда фа?мед, онро ба қисм?о тақсим кунед, ба ?ар як қисм ном ди?ед ва нақша гиред
3.2 Кори эчод? аз ?уи жанри асар
4.3.2.1 Ба матни асос? илова кардани қа?рамони нав, муқаддима кардани сюжети нав, навиштани шеър
3.3 .Кор?ои э?одиро бо ро??ои гуногун тавсия ди?ед
4.3.3.1 Тавсия додани кори э?од? дар шакли диаграмма?о, диафильм?о ва презентатсия?о
3.4 ошкор ва исло?и хатоги?о
4.3.4.1 Сохтор ва услуби кор бо Ұрии муаллим
Хондан, ба?оди?ии нуқтаи назари шумо, исло?и хато?ои имло? ва пунктуатсия
Ескерту:
"*" – тоқсандағы екі ортақ тақырып есебінен бір тоқсанда оқу мақсаттарын ортақ тақырыптармен біріктіріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
22-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2- сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленіп, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген.

2. Целью обучения учебному предмету "Русский язык" является формирование навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности, ориентированной на ситуации общения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русский язык":
1) развивать навыки аудирования (слушания), говорения, чтения, письма, необходимые для общения в повседневной жизни, учебной и практической деятельности;
2) формировать знания о единицах языка, правилах их сочетания и функционирования, навыки и умения строить предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формировать и развивать навыки логического мышления, направленные на анализ, синтез, оценивание полученной информации с учетом возрастных особенностей обучающихся;
4) формировать навыки ознакомительного, выборочного чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
5) обогащать словарный запас учеников коммуникативно-актуальной лексикой;
6) формировать и развивать навыки использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий.
4. По окончании начальной школы обучающиеся должны владеть языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень) согласно системе уровней Общеевропейской рамки владения языками (CEFR).
5. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов. Грамматический материал охватывает разделы, относящиеся к фонетике, лексике и морфологии современного русского языка. Усвоение грамматического материала является составляющей в развитии языковой компетенции обучающихся, отработкой навыков употребления основных грамматических структур, без которых невозможно понимание речи. У обучающихся формируются и закрепляются навыки правильного оформления письменной и устной речи в соответствии с ситуацией общения.
При овладении нормами русского языка сохраняется принцип спиральности.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание): реагирование на прослушанную речь с использованием мимики и жестов; понимание лексического значения слов в простых фразах; определение героев, последовательности событий; различение на слух вопросительных и повествовательных предложений; ответы на вопросы, подбор соответствующих иллюстраций/ сюжетных картинок к прослушанному тексту; описание событий в аудио- и видеоматериале;

2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – сөйлеу этикетінің ережелеріне және қарым-қатынас жағдайына бағытталған сөйлеу іс-әрекетінде тілдік бірліктерді қолдану нормаларына сәйкес тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру.
3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) күнделікті өмірде, оқу және практикалық қызметте қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес тіл бірліктері, оларды біріктіру және қолдану ережелері туралы, сөйлемдерді құру дағдылары мен біліктерін қалыптастыру;
3) білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, алынған ақпаратты талдауға, синтездеуге, бағалауға, түсіндіруге бағытталған логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) зерттеу, танысу, қарау және ізденіп оқу, оқылған ақпарат бойынша диалог және монолог құрастыру дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушылардың сөздік қорын орыс тілінің өзекті коммуникативтік лексикасымен және фразеологизмдерімен байыту;
6) қазақ, орыс және басқа халықтар мәдениетінің құндылықтары туралы түсінік қалыптастыру.
4. Бастауыш мектепті бітіргеннен кейін білім алушылар тілді меңгерудің жалпыеуропалық шеңбері (CEFR) деңгейлер жүйесіне сәйкес А1, А2 (бастапқы деңгей) бастауыш деңгейінде меңгеруі тиіс.
5. Грамматикалық материал мәтіндер негізінде лексикалық тақырыптар аясында зерттеледі. Грамматикалық материал қазіргі орыс тілінің фонетикасына, лексикасына және морфологиясына қатысты бөлімдерді қамтиды. Грамматикалық материалды игеру білім алушылардың тілдік құзыреттілігін дамытудың құрамдас бөлігі болып табылады, негізгі грамматикалық құрылымдарды қолдану дағдыларын пысықтау, онсыз сөйлеуді түсіну мүмкін емес. Білім алушыларда қарым-қатынас жағдайына сәйкес жазбаша және ауызша сөйлеуді дұрыс ресімдеу дағдылары қалыптасады және бекітіледі.
Орыс тілінің нормаларын меңгеру кезінде шиыршық қағидасы сақталады.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру Параграф 1. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. 2-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдау: ым-ишара мен қимылдарды қолдана отырып тыңдалған сөзге жауап беру; қарапайым сөз тіркестеріндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну; шағын мәтіндердің мазмұнын түсіну (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); кейіпкерлерді, оқиғалар тізбегін анықтау; есту қабілеті арқылы сұраулы және баяндау сөйлемдерді ажырату; сұрақтарға жауап беру, тиісті иллюстрацияларды /тыңдалған мәтінге арналған сюжеттік суреттерді таңдау; дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;

2) говорение: построение предложений по речевым образцам; использование слов для знакомства и сообщения о себе; реагирование на услышанное ответами на вопросы; создание высказываний из 2-4 предложений по картинке/по заданной теме, по прослушанному тексту; участие в диалоге на определенную тему; описание предметов и сюжетных картинок на основе использования знакомых слов и предложений; пересказ небольших текстов; описание событий прослушанного/просмотренного материала своими словами; высказывание оценочного мнения; понимание смыслоразличительной роли звука и ударения;
3) чтение: выразительное чтение (интонирование повествовательных и вопросительных предложений); формулирование вопросов и ответов по содержанию текста; понимание лексического значения слов (без употребления термина); определение жанра (загадка, сказка, стихотворение, рассказ); заучивание небольших стихотворений; выражение своего отношения к содержанию прочитанного текста; нахождение информации в словарях и справочниках;
4) письмо: написание заглавных и строчных букв и их соединений; соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв; написание слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм; написание знакомых слов/словосочетаний; написание связных предложений по иллюстрации, картинке; использование знаков препинания в конце предложения;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: одушевленные и неодушевленные имена существительные; изменение имен существительных по числам; согласование имен прилагательных с именами существительными в роде и числе; имена прилагательные, обозначающие цвет, форму, величину и материал предметов; изменение глаголов по временам (настоящее, будущее, прошедшее); сочетание глаголов с именами существительными; употребление имен числительных; сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу; написание заглавной буквы в именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных; раздельное написание предлогов со словами; использование предлогов в коротких фразах и предложениях; составление простых предложений из 2-4 слов.
Параграф 2. Система целей обучения
8. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 2.1.1.1 "2" – класс, "1.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
9. Система целей обучения:
Подраздел
Аудирование
Цели обучения
1.1 Использование приемов слушания
2.1.1.1 слушать и понимать видео- и аудиоматериал, речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)

2) сөйлеу: сөйлеу үлгілері бойынша сөйлемдер құру; танысу және өзі туралы хабарлау үшін сөздерді қолдану; естіген сұрақтарға жауап қайтару; сурет/берілген тақырып немесе тыңдалған мәтін бойынша 2-4 сөйлемнен тұратын мәлімдемелер жасау; белгілі бір тақырып бойынша диалогқа қатысу; таныс сөздерді қолдану негізінде заттар мен сюжеттік суреттерді сипаттау; шағын мәтіндерді қайталау; бағалау пікірін білдіру; қиын екпінді сөздерді дұрыс айту;
3) оқу: мәнерлеп оқу (баяндау және сұраулы сөйлемдерді интонациялау); мәтін мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау; сөздердің лексикалық мағынасын түсіну (терминді қолданбай); әдеби жанрды анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); шағын өлеңдерді жаттау; оқылған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру;
4) хат: бас және кіші әріптер мен олардың қосылыстарын жазу; бас, кіші әріптердің биіктігін, ені мен көлбеуін сақтау; каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып сөздер мен сөйлемдерді жазу; иллюстрация, сурет бойынша дәйекті сөйлемдер жазу; сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану;
5) ауызша және жазбаша тілде қолдануға арналған грамматикалық материал: жанды және жансыз зат есімдер; жекеше және көпше түрде зат есімдерді өзгерту; сын есімдерді зат есімдермен көпше және жекеше түрде үйлестіру; заттардың түсін, формасын, көлемін және материалын білдіретін сын есімдер; етістіктің шақтары бойынша өзгеруі (осы, келер, өткен); зат есімдер мен етістіктердің тіркесімі; сан есімдерді қолдану; жи-ши, ча-ша, чу-шу тіркестері; адамдардың аттарын, әкесінің аттарын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу, сөздерді көмекші сөздерден бөлек жазу, 2-4 сөзден тұратын қарапайым сөйлемдерді құрастыру.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
8. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.1.2.1 кодында "2" – сынып, "1.2" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
9. Оқыту мақсаттары жүйесі:
Бөлімше
Тыңдалым
Оқу мақсаттары
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
2.1.1.1 бейне және аудио материалды, сөзді мұқият тыңдап, түсіну және оған дұрыс жауап беру (қимыл, ым-ишараны қолдану)

1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах, имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картинку/схему к прослушанному тексту
1.4 Определение главной и второстепенной информации
2.1.4.1 определять о ком/о чем говорится в содержании прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
1.5 Понимание аудиовизуального материала
2.1.5.1 понимать и описывать события, о которых говорится в видео- и аудиоматериале, отвечать на вопросы
Подразделы
Говорение
Цели обучения
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для знакомства, сообщения о себе, описания предметов и для составления вопросительных предложений
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке/на основе сюжетных картинок
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
2.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, реагируя на услышанное, и отвечать собеседнику
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать короткие тексты/ истории/рассказы, используя знакомые слова, соблюдая последовательность событий
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
2.2.5.1 описывать события видео- и аудиоматериала своими словами
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
2.2.6.1* высказывать простое оценочное мнение об информации /герое/событии, в том числе на основе сравнения ("я согласен/ не согласен …", "мне понравилось/ не понравилось …", "я думаю …", "я считаю …")
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
Подразделы
Чтение
Цели обучения
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 выразительно читать текст (интонирование повествовательных и вопросительных предложений)
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение слов и простых фраз в тексте
3.3 Определение жанров и типов текста
2.3.3.1 определять жанры разных текстов (загадка, сказка, стихотворение, рассказ)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1 формулировать простые вопросы по содержанию текста и отвечать на них
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках для школьников (с помощью учителя)
Подразделы
Письмо
Цели обучения
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления

1.2 Сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 күнделікті өмірге қатысы бар қарапайым тіркестердегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1 тыңдаған хабарламаға сәйкес иллюстрациялар/сурет/сызбалар таңдау және сұрақтарға жауап беру
1.4 Негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, кейіпкерлерді, оқиғалардың тізбегін анықтау
1.5 Тыңдаған аудиовизуалды материалды түсіну
2.1.5.1 бейне және аудио материалдағы болып жатқан оқиғаларды түсіну және сипаттау, сұрақтарға жауап беру
Бөлімше
Айтылым
Оқу мақсаттары
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1 танысу үшін өзі туралы хабарлау, заттарды сипаттау және сұраулы сөйлемдер құрау барысында сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 Сюжеттік суреттер негізінде 2-3 пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаяттарына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
2.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну және жауап беру
2.4 Тыңдаған/оқыған материалды мазмұндау
2.2.4.1 таныс сөздерді пайдаланып, оқиғалардың реттілігін сақтай отырып, оқиғаларды, қысқа мәтін/хикая/әңгімелерді мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде дәлелді пікір айту
2.2.5.1 бейне және аудиоматериалдардағы фразаларды өз сөзімен сипаттау
2.6 Оқыған/тыңдаған материалы бойынша бағалау пікірін айту
2.2.6.1* салыстыру негізінде ақпарат/ кейіпкер/туралы қарапайым бағалау пікірін білдіру ("Мен келісемін/келіспеймін...", "Маған ұнады/ұнамады...", "Мен ойлаймын ...", "мен ... санаймын")
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
Бөлімше
Оқылым
Оқу мақсаттары
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 мәтінді мәнерлеп оқу (хабарлы және сұраулы сөйлемдерді интонациялау)
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 мәтіндегі сөздер мен қарапайым сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
3.3 Мәтін жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1 әр түрлі мәтіндердің жанрларын анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме)
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.3.5.1 мұғалімнің көмегімен мектеп білім алушыларына арналған сөздіктер мен анықтамалықтан ақпарат табу
Бөлімше
Жазылым
Оқу мақсаттары
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу

2.4.1.1* создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке/иллюстрации
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
2.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/увиденного записывать знакомые слова/словосочетания (с помощью учителя)
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради прописные (заглавные) и строчные буквы, соблюдая высоту, ширину и наклон, их соединения
Подразделы
Употребление языковых норм
Цели обучения
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
2.5.1.1 * различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам (с помощью учителя)
2.5.1.2 * использовать слова, обозначающие один или несколько предметов, согласовывать слова-признаки со словами-предметами в числе, роде (с помощью учителя)
2.5.1.3 использовать слова-действия в настоящем/ будущем/ прошедшем времени (с помощью учителя)
2.5.1.4 понимать и использовать простые предлоги в коротких предложениях
2.5.1.5* различать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
5.2 Соблюдение орфографических норм
2.5.2.1* правильно писать слова, понимая различия между звуками и буквами, писать сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу
2.5.2.2 писать заглавную букву в написании имен, отчеств, фамилий людей, кличек животных (с помощью учителя)
2.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами (с помощью учителя)
10. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2 класса уровня начального образования
(с нерусским языком обучения)
1) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1.1. Моя семья и друзья
2. Моя школа
Аудирование (слушание)
1.1 Формирование навыка слушания
2.1.1.1 слушать и понимать видео- и аудиоматериал, речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах, имеющих отношение к повседневной жизни
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для знакомства, сообщения о себе, описания предметов и для составления вопросительных предложений

2.4.1.1* сипаттау сөздерді қолданып, берілген иллюстрация бойынша постер жасау
4.2 Тыңдаған/оқыған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру
2.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен таныс сөздерді/сөз тіркестерін жазу
4.3 Тыныс белгілерінің нормаларын сақтау
2.4.3.1 мұғалімнің көмегімен жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.4.4.1 бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтай отырып, дәптерге жазу
Бөлімше
Тілдік нормаларды қолдану
Оқу мақсаттары
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбай)
2.5.1.1* мұғалімнің көмегімен жазбаша және ауызша сөйлеуде заттың атын/сынын /қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту
2.5.1.2* мұғалімнің көмегімен бір немесе бірнеше заттың атын білдіретін сөздерді пайдалану, заттың сынын білдіретін зат есімдермен жекеше, көпше түрде үйлестіру
2.5.1.3 мұғалімнің көмегімен осы/келер/өткен шақтағы қимылды білдіретін сөздерді қолдану
2.5.1.4 қысқа сөйлемдерде жай шылауларды түсініп қолдану
2.5.1.5* заттың сынын білдіретін сөздерді ажырату, заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі материалы бойынша тән белгілерді таңдау
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.5.2.1* дыбыстар мен әріптердің айырмашылығын түсініп, жи-ши, ча-ща, чу-шу тіркестерін дұрыс жазу
2.5.2.2 мұғалімнің көмегімен адамдардың атын, әкесінің атын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу
2.5.2.3 мұғалімнің көмегімен көмекші сөздерді сөздерден бөлек жазу
10. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 2-сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде емес) сәйкес іске асырылады.
Параграф 3. Бастауыш білім беру деңгейінің 2-сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде емес)
1) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1- тоқсан
1. Менің отбасым және достарым
2. Менің мектебім
Тыңдалым (тыңдау)
1.1 Тыңдау дағдыларын қалыптастыру
2.1.1.1 бейне және аудио материалды, сөзді мұқият тыңдап, түсіну және оған дұрыс жауап беру (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 күнделікті өмірге қатысы бар қарапайым тіркестердегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1 танысу үшін өзі туралы хабарлау, заттарды сипаттау және сұраулы сөйлемдер құрау барысында сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану

1) аудирование (слушание): реагирование на прослушанную речь с использованием мимики и жестов; понимание лексического значения слов в простых фразах; определение героев, последовательности событий; различение на слух вопросительных и повествовательных предложений; ответы на вопросы, подбор соответствующих иллюстраций/ сюжетных картинок к прослушанному тексту;
2) говорение: построение предложений по речевым образцам; использование слов для знакомства и сообщения о себе; реагирование на услышанное ответами на вопросы; создание высказываний из 2-4 предложений по картинке/по заданной теме, по прослушанному тексту; участие в диалоге на определенную тему; описание предметов и сюжетных картинок на основе использования знакомых слов и предложений; пересказ небольших текстов; высказывание оценочного мнения; понимание смыслоразличительной роли звука и ударения;
3) чтение: выразительное чтение (интонирование повествовательных и вопросительных предложений); формулирование вопросов и ответов по содержанию текста; понимание лексического значения слов (без употребления термина); определение жанра (загадка, сказка, стихотворение, рассказ); заучивание небольших стихотворений; выражение своего отношения к содержанию прочитанного текста; нахождение информации в словарях и справочниках;
4) письмо: написание заглавных и строчных букв и их соединений; соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв; написание слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм; написание знакомых слов/словосочетаний; написание связных предложений по иллюстрации, картинке; использование знаков препинания в конце предложения;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: одушевленные и неодушевленные имена существительные; изменение имен существительных по числам; согласование имен прилагательных с именами существительными в роде и числе; имена прилагательные, обозначающие цвет, форму, величину и материал предметов; изменение глаголов по временам (настоящее, будущее, прошедшее); сочетание глаголов с именами существительными; употребление имен числительных; сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу; написание заглавной буквы в именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных; раздельное написание предлогов со словами; использование предлогов в коротких фразах и предложениях; составление простых предложений из 2-4 слов.
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 2.1.1.1 "2" – класс, "1.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.

1) тыңдау: мимика мен қимылдарды қолдана отырып тыңдалған сөзге жауап беру; қарапайым сөз тіркестеріндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну; шағын мәтіндердің мазмұнын түсіну (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); кейіпкерлерді, оқиғалар тізбегін анықтау; есту қабілеті арқылы сұраулы және баяндау сөйлемдерді ажырату; сұрақтарға жауап беру, тиісті иллюстрацияларды /тыңдалған мәтінге арналған сюжеттік суреттерді таңдау; дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;
2) сөйлеу: сөйлеу үлгілері бойынша сөйлемдер құру; танысу және өзі туралы хабарлау үшін сөздерді қолдану; естіген сұрақтарға жауап қайтару; сурет/берілген тақырып немесе тыңдалған мәтін бойынша 2-4 сөйлемнен тұратын мәлімдемелер жасау; белгілі бір тақырып бойынша диалогқа қатысу; таныс сөздерді қолдану негізінде заттар мен сюжеттік суреттерді сипаттау; шағын мәтіндерді қайталау; бағалау пікірін білдіру; қиын екпінді сөздерді дұрыс айту;
3) оқу: мәнерлеп оқу (баяндау және сұраулы сөйлемдерді интонациялау); мәтін мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау; сөздердің лексикалық мағынасын түсіну (терминді қолданбай); әдеби жанрды анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); шағын өлеңдерді жаттау; оқылған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру;
4) хат: бас және кіші әріптер мен олардың қосылыстарын жазу; бас, кіші әріптердің биіктігін, ені мен көлбеуін сақтау; каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып сөздер мен сөйлемдерді жазу; иллюстрация, сурет бойынша дәйекті сөйлемдер жазу; сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану;
5) ауызша және жазбаша тілде қолдануға арналған грамматикалық материал: жанды және жансыз зат есімдер; жекеше және көпше түрде зат есімдерді өзгерту; сын есімдерді зат есімдермен көпше және жекеше түрде үйлестіру; заттардың түсін, формасын, көлемін және материалын білдіретін сын есімдер; етістіктің шақтары бойынша өзгеруі (осы, келер, өткен); зат есімдер мен етістіктердің тіркесімі; сан есімдерді қолдану; жи-ши, ча-ша, чу-шу тіркестері; адамдардың аты-жөнін, әкесінің аттарын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу, сөздерді көмекші сөздерден бөлек жазу, 2-4 сөзден тұратын қарапайым сөйлемдерді құрастыру.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.1.2.1 кодында "2" – сынып, "1.2" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

2.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 выразительно читать текст (интонирование повествовательных и вопросительных предложений)
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение слов и простых фраз в тексте
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1 формулировать простые вопросы по содержанию текста и отвечать на них
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
2.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/увиденного записывать знакомые слова/словосочетания (с помощью учителя)
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм
2.5.1.2 *использовать слова, обозначающие один или несколько предметов, согласовывать слова-признаки со словами-предметами в числе, роде (с помощью учителя)
2.5.1.3 использовать слова-действия в настоящем/ будущем/ прошедшем времени (с помощью учителя)
2.5.1.5 * различать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
5.2 Соблюдение орфографических норм
2.5.2.1 * правильно писать слова, понимая различия между звуками и буквами, писать сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу
2.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами (с помощью учителя)
Примечание:
11) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", реализуются частично, т.е. их можно "дробить";
3) цель обучения 2.5.2.1 включает знание алфавита, изучение звуков.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 22-1 предусмотрено в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 22-1 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "16" сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету
"Русский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
(с нерусским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 22-1 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Русский язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін пайдалану
2.3.1.1 мәтінді мәнерлеп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1
мәтіндегі сөздер мен қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.2
Тыңдаған/оқыған мәтіннің мазмұнын баяндау
2.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен таныс сөздерді/сөз тіркестерін жазу
4.3 Тыныс белгілерінің нормаларын сақтау
2.4.3.1 мұғалімнің көмегімен жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қою
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау
2.5.1.2 *мұғалімнің көмегімен бір немесе бірнеше заттың атын білдіретін сөздерді пайдалану, сын есімдерді зат есімдермен жекеше, көпше түрде үйлестіру
2.5.1.3 мұғалімнің көмегімен осы/келер/өткен шақтағы қимылды білдіретін сөздерді қолдану
2.5.1.5* заттың сынын білдіретін сөздерді ажырату, заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі материалы бойынша тән белгілерді таңдау
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.5.2.1* мұғалімнің көмегімен адамдардың аты-жөнін, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу
2.5.2.3 мұғалімнің көмегімен көмекші сөздерді сөздерден бөлек жазу
Ескерту:
1) оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттары оқу жылы бойы жүзеге асырылады.
3) 2.5.2.1 оқу мақсаты әліпбиді білуді, дыбыстарды зерттеуді қамтиды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22-1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
22-1-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Орыс тілі" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Целью обучения учебному предмету "Русский язык" является формирование навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности, ориентированной на ситуацию общения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русский язык":
1) развивать навыки аудирования (слушания), говорения, чтения, письма, необходимые для общения в социально-бытовой, социально-культурной, научно-популярной, учебной сферах жизни;
2) формировать знания о единицах языка, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях строить синтаксически правильные предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формировать и развивать навыки логического мышления, направленные на анализ, синтез, оценивание, интерпретацию полученной информации с учетом возрастных особенностей обучающихся;
4) формировать навыки поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
5) обогащать словарный запас учеников коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией русского языка;
6) формировать и развивать навыки использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий;
7) формировать понимание ценностей культур казахского, русского и других народов.
4. По окончании начальной школы обучающиеся должны владеть языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень) согласно системе уровней Общеевропейской рамки владения языками (CEFR).
5. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
7. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты сөйлеу этикетінің ережелеріне және қарым-қатынас жағдайына бағытталған сөйлеу әрекеттеріндегі тілдік бірліктерді пайдалану нормаларына сәйкес тыңдалым, сөйлеу, оқылым және жазылым дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) өмірдің әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, ғылыми-көпшілік, оқу-тәрбиелік салаларында әңгімелесу үшін қажетті тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес синтаксистік тұрғыдан дұрыс сөйлемдерді құрастырудың дағдылары мен біліктері, тіл бірліктері туралы, олардың бірігуі, жұмыс істеуі туралы білімді қалыптастыру;
3) білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, алынған ақпаратты талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіруге бағытталған логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) іздеу, танысу, зерттеп оқу дағдыларын қалыптастыру, оқылған ақпарат бойынша диалог пен монолог құру;
5) білім алушылардың сөздік қорын орыс тілінің коммуникативті-өзекті лексикасымен және фразеологиясымен байыту;
6) ақпараттық-коммуникациялық және компьютерлік технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
7) қазақ, орыс және өзге де халықтардың мәдени құндылықтарын түсінуді қалыптастыру.
4. Бастауыш мектептің соңында білім алушылар Тілдерді меңгерудің жалпыеуропалық жүйесі (CEFR) бойынша А1, А2 (бастапқы деңгей) қарапайым деңгейінде тілді меңгереді.
5. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлікте дамуы білім алушылар бойында білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім" сияқты негізгі құндылықтарын дарыту, бойына сіңіруі үшін негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың оның мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдарлары бола алады.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 3 класса:
1) аудирование (слушание): понимание лексических значений слов, составление уточняющих вопросов, понимание содержания прочитанных рассказов, определение причинно-следственной связи в тексте;
2) говорение: построение предложений, ответы на вопросы, пересказ историй или рассказов, высказывание оценочных суждений из 3-5 предложений, составление диалога из 3-4 реплик, составление коротких рассказов, связанных с жизненной ситуацией, описание сюжетных картинок;
3) чтение: сознательное чтение небольших текстов, ответы на вопросы по содержанию текста, заучивание небольших стихотворений, типы текста, формулирование уточняющих вопросов, поиск информации в словарях и справочниках;
4) письмо: письмо под диктовку слов и связанных предложений, создание постера, раздельное написание предлогов со словами, написание коротких записей, знаки препинания в конце простых предложений, соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: собственные имена существительные, значения предложно-падежных конструкций, имена прилагательные, местоимения, вид глагола, количественные и порядковые числительные, степени сравнения наречий, простые и сложные предложения.
9. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 4 класса:
1) аудирование (слушание): понимание прослушанных рассказов, сказок, небольших стихотворений, ответы на вопросы по содержанию текста, выделение основной мысли текста, определение основных моментов;
2) говорение: составление связного высказывания по иллюстрациям, диалог, состоящий из 4-6 реплик, составление уточняющих вопросов, расширение диалога дополнительной репликой, пересказ прочитанного текста;
3) чтение: ознакомительное чтение, чтение по ролям, самостоятельная постановка вопросов к тексту, определение темы, основной мысли, жанра, прогнозирование продолжения рассказа, описание внешности персонажа, заучивание наизусть стихотворений;
4) письмо: составление комиксов (иллюстраций), изложение текста из 4-6 предложений (без прямой речи), соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: склонение имен существительных, изменение имен прилагательных по родам и числам, падежные формы местоимений, порядковые числительные, изменение глаголов по лицам и числам, отрицательные наречия, простое и сложное предложение с союзами и, а, но.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.

8. "Орыс тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сөздердің лексикалық мағынасын түсіну, нақтылау сұрақтарын құрау, оқылған әңгімелердің мазмұнын түсіну, мәтіндегі себеп-салдарлық байланысты анықтау;
2) айтылым: сөйлем құрау, сұрақтарға жауап беру, оқиғаларды немесе әңгімелерді жазу, 3-5 сөйлеммен пікір білдіру, 3-4 репликадан тұратын диалог құру, өмірлік жағдаяттарға байланысты шағын әңгімелер құрастыру, сюжетті суреттерді сипаттау;
3) оқылым: шағын мәтіндерді түсініп оқу, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, шағын өлеңдерді жаттау, мәтін түрлері, нақтылау сұрақтарын қою, сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпарат іздеу;
4) жазылым: сөздерді және байланысқан сөйлемдерді жазу, постер жасау, сөздерді көмекші сөздерден бөлек жазу, қысқаша жазбаларды жазу, жай сөйлемдердің соңындағы тыныс белгілер, каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолданылатын грамматикалық материал: жалқы есімдер, көмекші сөз-септік құрылымдарының мағынасы, сын есімдер, есімдіктер, етістік түрлері, есептік және реттік сан есімдер, үстеулердің салыстырмалық дәрежесі, жай және күрделі сөйлемдер.
9. "Орыс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тыңдалған әңгімелерді, ертегілерді, шағын өлеңдерді түсіну, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, мәтіннің негізгі ойын анықтау, негізгі тұстарын анықтау;
2) айтылым: иллюстрациялар бойынша дәйекті пікір айту, 4-6 репликадан тұратын диалог, нақтылау сұрақтарын құрау, қосымша репликамен диалогты өрбіту, оқылған мәтінді мазмұндау;
3) оқылым: кіріспе оқу, рөлдерге бөліп оқу, мәтінге өз бетінше сұрақтар қою, тақырыпты, негізгі идеяны, жанрды анықтау, әңгіменің жалғасын болжау, кейіпкердің бейнесін сипаттау, өлеңді жаттау;
4) жазылым: комикстер жасау (иллюстрациялар), 4-6 сөйлеммен мәтінді (тікелей сөйлемей) баяндау, каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолдануға арналған грамматикалық материал: зат есімдердің жіктелуі, сын есімдерді жекеше, көпше түрде өзгерту, есімдіктердің септік формалары, реттік сан есімдер, етістіктерді жақ пен түр бойынша өзгерту, болымсыз үстеулер, и, а, но көмекші сөздері бар жай және күрделі сөйлемдер.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 3.2.1.1 кодында "3" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

11. Система целей обучения:
Подраздел
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
4.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, перефразируя высказывания в другой форме
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1 понимать лексическое значение слов в предложении и в тексте
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.3.1 отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета
4.1.3.1 отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.4 Определение главной и второстепенной информации
3.1.4.1 определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (события, герои)
4.1.4.1 определять основную мысль прослушанного материала
1.5 Понимание аудиовизуального материала
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев в аудиовизуальном материале
4.1.5.1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале
Подраздел
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
2.1 Пополнение словарного запаса
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
3.2.2.1 создавать высказывание на основе темы, предложенной учителем
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
3.2.4.1 пересказывать истории/рассказы, используя план
4.2.4.1 пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
3.2.5.1 описывать сюжет из видео- или аудиоматериалов/ сопоставлять с жизненной ситуацией
4.2.5.1 аргументировать свою точку зрения на основе аудиовизуального материала
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
3.2.6.1 высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале("я предполагаю …", "мне кажется …")
4.2.6.1 высказывать оценочные суждения, выражая свою точку зрения ("по моему мнению …", "с моей точки зрения …")

11. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
Тыңдалым
Оқу мақсаттары
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
3.1.1.1 аудиовизуалды материалды, ауызша сөзді тыңдау және түсіну, жекелеген пікірлердің мән-мағынасын айқындау үшін нақтылайтын сұрақтар қою
4.1.1.1 аудиовизуалды материалды, ауызша сөзді тыңдау және пікірді басқа формада өзгерте отырып түсіну
1.2 Сөздердің және сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1 мәтіндегі және сөйлемдегі сөздердің лексикалық мазмұнын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтау
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1 тыңдағанның мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар таңдау
4.1.3.1 тыңдаған материалдағы түйінді тұстарын анықтау және сұрақтарға жауап беру
1.4 Мәтіндегі негізгі және қосалқы ақпараттарды түсіну
3.1.4.1 тыңдаған мәтіннен себеп-салдарлық байланысты (кейіпкерлер, оқиғалар) анықтау
4.1.4.1 тыңдаған материалдың негізгі ойын анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
3.1.5.1 аудиовизуалды материалдан кейіпкерлерді, оқиғаларды түсіну және сипаттау
4.1.5.1 аудиовизуалды материалдағы негізгі жағдайларды анықтау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толтыру
3.2.1.1 сөйлеуде әртүрлі мәнмәтіндегі тақырыптық лексиканы пайдалану
4.2.1.1 әңгімені қолдау үшін қажетті сөздерді пайдалану
2.2 Берілген тақырыпта пікір білдіру
3.2.2.1 мұғалім ұсынған тақырып негізінде пікір білдіру
4.2.2.1 мәтіннің басында берілгендер бойынша пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаятына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
3.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну, сұхбаттасушының пікірін толықтыру
4.2.3.1 сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну, оның сөзін нақтылау, анықтау, қайта өзгертіп айту
2.4 Тыңдаған/ оқыған материалын мазмұндау
3.2.4.1 жоспарды пайдаланып, оқиғаларды, әңгімелерді мазмұндау
4.2.4.1 тыңдаушының назарын аудару мақсатымен оқиғаларды, әңгімелерді егжей-тегжейлі мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде пікір құру
3.2.5.1 видео-немесе аудио материалдардағы сюжетті сипаттау, өмірлік жағдаяттармен салыстыру
4.2.5.1 аудиовизуалды материал негізінде өз көзқарасын дәлелдеу
2.6 Оқыған/ тыңдаған материал туралы бағалау пікірін білдіру
3.2.6.1 тыңдаған/ оқыған материал туралы бағалау пікірін білдіру ("мен ойлаймын …", "меніңше, …")
4.2.6.1 өз көзқарасын білдіре отырып, бағалау пікірін білдіру ("менің пікірім бойынша …", "менің көзқарасым бойынша …")

2.7 Соблюдение орфоэпических норм
3.2.7.1 соблюдать правила произношения слов
4.2.7.1 соблюдать правила постановки ударения
Подраздел
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
3.1 Использование видов чтения
3.3.1.1 читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительное чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
3.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.3 Определение жанров и типов текста
3.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы) / различать текст-повествование/ описание
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Подраздел
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
3.4.1.1 писать связные предложения по данной теме/ создавать постер
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи с помощью учителя
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4.3.1 использовать необходимые знаки препинания в предложениях при составлении кратких текстов
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.4.4.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Подраздел
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)

2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
3.2.7.1 сөзді дұрыс айту ережесін сақтау
4.2.7.1 екпін қою ережесін сақтау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін пайдалану
3.3.1.1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді немесе оның бөліктерін мәнерлеп оқу (шолып оқу, рөлдерге бөліп оқу)
4.3.1.1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді оқу (шолып оқу, іріктеп оқу, рөлдерге бөліп оқу)
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 шағын мәтіндегі таныс сөздер мен фразалар бар түйінді тұстарды түсіну
4.3.2.1 шағын мәтіндегі бейтаныс сөздер бар түйінді тұстарды түсіну
3.3 Мәтіннің түрлері мен жанрларын анықтау
3.3.3.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді анықтау (өлең, ертегі, жұмбақ, әңгіме мақал-мәтел)/ әңгімелеу/сипаттау мәтіндерін ажырата білу
4.3.3.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді анықтау (өлең, ертегі, жұмбақ, әңгіме мақал-мәтел, жаңылтпаш), пайымдау мәтінін ажырата білу
3.4 Сұрақтар мен жауаптарды құрастыру
3.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеттері туралы нақтылау сұрақтарын құрастыру
4.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеттері туралы бағалау сұрақтарын құрастыру
3.5 Әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу
3.3.5.1 сөздіктен және анықтамалықтан ақпаратты өздігінен табу және оны алу
4.3.5.1 әртүрлі дереккөздер ден: сөздіктерден, анықтамалықтан, энциклопедиялардан, ғаламтор ресурстарынан, инфографикалардан ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтіндер жазу
3.4.1.1 берілген тақырып бойынша жүйелі байланысқан сөйлемдер жазу, постер жасау
4.4.1.1 оқиғаларды комикстер (иллюстрациялар) түрінде ұсыну
4.2 Оқығанының /тыңдағаны ның мазмұнын баяндау
3.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен шағын жазбалар жасау
4.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен шағын мәтін жазу
4.3 Пунктуация лық нормаларды сақтау
3.4.3.1 жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерді қолдану
4.4.3.1 қысқа мәтіндер құрастыруда сөйлемдегі қажетті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфия лық нормаларды сақтау
3.4.4.1 кең жолды дәптерге жазу, каллиграфиялық дағдыларды игеру: бас әріптер мен кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін, көлбеулігін сақтау
4.4.4.1 каллиграфиялық дағдыларды жетілдіру: бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтау
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматика лық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбау)

3.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам
4.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи конструкции из имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений
3.5.1.2 использовать сложные предложения с союзами и, а, но по предложенным моделям с помощью учителя
4.5.1.2 использовать сложные предложения с союзами и/да, а/но
3.5.1.3 использовать в речи местоимения
4.5.1.3 использовать в речи падежные формы личных и вопросительных местоимений, отрицательные (никто, ничто), возвратные (себя)
3.5.1.4 понимать и использовать предложно-падежные конструкции: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо
4.5.1.4 использовать предлоги: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо в предложениях/ кратком тексте
3.5.1.5 понимать и различать глаголы совершенного и несовершенного вида
4.5.1.5 использовать глаголы, которые указывают на завершенность действия, его результат, конец действия или его начало
3.5.1.6 использовать слова, обозначающие количество предметов, лиц, порядок предметов, лиц по счету, падежные формы числительных один, одна, одно
4.5.1.6 согласовывать порядковые числительные с существительными в роде, числе, падеже
3.5.1.7 использовать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу по заданной теме
4.5.1.7 согласовывать слова, обозначающие признаки предметов со словами-предметами, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
4.5.1.8 использовать наречия: интересно, важно, трудно, скучно, приятно, сравнительную степень наречий, отрицательные наречия, модальные слова: надо, нужно, можно, нельзя
5.2 Соблюдение орфографических норм
3.5.2.1 писать воспринятые на слух слова, слоги, не содержащие расхождений между произношением и написанием
4.5.2.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением, с помощью учителя
3.5.2.2 правильно писать новые слова, используя орфографический словарь
4.5.2.2 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
3.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 3-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения).

3.5.1.1 ауызша және жазбаша сөйлеуде заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту
4.5.1.1 зат есім, сын есім, сан есім және есімдіктерден құралған құрылымдарды ауызша/ жазбаша тілде қолдану және ажырата білу, және оларды саны бойынша өзгерту
3.5.1.2 ұсынылған үлгі бойынша мұғалімнің көмегімен и, а, но көмекші сөздері бар күрделі сөйлемдерді қолдану
4.5.1.2 и, а, но көмекші сөздері бар күрделі сөйлемдерді қолдану
3.5.1.3 сөйлеуде есімдіктерді қолдану
4.5.1.3 сөйлеуде өздік және сұрау есімдіктерінің септік формаларын, болымсыз (никто, ничто), өздік (себя) есімдіктерін қолдану
3.5.1.4 демеулік-септік құрылымдарды түсіну және қолдану: в, на –әрекет орны, в, на – қозғалыстың бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы пункті, о – сөйлеудің, ойдың мәні, в –уақыт, с – ортақтастық, у – бірдеңеге ие адам
4.5.1.4 көмекші сөзді қолдану: в, на – әрекет орны, в, на – қозғалыстың бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы пункті, о – сөйлеудің, ойдың пәні, в –уақыт, с – ортақтастық, у – сөйлемде /қысқа мәтінде бірдеңеге ие адам
3.5.1.5 аяқталған және аяқталмаған түрдегі етістікті түсіну және ажырата білу
4.5.1.5 іс-әрекеттің аяқталғанын, оның нәтижесін, оқиға, іс-әрекеттің аяқталу немесе оның басталу шағын көрсететін етістікті қолдану
3.5.1.6 заттардың түрін, жақтарын білдіретін сөздерді пайдалану, адамдардың, заттардың реттік санын, есімдердің (один, одна, одно) септік формаларының тәртібін қолдану
4.5.1.6 жекеше, көпше түрде, септікте зат есім мен реттік сан есімді үйлестіру
3.5.1.7 заттың сынын білдіретін сөздерді қолдану, берілген тақырып бойынша заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша тән белгілерді таңдау
4.5.1.7 заттың сынын білдіретін сөздерді зат есіммен үйлестіру, түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша заттарға тән белгілерді табу таңдау
4.5.1.8 интересно, важно, трудно, скучно, приятно үстеулерін, үстеулердің салыстырмалы дәрежесін, болымсыз үстеулерді, надо, нужно, нельзя модальдық сөздерін қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
3.5.2.1 есту бойынша қабылдаған, айтылуы мен жазылуында арасында айырмашылығы жоқ буындарды, сөздерді жазу
4.5.2.1 жазылуы айтылуымен сәйкес келмейтін сөздерді мұғалімнің көмегімен жазу/ көшіріп жазу
3.5.2.2 орфографиялық сөздікті пайдаланып, жаңа сөздерді дұрыс жазу
4.5.2.2 орфографиялық сөздікке сүйеніп, таныс емес сөздерді дұрыс жазу
3.5.2.3 көмекші сөздер мен сөздерді бөлек жазу
12. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде емес) сәйкес іске асырылады.

4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1 пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
4.2.5.1 аргументировать свою точку зрения на основе аудиовизуального материала
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
4.2.7.1 соблюдать правила постановки ударения
Чтение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
4.4.2.1 на основе прослушанного/прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.2 использовать сложные предложения с союзами и/да, а/но
4.5.1.5 использовать глаголы, которые указывают на завершенность действия, его результат, конец действия или его начало
4.5.1.6 согласовывать порядковые числительные с существительными в роде, числе, падеже
4.5.1.8* использовать наречия: надо, нужно, можно, нельзя, интересно, важно, трудно, скучно, приятно, сравнительную степень наречий, отрицательные наречия
5.2 Соблюдение орфографических норм
4.5.2.2 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", реализуются частично.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 23 предусмотрено в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 23 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету
"Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
Сноска. Приложение 23 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

4.2.2.1 мәтіннің басында берілгендер бойынша пікір білдіру
2.4 Тыңдаған/ оқыған материалды мазмұндау
4.2.4.1 тыңдаушының назарын аудару мақсатымен оқиғаларды, әңгімелерді егжей-тегжейлі мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материалдар негізінде өз ойын айту
4.2.5.1 аудиовизуалды материал негізінде өз көзқарасын дәлелдеу
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.2.7.1 екпін қою ережелерін сақтау
Оқылым
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеті туралы бағалау сұрақтарын құрастыру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
4.3.5.1 әртүрлі дереккөздерден: сөздіктерден, анықтамалықтан, энциклопедиялардан, ғаламтор ресурстарынан, инфографикалардан ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу
4.4.1.1 оқиғаларды комикстер (иллюстрациялар) түрінде ұсыну
4.2 Тыңдаған/ оқыған материалдың мазмұнын жазу
4.4.2.1 тыңдағаны/оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен шағын мәтін жазу
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматика лық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбау)
4.5.1.2 и, а, но көмекші сөздері бар күрделі сөйлемдерді қолдану
4.5.1.5 іс-әрекеттің аяқталғанын, оның нәтижесін, оқиға, іс-әрекеттің аяқталу немесе оның басталу шағын көрсететін етістікті қолдану
4.5.1.6 жекеше, көпше түрде, септікте зат есім мен реттік сан есімді үйлестіру
4.5.1.8 интересно, важно, трудно, скучно, приятно үстеулерін, үстеулердің салыстырмалы дәрежесін, болымсыз үстеулерді, надо, нужно, нельзя модальдық сөздерін қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
4.5.2.2 орфографиялық сөздікке сүйеніп, таныс емес сөздерді дұрыс жазу
Ескерту:
1) оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
23 қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать немецкий язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Английский язык" направлена на формирование и развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению английского языка.
4. Каждая предметная программа предусматривает трехъязычное образование. Это означает, что как учебные, так и внеклассные мероприятия проводятся на трех языках (казахском, русском и английском). Поскольку каждый предмет вносит свой вклад в создание многоязычной среды обучения, Предметная программа обеспечивает соблюдение политики трехъязычного образования.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
1) аудирование: устанавливают фонематические различия слов, простые короткие слова, произнесенные по буквам, прослушивают короткие инструкции для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке, определяют основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы, прослушивают короткие вопросы на общие и некоторые учебные темы, распознают выборочную информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем, используют контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы, прослушивают небольшие рассказы на общие и учебные темы;

2. "Ағылшын тілі" оқу пәнінен оқу бағдарламасы:
1) білім алушылардың талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әр түрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың француз тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды ағылшын тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар ағылшын тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Ағылшын тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, ағылшын тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.
4. Әрбір пәндік бағдарлама үш тілде білім беруді қарастырады. Бұл оқу және сыныптан тыс іс-шаралар үш тілде (қазақ, орыс және ағылшын) жүргізілетінін білдіреді. Әрбір пән көптілді оқыту ортасын құруға үлес қосатындықтан, Пәндік бағдарлама үш тілде білім беру саясатын жүзеге асырады.
5. Кең ауқымды дағдылармен органикалық бірлікте тұлғалық қасиеттерді дамыту білім берудің негізгі құндылықтары: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім беру". Бұл құндылықтар білім алушы үшін оның мінез-құлқы мен күнделікті әрекеттерін ынталандыратын тұрақты жеке нұсқауларға айналуға арналған.
2-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф . "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағат;
2) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сөздердің фонемалық айырмашылықтарын анықтайды, әріптеп айтылған қысқа қарапайым сөздер, сабақтағы кең ауқымды іс-әрекеттерді орындау үшін қысқа нұсқауларды тыңдайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын диалогтардың негізгі идеяларын анықтайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына байланысты қысқаша сұрақтарды тыңдайды, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне мәтіндер мен диалогтардың шағын үзінділеріне таңдамалы ақпаратты анықтайды, жалпы және оқу тақырыптарына қолдау көрсету арқылы шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін контексттік ойды пайдаланады, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын әңгімелерді тыңдайды;

2) говорение: составляют простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем, задают вопросы на общие и учебные темы, описывают людей и предметы простыми словами, отвечают на вопросы по ограниченному кругу общих и учебных тем, обмениваются репликами в небольших диалогах с другими людьми на ограниченный круг тем, принимают участие в коротких обсуждениях в парах, в группе, обсуждениях всем классом, высказывают собственное мнение, используя ограниченный круг соответствующих слов, фраз и предложений, пересказывают короткие несложные тексты;
3) чтение: узнают и отчетливо произносят знакомые слова и короткие фразы при чтении вслух, умеют выразительно читать короткие несложные художественные и научно-популярные тексты в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, используют простой словарь с иллюстрациями, определяют основные идеи в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок, понимают фактическую информацию в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы;
4) письмо: составляют, записывают и проверяют написание коротких предложений на личные, общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя, записывают слова и фразы стандартной длины и формы, короткие фразы для описания людей, мест и предметов, короткие несложные предложения, оставляя необходимые пробелы между словами, соединяют слова или фразы с помощью основных союзов, правильно записывают прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя, записывают большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменных заданий под руководством учителя;
5) использование английского языка: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms, possessive forms‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership; cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10; adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons; determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics; use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of … on a limited range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those in open and closed questions; personal object pronouns [indirect] in conjunction with direct object nouns to describe actions and events. Imperative forms [positive and negative] to give short instructions on limited range of familiar topics; common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now; has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly; can to make requests and ask permission, must/mustn’t/have to to talk about obligation; prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; conjunctions and, or, but to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers.

2) айтылым: ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым сөйлем (5-6 сөйлем) құрастырады, ортақ және оқу тақырыптарына сұрақтар қояды, қарапайым сөздермен адамдар мен заттарды суреттейді, ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде сұрақтарға жауап береді, тақырыптардың шектеулі шеңберіне өзге адамдармен шағын диалог барысында сөз алмасады, жұптасып, топтасып, барлық сыныппен қысқа талқылауларға қатысады, тиісті сөздер, сөз тіркесімдері мен сөйлемдердің шектеулі шеңберін пайдалана отырып, өз пікірлерін айтады, қысқа жеңіл мәтіндерді мазмұндайды;
3) оқылым: дауыстап оқу барысында таныс сөздерді және қысқа сөз тіркесімдерін таниды және анық айтады, ортақ және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде күрделі емес көркемдік және ғылыми-көпшілік мәтіндерді мәнерлеп оқи алады, иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолданады, контексттік ой арқылы ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеясын анықтайды, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің нақты ақпаратын түсінеді;
4) жазылым: мұғалімнің айтарлықтай қолдауымен жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына қысқаша сөйлемдерді құрастырады, жазады және жазылуын тексереді, қалыпты көлемдегі және формадағы сөздер мен сөз тіркесімдері, адамдар, орындар және заттарды сипаттау үшін қысқа сөз тіркесімдері, қысқа күрделі емес сөйлемдерді жазады, сөздер арасында қажетті бос орындарды қалдыру арқылы негізгі жалғаулықтар көмегімен сөздерді немесе сөз тіркесімдерін байланыстырады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында адам атын, жер-су атауларын және қысқа сөйлемдерді жазу кезінде бас әріптер мен жол әріптерін дұрыс жазады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында жиі қолданылатын таныс сөздердің көп көлемін жазады;
5) Тілдік бағдар: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms, possessive forms‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership; cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10; adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons; determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics; use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of on a limited range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those in open and closed questions; personal object pronouns [indirect] in conjunction with direct object nouns to describe actions and events. Imperative forms [positive and negative] to give short instructions on limited range of familiar topics; common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now; has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly; can to make requests and ask permission, must/mustn’t/have to to talk about obligation; prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; conjunctions and, or, but to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers.

8. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) аудирование: слушать и понимать широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе, основные идеи коротких бесед и текстов на различные общие и некоторые учебные темы, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для прогнозирования содержания и смысла в коротких разговорах, рассказах и текстах на общие и некоторые учебные темы;
2) говорение: правильно произносить изучаемые слова, короткие фразы, простые и придаточные предложения, использовать изученные речевые модели вопросительного и повествовательного характера на общие и некоторые учебные темы, давать краткое описание людей и предметов, отвечать на вопросы по общим и некоторым учебным темам, участвовать в полилогах, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение: распознавать и правильно произносить фразы на уровне текста, читать и понимать короткие простые тексты художественной и научно-популярной литературы, определять основную идею в коротких простых текстах на общие и некоторые учебные темы, используя контекстные подсказки, понимать специфичную информацию и детали в коротких простых текстах;
4) письмо: различать прописные и строчные буквы при написании имен, мест и предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, планировать, писать и исправлять предложения на ряд личных, общих и некоторых учебных тем, составлять короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы при поддержке учителя, соблюдать последовательность коротких предложений в абзаце при предоставлении информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов;
5) использование английского языка: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things; cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100; adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things; simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons; determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics; interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses; personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events; imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics; use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities; has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly; can to make requests and ask permission; must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations; prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, prepositions of time: in, on, at, before, after, with/without to indicate, accompaniment with for instrument and for to indicate recipient; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings; conjunctions and, or, but, because to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers; when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics.

8. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымын, жеке басқа қатысты сұрақтардың кең ауқымын, түрлі ортақ және оқу тақырыптары бойынша қысқаша әңгімелер мен мәтіндердің негізгі идеяларын, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының кең көлемін қолдау арқылы айрықша ақпарат пен қысқаша әңгімелерді түбегейлі, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға қысқаша әңгімелер мен мәтіндердегі мазмұн мен мағынаны болжау үшін контексттік ойды тыңдайды және түсінеді;
2) айтылым: оқылып жатқан сөздерді, қысқа сөз тіркесімдерін, дара және бағыныңқы сөйлемдерді дұрыс айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сұрау және баяндау сипатындағы зерттелген сөйлеу модельдерін пайдалану, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасын беру, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру, полиглоттарға қатысу, оң және қарсы пікір айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын әңгімелер мен оқиғаларды мазмұндау;
3) оқылым: мәтін деңгейіндегі фразаларды тану және дұрыс айту, көркемдік және көпшілікке арналған ғылыми әдебиеттің қысқаша қарапайым мәтіндерін оқу және түсіну, контексттік ойды пайдалана отырып, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі идеясын анықтау, қысқа қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпарат пен егжей-тегжейлерді түсіну;
4) жазылым: жазбаша жұмыстарды өздігінен орындаған кезде адам аттарын, орындар мен сөйлемдерді жазу барысында бас әріптер мен жол әріптерін ажырату, өзіндік жазбаша жұмысы барысында жиі пайдаланылатын сөздердің басым көпшілігін дұрыс жазу, жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сөйлемдерді жоспарлау, жазу және дұрыстау, мұғалімнің қолдауымен адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер құрастыру, жеке басы туралы мәлімет беру кезінде азат жолдағы қысқаша сөйлемдердің бірізділігін сақтау, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөйлемдерді байланыстыру;
5) Тілдік бағдар: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things; cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100; adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things; simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons; determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics; interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses; personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events; imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics; use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities; has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly; can to make requests and ask permission; must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations; prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, prepositions of time: in, on, at, before, after, with/without to indicate, accompaniment with for instrument and for to indicate recipient; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings; conjunctions and, or, but, because to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers; when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics.

9. Виды речевой деятельности:
1) "Слушание": учащийся понимает основные идеи короткого выступления на знакомые темы, распознает знакомые слова и фразы, понимает короткие вопросы о цветах и числах, использует контекстуальные подсказки, чтобы предсказать содержание и смысл короткого выступления на знакомые темы, понимает общий смысл коротких рассказов, произносимых медленно и четко;
2) "Говорение": учащийся формулирует основные высказывания о себе, формулирует вопросы, отвечает на вопросы, произносит основные слова и фразы, описывающие вещи и события, демонстрируя правильную интонацию и ударение, выражает то, что ему нравится и не нравится;
3) "Чтение": учащийся пользуется иллюстрированным словарем, читает и понимает короткие художественные и научно-популярные тексты о социальных и повседневных вопросах, определяет основную идею коротких текстов, выделяет конкретную информацию и детали в коротких текстах, определяет общечеловеческие ценности в произведениях казахской и мировой литературы;
4) "Письмо": учащийся правильно записывает часто используемые слова, демонстрируя свое знание различий между их написанием и произношением, пишет короткие продиктованные предложения, правильно использует знаки препинания в конце предложения;
5) "Использование английского языка": учащийся выражает себя, используя базовые модели и общие настоящие и прошлые простые и непрерывные формы для описания событий и предоставления личной информации.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
11. Система целей обучения:
1) Раздел 1 "Слушание":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой
3.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.4.1 понимать ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой

9. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) "Тыңдалым": білім алушы таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелердің негізгі идеясын түсінеді, таныс сөздер мен сөз тіркестерін таниды, түстер мен сандар туралы қысқаша сұрақтарды түсінеді, мазмұнды болжау үшін контекстік анықтамаларды пайдаланады және таныс тақырыптар бойынша шағын әңгіменің мағынасы, шағын әңгімелердің жалпы мағынасын түсінеді, баяу және анық айтылады;
2) "Айтылым": білім алушы өзі туралы негізгі тұжырымдарды тұжырымдайды, сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді, заттар мен оқиғаларды сипаттайтын қарапайым сөздер мен сөз тіркестерін айтады, интонация мен екпінді дұрыс қолданады, оң және теріс пікірлерін білдіреді;
3) "Оқылым": білім алушы иллюстрацияланған сөздікті пайдаланады, қысқа әдеби мәтіндерді оқиды және түсінеді, шағын әңгімелердің негізгі идеясын анықтайды, қысқа мәтіндерден нақты ақпарат пен мәліметтерді табады, жалпы адамзаттық құндылықтарды анықтайды қазақ және әлем әдебиеті шығармаларында;
4) "Жазылым": білім алушы өзінің білімін және қысқа диктантты сөйлемдердің жазылуы мен айтылуының айырмашылығын көрсете отырып, жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазады, сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қолданады;
5) "Тілдік бағдар": білім алушы өз ойын қарапайым модальді етістіктермен білдіреді, оқиғаларды сипаттау және өзі туралы ақпарат беру үшін осы және өткен шақтарды пайдаланады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
11. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Тыңдалым":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды түсіну
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
3.1.3.1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
3.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа сұрақтардың шектеулі көлемін түсіну
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну

3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.1.10.1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся
2) раздел 2 "Говорение":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.2.5.1 отчетливо произносить знакомые слова, короткие фразы при чтении вслух
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем
3.2.7.1 использовать ограниченное количество слов, фраз и выражений при высказывании своего мнения при обсуждении в парах, группах и всем классом

3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты ауызша айтылған сөздерді түсіну
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады
2) 2-бөлім "Айтылым":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру
3.2.5.1 дауыстап оқыған кезде таныс сөздер мен қысқа сөз тіркестерін анық айту
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
3.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында пікір айтуда сөйлемдер, фразалар және сөздердің шектеулі санын қолдану

4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом
3.2.8.1 пересказывать короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится
3) Раздел 3 "Чтение":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте
3.3.2.1 читать и выполнять с небольшой поддержкой знакомые инструкции при выполнении заданий на уроке
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой простой словарь с иллюстрациями
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
4) Раздел 4 "Письмо":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
3.4.2.1 писать слова и фразы стандартной длины и формы
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
3.4.3.1 писать краткие фразы, характеризующие людей, места и предметы
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации

4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа, қарапайым оқиғалар мен әңгімелерді айтып беру
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту
3) 3-бөлім "Оқылым":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту
3.3.2.1 қолдаумен сабақтағы тапсырмаларды орындау барысында таныс нұсқауларды оқу және орындау
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну
3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау
3.3.4.1 шамалы қолдаумен иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолдану
4.3.4.1 қолда мен жіктеуге сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну
4) 4-бөлім "Жазылым":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру
3.4.2.1 қалыпты көлемдегі және формадағы сөздер мен сөз тіркестерін жазу
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
3.4.3.1 адамдарды, мекендерді және нысандарды сипаттайтын қысқа фразалар жазу
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу
3.4.4.1 қолдаумен сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қысқа қарапайым сөйлемдер жазу
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу

3.4.5.1 соединять слова или фразы с помощью основных союзов с поддержкой
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
3.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке под руководством учителя
4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
3.4.7.1 правильно записывать большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности под руководством учителя
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
3.4.8.1 правильно ставить точку при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя
4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе
5) Раздел 5 "Использование английского языка":
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.5.1.1 использовать существительные единственного числа, существительные множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные формы множественного числа, использовать притяжательные формы "s / s" с именами собственными
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s / s’, для описания и обозначения предмета
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений
3.5.4.1 использовать артикли и местоимения a, an, the, some, any, this, these, that, those при описании предметов на общие и учебные темы
4.5.4.1 использовать артикли и местоимения a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем

3.4.5.1 қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөздерді және фразаларды байланыстыру
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру
3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
3.4.8.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа, таныс сөйлемдердің соңына нүктені орынды қолдану
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
5) 5-бөлім "Тілдік бағдар":
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcын пайдалану
4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану
3.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
4.5.2.1 1-ден 1000-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 100-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
3.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінен сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым бір буынды және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы пәндерді сипаттау кезінде an, the, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану a,
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану

3.5.5.1 использовать вопросительные местоимения: which, what, where, whose, how many, what kind of … в разговоре на знакомые темы
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
3.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those в открытых и закрытых вопросах
4.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those и объектные местоимения в коротких утверждениях, вопросах и ответах.
3.5.7.1 использовать личные местоимения в сочетании с прямыми объектными существительными для описания действий и событий
4.5.7.1 использовать личные и объектные местоимения и использовать притяжательные местоимения mine, yours для предоставления личной информации и описания действий и событий
3.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
3.5.9.1 использовать настоящее время (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий
3.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент.
4.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент и будущие договоренности для составления коротких инструкций на общие темы, использовать форму -ing для описания общих действий
3.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/ have got there is/are
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/have got there is/are (в полной и сокращенной форме)
3.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often,
начать использовать простые наречия манеры well, badly
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий

3.5.5.1 таныс тақырыптар туралы әңгімелегенде сұрақ есімдіктерін қолдану: what, where, whose, how many, what kind of
4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of
3.5.6.1 ашық және жабық сұрақтарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those
4.5.6.1 қысқаша мәлімдемелерде, сұрақтар мен жауаптарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those and object pronouns
3.5.7.1 әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жеке зат есімдерді [жанама] тікелей зат есімдермен бірге қолдану
4.5.7.1 жеке зат есімдер мен зат есімдерді, соның ішінде жанама зат есімдерді қолданыңыз және жеке ақпарат беру және әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін mine, yours есімдіктерін қолдану
3.5.8.1 таныс тақырыптардың шектеулі шеңберіне қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
3.5.9.1 өздеріне ұнайтын нәрсені, олардың тілектері мен әдеттерін сипаттау, фактілерді ұсыну, болашақта жоспарланған қарапайым оқиғаларды сипаттау үшін қазіргі шақты (негізгі баяндау, теріс және сұрақ формалары) қолдану
4.5.9.1 өзі туралы ақпарат беру және өздеріне ұнайтын нәрсені, олардың қалаулары мен әдеттерін сипаттау, болашақта жоспарланған фактілер мен оқиғаларды бейнелеу, іс-әрекеттерді, сезімдерді, сондай-ақ оқиғаларды сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдану
3.5.10.1 қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін қысқа жауаптар мен қысқартуларды қоса, қазіргі уақыттың формаларын қолдану
4.5.10.1 қазіргі ұзақ уақыт формаларын, оның ішінде қысқа жауаптар мен қысқартуларды, қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін және жалпы тақырыптар бойынша қысқа нұсқаулар жасау үшін болашақ келісімдерді қолданыңыз, жалпы әрекеттерді сипаттау үшін-ing формасын қолдану
3.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде қолдану has got / have got there is / are
4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are (толық және қысқартылған түрде) қолдану
3.5.12.1 уақыт пен жиіліктің есімдерін қолданыңыз: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, қарапайым әдеп есімдерін қолдану бастау well, badly
4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану

3.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/mustn’t/have to при описании обязательств
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/mustn’t/have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: on, in, at для указания даты, дня недели и времени суток
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени , in, on, at, before, after , use with/without
3.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашения, использовать соответствующие ответы yes, please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
3.5.16.1 использовать союзы and, or, but для связи слов и фраз
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
3.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах
4.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах, использовать when для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования.
13. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
1) 3 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Животные
Виды животных

3.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану
4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану
3.5.14.1 орын мен позицияның қосымшаларын қолданыңыз: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above адамдар мен заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін, уақыт қосымшаларын қолдану: аптаның күнін, күнін және күннің уақытын көрсету үшін on, in, at
4.5.14.1 орын, орын және бағыт қосымшаларын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт қосымшаларын пайдалану, В, на, на, до, после, с/жоқ пайдалану
3.5.15.1 шақыруды сипаттау үшін пайдаланғыңыз келеді, тиісті жауаптарды қолданыңыз es, please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing қолдану
4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану
3.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but кәсіподақтарын қолдану
4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану
3.5.17.1 қысқа жауаптарда me, too and I don ' t қолдану
4.5.17.1 me, too and I don ' t қысқа жауаптарда қолданыңыз, жеке және таныс тақырыптардағы қарапайым және өткен әрекеттерді сипаттау үшін when қолдану
12. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу жоспарын іске асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
13. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 3 -сынып
Бөлімдердің ортақ тақырыптары
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
Жануарлар
Жануарлар түрлері

3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.5.5.1 использовать вопросительные местоимения: which, what, where, whose, how many, what kind of … в разговоре на знакомые темы;
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: on, in, at для указания даты, дня недели и времени суток
Части тела
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях
Движения животных и издаваемые ими звуки
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой; 3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем
3.5.4.1 использовать артикли a, an, the, some, any, this, these, that, those для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем.
3.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени для описания что происходит на данный момент
Творческий проект
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
Свет и тень
День и ночь
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
Источники света
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;

3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру; 3.5.5.1 таныс тақырыптар туралы әңгімелегенде сұрақ есімдіктерін қолдану: what, where, whose, how many, what kind of; 3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: on, in, at для указания даты, дня недели и времени суток
Дене бөліктері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту
Жануарлардың қозғалысы және олар жасаған дыбыстар
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды түсіну;
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы пәндерді сипаттау кезінде an, the, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану a; 3.5.10.1 қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін қысқа жауаптар мен қысқартуларды қоса, қазіргі уақыттың формаларын қолдану
Шығармашылық жоба
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды түсіну;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
Жарық пен көлеңке
Күн мен түн
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Жарық көздері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;

2) 4 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Спорт в Казахстане
Детские игры 1
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, использовать суффикс -ly манерные наречия для описания действий slowly, quickly;
4.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах, использовать when для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
Детские игры 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of задавать вопросы по растущему кругу знакомых тем
4.5.8.1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics
Олимпийские игры
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of задавать вопросы по растущему кругу знакомых тем
Басни Эзопа 1
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, использовать суффикс -ly манерные наречия для описания действий slowly, quickly;
Басни Эзопа 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем для описания предметов, использовать простые простые и некоторые сложные прилагательные [сравнительная форма] для проведения сравнений;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, использовать суффикс -ly манерные наречия для описания действий slowly, quickly;
Ценности в мифах и легендах
Фольклор 1

2) 4 -сынып:
Бөлімдердің ортақ тақырыптары
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1 -тоқсан
Қазақстандағы спорт
Балалар ойыны 1
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану; 4.5.17.1 me, too and I don ' t қысқа жауаптарда қолданыңыз, жеке және таныс тақырыптардағы қарапайым және өткен әрекеттерді сипаттау үшін when қолдану;
Балалар ойыны 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of; 4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
Олимпиада ойындары
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of;
Эзоптың Ертегілері 1
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Эзоптың Ертегілері 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдауия сравнений; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Мифтер мен аңыздардағы құндылықтар
Фольклор 1

4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
Фольклор 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем; описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем для описания предметов, использовать простые простые и некоторые сложные прилагательные [сравнительная форма] для проведения сравнений;
4.5.7.1 использовать личные объектные местоимения в сочетании с существительными прямого объекта для описания действий и событий
Люди и места
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Драконы и волшебные существа 1
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов;
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Драконы и волшебные существа 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;

4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу 4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану
Фольклор 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдауия сравнений; 4.5.7.1 жеке зат есімдер мен зат есімдерді, соның ішінде жанама зат есімдерді қолданыңыз және жеке ақпарат беру және әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін mine, yours есімдіктерін қолдану;
Адамдар мен орындар
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
Айдаһарлар мен сиқырлы тіршілік иелері 1
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану; 4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Айдаһарлар мен сиқырлы тіршілік иелері 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;

4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий;
4.5.15.1 использовать would you like to приглашать и использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings
2 четверть
Сокровище и Наследие
Карты сокровищ 1
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов
4.5.4.1 использовать артикли a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those чтобы ссылаться на слова по растущему кругу общих и некоторых учебных тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
Карты сокровищ 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем;
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/ have got there is/are ( в полной и сокращенной форме);
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени , in, on, at, before, after , use with/without
В поисках сокровищ 1

4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану; 4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану;
2 -тоқсан
Қазына және мұра
Қазына карталары 1
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.4.1 қолдаумен -сыныпификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану; 4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану
Қазына карталары 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану; 4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are ( толық және қысқартылған түрде) қолдану; 4.5.14.1 орын, орын және бағыт предлогтарын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт предлогтарын пайдалану, В, на, на, до , после, с/жоқ пайдалану;
Қазына іздеуде 1

4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
4.5.2.1 использовать количественные числительные 1 – 1000 и порядковые числительные 1 – 100
В поисках сокровищ 2
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
Сокровища нашей планеты 1
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
Сокровища нашей планеты 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
Мир профессий и способы коммуникации
Язык жестов
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s / s’, чтобы называть, описывать и обозначать вещи;
4.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those и объектные местоимения в коротких утверждениях, вопросах и ответах.
Мир коммуникации
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке;
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;

4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау тем;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.2.1 1-ден 1000-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 100-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
Қазына іздеуде 2
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of;
Біздің планетамыздың қазыналары 1
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
Біздің планетамыздың қазыналары 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Мамандықтар әлемі және байланыс жолдары
Ымдау тілі
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.6.1 қысқаша мәлімдемелерде, сұрақтар мен жауаптарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those and object pronouns;
Коммуникациялар әлемі
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну;
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;

4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
Технологии
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений;
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/ have got there is/are ( в полной и сокращенной форме)
3 четверть
Горячо и Холодно
Погода 1
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент и будущие договоренности для составления коротких инструкций на общие темы, использовать форму -ing для описания общих действий;
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Погода 2
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;

4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
Технологиялар
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу; 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are (толық және қысқартылған түрде) қолдану;
3 -тоқсан
Ыстық және суық
Ауа райы 1
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты ауызша айтылған сөздерді түсіну; 4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.10.1 қазіргі ұзақ уақыт формаларын, оның ішінде қысқа жауаптар мен қысқартуларды, қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін және жалпы тақырыптар бойынша қысқа нұсқаулар жасау үшін болашақ келісімдерді қолданыңыз, жалпы әрекеттерді сипаттау үшін-ing формасын қолдану; 4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Ауа райы 2
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану;
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;

4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе
Вулканы
.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
Снег и лед
4.3.6.1 understand with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics;
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/mustn’t/have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств;
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени , in, on, at, before, after , use with/without
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Здоровый мир
Здоровое тело 1
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий;
Здоровое тело 2
4.1.10.1 1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений;
4.5.10.1 использовать формы настоящего продолжительного времени, включая короткие ответы и сокращения для описания действий происходящих в данный момент и будущие договоренности для составления коротких инструкций на общие темы, использовать форму -ing для описания общих действий
Берегите животных 1
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s/s’, чтобы называть, описывать и обозначать вещи;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
Берегите животных 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
Сохраним планету 1
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий
Сохраним планету 2
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;

4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
Жанартаулар
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем; 4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
Қар мен мұз
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну; 4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану; 4.5.14.1 орын, орын және бағыт предлогтарын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт предлогтарын пайдалану, В, на, на, до , после, с/жоқ пайдалану; 4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Салауатты Әлем
Дені сау 1
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу; 4.5.9.1 өзі туралы ақпарат беру және өздеріне ұнайтын нәрсені, олардың қалаулары мен әдеттерін сипаттау, болашақта жоспарланған фактілер мен оқиғаларды бейнелеу, іс-әрекеттерді, сезімдерді, сондай-ақ оқиғаларды сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдану; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Дені сау 2
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.10.1 қазіргі ұзақ уақыт формаларын, оның ішінде қысқа жауаптар мен қысқартуларды, қазіргі уақытта болып жатқан әрекеттерді сипаттау үшін және жалпы тақырыптар бойынша қысқа нұсқаулар жасау үшін болашақ келісімдерді қолданыңыз, жалпы әрекеттерді сипаттау үшін-ing формасын қолдану
Жануарларды қорғаңыз 1
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану; 4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of;
Жануарларды қорғаңыз 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау; 4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну; 4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру
Планетаны сақтайық 1
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну; 4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну; 4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Планетаны сақтайық 2
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;

4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
4 четверть
Путешествие в космос
В космос 1
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем;
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/ mustn’t/ have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств
В космос 2
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем; 4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
Планеты 1
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100;
4.5.17.1 использовать me, too and I don’t в коротких ответах, использовать when для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
Планеты 2
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s / s’, чтобы называть, описывать и обозначать вещи;
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений
Пришельцы из космоса 1
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1. использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.4.1 использовать артикли для обозначения предметов a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because to для соединения слов и фраз
Пришельцы из космоса 2
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой;
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий
Машины
Медленные машины 1

4.5.8.1 таныс тақырыптардың өсіп келе жатқан шеңбері туралы қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды [positive and negative] қолдану;
4 -тоқсан
Ғарышқа саяхат
Ғарышқа 1
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of; 4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Ғарышқа 2
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну; 4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
Планеталар 1
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;
4.3.4.1 қолдаумен -сыныпификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу; 4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу; 4.5.2.1 1-ден 1000-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 100-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану; 4.5.17.1 me, too and I don ' t қысқа жауаптарда қолданыңыз, жеке және таныс тақырыптардағы қарапайым және өткен әрекеттерді сипаттау үшін when қолдану;
Планеталар 2
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.2.1 1-ден 1000-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 100-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану; 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау
Ғарыштан келгендер 1
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну ; 4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру; 4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну; 4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу; 4.5.3.1. заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану; 4.5.16.1 сөздер мен сөз тіркестерін байланыстыру үшін and, or, but, because кәсіподақтарын қолдану;
Ғарыштан келгендер 2
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру; 4.5.9.1 өзі туралы ақпарат беру және өздеріне ұнайтын нәрсені, олардың қалаулары мен әдеттерін сипаттау, болашақта жоспарланған фактілер мен оқиғаларды бейнелеу, іс-әрекеттерді, сезімдерді, сондай-ақ оқиғаларды сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдану;
Машиналар
Баяу машиналар 1

4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, начать описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.5.1 использовать вопросительные слова who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, начать использовать простые наречия манеры well, badly, использовать основные наречия с суффиксом common -ly для описания действий
Медленные машины 2
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
4.5.1.1 использовать существительные единственного числа, множественного числа, включая некоторые распространенные неправильные множественного числа, и неисчислимые существительные, притяжательные ‘s / s’, чтобы называть, описывать и обозначать вещи;
4.5.6.1 использовать указательные местоимения this, these, that, those и объектные местоимения в коротких утверждениях, вопросах и ответах.
Быстрые машины 1
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени , in, on, at, before, after , use with/without
Быстрые машины 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;

4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу; 4.5.5.1 таныс тақырыптардың кең ауқымына сұрақтар қою кезінде сұрақ есімдіктерін қолдану who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of; 4.5.12.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Баяу машиналар 2
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру; 4.5.1.1 заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін жекеше, көпше зат есімдерді, соның ішінде кейбір тұрақты емес көпше және сансыз зат есімдерді, иелік -s формасын қолдану; 4.5.6.1 қысқаша мәлімдемелерде, сұрақтар мен жауаптарда көрсеткіш есімдіктерді қолдану this, these, that, those and object pronouns;
Жылдам машиналар 1
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану; 4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.14.1 орын, орын және бағыт предлогтарын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт предлогтарын пайдалану, В, на, на, до , после, с/жоқ пайдалану;
Жылдам машиналар 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;

4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем, использовать простые и сложные прилагательные [сравнительная форма] для описания сравнений;
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/mustn’t/have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств;
4.5.16.1 использовать союзы and, or, but, because для связи слов и фраз
Роботы 1
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе;
4.5.4.1 использовать артикли a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those чтобы ссылаться на слова по растущему кругу общих и некоторых учебных тем;
4.5.11.1 использовать в утвердительных и вопросительных предложениях has got/ have got there is/are (в полной и сокращенной форме);
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направлений, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, использовать предлоги времени, in, on, at, before, after , use with/without
Роботы 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
4.5.13.1 использовать can для описания запроса или разрешения, использовать must/ mustn’t/ have to при описании обязательств, использовать have + object + infinitive to при описании обязательств
4.5.15.1 использовать would you like to для описания приглашений, использовать соответствующие ответы yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, использовать let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, начать использовать infinitive of purpose для описания простых действий и глаголов want, start + infinitive, использовать declarative what [a/an] + adjective + noun для описания ощущений
Примечание ИЗПИ!

4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 заттарды сипаттау жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсіп келе жатқан шеңберіне сын есімдерді, соның ішінде сын есімдерді қолданыңыз, салыстыру үшін қарапайым монослабильді және кейбір екі буынды сын есімдерді [comparative form] қолдау; 4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану;
Роботтар 1
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну ; 4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану; 4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында пәндерді белгілеу үшін а, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those артикль мен есімдіктерін қолдану; 4.5.11.1 оң және сұраулы сөйлемдерде has got/ have got there is/are ( толық және қысқартылған түрде) қолдану; 4.5.14.1 орын, орын және бағыт предлогтарын пайдалану at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without уақыт предлогтарын пайдалану, В, на, на, до , после, с/жоқ пайдалану;
Роботтар 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну; 4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.3.4.1 қолдаумен -сыныпификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу; 4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру; 4.5.13.1 сұранысты немесе рұқсатты сипаттау үшін can пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде must/mustn ' t/have to пайдалану, міндеттемелерді сипаттау кезінде have + object + infinitive to пайдалану; 4.5.15.1 шақыруларды сипаттау үшін сізге ұнайтынды қолданыңыз, тиісті жауаптарды қолданыңыз иә, жоқ, қолданыңыз let 's + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, қолдануды бастаңыз сізге ұнайтынды ұнатыңыз және appropriate responses yes please, жоқ thanks, қолданыңыз let' s + verb, verbs go enjoy like + verb+ ing, қарапайым әрекеттер мен етістіктерді сипаттау үшін purpose infinitive қолдануды бастаңыз, бастау + шексіздік, сезімдерді сипаттау үшін declarative what [a/an] + adjective + noun қолдану;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приказ предусмотрено дополнить приложением 23-1 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Примечание ИЗПИ!
Приложение 24 предусмотрено в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 24 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования
Сноска. Приложение 24 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать немецкий язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Немецкий язык" направлена на формирование и развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению немецкого языка.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.

Бұйрық 23-1-қосымшамен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
24-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы:
1) білім алушылардың талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әр түрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың неміс тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды неміс тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар неміс тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Неміс тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, неміс тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.
4. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдыларымен бірлесе дамытылуы білім алушыларға "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты білім берудің негізгі құндылықтарын бойына сіңіруіне көмектеседі. Бұл құндылықтар білім алушының күнделікті іс-әрекеті мен мінез-құлқын ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдар болып табылады.

5) использование немецкого языка: используют существительные в единственном и во множественном числе, притяжательные местоимения 1 – го, 2 -го и 3- го лица единственного числа в именительном падеже с существительными для обозначения принадлежности, количественные числительные – считают от 1 до 50, используют прилагательные для описания предметов, используют вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie viele, wie alt, wie oft в разговоре на знакомые темы, используют настоящее время (Präsens) слабых и некоторых сильных и глаголы с отделяемыми приставками (повествовательные и вопросительные предложения) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, используют наречия времени и частоты manchmal, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, модальный глагол möchten при выражении желаний, различают существительные по родам, используют неопределенный и определенный артикли с существительными в единственном и множественном числе в именительном и винительном падежах, предлоги времени am, im, um для указания времени года, месяца, дня недели, времени суток и времени по часам, союзы und, oder, aber для связи слов.
7. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) аудирование: слушать и понимать широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе, основные идеи коротких бесед и текстов на различные общие и некоторые учебные темы, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для прогнозирования содержания и смысла в коротких разговорах, рассказах и текстах на общие и некоторые учебные темы;
2) говорение: правильно произносить изучаемые слова, короткие фразы, простые и придаточные предложения, использовать изученные речевые модели вопросительного и повествовательного характера на общие и некоторые учебные темы, давать краткое описание людей и предметов, отвечать на вопросы по общим и некоторым учебным темам, участвовать в полилогах, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение: распознавать и правильно произносить фразы на уровне текста, читать и понимать короткие простые тексты художественной и научно популярной литературы, определять основную идею в коротких простых текстах на общие и некоторые учебные темы, используя контекстные подсказки, понимать специфичную информацию и детали в коротких простых текстах;

5) неміс тілін қолдану (Sprachanwendung/шпраханвендунг): тәуелділікті белгілеу барысында атау септігінде көпше түрдегі 1,2,3-жақтағы тәуелдік артикльдерін жекеше және көпше түрдегі зат есімдермен қолдану, есептік сан есімдер - 1 – 50-ге дейін санайды, заттарды суреттеу үшін сын есімдерді пайдаланады, таныс тақырыптарға сөйлесу барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін қолданады, өздеріне ненің ұнайтындығын, тілектері мен әдеттерін, қарапайым оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктер түрлерін (хабарлы және сұраулы сөйлемдер) осы шақта (Präsens/Презэнс) қолданылады, Қашан? Қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни мезгіл және жиілік үстеулерін, тілек білдіру кезінде möchten/мөхэн модальді етістігін пайдаланады, зат есімді жасалуы бойынша ажыратады, атау және табыс септіктерінде зат есімді жекеше және көпше түрде анықталған, анықталмаған артикльдермен пайдаланады, жыл мезгілін, айды, апта күнін, тәулік уақытын және уақытты сағат бойынша белгілеу үшін am/ам, im/им, um/ум мезгіл көмекші сөздерін, сөздерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын қолданады.
7. "Неміс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымын, жеке басқа қатысты сұрақтардың кең ауқымын, түрлі ортақ және оқу тақырыптары бойынша қысқаша әңгімелер мен мәтіндердің негізгі идеяларын, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының кең көлемін қолдау арқылы айрықша ақпарат пен қысқаша әңгімелерді түбегейлі, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға қысқаша әңгімелер мен мәтіндердегі мазмұн мен мағынаны болжау үшін контексттік ойды тыңдайды және түсінеді;
2) айтылым: оқылып жатқан сөздерді, қысқа сөз тіркесімдерін, дара және бағыныңқы сөйлемдерді дұрыс айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сұрау және баяндау сипатындағы зерттелген сөйлеу модельдерін пайдалану, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасын беру, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру, полилогтарға қатысу, оң және қарсы пікір айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын әңгімелер мен оқиғаларды мазмұндау;
3) оқылым: мәтін деңгейіндегі фразаларды тану және дұрыс айту, көркемдік және көпшіліке арналған ғылыми әдебиеттің қысқаша қарапайым мәтіндерін оқу және түсіну, контексттік ойды пайдалана отырып, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі идеясын анықтау, қысқа қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпарат пен егжей-тегжейлерді түсіну;

4) письмо: различать прописные и строчные буквы при написании имен, мест и предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, планировать, писать и исправлять предложения на ряд личных, общих и некоторых учебных тем, составлять короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы при поддержке учителя, соблюдать последовательность коротких предложений в абзаце при предоставлении информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов;
5) использование немецкого языка: употреблять существительные множественного и единственного числа, неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения 1, 2, 3 лица единственного числа и первого лица множественного числа, чтобы назвать, описать и обозначить предметы, количественные числительные 1 – 100 и порядковые числительные 1 – 10, прилагательные для описания предметов, местоимения 1 – го, 2 -го и 3- го лица единственного числа и 1-го лица множественного числа для обозначения предметов на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie, viele, wie, alt, wie, oft, чтобы задать вопросы на большое количество знакомых тем, указательные местоимения dieses, diese, dieser в коротких утверждениях, вопросах и ответах, повелительное наклонение (второе лицо единственного числа, третье лицо множественного числа в вежливой форме) для предоставления кратких инструкций на большое количество знакомых тем, использовать формы настоящего времени, для предоставления информации о себе и обсуждения действий, фактов и событий в настоящем и будущем времени, использовать формы простого прошедшего времени некоторых глаголов для описаний действий, чувств, событий: hat, hatte, формы (cубстантивированных) глаголов в роли существительных для описания привычной деятельности в классе, наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля указания, когда и как часто происходят действия, использовать наречия образа действия: langsam, schnell, употреблять модальные глаголы: darf, nicht для обращения за разрешением, глагол wollen для выражения желания, предлоги места, положения и направления: hinter, vor, neben, oben, unten, rechts, links, предлоги времени: vor, nach, предлог für, чтобы указать получателя, соответствующие ответы: ja, bittec, nein, danke, союзы und, oder, aber, denn для соединения слов, фраз и придаточных предложений.

4) жазылым: жазбаша жұмыстарды өздігінен орындаған кезде адам аттарын, орындар мен сөйлемдерді жазу барысында бас әріптер мен жол әріптерін ажырату, өзіндік жазбаша жұмысы барысында жиі пайдаланылатын сөздердің басым көпшілігін дұрыс жазу, жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сөйлемдерді жоспарлау, жазу және дұрыстау, мұғалімнің қолдауымен адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер құрастыру, жеке басы туралы мәлімет беру кезінде азат жолдағы қысқаша сөйлемдердің бірізділігін сақтау, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөйлемдерді байланыстыру;
5) неміс тілін қолдану: заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін көпше және жекеше түрдегі зат есімдерді, саналмайтын зат есімдерді, 1, 2, 3-жақтағы жекеше түрдегі және 1-жақтағы көпше түрдегі тәуелдік артикльдерін пайдалану, есептік сан есімдерді – 1-ден 100-ге дейін және реттік сан есімдерді – 1-10-ға дейін, заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, шектеулі көлемдегі ортақ және кейбір оқу тақырыптарындағы заттарды белгілеу үшін жекеше түрдегі 1,2,3-жақтағы және көпше түрдегі 1-жақтағы артикльдерді, таныс тақырыптардың көп көлеміне сұрақ қою үшін wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін, қысқа пайымдауларды, сұрақтарды және жауаптардағы dieses/дизэс, diese/дизэ, dieser/дизэр сілтеу есімдіктерін, таныс тақырыптардың көп көлеміне қысқаша нұсқаулар беру үшін бұйрық райды (жекеше түрдегі екінші жақ, көпше түрдегі үшінші жақ сыпайы формада), жеке басы туралы ақпарат беру үшін және іс-әрекеттерді, айғақтарды және оқиғаларды осы және келер шақта талқылау үшін осы шақ формаларын пайдалану, іс-әрекетті, сезімді, оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктердің қарапайым осы шақтағы түрлерін: hat/хат, hatte/хатте пайдалану, сыныптағы қалыпты іс-әрекеттерді сипаттайтын зат есімдер рөліндегі (негізделген) етістіктердің формаларын, іс-әрекеттің қашан және қаншалықты жиі жүзеге асатындығын көрсету үшін мезгіл және жиілік үстеулерін: manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни, қимыл-сын үстеуін пайдалану: langsam/лангзам, schnell/шнэль, рұқсат сұрау үшін darf/дарф, nicht/нихт модальді етістіктерін қолдану, тілек білдіру үшін wollen/волен етістігін, мекен, жағдай және бағыт көмекші сөздерін: hinter/ хинтэр, vor /фор, neben /нэбэн, oben /обэн, unten/унтэн, rechts/рэхтс, links/линкс, мезгіл көмекші сөздерін: vor/фор, nach/нах, алушыны көрсету үшін für/фюр көмекші сөзін, тиісті жауаптарды: ja/я, bitte/биттэ, nein/найн, danke/данкэ, сөздерді, фразаларды және бағыныңқы сөйлемдерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр, denn/дэн жалғаулықтарын қолдану.

4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.5.4.1 использовать артикли ein, der, ein, das, eine, die для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.5.4.1 использовать артикли для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.5.5.1 использовать вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie viele, wie alt, wie oft в разговоре на знакомые темы
4.5.5.1 использовать вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie, viele, wie alt, wie oft при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
3.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse, dieses, diеser в вопросах общего типа
4.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse, dieses, diеser и личные местоимения в объектном падеже в коротких высказываниях, вопросах и ответах
3.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже для описания действий и событий
4.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже, использовать притяжательные местоимения mein, dein для предоставления информации о себе и описания действий и событий
3.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
3.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий
3.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieначать использовать наречия образа действия gut, schlecht

4.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін ein/айн,der/дэр, ein/айн,das/дас, eine/айнэ,die/ди артикльдерін пайдалану
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерді пайдалану
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану
3.5.6.1 жалпы типтегі сұрақтар барысында diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану
4.5.6.1 қысқа баяндамаларда, сұрақтар мен жауаптар бергенде diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін және объектілік септіктерде жіктеу есімдіктерін пайдалану
3.5.7.1 іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде пайдалану
4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде, mein/майн, dein/дайн тәуелдік есімдіктерін пайдалану
3.5.8.1 таныс тақырыптарға қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты пайдалану
3.5.10.1 manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/ имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт сын-қимыл үстеулерін пайдалануды бастау

4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut, schlecht
3.5.11.1 использовать модальный глагол möchtenпри выражения желаний
4.5.11.1 использовать модальный глагол können для выражения умения выполнять определенные действия
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in, auf, hinter, links, rechts, использовать предлоги времени: in, an, vor, nach, использовать mit, ohne для обозначения используемого средства и für для указания получателя
3.5.13.1 использовать союзы und, oder, aber для соединения слов
4.5.13.1 использовать союзы und, oder, aber для соединения слов и фраз
4.5.14.1 использовать придаточные предложения с союзом denn
10. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
11. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования
1) 3 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Живая природа
Виды животных
3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.5.5.1 использовать вопросительные слова wer, was, wo, wohin, wie viele филе, wie alt альт, wie oft офт в разговоре на знакомые темы;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter/унтер для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an, in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
Части тела
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;

4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
3.5.11.1 тілек білдіру барысында möchten/мҰхтен модальді етістігін пайдалану
4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін hinter /хинтер, zwischen/ цвишэн, in /ин, unter/ унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ ан, in ин, um /ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in /ин, auf/ ауф, hinter/ хинтэр, links /линкс, rechts/ рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ ин, an /ан, vor /фор, nach /нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit / мит, ohne / онэ және алушыны көрсету үшін für / фюр -ді қолдану
3.5.13.1 сөздерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
4.5.14.1 denn/дэн жалғаулығымен бағыныңқы сөйлемдерді пайдалану
10. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
11. Бұл бағдарлама бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Тірі табиғат
Жануарлардың түрлері
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie viele/ви филе, wie alt/ви альт, wie oft/ви офт сұрау сөздерін пайдалану;
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Дене мүшелері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;

3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях
Движения животных и издаваемые ими звуки
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой;
3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.5.4.1 использовать артикли ein, de , ein, das, eineэ, die для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
Творческий проект
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
Свет и тень
День и ночь
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
Источники света
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.5.11.1 использовать модальный глагол möchten/мҢхтен при выражения желаний
На улице
3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.4.5.1 соединять слова или фразы с помощью основных союзов с поддержкой;
3.4.7.1 правильно записывать большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности под руководством учителя
2 четверть
Время
Мой распорядок дня

3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту
Жануарлардың қимылдары және шығаратын дыбыстары
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну;
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну; 3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін ein/ айн, der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди артикльдерін пайдалану
Шығармашылық жоба
3.1.1.1 сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды қолдау арқылы түсіну;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
Жарық пен көлеңке
Күн мен түн
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Жарық көздері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу;
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;
3.5.11.1 тілек білдіру барысында möchten модальді етістігін пайдалану
Сыртта
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 3.4.5.1 қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөздерді және фразаларды байланыстыру;
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
2-тоқсан
Уақыт
Менің күн тәртібім

3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an, in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
Дни недели
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях;
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами;
3.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке под руководством учителя; 3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50;
3.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем
Вовремя
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем; 3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой очень короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50;

3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою; 3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Апта күндері
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою; 3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту;
3.4.4.1 қолдаумен сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қысқа қарапайым сөйлемдер жазу;
3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану;
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану
Уақытында
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну; 3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу;
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;

3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an, in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
Архитектура
Четыре стены
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой простой словарь с иллюстрациями;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
Наш город
3.4.7.1 правильно записывать большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности под руководством учителя;
3.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе;
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter, zwischen, in, unter для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an, in, umдля указания даты, дня недели и времени суток
Вокруг дома
3.1.4.1 понимать ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы;
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами;
3.5.4.1 использовать артикли ein, der, ein, das, eineэ, die для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
3 четверть
Искусство
Музыкальные инструменты
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;

3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Сәулет өнері
Төрт қабырға
3.1.1.1 сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды қолдау арқылы түсіну;
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.3.4.1 шамалы қолдаумен иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолдану;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Біздің қала
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу;
3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді пайдалану; 3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану; 3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Үйдің айналасында
3.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа сұрақтардың шектеулі көлемін түсіну;
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою; 3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.4.4.1 қолдаумен сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қысқа қарапайым сөйлемдер жазу;
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін ein/айн, der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди артикльдерін пайдалану
3-тоқсан
Өнер
Музыкалық аспаптар
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;

3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.5.1 отчетливо произносить знакомые слова, короткие фразы при чтении вслух;
3.2.7.1 использовать ограниченное количество слов, фраз и выражений при высказывании своего мнения при обсуждении в парах, группах и всем классом;
3.2.8.1 пересказывать короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях;
3.3.2.1 читать и выполнять с небольшой поддержкой знакомые инструкции при выполнении заданий на уроке;
3.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nie начать использовать наречия образа действия gut, schlecht
Мы рисуем
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы;
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой простой словарь с иллюстрациями
Моя любимая музыка
3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.4.3.1 писать краткие фразы, характеризующие людей, места и предметы;
3.4.5.1 соединять слова или фразы с помощью основных союзов с поддержкой
Театр теней
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке под руководством учителя;
3.4.8.1 правильно ставить точку при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя
Выдающиеся личности
Исследование космоса
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.8.1 пересказывать короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок;
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем;

3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.2.5.1 дауыстап оқыған кезде таныс сөздер мен қысқа сөз тіркестерін анық айту;
3.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында пікір айтуда сөйлемдер, фразалар және сөздердің шектеулі санын қолдану;
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа, қарапайым оқиғалар мен әңгімелерді айтып беру;
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту;
3.3.2.1 қолдаумен сабақтағы тапсырмаларды орындау барысында таныс нұсқауларды оқу және орындау;
3.5.10.1 manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт сын-қимыл үстеулерін пайдалануды бастау
Біз сурет саламыз
3.1.1.1 сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды қолдау арқылы түсіну;
3.1.3.1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
3.3.4.1 шамалы қолдаумен иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолдану
Менің жақсы көретін музыкам
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.4.3.1 адамдарды, мекендерді және нысандарды сипаттайтын қысқа фразалар жазу;
3.4.5.1 қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөздерді және фразаларды байланыстыру
Көлеңкелер театры
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану;
3.4.8.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа, таныс сөйлемдердің соңына нүктені орынды қолдану
Көрнекті тұлғалар
Ғарышты зерттеу
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну;
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа, қарапайым оқиғалар мен әңгімелерді айтып беру;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;

4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut, schlecht
Эзоповы басни 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nie для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut, schlecht
Ценности в мифах и легендах
Фольклор 1
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем; 4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
Фольклор 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем; описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже, использовать притяжательные местоимения mein, dein для предоставления информации о себе и описания действий и событий
Люди и места
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Драконы и волшебные существа 1

4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
Эзоп мысалдары 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану; 4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
Аңыз бен мифтердегі құндылықтар
Фольклор 1
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
Фольклор 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану; 4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде, mein/майн, dein/дайн тәуелдік есімдіктерін пайдалану
Адамдар және мекендер
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау; 4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
Айдаһарлар және сиқырлы тіршілік иелері 1

4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов;
4.5.13.1 использовать союзы und, oder, aber для соединения слов и фраз
Драконы и волшебные существа 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nie для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия
2 четверть
Культурное наследие
Карта сокровищ 1
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем; 4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем; 4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации; 4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов; 4.5.4.1 использовать артикли для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем; 4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
Карта сокровищ 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем; 4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем;
4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in, auf, hinter, links, rechts, использовать предлоги времени: in, an, vor, nach, использовать mit, ohne для обозначения используемого средства и für для указания получателя
В поисках сокровищ 1

4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcыy пайдалану;
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
Айдаһарлар және сиқырлы тіршілік иелері 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
2-тоқсан
Мәдени мұра
Қазыналаркартасы 1
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.4.1 қолдаумен классификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу;
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcыy пайдалану;
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерді пайдалану;
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
Қазыналар картасы 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру; 4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану;
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in/ин, auf/ауф, hinter/хинтэр, links/линкс, rechts/рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit/мит, ohne/онэ және алушыны көрсету үшін für/фюр -ді қолдану
Қазына іздеу барысында 1

4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
призы зимы
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем; 4.5.11.1 использовать модальный глагол könnenдля выражения умения выполнять определенные действия; 4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in, auf, hinter, links, rechts, использовать предлоги времени: in, an, vor, nach, использовать mit, ohne для обозначения используемого средства и für для указания получателя; 4.5.13.1 использовать союзы und, oder, aber для соединения слов и фраз
В здоровом теле – здоровый дух!
Здоровье 1
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal, oft, immer, nieдля ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия, gut, schlecht
Здоровье 2
4.1.10.1 1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Берегите животных 1

4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану; 4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
Қыстың тосын сыйлары
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану;
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in/ин, auf/ауф, hinter/хинтэр, links/линкс, rechts/рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit/мит, ohne/онэ және алушыны көрсету үшін für/фюр -ді қолдану;
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
Тәні саудың жаны сау!
Денсаулық 1
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты пайдалану;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
Денсаулық 2
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу; 4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
Жануарларға қамқор болайық 1

2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать французский язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению французского языка.
4. Каждая предметная программа предусматривает трехъязычное образование. Это означает, что как учебные, так и внеклассные мероприятия проводятся на трех языках (казахском, русском и французском). Поскольку каждый предмет вносит свой вклад в создание многоязычной среды обучения, Предметная программа обеспечивает соблюдение политики трехъязычного образования.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Французский язык"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
1) слушание: прослушивают короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке, ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой, направленных на получение личной информации, определяют основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы, ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы, различают фонематически отличные слова, распознают фактическую детальную информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем, используют контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы, прослушивают небольшие рассказы на общие и учебные темы, простые короткие слова, произнесенные по буквам;

2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың француз тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды француз тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар француз тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Француз тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, француз тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.
4. Әрбір пәндік бағдарлама үш тілде білім беруді қарастырады. Бұл оқу және сыныптан тыс іс-шаралар үш тілде (қазақ, орыс және француз) жүргізілетінін білдіреді. Әрбір пән көптілді оқыту ортасын құруға үлес қосатындықтан, Пәндік бағдарлама үш тілде білім беру саясатын жүзеге асырады.
5. Кең ауқымды дағдылармен органикалық бірлікте тұлғалық қасиеттерді дамыту білім берудің негізгі құндылықтары: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім беру". Бұл құндылықтар білім алушы үшін оның мінез-құлқы мен күнделікті әрекеттерін ынталандыратын тұрақты жеке нұсқауларға айналуға арналған.
2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Француз тілі" пәнінің мазмұны
6. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Француз тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сөздердің фонемалық айырмашылықтарын анықтайды, әріптеп айтылған қысқа қарапайым сөздер, сабақтағы кең ауқымды іс-әрекеттерді орындау үшін қысқа нұсқауларды тыңдайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын диалогтардың негізгі идеяларын анықтайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына байланысты қысқаша сұрақтарды тыңдайды, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне мәтіндер мен диалогтардың шағын үзінділеріне таңдамалы ақпаратты анықтайды, жалпы және оқу тақырыптарына қолдау көрсету арқылы шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін контексттік ойды пайдаланады, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын әңгімелерді тыңдайды;

2) говорение: составляют простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем, задают вопросы на выявление имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывают людей и предметы простыми словами, начинают описывать имеющийся опыт в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, отвечают на вопросы по ограниченному кругу общих и учебных тем, отчетливо произносят знакомые слова и короткие фразы при чтении вслух, обмениваются репликами в небольших диалогах с другими людьми на ограниченный круг тем, принимают участие в коротких обсуждениях в парах, в группе, обсуждениях всем классом, высказывают собственное мнение, используя ограниченный круг соответствующих слов, фраз и предложений, пересказывают очень короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и некоторых учебных тем;
3) чтение: узнают, определяют и произносят ограниченный диапазон знакомых слов в простых предложениях с поддержкой учителя, проверка чтения с поддержкой учителя коротких несложных художественных и научно-популярных текстов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, используют простой словарь с иллюстрациями с небольшой поддержкой учителя, определяют основные идеи в коротких несложных текстах на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок, понимают фактическую информацию и данные в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя;
4) письмо: составляют, записывают и проверяют написание коротких предложений на личные, общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя, записывают слова и фразы стандартной длины и формы, короткие фразы для описания людей, мест и предметов, соединяют слова или фразы с помощью основных союзов, правильно записывают прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя, записывают большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменных заданий под руководством учителя, правильно ставят точку при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя;
5) использование французского языка: используют существительные в единственном числе, существительные во множественном числе, использование предлога de с существительными и именами собственными для обозначения принадлежности, количественные числительные – считают от 1 до 100, порядковые числительные – от 1 до 10, используют прилагательные для описания предметов, сравнительную форму приглагательных для сравнения при обсуждении общих и учебных тем, правила употребления определенных и неопредленных артиклей le, la, les, un, une, des вопросительные местоимения ou, combien, quand в разговоре на знакомые темы, указательные местоимения ce, cet, cette, ces повелительное наклонение (повествовательные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы, простое настоящее время (Présent) глаголов 1-ой, 2-ой, 3-ей групп для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, формы будущего времени (Futur simple), ближайшего будущего и ближайшего прошедшего времен (Futur immediat, Passé immediat) для описания действий, которые произойдут в будущем, недавнем будущем и недавнем прошедшем времени, утвердительные, отрицательные и вопросительные формы оборота Il y a, Il n’y a pas, Y a-t-il наречия времени и частоты: parfois, souvent, toujours для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, модальные глаголы pouvoir, vouloir в просьбах и разрешениях, а также модальный глагол devoir для обозначения обязательности, предлоги места au centre de, au milieu de, au coin de, en face de для описания местонахождения людей и предметов, используют предлоги времени en, à, pendant для указания даты, дня недели и времени суток, союзы et, mais, ou, ou bien для связки слов и фраз, используют конструкцию moi aussi, moi non plus, avec plaisir в коротких ответах на вопросы.

2) айтылым: ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым сөйлем (5-6 сөйлем) құрастырады, ортақ және оқу тақырыптарына сұрақтар қояды, қарапайым сөздермен адамдар мен заттарды суреттейді, ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде сұрақтарға жауап береді, тақырыптардың шектеулі шеңберіне өзге адамдармен шағын диалог барысында сөз алмасады, жұптасып, топтасып, барлық сыныппен қысқа талқылауларға қатысады, тиісті сөздер, сөз тіркесімдері мен сөйлемдердің шектеулі шеңберін пайдалана отырып, өз пікірлерін айтады, қысқа жеңіл мәтіндерді мазмұндайды;
3) оқылым: дауыстап оқу барысында таныс сөздерді және қысқа сөз тіркесімдерін таниды және анық айтады, ортақ және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде күрделі емес көркемдік және ғылыми-көпшілік мәтіндерді мәнерлеп оқи алады, иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолданады, контексттік ой арқылы ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеясын анықтайды, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің нақты ақпаратын түсінеді;
4) жазылым: мұғалімнің айтарлықтай қолдауымен жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына қысқаша сөйлемдерді құрастырады, жазады және жазылуын тексереді, қалыпты көлемдегі және формадағы сөздер мен сөз тіркесімдері, адамдар, орындар және заттарды сипаттау үшін қысқа сөз тіркесімдері, қысқа күрделі емес сөйлемдерді жазады, сөздер арасында қажетті бос орындарды қалдыру арқылы негізгі жалғаулықтар көмегімен сөздерді немесе сөз тіркесімдерін байланыстырады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында адам атын, жер-су атауларын және қысқа сөйлемдерді жазу кезінде бас әріптер мен жол әріптерін дұрыс жазады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында жиі қолданылатын таныс сөздердің көп көлемін жазады;
5) Тілдік бағдар: жекеше зат есімдерді, көпше түрдегі зат есімдерді қолдану, тиістілігін көрсету үшін зат есімдермен және жалқы есімдермен бірге de предлогын қолдану, негізгі сандар – 1-ден 100-ге дейін санау, реттік сандар – 1-ден 10-ға дейін, объектілерді сипаттау үшін сын есімдерді, салыстыру үшін сын есімнің салыстырмалы түрін қолдану жалпы және білім беру тақырыптарын талқылау, le, la, les, un, une, des сұрау есімдіктерін ou, combien, quand, таныс тақырыптар бойынша әңгімеде анықтауыш және тұрлаусыз сөздерді қолдану ережелері, таныс тақырыптар бойынша қысқаша нұсқаулар жасауға арналған императивті көңіл-күй (жария және болымсыз формалар), 1-ші, 2-ші, 3-ші топтағы етістіктердің қарапайым осы шақ (Présent) оларға не ұнайтынын, олардың тілектері мен әдеттерін сипаттау, фактілерді ұсыну, қарапайым сипаттамалар оқиғалар, келер шақ формалары (Futur simple), жақын болашақ және жақын өткен шақ (Futur immediat, Passé immediat) болашақта болатын іс-әрекеттерді сипаттау үшін, жақын болашақта және жақында өткен шақ, мақұлдау, болымсыз және сұраулық айналым формалары Il y a, Il n'y a pas, Y a-t-il мезгіл және жиілік үстеулері: parfois, souvent, toujours Қашан деген сұраққа жауап беру үшін? және қаншалықты жиі?

8. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) слушание: широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе с поддержкой, основные идеи коротких бесед с поддержкой на различные общие и некоторые учебные темы, широкий спектр коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы, определение начальных, средних и финальных фонем и их сочетания, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для предсказания содержания и смысла в коротких разговорах на большое количество общих и некоторых учебных тем, короткие рассказы с поддержкой на большое количество общих и некоторые учебные темы, распознавание слов, произнесенные по слогам, на ограниченное количество общих и учебных тем, слова схожие со словами на родном языке обучающегося;
2) говорение: стандартные предложения, содержащие информацию на большое количество общих и некоторых учебных тем, краткое описание людей и предметов, описание прошлого опыта на большое количество общих и некоторых учебных тем, отвечать на вопросы на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, отчетливо произносить большое количество слов, короткие фразы и простые предложения, чередоваться при разговоре с другими во время разных коротких разговоров, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение: распознать, определять и произносить с поддержкой большое количество фраз на уровне текста, основная суть в коротких простых текстах на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, поиск книг, рабочих листов и других печатных материалов в классе или школьной библиотеке согласно классификации, основные моменты коротких простых текстов на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, используя контекстные подсказки, понимать с поддержкой специфичную информацию и детали в коротких простых текстах на большое количество общих и некоторых учебных тем;
4) письмо: писать при поддержке учителя короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы, последовательность коротких предложений в абзаце для предоставления информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов, прописные и строчные буквы при написании имен, мест и коротких предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, надлежащее использование точки и вопросительного знака при самостоятельной письменной работе;
5) использование французского языка (utilisation du français) существительные множественного и единственного числа, некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sа, ses чтобы указать на принадлежность, количественные числительные 1 – 1000 и порядковые числительные 1 – 100, прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, простые односложные и двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная степень) для сравнения, использование артиклей: неопpеделенные un, une, des, определенные le, la, les, частичные du, de la, de l’, вопросительные местоимения qui?, que?, où?/, combien?, quand?, de quelle couleur? чтобы задать вопросы на большое количество знакомых тем, указательные местоимения ce, cet, cette, ces в вопросах и ответах, повелительное наклонение (утвердительное и отрицательное) для предоставления кратких инструкций на большое количество знакомых тем, использовать формы настоящего простого времени, в том числе краткие ответы и сокращения, для предоставления информации о себе и обсуждения привычных действий, фактах и событиях в настоящем времени, продолжать использовать формы будущего (Futur Simple) и прошедшего времен (Passé composé) для описаний действий, чувств, событий на ограниченное количество знакомых тем, продолжать использовать оборот il y a, il n’y a pas, y a-t-il в положительной, отрицательной и вопросительной формах, в том числе краткие и полные вопросы и сокращения, наречия времени и частоты parfois, souvent, toujours, jamais для указания, когда и как часто происходят действия, глаголы для обращения с просьбой и разрешения pouvoir, vouloir, savoir и devoir в значении обязательства, предлоги места, положения и направления: sur, dans, sous, devant, derrière, à côté de, à gauche de, à droite de, au coin de, предлоги времени: en, dans, pour, pendant, depuis, использовать конструкцию Voulez-vous в приглашениях и соответствующие ответы oui, bien sûr, avec plaisir, non, pas du tout, неопределенная форма глагола в значении намерения для описания простых действий и глагол vouloir + infinitif, союзы et, mais, parce que, pourtant для соединения слов и фраз. Moi aussi, moi non plus для кратких ответов, использовать время Passé composé.
9. Виды речевой деятельности:
1) раздел 1 "Слушание": обучающийся понимает основные идеи коротких бесед на знакомые темы, распознает знакомые слова и фразы, понимает короткие вопросы о цвете и числах, использует контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла короткой беседы на знакомые темы, понимает общий смысл небольших рассказов, произносимые медленно и внятно;

8. "Француз тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымын, жеке басқа қатысты сұрақтардың кең ауқымын, түрлі ортақ және оқу тақырыптары бойынша қысқаша әңгімелер мен мәтіндердің негізгі идеяларын, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының кең көлемін қолдау арқылы айрықша ақпарат пен қысқаша әңгімелерді түбегейлі, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға қысқаша әңгімелер мен мәтіндердегі мазмұн мен мағынаны болжау үшін контексттік ойды тыңдайды және түсінеді;
2) айтылым: оқылып жатқан сөздерді, қысқа сөз тіркесімдерін, дара және бағыныңқы сөйлемдерді дұрыс айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сұрау және баяндау сипатындағы зерттелген сөйлеу модельдерін пайдалану, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасын беру, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру, полилогтарға қатысу, оң және қарсы пікір айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын әңгімелер мен оқиғаларды мазмұндау;
3) оқылым: мәтін деңгейіндегі фразаларды тану және дұрыс айту, көркемдік және көпшіліке арналған ғылыми әдебиеттің қысқаша қарапайым мәтіндерін оқу және түсіну, контексттік ойды пайдалана отырып, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі идеясын анықтау, қысқа қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпарат пен егжей-тегжейлерді түсіну;
4) жазылым: жазбаша жұмыстарды өздігінен орындаған кезде адам аттарын, орындар мен сөйлемдерді жазу барысында бас әріптер мен жол әріптерін ажырату, өзіндік жазбаша жұмысы барысында жиі пайдаланылатын сөздердің басым көпшілігін дұрыс жазу, жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сөйлемдерді жоспарлау, жазу және дұрыстау, мұғалімнің қолдауымен адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер құрастыру, жеке басы туралы мәлімет беру кезінде азат жолдағы қысқаша сөйлемдердің бірізділігін сақтау, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөйлемдерді байланыстыру;
5) Тілдік бағдар: заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін көпше және жекеше түрдегі зат есімдерді, саналмайтын зат есімдерді, 1, 2, 3-жақтағы жекеше түрдегі және 1-жақтағы көпше түрдегі тәуелдік артикльдерін пайдалану, есептік сан есімдерді – 1-ден 100-ге дейін және реттік сан есімдерді – 1-10-ға дейін, заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, шектеулі көлемдегі ортақ және кейбір оқу тақырыптарындағы заттарды белгілеу үшін жекеше түрдегі 1,2,3-жақтағы және көпше түрдегі 1-жақтағы артикльдерді, таныс тақырыптардың көп көлеміне сұрақ қою, қысқа пайымдауларды, таныс тақырыптардың көп көлеміне қысқаша нұсқаулар беру үшін бұйрық райды (жекеше түрдегі екінші жақ, көпше түрдегі үшінші жақ сыпайы формада), жеке басы туралы ақпарат беру үшін және іс-әрекеттерді, айғақтарды және оқиғаларды осы және келер шақта талқылау үшін осы шақ формаларын пайдалану, іс-әрекетті, сезімді, оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктердің қарапайым осы шақтағы түрлерін пайдалану, сыныптағы қалыпты іс-әрекеттерді сипаттайтын зат есімдер рөліндегі (негізделген) етістіктердің формаларын, іс-әрекеттің қашан және қаншалықты жиі жүзеге асатындығын көрсету үшін мезгіл және жиілік үстеулерін, жалғаулықтарын қолдану.
9. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) 1-бөлім "Тыңдалым": білім алушы таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелердің негізгі идеясын түсінеді, таныс сөздер мен сөз тіркестерін таниды, түстер мен сандар туралы қысқаша сұрақтарды түсінеді, мазмұнды болжау үшін контекстік анықтамаларды пайдаланады және таныс тақырыптар бойынша шағын әңгіменің мағынасы, шағын әңгімелердің жалпы мағынасын түсінеді, баяу және анық айтылады;

2) раздел 2 "Говорение": обучающийся формулирует основные высказывания о себе, формулирует вопросы, отвечает на вопросы, произносит простые слова и фразы, описывающие предметы и события, использует правильную интонацию и ударение, выражает положительное и отрицательное мнение;
3) раздел 3 "Чтение": обучающийся использует иллюстрированный словарь, читает и понимает короткие художественные тексты, определяет основную идею коротких рассказов, находит специфичную информацию и детали в коротких текстах, определяет общечеловеческие ценности в произведениях казахской и мировой литературы;
4) раздел 4 "Письмо": обучающийся правильно пишет часто используемые слова, демонстрируя свои знания и разницу между написанием и произношением коротких продиктованных предложений, правильно использует знаки препинания в конце предложений;
5) раздел 5 "Использование французского языка": обучающийся выражает свои мысли при помощи простых модальных глаголов, использует формы настоящего и прошедшего времени для описания событий и предоставления информации о себе.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
11. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Слушание ":
Обучающиеся должны:
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению paзличных видов деятельности на уроке
3.1.2.1 распознавать с поддержкой учителя более широкий диапазон общих личных вопросов
4.1.2.1 понимать с поддержкой учителя более широкий круг личных вопросов
3.1.3.1 понимать с поддержкой учителя основные моменты небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы
4.1.3.1 понимать основные моменты небольших диалогов на более широкий круг общих и учебных тем
3.1.4.1 понимать с поддержкой учителя ограниченный диапазон коротких вопросов на общие и некоторые учебные темы
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы
3.1.5.1 различать фонематически отличные слова
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания
3.1.6.1 понимать с поддержкой учителя некоторую фактическую информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем

2) 2-бөлім "Айтылым" (өндірістік ауызекі): білім алушы өзі туралы негізгі тұжырымдарды тұжырымдайды, сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді, заттар мен оқиғаларды сипаттайтын қарапайым сөздер мен сөз тіркестерін айтады, интонация мен екпінді дұрыс қолданады, оң және теріс пікірлерін білдіреді;
3) 3-бөлім "Оқылым": білім алушы иллюстрацияланған сөздікті пайдаланады, қысқа әдеби мәтіндерді оқиды және түсінеді, шағын әңгімелердің негізгі идеясын анықтайды, қысқа мәтіндерден нақты ақпарат пен мәліметтерді табады, жалпы адамзаттық құндылықтарды анықтайды қазақ және әлем әдебиеті шығармаларында;
4) 4-бөлім "Жазылым": білім алушы өзінің білімін және қысқа диктантты сөйлемдердің жазылуы мен айтылуының айырмашылығын көрсете отырып, жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазады, сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қолданады;
5) 5-бөлім "Тілдік бағдар": білім алушы өз ойын қарапайым модальді етістіктермен білдіреді, оқиғаларды сипаттау және өзі туралы ақпарат беру үшін осы және өткен шақтарды пайдаланады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
11. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Тыңдалым":
Білім алушылар міндетті:
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды түсіну
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
3.1.3.1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
3.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа сұрақтардың шектеулі көлемін түсіну
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну

3.4.6.1 правильно использовать под руководством учителя прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке
4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
3.4.7.1 правильно записывать под руководством учителя большое количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
3.4.8.1 правильно ставить знаки препинания при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя
4.4.8.1 правильно ставить знаки препинания в предложениях при самостоятельной письменной работе
5) раздел 5 "Использование французского языка"
Обучающиеся должны:
3 класс
4 класс
средний A1
высокий A1
3.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, использовать предлог de с существительными и именами собственными для обозначения принадлежности
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, в том числе некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs при указании и описании предметов
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100
3.5.3.1 использовать прилагательные для описания предметов, сравнительную форму прилагательных для сравнения при обсуждении общих и учебных тем
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, при описании, использовать простые односложные и некоторые двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная форма) при сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.5.4.1 правильно использовать определенные и неопределенные артикли (le, la, les, un, une, des)
4.5.4.1 использовать все виды артиклей (un, une, des, le, la, les, du, de la , de l’ для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3.5.5.1 использовать вопросительные местоимения ou, combien, quand в разговоре на знакомые темы
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qui, que, ou, de quelle couleur, quand при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
3.5.6.1 правильно использовать указательные местоимения ce, cet, cette, ces для указания на предметы

3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
3.4.8.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа, таныс сөйлемдердің соңына нүктені орынды қолдану
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
5) 5-бөлім "Тілдік бағдар"
Білім алушылар міндетті:
3-сынып
4-сынып
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді пайдалану
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында тәуелдік форманcыy пайдалану
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
4.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерін пайдалану
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерді пайдалану
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында сұрау сөздерін пайдалану
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында сұрау сөздерін пайдалану
3.5.6.1 жалпы типтегі сұрақтар барысында сілтеу есімдіктерін пайдалану

4.5.6.1 использовать указательные местоимения ce, cet, cette, ces в вопросах и ответах
3.5.7.1 использовать личные местоимения единственного и множественного числа для описания различных действий
4.5.7.1 использовать притяжательные местоимения mon, ma, mes, ton, ta, tes, son, sa, ses, notre, votre, leur, nos, vos, leurs для предоставления информации о себе и описания действий и событий
3.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы Lis! Ecoutez!) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
3.5.9.1 использовать простое настоящее время в Présent глаголов 1,2 и 3 групп для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий
4.5.9.1 использовать формы простого будущего Futur Simple и прошедшего времен Passé composé для предоставления информации о себе, своих желаний и привычек действий, чувств, а также событий по ограниченному количеству знакомых тем
3.5.10.1 использовать формы будущего и прошедшего времени (Futur simple и Passé composé) для описания действий, которые произошли в прошедшем времени и произойдут в будущем времени
4.5.10.1 продолжать использовать формы будущего и прошедшегo времени (Futur simple и Passe composé для описания того, что произошло в прошедшем времени и будет происходить в будущем времени
3.5.11.1 использовать утвердительные, отрицательные и вопросительные формы оборота Il y a, Il n’y a pas, Y a-t-il
4.5.11.1 использовать конструкции Il y a, Il n’y a pas, Y a-t-il в утвердительной, отрицательной и вопросительной формах
3.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, souvent, toujours для ответа на вопрос когда? и как часто?
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois, toujours, souvent, jamais для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien, très bien, mal
3.5.13.1 использовать модальные глаголы vouloir, pouvoir при обращении с просьбой и за разрешением, а также модальный глагол devoir для обозначения обязательности
4.5.13.1 использовать модальные глаголы pouvoir, vouloir, savoir при обращении с просьбой и за разрешением, использовать модальные глаголы devoir для обозначения обязательности
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: sur, sous, dans, au centre de, au milieu de для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: en, dans, pour, pendant, depuis для указания времени

4.5.6.1 қысқа баяндамаларда, сұрақтар мен жауаптар бергенде сілтеу есімдіктерін және объектілік септіктерде жіктеу есімдіктерін пайдалану
3.5.7.1 іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде пайдалану
4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде тәуелдік есімдіктерін пайдалану
3.5.8.1 таныс тақырыптарға қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты пайдалану
3.5.10.1 мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, қимыл үстеулерін пайдалануды бастау
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
3.5.11.1 тілек білдіру барысында möchten/мҰхтен модальді етістігін пайдалану
4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін орналасау көмекші сөздерін пайдалану, уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін және алушыны көрсету үшін қолдану
3.5.13.1 сөздерді байланыстыру үшін жалғаулықтарын пайдалану
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін жалғаулықтарын пайдалану

Приказ предусмотрено дополнить приложением 25-1 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 26
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Математика" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Основная цель обучения математике в начальных классах состоит в предоставлении обучающимся основ математических познаний и соответствующих навыков, содержащих описание пространственных форм и количественных соотношений предметов в окружающем мире, направленных на развитие восприятия математики как способа изображения и понимания мира.
3. В соответствии с основной целью математического образования на начальном уровне учебный предмет ориентирован на реализацию следующих задач:
1) развивать логическое мышление, пространственное воображение, умение использовать математические термины и воспринимать математику как способ изображения, моделирования и понимания мира;
2) развивать способность решать учебные и практические проблемы, использовать арифметические алгоритмы, выполнять геометрические построения и проводить математические исследования;
3) развивать критическое мышление и творческие способности;
4) обучать способам использования математических знаний и умений в изучении других предметов и в повседневной жизни;
5) развивать личностные качества: любознательность, целеустремленность, ответственность, уверенность, независимость;
6) развивать когнитивные навыки понимания, объяснения, анализа, синтеза, классификации, применения и отображения;
7) развивать коммуникативные и социальные навыки: навыки работы в команде, выражения точки зрения, уважения мнения других людей, проявления лидерских качеств, представления своей работы в письменной и устной формах;

Бұйрық 25-1-қосымшамен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
26-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Математика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Математика" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Математика" оқу пәнінің негізгі мақсаты – білім алушылардың математикалық таным негіздерін меңгеруіне және тиісті дағдыларын қалыптастыруына мүмкіндік жасау. Бұл оқу пәні қоршаған ортаны бейнелеу мен түсіну тәсілі ретінде қабылдауды дамытуға бағытталған және білім алушылардың қабылдауы мен танымын кеңейтуді, математика ғылымына қызығушылығын талап етеді.
3. Бастауыш білім беру деңгейінде математикалық білім берудің негізгі мақсатына сәйкес оқу пәні келесі міндеттерді айқындайды:
1) логикалық ойлауды, кеңістіктік елестетуді және математикалық терминдерді пайдалану біліктілігін дамыту;
2) оқу және тәжірибелік проблемаларды шешу, арифметикалық алгоритмдерді пайдалану, геометриялық салулар мен математикалық зерттеулер жүргізу қабілеттерін дамыту;
3) сыни тұрғыдан ойлауды, шығармашылық қабілеттерді дамыту;
4) өзінің математикалық білімі мен біліктерін басқа пәндерді меңгеруде, сонымен қатар күнделікті өмірде қалай пайдалану керектігін түсіну;
5) тұлғалық қасиеттер: білуге құштарлық, мақсаттылық, жауапкершілік, сенімділік және тәуелсіздікті дамыту;
6) түсінудің, түсіндірудің, талдаудың, синтездің, жүйелеудің, қолданудың және суреттеудің когнитивтік дағдыларын дамыту;
7) коммуникативтік және әлеуметтік дағдыларды, топпен жұмыс істеу және өз көзқарасын білдіру, басқа адамдардың пікірін құрметтеу, көшбасшылық қасиеттерді көрсету, өз жұмысын жазбаша және ауызша түрде таныстыру дағдыларын дамыту;

8) развивать навыки поиска и отбора информации, управления собственным временем и саморегулирования.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающихся, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Математика"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Математика"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Математика" составляет:
1) в 1 классе - 4 часа в неделю, 132 часа в учебном году;
2) во 2 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 1 класса:
1) "Числа и величины": натуральные числа и число 0, прямой, обратный, порядковый счет, чтение, запись, сравнение чисел, состав чисел, разрядный состав, разрядные слагаемые, десяток, счет числовыми группами, операции над числами, сложение и вычитание чисел, взаимообратность сложения и вычитания, переместительное свойство сложения, свойство 1 и 0, таблица сложения чисел, величины и их единицы измерения, величины длины, массы, объема (емкости), времени, измерение, сравнение, преобразование величин, определение времени по циферблату, операции с монетами;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения, составление, чтение, запись числовых и буквенных выражений, значение буквенного выражения, применение буквенных выражений при составлении равенств, сравнение выражений, равенства и неравенства, уравнения, верные и неверные равенства, решение уравнений;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация, точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол, плоские, пространственные геометрические фигуры, измерение, сравнение сторон геометрических фигур, изображение и построение геометрических фигур, прямая, кривая, ломаная линии, отрезок, композиции из геометрических фигур, расположение, направление объектов, координаты точек и направление движения, расположения точек на числовом луче;

8) ақпаратты іздестіру және таңдау, өз уақытын басқару, өзін-өзі реттеу дағдыларын дамытуға негізделген.
4. "Математика" пәнінің оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушының сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына негіз болады.
2-тарау. "Математика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Математика" оқу пәнінің мазмұны
6. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 132 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Математика" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Сандар мен шамалар": натурал сандар және 0 саны, тура, кері және реттік санау, сандарды оқу, жазу және салыстыру, сандар құрамы, разрядтық құрамы, разрядтық қосылғыштар, ондықтар, сандарды топтап санау, сандармен амалдар орындау, сандарды қосу мен азайту, қосу мен азайту өзара кері амалдар, қосудың ауыстырымдылық қасиеті, 1 мен 0-дің қасиеті, сандардың қосу кестесі, шамалар және олардың өлшем бірліктері, ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық), уақыт шамалары, шамаларды өлшеу, салыстыру, түрлендіру, циферблат бойынша уақытты анықтау, тиындармен әрекеттер;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер, сандық және әріптік өрнектерді құрастыру, жазу және оқу, әріптік өрнектің мәні, теңдік құру үшін әріптік өрнектер түрінде қолдану, өрнектерді салыстыру, теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулер, тура және тура емес теңдіктер, теңдеулерді шешу;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі, нүкте, түзу, қисық сызық, тұйықталған және тұйықталмаған сызық, кесінді, сәуле, бұрыш, жазық және кеңістік фигуралар, геометриялық фигуралардың қабырғаларын өлшеу және салыстыру, геометриялық фигураларды кескіндеу және салу, түзу, қисық сызық, сынық сызық, кесінді, геометриялық фигуралардан құралған композициялар, нысандардың орналасуы және бағыты, нүктелер координаталары және қозғалыс бағыты, нүктелердің сан сәулесінде орналасуы;

4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними, множества, классификация множеств, сравнение множеств, равные множества, пустое множество, высказывания, верные и неверные утверждения, ребусы, логические задачи, последовательности, последовательность чисел, действий, комбинации предметов, комбинации предметов "по два";
5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель, моделирование условия задач в виде схемы, рисунка, краткой записи, понятия, термины, анализ и решение задач, обратные задачи, способы решения задач, математический язык, наглядное изображение чисел, знаки "+", "-", "≠", "=", ">", "<", числовой луч, компоненты действий сложения и вычитания, сбор данных, систематизация, таблицы, пиктограммы, диаграммы.
8. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 2 класса:
1) "Числа и величины": числа в пределах 100, прямой и обратный счет, чтение, запись и сравнение двузначных чисел, разрядный состав, римская нумерация чисел, запись, счет и сравнение чисел в пределах 1000, прямой и обратный счет, операции над числами, умножение и деление, переместительное и сочетательное свойства сложения, переместительное свойство умножения, таблица сложения однозначных чисел с переходом через десяток, таблица умножения и деления на 2, 3, 4, 5, сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток, сложение и вычитание двузначных чисел, величины и их единицы измерения, шкалы измерительных приборов, сравнение значений величин: длины, массы объема, времени, преобразование единиц измерения длины, массы, времени, монеты и операции с ними;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения, свойства сложения и умножения, умножение числа на 1, деление числа на 1, буквенные выражения, числовые выражения со скобками и без них, равенства и неравенства, уравнения, решение уравнений, уравнения сложной структуры;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация, виды углов, классификация многоугольников, признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника, нахождение стороны геометрической фигуры, формулы нахождения периметра, изображение и построение геометрических фигур, отрезки и прямые, прямой угол, модели плоских фигур, построение плоских фигур, определение исходной позиции, направление и движение, координаты точек и направление движения, расположение точек на линии;
4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними, изображение множеств при помощи диаграмм, классификация числовых множеств, элементы множества, объединение и пересечение множеств, высказывания, истинные и ложные утверждения, головоломки, логические задачи, последовательности, закономерность в последовательностях чисел, комбинации предметов, комбинации из предметов "по три";

4) "Жиындар. Логика элементтері": жиындар және оларға амалдар қолдану, жиындар, жиындардың жіктелуі, жиындарды салыстыру, тең жиындар, бос жиын, пікірлер, ақиқат немесе жалған тұжырымдар, ребустар, логикалық есептер, тізбектер, сандар мен амалдар тізбегі, заттар комбинациялары, "екі-екіден" заттар комбинациялары;
5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель, есептерді кесте, сызба, қысқа жазба түрінде моделдеу, ұғымдар, терминдар, есептерді талдау және шығару, кері есептер, есептерді шығару тәсілдері, математикалық тіл, сандарды бейнелеу, "+", "-", "≠", "=", ">", "<" белгілері, сан сәулесі, қосу және азайту амалдарының компоненттері, деректерді жинақтау, жүйелеу, кестелер, пиктограммалар, диаграммалар.
8. "Математика" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Сандар мен шамалар": 100 көлемінде сандар, тура, кері және реттік санау, екітаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру, сандар құрамы, сандарды римше нөмірлеу, 1000 көлемінде сандарды оқу, жазу және салыстыру, тура және кері санау, сандармен амалдар орындау, көбейту және бөлу, қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттері, көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті, біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесі, 2, 3, 4, 5-ке көбейту және бөлу кестесі, біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайту, екітаңбалы сандарды қосу және азайту, шамалар және өлшем бірліктері, өлшеу аспаптар шәкілдері, шамалар: ұзындық, масса, көлем мәндерін салыстыру, ұзындық, масса, көлем уақыт өлшемдерін түрлендіру, монеталармен әрекеттер;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер, қосу және көбейту қасиеттері, санды 1-ге көбейту және бөлу, жақшалы және жақшасыз әріптік, сандық өрнектер, теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулерді шешу, күрделі теңдеулер;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі, бұрыштар түрлері, көпбұрыштардың жіктелуі, тіктөртбұрыш, шаршы, тікбұрышты үшбұрыштың белгілері, геометриялық фигуралардың қабырғаларын табу, периметрді табу формуласы, геометриялық фигураларды кескіндеу және салу, кесінділер мен түзулер, тік бұрыш, жазық фигуралардың моделдері, жазық фигураларды салу, геометриялық фигуралардың орнын, қозғалысын және бағытын анықтау, нүктелер координаталары және қозғалыс бағыты, нүктелердің сызықта орналасуы;
4) "Жиындар. Логика элементтері": жиындар және оларға амалдар қолдану, жиындарды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу, сандық жиындардың жіктелуі, жиындар элементтері, жиындардың қиылысуы мен бірігуі, пікірлер, ақиқат және жалған тұжырымдар, басқатырғыштар, логикалық есептер, тізбектер, сандар тізбектеріндегі заңдылықтар, заттар комбинациялары, "үш-үштен" заттар комбинациялары;

5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель, моделирование задач в виде таблицы, схемы, краткой записи, анализ и решение задач, решение задач на зависимость между величинами, задачи с прямыми и косвенными вопросами, задачи в два действия, задачи на действия в виде числового выражения, математический язык, графическая модель двузначных чисел, заглавные буквы латинского алфавита, знаки € и
, сбор данных, построение таблиц и диаграмм.
9. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 3 класса:
1) "Числа и величины": образование чисел в пределах 1000, прямой и обратный счет, место в натуральном ряду, чтение, запись, сравнение чисел, разрядный и классовый состав чисел, сумма разрядных слагаемых, тысяча, доли: чтение, запись, сравнение, операции над числами, дроби, сравнение дробей, квадрат числа, куб числа, свойство 0 и 1 при умножении и делении, переместительное, сочетательное, распределительное свойства умножения, таблица умножения и деления на 6, 7, 8, 9, деление с остатком, внетабличное умножение и деление чисел, деление суммы и произведения на число, умножение суммы на число, табличное умножение и деление чисел, доля числа, обратная операция, величины и их единицы измерения, палетка, измерение, сравнение, преобразование величин, виды часов: определение времени, купюры и операции с ними;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения, составление, чтение, запись выражений, нахождение значения выражения, сочетательное и распределительное свойства умножения в виде буквенного равенства, сравнение числовых выражений, порядок действий в выражениях со скобками и без скобок, равенства и неравенства, уравнения, решение неравенств, уравнений;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация, окружность, круг, центр, радиус, диаметр, симметричные и несимметричные фигуры, площадь прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника, периметр комбинированных фигур, построение фигур по заданным значениям, изображение и построение геометрических фигур, параллельные и пересекающиеся прямые, построение окружности, развертка пространственной фигуры, положения пространственных фигур, координаты точек и направление движения, расположения точек на плоской фигуре;
4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними, подмножество, объединение и пересечение множеств, высказывания, истинные или ложные высказывания, логические задачи, таблицы и графы, последовательности, закономерность, составление последовательности, комбинации предметов;

5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель, есептерді кесте, сызба, қысқа жазба түрінде моделдеу, есептерді талдау және шығару, шамалар арасындағы байланысқа есептер шығару, тура және жанама сұрақтары болатын есептер, екі амалды есептер, сандық өрнек түрінде берілген есептер, математикалық тіл, екітаңбалы сандардың графикалық моделі, латын алфавитінің бас әріптері, және таңбалары, деректерді жинақтау, кестелер мен диаграммаларды кескіндеу.
9. "Математика" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Сандар мен шамалар": 1000 көлемінде сандар, тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орын, сандарды оқу, жазу және салыстыру, сандардың разрядтық және кластық құрамы, разрядтық қосылғыштардың қосындысы, мыңдық, үлестер: оқу, жазу және салыстыру, сандармен амалдар орындау, бөлшектер, бөлшектерді салыстыру, санның квадраты және кубы, 1 мен 0-дің көбейту және бөлу қасиеттері, көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттері, 6, 7, 8, 9-ға көбейту және бөлу кестесі, қалдықпен бөлу, кестеден тыс көбейту және бөлу, қосынды мен көбейтіндіні санға бөлу, қосындыны санға көбейту, кестелік көбейту және бөлу, санның үлесі, кері амал, шамалар және өлшем бірліктері, палетка, шамаларды өлшеу, салыстыру түрлендіру, купюралар және олармен әрекеттер жасау, сағаттар түрлері, уақытты анықтау, купюралармен әрекеттер;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер, өрнектерді құрастыру, жазу және оқу, өрнектің мәні, әріптік теңдік түрінде берілген көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттері, сандық өрнектерді салыстыру, жақшалы және жақшасыз өрнектерде амалдардың орындалу тәртібі,теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулер, теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі, шеңбер мен дөңгелек, центр, радиус, диаметр, симметриялы және симметриялы емес фигуралар, тікбұрышты үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш аудандары, құрастырылған фигуралардың периметрі, геометриялық фигураларды кескіндеу және салу, параллель және қиылысатын түзулер, шеңбер сызу, кеңістіктік фигуралардың жазбасы, кеңістіктік фигуралардың орналасуы, нүктелер координаталары және қозғалыс бағыты, жазық фигурада белгіленген нүктелер;
4) "Жиындар. Логика элементтері": жиындар және олармен орындалатын амалдар, ішкі жиынтық, жиындардың қиылысуы мен бірігуі, пікірлер, ақиқат және жалған тұжырымдар, логикалық есептер, кестелер мен графтар, тізбектер, заңдылық, тізбектерді құрастыру, заттардың комбинациялары;

5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель, моделирование задачи, анализ и решение задач, математический язык, графические модели многозначных чисел, таблица разрядов и классов, знаки обозначения множеств, буквы латинского алфавита, названия компонентов действий, сбор данных, систематизация, сравнение, диаграммы, пиктограммы.
10. Базовое содержание учебного предмета "Математика" 4 класса:
1) "Числа и величины": многозначные числа, образование, место числа в натуральном ряду, чтение, запись и сравнение чисел, округление многозначных чисел, разрядный и классовый состав многозначных чисел, сумма разрядных слагаемых, миллион, дроби, сравнение дробей, правильные, неправильные дроби, смешанные числа, процент, операции над числами, сложение и вычитание дробей, свойства сложения и умножения, классификация натуральных чисел, сложение и вычитание многозначных чисел, вычисления с помощью микрокалькулятора, деление на 10, 100, 1000, умножение и деление чисел, умножение числа на сумму, умножение и деление числа на произведение, деление многозначных чисел с остатком, сложение и вычитание дробей, преобразование смешанного числа и дроби, величины и их единицы измерения, измерение, сравнение, преобразование величин, доли единиц времени, иностранная и национальная валюта, операции с ними;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения, составление выражений, выражения с несколькими переменными, алгоритм сложения и вычитания дробей, сравнение выражений с дробными числами, порядок действий в выражениях со скобками и без скобок, формулы пути при прямолинейном равномерном движении, движении вдогонку и с отставанием, формула деления с остатком, равенства и неравенства, уравнения, двойные неравенства, решение уравнений;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация, прямоугольный треугольник, куб, прямоугольный параллелепипед и их элементы, классификация треугольников, объем прямоугольного параллелепипеда, площадь фигур, изображение и построение геометрических фигур, перпендикулярные прямые, ось симметрии, симметричные и несимметричные плоские фигуры, градусная мера угла, развертка пирамиды, цилиндра, конуса, координаты точек и направление движения, схемы движения объектов, исходная позиция и направление движения;
4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними, характер отношений между множествами, области пересечения и объединения множеств, переместительное и сочетательное свойства множеств, высказывания, высказывания с математическим содержанием, истинность и ложность высказываний, логические задачи, последовательности, закономерность в последовательности чисел, дробей, составление закономерности, комбинации предметов, комбинаторные задачи;

5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель, есептерді моделдеу, есептерді талдау және шығару, математикалық тіл, көптаңбалы сандардың графикалық моделі, разрядтар және кластар кестесі, жиын белгілерінің атаулары, латын алфавитінің әріптері, амалдар компоненттерінің атаулары, деректерді жинақтау, жүйелеу, салыстыру, диаграммалар мен пиктограммалар.
10. "Математика" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Сандар мен шамалар": көптаңбалы сандар, натурал сандар қатарындағы санның орны, көптаңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру және дөңгелектеу, көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамы, разрядтық қосылғыштардың қосындысы, миллион, бөлшектер, бөлшектерді салыстыру, дұрыс және бұрыс бөлшектер, аралас сандар, пайыз, бүтіннің бөлігін пайызбен көрсету, сандармен амалдар орындау, бөлшектерді қосу және азайту, көбейту мен бөлудің қасиеттері, натурал сандардың жіктелуі, көптаңбалы сандарды қосу және азайту, калькулятор көмегімен есептеулер, 10, 100, 1000-ға бөлу, сандарды көбейту және бөлу, санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге көбейту және бөлу, көптаңбалы сандарды қалдықпен бөлу, аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға түрлендіру, пайызды бөлшекке, бөлшекті пайызға түрлендіру, шамалар және өлшем бірліктері, шамаларды өлшеу, салыстыру және өрнектеу, шетелдік және ұлттық валюта, олармен әрекеттер;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер, өрнектерді құрастыру, бірнеше айнымалысы бар өрнектер, бөлшектерді қосу және азайту, бөлшектері бар өрнектерді салыстыру, жақшалы және жақшасыз өрнектерде амалдардың орындалу тәртібі, қуып жету қозғалысы мен бір бағыттағы қалып қою қозғалысына байланысты формулалар, сандарға қалдықпен бөлу формуласы, теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулер, қос теңсіздіктер, теңдеулерді шешу;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі, тікбұрышты үшбұрыш, куб, тікбұрышты параллелепипед және оның элементтері, үшбұрыштардың жіктелуі, тікбұрышты параллелепипедтің көлемі, фигуралардың аудандары, геометриялық фигураларды кескіндеу және салу, перпендикуляр түзулер, симметрия осі, симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар, бұрыштың градустық өлшемі, пирамида, цилиндр, конустың жазбасы, нүктелер координаталары және қозғалыс бағыты, нысандардың қозғалыс сызбалары, бастапқы орын және бағыт;
4) "Жиындар. Логика элементтері": жиындар және оларға амалдар қолдану, жиындар арасындағы қатынас, жиындардың қиылысуы мен бірігу аймақтары, жиындардың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері, пікірлер, математикалық мазмұны бар тұжырымдар, ақиқат және жалған тұжырымдар, логикалық есептер, тізбектер, сандар, бөлшектер тізбектеріндегі заңдылықтар, тізбектерді құрастыру, заттардың комбинациялары, комбинаторика есептері;

5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель, моделирование задачи, анализ и решение задачи, составление, сравнение задач, способы решения задач, моделирование действий задач, арифметический и алгебраический способы решения задач, математический язык, образование, сравнение дробей, действия с дробями, обозначение и чтение букв латинского алфавита, символ процента и градусной меры угла, графики движения, чертежи.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:

5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель, есептерді моделдеу, есептерді талдау және шығару, есептердің алгебралық және арифметикалық тәсілдері, математикалық тіл, бөлшектерді салыстыру, бөлшектермен амалдар, латын алфавитінің әріптерімен белгілеу және оқу, пайызды % символымен белгілеуді қолдану, бұрыштың градустық өлшемін 0 символымен белгілеуді қолдану, қозғалыс графиктері, сызбалары.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында "1" - сынып,"2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:

Раздел 1: Числа и величины
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.1 понимать образование натуральных чисел/числа нуль, считать в прямом и обратном порядке в пределах 10/11-20, определять место числа в натуральном ряду чисел
2.1.1.1
понимать образование чисел в пределах 100, считать в прямом и обратном порядке в пределах 100, определять место числа в натуральном ряду чисел
3.1.1.1
понимать образование чисел в пределах 1000, считать в прямом и обратном порядке в пределах 1000, определять место числа в натуральном ряду чисел

1-бөлім: Сандар мен шамалар
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1
Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.1
натурал сандар/ нөл санының құрылу жолын түсіну, 10/11-20 көлемінде тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау
2.1.1.1
100-ге дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну, 100 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау
3.1.1.1
1000-ға дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну, 1000 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау

4.1.1.1
понимать образование многозначных чисел, определять место числа в пределах
1 000 000 в натуральном ряду чисел
1.1.1.2
читать, записывать и сравнивать однозначные числа и число 10/числа от
11 до 20
2.1.1.2
читать, записывать и сравнивать двузначные числа
3.1.1.2
читать, записывать и сравнивать трехзначные числа
4.1.1.2
читать, записывать и сравнивать многозначные числа/округлять числа до заданного разряда
1.1.1.3 определять состав однозначных чисел/ разрядный состав чисел в пределах 20, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
2.1.1.3 определять разрядный состав двухзначных чисел, раскладывать на сумму разрядных слагаемых/
читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до 12
3.1.1.3
определять разрядный и классовый состав трехзначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
4.1.1.3
определять разрядный и классовый состав многозначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
1.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета десяток, считать, десятками до 100, записывать, сравнивать
2.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета сотня, считать сотнями до 1000, записывать, сравнивать
3.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета тысяча, считать тысячами до 1 000 000, записывать, сравнивать
4.1.1.4
образовывать укрупненную единицу счета миллион, считать, записывать, сравнивать в пределах сотен миллионов
1.1.1.5
считать в прямом и обратном порядке числовыми группами
по 2 до 20/ находить половину числа 2, 4, 6, 8,10 предметов путем практического действия
2.1.1.5
считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 3, 4, 5 до 50/ различать четные/нечетные числа/ демонстрировать деление группы предметов на
6, 7, 8, 9 равных частей
3.1.1.5 демонстрировать образование доли, читать, записывать, сравнивать их
4.1.1.5
понимать, что процент – сотая часть целого
3.1.1.6
читать, записывать обыкновенные дроби, сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями
с использованием наглядности
4.1.1.6
различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа
1.2 Операции над числами
1.1.2.1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества
2.1.2.1
понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых и деление как разбиение множества элементов по содержанию, на равные части
3.1.2.1
понимать, что дроби это одна или несколько частей целого и как частное двух натуральных чисел/понимать квадрат числа как произведение двух одинаковых множителей и куб числа трех одинаковых множителей

4.1.1.1
көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсіну, натурал сандар қатарындағы
1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтау
1.1.1.2
біртаңбалы сандарды және 10 санын/11-ден 20-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру
2.1.1.2
екітаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру
3.1.1.2
үштаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру
4.1.1.2
көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру/ сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу
1.1.1.3
біртаңбалы сандардың құрамын/
20 көлемінде сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу
2.1.1.3
екітаңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу/12-ге дейінгі рим сандарын оқу, жазу және қолдану
3.1.1.3
үштаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу
4.1.1.3
көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу
1.1.1.4
санаудың ірі бірлігі ондықты құрастыру,
100-ге дейін ондықтармен санау, жазу және салыстыру
2.1.1.4
санаудың ірі бірлігі жүздікті құрастыру, 1000-ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру
3.1.1.4
санаудың ірі бірлігі мыңдықты құрастыру,
1 000 000-ға дейін мыңдықтармен санау, жазу, салыстыру
4.1.1.4
санаудың ірі бірлігі миллионды құрастыру, жүз миллион көлемінде санау, жазу, салыстыру
1.1.1.5
20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санау/ тәжірибе арқылы 2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табу
2.1.1.5
50-ге дейін 3, 4, 5-тен топтап тура және кері санау/ жұп/тақ сандарды ажырату/заттар тобын 6, 7, 8, 9-дан тең бөліктерге бөлуді көрсету
3.1.1.5
үлесті құру жолын көрсетіп беру, оларды оқу, жазу және салыстыру
4.1.1.5
пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну
3.1.1.6
жай бөлшектерді оқу, жазу, бөлімдері бірдей жай бөлшектерді көрнекілік қолдану арқылы салыстыру
4.1.1.6
бөлімдері немесе алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру/
дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату
1.2
Сандар
мен амалдар орындау
1.1.2.1
қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну
2.1.2.1
көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысын табу, бөлуді заттардың түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну
3.1.2. 1
бөлшек дегеніміз бір бүтіннің бір не бірнеше бөліктері және екі натурал санның қатынасы екенін түсіну/санның квадратын бірдей екі көбейткіштің, ал санның кубы бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну

4.1.2.1
понимать сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями как сложение и вычитание соответствующих числителей,
а знаменатель оставить без изменения
1.1.2.2 понимать, что сложение и вычитание взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий
2.1.2.2
понимать, что умножение и деление взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий
3.1.2.2
применять свойство 0 и 1 при выполнении умножения и деления, знать
о невозможности деления числа на 0
4.1.2.2
применять свойства 0 и 1 при выполнении арифметических действий с многозначными числами
1.1.2.3 применять переместительное свойство сложения/ свойство 0 и 1
2.1.2.3 применять переместительное, сочетательное свойства сложения/ переместительное свойство умножения для рационализации вычислений
3.1.2.3
применять переместительное/ сочетательное, распределительное свойства умножения для рационализации вычислений
4.1.2.3
применять свойства сложения и умножения при выполнении вычислений
с многозначными числами
1.1.2.4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел без перехода через десяток
2.1.2.4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел с переходом через десяток / составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на
2, 3, 4, 5
3.1.2.4
составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на
6, 7, 8, 9
4.1.2.4 классифицировать натуральные числа на основе признаков делимости
на 2, 5, 10
1.1.2.5 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток однозначных чисел/ двузначного и однозначного числа в пределах 20/ сложение и вычитание десятков
2.1.2.5 выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток/ сложение и вычитание вида: 300+200 (3с.+2с.), 170-130 (17дес.-13 дес.)
3.1.2.5
выполнять устно сложение и вычитание трехзначных чисел, тысяч на основе их десятичного состава
4.1.2.5
выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава, вычисления с помощью микрокалькулятора
2.1.2.6
выполнять устно сложение и вычитание двузначных чисел без перехода через десяток в таких случаях, как 40+17, 57-40, 57-17, 35±12
3.1.2.6
выполнять деление с остатком на однозначное число
4.1.2.6
выполнять деление с остатком и без остатка на
10, 100, 1000
2.1.2.7 выполнять устно сложение и вычитание чисел с переходом через десяток в случаях вида: 45±9, 40-14
3.1.2.7
выполнять устно внетабличное умножение и деление в случаях вида: 17·5, 96:6, 75:15, 84:4
4.1.2.7
выполнять устно умножение и деление двух/ трехзначных чисел на однозначное число
2.1.2.8 применять алгоритмы сложения и вычитания двузначных чисел в таких случаях, как 34+23, 57-23, 45±19, 47+33, 80-47, 100-35

4.1.2.1
бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайтуды бөлімдерін өзгертпей қалдырып, сәйкес алымдарны қосу және азайту деп түсіну
1.1.2.2
қосу және азайту өзара кері амалдар екенін түсіну, қосумен азайту компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау
2.1.2.2
көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту мен бөлу компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау
3.1.2.2
көбейту және бөлуді орындауда
0 мен1 сандарының қасиеттерін қолдану, санды 0 санына бөлуге болмайтынын білу
4.1.2.2
көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдарды орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолдану
1.1.2.3
қосудың ауыстырымдылық қасиетін/
0 мен 1 сандарының қасиетін қолдану
2.1.2.3
қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/
көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану
3.1.2.3
тиімді есептеу үшін көбейтудің ауыстырымдылық/ үлестірімділік, терімділік қасиеттерін қолдану
4.1.2.3
көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдану
1.1.2.4
біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану
2.1.2.4
біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесін құру, білу және қолдану/2, 3, 4, 5 сандарына көбейту кестесін құру, білу және қолдану
3.1.2.4
6, 7, 8, 9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану
4.1.2.4
2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерге сүйеніп, натурал сандарды топтастыру
1.1.2.5
ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды/
20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау
2.1.2.5
біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайту/300+200 (3жүзд.+2жүзд.), 170-130
(17онд.-13онд.) түрінде ауызша қосу және азайтуды орындау
3.1.2.5
үштаңбалы сандарды/
мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау
4.1.2.5
көптаңбалы сандарды ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау, микрокалькулятордың көмегімен есептеулер жүргізу
2.1.2.6
екітаңбалы сандарды: 40+17, 57-40, 57-17, 35±12 жағдайларында ондықтан аттамай ауызша қосу және азайтуды орындау
3.1.2.6 біртаңбалы санға қалдықпен бөлуді орындау
4.1.2.6
10, 100, 1000 сандарына қалдықсыз және қалдықпен бөлу
2.1.2.7
45±9, 40-14, жағдайларында: ондықтан аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындау
3.1.2.7
кестеден тыс: 17•5, 96:6, 75:15, 84:4 жағдайларында ауызша көбейту мен бөлуді орындау
4.1.2.7
екітаңбалы/
үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға ауызша көбейту мен бөлуді орындау
2.1.2.8
34+ 23, 57-23, 45±19, 47+33,
80-47, 100-35 жағдайларында: екітаңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану

3.1.2.8
применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел
4.1.2.8
применять алгоритмы сложения и вычитания многозначных чисел
3.1.2.9
применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100
4.1.2.9
применять правила умножения числа на сумму, умножения и деления числа на произведение
3.1.2.10 применять алгоритмы умножения и деления двух/ трехзначных чисел на однозначное в случаях вида:
23·2, 123·2, 46:2, 246:2
4.1.2.10
выполнять деление многозначных чисел на одно/двух/ трехзначное число
с остатком
3.1.2.11 применять алгоритмы умножения и деления двух/ трехзначных чисел на однозначное, в случаях вида 28·3, 269·2, 84:3, 538:2
4.1.2.11
применять алгоритмы умножения и деления на двух/трехзначное число
3.1.2.12 применять алгоритмы умножения и деления трехзначного числа, оканчивающегося нулями, на однозначное число
4.1.2.12
применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на одно/ двух/трехзначное число
3.1.2.13 применять алгоритм деления трехзначного числа на однозначное, когда в одном из разрядов частного есть нуль и алгоритм обратного действия умножения
4.1.2.13
применять алгоритмы деления многозначных чисел на одно/двух/ трехзначное число, когда в записи частного есть нули и алгоритмы обратного действия умножения

3.1.2.8
үштаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
4.1.2.8
көптаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
3.1.2.9
100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні біртаңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану
4.1.2.9
санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдану
3.1.2.10
23·2, 123·2, 46:2, 246:2 жағдайларында: екітаңбалы/
үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану
4.1.2.10
көптаңбалы сандарды біртаңбалы/
екітаңбалы/
үштаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау
3.1.2.11
28·3, 269·2, 84:3, 538:2 жағдайларында: екі/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану
4.1.2.11
екітаңбалы/
үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
3.1.2.12 нөлдермен аяқталатын үштаңбалы санды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу тәсілін қолдану
4.1.2.12
нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы/
екітаңбалы/
үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану
3.1.2.13
бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үштаңбалы санды біртаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану
4.1.2.13
бөлінді мәнінде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы санды біртаңбалы/
екітаңбалы/
үштаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану

3.1.2.14
находить долю числа/величины и число/величину
по его доле: половину, четвертую, десятую часть от чисел в пределах 100 и сотен
4.1.2.14 преобразовывать смешанное число в неправильную дробь и неправильную дробь в смешанное число
4.1.2.15
применять алгоритмы сложения и вычитания дробей с одинаковыми знаменателями
1.3
Величины и их единицы измерения
1.1.3.1 различать величины: длина/масса/ объем (емкость)/ время, выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения
2.1.3.1 различать шкалы различных измерительных приборов и определять по ним соответствующие значения величин

3.1.2.14
санның/шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды/шаманы табу: 100 көлеміндегі сандар мен жүздіктердің жартысын, төрттен бір, оннан бір бөлігін табу
4.1.2.14
аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру
4.1.2.15
бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін қолдану
1.3
Шамалар және өлшем бірліктері
1.1.3.1
ұзындық/масса/ көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу
2.1.3.1
әртүрлі өлшеу құралдары шкалаларын бір бірінен ажырату және шамалардың сәйкес мәндерін анықтау

3.1.3.1
выбирать меры и инструменты для измерения площади поверхности предметов, производить измерения палеткой
4.1.3.1
называть пространственные геометрические фигуры, выбирать меры и инструменты для измерения объема, производить измерения кубиками (1 см3)
1.1.3.2 производить измерение величин, используя единицы измерения: длина см, дм/ масса кг/объем (емкость) л/ время ч
2.1.3.2 производить измерение величин, используя единицы измерения: длина м/масса ц/время мин, сутки
3.1.3.2 производить измерение величин, используя единицы измерения: длина мм, км/масса г, т/ площадь см2, дм2, м2 /время секунда
4.1.3.2

3.1.3.1
ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу
4.1.3.1
кеңістік геометриялық фигураларды атау, көлемді өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдау, текшелермен (кубиктермен)
(1 см3) өлшеу
1.1.3.2
өлшем бірліктерді: ұзындық
(см, дм)/
масса (кг)/ көлем (сыйымдылық) (л), уақыт (сағ) қолданып, шамаларды өлшеу
2.1.3.2
ұзындық (м)/
масса (ц) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу
3.1.3.2
ұзындық (мм, км)/масса (г, т) /аудан (см2, дм2, м2)/уақыт (сек) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу
4.1.3.2

производить измерение величин, используя единицы измерения: объема (емкости) мм3, см3, дм3, м3, площади га, ар,
1.1.3.3 сравнивать значения величин длины: см, дм/ массы: кг/объема (емкости): л/ времени: ч и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин
2.1.3.3 сравнивать значения величин длины: см, дм, м/ массы: кг, ц/ объема
(емкости): л/ времени: ч, мин, сут, месяц, год и выполнять действия сложения/ вычитания/ умножения/ деления над значениями величин
3.1.3.3
сравнивать значения величин длины: мм, см, дм, м/массы: г, кг, ц, т объема (емкости): л/ площади: см2, дм2, м2/времени: секунда, мин, ч, сут, год, век и выполнять арифметические действия над значениями величин
4.1.3.3
сравнивать значения величин длины: мм, см, дм, м, км/ массы: г, кг, ц, т/ объема (емкости): л, мм3, см3, дм3, м3/ площади: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/ времени: секунда, мин, ч, сут, год, век и выполнять арифметические действия над значениями величин
1.1.3.4 преобразовы-вать единицы измерения длины: см, дм на основе соотношений между ними
2.1.3.4 преобразовывать единицы измерения длины: см, дм, м/ массы: кг, ц/ времени: ч, мин, сут, месяц, год на основе соотношений между ними
3.1.3.4 преобразовывать единицы измерения длины: мм, см, дм, м, км/ массы г, кг, ц, т/ площади: см2, дм2, м2/времени: сек, мин, ч, сут, год, век на основе соотношений между ними
4.1.3.4 преобразовывать единицы измерения длины: мм, см, дм, м, км/массы: г, кг, ц, т/площади: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/ объема: см3, дм3, м3, мм3/времени: сек, мин, ч, сут., год, век на основе соотношений между ними
1.1.3.5 определять время в часах по циферблату в 12 часовом формате/ различать единицы измерения времени: минута, час, день, неделя, месяц, год
2.1.3.5 определять время по циферблату: часы и минуты
3.1.3.5
определять время по различным видам часов: часы, минуты, секунды
4.1.3.5
определять доли единиц времени (1/60 часа=1 минута, ½ часа = 30 мин,
1/7 недели = 1 день)
1.1.3.6 производить различные операции с монетами 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
2.1.3.6 различать монеты в 50 тг, 100 тг, купюры 200 тг, 500 тг и производить различные операции с ними
3.1.3.6
различать купюры 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг и
производить с ними различные операции
4.1.3.6
различать купюры 10 000 тг, 20 000 тг и валюты других государств (рубль, евро, доллар) и производить с ними различные операции
Раздел 2: Элементы алгебры
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Числовые и буквенные выражения
1.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (суммы, разности)/ равенства и неравенства
2.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (произведения, частного)/ равенства и неравенства
3.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать выражения с одной/ двумя переменными
4.2.1.1 преобразовывать числовые и буквенные выражения
1.2.1.2 находить значения буквенного выражения в одно действие при заданном значении буквы

көлем (сыйымдылық) (мм3,см3, дм3, м3), аудан (га, ар) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу
1.1.3.3
ұзындық (см, дм)/масса (кг)/ көлем (сыйымдылық) (л)/уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау
2.1.3.3
ұзындық (см, дм, м)/масса (кг, ц)/
көлем
(сыйымдылық) (л)/ уақыт: (сағ, тәул, апта, ай, жыл) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/
көбейту/бөлу амалын орындау
3.1.3.3
ұзындық
(мм, см, дм, м, км)/масса
(г, кг, ц, т)/ көлем (сыйымдылық)
(л)/аудан (см2, дм2, м2)/уақыт: (сек, мин, сағ, тәул, ай, жыл, ғасыр) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/
көбейту/бөлу амалын орындау
4.1.3.3
ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса: (г, кг, ц, т)/көлем (сыйымдылық)
(л, мм3, см3, дм3, м3)/ аудан: (мм2, см2, дм2, м2, ар, га)/уақыт (сек, мин, сағ, тәул, жыл, ғасыр) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/көбейту/ бөлу амалын орындау
1.1.3.4
ұзындық өлшем бірліктерін
(см, дм) олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
2.1.3.4
ұзындық (см, дм, м)/масса (кг, ц)/
уақыт (сағ, мин, тәул, ай, жыл) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
3.1.3.4
ұзындық (мм, см, дм, м, км)/
масса ( г, кг, ц, т)/аудан (см2, дм2, м2)/уақыт (сек, мин, сағ, тәул, ай, жыл, ғасыр) бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
4.1.3.4
ұзындық
(мм, см, дм, м, км)/
масса (г, кг, ц, т)/ аудан (мм2, см2, дм2, м2, га, ар)/көлем: (мм3 , см3, дм3, м3)/
уақыт (сек, мин, сағ, тәул, жыл, ғасыр) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
1.1.3.5
уақытты циферблат бойынша
12 сағаттық форматта анықтау/
уақыт өлшем бірліктерін (минут, сағат, күн, апта, ай, жыл) ажырату
2.1.3.5
циферблат бойынша уақытты анықтау: сағат және минут
3.1.3.5
әртүрлі сағатпен уақытты анықтау: сағат, минут, секунд
4.1.3.5
уақыт өлшем бірлігінің үлесін табу
(1/60 сағ=1 мин,
1/2 сағ=30 мин, 1/7 апта=1 күн)
1.1.3.6
1 тг, 2 тг, 5 тг,
10 тг, 20 тг монеталармен түрліше төлем жасау
2.1.3.6
50 тг, 100 тг монеталарды,
200 тг, 500 тг купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау
3.1.3.6
1000 тг,
2000 тг,
5000 тг купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау
4.1.3.6
10 000 тг,
20 000 тг купюраларын және түрлі мемлекеттің валюталарын (рубль, евро, доллар) ажырату және түрлі төлем жасау
2-бөлім: Алгебра элементтері
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1
Санды және әріпті өрнектер
1.2.1.1
санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/ теңдік, теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу
2.2.1.1
санды және әріпті өрнектерді (көбейтінді, бөлінді)/теңдіктер мен теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу
3.2.1.1
бір/екі әрпі бар әріпті өрнектерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу
4.2.1.1
санды және әріпті өрнектерді түрлендіру
1.2.1.2
әріптің берілген мәніндегі бір амалды әріпті өрнектің мәнін табу

2.2.1.2
находить значение буквенного выражения в два действия при заданном значении буквы
3.2.1.2
находить значение выражения с двумя переменными при заданных значениях переменных
4.2.1.2
находить значение выражения с несколькими переменными при заданных значениях переменных
4.2.1.3
составлять выражения с переменной и использовать их для решения задач
1.2.1.3 представлять и применять в виде буквенного равенства связи между сложением и вычитанием: а+b=с, c–a=b,
c-b=a
2.2.1.3 представлять и применять в виде буквенного равенства свойства сложения и умножения: a+b=b+a,
(a+b) +c=a+(b+c), ab=ba
3.2.1.3 представлять и применять в виде буквенного равенства сочетательное и распределительное свойство умножения: (ab)c=a(bc),
a(b+c) =ab+ac,
a(b-c) =ab-ac

2.2.1.2
әріптің берілген мәніндегі екі амалды әріпті өрнектің мәнін табу
3.2.1.2
әріптердің берілген мәндерінде екі әрпі бар әріпті өрнектің мәнін табу
4.2.1.2
әріптердің берілген мәндеріндегі бірнеше әрпі бар әріпті өрнектің мәнін табу
4.2.1.3
әріпті өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану
1.2.1.3
қосу мен азайту амалдары арасындағы қатынасты әріпті өрнектер түрінде: а+b=c, c-a=b, c-b=a көрсету және қолдану
2.2.1.3
қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті
теңдік түрінде: a+b=b+a, (a+b)+c=a+(b+c) ab=ba көрсету және қолдану
3.2.1.3
көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: (ab)c=a(bc), a(b+c)=ab+ac, a(b-c)=ab-ac көрсету және қолдану

4.2.1.4 выполнять сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями
1.2.1.4 представлять в виде буквенного равенства свойства 0 при сложении и вычитании: a+0=a, a-0=a
2.2.1.4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 1, деление числа на 1: a∙1=a, a:1=a
3.2.1.4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 0: a∙0=0, невозможность деления числа на 0: a
0
4.2.1.5 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми числителями или с одинаковыми знаменателями,
сравнивать на числовом луче
1.2.1.5 сравнивать буквенные выражения/ числовые выражения без скобок
2.2.1.5 сравнивать числовые выражения со скобками и без них, содержащих более 2-х арифметических действий

4.2.1.4 бөлімдері бірдей жай бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындау
1.2.1.4
қосу және азайту жағдайында
0-дің қасиетін әріпті өрнек түрінде: a+0=a, a-0=a көрсету
2.2.1.4
санды 1-ге көбейту және бөлу жағдайларын әріпті теңдік түрінде:
a·1=a, a:1=a көрсету
3.2.1.4
санды 0-ге көбейту,
0-ге бөлуге болмайтын жағдайларды әріпті теңдік түрінде:
a·0 =0, a
0 көрсету
4.2.1.5
алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру
1.2.1.5
жақшасыз әріпті/санды өрнектерді салыстыру
2.2.1.5
екі амалдан артық жақшалы және жақшасыз санды өрнектерді салыстыру

3.2.1.5
сравнивать числовые выражения, содержащие более 3-х арифметических действий
4.2.1.6
сравнивать значения выражений содержащих обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателями
2.2.1.6
находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два/три арифметических действия, и определять порядок действий
3.2.1.6
определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих до четырех арифметических действий
4.2.1.7
определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех арифметических действий

3.2.1.5
үш амалдан артық санды өрнектерді салыстыру
4.2.1.6
бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстыру
2.2.1.6
екі/үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
3.2.1.6
төрт амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
4.2.1.7
төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу

3.2.1.7
понимать формулы как равенства, устанавливающие взаимосвязь между величинами
4.2.1.8
выводить и применять формулы: пути при прямолинейном равномерном движении s=v∙t, t=s:v, v=s:t / формулы движения вдогонку и с отставанием/ деление числа с остатком a=b∙c+r
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
1.2.2.1 распознавать равенство, неравенство, уравнение/
различать верные и неверные равенства
2.2.2.1 определять подходящие числа для неравенств вида х<☐ и х>☐
3.2.2.1
находить множество решений простейших неравенств

3.2.1.7
формулаларды шамалардың арасындағы өзара қатынасты орнатушы теңдік ретінде түсіну
4.2.1.8
бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формуласын s=v·t, t=s:v, v=s:t/қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды/ қалдықпен бөлу формуласын a=b·c+r/ шығарып алу және қолдану
2.2
Теңдіктер мен теңсіздіктер. Теңдеулер.
1.2.2.1
теңдік және теңсіздікті, теңдеуді тану/ тура және тура емес теңдікті айыра білу
2.2.2.1
х <
және х >
түріндегі теңсіздіктерге сәйкес келетін сандарды анықтау
3.2.2.1
қарапайым теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу

4.2.2.1
находить множество решений двойных неравенств
1.2.2.2
решать уравнения способом подбора и на основе связи сложения и вычитания
2.2.2.2
решать простейшие уравнения, содержащие действия умножения и деления, уравнения сложной структуры вида:
х+(25-6)=38,
(24-3)-х=8,
а+6=7+80
3.2.2.2
решать простейшие уравнения, содержащие действия умножения и деления, уравнения сложной структуры вида
х·(25:5)=60,
(24·3):х=6,
х: (17·2)=2,
k+124 : 4 = 465
4.2.2.2
решать уравнения
вида:
39+490:k=46,
230·а+40=1000:2
Раздел 3: Элементы геометрии
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
1.3.1.1 распознавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол
2.3.1.1 распознавать и называть виды углов (прямой, острый, тупой)/ определять существенные признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника
3.3.1.1 распознавать и называть окружность, круг и их элементы (центр, радиус, диаметр)/ различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
4.3.1.1 распознавать и называть прямоугольный треугольник, куб, прямоугольный параллелепипед и их элементы (вершины, ребра, грани)
1.3.1.2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник)/ пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) и соотносить их с предметами окружающего мира
2.3.1.2 классифицировать многоугольники
3.3.1.2 классифицировать геометрические фигуры
4.3.1.2 классифицировать треугольники
1.3.1.3 измерять и сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник)

4.2.2.1
қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу
1.2.2.2
таңдап алу әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешу
2.2.2.2
көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді,
х+(25-6)=38, (24-3)-х=8, а+6=7+80 түріндегі күрделі теңдеулерді шешу
3.2.2.2
көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі
х·(25:5)=60,
(24·3):х=6,
х:(17·2)=2,
k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу
4.2.2.2 39+490:k=46, 230·а+40=1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу
3-бөлім: Геометрия элементтері
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
1.3.1.1
геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық, сынық сызық, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір бірінен ажырату және атау
2.3.1.1
бұрыш түрлерін (тік, сүйір, доғал) бір-бірінен ажырату және атау/
тіктөртбұрышты, шаршыны, тікбұрышты үшбұрышты мәнді белгілері бойынша ажырату және атау
3.3.1.1
шеңбер, дөңгелек және олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір бірінен ажырату және атау/симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
4.3.1.1
тікбұрышты үшбұрышты,
текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (төбесі, қабырғалары, қырлары) бір-бірінен ажырату және атау
1.3.1.2
жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
2.3.1.2
көпбұрыштардың классификациясы
3.3.1.2
геометриялық фигуралардың классификациясы
4.3.1.2
үшбұрыштардың классификациясы
1.3.1.3
геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеу және салыстыру

2.3.1.3
измерять длины сторон многоугольников, предметов окружающего мира и обобщать, составлять, применять формулы нахождения периметра
Р=(а+в)·2, Р=а·4, Р=а+в+с
3.3.1.3
составлять и применять формулы нахождения площади прямоугольника S=a·b, квадрата S=a2, прямоугольного треугольника S=(a·b):2 и предметов окружающего мира
4.3.1.3
составлять и применять формулу нахождения объема прямоугольного параллелепипеда (V=a·b·c)
2.3.1.4
находить неизвестную сторону фигуры по периметру и известным сторонам

2.3.1.3
көпбұрыштардың, қоршаған ортадағы заттар қабырғаларының ұзындығын өлшеу, периметрді табуға арналған формулаларды:
Р= (а+в)·2,
Р=а·4,
Р=а+в+с қорытындылау, құру және қолдану
3.3.1.3
тіктөртбұрыш S=a·b,
шаршы S=a2, тікбұрышты үшбұрыш
S=(a.b):2, ауданы формуласын
шығарып алу және қолдану
4.3.1.3
тікбұрышты параллепипед көлемінің формуласын
(V=a∙b∙c) қорытып шығару және қолдану
2.3.1.4
фигураның белгісіз қабырғасын оның периметрі мен белгілі қабырғалары арқылы табу

3.3.1.4
определять периметр комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире
4.3.1.4
определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире
2.3.1.5 строить плоские фигуры по заданным значениям периметра, объяснять, как изменяется периметр с изменением ее формы
3.3.1.5 строить плоские фигуры по заданным значениям площади, объяснять, как изменяется площадь фигуры с изменением ее формы
4.3.1.5 дополнять построение плоских фигур относительно оси симметрии на точечной бумаге, находить величину угла
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
1.3.2.1 изображать на плоскости прямую, кривую, ломаную замкнутую и незамкнутую линии/ простейшие плоские фигуры (треугольник,четырехугольник) на точечной бумаге
2.3.2.1 чертить отрезки и прямые, геометрические фигуры на точечной бумаге, следуя инструкции о позиции, направлении и движении
3.3.2.1 чертить параллельные и пересекающиеся прямые/ чертить пересекающие плоские фигуры на точечной бумаге и находить область их пересечения и объединения
4.3.2.1 чертить перпендикулярные прямые, симметричные и несимметричные плоские фигуры на точечной бумаге
1.3.2.2 чертить отрезок заданой длины
2.3.2.2
чертить прямой угол
3.3.2.2
строить прямоугольник и квадрат (по данным сторонам), чертить окружность с помощью циркуля
4.3.2.2 строить угол по заданной градусной мере, прямоугольный треугольник по двум сторонам, прилегающим к прямому углу, окружность и круг по радиусу, перпендикуляр к прямой с помощью угольника
1.3.2.3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей
2.3.2.3
делить модели плоских фигур на части и составлять из них композиции
3.3.2.3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (куб, прямоугольный параллелепипед) и собирать ее модель
4.3.2.3 распознавать развертки пространственных геометрических фигур (пирамида, цилиндр, конус), соотносить фигуры с их развертками и собирать ее модель
1.3.2.4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше)
2.3.2.4 выполнять действия по инструкции и определять исходную позицию, направление и движение (направо, налево, прямо, полный поворот, половина и четверть поворота почасовой и против часовой стрелки)
3.3.2.4
объяснять изменения в положении пространственных фигур, с поворотом налево, направо, вид ее сверху и сбоку
4.3.2.4 различать симметричные и несимметричные плоские фигуры
и соотносить их
с предметами окружающего мира
1.3.2.5 определять расположение, направление предметов окружающего мира (впереди-сзади, слева-справа, сверху-снизу, между, рядом, на, над, под, внутри, вне, посередине)
3.3 Координаты точек и направление движения
1.3.3.1 определять расположение точек, отмеченных на числовом луче относительно друг друга
2.3.3.1 определять расположения отмеченных на линии точек относительно друг друга
3.3.3.1 определять расположения отмеченных на плоской фигуре точек относительно друг друга
4.3.3.1 составлять схемы движения объектов, используя начало и направления движения, выполнять соответствующие расчеты
4.3.3.2 определять исходную позицию и направление движения объектов (навстречу друг другу, в противоположных направлениях)

3.3.1.4
суретте кескінделген құрастырылған фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың периметрін анықтау
4.3.1.4
суретте бейнеленген құрама фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың ауданын анықтау
2.3.1.5
берілген периметрі бойынша жазық фигуралар салу, олардың пішіндері өзгеруіне қарай периметрдің қалай өзгеретінін түсіндіру
3.3.1.5
берілген ауданы бойынша жазық фигуралар салу, олардың пішіндері өзгеруіне қарай ауданының қалай өзгеретінін түсіндіру
4.3.1.5
жазық фигураларды осіне қатысты симметриялы болатын фигуралармен нүктелі қағазда толықтыру, бұрыштың шамасын табу
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.3.2.1
түзу, тұйықталған және тұйықталмаған және қисық, сынық сызықты жазықтықта/ қарапайым жазық геометриялық фигураларды (үшбұрыш, төртбұрыш) нүктелі қағазда кескіндеу
2.3.2.1
нүктелі қағазда кесінділер, түзулер мен геометриялық фигураларды орны, қозғалыс және бағыты бойынша нұсқаулыққа сәйкес сызу
3.3.2.1
нүктелі қағазда параллель және қиылысатын түзулерді/ қиылысатын геометриялық жазық фигураларды сызу, олардың қиылысу және бірігу аймағын табу
4.3.2.1
нүктелі қағазда перпендикуляр түзулер, симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды сызу
1.3.2.2
берілген ұзындығы бойынша кесінді сызу
2.3.2.2
тік бұрышты сызу
3.3.2.2
(берілген қабырғалары бойынша) тіктөртбұрыш пен шаршы, циркульдің көмегімен шеңбер сызу
4.3.2.2
градустық өлшемі бойынша бұрыш, тік бұрышқа тиісті екі қабырғасы бойынша тікбұрышты үшбұрыш, шеңбер және дөңгелекті радиусы бойынша, тікбұрышты сызғыштың көмегімен түзуге перпендикуляр түзу сызу
1.3.2.3
жазық фигуралардың модельдерінен және бөліктерінен композиция құрастыру
2.3.2.3
жазық фигуралардың модельдерін бөлу және олардан композиция құрастыру
3.3.2.3
кеңістік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру
4.3.2.3
кеңістік геометриялық фигуралардың (пирамида, цилиндр, конус) жазбасын ажырату, фигураларды олардың жазбасымен сәйкестендіру және олардың моделін құрастыру
1.3.2.4
геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен-кіші, жоғары-төмен, кең-тар, жуан-жіңішке, қалың-жұқа)
2.3.2.4
бастапқы орнын, бағытын, қозғалысын (оңға, солға, тура, толық бұрылу, сағат тілімен және сағат тіліне кері жартыға, төрттен бірге бұрылу), анықтау айқындайтын нұсқаулыққа сәйкес әрекет жасау
3.3.2.4
солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру
4.3.2.4
симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды бір бірінен ажырату және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
1.3.2.5
заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау
3.3
Нүктелер кординаттары және қозғалыс бағыты
1.3.3.1
сан сәулесінде белгіленген нүктелердің бір-біріне қатысты орналасуын анықтау
2.3.3.1
сызықта белгіленген нүктелерді
бір-біріне қатысты орналасуын анықтау
3.3.3.1
жазық фигурада белгіленген нүктелердің орнын
бір-біріне қатысты анықтау
4.3.3.1
қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу
4.3.3.2
нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, біріненбірі қарама-қарсы бағытта) анықтау

Раздел 4: Множества, Элементы логики
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Множества и операции над ними
1.4.1.1 наглядно изображать объединение двух множеств и удаление части множества
2.4.1.1
наглядно изображать при помощи диаграмм объединение равночисленных множеств и разделение множества на равночисленные части
3.4.1.1
наглядно изображать объединение и пересечение двух множеств при помощи диаграмм Эйлера-Венна
4.4.1.1
определять характер отношений между множествами (равные, пересекающиеся и непересекающиеся множества, подмножество)
1.4.1.2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов)
2.4.1.2 составлять и классифицировать (разбивать) числовые множества по количеству цифр в записи чисел, делимости числа на 2, месту, занимаемому в числовой последовательности
3.4.1.2
составлять по заданному или самостоятельно установленному признаку элементов множества чисел, их объединение и пересечение
4.4.1.2 демонстрировать пересечение прямых линий, геометрических фигур, выделять области пересечения и объединения
1.4.1.3 сравнивать множества предметов
с помощью составления пар/ определять равные множества, пустое множество
2.4.1.3 обозначать множества и его элементы на диаграмме, определять принадлежность элементов множеству, объединению и пересечению множеств
3.4.1.3
составлять подмножества множества чисел по заданному или самостоятельно установленному признаку их элементов
4.4.1.3
применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач/ уравнений и неравенств
4.2 Высказывания
1.4.2.1 определять верные и неверные утверждения
2.4.2.1 определять истинность и ложность утверждений, составлять истинные и ложные утверждения
3.4.2.1 составлять истинные или ложные высказывания
4.4.2.1 составлять высказывания
с математическим содержанием и определять их истинность и ложность
1.4.2.2 решать головоломки с одинаковыми цифрами и фигурами,
ребусы, простейшие логические задачи на соответствие и истинность
2.4.2.2 исследовать и решать числовые задачи, головоломки
с разными числами, логические задачи на переливание
и взвешивание
3.4.2.2 решать задачи на логическое рассуждение методом составления таблиц и графов
4.4.2.2 решать логические задачи на развитие пространственного мышления
4.3 Последовательности
1.4.3.1 составлять последовательность чисел до 10/ до 20/десятков до 100 и обратно/ определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 100
2.4.3.1 определять закономерность в последовательности чисел до 100/ сотнями до 1000

4-бөлім: Жиындар. Логика элементтері
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1
Жиындар және олармен орындалатын амалдар
1.4.1.1
екі жиынның бірігуін және жиыннан оның бөлігін айырып алуды көрнекі түрде кескіндеу
2.4.1.1
тең жиындардың бірігуін және жиыннан оның тең бөліктерін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу
3.4.1.1
екі жиынның бірігуі мен қиылысуын Эйлер-Венн диаграммасының көмегімен көрнекі түрде кескіндеу
4.4.1.1
жиындар арасындағы қатынастың (тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиындар, ішкі жиын) сипатын анықтай білу
1.4.1.2
жиындарды элементерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша құру
2.4.1.2
сандардың жазылуындағы цифрлар саны,
2-ге бөлінуі, сандық тізбектегі алатын орындары бойынша сандық жиындар құру және жіктеу (бөліктеу)
3.4.1.2
сандардың жиындарын, олардың бірігуі мен қиылысуын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру
4.4.1.2
түзу сызықтардың, геометриялық фигуралардың қиылысуын көрсету, қиылысу және бірігу аймақтарын белгілеу
1.4.1.3
жұп құру арқылы нысандар жиындарын салыстыру/ тең жиындарды, бос жиындарды анықтау
2.4.1.3
жиындар мен олардың элементтерін диаграммада белгілеу, элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтау
3.4.1.3
сандар жиынының ішкі жиындарын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру
4.4.1.3
есептерді/ теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
4.2
Пікірлер
1.4.2.1
тұжырымдардың ақиқаттығын немесе ақиқат еместігін анықтау
2.4.2.1
тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау, ақиқат немесе жалған тұжырымдар құру
3.4.2.1
ақиқат немесе жалған пікірлер құру
4.4.2.1
математикалық мазмұндағы пікірлер құру, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау
1.4.2.2
бірдей цифрлар мен фигуралардан тұратын басқатырғыштар, ребустар шешу, сәйкестік пен ақиқаттықты анықтауға берілген қарапайым логикалық есептерді шығару
2.4.2.2
сандық есептерді, әртүрлі сандардан тұратын басқатырғыштарды, ауыстырып құюға және өлшеуге берілген логикалық есептерді зерттеу және шығару
3.4.2.2
кестелер және графтар құру әдісімен логикалық пайымдауға берілген есептерді шығару
4.4.2.2
кеңістік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару
4.3
Тізбектер
1.4.3.1
10-ға дейінгі/
20-ға дейінгі сандар тізбегін/ ондықтармен 100-ге дейін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру/
100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау
2.4.3.1
100-ге дейінгі сандар/1000-ға дейінгі жүздіктер тізбектерінің заңдылығын анықтау

3.4.3.1
определять закономерность в последовательности чисел до 1000/ тысячами до миллиона
4.4.3.1
определять закономерность в последовательности чисел до
1 000 000/в последовательности чисел, выраженных обыкновенными дробями с одинаковыми знаменателями или с одинаковыми числителями
1.4.3.2 определять последовательность действий и состояний в природе/
составлять последовательность чисел, фигур, игрушек, разноцветных бус и находить нарушение закономерности
2.4.3.2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение
3.4.3.2
составлять последовательность по самостоятельно выбранному правилу, находить нарушение

3.4.3.1
1000-ға дейінгі сандар/ мыңдықтармен миллионға дейінгі сандар тізбектерінің заңдылығын анықтау
4.4.3.1
1 000 000-ға дейінгі сандар/алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау
1.4.3.2
іс-әрекет және табиғат күйінің тізбектілігін анықтау/ сандар, фигуралар, ойыншықтар, түрлі-түсті моншақтар тізбектерін құру және тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
2.4.3.2
берілген заңдылық бойынша тізбекті құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
3.4.3.2
өзі таңдаған заңдылық бойынша тізбектер құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу

4.4.3.2
составлять последовательность чисел, группу чисел, выбрав самостоятельно закономерность или правило
4.4 Комбинации предметов
1.4.4.1 составлять варианты комбинаций "по два" из предметов окружающего мира
2.4.4.1 составлять варианты комбинаций "по три" из предметов окружающего мира
3.4.4.1
составлять "дерево возможностей" и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
4.4.4.1
решать комбинаторные задачи методом перебора

4.4.3.2
заңдылықты немесе ережені өзі таңдап, сандар/сандар тобы тізбектерін құру
4.4 Нысандардың комбинациялары
1.4.4.1
қоршаған ортадағы заттардан
"екі -екіден" комбинациялар жиынын құрастыру
2.4.4.1
қоршаған ортадағы заттардан
"үш-үштен" комбинациялар жиынын құрастыру
3.4.4.1
"мүмкіндік ағашы" туралы түсінігі болу, күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттар мен есеп шығаруда қолдану
4.4.4.1
таңдап алу әдісімен комбинаторлық есептерді шығару

Раздел 5: Математическое моделирование
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Задачи и математическая модель
1.5.1.1 моделировать задачу в виде схемы, рисунка, краткой записи/
подбирать опорную схему для решения задачи
2.5.1.1 моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в одно действие, в два действия
3.5.1.1 моделировать задачу в 2-3 действия в виде таблицы, линейной/ столбчатой диаграммы, схемы, краткой записи
4.5.1.1 моделировать задачу в виде чертежа, алгоритма, круговой диаграммы, графика
1.5.1.2 использовать понятия, которые применяются при сравнении чисел, предметов, цены товара/ термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами
2.5.1.2 использовать при решении задач зависимость между величинами: цена, количество, стоимость/ длина, ширина, периметр
3.5.1.2 использовать при решении задач зависимость между величинами: масса одного предмета, количество, общая масса/расход на один предмет, количество предметов, общий расход/ширина, длина, площадь
4.5.1.2 использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа/ урожайность, плошадь, масса урожая/скорость, время, расстояние/ высота, ширина, длина, объем
1.5.1.3 анализировать и решать задачи на нахождение суммы и остатка/ составлять и решать обратные задачи
2.5.1.3 анализировать и решать задачи: на нахождение суммы одинаковых слагаемых, деление по содержанию и на равные части, составлять и решать обратные задачи
3.5.1.3 анализировать и решать задачи на нахождение доли числа и величины, составлять и решать обратные задачи
4.5.1.3 анализировать и решать задачи: на нахождение части от целого, составлять и решать обратные задачи
1.5.1.4 анализировать и решать задачи на: увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение, составлять и решать обратные задачи
2.5.1.4 анализировать и решать задачи на увеличение/ уменьшение числа в несколько раз, на разностное сравнение, кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи
3.5.1.4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами/на пропорциональное деление
4.5.1.4 анализировать и решать задачи на: зависимость между величинами/ пропорциональное деление/ нахождение неизвестного по двум разностям
1.5.1.5 анализировать и решать задачи на
нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания, составлять и решать обратные задачи
2.5.1.5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов умножения и деления, на нахождение стороны и периметра прямоугольника (квадрата), составлять и решать обратные задачи/ различать задачи с прямыми и косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/ меньше в раз")
3.5.1.5 анализировать и решать задачи:
с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/ меньше в ... раз(а)"), на нахождение стороны и площади прямоугольника, (квадрата), на кратное сравнение
4.5.1.5 анализировать и решать задачи на нахождение длины ребра и объема прямоугольного параллелепипеда (куба)
1.5.1.6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на сложение и вычитание
2.5.1.6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на умножение и деление
3.5.1.6 прикидывать ответ задачи в вычислениях, интерпретировать соответствие результата условиям составной задачи

5-бөлім: Математикалық модельдеу
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1
Есептер және математикалық модель
1.5.1.1
есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдеу/ есепті шешу үшін тірек сызбасын таңдау
2.5.1.1
бір-екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу
3.5.1.1
екі-үш амалмен орындалатын есепті кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу
4.5.1.1
есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу
1.5.1.2
сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану/
заттар арасындағыара-
қашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдер
пайдалану
2.5.1.2
есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн/ ұзындығы, ені, периметр шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану
3.5.1.2
есептерді шығаруда бір заттың массасы, саны, жалпы масса/ бір затқа жіберілген шығын, заттардың саны, жалпы шығын/ұзындығы, ені, ауданы ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану
4.5.1.2
есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану
1.5.1.3
қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару/кері есеп құрастыру және шығару
2.5.1.3
бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға, мазмұнына қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару
3.5.1.3
санның және шаманың үлесін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару
4.5.1.3
бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру, шығару
1.5.1.4
санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару
2.5.1.4
санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, айырмалық салыстыруға, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру
3.5.1.4
шамалар арасындағы тәуелділікке/
пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару
4.5.1.4
шамалар арасындағы тәуелділікке/ пропорционал бөлуге/ белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару
1.5.1.5
қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару
2.5.1.5
көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға/тіктөртбұрыштың (шаршының) ұзындығы, ені, периметрін табуға берілген есептерді, тура және жанама тұжырымдармен "бірнеше бірлік артық/кем",
"бірнеше есе артық/ кем" берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және шығару
3.5.1.5
жанама сұрақтары болатын есептерді ("бірнеше бірлік артық/кем",
"бірнеше есе артық/ кем" қатынастарымен байланысты), тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен ауданын табуға, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару
4.5.1.5
тікбұрышты параллелепипедтің (кубтың) көлемі мен қырының ұзындығын табуға берілген есептерді талдау және шығару
1.5.1.6
қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру
2.5.1.6
көбейту мен бөлуге берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру
3.5.1.6
есептеу кезінде жауабын алдын ала болжау, нәтижесін құрама есептің шартына сәйкес түсіндіру

4.5.1.6
составлять, сравнивать, решать составные задачи разных видов
2.5.1.7 моделировать и решать задачи
в 2 действия (разные комбинации простых задач
на увеличение/ уменьшение в несколько раз, кратное сравнение)
3.5.1.7 моделировать и решать задачи в 3 действия (разные комбинации простых задач на зависимость между величинами)
4.5.1.7 моделировать и решать задачи
в 3-4 действия разными способами и определять наиболее рациональный
2.5.1.8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения, составных в виде числового выражения и отдельных действий
3.5.1.8 моделировать решение простых задач на все действия в виде выражения с переменными и уравнения, составных – в виде числового выражения или отдельных действий
4.5.1.8 моделировать решение составных задач на все действия в виде числового выражения и уравнения
4.5.1.9 решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на встречное движение, движение в противоположных направлениях, движение вдогонку и с отставанием
5.2 Математический язык
1.5.2.1 отличать цифру от числа, наглядно изображать однозначные числа разными способами: совокупностями точек, палочек, на числовом луче
2.5.2.1 строить графические модели двузначных чисел, использовать таблицу разрядов
3.5.2.1 строить графические модели многозначных чисел, использовать таблицу разрядов и классов
4.5.2.1 использовать части плоской фигуры и числовой луч для иллюстрации образования, сравнения, сложения и вычитания обыкновенных дробей
1.5.2.2 использовать знаки "+", "-", "≠", "=", ">", "<"/ цифры, символ неизвестного числа (☐)
2.5.2.2 использовать заглавные буквы латинского алфавита для обозначения множества, его элементов строчные буквы, принадлежности и непринадлежности элемента множеству знаки € и
3.5.2.2 использовать для обозначения пустого множества знак Ø, пересечения множеств знак
и объединения множеств знак
1.5.2.3 использовать числовой луч для иллюстрации сложения и вычитания чисел/ сравнения чисел (больше/ меньше)/ чисел соседей, числовых интервалов и последователь-ности чисел
2.5.2.3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита точки, отрезки, лучи, прямые и читать их по обозначению
3.5.2.3 обозначать буквами латинского алфавита углы, многоугольники, центр окружности, радиус, диаметр и читать их по обозначению
4.5.2.3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита куб, прямоугольный параллелепипед и читать их по обозначению
1.5.2.4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
2.5.2.4 использовать названия компонентов действий умножения и деления при чтении и записи выражений
3.5.2.4 использовать названия компонентов действий сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
4.5.2.4 использовать для обозначения: процента символ % (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75%, 100 %)/ градусной меры угла символ 0
1.5.2.5 проводить сбор данных, систематизировать, достраивать/ составлять таблицы, пиктограммы, диаграммы с помощью подручных материалов
2.5.2.5 проводить сбор данных, систематизировать, строить таблицы и диаграммы

4.5.1.6
әртүрлі құрама есептерді құрастыру, салыстыру, шығару
2.5.1.7
екі амалмен орындалатын есептерді (санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген жай есептердің түрлі комбинациялары) модельдеу және шығару
3.5.1.7
үш амалмен шығарылатын есептерді (шамалар арасындағы тәуелділікке құрылған жай есептердің түрлі комбинациялары) модельдеу және шығару
4.5.1.7
үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау
2.5.1.8
барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде/ құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу
3.5.1.8
айнымалысы бар өрнектер мен теңдеулер түрінде барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді шешуді, қосу мен азайтуға берілген құрама есептерді сандық өрнектер түрінде моделдеу
4.5.1.8
теңдеу мен сандық өрнек арқылы құрама есепті шығарудың моделін құрастыру
4.5.1.9
бір-біріне кездесу және қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс, артынан қуып жету, бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.1
цифрды саннан ажырату, бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету
2.5.2.1
екітаңбалы сандардың графикалық моделін құру, разрядтық кестені қолдану
3.5.2.1
көптаңбалы сандардың графикалық моделін құру, кластар мен разрядтар кестесін қолдану
4.5.2.1
жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану
1.5.2.2
"+", "-", "=", "
", ">", "<" таңбаларын/ цифрларды,
(
) белгісіз сан символын қолдану
2.5.2.2
жиынды белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын алфавитінің кіші әріптерін, жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін
, және
таңбаларын қолдану
3.5.2.2
екі жиынның қиылысуы
, екі жиынның бірігуі
, бос жиын
таңбаларын қолдану
1.5.2.3
сандардың қосындысы мен айырмасын/сандарды салыстыру (артық/кем)/ көршілес сандарды, сандық аралықтарды, сандар қатарын көрсету үшін сан сәулесін қолдану
2.5.2.3
бұрыштарды, көпбұрыштарды, шеңбердің центрін, радиусті, диаметрді латын алфавитінің әріптерімен таңбалау, оларды белгіленуі бойынша оқу
3.5.2.3
бұрыштарды, көпбұрыштарды латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
4.5.2.3
текшені, тікбұрышты параллелепипедті латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
1.5.2.4
қосу мен азайту амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
2.5.2.4
көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
3.5.2.4
қосу мен азайту, көбейту және бөлу амалдары компоненттерінің атауларын жақшалы өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
4.5.2.4
(10 %, 20 %,
25 %, 50 %, 75%, 100 %) пайызды % символымен/ бұрыштың градустық өлшемін 0 символымен белгілеуді қолдану
1.5.2.5
деректерді жинақтау, жүйелеу және толықтыру/ қолда бар материалдарды пайдаланып, кестелер, пиктограмма мен диаграммалар құрастыру
2.5.2.5
деректерді жинақтау, жүйелеу, кестелер және диаграммалар құрастыру

3.5.2.5
проводить сбор данных, систематизировать, проводить сравнение, используя диаграммы, пиктограммы
4.5.2.5 интерпретировать информацию, сравнивать и обобщать данные, строить графики движения, составлять чертеж к задачам на движение
13. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквоз ные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
1A Числа и цифры
1.1
Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.1** понимать образование натуральных чисел, считать в прямом и обратном порядке в пределах 10, определять место числа в натуральном ряду чисел;
1.1.1.2 ** читать, записывать и сравнивать однозначные числа и число 10;
1.1.1.3 ** определять состав однозначных чисел
3.2
Изображение и построение геометрических фигур
1.3.2.5 определять расположение, направление предметов окружающего мира (впереди-сзади, слева-справа, сверху-снизу, между, рядом, на, над, под, внутри, вне, посередине);
1.3.2.4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше)
1.2
Операции над числами
1.1.2.1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов, и вычитание как удаление части множества;
1.1.2.5 ** выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток однозначных чисел;
1.1.2.3** применять свойство 1
3.3 Координаты точек и направление движения
1.3.3.1 определять расположение точек, отмеченных на числовом луче относительно друг друга
4.3 Последовательности
1.4.3.1 ** составлять последовательность чисел до 10 и обратно
5.2 Математический язык
1.5.2.1отличать цифру от числа, наглядно изображать однозначные числа разными способами: совокупностями точек, палочек, на числовом луче;
1.5.1.2 ** использовать понятия, которые применяются при сравнении чисел, предметов/термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами;
1.5.2.3 использовать числовой луч для иллюстрации сложения и вычитания чисел/ сравнения чисел (больше/меньше), чисел соседей, числовых интервалов и последовательности чисел;
1.5.2.2** использовать знаки "+", "-", "=", "≠", ">", "<";
1.5.2.4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
1В Геометрические фигуры
4.1
Множества и операции над ними

3.5.2.5
деректерді жинақтау, жүйелеу және диаграммалар мен пиктограммалар қолданып салыстыру
4.5.2.5
ақпаратты түсіндіру, салыстыру және мәліметтерді жиынтықтау, қозғалыс графиктерін құру, қозғалысқа арналған есептерге сызба құрастыру
13. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
14. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Математика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Математика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ
тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.Өзім туралы
2.Менің мектебім
Сандар мен цифрлар
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.1**натурал сандар құрылу жолын түсіну, 10 көлемінде тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау; 1.1.1.2** біртаңбалы сандарды және 10 санын оқу, жазу және салыстыру; 1.1.1.3** біртаңбалы сандардың құрамын анықтау
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.3.2.5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау;
1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен-кіші, жоғары-төмен, кең-тар, жуан-жіңішке, қалың-жұқа)
1.2 Сандармен амалдарды орындау
1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну;
1.1.2.5** ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды ауызша
қосу және азайтуды орындау;
1.1.2.3** 1 санының қасиетін қолдану
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
1.3.3.1 сан сәулесінде белгіленген нүктелердің бір-біріне қатысты орналасуын анықтау
4.3 Тізбектер
1.4.3.1** 10-ға дейінгі сандар тізбегін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.1 цифрды саннан ажырату, көрнекі түрде бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету; 1.5.1.2 ** сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану/
заттар арасындағы арақашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдер пайдалану;
1.5.2.3 сандардың қосындысы мен айырмасын/сандарды салыстыру (артық/кем), көршілес сандарды, сандық аралықтарды, сандар қатарын көрсету үшін сан сәулесін қолдану; 1.5.2.2** "+", "-", "=", "≠", ">", "<" таңбаларын қолдану; 1.5.2.4 қосу мен азайту амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
Геометриялық фигуралар
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар

1.4.1.2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов)
3.1
Геометрические фигуры
1.3.1.1 распознавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол;
1.3.1.2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник)/ пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, прямоугольный параллелепипед) и соотносить их с предметами окружающего мира
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
1.3.2.3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей
1С Величины и измерения
5.1 Задачи и математическая модель
1.5.1.2** использовать понятия, которые применяются при сравнении предметов, цен товаров
1.3 Величины и единицы их измерения
1.1.3.1** различать величины: длина/масса/ объем (емкость), выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: см, дм/кг/л;
1.1.3.3** сравнивать значения величин длины (см, дм)/массы (кг)/объема емкости (л) и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
2A Сложение и вычитание чисел в пределах 10
1.2
Операции над числами
1.1.2.4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел без перехода через десяток;
1.1.2.3 применять переместительное свойство сложения, свойство 0
1.1
Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.1** понимать образование числа нуль;
1.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета десяток, считать, десятками до 100, записывать, сравнивать
4.3
Последовательности
1.4.3.1 ** составлять последовательность десятков до 100, определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 100
1.2
Операции над числами
1.1.2.5 ** выполнять устно сложение и вычитание десятков;
1.1.2.1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов, и вычитание как удаление части множества
2.1
Числовые и буквенные выражения
1.2.1.1 ** составлять, читать, записывать и распознавать числовые выражения (суммы, разности)
5.2 Математический язык
1.5.2.2 ** использовать знаки "+", "-", "≠", "=", ">", "<";
1.5.2.4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
2B Числа и закономерности
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.5** находить половину числа 2, 4, 6, 8, 10 предметов путем практического действия
4.3
Последовательности
1.4.3.1 ** составлять последовательность десятков до 100, определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 100;

1.4.1.2 жиындарды элементтерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша жіктеу
3.1 Геометриялық фигуралар
1.3.1.1 геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір-бірінен ажырату және атау; 1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш)/кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.3.2.3 жазық фигуралардың модельдерінен және бөліктерінен композиция құрастыру
Шамалар және өлшем бірліктері
5.1 Есептер және математикалық модель
1.5.1.2** сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.1.3.1** ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық) шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу;
1.1.3.2** өлшем бірліктерін: ұзындық (см, дм)/масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) қолданып, шамаларды өлшеу; 1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/масса (кг)/ көлем (сыйымдылық) (л) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау
2-тоқсан
3.Менің отбасым және достарым
4.Бізді қоршаған әлем
10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту
1.2 Сандармен амалдарды орындау
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін, 0-дің қасиетін қолдану
1.1Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.1** нөл санының құрылу жолын түсіну;
1.1.1.4 санаудың ірі бірлігі ондықты құрастыру, 100-ге дейін ондықтармен санау, жазу және салыстыру
4.3 Тізбектер
1.4.3.1** ондықтармен 100-ге дейін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру, 100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау
1.2 Сандармен амалдарды орындау
1.1.2.5** ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау; 1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну
2.1 Санды және әріпті өрнектер
1.2.1.1** санды өрнектерді (қосынды, айырма) ажырату, құрастыру, жазу және оқу
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.2** "+", "-", "=", ">", "<" белгілерін қолдану;
1.5.2.4 қосу мен азайту компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
Сандар және заңдылықтар
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.5** тәжірибе арқылы
2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табу
4.3 Тізбектер
1.4.3.1** 100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау;

1.4.3.2 определять последовательность действий и состояний в природе/составлять последовательность чисел, фигур, игрушек, разноцветных бус и находить нарушение закономерности
4.2
Высказывания
1.4.2.2 ** решать головоломки с одинаковыми цифрами и фигурами, ребусы
2C Измере ния величин
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
1.3.1.3 измерять и сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник)
3.2 Изображение и расположение геометрических фигур
1.3.2.2 чертить отрезок заданной длины
1.3
Величины и единицы их измерения
1.1.3.1** различать величины: длина/масса/ объем (емкость)/время, выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.1.3.2** производить измерения величин, используя единицы измерения: длины (см, дм), массы (кг), объема емкости (л);
1.1.3.3** сравнивать значения величин длины (см, дм), массы (кг), объема емкости (л) и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин;
1.1.3.4 преобразовывать единицы измерения длины см, дм на основе соотношений между ними
3 четверть
5. Путе шествие
6. Тради ции и фольк лор
3A Действия с числами. Задачи
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.2 ** сравнивать однозначные числа
5.1 Задачи и математическая модель
1.5.1.1** моделировать задачу в виде схемы, рисунка, краткой записи/подбирать опорную схему для решения задачи;
1.5.1.3** анализировать и решать задачи на нахождение суммы и остатка/составлять и решать обратные задачи;
1.5.1.4 анализировать и решать задачи на увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
1.5.1.5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания, составлять и решать обратные задачи
5.2 Математический язык
1.5.2.2 использовать знаки "+", "-", "≠", "=", ">", "<"/цифры, символ неизвестного числа (☐)
1.2
Операции над числами
1.1.2.2 понимать, что сложение и вычитание взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий;
1.1.2.3 применять переместительное свойство сложения
3B Величины. Ориенти рование во времени
1.3
Величины и единицы их измерения
1.1.3.5 определять время в часах по циферблату в 12 часовом формате/различать единицы измерения времени: минута, час, день, неделя, месяц, год;
1.1.3.1 ** различать величины времени, выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.1.3.2 ** производить измерение величин, используя единицы измерения: время (ч)
3C Равенства и неравенства. Уравнения
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
1.2.2.1 распознавать равенство, неравенство, уравнение, различать верные и неверные равенства;
1.2.2.2 решать уравнения способом подбора и на основе связи сложения и вычитания
2.1
Числовые и буквенные выражения
1.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (суммы, разности)/равенства и неравенства;
1.2.1.2 находить значения буквенного выражения в одно действие при заданном значении буквы;
1.2.1.3 представлять и применять в виде буквенного равенства связи между сложением и вычитанием:
а+b=с, c–a=b, c-b=a;
1.2.1.4 представлять в виде буквенного равенства свойства 0 при сложении и вычитании: a+0=a, a-0=a;

1.4.3.2 іс-әрекет және табиғат күйінің тізбектілігін анықтау/сандар, фигуралар, ойыншықтар, түрлі-түсті моншақтар тізбектерін құру және тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
4.2 Тұжырымдар
1.4.2.2** бірдей цифрлар мен фигуралардан тұратын басқатырғыштар, есептер, ребустар шешу
Шамалар және өлшем бірліктері
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
1.3.1.3 геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеу және салыстыру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.3.2.2 берілген ұзындығы бойынша кесінді сызу
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.1.3.1** ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық) шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу; 1.1.3.2** өлшем бірліктерді (ұзындық (см, дм)/масса(кг)/көлем (сыйымдылық) (л) қолданып өлшеу;
1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/
масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау;
1.1.3.4 ұзындық өлшем бірліктерін: см, дм олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
3-тоқсан
5.Саяхат
6.Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3А Сандармен амалдар орындау. Есептер.
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.2** біртаңбалы сандарды салыстыру
5.1 Есептер және математикалық модель
1.5.1.1**есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдеу/есепті шешу үшін тірек сызбасын таңдау;
1.5.1.3** қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару/кері есеп құрастыру және шығару;
1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару;
1.5.1.5 қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.2 "+", "-", "=", "",
">", "<" таңбаларын/ цифрларды,
(
) белгісіз сан символын
қолдану
1.2 Сандармен амалдарды орындау
1.1.2.2 қосу және азайту өзара кері амалдар екенін түсіну, қосу және азайту амалдары компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану
Шамалар.
Уақытты бағдарлау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.1.3.5 уақытты циферблат бойынша 12 сағаттық форматта анықтау/уақыт өлшем бірліктерін (минут, сағат, күн, апта, ай, жыл) ажырату;
1.1.3.1** уақыт шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу;
1.1.3.2** өлшем бірліктерді: уақыт (сағ) қолданып өлшеу
Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
Қосу кестесін қолдану. Есептер
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
1.2.2.1 теңдік және теңсіздікті, теңдеуді, тура және тура емес теңдік пен теңсіздікті айыра білу; 1.2.2.2 таңдап алу әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешу
2.1 Санды және әріпті өрнектер
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті ажырату,құрастыру, жазу және оқу; 1.2.1.2 әріптің берілген мәніндегі бір амалды әріпті өрнектің мәнін табу; 1.2.1.3 қосу мен азайту арасындағы қатынасты әріпті өрнектер түрінде:
а+b=c, c-a=b, c-b=a көрсету және қолдану; 1.2.1.4 қосу және азайту жағдайында
0-дің қасиетін әріпті өрнек түрінде: a+0=a, a-0=a көрсету;

1.2.1.5 сравнивать буквенные выражения/ числовые выражения без скобок
5.2 Математический язык
1.5.2.2 использовать знаки "+", "-", "≠", "=", ">", "<"/цифры /символ неизвестного числа (☐)
4 четверть
7. Еда и напитки
8. В здоро вом теле здоро вый дух!
4A Вычисления в повседневной жизни
1.1
Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.1 ** считать в прямом и обратном порядке в пределах 11-20, определять место числа в натуральном ряду чисел;
1.1.1.2 ** читать, записывать и сравнивать числа от 11 до 20;
1.1.1.3 ** определять разрядный состав чисел в пределах 20, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
1.1.1.5** считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 20
1.2
Операции над числами
1.1.2.5 выполнять устно сложение и вычитание двузначного числа и однозначного в пределах 20
1.3 Величины и единицы их измерения
1.1.3.6 производить различные операции с монетами 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
4.3 Последовательности
1.4.3.1 ** составлять последовательность чисел до 20 и обратно
5.1
Задачи и математическая модель
1.5.1.4 анализировать и решать задачи на увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
1.5.1.3 анализировать и решать задачи на нахождение суммы и остатка, составлять и решать обратные задачи;
1.5.1.6 обосновывать выбор действий
и объяснять способ решения задачи на сложение и вычитание
4B Множеста. Элемен ты логики
5.2 Математический язык
1.5.2.5 проводить сбор данных, систематизировать, достраивать/ составлять таблицы, пиктограммы, диаграммы с помощью подручных материалов
4.2
Высказывания
1.4.2.1 определять верные и неверные утверждения;
1.4.2.2 ** решать ребусы, простейшие логические задачи на соответствие и истинность
4.1
Множества и операции над ними
1.4.1.2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов);
1.4.1.3 сравнивать множества предметов с помощью составления пар, определять равные множества, пустое множество;
1.4.1.1 наглядно изображать объединение двух множеств и удаление части множества
4.4
Комбинации предметов
1.4.4.1 составлять варианты комбинаций "по два" из предметов окружающего мира
1.3
Величины и единицы их измерения
1.1.3.1 различать величины: длина/масса/ объем (емкость)/время, выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.1.3.3** сравнивать значения величин длины (см, дм), массы (кг), объема емкости (л), времени (ч) и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин
4C Расположение и направление объектов
3.1
Геометрические фигуры и их классификация
1.3.1.2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник), пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) и соотносить их с предметами окружающего мира
3.2
Изображение и расположение геометрических фигур
1.3.2.1 изображать на плоскости прямую, кривую, ломаную замкнутую и незамкнутую линии/простейшие плоские фигуры (треугольник, четырехугольник) на точечной бумаге;
1.3.2.2 чертить отрезок заданой длины;
1.3.2.3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей;
1.3.2.4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше)
5.1
Задачи и математическая модель

1.2.1.5 жақшасыз әріпті/санды өрнектерді салыстыру
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.2 "+", "-", "=", "≠", ">", "<" белгілерін/цифрларды қолдану,
(
) белгісіз сан символын қолдану
4-тоқсан
7.Тағам мен сусын
8.Дені саудың жаны сау
Күнделікті өмірдегі есептеулер
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.1** 11-20 көлемінде тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау;
1.1.1.2** 11-ден 20-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру;
1.1.1.3** 20 көлемінде сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу;
1.1.1.5** 20-ға дейінгі сандарды
2-ден топтап тура және кері санау
1.2 Сандармен амалдар орындау
1.1.2.5 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
1.1.3.6 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг,
20 теңгелік тиындармен түрлі төлем жасау
4.3 Тізбектер
1.4.3.1** 20-ға дейінгі сандар тізбегін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру
5.1 Есептер және математикалық модель
1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару; 1.5.1.3 қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару;
1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру
Жиын және логика элементтері
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.5 деректерді жинақтау, жүйелеу және толықтыру/қолда бар материалдарды пайдаланып, кестелер, пиктограмма мен диаграммалар құрастыру
4.2 Тұжырымдар
1.4.2.1 тұжырымдардың ақиқаттығын немесе ақиқат еместігін анықтау; 1.4.2.2** сәйкестік пен ақиқаттықты анықтауға берілген қарапайым логикалық есептерді шығару
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
1.4.1.2 жиындарды элементтерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша құру және олардың классификациясы; 1.4.1.3 жұп құру арқылы нысандар жиындарын салыстыру, тең жиындарды, бос жиындарды анықтау; 1.4.1.1 екі жиынның бірігуін және жиыннан оның бөлігін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу
4.4 Нысандардың комбинациялары
1.4.4.1 қоршаған ортадағы заттардан "екі-екіден" комбинациялар жиынын құрастыру
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.1.3.1 ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу; 1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/
масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау
Нысандардың орналасуы және бағыты
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.3.2.1 түзу, тұйықталған және тұйықталмаған және қисық, сынық сызықты жазықтықта/қарапайым жазық геометриялық фигураларды (үшбұрыш, төртбұрыш) нүктелі қағазда кескіндеу; 1.3.2.2 берілген ұзындығы бойынша кесінді сызу; 1.3.2.3 жазық фигуралардың моделдерінен және бөліктерінен композиция құрастыру; 1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен-кіші, жоғары-төмен, кең-тар, жуан-жіңішке, қалың-жұқа)
5.1 Есептер және математикалық модель

1.5.1.2 ** использовать термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами
2) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
1А Двузначные числа
1.1
Натуральные числа и число 0. Дроби
2.1.1.1 понимать образование чисел в пределах 100, считать в прямом и обратном порядке в пределах 100, определять место числа в натуральном ряду чисел;
2.1.1.2 читать, записывать и сравнивать двузначные числа;
2.1.1.3 ** определять разрядный состав двузначных чисел, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
5.2 Математический язык
2.5.2.1 строить графические модели двузначных чисел, использовать таблицу разрядов
1В Действия с числами. Задачи
1.2
Операции над числами
2.1.2.4 ** составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел
с переходом через десяток;
2.1.2.5 ** выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток;
2.1.2.3** применять переместительное, сочетательное свойства сложения для рационализации вычислений
2.1
Числовые и буквенные выражения
2.2.1.6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два, три арифметических действия, и определять порядок действий
5.1
Задачи и математическая модель
2.5.1.1 моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в одно действие, в два действия;
2.5.1.8 ** моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения;
1С Величины и их единицы измерения
1.3
Величины и единицы их измерения
2.1.3.1 различать шкалы различных измерительных приборов и определять по ним соответствующие значения величин;
2.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: длина м/ масса ц;
2.1.3.3** сравнивать значения величин длины см, дм, м, массы кг, ц, объема емкости л и выполнять действия сложения/ вычитания/умножения/деления над значениями величин;
2.1.3.4** преобразовывать единицы измерения длины см, дм, м, массы кг, ц на основе соотношений между ними
2 четверть
3. Моя школа
4. Мой родной край
2A Сложение и вычитание двузначных чисел. Сотни.
1.1 Натуральные числа и число 0.
2.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета сотня, считать сотнями до 1000, записывать, сравнивать
1.2
Операции над числами
2.1.2.3** применять переместительное, сочетательное свойства сложения для рационализации вычислений;
2.1.2.5** выполнять устно сложение и вычитание вида: 300+200 (3с.+2с.), 170-130 (17дес.-13 дес.);
2.1.2.8 применять алгоритмы сложения и вычитания двузначных чисел в таких случаях, как: 34+23, 57-23, 45±19, 47+33, 80-47, 100-35;

1.5.1.2** заттардың орналасуын, арақашықтығын, бағытын анықтайтын терминдерді пайдалану
2) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.Өзім туралы 2. Менің отбасым және достарым
1А Екітаңбалы сандар
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
2.1.1.1 100-ге дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну,
100 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау; 2.1.1.2 екітаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру; 2.1.1.3** екітаңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу
5.2 Математикалық тіл
2.5.2.1 екітаңбалы сандардың графикалық моделін құру, разрядтық кестені қолдану
Сандармен амалдар орындау. Есептер
1.2 Сандармен амалдар орындау
2.1.2.4** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесін құру, білу және қолдану;
2.1.2.5** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайтуды орындау;
2.1.2.3** тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
2.2.1.6 екі-үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектере арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
5.1 Есептер және математикалық модель
2.5.1.1 бір-екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу; 2.5.1.8** барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу
Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
2.1.3.1 әртүрлі өлшеу құралдары шкалаларын бір бірінен ажырату және шамалардың сәйкес мәндерін анықтау; 2.1.3.2** ұзындық (м)/масса (ц) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу; 2.1.3.3** ұзындық (см, дм, м)/
масса (кг, ц) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен амалдар орындау; 2.1.3.4** ұзындық (см, дм, м)/
масса (кг, ц) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
2-тоқсан
3. Менің мектебім
4. Менің туған өлкем
2A Екітаңбалы сандарды қосу және азайту. Жүздіктер. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны.
2.1.1.4 санаудың ірі бірлігі – жүздікті құрастыру, 1000-ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру
1.2 Сандармен амалдар орындау
2.1.2.3** қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану;
2.1.2.5** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайту/300+200 (3жүзд.+2жүзд.),
170-130 (17онд.-13 онд) түрінде ауызша қосу және азайтуды орындау;
2.1.2.8 34+ 23, 57-23, 45±19, 47+33, 80-47, 100-35 жағдайларында екітаңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану;

2.1.2.7 выполнять устно сложение и вычитание чисел с переходом через десяток в случаях вида: 45±9, 40-14
4.3 Последовательности
2.4.3.1 определять закономерность в последовательности чисел до 100/сотнями до 1000;
2.4.3.2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение
5.1
Задачи и математическая модель
2.5.1.1**моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в два действия;
2.5.1.7**моделировать и решать задачи
в 2 действия;
2.5.1.8**моделировать решение составных задач в виде числового выражения и отдельных действий
2B Величины и их единицы
1.3
Величины и единицы их измерения
2.1.1.3** читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до 12;
2.1.3.3 сравнивать значения величин длины (см, дм, м), массы (кг, ц), объема емкость (л), времени (ч, мин, сут, месяц, год) и выполнять действия сложения/вычитания/ умножения/ деления со значениями величин;
2.1.3.4 преобразовывать единицы измерения длины: (см, дм, м), массы (кг, ц), объема емкостиь (л), времени (ч, мин, сут, месяц, год) на основе соотношений между ними;
2.1.3.5 определять время по циферблату: часы и минуты
2С Обозначение множества и его элемента. Знаки и
4.1
Множества и операции
над ними
2.4.1.2 составлять и классифицировать (разбивать) числовые множества по количеству цифр в записи чисел, делимости числа на 2, месту, занимаемому в числовой последовательности;
2.4.1.3 обозначать множества и его элементы на диаграмме, определять принадлежность элементов множеству, объединению и пересечению множеств
4.2 Высказывания
2.4.2.1 определять истинность и ложность утверждений, составлять истинные и ложные утверждения
4.4
Комбинации объектов
2.4.4.1 составлять варианты комбинаций "по три" из предметов окружающего мира
5.2 Математический язык
2.5.2.2 использовать заглавные буквы латинского алфавита для обозначения множества, его элементов строчные буквы,
принадлежности и непринадлежности элемента множеству знаки € и
;
2.5.2.5 проводить сбор данных, систематизировать, строить таблицы и диаграммы
3 четверть
5. В здоровом теле здоровый дух!
6. Традиции и фольклор
3А Геометрические фигуры и их взаимное расположение
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
2.3.1.1 распознавать и называть виды углов (прямой, острый, тупой)/определять существенные признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника;
2.3.1.2 классифицировать многоугольники
3.2
Изображение и построение геометрических фигур
2.3.2.1 чертить отрезки и прямые, геометрические фигуры на точечной бумаге, следуя инструкции о позиции, направлении и движении;
2.3.2.2 чертить прямой угол

2.1.2.7 45±9, 40-14жағдайларында ондықтан аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындау
4.3 Тізбектер
2.4.3.1 100-ге дейінгі сандар/
1000-ға дейінгі жүздіктер тізбектерінің заңдылығын анықтау; 2.4.3.2 берілген заңдылық бойынша тізбекті құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
5.1 Есептер және математикалық модель
2.5.1.1** екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу; 2.5.1.7** екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу және шығару; 2.5.1.8** құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу
2B
Шамалар және өлшем бірліктер
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
2.1.1.3** 12-ге дейін рим сандарын оқу, жазу және қолдану;
2.1.3.3 ұзындық (см, дм, м)/масса
(кг, ц)/көлем (сыйымдылық) (л)/
уақыт (мин, сағ, тәул, апта, ай, жыл) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/
көбейту/бөлу амалдарын орындау;
2.1.3.4 ұзындық (см, дм, м)/масса
(кг, ц)/уақыт (сағ, мин, ай, жыл) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру;
2.1.3.5 циферблат бойынша уақытты анықтау: сағат және минут
2 С
Жиын және оның элементін белгілеу.
және
таңбалары
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
2.4.1.2 сандардың жазылуындағы цифрлар саны, 2-ге бөлінуі, сандық тізбектегі алатын орындары бойынша санды жиындар құру және жіктеу (бөліктеу); 2.4.1.3 жиындар мен олардың элементтерін диаграммада белгілеу, элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтау
4.2 Пікірлер
2.4.2.1тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау, ақиқат немесе жалған тұжырымдар құру
4.4 Заттардың комбинациялары
2.4.4.1 қоршаған ортадағы заттардан "үш-үштен" комбинациялар жиынын құрастыру
5.2 Математикалық тіл
2.5.2.2 жиынды белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын алфавитінің кіші әріптерін, жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін
және
таңбаларын қолдану; 2.5.2.5 деректерді жинақтау, жүйелеу, кестелер және диаграммалар құрастыр
3-тоқсан
5. Дені саудың жаны сау
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3А Геометриялық фигуралар және олардың өзара орналасуы
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
2.3.1.1 бұрыш түрлерін (тік, сүйір, доғал) бірбірінен ажырату және атау/ тіктөртбұрышты, шаршыны, тікбұрышты үшбұрышты мәнді белгілері бойынша ажырату және атау
2.3.1.2 көпбұрыштардың классификациясы
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
2.3.2.1 нүктелі қағазда кесінділер, түзулер мен геометриялық фигураларды орны, қозғалыс және бағыты бойынша нұсқаулыққа сәйкес сызу; 2.3.2.2 тік бұрышты сызу

4.3 Последовательности
2.4.3.2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение
3В Умножение и деление. Задачи
1.1
Натуральные числа и число 0. Дроби
2.1.1.5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 3, 4, 5 до 50/ различать четные/нечетные числа/ демонстрировать деление группы предметов на 6, 7, 8, 9 равных частей
1.2
Операции над числами
2.1.2.1 понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых и деление как разбиение объектов по содержанию на равные части;
2.1.2.2 понимать, что умножение
и деление – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий;
2.1.2.4** составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 2, 3, 4, 5
1.3 Величины и единицы их измерения
2.1.3.6 различать монеты в 50 тг, 100 тг, купюры 200 тг, 500 тг и производить различные операции с ними
4.1
Множества и операции над ними
2.4.1.1 наглядно изображать при помощи диаграмм объединение равночисленных множеств и разделение множества на равночисленные части
5.1
Задачи
2.5.1.3 анализировать и решать задачи на: нахождение суммы одинаковых слагаемых, деление по содержанию и на равные части, составлять и решать обратные задачи
3С Числовые и буквенные выражения. Уравнения. Задачи
2.1
Числовые и буквенные выражения
2.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (произведения, частного)/ равенства и неравенства;
2.2.1.2 находить значение буквенного выражения в два действия при заданном значении буквы;
2.2.1.3 представлять и применять в виде буквенного равенства свойства сложения и умножения: a+b=b+a, (a+b) +c=a+(b+c), ab=ba;
2.2.1.4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 1, деление числа на 1: a∙1=a, a:1=a
2.2
Равенства и неравенства. Уравнения
2.2.2.1 определять подходящие числа для неравенств вида х <☐ и х > ☐;
2.2.2.2 решать простейшие уравнения на умножение и деление, уравнения сложной структуры вида: х+(25-6) =38, (24-3) -х=8, а+6=7+80
5.1
Задачи и математическая модель
2.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: цена, количество, стоимость;
2.5.1.4 анализировать и решать задачи на увеличение/ уменьшение числа в несколько раз, кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
2.5.1.5** анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов умножения и деления, составлять и решать обратные задачи, различать задачи
с прямыми и косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/меньше в раз");
2.5.1.6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на умножение и деление;

4.3 Тізбектер
2.4.3.2 берілген заңдылық
бойынша тізбекті құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
Көбейту және бөлу. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
2.1.1.5 50-ге дейін 3, 4, 5-тен топтап тура және кері санау, жұп/тақ сандарды ажырату/заттар тобын
6, 7, 8, 9-дан тең бөліктерге бөлуді көрсету
1.2 Сандармен амалдар орындау
2.1.2.1 көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы, бөлуді заттарды түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну; 2.1.2.2 көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау; 2.1.2.4** 2, 3, 4, 5 сандарына көбейту кестесін құру, білу және қолдану
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
2.1.3.6 50 тг, 100 тг монеталарды,
200 теңгелік, 500 теңгелік купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
2.4.1.1 тең жиындардың бірігуін және жиыннан оның тең бөліктерін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу
5.1 Есептер және математикалық модель
2.5.1.3 бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға, мазмұнына қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару
Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер. Есептер
2.1 Санды және әріпті өрнектер
2.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (көбейтінді, бөлінді)/теңдіктер мен теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу; 2.2.1.2 әріптің берілген мәніндегі екі амалды әріпті өрнектің мәнін табу; 2.2.1.3 қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: a+b=b+a, (a+b)+c=a+(b+c) ab=ba көрсету және қолдану; 2.2.1.4 санды 1-ге көбейту және бөлу жағдайларын әріпті теңдік түрінде: a∙1=a, a:1=a көрсету
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
2.2.2.1 х <
және х >
түріндегі теңсіздіктерге сәйкес келетін сандарды анықтау; 2.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, х+(25-6)=38, (24-3)-х=8, а+6=7+80 түріндегі күрделі теңдеулерді шешу
5.1 Есептер және математикалық модель
2.5.1.2** есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдалану;
2.5.1.4 санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру;
2.5.1.5** көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға, кері есептерді құрастыру және шығару, тура және жанама сұрақтары болатын есептерді ("бірнеше бірлік артық/кем" "бірнеше есе есе артық/ кем" қатынастарымен байланысты) бір-бірінен ажырату;
2.5.1.6 көбейту мен бөлуге берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру;

2.5.1.7 моделировать и решать задачи
в 2 действия (разные комбинации простых задач на увеличение/ уменьшение в несколько раз, кратное сравнение);
2.5.1.8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения/составных в виде числового выражения и отдельных действий
5.2 Математический язык
2.5.2.4 использовать названия компонентов действий умножения и деления при чтении и записи выражений
4 четверть
7. Окружающая среда
8. Путешествие
4A Рациональные способы вычислений
1.2
Операции над числами
2.1.2.3 применять переместительное, сочетательное свойства сложения/переместительное свойство умножения для рационализации вычислений
2.1
Числовые и буквенные выражения
2.2.1.5 сравнивать буквенные, числовые выражения со скобками и без них, содержащие более 2-х арифметических действий;
2.2.1.6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два/три арифметических действия и определять порядок действий
4B
Способы решения задач
5.1
Задачи и математическая модель
2.5.1.4 анализировать и решать задачи на увеличение/уменьшение числа в несколько раз, на разностное сравнение, кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
2.5.1.5** различать задачи с прямыми и косвенными вопросами (связанные
с отношениями "больше/меньше на", "больше/меньше в раз");
2.5.1.8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения/ составных в виде числового выражения и отдельных действий
4C Геометрические фигуры. Периметр. Площадь
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
2.3.1.3 измерять длины сторон многоугольников, предметов окружающего мира и обобщать, составлять, применять формулы нахождения периметра Р= (а+b)·2,
Р = а·4, Р=а+b+с;
2.3.1.4 находить неизвестную сторону фигуры по периметру и известным сторонам;
2.3.1.5 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям периметра, объяснять, как изменяется периметр с изменением ее формы
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
2.3.2.3 делить модели плоских фигур на части и составлять из них композиции;
2.3.2.4 выполнять действия по инструкции и определять исходную позицию, направление и движение (направо, налево, прямо, полный поворот, половина и четверть поворота по часовой и против часовой стрелки)
3.3 Координаты точек и направление движения
2.3.3.1 определять расположение отмеченных на линии точек относительно друг друга
4.2 Высказывания
2.4.2.2 исследовать и решать числовые задачи, головоломки с разными числами, логические задачи на переливание и взвешивание

2.5.1.7 екі амалмен орындалатын есептерді (санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген жай есептердің түрлі комбинациялары) модельдеу
2.5.1.8 барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде/құрама есептердің шешуін санды өрнектер, жекелеген амалдар түрінде модельдеу және шығару
5.2 Математикалық тіл
2.5.2.4 көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
4-тоқсан
7. Қоршаған орта
8. Саяхат
4A
Тиімді есептеу тәсілдері
1.2 Сандармен амалдар орындау
2.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
2.2.1.5 екі амалдан артық жақшалы және жақшасыз әріпті, санды өрнектерді салыстыру; 2.2.1.6 екі-үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектере арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
4B
Есептерді шешу тәсілдері
5.1 Есептер және математикалық модель
2.5.1.4 санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру; 2.5.1.5** тура және жанама тұжырымдармен "артық/кем", "бірнеше есе артық/кем" қатынастарымен берілген есептерді талдау және шығару;
2.5.1.8 барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде/құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу
4C Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
2.3.1.3 көпбұрыштардың, қоршаған ортадағы заттар қабырғаларының ұзындығын өлшеу, периметрді табуға арналған формулаларды:
Р= (а+в)·2, Р=а·4, Р=а+в+с
қорытындылау, құру және қолдану; 2.3.1.4 фигураның белгісіз қабырғасын оның периметрі мен белгілі қабырғалары арқылы табу; 2.3.1.5 берілген периметрі бойынша торкөзді қағазға жазық фигуралар салу, олардың пішіндері өзгеруіне қарай периметрдің қалай өзгеретінін түсіндіру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
2.3.2.3 жазық фигуралардың модельдерін бөлу және олардан композиция құрастыру; 2.3.2.4 бастапқы орнын, бағытын, қозғалысын (оңға, солға, тура, толық бұрылу, сағат тілімен және сағат тіліне кері жартыға, төрттен бірге бұрылу), анықтау айқындайтын нұсқаулыққа сәйкес әрекет жасау жасау
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
2.3.3.1 сызықта белгіленген нүктелерді бір-біріне қатысты орналасуын анықтау
4.2 Пікірлер
2.4.2.2 сандық есептерді, әртүрлі сандардан тұратын басқатырғыштарды, ауыстырып құюға және өлшеуге берілген логикалық есептерді зерттеу және шығару

5.1 Задачи и математическая модель
2.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: длина, ширина, периметр;
2.5.1.5** анализировать и решать задачи на нахождение стороны и периметра прямоугольника (квадрата), составлять и решать обратные задачи
5.2 Математический язык
2.5.2.3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита точки, отрезки, лучи, прямые и читать их по обозначению
3) 3 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
2.
Что такое хорошо, что такое плохо? (Свет и темнота)
Числа в пределах 1000. Сложение и вычитание
1.1
Натуральные числа и число 0. Дроби
3.1.1.1 понимать образование чисел в пределах 1000, считать в прямом и обратном порядке в пределах 1000, определять место числа в натуральном ряду чисел;
3.1.1.2 читать, записывать и сравнивать трехзначные числа;
3.1.1.3 определять разрядный и классовый состав трехзначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
3.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета тысяча, считать тысячами до 1000 000, записывать, сравнивать
5.2 Математический язык
3.5.2.1 строить графические модели многозначных чисел, использовать таблицу разрядов и классов;
3.5.2.4 ** использовать названия компонентов действий сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
1.2 Операции над числами
3.1.2.5 выполнять устно сложение и вычитание трехзначных чисел/тысяч на основе их десятичного состава;
3.1.2.8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.2.1.1 составлять, читать, записывать
и распознавать выражения с одной/двумя переменными;
3.2.1.2 находить значение выражения
с двумя переменными при заданных значениях переменных
2.2 Уравнения и неравенства
3.2.2.1 находить множество решений простейших неравенств
4.3 Последовательности
3.4.3.1 определять закономерность в последовательности чисел до 1000/ тысячами до миллиона;
3.4.3.2 составлять последовательность
по самостоятельно выбранному правилу, находить нарушение
1В Умножение и деление
1.2
Операции над числами
3.1.2.2 применять свойство 0 и 1 при выполнении умножения и деления; знать о невозможности деления числа на 0;
3.1.2.3** применять переместительное свойство умножения для рационализации вычислений
1.3
Величины и единицы их измерения
3.1.3.1 выбирать меры и инструменты для измерения площади поверхности предметов, производить измерения палеткой;
3.1.3.3 ** сравнивать значения величин длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), объема емкости (л), площади (см2, дм2, м2), выполнять арифметические действия над значениями величин
2.1
Числовые и буквенные выражения

5.1 Есептер және математикалық модель
2.5.1.2** есептерді шығару барысында ұзындығы, ені, периметр шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану; 2.5.1.5** тіктөртбұрыш (шаршының) ұзындығы, ені, периметрін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және шығару
5.2 Математикалық тіл
2.5.2.3 нүктелерді, кесінділерді, сәулелерді, түзулерді латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
3) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.Жанды табиғат
2.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1000 көлеміндегі сандар. Қосу және азайту
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
3.1.1.1 1000-ға дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну, 1000 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау; 3.1.1.2 үштаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру; 3.1.1.3 үштаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу;
3.1.1.4 санаудың ірі бірлігі – мыңдықты құрастыру, 1 000 000-ға дейін мыңдықтармен санау, жазу, салыстыру
5.2 Математикалық тіл
3.5.2.1 көптаңбалы сандардың графикалық моделін құру, кластар мен разрядтар кестесін қолдану; 3.5.2.4** қосу мен азайту, көбейту және бөлу амалдары компоненттерінің атауларын жақшалы өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.1.2.5 үштаңбалы сандарды/ мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау; 3.1.2.8 үштаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
3.2.1.1 бір/екі әрпі бар әріпті өрнектерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу; 3.2.1.2 әріптердің берілген мәндерінде екі әрпі бар әріпті өрнектің мәнін табу
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
3.2.2.1 қарапайым теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу
4.3 Тізбектер
3.4.3.1 1000-ға дейінгі сандар/ мыңдықтармен миллионға дейінгі сандар тізбектерінің заңдылығын анықтау; 3.4.3.2 өзі таңдаған заңдылық бойынша тізбектер құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
Көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.1.2.2 көбейту және бөлуді орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолдану, санды 0 санына бөлуге болмайтынын білу; 3.1.2.3** тиімді есептеу үшін көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдану
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
3.1.3.1 ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу;
3.1.3.3** ұзындық ( мм,см, дм, м, км)/
масса (г, кг, ц, т)/көлем (сыйымдылық) (л)/аудан (см2, дм2, м2)/өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/көбейту/бөлу амалын орындау
2.1 Санды және әріпті өрнектер

3.2.1.4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 0: a∙0=0, невозможность деления числа на 0: a
0
4.1
Множества и операции над ними
3.4.1.1 наглядно изображать объединение и пересечение двух множеств при помощи диаграмм Эйлера-Венна;
3.4.1.2 составлять по заданному или самостоятельно установленному признаку элементов множества чисел, их объединение и пересечение;
3.5.2.2 использовать для обозначения: пустого множества знак Ø , пересечения множеств знак
и
объединения множеств знак
4.4
Комбинации предметов
3.4.4.1 составлять "дерево возможностей" и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
5.1
Задачи и математическая модель
3.5.1.1 ** моделировать задачу в 2-3 действия в виде схемы, краткой записи;
3.5.1.4 ** анализировать и решать задачи на зависимость между величинами
5.2 Математический язык
3.5.2.4 ** использовать названия компонентов действий сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
1С Табличное умножение и деление
1.2
Операции над числами
3.1.2.4 составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 6, 7, 8, 9
2.1
Числовые и буквенные выражения
3.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать выражения с одной/двумя переменными;
3.2.1.6 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих до четырех арифметических действий;
3.2.1.7 понимать формулы как равенства, устанавливающие взаимосвязь между величинами
5.1
Задачи и математическая модель
3.5.1.2 ** использовать при решении задач зависимость между величинами: масса одного предмета, количество, общая масса/ расход на один предмет, количество предметов, общий расход;
3.5.1.5 ** анализировать и решать задачи:
с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/ меньше в ... раз(а)")
2 четверть
3. Время
4. Архитек
тура
Доли
1.1
Натуральные числа и число 0. Дроби
3.1.1.5 демонстрировать образование доли, читать записывать, сравнивать их;
3.1.1.6 читать, записывать обыкновенные дроби, сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями с использованием наглядности
1.2
Операции над числами
3.1.2.1** понимать квадрат числа как произведение двух одинаковых множителей и куб числа - трех одинаковых множителей;
3.1.2.1** понимать, что дроби это одна или несколько частей целого и как частное двух натуральных чисел;
3.1.2.14 находить долю числа/величины и число/величину по его доле: половину, четвертую, десятую часть от чисел в пределах 100 и сотен
5.1
Задачи и математическая модель
3.5.1.3 анализировать и решать задачи на нахождение доли числа и величины, составлять и решать обратные задачи;
3.5.1.4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами/
на пропорциональное деление
2В Площадь. Величины

3.2.1.4 санды 0-ге көбейту, 0-ге бөлуге болмайтын жағдайларды әріпті теңдік түрінде: a·0 = 0,
a
0 көрсету
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
3.4.1.1 екі жиынның бірігуі мен қиылысуын Эйлер-Венн диаграммасының көмегімен көрнекі түрде кескіндеу; 3.4.1.2 сандардың жиындарын, олардың бірігуі мен қиылысуын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру; 3.5.2.2 екі жиынның қиылысуы
, екі жиынның бірігуі
, бос жиын
таңбаларын қолдану
4.4 Нысандардың комбинациялары
3.4.4.1 "мүмкіндіктер тармағы" туралы түсінігі болу, күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттар мен есеп шығаруда қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
3.5.1.1** 2-3 амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу; 3.5.1.4** шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептерді талдау және шығару
5.1 Математикалық тіл
3.5.2.4** көбейту және бөлу амалдары компоненттерінің атауларын жақшалы өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
Кестелік көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.1.2.4 6, 7, 8, 9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
3.2.1.1 бір/екі әрпі бар өрнектерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу; 3.2.1.6 төрт амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу; 3.2.1.7 формулаларды шамалардың арасындағы өзара қатынасты орнатушы теңдік ретінде түсіну
5.1 Есептер және математикалық модель
3.5.1.2** есептерді шығаруда "бір заттың массасы", "саны", "жалпы масса"/"бір затқа жіберілген шығын", "заттардың саны", "жалпы шығын" ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану; 3.5.1.5** жанама сұрақтары болатын ("бірнеше бірлік артық/кем",
"бірнеше есе артық/кем" қатынастарымен байланысты), есептерді талдау және шығару
2-тоқсан
3. Уақыт
4.Сәулет өнері
Үлес
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
3.1.1.5 үлесті құру жолын көрсетіп беру, оларды оқу, жазу және салыстыру; 3.1.1.6 жай бөлшектерді оқу, жазу, бөлімдері бірдей жай бөлшектерді көрнекілік қолдану арқылы салыстыру
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.1.2.1** санның квадратын бірдей екі көбейткіштің, ал санның кубы бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну
3.1.2. 1** бөлшек дегеніміз бір бүтіннің бір немесе бірнеше бөліктері және екі натурал санның қатынасы екенін түсіну;
3.1.2.14 санның/шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды/шаманы табу: 100 көлеміндегі сандар мен жүздіктердің жартысын, төрттен бір, оннан бір бөлігін табу
5.1 Есептер және математикалық модель
3.5.1.3 санның және шаманың үлесін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару; 3.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару
Аудан. Шамалар

3.1 Геометрические фигуры и их классификация
3.3.1.1 распознавать и называть окружность, круг и их элементы (центр, радиус, диаметр)/ различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира;
3.3.1.2 классифицировать геометрические фигуры;
3.3.1.3 составлять и применять формулы нахождения площади прямоугольника S=a·b, квадрата S=a2, прямоугольного треугольника S=(a·b):2 и предметов окружающего мира;
3.3.1.4 определять периметр комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире;
3.3.1.5 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям площади, объяснять, как изменяется площадь фигуры с изменением ее формы
3.2
Изображение и построение геометрических фигур
3.3.2.1 чертить параллельные и пересекающиеся прямые/чертить пересекающие плоские фигуры на точечной бумаге и находить область их пересечения и объединения;
3.3.2.2 строить прямоугольник и квадрат (по данным сторонам), чертить окружность с помощью циркуля
3.3
Координаты точек и направление движения
3.3.3.1 определять расположения отмеченных на плоской фигуре точек относительно друг друга
1.3
Величины и единицы их измерения
3.1.3.1 выбирать меры и инструменты для измерения площади поверхности предметов, производить измерения палеткой;
3.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: (мм)/(г, т)/ (см2, дм2, м2);
3.1.3.3** сравнивать значения величин длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), объема емкости (л), площади (см2, дм2, м2) и выполнять арифметические действия над значениями величин;
3.1.3.4 ** преобразовывать единицы измерения длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), площади (см2, дм2, м2) на основе соотношений между ними
5.1
Задачи и математическая модель
3.5.1.2 ** использовать при решении задач зависимость между величинами: ширина, длина, площадь;
3.5.1.4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами/
на пропорциональное деление;
3.5.1.5 **анализировать и решать задачи: на нахождение стороны и площади прямоугольника, (квадрата)
5.2 Математический язык
3.5.2.3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита углы, многоугольники и читать их по обозначению
2С Устное умножение и деление
1.2
Операции над числами
3.1.2.5 ** выполнять устно сложение
и вычитание трехзначных чисел на основе их десятичного состава;
3.1.2.8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел;
3.1.2.9 применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100;

3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
3.3.1.1 шеңбер мен дөңгелек, және олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір-бірінен ажырату және атау/симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру; 3.3.1.2 геометриялық фигуралардың классификациясы; 3.3.1.3 тіктөртбұрыш тікбұрышты үшбұрыш,
S= (a·b):2, шаршы S=a2, тікбұрышты үшбұрыш S=a·b ауданы формуласын қорытындылап алу және қолдану; 3.3.1.4 суретте кескінделген құрастырылған фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың периметрін анықтау; 3.3.1.5 берілген ауданы бойынша жазық фигуралар салу, олардың пішіндері өзгеруіне қарай ауданының қалай өзгеретінін түсіндіру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
3.3.2.1 нүктелі қағазда параллель және қиылысатын түзулерді/ қиылысатын геометриялық жазық фигураларды сызу, олардың қиылысу және бірігу аймағын табу; 3.3.2.2 (берілген қабырғалары бойынша) тіктөртбұрыш пен шаршы, циркульдің көмегімен шеңбер сызу
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
3.3.3.1 жазық фигурада белгіленген нүктелердің орнын бір-біріне қатысты анықтау
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
3.1.3.1 ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу; 3.1.3.2** ұзындық (мм)/масса (г, т)/ аудан (см2, дм2, м2 ) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу; 3.1.3.3** шамалар мәндері ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (г, кг, ц, т)/ көлем (сыйымдылық) (л)/аудан
(см2, дм2, м2) өлшем бірліктерін салыстыру және амалдар орындау; 3.1.3.4** ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (г, кг, ц, т)/аудан (см2, дм2, м2) бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
5.1 Есептер және математикалық модель
3.5.1.2** есептерді шығаруда ұзындығы, ені, ауданы ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану; 3.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару; 3.5.1.5** тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен ауданын табуға есептерді талдау және шығару
5.2 Математикалық тіл
3.5.2.3 бұрыштарды, көпбұрыштарды латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
Ауызша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.1.2.5** үштаңбалы сандарды олардың ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау;
3.1.2.8 үштаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану;
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні біртаңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану;

3.1.2.12 устное умножение и деление трехзначного числа, оканчивающегося нулями, на однозначное число
3 четверть
5. Искусст во
6.
Выдаю щиеся личности
3А Внетабличное умножение и деление
1.2
Операции над числами
3.1.2.3** применять сочетательное, распределительное свойства умножения для рационализации вычислений;
3.1.2.6 выполнять деление с остатком на однозначное число;
3.1.2.7 выполнять устно внетабличное умножение и деление в случаях: 17·5, 96:6, 75:15, 84:4;
3.1.2.9 применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100
2.2
Равенства и неравенства. Уравнения
3.2.2.2 решать простейшие уравнения, содержащие действия умножения и деления, уравнения сложной структуры вида
х·(25:5)=60, (24·3):х=6,
х:(17·2)=2, k+124:4=465
2.1
Числовые и буквенные выражения
3.2.1.3 представлять и применять в виде буквенного равенства сочетательное и распределительное свойство умножения: (ab)c=a(bc), a(b+c) =ab+ac, a(b-c) =ab-ac;
3.2.1.5 сравнивать числовые выражения, содержащие более 3-х арифметических действий
3В Пространственные фигуры
3.2
Изображение и построение геометрических фигур
3.3.2.3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (куб, прямоугольный параллелепипед) и собирать ее модель;
3.3.2.4 объяснять изменения в положении пространственных фигур, с поворотом налево, направо, вид ее сверху и сбоку
3С Письменное умножение и деление
1.2
Операции над числами
3.1.2.10 применять алгоритмы умножения и деления двух/трехзначных чисел на однозначное в случаях вида: 23·2, 123·2, 46:2, 246:2;
3.1.2.11 применять алгоритмы умножения и деления двух/трехзначных чисел на однозначное в случаях вида 28·3, 269·2, 84:3, 538:2
4 четверть
7. Вода источник жизни
4А Письменное умножение и деление
1.2
Операции над числами
3.1.2.13 применять алгоритм деления трехзначного числа на однозначное, когда в одном из разрядов частного есть нуль и алгоритм обратного действия – умножение
8. Культура отдыха. Праздники
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.2.1.5 сравнивать буквенные и числовые выражения, содержащие более 3-х арифметических действий
4В Способы решения задач
1.3 Величины и единицы их измерения
3.1.3.6 различать купюры 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг и производить с ними различные операции
4.1
Множества и операции над ними
3.4.1.3 составлять подмножества множества чисел по заданному или самостоятельно установленному признаку их элементов
4.2 Высказывания
3.4.2.1 составлять истинные или ложные высказывания;
3.4.2.2 решать задачи на логическое рассуждение методом составления таблиц и графов
4.4
Комбинации предметов

3.1.2.12 нөлдермен аяқталатын үштаңбалы санды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу тәсілін қолдану
3-тоқсан
5. Атақты тұлғалар
6. Өнер
Кестеден тыс көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.1.2.3** тиімді есептеу үшін көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін қолдану;
3.1.2.6 біртаңбалы санға қалдықпен бөлуді орындау;
3.1.2.7 кестеден тыс 17∙5, 96:6, 75:15, 84:4 жағдайларында ауызша көбейту мен бөлуді орындау;
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні біртаңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі
х·(25:5)=60, (24·3):х=6,
х:(17·2)=2, k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу
2.1 Санды және әріпті өрнектер
3.2.1.3 көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: (ab)c=a(bc), a(b+c)=ab+ac, a(b-c)=ab-ac көрсету және қолдану;
3.2.1.5 үш амалдан артық санды өрнектерді салыстыру
Кеңістік фигуралар
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
3.3.2.3 кеңістік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру; 3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру
Жазбаша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.1.2.10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2
жағдайларында екітаңбалы/ үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану; 3.1.2.11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 жағдайларында екі/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану
4-тоқсан
7. Су – тіршілік көзі
8.Демалыс мәдениеті. Мерекелер
Жазбаша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үштаңбалы санды біртаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
3.2.1.5 үш амалдан артық санды өрнектерді салыстыру
Есепті шешу жолдары
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
3.1.3.6 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг купюраларды ажырату және түрлі төлем жасау
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
3.4.1.3 сандар жиынының ішкі жиындарын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру
4.2 Пікірлер
3.4.2.1 ақиқат немесе жалған пікірлер құру; 3.4.2.2 кестелер және графтар құру әдісімен логикалық пайымдауға берілген есептерді шығару
4.4 Нысандардың комбинациялары

3.4.4.1 составлять "дерево возможностей" и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
5.1
Задачи и математическая модель
3.5.1.1** моделировать условие задачи в 2-3 действия в виде таблицы, линейной/ столбчатой диаграммы, схемы, краткой записи;
3.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: масса одного предмета, количество, общая масса/ расход на один предмет, количество предметов, общий расход/ширина, длина, площадь;
3.5.1.5** анализировать и решать задачи: с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/ меньше в ... раз(а)")/на нахождение стороны и площади прямоугольника, (квадрата);
3.5.1.6 делать прикидку ответа задачи в вычислениях, интерпретировать соответствие результата условиям составной задачи;
3.5.1.7 моделировать и решать задачи
в 3 действия(разные комбинации простых задач на зависимость между величинами);
3.5.1.8** моделировать решение простых задач на все действия в виде выражения с переменными и уравнения/составных – в виде числового выражения или отдельных действий
5.2 Математический язык
3.5.2.5 проводить сбор данных, систематизировать, проводить сравнение, используя диаграммы, пиктограммы
Время
1.3
Величины и единицы их измерения
3.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: (сек)
3.1.3.3 ** сравнивать значения времени: (сек, мин, ч, сут, месяц, год, век) и выполнять арифметические действия над значениями величин;
3.1.3.4** преобразовывать единицы измерения времени: (сек, мин, ч, сут, месяц, год, век) на основе соотношений между ними;
3.1.3.5 определять время по различным видам часов: (ч, мин, сек)
4) 4 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина Казах стан!
2. Ценности
1А Нумерация многозначных чисел и действия
с ними
1.1
Натуральные числа и число 0. Дроби
4.1.1.1 понимать образование многозначных чисел, определять место числа в пределах 1000 000 в натуральном ряду чисел;
4.1.1.2 читать, записывать и сравнивать многозначные числа/округлять числа до заданного разряда;
4.1.1.3 определять разрядный и классовый состав многозначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
4.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета - миллион, считать, записывать, сравнивать в пределах сотен миллионов
1.2
Операции над числами
4.1.2.2 применять свойства 0 и 1 при выполнении арифметических действий
с многозначными числами;
4.1.2.5 выполнять устно сложение
и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава, вычисления с помощью микрокалькулятора;

3.4.4.1 "мүмкіндіктер тармағы" туралы түсінігі болу, күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттар мен есеп шығаруда қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
3.5.1.1** екі-үш амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу; 3.5.1.2** есептерді шығаруда бір заттың массасы, саны, жалпы масса/ бір затқа жіберілген шығын, заттардың саны, жалпы шығын/ ұзындығы, ені, ауданы ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану; 3.5.1.5** жанама сұрақтары болатын есептерді ("бірнеше бірлік артық/ кем" "бірнеше есе артық/кем" қатынастарымен байланысты)/ тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен ауданын табуға берілген есептерді талдау және шығару;
3.5.1.6 есептеу кезінде жауабын алдын ала болжау, нәтижесін құрама есептің шартына сәйкес түсіндіру; 3.5.1.7 үш амалмен шығарылатын есептерді (шамалар арасындағы тәуелділікке құрылған жай есептердің түрлі комбинациялары) модельдеу және шығару; 3.5.1.8**
айнымалысы бар өрнектер мен теңдеулер түрінде барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді/құрама есептерді санды өрнектер немесе жеке амалдар түрінде моделдеу
5.2 Математикалық тіл
3.5.2.5 деректерді жинақтау, жүйелеу және диаграммалар мен пиктограммалар қолданып салыстыру
Уақыт
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
3.1.3.2** (сек) өлшем бірлігін қолданып өлшеу;
3.1.3.3** шамалар мәндерін уақыт (сек, мин, сағ, тәул, ай, жыл, ғасыр) салыстыру және амалдар орындау; 3.1.3.4** уақыт (сек, мин, сағ, тәул, ай, жыл, ғасыр) бірліктері олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру; 3.1.3.5 әртүрлі сағатпен уақытты анықтау: (сағ, мин, сек)
4) 4-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Менің Отаным –Қазақстан
2. Құндылықтар
Көптаңбалы сандар нумерациясы және олармен амалдар орындау
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
4.1.1.1 көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсіну, натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтау;
4.1.1.2 көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру/сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;
4.1.1.3 көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу;
4.1.1.4 санаудың ірі бірлігі – миллионды құрастыру жүз миллион көлемінде санау, жазу,
салыстыру
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.1.2.2 көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдарды орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолдану;
4.1.2.5 көптаңбалы сандарды ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау, микрокалькулятордың көмегімен есептеулер жүргізу;

4.1.2.8 применять алгоритмы сложения и вычитания многозначных чисел
1.3
Величины и единицы их измерения
4.1.3.1 называть пространственные геометрические фигуры, выбирать меры и инструменты для измерения объема, производить измерения кубиками (1 см3);
4.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: (см3, дм3, м3, га, ар);
4.1.3.3** сравнивать значения величин длины (мм, см, дм, м, км), массы (мг, г, кг, ц, т), объема емкости (л, мм3, см3, дм3, м3), площади (см2, дм2, м2, ар, га), времени (сек, мин, ч, сут, год, век) и выполнять арифметические действия над значениями величин;
4.1.3.4 ** преобразовывать единицы измерения длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), площади (см2, дм2, м2, ар, га), объема (мм3,см3, дм3, м3), времени (сек, мин, ч, сут.) на основе соотношений между ними;
4.1.3.5 определять доли единиц времени (1/60 часа=1 минута, ½ часа=30 мин, 1/7недели =1 день);
4.1.3.6 различать купюры 10 000 тг, 20 000 тг и валюты других государств (рубль, евро, доллар) и производить с ними различные операции
4.3 Последовательности
4.4.3.1 ** определять закономерность
в последовательности чисел до 1 000 000
1В Умножение и деление на однозначное число
1.2
Операции над числами
4.1.2.3 применять свойства сложения и умножения при выполнении вычислений с многозначными числами;
4.1.2.4 классифицировать натуральные числа на основе признаков делимости на 2, 5, 10;
4.1.2.5 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава;
4.1.2.6 выполнять деление с остатком и без остатка на 10, 100, 1000;
4.1.2.7 выполнять устно умножение и деление двух/трехзначных чисел на однозначное число;
4.1.2.10 ** выполнять деление многозначных чисел на однозначное число с остатком
4.1
Множества и операции над ними
4.4.1.1 определять характер отношений между множествами (равные, пересекающиеся и непересекающиеся множества, подмножество)
1С Скорость, время, расстояние
2.1
Числовые и буквенные выражения
4.2.1.8 ** выводить и применять формулы пути при прямолинейном равномерном движении s=v∙t, t=s:v, v=s:t
5.1 Задачи и математическая модель
4.5.1.2 ** использовать при решении задач зависимость между величинами: скорость, время, расстояние
4.1
Множества и операции над ними
4.4.1.3 ** применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач
1D Геометрические фигуры
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
4.3.1.1** распознавать и называть куб, прямоугольный параллелепипед и его элементы (вершины, ребра, грани);
4.3.1.3 составлять и применять формулу нахождения объема прямоугольного параллелепипеда (V=a·b·c);

4.1.2.8 көптаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
4.1.3.1 кеңістік геометриялық фигураларды атау, көлемді өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдау, текшелермен (1 см3)
өлшеу;
4.1.3.2** (см3, дм3, м3, га, ар) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу;
4.1.3.3** шамалар мәндері ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса
(г, кг, ц, т)/көлем (сыйымдылық)
(л, мм3, см3, дм3, м3)/аудан (мм2, см2, дм2, м2, га, а) бірліктерін салыстыру;
4.1.3.4** ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (мг, г, кг, ц, т)/аудан (мм2, см2, дм2, м2, га, а)/ көлем (мм3 , см3, дм3, м3)/уақыт (сек, мин, сағ, тәул) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп
түрлендіру;
4.1.3.5 уақыт өлшем бірлігінің үлесін табу (1/60 сағ═1 мин, 1/2 сағ═30 мин,
1/7 апта═1 күн);
4.1.3.6 10 000 тг, 20 000 тг купюраларды және түрлі
мемлекеттің валюталарын (рубль, евро, доллар) ажырату және түрлі төлем жасау
4.3 Тізбектер
4.4.3.1** 1 000 000-ға дейінгі сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау
Біртаңбалы санға көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.1.2.3 көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдану;
4.1.2.4 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерге сүйеніп, натурал сандарды топтастыру;
4.1.2.5 көптаңбалы сандарды ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау, микрокалькулятордың көмегімен есептеулер жүргізу;
4.1.2.6 10, 100, 1000 сандарына қалдықсыз және қалдықпен бөлу;
4.1.2.7 екітаңбалы/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға
ауызша көбейту мен бөлуді
орындау;
4.1.2.10** көптаңбалы сандарды біртаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.4.1.1 жиындар арасындағы қатынастың (тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиындар, ішкі жиын) сипатын анықтай білу
Жылдамдық, уақыт, арақашықтық
2.1 Санды және әріпті өрнектер
4.2.1.8** бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және қолдану
s=v∙t, t=s: v, v=s:t
5.1 Есептер және математикалық модель
4.5.1.2** есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.4.1.3** есептерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
1D
Геометриялық фигуралар
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
4.3.1.1** текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (төбелері, қабырғалары, қырлары) тану және атау;
4.3.1.3 тікбұрышты параллепипед көлемінің формуласын (V=a∙b∙c) қорыту, шығару, қолдану;

4.3.1.4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире
5.2 Математический язык
4.5.2.3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита куб, прямоугольный параллелепипед и читать их по обозначению
5.1 Задачи и математическая модель
4.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: высота, ширина, длина, объем
2 четверть
3. Культур
ное наследие
4.
Мир профес сий
Умножение и деление
1.2
Операции над числами
4.1.2.9 применять правила умножения числа на сумму, умножения и деления числа на произведение;
4.1.2.12** применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на однозначное число;
4.1.2.10** выполнять деление многозначных чисел на двузначное число с остатком;
4.1.2.11** применять алгоритмы умножения и деления на двузначное число;
4.1.2.12** применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на двузначное число;
4.1.2.10** выполнять деление многозначных чисел на трехзначное число с остатком;
4.1.2.11** применять алгоритмы умножения и деления на трехзначное число;
4.1.2.12** применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на трехзначное число;
4.1.2.13 применять алгоритмы деления многозначных чисел на двух/трехзначное число, когда в записи частного есть нули и алгоритмы обратного действия умножения
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.2.1.8** выводить и применять формулу деления числа с остатком a=b∙c+r
Решение задач
5.1
Задачи и математическая модель
4.5.1.2 ** использовать зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа при решении задач;
4.5.1.4 анализировать и решать задачи на: зависимость между величинами/ пропорциональное деление /нахождение неизвестного по двум разностям;
4.5.1.9 ** решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на встречное движение, движение в противоположных направлениях
3 четверть
5. Природ ные явления
6. Охрана окружа ющей среды
Решение задач на движение, урожайность
5.1
Задачи и математическая модель
4.5.1.1 моделировать задачу в виде чертежа, алгоритма, круговой диаграммы, графика;
4.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа/урожайность, плошадь, масса урожая/скорость, время, расстояние;
4.5.1.9** решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на движение вдогонку и с отставанием
4.2 Высказывания
4.4.2.1 составлять высказывания с математическим содержанием и определять их истинность и ложность;

4.3.1.4 суретте бейнеленген құрама фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың ауданын анықтау
5.2 Математикалық тіл
4.5.2.3 текшені, тікбұрышты параллелепипедті латын
алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
5.1 Есептер және математикалық модель
4.5.1.2** есептерді шығару процесінде биіктік, ені, ұзындығы, көлемі ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану
2-тоқсан
3.Мәдени мұра
4.Мамандық
тар әлемі
Көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.1.2.9 санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін қолдану;
4.1.2.12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4.1.2.10** көптаңбалы сандарды екітаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау;
4.1.2.11** екітаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану;
4.1.2.12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды екітаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4.1.2.10** көптаңбалы сандарды үштаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау;
4.1.2.11** үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану;
4.1.2.12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4.1.2.13 бөлінді мәнінде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы санды екітаңбалы/үштаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
4.2.1.8** қалдықпен бөлу формуласын (a=b·c+r) шығарып алу және қолдану
Есеп шығару
5.1 Есептер және математикалық модель
4.5.1.2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану;
4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге/ белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару;
4.5.1.9** кездесу қозғалысына, қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен
шешу
3-тоқсан
5.Табиғат құбылыстары.
6.Қоршаған ортаны қорғау
Қозғалысқа, өнімділікке берілген есептер
5.1 Есептер және математикалық модель
4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу;
4.5.1.2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдалану;
4.5.1.9** артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу
4.2 Пікірлер
4.4.2.1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау;

4.4.2.2 решать логические задачи на развитие пространственного мышления
4.4 Комбинации предметов
4.4.4.1 решать комбинаторные задачи методом перебора
3.3
Координаты точек и направление движения
4.3.3.1 составлять схемы движения объектов, используя начало и направления движения, выполнять соответствующие расчеты;
4.3.3.2 определять исходную позицию и направление движения объектов (навстречу друг другу, в противоположных направлениях)
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.2.1.8** выводить и применять формулы движения вдогонку и с отставанием
5.2 Математический язык
4.5.2.5 интерпретировать информацию, сравнивать и обобщать данные, строить графики движения, составлять чертеж
к задачам на движение
Дроби и проценты. Задачи
1.1
Натуральные числа и число 0. Дроби
4.1.1.5 понимать, что процент – сотая часть целого;
4.1.1.6 различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа;
4.2.1.5 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми числителями или с одинаковыми знаменателями, сравнивать на числовом луче
4.3 Последовательности
4.4.3.1** определять закономерность
в последовательности чисел, выраженных обыкновенными дробями с одинаковыми знаменателями или с одинаковыми числителями
1.2
Операции над числами
4.1.2.1 понимать сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями как сложение и вычитание соответствующих числителей, а знаменатель оставить без изменения;
4.1.2.14 преобразовывать смешанное число в неправильную дробь и неправильную дробь в смешанное число;
4.1.2.15 применять алгоритмы сложения и вычитания дробей с одинаковыми знаменателями
2.1
Числовые и буквенные выражения
4.2.1.4 выполнять сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями;
4.2.1.5 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми числителями или с одинаковыми знаменателями, сравнивать на числовом луче;
4.2.1.6 сравнивать значения выражений содержащих обыкновенные дроби
с одинаковыми знаменателями
5.1 Задачи и математическая модель
4.5.1.3 анализировать и решать задачи: на нахождение части от целого, составлять и решать обратные задачи
5.2 Математический язык
4.5.2.1 использовать части плоской фигуры и числовой луч для иллюстрации образования, сравнения, сложения и вычитания обыкновенных дробей;
4.5.2.4** использовать для обозначения процента символ % (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75%, 100 %)
3С Окружность, круг
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
4.3.2.2** строить окружность и круг по радиусу
4 четверть
7.Путе шествие в космос
8. Путе шествие в будущее
4А Уравнения и неравенства, выражения
2.2
Равенства и неравенства. Уравнения

4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару
4.4 Заттардың комбинациялары
4.4.4.1 "таңдап алу" әдісімен комбинаторлық есептерді шығару
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу;
4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4.2.1.8** қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану
5.2 Математикалық тіл
4.5.2.5 ақпаратты түсіндіру, салыстыру және мәліметтерді жиынтықтау, қозғалыс графиктерін құру, қозғалысқа арналған есептерге сызба құрастыру
Бөлшектер және пайыз
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
4.1.1.5 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну;
4.1.1.6 бөлімдері немесе алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстыру/ сан сәулесінде салыстыру, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату
4.2.1.5 алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру
4.3 Тізбектер
4.4.3.1** алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.1.2.1 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту үшін, бөлімдерін өзгертпей қалдырып, сәйкес алымдарын қосу және азайту деп түсіну;
4.1.2.14 аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру;
4.1.2.15 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
4.2.1.4 бөлімдері бірдей жай бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындау;
4.2.1.5 алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру;
4.2.1.6 бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстыру
5.1 Есептержәне математикалық модель
4.5.1.3 бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру, шығару
5.2 Математикалық тіл
4.5.2.1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану;
4.5.2.4** (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75% , 100 %) пайызды % символымен белгілеуді қолдану
3С Шеңбер, дөңгелек
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу
4-тоқсан
7. Ғарышқа саяхат
8. Болашаққа саяхат
Теңдеу, теңсіздік, өрнектер
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеулер

4.2.2.1 находить множество решений двойных неравенств;
4.2.2.2 решать уравнения вида
39+490:k=46, 230·а+40=1000:2
2.1
Числовые и буквенные выражения
4.2.1.1 преобразовывать числовые
и буквенные выражения;
4.2.1.2 находить значение выражения
с несколькими переменными при заданных значениях переменных;
4.2.1.3 составлять выражения с переменной и использовать их для решения задач;
4.2.1.6 сравнивать значения выражений, содержащих обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателями;
4.2.1.7 определять порядок действий
и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех арифметических действий
4.1 Множества и операции над ними
4.4.1.3** применять переместительное
и сочетательное свойства объединения
и пересечения множеств при решении уравнений и неравенств
4В Задачи
1.2 Операции над числами
4.1.2.5** выполнять вычисления с помощью микрокалькулятора
5.1
Задачи и математическая модель
4.5.1.4** анализировать и решать задачи: на зависимость между величинами/на пропорциональное деление;
4.5.1.5 анализировать и решать задачи на нахождение длины ребра и объема прямоугольного параллелепипеда;
4.5.1.6 составлять, сравнивать, решать составные задачи разных видов;
4.5.1.7 моделировать и решать задачи в 3-4 действия разными способами и определять наиболее рациональный;
4.5.1.8** моделировать решение составных задач на все действия в виде числового выражения и уравнения
4С Треуголь ники. Симметрия
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
4.3.1.1** распознавать и называть прямоугольный треугольник;
4.3.1.2 классифицировать треугольники;
4.3.1.4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире;
4.3.1.5 дополнять построение плоских фигур относительно оси симметрии на точечной бумаге, находить величину угла;
4.3.2.1 чертить перпендикулярные прямые, симметричные и несимметричные плоские фигуры на точечной бумаге;
4.3.2.2** строить угол по заданной градусной мере, прямоугольный треугольник по двум сторонам, прилегающим к прямому углу, перпендикуляр к прямой с помощью угольника;
4.3.2.3 распознавать развертки пространственных геометрических фигур (пирамида, цилиндр, конус), соотносить фигуры с их развертками и собирать ее модель;
4.3.2.4 различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
4.1
Множества и операции над ними
4.4.1.2 демонстрировать пересечение прямых линий, геометрических фигур, выделять области пересечения и объединения
4.3 Последовательности
4.4.3.2 составлять последовательность чисел, группы чисел, выбрав самостоятельно закономерность или правило

4.2.2.1 қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу;
4.2.2.2 39+490:k=46,
230·а+40=1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу
2.1 Санды және әріпті өрнектер
4.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді түрлендіру;
4.2.1.2 әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табу;
4.2.1.3 айнымалысы бар өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану;
4.2.1.6 бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстыру;
4.2.1.7 төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.4.1.3** теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
Есептер
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.1.2.5** микрокалькулятордың көмегімен есептеулер жүргізу
5.1 Есептер және математикалық модель
4.5.1.4** шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге табуға берілген есептерді талдау және шығару;
4.5.1.5 тікбұрышты параллелепипедтің (кубтың) көлемі мен қырының ұзындығын табуға берілген есептерді талдау және шығару;
4.5.1.6 әр түрлі құрама есептерді құрастыру, салыстыру, шығару;
4.5.1.7 үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау;
4.5.1.8** барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу
ҮшбұрыштарСимметрия
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
4.3.1.1** тікбұрышты үшбұрышты тану және атау;
4.3.1.2 үшбұрыштардың классификациясы;
4.3.1.4 суретте бейнеленген құрама фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың ауданын анықтау;
4.3.1.5 жазық фигураларды осіне қатысты симметриялы болатын фигуралармен нүктелі қағазда толықтыру, бұрыштың шамасын табу;
4.3.2.1 нүктелі қағазда перпендикуляр түзулер, симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды сызу;
4.3.2.2** градустық өлшемі бойынша бұрыш, тік бұрышқа тиісті екі қабырғасы бойынша тікбұрышты үшбұрыш, тікбұрышты сызғыштың көмегімен түзуге перпендикуляр түзу сызу;
4.3.2.3 кеңістік геометриялық фигуралардың (пирамида, цилиндр, конус) жазбасын ажырату, фигураларды олардың жазбасымен сәйкестендіру және олардың моделін құрастыру;
4.3.2.4 симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды бір бірінен ажырату және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.4.1.2 түзу сызықтардың, геометриялық фигуралардың қиылысуын көрсету, қиылысу және бірігу аймақтарын белгілеу
4.3 Тізбектер
4.4.3.2 заңдылықты немесе ережені өзі таңдап, сандар, сандар тобы тізбектерін құру

5.2 Математический язык
4.5.2.4 использовать для обозначения: процента символ % (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75%, 100 %) / градусной меры угла символ 0
Примечание: цели обучения со знаком ** реализуется частично.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 27 предусмотрено в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 27 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования
Сноска. Приложение 27 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Цифровая грамотность" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью изучения предмета "Цифровая грамотность" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками по вопросам устройства компьютера, представления и обработки информации, работы в сети Интернет, вычислительного мышления, робототехники для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи программы:
1) предоставить обучающимся первоначальные сведения о компьютере, современных цифровых устройствах и их роли в жизни общества;
2) формировать у обучающихся навыки вычислительного мышления, сборки и программирования роботов, поиска, сбора, обработки, хранения и передачи информации в различных формах с использованием информационно-коммуникационных технологий;
3) способствовать формированию навыков обучающихся представлять свои идеи, используя различные прикладные программы;
4) способствовать использованию информационно-коммуникационных технологий для общения, обмена информацией и сотрудничества;
5) прививать обучающимся правила безопасной работы с компьютером и уважение авторских прав.
4. Отличительной особенностью учебной программы является ее направленность на формирование не только предметных знаний и умений, но и навыков широкого спектра: функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, проведение исследовательских работ, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений.

5.2 Математикалық тіл
4.5.2.4 (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75%, 100 %) пайызды % символымен/ бұрыштың градустық өлшемін 0 символымен, белгілеуді қолдану
Ескерту:
оқу бағдарламасындағы ** белгіленген оқу мақсатының бөлігін жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
27-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Цифрлық сауаттылық" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Цифрлық сауаттылық" пәнін оқыту мақсаты – білім алушылардың оқу мен күнделікті өмірде есептей білу дағдылары, робототехника, базалық білім, заманауи ақпараттық технологиялармен жұмыс жасаудағы білік және дағдыларды тиімді қолдануын қамтамасыз ету.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушыларға компьютер туралы, қазіргі заманғы цифрлық құрылғылар және олардың қоғамдағы рөлі туралы бастапқы ақпараттар беру;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, білім алушылардың есептей білу, роботтарды жинау және программалау, іздеу, жинақтау, өңдеу, ақпараттарды сақтау және тарату дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушылардың әртүрлі қолданбалы программаларды қолдану арқылы өз идеяларын ұсыну дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
4) байланыс, ақпарат алмасу және ынтымақтастық үшін ақпараттық- коммуникациялық технологияларды пайдалануын ынталандыру;
5) білім алушыларды компьютермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері мен авторлық құқықтарды құрметтеуді үйрету.
4. Оқу бағдарламасының ерекшелігіне оның пән бойынша білім мен білігінің қалыптасуына бағдарлануы ғана емес, сонымен қатар, білімді функционалдық және шығармашылық жағынан қолдану, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, ақпараттық және коммуникациялық технологияларды, әртүрлі коммуникациялық әдістерді пайдалану, топта және жеке жұмыс істей білу, проблемаларды шешу және шешім қабылдау сияқты кең ауқымды дағдылар жатады.

5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами ученика, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Цифровая грамотность" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Цифровая грамотность"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Цифровая грамотность" составляет:
1) в 1 классе -1 час в неделю со ІІ полугодия, 18 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 1 час в неделю, 34 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Требованием для преподавания предмета "Цифровая грамотность" является доступ к компьютерным системам. Список оборудования, необходимый для эффективного проведения занятий по предмету "Цифровая грамотность" включает:
персональные компьютеры, укомплектованные гарнитурой (наушниками с микрофоном);
высококачественная сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникации учителей и обучающихся с широкополосным доступом к сети Интернет;
периферийные устройства: принтер, сканер, копировальная техника, интерактивный проектор/интерактивная доска;
наборы для робототехники.
8. Базовое содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) информационный этикет;
2) мой первый рисунок
3) алгоритмы в нашей жизни
4) программирование
5) компьютер;
6) представление и обработка информации
7) работа в сети Интернет
8) вычислительное мышление
9) робототехника
9. Раздел "Компьютер" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) безопасность.
10. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
11. Раздел "Работа в сети Интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией.
12. Раздел "Вычислительное мышление" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы;
2) программирование.
13. Раздел "Робототехника" включает следующие подразделы:
1) общая робототехника;
2) движение робота;
3) датчики и моторы.

5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең спектрлі дағдылардың табиғи үйлесімде дамуы - білім алушылардың бойында: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты базалық құндылықтарды қалыптастырудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың мінез-құлқына және күнделікті іс-әрекеттеріне ынталандырушы болуға арналған оның тұрақты тұлғалық бағдары болуы тиіс.
2-тарау. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру , 1 - параграф. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің мазмұны
6. "Цифрлық сауаттылық" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта ІІ жартыжылдықтан бастап аптасына 1 сағат, оқу жылында 18 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Цифрлық сауаттылық" пәнін оқытудағы негізгі талап - компьютерлік жүйелерге қолжетімділік. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнін тиімді өткізуге арналған қажетті жабдықтардың тізімі:
гарнитурамен жабдықталған дербес компьютерлер (микрофоны бар құлаққаптар);
интернетке кең жолақты қосылуымен мұғалімдер мен білім алушылар арасындағы байланыс және құралдарын деректермен алмасуды қамтамасыз ететін жоғары сапалы ашық қатынас желісі;
перифериялық құрылғылар: принтер, сканер, көшіру техникасы, интерактивті проектор/интерактивті тақта;
робототехникаға арналған жиынтықтар.
8. Пәннің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) ақпараттық этикет
2) менің алғашқы суретім
3) біздің өміріміздегі алгоритм
4) бағдарламалар
5) компьютер;
6) ақпаратты ұсыну және өңдеу;
7) интернет желісінде жұмыс істеу;
8) есептей білу;
9) робототехника.
9. "Компьютер" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) программалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік.
10. "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі келесі бөлімдерден тұрады:
1) мәтіндер;
2) графика;
3) презентациялар;
4) мультимедия.
11. "Интернеттегі жұмыс" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпаратпен алмасу.
12. "Есептей білу" бөлімі төмендегі бөлімдерді қамтиды:
1) алгоритмдер;
2) программалау.
13. "Робототехника" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) жалпы робототехника;
2) роботтың қозғалысы;
3) датчиктер мен қозғалтқыштар.

14. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 1 класса:
1) "Информационный этикет: Сохраняем свое здоровье; Информация вокруг нас; Информация и компьютер; Безопасность при работе в сети Интернет.
2) "Мой первый рисунок": Фигуры; Действия с фигурами.
3) "Алгоритмы в нашей жизни": Алгоритмы в нашей жизни.
4) "Программирование": Знакомство с Scratch; Моя первая программа.
15. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 2 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники).
Программное обеспечение: понятие файла и папки, создание, копирование, перемещение и удаление файлов и папок, использование команд контекстного меню.
Безопасность: правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
2) "Представление и обработка информации".
Тексты: набор предложений в текстовом редакторе и игровой среде.
Графика: редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование и отражение фрагмента рисунка.
Мультимедиа: запись и воспроизведение звука, редактирование звуковых файлов;
3) "Работа в сети Интернет": использование браузера для поиска информации на заданную тему, обмен данными между приложениями;
4) "Вычислительное мышление": алгоритмы, алгоритм ветвления, словесная форма записи алгоритма.
Программирование: создание собственного персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования, организация управления спрайтом с клавиатуры, организация текстового диалога между персонажами; редактирование звуковых файлов в игровой среде;
5) "Робототехника": сборка базовой модели образовательного робота, загрузка и запуск программы для робота, движение робота с заданной скоростью, на заданное количество оборотов колеса, вперед, назад, поворот робота на заданный угол (90, 180 градусов). организация движения робота по заданному в словесной форме алгоритму, использование датчика касания, загрузка аудиофайла для робота, использование звука при разработке программы для робота, представление созданного робота аудитории.
16. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 3 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором. Программное обеспечение: "горячие" клавиши в прикладных программах. Безопасность: основные правила личной безопасности при работе в сети Интернет;

14. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Ақпараттық этикет": Өз денсаулығымызды сақтаймыз; Біздің айналамыздағы ақпарат; Ақпарат және компьютер; Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік.
2) "Менің алғашқы суретім": Фигуралар; Фигуралармен орындалатын іс-әрекет.
3) "Біздің өміріміздегі алгоритмдер": Біздің өміріміздегі алгоритм.
4) "Бағдарламалау": Scratch бағдарламасымен танысу; Менің алғашқы бағдарламам.
15. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: енгізу құрылғылары (тінтуір, пернетақта, микрофон) және шығару құрылғылары (монитор, принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап);
Бағдарламалық қамтамасыз ету: файлдар және бумалар туралы түсінік, файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою, контекстік мәзір командаларын пайдалану;
Қауіпсіздік: цифрлық құрылғылармен жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік ережелері;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу":
Мәтіндер: мәтіндік редактордағы және ойын ортасындағы сөйлемдер жиынтығы;
Графика: суретті өңдеу; қию, бұру және суреттің өлшемін өзгерту, суреттің үзіндісін көшіру және бейнелеу;
Мультимедиа: дыбысты жазу және ойнату, дыбыстық файлдарды өңдеу;
3) "Интернет желісінде жұмыс істеу": браузер арқылы берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу, қосымшалар арасында мәліметтер алмасу;
4) "Есептік ойлау": алгоритмдер, тармақталу алгоритмі, алгоритмнің сөз түрінде ұсынылуы.
Бағдарламалау: ойын бағдарламалау ортасының кіріктірілген графикалық редакторында өзінің кейіпкерін жасау, пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру, кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалогты ұйымдастыру; ойын ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу;
5) "Робототехника": оқу роботының негізгі моделін құрастыру, роботқа арналған бағдарламаны жүктеу және іске қосу, роботты берілген жылдамдықта, берілген дөңгелек айнымалының саны бойынша алға, артқа жылжыту, роботты берілген бұрышқа (90,180 градус) айналдыру, роботтың вербалды түрде көрсетілген алгаритм бойынша қозғалысын ұйымдастыру, сенсорлық сенсорды пайдалану, роботқа арналған аудио файлды жүктеу, роботқа арналған бағдарлама жасау кезінде дыбысты пайдалану, жасалған роботты аудиторияға ұсыну.
16. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютердің құрылғылары: енгізу және шығару құрылғылары; программалық қамтамасыз ету: компьютерлік программалардың қызметі (сілтеуіш, суреттерді көруге арналған программалар), программа менюі, меню командаларын қолдану, файлдар мен бумалар, компьютерде файлдарды ашу және сақтау; қауіпсіздік техникасы: қауіпсіздік техникасының ережелері;

2) "Представление и обработка информации".
Тексты: правила набора текста, маркированные и нумерованные списки, редактирование текста, форматирование шрифта и абзаца (начертание, цвет, выравнивание), вырезание, копирование, вставка выделенного текста в документ, вставка изображение в текст и настройка обтекания.
Презентации: конструктор презентаций, меню программы, открытие и сохранение презентаций, размещение текста и изображений на слайде, переходы между слайдами, дизайн презентации.
Графика: программа для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
3) "Работа в сети Интернет": поиск информации: поиск фрагмента текста в документе. Обмен информацией: способы обмена информацией в сети, использование мессенджеров для совместной работы над проектом;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: цикл, система команд исполнителя при реализации циклического алгоритма.
Программирование: реализация циклического алгоритма при создании игры в игровой среде программирования, разработка игры по готовому сценарию, работа с несколькими сценами и персонажами в игровой среде программирования;
5) "Робототехника": настройка скорости и количества оборотов среднего мотора, использование цикла для организации движения робота;
17. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 4 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, влияние научно-технического прогресса на устаревание компьютерной и мобильной техники.
Безопасность: критерий надежного пароля;
2) "Представление и обработка информации":
Тексты: таблицы в тексте.
Презентации: макет слайда, анимация объектов; вставка видео и звука.
Мультимедиа: создание видеоролика;
3) "Работа в сети Интернет".
Поиск информации: поиск файлов и папок на компьютере.
Обмен информацией: настройки браузера (закладки, история и загрузки).
Электронная почта: прием и отправка сообщений, сообщения с прикрепленными файлами;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: вложенные циклы, логические операторы, операторы сравнения.
Программирование: переменные в игровой среде программирования, разработка игры по собственному сценарию;
5) "Робототехника": датчик цвета; датчик ультразвука;
Параграф 2. Система целей обучения
18. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 2.1.2.1: "2" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.

2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету": мәтіндер: мәтіндік редактордың қызметі, программа менюі, мәтінді теру және өңдеу, символдар мен абзацтарды пішімдеу, мәтінмен болатын операциялар, символдарды қосу; графика: графикалық редактордың қызметі, суреттерді ашу және сақтау, редактор құралдарын қолдана отырып, сурет салу, түстер палитрасы, суреттерді өңдеу, суретті кесу, айналдыру және өлшемін өзгерту, сурет бөліктерінің көшірмесін жасау; презентация: презентация құру программаларының қызметі, программа менюі, презентацияларды ашу және сақтау, слайдта мәтін мен суреттерді орналастыру, слайд арасында ауысу, презентация дизайны, дыбысты қосу; мультимедиа: дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғылары, дыбыс редакторының қызметі, дыбысты жазу, дыбыстарды өңдеу және ойнату, дыбыстық эффектілерді қолдану;
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпаратты іздеу: құжаттағы мәтіннің фрагментін іздеу; ақпарат алмасу: желіде ақпарат алмасу тәсілдері, жобамен бірлесіп жұмыс істеу үшін мессенджерлерді пайдалану;
4) "Есептей білу":
Алгоритмдер: цикл, циклдік алгоритмді жүзеге асырудағы Орындаушының командалық жүйесі.
Бағдарламалау: ойын бағдарламалау ортасында ойын құру кезінде циклдік алгоритмді енгізу, дайын сценарий бойынша ойын жасау, ойын бағдарламалау ортасында бірнеше көріністермен және кейіпкерлермен жұмыс істеу;
5) "Робототехника": орташа мотордың жылдамдығы мен айналу санын баптау, роботтың қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану.
17. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары, ғылыми-техникалық прогрестің компьютерлік және мобильді техниканың ескіруіне әсері.
Қауіпсіздік: сенімді құпиясөз критерийі;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу":
Мәтіндер: мәтіндегі кестелер.
Презентациялар: слайдтың орналасуы, нысандардың анимациясы; бейне және дыбысты енгізу.
Мультимедиа: бейнеролик жасау;
3) "Интернет желісіндегі жұмыс":
Ақпаратты іздеу: компьютердегі файлдар мен қалталарды іздеу.
Ақпарат алмасу: браузер параметрлері (бетбелгілер, тарих және жүктеулер).
Электрондық пошта: хабарламаларды, тіркелген файлдармен хабарламаларды қабылдау және жіберу;
4) "Есептей білу": Алгоритмдер: кірістірілген циклдар, логикалық операторлар, салыстыру операторлары.
Бағдарламалау: ойын бағдарламалау ортасындағы айнымалылар, ойынды өз сценарийі бойынша дамыту;
5) "Робототехника": түс сенсоры; ультрадыбыстық сенсор.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
18. Оқу мақсаттары бағдарламада кодпен берілген. Кодта бірінші нөмір сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 2.1.2.1 кодында: "2" – сынып, "1.2" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының нөмірленуі.

19. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) "Информационный этикет:
Обучающиеся должны:
Подраздел
1 класс
Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
Информация и компьютер
1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет
2) "Мой первый рисунок":
Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании
Действия с фигурами
1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: Копировать, Вырезать, Вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент Повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
3) "Алгоритмы в нашей жизни":
Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2 определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3 приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
4)"Программирование":
Знакомство с Scratch
1.4.1.1. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2. выбирать фон из библиотеки для сцены
Моя первая программа
1.4.2.1. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч))по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2-4 класс
1) компьютер:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Устройства компьютера
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода звуковой информации
3.1.1.1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатур, управления курсором
4.1.1.1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
2. Программное обеспечение
2.1.2.1 объяснять назначение файла, папки и ярлыка 2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
3.1.2.1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
3. Безопасность
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
2.1.3.2 следовать правилам нетикета при работе в сети Интернет

19. Оқыту мақсаты жүйесі әр сыныпқа бөлім бойынша берілген:
1) Ақпараттық әдеп
Білім алушы міндетті:
Бөлімше
1-сынып
1. Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.1.1 Компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау. 1.1.1.2 Компьютердің қолданылуына қарай негізгі құрылғыларын атау.
2. Біздің айналамыздағы ақпарат
1.1.2.1 Қабылдау тәсілдерін қолданып ақпарат түрлерін анықтау.
3. Ақпарат және компьютер
1.1.3.1 Ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату. 1.1.3.2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
4. Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.1.4.1 Интернет желісін өмірде қолдану мысалдарын келтіру. 1.1.4.2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау; 1.1.4.3 Интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау.
2) Менің алғашқы суретім
Бөлімше
1-сынып
Фигуралар
1.2.1.1 Стандартты фигураларды қолданып салу. 1.2.1.2 Түстер палитрасындағы негізгі түсті өзгертіп кескін салу. 1.2.1.3 Палитрада фон түсін тандап кескін салу. 1.2.1.4 Контурын өзгерту арқылы фигураны салу. 1.2.1.5Фигура түсін құйып бояу арқылы өзгертіп салу.
Фигуралармен орындалатын іс-әрекет
1.2.2.1 Форма мен параметрді қолданып кескін бөлігін ерекшелеу. 1.2.2.2 Көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолданып кескін салу. 1.2.2.3 Бұру немесе айналдыру құралдарын қолданып кескін салу. 1.2.2.4 Түспен толтыру құралын қолданып кескін салу.
3) Біздің өміріміздегі алгоритм
Біздің өміріміздегі алгоритм
1.3.1.1 Алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру.
1.3.1.2 Орындаушы және оның командалар жүйесін анықтап алгоритм құру.
1.3.1.3 Алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру.
4) Бағдарламалау
Scratch пен танысу
1.4.1.1 Кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау.
1.4.1.2 Кітапханадан Сахна фонын таңдау.
Менің алғашқы бағдарламам
1.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында дайын сценариді алгоритм бойынша іске асыру.
1.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритімді өңдеу.
1.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында жобаны құру, сақтау және ашу.
2-4 сынып
1) Компьютер
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.Компьютердің құрылғылары
2.1.1.1 енгізу шығару құрылғыларын ажырата білу;
3.1.1.1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану;
4.1.1.1компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
2.Программалық қамтамасыз ету
2.1.2.1 Файлдың, буманың және таңбашаның мақсатын түсіндіру;
2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
3.1.2.1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді пайдалану;
3.Қауіпсіздік
2.1.3.1. цифрлық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік шараларын сақтау
2.1.3.2. интернетте жұмыс істегенде нетикет ережелерін сақтау

3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет
4.1.3.1. выделять критерии надежного пароля
4. Техника безопасности
2) представление и обработка информации:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Тексты
2.2.1.1 редактировать текст в блоках игровой среды программирования (Scratch (скретч))
2.2.1.2 использовать текстовый редактор для записи своих идей
3.2.1.1. создавать маркированные, нумерованные списки;
3.2.1.2. соблюдать правила набора текста;
3.2.1.3. редактировать текст;
3.2.1.4. форматировать шрифт и абзац;
3.2.1.5. вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
4.2.1.1 создавать простые таблицы в тексте
2. Графика
2.2.2.1 копировать и отражать фигуру персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта
2.2.2.2 редактировать фигуру персонажа (обрезка, поворот, изменение размера) во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта
3.2.2.1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
3. Презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
4. Мультимедиа
2.2.4.1 знать наименование клавиш и использует их;
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2.2.4.3 загружать аудиофайл для робота;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота
4.2.4.1 создавать видеоролики;
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
3) работа в сети Интернет:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Поиск информации
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документ)
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере)
2. Обмен информацией
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
3.3.2.1. использовать мессенджеры для совместной работы над проектом; 3.3.2.2. объяснять способы обмена информацией в сети
4.3.2.1. использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки); 4.3.2.2. получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
3. Безопасность в сети Интернет
4) вычислительное мышление:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Алгоритмы

3.1.3.1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру;
4.1.3.1. сенімді пароль критерийлерін айқындау;
4. Қауіпсіздік ережесі
2) Ақпаратты ұсыну және өңдеу
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Мәтіндер
2.2.1.1. Ойын бағдарламау ортасының блоктарындағы мәтінді өңдеу (Scratch (скретч))
2.2.1.2. Өз идеяларын жазу үшін мәтіндік редакторды пайдалану;
3.2.1.1. таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау; 3.2.1.2. мәтінді теру ережесін сақтау; 3.2.1.3. мәтінді өңдеу; 3.2.1.4. шрифт пен абзацты пішімдеу; 3.2.1.5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу;
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
2 Графика
2.2.2.1 жобаға арналған ойын бағдарламалау ортасының (Scratch (скретч)) кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер фигурасын көшіру және көрсету;
2.2.2.2 жобаға арналған ойын бағдарламалау ортасының (Scratch (скретч)) кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер фигурасын өңдеу (қию, бұру, өлшемін өзгерту)
3.2.2.1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программаларын қолдану;
3. Презентациялар
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым көрсетілімдерді жасау; 3.2.3.2 слайдтар арасындағы ауысуды қолдану; 3.2.3.3 презентацияларды безендіру үшін дайын дизайнды қолдану;
4.2.3.1 слайд үшін макет таңдау; 4.2.3.2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру; 4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені енгізу;
4. Мультимедиа
2.2.4.1 негізгі пернелердің атауын білу, қолдану
2.2.4.2. ойынның бағдарламалау ортасында скретчтің библиотекасындағы дыбыстарды қолдану (Scratch (скретч));
2.2.4.3 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.2.4.4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
4.2.4.1 бейнеклиптерді жасау; 4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
3) Интернет желісінде жұмыс істеу
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Ақпараттар іздеу
2.3.1.1 берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу үшін браузерді қолдану;
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
4.3.1.1 түйінді сөздер бойынша ақпаратты іздеу үшін браузерді пайдалану; 4.3.1.2 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен қалталар)
2. Ақпарат алмасу
2.3.2.1 қосымшалар арасында деректермен алмасу;
3.3.2.1. жоба бойынша бірлесіп жұмыс істеуге арнлаған мессенджерлерді пайдалану; 3.3.2.2. желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
4.3.2.1. электрондық поштаның мүмкіндіктерін түсіндіру 4.3.2.2. шолғыш параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, тарихты және жүктеулерді қарау);
3. Интернет желісінде қауіпсіздік
4) Есептей білу
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Алгоритмдер

2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию
2.4.1.2 реализовать алгоритм ветвления, заданный в словесной форме в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.4.1.3 составлять алгоритм решения поставленной задачи
3.4.1.1. строить алгоритмы, использующие повторение (цикл);
3.4.1.2 реализовывать циклический алгоритм
4.4.1.1. реализовать вложенный цикл; 4.4.1.2. использовать логические операторы; 4.4.1.3. использовать операторы сравнения
2. Программирование
2.4.2.1. создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта; 2.4.2.2. организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2.4.2.3. организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
3.4.2.1. разрабатывать игру по готовому сценарию; 3.4.2.2. работать с несколькими сценами в игровой среде программирования; 3.4.2.3. работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
4.4.2.1 использовать переменные; 4.4.2.2. создавать игру по собственному сценарию
3.4.2.4. реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
5) Робототехника
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Общая робототехника
2.5.1.1 объяснять понятие Робот
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории
2. Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
2.5.2.3 загружать и запускать программу для робота
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса
2.5.2.5 организовать разворот, поворот робота направо и налево
3.5.2.1. использовать цикл для организации движения робота
3. Датчики и моторы
2.5.3.1 использовать датчик касания
3.5.3.1. настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
4.5.3.1. использовать датчик цвета; 4.5.3.2. использовать датчик ультразвука

2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу;
2.4.1.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) ауызша түрде берілген тармақтау алгоритмін іске асыру;
2.4.1.3 мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
3.4.1.1 берілген сценарий бойынша бағдарламалаудың ойын ортасында (Scratch (скретч)) қайталау алгоритмін әзірлеу; 3.4.1.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч))ауызша түрде берілген қайталау алгоритмін іске асыру;
4.1 ойын бағдарламалау ортасында кірістірілген циклды жүзеге асыру (Scratch (скретч)) 4.4.1.2 логикалық операторларды ойын бағдарламалау ортасында қолдану (Scratch (скретч)); 4.4.1.3 ойын бағдарламалау ортасында салыстыру операторларын қолдану (Scratch (скретч))
2. Бағдарламалау Scratch-пен танысу
2.4.2.1 жоба үшін бағдарламалаудың ойын ортасының (Scratch (скретч)) ендірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау;
2.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч))пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
2.4.2.3 ойын бағдарламалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру (Scratch (скретч))
3.4.2.1. дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу 3.4.2.2. программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу 3.4.2.3. бағдарламалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу 3.4.2.4. программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру
4.4.2.1 ойын программалау ортасында айнымалыларды қолдану (Scratch (скретч)); 4.2 ойынды өз сценарийі бойынша жасау;
Менің алғашқы бағдарламам
3.4.2.1 ойын бағдарламалау ортасында бірнеше таңбаларды жасау (Scratch (скретч)); 3.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында ойын құру кезінде циклдік алгоритмді іске асыру (Scratch (скретч))
5) Робототехника
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Жалпы робототехника
2.5.1.1 робот ұғымын түсіндіру;
2.5.1.2 білім беру роботының базалық моделінің негізгі элементтерін сипаттау;
2.5.1.3. жасалған роботты аудиторияға таныстыру;
2. Роботтың қозғалысы
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жылжуын ұйымдастыру;
2.5.2.2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жылжуын ұйымдастыру;
2.5.2.3. роботқа бағдарламаны жүктеу және іске асыру
2.5.2.4 дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру
2.5.2.5 роботтың кері, оңға және солға бұрылуын ұйымдастыру.
3.5.2.1. робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
3. Датчиктер мен қозғалтқыштар
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану;
3.5.3.1. жылдамдығын реттеу және орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату
4.5.3.1. түс датчигін пайдалану; 4.5.3.2. ультрадыбыс датчигін қолдану;

20. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя
21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету
"Цифровая грамотность" для 1- 4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана
(сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
3 четверть
Раздел 1 – Информационный этикет (сквозная тема: "Путешествие")
Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
Информация и компьютер
1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет
Раздел 2 – Мой первый рисунок (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании
Действия с фигурами
1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: копировать, вырезать, вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
4 четверть
Раздел 3 – Алгоритмы в нашей жизни (сквозные темы: "Отдых и хобби", "Здоровое поколение -будущее страны")
Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2. определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3. приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
Раздел 4 – Программирование
Знакомство с Scratch
1.4.1.1. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2. выбирать фон из библиотеки для сцены
Моя первая программа
1.4.2.1. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч))по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))

20. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
21. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3- параграф. Бастауыш білім деңгейінің 1- 4 сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
3 тоқсан
1-бөлім – Ақпараттық этикет (ортақ тақырыбы: "Саяхат")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.1.1 Компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау. 1.1.1.2 Компьютердің қолданылуына қарай негізгі құрылғыларын атау.
Біздің айналамыздағы ақпарат
1.1.2.1 Қабылдау тәсілдерін қолданып ақпарат түрлерін анықтау.
Ақпарат және компьютер
1.1.3.1 Ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату. 1.1.3.2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.1.4.1 Интернет желісін өмірде қолдану мысалдарын келтіру. 1.1.4.2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау; 1.1.4.3 Интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау.
2-бөлім – Менің алғашқы суретім (ортақ тақырыбы: "Дәстүр және фольклор")
Фигуралар
1.2.1.1 Стандартты фигураларды қолданып салу. 1.2.1.2 Түстер палитрасындағы негізгі түсті өзгертіп кескін салу. 1.2.1.3 Палитрада фон түсін тандап кескін салу. 1.2.1.4 Контурын өзгерту арқылы фигураны салу. 1.2.1.5Фигура түсін құйып бояу арқылы өзгертіп салу.
Фигуралармен орындалатын іс-әрекет
1.2.2.1 Форма мен параметрді қолданып кескін бөлігін ерекшелеу. 1.2.2.2 Көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолданып кескін салу. 1.2.2.3 Бұру немесе айналдыру құралдарын қолданып кескін салу. 1.2.2.4 Түспен толтыру құралын қолданып кескін салу.
4 тоқсан
3-бөлім Біздің өміріміздегі алгоритм (ортақ тақырыптар: "Тағам және сусындар", "Дені саудың – жаны сау")
Біздің өміріміздегі алгоритм
1.3.1.1 Алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру. 1.3.1.2 Орындаушы және оның командалар жүйесін анықтап алгоритм құру. 1.3.1.3 Алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру.
4 – бөлім. Бағдарламалау
Scratch пен танысу
1.4.1.1 Кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау. 1.4.1.2 Кітапханадан Сахна фонын таңдау.
Менің алғашқы бағдарламам
1.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында дайын сценариді алгоритм бойынша іске асыру. 1.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритімді өңдеу. 1.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында жобаны құру, сақтау және ашу.

2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Компьютеры и программы (сквозная тема: "Моя семья и друзья")
Сохраняем свое здоровье
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
2.1.3.2. следовать правилам нетикета при работе в сети Интернет;
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
Файлы и папки
2.1.2.1 объяснять назначение файла, папки и ярлыка
2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки; 2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
Раздел 2 – Творчество и компьютер (сквозная тема: "Моя школа"
Продолжаем разрабатывать программы
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию
Исполнение алгоритма
2.4.1.2 реализовать алгоритм ветвления, заданный в словесной форме в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
Создание собственного персонажа
2.4.2.1 создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.2.2.1 копировать и отражать фигуру персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта; 2.2.2.2 редактировать фигуру персонажа (обрезка, поворот, изменение размера) во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2 четверть
Раздел 3 – Мультимедиа и текст
(сквозная тема: "Мой родной край", "Времена года")
Знакомство с клавиатурой
2.2.4.1 знает наименование клавиш и использует их
Работа с текстом
2.2.1.1 редактировать текст в блоках игровой среды программирования (Scratch (скретч))
Управление персонажем с клавиатуры
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Диалог между персонажами
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Запись и воспроизведение звука. Редактирование звука
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Создание мультфильма
2.4.2.1 создать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию;
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
3 четверть

2) 2-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Бөлімшелер мазмұны
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Компьютерлер мен бағдарламалық қамтамасыз ету (ортақ тақырыбы: "Менің отбасым және достарым")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
2.1.3.1. цифрлық құрылғылар және интернет желілерімен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік ережелеріне сүйену;
2.1.3.2. интернетте жұмыс істегенде нетикет ережелерін сақтау
2.3.1.1. берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану;
Файлдар мен бумалар
2.1.2.1 Файлдың, буманың және таңбашаның қызметін түсіндіру;
2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
2-бөлім - Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырыбы: "Менің мектебім"
Бағдарламалар құруды жалғастырамыз
2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу;
Алгоритмді орындау
2.4.1.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) ауызша түрде берілген тармақтау алгоритмін іске асыру;
Жеке кейіпкер жасау
2.4.2.1 жоба үшін бағдарламалаудың ойын ортасының (Scratch (скретч)) ендірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау;
2.2.2.1 жобаға арналған ойын бағдарламалау ортасының (Scratch (скретч)) кіріктірілген графкалық редакторында кейіпкер фигурасын көшіру және көрсету;
2.2.2.2 жобаға арналған ойын бағдарламалау ортасының (Scratch (скретч)) кіріктірілген графкалық редакторында кейіпкер фигурасын өңдеу (қию, бұру, өлшемін өзгерту)
2 тоқсан
3-бөлім – Мәтін және Мультимедиа (ортақ тақырыптары: "Менің туған өлкем", "Жыл мезгілдері")
Пернетақтамен танысу
2.2.4.1 негізгі пернелердің атауын білу, қолдану
Мәтінмен жұмыс
2.2.1.1. ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) блоктарындағы мәтінді өңдеу
Кейіпкерді пернетақтамен басқару
2.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
Кейіпкерлер арасындағы диалог
2.4.2.3 ойын бағдарламалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру (Scratch (скретч))
Дыбысты жазу және ойнату
2.2.4.2. ойынның бағдарламалау ортасында скретчтің библиотекасындағы дыбыстарды қолдану (Scratch (скретч))
Мультфильм жасау
2.4.2.1 жоба үшін бағдарламалаудың ойын ортасының (Scratch (скретч)) ендірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау;
2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу;
2.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
2.4.2.3 ойын бағдарламалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру (Scratch (скретч))
2.2.4.2. ойынның бағдарламалау ортасында скретчтің библиотекасындағы дыбыстарды қолдану (Scratch (скретч))
3 тоқсан

Раздел 4– Роботы в нашей жизни (сквозная тема: "Традиции и фольклор", "В здоровом теле-здоровый дух")
Первое знакомство с роботом
2.5.1.1 объяснять понятие Робот;
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота
Программа для робота
2.5.2.3. загружать и запускать программу для робота
Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
Выход из лабиринта
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса
Датчик касания
2.5.3.1 использовать датчик касания
Звук для робота
22.5.1.1 объяснять понятие Робот
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота
4 четверть
Раздел 5 – Робототехника: проект "Робот в движении" (сквозная тема: "Мир природы"", "Чудеса вокруг нас")
Что такое проект?
2.2.1.2 использовать текстовый редактор для записи своих идей;
Идея для проекта
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
Алгоритм для проекта
2.4.1.3 составлять алгоритм решения поставленной задачи
Создание "Робот в движении"
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота;
2.5.2.3 загружать и запускать программу для робота
2.5.3.1 использовать датчик касания;
Защита проекта
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории
3) 3 класс:
Раздел (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Программирование (сквозные темы: "Живая природа", "Что такое хорошо, что такое плохо?")
Повторение в нашей жизни
3.4.1.1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл)
Циклы
3.4.1.2 реализовывать циклический алгоритм
Движение персонажа
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Общение в сети
3.3.2.1 использовать мессенджеры для совместной работы над проектом; 3.3.2.2 объяснять способы обмена информацией в сети; 3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет;
2 четверть
Раздел 2 - Создание игры (сквозные темы: "Время", "Архитектура")
Сценарий игры.
3.4.2.1 разрабатывать игру по готовому сценарию; 3.2.1.1 создавать маркированные, нумерованные списки
Сцены
3.4.2.2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования
Персонажи
3.4.2.3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования; 3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Смена костюмов

4-бөлім Роботтар біздің өмірімізде (ортақ тақырыбы:
"Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті")
Роботпен алғашқы танысу
2.5.1.1 робот ұғымын түсіндіру;
2.5.1.2 білім беру роботының базалық моделінің негізгі элементтерін сипаттау;
Роботқа арналған бағдарлама
2.5.2.3. роботқа бағдарламаны жүктеу және іске асыру;
Роботтың қозғалысы
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жылжуын ұйымдастыру;
2.5.2.2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жылжуын ұйымдастыру;
5 "Дені саудың –жаны сау"
Лабиринттен шығу
2.5.2.4. дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру;
Жанасу датчигі
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану;
Роботқа арналған дыбыс
2.2.4.3 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.2.4.4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
4 тоқсан
6-бөлім - Робототехника: "Қозғалыстағы робот" жобасы (ортақ тақырыптар: "Табиғат әлемі", "Ғажайып әлем"
Жоба дегеніміз не?
2.2.1.2. өз идеяларын жазу үшін мәтіндік редакторды пайдалану;
Жоба идеясы
2.3.2.1 қосымшалар арасындағы деректермен алмасу;
Жобаға арналған алгоритм
2.4.1.3 мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
"Қозғалыстағы робот" жобасын жасау
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жылжуын ұйымдастыру;
2.5.2.2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жылжуын үйымдастыру;
2.5.2.4. дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру;
2.2.4.4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
2.5.2.3. роботқа бағдарламаны жүктеу және іске асыру;
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану;
Жобаны қорғау
2.5.1.3. жасалған роботты аудиторияға таныстыру;
3) 3-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Бағдарламалау (ортақ тақырыптары: "Жабайы табиғат", "Жақсы деген немене, жаман деген немене?")
Өміріміздегі қайталаулар
3.4.1.1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл);
Циклдар
3.4.1.2 циклдік алгоритмді іске асыру;
Кейіпкердің қозғалысы
3.4.2.4. программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру; 3.3.2.2 желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
Желіде тілдесу
3.1.3.1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру.
2 тоқсан
2-бөлім- Ойын құру (ортақ тақырыптары: "Уақыт", "Сәулет")
Ойынның сценарийі.
3.4.2.1 дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу; 3.2.1.1 таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
Көріністер
3.4.2.2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу;
Кейіпкерлер
3.4.2.3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу; 3.4.2.4 .программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Костюм ауыстыру

3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Моя игра
3.4.1.1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл); 3.4.2.3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования; 3.4.2.2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования; 3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
3 четверть
Раздел 3 - Робототехника. Проект (сквозные темы: "Искусство", "Выдающиеся личности")
Идея для проекта
3.1.1.1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором; 3.2.1.2 соблюдать правила набора текста; 3.2.1.3 редактировать текст
Оформляем документ
3.2.1.4 форматировать шрифт и абзац
Иллюстрации в тексте
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документе); 3.2.1.5 вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
Движение руки робота
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
Блок Цикла
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
Создание "Робота-уборщика"
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора; 3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
4 четверть
Раздел 4 – Презентации (сквозная тема "Вода – источник жизни")
Создание презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение; 3.1.2.1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
Дизайн презентации
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
Анимация и переходы
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
Раздел 5 – Текст, графика и презентация (сквозная тема: "Культура отдыха. Праздники.")
Фотографии
3.2.2.1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
Презентация проекта
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение; 3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации; 3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
4) 4 класс
Разделы (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 Программирование (сквозные темы: "Моя Родина – Казахстан", "Человеческие ценности")
Переменные
4.4.2.1 использовать переменные
Смена костюма персонажа
4.4.1.1 реализовать вложенный цикл
Сценарий своей игры
4.2.1.1 создавать простые таблицы в тексте
Логические операторы
4.4.1.2 использовать логические операторы
Операторы сравнения
4.4.1.3 использовать операторы сравнения
Своя игра
4.4.2.2 создавать игру по собственному сценарию
2 четверть
Раздел 2 - Робототехника. Лабиринты и кегль-ринг (сквозные темы "Культурное наследие", "Мир профессий")
Датчик цвета
4.5.1.1 использовать датчик цвета
Робот-светофор
4.5.1.1 использовать датчик цвета
Датчик ультразвука
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
Выход из лабиринта
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
Кегль-ринг

3.4.2.4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Менің ойыным
3.4.1.1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл); 3.4.2.3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу; 3.4.2.2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу; 3.4.2.4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру.
3 тоқсан
3 бөлім- Робототехника. Жоба (ортақ тақырыптары: "Өнер", "Атақты тұлғалар")
Жобаға идея
3.1.1.1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану; 3.2.1.2 мәтінді теру ережесін сақтау; 3.2.1.3. мәтінді өңдеу.
Құжатты рәсімдейміз
3.2.1.4 шрифт пен абзацты пішімдеу.
Мәтіндегі иллюстрациялар
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі); 3.2.1.5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу
Робот қолының қозғалысы
3.5.3.1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;
Цикл блогі
3.5.21 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
"Робот-тазартқыш" жасау
3.5.3.1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу; 3.5.2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
4 тоқсан
4-бөлім – Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Су – тіршілік көзі")
Презентация жасау
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау; 3.1.2.1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді қолдану;
Презентация дизайны
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
Анимация және ауысу
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
5-бөлім - Мәтін, графика және презентация (ортақ тақырыбы: "Демалыс мәдениеті. Мерекелер").
Фотосуреттер
3.2.2.1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программалар қолдану;
Жобамен таныстыру
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын жобаны пайдалану;
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
4) 4-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім Программалау (ортақ тақырыптары: "Менің Отаным – Қазақстан", "Адами құндылықтар")
Айнымалылар
4.4.2.1 айнымалыларды қолдану;
Кейіпкердің костюмін өзгерту
4.4.1.1 кірістірілген циклды жүзеге асыру;
Өз ойынының сценарийі
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
Логикалық операторлар
4.4.1.2 логикалық операторларды пайдалану;
Салыстыру операторлары
4.4.1.3 салыстыру операторларын пайдалану;
Өз ойыным
4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын жасау;
2 тоқсан
2-бөлім - Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг (ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра", "Мамандықтар әлемі")
Түс датчигі
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
Бағдаршам-робот
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
Ультрадыбыс датчигі
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Лабиринттан шығу
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Кегль-ринг

4.5.1.1 использовать датчик цвета; 4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
3 четверть
Раздел 3 - Создание видео (сквозная тема: "Природные явления")
Видеозапись
4.2.4.1 создавать видеоролики
Монтаж видео
4.2.4.1 создавать видеоролики
Раздел 4 - Презентации (сквозная тема: "Охрана окружающей среды")
Информация для презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда; 4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере; 4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Звуки в презентации
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации; 4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Видео в презентации
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере; 4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации; 4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации; 4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Анимация в презентации
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации; 4.2.1.2 вставлять в документ рисунки
4 четверть
Раздел 5 - Компьютеры будущего (сквозные темы: "Путешествие в будущее", "Путешествие в Космос")
Передача данных в Интернет
4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
Надежность паролей
4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки); 4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами; 4.1.3.1 выделять критерии надежного пароля
Компьютеры будущего
4.1.1.1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
Мини-проект "Компьютер будущего"
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере); 4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
22. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 28 предусмотрено в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 28
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования
Сноска. Приложение 28 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Естествознание" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

4.5.1.1 түс датчигін қолдану; 4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
3 тоқсан
3-бөлім - Бейне жасау (ортақ тақырыбы: "Табиғи құбылыстар")
Бейнежазба
4.2.4.1 бейнеклиптерді жасау;
Бейнені өңдеу
4.2.4.1 бейнеклиптерді жасау;
4 бөлім - Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Қоршаған ортаны қорғау")
Презентацияларға арналған ақпарат
4.2.3.1 слайд үшін макет таңдау; 4.3.1.1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісі); 4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);
Презентациядағы дыбыстар
4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану; 4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы бейне
4.3.1.1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісін); 4.2.3.2 презентациялардағы нысандар анимациясын келтіру; 4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану; 4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы анимация
4.2.3.2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру; 4.2.1.2 құжатқа сурет енгізу;
4 тоқсан
5-бөлім - Болашақтың компьютерлері (ортақ тақырыптары: "Болашаққа саяхат", "Ғарышқа саяхат")
Интернеткеі деректер жіберу
4.3.2.2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
Пароль сенімділігі
4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру); 4.3.2.2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу; 4.1.3.1 сенімді пароль критерийлерін айқындау;
Болашақтағы компьютерлер
4.1.1.1 компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
"Болашақтағы компьютер" шағын жоба
4.3.1.1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар); 4.2.4.2белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану.
22. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
28-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
28-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 28-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жаратылыстану" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Целью учебной программы по предмету "Естествознание" в начальной школе является формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и развитие исследовательских умении и навыков учащихся.
3. Учебная программа предмета ориентирована на достижение следующих задач:
1) формирование основ исследовательских, мыслительных операций, коммуникативных навыков и умений;
2) знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими определяющее влияние на развитие техники и технологий;
3) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из различных источников;
4) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления в ходе проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
5) воспитание убежденности в возможности познания законов природы и использования достижений естественных наук для развития цивилизации и повышения качества жизни;
6) привитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Естествознание" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Естествознание"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

2. Бастауыш мектептегі "Жаратылыстану" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мақсаты – әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан бейнесі туралы білім негізін қалыптастыру және білім алушылардың зерттеу біліктері мен дағдыларын дамыту.
3. Оқу пәнінің бағдарламасы келесі міндеттерге жетуге бағытталған:
1) зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылары мен біліктерінің негізін қалыптастыру;
2) техника мен технологияның дамуына елеулі ықпал еткен жаратылыстанудың маңызды идеяларымен, жетістіктерімен танысу;
3) қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру үшін және әртүрлі ақпарат көздерінен алынған жаратылыстану-ғылымдық тұрғысынан маңызды және өмірлік маңызы бар мазмұнды ақпаратты қабылдау үшін алынған білімді қолдана білу біліктерін меңгеру;
4) зияткерлік, шығармашылық қабілеттерін, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану-ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
5) табиғат заңдарын тану және жаратылыстану ғылымдарының жетістіктерін өркениеттің дамуы мен өмір сапасын жақсарту үшін пайдалану мүмкіндігіне сенімділікті тәрбиелеу;
6) күнделікті өмірде тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін жаратылыстану ғылымдары бойынша білімдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушының сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты басты құндылықтарын білім алушы бойына сіңіруге негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты бағдары болады.
2-тарау. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұны
6. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 1 класса:
1) "Я – исследователь": наблюдение за явлениями окружающего мира, этапы наблюдения, эксперимент;
2) "Живая природа": живые организмы, растения и их разнообразие, деревья, кустарники, травы; основные части растений: корень, стебель, лист, цветок, плод, семена; дикорастущие и культурные растения; уход за культурными растениями (полив, удобрение, уход за почвой); условия для жизни растений (вода, свет, тепло, питательные вещества); животные, дикие и домашние животные, уход за домашними животными, польза от домашних животных, адаптация животных к смене времен года: перелет птиц, запас корма на зиму, впадение в спячку; человек, части тела человека, этапы жизни человека, питание, отдых;
3) "Земля и космос": форма Земли, глобус – модель Земли, первоначальные знания о космосе, космических телах, астрономии; ракеты, телескопы, время, средства измерения времени, часы, календарь;
4) "Физика природы": движения различных тел, движение в природе, движение людей, траектория движений, обозначение траектории движения в виде рисунка, свет и темнота, естественные и искусственные источники света, освещение, звук и особенности его распространения, естественные и искусственные источники звука, приборы для получения тепла, электричество в повседневной жизни, свойства магнитов, предметы, обладающие магнитными свойствами.
8. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 2 класса:
1) "Я – исследователь": окружающий мир, явления, процессы, объекты, личностные качества исследователя, наблюдение как метод научного познания, признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат; фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков, план проведения наблюдения, формулирование выводов, признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат; проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице, источники информации;
2) "Живая природа": условия произрастания растений, сезонные изменения у растений, функции основных частей растений, среда обитания и способы приспособлений групп растений, группы растений (на примере растений своей местности), уход за почвой, бережное отношение к растениям, группы животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие; приспособление животных к среде обитания, размножение животных, яйцекладущие и живородящие животные, защита животных, человек, функции скелета и мышц тела, роль сокращения мышц в движении, правильная осанка, зубы и уход за ними, личная гигиена, ее роль в сохранении здоровья;

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта құбылыстарын бақылау; бақылау кезеңдері; эксперимент;
2) "Жанды табиғат": жанды ағзалар; өсімдіктер және олардың алуантүрлілігі, ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер; өсімдіктің негізгі бөліктері: тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс, тұқым; жабайы және мәдени өсімдіктер; мәдени өсімдіктерді күту (суару, қоректендіру, топыраққа күтім жасау); өсімдіктің тіршілігіне қажетті жағдайлар (су, жарық, жылу, қоректік заттар); жануарлар, жабайы және үй жануарлары, үй жануарларын күту, үй жануарларының келтіретін пайдасы, жануарлардың жыл мезгілдерінің ауысуына бейімделуі: жылы жаққа ұшу, қысқа азық жинау, ұйқыға кету; адам, адамның дене мүшелері, адамның өмірінің кезеңдері, тамақтану, демалу;
3) "Жер және ғарыш": жердің пішіні, глобус – жер моделі, ғарыш, ғарыш денелері, астрономия туралы алғашқы түсініктер; зымырандар, телескоптар, уақыт, уақыт өлшеу құралдары, сағат, күнтізбелер;
4) "Табиғат физикасы": түрлі денелердің қозғалысы, табиғаттағы қозғалыс, адамдардың қозғалысы, қозғалыс траекториясы, қозғалыс траекториясын сурет түрінде белгілеу, жарық пен қараңғы, жарықтың табиғи және жасанды көздері, жарықтандыру, дыбыс және оның таралу ерекшеліктері, дыбыстың табиғи және жасанды көздері, жылу шығаратын құрылғылар, күнделікті өмірдегі электр, магниттің қасиеттері, магниттік қасиеті бар заттар.
8. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта, құбылыстар, процестер, нысандар, зерттеушінің жеке тұлғалық қасиеттері, бақылау – ғылыми таным әдісі, бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі; бақылау нәтижесін шартты белгілер арқылы тіркеу, бақылау жүргізу жоспары, қорытынды жасау, эксперименттің белгілері: мақсаты, болжам, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі; эксперимент жүргізу және нәтижесін кестеге тіркеу, ақпарат көздері;
2) "Жанды табиғат": өсімдіктің өсуіне қажетті жағдайлар, өсімдіктерде болатын маусымдық өзгерістер, өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтері, өсімдік топтарының тіршілік ортасы және оған бейімделу тәсілдері, өсімдік топтары (өз өлкесіндегі өсімдіктер негізінде), топыраққа күтім жасау, өсімдіктерге қамқорлық жасау; жануарлардың топтары: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар мен сүтқоректілер, жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуі, жануарлардың көбеюі, жұмыртқа салатын және төлдейтін жануарлар, жануарларды қорғау, адам, қаңқа мен бұлшықет қызметі, бұлшықеттің жиырылуының қозғалудағы рөлі, дұрыс дене сымбаты, тіс және оның күтімі, жеке гигиена, оның денсаулық сақтаудағы рөлі;

3) "Вещества и их свойства": воздух, значение воздуха для человека, растений и животных, свойства воздуха (цвет, запах), агрегатное состояние воздуха, теплопроводность, свойство воздуха заполнять пространство, вода и ее физические свойства, агрегатные состояния воды: твҰрдое, жидкое, газообразное: природные источники воды, природные ресурсы и их назначение, классификация природных ресурсов по происхождению;
4) "Земля и космос": роль Солнца для планеты Земля, естественный спутник Земли – Луна, планеты Солнечной системы, их расположение и характеристики, планеты земной группы планеты-гиганты, единицы измерения времени: год, месяц, неделя, сутки, час, минута; особенности расстояния и времени в космосе;
5) "Физика природы": движения тел с разной скоростью, характеристики скорости: быстро, медленно; силы, вызывающие движение: толкание и подтягивание; масса предметов, определение массы предметов, способность материалов пропускать свет (прозрачные, непрозрачные, полупрозрачные материалы), источники громких и тихих звуков, температура, измерение температуры, термометры, единица измерения температуры – градус, сферы применения магнитов.
9. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:
1) "Я – исследователь": научные открытия и их влияние на повседневную жизнь, виды источников информации, преимущества и недостатки источников информации, планирование и проведение эксперимента, фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм, формулирование выводов;
2) "Живая природа": первоначальные понятия о процессе фотосинтеза, приспособление растений, теплолюбивые, морозостойкие, тенелюбивые, светолюбивые, засухоустойчивые, влаголюбивые растения; природные сообщества – единство живой и неживой природы, природные сообщества своего региона, влияние человеческой деятельности на многообразие растений, роль растений в природе и жизни людей, редкие и исчезающие виды растений (на примере растений своей местности), значение Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений, животные, позвоночные и беспозвоночные животные, типы взаимоотношений животных, взаимосвязь между растениями и животными, изменение численности от изменений условий среды обитания, деятельность человека, приводящая к снижению численности животных, внутренние органы человека, система пищеварения, ее роль в жизнедеятельности человека, дыхательная система и ее органы, роль дыхания в организме человека, кровеносная система и ее роль в организме человека, сердце, пульс, защита организма человека от болезней и инфекций;

3) "Заттар және олардың қасиеттері": ауа, ауаның адам, өсімдіктер мен жануарлар үшін маңызы, ауаның қасиеттері (түсі, иісі), ауаның агрегаттық күйі, жылуөткізгіштік, ауаның бос кеңістікті толтыратын қасиеті, су және оның физикалық қасиеттері, судың агрегаттық күйлері: қатты, сұйық, газ тәрізді: судың табиғи көздері, табиғат ресурстары және олардың қолданысы, табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу;
4) "Жер және ғарыш": жер ғаламшары үшін Күннің рөлі, Ай – Жердің табиғи серігі, Күн жүйесінің ғаламшарлары, олардың орналасу реті және сипаттамалары, жер тобындағы ғаламшарлар, алып ғаламшарлар, уақытты өлшеу бірліктері: жыл, ай, апта, тәулік, сағат, минут; ғарыштағы қашықтық пен уақыт ерекшеліктері;
5) "Табиғат физикасы": денелердің түрлі жылдамдықпен қозғалуы, жылдамдықтың сипаттамасы: жылдам, баяу, қозғалыс тудыратын күштер: тарту және итеру, заттың массасы, заттардың массаларын анықтау, материалдардың жарықты өткізуі (мөлдір, мөлдір емес, жартылай мөлдір материалдар), қатты және бәсең дыбыс көздері, температура, температураны өлшеу, термометрлер, температураны өлшеу бірлігі – градус, магнит қолданылатын салалар.
9. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": ғылыми жаңалықтар және олардың күнделікті өмірге әсері, ақпарат көздерінің түрлері, ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігі, экспериментті жоспарлау және жүргізу, эксперимент нәтижесін диаграмма түрінде белгілеу, қорытынды жасау;
2) "Жанды табиғат": фотосинтез процесі туралы алғашқы түсінік, өсімдіктердің бейімделуі, жылусүйгіш, суыққа төзімді, көлеңкесүйгіш, жарықсүйгіш, шөлге төзімді, ылғалсүйгіш өсімдіктер; табиғат бірлестіктері – жанды және жансыз табиғаттың қауымдастығы, өз өлкесінің табиғат бірлестіктері, адам тіршілік әрекеттерінің өсімдіктердің алуантүрлілігіне әсері, өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі рөлі, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер (өз өлкесінің өсімдіктері негізінде), сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың маңызы, жануарлар, омыртқалы және омыртқасыз жануарлар, жануарлардың өзара қарым-қатынас жасау түрлері, жануарлар мен өсімдіктер арасындағы өзара байланыс, тіршілік ортасындағы жағдайлардың өзгеруіне байланысты жануарлардың санының өзгеруі, адамның жануарлардың санының азаюына әкелетін іс-әрекеттері, адамның ішкі ағзалары, асқорыту жүйесі, оның адам тіршілігіндегі рөлі, тыныс алу жүйесі және оның ағзалары, тыныс алудың адам ағзасындағы рөлі, қанайналым жүйесі, оның адам ағзасындағы ролі, жүрек. тамыр соғуы, адамның ағзасын ауру мен инфекциялардан қорғау;

3) "Вещества и их свойства": вещества и тела, классификация веществ по происхождению, естественные и искусственные вещества, классификация веществ по агрегатному состоянию (твердое, жидкое и газообразное); воздух и его состав (углекислый газ, кислород, азот); влияние воздуха на горение, вода в живых организмах и неживой природе, основные природные источники воды; океаны, моря, реки, озера; соленая и пресная вода, бережное использование питьевой воды, способы очистки воды, очистка с помощью фильтров, значение воды для жизни; почва, состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух), виды почв, свойства почвы, плодородие, роль почвы в жизни некоторых организмов, защита почв;
4) "Земля и космос": первоначальные понятия о сферах Земли (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), графическое изображение сфер Земли, значимые события в освоении космоса, запуск первого искусственного спутника Земли, полет первого человека в космос, высадка человека на Луну, значение космоса в развитии человечества, Казахстан в освоении космоса, космодром Байконыр, вращение Земли вокруг своей оси, смена дня и ночи;
5) "Физика природы": сила упругости, упругие и пластичные тела, сила тяжести, сила тяжести в природе, сила трения, сила трения в природе, направление действия силы, тень, причины ее возникновения, особенности тени, способность предметов отражать свет, звуки, источники и приемники звука, зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука, электрическая энергия, источники электроэнергии, элементы электрической цепи, схема строения простейшей электрической цепи, намагничивание различных металлов.
10. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) "Я – исследователь": актуальные направления исследований на основе собственных размышлений, выбор метода исследования, преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента, представление результатов в форме по выбору обучающегося;
2) "Живая природа": пищевая цепь, растение – важное звено в пищевой цепи, жизненный цикл растений, образование семян в результате опыления, способы распространения семян (саморазбрасывание, распространение с помощью ветра, воды, животных и человека), высшие и низшие растения, способы защиты растений; животные своей местности, жизненный цикл насекомых (яйцо, личинка, куколка, взрослое насекомое), особенности питания животных, травоядные и хищные животные, симбиотические отношения, структура пищевой цепи, модели пищевых цепей в зависимости от среды обитания, животные, находящиеся на грани исчезновения, красная книга Казахстана, цели создания заповедников и парков, национальные парки и заповедники Казахстана; человек, выделительная система и ее роль в организме человека, нервная система, ее роль в организме человека;

3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттар мен денелер, заттарды шығу тегі бойынша жіктеу, табиғи және жасанды денелер, заттарды агрегаттық күйі бойынша жіктеу (қатты, сұйық, газ тәрізді); ауа және оның құрамы (көмірқышқыл газ, оттек, азот, тағы басқалар), ауаның жануды қолдайтын қасиеті, жанды ағзалар мен жансыз табиғаттағы су, негізгі табиғи су көздері, мұхиттар, теңіздер, өзендер, көлдер; ащы және тұщы су, ауызсуды үнемді қолдану, суды тазалау тәсілдері, фильтр арқылы тазалау, судың тіршілік үшін маңызы; топырақ, топырақтың құрамы (құм, саз, жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтары, су, ауа), топырақ түрлері, топырақтың қасиеті, құнарлылық, топырақтың кейбір ағзалардың тіршілігіндегі ролі, топырақты қорғау;
4) "Жер және ғарыш": жер сфералары туралы алғашқы түсінік (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), жер сфераларын графикалық кескіндеу, ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар, жердің алғашқы жасанды серігін ұшыру, адамның ғарышқа алғашқы ұшуы, айға адамның қонуы, адамзаттың дамуы үшін ғарыштың маңызы, ғарыш игерудегі Қазақстанның үлесі, Байқоңыр ғарыш айлағы, жердің өз осінен айналуы, Күн мен түннің ауысуы;
5) "Табиғат физикасы": серпімділік күші, серпімді және пластикалық денелер, ауырлық күші, табиғаттағы ауырлық күші, үйкеліс күші, табиғаттағы үйкеліс күші, күштің әсер ету бағыты, көлеңке, оның пайда болу себептері, көлеңкенің ерекшеліктері, заттардың жарықты шағылдыру қасиеті, дыбыс. дыбыстың көздері мен дыбыс қабылдағыштар, дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігі, электр энергиясы, электр энергиясының көздері, электр тізбегінің элементтері, қарапайым электр тізбегін құру сызбасы, әртүрлі металдардың магниттелуі.
10. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": зерттеудің өз пайымдауы негізінде анықталған өзекті бағыты, зерттеу әдісін таңдау, бақылау мен эксперименттің артықшылығы мен кемшілігі, нәтижені білім алушы таңдауы бойынша көрсету;
2) "Жанды табиғат": қоректік тізбек, өсімдік – қоректік тізбектің маңызды буыны, өсімдіктің тіршілік циклі, тозаңдану негізінде тұқым түзілу, тұқым таралу жолдары (өздігінен, жел, су, жануарлар, адамдар арқылы таралу), жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктер, өсімдіктерді қорғау жолдары, өз өлкесінің жануарлары, бунақденелердің тіршілік циклі (жұмыртқа, дернәсіл, қуыршақ, ересек бунақденелі), жануарлардың қоректену ерекшеліктері, өсімдікқоректі және жыртқыш жануарлар, симбиоздық байланыстар, қоректік тізбек құрылымы, тіршілік ортасына байланысты қоректік тізбек модельдері, жойылу шегінде тұрған жануарлар, Қазақстанның Қызыл кітабы, Ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсаты, Қазақстанның ұлттық саябақтары мен қорықтары; адам, зәр шығару жүйесі мен оның рөлі, жүйке жүйесі, оның адам ағзасындағы рөлі;

3) "Вещества и их свойства": свойства веществ, применение веществ согласно их свойствам, получение нового вещества согласно плану эксперимента, воздух в сферах жизнедеятельности человека, загрязнение воздуха, природные и искусственные источники загрязнения воздуха, сохранение чистоты воздуха, меры по очищению воздуха, перемещение воздуха, польза и вред ветра, круговорот воды в природе, образование атмосферных осадков, источники загрязнения воды (бытовые, промышленные, сельскохозяйственные), последствия загрязнения воды для различных организмов, растворимость различных веществ в воде, полезные ископаемые (мел, соль, известняк, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ), применение полезных ископаемых, месторождения основных полезных ископаемых Казахстана, сохранение и бережное использование полезных ископаемых;
4) "Земля и космос": крупные элементы земной поверхности, космические тела (астероиды, кометы, метеориты, звезды, галактики), влияние космоса на жизнь на Земле, движение Земли по орбите, смена времен года, характеристика сезонов года;
5) "Физика природы": сила Архимеда, примеры ее проявления, прогнозирование силы Архимеда, действие силы Архимеда на предметы в воде, зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды, свойства света, отражение, поглощение, влияние преград на громкость и распространение звука, теплопроводность различных материалов, электропроводность различных материалов.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1) "Я – исследователь"
1.1
Роль науки и исследователей
1.1.1.1
объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
2.1.1.1
определять условия и личностные качества исследователя, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
3.1.1.1
рассказывать
о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека
4.1.1.1
определять актуальные направления исследований на основе собственных размышлений
1.2
Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2
объяснять демонстрируемый эксперимент
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований; 2.1.2.2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат); 2.1.2.3 уметь фиксировать результаты наблюдения
с помощью условных знаков; 2.1.2.4 составлять план проведения наблюдения; 2.1.2.5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2.1.2.6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат); 2.1.2.7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу

3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттардың қасиеттері, заттарды қасиеттеріне байланысты қолдану, құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу, адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану, ауаның ластануы, ауаның ластануының табиғи және жасанды көздері, ауа тазалығын сақтау, ауаны тазарту жолдары, ауаның орын ауыстыруы, желдің пайдасы мен зияны, табиғаттағы су айналымы, атмосферада жауын-шашынның түзілуі, судың ластану көздері (тұрмыстық, өндірістік, ауылшаруашылық), судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру, түрлі заттардың судағы ерігіштігі, пайдалы қазбалар (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ), пайдалы қазбаларды қолдану, Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындары, пайдалы қазбаларды қорғау және үнемді қолдану;
4) "Жер мен ғарыш": жер бетінің ірі элементтері, ғарыш денелері (астероидтар, кометалар, метеориттер, жұлдыздар, галактикалар), жердегі тіршілікке ғарыштың әсері, жердің орбита бойынша қозғалысы, жыл мезгілдерінің ауысуы, жыл мезгілдерінің сипаттамасы;
5) "Табиғат физикасы": Архимед күші, Архимед күшін болжау, Архимед күшінің судағы заттарға әсері, көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігі, жарықтың қасиеттері, шағылу, жұтылу, белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсері, түрлі материалдардың жылуөткізгіштігі, түрлі материалдардың электрөткізгіштігі.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1) "Мен зерттеушімін"
1.1 Ғылым мен зерттеушілер
дің рөлі
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
2.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үрдерістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау
3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу
4.1.1.1 зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізінде анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2.1.2.1 "ақпарат көзі" ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру;
2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.1.2.3 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;
2.1.2.4 бақылау жүргізудің жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау;
2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.1.2.7 эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру

3.1.2.1 определять виды источников информации;
3.1.2.2
определять преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.3 планировать и проводить эксперимент;
3.1.2.4 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы
4.1.2.1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках; 4.1.2.2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
2) "Живая природа"
2.1 Растения
1.2.1.1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1.2.1.2 различать основные части растений;
1.2.1.3 различать дикорастущие и культурные растения;
1.2.1.4 исследовать условия для жизни растений; 1.2.1.5 описывать способы ухода за культурными растениями
2.2.1.1 исследовать возможность произрастания растений в различных условиях;
2.2.1.2 описывать сезонные изменения у растений;
2.2.1.3 описывать функции основных частей растений; 2.2.1.4 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания и способов приспособления к различным условиям среды обитания (влага);
2.2.1.5 описывать группы растений своей местности;
2.2.1.6 объяснять важность ухода за почвой;
2.2.1.7 объяснять важность бережного отношения к растениям
3.2.1.1 объяснять выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.2.1.2 объяснять, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага);
3.2.1.3 описывать природные сообщества своего региона;
3.2.1.4 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.2.1.5 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
4.2.1.1 определять роль растений в пищевой цепи;
4.2.1.2 описывать жизненный цикл растений;
4.2.1.3 описывать образование семян в результате опыления;
4.2.1.4 объяснять способы распространения семян;
4.2.1.5 различать низшие и высшие растения;
4.2.1.6 предлагать способы защиты растений
2.2 Животные
1.2.2.1
сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия;
1.2.2.2 различать диких и домашних животных;
1.2.2.3 объяснять адаптацию животных к смене времен года
2.2.2.1
различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие; 2.2.2.2 описывать способы приспособления животных к условиям среды обитания;
2.2.2.3 объяснять способы размножения животных;
2.2.2.4 объяснять важность сохранения разнообразия животных
3.2.2.1 классифицировать животных на позвоночные и беспозвоночные;

3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;
3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау;
3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау
4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу;
4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну
2) "Жанды табиғат"
2.1 Өсімдіктер
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау
2.2.1.1 өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсу мүмкіндіктерін зерттеу;
2.2.1.2 өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттау;
2.2.1.3 өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау;
2.2.1.4 өсімдік топтарын тіршілік ортасына және қоршаған ортаның жағдайларына (ылғал) бейімделу жолдары бойынша салыстыру;
2.2.1.5 өз өлкесінің өсімдік топтарын сипаттау;
2.2.1.6 топырақты күтудің маңызын түсіндіру;
2.2.1.7 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру
3.2.1.1 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттек бөлуін түсіндіру;
3.2.1.2 өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу жолдарын түсіндіру;
3.2.1.3 өз өлкесіндегі табиғат бірлестіктерін сипаттау;
3.2.1.4 адамның
іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіру;
3.2.1.5 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
4.2.1.1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау;
4.2.1.2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау;
4.2.1.3
тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау;
4.2.1.4 тұқым таралу жолдарын сипаттау;
4.2.1.5 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
4.2.1.6 өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну
2.2 Жануарлар
1.2.2.1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату;
1.2.2.3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру
2.2.2.1 жануарлар класының өкілдерін ажырату: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2.2.2.2 жануарлардың тіршілік ортасына бейімделу жолдарын сипаттау;
2.2.2.3 жануарлардың көбею жолдарын түсіндіру;
2.2.2.4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;

3.2.2.2 различать животных по среде обитания;
3.2.2.3 характеризовать типы взаимоотношений животных в природе;
3.2.2.4 исследовать взаимосвязь между растениями и животными;
3.2.2.5 объяснять изменение численности животных от изменений условий среды обитания;
3.2.2.6 определять виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных
4.2.2.1 классифицировать животных своей местности;
4.2.2.2
описывать жизненный цикл насекомых;
4.2.2.3 различать травоядных и хищных животных;
4.2.2.4 приводить примеры симбиотических отношений;
4.2.2.5 объяснять структуру пищевой цепи;
4.2.2.6 составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания;
4.2.2.7 приводить примеры животных, находящихся
на грани исчезновения;
4.2.2.8 объяснять цели создания национальных парков и заповедников
2.3 Человек
1.2.3.1 называть основные части тела человека и их функции;
1.2.3.2 описывать этапы жизни человека;
1.2.3.3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
2.2.3.1 определять функции опорно-двигательной системы человека;
2.2.3.2 объяснять важность сохранения правильной осанки;
2.2.3.3 объяснять роль сокращения мышц в движении;
2.2.3.4 определять роль личной гигиены в сохранении здоровья;
2.2.3.5 определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья
3.2.3.1 определять расположение внутренних органов человека;
3.2.3.2 описывать роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности;
3.2.3.3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.4 описывать кровеносную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.5 объяснять способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4.2.3.1 описывать выделительную систему и ее роль в организме человека;
4.2.3.2 описывать нервную систему и ее роль в организме человека
3) "Вещества и их свойства"
3.1 Типы веществ
3.3.1.1 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию
4.3.1.1 определять сферы применения веществ согласно их свойствам;
4.3.1.2 получать новое вещество согласно составленному плану эксперимента
3.2 Воздух
2.3.2.1 объяснять значение воздуха для нашей планеты;
2.3.2.2 описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха);
2.3.2.3 исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство
3.3.2.1 описывать состав воздуха;
3.3.2.2 описывать влияние воздуха на горение
4.3.2.1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека;
4.3.2.2 определять источники загрязнения воздуха;
4.3.2.3 предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению;

3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату;
3.2.2.3 табиғаттағы жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
3.2.2.4 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу;
3.2.2.5 тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының
өзгеруін түсіндіру;
3.2.2.6 адамның жануарлар санының азаюына әсер ететін іс-әрекет түрлерін анықтау
4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу;
4.2.2.2 бунақденелілердің тіршілік циклін сипаттау;
4.2.2.3 өсімдікқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4.2.2.4 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру;
4.2.2.5 қоректік тізбектің құрылымын түсіндіру;
4.2.2.6 белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбек моделін құрастыру;
4.2.2.7 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру;
4.2.2.8 ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсіндіру
2.3 Адам
1.2.3.1 адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атау;
1.2.3.2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1.2.3.3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін
анықтау
2.2.3.1 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау;
2.2.3.2 дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
2.2.3.3 бұлшықеттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіндіру;
2.2.3.4 денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау;
2.2.3.5 тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.4 қанайналым
жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.5 адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсіндіру
4.2.3.1 зәр шығару жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
4.2.3.2 жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау
3) "Заттар және олардың қасиеттері"
3.1 Заттардың типтері
3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу
4.3.1.1 заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау;
4.3.1.2 құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу
3.2 Ауа
2.3.2.1 біздің ғаламшарымыз үшін ауаның маңызын түсіндіру;
2.3.2.2 ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық күйі, түсі, иісі);
2.3.2.3 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылуөткізгіштігін зерттеу
3.3.2.1 ауаның құрамын сипаттау;
3.3.2.2 ауаның жануды қолдайтын қасиетін сипаттау
4.3.2.1 адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау;
4.3.2.2 ауаның ластану көздерін анықтау;
4.3.2.3 ауа тазалығын сақтау жолдары мен оны тазарту шараларын ұсыну;

4.3.2.4 объяснять процесс перемещения воздуха в природе;
4.3.2.5 приводить примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
2.3.3.1 определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2.3.3.2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды;
2.3.3.3 определять природные источники воды
3.3.3.1 объяснять наличие воды в живых организмах и неживой природе;
3.3.3.2 сравнивать основные природные источники воды;
3.3.3.3 объяснять необходимость бережного использования питьевой воды;
3.3.3.4 предлагать различные способы очистки воды;
3.3.3.5 предлагать собственную модель фильтра для очистки воды;
3.3.3.6 объяснять важность воды для жизни
4.3.3.1 описывать круговорот воды в природе;
4.3.3.2 описывать процесс образования атмосферных осадков;
4.3.3.3 определять источники загрязнения воды;
4.3.3.4 объяснять последствия загрязнения воды для различных организмов;
4.3.3.5 исследовать растворимость различных веществ в воде
3.4 Природные ресурсы
2.3.4.1 определять назначение природных ресурсов;
2.3.4.2 классифицировать ресурсы по происхождению
3.3.4.1 объяснять роль почвы в жизни некоторых организмов;
3.3.4.2 исследовать основной состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух);
3.3.4.3 определять основное свойство почвы;
3.3.4.4 исследовать плодородие почв в зависимости от состава
4.3.4.1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ);
4.3.4.2 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана;
4.3.4.3 предлагать пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых
4) "Земля и космос"
4.1 Земля
1.4.1.1определять форму Земли на основе ее модели
2.4.1.1 объяснять связи между Землей и Солнцем;
2.4.1.2 определять естественный спутник Земли
3.4.1.1 объяснять и графически изображать сферы Земли
4.4.1.1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
1.4.2.1 характеризовать астрономию как науку о космосе;
1.4.2.2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса
2.4.2.1 определять порядок расположения планет Солнечной системы;
2.4.2.2 сравнивать планеты Солнечной системы
3.4.2.1 рассказывать о некоторых значимых событиях в освоении космоса;
3.4.2.2 объяснять значение космоса в развитии человечества
4.4.2.1 характеризовать отдельные космические тела;
4.4.2.2 определять влияние космоса на жизнь на Земле
4.3 Пространство и время
1.4.3.1 объяснять важность времени;
1.4.3.2 определять средства измерения времени
2.4.3.1 различать основные единицы измерения времени;

4.3.2.4 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру;
4.3.2.5 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру
3.3 Су
2.3.3.1 судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);
2.3.3.2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін зерттеу;
2.3.3.3 судың табиғи көздерін анықтау
3.3.3.1 судың жанды ағзаларда және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіру;
3.3.3.2 судың негізгі табиғи көздерін салыстыру;
3.3.3.3 ауыз суды үнемді қолдану қажеттілігін түсіндіру;
3.3.3.4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсыну;
3.3.3.5 суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну;
3.3.3.6 судың тіршілік үшін маңыздылығын түсіндіру
4.3.3.1 табиғаттағы су айналымын сипаттау;
4.3.3.2 атмосферада жауын-шашын түзілу процесін сипаттау;
4.3.3.3 судың ластану көздерін анықтау;
4.3.3.4 судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру;
4.3.3.5 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу
3.4 Табиғат ресурстары
2.3.4.1 табиғат ресурстарының қолданысын анықтау;
2.3.4.2 табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу
3.3.4.1 кейбір ағзалардың тіршілігіндегі топырақтың рөлін түсіндіру;
3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа);
3.3.4.3 топырақтың негізгі қасиетін анықтау;
3.3.4.4 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау;
4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету;
4.3.4.3 пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсыну
4) "Жер және ғарыш"
4.1 Жер
1.4.1.1 Жердің пішінін моделі негізінде анықтау
2.4.1.1 Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіндіру;
2.4.1.2 Жердің табиғи серігін анықтау
3.4.1.1 Жер сфераларын түсіндіру және графиктік кескіндеу
4.4.1.1 жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау
4.2 Ғарыш
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау
2.4.2.1 Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін анықтау;
2.4.2.2 Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру
3.4.2.1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу;
3.4.2.2 адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру
4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау;
4.4.2.2 Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін анықтау
4.3 Кеңістік және уақыт
1.4.3.1 уақыттың маңыздылығын түсіндіру;
1.4.3.2 уақытты өлшеу құралдарын анықтау
2.4.3.1 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату;

2.4.3.2 объяснять особенности расстояний и времени в Космосе
3.4.3.1 объяснять следствие осевого вращения Земли
4.4.3.1 объяснять следствие орбитального вращения Земли;
4.4.3.2 характеризовать времена года
5) "Физика природы"
5.1 Силы и движение
1.5.1.1 приводить примеры движений различных тел;
1.5.1.2 определять важность движения в природе и в жизни людей;
1.5.1.3 исследовать различные траектории движения, показывать их в виде рисунка
2.5.1.1 приводить примеры движения различных тел с разной скоростью;
2.5.1.2 использовать при объяснении качественные характеристики скорости (быстро, медленно);
2.5.1.3 исследовать силы, вызывающие движение;
2.5.1.4 выбирать и использовать приборы для определения массы
3.5.1.1 исследовать силу упругости и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.4 определять направление действия силы
4.5.1.1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
4.5.1.2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде
5.2 Свет
1.5.2.1 сравнивать свет и темноту;
1.5.2.2 различать естественные и искусственные источники света;
1.5.2.3 определять необходимость искусственного освещения и его источники
2.5.2.1 исследовать способность некоторых тел пропускать свет
3.5.2.1 объяснять причины возникновения и особенности тени;
3.5.2.2 объяснять способность предметов отражать свет
4.5.2.1 исследовать и объяснять зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды;
4.5.2.2 исследовать и объяснять такие свойства света, как отражение, поглощение
5.3 Звук
1.5.3.1 объяснять особенности распространения звука;
1.5.3.2 различать естественные и искусственные источники звука
2.5.3.1 классифицировать источники звука по громкости
3.5.3.1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука
4.5.3.1 исследовать и объяснять влияние определенных преград на громкость и распространение звука
5.4 Тепло
1.5.4.1 определять приборы для получения тепла
2.5.4.1 измерять температуру различных тел
4.5.4.1 исследовать теплопроводность различных материалов
5.5 Электричество
1.5.5.1 объяснять важность электроэнергии в повседневной жизни людей
3.5.5.1 определять источники электрической энергии;
3.5.5.2 собирать схему строения простейшей электрической цепи;
3.5.5.3
представлять простые электрические цепи в виде схем с указанием их элементов
4.5.5.1 исследовать электропроводность различных материалов

2.4.3.2 ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсіндіру
3.4.3.1 Жердің өз осінен айналуының салдарын түсіндіру
4.4.3.1 Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру;
4.4.3.2 жыл мезгілдерін сипаттау
5) "Табиғат физикасы"
5.1 Күш және қозғалыс
1.5.1.1 түрлі денелердің қозғалуына мысал келтіру;
1.5.1.2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау;
1.5.1.3
қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
2.5.1.1 түрлі денелердің әртүрлі жылдамдықпен қозғалуына мысал келтіру;
2.5.1.2 жылдамдықты түсіндіруде оның сапалық сипаттамаларын қолдану (жылдам, баяу);
2.5.1.3 қозғалыс тудыратын күштерді зерттеу;
2.5.1.4 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау және пайдалану
3.5.1.1 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау
4.5.1.1 Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру;
4.5.1.2 судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау
5.2 Жарық
1.5.2.1 жарық пен қараңғыны салыстыру;
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау
2.5.2.1 кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу
3.5.2.1 көлеңкенің пайда болу себептері мен ерекшеліктерін түсіндіру;
3.5.2.2 денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіру
4.5.2.1 көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру;
4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру
5.3 Дыбыс
1.5.3.1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін түсіндіру;
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату
2.5.3.1 дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
3.5.3.1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру
5.4 Жылу
1.5.4.1 жылыту құрылғыларын анықтау
2.5.4.1 түрлі денелердің температурасын өлшеу
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу
5.5 Электрлік
1.5.5.1 адамның күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру
3.5.5.1 электр энергиясы көздерін анықтау;
3.5.5.2 қарапайым электр тізбегінің сызбасын жинау;
3.5.5.3 қарапайым электр тізбегін элементтерін көрсете отырып, сызба түрінде ұсыну
4.5.5.1 түрлі
материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу

5.6 Магнетизм
1.5.6.1 определять тела, обладающие магнитными свойствами;
1.5.6.2 исследовать свойства магнитов
2.5.6.1 описывать сферы применения магнитов
3.5.6.1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита
13. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1 Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
1.1.1.1 объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
1.2 Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2 Живая природа
2.1 Растения
1.2.1.1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1.2.1.2 различать основные части растений;
1.2.1.3 различать дикорастущие и культурные растения;
1.2.1.4 исследовать условия для жизни растений;
1.2.1.5 описывать способы ухода за культурными растениями
2. Моя школа
2.2 Животные
1.2.2.1 сравнивать животных
и растения, определять их сходства и различия;
1.2.2.2 различать диких и домашних животных;
1.2.2.3 объяснять адаптацию животных
к смене времен года
1 Я – исследователь
1.2 Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2 четверть
3. Моя семья и друзья
2 Живая природа
2.3 Человек
1.2.3.1 называть основные части тела человека и их функции;
1.2.3.2 описывать этапы жизни человека;
1.2.3.3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
4. Мир вокруг нас
5 Физика природы
5.1 Силы и движение
1.5.1.1 приводить примеры движений различных тел;
1.5.1.2 определять важность движения в природе и в жизни людей;
1.5.1.3 исследовать различные
траектории движения, показывать их в виде рисунка
1 Я – исследователь
1.2
Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
3 четверть
5. Путешествие
4 Земля и космос
4.2 Космос
1.4.2.1 характеризовать астрономию как науку о космосе;
1.4.2.2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса

5.6 Магниттілік
1.5.6.1 магниттік қасиеті бар денелерді анықтау;
1.5.6.2
магниттің қасиетін зерттеу
2.5.6.1 магниттерді қолдану аясын сипаттау
3.5.6.1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу
13. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
14. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
1 Мен зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілер
дің рөлі
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2 Жанды табиғат
2.1 Өсімдіктер
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау
2. Менің мектебім
2.2 Жануарлар
1.2.2.1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату;
1.2.2.3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру
1 Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
2 Жанды табиғат
2.3 Адам
1.2.3.1 адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерін атау;
1.2.3.2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1.2.3.3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау
4. Бізді қоршаған әлем
5 Табиғат физикасы
5.1 Күш және қозғалыс
1.5.1.1 түрлі денелердің қозғалуына мысал келтіру;
1.5.1.2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау;
1.5.1.3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
1 Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
3-тоқсан
5. Саяхат
4 Жер және ғарыш
4.2 Ғарыш
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау

4.1.2.2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
4 четверть
7. Путешествие в космос
4 Земля и космос
4.1 Земля
4.4.1.1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
4.4.2.1 характеризовать отдельные космические тела;
4.4.2.2 определять влияние космоса на жизнь на Земле
4.3 Пространство и время
4.4.3.1 объяснять следствие орбитального вращения Земли;
4.4.3.2 характеризовать времена года
1 Я – исследователь
1.2 Методы познания природы
4.1.2.1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.1.2.2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
8. Путешествие в будущее
5 Физика природы
5.1 Силы и движение
4.5.1.1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
4.5.1.2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде
1 Я –исследователь
1.2 Методы познания природы
4.1.2.1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.1.2.2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
Примечание: в каждый из разделов "Живая природа", "Вещества и их свойства", "Земля и космос", "Физика природы" интегрируются цели раздела "Я – исследователь", направленные на формирование и развитие исследовательских умений и навыков обучающихся.
Приложение 29
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Познание мира" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Познание мира" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения предмету "Познание мира": формирование у обучающихся системы знаний о взаимосвязях и взаимообусловленности человека, общества и природы с позиции национальных и общечеловеческих ценностей.
3. Задачи обучения:
1) формирование у обучающихся представлений о взаимосвязях и взаимозависимости общества, природных явлений и объектов;

4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну
4-тоқсан
7. Ғарышқа саяхат
4 Жер және ғарыш
4.1 Жер
4.4.1.1 жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау
4.2 Ғарыш
4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау;
4.4.2.2 Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін анықтау
4.3 Кеңістік және уақыт
4.4.3.1 Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру;
4.4.3.2 жыл мезгілдерін сипаттау
1 Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну
8. Болашаққа саяхат
5 Табиғат физикасы
5.1 Күш және қозғалыс
4.5.1.1 Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру;
4.5.1.2 судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау
1 Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну
Ескерту: зерттеушілік білік пен дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға бағытталған "Мен зерттеушімін" бөлімінің оқу мақсаттары "Жанды табиғат", "Заттар және олардың қасиеттері", "Жер және ғарыш", "Табиғат физикасы" бөлімдерінің оқу мақсаттарымен кіріктіріле жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
29-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дүниетану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Дүниетану" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Дүниетану" оқу пәнін оқытудың мақсаты: ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар тұрғысынан білім алушылардың бойында адам, табиғат және қоғамның өзара байланысуы және өзара тәуелділігі туралы білім жүйесін қалыптастыру.
3. Оқыту міндеттері:
1) білім алушыларда қоғам және табиғат құбылыстары мен нысандарының өзара байланысы мен өзара тәуелділігі туралы түсініктер қалыптастыру;

2) формирование у обучающихся норм поведения и правил безопасности в природной, социальной и технологической среде;
3) обеспечение формирования у обучающихся навыков познания природной и социальной действительности: наблюдение, эксперимент, опрос;
4) обеспечение развития познавательной деятельности обучающихся;
5) привитие обучающимся системы национальных и общечеловеческих ценностей, присущих современному казахстанскому обществу;
6) формирование у обучающихся позитивного отношения к окружающей среде, природным и культурным ценностям общества.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Познание мира"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Познание мира"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Познание мира" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 1 класса включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество": семья; система родственных связей; понятие "родословная"; заботливое отношение между членами семьи; простые формы товарно-денежных отношений; структура своих потребностей в предметах потребления; школа и школьное сообщество; важность школы в жизни людей; местонахождение функциональных зон школы; режим дня; название времени суток и дней недели; характеристика себя в качестве школьника и члена коллектива класса; моя малая Родина; адрес и географическое положение своего населенного пункта; главная улица, здания и достопримечательности своего населенного пункта; здоровье и безопасность; важность соблюдения личной гигиены; режим питания; правила безопасного поведения дома; правила поведения на дороге; значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение; праздники; семейные праздники;

2) білім алушыларда табиғи, әлеуметтік және технологиялық ортадағы мінез-құлық нормаларын және қауіпсіздік ережелерін қалыптастыру;
3) білім алушыларда табиғи және әлеуметтік шынайылықты тану әдістерін: бақылау, эксперимент, сауалнама тәжірибелерінің қалыптасуын қамтамасыз ету;
4) білім алушылардың танымдық әрекетін дамытуды қамтамасыз ету;
5) білім алушыларды қазіргі қазақстандық қоғамға тән ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар жүйесіне дағдыландыру;
6) білім алушылардың өзін қоршаған ортаға, қоғамның табиғи және мәдени құндылықтарына дұрыс қатынастарын қалыптастыру.
4. "Дүниетану" оқу пәнінің оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты білім берудің басты құндылықтарын білім алушыларға дарытудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдары болады.
2-тарау. "Дүниетану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Дүниетану" оқу пәнінің мазмұны
6. "Дүниетану" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Дүниетану" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: отбасы; отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын анықтау; "шежіре" ұғымы; отбасындағы қамқорлық; тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлері; тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымы; мектеп және мектеп қауымдастығы; мектептің адам өміріндегі маңызы; мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жері; күн тәртібі; тәулік уақыты мен апта күндерінің атаулары; өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау; менің атамекенім; мекенжай атауы және елді мекенінің географиялық орналасқан жері; өзі тұратын елді мекеннің басты көшесі, ғимараттары және көрнекі жерлері; денсаулық пен қауіпсіздік; жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы; тамақтану режимі; үйдегі қауіпсіздік ережелері; жолда жүру тәртібі; жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белігілерінің мәні; мерекелер; отбасылық мерекелер;

2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности; определение сторон горизонта по местным признакам; соблюдение правил поведения на природе; климат и погода; влияние погоды на жизнь и деятельность людей; природные условия и их влияние на жизнь и деятельность людей; возможности занятия на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года; туризм; значение туризма; основные цели туриста;
3) раздел "В потоке истории": древние культуры и цивилизации: первоначальные знания о жизни древних людей, о саках, Томирис, исторических памятниках и экспонатах древности, о древней письменности на территории Казахстана; знакомство с государственными символами Республики Казахстан; город Астана – столица Казахстана.
8. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 2 класса включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество": семья; составление словесного портрета членов семьи; этические нормы семьи; структура потребностей в предметах потребления и источники их поступления; школа и школьное сообщество; виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе; структура и функции членов школьного сообщества; коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе; характеристика коллектива класса; моя малая Родина; описание и изображение достопримечательностей своей местности; крупные реки и озера, города, дороги, область на карте Казахстана; здоровье и безопасность; здоровая и нездоровая пища; правила безопасного поведения в повседневных ситуациях (дома и в общественных местах); виды транспорта и их назначение; правила поведения в общественном транспорте; права и обязанности; права, обязанности и ответственность; значимость служения обществу; значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности; определение сторон горизонта по компасу; положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей; хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек); положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты); неблагоприятные и опасные явления природы; туризм; основные виды туризма по целям; объекты для развития различных видов туризма в Казахстане; особенности туристских объектов;
3) раздел "В потоке истории": знакомство с понятиями "скотоводство" и "земледелие"; древние города и памятники; первоначальные знания об образе жизни гуннов; особенности Ботайской культуры; приручение лошади предками казахов; выдающиеся исторические личности и деятели культуры; вклад аль-Фараби в развитие науки; история Казахстана: независимость, государственность и патриотизм; значение государственных символов Республики Казахстан; сфера применения государственных символов Республики Казахстан; значение дружбы народов Казахстана.

2) "Еліміздің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану; жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау; табиғатта өзін-өзі ұстау ережелері; климат және ауа райы; ауа райының адам өміріне және оның іс-әрекетіне әсері; табиғи жағдайлар және олардың адам өмірі мен қызметіне әсері; жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктері; туризм; туризмнің мәні; туристердің негізгі мақсаттары;
3) "Тарих беттерінен" бөлімі: ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер: ежелгі адамдар, сақтар, Томирис патшайымы, ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштері және жәдігерлері туралы алғашқы мәліметтер; Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы түсінік; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздермен танысу, оларды сипаттау; Қазақстан елордасы – Астана қаласы.
8. "Дүниетану" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: отбасы; отбасы мүшелерінің ауызша портретін жасау; отбасындағы әдеп нормаларын түсіндіру; отбасы қажеттіліктерінің құрылымы; мектеп және мектеп қауымдастығы; мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлері; мектеп қауымдастығының құрылымы; ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормалары; сынып ұжымын сипаттау; менің атамекенім; көрікті жерлерін сипаттау; Қазақстан картасындағы ірі өзен-көлдер, қалалар, жолдар, өз облысы; денсаулық пен қауіпсіздік; пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтары; күнделікті жағдаяттардағы (үйде және қоғамдық орындарда) қауіпсіздік ережелері; көлік түрлері, олардың қажеттілігі; қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелері; құқық және міндет; құқық, міндет және жауапкершілік; қоғамға қызмет етудің әлеуметтік маңызы; Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелері;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану; тұсбағдардың көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау; ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсері; ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызы; өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) оң және кері тұстары; табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу; туризм; туризмнің негізгі түрлері; туризмнің түрлерін дамытуға қолайлы нысандар; туристік нысандардың ерекшеліктері;
3) "Тарих беттерінен" бөлімі: "мал шаруашылығы" және "егін шаруашылығы" туралы алғашқы түсінік алу; көне қалалар мен ескерткіштер; ғұндардың өмір салты туралы алғашқы түсінік; Ботай мәдениетінің ерекшеліктері; қазақ халқының жылқыны қолға үйретуі; көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері; Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі; Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің мәні; Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылу саласын анықтау; Қазақстан халықтары достығының маңыздылығы.

9. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 3 класса включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество": моя семья; степень родства между членами семьи; составление своей родословной; определение ценностей своей семьи; планирование собственных расходов; пути оптимизации собственных расходов; школа и школьное сообщество; правила самоуправления в классе; пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения; этические нормы поведения, принятые в обществе; важность дружбы между людьми; моя малая Родина; населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции); связь города и села; здоровье и безопасность; графическое представление правил пользования бытовыми приборами; виды спорта, определение базовых и своих данных для занятия тем или иным видом спорта; выявление и оценивание рисков и опасностей в естественной среде; планирование своей безопасности в естественной среде; права и обязанности; значимость Конституции Республики Казахстан; праздники; значение праздников народов Казахстана;
2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности; определение сторон горизонта по астрономическим признакам; составление плана местности с соблюдением масштаба и использованием условных знаков; климат и погода; характеристика основных типов климата на Земле; составление правил поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях; природные условия и их влияние на жизнь и деятельность людей; расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты); правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов; туризм; составление рейтинга наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана;
3) раздел "В потоке истории": особенности кочевого и оседлого образа жизни; важность сохранения памятников истории и культуры; исторические корни Казахстана; знакомство с образом жизни тюрков; важные события в истории Казахстана; причины образования Казахского ханства; выдающиеся исторические личности и деятели культуры; роль ханов, батыров, биев; Абылай хан, Керей хан, Жанибек хан; история Казахстана: независимость, государственность и патриотизм; значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел"); роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства.
10. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 4 класса включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество": семья; значимость семьи в жизни общества; функциональная роль членов семьи; доход и расход семейного бюджета; пути оптимизации семейного бюджета; школа и школьное сообщество; пути вступления в состав школьного самоуправления; определение личностных качеств лидера; моя малая Родина; административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область); описание субъектов экономической деятельности своего края; здоровье и безопасность; причины травматизма в различных видах спорта; меры по профилактике и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта; риски и опасности в искусственной среде; планирование своей безопасности в искусственной среде; права и обязанности; значение Конституции в жизни общества; примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан; праздники; история профессиональных праздников;

9. "Дүниетану" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: отбасы; отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастар; әулет шежіресін құрастыру; өз әулетінің құндылықтарын анықтау; өз шығындарын жоспарлау; өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну; мектеп және мектеп қауымдастығы; сыныптың өзін-өзі басқару ережелері; түрлі көзқарастар жағдайында сыныпта ұжымдық шешімді қабылдау жолдары; қоғамда өзін өзі ұстау әдеп нормалары; адамдар арасындағы достықтың маңыздылығы; менің атамекенім; елді мекендердің түрлі белгілері; қала мен ауылдың байланысы; денсаулық пен қауіпсіздік; тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелері; спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін анықтау; табиғи ортадағы қауіп-қатерлер; өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлау; құқық және міндет; Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызы; мерекелер; Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерінің маңызы;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану; астрономиялық белгілер бойынша көкжиек бағыттарын анықтау; масштаб пен шартты белгілерді пайдалана отырып, жергілікті жердің жоспарын құру; климат және ауа райы; жер климатының негізгі түрлері; ауа райы мен климаттың қолайсыз жағдайларында өзін-өзі ұстау ережелері; табиғи жағдайлардың адам өміріне және оның іс-әрекетіне әсері; адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары); геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережелері; туризм; Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингісі;
3) "Тарих беттерінен" бөлімі: көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктері; тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру; Қазақстанның тарихи тамыры; Түркілердің өмір салтымен танысу; Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар; Қазақ хандығының құрылу себептері; көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері; хандар, батырлар мен билердің рөлі; Абылай хан; Керей хан; Жәнібек хан; Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм; Қазақстанның бейресми рәміздерінің мәнін түсіндіру ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік Ел" қақпасы); тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлі.
10. "Дүниетану" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: отбасы; отбасының қоғам өміріндегі маңызы; отбасы мүшелерінің функционалдық рөлі; отбасы бюджетінің негізгі кіріс-шығыстары; отбасы бюджетін оңтайландыру жолдары; мектеп және мектеп қауымдастығы; мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдары; көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттер; менің атамекенім; түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс); өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілері; денсаулық пен қауіпсіздік; спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептері; спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қауіптері; жасанды ортадағы қауіп-қатерлер; жасанды ортадағы өз қауіпсіздігін жоспарлау; құқық және міндет; Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы; демократиялық құқықтар мен бостандықтар, міндеттер; мерекелер. кәсіби мерекелердің тарихы;

2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности; определение местоположения объекта по отношению к другим; объяснение назначения глобуса и карт; параллели, меридианы, экватор; климат и погода; влияние климата на развитие человечества; природные условия и их влияние на жизнь и деятельность людей; хозяйственная деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты); прогнозирование вероятности возникновения природных катаклизмов в своем регионе; туризм; создание туристского маршрута по Казахстану и по Астане;
3) раздел "В потоке истории": знакомство с определением "технологический прогресс"; назначение исторических музеев; собственный проект музея; происхождение казахского народа; графическое отображение связи между саками, гуннами, тюрками и казахами; важные события в истории Казахстана; примеры достижений Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика); биографические данные выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий; история Казахстана: независимость, государственность и патриотизм; ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд), роль Казахстана на мировой арене.
Параграф 2. Система целей обучения
11. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа-раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. В кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
12. Система целей обучения:
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1) "Я и общество"
1.1 Я и моя семья
1.1.1.1 понимать и объяснять значение понятия "семья" на основе исследования различных источников;
1.1.1.2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.1.1.3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры;
1.1.1.4 объяснять простые формы товарно-денежных отношений;
1.1.1.5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
2.1.1.1 составлять словесный портрет членов семьи на основе материалов семейного архива;
2.1.1.2 объяснять этические нормы своей семьи на основе примеров;
2.1.1.3 определять общественные этические нормы на основе изучения различных источников;
2.1.1.4 определять структуру семейных потребностей в предметах потребления и источники их поступления на основе наблюдений и опроса
3.1.1.1 объяснять степень родства между членами семьи;

2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану; нысанның басқа нысандарға қатысты орны; глобус пен карталардың қолданылуы; параллельдер, меридиандар, экватор; климат және ауа райы; адамзат дамуына климаттың әсері; табиғи жағдайлардың адам өміріне және оның іс-әрекетіне әсері; өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекеттері; өз өңірінде табиғи апаттар туындау ықтималдылығы; туризм. Қазақстан мен Астана бойынша туристік маршрут құру;
3) "Тарих беттерінен" бөлімі: "технологиялық прогресс" ұғымы анықтамасымен танысу; тарихи мұражайлардың қызметі; мұражайдың өзіндік жобасы; қазақ халқының шығу тарихы; сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу; Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар; Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерінен мысалдар; шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің өмірбаяны; Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм; "Қазақстан" атауымен байланысты ұлттық бренд; Қазақстанның әлемдік сахнадағы рөлі.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" - сынып,"2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1) "Мен және қоғам"
1.1 Мен және
менің отбасым
1.1.1.1 түрлі дереккөздерді зерттеу негізінде Отбасы" ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру;
1.1.1.2 отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын анықтау;
1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру;
1.1.1.4 тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіру;
1.1.1.5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау
2.1.1.1 отбасылық мұрағат негізінде отбасы мүшелерінің ауызша портретін жасау; 2.1.1.2 мысалдар келтіре отырып, өз отбасындағы әдеп нормаларын түсіндіру;
2.1.1.3 түрлі дереккөздерді зерттеу арқылы жалпыға ортақ әдеп нормаларын анықтау;
2.1.1.4 бақылау мен сауалнама негізінде тұтыну заттарына деген отбасы қажеттіліктерінің құрылымын, олардың түсу көзін анықтау
3.1.1.1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру;

3.1.1.2 составлять свою родословную;
3.1.1.3 определять ценности своей семьи;
3.1.1.4 планировать и обосновывать собственные расходы;
3.1.1.5 предлагать пути оптимизации собственных расходов
4.1.1.1 доказывать значимость семьи в жизни общества;
4.1.1.2 анализировать функциональную роль членов семьи;
4.1.1.3 анализировать доход и расход семейного бюджета;
4.1.1.4 предлагать пути оптимизации семейного бюджета
1.2 Школа и школьное сообщество
1.1.2.1 объяснять важность школы в жизни людей;
1.1.2.2 определять местонахождение функциональных зон школы;
1.1.2.3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе;
1.1.2.4 объяснять важность соблюдения режима дня и составлять примерный режим одного дня;
1.1.2.5 применять названия времени суток и дней недели;
1.1.2.6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса
2.1.2.1 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе;
2.1.2.2 определять структуру и функции членов школьного сообщества;
2.1.2.3 объяснять коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе;
2.1.2.4 давать характеристику своему классу
3.1.2.1 объяснять правила самоуправления в классе и предлагать свою модель;
3.1.2.2 объяснять пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения;
3.1.2.3 объяснять этические нормы поведения, принятые в обществе;
3.1.2.4 доказывать важность дружбы между людьми на примерах из собственного опыта
4.1.2.1 объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления;
4.1.2.2 определять личностные качества лидера
1.3 Моя малая Родина
1.1.3.1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта;
1.1.3.2 описывать главную улицу, здания и достопримеча-тельности своего населенного пункта
2.1.3.1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований;
2.1.3.2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область
3.1.3.1 различать населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции);
3.1.3.2 исследовать связь города и села, приводить примеры
4.1.3.1 различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область);
4.1.3.2 основываясь на различных источниках, давать описание субъектов экономической деятельности своего края
1.4 Здоровье и безопасность
1.1.4.1 объяснять важность соблюдения личной гигиены;
1.1.4.2
объяснять необходимость соблюдения режима питания;
1.1.4.3 объяснять правила безопасного поведения дома;
1.1.4.4 объяснять правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение;

3.1.1.2 әулет шежіресін құрастыру;
3.1.1.3 өз әулетінің құндылықтарын анықтау;
3.1.1.4 өз шығындарын жоспарлау және негіздеу;
3.1.1.5 өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну
4.1.1.1 отбасының қоғам өміріндегі маңызын дәлелдеу;
4.1.1.2 отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдау;
4.1.1.3 отбасы бюджетінің негізгі кіріс-шығыстарын талдау;
4.1.1.4 отбасы бюджетін оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.2 Мектеп және мектеп қауымдасты ғы
1.1.2.1 мектептің адам өміріндегі маңызын түсіндіру;
1.1.2.2 мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерін анықтау;
1.1.2.3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру;
1.1.2.4 күн тәртібін сақтаудың маңызын түсіндіру және күн тәртібін құрастыру;
1.1.2.5 тәулік уақыты мен апта күндерінің атауларын қолдану;
1.1.2.6 өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау
2.1.2.1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлерін түсіндіру;
2.1.2.2 мектеп қауымдастығының құрылымын және мүшелерінің қызметін анықтау;
2.1.2.3 мектеп қауымдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормаларын түсіндіру;
2.1.2.4 өз сыныбының ұжымын сипаттау
3.1.2.1 сыныптың өзін-өзі басқару ережелерін түсіндіру және өз нұсқасын ұсыну;
3.1.2.2 түрлі көзқарастар жағдайында сыныпта ұжымдық шешімді қабылдау жолдарын түсіндіру;
3.1.2.3 қоғамда өзін-өзі ұстау әдеп нормаларын түсіндіру;
3.1.2.4 өз тәжірибесінен мысал келтіре отырып, адамдар арасындағы достықтың маңыздылығын дәлелдеу
4.1.2.1 мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын түсіндіру;
4.1.2.2 оқушылар арасындағы көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерді анықтау
1.3 Менің атамекенім
1.1.3.1 өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау;
1.1.3.2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау
2.1.3.1 өз зерттеулеріне сүйене отырып, өлкесінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу;
2.1.3.2 Қазақстан картасынан ірі өзен-көлдерді, қалаларды, жолдарды, өз облысын көрсету
3.1.3.1 елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырату (типі, көлемі, қызметі);
3.1.3.2 қала мен ауылдың
байланысын зерттеу, мысалдар келтіру
4.1.3.1 түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс) ажырату;
4.1.3.2 түрлі дереккөздерге негізделе отырып, өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру;
1.1.4.3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру;
1.1.4.4 жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белгілерінің мәнін түсіндіру;

1.1.4.5 составлять план безопасного маршрута от дома до школы;
1.1.4.6 называть службы экстренной помощи и определять ситуации для обращения к ним
2.1.4.1 определять различия между здоровой и нездоровой пищей на основе различных источников;
2.1.4.2 объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах;
2.1.4.3 различать виды транспорта и знать об их назначении;
2.1.4.4 объяснять правила поведения в общественном транспорте
3.1.4.1
графически представлять правила пользования бытовыми приборами;
3.1.4.2 группировать виды спорта, определять базовые и свои данные для занятия тем или иным видом спорта;
3.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде;
3.1.4.4 планировать свою безопасность в естественной среде
4.1.4.1 исследовать причины травматизма в различных видах спорта;
4.1.4.2 предлагать меры по профилактике
и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта;
4.1.4.3 на основе различных источников выявлять
и оценивать риски
и опасности в искусственной среде;
4.1.4.4
планировать свою безопасность
в искусственной среде
1.5 Права и обязанности
2.1.5.1 на основе примеров из своей жизни различать права, обязанности и ответственность;
2.1.5.2 объяснять значимость служения обществу
3.1.5.1 объяснять значимость Конституции Республики Казахстан
4.1.5.1 делать выводы о значении Конституции в жизни общества;
4.1.5.2
приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей
в качестве гражданина Республики Казахстан
1.6 Праздники
1.1.6.1 описывать один из семейных праздников
2.1.6.1 объяснять значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан по выбору
3.1.6.1 на основе исследований творчески представлять значение праздников народов Казахстана
4.1.6.1 на основе исследований творчески представлять историю профессиональных праздников
2) "Природа моей страны"
2.1 Ориентирование на местности
1.2.1.1 определять стороны горизонта по местным признакам;
1.2.1.2 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе
2.2.1.1 определять стороны горизонта по компасу
3.2.1.1 определять стороны горизонта по астрономическим признакам;
3.2.1.2 составлять план местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки
4.2.1.1 определять местоположение объекта по отношению
к другим;
4.2.1.2 объяснять назначение глобуса и карт, показывать на них основные объекты;
4.2.1.3 показывать на глобусе и картах параллели, меридианы, экватор

1.1.4.5 үй мен мектеп арасындағы қауіпсіз маршрут жоспарын құрастыру;
1.1.4.6 шұғыл көмек қызметтерін білу және олармен хабарласу жағдайларын анықтау
2.1.4.1 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
2.1.4.2 күнделікті жағдаяттардағы (үйде және қоғамдық орын дарда) қауіпсіздік ережелерін түсіндіру;
2.1.4.3 көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату;
2.1.4.4 қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру
3.1.4.1 тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелерін графикалық түрде көрсету;
3.1.4.2 спорт түрлерін топтастыру, спорт тың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін анықтау;
3.1.4.3 түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау;
3.1.4.4 табиғи ортадағы өзінің қауіпсіздігін жоспарлау
4.1.4.1 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу;
4.1.4.2 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсыну;
4.1.4.3 түрлі дереккөздер негізінде жасанды ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау;
4.1.4.4 жасанды ортадағы өз қауіпсіздігін жоспарлау
1.5 Құқық және міндет
2.1.5.1 өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажырату;
2.1.5.2 қоғамға қызмет етудің әлеуметтік маңызын түсіндіру
3.1.5.1 Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызын түсіндіру
4.1.5.1 Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы туралы қорытындылар жасау;
4.1.5.2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық құқықтары, бостандықтары, міндеттерінен мысалдар
келтіру
1.6 Мерекелер
1.1.6.1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау
2.1.6.1 таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің мәнін түсіндіру
3.1.6.1 зерттеулер негізінде Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерін шығармашылық түрде ұсыну
4.1.6.1 зерттеулер негізінде кәсіби мерекелердің тарихын шығармашылық түрде таныстыру
2) "Елімнің табиғаты"
2.1 Жергілікті жерде бағдарлау
1.2.1.1 жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау;
1.2.1.2 табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
2.2.1.1 тұсбағдардың көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау
3.2.1.1 астрономиялық белгілер бойынша көкжиек бағыттарын анықтау;
3.2.1.2 масштаб пен шартты белгілерді пайдалана отырып, жергілікті жердің жоспарын құру
4.2.1.1 нысанның басқа нысандарға қатысты орнын анықтау;
4.2.1.2 глобус пен карталардың қолдану аясын, олардан негізгі нысандарды көрсете білу;
4.2.1.3 глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды,экваторды көрсете білу

2.2 Климат и погода
1.2.2.1 определять влияние погоды на жизнь и деятельность людей
2.2.2.1 анализировать положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей
3.2.2.1 определять характеристики основных типов климата на Земле;
3.2.2.2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
4.2.2.1 анализировать влияние климата на развитие человечества
2.3 Природные условия и их влияние
1.2.3.1 определять возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года
2.2.3.1 определять хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер
и рек);
2.2.3.2 анализировать положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
2.2.3.3 классифицировать неблагоприятные и опасные явления природы
3.2.3.1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
3.2.3.2 составлять правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
4.2.3.1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный
и животный мир, водные объекты);
4.2.3.2 на основе исследования прогнозировать вероятность возникновения природных катаклизмов в своем регионе
2.4 Туризм
1.2.4.1 определять значение туризма;
1.2.4.2 определять основные цели туриста
2.2.4.1 различать основные виды туризма по целям;
2.2.4.2 на основе исследования определять объекты для развития различных видов туризма в Казахстане;
2.2.4.3 описывать особенности туристских объектов
3.2.4.1 составлять рейтинг наиболее привлекатель
ных туристских объектов Казахстана
4.2.4.1 создавать туристский маршрут по Казахстану и по Астане, используя доступные источники информации (интернет, книги)
3) "В потоке истории"
3.1 Древние культуры и цивилизации
1.3.1.1 рассказывать о жизни древних людей на основе изучения наглядных материалов;
1.3.1.2 рассказывать о наиболее известных исторических памятниках/
экспонатах древности
2.3.1.1 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала;
2.3.1.2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
3.3.1.1 объяснять особенности кочевого и оседлого образа жизни;
3.3.1.2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
4.3.1.1 на основе различных источников определять технологический прогресс в исторические периоды;

2.2 Климат және ауа райы
1.2.2.1 ауа райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін анықтау
2.2.2.1 ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсерін талдау
3.2.2.1 Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтау;
3.2.2.2 ауа райы мен климаттың қолайсыз жағдайларында өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
4.2.2.1 адамзат дамуына климаттың әсерін талдау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
1.2.3.1 жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау
2.2.3.1 ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын анықтау;
2.2.3.2 өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) оң және кері тұстарын талдау;
2.2.3.3 табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу
3.2.3.1 адамдардың
табиғи жағдайларға байланысты орна ласуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары);
3.2.3.2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін- өзі ұстау ережелерін құрастыру
4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау;
4.2.3.2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау
2.4 Туризм
1.2.4.1 туризмнің мәнін түсіндіру;
1.2.4.2 туристердің негізгі мақсаттарын анықтау
2.2.4.1 туризмнің негізгі түрлерін ажырату;
2.2.4.2 зерттеу негізінде Қазақстанда туризмнің түрлерін дамытуға қолайлы нысандарды анықтау;
2.2.4.3 туристік нысандардың ерекшеліктерін сипаттау
3.2.4.1 Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін жасау
4.2.4.1 ақпараттың қолжетімді көздерін (интернет, кітаптар, БАҚ) пайдалана отырып, Қазақстан мен Астана бойынша туристік маршрут құру
3) "Тарих беттерінен"
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу;
1.3.1.2 ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштері/ жәдігерлері туралы әңгімелеу
2.3.1.1 көрнекі материалдар негізінде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау;
2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау
3.3.1.1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру;
3.3.1.2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
4.3.1.1 түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтау;

4.3.1.2 объяснять назначение исторических музеев;
4.3.1.3 предлагать собственный проект музея
3.2 Исторические корни Казахстана
1.3.2.1 описывать на основе наглядных материалов образ жизни саков
2.3.2.1 на основе изучения наглядных материалов описывать образ жизни гуннов
3.3.2.1 на основе изучения различных материалов определять образ жизни тюрков
4.3.2.1 на основе различных источников объяснять происхождение казахского народа;
4.3.2.2 графически отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами
3.3 Важные события в истории Казахстана
1.3.3.1 рассказывать
о древней письменности на территории Казахстана;
1.3.3.2 изображать древние письмена, используя различные материалы, способы и средства
2.3.3.1 описывать особенности Ботайской культуры
3.3.3.1 объяснять причины образования Казахского ханства
4.3.3.1 объяснять достижения Казахстана
в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
3.4
Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
1.3.4.1 на основе изучения источников рассказывать о Томирис
2.3.4.1 рассказывать
о вкладе
аль-Фараби в развитие науки
3.3.4.1 на исторических примерах объяснять роль ханов, батыров, биев;
3.3.4.2 на исторических примерах представлять в творческой форме роль борцов за независимость казахского народа
4.3.4.1 основываясь на биографических данных выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий, излагать о вкладе в развитие страны
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
1.3.5.1 отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран;
1.3.5.2 рассказывать об основных признаках независимого государства;
1.3.5.3 представлять творческие работы о столице Казахстана
2.3.5.1 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан;
2.3.5.2 на основе наблюдений определять сферу применения государственных символов Республики Казахстан;
2.3.5.3 объяснять значение дружбы народов Казахстана
3.3.5.1 объяснять значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел");
3.3.5.2 объяснять роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства
4.3.5.1 на основе исследований предлагать ряд смысловых ассоциаций, связанных
с названием "Казахстан" (национальный бренд);
4.3.5.2 определять роль Казахстана на мировой арене
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Познание мира" для 1-4 классов уровня начального образования.

4.3.1.2 тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру;
4.3.1.3 мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну
3.2 Қазақстан
ның тарихи тамыры
1.3.2.1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау
2.3.2.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттау
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау
4.3.2.1 түрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тарихын түсіндіру;
4.3.2.2 сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
1.3.3.1 Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы баяндау;
1.3.3.2 түрлі материалдарды, әдістермен құралдарды пайдалана отырып, көне жазуларды бейнелеу
2.3.3.1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау
3.3.3.1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру
4.3.3.1 Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) түсіндіру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
1.3.4.1 дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу
2.3.4.1 әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру;
3.3.4.2 тарихи мысалдар негізінде қазақ халқының азаттығы үшін күрескен тұлғалардың рөлін шығармашылық түрде көрсету
4.3.4.1 шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекетті
лік және патриотизм
1.3.5.1 Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату;
1.3.5.2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу;
1.3.5.3 Қазақстан астанасы туралы шығармашылық жұмыстарын таныстыру
2.3.5.1 Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің мәнін түсіндіру;
2.3.5.2 бақылаулар негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылу саласын анықтау;
2.3.5.3 Қазақстан халықтары достығының маңыздылығын түсіндіру
3.3.5.1 Қазақстанның бейресми рәміздерінің мәнін түсіндіру ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік Ел" қақпасы);
3.3.5.2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру
4.3.5.1 зерттеулер негізінде "Қазақстан" атауымен байланысты мағыналық ассоциациялар қатарын (ұлттық бренд) ұсыну;
4.3.5.2 Қазақстанның әлемдік сахнадағы рөлін анықтау
13. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
14. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дүниетану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Познание мира" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквозная тема
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1 Все обо мне
1.2 Школа и школьное сообщество
1.1.2.6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса
1.1
Я и моя семья
1.1.1.5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления;
1.1.2.4 объяснять важность соблюдения режима дня
и составлять примерный режим одного дня;
1.1.2.5 применять названия времени суток и дней недели;
1.1.1.3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры
2 Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
1.1.2.1 объяснять важность школы в жизни людей;
1.1.2.6 характеризовать себя в качестве школьника
и члена коллектива класса;
1.1.4.4 объяснять правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение;
1.1.4.5 составлять план безопасного маршрута от дома до школы;
1.1.2.2 определять местонахождение функциональных зон школы;
1.1.2.3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе
2 четверть
3 Моя семья и друзья
1.1 Я и моя семья
1.1.1.1 понимать и объяснять значение понятия "семья" на основе исследования различных источников;
1.1.1.2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.1.4.3 объяснять правила безопасного поведения дома;
1.1.6.1 описывать один из семейных праздников;
1.1.1.3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры
1.1.4.3 объяснять правила безопасного поведения дома;
1.3 Моя малая Родина
1.1.3.1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта
1.1 Я и моя семья
1.1.1.5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
4 Мир вокруг нас
2.1 Ориентирование на местности
1.2.1.1 определять стороны горизонта по местным признакам
1.3 Моя малая Родина
1.1.3.1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта;
1.1.3.2 описывать главную улицу, здания и достопримечательности своего населенного пункта
2.2 Погода и климат
1.2.2.1 определять влияние погоды на жизнь и деятельность людей;
1.2.3.1 определять возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года
3 четверть
5 Путешествия
3.1 Древние культуры и цивилизации
1.3.1.1 на основе изучения наглядных материалов рассказывать о жизни древних людей
3.2 Исторические корни Казахстана

3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дүниетану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Өзім туралы
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
1.1.2.6 өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау
1.1 Мен және
менің отбасым
1.1.1.5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың түсу көзін анықтау
1.1.2.4 күн тәртібін сақтау маңызын түсіндіру және күн тәртібін құру
1.1.2.5 тәулік уақыты мен апта күндерінің атауларын қолдану
1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру
2 Менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
1.1.2.1 мектептің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру
1.1.2.6 өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау
1.1.4.4 жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белгілерінің мәнін түсіндіру
1.1.4.5 үй мен мектеп арасындағы қауіпсіз маршрут жоспарын құрастыру
1.1.2.2 мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерін анықтау
1.1.2.3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
2-тоқсан
3 Менің отбасым және достарым
1.1 Мен және
менің отбасым
1.1.1.1 түрлі дереккөздерді зерттей отырып, "отбасы" ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру
1.1.1.2 отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау
1.1.6.1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау
1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру
1.1.4.3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру
1.3 Менің атамекенім
1.1.3.1 өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау
1.1 Мен және
менің отбасым
1.1.1.5 тұтыну заттарына деген өз қажеттілік терінің құрылымын, олардың өндіру көзін анықтау
4 Бізді қоршаған әлем
2.1 Жергілікті жерде бағдарлау
1.2.1.1 жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау
1.3 Менің атамекенім
1.1.3.1 өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау
1.1.3.2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау
2.2 Климат және ауа-райы
1.2.2.1 ауа-райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін анықтау
1.2.3.1 жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау
3-тоқсан
5 Саяхат
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары

1.3.2.1 на основе наглядных материалов описывать образ жизни саков;
1.3.4.1 на основе изучения источников рассказывать о Томирис
2.4 Туризм
1.2.4.1 определять значение туризма;
1.2.4.2 определять основные цели туриста
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
1.3.5.3 представлять творческие работы о столице Казахстана
6 Традиции и фольклор
3.2 Исторические корни Казахстана
1.3.2.1 на основе наглядных материалов описывать образ жизни саков
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
1.3.5.2 рассказывать об основных признаках независимого государства;
1.3.5.1 отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран
3.3 Важные события в истории Казахстана
1.3.3.1 рассказывать о древней письменности на территории Казахстана;
1.3.3.2 изображать древние письмена, используя различные материалы, способы и средства
3.1 Древние культуры и цивилизации
1.3.1.2 рассказывать о наиболее известных исторических памятниках/экспонатах древности
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
1.3.5.3 представлять творческие работы о столице Казахстана
4 четверть
7 Еда и напитки
1.4 Здоровье и безопасность
1.1.4.2 объяснять необходимость соблюдения режима питания
3.1 Древние культуры и цивилизации
1.3.1.1 на основе изучения наглядных материалов рассказывать о жизни древних людей
1.4 Здоровье и безопасность
1.1.4.1 объяснять важность соблюдения личной гигиены;
1.1.4.2 объяснять необходимость соблюдения режима питания
1.1 Я и моя семья
1.1.1.4 объяснять простые формы товарно-денежных отношений;
1.1.1.5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
8 В здоровом теле – здоровый дух!
1.4 Здоровье и безопасность
1.1.4.1 объяснять важность соблюдения личной гигиены;
1.1.4.3 объяснять правила безопасного поведения дома;
1.1.4.6 называть службы экстренной помощи и определять ситуации для обращения к ним
2.1 Ориентирование на местности
1.2.1.2 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе
2) 2 класс:
Сквозная тема
Подраздел программы
Цели обучения
1 четверть
1 Все обо мне
1.1 Я и моя семья
2.1.1.1 составлять словесный портрет членов семьи на основе материалов семейного архива;
2.1.1.2 объяснять этические нормы своей семьи на основе примеров;
2.1.1.3 определять общественные этические нормы на основе изучения различных источников;
2.1.1.4 определять структуру семейных потребностей в предметах потребления и источники их поступления на основе наблюдений и опроса
2 Моя семья и друзья

1.3.2.1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау
1.3.4.1 дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу
2.4 Туризм
1.2.4.1 туризмнің мәнін түсіндіру
1.2.4.2 туристердің негізгі мақсаттарын анықтау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
1.3.5.3 Қазақстан астанасы туралы шығармашылық жұмыстарын таныстыру
6 Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
1.3.2.1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
1.3.5.2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу
1.3.5.1 Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
1.3.3.1 Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы білу
1.3.3.2 түрлі материалдарды, әдістер мен құралдарды пайдалана отырып, көне жазуларды бейнелеу
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
1.3.1.2 ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштері/жәдігерлері туралы әңгімелеу
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
1.3.5.3 Қазақстан астанасы туралы шығармашылық жұмыстарын таныстыру
4-тоқсан
7 Тағам мен сусын
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
1.1 Мен және
менің отбасым
1.1.1.4 тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіру
1.1.1.5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың өндіру көзін анықтау
8 Дені саудың жаны сау
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
1.1.4.3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру
1.1.4.6 шұғыл көмек қызметтерін білу және олармен хабарласу жағдайларын анықтау
2.1 Жергілікті жерде бағдарлау
1.2.1.2 табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
2) 2-сынып:
Ортақ тақырып
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Өзім туралы
1.1 Мен және
менің отбасым
2.1.1.1 отбасылық мұрағат негізінде отбасы мүшелерінің ауызша портретін жасау
2.1.1.2 мысалдар келтіре отырып, өз отбасындағы әдеп нормаларын түсіндіру
2.1.1.3 түрлі дереккөздерді зерттеу арқылы жалпыға ортақ әдеп нормаларын анықтау
2.1.1.4 бақылау мен сауалнама негізінде тұтыну заттарына деген отбасы қажеттіліктерінің құрылымын, олардың түсу көзін анықтау
2 Менің отбасым және достарым

1.5 Права и обязанности
2.1.5.1 на основе примеров из своей жизни различать права, обязанности и ответственность;
2.1.5.2 объяснять значимость служения обществу
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.3.5.3 объяснять значение дружбы народов Казахстана
2 четверть
3 Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
2.1.2.1 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе;
2.1.2.2 определять структуру и функции членов школьного сообщества;
2.1.2.3 объяснять коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе;
2.1.2.4 давать характеристику своему классу
4 Мой родной край
1.3 Моя малая Родина
2.1.3.1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований;
2.1.3.2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область
1.4 Здоровье и безопасность
2.1.4.3 различать виды транспорта и знать об их назначении;
2.1.4.4 объяснять правила поведения в общественном транспорте
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.3.5.1 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан;
2.3.5.2 на основе наблюдений определять сферу применения государственных символов Республики Казахстан
3 четверть
5 В здоровом теле – здоровый дух!
1.2 Школа и школьное сообщество
2.1.2.1 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе
1.4 Здоровье и безопасность
2.1.4.1 определять различия между здоровой и нездоровой пищей на основе различных источников;
2.1.4.2 объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах
6 Традиции и фольклор
1.6 Праздники
2.1.6.1 объяснять значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан по выбору;
2.3.1.2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
3.2 Исторические корни Казахстана
2.3.2.1 на основе изучения наглядных материалов описывать образ жизни гуннов
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.3.1.1 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
2.3.4.1 рассказывать о вкладе аль-Фараби в развитие науки
3.3 Важные события в истории Казахстана
2.3.3.1 описывать особенности Ботайской культуры
4 четверть
7 Окружающая среда
2.1 риентирование на местности
2.2.1.1 определять стороны горизонта по компасу
2.2 Климат и погода
2.2.2.1 анализировать положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей

1.5 Құқық және міндет
2.1.5.1 өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажырату
2.1.5.2 қоғамға қызмет етудің әлеуметтік маңыздылығын түсіндіру
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2.3.5.3 Қазақстан халықтары достығының маңыздылығын түсіндіру
2-тоқсан
3 Менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
2.1.2.1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлерін түсіндіру
2.1.2.2 мектеп қауымдастығының құрылымын және мүшелерінің қызметін анықтау
2.1.2.3 мектеп қауымдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормаларын түсіндіру
2.1.2.4 өз сыныбының ұжымын сипаттау
4 Менің туған елім
1.3 Менің атамекенім
2.1.3.1 өз зерттеулеріне сүйене отырып, өлкесінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу
2.1.3.2 Қазақстан картасынан ірі өзен-көлдерді, қалаларды, жолдарды, өз облысын көрсету
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
2.1.4.3 көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату
2.1.4.4 қоғамдық көліктегі өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіру
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2.3.5.1 Қазақстан Республикасы мемлекеттік рәміздерінің маңызын түсіндіру
2.3.5.2 бақылаулар негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылу саласын анықтау
3-тоқсан
5 Дені саудың жаны сау
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
2.1.2.1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлерін түсіндіру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
2.1.4.1 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау
2.1.4.2 күнделікті жағдаяттардағы (үйде және қоғамдық орындарда) қауіпсіздік ережелерін түсіндіру
6 Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1.6 Мерекелер
2.1.6.1 таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің мәнін түсіндіру
2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау
3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
2.3.2.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
2.3.1.1 көрнекі материалдар негізінде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
2.3.4.1 әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
2.3.3.1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау
4-тоқсан
7 Қоршаған орта
2.1 Жергілікті жерде бағдарлау
2.2.1.1 тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау
2.2 Климат және ауа-райы
2.2.2.1 ауа-райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсерін талдау

2.3 Природные условия и их значение (влияние)
2.2.3.1определять хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек);
2.2.3.2 анализировать положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
2.2.3.3 классифицировать неблагоприятные и опасные явления природы
8 Путешествия
1.3 Моя малая Родина
2.1.3.1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований
2.4 Туризм
2.2.4.1 различать основные виды туризма по целям;
2.2.4.2 на основе исследования определять объекты для развития различных видов туризма в Казахстане;
2.2.4.3 описывать особенности туристских объектов
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.3.1.2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
3) 3 класс:
Сквозная тема
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1 Живая природа
2.2 Климат и погода
3.2.2.1 определять характеристики основных типов климата на Земле
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.2.3.1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
2.2 Климат и погода
3.2.2.2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.2.3.2 составлять правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде
3.1.4.4 планировать свою безопасность в естественной среде
2 Что такое хорошо и что такое плохо?
1.1 Я и моя семья
3.1.1.3 определять ценности своей семьи
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
3.3.5.2 объяснять роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства
1.1 Я и моя семья
3.1.1.4 планировать и обосновывать собственные расходы
3.1.1.5 предлагать пути оптимизации собственных расходов
1.2 Школа и школьное сообщество
3.1.2.3 объяснять этические нормы поведения, принятые в обществе;
3.1.2.4 доказывать важность дружбы между людьми на примерах из собственного опыта;
3.1.2.1 объяснять правила самоуправления в классе и предлагать свою модель;
3.1.2.2 объяснять пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения
1.5 Права и обязанности
3.1.5.1 объяснять значимость Конституции Республики Казахстан
2 четверть
3 Время
1.1 Я и моя семья
3.1.1.1 объяснять степень родства между членами семьи;

2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
2.2.3.1 ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын анықтау
2.2.3.2 өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) оң және кері тұстарын талдау
2.2.3.3 табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу
8 Саяхат
1.3 Менің атамекенім
2.1.3.1 өз зерттеулеріне сүйене отырып, өлкесінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу
2.4 Туризм
2.2.4.1 туризмнің негізгі түрлерін ажырату
2.2.4.2 зерттеу негізінде Қазақстанда туризмнің түрлерін дамытуға қолайлы нысандарды анықтау
2.2.4.3 туристік нысандардың ерекшеліктерін сипаттау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау
3) 3-сынып:
Ортақ тақырып
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Жанды табиғат
2.2 Климат және ауа-райы
3.2.2.1 Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3.2.3.1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары)
2.2 Климат және ауа-райы
3.2.2.2 ауа-райы қолайсыз жағдайларда өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3.2.3.2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
1.4
Денсаулық пен қауіпсіздік
3.1.4.3 түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау
3.1.4.4 табиғи ортадағы өзінің қауіпсіздігін жоспарлау
2 Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
1.1 Мен және
менің отбасым
3.1.1.3
өз отбасының құндылықтарын анықтау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
3.3.5.2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру
1.1 Мен және
менің отбасым
3.1.1.4 өз шығындарын жоспарлау және негіздеу
3.1.1.5 өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
3.1.2.3 қоғамда өзін-өзі ұстау әдеп нормаларын түсіндіру
3.1.2.4 өз тәжірибесінен мысал келтіре отырып, адамдар арасындағы достықтың маңыздылығын дәлелдеу
3.1.2.1 сыныптың өзін-өзі басқару ережелерін түсіндіру және өз нұсқасын ұсыну
3.1.2.2 түрлі көзқарастар жағдайында сыныпта ұжымдық шешімді қабылдау жолдарын түсіндіру
1.5 Құқық және міндет
3.1.5.1 Қазақстан Республикасының Конституциясының маңызын түсіндіру
2-тоқсан
3 Уақыт
1.1 Мен және
менің отбасым
3.1.1.1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру

3.1.1.2 составлять свою родословную
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.2 группировать виды спорта, определять базовые и свои данные для занятия тем или иным видом спорта
1.6 Праздники
3.1.6.1 на основе исследований творчески представлять значение праздников народов Казахстана
2.2 Климат и погода
3.2.2.2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.3.1.1 объяснять особенности кочевого и оседлого образа жизни;
3.3.1.2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
3.2 Исторические корни Казахстана
3.3.2.1 на основе изучения различных материалов определять образ жизни тюрков
4 Архитектура
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.2.3.1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
1.3 Моя малая Родина
3.1.3.1 различать населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции)
2.4 Туризм
3.1.3.2 исследовать связь города и села, приводить примеры;
3.2.4.1 составлять рейтинг наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана
2.1 Ориентирование на местности
3.2.1.2 составлять план местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки;
3.2.1.1 определять стороны горизонта по астрономическим признакам
3 четверть
5 Искусство
1.1 Я и моя семья
3.1.1.3 определять ценности своей семьи
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.1 графически представлять правила пользования бытовыми приборами
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
3.3.5.1 объяснять значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел")
3.2 Исторические корни Казахстана
3.3.2.1 на основе изучения различных материалов определять образ жизни тюрков
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.3.1.2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
6 Выдающиеся личности
3.2 Исторические корни Казахстана
3.3.2.1 на основе изучения различных материалов определять образ жизни тюрков
3.3 Важные события в истории Казахстана
3.3.3.1 объяснять причины образования Казахского ханства
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
3.3.4.1 на исторических примерах объяснять роль ханов, батыров, биев;
3.3.4.2 на исторических примерах представлять в творческой форме роль борцов за независимость казахского народа
4 четверть
7 Вода – источник жизни
2.2 Климат и погода
3.2.2.1 определять характеристики основных типов климата на Земле
2.3 Природные условия и их значение (влияние)

3.1.1.2 әулет шежіресін құрастыру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
3.1.4.2 спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін анықтау
1.6 Мерекелер
3.1.6.1 зерттеулер негізінде Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерін шығармашылық түрде ұсыну
2.2 Климат және ауа-райы
3.2.2.2 ауа райы мен климаттың қолайсыз жағдайларында өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
3.3.1.1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру
3.3.1.2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау
4 Сәулет өнері
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3.2.3.1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары)
1.3 Менің атамекенім
3.1.3.1 елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырату (тип, көлемі, қызметі)
2.4 Туризм
3.1.3.2 қала мен ауылдың байланысын зерттеу, мысалдар келтіру
3.2.4.1 Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін жасау
2.1
Жергілікті жерде бағдарлану
3.2.1.2 масштаб пен шартты белгілерді пайдалана отырып, жергілікті жердің жоспарын құру
3.2.1.1 астрономиялық белгілер бойынша көкжиек бағыттарын анықтау
3-тоқсан
5 Өнер
1.1 Мен және
менің отбасым
3.1.1.3 өз әулетінің құндылықтарын анықтау
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
3.1.4.1 тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелерін графикалық түрде көрсету
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
3.3.5.1 Қазақстанның бейресми рәміздерінің мәнін түсіндіру ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік Ел" қақпасы)
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
3.3.1.2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
6 Атақты тұлғалар
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
3.3.3.1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру
3.3.4.2 тарихи мысалдар негізінде қазақ халқының азаттығы үшін күрескен тұлғалардың рөлін шығармашылық түрде көрсету
4-тоқсан
7 Су – тіршілік көзі
2.2 Климат және ауа-райы
3.2.2.1 Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері

3.2.3.1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный
и животный мир, водные объекты)
2.4 Туризм
3.2.4.1 составлять рейтинг наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана
2.2 Климат и погода
3.2.2.2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.2.3.2 составлять правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде;
3.1.4.4 планировать свою безопасность в естественной среде
8 Культура отдыха. Праздники
1.1 Я и моя семья
3.1.1.3 определять ценности своей семьи
1.2 Школа и школьное сообщество
3.1.2.3 объяснять этические нормы поведения, принятые в обществе
1.6 Праздники
3.1.6.1 на основе исследований творчески представлять значение праздников народов Казахстана
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.3.1.2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
1.1 Я и моя семья
3.1.1.4 планировать и обосновывать собственные расходы;
3.1.1.5 предлагать пути оптимизации собственных расходов
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.2 группировать виды спорта, определять базовые и свои данные для занятия тем или иным видом спорта
4) 4 класс:
Сквозная тема
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1 Моя Родина – Казахстан!
1.3 Моя малая Родина
4.1.3.1 различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область);
4.1.3.2 основываясь на различных источниках, давать описание субъектов экономической деятельности своего края
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
4.2.3.1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
2 Ценности
1.1 Я и моя семья
4.1.1.1 доказывать значимость семьи в жизни общества;
4.1.1.2 анализировать функциональную роль членов семьи;
4.1.1.3 анализировать доход и расход семейного бюджета;
4.1.1.4 предлагать пути оптимизации семейного бюджета
1.5 Права и обязанности
4.1.2.1 объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления;
4.1.2.2 определять личностные качества лидера;
4.1.5.1 делать выводы о значении Конституции в жизни общества;
4.1.5.2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан
2 четверть
3 Культурное наследие
3.2 Исторические корни Казахстана

3.2.3.1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары)
2.4 Туризм
3.2.4.1 Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін жасау
2.2 Климат және ауа-райы
3.2.2.2 ауа-райы қолайсыз жағдайларда өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3.2.3.2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелерін құрастыру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
3.1.4.3 түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау
3.1.4.4 өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлау
8 Демалыс мәдениеті. Мерекелер
1.1 Мен және
менің отбасым
3.1.1.3 өз әулетінің құндылықтарын анықтау
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
3.1.2.3 қоғамда өзін өзі ұстау әдеп нормаларын түсіндіру
1.6 Мерекелер
3.1.6.1 зерттеулер негізінде Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерін шығармашылық түрде ұсыну
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
3.3.1.2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
1.1 Мен және
менің отбасым
3.1.1.4 өз шығындарын жоспарлау және негіздеу
3.1.1.5 өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
3.1.4.2 спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін анықтау
4) 4-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Менің Отаным – Қазақстан
1.3 Менің атамекенім
4.1.3.1 түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс) ажырату
4.1.3.2 түрлі дереккөздерге негізделе отырып, өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау
2 Құндылықтар
1.1 Мен және
менің отбасым
4.1.1.1 отбасының қоғам өміріндегі маңызын дәлелдеу
4.1.1.2 отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдау
4.1.1.3 отбасы бюджетінің негізгі кіріс-шығыстарын талдау
4.1.1.4 отбасы бюджетін оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.5 Құқық және міндет
4.1.2.1 мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын түсіндіру
4.1.2.2 оқушылар арасындағы көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерді анықтау
4.1.5.1 Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы туралы қорытынды жасау
4.1.5.2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде жеке тұлғаның демократиялық құқықтары, бостандықтары, міндеттерінен мысалдар келтіру
2-тоқсан
3 Мәдени мұра
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары

4.3.2.1 на основе различных источников объяснять происхождение казахского народа;
4.3.2.2 графически отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.3.1.1 на основе различных источников определять технологический прогресс в исторические периоды
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.3.3.1 объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.3.4.1 основываясь на биографических данных выдающихся деятелях творческих и трудовых профессий, сообщать об их вкладе в развитие страны
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.3.1.2 объяснять назначение исторических музеев;
4.3.1.3 предлагать собственный проект музея
4 Мир профессий
1.1 Я и моя семья
4.1.1.2 анализировать функциональную роль членов семьи
1.6 Праздники
4.1.6.1 на основе исследований творчески представлять историю профессиональных праздников
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
4.2.3.1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
1.3 Моя малая Родина
4.1.3.2 основываясь на различных источниках, давать описание субъектов экономической деятельности своего края
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.3.4.1 основываясь на биографических данных выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий, сообщать об их вкладе в развитие страны
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.3.1.1 на основе различных источников определять технологический прогресс в исторические периоды
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.3.3.1 объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
1.4 Здоровье и безопасность
4.1.4.1 исследовать причины травматизма в различных видах спорта;
4.1.4.2 предлагать меры по профилактике и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта
3 четверть
5 Природные явления
2.2 Климат и погода
4.2.2.1 анализировать влияние климата на развитие человечества
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
4.2.3.1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
4.2.3.2 на основе исследования прогнозировать вероятность возникновения природных катаклизмов в своем регионе
1.4 Здоровье и безопасность
4.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в искусственной среде;

4.3.2.1 түрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тарихын түсіндіру
4.3.2.2 сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4.3.1.1 түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтау
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
4.3.3.1 Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) түсіндіру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
4.3.4.1 өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4.3.1.2 тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру
4.3.1.3 мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну
4 Мамандықтар әлемі
1.1 Мен және
менің отбасым
4.1.1.2 отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдау
1.6 Мерекелер
4.1.6.1 зерттеулер негізінде кәсіби мерекелердің тарихын шығармашылық түрде таныстыру
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау
1.3 Менің атамекенім
4.1.3.2 түрлі дереккөздерге негізделе отырып, өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
4.3.4.1 өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4.3.1.1 түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтау
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
4.3.3.1 Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) түсіндіру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
4.1.4.1 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу
4.1.4.2 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсыну
3-тоқсан
5 Табиғат құбылыстары
2.2 Климат және ауа-райы
4.2.2.1 адамзат дамуына климаттың әсерін талдау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау
4.2.3.2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
4.1.4.3 түрлі дереккөздер негізінде жасанды ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау

4.1.5.2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан
Примечание:
в одной четверти цели обучения интегрируются со сквозными темами, исходя из расчета – 2 сквозные темы на четверть.
Приложение 30 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету
"Изобразительное искусство" для 1-4 классов уровня начального образования
Сноска. Приложение 30 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель и задачи изучения учебного предмета "Изобразительное искусство".
Предмет "Изобразительное искусство" в начальной школе является органическим единством учебных и воспитательных процессов. В нем, эстетическое и художественное образование, основаны на последовательном и систематическом изложении знаний и обучении навыкам художественной деятельности.
Целью обучения предмету "Изобразительное искусство", является художественное образование и эстетическое воспитание, приобщение школьников к миру изобразительного искусства, как неотъемлемой части духовной и материальной культуры Казахстана и всего мира, является эффективным средством формирования и развития их личности.
3. Задачи обучения предмета "Изобразительное искусство":
На основе привития ценностей образования у обучающихся должны развиваться:
- уважение по отношению к культуре и традициям народа Казахстана, культурному многообразию мира;
- приверженность идеям духовного согласия и толерантности;
- позитивное отношение к окружающему миру и сохранению экологического равновесия;
- творческое и критическое мышление;
- коммуникативность и умение эффективно использовать информационно-коммуникационные средства и технологии;
- мотивация к обучению и самосовершенствованию на протяжении всей жизни;
- воспитание чувства прекрасного и интереса к изобразительному искусству;
- развитие способности к выражению в творческих работах своего отношения к окружающему миру;
- знакомство с основами изобразительной грамоты по рисунку, живописи, композиции, скульптуре;
- знакомство с видами изобразительного искусства (графика, живопись, декоративно-прикладное искусство, скульптура, дизайн, архитектура) и жанрами изобразительного искусства (пейзаж, портрет, натюрморт, анималистический жанр и т.д.);
- формирование умения видеть и понимать форму, объем и конструкцию окружающих предметов;
- формирование пространственного мышления;
- развитие графических навыков и навыков цветоведения;
- развитие моторики, логического мышления, самостоятельности мышления и воплощения идей.
- овладение художественными навыками работы с различными материалами и освоение различных изобразительных техник;
- развитие способности видеть проявление художественной культуры в реальной жизни (музеи, архитектура, дизайн, скульптура, декоративно-прикладное искусство и др.)
- развитие у детей чувственно-эмоциональных проявлений, внимания,
памяти, фантазии, воображения;
- формирование таких свойств личности, как самостоятельность, целенаправленность, аккуратность, трудолюбие;
- создание условий для равного доступа всех обучающихся к образованию с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей.

4.1.5.2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде жеке тұлғаның демократиялық құқықтары, бостандықтары, міндеттерінен мысалдар келтіру
Ескерту:
әр тоқсандағы 2 ортақ тақырып есебінен тоқсан сайын оқу мақсатын ортақ тақырыптармен біріктіріледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
30-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мақсаты мен міндеттері.
"Бейнелеу өнері" пәні оқу және тәрбие процестерінің органикалық бірлігі болып табылады. Онда эстетикалық және көркемдік білім беру дәйекті және жүйелі түрде білімді ұсыну мен көркемдік іс-әрекет дағдыларын үйретуге негізделген.
"Бейнелеу өнері" пәнінің оқу мақсаты көркемдік білім беру және эстетикалық тәрбие болып табылады, білім алушыларды Қазақстан мен бүкіл әлемнің рухани және материалдық мәдениетінің ажырамас бөлігі ретінде бейнелеу өнері әлеміне баулу, олардың тұлғасын қалыптастыру мен дамытудың тиімді құралы болып табылады.
3. "Бейнелеу өнері" пәнін оқытудың міндеттері:
Білім беру құндылықтарын қалыптастыру негізінде білім алушыларда:
- Қазақстан халқының өнері мен мәдениеті және салт-дәстүрлеріне, әлемнің мәдени алуан түрлілігіне құрмет көрсету;
- рухани келісім мен толеранттылық идеяларын ұстану;
- қоршаған ортаны және экологиялық тепе-теңдікті сақтау;
- шығармашылық және сыни ойлау;
- коммуникативтілік және ақпараттық-коммуникациялық құралдар мен технологияларды тиімді пайдалана білу;
- өмір бойы оқуға және өзін-өзі жетілдіруге ынталандыру;
- бейнелеу өнеріне деген қызығушылығын арттыра отырып, әсемдікке баулу;
- шығармашылық жұмыстарда қоршаған әлемге деген көзқарасын білдіру қабілетін дамыту;
- сурет, кескіндеме, композиция, мүсін бойынша бейнелеу сауаттылығы негіздерімен танысу;
- бейнелеу өнерінің түрлерімен (графика, кескіндеме, сәндік-қолданбалы өнер, мүсін, дизайн, сәулет) және бейнелеу өнерінің жанрларымен (пейзаж, портрет, натюрморт, анималистік жанры және т. б.) танысу;
- қоршаған заттардың пішінін, көлемін және құрылымын көру және түсіну қабілетін қалыптастыру;
- кеңістіктік қабылдауды қалыптастыру;
- графикалық және түстану дағдыларын дамыту;
- моториканы, логикалық ойлауды, өздігінен ойлауды және идеяларды іске асыруды дамыту.
- әр түрлі материалдармен жұмыс істеудің көркемдік дағдыларын және әр түрлі бейнелеу техникасын меңгеру;
- шынайы өмірде көркем мәдениеттің көрінісін көру қабілетін дамыту (көрмелер, мұражайлар, сәулет, дизайн, мүсін, сәндік-қолданбалы өнер және т. б.)
-балалардың сезімталдық, көңіл-күйін білдіруін, зейінін, есте сақтау, қиял, елестету қабілеттерін дамыту;
- өзіндік, мақсаттылық, ұқыптылық, еңбекқорлық сияқты жеке қасиеттерді қалыптастыру;
- ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, барлық білім алушылардың білім алуға тең қол жеткізуі үшін жағдай жасау.

4. Педагогические подходы к организации процесса обучения
Учебная программа "Изобразительное искусство" соблюдает следующие принципы:
Деятельностный подход. Одна из важнейших задач общеобразовательной школы на данном этапе развития общества состоит не в том, чтобы не столько "снабдить" обучающихся багажом знаний, а в том, чтобы привить умения, позволяющие им самостоятельно добывать информацию и активно включаться в творческую и исследовательскую деятельность. В связи с этим актуальным становится внедрение в процесс обучения таких технологий, которые способствовали бы формированию и развитию у учащихся умения учиться, учиться творчески. Деятельностный метод, обеспечивает не только обучение деятельности, но и глубокое и прочное усвоение знаний.
Личностно - ориентированный подход. Личностно - ориентированное образование предполагает ориентацию на воспитание, образование и развитие детей, с учетом их личных особенностей (возрастных, физических, психологических, интеллектуальных) образовательных потребностей, а также, отношение к любому ребенку, как к неповторимой индивидуальности.
Дифференцированный подход. Обучение, для которого характерен учет возрастных и индивидуальных особенностей обучающихся, обучение каждого ученика на уровне его возможностей и способностей; приспособление (адаптация) обучения к особенностям различных групп учащихся. В ходе дифференцированного обучения применяются разнообразные методы, приемы, формы обучения и специальный дидактический материал, позволяющий осуществлять развитие обучающихся в соответствии с их возможностями.
Коммуникативный подход. Результатом коммуникативного подхода, является способность к общению, передаче мыслей и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения. Использование различных средств коммуникаций в процессе обучения способствует развитию у учащихся критического мышления и самостоятельности. В процессе обучения, в соответствии с коммуникативным подходом, необходимо включать задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализа своих творческих работ и работы других в процессе индивидуальной и групповой деятельности.
Художественно - технологический подход. Это учебно - познавательная деятельность учащихся, направленная на решение проблем использования знаний материалов, инструментов, законов и правил изобразительного искусства, конструирования и моделирования, и выбора технологической последовательности изготовления творческих объектов.
5. Об оценивании учебных достижений учащихся
Оценивание результатов изучения предмета "Изобразительное искусство" осуществляется с применением формативного оценивания. Формативное оценивание проводится непрерывно, обеспечивает обратную связь между учащимся и учителем, и позволяет своевременно корректировать учебный процесс. Формативное оценивание проводится по завершении изучения раздела учебной информации на определенном этапе обучения, следует исходить из принципа предоставления обратной связи учащимся, критериального оценивания "зачет" и "не зачет"

4. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері
"Бейнелеу өнері" оқу бағдарламасы келесі қағидаларды сақтайды:
Іс-әрекеттік тәсіл. Қоғам дамуының осы кезеңіндегі жалпы білім беретін мектептің маңызды міндеттерінің бірі – білім алушыларды білім қорымен "қамтамасыз ету" емес, сонымен қатар оларға өздігінен ақпарат алуға және шығармашылық, ғылыми-зерттеу жұмыстарына белсенді қатысуға мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыру. Осыған байланысты оқу үдерісіне білім алушылардың оқып үйренуін, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыруға және дамытуға ықпал ететін технологияларды енгізу өзекті болып табылады. Әрекеттік әдіс тек іс-әрекетті оқытуды ғана емес, сонымен бірге білімді терең және нық игеруді қамтамасыз етеді.
Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл. Жеке тұлғаға бағытталған білім беру балалардың жеке бас ерекшеліктерін (жас, физикалық, психологиялық, интеллектуалдық) ескере отырып, олардың тәрбиесіне, біліміне және дамуына, сондай-ақ кез келген балаға ерекше тұлға ретінде қарауды көздейді.
Сараланған тәсіл. Білім алушылардың жас және жеке бас ерекшеліктерін есепке алумен сипатталатын оқыту, әрбір білім алушыны оның мүмкіндіктері мен қабілеттері деңгейінде оқыту; оқытуды білім алушылардың әртүрлі топтарының ерекшеліктеріне бейімдеу. Саралап оқыту барысында білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес дамуын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін түрлі әдістер, тәсілдер, оқыту нысандары және арнайы дидактикалық материалдар қолданылады.
Коммуникативті тәсіл. Коммуникативті тәсілдің нәтижесі - қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу процесінде қарым-қатынас жасау, ойлармен бөлісу және идеялармен алмасу мүмкіндігі. Оқу үдерісінде әртүрлі коммуникация құралдарын пайдалану білім алушылардың сыни және өзіндік ойлауын дамытуға ықпал етеді. Оқу үдерісінде коммуникативтік тәсілге сәйкес қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыруға, жеке және топтық іс-әрекет процесінде өздерінің шығармашылық жұмыстары мен басқалардың жұмысын бағалау және талдауға ықпал ететін тапсырмаларды қосу қажет.
Көркемдік-технологиялық тәсіл. Бұл білім алушылардың материалдарды, құралдарды, бейнелеу өнерінің заңдылықтары мен ережелерін білу, жобалау және модельдеу шығармашылық нысандарды дайындаудың технологиялық реттілігін таңдау мәселелерін шешуге бағытталған оқу-танымдық іс-әрекеті.
5. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау туралы
"Бейнелеу өнері" пәнін оқыту нәтижелерін бағалау қалыптастырушы бағалауды қолдану арқылы жүзеге асырылады. Қалыптастырушы бағалау үздіксіз жүргізіледі, білім алушы мен педагог арасындағы кері байланысты қамтамасыз етеді және оқу үрдісін дер кезінде түзетуге мүмкіндік береді. Оқу ақпаратының бөлімін зерделеуі аяқталғаннан кейін оқытудың белгілі бір кезеңінде қалыптастырушы бағалау жүргізіледі, білім алушыларға кері байланыс беруден шығатын критериалды бағалаудың "сынақтан өтті" және "сынақтан өтпеді" қағидатын негізге алу қажет.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Изобразительное искусство" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Изобразительное искусство"
6. Объем учебной нагрузки:
1) в 1 классе - 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание учебного материала сгруппировано в 4 раздела для решения единых учебно - воспитательных задач: Разделы раскрывают разные стороны искусства: типологическую, языковую, ценностно-ориентационную, деятельностную и в разной мере присутствуют почти на каждом уроке, в комплексе разделы направлены на решение задач начального художественного образования и воспитания.
1. Раздел "Основы художественной грамоты" представлены инструментарий для практической реализации творческих идей:
- восприятие произведений искусства;
- представления о богатстве и разнообразии художественной культуры (на примере культуры народов Казахстана), выдающиеся представители изобразительного искусства народов Казахстана, восприятие и эмоциональная оценка шедевров казахстанского и мирового искусства;
- представление о роли изобразительного искусства в повседневной жизни человека, в организации его материального окружения;
- графика, материалы для графики: карандаш, ручка, фломастер, мелки и т.д.;
- приемы и способы работы с различными графическими материалами, роль рисунка в искусстве: основная и вспомогательная;
- умение выражать замысел средствами графики;
- живопись, живописные материалы и инструменты для живописи;
- цвет – основа языка живописи, выбор средств художественной выразительности для создания живописного образа;
- умение выражать замысел средствами живописи;
- скульптура, материалы скульптуры и их роль в создании выразительного образа;
- объем – основа языка скульптуры, основные темы скульптуры,
- умение выражать замысел посредством лепки;
- элементарные приемы работы с пластическими скульптурными материалами (пластилин, глина, гипс папье маше) для создания выразительного образа – раскатывание, набор объема, вытягивание и конструирование формы,
- дизайн и архитектура - разнообразие материалов для художественного конструирования и моделирования (пластилин, бумага, картон и др.), элементарные приемы работы различными материалами для создания выразительного образа;
- представление о возможностях использования навыков художественного конструирования и моделирования в жизни человека;
- декоративно-прикладное искусство, истоки декоративно-прикладного искусства и его роль в жизни человека, понятие о характерных особенностях народной культуры;
- разнообразие форм в природе как основа декоративных форм в прикладном искусстве, знакомство с декоративно - прикладного искусства Казахстана.

2-тарау. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұны
6. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Оқу пәнінің мазмұны
Оқу материалының мазмұны бірыңғай оқу-тәрбиелік міндеттерді шешу үшін 4 бөлімге топтастырылған. Бөлімдер өнердің әртүрлі аспектілерін ашады: типологиялық, тілдік, құндылық-бағдарлық, әрекеттілік және әр сабаққа әртүрлі дәрежеде қатыстырылады. Бөлімдер бастауыш көркемдік білім мен тәрбие мәселелерін шешуге бағытталған.
1. "Бейнелеу сауаттылық негіздері" бөлімінде шығармашылық идеяларды тәжірибеде іске асыруға арналған құралдар берілген:
- өнер туындыларын қабылдау;
- көркем мәдениеттің құндылығы мен әртүрлілігі туралы түсінік (Қазақстан халықтарының мәдениеті), Қазақстан халықтарының бейнелеу өнерінің көрнекті өкілдері, қазақстандық және әлемдік өнердің жауһар дүниелерімен танысу және эмоционалды бағалау;
- бейнелеу өнері адамның күнделікті өміріндегі рөлі, оның қоршаған ортаға әсері туралы түсінік;
- графика, графикаға арналған материалдар: қарындаш, қалам, борлар және т. б.;
- түрлі графикалық материалдармен жұмыс істеу тәсілдері мен жолдары, өнердегі суреттің рөлі: негізгі және көмекші;
- графика арқылы ойды жеткізе білу;
- кескіндеме, кескіндеме материалдары мен құралдары;
- түс – кескіндеменің негізі, көркем бейнені жасау үшін көркемдік мәнерлілік құралдарын таңдау;
- кескіндеме арқылы ойды білдіру қабілеті;
- мүсін, мүсін материалдары және олардың туындыны жасаудағы рөлі;
– көлем – мүсіннің негізі, мүсіннің негізгі талабы,
- мүсіннің көмегімен ойды жеткізе білу;
- көркем дүние жасау үшін пластикалық мүсіндік материалдармен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдері (ермексаз, сазбалшық, гипс, папье-маше – жаю, көлем жинау, созу және пішінді құрастыру),
- дизайн және сәулет-көркем құрастыруға және модельдеуге арналған материалдардың әртүрлілігі (ермексаз, қағаз, қатырма қағаз және т. б.), мәнерлі бейне жасау үшін әртүрлі материалдармен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдері,
- күнделікті тұрмыста көркем құрастыру және модельдеу дағдыларын пайдалану мүмкіндіктері туралы түсінік;
- сәндік-қолданбалы өнер, сәндік-қолданбалы өнердің бастаулары және оның адам өміріндегі рөлі, халықтар мәдениетінің сипаты туралы түсінік;
- табиғаттағы пішіндердің әртүрлілігі, Қазақстанның халықтық және сәндік-қолданбалы өнер туындыларымен танысу.

2. Раздел "Виды художественной деятельности" раскрывает содержание учебного материала:
- особенности художественного творчества;
- виды искусства;
- жанры искусства;
- композиция, элементарные приемы композиции на плоскости и в пространстве;
- понятия: горизонталь, вертикаль и диагональ в построении композиции;
- перспектива: линия горизонта, ближе – дальше, больше – меньше, загораживания;
- композиционный центр, главное и второстепенное в композиции, симметрия и асимметрия;
- роль контраста в композиции: низкое и высокое, большое и маленькое, тонкое и толстое, темное и светлое, спокойное и динамичное и т.д;
- многообразие линий (тонкие, толстые, прямые, волнистые, плавные, острые, закругленные спиралью) и их знаковый характер, штрих, пятно и художественный образ;
- передача с помощью линии состояния природы, эмоционального состояния человека, животного;
- цвет, основные и составные цвета, теплые и холодные цвета, смешение цветов, роль белой и черной красок в эмоциональном звучании и выразительности образа, эмоциональные возможности цвета, передача с помощью цвета характера персонажа, его эмоционального состояния;
- форма, разнообразие форм предметного мира и передача их на плоскости и в пространстве, сходство и контраст форм, простые геометрические формы, природные формы, влияние формы предмета на представление о его характере, силуэт;
- объем, объем в пространстве и объем на плоскости, способы передачи объема, выразительность объемных композиций;
- ритм, виды ритма (спокойный, замедленный, порывистый, беспокойный и т.д.);
- ритм линий, пятен, цвета;
- роль ритма в эмоциональном звучании композиции в живописи и рисунке, передача движения в композиции с помощью ритма элементов, особая роль ритма в декоративно-прикладном искусстве.
3. В разделе "Мир вокруг нас" определяется духовно-нравственная, эмоционально-ценностная направленность темы заданий:
- овладение навыками наблюдения, работы с натуры и по памяти;
- наблюдение природы и природных явлений, а так же явлений окружающего мира;
- разница в изображении природы в разное время года, суток, в различную погоду;
- использование различных художественных материалов и средств для создания выразительных образов природы;
- восприятие и эмоциональная оценка шедевров казахстанского и зарубежного искусства;
- знакомство с несколькими наиболее яркими культурами мира, представляющими разные народы и эпохи;
- роль природных условий в характере культурных традиций разных народов мира, образ человека в искусстве разных народов, образы архитектуры и декоративно-прикладного искусства;
- мой родной Казахстан, роль природных условий в характеристике традиционной культуры народа Казахстана, пейзажи родной природы, единство декоративного строя в украшении юрты, предметов быта, орудий труда, костюма;
- образ человека в традиционной культуре, представления народа о красоте человека, отраженные в искусстве;
- образ человека, образ человека в разных культурах мира, образ современника, жанр портрета, темы любви, дружбы, семьи в искусстве;
- эмоциональная и художественная выразительность образов персонажей, пробуждающих лучшие человеческие чувства и качества: доброту, сострадание, поддержку, заботу, героизм, бескорыстие и т.д.;
- художественное проектирование и моделирование предметов вещной среды;
- использование различных художественных материалов и средств для создания проектов красивых и выразительных объектов дизайна и архитектуры.

2. "Бейнелеу өнер әлемі" бөлімі оқу материалының мазмұнын ашады:
- көркем шығармашылықтың ерекшеліктері;
- өнер түрлері;
- өнер жанрлары;
- композиция, жазықтықтағы және кеңістіктегі композицияның қарапайым тәсілдері;
-композиция көлденең, тік және диагональ құру ұғымдары;
- перспектива: "көкжиек сызығы", "жақын – алыс", "көп – аз", "қоршаулар" ұғымдары;
- композициялық орталық, композициядағы басты және көмекші дәрежелі, симметрия және асимметрия;
- композициядағы контрасттың рөлі: төмен және жоғары, үлкен және кішкентай, жұқа және қалың, қараңғы және ашық, баяу және шапшаң және т.б.;
- әртүрлі сызықтар (жұқа, қалың, түзу, ирек, тегіс, өткір, шиыршық, дөңгелектелген) және олардың айқын сипаты, штрих, дақ және көркемдік бейнесі;
- табиғат құбылысын, адамның, жануардың эмоционалдық жағдайын сызықтар арқылы беру;
- түс, негізгі және құрама түстер, жылы және суық түстер, түстердің араласуы, бейненің эмоционалдық әуені мен айқындылығы ақ және қара түстердің рөлі, түс арқылы эмоцияны және кейіпкерлердің мінезін көрсету мүмкіндіктері, оның эмоционалдық жай-күйін көрсету;
- заттардың пішіні, алуан түрлілігі және оларды жазықтық пен кеңістікте беру, пішіндердің ұқсастығы мен контрасты, қарапайым геометриялық пішіндер, табиғи пішіндер, заттар пішінінің оның сипаты туралы ұғымға әсері, силуэт;
- көлем, кеңістіктегі көлем және жазықтықтағы көлем, көлемді көрсету тәсілдері, көлемді композициялардың мәнерлілігі;
- ырғақ, ырғақ түрлері (тыныш, баяу, екпінді, беймаза және т. б.);
- сызықтар, дақтар, түстер ырғағы;
- кескіндеме мен суреттегі композицияның эмоционалды ырғағының рөлі, элементтердің ырғағы арқылы композициядағы қозғалысты көрсету, сәндік-қолданбалы өнердегі ырғақтың ерекше рөлі.
3. "Бізді қоршаған әлем" бөлімінде тапсырмалардың тақырыбы рухани-адамгершілік, эмоционалды-құндылық бағдарын белгілейді:
- бақылау дағдыларын меңгеру, нұсқаға қарап және есте сақтау арқылы сурет салу дағдыларын меңгеру;
- табиғат пен табиғи құбылыстарды, сондай-ақ қоршаған әлем құбылыстарын бақылау;
- табиғатты жыл мезгілдерінде, тәуліктің әр уақытында, ауа райының өзгеруіне байланысты бейнелеудің айырмашылығы;
- табиғаттың кезеңдерін бейнелеу үшін түрлі көркем материалдар мен құралдарды пайдалану;
- қазақстандық және шетелдік өнер жауһарларымен танысу және эмоционалдық бағалау;
- әртүрлі халықтар мен дәуірлер бейнеленген әлемнің ең жарқын мәдениеттерімен танысу;
- әлем халықтарының мәдени дәстүрлерін сипаттауда әртүрлі табиғи жағдайлардың рөлі, халықтардың өнеріндегі адам бейнесі, сәндік-қолданбалы өнер бұйымдары және сәулет нысандары;
- менің Қазақстаным, Қазақстан халқының дәстүрлі мәдениетін бейнелеудегі туған жердің табиғатының рөлі, туған өлкенің табиғат көріністері, киіз үйді, тұрмыстық заттарды, еңбек құралдарын, киім үлгілерін безендірудегі сәндік құрылымның бірлігі;
- дәстүрлі мәдениеттегі адам бейнесі, халықтың адам сұлулығының өнерде бейнеленуі туралы түсінігі;
- адам бейнесі, әлемнің түрлі мәдениеттеріндегі адам бейнесі, замандас бейнесі, портрет жанры, махаббат, достық, өнердегі отбасы тақырыптары;
- адамдық қасиеттері мен ең жақсы сезімдерін оятатындай кейіпкерлерді эмоционалды және көркемдеп бейнелеу: мейірімділік, жанашырлық, қолдау, қамқорлық, батырлық, жанқиярлық және т.б.;
- қоршаған ортадағы заттарды көркем жобалау және модельдеу;
- дизайн мен сәулет өнерінің әдемі және мәнді нысандарын жобалау үшін түрлі көркем материалдар мен құралдарды пайдалану.

4. В разделе "Творчество" раскрываются и реализуются виды и условия творческой деятельности:
- участие в различных видах презентаций изобразительной, декоративно-прикладной и художественно-конструкторской деятельности;
- реализация полученных компетенций в графике, живописи, скульптуре, декоративно-прикладном искусстве;
- изображение с натуры, по памяти и воображению;
- использования навыков художественного конструирования и моделирования в творческих работах;
- выбор и применение выразительных средств для реализации собственного замысла в графике, живописи, скульптуре, художественном конструировании и моделировании;
- использование в индивидуальной и коллективной деятельности различных художественных техник и материалов;
- участие в обсуждении содержания и выразительных средств произведений изобразительного искусства, выражение своего отношения к произведению.
Разделы состоят из подразделов:
- задачи подраздела восприятие искусства - дать понятие о том, что такое изобразительное искусство и какова роль искусства в жизни человека, научить пониманию и осмыслению процесса восприятия произведений изобразительного искусства, развивать представление о выдающихся художниках Казахстана и мира.
Формировать собственное мировоззрение и мировосприятие, воспитывать художественно-эстетическую культуры и художественный вкус, чувство стиля; формировать умение анализировать произведения искусства.
- задачи подраздела графика - научить учащихся видеть и изображать трехмерную форму на двухмерной плоскости с учетом ее положения в пространстве, посредством передачи пропорций, объема, фактуры с использованием различных графических средств - линии, штриха, пятна, тона, светотени; продолжить знакомство с материалами графики.
- задачи подраздела живопись - развивать эмоциональное восприятие натуры и колорита в работе; развивать видение цвета; развить умение создавать гармоничные цветовые отношения. Обучить навыкам грамотного ведения работы, грамотного использования художественных материалов. Развить навык передачи фактуры предметов; навык передачи световоздушной среды с помощью цвета; изучить явление "лепки" формы изображаемого предмета тоном и цветом (понятие "локальный цвет" и влияние на него света, роль тона в передаче формы и материальности предмета).
- задачи подраздела скульптура - научить пространственному мышлению, способствовать развитию у детей восприятия объемной формы, умению видеть и передавать пластическим языком объем и пространство. На уроках учащиеся знакомятся с основами выполнения как рельефной, так и круглой скульптуры.
- задачи подраздела декоративно-прикладное искусство - воспитывать понимание языка и законов декоративно-прикладного искусства и дизайна. Научить выражать представления о прекрасном, передавая только самое характерное и выразительное.
Формировать навыки переработки природных форм, используя приемы стилизации и обобщения; навыки работы с различными материалами, приобщить к народным традициям.
- задачи подраздела архитектура и дизайн (художественное конструирование и моделирование) - изучение и моделирование архитектурной среды и основ дизайна, закреплять знания о формообразования, формировать навыки изготовления объемных и плоскостных композиций, формирование умений самостоятельно решать вопросы художественного проектирования.

4. "Шығармашылық" бөлімінде шығармашылық қызметтің түрлері мен шарттарын ашып, жүзеге асырады:
- бейнелеу, сәндік-қолданбалы және көркем-құрастыру бойынша түрлі таныстырылымдарға (презентацияларға) қатысу;
- графика, кескіндеме, мүсін, сәндік-қолданбалы өнерде алынған құзыреттерді іске асыру;
- есте сақтау, елестету арқылы және нұсқаға қарап отырып салынған сурет;
- шығармашылық жұмыстарда көркем құрастыру және модельдеу дағдыларын пайдалану;
- графика, кескіндеме, мүсіндеу, көркем құрастыру және модельдеуде бейнелеу құралдарын таңдау және қолдану;
- жеке және ұжымдық шығармашылық жұмыста әртүрлі көркемдік техникалар мен материалдарды пайдалану;
- бейнелеу өнері туындыларының мазмұны мен мәнерлі құралдарын талқылауға қатысу, шығармаға өз көзқарасын білдіру.
Бөлімдер бөлімшелерден тұрады:
- өнерді қабылдау бөлімшенің міндеті: өнерді түсіну, бейнелеу өнері деген не және оның адам өміріндегі рөлі туралы түсінік беру, бейнелеу өнері туындыларымен танысу үдерісін түсінуге және ұғынуға үйрету, Қазақстанның және әлемнің танымал суретшілерінің шығармашылығымен таныстыру. Өзіндік көзқарасы мен дүниетанымын қалыптастыру; көркем - эстетикалық мәдениеті мен стильдегі талғамын; өнер туындыларын саралай білу қабілетін қалыптастыру;
- графика туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: білім алушыларды заттың (бұйымның) кеңістіктегі орнын ескере отырып, екі өлшемді жазықтықта үш өлшемді пішінді көруге және бейнелеуге үйрету, әртүрлі графикалық тәсілдерді (сызықтар, штрихтар, дақтар, реңктер мен жарық-көлеңкенің үйлесімділігі) қолдану арқылы пропорцияларды, көлемді, текстураны беру арқылы екі өлшемді жазықтықта үш өлшемді пішінді көруге және бейнелеуге үйрету; графикалық материалдармен танысуды жалғастыру.
- кескіндеме туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: жұмысты нұсқаға қарап салуда пен түстерді эмоционалды қабылдауды, үйлесімді түс қатынастарын құру қабілетін дамыту; түсті сезінуге үйрету. Жұмысты сауатты жүргізу, көркем материалдарды сауатты пайдалану дағдыларына үйрету. Заттардың фактурасын бере білу дағдысын; түстің көмегімен кеңістікті жарық арқылы бере білу дағдысы; бейнеленетін заттың пішінін рең және түс арқылы "көлемін шығару" кезеңдерін зерделеуді (бұйымның немесе заттың "өз түсі" ұғымы және оған жарықтың әсері, пішіні мен материалдылығын берудегі реңнің рөлін) дамыту.
- мүсін туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: кеңістіктікте ойлауды үйрету, балалардың көлемді қабылдауын, пластика арқылы көлем мен кеңістікті көру және жеткізу мүмкіндігін дамытуға ықпал ету. Сабақтарда білім алушылар рельефті және жұмыр мүсіндерді орындау негіздерімен танысады;
- сәндік-қолданбалы өнер туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: сәндік-қолданбалы өнер мен дизайнның талаптары мен заңдылықтарын түсінуге тәрбиелеу. Әсемділік туралы идеялардың маңыздылығын нақты жеткізуге үйрету. Стилизациялау және жалпылау әдістерін қолдана отырып, қоршаған ортада кездесетін пішіндерді шығармашылық тұрғыда өздігінен жасай білуді қалыптастыру. Әртүрлі материалдармен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру және оны халық дәстүрімен байланыстыру;
- сәулет және дизайн туралы бөлімшеде қарастырылған міндеттер: ( көркем құрастыру және модельдеу) сәулет ортасы мен дизайн негіздерін зерттеу және модельдеу, пішінге айналдыру туралы білімін нақтылау, көлемді және жазықтық композициялар жасау дағдылары мен көркем дизайн мәселелерін өз бетінше шеше білу дағдыларын қалыптастыру.

Параграф 2. Система целей обучения
8. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 2.2.1.4: "2" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
Примечание: В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которая служит основой для определения содержания учебного предмета.
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1. Основы художественной грамоты
1.1 Восприятие произведений искусства
1.1.1.1 Эмоционально откликаться на различные произведения искусства казахской национальной и мировой культуры.
2.1.1.1 знакомиться с различными произведениями искусства казахской национальной и мировой культуры
3.1.1.1 выявлять особенности различных произведений искусства казахской национальной и мировой культуры.
4.1.1.1 выявлять и объяснять особенности при изучении произведений искусства, ремесла, дизайна, казахской национальной и мировой культуры.
1.2 Графика
1.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя приемы и техники на базовом уровне.
1.1.2.2 Использовать приемы и техниками графики на базовом уровне
2.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя различные приемы и техники.
2.1.2.2 Применять различные приемы и техники графики в творческой работе.
3.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники
3.1.2.2 Использовать сложные приемы и техники графики в творческой работе.
4.1.2.1 Самостоятельно использовать выбранные графические материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники.
4.1.2.2 Использовать более сложные приемы и техники графики в творческой работе.
1.3 Живопись
1.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя базовые приемы и техники
1.1.3.2 Использовать базовые приемы и техники живописи.
2.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя различные приемы и техники.
2.1.3.2 Применять различные приемы и техники живописи в творческой работе.
3.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя сложные приемы и техники.
3.1.3.2 Использовать сложные приемы и техники живописи в творческой работе.
4.1.3.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты живописи, применяя более сложные приемы и техники.
4.1.3.2 Использовать различные более сложные приемы и техники в живописи.

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
8. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші саны оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.2.1.1 кодында "2" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
Ескерту: Оқу бағдарламасында оқу пәнінің мазмұнын анықтаудың негізі болып табылатын оқыту мақсаттарының жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелері қалыптастырылған.
Бөлім
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1.1Өнер туындыларын қабылдау
1. 1. 1. 1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларын эмоционалды қабылдау
2. 1. 1. 1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларымен танысу
3. 1. 1. 1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің, әртүрлі өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау.
4. 1. 1. 1 қазақ ұлттық және әлемдік мәдениетінің, өнер, қолөнер, дизайн туындыларын зерделеудегі ерекшеліктерді анықтау және түсіндіру.
1.2 Графика
1. 1. 2. 1 базалық деңгейде техникалар мен тәсілдерді пайдалана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану 1. 1. 2. 2 базалық деңгейде графика техникалары мен тәсілдерін қолдану
2. 1. 2. 1 әр түрлі әдістер мен тәсілдерді қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану
2. 1. 2. 2 шығармашылық жұмыста графиканың әртүрлі тәсілдері мен техникаларын қолдану
3. 1. 2. 1 күрделі тәсілдерді мен техникаларды қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану 3. 1. 2. 2 шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникасын қолдану
4. 1. 2. 1
күрделі тәсілдер мен техникаларды сенімді қолдана отырып, өздігінен таңдалған графикалық материалдар мен құралдарды пайдалану
4. 1. 2. 2
шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникаларын қолдану
1.3 Кескіндеме
1. 1. 3. 1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану 1. 1. 3. 2 кескіндеменің қарапайым тәсілдері мен техникасын қолдану
2. 1. 3. 1 әр түрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
2. 1. 3. 2 кескіндеменің әртүрлі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста қолдану
3. 1. 3. 1 кескіндеме материалдары мен құралдарын пайдаланып, күрделі тәсілдер мен техникаларды қолдану
3. 1. 3. 2 кескіндеменің күрделі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста қолдану
4. 1. 3. 1 күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
4. 1. 3. 2 кескіндеменің күрделі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста сенімді түрде қолдана отырып, қолдану

1.4 Скульптура
1.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры, применяя базовые приемы и техники лепки
2.1.4.1Использовать материалы и инструменты скульптуры применяя различные приемы и техники лепки
3.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры, применяя сложные приемы и техники лепки
4.1.4.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты скульптуры, применяя более сложные приемы и техники лепки
1.5 Декоративно-прикладное искусство
1.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя базовые приемы и техники.
2.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя различные приемы и техники
3.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя сложные приемы и техники
4.1.5.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя более
1.6 Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.1.6.1 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя базовые приемы и техники конструирования.
1.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности, применяя базовые приемы и техники моделирования
2.1.6.1Использовать материалы и инструменты деятельности применяя различные приемы и техники конструирования
2.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя различные приемы и техники моделирования
3.1.6.1 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя сложные приемы и техники конструирования
3.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя сложные приемы и техники моделирования
4.1.6.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники в конструировании
4.1.6.2 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники в моделировании
2. Виды художественной деятельности
2.1 Восприятие произведений искусства
1.2.1.1 Знакомство с произведениями искусств и знакомство с базовыми художественными материалами.
2.2.1.1 Обсуждать темы произведений искусства и материалы выполнения этих работ
3.2.1.1 Определять используемые средства художественной выразительности и технику выполнения работ.
4.2.1.1 Сравнивать и комментировать используемые средства художественной выразительности и технику выполнения работ.

1.4 Мүсін
1. 1. 4. 1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
2. 1. 4. 1 әртүрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
3. 1. 4. 1
күрделі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын пайдалану
4. 1. 4. 1
күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
1.5 Сәндік-қолданбалы өнер
1. 1. 5. 1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
2. 1. 5. 1 әртүрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
3. 1. 5. 1 күрделі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын пайдалану
4. 1. 5. 1
күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
1.6 Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1. 1. 6. 1 базалық құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану 1. 1. 6. 2 модельдеудің қарапайым техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2. 1. 6. 1 әртүрлі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2. 1. 6. 2 модельдеудің әртүрлі техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
3. 1. 6. 1 күрделі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды пайдалану 3. 1. 6. 2 модельдеудің күрделі техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды пайдалану
4. 1. 6. 1
күрделі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану 4. 1. 6. 2 модельдеудің күрделі техникалары мен тәсілдерін сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2.Бейнелеу өнері әлемі
2.1 Өнер туындыларын қабылдау
1. 2. 1. 1 өнер туындыларының тақырыбын және жұмысты орындау материалдарымен танысу.
2. 2. 1. 1 Өнер туындыларының тақырыптарын және осы жұмыстарды орындау материалдарын талқылау
3. 2. 1. 1 көркем экспрессивтіліктің қолданылатын құралдарын және жұмыстарды орындау техникасын айқындау.
4. 2. 1. 1 қолданылған көркемдік мәнерлілік құралдары мен жұмыстарды орындау техникасын салыстыру және түсініктеме беру

2.2 Графика
1.2.2.1 Знать виды графики и техники выполнения работы.
2.2.2.1 Знать основные средства художественной выразительности видов графики и техники выполнения работы.
3.2.2.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и графические техники выполнения работ.
4.2.2.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и графические техники выполнения работ
2.3 Живопись
1.2.3.1 Знать виды живописи и техники для выполнения работы.
2.2.3.1 Знать основные средства художественной выразительности видов живописи и техники выполнения работы
3.2.3.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и живописные техники выполнения работ.
4.2.3.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и живописные техники выполнения работ.
2.4 Скульптура
1.2.4.1 Знать виды скульптуры и техники для выполнения работы.
2.2.4.1 Знать основные средства художественной выразительности видов скульптуры и техники выполнения работы.
3.2.4.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и скульптурные техники выполнения работ.
4.2.4.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и скульптурные техники выполнения работ.
2.5 Декоративно-прикладное искусство
1.2.5.1 Знать виды декоративно-прикладного искусства и базовые техники для выполнения работы.
1.2.5.2 Знать понятие "природные формы" и базовые техники для выполнения работы.
2.2.5.1 Знать основные средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работы.
2.2.5.2 Знать понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работы.
3.2.5.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работ.
3.2.5.2 Знать и объяснять понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работ
4.2.5.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работ.
4.2.5.2 Знать и комментировать понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работ.
2.6 Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.2.6.1 Познакомиться с видами дизайна и базовыми техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
1.2.6.2 Познакомиться с базовыми формами архитектуры и базовыми техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
2.2.6.1 Узнавать виды дизайна и базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы.
2.2.6.2 Узнавать базовые формы архитектуры и базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы.
3.2.6.1 Знать виды дизайна и применять базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы
3.2.6.2 Знать базовые формы архитектуры и применять базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы
4.2.6.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности дизайна и техники выполнения работ
4.2.6.2 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности архитектуры и техники выполнения работ

2.2 Графика
1. 2. 2. 1 графика түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
2. 2. 2. 1 графика түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
3. 2. 2. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және графикалық жұмысты орындау техникасын білу және салыстыру.
4. 2. 2. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және графикалық жұмысты орындау техникасын білу және түсіндіру.
2.3 Кескіндеме
1. 2. 3. 1 кескіндеме түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
2. 2. 3. 1 кескіндеме түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
3. 2. 3. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындауда техникасын білу және салыстыру
4. 2. 3. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындау техникасын білу және түсіндіру.
2.4 Мүсін
1. 2. 4. 1 мүсін түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
2. 2. 4. 1 мүсін түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
3. 2. 4. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда мүсіндеу техникасын білу және салыстыру
4. 2. 4. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда мүсіндеу техникасын білу және түсіндіру.
2.5 Сәндік-қолданбалы өнер
1. 2. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер түрлері мен жұмыстың кейбір базалық орындалу техникасын білу
1. 2. 5. 2 "Табиғи пішіндер" ұғымын және жұмысты орындаудың кейбір қарапайым әдістерін білу
2. 2. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу
2. 2. 5. 2 "Сәндік-қолданбалы өнердегі "Табиғи пішіндер" ұғымын және жұмысты орындаудың кейбір әдістерін білу
3. 2. 5. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда сәндік-қолданбалы өнер техникасын білу және салыстыру.
3. 2. 5. 2 күрделі деңгейде "Сәндік-қолданбалы өнердегі "Табиғи пішіндер" ұғымы мен жұмыстың орындалу техникасын білу және түсіндіру
4. 2. 5. 1 өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда сәндік-қолданбалы өнер техникасын білу және түсіндіру.
4. 2. 5. 2 "Сәндік-қолданбалы өнердегі "табиғи пішін" ұғымын және жұмысты орындау техникасын білу және түсініктеме беру
2.6 Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1. 2. 6. 1 жұмысты орындау үшін дизайн түрлерімен және базалық құрылымдау және модельдеу техникасымен танысу 1. 2. 6. 2 жұмысты орындау үшін сәулет стильдерімен және кейбір құрылымдау және модельдеудің қарапайым техникасымен танысу
2. 2. 6. 1 құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу
2. 2. 6. 2 құрылымдау мен модельдеуде қарапайым сәулет формалары мен техникасын білу
3. 2. 6. 1 құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу
3. 2. 6. 2 құрылымдау мен модельдеуде қарапайым сәулет формалары мен техникасын білу
4. 2. 6. 1 дизайнның және жұмысты орындау техникасының көркемдік мәнерлілігінде қолданылатын құралдарын білу және түсіндіру.
4. 2. 6. 2 сәулеттің және жұмысты орындау техникасының көркемдік мәнерлілігінде қолданылатын құралдарын білу және түсіндіру.

3. Мир вокруг нас
3.2 Графика
1.3.2.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы
2.3.2.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы (линия, форма, фактура и др.)
2.3.2.2 Знать понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" и выражать через средства графики знакомые образы и формы (линия, форма, фактура и др.)
3.3.2.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства графики знакомые образы и формы
3.3.2.2 Знать и объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства графики знакомые образы и формы
4.3.2.1 Понимать, объяснять и выражать через средства графики знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь
4.3.2.2 Знать, понимать, объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти", особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь и выражать через средства графики
3.3 Живопись
1.3.3.1 Знакомиться с некоторыми особенностями окружающего мира, выражая через средства живописи знакомые образы и формы.
1.3.3.2 Знакомиться с некоторыми особенностями приемов рисования по наблюдению и по памяти окружающего мира через средства живописи, знакомые образы и формы
2.3.3.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства живописи знакомые образы и формы (цвет, пятно, фактура и др.)
2.3.3.2 Знать понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" и выражать через средства живописи знакомые образы и формы (цвет, пятно, фактура и др.)
3.3.3.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства живописи знакомые образы и формы
3.3.3.2 Знать и объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства живописи знакомые образы и формы
4.3.3.1 Понимать, объяснять и выражать через средства живописи знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь.
4.3.3.2 Знать, понимать, объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти", особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь и выражать через средства живописи

3. Бізді қоршаған әлем
3.2 Графика
1. 3. 2. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 2. 1
қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (сызық, пішін, фактура және т. б.) білдіру
2. 3. 2. 2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "Есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу және талдау, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (сызық, пішін, фактура және т. б.) білдіру
3. 3. 2. 1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. 3. 2. 2 "Есте сақтау арқылы сурет салу" және "Бақылау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу, бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. 3. 2. 1 Графикалық құралдар арқылы таныс бейнелер мен мүсіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын байланыстыру, түсіну, түсіндіру және білдіру
4. 3. 2. 2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "Есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен өзара байланыстарын білу, түсіну, түсіндіру және графика құралдары арқылы білдіру
3.3 Кескіндеме
1. 3. 3. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
1. 3. 3. 2 қоршаған әлемді бақылау және есте сақтау арқылы бейнелеу тәсілдерінің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 3. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (түс, дақ, фактура және т.б.) білдіру
2. 3. 3. 2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу және кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (түс, дақ, текстура және т. б.) білдіру
3. 3. 3. 1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру 3. 3. 3. 2 "Есте сақтау арқылы сурет салу" және "Бақылау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу, бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. 3. 3. 1 кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің
ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4. 3. 3. 2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен қатынастарын білу, түсіну, түсіндіру және кескіндеме құралдары арқылы білдіру

3.4 Скульптура
1.3.4.1 Знакомиться с некоторыми особенностями окружающего мира, выражать через лепку знакомые образы и формы.
2.3.4.1 Понимать некоторые особенности окружающего мира, выражать через лепку знакомые образы и формы.
3.3.4.1 Знать и описывать особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различия и сходства. Выражать через средства скульптуры знакомые образы и формы.
4.3.4.1 Объяснять и выражать через средства скульптуры особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь.
3.5 Декоративно-прикладное искусство
1.3.5.1 Знакомиться с некоторыми средствами ДПИ, чтобы передать особенности окружающего мира.
1.3.5.2 Знать понятие "Обобщение" в декоративно-прикладном искусстве
2.3.5.1 Выявлять знакомые образы и формы в окружающем мире, через средства ДПИ.
2.3.5.2 Показать особенности окружающего мира через средства ДПИ при помощи образов и форм.
3.3.5.1 Знать отличия и сходства знакомых образов и форм окружающего мира через средства ДПИ
3.3.5.2 Знакомство с понятием "Стилизация". Понимать стилизацию образов и форм, выражать ее через средства ДПИ.
4.3.5.1 Объяснять взаимосвязь знакомых образов и форм окружающего мира через средства ДПИ
4.3.5.2 Выражать и объяснять общие понятия стилизации сложных образов и форм окружающего мира через средства декоративно-прикладного искусства
3.6 Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.3.6.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства дизайна при помощи образов и форм
1.3.6.2 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства архитектуры при помощи образов и форм
2.3.6.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства дизайна при помощи образов и форм
2.3.6.2 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства архитектуры при помощи образов и форм
3.3.6.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства дизайна знакомые образы и формы
3.3.6.2 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства архитектуры знакомые образы и формы
4.3.6.1 Понимать, объяснять и выражать через средства дизайна и архитектуры знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь.
4.3.6.2 Понимать, объяснять и выражать через средства дизайна и архитектуры особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства
4.Творчество

3.4 Мүсін
1. 3. 4. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, мүсіндеу құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 4. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін түсіну, мүсіндеу құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (көлемі, пішіні, фактура және т. б.) білдіру
3. 3. 4. 1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін білу және сипаттау. Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру.
4. 3. 4. 1 Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіндіру және сипаттау
3.5 Сәндік-қолданбалы өнер
1. 3. 5. 1 қоршаған әлемнің ерекшеліктерін жеткізу үшін сәндік-қолданбалы өнер құралдарымен танысу
1. 3. 5. 2 Сәндік - қолданбалы өнердің "Жалпылау" ұғымын білу
2. 3. 5. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 5. 2 "Жалпылау" ұғымын
және оны бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы білдіру мүмкіндігін білу
3. 3. 5. 1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. 3. 5. 2
"Стильдеу" және "жалпылау" ұғымдарын және оларды бейнелер мен пішіндер көмегімен сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы білдіру мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
4. 3. 5. 1.сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4. 3. 5. 2 "Стильдеу" және "жалпылау" ұғымдарын түсіну, түсіндіру және оларды сәндік-қолданбалы өнер құралдары, қоршаған әлемнің неғұрлым күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктері, олардың айырмашылықтары, ұқсастықтары мен өзара байланысы арқылы білдіру
3.6 Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1. 3. 6. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру 1. 3. 6. 2 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2. 3. 6. 1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және сипаттау, дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру.
2. 3. 6. 2 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және сипаттау, сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. 3. 6. 1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. 3. 6. 2 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. 3. 6. 1. дизайн және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4. 3. 6. 2. дизайн және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтарының себептерін түсіну, түсіндіру және білдіру
4. Шығармашылық

4.2 Графика
1.4.2.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи графических техник и приемов.
1.4.2.2 Знакомиться с различными видами презентаций своей графической работы.
2.4.2.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи графических техник и приемов.
2.4.2.2 Знать различные виды презентаций своей графической работы.
3.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать графические техники и приемы.
3.4.2.2 Знать и объяснять более сложные виды презентаций своей графической работы.
4.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя графические техники и приемы.
4.4.2.2 Знать, понимать и объяснять различные виды презентаций своей графической работы, в зависимости от замысла.
4.3 Живопись
1.4.3.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов живописи.
1.4.3.2 Знакомиться с различными видами презентаций своей живописной работы.
2.4.3.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов живописи.
2.4.3.2 Знать различные виды презентаций своей живописной работы.
3.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать техники и приемы живописи.
3.4.3.2 Знать и объяснять более сложные виды презентаций своей живописной работы
4.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя техники и приемы живописи.
4.4.3.2 Знать, понимать и объяснять различные виды презентаций своей живописной работы, в зависимости от замысла.
4.4 Скульптура
1.4.4.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов лепки.
2.4.4.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов лепки.
3.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать техники и приемы лепки.
4.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя техники и приемы лепки.
4.5 Декоративно-прикладное искусство
1.4.5.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи декоративных техник и приемов.
2.4.5.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи декоративных техник и приемов
3.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать декоративные техники и приемы
4.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя декоративные техники и приемы

4.2 Графика
1. 4. 2. 1 графикалық тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
1. 4. 2. 2 графикалық жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерімен танысу
2. 4. 2. 1 графикалық тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2. 4. 2. 2 графикалық жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерін білу
3. 4. 2. 1 Графика әдістері мен техникалары негізінде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру 3. 4. 2. 2 Графикалық жұмысты күрделі тәсілмен таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
4. 4. 2. 1 графикалық тәсілдер мен техникаларды біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4. 4. 2. 2 графикалық жұмысты түпкі ойға байланыстыра таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу, түсіну, түсіндіру
4.3 Кескіндеме
1. 4. 3. 1
кескіндемелік тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
1. 4. 3. 2 кескіндемелік жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерімен танысу
2. 4. 3. 1 кескіндемелік тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2. 4. 3. 2 кескіндемелік жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерін білу
3. 4. 3. 1 кескіндеме әдістері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру.
3. 4. 3. 2
кескіндемелік жұмысты күрделі тәсілмен таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
4. 4. 3. 1. кескіндеме техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4. 4. 3. 2.
кескіндемелік жұмысты түпкі ойға байланыстыра таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу, түсіну, түсіндіру
4.4 Мүсін
1. 4. 4. 1 мүсіндік тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2. 4. 4. 1 мүсіндік тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
3. 4. 4. 1 мүсіндік тәсілдері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4. 4. 4. 1 мүсіндік техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4.5 Сәндік-қолданбалы өнер.
1. 4. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2. 4. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
3. 4. 5. 1 сәндік-қолданбалы өнер тәсілдері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4. 4. 5. 1
сәндік-қолданбалы өнер техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру

4.6 Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
1.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
2.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
2.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
3.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, обоснованно выбирая техники и приемы конструирования и моделирования.
3.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, обоснованно выбирая техники и приемы конструирования и моделирования.
4.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, комбинируя декоративные техники и приемы конструирования и моделирования.
4.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, комбинируя декоративные техники и приемы конструирования и моделирования
9. При среднесрочном планировании, подразделы в разделе должны перемещаться в зависимости от тем, запланированных учителем. Распределение часов на изучение разделов, подразделов и тем предоставляется на усмотрение учителя.
10. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения:
1четверть
1.Все обо мне
2. Моя школа
Основы художественной грамоты
1. Восприятие произведений искусства
1.1.1.1 Эмоционально откликаться на различные произведения искусства казахской национальной и мировой культуры
2. Графика
1.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты применяя приемы и техники на базовом уровне.
1.1.2.2 Использовать и экспериментировать с приемами и техниками графики на базовом уровне
3. Живопись
1.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя базовые приемы и техники
1.1.3.2 Использовать базовые приемы и техники живописи.
4. Скульптура
1.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры, применяя базовые приемы и техники лепки

4.6 Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1. 4. 6. 1 дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы білдіру
1. 4. 6. 2 сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы білдіру
2. 4. 6. 1 дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы негізді түрде білдіру
2. 4. 6. 2 сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, дизайн мен модельдеудің әдістері мен тәсілдерін қолдана отырып, сезімдерін білдіріп бейнелеу
3. 4. 6. 1 құрылымдау мен модельдеудің тәсілдері мен техникасын негізді түрде таңдай отырып, дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, сезімдерін білдіру
3. 4. 6. 2
құрылымдау мен модельдеудің әдістері мен тәсілдерін негізді түрде таңдай отырып, сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, сезімдерін білдіру
4. 4. 6. 1 дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалар мен құрылымдау мен модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіру
4. 4. 6. 2 сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалар мен құрылымдау мен модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіру
9. Орта мерзімді жоспарлау кезінде бөлімдер мұғалім жоспарлаған тақырыптарға байланысты ауысуы мүмкін. Бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
10. Осы оқу бағдарламасы бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып
Ортақ тақырып
тар
Бөлім
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары:
1-тоқсан
1.Өзім туралы
2. Менің мектебім
Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1. Өнер туындыларын қабылдау
1.1.1.1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларын эмоционалды қабылдау
2. Графика
1.1.2.1 базалық деңгейде техникалар мен тәсілдерді пайдалана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану
1.1.2.2 базалық деңгейде графика техникалары мен тәсілдерін қолдану
3. Кескіндеме
1.1.3.1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
1.1.3.2 кескіндеменің қарапайым тәсілдері мен техникасын қолдану
4. Мүсін
1.1.4.1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану

5. Декоративно-прикладное искусство
1.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя базовые приемы и техники.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.1.6.1 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя базовые приемы и техники конструирования.
1.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности, применяя базовые приемы и техники моделирования
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
Виды художественной деятельности
1. Восприятие произведений искусства
1.2.1.1 Знакомство с произведениями искусств и знакомство с базовыми художественными материалами.
2. Графика
1.2.2.1 Знать виды графики и техники выполнения работы.
3. Живопись
1.2.3.1 Знать виды живописи и техники для выполнения работы.
4. Скульптура
1.2.4.1 Знать виды скульптуры и техники для выполнения работы.
5. Декоративно-прикладное искусство
1.2.5.1 Знать виды декоративно-прикладного искусства и базовые техники для выполнения работы.
1.2.5.2 Знать понятие "природные формы" и базовые техники для выполнения работы.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.2.6.1 Познакомиться с видами дизайна и базовыми техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
1.2.6.2 Познакомиться с базовыми формами архитектуры и базовыми техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
3 четверть
5. Путешествие
6. Традиции и фольклор
Мир вокруг нас
2. Графика
1.3.2.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы
3. Живопись
1.3.3.1 Знакомиться с некоторыми особенностями окружающего мира, выражая через средства живописи знакомые образы и формы.
1.3.3.2 Знакомиться с некоторыми особенностями приемов рисования по наблюдению и по памяти окружающего мира через средства живописи, знакомые образы и формы
4. Скульптура
1.3.4.1 Знакомиться с некоторыми особенностями окружающего мира, выражать через лепку знакомые образы и формы.
5. Декоративно-прикладное искусство
1.3.5.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства декоративно- прикладного искусства при помощи образов и форм
1.3.5.2 Знать понятие "Обобщение" в декоративно-прикладном искусстве
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.3.6.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства дизайна при помощи образов и форм
1.3.6.2 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства архитектуры при помощи образов и форм
4 четверть

5. Сәндік-қолданбалы өнер
1.1.5.1 базалық тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1.1.6.1 базалық құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
1.1.6.2 модельдеудің қарапайым техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2 тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
Бейнелеу өнері әлемі
1. Өнер туындыларын қабылдау
1.2.1.1 өнер туындыларының тақырыбын және жұмысты орындау материалдарымен танысу.
2. Графика
1.2.2.1 Графика түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
3. Кескіндеме
1.2.3.1 Кескіндеме түрлері мен жұмыстың орындалу техникасын білу
4. Мүсін
1.2.4.1 жұмысты орындау үшін мүсін түрлері мен орындау техникасын үйрену
5. Сәндік-қолданбалы өнер
1.2.5.1 сәндік-қолданбалы өнер түрлері мен жұмыстың кейбір базалық орындалу техникасын білу
1.2.5.2 "Табиғи пішіндер" ұғымын және жұмысты орындаудың кейбір қарапайым әдістерін білу
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1.2.6.1 Жұмысты орындау үшін дизайн түрлерімен және базалық құрылымдау және модельдеу техникасымен танысу
1.2.6.2 жұмысты орындау үшін сәулет стильдерімен және кейбір құрылымдау және модельдеудің қарапайым техникасымен танысу
3-тоқсан
5. Саяхат
6. Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті
Бізді қоршаған әлем
2. Графика
1.3.2.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. Кескіндеме
1.3.3.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
1.3.3.2 Қоршаған әлемді бақылау және есте сақтау арқылы бейнелеу тәсілдерінің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. Мүсін
1.3.4.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, мүсіндеу құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
1.3.5.1 қоршаған әлемнің ерекшеліктерін жеткізу үшін сәндік-қолданбалы өнер құралдарымен танысу
1.3.5.2 сәндік - қолданбалы өнердің "Жалпылау" ұғымын білу
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1.3.6.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
1.3.6.2 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4 -тоқсан

7. Отдых и хобби
8. Здоровое поколение-будущее страны
Творчество
2. Графика
1.4.2.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи графических техник и приемов.
1.4.2.2 Знакомиться с различными видами презентаций своей графической работы.
3. Живопись
1.4.3.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов живописи.
1.4.3.2 Знакомиться с различными видами презентаций своей живописной работы.
4. Скульптура
1.4.4.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов лепки.
5. Декоративно-прикладное искусство
1.4.5.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи декоративных техник и приемов.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
1.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
1.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
2) 2 класс
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения:
1 четверть
1.Моя семья и друзья
2. Моя школа
Основы художественной грамоты
1. Восприятие произведений искусства
2.1.1.1 знакомиться с различными произведениями искусства казахской национальной и мировой культуры
2. Графика
2.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя различные приемы и техники
2.1.2.2 Применять различные приемы и техники графики в творческой работе.
3.Живопись
2.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя различные приемы и техники.
2.1.3.2 Применять различные приемы и техники живописи в творческой работе.
4.Скульптура
2.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры применяя различные приемы и техники лепки
5. Декоративно-прикладное искусство
2.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя различные приемы и техники
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
2.1.6.1Использовать материалы и инструменты деятельности применяя различные приемы и техники конструирования
2.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя различные приемы и техники моделирования
2 четверть
2. Мой родной край
4. Времена года
Виды художественной деятельности
1. Восприятие произведений искусства
2.2.1.1 Обсуждать темы произведений искусства и материалы выполнения этих работ
2. Графика
2.2.2.1 Знать основные средства художественной выразительности видов графики и техники выполнения работы.
3.Живопись

7. Демалыс және хобби
8. Дені сау ұрпақ – ел болашағы
Шығармашылық
2. Графика
1.4.2.1 Графикалық тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
1.4.2.2 Графикалық жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерімен танысу
3. Кескіндеме
1.4.3.1 Кескіндемелік тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
1.4.3.2 Кескіндемелік жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерімен танысу
4. Мүсін
1.4.4.1 Мүсіндік тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру.
5. Сәндік-қолданбалы өнер
1.4.5.1 Сәндік-қолданбалы өнер тәсілдер мен техниканың көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
1.4.6.1 Дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы білдіру
1.4.6.2 Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы білдіру
2) 2-сынып
Ортақ тақырыптар
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1. Менің отбасым және достарым
2. Менің мектебім
Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1. Өнер туындыларын қабылдау
2.1.1.1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларымен танысу
2. Графика
2.1.2.1 әр түрлі әдістер мен тәсілдерді қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану
2.1.2.2 шығармашылық жұмыста графиканың әртүрлі тәсілдері мен техникаларын қолдану
3. Кескіндеме
2.1.3.1 әр түрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
2.1.3.2 кескіндеменің әртүрлі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста қолдану
4. Мүсін
2.1.4.1 әртүрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
5. Сәндік-қолданбалы өнер
2.1.5.1 әртүрлі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
2.1.6.1 Әртүрлі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2.1.6.2 Модельдеудің әртүрлі техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2 тоқсан
3. Менің туған өлкем
4. Жыл мезгілдері
Бейнелеу өнер әлемі
1. Өнер туындыларын қабылдау.
2.2.1.1 Өнер туындыларының тақырыптарын және осы жұмыстарды орындау материалдарын талқылау
2. Графика
2.2.2.1 Графика түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
3. Кескіндеме

2.2.3.1 Знать основные средства художественной выразительности видов живописи и техники выполнения работы.
4.Скульптура
2.2.4.1 Знать основные средства художественной выразительности видов скульптуры и техники выполнения работы.
5. Декоративно-прикладное искусство
2.2.5.1 Знать основные средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работы.
2.2.5.2 Знать понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работы.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
2.2.6.1 Узнавать виды дизайна и базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы.
2.2.6.2 Узнавать базовые формы архитектуры и базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы.
3 четверть
5. Традиции и фольклор
6.В здоровом теле- здоровый дух
Мир вокруг нас
2.Графика
2.3.2.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы (линия, форма, фактура и др.)
2.3.2.2 Знать понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти" и выражать через средства графики знакомые образы и формы (линия, форма, фактура и др.)
3. Живопись
2.3.3.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства живописи знакомые образы и формы (цвет, пятно, фактура и др.)
2.3.3.2 Знать понятия "рисование по памяти" и "рисование по воображению" и выражать через средства живописи знакомые образы и формы (цвет, пятно, фактура и др.)
4.Скульптура
2.3.4.1 Понимать некоторые особенности окружающего мира, выражать через лепку знакомые образы и формы.
5. Декоративно-прикладное искусство
2.3.5.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства декоративно-прикладного искусства при помощи образов и форм
2.3.5.2 Знать понятие "обобщение"
и возможности выражать его через средства декоративно-прикладного искусства при помощи образов и форм
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
2.3.6.1 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства дизайна при помощи образов и форм
2.3.6.2 Знать и описывать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства архитектуры при помощи образов и форм
4 четверть
7. Мир природы
8. Чудеса вокруг нас
Творчество
2. Графика
2.4.2.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи графических техник и приемов.
2.4.2.2 Знать различные виды презентаций своей графической работы.

2.2.3.1 Кескіндеме түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
4. Мүсін
2.2.4.1 Мүсін түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу.
5. Сәндік-қолданбалы өнер
2.2.5.1 Сәндік-қолданбалы өнер түрлерінің көркемдік мәнерлілігінің негізгі құралдарын және жұмысты орындау техникасын білу
2.2.5.2 "Сәндік-қолданбалы өнердегі "Табиғи пішіндер" ұғымын және жұмысты орындаудың кейбір әдістерін білу
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
2.2.6.1 Құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу
2.2.6.2 құрылымдау мен модельдеуде қарапайым сәулет формалары мен техникасын білу
3 тоқсан
5. Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті
6. Дені саудың - жаны сау
Бізді қоршаған әлем
2. Графика
2.3.2.1Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (сызық, пішін, фактура және т. б.) білдіру
2.3.2.2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "Есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу және талдау, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (сызық, пішін, фактура және т. б.) білдіру
3. Кескіндеме
2.3.3.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (түс, дақ, фактура және т. б.) білдіру
2.3.3.2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу және кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (түс, дақ, текстура және т. б.) білдіру.
4. Мүсін
2.3.4.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін түсіну, мүсіндеу құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді (көлемі, пішіні, фактура және т. б.) білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
2.3.5.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және талдау, сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2.3.5.2 "Жалпылау" ұғымын
және оны бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы білдіру мүмкіндігін білу
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
2.3.6.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және сипаттау, дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
2.3.6.2 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу және сипаттау, сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4 тоқсан
7. Табиғат әлемі
8. Ғажайыптар әлемі
Шығармашылық
2. Графика
2.4.2.1 Графикалық тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2.4.2.2 Графикалық жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерін білу

3. Живопись
2.4.3.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов живописи.
2.4.3.2 Знать различные виды презентаций своей живописной работы.
4. Скульптура
2.4.4.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи техник и приемов лепки.
5. Декоративно-прикладное искусство
2.4.5.1 Творчески выражать свои чувства и идеи при помощи декоративных техник и приемов
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
2.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования.
2.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
3) 3 класс
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения:
1 четверть
1. Природа-наш дом
2. Казахстан -моя Родина
Основы художественной грамоты
1. Восприятие произведений искусства
3.1.1.1 выявлять особенности различных произведений искусства казахской национальной и мировой культуры.
2. Графика
3.1.2.1 Использовать графические материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники
3.1.2.2 Использовать сложные приемы и техники графики в творческой работе.
3. Живопись
3.1.3.1 Использовать материалы и инструменты живописи, применяя сложные приемы и техники
3.1.3.2 Использовать сложные приемы и техники живописи в творческой работе.
4. Скульптура
3.1.4.1 Использовать материалы и инструменты скульптуры, применяя сложные приемы и техники лепки
5. Декоративно-прикладное искусство
3.1.5.1 Использовать материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя сложные приемы и техники
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
3.1.6.1 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя сложные приемы и техники конструирования
3.1.6.2 Использовать материалы и инструменты деятельности применяя сложные приемы и техники моделирования
2 четверть
3. Что такое хорошо, что такое плохо
4. В мире искусства
Виды художественной деятельности
1. Восприятие произведений искусства
3.2.1.1 Определять используемые средства художественной выразительности и технику выполнения работ.
2. Графика
3.2.2.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и графические техники выполнения работ.
3. Живопись
3.2.3.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и живописные техники выполнения работ.

3. Кескіндеме
2.4.3.1 Кескіндемелік тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
2.4.3.2 Кескіндемелік жұмысты таныстырудың әртүрлі мүмкіндіктерін білу
4. Мүсін
2.4.4.1 Мүсіндік тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
2.4.5.1 Сәндік-қолданбалы өнер тәсілдер мен техникалар көмегімен идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
2.4.6.1 Дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, идеялар мен сезімдерді құрылымдау және модельдеу тәсілдері мен техникасы арқылы негізді түрде білдіру
2.4.6.2 Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, дизайн мен модельдеудің әдістері мен тәсілдерін қолдана отырып, сезімдерін білдіріп бейнелеу
3) 3-сынып
Ортақ тақырыптар
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1. Табиғат - менің үйім
2 Менің Отаным-Қазақстан
Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1. Өнер туындыларын қабылдау
3.1.1.1 Қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің, әртүрлі өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау.
2. Графика
3.1.2.1 күрделі тәсілдерді мен техникаларды қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану
3.1.2.2 шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникасын қолдану
3. Кескіндеме
3.1.3.1 кескіндеме материалдары мен құралдарын пайдаланып, күрделі тәсілдер мен техникаларды қолдану
3.1.3.2 кескіндеменің күрделі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста қолдану
4. Мүсін
3.1.4.1 күрделі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндеу материалдары мен құралдарын пайдалану
5. Сәндік-қолданбалы өнер
3.1.5.1 Күрделі тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын пайдалану
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
3.1.6.1 Күрделі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды пайдалану
3.1.6.2 Модельдеудің күрделі техникалары мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды пайдалану
2 тоқсан
3. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
4. Өнер әлемінде
Бейнелеу өнер әлемі
1. Өнер туындыларын қабылдау.
3.2.1.1 көркем экспрессивтіліктің қолданылатын құралдарын және жұмыстарды орындау техникасын айқындау.
2. Графика
3.2.2.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және графикалық жұмысты орындау техникасын білу және салыстыру..
3. Кескіндеме
3.2.3.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындауда техникасын білу және салыстыру

4. Скульптура
3.2.4.2 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности жанров искусства и скульптурные техники выполнения работ
5. Декоративно-прикладное искусство
3.2.5.1 Знать и сравнивать используемые средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работ.
3.2.5.2 Знать и объяснять понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работ.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
3.2.6.1 Знать виды дизайна и применять базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы
3.2.6.2 Знать базовые формы архитектуры и применять базовые техники конструирования и моделирования для выполнения работы
3 четверть
5. Преданья старины глубокой
6. Выдающиеся личности
Мир вокруг нас
2. Графика
3.3.2.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства графики знакомые образы и формы
3.3.2.2 Знать и объяснять понятия "рисование по памяти" и "рисование по наблюдению" при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства графики знакомые образы и формы
3. Живопись
3.3.3.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства живописи знакомые образы и формы
3.3.3.2 Знать и объяснять понятия "рисование по памяти" и "рисование по наблюдению" при изучении образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства живописи знакомые образы и формы
4.Скульптура
3.3.4.1 Знать и описывать особенности окружающего мира при изучении образов и форм, понимая причины их различия и сходства. Выражать через средства скульптуры знакомые образы и формы.
5. Декоративно-прикладное искусство
3.3.5.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства декоративно-прикладного искусства знакомые образы и формы
3.3.5.2 Знать и объяснять понятия "стилизация" и "обобщение", и возможности выражать их через средства декоративно-прикладного искусства при помощи образов и форм
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
3.3.6.1 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства дизайна знакомые образы и формы

4. Мүсін
3.2.4.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда мүсіндеу техникасын білу және салыстыру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
3.2.5.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда сәндік-қолданбалы өнер техникасын білу және салыстыру.
3.2.5.2 Күрделі деңгейде "Сәндік-қолданбалы өнердегі Табиғи пішіндер" ұғымы мен жұмыстың орындалу техникасын білу және түсіндіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
3.2.6.1 құрылымдау мен модельдеуде негізгі дизайн түрлері мен техникасын білу
3.2.6.2 құрылымдау мен модельдеуде қарапайым сәулет формалары мен техникасын білу
3 тоқсан
5. Атадан қалған асыл мұра
6. Атақты тұлғалар
Бізді қоршаған әлем
2. Графика
3.3.2.1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3.3.2.2 "Есте сақтау арқылы сурет салу" және "Бақылау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу, бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, графика құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3. Кескіндеме
3.3.3.1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3.3.3.2 "Есте сақтау арқылы сурет салу" және "Бақылау арқылы сурет салу" ұғымдарын білу, бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4. Мүсін
3.3.4.1 бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде қоршаған әлемнің ерекшеліктерін білу және сипаттау. Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру.
5. Сәндік-қолданбалы өнер
3.3.5.1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
3.3.5.2 "Стильдеу" және "жалпылау" ұғымдарын және оларды бейнелер мен пішіндер көмегімен сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы білдіру мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
3.3.6.1 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және дизайн құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру

3.3.6.2 Объяснять особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства и выражать через средства архитектуры знакомые образы и формы
4 четверть
7. Хочу все знать
8. Культура отдыха. Праздники
Творчество
2. Графика
3.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать графические техники и приемы.
3.4.2.2 Знать и объяснять более сложные виды презентаций своей графической работы.
3. Живопись
3.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать техники и приемы живописи.
3.4.3.2 Знать и объяснять более сложные виды презентаций своей живописной работы
4. Скульптура
3.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать техники и приемы лепки.
5. Декоративно-прикладное искусство
3.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, обоснованно выбирать декоративные техники и приемы
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
3.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, обоснованно выбирая техники и приемы конструирования и моделирования.
3.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, обоснованно выбирая техники и приемы конструирования и моделирования
4) 4 класс
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения:
1 четверть
1.Родные просторы Казахстана
2. Быть человеком
Основы художественной грамоты
1. Восприятие произведений искусства
4.1.1.1 выявлять и объяснять особенности при изучении произведений искусства, ремесла, дизайна, казахской национальной и мировой культуры.
2.Графика
4.1.2.1 Самостоятельно использовать выбранные графические материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники.
4.1.2.2 Использовать более сложные приемы и техники графики в творческой работе.
3.Живопись
4.1.3.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты живописи, применяя более сложные приемы и техники.
4.1.3.2 Использовать различные более сложные приемы и техники в живописи.
4.Скульптура
4.1.4.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты скульптуры, применяя более сложные приемы и техники лепки
5. Декоративно-прикладное искусство
4.1.5.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты в декоративно-прикладном творчестве, применяя более сложные приемы и техники

3.3.6.2 Бейнелер мен пішіндерді зерттеу кезінде олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарының себептерін түсіне отырып, қоршаған әлемнің ерекшеліктерін түсіндіру және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді білдіру
4 тоқсан
7. Бәрін білгім келеді
8. Демалыс мәдениеті, мерекелер
Шығармашылық
2. Графика
3.4.2.1 Графика әдістері мен техникалары негізінде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
3.4.2.2 Графикалық жұмысты күрделі тәсілмен таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
3. Кескіндеме
3.4.3.1 Кескіндеме әдістері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру.
3.4.3.2Кескіндемелік жұмысты күрделі тәсілмен таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу және түсіндіру
4. Мүсін
3.4.4.1 Мүсіндік тәсілдері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
3.4.5.1 Сәндік-қолданбалы өнер тәсілдері мен техникаларды негізді түрде таңдау арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
3.4.6.1 Құрылымдау мен модельдеудің тәсілдері мен техникасын негізді түрде таңдай отырып, дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну, сезімдерін білдіру
3.4.6.2Құрылымдау мен модельдеудің әдістері мен тәсілдерін негізді түрде таңдай отырып, сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну, сезімдерін білдіру
4) 4-сынып
Ортақ тақырыптар
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1. Кең байтақ Қазақстаным
2. Адам болам десеңіз
Бейнелеу сауаттылығы негіздері
1. Өнер туындыларын қабылдау
4.1.1.1 Қазақ ұлттық және әлемдік мәдениетінің, өнер, қолөнер, дизайн туындыларын зерделеудегі ерекшеліктерді анықтау және түсіндіру.
2. Графика
4.1.2.1 күрделі тәсілдер мен техникаларды сенімді қолдана отырып, өздігінен таңдалған графикалық материалдар мен құралдарды пайдалану
4.1.2.2 шығармашылық жұмыста графиканың күрделі тәсілдері мен техникаларын қолдану
3. Кескіндеме
4.1.3.1 күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану
4.1.3.2 кескіндеменің күрделі тәсілдері мен техникасын шығармашылық жұмыста сенімді түрде қолдана отырып, қолдану
4. Мүсін
4.1.4.1 күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған мүсіндеу материалдары мен құралдарын қолдану
5. Сәндік-қолданбалы өнер
4.1.5.1
күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған сәндік-қолданбалы өнер материалдары мен құралдарын қолдану

6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
4.1.6.1 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники в конструировании
4.1.6.2 Использовать самостоятельно выбранные материалы и инструменты, применяя более сложные приемы и техники в моделировании
2 четверть
3. Культурное наследие
4. Мир профессий
Виды художественной деятельности
1. Восприятие произведений искусства
4.2.1.1 Сравнивать и комментировать используемые средства художественной выразительности и технику выполнения
2.Графика
4.2.2.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и графические техники выполнения работ
3.Живопись
4.2.3.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и живописные техники выполнения работ.
4.Скульптура
4.2.4.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности жанров и скульптурные техники выполнения работ.
5. Декоративно-прикладное искусство
4.2.5.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности декоративно-прикладного искусства и техники выполнения работ.
4.2.5.2 Знать и комментировать понятие "природные формы" в декоративно-прикладном искусстве и техники выполнения работ.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
4.2.6.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности дизайна и техники выполнения работ
4.2.6.1 Знать и комментировать используемые средства художественной выразительности архитектуры и техники выполнения работ
3 четверть
5. Преданья старины глубокой…
6. Охрана окружающей среды
Мир вокруг нас
2.Графика
4.3.2.1 Знать, понимать, объяснять и выражать через средства графики знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь
4.3.2.2 Знать, понимать, объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти", особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь и выражать через средства графики
3.Живопись
4.3.3.1 Понимать, объяснять и выражать через средства живописи знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь
4.3.3.2 Знать, понимать, объяснять понятия "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти", особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь и выражать через средства живописи
4.Скульптура

6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
4.1.6.1 Күрделі құрылымдық техникалар мен тәсілдерді сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
4.1.6.2 Модельдеудің күрделі техникалары мен тәсілдерін сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану
2 тоқсан
3.Мәдени мұра
4. Мамандықтар әлемі
Бейнелеу өнер әлемі
1. Өнер туындыларын қабылдау.
4.2.1.1 Қолданылған көркемдік мәнерлілік құралдары мен жұмыстарды орындау техникасын салыстыру және түсініктеме беру
2. Графика
4.2.2.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және графикалық жұмысты орындау техникасын білу және түсіндіру.
3. Кескіндеме
4.2.3.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындау техникасын білу және түсіндіру.
4. Мүсін
4.2.4.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда мүсіндеу техникасын білу және түсіндіру.
5. Сәндік-қолданбалы өнер
4.2.5.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және жұмысты орындауда сәндік-қолданбалы өнер техникасын білу және түсіндіру.
4.2.5.2 "Сәндік-қолданбалы өнердегі "табиғи пішін" ұғымын және жұмысты орындау техникасын білу және түсініктеме беру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
4.2.6.1 Дизайнның және жұмысты орындау техникасының көркемдік мәнерлілігінде қолданылатын құралдарын білу және түсіндіру.
4.2.6.2 Сәулеттің және жұмысты орындау техникасының көркемдік мәнерлілігінде қолданылатын құралдарын білу және түсіндіру.
3 тоқсан
5. Атадан қалған асыл мұра
6. Қоршаған ортаны қорғау
Бізді қоршаған әлем
2. Графика
4.3.2.1 Графикалық құралдар арқылы таныс бейнелер мен мүсіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын байланыстыру, түсіну, түсіндіру және білдіру
4.3.2.2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен өзара байланыстарын білу, түсіну, түсіндіру және графика құралдары арқылы білдіру
3.Кескіндеме
4.3.3.1 Кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4.3.3.2 "Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарын, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен қатынастарын білу, түсіну, түсіндіру және кескіндеме құралдары арқылы білдіру
4. Мүсін

4.3.4.1 Объяснять и выражать через средства скульптуры особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь.
5. Декоративно-прикладное искусство
4.3.5.1 Объяснять взаимосвязь знакомых образов и форм окружающего мира через средства ДПИ
4.3.5.2 Выражать и объяснять общие понятия стилизации сложных образов и форм окружающего мира через средства декоративно-прикладного искусства
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
4.3.6.1 Понимать, объяснять и выражать через средства дизайна и архитектуры знакомые образы и формы, особенности более сложных образов и форм окружающего мира, их различия, сходства и взаимосвязь
4.3.6.2 Понимать, объяснять и выражать через средства дизайна и архитектуры особенности окружающего мира при изучении различных образов и форм, понимая причины их различий и сходства
4 четверть
7. Путешествие в будущее
8. Мир приключений и фантастики
Творчество
2.Графика
4.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя графические техники и приемы.
4.4.2.2 Знать, понимать и объяснять различные виды презентаций своей графической работы, в зависимости от замысла.
3.Живопись
4.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя техники и приемы живописи.
4.4.3.2 Знать, понимать и объяснять различные виды презентаций своей живописной работы, в зависимости от замысла.
4.Скульптура
4.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя техники и приемы лепки.
5.Декоративно-прикладное искусство
4.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства, комбинируя декоративные техники и приемы
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование)
4.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, комбинируя декоративные техники и приемы конструирования и моделирования.
4.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, комбинируя декоративные техники и приемы конструирования и моделирования
Примечание: Структура программы состоит из сквозных тем, разделов и подразделов. При среднесрочном тематическом планировании, ориентироваться следует на цели разделов и подразделов. Сквозные темы, рекомендуется применять как часть воспитательного процесса и объединяющей, интегрирующей межпредметную связь в начальной школе. Сквозные темы не образуют тему урока, а дополняют ее.
Приложение 31 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету

4.3.4.1 Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіндіру және сипаттау
5. Сәндік-қолданбалы өнер
4.3.5.1.Сәндік-қолданбалы өнер құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4.3.5.2 "Стильдеу" және "жалпылау" ұғымдарын түсіну, түсіндіру және оларды сәндік-қолданбалы өнер құралдары, қоршаған әлемнің неғұрлым күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктері, олардың айырмашылықтары, ұқсастықтары мен өзара байланысы арқылы білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
4.3.6.1. Дизайн және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру
4.3.6.2 Дизайн және сәулет құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтарының себептерін түсіну, түсіндіру және білдіру
4 тоқсан
7. Болашаққа саяхат
8. Таңғажайып оқиғалар
Шығармашылық
2. Графика
4.4.2.1 Графикалық тәсілдер мен техникаларды біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4.4.2.2 Графикалық жұмысты түпкі ойға байланыстыра таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу, түсіну, түсіндіру
3. Кескіндеме
4.4.3.1. Кескіндеме техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
4.4.3.2.Кескіндемелік жұмысты түпкі ойға байланыстыра таныстырудың түрлі мүмкіндіктерін білу, түсіну, түсіндіру
4. Мүсін
4.4.4.1 Мүсіндік техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
4.4.5.1Сәндік-қолданбалы өнер техникасы мен әдістерін біріктіру арқылы идеяларды шығармашылықпен ұсыну және сезімдерді білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрылымдау және модельдеу)
4.4.6.1 Дизайн идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалар мен құрылымдау мен модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіру
4.4.6.2 Сәулет идеяларын шығармашылықпен ұсыну және таныстыру, сәндік техникалар мен құрылымдау мен модельдеу тәсілдерін біріктіру арқылы сезімдерді білдіру
Ескерту: Бағдарламаның құрылымы ортақ тақырыптардан, бөлімдерден және бөлімшелерден тұрады. Орта мерзімді тақырыптық жоспарлау кезінде бөлімдер мен бөлімшелердің мақсаттарына назар аудару керек. Ортақ тақырыптар сабақ тақырыбын құрамайды, бірақ оны толықтырады.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
31-қосымша

"Трудовое обучение" для 1-4 классов уровня начального образования
Сноска. Приложение 31 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденном приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебного предмета – формирование основ художественно- технологических знаний, пространственно-образного, творческого мышления, развитие духовно-нравственной культуры, как основы становления и самовыражения личности.
3. Задачи предмета:
1) формировать опыт самостоятельного решения различных задач познавательного, коммуникативного, организационного и нравственного характера, способствующих развитию умения ориентироваться в информации разного вида (находить, собирать, отбирать);
2) развивать наблюдательность, воображение, фантазию и творчество, сенсорику и моторику рук в процессе выполнения коллективной, групповой и индивидуальной работы;
3) формировать навыки пространственно-образного мышления с использованием различных материалов и инструментов;
4) формировать позитивное мировоззрение и повышать самооценку;
5) развивать исследовательские навыки через знакомство с произведениями национальной и мировой культуры;
6) создать условий для равного доступа всех обучающихся к образованию с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей.
4. Педагогические подходы к организации процесса обучения
Учебная программа "Трудовое обучение" соблюдает следующие принципы:
Деятельностный подход. Одна из важнейших задач общеобразовательной школы на данном этапе развития общества состоит не в том, чтобы не столько "обеспечить" обучающихся багажом знаний, а в том, чтобы привить умения, позволяющие им самостоятельно добывать информацию и активно включаться в творческую и исследовательскую деятельность. В связи с этим актуальным становится внедрение в процесс обучения таких технологий, которые способствовали бы формированию и развитию у учащихся умения учиться, учиться творчески. Деятельностный метод, обеспечивает не только обучение деятельности, но и глубокое и прочное усвоение знаний.
Личностно - ориентированный подход. Личностно - ориентированное образование предполагает ориентацию на воспитание, образование и развитие детей, с учетом их личных особенностей (возрастных, физических, психологических, интеллектуальных) образовательных потребностей, а также, отношение к любому ребенку, как к неповторимой индивидуальности.
Дифференцированный подход. Обучение, для которого характерен учет возрастных и индивидуальных особенностей обучающихся, обучение каждого ученика на уровне его возможностей и способностей; приспособление (адаптация) обучения к особенностям различных групп учащихся. В ходе дифференцированного обучения применяются разнообразные методы, приемы, формы обучения и специальный дидактический материал, позволяющий осуществлять развитие обучающихся в соответствии с их возможностями.
Коммуникативный подход. Результатом коммуникативного подхода является способность к общению, передаче мыслей и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения. Использование различных средств коммуникаций в процессе обучения способствует развитию у учащихся критического мышления и самостоятельности. В процессе обучения, в соответствии с коммуникативным подходом, необходимо включать задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализа своих творческих работ и работы других в процессе индивидуальной и групповой деятельности.
Художественно - технологический подход. Это учебно-познавательная деятельность учащихся, направленная на решение проблем использования знаний материалов, инструментов, конструирования и моделирования, и выбора технологической последовательности изготовления творческих объектов.

Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Еңбекке баулу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының мақсаты – көркемдік-технологиялық білімнің, кеңістіктік-образдық, шығармашылық ойлаудың негіздерін қалыптастыру, жеке тұлғаның қалыптасуының негізі ретінде рухани-адамгершілік мәдениетті дамыту.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Әртүрлі ақпарат түрлерін іздеу, жинау, сұрыптау, бағдарлау қабілетін дамытуға ықпал жасайтын, әртүрлі танымдық, коммуникативтік, ұйымдастырушылық және адамгершілік сипаттағы міндеттерді өздігінен шешу тәжірибелерін қалыптастыру;
2) жеке, топтық және ұжымдық жұмыстарды орындау процесінде қолдың моторикасын, сенсорикасын, қиялдауы мен шығармашылығын, елестетуін және қабылдауын дамыту;
3) әртүрлі материалдар мен құралдарды қолдану арқылы кеңістіктік-образдық ойлау дағдыларын қалыптастыру;
4) позитивті дүниетанымды қалыптастыру, білім алушылардың өзін-өзі бағалауын арттыру;
5) ұлттық және әлемдік мәдениет туындыларымен танысу арқылы зерттеушілік дағдыларын дамыту;
6) ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, барлық білім алушылардың білім алуға тең қол жеткізуі үшін жағдай жасау.
4. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері
"Еңбекке баулу" оқу бағдарламасы келесі қағидаларды сақтайды:
Іс-әрекеттік тәсіл. Қоғам дамуының осы кезеңіндегі жалпы білім беретін мектептің маңызды міндеттерінің бірі – білім алушыларды білім қорымен "қамтамасыз ету" емес, сонымен қатар оларға өздігінен ақпарат алуға және шығармашылық, ғылыми-зерттеу жұмыстарына белсенді қатысуға мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыру. Осыған байланысты оқу үдерісіне білім алушылардың оқып үйренуін, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыруға және дамытуға ықпал ететін технологияларды енгізу өзекті болып табылады. Әрекеттік әдіс тек іс-әрекетті оқытуды ғана емес, сонымен бірге білімді терең және нық игеруді қамтамасыз етеді.
Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл. Жеке тұлғаға бағытталған білім беру балалардың жеке бас ерекшеліктерін (жас, физикалық, психологиялық, интеллектуалдық) ескере отырып, олардың тәрбиесіне, біліміне және дамуына, сондай-ақ кез келген балаға ерекше тұлға ретінде қарауды көздейді.
Сараланған тәсіл. Білім алушылардың жас және жеке бас ерекшеліктерін есепке алумен сипатталатын оқыту, әрбір білім алушыны оның мүмкіндіктері мен қабілеттері деңгейінде оқыту; оқытуды білім алушылардың әртүрлі топтарының ерекшеліктеріне бейімдеу. Саралап оқыту барысында білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес дамуын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін түрлі әдістер, тәсілдер, оқыту нысандары және арнайы дидактикалық материалдар қолданылады.
Коммуникативті тәсіл. Коммуникативті тәсілдің нәтижесі - қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу процесінде қарым-қатынас жасау, ойлармен бөлісу және идеялармен алмасу мүмкіндігі. Оқу үдерісінде әртүрлі коммуникация құралдарын пайдалану білім алушылардың сыни және өзіндік ойлауын дамытуға ықпал етеді. Оқу үдерісінде коммуникативтік тәсілге сәйкес қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыруға, жеке және топтық іс-әрекет процесінде өздерінің шығармашылық жұмыстары мен басқалардың жұмысын бағалау және талдауға ықпал ететін тапсырмаларды қосу қажет.
Көркемдік-технологиялық тәсіл. Бұл білім алушылардың материалдарды, құралдарды, заңдылықтар мен ережелерін білу, жобалау және модельдеу шығармашылық нысандарды дайындаудың технологиялық реттілігін таңдау мәселелерін шешуге бағытталған оқу-танымдық іс-әрекеті.

5. Об оценивании учебных достижений учащихся.
Оценивание результатов изучения предмета "Трудовое обучение" осуществляется с применением формативного оценивания. Формативное оценивание проводится непрерывно, обеспечивает обратную связь между учащимся и учителем, и позволяет своевременно корректировать учебный процесс. Формативное оценивание проводится по завершении изучения раздела учебной информации на определенном этапе обучения, следует исходить из принципа предоставления обратной связи учащимся, критериального оценивания "зачет" и "не зачет".
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Трудовое обучение" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Трудовое обучение"
6. Объем учебной нагрузки:
1) в 1 классе- 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) в 2 классе- 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе- 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе- 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание учебной программы предусматривает изучение следующих материалов:
- работа с природными материалами;
- работа с бумагой и картоном;
- техническое моделирование и конструирование;
- самообслуживание.
8. При выполнении различных работ соблюдаются правила гигиены труда и техники безопасности:
Не использовать инструмент, правила обращения с которыми не изучены; использовать инструмент только по назначению; не работать неисправными и тупыми инструментами; инструменты и оборудование хранить в предназначенном для этого месте; содержать в чистоте и порядке рабочее место; раскладывать инструменты и оборудование в указанном учителем порядке; не разговаривать во время работы, не отвлекаться посторонними делами.
9. Базовое содержание учебного предмета "Трудовое обучение" для 1 класса:
1) Раздел "Исследование и развитие творческих идей" направлен на знание и понимание окружающей среды; изучение традиций и культуры казахского и других народов, совершенствование исследовательских навыков и творческих способностей, воображения посредством изучения свойств различных материалов (цвет, форма, размер, фактура); развитие творческих идей, технического моделирования и конструирования.
2) Раздел "Создание и изготовление творческих работ": направлен на развитие сенсорного восприятия, мелкой моторики рук, воображения и творчества, практических навыков в процессе выполнения коллективных, групповых и индивидуальных работ, экспериментирование с различными материалами (бумага, природные и художественные материалы, пластилин, готовые шаблоны и др.), освоение разных техник работы, планирование собственной деятельности; работа с простым оборудованием, соединение материалов и компонентов простыми способами, техническое моделирование и сборка, создание объемных форм, выполнение творческих работ с элементами национальной культуры по шаблонам; соблюдение техники безопасности, требования гигиенических правил; организация рабочего места.

5. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау туралы
"Еңбекке баулу" пәнін оқыту нәтижелерін бағалау қалыптастырушы бағалауды қолдану арқылы жүзеге асырылады. Қалыптастырушы бағалау үздіксіз жүргізіледі, білім алушы мен педагог арасындағы кері байланысты қамтамасыз етеді және оқу үрдісін дер кезінде түзетуге мүмкіндік береді. Оқу ақпаратының бөлімін зерделеуі аяқталғаннан кейін оқытудың белгілі бір кезеңінде қалыптастырушы бағалау жүргізіледі, білім алушыларға кері байланыс беруден шығатын критериалды бағалаудың "сынақтан өтті" және "сынақтан өтпеді" қағидатын негізге алу қажет.
2-тарау. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің мазмұны
6. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Оқу бағдарламасының мазмұны келесі материалдарды оқып-үйренуді қарастырады:
- табиғи материалмен жұмыс;
-қағаз және қатырма қағазбен жұмыс;
-техникалық үлгілеу және құрастыру;
-өзіне-өзі қызмет ету.
8. Әртүрлі жұмыстарды орындау барысында еңбек гигиенасының және қауіпсіздік техникасының ережелері:
Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастау, жұмыс кезінде басқа жаққа алаңдамау; қолдану ережесі таныс емес құралдарды пайдаланбау; құралды тек қажеттілігіне қарай пайдалану; өткір және іске жарамсыз құралдармен жұмыс істемеу; құралдар мен жабдықтарды арнайы орындарда сақтау; жұмыс орнын таза және тәртіпте ұстау; құралдар мен жабдықтарды мұғалім көрсеткен ретпен орналастыру; жұмыс кезінде сөйлеспеу, сыртқы істермен алаңдамау.
9. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту" бөлімі: қоршаған әлемді бақылау, әртүрлі материалдардың қасиеттерін (түс, пішін, өлшем, фактура) зерделеу арқылы зерттеушілік дағдыларын және шығармашылық елестету қабілеттерін жетілдіру, қазақ және басқа халықтардың салт-дәстүрін, мәдениетін зерделеу, техникалық үлгілеу және құрастыру идеяларын дамытуды қарастырады.
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: ұжымдық, топтық және жеке жұмыстарды орындау процесінде сенсорика, қолдың моторикасын, қиялдауы мен шығармашылығын, практикалық дағдыларын дамыту, әртүрлі материалдармен (қағаз, табиғи және көркемдік материалдар, ермексаз, дайын шаблондар) эксперимент жүргізу, әртүрлі жұмыс техникаларын меңгеру, өзінің іс-әрекетін жоспарлау; өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдер арқылы материалдар мен компоненттерді біріктіру, техникалық үлгілеу және құрастыру, көлемді пішіндер жасау, ұлттық мәдениеттің элементтері бар шығармашылық жұмыстарды дайын шаблон арқылы орындау; қауіпсіздік техникасын, гигиеналық талаптарды сақтау; өзінің жұмыс орнын ретке келтіруді қарастырады.

3) Раздел "Презентация, анализ и оценивание" направлен на развитие коммуникативных и речевых навыков с помощью презентации, комментирование, оценивание своей работы и работы других учащихся.
10. Базовое содержание учебного предмета "Трудовое обучение" для 2 класса:
1) Раздел "Исследование и развитие творческих идей" направлен на изучение и понимание, описание окружающего мира, знание и понимание культуры и традиции народа, изучение прикладного искусства, умение различать технические средства для реализации творческих идей, работа с источниками информации, организация рабочего места.
2) Раздел "Создание и изготовление творческих работ": направлен на экспериментирование с различными материалами (художественные, природные и искусственные) для творческой работы; овладение необходимыми техническими навыками, планирование процесса работы, технология изготовления творческой работы, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, выполнение творческих работ с использованием элементов национальной культуры, приведение в порядок своего рабочего места, соблюдение гигиенических требований, правил техники безопасности.
3) Раздел "Презентация, анализ и оценивание" направлен на презентацию творческих работ, анализ и оценивание различных произведений искусства, развитие коммуникативных и речевых навыков с помощью презентации, обсуждения и оценки творческих работ.
11. Базовое содержание учебного предмета "Трудовое обучение" для 3 класса:
1) Раздел "Исследование и развитие творческих идей": направлен на самостоятельный сбор природного материала, интерпретация элементов декоративно-прикладного искусства и форм в окружающей природе, знание и понимание искусства, культуры и традиций, охрана окружающей среды, изучение различных отечественных произведений искусства, реализация творческих идей с применением элементов национального декоративно-прикладного искусства и вторичного сырья, работа с различными источниками информации, планирование процесса работы, организация рабочего места.
2) Раздел "Создание и изготовление творческих работ": направлен на сбор природного, искусственного, нетрадиционного материала для творческой работы, проведение экспериментов, совершенствование необходимой техники работы, планирование своей деятельности, технология изготовления изделия, работа с измерительными приборами, соединение материалов и компонентов простыми и сложными способами при создании объемных форм, конструирование, создание творческих работ с элементами национальной культуры, соблюдение правил техники безопасности.

3) "Талдау және бағалау" (презентация) бөлімі: презентация арқылы коммуникативтік және сөйлеу дағдыларын дамыту, соның аясында өзінің және басқалардың жұмысын бағалау, презентациялау және түсіндіруді қарастырады.
10. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту" бөлімі: зерттеу және түсіну, қоршаған әлемді сипаттау, халықтың мәдениеті мен дәстүрін білу және түсіну, қолданбалы өнерді зерттеу, шығармашылық идеяларды жүзеге асырудың техникалық құралдарын ажырата білу, ақпарат көздерімен жұмыс істеу, жұмыс орнын ұйымдастыруды қарастырады.
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: шығармашылық жұмыс үшін әртүрлі материалдармен (көркем, табиғи және жасанды) тәжірибе жасау; қажетті техникалық дағдыларды игеру, жұмыс процесін жоспарлау, шығармашылық жұмысты дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, материалдар мен компоненттерді қарапайым тәсілдермен біріктіру, көлемді формалар жасау, ұлттық мәдениет элементтерімен шығармашылық жұмыстар жасау, жұмыс орнын ретке келтіру, гигиеналық талаптарды, қауіпсіздік ережелерді сақтауды қарастырады.
3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: шығармашылық жұмыстардың презентациясы, әртүрлі өнер туындыларын талдау, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау; презентация арқылы коммуникативтік және сөйлеу дағдыларын дамыту, соның аясында өзінің және басқалардың жұмысын бағалау, презентациялау және түсіндіруді қарастырады.
11. "Еңбекке баулу" оқу пәні 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту" бөлімі: қоршаған ортадан өздігінен материалдарды жинау және сұрыптау, сәндік-қолданбалы өнер элементтерін және табиғи формаларды интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүр, қоршаған ортаны қорғау туралы білу және түсіну, отандық әртүрлі өнер туындыларын зерделеу, ұлттық сәндік-қолданбалы өнер элементтерін, тұрмыстық қалдықтарды қолдану арқылы шығармашылық идеяларды дамыту және жүзеге асыру, әртүрлі ақпарат көздерінен деректер іздеу, жұмыс барысын жоспарлау, өзінің жұмыс орнын ұйымдастыруды қарастырады.
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: шығармашылық жұмысқа арналған табиғи, жасанды, дәстүрлі емес, материалдарды жинау, сұрыптау, эксперимент жүргізу, қажетті жұмыс техникаларын жетілдіру, өзінің іс-әрекетін жоспарлау, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым және күрделенген тәсілдер арқылы материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндер жасау, құрастыру, орындау техникасының қарапайым түрлерімен танысу, ұлттық мәдениеттің элементтері бар шығармашылық жұмыстар жасау, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды қарастырады.

3) Раздел "Презентация, анализ и оценивание": направлен на презентацию, показ творческих работ, анализ методов и приемов выполненных работ, описание различных произведений искусства, развитие коммуникативных и речевых навыков с помощью презентации, умение свободно излагать свои мысли, обсуждение и оценивание творческих работ.
12. Базовое содержание учебного предмета "Трудовое обучение" для 4 класса:
1) Раздел "Исследование и развитие творческих идей": направлен на знание и понимание окружающего мира, самостоятельный сбор и применение материалов, применение более сложных деталей декоративно-прикладных узоров, интерпретация форм в окружающей природе, совершенствование знаний об искусстве, культуре и традиции, охрана окружающей среды, изучение и оценка различных произведений отечественной культуры, развитие и реализация творческих идей, работа с различными источниками информации, обработка полученных информаций, планирование процесса работы, организация рабочего места.
2) Раздел "Создание и изготовление творческих работ": направлен на сбор природного, искусственного, нетрадиционного материала для творческой работы, проведение экспериментов, совершенствование освоенной техники работы, выполнение самостоятельно запланированной работы, технология изготовления изделия, работа с измерительными приборами, соединение и комбинирование материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, конструирование, выполнение творческих работ с элементами национальной и мировой культуры, соблюдение правил техники безопасности.
3) Раздел "Презентация, анализ и оценка": направлен на презентацию, показ творческих работ, анализ приемов выполненных работ, описание различных произведений искусства, обсуждение и оценивание творческих работ, сравнение с другими работами, комментарии и предложения для улучшения работы.
13. Содержание программы предусматривает разнообразную художественно-творческую деятельность. Виды творческой деятельности, реализуемой в ходе урока, определяются учителем. При этом обязательно реализуются три основных вида художественно-творческой деятельности: структурирование, планирование и стилизация.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число - нумерацию цели обучения. В кодировке 2.2.1.1 "2" класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
Примечание: в учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которая служит основой для определения содержания учебного предмета.

3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: презентация, шығармашылық жұмыстардың таныстырылымы, әдіс - тәсілдерді талдау, әртүрлі өнер туындыларын сипаттау, презентация арқылы коммуникативтік және сөйлеу дағдыларын дамыту, өз ойын еркін жеткізу, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалауды қарастырады.
12. "Еңбекке баулу" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту" бөлімі: қоршаған ортадан өздігінен материалдарды жинау, сұрыптау, қолдану, сәндік-қолданбалы өрнектер және табиғи формаларды күрделендіру, интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүр, қоршаған ортаны қорғау туралы білімін жетілдіру, отандық әртүрлі өнер туындыларын зерделеу, баға беру, ұлттық сәндік-қолданбалы өнер элементтері, тұрмыстық бұйымдарды қолдану арқылы шығармашылық идеяларды дамыту және жүзеге асыру, әртүрлі ақпарат көздерінен деректер іздеу және өңдеу, жетілдіруді қарастырады.
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: шығармашылық жұмысқа арналған табиғи, жасанды, дәстүрлі емес материалдарды жинау, құрастыру, эксперимент жүргізу, меңгерілген жұмыс техникаларын жетілдіру, жоспарланған іс-әрекетті өз бетімен орындау, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым және күрделенген тәсілдер арқылы материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндер жасау, құрастыру, ұлттық және әлемдік мәдениеттің элементтері бар шығармашылық жұмыстар жасау, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды қарастырады.
3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: презентация, шығармашылық жұмыстардың таныстырылымы, орындалған жұмыстың тәсілдерін талдау, әртүрлі өнер туындыларын сипаттау, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау, басқа жұмыстармен салыстыру, пікір айту, ұсыныс беруді қарастырады.
13. Бағдарлама мазмұны әртүрлі көркемдік-шығармашылық әрекетті қарастырады. Сабақ барысында іске асырылатын шығармашылық әрекеттің түрлерін еңбекке баулу мұғалімінің өзі анықтайды. Бұл ретте көркемдік-шығармашылық әрекеттің негізгі үш түрі: құрылымдау, жоспарлау және сәндеу әрекеттері міндетті түрде іске асырылады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші, үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.2.1.1 кодында: "2" - сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
Ескерту: оқу бағдарламасында оқу пәнінің мазмұнын анықтаудың негізі болып табылатын оқыту мақсаттарының жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелері қалыптастырылған.

15. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Исследование и развитие творческих идей":
Подразделы
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Знание и понимание наименований, типов и свойств материалов
1.1.1.1 знать названия материалов;
1.1.1.2 знать характеристику свойств (цвет, форма, объем) материала;
2.1.1.1 различать названия видов материалов и иметь представление о их свойствах и применении;
2.1.1.2 определять характеристики свойств материала (мягкость, плотность, прочность, цвет, форма, объем);
3.1.1.1 определять области применения видов материалов;
3.1.1.2 описывать виды традиционных и нетрадиционных материалов;
4.1.1.1 уметь классифицировать виды материалов;
4.1.1.2 уметь различать виды традиционных и нетрадиционных материалов;
4.1.1.3 приводить примеры характерных свойств материалов (мягкость, плотность, прочность, цвет, форма, объема);
1.2 Знание и понимание области применения материалов;
1.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов при изготовлении изделий;
2.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов и инструментов при изготовлении изделий;
2.1.2.2 различать виды материалов и область их применения в зависимости от их свойств;
3.1.2.1 знать области применения традиционных и нетрадиционных простых материалов;
3.1.2.2
дифференцировать область применения традиционных и нетрадиционных простых материалов;
3.1.2.3 различать область применения в зависимости от характера свойств различных материалов;
4.1.2.1 демонстрировать знания о применении видов материалов в жизни и приводить примеры;
4.1.2.2
определять области применения традиционных и нетрадиционных материалов;
4.1.2.3 классифицировать область применения в зависимости от характера свойств различных материалов;
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 осваивать навыки работы разными материалами и инструментами при планировании и разработке творческих идей;
2.1.3.1 собирать информацию для развития творческих идей и выполнить зарисовку;
2.1.3.2 использовать простые элементы декоративно-прикладного искусства в развитии творческих
идей;
3.1.3.1 сравнивать творческие идеи,
делать выводы при выполнении эскиза работы;
3.1.3.2 предложить пути использования элементов декоративно-прикладного искусства в развитии творческих идей;
3.1.3.3 развивать творческие идеи с использованием информации из различных источников (применение ИКТ);
4.1.3.1 представлять идеи по изготовлению дизайна изделий;
4.1.3.2 продумывать пути использования элементов декоративно-прикладного искусства в развитии творческих идей;

15. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту":
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Материалдың атауы, түрі мен қасиетін білу және түсіну
1.1.1.1 материалдың атауын білу;
1.1.1.2 материал қасиеттерін (түсі, пішіні, көлемі) білу;
2.1.1.1 материал түрлерінің атауларын ажырату және олардың қасиеттері мен қолданылуы туралы зерделеу;
2.1.1.2 материал қасиеттерінің сипаттамасын (жұмсақтығы, тығыздығы, беріктігі, түсі, пішіні, көлемі) анықтау;
3.1.1.1
материал түрлерінің қолдану аясын анықтау;
3.1.1.2 дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың түрлерін сипаттау, айтып беру;
4.1.1.1
Материал түрлерін жіктей білу;
4.1.1.2
дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың түрлерін ажырата білу;
4.1.1.3 материал қасиеттерінің сипаттамасына (жұмсақтығы, тығыздығы, беріктігі, түсі, пішіні, көлемі) мысал келтіру;
1.2 Материалдың қолданылу саласын білу және түсіну
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
2.1.2.1 материалдар мен құралдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
2.1.2.2 түрлі материал қасиеттерінің сипатына қарай ажырату, қолданылу саласын анықтау;
3.1.2.1
дәстүрлі және дәстүрлі емес қарапайым материалдарды қолдану салаларын білу;
3.1.2.2
дәстүрлі және дәстүрлі емес қарапайым материалдарды қолдану саласын ажырату;
3.1.2.3 түрлі материал қасиеттерінің сипатына қарай қолданылу саласын ажырату;
4.1.2.1 материалдардың қолданылу аясы туралы білімдерін түйіндеу, мысал келтіру;
4.1.2.2
дәстүрлі және дәстүрлі емес материалдардың қолданылу саласын анықтау; 4.1.2.3 түрлі материал қасиеттерінің сипатына қарай қолданылу саласын жіктеп көрсету;
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.1.3.1 шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
2.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту үшін ақпарат жинау және жұмыстың эскизін жасау;
2.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамытуда сәндік-қолданбалы өнердің қарапайым элементтерін қолдану;
3.1.3.1
шығармашылық идеяларды салыстыру, жұмыс эскизін анықтауда қорытынды жасау;
3.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамытуда сәндік-қолданбалы өнердің элементтерін қолдану жолдарын ұсыну;
3.1.3.3
әр түрлі дерек көздерден алынған ақпаратты (АКТ қолдану) пайдалана отырып, шығармашылық идеяларды дамыту;
4.1.3.1
бұйымдардың дизайнын дайындау бойынша идеяларды ұсыну;
4.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамытуда сәндік-қолданбалы өнердің элементтерін қолдану жолдарын ойластыру;

4.1.3.3 реализовать творческие
идеи с использованием информации
из различных источников (в том числе с использованием ИКТ;
1.4 Планирование
1.1.4.1 выбрать виды материалов, необходимые для творческой работы;
2.1.4.1 определять виды материалов, необходимых для творческой работы, установить последовательность выполнения;
3.1.4.1 определять этапы выполнения творческой работы, планировать ход работ;
4.1.4.1 определять этапы выполнения творческой работы;
4.1.4.2 планировать и представлять эффективные способы работы;
2) раздел 2 "Создание и подготовка творческой работы":
Подразделы
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Материалы и техника выполнения творческих работ
1.2.1.1 понимать особенности технологии изготовления изделий из различных материалов (художественных, природных, искусственных), определять способ изготовления;
2.2.1.1 собирать, сортировать, подготавливать материалы к применению с использованием простых методов;
2.2.1.2 анализировать способы выполнения изделий с элементами декоративно-прикладного искусства;
3.2.1.1. определять технику сбора, сортировки, подготовки материалов к применению, используя разные методы и приемы;
3.2.1.2 анализировать, подбирать техники изготовления изделий национального прикладного искусства;
3.2.1.3 совершенствовать технику выполнения творческой работы;
4.2.1.1 моделировать поделки из бросовых материалов, экспериментировать с использованием простых методов;
4.2.1.2 предлагать различные методы и приемы выполнения творческих работ с использованием сырьевых материалов;
4.2.1.3 осваивать эффективные способы выполнения творческой работы из выбранных материалов;
2.2 Технология изготовления
1.2.2.1 исследовать свойства материалов и подготовить их к работе;
1.2.2.2 называть элементы национальной культуры при создании творческих работ;
1.2.2.3 изготавливать простые изделия из определенных материалов;
2.2.2.1 соединять детали изделия по образцу;
2.2.2.2 различать виды национальных элементов при создании творческих работ;
2.2.2.3 моделировать и собирать детали с использованием простых приемов и материалов;
3.2.2.1 обрабатывать материалы комбинированными (простыми и сложными) способами (измерение, разметка, вырезание, придание формы и цвета, сборка, моделирование и конструирование);
3.2.2.2 использовать национальные элементы в творческой работе;
3.2.2.3 выполнять творческую работу, используя простые приемы для улучшения внешнего вида;
4.2.2.1
изготавливать объемные фигуры в соответствии с инструкцией (измерять, размечать, обрезать, придавать форму и цвет, собирать, моделировать и конструировать);

4.1.3.3 әр түрлі дерек көздерден алынған ақпаратты (соның ішінде АКТ қолдану) пайдалана отырып, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру;
1.4 Жоспарлау
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау;
2.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдарды және орындаудың реттілігін анықтау;
3.1.4.1 шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтау, жұмыс барысын жоспарлау;
4.1.4.1 шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтау;
4.1.4.2 жұмыстың тиімді жолдарын жоспарлап ұсыну;
2) 2-бөлім "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау":
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Материалдар және шығармашылық жұмысты орындау техникалары
1.2.1.1 түрлі материалдардың ерекшелігін түсіну (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану техникасын меңгеру;
2.2.1.1 қарапайым әдіс-тәсілдерді пайдаланып, материалдарды жинау, сұрыптау, қолдануға дайындау;
2.2.1.2 сәндік-қолданбалы өнер элементтері бар бұйымдарды орындау тәсілдерін талдау;
3.2.1.1 әдіс-тәсілдерді пайдаланып, материалдар жинау, сұрыптау, қолдануға дайындау, орындау техникасын анықтау;
3.2.1.2 ұлттық қолданбалы өнер бұйымдарының жасалу техникаларын талдау, іріктеу;
3.2.1.3 шығармашылық жұмысты орындау техникасын жетілдіру;
4.2.1.1 қарапайым әдіс-тәсілдерді пайдаланып, қалдық материалдарды қайта өңдеу, эксперимент жүргізу;
4.2.1.2 шикізат материалдарын пайдаланып шығармашылық жұмыстарды орындауда әртүрлі әдіс-тәсілдерді ұсыну;
4.2.1.3 ұсынылған материалдардан шығармашылық жұмысты орындаудың тиімді тәсілдерін меңгеру;
2.2
Дайындау технологиялары
1.2.2.1 қарапайым тәсілдермен материалдардың құрамын зерттеу және дайындау;
1.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде ұлттық мәдениеттің элементтерін атау;
1.2.2.3 айқындалған материалдармен қарапайым бұйымдар жасау;
2.2.2.1 үлгіні пайдаланып бұйымның бөлшектерін біріктіру;
2.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау барысында ұлттық элементтердің түрлерін ажырату;
2.2.2.3 қарапайым тәсілдер мен материалдарды пайдаланып бөлшектерді модельдеу және құрастыру;
3.2.2.1 аралас (қарапайым және күрделенген) тәсілдер арқылы материалдарды өңдеу (өлшеу, белгілеу, қию, формасын және түсін келтіру, жинақтау, модельдеу мен құрастыру); 3.2.2.2 шығармашылық жұмыс жасау барысында ұлттық элементтерді тиімді қолдану; 3.2.2.3
шығармашылық жұмысты аяқтау, сыртқы көріністі жақсарту үшін қарапайым әдістерді қолдану;
4.2.2.1 нұсқаулыққа сәйкес көлемді фигураларды жасау (өлшеу, белгілеу, қию, формасын және түсін келтіру, жинақтау, модельдеу мен құрастыру);

4.2.2.2 применять усложненные национальные элементы при моделировании изделий;
4.2.2.3
конструировать поделки из бросовых материалов в творческой работе, представлять свои идеи;
4.2.2.4. декорировать творческую работу нетрадиционными материалами с помощью различных технологий; 4.2.2.5 создавать современную продукцию с помощью различных технологий;
2.3 Соблюдение техники безопасности
1.2.3.1 изучать правила техники безопасности при работе инструментами и приспособлениями;
1.2.3.2 знать и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
2.2.3.1 применять технику безопасности при работе с материалами и инструментами;
2.2.3.2 перечислять и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
3.2.3.1 соблюдать технику безопасности при работе с материалами и инструментами;
3.2.3.2 соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
3.2.3.3 соблюдать технику безопасности при работе с бросовым материалом;
4.2.3.1 соблюдать правила техники безопасности при работе с материалами и инструментами;
4.2.3.2 соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
4.2.3.3 соблюдать технику безопасности при работе с бросовыми материалами;
3) раздел 3. "Презентация, анализ и оценивание":
Подразделы
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (выставка);
2.3.1.1 представлять идею своей работы (выставка);
3.3.1.1 представлять творческие идеи и процессы своей работы;
4.3.1.1 представлять творческие идеи и процессы своей работы (в том числе применение ИКТ);
3.2 Анализ и оценивание творческих работ
1.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу;
2.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу, вносить предложения по ее улучшению;
3.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу, комментировать творческую работу и вносить предложения по ее улучшению;
4.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную творческую работу, вносить предложения по ее улучшению, обосновывать свои предложения;
16. Распределение часов на изучение раздела, подраздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Трудовое обучение" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету
"Трудовое обучение" для 1-4 классов уровня начального образования
1-класс
Сквозные темы
Разделы долгосрочного плана
Подразделы долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Моя школа
Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание наименований, типов и свойств материалов
1.1.1.1 знать названия материалов;
1.1.1.2 знать характеристику свойств (цвет, форма, объем) материала;
1.2 Знание и понимание области применения материалов;
1.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов при изготовлении изделий;
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 осваивать навыки работы разными материалами и инструментами при планировании и разработке творческих идей;
1.4 Планирование
1.1.4.1 выбрать виды материалов, необходимые для творческой работы;
Создание и изготовление творческих работ
2.1 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.1.1 понимать особенности технологии изготовления изделий из различных материалов (художественных, природных, искусственных), определять способ изготовления;
2.2 Технология изготовления
1.2.2.1 исследовать свойства материалов и подготовить их к работе;
1.2.2.2 называть элементы национальной культуры при создании творческих работ;
1.2.2.3 изготавливать простые изделия из определенных материалов;
2.3 Соблюдение техники безопасности
1.2.3.1 изучать правила техники безопасности при работе инструментами и приспособлениями;
1.2.3.2 знать и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (выставка);
3.2 Анализ и оценивание творческих работ
1.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу;
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание наименований, типов и свойств материалов
1.1.1.1 знать названия материалов;
1.1.1.2 знать характеристику свойств (цвет, форма, объем) материала;
1.2 Знание и понимание области применения материалов;
1.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов при изготовлении изделий;
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 осваивать навыки работы разными материалами и инструментами при планировании и разработке творческих идей;
1.4 Планирование
1.1.4.1 выбрать виды материалов, необходимые для творческой работы;
Создание и изготовление творческих работ
2.1 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.1.1 понимать особенности технологии изготовления изделий из различных материалов (художественных, природных, искусственных), определять способ изготовления;
2.2 Технология изготовления
1.2.2.1 исследовать свойства материалов и подготовить их к работе;
1.2.2.2 называть элементы национальной культуры при создании творческих работ;
1.2.2.3 изготавливать простые изделия из определенных материалов;
2.3 Соблюдение техники безопасности
1.2.3.1 изучать правила техники безопасности при работе инструментами и приспособлениями;
1.2.3.2 знать и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (выставка);
3.2 Анализ и оценивание творческих работ
1.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу;
3 четверть
5.
Путешествие
6.Традиции и фольклор
Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание наименований, типов и свойств материалов
1.1.1.1 знать названия материалов;
1.1.1.2 знать характеристику свойств (цвет, форма, объем) материала;
1.2 Знание и понимание области применения материалов;
1.1.2.1 рассматривать возможности использования, применения изучаемых материалов при изготовлении изделий;
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 осваивать навыки работы разными материалами и инструментами при планировании и разработке творческих идей;
1.4 Планирование
1.1.4.1 выбрать виды материалов, необходимые для творческой работы;
Создание и изготовление творческих работ
2.1 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.1.1 понимать особенности технологии изготовления изделий из различных материалов (художественных, природных, искусственных), определять способ изготовления;
2.2 Технология изготовления
1.2.2.1 исследовать свойства материалов и подготовить их к работе;
1.2.2.2 называть элементы национальной культуры при создании творческих работ;
1.2.2.3 изготавливать простые изделия из определенных материалов;
2.3 Соблюдение техники безопасности
1.2.3.1 изучать правила техники безопасности при работе инструментами и приспособлениями;
1.2.3.2 знать и соблюдать гигиенические требования на своем рабочем месте;
Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (выставка);
3.2 Анализ и оценивание творческих работ
1.3.2.1 обсуждать и оценивать выполненную работу;
4 четверть
7. Отдых и хобби

4.2.2.2 бұйымдарды құрастыру кезінде күрделенген ұлттық элементтерді қолдану;
4.2.2.3
шығармашылық жұмыста түрлі материал қалдықтарын қайт өңдеп, өз идеясын ұсыну;
4.2.2.4 шығармашылық жұмысты аяқтау, дәстүрлі емес материалдармен безендіру;
4.2.2.5 әр түрлі технологиялардың көмегімен заманауи өнімдерді жасау;
2.3 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу;
1.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау;
2.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын қолдану;
2.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды тізбектеу және сақтау;
3.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасын сақтау;
3.2.3.2 мүмкіндігіне қарай өз жұмыс орнында гигиеналық талаптарды сақтау;
3.2.3.3 қалдық материалдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау;
4.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасын сақтау;
4.2.3.2 мүмкіндігіне қарай өз жұмыс орнында гигиеналық талаптарды сақтау;
4.2.3.3 қалдық материалдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау, қолдану аясын білу;
3) 3-бөлім "Презентация, талдау және бағалау":
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Презентация
1.3.1.1 өзінің жұмысын таныстыру (көрме);
2.3.1.1 өз жұмысының идеясы түсіндіріп, ұсыну (көрме);
3.3.1.1 өз жұмысының идеясы мен процесін шығармашылықпен ұсыну;
4.3.1.1 өз жұмысының идеясы мен процесін шығармашылықпен ұсыну; (соның ішінде АКТ қолдану);
3.2
Шығармашылық жұмыстарды талдау және бағалау
1.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау;
2.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау, оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
3.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау, шығармашылық жұмысқа түсініктеме беру және оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
4.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау, шығармашылық жұмысқа түсініктеме беру және оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу, өзінің ұсыныстарын негіздеу;
16. Бөлімдер, бөлімшелер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
17. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Еңбекке баулу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. "Бастауыш білім беру деңгейіне арналған "Еңбекке баулу" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімдері
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Өзім туралы
2. Менің мектебім
Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту
1.1 Материалдың атауы, түрі мен қасиетін білу және түсіну
1.1.1.1 материалдың атауын білу;
1.2 Материалдың қолданылу саласын білу және түсіну
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.1.3.1 шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
1.4 Жоспарлау
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау;
Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Материалдар және шығармашылық жұмысты орындау техникалары
1.2.1.1 түрлі материалдардың ерекшелігін түсіну (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану техникасын меңгеру;
2.2
Дайындау технологиялары
1.2.2.1 қарапайым тәсілдермен материалдардың құрамын зерттеу және дайындау;
1.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде ұлттық мәдениеттің элементтерін атау;
1.2.2.3 айқындалған материалдармен қарапайым бұйымдар жасау;
2.3 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу;
1.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау;
Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
1.3.1.1 өзінің жұмысын таныстыру (көрме);
3.2
Шығармашылық жұмыстарды талдау және бағалау
1.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау;
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту
1.1Материалдың атауы, түрі мен қасиетін білу және түсіну
1.1.1.1 материалдың атауын білу;
1.2 Материалдың қолданылу саласын білу және түсіну
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.1.3.1 шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
1.4 Жоспарлау
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау;
Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Материалдар және шығармашылық жұмысты орындау техникалары
1.2.1.1 түрлі материалдардың ерекшелігін түсіну (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану техникасын меңгеру;
2.2
Дайындау технологиялары
1.2.2.1 қарапайым тәсілдермен материалдардың құрамын зерттеу және дайындау;
1.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде ұлттық мәдениеттің элементтерін атау;
1.2.2.3 айқындалған материалдармен қарапайым бұйымдар жасау;
2.3 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу;
1.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау;
Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
1.3.1.1 өзінің жұмысын таныстыру (көрме);
3.2
Шығармашылық жұмыстарды талдау және бағалау
1.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау;
3-тоқсан
5. Саяхат
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Шығармашылық идеяларды зерделеу және дамыту
1.1 Материалдың атауы, түрі мен қасиетін білу және түсіну
1.1.1.1 материалдың атауын білу;
1.2 Материалдың қолданылу саласын білу және түсіну
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру;
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.1.3.1 шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде әртүрлі материалдармен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
1.4 Жоспарлау
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау;
Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Материалдар және шығармашылық жұмысты орындау техникалары
1.2.1.1 түрлі материалдардың ерекшелігін түсіну (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану техникасын меңгеру;
2.2
Дайындау технологиялары
1.2.2.1 қарапайым тәсілдермен материалдардың құрамын зерттеу және дайындау;
1.2.2.2 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде ұлттық мәдениеттің элементтерін атау;
1.2.2.3 айқындалған материалдармен қарапайым бұйымдар жасау;
2.3 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу;
1.2.3.2 өзінің мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау;
Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
1.3.1.1 өзінің жұмысын таныстыру (көрме);
3.2
Шығармашылық жұмыстарды талдау және бағалау
1.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау;
4-тоқсан
7. Демалыс және хобби

Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для 3-4 классов уровня начального образования
Сноска. Приложение 32 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Художественный труд" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Художественный труд" – формирование основ художественно-технологических знаний, пространственно-образного, творческого мышления, развитие духовно-нравственной культуры как основы становления и самовыражения личности.
3. Задачи учебного предмета "Художественный труд":
1) развитие предметных знаний, умений и навыков через интеграцию различных видов деятельности;
2) формирование ценностных ориентиров через знакомство с произведениями искусства, национальной и мировой материальной культуры;
3) формирование терминологического аппарата для развития визуального и эстетического восприятия, критического мышления обучающихся;
4) развитие исследовательских навыков через наблюдение, проведение экспериментов, демонстрацию;
5) формирование навыков работы с различными материалами и инструментами для выполнения творческих работ;
6) формирование позитивного мировоззрения, повышение самооценки обучающихся;
7) осознание обучающимися значения национального и мирового культурного наследия, роли художественного труда как одного из языков коммуникации;
8) формирование опыта самостоятельного решения различных задач познавательного, коммуникативного, организационного и нравственного характера, способствующих развитию умения ориентироваться в информации разного вида (находить, собирать, отбирать) для создания своей работы;
9) развитие наблюдательности, воображения, фантазии и творчества, сенсорики и моторики рук в процессе выполнения коллективной, групповой и индивидуальной работы.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).

Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Көркем еңбек" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Көркем еңбек" оқу пәнін оқытудың мақсаты – жеке тұлғаның қалыптасуы және өз ойын білдіруінің негізі ретінде, рухани-адамгершілік мәдениетін дамыту, шығармашылық, кеңістіктік-образдық ойлауын, көркемдік-технологиялық білімінің негізін қалыптастыру.
3. "Көркем еңбек" оқу пәнінің міндеттері:
1) әртүрлі іс-әрекеттерді кіріктіру арқылы пәндік білімдерді, дағдыларды және қабілеттерді дамыту;
2) ұлттық және әлемдік материалдық мәдениет пен өнер шығармаларымен таныстыру арқылы құндылық бағыттарын қалыптастыру;
3) білім алушылардың визуалды және эстетикалық қабылдауын, сыни ойлауын дамыту үшін терминологиялық аппарат қалыптастыру;
4) бақылау, эксперимент жүргізу және көрсетілім жасау арқылы зерттеу дағдыларын дамыту;
5) әртүрлі материалдар мен құралдарды қолдану арқылы шығармашылықпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;
6) білім алушылардың өзін-өзі бағалауын жоғарылату және жағымды көзқарас қалыптастыру;
7) коммуникацияның бір тілі ретінде ұлттық және әлемдік мәдениет мұраларының мағынасын, көркем еңбектің рөлін түсіндіру;
8) өз жұмысын жасау үшін, әртүрлі ақпарат түрлерін (іздеу, жинау, сұрыптау) бағдарлау қабілетін дамытуға ықпал жасайтын, әртүрлі танымдық, коммуникативтік, ұйымдастырушылық және адамгершілік сипаттағы міндеттерді өздігінен шешу тәжірибелерін қалыптастыру;
9) ұжымдық, топтық және жеке жұмыстарды орындау процесінде қолдың моторикасын, сенсорикалық, қиялдауы мен шығармашылығын, елестетуін және қабылдауын дамыту.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.

5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Художественный труд" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Художественный труд"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. При выполнении различных видов работ соблюдаются правила гигиены труда и техники безопасности.
8. Содержание учебного предмета включает 3 раздела:
1) "Исследование и развитие творческих идей": развитие исследовательских навыков и творческого воображения через исследование окружающего мира, различных материалов, изучение культуры и традиций казахского народа и других народов, разработка собственных творческих идей;
2) "Создание и изготовление творческих работ": развитие практических навыков изображения окружающей действительности, экспериментирование с различными материалами, освоение разных техник работы, планирование своей деятельности;
3) "Презентация, анализ и оценивание": развитие коммуникативных и речевых навыков через презентацию, комментирование, оценивание своей работы и работ других обучающихся.
9. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 3 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира, декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, интерпретация природных форм, знание и понимание искусства, культуры и традиций, различные произведения искусства отечественной и мировой культуры, прикладное искусство казахского народа и народов мира (орнаменты, изделия, национальные костюмы), развитие творческих идей, разработка творческих идей, реализация творческих идей, передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, работа с различными источниками информации, планирование процесса работы, организация рабочего места;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира, создание выразительных образов природы (снег, листопад), изображение представителей флоры и фауны, материалы и техники выполнения творческих работ, художественные материалы и инструменты, природные и искусственные материалы для творческих работ, нетрадиционные материалы для творческих работ, эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать), технология изготовления, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, техники лепки, бумагопластика, творческие работы с элементами казахской национальной культуры, соблюдение техники безопасности, правила техники безопасности;

5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына негіз болады.
2-тарау. "Көркем еңбек" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Көркем еңбек" оқу пәнінің мазмұны
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Әртүрлі жұмыстарды орындау барысында еңбек гигиенасының және қауіпсіздік техникасының ережелері сақталады.
8. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі: қоршаған әлемді, әртүрлі материалдарды зерттеу арқылы зерттеушілік дағдыларын және шығармашылық елестету қабілеттерін дамыту, қазақ халқының және басқа халықтардың дәстүрі мен мәдениетін зерделеу, өзінің шығармашылық идеяларын әзірлеу;
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: қоршаған ортаны бейнелеуде практикалық дағдыларын дамыту, әртүрлі материалдармен эксперимент жүргізу, әртүрлі жұмыс техникаларын меңгеру, өзінің іс-әрекетін жоспарлау;
3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: презентация арқылы комуникативтік және сөйлеу дағдыларын дамыту, соның аясында өзінің және басқалардың жұмысын бағалау, презентациялау және түсіндіру.
9. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны білу және түсіну, табиғатпен жаратылған сәндік өрнектер (ою-өрнектер) және формалар, табиғи формаларды интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүрді білу және түсіну, отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармалары, қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнері (ою-өрнектер, бұйымдар, ұлттық киімдер), шығармашылық идеяларды дамыту, шығармашылық идеяларды жасау, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру, өнердің суреттеу құралдарымен көркем бейнелер (образдар) мен сезімдерін (көңіл-күйін, мінезін) көрсету, әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс, жұмыс барысын жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) шығармашылық жұмысты жасау және дайындау: қоршаған ортаны бейнелеу, әртүрлі көркем материалдармен табиғаттың мәнерлік бейнелерін (қар, жапырақтың түсуі) жасау, флора мен фаунаның өкілдерін бейнелеу, шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары, көркемдік материалдар мен құралдар, шығармашылық жұмысқа арналған табиғи және жасанды материалдар, шығармашылық жұмысқа арналған дәстүрлі емес материалдар, әртүрлі материалдармен (көркемдік, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, кляксография, баспа) эксперименттер жүргізу, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдермен материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндерді жасау, мүсіндеу техникасы, қағаз пластикасы, қазақ ұлттық мәдениетінің элементтері бар шығармашылық жұмыстар, қауіпсіздік техникасын сақтау, қауіпсіздік техникасының ережелері;

3) презентация, анализ и оценивание: презентация, презентация творческой работы, анализ подходов в искусстве, анализ различных произведений искусства, оценочные суждения, обсуждение и оценка творческих работ.
10. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 4 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира, декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, интерпретация природных форм, знание и понимание искусства, культуры и традиций, различные произведения искусства отечественной и мировой культуры, прикладное искусство казахского народа и народов мира (орнаменты, изделия, национальные костюмы), развитие творческих идей, разработка творческих идей, реализация творческих идей, передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, работа с различными источниками информации, планирование процесса работы, организация рабочего места;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира, создание выразительных образов природы (снег, листопад), изображение представителей флоры и фауны, материалы и техники выполнения творческих работ, художественные материалы и инструменты, природные и искусственные материалы для творческих работ, нетрадиционные материалы для творческих работ, эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать), технология изготовления, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, техники лепки, бумагопластика, творческие работы с элементами казахской национальной культуры, соблюдение техники безопасности, правила техники безопасности;
3) презентация, анализ и оценивание: презентация, презентация творческой работы, анализ подходов в искусстве, анализ различных произведений искусства, оценочные суждения, обсуждение и оценка творческих работ.
11. Содержание программы предусматривает разные виды художественно-творческой деятельности. Виды художественной деятельности, реализуемые на уроках, определяются учителем художественного труда. При этом в обязательном порядке реализуются основные три вида художественной деятельности: конструктивный, изобразительный, декоративный.
Параграф 2. Система целей обучения
12. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 3.2.1.1 "3" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.

3) презентация, талдау және бағалау: презентация, шығармашылық жұмыстардың презентациясы, өнердегі тәсілдерді талдау, әртүрлі өнер туындыларын талдау, бағалау сараптамасы, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
10. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны білу және түсіну, табиғатпен жаратылған сәндік өрнектер (ою-өрнектер) және формалар, табиғи формаларды интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүрді білу және түсіну, отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармалары, қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнері (ою-өрнектер, бұйымдар, ұлттық киімдер), шығармашылық идеяларды дамыту, шығармашылық идеяларды жасау, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру, өнердің суреттеу құралдарымен көркем бейнелер (образдар) мен сезімдерін (көңіл-күйін, мінезін) көрсету, әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс, жұмыс барысын жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) шығармашылық жұмысты жасау және дайындау: қоршаған ортаны бейнелеу, әртүрлі көркем материалдармен табиғаттың мәнерлік бейнелерін (қар, жапырақтың түсуі) жасау, флора мен фаунаның өкілдерін бейнелеу, шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары, көркемдік материалдар мен құралдар, шығармашылық жұмысқа арналған табиғи және жасанды материалдар, шығармашылық жұмысқа арналған дәстүрлі емес материалдар, әртүрлі материалдармен (көркемдік, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, кляксография, баспа) эксперименттер жүргізу, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдермен материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндерді жасау, мүсіндеу техникасы, қағаз пластикасы, қазақ ұлттық мәдениетінің элементтері бар шығармашылық жұмыстар, қауіпсіздік техникасын сақтау, қауіпсіздік техникасының ережелері;
3) презентация, талдау және бағалау: презентация, шығармашылық жұмыстардың презентациясы, өнердегі тәсілдерді талдау, әртүрлі өнер туындыларын талдау, бағалау сараптамасы, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
11. Бағдарлама мазмұны әртүрлі көркемдік-шығармашылық әрекетті қарастырады. Сабақ барысында іске асырылатын шығармашылық әрекеттің түрлерін көркем еңбек мұғалімнің өзі анықтайды. Бұл ретте көркемдік-шығармашылық әрекеттің негізгі үш түрі: құрылымдау, бейнелеу және сәндеу әрекеттері міндетті түрде іске асырылады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 3.2.1.1 кодында: "3" - сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

13. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Исследование и развитие творческих идей":
Подразделы
3 класс
4 класс
1.1 Знание и понимание окружающего мира
3.1.1.1 определять и распознавать декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, и интерпретировать их в собственных работах
4.1.1.1 определять и распознавать декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, и интерпретировать их в собственных работах
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
3.1.2.1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение)
4.1.2.1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение)
3.1.2.2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
4.1.2.2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
1.3 Развитие творческих идей
3.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), обоснованно выбирая техники работы
4.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), комбинируя разные техники работы
3.1.3.2 собирать информацию из разных источников для развития творческих идей
4.1.3.2 отбирать информацию из различных источников для развития творческих идей (включая ИКТ технологии)
1.4 Планирование
3.1.4.1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
4.1.4.1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
2) раздел 2 "Создание и изготовление творческих работ":
Подразделы
3 класс
4 класс
2.1 Изображение окружающего мира
3.2.1.1 изображать визуальные элементы окружающего мира, комбинируя различные техники и средства
4.2.1.1 изображать визуальные элементы окружающего мира, комбинируя различные техники и средства
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
3.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники;
3.2.2.2 предлагать альтернативные материалы и способы выполнения работы
4.2.2.1 использовать и экспериментировать с самостоятельно выбранными инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), уверенно применяя более сложные приемы и техники;
4.2.2.2 предлагать оптимальное решение в применении материалов и выполнении работ
2.3 Технология изготовления
3.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять различные материалы и компоненты, добиваясь точности

13. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту":
Бөлімшелер
3-сынып
4-сынып
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
3.1.1.1 табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау
4.1.1.1 табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау
1.2 Өнер, мәдениет және дәстүрлерді білу және түсіну
3.1.2.1 отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін (жанры, орындау техникасы, көңіл-күйі) түсіндіру
4.1.2.1 отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін (жанры, орындау техникасы, көңіл-күйі) түсіндіру
3.1.2.2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және суреттеу
4.1.2.2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және суреттеу
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
3.1.3.1 орындау техникасын негіздеп таңдай отырып, шығармашылық идеялар мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
4.1.3.1 әртүрлі орындау техникасын үйлестіре отырып, шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
3.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін әртүрлі дереккөздерден ақпарат жинау
4.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін әртүрлі дереккөздерден (АКТ-ны қосқанда) ақпаратты іріктеп алу
1.4 Жоспарлау
3.1.4.1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау
4.1.4.1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау
2) 2-бөлім "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау":
Бөлімшелер
3-сынып
4-сынып
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
3.2.1.1 қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдер мен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
4.2.1.1 қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдер мен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материал дары мен техникалары
3.2.2.1 аса күрделі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
4.2.2.1 әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, өздігімен таңдалған материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
3.2.2.2 жұмысты орындау үшін әртүрлі әдістер мен материалдарды ұсыну
4.2.2.2 жұмысты орындауда және материалдарды қолдануда тиімді шешімдер қабылдайды
2.3 Дайындау технология лары
3.2.3.1 нақты дәлдігіне жетіп материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру

4.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять определенный ряд материалов и компонентов, соблюдая точность
3.2.3.2 создавать объемные формы разными способами и материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы)
4.2.3.2 создавать объемные формы разными способами, комбинируя различные материалы (пластилин, бросовые, бумажные материалы) и техники
4.2.3.3 самостоятельно выбирать методы и способы выполнения художественной работы
3.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
4.2.3.4 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
2.4 Соблюдение техники безопасности
3.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
4.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3) раздел 3 "Презентация, анализ и оценивание":
Подразделы
3 класс
4 класс
3.1 Презентация
3.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию
4.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию
3.2 Анализ подходов в искусстве
3.3.2.1 определять и сравнивать выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
4.3.2.1 сравнивать и сопоставлять выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
3.3.3.1 оценивать творческую работу и предлагать идеи для улучшения творческой работы
4.3.3.1 оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения об улучшении творческой работы
14. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для 3-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для 3-4 классов уровня начального образования
1) 3 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подраздел долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
3.1.1.1 определять и распознавать декоративные узоры (орнаменты) и формы созданные природой и интерпретировать их в собственных работах

4.2.3.1 тиімді тәсілдермен анықталған материалдарды және компоненттерді нақтылықты сақтай отырып, өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
3.2.3.2 әртүрлі тәсілдермен және материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер жасау
4.2.3.2 әртүрлі тәсілдермен, және үйлестірілген материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер жасау
3.2.3.3 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
4.2.3.3 көркем жұмысты орындау үшін әдіс-тәсілдерді өздігінен таңдау
4.2.3.4 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
3.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
4.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
3) 3-бөлім "Презентация, талдау және бағалау":
Бөлімшелер
3-сынып
4-сынып
3.1 Презентация
3.3.1.1 өз жұмысының (эскиз, бұйым) негізгі идеясын және процесін арнайы терминологияны пайдаланып, таныстыру
4.3.1.1 өз жұмысының (эскиз, бұйым) негізгі идеясын және процесін шығармашылық әдістермен, арнайы терминологияны пайдаланып, таныстыру
3.2 Өнердегі тәсілдерді талдау
3.3.2.1 арнайы терминдерді қолдана отырып, өнердің әртүрлі туындыларының суреттеу құралдары мен орындау материалдарын анықтау және салыстыру
4.3.2.1 арнайы терминдерді қолдана отырып, өнердің әртүрлі туындыларының негізгі мәнерлеу құралдары мен материалдарын салыстыру және айырмашылығын көрсету
3.3 Шығармашы лық жұмысты талқылау және бағалау
3.3.3.1 шығармашылық жұмысты бағалау және жақсартуға идеяларды ұсыну
4.3.3.1 шығармашылық жұмысты жақсартуға ұсыныс жасап, критерийлерге сәйкес жұмысты бағалау
14. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
15. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімдері
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Жанды табиғат
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
3.1.1.1 табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау

1. Учебная программа по предмету "Музыка" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Музыка" – овладение обучающимися ключевыми знаниями и умениями, способами творческого самовыражения и коммуникации в музыкальной деятельности, формирование понятий о нравственно-эстетических ценностях национальной и общечеловеческой культуры, развитие музыкальных и творческих способностей.
3. Задачи учебного предмета "Музыка":
1) формирование знаний об основах музыкальной грамоты;
2) формирование понятий о стилях, жанрах и выразительных средствах музыки;
3) освоение основных терминов и понятий музыкальной грамоты;
4) развитие знаний и навыков в процессе музыкальной деятельности и через интеграцию музыки с другими видами искусства;
5) развитие музыкально-исполнительских навыков, в том числе с использованием информационно коммуникационных технологий (ИКТ);
6) ознакомление с лучшими образцами казахской традиционной музыки и фольклора, музыкального творчества народов мира, произведениями композиторов-классиков и современности;
7) формирование художественного восприятия обучающихся в процессе музыкальной деятельности;
8) формирование навыков творческого, критического мышления, исследовательских навыков в процессе музыкальной деятельности;
9) формирование когнитивной и эмоциональной сферы деятельности, нравственно-эстетических чувств, ассоциативного и образного мышления на основе жизненного опыта обучающихся, потребности выражать свое отношение к окружающему миру в музыкальной деятельности.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.

1. "Музыка" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Музыка" оқу пәнін оқытудың мақсаты – білім алушылардың музыка бойынша негізгі білімі мен біліктерін, музыкалық іс-әрекеттерінде шығармашылық пен өз ойын жеткізу және қарым-қатынас жасау тәсілдерін меңгеру, ұлттық және жалпыадамзаттық мәдениеттің адамгершілік-эстетикалық құндылықтары туралы түсініктерін қалыптастыру, музыкалық және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. "Музыка" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) музыкалық сауаттылық негізі бойынша білімдерін қалыптастыру;
2) стиль, жанр, музыканың көркемдік құралдары туралы түсініктерді қалыптастыру;
3) музыкалық сауаттылықтың негізгі терминдері мен ұғымдарын меңгеру;
4) музыкалық іс-әрекет процесінде білімдері мен дағдыларын, сонымен бірге музыканы өнердің басқа да түрлерімен кіріктіре отырып дамыту;
5) музыкалық орындаушылық дағдыларын, сонымен қатар ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану арқылы қалыптастыру;
6) қазақтың дәстүрлі музыкасы мен фольклорының, әлем халықтарының музыкалық шығармашылығының, классикалық және заманауи композиторлар шығармаларының озық үлгілерін білу;
7) музыкалық іс-әрекеттер процесінде білім алушылардың көркемдікті қабылдау қабілеттерін қалыптастыру;
8) музыкалық іс-әрекеттер процесінде зерттеушілік, шығармашылықпен және сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру;
9) білім алушылардың өмір тәжірибесі негізінде іс-әрекеттерінің танымдық және эмоционалдық өрісін, адамгершілік-эстетикалық сезімдерін, ассоциациялық және бейнелеп ойлау дағдыларын, музыкалық іс-әрекеттер арқылы қоршаған ортаға өзінің қарым-қатынасын білдіруге деген талап-тілектерін қалыптастыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен тығыз байланыста дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты басты құндылықтарын бойына сіңіруіне негіз болады. Бұл құндылықтар білім алушылардың мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетіне ықпал ететін тұрақты тұлғалық бағдарына негіз болады.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Музыка"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Музыка"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Музыка" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 1 класса включает следующие разделы:
1) "Слушание, анализ и исполнение музыки":
музыкальная грамота: понятия: песня, танец, кюй, марш, слушатель, исполнитель, певец, акын, кюйши, музыкант, композитор, оркестр, дирижер, народная музыка, композиторская музыка, нота, нотный стан, скрипичный ключ, такт, тактовая черта, четверть, восьмая, мелодия, восходящая, нисходящая, одновысотная мелодия, ритм, темп, регистр, динамика, аккомпанемент, строение песни: куплет, куплет-припев;
правила слушания музыки: основные дирижерские жесты: внимание, дыхание, окончание пения; названия инструментов: фортепиано, скрипка, домбра, асатаяк, конырау, туяктас, дауылпаз, детские шумовые инструменты: ксилофон, металлофон, барабан, треугольник, маракасы, бубен;
слушание и анализ музыки: слушание музыки и узнавание звуков окружающей действительности (шумовых и музыкальных); анализ характера музыки: весело, грустно, радостно, печально; определение средств музыкальной выразительности: регистр, темп, динамика, направление мелодии;
пение и игра на инструментах: правила пения, певческие приемы: правильное дыхание, дикция, интонирование; исполнение песен в соответствии с правилами; исполнение детских, тематических, казахских народных и обрядовых песен; пение под дирижерские жесты, пение в унисон; интонирование простых мелодий в пределах примарной зоны (ре - ля); игра на детских шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах;
2) "Создание музыкально-творческих работ":
передача характера музыки через различные виды музыкально-творческой работы: песня, танец, инценирование песен; создание простых музыкально-творческих работ: ритмические рисунки на заданный текст, на прослушанную музыку;
3) "Презентация и оценивание музыки": демонстрация освоенных музыкальных знаний и навыков в музыкально-творческой работе.
8. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 2 класса включает следующие разделы:
1) "Слушание, анализ и исполнение музыки":
музыкальная грамота; понятия: тембр, ритм, динамика, темп, лад: мажор, минор, музыкальный (художественный) образ, народная музыка, народная песня, народный кюйши-композитор, композиторская музыка, композиторская песня; жанровые разновидности казахских народных песен и кюев; определение на слух тембров народных и классических музыкальных инструментов; структура музыкального произведения: мотив, музыкальная фраза, предложение; длительности нот и паузы: целые, половинные, четвертные, восьмые;
слушание и анализ музыки; слушание музыки и анализ характера музыки с использованием средств музыкальной выразительности (ритм, динамика, тембр, лад, художественный образ); определение музыкальных жанров: песня, кюй, танец, марш, вида мелодии: вокальная, инструментальная;
пение и игра на инструментах; исполнение разнохарактерных песен в соответствии с дирижерскими жестами и с правилами пения индивидуально, в ансамбле, в хоре; пение под дирижерские жесты; интонирование песен в пределах примарной зоны (ре-до); игра в ансамбле простого ритмического аккомпанемента к произведениям на музыкальных инструментах (детских шумовых, народных ударных музыкальных инструментах); исполнение по нотам простых мелодий;

2-тарау. "Музыка" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Музыка" оқу пәнінің мазмұны
6. "Музыка" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Музыка" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау":
музыкалық сауаттылық. Ұғымдар: ән, би, күй, марш, тыңдаушы, орындаушы, әнші, ақын, күйші, музыкант, композитор, оркестр, дирижер, халық музыкасы, композиторлық музыкасы, нота, нота сызызықтары, скрипка кілті, такт, такт сызығы, төрттік, сегіздік, әуен, жоғары, төмен, бір биіктіктегі әуен, ырғақ, екпін, регистр, динамика, аккомпанемент, әннің құрылымы: шұмақ, шұмақ-қайырма;
музыканы тыңдау ережесі. Дирижерлық негізгі қимылдар: зейін, тыныс алу, әндетудің аяқталуы. Аспаптардың атаулары: фортепиано, скрипка, домбыра, асатаяқ, қоңырау, тұяқтас, дауылпаз, балаларға арналған шулы аспаптар: ксилофон, металлофон, барабан, үшбұрыш, маракастар, бубен;
музыканы тыңдау және талқылау. Қоршаған ортадағы дыбыстарды тыңдау және тану (шулы және музыкалық). Музыканың сипатын талқылау: көңілді, мұңды, қуанышты, қайғылы. Музыкалық көркем құралдарды анықтау: регистр, екпін, динамика, әуеннің бағыты;
аспаптарда ойнау және ән айту. Ән айту ережелері, ән салу тәсілдері: дұрыс тыныс алу, дикция, таза орындау. Әнді ән айту ережелеріне сәйкес орындау. Балаларға арналаған, тақырыптық, қазақ халық және әдет-ғұрып әндерін орындау. Әнді дирижерлық қимылдардың көмегімен, бір дауыста орындау. Ре, ля ноталары аралығындагы дыбыс көлеміне қарай карапайым әуендерді таза орындау. Қазақ ұлттық және балаларға арналған шулы музыкалық аспаптарда ойнау;
2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
музыкалық шығарманың сипатын түрлі музыкалық-шығармашылық жұмыстар арқылы көрсету: ән, би, сахналанған ән. Қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару: белгілі мәтінге, тыңдалған музыкаға ырғақтық суреттер;
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
меңгерілген білімдері мен дағдыларды музыкалық-шығармашылық жұмыстар арқылы көрсету.
8. "Музыка" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау":
музыкалық сауаттылық. Ұғымдар: тембр, ырғақ, динамика, темп, лад: мажор, минор, музыкалық (көркем) образ, халық музыкасы, халық әні, халықтық күйші-композитор, композиторлық музыкасы, композиторлық ән. Қазақ халық күйлері және әндерінің жанрлық ерекшеліктері. Ұлттық және классикалық музыкалық аспаптардың дыбыс бояуын анықтау. Музыкалық шығарманың құрылымы: мотив, музыкалық фраза, сөйлем. Ноталардың ұзақтықтары және паузалар: бүтін, жартылық, төрттік, сегіздік;
музыканы тыңдау және талқылау. Музыканы тыңдау және музыкалық көркем құралдардың көмегімен сипатын талқылау (ырғақ, динамика, тембр, лад, көркем образ). Музыкалық жанрларды: ән, күй, би, марш, әуеннің түрлерін: вокалдық, аспаптық анықтау;
аспаптарда ойнау және ән айту. Хор құрамында, ансамбльде, жеке дауыспен түрлі сипаттағы әндерді ән айту ережелеріне сәйкес орындау. Әнді дирижерлық қимылдардың көмегімен орындау. Ре, до ноталары аралығындагы дыбыс көлеміне қарай карапайым әуендерди таза орындау. Аспаптар көмегімен музыкалық шығармаларға қарапайым ырғақтық сүйемелдеуді ансамбльмен орындау (балаларға арналған шулы, ұлттық соқпалы аспаптармен). Қарапайым әуендерді нота арқылы орындау;

2) "Создание музыкально-творческих работ":
показ характера музыки ритмическими движениями, хлопками, в рассказе, в рисунке и в других видах музыкально-творческой работы; импровизация на заданный текст, под музыку, используя голос, музыкальные инструменты, пластические и танцевальные движения;
3) "Презентация и оценивание музыки":
представление и оценивание своей творческой работы: песня, танец, рисунок, импровизация, инсценирование песни.
9. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 3 класса включает следующие разделы:
1) "Слушание, анализ и исполнение музыки":
музыкальная грамота; понятия: музыкальный лад, музыкальная форма, интонация, музыкальные штрихи, музыкальный размер (2/4, 3/4), метр, доля, слабая доля, сильная доля, ансамбль, оркестр, айтыс, терме, народные танцы, бальные танцы, современные танцы, лирическая музыка, героическая музыка, балет, опера, речетатив, концерт;.
слушание и анализ музыки; слушание и анализ музыкальных произведений: характер(веселый, грустный, игривый, нежный), содержание, жанр, сравнивание средств музыкальной выразительности (мелодия, темп, динамика, регистр, ритм, музыкальный лад, форма, интонация, штрихи, музыкальный размер), художественный образ; определение музыкального произведения по мелодии, интонации;
музыкальные жанры: песня, марш, танец, айтыс, терме, опера, балет, симфония; исполнители народно-профессиональной музыки: акын, термеши, сал, серэ; основные музыкальные интонации; музыкальные формы: куплетная, куплетно-припевная, одночастная, двухчастная, музыкальные штрихи, музыкальный размер; группы музыкальных инструментов народного, духового, симфонического оркестров; виды ансамбля по количеству исполнителей;
пение и игра на инструментах; пение под дирижерские жесты; исполнение разнохарактерных песен с передачей художественного образа и в соответствии с правилами пения; исполнение по нотам простых мелодий; демонстрация навыков игры на ударных (детских шумовых, народных) инструментах, использование музыкальных штрихов при игре на инструментах.
2) "Создание музыкально-творческих работ":
использование средств музыкальной выразительности: длительности нот, паузы, темп, ритм для сочинения и импровизации простых музыкально-творческих работ;
3) "Презентация и оценивание музыки":
демонстрация освоенных музыкальных знаний и навыков в творческой работе; оценивание своей творческой работы и работы других.
10. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 4 класса включает следующие разделы:
1) "Слушание, анализ и исполнение музыки":
музыкальная грамота; понятия: народный оркестр, духовой оркестр, симфонический оркестр, народные, классические инструменты, классификация инструментов по звучанию: струнные, духовые, ударные, классические музыкальные формы: соната, рондо, вариация, симфония, стили музыки: народный, классический, современный (эстрадный), певческий; музыкальные жанры: лирические (песня, романс, серенада, элегия, баркарола), моторные (танец, марш), повествовательные (жыр, былина), синкретические жанры: опера, балет, инструментальные (симфония, рондо, вариация, сюита). Создатели и исполнители эпических произведений: жырау, жыршы, сказитель. Виды музыки: вокальная (сольная, хоровая, ансамблевая), инструментальная (сольная, оркестровая), танцевальная музыка; виды голосов хора: мужские (бас, баритон, тенор), женские (сопрано, альт), детские (дискант, сопрано);
слушание и анализ музыки; слушание и анализ музыкальных произведений в разном исполнении: в вокальном и инструментальном, сольном и оркестровом; определение и сравнение жанровых разновидностей, художественного образа музыкальных музыкальных произведений;
пение и игра на инструментах; исполнение разных по характеру песен с элементами простого двухголосия, канона; соблюдение правил пения; пение на легато, в пунктирном ритме, пение соло, группой с сопровождением и без сопровождения музыкального инструмента; пение по нотам простых попевок, мелодий; игра ритмического аккомпанемента своей партии в ансамбле, оркестре на музыкальных инструментах (детские шумовые, ударные народные);

2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
музыкалық шығарманың сипатын ырғақтық қимылдармен, шапалақпен, әңгіме, сурет түрінде және басқа да музыкалық-шығармашылық жұмыстар арқылы көрсету. Белгілі мәтінге, музыкаға дауыс көмегімен, музыкалық аспаптар, әсем және би қимылдары арқылы импровизация жасау,
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
шығармашылық жұмыстарды бағалау және көрсету: ән, би, сурет, импровизация, сахналанған әндер.
9. "Музыка" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау":
музыкалық сауаттылық. Ұғымдар: музыкалық лад, музыкалық форма, интонация, музыкалық штрихтар, музыкалық өлшемдер (2/4, 3/4), метр, үлес, әлсіз үлес, екпінді үлес, ансамбль, оркестр, айтыс, терме, халық билері, бал билері, заманауи билері, лирикалық музыка, батырлық музыка, балет, опера, речетатив (тақпақты саз), концерт;
музыканы тыңдау және талқылау. Музыкалық шығармаларды тыңдау және талдау: сипаты (көңілді, мұңды, ойнақы, нәзік), мазмұны, жанр, музыкалық көркем құралдарды (әуен, екпін, динамика, регистр, ырғақ, музыкалық лад, форма, интонация, штрихтар, музыкалық өлшем), көркем образ. Музыкалық шығарманы әуен, интонация арқылы анықтау;
музыкалық жанрлар: ән, марш, би, айтыс, терме, опера, балет, симфония. Дәстүрлі музыка орындаушылары: ақын, термеші, сал, сері. Негізгі музыкалық интонациялар. Музыкалық формалар: шумақты, шумақты-қайырмалы, бір бөлімді, екі бөлімді, музыкалық штрихтар, музыкалық өлшем. Ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестрлердің музыкалық аспаптардың топтары. Орындаушылардың саны бойынша ансамбль түрлері;
аспаптарда ойнау және ән айту. Әнді дирижерлық қимылдардың көмегімен орындау. Ән айту ережелерінің көмегімен түрлі сипаттағы әндерді көркем образдарын көрсете отырып орындау. Қарапайым әуендерді нота арқылы орындау. Соқпалы аспаптарда (балаларға арналған, ұлттық аспаптар) ойнау арқылы дағдыларын көрсету, музыкалық штрихтарды аспапта орындау барысында қолдану;
2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
қарапайым музыкалық шығармаларды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркем құралдарды қолдану: нота ұзақтықтары, паузалар, екпін, ырғақ;
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
меңгерілген музыкалық білімдері мен дағдыларын шығармашылық жұмыстар арқылы көрсету. Өзінің және басқалардың шығармашылық жұмыстарын бағалау.
10. "Музыка" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау":
музыкалық сауаттылық. Ұғымдар: ұлттық оркестр, үрмелі оркестр, симфониялық оркестр, ұлттық, классикалық аспаптар, аспаптардың топтасуы: ішекті, үрмелі, соқпалы; классикалық музыкалық формалар: соната, рондо, вариация, симфония, музыка стильдері: халықтық, классикалық, заманауи (эстрадалық), жеке әншілік өнер. Музыкалық жанрлар: лирикалық (ән, романс, серенада, элегия, баркарола), қозғалыс әрекет түрлері (би, марш), баяндау түрлері (эпостық жыр, былина), синкреттік жанлар (опера, балет), аспаптық (симфония, рондо, вариация, сюита). Эпостық шығармаларды орындаушылар және шығарушылар: жырау, жыршы, сказитель. Музыка түрлері: вокалдық (жеке дауыспен, хор және ансамбль құрамында), аспаптық (жеке және оркестр құрамында), би музыкасы. Хор құрамындағы дауыс түрлері: ерлер (бас, баритон, тенор), әйелдер (сопрано, альт), балалар (дискант, сопрано);
музыканы тыңдау және талқылау. Түрлі орындаудығы музыкалық шығармаларды тыңдау және талқылау: вокалдық және аспаптық, жеке және оркестр құрамындағы орындау. Музыкалық шығармадағы көркем образдарын және жанр түрлерін анықтау және салыстыру;
аспаптарда ойнау және ән айту. Канонмен, қарапайым екі дауыстағы элементтерімен түрлі сипаттағы әндерді орындау. Ән орындау ережелерін сақтау. Дыбыстардың арасын үзбей жатық, пунктирлі ырғақтағы әндерді орындау, жеке дауыспен, топта, музыкалық аспатың сүйемелдеуімен және сүйемелдеусіз орындау. Қарапайым әуендерді, қайырмаларды нота арқылы орындау. Музыкалық аспаптар көмегімен (балаларға арналған шулы, ұлттық соқпалы аспаптар) өз партиясының ырғақтық сүйемелдеуін ансамбль, оркестр құрамында орындау;

2) "Создание музыкально-творческих работ":
создание музыкально-творческих работ на основе идей обучающихся, сбора различных материалов и ресурсов; демонстрация музыкальных знаний и навыков в творческих выступлениях, при участии в коллективном пении, ансамблевом музицировании, театрализованных инсценировках;
3) "Презентация и оценивание музыки":
представление, оценивание музыкально-творческой работы, внесение предложений по улучшению своей работы.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.1 "1" – класс, "2" – раздел, "1" – подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Слушание, анализ и исполнение музыки":
Подразделы системы целей обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Слушание и анализ музыки
1.1.1.1 узнавать на слух знакомую музыку, звуки
2.1.1.1 определять характер музыки, и средства музыкальной выразительности
3.1.1.1 определять и сравнивать характер, содержание, жанр, средства музыкальной выразительности
4.1.1.1 определять и сравнивать жанр, и средства музыкальной выразительности
1.1.1.2 различать шумовые и музыкальные звуки
2.1.1.2 различать и определять вид мелодии: вокальная, инструменталь ная
3.1.1.2 узнавать музыкальные произведения по интонации
4.1.1.2 определять и сравнивать звучание музыкального произведения в разном исполнении
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
1.1.2.1 исполнять песни в соответствии с правилами пенияи
2.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, соблюдая правила пения
3.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, передавая художественный образ
4.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни с элементами простого двухголосия, соблюдая правила пения
1.1.2.2 понимать основные дирижерские жесты при исполнении песен
2.1.2.2 исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами
3.1.2.2 исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами
4.1.2.2 демонстрировать навыки кантилены, легкого звучания при исполнении разнохарактерных песен
1.1.2.3 сопровождать исполнение музыкальных произведений игрой на музыкальных инструментах
2.1.2.3 исполнять в ансамбле простой ритмический аккомпанемент к произведениям на музыкальных инструментах
3.1.2.3 демонстрировать навыки игры на музыкальных инструментах, используя музыкальные штрихи
4.1.2.3 демонстрировать навыки игры на музыкальных инструментах, соблюдая ритмический и динамический ансамбли

2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
білім алушылардың идеялары негізінде, түрлі материалдар, ресурстар көмегімен музыкалық шығармашылық жұмыстарды құру. Меңгерілген білімдерін және дағдыларын шығармашылық қойылымдарда, ұжыммен ән орындауда, ансамбль құрамында, театрланған сахналауда көрсету;
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
музыкалық шығрмашылық жұмыстарды, бағалау, көрсету, өз жұмыстарын жақсарту мақсатымен ұсыныстар айту.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" - сынып,"2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Музыканы тыңдау, талдау және орындау":
Оқу мақсаттары жүйесінің бөлімшелері
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Музыка тыңдау және талдау
1.1.1.1 есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану
2.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдарың көмегімен
музыканың сипатын анықтау
3.1.1.1 тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтаужәне салыстыру
4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру
1.1.1.2 шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату
2.1.1.2 әуеннің вокалдық, аспаптық түрін ажырату және анықтау
3.1.1.2 музыкалық шығармаларды интонация, әуен арқылы танып ажырату
4.1.1.2 музыкалық шығарманың дыбыстауын түрлі орындауда тыңдатып анықтау және салыстыру
1.2 Музыкалық-орындаушы лық іс- әрекет
1.1.2.1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкес орындау
2.1.2.1 түрлі сипатты әндерді жеке, ансамбль және хор құрамында ән айту ережесін сақтапорындау
3.1.2.1 көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау
4.1.2.1 ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екі дауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау
1.1.2.2
әнді орындау барысында негізгі дирижерлық қимылдарды түсіну
2.1.2.2
әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау
3.1.2.2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау
4.1.2.2 түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау дағдыларын көрсету
1.1.2.3 музыкалық аспаптардың көмегімен шығармаларды сүйемелдеу
2.1.2.3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғақпен сүйемелдеп орындау
3.1.2.3 музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
4.1.2 .3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету

1.3 Музыкальная грамота Средства музыкальной выразительности
1.1.3.1 определять на слух средства музыкальной выразительности
2.1.3.1 определять и сравнивать средства музыкальной выразительности
3.1.3.1 определять средства музыкальной выразительности и использовать их при исполнении
4.1.3.1 исполнять и импровизировать музыку, используя средства музыкальной выразительности
Строение и форма музыкального произве дения
1.1.3.2 различать строение песни: куплет, куплет-припев
2.1.3.2 определять в музыкальном произведении мотив, музыкальную фразу, предложение
3.1.3.2 определять строение музыкальной формы: куплетная, куплетно-припевная, одночастная, двухчастная
4.1.3.2 определять классические музыкальные формы: соната, рондо, вариация, симфония
Музыкальные понятия
1.1.3.3 знать основные музыкальные понятия
2.1.3.3 определять и различать основные музыкальные понятия
3.1.3.3 определять и различать основные музыкальные понятия при анализе музыкального произведения
4.1.3.3 использовать основные музыкальные понятия в устных и письменных работах
Музыкальные жанры и стили
1.1.3.4 знать музыкальные жанры
2.1.3.4 определять музыкальные жанры
3.1.3.4 определять и различать музыкальные жанры и стили
4.1.3.4 исполнять произведения в разных жанрах и стилях
Музыкальные инструменты
1.1.3.5 определять на слух звучание различных музыкальных инструментов
2.1.3.5 сравнивать звучание народных и классических музыкальных инструментов
3.1.3.5 различать музыкальные ннструменты народного, духового, симфонического оркестров
4.1.3.5 различать группы музыкальных инструментов в зависимости от способа звукоизвлечения
Нотная грамота
1.1.3.6 знать основы нотной грамоты
2.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
3.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
4.1.3.6 применять основы нотной грамоты при выполнении устных и письменных работ
2) раздел 2 "Создание музыкально-творческих работ":
Подразделы системы целей обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Музыкальное творчество
1.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
2.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
3.2.1.1 предлагать идеи для музыкально-творческих работ
4.2.1.1 предлагать идеи, подбирать различные материалы, ресурсы для музыкально-творческой работы
1.2.1.2 сочинять простые музыкально-творческие работы
2.2.1.2 сочинять простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности
3.2.1.2 сочинять и импровизировать простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности
4.2.1.2 сочинять и импровизировать простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности

1.3 Музыкалық сауаттылық
Музыкалық көркемдеуші құралдар
1.1.3.1 есту қабілетіне сүйене отырып музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау
2.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және салыстыру
3.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және оларды орындауда қолдану
4.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындау және импровизациялау
Музыкалық шығарманың құрылымы және формасы
1.1.3.2 әннің құрылымын ажырату: шұмақ, шумақ - қайырма
2.1.3.2 музыкалық шығармадағы негізгі әуенді, музыкалық фраза, музыкалық сөйлемді анықтау
3.1.3.2 музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ-қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді
4.1.3.2 музыкалық форманың классикалық түрлерін ажырату:соната, рондо, вариация, симфония
Музыкалық ұғымдар
1.1.3.3
негізгі музыкалық ұғымдарды білу
2.1.3.3
негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату
3.1.3.3
музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату
4.1.3.3
ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану
Музыканың жанрлары мен стильдері
1.1.3.4 музыкалық жанрларды білу
2.1.3.4 музыкалық жанрларды анықтау
3.1.3.4 музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және ажырату
4.1.3.4 шығармаларды түрлі жанрлармен стильдерде орындау
Музыкалық аспаптар
1.1.3.5 түрлі музыкалық аспаптардың дыбысталуын анықтау
2.1.3.5 ұлттық және классикалық аспаптардың дыбысталуын салыстыру
3.1.3.5 ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажырату
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату
Нота сауаттылығы
1.1.3.6 нота сауаттылығының негіздерін білу
2.1.3.6 нотамен қарапайым әуендер орындау
3.1.3.6 нотамен қарапайым әуендер орындау
4.1.3.6 ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолдану
2) 2-бөлім "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
Оқу мақсаттары жүйесінің бөлімшелері
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Музыкалық шығармашылық
1.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
2.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
3.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну
4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау
1.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару
2.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану
3.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану
4.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану

3) раздел 3 "Презентация и оценивание музыкально-творческих работ":
Подразделы системы целей обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация и оценивание музыки
1.3.1.1 уметь представлять свою творческую работу
2.3.1.1 уметь представлять и оценивать свою творческую работу
3.3.1.1 уметь представлять и оценивать творческую работу
4.3.1.1 уметь представлять и оценивать творческую работу, вносить предложения по ее улучшению
13. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквозные темы
Разделы системы целей обучения
Подразделы системы целей обучения
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
1.1.1.1 узнавать на слух знакомые звуки, музыку;
1.1.1.2 различать шумовые и музыкальные звуки
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
1.1.2.1 исполнять песню в соответствии с правилами пения;
1.1.2.2 понимать основные дирижерские жесты при исполнении песен
1.3 Музыкальная грамота
1.1.3.1 определять на слух средства музыкальной выразительности;
1.1.3.2 различать строение песни: куплет, куплет-припев;
1.1.3.5 определять на слух звучание различных музыкальных инструментов
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
1.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
2. Моя школа
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
1.1.1.1 узнавать на слух знакомые звуки, музыку;
1.1.1.2 различать шумовые и музыкальные звуки
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
1.1.2.1 исполнять песню в соответствии с правилами пения;
1.1.2.3 сопровождать исполнение музыкальных произведений игрой на музыкальных инструментах
1.3 Музыкальная грамота
1.1.3.4 знать музыкальные жанры;
1.1.3.5 определять на слух звучание различных музыкальных инструментов;
1.1.3.6 знать основы нотной грамоты
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
1.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
3.1 Презентация и оценивание музыки
1.3.1.1 уметь представлять свою творческую работу
2 четверть

3) 3-бөлім "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
Оқу мақсаттары жүйесінің бөлімшелері
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
1.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсете білу
2.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу
3.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу
4.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу, жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
13. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
14. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Музыка" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Музыка" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Оқыту мақсаты жүйесінің бөлімдері
Оқыту мақсаты жүйесінің бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1.1.1.1 есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану;
1.1.1.2 шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
1.1.2.1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкесорындау;
1.1.2.2 әнді орындау барысында негізгі дирижерлық қимылдарды түсіну
1.3 Музыкалық сауаттылық
1.1.3.1 есту қабілетіне сүйене отырып музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау;
1.1.3.2 әннің құрылымын ажырату: шұмақ, шумақ, қайырма;
1.1.3.5 түрлі музыкалық аспаптардың дыбысталуын анықтау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
1.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
2. Менің мектебім
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1.1.1.1 есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану;
1.1.1.2 шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
1.1.2.1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкес орындау;
1.1.2.3 музыкалық аспаптардың көмегімен шығармаларды сүйемелдеу
1.3 Музыкалық сауаттылықМузыкалық көркемдеуші құралдар
1.1.3.4 музыкалық жанрларды білу;
1.1.3.5 түрлі музыкалық аспаптардың дыбысталуын анықтау;
1.1.3.6 нота сауаттылығының негіздерін білу
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
1.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
1.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсете білу
2-тоқсан

2.1.2.3 исполнять в ансамбле простой ритмический аккомпанемент к произведениям на музыкальных инструментах
1.3 Музыкальная грамота
2.1.3.1 определять и сравнивать средства музыкальной выразительности;
2.1.3.4 определять музыкальные жанры;
2.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
Создание музыкально-творческих работ
2.2 Музыкальное творчество
2.2.1.2 сочинять простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности
2. Моя семья и друзья
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
2.1.1.1 определять характер музыки, используя для описания средства музыкальной выразительности;
2.1.1.2 различать и определять вид мелодии: вокальная, инструментальная
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
2.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, соблюдая правила пения индивидуально, в ансамбле, в хоре;
2.1.2.2. исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами;
2.1.2.3 исполнять в ансамбле простой ритмический аккомпанемент к произведениям на музыкальных инструментах
1.3 Музыкальная грамота
2.1.3.2 определять в музыкальном произведении мотив, музыкальную фразу, предложение;
2.1.3.3 определять и различать основные музыкальные понятия;
2.1.3.5 сравнивать звучание народныхи классических музыкальных инструментов;
2.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
Создание музыкальной-творческой работы
2.1 Музыкальное творчество
2.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
3.1 Презентация и оценивание музыки
2.3.1.1 уметь представлять и оценивать свою творческую работу
2 четверть
3. Моя школа
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
2.1.1.1 определять характер музыки, используя для описания средства музыкальной выразительности;
2.1.1.2 различать и определять вид мелодии: вокальная, инструментальная
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
2.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, соблюдая правила пения индивидуально, в ансамбле, в хоре;
2.1.2.3 исполнять в ансамбле простой ритмический аккомпанемент к произведениям на музыкальных инструментах
1.3 Музыкальная грамота
2.1.3.1определять и сравнивать средства музыкальной выразительности;
2.1.3.2 определять в музыкальном произведении мотив, музыкальную фразу, предложение
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
2.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
4. Мой родной край
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
2.1.1.1 определять характер музыки, используя для описания средства музыкальной выразительности

2.1.2.3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғықпен сүйемелдеп орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
2.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және салыстыру;
2.1.3.4 музыкалық жанрларды анықтау;
2.1.3.6 нотамен қарапайым әуендер орындау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
2.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану
2. Менің отбасым және достарым
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
2.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен музыканың сипатын анықтау;
2.1.1.2 әуеннің вокалдық, аспаптық түрін ажырату және анықтау
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
2.1.2.1 түрлі сипатты әндерді жеке, ансамбль және хор құрамында ән айту ережесін сақтап орындау;
2.1.2.2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау;
2.1.2.3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғықпен сүйемелдеп орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
2.1.3.2 музыкалық шығармадағы негізгі әуенді, музыкалық фраза, музыкалық сөйлемді анықтау;
2.1.3.3 негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату;
2.1.3.5 ұлттық және классикалық аспаптардың дыбысталуын салыстыру;
2.1.3.6 нотамен қарапайым әуендер орындау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
2.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
2.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу
2-тоқсан
3. Менің мектебім
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
2.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен музыканың сипатын анықтау;
2.1.1.2 әуеннің вокалдық, аспаптық түрін ажырату және анықтау
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
2.1.2.1 түрлі сипатты әндерді жеке, ансамбль және хор құрамындаән айту ережесін сақтап орындау;
2.1.2.3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғықпен сүйемелдеп орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
2.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және салыстыру;
2.1.3.2 музыкалық шығармадағы негізгі әуенді, музыкалық фраза, музыкалық сөйлемді анықтау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
2.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
4. Менің туған өлкем
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
2.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен музыканың сипатын анықтау

3.1.3.1 определять средства музыкальной выразительности и использовать их при исполнении;
3.1.3.3 определять и различать основные музыкальные понятия при анализе музыкального произведения;
3.1.3.5 различать музыкальные ннструменты народного, духового, симфонического оркестров
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
3.2.1.1 предлагать идеи для музыкально-творческих работ
2. Что такое хорошо, что такое плохо?
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
3.1.1.1 определять и сравнивать характер, содержание, жанр, средства музыкальной выразительности прослушанной музыки;
3.1.1.2 узнавать музыкальные произведения по интонации
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
3.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, передавая художественный образ;
3.1.2.3 демонстрировать навыки игры на музыкальных инструментах, используя музыкальные штрихи
1.3 Музыкальная грамота
3.1.3.1 определять средства музыкальной выразительности и использовать их при исполнении;
3.1.3.3 определять и различать основные музыкальные понятия при анализе музыкального произведения;
3.1.3.4 определять и различать музыкальные жанры и стили;
3.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
3.2.1.1 предлагать идеи для музыкально-творческих работ
Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
3.1 Презентация и оценивание музыки
3.3.1.1 уметь представлять и оценивать творческую работу
2 четверть
3. Время
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
3.1.1.1 определять и сравнивать характер, содержание, жанр, средства музыкальной выразительности прослушанной музыки
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
3.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, передавая художественный образ;
3.1.2.3 демонстрировать навыки игры на музыкальных инструментах, используя музыкальные штрихи
1.3 Музыкальная грамота
3.1.3.2 определять строение музыкальной формы: куплетная, куплетно-припевная, одночастная, двухчастная;
3.1.3.4 определять и различать музыкальные жанры и стили;
3.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
3.2.1.1 предлагать идеи для музыкально-творческих работ;
3.2.1.2 сочинять и импровизировать простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности
4. Архитектура
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
3.1.1.1 определять и сравнивать характер, содержание, жанр, средства музыкальной выразительности прослушанной музыки
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
3.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, передавая художественный образ;
3.1.2.2. исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами
1.3 Музыкальная грамота
3.1.3.2 определять строение музыкальной формы: куплетная, куплетно-припевная, одночастная, двухчастная;

3.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және оларды орындауда қолдану;
3.1.3.3 музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату;
3.1.3.5 ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажырату
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
3.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
3.1.1.1 тыңдалған әнге және басқа музыкалық шығармаларға байланысты өз идеясын ұсыну және сахналау;
3.1.1.2 музыкалық шығармаларды интонация, әуен арқылы танып ажырату
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
3.1.2.1 көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындау;
3.1.2.3 музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
1.3 Музыкалық сауаттылық
3.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және оларды орындауда қолдану;
3.1.3.3 музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату;
3.1.3.4 музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және ажырату;
3.1.3.6 нотамен қарапайым әуендер орындау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
3.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну
Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
3.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу
2-тоқсан
4. Уақыт
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
3.1.1.1 тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтаужәне салыстыру
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
3.1.2.1 көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындау;
3.1.2.3 музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
1.3 Музыкалық сауаттылық
3.1.3.2 музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ-қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді;
3.1.3.4 музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және ажырату;
3.1.3.6 нотамен қарапайым әуендер орындау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
3.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну;
3.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану
5. Сәулет өнері
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
3.1.1.1 тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтаужәне салыстыру
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
3.1.2.1 көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындау;
3.1.2.2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
3.1.3.2 музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ-қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді;

4.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни с элементами простого двухголосия, соблюдая правила пения
1.3 Музыкальная грамота
4.1.3.1 исполнять и импровизировать музыку, используя средства музыкальной выразительности;
4.1.3.3 использовать основные музыкальные понятия в устных и письменных работах;
4.1.3.4 исполнять музыку в разных жанрах и стилях;
4.1.3.5 различать группы музыкальных инструментов в зависимости от способа звукоизвлечения
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
4.2.1.1 предлагать идеи, подбирать различные материалы, ресурсы для музыкально-творческой работы
2. Ценности
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
4.1.1.1 определять и сравнивать жанр и средства музыкальной выразительности, используя музыкальные термины
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
4.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни с элементами простого двухголосия, соблюдая правила пения;
4.1.2.2 демонстрировать навыки кантилены, легкого звучания при исполнении разнохарактерных песен;
4.1.2.3 демонстрировать навыки игры на музыкальных инструментах, соблюдая ритмический и динамический ансамбли
1.3 Музыкальная грамота
4.1.3.2 определять классические музыкальные формы: соната, рондо, вариация, симфония;
4.1.3.3 использовать основные музыкальные понятия в устных и письменных работах
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
4.2.1.1 предлагать идеи, подбирать различные материалы, ресурсы для музыкально-творческой работы
Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
3.1 Презентация и оценивание музыки
4.3.1.1 уметь представлять и оценивать творческую работу, вносить предложения по ее улучшению
2 четверть
3. Культурное наследие
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
4.1.1.1 определять и сравнивать жанр и средства музыкальной выразительности, используя музыкальные термины;
4.1.1.2 определять и сравнивать звучание музыкального произведения в разном исполнении
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
4.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни с элементами простого двухголосия, соблюдая правила пения
1.3 Музыкальная грамота
4.1.3.1 исполнять и импровизировать музыку, используя средства музыкальной выразительности;
4.1.3.2 определять классические музыкальные формы: соната, рондо, вариация, симфония;
4.1.3.3 использовать основные музыкальные понятия в устных и письменных работах
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
4.2.1.1 предлагать идеи, подбирать различные материалы, ресурсы для музыкально-творческой работы

4.1.2.1 ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екі дауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
4.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындау және импровизациялау;
4.1.3.3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдардықолдану;
4.1.3.4 шығармаларды түрлі жанрлар мен стильдерде орындау;
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау
2. Құндылықтар
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
4.1.2.1 ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екі дауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау;
4.1.2.2 түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау дағдыларын көрсету;
4.1.2.3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
1.3 Музыкалық сауаттылық
4.1.3.2 музыкалық форманың классикалық түрлерін ажырату: соната, рондо, вариация, симфония;
4.1.3.3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау
Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
4.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу, жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
2-тоқсан
3. Мәдени мұра
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру;
4.1.1.2 музыкалық шығарманың дыбыстауын түрлі орындауда тыңдатып анықтау және салыстыру
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
4.1.2.1 ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екі дауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
4.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындау және импровизациялау;
4.1.3.2 музыкалық форманың классикалық түрлерін ажырату: соната, рондо, вариация, симфония;
4.1.3.3
ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау

3.1 Презентация и оценивание музыки
4.3.1.1 уметь представлять и оценивать творческую работу, вносить предложения по ее улучшению
Примечание:
все цели обучения сформулированы без привязки к определенному контексту и могут реализовываться в рамках изучения разных тем.
Приложение 34
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физическая культура" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Физическая культура" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью обучения является формирование основ физической культуры, направленных на здоровое физическое развитие, приобретение спортивно-специфических двигательных навыков и физических способностей.
3. Задачи обучения предмету "Физическая культура":
1) развитие теоретических знаний и практических навыков в области физического воспитания и спорта;
2) мотивация стремления укрепить свое физическое и психическое здоровье;
3) развитие двигательных навыков обучающихся, способствующих выносливости, быстроте, силе, ловкости и гибкости;
4) воспитание чувства патриотизма, уважения, ответственности и взаимопонимания;
5) стимулирование обучающихся вести здоровый образ жизни на протяжении всей жизни и применять приобретенные навыки в дальнейшем;
6) формирование представления о физической культуре как части общечеловеческой культуры.
4. Изучение предмета "Физическая культура" позволит обучающимся:
1) применять предметные знания, умения и навыки в повседневной жизни;
2) оценивать необходимость в улучшении двигательных компетенций и физического развития;
3) понять важность развития нравственного качества и осознать необходимость честного соперничества и непрерывного саморазвития;
4) понять необходимость соблюдения правил личной гигиены;
5) узнать о влиянии физических упражнений на физическую и энергетическую систему человека;

3.1 Музыканы көрсету және бағалау
4.3.1.1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу, жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
Ескерту:
Оқу мақсаттары нақты контекстке қатысты байланбай, әртүрлі тақырып аясында іске асырылады.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
34-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Дене шынықтыру" оқу пәнін оқытудың мақсаты денені салауатты шынықтыруға, спорттық-спецификалық қозғалу дағдылары мен дене (физикалық) қабілеттерін игеруге бағытталған дене шынықтырудың негіздерін қалыптастыру болып табылады.
3. "Дене шынықтыру" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) дене шынықтыру және спорт саласындағы теориялық білімдері мен тәжірибелік дағдыларын дамыту;
2) өзінің дене және психикалық денсаулығын нығайту үшін ұмтылуға ынталандыру;
3) білім алушылардың төзімділікке, ширақтыққа, күштілікке, ептілікке және икемділікке ықпал ететін қозғалыс дағдыларын дамыту;
4) Отанға деген патриоттық сезімін, құрметтеуге, жауапкершілік пен өзара түсіністікке тәрбиелеу;
5) білім алушылардың өз өмірлерінде салауатты өмір салтын ұстануға және үйренген дене-қимыл дағдыларын алдағы уақытта қолдануға ынталандыру;
6) жалпы адамзат мәдениетінің бөлігі ретінде дене шынықтыру туралы түсініктерін қалыптастыру.
4. "Дене шынықтыру" оқу пәнін оқыту білім алушыларға:
1) пән туралы білімдерін, біліктері мен дағдыларын күнделікті өмірлерінде қолдануға;
2) қимыл-қозғалыс дағдыларын жақсарту және білім алушылардың дене дамуын жетілдіру қажеттіліктерін бағалауға;
3) адамгершілік қасиетін дамытудың маңыздылығын түсінуге және әділ бәсекелестік пен өздерін үздіксіз дамытудың қажеттілігін түсінуге;
4) жеке гигиена ережелерін сақтау қажеттілігін түсінуге;
5) дене қимыл-қозғалыс жаттығулары адамның дене және энергетикалық жүйелеріне әсерін білуге;

6) оценивать свое физическое состояние и физическое состояние других обучающихся;
7) развивать навыки критического и творческого мышления, навыки разрешения проблем и коммуникативные навыки.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физическая культура"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физическая культура"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Физическая культура" составляет:
1) в 1 классе – 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура":
1) базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 1 класса: знания о здоровье; техника безопасности; что такое физическая культура; режим дня, утренняя зарядка и физкультминутки; бег и ходьба; прыжки и метания; развитие навыков общения через игры; сюжетно-ролевые подвижные игры; широкий ряд двигательных навыков; навыки общения в небольших группах и парах; польза физических занятий; креативность и критическое мышление посредством гимнастических упражнений; техника безопасности; осанка и координация; изучение ряда гимнастических фигур; движения на простых гимнастических снарядах; твои физические возможности; казахские национальные подвижные игры: знакомство с традициями и культурой казахского народа; вовлеченность через подвижные игры; обучение двигательным навыкам посредством игр; техника безопасности; сердцебиение и дыхание человека во время физической деятельности; игра как средство для развития индивидуальных физических качеств; динамика и передвижение в пространстве; подвижные игры с предметами; развитие опорно-двигательного аппарата через подвижные игры; навыки управления телом через имитационные упражнения; развитие опорно-двигательного аппарата; игры с мячом; игры и упражнения со скакалкой; творческие и коммуникативные навыки посредством игр; техника безопасности; творческие способности через игры; игры на развитие коммуникативных навыков; творческие идеи для игр; активность и самостоятельность в двигательной деятельности; формирование здорового образа жизни; физическая деятельность на открытом воздухе; быстрота, сила и ловкость; задания на развитие прыгучести; подвижные игры и эстафеты;

6) өзінің және басқалардың дене жағдайын бағалауға;
7) сыни тұрғыдан ойлау және шығармашылық ойлау, мәселелерді шешу және коммуникативтік дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
5. Кең ауқымды дағдылармен бірлесе жеке қасиеттердің дамуы "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты білім берудің басты құндылықтарды білім алушыларға дарыту негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдары болады.
2-тарау. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұны
6. "Дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 99 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Дене шынықтыру" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны: денсаулық мағынасын білу; қауіпсіздік ережесі; дене тәрбиесі дегеніміз не; күн тәртібі және таңғы жаттығу мен сергіту сәті; жүру және жүгіру; секіру және лақтыру; ойын арқылы қарым-қатынас дағдыларын дамыту; сюжеттік- рөлдік қозғалмалы ойындар; бірқатар қимыл-қозғалыс дағдылар; шағын және жұптасып қарым-қатынас жасау дағдылары; дене тәрбиесінің пайдасы; гимнастикалық жаттығулар арқылы шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау; қауіпсіздік ережесі; сымбат және үйлестіру; бірқатар гимнастикалық фигураларды үйрену; қарапайым гимнастикалық снарядтарда қозғалу; сенің жеке физикалық мүмкіндіктерің; қазақ ұлттық қозғалыс ойындары; қазақ халқының салт дәстүрлері және мәдениетімен таныстыру; қозғалмалы ойындар арқылы тарту; ойын арқылы қозғалыс дағдыларын үйрету; техника қауіпсіздігі; дене белсенділігі кезінде жүрек соғысы және тыныс алу; ойын – жеке физикалық қасиеттерді дамыту құралы; кеңістік динамикасы және қозғалыс; құралдармен қозғалмалы ойындар; қозғалмалы ойындар арқылы қимыл-тірек аппаратын дамыту; түрлі жаттығулар арқылы денені басқару дағдылары; тірек қимыл жаттығуларын дамыту; доппен ойын; секіртпемен орындалатын ойындар мен тапсырмалар; ойын арқылы қарым-қатынас пен әлеуметтік дағдылар; қауіпсіздік ережесі; ойын арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту; ойын арқылы коммуникативті дағдыларын дамыту ойындары; ойынға шығармашылық идеялар; жеке қозғалыс белсенділігі; салауатты өмір салтын қалыптастыру; ашық ауада физикалық қозғалыс; жылдамдық, күш пен ептілік; секіруді дамыту үшін тапсырмалар; эстафета және қозғалмалы ойындар;

2) базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 2 класса: развитие физических качеств через атлетику; техника безопасности; обзор основных понятий здоровья; комплексы утренней зарядки; навыки бега, прыжков и метания; эстафеты с элементами бега, прыжков и метания; подвижные игры для освоения спортивных игр; спектр двигательных навыков в подвижных играх; подвижные игры с мячом; игры с передвижениями; работа в парах и в группах; физическое развитие средствами гимнастики; техника безопасности; развитие силы через серию различных физических нагрузок; широкий спектр гимнастических упражнений; лазанье и перелазанье; развитие равновесия; казахские национальные подвижные игры: ознакомление с казахскими национальными играми; сюжетно-ролевые игры; сотрудничество и честная игра; физические нагрузки и здоровье; техника безопасности; активная деятельность для воспитания выносливости; изменения в организме при физических нагрузках; традиционные казахские беговые игры; парные и групповые игры; многообразие подвижных игр; игры-аттракционы; интегрированные игры; игры с использованием нестандартного инвентаря; игры с атакующими действиями; социальные навыки через групповые игры; техника безопасности; развитие коммуникативных навыков; индивидуальные творческие способности; творчество через групповую деятельность; прогрессия в самостоятельной двигательной деятельности; здоровье и физическая активность; физическая деятельность на открытом воздухе; беговые способности через индивидуальную и групповую активность; различные прыжки в длину и в высоту; подвижные игры и эстафеты;
3) базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 3 класса: двигательные действия через легкую атлетику; техника безопасности; основные понятия здоровья; обзор разминок для разных видов деятельности; разновидности бега, прыжков и метания; эстафеты с элементами легкой атлетики; подвижные и спортивные игры; двигательные навыки в подвижных играх; подвижные игры на координацию движений; подвижные игры на быстроту реакции; умение работать в коллективе; гимнастика с основами акробатики; техника безопасности; развитие ловкости через физические упражнения; гимнастика с элементами аэробики; последовательность в гимнастических упражнениях; игры на развитие равновесия; казахские национальные подвижные игры: приобщение к казахским национальным играм; сотрудничество и честная игра; здоровье и физические нагрузки; техника безопасности; физическая активность и выносливость; самоконтроль во время физических нагрузок; задания для работы в парах и в группах; игры на развитие выносливости; элементы командных игр; игры на развитие точности и меткости; развивающие игры; игры на развитие творчества в группе; эстафеты с элементами баскетбола; социальные навыки через игры; техника безопасности; коммуникативные навыки в играх; игры с элементами соревнования; развитие двигательных и волевых качеств; прогрессия в групповой двигательной деятельности; здоровый образ жизни через легкую атлетику; формирование здорового образа жизни; участие в играх с бегом; прыжки в длину и в высоту; эксперименты с метанием;

2) "Дене шынықтыру" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны: атлетика арқылы дене қасиеттерін дамыту; қауіпсіздік ережесі; денсаулық туралы жалпы түсінік; таңғы жаттығулар жиынтығы; лақтыру, секіру және жүгіру дағдылары; лақтыру, секіру және жүгірудің эстафеталық элементтері; спорттық ойындарды меңгеру үшін қозғалыс ойындар; қозғалмалы ойындардың қимыл дағдылар спектрі; доппен қозғалмалы ойындар; қозғалыстар арқылы ойындар; жұптық және таптық жұмыстар; гимнастика арқылы денені дамыту; қауіпсіздік ережесі; әр түрлі физикалық іс шаралар арқылы күшті дамыту; кең ауқымды гимнастикалық жаттығулар; өрмелеу, тепе теңдікті дамыту; қазақ ұлттық қозғалыс ойындары: қазақтың ұлттық ойындарымен таныстыру; рөльдік-сюжеттік ойындар; ынтымақтастық және әділ ойын; денеге түсетін күш пен денсаулық; қауіпсіздік ережесі; төзімділікке тәрбиелеу үшін белсенді қозғалыс; дене жаттығулары кезінде ағзаның өзгеруі; қазақтың дәстүрлі жүгіру ойындары; жұптық және топтық ойындар; қозғалыс ойындардың көптүрлілігі; көрнекті ойындар; кіріктірілген ойындар, жай жабдықтар арқылы ойындар; шабуыл әрекеті арқылы ойындар; топтық ойындар арқылы әлеуметтік дағдылар; қауіпсіздік ережесі; коммуникативті дағдыларды дамыту; жеке шығармашылық қабілет; топтық жұмыс арқылы шығармашылық өздігінен жасалатын қозғалыстағы прогресс; денсаулық және дене белсенділігі; таза ауадағы дене тәрбиесі (іс-әрекеті); жеке және топтық белсенділік арқылы жүгіру қабілеттері; түрлі ұзындыққа және биіктікке секіру; эстафета және қозғалмалы ойындар;
3) "Дене шынықтыру" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны: жеңіл атлетика арқылы қозғалыс әрекеттер; қауіпсіздік ережесі; денсаулық туралы негізгі түсініктер; түрлі іс-әрекетке бағытталған жаттығулар; лақтыру, секіру және жүгірудің түрлері; эстафета элементтері бар жеңіл атлетика; қозғалыс және спорт ойындары; қозғалмалы ойындарындағы қозғалыс дағдылары; қозғалыс координациясына бағытталған қозғалмалы ойындар; шапшаңдыққа бағытталған қозғалмалы ойындар; ұжымда жұмыс атқару; акробатика негіздерінде гимнастика; қауіпсіздік ережесі; жаттығулар арқылы икемділікті дамыту; аэробика элементтері бар гимнастика; гимнастикалық жаттығулардағы реттілік; тепе-теңдікті дамытуға арналған ойындар; қазақ ұлттық қозғалыс ойындары; қазақтың ұлттық ойындарына баулу; ынтымақтастық және әділ ойын; денсаулық және физикалық белсенділік; қауіпсіздік ережесі; физикалық белсенділік және төзімділік; дене жаттығулары кезінде өзін-өзі басқару; жұптық және топтық жұмыстардағы тапсырмалар; төзімділікті дамытуға бағытталған ойындар; топтық ойындар элементтері; дәлдік пен мергендікті дамытатын ойындар; дамытатын ойындар; топтағы шығармашылықты дамытуға бағытталған ойындар; баскетбол элементтері бар эстафета; ойын арқылы әлеуметтік дағдылар; қауіпсіздік ережесі; ойындағы қарым-қатынас дағдылары; жарыс элементтері бар ойындар; жігерлендіру және қозғалыс қасиеттерін дамыту; топтық қозғалыс әрекетінің прогресі; жеңіл атлетика арқылы салауатты өмір салты; салауатты өмір салтын қалыптастыру; жүгіру ойындарына қатысу; ұзындыққа және биіктікке секіру; лақтыру тәжірибелері;

4) базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 4 класса: бег, прыжки и метания; техника безопасности; бег на короткие дистанции; основы прыжков в длину; эксперименты с различными типами бросков и метаний; эстафеты с элементами легкой атлетики; упрощенные варианты спортивных игр; игры с волейбольными мячами; игры спортивного характера; задания с несложными элементами техники; основы работы в команде; основные элементы гимнастики; техника безопасности; комплексы общеразвивающих упражнений; простые элементы акробатики; упражнения на простых гимнастических снарядах; задания с гимнастическим инвентарем; казахские национальные игры; казахские подвижные игры; национальные интеллектуальные игры; основы лыжной/кроссовой/коньковой подготовки; техника безопасности; развитие компонентов физического состояния через задания; польза аэробной тренировки; задания на прохождение дистанции; обучение через совместные и приключенческие задачи; лидерство и сотрудничество с другими; обучение через совместные и приключенческие задачи; развитие воображения в играх; игры с элементами баскетбола; игры на взаимодействие; техника безопасности; развитие навыков владения мячом; создание упражнений с использованием мяча; командные действия в играх; модифицированные игры с мячом; знания о здоровье; приобретение навыков через практику; компоненты физического здоровья через ряд игровых движений; развитие здоровья и навыков бега; игры и эстафеты на укрепление здоровья.

4) "Дене шынықтыру" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны: жүгіру, секіру және лақтыру; қауіпсіздік ережесі; қысқа қашықтыққа жүгіру; ұзындыққа секіру негіздері; лақтырудың түрлері мен тәжірибелер; жеңіл атлетика элементтері бар эстафета; жеңілдетілген спорттық ойындар; волейбол доптарымен ойындар; спорттық ойындар; техникасы жеңіл тапсырмалар; топтағы негізгі жұмыстар; гимнастиканың негізгі элементтері; қауіпсіздік ережесі; жалпы дамытуға арналған жаттығулар; акробатиканың жеңіл элементтері; жеңіл гимнастикалық құралдармен жаттығулар; гимнастикалық құралдарға бағытталған тапсырмалар; қазақ ұлттық ойындары; қазақтың қозғалыс ойындары; ұлттық зияткерлік ойындар; шаңғы/кросс/коньки даярлық негіздері; қауіпсіздік ережесі; тапсырма арқылы дене шынықтыру компоненттерін дамыту; аэробикалық жаттығудың пайдасы; қашықтықтан өту тапсырмалары; бірлескен және шытырман тапсырмалар арқылы оқыту; басқалармен ынтымақтастық және көшбасшылық; шытырман және бірлескен тапсырмалар арқылы оқыту; ойындардағы қиялды дамыту; баскетбол элементтері бар ойындар; қарым-қатынас орнату үшін ойындар; қауіпсіздік ережесі; допты игеру дағдыларын дамыту; доппен жасалатын жаттығуларды құрастыру; ойындардағы топтық іс-әрекеттер; доппен түрлендірілген ойындар; денсаулық туралы білу; практика арқылы машықтандыру; қозғалмалы ойындар дене шынықтырудың компоненті ретінде; жүгіру дағдылары мен денсаулықты нығайту; денсаулықты нығайтуға арналған ойындар мен эстафеталар.

8. Настоящая программа отражает содержание всех основных форм физической культуры, составляющих целостную систему физического и нравственного воспитания в школе, и позволяет последовательно решать эти задачи на протяжении всех лет обучения. Каждый третий час направлен на увеличение двигательной активности обучающихся (за счет расширения количества спортивных и подвижных игр) и оздоровительный процесс.
Параграф 2. Система целей обучения

8. Бұл бағдарлама мектепте дененің шынығуы мен адамгершілікке тәрбиелеудің кешенді жүйесін құрайтын дене шынықтырудың барлық негізгі нысандарының мазмұнын қамтыған және бұл міндеттерді барлық оқу жылында біртіндеп шешуге мүмкіндік береді. Әрбір үшінші сағат оқушылардың белсенділігін арттыруға (спорт және қозғалмалы ойындар санын кеңейту арқылы) және сауықтыру процесіне бағытталған.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі

9. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – порядковый номер цели обучения.
10. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Двигательная деятельность":
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1
Развитие основных двигательных навыков: опорно-двигательный аппарат, управление телом и объектом
1.1.1.1
знать и уметь выполнять основные двигательные навыки и умения
2.1.1.1 обсуждать и применять творческие задачи по мере необходимости

9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" - сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
10. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Қозғалыс әрекеттері":
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1
Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту: тірек-қозғалыс аппараты, денені және объектіні басқара білу
1.1.1.1 қарапайым дене жаттығуларын орындауда негізгі қимыл-қозғалыс машықтарын білу, жасай алу
2.1.1.1
қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану

3.1.1.1
знать, понимать и продолжать улучшать основные двигательные навыки при выполнении основных физических упражнений
4.1.1.1
понимать и демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений
1.2.
Улучшение и выполнение сопряженных движений в различных физических упражнениях, способствующих физическому развитию
1.1.2.1
знать основные физические движения, знать, как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями
2.1.2.1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно
3.1.2.1
знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития
4.1.2.1
понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в раз
личных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию
1.3
Правильное и эффективное выполнение упражнений и соблюдение последовательностей, демонстрация понимания времени, веса, пространства и потока
1.1.3.1
знать о понятиях времени, пространства, веса и плавности в контексте выполнения движений в различных видах физических упражнений
2.1.3.1
показать понимание времени, пространства и плавности при выполнении движений в простых физических упражнениях
3.1.3.1
развивать и совершенствовать навыки и последовательность, демонстрирующие понимание времени, пространства и плавности выполнения движений
4.1.3.1
понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих понимание времени, пространства и плавности выполнения движений
1.4
Определение собственных и чужих умений, недостатков и потенциала в двигательных действиях
1.1.4.1
уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
2.1.4.1
понимать и объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам
3.1.4.1
обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя умения и недостатки
4.1.4.1
сравнивать
свои и чужие умения и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
1.5
Умение анализировать и оценивать действия, динамику, связи и пространство,
1.1.5.1
знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах
2.1.5.1
осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамике
3.1.5.1
демонстрировать и уметь определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении и оценивании
4.1.5.1
сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей
1.6
Понимание трудностей и рисков на различных этапах обучения для улучшения двигательных способностей
1.1.6.1
знать возможные трудности, возникающие при выполнении простых и измененных физических упражнений
2.1.6.1
закрепить навыки и умения преодоления трудностей при совершенствовании простых и измененных физических упражнений

3.1.1.1
негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс машықтарын білу, түсіну және жақсартып жалғастыру
4.1.1.1
түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс машықтарын түсіну және көрсету
1.2 Физикалық дамуға ықпал ететін түрлі дене жаттығуларында түйіндес қозғалыстарды жақсарту және орындау
1.1.2.1
негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу
2.1.2.1 өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру
3.1.2.1
дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек екендігін білу және түсіну
4.1.2.1
дене дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығулар мен қозғалыстарды орындау сапасын арттыруды түсіну және көрсету
1.3
Кеңістікті, ағынды, салмақты, уақытты түсінгенін көрсету арқылы кезектілігін сақтап, жаттығуларды дұрыс әрі тиімді орындау
1.1.3.1
дене жаттығуларының әр түрінде қозғалыстарды орындау мәнмәтінінде уақыт, кеңістік, салмақ пен бір қалыптылық түсініктері туралы білу
2.1.3.1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезінде уақытты, кеңістікті және бірқалыптылықты түсінетінін көрсету
3.1.3.1
уақытты, кеңістікті және бірқалыптылықты түсінетінін көрсететін машықтарды және жүйелілікті дамытады және жетілдіру
4.1.3.1
қимылды орындаудың уақыт, кеңістік және бір қалыптылық туралы түсініктерін көрсететін бірқатар тиімді машықтарды және жүйеліліктерді түсіну және қолдана білу
1.4
Өзінің және басқалардың дене қозғалыстарын, кемшіліктерін және әлеуетін анықтау
1.1.4.1 қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу
2.1.4.1
қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту
үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің
күшті жақтарын және кемшіліктерін түсіну және түсіндіру
3.1.4.1
өзінің күшті жақтары мен кемшіліктерін анықтайды және басқалардың жаттығуларды орындау сапасын талқылау
4.1.4.1
дене жаттығуларын шебер орындау үшін әлеуетті анықтап, қозғалыстың күшті және әлсіз жақтарын салыстыру
1.5
Өзінің және басқалардың қызметін жақсарту үшін негізгі қозғалыс әрекеттерді бағалау дамыту
1.1.5.1
түрлі кеңістіктерде бірқатар қарапайым іс-қимылдарды білу және орындай алу
2.1.5.1 кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістерменіс-қимылдарды ұғыну және жеткізе білу
3.1.5.1
орындау және бағалау кезінде бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсету және анықтай білу
4.1.5.1
қолданылатын бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы
және байланыстарды көрсете және түсіндіре отырып, өзінің және басқаларының
іс-қимылдарды орындауына ортақтасу
1.6
Қозғалыс қабілеттерін жақсарту үшін оқудың әр кезеңдерінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну
1.1.6.1 қарапайым, өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде туындауға мүмкін тәуекелдерді және қиындықтарды білу
2.1.6.1 тәуекелдердің туындау мүмкіндігін түсіну, қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын жетілдіру кезінде машықтар мен шеберлікті нығайту

3.1.6.1
совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной деятельности
4.1.6.1
уметь распознавать уровень сложности выполняемых упражнений, демонстрируя способность сокращения рисков при их выполнении
2) раздел 2 "Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки":
Направление
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1
Адаптация идей, стратегий и планов, связанных с движением,
с помощью альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства

3.1.6.1
қозғалыс қызметін оқытудың түрлі кезеңдерінде тәуекелдердің туындауын қысқарту және қиындықтарды еңсеру шеберлігі мен машықтарын жетілдіру
4.1.6.1 жаттығулардың
әр түрін орындау кезінде тәуекелдерді қысқарту және туындайтын қиындықтарды еңсеру қабілеттілігін көрсетіп, орындалатын жаттығулардың күрделілігінің деңгейін тани білу
2) 2-бөлім "Қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қасиеттер және сыни ойлау":
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1
Өзгеріп отыратын жағдайларда әрекет ету үшін балама шешімдер арқылы қозғалыспен байланысты жоспарларды, стратегияларды және идеяларды бейімдеу

1.2.1.1
знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в физической деятельности
2.2.1.1
обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы
3.2.1.1 применять альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов
4.2.1.1 определять и организовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях
2.2 Самостоятельная и совместная работа для достижения целей, попеременное исполнение роли командного лидера

1.2.1.1
дене қызметін орындау және оған қатысу кезінде қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларын білу және түсіну
2.2.1.1 қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларды талқылау және көрсету
3.2.1.1
бірқатар қозғалыс идеяларымен, стратегиялармен және жоспарлармен баламаларды талдау үшін проблемаларды жою әдістерін қолдану
4.2.1.1 баламаларды анықтап және жасап қозғалыс идеяларын, стратегияларды және жоспарларды анықтау және ұйымдастыру
2.2
Команда жетекшісінің рөлін кезектесіп орындау арқылы мақсаттарға қол жеткізу үшін өз бетімен және бірлесе жұмыс істеу

1.2.2.1
знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
3.2.2.1
понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства
4.2.2.1
уметь работать самостоятельно и в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей
2.3
Знание и понимание навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды
1.2.3.1
знать, как разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
2.2.3.1
закреплять знания об обмене пространством, ресурсами идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
3.2.3.1 применять знания об обмене пространством, ресурсами и идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
4.2.3.1
уметь разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
2.4 Использование, применение, создание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений
1.2.4.1 перечислять и использовать простые правила и структурные приемы при выполнении физических упражнений
2.2.4.1
обсуждать и демонстрировать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений
3.2.4.1 использовать и применять знание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений
4.2.4.1
создавать и применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений
2.5
Критическое рассматривание собственных творческих задач и творческих задач других с предложением конструктивных рекомендаций по мере необходимости
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
2.2.5.1 обсуждать и применять творческие задачи по мере необходимости

1.2.2.1
әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
2.2.2.1
әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істеу және өздік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
3.2.2.1
өздік және командалық жұмыстың мағынасын түсіну және көшбасшылықты ауыстыру арқылы көрсету
4.2.2.1 көшбасшылық рөлдерімен кезектесе алмасып, әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше және топта жұмыс істей білу
2.3
Қолайлы оқу ортасын құру үшін бірлесіп жұмыс істеуге дағдыларын білу мен түсіну
1.2.3.1
түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, кеңістік, ресурстар мен идеяларды білу және бөлісу
2.2.3.1
түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін бекіту
3.2.3.1
түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін қолдану
4.2.3.1
түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік айрмашылығын білу
2.4
Бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық амалдарды пайдалану, қолдану және жасау
1.2.4.1
таңдалған дене жаттығуларын орындау кезінде қарапайым ережелерді және құрылымдық тәсілдерді атап өту және пайдалану
2.2.4.1
түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелерді және құрылымдық тәсілдерді талқылау және көрсету
3.2.4.1
бірқатар дене жаттығуларына қатысқан кезде ережелерді және құрылымдық тәсілдерді білетінін қолдану және пайдалану
4.2.4.1
түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді жасау және қолдану
2.5
Өзінің және басқалардың шығармашылық міндеттеріне сыни қарау, қажет болған жағдайда, құрылымдық ұсыныстар жасау
1.2.5.1
өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
2.2.5.1
қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану

3.2.5.1
использовать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
4.2.5.1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
2.6
Применение творческих способностей и идей в различных ситуациях для выражения тем, настроений и эмоций
1.2.6.1
называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю
2.2.6.1
объяснять и демонстрировать творческие способности и идеи
3.2.6.1
определять и анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам
4.2.6.1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые могут быть переданы в разных ситуациях

3.2.5.1
өзінің шығармашылық тапсырмаларын және басқаларын талдау үшін конструктивті ұсыныстар жасау туралы алынған білімді пайдалану және қолдану
4.2.5.1
орындаушыларға конструктивтік ұсыныстар жасау үшін шығармашылық тапсырмаларға қатысты өзінің сыни тұрғыдан көзқарасы мен басқалардың көзқарастарын біріктіру
2.6 Эмоциялар, көңіл-күйлер және тақырыптарды көрсету үшін бірқатар құрылымдық идеяларды дамыту
1.2.6.1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін кейбір композициялық элементтермен танысу және пайдалану
2.2.6.1 шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету
3.2.6.1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жасау үшін композициялық идеялармен эксперимент жасау
4.2.6.1
белгілі бір тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін бірқатар композициялық идеяларды анықтау және құрау

2.7 Развитие чувства патриотизма, коллективной работы и умения честно соревноваться при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения физической деятельности
1.2.7.1
понимать, в чем заключается патриотизм и как взаимодействовать во время выполнения индивидуальной и групповой деятельности
2.2.7.1 знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества
3.2.7.1 объяснить значение патриотизма и демонстрировать взаимодействие и честную игру
4.2.7.1 демонстрировать чувство патриотизма и честное соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
2.8
Исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений, и осознание их различий
1.2.8.1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений
2.2.8.1 называть и демонстрировать роли при выполнении различных физических упражнений
3.2.8.1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия
4.2.8.1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движении, осознавая их различия

2.7 Физикалық жаттығулар кезінде жеке және топтық тапсырмаларды орындау барысында топпен жұмыс істеп, әділ жарыса білу, патриоттық сезімін дамыту
1.2.7.1
дербес және топтық қызметті орындау кезінде өзара қалай әрекет етуді білу, патриоттықтың неге негізделгенін түсіну
2.2.7.1 патриоттық сезімнің не екенін білу, бір бірімен әрекет ету, адал бәсекелестіктің мағынасын түсіну
3.2.7.1 патриотизмнің мағынасын түсіндіру, топтық және дербес дене қимылдарында өзара іс қимыл мен адал ойын көрсету
4.2.7.1
топтық және дербес дене қимылдарында патриоттық сезімін, өзара іс-қимылдар мен адал бәсекелестікті көрсету
2.8
Түрлі қимыл контекстерінен туындаған рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын түсіну
1.2.8.1
түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқалардың рөлін білу, тани бастау, айырмашылықтарды құрметтеу
2.2.8.1
әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі рөлдерді көрсету және атау
3.2.8.1
түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің және басқалардың рөлін, олардың айырмашылықтарын түсіндіре отырып, көрсету
4.2.8.1
түрлі әрекеттерді орындау кезінде түрлі рөлдермен, олардың айырмашылықтарын ұғына отырып, эксперимент жасау

3) раздел 3 "Здоровье и здоровый образ жизни":
Направление
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1
Понимание важности физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, иметь общее понятие о здоровье
2.3.1.1
уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений
3.3.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
3.2
Понимание необходимости в разминке и заминке тела в физической деятельности

3) 3-бөлім "Денсаулық және салауатты өмір салты":
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Денсаулық пен салауатты өмір салтының дене белсенділігіне маңыздылығын түсіну
1.3.1.1 денсаулық туралы жалпы түсінік алу, дене белсенділігін ұғыну
2.3.1.1
дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау
3.3.1.1
дене жаттығуларының, сауықтыру пайдасы денсаулықты нығайтуға ықпал ететін көрсете білу және түсіну
4.3.1.1
дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну
3.2
Дене жаттығуларын орындау барысында денені ширату мен босатудың қажеттілігін түсіну

1.3.2.1 понимать важность необходимости разминки и заминки тела в физической деятельности
2.3.2.1 объяснять и демонстрировать знание важности разминки перед физической деятельностью
3.3.2.1 определять процесс разминки и заминки в физической деятельности
4.3.2.1
демонстрировать и обсуждать необходимость разминки и заминки тела в физической деятельности
3.3
Знание, как контролировать физические изменения в организме, понимание влияния различных физических нагрузок на дыхание, частоту сердечных сокращений, температуру тела

1.3.2.1 жаттығуларды орындау кезінде денені ширатып шынықтырудың маңызын сипаттау
2.3.2.1
дене белсенділігінің алдында денені шынықтырудың маңыздылығы туралы білімін көрсету және түсіндіру
3.3.2.1
дене қызметімен айналысқанда денені қыздыру және босаңсыту маңызын түсіндіру
4.3.2.1
дене қызметімен айналысқан кезде, денені қыздыру және босаңсыту қажеттілігін көрсету және талқылау
3.3
Дене жаттығуларын орындау кезінде тыныс алу, жүрек соғысының жиілігі, дене қызуы сияқты ағзадағы физикалық өзгерістерді қалай бақылайты
нын білу

1.3.3.1
определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
2.3.3.1
знать, какие физические изменения в организме происходят во время выполнения физических упражнений
3.3.3.1
демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
4.3.3.1 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
3.4
Определение трудностей и рисков с соответствую
щей реакцией во время участия в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья

1.3.3.1
дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы физикалық өзгерістерді анықтау
2.3.3.1
дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы өзгерістерін қалай бақылайты
нын білу
3.3.3.1
дене жаттығуларын орындау кезінде физикалық өзгерістерді анықтау үшін бірқатар бақылау стратегияларын көрсету және түсіндіру
4.3.3.1
дене қимылдарын орындау кезінде немесе орындағаннан кейін белгілі бір физикалық өзгерістерді көру үшін бірқатар бақылау стратегияларын қолдану
3.4 Денсаулық жағдайын нығайтуға бағытталған бірқатар физикалық жүктемелерге қатысу барысында сәйкес әрекет етіп, қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау және оларды жеңе білу

1.3.4.1
определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
3.3.4.1
понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.4.1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
3.5
Определение и представление возможности для участия в физической деятельности внутри и за пределами школы

1.3.4.1
бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
2.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
3.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде тиісінше жауап қайтарып, қиындықтар мен тәуекелдерді қалай еңсеру керек екендігін түсіну және көрсету
4.3.4.1
денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану
3.5
Мектептен тыс және мектеп ішіндегі физикалық қызметтерге қатысу үшін мүмкіндіктерін анықтау және ұсыну

1.3.5.1
определять собственные возможности участия в физической деятельности
2.3.5.1 понимать возможность участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
3.3.5.1
рассмотреть и объяснить, как получить возможность участвовать в физической деятельности в разных контекстах
4.3.5.1
изучить и сравнить разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
11. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.

1.3.5.1
дене қимылдарына қатысу мүмкіндіктерін анықтау
2. 3.5.1 мектептен тыс және мектеп кезінде дене қимылдарына қатысу мүмкіндігін түсіну және анықтау
3. 3.5.1
түрлі дене қызметтеріне қатысу мүмкіндігін қалай алу керектігін қарастыру және түсіндіру
4.3.5.1
дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдарын зерттейді және салыстыру
11. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.

12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по предмету "Физическая культура" для 1-4 классов уровня начального образования
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физическая культура" для 1–4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1.
Знание и понимание о здоровье
Техника безопасности.
"Что такое физическая культура"
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, получить общее понятие о здоровье
Режим дня, утренняя зарядка и физкультминутки
1.3.2.1 понимать важность необходимости разминки и заминки тела в физической деятельности
1.3.3.1 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
Бег и ходьба
1.1.2.1 знать основные физические движения и как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями
Прыжки и метания
1.1.1.1 знать и уметь выполнять основные двигательные навыки и умения
1.3.5.1 определять собственные возможности участия в физической деятельности
Раздел 2. Развитие взаимоотношений и навыков общения через игры
Сюжетно-ролевые подвижные игры
1.2.8.1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений
Широкий ряд двигательных навыков
1.1.2.1 знать основные физические движения и как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями
1.2.2.1 знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
Навыки общения в небольших группах и парах
1.2.1.1 знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в физической деятельности
1.2.3.1 знать, как разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
Польза физических занятий
1.3.5.1 определять собственные возможности участия в физической деятельности
2 четверть
Раздел 3. Креативность и критическое мышление посредством гимнастических упражнений
Техника безопасности.
Осанка и координация
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.3.2.1 понимать важность необходимости разминки и заминки тела в физической деятельности
Изучение ряда гимнастических фигур
1.1.2.1 знать основные физические движения и как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями
Движения на простых гимнастических снарядах

12. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырып/
ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім Денсаулық туралы білу және түсіну
Қауіпсіздік ережесі.
"Дене тәрбиесі дегеніміз не"
1.3.4.1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.3.1.1 денсаулық туралы жалпы түсінік алу, дене белсенділігін ұғыну
Күн тәртібі және таңғы жаттығу серігу
1.3.2.1 жаттығуларды орындау кезінде денені ширатып шынықтырудың маңызын сипаттау
1.3.3.1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы физикалық өзгерістерді анықтау
Жүру және жүгіру
1.1.2.1 негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу
Секіру және лақтыру
1.1.1.1 дене жаттығуларын орындауда негізгі қимыл-қозғалыс машықтарын білу, жасай алу
1.3.5.1 дене қимылдарына қатысу мүмкіндіктерін анықтау
2-бөлім
Ойын арқылы өзара қарым-қатынасты және қарым-қатынас дағдыларын дамыту
Сюжеттік-рөлдік қозғалмалы ойындар
1.2.8.1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқаларының рөлін білу, тани бастау, айырмашылықтарды құрметтеу
Бірқатар қимыл-қозғалыс дағдылары
шағын және жұптасып қарым-қатынас жасау дағдылары
1.1.2.1 негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу
1.2.2.1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
Шағын топтарда және жұптасып қарым-қатынас жасау дағдылары
1.2.1.1 дене қызметін орындау және оған қатысу кезінде қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларын білу және түсіну
1.2.3.1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, кеңістік, ресурстар мен идеяларды білу және бөлісу
Дене тәрбиесінің пайдасы
1.3.5.1 дене қимылдарына қатысу мүмкіндіктерін анықтау
2-тоқсан
3-бөлім
Гимнастикалық жаттығулар
арқылы
шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау
Қауіпсіздік ережесі.
Сымбат және үйлестіру
1.3.4.1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.3.2.1 жаттығуларды орындау кезінде денені ширатып шынықтырудың маңызын сипаттау
Бірқатар гимнастикалық фигуралар үйрену
1.1.2.1 негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу
Қарапайым гимнастикалық снарядтарда қозғалу

1.1.5.1 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах
1.1.4.1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
Твои физические возможности
1.2.2.1 знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
Раздел 4. Казахские национальные подвижные игры
Знакомство с традициями и культурой казахского народа
1.2.7.1 понимать, как взаимодействовать во время выполнения индивидуальной и групповой деятельности
1.3.5.1 определять собственные возможности участия в физической деятельности
Вовлеченность через подвижные игры
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
1.2.6.1 называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю
3 четверть
Раздел 5 . Обучение двигательным навыкам посредством игр
Техника безопасности.
Сердцебиение и дыхание человека во время физической деятельности
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.3.3.1 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
Игра как средство для развития индивидуальных физических качеств
1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, получить общее понятие о здоровье
1.1.4. 1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
Динамика и передвижение в пространстве
1.1.5.1 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах
Подвижные игры с предметами
1.1.3.1 знать о понятиях времени, пространства, веса и плавности в контексте выполнения движений в различных видах физических упражнений
Раздел 6. Развитие опорно-двигательного аппарата через подвижные игры
Навыки управления телом через имитационные упражнения
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.2.2. 1 знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
Развитие опорно-двигательного аппарата
1.2.8.1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений
1.1.4.1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
Игры с мячом
1.2.3.1 знать, как разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
Игры и упражнения со скакалкой

1.1.5.1 түрлі кеңістіктерде бірқатар қарапайым іс-қимылдарды білу және орындай алу
1.1.4.1 қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу
Сенің жеке физикалық мүмкіндіктерің
1.2.2.1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
1.2.5.1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
4-бөлім
Қазақ ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақ халқының салт дәстүрлері және мәдениетімен таныстыру
1.2.7.1 дербес және топтық қызметті орындау кезінде өзара қалай әрекет етуді білу
1.3.5.1 дене қимылдарына қатысу мүмкіндіктерін анықтау
Қозғалмалы ойындар арқылы тарту
1.2.5.1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
1.2.6.1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін кейбір композициялық элементтермен танысу және пайдалану
3-тоқсан
5-бөлім
Ойын арқылы қозғалыс дағдыларын үйрету
Қауіпсіздік ережесі.
Дене белсенділігі кезінде жүрек соғысы және тыныс алу
1.3.4.1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.3.3.1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы физикалық өзгерістерді анықтау
Ойын – жеке физикалық қасиеттерді дамыту құралы
1.3.1.1 денсаулық туралы жалпы түсінік алу, дене белсенділігін ұғыну
1.1.4.1 қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу
Кеңістік динамикасы және қозғалыс
1.1.5.1 түрлі кеңістіктерде бірқатар қарапайым іс-қимылдарды білу және орындай алу
Құралдармен қозғалмалы ойындар
1.1.3.1 дене жаттығуларының әр түрінде қозғалыстарды орындау мәнмәтінінде уақыт, кеңістік, салмақ пен бір қалыптылық түсініктері туралы білу
6-бөлім Қозғалмалы ойындар арқылы қимыл-тірек аппаратын дамыту
Түрлі жаттығулар арқылы денені басқару дағдылары
1.3.4.1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.2.2.1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
Тірек қимыл жаттығуларын дамыту
1.2.8.1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқаларының рөлін білу, тани бастайды, айырмашылықтарды құрметтеу
1.1.4.1 қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу
Доппен ойын
1.2.3.1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, кеңістік, ресурстар мен идеяларды білу және бөлісу
1.2.5.1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
Секіртпемен орындалатын ойындар мен жаттығулар

1.2.1.1 знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в физической деятельности
1.2.6.1 называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю
4 четверть
Раздел 7. Творческие и коммуникативные навыки (посредством игр)
Техника безопасности.
Творческие способности через игры
1.3.4. 1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.2.8.1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений
Игры на развитие коммуникативных навыков
1.1.2.1 знать основные физические движения и как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями
1.2.4.1 перечислять и использовать простые правила и структурные приемы при выполнении физических упражнений
Творческие идеи для игр
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
1.2.6.1 называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю
Активность и самостоятельность в двигательной деятельности
1.1.6.1 знать возможные трудности, возникающие при выполнении простых и измененных физических упражнений
Раздел 8. Формирование здорового образа жизни
Физическая деятельность на открытом воздухе
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, получить общее понятие о здоровье
Быстрота, сила и ловкость
1.1.3.1 знать о понятиях времени, пространства, веса и плавности в контексте выполнения движений в различных видах физических упражнений
Задания на развитие прыгучести
1.1.5.1 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах,
Подвижные игры и эстафеты
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
1.2.2.1 знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Физические качества через атлетику
Техника безопасности
Обзор основных понятий здоровья
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.3.1.1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений
Комплексы утренней зарядки
2.3.2.1 объяснять важность разминки и заминки тела в физической деятельности

1.2.1.1 дене қызметін орындау және оған қатысу кезінде қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларын білу және түсіну
1.2.6.1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін кейбір композициялық элементтермен танысу және пайдалану
4-тоқсан
7-бөлім
Ойын арқылы қарым-қатынас пен әлеуметтік дағдылар
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын арқылы шығармашылық қабілеттер
1.3.4.1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.2.8.1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқаларының рөлін білу, тани бастау, айырмашылықтарды құрметтеу
Коммуникативті дағдыларын дамыту ойындары
1.1.2.1 негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу
1.2.4.1 таңдалған дене жаттығуларын орындау кезінде қарапайым ережелерді және құрылымдық тәсілдерді атап өту және пайдалану
Ойынға шығармашылық идеялар
1.2.5.1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
1.2.6.1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін кейбір композициялық элементтермен танысу және пайдалану
Жеке қозғалыс белсенділігі
1.1.6.1 қарапайым, өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде туындауға мүмкін тәуекелдерді және қиындықтарды білу
8-бөлім Салауатты өмір салтын қалыптастыру
Ашық ауада физикалық қозғалыс
1.3.4.1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.3.1.1 денсаулық туралы жалпы түсінік алу, дене белсенділігін ұғыну
Жылдамдық күш пен ептілік
1.1.3.1 дене жаттығуларының әр түрінде қозғалыстарды орындау мәнмәтінінде уақыт, кеңістік, салмақ пен бір қалыптылық түсініктері туралы білу
Секіруді дамыту үшін тапсырмалар
1.1.5.1 түрлі кеңістіктерде бірқатар қарапайым іс-қимылдарды білу және орындай алу
Эстафета және қозғалмалы ойындар
1.2.5.1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздейді және бақылау
1.2.2.1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
2) 2-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырып/
ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім Атлетика арқылы дене қасиеттерін дамыту
Қауіпсіздік ережесі.
Денсаулық туралы жалпы түсінік
2.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.3.1.1 дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау
Таңғы жаттығулар жиынтығы
2.3.2.1 дене белсенділігінің алдында денені шынықтырудың маңыздылығы туралы білімін көрсету және түсіндіру

2.3.3.1 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
Навыки бега, прыжков и метания
2.1.2.1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно
Эстафеты с элементами бега, прыжков и метания
2.1.1.1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений
2.3.5.1 осознавать возможности участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
Раздел 2. Подвижные игры для освоения спортивных игр
Спектр двигательных навыков в подвижных играх
2.2.8.1 называть и демонстрировать роли при выполнении различных физических упражнений
Подвижные игры с мячом
2.1.2.1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
Игры с передвижениями
2.2.1.1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив
2.2.3.1 закреплять знания об обмене пространством, ресурсами, идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
Работа в парах и в группах
2.3.5.1 осознавать возможность участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
2 четверть
Раздел 3. Физическое развитие средствами гимнастики
Техника безопасности.
Развитие силы через серию различных физических нагрузок
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.3.2.1 объяснять важность разминки и заминки тела в физической деятельности
Широкий спектр гимнастических упражнений
2.1.2.1 соединять и сопоставлять двигательные навыки самостоятельно
Лазанье и перелазанье
2.1.5.1 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамике
2.1.4.1 применять и объяснять выполнение двигательных навыков
Развитие равновесия
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
2.2.5.1 обсуждать и применять творческие задачи по мере необходимости
Раздел 4. Казахские национальные подвижные игры
Ознакомление с казахскими национальными играми
2.2.7.1 знать, как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества
2.3.5.1 осознавать возможность участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
Сюжетно-ролевые игры

2.3.3.1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы өзгерістерін қалай бақылайтынын білу
Лақтыру секіру және жүгіру дағдылары
2.1.2.1 өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру
Лақтыру секіру және жүгірудің эстафеталық элементтері
2.1.1.1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану
2.3.5.1 мектептен тыс және мектеп кезінде дене қимылдарына қатысу мүмкіндігін түсіне бастайды және анықтайды
2-бөлім Спорттық ойындарды меңгеру үшін қозғалыс ойындар
Қозғалмалы ойындардың қимыл дағдылар спектрі
2.2.8.1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі рөлдерді көрсету және атау
Доппен қозғалмалы ойындар
2.1.2.1 өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру
2.2.2.1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істей бастайды және өзіндік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
Қозғалыстар арқылы ойындар
2.2.1.1 қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларды талқылау және көрсету
2.2.3.1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін бекіту
Жұптық және таптық жұмыстар
2.3.5.1 мектептен тыс және мектеп кезінде дене қимылдарына қатысу мүмкіндігін ұғыну
2-тоқсан
3-бөлім Гимнастика арқылы денені дамыту
Қауіпсіздік ережесі.
Әр түрлі физикалық іс- шаралар арқылы күшті дамыту
2.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.3.2.1 дене белсенділігінің алдында денені шынықтырудың маңыздылығы туралы білімін көрсету және түсіндіру
Кең ауқымды гимнастикалық жаттығулар
2.1.2.1 өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру
Өрмелеу
2.1.5.1 кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістермен іс-қимылдарды ұғыну және жеткізе білу
2.1.4.1қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін түсіну және түсіндіру
Тепе-теңдікті дамыту
2.2.2.1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істей бастау және өзіндік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
2.2.5.1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану
4-бөлім
Қазақ ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақтың ұлттық ойындарымен танысу
2.2.7.1 патриоттық сезімнің не екенін білу, бір бірімен әрекет ету, адал бәсекелестіктің мағынасын түсіну
2. 3.5.1 мектептен тыс және мектеп кезінде дене қимылдарына қатысу мүмкіндігін түсіне бастайды және анықтау
Сюжеттік- рөлдік ойындар

2.2.5.1 обсуждать и применять творческие задачи по мере необходимости
Сотрудничество и честная игра
2.2.6.1 объяснять и демонстрировать творческие способности и идеи
3 четверть
Раздел 5. Физические нагрузки и здоровье
Техника безопасности.
Активная деятельность для воспитания выносливости
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.3.3.1 знать, какие физические изменения в организме происходят во время выполнения физических упражнений
Изменения в организме при физических нагрузках
2.3.1.1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений
2.1.4.1 понимать и объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам
Традиционные казахские беговые игры
2.1.5.1 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики
Парные и групповые игры
2.1.3.1 показать понимание времени, пространства и плавности при выполнении движений в простых физических упражнениях
Раздел 6. Многообразие подвижных игр
Игры аттракционы
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
Интегрированные игры
2.2.8.1 понимать и демонстрировать свою роль и роли других при выполнении различных физических упражнений, признавая их различия
2.1.4.1 понимать и объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам
Игры с использованием нестандартного инвентаря
2.2.3.1 закреплять знания об обмене пространством, ресурсами, идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
2.2.5.1 обсуждать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
Игры с атакующими действиями
2.2.1.1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив
2.2.6.1 обобщать и демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам
4 четверть
Раздел 7. Социальные навыки через групповые игры
Техника безопасности.
Развитие коммуникативных навыков
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.2.8.1 называть и демонстрировать роли при выполнении различных физических упражнений
Индивидуальные творческие способности

2.2.5.1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану
Ынтымақтастық және әділ ойын
2.2.6.1 шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету
3-тоқсан
5-бөлім
Денеге түсетін күш пен денсаулық
Қауіпсіздік ережесі.
Белсенді қозғалыс және төзімділік
2.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.3.3.1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы өзгерістерін қалай бақылайтынын білу
Дене жаттығулары кезінде ағзаның өзгеруі
2.3.1.1 дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау
2.1.4.1 қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін түсіну және түсіндіру
Дәстүрлі қазақтың жүгіру ойындары
2.1.5.1 кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістермен іс-қимылдарды ұғыну және жеткізе білу
Жұптық және топтық ойындар
2.1.3.1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезінде уақытты, кеңістікті және бірқалыптылықты түсінетінін көрсету
6-бөлім Қозғалыс ойындардың әралуандығы
Көрнекті ойындар
2.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.2.2.1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істей бастайды және өзіндік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
Кіріктірілген ойындар
2.2.8.1 әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі рөлдерді көрсету және атау
2.1.4.1 қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін түсіну және түсіндіру
Жай жабдықтар арқылы ойындар
2.2.3.1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін бекіту
2.2.5.1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану
Шабуыл әрекеті арқылы ойындар
2.2.1.1 қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларды талқылау және көрсету
2.2.6.1 шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету
4-тоқсан
7-бөлім Топтық ойындар арқылы әлеметтік дағдылар
Қауіпсіздік ережесі.
Коммуникативті дағдыларды дамыту
2.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.2.8.1 әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі рөлдерді көрсету және атау
Жеке шығармашылық қабілет

2.1.2.1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно
2.2.4.1 обсуждать и демонстрировать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений
Творчество через групповую деятельность
2.2.5.1 обсуждать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
2.2.6.1 объяснять и демонстрировать творческие способности и идеи
Прогрессия в самостоятельной двигательной деятельности
2.1.6.1 закрепить навыки и умения преодоления трудностей при совершенствовании простых и измененных физических упражнений
Раздел 8. Здоровье и физическая активность
Физическая деятельность на открытом воздухе
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.3.1.1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений
Беговые способности через индивидуальную и групповую активность
2.1.3.1 показать понимание времени, пространства и плавности при выполнении движений в простых физических упражнениях
Различные прыжки в длину и в высоту
2.1.5.1 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамике
Подвижные игры и эстафеты
2.2.5.1 обсуждать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
3) 3 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Двигательные действия через легкую атлетику
Техника безопасности.
Основные понятия здоровья
3.3.4.1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
3.3.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
Обзор разминок для разных видов деятельности
3.3.2.1 определять процесс разминки и заминки в физической деятельности
3.3.3.1 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
Разновидности бега, прыжков и метания
3.1.2.1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития
Эстафеты с элементами легкой атлетики

2.1.2.1 өз бетінше байланыстыруды үйреніп, негізгі қозғалыс машықтарын түсіну және жақсарту
2.2.4.1 түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелерді және құрылымдық тәсілдерді талқылау және көрсету
Шығармашылық- топтық жұмыс арқылы
2.2.5.1 өзінің шығармашылық тапсырмалары мен басқаларының тапсырмалары бойынша талқылау және қорытындылар шығару, сонымен қатар конструктивті ұсыныс жасау
2.2.6.1 шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету
Өздігінен жасалатын қозғалыстағы прогресс
2.1.6.1 тәуекелдердің туындау мүмкіндігін түсіну, қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын жетілдіру кезінде машықтар мен шеберлікті нығайту
8-бөлім Денсаулық және дене белсенділігі
Таза ауадағы дене тәрбиесі (іс-әрекеті)
2.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.3.1.1 дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау
Жеке және топтық белсенділік арқылы жүгіру қабілеттері
2.1.3.1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезінде уақытты, кеңістікті және бірқалыптылықты түсінетінін көрсету
Түрлі ұзындыққа және биіктікке секіру
2.1.5.1 кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістермен іс-қимылдарды ұғыну және жеткізе білу
Эстафета және қозғалмалы ойындар
2.2.5.1 өзінің шығармашылық тапсырмалары мен басқаларының тапсырмалары бойынша талқылау және қорытындылар шығару, сонымен қатар конструктивті ұсыныс
жасау
2.2.2.1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істей бастайды және өзіндік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
3) 3-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырып/
ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім
Жеңіл атлетика арқылы қозғалыс әрекеттері
Қауіпсіздік ережесі.
Денсаулық туралы негізгі түсініктер
3.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде тиісінше жауап қайтарып, қиындықтар мен тәуекелдерді қалай еңсеру керек екендігін түсіну және көрсету
3.3.1.1 дене жаттығуларының, сауықтыру пайдасы денсаулықты нығайтуға ықпал ететін көрсете білу және түсіну
Түрлі іс-әрекетке бағытталған жаттығулар
3.3.2.1 дене қызметімен айналысқанда денені қыздыру және босаңсыту маңызын түсіндіру
3.3.3.1 дене жаттығуларын орындау кезінде физикалық өзгерістерді анықтау үшін бірқатар бақылау стратегияларын көрсету және түсіндіру
Лақтыру, секіру және жүгірудің түрлері
3.1.2.1 дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек екендігін білу және түсіну
Эстафета элементтері бар жеңіл атлетика

3.1.1.1 знать, понимать и продолжать улучшать основные двигательные навыки при выполнении основных физических упражнений
3.3.5.1 рассмотреть и объяснить, как получить возможность участвовать в физической деятельности в разных контекстах
Раздел 2. Подвижные и спортивные игры
Двигательные навыки в подвижных играх
3.2.8.1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия
Подвижные игры на координацию движений
3.1.2.1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития
3.2.2.1 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства
Подвижные игры на быстроту реакции
3.2.1.1 применять альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов
3.2.3.1 применять знания об обмене пространством, ресурсами и идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
Умение работать в коллективе
3.3.5.1 рассмотреть и объяснить, как получить возможность участвовать в физической деятельности в разных контекстах
2 четверть
Раздел 3. Гимнастика с основами акробатики
Техника безопасности.
Развитие ловкости через физические упражнения
3.3.4.1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
Гимнастика с элементами аэробики
3.3.2.1 определять процесс разминки и заминки в физической деятельности
3.1.2.1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития
Последовательность в гимнастических упражнениях
3.1.5.1 демонстрировать и уметь определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении и оценивании
3.1.4.1 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя умения и недостатки
Игры на развитие равновесия
3.2.2.1 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства
3.2.5.1 использовать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
Раздел 4. Казахские национальные подвижные игры
Приобщение к казахским национальным играм
3.2.7.1 демонстрировать взаимодействие и честную игру
3.3.5.1 рассмотреть и объяснить, как получить возможность участвовать в физической деятельности в разных контекстах
Сотрудничество и честная игра

3.1.1.1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс машықтарын білу, түсіну және жақсартып жалғастыру
3.3.5.1 түрлі дене қызметтеріне қатысу мүмкіндігін қалай алу керектігін қарау және түсіндіру
2-бөлім Қозғалыс және спорт ойындар
Қозғалмалы ойындарындағы қозғалыс дағдылары
3.2.8.1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде басқаларының рөлін түсіну және көрсету, олардың айырмашылықтарын ұғыну
Қозғалыс координациясына бағытталған қозғалмалы ойындар
3.1.2.1 дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек екендігін білу және түсіну
3.2.2.1 өздік және командалық жұмыстың мағынасын түсіну және көшбасшылықты ауыстыру арқылы оны көрсету
Шапшаңдыққа бағытталған қозғалмалы ойындар
3.2.1.1 бірқатар қозғалыс идеяларымен, стратегиялармен және жоспарлармен баламаларды талдау үшін проблемаларды жою әдістерін қолдану
3.2.3.1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін қолдану
Ұжымда жұмыс атқару
3.3.5.1 түрлі дене қызметтеріне қатысу мүмкіндігін қалай алу керектігін қарайды және түсіндіру
2-тоқсан
3-бөлім Акробатика негіздерінде гимнастика
Қауіпсіздік ережесі.
Жаттығулар арқылы икемділікті дамыту
3.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде тиісінше жауап қайтарып, қиындықтар мен тәуекелдерді қалай еңсеру керек екендігін түсіну және көрсету
Аэробика элементтері бар гимнастика
3.3.2.1 дене қызметімен айналысқанда денені қыздыру және босаңсыту маңызын түсіндіру
3.1.2.1 дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек екендігін білу және түсіну
Гимнастикалық жаттығулардағы реттілік
3.1.5.1 орындау және бағалау кезінде бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсету және анықтай білу
3.1.4.1 өзінің күшті жақтары мен кемшіліктерін анықтау және басқалардың жаттығуларды орындау сапасын талқылау
Тепе-теңдікті дамытуға арналған ойындар
3.2.2.1 өздік және командалық жұмыстың мағынасын түсіну және көшбасшылықты ауыстыру арқылы көрсету
3.2.5.1 өзінің шығармашылық тапсырмаларын және басқаларын талдау үшін конструктивті ұсыныстар жасау туралы алынған білімді пайдалану және қолдану
4-бөлім
Қазақ ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақтың ұлттық ойындарына баулу
3.2.7.1 патриотизмнің мағынасын түсіндіру, топтық және дербес дене қимылдарында өзара іс қимыл мен адал ойын көрсету
3.3.5.1 түрлі дене қызметтеріне қатысу мүмкіндігін қалай алу керектігін қарау және түсіндіру
Ынтымақтастық және әділ ойын

4.3.3.1 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
Эксперименты с различными типами бросков и метаний
4.1.2.1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующие физическому развитию
Эстафеты с элементами легкой атлетики
4.1.1.1 понимать и демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений
4.3.5.1 изучить и сравнить разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
Раздел 2. Упрощенные варианты спортивных игр
Игры с волейбольными мячами
4.2.8.1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движений, осознавая их различия
Игры спортивного характера
4.1.2.1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующие физическому развитию
4.2.2.1 уметь работать самостоятельно и в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей
Задания с несложными элементами техники
4.2.1.1 определять и организовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях
4.2.3.1 уметь разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
Основы работы в команде
4.3.5.1 изучить и сравнить разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
2 четверть
Раздел 3. Основные элементы гимнастики
Техника безопасности
Комплексы общеразвивающих упражнений
4.3.4.1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.2.1 демонстрировать и обсуждать необходимость разминки и заминки тела в физической деятельности
Простые элементы акробатики
4.1.2.1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию
Упражнения на простых гимнастических снарядах
4.1.5.1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей
4.1.4.1 сравнивать свои и чужие умения и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
Задания с гимнастическим инвентарем
4.2.2.1 уметь работать самостоятельно и в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей

4.3.3.1 дене қимылдарын орындау кезінде немесе орындағаннан кейін белгілі бір физикалық өзгерістерді көру үшін бірқатар бақылау стратегияларын қолдану
Лақтырудың түрлерімен тәжірибелер
4.1.2.1 дене дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығулар мен қозғалыстарды орындау сапасын арттыруды түсіну және көрсету
Жеңіл атлетика элементтері бар эстафета
4.1.1.1 түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс машықтарын түсіну және көрсету
4. 3.5.1 дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін зерттеу және салыстыру, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдары
2-бөлім Жеңілдетілген спорттық ойындар
Волейбол доптарымен ойындар
4.2.8.1 түрлі әрекеттерді орындау кезінде түрлі рөлдермен эксперимент жасау және орындауға кірісу, олардың айырмашылықтарын бағалау
Спорттық ойындар
4.1.2.1 дене дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығулар мен қозғалыстарды орындау сапасын арттыруды түсіну және көрсету
4.2.2.1 көшбасшылық рөлдерімен кезектесе алмасып, әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше және топта жұмыс істей білу
Техникасы жеңіл тапсырмалар
4.2.1.1 баламаларды анықтап және жасап қозғалыс идеяларын, стратегияларды және жоспарларды анықтайды және ұйымдастыру
4.2.3.1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік айрмашылығын білу
Топтағы негізгі жұмыстар
4. 3.5.1 дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдарын зерттейді және салыстыру
2-тоқсан
3-бөлім Гимнастиканың негізгі элементтері
Қауіпсіздік ережесі.
Жалпы дамытуға арналған жаттығулар
4.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану
4.3.2.1 дене қызметімен айналысқан кезде, денені қыздыру және босаңсыту қажеттілігін көрсету және талқылау
Акробатиканың жеңіл элементтері
4.1.2.1 дене дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығулар мен қозғалыстарды орындау сапасын арттыруды түсіну және көрсету
Жеңіл гимнастикалық құралдармен жаттығулар
4.1.5.1 қолданылатын бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсете және түсіндіре отырып, өзінің және басқаларының іс-қимылдарды орындауына ортақтасу
4.1.4.1 дене жаттығуларын шебер орындау үшін әлеуетті анықтап, қозғалыстың күшті және әлсіз жақтарын салыстыру
Гимнастикалық құралдарға бағытталған тапсырмалар
4.2.2.1 көшбасшылық рөлдерімен кезектесе алмасып, әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше және топта жұмыс істей білу

4.2.5.1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
Раздел 4. Казахские национальные игры
Казахские подвижные игры
4.2.7.1 демонстрировать чувство патриотизма и честное соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
4.3.5.1 изучить и сравнить разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
Национальные интеллектуальные игры
4.2.5.1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
4.2.6.1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые могут быть переданы в разных ситуациях
3 четверть
Раздел 5. Основы лыжной/кроссовой/коньковой подготовки*
Техника безопасности.
Развитие компонентов физического состояния через задания
4.3.4.1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.3.1 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
Польза аэробной тренировки
4.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
4.1.4.1 сравнивать свои и чужие умения и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
Задания на прохождение дистанции
4.1.5.1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей
4.1.3.1 понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений
Раздел 6.
Обучение через совместные и приключенческие задачи
Лидерство и сотрудничество с другими
4.3.4.1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.2.2.1 уметь работать самостоятельно и в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей
Обучение через совместные и приключенческие задачи
4.2.8.1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движений, осознавая их различия
4.1.4.1 сравнивать свои и чужие умения и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
Развитие воображения в играх

4.2.5.1 орындаушыларға конструктивтік ұсыныстар жасау үшін шығармашылық тапсырмаларға қатысты өзінің сыни тұрғыдан көзқарасы мен басқаларының көзқарастарын біріктіру
4-бөлім
Қазақ ұлттық ойындары
Қазақтың қозғалмалы ойындары
4.2.7.1 топтық және дербес дене қимылдарында патриоттық сезімін, өзара іс қимылдар мен адал бәсекелестікті көрсету
4. 3.5.1 дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдарын зерттеу және салыстыру
Ұлттық зияткерлік ойындар
4.2.5.1 орындаушыларға конструктивтік ұсыныстар жасау үшін шығармашылық тапсырмаларға қатысты өзінің сыни тұрғыдан көзқарасы мен басқаларының көзқарастарын біріктіру
4.2.6.1 белгілі бір тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін бірқатар композициялық идеяларды анықтау және құрау
3-тоқсан
5-бөлім Шаңғы/кросс/
коньки даярлық негіздері
Қауіпсіздік ережесі.
Тапсырма арқылы дене шынықтыру компоненттерін дамыту
4.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану
4.3.3.1 дене қимылдарын орындау кезінде немесе орындағаннан кейін белгілі бір физикалық өзгерістерді көру үшін бірқатар бақылау стратегияларын қолдану
Аэробикалық жаттығудың пайдасы
4.3.1.1 дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну
4.1.4.1 дене жаттығуларын шебер орындау үшін әлеуетті анықтап, қозғалыстың күшті және әлсіз жақтарын салыстыру
Қашықтықтан өту тапсырмалары
4.1.5.1 қолданылатын бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсете және түсіндіре отырып, өзінің және басқаларының іс-қимылдарды орындауына ортақтасу
4.1.3.1 қимылды орындаудың уақыт, кеңістік және бір қалыптылық туралы түсініктерін көрсететін бірқатар тиімді машықтарды және жүйеліліктерді түсіну және қолдана білу
6-бөлім
Бірлескен және шытырман тапсырмалар арқылы оқыту
Басқалармен ынтымақтастық және көшбасшылық
4.3.4.1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану
4.2.2.1 көшбасшылық рөлдерімен кезектесе алмасып, әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше және топта жұмыс істей білу
Шытырман және бірлескен тапсырмалар арқылы оқыту
4.2.8.1 түрлі әрекеттерді орындау кезінде түрлі рөлдермен эксперимент жасайды және орындауға кірісу, олардың айырмашылықтарын бағалау
4.1.4.1 дене жаттығуларын шебер орындау үшін әлеуетті анықтап, қозғалыстың күшті және әлсіз жақтарын салыстыру
Ойындардағы қиялды дамыту

4.2.5.1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
4.2.2.1 уметь работать самостоятельно и в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей
Примечание:
* уроки лыжной/коньковой/кроссовой подготовки взаимозаменяемы в соответствии с климатическими условиями регионов.
Приложение 35 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приложение 35 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель преподавания казахского языка - формирование личности, уважающей родной язык, понимающей общественную сущность, обучение правильному использованию и соблюдению норм казахского литературного языка, свободному общению и грамотному письму.
3. Основные задачи преподавания учебного предмета "Казахский язык":
1) грамотное применение казахского языка в виде коммуникативных действий (аудирование, чтение, произношение, письмо) к жизненным потребностям, признавая его родным языком;
2) языковая грамотность и речевая грамотность, сговор, свободное общение с окружающими;
3) выражать свои взгляды при прослушивании аудиовизуального материала;
4) формирование навыков заключения, синтеза, анализа текстов в соответствии с поставленной целью.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык":
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;

4.2.5.1 орындаушыларға конструктивтік ұсыныстар жасау үшін шығармашылық тапсырмаларға қатысты өзінің сыни тұрғыдан көзқарасы мен басқаларының көзқарастарын біріктіру
4.2.2.1 көшбасшылық рөлдерімен кезектесе алмасып, әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше және топта жұмыс істей білу
Ескерту:
*шаңғы/коньки/кросс даярлық сабақтарын аймақтардың ауа райына сәйкес өзара алмастыруға болады.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
35-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. 35-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақ тілі пәнін оқыту мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктеріне коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану;
2) тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу;
3) аудиовизуалды материалды тыңдау барысында өз көзқарастарын білдіру;
4) мәтіндерге қойылған мақсатқа сәйкес қорытынды, синтез, анализ жасау дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат

4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Цели обучения состоят из 4-х разделов, отражающих последовательность и преемственность, позволяющие учителям и обучающимся обмениваться мнениями о будущих шагах, планировать и оценивать их:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
6. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) определение информации из текста;
4) определение основной мысли;
5) ответ и оценка по материалу слушания;
6) развитие культуры речи.
7. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) признание стилистических особенностей текста;
3) различение жанровых особенностей текста;
4) умение формулировать вопросы по содержанию текста;
5) сравнительный анализ текстов;
6) использование стратегий чтения;
7) извлечение информации из различных источников.
8. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление плана;
2) создание текстов различных жанров;
3) представление письменных работ в различных формах;
4) написание эссе;
5) написание небольшого текста на основе прочитанного и прослушанного материала;
6) коррекция и редактирование текстов.
9. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфографическая норма;
2) орфоэпическая норма;
3) лексическая норма;
4) грамматическая норма;
5) пунктуационная норма.
10. Базовое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 5 класса:
1) слушание и говорение: определение темы с помощью опорных слов, определение основной мысли, главной и второстепенной информации, выражение своих мыслей с использованием вводных слов, слов обращений и междометий;
2) чтение: понимание в тексте главной и второстепенной информации, распознавание текстовыми различиями разговорной речи и стиля письма в словаре, письмо, сообщение, реклама, руководство, структура объявления, жанровые особенности, тексты в разговорном стиле, использование стратегий чтения, умение находить необходимую информацию;
3) письмо: составление планов по разделам текста (введение, основная часть, заключение), написание письма, объявления, рекламы согласно с жанровыми особенностями, составление рассказов на основе сюжетных рисунков, освоение разделов эссе (введение, основная часть, заключение), написание эссе, описывающего или описывающего адрес и событие;

4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау.
6. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) мәтіннен ақпаратты анықтау;
4) негізгі ойды анықтау;
5) тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау;
6) сөйлеу мәдениетін дамыту.
7. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу;
5) мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау;
6) оқылым стратегияларын қолдану;
7) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
8. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жоспар құру;
2) әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) эссе жазу;
5) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.
9. "Әдеби тіл нормаларын сақтау бөлімі" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфографиялық норма;
2) орфоэпиялық норма;
3) лексикалық норма;
4) грамматикалық норма;
5) пунктуациялық норма.
10. 5-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
тірек сөздер арқылы тақырыпты болжау, негізгі ойды анықтау, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау, қыстырма, қаратпа, одағай сөздер арқылы өз ойын білдіру;
2) оқылым:
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы тану, хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы, жанрлық ерекшеліктері, ауызекі сөйлеу стиліндегі мәтіндер, оқылым стратегияларын қолдану, қажетті ақпаратты таба білу;
3) жазылым:
мәтін бөлімдеріне (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды) жоспар құру, хат, хабарлама, жарнаманы жанрлық ерекшеліктеріне сәйкес жазу, сюжетті суреттер негізінде әңгіме жазу, эссенің бөлімдерін меңгеру (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды), мекен мен оқиғаны сипаттайтын не суреттейтін эссе жазу;

4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: система звуков казахского языка, закон сингармонизма, правила правописания;
орфоэпические нормы: практическая работа с примерами прогрессивной ассимиляции, регрессивной ассимиляции, перекрестного влияния;
лексические нормы: прямое и переносное значение слов, многозначные слова, синоним, омоним, антоним;
грамматические нормы: производные слова, сложные слова, видов имен существительных, прилагательных, форм степеней сравнения прилагательных, имен числительных различных разрядов, прямой и косвенной речи, слов автора;
пунктуационные нормы: правильное применение знаков препинания при прямой и косвенной речи, в словах автора.
11. Базовое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 6 класса:
1) слушание и говорение: прогнозирование поднимаемой проблемы, диалог на социально-культурные, официально-деловые темы, анализ поднимаемой проблемы в монологах, понимание содержания текста, понимание детальной информации, определение основной идеи с помощью наводящих вопросов, общие и конкретные вопросы, умение связывать содержание текста с реальной жизнью, уместное применение официальных слов, словосочетаний и терминов, участие в диалоге;
2) чтение: определение основной и детальной информации в тексте, определение разговорной и художественной речи на основе функционирования языковых средств, различение структурных и жанровых особенностей устной и художественной речи, формулирование уточняющих вопросов на основе текста, применение стратегии чтения, комментировать, выборочное чтение, чтение по ролям, делать сноску;
3) письмо: составление плана для написания текстов различного жанра, написание характеристики, автобиографии, поздравления в соответствии жанровыми и стилистическими особенностями, составление графического текста, определение типовых микротем при написании эссе, написание эссе с основной идеей согласия или несогласия, раскрытие темы в небольшом тексте, исправление орфографических и пунктуационных ошибок в тексте на основе словарей, правил правописания, редактирование;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: слова, которые пишутся раздельно, слитно, через дефис;
орфоэпические нормы: ударение в слове, словосочетании и логические ударения;
лексические нормы: устаревшие слова, эвфемизимы, дисфемизмы, неологизмы, термины, слова-диалекты, профессиональные слова, слова табу;
грамматические нормы: местоимение, глагол, действительные и возвратные глаголы, главный и вспомогательный глаголы, наречие, виды наречия;
пунктуационные нормы: знаки препинания в казахском языке, обособляющие знаки препинания.

4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: қазақ тілінің дыбыстар жүйесі, үндестік заңы, емле заңдылықтары;
орфоэпиялық норма: ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал;
лексикалық норма: сөздердің тура және ауыспалы мағынасы, көп мағыналы сөздер, синоним, омоним, антоним;
грамматикалық норма: туынды сөздер, күрделі сөздер, зат есімнің мағыналық түрлері, сын есім, шырай категориясы, сан есім, мағыналық түрлері, төл сөз бен төлеу сөз, автор сөзі;
пунктуациялық норма: төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану.
11. 6-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
көтерілген мәселені болжау, әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі көтерілген мәселені талдау, мәтін мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты түсіну, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау, жалпы және нақты сұрақтар, мәтін мазмұнын шынайы өмірмен байланыстыру, ресми сөздер мен тіркестерді, терминдерді орынды қолдану, диалогке қатысу;
2) оқылым:
мәтіннен негізгі және детальді ақпаратты анықтау, ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеуді тілдік құралдар арқылы тану, ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату, мәтін негізінде нақтылау сұрақтарын құрастыру, оқылым стратегияларын қолдану, комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу, сілтеме жасау;
3) жазылым:
әртүрлі жанрдағы мәтіндер жазу үшін жоспар құру, мінездеме, өмірбаян, құттықтауды жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай жазу, графиктік мәтін құрастыру, эссе жазу барысында абзацты жүйелі құрастыру, "келісу, келіспеу" эссесін жазу, жинақы мәтін жазу, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жеке, бірге, бөлек, дефис арқылы жазылатын сөздер;
орфоэпиялық норма: сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін;
лексикалық норма: көнерген сөз, эвфемизим, дисфемизм, неологизм,термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздер;
грамматикалық норма: есімдік, етістік, етіс түрлері, салт және сабақты етістік, үстеу, үстеудің мағыналық түрлері;
пунктуациялық норма: қазақ тіліндегі тыныс белгінің түрлері, даралаушы тыныс белгілері.

12. Базовое тематическое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 7 класса:
1) слушание и говорение: прогнозирование развития и завершения события на основе текста, диалог, монолог, связанный с социально-общественными, учебно-трудовыми темами (интервью, дебаты, новости, песни, отрывки из художественных произведений) в полилогах, анализ авторской точки зрения и поднимаемой проблемы, различение факта и точки зрения, определение основной мысли через тон голоса и манеру речи, мотивированный ответ умение давать, сравнивать, обсуждать, отвечать коммуникативной ситуации, свободно использовать эмоционально-выразительные слова и пословицы и устойчивые выражения, участвовать в диалоге, быстро и правильно принимать решения в дискуссии;
2) чтение: интерпретация текстовой и графической информации, определение особенностей публицистического и официального стиля через языковые средства, различение жанровых особенностей хроники, новостей, очерков и служебных писем канцелярии через конструкцию и оформление, стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории, формулирование проблемных вопросов на основе текста, комментирование, выборочное чтение, исследовательское чтение, составление сноски;
3) письмо: составление сложного плана, написание небольшой статьи, инструкции, рассказа, описание процесса, данного в графическом тексте, дискуссионного эссе, собирательного текста, текстовых документов лексическая корректировка и редактирование текста;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: соблюдать орфографические нормы в соответствии с законом сингармонизма с учетом суффиксов и окончаний;
орфоэпические нормы: понимание в разговорной речи интонации, паузы и логического ударения, правильное использование их в собственной речи;
лексические нормы: фразеологизм, понимание эмоциональной сущности, художественных особенностей пословиц и поговорок;
грамматические нормы: правильное употребление причастия, наречия, неопределенной формы глагола, временных и модальных (наклонение изъявительное, повелительное, условное) форм глаголов, междометий, союзов и обособленных слов;
пунктуационные нормы: правильное применение знаков препинания в предложении: при осложнениях, при соединении простых в сложные.
13. Базовое тематическое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 8 класса:
1) слушание и говорение: прогнозирование проблемы на основе цитаты, отрывка, анализ взгляда автора и роли экспрессивно-эмоциональных слов в диалоге, монологе, полилоге (отрывки из интервью, дискуссии) определение скрытой (подтекста) информации, определение основной идеи через анализ текстов на социальные, общественные темы, умение находить необходимую информацию в тексте через вопросы в виде перифраз, делать выводы и заключения по обсуждаемой проблеме, в соответствии с коммуникативной ситуацией, четко формулировать свою мысль с доказательствами, уместно применяя международные термины и научные факты.

12. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
мәтін негізінде оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау, әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау, факті мен көзқарасты ажырату, дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, дәлелді жауап беру, салыстыру, талқылау, коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу;
2) оқылым:
мәтіндік және графиктік ақпаратты интерпретациялау, тілдік құралдар арқылы публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін тану, хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, мәтіннің тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, тілдік ерекшеліктерін талдау, мәтін негізінде проблемалық сұрақтар құрастыра білу, комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу, сілтеме жасау;
3) жазылым:
күрделі жоспар құру, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу, графиктік мәтін түрінде берілген процесті сипаттап жазу, дискуссивті эссе жазу, жинақы мәтін жазу, мәтін негізінде лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу;
орфоэпиялық норма: сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану;
лексикалық норма: фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану;
грамматикалық норма: есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлері, еліктеу сөздер, шылау түрлері, одағай, оқшау сөздер;
пунктуациялық норма: сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану.
13. 8-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
дәйексөз, үзінді негізінде мәселені болжау, әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау, астарлы ойды анықтау, тұрмыстық, әлеуметтік мәтіндерді талдау арқылы негізгі ойды анықтау, перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау, коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу;

2) чтение: сравнение информации сплошных и несплошных текстов, различение жанровых особенностей публицистического, научного стилей через языковые средства, выявление особенностей статьи, аннотации, презентации через конструкцию и оформление, анализ текстов публицистического, научного стилей, оформление сноски;
3) письмо: составление тезисного плана, составление и написание статьи, аннотации, тезиса, важной части фактов графического текста, аргументативное эссе, анализ информации из СМИ, определение несоответствия стилистическим особенностям, уместное применение словарных оборотов, коррекция и редакция;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: написание сложных составных имен с заглавной буквы в соответствии с орфографической нормой;
орфоэпические нормы: голос, интонация, тембр, динамика, пауза, манера речи;
лексические нормы: словарный запас, состав слова;
грамматические нормы: виды и способы образования словосочетаний, именные и глагольные словосочетания, главные и второстепенные члены предложения, однородные члены предложения, простые предложения, виды простых предложений по цели высказывания;
пунктуационные нормы: двойные знаки препинания.
14. Базовое тематическое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 9 класса:
1) слушание и говорение: анализ роли языковых средств и целевой аудитории в небольших текстах различного жанра, нахождение связи информации в прослушанном тексте с жизненной ситуацией, определение основной идеи через цели текста, выражение своего мнения по теме прочитанного текста, критическое оценивание;
2) чтение: сравнение информации в несплошных текстах, редактирование, знание стилей казахского языка и видов ораторской речи через применение языковых средств, различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации, тезисов, сравнение функции, конструкции, особенностей текстов различного жанра, оптимально применять для определенной цели стратегии чтения, использовать в качестве доказательств факты из интернета, энциклопедии, газет и журналов, учебников, научных трудов, делать ссылка на автора;
3) письмо: составление сложного плана, составление текстов различного жанра, обсуждение ситуации, выражение своего мнения с доказательствами (аргументативное эссе), краткие тексты (аннотация, тезис) с помощью перифраз, сравнение информации в несплошных текстах (таблица, диаграмма, схемы и рисунки), редактирование;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: составление сложного плана для устного и письменного текста в соответствии с целевой аудиторией, составление текстов различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории, сравнение фактов в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), сохраняя их структуру, определение важных фактов и тенденций, написание эссе – обсуждение на неоднозначное мнение, проблему или ситуацию, соблюдение структуры написания эссе, выражение своего мнения с доказательствами (аргументативное эссе), краткие тексты (аннотация, тезис) с помощью перифраз, разделение письменных работ на абзацы и части, последовательность мыслей (информация, идея), введение логической корректировки, редактирование;
орфоэпические нормы: использование воспринимаемых на слух языковых средств в написании контекста согласно орфографическим нормам;
лексическая норма: правильное стилистическое использование лексических средств языка;
грамматические нормы: правильное употребление разных типов сложных предложений с использованием перечня сочинительных и подчинительных союзов, сложносочиненных (салалас құрмалас), сложноподчиненных (сабақтас құрмалас) и сложных предложений с разными видами связи;
пунктуационная норма: использование знаков препинания в сложном предложении, выделяющие различные смысловые части предложения.

2) оқылым:
тұтас және аралас мәтіндердегі ақпаратты салыстыру, тілдік құралдар арқылы публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін тану, мақала, аннотация, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, ғылыми және публицистикалық стильде жазылған мәтіндерді талдау, сілтеме жасау;
3) жазылым:
тезистік жоспар құру, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу, графиктік мәтіндердегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу, аргументативті эссе жазу, бұқаралық ақпарат құралдары материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу;
орфоэпиялық норма: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
лексикалық норма: сөздік қор мен сөздік құрам;
грамматикалық норма: сөз тіркестерінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді және етістікті сөз тіркестері, тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелері, сөйлемнің бірыңғай мүшелері мен айқындауыш мүшелері, жай сөйлем,жай сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөлінуі;
пунктуациялық норма: қабаттаса қолданылатын тыныс белгілері.
14. 9-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
әртүрлі жанрдағы орта көлемді мәтіндердегі мақсатты аудитория мен тілдік құралдардың рөлін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу, мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау, мәтінде айтылған ойға өз көзқарасын білдіру, сыни тұрғыдан баға беру;
2) оқылым:
тұтас емес мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу, қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану, мақала, аннотация, презентация, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, әртүрлі стильдегі мәтіндердің қызметін, құрылымын, ерекшелігін салыстыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу, ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау;
3) жазылым:
күрделі жоспар құру, әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру, жағдаятты талқылау, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе), перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу, тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру, мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру, мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу, эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу, жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау;
орфоэпиялық норма: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
лексикалық норма: лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
грамматикалық норма: құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану, сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану, аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану;
пунктуациялық норма: құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану.

Параграф 2. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе представлены кодовым обозначением, состоящим из цифр и букв. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа- буквенное обозначение речевой деятельности (говорение и слушание, чтение, письмо, соблюдение речевых норм), подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2: "7" – класс, "2.1." – речевая деятельность и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
16. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Прогнозирование
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстрации
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста
8.1.1.1 анализировать проблемы, опираясь на цитаты, отрывки из текста
9.1.1.1 ответить на вопросы по содержанию текста, сравнение с заданным текстом
2. Анализ текстов различных жанров
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально бытовые, социально-культурные темы
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью)
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении)
8.1.2.1 анализировать взгляд автора и роль экспрессивно-эмоциональных слов в диалоге, монологе на социально-общественные, культурно-историческиетемы (интервью, дискуссия, отрывки)
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-политические социально-экономические, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение)
3. Определение информации из текста
5.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию
6.1.3.1 понимать основное содержание прослушваемого текста и определять детальную информацию
7.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и различать факт и мнение
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, әріппен берілген белгі сөйлеу әрекетінің дағдысын (тыңдалым және айтылым, оқылым, жазылым, әдеби тіл нормалары), әріппен қоса берілетін сандар бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
16. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Болжау
5. 1. 1. 1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру
2. Әртүрлі жанрдағы мәтін дерді талдау
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық, интервью) көтерілген мәселені талдау
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырып-тарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалар дан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
3. Мәтіннен ақпаратты анықтау
5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу

4. Определение основной идеи
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
6.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, направляю щих вопросов и темы текста
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.1.4.1 анализировать текста по заданной проблеме (бытовая, социальная) и определить основную мысль
9.1.4.1 определить основную мысль текста по заданным целям
5. Формулирование ответов по материалам слушания
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью
7.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая свое мнение с мнениями окружающих
8.1.5.1 уметь находить необходимую информацию в тексте через вопросы, заданные в форме перифраза, формулировать мысли по поставленной проблеме
9.1.5.1 выразить свое отношение к высказанной мысли в тексте, дать критическую оценку
6. Развитие культуры речи
5.1.6.1 участвовать в диалоге без подготовки, свободное использование эмоциональных слов в соответствии с коммуникативной ситуацией
6.1.6.1 использовать эмоционально- выразительные слова и пословицы и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией, четкая передача игры в диалоге
7.1.6. 1 уметь быстро и правильно принимать решения в дискуссии, свободно используя художественно-образные и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией
8.1.6.1 аргументировать, систематически изложить свои мысли в диалоге, в монологе, полилоге с разумным использованием научных данных и терминов в соответствии с коммуникативной ситуацией
9.1.6.1 подбирать соответствующие слова и фразы в общественно-политической, научной коммуникативной ситуации, готовить монолог
2) чтение:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание информации
5.2.1.1 понимать, определить основную и дополнительную информацию в тексте
6.2.1.1 определить и интерпретировать основную, допольнительную и детальную информацию из текста
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения
8.2.1.1 сравнивать информацию сплошных и несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок)
9.2.1.1 сравнивать и обработать информацию несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок), редактирование

4. Негізгі ойды анық тау
5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
6. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
5. Тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту
6. Сөйлеу мәдениетін дамыту
5. 1. 6. 1 коммуникатив тік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
6. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау,орта көлемді монолог дайындау
2) оқылым:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Ақпаратты түсіну
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау
6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру
9. 2. 1. 1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу

2. Определять особенности стилей текста
5.2.2.1 распознавать стилистические различия между разговорной и письменной лексикой с помощью текстов
6.2.2.1 распознавать стилистические особенности разговорной и художественной речи с помощью используемых языковых средств
7.2.2.1 знать особенностей публицистического и формального стиля с помощью используемых языковых средств
8.2.2.1 признать особенности публицистического и научного стиля с помощью применяемых языковых средств
9.2.2.1 определять стилей казахского языка и видов ораторского искусства с помощью используемых языковых средств
3. Различать жанровые особенности текста
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения
6.2.3.1 различать речевые этикеты и структурные и жанровые особенности художественной речи
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов
4. Сравнительный анализ текстов
5.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов разговорного стиля
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей
7.2.4.1 анализировать тексты публистического и художественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию
8.2.4.1 анализировать тексты научного ипублицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать, обсуждать),
9.2.4.1 анализировать тексты различного стиля, сравнивая их тему, структуру и языковые особенности
5. Умение формулировать вопросы по содержанию текста
5.2.5.1 составить вопросы, направленные на понимание содержания текста, определение конкретной информации
6.2.5.1 составлять уточняющие вопросы, направленные на выявление из текста основной и дополнительной информации, поднимаемой проблемы
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту
8.2.5.1 составлять вопросы по тексту с использованием различных способов перифразы
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте
6. Использование разных видов чтения
5.2.6.1 использовать стратегии чтения:
чтение, чтобы понять общее содержание, чтение, чтобы найти конкретную информацию
6.2.6.1 использовать стратегии чтения:
составление комментариев, выборочное чтение, разбивка на роли
7.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментирование, выборочное чтение, исследование
8.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментировать, выборочно читать, анализировать
9.2.6.1 уметь эффективно использовать стратегии чтения для конкретной цели

2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
7. 2. 2. 1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
9. 2. 2. 1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
5. 2. 3. 1 хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
6. 2.3.1 ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату
7. 2. 3. 1 хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының, қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
8. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
9. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
4. Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру
6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу
5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
6. Оқы лым стратегияларын қолдану
5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу
6. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
7. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу

7. Извлечение информации из различных источников
5.2.7.1 собирать необходимую информацию из энциклопедий, детских газет и журналов
6.2.7.1 собирать необходимую информацию из энциклопедий, словарей, детских газет и журналов, делать ссылку на автора
7.2.7.1 применять факты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора
8.2.7.1 использовать в качестве доказательств данные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора
9.2.7.1 применять факты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора
3) письмо:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Составление плана
5.3.1.1 составлять простой план, включающий вводный, основной и заключительный разделы в соответствии с заданным текстом
6.3.1.1 составлять простой план с учетом структуры написания текстов разных жанров
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров
8.3.1.1 обобщить материал по теме и составление тезисного плана
9.3.1.1 составлять не сложный план для устных и письменных текстов в соответствии с предполагаемой целью на основе собранных материалов
2. Создание текстов различных жанров
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям
8.3.2.1 составлять и написать статьи, аннотации, тезисы с разумным использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории
3. Предложение различных форм письменных работ
5.3.3.1 составление рассказа по сюжету рисунков
6.3.3.1 составлять в виде графического текста (диаграммы, таблицы, схемы) с обобщением данных по предложенной теме
7.3.3.1 описать процесса, представленный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема) с сохранением структуры текста (вводная часть, общая информация, детализация)
8.3.3.1 выявлять и записать важные моменты, данные в графическом тексте (диаграмме, таблице) с сохранением структуры текста
9.3.3.1 описать и сравнивать факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тендеции

7. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
6. 2. 7. 1 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
7. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
3) жазылым:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Жос пар құру
5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
6. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру
9. 3. 1. 1 жинақтал ған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру
2. Әртүр лі жанрда мәтіндер құрастыру
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу
6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мінездеме, құттықтау, өмірбаян құрастырып жазу
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу
9. 3. 2. 1 мақсатты аудитория ның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
3. Жазба жұмыстарын әртүрлі форма да ұсыну
5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру
6. 3. 3. 1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу

4. Написание эссе
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе
6.3.4.1 написать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы эссе
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе)
8.3.4.1 аргументировать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, сравнить плюсы и минусы предложенного решения по проблеме, (аргументативное эссе)
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе)
5. Написание крат ких текстов по прочитанному и услышанному материалу(компрессия)
5.3.5.1 написать небольшой текста с сохранением основной информации по материалам чтения и аудирования
6.3.5.1 написать текста по материалам чтения и аудирования с подбором предложений, выражающих основную мысль
7.3.5.1 написать небольшой текста по материалам чтения и аудирования с заменой опорных слов и словосочетаний синонимическими рядами
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования
9.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) по материалам чтения и аудирования с сохранением основной мысли автора
6. корректирование и редактирование текстов
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
7.3.6.1 проверить правильное использование слов в тексте в соответствии с темой, внесение лексических корректировок, редактирование с заменой синонимическими рядами
8.3.6.1 анализировать стилевые отклонения, неправильно использованных словосочетаний, внесение стилистических корректировок, редактирование на основе материалов СМИ
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование
4) соблюдение речевых норм:
1. Орфографические нормы
5.4.1.1 писать в соответствии с орфографической нормой с учетом системы звуков, закона созвучия, орфографических особенностей казахского языка
6.4.1.1 писать отдельные слова по теме, слова, которые пишутся вместе, отдельно и через дефис, в соответствии с орфографической нормой
7.4.1.1 писать соблюдая орфографические нормы в соответствии закону сингармонизма с учетом суффиксов и окончаний
8.4.1.1 писать соблюдая орфографические нормы сложносоставные названия с заглавной буквы
9.4.1.1 использовать языковые средства в написании контекста согласно орфографическим нормам

4. Эссе жазу
5. 3.4.1 эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу("келісу, келіспеу" эссесі)
7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
8. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
5. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін (компрессия) жазу
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
6. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу
7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
7. 3. 6. 1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
8. 3. 6. 1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
4) әдеби тіл нормаларын сақтау:
1. Орфографиялық нормалар
5. 4. 1. 1 қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу
6. 4. 1. 1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфография лық нормаға сай жазу
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфография-лық нормаға сай жазу
8. 4. 1. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу

2. Орфоэпические нормы
5.4.2.1 говорить в соответствии с закономерностями поступательного, падежного и перекрестного влияния внутри слова и между словами;
6.4.2.1 правильно использовать типы ударения (ударение слова, ударение фразы, логическое ударение) в слове и предложении
7.4.2.1 применять с пониманием в разговорной речи интонацию, паузу и логическое ударение
8.4.2.1 составные части интонации в речевом потоке: мелодия, тембр, темп, использование паузы в соответствии со стилем речи
-
3. Лексические нормы
5.4.3.1 использовать слова с прямым и переносным значением, многозначных слов, омонимов, антонимов, синонимов в соответствии с художественными особенностями
6.4.3.1 различать сферы употребления слов: эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалектное слово, профессиональное слово, выявление их в текте
7.4.3.1 использовать с пониманием фразеологизмы, пословицы и поговорки, эмоционально окрашенные слова
8.4.3.1 применять с понимание словарный запас и словарный состав
9.4.3.1 правильно применять языковые средства в соответствии со стилистическими особенностями
4. Грамматические нормы
5.4.4.1 использовать производные слова, образованные суффиксом, и сложные слова в устной и письменной речи;
5.4.4.2 использовать семантические типы существительных в контексте, преобразуя их в союзы;
5.4.4.3 уметь распознавать художественную специфику прилагательных, падежных видов, использовать прилагательное вместо существительного;
5.4.4.4 уметь различать смысловые формы числительного, использовать числительное вместо существительного;
5.4.4.5 заменить слов автора прямой речью
6.4.4.1 понимать функции местоимения в предложении, использовать местоимения вместо существительного, прилагательного;
6.4.4.2 использовать в устной и письменной речи сочетания возможностей глагольных форм глаголов и вспомогательных глаголов;
6.4.4.3 различить семантических типов наречий, преобразование и использование синонимических рядов
7.4.4.1 использовать глаголы, местоимения, причастия, деепричастия в процессе общения;
7.4.4.2. понимание использования предлогов в контексте;
7.4.4.3 различать и использовать типы междометий;
7.4.4.4 различать и применять виды союзов,;
7.4.4.5 понимать и различать функции отдельных слов
8.4.4.1 различать и употреблять способы и виды словосочетаний, местоимений, глагольных выражений;
8.4.4.2 понимать и использовать места, функции в составлении предложений сложноподчиненных и неопределенных членов предложения;
8.4.4.3 умение использовать однородные члены и уточняющие члены в предложении;
8.4.4.4 использовать простых предложений в соответствии с целью произношения и структурной спецификой
9.4.4.1 знать способы, виды образования сложного предложени;
9.4.4.2 различать, преобразовывать и использовать смысловые формы сложноподчиненных предложений;
9.4.4.3 различать смысловые типы сложных предложений, использовать их в преобразовании;
9.4.4.4 знать и использовать способы образования сложных предложений

2. Орфоэпиялық нормалар
5. 4. 2. 1 сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу
6. 4. 2. 1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану
7. 4. 2. 1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
8. 4. 2. 1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
-
3. Лексикалық нормалар
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану
6. 4. 3. 1 көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу
7. 4. 3. 1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
8. 4. 3. 1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
9. 4. 3. 1 стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана білу
4. Грамматика лық нормалар
5. 4. 4. 1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану; 5. 4. 4. 2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану; 5. 4. 4. 3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу; 5. 4. 4. 4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу; 5. 4. 4. 5 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру
6. 4. 4. 1 сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану; 6. 4. 4. 2 етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану; 6. 4. 4. 3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
7. 4. 4. 1 етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану; 7. 4. 4. 2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну. 7. 4. 4. 3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану; 7. 4. 4. 4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану; 7. 4. 4. 5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу
8. 4. 4. 1 сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану; 8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану; 8. 4. 4. 3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді қолдана білу; 8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу; 9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; 9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; 9. 4. 4. 4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану

5. Пунктуационные нормы
5.4.5.1 использовать правильно знаки препинания в прямой и косвенной речи и слова автора
6.4.5.1 понимать, правильно использовать виды и функции знаков препинания (разделительные) в казахском языке
7.4.5.1 правильное применять знаки препинания (разделения и выделения), которые ставятся в конце предложения и внутри предложения
8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания, которые накладываются друг на друга в конце предложения
9.4.5.1 использовать знаки препинания сложного предложения (соединительные, противительные, разделительные) в соответствии с правилами
17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (обучение на казахском языке)
1) 5 класс:
Лексико-грамматические разделы
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Культура: язык и общение. Фонетика
Глассные и согласные звуки. Закон сингорманизма. Орфографическая норма
Слушание и говорение
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстрации
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме;
Чтение
5.2.1.1 понимать и определить основную и дополнительную информацию в тексте
5.2.2.1 распознавать стилистические различия между разговорной и письменной лексикой с помощью текстов.
Письмо
5.3.1.1 составить простой план, включающий вводный, основной и заключительный разделы в соответствии с заданным текстом
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе
Соблюдение орфографических норм
5.4.1.1 писать в соответствии с орфографической нормой с учетом системы звуков, закона созвучия, орфографических особенностей казахского языка
2. Одежда. Мода. Вкус. Фонетика
Звуковой сингармонизм
Слушание и говорение
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально-бытовые, социально-культурные темы
5.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию
Чтение
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, сообщения
5.2.5.1 составить вопросы, направленные на понимание содержания текста, определение конкретной информации.
Письмо
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения.
Соблюдение орфографических норм
5.4.2.1 говорить в соответствии с закономерностями поступательного, падежного и перекрестного влияния внутри слова и между словами;

5. Пунктуация лық нормалар
5. 4. 5. 1 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану
6. 4. 5. 1 қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану
7. 4. 5. 1 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану
8. 4. 5. 1 сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану
9. 4. 5. 1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
17. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
18. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдер
Грамматикалық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Мәдениет: тіл және қарым-қатынас. Фонетика
Дауысты, дауыссыз дыбыстардың емлесі. Үндестік заңы. Орфографиялық норма
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 1. 1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; 5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
Оқылым
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау; 5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану
Жазылым
5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру; 5. 3. 4. 1 эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 1. 1 қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу
2. Киіну. Сән.Талғам. Фонетика
Дыбыс үндестігі
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог,монологтердегі (ән мәтіні, жарнама) көтерілген мәселені түсіндіру; 5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
Оқылым
5. 2. 3. 1 жарнама құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
Жазылым
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама құрастырып жазу; 5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 2. 1 сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу

3. Семейные традиции и праздники. Лексика
Слово и его значение
Слушание и говорение
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально бытовые, социально-культурные темы; 5.1.4.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстрации
Чтение
5.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов разговорного стиля;
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма
Письмо
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление;
5.3.5.1 написать небольшой текст с сохранением основной информации по материалам чтения и аудирования.
Соблюдение орфографических норм
5.4.3.1 использовать слова с прямым и переносным значением, многозначных слов, омонимов, антонимов, синонимов в соответствии с художественными особенностями.
2 четверть
4. Мир животных и растений Лексика
Омоним. Синоним. Антоним
Слушание и говорение
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально бытовые, социально-культурные темы;
5.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию
Чтение
5.2.1.1 понимать, определить основную и дополнительную информацию в тексте;
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения.
Письмо
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление;
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения.
Соблюдение орфографических норм
5.4.3.1 использовать слова с прямым и переносным значением, многозначных слов, омонимов, антонимов, синонимов в соответствии с художественными особенностями.
5. Досуг и хобби. Морфология
Словообразование
Слушание и говорение
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме;
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально бытовые, социально-культурные темы.
Чтение
5.2.2.1 распознавать стилистические различия между разговорной и письменной лексикой с помощью текстов;
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения.
Письмо
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе;
5.3.1.1 составить простой план, включающий вводный, основной и заключительный разделы в соответствии с заданным текстом;
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление.
Соблюдение орфографических норм
5.4.3.1 использовать слова с прямым и переносным значением, многозначных слов, омонимов, антонимов, синонимов в соответствии с художественными особенностями
3 четверть

3. Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер. Лексика
Сөз және оның мағынасы
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама) көтерілген мәселені түсіндіру; 5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру; 5. 2. 3. 1 хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу; 5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздеркөркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану
2- -тоқсан
4. Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі. Лексика
Омоним. Синоним. Антоним
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру; 5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
Оқылым
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау; 5. 2. 3. 1 хабарландырудың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хабарландыру құрастырып жазу; 5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 3. 1 омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану
5. Бос уақыт және хобби. Морфология
Сөздің жасалу жолдары
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; 5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру
Оқылым
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану; 5. 2. 3. 1 хабарлама құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
5. 3. 4. 1 эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу; 5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру; 5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
3-тоқсан

6. Мир фантазий. Морфология
Части речи. Имя существительное.
Слушание и говорение
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстрации;
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме.
Чтение
5.2.2.1 распознавать стилистические различия между разговорной и письменной лексикой с помощью текстов;
5.2.5.1 составить вопросы, направленные на понимание содержания текста, определение конкретной информации;
5.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, детских газет и журналов
Письмо
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе;
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение орфографических норм
5.4.2.2 использовать семантических типов существительных в контексте, преобразуя их в союзы.
7. Транспорт и дорожные знаки. Морфология
Имя числительное
Слушание и говорение
5.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию;
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов.
Чтение
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения;
5.2.5.1 составить вопросы, направленные на понимание содержания текста, определение конкретной информации.
Письмо
5.3.5.1 написать небольшой текста с сохранением основной информации по материалам чтения и аудирования;
5.3.3.1 составлять рассказ по сюжету (фоторисунки) рисунков.
Соблюдение орфографических норм
5.4.4.4 уметь различать смысловые формы числительного, использовать числительное вместо существительного
8. Характер и внешность человека. Морфология
Имя прилагательное. Степени сравнения имен прилагательных
Слушание и говорение
5.1.6.1 участие в диалоге без подготовки, свободное использование эмоциональных слов в соответствии с коммуникативной ситуацией;
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов.
Чтение
5.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов разговорного стиля;
5.2.6.1 использовать стратегии чтения: чтение, чтобы понять общее содержание, чтение, чтобы найти конкретную информацию.
Письмо
5.3.3.1 составлять рассказ по сюжету (фоторисунки) рисунков;
5.3.1.1 составить простой план, включающий вводный, основной и заключительный разделы в соответствии с заданным текстом.
Соблюдение орфографи ческих норм
5.4.4.3 уметь распознавать художественную специфику прилагательных, падежных видов, использовать прилагательное вместо существительного
4 четверть

6. Қиял әлемі. Морфология
Сөздің топтары. Зат есім. Зат есімнің мағыналық түрлері. Зат есімнің түрленуі
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 1. 1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; 5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
Оқылым
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану; 5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру; 5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
Жазылым
5. 3. 4. 1эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу; 5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 2. 2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану
7. Көлік және жол белгілері. Морфология
Сан есім. Сан есімнің мағыналық түрлері. Сан есімнің заттануы
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
5. 2. 3. 1 нұсқаулық құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
Жазылым
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу; 5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу
8. Адамның сырт келбеті мен мінезі. Морфология
Сын есім. Сын есімнің мағыналық түрлері. Сын есімнің шырайлары. Сын есімнің заттануы
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру; 5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру; 5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу
Жазылым
5. 3. 3. 1сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру; 5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу
4-тоқсан

9. Секреты небесного мира. Синтаксис
Прямая и косвенная речь. Слово автора
Слушание и говорение
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов;
5.1.6.1 участвовать в диалоге без подготовки, свободное использование эмоциональных слов в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
5.2.6.1 использовать стратегии чтения: чтение, чтобы понять общее содержание, чтение, чтобы найти конкретную информацию;
5.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, детских газет и журналов.
Письмо
5.3.5.1 написать небольшой текст с сохранением основной информации по материалам чтения и аудирования;
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе.
Соблюдение орфографических норм
5.4.5.5 использовать правильно знаки препинания в прямой и косвенной речи и слова автора
10. Каникулы и отдых. Синтаксис
Знаки препинания в прямой и косвенной речи
Слушание и говорение
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме;
5.1.6.1 участвовать в диалоге без подготовки, свободное использование эмоциональных слов в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
5.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, детских газет и журналов;
5.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов разговорного стиля;
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения
Письмо
5.3.3.1 составлять рассказ по сюжету (фоторисунки) рисунков;
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление.
Соблюдение орфографических норм
5.4.4.5 знать способы создания прямой косвенной речи, функции, заменять слова автора прямой речью;
5.4.5.5 использовать правильно знаки препинания в прямой и косвенной речи и слова автора.
2) 6 класс:
Лексико-грамматические разделы
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Достоприме чательные места Казахстана Лексикография
Орфографическая норма. Орфографический словарь
Слушание и говорение
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста;
6.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, направляю щих вопросов и темы текста.
Чтение
6.2.2.1 распознавать стилистические особенности разговорной и художественной речи с помощью используемых языковых средств;
6.2.6.1 использовать стратегии чтения: составление комментариев, выборочное чтение, разбивка на роли.
Письмо
6.3.3.1 составлять в виде графического текста (диаграммы, таблицы, схемы) с обобщением данных по предложенной теме;
6.3.5.1 написать текста по материалам чтения и аудирования с подбором предложений, выражающих основную мысль
Соблюдение орфографических норм
6.4.1.1 писать отдельные слова по теме, слова, которые пишутся вместе, отдельно и через дефис, в соответствии с орфографической нормой

9. Аспан әлемінің құпиялары. Синтаксис
Төл сөз. Автор сөзі. Төлеу сөз. Төл сөзді төлеу сөзге айналдыру жолдары
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
Оқылым
5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу; 5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
Жазылым
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу; 5. 3. 4. 1 эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 5. 5 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру
10. Саяхат және демалыс. Синтаксис
Төл сөз бен автор сөзінің тыныс белгілері
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; 5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
Оқылым
5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу; 5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру; 5. 2. 3. 1 хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру; 5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 5 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру; 5. 4. 5. 5 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану
2) 6-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдер
Грамматикалық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Қазақстандағы көрікті жерлер. Лексикография
Орфографиялық норма. Орфографиялық сөздік
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 6. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
Жазылым
6. 3. 3. 1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру; 6. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 1. 1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу

2. Семейные и национальные традиции. Фонетика
Ударение и виды ударений
Слушание и говорение
6.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, направляющих вопросов и темы текста;
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью).
Чтение
6.2.2.1 распознавать стилистические особенности разговорной и художественной речи с помощью используемых языковых средств;
6.2.5.1 составлять уточняющие вопросы, направленные на выявление из текста основной и дополнительной информации, поднимаемой проблемы
Письмо
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление;
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа.
Соблюдение орфографических норм
6.4.2.1 правильно использовать типы ударения (ударение слова, ударение фразы, логическое ударение) в слове и предложении;
3. Семь чудеса мира. Лексикография
Орфографическая норма. Орфографический словарь
Слушание и говорение
6.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью.
Чтение
6.2.1.1 определить и интерпретировать основную, допольнительную и детальную информацию из текста;
6.2.6.1 использовать стратегии чтения: составление комментариев, выборочное чтение, разбивка на роли.
Письмо
6.3.1.1 составлять простой план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
6.3.4.1 писать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы эссе.
Соблюдение орфографических норм
6.4.1.1 писать отдельные слова по теме, слова, которые пишутся вместе, отдельно и через дефис, в соответствии с орфографической нормой
2 четверть
4. Астана – столица культуры и искусство. Лексика
Неологизм. Термин. Диалект. Профессиональные слова
Слушание и говорение
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью);
6.1.6.1 свободно использовать эмоционально-выразительные слова и пословиц и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией, четкая передача игры в диалоге.
Чтение
6.2.3.1 различать речевые этикеты и структурные и жанровые особенности художественной речи;
6.2.6.1 использовать стратегии чтения: составление комментариев, выборочное чтение, разбивка на роли.
Письмо
6.3.4.1 писать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы;
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа.
Соблюдение орфографических норм
6.4.3.1 понимать и различать сферы употребления слов: эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалектное слово, профессиональное слово, выявление их в текте

2. Ұлттық және отбасылық құндылықтар. Фонетика
Екпін,оның түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (құттықтау, интервью) көтерілген мәселені талдау
Оқылым
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтауқұрастырып жазу; 6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 2. 1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану
3. Әлемнің жеті кереметі. Лексикография
Орфографиялық норма. Орфографиялық сөздік
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау; 6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
Оқылым
6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру; 6. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
Жазылым
6. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру; 6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 1. 1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу
2-тоқсан
4. Астана – мәдениет пен өнер ордасы. Лексика
Неологизм сөздер. Термин сөздер. Диалект сөздер. Кәсіби сөздер
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру, жаңалық) көтерілген мәселені талдау; 6. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
Оқылым
6. 2. 3. 1 ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 6. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
Жазылым
6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу ("келісу, келіспеу" эссесі); 6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 3. 1 неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу

5. Исторические личности. Лексика
Архаизмы. Эвфемизм. Дисфемизм. Табу
Слушание и говорение
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста;
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью
Чтение
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей;
6.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, словарей, детских газет и журналов, делать ссылку на автора.
Письмо
6.3.1.1 составлять простой план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
Соблюдение орфографических норм
6.4.3.1 понимать и различать сферы употребления слов: эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалектное слово, профессиональное слово, выявление их в тексте
3 четверть
6. Вода – источник жизни. Реки и озера в Казахстане. Морфология
Местоимения. Виды местоимения
Слушание и говорение
6.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью.
Чтение
6.2.1.1 определить и интерпретировать основную, допольнительную и детальную информацию из текста;
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей.
Письмо
6.3.3.1 составлять в виде графического текста (диаграммы, таблицы, схемы) с обобщением данных по предложенной теме;
6.3.4.1 писать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы эссе
Соблюдение орфографических норм
6.4.4.1 понимать функции местоимения в предложении, использовать местоимения вместо существительного, прилагательного.
7. Спорт. Знаменитые спортсмены. Морфология
Глаголы. Виды глаголов. Залог и виды залогов
Слушание и говорение
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью);
6.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию.
Чтение
6.2.1.1 определить и интерпретировать основную, допольнительную и детальную информацию из текста;
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей.
Письмо
6.3.1.1 составлять простой план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление.
Соблюдение орфографических норм
6.4.4.2 использовать в устной и письменной речи сочетания возможностей глагольных форм глаголов и вспомогательных глаголов

5. Тарихи тұлғалар. Лексика
Көнерген сөздер. Эвфемизм. Дисфемизм. Табу
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
Оқылым
6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру; 6. 2. 7. 1 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
Жазылым
6. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру; 6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, өмірбаян құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 3. 1 көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу
3-тоқсан
6. Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология
Есімдік, оның мағыналық түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау; 6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
Оқылым
6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру; 6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
Жазылым
6. 3. 3. 1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру; 6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 4. 1 сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану
7. Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары. Морфология
Етістік, оның мағыналық түрлері. Етіс түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, өмірбаян) көтерілген мәселені талдау; 6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау
Оқылым
6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру; 6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
Жазылым
6. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру; 6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 4. 2 етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану

8. Казахские обычаи и традиции. Наурыз. Морфология
Наречие. Виды наречия
Слушание и говорение
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста;
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью)
Чтение
6.2.3.1 различать речевые этикеты и структурные и жанровые особенности художественной речи;
6.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, словарей, детских газет и журналов, делать ссылку на автора.
Письмо
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление;
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение орфографических норм
6.4.4.3 различать семантических типов наречий, преобразование и использование синонимических рядов
4 четверть
9. Крупные библиотеки мира. Морфология
Наречие. Виды наречия
Слушание и говорение
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью);
6.1.6.1 использовать эмоционально-выразительные слова и пословицы и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией, четкая передача игры в диалоге
Чтение
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей;
6.2.5.1 составлять уточняющие вопросы, направленные на выявление из текста основной и дополнительной информации, поднимаемой проблемы.
Письмо
6.3.5.1 написать текст по материалам чтения и аудирования с подбором предложений, выражающих основную мысль;
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа.
Соблюдение орфографических норм
6.4.4.3 различать семантические типы наречий, преобразование и использование синонимических рядов.
10. Достижения в науке и технологии. Пунктуация
Знаки препинания и его функций
Слушание и говорение
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью);
6.1.6.1 использовать эмоционально - выразительные слова и пословиц и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией, четкая передача игры в диалоге
Чтение
6.2.2.1 распознавать стилистические особенности разговорной и художественной речи с помощью используемых языковых средств;
6.2.5.1 составлять уточняющие вопросы, направленные на выявление из текста основной и дополнительной информации, поднимаемой проблемы.
Письмо
6.3.3.1 составлять в виде графического текста (диаграммы, таблицы, схемы) с обобщением данных по предложенной теме;
6.3.4.1 писать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы эссе
Соблюдение орфографических норм
6.4.5.1 понимать, правильно использовать виды и функции знаков препинания (разделительные) в казахском языке.

8. Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. Наурыз. Морфология
Үстеу. Үстеудің мағыналық түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдау
Оқылым
6. 2. 3. 1 ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 6. 2. 7. 1 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
Жазылым
6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, құттықтау құрастырып жазу; 6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 4. 3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
4-тоқсан
9. Әлемдегі ірі кітапханалар. Морфология
Үстеу. Үстеудің мағыналық түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (өмірбаян, хабарландыру) көтерілген мәселені талдау; 6. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
Оқылым
6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру; 6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
6. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу; 6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 4. 3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
10. Ғылым мен технология жетістіктері. Пунктуация
Тыныс белгілерінің түрлері мен қызметі
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, интервью) көтерілген мәселені талдау; 6. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
Оқылым
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
6. 3. 3. 1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру; 6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 5. 1 қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану

3) 7 класс:
Лексико-грамматические разделы
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Погода и климатные изменения. Фонетика
Интонация. Ритм. Логические ударения
Слушание и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста; 7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения.
Чтение
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения);
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту.
Письмо
7.3.3.1 описать процесса, представленный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема) с сохранением структуры текста (вводная часть, общая информация, детализация);
7.3.5.1 написать небольшой текста по материалам чтения и аудирования с заменой опорных слов и словосочетаний синонимическими рядами.
Соблюдение орфографических норм
7.4.2.1 применять с пониманием в разговорной речи интонацию, паузу и логическое ударение
2. Культура кочевников. Орфография
Провописание союзов. Орфографичес кая норма
Слушание и говорение
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении);
7.1.6.1 уметь быстро и правильно принимать решения в дискуссии, свободно используя художественно-образные и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля;
7.2.4.1 анализировать тексты публистического и художественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию.
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
7.3.2.1 составлять и писать небольшие статьи, пособия, рассказы с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям.
Соблюдение орфографических норм
7.4.1.1 писать соблюдая орфографические нормы в соответствии закону сингармонизма с учетом суффиксов и окончаний.
3. Здоровье – главное богатство. Лексика
Цитаты. Фразеологизм. Пословицы
Слушание и говорение
7.1.3.1 понимать основное содержание прослуши ваемого текста и различать факт и мнение;
7.1.6.1 уметь быстро и правильно принимать решения в дискуссии, свободно используя художественно-образные и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения);
7.2.2.1 знать особенностей публицистического и формального стиля с помощью используемых языковых средств;
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля
Письмо
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям;
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе).
Соблюдение орфографических норм
7.4.3.1 использовать с пониманием фразеологизмы, пословицы и поговорки, эмоционально окрашенные слова.
2 четверть

3) 7-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдері
Грамматикалық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Ауа райы және климаттық өзгерістер. Фонетика
Интонация. Кідіріс. Логикалық екпін
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу; 7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 2. 1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
2. Көшпенділер мәдениеті. Орфография
Шылаудың емлесі. Орфография лық норма
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 3. 1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақалақұрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
3. Денсаулық – зор байлық. Лексика
Қанатты сөздер. Фразеологизм. Мақал-мәтелдер
Тыңдалымжәнеайтылым
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; 7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7. 2. 2. 1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 7. 2. 3. 1 кеңсе құжаттарының, қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, нұсқаулық құрастырып жазу; 7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 3. 1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
2-тоқсан

4. Любовь и дружба. Морфология
Причастие. Депричастие. Глагол
Слушание и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая свое мнение с мнениями окружающих
Чтение
7.2.4.1 анализировать тексты публистического ихудожественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию;
7.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментирование, выборочное чтение, исследование.
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе).
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.1 использовать глаголы, местоимения, причастия, деепричастия в процессе общения.
5. Музыка и казахская домбра. Морфология
Времена и виды наклонения
Слушание и говорение
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении);
7. 1. 4. 1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения.
Чтение
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту;
7.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям;
7.3.6.1 проверить правильное использование слов в тексте в соответствии с темой, внесение лексических корректировок, редактирование с заменой синонимическими рядами.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.1 использовать глаголы, местоимения, причастия, деепричастия в процессе общения.
3 четверть
6. Интернет. Морфология
Виды союзов. Правописание союзов
Слушание и говорение
7.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и различать факт и мнение;
7.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая свое мнение с мнениями окружающих
Чтение
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения);
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту.
Письмо
7.3.3.1 описать процесса, представленный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема) с сохранением структуры текста (вводная часть, общая информация, детализация);
7.3.5.1 написать небольшой текста по материалам чтения и аудирования с заменой опорных слов и словосочетаний синонимическими рядами.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.3 различать и использовать типы междометий.

4. Сүйіспеншілік пен достық. Морфология
Етістіктің есімше, көсемше түрлері. Тұйық етістік
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
Оқылым
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану
5. Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы. Морфология
Етістіктің шақ түрлері. Рай түрлері
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (ән, интервью) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақалақұрастырып жазу; 7. 3. 6. 1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 1 етістіктің шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану
3-тоқсан
6. Ғаламтор ғаламаты. Морфология
Шылау түрлері. Шылау емлесі
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; 7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
Оқылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу; 7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану

7. Дружба народов Казахстана. Морфология
Одражатель ное слово. Образоподражательные слова
Слушание и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.6.1 уметь быстро и правильно принимать решения в дискуссии, свободно используя художественно-образные и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
7.2.4.1 анализировать тексты публистического ихудожественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию;
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля
Письмо
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе);
7.3.6.1 проверить правильное использование слов в тексте в соответствии с темой, внесение лексических корректировок, редактирование с заменой синонимическими рядами.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.2 понимание использования предлогов в контексте
8. Правилное питание. Морфология
Междометия
Слушание и говорение
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении);
7.1.3.1 понимать основное содержание прослуши ваемого текста и различать факт и мнение.
Чтение
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту;
7.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.4 различать и применять виды союзов.
4-я четверть
9. День Победы. Морфология
Обособленные слова
Слушание и говорение
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении);
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения.
Чтение
7.2.2.1 знать особенностей публицистического и формального стиля с помощью используемых языковых средств;
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля.
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.5 понимать и различать функции отдельных слов.

7. Қазақстандағы ұлттар достастығы. Морфология
Еліктеуіш сөз. Бейнелеуіш сөз
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7. 2. 3. 1 хроника, хабар, очерктердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе); 7. 3. 6. 1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну
8. Дұрыс тамақтану. Морфология
Одағай. Одағай түрлері
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (пікірталас, жаңалық) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
Оқылым
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану
4-тоқсан
9. Жеңіс күні. Ұлы ерлікке тағзым. Морфология
Оқшау сөздің түрлері. Оқшау сөздердің қызметі
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, көркем әдеби шығармадан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7. 2. 2. 1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 7. 2. 3. 1 хроника, хабар, очерктердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақалақұрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу

10. Научная фантастика. Пунктуация
Знаки препинания в конце предложений. Знаки препинания в предложений
Слушание и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая свое мнение с мнениями окружающих.
Чтение
7.2.4.1 анализировать тексты публистического ихудожественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию;
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту;
7.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе).
Соблюдение орфографических норм
7.4.5.1 правильное применять знаки препинания (разделения и выделения), которые ставятся в конце предложения и внутри предложения.
4) 8 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Древняя турецкая письменность и казахская письменность. Орфография
Имя собственная
Слушание и говорение
8.1.1.1 анализировать проблемы, опираясь на цитаты, отрывки из текста;
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию.
Чтение
8.2.2.1 признанать особенности публицистического и научного стиля с помощью применяемых языковых средств;
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации.
Письмо
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования;
8.3.6.1 анализировать стилевые отклонения, неправильно использованных словосочетаний, внесение стилистических корректировок, редактирование на основе материалов СМИ.
Соблюдение орфографических норм
8.4.1.1 писать соблюдая орфографические нормы сложносоставные названия с заглавной буквы.
2. Человеческие ценности и мировая культура. Фонетика
Мотив, мелодия, тембр, темп, замена в речи
Слушание и говорение
8.1.2.1 анализировать взгляд автора и роль экспресивно-эмоциональных слов в диалоге, монологе на социально-общественные, культурно-исторические темы (интервью, дискуссия, отрывки);
8.1.4.1 анализировать текст по заданной проблеме (бытовая, социальная) и определить основную мысль.
Чтение
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации;
8.2.4.1 анализировать тексты научного и публицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать обсуждать).
Письмо
8.3.1.1 обобщить материал по теме и составление тезисного плана;
8.3.2.1 составлять и писать статьи, аннотации, тезисы с разумным использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям.
Соблюдение орфографических норм
8.4.2.1 составные части интонации в речевом потоке: мелодия, тембр, темп, использование паузы в соответствии со стилем речи.
2 четверть

10. Ғылыми фантастика. Пунктуация
Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілер. Сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілер
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
Оқылым
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7. 2. 7. 1 энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормасы
7. 4. 5. 1 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану
4). 8-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдері
Грамматикалық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы. Орфография
Жалқы есім емлесі
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау; 8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8. 2. 3. 1 мақала, аннотацияқұрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация) жазу; 8. 3. 6. 1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 1. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу
2. Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті. Фонетика
Сөйлеу ағымындағы әуен, әуез, тембр, қарқын, кідіріс
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау; 8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау; 8. 2. 3. 1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру; 8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 2. 1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
2-тоқсан

3. Ремесло и труд. Будущие професии. Лексика
Словарный запас. Словарный состав слова
Слушание и говорение
8.1.4.1 анализировать текст по заданной проблеме (бытовая, социальная) и определить основную мысль;
8.1.5.1 уметь находить необходимую информацию в тексте через вопросы, заданные в форме перифраза, формулировать мысли по поставленной проблеме.
Чтение
8.2.1.1 сравнивать информацию сплошных и несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок);
8.2.5.1 составлять вопросы по тексту с использованием различных способов перифразы.
Письмо
8.3.3.1 выявлять и записать важные моменты, данные в графическом тексте (диаграмме, таблице) с сохранением структуры текста;
8.3.4.1 аргументировать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, сравнить плюсы и минусы предложенного решения по проблеме, (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
8.4.3.1 применять с пониманием словарный запас и словарный состав
4. Достижения в космосе. Синтаксис
Виды и способы образования словосочета ний
Слушание и говорение
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию;
8.1.6.1 аргументировать, систематически изложить своих мыслей в вдиалоге, в монологе, полилоге с разумным использованием научных данных и терминов в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
8.2.2.1 признанать особенности публицистического и научного стиля с помощью применяемых языковых средств;
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации.
Письмо
8.3.2.1 составлять и писать статьи, аннотации, тезисы с разумным использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям;
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования.
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.1 различать и употреблять способы и виды словосочетаний, местоимений, глагольных выражений
3 четверть
5. Биоразнообразие. Животные и растений в Красном книге. Синтаксис
Главный член предложений. Второстепен ный член предложений.
Слушание и говорение
8.1.5.1 уметь находить необходимую информацию в тексте через вопросы, заданные в форме перифраза, формулировать мысли по поставленной проблеме.
Чтение
8.2.1.1 сравнивать информацию сплошных и несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок);
8.2.4.1 анализировать тексты научного и публицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать обсуждать);
8.2.5.1 составлять вопросы по тексту с использованием различных способов перифразы.
Письмо
8.3.2.1 составлять и писать статьи, аннотации, тезисы с разумным использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям;
8.3.3.1 выявлять и записать важные моменты, данные в графическом тексте (диаграмме, таблице) с сохранением структуры текста.
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.2 понимать и использовать места, функции в составлении предложений, сложноподчиненных и неопределенных членов предложения

3. Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары. Лексика
Сөздік қор. Сөздік құрам
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
Оқылым
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Жазылым
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу; 8. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 3. 1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
4. Ғарышты игеру жетістіктері. Синтаксис
Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері. Сөз тіркесінің байланысу түрлері. Сөз тіркесінің түрлері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 3. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау; 8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8. 2. 3. 1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация, тезис құрастырып жазу; 8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 1 сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану
3-тоқсан
5. Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис
Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері. Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау; 8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау; 8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Жазылым
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақалақұрастырып жазу; 8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану

6. Окружающий мир ресурсов энергий. Синтаксис
Однородные члены предложения
Слушание и говорение
8.1.4.1 анализировать текста по заданной проблеме (бытовая, социальная) и определить основную мысль;
8.1.6.1 аргументировать, систематически изложить своих мыслей в вдиалоге, в монологе, полилоге с разумным использованием научных данных и терминов в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
8.2.2.1 признанать особенности публицистического и научного стиля с помощью применяемых языковых средств;
8.2.4.1 анализировать тексты научного и публицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать обсуждать).
Письмо
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования;
8.3.6.1 анализировать стилевые отклонения, неправильно использованных словосочетаний, внесение стилистических корректировок, редактирование на основе материалов СМИ.
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.3 использовать однородные члены и уточняющие члены в предложении
7. Подросток и закон. Синтаксис
Виды предложения
Слушание и говорение
8.1.2.1 анализировать взгляд автора и роль экспресивно-эиоциональных слов в диалоге, монологе на социально-общественные, культурно-историческиетемы (интервью, дискуссия, отрывки);
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию.
Чтение
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации;
8.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментировать, выборочно читать, анализировать;
8.2.7.1 использовать в качестве доказательств данные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
8.3.1.1 обобщить материал по теме и составление тезисного плана;
8.3.4.1 аргументировать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, сравнить плюсы и минусы предложенного решения по проблеме, (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.4 использовать простых предложений в соответствии с целью произношения и структурной спецификой
4 четверть
8. Театр и культура. Синтаксис
Простые предложения
Слушание и говорение
8.1.2.1 анализировать взгляд автора и роль экспресивно-эиоциональных слов в диалоге, монологе на социально-общественные, культурно-исторические темы (интервью, дискуссия, отрывки);
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию.
Чтение
8.2.4.1 анализировать тексты научного и публицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать обсуждать);
8.2.7.1 использовать в качестве доказательств данные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
8.3.1.1 обобщить материал по теме и составление тезисного плана;
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования.
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.4 использование простых предложений в соответствии с целью произношения и структурной спецификой.

6. Қоршаған орта және энергия ресурстары. Синтаксис
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері. Сөйлемнің айқындауыш мүшелер
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік)талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
Жазылым
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу; 8. 3. 6. 1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу
7. Жасөспірім және заң. Синтаксис
Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай түрлері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау; 8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 3. 1 мақала, презентацияқұрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу; 8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру; 8.3. 4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
4-тоқсан
8. Театр өнері мен мәдениеті. Синтаксис
Жай сөйлемнің түрлері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау; 8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау; 8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру; 8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану

9. Туризм и экотуризм в Казахстане. Пунктуация
Знаки препинания в конце предложений
Слушание и говорение
8.1.1.1 анализировать проблемы, опираясь на цитаты, отрывки из текста;
8.1.5.1 умение находить необходимую информацию в тексте через вопросы, заданные в форме перифраза, формулировать мысли по поставленной проблеме.
Чтение
8.2.1.1 сравнивать информацию сплошных и несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок);
8.2.5.1 составлять вопросы по тексту с использованием различных способов перифразы;
8.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментировать, выборочно читать, анализировать.
Письмо
8.3.3.1 выявлять и записать важные моменты, данные в графическом тексте (диаграмме, таблице) с сохранением структуры текста;
8.3.4.1 аргументировать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, сравнить плюсы и минусы предложенного решения по проблеме, (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания, которые накладываются друг на друга в конце предложения.
5) 9 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Мәңгілік Ел – заветная цель. Стилистика
Выбор слов в тексте и исползование слов
Слушание и говорение
9.1.1.1 ответить на вопросы по содержанию текста, сравнение с заданным текстом;
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение).
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.2.1 определять стили казахского языка и видов ораторского искусства с помощью используемых языковых средств.
Письмо
9.3.1.1 составлятьие сложный план для устных и письменных текстов в соответствии с предполагаемой целью на основе собранных материалов;
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории;
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.1.1 использовать языковые средства в написании контекста согласно орфографическим нормам.
2. Проблемы глобализаций. Стилистика
Казахский литературный стиль
Слушание и говорение
9.1.4.1 определить основную мысль текста по заданным целям;
9.1.5.1 выразить своего отношения к высказанной мысли в тексте, дать критическую оценку.
Чтение
9.2.1.1 сравнивать и обработать информацию несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок), редактирование;
9.2.4.1 анализировать тексты различного стиля, сравнивая их тему, структуру и языковые особенности.
Письмо
9.3.3.1 описать и сравнивать факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тенденции;
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуру и линию развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
9.4.3.1 правильно применять языковые средства в соответствии со стилисти ческими особенностями
2 четверть

9. Қазақстандағы туризм және экотуризм. Пунктуация
Сөйлем соңында қабаттасып қолданыла тын тыныс белгілері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау; 8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
Оқылым
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру; 8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану:комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
Жазылым
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу; 8. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 5. 1 сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану
5) 9-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдер
Грамматика лық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика
Мәтіндегі сөз таңдау, сөз қолдану (қисыны), сөз әрлеу
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру; 9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 2. 1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; 9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру; 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Жаһандану мәселелері. Стилистика
Қазақ әдеби стилінің түрлері
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау; 9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту;
Оқылым
9. 2. 1. 1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; 9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу; 9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 3. 1 стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктердің дұрыс қолдана білу
2-тоқсан

3. Казахстан во время независимости. ЭКСПО-2017 Синтаксис
Сложные предложения. Виды сложных предложений
Слушание и говорение
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью.
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.6.1 уметь эффективно использовать стратегии чтения для конкретной цели;
9.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора.
Письмо
9.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) по материалам чтения и аудирования с сохранением основной мысли автора;
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.1 знать способы, виды образования сложного предложени.
4. Права и свобода человека. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Слушание и говорение
9.1.1.1 предполагать ответы на вопросы по содержанию текста, сравнение с заданным текстом;
9.1.5.1 выразить своего отношения к высказанной мысли в тексте, дать критическую оценку;
9.1.6.1 подбирать соответствующие слова и фразы в общественно-политической, научной коммуникативной ситуации, готовить монолог.
Чтение
9.2.4.1 анализировать тексты различного стиля, сравнивая их тему, структуру и языковые особенности;
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте.
Письмо
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе);
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.2 различать, преобразовывать и использовать смысловые формы сложноподчиненных предложений.
3 четверть
5. Семья и демографические изменения. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Слушание и говорение
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью;
9.1.4.1 определить основную мысль текста по заданным целям.
Чтение
9.2.1.1 сравнивать и обработать информацию несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок), редактирование;
9.2.2.1 определять стили казахского языка и видов ораторского искусства с помощью используемых языковых средств.
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории;
9.3.3.1 описать и сравнивать факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тендеции.
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.2 различать, преобразовывать и использовать смысловые формы сложноподчиненных предложений.

3. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан. ЭКСПО-2017 Синтаксис
Құрмалас сөйлемнің жасалу жолдары. Құрмалас сөйлемнің түрлері
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу; 9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу; 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу
4. Адам құқығы мен бостандығы. Синтаксис
Ыңғайлас салалас. Себеп-салдар салалас. Қарсылықты салалас
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру; 9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; 9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу(аргументативті эссе); 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру
3-тоқсан
5. Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис
Түсіндірмелі салалас. Талғаулы салалас. Кезектес салалас
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу; 9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
9. 2. 1. 1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; 9. 2. 2. 1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру; 9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану

6. Биотехнология и будущая генетическая инженерия. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Слушание и говорение
9.1.2.1 анализиро вать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.6.1 подбирать соответствующие слова и фразы в общественно-политической, научной коммуникативной ситуации, готовить монолог.
Чтение
9.2.4.1 анализировать тексты различного стиля, сравнивая их тему, структуру и языковые особенности;
9.2.6.1 уметь эффективно использовать стратегии чтения для конкретной цели;
9.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора.
Письмо
9.3.1.1 составлять не сложный план для устных и письменных текстов в соответствии с предполагаемой целью на основе собранных материалов;
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.3 различать смысловые типы сложных предложений, использовать их в преобразовании.
7. Средства массовой информации. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Слушание и говорение
9.1.4.1 определить основную мысль текста по заданным целям;
9.1.5.1 выразить свое отношение к высказанной мысли в тексте, дать критическую оценку.
Чтение
9.2.1.1 сравнивать и обработать информацию несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок), редактирование;
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов.
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории;
9.3.3.1 описать и сравнивать факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тендеции;
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.3 различать смысловые типы сложных предложений, использовать их в преобразовании.
4 четверть
8. Конфликт и миротворчество. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Говорение и слушание
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.6.1 подбирать соответствующие слова и фразы в общественно-политической, научной коммуникативной ситуации, готовить монолог.
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте;
9.2.6.1 уметь эффективно использовать стратегии чтения для конкретной цели.
Письмо
9.3.1.1 составлять не сложный план для устных и письменных текстов в соответствии с предполагаемой целью на основе собранных материалов;
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.4 знать и использовать способы образования сложных предложений.

6. Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис
Шартты бағыныңқы сабақтас. Қарсылықты бағыныңқы сабақтас. Мезгіл бағыныңқы сабақтас
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (пікірталас, дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу; 9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; 9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
7. Бұқаралық ақпарат құралдары. Синтаксис
Себеп бағыныңқы сабақтас. Қимыл-сын бағыныңқы сабақтас. Мақсат бағыныңқы сабақтас
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау; 9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту
Оқылым
9. 2. 1. 1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; 9. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру; 9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу; 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
4-тоқсан
8. Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік. Синтаксис
Аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдары
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (мақала, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 3. 1 тұжырымдамалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру; 9. 2. 6. 1белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; 9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану

9. Использование природных ресурсов. Пунктуация
Знаки препинания сложных предложений
Слушание и говорение
9.1.2.1 анализиро вать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью.
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте;
9.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора.
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории;
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.5.1 использовать знаки препинания сложного предложения (соединительные, противительные, разделительные) в соответствии с правилами.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык" (с сокращением учебной нагрузкой) Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык"
19. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Казахский язык":
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
20. Цели обучения состоят из 4-х разделов, отражающих последовательность и преемственность, позволяющие учителям и обучающимся обмениваться мнениями о будущих шагах, планировать и оценивать их:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
21. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) определение информации из текста;

9. Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану. Пунктуация
Құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала, презентацияның құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру; 9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру; 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 5. 1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
3-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен) 1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
19. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
20. Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау.
21. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) мәтіннен ақпаратты анықтау;

8. Конфликт и миротворчество. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Слушание и говорение
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.6.1 подбирать соответствующие слова и фразы в общественно-политической, научной коммуникативной ситуации, готовить монолог.
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте;
9.2.6.1 уметь эффективно использовать стратегии чтения для конкретной цели.
Письмо
9.3.1.1 составлять не сложный план для устных и письменных текстов в соответствии с предполагаемой целью на основе собранных материалов;
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.4 знать и использовать способы образования сложных предложений.
9. Использование природных ресурсов. Пунктуация
Знаки препинания сложных предложений
Слушание и говорение
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью.
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте;
9.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора.
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории;
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.5.1 использовать знаки препинания сложного предложения (соединительные, противительные, разделительные) в соответствии с правилами.
Приложение 36
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
4. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).
5. Отличительной особенностью учебной программы является ее направленность на формирование у обучающихся умственных способностей и личностных качеств, языковое, эстетическое развитие, совершенствование коммуникативных компетенций, развитие жизненных навыков, создание условий для самообразования. Учебный предмет учит понимать национальную культуру и литературное наследие, оценивать современную литературу. В программу включены литературно-теоретические понятия, вечные вопросы человечества, современные дилеммы, проблемы, основанные на анализе, оценке и сопоставлении.
6. Цель программы "Казахская литература" – развитие у обучающихся креативного мышления; умений свободного устного и письменного изложения своих мыслей с необходимой аргументацией, формирование навыков сопоставления, анализа, оценивания; овладение обучающимися понятием о жанрах литературы.
7. Теория литературы позволяет расширить представления учеников о казахской литературе, формировать в целом литературное мировоззрение, исследовать общие для человечества мысли, проблемы, характеры. Казахская литература воспитывает жизнеспособное поколение с развитым уровнем знаний, интеллектом, умением свободно выражать свои мысли через литературные формы, умением решать возникающие проблемы.
5. Обучающиеся, изучая казахскую литературу:

8. Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік. Синтаксис
Аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдары
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (мақала, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 3. 1 тұжырымдамалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру; 9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; 9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану
9. Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану. Пунктуация
Құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала, презентацияның құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру; 9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру; 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 5. 1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
36-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақ әдебиеті пәні бағдарламасының басты бағыты – білім алушылардың ақыл-ой қабілеті мен тұлғалық қасиеттерінің қалыптасуына, тілдік-эстетикалық талғамдарының дамуына, коммуникативтік құзыреттіліктерінің жетілдірілуіне іргетас қалап, өмірлік дағдыларын шыңдауына, өздігінен білім алуларына мүмкіндік туғызу. Білім алушыларды ұлттық мәдениет пен әдеби мұраларды түсінуге, қазіргі заманғы әдебиетті бағалай білуге үйретеді. Бағдарламада әдеби-теориялық ұғымдар, талдауға, бағалау мен салыстыруға негізделген адамзаттың мәңгілік сұрақтары, қазіргі заманғы дилеммалар, мәселелер қарастырылған.
3. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру, білім алушыларға жанрларды меңгерту.
4. Теориялық материалдар оқушының қазақ әдебиеті туралы ұғымдарын кеңейтуге, әдебиет туралы дүниетанымын қалыптастыруға және адамзатқа ортақ ойларды, дилеммаларды, мінездерді зерттеуге мүмкіндік береді. Қазақ әдебиеті білім деңгейі, ой-өрісі дамыған, әдеби тіл және әдеби формалар арқылы өз ойын еркін жеткізе алатын, туындаған мәселелерді шеше білетін өмірге бейім ұрпақ тәрбиелейді.
5. Қазақ әдебиеті пәнін оқу арқылы білім алушылар:

1) учатся уважать и ценить бытие казахской литературы в виде ценности, занимающей определенное место в национальной культуре;
2) учатся определять и понимать роль казахской литературы в формировании истории, межкультурных отношениях, понимать достижения, проблемы, противоречия и трудности казахского народа; решать поставленные задачи,
3) формируют навыки адаптации к различным условиям и самостоятельного принятия решений;
4) развивают мировоззрение, соответствующее современному научному и общественному развитию.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахская литература"
6. Максимальный объем учебной нагрузки предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание программы по учебному предмету "Казахская литература" организовано по разделам обучения: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ", а также включает в себя подразделы, формирующие навыки.
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) Содержание и форма художественного произведения;
2) Концепция литературного произведения;
3) Образ в художественном произведении;
4) Работа с отрывками произведений.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) Композиция литературного произведения;
2) Образ автора;
3) Язык художественного произведения;
4) Творческая работа.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих подразделов:
1) Историческая и художественная ценность;
2) Современность и новизна;
3) Литературное эссе;
4) Литературная критика.
11. Базовое содержание предмета "Казахская литература" для 5 класса:
1) понимание и ответы по тексту:
фабула и сюжетное развитие литературного произведения, образ и портрет героев, выразительное чтение небольших фрагментов, чтение наизусть, тема и идея литературного произведения;

1) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
2) қазақ әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, жеңістерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
3) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
4) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
6. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Қазақ әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация,бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
8. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс.
9. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс.
10. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
11. 5-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби шығарманың фабуласы мен сюжеттік дамуы, кейіпкерлер портреті мен образы, шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясы;

2) анализ и интерпретация:
поиск сравнительных и контрастных описаний, речевое изображение в произведении: сравнение, эпитет, слова переносного значения, повторение, структура стихотворений, образ автора в эпическом произведении, письмо автору, написание стихотворения с описанием впечатления, полученного из художественного произведения;
3) оценка и сравнительный анализ:
оценка исторической ценности произведения, сравнение героев с реальной жизнью, написание литературного эссе, критического сообщения.
12. Изучаемые произведения:
1) сказка "Керқұла атты Кендебай";
2) эпос "Кобланды батыр";
3) легенда Асана Кайгы "Асан қайғының жерге айтқан сыны";
4) Дулат Бабатайулы. Стихотворение "О, Ақтан жас, Ақтан жас";
5) Ыбырай Алтынсарин. Рассказ "Қыпшақ Сейітқұл", "Атымтай Жомарт", "Дүние қалай етсең табылады?";
6) Ахмет Байтурсынов. Басня "Егіннің бастары", стихотворение "Адамдық диқаншысы";
7) Бердибек Сокпакбаев. Повесть "Меня зовут Кожа";
8) Марат Кабанбай. Рассказ "Бауыр";
9) Тынымбай Нурмагамбетов. Рассказ "Анасын сағынған бала";
10) Нурдаулет Акыш. Рассказ "Нағыз әже қайда?";
11) Джек Лондон. Рассказ "Мексика ұлы".
13. Базовое содержание для 6 класса:
1) понимание и ответы по тексту:
определение жанра, фабулы, сюжета литературного произведения, описание социально-общественной проблемы, идеи, типов героев, изложенных в произведении, выразительное чтение наизусть фрагментов средней величины из художественных произведений;
знание поэтических, прозаических произведений, характеризующих природу и историю родного края; выразительное чтение наизусть одного стихотворения, посвященного родному краю, овладение первоначальными навыками написания прозаических отрывков в области краеведения;
2) анализ и интерпретация:
обоснование значения определенного эпизода в композиции произведения, описание природы в произведении с использованием литературных художественных средств, места события, образа героя, художественных приемов в произведении: метафора, обрамление, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау;
сбор данных о творчестве поэтов и писателей родного края и подготовка презентаций. Анализ информативности текста, его художественных, языковых особенностией, анализ краеведческих характеристик;
3) оценка и сравнение:
взаимное сравнение героев, оценка исторических и художественных ценностей, оценка новизны произведения, персонажей, написание литературных эссе, критического сообщения.
14. Изучаемые произведения:
1) сказка "Аяз би";
2) эпос "Алып Ер Тұңға";
3) Аль-Фараби. Стихотворения "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді";

2) анализ және интерпретация:
салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу, шығармадағы тілдік бейнелеу: теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы, эпикалық шығармадағы автор бейнесі, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу;
3) бағалау және салыстыру:
шығарманың тарихи құндылығын бағалау, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау, әдеби эссе, сыни хабарлама жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Керқұла атты Кендебай" ертегісі;
2) "Қобыланды батыр" жыры;
3) Асан қайғы "Асан қайғының жерге айтқан сыны" аңызы;
4) Дулат Бабатайұлы "О, Ақтан жас, Ақтан жас" өлеңі;
5) Ыбырай Алтынсарин "Қыпшақ Сейітқұл", "Атымтай Жомарт", "Дүние қалай етсең табылады?" әңгімелері;
6) Ахмет Байтұрсынұлы "Егіннің бастары" мысалы, "Адамдық диқаншысы" өлеңі;
7) Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" хикаяты;
8) Марат Қабанбай "Бауыр" әңгімесі;
9) Тынымбай Нұрмағамбетов "Анасын сағынған бала" әңгімесі;
10) Нұрдәулет Ақыш "Нағыз әже қайда?" әңгімесі;
11) Джек Лондон "Мексика ұлы" әңгімесі.
13. 6-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау, шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселе, идеясы, кейіпкерлердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау, көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту;
туған өлкенің табиғаты және тарихы сипатталатын поэтикалық, прозалық шығармаларды білу; туған өлкеге арналған бір өлеңді жатқа мәнерлеп оқу, өлкетану аясында прозалық үзінділер жазудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
2) анализ және интерпретация:
шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау, әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу, шығармадағы көркем ауыстырулар: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау;
туған өлкенің ақындары мен жазушыларының шығармашылығы туралы деректер жинау және презентация дайындау. Мәтіннің ақпараттылық, оның көркемдік, тілдік ерекшеліктері негізінен өлкетану сипаттамаларын талдау;
3) бағалау және салыстыру:
кейіпкерлерді өзара салыстыру, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру, кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру, әдеби эссе жазу, сыни хабарлама жасау.
14. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Аяз би" ертегісі;
2) "Алып Ер Тұңға" жыры;
3) Әл Фараби "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңдері;

4) Доспамбет жырау, толгау "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық";
5) Абай Кунанбаев. Стихотворения "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Ғылым таппай мақтанба", слова-назидания: "Первое слово", "Седьмое слово", "Тридцать первое слово";
6) С.Торайгыров. Стихотворения "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы";
7) С.Муратбеков. Рассказ "Жусан иісі";
8) О.Бокей. Рассказ "Тортай мінер ақбоз ат";
9) Калмакан Абдикадыров. Рассказ "Қажымұқан";
10) А.Алтай. Рассказ "Прописка";
11) Е.Жунис. Стихотворение "Менің атым –Тәуелсіздік";
12) Р.Гамзатов. Стихотворение "Ана тілі", рассказ "Менің Дағыстаным".
15. Базовое содержание для 7 класса:
1) понимание и ответы по тексту: анализ составных частей сюжета литературного произведения, гуманистический анализ личностного бытия в литературном произведении, определение типов героев с точки зрения способов создания, образ героя в художественном произведении, чтение отрывков наизусть;
2) анализ и интерпретация:
сочетание эпизодов и образов в произведении, образ автора в эпическом, поэтическом, драматическом произведении, художественные средства в произведении: символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, самостоятельное развитие сети событий в произведении;
умение анализировать статьи и очерки о родном крае, о людях с точки зрения реальности, глубины содержания, эмоционального воздействия; подбирать материалы, необходимые для энциклопедии, определять направления краеведения, участвовать в коллективной работе по составлению электронной энциклопедии по направлениям краеведения;
3) оценка и сравнение:
деятельность персонажей и портретная характеристика, выданная автором, критический обзор исторических и художественных ценностей, хода развития, новизны видов литературных жанров, национальной ценности произведения, эстетической ценности литературного произведения; написание литературного эссе.
16. Изучаемые произведения:
1) Казтуган жырау. "Қазтуғанның қонысымен қоштасуы";
2) Орхоно-Енисейская письменность. "Культегин";
3) Лиро-эпическая поэма "Кыз Жибек";
4) Жиембет жырау. "Еңсегей бойлы Ер Есім";
5) Ш.Канайулы. "Зар заман";
6) С.Аронулы. "Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы";
8) Жамбыл Жабаев. "Зілді бұйрық";
9) М.Жумабаев. "Батыр Баян";
10) М.Ауезов. "Серый лютый";
11) К.Кайсенов. "Жау тылындағы бала";
12) С.Саргаскаев. "Тәмпіш қара";
13) М.Шаханов. "Нарынқұм зауалы";
14) Медетбек Темирхан. "Тәуелсізбін" өлеңі;
15) Т.Абдиков. "Қонақтар";
16) А.С.Пушкин. "Памятник".
17. Базовое содержание для 8 класса:

4) Доспамбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық" толғаулары;
5) Абай Құнанбайұлы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Ғылым таппай мақтанба" өлеңдері, қара сөздері: "Бірінші сөз", "Жетінші сөз", "Отыз бірінші сөз";
6) С. Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы" өлеңдері;
7) С. Мұратбеков "Жусан иісі" әңгімесі;
8) О. Бөкей "Тортай мінер ақбоз ат" әңгімесі;
9) Қалмақан Әбдіқадыров "Қажымұқан" хикаяты;
10) А. Алтай "Прописка" әңгімесі;
11) Е. Жүніс "Менің атым -Тәуелсіздік" өлеңі;
12) Р. Ғамзатов "Ана тілі" өлеңі, "Менің Дағыстаным" әңгімесі.
15. 7-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау, әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау, кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау, көркем шығармадағы кейіпкер бейнесі, үзінділерді жатқа айту;
өңірде шығатын газет-журналдарды білу, энциклопедия ұғымын түсіну;
2) анализ және интерпретация:
шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру, эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесі, шығармадағы көркемдегіш құралдар: символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ қолданысы, шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктердің ақпараттылығы, мазмұнының тереңдігі, эмоционалдық әсері тұрғысынан талдау, энциклопедияға қажетті материалдарды іріктей білу, өлкетанудың бағыттарын анықтау, өлкетанудың бағыттары бойынша электрондық энциклопедия құрастырудың ұжымдық жұмысына қатысу;
3) бағалау және салыстыру:
кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемесі, тарихи және көркемдік құндылығын, әдеби жанр түрлерінің даму барысы, жаңашылдығы, шығарманы ұлттық құндылығы, әдеби эссе жазу, әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы сыни шолу жазу.
16. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Қазтуған жырау "Қазтуғанның қонысымен қоштасуы";
2) Орхон-Енисей ескерткіштері "Күлтегін" жыры;
3) "Қыз Жібек" жыры;
4) Жиембет жырау "Еңсегей бойлы Ер Есім";
5) Ш. Қанайұлы "Зар заман";
6) С. Аронұлы "Сүйінбай мен Қатағанның айтысы";
8) Жамбыл Жабаев "Зілді бұйрық";
9) М. Жұмабаев "Батыр Баян";
10) М. Әуезов "Көксерек";
11) Қ. Қайсенов "Жау тылындағы бала";
12) С. Сарғасқаев "Тәмпіш қара";
13) М. Шаханов "Нарынқұм зауалы";
14) Медетбек Темірхан "Тәуелсізбін" өлеңі;
15) Т. Әбдіков "Қонақтар";
16) А.С. Пушкин "Ескерткіш".
17. 8-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:

1) понимание и ответы по тексту:
сюжетные линии по жанру произведения, эпилог, пролог, раскрытие идеи и пафоса литературного произведения с точки зрения национальных интересов; прямые и косвенные характеристики в исполнении героев художественного произведения, рациональное использование отрывков из художественных произведений;
2) анализ и интерпретация:
анализ композиции по деталям, по частям, по языковому изображению автора и отношений персонажей, художественные средства в произведении: психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, применение эллипсиса; стиль автора; креативное отображение отрывков из произведения;
3) оценка и сравнительный анализ: тема и идея произведения, историческая и художественная ценность, современное сопоставление материальных и духовных ценностей в произведении, новизна, гуманистический подход к художественно-идейной ценности произведения; написание литературного эссе, критического мнения с опорой на литературные критические высказывания, изложенные в произведении.
18. Изучаемые произведения:
1) Коркыт. "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", слова назидания Коркыта;
2) Ахмет Йассауи. "Даналық кітабы";
3) Актамберди Сарыулы. "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет";
4) Шалкииз жырау. "Би Темірге бірінші толғауы";
5) Мурат Монкеулы. Стихотворения "Үш қиян", "Сарыарқа";
6) Ш. Кудайбердиулы. Поэма "Еңлік- Кебек", стихотворение "Жастарға";
7) М. Дулатов. Роман "Несчастная Жамал";
8) Б. Момышулы. Рассказ "Ұшқан ұя";
9) Д. Исабеков. Драма " Әпке";
10) М. Макатаев. Поэма "Аққулар ұйықтағанда";
11) Т. Ахтанов. Рассказ "Күй аңызы";
12) Ж. Сахиев. Фантастические рассказы "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл";
13) Р. Муканов. Расказ "Мәңгілік бала бейне".
19. Базовое содержание для 9 класса:
1) понимание и ответы по тексту: сюжетно-композиционный анализ литературного произведения, психологизм в литературном произведении, система персонажей в соответствии с идеями художественного произведения, использование отрывков из художественных произведений в творческих работах;
2) анализ и интерпретация:
композиционные приемы в эпических, поэтических, драматических текстах, образ автора как идейно-стилистическая пронизывающая, виды проявления и выразительности литературного языка в произведении (троп и фигура), стиль автора; написание творческой работы с опорой на стиль автора;
3) оценка и сравнительный анализ:
сопоставление произведения с его отражением в других видах искусства, оценка исторических и художественных ценностей, оценка новизны, современное сопоставление преемственности поколений в произведении; написание литературного эссе, сравнительный анализ литературного произведения с образцами казахской литературы и мировой литературы, написание небольших критических статей.

1) түсіну және жауап беру:
шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілер, эпилог, прологтар, әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулер, көркем шығармалардан алған үзінділерді орынды қолдану;
2) анализ және интерпретация:
композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісі, шығармадағы көркемдегіш құралдары: психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис қолданысы, автор стилі, шығармадан алған үзінділерді өңдеп креативті жазу;
3) бағалау және салыстыру:
шығарманың тақырыбы мен идеясы, тарихи және көркемдік құндылығы, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыру, жаңашылдығы, шығарманың көркемдік-идеялық құндылығының гуманистік тұрғысы, әдеби эссе, шығармада жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.
18. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", Қорқыттың нақыл сөздері;
2) Ахмет Йассауи "Даналық кітабы";
3) Ақтамберді жыраудың "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет" толғаулары;
4) Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы";
5) Мұрат Мөңкеұлы "Үш қиян", "Сарыарқа" өлеңдері;
6) Ш. Құдайбердіұлы "Еңлік-Кебек" дастаны, "Жастарға" өлеңі;
7) М. Дулатов "Бақытсыз Жамал" романы;
8) Б. Момышұлы "Ұшқан ұя" әңгімесі;
9) Д. Исабеков "Әпке" драмасы;
10) М. Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда" поэмасы;
11) Т. Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесі;
12) Ж. Сахиев "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл" фантастикалық әңгімелері;
13) Р. Мұқанова "Мәңгілік бала бейне" әңгімесі.
19. 9-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау, әдеби шығармадағы психологизм, көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесі, көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
2) анализ және интерпретация:
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдар, автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлі, шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлері, автор стилі, автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу;
3) бағалау және салыстыру:
шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстыру, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру, әдеби эссе жазу, әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдау, шағын сын мақала жазу.

20. Изучаемые произведения:
1) Ж. Баласагун. "Құтты білік";
2) Ораторское искусство. Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Анет баба. "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?";
3) Толе би. "Ердің бақыты –әйел", Айтеке би "Қасқакөл дауы", Казыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?";
4) Сырым Датулы. "Балаби мен Сырым";
5) Бухар жырау. "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені";
6) Айтыс "Біржан-Сара";
7) Нысанбай жырау. "Кенесары – Наурызбай";
8) Махамбет Утемисов. "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", "Мен, мен, мен едім", "Бағаналы терек";
9) Ш.Уалиханов. "Ыстықкөл күнделігі";
10) И.Жансугиров. Поэма "Құлагер";
11) Б.Майлин. "Шұғаның белгісі";
12) Г.Мусирепов. Роман "Улпан ее имя";
13) Т.Айбергенов. "Сағыныш", Ф.Онгарсынова. "Өлең, мен сені аялап өтем";
14) Н.Айтулы. Поэма "Бәйтерек";
15) Кажыгали Мухамбеткалиев. роман "Тар кезең".
Параграф 2. Система целей обучения
21. В программе цели обучения обозначены кодировкой. Первая цифра в кодовом знаке указывает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе.
Например, в коде 7.2.1.2 "7" – это класс, "2.1." – раздел и подраздел, "2"– порядковый номер цели обучения.
22. Система целей обучения приведена в разрезе каждого класса:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны уметь:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Содержание и форма художественного произведения
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное
развитие по жанру литературного произведения
6. 1.1.1
определять жанр, фабулу,сюжет литературного произведения
7.​1.​1.​1
анализировать составные части сюжета литературного произведения
8.​1.​1.​1
определять сюжетные линии, эпилоги, прологи в зависимости от жанра литературного произведе
ния
9.​1.​1.​1 осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения
2. Заключения художественного произведения
5.​1.​2.​1
определять тему и идею литературного произведения
6.​1.​2.​1
разъяснять социально -общественные проблемы, поднятые в литературном произведениичерез его идею
7.​1.​2.​1
осуществлять гуманистический анализ личностного бытия в литературном произведении
8.​1.​2.​1
раскрывать идею и пафос литературного произведе
ния с точки зрения националь
ных интересов
9.​1.​2.​1
литературное произведение
определение психологизма
3. Образ художественного произведения
5.​1.​3.​1 раскрывать образ через деятельность и портрет героев в художественном произведениирыт
6.​1.​3.​1
описывать тип героя литературного произведения
7.​1.​3.​1
определять типы персонажей художественного произведения по способу создания
8.​1.​3.​1
классифицировать прямые и косвенные характеристики при суммирова
нии персонажей художественного произведения
9.​1.​3.​1
Определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения
4. Работа с отрывками прозведения
5.​1.​4.​1
выразительно читать наизусть неболь шие фрагменты художественного произведения
6.​1.​4.​1
вырази
тельно читать наизусть фрагменты среднего объемахудожественного произведения
7.​1.​4.​1
раскрывать образ героя и читать наизусть отрывки из художественного произведения
8.​1.​4.​1
правильно использовать
отрывки из художественного произведения, чтобы доказать свою точку зрения
9.​1.​4.​1
использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе

20. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Ж. Баласағұн "Құтты білік";
2) Шешендік өнер: Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?";
3) Төле би "Ердің бақыты –әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы", Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?";
4) Сырым Датұлы "Балаби мен Сырым";
5) Бұқар жырау "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені";
6) "Біржан-Сара" айтысы;
7) Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай";
8) Махамбет Өтемісұлы "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", "Мен, мен, мен едім", "Бағаналы терек";
9) Ш. Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі";
10) І. Жансүгіров "Құлагер" поэмасы;
11) Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаят;
12) Ғ. Мүсірепов "Ұлпан" романы;
13) Т. Айбергенов "Сағыныш", Ф.Оңғарсынова "Өлең, мен сені аялап өтем";
14) Н. Айтұлы "Бәйтерек" поэмасы;
15) Қажығали Мұхамбетқалиев "Тар кезең" романы.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, әріппен берілген белгі дағдыны (түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстыру), әріппен қоса берілетін сандар бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
22. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау
6. 1.1.1
әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау
7. 1. 1. 1
әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
8. 1. 1. 1
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау
9. 1. 1. 1
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау
2. Әдеби шығарманың тұжырымда
масы
5. 1. 2. 1
әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау
6. 1. 2. 1
әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру
7. 1. 2. 1
әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
8. 1. 2. 1
әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
9. 1. 2. 1
әдеби шығарма
дағы психологизмді анықтау
3.Көркем шығармада
ғы образ
5. 1. 3. 1
көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
6. 1. 3. 1
әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау
7. 1. 3. 1
көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
8. 1. 3. 1
көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
9. 1. 3. 1
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау
4.Шығарма үзінділерімен жұмыс
5. 1. 4. 1
көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
6. 1. 4. 1
көркем шығарма
лардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
7. 1. 4. 1
көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
9. 1. 4. 1
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану

2) анализ и интерпретация:
Обучающиеся должны уметь:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Композиция художественного произведения
5.​2.​1.​1
найти описание сравнения и противоположных описаний двух вещей в литературном произведени
6.​2.​1.​1
написать обосно вание по содержанию определенного эпизода
7.​2.​1.​1
сравнить эпизоды и образы произведения
8.​2.​1.​1
делать разбор композиции от целого к деталям, от частицы к целому
9.​2.​1.​1
анализировать композиционные действия в эпических, поэтических, драматических текстах
2. Отношение автора
5.​2.​2.​1
определять образ автора эпического произведения
6.​2.​2.​1
определять образ автора эпического, поэтического произведения
7.​2.​2.​1
определять образ автора эпического, поэтического, драматического произведения
8.​2.​2.​1
анализировать язык создания образа автора и персонажей
9.​2.​2.​1
разбиратьидейно-стилистический образ автора в виде компоновочной роли
3. Язык художественного произведения
5.​2.​3.​1
определять значение языкового изобрази
тельного, иллюстрирующего средства в произведении (сравнение, эпитет, слова переносного значения, повторение, структура стихотворения)
6.​2.​3.​1
определять художественные переносы в произведении (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза,градация, посвящение)
7.​2.​3.​1
анализировать использование художественных средств в произведении (символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
8.​2.​3.​1
рассматривать использова
ние художественных средств в произведении и определять стиль автора (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис)
9.​2.​3.​1
давать оценку стилю автора с анализом видов проявления выразительности литературного языка в произведении (тропы и фигура)
4. Творческая работа
5.​2.​4.​1
написать автору письмо, стихотворение описывая впечатления, полученные от произведения
6.​2.​4.​1
описать изображение природы, место события, образ героя в произведении с использованием литературных художественных средств
7.​2.​4.​1
написать сюжет события, развивая его с собственной точки зрения
8.​2.​4.​1
повторно обработав отрывки из произведения, творчески написать текст
9.​2.​4.​1
написать творческую работу, опираясь на стиль автора
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны уметь:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Историческая и художественная ценность
5.​3.​1.​1 давать оценку исторической ценности через эпизоды в произведении
6.​3.​1.​1
давать оценку исторической и художественной ценности с сопоста влением между собой героев в произведении
7.​3.​1.​1
сравнивать действия героев и портретную характеристику, выданную автором, оценивать историческую и художественную ценность
8.​3.​1.​1
давать оценку исторической и художественной ценности, сопоставлять темы и идеи произведений с другими подобными произведениями
9.​3.​1.​1
давать оценку исторической и художественной ценности произведения в сравнении с произведениями этого содержания в других видах искусства
2.Современность и новизна
5.​3.​2.​1 сравнить героев с реальной жизнью
6.​3.​2.​1 оценить, сравнивая между собой современную новизну системы персонажей
7.​3.​2.​1 давать современную оценку развития, новаторства видов литературного жанра
8.​3.​2.​1
давать оценку новизны, сравнивая материальные и духовные ценности произведе
ния с современной точки зрения
9.​3.​2.​1 давать оценку новизны, сравнивая современную картину преемственности поколений с отраженной в произведении

2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Әдеби шығарманың композициясы
5. 2. 1. 1
әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу
6. 2. 1. 1
шығарма компози
циясында
ғы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау
7. 2. 1. 1
шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру
8. 2. 1. 1
композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау
9. 2. 1. 1
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
2. Автор бейнесі
5. 2. 2. 1
эпикалық шығармада
ғы автор бейнесін анықтау
6. 2. 2. 1
эпикалық,поэзия
лық шығармалардағы автор бейнесін анықтау
7. 2. 2. 1
эпикалық,
поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
8. 2. 2. 1
автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау
9. 2. 2. 1
автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау
3. Көркем шығарманың тілі
5. 2. 3. 1
шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау
6. 2. 3. 1
шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метони
мия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау
7. 2. 3. 1
шығарма
дағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
8. 2. 3. 1
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
9. 2. 3. 1
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру
4. Шығармашылық жұмыс
5. 2. 4. 1
көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
6. 2. 4. 1
әдеби көркемдегіш құралдар
ды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
7. 2. 4. 1
шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу
9. 2. 4. 1
автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Тарихи және көркемдік құндылығы
5. 3. 1. 1
шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау
6. 3. 1. 1
шығарма
дағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылы
ғына баға беру
7. 3. 1. 1
кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру
8. 3. 1. 1
шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалар
мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
9. 3. 1. 1
шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
2.Заманауи
лығы мен жаңашылды
ғы
5. 3. 2. 1
кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
6. 3. 2. 1
кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру
7. 3. 2. 1
әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
8. 3. 2. 1
шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
9. 3. 2. 1
шығармадағы ұрпақтар сабақтасты
ғы көрінісін заманауи тұрғыда
салыстырып, жаңашылдығына баға беру

3. Литературное эссе
5.​3.​3.​1
анализировать персонаж в произведении с точки зрения собственной оценки ценности и написать литературное эссе
6.​3.​3.​1
анализировать отношения героев в произведении с точки зрения семейных ценностей, написать литературное эссе
7.​3.​3.​1
анализировать произведение с точки зрения национальных ценностей и написать литературное эссе
8.​3.​3.​1
анализировать художественно-идейную ценность произведе
ния с гуманистической точки зрения
9.​3.​3.​1
анализировать идею произведения в глобальном плане, написать литературное эссе
4. Литературная критика
5.​3.​4.​1 написать критическое сообщение, анализируя влияние произведения на духовный мир читателя
6.​3.​4.​1
написать критическое сообщение о социальной роли проблемы, поднятой в произведении
7.​3.​4.​1
написать небольшой критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
8.​3.​4.​1
опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению, написать собственное критическое мнение
9.​3.​4.​1
проанализировав литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы,написать небольшую критическуюстатью
23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Драгоцен
ные слова
Сказка "Керқұла атты Кендебай",
эпос "Кобланды батыр",
Асан Кайгы. Легенда "Асан қайғының жерге айтқан сыны"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие по жанру литературного произведения;
5.1.2.1 определять тему и идею литературного произведения;
5.1.3.1 раскрывать образ через портрет и действия героев художественного произведения;
5.1.4.1 выразительно читать наизусть небольшие фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
5.2.1.1 осуществлять поиск сравнения и противоположных описаний двух вещей в литературном произведении;
5.2.2.1 определять образ автора эпического произведения;
5.2.3.1 определять значения языкового изобразительного, иллюстрирующего средства в произведении (сравнение, эпитет, слова переносного значения, повторение, структура стихотворения);
5.2.4.1 написать автору письмо, стихотворение, описывая впечатления, полученные от произведения
Оценка и сравнитель
ный анализ
5.3.1.1 давать оценку исторической ценности через эпизоды в произведении;
5.3.2.1 сравнивать героев с точки зрения реальной жизни;
5.3.3.1 анализировать персонажи в произведении с точки зрения собственных ценностей и писать литературное эссе
2 четверть
"Источник воспитания"
Дулат Бабатайулы. Стихотворение
"О, Ақтан жас, Ақтан жас",
Ыбырай Алтынсарин. "Қыпшақ Сейітқұл", "Атымтай Жомарт", "Дүние қалай етсең табылады?"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие по жанру литературного произведения;
5.1.2.1 определять тему и идею литературного произведения;
5.1.3.1 раскрывать образ через деятельность и портрет героев в художественном произведении;
5.1.4.1 выразительно читать наизусть не -большие фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 находить описание сравнения и противоположных описаний двух вещей в литературном произведении;
5.2.2.1 определять образ автора эпического произведения;
5.2.3.1 определять значение языкового изобразительного, иллюстрирующего средства в произведении (сравнение, эпитет, слова переносного значения, повторение, структура стихотворения);
5.2.4.1 написать автору письмо, стихотворение, описывая впечатления, полученные от произведения
Оценка и сравнитель
ный анализ
5.3.3.1 анализировать персонажи в произведении с точки зрения собственных ценностей и писать литературное эссе;
5.3.4.1 написать критическое сообщение, анализируя влияние произведения на духовный мир читателя
3 четверть
Нравствен
ное воспитание
А. Байтурсынов. Басня "Егіннің бастары", стихотворение "Адамдық диқаншысы",
Б. Сокпакбаев. Рассказ "Меня зовут Кожа",
М. Кабанбай. "Бауыр"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие по жанру литературного произведения;
5.1.2.1 определять тему и идею литературного произведения;
5.1.3.1 раскрывать образ через деятельность и портрет героев в художественном произведении;
5.1.4.1 выразительно читать наизусть не- большие фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
5.2.1.1 найти описание сравнения и противоположных описаний двух вещей в литературном произведении;
5.2.2.1 определять образ автора эпического произведения;
5.2.3.1 определять значение языкового изобразительного, иллюстрирующего средства в произведении (сравнение, эпитет, слова переносного значения, повторение, структура стихотворения);
5.2.4.1 написать автору письмо, стихотворение, описывая впечатления, полученные от произведения
Оценка и сравнитель
ный анализ
5.3.2.1 сравнивать героев с точки зрения реальной жизни;
5.3.4.1 написать критическое сообщение, анализируя влияние произведения на духовный мир читателя
4 четверть
Семейные ценности
Т. Нур-магамбетов. Рассказ "Анасын сағынған бала",
Нурдаулет Акыш. Рассказ "Нағыз әже қайда?", Д. Лондон. Рассказ "Мексика ұлы"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 описывать фабулу и сюжетное развитие по жанру литературного произведения;
5.1.2.1 определять тему и идею литературного произведения;
5.1.3.1 раскрывать образ через деятельность и портрет героев в художественном произведении;
5.1.4.1 выразительно читать наизусть не- большие фрагментв художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
5.2.1.1 находить описание сравнения и противоположных описаний двух вещей в литературном произведении;
5.2.2.1 определять образ автора эпического произведения;
5.2.3.1 определять значение языкового изобразительного, иллюстрирующего средства в произведении (сравнение, эпитет, слова переносного значения, повторение, структура стихотворения);
5.2.4.1 написать автору письмо, стихотворение, описывая впечатления, полученные от произведения
Оценка и сравнитель
ный анализ
5.3.1.1 оценивать историческую ценность через эпизоды в произведении

3. Әдеби эссе
5. 3. 3. 1
шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
6. 3. 3. 1
шығарма
дағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
7. 3. 3. 1
шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
8. 3. 3. 1
шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
9. 3. 3. 1
шығарма
ның идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
4.Әдеби сын
5. 3. 4. 1
оқырман
ның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
6. 3. 4. 1
шығармада көтерілген мәселенің әлеумет
тік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7. 3. 4. 1
әдеби шығарма
ның эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8. 3. 4. 1
шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9. 3. 4. 1
әдеби шығарма
ны қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
4.Әдеби сын
5. 3. 4. 1
оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
6. 3. 4. 1
шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7. 3. 4. 1
әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8. 3. 4. 1
шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9. 3. 4. 1
әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілері
мен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
23. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
24. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Таза, мінсіз асыл сөз
"Керқұла атты Кендебай" ертегісі,
"Қобыланды батыр" жыры,
Асан қайғы "Асан қайғының жерге айтқан сыны" аңызы
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
2-тоқсан
"Тәрбиенің қайнар бұлағы"
Дулат Бабатайұлы
"О, Ақтан жас, Ақтан жас",
Ыбырай Алтынсарин "Қыпшақ Сейітқұл", "Атымтай Жомарт", "Дүние қалай етсең табылады?"
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсенісалыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары
ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
3-тоқсан
Адамгершілік - асыл қасиет
А.Байтұрсынұлы "Егіннің бастары" мысалы, "Адамдық диқаншысы" өлеңі,
Б.Соқпақбаев "Менің атым Қожа" хикаяты,
М.Қабанбай "Бауыр" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
4-тоқсан
Отбасы құндылықтары
Т.Нұрмағамбетов "Анасын сағынған бала" әңгімесі,
Нұрдәулет Ақыш "Нағыз әже қайда?" әңгімесі,
Д.Лондон "Мексика ұлы" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары
ның (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу

2) 6 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Родная земля – золотая колыбель
Сказка "Аяз би", эпос "Алып Ер Тұңға",
Аль-Фараби. "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді",
Доспамбет жырау. "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет литературного произведения;
6.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического произведения;
6.3.3.1 анализировать отношения героев в произведении с точки зрения семейных ценностей, писать литературное эссе;
6.3.4.1 готовить критическое сообщение о социальной роли проблемы, поднятой в произведении
Анализ и интерпрета
ция
6.2.1.1 написать обоснование по содержанию определенного эпизода;
6.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического произведения;
6.2.3.1 определять художественные переносы в произведении (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, посвящение);
6.2.4.1 описать изображение природы, место события, образ героя в произведении с использованием литературных художественных средств
Оценка и сравнитель
ный анализ
6.3.1.1 оценивать историческую и художественную ценность, сопоставляя между собой героев в произведении;
6.3.2.1 оценить новизну системы персонажей, сравнивая их между собой ;
6.3.3.1 анализировать отношения героев в произведении с точки зрения семейных ценностей, писать литературное эссе;
6.3.4.1 готовить критическое сообщение о социальной роли проблемы, поднятой в произведении
2 четверть
Ищешь знаний и мудрости – читай Абая!
Абай Кунанбаев. "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Ғылым таппай мақтанба", слова-назидания: "Первое слово", "Седьмое слово", "Тридцать первое слово"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определение жанра, фабулы,сюжета литературного произведения;
6.1.2.1 разъяснение социально -общественных проблем, поднятых в литературном произведении через его идею;
6.1.3.1 описание типа героя литературного произведения;
6.1.4.1 выразительное чтение наизусть фрагмента среднего объема
художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
6.2.1.1 написать обоснование по содержанию определенного эпизода;
6.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического произведения;
6.2.3.1 определять художественные переносы в произведении (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, посвящение);
6.2.4.1 описать изображение природы, место события, образ героя в произведении с использованием литературных художественных средств
Оценка и сравнитель
ный анализ
6.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности произведения, сопоставляя между собой героев;
6.3.2.1оценить современную новизну системы персонажей, сравнивая их между собой;
6.3.3.1 анализировать отношения героев в произведении с точки зрения семейных ценностей, написать литературное эссе
3 четверть
"Мен балаң жарық күнде сәуле қуған..."
С. Торайғыров. "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы",
С. Мұратбеков. "Жусан иісі",
О. Бөкей. "Тортай мінер ақбоз ат",
Қалқаман Әбдіқадыров. "Қажымұқан"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу,сюжет литературного произведения;
6.1.2.1 разъяснять социаль
но -общественные проблемы, поднятые в литературном произведении, через его идею;
6.1.3.1 описывать тип героя литературного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
6.2.1.1 написать обоснование по содержанию определенного эпизода;
6.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического произведения;
6.2.3.1 определять художественные переносы в произведении (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, посвящение);
6.2.4.1 описать изображение природы, место события, образ героя в произведении с использованием литературных художественных средств
Оценка и сравнитель
ный анализ
6.3.2.1 оценить современную новизну системы персонажей, сравнивая их между собой; 6.3.3.1 анализировать отношения героев в произведении с точки зрения семейных ценностей, написать литературное эссе;
6.3.4.1 готовить критическое сообщение о социальной роли проблемы, поднятой в произведении
Мой край родной в стихах и прозе
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу,сюжет литературного произведения;
6.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
6.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического произведения;
6.2.4.1 описывать изображение природы, место события, образ героя в произведении с использованием литературных художественных средств
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности произведения, сопоставляя между собой героев;
6.3.2.1 оценивать современную новизну системы персонажей, сравнивая их между собой
4 четверть
Независи
мость – святое понятие
Е.Жунис. Стихотворение "Менің атым –Тәуелсіздік",
А. Алтай. "Прописка",
Р.Гамзатов. "Ана тілі", "Менің Дағыстаным"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу,сюжет литературного произведения;
6.1.2.1 разъяснять социаль
но -общественные проблемы, поднятые в литературном произведении, через его идею;
6.1.3.1 описывать тип героя литературного произведения;
6.1.4.1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
6.2.1.1 писать обоснование по содержанию определенного эпизода;
6.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического произведения;
6.2.3.1 определять художественные переносы в произведении (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, посвящение);
6.2.4.1 описывать изображение природы, место события, образ героя в произведении с использованием литературных художественных средств
Оценка и сравнитель
ный анализ
6.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности произведения, сопоставляя между собой ;
6.3.2.1 оценивать современную новизну системы персонажей, сравнивая между собой персонажи;
6.3.3.1 анализировать отношения героев в произведении с точки зрения семейных ценностей, писать литературное эссе;
Искусство краеведчес
ких описаний
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 определять жанр, фабулу, сюжет литературного произведения;
6.1.2.1 разъяснять социаль
но -общественные проблемы, поднятые в литературном произведении, через его идею;
Анализ и интерпрета
ция
6.2.3.1 определять художественные переносы в произведении (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, посвящение);
6.2.4.1 описывать изображение природы, место события, образ героя в произведении с использованием литературных художественных средств
Оценка и сравнительный анализ
6.3.3.1 анализировать отношения героев в произведении с точки зрения семейных ценностей, писать литературное эссе
2) 7 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Экспонаты древности
Лиро-эпическая поэма "Кыз Жибек",
Орхоно-Енисейская письменность, эпос "Культегин",
Жиембет жырау. "Еңсегей бойлы Ер Есім",
Қазтуған жырау. "Қазтуғанның қонысымен қоштасуы"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета литературного произведения ;
7.1.2.1 давать гуманистический анализ личностного бытия в литературном произведении;
7.1.3.1 определять типы персонажей художественного произведения по способу создания;
7.1.4.1 раскрывать образ героя, читать наизусть отрывки из художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
7.2.1.1 сравнивать эпизоды и образы произведения;
7.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического, драматического произведения;
7.2.3.1 давать анализ использования художественных средств в произведении (символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 описывать сюжет события, развивая его с собственной позиции
Оценка и сравнитель
ный анализ
7.3.1.1 сравнивать действия героев и портретную характеристику, выданную автором, оценивать историческую и художественную ценность;
7.3.4.1 писать небольшой критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
2 четверть
Богатство языка
Ш. Канайулы. "Зар заман",
С. Аронулы ."Сүйінбай мен Қатағанның айтысы",
Жамбыл Жабаев. "Зілді бұйрық"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 осуществлять анализ составных частей сюжета литературного произведения;
7.1.2.1 делать гуманистический анализ личностного бытия в литературном произведении;
7.1.3.1 определять типы персонажей художественного произведения по способу создания;
7.1.4.1 раскрывать образ героя, читать наизусть отрывки из художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
7.2.1.1 сравнивать эпизоды и образы произведения;
7.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического, драматического произведения;
7.2.3.1 делать анализ использования художественных средств в произведении (символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 писать сюжет события, развивая его с собственной позиции
Оценка и сравнитель
ный анализ
7.3.2.1 давать оценку современного развития, новаторства видов литературного жанра;
7.3.3.1 анализировать произведение с точки зрения национальных ценностей, писать литературное эссе
3 четверть
Дети и взрослые
М. Жумабаев.
"Батыр Баян",
М. Ауезов. "Серый лютый",
К. Кайсенов. "Жау тылындағы бала",
С. Саргаскаев. "Тәмпіш қара"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета литературного произведения;
7.1.2.1 давать гуманистический анализ личностного бытия в литературном произведении;
7.1.3.1 определять типы персонажей художественного произведения по способу создания;
7.1.4.1 раскрывать образ героя,читать наизусть отрывки из художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
7.2.1.1 сравнивать эпизоды и образы произведения;
7.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического, драматического произведения;
7.2.3.1 давать анализ использования художественных средств в произведении (символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 писать сюжет события, развивая его с собственной позиции;
Оценка и сравнитель
ный анализ
7.3.2.1 давать современную оценку развития, новаторства видов литературного жанра;
7.3.3.1 анализировать произведение с точки зрения национальных ценностей, писать литературное эссе;
7.3.4.1 писать небольшой критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
Родной край на страницах публицис
тики
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 осуществлять анализ составных частей сюжета литературного произведения;
7.1.2.1 делать гуманистический анализ личностного бытия в литературном произведении
Анализ и интерпрета
ция
7.2.1.1 сравнивать эпизоды и образы произведения;
7.2.4.1 писать сюжет события, развивая его с собственной позиции;
Оценка и сравнитель
ный анализ
7.3.1.1 сравнивать действия героев и портретную характеристику, выданную автором, оценивать историческую и художественную ценность;
7.3.2.1 давать современную оценку развития, новаторства видов литературного жанра;
4 четверть
Воспитание поколения
М. Шаханов. "Нарынқұм зауалы",
Медетбек Темирхан. Стихотворение "Тәуелсізбін",
Т. Әбдіков. "Қонақтар",
А.С. Пушкин. "Памятник"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 делать анализ составных частей сюжета литературного произведения;
7.1.2.1 давать гуманистический анализ личностного бытия в литературном произведении;
7.1.3.1 определять типы персонажей художественного произведения по способу создания;
7.1.4.1 раскрывать образ героя, читать наизусть отрывки из художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
7.2.1.1 сравнивать эпизоды и образы произведения;
7.2.2.1 определять образ автора эпического, поэтического, драматического произведения;
7.2.3.1 осуществлять анализ использования художественных средств в произведении (символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.2.4.1 писать сюжет события, развивая его с собственной позиции;
Оценка и сравнитель
ный анализ
7.3.3.1 анализировать произведение с точки зрения национальных ценностей, писать литературное эссе;
7.3.4.1 писать небольшой критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
Электронная энциклопедия "Мой край родной"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 анализировать составные части сюжета литературного произведения;
7.1.2.1 давать гуманистический анализ личностного бытия в литературном произведении
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 сравнивать эпизоды и образы произведения;
Оценка и сравнитель
ный анализ
7.3.2.1 давать современную оценку развития, новаторства видов литературного жанра;
7.3.4.1писать небольшой критический обзор об эстетической ценности литературного произведения

2) 6-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Туған жерім-аялы алтын бесігім
"Аяз би" ертегісі "Алып Ер Тұңға" жыры,
Әл Фараби "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді",
Доспамбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық"
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 2. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 3. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 3. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдардыпайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылықтұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
2-тоқсан
Абайды оқы, таңырқа!
Абай Құнанбайұлы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Ғылым таппай мақтанба","Бірінші сөз", "Жетінші сөз", "Отыз бірінші қара сөз"
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдардыпайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 2 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
3-тоқсан
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы",
С.Мұратбеков "Жусан иісі",
О.Бөкей "Тортай мінер ақбоз ат",
Қалқаман Әбдіқадыров "Қажымұқан"
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Менің туған өлкем өлеңдер мен прозада
Түсінужәне жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру
4-тоқсан
Тәуелсіздік-қасиет тұнған ұлы ұғым
Е.Жүніс "Менің атым -Тәуелсіздік" өлеңі,
А. Алтай Прописка",
Р.Ғамзатов "Ана тілі", "Менің Дағыстаным"
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композиция-сындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдардыпайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
Өлкені сипаттау өнері
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру
Анализ және интерпретация
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
3) 7-сынып:
Оқу жоспарында
ғы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Көнеден жеткен жәдігерлер
"Қыз Жібек" жыры,
Орхон-Енисей ескерткіштері, "Күлтегін" жыры,
Жиембет жырау "Еңсегей бойлы Ер Есім",
Қазтуған жырау "Қазтуғанның қонысымен қоштасуы"
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердіңтиптерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық,поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
2-тоқсан
Толғауы -тоқсан қызыл тіл
Ш.Қанайұлы "Зар заман",
С.Аронұлы "Сүйінбай мен Қатағанның айтысы",
Жамбыл Жабаев "Зілді бұйрық"
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердіңтиптерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық,поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
3-тоқсан
Балалар мен үлкендер
М.Жұмабаев
"Батыр Баян",
М.Әуезов "Көксерек",
Қ. Қайсенов "Жау тылындағы бала",
С.Сарғасқаев "Тәмпіш қара"
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердіңтиптерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Туған өлке публицистика беттерінде
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
4-тоқсан
Ұрпақ тәрбиесі
М.Шаханов "Нарынқұм зауалы",
Медетбек Темірхан "Тәуелсізбін" өлеңі,
Т.Әбдіков "Қонақтар",
А.С.Пушкин "Ескерткіш"
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық,поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
"Менің туған өлкем" электрондық энциклопедиясы
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7.12.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру
Бағалау және салыстыру
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 4. 1 электронды энциклопедияның эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу

4) 8 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Слова мудрого человека – источник ума
Коркыт. Сказание о "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ",
Қорқыттың нақыл сөздері,
Ахмет Йассауи. "Даналық кітабы",
Ақтамберді жырау . "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет",
Шалкиіз жырау. "Би Темірге бірінші толғауы"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжетные линии, эпилоги,прологи в зависимости от жанра литературного произведения;
8.1.2.1 раскрывать идею и пафос литературного произведения с точки зрения национальных интересов;
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при описании персонажей художественного произведения;
8.1.4.1 правильно использовать отрывки художественного произведения, чтобы доказать свою точку зрения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 делать разбор композиции от целого к деталям, от частицы к целому;
8.2.2.1 давать анализ языка образа автора и персонажей;
8.2.3.1 рассматривая использование художественных средств в произведении, определять стиль автора (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.2.4.1 повторно обработав отрывки из произведения, написать творческую работу
Оценка и сравнитель
ный анализ
8.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности, сопоставлять тему и идею произведения с другими подобными произведениями;
8.3.2.1 оценка новизны, сравнение материальных и духовных ценностей
произведения с современной точки зрения;
8.3.3.1 делать анализ художественно-идейной ценности произведения с гуманистической точки зрения
2 четверть
Художест
венная литература и эпический мотив
Мурат Монкеулы. "Үш қиян", "Сарыарқа",
Ш. Кудайбер-
Диулы. Поэма "Еңлік- Кебек", стихотворение "Жастарға"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжетные линии, эпилоги,прологи в зависимости от жанра литературного произведения;
8.1.2.1 раскрывать идею и пафос литературного произведения с точки зрения национальных интересов;
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при описании персонажей художественного произведения;
8.1.4.1 правильно использовать отрывки из художественного произведения, чтобы доказать свою точку зрения
Анализ и интерпрета
ция
8.2.1.1 делать разбор композиции от целого к деталям, от частицы к целому;
8.2.2.1 осуществлять анализ языка образа автора и персонажей;
8.2.3.1 рассматривая использование художественных средств в произведении, определять стиль автора (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.2.4.1 повторно обработав отрывки из произведения, написать творческую работу
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 давать оценку новизны, сравнивать материальные и духовные ценности произведения с современной точки зрения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения с гуманистической точки зрения;
8.3.4.1 опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению, писать собственное критическое мнение
3 четверть
Любовь и честь
М. Дулатов. Роман "Несчастная Жамал",
Б. Момышулы. "Ұшқан ұя",
Д. Исабеков. Драма " Әпке",
М. Макатаев. Поэма "Аққулар ұйықтағанда"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжетные линии, эпилоги, прологи в зависимости от жанра литературного произведения;
8.1.2.1 раскрывать идею и пафос литературного произведения с точки зрения национальных интересов;
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при описании персонажей художественного произведения;
8.1.4.1 правильное использовать отрывки из художественного произведения, чтобы доказать свою точку зрения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 осуществлять разбор композиции от целого к деталям, от частицы к целому;
8.2.2.1 делать анализ языка образа автора и пе8.2.3.1 рассматривая использование художественных средств в произведении, определить стиль автора (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.2.4.1 повторно обработав отрывки из произведения, писать творческую работу
Оценка и сравнитель
ный анализ
8.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности, сопоставлять тему и идею произведения с другими подобными произведениями;
8.3.2.1 давать оценку новизны, сравнивая материальные и духовные ценности произведения с современной точки зрения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения с гуманистической точки зрения;
8.3.4.1 опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению, писать собственное критическое мнение
4 четверть
Фантазия и реальность
Т. Ахтанов. Рассказ "Күй аңызы",
Ж. Сахиев. Фантастические рассказы "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл",
Р. Муканов. "Мәңгілік бала бейне"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжетные линии, эпилоги,прологи в зависимости от жанра литературного произведения;
8.1.2.1 раскрывать идею и пафос литературного произведения с точки зрения национальных интересов;
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при описании персонажей художественного произведения;
8.1.4.1 правильно использовать отрывки из художественного произведения, чтобы доказать свою точку зрения
Анализ и интерпрета
ция
8.2.1.1 делать разбор композиции от целого к деталям, от частицы к целому;
8.2.2.1 давать анализ языка образа автора и персонажей;
8.2.3.1 рассматривая использование художественных средств в произведении, определять стиль автора (психологический
параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.2.4.1 повторно обработав отрывки из произведения, писать творческую работу
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 давать оценку новизны, сравнивая материальные и духовные ценности
произведения с современной точки зрения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения с гуманистической точки зрения;
8.3.4.1 опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению, писать собственное критическое мнение

4) 8-сынып:
Оқу жоспарында
ғы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Дананың сөзі – ақылдың көзі
Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", Қорқыттың нақыл сөздері, Ахмет Йассауи "Даналық кітабы",
Ақтамберді жырау "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет",
Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы"
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау;
8. 1. 2. 1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8. 2. 2. 1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу
Бағалау және салыстыру
8. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
8. 3. 2. 1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
2-тоқсан
Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Мұрат Мөңкеұлы "Үш қиян", "Сарыарқа",
Ш.Құдайбердіұлы "Еңлік- Кебек" дастаны, "Жастарға" өлеңі
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау;
8. 1. 2. 1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8. 2. 2. 1автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдепкреативті жазу
Бағалау және салыстыру
8. 3. 2. 1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
3-тоқсан
Махаббат және абырой
М.Дулатов "Бақытсыз Жамал" романы,
Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" әңгімесі,
Д.Исабеков " Әпке" драмасы,
М.Мақатаев "Аққулар ұйықтаған да" поэмасы
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау;
8. 1. 2. 1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8. 2. 2. 1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдепкреативті жазу
Бағалау және салыстыру
8. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
8. 3. 2. 1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдікидеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
4-тоқсан
Қиял мен шындық
Т.Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесі,
Ж.Сахиев "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл" фантастикалық әңгімелері,
Р. Мұқанова "Мәңгілік бала бейне"
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау;
8. 1. 2. 1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8. 2. 2. 1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп
креативті жазу
Бағалау және салыстыру
8. 3. 2. 1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу

5) 9 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Слова назидения мудрых
Ж. Баласагун. "Құтты білік",
Ораторское искусство. Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Анет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?",
Толе би. "Ердің бақыты –әйел", Айтеке би. "Қасқакөл дауы",
Казыбек би. "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?",
Сырым Датулы. "Балаби мен Сырым",
Бухар жырау. "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені",
айтыс "Біржан-Сара"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения;
9.1.2.1 анализировать литературное произведение
с точки зрения психологизма;
9.1.3.1 определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения;
9.1.4.1 использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
Анализ и интерпрета
ция
9.2.1.1 осуществлять анализ композиционных действий в эпических, поэтических, драматических текстах;
9.2.2.1 делать разбор идейно-стилистического образа автора в виде компоновочной роли;
9.2.3.1 давать оценку стиля автора, анализируя виды проявления и выразительности литературного языка в произведении (троп и фигура);
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнитель
ный анализ
9.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности произведения в сравнении с произведениями данного содержания в других видах искусства;
9.3.2.1 оценивать новизну на основе сопоставления с современной картиной отражения преемственности поколений в произведении;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в глобальном плане, писать литературное эссе;
9.3.4.1 осуществлять анализ литературного произведения в сопоставлении с образцами казахской и мировой литературы,
писать небольшую критическую статью
2 четверть
Историчес
кая правда и художест
венное решение
Нысанбай жырау. "Кенесары – Наурызбай",
Махамбет Утемисов. "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", " Мен, мен, мен едім", "Бағаналы терек",
Ш. Уалиханов. "Ыстықкөл күнделігі"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения;
9.1.2.1 анализировать литературное произведение
с точки зрения психологизма;
9.1.3.1 определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения;
9.1.4.1 использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
Анализ и интерпрета
ция
9.2.1.1 осуществлять анализ композиционных действий в эпических, поэтических, драматических текстах;
9.2.2.1 делать разбор идейно-стилистического образа автора в виде компоновочной роли;
9.2.3.1 давать оценку стиля автора, анализируя выразительность литературного языка в произведении (троп и фигура);
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнитель
ный анализ
9.3.2.1 оценивать новизну на основе сопоставления с современной картиной отражения преемственности поколений в произведении;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в глобальном плане, писать литературное эссе;
9.3.4.1 проанализировав литературное произведение в сопоставлении с образцами казахской и мировой литературы, писать небольшую критическую статью
3 четверть
Секреты человечес
кой души
И. Жансугиров. Поэма "Құлагер",
Б. Майлин. Рассказ "Шұғаның белгісі",
Г. Мусирепов. Роман "Улпан ее имя",
Т. Айбергенов. "Сағыныш",
Ф. Онгарсынова. "Өлең, мен сені аялап өтем"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения;
9.1.2.1 анализировать литературное произведение
с точки зрения психологизма;
9.1.3.1 определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения;
9.1.4.1 использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
Анализ и интерпрета
ция
9.2.1.1 осуществлять анализ композиционных действий в эпических, поэтических, драматических текстах;
9.2.2.1 делать разбор идейно-стилистического образа автора в виде компоновочной роли;
9.2.3.1 давать оценку стиля автора, анализируя виды выразительности литературного языка в произведении (троп и фигура);
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнитель
ный анализ
9.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности произведения в сравнении с произведениями этого содержания в других видах искусства;
9.3.2.1 оценивать новизну на основе сопоставления с современной картиной отражения преемственности поколений в произведении;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в глобальном плане, писать литературное эссе;
9.3.4.1 проанализировав литературное произведение в сопоставлении с образцами казахской и мировой литературы, написать небольшую критическую статью
4 четверть
Мәңгілік
Ел – вечная цель
Н. Айтулы. Поэма "Бәйтерек",
Кажыгали Мухамбеткали
Ева. Роман "Тар кезең"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения;
9.1.2.1 анализировать литературное произведение
с точки зрения психологизма;
9.1.3.1 определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения;
9.1.4.1 использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
Анализ и интерпрета
ция
9.2.1.1 осуществлять анализ композиционных действий в эпических, поэтических, драматических текстах;
9.2.2.1 делать разбор идейно-стилистического образа автора в виде компоновочной роли;
9.2.3.1 давать оценку стиля автора, анализируя виды проявления и выразительности литературного языка в произведении (троп и фигура);
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнитель
ный анализ
9.3.2.1 оценивать новизну на основе сопоставления с современной картиной отражения преемственности поколений в произведении;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в глобальном плане, писать литературное эссе;
9.3.4.1 проанализировав литературное произведение в сопоставлении с образцами казахской и мировой литературы,
написать небольшую критическую статью.

5) 9-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Атадан қалған асыл сөз
Ж. Баласағұн "Құтты білік",
Шешендік өнер: Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?",
Төле би "Ердің бақыты –әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы", Қазыбек би "Кім жақын?Не қымбат? Не қиын?",
Сырым Датұлы "Балаби мен Сырым",
Бұқар жырау "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені",
"Біржан-Сара" айтысы
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9. 1. 3. 1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
2-тоқсан
Тарихи шындық пен көркемдік шешім
Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай",
Махамбет Өтемісұлы "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", " Мен, мен, мен едім", "Бағаналы терек",
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9. 1. 3. 1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
3-тоқсан
Адам жанының құпиясы
І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы,
Б.Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты, Ғ.Мүсірепов "Ұлпан" романы,
Т.Айбергенов "Сағыныш",
Ф.Оңғарсынова "Өлең, мен сені аялап өтем"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9. 1. 3. 1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
4-тоқсан
Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат
Н.Айтұлы "Бәйтерек" поэмасы,
Қажығали Мұхамбетқалиев "Тар кезең" романы
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9. 1. 3. 1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу

Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахская литература" (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахская литература"
25. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
26. Содержание программы по учебному предмету "Казахская литература" организовано по разделам обучения: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ", а также включает в себя подразделы, формирующие навыки.
27. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) содержание и форма художественного произведения;
2) концепция литературного произведения;
3) образ в художественном произведении;
4) работа с отрывками произведений.
28. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) композиция литературного произведения;
2) образ автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа.
29. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих подразделов:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новизна;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
30. Базовое содержание для 8 класса:
1) понимание и ответы по тексту:
сюжетные линии по жанру произведения, эпилог, пролог, раскрытие идеи и пафоса литературного произведения с точки зрения национальных интересов; прямые и косвенные характеристики в исполнении героев художественного произведения, рациональное использование отрывков из художественных произведений;
2) анализ и интерпретация:
анализ композиции по деталям, по частям, по языковому изображению автора и отношений персонажей, художественные средства в произведении: психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, применение эллипсиса; стиль автора; креативное отображение отрывков из произведения;

3-тарау. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен) 1-параграф. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
25. "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. "Қазақ әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
27. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
көркем шығармадағы образ;
шығарма үзінділерімен жұмыс.
28. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
әдеби шығарманың композициясы;
автор бейнесі;
көркем шығарманың тілі;
шығармашылық жұмыс.
29. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
тарихи және көркемдік құндылығы;
заманауилығы мен жаңашылдығы;
әдеби эссе;
әдеби сын.
30. 5-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби шығарманың фабуласы мен сюжеттік дамуы, кейіпкерлер портреті мен образы, шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясы;
2) анализ және интерпретация:
салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу, шығармадағы тілдік бейнелеу: теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы, эпикалық шығармадағы автор бейнесі, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу;

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения казахскому языку – формирование личности, уважающей государственный язык, понимающей общественную значимость, умение правильно применять нормы казахского литературного языка, научить творческому мышлению, а главное дать лингвистическое образование, соответствующее средней школе.
3. Основные задачи углубленного изучения предмета "Қазақ тілі":
1) совершенствование коммуникативных навыков обучающегося для свободного использования казахского языка во всех сферах общества на территории Республики Казахстан, обучение коммуникации и грамотному письму;
2) в целях распознавания типов, стилей, жанров текста обучить распознанию всех текстообразующих языковых средств: синтаксических структур, лексических единиц, звукового и морфемного состава речи;
3) знание норм орфоэпии и орфографии для совершенствования навыков устного и письменного текстообразования, овладение культурой речи и ораторским искусством, совершенствование способов текстообразования в различных стилях и жанрах;
4) формирование итогового синтеза, анализа, оценки текстов в соответствии с поставленной целью.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Қазақ тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Қазақ тілі"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Қазақ тілі":
1) 5 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) 6 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) 7 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) 8 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
5) 9 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой образовательной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых образовательных программ Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақ тілі пәнін оқыту мақсаты – мемлекеттік тілді қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, шығармашылыққа үйрету, ең бастысы, орта мектепке сай лингвистикалық білім беру.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін тереңдетіп оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін Қазақстан Республикасының аумағында қоғамның барлық салаларында еркін қолдана білуі үшін білім алушының коммуникативтік дағдыларын жетілдіру, еркін сөйлеуге және сауатты жазуға үйрету;
2) мәтіннің типтерін, стилін, жанрын тану үшін мәтінді құрайтын барлық тілдік құралдарды, синтаксистік құрылымдарды, лексикалық бірліктерді, сөздің дыбыстық және морфемдік құрамын тануға үйрету;
3) ауызша және жазбаша мәтінтудыру дағдыларын жетілдіру үшін орфоэпия және орфография нормаларын білу, сөйлеу мәдениетін және шешендік өнерді меңгеру, түрлі стильдер мен жанрларда мәтінтудырудың әдіс-тәсілдерін жетілдіру;
4) мәтіндерге қойылған мақсатқа сәйкес қорытынды синтез, анализ жасау, бағалау дағыларын қалыптастыру.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Учебные цели предусматривают предоставление жизненно необходимых функциональных знаний обучающимся, изучающим казахский язык как научную дисциплину, путем совершенствования навыков текстоведения и текстообразования. Это будет основано на получении лингвистического образования, соответствующего уровню средней школы.
Содержание обучения состоит из 3 разделов:
1) текстоведение включает в себя понимание содержания текста посредством прослушивания и чтения, умения находить основную и дополнительную мысль, составлять вопросы по тексту, различать стиль и жанр текста, типы текста и умение различать применяемые в них языковые средства;
2) текстообразование предполагает достижение уровня ораторской речи, начиная с соблюдения орфоэпических норм при изложении содержания текста и выполняя требования языковой культуры. Предусматривает совершенствование навыков текстообразования, посредством написания текстов на всех стилях и жанрах с соблюдением требований орфографии и пунктуации;
3) нормы литературного языка предусматривают обучение строгому соблюдению лексико-грамматических норм, его правил и особенностей при устной и письменной деятельности.
6. Раздел "Текстоведение" состоит из следующих подразделений:
1) распознавание содержания текста;
2) освоение стиля и жанра текста.
7. Раздел "Текстообразование" состоит из следующих подразделений:
1) текстообразование в разговорном и художественном стиле;
2) устная речь в разговорном и художественном стиле;
3) текстообразование и говорение в официально-деловом стиле;
4) текстообразование и говорение в публицистическом стиле;
5) текстообразование и говорение в научном стиле.
8. Раздел "Соблюдение норм литературного языка" состоит из следующих подразделений:
1) лексико-грамматичекская норма;
2) орфографическая норма;
3) орфоэпическая норма;
4) пунктуационная норма.
9. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ тілі" для 5 класса:
1) текстоведение:
определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения; составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования; составление плана с соблюдением структуры текста; определение основных мыслей через причины и цели событий, изложенных в тексте; выражение мнения на решение в тексте, представление альтернативных решений; различение из текста элементов, характерных для стиля устной речи; распознавание стилистических различий устной и письменной речи; распознавание и анализ языковых особенностей;

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу мақсаттары қазақ тілін ғылыми пән ретінде оқитын білім алушыларға мәтінтану мен мәтінтудыру дағдыларын жетілдіру арқылы өмірге қажет функционалды білім беруді көздейді. Мұның өзі орта мектеп деңгейіне сай лингвистикалық білім алуға негізделеді.
Оқу мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) мәтінтану: тыңдау және оқу арқылы мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ойды таба білу, мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу, әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпаратты алумен қатар, мәтіннің стилі мен жанрын, мәтіннің типтерін және әр типке тиісті қолданылатын тілдік құралдарын ажырата білуден тұрады;
2) мәтінтудыру: мәтіннің мазмұнын айту кезінде орфоэпиялық нормаларды сақтаудан бастап, тіл мәдениетінің талаптарын орындай отырып, шешен сөйлеу деңгейіне жетуді көздейді. Орфографияжәне пунктуация талаптарын сақтай отырып, барлық стильдер мен жанрларда мәтін жаза алу арқылы мәтінтудыру дағдысын жетілдіруді көздейді;
3) әдеби тіл нормалары: айту және жазу әрекеті кезінде лексика-грамматикалық нормаларды, оның ережелерін және ерекшеліктерін қатаң сақтауды үйретуді көздейді.
6. "Мәтінтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіннің мазмұнын тану;
2) мәтіннің стилі мен жанрын тану.
7. "Мәтінтудыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стильдерінде мәтінтудыру;
2) ауызекі және көркем әдебиет стилінде ауызша сөйлеу;
3) ресми стильде мәтінтудыру, сөйлеу;
4) публицистикалық стильде мәтінтудыру, сөйлеу;
5) ғылыми стильде мәтінтудыру, сөйлеу.
8. "Әдеби тіл нормаларын сақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) лексика-грамматикалық норма;
2) орфографиялық норма;
3) орфоэпиялық норма;
4) пунктуациялық норма.
9. 5-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру; мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру; мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау; мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну; мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу; мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану; ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау;

2) текстообразование:
написание текста-описания по рисункам с соблюдением норм литературного языка; формирование навыков написания текстов описания и повествования, в которых встречаются примеры устной речи; соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании; написание текста в официально-деловом стиле по заданному образцу (поздравительное письмо, письмо-сообщение); составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи; формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте; самостоятельное составление правил, справок по нормам литературного языка, устное аргументирование своих мыслей;
3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов; определение преобразования именных частей речи; морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол); знание звуковой системы казахского языка, фонетический разбор; умение различать смысловые значения слова, проводить лексический анализ; различение видов предложения по произношению и целевому назначению, синтаксический анализ;
нормы говорения и письма:
орфографическая норма: написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний;
пунктуационная норма: умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце и внутри предложения;
орфоэпическая норма: соблюдение норм произношения при твердом и мягком сингармонизме слов и во время добавления окончаний.
10. Содержание базового образования предмета "Қазақ тілі" для 6 класса:
1) текстоведение:
составление комментария с использованием стратегии чтения; составление вопросов уточнения, направленных на выявление проблем, поднятых в тексте слушания; определение структуры текста; определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте; связывание информации из различных источников с реальной жизнью; знание структуры и самобытности художественного стиля; знание особенностей жанра устного языка и художественной литературы; распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля;
2) текстообразование:
написание текста-повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка; написание творческого диктанта по данной теме с соблюдением норм художественного стиля; формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, развитых в казахском языке; написание текста в официально-деловом стиле (заявление, комментарий) по заданному образцу; умение рассказать похвальные и рекламные тексты о бытовом предмете и технических средствах в соответствии с аритикуляционными требованиями; написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему); раскрыть значение отдельных слов в стиле толкового словаря, публично разъяснить;

2) мәтінтудыру:
әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер бойынша сипаттау мәтінін жазу; ауызекі сөйлеу үлгілері кездесетін сипаттау, баяндау мәтіндерін жазу дағдыларын қалыптастыру; сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (құттықтау хат, хабарлама хат) мәтін жазу; өзін және қоршаған ортаны таныстырумәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту; мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру; әдеби тіл нормалары бойынша өз бетінше ереже, анықтама құрап жазу, ойын ауызша дәлелдеу;
3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату; есім сөздердің түрленуін анықтау; сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау; қазақ тілінің дыбыстық жүйесін білу, фонетикалық талдау жасау; сөз мағыналарын ажырата білу, лексикалық талдау жасау; сөйлемнің айтылу сазы мен мақсатына қарай түрлерін ажырату, синтаксистік талдау жасау;
айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жазу;
пунктуациялық норма: сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін білу;
орфоэпиялық норма: сөздердің жуан, жіңішке үндесімі мен қосымша жалғану кезіндегі айтылым нормаларын сақтау.
10. 6-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау; тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; мәтін құрылымын анықтау; мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау; әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру; көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу; ауызекі тіл мен көркем әдебиет жанрының ерекшеліктерін білу; көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау;
2) мәтінтудыру:
Әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу; көркем әдебиет стилінің нормаларын сақтап берілген тақырып бойынша шығармашылық диктант жазу; қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өтініш, түсініктеме) мәтін жазу; тұрмыстық зат және техника құралдары туралы мақтау, жарнамалау мәтінін аритикуляциялық талаптарға сай айту; көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу; түсіндірме сөздіктің стилімен жеке сөздердің мағынасын ашу, көпшілікке түсіндіру;

3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: различение частей речи (местоимений, наречий, союз (служебные слова)) и его смысловых видов; определение преобразования именных частей речи и местоимений (по падежам); морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, союз (служебных слов), глаголов); соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ; знание особенностей пополнения словарного состава, лексический анализ; умение различать словосочетания и характерные для них синтаксические признаки, синтаксический анализ.
Нормы говорения и письма:
орфографическая норма: соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта;
пунктуационная норма: знание принципов и правил постановки запятой;
орфоэпическая норма: сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный).
11. Содержание базового образования предмета "Қазақ тілі" для 7 класса:
1) текстоведение:
изучение и использование стратегии чтения; составление проблемных вопросов по тексту аудирования; различение форм взаимоотношения текста (диалогическое, монологическое, полилогическое); определение основных мыслей через связывание информации в тексте с глобальными проблемами; обсуждение функционально-смыслового типа текста; сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля; различение жанров, присущих публицистическому стилю; распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю.
2) текстообразование
перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка; формирование навыков изложения событий в стиле художественного текста, опираясь на основную идею клипа; применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями; написание текста в официально-деловом стиле (автобиография, характеристика, резюме) по заданному образцу; совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю; написание эссе в виде описания, изложения в соответствии с темой; составление аннотации научного текста и изложение его в тезисе;
3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: различение именных и вспомогательных слов; распознавание особенностей видов и категорий глаголов; морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов); распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ; различение коренного и производного значения слов, лексический анализ; различение функций членов предложения в предложении, синтаксический анализ.
Нормы говорения и письма:
орфографическая норма: знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма;
пунктуационная норма: знание знаков препинания, которые ставятся в конце предложения;
орфоэпическая норма: умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма;

3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату; есім сөздер мен есімдіктің түрленуін (септеу) анықтау; сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау; айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау; сөздік құрамның толығу ерекшеліктерін білу, лексикалық талдау жасау; сөз тіркестері және оларға тән синтаксиситік белгілерді ажырата білу, синтаксистік талдау жасау.
Айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларының орфографиялық нормасын сақтау;
пунктуациялық норма: үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу;
орфоэпиялық норма: түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау.
11. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
оқылым стратегияларын қолданып, зерттеп оқу; тыңдалым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; мәтіннің қарым-қатынас формасын
ажырату (диалогтік, монологтік, полилогтік); мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыру арқылы негізгі ойды анықтау; мәтіннің функционалдық-мағыналық типін талқылау; көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру; публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу; публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау;
2) мәтін тудыру:
әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру; бейнебаян желісіне сүйеніп оқиғаны көркем мәтін стилінде мазмұндау дағдыларын қалыптастыру; тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өмірбаян, мінездеме, түйіндеме) мәтін жазу; публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру; тақырыпқа сәйкес сипаттау, баяндау түрінде эссе жазу; ғылыми мәтінді жинақтап аннотация жазу және оны тезиске айналдырып баяндау;
3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: атауыш және көмекші сөздерді ажырату; етістіктің түрлері мен категорияларының ерекшеліктерін тану; сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау; айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау; сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау; сөйлем мүшелерінің сөйлемдегі қызметін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау.
Айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу;
пунктуациялық норма: сөйлем соңына қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу;
орфоэпиялық норма: сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану;

12. Содержание базового образования предмета "Казахский язык" для 8 класса:
1) текстоведение:
использование стратегий чтения, а также анализирование; составление альтернативных вопросов по тексту аудирования; сравнительный анализ различных типов текстов (рассказ, описание, обсуждение, рассуждение), сходных с темой; определение основных мыслей путем анализа коммуникативной природы текста; оценка текста с точки зрения актуальности и ценности информации; знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления; умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю; распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю;
2) текстообразование:
написание текста с выбором одной из заданных тем; формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля; сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов; написание текста в официально-деловом стиле (благодарственное письмо, письмо-запрос) по заданному образцу; составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю; составление интервью с соблюдением основной мысли автора; подготовка презентаций по данной теме и ее публичная защита.
3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: различение частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова) и его смысловые формы; распознавание функции частей речи в предложении; морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова); различение звуковых изменений между словом; различение глаголов на лексико-грамматические группы, раскрытие лексического значения; умение различать виды и способы связи словосочетания в предложении, синтаксический анализ.
Нормы говорения и письма:
орфографическая норма: преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов;
пунктуационная норма: знаки препинания, которые используются внутри предложения;
орфоэпическая норма: соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами.
13. Содержание базового образования предмета "Қазақ тілі" для 9 класса:
1) текстоведение:
умение эффективно использовать стратегии чтения для определенных целей; составлять сократические вопросы по тексту аудирования; анализировать требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность); определять основные мысли, анализируя проблему, изложенную в тексте (бытовую, социальную); критически оценивать содержание проблемного текста, высказывать свои прогнозы по его решению; сравнивать характерные особенности официально-делового и научного стиля; различать жанровые особенности, присущие научному стилю; знание и применение особенностей, характерных для научного стиля;

12. 8-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
оқылым стратегияларын қолданып, талдап оқу; тыңдалым мәтіні бойынша альтернативті сұрақтар құрастыру; тақырыбы ұқсас әртүрлі стильдегі мәтіндердің түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау, пайымдау) салыстыра талдау; мәтіннің коммуникациялық табиғатына талдау жасау арқылы негізгі ойды анықтау; мәтінді ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан бағалау; ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу; ресми стильге тән жанрларды ажырата білу; ресми іс-қағаздар стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау;
2) мәтінтудыру:
берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу; көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру; ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу; публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, көпшілік алдында оқуға арналған үндеу, уағыз, үгіт-насихат мәтіндерін құрастыру; автордың негізгі ойын сақтай отырып, сұхбат құрастыру; берілген тақырып бойынша презентация дайындау және оны көпшілік алдында қорғау;
3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: сөз таптары (одағай, еліктеу, оқшау сөздер) және оның мағыналық түрлерін ажырату; сөз таптарының сөйлемдегі қызметін тану; сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау; сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді ажырата білу; етістіктерді лексика-грамматикалық топтарға ажырата білу, лексикалық мағынасын ашу; сөз тіркесінің сөйлемдегі байланысу тәсілдері мен түрлерін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау.
Айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі;
пунктуациялық норма: сөйлем ішіне қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу;
орфоэпиялық норма: сөйлеу ішіндегі, сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау.
13. 9-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
белгілі мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу; тыңдалым мәтіні бойынша сократтық сұрақтар құрастыру; мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық); мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;проблемалық мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалау, оны шешу жөнінде өз болжамын айту; ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру; мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату; ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану;

2) текстообразование:
обсуждение данного произведения, создание критического текста; формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах; совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством; написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу; совершенствование техники публичной речи, способности убеждать приведенные факты и обучение ораторскому искусству и красноречию; написание эссе сравнения и аргументирования на заданную тему; написание и защита научных работ с применением терминов и профессиональных слов.
3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: различение частей речи и его смысловых видов; различение грамматических понятий (форма, значение, категория); знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи; разделение предложений на ритмические группы в зависимости от произношения слова; виды значения слова и их типизация, лексический анализ; знать структурную, смысловую формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений.
Нормы говорения и письма:
орфографическая норма: соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом;
пунктуационная норма: знать постановочные принципы (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания;
орфоэпическая норма: развивать навыки произношения речи, разделяя предложение на ритмичные группы.
Параграф 2. Система целей обучения
14. В программе цели обучения отмечены четырехзначным кодом. Первое число в символе кода указывает класс, второе и третье числа указывают последовательность разделов и подразделов, а четвертое число указывает порядковый номер цели обучения в подразделе. Например, 5.1.2.1. код "5" – класс, "1.2" – первое подразделение второй части, "1" – порядковый номер учебной задачи.
15. Система целей обучения представлена для каждого класса по разделу.
1) текстоведение:
Обучающиеся:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Распознавание содержания текста
5.​1.​1.​1 определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения
6.​1.​1.​1 составление комментария с использованием стратегии чтения
7.​1.​1.​1 изучение и использование стратегии чтения
8.​1.​1.​1 использование стратегий чтения, а также анализирование
9.​1.​1.​1 умение эффективно использовать стратегии чтения для определенных целей
5.​1.​1.​2 составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования
6.​1.​1.​2 составление вопросов уточнения, направленных на выявление проблем, поднятых в тексте аудирования
7.​1.​1.​2 составление проблемных вопросов по тексту аудирования
8.​1.​1.​2 составление альтернативных вопросов по тексту аудирования
9.​1.​1.​2 составление сократных вопросов по тексту аудирования
5.​1.​1.​3 составление плана с соблюдением структуры текста
6.​1.​1.​3 определение структуры текста
7.​1.​1.​3 различение форм взаимоотношения текста (диалогическое, монологическое, полилогическое)
8.​1.​1.​3 сравнительный анализ различных типов текстов (рассказ, описание, обсуждение, рассуждение), сходных с темой
9.​1.​1.​3 анализ требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность)
5.​1.​1.​4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте
6.​1.​1.​4 определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте
7.​1.​1.​4 определение основных мыслей через связывание информации в тексте с глобальными проблемами
8.​1.​1.​4 определение основных мыслей путем анализа коммуникативной природы текста
9.​1.​1.​4 определение основных мыслей, с помощью анализирования проблему, изложенную в тексте (бытовую, социальную)
5.​1.​1.​5 выражение мнения на решение в тексте, предоставление альтернативных решений
6.​1.​1.​5 связывание информации из различных источников с реальной жизнью
7.​1.​1.​5 обсуждение функционально-смыслового типа текста
8.​1.​1.​5 оценка текста с точки зрения актуальности и ценности информации
9.​1.​1.​5 критическая оценка содержания проблемного текста, высказывание своих прогнозов по его решению

2) мәтінтудыру:
берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру; түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде паймыдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру; сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу; көпшілік алдында сөйлеу техникасын жетілдіру, келтірген фактілерге сендіру қабілетін және суырыпсалма өнерін, ділмарлықты жетілдіру; берілген тақырыпта салыстыру, дәлелдеу эссесін жазу;
терминдер мен кәсіби сөздерді қолданып ғылыми жұмыс жазу және қорғау;
3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: сөз таптары және оның мағыналық түрлерін ажырату; грамматикалық ұғымдарды (форма, мағына, категория) ажырату; мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау; сөйлемдерді сөз сазына қарай ырғақтық топтарға бөлу; сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау; сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге кешенді синтаксистік талдау жасау.
Айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау;
пунктуациялық норма: тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу;
орфоэпиялық норма: сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада оқыту мақсаттары сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші, үшінші сандар бөлім мен бөлімше, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік номерін көрсетеді. 5.1.2.1 кодында: "5" – сынып, "1.2" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
15. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) мәтінтану:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Мәтіннің мазмұнын тану
5. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
6. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау
7. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, зерттеп оқу
8. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, талдап оқу
9. 1. 1. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
5. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру
6. 1. 1. 2 тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
7. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
8. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша альтернативті сұрақтар құрастыру
9. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша сократтық сұрақтар құрастыру
5. 1. 1. 3 мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру
6. 1. 1. 3 мәтін құрылымын анықтау
7. 1. 1. 3 мәтіннің қарым-қатынас формасы ажырату (диалогтік, монологтік, полилогтік)
8. 1. 1. 3 тақырыбы ұқсас әртүрлі стильдегі мәтіндердің түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау, пайымдау) салыстыра талдау
9. 1. 1. 3 мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық)
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
6. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау
7. 1. 1. 4 мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыру арқылы негізгі ойды анықтау
8. 1. 1. 4 мәтіннің коммуника циялық табиғатына талдау жасау арқылы негізгі ойды анықтау
9. 1. 1. 4 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
5. 1. 1. 5 мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну
6. 1. 1. 5 әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
7. 1. 1. 5 мәтіннің функционалдық-мағыналық типін талқылау
8. 1. 1. 5 мәтінді ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан бағалау
9. 1. 1. 5 проблемалық мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалау, оны шешу жөнінде өз болжамын айту

2. Распознавание стиля и жанра текста
5.​1.​2.​1 различение из текста элементов, характерных для стиля устной речи
6.​1.​2.​1 знание структуры и самобытности художественного стиля
7.​1.​2.​1 сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля
8.​1.​2.​1 знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления
9.​1.​2.​1 сравнение характерных особенностей официально-делового и научного стиля
5.​1.​2.​2 распознавание стилистических различий устной и письменной речи
6.​1.​2.​2 знание особенностей жанра устного языка и художественной литературы
7.​1.​2.​2 различение жанров, присущих публицистическому стилю
8.​1.​2.​2 умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю
9.​1.​2.​2 различение жанровых особенностей, присущие научному стилю
5.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для разговорного стиля речи
6.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля
7.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю
8.​1.​2.​3 распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю
9.​1.​2.​3. знание и применение особенностей, характерных для научного стиля
2) текстообразование:
1) Совершенствование навыков произношения, письма в стиле художественной литературы и устной речи
5.​2.​1.​1 написание текста-описания по рисункам с соблюдением норм литературного языка
6.​2.​1.​1 написание текста -повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка
7.​2.​1.​1 перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка
8.​2.​1.​1 написание текста с выбором одной из заданных тем
9.​2.​1.​1 обсуждение данного произведения и создание критического текста
5.​2.​1.​2 формирование навыков написания текстов описания и повествования, в которых встречаются примеры устной речи
6.​2.​1.​2 написание творческого диктанта по данной теме с соблюдением норм художественного стиля
7.​2.​1.​2 формирование навыков изложения событий в стиле художественного текста, опираясь на основную идею клипа
8.​2.​1.​2 формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля
9.​2.​1.​2 формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах
5.​2.​1.​3 соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании
6.​2.​1.​3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке
7.​2.​1.​3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями
8.​2.​1.​3 сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов;
9.​2.​1.​3 совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством

2. Мәтіннің стилі мен жанрын тану
5. 1. 2. 1 мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
7. 1. 2. 1 көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру
8. 1. 2. 1 ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу
9. 1. 2. 1 ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру
5. 1. 2. 2 мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану
6. 1. 2. 2 ауызекі тіл мен көркем әдебиет жанрының ерекшеліктерін білу
7. 1. 2. 2 публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу
8. 1. 2. 2 ресми стильге тән жанрларды ажырата білу
9. 1. 2. 2 мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату
5. 1. 2. 3 ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
6. 1. 2. 3 көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
7. 1. 2. 3 публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
8. 1. 2. 3 ресми іс-қағаздар стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
9. 1. 2. 3 ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану
2) мәтінтудыру:
1) Көр кем әдебиет және ауызекі сөйлеу стильдерінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдірУ
5. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер бойынша сипаттау мәтінін жазу
6. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу
7. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру
8. 2. 1. 1 берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу
9. 2. 1. 1 берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру
5. 2. 1. 2 ауызекі сөйлеу үлгілері кездесетін сипаттау, баяндау мәтіндерін жазу дағдыларын қалыптастыру
6. 2. 1. 2 көркем әдебиет стилінің нормаларын сақтап, берілген тақырып бойынша шығармашылық диктант жазу
7. 2. 1. 2 бейнебаян желісіне сүйеніп, оқиғаны көркем мәтін стилінде мазмұндау дағдыларын қалыптастыру
8. 2. 1. 2 көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру
9. 2. 1. 2 түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде паймыдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру
5. 2. 1. 3 сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану
8. 2. 1. 3 ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау
9. 2. 1. 3 сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру

2) Навыки подписки в стиле официальных дел совершенствование
5.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле по заданному образцу (поздравительное письмо, письмо-сообщение)
6.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (заявление, комментарий) по заданному образцу
7.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (автобиография, характеристика, резюме) по заданному образцу
8.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (благодарственное письмо, письмо-запрос) по заданному образцу
9.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу
3) Совершенствование навыков произношения, письма в публицистическом стиле
5.​2.​3.​1 составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи
6.​2.​3.​1 умение рассказать похвальные и рекламные тексты о бытовом предмете и технических средствах в соответствии с аритикуляционными требованиями
7.​2.​3.​1 совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю
8.​2.​3.​1 составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю
9.​2.​3.​1 совершенствование техники публичной речи, способности убеждать приведенные факты и обучение ораторскому искусству и красноречию
5.​2.​3.​2 формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте
6.​2.​3.​2 написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему)
7.​2.​3.​2 написание эссе в виде описания, изложения в соответствии с темой
8.​2.​3.​2 составление интервью с соблюдением основной мысли автора
9.​2.​3.​2 написание эссе сравнения и аргументирования на заданную тему
4) Навыки произношения и письма в научном стиле совершенствование
5.​2.​4.​1 самостоятельное составление правил, справок по нормам литературного языка, устное аргументирование своих мыслей
6.​2.​4.​1 раскрыть значение отдельных слов в стиле толкового словаря, публично разъяснить
7.​2.​4.​1 составление аннотации научного текста и изложение его в тезисе
8.​2.​4.​1 подготовка презентаций по данной теме и ее публичная защита
9.​2.​4.​1 написание и защита научных работ с применением терминов и профессиональных слов
3) нормы литературного языка
1. Лексико-грамматическая норма
5.​3.​1.​1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов
6.​3.​1.​1 различение частей речи (местоимений, наречий, служебных слов) и их смысловых видов
7.​3.​1.​1 различение именных и вспомогательных слов
8.​3.​1.​1 различение частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова) и его смысловые формы
9.​3.​1.​1 различение частей речи и его смысловых видов
5.​3.​1.​2 определение преобразования именных частей речи
6.​3.​1.​2 определение преобразования именных частей речи и местоимений (по падежам)
7.​3.​1.​2 распознавание особенностей видов и категорий глагола
8.​3.​1.​2 распознавание функции частей речи в предложении
9.​3.​1.​2 различение грамматических понятий (форма, значение, категория)
5.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
6.​3.​1.​3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
7.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов)
8.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)
9.​3.​1.​3 знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи
5.​3.​1.​4 знание звуковой системы казахского языка, фонетический разбор
6.​3.​1.​4 соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ
7.​3.​1.​4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ
8.​3.​1.​4 различение звуковых изменений между словом
9.​3.​1.​4 разделение предложений на ритмические группы в зависимости от произношения слова
5.​3.​1.​5 умение различать смысловые значения слова, проводить лексический анализ
6.​3.​1.​5 знание особенностей пополнения словарного состава, лексический анализ
7.​3.​1.​5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
8.​3.​1.​5 различение глаголов на лексико-грамматические группы, раскрытие лексического значения
9.​3.​1.​5 виды значения слова и их типизация, лексический анализ
5.​3.​1.​6 различение видов предложения по произношению и целевому назначению, синтаксический анализ
6.​3.​1.​6 умение различать словосочетания и характерные для них синтаксические признаки, синтаксический анализ
7.​3.​1.​6 различение функций членов предложения в предложении, синтаксический анализ
8.​3.​1.​6 умение различать виды и способы связи словосочетания в предложении, синтаксический анализ
9.​3.​1.​6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений

2) Ресми іс-қағаздар стилінде жазылым дағдыларын жетілдіру
5. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (құттықтау хат, хабарлама хат) мәтін жазу
6. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өтініш, түсініктеме) мәтін жазу
7. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өмірбаян, мінездеме, түйіндеме) мәтін жазу
8. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу
9. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу
3) Публицистикалық стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
5. 2. 3. 1 өзін және қоршаған ортаны таныстыру мәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту
6. 2. 3. 1 тұрмыстық зат және техника құралдары туралы мақтау, жарнамалау мәтінін аритикуляциялық талаптарға сай айту
7. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру
8. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, көпшілік алдында оқуға арналған үндеу, уағыз, үгіт-насихат мәтіндерін құрастыру
9. 2. 3. 1 көпшілік алдында сөйлеу техникасын жетілдіру, келтірген фактілерге сендіру қабілетін және суырыпсалма өнерін, ділмарлықты жетілдіру
5. 2. 3. 2 мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру
6. 2. 3. 2 көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу
7. 2. 3. 2 тақырыпқа сәйкес сипаттау, баяндау түрінде эссе жазу
8. 2. 3. 2 автордың негізгі ойын сақтай отырып, сұхбат құрастыру
9. 2. 3. 2 берілген тақырыпта салыстыру, дәлелдеу эссесін жазу
4) Ғылыми стильде айтылым және жазылым дағдыларын жетілдіру
5. 2. 4. 1 әдеби тіл нормалары бойынша өз бетінше ереже, анықтама құрап жазу, ойын ауызша дәлелдеу
6. 2. 4. 1 түсіндірме сөздіктің стилімен жеке сөздердің мағынасын ашу, көпшілікке түсіндіру
7. 2. 4. 1 ғылыми мәтінді жинақтап аннотация жазу және оны тезиске айналдырып баяндау
8. 2. 4. 1 берілген тақырып бойынша презентация дайындау және оны көпшілік алдында қорғау
9. 2. 4. 1 терминдер мен кәсіби сөздерді қолданып ғылыми жұмыс жазу және қорғау
3) әдеби тіл нормалары:
1) Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату
6. 3. 1. 1 сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату
7. 3. 1. 1 атауыш және көмекші сөздерді ажырату
8. 3. 1. 1 сөз таптары (одағай, еліктеу, оқшау сөздер) және оның мағыналық түрлерін ажырату
9. 3. 1. 1 сөз таптары және оның мағыналық түрлерін ажырату
5. 3. 1. 2 есім сөздердің түрленуін анықтау
6. 3. 1. 2 есім сөздер мен есімдіктің түрленуін анықтау
7. 3. 1. 2 етістіктің түрлері мен категорияларының ерекшеліктерін тану
8. 3. 1. 2 сөз таптарының сөйлемдегі қызметін тану
9. 3. 1. 2 грамматикалық ұғымдарды (форма, мағына, категория) ажырату
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау
9. 3. 1. 3 мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау
5. 3. 1. 4 қазақ тілінің дыбыстық жүйесін білу, фонетикалық талдау жасау
6. 3. 1. 4 айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау
7. 3. 1. 4 айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау
8. 3. 1. 4 сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді ажырата білу
9. 3. 1. 4 сөйлемдерді сөз сазына қарай ырғақтық топтарға бөлу
5. 3. 1. 5 сөз мағыналарын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
6. 3. 1. 5 сөздік құрамның толығу ерекшеліктерін білу, лексикалық талдау жасау
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
8. 3. 1. 5 етістіктерді лексика-грамматикалық топтарға ажырата білу, лексикалық мағынасын ашу
9. 3. 1. 5 сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау
5. 3. 1. 6 сөйлемнің айтылу сазы мен мақсатына қарай түрлерін ажырату, синтаксистік талдау жасау
6. 3. 1. 6 сөз тіркестері және оларға тән синтаксиситік белгілерді ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
7. 3. 1. 6 сөйлем мүшелерінің сөйлемдегі қызметін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
8. 3. 1. 6 сөз тіркесінің сөйлемдегі байланысу тәсілдері мен түрлерін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге кешенді синтаксистік талдау жасау

2) Нормы говорения и письма
5.​3.​2.​1 написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний
6.​3.​2.​1 соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта
7.​3.​2.​1 знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма
8.​3.​2.​1 преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов
9.​3.​2.​1 соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом
5.​3.​2.​2. умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце и внутри предложения
6.​3.​2.​2 знание принципов и правил постановки запятой
7.​3.​2.​2 знание знаков препинания, которые ставятся в конце предложения
8.​3.​2.​2 знаки препинания, которые используются внутри предложения
9.​3.​2.​2 знание постановочных принципов (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания
5.​3.​2.​3 соблюдение норм произношения при твердом и мягком сингармонизме слов и во время добавления окончаний
6.​3.​2.​3 сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный)
7.​3.​2.​3 умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма
8.​3.​2.​3 соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами
9.​3.​2.​3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы
16. Количество часов в разделах четверти и темы внутри разделов распределяет учитель.
17. Данная учебная программа реализуется в соответствии Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Қазақ тілі" для 5-9 классов уровня основного среднего образования для специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы (обучение на казахском языке).
Параграф 3. Долгосрочный план для реализации Типовой учебной программы по учебному предмету Қазақ тілі" для 5-9 классов уровня основного среднего образования для специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы ( с казахским языком обучения)
1) 5 класс:
Лексическая часть
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать обучающиеся
1четверть

2) Айтылым- жазылым нормалары
5. 3. 2. 1 әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жазу
6. 3. 2. 1 есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларыныңорфографиялық нормасын сақтау
7. 3. 2. 1 буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу
8. 3. 2. 1 дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі
9. 3. 2. 1 кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау
5. 3. 2. 2 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерін білу
6. 3. 2. 2 үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу
7. 3. 2. 2 сөйлем соңына қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
8. 3. 2. 2 сөйлем ішіне қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
9. 3. 2. 2 тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу
5. 3. 2. 3 сөздердің жуан, жіңішке үндесімі мен қосымша жалғану кезіндегі айтылым нормаларын сақтау
6. 3. 2. 3 түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау
7. 3. 2. 3 сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану
8. 3. 2. 3 сөйлеу ішіндегі сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру
16. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
17. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1) 5-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан

1. Предметы
Мир имен (конкретные и абстрактные предметы, имена людей, названия стран, городов, рек, морей, улиц, окружающая среда, общие наименования предметов)
1.1. Наименование предметов. Имя существительное. Вопросы имен существительных.
1.2 Лексико-семантические группы существительных (названия органов тела, имена людей, названия одежды, животных, продуктов, сооружений)
1.3 Одушевленные и неодушевленные имена существительные
1.4 Нарицательные имена существительные
1.5 Имена собственные
1.6 Антропонимы
1.7 Топонимы
1.8 Множественное число имен существительных
1.9 Простые и сложные имена существительные
Текстоведение
5.​1.​1.​1 определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения;
5.​1.​1.​3 составление плана с соблюдением структуры текста;
5.​1.​2.​1 извлечение из текста элементов, характерных для стиля устной речи
Текстообразование
5.​2.​1.​1 написание текста-описания по рисункам с соблюдением норм литературного языка;
5.​2.​1.​3 соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании;
Лексико-грамматическая норма
5.​3.​1.​1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов;
5.​3.​1.​2 определение преобразования именных частей речи;
5.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
Нормы говорения и письма
5.​3.​2.​2. умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце и внутри предложения
2. Звуки
Шумный мир (естественные звуки, искусственные звуки, языковые звуки, звуковая сила)
2.1. Казахский алфавит
2.2. Звуки и буквы
2.3 Гласные/ согласные звуки
2.4 Типы гласных звуков
2.5 Типы согласных звуков
2.6 Слоги и его виды
2.7. Закон сингармонизма.
2.8 Гармония гласных звуков
2.9 Губной сингармонизм
2.10 Гармония согласных звуков
2.11 Перенос слова
Текстоведение
5.​1.​1.​2 составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования;
5.​1.​1.​4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.​1.​2.​2 распознавание стилистических различий устной и письменной речи
Текстообразование
5.​2.​1.​2 формирование навыков написания текстов описания и повествования, в которых встречаются примеры устной речи;
5.​2.​3.​1 составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи
Лексика-грамматическая норма
5.​3.​1.​4 знание звуковой системы казахского языка, фонетический разбор
Нормы говорения и письма
5.​3.​2.​1 написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний
2 четверть

1. Заттар
Атаулар әлемі (деректі, дерексіз заттар, кісі есімдері, жер-су атаулары, қоршаған орта, жалпы зат атаулары)
1.1. Зат атаулары. Зат есім. Зат есімнің сұрақтары
1.2 Зат есімнің лексика-семантикалық топтары (дене мүшелері атаулары, кісі есімдері, киім атаулары, мал атаулары, тамақ атаулары, құрылыс атаулары)
1.3 Жанды және жансыз зат есімдер
1.4 Жалпы зат есімдер
1.5 Жалқы зат есімдер
1.6 Антропонимдер
1.7 Топонимдер
1.8 Зат есімнің көптелуі
1.9 Дара және күрделі зат есімдер
Мәтінтану
5. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5. 1. 1. 3 мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру;
5. 1. 2. 1 мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 1әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер бойынша сипаттау мәтінін жазу;
5. 2. 1. 3 сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату;
5. 3. 1. 2 есім сөздердің түрленуін анықтау;
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 2. сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін білу
2. Дыбыстар
У да шу әлем (табиғи дыбыстар, жасанды дыбыстар, тіл дыбыстары, дыбыс күші)
2.1 Қазақ әліпбиі
2.2 Дыбыс пен әріп
2.3 Дауысты/дауыссыз дыбыстар
2.4 Дауысты дыбыстардың түрлері
2.5 Дауыссыз дыбыстардың түрлері
2.6 Буын және оның түрлері
2.7 Үндестік заңы.
2.8 Буын үндестігі
2.9 Ерін үндестігі
2.10 Дыбыс үндестігі
2.11 Тасымал
Мәтінтану
5. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру;
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 2. 2 мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 2 ауызекі сөйлеу үлгілері кездесетін сипаттау, баяндау мәтіндерін жазу дағдыларын қалыптастыру;
5. 2. 3. 1 өзін және қоршаған ортаны таныстыру мәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 4 қазақ тілінің дыбыстық жүйесін білу, фонетикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 1 әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жаз
2-тоқсан

3. Признак предмета
Народ – самый справедливый критик (внешний вид человека, характер, свойства некоторых цветов в казахском понимании, названия лошадей)
3.1 Имя прилагательное. Вопросы имен прилагательных
3.2 Лексико-семантические группы имен прилагательных
3.3 Слова, характеризующие и выражающие характер человека
3.4 Простые и сложные прилагательные
3.5 Степень прилагательного
3.6 Сравнительная степень
3.7 Правописание сравнительной степени
3.8 Превосходная степень
3.9 Правописание превосходной степени
Текстоведение
5.​1.​1.​4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.​1.​1.​5 выражение мнения на решение в тексте, предоставление альтернативных решений;
5.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для разговорного стиля речи
Текстообразование
5.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле по заданному образцу (поздравительное письмо, письмо-сообщение)
Лексико-грамматическая норма
5.​3.​1.​1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов;
5.​3.​1.​2 определение преобразования именных частей речи;
5.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
Нормы говорения и письма
5.​3.​2.​1 написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний
4. Количество предметов
О чем говорят цифры? (священные цифры в казахском понятии, народные измерения, сколько нас...)
4.1 Имя числительное. Простые и сложные имена числительные
4.2 Разряды имен числительных
4.3 Количественные числительные
4.4 Порядковые числительные
4.5 Собирательные числительные
4.6 Приблизительные числительные
4.7 Дробные числительные
4.8 Группирующие числительные
4.9 Правописание имен числительных
Текстоведение
5.​1.​1.​1 определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения;
5.​1.​1.​2 составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования;
5.​1.​2.​1 различение из текста элементов, характерных для стиля устной речи
Текстообразование
5.​2.​3.​2 формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте;
5.​2.​1.​3 соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании
Лексико-грамматическая норма
5.​3.​1.​1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов;
5.​3.​1.​2 определение преобразования именных частей речи;
5.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
Нормы говорения и письма
5.​3.​2.​3 соблюдение норм произношения при твердом и мягком сингармонизме слов и во время добавления окончаний
3 четверть

3. Заттың белгісі
Халықтан әділ сыншы жоқ (адамның сырт келбеті, мінез-құлқы, қазақ ұғымындағы кей түстердің қасиеті, жылқы атаулары)
3.1 Сын есім. Сын есімнің сұрақтары
3.2 Сын есімнің лексика-семантикалық топтары
3.3 Адамның келбетін сипаттайтын және мінезін білдіретін сөздер
3.4 Дара және күрделі сын есімдер
3.5 Сынның дәрежесі
3.6 Салыстырмалы шырай
3.7 Салыстырмалы шырай емлесі
3.8 Күшейтпелі шырай
3.9 Күшейтпелі шырай емлесі
Мәтінтану
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 1. 5 мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну;
5. 1. 2. 3 ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
5. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (құттықтау хат, хабарлама хат) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату;
5. 3. 1. 2 есім сөздердің түрленуін анықтау;
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 1 әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жазу
4. Заттың саны
Сандар сөйлейді (қазақ ұғымындағы киелі сандар, халық өлшемдері, біз қаншаумыз)
4.1 Сан есім. Дара және күрделі сан есімдер
4.2 Сан есімнің мағыналық топтары
4.3 Есептік сан есім
4.4 Реттік сан есім
4.5 Жинақтық сан есім
4.6 Болжалдық сан есім
4.7 Бөлшектік сан есім
4.8 Топтау сан есім
4.9 Сан есімнің емлесі
Мәтінтану
5. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру;
5. 1. 2. 1 мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу
Мәтінтудыру
5. 2. 3. 2 мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру;
5. 2. 1. 3 сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату;
5. 3. 1. 2 есім сөздердің түрленуін анықтау;
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 3 сөздердің жуан, жіңішке үндесімі мен қосымша жалғану кезіндегі айтылым нормаларын сақтау
3-тоқсан

5. Значение слов
Секрет слов раскрывает само слово (пословицы и поговорки о слове, синонимичные, однотипные слова, слова, противоположные по смыслу, заимствованные слова)
5.1 Прямое и переносное значение слов
5.2 Многозначные слова
5.3 Омонимы
5.4 Синонимы
5.5 Антонимы
5.6 Область применения слов в словарном составе
5.7 Термины
5.8 Профессиональные слова
5.9 Заимствованные слова
Текстоведение
5.​1.​1.​3 составление плана с соблюдением структуры текста;
5.​1.​1.​4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.​1.​2.​2 распознавание стилистических различий устной и письменной речи
Текстообразование
5.​2.​3.​1 составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи;
5.​2.​4.​1 самостоятельное составление правил, справок по нормам литературного языка, устное аргументирование своих мыслей
Лексико-грамматическая норма
5.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол);
5.​3.​1.​5 умение различать смысловые значения слова, проводить лексический анализ
6. Действие
Казахские национальные игры (кокпар, асык, байга, перетягивание каната)
6.1 Глагол
6.2 Простые и сложные глаголы
6.3 Положительная и отрицательная форма глагола
6.4 Основные и вспомогательные глаголы
6.5 Неопределенная форма глагола
6.6 Времена глаголов
6.7 Настоящее время
6.8 Прошедшее время
6.9 Будущее время
Текстоведение
5.​1.​1.​2 составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования;
5.​1.​1.​5 выражение мнения на решение в тексте, предоставление альтернативных решений;
5.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для разговорного стиля речи
Текстообразование
5.​2.​1.​1 написание текста-описания по рисункам с соблюдением норм литературного языка;
5.​2.​3.​2 формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте;
Лексико-грамматическая норма
5.​3.​1.​1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов;
5.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
Нормы говорения и письма:
5.​3.​2.​1 написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний
7. Предложение
"Вай, вай, вай, какая святая земля!" (природа- наша родная мать, прошлая жизнь казахского народа, созвучная с природой, запретные слова об охране природы)
7.1 Виды предложений
7.2 Повествовательные предложения
7.3 Вопросительное предложения
7.4 Способы образования вопросительных предложений

5. Сөздің мағынасы
Сөздің сырын сөз ашады (сөз туралы мақал-мәтелдер, мәндес, тұлғалас, қарсы мағынадағы сөздер, кірме сөздер)
5.1 Сөздің тура және ауыспалы мағынасы
5.2 Көп мағыналы сөздер
5.3 Омонимдер
5.4 Синонимдер
5.5 Антонимдер
5.6 Сөздік құрамдағы сөздердің қолданылу аясы
5.7 Терминдер
5.8 Кәсіби сөздер
5.9 Кірме сөздер
Мәтінтану
5. 1. 1. 3 мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру;
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 2. 2 мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану
Мәтінтудыру
5. 2. 3. 1 өзін және қоршаған ортаны таныстырумәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту;
5. 2. 4. 1 әдеби тіл нормалары бойынша өз бетінше ереже, анықтама құрап жазу, ойын ауызша дәлелдеу
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
5. 3. 1. 5 сөз мағыналарын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
6. Әрекет
Қазақтың ұлттық ойындары (көкпар, асық ойнау, бәйге, арқан тарту)
6.1 Етістік
6.2 Дара және күрделі етістіктер
6.3 Болымды және болымсыз етістіктер
6.4 Негізгі және көмекші етістіктер
6.5 Тұйық етістік
6.6 Етістіктің шақтары
6.7 Осы шақ
6.8 Өткен шақ
6.9 Келер шақ
Мәтінтану
5. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру;
5. 1. 1. 5 мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну;
5. 1. 2. 3 ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер бойынша сипаттау мәтінін жазу;
5. 2. 3. 2 мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату;
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 1 әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жазу
7. Сөйлем
"Пай, пай, пай, киелі неткен жер!" (табиғат- туған анамыз, табиғатпен үндес қазақтың бұрынғы тұрмысы, табиғатты қорғау туралы тыйым сөздер)
7.1 Сөйлем түрлері
7.2 Хабарлы сөйлем
7.3 Сұраулы сөйлем
7.4 Сұраулы сөйлемнің жасалу жолдары

7.5 Побудительные предложения
7.6 Императивное предложение
7.7. Знаки препинания
7.8 Знаки препинания в конце предложения
7.9 Знаки препинания в предложении
Текстоведение
5.​1.​1.​4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.​1.​1.​5 выражение мнения на решение в тексте, предоставление альтернативных решений;
5.​1.​2.​1 различение из текста элементов, характерных для стиля устной речи
Текстообразование
5.​2.​1.​2 формирование навыков написания текстов описания и повествования, в которых встречаются примеры устной речи;
5.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле по заданному образцу (поздравительное письмо, письмо-сообщение)
Лексико-грамматическая норма
5.​3.​1.​6 различение видов предложения по произношению и целевому назначению, синтаксический анализ;
5.​3.​2.​2. умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце и внутри предложения
4 четверть
8. Сложные слова
Легендарный край (знаменитые места нашей страны и лица, ставшие опорой своей страны)
8.1 Виды сложных слов
8.2 Слитные слова
8.3 Правописание слитных слов
8.4 Парные слова
8.5 Повторные парные слова
8.6 Удвоенные парные слова
8.7 Правописание удвоенных парных слов
8.8 Сокращенные слова
8.9 Правописание сокращенных слов
8.10 Словосочетания и их правописание
Текстоведение
5.​1.​1.​1 определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения;
5.​1.​2.​2 распознавание стилистических различий устной и письменной речи
Текстообразование
5.​2.​1.​3 соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании;
5.​2.​3.​2 формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте
Лексико-грамматическая норма
5.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол);
5.​3.​2.​3 соблюдение норм произношения при твердом и мягком сингармонизме слов и во время добавления окончаний
9. Природа языка
Язык моих предков (языки мира, история языка и письменности, задачи языка...)
9.1 Определение и функции языка
9.2 Устный и письменный язык
9.3 Признаки, характерные для разговорного языка
9.4 Образование и развитие письменности
9.5 Языки мира
9.6 Родной язык
9.7 Казахский язык и его родственные языки
9.8 Словарное богатство казахского языка
Текстоведение
5.​1.​1.​3 составление плана с соблюдением структуры текста;
5.​1.​1.​4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для разговорного стиля речи
Текстообразование
5.​2.​3.​1 составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи;
5.​2.​4.​1 самостоятельное составление правил, справок по нормам литературного языка, устное аргументирование своих мыслей
Лексико-грамматическая норма
5.​3.​1.​5 умение различать смысловые значения слова, проводить лексический анализ;
5.​3.​1.​6 различение видов предложения по произношению и целевому назначению, синтаксический анализ

7.5 Лепті сөйлем
7.6 Бұйрықты сөйлем
7.7. Тыныс белгі
7.8 Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілер
7.9 Сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілер
Мәтінтану
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 1. 5 мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну;
5. 1. 2. 1 мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 2 ауызекі сөйлеу үлгілері кездесетін сипаттау, баяндау мәтіндерін жазу дағдыларын қалыптастыру;
5. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (құттықтау хат, хабарлама хат) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 6 сөйлемнің айтылу сазы мен мақсатына қарай түрлерін ажырату, синтаксистік талдау жасау;
5. 3. 2. 2. сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін білу
4-тоқсан
8. Күрделі сөздер
Аңызға айналған өлке (еліміздегі белгілі жерлер мен елге тұтқа болған тұлғалар)
8.1 Күрделі сөздердің түрлері
8.2 Біріккен сөздер
8.3 Біріккен сөздердің емлесі
8.4 Қос сөздер
8.5 Қайталама қос сөздер
8.6 Қосарлама қос сөздер
8.7 Қос сөздердің емлесі
8.8 Қысқарған сөздер
8.9 Қысқарған сөздердің емлесі
8.10 Тіркесті сөздер және олардың емлесі
Мәтінтану
5. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5. 1. 2. 2 мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану;
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 3 сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау;
5. 2. 3. 2 мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
5. 3. 2. 3 сөздердің жуан, жіңішке үндесімі мен қосымша жалғану кезіндегі айтылым нормаларын сақтау
9. Тілдің табиғаты
"Бабам тілі сен қалдың" (әлем тілдері, тілдің, жазудың пайда болуы, тілдің міндеті...)
9.1 Тілдің анықтамасы және қызметі
9.2 Ауызша және жазбаша тіл
9.3 Ауызекі тілге тән белгілер
9.4 Жазудың пайда болуы және дамуы
9.5 Дүние жүзі тілдері
9.6 Ана тілі
9.7 Қазақ тілі және оған туыстас тілдер
9.8 Қазақ тілінің сөз байлығы
Мәтінтану
5. 1. 1. 3 мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру;
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 2. 3 ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
5. 2. 3. 1 өзін және қоршаған ортаны таныстыру мәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту;
5. 2. 4. 1әдеби тіл нормалары бойынша өз бетінше ереже, анықтама құрап жазу, ойын ауызша дәлелдеу
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 5 сөз мағыналарын ажырата білу, лексикалық талдау жасау;
5. 3. 1. 6 сөйлемнің айтылу сазы мен мақсатына қарай түрлерін ажырату, синтаксистік талдау жасау

2) 6 класс:
Лексический раздел
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать ученики
1 четверть
1. Структура слова
Четыре сезона года (рождение весны, лета, зимы и осени)
1.1 Корень
1.2 Виды корневых слов
1.3 Однокоренные слова
1.4 Производное слово
1.5 Суффикс
1.6 Виды суффиксов (суффиксы, образующие и изменяющие слова)
1.7 Окончание
1.8 Виды окончаний
1.9 Функции окончания
Текстоведение
6.​1.​1.​1 составление комментария с использованием стратегии чтения;
6.​1.​1.​2. составление вопросов уточнения, направленных на выявление проблем, поднятых в тексте аудирования;
6.​1.​2.​1 знание структуры и самобытности художественного стиля
Текстообразование
6.​2.​1.​1 написание текста -повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка;
6.​2.​1.​3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке
Лексико-грамматическая норма
6.​3.​1.​3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.​3.​2.​1 соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта
2. Текст
"Толғауы тоқсан қызыл тіл" (разные жанры художественных текстов на литературную тематику ...)
2.1 Структура текста
2.2 Типы текста. Повествовательный текст
2.3 Текст описание
2.4 Текст заключения
2.5 Жанры художественных текстов
2.6 Рассказ
2.7 Стихотворение
2.8 Сказка
2.9 Роман
2.10 Поэма
Текстоведение
6.​1.​1.​3 определение структуры текста;
6.​1.​1.​5 связывание информации из различных источников с реальной жизнью;
6.​1.​2.​2 знание особенностей жанра устного языка и художественной литературы
Текстообразование
6.​2.​1.​2 написание творческого диктанта по данной теме с соблюдением норм художественного стиля;
6.​2.​3.​1 умение рассказать похвальные и рекламные тексты о бытовом предмете и технических средствах в соответствии с артикуляционными требованиями
Лексико-грамматическая норма
6.​3.​1.​4 соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ;
6.​3.​1.​5 знание особенностей пополнения словарного состава, лексический анализ
Нормы говорения и письма
6.​3.​2.​2 знание принципов и правил постановки запятой
2 четверть
3. Словарное богатство
Вселенная (представление казахского народа о космосе, солнечной системе, небесном мире, пословицы ...)
3.1 Словарь и словарный запас
3.2 Специальная лексика: термины и профессиональные слова
3.3 Виды терминов
3.4 Кровные слова и слова вошедшие из других языков
3.5 Устаревшие слова
3.6 Новые слова или наименования

2) 6-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Сөз құрамы
Жылдың төрт мезгілі (көктем туады, жаз шығады, күз түседі, қыс келеді ...)
1.1 Түбір
1.2 Түбір сөздің түрлері
1.3 Түбірлес сөздер
1.4 Туынды сөз
1.5 Жұрнақ
1.6 Жұрнақтың түрлері
(сөз тудырушы және сөз түрлендіруші жұрнақтар)
1.7 Жалғау
1.8 Жалғаудың түрлері
1.9 Жалғаудың қызметі
Мәтінтану
6. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау;
6. 1. 1. 2 тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру;
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 1әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу;
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 1 есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларының орфографиялық нормасын сақтау
2. Мәтін
"Толғауы -тоқсан қызыл тіл" (әдебиет пәнінен өткен көркем мәтіннің түрлі жанрлары...)
2.1 Мәтіннің құрамы
2.2 Мәтіннің түрлері. Әңгімелеу мәтіні
2.3 Сипаттау мәтіні
2.4 Пайымдау мәтіні
2.5 Көркем мәтіннің жанрлары
2.6 Әңгіме
2.7 Өлең
2.8 Повесть
2.9 Роман
2.10 Поэма
Мәтінтану
6. 1. 1. 3 мәтін құрылымын анықтау;
6. 1. 1. 5 әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;
6. 1. 2. 2 ауызекі тіл мен көркем әдебиет жанрының ерекшеліктерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 2 көркем әдебиет стилінің нормаларын сақтап берілген тақырып бойынша шығармашылық диктант жазу;
6. 2. 3. 1тұрмыстық зат және техника құралдары туралы мақтау, жарнамалау мәтінін аритикуляциялық талаптарға сай айту
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 4 айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау;
6. 3. 1. 5 сөздік құрамның толығу ерекшеліктерін білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 2 үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу
2-тоқсан
3. Сөз байлығы
Он сегіз мың ғалам (ғарыш, күн жүйесі, аспан әлеміне қатысты қазақи түсініктер, мақал-мәтелдер...)
3.1 Сөздік қор және сөздік құрам
3.2 Арнаулы лексика: термин сөздер мен кәсіби сөздер
3.3 Термин сөздердің түрлері
3.4 Төл сөздер және басқа тілден енген сөздер
3.5 Көнерген сөздер
3.6 Жаңа сөздер немесе атаулар

3.7 Типы и способы создания новых слов (имен)
3.8 Фразеологизмы
3.9 Пословицы и поговорки
3.10 Многозначные слова и омонимы
Текстоведение
6.​1.​1.​4 определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте;
6.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля
Текстообразование
6.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (заявление, комментарии) по заданному образцу;
6.​2.​4.​1 раскрыть значение отдельных слов в стиле толкового словаря, публично разъяснить
Лексико-грамматическая норма
6.​3.​1.​3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов);
6.​3.​1.​5 знание особенностей пополнения словарного состава, лексический анализ
Нормы говорения и письма
6.​3.​2.​3 сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный)
4. Словообразовательный и грамматический характер существительного
"Сәлем – сөздің анасы" (благословение, пожелание, прощание )
4.1 Образование имен существительных
4.2 Суффиксы, образующие имена существительные
4.3. Преобразование имен существительных
4.4 Спряжение существительных
4.5 Склонение существительных
4.6 Именительный падеж
4.7 Родительный падеж
4.8 Дательный падеж
4.9 Винительный падеж
4.10 Местный падеж
4.11 Исходный падеж
4.12 Предложный падеж
4.13 Спряжение имен существительных
Текстоведение
6.​1.​1.​1 составление комментария с использованием стратегии чтения;
6.​1.​2.​1 знание структуры и самобытности художественного стиля
Текстообразование
6.​2.​1.​3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке;
6.​2.​3.​2 написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему)
Лексико-грамматическая норма
6.​3.​1.​2 определение преобразования именных частей речи и местоимений (по падежам);
6.​3.​1.​3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.​3.​2.​2 знание принципов и правил постановки запятой
2 четверть
5. Местоимение
" ...Кетігін тап та бар, қалан!" (моя семья, обязанности каждой профессии, направление, просьба...)
5.1 Понятие о местоимении. Семантические типы местоимений
5.2 Личные местоимения. Склонение личных местоимений
5.3 Указательные местоимения
5.4 Вопросительные местоимения
5.5 Возвратное местоимение
5.6 Обобщающие местоимения
5.7 Отрицательные местоимения
5.8 Неопределенное местоимение
5.9 Функции местоимения в предложении и их правописание
Текстоведение
6.​1.​1.​2 составление вопросов уточнения, направленных на выявление проблем, поднятых в тексте аудирования;
6.​1.​1.​3 определение структуры текста;
6.​1.​2.​2 знание особенностей жанра устного языка и художественной литературы
Текстообразование
6.​2.​1.​1 написание текста -повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка;
6.​2.​3.​1 умение рассказать похвальные и рекламные тексты о бытовом предмете и технических средствах в соответствии с артикуляционными требованиями
Лексико-грамматическая норма
6.​3.​1.​1 различение частей речи (местоимений, наречий, служебных слов) и их смысловых видов;
6.​3.​1.​3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.​3.​2.​1 соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта

3.7 Жаңа сөздердің (атаулардың) түрлері және жасалу жолдары
3.8 Фразеологизмдер
3.9 Мақал-мәтелдер
3.10 Көп мағыналы сөздер және омонимдер
Мәтінтану
6. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау;
6. 1. 2. 3 көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
6. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өтініш, түсініктеме) мәтін жазу;
6. 2. 4. 1 түсіндірме сөздіктің стилімен жеке сөздердің мағынасын ашу, көпшілікке түсіндіру
Әдеби тіл нормалары
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау;
6. 3. 1. 5 сөздік құрамның толығу ерекшеліктерін білу, лексикалық талдау жасау
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 2. 3 түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау
4. Зат есімнің сөзжасамдық және грамматикалық сипаты
"Сәлем – сөздің анасы" (жөн сұрасу, бата беру, тілек айту, қоштасу...)
4.1 Зат есімнің жасалуы
4.2 Зат есім тудыратын жұрнақтар
4.3. Зат есімнің түрленуі
4.4 Зат есімдердің жіктелуі
4.5 Зат есімдердің септелуі
4.6 Атау септік
4.7 Ілік септік
4.8 Барыс септік
4.9 Табыс септік
4.10 Жатыс септік
4.11 Шығыс септік
4.12 Көмектес септік
4.13 Зат есімдердің тәуелденуі
Мәтінтану
6. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау;
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру;
6. 2. 3. 2 көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 2 есім сөздер мен есімдіктің түрленуін анықтау;
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 2 үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу
3-тоқсан
5. Есімдік
"...Кетігін тап та бар, қалан!" (менің отбасым, әр мамандық иесінің міндеттері, жөн сілтеу, белмегенді сұрау...)
5.1 Есімдік туралы жалпы сипаттама. Есімдіктің мағыналық түрлері
5.2 Жіктеу есімдігі. Жіктеу есімдігінің септелуі (қопармалы септелу)
5.3 Сілтеу есімдігі
5.4 Сұрау есімдігі
5.5 Өздік есімдігі
5.6 Жалпылау есімдігі
5.7 Болымсыздық есімдігі
5.8 Белгісіздік есімдігі
5.9 Есімдіктің сөйлемдегі қызметі және емлесі
Мәтінтану
6. 1. 1. 2 тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру;
6. 1. 1. 3 мәтін құрылымын анықтау;
6. 1. 2. 2 ауызекі тіл мен көркем әдебиет жанрының ерекшеліктерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу;
6. 2. 3. 1 тұрмыстық зат және техника құралдары туралы мақтау, жарнамалау мәтінін аритикуляциялық талаптарға сай айту
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 1 сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату;
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 1 есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларының орфографиялық нормасын сақтау

6. Типы глаголов
"Денсаулық – зор байлық" (известные спортсмены, повестка дня, спортивные клубы, здоровый образ жизни )
6.1 Типы глаголов
6.2 Неопределенная форма глагола: склонение и спряжение
6.3 Наклонение глаголов: изъявительное и условное наклонение
6.4 Повелительное наклонение
6.5 Желательное наклонение
6.6 Причастие
6.7 Деепричастие
6.8 Переходный и непереходный глагол
6.9 Вспомогательные глаголы
Текстоведение
6.​1.​1.​5 связывание информации из различных источников с реальной жизнью;
6.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля
Текстообразование
6.​2.​1.​2 написание творческого диктанта по данной теме с соблюдением норм художественного стиля;
6.​2.​3.​2 написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему)
Лексико-грамматическая норма
6.​3.​1.​3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов);
6.​3.​1.​4 соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ
Нормы говорения и письма
6.​3.​2.​2 знание принципов и правил постановки запятой
7. Наречие
Ясность и точность речи (диалоги из художественной литературы, точно передающие время, место, цель)
7.1 Производные и непроизводные наречия
7.2 Смысловые группы наречия. Наречие времени
7.3 Наречие места
7.4 Наречие действия
7.5 Наречие количества
7.6 Усилительные наречия
7.7 Наречие цели
7.8 Наречие причин и следствий
7.9 Функции наречия в предложении и их правописание
Текстоведение
6.​1.​1.​4 определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте;
6.​1.​2.​1 знание структуры и самобытности художественного стиля
Текстообразование
6.​2.​1.​3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке;
6.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (заявление, комментарий) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
6.​3.​1.​1 различение частей речи (местоимений, наречий, служебных слов) и их смысловых видов;
6.​3.​1.​3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.​3.​2.​3 сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный)
2 четверть
8. Союзные слова
Природные явления (Почему идет дождь, откуда берутся молнии и радуги, пословицы о природных явлениях )
8.1 Присоединительные союзы. Соединительные союзы и их функции
8.2 Противительные союзы и их функции
8.3 Разделительные союзы и их функции. Условные союзы и их функции

6. Етістіктің түрлері
"Денсаулық – зор байлық" (танымал спортшылар, күн тәртібі, спорт үйірмелері, салауатты өмір салты ...)
6.1 Етістіктің етіс түрлері
6.2 Тұйық етістік: септелуі және тәуелденуі
6.3 Етістіктің райлары: ашық рай. Шартты рай
6.4 Бұйрық рай
6.5 Қалау рай
6.6 Есімше
6.7 Көсемше
6.8 Салт, сабақты етістіктер
6.9 Көмекші етістіктер
Мәтінтану
6. 1. 1. 5 әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;
6. 1. 2. 3 көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 2 көркем әдебиет стилінің нормаларын сақтап берілген тақырып бойынша шығармашылық диктант жазу;
6. 2. 3. 2 көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау;
6. 3. 1. 4 айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 2 үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу
7. Үстеу
Сөйлеудегі анықтық пен дәлдік (көркем әдебиеттен мезгілді, мекенді, мөлшерді, мақсатты дәл, анық білдіретін диалогтар)
7.1 Негізгі және туынды үстеулер
7.2 Үстеудің мағыналық түрлері. Мезгіл үстеуі
7.3Мекен үстеуі
7.4 Сын-қимыл үстеу
7.5 Мөлшер үстеуі
7.6 Күшейткіш үстеу
7.7 Мақсат үстеуі
7.8 Себеп-салдар үстеуі
7.9 Үстеудің сөйлемдегі қызметі және емлесі
Мәтінтану
6. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау;
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру;
6. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өтініш, түсініктеме) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 1 сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату;
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 3 түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау
4-тоқсан
8. Шылау сөздер
Табиғи құбылыстар (жауын неге жауады, найзағай мен кемпірқосақ қайдан пайда болады, табиғи құбылыстар туралы мақалдар ...)
8.1 Жалғаулық шылаулар. Ыңғайластық қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі
8.2 Қарсылықты қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі
8.3 Талғаулы қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі. Шарттылық қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі

8.4 Причинно-следственные союзы и их функции
8.5 Послелоги Послелоги, управляющие именительным падежом и их функции
8.6 Послелоги, управляющие дательным падежом и их функции
8.7 Послелоги, управляющие исходным и предложным падежом и их функции
8.8 Частицы и их функции
8.9 Правописание союзных слов
Текстоведение
6.​1.​1.​1 составление комментария с использованием стратегии чтения;
6.​1.​1.​5 связывание информации из различных источников с реальной жизнью
6.​1.​2.​1 знание структуры и самобытности художественного стиля
Текстообразование
6.​2.​1.​1 написание текста -повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка;
6.​2.​4.​1 раскрыть значение отдельных слов в стиле толкового словаря, публично разъяснить
Лексико-грамматическая норма
6.​3.​1.​1 различение частей речи (местоимений, наречий, служебных слов) и их смысловых видов;
6.​3.​1.​3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.​3.​2.​3 сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный)
9. Словосочетания
Национальные праздники (праздник встреч, Наурыз, посиделки, сезонные праздники, связанные с домашними животными)
9.1 Характерные признаки словосочетания
9.2 Отличие словосочетаний от сложных слов
9.3 Существительное + прилагательное
9.4 Прилагательное + существительное
9.5 Имя числительное + существительное
9.6 Существительное + глагол
9.7 Имя прилагательное + глагол
9.8 Имя числительное + глагол
9.9 Местоимение + глагол
9.10 Устойчивые и произвольные сочетания
Текстоведение
6.​1.​1.​3 определение структуры текста;
6.​1.​1.​4 определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте;
6.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля
Текстообразование
6.​2.​1.​3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке;
6.​2.​3.​2 написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему)
Лексико-грамматическая норма
6.​3.​1.​4 соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ;
6.​3.​1.​6 умение различать словосочетания и характерные для них синтаксические признаки, синтаксический анализ
Нормы говорения и письма
6.​3.​2.​1 соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта
3) 7 класс:
Лексический раздел
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать ученики
1 четверть
1. Закон гармонии
"Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы" (стихи, относящиеся к тематике литературы и соответствующие уровню ученика )

8.4 Себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі
8.5 Септеулік шылаулар. Атау септіктегі сөздермен тіркесетін септеуліктер және олардың қызметі
8.6 Барыс септіктегі сөздермен тіркесетін септеуліктер және олардың қызметі
8.7 Шығыс және көмектес септіктегі сөздермен тіркесетін септеуліктер және олардың қызметі
8.8 Демеулік шылаулар және олардың қызметі
8.9 Шылау сөздердің емлесі
Мәтінтану
6. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау;
6. 1. 1. 5 әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу;
6. 2. 4. 1 түсіндірме сөздіктің стилімен жеке сөздердің мағынасын ашу, көпшілікке түсіндіру
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 1 сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату;
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 3 түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау
9. Сөз тіркестері
Ұлттық мерекелер (көрісу мерекесі, Наурыз тойы, жиын-терін, төрт түлікке қатысты маусымдық мерекелер)
9.1 Сөз тіркесіне тән белгілер
9.2 Сөз тіркестерінің күрделі сөздерден айырмашылығы
9.3 Зат есім + сын есім
9.4 Сын есім + есім
9.5 Сан есім + есім
9.6 Зат есім + етістік
9.7 Сын есім + етістік
9.8 Сан есім + етістік
9.9 Есімдік + етістік
9.10 Тұрақты және еркін тіркестер
Мәтінтану
6. 1. 1. 3 мәтін құрылымын анықтау;
6. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау;
6. 1. 2. 3 көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру;
6. 2. 3. 2 көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 4 айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау;
6. 3. 1. 6 сөз тіркестері және оларға тән синтаксиситік белгілерді ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 1 есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларының орфографиялық нормасын сақтау
3) 7-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.Үндестік заңы
"Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы" (әдебиет пәніне байланысты және оқушы деңгейіне сай өлеңдер ...)

1.1 Закон сингармонизма. Гармония гласных звуков
1.2 Окончания, которые не подчиняются закону сингармонизма
1.3 Гармония согласных звуков. Виды ассимиляции
1.4 Прогрессивная ассимиляция
1.5 Регрессивная ассимиляция
1.6 Орфоэпия: правильное произношение слов
1.7 Распространенные орфографические ошибки
1.8 Мелодия. Тембр
1.9 Интонация
1.10 Пауза
Текстоведение
7.​1.​1.​1 изучение и использование стратегии чтения;
7.​1.​1.​5 обсуждение функционально-смыслового типа текста
7.​1.​2.​1 сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля
Текстообразование
7.​2.​1.​1 перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка;
7.​2.​3.​1 совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю
Лексико-грамматическая норма
7.​3.​1.​4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ
Нормы говорения и письма
7.​3.​2.​1 знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма;
7.​3.​2.​3 умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма
2. Текст и стиль
Традиции казахского народа (основные казахские традиции, отражение актуальных традиций сегодняшнего дня в функциональных стилях казахского языка)
2.1 Основная идея/ основная информация в тексте
2.2 Дополнительная информация в тексте 2.3 Лаконичный текст
2.4 Стиль текста
2.5 Жанры, характерные для художественного стиля
2.6 Жанры, характерные для публицистического стиля
2.7 Жанры, характерные для официально-делового стиля
2.8 Жанры, присущие научному стилю
2.9 Лингвистические особенности разговорного стиля
2.10 Лингвистические особенности каждого стиля
Текстоведение
7.​1.​1.​2. составление проблемных вопросов по тексту аудирования;
7.​1.​2.​2 различение жанров, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.​2.​1.​2 формирование навыков изложения событий в стиле художественного текста, опираясь на основную идею клипа;
7.​2.​3.​2 написание эссе в виде описания, изложения в соответствии с темой
Лексико-грамматическая норма
7.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов);
7.​3.​1.​5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
Нормы говорения и письма
7.​3.​2.​2 знание знаков препинания, которые ставятся в конце предложения
2 четверть
3. Языковые средства связи
Прошлое, настоящее и будущее нашей страны (тексты в разных стилях об истории, настоящем и будущем страны)

1.1 Үндестік заңы. Буын үндестігі
1.2 Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар
1.3 Дыбыс үндестігі. Ықпалдың түрлері
1.4 Ілгерінді ықпал
1.5 Кейінді ықпал
1.6 Орфоэпия: сөздердің дұрыс дыбысталуы, айтылуы.
1.7 Жиі кездесетін орфоэпиялық қателер
1.8 Әуез. Тембр
1.9 Интонация
1.10 Кідіріс (пауза)
Мәтінтану
7. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, зерттеп оқу;
7. 1. 1. 5 мәтіннің функционалдық-мағыналық типін талқылау;
7. 1. 2. 1
көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру;
7. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 4 айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 1 буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу;
7. 3. 2. 3 сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану
2. Мәтін және стиль
Қазақ халқының салт-дәстүрлері (қазақтың басты салттары, бүгінгі күні өзекті болып табылатын дәстүрдің қазақ тілінің функционалдық стильдеріндегі көрінісі)
2.1 Мәтіндегі негізгі ой/негізгі ақпарат
2.2 Мәтіндегі қосымша ақпарат
2.3 Жинақы мәтін
2.4 Мәтін стилі
2.5 Көркем әдебиет стиліне тән жанрлар
2.6 Публицистикалық стильге тән жанрлар
2.7 Іс-қағаздар стиліне тән жанрлар
2.8 Ғылыми стильге тән жанрлар
2.9 Ауызекі стиліне тән тілдік ерекшеліктер
2.10 Әр стильге тән тілдік ерекшеліктер
Мәтінтану
7. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру;
7. 1. 2. 2 публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 2 бейнебаян желісіне сүйеніп оқиғаны көркем мәтін стилінде мазмұндау дағдыларын қалыптастыру;
7. 2. 3. 2 тақырыпқа сәйкес сипаттау, баяндау түрінде эссе жазу
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 2 сөйлем соңына қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
2-тоқсан
3. Сөз байланыстыру құралдары
Еліміздің кешегісі, бүгіні, ертеңі (елдің тарихы, бүгіні, болашағы туралы түрлі стильдегі мәтіндер)

3.1 Языковые средства для начала речи
3.2 Языковые средства, используемые для дальнейшего продолжения мнения и мысли
3.3 Языковые средства, необходимые для выражения афоризмов, пословиц
3.4 Связывающие языковые средства, используемые для сравнения мысли и мнения
3.5 Языковые средства, используемые для обобщения мыслей и мнений
Текстоведение
7.​1.​1.​4 определение основных мыслей через связывание информации в тексте с глобальными проблемами;
7.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.​2.​1.​3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями;
7.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (автобиография, характеристика, резюме) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
7.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи прилагательных, глаголов);
7.​3.​1.​5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
Нормы говорения и письма
7.​3.​2.​3 умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма
4. Культура речи
Культура - зеркало человеческого мира (взаимосвязь культуры и искусства, казахская культура, казахское искусство, культура речи)
4.1 Нормы и литературный язык
4.2 Особенности литературного языка и местного языка
4.3 Литературный язык и сленговые выражения
4.4 Речевой этикет
4.5 Литературный язык и языковая культура
4.6 Типы слов в зависимости от области применения
4.7 Слова, используемые в связи с обычаями и традициями
4.8 Слова, связанные с национальным мировоззрением
4.9 Слова, связанные с культурой и искусством
Текстоведение
7.​1.​1.​3 различение форм взаимоотношения текста (диалогическое, монологическое, полилогическое);
7.​1.​2.​1 сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля
Текстообразование
7.​2.​3.​1 совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю;
7.​2.​4.​1 составление аннотации научного текста и изложение его в тезисе
Лексико-грамматическая норма
7.​3.​1.​4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ;
7.​3.​1.​5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
Нормы говорения и письма
7.​3.​2.​1 знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма
3 четверть
5. Ученый-лингвист
Учитель нации - А. Байтурсынов (произведения А. Байтурсынова, произведения написанные про А. Байтурсынова, афоризмы А. Байтурсынова о языке)

3.1 Сөзді бастауға қатысты тілдік құралдар
3.2 Пікір мен ойды әрі қарай жалғастыру үшін пайдаланылатын тілдік құралдар
3.3 Афоризмдерді, нақыл сөздерді пайдаланып айту үшін қажетті тілдік құралдар
3.4 Ой мен пікірді салыстыру үшін пайдаланылатын байланыстырушы тілдік құралдар
3.5 Ой мен пікірді қорытындылау үшін пайдаланылатын тілдік құралдар
Мәтінтану
7. 1. 1. 4 мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыру арқылы негізгі ойды анықтау;
7. 1. 2. 3 публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану;
7. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өмірбаян, мінездеме, түйіндеме) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 3 сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану
4. Сөйлеу мәдениеті
Мәдениет – адамзат әлемінің айнасы (мәдениет пен өнер егіз, қазақ мәдениеті,қазақ өнері, сөйлеу мәдениеті)
4.1 Норма және әдеби тіл
4.2 Әдеби тіл және жергілікті тіл ерекшеліктері
4.3 Әдеби тіл және жаргон сөздер
4.4 Сөйлеу әдебі
4.5 Әдеби тіл және тіл мәдениеті
4.6 Сөздердің қолданылу өрісіне байланысты түрлері
4.7 Салт-дәстүрге қатысты пайдаланылатын лексика
4.8 Ұлттық дүниетанымға қатысты лексика
4.9 Мәдениет пен өнерге қатысты лексика
Мәтінтану
7. 1. 1. 3 мәтіннің қарым-қатынас формасын ажырату (диалогтік, монологтік, полилогтік);
7. 1. 2. 1 көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру
Мәтінтудыру
7. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру;
7. 2. 4. 1 ғылыми мәтінді жинақтап аннотация жазу және оны тезиске айналдырып баяндау
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 4 айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау;
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 1 буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу
3-тоқсан
5. Тілтанушы ғалым
Ұлт ұстазы – А.Байтұрсынұлы (А.Байтұрсынұлы еңбектері, А.Байтұрсынұлы туралы жазылған еңбектер, А.Байтұрсынұлының тіл туралы айтқандары)

5.1 А.Байтурсынов и казахский алфавит
5.2 Азбука А.Байтурсынова (прямое письмо)
5.3 Позиции А.Байтурсынова по терминологии
5.4 Термины А. Байтурсынова в "Литературном путеводителе"
5.5 Термины А.Байтурсынова в "Тіл -құрал"
5.6. Система звуков
5.7. Система слов
5.8. Система предложений
Текстоведение
7.​1.​1.​1 изучение и использование стратегии чтения;
7.​1.​2.​2 различение жанров, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.​2.​1.​1 перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка;
7.​2.​1.​2 формирование навыков изложения событий в стиле художественного текста, опираясь на основную идею клипа
Лексико-грамматическая норма
7.​3.​1.​4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ
6. Имя прилагательное
Художественный стиль (тексты, показывающие разницу между разговорным и художественным стилем, примеры художественного стиля в разных жанрах)
6.1 Лексико-семантические группы прилагательных: слова, описывающие объем, свойства предметов
6.2 Сложные прилагательные 6.3 Основные и производные прилагательные
6.4 Суффиксы, образующие прилагательные от существительных
6.5 Производные прилагательные: образование с помощью суффиксов -лы, -лі, -ды, -ты, -ты, -ті (название цвета, качество)
6.6 Производные прилагательные: образование с помощью суффиксов -сыз, -сіз
6.7 Суффиксы, образующие прилагательные от глаголов
6.8 Семантические типы прилагательных
6.9 Степень сравнения имен прилагательных
6.10 Часто используемые виды составных прилагательных
Текстоведение
7.​1.​1.​2 составление проблемных вопросов по тексту аудирования;
7.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.​2.​1.​3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями;
7.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (автобиография, характеристика, резюме) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
7.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов);
7.​3.​1.​4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ
Нормы говорения и письма
7.​3.​2.​3 умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма
7. Глаголы
Социальное неравенство (богатство и бедность, прошлое и настоящее богатых казахов, социальные группы в Казахстане)
7.1 Времена глаголов
7.2 Настоящее время: собственно-настоящее время
7.3 Настоящее переходное время
7.4 Будущее время: будущее достигательное время

5.1 А.Байтұрсынұлы және қазақ әліпбиі
5.2 А.Байтұрсынұлының әліппесі (төте жазу)
5.3 А.Байтұрсынұлының терминологияға қатысты ұстанымдары
5.4 А.Байтұрсынұлының "Әдебиет танытқыштағы" терминдері
5.5 А.Байтұрсынұлының "Тіл -құралдағы" терминдері
5.6. Дыбыс жүйесі
5.7. Сөз жүйесі
5.8. Сөйлем жүйесі
Мәтінтану
7. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, зерттеп оқу;
7. 1. 2. 2 публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру;
7. 2. 1. 2 бейнебаян желісіне сүйеніп оқиғаны көркем мәтін стилінде мазмұндау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 4 үндестік заңының тілдік қасиетін тану арқылы фонологиялық талдау жасау
6. Сын есім
Көркем әдебиет стилі (ауызекі сөйлеу стилі мен көркем әдебиет стилінің айырмашылығы көрсетілген мәтіндер, көркем әдебиет стилінің түрлі жанрдағы үлгілері)
6.1 Сын есімнің лексика-семантикалық топтары: Заттың көлемін, қасиетін сипаттайтын сөздер
6.2 Күрделі сын есімдер
6.3 Негізгі және туынды сын есімдер
6.4 Есім сөздерден сын есім тудыратын жұрақтар
6.5 Қатыстық сын есім: -лы, -лі, -ды, -ты, -ты, -ті жұрнақтары арқылы жасалуы (түс атауы, сапаны білдіру)
6.6 Қатыстық сын есім: -сыз, -сіз жұрнақтары арқылы жасалуы
6.7 Етістіктен сын есім тудыратын жұрнақтар
6.8 Сын есімнің мағыналық түрлері
6.9 Сын есімнің шырайлары
6.10 Күрделі сын есімдердің жиі қолданылатын түрлері
Мәтінтану
7. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру;
7. 1. 2. 3 публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану;
7. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өмірбаян, мінездеме, түйіндеме) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
7. 3. 1. 4 айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 3 сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану
7. Етістік
Әлеуметтік теңсіздік (байлық пен кедейлік, қазақтың кешегі және бүгінгі байлары, Қазақстандағы әлеуметтік топтар)
7.1 Етістіктің шақтары
7.2 Осы шақ: нақ осы шақ
7.3 Ауыспалы осы шақ
7.4 Келер шақ: мақсатты келер шақ

7.5 Предположительно будущее время
7.6 Будущее переходное время 7.7 Прошедшее время
7.8 Недавно-прошедшее время
7.9 Давнопрошедшее время
7.10 Прошедшее переходное время
7.11 Особенности использования времен глаголов в стиле
Текстоведение
7.​1.​1.​3 различение форм взаимоотношения текста (диалогическое, монологическое, полилогическое);
7.​1.​2.​1 сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля
Текстообразование
7.​2.​3.​1 совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю;
7.​2.​4.​1 составление аннотации научного текста и изложение его в тезисе
Лексико-грамматическая норма
7.​3.​1.​2 распознавание особенностей видов и категорий глагола;
7.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов)
4 четверть
8. Синтаксис
"Еңбек – бәрін жеңбек" (тексты в функциональных стилях на тему труда)
8.1 Члены предложения
8.2 Главные члены предложения
8.3 Подлежащее
8.4 Сказуемое
8.5 Дефис, который ставится между подлежащим и сказуемым
8.6 Второстепенные члены предложения
8.7 Дополнение
8.8 Определение 8.9 Обстоятельство
Текстоведение
7.​1.​1.​4 определение основных мыслей через связывание информации в тексте с глобальными проблемами;
7.​1.​2.​2 различение жанров, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.​2.​1.​1 перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка;
7.​2.​1.​3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями
Лексико-грамматическая норма
7.​3.​1.​5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ;
7.​3.​1.​6 различение функций членов предложения в предложении, синтаксический анализ
Нормы говорения и письма
7.​3.​2.​1 знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма
9. Суффиксы существительного, вызывающие значение оттенка. Слова наименования и вспомогательные слова
Обращения в казахском языке (обращение, используемые в значении балования, уважения, имена в зависимости от возраста)
9.1 Суффиксы, вызывающие тоновое значение
9.2 Суффиксы со значением баловства
9.3 Суффиксы уважительного значения
9.4 Суффиксы, имеющие значение приуменьшения
9.5 Слова наименования
9.6 Вспомогательные слова
Текстоведение
7.​1.​1.​5 обсуждение функционально-смыслового типа текста
7.​1.​2.​3 распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.​2.​1.​3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями;
7.​2.​3.​2 написание эссе в виде описания, изложения в соответствии с темой
Лексико-грамматическая норма
7.​3.​1.​1 различение именных и вспомогательных слов;
7.​3.​1.​5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
Нормы говорения и письма
7.​3.​2.​2 знание знаков препинания, которые ставятся в конце предложения
4) 8 класс:
Лексический раздел
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать студенты
1 четверть

7.5 Болжалды келер шақ
7.6 Ауыспалы келер шақ
7.7 Өткен шақ
7.8 Жедел өткен шақ
7.9 Бұрынғы өткен шақ
7.10 Ауыспалы өткен шақ
7.11 Шақ түрлерінің стильдерде қолданылу ерекшеліктері
Мәтінтану
7. 1. 1. 3 мәтіннің қарым-қатынас формасын ажырату (диалогтік, монологтік, полилогтік);
7. 1. 2. 1 көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру
Мәтінтудыру
7. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру;
7. 2. 4. 1 ғылыми мәтінді жинақтап аннотация жазу және оны тезиске айналдырып баяндау
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 2 етістіктің түрлері мен категорияларының ерекшеліктерін тану;
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
4-тоқсан
8. Синтаксис
"Еңбек – бәрін жеңбек" (еңбек тақырыбындағы функционалдық стильдердегі мәтіндер)
8.1 Сөйлем мүшелері
8.2 Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері
8.3 Бастауыш
8.4 Баяндауыш
8.5 Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша
8.6 Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері
8.7 Толықтауыш
8.8 Анықтауыш
8.9 Пысықтауыш
Мәтінтану
7. 1. 1. 4 мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыру арқылы негізгі ойды анықтау;
7. 1. 2. 2 публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру;
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау;
7. 3. 1. 6 сөйлем мүшелерінің сөйлемдегі қызметін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 1 буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу
9. Зат есімнің рең мәнін тудыратын жұрнақтары. Атауыш және көмекші сөздер
Қазақ тіліндегі қаратпалар (еркелету, құрметтеу мәніндегі қаратпалар, жас ерекшелігіне байланысты атаулар)
9.1 Рең мәнді тудырушы жұрнақтар
9.2 Еркелету мәнді жұрнақтар
9.3 Құрметтеу мәнді жұрнақтар
9.4 Кішірейту мәнді жұрнақтар
9.5 Атауыш сөздер
9.6 Көмекші сөздер
Мәтінтану
7. 1. 1. 5 мәтіннің функционалдық-мағыналық типін талқылау;
7. 1. 2. 3 публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану;
7. 2. 3. 2 тақырыпқа сәйкес сипаттау, баяндау түрінде эссе жазу
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 1 атауыш және көмекші сөздерді ажырату;
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 2 сөйлем соңына қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
3) 8-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан

1. Фонетика
"Тілге жеңіл, құлаққа жылы тиіп..." (работа с книгой "Әдебиет танытқыш")
1.1 Казахская фонетика
1.2 Гласные звуки
1.3 Звуковое значение заимствованных букв
1.4 Составные гласные звуки
1.5 Согласные звуки
1.6 Классификация согласных звуков
1.7 Преобразование звуков казахского языка
1.8 Перцепция звуков казахского языка
1.9 Пример фонологического разбора
Текстоведение
8.​1.​1.​1 использование стратегий чтения, а также анализирование;
8.​1.​1.​2 составление альтернативных вопросов по тексту аудирования
8.​1.​2.​1 знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления
Текстообразование
8.​2.​1.​1 написание текста с выбором одной из заданных тем;
8.​2.​1.​2 формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля
Лексико-грамматическая норма
8.​3.​1.​4 различение звуковых изменений между словом
Нормы говорения и письма
8.​3.​2.​1 преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов
2. Значение слова
Искусство казахского айтыса (примеры вчерашних и сегодняшних айтысов на разные темы)
2.1 Способы образования омонимов
2.2 Виды омонимов
2.3 Синонимы и способы их образования
2.4 Виды синонимов
2.5 Антонимы и их грамматическая особенность
2.6 Виды антонимов
2.7 Табу и его виды
2.8 Эвфемизмы: способы образования
2.9 Фразеологизмы
2.10 Пословицы и поговорки
Текстоведение
8.​1.​1.​3 сравнительный анализ различных типов текстов (рассказ, описание, обсуждение, рассуждение), сходных с темой;
8.​1.​2.​2 умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю
Текстообразование
8.​2.​1.​3 сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов
Лексико-грамматическая норма
8.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)
Нормы говорения и письма
8.​3.​2.​3 соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами
2 четверть
3. Национальный этикет
"Жақсы сөз жан семіртеді" (Тексты в виде диалогов, монологов, относящиеся к темам, представленным в СНС)
3.1 Этикет приветствия
3.2 Этикет использования обращения
3.3 Этикет запроса разрешения
3.4 Этикет благодарности
3.5 Образцы поздравления
3.6 Этикет просьбы
3.7 Этикет знакомств
3.8 Этикет прощания
Текстоведение
8.​1.​1.​4 определение основных мыслей путем анализа коммуникативной природы текста
8.​1.​2.​3 распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю
Текстообразование
8.​2.​3.​1 составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю;
8.​2.​4.​1 подготовка презентаций по данной теме и ее публичная защита
Лексико-грамматическая норма
8.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)

1. Фонетика
"Тілге жеңіл, құлаққа жылы тиіп..." ( "Әдебиет танытқыш" еңбегімен жұмыс)
1.1 Қазақ фонетикасы
1.2 Дауысты дыбыстар
1.3 Кірме әріптердің дыбыс мәні
1.4 Құранды дауысты дыбыстар
1.5 Дауыссыз дыбыстар
1.6 Дауыссыз дыбыстардың жіктелімі
1.7 Қазақ тілі дыбыстарының түрленімі
1.8 Қазақ тілі дыбыстарының естілімі
1.9 Фонологиялық талдау үлгісі
Мәтінтану
8. 1. 1. 1 оқылым стратегияла рын қолданып, талдап оқу;
8. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша альтернативті сұрақтар құрастыру;
8. 1. 2. 1 ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 1 берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу;
8. 2. 1. 2 көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 4 сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді ажырата білу
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 1 дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі
2. Сөз мағынасы
Қазақтың айтыс өнері (түрлі тақырыптардағы кешегі, бүгінгі айтыс үлгілері)
2.1 Омонимдердің жасалу жолдары
2.2 Омонимдердің түрлері
2.3 Синонимдер және олардың жасалу жолдары
2.4 Синонимдердің түрлері
2.5 Антонимдер және олардың грамматикалық сипаты
2.6 Антонимдердің түрлері
2.7 Табу, түрлері
2.8 Эвфемизмдер: жасалу жолдары
2.9 Фразеологизмдер
2.10 Мақал-мәтелдер
Мәтінтану
8. 1. 1. 3 тақырыбы ұқсас әртүрлі стильдегі мәтіндердің түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау, пайымдау) салыстыра талдау;
8. 1. 2. 2 ресми стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 3 ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау;
8. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 3 сөйлеу ішіндегі сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау
2-тоқсан
3. Ұлттық этикет
"Жақсы сөз жан семіртеді" (ӘТН-де берілген тақырыптарға байланысты диалог, монолог түріндегі мәтіндер)
3.1 Сәлемдесу этикеті
3.2 Қаратпа сөздерді қолданудың этикеті
3.3 Рұқсат сұрау этикеті
3.4 Алғыс айту этикеті
3.5 Құттықтау үлгілері
3.6 Өтініш айту этикеті
3.7 Танысу этикеті
3.8 Қоштасу этикеті
Мәтінтану
8. 1. 1. 4 мәтіннің коммуникациялық табиғатына талдау жасау арқылы негізгі ойды анықтау;
8. 1. 2. 3 ресми іс-қағаздар стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
8. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, көпшілік алдында оқуға арналған үндеу, уағыз, үгіт-насихат мәтіндерін құрастыру;
8. 2. 4. 1 берілген тақырып бойынша презентация дайындау және оны көпшілік алдында қорғау
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау

4. Описание прохождения действия
Первая любовь (Детская любовь Қожа и Жанара, примеры любви в фольклоре)
4.1 Повторение движения
4.2 Быстрое, немедленное движение
4.3 Внезапное, резкое движение
4.4 Небрежное, неохотное движение
4.5 Растянутое движение
4.6 Вспомогательные глаголы
4.7 Использование вспомогательных глаголов еді, екен
4.8 Использование глаголов отыр, тұр, жатыр, жүр в форме вспомогательных глаголов
Текстоведение
8.​1.​1.​5 оценка текста с точки зрения актуальности и ценности информации;
8.​1.​2.​1 знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления;
8.​2.​1.​1 написание текста с выбором одной из заданных тем;
8.​2.​3.​2 составление интервью с соблюдением основной мысли автора
Текстообразование
8.​2.​1.​1 написание текста с выбором одной из заданных тем;
8.​2.​3.​1 составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю;
8.​2.​3.​2 составление интервью с соблюдением основной мысли автора
Лексико-грамматическая норма
8.​3.​1.​5 различение глаголов на лексико-грамматические группы, раскрытие лексического значения
Нормы говорения и письма
8.​3.​2.​1 преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов
3 четверть
5. Подражательные и обособленные слова
Разговорный стиль (тексты в устной речи с языковыми средствами, указанными в СНС)
5.1 Виды подражательных слов. Звукоподражательные слова
5.2 Образподражательные слова
5.3 Правописание подражательных слов
5.4 Обособленные слова: междометие
5.5 Виды междометий: междометие настроения
5.6 Междометие ругания и обращения к животным
5.7 Правописание междометий
5.8. Слова обращения
5.9 Правописание обращений
5.10 Вводные слова
5.11 Правописание вводных слов
5.12 Обособленные слова в творчестве Абая
Текстоведение
8.​1.​1.​1 использование стратегий чтения, а также анализирование;
8.​1.​2.​2 умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю
Текстообразование
8.​2.​1.​2 формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля;
8.​2.​1.​3 сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов
Лексико-грамматическая норма
8.​3.​1.​1 различение частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова) и его смысловые формы;
8.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)
Нормы говорения и письма
8.​3.​2.​2 знаки препинания, которые используются внутри предложения

4. Қимылдың өту сипаты
Алғашқы махаббат (Қожа мен Жанардың балалық махаббаты, халық ауыз әдебиетіндегі махаббат үлгілері)
4.1 Қимылдың қайталануы
4.2 Қимылдың тез, бірден жасалуы
4.3 Қимылдың күтпеген жерден, кенеттен болуы
4.4 Қимылдың ықылассыз, ынтасыз жасалуы
4.5 Қимылдың созылыңқы тәсілі
4.6 Көмекші етістіктер
4.7 Еді, екен көмекші етістіктерінің қолданысы
4.8 Отыр, тұр, жатыр, жүр етістіктерінің көмекші естістік формасында қолданылуы
Мәтінтану
8. 1. 1. 5 мәтінді ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан бағалау;
8. 1. 2. 1 ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 1 берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу;
8. 2. 3. 2 автордың негізгі ойын сақтай отырып, сұхбат құрастыру
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 5 етістіктерді лексика-грамматикалық топтарға ажырата білу, лексикалық мағынасын ашу
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 1 дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі
3-тоқсан
5. Еліктеу және оқшау сөздер
Ауызекі сөйлеу стилі (ӘТН-де көрсетілген тілдік құралдары бар ауызекі сөйлеу стиліндегі мәтіндер)
5.1 Еліктеу сөздердің түрлері. Еліктеуіш сөздер
5.2 Бейнелеуіш сөздер
5.3 Еліктеу сөздердің емлесі
5.4 Оқшау сөздер: одағай
5.5 Одағайдың түрлері: көңіл-күй одағайлары
5.6 Жекіру және шақыру одағайлары
5.7 Одағайдың емлесі
5.8. Қаратпа сөздер
5.9 Қаратпа сөздің емлесі
5.10 Қыстырма сөздер
5.11 Қыстырма сөздердің емлесі
5.12 Абай туындыларындағы оқшау сөздер
Мәтінтану
8. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, талдап оқу;
8. 1. 2. 2 ресми стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 2 көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру;
8. 2. 1. 3 ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 1 сөз таптары (одағай, еліктеу, оқшау сөздер) және оның мағыналық түрлерін ажырату;
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 2 сөйлем ішіне қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу

6. Однородные члены предложения
Великая степная цивилизация (профессия, быт, государственное устройство, способы защиты)
6.1 Однородные члены предложения
6.2 Функции однородных существительных
6.3 Функции однородных глаголов
6.4 Функции однородных прилагательных
6.5 Функции однородных числительных
6.6 Обособленные члены предложения
6.7 Пояснительные члены предложения
Текстоведение
8.​1.​1.​2 составление альтернативных вопросов по тексту аудирования
8.​1.​2.​3 распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю
Текстообразование
8.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (благодарственное письмо, письмо-запрос) по заданному образцу;
8.​2.​3.​1 составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю
Лексико-грамматическая норма
8.​3.​1.​2 распознавание функции частей речи в предложении;
8.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)
Нормы говорения и письма
8.​3.​2.​2 знаки препинания, которые используются внутри предложения
7. Нормы письма
Письменность – основа цивилизации (история письменности, тексты по истории казахской письменности до латинского алфавита)
7.1 Орфографические словари
7.2 Слова со сложной орфографией
7.3 Частые орфографические ошибки
7.4 Орфографические принципы
7.5. Фонетический принцип
7.6 Морфологический принцип
7.7 Исторический и традиционный принцип
Текстоведение
8.​1.​1.​3 сравнительный анализ различных типов текстов (рассказ, описание, обсуждение, рассуждение), сходных с темой;
8.​1.​2.​1 знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления
Текстообразование
8.​2.​3.​2 составление интервью с соблюдением основной мысли автора
8.​2.​4.​1 подготовка презентаций по данной теме и ее публичная защита
Лексико-грамматическая норма
8.​3.​1.​3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова);
8.​3.​1.​4 различение звуковых изменений между словом
Нормы говорения и письма
8.​3.​2.​1 преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов
4 четверть
8. Функции частей речи в предложениях
Путешествия и туризм (тексты на разные темы в разных стилях и жанрах)
8.1 Функции существительных в предложениях.
8.2 Функции прилагательных в предложении
8.3 Функции числительных в предложении
8.4 Функции глагола в предложении
8.5 Функции причастия в предложении
8.6 Функции деепричастия в предложении
8.7 Функции местоимения в предложении

6. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
Ұлы дала өркениеті (кәсібі, тұрмысы, мемлекеттік құрылымы, қорғану тәсілдері)
6.1 Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
6.2 Зат есімнен болған бірыңғай мүшелердің қызметі
6.3 Етістіктен болған бірыңғай мүшелердің қызметі
6.4 Сын есімнен болған бірыңғай мүшелердің қызметі
6.5 Сан есімнен болған бірыңғай мүшелердің қызметі
6.6 Сөйлемнің үйірлі мүшелері
6.7 Айқындауыш мүшелер
Мәтінтану
8. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша альтернативті сұрақтар құрастыру;
8. 1. 2. 3 ресми іс-қағазда стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
8. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу;
8. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, көпшілік алдында оқуға арналған үндеу, уағыз, үгіт-насихат мәтіндерін құрастыру
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 2 сөз таптарының сөйлемдегі қызметін тану;
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 2 сөйлем ішіне қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
8. Жазу нормалары
Өркениет көрсеткіші – жазу (жазудың тарихы, бүгінгі латын әліпбиіне дейінгі қазақ жазуының тарихына қатысты мәтіндер)
7.1 Орфографиялық сөздіктер
7.2 Орфографиясы қиын сөздер
7.3 Жиі кездесетін орфографиялық қателер
7.4 Орфографиялық принциптер
7.5. Фонетикалық принцип
7.6 Морфологиялық принцип
7.7 Тарихи-дәстүрлі принцип
Мәтінтану
8. 1. 1. 3 тақырыбы ұқсас әртүрлі стильдегі мәтіндердің түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау, пайымдау) салыстыра талдау;
8. 1. 2. 1 ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу
Мәтінтудыру
8. 2. 3. 2 автордың негізгі ойын сақтай отырып, сұхбат құрастыру;
8. 2. 4. 1 берілген тақырып бойынша презентация дайындау және оны көпшілік алдында қорғау
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау;
8. 3. 1. 4 сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді ажырата білу
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 1 дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі
4-тоқсан
8. Сөз таптарының сөйлемдегі қызметі
Саяхат және туризм (түрлі стильдегі және жанрлардағы көрсетілген тақырыпқа қатысты мәтіндер)
8.1 Зат есімнің сөйлемдегі қызметі
8.2 Сын есімнің сөйлемдегі қызметі
8.3 Сан есімнің сөйлемдегі қызметі
8.4 Етістіктің сөйлемдегі қызметі
8.5 Есімшенің сөйлемдегі қызметі
8.6 Көсемшенің сөйлемдегі қызметі
8.7 Есімдіктің сөйлемдегі қызметі

8.8 Функции наречия в предложении
8.9 Функции подражательных слов в предложении
8.10 Части речи, которые не могут быть членами предложения
Текстоведение
8.​1.​1.​4 определение основных мыслей путем анализа коммуникативной природы текста
8.​1.​2.​2 умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю
Текстообразование
8.​2.​1.​1 написание текста с выбором одной из заданных тем;
8.​2.​1.​2 формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля
Лексико-грамматическая норма
8.​3.​1.​2 распознавание функции частей речи в предложении
Нормы говорения и письма
8.​3.​2.​3 соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами
9. Способы и виды связи слов
Алаш арыстары (тексты о лицах, имеющих труды, связанные с языком, начиная с А.Байтурсынова)
9.1 Способы связи слов
9.2 Именные и глагольные словосочетания
9.3 Виды синтаксической связи слов
9.4 Согласование
9.5 Соприкосновение
9.6 Соподчинение
9.7 Примыкание
9.8 Управление
9.9 Глагольные словосочетания, связанные примыканием
9.10 Именные словосочетания, связанные соподчинением и управлением
Текстоведение
8.​1.​1.​5 оценка текста с точки зрения актуальности и ценности информации;
8.​1.​2.​3 распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю
Текстообразование
8.​2.​1.​3 сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов;
8.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (благодарственное письмо, письмо-запрос) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
8.​3.​1.​6 умение различать виды и способы связи словосочетания в предложении, синтаксический анализ
Нормы говорения и письма
8.​3.​2.​3 соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами
5) 9 класс:
Лексический раздел
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать студенты
1 четверть
1. Понятие
"Сөздің түбін сөз табар" (раскрытие значений отдельных слов, культурный код, культурная лексика, базовые знания)
1.1 Концептуальное значение
1.2 Словарное значение
1.3 Лингвистическое значение
1.4 Компоненты лексического значения
1.5 Слово. Признаки слова. Функция слова
1.6 Варианты слов
1.7 Расширение значения слова
1.8 Сужение значения слова
1.9 Изменение значения слова
1.10 Типы лексического значения слов
Текстоведение
9.​1.​1.​1 умение эффективно использовать стратегии чтения для определенных целей;
9.​1.​1.​2 составление сократных вопросов по тексту аудирование
9.​1.​2.​1 сопоставление характерных особенностей официально-делового и научного стиля
Текстообразование
9.​2.​1.​1. обсуждение данного произведения и создание критического текста
9.​2.​1.​2 формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах
Лексико-грамматическая норма
9.​3.​1.​2 различение грамматических понятий (форма, значение, категория)
9.​3.​1.​5 виды значения слова и их типизация, лексический анализ
Нормы говорения и письма
9.​3.​2.​1 соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом;
9.​3.​2.​3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы

8.8 Үстеудің сөйлемдегі қызметі
8.9 Еліктеу сөздердің сөйлемдегі қызметі
8.10 Сөйлем мүшесі бола алмайтын сөз таптары
Мәтінтану
8. 1. 1. 4 мәтіннің коммуникациялық табиғатына талдау жасау арқылы негізгі ойды анықтау;
8. 1. 2. 2 ресми стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 1 берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу;
8. 2. 1. 2 көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 2 сөз таптарының сөйлемдегі қызметін тану
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 3 сөйлеу ішіндегі сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау
9. Сөздердің байланысу тәсілдері мен түрлері
Алаш арыстары (А.Байтұрсынұлынан бастап, тілге қатысты еңбектері бар тұлғалар туралы мәтіндер)
9.1 Сөздердің байланысу тәсілдері
9.2 Есімді және етістікті сөз тіркестері
9.3 Сөздердің байланысу түрлері
9.4 Қиысу (сөйлемге тән)
9.5 Жанасу (сөйлемге тән)
9.6 Матасу
9.7 Қабысу
9.8 Меңгеру
9.9 Қабыса байланысқан етістікті сөз тіркестері
9.10 Матаса және меңгеріле байланысқан есімді сөз тіркестері
Мәтінтану
8. 1. 1. 5 мәтінді ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан бағалау;
8. 1. 2. 3 ресми іс-қағаздар стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 3 ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау;
8. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 6 сөз тіркесінің сөйлемдегі байланысу тәсілдері мен түрлерін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 3 сөйлеу ішіндегі сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау
5) 9-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Ұғым
"Сөздің түбін сөз табар" (жеке сөздердің мағынасын ашу, мәдени код, мәдени лексика, аялық білім)
1.1 Ұғымдық мағына
1.2 Сөздік мағына
1.3 Тілдік мағына
1.4 Лексикалық мағынаның құрамдас бөліктері
1.5 Сөз. Сөзге тән белгілер. Сөздің қызметі
1.6 Сөз варианттары
1.7 Сөз мағынасының кеңеюі
1.8 Сөз мағынасының тарылуы
1.9 Сөз мағынасының ауысуы
1.10 Сөздің лексикалық мағынасының түрлері (типтері)
Мәтінтану
9. 1. 1. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияла рын тиімді қолдана білу;
9. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша сократтық сұрақтар құрастыру;
9. 1. 2. 1 ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 1 берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру;
9. 2. 1. 2 түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде пайымдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 2 грамматикалық ұғымдарды (форма, мағына, категория) ажырату;
9. 3. 1. 5 сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 1 кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау;
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру

2. Синтаксические отношения
"Бақыт деген - сенің бала күндерің" (от философских мыслей о счастье до стихов М.Макатаева)
2.1. Определительные отношения
2.2 Дополнительные отношения
2.3 Обстоятельственные отношения
2.4 Передача временных отношений
2.5 Представление пространственного общения в казахском языке
Текстоведение
9.​1.​1.​3 анализ требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность);
9.​1.​2.​2 различение жанровых особенностей, присущие научному стилю
Текстообразование
9.​2.​1.​3 совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством;
9.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
9.​3.​1.​3 знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи;
9.​3.​1.​4 разделение предложений на ритмические группы в зависимости от произношения слова
2 четверть
3. Ораторское искусство
"Сөйлей-сөйлей шешен боларсың" (образцы вчерашней и сегодняшней ораторской речи)
3.1 Природа ораторского искусства
3.2 Требования к ораторской речи
3.3 Художественные средства речи
3.4 Этика и культура ораторского искусства
3.5 Диспут.
3.6 Культура обмена мнениями
3.7 Виды диспута
3.8 Требования к предисловию
Текстоведение
9.​1.​1.​4 определение основных мыслей с помощью анализирования проблему, изложенную в тексте (бытовую, социальную);
9.​1.​2.​3. знание и применение особенностей, характерных для научного стиля
Текстообразование
9.​2.​3.​1 совершенствование техники публичной речи, способности убеждать приведенные факты и обучение ораторскому искусству и красноречию;
9.​2.​3.​2 написание эссе сравнения и аргументирование на заданную тему
Лексико-грамматическая норма
9.​3.​1.​5 виды значения слова и их типизация, лексический анализ
Нормы говорения и письма
9.​3.​2.​3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы
4. Виды предложений
"Дос – ажарың, жолдас – базарың" (примеры, уровни дружбы, стихотворение М.Шаханова "Достық өлкесінің заңы", примеры дружбы в фольклоре)
4.1 Типы предложений в зависимости от структуры
4.2 Простое предложение
4.3 Распространенные и нераспространенные предложения
4.4 Личные и безличные предложения
4.5 Утвердительные и отрицательные предложения
4.6 Именные и глагольные предложения
4.7 Полные и неполные предложения
4.8 Назывное предложение
4.9 Классификация казахских предложений
4.10 Правописание простых предложений
4.11 Знаки препинания, которые могут перекрываться в конце предложения
Текстоведение
9.​1.​1.​5 критическая оценка содержания проблемного текста, высказывание своих прогнозов по его решению;
9.​1.​2.​1 сравнение характерных особенностей официально-делового и научного стиля
Текстообразование
9.​2.​1.​1 обсуждение данного произведения и создание критического текста;
9.​2.​4.​1 написание и защита научных работ с применением терминов и профессиональных слов
Лексико-грамматическая норма
9.​3.​1.​6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений
Нормы говорения и письма
9.​3.​2.​2 знание постановочных принципов (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания
3 четверть

2. Синтаксистік қатынастар
"Бақыт деген - сенің бала күндерің" (бақыт жайлы пәлсапалық ойлардан бастап, М.Мақатаев өлеңдеріне дейін ...)
2.1. Анықтауыштық қатынас
2.2 Толықтауыштың қатынас
2.3 Пысықтауыштық қатынас
2.4 Мезгілдік қатынастың берілуі
2.5 Қазақ тіліндегі кеңістіктік қатынастың берілуі
Мәтінтану
9. 1. 1. 3 мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық);
9. 1. 2. 2 мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 3 сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру;
9. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 3 мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау;
9. 3. 1. 4 сөйлемдерді сөз сазына қарай ырғақтық топтарға бөлу
2-тоқсан
3. Шешен сөйлеу
"Сөйлей-сөйлей шешен боларсың" (кешегі және бүгінгі шешендік сөз үлгілері)
3.1 Шешендік сөз табиғаты
3.2 Шешендік сөзге қойылатын талаптар
3.3 Шешендік сөздің көріктеуіш құралдары
3.4 Шешеннің өзін ұстау әдебі мен мәдениеті
3.5 Пікірталас.
3.6 Пікірталас мәдениеті
3.7 Пікірталас түрлері
3.8 Көсемсөзге қойлатын талаптар
Мәтінтану
9. 1. 1. 4 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
9. 1. 2. 3. ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану
Мәтінтудыру
9. 2. 3. 1 көпшілік алдында сөйлеу техникасын жетілдіру, келтірген фактілерге сендіру қабілетін және суырыпсалма өнерін, ділмарлықты жетілдіру;
9. 2. 3. 2 берілген тақырыпта салыстыру, дәлелдеу эссесін жазу
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 5 сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру
4. Сөйлем түрлері
"Дос – ажарың, жолдас – базарың" (достықтың үлгілері, деңгейі, М. Шахановтың "Достық өлкесінің заңы" өлеңі, халық ауыз әдебиетіндегі достық үлгілері)
4.1 Сөйлемнің құрылысына қарай түрлері
4.2 Жай сөйлем
4.3 Жалаң және жайылма сөйлем
4.4 Жақты және жақсыз сөйлем
4.5 Болымды және болымсыз сөйлем
4.6 Есімді және етістікті сөйлем
4.7 Толымды және толымсыз сөйлем
4.8 Атаулы сөйлем
4.9 Қазақ сөйлемдерінің жіктелуі
4.10 Жай сөйлем емлесі
4.11 Сөйлем соңында қабаттаса келетін тыныс белгілер
Мәтінтану
9. 1. 1. 5 проблемалық мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалау, оны шешу жөнінде өз болжамын айту;
9. 1. 2. 1 ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 1 берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру;
9. 2. 4. 1 терминдер мен кәсіби сөздерді қолданып ғылыми жұмыс жазу және қорғау
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге сатылай кешенді синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 2 тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу
3-тоқсан

5. Синтаксис простого предложения
Официально-деловой стиль (заявление, объяснение, квитанция, уведомление ...)
5.1 Структурные и семантические особенности распространенных и нераспространенных предложений
5.2 Двусоставные предложения
5.3 Двойные распространенные предложения
5.4 Двусоставные предложения с двумя дополнениями
5.5 Подача подлежащего. Подача подлежащего с помощью словосочетаний. Согласование подлежащего со сказуемым
5.6 Подача сказуемого. Глагольные сказуемые
5.7 Сложные глагольные сказуемые
5.8 Глаголы, выполняющие вспомогательную функцию в сложных глагольных сказуемых
5.9 Сложные именные сказуемые
5.10 Именная часть составного сказуемого
Текстоведение
9.​1.​1.​1 умение эффективно использовать стратегии чтения для определенных целей;
9.​1.​2.​2 различение жанровых особенностей, присущие научному стилю
Текстообразование
9.​2.​1.​2 формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах;
9.​2.​1.​3 совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством
Лексико-грамматическая норма
9.​3.​1.​1 различение частей речи и его смысловых видов
9.​3.​1.​3 знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи
Нормы говорения и письма
9.​3.​2.​1 соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом;
9.​3.​2.​3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы
6. Способы образования сложных предложений
Сегодняшнее состояние казахского языка (языковая политика, социолингвистические исследования, законы, касающиеся казахского языка ...)
6.1 Сложносочиненные предложения
6.2 Сложноподчиненные предложения
6.3 Многокомпонентные типы сложных предложений. Многокомпонентные сложносочиненные предложения
6.4. Сложноподчиненные предложения с параллельными связями
6.5 Сложное предложение с сочинительной и подчинительной связями
Текстоведение
9.​1.​1.​2 составление сократных вопросов по тексту аудирования;
9.​1.​1.​3 анализ требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность);
9.​1.​2.​3 знание и применение особенностей, характерных для научного стиля
Текстообразование
9.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу;
9.​2.​3.​1 совершенствование техники публичной речи, способности убеждать приведенные факты и обучение ораторскому искусству и красноречию
Лексико-грамматическая норма
9.​3.​1.​5 виды значения слова и их типизация, лексический анализ;
9.​3.​1.​6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений
Нормы говорения и письма
9.​3.​2.​2 знание постановочных принципов (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания

5. Жай сөйлем синтаксисі
Ресми іс-қағаздар стилі (өтініш, түсініктеме, қолхат, хабарлау ...)
5.1 Жалаң, жайылма сөйлемдердің құрылымдық-семантикалық ерекшеліктері
5.2 Екі құрамды жалаң сөйлем
5.3 Екі негізді жайылма сөйлемдер
5.4 Екі толықтауышы бар екі құрамды сөйлем
5.5 Бастауыштың берілуі. Бастауыштың сөз тіркесі арқылы берілуі. Баяндауыштың бастауышпен қиысуы
5.6 Баяндауыштың берілуі. Етістік баяндауыш.
5.7 Етістікті күрделі баяндауыш
5.8 Етістікті күрделі баяндауыш құрамында көмекшілік қызмет атқаратын етістіктер
5.9 Есімді күрделі баяндауыш
5.10 Құрама баяндауыштың есім бөлігі
Мәтінтану
9. 1. 1. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияла рын тиімді қолдана білу;
9. 1. 2. 2 мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 2 түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде пайымдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру;
9. 2. 1. 3 сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 1 сөз таптары және оның мағыналық түрлерін ажырату;
9. 3. 1. 3 мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 1 кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау;
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру
6. Құрмалас сөйлемнің жасалу жолдары
Қазақ тілінің бүгінгі ахуалы (тіл саясаты әлеуметтік-лингвистикалық зерттеу, қазақ тіліне қатысты заңдар...)
6.1 Салалас құрмалас сөйлем
6.2 Сабақтас құрамалас сөйлем
6.3 Құрмаластың көпқұрамды түрлері. Көпқұрамды салалас құрмалас сөйлемдер
6.4. Көпбағыныңқылы сабақтастар
6.5 Аралас құрмалас сөйлем
Мәтінтану
9. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша сократтық сұрақтар құрастыру;
9. 1. 1. 3 мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық);
9. 1. 2. 3. ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану
Мәтінтудыру
9. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу;
9. 2. 3. 1 көпшілік алдында сөйлеу техникасын жетілдіру, келтірген фактілерге сендіру қабілетін және суырыпсалма өнерін, ділмарлықты жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 5 сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау;
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге сатылай кешенді синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 2 тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу

7. Виды сложных предложений
"Мен қазақ қыздарына қайран қалам" (Казахские девушки вчерашнего и сегодняшнего дня, гендерная политика, национальное образование)
7.1 Противительные предложения
7.2 Сложные предложения, обозначающие время
7.3 Сложные предложения, обозначающие причину
7.4 Сложные предложения, обозначающие цель
7.5 Сложные предложения, обозначающие условие
Текстоведение
9.​1.​1.​4 определение основных мыслей, с помощью анализирования проблемы, изложенной в тексте (бытовая, социальная);
9.​1.​2.​1 сопоставление характерных особенностей официально-делового и научного стиля
Текстообразование
9.​2.​3.​2 написание эссе сравнения и аргументирования на заданную тему;
9.​2.​4.​1 написание и защита научных работ с применением терминов и профессиональных слов
Лексико-грамматическая норма
9.​3.​1.​6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений
Нормы говорения и письма
9.​3.​2.​1 соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом;
9.​3.​2.​3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы
4 четверть
8. Разбор предложения
Начало предпринимательства (основы открытия бизнеса, рыночные отношения, государственные и негосударственные предприятия)
8.1 Цель разбора предложения
8.2 Фонетический/фонологический разбор
8.3 Лексический разбор
8.4 Словообразовательный/морфологический разбор
8.5 Синтаксический разбор
8.6 Пошагово-комплексный разбор
Текстоведение
9.​1.​1.​5 критическая оценка содержания проблемного текста, высказывание своих прогнозов по его решению;
9.​1.​2.​2 различение жанровых особенностей, присущие научному стилю
Текстообразование
9.​2.​1.​1 обсуждение данного произведения и создание критического текста;
9.​2.​1.​2 формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах
Лексико-грамматическая норма
9.​3.​1.​3 знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи;
9.​3.​1.​6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений
9. Пунктуация
"Мен жастарға сенемін" (молодые люди, чей труд в истории казахского народа стал примером для страны)
9.1 Знаки препинания в конце предложения. Точка
9.2 Вопросительный знак
9.3 Восклицательный знак
9.4 Знаки препинания в предложении. Точка с запятой
9.5 Запятая
9.6 Тире (дефис)
9.7 Двоеточие и скобки
9.8 Перекрывающиеся знаки препинания
9.9 Знаки препинания в разных позициях. Многоточие

7. Құрмалас сөйлемнің түрлері
"Мен қазақ қыздарына қайран қалам" (кешегі және бүгінгі қазақ қыздары, гендерлік саясат, ұлттық тәрбие, қызға қырық үйден тыю)
7.1 Қарсылықты білдіретін
құрмалас сөйлемдер
7.2 Мезгілді білдіретін құрмалас
сөйлемдер
7.3 Себепті білдіретін құрмалас
сөйлемдер
7.4 Мақсатты білдіретін құрмалас
сөйлемдер
7.5 Шартты білдіретін құрмалас
сөйлемдер
Мәтінтану
9. 1. 1. 4 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
9. 1. 2. 1 ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
9. 2. 3. 2 берілген тақырыпта салыстыру, дәлелдеу эссесін жазу;
9. 2. 4. 1 терминдер мен кәсіби сөздерді қолданып ғылыми жұмыс жазу және қорғау
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге сатылай кешенді синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 1 кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау;
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру
4-тоқсан
8. Сөйлем талдау
Кәсіпкерліктің бастаулары (кәсіп ашудың негіздері, нарықтық қатынас, мемлекеттік және мемлекеттік емес кәсіпорындар)
8.1 Сөйлем талдаудың мақсаты
8.2 Фонетикалық/ фонологиялық талдау
8.3Лексикалық талдау
8.4 Сөзжасамдық/ морфологиялық талдау
8.5 Синтаксистік талдау
8.6 Сатылай-кешенді талдау
Мәтінтану
9. 1. 1. 5 проблемалық мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалау, оны шешу жөнінде өз болжамын айту;
9. 1. 2. 2 мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 1 берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру;
9. 2. 1. 2 түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде пайымдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 3 мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау;
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге сатылай кешенді синтаксистік талдау жасау
9. Пунктуация
"Мен жастарға сенемін" (қазақ елінің тарихындағы еңбегі елге үлгі болған жастар)
9.1 Сөйлем соңында келетін тыныс белгілер. Нүкте
9.2 Сұрақ белгісі
9.3 Леп белгісі
9.4 Сөйлемнің ішінде келетін тыныс белгілер. Нүктелі үтір
9.5 Үтір
9.6 Сызықша (дефис)
9.7 Қос нүкте және жақша
9.8 Қабаттаса қойылатын тыныс белгілер
9.9 Түрлі позицияда келетін тыныс белгілер. Көп нүкте

9.10 Тире
9.11 Кавычки
Текстоведение
9.​1.​1.​3 анализ требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность);
9.​1.​2.​3 знание и применение особенностей, характерных для научного стиля
Текстообразование
9.​2.​1.​3 совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством;
9.​2.​2.​1 написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
9.​3.​1.​4 разделение предложений на ритмические группы в зависимости от произношения слова
Нормы говорения и письма
9.​3.​2.​2 знание постановочных принципов (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания
Приложение 38
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Қазақ әдебиеті" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).
2. Основным направлением программы предмета казахская литература является развитие интеллектуальных способностей и личностных качеств учащихся, совершенствование коммуникативных компетенций, ориентация на самостоятельное и непрерывное обучение, формирование личности, способной применять основы знаний в реальных жизненных ситуациях. Планируется углубленное изучение предмета литературы через краткий курс казахской литературы, расширение мировоззрения с помощью искусства речи, раскрытие реальности мироздания и повышение их функциональной грамотности и прагматических способностей.

9.10 Сызықша (тире)
9.11 Тырнақша
Мәтінтану
9. 1. 1. 3 мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық;
9. 1. 2. 3. ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 3 сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру;
9. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 4 сөйлемдерді сөз сазына қарай ырғақтық топтарға бөлу
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 2 тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
38-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын қоғамдық -гуманитарлық бағытындағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақ әдебиеті пәні бағдарламасының басты бағыты – білім алушылардың ақыл-ой қабілеті мен тұлғалық қасиеттерін дамыту, коммуникативті құзыреттіліктерін жетілдіру, өздігінен және үздіксіз білім алуға жұмылдыру, алған білім негіздерін өмірлік жағдайларда қолдана білетін жеке тұлға қалыптастыру. Қазақ әдебиеті пәні арқылы білім алушылардың оқырмандық мәдениетін жетілдіру, қазақ халқының әдеби мұралары туралы жүйелі білім беру, әдеби-эстетикалық талғамдарын, ізгілік және іскерлік құндылықтарын дамыту көзделеді. Сондай-ақ бағдарлама әдеби шығармалардың идеялық мазмұны, композициялық құрылым жүйесі, сөз қолданысы, стилі, жанрлық сипатын әдеби-теориялық ұғымдармен сіңіріп, әдеби шығарманы ұлттық, көркем-эстетикалық құндылық ретінде білім алушылардың бағалай алу құзіретін қалыптастыруға бағытталған. Адамзаттың мәңгілік сұрақтары, қазіргі заманғы диллемалар, көп қырлы мәселелер қарастырылады, білім алушылардың ой-пайымдарын шығармашылық жұмыстарымен тиянақтау көзделеді.

3. Целью программы казахской литературы является формирование творческой личности с высоким интеллектуальным и эстетическим уровнем, нравственными принципами, способной понимать и ценить искусство речи как культурное наследие, национальные ценности.
Предметом казахской литературы предусматривается приобретение учащимися знаний, умений и навыков, необходимых для художественного восприятия явлений, выраженных в литературном произведении, формирование умений свободно выражать свои мысли на языке речи и письменности, проявлять эстетический вкус, самооценку и мировоззрение, сопоставлять, анализировать, оценивать учебные материалы. Цель обучения – развитие образной системы мышления и творческого воображения, формирование компетенции грамотного использования казахского литературного языка с пониманием смысла слова и смысла художественного слова, ориентирование на креативное мышление.
4. Литературные и теоретические материалы позволяют расширить литературные знания и мировоззрение учащегося, а также изучить мысли, дилеммы и модели поведения, общие для человечества. Казахская литература воспитывает поколение людей с хорошо развитым уровнем знаний, мышления, способных свободно выражать себя через литературный язык и литературные формы, свободно говорить, иметь свою позицию, решать проблемы. Учащиеся практикуют творчество, интерпретируя литературные жанры.
5. Цель программы – гуманизация содержания образования, воспитание нравственно-эстетических, культурно-исторических ценностей, национальных ценностей, национального кода, обогащение языкового фонда и развитие творческих способностей учащихся.
Литературное образование было предложено на основе принципов системности, преемственности, исторического характера содержания образования и междисциплинарной взаимосвязи, легко ориентированного на сложный метод.
6. Через изучение казахской литературы учащиеся научатся понимать:
1) национальный характер казахской литературы, виды народного обряда, национальных обычаев и традиций, идейно-нравственное значение художественного произведения;
2) тематико-идейное единство художественного произведения, типичные связи в сюжете, глубоко изучать жанровые, стилистические особенности художественных закономерностей в содержании и строении художественного произведения, разграничивать целостность содержания и формы, жизненную истину и художественную реальность;
3) национальный характер самобытной литературы, различать сходства в литературе разных национальностей, сравнивать с выдающимися образцами литературы других стран, а также:

3. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – сөз өнерін мәдени мұра, ұлттық құндылық ретінде түсініп, бағалай алатын, интелектуалдық эстетикалық деңгейі, адамгершілік ұстанымы жоғары шығармашыл тұлға қалыптастыру.
Қазақ әдебиеті пәні арқылы білім алушыларға әдеби шығармада бейнеленген құбылысты көркемдік тұрғыда қабылдауға қажетті білім, білік, дағдыларды меңгертіп, өз ой-пайымдарын сөйлеу тілі мен жазба тілде еркін жеткізе алу, эстетикалық талғамын, өзіндік дүниетаным мен көзқарасын таныта алу, оқу материалдарын салыстыру, сараптау, бағалай алу дағдыларын қалыптастыру көзделеді. Білімгердің образды ойлау жүйесі мен шығармашылық қиялын дамыту, сөз мағынасы мен көркем сөздің мәнін түсініп, қазақ әдеби тілін сауатты қолдана білу құзыретін қалыптастыру, креативті ойлауға бағыттау мақсат етіледі.
4. Теориялық материалдар білім алушының әдеби теориялық ұғымдарын кеңейтуге, әдебиет туралы дүниетанымын қалыптастыруға және адамзатқа ортақ ойларды, диллемаларды, мінездерді зерттеуге мүмкіндік береді. Қазақ әдебиеті білім деңгейі, ой-өрісі дамыған, әдеби тіл және әдеби формалар арқылы өз ойын еркін жеткізе алатын және көркем тілмен шұрайлы сөйлей алатын, өзіндік ұстанымы бар, туындаған мәселелерді шеше білетін өмірге бейім ұрпақ тәрбиелейді.
5. Бағдарламаны түзуде білім мазмұнын ізгілендіру, адамгершілік-эстетикалық, мәдени-тарихи құндылықтарды, ұлттық құндылықтарды, ұлттық кодты таныту, білім алушылардың тілдік қорын байытып, шығармашылық қабілетін дамыту мақсат етілді.
Әдеби білім жүйелілік, сабақтастық, білім мазмұнының тарихилық сипаты және пәнаралық, пәнішілік байланыс ұстанымдарына негізделіп, жеңілден күрделіге бағытталған шиыршық әдісінде ұсынылды.
6. Қазақ әдебиеті пәнін оқу арқылы білім алушылар:
1) төл әдебиеттің ұлттық сипатын, халықтың әдет-ғұрып, салт-санасының көрінісін, көркем туындының идеялық-адамгершілік мәнін түсінеді;
2) көркем шығарманың тақырыптық-идеялық бірлігін, сюжеттегі, образ жасалуындағы типтік байланысты ұғынып, жанрлық, стильдік ерекшеліктерін көркем шығарма мазмұны мен құрылысындағы көркем заңдылықтарды терең танып, мазмұн мен форма тұтастығын, өмірлік шындық пен көркем шындықтың аражігін ажырата алады;
3) қазақ әдебиетінің ұлттық болмысын ұғынып, түрлі ұлттар әдебиетіндегі ұқсастықтарды ажырата біледі, басқа ел әдебиетінің көрнекті үлгілерімен салыстыра алады;

4) будут эмоционально воспринимать художественное произведение, образное мышление и разностороннее познание, понимать мысль писателя;
5) знать и ценить сущность казахской литературы как ценности, важность преемственности традиций в национальной культуре;
6) изучать роль казахской литературы в межкультурных отношениях, историю казахского народа, литературный процесс, преемственность традиций, литературные связи;
7) проявлять свою позицию в различных ситуациях и формировать у себя навыки самостоятельного принятия решений;
8) развивать свое мировоззрение, соответствующее современному, научному и общественному развитию;
9) анализировать художественные произведения, формировать навыки выразительной речи, сравнивать исторические события с сегодняшним днем;
10) формировать духовную потребность читать и потребность учащихся в самостоятельном изучении, непрерывном поиске художественного произведения.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Қазақ әдебиеті"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Қазақ әдебиеті"
7. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Қазақ әдебиеті":
1) 5 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) 6 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
3) 7 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
4) 8 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
5) 9 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой учебной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных программ начального, основного среднего и общего среднего образования в Республике Казахстан" (государственная регистрация нормативных актов Республики Казахстан зарегистрирован в реестре № 8170).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Содержание предмета "Қазақ әдебиеті" организовано по разделам: "Чтение и понимание", "Анализ и обобщение", "Оценка и творчество" произведение, а также подпункты, формирующие навыки. Эта часть программы состоит из целей изучения предмета.
9. Раздел "Чтение и понимание" состоит из следующих подпунктов:
1) понимание прочитанного, выражение, анализ (выявление значения слов, словосочетаний, определение их употребления в тексте);
2) работа с отрывками из произведения;
3) актуальность в произведении, идейное содержание;
4) интерпретация ( устный, письменный)
10. Раздел "Анализ и обобщение" состоит из следующих подпунктов:

4) көркем шығарманы эмоционалды қабылдауға, бейнелі ойлау мен жан-жақты танымға, қаламгер пайымын түсінуге машықтанады;
5) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
6) қазақ әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын, әдеби үдерісін, дәстүр сабақтастығын, әдеби байланыстарды зерделейді;
7) саналы оқырман ретінде түрлі жағдайларда өз ұстанымын білдіріп, өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
8) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымы дамиды;
9) көркем туындыларды оқу арқылы мәнерлі сөйлеу дағдыларын қалыптастырып, тарихи оқиғаларды бүгінгі күнмен салыстыра алады;
10) білім алушылардың көркем шығарманы өз бетімен оқуға, үздіксіз ізденуге деген рухани қажеттілігі мен сұранысы туындайды.
2-тарау. "Қазақ әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
7. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. "Қазақ әдебиеті" пәнінің мазмұны бөлімдерге бөлінген:
"Оқу және түсіну", "Талдау және жинақтау", "Бағалау және шығармашылық өнім", сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден құралған. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
9. "Оқу және түсіну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) пайымдап, мәнерлеп, талдап оқу (сөздің, сөз оралымдарының мәнін ашу, мәтіндегі қолданысын анықтау);
2) шығарма үзінділерімен жұмыс;
3) шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн;
4) интерпретация (ауызша, жазбаша).
10. "Талдау және жинақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) композиционная структура литературного произведения;
2) система изображений художественного произведения, характерного персонажа;
3) язык, стиль произведения искусства;
4) художественные подходы.
11. Раздел "Оценка и творчество произведение" состоит из следующих подпунктов:
1) историческая реальность и художественное решение в произведении;
2) духовно и художественно-эстетическая ценность;
3) литературное творчество;
4) литературная критика.
12. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ әдебиеті" для 5 класса:
1) чтение и понимание: понимание прочитанного литературного произведения (определение эффекта), выявление переменного значения слов, словосочетаний, знание их употребления в тексте; классифицировать произведение по структуре и дать название его частям; обозначить поднятый вопрос (основные и второстепенные темы); рассказать сюжетную линию произведения искусства близко к тексту;
2) анализ и обобщение: нахождение сюжетного состава сюжетного произведения и составление плана; анализ структуры лирического произведения; раскрыть образ через действия персонажей произведения; выявить особенности поэтического языка в художественном произведении; определить функцию языковой репрезентации в произведении, средства описания (сравнение, эпитет, повторение), структуру стихотворения, рифму, ее виды;
3) оценка и творчество произведение: оценка национальной, исторической ценности произведения через фрагменты произведения; оценка эстетической ценности изображения в художественном тексте; рассказать произведение по стопам автора; рассказать сцену в произведении искусства; как читатель изучайте впечатления от работы и напишите критическое сообщение.
13. Список произведений искусства для изучения:
Народная устная литература
1) Народные песни и их виды;
2) Пословицы;
3) Загадки;
4) Скороговорки. Сказки
5) Сказка "Керқұла атты Кендебай";
6) Сказка "Қырық өтірік";
7) Сказка "Күн астындағы Күнекей қыз".
Литературная сказка
8) Сказка Ә.Тәжібаева "Толағай";
9) Ж.Смақов "Бұршақ туралы ертегі";
10) Сказка Ө.Тұрманжанова "Құмырсқалар, аралар қиыспас дос құдалар".
Легенды
11) "Асанқайғының Жерұйықты іздеуі";
12) С.Қалиев "Бақ атай туралы аңыз";
Ораторское искусство
13) Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу.
Казахская литература XIX - начала XX веков
14) Рассказы Ы.Алтынсарина "Дүние қалай етсең табылады?", "Әке мен бала", "Бақша ағаштары";
15) Поэма С.Көбеева "Мектепке шақыру";
16) Поэма С.Торайғырова "Туған еліме";
17) Поэма Ш.Құдайбердіұлы"Адамдық борышың";
18) Стихотворения А.Байтұрсынова "Балаларды оқуға шақыру", "Егіннің бастары", "Адамдық диқаншысы";

1) әдеби шығарманың композициялық құрылымы;
2) көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер;
3) көркем шығарманың тілі, стилі;
4) көркемдік тәсілдер.
11. "Бағалау және шығармашылық өнім" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім;
2) рухани және көркем-эстетикалық құндылығы;
3) әдеби шығармашылық;
4) әдеби сын.
12. 5-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну: әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу, сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу; шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою; шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау; көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту;
2) талдау және жинақтау: сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;лирикалық шығарманы құрылысына талдау; шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу; көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау; шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау, өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін анықтау;
3) бағалау және шығармашылық өнім: шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау; көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау; шығарманы автор ізімен баяндап жазу; көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу; оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу.
13. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
Халық ауыз әдебиеті
1) Тұрмыс-салт жырлары және олардың түрлері;
2) Мақал-мәтелдер;
3) Жұмбақтар;
4) Жаңылтпаштар.
Ертегілер
5) "Керқұла атты Кендебай" ертегісі;
6) "Қырық өтірік" ертегісі;
7) "Күн астындағы Күнікей қыз" ертегісі.
Әдеби ертегі
8) Ә.Тәжібаевтың "Толағай" ертегісі;
9) Ж.Смақов "Бұршақ туралы ертегі";
10) Ө.Тұрманжановтың "Құмырсқалар, аралар қиыспас дос құдалар" ертегісі.
Аңыз-әңгімелер
11) "Асанқайғының Жерұйықты іздеуі";
12) С.Қалиев "Бақ атай туралы аңыз";
Шешендік сөздер
13) Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу.
ХІХ ғасыр мен ХХ ғасыр басындағы қазақ әдебиеті
14) Ы.Алтынсариннің "Дүние қалай етсең табылады?", "Әке мен бала", "Бақша ағаштары" әңгімелері;
15) С.Көбеевтің "Мектепке шақыру" өлеңі;
16) С.Торайғыровтың "Туған еліме" өлеңі;
17) Ш.Құдайбердіұлының "Адамдық борышың" өлеңі;
18) А.Байтұрсынұлының "Балаларды оқуға шақыру","Егіннің бастары", "Адамдық диқаншысы" өлеңдері;

19) Поэма Т.Ізтілеуова"Өнер бәйгесі".
Литература ХХ века
20) Произведения Ж.Аймауытова "Шұбар тайым табылды", "Көк өгіз", "Жан-жануардың иісшілдігі", "Әркімдікі өз қамы";
21) Стихотворения М.Жұмабаева "Қарағым", "Тез барам";
22) Стихотворения І.Жансүгірова "Бөбек бөлеу", "Сәлемдеме";
23) Рассказ М.Әуезова "Жетім";
24) Рассказ Б.Соқпақбаева "Менің атым Қожа";
25) Рассказ С.Бақбергенова "Қасиет";
26) Рассказ С.Бегалина "Бала Шоқан";
27) Стихотворение М.Мақатаева "Үш бақытым";
28) Рассказ М.Қабанбая "Бауыр".
Современная литература
29) Стихотворение М. Әлімбаева "Серуендетем атамды";
30) С. Оспанов "Мектебінен қашқандар мен ертегіден қашқандар жайындағы ертегі";
31) Рассказ Т.Нұрмағамбетова "Анасын сағынғын бала";
32) Н.Ақыш "Нағыз әже қайда?";
33) Рассказ Т.Шапая "Қазақпен саудаласу";
34) Стихотворение С.Зейтмана "Тәуелсіздік";
35) Рассказ А.Әлменбета "Аңшы";
36) Рассказ Б.Сарыбая "Рауғаш ерте гүлдейді".
14. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ әдебиеті" для 6 класса:
1) чтение и понимание: чтение литературного произведения, рассуждение, выражение (с логическим ударением и паузами), раскрытие значения слов, словосочетаний, понимание цели употребления в тексте; сбор необходимых доказательств из произведения, выявление средства описания в отрывке; действия персонажей в произведении искусства, чтобы определить его отношение к реальной мысли произведения; устное/письменное описание персонажа, лирический персонаж;
2) анализ и обобщение: анализ литературной композиции сюжетной композиции, простого, сложного плана, нахождение прямых и косвенных характеристик произведения, определение роли персонажа, различия между автором и главным героем (разговорный язык, диалектные слова, литературное произведение автора сравнительный анализ соответствующих словоупотреблений), выявление художественных замен (тропы: метафора, репрезентация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитезис, градация);
3) оценка и творчество произведение: оценка имиджа произведения с точки зрения раскрытия национального характера; Оценка художественной ценности пейзажа, монолога, диалога в тексте, написание с пониманием идеологического содержания произведения (размышление, письмо, сообщение и т.д.), написание небольшого критического обзора эстетической ценности литературного произведения.
15. Список рекомендуемой к чтению художественной литературы:
Сказки
1) Сказка "Аяз би";
2) Сказка "Ер Төстік".
Легенды
3) "Кербұғының естіртуі"
Батырлар жыры
4) "Алпамыс батыр";
5) Қоркыт "Байбөрі баласы Бамсы Байрақ";
6) "Қобыланды батыр";

19) Т.Ізтілеуовтің "Өнер бәйгесі" өлеңі.
ХХ ғасыр әдебиеті
20) Ж.Аймауытовтың "Шұбар тайым табылды", "Көк өгіз","Жан-жануардың иісшілдігі", "Әркімдікі өз қамы" шығармалары;
21) М.Жұмабаевтың "Қарағым", "Тез барам" өлеңдері;
22) І.Жансүгіровтің "Бөбек бөлеу", "Сәлемдеме" өлеңдері;
23) М.Әуезовтің "Жетім" әңгімесі;
24) Б.Соқпақбаевтың "Менің атым Қожа" хикаяты;
25) С.Бақбергеновтің "Қасиет" әңгімесі;
26) С.Бегалиннің "Бала Шоқан" әңгімесі;
27) М.Мақатаевтың "Үш бақытым" өлеңі;
28) М.Қабанбайдың "Бауыр" әңгімесі.
Қазіргі заман әдебиеті
29) М.Әлімбаевтың "Серуендетем атамды" өлеңі;
30) С.Оспанов "Мектебінен қашқандар мен ертегіден қашқандар жайындағы ертегі";
31) Т.Нұрмағамбетовтің "Анасын сағынған бала" әңгімесі;
32) Н.Ақыштың "Нағыз әже қайда?" әңгімесі;
33) Т.Шапайдың "Қазақпен саудаласу" әңгімесі;
34) С.Сейітманның "Тәуелсіздік" өлеңі;
35) А.Әлменбеттің "Аңшы" әңгімесі;
36) Б.Сарыбайдың "Рауғаш ерте гүлдейді" әңгімесі.
14. 6-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну: әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу, сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашу, мәтіндегіжұмсалу мақсатын түсіну; шығармадан қажетті дәйектерді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау; көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау; кейіпкерге, лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау;
2) талдау және жинақтау:әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау, жай, күрделі жоспар құру, шығармадағы тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау,шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айымашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы, автордың әдеби шығармаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау, шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация) анықтау;
3) бағалау және шығармашылық өнім: шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау; мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтіңкөркемдік құндылығына баға беру, шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост т.б.) жазу, шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау.
15. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
Ертегі
1) "Аяз би" ертегісі;
2) "Ер Төстік" ертегісі.
Аңыз-әңгіме
3) "Кетбұғаның естіртуі"
Батырлар жыры
4) "Алпамыс батыр" жыры;
5) Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр";
6) "Қобыланды батыр" жыры;

7) "Қамбар батыр";
Древняя литература
8) "Еділ патша";
9) "Тұмар патшайым", "Зарина сұлу";
10) Пословицы Қорқыт ата.
Литература XIX - начала XX веков
11) Стихотворение М.Өтемісұлы "Ұл туса";
12) Стихотворение С.Аронұлы "Жақсы мен жаман адамның қасиеттері";
13) Рассказы Ы.Алтынсарина "Мейірімді бала", "Асан мен Үсен";
14) Басня С.Көбеева "Көлбақа мен Юпитер";
15) Басня С.Дөнентаева "Бозторғай";
16) Стихотворения А.Байтұрсынова "Аққу, шортан, һәм шаян", "Қара бұлт";
17) Стихотворения С.Торайғырова "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы".
Литература ХХ века
18) Стихотворение М.Жұмабаева "Сүйемін";
19) Стихотворение Б.Майлина "Кемпірдің ертегісі";
20) А.Тоқмағанбетов "Алыптар туралы аңыз";
21) Стихотворение Ә.Тәжібаева "Сырдария";
22) Стихотворение Ә.Сәрсенбаева "Туған жер";
23) Повесть С.Мұратбекова "Жусан иісі";
24) Поэма С.Сейфуллина "Ақсақ киік", повесть "Әупілдек";
25) Рассказ Ғ.Мүсірепова "Боранды түнде";
26) Стихотворение Ж.Нәжімеденова "Дастархан";
27) Сказка М.Жаманбалинова "Бала пілдің қалаға саяхаты".
Современная литература
28) Стихотворение Қ.Мырза-Әлі "Ана";
29) Стихотворение К.Ахметовой "Қазағым менің";
30) Рассказ Ж.Ахмади "Кие";
31) Поэма А.Егеубаева "Аламан";
32) Стихотворение Р.Ниязбекова "Әлемнің жетінші ұлы";
33) Стихотворение Ұ.Есдәулет "Біз түркілерміз";
34) Сказка С.Дүйсенбиева "Алматының апорты";
35) Драма С.Балғабаева "Жымбала, Мико және қасқыр";
36) Стихотворение Қ.Сарина"Тәуелсіздік";
37) Рассказ Қ.Әбілқайыр "Атасының баласы";
38) Рассказ М.Мұқаша "Меруерт".
16. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ әдебиеті" для 7 класса:
1) чтение и понимание: чтение художественного текста, рассуждения, выражения (с логическими, психологическими задержками); понимание эмоционального смысла отдельных слов, словосочетаний, раскрытиеь их функции в контексте; пейзаж в художественном произведении, выделяющий структурное единство монолога; распланировать текст; выявление социальных проблем, поднимаемых в литературном произведении; описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту;
2) анализ и обобщение: выявление внесюжетной композиции в литературном произведении; анализ способов создания образа в произведении искусства; определение функции синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в языке произведения; анализ использования художественных средств в произведении (символ, синекдоха, виды повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение);
3) оценка и творчество произведение: оценка национальной и исторической ценности произведения путем сравнения темы и идеи произведения с другими аналогичными произведениями; оценка авторского мастерства в раскрытии души персонажей (психологический параллелизм, горе); описание сцены (пейзаж, рассказ) в произведении; описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, рассказ и т. д.); небольшой критический обзор эстетической ценности литературного произведения.

7) "Қамбар батыр" жыры.
Ежелгі дәуір әдебиеті
8) "Еділ патша";
9) "Тұмар патшайым", "Зарина сұлу";
10) Қорқыттың нақыл сөздері.
ХІХ ғасыр мен ХХ ғасыр басындағы әдебиет
11) М.Өтемісұлының "Ұл туса" өлеңі;
12) С.Аронұлының "Жақсы мен жаман адамның қасиеттері" өлеңі;
13) Ы.Алтынсариннің "Мейірімді бала", "Асан мен Үсен" әңгімелері;
14) С.Көбеевтің "Көлбақа мен Юпитер" мысалы;
15) С.Дөнентаевтың "Бозторғай" мысал өлеңі;
16) А.Байтұрсынұлының "Аққу, шортан, һәм шаян", "Қара бұлт" мысалдары;
17) С.Торайғыровтың "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы" өлеңдері.
ХХ ғасыр әдебиеті
18) М.Жұмабаевтың "Сүйемін" өлеңі;
19) Б.Майлиннің"Кемпірдің ертегісі" поэмасы;
20) А. Тоқмағанбетовтің "Алыптар туралы аңыз" шығармасы;
21) Ә.Тәжібаевтың "Сырдария" өлеңі;
22) Ә.Сәрсенбаевтың "Туған жер" өлеңі;
23) С.Мұратбековтің "Жусан иісі" әңгімесі;
24) С.Сейфуллиннің"Ақсақ киік" өлеңі, "Әупілдек" әңгімесі;
25) Ғ.Мүсіреповтің "Боранды түнде" әңгімесі;
26) Ж. Нәжімеденовтің "Дастархан" өлеңі;
27) М.Жаманбалиновтың "Бала пілдің қалаға саяхаты" ертегісі.
Қазіргі заман әдебиеті
28) Қ.Мырза-Әлінің "Ана" өлеңі;
29) К.Ахметованың "Қазағым менің" өлеңі;
30) Ж. Ахмадидің "Кие" әңгімесі;
31) А.Егеубаевтың "Аламан" поэмасы;
32) Р.Ниязбековтің "Әлемдегі жетінші ұлы" өлеңі;
33) Ұ.Есдәулеттің "Біз түркілерміз" өлеңі;
34) С.Дүйсенбиевтің "Алматының апорты" ертегісі;
35) С.Балғабаевтың "Жымбала, Мико және қасқыр" драмасы;
36) Қ.Сариннің "Тәуелсіздік" өлеңі;
37) Қ.Әбілқайырдың "Атасының баласы" әңгімесі;
38) М.Мұқаштың "Меруерт" әңгімесі.
16. 7-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну:көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу; жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі(контекс) қызметін ашу; көркем шығармадағы пейзаж, монологтің құрылымдық-бірлігін ажырату; мәтінге жоспар құру; әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау; көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау;
2) талдау және жинақтау: әдеби шығармадағы сюжеттен тыс композицияны анықтау; көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау; шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау; шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау;
3) бағалау және шығармашылық: шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; кейіпкерлердің жан дүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініш) ашудағы автор шеберлігіне баға беру; шығармадағы көріністі (пейзаж, оқиға) суреттеп жазу; кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, әңгіме т.б.) жазу; әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу.

28) Басня-поэма Қ.Ілиясұлы "Мысыққа мінездеме";
29) Драма С.Асылбекұлы "Желтоқсан түні";
30) Рассказ Р.Мұқановой "Мәңгілік бала бейне";
31) Поэма Е.Раушанова "Ғайша-Бибі".
Параграф 2. Система целей обучения
22. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2: "7" - класс "2.1" - раздел и подраздел, "2" - порядковый номер учебных целей.
23. Система учебных целей дана каждому классу по разделам:
1) чтение и понимание:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Раскройте значение слов, фраз, определите их использование в тексте, читая, интерпретируя, выражая и анализируя произведение искусства
5.​1.​1.​1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.​1.​1.​2 выявлять изменчивое значение слов, словосочетаний и знать их использование в тексте
6.​1.​1.​1 прочитать литературное произведение с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.​1.​1.​2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте
7.​1.​1.​1 экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками)
7.​1.​1.​1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте
8.​1.​1.​1 прочитать художественный текст с пониманием и выражением (с выражением позиции читателя);
8.​1.​1.​2 понимать смысловое значение слов, словосочетаний, определять их функцию во внутреннем единстве текста
9.​1.​1.​1 аналитическое чтение художественных текстов;
9.​1.​1.​2 определять функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрывать смысловое значение слов
Работа с фрагментами произведения
5.​1.​2.​1 классифицировать работы по структуре и дать названия частям
6.​1.​2.​1 собрать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке
7.​1.​2.​1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении.
7.1 2.1 составьте план текста
8.​1.​2.​1 сравнить, продолжение отрывка из другого произведения.
9.​1.​2.​1 сгруппировать части произведения по схожести/ отличиям, сравнение с известными произведениями
Актуальный вопрос в произведении, идейное содержание
5.​1.​3.​1 определить проблему (основные и второстепенные темы) в произведении
6.​1.​3.​1 определить действия персонажей в произведении, его отношение к реальной мысли произведения
7.​1.​3.​1 выявить социальные проблемы в литературном произведении
8.​1.​3.​1 определить роль образов в передаче идей
9.​1.​3.​1 определить в произведении объективной идеи и художественного решения
Интерпретация (устно, письменно)
5.​1.​4.​1 рассказать сюжетную линию произведения близко к тексту
6.​1.​4.​1 описать устно/ письменно персонажа, лирический персонаж
7.​1.​4.​1 описать пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту
8.​1.​4.​1 написать идею, показывая отрывки из художественного текста
9.​1.​4.​1 изложить устно/ письменно мысли читателя через идейное содержание произведения

28) Қ.Ілиясұлының "Мысыққа мінездеме" мысал-дастаны;
29) С.Асылбекұлының "Жел-тоқсан түні" драмасы;
30) Р.Мұқанованың "Мәңгілік бала бейне" әңгімесі;
31) Е.Раушановтың "Ғайша-Бибі" поэмасы.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламада оқыту мақсаттары санмен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші, үшінші сандар бөлім мен бөлімше, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
23. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) оқу және түсіну:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
Көркем шығарманы пайымдап, мәнерлеп, талдап оқи отырып, сөздің, сөз оралымдары ның мәнін ашу, мәтіндегі қолданысын анықтау.
5. 1. 1. 1
әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 1. 2
сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу
6. 1. 1. 1
әдеби шығарманы пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2
сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну
7. 1. 1. 1
көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 1. 1
жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі (контекс) қызметін ашу
8. 1. 1. 1
көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 1. 2
сөз, сөз оралымдарының семантика-лық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау
9. 1. 1. 1
көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 1. 2
сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу
Шығарма үзінділерімен жұмыс
5. 1. 2. 1
шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою
6. 1. 2. 1
шығарма дан қажетті дәйектер
ді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау
7.1 2.1
көркем шығармада ғы пейзаж, монологтің құрылымдық бірлігін ажырату;
7.1 2.1
мәтінге жоспар құру
8. 1. 2. 1
шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру, салғастыру
9. 1. 2. 1
шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу
Шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн
5. 1. 3. 1
көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау
6. 1. 3. 1
көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау
7. 1. 3. 1
әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау
8. 1. 3. 1
шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу
9. 1. 3. 1
шығармадағы объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау
Интерпретация (ауызша, жазбаша)
5. 1. 4. 1
көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
6. 1. 4. 1
кейіпкерге, лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
7. 1. 4. 1
көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеуледі ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау
8. 1. 4. 1
көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
9. 1. 4. 1
көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жаз баша түйіндеу

2) анализ и обобщение:
Ученики:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Композиционная структура литературного произведения
5.​2.​1.​1 найдите композицию фабулы в сюжетном произведении и составить план;
5.​2.​1.​2 анализ структуры лирического произведения
6.​2.​1.​1 анализ литературного произведения на сюжетную композицию;
6.​2.​1.​2 составление простого, сложного плана
7.​2.​1.​1 определение вне сюжетной композиции в литературном произведении
8.​2.​1.​1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения
9.​2.​1.​1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах
Система образов художественного произведения, типичные характеристики
5.​2.​2.​1 раскрытие образа деятельности персонажей в произведении
6.​2.​2.​1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить деятельность в передаче образа героя
7.​2.​2.​1 анализ способов формирования образов в художественном произведении
8.​2.​2.​1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей
9.​2.​2.​1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик
Язык, стиль художественного произведения
5.​2.​3.​1 определение особенности поэтического языка в художественном произведении
6.​2.​3.​1 сравнительный анализ различия в языке автора и персонажа в произведении (устное слово в языке героя, наличие диалектных слов, применение слов автора в соответствии с литературной нормой)
7.​2.​3.​1 определение в контексте функции синонима, архаизма, диалектизм, неологизмов в языке произведения
8.​2.​3.​1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей
9.​2.​3.​1 определение стиля автора в художественном произведении
Художественные приемы
5.​2.​4.​1 определение функции речевого изображения в произведении, иллюстрирующих средств (сравнение, эпитет, повторение;
5.​2.​4.​2 строение стихотворения, рифма, определение его видов.
6.​2.​4.​1 определение художественных приемов в произведении (тропов: метафора, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
7.​2.​4.​1 анализ использования художественных приемов в произведении (символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение
8.​2.​4.​1 анализ использования художественных приемов в произведении(психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в тексте
9.​2.​4.​1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры), осмысление художественной роли

2) талдау және жинақтау:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
Әдеби шығарманың композиция лық құрылымы
5. 2. 1. 1
сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2
лирикалық шығарманы құрылысына талдау
6. 2. 1. 1
әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2
жай, күрделі жоспар құру
7. 2. 1. 1
әдеби шығармадағы сюжеттен тыс композицияны анықтау
8. 2. 1. 1
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау
9. 2. 1. 1
эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
Көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер
5. 2. 2. 1
шығармадағы
кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу
6. 2. 2. 1
шығармадағы
тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау
7. 2. 2. 1
көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау
8. 2. 2. 1
көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау
9. 2. 2. 1
шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу
Көркем шығарманың тілі, стилі
5. 2. 3. 1
көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігінайқындау
6. 2. 3. 1
шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы, автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау
7. 2. 3. 1
шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизм дердің қызметін мәнмәтінде анықтау
8. 2. 3. 1
көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау
9. 2. 3. 1
көркем шығармадағы автордың стилін айқындау
Көркемдік тәсілдер
5. 2. 4. 1
шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2
өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін анықтау
6. 2. 4. 1
шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
7. 2. 4. 1
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
8. 2. 4. 1
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
9. 2. 4. 1
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау

3) оценка и творчество:
Историческая реальность и художественное решение в произведении
5.​3.​1.​1 оценка национальной, исторической ценности произведения через отрывки произведений
6.​3.​1.​1 оценка образов произведений с точки зрения раскрытия национального характера
7.​3.​1.​1 оценка национальной и исторической ценности, сопоставление темы и идеи произведения с другими подобными произведениями
8.​3.​1.​1 сопоставление и оценка национальной и исторической ценности произведения, содержащегося в других видах искусства
9.​3.​1.​1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы
Духовная и художественно-эстетическая ценность
5.​3.​2.​1 оценка эстетической ценности образов слова в художественном тексте
6.​3.​2.​1 оценка художественной ценности в тексте, пейзажа, монолога, диалога
7.​3.​2.​1 оценка мастерства автора в раскрытии жанра (психологический параллелизм, радости- горести)
8.​3.​2.​1 оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения
9.​3.​2.​1 оценка художественно-эстетической ценности произведения в сравнении с другими видами искусства
Литературное творчество
5.​3.​3.​1 изложение произведения по стилю автора;
5.​3.​3.​2 описание картины (образа) в художественном произведении
6.​3.​3.​1 сочинение с осмыслением идейного содержания произведения (смысл, письмо, пост, сказка, ложное стихотворение)
7.​3.​3.​1 описание картины (пейзаж, событие) в произведении;
7.​3.​3.​2 описать бытие героя (стихотворение, монолог героя, диалог, рассказ)
8.​3.​3.​1 анализ художественно-идейной ценности произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ
9.​3.​3.​1 анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект
Литературная критика
5.​3.​4.​1 в качестве читателя изучить влияние произведения, написать критическое изложение
6.​3.​4.​1 критическое изложение о социальной роли проблемы, поднятой в произведении
7.​3.​4.​1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения
8.​3.​4.​1 самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению
9.​3.​4.​1 анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
23. Распределение количества часов по разделам в семестре и темам внутри разделов оставлено на усмотрение преподавателя.
24. Данная учебная программа осуществляется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Қазақ әдебиеті" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения).

3) бағалау және шығармашылық өнім:
Шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім
5. 3. 1. 1
шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау
6. 3. 1. 1
шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау
7. 3. 1. 1
шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
8. 3. 1. 1
шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру
9. 3. 1. 1
туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау
Рухани және көркем-эстетикалық құндылығы
5. 3. 2. 1
көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау
6. 3. 2. 1
мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру
7. 3. 2. 1
кейіпкердің жан дүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру
8. 3. 2. 1
шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру
9. 3. 2. 1
көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру
Әдеби шығармашылық
5. 3. 3. 1
шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2
көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең) жазу
7. 3. 3. 1
шығармадағы көріністі (пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2
кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме) жазу
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, шығарма, әдеби эссе,блог, әңгіме т.б.жазу
9. 3. 3. 1
шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жаз
Әдеби сын
5. 3. 4. 1
оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
6. 3. 4. 1
шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7. 3. 4. 1
әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8. 3. 4. 1
шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9. 3. 4. 1
әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
23. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
24. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по внедрению типовой учебный программы с обновленным содержанием по предмету "Қазақ әдебиеті" для 10-11 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" по гуманитарным наукам, которая предусматривает углубленное изучение казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
1) 5 класс:
Раздел
Темы/содержание долгосрочного плана
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Таза мінсіз асыл сөз
Народная устная литература Народные песни и их виды,Пословицы, Загадки,Скороговорки. Сказки
Сказка "Керқұла атты Кендебай",Сказка "Қырық өтірік",Сказка "Күн астындағы Күнекей қыз". Литературная сказкаСказка Ә. Тәжібаева "Толағай",Ж. Смаков "Бұршақ туралы ертегі",Сказка Ө.Тұрманжанова "Құмырсқалар, аралар қиыспас дос құдалар" Легенды "Асан Қайғының Жерұйықты іздеуі", С.Қалиев "Бақ атай туралы аңыз"; Ораторское искусство "Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу"
Чтение и понимание
5.​1.​1.​1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.​1.​1.​2 знать значение слов, словосочетаний и их использование в тексте;
5.​1.​3.​1 определить проблему (основные и второстепенные темы) в произведении;
5.​1.​4.​1 рассказывать сюжетную линию произведения близко к тексту
Анализ и обобщение
5.​2.​1.​1 найти сюжет, сюжетную композицию в произведении искусства и составить план;
5.​2.​1.​2 анализ структуры лирического произведения;
5.​2.​2.​1 раскрывать образ через действия персонажей произведения;
5.​2.​4.​1 определить функцию средств (теңеу, эпитет, қайталау) в произведении;
5.​2.​4.​2 структура стихотворения, анализ ее видов
оценка и творчество произведение
5.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения с помощью отрывков;
5.​3.​2.​1 оценить эстетическую ценность изображения в художественном тексте;
5.​3.​3.​1 написать произведение как автор;
5.​3.​3.​2 рассказывать сцену в произведении искусства;
5.​3.​4.​1 как читатель понимать влияние произведения и писать критическое сообщение
2 четверть
Оқу – білім азығы
Казахская литература XIX - начала XX веков Рассказы Ы.Алтынсарина "Дүние қалай етсең табылады?", "Әке мен бала", "Бақша ағаштары"; Стихотворение С.Көбеева "Мектепке шақыру"; Стихотворение С.Торайғырова "Туған еліме"; Стихотворение Ш.Құдайбердиева "Адамдық борышың"; Стихи А.Байтұрсынова "Балаларды оқуға шақыру", "Егіннің бастары", "Адамдық диқаншысы"; Стихотворение Т.Ізтілеуұлы "Өнер бәйгесі"
Чтение и понимание
5.​1.​1.​1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.​1.​1.​2 знать значение слов, словосочетаний и их использование в тексте;
5.​1.​2.​1 классифицируйте работу в соответствии с ее структурой и дайте название частям;
5.​1.​3.​1 определить проблему (основные и второстепенные темы) в произведении;
5.​1.​4.​1 рассказывать сюжетную линию произведения близко к тексту
Анализ и обобщение
5.​2.​1.​1 найти сюжет, сюжетную композицию в произведении искусства и составить план;
5.​2.​1.​2 анализ структуры лирического произведения;
5.​2.​2.​1 раскрывать образ через действия персонажей произведения;
5.​2.​3.​1 определить особенности поэтического языка в произведении искусства;
5.​2.​4.​1 определить функцию средств (теңеу, эпитет, қайталау) в произведении;
5.​2.​4.​2 структура стихотворения, анализ ее видов
оценка и творчество произведение
5.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения с помощью отрывков;
5.​3.​2.​1 оценить эстетическую ценность изображения в художественном тексте;
5.​3.​3.​1 написать произведение как автор;
5.​3.​3.​2 рассказывать сцену в произведении искусства;
5.​3.​4.​1 как читатель понимать влияние произведения и писать критическое сообщение
3 четверть
Человеческая природа - благородное качество
Литература ХХ векаПроизведения Ж.Аймауытова "Шұбар тайым табылды", "Көк өгіз", "Жан-жануардың иісшілдігі", "Әркімдікі өз қамы",стихи М. Жұмабаева "Қарағым", "Тез барам",стихи І. Жансүгірова "Бөбек бөлеу", "Сәлемдеме",рассказ М. Әуезова "Жетім",рассказ Б.Соқпақбаева "Менің атым Қожа",рассказ С.Бақбергенова "Қасиет",рассказ С. Бегалина "Бала Шоқан",поэма М.Мақатаева "Үш бақытым",рассказ М.Қабанбая "Бауыр"
Чтение и понимание
5.​1.​1.​1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.​1.​1.​2 знать значение слов, словосочетаний и их использование в тексте;
5.​1.​2.​1 классифицируйте работу в соответствии с ее структурой и дайте название частям;
5.​1.​4.​1 рассказывать сюжетную линию произведения близко к тексту
Анализ и обобщение
5.​2.​1.​1 найти сюжет, сюжетную композицию в произведении искусства и составить план;
5.​2.​1.​2 анализ структуры лирического произведения;
5.​2.​2.​1 раскрывать образ через действия персонажей произведения;
5.​2.​3.​1 определить особенности поэтического языка в произведении искусства;
5.​2.​4.​1 определить функцию средств (теңеу, эпитет, қайталау) в произведении;
5.​2.​4.​2 структура стихотворения, анализ ее видов
оценка и творчество произведение
5.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения с помощью отрывков;
5.​3.​2.​1 оценить эстетическую ценность изображения в художественном тексте;
5.​3.​3.​1 написать произведение как автор;
5.​3.​3.​2 рассказывать сцену в произведении искусства;
5.​3.​4.​1 как читатель понимать влияние произведения и писать критическое сообщение
4 четверть
Родина - энергия, семья - тепло
Современная литературастихотворение Қ.Мырза-Әлі "Ана",стихотворение К.Ахметовой "Қазағым менің", рассказ Ж. Ахмади "Кие", поэма А. Егеубаева "Аламан", стихотворение Р. Ниязбекова "Әлемнің жетінші ұлы", стихотворение Ұ. Есдәулета "Біз түркілерміз",сказка С.Дүйсенбиева "Алматының апорты",драма С. Балғабаева "Жымбала, Мико және қасқыр",поэма Қ. Сарина "Тәуелсіздік", Рассказ К.Әбілқайыра "Атасының баласы",Рассказ М. Мұқаша "Меруерт"
Чтение и понимание
5.​1.​1.​1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.​1.​2.​1 классифицируйте работу в соответствии с ее структурой и дайте название частям;
5.​1.​3.​1 определить проблему (основные и второстепенные темы) в произведении;
5.​1.​4.​1 рассказывать сюжетную линию произведения близко к тексту
Анализ и обобщение
5.​2.​1.​1 найти сюжет, сюжетную композицию в произведении искусства и составить план;
5.​2.​1.​2 анализ структуры лирического произведения;
5.​2.​2.​1 раскрывать образ через действия персонажей произведения;
5.​2.​3.​1 определить особенности поэтического языка в произведении искусства;
5.​2.​4.​1 определить функцию средств (теңеу, эпитет, қайталау) в произведении;
5.​2.​4.​2 структура стихотворения, анализ ее видов
оценка и творчество произведение
5.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения с помощью отрывков;
5.​3.​2.​1 оценить эстетическую ценность изображения в художественном тексте;
5.​3.​3.​1 написать произведение как автор;
5.​3.​3.​2 рассказывать сцену в произведении искусства;
5.​3.​4.​1 как читатель понимать влияние произведения и писать критическое сообщение

3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Таза мінсіз асыл сөз
Халық ауыз әдебиеті. Тұрмыс-салт жырлары және оның түрлері, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, жаңылтпаштар. Ертегілер "Керқұла атты Кендебай" ертегісі, "Қырық өтірік" ертегісі, "Күн астындағы Күнекей қыз" ертегісі. Әдеби ертегі Ә.Тәжібаевтің "Толағай"ертегісі, Ж.Смақов "Бұршақ туралы ертегі", Ө.Тұрманжановтың "Құмырсқалар, аралар қиыспас дос құдалар" ертегісі.
Аңыз-әңгіме "Асан қайғының жерұйықты іздеуі", С.Қалиев "Бақ атай туралы аңыз".
Шешендік сөз "Жиренше шешен мен Қараша сұлу"
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу;
5. 1. 2. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау;
5. 1. 4. 1 көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары-
ның (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2 өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу,
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығарманың әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
2-тоқсан
Оқу – білім азығы
ХІХ ғасыр мен ХХ ғасыр басындағы қазақ әдебиеті
Ыбырай Алтынсариннің "Дүние қалай етсең табылады?", "Әке мен бала", "Бақша ағаштары" әңгімелері, С.Көбеевтің "Мектепке шақыру" өлеңі, С.Торайғыровтың "Туған еліме" өлеңі, Ш.Құдайбердіұлының "Адамдық борышың" өлеңі, А.Байтұрсынұлының "Балаларды оқуға шақыру", "Егіннің бастары", "Адамдық диқаншысы", өлеңдері, Т.Ізтілеуовтің "Өнер бәйгесі" өлеңі
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу;
5. 1. 2. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау;
5. 1. 4. 1 көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 3. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2 өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
3-тоқсан
Адамгершілік – асыл қасиет
XX ғасыр әдебиеті
Ж.Аймауытовтың "Шұбар тайым табылды", "Көк өгіз", "Жан-жануардың иісшілдігі", "Әркімдікі өз қамы" шығармалары, М.Жұмабаевтың "Қарағым", "Тез барам" өлеңдері, І.Жансүгіровтің "Бөбек бөлеу", "Сәлемдеме" өлеңдері, М.Әуезовтің "Жетім" әңгімесі, Б.Соқпақбаевтың "Менің атым Қожа" хикаяты, С.Бақбергеновтің "Қасиет" әңгімесі, С.Бегалиннің"Бала Шоқан" әңгімесі, М.Мақатаевтың "Үш бақытым" өлеңі, М.Қабанбайдың "Бауыр" әңгімесі.
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу;
5. 1. 2. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп,бөліктеріне тақырып қою;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау;
5. 1. 4. 1 көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 3. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2 өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
4-тоқсан
Отан – қуат, отбасы − шуақ
Қазіргі заман әдебиеті
М.Әлімбаевтың "Серуендетем атамды" өлеңі, С.Оспанов "Мектебінен қашқандар мен ертегіден қашқандар жайындағы ертегі", Т.Нұрмағамбетовтің "Анасын сағынған бала" әңгімесі, Н.Ақыштың "Нағыз әже қайда?" әңгімесі, Т.Шапайдың "Қазақпен саудаласу" әңгімесі, С.Сейітманның "Тәуелсіздік" өлеңі, А.Әлменбеттің "Аңшы" әңгімесі, Б.Сарыбайдың "Рауғаш ерте гүлдейді" әңгімесі.
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 2. 1 сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын ажырату;
5. 1. 2. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау;
5. 1. 4. 1 көркем шыңарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 3. 1 көркем шығармадағы поэтикалықтілдің ерекшелігін
айқындау;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2 өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу

2) 6 класс:
Раздел
Темы/содержание долгосрочного плана
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Білгенге маржан
Сказки "Аяз би", "Ер Төстік". легенда "Кетбұғаның естіртуі" Батырлар жыры "Алпамыс батыр" Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", "Қобыланды батыр" жыры, "Қамбар батыр" жыры. Ежелгі дәуір әдебиеті "Еділ патша", "Тұмар патшайым", "Зарина сұлу", Қорқыттың нақыл сөздері
Чтение и понимание
6.​1.​1.​1 чтение литературного произведения с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.​1.​1.​2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте;
6.​1.​2.​1 Собирать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке;
6.​1.​3.​1 действия персонажей в произведении, определить его отношение к реальной мысли произведения;
6.​1.​4.​1 устное / письменное описание персонажа, лирический персонаж
Анализ и обобщение
6.​2.​1.​1 проанализировать литературную композицию сюжетной композиции;
6.​2.​1.​2 создать простой, сложный план;
6.​2.​2.​1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить роль персонажа;
6.​2.​3.​1 сравнительный анализ различий между автора и персонажа в произведении (наличие произнесенных слов на языке персонажа, наличие диалектных слов, использование автором слов в соответствии с литературными нормами);
6.​2.​4.​1 определить художественные замены в произведении (тропы: метафора, репрезентация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
Оценка и творчество произведение
6.​3.​1.​1 оценить образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.​3.​2.​1 оценить художественную ценность пейзажа, монолога, диалога в тексте;
6.​3.​3.​1 писать с пониманием идейного содержания произведения (размышление, письмо, пост, сказка, ложь);
6.​3.​4.​1 сделать критическое заявление о социальной роли проблемы, поднятой в произведении искусства
2 четверть
Источник воспитания
Литература XIX - начала XX веков. стихотворение М.Өтемісова "Ұл туса",стихотворение С.Аронұлы "Жақсы мен жаман адамның қасиеттері", рассказы Ы.Алтынсарина "Мейірімді бала", "Асан мен Үсен","Көлбақа мен Юпитер" С. Көбеева,С.Дөнентаева "Бозторғай",А.Байтұрсынова "Аққу, шортан, һәм шаян", "Қара бұлт".стихи С.Торайғырова "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы"
Чтение и понимание
6.​1.​1.​1 чтение литературного произведения с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.​1.​1.​2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте;
6.​1.​2.​1 Собирать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке;
6.​1.​3.​1 действия персонажей в произведении, определить его отношение к реальной мысли произведения;
6.​1.​4.​1 устное/письменное описание персонажа, лирический персонаж
Анализ и обобщение
6.​2.​1.​1 проанализировать литературную композицию сюжетной композиции;
6.​2.​1.​2 создать простой, сложный план;
6.​2.​2.​1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить роль персонаж;
6.​2.​3.​1 сравнительный анализ различий между автора и персонажа в произведении (наличие произнесенных слов на языке персонажа, наличие диалектных слов, использование автором слов в соответствии с литературными нормами);
6.​2.​4.​1 определить художественные замены в произведении (тропы: метафора, репрезентация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
Оценка и творчество произведение
6.​3.​1.​1 оценить образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.​3.​2.​1 оценить художественную ценность пейзажа, монолога, диалога в тексте;
6.​3.​3.​1 писать с пониманием идейного содержания произведения (размышление, письмо, пост, сказка, ложь);
6.​3.​4.​1 сделать критическое заявление о социальной роли проблемы, поднятой в произведении искусства
3 четверть
Моя родина - моя золотая колыбель
Литература ХХ векастихотворение М. Жұмабаева "Сүйемін",поэма Б. Майлина "Кемпірдің ертегісі",А. Тоқмағамбетова "Алыптар туралы аңыз",поэма Ә. Тәжібаева "Сырдария", стихотворение Ә. Сәрсенбаева "Туған жер",рассказ С.Мұратбекова "Жусан иісі",стихотворение С.Сейфуллина "Ақсақ киік", повесть "Әупілдек",рассказ Ғ.Мүсірепова "Боранды түнде",поэма Ж.Нәжімеденова "Дастархан",сказка М.Жаманбалинова "Бала пілдің қалаға саяхаты"
Чтение и понимание
6.​1.​1.​1 чтение литературного произведения с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.​1.​1.​2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте;
6.​1.​2.​1 собирать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке;
6.​1.​3.​1 действия персонажей в произведении, определить его отношение к реальной мысли произведения;
6.​1.​4.​1 устное/письменное описание персонажа, лирический персонаж
Анализ и обобщение
6.​2.​1.​1 проанализировать литературную композицию сюжетной композиции;
6.​2.​1.​2 создать простой, сложный план;
6.​2.​2.​1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить роль персонажа;
6.​2.​3.​1 сравнительный анализ различий между автора и персонажа в произведении (наличие произнесенных слов на языке персонажа, наличие диалектных слов, использование автором слов в соответствии с литературными нормами);
6.​2.​4.​1 определить художественные замены в произведении (тропы: метафора, репрезентация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
Оценка и творчество произведение
6.​3.​1.​1 оценить образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.​3.​2.​1 оценить художественную ценность пейзажа, монолога, диалога в тексте;
6.​3.​3.​1 писать с пониманием идейного содержания произведения (размышление, письмо, пост, сказка, ложь);
6.​3.​4.​1 сделать критическое заявление о социальной роли проблемы, поднятой в произведении искусства
4 четверть
Область искусства широка
Современная литературастихотворение Қ. Мырза-Әли "Ана",стихотворение К. Ахметовой "Қазағым менің",Ж. Ахмади рассказ "Кие" стихотворение А. Егеубаева "Аламан",стихотворение Р. Ниязбекова "Әлемнің жетінші ұлы", стихотворение Ұ. Есдәулета "Біз түркілерміз",сказка С. Дүйсенбиева "Алматының апорты",драма С. Балғабаева "Жымбала, Мико және қасқыр",стихотворение Қ. Сарина "Тәуелсіздік",рассказ К.Әбілқайыра "Атасының баласы",Рассказ М.Мұқаша "Меруерт"
Чтение и понимание
6.​1.​1.​1 чтение литературного произведения с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.​1.​1.​2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте;
6.​1.​2.​1 Собирать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке;
6.​1.​3.​1 действия персонажей в произведении, определить его отношение к реальной мысли произведения;
6.​1.​4.​1 устное / письменное описание персонажа, лирический персонаж
Анализ и обобщение
6.​2.​1.​1 проанализировать литературную композицию сюжетной композиции;
6.​2.​1.​2 создать простой, сложный план;
6.​2.​2.​1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить роль персонажа;
6.​2.​3.​1 сравнительный анализ различий между автора и персонажа в произведении (наличие произнесенных слов на языке персонажа, наличие диалектных слов, использование автором слов в соответствии с литературными нормами);
6.​2.​4.​1 определить художественные замены в произведении (тропы: метафора, репрезентация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
Оценка и творчество произведение
6.​3.​1.​1 оценить образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.​3.​2.​1 оценить художественную ценность пейзажа, монолога, диалога в тексте;
6.​3.​3.​1 писать с пониманием идейного содержания произведения (размышление, письмо, пост, сказка, ложь);
6.​3.​4.​1 сделать критическое заявление о социальной роли проблемы, поднятой в произведении искусства

2) 6-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Білгенге маржан
Ертегі: "Аяз би" ертегісі, "Ер Төстік" ертегісі. Аңыз-әңгіме: "Кетбұғаның естіртуі". Батырлар жыры: "Алпамыс батыр" жыры, Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", "Қобыланды батыр" жыры, "Қамбар батыр" жыры.
Ежелгі дәуір әдебиеті: "Еділ патша", "Тұмар пайтшайым", "Зарина сұлу", Қорқыттың нақыл сөздері.
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 2. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау;
6. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау;
6. 1. 4. 1 кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2 жай, күрделі жоспар құру;
6. 2. 2. 1 шығармадағы тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы,автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация) анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост,ертегі, өтірік өлең т.б.) жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
2-тоқсан
Тәрбиенің қайнар бұлағы
ХІХ ғасыр мен ХХ ғасыр басындағы әдебиет М.Өтемісұлының
"Ұл туса" өлеңі, С.Аронұлының "Жақсы мен жаман адамның қасиеттері" өлеңі, Ы.Алтынсариннің "Мейірімді бала", "Асан мен Үсен" әңгімелері, С.Көбеевтің "Көлбақа мен Юпитер" мысалы,С.Дөнентаев-тың "Бозторғай" мысал өлеңі, А.Байтұрсынұлының "Аққу, шортан, һәм шаян", "Қара бұлт" мысалдары, С.Торайғыровтың "Шәкірт ойы", "Шығамын тірі болсам адам болып"өлеңдері.
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 2. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау;
6. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау;
6. 1. 4. 1 кейіпкерге ауызша/ жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2 жай, күрделі жоспар құру;
6. 2. 2. 1 шығармадағы тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы,автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация) анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост,ертегі, өтірік өлең т.б.) жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
3-тоқсан
Туған жерім-аялы алтын бесігім
ХХ ғасыр әдебиеті М.Жұмабаевтың "Сүйемін" өлеңі, Б.Майлиннің "Кемпірдің ертегісі" поэмасы, А.Тоқмағанбетовтің "Алыптар туралы аңыз" шығармасы, Ә.Тәжібаевтың "Сырдария" өлеңі, Ә.Сәрсенбаевтың"Ту-ған жер" өлеңі, С.Мұратбековтің "Жусан иісі" әңгімесі, С.Сейфуллиннің "Ақсақ киік" өлеңі, "Әупілдек" әңгімесі, Ғ.Мүсіреповтің "Боранды түнде" әңгімесі, Ж.Нәжімеденовтің "Дастархан" өлеңі, М.Жаманбалинов "Бала пілдің қалаға саяхаты" ертегі
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 2. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау;
6. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау;
6. 1. 4. 1 кейіпкерге ауызша/ жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2 жай, күрделі жоспар құру;
6. 2. 2. 1 шығармадағы тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы,автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация) анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост,ертегі, өтірік өлең т.б.) жазу
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
4-тоқсан
Өнерліге өріс кең
Қазіргі заман әдебиеті Қ.Мырза-Әлінің "Ана" өлеңі, К.Ахметованың "Қазағым менің" өлеңі, Ж.Ахмадидің "Кие" әңгімесі, А.Егеубаевтың "Аламан" поэмасы, Р.Ниязбековтің "Әлемдегі жетінші ұлы" өлеңі, Ұ.Есдәулеттің "Біз түркілерміз" өлеңі, С.Дүйсенбиевтің "Алматының апорты" ертегісі, С.Балғабаевтың "Жымбала, Мико және қасқыр" драмасы, Қ.Сариннің "Тәуелсіздік" өлеңі, Қ.Әбілқайырдың "Атасының баласы" әңгімесі, М.Мұқаштың "Меруерт" әңгімесі.
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 2. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау;
6. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау;
6. 1. 4. 1 кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2 жай, күрделі жоспар құру;
6. 2. 2. 1 шығармадағы тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы,автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация) анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост,ертегі, өтірік өлең т.б.) жазу;
6. 3. 4. 1-шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау

3) 7 класс:
Раздел
Темы
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Слова мудрых - источник мудрости
Былины "Ер Тарғын", "Едіге батыр", Любовная лирика (Ғашықтық жырлар) Песень "Қозы көрпеш-Баян сұлу", Песень "Айман-Шолпан" Древняя литература Песень "Күлтегін", Песень "Тоныкөк"; Ораторское искусство Ораторское искусство Майқы би и Мөңке би, Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?", Төле би "Ердің бақыты – әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы", Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?", Бөлтірік шешен "Сөз мәнісі", "Ақыл сөз"
Чтение и понимание
7.​1.​1.​1 экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками);
7.​1.​1.​1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте;
7.1 2.1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении;
7.1 2.2 составьте план текста;
7.​1.​3.​1 выявление социальных проблем в литературном произведении;
7.​1.​4.​1 описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту
Анализ и обобщение
7.​2.​1.​1 определять внесюжетную композицию литературного произведения;
7.​2.​2.​1 анализировать способы создания образа в произведении искусства;
7.​2.​3.​1 определить функцию синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в контексте языка произведения;
7.​2.​4.​1 анализировать типы тропов в произведении (символ, синекдоха, типы повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения искусства, сравнив тему и идею произведения искусства с другими произведениями;
7.​3.​2.​1 оценить умение автора раскрыть в произведении душу персонажа (психологический параллелизм, горе);
7.​3.​3.​1 описать сцену (пейзаж, рассказ) в произведении;
7.​3.​3.​2 написать описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, диалог, рассказ);
7.​3.​4.​1 написать краткий критический обзор эстетической ценности литературного произведения
2 четверть
"Даналық -өшпес жарық, кетпес байлық"
Литература XIX - начала XX веков. Стихи Д.Бабатайұлы "Аягөз, қайда барасың?", "Ақжайлау мен Сандықтас",поэма Ш.Қанайұлы "Зар заман",стихи М.Өтемісова "Ереуіл атқа ер салмай", "Тарланым", "Мен құстан туған құмаймын", мысль М.Сұлтанқожаұлы "Ілімге толса көкірек",стихи Т.Ізтілеуұлы "Адамдық іс", "Ақыл – тон аңдағанға тозбайтұғын",басня С.Дөнентаева "Ауырған арыстан"
Чтение и понимание
7.​1.​1.​1экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками);
7.​1.​1.​1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте;
7.1 2.1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении;
7.1 2.2 составьте план текста;
7.​1.​3.​1 выявление социальных проблем в литературном произведении;
7.​1.​4.​1 описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту
Анализ и обобщение
7.​2.​1.​1 определять внесюжетную композицию литературного произведения;
7.​2.​2.​1 анализировать способы создания образа в произведении искусства;
7.​2.​3.​1 определить функцию синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в контексте языка произведения;
7.​2.​4.​1 анализировать типы тропов в произведении (символ, синекдоха, типы повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и творчество произведение
7.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения искусства, сравнив тему и идею произведения искусства с другими произведениями;
7.​3.​2.​1 оценить умение автора раскрыть в произведении душу персонажа (психологический параллелизм, горе);
7.​3.​3.​1 описать сцену (пейзаж, рассказ) в произведении;
7.​3.​3.​2 написать описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, диалог, рассказ);
7.​3.​4.​1 написать краткий критический обзор эстетической ценности литературного произведения
3 четверть
Моя родина
Литература ХХ векастихотворение М.Дулатова "Елім-ай", стихи М. Жұмабаева "Түркістан", "Толқын", "Мен жастарға сенемін",стихи С.Торайғырова "Мен қазақ", "Бір адамға",повесть Ж.Аймауытова "Әнші" Рассказ М. Әуезова "Көксерек",стихи І. Жансүгірова "Домбыра", "Жетісу суреттері",рассказ Ғ.Мүсірепова "Ананың анасы",рассказ Қ. Қайсенова "Жау тылындағы бала",поэма Қ.Аманжолова "Туған жер",Поэма Ғ.Орманова "Қарағай",рассказ С.Сарғасқаева "Тәмпіш кара", сатира Ш.Смаханұлы
Чтение и понимание
7.​1.​1.​1 экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками);
7.​1.​1.​1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте;
7.1 2.1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении;
7.1 2.1 составьте план текста.
7.​1.​3.​1 выявление социальных проблем в литературном произведении;
7.​1.​4.​1 описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту
Анализ и обобщение
7.​2.​1.​1 определять внесюжетную композицию литературного произведения;
7.​2.​2.​1 анализировать способы создания образа в произведении искусства;
7.​2.​3.​1 определить функцию синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в контексте языка произведения;
7.​2.​4.​1 анализировать типы тропов в произведении (символ, синекдоха, типы повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и творчество произведение
7.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения искусства, сравнив тему и идею произведения искусства с другими произведениями;
7.​3.​2.​1 оценить умение автора раскрыть в произведении душу персонажа (психологический параллелизм, горе);
7.​3.​3.​1 описать сцену (пейзаж, рассказ) в произведении;
7.​3.​3.​2 написать описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, диалог, рассказ);
7.​3.​4.​1 написать краткий критический обзор эстетической ценности литературного произведения
4 четверть
Фантазия и реальность
Современная литература поэма К. Мырза-Әли "Кәрі қыран",Поэма М. Шаханова "Арман", стихотворение Т.Медетбека "Тәуелсізбін",рассказ Т.Әбдік "Қонақтар".Фантастический рассказ А.Мархабаева "Ғарыштағы қымыз",драма О.Бөкей "Қайдасың, қасқа құлыным?" поэма М.Мақатаева "Аққулар ұйықтағанда",стихотворение Ф.Оңғарсыновой "Жерошақ". стихотворение С. Жиенбаев "Қарттарым, аман-сау жүрші!",поэма Ж. Бөдеша "Аңырақай бекетіндегі ой",рассказ Н. Ораза "Бала махаббат",Хамса-поэма Б.Беделхана "Өтеуіл"
Чтение и понимание
7.​1.​1.​1 экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками);
7.​1.​1.​1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте;
7.1 2.1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении;
7.1 2.2 составьте план текста;
7.​1.​3.​1 выявление социальных проблем в литературном произведении;
7.​1.​4.​1 описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту;
Анализ и обобщение
7.​2.​1.​1 определять внесюжетную композицию литературного произведения;
7.​2.​2.​1 анализировать способы создания образа в произведении искусства;
7.​2.​3.​1 определить функцию синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в контексте языка произведения;
7.​2.​4.​1 анализировать типы тропов в произведении (символ, синекдоха, типы повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и творчество произведение
7.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения искусства, сравнив тему и идею произведения искусства с другими произведениями;
7.​3.​2.​1 оценить умение автора раскрыть в произведении душу персонажа (психологический параллелизм, горе);
7.​3.​3.​1описать сцену (пейзаж, рассказ) в произведении;
7.​3.​3.​2 написать описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, диалог, рассказ);
7.​3.​4.​1 написать краткий критический обзор эстетической ценности литературного произведения

3) 7-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Дананың сөзі – ақылдың көзі
Батырлар жыры:
"Ер Тарғын" жыры, "Едіге батыр" жыры.
Ғашықтық жырлар: "Қозы көрпеш-Баян сұлу" жыры, "Айман-Шолпан" жыры.
Ежелгі дәуір әдебиеті:
"Күлтегін" жыры, "Тоныкөк" жыры.
Шешендік өнер:
Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?", Төле би "Ердің бақыты – әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы", Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?", Бөлтірік шешен "Сөз мәнісі", "Ақыл сөз".
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 1. 1 жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
7.1 2.1 көркем шығармадағы, пейзаж, монологтің құрылымдық бірлігін ажырату;
7. 1. 2. 2 мәтінге жоспар құру;
7. 1. 3. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 әдеби шығармағы сюжеттен тыс композицияны анықтау;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
7. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
7. 3. 1. 1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 шығармадағы кейіпкердің жандүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 3. 1 шығармадағы көріністі (пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме) жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
2-тоқсан
"Даналық -өшпес жарық, кетпес байлық"
ХІХ ғасыр және ХХ ғасыр басындағы әдебиет Д.Бабатайұлының "Аягөз, қайда барасың?", "Ақжайлау мен Сандықтас" өлеңдері, Ш.Қанайұлының "Зар заман" өлеңі, М.Өтемісұлының "Ереуіл атқа ер салмай", "Мен-құстан туған құмаймын", "Тарланым" өлеңдері, М.Сұлтанқожаұлының "Ілімге толса көкірек" толғауы, Т.Ізтілеуұлының "Адамдық іс", "Ақыл – тон аңдағанға тозбайтұғын" өлеңдері, С.Дөнентаевтың "Ауырған арыстан" мысалы
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу;
7. 1. 1. 1 жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
7.1 2.1 көркем шығармадағы, пейзаж, монологтің құрылымдық бірлігін ажырату;
7. 1. 2. 2 мәтінге жоспар құру;
7. 1. 3. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 әдеби шығармағы сюжеттен тыс композицияны анықтау;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
7. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
7. 3. 1. 1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 шығармадағы кейіпкердің жандүниесін(психология-лық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 3. 1 шығармадағы көріністі(пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме т.б.) жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
3-тоқсан
Менің туған өлкем
ХХ ғасыр әдебиеті М.Дулатовтың "Елім-ай" өлеңі, М.Жұмабаевтың "Түркістан", "Толқын", "Мен жастарға сенемін" өлеңдері, С.Торайғыровтың "Мен қазақ", "Бір адамға" өлеңдері, Ж.Аймауытовтың "Әнші" әңгімесі, М.Әуезовтің "Көксерек" әңгімесі, І.Жансүгіровтің "Домбыра", "Жетісу суреттері" өлеңдері, Ғ.Мүсіреповтің "Ананың анасы" әңгімесі, Қ.Қайсеновтің "Жау тылындағы бала" повесі, Қ.Аманжоловтың "Туған жер" өлеңі, Ғ.Ормановтың "Қарағай" өлеңі, С.Сарғасқаевтың "Тәмпіш қара" повесі, Ш.Смаханұлы шымшымалары
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 1. 1 жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
7.1 2.1 көркем шығармадағы, пейзаж, монологтің құрылымдық бірлігін ажырату;
7. 1. 2. 2 мәтінге жоспар құру;
7. 1. 3. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 әдеби шығармағы сюжеттен тыс композицияны анықтау;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
7. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
7. 3. 1. 1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 шығармадағы кейіпкердің жандүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 3. 1 шығармадағы көріністі(пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме т.б.) жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
4-тоқсан
Қиял мен шындық
Қазіргі қазақ әдебиеті Қ.Мырза-Әлінің "Кәрі қыран" өлеңі, М.Шахановтың "Арман" өлеңі, Т.Медетбектің "Тәуелсізбін" өлеңі, Т.Әбдіктің "Қонақтар" әңгімесі, А.Мархабаевтың "Ғарыштағы қымыз", фантастикалық әңгімесі, О.Бөкейдің "Қайдасың, қасқа құлыным?" драмасы, М.Мақатаевтың "Аққулар ұйықтағанда" поэмасы, Ф.Оңғарсынованың "Жерошақ" өлеңі, С.Жиенбаевтың "Қарттарым, аман сау жүрші" өлеңі, Ж.Бөдештің "Аңырақай бекетіндегі ой" поэмасы, Н.Ораздың "Бала махаббат" әңгімесі, Б.Беделханның "Өтеуіл" хамса-поэмасы.
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 1. 1 жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
7.1 2.1 көркем шығармадағы, пейзаж, монологтің құрылымдық бірлігін ажырату;
7. 1. 2. 2 мәтінге жоспар құру;
7. 1. 3. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау.
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 әдеби шығармағы сюжеттен тыс композицияны анықтау;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
7. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
7. 3. 1. 1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 шығармадағы кейіпкердің жандүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 3. 1 шығармадағы көріністі (пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме т.б.) жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу

4) 8 класс:
Раздел
Темы/содержание долгосрочного плана
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Художественное наследие
Любовная лирика жырлар "Қыз Жібек" жыры, Айтыс "Біржан–Сара" айтысы, Қазіргі заман айтысы Литература древнего времени Поэма"Оғыз-Қаған", Махмұт Қашқари "Тюркские пословицы и поговорки, собранные Махмұт Қашқари",Ахмет Йассауи "Даналық кітабы", Жүсіп Баласағұн поэма "Құтты білік", А.Йүгнеки "Ақиқат сыйы", стихотворения Әл-Фараби "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді", произведения Рабғузи "Қарлығаштың адамға достығы", "Лұқпан Хакім"
Чтение и понимание
8.​1.​1.​1 выразительное чтение художественного текста (выражать читательскую позицию);
8.​1.​1.​2 понимание семантического значения слов, словосочетаний, определение функции во внутреннем единстве текста;
8.​1.​2.​1 сопоставление, сличение отрывка произведения с иной формой;
8.​1.​3.​1 раскрыть деятельность образов в произведении идеи;
8.​1.​4.​1 написание идеи по линии произведения с приведением цитат из художественного текста
Анализ и обобщение
8.​2.​1.​1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения;
8.​2.​2.​1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей;
8.​2.​3.​1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей;
8.​2.​4.​1 анализ использования художественных приемов в произведении (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в контексте
Оценка и творчество произведение
8.​3.​1.​1 сопоставление произведения с произведениями, содержащими в других видах искусства, оценка национальной и исторической ценности;
8.​3.​2.​1 оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения;
8.​3.​3.​1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать литературное эссе, сочинение, сценарий, стихотворение, блог;
8.​3.​4.​1 - самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению
2 четверть
Судьба страны и земли
Д.Бабатайұлы, поэма "Еспембет", стихотворения М.Мөңкеұлы "Үш қиян", "Сарыарқа", стихотворение М.Көпейұлы "Сарыарқаның кімдікі екендігі", стихотворение Базар жырау "Халық үшін туған қайратты ер", стихотворение А.Құнанбайұлы "Арғы атасы қажы еді", поэма Ш.Құдайбердіұлы "Еңлік-Кебек", стихотворение "Жастарға", стихотворение Н.Орманбетұлы "Замана", стихотворение Ғ.Қараш "Бармысың?", поэма М.Сералина "Гүлхашима".
Чтение и понимание
8.​1.​1.​1 выразительное чтение художественного текста (выражать читательскую позицию);
8.​1.​1.​2 понимание семантического значения слов, словосочетаний, определение функции во внутреннем единстве текста;
8.​1.​2.​1 сопоставление, сличение отрывка произведения с иной формой;
8.​1.​3.​1 раскрыть роль образов в произведении идеи;
8.​1.​4.​1 написание идеи по линии произведения с приведением цитат из художественного текста
Анализ и обобщение
8.​2.​1.​1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения;
8.​2.​2.​1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей;
8.​2.​3.​1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей;
8.​2.​4.​1 анализ использования художественных приемов в произведении (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в контексте
Оценка и творчество произведение
8.​3.​1.​1 - сопоставление произведения с произведениями, содержащими в других видах искусства, оценка национальной и исторической ценности;
8.​3.​2.​1 - оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения;
8.​3.​3.​1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать литературное эссе, сочинение, сценарий, стихотворение, блог;
8.​3.​4.​1 самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению
3 четверть
Художественная литература и эпическое наследие
Поэма Ж.Жабаева "Сұраншы батыр", поэма М.Жұмабаева "Батыр Баян", поэма Н.Байғанина "Нарғыз", поэма И.Байзақова "Құралай сұлу", повесть С.Мұқанова "Балуан шолақ", повесть Б.Момышұлы "Ұшқан ұя", сатирическое стихотворение О.Әубәкірова "Адам жетектеген адам", рассказ К.Қазиева "Менің шешем", рассказ Қ.Жұмаділова "Қаздар қайтып барады", драма Д.Исабекова "Әпке", рассказ Т.Ахтанова "Күй аңызы", стихотворение Т.Айбергенова "Ана"
Чтение и понимание
8.​1.​1.​1 выразительное чтение художественного текста (выражать читательскую позицию);
8.​1.​1.​2 понимание семантического значения слов, словосочетаний, определение функции во внутреннем единстве текста;
8.​1.​2.​1 сопоставление, сличение отрывка произведения с иной формой;
8.​1.​3.​1 раскрыть роль образов в произведении идеи;
8.​1.​4.​1 написание идеи по линии произведения с приведением цитат из художественного текста
Анализ и обобщение
8.​2.​1.​1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения;
8.​2.​2.​1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей;
8.​2.​3.​1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей;
8.​2.​4.​1 анализ использования художественных приемов в произведении (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в контексте
Оценка и творчество произведение
8.​3.​1.​1 сопоставление произведения с произведениями, содержащими в других видах искусства, оценка национальной и исторической ценности;
8.​3.​2.​1 оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения;
8.​3.​3.​1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать литературное эссе, сочинение, сценарий, стихотворение, блог;
8.​3.​4.​1 самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению
4 четверть
В книге больше, чем в науке
Фантастические рассказы Ж.Сахиева "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл", драма Ш.Мұртазы "Бесеудің хаты" сатира Ү.Уайдина "Күлкім келсе көршіме қараймын", "Ұйқының оқуы", поэма Б.Бәмішұлы "Оспан батыр", стихотворение Г.Салықбай "Менің тауым", повесть М.Мағауина "Тазының өлімі", рассказ Т.Әсемқұлова "Бекторының қазынасы", стихотворение И. Сапарбай "Анаңнан асыл бар ма екен?", поэма А. Қайран "Ерасыл", рассказ А.Кемелбаевой "Қоңырқаз", драма М.Омаровой "Көмбе нанның дәмі".
Чтение и понимание
8.​1.​1.​1 выразительное чтение художественного текста (выражать читательскую позицию);
8.​1.​1.​2 понимание семантического значения слов, словосочетаний, определение функции во внутреннем единстве текста;
8.​1.​2.​1 сопоставление, сличение отрывка произведения с иной формой;
8.​1.​3.​1 раскрыть роль образов в произведении идеи;
8.​1.​4.​1- написание идеи по линии произведения с приведением цитат из художественного текста
Анализ и обобщение
8.​2.​1.​1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения;
8.​2.​2.​1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей;
8.​2.​3.​1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей;
8.​2.​4.​1 анализ использования художественных приемов в произведении (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в контексте
Оценка и творчество произведение
8.​3.​1.​1 сопоставление произведения с произведениями, содержащими в других видах искусства, оценка национальной и исторической ценности;
8.​3.​2.​1 оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения;
8.​3.​3.​1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать литературное эссе, сочинение, сценарий, стихотворение, блог;
8.​3.​4.​1 самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению;

4) 8-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Көнеден жеткен көркем сөз
Ғашықтық жырлар "Қыз Жібек" жыры Айтыс
"Біржан-Сара" айтысы, қазіргі заман айтысы
Ежелгі дәуір әдебиеті "Оғыз-Қаған" жыры,
Махмұт Қашқари "Махмұт Қашқари жинаған түркі мақал-мәтелдері", Ахмет Йассауи "Даналық кітабы",
Жүсіп Баласағұн "Құтты білік" дастаны, А.Йүгнеки "Ақиқат сыйы",
Әл-Фарабидің "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңдері, Рабғузидың "Қарлығаштың адамға достығы", "Лұқпан Хакім" қиссалары
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау;
8. 1. 2. 1 шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру, салғастыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәнмәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау және шығармашы-лық өнім
8. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе, шығарма,сценарий, өлең, блог т.б.жазу:
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
2-тоқсан
Ел мен жер тағдыры
ХІХ ғасыр мен ХХ ғасыр басындағы әдебиет Д.Бабатайұлының "Еспембет" поэмасы, М.Мөңкеұлының "Үш қиян", "Сарыарқа" өлеңдері, М.Көпейұлының "Сарыарқаның кімдікі екендігі" өлеңі,Базар жыраудың "Халық үшін туған қайратты ер" өлеңі, А.Құнанбайұлының "Арғы атасы қажы еді" өлеңі, Ш.Құдайбердіұлы-ның "Еңлік-Кебек" дастаны, "Жастарға" өлеңі, Н.Орманбетұлының "Замана" өлеңі, Ғ.Қараштың "Бармысың?" өлеңі, М.Сералиннің "Гүлхашима" поэмасы
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау;
8. 1. 2. 1 шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру, салғастыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәнмәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау және шығармаш-лық өнім
8. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе, шығарма, сценарий, өлең, блог т.б. жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
3-тоқсан
Көркем әдебиет және эпикалық сарын
ХХ ғасыр әдебиеті Ж.Жабаевтың "Сұраншы батыр" жыры, М.Жұмабаевтың "Батыр Баян" поэмасы, Н.Байғаниннің "Нарғыз" дастаны, И.Байзақовтың "Құралай сұлу" поэмасы,С.Мұқановтың "Балуан шолақ" повесі,Б.Момышұлы-ның "Ұшқан ұя" повесі, О.Әубәкіровтің "Адам жетектеген адам" сықақ өлеңі, Қ.Қазиевтің "Менің шешем" әңгімесі, Қ.Жұмаділовтің "Қаздар қайтып барады" әңгімесі, Д.Исабековтің "Әпке" драмасы, Т.Ахтановтың "Күй аңызы" әңгімесі, Т.Айбергеновтің "Ана" өлеңі
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу
8. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау;
8. 1. 2. 1 шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру,салғастыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәнмәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
8. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе, шығарма, сценарий, өлең, блог т.б. жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
4-тоқсан
Артық ғылым кітапта
Қазіргі заман әдебиеті Ж.Сахиевтің "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл" фантастикалық әңгімелері, Ш.Мұртазаның "Бесеудің хаты" драмасы, Ү.Уайдиннің "Күлкім келсе көршіме қараймын", "Ұйқының оқуы" сатиралары, Б.Бәмішұлының "Оспан батыр" поэмасы, Г.Салықбайдың "Менің тауым" өлеңі, М.Мағауиннің "Тазының өлімі" повесі, Т.Әсемқұловтың "Бекторының қазынасы" әңгімесі, И.Сапарбайдың "Анаңнан асыл бар ма екен?" өлеңі, Ә.Қайранның "Ерасыл" дастаны, А.Кемелбаеваның "Қоңырқаз" әңгімесі, М.Омарованың "Көмбе нанның дәмі" драмасы
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау;
8. 1. 2. 1 шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру, салғастыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәнмәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау және шығармашы-лық өнім
8. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе, шығарма, сценарий, өлең, блог т.б. жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу

5) 9 класс:
Раздел
Темы/содержание долгосрочного плана
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Художественное наследие предков
Литература древнего мира Әл-Фараби трактат "Қайырымды қала тұрғындары" поэма Сайф Сараи, "Түркіше Гүлстан" поэма Хорезми, "Мұхаббат-наме" Құтб, Литература эпохи ханства. Асанқайғы "Бұл заманда не ғаріп", Қазтуған жырау "Алаң да алаң, алаң жұрт", Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы", Доспамбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық", Ақтамберді жырау "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет", Жиембет жырау "Еңсегей бойлы Ер Есім", Үмбетей жырау "Бөгембай өлімін Абылай ханға естірту", Бұқар жырау "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені"
Чтение и понимание
9.​1.​1.​1 анализ художественного текста;
9.​1.​1.​2 определение функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрытие концептуального значения слов;
9.​1.​2.​1 группировка частей произведений по схожим признакам/ различиям, изучение известных объектов;
9.​1.​3.​1 определение объективной идеи, художественного решения в произведении;
9.​1.​4.​1устное/письменное резюме читательского мышления, опираясь на идейное содержание художественного произведения
Анализ и обобщение
9.​2.​1.​1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах;
9.​2.​2.​1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик;
9.2.3. 1 определение стиля автора в художественном произведении;
9.​2.​4.​1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.​3.​1.​1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы;
9.​3.​2.​1 оценка эстетической ценности произведения, сопоставляя художественное произведение с другими видами искусства;
9.​3.​3.​1 анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект;
9.​3.​4.​1 анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
2 четверть
"Жапанға біткен бәйтерек"
Стихотворения М.Өтемісұлы "Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан сөзі", "Мен едім", "Бағаналы терек жарылса", поэма Нысанбай жырау "Кенесары-Наурызбай" Ш.Уәлиханов "Жоңғария очерктері", "Қазақтың халық поэзиясының түрлері", стихотворение Ш.Бөкеева "Құйрық атып құлия", стихотворение М.Көпеева "Тірлікте көп жасағаннан көрген тамашамыз"
Чтение и понимание
9.​1.​1.​1 анализ художественного текста;
9.​1.​1.​2 определение функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрытие концептуального значения слов;
9.​1.​2.​1 группировка частей произведений по схожим признакам/ различиям, изучение известных объектов;
9.​1.​3.​1 определение объективной идеи, художественного решения в произведении;
9.​1.​4.​1 устное/письменное резюме читательского мышления, опираясь на идейное содержание художественного произведения
Анализ и обобщение
9.​2.​1.​1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах;
9.​2.​2.​1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик;
9.2.3. 1 определение стиля автора в художественном произведении;
9.​2.​4.​1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры)
Оценка и творчество произведение
9.​3.​1.​1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы;
9.​3.​2.​1 оценка эстетической ценности произведения, сопоставляя художественное произведение с другими видами искусства;
9.​3.​3.​1анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект;
9.​3.​4.​1анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
3 четверть
Историческая реальность и художественное решение
Стихотворение С. Сейфуллина "Сыр сандық", поэма "Аққудың айырылуы" поэма І.Жансүгірова "Күйші" повесть Б.Майлина "Шұғаның белгісі" рассказ М.Әуезова "Оқыған азамат" повесть Ғ.Мүсірепова "Кездеспей кеткен бір бейне" поэма Ж.Молдағалиева "Мен-қазақпын!" повесть Ә.Шәріпова "Партизан қызы", повесть К.Әбдіқадырова "Қажымұқан"
Чтение и понимание
9.​1.​1.​1 анализ художественного текста;
9.​1.​1.​2 определение функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрытие концептуального значения слов;
9.​1.​2.​1 группировка частей произведений по схожим признакам/различиям, изучение известных объектов;
9.​1.​3.​1 определение объективной идеи, художественного решения в произведении;
9.​1.​4.​1 устное/письменное резюме читательского мышления, опираясь на идейное содержание художественного произведения
Анализ и обобщение
9.​2.​1.​1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах;
9.​2.​2.​1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик;
9.2.3. 1 определение стиля автора в художественном произведении;
9.​2.​4.​1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры)
Оценка и творчество произведение
9.​3.​1.​1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы;
9.​3.​2.​1 оценка эстетической ценности произведения, сопоставляя художественное произведение с другими видами искусства;
9.​3.​3.​1 анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект;
9.​3.​4.​1 анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
4 четверть
Многострадальная история казахского народа
Стихотворение М.Шаханова "Рух пен тіл", поэма "Ғашықтық ғаламаты" поэма Н.Айтұлы "Ту" роман К.Мұханбетқалиұлы "Тар кезең", басня-поэма Қ.Ілиясұлы "Мысыққа мінездеме", драма С.Асылбекұлы "Желтоқсан түні", рассказ Р.Мұқановой "Мәңгілік бала бейне", поэма Е.Раушанова "Ғайша-Бибі"
Чтение и понимание
9.​1.​1.​1 анализ художественного текста;
9.​1.​1.​2 определение функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрытие концептуального значения слов;
9.​1.​2.​1 группировка частей произведений по схожим признакам/различиям, изучение известных объектов;
9.​1.​3.​1 определение объективной идеи, художественного решения в произведении;
9.​1.​4.​1 устное/письменное резюме читательского мышления, опираясь на идейное содержание художественного произведения
Анализ и обобщение
9.​2.​1.​1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах;
9.​2.​2.​1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик;
9.2.3. 1 определение стиля автора в художественном произведении;
9.​2.​4.​1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры)
Оценка и творчество произведение
9.​3.​1.​1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы;
9.​3.​2.​1 оценка эстетической ценности произведения, сопоставляя художественное произведение с другими видами искусства;
9.​3.​3.​1 анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект;
9.​3.​4.​1анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
Приложение 39
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения

5) 9-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Атадан қалған асыл сөз
Ежелгі дәуір әдебиеті
Әл-Фараби "Қайырымды қала тұрғындары" трактаты
Сайф Сараи "Түркіше Гүлстан" дастаны, Хорезми "Мұхаббат-наме" дастаны,
Хандық дәуір әдебиеті
Асан қайғы "Бұл заманда не ғаріп" толғауы, Қазтуған жырау "Алаң да алаң, алаң жұрт" толғауы, Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы", Доспамбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық" толғаулары, Ақтамберді жырау "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет", Жиембет жырау "Еңсегей бойлы Ер Есім", Үмбетей жырау "Бөгенбай өлімін Абылай ханға естірту", Бұқар жыраудың "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені" толғаулары
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу;
9. 1. 2. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 3. 1 шығармадағы объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау;
9. 1. 4. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
9. 2. 2. 1 шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 2. 1 көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
2-тоқсан
"Жапанға біткен бәйтерек"
ХІХ ғасыр және ХХ ғасыр басындағы әдебиет М.Өтемісұлының "Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан сөзі", "Мен едім", "Бағаналы терек жарылса" өлеңдері, Нысанбай жыраудың "Кенесары-Наурызбай" дастаны, Ш.Уәлиханов "Жоңғария очерктері", "Қазақтың халық поэзиясының түрлері",Ш. Бөкеев "Құйрық атып құлия" өлеңі, М.Көпеевтің "Тірлікте көп жасағаннан көрген тамашамыз" өлеңі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу;
9. 1. 2. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 3. 1 шығармадағы объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау;
9. 1. 4. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 2. 1 көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе,сценарий,өлең,блог,әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
3-тоқсан
Тарихи шындықпен көркемдік шешім
ХХ ғасыр әдебиеті С. Сейфуллиннің "Сыр сандық" өлеңі, "Аққудың айырылуы" поэмасы, І.Жансүгіровтің "Күйші" поэмасы, Б.Майлиннің "Шұғаның белгісі" хикаяты, М.Әуезовтің "Оқыған азамат" әңгімесі, Ғ.Мүсіреповтің "Кездеспей кеткен бір бейне" повесі, Ж.Молдағалиевтің "Мен-қазақпын!" поэмасы, Ә.Шәріповтің "Партизан қызы" повесі, Қ.Әбдіқадыровтың "Қажымұқан" повесі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу;
9. 1. 2. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 3. 1 шығармадағы объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау;
9. 1. 4. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау
Бағалау және шығармашы-лық өнім
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 2. 1 көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
4-тоқсан
Қазақтың қилы тағдыры
Қазіргі заман әдебиеті М.Шахановтың "Рух пен тіл" өлеңі, "Ғашықтық ғаламаты" поэмасы, Н.Айтұлының "Ту" поэмасы, Қ.Мұқанбетқалиұлы-ның "Тар кезең" романы, Қ.Ілиясұлының "Мысыққа мінездеме" мысал-дастаны, С.Асылбекұлының "Жел-тоқсан түні" драмасы, Р.Мұқанованың "Мәңгілік бала бейне" әңгімесі, Е.Раушановтың "Ғайша-Бибі" поэмасы
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу
9. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу;
9. 1. 2. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/ айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 3. 1 шығармадағы объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау;
9. 1. 4. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау
Бағалау және шығармашы- лық өнім
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 2. 1 көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың эстетикалық құндылығына баға беру ;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе,сценарий,өлең,блог,әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
39-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).
2. Учебный предмет "Русский язык" в образовательном процессе выполняет две функции: во-первых, является предметом изучения, во-вторых, средством изучения других предметов.
3. Цель обучения учебному предмету "Русский язык" – развитие творческой, активной языковой личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности на основе освоения знаний о языке, норм употребления средств разных уровней и их активизации в продуктивной речевой деятельности, а также обогащения словарного запаса.
4. Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана. 5. Задачи обучения:
1) формирование знаний о русском языке, его функционировании в различных сферах и ситуациях общения, стилистических ресурсах, основных нормах литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правилах речевого этикета;
2) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств;
3) формирование умений оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, соответствия ситуации общения;
4) развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах;
5) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях;
6) совершенствование орфоэпической, орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
7) формирование представлений о национально-культурной специфике русского языка, культуре русского, казахского и других народов;
8) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
6. Грамматический материал изучается в контексте речевых тем.

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Білім беру процесінде "Орыс тілі" оқу пәні екі түрлі қызмет атқарады: біріншіден, зерттеу пәні, екіншіден, басқа пәндерді зерттеу құралы болып табылады.
3. "Орыс тілі" пәнінің оқыту мақсаты – тіл білімін меңгеру негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері бойынша коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормалары мен оларды өнімді сөйлеу қызметінде жетілдіру, сондай-ақ сөздік қорын байыту арқылы шығармашыл, белсенді тілдік тұлғаны дамыту.
4. Оқыту пәні қазіргі замандағы Қазақстанның көпұлттылық және көптілділік жағдайларында оның шынайы қызмет етуінде заманауи орыс әдеби тілі болып табылады.
5. Оқыту міндеттері:
1) орыс тілі туралы білімді қалыптастыру, оның түрлі салаларда және қарым-қатынас жағдайларында, стилистикалық ресурстарда, әдеби тілдің негізгі нормаларында (орфоэпиялық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және сөйлеу этикетінің ережелеріндегі қызметі;
2) пайдаланылатын грамматикалық құралдардың сөздік қорын байыту және аясын кеңейту;
3) нормативтілік, қарым-қатынас жағдайларының сәйкестігі тұрғысынан тілдік құралдарды бағалай және таңдай білуін қалыптастыру;
4) әртүрлі тілдік жанрларда ауызша және жазбаша монолог құра білуін дамыту және жетілдіру;
5) әртүрлі салаларда және коммуникативтік жағдайларда диалогтік қарым-қатынас, пікірталас жүргізе білу іскерліктерін жетілдіру;
6) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылықты жетілдіру;
7) орыс тілінің ұлттық-мәдени спецификасы, орыс, қазақ және басқа да халықтардың мәдениеті туралы ұғымдарды қалыптастыру;
8) тілге қарым-қатынас құралы, білім көзі, рухани-адамгершілік құндылық, қоғамда ойдағыдай әлеуметтенуге ықпал ететін тілдік капитал ретінде танымдық тұрғыдан қарауға тәрбиелеу.
6. Грамматикалық материал тілдік тақырыптар контексінде оқытылады.

7. Учебная программа по учебному предмету "Русский язык" рассчитана на 5 лет обучения в основной средней школе.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9.Содержание учебной программы по учебному предмету "Русский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
12. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение основной мысли;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в диалоге;
6) оценивание прослушанного материала;
7) построение монологического высказывания.
13. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
3) понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4) определение типов и стилей текстов;
5) формулирование вопросов и оценивание;
6) использование разных видов чтения;
7) извлечение информации из различных источников;
8) сравнительный анализ текстов.
14. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
7) составление плана;

7. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы негізгі орта мектепте 5 жыл оқуға есептелген.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
8. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Орыс тілі" пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны бөлімдерге бөлінеді. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.
10. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
11. Оқыту пәнінің мазмұнын 4 бөлім құрайды:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау.
12. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіннің мазмұнын түсіну;
2) негізгі ойды анықтау;
3) тыңдалған материалды қайталап айту;
4) оқиғаны болжау;
5) диалогқа қатысу;
6) тыңдалған материалды бағалау;
7) монолог құру.
13. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің құрылымдық бөліктері мен негізгі ойды анықтау;
3) оқылған мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктерді қолдана білу;
4) мәтін түрлері мен стилдерін анықтау;
5) сұрақтар қою және бағалау;
6) оқылым түрлерін қолдану;
7) әртүрлі ақпарат көздерінен ақпарат алу;
8) мәтіндерге салыстырмалы талдау.
14. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жоспару құру;

2) изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) написание текстов с использованием различных форм представления;
4) создание текстов различных типов и стилей;
5) написание эссе;
6) творческое письмо;
9) редактирование текстов.
15. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение лексических норм;
8) соблюдение грамматических норм;
9) соблюдение пунктуационных норм.
16. Базовое содержание для 5 класса:
6) говорение и слушание: определение главной информации, опора на вопросы при определении темы и основной мысли, повествование, описание, пересказ текста, прогнозирование содержания текста по отрывкам текста, участие в диалоге-расспросе, изменение позиции "говорящий" на "слушающий", оценивание звучащей речи с позиции "нравится/не нравится", "правильно/ неправильно", высказывание определенного типа, опора на наглядные материалы;
7) чтение: сплошные и несплошные тексты, определение основной мысли на основе содержания и композиции текста, прямое и переносное значение слов, синонимы, антонимы, омонимы, многозначные слова, описание, повествование, рассуждение, книжный и разговорный стили, письмо, рекламный текст, объявление, дневник, стихотворение, сказка, формулирование вопросов, ознакомительное чтение, извлечение информации для конкретной задачи, сравнение темы и композиции различных текстов;
8) письмо: простой план, основное содержание текста, представление информации в виде рисунка, повествование и описание в художественном и разговорном стилях, учет целевой аудитории, эссе-повествование, эссе-рассуждение, творческие работы (120-150 слов), представление себя на месте героя, исправление орфографических ошибок с помощью словаря, редактирование предложений;
9) соблюдение речевых норм: гласные и согласные в корне слова, НЕ с именами существительными, прилагательными, отрицательными местоимениями, глаголами, а также окончания в разных частях речи, слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы и многозначные слова, заимствованные слова, эмоционально-окрашенные слова, гиперболы, эпитеты, сравнения, согласование именных частей речи в роде, числе и падеже, знаки препинания при прямой речи и обращении, тире в простом предложении, однородными членами, а также с обобщающим словом при однородных членах предложения.
17. Базовое содержание для 6 класса:
1) слушание и говорение: главная и второстепенная информация, определение основной мысли при помощи ключевых слов, подробный, краткий, выборочный пересказ, прогнозирование развития сюжета по ключевым словам, участие в диалоге по предложенной теме, оценивание прослушанного материала с точки зрения содержания, структуры, логики высказывания, монолог описательного или повествовательного характера с элементами рассуждения с опорой на план, схему, иллюстрации, рекламные ролики, соблюдение орфоэпических норм;

2) тыңдалым, оқылым және аудиовизуалды материалды мазмұндау;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) әртүрлі мәтін түрлері мен стилдерін қолдану;
5) эссе жазу;
6) шығармашылық хат;
9) мәтіндерді редакциялау.
15. "Әдеби тіл нормаларын сақтау бөлімі" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфографиялық нормаларды сақтау;
2) лексикалық нормаларды сақтау;
3) грамматикалық нормаларды сақтау;
4) пунктуациялық нормаларды сақтау.
16. 5-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұн:
1) айтылым және тыңдалым: басты ақпаратты анықтау, тақырыптар мен негізгі ойды анықтауда сұрақтарға сүйену, хабарлама, сипаттау, мәтінді мазмұндау, мәтіннен үзінді бойынша мәтін мазмұнын болжау, диалог-сауалнамаға қатысу, "айтушыдан" "тыңдаушыға" ауысу, "ұнайды/ұнамайды", "дұрыс/бұрыс" дауыстап айтуды бағалау, белгілі бір түрін айту, көрнекі материалдарға сүйену;
2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндер, мәтіннің мазмұны мен құрылымы негізінде негізгі ойды анықтау, сөздің тура және ауыспалы мағынасы, синонимдер, антонимдер, омонимдер, көп мағыналы сөздер, сипаттау, хабарлау, талқылау, кітаби және сөйлеу стилі, хат, жарнама мәтіні, хабарландыру, күнделік, өлең, ертегі, сұрақтар құрастыру, таныса оқу, нақты тапсырмаларға арналған ақпаратты табу, тақырыптар мен әртүрлі мәтіндердің композициясын салыстыру;
3) жазылым: қарапайым жоспар, мәтіннің негізгі мазмұны, ақпаратты сурет түрінде ұсыну, көркем және ауызекі сөйлеу стилдерінде хабарлау және сипаттау, мақсатты аудиторияны есепке алу, эссе-хабарлама, эссе-талқылау, шығармашылық жұмыстар (120-150 сөз), кейіпкердің орнына өзін қою, сөздіктің көмегімен орфографиялық қателерді түзету, сөйлемдерді редакциялау;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: сөздің түбіріндегі дауысты және дауыссыз дыбыстар, НЕ сөзінің зат есімдермен, сын есімдермен, болымсыз есімдіктермен, етістіктермен, сондай-ақ сөздің әртүрлі бөліктерінде жалғаулармен, тура және ауыспалы мағынамен, синонимдермен, антонимдермен, омонимдермен қолданысы және көп мағыналы сөздер, кірме сөздер, эмоционалдық-бейнелі сөздер, гиперболалар, эпитеттер, теңеулер, родтағы, түр мен септіктегі атау тұлғадағы сөз таптары, сөйлеудегі және қаратпа сөздегі тыныс белгілер, жай сөйлемдердегі, бірыңғай мүшелердегі, сондай-ақ сөйлемнің бірыңғай мүшелеріндегі жалпылауыш сөздердегі сызықша.
17. 6-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: негізгі және қосымша ақпарат, тірек сөздердің көмегімен негізгі ойды анықтау, толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, тірек сөздер бойынша оқиғаның дамуын болжау, ұсынылған тақырып бойынша диалогқа қатысу, тыңдалынған материалды мазмұнына, құрылымына, сөз логикасына бағалау, жоспар, сұлба, иллюстрациялар, жарнама роликтеріне сүйене отырып талқылау элементтері бар сипаттама және хабарлама сипатындағы монолог, орфоэпиялық нормаларды сақтау;

2) чтение: основная информация сплошных и несплошных текстов, извлечение известной и неизвестной информации, определение основной мысли, выявление структурных частей и объяснение смысла построения текста, фразеологизмы, обращения, однородные члены предложения, вопросительные и восклицательные, побудительные предложения, описание, повествование, рассуждение, характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и художественного стилей (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью), формулирование вопросов, оценивающих текст с точки зренияактуальности, ценности, качества и полезности, ознакомительное и комментированное чтение, извлечение информации из различных источников, определение разных точек зрения, сравнение стилистических особенностей различных текстов с учетом их композиционных особенностей (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью);
3) письмо: простой и сложный план, подробное, краткое, выборочное изложение текстов-повествований, текстов-описаний от 3 лица, представление информации в виде иллюстраций, комиксов, тексты описание, повествование, рассуждение в публицистическом и художественном стилях (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью), эссе-повествование, эссе-рассуждение эссе-описание, творческие работы (150-200 слов), исправление орфографических и пунктуационных ошибок с помощью словаря, редактирование текста с учетом его типа;
4) соблюдение речевых норм: разделительные Ъ и Ь знаки, сложные имена существительные, прилагательные, числительные, неопределенные местоимения, а также приставки и суффиксы в разных частях речи, фразеологические обороты, метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитеза, перифраз, падежные формы числительных, прилагательных, местоимений, степени сравнения прилагательных и наречий, знаки препинания в предложениях с вводными конструкциями, при прямой и косвенной речи.
18. Базовое содержание для 7 класса:
1) слушание и говорение: главная и второстепенная, известная и неизвестная информация, определение основной мысли с опорой на структуру, подробный, краткий, выборочный пересказ с изменением лица, прогнозирование содержания с опорой на основную мысль, участие в диалоге и аргументация, оценивание прослушанного материала с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала, аргументированный монолог (описание, повествование, рассуждение), включающий не менее 2 микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов;

2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпарат, белгілі және белгісіз ақпараттарды табу, негізгі ойды анықтау, құрылымдық бөліктерін анықтау және мәтін құраудың мәнін түсіндіру, фразеологизмдер, қаратпа сөздер, сөйлемнің бірыңғай мүшелері, сұраулы және лепті, бұйрықты сөйлемдер, сипаттау, талқылау, хабарлау, мінездеме беру, публицистикалық және көркем стилдегі мәтіндердің (өлең, ертегі, әңгіме, қолжазба, репортаж, сұхбат) сипаты, хабарлама, талқылау, мінездеме, публицистикалық және көркем стилдегі мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері (мәтіннің өзектілігін, құндылығын, сапасын және пайдасын бағалайтын сұрақтар құрастыру, танысу және пікір білдіре оқу, әртүрлі ақпарат көздерінен ақпарат табу, әртүрлі көзқарасты анықтау, құрылымдық ерекшеліктерін ескере отырып әртүрлі мәтіндердің (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру;
3) жазылым: қарапайым және күрделі жоспар, хабарлама-мәтіндер, сипаттама-мәтіндерді 3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, ақпаратты иллюстрациялар, комикстер түрінде ұсыну, мәтіндерді публицистикалық және көркем стилде (өлең, ертегі, әңгіме, қолжазба, репортаж, сұхбат) сипаттау, хабарлау, талқылау, эссе-хабарлама, эссе-талқылау, эссе-сипаттама, шығармашылық жұмыстар (150-200 сөз), орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктің көмегімен түзету, мәтінді оның түріне қарай редакциялау;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: Ъ және Ь белгілерін ажырату, күрделі зат есім, сын есім, сан есім, белгісіздік есімдік, сондай-ақ приставкалар мен әртүрлі сөз таптарының жұрнақтары, фразеологиялық тіркестер, метафоралар, кейіптеу, риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, сан есімдердің, сын есімдердің, есімдіктердің септелуі, сын есімдер мен үстеулердің салыстырмалы түрі, кірме конструкциялары бар сөйлемдердің, төл сөздер мен төлеу сөздердің тыныс белгілері.
18. 7-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұн:
1) тыңдалым және айтылым: негізгі және қосымша ақпарат, тірек сөздердің көмегімен негізгі ойды анықтау, жағын ауыстырып толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, тірек сөздер бойынша оқиғаның дамуын болжау, диалогқа және дәлел келтіруге қатысу, тыңдалынған материалды өз көзқарасы тұрғысынан бағалау, материалдың мазмұнына, құрылымына, мазмұнының логикасына, жоспар, сұлбалар, иллюстрациялар, жарнама роликтері негізінде кемінде 2 шағын тақырыптан тұратын аргументтелген монологқа (сипаттау, хабарлау, талқылау) назар аударуға арналған тілдік құралдарды қолдану;

2) чтение: сплошные и несплошные тексты, извлечение главной и второстепенной информации, структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль, явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, паронимы, вводные слова, повторы, прямой и обратный порядок слов в предложении, смешанные типы текстов, характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма, просьбы, приглашения), формулирование различных вопросов на основе выводов и заключений, разные виды чтения, в том числе поисковое, разграничение факта и мнения, стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма, просьбы, приглашения, информационные);
3) письмо: простой и сложный план, подробное, краткое, выборочное изложение содержания текстов-повествований, текстов-описаний и текстов-рассуждений с изменением лица, схемы, таблицы, диаграммы, тексты-описания с элементами повествования, тексты-повествования с элементами рассуждения, тексты публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма, просьбы, приглашения, информационные), выражение собственного мнения, разные виды эссе, аргументативное эссе, творческие работы (200-250 слов), выбор определенной социальной роли и речевого поведения, исправление смысловых, фактических, логических недочетов, редактирование текста, изменение структуры отдельных предложений или фрагментов текста;
4) соблюдение речевых норм: гласные после шипящих и Ц, НЕ с разными частями речи, окончания глаголов, суффиксы в разных частях речи, паронимы, термины, аллегория, инверсия, анафора, глагол и его формы, служебные части речи, нормы глагольного управления, знаки препинания в простых, осложненных обособленным определением и обстоятельством предложениях.
19. Базовое содержание для 8 класса:
1) слушание и говорение: открытая и скрытая (подтекст) информация, цель высказывания, определение основной мысли на основе структурных элементов текста и целевой аудитории, пересказ содержания текстов различных типов речи с изменением лица и сохранением структуры исходного текста, прогнозирование содержания по названию текста или началу, участие в дискуссии, аргументация, выводы, оценивание прослушанного материала с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории, развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2 микротем на основе блогов и сообщений СМИ;

2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндер, негізгі және қосымша ақпаратты, негізгі ойды ашатын құрылымдық бөлімдерін және олардың элементтерін (сөйлем, абзацтар) табу, мәтіндегі жекелеген сөздер мен ойлардың анық және астарлы (мәтін ішіндегі) мәні, паронимдер, кіріспе сөздер, қайталаулар, сөйлемдегі сөздердің тура және керісінше тәртібі, мәтіндердің аралас түрлері, сипаттық белгілері, публицистикалық және ресми-іскери стилдегі мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар), қорытындылар негізінде әртүрлі сұрақтар сұрақтар құрастыру, оқылым түрлері, соның ішінде іздестіру, дерек пен пікірлерді шектеу, композициясы мен тілдік ерекшеліктерін ескере отырып түрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктері, мақсаттары мен мақсатты аудиториясы (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар, ақпараттар);
3) жазылым: қарапайым және күрделі жоспар, хабарлама-мәтіндер, сипаттама-мәтіндер мен талқылама-мәтіндерді жағын ауыстырып, толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, сұлбалар, кестелер, диаграммалар, хабарлау элементтері бар сипаттама-мәтіндер, талқылау элементттері бар хабарлама-мәтіндер, публицистикалық және ресми-іскери стилдегі мәтіндері (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар), өз пікірін білдіру, эссенің түрлері, аргументтелген эссе, шығармашылық жұмыстар (200-250 сөз), белгілі бір әлеуметтік рөлі мен тілдік тәртібін таңдау, мәндік, деректік, логикалық кемшіліктерін түзету, мәтінді редакциялау, жекелеген сөйлемдердің немесе мәтін үзінділерінің құрылымын өзгерту;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: ызың дауыссыздардан кейінгі дауыстылар және Ц, әртүрлі сөз таптарымен бірге НЕ, етістіктердің жалғаулары, әр сөз таптарының жұрнақтары, паронимдер, терминдер, аллегория, инверсия, анафора, етістік және оның түрлері, көмекші сөздер, етістік нормалары, дара анықтауыш пен пысықтауыш қатысқан жай сөйлемдердің тыныс белгілері.
19. 8-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұн:
1) тыңдалым және айтылым: ашық және жасырын (мәтін ішінде) ақпарат, айту мақсаты, мәтіннің құрылымдық элементтері мен мақсатты аудитория негізінде негізгі ойды анықтау, жағын өзгертіп және мәтіннің бастапқы құрылымын сақтап сөйлеу түрлерін қолданып мазмұндау, мәтін атауы немесе басталуы бойынша мазмұнын болжау, пікірталасқа қатысу, аргумент келтіру, қорытынды шығару, сөйлеу қарқыны мен мақсатты аудиторияның сәйкестігі тұрғысынан тыңдалған материалды бағалау, блогтар мен БАҚ хабарламалары негізінде кемінде 2 шағын тақырыптан тұратын ашық аргументтелген монолог (сипаттау және хабарлау, сендіру элементтерімен талқылау);

2) чтение: основная информация сплошных и несплошных текстов, особенности письменной формы устной речи, извлечение открытой и скрытой (подтекст) информации, особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль, подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально-окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости, смешанные типы текстов, характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического, разговорного, научного, официально-делового стилей(репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге , чате, форуме), формулирование вопросов и собственных идей на основе прочитанного текста, разграничение факта и мнения, разные виды чтения, в том числе изучающее, извлечение и синтез информации из различных источников, определение ее актуальности, противоречивости, достоверности, сравнение стилистических особенностей различных текстов с учетом цели и целевой аудитории композиционных, языковых (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме);
3) письмо: цитатный план (простой и сложный), подробное, краткое, выборочное изложение содержания текстов смешанного типа с изменением лица, представление информации сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот, тексты-описания с элементами рассуждения, тексты-повествования с элементами описания, тексты публицистического, официально-делового и научного, разговорного стилей (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме), разные виды эссе, в том числе академическое, творческие работы (250-300 слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, исправление смысловых, фактических, логических, стилистических недочетов, редактирование текста, изменение структуры текста;
4) соблюдение речевых норм: омонимичные самостоятельные и служебные части речи, профессиональные слова, термины, неологизмы, инверсия, градация, обособленные члены предложения, знаки препинания при уточняющих членах предложения, цитировании, а также в неполных предложениях.
20. Базовое содержание для 9 класса:
1) слушание и говорение: основная и детальная информация текста, высказывание критического отношения к услышанному, определение основной мысли на основе микротем, выражение своего отношения к услышанному, пересказ содержания текстов смешанного типа с творческой интерпретацией информации, прогнозирование содержания по финалу текста, участие в полемике, синтез различных точек зрения, оценивание прослушанного материала с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражение собственного мнения, развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3 микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер, использование модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации;

2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпарат, ауызша сөйлеудің жазбаша түрлерінің ерекшеліктері, ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) ақпаратты табу, негізгі ойды ашатын мәтін құрылымының ерекшеліктері, мәтіндегі жекелеген сөздердің, сөз тіркестері мен сөйлемдердің мағынасы, эмоциональдық-бейнелі және кәсіби сөздер, неологизмдер, лексикалық үйлескен окказионализмдер, мәтіндердің аралас түрлері, сипаттық белгілері, публицистикалық, сөйлеу, ғылыми, ресми-іскери стилдердің (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) тілдік және жанрлық ерекшеліктері, оқылған мәтін негізінде сұрақтар мен өз идеяларын қалыптастыру, деректер мен пікірлерін шектеу, оқылымның түрлері, соның ішінде түрлі дереккөздерден ақпараттарды зерттеу, табу және синтездеу, оның өзектілігін, қарама-қайшылығын, анықтылығын анықтау, композициялық, тілдік (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) мақсаттар мен мақсатты аудиторияны ескере отырып әртүрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру;
3) жазылым: цитаттық жоспар (қарапайым және күрделі), жағын ауыстырып, аралас мәтіндердің мазмұнын толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, суреттер, сұлбалар, кестелер, диаграммалар және керісінше түрінде бөлікке бөлінбеген мәтіндердегі ақпараттарды, талқылау элементтері бар сипаттама- мәтіндер, сипаттау элементттері бар хабарлама-мәтіндер, публицистикалық, ресми-іскери және ғылыми, ауызекі сөйлеу стиліндегі мәтіндер (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) ұсыну, эссенің түрлері, соның ішінде академиялық, шығармашылық жұмыстар (250-300 сөз), мазмұны бойынша үйлескен үзінді/мәтін үзінділері, мағыналық, деректік, логикалық, стилистикалық кемшіліктерді түзету, мәтінді редакциялау, мәтіннің құрылымын өзгерту;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: омонимдік, дара және көмекші сөз таптары, кәсіби сөздер, терминдер, неологизмдер, инверсия, градация, сөйлемнің дара мүшелері, сөйлем мүшелерін, нақыл сөздерді, сондай-ақ толымсыз сөйлемді анықтайтын тыныс белгілер.
20. 9-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұн:
1) тыңдалым және айтылым: мәтіндегі негізгі және бөлшек ақпарат, тыңдалған мәтінге сыни көзқарас, тақырыпшалар негізінде негізгі ойды анықтау, тыңдалған мәтінге өз қарым-қатынасын айту, ақпаратқа шығармашылық интерпретациясы бар аралас түрдегі мәтіндерді мазмұндау, мәтіннің соңы бойынша мазмұнын болжау, пікірталасқа қатысу, түрлі көзқарас тұрғысынан синтездеу, тыңдалған материалды сөйлеу нормалары тұрғысынан бағалау, материалдың мазмұны, құрылымы, мазмұндау логикасы, өз пікірін білдіру, оқу, қоғамдық-саяси және әлеуметтік-мәдени салалар шеңберінде кемінде 3 тақырыпшадан тұратын ашық аргументтелген монолог (берілген тақырыпты талқылау, сендіру), нақты жағдайларда сөйлеу нормаларына сәйкес сөйлеу үлгілерін қолдану;

2) чтение: открытая и скрытая (подтекст) информация сплошных и несплошных текстов, соотнесение заключҰнной в тексте информации с информацией других источников /личным опытом, выявление особенностей и роли структуры текста в передаче основной мысли, аббревиация, парцелляция, ирония, намҰк, преуменьшение, преувеличение и другие приемы в словосочетаниях, типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и под стилей (научная статья, отчет о поездке), формулирование вопросов и идей, интерпретация содержания текстов, разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением плана, тезисов, конспектов, извлечение и синтез информации из различных источников, выводы на основе полученных сведений, выражение собственного мнения, сравнение стилистических особенностей, композиционные, языковые и жанровые особенности различных текстов, принятие во внимание цели, целевой аудитории и позиции автора (научная статья, отчет о поездке);
3) письмо: разные виды плана, в том числе цитатный, тезисный, изложение содержания текстов, синтез информации прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, представление информации в виде презентаций с использованием ссылок, гиперссылок, тексты-описания с элементами рассуждения, тексты-повествования с элементами рассуждения соответствующих стилей (научная статья, отчет о поездке);
4) соблюдение речевых норм: орфографические нормы, стилистически окрашенные слова, аббревиатура, парцелляция, морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях, знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
Параграф 2. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
22. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Понимание
содержания текста
5.​1.​1.​1
понимать основное содержание текста, определяя главную
информацию
6.​1.​1.​1
понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную информацию
7.​1.​1.​1
понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию
8.​1.​1.​1
понимать содержание текста, определяя открытую и скрытую (подтекст) информацию, цель высказывания
9.​1.​1.​1
понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
2.
Определение основной мысли
5.​1.​2.​1
определять тему и основную мысль, опираясь на вопросы
6.​1.​2.​1
определять основную мысль, опираясь на ключевые слова, словосочетания
7.​1.​2.​1
определять основную мысль, опираясь на структуру
8.​1.​2.​1
определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории
9.​1.​2.​1
определять основную мысль на основе микротем, выражая свое отношение к услышанному
3.
Пересказывание прослушанного материала
5.​1.​3.​1
пересказывать содержание текстов (повествование, описание).
6.​1.​3.​1
пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (повествование, описание) от 3-го лица
7.​1.​3.​1
пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (повествование, описание и рассуждение) с изменением лица
8.​1.​3.​1
пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста
9.​1.​3.​1
пересказывать содержание текстов смешанного типа, творчески интерпрети-руя информацию
4.
Прогнозирование событий
5.​1.​4.​1
прогнозировать содержание по отрывкам текста
6.​1.​4.​1
прогнозировать развитие сюжета по ключевым словам
7.​1.​4.​1
прогнозировать содержание, исходя из основной мысли текста
8.​1.​4.​1
прогнозировать содержание по названию текста или началу
9.​1.​4.​1
прогнозировать содержание по финалу текста
5.
Участие в диалоге
5.​1.​5.​1
участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" и учитывая возрастные особенностиисполняемой роли
6.​1.​5.​1
участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
7.​1.​5.​1
участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения
8.​1.​5.​1
участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы
9.​1.​5.​1
участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
6.
Оценивание прослушанного
материала
5.​1.​6.​1
оценивать звучащую речь с позиции "нравится /не нравится", "правильно/ неправильно", аргументируя свою позицию
6.​1.​6.​1
оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, структуры высказывания и логики изложения материала
7.​1.​6.​1
оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала
8.​1.​6.​1
оценивать прослушанный материал с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории
9.​1.​6.​1
оценивать прослушанный материал с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражая собственное мнение
7.
Построение монологического высказывания
5.​1.​7.​1
строить высказывание определенного типа последовательно, с четкой структурой, с опорой на наглядные материалы;
5.​1.​7.​2
соблюдать орфоэпические нормы
6.​1.​7.​1
строить монолог описательного или повествовательного характера с элементами рассуждения с опорой на план, схему, иллюстрации, рекламные ролики;
6.​1.​7.​2
соблюдать орфоэпические нормы
7.​1.​7.​1
строить аргументированный
монолог (описание, повествование, рассуждение), включающий не менее
2-х микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов;
7.​1.​7.​2
соблюдать орфоэпические нормы
8.​1.​7.​1
строить развҰрнутый аргументированный
монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2-х микротем в пределах учебной, социально-культурной и общественно- политической сфер, на основе блогов и сообщений средств массовой информации с учетом целевой аудитории;
8.​1.​7.​2
соблюдать орфоэпические нормы
9.​1.​7.​1
строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер;
9.​1.​7.​2
использовать модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации

2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) ақпарат, мәтінде берілген ақпараттың басқа дереккөздерден алынған ақпараттармен/жеке тәжірибемен арақатынасы, негізгі ойды берудегі мәтін құрылымының ерекшеліктері мен рөлдерін анықтау, сөз тіркестеріндегі аббревиация, парцелляция, мысқыл, ишара, асыра кішірейту, асыра үлкейту және басқа да тәсілдер, мәтін түрлері, сипаттау белгілері, әртүрлі жанрдағы, стилдегі мәтіндердің (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер) тілдік ерекшеліктері, сұрақтар мен идеялар құрастыру, мәтін мазмұнын интерпретациялау, оқылым түрлері, соның ішінде қарап оқу, жоспар, тезис, конспект құрып оқу, әртүрлі дереккөздерден ақпараттар табу және синтездеу, алынған мәліметтер негізінде қорытынды шығару, өз пікірін білдіру, әртүрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін, композициялық, тілдік және жанрлық ерекшеліктерін салыстыру, мақсаттарды, мақсатты аудиторияны және автор ұстанымдарын (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер) назар алу;
3) жазылым: жоспардың түрлері, соның ішінде цитаттық, тезистік, мәтінді мазмұндау, тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдағы ақпаратты синтездеу, сілтемелер, гиперсілтемелерді қолданып таныстырылым түрінде ақпаратты ұсыну, талқылау элементтері бар сипаттама-мәтіндер, тиісті стилдерді (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер) талқылау элементтері бар хабарлама-мәтіндер;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: орфографиялық нормалар, стилистикалық бояма сөздер, аббревиатура, парцелляция, құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыс құралдары (шылаулар мен шылаулы сөздер), жай, күрделенген жай және құрмалас сөйлемдердегі тыныс белгілер.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодында: "6" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
22. Оқыту мақсаттары әр сыныпқа бөлімшелер бойынша жазылған:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Мәтіннің мазмұнын түсіну
5. 1. 1. 1
мәтіндегі басты ақпаратты анықтай отырып, негізгі мазмұнын түсіну
6. 1. 1. 1
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты таба отырып, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
7. 1. 1. 1
мәтіндегі негізгі және қосымша, белгілі және белгісіз ақпаратты таба отырып, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
8. 1. 1. 1
мәтіндегі ашық және жабық (мәтін ішіндегі) ақпаратты, сөйлеу мақсатын анықтай отырып, мәтіннің мазмұнын түсіну
9. 1. 1. 1
тыңдалған мәтінге сыни көзқарасын білдіре отырып, мәтіндегі негізгі және толық ақпаратты түсіну
2.
Негізгі ойды анықтау
5. 1. 2. 1
сұрақтар арқылы тақырыпты және негізгі ойды анықтау
6. 1. 2. 1
тірек сөздер, сөз тіркестері арқылы негізгі ойды анықтау
7. 1. 2. 1
құрылымына сүйене отырып негізгі ойды анықтау
8. 1. 2. 1
мәтіннің құрылымдық элементтері мен мақсатты аудиториясы негізінде негізгі ойды анықтау
9. 1. 2. 1
тыңдалған мәтінге өз қатысын білдіре отырып, тақырыпшалар негізінде негізгі ойды анықтау
3.
Тыңдалған материалды мазмұн дау
5. 1. 3. 1
мәтінді мазмұндау (хабарлау, сипаттау)
6. 1. 3. 1
мәтінді
3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау (хабарлау, сипаттау)
7. 1. 3. 1
мәтінді жағын өзгерте отырып толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау (хабарлау, сипаттау және талқылау)
8. 1. 3. 1
мәтіннің бастапқы құрылымын сақтай отырып, жағын өзгертіп мәтінді сөйлеу түрлерін қолданып мазмұндау
9. 1. 3. 1
ақпаратты шығармашылық тұрғыдан интерпретация лай отырып аралас мәтінді мазмұндау
4. Оқиға ларды болжау
5. 1. 4. 1
мәтіннің үзіндісі бойынша мазмұнды болжау
6. 1. 4. 1
тірек сөздер бойынша сюжеттің дамуын болжау
7. 1. 4. 1
мәтіндегі негізгі ойға қарай мазмұнды болжау
8. 1. 4. 1
мәтін атауы немесе басталуы бойынша мазмұнды болжау
9. 1. 4. 1
мәтін соңындағы мазмұнды болжау
5.
Диалогқа қатысу
5. 1. 5. 1
"сөйлеушіден" "тыңдаушы" позициясын өзгерте отырып және атқаратын рөлінің жас ерекшелігін ескере отырып диалог-сауалға қатысу
6. 1. 5. 1
ұсынылған тақырып бойынша пікірлерін алмаса отырып диалогқа қатысу
7. 1. 5. 1
өз көзқарасын білдіре отырып, ұсынылған проблема бойынша диалогқа қатысу
8. 1. 5. 1
өз сенімін білдіре отырып, оппонентті өз ұстанымының дұрыс екендігіне сендіре отырып ұсынылған проблема бойынша пікірталасқа қатысу, қорытынды шығару
9. 1. 5. 1
әртүрлі көзқарасты синтездеп және пробеламаларды шешуді ұсына отырып полемикаға қатысу
6.
Тыңдалған материалды бағалау
5. 1. 6. 1
өз позициясын дәлелдей отырып, "ұнайды/ұна майды", "дұрыс/дұрыс емес" позициясымен сөйлеген сөзді бағалау
6. 1. 6. 1
тыңдалған материалды мазмұны, құрылымы және материалды мазмұндау логикасы тұрғысынан бағалау
7. 1. 6. 1
тыңдалған материалды мазмұны тұрғысынан бағалау, құрылымы және назар аударту, құрылымы мен материалды мазмұндау логикасы үшін тілдік құралдарды қолдану
8. 1. 6. 1
сөйлеу қарқыны мен мақсатты аудиторияның сәйкестігі тұрғысынан тыңдалған материалды бағалау
9. 1. 6. 1
өз пікірін білдіре отырып сөйлеу нормативтілі
гі, мазмұны, құрылымы, материалды мазмұндау логикасы тұрғысынан бағалау
7.
Монолог құрастыру
5. 1. 7. 1
Көрнекі құралдарға сүйеніп, құрылымы анық, бірізді пікірдің белгілі бір түрін құру строить;
5. 1. 7. 2
орфоэпиялық нормаларды сақтау
6. 1. 7. 1
жоспарға, сұлбаға, иллюстрацияларға, жарнама роликтеріне сүйеніп талқылау элементтерімен сипаттау және хабарлау түрінде монолог құру
7. 1. 7. 1 жоспар, сұлба, иллюстрациялар, жарнама роликтері негізінде кемінде
2 тақырыпша дан тұратын дәлелді
монолог құру (сипаттау, хабарлау, талқылау);
7. 1. 7. 2
орфоэпиялық нормаларды сақтау
8. 1. 7. 1
оқу, әлеуметтік-мәдени және қоғамдық-саяси салалар аясында, блогтар мен бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламалары негізінде мақсатты аудиторияны ескере отырып, кемінде
2 тақырыпша дан тұратын ашық дәлелді монолог құру (сипаттау және хабарлау, сендіру элементтері бар талқылау);
8. 1. 7. 2
орфоэпиялық нормаларды сақтау
9. 1. 7. 1
оқу, әлеуметтік-мәдени және қоғамдық-саяси салалар аясында, кемінде
3 тақырыпша дан тұратын ашық дәлелді монолог құру (сипаттау және хабарлау, сендіру элементтері бар талқылау);
9. 1. 7. 2
нақты жағдайларда сөйлеу нормаларына сәйкес сөйлеу тәртібінің үлгілерін қолдану

2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Понимание информации
5.​2.​1.​1
понимать основную информацию сплошных и несплош-
ных текстов, определяя тему
6.​2.​1.​1
понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая известную и неизвестную информацию
7.​2.​1.​1
понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая главную и второстепенную информацию
8.​2.​1.​1
понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов (в том числе особенности письменной формы речи), извлекая открытую и скрытую (подтекст) информацию
9.​2.​1.​1
понимать открытую и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключҰнную в тексте информацию с информацией других источников/ личным опытом
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
5.​2.​2.​1
определять основную мысль на основе содержа
ния и композиции
6.​2.​2.​1
определять основную мысль, выявляя структурные части и объясняя смысл построения текста
7.​2.​2.​1
выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль
8.​2.​2.​1
выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль
9.​2.​2.​1
выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли
3.
Понимание, применение лексических и синтаксических
единиц
в прочитанном тексте
5.​2.​3.​1
понимать применение прямого и переносного значения слов, синонимов, антонимов, омонимов и многозначных слов, синтаксических единиц, использованных автором в тексте для различных целей
6.​2.​3.​1
понимать применение фразеологизмов, обращений, однородных членов предложений, вопросительных и восклицательных, побудительных предложений
7.​2.​3.​1
понимать применение и объяснять явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, использование
паронимов, вводных слов, повторов, прямого и обратного порядка слов в предложении
8.​2.​3.​1
понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально-окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической
сочетаемости
9.​2.​3.​1
понимать применение аббревиации, парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетаниях
4.
Определение типов и стилей текстов
5.​2.​4.​1
определять типы текстов: описание, повествование и рассуждение, различать книжный и разговорный стили по основным признакам (письмо, рекламный текст, объявление, дневник, стихотворение, сказка)
6.​2.​4.​1
определять и различать типы текстов: описание, повествование, рассуждение; распознавать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и художествен-ного стилей (стихотворение, сказка, рассказ, заметка, репортаж, интервью)
7.​2.​4.​1
определять смешанные типы текстов и различать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравлен., инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашен.)
8.​2.​4.​1
определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического, разговорного, научного, официально-делового стилей (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме)
9.​2.​4.​1
определять типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей
(научная статья, отчет о поездке)
5.
Формулирование вопросов и оценивание
5.​2.​5.​1
Формулировать вопросы, отражающие отношение к тексту
6.​2.​5.​1
Формулировать вопросы, оценивающие текст с точки зрения актуальности, ценности, качества и полезности
7.​2.​5.​1
Формулировать различные вопросы
на основе выводов и заключений
8.​2.​5.​1
Формулировать вопросы и собственные идеи на основе прочитанного текста, различать факт и мнение
9.​2.​5.​1
Формулировать вопросы и идеи, интерпретируя содержание текстов
6.
Использование разных видов чтения
5.​2.​6.​1
использовать ознакомительный вид чтения
6.​2.​6.​1
использовать виды чтения: ознакомительное, комментированное
7.​2.​6.​1
использовать разные виды чтения, в том числе поисковое
8.​2.​6.​1
использовать разные виды чтения, в том числе изучающее
9.​2.​6.​1
использовать разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением плана, тезисов, конспектов
7.
Извлечение информации из различных источников
5.​2.​7.​1
извлекать информацию для выполнения конкретной задачи
6.​2.​7.​1
извлекать информацию из различных источников, сравнивая полученные сведения, определяя разные точки зрения
7.​2.​7.​1
извлекать информацию из различных источников, различая факт и мнение
8.​2.​7.​1
извлекать и синтезировать информацию из различных источников, определяя ее актуальность, противоречиивость, достоверность, целевую аудиторию
9.​2.​7.​1
извлекать и синтезировать информацию из различных источников, интерпретировать, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
8.
Сравнительный
анализ текстов
5.​2.​8.​1
сравнивать темы и композиции различных текстов (письмо, рекламный текст, объявление, дневник, стихотворение, сказка)
6.​2.​8.​1
сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиционных особенностей различных текстов (стихотворение, сказка, рассказ,
заметка, репортаж, интервью) с
учетом цели и целевой аудитории
7.​2.​8.​1
сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения)
8.​2.​8.​1
сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме)
9.​2.​8.​1
сравнивать стилистические (композиционные, языковые, жанровые) особенности различных текстов, учитывая цель, целевую аудиторию и позицию автора (научная статья, отчет о поездке)

2) оқылым:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Ақпаратты түсіну
5. 2. 1. 1
тақырыбын анықтай отырып бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну
6. 2. 1. 1
белгілі және белгісіз ақпаратты таба отырып, бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну
7. 2. 1. 1
басты және қосымша ақпаратты таба отырып, бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну
8. 2. 1. 1
ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) ақпаратты таба отырып, бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну (соның ішінде жазбаша сөйлеу түрлерінің ерекшеліктері)
9. 2. 1. 1
мәтіндегі ақпаратқа басқа дереккөздерден алынған ақпаратқа/жеке тәжірибеге сүйене отырып бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) ақпаратты түсіну
2. Мәтін нің құрылымдық бөлігін және негізгі ойды анықтау
5. 2. 2. 1
мазмұны мен композияция сы негізінде негізді ойды анықтау
6. 2. 2. 1
құрылымдық бөліктерін анықтай отырып және мәтіннің құрылу мәнін түсіндіре отырып негізгі ойды анықтау
7. 2. 2. 1
негізгі ойды ашатын құрылымдық бөліктерін және олардың элементтерін (сөйлемдер, абзацтар) анықтау
8. 2. 2. 1
негізгі ойды ашатын мәтін құрылымының ерекшеліктерін анықтау
9. 2. 2. 1
негізгі ойды берудегі мәтіннің ерекшеліктері мен құрылымы
ның рөлдерін айқындау
3.
Оқылған мәтін нен лексикалық және синтаксистік бірлік терді қолдануды түсіну
5. 2. 3. 1 автордың түрлі мақсатта мәтінде қолданған тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, синоним дерді, антонимдерді, омонимдерді және көп мағыналы сөздерді, синтаксистік бірліктерді қолдана білу
6. 2. 3. 1
фразеологизм дерді, қаратпа сөздерді, бірыңғай сөйлем мүшелерін, сұраулы, лепті және бұйрықты сөйлемдерді қолдана білу
7. 2. 3. 1
мәтіндегі жекелеген сөздердің және пікірлердің ашық және жасырын (мәтін ішіндегі) мәнін, паронимдерді, кірме сөздерді, қайталауларды, сөйлемдегі сөздердің тура және керісінше тәртібін түсіну және қолданылуын түсіну
8. 2. 3. 1
мәтіндегі жекелеген сөздердің, сөз тіркестерінің және сөйлемдердің, эмоциональды-бояма сөздердің, кәсіби сөздердің, неологизмдер дің, окказионализмдерің лексикалық үйлесімдігін ескере отырып беретін мағынасын түсіну және қолдану
9. 2. 3. 1
аббревиация лардың, парцелляция лардың, мысқыл, ишаралардың, асыра кішірейту мен асыра үлкейтудің және басқа да сөз тіркестерінде гі тәсілдерді қолданылуын түсіну
4.
Мәтін дердің түрлері мен стилде рін анықтау
5. 2. 4. 1
мәтін түрлерін анықтау: сипаттау, хабарлау және талқылау, кітаби және ауызекі сөйлеу стилдерін негізгі белгілері бойынша (хат, жарнама мәтіні, хабарландыру, күнделік, өлең, ертегі) ажырату
6. 2. 4. 1
мәтін түрлерін анықтау және ажырату: , хабарлау, талқылау, мінездеме белгілерін танып білу, публицистика лық және көркем стилдегі (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері
7. 2. 4. 1
аралас мәтін түрлерін анықтау және оларға тән белгілерін ажырату, публицистика лық және ресми-іскери стилдегі (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктерін анықтау
8. 2. 4. 1
аралас мәтін түрлерін анықтау және оларға тән белгілерін ажырату, публицистика лық, сөйлеу, ғылыми, ресми-іскери стилдердің (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) тілдік және жанрлық ерекшеліктерін анықтау
9. 2. 4. 1
мәтін түрлерін анықтау және оларға тән белгілерін ажырату, әртүрлі жанрдағы, стилдегі мәтіндердің (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер) тілдік ерекшеліктерін анықтау
5.
Сұрақ тар құрас тыру және бағалау
5. 2. 5. 1
мәтінге қатысты сұрақтар құрастыру
6. 2. 5. 1
өзектілігі, құндылығы, сапасы мен пайдасы тұрғысынан мәтінді бағалайтын сұрақтар құрастыру
7. 2. 5. 1
қорытындылар мен нәтижелер негізінде түрлі сұрақтар құрастыру
8. 2. 5. 1
оқылған мәтін негізінде сұрақтар мен жеке идеялар қалыптастыру, фактілер мен идеяларды ажырату
9. 2. 5. 1
мәтін мазмұнын интерпрета циялай отырып сұрақтар мен идеялар қалыптастыру
6.
Оқылым түрлерін қолдану
5. 2. 6. 1
оқылымның танысу түрін қолдану
6. 2. 6. 1
оқылым түрлерін қолдану: танысу, пікір айту
7. 2. 6. 1
оқылым түрлерін қолдану, соның ішінде іздестіре оқу
8. 2. 6. 1
оқылым түрлерін қолдану, соның ішінде зерттей оқу
9. 2. 6. 1
оқылым түрлерін қолдану, соның ішінде қарастыра оқу, жоспар, тезис, коспект құра оқу,
7.
Әртүрлі дереккөздерден ақпарат тар табу
5. 2. 7. 1
нақты тапсырмалар ды орындауға арналған ақпаратты табу
6. 2. 7. 1
алынған ақпаратты салыстыра отырып, әртүрлі көзқарастарды анықтап, түрлі дереккөздерден ақпараттар табу
7. 2. 7. 1
фактілер мен пікірлерді ажырата отырып, түрлі дереккөздерден ақпараттар табу
8. 2. 7. 1
түрлі дереккөздерден ақпараттар табу және синтездеу, оның өзектілігін, қарама-қайшылығын, анықтылығын, мақсатты аудиторияны анықтау
9. 2. 7. 1
түрлі дереккөздерден ақпараттар табу және синтездеу, интерпретациялау, өз пікірін білдіре отырып алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау
8.
Мәтін дерді салыстырмалы талдау
5. 2. 8. 1
түрлі мәтіндердің тақырыптары мен композицияларын (хат, жарнама мәтіні, хабарландыру, күнделік, өлең, ертегі) салыстыру
6. 2. 8. 1
түрлі мәтіндердің композиция лық (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) ерекшеліктерін, мақсаттар мен мақсатты аудиторияны ескере отырып, түрлі мәтіндердің стилистика
лық ерекшеліктерін салыстыру
7. 2. 8. 1
композициясы мен тілдік ерекшеліктерін ескере отырып түрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшелікте рін, мақсаттары мен мақсатты аудиториясын (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар, ақпараттар) салыстыру
8. 2. 8. 1
композициясы мен тілдік ерекшеліктерін ескере отырып түрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшелікте рін, мақсаттары мен мақсатты аудиториясын (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) салыстыру)
9. 2. 8. 1
түрлі мәтіндердің стилистика лық (композиция лық, тілдік, жанрлық) ерекшелікте рін, мақсаттары мен мақсатты аудиториясын (ғылыми мақалалар, іссапар есептері) және автордың позициясын ескере отырып салыстыру

3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Составление
плана
5.​3.​1.​1
составлять простой план
6.​3.​1.​1
составлять простой и сложный план
7.​3.​1.​1
составлять простой и сложный план, собирать материал к сочинению и организовывать его в соответствии с планом
8.​3.​1.​1
составлять цитатный план (простой и сложный), учитывая жанровое своеобразие текста
9.​3.​1.​1
составлять разные виды плана, в том числе цитатный, тезисный
2.
Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
5.​3.​2.​1
излагать основное содержание текста
6.​3.​2.​1
излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-повествований, текстов-описаний от 3-го лица
7.​3.​2.​1
излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-повествований, текстов-описаний и текстов-рассуждений с изменением лица
8.​3.​2.​1
излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов смешанного типа с изменением лица
9.​3.​2.​1
излагать содержание текстов, синтезируя информацию прослушанного, прочитан-
ного и аудиовизуального материала
3.
Написание текстов с использованием различных форм представления
5.​3.​3.​1
Представлять информацию в виде рисунков
6.​3.​3.​13
Представлять информацию в виде иллюстраций, комиксов, в т.ч. с использованием информационно- коммуникационных технологий
7.​3.​3.​1
представлять информацию в виде различных схем, таблиц, диаграмм
8.​3.​3.​1
представлять информацию сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот
9.​3.​3.​1
представлять информацию в виде презентаций с использованием ссылок, гиперссылок
4.
Создание текстов различных типов и стилей
5.​3.​4.​1
создавать тексты-повествование и описание в художественном и разговорном стилях (письмо, рекламный текст, объявление, дневник, стихотворение, сказка) с учетом целевой аудитории
6.​3.​4.​1
создавать тексты- описание, повествование, рассужде
ние в публицистическом и
художественном стилях (стихотворение, сказка, рассказ,
заметка, репортаж, интервью) с учетом целевой аудитории
7.​3.​4.​1
создавать тексты- описание с элементами повествования, повествование с элементами рассуждения
и создавать тексты публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция,
заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения) с учетом целевой аудитории, выражая собственное мнение
8.​3.​4.​1
создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания
и создавать тексты публицистического, официально-делового, научного, разговорного стилей
(репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме) с учетом целевой аудитории
9.​3.​4.​1
создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами рассуждения соответствующих стилей (научная статья, отчет о поездке) с учетом целевой аудитории
5.
Написание эссе
5.​3.​5.​1
писать эссе-повествование, эссе-рассуждение
6.​3.​5.​1
писать эссе-повествование, эссе-рассужде
ние, эссе-описание
7.​3.​5.​1
писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции
8.​3.​5.​1
писать разные виды эссе, в том числе академическое, рассматривая одну из сторон проблемы
9.​3.​5.​1
писать разные виды эссе, в том числе дискуссионное, рассматривая проблему с разных сторон и предлагая пути решения
6.
Творческое
письмо
5.​3.​6.​1
писать творческие работы

3) жазылым:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Жоспар құру
5. 3. 1. 1
қарапайым жоспар құру
6. 3. 1. 1
қарапайым және күрделі жоспар құру
7. 3. 1. 1
қарапайым және күрделі жоспар құру, шығармаға материал жинау және оны жоспарға сәйкес ұйымдастыру
8. 3. 1. 1
мәтіннің жанрлық ерекшелігін ескере отырып, цитаттық жоспар (қарапайым және күрделі) құру
9. 3. 1. 1
жоспардың түрлерін құру, соның ішінде цитаттық, тезистік
2.
Тыңдал ған, оқылған және аудиовизуалды материалды мазмұн дау
5. 3. 2. 1
мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау
6. 3. 2. 1
хабарлама-мәтіндердің, сипаттама-мәтіндердің мазмұнын 3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп баяндау
7. 3. 2. 1
хабарлама-мәтіндердің, сипаттама-мәтіндердің және талқылау-мәтіндерінің мазмұнын жағын өзгертіп, толық, қысқаша, іріктеп баяндау
8. 3. 2. 1
аралас мәтіндердің мазмұынын жағын өзгертіп толық, қысқаша, іріктеп баяндау
9. 3. 2. 1
тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдағы ақпаратты синтездей отырып, мәтін мазмұынын баяндау
3.
Елестетудің түрлерін қолдана отырып мәтіндер жазу
5. 3. 3. 1
ақпаратты сурет ттүрінде ұсыну
6. 3. 3. 13 ақпаратты иллюстрациялар, комикстер түрінде, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып ұсыну
7. 3. 3. 1
ақпаратты түрлі сұлбалар, кестелер, диаграммалар түрінде ұсыну
8. 3. 3. 1
бөлінбеген мәтіндердегі ақпаратты суреттер, сұлбалар, кестелер, диаграммалар түрінде және керісінше ұсыну
9. 3. 3. 1
сілтемелер мен гиперсілтемелерді қолдана отырып таныстырылым түрінде ұсыну
4.
Әртүрлі стилдегі мәтіндер құрастыру
5. 3. 4. 1
көркем және ауызекі сөйлеу стилдерінде (хат, жарнама мәтіні, хабарландыру, күнделік, өлең, ертегі) мақсатты аудиторияны ескере отырып, хабарлама-мәтін және сипаттама жазу
6. 3. 4. 1
публицистика лық және көркем стилде (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) мақсатты аудиторияны ескере отырып, сипаттама-мәтін және хабарлама, талқылау жазу
7. 3. 4. 1
публицистика лық және ресми-іскери стилдег (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар) мақсатты аудиторияны ескере және өз пікірін білдіре отырып, хабарлау элементтері бар сипаттама-мәтін, талқылау элементтері бар хабарлама жазу
8. 3. 4. 1
публицистика лық, сөйлеу, ғылыми, ресми-іскери стилде (репортаж, фельетон, мақала, сұхбат, очерк, шолу, жолдау, мінездеме, биография, автобиография, аннотация, тезистер, реферат, баяндама, блогтағы, чаттағы, форумадағы пікірлер) мақсатты аудиторияны ескере отырып, талқылау сипаттама, сипаттау элементтері бар хабарлама жазу және мәтін құру
9. 3. 4. 1
тиісті стилде (ғылыми мақалалар, іссапар туралы есептер), мақсатты аудиторияны ескере отырып талқылау элементтері бар сипаттама-мәтіндер, талқылау элементтері бар хабарлама-мәтіндер құрастыру
5.
Эссе жазу
5. 3. 5. 1
хабарлама-эссе, талқылама-эссе жазу
6. 3. 5. 1
хабарлама-эссе, талқылама-эссе, сипаттама-эссе жазу
7. 3. 5. 1
проблемаға және/немесе автор ұстанымына өз қатысын білдіре отырып эссенің түрлерін, соның ішінде аргументті, мәтін негізінде эссе жазу
8. 3. 5. 1
эссенің түрлерін, соның ішінде проблемалар дың бір жағын қарастыра отырып академиялық эссе жазу
9. 3. 5. 1
эссенің түрлерін, соның ішінде проблемалар дың жан-жақты қарастыра отырып және шешу жолдарын ұсына отырып пікірталас эссесін жазу
6.
Шығармашылық хат
5. 3. 6. 1

(65-85слов), представляя себя на месте героя, используя жизненный опыт
6.​3.​6.​1
писать творческие работы
(90-110слов), представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения
7.​3.​6.​1
писать творческие работы
(110-130 слов), выбирая определенную социальную роль и речевое поведение
8.​3.​6.​1
писать творческие работы
(130-150 слов), фрагмент/
фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию
9.​3.​6.​1
писать творческие работы
(150-170 слов),
фрагмент/
фрагменты текста, являющиеся определенными композиционными элементами (начало романа, продолжение рассказа)
7.
Корректирование и редактирование текстов
5.​3.​7.​1
Корректировать текст, исправляя орфографиические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
6.​3.​7.​1
Корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
7.​3.​7.​1
корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты;
7.​3.​7.​2
редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
8.​3.​7.​1
корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты;
8.​3.​7.​2
редактировать текст, перестраивая структуру текста
9.​3.​7.​1
Корректировать и редактировать
имеющиеся недочеты в тексте
4) соблюдение речевых норм:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Соблюдение орфографических норм
5.​4.​1.​1
правильно писать гласные и согласные в корне слова, НЕ с именами существительными, прилагательными, отрицательными местоимениями, глаголами, а также окончания в разных частях речи
6.​4.​1.​1
правильно писать разделительные Ъ и Ь знаки, сложные имена существительные, прилагательные, имена числительные, неопределенные местоимения, а также приставки и суффиксы в разных частях речи
7.​4.​1.​1
правильно писать гласные после шипящих и Ц, НЕ с разными частями речи, окончания глаголов, суффиксы в разных частях речи
8.​4.​1.​1
правильно писать омонимичные самостоятельные и служебные части речи
9.​4.​1.​1
соблюдать орфографические нормы
2.
Соблюдение лексических норм
5.​4.​2.​1
использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы и многозначные слова, заимствованные слова, эмоциональ
но-окрашенные слова; гиперболы, эпитеты, сравнения
6.​4.​2.​1
использовать фразеологические обороты; метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезу, перифраз, использовать слова в свойственном им значении
7.​4.​2.​1
использовать паронимы, термины; аллегорию, инверсию, анафору
8.​4.​2.​1
Использовать профессиональные слова, термины, неологизмы, инверсию, градацию;
8.​4.​2.​2
избегать повторов и штампов
9.​4.​2.​1
использовать стилистически окрашенные слова, аббревиатуру, парцелляцию
3.
Соблюдение грамматических норм
5.​4.​3.​1
использовать именные части речи, согласуя слова в роде, числе и падеже
6.​4.​3.​1
использовать правильно падежные формы имен числительных, имен прилагательных, местоимений;
6.​4.​3.​2
образовывать степени сравнения имен прилагательных и наречий в соответствии с нормой
7.​4.​3.​1
использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи;
7.​4.​3.​2
соблюдать нормы глагольного управления
8.​4.​3.​1
использовать правильно обособленные члены предложения
9.​4.​3.​1
использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях
4.
Соблюдение пунктуационныхнорм
5.​4.​4.​1
использовать знаки препинания при прямой речи и обращении, тире в простом предложении, однородными членами, а также с обобщающим словом при однородных членах предложения
6.​4.​4.​1
использовать знаки препинания в предложениях с вводными конструкциями, при прямой и косвенной речи
7.​4.​4.​1
использовать знаки препинания в простых, осложненных обособленнымопределени
ем и обстоятельством в предложениях
8.​4.​4.​1
использовать знаки препинания при уточняющих членах предложения, цитировании, а также в неполных предложениях
9.​4.​4.​1
использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях

өзін кейіпкердің орнына қойып, өмірлік тәжірибесін қолданып, шығарма шылық жұмыстар жазу (65-85 сөз),
6. 3. 6. 1
өзін ұсынып отырған жағдайға қойып және сезімін сипаттай отырып, шығарма шылық жұмыстар жазу (90-110 сөз)
7. 3. 6. 1
белгілі бір әлеуметтік рөлді және сөйлеу тәртібін таңдай отырып шығармашы лық жұмыстар жазу (110-130 сөз)
8. 3. 6. 1
мазмұн бойынша сәйкес келетін үзінді/мәтін үзіндісін келтіріп, шығармашы лық жұмыстар жазу (130-150 сөз)
9. 3. 6. 1
белгілі бір композициялық элементтер (романның басталуы, әңгіменің жалғасы) болып таылатын үзінді/мәтін үзіндісі бойынша шығармашы лық жұмыстар жазу (150-170 сөз)
7.
Мәтін дерді түзету және редакциялау
5. 3. 7. 1
сөздіктің көмегімен, орфографиялық қателерді түзету, сөйлемдерді редакциялау
6. 3. 7. 1
орфографиялық және пунктуация лық қателерді сөздіктің көмегімен түзету, мәтінді оның түріне қарай редакциялау
7. 3. 7. 1
мәндік, деректік, логикалық кемшіліктерін түзете отырып, мәтінді түзету;
7. 3. 7. 2
жекелеген сөйлемдердің немесе мәтін үзінділерінің құрылымын өзгерте отырып, мәтінді редакциялау
8. 3. 7. 1
мәндік, деректік, логикалық, стилистика лық кемшіліктерін түзете отырып, мәтінді түзету;
8. 3. 7. 2
мәтін құрылымын қайта құра отырып мәтінді редакциялау
9. 3. 7. 1
мәтіндегі кемшіліктерді түзету және редакциялау
4) әдеби нормаларды сақтау:
Білім алушылар:
Бөлімше
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Орфографиялық нормаларды сақтау
5. 4. 1. 1
сөздің түбіріндегі дауысты және дауыссыз дыбыстарды, НЕ сөзін зат есімдермен, сын есімдермен, болымсыз есімдіктермен, етістіктер мен, сондай-ақ сөздің әртүрлі бөліктерінде жазу
6. 4. 1. 1
ажырату Ъ және Ь белгілерін, күрделі зат есім, сын есім, сан есім, белгісіздік есімдіктерді, сондай-ақ приставкалар мен әртүрлі сөз таптарының жұрнақтарын дұрыс жазу
7. 4. 1. 1
ызың дауыссыздардан кейінгі дауыстыларды және Ц, әртүрлі сөз таптарымен бірге НЕ, етістіктердің жалғауларын, әр сөз таптарының жұрнақтарын дұрыс жазу
8. 4. 1. 1
омонимдік, дара және көмекші сөз таптарын дұрыс жазу
9. 4. 1. 1
орфография
лық нормаларды сақтау
2.
Лексикалық норма ларды сақтау
5. 4. 2. 1
сөздерді тура және ауыспалы мағынамен, синонимдер мен, антоним дермен, омонимдер мен және көп мағыналы сөздерді, кірме сөздерді, эмоционал дық-бейнелі сөздерді, гиперболаларды, эпитеттерді, теңеулерді қолдану
6. 4. 2. 1
фразеологиялық тіркестерді, метафораларды, кейіптеуді, риторикалық фигураларды, антитезаны, перифразды, олардың мағынасына тән сөздерді қолдану
7. 4. 2. 1
паронимдерді, терминдерді, аллегорияны, инверсияны, анафораны қолдану
8. 4. 2. 1
кәсіби сөздерді, терминдерді, неологизм
дерді, инверсияны, градацияны қолдану;
8. 4. 2. 2
қайталаулар мен мөртабандар дан аулақ болу
9. 4. 2. 1
стилистика
лық бояма сөздерді, аббревиатураны, парцелляция ны қолдану
3.
Грамматикалық нормаларды сақтау
5. 4. 3. 1
родтағы, түр мен септіктегі атау тұлғадағы сөз таптарын қолдану,
6. 4. 3. 1
сан есімдердің, сын есімдердің, есімдіктердің септелген түрін дұрыс қолдану;
6. 4. 3. 2
сын есімдер мен үстеулердің салыстырмалы түрін нормаға сәйкес жасау
7. 4. 3. 1
етістік және оның түрлерін, көмекші сөздерді қолдану;
7. 4. 3. 2
етістік нормаларын сақтау
8. 4. 3. 1
сөйлемнің дара мүшелерін дұрыс қолдану
9. 4. 3. 1
құрмалас сөйлемдердегі морфология лық байланыс құралдарын (шылаулар мен шылаулы сөздер) дұрыс қолдану
4.
Пунктуациялық нормаларды сақтау
5. 4. 4. 1
сөйлеудегі және қаратпа сөздегі тыныс белгілер, жай сөйлемдердегі, бірыңғай мүшелердегі, сондай-ақ сөйлемнің бірыңғай мүшелерін
дегі жалпылауыш сөздердегі тыныс белгілерді қолдану
6. 4. 4. 1
кірме конструкция лары бар сөйлемдердің, төл сөздер мен төлеу сөздердің тыныс белгілерін қолдану
7. 4. 4. 1
дара анықтауыш пен пысықтауыш қатысқан жай сөйлемдердің тыныс белгілерін қолдану
8. 4. 4. 1
сөйлем мүшелерін,
нақыл сөздерді, сондай-ақ толымсыз сөйлемді анықтайтын тыныс белгілерін қолдану
9. 4. 4. 1
жай, күрделенген жай және құрмалас сөйлемдердегі тыныс белгілерді қолдану

23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с русским языком обучения)
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с русским языком обучения)
1) 5 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Культура: язык и общение.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация
Аудированиеи говорение
Морфология.
Имя существительное
(склонение, род, число, падеж).
Имя прилагательное (род, число, падеж).
Синтаксис. Пунктуация.
Обращение.
Знаки препинания при обращении.
5.1.1.1 понимать основное содержание текста, определяя главную информацию;
5.1.3.1 пересказывать содержание текстов (повествование, описание)
Чтение
5.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, определяя тему;
5.2.2.1 определять основную мысль на основе содержания и композиции
Письмо
5.3.1.1 составлять простой план;
5.3.4.1 создавать тексты- повествование и описание в художественном и разговорном стилях (письмо, рекламный текст, объявление) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
5.4.3.1 использовать имена существительные, прилагательные, согласуя слова в роде, числе и падеже;
5.4.4.1 использовать знаки препинания в предложениях при обращении
Мир вокруг нас: транспорт и инфраструктура.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Имя существительное
(склонение имен существительных).Имя прилагательное (склонение).
НЕ с именами существительными, прилагательными.
Словосочетание
(прилаг.+ сущ.).
Непроизносимые согласные в корне слова.
Правописание суффиксов
-чик-, -щик-;
-ек, -ик.
Чередование гласных в корне слова, проверяемые и непроверяемые гласные.
5.1.2.1 определять тему и основную мысль, опираясь на вопросы;
51.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" и учитывая возрастные особенности исполняемой роли
Чтение
5.2.4.1 определять типы текстов: описание, повествование и рассуждение, различать книжный и разговорный стили по основным признакам (дневник, стихотворение, сказка);
5.2.6.1 использовать ознакомительный вид чтения
Письмо
5.3.1.1 составлять простой план;
5.34.1 создавать тексты- повествование и описание в художественном и разговорном стилях (дневник, стихотворение, сказка) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
5.4.1.1 правильно писать гласные и согласные в корне слова, не- с именами существительными; именами прилагательными;
5.4.3.1 использовать имена существительные, прилагательные, согласуя слова в роде, числе и падеже, склонять имя существительное
2 четверть
Жизненные ценности.
Морфология
Аудирование и говорение
Синонимы.
Антонимы.
Омонимы и многозначные слова.
5.1.2.1 определять тему и основную мысль, опираясь на вопросы
Чтение
5.2.5.1 формулировать вопросы, отражающие отношение к тексту
Письмо
5.3.2.1 излагать основное содержание текста
Соблюдение речевых норм
5.4.2.1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы и многозначные слова
Мир профессий.
Синтаксис и
пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Заимствованные слова. Эмоционально- окрашенные слова. Гипербола. Эпитет. Сравнение.
Пунктуация на основе синтаксиса:
обособление сравнительных оборотов, пунктуация при однородных членах предложения.
5.1.4.1 прогнозировать содержание по отрывкам текста
Чтение
5.2.3.1 понимать применение прямого и переносного значения слов, синонимов, антонимов, омонимов и многозначных слов, использованных автором в тексте для различных целей
Письмо
5.3.3.1 представлять информацию в виде рисунков
Соблюдение речевых норм
5.4.2.1использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы и многозначные слова
3 четверть
Мир фантазий.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Синтаксис. Пунктуация.
Прямая речь. Знаки препинания в предложениях с прямой речью.
5.1.6.1 оценивать звучащую речь с позиции "нравится /не нравится", "правильно/ неправильно", аргументируя свою позицию
Чтение
5.2.2.1 определять основную мысль на основе содержания и композиции;
5.2.3.1 понимать применение прямого и переносного значения слов, синонимов, антонимов, омонимов и многозначных слов, использованных автором в тексте для различных целей
Письмо
5.3.5.1 писать эссе-повествование, эссе-рассуждение;
5.3.7.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение речевых норм
5.4.4.1 использовать знаки препинания в предложениях с прямой речью
Живые организмы: растения.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Синтаксис.
Тире между подлежащим и сказуемым, выраженным именем существительным в И.п.
5.1.6.1 оценивать звучащую речь с позиции "нравится /не нравится", "правильно/ неправильно", аргументируя свою позицию
Чтение
5.2.7.1 извлекать информацию для выполнения конкретной задачи
Письмо
5.3.5.1 писать эссе-повествование, эссе-рассуждение;
5.3.7.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение речевых норм
5.4.4.1использовать тире между подлежащим и сказуемым
Каникулы и отдых.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Синтаксис. Пунктуация. Однородные члены предложения.
Знаки препинания в предложениях с однородными членами.
5.1.6.1 оценивать звучащую речь с позиции "нравится/не нравится", "правильно/ неправильно", аргументируя свою позицию
Чтение
5.2.2.1 определять основную мысль на основе содержания и композиции;
5.2.3.1 понимать применение синтаксических единиц, использованных автором в тексте для различных целей
Письмо
5.3.5.1писать эссе-повествование, эссе-рассуждение;
5.3.7.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение речевых норм
5.4.4.1 использовать знаки препинания в предложениях с однородными членами
4 четверть
Астрономия: звезды и созвездия.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Местоимение.
Не- с отрицательными местоимениями.
Глагол.
Не- с
глаголами. Окончания в разных частях речи.
5.1.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" и учитывая возрастные особенности исполняемой роли;
5.1.7.1 строить высказывание определенного типа последовательно, с четкой структурой, с опорой на наглядные материалы; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
5.2.2.1 определять основную мысль на основе содержания и композиции;
5.2.8.1 сравнивать темы и композиции различных текстов (письмо, рекламный текст, объявление)
Письмо
5.3.6.1 писать творческие работы (65-85 слов), представляя себя на месте героя, используя жизненный опыт;
5.3.7.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение речевых норм
5.4.1.1 правильно писать НЕ с отрицательными местоимениями, глаголами, а также окончания в разных частях речи
Чудеса света.
Синтаксис и пунктуация
Слушание и говорение
Синтаксис. Пунктуация.
Обобщающие слова при однородных членах. Знаки препинания в предложениях с обобщающими словами при однородных членах.
5.1.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" и учитывая возрастные особенности исполняемой роли;
5.1.7.1 строить высказывание определенного типа последовательно, с четкой структурой, с опорой на наглядные материалы; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
5.2.2.1 определять основную мысль на основе содержания и композиции;
5.2.8.1 сравнивать темы и композиции различных текстов (дневник, стихотворение, сказка)
Письмо
5.3.6.1 писать творческие работы (65-85) слов), представляя себя на месте героя, используя жизненный опыт;
5.3.7.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение речевых норм
5.4.4.1 использовать знаки препинания в предложениях с обобщающими словами при однородных членах

23. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
24. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік
дағдылар
Лексико-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Мәдениет: тіл және қарым-қатынас.
Морфология.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Затесім
(жіктеу, түрі, септіктер).
Сын есім (түрі, септіктер).
Синтаксис. пунктуация.
Қаратпа сөздер.
Қаратпа сөздердегі тыныс белгілері
5. 1. 1. 1 басты ақпаратты анықтай отырып, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну;
5. 1. 3. 1 мәтіндердің мазмұнын айту (әңгімелеу, сипаттау)
Оқылым
5. 2. 1. 1 тақырыпты анықтай отырып, бөлікке бөлінген және бөлікке бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну;
5. 2. 2. 1 мазмұн және композицияға қарай негізгі ойды анықтау
Жазылым
5. 3. 1. 1 қарапайым жоспар құру;
5. 3. 4. 1 мәтіндер құру – мақсатты аудиторияны ескере отырып көркем және ауызекі стилдерде сипаттау мен әңгімелеу (хат, жарнама мәтіні, хабарлама)
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 3. 1 септігін, түрін қарастыра отырып сын есімдерді, зат есімдерді қолдану;
5. 4. 4. 1 қаратпа сөздері бар сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
Бізді қоршаған әлем: транспорт және инфраструктура.
Морфология және орфография
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Затесім
(зат есімдердің жіктелуі).
Сын есім (жіктелуі).
НЕ - зат есім және сын есімдермен қолданысы.
Сөзтіркесі
(сын+ зат)
Сөздің түбіріндегі айтылмайтын дауыссыздар.
Суффикстердің дұрыс жазылуы
-чик-, -щик-;
-ек, -ик.
Сөздің түбіріндегі дауыстылардың қайталануы, тексерілетін және тексерілмейтін дауыстылар.
5. 1. 2. 1 сұрақтарға сүйене отырып, негізгі ой мен тақырыпты анықтау;
5. 1. 5. 1 "сөйлеуші" позициясын "тыңдаушыға" ауыстыра және атқаратын ролінің жас ерекшеліктерін ескере отырып, диалог сауалнамаларға қатысу
Оқылым
5. 2. 4. 1 мәтін түрлерін анықтай алу: әңгімелеу, сипаттау, пайымдау, негізгі сипаттарына қарай жазба және ауызекі стилдерді ажырата білу (күнделік, өлең, әңгіме);
5. 2. 6. 1 таныстырмалы оқыту түрін қолдану
Жазылым
5. 3. 1. 1 қарапайым жоспар құру;
5. 3. 4. 1 мәтіндер құру – мақсатты аудиторияны ескере отырып көркем және ауызекі стилдердегі сипаттау мен әңгімелеу (хат, жарнама мәтін, хабарлама)
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 1. 1 сөз түбіріндегі дауыстылар мен дауыссыздарды, не - шылауын зат есімдермен, сын есімдермен дұрысжазу;
5. 4. 3. 1 зат есімдерді жіктей отырып, сөздердің дұрыс септелуін, сөзін таңдай отырып, зат, сын есімдерді қолдану
2-тоқсан
Өмір құндылықтары.
Морфология
Тыңдалым және айтылым
Синонимдер.
Антонимдер.
Омонимдер және көпмағыналы сөздер
5. 1. 2. 1 сұрақтарға сүйене отырып, негізгі ой мен тақырыпты анықтау
Оқылым
5. 2. 5. 1 мәтінге қатысты сипаттайтын сұрақтарды құрастыру
Жазылым
5. 3. 2. 1 мәтіннің негізгі мазмұнын түсіндіру
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 2. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, көп мағыналы сөздерді, тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану
Мамандықтар әлемі.
Лексика және сөз мәдениеті.
Синтаксис және
пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Кіріктірілген сөздер. Эмоциональды- әрленген сөздер. Гипербола. Эпитет.
Теңеу
Синтаксис негізіндегі пунктуация:
Салыстырмалы шырайдың ерекшелігі, біртекті сөйлем мүшелеріндегі пунктуация
5. 1. 4. 1 мәтін үзінділері арқылы мазмұнды болжау
Оқылым
5. 2. 3. 1 мәтінде автор әртүрлі мақсатқа арнап қолданған синонимдердің, антонимдердің, омонимдердің, көп мағыналы сөздердің, тура және ауыспалы мағынада тұрған сөздердің қолданысын түсіну
Жазылым
5. 3. 3. 1 ақпаратты сурет түрінде елестету
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 2. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, көп мағыналы сөздерді, тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану
3-тоқсан
Қиял-ғажайып әлемі.
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис. Пунктуация.
Төл сөз. Төлеу сөздердің тыныс белгілері
5. 1. 6. 1 өзінің ұстанымын түсіндіре отырып, айтылған сөзді "ұнайды/ұнамайды", "дұрыс/дұрыс емес" позициясынан бағалау
Оқылым
5. 2. 2. 1 мазмұн және композицияға қарай негізгі ойды анықтау;
5. 2. 3. 1 мәтінде автор әртүрлі мақсатқа арнап қолданған синонимдердің, антонимдердің, омонимдердің, көп мағыналы сөздердің, тура және ауыспалы мағынада тұрған сөздердің қолданысын түсіну
Жазылым
5. 3. 5. 1 көркем-әдеби эссе, пайымдық эссе жазу;
5. 3. 7. 1 сөйлемдерді редақциялай отырып, сөздіктің көмегі арқылы орфографиялық қателерді түзету, мәтінді коррекциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 1 төлеу сөзі бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тірі организмдер: өсімдіктер.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис.
Бастауыш және атау септікте тұрған зат есімде берілген баяндауыш арасындағы сызықша
5. 1. 6. 1 өзінің ұстанымын түсіндіре отырып, айтылған сөзді "ұнайды/ұнамайды", "дұрыс/дұрыс емес" позициясынан бағалау
Оқылым
5. 2. 7. 1 нақты тапсырманы орындау үшін ақпаратты табу
Жазылым
5. 3. 5. 1 көркем-әдеби эссе, пайымдық эссе жазу;
5. 3. 7. 1 сөйлемдерді редакциялай отырып, сөздіктің көмегі арқылы орфографиялық қателерді түзету, мәтінді коррекциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 1 төлеу сөзі бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Каникул және демалыс.
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис. Пунктуация. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері.
Бірыңғай мүшелері бар сөйлемдердегі тыныс белгілер
5. 1. 6. 1 өзінің ұстанымын түсіндіре отырып, айтылған сөзді "ұнайды/ұнамайды", "дұрыс/дұрыс емес" позициясынан бағалау
Оқылым
5. 2. 2. 1 мазмұн және композицияға қарай негізгі ойды анықтау;
5. 2. 3. 1 мәтінде автор әртүрлі мақсатқа арнап қолданған синонимдердің, антонимдердің, омонимдердің, көп мағыналы сөздердің, тура және ауыспалы мағынада тұрған сөздердің қолданысын түсіну
Жазылым
5. 3. 5. 1 көркем-әдеби эссе, пайымдық эссе жазу;
5. 3. 7. 1 сөйлемдерді редақциялай отырып, сөздіктің көмегі арқылы орфографиялық қателерді түзетіп, мәтінді коррекциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 1 төлеу сөзі бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
4- -тоқсан
Астрономия: жұлдыздар мен шоқжұлдыз дар.
Морфологияжәне орфография
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Есімдік.
НЕ-болымсыз есімдіктермен бірге.
Етістік.
НЕ-етістіктермен бірге. Сөздің әртүрлі бөліктеріндегі тыныс белгілер
5. 1. 5. 1 "сөйлеуші" позициясын "тыңдаушыға" ауыстыра және атқаратын ролінің жас ерекшеліктерін ескере отырып, диалог сауалнамаларға қатысу;
5. 1. 7. 1 көрнекі құралдарға сүйене отырып, айқын құрылымы бар, жүйелі ретпен белгілі бір түрдегі ойды құрастыру
Оқылым
5. 2. 2. 1 мазмұн және композицияға қарай негізгі ойды анықтау;
5. 2. 8. 1 әртүрлі мәтіндердегі тақырыптарды және композицияларды салыстыру (хат, жарнама мәтін, хабарлама)
Жазылым
5. 3. 6. 1 өмірлік жәжірибені қолданып, өзін батырдың орнына қойып, шығармашылық жұмыстарды жазу(65-85 сөз);
5. 3. 7. 1 сөйлемдерді редақциялай отырып, сөздіктің көмегі арқылы орфографиялық қателерді түзету, мәтінді коррекциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 1. 1 сөз түбіріндегі дауыстылар мен дауыссыздарды, не- шылауын зат есімдермен, сын есімдермен дұрыс жазу
Әлем кереметтері.
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис. Пунктуация.
Бірыңғай мүшелердегі жалпылауыш сөздер.
Бірығай мүшелердегі жалпылауыш сөздері бар сөйлемдердегі тыныс белгілері
5. 1. 5. 1 "сөйлеуші" позициясын "тыңдаушыға" ауыстыра және атқаратын ролінің жас ерекшеліктерін ескере отырып, диалог сауалнамаларға қатысу;
5. 1. 7. 1 көрнекі құралдарға сүйене отырып, айқын құрылымы бар, жүйелі ретпен белгілі бір түрдегі ойды құрастыру
Оқылым
5. 2. 2. 1 мазмұнжәнекомпозицияғақарайнегізгіойдыанықтау;
5. 2. 8. 1 әртүрлі мәтіндердегі тақырыптарды және композицияларды салыстыру (хат, жарнамамәтін, хабарлама)
Жазылым
5. 3. 6. 1 өмірлік тәжірибені қолданып, өзін батырдың орнына қойып, шығармашылық жұмыстарды жазу (65-85 сөз);
5. 3. 7. 1 сөйлемдерді редақциялай отырып, сөздіктің көмегі арқылы орфографиялық қателерді түзету, мәтінді коррекциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 1 жалпылама сөздері бар, төлеу сөзді сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану

2) 6 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Путешеств. и достопримечатель-ности.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Сложные имена существительные.
Орфография.
Правописание суффиксов имен существительных.
Правописание суффиксов
–ек, -ик в именах существительных.
Разделительные ъ и ь знаки.
Синтаксис. Пунктуация.
Вводные слова. Знаки препинания в предложениях с вводными словами.
6.​1.​1.​1 понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную информацию;
6.​1.​3.​1 пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (повествование, описание) от 3-го лица
Чтение
6.​2.​1.​1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая известную и неизвестную информацию;
6.​2.​6.​1 использовать виды чтения: ознакомительное
Письмо
6.​3.​1.​1 составлять простой и сложный план;
6.​3.​2.​1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-повествований от 3-го лица
Соблюдение речевых норм
6.​4.​1.​1 правильно писать разделительные Ъ и Ь знаки, сложные имена существительные;
6.​4.​4.​1 использовать знаки препинания в предложениях с вводными словами
Образ жизни и культура: древние цивилизации.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология. Имя прилагательное (разряды).
Склонение имен прилагательных.
Сложные имена прилагательных.
Орфография.
Правописание сложных имен прилагательных.
Правописание приставок раз-(рас-), роз (рос-), без- (бес-) .
Буквы О, Е после шипящих и Ц в суффиксах и окончаниях имен существительных и прилагательных.
Синтаксис. Пунктуация.
Прямая речь. Знаки препинания в предложениях с прямой речью.
6.​1.​1.​1 понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную информацию;
6.​1.​3.​1 пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (повествование, описание) от 3-го лица;
6.​1.​4.​1 прогнозировать развитие сюжета по ключевым словам
Чтение
6.​2.​1.​1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая известную и неизвестную информацию;
6.​2.​5.​1 формулировать вопросы, оценивающие текст с точки зрения актуальности, ценности, качества и полезности;
6.​2.​6.​1 использовать виды чтения: комментированное
Письмо
6.​3.​2.​1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-описаний от 3-го лица;
6.​3.​3.​1 представлять информацию в виде иллюстраций, в том числе с использованием информационно-коммуникационных технологий
Соблюдение речевых норм
6.​4.​1.​1 правильно писать сложные имена прилагательные, числительные, неопределенные местоимения;
6.​4.​4.​1 использовать знаки препинания в предложениях с прямой речью
2 четверть
Структура семьи и семейные ценности.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Морфология.
Краткая форма имен прилагательных.
Степени сравнения имен прилагательных.
Орфография.
Правописание приставок ПРЕ- и ПРИ-.
Правописание суффиксов –Н-, -НН- в именах прилагательных.
Орфография.
Лексика и фразеология.
6.​1.​2.​1 определять основную мысль, опираясь на ключевые слова, словосочетания;
6.​1.​7.​1 строить монолог описательного или повествовательного характера с элементами рассуждения с опорой на план, схему, иллюстрации, рекламные ролики; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
6.​2.​2.​1 определять основную мысль, выявляя структурные части и объясняя смысл построения текста;
6.​2.​3.​1понимать применение фразеологизмов, обращений, однородных членов предложений, вопросительных и восклицательных, побудительных предложений
Письмо
6.​3.​3.​1представлять информацию в виде комиксов, в том числе с использованием информационно-коммуникационных технологий;
6.​3.​6.​1 писать творческие работы
(90-110 слов), представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения
Соблюдение речевых норм
6.​4.​2.​1 использовать фразеологические обороты;
6.​4.​3.​1 использовать правильно падежные формы имени числительного, имени прилагательного, местоимений; образовывать степени сравнения имен прилагательных
Традиции празднования Нового года в Казахстане и за рубежом.
Морфология
Аудирование и говорение
Морфология.
Имя числительное.
Количественные и порядковые имена числительные.
Падежные формы имен числительных.
Культура речи.
Метафора.
6.​1.​2.​1 определять основную мысль, опираясь на ключевые слова, словосочетания;
6.​1.​4.​1 прогнозировать развитие сюжета по ключевым словам.
Чтение
6.​2.​2.​1 определять основную мысль, выявляя структурные части и объясняя смысл построения текста;
6.​2.​3.​1 понимать применение фразеологизмов, обращений, однородных членов предложений, вопросительных и восклицательных, побудительных предложений;
6.​3.​7.​1 извлекать информацию из различных источников, сравнивая полученные сведения, определяя разные точки зрения
Письмо
6.​3.​1.​1 составлять простой и сложный план;
6.​3.​6.​1 писать творческие работы (90-110 слов), представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения
Соблюдение речевых норм
6.​4.​2.​1 использовать метафору, использовать слова в свойственном им значении;
6.​4.​3.​1 использовать правильно отрицательные и неопределенные местоимения
3 четверть
Выдающиеся личности народа Казахстана.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Правописание падежных форм имен числительных.
Культура речи.
Перифраз.
Синтаксис. Пунктуация.
Знаки препинания в предложениях с вводными конструкциями.
Прямой и обратный порядок слов.
Дефис в наречиях.
6.​1.​1.​1 понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную информацию;
6.​1.​5.​1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
Чтение
6.​2.​2.​1 определять основную мысль, выявляя структурные части и объясняя смысл построения текста;
6.​2.​4.​1 определять и различать типы текстов: описание, повествование, рассуждение; распознавать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического стиля (заметка, репортаж)
Письмо
6.​3.​4.​1 создавать тексты- описание, повествование, рассуждение в публицистическом стиле (заметка, репортаж) с учетом целевой аудитории;
6.​3.​7.​1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение речевых норм
6.​4.​1.​1 правильно писать суффиксы наречий;
6.​4.​2.​1 использовать перифраз
Спорт и диета.
Морфология и
орфография
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Местоимение (разряды).
Склонение местоимений.
Правописание отрицательных, неопределенных местоимений.
Культура речи.
Риторические фигуры.
6.​1.​6.​1оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, структуры высказывания и логики изложения материала;
6.​1.​7.​1 строить монолог описательного или повествовательного характера с элементами рассуждения с опорой на план, схему, иллюстрации, рекламные ролики; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
6.​2.​3.​1 понимать применение фразеологизмов, обращений, однородных членов предложений, вопросительных и восклицательных, побудительных предложений;
6.​2.​5.​1 формулировать вопросы, оценивающие текст с точки зрения актуальности, ценности, качества и полезности
Письмо
6.​3.​5.​1 писать эссе-повествование, эссе-рассуждение, эссе- описание;
6.​3.​7.​1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение речевых норм
6.​4.​2.​1 использовать, риторические фигуры, антитезу, перифраз;
6.​4.​3.​1 использовать правильно степени сравнения наречий
Живые организмы: животные.
Морфология и
орфография
1.
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Слитное и раздельное написание местоимений.
Культура речи.
Олицетворение.
Антитеза.
6.​1.​5.​1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме;
6.​1.​6.​1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, структуры высказывания и логики изложения материала
Чтение
6.​2.​3.​1 понимать применение фразеологизмов, обращений, однородных членов предложений, вопросительных и восклицательных, побудительных предложений;
6.​2.​4.​1 определять и различать типы текстов: описание, повествование, рассуждение; распознавать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов художественного стиля (стихотворение, сказка, рассказ)
Письмо
6.​3.​4.​1 создавать тексты- описание, повествование, рассуждение в художественном стиле (стихотворение, сказка, рассказ) с учетом целевой аудитории;
6.​3.​7.​1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение речевых норм
6.​4.​1.​1 правильно писать приставки и суффиксы в разных частях речи;
6.​4.​2.​1 использовать перифраз, использовать слова в свойственном им значении
4 четверть
Жара и холод: экстремальная погода.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Наречие.
Правописание суффиксов наречий:

2) 6-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік
дағдылар
Лексико-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Саяхат және қоанқжайлылық.
Морфология и орфография.
Синтаксис жәнепунктуация
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Күрделі зат есім.
Орфография.
Зат есімдердің жұрнақтарын дқрыс жалғау.
Жұрнақтарды дұрыс жалғау
–ек, -ик зат есімдерге.
Ажырату белгілері: ъ және ь.
Синтаксис. Пунктуация.
Қыстырма сөздер. Сөйлемдегі қыстырма сөздердің тыныс беліглері.
6. 1. 1. 1 мәтіндегі басты ақпаратты анықтай отырып, негізгі мазмұнын түсіну;
6. 1. 3. 1 мәтінді 3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау (хабарлау, сипаттау)
Оқылым
6. 2. 1. 1 белгілі және белгісіз ақпаратты таба отырып, бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну;
6. 2. 6. 1 оқылым түрлерін қолдану: танысу, пікір айту
Жазылым
6. 3. 1. 1 қарапайым және күрделі жоспар құру;
6. 3. 2. 1 мәтінді 3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау (хабарлау, сипаттау)
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6. 4. 1. 1 ажырату Ъ және Ь белгілерін, күрделі зат есім, сын есім, сан есім, белгісіздік есімдіктерді, сондай-ақ приставкалар мен әртүрлі сөз таптарының жұрнақтарын дұрыс жазу;
6. 4. 4. 1 сөйлемдерде қыстырма сөздердің тыныс белігілерін қолдану
Өмір салты және мәдениет: ежелгі өркениет.
Морфология и орфография.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология. Сын есім (разрядтар).
Сын есімнің септелуі.
Күрделі сын есімдер.
Орфография.
Күрделі сын есімдердің жазылуы.
раз-(рас-), роз (рос-), без- (бес-) приставкаларының жазылуы.
Ызың дауыссыздардан және Ц әрпінен, зат есімдер мен сын есімдердің жұрнақтары мен жалғауларынан кейінгі О, Е.
Синтаксис. Пунктуация.
Төл сөз. Сөйлемдегі төл сөздің тыныс белгілері.
6. 1. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты таба отырып, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну;
6. 1. 3. 1 мәтінді 3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау (хабарлау, сипаттау);
6. 1. 4. 1 тірек сөздер, сөз тіркестері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
6. 2. 1. 1 белгілі және белгісіз ақпаратты таба отырып, бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну;
6. 2. 5. 1 өзектілігі, құндылығы, сапасы мен пайдасы тұрғысынан мәтінді бағалайтын сұрақтар құрастыру;
6. 2. 6. 1 оқылым түрлерін қолдану: пікір айту
Жазылым
6. 3. 2. 1 хабарлама-мәтіндердің, сипаттама-мәтіндердің мазмұнын 3-жақтан толық, қысқаша, іріктеп баяндау;
6. 3. 3. 1 ақпаратты иллюстрациялар, комикстер түрінде, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып ұсыну
Әдеби тіл номаларын сақтау
6. 4. 1. 1 күрделі зат есім, сын есім, сан есім, белгісіздік есімдіктерді, сондай-ақ приставкалар мен әртүрлі сөз таптарының жұрнақтарын дұрыс жазу;
6. 4. 4. 1 сөйлемде төл сөздің тыныс белгілерін қолдану
2-тоқсан
Отбасы және отбасылық құныдылықтар.
Морфология және орфография
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Сын есімнің қысқа түрі.
Сын есімнің салыстырмалы шырайы.
Орфография.
ПРЕ- және ПРИ-приставкаларын дұрыс жазу.
Сын есімдерде –Н-, -НН- жұрнақтарын дұрыс жазу.
Орфография.
Лексика және фразеология.
6. 1. 2. 1 тірек сөздер, сөз тіркестері арқылы негізгі ойды анықтау;
6. 1. 7. 1 жоспарға, сұлбаға, иллюстрацияларға, жарнама роликтеріне сүйеніп талқылау элементтерімен сипаттау және хабарлау түрінде монолог құру
Оқылым
6. 2. 2. 1 құрылымдық бөліктерін анықтай отырып және мәтіннің құрылу мәнін түсіндіре отырып негізгі ойды анықтау;
6. 2. 3. 1 фразеологизмдерді, қаратпа сөздерді, бірыңғай сөйлем мүшелерін, сұраулы, лепті және бұйрықты сөйлемдерді қолдана білу
Жазылым
6. 3. 3. 1 ақпаратты комикстер түрінде, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып ұсыну;
6. 3. 6. 1 өзін ұсынып отырған жағдайға қойып және сезімін сипаттай отырып, шығарма шылық жұмыстар жазу (90-110 сөз)
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6. 4. 2. 1 фразеологиялық тіркестерді қолдану;
6. 4. 3. 1 сан есімдердің, сын есімдердің, есімдіктердің септелген түрін дұрыс қолдану, сын есімдердің шырайларын жасау
Қазақстан
да және шетелде Жаңа жылды мерекелеу дәстүрлері.
Морфология.
Сөйлеу мәдениеті.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Сан есімдер.
Есептік және реттік сан есімдер.
Сан есімнің септелуі.
Сөйлеу мәдениеті.
Метафора.
6. 1. 2. 1 тірек сөздер, сөз тіркестері арқылы негізгі ойды анықтау;
6. 1. 4. 1 тірек сөздер бойынша сюжеттің дамуын болжау
Оқылым
6. 2. 2. 1 құрылымдық бөліктерін анықтай отырып және мәтіннің құрылу мәнін түсіндіре отырып негізгі ойды анықтау;
6. 2. 3. 1 фразеологизмдерді, қаратпа сөздерді, бірыңғай сөйлем мүшелерін, сұраулы, лепті және бұйрықты сөйлемдерді қолдана білу;
6. 3. 7. 1 алынған ақпаратты салыстыра отырып, әртүрлі көзқарастарды анықтап, түрлі дереккөздерден ақпараттар табу
Жазылым
6. 3. 1. 1 қарапайым және күрделі жоспар құру;
6. 3. 6. 1 өзін ұсынып отырған жағдайға қойып және сезімін сипаттай отырып, шығарма шылық жұмыстар жазу (90-110 сөз)
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6. 4. 2. 1 метафораларды, олардың мағынасына тән сөздерді қолдану;
6. 4. 3. 1 есептік және реттік сан есімдерді дұрыс қолдану
3-тоқсан
Қазақ халқының танымал тұлғалары.
Морфология және орфография.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Сан есімдердің септелген түрін дұрыс жазу.
Сөйлеу мәдениеті.
Перифраз.
Синтаксис. Пунктуация.
Қыстырма сөздер бар сөйлемдердің тыныс белгілері.
Сөздің тура және ауыспалы мағынасы
6. 1. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты таба отырып, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну;
6. 1. 5. 1 ұсынылған тақырып бойынша пікірлерін алмаса отырып диалогқа қатысу
Оқылым
6. 2. 2. 1 құрылымдық бөліктерін анықтай отырып және мәтіннің құрылу мәнін түсіндіре отырып негізгі ойды анықтау;
6. 2. 4. 1 мәтін түрлерін анықтау және ажырату: хабарлау, талқылау, мінездеме белгілерін танып білу, публицистика лық және көркем стилдегі (репортаж, сұхбат) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері
Жазылым
6. 3. 4. 1 публицистикалық және көркем стилде (репортаж, сұхбат) мақсатты аудиторияны ескере отырып, сипаттама-мәтін және хабарлама, талқылау жазу;
6. 3. 7. 1 орфографиялық және пунктуация лық қателерді сөздіктің көмегімен түзету, мәтінді оның түріне қарай редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6. 4. 1. 1 сан есімдердің септелген түрін дұрыс қолдану;
6. 4. 2. 1 перифразды қолдану
Спорт және диета.
Морфология және
орфография
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Есімдік (разрядтар).
Есімдіктің жіктелуі.
Болымсыздық, белгісіздік есімдіктердің дұрыс жазылуы.
Сөйлеу мәдениеті.
Риторикалық фигуралар
6. 1. 6. 1 тыңдалған материалды мазмұны, құрылымы және материалды мазмұндау логикасы тұрғысынан бағалау;
6. 1. 7. 1 жоспарға, сұлбаға, иллюстрацияларға, жарнама роликтеріне сүйеніп талқылау элементтерімен сипаттау және хабарлау түрінде монолог құру
Оқылым
6. 2. 3. 1 фразеологизмдерді, қаратпа сөздерді, бірыңғай сөйлем мүшелерін, сұраулы, лепті және бұйрықты сөйлемдерді қолдана білу;
6. 2. 5. 1 өзектілігі, құндылығы, сапасы мен пайдасы тұрғысынан мәтінді бағалайтын сұрақтар құрастыру
Жазылым
6. 3. 5. 1 хабарлама-эссе, талқылама-эссе, сипаттама-эссе жазу;
6. 3. 7. 1 орфографиялық және пунктуация лық қателерді сөздіктің көмегімен түзету, мәтінді оның түріне қарай редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6. 4. 2. 1 фразеологиялық тіркестерді, метафораларды, кейіптеуді, риторикалық фигураларды, антитезаны, перифразды, олардың мағынасына тән сөздерді қолдану;
6. 4. 3. 1 салыстырмалы үстеулерді дұрыс қолдану
Тірі ағзалар: жануарлар.
Морфология және
орфография.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Есімдіктердің бірге және бөлек жазылуы.
Сөйлеу мәдениеті.
Бейнелеу.
Антитеза.
6. 1. 5. 1 ұсынылған тақырып бойынша пікірлерін алмаса отырып диалогқа қатысу;
6. 1. 6. 1 тыңдалған материалды мазмұны, құрылымы және материалды мазмұндау логикасы тұрғысынан бағалау
Оқылым
6. 2. 3. 1 фразеологизмдерді, қаратпа сөздерді, бірыңғай сөйлем мүшелерін, сұраулы, лепті және бұйрықты сөйлемдерді қолдана білу;
6. 2. 4. 1 мәтін түрлерін анықтау және ажырату: , хабарлау, талқылау, мінездеме белгілерін танып білу, публицистика лық және көркем стилдегі (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері
Жазылым
6. 3. 4. 1 мәтін түрлерін анықтау және ажырату: хабарлау, талқылау, мінездеме белгілерін танып білу, публицистика лық және көркем стилдегі (өлең, ертегі, әңгіме, жазба, репортаж, сұхбат) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктері;
6. 3. 7. 1 орфографиялық және пунктуация лық қателерді сөздіктің көмегімен түзету, мәтінді оның түріне қарай редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6. 4. 1. 1 сан есімдердің, сын есімдердің, есімдіктердің септелген түрін дұрыс қолдану;
6. 4. 2. 1 перифразды, олардың мағынасына тән сөздерді қолдану
4-тоқсан
Ыстық және суық: экстремальды ауа райы.
Морфология және орфография.
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Наречие.
Правописание суффиксов наречий:

1)-а- , -о-;
2) –н-, -нн-;
3) –о- , -е-.
Синтаксис. Пунктуация.
Косвенная речь. Знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью.
6.​1.​2.​1 определять основную мысль, опираясь на ключевые слова, словосочетания;
6.​1.​5.​1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
Чтение
6.​2.​7.​1 извлекать информацию из различных источников, сравнивая полученные сведения, определяя разные точки зрения;
6.​2.​8.​1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиционных особенностей различных текстов (стихотворение, сказка, рассказ) с
учетом цели и целевой аудитории
Письмо
6.​3.​5.​1 писать эссе-повествование, эссе-рассуждение, эссе- описание;
6.​3.​7.​1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение речевых норм
6.​4.​4.​1 использовать знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью;
6.​4.​3.​1 образовывать степени сравнения имен прилагательных в соответствии с нормой
Казахстан в будущем: изобретения и энергия
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Орфография.
Степень сравнения наречий. Сравнительная степень и превосходная степень наречий.
Синтаксис. Пунктуация.
Знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью.
6.​1.​5.​1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме;
6.​1.​6.​1оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, структуры высказывания и логики изложения материала
Чтение
6.​2.​4.​1 определять и различать типы текстов: описание, повествование, рассуждение; распознавать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического стиля (интервью);
6.​2.​8.​1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиционных особенностей различных текстов (заметка, репортаж, интервью) с учетом цели и целевой аудитории
Письмо
6.​3.​6.​1 писать творческие работы (85-105 слов), представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения;
6.​3.​7.​1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение речевых норм
6.​4.​3.​1 образовывать степени сравнения наречий в соответствии с нормой;
6.​4.​4.​1 использовать знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью
3) 7 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Климат и изменения климата.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология. Орфография.
Разноспрягаемые глаголы.
Правописание гласных в суффиксах глаголов.
Причастие.
Причастный оборот.
Правописание гласных И-Ы после Ц.
Синтаксис. Пунктуация.
Обособленные определения. Знаки препинания при обособленных определениях.
7.1.1.1 понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную;
7.1.3.1 пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (повествование) с изменением лица;
7.1.4.1 прогнозировать содержание, исходя из основной мысли текста
Чтение
7.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая главную и второстепенную информацию;
7.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе поисковое
Письмо
7.3.2.1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-повествований с изменением лица;
7.3.3.1 представлять информацию в виде различных схем, таблиц, диаграмм
Соблюдение речевых норм
7.4.1.1 правильно писать гласные после шипящих и Ц, окончания глаголов, суффиксы причастий;
7.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, осложненных обособленным определением, предложениях
Обычаи и традиции.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология. Орфография.
Возвратные глаголы.
Деепричастие.
Деепричастный оборот.
Правописание НЕ- с глаголами и глагольными формами.
Синтаксис. Пунктуация.
Обособленные определения.
Знаки препинания при обособленных определениях.
7.1.1.1 понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную;
7.1.3.1 пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (описание, рассуждение) с изменением лица
Чтение
7.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая главную и второстепенную информацию;
7.2.5.1 формулировать различные вопросы на основе выводов и заключений;
7.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе поисковое
Письмо
7.3.1.1 составлять простой и сложный план, собирать материал к сочинению и организовывать его в соответствии с планом;
7.3.2.1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов-описаний и текстов-рассуждений с изменением лица
Соблюдение речевых норм
7.4.1.1 правильно писать НЕ с разными частями речи; окончания глаголов; суффиксы деепричастий;
7.4.4.1 использовать знаки препинания в простых осложненных предложениях с обособленными обстоятельствами
2 четверть
Знания: мир и изучение иностранных языков.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Лексика.
Паронимы.
Орфография.
Правописание НЕ- с глаголами и глагольными формами.
Наклонение глагола. Изъявительное наклонение.
7.1.2.1 определять основную мысль, опираясь на структуру;
7.1.7.1 строить аргументированный монолог (описание, повествование), включающий не менее 2 микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
7.2.2.1 выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль;
7.2.7.1 извлекать информацию из различных источников
Письмо
7.3.1.1 составлять простой и сложный план, собирать материал к сочинению и организовывать его в соответствии с планом;
7.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме
Соблюдение
речевых норм
7.4.2.1 использовать паронимы;
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления
Времена года.
Морфология орфография
Аудирование и говорение
Орфография.
Культура речи.
Правописание НЕ с причастиями.
Аллегория.
Морфология.
Глаголы условного наклонения.
Частицы.
Разряды частиц. Употребление частиц в речи.
Союзы.
Сочинительные и подчинительные союзы.
Предлоги.
Синтаксис.
Согласованные и несогласованные определения.
7.1.2.1 определять основную мысль, опираясь на структуру;
7.1.4.1 прогнозировать содержание, исходя из основной мысли текста
Чтение
7.2.2.1 выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль;
7.2.3.1 понимать применение и объяснять явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, использование паронимов, вводных слов, повторов, прямого и обратного порядка слов в предложении
Письмо
7.3.1.1 составлять простой и сложный план, собирать материал к сочинению и организовывать его в соответствии с планом;
7.3.3.1 представлять информацию в виде различных схем, таблиц, диаграмм
7.3.6.1 писать творческие работы (110-130 слов), выбирая определенную социальную роль и речевое поведение
Соблюдение
речевых норм
7.4.2.1 использовать аллегорию;
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления
3 четверть
Молодежная культура.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Орфография. Культура речи.
Правописание НЕ и НИ с разными частями речи.
Инверсия.
Сравнение.
Пунктуация (обособление сравнительных оборотов)
7.1.1.1 понимать основное содержание текста, извлекая известную и неизвестную информацию;
7.1.5.1 участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения
Чтение
7.2.2.1 выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль;
7.2.5.1формулировать различные вопросы на основе выводов и заключений
Письмо
7.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции;
7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение речевых норм
7.4.1.1 правильно писать НЕ с разными частями речи, окончания глаголов, суффиксы деепричастий;
7.4.2.1 использовать инверсию
Проблемы социальной защиты бездомных
граждан.
Морфология
2.2.
3.22
Аудирование и говорение
Культура речи.
Официально- деловой стиль.
Анафора.
Глаголы повелительного наклонения.
Нормы глагольного управления.
7.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала;
7.1.7.1 строить аргументированный монолог (рассуждение), включающий не менее 2 микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
7.2.3.1 понимать применение и объяснять явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, использование паронимов, вводных слов, повторов, прямого и обратного порядка слов в предложении;
7.2.4.1 определять смешанные типы текстов и различать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция)
Письмо
7.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами повествования, повествование с элементами рассуждения и создавать тексты официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция)с учетом целевой аудитории, выражая собственное мнение;
7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение речевых норм
7.4.2.1 использовать анафору;
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления
Здоровое питание.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Лексика
Термины.
Морфология. Орфография.
Безличные глаголы.
Глагольное управление.
Правописание суффиксов глаголов, причастий.
7.1.5.1 участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения;
7.16.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала
Чтение
7.2.2.1 выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль;
7.2.4.1 определять смешанные типы текстов и различать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов тексты публицистического стиля (заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения) с учетом целевой аудитории, выражая собственное мнение);
7.2.5.1 формулировать различные вопросы на основе выводов и заключений
Письмо
7.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами повествования, повествование с элементами рассуждения и создавать тексты публицистического стиля (заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения) с учетом целевой аудитории, выражая собственное мнение;
7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение речевых норм
7.4.1.1 правильно писать окончания глаголов, суффиксы причастий;
7.4.2.1 использовать термины
4 четверть
День Победы.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Нормы глагольного управления.
Синтаксис. Пунктуация.
Обособленные обстоятельства. Знаки препинания при обособленных обстоятельствах.
7.1.2.1 определять основную мысль, опираясь на структуру;
7.1.5.1участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения
Чтение
7.2.7.1 извлекать информацию из различных источников, различая факт и мнение;
7.2.8.1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка)
Письмо
7.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции;
7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение
речевых норм
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления;
7.4.4.1 использовать знаки препинания в простых осложнҰнных предложениях с обособленными обстоятельствами
Если бы я правил миром…
Синтаксис и
пунктуация
Аудирование и говорение
Синтаксис. Пунктуация.
Обособленные приложения. Знаки препинания при обособленных обстоятельствах.
Аллегория.
Инверсия.
7.1.4.1 прогнозировать содержание, исходя из основной мысли текста;
7.1.5.1 участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения;
7.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала
Чтение
7.2.3.1 понимать применение и объяснять явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, использование паронимов, вводных слов, повторов, прямого и обратного порядка слов в предложении;
7.2.4.1 определять смешанные типы текстов и различать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения);
7.2.8.1 сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения)
Письмо
7.3.6.1 писать творческие работы (200-250 слов), выбирая определенную социальную роль и речевое поведение;
7.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические недочеты; редактировать текст, изменяя структуру отдельных предложений или фрагментов текста
Соблюдение речевых норм
7.4.3.1 использовать правильно глагол и его формы, служебные части речи; соблюдать нормы глагольного управления;
7.4.4.1 использовать знаки препинания в простых осложнҰнных предложениях с обособленными обстоятельствами

1)-а- , -о-;
2) –н-, -нн-;
3) –о- , -е-.
Синтаксис. Тыныс белгілері.
Тура сөйлеу. Тікелей және жанама сөйлемдердегі тыныс белгілері
6. 1. 2. 1 тірек сөздер, сөз тіркестері арқылы негізгі ойды анықтау;
6. 1. 5. 1 ұсынылған тақырып бойынша пікірлерін алмаса отырып диалогқа қатысу
Оқылым
6. 2. 7. 1 6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру;
6. 2. 8. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
Жазылым
6. 3. 5. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру;
6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян құрастырып жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6. 4. 4. 2 етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
Қазақстан болашағы: өнертапқыштар және энергия
Морфология және орфография.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Орфография.
Салыстырмалы үстеу.
Күшейтпелі үстеу.
Синтаксис. Пунктуация.
Төл бен төлеу сөздің тыныс белгілері
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау;
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдау
Оқылым
6. 2. 3. 1 ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
6. 2. 7. 1 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
Жазылым
6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, құттықтау құрастырып жазу;
6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормаларын сақтау
6. 4. 4. 3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
3) 7-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік
дағдылар
Лексико-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Климат, климаттық өзгерістер.
Морфология және орфография.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология. Орфография.
Етістіктер.
Етістік жұрнақтарындағы дауысты дыбыстар.
Есімше.
Ц кейінгі И-Ы дауысты дыбыстар.
Синтаксис. Пунктуация.
Анықтауыш. Анықтауыштың тыныс белгілері
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
7. 4. 2. 1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
Салт-дәстүрлер.
Морфология және орфография.
Синтаксис и пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Морфология. Орфография.
Етістік түрлері.
Көсемше.
Көсемше жұрнақтары.
НЕ- етістіктермен қолданысы.
Синтаксис. Пунктуация.
Дара анықтауыш.
Анықтауыштың тыныс белгілері.
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 3. 1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
2-тоқсан
Білім: әлем және шет тілдері.
Морфология және орфография.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Паронимдер.
Орфография.
Правописание НЕ- етістіктермен жазылуы.
Етістіктің райлары.
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
7. 4. 2. 1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
Жыл мезгілдері.
Морфология орфография.
Тыңдалым және айтылым
Орфография.
Сөйлеу мәдениеті
НЕ есімшелермен қолданылуы.
Аллегория.
Морфология.
Шартты рай етістіктері.
Одағайлар.
Одағайдың түрлері. Сөйлеуде одағайлардың қолданылуы.
Союзы.
Жалғаулық және жалғаулықсыз шылаулар.
Предлогтар.
Синтаксис.
Анықтауыштың түрлері.
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 3. 1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби тіл нормаларын сақтау
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
3 -тоқсан
Жастар мәдениеті.
Морфология және орфография.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Орфография. Сөйлеу мәдениеті.
Сөйлеудің әртүрлі бөліктерімен "НЕ" және "НИ" емлесі.
Инверсия.
Салыстыру.
Пунктуация (салыстырмалы айналымдарды оқшаулау)
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби нормаларды сақтау
7. 4. 2. 1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
Қорғансыз азаматтарды әлеуметтік қорғау мәселелері.
Морфология.
Сөйлеу мәдениеті
Тыңдалым және айтылым
Сөйлеу мәдениеті.
Ресми-іскери стиль.
Анафора.
Бұйрық рай етістері.
Етістік нормалары.
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 3. 1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби нормаларды сақтау
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
Дұрыс тамақтану.
Лексика.
Морфология орфография.
Тыңдалым және айтылым
Лексика
Термин.
Морфология. Орфография.
Жақсыз етістік.
Етістік түрлері.
Көсемше жұрнақтарын дұрыс қолдану
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Жазылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Әдеби нормаларды сақтау
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
4-тоқсан
Жеңіс күні.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Етістік нормалары.
Синтаксис. Пунктуация.
Пысықтауыш. Пысықтауыштың тыныс белгілері.
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 3. 1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби нормаларды сақтау
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
Егер мен әлемді билесем…
Синтаксис
пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис. Пунктуация.
Дара қосымшалар. Пысықтауыштың тыныс белгілері.
Аллегория.
Инверсия.
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Жазылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Әдеби нормаларды сақтау
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу

4) 8 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1четверть
Семья: права и обязанности.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Омонимия самостоятельных и служебных частей речи.
Синтаксис.
Обособленные члены предложения (несогласованные определения, обстоятельства, выраженные именем существительными с предлогами).
8.1.1.1 понимать содержание текста, определяя открытую и скрытую (подтекст) информацию, цель высказывания;
8.1.2.1 определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории;
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста
Чтение
8.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов (в том числе особенности письменной формы речи), извлекая открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль;
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического стиля (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор);
8.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе изучающее
Письмо
8.3.1.1 составлять цитатный план (простой и сложный), учитывая жанровое своеобразие текста;
8.3.2.1излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов смешанного типа с изменением лица;
8.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания и создавать тексты публицистического стиля (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
8.4.1.1 правильно писать омонимичные самостоятельные и служебные части речи;
8.4.3.1 использовать правильно обособленные члены предложения
Развлечения и спорт.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Синтаксис.
Обособленные члены предложения (сложные случаи обособления).
8.1.1.1понимать содержание текста, определяя открытую и скрытую (подтекст) информацию, цель высказывания;
8.1.2.1 определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории;
8.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы
Чтение
8.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов (в том числе особенности письменной формы речи), извлекая открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль;
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности разговорного, стиля (комментарии в блоге, чате, форуме);
8.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе изучающее
Письмо
8.3.1.1 составлять цитатный план (простой и сложный), учитывая жанровое своеобразие текста;
8.3.3.1 представлять информацию сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот;
8.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания
и создавать тексты разговорного стиля(комментарии в блоге, чате, форуме) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
8.4.1.1 правильно писать омонимичные самостоятельные и служебные части речи;
8.4.3.1использовать правильно обособленные члены предложения.
2 четверть
Мир профессий.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Профессиональные слова.
Синтаксис. Пунктуация.
Цитата.
Знаки препинания при цитировании.
8.1.2.1 определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории;
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста
Чтение
8.2.3.1 понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости;
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического, разговорного, научного, официально-делового стилей (послание, характеристика, биография, автобиография;)
8.2.5.1 формулировать вопросы и собственные идеи на основе прочитанного текста, различать факт и мнение
Письмо
8.3.2.1 излагать подробно, кратко, выборочно содержание текстов смешанного типа с изменением лица;
8.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания и создавать тексты официально-делового стиля(послание, характеристика, биография, автобиография)
Соблюдение речевых норм
8.4.2.1 использовать термины, профессиональные слова;
8.4.2.2 избегать повторов и штампов;
8.4.4.1 использовать знаки препинания в неполных предложениях
Космос.
Синтаксис и пунктуация
Аудированиеи говорение
Лексика.
Термины.
Неологизмы.
Синтаксис. Пунктауация.
Знаки препинания в предложениях с уточняющими членами предложения.
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста;
8.1.4.1 прогнозировать содержание по названию текста или началу
Чтение
8.2.3.1 понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости;
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности научного, стиля (аннотация, тезисы, реферат, доклад);
8.2.5.1 формулировать вопросы и собственные идеи на основе прочитанного текста, различать факт и мнение
Письмо
8.3.3.1представлять информацию сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот;
8.3.4.1 создавать тексты- описание с элементами рассуждения, повествование с элементами описания;
и создавать тексты научного стиля (аннотация, тезисы, реферат, доклад) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
8.4.2.1 использовать термины, неологизмы, инверсия, градация;
8.4.2.2 избегать повторов и штампов;
8.4.4.1 использовать знаки препинания при уточняющих членах предложения
3 четверть
Разнообразие форм жизни.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Орфография.
Правописание омонимичных и самостоятельных частей речи
Синтаксис. Пунктуация.
Вводные словосочетания и предложения.
Знаки препинания в предложениях с вводными словосочетаниями.
8.1.1.1 понимать содержание текста, определяя открытую и скрытую (подтекст) информацию, цель высказывания;
8.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы;
8.1.6.1оценивать прослушанный материал с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории
Чтение
8.2.1.1 понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов (в том числе особенности письменной формы речи), извлекая открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе изучающее;
8.2.8.1сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (комментарии в блоге, чате, форуме)
Письмо
8.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе академическое, рассматривая одну из сторон проблемы;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты; редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.1.1 правильно писать омонимичные самостоятельные и служебные части речи;
8.4.4.1 использовать знаки препинания при цитировании
Вода в жизни человека.
Синтаксис
Аудирование и говорение
Культура речи.
Перифраз.
Штампы
Тавтология.
Синтаксис.
Назывные предложения. Определенно-личные предложения. Неопределенно-личные предложения.
8.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории;
8.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2 микротем в пределах учебной, социально-культурной и общественно-политической сфер, на основе блогов и сообщений СМИ с учетом целевой аудитории; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
8.2.4.1 определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности официально-делового стиля (послание, характеристика, биография, автобиография);
8.2.7.1извлекать и синтезировать информацию из различных источников, определяя ее актуальность, противоречивость, достоверность, целевую аудиторию;
8.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (послание, характеристика, биография, автобиография)
Письмо
8.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе академическое, рассматривая одну из сторон проблемы;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты; редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.1.1правильно писать омонимичные самостоятельные и служебные части речи;
8.4.4.1использовать знаки препинания при цитировании
Еда: необходимость или роскошь?
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Эмоционально окрашенные слова.
Синтаксис. Пунктуация.
Обобщенно-личные предложения.
Безличные предложения. Неполные предложения.
Знаки препинания в неполных предложениях.
8.1.3.1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста;
8.1.4.1 прогнозировать содержание по названию текста или началу
Чтение
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль;
8.2.3.1 понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости;
8.2.5.1 формулировать вопросы и собственные идеи на основе прочитанного текста, различать факт и мнение
Письмо
8.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе академическое, рассматривая одну из сторон проблемы;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты; редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.4.1 использовать знаки препинания в неполных предложениях
4 четверть
Музыка в современном обществе.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Окказионализм.
Инверсия. Градация.
Морфология.
Омонимичные самостоятельные и служебные части речи.
Синтаксис.
Обособленные приложения.
8.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы;
8.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2 микротем в пределах учебной, социально-культурной и общественно- политической сфер, на основе блогов и сообщений СМИ с учетом целевой аудитории; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль;
8.2.3.1 понимать применение и объяснять подразумеваемый смысл отдельных слов, словосочетаний и предложений в тексте, эмоционально окрашенных и профессиональных слов, неологизмов, окказионализмов с учетом лексической сочетаемости;
8.2.4.1определять смешанные типы текстов, различать характерные черты, языковые и жанровые особенности публицистического, разговорного, научного, официально-делового стилей (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор, послание, характеристика, биография, автобиография, аннотация, тезисы, реферат, доклад, комментарии в блоге, чате, форуме);
8.2.8.1сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (репортаж, фельетон, статья, интервью, очерк, обзор)
Письмо
8.3.3.1 представлять информацию сплошных текстов в виде рисунков, схем, таблиц, диаграмм и наоборот;
8.3.6.1 писать творческие работы (130-180 слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты; редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.2.1 использовать инверсию, градацию;
8.4.3.1 использовать правильно обособленные члены предложения
Научные открытия и технологии.
Морфология.
Синтаксис
Аудирование и говорение
Лексика.
Термины. Неологизмы.
Культура речи.
Штампы.
Повторы.
Морфология.
Омонимичные самостоятельные и служебные части речи.
Синтаксис.
Обособленные члены предложения
8.1.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, аргументируя собственные утверждения, убеждая оппонента в правильности своей позиции, делать выводы;
8.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения темпа речи и соответствия целевой аудитории;
8.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение с элементами описания и повествования, убеждение), включающий не менее 2 микротем в пределах учебной, социально-культурной и общественно- политической сфер, на основе блогов и сообщений СМИ с учетом целевой аудитории; соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
8.2.2.1 выявлять особенности структуры текста, раскрывающие основную мысль;
8.2.7.1 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, определяя ее актуальность, противоречивость, достоверность, целевую аудиторию;
8.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые) особенности различных текстов с учетом цели и целевой аудитории (аннотация, тезисы, реферат, доклад)
Письмо
8.3.6.1 писать творческие работы (130-150) слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию;
8.3.7.1 корректировать текст, исправляя смысловые, фактические, логические, стилистические недочеты; редактировать текст, перестраивая структуру текста
Соблюдение речевых норм
8.4.2.1 использовать термины, неологизмы;
8.4.2.2 избегать повторов и штампов;
8.4.3.1 использовать правильно обособленные члены предложения

4) 8-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік
дағдылар
Лексико-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Отбасы: құқық пен міндеттер.
Морфология.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Омонимдер дара және көмекші сөздер.
Синтаксис.
Сөйлемнің дара мүшелер (анықтауыш, пысықтаууыш, предлогы бар зат есімдер).
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8. 2. 3. 1 мақала, аннотация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация) жазу;
8. 3. 6. 1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
8. 4. 1. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу
Бос уақыт және спорт.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис.
Сөйлем мүшелері (күрделі).
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау;
8. 2. 3. 1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазу
Әдеби нормаларды сақтау
8. 4. 2. 1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
2-тоқсан
Мамандықтар әлемі.
Лексика.
Синтаксис пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Кәсіби сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Цитата.
Цитаттың тыныс белгілері
8. 1. 2. 1 определять основную мысль на основе структурных элементов текста и целевой аудитории;
8. 1. 3. 1 пересказывать содержание текстов различных типов речи с изменением лица, сохраняя структуру исходного текста
Оқылым
8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
Жазылым
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;
8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Әдеби нормаларды сақтау
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу;
8. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Ғарыш.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Термин.
Неологизм.
Синтаксис. Пунктуация.
Сөйлем мүшелерінің тыныс белгілері
8. 4. 3. 1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
Оқылым
8. 1. 3. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Жазылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8. 2. 3. 1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Әдеби нормаларды сақтау
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация, тезис құрастырып жазу;
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
3-тоқсан
Әр алуаг өмір салты.
Морфология орфография.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Орфография.
Жеке сөз таптарындағы омонимдер
Синтаксис. Пунктуация.
Қыстырма сөз тіркестері және сөйлемдер.
Қыстырма сөз тіркестерінің тыныс белгілері
8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау;
8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау;
8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Жазылым
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазу;
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
Әдеби нормаларды сақтау
8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану
Сі – тіршілік көзі.
Синтаксис.
Тыңдалым және айтылым
Сөйлеу мәдениеті.
Перифраз.
Штампы
Тавтология.
Синтаксис.
Атаулы сөйлемдер. Жақты сөйлемдер. Жақсыз сөйлемдер.
8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
Жазылым
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу;
8. 3. 6. 1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
8. 4. 4. 3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу
Тағам: қажеттілік пе, шығын ба?
Лексика.
Синтаксис пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Эмоциональ—дық-бояма сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Жайылма сөйлемдер.
Жақсыз сөйлем. Толымсыз сөйлем.
Толымсыз сөйлемдердің тыныс белгілері
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 3. 1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану:
комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу;
8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8.3. 4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
4-тоқсан
Қазіргі қоғамдағы музыка.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Окказионализм.
Инверсия. Градация.
Морфология.
Омонимді жеке сөздер.
Синтаксис.
Дара қосымшалар.
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау;
8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби нормаларды сақтау
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
Ғылыми жаңалықтар мен технологиялар.
Лексика және сөйлеу мәдениеті
Морфология
Синтаксис
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Термин. Неологизм.
Сөйлеу мәдениеті.
Штампы.
қайталаулар.
Морфология.
Омоним ді жеке сөздер мен көмекші сөз таптары.
Синтаксис.
Сөйлемнің дара мүшелері
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
Оқылым
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;
8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру;
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
Жазылым
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу;
8. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
8. 4. 5. 1 сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану

5) 9 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Конфликты и миротворчество.
Синтаксис.
Морфология и орфография
Аудирование и говорение
Синтаксис.
Орфография.
Виды сложных предложений.
Морфология.
Союзы (сочинительные и подчинительные).
Правописание союзов
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.1.2.1 определять основную мысль на основе микротем, выражая свое отношение к услышанному;
9.1.3.1 пересказывать содержание текстов смешанного типа, творчески интерпретируя информацию
Чтение
9.2.1.1 понимать открытую и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключҰнную в тексте информацию с информацией других источников /личным опытом;
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением плана
Письмо
9.3.1.1 составлять разные виды плана, в том числе цитатный, тезисный;
9.3.2.1 излагать содержание текстов, синтезируя информацию прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
9.3.4.1 создавать тексты-описание с элементами рассуждения соответствующих стилей (научная статья) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
9.4.1.1 соблюдать орфографические нормы;
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях
Сухопутные страны.
Синтаксис
Аудирование и говорение
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Союзы и союзные слова.
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.1.2.1 определять основную мысль на основе микротем, выражая свое отношение к услышанному;
9.1.5.1участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
Чтение
9.2.1.1 понимать открытую и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключҰнную в тексте информацию с информацией других источников /личным опытом;
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением тезисов
Письмо
9.3.1.1 составлять разные виды плана, в том числе цитатный, тезисный;
9.3.2.1 излагать содержание текстов, синтезируя информацию прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
9.3.4.1 создавать тексты- повествование с элементами рассуждения соответствующих стилей (научная статья) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
9.4.1.1 соблюдать орфографические нормы;
9.4.3.1использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях
2 четверть
Традиции и культура.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Стилистически окрашенные слова.
Синтаксис. Пунктуация.
СложносочинҰн-
ные предложения.
Знаки препинания в сложносочинҰн-ных предложениях.
9.1.2.1 определять основную мысль на основе микротем, выражая свое отношение к услышанному;
9.1.3.1 пересказывать содержание текстов смешанного типа, творчески интерпретируя информацию
Чтение
9.2.3.1 понимать применение аббревиации, парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетания;
9.2.4.1 определять типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (научная статья, отчет о поездке);
9.2.5.1 формулировать вопросы и идеи, интерпретируя содержание текстов
Письмо
9.3.2.1 излагать содержание текстов, синтезируя информацию прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
9.3.4.1 создавать тексты-описание с элементами рассуждения соответствующих стилей (отчет о поездке) с учетом целевой аудитории
Соблюдение речевых норм
9.4.2.1 использовать стилистически окрашенные слова;
9.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
Ресурсы планеты "Земля".
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Синтавксис. Пунктуация. Сложноподчиненные предложения.
Знаки препинания в сложноподчиненных предложениях.
9.1.4.1 прогнозировать содержание по финалу текста
Чтение
9.2.3.1 понимать применение парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетаниях;
9.2.4.1определять типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (научная статья, отчет о поездке);
9.2.5.1 формулировать вопросы и идеи, интерпретируя содержание текстов
Письмо
9.3.3.1 представлять информацию в виде презентаций с использованием ссылок, гиперссылок;
9.3.4.1 создавать тексты-повествование с элементами рассуждения соответствующих стилей (отчет о поездке) с учетом целевой аудитории
Соблюдение
речевых норм
9.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
3 четверть
Подросток в современном мире.
Морфология и орфография.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Союзы и союзные слова.
Орфография.
Слитное, дефисное написание различных частей речи.
Синтаксис. Пунктуация.
Бессоюзные сложные предложения.
Знаки препинания в бессоюзных предложениях.
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.1.5.1 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы;
9.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражая собственное мнение
Чтение
9.2.1.1 понимать открытую и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключҰнную в тексте информацию с информацией других источников /личным опытом;
9.2.6.1 использовать разные виды чтения, в том числе просмотровое чтение, чтение с составлением конспектов;
9.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые, жанровые) особенности различных текстов, учитывая цель, целевую аудиторию и позицию автора (научная статья)
Письмо
9.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе дискуссионное, рассматривая проблему с разных сторон и предлагая пути решения;
9.3.7.1 корректировать и редактировать
имеющиеся недочеты в тексте
Соблюдение речевых норм
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях;
9.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
Всемирная связь в 21-ом веке.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Союзы и союзные слова.
Синтаксис. Пунктуация. Сложноподчиненные предложения.
Знаки препинания в сложноподчиненных предложениях.
9.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражая собственное мнение;
9.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3 микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер; использовать модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации
Чтение
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.3.1понимать применение аббревиации, парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетаниях;
9.2.5.1 формулировать вопросы и идеи, интерпретируя содержание текстов
Письмо
9.3.5.1 писать разные виды эссе, в том числе дискуссионное, рассматривая проблему с разных сторон и предлагая пути решения;
9.3.7.1 корректировать и редактировать имеющиеся недочеты в тексте
Соблюдение речевых норм
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях;
9.4.4.1 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
4 четверть
Дилеммы и выбор.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Парцелляция.
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Синтаксис. Пунктуация.
СложноподчинҰнные предложения с разными видами придаточных:
(определительные и изъяснительные).
Знаки препинания в сложноподчинҰнных предложениях с разными видами придаточных предложений)
9.1.5.1 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы;
9.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3 микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер; использовать модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации
Чтение
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.3.1 понимать применение аббревиации, парцелляции, иронии, намҰков, преуменьшения, преувеличения и другие приемы в словосочетаниях;
9.2.4.1 определять типы текстов, характерные черты, языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (научная статья);
9.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые, жанровые) особенности различных текстов, учитывая цель, целевую аудиторию и позицию автора (научная статья)
Письмо
9.3.3.1 представлять информацию в виде презентаций с использованием ссылок, гиперссылок;
9.3.6.1 писать творческие работы (300-350 слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определенными композиционными элементами (начало романа, продолжение рассказа);
9.3.7.1 корректировать и редактировать имеющиеся недочеты в тексте
Соблюдение речевых норм
9.4.2.1 использовать парцелляцию;
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях
Средства массовой информации.
Синтаксис и пунктуация
Аудирование и говорение
Лексика.
Аббревиатура.
Морфология.
Морфологические средства связи в сложных предложениях.
Синтаксис. Пунктуация.
Сложное бессоюзное предложение.
Знаки препинания в бессоюзном предложении.
9.1.5.1 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы;
9.1.6.1 оценивать прослушанный материал с точки зрения нормативности речи, содержания, структуры, логики изложения материала, выражая собственное мнение;
9.1.7.1 строить развҰрнутый аргументированный монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3 микротем в пределах учебной, общественно-политической и социально-культурной сфер; использовать модели речевого поведения в соответствии с речевыми нормами в конкретной ситуации
Чтение
9.2.2.1 выявлять особенности и роль структуры текста в передаче основной мысли;
9.2.7.1 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, интерпретировать, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение;
9.2.8.1 сравнивать стилистические (композиционные, языковые, жанровые) особенности различных текстов, учитывая цель, целевую аудиторию и позицию автора (отчет о поездке)
Письмо
9.3.6.1 писать творческие работы (150-170 слов), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определенными композиционными элементами (начало романа, продолжение рассказа);
9.3.7.1 корректировать и редактировать имеющиеся недочеты в тексте
Соблюдение речевых норм
9.4.2.1 использовать стилистически парцелляцию
9.4.3.1 использовать правильно морфологические средства связи (союзы и союзные слова) в сложных предложениях

5) 9-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік
дағдылар
Лексико-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік.
Синтаксис.
Морфология орфография.
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис.
Орфография.
Құрмалас сөйлем түрлері.
Морфология.
Шылаулар (жалғаулықты және жалғаулықсыз).
Шылаулардың емлесі
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9. 2. 2. 1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
Құрлық елдері.
Синтаксис
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыстар.
Шылаулар мен шылаулы сөздер.
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту;
Оқылым
9. 2. 1. 1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу;
9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
9. 4. 3. 1 стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктердің дұрыс қолдана білу
2-тоқсан
Дәстүрлер мен мәдениет.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Стилистикалық бояма сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Салалас құрмалас сөйлем.
Салалас құрмалас сөйлемның тыныс белгілері
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу;
9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу;
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу
"Жер" ресурстары.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Синтаксис. Пунктуация. Сабақтас құрмалас сөйлем.
Сабақтас құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту;
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе);
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру
3-тоқсан
Қазіргі әлемдегі жасөспірімдер.
Морфология және орфография.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Морфология.
Құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыс құралдары.
Шылау мен шылаулы сөздер.
Орфография.
Бірге, дефис арқылы жазылатын сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Шылаусыз құрмалас сөйлемдер.
Шылаусыз құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілері.
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу;
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
9. 2. 1. 1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
9. 2. 2. 1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
Әдеби нормаларды сақтау
9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
21-ғасырдағы әлемдік байланыстар.
Морфология.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыс құралдары.
Шылау мен шылаулы сөздер.
Орфография.
Бірге, дефис арқылы жазылатын сөздер.
Синтаксис. Пунктуация.
Шылаусыз құрмалас сөйлемдер.
Шылаусыз құрмалас сөйлемдердің тыныс белгілері.
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (пікірталас, дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу;
9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
4 -тоқсан
Дилемалар мен таңдар.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Парцелляция.
Морфология.
Құрмалас сөйлемдердегі морфологиялық байланыс құралдары.
Синтаксис. Пунктуация.
Құрмалас сөйлемнің түрлері.
Құрмалас сөйлемнің түрлерінің тыныс белгілері
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (мақала, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 3. 1 тұжырымдамалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру;
9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби нормаларды сақтау
9. 4. 4. 4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану
Бұқаралық ақпарат құралдары.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Лексика.
Аббревиатура.
Морфология.
Құрмалас сөйлемнің түрлері:
Синтаксис. Пунктуация.
Шылаусыз құрмалас сөйлем.
Шылаусыз құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала, презентацияның құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру;
9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушы-лығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби нормаларды сақтау
9. 4. 5. 1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану

3) формировать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
4) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания и анализа художественных произведений различных жанров.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание программы по учебному предмету "Русская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Базовое содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;

3) туындыларды талдау негізінде логикалық және критикалық ойларды, сыни талдау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланысын қалыптастыру, құбылыстарды классификациялау, ой түю мен тұжырымдар жасау дағдыларын қалыптастыру;
4) әр түрлі жанрлардағы көркем туындыларды терең түсіну және талдау негізінде коммуникативтік дағдыларды дамыту.
2-тарау. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бөлімдер бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады: білік пен дағды, білім және түсіну.
6. Жүйелі түрде ұйымдастырылған әрбір бөлімшелердің ішкі білім беру мақсаты: мұғалімдердің өз жұмыстарын жоспарлау және оқушылардың жетістігін бағалау, сонымен қатар оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпараттандыру:
7. Оқыту пәнінің базалық мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Мәтінді түсіну және жауап беру", " Мәтінді талдау және интерпретациялау", "Баға және салыстырмалы талдау".
8. "Мәтін бойынша түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем туындыны түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз табу;
4) жоспар құру;
5) мазмұнын айтып беру;
6) сұрақтарға жауап беру.
9. "Мәтінді талдау және интерпретациялау":
1) жанр;
2) тақырып пен идея;
3) композиция;
4) эпизодтар сараптамасы;
5) бас кейіпкерге мінездеме;
6) Шығарманың көркем әлемін әр қырынан таныстыру;
7) автордың қатынасы;

8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих подразделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний
11. Базовое содержание для 5 класса:
4) понимание и ответы по тексту: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм, общее представление о художественном произведении, осмысление темы, выразительное чтение наизусть фрагментов текстов небольшого объема (поэтических, прозаических), простой план, краткий пересказ содержания произведения или отрывка, краткий и полный ответ на вопрос;
5) анализ и интерпретация: определение жанра (былина, сказка, литературная сказка) и его признаков при поддержке учителя, определение основной мысли произведения при поддержке учителя, выделение в тексте произведения элементов композиции при поддержке учителя, анализ эпизодов, важных для характеристики главных героев, при поддержке учителя, характеристика героев при поддержке учителя, анализ художественного пространства и оформление своего представления в рисунках, схемах, кластерах, определение отношения автора к главным героям при поддержке учителя, анализ изобразительных средств в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя, написание творческих работ (сказок, рассказов, мини-сочинений на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям);
6) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, выражение своих мыслей и чувств, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, объяснение сходств и различий, сопоставление произведений (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературы, близких по тематике, при поддержке учителя, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения соответствия теме.
12. Изучаемые произведения:
1) Былины. Цикл об Илье Муромце;
2) А.С. Пушкин. "Песнь о вещем Олеге";
3) М.Ю. Лермонтов. "Бородино";
4) М. Шаханов. "Отрарская поэма о побеждҰнном победителе, или ПросчҰт Чингисхана";
5) В.А. Жуковский. "Сказка о царе Берендее";
6) А.С. Пушкин. "Сказка о мертвой царевне и семи богатырях";
7) К. Д. Бальмонт. "Фейные сказки";

8) көркем-бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық хат.
10. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарманы бағалау;
2) көркем туындыны басқа өнердің туындыларымен салыстыру;
3) әдеби шығармаларды салыстыру;
4) пікірлерді бағалау.
11. 5-сыныпқа арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және мәтін бойынша жауап беру: көркем әдебиет, фольклор, батырлар эпосы, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, гипербола, композиция, көркем әдебиеттегі уақыт және кеңістік, тартыс, батыр, әңгімеші, эпитет, баяндаушы, салыстыру, аллегория, параллелизм, көркем туынды туралы жалпы түсінік беру, тақырыпты түсіну, шағын көлемдегі (поэтикалық, прозалық) мәтіндерді мәнерлеп жатқа оқу, жай жоспар жасау, туындының немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша мазмұндау, сұрақтарға қысқаша және толық жауап беру;
2) түсіндіру және талдау:
мұғалімнің көмегімен жанрдың түрін (Қисса, ертегі, әдебиет ертегі) және оның белгілерін және негізгі идеясын анықтау, мұғалімнің көмегімен туындыдан композициялық элементтері бар мәтінді белгілеу, мұғалімнің көмегімен негізгі кейіпкерлерге сипаттама беру үшін маңызды эпизодтарды сараптау, мұғалімнің көмегімен автордың бас кейіпкерге деген көзқарасын анықтап, оны сурет, кесте, кластер арқылы өзінше таныстыра білу. мұғалімнің көмегімен көркем туындыдағы бейнелеу құралдарын (гипербола, сын есім, Теңеу, аллегории, параллелизм) сараптау, мұғалімнің көмегімен шығармашылық жұмыстар (әдеби тақырыптағы тірек сөздер мен иллюстрациялар бойынша ертегі, әңгіме, шағын- мазмұндама) жазу;
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
шығарманы талқылауға, өз ойларын және сезімдерін білдіруге қатысу, өнер туындыларын басқа өнер туындыларымен салыстыру, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіру, орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің тақырыпқа жақын шығармаларын (немесе фрагменттерін) салыстыру, мұғалімнің көмегімен ауызша және жазбаша сөздерін (оның, сыныптастардың) тақырыпқа сәйкестігі тұрғысынан бағалау.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Қиссалар. Цикл об Илье Муромце;
2) А.С. Пушкин. "Песнь о вещем Олеге";
3) М.Ю. Лермонтов. "Бородино";
4) М. Шаханов. "Отрарская поэма о побеждҰнном победителе, или ПросчҰт Чингисхана";
5) В.А. Жуковский. "Сказка о царе Берендее";
6) А.С. Пушкин. "Сказка о мертвой царевне и семи богатырях";
7) К. Д. Бальмонт. "Фейные сказки";

8) Г.Х. Андерсен. "Снежная королева";
9) О. Уайльд. "Соловей и роза";
10) К.Г. Паустовский. "Теплый хлеб";
11) Г.В. Черноголовина. "Сказка об одном зҰрнышке";
12) А.С. Пушкин. "Руслан и Людмила";
13) М.М. Пришвин. "Кладовая солнца".
13. Базовое содержание для 6 класса:
1) понимание и ответы по тексту: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы, общее представление о художественном произведении, главная и второстепенная информация, выразительное чтение наизусть фрагментов текстов (поэтических, прозаических, драматических), простой цитатный план, краткий, подробный пересказ содержания произведений небольшой эпической или драматической формы, выражение своего мнения о героях и событиях, развернутый ответ на вопрос;
2) анализ и интерпретация: определение жанра (рассказ, повесть, пьеса-сказка) и его признаков, определение основной мысли произведения с опорой на его структурные элементы, выделение в тексте произведения элементов композиции, объяснение их роли в сюжете произведения, анализ эпизодов драматических и прозаических произведений, важных для характеристики главных героев, характеристика героев с использованием плана и цитат из текста, анализ художественного пространства и времени и оформление своего представления в рисунках, схемах, кластерах, определение отношения автора к главным и второстепенным героям, анализ изобразительных средств (метафоры, олицетворения) и фигур поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы), творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражение своего понимания прочитанного, использование изобразительных средств языка;
3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, оценивание поступков главных героев, сравнение художественных произведений с произведениями других видов искусства, объяснение сходств и различий при поддержке учителя (план сравнительной характеристики), сопоставление произведений (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературы, близких по тематике и проблематике, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования.
14. Изучаемые произведения:
1) Мифы Древней Греции (о Прометее, Геракле, Икаре, Актеоне);
2) Е.В. Курдаков. "Псы Актеона";

8) Г.Х. Андерсен. "Снежная королева";
9) О. Уайльд. "Соловей и роза";
10) К.Г. Паустовский. "Теплый хлеб";
11) Г.В. Черноголовина. "Сказка об одном зҰрнышке";
12) А.С. Пушкин. "Руслан и Людмила";
13) М.М. Пришвин. "Кладовая солнца".
13. 6-сыныпқа арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтін бойынша түсіну және жауап беру: Көркем өнер әлемі, миф, мифтік кейіпкер, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, антитеза, риторикалық тұлғалар, перифраз, шығармадан туындаған драма, эпос, еліктеу, лирика, негізгі және қайталама ақпараттар, мәтін (поэзиялық, прозалық, драмалық), үзінділерін мәнерлеп жатқа оқу, дәйексөзге арналған жай жоспар, шағын көлемді эпикалық немесе драмалық шығарманы қысқаша, егжей-тегжейлі мазмұндау,
сұраққа толық жауап;
2) талдау және интерпретация: жанрдың түрін (әңгіме, повесть, пьеса-ертегі) және оның белгілерін анықтау, шығарманың негізгі ойын құрылымдық элементтеріне қарап анықтау, туынды мәтінінен композиция элементтерін бөлу, туынды сюжетіндегі олардың атқаратын ролін түсіндір, драмалық және прозалық туындыдағы басты кейіпкерлердің сипаттама беру үшін эпизодтарға талдау жасау, жоспарды және мәтіннен алынған дәйексөздерді пайдалану арқылы кейіпкерге сипаттама беру. негізгі және қосымша кейіпкерлерге авторлық көзқарасты анықтау, уақыт пен көркем өнер кеңістігіне талдау жасау және өзінің көзқарасын сурет, сызба, кластер арқылы көрсету. Көркемдегіш құралдар (метафора, дербестендіру) және ақындық синтаксис қайраткерлері (риторикалық сұрақтар, апелляциялық, антитезы, мазмұндау,перифраза, арнау), шығармашылық жұмыстар (мифтер, әңгімелер, шағын шығарма әдеби тақырыптар бойынша, салыстырмалы сипаттамалар) түсініп оқығанын айта білу, тілдің көркемдегіш құралдарын пайдалану;
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
туындыны талдауға қатысу, бас кейіпкердің әрекетіне баға беру, өзара салыстыру, көркем туындыны басқа өнер түрімен салыстыру. Мұғалім көмегімен ұқсастығы мен ерекшелігін түсіндіру, тақырып пен мәселе бойынша жақын орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің шығармаларын (немесе фрагменттерін) салыстыру, мұғалімнің көмегімен ауызша және жазбаша сөздерін (оның, сыныптастардың) тақырыпқа сәйкестігі тұрғысынан бағалау. Дәйексөздің орындылығы.
14. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Ежелгі Грек аңыздары ( Прометей, Геракл, Икар, Актеон);
2) Е.В. Курдаков. "Псы Актеона";

3) Славянская мифология (миф о Солнце, мифы о представителях низшей мифологии);
4) Тюркская мифология (миф о создании мира);
5) Библейская мифология (о Вавилонской башне, царе Соломоне);
6) Б.Л. Пастернак. "Рождественская звезда";
7) Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством";
8) А.Гофман "Щелкунчик и Мышиный король"
9) И.С. Тургенев. "Муму";
10) Л.Н. Толстой. "Кавказский пленник";
11) В.С. Высоцкий. "Песня о друге";
12) В.П.Астафьев "Конь с розовой гривой";
13) А.Н. Островский. "Снегурочка";
14) И.С. Тургенев "Бежин луг";
15) М.Ю. Лермонтов. "Русалка".
15. Базовое содержание для 7 класса:
1) понимание и ответы по тексту: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, понимание художественного произведения в деталях, известная и неизвестная информация, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть цитат, фрагментов произведений, связанных с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа, сложный план, краткий, подробный, выборочный пересказ содержания произведения или отрывка, выражение своего мнение о героях и событиях, аргументированный ответ на проблемный вопрос;
2) анализ и интерпретация: определение жанра (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ) и его признаков, определение темы и идеи произведения, выражение своего мнения о поступках героев, выделение в тексте произведения элементов композиции, объяснение роли эпиграфа и его смысла, анализ в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизодов, важных для характеристики главных и второстепенных героев, характеристика героев произведения на основе деталей и цитат из текста, анализ сюжета и композиции, художественных образов и оформление своего представления в таблицах, схемах, кластерах, презентациях, определение отношения автора к главным и второстепенным героям, аргументация своей позиции, анализ изобразительных средств и фигур поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основных приемов комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм), творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражение своего отношения к прочитанному, использование изобразительных средств языка;
3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, выражение мнения о героях и событиях, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика сходств и различий в средствах создания образов, сопоставление произведений (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературы, близких по тематике/ проблематике/ жанру, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства.

3) Славян мифологиясы (күн туралы миф, Төменгі мифология өкілдері туралы мифтер);
4) Түркі мифологиясы (әлемнің пайда болуы туралы миф);
5) Библия мифологиясы (Вавилон мұнарасы, Соломон патша);
7) Б.Л. Пастернак. "Рождественская звезда";
8) Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством";
9) А. Гофман "Щелкунчик и Мышиный король"
10) И.С. Тургенев. "Муму";
11) Л.Н. Толстой. "Кавказский пленник";
12) В.С. Высоцкий. "Песня о друге";
13) В.П. Астафьев "Конь с розовой гривой";
14) А.Н. Островский. "Снегурочка";
15) И.С. Тургенев "Бежин луг";
16) М.Ю. Лермонтов. "Русалка".
15. 7-сыныпқа арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтін бойынша түсіну және жауап беру: өсиет, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, көркем деталь, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора,көркем туындыны деталь бойынша түсіну, белгілі және белгісіз ақпарат, дәйексөзді мәтіннен өз бетінше іздеп тауып мәнерлеп оқу, персонаж–бейне мен лирикалық кейіпкердің сипаттамасына байланысты туындының фрагменттері, күрделі жоспар, туындының мазмұнын қысқаша, егжей-тегжейлі, іріктеп айтып беру, кейіпкерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіру, проблемалық сұраққа негізделген жауап.
2) анализ және интерпретация: жанрдың түрін (өсиет, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, көркем деталь, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора,) және оның белгілерін анықтау, шығарманың негізгі ойын құрылымдық элементтеріне қарап анықтау, туынды мәтінінен композиция элементтерін бөлу, туынды сюжетіндегі олардың атқаратын ролін түсіндір, драмалық және прозалық туындыны эпизодтарын талдау, басты кейіпкерлердің сипаттамалары үшін маңызды болып табылады, жоспарды және мәтіннен алынған дәйексөздерді пайдалану арқылы кейіпкерге сипаттама беру, негізгі және қосымша кейіпкерлерге авторлық көзқарасты анықтау,Уақыт пен көркем өнер кеңістігіне талдау жасау және өзінің көзқарасын сурет, сызба, кластер арқылы көрсету. Көркемдегіш құралдар (метафора, дербестендіру) және ақындық синтаксис қайраткерлері (риторикалық сұрақтар, антитезы, мазмұндау,перифраза, арнау), шығармашылық жұмыстар (мифтер, әңгімелер, шағын шығарма әдеби тақырыптар бойынша, салыстырмалы сипаттамалар) түсініп оқығанын айта білу, тілдің көркемдегіш құралдарын пайдалану;
3) бағалау және салыстыру:
туындыны талдауға қатысу, бас кейіпкер және оқиға туралы пікір білдіру, көркем туындыны басқа өнер түрімен салыстыру. Мұғалім көмегімен ұқсастығы мен ерекшелігін түсіндіру, тақырып пен мәселе бойынша жақын орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің шығармаларын (немесе фрагменттерін) салыстыру, мұғалімнің көмегімен ауызша және жазбаша сөздерін (оның, сыныптастардың) тақырыпқа сәйкестігі тұрғысынан бағалау. Дәйексөздің көңілге қонымдылығы,

16. Изучаемые произведения:
1) Притча о блудном сыне, легенда об Арионе;
2) А.С. Пушкин "Арион", "Анчар";
3) А.С. Пушкин. "Станционный смотритель";
4) К.Г. Паустовский "Телеграмма";
5) Стихотворения А.С. Пушкина, С.А. Есенина, А.А. Фета;
6) У. Блейк. "Тигр";
7) О.О. Сулейменов. "Волчата";
8) Р. Бредбери. "Зеленое утро";
9) А. Новоселов. "Санькин марал";
10) И.А. Крылов. Басни;
11) Д.И. Фонвизин. "Недоросль";
12) М.Е. Салтыков-Щедрин. "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил";
13) М.М. Зощенко. Сатирические рассказы (по выбору учителя);
14) В.А. Жуковский. Баллады;
15) В. Набоков. "Рождество";
16) В. Тендряков. "Хлеб для собаки";
17) Д. Толкиен. "Хоббит, или Туда и Обратно".
17. Базовое содержание для 8 класса:
1) понимание и ответы по тексту: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм, понимание художественного произведения, критическое осмысление информации, различение открытой и скрытой (подтекст) информации, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть цитат, фрагментов, отражающих тематику произведения, сложный цитатный план, пересказ содержания произведения или отрывка, использование разных приемов цитирования, аргументированный ответ на проблемный вопрос, использование цитат;
2) анализ и интерпретация: определение жанра (трагедия, комедия, поэма) и его признаков, определение темы и идеи произведения, выражение своего мнения о проблематике, выделение в тексте произведения элементов композиции, объяснение значения вставных эпизодов, анализ эпизодов произведений, объяснение их связи с проблематикой и роли в развитии сюжета, характеристика героев произведения, их поступков, мотивов поведения, значения имен и фамилий, анализ системы образов, хронотопа, структуры произведения и оформление своего представления с помощью различных способов свҰртывания информации (схем, таблиц, интеллект-карт, ментальных карт, диаграмм), способы выражения авторского отношения к героям, способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм), написание творческих работ (письмо литературному герою, сценарии), выражение отношения к герою, его поступкам, использование изобразительных средств;
3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, отстаивание своей точки зрения, оценивание поведения, поступков героев, позиции автора, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика специфических средств создания образов в разных видах искусства, сопоставление произведения (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературе, близких по тематике/
проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности.

16. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Притча о блудном сыне, легенда об Арионе;
2) А.С. Пушкин "Арион", "Анчар";
3) А.С. Пушкин. "Станционный смотритель";
4) К.Г. Паустовский "Телеграмма";
5) А.С. Пушкин, С.А. Есенин, А.А. Фетаның өлеңдері;
6) У. Блейк. "Тигр";
7) О.О. Сулейменов. "Волчата";
8) Р. Бредбери. "Зеленое утро";
9) А. Новоселов. "Санькин марал";
10) И.А. Крылов. Басни;
11) Д.И. Фонвизин. "Недоросль";
12) М.Е. Салтыков-Щедрин. "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил";
13) М.М. Зощенко. Сатирические рассказы (по выбору учителя);
14) В.А. Жуковский. Баллады;
15) В. Набоков. "Рождество";
16) В. Тендряков. "Хлеб для собаки";
17) Д. Толкиен. "Хоббит, или Туда и Обратно".
17. 8-сыныпқа арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби бағыттағы романтизм және реализм, тарихи бейне (персонаж), трагедич, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян, өнер туындысын түсіну, ақпаратты сыни түсіну, ашық және жасырын (субтекст) ақпараттардың айырмашылығы, мәтіннен өз бетінше тауып мәнерлеп оқу, туындының тақырыбын ащатын үзінділерді, дәйексөзді жатқа оқу, кешенді баға белгілеу жоспары, туындының мазмұнын немесе үзінділерін айтып беру, әртүрлі дәйектемелерді қолдану, проблемалық сұраққа негізделген жауап.
2) талдау және интерпретациялау:
жанрдың түрін (трагедия, комедия, поэма) және оның белгілерін анықтау. Туындының тақырыбы мені идеясын анықтау, мәселелер бойынша өз пікірін білдіру, туынды мәтінінен композиция элементтерін бөлу, қосылған эпизодтардың мағынасын түсіндір, олардың туынды сюжетіндегі дамуындағы атқаратын ролін мен мәселесін түсіндір, туынды кейіпкерлерінің сипаттамалары, олардың іс-әрекеттерін, ниеттерін, аты-жөнінің мағынасын, көркем бейненің жүйелі сараптамасын, хронотоп, туындының құрылысы және әртүрлі әдістері арқылы (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ментальды карталар, графиктер), авторлардың кейіпкерлерге деген көзқарастарын білдіру жолдары, көркемдеуіш құралдар, оның ішінде үнтаспа және түсі, ақындық синтаксис фигуралары (риторикалық фигуралар, антофесттер, парафрактар, инверсиялар, анафейлер, градация) әдебиет құрылғылар (символ, психологиялық параллелизм, өмірбаян), шығармашылық жұмыстарды жазу (әдеби кейіпкерге хат, сценарийлер), кейіпкерге деген көзқарас, оның әрекеттері, бейнелеу құралдарын пайдалану;
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
шығарманы талқылауға қатысу, өз көзқарасын сақтау, бас кейіпкерлердің әрекеттерін бағалау, автордың ұстанымын бағалау, шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстыру, әртүрлі өнер туындыларында бейнелерді жасаудың ерекше құралдарының тән ерекшеліктер, ұлттық ерекшеліктерін ескере отырып тақырып пен мәселе бойынша жақын орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің шығармаларын (немесе үзінділерін) салыстыру, тақырыптың ашылуының толықтығы мен тереңдігі туралы ауызша және жазбаша сөздерін (оның, сыныптастардың) тақырыпқа сәйкестігі тұрғысынан бағалау.
Дәйексөздің көңілге қонымдылығы, композициялық бірлік және нақты дәлдік.

18. Изучаемые произведения:
1) Жунусов (по выбору учителя) "Первый вагон" - сборник рассказов, А. Алексин "Фотография, на которой меня нет", "А тем временем где-то" (по выбору)
2) В. Распутин. "Уроки французского";
3) Ч. Айтматов. "Первый учитель", "Красное яблоко"
4) У. Шекспир. "Ромео и Джульетта";
5) А.С. Пушкин. "Капитанская дочка";
6) Лирика поэтов 19 века;
7) О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета";
8) Н.В. Гоголь. "Ревизор";
9) А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя);
10) В. М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя);
11) М.Ю. Лермонтов. "Мцыри";
12) А. Грин. "Алые паруса";
13) Антуан де Сент-Экзюпери. "Маленький принц";
14) М. Цветаева. Лирика;
15) А. Ахматова. "У самого моря".
19. Базовое содержание для 9 класса:
1) понимание и ответы по тексту: жанр, сонет, роман, святочный рассказ, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм, понимание художественного произведения, критическое осмысление информации, выражение отношения к услышанному или прочитанному, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть цитат, фрагментов, связанных с проблематикой произведения, тезисный план, пересказ содержания произведения, использование разных приемов пересказа, творческое переосмысление развития сюжета, развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники;
2) анализ и интерпретация: определение жанра и его признаков (сонет, роман, роман в письмах, святочный рассказ), определение темы и идеи произведения, выражение мнения об их актуальности и аргументация своей позиции, выделение в тексте произведения элементов композиции, различие видов композиции, объяснение значения лирических отступлений, анализ в произведении эпизодов, важных для определения конфликта, объяснение связи с другими эпизодами, характеристика героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений, анализ художественного мира произведения, оформление своего представления с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, диаграммы), способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям, анализ средств и приемов создания образов, изобразительных средств и фигур поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения, метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градации, парцелляции), написание сочинений на литературные и свободные темы, рецензий (на спектакли и/или экранизации произведения);

18. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) С. Жунусов (мұғалімнің таңдауы бойынша) "Первый вагон" - әңгімелер жинағы,
А. Алексин "Фотография, на которой меня нет", "А тем временем где-то" (мұғалімнің таңдауы бойынша)
2) В. Распутин. "Уроки французского";
3) Ч. Айтматов. "Первый учитель", "Красное яблоко"
4) У. Шекспир. "Ромео и Джульетта";
5) А.С. Пушкин. "Капитанская дочка";
6) Лирика поэтов 19 века;
7) О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета";
8) Н.В. Гоголь. "Ревизор";
9) А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя);
10) В. М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя);
11) М.Ю. Лермонтов. "Мцыри";
12) А. Грин. "Алые паруса";
13) Антуан де Сент-Экзюпери. "Маленький принц";
14) М. Цветаева. Лирика;
15) А. Ахматова. "У самого моря".
19. 9-сыныпқа арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
шығармадан жанр, сонет, роман, қасиетті әңгіме, лирикалық дигрессия, типология, психология, ішкі монолог, оксиморон, хронотоп, градация, парцелляция,, афоризм, өнер туындысын түсіну, ақпаратты сыни түсіну, естігені мен оқығанына байналысты ой- қатынасы, туындының проблемасына байланысты үзінділерді, дәйексөзді мәтіннен өз бетінше тауып мәнерлеп оқу, жатқа оқу, тезистік жоспар, туындының мазмұнын айту, әртүрлі әдістерді қолдана отырып, сюжетті әзірлеудің шығармашылық ойлануымен, проблемалық мәселе бойынша толық негізделген жауаптармен сөйлеуге деген көзқарастың көрінісі;
2) талдау және интерпретация:
жанр мен оның белгілерін анықтау (сонет, роман, хаттардағы роман, қасиетті әңгіме) туындының тақырыбы мен идеясы, өзіндік ұстанымында олардың өзектілігі мен айқындығы туралы пікірін білдіру, туынды мәтінінен композиция элементтерін бөлу, туынды сюжетіндегі олардың атқаратын ролін түсіндіру, драмалық және прозалық туындыдағы басты кейіпкерлердің сипаттама беру үшін эпизодтарға талдау жасау, маңызды болып табылатын жоспарды және мәтіннен алынған дәйексөздерді пайдалану арқылы кейіпкерге сипаттама беру. негізгі және қосымша кейіпкерлерге авторлық көзқарасты анықтау,Уақыт пен көркем өнер кеңістігіне талдау жасау және өзінің көзқарасын сурет, сызба, кластер арқылы көрсету. Көркемдегіш құралдар мен ақындық тұлғалар синтаксис қайраткерлері (эпитет, салыстыру, метафора, риторикалық сұрақтар, апелляциялық, антитеза, мазмұндау,перифраза, арнау перифразы, ассонанс, аллегории, инверсии, анафора, градация, парцелляция), шығармашылық жұмыстар (мифтер, әңгімелер, шағын шығарма әдеби тақырыптар бойынша, салыстырмалы сипаттамалар) түсініп оқығанын айта білу, тілдің көркемдегіш құралдарын пайдалану;

3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, объяснение своей позиции с учетом различных мнений, оценивание актуальности проблематики произведения, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика сходств и различий в средствах создания образов, выделение индивидуальных авторских приемов, сопоставление произведений (или фрагментов) русской литературы с произведениями казахской и мировой литературы, близких по тематике/ проблематике/ жанру, с учетом особенностей национальной культуры, объяснение позиции авторов, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности.
20. Изучаемые произведения:
1) У. Шекспир. Сонеты;
2) П.Н. Васильев. "И имя твоҰ…" и другие стихотворения;
3) А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы";
4) И.С. Тургенев. "Ася";
5) А.И. Куприн. "Олеся";
6) Н.В. Гоголь. "Шинель";
7) Ф.М. Достоевский. "Бедные люди";
8) Л.Н. Толстой. "После бала";
9) А.И. Куприн. "Гранатовый браслет";
10) А.С. Грибоедов. "Горе от ума";
11) Н.В. Гоголь. "Мертвые души";
12) А.С. Пушкин. "Пиковая дама";
13) А.П. Чехов. "Ионыч", "Человек в футляре" (по выбору учителя);
14) Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье".
Параграф 2. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
22. Система целей обучения распи сана по разделам для каждого класса:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1
Понимание терминов

3) бағалау және салыстырмалы талдау:
туындыны талдауға қатысу, өз көзқарасын сақтау, әр түрлі пікірде өз ұстанымын түсіндіру, шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстыру, әртүрлі өнер туындыларында бейнелерді жасаудың ерекше құралдарының тән ерекшеліктер, ұлттық ерекшеліктерін ескере отырып тақырып пен мәселе бойынша жақын орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттерінің шығармаларын (немесе үзінділерін) салыстыру, авторлық көзқарасты анықта,
мұғалімнің көмегімен ауызша және жазбаша жауап арқылы (оның, сыныптастардың) тақырыпты ашудағы сөздерінің тереңдігі мен толықтығы тұрғысынанн бағалау, композициялық және стилистикалық бірлік, нақты дәлдік.
20. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) У. Шекспир. Сонеты;
2) П.Н. Васильев. "И имя твоҰ…" басқада өлеңдер;
3) А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы";
4) И.С. Тургенев. "Ася";
5) А.И. Куприн. "Олеся";
6) Н.В. Гоголь. "Шинель";
7) Ф.М. Достоевский. "Бедные люди";
8) Л.Н. Толстой. "После бала";
9) А.И. Куприн. "Гранатовый браслет";
10) А.С. Грибоедов. "Горе от ума";
11) Н.В. Гоголь. "Мертвые души";
12) А.С. Пушкин. "Пиковая дама";
13) А.П. Чехов. "Ионыч", "Человек в футляре" (мұғалімнің таңдауы бойынша);
14) Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье".
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, әріппен берілген белгі дағдыны (түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстыру), әріппен қоса берілетін сандар бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
22. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Терминдерді түсіну

5. 1.1.1
понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм
6. 1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз; эпос, лирика, драма как роды литературы
7. 1.1.1
понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора
8. 1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический паралле лизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм
9.​1.​1.​1
понимать термины: жанр, сонет, роман, святочный рассказ, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция,афоризм
2
Понимание художественного произведения

5. 1. 1. 1
Терминдерді түсіну: Көркем шығарма,
фольклорь. батырлар эпосы, қисса,ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем әдебиеттегі уақыт және кеңістік, шиеленіс, батыр, баяндаушы,жыршы,
әңгіме айтушы,
гипербола, эпитет, теңеу, аллегория. параллелизм.
6. 1.1.1
Терминдерді түсіну: Көркем әлем, миф, мифтік батыр, мифологияық. образ, әңгіме,
Повесть,
Песьа- ертегі, афиша, ремарка.,портрет, пейзаж, метафра,
еліктеу, риторикаық фигуралар, антитеза, перифраз, эпос, лирика, шығамадан туындаған драма
7. 1. 1. 1
Терминдерді түсіну:
Нақыл сөздер, баллада,мысал, әдебиеттік бағыт, классицизм, әжуа, қия-ғажайыптық әңгіме, комедия, фантастика, сатира, юмор, сарказма, ирония, көркемдік деталь, лирикалық кейіпкер, ритм мен рифма, альитация, асононизация, аллегория, инверсия , анапора
8. 1. 1. 1
Терминдерді түсіну: әдеби үрдістер ретінде романтизм мен реализм, тарихи сурет (сипаты), трагедия, комедия, өлең, сипаты, психологиялық параллелизм, афоризмдер, эпиграфы, прототип, автобиографизм
9. 1. 1. 1
Терминдерді түсіну: Жанр, Сонет, романс, Рождество тарихы, ауытқуға, типтендіру, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, афоризмдер
градация, парфилляция
2.Көркем шығарманы түсіну

5. 1. 2.1
иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему
6.1 2.1
иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию
7.1. 2.1
понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию
8.​1.​2.​1
понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию
9.​1.​2.​1
понимать художественное произведение, критически осмысливая; выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
3
Чтение наизусть и цитирование
5.1.3. 1
читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические)
6.1. 3. 1
читать наизусть
выразительнофрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических)
7.​1.​3.​1
самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа персонажа

5. 1. 2. 1
өнер туындысы туралы жалпы түсінікке ие болу, тақырыпты түсіну
6. 1. 2. 1
Көркем шығама тураы жалпы түсінік болу, негізгі және қосымша ақпаратты түсіну
7.1 2.1
белгілі және белгісіз ақпаратты қоса алғанда егжей-тегжейлі өнер жұмысын, түсіну
8. 1. 2. 1
өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну; ашық және жасырын (субтекст) ақпаратпен бөліседі
9. 1. 2. 1
өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну;
тыңдаған немесе оқылған нәрсеге деген көзқарасын білдіру
3. Жатқа оқу және дәйексөз келтіру
5.1. 3.1
шағын көлемдегі (поэтикалық, прозалық) мәтіндердің үзінді үзінділерін жатқа оқу,
6. 1. 3. 1
мәтіндерді мәнерлеп жатқа оқу, түрде аудару (поэтикалық, прозалық, драмалық)
7. 1. 3. 1
дербес мәтінді табу және анық лирикалық сипаты және / немесе кескіннің тән байланысты тырнақшалар, өнім фрагменттері жатқа
таңба

8. 1.3.1
самостоя
тельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
9.​1.​3.​1
самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения
4
Составление плана
5.​1.​4.​1
составлять простой план
6.​1.​4.​1
составлять простой цитатный план
7.​1.​4.​1
составлять сложный план
8.​1.​4.​1
составлять сложный цитатный план
9. 1.4.1
составлять тезисный план
5
Пересказ
5. 1.5.1
кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
6.​1.​5.​1
пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях
7.1. 5.1
пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведенияили отрывка, выражая своҰ мнение о героях и событиях
8. 1.5.1
пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования
9.​1.​5.​1
пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета
6
Ответы на вопросы
5.​1.​6.​1
давать краткий и полный ответ на вопрос
6.​1.​6.​1
давать развернутый ответна вопрос
7.​1.​6.​1
давать аргументированный ответ на проблемный вопрос
8.​1.​6.​1
давать
аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
9.​1.​6.​1
давать развернутый
аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники

8. 1. 3. 1
Жұмыс тақырыбын көрсететін дәйексөзді мәтіннен өз бетімен тауып мәнерлеп жақа оқу.
9. 1. 3. 1
жұмыс мәселелеріне байланысты дәйексөзді
мәтіннен өздігінен тауып,
мәнерлеп жақа оқу.
4. Жоспар құру
5. 1. 4. 1
Оңай жоспар құрыңыз
6. 1. 4. 1
Дәйексөзді жай жоспар құру
7. 1. 4. 1
Қиын жоспар құрыңыз
8. 1. 4. 1
Дәйексөзді қиын жоспар құрыңыз
9. 1. 4. 1
Тезистік жоспар құрыңыз
5. Айтып беру
5. 1.5.1
Шығарма немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша баяндау
6. 1. 5. 1
кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өзінің пікірін білдіретін кішкентай эпикалық немесе драмалық формадағы жұмыстың мазмұнын қысқаша баяндау (қысқаша, егжей-тегжей, іріктеп)
7.1. 5.1
кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың мазмұнын немесе үзіндісін қысқаша (қысқаша, егжей-тегжей, іріктеп)
8. 1.5.1
әртүрлі тәсілдермен дәйексөзді қолданып, жұмыс немесе мазмұнның мазмұнын қайта жасаңыз
9. 1. 5. 1
әртүрлі тәсілдерді қолданып, сюжетті дамытуды шығармашылық түрде қайта қарастырып, жұмыс мазмұнын қайта жасаңыз
6. Сұрақтарға жауап беру
5. 1. 6. 1
сұраққа қысқа және толық жауап беріңіз
6. 1. 6. 1
егжей-тегжейлі жауап сұрақ беру
7. 1. 6. 1
проблемалық сұраққа негізделген жауап беру
8. 1. 6. 1
Дәйексөзді пайдалана отырып проблемалық мәселеге дәлелді жауап беру
9. 1. 6. 1
Мәселелік сұраққа толық, дәлелге негізделген жауап беріңіз

2) анализ и интерпретация текста:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Жанр
5.2. 1.1
определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка) при поддержке учителя
6.2. 1.1
определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка)
7. 2.1.1
определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ)
8. 2.1.1
определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма)

2) мәтінді талдау және интерпретациялау:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Жанр
5.2. 1.1
мұғалімнің қолдауымен жанр мен оның белгілерін (эпикалық, ертегі, әдеби кейіп) анықтау
6. 2. 1. 1жанр мен оның белгілерін анықтау (әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі)
7. 2. 1. 1
жанр мен оның белгілерін (аңыз, баллада, көрнекті, аңыз, комедия, лирикалық поэма, қиял, фантастикалық әңгіме) анықтаңыз
8. 2. 1. 1жанр мен оның белгілерін анықтау (трагедия, комедия, өлең)

9.2. 1.1
определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах, святочный рассказ)
2.
Тема и идея
5. 2.2.1
определять основную мысль произведения при поддержке учителя
6. 2.2.1
определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы
7. 2.2.1
определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев
8. 2.2.1
определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике
9. 2.2.1
определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
3.
Композиция
5. 2.3.1
выделять в тексте произведения элементы композициипри поддержке учителя
6. 2.3.1
выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения
7.2. 3.1
выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл
8.2. 3.1
выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов
9. 2.3.1
выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции,
объяснять значение лирических отступлений
4.
Анализ эпизодов
5.2. 4.1
анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев, при поддержке учителя
6.2. 4.1
анализировать эпизоды драматических и прозаических произведений, важные для характеристики главных героев
7.2. 4.1
анализировать в прозаическом, драматичеком и лирическом произведениях эпизоды, важные для характеристики главных и второстепенных героев
8.2. 4.1
анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета
9.2. 4.1
анализировать в произведении эпизоды, важные для определения конфликта, объяснять связь с другими эпизодами
5.
Характеристика героев
5. 2.5.1
характеризовать героев при поддержке учителя
6.2. 5.1
характеризовать героев, используя план и цитаты из текста
7.2. 5.1
характеризовать героев произведе-ния на основе деталей и цитат из текста
8.2. 5.1
характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий
9.2. 5.1
характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений
6.
Художественный мир произведения в разных формах представления
5.2. 6.1
анализировать художественное пространство и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах и др.
6.2. 6.1
анализировать художественное пространство и время и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах и др.
7. 2.6.1
анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять своҰ представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях

9.2. 1.1 жанр мен оның белгілерін анықтау (сонет, роман, хаттардағы роман, қасиетті әңгіме)
2 Тақырып пен идея
5. 2. 2. 1
мұғалімнің қолдауымен жұмыстың негізгі идеясын анықтау
6. 2. 2. 1
оның құрылымдық элементтеріне сүйене отырып, жұмыстың негізгі идеясын анықтайды
7. 2. 2. 1
кейіпкерлердің әрекеттері туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтайды
8. 2. 2. 1
жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтап, проблемалар бойынша өз пікірін білдірді
9. 2. 2. 1
жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтайды, олардың өзектілігі туралы пікірін білдіріп, өз позицияларын талқылайды
3.
Композиция
5. 2.3.1
мұғалімнің қолдауымен композицияның жұмыс элементтерінің мәтініне бөліп беру.
2.3.1
композицияның жұмыс элементтерінің мәтінін ажырата білу, жұмыстың сюжесінде олардың рөлін түсіндіру
7.2. 3.1
композицияның жұмыс элементтерінің мәтінін ажырату, эпиграфтың рөлін және оның мәнін түсіндіру
8.2. 3.1
шығарма эпизодтарының мәнін түсіндіруге, мәтіннің құрамындағы элементтерді таңдау
9. 2.3.1
композицияның жұмыс элементтерінің мәтінін ажырата білу, композиция түрлерін ажырату, лирикалық доғарды түсіндіру
4.
Эпизодтар сараптамасы
5.2. 4.1
мұғалімнің қолдауымен басты кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызды эпизодтарды талдау
6.2. 4.1
негізгі кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызды, драмалық және прозалық шығармалар эпизодтарын талдау
7.2. 4.1
негізгі және кішігірім кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызды, драмалық және лирикалық шығармалардағы эпизодтарға талдау жасау
8.2. 4.1
шығармалар эпизодтарын талдайды, оларды проблемалармен байланыстырады және сюжетті дамытудағы рөлін түсіндіреді
9.2. 4.1
қақтығысты айқындау үшін маңызды эпизодтарды талдау, басқа эпизодтармен байланысты түсіндіру
5.
Батырға мінедеме
5. 2.5.1
мұғалімнің қолдауымен кейіпкерлерді сипаттаңыз
6.2. 5.1
мәтіннен жоспар мен дәйексөздерді қолдана отырып, кейіпкерлерді сипаттаңыз
7.2. 5.1
шығарманың кейіпкерлерін мәтіннен алынған мәліметтер мен дәйексөздер негізінде сипаттаңыз
8.2. 5.1
шығарманың кейіпкерлерін, олардың іс-әрекеттерін, мінез-құлық мотивтерін, есімдер мен фамилиялардың мағынасын сипаттаңыз
9.2. 5.1
шығарманың кейіпкерлерін олардың әлеуметтік және тұлғааралық қатынастары негізінде сипаттаңыз
6.
Көрнекіліктің әртүрлі нысандарындағы шығармашылық әлемі
5.2. 6.1.
көркем кеңістікті талдап, суреттерде, диаграммаларда, кластерлерде және т.б.
6.2. 6.1.
көркем кеңістік пен уақытты талдайды және суреттерде, диаграммаларда, кластерлерде және т.б.
7. 2.6.1
сюжетті және композицияны, көркемдік суреттерді талдайды және кестелеріңізді, диаграммаларды, кластерлерді, презентацияларды көрсете аласыз

8.2. 6.1
анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы)
9.2. 6.1
анализировать художественный мир произведения, оформляя своҰ представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы)
7.
Отношение автора
5. 2.7.1
определять отношение автора к главным героям при поддержке учителя
6.2. 7.1
определять отношение автора к главным и второстепенным героям
7.2. 7.1
определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию
8.2. 7.1
определять способы выражения авторского отношения к героям
9. 2.7.1
определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям
8.
Литературные приемы и изобразительные средства
5.2. 8.1
анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
6.2. 8.1
анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)
7. 2.8. 1
анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм)
8. 2.8.1
анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизми)
9. 2.8.1
анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градация, парцелляция)
9.
Творческое письмо
5. 2.9. 1
писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
6.2. 9.1
писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
7. 2.9.1
писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка

8.2. 6.1.
суреттердің жүйесін, хронотопты, жұмыс құрылымын талдайды және ақпараттың әртүрлі әдістерінің көмегімен диаграммаларды (диаграммаларды, кестелерді, интеллектуалдық карталарды, ақыл-ой карталарын, формулаларды, диаграммаларды)
9.2. 6.1.
көркем әлемдік жұмыс істейді талдау, әр түрлі әдістер арқылы олардың өкілдігін өңдеу ұюы деректер (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ақыл карталар, формулалар, диаграммалар)
7.Авторлық көзқарас
5. 2. 7. 1
мұғалімнің қолдауымен автордың басты кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтайды
6.2. 7.1.
автордың негізгі және қайталама кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтайды
7.2. 7.1.
Автордың негізгі және қайталама кейіпкерлеріне деген көзқарасын анықтау, оның позициясын талқыға салу
8.2. 7.1.
Батырларға қатысты авторлық көзқарастарды білдіру жолдарын анықтау
9. 2. 7. 1
Автордың кейіпкерлерге және ұсынылған оқиғаларға деген көзқарастарын білдіру жолдарын анықтау
8.Әдеби қабылдау және көрнекі құралдар
5.2. 8.1 мұғалімдер қолдауымен әдеби мәтін (гипербола, сын, салыстыру, аллегория параллелизм) графикалық құралдарды талдау
6.2. 8.1 көрнекі құралдар (метафора, дербестендіру) және ақындық Синтаксис қайраткерлері талдау (риторикалық сұрақтар)
7. 2.8. 1 поэзия өнері мәтін (аллитерация ассонанс, аллегории инверсия), негізгі әдістері күлкілі (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм) көрнекі құралдар мен синтаксис бөліктерін талдау
8. 2.8.1
кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне, соның ішінде әдістері авторлық сипаттамалары таңбаларды талдау, графикалық құралдар (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм, автобиографизм)
9. 2. 8. 1 Суреттерді құру құралдары мен әдістерін талдау графикалық құралдар және поэзия синтаксис (сын есім, салыстыру метафора еліктеу риторикалық фигуралар, антитеза, аллитерация, ассонанс, аллегории, инверсиялар, анафоры, градация, парцелляция)
9.Шығармашылық хат
5. 2.9. 1
шығармашылық жұмыстар (ертегілер, әңгімелер, негізгі сөздер әдеби тақырыптар бойынша шағын эссе, иллюстрациялар) жазу
6.2. 9.1
көрнекі құралдар тілін пайдалана отырып, олардың оқып түсіну білдіріп, шығармашылық жұмыстарын (мифтер, әңгімелер, мини-эссе, әдеби тақырыптар бойынша, салыстырмалы сипаттамалары) жазу
7. 2.9.1
көрнекі құралдар тілін пайдалана отырып, оқып өз көзқарасын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарын (эссе, астарлы әңгімелерді, шолу, есеп, әдеби кейіпкер сұхбат) жазу

8. 2.9. 1
писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
9. 2.9.1
писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения)
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Оценивание художественного произведения

8. 2.9. 1 батырлық арақатынасы білдіріп, шығармашылық жұмыстарын (әдеби кейіпкерді жазбаша, сценарийлерді) жазу, оның іс-әрекеттері, көрнекі құралдарды пайдалану арқылы
9. 2. 9. 1
әдеби және еркін тақырыптар бойынша эссе жазу, шолулар (жұмыстарды орындауға және / немесе жұмыстарды киноға бейімдеуге)
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
Білім алушылар білуге тиісті:
Бөлімшелер
5 сынып
6 сынып
7 сынып
8 сынып
9 сынып
1.
Өнер туындысын бағалау

5.3. 1.1
участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли и чувства
6. 3.1.1
участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
7.3. 1.1
участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
8. 3.1.1
участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
9.3. 1.1
участвовать в обсуждении произведения, объясняя свою позицию с учетом различных мнений, оценивая актуальность проблематики произведения
2.
Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
5.​3.​2.​1
сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
6. 3.2.1
сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя (план сравнительной характеристики)
7. 3.2. 1
сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
8.​3.​2.​1
сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
9. 3.2. 1
сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы
3.
Сопоставление произведений литературы
5. 3.3.1
сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике, при поддержке учителя
6. 3.3.1
сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
7. 3.3.1
сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру

5.3. 1.1
жұмысты талқылауға қатысу, өз ойларын және сезімін білдіру
6. 3. 1.1
кейіпкерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіретін жұмысты талқылауға қатысады.
7. 3. 1. 1. негізгі кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалауға жұмысты талқылауға қатысады
8. 3. 1. 1
жұмыстарды талқылауға, олардың көзқарасын қорғауға, мінез-құлқына, қаһармандардың іс-әрекеттеріне баға беруге, автордың ұстанымына қатысады
9.3. 1.1
Жұмысты талқылауға қатысуға, әр түрлі пікірлерді ескере отырып, өз ұстанымын түсіндіріп, жұмыстың өзектілігін бағалау
2.
Көркемөнер туындыларын өнердің басқа түрлерімен салыстыру
5. 3. 2. 1
Өнердің жұмысын басқа өнер формаларымен салыстыра отырып, мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіріңіз
6. 3. 2. 1
өнер туындысын басқа өнер формаларының жұмыстарымен салыстыру, мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіру (салыстырмалы сипаттамалар жоспары)
7. 3. 2. 1
өнер туындыларының бейнелеу құралдарының ұқсастығы мен айырмашылығын сипаттайтын басқа өнер формаларының туындыларымен салыстыру
8. 3. 2. 1
өнер туындыларының өнердің әртүрлі түрлеріндегі бейнелерді құрудың ерекше құралдарын сипаттайтын басқа да өнер формаларының жұмыстарымен салыстырыңыз
9. 3. 2. 1
өнер туындыларының бейнесін жасау құралдарының ұқсастығы мен айырмашылығын сипаттайтын, жеке авторлардың әдістемелерін ерекшелейтін басқа өнер формаларының шығармаларымен салыстырыңыз.
3. Әдебиеттерді салыстыру
5. 3.3.1
орыс, Орыс және әлем әдебиетінің еңбектерін (немесе үзінділерін) мұғалімнің қолдауымен салыстыруға болады
6. 3.3.1
орыс, Орыс және әлем әдебиетінің еңбектерін (немесе үзінділерін) салыстырып, тақырыптар мен проблемалармен тығыз байланыстыру
7. 3.3.1
орыс, Орыс және әлем әдебиетінің еңбектерін (немесе үзінділерінің) тақырыптарын / проблемаларын / жанрларын салыстыру

8. 3. 3.1
сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/
проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
9. 3. 3.1
сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру, учитывая особенности национальной культуры; объяснять позицию авторов
4.
Оценивание высказываний
5. 3.4.1
оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения соответствия теме
6.3. 4.1
оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклас
сников и другие) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования

8. 3. 3.1
орыс, Орыс және әлемдік әдебиеттер-дің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстыруға,
проблема / жанр, ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып
9. 3. 3.1
ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, пәндік / проблемалық / жанрдағы орыс, Орыс және әлем әдебиеттерінің жұмыстарын (немесе үзінділерін) салыстыруға; авторлардың жағдайын түсіндіру
4.
Сөздерді бағалау
5. 3. 4. 1
тақырыпқа сәйкестікте ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) бағалау
6. 3. 4. 1
ауызша және жазбаша мәлімдемелерді бағалау (олардың жеке, сыныптастармен
және басқалар) тақырыбын жариялаудың толықтығы, дәйексөздің өзектілігі туралы

7.3. 4.1
оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклас
сников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства
8. 3.4.1
оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
9. 3.4. 1
оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности

7.3. 4.1
ауызша және жазбаша мәлімдемелерді бағалау (олардың жеке, бір класс
сников және басқалар) тақырыбын жариялаудың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөздің өзектілігі, композициялық бірлік
8.3..4.1
тақырыптың ашылуының толықтығы мен тереңдігіне, композициялық бірлікті және нақты дәлдікке қатысты ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) бағалау
9.3.4. 1
тақырыптың ашылуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлік, нақты дәлдікке қатысты ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) бағалау

23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Русская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с русским языком обучения)
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Героический эпос
1.Былины. Цикл об Илье Муромце
2.А.С. Пушкин. "Песнь о вещем Олеге"
3.М.Ю. Лермонтов. "Бородино"
4.М. Шаханов. "Отрарская поэма о побеждҰнном победителе, или ПросчҰт Чингисхана"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм;
5.​1.​2.​1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливает тему;
5.​1.​3.​1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5. 1.4.1 составлять простой план;
5.​1.​6.​1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
5.​5.​2.​1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка) при поддержке учителя;
5.​2.​2.​1 определять основную мысль произведения при поддержке учителя;
5.​2.​5.​1 характеризовать героев при поддержке учителя;
5.​2.​8.​1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли и чувства
2 четверть
Литературная поэтичес-кая сказка
1. В.А. Жуковский. "Сказка о царе Берендее"
2. А.С. Пушкин. "Сказка о мертвой царевне и семи богатырях"
3. К.Д. Бальмонт. "Фейные сказки"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​2.​1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.​1.​3.​1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.​1.​5.​1 кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка) при поддержке учителя;
5.​2.​2.​1 определять основную мысль произведения при поддержке учителя;
5.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции при поддержке учителя;
5.​2.​4.​1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев, при поддержке учителя;
5.​2.​5.​1 характеризовать героев при поддержке учителя;
5.​2.​9.​1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​3.​1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике, при поддержке учителя-
3 четверть
Литературная прозаическая сказка
1. Г.Х. Андерсен. "Снежная королева"
2. О. Уайльд. "Соловей и роза"
3. К.Г. Паустовский."Теплый хлеб"
4. Г.В. Черноголовина. "Сказка об одном зҰрнышке"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм;
5.​1.​3.​1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.​1.​6.​1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
5.​2.​2.​1 определять основную мысль произведения при поддержке учителя;
5.​2.​4.​1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев, при поддержке учителя;
5.​2.​5.​1 характеризовать героев при поддержке учителя;
5.​2.​6.​1 анализировать художественное пространство и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
5.​2.​7.​1 определять отношение автора к главным героям при поддержке учителя;
5.​2.​8.​1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​2.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
4 четверть
Фольклорные элементы в литературных произведениях
1. А.С. Пушкин. "Руслан и Людмила"
2. М.М. Пришвин. "Кладовая солнца"
Понимание и ответы на вопросы
5.​5.​1.​2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.​1.​3.​1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.​1.​4.​1 составлять простой план
Анализ и интерпретация
5.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции при поддержке учителя;
5.​2.​4.​1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев, при поддержке учителя;
5.​2.​5.​1 характеризовать героев при поддержке учителя;
5.​2.​6.​1 анализировать художественное пространство и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;

23. -тоқсан бойынша бөлімдер мен бөлімшелерді бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
24. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 -тоқсан
Батырлық эпос
1.Қиссалар. Илье Муромце туралы
2. А.С. Пушкин. "Песнь о вещем Олеге"
3. М.Ю. Лермонтов. "Бородино"
4. М. Шаханов. "Отрарская поэма о побеждҰнном победителе, или ПросчҰт Чингисхана"
Түсіну және жауап беру мәселелері
5. 1. 1. 1
Терминдерді түсіну: Көркем шығарма, фольклорь. батырлар эпосы, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем әдебиеттегі уақыт және кеңістік, шиеленіс, батыр, баяндаушы, жыршы, әңгіме айтушы, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория. параллелизм
5. 1. 2. 1 өнер туындысын жалпы түсіну, тақырыпты түсіну;
5. 1. 3. 1 шағын көлемдегі мәтіндерден үзінділерді (поэтикалық, прозалық) үзінділермен оқып шығыңыз;
1.4.1 қарапайым жоспарды жасау;
5. 1. 6. 1 Сұраққа қысқа және толық жауап беріңіз
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 мұғалімнің қолдауымен жанр мен оның белгілерін (эпикалық, ертегі, әдеби кейіпкер) анықтау;
5. 2. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен жұмыстың негізгі идеясын анықтау;
5. 2. 5. 1 кейіпкерлерді мұғалімнің қолдауымен сипаттау;
5. 2. 8. 1 Мұғалімнің көмегімен графикалық құралдарды көркем мәтінде (гипербола, эпитеттер, салыстыру, аллегориялар, параллелизм) талдау
Бағалау және салыстырмалы талдау
5. 3. 1. 1 өздерінің ойларын және сезімдерін білдіретін жұмыстарды талқылауға қатысады
2 -тоқсан
Әдеби поэтикалық ертегі
1. В.А. Жуковский. "Сказка о царе Берендее"
2. А.С. Пушкин. "Сказка о мертвой царевне и семи богатырях"
3. К.Д. Бальмонт. "Фейные сказки"
Түсіну және жауап беру мәселелері
5. 1. 2. 1 өнер туындысы туралы жалпы түсіну, тақырыпты түсіну;
5. 1. 3. 1 шағын көлемдегі мәтіндерден үзінділерді (поэтикалық, прозалық) үзінділермен оқып шығыңыз;
5. 1. 5. 1 жұмыс мазмұнын немесе өтпелі кезеңді қысқа мерзімде қайта тағайындаңыз
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 мұғалімнің қолдауымен жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (эпикалық, ертегі, әдеби кейіп);
5. 2. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен жұмыстың негізгі идеясын анықтау;
5. 2. 3. 1 мұғалімнің қолдауымен шығарма мәтініндегі композиция элементтерін бөліп көрсету;
5. 2. 4. 1 Негізгі кейіпкерлерді сипаттау үшін мұғалімнің қолдауымен маңызды эпизодтарды талдау;
5. 2. 5. 1 кейіпкерлерді мұғалімнің қолдауымен сипаттау;
5. 2. 9. 1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (әңгімелер, әңгімелер, әңгімелер бойынша әдеби тақырып бойынша әңгімелер, әңгімелер, суреттер)
Бағалау және салыстырмалы талдау
5. 3. 3. 1 орыс, қазақ және әлем әдебиетінің еңбектерін (немесе үзінділерін) мұғалімнің қолдауымен пән бойынша жақынырақ салыстыру
3-тоқсан
Әдеби прозалық ертегі
1. Г.Х. Андерсен. "Снежная королева"
2. О. Уайльд. "Соловей и роза"
3. К.Г. Паустовский. "Теплый хлеб"
4. Г.В. Черноголовина. "Сказка об одном зҰрнышке"
Түсіну және жауап беру мәселелері
5. 1. 1. 1 терминдер: фантастика, фольклор, батырлық эпос, эпика, ертегі, әдеби ертегі, сюжеті, композициясы, шығармашылық уақыты мен кеңістігі, қақтығысы, батыры, әңгімелесуші, баяндаушы, гипербола, эпитет, салыстыру, аллегория, параллелизм;
5. 1. 3. 1 шағын көлемдегі мәтіндерден үзінділерді (поэтикалық, прозалық) үзінділермен оқып шығыңыз;
5. 1. 6. 1 Сұраққа қысқа және толық жауап беру
Анализ және интерпрета
ция
5. 2. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен жұмыстың негізгі идеясын анықтау;
5. 2. 4. 1 Негізгі кейіпкерлерді сипаттау үшін мұғалімнің қолдауымен маңызды эпизодтарды талдау;
5. 2. 5. 1 кейіпкерлерді мұғалімнің қолдауымен сипаттау;
5. 2. 6. 1 сурет кеңістігін талдайды және сызбалардағы, диаграммалардағы, кластерлерде оның ұсынылуын қалыптастырады;
5. 2. 7. 1 Мұғалімнің қолдауымен автордың протагонистерге қатынасын анықтаңыз;
5. 2. 8. 1 Мұғалімнің көмегімен графикалық құралдарды көркем мәтінде (гипербола, эпитеттер, салыстыру, аллегориялар, параллелизм) талдау
Бағалау және салыстырмалы талдау
5. 3. 2. 1 өнер туындысын басқа өнер туындыларымен салыстыру, мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіру
4 -тоқсан
Әдеби шығарма
лардағы фольклорлық элемент
тер
1. А.С. Пушкин. "Руслан и Людмила"
2. М.М. Пришвин. "Кладовая солнца"
Түсіну және жауап беру мәселелері
5. 1. 2. 1 өнер туындысының жалпы идеясы бар, тақырыпты түсінеді;
5. 1. 3. 1 шағын көлемдегі мәтіндерден үзінділерді (поэтикалық, прозалық) үзінділермен оқып шығыңыз;
5. 1. 4. 1 Жай жоспар жасаңыз
Анализ және интерпретация
5. 2. 3. 1 мұғалімнің қолдауымен шығарма мәтініндегі композиция элементтерін бөліп көрсету;
5. 2. 4. 1 Негізгі кейіпкерлерді сипаттау үшін мұғалімнің қолдауымен маңызды эпизодтарды талдау;
5. 2. 5. 1 кейіпкерлерді мұғалімнің қолдауымен сипаттау;
5. 2. 6. 1 сурет кеңістігін талдайды және сызбалардағы, диаграммалардағы, кластерлерде оның ұсынылуын қалыптастырады;

5.27.1 определять отношение автора к главным героям при поддержке учителя;
5.​2.​8.​1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя;
5.​2.​9.​1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​4.​1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения соответствия теме
2) 6 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Мифы народов мира
1.Мифы Древней Греции (о Прометее, Геракле, Икаре, Актеоне)
2.Е.В. Курдаков. "Псы Актеона"
3.Славянская мифология (миф о Солнце, мифы о представителях низшей мифологии)
4.Тюркская мифология (миф о создании мира)
5. Библейская мифология (о Вавилонской башне, царе Соломоне)
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз; эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.​1.​2.​1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.​1.​3.​1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.​1.​5.​1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.​2.​5.​1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.​2.​9.​1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
2 четверть
Тема Рождества в литературе
1.Б.Л. Пастернак. "Рождественская звезда"
Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством"
А. Гофман "Щелкунчик и Мышиный король"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз; эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.​1.​3.​1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.​1.​5.​1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая своҰ мнение о героях и событиях;
6.​1.​6.​1 давать развернутый ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
6.​2.​2.​1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.​2.​4.​1 анализировать эпизоды драматических и прозаических произведений, важные для характеристики главных героев;
6.​2.​5.​1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.​2.​7.​1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​3.​1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
3 четверть
Нравственный выбор человека
1.И.С. Тургенев. "Муму"
2.Л.Н. Толстой. "Кавказский пленник"
3.В.С. Высоцкий. "Песня о друге"
4.В.П. Астафьев "Конь с розовой гривой"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​4.​1 составлять простой цитатный план
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.​2.​2.​1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.​2.​4.​1 анализировать эпизоды драматических и прозаических произведений, важные для характеристики главных героев;
6.​2.​5.​1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.​2.​6.​1 анализировать художественное пространство и время и оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.​2.​7.​1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям;
6.​2.​8.​1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы);
6.​2.​9.​1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​2.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя (план сравнительной характеристики)
4 четверть
Сказочные и мифологические элементы в литературных произведениях
1.А.Н. Островский. "Снегурочка"
2.И.С. Тургенев "Бежин луг"
3.М.Ю. Лермонтов. "Русалка"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз; эпос, лирика, драма как роды;
6.​1.​2.​1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.​1.​3.​1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.​1.​4.​1 составлять простой цитатный план;
6.​1.​6.​1 давать развернутый ответна вопрос
Анализ и интерпретация
6.​2.​5.​1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.​2.​6.​1 анализировать художественное пространство и время, оформлять своҰ представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.​2.​8.​1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)
Оценка и сравнительный анализ
6.​4.​4.​1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования

5.27.1 Мұғалімнің қолдауымен автордың протагонистерге қатынасын анықтаңыз;
5. 2. 8. 1 Мұғалімнің көмегімен графикалық құралдарды көркем мәтінде (гипербола, эпитеттер, салыстыру, аллегориялар, параллелизм) талдау;
5. 2. 9. 1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (әңгімелер, әңгімелер, әңгімелер бойынша әдеби тақырып бойынша әңгімелер, әңгімелер, суреттер)
Бағалау және салыстырмалы талдау
5. 3. 4. 1 Тақырып бойынша өзектілік тұрғысынан ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (олардың, сыныптастардың және басқалардың) бағалау
2) 6 сынып:
Тақырыптар
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 -тоқсан
Әлем халықтарының мифтері
1. Ежелгі Грецияның мифтері (Прометей, Геркулес, Икар, Актеон туралы)
2. Е.В. Курдаков. "Ақтеон Иттері"
3. Славян мифологиясы (күн мифі, төменгі мифологияның өкілдері туралы мифтер)
4. Түркі мифологиясы (әлемді құру мифі)
5. Библиялық мифология (Вавилон мұнарасы, Сүлеймен патша туралы)
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 терминдер: көркем әлем, миф, мифтік сипаттағы, мифологиялық кескін, әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі, пьеса, ескерту, портрет, ландшафт, метафора, жеке қасиет, риторикалық фигуралар, антитез, периферия; эпикалық, лирикалық поэзия, драма әдебиет түрі;
6. 1. 2. 1 өнер туындысын жалпы түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты түсіну;
6. 1. 3. 1 Мәтіннің үзінді фрагменттерін оқыңыз (поэтикалық, проза, драмалық);
6. 1. 5. 1 кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өзінің пікірін білдіретін шағын эпикалық немесе драмалық формадағы жұмыстың мазмұнын қысқаша (қысқаша, егжей-тегжейлі)
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 жанр мен оның белгілерін анықтау (әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі);
6. 2. 3. 1 жұмыстың мәтінінде құрамның элементтерін бөліп көрсетіп, олардың жұмыс жоспарындағы рөлін түсіндіру;
6. 2. 5. 1 мәтіннен жоспар мен тырнақшаларды пайдалана отырып таңбаларды сипаттау;
6. 2. 9. 1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (мифтер, әңгімелер, әдеби тақырыптар бойынша мини-композициялар, салыстырмалы сипаттамалар), оқылған нәрселер туралы түсінік беру, тілдің көрнекі құралдарын пайдалану
Бағалау және салыстырмалы талдау
6. 3. 1. 1 басты кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалай отырып, шығарманы талқылауға қатысу
2 -тоқсан
Әдебиеттегі Рождества в тақырыбы
1.Б.Л. Пастернак. "Рождественская звезда"
Н.В. Гоголь. "Ночь перед Рождеством"
А. Гофман "Щелкунчик и Мышиный король"
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 терминдер: көркем әлем, миф, мифтік сипаттағы, мифологиялық кескін, әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі, пьеса, ескерту, портрет, ландшафт, метафора, жеке қасиет, риторикалық фигуралар, антитез, периферия; эпикалық, лирикалық поэзия, драма әдебиет түрі;
6. 1. 3. 1 Мәтіннің үзінді фрагменттерін оқыңыз (поэтикалық, проза, драмалық);
6. 1. 5. 1 кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өзінің пікірін білдіретін шағын эпикалық немесе драмалық формадағы жұмыстың мазмұнын қысқаша (қысқаша, егжей-тегжейлі);
6. 1. 6. 1 сұраққа толық жауап беріңіз
Анализ және интерпретация
6. 2. 2. 1 жұмыстың негізгі идеясын оның құрылымдық элементтеріне сүйену;
6. 2. 3. 1 жұмыстың мәтінінде құрамның элементтерін бөліп көрсетіп, олардың жұмыс жоспарындағы рөлін түсіндіру;
6. 2. 4. 1 негізгі кейіпкерлерді сипаттайтын маңызды драмалық және прозалық шығармалар эпизодтарын талдау;
6. 2. 5. 1 мәтіннен жоспар мен тырнақшаларды пайдалана отырып таңбаларды сипаттау;
6. 2. 7. 1 автордың негізгі және кішігірім кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтау
Бағалау және салыстырмалы талдау
6. 3. 3. 1 өздерінің субъектілері мен проблемалары бойынша ұқсас ресей, қазақ және әлем әдебиеттерінің жұмыстарын (немесе үзінділерін) салыстыруға
3 -тоқсан
Адамды моральдық таңдау
1.И.С. Тургенев. "Муму"
2.Л.Н. Толстой. "Кавказский пленник"
3.В.С. Высоцкий. "Песня о друге"
4.В.П. Астафьев "Конь с розовой гривой"
Түсіну және жауап беру
6. 1. 4. 1 Жай жоспарын жасау
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 жанр мен оның белгілерін анықтау (әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі);
6. 2. 2. 1 жұмыстың негізгі идеясын оның құрылымдық элементтеріне сүйену;
6. 2. 4. 1 негізгі кейіпкерлерді сипаттайтын маңызды драмалық және прозалық шығармалар эпизодтарын талдау;
6. 2. 5. 1 мәтіннен жоспарды және тырнақшаларды пайдалана отырып таңбаларды сипаттау;
6. 2. 6. 1 сурет кеңістігін және уақытты талдап, презентацияңызды сызбаларға, диаграммаларға, кластерлерге шығарыңыз;
6. 2. 7. 1 негізгі және қосалқы кейіпкерлерге автордың көзқарасын анықтау;
6. 2. 8. 1 графикалық құралдарды (метафоралар, сипаттамалар) және поэтикалық синтаксис фигураларын талдау (риторикалық сұрақтар, мекенжайлар, леп белгісі, антитездер, парафразы);
6. 2. 9. 1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (мифтер, әңгімелер, әдеби тақырыптар бойынша мини-композициялар, салыстырмалы сипаттамалар), оқылған нәрселер туралы түсінік беру, тілдің көрнекі құралдарын пайдалану
Бағалау және салыстырмалы талдау
6. 3. 2. 1 өнердің жұмысын басқа өнер туындыларымен салыстыру, мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіру (салыстырмалы сипаттамалар жоспары)
4 -тоқсан
Әдеби шығармалардағы фантастикалық және мифологиялық элементтер
1.А.Н. Островский. "Снегурочка"
2.И.С. Тургенев "Бежин луг"
3.М.Ю. Лермонтов. "Русалка"
Түсіну және жауап беру мәселелері
6. 1. 1. 1 терминдер: көркем әлем, миф, мифтік сипаттағы, мифологиялық кескін, әңгіме, әңгіме, ойын-ертегі, пьеса, ескерту, портрет, ландшафт, метафора, жеке қасиет, риторикалық фигуралар, антитез, периферия; эпикалық, лирикалық, драма;
6. 1. 2. 1 өнер туындысын жалпы түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты түсіну;
6. 1. 3. 1 Мәтіннің үзінді фрагменттерін оқыңыз (поэтикалық, проза, драмалық);
6. 1. 4. 1 қарапайым тырнақша жоспарын жасау;
6. 1. 6. 1 егжей-тегжейлі жауап беру
Анализ және интерпретация
6. 2. 5. 1 мәтіннен жоспар мен тырнақшаларды пайдалана отырып таңбаларды сипаттау;
6. 2. 6. 1 көркем кеңістік пен уақытты талдау, суреттерде, диаграммаларда, кластерлерде өздерінің өкілдерін көрсету;
6. 2. 8. 1 графикалық құралдарды (метафоралар, сипаттамалар) және поэтикалық синтаксис фигураларын талдау (риторикалық сұрақтар, мекен-жайлар, леп белгісі, антитездер, парафрактар)
Бағалау және салыстырмалы талдау
6. 4. 4. 1 тақырыптың ашылуының толықтығы, дәйексөздің өзектілігі тұрғысынан ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) бағалау

3) 7 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Притчи и легенды в литературе
1.Притча о блудном сыне, легенда об Арионе
2.А.С. Пушкин "Арион", "Анчар"
3.А.С. Пушкин. "Станционный смотритель"
4.К.Г. Паустовский "Телеграмма"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.​1.​2.​1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.​1.​3.​1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа персонажа;
7.​1.​4.​1 составлять сложный план;
7.​1.​6.​1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос
Анализ и интерпретация
7.​2.​2.​1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев;
7.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл;
7.​2.​4.​1 анализировать в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизоды, важные для характеристики главных и второстепенных героев;
7.​2.​5.​1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста
Оценка и сравнительный анализ
7.​4.​1.​1 участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
2 четверть
Человек и природа
1.Стихотворения
А.С. Пушкина,
С.А. Есенина, А.А. Фета
2.У. Блейк. "Тигр"
3.О.О. Сулейменов. "Волчата"
4.Р. Бредбери. "Зеленое утро"
5.А. Новоселов. "Санькин марал"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​3.​1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа персонажа
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.​2.​2.​1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о поступках героев;
7.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл;
7.​2.​5.​1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста;
7.​2.​6.​1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять своҰ представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.​2.​8.​1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм);
7.​2.​9.​1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​3.​1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/жанру
3 четверть
Сатира и юмор в литературе
1.И.А. Крылов. Басни
2.Д.И. Фонвизин. "Недоросль"
3.М.Е. Салтыков-Щедрин. "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил"
4.М.М. Зощенко. Сатирические рассказы (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.​1.​2.​1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.​1.​3.​1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа персонажа;
7.​1.​5.​1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая своҰ мнение о героях и событиях;
7.​1.​6.​1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос
Анализ и интерпретация
7.​2.​5.​1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста;
7.​2.​6.​1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять своҰ представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.​2.​7.​1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.​2.​8.​1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм)
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​2.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
4 четверть
Мораль, этика, ценности
1.В.А. Жуковский. Баллады
2.В. Набоков. "Рождество"
3.В. Тендряков. "Хлеб для собаки"
4.Д. Толкиен. "Хоббит, или Туда и Обратно"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​4.​1 составлять сложный план;
7.​1.​5.​1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая своҰ мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объясняет роль эпиграфа и его смысл;
7.​2.​4.​1 анализировать в прозаическом, драматическом и лирическом произведениях эпизоды, важные для характеристики главных и второстепенных героев;
7.​2.​5.​1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста;
7.​2.​7.​1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.​2.​9.​1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем), выражая своҰ отношение к прочитанному, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
7.​4.​4.​1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства

3) 7 сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 -тоқсан
Әдебиеттегі нақыл сөздер мен аңыздар
1.Притча о блудном сыне, легенда об Арионе
2.А.С. Пушкин "Арион", "Анчар"
3.А.С. Пушкин. "Станционный смотритель"
4.К.Г. Паустовский "Телеграмма"
Түсіну және жауап беру мәселелері
7. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: Нақыл сөздер, аңыздар, балладалар, ертегі, әдеби қозғалысы, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, көркем деталь, лирикалық кейіпкер, ырғағы, рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анапора;
7. 1. 2. 1 белгілі және белгісіз ақпаратты қоса алғанда егжей-тегжейлі көркем туынды, түсіну;
7. 1. 3. 1 дербес мәтінді табу мен тікелей лирикалық сипаты және / немесе сипаттағы имиджін тән байланысты тырнақшалар, өнім фрагменттері жатқа;
7. 1. 4. 1 кешенді жоспарды құрастырады;
7. 1. 6. 1 проблемалық сұраққа негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
7. 2. 2. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеттері туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтау;
7. 2. 3. 1 композицияның элементтерін жұмыстың мәтініне аудару, эпиграфтың рөлін және оның мәнін түсіндіру;
7. 2. 4. 1 басты және қайталама кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызды, драмалық және лирикалық шығармалар эпизодтарына талдау жасау;
7. 2. 5. 1 мәтіннің егжей-тегжейлері мен цитаталарына негізделген жұмыстың кейіпкерлерін сипаттайды
Бағалау және салыстырмалы талдау
7. 4. 1. 1. Кейіпкерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіретін жұмыстарды талқылауға қатысады
2 -тоқсан
Адам және табиғат
1.Өлеңдер
А.С. Пушкина,
С.А. Есенина, А.А. Фета
2.У. Блейк. "Тигр"
3.О.О. Сулейменов. "Волчата"
4.Р. Бредбери. "Зеленое утро"
5.А. Новоселов. "Санькин марал"
Түсіну және жауап беру мәселелері
7. 1. 3. 1 Мәтінді өз бетімен табу және лирикалық кейіпкерді сипаттауға және / немесе кейіпкердің имиджіне қатысты туындылар, үзінділерді мұқият оқып шығу
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 Жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (аңыз, баллада, көрнекті, аңыз, комедия, лирикалық поэма, қиял, фантастикалық оқиға);
7. 2. 2. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеттері туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтау;
7. 2. 3. 1 композицияның элементтерін жұмыстың мәтініне аудару, эпиграфтың рөлін және оның мәнін түсіндіру;
7. 2. 5. 1 мәтіннің егжей-тегжейлері мен цитаталарына негізделген жұмыстың кейіпкерлерін сипаттау;
7. 2. 6. 1 сюжетті және композицияны, көркемдік суреттерді талдайды және оларды кестелерде, диаграммаларда, кластерлерде, презентацияларда көрсете алады;
7. 2. 8. 1 поэзия өнері мәтін (аллитерация assonances, аллегории инверсия анафора), негізгі әдістері күлкілі (сатира, әзіл-оспақ, гротеск, ирония, сарказм) Синтаксис көзбен құралдары мен бөліктерін талдау;
7. 2. 9. 1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (эссе, әңгіме, шолу, репортаж, әдеби кейіпкермен әңгімелесу)
Бағалау және салыстырмалы талдау
7. 3. 3. 1 орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттердің тақырыптары / проблемалары / жанрлары бойынша ұқсас жұмыстардың (немесе үзінділерінің) салыстырулары
3 -тоқсан
Әдебиеттегі сатира мен әзіл
1.И.А. Крылов. Басни
2.Д.И. Фонвизин. "Недоросль"
3.М.Е. Салтыков-Щедрин. "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил"
4.М.М. Зощенко. Сатирические рассказы (по выбору учителя)
Түсіну және жауап беру мәселелері
7. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: Нақыл сөздер, аңыздар, балладалар, ертегі, әдеби қозғалысы, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, көркем деталь, лирикалық кейіпкер, ырғағы, рифма, аллитерация, assonance, аллегория, инверсия, анапора;
7. 1. 2. 1 белгілі және белгісіз ақпаратты қоса алғанда егжей-тегжейлі көркем туынды, түсіну;
7. 1. 3. 1 дербес мәтінді табу мен тікелей лирикалық сипаты және / немесе сипаттағы имиджін тән байланысты тырнақшалар, өнім фрагменттері жатқа;
7. 1. 5. 1 кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өз пікірін білдіретін жұмыстың мазмұнын немесе үзіндісін қысқаша (қысқаша, егжей-тегжей, іріктеп);
7. 1. 6. 1 проблемалық сұраққа негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
7. 2. 5. 1 мәтіннің егжей-тегжейлері мен цитаталарына негізделген жұмыстың кейіпкерлерін сипаттау;
7. 2. 6. 1 сюжетті және композицияны, көркемдік суреттерді талдайды және оларды кестелерде, диаграммаларда, кластерлерде, презентацияларда көрсету;
7. 2. 7. 1 автордың негізгі және қосалқы кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтау, оның позициясын айқындау;
7. 2. 8. 1 Көркемдік мәтіндегі (альитация, асонизация, аллегория, инверсия, анапора), күлкілі (сатира, юмор, гротеск, ирони, сарказм) негізгі әдістеріндегі көрнекі құралдар мен фигураларды талдау.
Бағалау және салыстырмалы талдау
7. 3. 2. 1 өнер туындысын бейнелеу құралдарының ұқсастығы мен айырмашылығын сипаттайтын басқа өнер туындыларымен салыстыру
4 -тоқсан
Мораль, этика, құндылықтар
1.В.А. Жуковский. Баллады
2.В. Набоков. "Рождество"
3.В. Тендряков. "Хлеб для собаки"
4.Д. Толкиен. "Хоббит, или Туда и Обратно"
Түсіну және жауап беру мәселелері
7. 1. 4. 1 кешенді жоспарды құрастырады;
7. 1. 5. 1 кейіпкерлер мен оқиғалар туралы өз пікірлерін білдіретін жұмыстың немесе өтудің мазмұнын қысқаша (қысқаша, егжей-тегжейлі, селективті)
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 Жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (аңыз, баллада, көрнекті, аңыз, комедия, лирикалық поэма, қиял, фантастикалық әңгіме);
7. 2. 3. 1 композицияның элементтерін жұмыстың мәтініне аудару, эпиграфтың рөлін және оның мәнін түсіндіру;
7. 2. 4. 1 басты және қайталама кейіпкерлерді сипаттау үшін маңызы бар драмалық және лирикалық шығармалар эпизодтарына талдау жасау;
7. 2. 5. 1 мәтіннің егжей-тегжейлері мен цитаталарына негізделген жұмыстың кейіпкерлерін сипаттау;
7. 2. 7. 1 автордың негізгі және қосалқы кейіпкерлерге деген көзқарасын анықтау, оның позициясын айқындау;
7. 2. 9. 1 Шығармашылық жұмыстарды жазу (эссе, әңгіме, шолу, репортаж, әдеби кейіпкермен әңгімелесу)
Бағалау және салыстырмалы талдау
7. 4. 4. 1 ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өздерінің, сыныптастарымен және басқалармен) ашылу тереңдігі мен тереңдігі, дәйексөздің өзектілігі, композициялық бірлік

4) 8 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Дети и взрослые
1. В. Распутин. "Уроки французского"
2. Ч. Айтматов.
"Первый учитель",
"Красное яблоко"
3. Жунусов. (по выбору учителя) "Первый вагон" - сборник рассказов
4. А. Алексин. "Фотография, на которой меня нет", "А тем временем где-то" (по выбору)
Понимание и ответы на вопросы
8.​1.​1.​1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.​1.​2.​1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.​1.​3.​1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.​1.​4.​1 составлять сложный цитатный план;
8.​1.​5.​1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.​1.​6.​1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.​2.​2.​1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике;
8.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.​2.​5.​1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий
Оценка и сравнительный анализ
8.​4.​1.​1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
2 четверть
Любовь и честь
1. У. Шекспир. "Ромео и Джульетта"
2. А.С. Пушкин. "Капитанская дочка"
3. Лирика поэтов 19 века
4. О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета"
Понимание и ответы на вопросы
8.​1.​2.​1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.​1.​3.​1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
Анализ и интерпретация
8.​2.​1.​1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.​2.​2.​1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике;
8.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.​2.​6.​1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.​2.​7.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.​2.​8.​1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.​2.​9.​1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
8.​3.​2.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.​3.​3.​1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
3 четверть
Сатира и юмор
1.Н.В. Гоголь. "Ревизор"
2.А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя)
3.В.М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
8.​1.​1.​1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.​1.​5.​1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.​1.​6.​1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.​2.​4.​1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.​2.​5.​1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий;
8.​2.​6.​1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
8.​2.​7.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.​2.​8.​1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизми)
Оценка и сравнительный анализ
8.​3.​2.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.​3.​3.​1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
4 четверть
Мечты и реальность

4) 8 сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 -тоқсан
Балалар мен ересектер
1. В. Распутин. "Уроки французского"
2. Ч. Айтматов.
"Первый учитель",
"Красное яблоко"
3. С. Жунусов. (по выбору учителя) "Первый вагон" - сборник рассказов
4. А. Алексин. "Фотография, на которой меня нет", "А тем временем где-то" (по выбору)
Түсіну және жауап беру \
8. 1. 1. 1 Терминдерді түсіну: романтизм және реализм әдеби үрдістер, тарихи имидж (кейіпкер), трагедия, комедия, өлең, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян сияқты;
8. 1. 2. 1 өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну; ашық және жасырын (субтекст) ақпаратпен бөлісу;
8. 1. 3. 1 Мәтінді өз бетімен табуға және жұмыстың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді, үзінділерді мұқият оқып білу;
8. 1. 4. 1 кешенді сілтеме жасау жоспарын жасау;
8. 1. 5. 1 әртүрлі дәйектемелерді қолданып, жұмыс немесе мазмұнның мазмұнын қайта белгілеу;
8. 1. 6. 1 Баға ұсыныстарын пайдалана отырып, проблемалық мәселеге негізделген жауап беріңіз
Анализ және интерпретация
8. 2. 2. 1 жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтау, проблемалар бойынша өз пікірін білдіру;
8. 2. 3. 1 композицияның элементтерін жұмыстың мәтініне аудару, кірістірілген эпизодтың мағынасын түсіндіру;
8. 2. 5. 1 жұмыстың кейіпкерлерін, олардың әрекеттерін, жүріс-тұрыс мотивтерін, атаулар мен тегі туралы мағынасын сипаттайды
Бағалау және салыстырмалы талдау
8. 4. 1. 1 Жұмысты талқылауға қатысу, оның көзқарасын қорғау, мінез-құлықты бағалау, кейіпкерлердің әрекеттері, автордың ұстанымы
2 -тоқсан
Махаббат пен құрмет
1. У. Шекспир. "Ромео и Джульетта"
2. А.С. Пушкин. "Капитанская дочка"
3. Лирика поэтов 19 века
4. О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета"
Түсіну және жауап беру мәселелері
8. 1. 2. 1 өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну; ашық және жасырын (субтекст) ақпаратпен бөлісу;
8. 1. 3. 1 Мәтінді өз бетімен табуға және жұмыстың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді, үзінділерді мұқият оқып шығу
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1; жанр және оның сипаттамалары (трагедия, комедия, өлең) анықтау
8. 2. 2. 1; мәселелер бойынша өз пікірін білдіру, жұмыстың тақырыбын және идеясын анықтау
8. 2. 3. 1 эпизодтар салыңыз мәтін композициясы түсіндіру жұмыс элементтерді бөлу;
8. 2. 6. 1 Суреттерді жүйесі хронотоп, өнім құрылымын талдау және әр түрлі әдістерін ұюы деректер (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ақыл карталар, поп-формулалар, диаграммалар), олардың өкілдігін ұйымдастырады;
8. 2. 7. 1 автордың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау
8. 2. 8. 1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар;
8. 2. 9. 1 көрнекі құралдарды пайдалана отырып, батырдың коэффициентін білдіріп, оның іс-әрекетін шығармашылық жұмыстарын (әдеби кейіпкерді жазбаша, сценарийлерді) жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
8. 3. 2. 1 өнер туындысын өнердің басқа түрлерімен салыстыра отырып, өнердің әртүрлі түрлеріндегі кескіндерді құрудың ерекше құралдарын сипаттайды;;
8. 3. 3. 1 ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, жанрдағы орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттердің еңбектерін (немесе үзінділерін) салыстыру;
3 -тоқсан
Сатира мен юмор
1.Н.В. Гоголь. "Ревизор"
2.А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя)
3.В.М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя)
Түсіну және жауап беру мәселелері
8. 1. 1. 1 Терминдерді түсіну: романтизм және реализм әдеби үрдістер, тарихи имидж (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян сияқты;
8. 1. 5. 1 әртүрлі дәйектемелерді қолданып, жұмыс немесе мазмұнның мазмұнын қайта белгілеу;
8. 1. 6. 1 Баға ұсыныстарын пайдалана отырып, проблемалық мәселеге негізделген жауап беріңіз
Анализ және интерпретация
8. 2. 4. 1 проблемалар мен сюжет рөлін өз байланысын түсіндіру үшін жұмыстарды эпизодтарын талдау;
8. 2. 5. 1 сипаттаған таңбалар, олардың мінез-құлық, ниеттерін, атаулардың маңызы жұмыс;
8. 2. 6. 1 Суреттерді жүйесі хронотоп, өнім құрылымы мен түрлі әдістермен ұюы деректерді өз өкілдігін ұйымдастыруға (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ақыл карталар, формулалар, диаграммалар) талдау;
8. 2. 7. 1 автордың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау
8. 2. 8. 1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм, автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар
Бағалау және салыстырмалы талдау
8. 3. 2. 1 өнер туындысын өнердің басқа түрлерімен салыстыра отырып, өнердің әртүрлі түрлеріндегі кескіндерді құрудың ерекше құралдарын сипаттайды;
8. 3. 3. 1 ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, жанрдағы орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттердің еңбектерін (немесе үзінділерін) салыстыру;
4 -тоқсан
Армандар мен шындық

1. М.Ю. Лермонтов. "Мцыри"
2. А. Грин. "Алые паруса"
3. А. де Сент-Экзюпери. "Маленький принц"
4. М. Цветаева. Лирика
5. А. Ахматова. "У самого моря"
Понимание и ответы на вопросы
8.​1.​3.​1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.​3.​4.​1 составлять сложный цитатный план
Анализ и интерпретация
8.​2.​1.​1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.​2.​4.​1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.​2.​6.​1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
8.​2.​7.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.​2.​8.​1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.​2.​9.​1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
8.​4.​1.​1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора;
8.​4.​4.​1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
5) 9 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Странности любви
1. У. Шекспир. Сонеты
2. П.Н. Васильев. "И имя твоҰ…" и другие стихотворения
3. А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы"
4. И.С. Тургенев. "Ася"
5. А.И. Куприн. "Олеся"
Понимание и ответы на вопросы
9.​1.​1.​1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
9.​1.​2.​1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
9.​1.​3.​1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
9.​1.​4.​1 составлять сложный цитатный план;
9.​1.​5.​1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
9.​1.​6.​1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
9.​2.​2.​1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике;
9.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
9.​2.​5.​1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий;
9.​2.​8.​1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизми)
Оценка и сравнительный анализ
9.​4.​1.​1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
2 четверть
Тема маленького человека
1.Н.В. Гоголь. "Шинель"
2.Ф.М. Достоевский. "Бедные люди"
3.Л.Н. Толстой. "После бала".
4.А.И. Куприн. "Гранатовый браслет"
Понимание и ответы на вопросы
9.​1.​2.​1 понимать художественное произведение, критически осмысливая; различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
9.​1.​3.​1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
Анализ и интерпретация
9.​2.​1.​1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
9.​2.​2.​1 определять тему и идею произведения, выражая своҰ мнение о проблематике;
9.​2.​3.​1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
9.​2.​6.​1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.​2.​7.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
9.​2.​8.​1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
9.​2.​9.​1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
9.​4.​2.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
3 четверть
Сатира на общество
1.А.С. Грибоедов. "Горе от ума"
2.Н.В. Гоголь. "Мертвые души"
Понимание и ответы на вопросы
9.​1.​1.​1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
9.​1.​5.​1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
9.​1.​6.​1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
9.​2.​4.​1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
9.​2.​5.​1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилий;
9.​2.​6.​1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
9.​2.​7.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
9.​2.​8.​1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизми)
Оценка и сравнительный анализ
9.​4.​2.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
9.​4.​3.​1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/
проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
4 четверть
Тайны человеческой души
1.А.С. Пушкин. "Пиковая дама"
2.А.П. Чехов "Ионыч", "Человек в футляре" (по выбору учителя)
3.Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье"
Понимание и ответы на вопросы
9.​1.​3.​1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
9.​1.​4.​1 составлять сложный цитатный план
Анализ и интерпретация
9.​2.​1.​1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
9.​2.​4.​1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
9.​2.​6.​1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять своҰ представление с помощью различных способов свҰртывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
9.​2.​7.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
9.​2.​8.​1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
9.​2.​9.​1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
9.​4.​3.​1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/
проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры;
9.​4.​4.​1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности

1. М.Ю. Лермонтов. "Мцыри"
2. А. Грин. "Алые паруса"
3. А. де Сент-Экзюпери. "Маленький принц"
4. М. Цветаева. Лирика
5. А. Ахматова. "У самого моря"
Түсіну және жауап беру мәселелері
8. 1. 3. 1 Мәтінді өз бетімен табуға және жұмыстың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді, үзінділерді мұқият оқып білу;
8. 3. 4. 1 кешенді баға белгілеу жоспарын құрастырады
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1; жанр және оның сипаттамалары (трагедия, комедия, өлең) анықтау
8. 2. 4. 1 проблемалар мен сюжет рөлін өз байланысын түсіндіру үшін жұмыстарды эпизодтарын талдау;
8. 2. 6. 1 Суреттерді жүйесі хронотоп, өнім құрылымы мен түрлі әдістермен ұюы деректерді өз өкілдігін ұйымдастыруға (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ақыл карталар, формулалар, диаграммалар) талдау;
8. 2. 7. 1 автордың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау
8. 2. 8. 1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм, өмірбаян) қоса алғанда, графикалық құралдар;
8. 2. 9. 1 көрнекі құралдарды пайдалана отырып, батырдың коэффициентін білдіріп, оның іс-әрекетін шығармашылық жұмыстарын (әдеби кейіпкерді жазбаша, сценарийлерді) жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
8. 4. 1. 1 Жұмысты талқылауға қатысу, олардың көзқарасын қорғау, мінез-құлқын бағалау, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалау, автордың позициясы;
8. 4. 4. 1 тақырыптың ашылуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық бірлік және нақты дәлдікке қатысты ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (жеке, сыныптастар және т.б.) бағалау
5) 9 сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1 -тоқсан
Махаббаттың қызығы
1. У. Шекспир. Сонеты
2. П.Н. Васильев. "И имя твоҰ…" и другие стихотворения
3. А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы"
4. И.С. Тургенев. "Ася"
5. А.И. Куприн. "Олеся"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9. 1. 1. 1 Терминдерді түсіну: романтизм және реализм әдеби бағыттар, тарихи имидж (кейіпкер), трагедия, комедия, өлең, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян;
9. 1. 2. 1 өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну; ашық және жасырын (субтекст) ақпаратпен бөлісу;
9. 1. 3. 1 мәтіннен өз бетімен табуға және жұмыстың тақырыбын көрсететін тырнақшаларды, фрагменттерді мұқият оқып білу;
9. 1. 4. 1 кешенді сілтеме жасау жоспарын жасау;
9. 1. 5. 1 әртүрлі дәйектемелерді пайдаланып, жұмыс немесе мазмұнның мазмұнын қайта жазу;
9. 1. 6. 1. Баға ұсыныстарын пайдалана отырып, проблемалық мәселеге негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
9. 2. 2. 1. Жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтау, мәселелер бойынша өз пікірін білдіру;
9. 2. 3. 1 эпизодтар салыңыз мәтін композициясы түсіндіру жұмыс элементтерді бөлу;
9. 2. 5. 1 сипаттаған таңбалар, олардың мінез-құлық, ниеттерін, атаулардың маңызы жұмыс;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау
9. 2. 8. 1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар
Бағалау және салыстырмалы талдау
9. 4. 1. 1 Жұмысты талқылауға қатысу, олардың көзқарасын қорғау, мінез-құлықты бағалау, кейіпкерлердің әрекеттері, автордың ұстанымы
2 -тоқсан
Кішкентай адамның тақырыбы
1.Н.В. Гоголь. "Шинель"
2.Ф.М. Достоевский. "Бедные люди"
3.Л.Н. Толстой. "После бала".
4.А.И. Куприн. "Гранатовый браслет"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9. 1. 2. 1 өнер туындысын түсіну, сыни тұрғыдан түсіну; ашық және жасырын (субтекст) ақпаратпен бөлісу;
9. 1. 3. 1 мәтінде өздігінен табуға және жұмыстың тақырыбын бейнелейтін үзінділерді үзінділерге аудару
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 Жанр мен оның белгілерін анықтау (трагедия, комедия, өлең);
9. 2. 2. 1. Жұмыстың тақырыбы мен идеясын анықтау, мәселелер бойынша өз пікірін білдіру;
9. 2. 3. 1 эпизодтар салыңыз мәтін композициясы түсіндіру жұмыс элементтерді бөлу;
9. 2. 6. 1 Суреттерді жүйесі хронотоп, өнім құрылымын талдау және әр түрлі әдістерін ұюы деректер (диаграммалар, кестелер, ақыл карталар, ақыл карталар, поп-формулалар, диаграммалар), олардың өкілдігін ұйымдастырады;
9. 2. 7. 1 авторлардың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау
9. 2. 8. 1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар;
9. 2. 9. 1 көрнекі құралдарды пайдалана отырып, батырдың коэффициентін білдіріп, оның іс-әрекетін шығармашылық жұмыстарын (әдеби кейіпкерді жазбаша, сценарийлерді) жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
9. 4. 2. 1 өнер туындысын өнердің әр түрлі түрлерінде бейнелерді құрудың ерекше құралдарын сипаттайтын басқа өнер формаларының жұмыстарымен салыстырыңыз
3 -тоқсан
Қоғамдағы сатира
1.А.С. Грибоедов. "Горе от ума"
2.Н.В. Гоголь. "Мертвые души"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9. 1. 1. 1 Терминдерді түсіну: романтизм және реализм әдеби бағыттар, тарихи имидж (кейіпкер), трагедия, комедия, өлең, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян;
9. 1. 5. 1 әртүрлі дәйектемелерді пайдаланып, жұмыс немесе мазмұнның мазмұнын қайта жазу;
9. 1. 6. 1. Баға ұсыныстарын пайдалана отырып, проблемалық мәселеге негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
9. 2. 4. 1 жұмыстың эпизодтарын талдау, олардың проблемалармен байланысын және учаскені дамытудағы рөлін түсіндіру;
9. 2. 5. 1 сипаттаған таңбалар, олардың мінез-құлық, ниеттерін, атаулардың маңызы жұмыс;
9. 2. 6. 1 Ақпараттық коагуляцияның әртүрлі әдістері (диаграммалар, кестелер, интеллектуалдық карталар, ақыл-ой карталар, формулалар, диаграммалар) көмегімен бейнелеу жүйесін, хронотопты, жұмыс құрылымын талдау және өз өкілін қалыптастыру;
9. 2. 7. 1 авторлардың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау
9. 2. 8. 1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар
Бағалау және салыстырмалы талдау
9. 4. 2. 1 өнер туындысын өнердің басқа түрлерінің шығармаларымен салыстыру, өнердің әртүрлі түрлеріндегі бейнелерді құрудың ерекше құралдарын сипаттайды;
9. 4. 3. 1 орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттердің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстырып тексеру,
проблема / жанр, ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып
4 -тоқсан
Адамның жанының құпиялары
1.А.С. Пушкин. "Пиковая дама"
2.А.П. Чехов "Ионыч", "Человек в футляре" (по выбору учителя)
3.Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9. 1. 3. 1 мәтіннен өз бетімен табуға және жұмыстың тақырыбын көрсететін тырнақшаларды, фрагменттерді мұқият оқып білу;
9. 1. 4. 1 кешенді баға белгілеу жоспарын құрастырады
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 Жанр мен оның белгілерін анықтау (трагедия, комедия, өлең);
9. 2. 4. 1 жұмыстың эпизодтарын талдау, олардың проблемалармен байланысын және учаскені дамытудағы рөлін түсіндіру;
9. 2. 6. 1 Ақпараттық коагуляцияның әртүрлі әдістері (диаграммалар, кестелер, интеллектуалдық карталар, ақыл-ой карталар, формулалар, диаграммалар) көмегімен бейнелеу жүйесін, хронотопты, жұмыс құрылымын талдау және өз өкілін қалыптастыру;
9. 2. 7. 1 авторлардың кейіпкерлерге деген көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
кейіпкерлердің сипаттамаларын талдау
9. 2. 8. 1 авторлық әдістері, кейіпкердің түр-тұлғасы, дауысы поэзия синтаксисіне (риторикалық фигуралар, антитеза, перифраз, инверсиялар, анафора, градация), әдебиет әдістері (символы психологиялық параллелизм автобиографизм) қоса алғанда, графикалық құралдар;
9. 2. 9. 1 көрнекі құралдарды пайдалана отырып, батырдың коэффициентін білдіріп, оның іс-әрекетін шығармашылық жұмыстарын (әдеби кейіпкерді жазбаша, сценарийлерді) жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
9. 4. 3. 1 орыс, қазақ және әлемдік әдебиеттердің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстырып тексеру,
ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, проблемалар / жанрлар;
9. 4. 4. 1 Тақырыптың, композиторлық бірліктің және нақты дәлдіктің толықтығы мен тереңдігіне қатысты ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (жеке, сыныптастар мен басқалардың) бағалау

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью обучения учебному предмету "Уйгурский язык" является развитие языковых навыков обучающихся, воспитание поколения, относящегося с уважением к родному языку, формирование личности, способной понимать социальное значение языка, соблюдать нормы языка, готовой к свободному общению и грамотному письму.
3. Основные задачи предмета "Уйгурский язык":
1) развитие языковой личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности на основе освоения уйгурского языка как родного языка;
2) использование уйгурского языка как средства каждодневного общения и формирование навыков изучения закономерностей языковых явлений;
3) изучение происхождения уйгурского языка.
4. Программа учебного предмета "Уйгурский язык" предусматривает развитие грамотного письменного и устного языка обучающегося, обогащение словарного запаса, развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах.
5. Программа учебного предмета "Уйгурский язык" составлена на основе функционально-коммуниктивного подхода. Она направлена на углубление и расширение понятия обучающихся о языке, о значении национальной и мировой культуры.
6. Изучение уйгурского языка как учебного предмета расширяет национальное мировоззрение обучающихся, прививает навыки творческого мышления, учит правильному общению с окружающими людьми. Учебный предмет "Уйгурский язык" дает возможность обучающемуся социализоваться в обществе как личность, развивает творческий подход к обучению и навыки критического мышления.
7. Изучение учебного предмета "Уйгурский язык":
1) обеспечивает грамотное формулирование и изложение своих мыслей в устной и письменной форме;
2) направлено на глубокое освоение грамматического строя языка, на формирование устойчивых навыков письменного языка, на развитие грамотного употребления академического языка;

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Ұйғыр тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты білім алушылардың тілдік дағдыларын дамыту, ана тіліне құрметпен қарайтын ұрпақты тәрбиелеу, тілдің әлеуметтік маңызын түсіне алатын, еркін қарым-қатынас пен сауатты жазуға дайын тіл нормаларын сақтай алатын тұлғаны қалыптастыру болып табылады.
3. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің басты міндеттері:
1) ұйғыр тілін ана тілі ретінде меңгеру негізінде сөйлеу әрекетінің барлық түрлері бойынша коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру жолымен тілдік тұлғаны дамыту;
2) ұйғыр тілін күнделікті қарым-қатынас құралы ретінде пайдалану және тілдік құбылыстардың заңдылықтарын зерттеу дағдыларын қалыптастыру;
3) ұйғыр тілінің пайда болуын зерттеу.
4. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің бағдарламасы білім алушының тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу қабілетін дамытуды және оқушының ойлау қабілетін жетілдіруді көздейді.
5. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің бағдарламасы функционалдық-коммуникативтік бағытқа негізделіп құрастырылған. Ол білім алушылардың тіл туралы түсініктерін тереңдетіп, ұлттық және әлемдік мәдениеттің маңыздылығы туралы түсініктерін кеңейтеді.
6. Ұйғыр тілін оқу пәні ретінде оқыту оқушылардың ұлттық дүниетанымын кеңейтеді, шығармашылық ойлау дағдыларын дамытады, айналасындағы адамдармен дұрыс қарым-қатынас жасауға үйретеді. "Ұйғыр тілі" оқу пәні білім алушыға қоғамда тұлға ретінде әлеуметтенуге мүмкіндік береді, оқуға шығармашылық көзқарасты және сыни ойлау дағдыларын дамытады.
7. "Ұйғыр тілі" оқу пәнін оқыту:
1) өзінің ойын ауызша және жазбаша формада сауатты құрастыруға және айтуға үйретеді;
2) тілдің грамматикалық құрылымын терең меңгеруге, жазба тілінің тұрақты дағдыларын қалыптастыруға, академиялық тілді сауатты қолдануды дамытуға бағытталады;

3) основано на коммуникативном подходе, направленном, в первую очередь, на формированиие навыков устной речи;
4) формирует осознание взоимосвязи языка и культуры;
5) формирует представление о национально-культурной специфике уйгурского языка в сопоставлении с культурой казахского, русского и других народов.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Уйгурский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Уйгурский язык"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Уйгурский язык" составляет:
в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
1) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо, соблюдение речевых норм), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
10. Раздел "Аудирование и говорение" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) понимание содержания текста;
4) определение основной идеи;
5) формулирование ответов и оценивание по материалам слушания;
6) построение монологического высказывания.
11. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) определение типов и стилей текстов;
3) определение особенностей жанров текста;
4) формулирование вопросов по тексту;
5) сравнительный анализ текстов;
6) использование стратегии чтения;
7) извлечение информации из различных источников.
12. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление плана;
2) создание текстов в различных жанрах;
3) представление текстов в различных формах;
4) написание эссе;
5) написание текста на основе прочитанного и прослушанного материала;
6) корректирование и редактирование текстов.

3) ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға бағытталған қолданбалы бағытты ұстанатын коммуникативтік әдіске негізделеді;
4) тіл мен мәдениет арасындағы байланыс түсінігін қалыптастырады;
5) қазақ, орыс және басқа халықтардың мәдениетімен салыстыра отырып, ұйғыр тілінің ұлттық-мәдени ерекшелігі туралы көзқарас қалыптастырады.
2-тарау. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің мазмұны
8. "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Оқу мақсаттары мұғалім мен оқушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен (тыңдалым және айтылым, оқылым, жазылым, әдеби тіл нормаларын сақтау) тұрады.
10. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) мәтін мазмұнын түсіну;
4) негізгі ойды анықтау;
5) тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау;
6) сөйлеу мәдениетін дамыту.
11. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу;
5) мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау;
6) оқылым стратегияларын қолдану;
7) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
12. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жоспар құру;
2) әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) эссе жазу;
5) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.

13. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфографические нормы;
2) орфоэпические нормы;
3) лексические нормы;
4) грамматические нормы;
5) пунктуационные нормы.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.5.1.1: "5" – класс, "5.1" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
15. Система целей обучения:
1) аудирование и говорение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Прогнозирование
5.​1.​1.​1
прогнозировать тему на основе ключевых слов и представленных иллюстраций
6.​1.​1.​1
обсуждать названия темы и прогнозировать
проблемы на основе прослушивания начала текста
7.​1.​1.​1
прогнозировать развитие истории на основе
части текста
8.​1.​1.​1
прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого
9.​1.​1.​1
прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании
2.
Анализ текстов различных жанров
5.​1.​2.​1
объяснять поднятые проблемы в диалоге, монологе (песня, текст, объявление, реклама, объявления), связанные с социально-бытовыми, социально-культурными темами
6.​1.​2.​1
анализировать проблемы в диалоге, монологе (инструкция, поздравление, сообщение, биография, новости, интервью), связанные с социально-культурной, официально-деловой темами
7.​1.​2.​1
анализировать проблемы, поднятые автором в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, новости, песни, выписки из произведений художественной литературы), в социально-общественных, учебно-трудовых темах
8.​1.​2.​1
анализировать роль экспрессивно-эмоциональ-ных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы
9.​1.​2.​1
анализировать роли целевой аудитории и
художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание)
3.
Понимание
содер-жания текста
5.​1.​3.​1
понимать содержание прослушанного текста, определяя главную и дополнительную
информацию
6.​1.​3.​1
понимать содержание прослушанного текста, извлекая детальную
информа-
цию
7.​1.​3.​1
понимать содержание прослушанного текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию
8.​1.​3.​1
понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию
9.​1.​3.​1
понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
4.
Определение основной идеи
5.​1.​4.​1
определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
6.​1.​4.​1
определять основную идею на основе направляющих вопросов и темы текста
7.​1.​4.​1
определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.​1.​4.​1
определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
9.​1.​4.​1
определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
5.
Формулирование ответов и оценивание по материалам слушания
5.​1.​5.​1
отвечать на вопросы на основе содержания
прослушанного текста, высказывать свою точку зрения по поставленной проблеме
6.​1.​5.​1
отвечать на общие и конкретные вопросы по содержанию прослушанного текста, по связи информации из текста с реальной
жизнью
7.​1.​5.​1
отвечать на проблемные вопросы с приведением примеров из текста, сравнивать свой ответ с ответами других и обсуждать их
8.​1.​5.​1
с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
9.​1.​5.​1
связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
6.
Построение монологического высказывания
5.​1.​6.​1
строить высказывания в зависимости от ситуации, используя эмоциональные слова, с вложением голосовых ритмов, используя слова- междометия, выражать свое мнение в соответствии коммуникативными ситуациями
6.​1.​6.​1
использовать официальные слова и словосочетания, термины в соответствии с коммуникативной ситуацией
7.​1.​6.​1
обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
8.​1.​6.​1
в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
9.​1.​6.​1
подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально- политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией

13. "Әдеби тіл нормаларын сақтау бөлімі" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфографиялық норма
2) орфоэпиялық норма
3) лексикалық норма;
4) грамматикалық норма;
5) пунктуациялық норма.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.5.1.1 кодында: "5" – сынып, "5.1" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының нөмірі.
15. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Болжау
5. 1. 1. 1
тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау
6. 1. 1. 1
мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау
7. 1.1.1
мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау
9. 1.1.1
мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру
2. Әртүр
лі жанрдағы мәтін
дерді талдау
5. 1. 2. 1
әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру
6. 1. 2. 1
әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық, интервью) көтерілген мәселені талдау
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау
8. 1. 2. 1
әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жолдау, монография және лекциядан үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, монография, мақала, жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
3.
Мәтін мазмұнын түсіну
5. 1. 3. 1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
9. 1. 3. 1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін, шынайылығын зерттеп, қорытынды жасау
4.
Негізгі ойды анықтау
5. 1. 4. 1
тірек сөздер мен бағыттау
шы сұрақтар негізінде негізгі тақырыпты анықтау
6. 1. 4. 1
негізгі идеяны бағыттау
шы сұрақтар мен мәтін тақырыбына сүйене отырып анықтау
7. 1. 4. 1
негізгі тақырыпты тірек сөздер, сөйлеу қарқыны және сөйлеу стилі негізінде анықтау
8. 1. 4. 1
негізгі тақырыпты тірек сөздер, автордың көзқарасы мен көңіл-күйі негізінде анықтау
9. 1. 4. 1
мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен пікірін анықтау
5.
Тыңдалым материалы бойынша жауаптар дайындау және бағалау
5. 1. 5. 1
тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
6. 1. 5. 1
тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
7. 1. 5. 1
мәтіннен мысалдар келтіре отырып, проблемалық сұрақтарға жауап беру, өз жауабын басқалардың жауабымен салыстыру және оларды талқылау
8. 1. 5. 1
сұрақтардың көмегімен мәтіннен қажетті ақпаратты табу, көтерілгенмәселе бойынша өз ойын айту
9. 1. 5. 1
мәселені әлемдегі проблемалармен байланыстыру, сыни тұрғыдан бағалау, өз көзқарасын дәлелдеу
6.
Монологтік тұжырымның құрылысы
5. 1. 6. 1
жағдаятқа байланыс
ты эмоционал
ды сөздерді қолдана отырып, дауыс ырғағына қарай, сөз тіркестерін қолдана отырып, коммуникативті жағдайларға сәйкес өз пікірін білдіру
6. 1. 6. 1
коммуникативті жағдайға сәйкес ресми сөздер мен сөз тіркестерін, терминдер
ді қолдану
7. 1. 6. 1
коммуникативтік жағдаятқа сай
көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталас
та тез және дұрыс шешім қабылдай білу
8. 1. 6. 1
коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдер
ді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
9. 1. 6. 1
қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды қолданып, кең көлемді монолог дайындау

2) чтение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Понимание информации
5.​2.​1.​1
понимать и определять основную и дополнительную
информацию текста
6.​2.​1.​1
объяснять и определять основную, дополнительную и детальную
информа-цию текста
7.​2.​1.​1
интерпре-тировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки)
8.​2.​1.​1
сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста
9.​2.​1.​1
находить нужную информацию с помощью перефразированных вопросов и определять скрытую мысль
2.
Определение типов и стилей текстов
5.​2.​2.​1
с помощью текста определять устные и письменные стили лексики
6.​2.​2.​1
с помощью речевых средств определять особенностиустного и письменного стиля
7.​2.​2.​1
с помощью речевых средств определять
особенности публицисти-ческого и официального стиля
8.​2.​2.​1
с помощью речевых средств определять
особенности
публицисти-ческого и научного стиля
9.​2.​2.​1
с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи
3.
Определение особенностей жанров текста
5.​2.​3.​1
определять особенности жанра через структуру и оформлениетекста письма, рекламы, объявления, рекоменда-ции
6.​2.​3.​1
определять особенности жанра и структуры этикета разговорной и художественной речи
7.​2.​3.​1
определять особенности жанра через структуру и оформление хроники, новостей, очерков, документов и служебных записок
8.​2.​3.​1
определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов
9.​2.​3.​1
определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодательство, государственные программы, военно-патриотические программы)
4.
Сравнительный анализ текстов
5.​2.​4.​1
сравнивать стили, темы и языковые средства разговорно-го текста
6.​2.​4.​1
сравнивать языковые особенности темы, содержания разговорно-го и официального стиля текста
7.​2.​4.​1
сравнивать и анализировать языковые особенности темы, структуры, цели публицисти-ческого и художествен-ного стиля
8.​2.​4.​1
сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицисти-ческих текстов
9.​2.​4.​1
сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности
5.
Формулирование вопросов по тексту
5.​2.​5.​1
формулировать вопросы, направлен-ные на определение точной информации и на понимание содержания текста
6.​2.​5.​1
формулировать вопросы, направлен-ные на определение основной и дополнительной информации и проблемы текста
7.​2.​5.​1
формулировать проблемные вопросы по тесту
8.​2.​5.​1
формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
9.​2.​5.​1
формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста
6.
Использование стратегии чтения
5.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: для понятия общего содержания, для нахождения реальной информации
6.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: делать комментированное, ролевое чтение, выборочное чтение
7.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, исследовательское чтение
8.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, анализирова-ние
9.​2.​6.​1
эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели
7.
Извлечение информации из различных источников
5.​2.​7.​1
извлекать нужную информацию из энциклопедий, газет и журналов для детей
6.​2.​7.​1
извлекать нужную информацию из энциклопедий, словарей, газет и журналов для детей и делать ссылку на автора
7.​2.​7.​1
извлекать и использоватьнужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников и делать ссылку на автора
8.​2.​7.​1
извлекать и использовать как доказательство нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов и делать ссылку на автора
9.​2.​7.​1
использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора

2) оқылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Ақпаратты түсіну
5. 2. 1. 1
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну және анықтау
6. 2. 1. 1
мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру
7. 2. 1. 1
мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау
8. 2. 1. 1
мәтіндегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттар
ды салыстыру және өңдеу
9. 2. 1. 1
перефраз түрінде берілген сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты табу, астарлы ойды анықтау
2.
Мәтін
нің стильдік
ерекше
лігін анықтау
5. 2. 2. 1
лексика
ның ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану
6. 2. 2. 1
ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшелік
терін қолданыл
ған тілдік құралдар арқылы тану
7. 2. 2. 1
публицистикалық және ресми стиль ерекшелік
терін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
8. 2. 2. 1
публицистикалық және ғылыми стиль ерекшелік
терін қолданыл
ған тілдік құралдар арқылы тану
9. 2. 2. 1
ұйғыр тілінің стилі мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
3.
Мәтін
нің жанр
лық ерекше
лігін ажырату
5. 2. 3. 1
хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарлан
дырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшелік
терін ажырату
6. 2. 3. 1
ұйғырша ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылым
дық және
жанрлық ерекшелік
терін ажырату
7. 2. 3. 1
хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттары
ның, қызметтік жазбалар
дың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
8. 2. 3. 1
мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
9. 2. 3. 1
қоғамдық-саяси мәтіндер (жолдау, заңнама, мемлекеттік бағдарламалар, әскери-патриоттық)
арқылы мәтіндердің жанрлық түрлерін ажырату
4.
Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау
5. 2. 4. 1
ауызекі стильдегі мәтіндердің
мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру
6. 2. 4. 1
ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
7. 2. 4. 1
идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
8. 2. 4. 1
тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
9. 2. 4. 1
әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5.
Мәтін бойын
ша сұрақ
тар құрастыру
5. 2. 5. 1
мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
6. 2. 5. 1
мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
7. 2. 5. 1
мәтін бойынша проблема
лық сұрақтар құрастыру
8. 2. 5. 1
перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
9. 2. 5. 1
мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
6.
Оқылым стратегияларын қолдану
5. 2. 6. 1
оқылым стратегия ларын қолдану:
жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу
6. 2. 6. 1
оқылым стратегия ларын қолдану:
комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
7. 2. 6. 1
оқылым стратегия ларын қолдану: коммента рий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
8. 2. 6. 1
оқылым стратегия ларын қолдану:
коммента рий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
9. 2. 6. 1
белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
7. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
5. 2. 7. 1
энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
6. 2. 7. 1
энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
7. 2. 7. 1
ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
8. 2. 7. 1
ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
9. 2. 7. 1
әртүрлі ресурс көздерінен алынған ақпараттарды авторға сілтеме жасай отырып, жазба жұмыстарында орынды қолдану

3) письмо:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Составление плана
5.​3.​1.​1
составлять простой
план охватывающий вводную, основную и заключительную части текста
6.​3.​1.​1
составлять простой
план с учетом структуры для написания текста в различных жанрах
7.​3.​1.​1
составлять сложный
план с учетом структуры для написания текста в различных жанрах
8.​3.​1.​1
составлять тезисный план по собранным материалам по теме
9.​3.​1.​1
составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов
2. Создание текстов в различных жанрах
5.​3.​2.​1
создавать тексты (письмо, реклама, объявление) в соответствии с жанровыми особенностями с сохранением оформления и структуры
6.​3.​2.​1
создавать тексты (характеристика, поздравление, автобиография) в соответствии с особенностями жанра и стиля с сохранением оформления и структуры
7.​3.​2.​1
составлять небольшую статью, рекомендации, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием художественных средств
8.​3.​2.​1
составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием языковых средств
9.​3.​2.​1
составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории
3.
Представление текстов в различных формах
5.​3.​3.​1
составлять рассказ по мотиву сюжетной картинки (фотокартинки)
6.​3.​3.​1
составлять графический текст (диаграмма, таблица, схема) по предложен-ной теме
7.​3.​3.​1
описывать процесс, данный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема), сохраняя структуру текста (введение, общее сведения, детальные сведения)
8.​3.​3.​1
описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста
9.​3.​3.​1
определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста
4.
Написание эссе
5.​3.​4.​1
писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
6.​3.​4.​1
писать эссе в рамках предложенной темы, системно организуя каждый абзац и раскрывая причины (согласен, не согласен) приведенной проблемы
7. 3.4.1
писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции
8.​3.​4.​1
писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе
9.​3.​4.​1
писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение
5.
Написание текста на основе прочитанного и прослушанного материала
5.​3.​5.​1
писать текст с сохранением основной информации материалов чтения и аудирования
6.​3.​5.​1
писать текст, отбирая предложе-ния, обознача-
ющие основную мысль, по материалам чтения и аудирования
7.​3.​5.​1
писать текст по материалам чтения и аудирования, заменяя опорные слова и словосочетания синонимами (синонимическим рядом)
8.​3.​5.​1
писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования
9.​3.​5.​1
писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
6.
Корректирование и редактирование текстов
5.​3.​6.​1
корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
6.​3.​6.​1
корректиро-вать текст, исправляя орфографические и пунктуаци-онные ошибки с помощью словаря и правил правописа-ния
7.​3.​6.​1
проверять правильность использования слов текста в соотвествии с темой, редактировать и вносить лексические исправления, заменяя синонимическим рядом
8.​3.​6.​1
на основе материалов периодичес-кой печати редактировать и вносить стилистические исправления
9.​3.​6.​1
редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы

3) жазылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Жоспар құру
5. 3. 1. 1
берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
6. 3. 1. 1
әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру
7. 3. 1. 1
әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру
8. 3. 1. 1
тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру
9. 3. 1. 1
жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру
2. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
5. 3. 2. 1
жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу
6. 3. 2. 1
жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мінездеме, құттықтау, өмірбаян құрастырып жазу
7. 3. 2. 1
жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу
8. 3. 2. 1
жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу
9. 3. 2. 1
мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
3. Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
5. 3. 3. 1
сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру
6. 3. 3. 1
ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру
7. 3. 3. 1
мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу
8. 3. 3. 1
мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
9. 3. 3. 1
мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
4. Эссе жазу
5. 3. 4. 1
эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
6. 3. 4. 1
эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу
себептерін айқын көрсетіп жазу.
("келісу, келіспеу" эссесі)
7. 3. 4. 1
эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу.
(дискуссивті эссе)
8. 3. 4. 1
эссе құрылымын сақтап, тақырып аясындағы пробелма
лардың оңтайлы шешімін ұсына отырып эссе жазу
9. 3. 4. 1
эссе құрылымын мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстырып эссе жазу
5.
Оқылған және тыңдалған материалдар негізінде мәтін жазу
5. 3. 5. 1
оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, мәтін жазу
6. 3. 5. 1
оқылым және тыңдалым материал
дары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, мәтін жазу
7. 3. 5. 1
оқылым және тыңдалым материал
дары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, мәтін жазу
8. 3. 5. 1
оқылым және тыңдалым материал
дары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттар
дан мәтін (аннотация, тезис) жазу
9. 3. 5. 1
оқылым және тыңдалым материал
дары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перефраз тәсілдері арқылы мәтін (аннотация, тезис) жазу
6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
5. 3. 6. 1
мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және реда кциялау
6. 3. 6. 1
мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
7. 3. 6. 1
мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
8. 3. 6. 1
БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
9. 3. 6. 1
жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау

4) соблюдение речевых норм:
1.
Орфографические нормы
5.​4.​1.​1
учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использова-нии данных звуков для составления устных текстов
6.​4.​1.​1
соблюдать орфографические нормы правописания отдельных слов, слитных слов и слов, пишущихся через дефис
7.​4.​1.​1
писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова
8.​4.​1.​1
писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы
9.​4.​1.​1
писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту
2.
Орфоэпичес-кие нормы
5.​4.​2.​1
учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов
6.​4.​2.​1
учитывать
интонационные отличия повествовательных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложений для составления устных текстов
7.​4.​2.​1
ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов
8.​4.​2.​1
использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
-
3.
Лексические нормы
5.​4.​3.​1
использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы
6.​4.​3.​1
использовать фразеологические обороты; эвфемизмы, дисфемизмы, неологизмы, термины, метафоры, олицетворения использовать слова в свойственном им значении
7.​4.​3.​1
использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении
8.​4.​3.​1
использовать и понимать особенности словарного запаса
9.​4.​3.​1
правильно использовать закономерности лексической стилистики
4.
Грамматические нормы
5.​4.​4.​1
различать собственные и нарицательные существительные, правильно подбирать окончания;
5.​4.​4.​2 различать прилагательные, обозначающие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах;
5.​4.​4.​3
правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи)
6.​4.​4.​1
использовать данные прилага-тельные в устных и письмен-ных работах;
6.​4.​4.​2
знать функции времен глагола и сослагательное наклоне-ние, использовать глаголы в устных и письменных работах;
6.​4.​4.​3
использовать наречия действия и меры и степени в устных и письменных работах
7.​4.​4.​1
использовать виды глагола: причастие, деепричастие, времена глагола, наклонение глагола при беседе;
7.​4.​4.​2
использовать с пониманием значения слов подражания;
7.​4.​4.​3
использовать и различать служебные слова;
7.​4.​4.​4
использовать и различать виды междометия;
7.​4.​4.​5
понимать и различать роль обособленных слов
8.​4.​4.​1
различать и использовать виды и способы связи существительных и глагольных словосочета-нии;
8.​4.​4.​2
правильно использовать главные и второстепенные члены предложения;
8.​4.​4.​3
использовать однородные члены предложения и поясняющие слова;
8.​4.​4.​4
использовать простые предложения в соответствии с целью и особенностями состава
9.​4.​4.​1
знать способы и виды образования сложных предложений;
9.​4.​4.​2
знать и применять сложносочиненные предложения и раличать их виды;
9.​4.​4.​3
знать и применять сложноподчиненные предложения;
9.​4.​4.​4
знать и использовать сложносочиненное предложение
5.
Пунктуационные нормы
5.​4.​5.​1
правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
6.​4.​5.​1
правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
7.​4.​5.​1
правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
8.​4.​5.​1
правильно использовать знаки препинания в предложениях
9.​4.​5.​1
правильно писать сложные названия с заглавной буквы

4) әдеби тіл нормалары:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Орфография
лық норма
5. 4. 1. 1
ұйғыр тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу
6. 4. 1. 1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
8. 4. 1. 1
тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу
9. 4. 1. 1
мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2.Орфоэпия
лық норма
5. 4. 2. 1
сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу
6. 4. 2. 1
екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану
7. 4. 2. 1
сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
8. 4. 2. 1
сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
-
3.
Лекси
калық норма
5. 4. 3. 1
тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану
6. 4. 3. 1
көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу
7. 4. 3. 1
фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
8. 4. 3. 1
сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
9. 4. 3. 1
лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану
4.
Грамматика
лық норма
5. 4. 4. 1
жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану;
5. 4. 4. 2
зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану;
5. 4. 4. 3
сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу;
5. 4. 4. 5
сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу;
5. 4. 4. 6
төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру
6. 4. 4. 1 сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану;
6. 4. 4. 2 етістіктің етіс түрлері мен салт- сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану;
6.4. 4.3
үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
7. 4. 4. 1 етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану;
7. 4. 4. 2
еліктеу сөздердің стильдік мәнін түсініп қолдану;
7. 4. 4. 3
шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану;
7. 4. 4. 4
одағай түрлерін ажырата білу, қолдану;
7. 4. 4. 5
оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу
8. 4. 4. 1
сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану;
8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану;
8. 4. 4. 3
сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді қолдана білу;
8. 4. 4. 4
жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
9. 4. 4. 1
құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу;
9. 4. 4. 2
салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;
9. 4. 4. 3
сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;
9. 4. 4. 4
аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану
5.
Пунктуация
лық норма
5. 4. 5. 1
төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану
6. 4. 5. 1
ұйғыр тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану
7. 4. 5. 1
сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойы-латын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану
8. 4. 5. 1
сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану
9. 4. 5. 1
құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану

16. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Уйгурский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с уйгурским языком обучения).
.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Уйгурский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с уйгурским языком обучения)
1) 5 класс:
Тема
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Культура: язык и общение
Аудирование и говорение
5.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, определяя главную и дополнительную
информацию;
5.​1.​5.​1 отвечать на вопросы на основе содержания
прослушанного текста, высказывать свою точку зрения по поставленной проблеме
Чтение
5.​2.​2.​1 понимать и определять основную и дополнительную
информацию текста;
5.​2.​1.​1 с помощью текста определять устные и письменные стили лексики;
5.​2.​7.​1 извлекать нужную информацию из энциклопедий, газет и журналов для детей
Письмо
5.​3.​1.​1 составлять простой
план охватывающий вводную, основную и заключительную части текста;
5.​3.​2.​1 создавать тексты (письмо, реклама, объявление) в соответствии с жанровыми особенностями с сохранением оформления и структуры
Соблюдение речевых норм
5.​4.​4.​1 различать собственные и нарицательные существительные, правильно подбирать окончания;
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​2.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​3.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
Окружающая среда
Аудирование и говорение
5.​1.​6.​1 строить высказывания в зависимости от ситуации, используя эмоциональные слова, с вложением голосовых ритмов, используя слова- междометия, выражать свое мнение в соответствии коммуникативными ситуациями;
5.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
Чтение
5.​2.​4.​1 сравнивать стили, темы и языковые средства разговорного текста;
5.​2.​6.​1 использовать стратегии чтения: для понятия общего содержания, для нахождения реальной информации
Письмо
5.​3.​4.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе;
5.​3.​6.​1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение речевых норм
5.​4.​4.​1 различать собственные и нарицательные существительные, правильно подбирать окончания;
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​3.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
Семейные традиции и праздники
Аудирование и говорение
5.​1.​2.​1 объяснять поднятые проблемы в диалоге, монологе (песня, текст, объявление, реклама, объявления), связанные с социально-бытовыми, социально-культурными темами;
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и представленных иллюстраций
Чтение
5.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформление текста письма, рекламы, объявления, рекомендации;
5.​2.​5.​1 формулировать вопросы, направленные на определение точной информации и на понимание содержания текста
Письмо
5.​3.​3.​1 составлять рассказ по мотиву сюжетной картинки (фотокартинки);
5.​3.​5.​1 писать текст с сохранением основной информации материалов чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
5.​4.​4.​1 различать собственные и нарицательные существительные, правильно подбирать окончания;
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков уйгурского языка и использова-нии данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​2.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
2 четверть
Фауна и флора
Аудирование и говорение
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и представленных иллюстраций;
5.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов;
5.​1.​6.​1 строить высказывания в зависимости от ситуации, используя эмоциональные слова, с вложением голосовых ритмов, используя слова- междометия, выражать свое мнение в соответствии коммуникативными ситуациями
Чтение
5.​2.​1.​1 понимать и определять основную и дополнительную информацию текста;
5.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформлениетекста письма, рекламы, объявления, рекомендации;
5.​2.​5.​1 формулировать вопросы, направленные на определение точной информации и на понимание содержания текста
Письмо
5.​3.​2.​1 создавать тексты (письмо, реклама, объявление) в соответствии с жанровыми особенностями с сохранением оформления и структуры;
5.​3.​4.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе;
5.​3.​6.​1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение речевых норм
5.​4.​4.​2 различать прилагательные, обозначающие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах;
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​2.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
Свободное время и хобби
Аудирование и говорение
5.​1.​2.​1 объяснять поднятые проблемы в диалоге, монологе (песня, текст, объявление, реклама, объявления), связанные с социально-бытовыми, социально-культурными темами;
5.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, определяя главную и дополнительную информацию;
5.​1.​5.​1 отвечать на вопросы на основе содержания прослушанного текста, высказывать свою точку зрения по поставленной проблеме
Чтение
5.​2.​2.​1 с помощью текста определять устные и письменные стили лексики;
5.​2.​4.​1 сравнивать стили, темы и языковые средства разговорного текста;
5.​2.​6.​1 использовать стратегии чтения: для понятия общего содержания, для нахождения реальной информации;
5.​2.​7.​1 извлекать нужную информацию из энциклопедий, газет и журналов для детей
Письмо
5.​3.​1.​1 составлять простой
план охватывающий вводную, основную и заключительную части текста;
5.​3.​3.​1 составлять рассказ по мотиву сюжетной картинки (фотокартинки);
5.​3.​5.​1 писать текст с сохранением основной информации материалов чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
5.​4.​4.​2 различать прилагательные, обозначающие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах;
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​2.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
3 четверть
Мир фантазии
Аудирование и говорение
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и представленных иллюстраций;
5.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов;
Чтение
5.​2.​1.​1 понимать и определять основную и дополнительную информацию текста;
5.​2.​2.​1 с помощью текста определять устные и письменные стили лексики
Письмо
5.​3.​1.​1 составлять простой
план охватывающий вводную, основную и заключительную части текста;
5.​3.​5.​1 писать текст с сохранением основной информации материалов чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
5.​4.​4.​3 правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи);
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​2.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
Транспорт и дорожные знаки
Аудирование и говорение
5.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, определяя главную и дополнительную
информацию;
5.​1.​5.​1 отвечать на вопросы на основе содержания
прослушанного текста, высказывать свою точку зрения по поставленной проблеме
Чтение
5.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформлениетекста письма, рекламы, объявления, рекомендации;
5.​2.​6.​1 использовать стратегии чтения: для понятия общего содержания, для нахождения реальной информации;
5.​2.​7.​1 извлекать нужную информацию из энциклопедий, газет и журналов для детей
Письмо
5.​3.​2.​1 создавать тексты (письмо, реклама, объявление) в соответствии с жанровыми особенностями с сохранением оформления и структуры;
5.​3.​4.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
Соблюдение речевых норм
5.​4.​4.​3 правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи);
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​2.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
Характер и внешность человека
Аудирование и говорение
5.​1.​6.​1 строить высказывания в зависимости от ситуации, используя эмоциональные слова, с вложением голосовых ритмов, используя слова- междометия, выражать свое мнение в соответствии коммуникативными ситуациями;
5.​1.​2.​1 объяснять поднятые проблемы в диалоге, монологе (песня, текст, объявление, реклама, объявления), связанные с социально-бытовыми, социально-культурными темами
Чтение
5.​2.​4.​1 сравнивать стили, темы и языковые средства разговорного текста;
5.​2.​5.​1 формулировать вопросы, направленные на определение точной информации и на понимание содержания текста
Письмо
5.​3.​3.​1 составлять рассказ по мотиву сюжетной картинки (фотокартинки);
5.​3.​6.​1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение речевых норм
5.​4.​4.​3 правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи);
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​2.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​3.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
4 четверть
Тайны Вселенной
Аудирование и говорение
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и представленных иллюстраций; 5.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, определяя главную и дополнительную
информацию;
5.​1.​5.​1 отвечать на вопросы на основе содержания прослушанного текста, высказывать свою точку зрения по поставленной проблеме
Чтение
5.​2.​1.​1 понимать и определять основную и дополнительную
информацию текста;
5.​2.​2.​1 с помощью текста определять устные и письменные стили лексики;
5.​2.​6.​1 использовать стратегии чтения: для понятия общего содержания, для нахождения реальной информации
Письмо
5.​3.​3.​1 составлять рассказ по мотиву сюжетной картинки (фотокартинки);
5.​3.​5.​1 писать текст с сохранением основной информации материалов чтения и аудирования;
5.​3.​6.​1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение речевых норм
5.​4.​4.​3 правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи);
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​3.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
Путешествие и отдых
Аудирование и говорение
5.​1.​2.​1 объяснять поднятые проблемы в диалоге, монологе (песня, текст, объявление, реклама, объявления), связанные с социально-бытовыми, социально-культурными темами;
5.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов;
5.​1.​6.​1 строить высказывания в зависимости от ситуации, используя эмоциональные слова, с вложением голосовых ритмов, используя слова- междометия, выражать свое мнение в соответствии коммуникативными ситуациями
Чтение
5.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформлениетекста письма, рекламы, объявления, рекомендации;
5.​2.​4.​1 сравнивать стили, темы и языковые средства разговорного текста;
5.​2.​5.​1 формулировать вопросы, направленные на определение точной информации и на понимание содержания текста;
5.​2.​7.​1 извлекать нужную информацию из энциклопедий, газет и журналов для детей
Письмо
5.​3.​1.​1 составлять простой
план охватывающий вводную, основную и заключительную части текста;
5.​3.​2.​1 создавать тексты (письмо, реклама, объявление) в соответствии с жанровыми особенностями с сохранением оформления и структуры;
5.​3.​4.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
Соблюдение речевых норм
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков уйгурского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​4.​3.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения

16. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
17. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту ұйғыр тілінде)
1) 5-сынып:
Тақырып
Сөйлесім әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Мәдениет: тіл және қарым-қатынас
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
Оқылым
5. 2. 2. 1 негізгі және қосымша мәтін туралы ақпарат;
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау;
5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
Жазылым
5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру;
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 1 жалқы және жалпы есімдерді ажырату, жалғауларды дұрыс қолдану;
жалқы және жалпы есімдерді ажырату, жалғауларды дұрыс қолдану;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшеліктерін ескеру;
5. 4. 2. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын айту және қолдану барысында үндестік заңын ескеру;
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 5. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
Бізді қоршаған орта
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру;
5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру;
5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін, нақты ақпаратты табу үшін оқу
Жазылым
5. 3. 4. 1 эссенің құрылымын сақтай отырып, өзіне таныс адамды, табиғатты немесе оқиғаны сипаттап жазу;
5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге көмегімен түзету және сөйлемдерді редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 1 жалқы және жалпы есімдерді ажырату, жалғауларды дұрыс қолдану;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшелікте-рін ескеру;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын айту және қолдану барысында үндестік заңын ескеру;
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 5. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру;
5. 1. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшеліктерін ескеру;
Оқылым
5. 2. 3. 1 хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарлан-дырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
Жазылым
5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру;
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 1 жалқы және жалпы есімдерді ажырату, жалғауларды дұрыс қолдану;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшеліктерін ескеру;
5. 4. 2. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын айту және қолдану барысында үндестік заңын ескеру;
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 5. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
2-тоқсан
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 1. 1 ұсынылған тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау;
5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
Оқылым
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау;
5. 2. 3. 1 хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
Жазылым
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу;
5. 3. 4. 1 эссенің құрылымын сақтай отырып, өзіне таныс адамды, табиғатты немесе оқиғаны сипаттап жазу;
5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге көмегімен түзету және сөйлемдерді редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 2 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшеліктерін ескеру;
5. 4. 2. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 5. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
Бос уақыт және хобби
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру;
5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
Оқылым
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану;
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру;
5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін, нақты ақпаратты табу үшін оқу;
5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
Жазылым
5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру;
5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру;
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 2 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшелікте-рін ескеру;
5. 4. 2. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 5. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
3-тоқсан
Қиял әлемі
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 1. 1 ұсынылған тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау;
5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау;
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану
Жазылым
5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру;
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 3 сан есімдерді дұрыс қолдану;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшеліктерін ескеру;
5. 4. 2. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 5. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
Көлік және жол белгілері
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
Оқылым
5. 2. 3. 1 хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы;
5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану, жалпы мазмұнын түсіну үшін, нақты ақпаратты табу үшін оқу;
5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
Жазылым
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу;
5. 3. 4. 1 эссенің құрылымын сақтай отырып, өзіне таныс адамды, табиғатты немесе оқиғаны сипаттап жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 5 сан есімдерді дұрыс қолдану;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшеліктерін ескеру;
5. 4. 2. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын айту және қолдану барысында үндестік заңын ескеру;
5. 4. 2. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 5. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
Адамның сырт келбеті мен мінезі
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру;
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру
Оқылым
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру;
5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
Жазылым
5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру;
5. 3. 6. 1мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге көмегімен түзету және сөйлемдерді редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 5 сан есімдерді дұрыс қолдану;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшеліктерін ескеру;
5. 4. 2. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 3. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
4-тоқсан
Аспан әлемінің құпиялары
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 1. 1 ұсынылған тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау;
5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
Оқылым
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау;
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану;
5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін, нақты ақпаратты табу үшін оқу
Жазылым
5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру;
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу;
5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге көмегімен түзету және сөйлемдерді редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 5 сан есімдерді дұрыс қолдану;
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшеліктерін ескеру;
5. 4. 2. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын айту және қолдану барысында үндестік заңын ескеру;
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 5. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
Саяхат және демалыс
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру;
5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
Оқылым
5. 2. 3. 1 хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру;
5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру;
5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
Жазылым
5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру;
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу;
5. 3. 4. 1 эссенің құрылымын сақтай отырып, өзіне таныс адамды, табиғатты немесе оқиғаны сипаттап жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 1. 1 ауызша мәтін құрастыру үшін ұйғыр тілінің дыбыстарын атау және қолдану барысында үндестік заңының ерекшеліктерін ескеру;
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимдерді қолдану;
5. 4. 5. 1 сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану

4) 8 класс:
Тема
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Древний уйгурский язык
Аудирование и говорение
8.​1.​1.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого;
8.​1.​2.​1 анализировать роль экспресивно-эмоциональных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы;
8.​1.​6.​1 в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
8.​2.​1.​1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста;
8.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять особенности публицистического и научного стиля;
8.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов
Письмо
8.​3.​2.​1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием языковых средств;
8.​3.​3.​1 описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста;
8.​3.​5.​1 писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
8.​4.​4.​1 различать и использовать виды и способы связи существительных и глагольных словосочетании;
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.​4.​2.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.​4.​3.​1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Человеческие ценности и культура мира
Аудирование и говорение
8.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию;
8.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора;
8.​1.​5.​1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
Чтение
8.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов;
8.​2.​5.​1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования;
8.​2.​6.​1 использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, анализирование;
8.​2.​7.​1 извлекать и использовать как доказательство нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов и делать ссылку на автора
Письмо
8.​3.​1.​1 составлять тезисный план по собранным материалам по теме;
8.​3.​4.​1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.​3.​6.​1 на основе материалов периодической печати редактировать и вносить стилистические исправления
Соблюдение речевых норм
8.​4.​4.​1 различать и использовать виды и способы связи существительных и глагольных словосочетании;
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.​4.​2.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.​4.​3.​1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
2 четверть
Ремесло и труд. Будущие профессии
Аудирование и говорение
8.​1.​2.​1 анализировать роль экспресивно-эмоциональных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы;
8.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора;
8.​1.​6.​1 в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
8.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов;
8.​2.​6.​1 использовать стратегии чтения: комментированное, выборочное чтение, анализирование;
8.​2.​7.​1 извлекать и использовать как доказательство нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов и делать ссылку на автора
Письмо
8.​3.​1.​1 составлять тезисный план по собранным материалам по теме;
8.​3.​3.​1 описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста;
8.​3.​4.​1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе
Соблюдение речевых норм
8.​4.​4.​2 правильно использовать главные и второстепенные члены предложения;
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.​4.​2.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.​4.​3.​1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Достижения освоения космоса
Аудирование и говорение
8.​1.​1.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого;
8.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию;
8.​1.​5.​1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
Чтение
8.​2.​1.​1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста;
8.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять особенности
публицистического и научного стиля;
8.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов;
8.​2.​5.​1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
Письмо
8.​3.​2.​1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием языковых средств;
8.​3.​5.​1 писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования;
8.​3.​6.​1 на основе материалов периодической печати редактировать и вносить стилистические исправления
Соблюдение речевых норм
8.​4.​4.​2 правильно использовать главные и второстепенные члены предложения;
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.​4.​2.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.​4.​3.​1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
3 четверть
Биоразновидность. Флора и фауна, вошедшие в Красную книгу
Аудирование и говорение
8.​1.​1.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого;
8.​1.​5.​1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
Чтение
8.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять особенности
публицистического и научного стиля;
8.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов;
8.​2.​5.​1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
Письмо
8.​3.​1.​1 составлять тезисный план по собранным материалам по теме;
8.​3.​6.​1 на основе материалов периодической печати редактировать и вносить стилистические исправления
Соблюдение речевых норм
8.​4.​4.​3 использовать однородные члены предложения и поясняющие слова;
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.​4.​2.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.​4.​3.​1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Окружающий мир и ресурсы энергии
Аудирование и говорение
8.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию;
8.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
Чтение
8.​2.​1.​1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста;
8.​2.​7.​1 извлекать и использовать как доказательство нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов и делать ссылку на автора
Письмо
8.​3.​2.​1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием языковых средств;
8.​3.​3.​1 описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста
Соблюдение речевых норм
8.​4.​4.​4 использовать простые предложения в соответствии с целью и особенностями состава;
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.​4.​2.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.​4.​3.​1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Подростки и закон
Аудирование и говорение
8.​1.​2.​1 анализировать роль экспресивно-эмоциональных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы;
8.​1.​6.​1 в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
8.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов;
8.​2.​6.​1 использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, анализирование
Письмо
8.​3.​4.​1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особеннос-тями жанра, стиля и использова-нием языковых средств;
8.​3.​5.​1 писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
8.​4.​4.​4 использовать простые предложения в соответствии с целью и особенностями состава;
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.​4.​2.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.​4.​3.​1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
4 четверть
Театр и культура
Аудирование и говорение
8.​1.​1.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого;
8.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию;
8.​1.​5.​1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
Чтение
8.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов;
8.​2.​6.​1 использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, анализирование;
8.​2.​7.​1 извлекать и использовать как доказательство нужную информацию из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов и делать ссылку на автора
Письмо
8.​3.​1.​1 составлять тезисный план по собранным материалам по теме;
8.​3.​4.​1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.​3.​6.​1 на основе материалов периодической печати редактировать и вносить стилистические исправления
Соблюдение речевых норм
8.​4.​4.​4 использовать простые предложения в соответствии с целью и особенностями состава;
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.​4.​2.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.​4.​3.​1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Туризм и экотуризм Казахстана
Аудирование и говорение
8.​1.​2.​1 анализировать роль экспресивно-эмоциональных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы;
8.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора;
8.​1.​6.​1 в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
8.​2.​1.​1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста;
8.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять особенности
публицистического и научного стиля;
8.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов;
8.​2.​5.​1 формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
Письмо
8.​3.​2.​1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием языковых средств;
8.​3.​3.​1 описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста;
8.​3.​5.​1 писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
8.​4.​4.​4 использовать простые предложения в соответствии с целью и особенностями состава;
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы;
8.​4.​2.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
8.​4.​3.​1 использовать и понимать особенности словарного запаса;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях

4) 8-сынып:
Тақырып
Сөйлесім әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ежелгі ұйғыр тілі
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 1. 1 тыңдалған мәтінде келтірілген дәйек сөздер мен дәлелдерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жолдау, монография және лекциядан үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 1. 1 мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру және өңдеу;
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
Жазылым
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу;
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу;
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 1 мәнді және етістік сөз тіркестерінің түрлері мен байланыс тәсілдерін ажырату және пайдалану;
8. 4. 1. 1 бас әріппен басталатын орфографиялық нормаларды ескере отырып жазу;
8. 4. 2. 1 коммуникативтік жағдайға сәйкес өз ойын білдіру үшін интонацияны, үзілістерді және логикалық екпінді пайдалану;
8. 4. 3. 1 сөздік қордың ерекшеліктерін пайдалану және түсіну;
8. 4. 5. 1 сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс пайдалану
Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау;
8. 1. 4. 1 тірек сөздер, автордың көзқарасы, көңіл-күйі негізінде негізгі тақырыпты анықтау
8. 1. 5. 1 көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау, сұрақтардың көмегімен мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу
Оқылым
8. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
8. 2. 5. 1 басқаша айту тәсілін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу;
8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8. 3. 4. 1 тақырып аясында және эссенің құрылымын сақтап, мәселе бойынша нақты шешім ұсынып эссе жазу;
8. 3. 6. 1 баспасөз ақпарат құралдары материалдары негізінде стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 1 сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану;
8. 4. 1. 1 бас әріппен жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;
8. 4. 2. 1 коммуникативтік жағдаятқа сәйкес өз ойын білдіру үшін дауыс ырғағын, кідірісті және логикалық екпінді қолдану;
8. 4. 3. 1 сөздік қордың ерекшеліктерін түсініп қолдану
8. 4. 5. 1 сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс қолдану
2-тоқсан
Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жолдау, монография және лекциядан үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8. 1. 4. 1 тірек сөздер, автордың көзқарасы, көңіл-күйі негізінде негізгі тақырыпты анықтау;
8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу;
8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу;
8. 3. 4. 1 тақырып аясында және
эссенің құрылымын сақтап, мәселе бойынша нақты шешім
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану;
8. 4. 4. 1 бас әріппен жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;
8. 4. 2. 1 коммуникативтік жағдаятқа сәйкес өз ойын білдіру үшін дауыс ырғағын, кідірісті және логикалық екпінді қолдану;
8. 4. 3. 1 сөздік қордың ерекшеліктерін түсініп қолдану;
8. 4. 5. 1 сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Ғарышты игеру жетістіктері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 1. 1 тыңдалған мәтінніңде келтірілген дәйек сөздер мен дәлелдерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау;
8. 1. 5. 1 көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау, сұрақтардың көмегімен мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу
Оқылым
8. 2. 1. 1 аралас және тұтас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру, өңдеу;
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
8. 2. 5. 1 басқаша айту тәсілін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Жазылым
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу;
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу;
8. 3. 6. 1 баспасөз ақпарат құралдары материалдары негізінде стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану;
8. 4. 4. 1 бас әріппен жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;
8. 4. 2. 1 коммуникативтік жағдаятқа сәйкес өз ойын білдіру үшін дауыс ырғағын, кідірісті және логикалық екпінді қолдану;
8. 4. 3. 1 сөздік қордың ерекшеліктерін түсініп қолдану;
8. 4. 5. 1 сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс қолдану
3-тоқсан
Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 1. 1 тыңдалған мәтінніңде келтірілген дәйек сөздер мен дәлелдерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 5. 1 көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау, сұрақтардың көмегімен мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу
Оқылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау;
8. 2. 5. 1 басқаша айту тәсілін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8. 3. 6. 1 баспасөз ақпарат құралдары материалдары негізінде стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді қолдана білу;
8. 4. 4. 1 бас әріппен жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;
8. 4. 2. 1 коммуникативтік жағдаятқа сәйкес өз ойын білдіру үшін дауыс ырғағын, кідірісті және логикалық екпінді қолдану;
8. 4. 3. 1 сөздік қордың ерекшеліктерін түсініп қолдану;
8. 4. 5. 1 сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Қоршаған орта және энергия ресурстары
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау;
8. 1. 4. 1 тірек сөздер, автордың көзқарасы, көңіл-күйі негізінде негізгі тақырыпты анықтау
Оқылым
8. 2. 1. 1 аралас және тұтас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру, өңдеу;
8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу;
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану;
8. 4. 1. 1 бас әріппен жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;
8. 4. 2. 1 коммуникативтік жағдаятқа сәйкес өз ойын білдіру үшін дауыс ырғағын, кідірісті және логикалық екпінді қолдану;
8. 4. 3. 1 сөздік қордың ерекшеліктерін түсініп қолдану;
8. 4. 5. 1 сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Жасөспірім және заң
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жолдау, монография және лекциядан үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
Жазылым
8. 3. 4. 1 тақырып аясында және эссенің құрылымын сақтап, мәселе бойынша нақты шешім
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану;
8. 4. 1. 1 бас әріппен жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;
8. 4. 2. 1 коммуникативтік жағдаятқа сәйкес өз ойын білдіру үшін дауыс ырғағын, кідірісті және логикалық екпінді қолдану;
8. 4. 3. 1 сөздік қордың ерекшеліктерін түсініп қолдану;
8. 4. 5. 1 сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс қолдану
4-тоқсан
Театр өнері мен мәдениеті
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 1. 1 тыңдалған мәтінде келтірілген дәйек сөздер мен дәлелдерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау;
8. 1. 5. 1 көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау, сұрақтардың көмегімен мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу
Оқылым
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыру;
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу;
8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;
8. 3. 4. 1 тақырып аясында және эссенің құрылымын сақтап, мәселе бойынша нақты шешім
8. 3. 6. 1 баспасөз ақпарат құралдары материалдары негізінде стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану;
8. 4. 1. 1 бас әріппен жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;
8. 4. 2. 1 коммуникативтік жағдаятқа сәйкес өз ойын білдіру үшін дауыс ырғағын, кідірісті және логикалық екпінді қолдану;
8. 4. 3. 1 сөздік қордың ерекшеліктерін түсініп қолдану;
8. 4. 5. 1 сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Қазақстандағы туризм және экотуризм
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жолдау, монография және лекциядан үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау;
8. 1. 4. 1 тірек сөздер, автордың көзқарасы,көңіл-күйі негізінде негізгі тақырыпты анықтау;
8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 1. 1 аралас және тұтас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру, өңдеу;
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
8. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;
8. 2. 5. 1 басқаша айту тәсілін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Жазылым
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу;
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу;
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану;
8. 4. 4. 1 бас әріппен жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;
8. 4. 2. 1 коммуникативтік жағдаятқа сәйкес өз ойын білдіру үшін дауыс ырғағын, кідірісті және логикалық екпінді қолдану;
8. 4. 3. 1 сөздік қордың ерекшеліктерін түсініп қолдану;
8. 4. 5. 1 сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс қолдану

5) 9 класс:
Тема
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Мәңгілік ел – мұратым
Аудирование и говорение
9.​1.​1.​1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании;
9.​1.​3.​1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.​1.​6.​1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально-политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
9.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи;
9.​2.​5.​1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста;
9.​2.​7.​1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора
Письмо
9.​3.​2.​1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.​3.​3.​1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.​3.​5.​1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
9.​4.​4.​1 знать способы и виды образования сложных предложений;
9.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.​4.​3.​1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Проблемы глобализации
Аудирование и говорение
9.​1.​2.​1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание);
9.​1.​4.​1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора;
9.​1.​5.​1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
Чтение
9.​2.​1.​1 находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль;
9.​2.​3.​1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы);
9.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
9.​2.​6.​1 эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели
Письмо
9.​3.​1.​1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.​3.​4.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.​3.​6.​1 редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы
Соблюдение речевых норм
9.​4.​4.​1 знать способы и виды образования сложных предложений;
9.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.​4.​3.​1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
2 четверть
ЭКСПО-2017. Казахстан в годы Независимости
Аудирование и говорение
9.​1.​2.​1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание);
9.​1.​3.​1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.​1.​4.​1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Чтение
9.​2.​1.​1 находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль;
9.​2.​3.​1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы);
9.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
9.​2.​7.​1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора
Письмо
9.​3.​2.​1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.​3.​4.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.​3.​6.​1 редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы
Соблюдение речевых норм
9.​4.​4.​2 знать и применять сложносочиненные предложения и раличать их виды;
9.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.​4.​3.​1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Права и свобода человека
Аудирование и говорение
9.​1.​1.​1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании;
9.​1.​5.​1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения;
9.​1.​6.​1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально-политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
9.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи;
9.​2.​5.​1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста;
9.​2.​6.​1 эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели
Письмо
9.​3.​1.​1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.​3.​3.​1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.​3.​5.​1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
9.​4.​4.​2 знать и применять сложносочиненные предложения и раличать их виды;
9.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.​4.​3.​1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
3 четверть
Семья и демографические изменения
Аудирование и говорение
9.​1.​2.​1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание);
9.​1.​4.​1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Чтение
9.​2.​1.​1 находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль;
9.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи;
9.​2.​3.​1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы)
Письмо
9.​3.​1.​1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.​3.​4.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение
Соблюдение речевых норм
9.​4.​4.​3 знать и применять сложноподчиненные предложения;
9.​4.​1.​1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.​4.​2.​1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.​4.​3.​1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.​4.​5.​1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
Биотехнология и будущее генной инженерии
Аудирование и говорение
9.​1.​1.​1 прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании;
9.​1.​3.​1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
Чтение
9.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
9.​2.​5.​1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста
Письмо
9.​3.​2.​1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.​3.​5.​1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
Соблюдение речевых норм
9.​4.​4.​3 знать и применять сложноподчиненные предложения;
9.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.​4.​3.​1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Средства массовой информации
Аудирование и говорение
9.​1.​6.​1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально-политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией;
9.​1.​5.​1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
Чтение
9.​2.​7.​1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора;
9.​2.​6.​1 эффективно использовать стратегии чтения для определенной цели
Письмо
9.​3.​3.​1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.​3.​6.​1 редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы
Соблюдение речевых норм
9.​4.​4.​3 знать и применять сложноподчиненные предложения;
9.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.​4.​3.​1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
4 четверть
Мировые столкновения и мир
Аудирование и говорение
9.​1.​1.​1 прогнозировать ответы на вопросы, подготов
ленные по содержа
нию текста, сравнивая их при слушании;
9.​1.​4.​1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора;
9.​1.​6.​1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально-политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
9.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять стили уйгурского языка и типы ораторской речи;
9.​2.​3.​1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы);
9.​2.​5.​1 формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста;
9.​2.​7.​1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора
Письмо
9.​3.​2.​1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории;
9.​3.​5.​1 писать текст (аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования;
9.​3.​6.​1 редактировать и вносить логические исправления, делить письменную работу на абзацы и разделы
Соблюдение речевых норм
9.​4.​4.​4 знать и использовать сложносочиненное предложение;
9.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.​4.​3.​1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Эффективное использование природных ресурсов
Аудирование и говорение
9.​1.​2.​1 анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание);
9.​1.​3.​1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
9.​1.​5.​1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
Чтение
9.​2.​1.​1 находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль;
9.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
9.​2.​6.​1 эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели
Письмо
9.​3.​1.​1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов;
9.​3.​3.​1 определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста;
9.​3.​4.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение
Соблюдение речевых норм
9.​4.​4.​4 знать и использовать сложносочиненное предложение;
9.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту;
9.​4.​3.​1 правильно использовать закономерности лексической стилистики;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
Приложение 42
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Уйгурская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с уйгурским языком обучения)
Глава 1. Общие положения

5) 9-сынып:
Тақырып
Сөйлесім әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Мәңгілік ел – мұратым
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін, шынайылығын зерттеп, қорытынды жасау;
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, кең көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 1. 1 ұйғыр тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру;
9. 2. 7. 1 әртүрлі ресурс көздерінен алынған ақпараттарды авторға сілтеме жасай отырып, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу;
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, өзгерту тәсілдері арқылы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу;
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
9. 4. 5. 1 бас әріппен жазылатын күрделі атауларды дұрыс жазу
Жаһандану мәселелері
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, монография, мақала, Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясы, автор көзқарасы, көңіл-күйін табу арқылы негізгі ойды анықтау;
9. 1. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыру, өз пікірін білдіре отырып, сыни баға беру
Оқылым
9. 2. 1. 1 өзгертіп айту түрінде берілген сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты табу, астарлы ойды анықтау;
9. 2. 3. 1 қоғамдық-саяси мәтіндер (жолдау, заңнама, мемлекеттік бағдарламалар, әскери-патриоттық) арқылы мәтіндердің жанрлық түрлерін ажырату;
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9. 2. 6. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9. 3. 4. 1 эссенің құрылымын сақтап, ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшіліктерін көрсете отырып, өз ойын негіздеумен эссе жазу;
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу;
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
9. 4. 5. 1 бас әріппен жазылатын күрделі атауларды дұрыс жазу
2-тоқсан
Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан. ЭКСПО-2017
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, монография, мақала, Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін, шынайылығын зерттеп, қорытынды жасау;
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясы, автор көзқарасы, көңіл-күйін табу арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
9. 2. 1. 1 өзгертіп айту түрінде берілген сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты табу, астарлы ойды анықтау;
9. 2. 3. 1 қоғамдық-саяси мәтіндер (жолдау, заңнама, мемлекеттік бағдарламалар, әскери-патриоттық) арқылы мәтіндердің жанрлық түрлерін ажырату;
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9. 2. 7. 1 әртүрлі ресурс көздерінен алынған ақпараттарды авторға сілтеме жасай отырып, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9. 3. 4. 1 эссенің құрылымын сақтап, ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшіліктерін көрсете отырып, өз ойын негіздеумен эссе жазу;
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
9. 4. 5. 1 бас әріппен жазылатын күрделі атауларды дұрыс жазу
Адам құқығы мен бостандығы
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9. 1. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыру, өз пікірін білдіре отырып, сыни баға беру;
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, кең көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 2. 1 ұйғыр тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру;
9. 2. 6. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу;
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, өзгерту тәсілдері арқылы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
9. 4. 5. 1 бас әріппен жазылатын күрделі атауларды дұрыс жазу
3-тоқсан
Отбасы және демография
лық өзгеріс
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, монография, мақала, жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясы, автор көзқарасы, көңіл-күйін табу арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
9. 2. 1. 1 өзгертіп айту түрінде берілген сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты табу, астарлы ойды анықтау;
9. 2. 2. 1 ұйғыр тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
9. 2. 3. 1 қоғамдық-саяси мәтіндер (жолдау, заңнама, мемлекеттік бағдарламалар, әскери-патриоттық) арқылы мәтіндердің жанрлық түрлерін ажырату
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9. 3. 4. 1 эссенің құрылымын сақтап, ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшіліктерін көрсете отырып, өз ойын негіздеумен эссе жазу
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
9. 4. 5. 1 бас әріппен жазылатын күрделі атауларды дұрыс жазу
Биотехнология және гендік инженерия келешегі
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін, шынайылығын зерттеп, қорытынды жасау
Оқылым
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, өзгерту тәсілдері арқылы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;
9. 4. 4. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
9. 4. 5. 1 бас әріппен жазылатын күрделі атауларды дұрыс жазу
Бұқаралық ақпарат құралдары
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, кең көлемді монолог дайындау;
9. 1. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыру, өз пікірін білдіре отырып, сыни баға беру
Оқылым
9. 2. 7. 1 әртүрлі ресурс көздерінен алынған ақпараттарды авторға сілтеме жасай отырып, жазба жұмыстарында орынды қолдану;
9. 2. 6. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу;
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
9. 4. 5. 1 бас әріппен жазылатын күрделі атауларды дұрыс жазу
4-тоқсан
Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясы, автор көзқарасы, көңіл-күйін табу арқылы негізгі ойды анықтау;
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, кең көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 2. 1 ұйғыр тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
9. 2. 3. 1 қоғамдық-саяси мәтіндер (жолдау, заңнама, мемлекеттік бағдарламалар, әскери-патриоттық) арқылы мәтіндердің жанрлық түрлерін ажырату;
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру;
9. 2. 7. 1 әртүрлі ресурс көздерінен алынған ақпараттарды авторға сілтеме жасай отырып, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, өзгерту тәсілдері арқылы мәтін (аннотация, тезис) жазу;
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану;
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
9. 4. 5. 1 бас әріппен жазылатын күрделі атауларды дұрыс жазу
Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, монография, мақала, жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау;
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін, шынайылығын зерттеп, қорытынды жасау;
9. 1. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыру, өз пікірін білдіре отырып, сыни баға беру
Оқылым
9. 2. 1. 1 өзгертіп айту түрінде берілген сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты табу, астарлы ойды анықтау;
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
9. 2. 6. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру;
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу;
9. 3. 4. 1 эссенің құрылымын сақтап, ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшіліктерін көрсете отырып, өз ойын негіздеумен эссе жазу
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану;
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
9. 4. 5. 1 бас әріппен жазылатын күрделі атауларды дұрыс жазу
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
42-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Уйгурская литература" – формирование духовных ценностей человека через восприятие и анализ художественных произведений, воспитание компетентного читателя, способного на основе личностного выбора использовать знания, умения и навыки для познания мира и самого себя.
3. Задачи обучения учебному предмету "Уйгурская литература" состоят в формированииу обучающихс грамотности, развитии у них литературного и эстетического вкуса и чувств, формировании способности к мышлению, развитии познавательных и коммуникативных навыков. При изучение учебного предмета "Уйгурская литература" обучающиеся:
1) уважают и оценивают действительность через ценности уйгурской литературы, ее значимого места в национальной культуре;
2) определяют и понимают роль уйгурской литературы в межкультурных отношениях, формировавших историю уйгурского народа;
3) учатся адаптироваться в любой ситуации, самостоятельно принимать решения;
4) развивают мировозрение, соответствующее уровню современного общественного развития.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Уйгурская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Уйгурская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Уйгурская литература" составляет:
1) в 5 классе– 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Ұйғыр әдебиеті" пәні оқу бағдарламасының мақсаты – оқушылардың ақыл-ой қабілеті мен тұлғалық қасиеттерінің қалыптасуына, тілдік-эстетикалық талғамдарының дамуына, коммуникативтік құзыреттіліктерінің жетілдірілуіне іргетас қалап, өмірлік дағдыларын шыңдауына, өздігінен білім алуларына мүмкіндік туғызу.
3. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәнінің міндеті – оқушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру.
Ұйғыр әдебиеті пәнін оқу арқылы оқушылар:
1) ұйғыр әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
2) ұйғыр әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, ұйғыр халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, жеңістерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
3) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
4) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2 ) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебной программы по учебному предмету "Уйгурская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) содержание и форма;
2) концепция художественного произведения;
3) образ художественного произведения;
4) работа с отрывками произведения.
8. Раздел "Анализ и интерпретация" включает следующие подразделы:
1) композиция художественного произведения;
2) изображение автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа.
9. Раздел "Оценивание и сравнение" включает следующие подразделы:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новизна;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1 – "5" – класс, "1" – нумерация учебной цели.
11. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Содержание и форма художественного произведения
5.​1.​1.​1
описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения
6.​1.​1.​1
определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения
7.​1.​1.​1
анализировать составные части сюжета художест
венного произведе
ния
8.​1.​1.​1
определять
сюжет, идею, эпилог,
пролог,
связанные с художественным произведением
9.​1.​1.​1
давать сюжетнокомпозицион
ный анализ художест
венного произведе
ния
2.
Концепция художествен
ного произведения
5.​1.​2.​1
определять тему и идею художествен
ного произведения
6.​1.​2.​1
объяснять поднятые в художест твенном произведении социаль но-обшественные проблемы с помощью идеи
7.​1.​2.​1
анализиро
вать литературные произведе
ния в личностно -гуманистической действительности
8.​1.​2.​1
открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса
9.​1.​2.​1
определять
психологизмлитератур
ного произведе
ния
3
Образ художественного произведения
5.​1.​3.​1
открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения
6.​1.​3.​1
описывать тип литературного героя художественного произведения
7.​1.​3.​1
определять способы составления типа персонажей художественного произведе
ния
8.​1.​3.​1
классифицировать прямые и косвенные
характеристики при показе персонажей художественного произведения
9.​1.​3.​1
определять системы персонажей согласно идее художественного произведения
4.
Работа с отрывками произведения
5.​1.​4.​1
выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
6.​1.​4.​1
выразительно читать наизусть фрагмен
ты среднего
объема художественного произведения
7.​1.​4.​1
раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты
художественного произведе-ния
8.​1.​4.​1
правильно использовать фрагменты художествен
ного произведения для доказывания своей точки зрения
9.​1.​4.​1
использо
вать фрагменты художествен
ного произведе
ния для творческих работ

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Ұйғыр әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. Оқу мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен оқушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлауға, бағалауға мүмкіндік береді.
7. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1)көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс.
8. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс.
9. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан сөйлеу әрекеттерінің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.5.1.1 кодында "5"-сынып, "5.1"-дағдылар, "1"-оқу мақсатының реттік нөмірі.
11. Оқу мақсаттарының жүйесі әр сыныпқа арналған бөлімдер бойынша жоспарланған:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
5. 1. 1. 1
әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау
6. 1. 1. 1 әдеби шығарма
ның жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
8. 1. 1. 1
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау
9. 1. 1. 1 әдеби шығарма
ға сюжеттік-компози
циялық талдау жасау
2.
Әдеби шығарма
ның тұжырым
дамасы
5. 1. 2. 1
әдеби шығарма
ның тақырыбы мен идеясын анықтау
6. 1. 2. 1 әдеби шығармаа көтерілен әлеуметтік-қоғам
дық мәселені идеясы арқылы түсіндіру
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
8. 1. 2. 1
әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психоло
гизмді анықтау
3.
Көркем шығармада
ғы образ
5. 1. 3. 1
көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
6. 1. 3. 1
әдеби туынды
дағы кейіпкер
дің типтерін тек тұрғысы
нан сипаттау
7. 1. 3. 1
көркем шығармадағы кейіп
керлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысы нан анықтау
8. 1. 3. 1
көркем шығармада
ғы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
9. 1. 3. 1
көркем шығарма
ның идеясына сай кейіпкер
лер жүйесін анықтау
4.
Шығарма үзінділері
мен жұмыс
5. 1. 4. 1 көркем шығарма
лардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
6. 1. 4. 1 көркем шығарма
лардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту.
8. 1. 4. 1
көркем шығармалар
дан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділер
ді шығармашылық жұмыстарда қолдану

2) анализ и интерпретация
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Композиция художественного произведения
5.​2.​1.​1
находить сравнитель
ное и противопо-ложное описание литературного произведения
6.​2.​1.​1
обосно
вать значимость
определенных эпизодов
композии произведения
7.​2.​1.​1
сопоставлять образы и эпизоды произведе
ний
8.​2.​1.​1
анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое
9.​2.​1.​1
анализировать композицииэпических, поэтических, драматических произведе
ний
2. Изображение автора
5.​2.​2.​1
определение авторского портрета в зпических произведениях
6.​2.​2.​1
определять облик автора эпическо
го произведения
7.​2.​2.​1
определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведе
ний
8.​2.​2.​1
языкой анализ отношений образа автора и персонажей
9.​2.​2.​1
анализиро
вать роль автора как идейно-стилистической целостности изображе
ния
3.
Язык художествен
ного произведения
5.​2.​3.​1
определять смысл изобразитель
ных, языковых средств описанияв произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов)
6.​2.​3.​1
определять художественные средства произведения
(метафора, имитация, метони
мия, гипербола, литота, аллегория, антитеза,градация)
7.​2.​3.​1
анализиро-вать использова
ние художественных средств произведе
ния
(символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторичес
кий вопрос)
8.​2.​3.​1
определять стиль автора, анализируя использование художествен
ных средств произведения (психологичес
кий параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис)
9.​2.​3.​1
оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведе
ния
4.
Творческая работа
5.​2.​4.​1
через описание влияния художествен
ного произведенияписать письмо автору, стихи
6.​2.​4.​1
описывать используя литературно-художественные средства,картины природы произведения, места событий, изображения героя
7.​2.​4.​1
развивать навыки описания событий произведе
ния с собственной точки зрения
8.​2.​4.​1
креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
9.​2.​4.​1
описать творческую работу, опираясь на стиль автора
3) оценивание и сравнение
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8класс
9 класс
1.
Историческая и художественная ценность
5.​3.​1.​1
оценивать эпизоды произведе
ний с точки зрения исторической ценности
6.​3.​1.​1
оценивать персона
жи произведений в сравне
нии с исторической и художественной ценнос
тью
7.​3.​1.​1
оценивать персонажи произведе
ний в сравнении с историчес
кой и художественной ценностью, оценивая позицию автора
8.​3.​1.​1
оценивать тему и идею произведений, сопоставлять историческую и художествен
ную ценность
9.​3.​1.​1
оценивать, сопоставляя аналогичные произведе
ния других видов искусства, историчес
кую и художественную ценность
2.
Новизна и современ
ность
5.​3.​2.​1
оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью
6.​3.​2.​1
оценивать инновационность современных героев
7.​3.​2.​1
оценивать литератур
ный жанр в процессе развития с точки зрения современности
8.​3.​2.​1
оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей
9.​3.​2.​1
оценивать произведе
ние, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений
3.
Литературные эссе
5.​3.​3.​1
анализиро
вать произведения , выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе
6.​3.​3.​1
анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценнос тей, писать литературные эссе
7.​3.​3.​1
анализировать художественные произведения с точки зрения националь
ных ценностей, писать литератур
ные эссе
8.​3.​3.​1
анализировать содержание художествен
ных произведений , определяя структурно-композицион
ные особенности, писать литературные эссе
9.​3.​3.​1
анализировать идеи художественных произведений, писать литератур
ные эссе
4.
Литературная критика
5.​3.​4.​1
анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
6.​3.​4.​1
описы
вать критическую роль социаль
ных вопросов, поднятых в литературе
7.​3.​4.​1
писать критический обзор об эстетичес
кой ценности литератур
ного произведе
ния
8.​3.​4.​1
писать критичный обзор на основе литературной критики
9.​3.​4.​1
анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
11. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.

2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Әдеби шығарма
ның композициясы
5. 2. 1. 1
әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу
6. 2. 1. 1
шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау
7. 2. 1. 1
шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру
8. 2. 1. 1
композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау
9. 2. 1. 1
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
2.
Автор бейнесі
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
8. 2. 2. 1
автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау
3.
Көркем шығарманың тілі
5. 2. 3. 1
шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау
7. 2. 3. 1
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
8. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық парал лелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
9. 2. 3. 1
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтау
дың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру
4.
Шығармашылық жұмыс
5. 2. 4. 1
көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға
хат, өлең жазу
6. 2.4.1
әдеби көркем дегіш құралдарды
пайдала
нып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
7. 2. 4. 1
шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысы
нан дамытып жазу
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп
креативті жазу
9. 2. 4. 1
автор стиліне сүйене отырып, шығарма шылық жұмыс жазу
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Тарихи және көркемдік құндылығы
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау
6. 3. 1. 1 шығарма дағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстыру, тарихи және көркемдік құндылы ғына баға беру
8. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
9. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
2. Заманауиығы мен жаңашылдығы
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру
7. 3. 2. 1
әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
8. 3. 2. 1 шығарма
дағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
3.
Әдеби эссе
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
4.
Әдеби сын
5. 4. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
6. 4. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7. 4. 4. 1
әдеби шығарма
ның эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8. 4. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9. 4. 4. 1 әдеби шығарма
ны қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу

12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Уйгурская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с уйгурским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Уйгурская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с уйгурским языком обучения).
1) 5-класс:
Темы
Раздел
Цели обучения. Обучающиеся должны
1 четверть
1. "Чинтөмүр батур вә Мәхтумсула",
2. " Тай билән бала"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 оцениватьэпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
1. Стихи Садира Палванди,
2. Өмәр Мухаммадий "Еғир күнләрдә"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
2 четверть
1. Һезим Искандаров "Кәл йеңи жил", "Қиш күнлири", "Туйғун билән момай"
2. Һезмәт Абдуллин "Торуқ ат"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
Илия Баһтияни стихи "Ана жуттики баһар", "Дан һәққидики ой", "Яхши адәмләр һәққидики сөз", "Пақа", "Кепинәк"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения , выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
3 четверть
1.Турған Тохтамов "Нәдекин бечарә жанивар"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
1. Хелил Һәмраев "Өсәк тоғрилиқ қошақ", "Гүл" , "Дәстихан", "Өмүр"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
1. Һажи Әхмәтни "Ата мейірі".
2. Аблиз Һезимов Чөп билән қарияғач", "Тошқан дегидәк"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
4 четверть
1. Патигүл Сабитова "Баламдиң достары".
2. Марс Һетахунов "Сирлиқ"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
1. Абай Құнанбаев "Ілім таппай махтанба", "Қиш".
2. Ыбрай Алтынсарин "Бай вә кедей баласы"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в зпических произведениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнительный анализ
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение

12. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
13. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту ұйғыр тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту ұйғыр тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Шығарма
Бөлім
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
"Чинтөмүр батыр және Мәхтумсула" және "Тай мен бала" ертегілері
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Садир Палванның өлеңдері
Өмәр Муһәммәдийдің "Ауыр күндерде " хикаясы
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 3. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 3. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 3. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
2-тоқсан
Һезим Искәндәров
тің "Кел жаңа жыл", "Қыс күндері", "Туйғун мен кемпір" өлеңдері.
Һезмәт Абдуллиндың "Торуқ ат" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Илия Бәхтияниң "Туған өлкедегі көктем", "Дән туралы ой", "Жақсы адамдар туралы сөз", "Бақа", "Көбелек" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
3-тоқсан
Турған Тохтәмовтың "Қайда екен сол бейшара жануар" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Хелил Һәмраевтың "Өсәк туралы өлең", " Гүл" , "Дастархан", "Өмір" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Һажи Әхмәтнидің "Ата мейрі" әңгімесі.
Аблиз Һезимовтың "Шөп пен қарағаш", "Қоян айтады дейді" мысалдары
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
4-тоқсан
Патигүл Сабитованың "Баламдиң достары" әңгімесі.
Марс Һетахуновтың "Сиқырлы әлем" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
Абай Құнанбаев
тың "Ғылым таппай мақтанба", "Қыс" өлеңдері.
Ыбрай Алтынсарин
нің "Бай мен кедей баласы" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу

2) 6 класс:
Темы
Цели обучения. Обучающиеся должны
1 четверть
1. Жүсіп Баласағұн ақыл-парасат және тіл туралы.
2. Махмұт Қашқарий "Түркі тілдері сөздігі" еңбегіндегі мақал және мәтелдер.
3. Рабғузи Адам атаның және Хауа ананың туралы
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемыс помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
1. Алішер Наваий "Һатәмтай", "Шир вә және дураж"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
1. Билал Назім "Назугум" қиссасы
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего
объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
2 четверть
1. Нур Исрайилов "Күнләр"
2. Қадир Һасанов "Жигирмә сәккиз", "Ризвангүл"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​1.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
1. Һезмәт Абдуллин "Сырдастар",
Исмайил Саттаров "Мәхсәт", "Биз йеңимиз"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего
объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
3 четверть
1. Турғун Алмасни "Вәтән", "Мәктәпкә".
2. Илия Бәхтияни "Туғулған әлгә муһәббитим бар", "Вәтән"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​3.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​3.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​3.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
1. Лутпулла Мутәллип баллада "Көкләм ишқи", "Яшлиқ үгән".
2. Абдуғопур Қутлуқ баллада "Дутар"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
Т. Тохтәмов "Дадамниң жугиси"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.3. описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
4 четверть
1. Илахун Жәлилов "Чана".
2. Абдумежит Дөләтов стихи "Тиз пүктіргән", "Дораймән дәп", "Дутарим"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего
объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
1. Абай Қунанбаев қара сөздері.
2. Шыңғыс Айтматов "Оғлум билән көрүшүш"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художественном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего
объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнительный анализ
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе

2) 6-сынып:
Шығарма
Бөлім
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан (18сағат)
Жүсіп Баласағұн ақыл-парасат және тіл туралы.
Махмұт Қашқарий дің "Түркі тілдері сөздігі" еңбегіндегі мақал және мәтелдер.
Рабғузи Адам ата және Хауа ана туралы
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Әлішер Науаидің "Һатәмтай", "Арыстан және дураж" шығармалары
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Билал Назымның "Назугум" қиссасы
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
2-тоқсан
Нур Исрайилов
тың "Күндер" повесі,
Қадир Һасановтың "Жиырма сегіз", "Ризвангүл" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды
пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Һезмәт Абдуллин
нің "Сырластар" әңгімесі
Исмайил Саттаров
тың "Махсат", "Біз жеңеміз" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
3-тоқсан
Турғун Алмастың "Отан", "Мектепке" өлеңдері.
Илия Бәхтияның "Туған елге махаббатым бар", "Отан" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Лутпулла Мутәллип
тің "Көктем махаббаты", "Жастық үйрен" өлеңдері.
Абдуғопур Қутлуқтың "Дутар" балладасы
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Т.Тохтәмов
тің "Әкемнің тоны" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 3. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
4-тоқсан
Илахун Жәлиловтің "Шана" әңгімесі.
Абдумежит Дөләтовтің "Тіз бүктірген", "Еліктеймін деп", "Дутарім" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.1..1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
Абай Құнанбаев
тың қара сөздері, Шыңғыс Айтматов
тың "Ұлыммен көрісу" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау

3) 7 класс:
Темы
Раздел
Цели обучения. Обучающиеся должны
1 четверть
1. Тарихий қошақлар
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​4.​1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе
1. Н. Абдусемәтов "Назугум"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения
(символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. А. Муһәммәдийни "Яш жүригим", "Ечилмас көңлүм".
2. Абдуреһим Өткүрни тәржимә "Яшлиқ", "Хәшлә, хаинлар, хәшлә"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений ;
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
2 четверть
1. Абдухалиқ Уйғур "Ойған", "Нә қилай?".
2. Абдуреһим Өткүр "Яшлиқ", "Хәшлә, хаинлар, хәшлә"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.​2.​4.​1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. Һезим Искәндәров "Қазақстан", "Назугум"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.​2.​4.​1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
3 четверть
1. Лутпулла Мутәллипп "Вәтән әла,хәлиқ әла", "Тәсиратим", "Жилларға жавап", "Икки лирика"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​4.​1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе
1. Һезмәт Абдуллиндің "Бенакарлар"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​4.​1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. И. Бәхтияниң "Уйғур елиға", "Муқамларға муһәббәт", "Достлар ишқи"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя,выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.​2.​4.​1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. Зия Сәмәдий "Ғени батур"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
4 четверть
1. Қурван Тохтәмов "Бир түп алма"
2. Ш. Шаваев "Билал Назим"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений ;
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.​2.​4.​1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. Реһимжан Розиев "Тылсым толқындар".
2. Мөмүнжан Һәмраев "Әждат топрақлирида", "Устаз" "Вәтән пәрзәндимән"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.​2.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.​1.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​1.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.​1.​4.​1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
1. Сәбит Муқанов "Ипархан".
2. Шыңғыс Айтматов "Жәмилә"
Понимание и ответы на вопросы
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведения;
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведения в личностно гуманистической действительности;
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведения;
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты художественного произведения
Анализ и интерпретация
7.​2.​1.​1 сопоставлять образы и эпизоды произведений;
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений;
7.​2.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения (символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос);
7.​2.​4.​1 развивать навыки описания событий произведения с собственной точки зрения
Оценка и сравнительный анализ
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью, оценивая позицию автора;
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности;
7.​3.​3.​1 анализировать художественные произведения с точки зрения национальных ценностей, писать литературные эссе;
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения

3) 7-сынып:
Шығармалар
Бөлім
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан (18сағат)
Тарихи өлеңдер
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
Н. Абдусемәтовтің "Назугум" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
А. Муһәммәдийдің "Жас жүрегім", "Ашылмас көңлім" өлеңдері.
Өмір Муһәммәдийдің "Төменен", "Төменнен көтерілді", "Сұрама енді" әңгімелері
Түсіну және жауап беру
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
Бағалау және салыстыру
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашыл дығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
2-тоқсан (14 сағат)
Абдухалиқ Уйғурдың "Оян" , "Не істейін?" өлеңдері.
Абдуреһим Өткүрдің "Жастық", "Жұмсаңдар, сатқындар, жұмсаңдар" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Һезим Искәндәров
тің "Қазақстан" өлеңі және "Назугум" поэмасы
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
3-тоқсан
Лутпулла Мутәллиптің "Бәрінен отан артық, халық артық", "Әсерім", "Жылдарға жауап", "Екі лирика" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармдағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
Һезмәт Абдуллиндің "Бенакарлар" повесті
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жасау
И.Бәхтияның "Ұйғыр еліне", "Мұқамдар
ға махаббат", "Достар махаббаты" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1. әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Зия Сәмәдийдің "Ғени батыр" романы
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
Бағалау және салыстыру
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
4-тоқсан
Қурван Тохтәмовтың "Бір түп алма" әңгімесі
Ш. Шаваевтың "Билал Назим" романы
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Реһимжан Розиевтың "Тылсым толқындар" поэмасы
Мөмүнжан Һәмраевтың "Ата-бабалар мекенінде", "Ұстаз" "Отан ұлымын" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 2. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
Сәбит Мұқановтың "Ипархан" поэмасы,
Шыңғыс Айтматов
тың "Жәмилә" повесі
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау;
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің
типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту
Анализ және интерпретация
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру;
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру;
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью обучения учебному предмету "Узбекский язык" является развитие языковых навыков обучающихся, воспитание поколения, относящегося с уважением к родному языку, формирование личности, способной понимать социальное значение языка, соблюдать нормы языка, готовой к свободному общению и грамотному письму.
3. Основные задачи учебного предмета "Узбекский язык":
5) развитие языковой личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности на основе освоения узбекского языка как родного языка;
6) использование узбекского языка как средства каждодневного общения и формирование навыков изучения закономерностей языковых явлений;
7) изучение происхождения узбекского языка.
4. Программа учебного предмета "Узбекский язык" предусматривает развитие грамотного письменного и устного языка обучающегося, обогащение словарного запаса, развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах.
5. Программа учебного предмета "Узбекский язык" составлена на основе функционально-коммуниктивного подхода. Она направлена на углубление и расширение понятия обучающихся о языке, о значении национальной и мировой культуры.
6. Изучение учебного предмета "Узбекский язык":
1) направлено на правильное использование коммуникативных навыков аудирования, говорения, чтения и письма в соответствии с жизненными ситуациями;
2) направлено на глубокое освоение грамматического строя языка, на формирование устойчивых навыков письменного языка, на развитие грамотного употребления академического языка;
3) основано на коммуникативном подходе, направленном на формированиие, в первую очередь, навыков устной речи;
4) формирует осознание взоимосвязи языка и культуры;
5) формирует представление о национально-культурной специфике узбекского языка в сопоставлении с культурой казахского, русского и других народов.

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Өзбекстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Өзбек тілі" пәнін оқытудың мақсаты – оқушылардың тіл байлығын дамыту, өз ана тілін құрметтейтін ұрпақ тәрбиелеу, тілдің қоғамдық мәнін түсіне алатын, тіл нормаларын сақтайтын, еркін сөйлесуге, сауатты жазуға дайын тілдік қарым-қатынасқа бейім тұлғаны қалыптастыру.
3. "Өзбек тілі" пәнінің негізгі міндеттері:
1) өзбек тілін ана тілі ретінде дамыту негізінде сөйлеу әрекетінің барлық түрлерінде коммуникативті дағдыларды қалыптастыру арқылы тілдік тұлғаны дамыту;
2) өзбек тілін күнделікті қарым-қатынас құралы ретінде пайдалану және тілдік құбылыстардың заңдылықтарын зерттеу дағдыларын қалыптастыру;
3) өзбек тілінің шығу тегін зерттеу.
4. "Өзбек тілі" пәнінің бағдарламасында оқушының сауатты жазбаша және ауызша тілін дамыту, сөздік қорын байыту, әртүрлі сөйлеу жанрларында ауызша және жазбаша монолог құру дағдыларын дамыту және жетілдіру қарастырылған.
5. "Өзбек тілі" оқу пәнінің бағдарламасы функционалдық-коммуникативтік тәсіл негізінде құрастырылған. Ол білім алушылардың тіл туралы, ұлттық және әлемдік мәдениеттің маңызы туралы түсініктерін тереңдетуге және кеңейтуге бағытталған.
"Өзбек тілі" пәнін оқу:
1) өмірлік жағдаяттарға сәйкес тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым коммуникативтік дағдыларын дұрыс пайдалануға бағытталған;
2) тілдің грамматикалық құрылымын терең меңгеруге, тұрақты жазбаша тіл дағдыларын қалыптастыруға, оқу тілін сауатты қолдануды дамытуға бағытталған;
3) ең алдымен ауызша сөйлеу дағдыларын дамытуға бағытталған коммуникативті тәсілге негізделген;
4) тіл мен мәдениеттің өзара байланысы туралы санасын қалыптастырады;
5) қазақ, орыс және басқа халықтардың мәдениетімен салыстыра отырып өзбек тілінің ұлттық-мәдени ерекшелігі туралы түсінік қалыптастырады.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Узбекский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Узбекский язык"
7. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Узбекский язык" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Содержание учебной программы по учебному предмету "Узбекский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1 – "5" – класс, "5.1" –нумерация учебной цели.
9. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Соблюдение речевых норм), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
10. Раздел "Аудирование и говорение" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) понимание содержания текста;
4) определение основной идеи;
5) формулирование ответов и оценивание по материалам слушания;
6) построение монологического высказывания.
11. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) определение типов и стилей текстов;
3) определение особенностей жанров текста;
4) формулирование вопросов по тексту;
5) сравнительный анализ текстов;
6) использование стратегии чтения;
7) извлечение информации из различных источников.
12. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление плана;
2) создание текстов в различных жанрах;
3) представление текстов в различных формах;
4) написание эссе;

2-тарау. "Өзбек тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Өзбек тілі" оқу пәнінің мазмұны
7. "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. "Өзбек тілі" пәні бойынша оқу бағдапрламасының мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші сан оқу мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 5.1 кодтауда – "5" – сынып, "5,1" – оқу мақсатының реттік саны.
9. Әрбір бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары мұғалімге сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым, әдеби тіл нормаларын сақтау) дамыту бойынша жұмысты жүйелі түрде жоспарлауға, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабарландыруға мүмкіндік береді.
10. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) мәтіннің мазмұнын түсіну;
4) негізгі ойды анықтау;
5) жауаптарды тұжырымдау және тыңдалым материалдары бойынша бағалау;
6) монолог құрау.
11. "Оқылым" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау;
3) мәтін жанрларының ерекшеліктерін анықтау;
4) мәтін бойынша сұрақтар құрастыру;
5) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
6) оқылым стратегиясын қолдану;
7) әртүрлі дәреккөздерден ақпаратты алу.
12. "Жазылым" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) жоспар құру;
2) әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
3) мәтіндерді әртүрлі формада ұсыну;
4) эссе жазу;

5) написание текста на основе прочитанного и прослушанного материала;
6) редактирование текстов.
13. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфографические нормы;
2) орфоэпические нормы;
3) лексические нормы;
4) грамматические нормы;
5) пунктуационные нормы.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
15. Система целей обучения.
1) аудирование и говорение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Прогнозирова
ние
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и представленных иллюстраций
6.​1.​1.​1 бсуждать названия темы и прогнозировать проблемы на основе прослушивания начала текста
7.​1.​1.​1 прогнозировать развитие истории на основе
части текста
8.​1.​1.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста
9.​1.​1.​1
прогнозировать ответы на вопросы, подготов
ленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании
2.
Анализ
текстов различных жанров
5.​1.​2.​1 объяснять поднятые проблемы в диалоге, монологе (песня, текст, объявление, реклама, объявления), связанные с социально-бытовыми, социально-культурными темами
6.​1.​2.​1 анализировать проблемы в диалоге, монологе (инструкция, поздравление, сообщение, биография, новости, интервью), связанные с социально-культурной, официально-деловой темами
7. 1.2.1 анализировать проблемы, поднятые автором в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, новости, песни, выписки из произведений художественной литературы), в социальнообщественных, учебно-трудовых темах
8.​1.​2.​1 анализировать роль экспресивно-эмоциональных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы
9.​1.​2.​1 анализировать роли целевой аудитории и художествен
ных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание)
3.
Понимание
содержания текста
5.​1.​3.​1 понимать содержание прослушенного текста, определяя главную и дополнительную
информацию
6.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, извлекая детальную
информацию
7.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию
8.​1.​3.​1 понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию
9.​1.​3.​1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
4.
Определение основной идеи
5.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
6.​1.​4.​1 определять основную идею на основе направляющих вопросов и темы текста
7.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.​1.​4.​1 определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
9.​1.​4.​1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
5.
Формулирование ответов и оценивание по материалам слуша-ния
5.​1.​5.​1 отвечать на вопросы на основе содержания
прослушанного текста, высказывать свою точку зрения по поставленной проблеме
6.​1.​5.​1 отвечать на общие и конкретные вопросы по содержанию прослушанного текста, по связи информации из текста с реальной
жизнью
7.​1.​5.​1 отвечать на проблемные вопросы с приведением примеров из текста, сравнивать свой ответ с ответами других и обсуждать их
8.​1.​5.​1 с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
9.​1.​5.​1 связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
6.
Построение монологического высказывания
5.​1.​6.​1 строить высказывания в зависимости от ситуации, используя эмоциональные слова, с вложением голосовых ритмов, используя слова- междометия, выражать свое мнение в соответствии коммуника-тивными ситуациями
6.​1.​6.​1 использовать официальные слова и словосочетания, термины в соответствии с коммуникативной ситуацией
7.​1.​6.​1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоциональ
но-экспрес
сивных слов, пословиц и словосочетаний в соответств
ии с коммуникативной ситуацией
8.​1.​6.​1 в диалоге, монологе, полилоге системно и доказанно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
9.​1.​6.​1 подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально- политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией

5) оқылған және тыңдалған материал бойынша мәтін жазу;
6) мәтіндерді редакциялау.
13. "Әдеби тіл нормаларын сақтау" бөлімі мынадай бөлімшелерді қамтиды:
1) орфографиялық нормалар;
2) орфоэпиялық нормалар;
3) лексикалық нормалар;
4) грамматикалық нормалар;
5) пунктуациялық нормалар.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы көрсетіледі. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның кіші бөлімін, төртінші сан білім беру мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4 кодтауында: "6" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
15. Оқыту мақсаттарының жүйесі.
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Болжау
5. 1. 1. 1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырып
ты болжау
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйек сөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау
9. 1. 1. 1
мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру.
2.
Әртүр
лі жанрда
ғы мәтін
дерді талдау
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырып
тарға байланыс
ты диалог, монологердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарлан
дыру) көтерілген мәселені түсіндіру
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырып
тарға байланыс
ты диалог, монолог
тердегі (нұсқау
лық, құттықтау, хабарлан
дыру, өмірбаян, жаңалық, интервью) көтерілген мәселені талдау
7. 1. 2. 1
әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырып
тарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығарма
лардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жолдау, монография және лекциядан үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционал
ды сөздердің рөлін талдау
9. 1. 2. 1
қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, монография, мақала, жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
3.
Мәтін
нен ақпарат
ты анық
тау
5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін, шынайылығын зерттеп, қорытынды жасау
4.
Негізгі ойды анықтау
5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
6. 1. 4. 1 мәтіннің құрылым
дық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды
анықтау
7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеуші
нің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8. 1. 4. 1 негізгі тақырыпты тірек сөздер, автордың көзқарасы мен көңіл-күйі негізінде анықтау
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясы, автор көзқарасы, көңіл- күйін табу арқылы негізгі ойды анықтау
5. Тың
далым материалы бойын
ша жауап беру және баға
лау
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру.
6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыс
тыру
7. 1. 5. 1 проблема
лық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырым
дау
9. 1. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыру, өз пікірін білдіре отырып, сыни баға беру
6.
Сөйлеу мәдение
тін дамыту
5. 1.6.1 коммуника
тивтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
6. 1. 6. 1 коммуника
тивтік жағдаятқа сай
ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді
орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
7. 1.6.1 коммуника
тивтік жағдаятқа сай
көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
8. 1. 6. 1 коммуника
тивтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
9. 1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникатив
тік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, кең көлемді монолог дайындау

2) чтение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Понимание информации
5.​2.​1.​1 понимать и определять основную и дополнительную
информацию текста
6.​2.​1.​1 объяснять и определять основную, дополнительную и детальную
информацию текста
7. 2.1.1 интерпре тировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки)
8.​2.​1.​1 сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста
9.​2.​1.​1 находить нужную информацию с помощью перифразиро
ванных вопросов и определять скрытую мысль
2.
Определение типов и стилей текстов
5.​2.​2.​1 с помощью текста определять устные и письменные стили лексики
6.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять особенностиустного и письменного стиля
7.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять
особенности
публицисти-ческого и официального стиля
8.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять
Особенности публицистического и научного стиля
9.​2.​2.​1 с помощью речевых средств определять стили узбекского языка и типы ораторской речи
3.
Определение особенностей жанров текста
5.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформлениетекста письма, рекламы, объявления, рекоменда-ции
6.​2.​3.​1 определять особенности жанра и структуры этикета разговорной и художественной речи
7.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформление хроники, новостей, очерков, документов и служебных записок
8.​2.​3.​1 определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов
9.​2.​3.​1 определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодотельство, государственные программы, военно-патриотические программы)
4.
Сравнительный анализ текстов
5.​2.​4.​1 сравнивать стили, темы и языковые средства разговорно
го текста
6.​2.​4.​1 сравнивать языковые особенности темы, содержания разговорного и официального стиля текста
7.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать языковые особенности темы, структуры, цели публицистического и художественного стиля
8.​2.​4.​1
сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов
9.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности
5.
Формулирование вопросов по тексту
5.​2.​5.​1 формулировать вопросы, направленные на определение точной информации и на понимание содержания текста
6.​2.​5.​1
формулировать вопросы, направлен
ные на определение основной и дополнительной информации и проблемы текста
7.​2.​5.​1
формулиро
вать проблемные вопросы по тесту
8.​2.​5.​1
формулиро
вать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
9.​2.​5.​1
формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста
6.
Использование стратегии чтения
5.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: для понятия общего содержания, для нахождения реальной информации
6.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: делать комментированное, ролевое чтение, выборочное чтение
7.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, исследовательское чтение
8.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, анализирование
9.​2.​6.​1
эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели

2) оқылым
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Ақпарат
ты түсіну
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау
6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпрета
циялау
8. 2. 1. 1 мәтіндерде
гі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттар
ды салыстыру, өңдеу
9. 2. 1. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты табу, астарлы ойды анықтау
2.
Мәтіннің түрлері мен стилдерін анықтау
5. 2. 2. 1 лексика
ның ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшелік
терін қолданыл
ған тілдік құралдар арқылы тану
7. 2. 2. 1 публицисти
калық және ресми стиль ерекшелік
терін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшелік
терін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
9. 2. 2. 1
өзбек тілі стилі мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
3.
Мәтіннің жанрлық ерекшелі
гін ажырату
5. 2. 3. 1 хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
6. 2. 3. 1 ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылым
дық және
жанрлық ерекшелік
терін ажырату
7. 2. 3. 1 хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттары
ның, қызметтік жазбалардың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшелік
терін ажырату
8. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшелік
терін ажырату
9. 2. 3. 1 қоғамдық-саяси мәтіндер (жолдау, заңнама, мемлекеттік
, әскери-патриоттық бағдарлама
лар)
арқылы мәтіндердің жанрлық түрлерін ажырату
4.
Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндер
дің
мазмұнын, тақыры
бын және тілдік құралда
рын салысты
ру
6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндер
дің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
7. 2. 4. 1 публицисти
калық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін салыстыру және талдау
9. 2. 4. 1 мәтіндердің түрлері мен тілдік ерекшелігін салыстыра отырып талдау
5.Мәтін бойынша сұрақтар құрасты
ра білу
5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпарат
тарды анықтауға бағыттал
ған сұрақтар құрастыру
6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағыттал
ған нақтылау сұрақтарын құрастыру
7. 2. 5. 1
мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
8. 2. 5. 1 перифраза
ның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
6.
Оқылым стратегияларын
қолдану
5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану:
жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу
6. 2. 6. 1 оқылым стратегия
ларын қолдану:
коммента
рий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
7. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану:
комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегия
ларын тиімді қолдана білу

7. Извлечение информа-ции из различ-ных источни-ков
5.​2.​7.​1 извлекать нужную информацию из энциклопе-дий, газет и журналов для детей
6.​2.​7.​1 извлекать нужную информацию из энциклопе
дий, словарей, газет и журналов для детей и делать ссылку на автора
7.​2.​7.​1 извлекать и использоватьнужную информацию из интернета, энциклопе
дий, газет и журналов, учебников и делать ссылку на автора
8.​2.​7.​1 извлекать и использовать как доказательство нужную информацию из интернета, энциклопе
дий, газет и журналов, учебников, научных трудов и делать ссылку на автора
9.​2.​7.​1 использовать информацию, извлеченную из разных ресурсов, ссылаясь на автора
3) письмо:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Составление
плана
5.​3.​1.​1 составлять простой план охватываю
щий вводную, основную и заключительную части текста
6.​3.​1.​1 составлять простой
план с учетом структуры для написания текста в различных жанрах
7.​3.​1.​1 составлять сложный
план с учетом структуры для написания текста в различных жанрах
8.​3.​1.​1
составлять тезисный план по собранным материалам по теме
9.​3.​1.​1 составлять сложный план для устных и письменных текстов согласно поставленной цели на основе собранных материалов
2.
Созда-ние текстов в различ
ных жанрах
5.​3.​2.​1 создавать тексты (письмо, реклама, объявление) в соответствии с жанровыми особенностями с сохранением оформления и структуры
6.​3.​2.​1 создавать тексты (характеристика, поздравле
ние, автобиогра
фия) в соответствии с особеннос
тями жанра и стиля с сохранением оформления и структуры
7.​3.​2.​1 составлять небольшую статью, рекомендации, рассказ в соответствии с особенностями жанра, стиля и использованием художественных средств
8.​3.​2.​1 составлять статью, аннотацию, тезисы, рассказ в соответствии с особеннос
тями жанра, стиля и использованием языковых средств
9.​3.​2.​1 составлять тексты в различных жанрах для повышения интереса аудитории
3.
Представление текстов в различных формах
5.​3.​3.​1
составлять рассказ по мотиву сюжетной картинки (фотокартинки)
6.​3.​3.​1 составлять графический текст (диаграмма, таблица, схема) по предложенной теме
7.​3.​3.​1
описывать процесс, данный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема), сохраняя структуру текста (введение, общее сведения, детальные сведения)
8.​3.​3.​1
описывать, определяя значимые сведения графического текста (диаграмма, таблица) с сохранением структуры текста
9.​3.​3.​1
определяя и сравнивая факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), описывать значимые стороны и тенденции с сохранением структуры текста
4.
Написание эссе
5.​3.​4.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
6.​3.​4.​1 писать эссе в рамках предложенной темы, системно организуя каждый абзац и раскрывая причины (согласен, не согласен) приведенной проблемы
7.​3.​4.​1
писать разные виды эссе, в том числе аргументативное, эссе на основе текста, выражая свое отношение к проблеме и/или авторской позиции
8.​3.​4.​1
писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе
9.​3.​4.​1
писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение

7. Әртүрлі ресурс көздері
нен қажетті ақпарат алу
5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журнал
дардан қажетті ақпаратты ала білу
6. 2. 7. 1 энциклопе
дия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдар
дан қажетті ақпараттар
ды алу, авторына сілтеме жасау
7. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопе
дия, газет-журналдар, оқулықтар
дан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопе
дия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
9. 2. 7. 1 әртүрлі ресурс көздерінен алынған ақпараттарды авторға сілтеме жасай отырып, жазба жұмыстарында орынды қолдану
3)жазылым:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Жоспар құру
5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытын
ды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
6. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру
9. 3. 1. 1 жинақтал
ған материал
дар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру
2. Әртүрлі жанрда мәтін
дер құрастыру
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, мәтін (хат, жарнама, хабарландыру) құрастырып жазу
6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мәтін (мінездеме, құттықтау, өмірбаян) құрастырып жазу
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдар
ды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшелік
теріне сай тілдік құралдар
ды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу
9. 3. 2. 1 мақсатты аудитория
ның қызығушы
лығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
3.
Жазба жұмыс
тарын әртүрлі формада ұсыну
5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру
6. 3. 3. 1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
4.
Эссе жазу
5. 3. 4. 1 эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
6. 3. 4. 1 эссе тақырыбы
нан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу
себептерін айқын көрсетіп жазу.
("келісу, келіспеу" эссесі)
7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу.
(дискуссивті эссе)
8. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу.
(аргументативті эссе)
9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екі
жақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу.
(аргументатив
ті эссе)

5. Написание текста на основе прочитанного и прослушанного материала
5.​3.​5.​1 писать текст с сохранением основной информации материалов чтения и аудирования
6.​3.​5.​1 писать текст, отбирая предложе
ния, обознача
ющие основную мысль, по материалам чтения и аудирования
7.​3.​5.​1 писать текст по материалам чтения и аудирования, заменяя опорные слова и словосочетания синонимами (синонимическим рядом)
8.​3.​5.​1
писать текст (аннотация, тезис) из информации разных частей, сохраняя основной мотив рассказа, по материалам чтения и аудирования
9.​3.​5.​1
писать текст аннотация, тезис) с применением перефразирования, сохраняя основную мысль автора, по материалам чтения и аудирования
6. Корректирова
ние и редактирование текстов
5.​3.​6.​1
корректиро
вать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
6.​3.​6.​1 корректировать текст, исправляя орфографи-ческие и пунктуаци-онные ошибки с помощью словаря и правил правописа
ния
7.​3.​6.​1 проверять правильность использования слов текста в соответст
вии с темой, редактировать и вносить лексические исправления, заменяя синонимическим рядом
8.​3.​6.​1
на основе материалов периодической печати редактиро
вать и вносить стилистические исправления
9.​3.​6.​1
редактировать и вносить логические исправления, делить письмнную работу на абзацы и разделы
8) соблюдение речевых норм:
1.
Орфографические нормы
5.​4.​1.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесениизвуков узбекского языка и использова-нии данных звуков для составления устных текстов
6.​4.​1.​1 соблюдать орфографические нормы правописания отдельных слов, слитных слов и слов, пишущихся через дефис
7.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова
8.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм, начинающие
ся с заглавной буквы
9.​4.​1.​1 писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту
2.
Орфоэпические нормы
5. 4.2.1
учитывать особенности закона сингармониз-ма при произнесениизвуков узбекского языка и использова
нии данных звуков для составления устных текстов
6. 4.2.1
учитывать
интонационные отличия повествова
тельных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложе
ний для составления устных текстов
7.​4.​2.​1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов
8. 4.2.1
использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
-
3.
Лексические нормы
5.​4.​3.​1 использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы

5. Оқылым және тыңда
лым матери
алдары негізінде жинақы мәтін (компрессия) жазу
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
6. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу
7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
6.
Мәтін
дерді түзету және редак
циялау
5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфография
лық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктер
ге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
7. 3. 6. 1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
8. 3. 6. 1 баспасөз ақпарат құралдары материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
4) Әдеби тіл нормаларын сақтау:
1.
Орфо
графия
лық норма
5. 4. 1. 1 өзбек тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшелікте
рін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу
6. 4. 1. 1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфография
лық нормаға сай жазу
8. 4. 1. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфография
лық нормаға сай жазу
2.
Орфо
эпиялық норма
5. 4. 2. 1
өзбек тілінің дыбыстарын айту кезінде сингармонизм заңының ерекшелік
терін ескеру және ауызша мәтіндерді құрастыру үшін осы дыбыстар
ды қолдану
6. 4. 2. 1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану
7. 4. 2. 1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
8. 4. 2. 1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
3.
Лексика
лық норма
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану

6. 4.3.1
использо
вать фразеологические обороты; эвфемизмы, дисфемиз
мы, неологизмы, термины, метафоры, олицетворения использовать слова в свойствен
ном им значении
7. 4.3.1
использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении
8.​4.​3.​1
использовать и понимать особенности словарного запаса
9.​4.​3.​1
правильно использовать закономер
ности лексической стилистики
4.
Грам
матические нормы
5.​4.​4.​1 различать собственные и нарицатель
ные существительные, правильно подбирать окончания;
5.4. 4.2 различать прилагатель
ные, обозначающие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах;
5.4. 4.3
правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи)
6.​4.​4.​1
использовать данные прилагательные в устных и письмен
ных работах;
6.4. 4.2 знать функции времен глагола и сослагательное наклонение, спользовать глаголы в устных и письменных работах;
6.4. 4.3 использовать наречия действия и меры и степени в устных и письменных работах
7.​4.​4.​1 использовать виды глагола: причастие, деепричастие, времена глагола, наклонение глагола при беседе;
7.4. 4.2
использовать с пониманием значения слов подражания;
7.4. 4.3 использовать и различать служебные слова;
7.4. 4.4
использовать и различать виды междометия;
7.4. 4.5
понимать и различать роль обособленных слов
8.​4.​4.​1 различать и использовать виды и способы связи существительных и глагольных словосочетании;
8.4. 4.2
правильно использовать главные и второстепенные члены предложения;
8.4. 4.3
использовать однородные члены предложения и поясняющие слова;
8.4. 4.4
использовать простые предложения в соответствии с целью и особенностя
ми состава
9.​4.​4.​1 знать способы и виды образования сложных предложений;
9.4. 4.2 знать и применять сложносочиненные предложения и раличать их виды;
9.4. 4.3 знать и применять сложноподчиненные предложения;
9.4. 4.4 знать и использовать сложносочиненное предложение
5.
Пунктуационные нормы
5.​5.​5.​4
правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
6.​5.​5.​4
правильно использо
вать пунктуационные знаки в конце предложе
ния
7.​5.​5.​4 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
8.​5.​5.​4 правильно использовать знаки препинания в предложениях
9.​5.​5.​4 правильно писать сложные названия с заглавной буквы
16. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.

6. 4. 3. 1 көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу
7. 4. 3. 1 фразеологизм, мақал-мәтелдер
дің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшелікте
рін түсініп қолдану
8. 4. 3. 1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
9. 4. 3. 1 лексика
лық стилистика заңдылық
тарын дұрыс қолдану
4.
Грамма
тикалық норма
5. 4. 4. 1 жалқы және жалпы есімдерді ажырату, жалғауларды дұрыс қолдану;
5. 4. 4. 2
заттың пішінін, түсін, сапасын білдіріп, лексикалық мағынасына қарай осы сын есімдерді ауызша, жазбаша жұмыстарда қолдану;
5.4. 4.3
сандарды дұрыс қолдану (бірліктер, ондықтар, жүздіктер, мыңдықтар)
6. 4. 4. 1
сын есімдерді ауызша және жазбаша жұмыстарда қолдану орнына қолдану;
6. 4. 4. 2 етістіктің етіс түрлері мен салт- сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану;
6. 4. 4. 3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
7. 4. 4. 1 етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану;
7. 4. 4. 2
еліктеу сөздердің стильдік мәнін түсініп қолдану;
7. 4. 4. 3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану;
7. 4. 4. 4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану;
7. 4. 4. 5
оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу
8. 4. 4. 1 сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану;
8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану;
8. 4. 4. 3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді қолдана білу;
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылым
дық ерекшелі
гіне сай қолдану
9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу;
9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;
9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;
9. 4. 4. 4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану
5.
Пунктуа
циялық норма
5. 4. 5. 1
сөйлем соңынан қойылатын пунктуация белгілерін дұрыс қолдану
6. 4. 5. 1
тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану
7. 4. 5. 1 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану
8. 4. 5. 1 сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану
9. 4. 5. 1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
16. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Узбекская литература выделяется своим глобальным вкладом и местом в мировой литературе, богатой историей своего формировавания, что определяет расширение познавательного потенциала обучающихся.
3. Содержание учебной программы "Узбекская литература" обозначает жанровые позиции, творческие осбенности поэтов и писателей узбекской литературы в сопоставлении с мировой литературой. На основе произведений, включенных в содержание программы, обучающиеся анализируют, изучают личные, социальные и гражданские проблемы, то есть противоречия человеческой жизни, радость, горе, борьбу и дилеммы.
4. Взаимосвязь литературы с историей, культурой, ее воспитательный потенциал влияет на формирование у обучающихся мировозрения в целом и нравственных качеств в частности.
5. Задачи обучения учебному предмету "Узбекская литература" состоят в формировании у обучающихс грамотности, развитии у них литературного и эстетического вкуса и чувств, формировании способности к мышлению, развитии познавательных и коммуникативных навыков.
6. При изучение учебного предмета "Узбекская литература" обучающиеся:
5) уважают и оценивают действительность через ценности узбекской литературы, ее значимого места в национальной культуре;
6) определяют и понимают роль узбекской литературы в межкультурных отношениях, формировавших историю узбекского народа;
7) учатся адаптироваться в любой ситуации, самостоятельно принимать решения;
8) развивают мировозрение, соответствующее уровню современного общественного развития.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Узбекская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Узбекская литература"
7. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Узбекская литература" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Өзбек әдебиеті әлем әдебиетінде қосқан үлесімен және өзіндік орнымен ерекшеленеді, қалыптасқан бай тарихы білім алушылардың танымдық әлеуетін кеңейтеді.
3. "Өзбек әдебиеті" оқу бағдарламасының мазмұны жанрлық ұстанымды, әлем әдебиетімен салыстырмалы түрде өзбек әдебиеті ақын-жазушыларының шығармашылық ерекшелігін көрсетеді. Бағдарлама мазмұнына енген шығармалар арқылы білім алушылар жеке, әлеуметтік және адамзаттық мәселелерге, яғни, адамзат тұрмысындағы қарама-қайшылыққа, қуаныш, қайғы, күрес, дилеммаларға назар аударады, талқылайды, зерттейді.
4. Әдебиеттің тарихпен, мәдениетпен өзара байланысы, оның тәрбиелік әлеуеті білім алушыларда толық дүниетаным және жеке адамгершілік қасиеттерін қалыптастыруға әсер етеді.
5. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнін оқытудың міндеттері білім алушылардың сауаттылығын қалыптастыру, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттерін қалыптастыру және танымдық және коммуникативтік дағдыларын дамытудан тұрады.
6. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнін оқыту барысында білім алушылар:
1) өзбек әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
2) өзбек халқының тарихын қалыптастырған өзбек әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін анықтайды және түсінеді;
3) түрлі жағдайларға бейімделуге және өздігінен шешім қабылдауға үйренеді;
4) қазіргі қоғамдық даму деңгейіне сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 2-параграф. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
7. "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;

4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Содержание учебной программы по учебному предмету "Узбекская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
9. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
10. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
2) содержание и форма;
3) концепция художественного произведения;
4) образ художественного произведения;
5) работа с отрывками произведения.
11. Раздел "Анализ и интерпретация" включает следующие подразделы:
5) композиция художественного произведения;
6) изображение автора;
7) язык художественного произведения;
8) творческая работа.
12. Раздел "Оценивание и сравнение" включает следующие подразделы:
5) историческая и художественная ценность;
6) современность и новизна;
7) литературное эссе;
8) литературная критика.
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1– "5" – класс, "5.1" –нумерация учебной цели.
14. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Содержание и форма художественного произведения
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения
7.​1.​1.​1 анализировать составные части сюжета художественного произведе-
ния
8.​1.​1.​1 определять
сюжет, идею, эпилог,
пролог,
связанные с художественным произведением
9.​1.​1.​1 давать сюжетно-композиционный анализ художественного произведе
ния

4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түріндегі оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
9. Әр бөлімше ішінде жүйелі қамтылған оқу мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістігін бағалауға, сонымен қатар оларға оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
10. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
5) мазмұн және пішін;
6) әдеби шығарма тұжырымдамасы;
7) көркем шығармадағы образ;
8) шығарма үзінділерімен жұмыс.
11. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
5) әдеби шығарманың композициясы;
6) автор бейнесі;
7) көркем шығарманың тілі;
8) шығармашылық жұмыс.
12."Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
5) тарихи және көркемдік құндылығы;
6) заманауилығы мен жаңашылдығы;
7) әдеби эссе;
8) әдеби сын.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.1. кодында "5" - сынып; "5.1" - оқу мақсатының нөмірі.
14. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.
8. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау.
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау.

2. Концепция художественного произведения
5.​1.​2.​1 опреде лять тему и идею художествен
ного произведения
6.​1.​2.​1
объяснять поднятые в художест твенном произведении социально- обшественные проблемыс помощьюидеи
7.​1.​2.​1 анализировать литературные произведе
ния в личностно -гуманистической действительности
8.​1.​2.​1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса
9.​1.​2.​1 определять
психологизмлитературного произведе
ния
3. Образ художественного произведения
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художест-венного произведения
7.​1.​3.​1 определять способы составления типа персонажей художественного произведе
ния
8.​1.​3.​1 классифицировать прямые и косвенные
характеристики при показе персонажей художествен
ного произведения
9.​1.​3.​1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведе
ния
4. Работа с отрывками произведения
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагмен
ты среднего
объема художественного произведения
7.​1.​4.​1 раскрывать образ главного героя, выразительно читать фрагменты
художественного произведения
8.​1.​4.​1 правильно использовать фрагменты художествен ного произведения для доказывания своей точки зрения
9.​1.​4.​1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
2) анализ и интерпретация:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Композиция художественного произведения
5.​2.​1.​1 находить сравнитель
ное и противоположное описание литературного произведения
6.​2.​1.​1 обосновать значимость
определенных эпизодов
композии произведения
7.​2.​1.​1 сопоставля
ть образы и эпизоды произведе
ний
8.​2.​1.​1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое
9.​2.​1.​1 анализиро
вать композицииэпических, поэтических, драматических произведе
ний
2. Изображе
ние автора
5.​2.​2.​1 определе ние авторского портрета в эпических произведе
ниях.
6.​2.​2.​1.определять облик автора эпического произведения
7.​2.​2.​1 определять облик автора эпического, поэтического, драматического произведений
8.​2.​2.​1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей
9.​2.​2.​1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображе
ния
3. Язык художественного произведения
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов)
6.​2.​3.​1 определя
ть художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербо-ла, литота, аллегория,антитеза,градация)
7.​2.​3.​1 анализировать использование художественных средств произведения
(символ, синекдоха, эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
8.​2.​3.​1 определять стиль автора, анализируя использование художествен
ных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис)
9.​2.​3.​1 оцени вать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведе
ния

2. Әдеби шығарма
ның тұжырымдамасы
5. 1. 2. 1әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау
8. 1. 2. 1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау
3. Көркем шығармадағы образ
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін сипаттау
7. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
8. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
9. 1. 3. 1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау
4. Шығарма үзінділері
мен жұмыс
5. 1. 4. 1 көркем шығармалар
дан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Әдеби шығарманың композициясы
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау
7. 2. 1. 1 шығар мадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру
8. 2. 1. 1 компози цияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау
9. 2. 1. 1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
2. Автор бейнесі
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау
7. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
8. 2. 2. 1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау
3. Көркем шығарманың тілі
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау
7. 2. 3. 1 шығарма
дағы көркемде
гіш құралдар
дың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау
8. 2. 3. 1 шығарма
дағы көркемде
гіш құралдар
дың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру

4. Творчес кая работа
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
6.​2.​4.​1 описыва
ть, используя литературнохудо жествен ные средства, картины природы произведения, места событий, изображе-ния героя
7.​2.​4.​1 разви вать навыки описания событий произведе
ния с собственной точки зрения
8.​2.​4.​1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
9.​2.​4.​1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
3) оценивание и сравнение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Истори
ческая и художествен
ная ценность
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности
6.​3.​1.​1
оценивать персонажи произведений в сравнении с исторической и художественной ценностью
7.​3.​1.​1 оценивать персонажи произведе
ний в сравнении с историчес
кой и художественной ценностью, оценивая позицию автора
8.​3.​1.​1 оцени вать тему и идею произведений, сопоставлять историческую и художествен
ную ценность
9.​3.​1.​1 оценивать, сопоставляя аналогичные произведе
ния других видов искусства, историчес
кую и художественную ценность
2. Новизна и современность
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев
7.​3.​2.​1 оценивать литературный жанр в процессе развития с точки зрения современности
8.​3.​2.​1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей
9.​3.​2.​1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений
3.
Литературные эссе
5.​3.​3.​1 анализировать произве
дения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе
7.​3.​3.​1 анали зировать художественные произведения с точки зрения националь
ных ценностей, писать литератур
ные эссе
8.​3.​3.​1 анализировать содержание художествен
ных произведений, определяя структурно-композиционные особенности, писать литературные эссе
9.​3.​3.​1 анализировать идеи художественных произведений, писать литератур
ные эссе
4. Литератур
ная критика
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
6.​3.​4.​1 опи сывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
7.​3.​4.​1 писать критический обзор об эстетической ценности литературного произведения
8.​3.​4.​1 писать критичный обзор на основе литературной критики
9.​3.​4.​1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью

4. Шығарма
шылық жұмыс
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
7. 2. 4. 1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті сипаттау
9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Тарихи және көркемдік құндылығы
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру
7. 3. 1. 1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру
8. 3. 1. 1 шығар маның тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
9. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.
2. Заманауи лығы мен жаңашылдығы
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру
7. 3. 2. 1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
8. 3. 2. 1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
3. Әдеби эссе
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
6. 3. 3. 1 шығар мадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
7. 3. 3. 1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
4. Әдеби
сын
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу

15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Узбекская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Узбекская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения.
1 четверть
Алыс аңыздар дауысы
1. Сказки. "Үш ағайынды батырлар", "Сусамбил".
2. Сказки А. Обиджона "Әділ Бүркітшах және Замбұрық".
3. Сказки Һ. Алымжана "Айгул мен БахтиҰр".
4. Легенда М. Осима "Томарис".
5. Сказки Г.Х. Андерсена "Бұлбұл"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравнительное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в эпических произве дениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнение
5.​3.​1.​1 оценивать эпизоды произведений с точки зрения исторической ценности;
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
2 четверть
"Тәрбиенің қайнар бұлағы"
1. Легенда М. Осима "Шырақ".
2. Рубаий А. Навоий "Маһбуб ул-қулуб"
Саъдий Шерази "Гүлістан" асари
З. М. Бобур.
3. Стихи З. Фурқата
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
5.​2.​1.​1 находить сравни тельное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в эпических произве дениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнение
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе
3 четверть
Балалық шақтың мінсіз аспаны
1. Рассказ. А.Қадирий "Көкпарда".
2. Стихи. ?.Имонбердиева "Аһу", "Ғанича".
3. Рассказ. Ғ.Ғулом "Менің ұры балам-ау".
4. Рассказ. Айбека "Фонарчи ота".
5. Рассказ. Носир Фозилова "Шығарма"
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
5.​2.​1.​1 находить сравни тельное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в эпических произве дениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнение
5.​3.​2.​1 оценивать, сопоставлять героев с реальной жизнью;
5.​3.​3.​1 анализировать произведения, выражая свое отношение к героям художественных произведений с точки зрения ценностей, писать литературные эссе;
5.​3.​4.​1 анализируя влияние произведений духовного мира читателя, писать критическое сообщение
4 четверть
Көз қарашығымдасың, Отаным!
1. Ода. Эркін Ваһидов "Өзбегім",
2. стихи Өткір Һашимова "Дүниенің істері",
3. Произведение МирпӘлат Мирзо и
Мағжан Жумабоева
Понимание и ответы на вопросы
5.​1.​1.​1 описывать фабулу и сюжетное развитие соответственно жанру художественного произведения;
5.​1.​2.​1 определять тему и идею художественного произведения;
5.​1.​3.​1 открывать образ посредством портрета и действия героя художественного произведения;
5.​1.​4.​1 выразительно читать, знать наизусть фрагменты небольшого объема художественного произведения
Анализ и интерпрета
ция
5.​2.​1.​1 находить сравни тельное и противоположное описание литературного произведения;
5.​2.​2.​1 определение авторского портрета в эпических произве дениях;
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);
5.​2.​4.​1 через описание влияния художественного произведения писать письмо автору, стихи
Оценка и сравнение
5.​2.​3.​1 определять смысл изобразительных, языковых средств описания в произведении (сравнения, эпитеты, повтор, структура стихов);

15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
16. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту өзбек тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту өзбек тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Аңызда шыққан дауыс
"Үш ағайынды батырлар", "Сусамбил" ертегілері,
А. Обиджон "Әділ "Бүркітшах және Замбұрық" атты ертегі", Һ. Алымжан "Айгул мен БахтиҰр".
М. Осим "Томарис" аңызы
Г. Х. Андерсен "Бұлбұл" ертегі
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
2-тоқсан
"Тәрбиенің қайнар бұлағы"
М. Осим "Шырақ" аңызы
А. Навоий "Маһбуб ул-қулуб"
Саъдий Шерази "Гүлістан" асари
З.М. Бобур рубаийлары
З. Фурқат өлеңдері
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 3. 1 шығарма дағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау
3-тоқсан
Балалық шақтың мінсіз аспаны
А. Қадирий "Көкпарда" һикаясы
?. Имонбердиев "Аһу", "Ғанича" өлеңдері
Ғ. Ғулом "Менің ұры балам-ау" һикаясы
Айбек "Фонарчи ота" һикаясы
Носир Фозилов "Шығарма" һикаясы
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 2. 1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
5. 3. 4. 1 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу
4-тоқсан
Көз қарашығымдасың, Отаным!
Эркін Ваһидов "Өзбегім" одасы
Өткір Һашимов "Дүниенің істері"
МирпӘлат Мирзо өлеңдері
Мағжан Жумабоев шығармалары
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5. 1. 2. 1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 1. 4. 1 көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;
5. 2. 2. 1 эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
5. 2. 3. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5. 2. 4. 1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;

2) 6 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения.
1 четверть
Ойларым шекарасыз.
1. Загадки.
2. Эпос. ?. ТӘхтабаева "Сары деуні мініп"
3. Сказки.
Ж. Родари "Үруді білмейтін күшік"
4. Эпос. Ч. Айтматов "Ақ желкен"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социально-обшественные проблемы с помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художествен ного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять худо жественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать, используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изобра жения героя
Оценка и сравнение
6.​3.​1.​1 оценивать персонажи произве дений в сравнении с исторической и художественной ценностью;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе
2 четверть
Жүрек сырлары
1.Стихи. Зулфия
Саид А?мад "Қаблан"
2. Рассказ. "Бұрынғы"
3. Произведение. Муқими
4. Рассказ А. Қа??ор "Науқас"
5. Народные песни
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социально-обшественные проблемыс помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять худо жественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать, используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изобра жения героя
Оценка и сравнение
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современ ных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе
3 четверть
Өткен күніңді ұмытпа
1. Эпос Э. Ваһидова "Нидо"
2. Рассказ О. Ңқубова "Балмұздақ"
3. Рассказ М. Шайхзаде "Жылдардың сәлемін жылдарға елтіп"
4. Рассказ Ө. Һашимова "Соғыстың соңғы құрбаны"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социально-обшественные проблемыс помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художественного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять художественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать, используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изобра жения героя
Оценка и сравнение
6.​3.​2.​1 оценивать инновационность современных героев;
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых
4 четверть
Сөзде сиқыр бар
1. Эпос А. Навои "Һайрат үл-аброр"
2. Стихи Абая
3. Произведение Гулханий "Зарбулмасал"
4. Стихи Азим Суюна "Баһадурдің алдараспаны", "Тұтқын"
Понимание и ответы на вопросы
6.​1.​1.​1 определять жанр, фабулу, сюжет художественного произведения;
6.​1.​2.​1 объяснять поднятые в художест твенном произведении социально-обшественные проблемыс помощью идеи;
6.​1.​3.​1 описывать тип литературного героя художественного произведения;
6.​1.​4.​1 выразительно читать наизусть фрагменты среднего объема художествен ного произведения
Анализ и интерпретация
6.​2.​1.​1 обосновать значимость определенных эпизодов композии произведения;
6.​2.​2.​1 определять облик автора эпического произведения;
6.​2.​3.​1 определять худо жественные средства произведения (метафора, имитация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация);
6.​2.​4.​1 описывать, используя литературно-художественные средства, картины природы произведения, места событий, изображения героя
Оценка и сравнение
6.​3.​3.​1 анализировать художественные персонажи с точки зрения семейных ценностей, писать литературные эссе;
6.​3.​4.​1 описывать критическую роль социальных вопросов, поднятых в литературе

2) 6-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ойымның шегі жоқ..
Жұмбақтар
?. ТӘхтабаев "Сары деуні мініп" қиссасы
Ж. Родари "Үруді білмейтін күшік"
ертегі
Ч. Айтматов "Ақ желкен" қиссасы
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзия лық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
2-тоқсан
Жүрек сырлары
Зулфия өлеңдері
Саид А?мад "Қаблан", "Бұрынғы" һикаялары
Муқими шығармалары
А. Қа??ор "Науқас" һикаясы
Халық әндері
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкер
дің типтерін сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Бағалау және салыстыру
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау
3-тоқсан
Өткен күніңді ұмытпа
Э. Ваһидов "Нидо" дастаны
О. Ңқубов "Бал мұздақ" һикаясы
М. Шайхзаде "Жыл дардың сәлемін жылдарға елтіп"
Ө. Һашимов "Соғыс тың сонғы құрбаны"
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1әдеби туындыдағы кейіпкер
дің типтерін сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзия лық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдала нып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 2. 1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
4-тоқсан
Сөзде сиқыр бар
А. Навоий "Һайрат үл-аброр" дастаны
Абай өлеңдері
Гулханий "Зарбулмасал" шығармасы
Азим Суюн "Баһадурдің алдараспаны", "Тұтқын" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6. 1. 2. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6. 1. 3. 1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін сипаттау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
Анализ және интерпретация
6. 2. 1. 1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;
6. 2. 2. 1 эпикалық, поэзия лық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
6. 2. 4. 1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 3. 1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау

4) 8 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения.
1 четверть
Дананың сөзі-ақылдың көзі
1. Эпос "Күнтуғмиш"
2. Произведение Юсуфа Баласағуни "Қутадғу билиг"
3. Произведение Хоразмий "Муһаббатнаме"
4. Произведение Сайфи Саройи "Су?айл ва Гулдурсун"
5. Стихи Лутфий
6. Произведения А. Навои
Понимание и ответы на вопросы
8.​1.​1.​1 определять сюжет, идею, эпилог,
пролог, связанные с художественным произведением;
8.​2.​2.​1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса;
8.​2.​3.​1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при показе персонажей художественного произведения;
8.​2.​4.​1 правильно использовать фрагменты художественного произведения для доказывания своей точки зрения
Анализ и интерпрета
ция
8.​1.​1.​1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое;
8.​2.​2.​1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей;
8.​2.​3.​1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.​2.​4.​1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
Оценка и сравнение
8.​1.​1.​1 оценивать тему и идею произведений, сопоставлять историческую и художественную ценность;
8.​2.​2.​1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей
2 четверть
Өмір фәлсәфәсі
1. Стихи Надира
2. Стихи Абдурауф Фитрата
3. Стихи Ғ. Ғулама "Уақыт", "Сағыныш"
4. Отрывок из романа М. Айбек "Навои"
Понимание и ответы на вопросы
8.​1.​1.​1 определять сюжет, идею, эпилог, пролог, связанные с художественным произведением;
8.​2.​2.​1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса;
8.​2.​3.​1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при показе персонажей художественного произведения;
8.​2.​4.​1 правильно использовать фрагменты художественного произведения для доказывания своей точки зрения
Анализ и интерпрета
ция
8.​1.​1.​1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое;
8.​2.​2.​1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей;
8.​2.​3.​1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.​2.​4.​1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
Оценка и сравнение
8.​3.​2.​1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей;
8.​3.​3.​1 анализировать содержание художественных произведений, определяя структурно-композиционные особенности, писать литературные эссе;
8.​3.​4.​1 писать критичный обзор на основе литературной критики
3 четверть
Тарихи шындық пен көркемдік шешім
1. Трагедия М. Шайхзаде "Мырза Ұлықбек"
2. Стихи У. Насыра "Нил мен Рим"
3. Отрывок из романа Асқад Мухтара "Чинор"
4. Отрывок из романа Саид Аһмада "Уфқ"
5. Эпос Х.Султонова "Сағадат қырғағы"
6. Стихи Төре Сулаймана
Понимание и ответы на вопросы
8.​1.​1.​1 определять сюжет, идею, эпилог, пролог, связанные с художественным произведением;
8.​2.​2.​1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса;
8.​2.​3.​1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при показе персонажей художественного произведения;
8.​2.​4.​1 правильно использовать фрагменты художественного произведения для доказывания своей точки зрения
Анализ и интерпрета
ция
8.​1.​1.​1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое;
8.​2.​2.​1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей;
8.​2.​3.​1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.​2.​4.​1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
Оценка и сравнение
8.​3.​1.​1 оценивать тему и идею произведений, сопоставлять историческую и художественную ценность;
8.​3.​2.​1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей;
8.​3.​3.​1 анализировать содержание художественных произведений, определяя структурно-композиционные особенности, писать литературные эссе;
8.​3.​4.​3 писать критичный обзор на основе литературной критики
4 четверть
Адам тағдыры
1. Стихи Һалима Худайбердиева
2. Произведение Р. Тагора "Нұр мен көлеңкелер"
3. Произведения Сергея Есенина
4. Стихи Олжаса Сулейменова
Понимание и ответы на вопросы
8.​1.​1.​1 определять сюжет, идею, эпилог, пролог, связанные с художественным произведением;
8.​1.​2.​1 открытие идеи литературного произведения с точки зрения национального интереса;
8.​1.​3.​1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при показе персонажей художественного произведения;
8.​1.​4.​1 правильно использовать фрагменты художественного произведения для доказывания своей точки зрения
Анализ и интерпрета
ция
8.​2.​1.​1 анализировать композицию: из целого в дробное, из дробного в целое;
8.​2.​2.​1 языкой анализ отношений образа автора и персонажей;
8.​2.​3.​1 определять стиль автора, анализируя использование художественных средств произведения (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис);
8.​2.​4.​1 креативно описывать и дорабатывать отрывки произведения
Оценка и сравнение
8.​3.​2.​1 оценивать произведения с точки зрения современных материальных и духовных ценностей;
8.​3.​3.​1 анализировать содержание художественных произведений, определяя структурно-композиционные особенности, писать литературные эссе;
8.​3.​4.​1 писать критичный обзор на основе литературной критики

4) 8-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Дананың сөзі-ақылдың көзі
"Күнтуғмиш" дастаны
Юсуф Баласағуни "Қутадғу билиг" шығармасы
Хоразмий "Муһаббатнаме" шығармасы
Сайфи Саройи "Су?айл ва Гулдурсун"
Лутфий өлеңдері
А. Навоий шығармалары
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8. 1. 2. 1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8. 2. 2. 1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті сипаттау
Бағалау және салыстыру
8. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
8. 3. 2. 1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашыл дығына баға беру
2-тоқсан
Өмір фәлсәфәсі
Надира өлеңдері
Абдурауф Фитрат өлеңдері
Ғ. Ғулам "Уақыт", "Сағыныш" өлеңдері
М. Айбек "Навоий" романынан үзінділер
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8. 1. 2. 1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8. 2. 2. 1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8. 2. 4. 1. шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті сипаттау
Бағалау және салыстыру
8. 3. 2. 1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашыл дығына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
3-тоқсан
Тарихи шындық пен көркемдік шешім
М. Шайхзаде "Мырза Ұлықбек" трагедиясы
У. Насыр "Нил мен Рим" өлеңі
Асқад Мухтар "Чинор" романынан үзінділер
Саид Аһмад "Уфқ" романынан үзінділер
Х. Султонов "Сағадат қырғағы" қиссасы
Төре Сулайман өлеңдері
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8. 1. 2. 1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8. 2. 2. 1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті сипаттау
Бағалау және салыстыру
8. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалар мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
8. 3. 2. 1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
4-тоқсан
Адам тағдыры
Һалима Худайбердиева өлеңдері
Р. Тагор "Нұр менкөлеңкелер" шығармасы
Сергей Есенин шығармалары
Олжас Сулейменов өлеңдері
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8. 1. 2. 1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8. 2. 2. 1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8. 2. 4. 1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті сипаттау
Бағалау және салыстыру
8. 3. 2. 1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашыл дығына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын–пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу

5) 9 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения.
1 четверть
Атадан қалған асыл сөз
1. Поэтическое произведение "Алпамыс"
2. Произведение З. М. Бабура "Бабурнаме"
3. Поэтическое произведение Алишера Навои "Фар?од мен Шырын"
Понимание и ответы на вопросы
9.​1.​1.​1 давать сюжетно-композиционный анализ художественного произведения;
9.​1.​2.​1 определять психологизм литературного произведения;
9.​1.​3.​1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения;
9.​1.​4.​1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
Анализ и интерпрета
ция
9.​2.​1.​1 анализировать композиции эпических, поэтических, драматических произведений;
9.​2.​2.​1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения;
9.​2.​3.​1 оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения;
9.​2.​4.​1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнение
9.​3.​1.​1 оценивать, сопоставляя аналогичные произведения других видов искусства, историческую и художественную ценность;
9.​3.​2.​1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений;
9.​3.​4.​1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
2 четверть
Адам жанының құпиясы
1. Стихи Амирий
2. СатираЗавқий
3. Стихи Аваз Ўтара
4. Рассказ Ғафур Ғулома "Хасан Кайфий"
5. Произведения О. Матжона
Понимание и ответы на вопросы
9.​1.​1.​1 давать сюжетно-композиционный анализ художественного произведения;
9.​1.​2.​1 определять психологизм литературного произведения;
9.​1.​3.​1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения;
9.​1.​4.​1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
Анализ и интерпрета
ция
9.​1.​1.​1 анализировать композицииэпических, поэтических, драматических произведений;
9.​2.​2.​1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения;
9.​2.​3.​1 оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения;
9.​2.​4.​1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнение
9.​3.​2.​1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений;
9.​3.​3.​1 анализировать идеи художественных произведений, писать литературные эссе;
9.​3.​4.​1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
3 четверть
Көркем қатарларда жасырын ақиқат
1. Эпос Таһир Малика "Соңғы оқ"
2. Эпос Тоғай Мурада "Ат кісінеген кеште"
3. Произведения Шавкат Раһмана
4. Отрывки из романа Шуһрата "Алтын бұзылмайды"
5. Стихи Усман Азым
Понимание и ответы на вопросы
9.​1.​1.​1 давать сюжетно-композиционный анализ художественного произведения;
9.​1.​2.​1 определять психологизм литературного произведения;
9.​1.​3.​1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения;
9.​1.​4.​1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
Анализ и интерпрета
ция
9.​2.​1.​1 анализировать композицииэпических, поэтических, драматических произведений;
9.​2.​2.​1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения;
9.​2.​3.​1 оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения;
9.​2.​4.​1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнение
9.​3.​1.​1 оценивать, сопоставляя аналогичные произведения других видов искусства, историческую и художественную ценность;
9.​3.​2.​1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений;
9.​3.​3.​1 анализировать идеи художественных произведений, писать литературные эссе;
9.​3.​4.​1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
4 четверть
Өлеңнің түсті әлемі
1. Рассказ Назара Эшонқула "Самалды тоқтатып болмайды"
2. Стихи Иқбол Мирзо 3. Стихи Эсанғали Равшанов
4. Трагедия Софокл "Шах Эдип"
Понимание и ответы на вопросы
9.​1.​1.​1 давать сюжетно-композиционный анализ художественного произведения;
9.​1.​2.​1 определять психологизм литературного произведения;
9.​1.​3.​1 определять системы персонажей согласно идее художественного произведения;
9.​1.​4.​1 использовать фрагменты художественного произведения для творческих работ
Анализ и интерпрета
ция
9.​2.​1.​1. анализировать композицииэпических, поэтических, драматических произведений;
9.​2.​2.​1 анализировать роль автора как идейно-стилистической целостности изображения;
9.​2.​3.​1 оценивать стиль автора, анализируя виды (троп и фигура) литературного языка произведения;
9.​2.​4.​1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнение
9.​3.​2.​1 оценивать произведени, сопоставляя с современной точкой зрения преемственности поколений;
9.​3.​3.​1 анализировать идеи художественных произведений, писать литературные эссе;
9.​3.​4.​1 анализировать содержание уйгурской литературы и мировой литературы, писать критическую статью
Приложение 45
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Таджикский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с таджикским языком обучения)
Глава 1. Общие положения

5) 9-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Атадан қалған асыл сөз
Көркем сөз сиқыры
"Алпамыс" дастаны
З. М. Бабур "Бабурнаме" шығармасы
Алишер Навоий "Фар?од мен Шырын" дастаны
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9. 1. 3. 1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылар мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашыл дығына баға беру;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілері мен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
2-тоқсан
Адам жанының құпиясы
Амирий өлеңдері
Завқий сатирасы
Аваз Ўтар өлеңдері
Ғафур Ғулом "Хасан Кайфий" һикаясы
О. Матжон шығармалары
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9. 1. 3. 1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілері мен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
3-тоқсан
Көркем туындыдағы жасырын ақиқат
Таһир Малик "Соңғы оқ" қиссасы
Тоғай Мурад "Ат кісінеген кеште" қиссасы
Шавкат Раһман шығармалары
Шуһрат "Алтын бұзылмайды" романынан үзінділер
Усман Азым өлеңдері
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9. 1. 3. 1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылар мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
4-тоқсан
Өлеңнің түсті әлеми
Назар Эшонқул "Самалды тоқтатып болмайды" һикаясы
Иқбол Мирзо өлеңдері
Эсанғали Равшанов өлеңдері
Софокл "Шах Эдип" трагедиясы
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9. 1. 3. 1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9. 1. 4. 1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9. 2. 1. 1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9. 2. 3. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 2. 1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілері мен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
45-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденном приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29030).
2. Целью обучения учебному предмету "Таджикский язык" является развитие языковых навыков обучающихся, воспитание поколения, относящегося с уважением к родному языку, формирование личности, способной понимать социальное значение языка, соблюдать нормы языка, готовой к свободному общению и грамотному письму.
3. Основные задачи предмета "Таджикский язык":
1) развитие языковой личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности на основе освоения таджикского языка как родного языка;
2) использование таджикского языка как средства каждодневного общения и формирование навыков изучения закономерностей языковых явлений;
3) изучение происхождения таджикского языка.
4. Программа учебного предмета "Таджикский язык" предусматривает развитие грамотного письменного и устного языка обучающегося, обогащение словарного запаса, развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах.
5. Программа учебного предмета "Таджикский язык" составлена на основе функционально-коммуникативного подхода. Она направлена на углубление и расширение понятия обучающихся о языке, о значении национальной и мировой культуры.
6. Изучение таджикского языка как учебного предмета расширяет национальное мировоззрение обучающихся, прививает навыки творческого мышления, учит правильному общению с окружающими людьми. Учебный предмет "Таджикский язык" дает возможность обучающемуся социализироваться в обществе как личность, развивает творческий подход к обучению и навыки критического мышления.
7. Изучение учебного предмета "Таджикский язык":
1) обеспечивает грамотное формулирование и изложение своих мыслей в устной и письменной форме;
2) направлено на глубокое освоение грамматического строя языка, на формирование устойчивых навыков письменного языка, на развитие грамотного употребления академического языка;

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29030 болып тіркелген).
2. "Тәжік тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – білім алушылардың тілдік дағдыларын дамыту, ана тіліне құрметпен қарайтын ұрпақты тәрбиелеу, тілдің әлеуметтік маңызын түсіну, тіл нормаларын сақтауға қабілетті, еркін қарым-қатынас пен сауатты жазуға дайын тұлғаны қалыптастыру болып табылады
3. "Тәжік тілі" оқу пәнінің басты міндеттері:
1) тәжік тілін ана тілі ретінде меңгеру негізінде, сөйлеу әрекетінің барлық түрлері бойынша коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру жолымен тілдік тұлғаны дамыту;
2) тәжік тілін күнделікті өмірде еркін қолданып жүрген қарым-қатынас құралынан тілдік құбылыс ретіндегі заңдылықтар негізінде танып-білу дағдыларын қалыптастыру;
3) тәжік тілінің шығу тегін зерттеу.
4. "Тәжік тілі" оқу пәнінің бағдарламасы оқушының тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу қабілетін дамытуды және оқушының ойлау қабілетін жетілдіруді көздейді.
5. "Тәжік тілі" оқу пәнінің бағдарламасы функционалдық-коммуникативтік бағытқа негізделіп құрастырылған. Ол білім алушылардың тіл туралы түсініктерін тереңдетіп, ұлттық және әлемдік мәдениеттің маңыздылығы туралы түсініктерін кеңейтеді.
6. Тәжік тілін пән ретінде оқытуда оқушылардың ұлттық дүниетанымын кеңейтетін, шығармашылық ойлауға төселдіретін, айналадағы адамдармен дұрыс қарым-қатынас жасауды үйрететін, оны тұлға ретінде әлеуметтендіруге мүмкіндік беретін басты нысана болып табылады. "Тәжік тілі" пәні бағдарламасы білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған, өз ойын еркін жеткізе алатын, туындаған мәселелерді шеше білетін және шынайы өмірге бейім жаңашыл ұрпақ тәрбиелеу мәселесін жүзеге асыруға маңызды үлес қосады.
7. "Тәжік тілі" оқу пәнін зерделеу:
1) өзінің ойын ауызша және жазбаша формада сауатты құрастыруға және айтуға үйретеді;
2) тілдің грамматикалық құрылымын терең меңгеруге, жазба тілінің тұрақты дағдыларын қалыптастыруға, академиялық тілді сауатты қолдануды дамытуға бағытталады;

2) создание текстов в различных жанрах;
3) представление текстов в различных формах;
4) написание эссе;
5) написание текста на основе прочитанного и прослушанного материала;
6) корректирование и редактирование текстов.
14. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфографические нормы;
2) орфоэпические нормы;
3) лексические нормы;
4) грамматические нормы;
5) пунктуационные нормы.
Параграф 2. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
16. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) аудирование и говорение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Прогнозирование
5.​1.​1.​1
прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстраций
6.​1.​1.​1
обсуждать названия темы и прогнозировать проблемы на основе прослушивания начала текста
7.​1.​1.​1
прогнозировать развитие истории на основе части текста
8.​1.​1.​1
прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста
9.​1.​1.​1
прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании
2.
Анализ текстов разных жанров
5.​1.​2.​1
объяснять поднятые проблемы в диалоге, монологе (песня, текст, объявление, реклама, объявления), связанные с социально бытовыми, социально культурными темами
6.​1.​2.​1
анализировать проблемы в диалоге, монологе (инструкция, поздравление, сообщение, биография, новости, интервью), связанные с социально-культурной, официально-деловой темами
7.​1.​2.​1
анализировать проблемы, поднятые автором в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, новости, песни, выписки из произведений художественной литературы), в социально-общественных, учебно-трудовых темах
8.​1.​2.​1 анализировать роль экспрессивно-эмоциональных слов автора в диалоге, монологе, полилогах (интервью, дискуссия, послание монография, отрывки из лекции) на социально-общественные, культурно-исторические темы
9.​1.​2.​1
анализировать роли целевой аудитории и художественных средств, связанных с широкой тематикой общественно-политических, социально-экономических, научных текстов различного жанра (лекция, интервью, дискуссия, монография, статья, послание)
3.
Понимание содержания текста
5.​1.​3.​1
понимать содержание прослушанного текста, определяя главную и дополнительную
информацию
6.​1.​3.​1
понимать содержание прослушанного текста, извлекая детальную
информацию
7.​1.​3.​1
понимать содержание прослушанного текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию
8.​1.​3.​1
понимать содержание прослушанного текста, определяя скрытую информацию
9.​1.​3.​1
понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному
4.
Определение основной идеи
5.​1.​4.​1
определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
6.​1.​4.​1
определять основную тему на основе направляющих вопросов и темы текста
7.​1.​4.​1
определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.​1.​4.​1
определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
9.​1.​4.​1
определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
5.
Формулирование ответов по материалам слушания
5.​1.​5.​1
отвечать на вопросы на основе содержания
прослушанного текста, высказывать свою точку зрения по поставленной проблеме
6.​1.​5.​1
отвечать на общие и конкретные вопросы по содержанию прослушанного текста, по связи информации из текста с реальной
жизнью
7.​1.​5.​1
отвечать на проблемные вопросы с приведением примеров из текста, сравнивать свой ответ с ответами других и обсуждать их
8.​1.​5.​1
с помощью вопросов находить нужную информацию из текста, строить высказывание по поставленной проблеме
9.​1.​5.​1
связывать поставленную проблему с проблемами мира, оценивать критически, аргументируя свою точку зрения
6. Построение монологического высказывания
5.​1.​6.​1
строить высказывания в зависимости от ситуации, используя эмоциональные слова, с вложением голосовых ритмов, используя слова-междометия, выражать свое мнение в соответствии коммуникативным
6.​1.​6.​1
использовать официальные слова и словосочетания, термины в соответствии с коммуникативной ситуацией
7.​1.​6.​1
обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
8.​1.​6.​1
в диалоге, монологе, полилоге системно и доказательно излагать свои мысли с использованием соответствующих научных и международных терминов, данных в соответствии с коммуникативной ситуацией
9.​1.​6.​1-
подготавливать монолог широкого спектра с использованием подходящих социально- политических, научных слов и фраз в соответствии с коммуникативной ситуацией

2) әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) эссе жазу;
5) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.
14. "Әдеби тіл нормаларын сақтау бөлімі" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфографиялық норма;
2) орфоэпиялық норма;
3) лексикалық норма;
4) грамматикалық норма;
5) пунктуациялық норма.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
15. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан сөйлеу әрекеттерінің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" - сынып; "2.1" - дағдылар; "4" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
16.Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Бол
жау
5. 1. 1. 1
тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау
7. 1. 1. 1
мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйек сөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау
9. 1. 1. 1
мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру
2.
Әртүрлі жанрда
ғы мәтіндерді тал
дау
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық, интервью) көтерілген мәселені талдау
7. 1. 2. 1
әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жолдау, монография және лекциядан үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау
9. 1. 2. 1
қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас,монография, мақала, жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
3.
Мәтін
нен ақпа
ратты анық
тау
5. 1. 3. 1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
6. 1. 3. 1
тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін, шынайылығын зерттеп, қорытынды жасау
4.
Негізгі ойды анық
тау
5. 1. 4. 1
тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
6. 1. 4. 1
мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды
анықтау
7. 1. 4. 1
мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8. 1. 4. 1
негізгі тақырыпты тірек сөздер, автордың көзқарасы мен көңіл-күйі негізінде анықтау
9. 1. 4. 1
мәтіннің мақсатты аудиториясы, автор көзқарасын, негізгі ойды анықтау
5.
Тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
7. 1. 5. 1 проблема
лық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
9. 1. 5. 1
мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыс
тыру, өз пікірін білдіре отырып, сыни баға беру
6.
Сөйлеу мәдениетін дамыту
5. 1. 6. 1 коммуника
тивтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
6. 1. 6. 1 коммуника
тивтік жағдаятқа сай
ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
8. 1. 6. 1 коммуника
тивтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникатив
тік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, кең көлемді монолог дайындау

2) чтение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Понимание информации
5.​2.​1.​1
понимать и определять основную и дополнительную информацию текста
6.​2.​1.​1
объяснять и определять основную, дополнительную и детальную
информацию текста
7.​2.​1.​1
интерпретировать текстовую и графическую информацию
(таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки)
8.​2.​1.​1
сравнивать и обрабатывать информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные знаки) текста
9.​2.​1.​1
находить нужную информацию с помощью перифразированных вопросов и определять скрытую мысль
2.
Определение типов и стилей текстов
5.​2.​2.​1
с помощью текста определять устные и письменные стили лексики
6.​2.​2.​1
с помощью речевых средств определять особенности устного и письменного стиля
7.​2.​2.​1
с помощью речевых средств определять
особенности публицистического и официального стиля
8.​2.​2.​1
с помощью речевых средств определять
особенности
публицистического и научного стиля
9.​2.​2.​1
с помощью речевых средств определять стили таджикского языка и типы ораторской речи
3.
Определение особенностей жанров текста
5.​2.​3.​1
определять особенности жанра через структуру и оформление текста письма, рекламы, объявления, рекомендации
6.​2.​3.​1
определять особенности жанра и структуры этикета разговорной и художественной речи
7.​2.​3.​1
определять особенности жанра через структуру и оформление хроники, новостей, очерков, документов и служебных записок
8.​2.​3.​1
определять особенности жанра через структуру и оформление статей, аннотации, презентации, заключения, тезисов
9.​2.​3.​1
определять типы жанра текста через общественно-политические тексты (послание, законодательство, государственные программы, военно-патриотические программы)
4.
Сравнительный анализ текстов
5.​2.​4.​1
сравнивать стили, темы и языковые средства разговорного текста
6.​2.​4.​1
сравнивать языковые особенности темы, содержания разговорного и официального стиля текста
7.​2.​4.​1
сравнивать и анализировать языковые особенности темы, структуры, цели публицистического и художественного стиля
8.​2.​4.​1
сравнивать и анализировать темы и типы схожих научных и публицистических текстов
9.​2.​4.​1
сравнивать и анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности
5.
Формулирование вопросов по тексту
5.​2.​5.​1
формулировать вопросы, направленные на определение точной информации и на понимание содержания текста
6.​2.​5.​1
формулировать вопросы, направленные на определение основной и дополнительной информации и проблемы текста
7.​2.​5.​1
формулировать проблемные вопросы по тесту
8.​2.​5.​1
формулировать вопросы по тексту, используя разные способы перефразирования
9.​2.​5.​1
формулировать вопросы, определяющие отношение читателя к поднятым проблемам текста
6.
Использование стратегии чтения
5.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: для понятия общего содержания, для нахождения реальной информации
6.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: делать комментированное, ролевое чтение, выборочное чтение
7.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, исследовательское чтение
8.​2.​6.​1
использовать стратегии чтения: комментированное,
выборочное чтение, анализированное
9.​2.​6.​1
эффективное использовать стратегии чтения для определенной цели

2) оқылым:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Ақпаратты түсіну
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау
6. 2. 1. 1
-мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпрета
циялау
8. 2. 1. 1
аралас және тұтас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру, өңдеу
9. 2. 1. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы қажетті ақпаратты табу, астарлы ойды анықтау
2.
Мәтін
нің стиль
дік ерекшелігін тану
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
7. 2. 2. 1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
9. 2. 2. 1
қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
3.
Мәтін
нің жанр
лық ерекшелігін ажыра
ту
5. 2. 3. 1
хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату.
6. 2. 3. 1 қазақша ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату.
7. 2. 3. 1 хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттары
ның, қызметтік жазбалардың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
8. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату.
9. 2. 3. 1 қоғамдық-саяси мәтіндер (жолдау, заңнама, мемлекеттік бағдарламалар, әскери-патриоттық) арқылы мәтіндердің жанрлық түрлерін ажырату.
4.
Мәтін
дерге салыс
тырма
лы талдау жасау
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру
6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
7. 2. 4. 1
идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
9. 2.4.1
әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәтін бойынша сұрақ
тар құрас
тыра білу
5. 2. 5. 1
мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
7. 2. 5. 1
мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру.
8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
9. 2. 5. 1
мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
6. Оқы
лым страте
гияла
рын қолда
ну
5. 2. 6. 1
оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу
6. 2. 6. 1
оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
7. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
9. 2. 6. 1
белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу

4) соблюдение речевых норм:
1.
Орфографические нормы
5.​4.​1.​1
учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков таджикского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов
6.​4.​1.​1 соблюдать орфографические нормы правописания отдельных слов, слитных слов и слов, пишущихся через дефис
7.​4.​1.​1
писать с учетом орфографических норм и закона сингармонизма окончания и служебные слова
8.​4.​1.​1
писать с учетом орфографических норм, начинающиеся с заглавной буквы
9.​4.​1.​1
писать с учетом орфографических норм языковых единиц по контексту
2.
Орфоэпические нормы
5.​4.​2.​1
учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков таджикского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов
6.​4.​2.​1
учитывать
интонационные отличия повествовательных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложений для составления устных текстов
7.​4.​2.​1
ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов
8.​4.​2.​1
использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
-
3.
Лексические нормы
5.​4.​3.​1
использовать слова с прямым и переносным значением, синонимы, антонимы, омонимы
6.​4.​3.​1
использовать фразеологические обороты; эвфемизмы, дисфемизм, неологизмы, термины, метафоры, олицетворения использовать слова в свойствен ном им значении
7.​4.​3.​1
использовать и понимать фразеологизмы, поговорки в свойственном им значении
8.​4.​3.​1
использовать и понимать особенности словарного запаса
9.​4.​3.​1
правильно использовать закономерности лексической стилистики
4.
Грамматические нормы
5.​4.​4.​1
различать собственные и нарицательные существительные, правильно подбирать окончания
5.​4.​4.​2
различать прилагательные, обозначающие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах
5.​4.​4.​3
правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи)
6.​4.​4.​1
использовать данные прилагательные в устных и письменных работах
6.​4.​4.​2
знать функции времен глагола и сослагательное наклонение, использовать глаголы в устных и письменных работах
6.​4.​4.​3 использовать наречия действия и меры и степени в устных и письменных работах
7.​4.​4.​1 использовать виды глагола: причастие, деепричастие, времена глагола, наклонение глагола при беседе
7.​4.​4.​2
использовать с пониманием значения слов подражания
7.​4.​4.​3
использовать и различать служебные слова
7.​4.​4.​4
использовать и различать виды междометия
7.​4.​4.​5
понимать и различать роль обособленных слов
8.​4.​4.​1
различать и использовать виды и способы связи существительных и глагольных словосочетании
8.​4.​4.​2
правильно использовать главные и второстепенные члены предложения
8.​4.​4.​3.
использовать однородные члены предложения и поясняющие слова
8.​4.​4.​4
использовать простые предложения в соответствии с целью и особенностями состава
9.​4.​4.​1
знать способы и виды образования сложных предложений
9.​4.​4.​2.
знать и применять сложносочиненные предложения и различать их виды
9.​4.​4.​3
знать и применять сложноподчиненные предложения
9.​4.​4.​4
знать и использовать сложносочиненное предложение
5.
Пунктуационные нормы
5.​4.​5.​1
правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
6.​4.​5.​1
правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
7.​4.​5.​1
правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
8.​4.​5.​1
правильно использовать знаки препинания в предложениях
9.​4.​5.​1
правильно писать сложные названия с заглавной буквы

4) әдеби тіл нормаларын сақтау:
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Орфог
рафия
лық норма
5. 4. 1. 1
қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу
6. 4. 1. 1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
8. 4. 1. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2.
Орфоэпиялық норма
5. 4. 2. 1
сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу
6. 4. 2. 1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану
7. 4. 2. 1
сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
8. 4. 2. 1
сөйлеу ағымын
дағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
3.
Лекси
калық норма
5. 4. 3. 1
тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану
6. 4. 3. 1
көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу
7. 4. 3. 1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
8. 4. 3. 1
сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
9. 4. 3. 1 лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану
4.
Грамматикалық норма
5. 4. 4. 1
жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
5. 4. 4. 2
зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану
5. 4. 4. 3
сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу
6. 4. 4. 1 сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану
6. 4. 4. 2 етістіктің етіс түрлері мен салт- сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
6. 4. 4. 3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
7. 4. 4. 1 етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану
7. 4. 4. 2
еліктеу сөздердің стильдік мәнін түсініп қолдану
7. 4. 4. 3
шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану
7. 4. 4. 4
одағай түрлерін ажырата білу, қолдану
7. 4. 4. 5
оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу
8. 4. 4. 1
сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану
8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану
8. 4. 4. 3
сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді қолдана білу
8. 4. 4. 4
жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу;
9. 4. 4. 2
салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
9. 4. 4. 3
сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
9. 4. 4. 4
аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану
5.
Пунктуациялық норма
5. 4. 5. 1
төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану
6. 4. 5. 1 тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану
7. 4. 5. 1
сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану
8. 4. 5. 1
сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану
9. 4. 5. 1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану

Типовая учебная программа по учебному предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с таджикским языком обучения)
Сноска. Приложение 46 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебной программы по литературе – способствовать формированию духовных ценностей обучающихся через восприятие и анализ художественных произведений, воспитывать в них компетентного читателя, способного на основе личностного выбора использовать знания, умения и навыки для познания мира и самого себя, формировать их эстетическую культуру.
3. Задачи программы по учебному предмету "Таджикская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе таджикской, русской, казахской и мировой литературы и культуры;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, уважительное отношение к литературному наследию как средству отражения идеалов, ценностей, традиций и мировоззрения общества;
3) способствовать усвоению литературоведческих понятий, позволяющих учащимся более глубоко понимать авторский замысел произведений художественной литературы;
4) формировать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умение устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность, совершенствовать навыки чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки обучающихся на основе глубокого понимания и анализа художественных произведений различных жанров;
7) формировать умение отстаивать общечеловеческие и национальные ценности, выражать в устной и письменной форме собственную позицию по отношению к идейному содержанию и литературным героям произведений, давать этическую оценку их поступкам, используя образное и критическое мышление.

Негізгі білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде)
Ескерту. 46-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Әдебиет бойынша оқу бағдарламасының мақсаты – көркем шығармаларды қабылдау және талдау арқылы адамның рухани құндылықтарының қалыптасуына ықпал ету, тұлғалық таңдау негізінде дүниені және өзін-өзі тану үшін білім, білік, дағдыларын пайдалана алатын білікті оқырман тәрбиелеу.
3. "Тәжік әдебиеті" бойынша оқу пәні бағдарламасының міндеттері:
1) тәжік, қазақ, орыс және әлемдік әдебиет және мәдениет негізінде табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік, дағдыларын қалыптастыру;
2) отансүйгіштікке, азаматтылыққа тәрбиелеу, әдеби мұраларға рухани құндылықтар ретінде құрметпен қарауға тәрбиелеу;
3) білім алушыларға көркем әдебиет шығармаларының авторлық ойын терең түсінуге мүмкіндік беретін әдебиеттану ұғымдарын игеруге жағдай жасау;
4) сын тұрғысынан талдау, салыстыру, қорыту, жалпылау дағдыларын қалыптастыру, ұқсастықтарды және себеп-салдарлық байланыстарды анықтай білуге үйрету, құбылыстарды жіктей білуге, шығармаларды талдау негізінде логикалық және сыни ойлай білуге, ой қорытындылары мен тұжырымдарды құруға қалыптастыру;
5) әрбір білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, оқуға деген рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру, оқу дағдыларын және мәтінді өзінше түсіндіруін әрі қарай жетілдіру;
6) түрлі жанрлардағы көркем шығармаларды терең түсіну және талдау негізінде коммуникативтік дағдыларын дамыту;
7) жалпы адамзаттық және ұлттық құндылықтарды қорғай білуге, ауызша және жазбаша түрде туындылардың идеялық мазмұны мен әдеби кейіпкерлеріне қатысты өз ұстанымын білдіре білуге, бейнелік және сын тұрғысынан ойлауды пайдалана отырып, олардың қылықтарына этикалық баға бере білуге қалыптастыру.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Таджикская литература" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Таджикская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Таджикская литература":
1) 5 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа;
2) 6 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа;
3) 7 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа;
4) 8 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа;
5) 9 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Таджикская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
6. Раздел "Понимание и ответы по тексту" состоит из следующих подразделов:
1) понимание терминов;
2) понимание художественных произведений;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответ на вопрос.
7. Раздел "Анализ и интерпретация текста" состоит из следующих подразделов:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
8. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих подразделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Параграф 2. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
10. Система целей обучения:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание терминов
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиография
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм

2-тарау. "Тәжік әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Тәжік әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша бағдарламаның мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бөлімдер күтілетін нәтижелер түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімдерден тұрады: дағды немесе білік, білім немесе түсінік. Әр бөлімде дәйекті түрде құрылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмыстарын жоспарлауға және оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
6. "Мәтін бойынша түсіну және жауап беру" бөлімі мына бөлімшелерден тұрады:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем шығармаларды түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз келтіру;
4) жоспар құру;
5) мазмұнын айту;
6) сұраққа жауап.
7. "Мәтінді талдау және интерпретация" бөлімі мына бөлімшелерден тұрады:
1) жанр;
2) тақырып пен идея;
3) композиция;
4) эпизодтарды талдау;
5) кейіпкерлерге мінездеме;
6) түрлі формада көрсетілген шығарманың көркемдік әлемі;
7) автордың қатынасы;
8) көркем-бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық хат.
8. "Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі мына бөлімшелерден тұрады:
1) көркем туындыны бағалау;
2) көркем туындыны басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру;
3) әдебиет туындыларын сәйкестендіру;
4) пікірді бағалау.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бағдарламаның бөлімшелерін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" - сынып; "2.1" - бөлім мен бөлімше; "4" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
10. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) мәтінді түсіну және жауап беру:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Тер миндер ді түсіну
5. 1. 1. 1 терминдер ді түсіну: көркем әдебиет, фольклор, батырлар жыры, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем уақыт пен кеңістік, жанжал, батыр, хабарлаушы, әңгімелеуші, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм
6. 1. 1. 1 терминдер ді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма
7. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: астарлы әңгіме, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, әзіл-оспақ, гротеск, сарказм, ирония, көркем бөлшегі, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифм, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора
8. 1.1.1 терминдерді түсіну: романтизм және реализм сияқты әдеби бағыттар, тарихи бейне бойынша (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм
9. 1.1.1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, роман, лирикалық шегініс, типтеу, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм

2. Понимание художественно го произведения
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
3. Чтение наизусть и цитирование
5.1.3.1 читать наизусть выразитель но фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические)
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических)
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения
4. Составление плана
5.1.4.1 составлять простой план
6.1.4.1 составлять простой последовательный план
7.1.4.1 составлять сложный план
8.1.4.1 составлять сложный последовательный план
9.1.4.1 составлять тезисный план
5. Пересказ
5.1.5.1 кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая свое мнение о героях и событиях
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая свое мнение о героях и событиях
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета
6. Ответы на вопросы
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
9.1.6.1 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
2) анализ и интерпретация текста:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс

2. Көркем шығар маларды түсіну
5. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну
6. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, басты және екінші кезектегі ақпаратты түсіну
7. 1. 2. 1 белгілі және белгісіз ақпараттарды қосқанда, көркем шығармаларды егжей-тегжейлі түсіну
8. 1. 2. 1 көркем шығарманы түсіну, сыни ойлау, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттарды ажырату
9. 1. 2. 1 көркем шығармаларды түсіну, сыни ойлау, оқылған немесе тыңдалғанға өз көзқарасын білдіру
3. Жатқа оқу және дәйексөз алу
5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту
6. 1. 3. 1 мәтін фрагменттерін(поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу
7. 1. 3. 1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесін сипаттайтын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
8. 1. 3. 1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
9. 1. 3. 1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
4. Жоспар құру
5. 1. 4. 1 қарапайым жоспар құру
6. 1. 4. 1 қарапайым дәйекті жоспар құру
7. 1. 4. 1 күрделі жоспар құру
8. 1. 4. 1 күрделі дәйекті жоспар құру
9. 1. 4. 1 тезисті жоспар құру
5. Мазмұндау
5. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша айтып беру
6. 1. 5. 1 шағын эпикалық немесе драмалық шығарманың қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып, мазмұнын (қысқа, толық) айтып беру
7. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің қаһарман дары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып мазмұнын (қысқа, толық, ішінара) айтып беру
8. 1. 5. 1 дәйексөздің түрлі тәсілдерін пайдалана отырып шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын айтып беру
9. 1. 5. 1 сюжеттің дамуын шығармашыл түрде ойлап, әңгімелеудің түрлі тәсілдерін пайдаланып шығарманың мазмұнын айтып беру
6. Сұраққа жауап беру
5. 1. 6. 1 сұраққа қысқа және толық жауап беру
6. 1. 6. 1 сұраққа кең түрде жауап беру
7. 1. 6. 1 коммуникативті жағдайға сәйкес көркем, эмоционалды-экспрессивті сөздерді, мақал-мәтелдер мен сөз тіркестерін қолдана отырып, диалогта тез және дұрыс шешім қабылдау және талқылау
8. 1. 6. 1 проблемалық сұраққа дәйексөзді пайдаланып дәлелді жауап беру
9. 1. 6. 1 дереккөздерге сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа кең түрде дәлелді жауап беру
2) мәтінді талдау және интерпретация:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып

1. Жанр
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка)
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка)
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ)
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма)
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах)
2. Тема и идея
5.2.2.1 определять основную мысль произведения
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о поступках героев
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о проблематике
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
3. Композиция
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений
4. Анализ эпизодов
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев
6.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных героев эпизоды драматических и прозаических произведений
7.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных и второстепенных героев эпизоды прозаических, драматических и лирических произведений
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета
9.2.4.1 анализировать важные для определения конфликта в произведении эпизоды, объяснять связь с другими эпизодами
5. Характеристика героев
5.2.5.1 характеризовать героев
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилии
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений
6. Художественный мир произведения в разных формах представления
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять свое представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы)
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы)

1. Жанр
5. 2. 1. 1 жанрды және оның (қисса, ертегі, әдебиеттік ертегі) белгілерін анықтау
6. 2. 1. 1 жанрды және оның (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) белгілерін анықтау
7. 2. 1. 1 жанрды және оның (астарлы әңгіме, баллада, аңыз әңгіме, аңыз, комедия, лирикалық өлең, фэнтези, қиял-ғажайып әңгіме) белгілерін анықтау
8. 2. 1. 1 жанрды және оның (трагедия, комедия, поэма) белгілерін анықтау
9. 2. 1. 1 жанрды және оның (сонет, роман, хаттардағы роман) белгілерін анықтау
2. Тақырып және идея
5. 2. 2. 1 шығарма дағы негізгі ойды анықтау
6. 2. 2. 1 құрылымдық элементтеріне сүйене отырып шығармадағы негізгі ойды анықтау
7. 2. 2. 1 кейіпкердің іс-әрекеті туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау
8. 2. 2. 1 мәселелер туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау
9. 2. 2. 1 өз позициясын дәлел келтіріп және өзектілігі туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау
3. Компози ция
5. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
6. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементтерін бөлу, олардың шығарма сюжетіндегі рөлін түсіндіру
7. 2. 3. 1 эпиграф рөлін және оның мәнін түсіндіру шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
8. 2. 3. 1 қойылған эпизод мәнін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
9. 2. 3. 1 лирикалық ауытқулар дың мәнін түсіндіру, композиция түрлерін ажырату, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
4. Эпизодтарды талдау
5. 2. 4. 1 басты кейіпкерлердің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарға талдау жасау
6. 2. 4. 1 драмалық және прозалық шығармалардың басты кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау
7. 2. 4. 1 драмалық, прозалық және лирикалық шығармалардың басты және қосалқы кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау
8. 2. 4. 1 шығарма эпизодтарына талдау жасау, олардың сюжеттің дамуындағы рөлін және проблемалармен байланысын түсіндіру
9. 2. 4. 1 шығармадағы шиеленісті анықтауда маңызды эпизодтарға талдау жасау, басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру
5. Кейіпкер лерге мінездеме
5. 2. 5. 1 кейіпкерлер ге мінездеме беру
6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып, кейіпкерлерге мінездеме жасау
7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау
8. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне, олардың әрекетіне, мінез-құлқына, аты мен тегінің мәніне мінездеме беру
9. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынас негізінде мінездеме беру
6. Түрлі формада берілген шығарма ның көркемдік әлемі
5. 2. 6. 1 көркем кеңістікке талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде ұсыну
6. 2. 6. 1 көркем кеңістікті талдау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер түрінде ұсыну
7. 2. 6. 1 сюжет пен композицияға талдау жасау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер, презентация түрінде ұсыну
8. 2. 6. 1 образдар жүйесін, хронотопты, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну
9. 2. 6. 1 туындының көркемдік әлемін, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну

7. Отношение автора
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям
8. Литературные приемы и изобразительные средства
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм) жанра
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиография)
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию)
9. Творческая работа
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем) c использованием изобразительных средств языка, выражая свое отношение к прочитанному
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии) с использованием изобразительных средств, выражая отношение к герою, его поступкам
9.2.9.1 писать сочинения и рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения) на литературные и свободные темы
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Оценивание художественного произведения
5.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений, выражая свои мысли
6.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений, оценивая поступки главных героев
7.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений, выражая мнение о героях и событиях
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
9.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений с учетом различных мнений, давать оценку актуальным вопросам в произведении, разъяснять свою позицию

7. Автордың қатынасы
5. 2. 7. 1 басты кейіпкерге автордың қатынасын анықтау
6. 2. 7. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау
7. 2. 7. 1 өз позициясына дәлел келтіріп, басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау
8. 2. 7. 1 кейіпкерге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау
9. 2. 7. 1 кейіпкерге және оқиғаны суреттеуге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау
8. Әдеби тәсілдер мен бейнелеу құралдары
5. 2. 8. 1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау
6. 2. 8. 1 бейнелеу құралдарын (метафоралар, кейіптеу) және поэтикалық синтаксис пішіндерін (риторикалық сұрақ, қаратпа сөз, лептеу, антитез, перифраза) талдау
7. 2. 8. 1 көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына және поэтикалық синтаксис пішіндеріне (аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора), комедияның негізгі түрлерін (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм, әзіл-сықақ) талдау
8. 2. 8. 1 кейіпкерлерге авторлық мінездеме беру тәсілдеріне, бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішін, антитез, перифраза инверсия, анафора, градация), әдеби тәсілдеріне (символ, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау
9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитеттер, метафоралар, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитездер, перифраза, аллитерациялар, ассонанстар, аллегория, инверсия, анафоралар, градация, парцелляция) талдау жасау
9. Шығарма шылық жұмыс
5. 2. 9. 1 шығармашылық жұмыстар (ертегі, әңгіме, тірек сөздердің және иллюстрациялардың көмегімен әдеби тақырып тарға шағын шығармалар) жазу
6. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаны туралы өз түсінігін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (аңыз-әңгімелер, әдеби тақырыптарға шағын шығарма, салыстырмалы сипаттамалар) жазу
7. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаны туралы өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (шығарма, мысал, пікір, әдеби кейіпкермен репортаж, сұхбат) жазу
8. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, кейіпкерлерге, оның іс-әрекеттеріне өз пікірін білдіре отырып, шығармашы лық жұмыстар (әдеби кейіпкерге хат, сценарий) жазу
9. 2. 9. 1 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма және пікір (спектакльдерге және/немесе шығармалардың экрандалуы на) жазу
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Көркем шығарманы бағалау
5. 3. 1. 1 өз ойын білдіре отырып, шығарманы талқылауға қатысу
6. 3. 1. 1 басты кейіпкерлер дің іс-әрекеттерін бағалай отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
7.3.11 кейікерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіре отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
8. 3. 1. 1 өз көзқарас тарын қорғап, кейіпкерлер дің мінез-құлықтары мен іс-әрекеттерін, автордың позициясын бағалай отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
9. 3. 1. 1 әртүрлі пікірлерді ескеріп, шығармадағы өзекті мәселелерге баға беріп, өз ұстанымын түсіндіре отырып шығармаларды талқылауға қатысу

2. Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
5.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
6.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия (план сравнительной характеристики) при поддержке учителя
7.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
9.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы
3. Сопоставление литературных произведений
5.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике при поддержке учителя
6.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
7.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры
9.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры, объясняя позицию авторов
4. Оценивание высказываний
5.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения соответствия теме
6.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования
7.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства
8.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
9.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности

2. Көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыс тыру
5. 3. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықта ры мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
6. 3. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, (салыстырмалы мінездеме жоспары) көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
7. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықта р мен айырмашылықтарын сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
8. 3. 2. 1 өнердің әр түріндегі образдар жасау тәсілдерінің ерекшелігін сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
9. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттап, жеке авторлық тәсілдерді анықтап, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
3. Әдеби шығармаларды салғастыру
5. 3. 3. 1 мұғалімнің көмегімен тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиетіндегі ұқсас тақырыптағы шығармаларды (немесе үзінділерін) салғастыру
6. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) салғастыру
7. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) салғастыру
8. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшелікте рін ескере отырып, салғастыру
9. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшеліктерін ескеріп, авторлардың ұстанымын түсіндіре отырып, салғастыру
4. Пікірді бағалау
5. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыпқа сәйкестік тұрғысынан бағалау
6. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптаста рының) тақырыптың толық ашылуы, дәйексөздің реттілігі тұрғысынан, бағалау
7. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық бірлігі тұрғысынан бағалау
8. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композиция лық бірлігі мен фактологиялық дәлдігі тұрғысынан бағалау
9. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композиция лық және стилдік бірлігі мен фактология лық дәлдік тұрғысынан бағалау

11. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Героический эпос
1. Легенда "О Эраже и колдуне".
2. Искусство преувеличения. Художественный образ, персонаж художественного образа.
3. Пословицы и поговорки. Легенды и рассказы.
4. Слог, рифмовка стихов.
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм;
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.4.1 составлять простой план
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка);
5.2.2.1 определять основную мысль произведения;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли
2 четверть
Литературная поэтическая сказка
1. Абуабдулло Рудаки. Образец из стихов "О знании", "Эй Бухара радуйся…", "Прекрасная весна".
2. А.И. Сина "Змея и молоко в чаше", "На дороге", "Зафарнома".
3. Саъди Шерози. Рассказы из "Гулистана", "Наказ учителя, лучше отцовской любви"
4. Бадриддин Хилоли. "Отдать жизнь ради друга", "О поведении".
Понимание и ответы на вопросы
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.5.1 кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка);
5.2.2.1 определять основную мысль произведения;
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике при поддержке учителя
3 четверть
Литературная прозаическая сказка
1. С. Айни. "Герой таджикского народа Темурмалик"
2. М. Турсинзода. Отрывок из поэмы "Вечная яркость"
3. Эрадж Мирзо. "Материнское достоинство", "Праздник Навруз", "Достоинство учителя".
4. Хахилуллои Халили. "Подарок матерям", "Обращение поколениям нашей Родины", "Хлопоты Навруза"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
5.2.2.1 определять основную мысль произведения;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах;
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
4 четверть
Фольклорные элементы в литературных произведениях
1. Фотех Ниези. Отрывок из романа "Преданность", "Подвиг Мамараджаба".
2. М. Миршакар. Эпос "Беспокойный Пяндж", "Бедный".
3. Абдумалик Бахори. Отрывок из повести "Два скандальных месяца", рассказ "Алиджана и Азиза".
4. Гаффар Мирза. Начало эпоса "Власть и государство", "У колыбели"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.4.1 составлять простой план
Анализ и интерпретация
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах;
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя;
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения соответствия теме

11. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
12. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту тәжік тілінде)
1) 5-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Батырлар дастаны
1."Эраж және сиқыршы туралы" аңыз. 2. Әсірелеу өнері. Көркем бейне, көркем бейне кейіпкері. 3.Мақал-мәтелдер. Аңыздар және әңгімелер. 4.Буын, өлең ұйқастары.
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркем әдебиет, фольклор, батырлар жыры, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем уақыт пен кеңістік, жанжал, батыр, хабарлаушы, әңгімелеуші, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм; 5. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну; 5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту; 5. 1. 4. 1 қарапайым жоспар құру; 5. 1. 6. 1 сұраққа қысқа және толық жауап беру
Талдау және интерпретация
5. 2. 1. 1 жанрды және оның (қисса, ертегі, әдебиеттік ертегі) белгілерін анықтау; 5. 2. 2. 1 шығармадағы негізгі ойды анықтау; 5. 2. 5. 1 кейіпкерлерге мінездеме беру; 5. 2. 8. 1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 өз ойын білдіре отырып, шығарманы талқылауға қатысу
2-тоқсан
Әдеби поэтикалық ертегі
1. Абуабдулло Рудаки "Білім жайында", "Ей, Бұхара қуан...", "Тамаша көктем" өлеңдерінен үзінді. 2. А.И. Сина "Жылан және тостағандағы сүт", "Жолда", "Зафарнома". 3. Саъди Шерози. "Гүлістаннан", "Чабри устод бех аз мехри падар" әңгімелері. 4. Бадриддин Хилоли "Дос үшін өмірін қию", "Мінез-құлық туралы"
Түсіну және жауап беру
5. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну; 5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту; 5. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша айтып беру
Талдау және интерпретация
5. 2. 1. 1 жанрды және оның (қисса, ертегі, әдебиеттік ертегі) белгілерін анықтау; 5. 2. 2. 1 шығармадағы негізгі ойды анықтау; 5. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 5. 2. 4. 1 басты кейіпкерлердің мінездемесі үшін маңызды эпизодтарға талдау жасау; 5. 2. 5. 1 кейіпкерлерге мінездеме беру; 5. 2. 9. 1 шығармашылық жұмыстарды (ертегі, әңгіме, тірек сөздердің және иллюстрациялардың көмегімен әдеби тақырыптарға шағын шығармалар) жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 3. 1 мұғалімнің көмегімен тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиетіндегі ұқсас тақырыптағы шығармаларды (немесе үзінділерін) салғастыру
3-тоқсан
Әдеби прозалық ертегі
1.С. Айни "Тәжік елінің батыры Темірмәлік". 2. М. Турсинзода "Мәңгі жарық" поэмасынан үзінді. 3. Эрадж Мирзо "Аналық құдырет", "Наурыз мерекесі", "Мұғалімнің құдыреті". 4. Хахилуллои Халили "Аналарға сыйлық", "Отанымыздың ұрпақтарына жолдау", "Наурыз қамы".
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркем әдебиет, фольклор, батырлар жыры, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем уақыт пен кеңістік, жанжал, батыр, хабарлаушы, әңгімелеуші, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм; 5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту; 5. 1. 6. 1 сұраққа қысқа және толық жауап беру
Талдау және интерпретация
5. 2. 2. 1 шығармадағы негізгі ойды анықтау; 5. 2. 4. 1 басты кейіпкерлердің мінездемесі үшін маңызды эпизодтарға талдау жасау; 5. 2. 5. 1 кейіпкерлерге мінездеме беру; 5. 2. 6. 1 көркем кеңістікке талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде ұсыну; 5. 2. 7. 1 басты кейіпкерге автордың қатынасын анықтау; 5. 2. 8. 1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
5. 3. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
4-тоқсан
Әдеби шығармалардағы фольклорлық элементтер
1.Фотех НиҰзи "Адалдық", "Мамараджаба ерлігі" романдарынан үзінді. 2.М. Миршакар "Мазасыз Пяндж", "Кедей" дастандары. 3. Абдумалик Бахори "Екі даулы ай" повесінен үзінді, "Алиджан мен Азиза" әңгімесі. 4. Гаффар Мирза "Билік және мемлекет", "Бесік басында" дастандарының бастамасы.
Түсіну және жауап беру
5. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну; 5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту; 5. 1. 4. 1 қарапайым жоспар құру
Талдау және интерпретация
5. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 5. 2. 4. 1 басты кейіпкерлердің мінездемесі үшін маңызды эпизодтарға талдау жасау; 5. 2. 5. 1 кейіпкерлерге мінездеме беру; 5. 2. 6. 1 көркем кеңістікке талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде ұсыну; 5. 2. 7. 1 басты кейіпкерге автордың қатынасын анықтау; 5. 2. 8. 1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау; 5. 2. 9. 1 шығармашылық жұмыстарды (ертегі, әңгіме, тірек сөздердің және иллюстрациялардың көмегімен әдеби тақырыптарға шағын шығармалар) жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыпқа сәйкестік тұрғысынан бағалау

2) 6 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Мифы народов мира
Устная литература и фольклор. Исторические песни "Восстание Восеъ". Чужеземец. Образцы загадок и четверостишия.
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая свое мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
2 четверть
Литературная поэтическая сказка
1. Унсурулмаоли Кайковус. Глава из "Кобуснаме"
2. Н. Ганджави. поэма "Хайр и Шар"
3. Мухаммад Газоли. Рассказы из "Насихат-ул-мулук" Мухаммед Авфи Бухорои. Рассказ из "Джоме-ул-хикоет".
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая свое мнение о героях и событиях;
6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных героев эпизоды драматических и прозаических произведений;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
Оценка и сравнительный анализ
6.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
3 четверть
Нравственный выбор человека
1. Х. Шерози. "Корабль судьбы", "Послания друга", "Не беспокойся".
2. З.М. Восифи. Рассказы из "Бадое-ул-вакое".
3. Ш. Бухорои. Лирика "Из- за трудности передо мной открылись жалобы на сердце", "Слезы моих глаз больше воды родника".
4. А. Дониш. Отрывок из "Наводир-ул-вакое"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.4.1 составлять простой последовательный план
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных героев эпизоды драматических и прозаических произведений;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям;
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы);
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
6.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия (план сравнительной характеристики) при поддержке учителя
4 четверть
Сказочные и мифологические элементы в литературных произведениях
А. Лохути. Разбор стихов "Родина", "Ненужное рабство". М. Ауезов. Отрывок из романа "Абай"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.4.1 составлять простой цитатный план;
6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)
Оценка и сравнительный анализ
6.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования

2) 6-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Әлем халықтарының мифтері
Ауыз әдебиеті және фольклор. Тарихи әндер "Восеъ көтерілісі". Жатжұрттық. Төртшумақты өлеңдер мен жұмбақтар үлгісі.
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма; 6. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, басты және екінші кезектегі ақпаратты түсіну; 6. 1. 3. 1 мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу; 6. 1. 5. 1 шағын эпикалық немесе драмалық шығарманың қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып шағын эпикалық немесе драмалық түрде мазмұнын (қысқа, толық) айтып беру
Талдау және интерпретация
6. 2. 1. 1 жанрды және оның (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) белгілерін анықтау; 6. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементтерін бөлу, олардың шығарма сюжетіндегі рөлін түсіндіру; 6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау; 6. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаннан өз түсінігін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (аңыз-әңгімелер, әдеби тақырыптарға шағын шығарма, салыстырмалы сипаттамалар) жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 басты кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалай отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
2-тоқсан
Әдеби поэтикалық ертегі
1.Унсурулмаоли Кайковус "Кобуснамеден" тарау. 2. Н. Ганджави "Хайр және Шар" поэмасы 3. Мухаммад Газоли "Насихат-ул-мулук" шығармасынан әңгімелер. Мухаммед Авфи Бухорои "Джоме-ул-хикоет" шығармасынан әңгімелер.
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма; 6. 1. 3. 1 мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу; 6. 1. 5. 1 шағын эпикалық немесе драмалық шығарманың қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып шағын эпикалық немесе драмалық түрде мазмұнын (қысқа, толық) айтып беру; 6. 1. 6. 1 сұраққа толық жауап беру
Талдау және интерпретация
6. 2. 2. 1 жанрды және оның (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) белгілерін анықтау; 6. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементтерін бөлу, олардың шығарма сюжетіндегі рөлін түсіндіру; 6. 2. 4. 1 драмалық және прозалық шығармалардың басты кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау; 6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау; 6. 2. 7. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау
Бағалау және салыстыру
6. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) салғастыру
3-тоқсан
Адамның адамгершілік таңдауы
1.Х. Шерози "Тағдыр кемесі", "Дос жолдауы", "Алаң болма". 2. З.М. Восифи "Бадое-ул-вакое" шығармасынан әңгімелер. 3. Ш. Бухорои "Дил забони шиква пеши ман зи сахт? боз кард", "Кавсар ?арифи чашми тари ман намешавад" лирикалары. 4. А. Дониш "Наводир-ул-вакое" шығармасынан үзінді.
Түсіну және жауап беру
6. 1. 4. 1 қарапайым дәйекті жоспар құру
Талдау және интерпретация
6. 2. 1. 1 жанрды және оның (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) белгілерін анықтау; 6. 2. 2. 1 құрылымдық элементтеріне сүйене отырып шығармадағы негізгі ойды анықтау; 6. 2. 4. 1 драмалық және прозалық шығармалардың басты кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау; 6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау; 6. 2. 6. 1 көркем кеңістікті талдау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер түрінде ұсыну; 6. 2. 7. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау; 6. 2. 8. 1 бейнелеу құралдарын (метафора, кейіптеу) және поэтикалық синтаксис пішіндерін (риторикалық сұрақ, қаратпа сөз, лептеу, антитезр, перифраза) талдау; 6. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаннан өз түсінігін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (аңыз-әңгіме, әдеби тақырыптарға шағын шығарма, салыстырмалы сипаттамалар) жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, (салыстырмалы мінездеме жоспары) көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
4-тоқсан
Әдеби шығармалардағы ертегі және мифологиялық элементтер
А. Лохути "Отан", "Керек емес құлшылық" өлеңдерін талдау. М. Әуезов "Абай" романынан үзінді.
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма; 6. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, басты және екінші кезектегі ақпаратты түсіну; 6. 1. 3. 1мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу; 6. 1. 4. 1 қарапайым дәйекті жоспар құру; 6. 1. 6. 1 сұраққа кең түрде жауап беру
Талдау және интерпретация
6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау; 6. 2. 6. 1 көркем кеңістікті талдау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер түрінде ұсыну; 6. 2. 7. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау; 6. 2. 8. 1 бейнелеу құралдарын (метафора, кейіптеу) және поэтикалық синтаксис пішіндерін (риторикалық сұрақ, қаратпа сөз, лептеу, антитез, перифраза) талдау
Бағалау және салыстыру
6. 4. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толық ашылуы, дәйексөздің реттілігі тұрғысынан, бағалау

3) 7 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Притчи и легенды в литературе
1. А. Фирдауси. Поэма "Кова ва Заххок", Нравоучение Фирдауси
2. Н.А. Самарканды. Рассказ "Жизнь Саъди Салмон" из книги "Четыре статьи"
3. Дж. Балхи. Рассказы "Медведь и глупец", "Лекарь и больной".
4. К. Худжанди. "Чужеземец", стихотворение "Преданный друг"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа;
7.1.4.1 составлять сложный план;
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
Анализ и интерпретация
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о поступках героев;
7.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных и второстепенных героев эпизоды прозаических, драматических и лирических произведений;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
2 четверть
Человек и природа
1. А. Джами. Рассказы из "Бахористон", "Силсилат-уз-захаб".
2. Х.В. Кошифи. Рассказы "Воробей и ворон", "Цапля", "Выдумки обезьян".
3. С. Насафи. "Воспоминание", "Драгоценность", "Бахориет"
4. А. Кунанбаев. стихотворение "Неожиданность", "Расходуй обдуманно".
Понимание и ответы на вопросы
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о поступках героев;
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста;
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять свое представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм); жанра;
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем) c использованием изобразительных средств языка, выражая свое отношение к прочитанному
Оценка и сравнительный анализ
7.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру
3 четверть
Сатира и юмор в литературе
1. Х. Юсуфи. "Любовь к Родине", "Родина".
2. Б. Рахимзода. "Учитель", "Мой великий народ".
3. А. Шукухи. "Мы сторонники мира", "Уважение к старшим".
4. Л. Шерали. "Маме", "Потерянный язык"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа;
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая свое мнение о героях и событиях;
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
Анализ и интерпретация
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста;
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять свое представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм) жанра
Оценка и сравнительный анализ
7.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
4 четверть
Мораль, этика, ценности
1. Ю. Баласагуни. Тема и содержание "Құтадғу билик". Результаты некоторых советов.
2. Х.А. Яссави. Фольклор и творчество тюркоязычных народов.
3. А. Тажибаев. "Дождь", "Издалека", "Любимая".
4. Х. Бекхожин. "Ветер", "Домбра", "Для таджикского друга"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.4.1 составлять сложный план;
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая свое мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл;
7.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных и второстепенных героев эпизоды прозаических, драматических и лирических произведений;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста;
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем) c использованием изобразительных средств языка, выражая свое отношение к прочитанному
Оценка и сравнительный анализ

3) 7-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Әдебиеттегі аңыздар мен нақылдар
1.А. Фирдауси "Кова ва Заххок" поэмасы,
Фирдауси насихаттары. 2. Н.А. Самарканды "Төрт мақала" кітабынан "Саъди Салмон өмірі" әңгімесі. 3. Дж. Балхи "Аю мен ақымақ", "Емші мен науқас" әңгімелері. 4. К. Худжанди "Жатжұрттық", "Адал дос" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: астарлы әңгіме, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, әзіл-оспақ, гротеск, сарказм, ирония, көркем бөлшегі, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифм, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора; 7. 1. 2. 1 белгілі және белгісіз ақпараттарды қосқанда, көркем шығармаларды егжей-тегжейлі түсіну; 7. 1. 3. 1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесінің сипаттамасымен дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 7. 1. 4. 1 күрделі жоспар құру; 7. 1. 6. 1 коммуникативті жағдайға сәйкес көркем, эмоционалды-экспрессивті сөздерді, мақал-мәтелдер мен сөз тіркестерін қолдана отырып, диалогта тез және дұрыс шешім қабылдау және талқылау
Талдау және интерпретация
7. 2. 2. 1 кейіпкердің іс-әрекеті туралы өз пікірін айта отырып, шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 7. 2. 4. 1 драмалық, прозалық және лирикалық шығармалардың басты және қосалқы кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау; 7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейікерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіре отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
2-тоқсан
Адам және табиғат
1. А.Джами "Бахористон", "Силсилат-уз-захаб" шығармаларынан әңгімелер. 2. Х.В. Кошифи "Торғай және келес", "Құтан", "Маймылдың істері" әңгімелері. 3. С. Насафи "Еске алу", "Құндылық", "Бахориет" 4. А. Құнанбаев "Интизораш набуди асло", "Бо дили хеш сарфакори кун" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7. 1. 3. 1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесін сипаттайтын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
Талдау және интерпретация
7. 2. 1. 1 жанрды және оның белгілерін (астарлы әңгіме, баллада, аңыз әңгіме, аңыз, комедия, лирикалық өлең, фэнтези, қиял-ғажайып әңгіме) анықтау; 7. 2. 2. 1 кейіпкердің іс-әрекеті туралы өз пікірін айта отырып, шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 7. 2. 3. 1 эпиграф рөлін және оның мәнін түсіндіру шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау; 7. 2. 6. 1 сюжет пен композицияға талдау жасау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер, презентация түрінде ұсыну; 7. 2. 8. 1 көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына және поэтикалық синтаксис пішіндеріне (аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора), комедияның негізгі түрлерін (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм, әзіл-сықақ) талдау; 7. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығанына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (шығарма, мысал, пікір, әдеби кейіпкермен репортаж, сұхбат)
Бағалау және салыстыру
7. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) салғастыру
3-тоқсан
Әдебиеттегі сатира және әзіл-сықақ
1. Х. Юсуфи "Отанға махаббат", "Отан". 2. Б. Рахимзода "Мұғалім", "Менің ұлы халқым". 3. А. Шукухи "Біз бейбітшілік жағындамыз", "Үлкендерге құрмет". 4. Л. Шерали "Анама", "Жоғалған тіл"
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: астарлы әңгіме, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, әзіл-оспақ, гротеск, сарказм, ирония, көркем бөлшегі, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифм, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора; 7. 1. 2. 1 белгілі және белгісіз ақпараттарды қосқанда, көркем шығармаларды егжей-тегжейлі түсіну; 7. 1. 3. 1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесін сипаттайтын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 7. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып мазмұнын (қысқа, толық, ішінара) айтып беру; 7. 1. 6. 1 коммуникативті жағдайға сәйкес көркем, эмоционалды-экспрессивті сөздерді, мақал-мәтелдер мен сөз тіркестерін қолдана отырып, диалогта тез және дұрыс шешім қабылдау және талқылау
Талдау және интерпретация
7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау; 7. 2. 6. 1 сюжет пен композицияға талдау жасау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер, презентация түрінде ұсыну; 7. 2. 7. 1 өз позициясына дәлел келтіріп, басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау; 7. 2. 8. 1 көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына және поэтикалық синтаксис пішіндеріне (аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора), комедияның негізгі түрлерін (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм, әзіл-сықақ) талдау
Бағалау және салыстыру
7. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарын сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
4-тоқсан
Мораль, этика, құндылық
1. Ж. Баласағұн "Құтадғу білік" тақырыбы және мазмұны. Кейбір кеңестердің қорытындысы. 2. Х.А. Яссауи. Түркі тілді халықтардың фольклоры және шығармашылығы. 3. Ә. Тәжібаев "Жаңбыр", "Алыстан", "Сүйіктім". 4. Қ. Бекқожин "Жел", "Домбыра", "Тәжік досыма"
Түсіну және жауап беру
7. 1. 4. 1 күрделі жоспар құру; 7. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып мазмұнын (қысқа, толық, ішінара) айтып беру;
Талдау және интерпретация
7. 2. 1. 1 жанрды және оның (астарлы әңгіме, баллада, аңыз әңгіме, аңыз, комедия, лирикалық өлең, фэнтези, қиял-ғажайып әңгіме) белгілерін анықтау; 7. 2. 3. 1 эпиграф рөлін және оның мәнін түсіндіру шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 7. 2. 4. 1 драмалық, прозалық және лирикалық шығармалардың басты және қосалқы кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау; 7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау; 7. 2. 7. 1 өз позициясына дәлел келтіріп, басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау; 7. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдаланып, оқығанына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (шығарма, мысал, пікір, әдеби кейіпкермен репортаж, сұхбат) жазу
Бағалау және салыстыру

7. 3. 4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства
4) 8 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Дети и взрослые
1. "Авесто", "Дерево Ассурик", "Подвиг Ардашера Бобакона", "Памятник Зариров".
2. А. Рудаки. Ода "Жалоба о старости", "История вина".
3. А. Фирдауси. Эпоси "Шохнаме", "Рустам и Сухраб", "Борьба Рустама с Исфандияром".
4. А. Сино. "Ал-конун", "Китоб–уш-шифо", "Донишнома".
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.1.4.1 составлять сложный последовательный план;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилии
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
2 четверть
Любовь и честь
1. А. Туси. "Лугати форс", "Гаршоспнома".
2. У. Кайковус. "Кабуснаме", раздели "Право детей" и "Гость и гостеприимство".
3. Н. Хусрав. "Зод-ул-мусофирин", "Джамеъ-ул-хикматайн", "Сафарнома".
4. О. Хайям. Тема и содержание "Наврузнаме".
Понимание и ответы на вопросы
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии) с использованием изобразительных средств, выражая отношение к герою, его поступкам
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
3 четверть
Сатира и юмор

7. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық бірлігі тұрғысынан бағалау
4) 8-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Балалар мен ересектер
1. "Авесто", "Ассурик ағашы", "Ардашер Бобакон ерлігі", "Зариров ескерткіші". 2. А. Рудаки "Кәрілік туралы шағым" мадақ жыры, "Модари май". 3. А. Фирдауси "Шохнаме", "Рустам мен Сухраб", "Исфандияр мен Рустамның күресі" дастандары. 4. А. Сино "Ал-конун", "Китоб–уш-шифо", "Донишнома"
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: романтизм және реализм сияқты әдеби бағыттар, тарихи бейне бойынша (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм; 8. 1. 2. 1 көркем шығарманы түсіну, сыни ойлау, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттарды ажырату; 8. 1. 3. 1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 8. 1. 4. 1 күрделі дәйекті жоспар құру; 8. 1. 5. 1 дәйексөздің түрлі тәсілдерін пайдалана отырып шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын айтып беру; 8. 1. 6. 1 проблемалық сұраққа дәйексөзді пайдаланып дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
8. 2. 2. 1 мәселелер туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 8. 2. 3. 1 қойылған эпизод мәнін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 8. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне, олардың әрекетіне, мінез-құлқына, аты мен тегінің мәніне мінездеме беру
Бағалау және салыстыру
8. 3. 1. 1 өз көзқарасын қорғап, кейіпкерлердің мінез-құлықтары мен іс-әрекеттерін, автордың позициясын бағалай отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
2-тоқсан
Махаббат және ар-намыс
1. А. Туси "Лугати форс", "Гаршоспнома". 2. У. Кайковус "Кабуснаме", "Бала құқығы" және "Қонақ және қонақжайлылық" бөлімдері. 3. Н. Хусрав "Зод-ул-мусофирин", "Джамеъ-ул-хикматайн", "Сафарнома". 4. О. Хайям "Наврузнаме" тақырыбы және мазмұны
Түсіну және жауап беру
8. 1. 2. 1 көркем шығарманы түсіну, сыни ойлау, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттарды ажырату; 8. 1. 3. 1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
Талдау және интерпретация
8. 2. 1. 1 жанрды және оның белгілерін (трагедия, комедия, поэма) анықтау; 8. 2. 2. 1 мәселелер туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 8. 2. 3. 1 қойылған эпизод мәнін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 8. 2. 6. 1 образдар жүйесін, хронотопты, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 8. 2. 7. 1 кейіпкерге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 8. 2. 8. 1 кейіпкерлерге авторлық сипаттама беру тәсілдеріне, бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішін, антитез, перифраза инверсия, анафора, градация), әдеби тәсілдеріне (символ, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау; 8. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, кейіпкерлерге, оның іс-әрекеттеріне өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (әдеби кейіпкерге хат, сценарийлер) жазу
Бағалау және салыстыру
8. 3. 2. 1 өнердің әр түріндегі образдар жасау тәсілдерінің ерекшелігін сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
3-тоқсан
Сатира және әзіл-сықақ

1. С. Газнави. "Наука укращения человека" "Дом Лукмана".
2. Абумаолии Насрулло. "Калила и Димна", глава "Ворона и савы".
3. Фаромарз ибн Худодод. Книга "Хитрый Самак", Эпос "Самак и его приключение".
4. Анварии Абаверди. "Сборник", ода "Слезы Хуросана"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиография;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилии;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм)
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры
4 четверть
Мечты и реальность
1. Ф.А. Нишопури. "Азия", "Рассказ" и рассказы из "Тазкират-ул-авлие"
2. Х. Шервони "Сборник", басня "Тухфат-ул-ирокайн"
3. Теория литературы. Искусство "Вопросы и ответы". Идея и содержание искусство "Вопросы и ответы".
4. Н. Ганжави. Эпос "Хамса", содержание эпоса "Искардарнаме"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.1.4.1 составлять сложный последовательный план
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии) с использованием изобразительных средств, выражая отношение к герою, его поступкам
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора;
8.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности

1. С. Газнави "Илм чомаи пок" "Лукманның үйі", 2. Абумаолии Насрулло "Калила және Димна", "Қарға мен үкі" тарауы. 3. Фаромарз ибн Худодод "Қу Самак" кітабы, "Самак және оның бастан кешкендері" дастаны. 4. Анварии Абаверди "Жинақ", "Хуросанның көз жасы" мадақ өлеңі
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: романтизм және реализм сияқты әдеби бағыттар, тарихи бейне бойынша (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм; 8. 1. 5. 1 дәйексөздің түрлі тәсілдерін пайдалана отырып шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын айтып беру; 8. 1. 6. 1 проблемалық сұраққа дәйексөзді пайдаланып дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
8. 2. 4. 1 шығарма эпизодтарына талдау жасау, олардың сюжеттің дамуындағы рөлін және проблемалармен; 8. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне, олардың әрекетіне, мінез-құлқына, аты мен тегінің мәніне мінездеме беру; 8. 2. 6. 1 образдар жүйесін, хронотопты, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 8. 2. 7. 1 кейіпкерге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 8. 2. 8. 1 кейіпкерлерге авторлық мінездеме беру тәсілдеріне, бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішін, антитез, перифраза инверсия, анафора, градация), әдеби тәсілдеріне (символ, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау;
Бағалау және салыстыру
8. 3. 2. 1 өнердің әр түріндегі образдар жасау тәсілдерінің ерекшелігін сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру; 8. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшелікте рін ескере отырып, салғастыру
4-тоқсан
Армандар және шындық
1. Ф.А. Нишопури. "Азия", "Әңгіме" және "Тазкират-ул-авлие" шығармасынан әңгімелер. 2. Х. Шервони "Жинақ", "Тухфат-ул-ирокайн" мысалы. 3. Әдебиет теориясы. "Сұрақтар мен жауаптар" өнері "Сұрақтар мен жауаптар" өнерінің идеясы және мазмұны. 4. Н. Ганжави "Хамса" дастаны, "Искардарнаме" дастанының мазмұны
Түсіну және жауап беру
8. 1. 3. 1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 8. 1. 4. 1 күрделі дәйекті жоспар құру
Талдау және интерпретация
8. 2. 1. 1 жанрды және оның белгілерін (трагедия, комедия, поэма) анықтау; 8. 2. 4. 1 сюжет дамуының рөлі және олардың мәселелермен байланысын түсіндіру, шығарма эпизодына талдау жасау; 8. 2. 6. 1 бейне жүйесіне талдау жасау, хронотоп, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру; 8. 2. 7. 1 кейіпкерге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау; 8. 2. 8. 1 кейіпкерлерге авторлық сипаттама беру тәсілдеріне, бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішіндер, антитездер, перифразалар инверсиялар, анафоралар, градациялар), әдеби тәсілдеріне (символдар, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау; 8. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарынпайдалана отырып, кейіпкерлерге, оның іс-қылықтарына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (әдеби кейіпкерге хат, сценарийлер)
Бағалау және салыстыру
8. 3. 1. 1 өз көзқарастарын қорғап, кейіпкерлердің мінез-құлықтары мен іс-әрекеттерін, автордың позициясын бағалай отырып, шығармаларды талдауға қатысу; 8. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық бірлігі мен фактологиялық дәлдік тұрғысынан бағалау

5) 9 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Странности любви
1. С. Шерози. Язык и произношение "Бустан" и "Гулистан"
2. Дж. Балхи. "Басня о культуре", рассказ "Продавец и попугай"
3. А.Х. Дехлави. "Хамса", эпосы "Дувалрони и Хизрхан".
4. М.А. Бухорои. "Лубоб-ул-албоб", "Джоме-ул-хикоят".
5. Ибн Ямин. "За пол ячменя не купят".
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения;
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета;
9.1.6.1 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
Анализ и интерпретация
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений;
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений с учетом различных мнений, давать оценку актуальным вопросам в произведении, разъяснять свою позицию
2 четверть
Тема маленького человека
1. У. Закони. "Кошка и мишка". Тезис "Десять разделов".
2. Х. Шерози. Проза "Не горюй", "Ораторы"
3. К. Худжанди. "Чужеземец", художественная проза К. Худжанди. 4. А. Джоми. "Семь цветов радуги", "Бахористон", "Мудрость Искандера"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах);
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию);
9.2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы
3 четверть
Сатира общества

5) 9-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Махаббат тауқыметі
1. С. Шерози "Бустан" мен "Гулистан" тілі және айтылуы. 2. Дж. Балхи "Мәдениет туралы мысал", "Саудагер және тотықұс" әңгімесі. 3. А.Х. Дехлави "Хамса", "Дувалрони және Хизрхан" дастандары. 4. М.А. Бухорои "Лубоб-ул-албоб", "Джоме-ул-хикоят". 5. Ибн Ямин "Ба ними чав нахаранд"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, роман, лирикалық шегініс, типтеу, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм; 9. 1. 2. 1 көркем шығармаларды түсіну, сыни ойлау, оқылған немесе тыңдалғанға өз көзқарасын білдіру; 9. 1. 3. 1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 9. 1. 5. 1 сюжеттің дамуын шығармашыл түрде ойлап, әңгімелеудің түрлі тәсілдерін пайдаланып шығарманы мазмұндау; 9. 1. 6. 1 дереккөздерге сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа кең түрде дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
9. 2. 2. 1 өз позициясына дәлел келтіріп және өзектілігі туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 9. 2. 3. 1 лирикалық ауытқулардың мәнін түсіндіру, композиция түрлерін ажырату, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 9. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынас негізінде мінездеме беру; 9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитет, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитез, перифраза, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, градация, парцелляция) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
9. 3. 1. 1 әртүрлі пікірлерді ескеріп, шығармадағы өзекті мәселелерге баға беріп, өз ұстанымын түсіндіре отырып шығармаларды талқылауға қатысу
2-тоқсан
Кішкентай адам тақырыбы
1. У. Закони "Тышқан мен мысық". "Он бөлім" тезисі. 2. Х. Шерози "Қайғырма" прозасы, "Ораторлар". 3. К. Худжанди "Жатжұрттық", К. Худжандидің көркем прозасы. 4. А. Джоми "Хафт авранг", "Бахористон", "Ескендірдің даналығы"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 2. 1 көркем шығармаларды түсіну, сыни ойлау, оқылған немесе тыңдалғанға өз көзқарасын білдіру; 9. 1. 3. 1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
Талдау және интерпретация
9. 2. 1. 1 жанрды және оның (сонет, роман, хаттардағы роман) белгілерін анықтау; 9. 2. 2. 1 өз позициясына дәлел келтіріп және өзектілігі туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 9. 2. 3. 1 лирикалық ауытқулардың мәнін түсіндіру, композиция түрлерін ажырату, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 9. 2. 6. 1 туындының көркемдік әлемін, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 9. 2. 7. 1 кейіпкерге және оқиғаны суреттеуге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитет, метафора, кейіптеу, риторикалық пішін, антитез, перифраза, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, градация, парцелляция) талдау жасау; 9. 2. 9. 1 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма және пікір (спектакльдерге және/немесе шығармаларың экрандалуына) жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттап, жеке авторлық тәсілдерді анықтап, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
3-тоқсан
Қоғам сатирасы

1. А. Навои. Сборник стихов А. Навои. "Тухфат-ул-афкор", "Возможности подростков".
2. Х.В. Кошифи. "Поведение Мухсина", "Анвории Сухайли".
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета;
9.1.6.1 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
Анализ и интерпретация
9.2.4.1 анализировать важные для определения конфликта в произведении эпизоды, объяснять связь с другими эпизодами;
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы;
9.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры, объясняя позицию авторов
4 четверть
Тайны человеческой души
1. К. Бинои. Эпос "Бехруза и Бахрама", научно-литературное наследство поэта.
2. Б. Хилоли. "Царь и бродяга", эпос "Лейли и Маджнун".
3. З.М. Восифи. "Бадое-ул-вакое", распространение науки и искусство. Советы ученого.
4. З. Нахшаби "Тутинома", "Куллиет и джузиет", "Лаззат-ун-нисо".
Понимание и ответы на вопросы
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения;
9.1.4.1 составлять тезисный план
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах);
9.2.4.1 анализировать важные для определения конфликта в произведении эпизоды, объяснять связь с другими эпизодами;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию);
9.2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры, объясняя позицию авторов
9.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности
Приложение 47
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с неказахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения

1. А. Навои өлеңдерінің жинағы. "Тухфат-ул-афкор", "Жеткіншектер мүмкіндіктері". 2. Х.В. Кошифи "Мухсиннің мінез-құлқы", "Анвории Сухайли"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, роман, лирикалық шегініс, типтеу, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм; 9. 1. 5. 1 сюжеттің дамуын шығармашыл түрде ойлап, әңгімелеудің түрлі тәсілдерін пайдаланып шығарманың мазмұндау; 9. 1. 6. 1 дереккөздерге сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа кең түрде дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
9. 2. 4. 1 шығармадағы шиеленісті анықтауда маңызды эпизодтарға талдау жасау, басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру; 9. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынас негізінде мінездеме беру; 9. 2. 6. 1 туындының көркемдік әлемін, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 9. 2. 7. 1 кейіпкерге және оқиғаны суреттеуге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитет, метафора, кейіптеу, риторикалық пішін, антитез, перифраза, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, градация, парцелляция) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
9. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттап, жеке авторлық тәсілдерді анықтап, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру; 9. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшеліктерін ескеріп, авторлардың ұстанымын түсіндіре отырып, салғастыру
4-тоқсан
Адам жанының құпиялары
1. К. Бинои "Бехруза мен Бахрам" дастаны, ақынның ғылыми-әдеби мұрасы. 2. Б. Хилоли "Патша мен қаңғыбас", "Лейлі мен Мәжнүн" дастаны. 3. З.М. Восифи "Бадое-ул-вакое", өнер мен ғылымды тарату. Ғалым кеңестері. 4. З. Нахшаби "Тутинома", "Куллиет и джузиет", "Лаззат-ун-нисо"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 3. 1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 9. 1. 4. 1 тезисті жоспар құру
Талдау және интерпретация
9. 2. 1. 1 жанрды және оның (сонет, роман, хаттардағы роман) белгілерін анықтау; 9. 2. 4. 1 шығармадағы шиеленісті анықтауда маңызды эпизодтарға талдау жасау, басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру; 9. 2. 6. 1 туындының көркемдік әлемін, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 9. 2. 7. 1 кейіпкерге және оқиғаны суреттеуге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитет, метафора, кейіптеу, риторикалық пішін, антитез, перифраза, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, градация, парцелляция) талдау жасау; 9. 2. 9. 1 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма және пікір (спектакльдерге және/немесе шығармаларың экрандалуына) жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшеліктерін ескеріп, авторлардың ұстанымын түсіндіре отырып, салғастыру; 9. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық және стилдік бірлігі мен фактологиялық дәлдігі тұрғысынан бағалау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
47-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденным приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью обучения учебному предмету "Казахский язык и литература" является развитие языковых навыков обучающихся, воспитание поколения, относящегося с уважением к родному языку, формирование личности, способной понимать социальное значение языка, соблюдать нормы языка, готовой к свободному общению и грамотному письму.
3. Основные задачи предмета "Казахский язык и литература":
1) обучение навыкам креативного и критического мышления;
2) формирование личности с высоким уровнем знаний и развитым мышлением;
3) воспитание новаторов, способных решать возникающие проблемы;
4) формирование готовности к осуществлению всех видов речевой деятельности в различных ситуациях общения;
5) развитие языковых навыков и языкового мышления;
6) ознакомление обучающихся с казахской культурой, литературой, приобщение к культурной среде, воспитание чувства уважения к государственному языку и казахскому народу.
4. Требованием к уровню владения языком обучающимися в рамках учебного предмета "Казахский язык и литература" в основной школе является достижение уровней B1, B2 согласно Общеевропейской системе оценки уровня владения иностранным языком.
5. Программа определяет ожидаемые результаты по окончании каждого уровня.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык и литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык и литература"
6. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахский язык и литература" для классов с русским языком обучения составляет:
1) в 5 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнін оқыту мақсаты: негізгі орта білім беру деңгейіне арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" бағдарламасының мақсаты–оқушылардың тілдік дағдыларын дамыту, қазақ тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, тіл нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу бағдарламасының негізгі міндеттері:
1) шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге, сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру;
2) білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлға қалыптастыру;
3) туындаған мәселелерді шеше білетін, шынайы өмірге бейім жаңашыл ұрпақ тәрбиелеу;
4) оқушыларды сөйлесім әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдана білуге үйрету;
5) оқушылардың тілдік дағдысы мен ойлау қабілетін дамыту;
6) оқушыны қазақ халқының мәдениетімен, әдебиетімен, ұлттық салт-дәстүрімен таныстырып, мәдени ортада пайдалануға баулу, қазақ еліне, мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін тәрбиелеу.
4. Негізгі орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары "Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті" деңгейлерін (B1, B2) негізге ала отырып, айқындалған.
5. Бағдарлама әр деңгейдің соңындағы күтілетін нәтижелер түрінде берілген.
2-тарау. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
6. Оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптар үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахский язык и литература" для классов с уйгурским/узбекским/ таджикским языком обучения составляет:
1) в 5 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" включает 5 разделов. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
9. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать 4 навыка речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо) и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
10. Содержание учебного предмета составляют 5 разделов:
1) слушание;
2) говорение;
3) чтение;
4) письмо;
5) использование языковых единиц
11. Раздел "Слушание" включает следующие подразделы:
1) прогнозирование;
2) концентрация на аудировании;
3) понимание значений слов и словосочетаний;
4) слушание художественных произведений;
5) определение основной идеи;
6) формулирование ответов по материалам слушания;
12. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) определение информации в тексте;
2) определение стилистических особенностей;
3) чтение художественных произведений;
4) сравнительный анализ текстов;
5) извлечение информации из дополнительных источников;
6) выражение собственного мнения и оценивание.
13. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текстов различных стилей;
2) написание эссе;
3) письмо с использованием художественно-изобразительных средств;
4) сбор информации;
5) орфография и пунктуация.
14. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;
2) стиль и разговорный этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;

7. Оқыту ұйғыр/өзбек/тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің оқу мазмұны 5 бөлімге бөлінеді. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.
9. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
10. Оқыту пәнінің мазмұнын 5 бөлім құрайды:
1) тыңдалым;
2) айтылым;
3) оқылым;
4) жазылым;
5) тілдік бағдар.
11. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) назарын шоғырландырып тыңдау;
3) сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
4) көркем шығармаларды тыңдау;
5) негізгі ойды анықтау;
6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
12. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
13. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;
2) эссе жазу;
3) көркемдегіш құралдарды қолданып жазу;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) орфография және пунктуация.
14. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;

5) формулирование уверенного и свободного ответа;
6) развитие языка посредством визуальных материалов.
15. "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) части речи;
2) предложение.
16. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 5 класса
1) слушание: прогнозирование содержания текста по ключевым словам, понимание общего содержания текста, определение основной идеи, понимание значения слов бытовой и духовно-нравственной тематики, основного содержания произведений фольклора и литературы, определение основной мысли текста на основе вопросов;
2) говорение: использование синонимов, антонимов, омонимов в устной речи, пересказ основного содержания близко к тексту, соблюдение орфоэпических норм, монологическое высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов, участие в диалоге, оценивание монолога/ диалога с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации;
3) чтение: определение основной информации, письмо, уведомление, понимание рекламного контента, определение особенностей стилей, понимание литературных произведений, определение темы, сравнение контентной структуры текстов, сбор информации, связанной с темой, из дополнительных источников, выражение своих взглядов с использованием изученных по теме слов;
4) письмо: соблюдая стилистические особенности текстов, писать дневник, характеристику, объяснительную, автобиографию, не отходя от темы эссе, по порядку составлять каждый абзац; писать письменные работы, используя сравнения, эпитеты; систематизируя материал, уметь составить постер, таблицу; соблюдая закон сингармонизма, писать в соответствии орфографической нормой; правильно ставить знаки препинания в конце предложения;
5) языковая направленность: части речи: имя существительное: одушевленное и неодушевленное; уметь различать часть речи во множественном числе; уметь различать имя прилагательное, обозначающее объем, вес, величину предмета, уметь использовать количественные и собирательные числительные; уместно использовать неопределенные, отрицательные, возвратные местоимения, знать глаголы в настоящем, будущем, прошедшем времени, уместно использовать наречия; уметь различать союзы;
предложения: составлять простые предложения, соблюдая порядок слов в предложении.
17. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 6 класса
1) слушание: прогнозировать развитие события по отрывкам текста, понимать основное содержание текста; определять актуальность информации; понимать значение словосочетаний и слов по социально-культурной тематике, анализировать основную идею и тему повестей, лирико-поэтических произведений, через интонацию и манеру речи определять основную мысль, сравнивая свое мнение с другими мнениями давать ответ;

5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
15. "Тілдік бағдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
16. 5-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
тірек сөздер арқылы болжау, негізгі мазмұнын түсіну, нақты ақпаратты анықтау, күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты сөздердің мағынасын түсіну, көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну, негізгі тақырыпты анықтау, сұрақтарға жауап беру;
2) айтылым:
жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу, амандасу мәнері мен ұлттық этикет формалары, қазақ тіліндегі төл дыбыстары мен үндестік заңы, мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, берілген сұраққа лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу, иллюстрацияларды сипаттау;
3) оқылым:
негізгі ақпаратты анықтау, хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау, көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау,мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру, қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу, тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру;
4) жазылым:
ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарына сай хабарлама, хабарландыру, хат жазу, эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу, жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу, мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау, заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін орынды қолдану, болымды және болымсыз етістіктер, мекен және мезгіл үстеулер, ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу;
сөйлем: хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру.
17. 6-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым:
мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау, тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну, әңгіме, хикаялардың және шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау, тыңдалым материалдары бойынша шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру;
туған өлкенің табиғаты және тарихы сипатталатын поэтикалық және прозалық шығармаларды білу;

2) говорение: уместно использовать пословицы и поговорки, термины и неологизмы, развивать содержание текста, давать совет, вносить предложения, использовать в ситуациях формы этикета речи и формы приказа, заявлений, уместно использовать разновидности интонаций в словах и предложениях, анализировать языковые средства в характеристиках, данных автором персонажу/героям, в соответствии требованиями коммуникативных ситуаций свободно менять позиции "говорящий – слушатель", озвучивать информацию таблиц, диаграмм, условных обозначений, характеризовать информацию, данную в рисунках и схемах;
3) чтение: уметь считывать информацию схем, диаграмм, таблиц, понимать информацию, представленную в условных обозначениях, анализировать языковую особенность текстов в соответствии официально-деловым стилем (заявление, инструкция, официальное поздравление, предложения), анализировать образ лирического героя или поступки героев прозы и поэтических произведений, сравнивать целевые аудитории, идеи текстов, представлять информацию, взятую из дополнительных источников в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений, обосновывать свое мнение по поднятой проблеме в тексте;
4) письмо: соблюдая стилистические особенности текстов, писать дневник, характеристику, объяснительную, автобиографию, не отходя от темы эссе, по порядку составить каждый абзац; в письменных работах использовать сравнение, эпитет; составлять постеры, схемы-таблицы по теме, правильно писать в соответствии с орфографическими нормами, учитывая закон сингармонизма, рационально использовать в конце предложения знаки препинания; готовить презентации, самостоятельно собирая данные о творчестве писателей; овладеть начальными навыками написания прозаических отрывков в области краеведения;
5) использование языковых единиц: части речи: различать и использовать в речи конкретные и абстрактные существительные, существительные множественного числа, уметь различать прилагательные, обозначающие характер, объем, вес, размер предмета, применять порядковые и собирательные числительные, рационально использовать отрицательные, неопределенные, обещающие местоимения, знать времена глагола и их функции (настоящее время, переходное время, переходное прошедшее время, будущее продолжительное время), рационально использовать прилагательные (образные) и количественные наречия; знать функции союзов, обозначающих выборочность или последовательность значений и выражающих причинно-следственные отношения; предложение: при выполнении письменных работ уметь составлять простое предложение с соблюдением порядка слов; анализ художественных, языковых особенностей краеведческих текстов.

2) айтылым:
тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу, тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу, сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту, шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау және тілдік ерекшелігіне салыстыру жасау, диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
туған өлкенің ақындары мен жазушыларының шығармашылығын білу; Мәтіннің ақпараттылық сипаттамаларын талдау;
3) оқылым:
мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме, орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау, мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру, қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру, қарама-қайшы ақпараттарды анықтау, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру;
туған өлкеге арналған бір өлеңді жатқа мәнерлеп оқу;
4) жазылым:
мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян жазу, эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастыру, жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу, мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау, үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
олардың шығармашылығы туралы деректер жинау және презентация дайындау. Өлкетану аясында прозалық үзінділер жазудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді қолдана білу, өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін орынды қолдану, етістіктің шақтарының (нақ осы шақ, ауыспалы осы шақ, жедел өткен шақ, ауыспалы келер шақ)қызметін білу, сын-қимыл (бейне) және мөлшер үстеулерді орынды қолдану, талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін және себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу;
сөйлем: жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру.
мәтіннің ақпараттылық, оның көркемдік, тілдік ерекшеліктері негізінен өлкетану сипаттамаларын талдау.

18. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 7 класса:
1) слушание: прогнозировать развитие события по отрывкам текста, понимать основное содержание текста; определять актуальность информации; понимать значение словосочетаний и слов социально-культурных тем, анализировать основную идею и тему повестей, лирико-поэтических произведений, через интонацию и манеру речи уметь определять основную мысль, сравнивая свое мнение с другими мнениями, давать ответ на вопрос;
2) говорение: уместно использовать пословицы и поговорки, термины и неологизмы, развивать содержание текста, уметь давать совет, вносить предложения, использовать в речевых ситуациях формы этикета и формы приказа, заявлений, уместно использовать разновидности интонаций в словах и предложениях, анализировать языковые средства в характеристиках, данных автором персонажу/героям, в соответствии требованиям коммуникативных ситуаций свободно менять позиции "говорящий – слушатель", озвучивать информацию таблиц, диаграмм, условных обозначений, характеризовать информацию, данную в рисунках и схемах;
3) чтение: уметь считывать информацию схем, диаграмм, таблиц, понимать информацию, данную в условных обозначениях, анализировать языковую особенность текстов в соответствии официально-деловым стилем (заявление, инструкция, официальное поздравление, предложения), анализировать образ лирического героя или поступки героев прозы и поэтических произведений, сравнивать целевые аудитории, идеи текстов, представлять информацию, взятую из дополнительных источников в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений, обосновывать свое мнение по поднятой проблеме в тексте.
4) письмо: соблюдая стилевые и жанровые особенности текстов, уметь писать официальное поздравление, резюме, просьбу, соблюдая структуру и содержание текста, уметь описать причину своего согласия и несогласия, в письменных работах использовать сравнения и метафоры, собранный материал представить в виде презентаций, правильно писать сложные слова, верно расставлять знаки препинания в предложениях с обособленными словами;

18. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым:
мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну, повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардың тақырыбы мен идеясын талдау, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру;
өңірде шығатын газет-журналдарды білу;
энциклопедия ұғымын түсіну, өлкетанудың бағыттарын анықтау;
2) айтылым:
мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану, мәтін мазмұнын дамыту, кеңес беру, ұсыныс жасау, өтініш, талап, ету, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу, екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту, шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау, коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші →тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру, кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктерді ақпараттылығы, мазмұнының тереңдігі, эмоционалдық әсері тұрғысынан талдау;
өлкетанудың бағыттары бойынша электрондық энциклопедия құрастырудың ұжымдық жұмысына қатысу;
3) оқылым:
кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, ресми-іскерлік (өтініш, нұсқаулық, ресми құттықтаулар, ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін талдау, прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау, мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып талдау, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктерді оқу;
Энциклопедияға қажетті материалдарды іріктей білу;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш, түйіндеме, ресми құттықтаулар жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу, жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу, тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну, тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер), оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;

5) языковая направленность: части речи: в текстах различать вспомогательные имена существительные, знать функции положительной, сравнительной, превосходной степени прилагательных, уместно использовать собирательные числительные, виды междометий, знать желательное наклонение и времена глаголов (прошедшее, будущее и настоящее время, прошедшее и настоящее время, целевое и прогнозируемое будущее время), уместно использовать наречие цели и причины, знать союзы; предложения: в письменных работах использовать сложносочиненные предложения с соединительными, противительными и причинно-следственными союзами.
19. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 8 класса:
1) слушание: называть тему текста, определяя опорные слова, прогнозировать события по иллюстрациям, понимать основное содержание текста, уточнять информацию по деталям, понимать значение сложных слов и неделимых словосочетаний в текстах на учебно-трудовые темы, слушать отрывки прозы, драматических и поэтических произведений, определяя тему и идею через взгляд автора и его настроение, давать обоснованные ответы на вопросы, используя доказательства;
2) говорение: устно составлять тексты, используя словосочетания и изобразительные средства, показывая свое настроение, использовать формы национального этикета и этикеты речи, говорить используя ассимиляцию и диссимиляцию закона сингармонизма, сравнивать и анализировать тексты, схожие по содержанию и сюжетам, по содержанию текста аргументированно высказывать свое мнение и свободно отвечать на вопросы, анализировать информацию, данную в таблицах, диаграммах, инструктивных обозначениях и схемах;
3) чтение: определять необходимую информацию через вопросы, данные в виде перифраза, через языковую особенность публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послания) определять жанр текста, определять композиционную структуру прозаического и поэтического произведения, давать оценку действиям прозаического и лирического героя, сравнивать тексты по видам, языковым особенностям, вносить дополнения, используя материалы, взятые из дополнительных источников, оценивать сравнивая проблемы, поднятые в тексте;
4) письмо: уметь письменно высказывать своҰ мнение, составлять интервью, писать небольшие статьи, сохраняя жанровые и стилистические особенности текста, соблюдая структуру и развитие эссе, в письменной работе уметь указать правильные пути решения поднятой проблемы, эффективно использовать символы и виды олицетворения, уместно использовать при написании эссе собранный по теме материал, правильно писать слова (раздельно, вместе, через дефис), правильно использовать знаки препинания в предложении;

5) тілдік бағдар:
сөз таптары: мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, салыстырмалы, күшейтпелі, асырмалы шырайлардың қызметін білу, топтау сан есімдерін, одағай түрлерін орынды қолдану, етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, мақсат және себеп-салдар үстеулерді орынды қолдану, септеулік шылаулардың қызметін білу;
сөйлем: жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
19. 8-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым:
мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну, орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау, тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау, деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру;
2) айтылым:
тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу, сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту, идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісін салыстыру және талдау, тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру, кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру;
3) оқылым:
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау, публицистикалық стильдің (мақала, интервью, қысқа очерк, жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау, прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру, мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып талдау, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолданып, мәтінге өзгеріс енгізу, тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстырып, баға беру;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, пікір, интервью жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну, жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу,тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану, тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер), сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;

5) языковое направление: части речи: уместно использовать имена числительные, подражательные слова, знать условное и повелительное наклонения глагола, уместно использовать усилительные наречия, частицы в письменной и устной речи;
предложение: в письменных работах использовать виды сложносочиненных предложений (причинно-следственные, чередующиеся и разделительные предложения).
20. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 9 класса:
1) слушание: прогнозировать тему и проблему, поднимаемую в тексте, обсуждая фразы и выделяя абзацы прослушанного текста, понимать основное содержание текста, определять конкретность и правдивость информации, понимать значение слов и терминов в рамках социально-общественной темы, слушать отрывки произведений прозы и поэзии, определять проблему (бытовую, социальную, общественную), высказывать свое мнение, определять целевую аудиторию, основную мысль и идею автора, критически высказывать мнение по проблеме;
2) говорение: составлять устные тексты в соответствии с целевой аудиторией, правильно отбирать формулы речевого этикета для коммуникативных ситуаций, подбирать правильную интонацию, выдерживать паузы, верно ставить логическое ударение в устной речи, уметь донести свое мнение, оценивать содержание текста с точки зрения идеи автора, уместно использовать необходимые аргументы, уверенно говорить в полилоге, диалоге, оценивать информацию, данную в условных обозначениях, схемах таблицах, диаграммах;
3) чтение: определять актуальность информации текста, уметь делать выводы, определять жанровые и языковые особенности текстов, создавать тексты научного стиля (аннотацию, отзыв, тезис, статья, доклад, презентация), определяя поднятую проблему и идею автора прозаического и поэтического произведений, оценивать влияние информации на слушателя, делать выводы по материалам дополнительных источников, высказывать свое мнение, давая критическую оценку поднятой проблеме, связывая ее с глобальными проблемами;
4) письмо: сохраняя жанровые и стилистические особенности текста, уметь писать небольшую статью, аннотацию, обозрение, инструкцию; соблюдая структуру жанра, писать аргументированное эссе, в письменных работах уместно использовать афоризмы, верные грамматические формы слов: существительные в качестве несогласованных определений, отглагольные существительные, краткие прилагательные; возвратные глаголы, дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества;

5) тілдік бағдар:
сөз таптары:болжалдық және бөлшектік сан есімдерді орынды қолдану, еліктеу сөздерді орынды қолдану, етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, күшейткіш үстеулерді орынды қолдану, демеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарында орынды қолдану;
сөйлем: жазба жұмыстарында себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
20. 9-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым:
тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау, әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру, мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау, көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру;
2) айтылым:
мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау, коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу, сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу, шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау,тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу, кесте, диаграмма, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау;
3) оқылым:
мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау, ғылыми стильде (аннотация, пікір, тезис, мақала, баяндама, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтау, прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау, мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін талдау, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру, мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, аннотация, шолу, нұсқаулық жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, өз ойын дәлелдеп жазу, жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу, түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу, сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;

5) языковая направленность: части речи: знать возвратный, понудительный, совместный и страдательный залоги глагола, уместно использовать в устной и письменной речи наречия времени и места, союзы;
предложение: в письменной речи составлять сложноподчиненные предложения (с придаточными условия, уступки, времени, причины, цели).
Параграф 2. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2: "7" – класс, "2.1." – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
22. Система целей обучения:
1) "Слушание":
Обучающиеся должны:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.Прогнозирование
5.​1.​1.​1прогнозировать тему на основе ключевых слов
6.​1.​1.​1прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста
7.​1.​1.​1прогнозировать развитие истории на основе части текста
8.​1.​1.​1прогнозировать ответы на вопросы, подготовленные по содержанию текста, сравнивая их при слушании
9.​1.​1.​1прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста
2.Концентрация на слушании
5.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию
6.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию
7.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять актуальность информации
8.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию
9.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную и верную информацию
3. Понимание значений слов и словосочетаний
5.​1.​3.​1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседневным домашним обиходом
6.​1.​3.​1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с бытовыми и социальными вопросами
7.​1.​3.​1 понимать значения новых и ключевых слов социокультурной тематики
8.​1.​3.​1 понимать значения идиом и сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике
9.​1.​3.​1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно социальной тематике
3. Понимание значений слов и словосочетаний
5.​1.​3.​1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседневным домашним обиходом
6.​1.​3.​1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с бытовыми и социальными вопросами
7.​1.​3.​1 понимать значения новых и ключевых слов социокультурной тематики
8.​1.​3.​1 понимать значения идиом и сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике
9.​1.​3.​1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно социальной тематике

5) тілдік бағдар:
сөз таптары:өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етістің қызметін білу, мекен және мезгіл үстеулерді орынды қолдану, ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтыққатынасты білдірретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану;
сөйлем: жазба жұмыстарында (шартты, қарсылықты, мезгіл, себеп, қимыл-сын, мақсат бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
22. Оқыту мақсаттары:
1) "Тыңдалым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Болжау
5. 1. 1. 1тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау
6. 1. 1. 1
тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау
7. 1. 1. 1
мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау
8. 1. 1. 1
мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
5. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау
6. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау
7. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау
8. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау
9. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау
3. Сөздер мен сөз тіркестері
нің мағынасын түсіну
5. 1. 3. 1
күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну
6. 1. 3. 1
тұрмыстық - әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің
мағынасын түсіну
7. 1. 3. 1 әлеуметтік - мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
8. 1. 3. 1
оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну.
9. 1. 3. 1
әлеуметтік - қоғамдық тақырыптар аясында
айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну

4. Слушание художественных произведений
5.​1.​4.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
6.​1.​4.​1 описывать героев посредством анализа содержания рассказов, историй и небольших поэтических произведений
7.​1.​4.​1 слушать отрывки повестей и поэтических произведений, анализируя тему и идею
8.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объема, анализируя тему и идею
9.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объема, определяя проблемы (бытовые, социальные) в тексте, выражая собственное мнение
5.Определение основной идеи
5.​1.​5.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
6.​1.​5.​1определять основную тему на основе опорных слов, направляющих вопросов и темы текста
7.​1.​5.​1определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.​1.​5.​1определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
9.​1.​5.​1определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
6.Формулирование ответов по материалам слушания
5.​1.​6.​1отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
6.​1.​6.​1отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью
7.​4.​1.​1развивать содержание текста с помощью использования
8.​1.​5.​1определять основную тему на основе опорных слов, отношения и настроения автора
9.​1.​5.​1определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
6. Формулирование ответов по материалам слушания
5.​1.​6.​1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
6.​1.​6.​1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью
7.​1.​6.​1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая своҰ мнение с мнениями окружающих
8.​1.​6.​1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты
9.​1.​6.​1 выражать критическое мнение о проблеме на основе содержания материалов слушания
2) "Говорение":
Навыки
Цели обучения. Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.Разнообразие словарного запаса
5.​4.​1.​1 использовать новые слова, их синонимы, антонимы и омонимы, изученные в рамках темы, грамотно выражая собственные мысли
6.​4.​1.​1 использовать слова с прямым и косвенным значением, грамотно и эффектно выражая собственные мысли
7.​4.​1.​1 развивать содержание текста с помощью использования пословиц и поговорок, терминов и неологизмов
8.​4.​1.​1 создавать устные тексты с использованием идиом и языковых средств
9.​4.​1.​1 создавать устные тексты, используя слова в рамках изучаемой темы в соответствии с целевой аудиторией
2. Стиль и разговорный этикет
5.​4.​2.​1использовать стиль приветствия по-казахски и формы национального этикета
6.​4.​2.​1 знать, как начать, продолжить и закончить диалог согласно национальной специфике слов и формам национального этикета
7.​4.​2.​1использовать способы выражения совета, предложения, просьбы, требования, приказа в соответствии с формами речевого этикета и национальной этики
8.​4.​2.​1использовать формы речевого этикета и национальной этики на основе художественных текстов различных жанров
9. 4.2.1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям

4. Көркем шығармаларды тыңдау
5. 1. 4. 1фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну
6. 1.4.1
әңгіме, хикаялардың және шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
7. 1.4.1 повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
8. 1. 4. 1
орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
9. 1. 4. 1
орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
5.Негізгі ойды анықтау
5. 1. 5. 1
тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
6. 1. 5. 1
тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
7. 1. 5. 1
тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8. 1. 5. 1
тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
9. 1. 5. 1
мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
6. Тыңдалым
материалдары бойынша жауап беру
5. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
6. 1.6.1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
7. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру
8. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
9. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
2) "Айтылым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Сөздік қорының алуандылығы
5. 2. 1. 1
тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу
6. 2. 1. 1
тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу
7. 2. 1. 1
мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдана отырып, мәтін мазмұнын дамыту
8. 2. 1. 1
тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау
9. 2. 1. 1
берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау
2.Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
5. 2. 2. 1
қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану
6. 2. 2. 1
тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу
7. 2. 2. 1
кеңес беру, ұсыныс жасау, өтініш, талап, ету, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
8. 2. 2. 1
түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,
көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
9. 2. 2. 1 коммуника
тивтік жағдаяттар
ға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу

3. Соблюдение орфоэпических норм
5.​4.​3.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов
6.​4.​3.​1 учитывать интонационные отличия повествовательных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложений для составления устных текстов
7.​4.​3.​1 ставить правильно ударение в словах и предложениях для составления устных текстов
8.​4.​3.​1 создавать устные тексты, соблюдая законы ассимиляции и диссимиляции
9.​4.​3.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
5.​4.​4.​1 составлять план по содержанию небольших текстов, изложение текста на основе плана
6.​4.​4.​1 характеризовать отдельные эпизоды в небольших текстах и сравнение языковых особенностей
7.​4.​4.​1 анализировать языковые средства, использующиеся автором для характеристики героев произведения
8.​4.​4.​1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения
9.​4.​4.​1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения
5. Формулирование уверенного и свободного ответа
5.​4.​5.​1 правильно понимать заданный вопрос, формулировать ответ и участвовать в небольшом диалоге
6.​4.​5.​1 понимать собеседника, дополняя его мысли согласно коммуникативной ситуации
7.​4.​5.​1 менять позицию "говорящий - слушающий" согласно требованиям коммуникативной ситуации
8.​4.​5.​1 доказывать уверенно собственную правоту по заданной теме в дискуссии, отвечать на заданные вопросы
9.​4.​5.​1 правильно использовать необходимые аргументы согласно теме в разных стилях в процессе говорения, демонстрируя уверенную речь в диалоге и полилоге
6. Развитие языка посредством визуальных материалов
5.​4.​6.​1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов
6.​4.​6.​1 создавать рассказ по сюжету предложенных рисунков с помощью ключевых слов
7.​4.​6.​1 описывать информацию в виде диаграмм, условных обозначений, картинок и схем
8.​4.​6.​1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
9.​4.​6.​1 сравнивать и оценивать информацию в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
3) "Чтение":
Навыки
Цели обучения. Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Определение информации в тексте
5.​1.​1.​1 определять основную информацию в тексте
6.​1.​1.​1 определять основную и дополнительную информацию в тексте, связывая с некоторыми случаями реальной жизни
7.​1.​1.​1 понимать и использовать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, графиков и условных обозначений
8.​1.​1.​1 определять необходимую информацию на основе перефразированных вопросов
9.​1.​1.​1 определять актуальность информации в тексте, делать заключение

3. Орфоэпия
лық нормалар
ды сақтау
5. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту
6. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту
7. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту
8. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
9. 2. 3. 1 коммуника
тивтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
4. Мәтіннің негізгі аспектіле
рін анықтау және талқылау
5. 2. 4. 1
шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау
6. 2. 4. 1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау және тілдік ерекшелігіне салыстыру жасау
7. 2. 4. 1 шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау
8. 2. 4. 1
идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
9. 2. 4. 1 шығарма
ның идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
5. Сенімді және еркін жауап беру
5. 2. 5. 1
берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
6. 2. 5. 1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру
7. 2. 5. 1
диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші →тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
9. 2. 5. 1
сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу
6.Визуалды материал
дар арқылы тілді дамыту
5. 2. 6. 1
тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
6. 2. 6. 1
тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру
7. 2. 6. 1
кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау
8. 2. 6. 1
кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
9. 2. 6. 1
кесте, диаграмма, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау
3) "Оқылым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
5. 3. 1. 1
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау
6. 3. 1. 1
мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттар
мен байланыстыру
7. 3. 1. 1
кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу
8. 3. 1. 1
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау
9. 3. 1. 1
мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау

2. Определение стилистических особенностей
5.​2.​1.​1 понимать содержание писем, новостей и рекламы, определяя стилистические особенности
6.​2.​1.​1 определять стилистические особенности текстов официального стиля (дневник, характеристика, объяснительная, автобиография, резюме)
7.​2.​1.​1 определять языковые особенности текстов официально-делового стиля (заявление, справочник, официальные поздравления, предложения), анализируя их
8.​2.​1.​1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послание)
9.​2.​1.​1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (аннотация, мнение, тезис, статья, отчет, презентация)
3. Чтение художественных произведений
5.​2.​3.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
6.​2.​3.​1 понимать произведения среднего объҰма, определяя тему и основную идею
7.​2.​3.​1 анализировать действия персонажей либо лирического образа в прозаических и поэтических произведениях
8.​2.​3.​1 определять композиционную структуру прозаических и поэтических произведений, оценивать действия персонажей либо лирического образа
9. .2.3.1 определять авторскую позицию и проблемы в прозаических и поэтических произведениях, оценивать воздействие на аудиторию
4. Сравнительный анализ текстов
5.​2.​4.​1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов
6.​2.​4.​1 сравнивать виды текстов, сходя из темы и содержательной структуры текстов
7.​2.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая идею и целевую аудиторию
8.​2.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности
9.​2.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
5. Извлечение информации из дополнительных источников
5.​2.​5.​1 собирать информацию из дополнительных источников согласно теме
6.​2.​5.​1 сравнивать содержание информации по теме, полученной из дополнительных источников, с содержанием текста, определяя противоречивую информацию
7.​2.​5.​1 представлять информацию, полученную из дополнительных источников в виде таблиц, диаграмм, графиков и условных обозначений
8.​2.​5.​1 использовать информацию из дополнительных источников для внесения изменений в тексты, оценивать различия
9.​2.​5.​1 делать выводы по информации, полученной из дополнительных источников, выражая собственное мнение
6. Выражение собственного мнения и оценивание
5.​2.​6.​1 выражать собственное мнение о проблеме, используя слова, изученные в рамках темы
6.​2.​6.​1 определять связи между реальной жизнью и проблемой в тексте, используя слова, изученные в рамках темы
7.​2.​6.​1 выражать собственные мысли с приведением доказательств касательно проблемы в тексте, используя факты в рамках темы
8.​2.​6.​1 сравнивать и оценивать проблемы, предложенные в текстах в рамках темы
9.​2.​6.​1 критически оценивать и связывать проблемы из текста с глобальными проблемами

2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
5. 3. 2. 1
хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау
6. 3. 2. 1
ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме)
7. 3. 2. 1
ресми -іскерлік (өтініш, нұсқаулық, ресми құттықтаулар, ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтап, талдау жасау
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала, интервью, қысқа очерк, жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау
9. 3. 2. 1
ғылыми стильде (аннотация, пікір, тезис, мақала, баяндама, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау
3.Көркем шығарма
ларды оқу
5. 3. 3. 1
фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
6. 3. 3. 1
орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
7. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау
8. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс -әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру
9. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау
4. Мәтіндерге салыстырма
лы талдау жасау
5. 3. 4. 1
мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру
6. 3. 4. 1
мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру
7. 3. 4. 1мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау
8. 3. 4. 1
мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшелік
терін салыстырып, талдау жасау
9. 3. 4. 1
мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
5.
Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
5. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
6. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру, қарама-қайшы ақпараттарды анықтау
7. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну
8. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
9. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
5. 3. 6. 1
тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
6. 3. 6. 1
тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланысты-ру
7. 3. 6. 1
тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
8. 3. 6. 1
тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
9. 3. 6. 1
мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелер
мен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру

4) "Письмо":
Навыки
Цели обучения. Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Создание текстов в разных стилях
5.​3.​1.​1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля
6.​3.​1.​1 писать дневник, характеристику, объяснительную и автобиографию в соответствии с стилистическими особенностями
7.​3.​1.​1 писать заявление, резюме, официальное поздравление в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями
8.​3.​1.​1 писать небольшую статью, мнение, интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности
9.​3.​1.​1 писать небольшую статью, аннотацию, обзор и инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности
2. Написание эссе
5.​3.​2.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
6.​3.​2.​1 писать эссе в рамках предложенной темы, системно организуя каждый абзац и раскрывая содержание
7.​3.​2.​1 писать эссе, сохраняя структуру и развивая тему, раскрывая причины согласия либо несогласия с обсуждаемой проблемой
8.​3.​2.​1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе
9.​3.​2.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение
3. Письмо с использованием художественно-изобразительных средств
5.​3.​3.​1 писать текст, используя художественно-изобразительные средства для описания
6.​3.​3.​1 писать текст с использованием сравнений и эпитетов
7.​3.​3.​1 писать текст с использованием сравнений и метафор
8.​3.​3.​1 писать текст с использованием символов и олицетворений
9.​3.​3.​1 эффективно использовать афоризмы в письменных работах
4. Сбор информации
5.​3.​4.​1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
6.​3.​4.​1 создавать постер и диаграмму по теме, используя собранные материалы
7.​3.​4.​1 создавать презентацию по теме, используя собранные материалы
8.​3.​4.​1 собирать информацию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе
9.​3.​4.​1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
5. Орфография и пунктуация
5.​3.​5.​1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей слов согласно закону сингармонизма;
5.​3.​5.​2 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
6.​3.​5.​1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей суффиксов, согласно закону сингармонизма;
6.​3.​5.​2 правильно использовать пунктуационные знаки в конце предложения
7.​3.​5.​1 правильно писать значимые части слов согласно теме (сложные слова);
7.​3.​5.​2 правильно использовать знаки препинания при обособлении членов предложения
8.​3.​5.​1 правильно писать значимые части слов согласно теме (отдельные слова, слова, пишущиеся слитно и через дефис);
8.​3.​5.​2 правильно использовать знаки препинания в предложениях
9.​3.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы согласно теме;
9.​3.​5.​2 правильно использовать знаки препинания в предложениях

4) "Жазылым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
5. 4. 1. 1
ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазу
6. 4. 1. 1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян жазу
7. 4. 1. 1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш, түйіндеме, ресми құттықтаулар жазу
8. 4. 1. 1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, пікір, интервью жазу
9. 4. 1. 1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, аннотация, шолу, нұсқаулық жазу
2.
Эссе жазу
5. 4. 2. 1
эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
6. 4. 2. 1
эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастырып, қажетті мазмұнын ашып жазу
7. 4. 2. 1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу
себептерін айқын көрсетіп жазу
8. 4. 2. 1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну
9. 4. 2. 1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу
3. Көркемде
гіш құралдар
ды қолданып жазу
5. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу
6. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу
7. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу
8. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
9. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
4.
Мәліметтерді жинақтау
5. 4. 4. 1
мәліметтер
ді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
6. 4. 4. 1
мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау
7. 4. 4. 1
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
8. 4. 4. 1
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
9. 4. 4. 1
тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
5. Орфогра
фия және пунктуация
5. 4. 5. 1
жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
6. 4. 5. 1
жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
7. 4. 5. 1
тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер);
оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
8. 4. 5. 1
тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер); сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
9. 4. 5. 1
тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу; сөйлем ішінде қойылатын
тыныс белгілерді орынды қолдану

5) "Использование языковых единиц":
Навыки
Цели обучения. Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Части речи
5.​5.​1.​1 различать собственные и нарицательные существительные, правильно подбирать окончания
6.​5.​1.​1 Различать конкретные и абстрактные существительные, существительные во множественном числе, использовать данные существительные в устных и письменных работах
7.​5.​1.​1 различать служебные части речи в тексте, использовать данные существительные в устных и письменных работах
5.​5.​2.​1 различать прилагательные, обозначающие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах
6.​5.​2.​1 различать прилагательные, обозначающие вид, размер, вес и место расположения объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах
7.​5.​2.​1 знать функции сравнительной и превосходной степеней, использовать в устных и письменных работах
5.​5.​3.​1 правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи)
6.​5.​3.​1 использовать порядковые и собирательные числительные, использовать данные числительные в устных и письменных работах
7.​5.​3.​1 использовать составные числительные в устных и письменных работах
8.​5.​3.​1 использовать приблизительные и дробные числительные в устных и письменных работах
5.​5.​4.​1 использовать личные, указательные и вопросительные местоимения в устных и письменных работах
6.​5.​4.​1 использовать личные, отрицательные и неопределенные местоимения в устных и письменных работах
7.​5.​4.​1 различать виды междометий, эффективно использовать их в устных заданиях.
8.​5.​4.​1 использовать звукоподражательные слова в устных и письменных работах
5.​5.​5.​1 использовать положительные и отрицательные формы глаголов в устных и письменных работах
6.​5.​5.​1 знать функции времен глаголов (прошедшее, настоящее, будущее время), использовать глаголы в устных и письменных работах
7.​5.​5.​1 знать функции времен глагола и сослагательное наклонение, использовать глаголы в устных и письменных работах
8.​5.​5.​1 знать функции условного и повелительного наклонений, использовать глаголы в устных и письменных работах
9.​5.​5.​1 использовать глаголы в устных и письменных работах
5.​5.​6.​1 использовать наречия времени и места в устных и письменных работах
6.​5.​6.​1 использовать наречия действия и меры степени в устных и письменных работах
7.​5.​6.​1 использовать наречия цели и причины в устных и письменных работах
8.​5.​6.​1 использовать превосходную степень наречий в устных и письменных работах
5.​5.​7.​1 знать функции сочинительных и противительных союзов, правильно использовать данные союзы в устных и письменных работах
6.​5.​7.​1 знать функции разделительных и причинно-следственных союзов, правильно использовать данные союзы в устных и письменных работах
7.​5.​7.​1 знать функции послелогов, правильно использовать послелоги в устных и письменных работах
8.​5.​7.​1 знать функции частиц, правильно использовать частицы в устных и письменных работах

5) "Тілдік бағдар":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Сөз таптары
5. 5. 1. 1 мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау
6. 5. 1. 1
-мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану
7. 5. 1. 1
мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану
-
-
5. 5. 1. 2 лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
6. 5. 1. 2
лексикалық мағынасы жағынан заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
7. 5. 1. 2
Салыстырма
лы, күшейтпелі, асырмалы
шырайлардың қызметін білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
-
-
-
5. 5. 1. 3
сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану
6. 5. 1. 3
реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
7. 5. 1. 3
топтау сан есімдерін
жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
8. 5. 1. 1
болжалдық және бөлшектік сан есімдерді
жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
5. 5. 1. 4
жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
6. 5. 1. 4
өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану.
7. 5. 1. 4
одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды
қолдану
8. 5. 1. 2
еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
5. 5. 1. 5
болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6. 5. 1. 5
етістіктің шақтарының (нақ осы шақ, ауыспалы осы шақ,жедел өткен шақ, ауыспалы келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
7. 5. 1. 5
етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
8. 5. 1. 3
етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
9. 5. 1. 1
өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
5. 5. 1. 6
мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6. 5. 1. 6
сын-қимыл (бейне) және мөлшер
үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
7. 5. 1. 6
мақсат және себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
8. 5. 1. 4
күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
9. 5. 1. 2
мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
5. 5. 1. 7
ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6. 5. 1. 7
талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін және себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
7. 5. 1. 7
септеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
8. 5. 1. 5
демеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
9. 5. 1. 3
ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану

2. Предложения
5.​5.​2.​1 знать пути построения повествовательных, вопросительных и отрицательных предложений
6.​5.​2.​1 создавать простые предложения, сохраняя порядок расположения слов в предложениях
7.​5.​2.​1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах
8.​5.​2.​1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах
9.​5.​2.​1 создавать виды сложноподчиненных предложений в письменных работах
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с неказахским языком обучения).
24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя. Долгосрочный план определяет содержание, предлагаемое для изучения в разделе.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с неказахским языком бучения)
1) 5 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-четверть
Семейные традиции и праздники
М. Макатаев Стихотворение "Тоқта, ботам!"
Слушание
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.1.3. понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседневным домашним обиходом
Говорение
5.​2.​3.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.​2.​2.​1 использовать стиль приветствия по-казахски и формы национального этикета
Чтение
5.​3.​1.​1 определять основную информацию в тексте;
5.​3.​3.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
Письмо
5.​4.​5.​1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей слов согласно закону сингармонизма, правильно использовать пунктуационные знаки в конце;
5.​4.​4.​1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.​5.​1.​1 различать собственные и нарицательные существительные, правильно подбирать окончания
Школьная жизнь. Воспитанный ребенок - благородный ребенок
Повесть Б. Сокпакбаева "Менің атым Қожа" (отрывок)
Слушание
5.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию;
5.​1.​5.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
Говорение
5.​2.​2.​1 использовать стиль приветствия по-казахски и формы национального этикета;
5.​2.​5.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
Чтение
5.​3.​2.​1 понимать содержание писем, определяя стилистические особенности;
5.​3.​5.​1 собирать информацию из дополнительных источников согласно теме
Письмо
5.​4.​1.​1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля;
5.​4.​2.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
Использование языковых единиц
5.​5.​1.​1 различать собственные и нарицательные существительные, правильно подбирать окончания
Мир животных и растений в Казахстане
Сказки и загадки про животных
Слушание
5.​1.​4.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.​1.​6.​1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.​2.​6.​1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов;
5.​2.​5.​1 правильно понимать заданный вопрос, формулировать ответ и участвовать в небольшом диалоге
Чтение
5.​3.​3.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.​3.​5.​1 собирать информацию из дополнительных источников согласно теме
Письмо
5.​4.​3.​1 писать текст, используя художествен но-изобразительные средства для описания;
5.​4.​4.​1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.​5.​1.​2 различать прилагательные, обозначающие форму, цвет и качество объекта, по лексическому значению, использовать данные прилагательные в устных и письменных работах
2-четверть
Культура древних кочевников
Легенда о Тумар ханшайым
Слушание
5.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию;
5.​1.​5.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
Говорение
5.​2.​1.​1 использовать новые слова, их синонимы, антонимы и омонимы, изученные в рамках темы, грамотно выражая собственные мысли;
5.​2.​3.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов
Чтение
5.​3.​2.​1 понимать содержание писем, определяя стилистические особенности;
5.​3.​3.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
Письмо
5.​4.​1.​1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля;
5.​4.​5.​1 правильно использовать пунктуационные знаки в конце
Использование языковых единиц
5.​5.​1.​3 правильно использовать числительные (единицы, десятки, сотни, тысячи)
Вода – источник жизни
А. Тажибаев Стихотворение "Сырдария"
Слушание
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.​1.​5.​1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
Говорение
5.​2.​4.​1 составлять план по содержанию небольших текстов, изложение текста на основе плана;
5.​2.​5.​1 правильно понимать заданный вопрос, формулировать ответ и участвовать в небольшом диалоге
Чтение
5.​3.​2.​1 понимать содержание рекламы, определяя стилистические особенности;
5.​3.​6.​1 выражать собственное мнение о проблеме, используя слова, изученные в рамках темы
Письмо
5.​4.​2.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе;
5.​4.​4.​1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.​5.​1.​4 использовать личные, указательные и вопросительные местоимения в устных и письменных работах
Крупнейшие библиотеки мира
Абай Кунанбаев. Стихотворение "Ғылым таппай, мақтанба"
Слушание
5.​1.​3.​1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседневным домашним обиходом;
5.​1.​4.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
Говорение
5.​2.​3.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​2.​5.​1 правильно понимать заданный вопрос, формулировать ответ и участвовать в небольшом диалоге
Чтение
5.​3.​2.​1 понимать содержание писем, новостей, определяя стилистические особенности;
5.​3.​3.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов
Письмо
5.​4.​5.​1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей слов согласно закону сингармонизма;
5.​4.​5.​2 правильно использовать пунктуационные знаки в конце;
5.​4.​2.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
Использование языковых единиц
5.​5.​1.​5 использовать положительные и отрицательные формы глаголов в устных и письменных работах
3-четверть
Здоровье – главное богатство
Сказка "Ең үлкен байлық"
Слушание
5.​1.​4.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.​1.​6.​1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.​2.​4.​1 составлять план по содержанию небольших текстов, изложение текста на основе плана;
5.​2.​2.​1 использовать стиль приветствия по-казахски и формы национального этикета
Чтение
5.​3.​1.​1 определять основную информацию в тексте;
5.​3.​4.​1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов
Письмо
5.​4.​3.​1 писать текст, используя художественно-изобразитель-ные средства для описания;
5.​4.​2.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе
Использование языковых единиц
5.​5.​1.​6 использовать наречия времени и места в устных и письменных работах
Мой независимый Казахстан
К. Сарин стихотворение "Тәуелсіздік"
Слушание
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию
Говорение
5.​2.​1.​1 использовать новые слова, их синонимы, антонимы и омонимы, изученные в рамках темы, грамотно выражая собственные мысли;
5.​2.​6.​1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов
Чтение
5.​3.​5.​1 собирать информацию из дополнительных источников согласно теме;
5.​3.​4.​1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов
Письмо
5.​4.​4.​1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля;
5.​4.​4.​1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.​5.​1.​7 знать функции сочинительных и противительных союзов, правильно использовать данные союзы в устных и письменных работах
Секреты небесного мира
Сказки и сказания про звезд
Слушание
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.​1.​3.​1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседневным домашним обиходом
Говорение
5.​2.​3.​1 особенности закона сингармонизма при произнесении звуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​2.​6.​1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов
Чтение
5.​3.​4.​1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов;
5.​3.​6.​1 выражать собственное мнение о проблеме, используя слова, изученные в рамках темы
Письмо
5.​4.​2.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе;
5.​4.​3.​1 писать текст, используя художественно-изобразитель-ные средства для описания
Использование языковых единиц
5.​5.​1.​7 знать функции противительных союзов, правильно использовать данные союзы в устных и письменных работах
Знание компьютера? искусство
Ы. Алтынсарин стихотворение "Өнер-білім бар жұрттар"
Слушание
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.​1.​6.​1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.​2.​4.​1 составлять план по содержанию небольших текстов, изложение текста на основе плана;
5.​2.​6.​1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов
Чтение
5.​3.​1.​1 определять основную информацию в тексте;
5.​3.​4.​1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов
Письмо
5.​4.​4.​1 создавать постер по теме, используя собранные материалы;
5.​4.​1.​1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля
Использование языковых единиц
5.​5.​2.​1 знать пути построения повествовательных, вопросительных и отрицательных предложений
4-четверть
Содружество народов в Казахстане
М. Магауин. "Бір атаның балалары" (отрывок)
Слушание
5.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию;
5.​1.​6.​1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.​2.​3.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов;
5.​2.​5.​1 правильно понимать заданный вопрос, формулировать ответ и участвовать в небольшом диалоге
Чтение
5.​3.​2.​1 понимать содержание писем, новостей, определяя стилистические особенности;
5.​3.​6.​1 выражать собственное мнение о проблеме, используя слова, изученные в рамках темы
Письмо
5.​4.​2.​1 писать эссе, описывая человека, природу или определенную историю, сохраняя структуру эссе;
5.​4.​4.​1 создавать постер по теме, используя собранные материалы
Использование языковых единиц
5.​5.​2.​1 знать пути построения вопросительных и отрицательных предложений
Природа Великой степи
К. Мырзалиев стихотворение "Табиғат – жаратылыс пернесі"
Слушание
5.​1.​1.​1 прогнозировать тему на основе ключевых слов;
5.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную информацию
Говорение
5.​2.​1.​1 использовать новые слова, их синонимы, антонимы и омонимы, изученные в рамках темы, грамотно выражая собственные мысли;
5.​2.​6.​1 описывать иллюстрации с помощью ключевых слов
Чтение
5.​3.​3.​1 понимать содержание фольклорных и небольших художественных текстов;
5.​3.​5.​1 собирать информацию из дополнительных источников согласно теме
Письмо
5.​4.​1.​1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля;
5.​4.​3.​1 писать текст, используя художественно-изобразительные средства для описания
Использование языковых единиц
5.​5.​2.​1 знать пути построения восклицательных предложений в письменных работах
Никто не забыт, ничто не забыто!
Г. Мусрепов. Роман "Қазақ солдаты" (отрывок)
Слушание
5.​1.​3.​1 понимать значения новых и ключевых слов, связанных с повседневным домашним обиходом;
5.​1.​6.​1 отвечать на вопросы согласно содержанию материалов слушания
Говорение
5.​2.​2.​1 использовать стиль приветствия по-казахски и формы национального этикета;
5.​2.​3.​1 учитывать особенности закона сингармонизма при произнесении звуков казахского языка и использовании данных звуков для составления устных текстов
Чтение
5.​3.​1.​1 определять основную информацию в тексте;
5.​3.​6.​1 выражать собственное мнение о проблеме, используя слова, изученные в рамках темы
Письмо
5.​4.​1.​1 писать сообщение, письмо и извещение в соответствии с языковыми особенностями и требованиями официального стиля;
5.​4.​5.​1 писать письменные работы согласно орфографическим нормам, с учетом особенностей слов согласно закону сингармонизма
Использование языковых единиц
5.​5.​2.​1 знать пути построения побудительных предложений в письменных работах

2. Сөйлем
5. 5. 2. 1
жазба жұмыстарында хабарлы, сұраулы, лепті, бұйрықты сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
6. 5. 2. 1
жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру
7. 5. 2. 1
жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
8. 5. 2. 1
жазба жұмыстарында себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
9. 5. 2. 1
жазба жұмыстарында (шартты, қарсылықты, мезгіл, себеп, қимыл-сын, мақсат бағыныңқы) сабақтасқұрмалас сөйлемдерді құрастыру
23. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
24. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту қазақ тілінде емес) сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде емес)
1) 5-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуника-тивтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Отбасындағы дәстүр мен мерекелер
М.Мақатаев "Тоқта, ботам!" өлеңі
Тыңдалым
5. 1. 1. 1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5. 1. 3. 1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту;
5. 2. 2. 1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану
Оқылым
5. 3. 1. 1мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5. 3. 3. 1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
Жазылым
5. 4. 5. 1 жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5. 4. 4. 1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5. 5. 1. 1мәтін құрауда жалғау түрлерін дұрыс жалғау
Мектеп өмірі.
Әдепті бала - арлы бала
Б. Соқпақбаев "Менің атым Қожа" повесі (үзінді)
Тыңдалым
5. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау;
5. 1. 5. 1тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
Айтылым
5. 2. 2. 1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану;
5. 2. 5. 1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1 хабарлама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
Жазылым
5. 4. 1. 1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жазу;
5. 4. 2. 1эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
Тілдік бағдар
5. 5. 1. 1 мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу
Қазақстандағы жан -жануарлар мен өсімдіктер әлемі
Жан - жануарлар туралы ертегілер, жұмбақтар
Тыңдалым
5. 1. 4. 1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну;
5. 1. 6. 1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5. 2. 6. 1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау;
5. 2. 5. 1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 3. 1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау;
5. 3. 5. 1қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
Жазылым
5. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу;
5. 4. 4. 1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5. 5. 1. 2лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
2-тоқсан
Ежелгі көшпелілер мәдениеті
Тұмар ханшайым туралы аңыз
Тыңдалым
5. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау;
5. 1. 5. 1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
Айтылым
5. 2. 1. 1 тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу;
5. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту
Оқылым
5. 3. 2. 1 хат мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5. 3. 3. 1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
Жазылым
5. 4. 1. 1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу;
5. 4. 5. 1 жазба жұмыстарындасөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
5. 5. 1. 3 сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану
Су – тіршілік көзі
Ә.Тәжібаев "Сырдария" өлеңі
Тыңдалым
5. 1. 1. 1тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5. 1. 5. 1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
Айтылым
5. 2. 4. 1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау;
5. 2. 5. 1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5. 3. 6. 1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5. 4. 2. 1эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу;
5. 4. 4. 1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5. 5. 1. 4жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Әлемдегі ірі кітапханалар
Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай, мақтанба" өлеңі
Тыңдалым
5. 1. 3. 1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну;
5. 1. 4. 1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну
Айтылым
5. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту;
5. 2. 5. 1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1 хат, хабарлама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5. 3. 3. 1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
Жазылым
5. 4. 5. 1 жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5. 4. 2. 1эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
Тілдік бағдар
5. 5. 1. 5болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
3-тоқсан
Денсаулық – зор байлық
"Ең үлкен байлық" ертегісі
Тыңдалым
5. 1. 4. 1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну;
5. 1. 6. 1тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5. 2. 4. 1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау;
5. 2. 2. 1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану
Оқылым
5. 3. 1. 1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5. 3. 4. 1 мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру
Жазылым
5. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу;
5. 4. 2. 1эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
Тілдік бағдар
5. 5. 1. 6 мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
Менің Тәуелсіз Қазақстаным
Қ. Сарин "Тәуелсіздік" өлеңі
Тыңдалым
5. 1. 1. 1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау
Айтылым
5. 2. 1. 1 тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу;
5. 2. 6. 1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу;
5. 3. 4. 1 мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру
Жазылым
5. 4. 4. 1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарландыружазу;
5. 4. 4. 1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5. 5. 1. 7 ыңғайластық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
Аспан әлемінің құпиялары
Жұлдыздар туралы аңыздар, ертегілер
Тыңдалым
5. 1. 1. 1тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5. 1. 3. 1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну
Айтылым
5. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту;
5. 2. 6. 1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5. 3. 4. 1 мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру;
5. 3. 6. 1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5. 4. 2. 1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу;
5. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу
Тілдік бағдар
5. 5. 1. 7қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Компьютер
дің тілін табу − өнер
Ы.Алтынсарин"Өнер-білім бар жұрттар" өлеңі
Тыңдалым
5. 1. 1. 1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5. 2. 4. 1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау;
5. 2. 6. 1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5. 3. 1. 1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5. 3. 4. 1 мәтіндердің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру
Жазылым
5. 4. 4. 1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау;
5. 4. 1. 1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жазу
Тілдік бағдар
5. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында хабарлысөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
4-тоқсан
Қазақстандағы ұлттар достастығы
М.Мағауин "Бір атаның балалары" (үзінді)
Тыңдалым
5. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау;
5. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту;
5. 2. 5. 1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1 хат, жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау;
5. 3. 6. 1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5. 4. 2. 1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу;
5. 4. 4. 1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5. 5. 2. 1жазба жұмыстарында сұраулы сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
Ұлы Дала табиғаты
Қ. Мырзалиев "Табиғат – жаратылыс пернесі" өлеңі
Тыңдалым
5. 1. 1. 1тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау
Айтылым
5. 2. 1. 1 тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу;
5. 2. 6. 1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5. 3. 3. 1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау;
5. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
Жазылым
5. 4. 1. 1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу;
5. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу
Тілдік бағдар
5. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында лепті сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
Ер есімі – ел есінде!
Ғ. Мүсірепов "Қазақ солдаты" романы (үзінді)
Тыңдалым
5. 1. 3. 1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну;
5. 1. 6. 1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5. 2. 2. 1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану;
5. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту
Оқылым
5. 3. 1. 1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5. 3. 6. 1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5. 4. 1. 1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарландыру жазу;
5. 4. 5. 1 жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
5. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында бұйрықты сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру

4) 8 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1- четверть
Знание. Наука. Инновация
Т. Султанбеков.
Рассказ "Ғажайып планета"
Слушание
8.​1.​1.​1 прогнозировать тему текста и опорные слова, которые представляются с помощью иллюстрации
8.​1.​5.​1 определять основную мысль на основе интересов и взглядов автора, опорных слов.
Говорение
8.​2.​1.​1 создавать устные тексты с использованием идиом и языковых средств;
8.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения.
Чтение
8.​3.​2.​1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послание);
8.​3.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности.
Письмо
8.​4.​1.​1 писать интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.​4.​3.​1 использование символов и олицетворений в письменных работах.
Языковая направленность
8.​5.​1.​1 использовать приблизительные и дробные числительные в устных и письменных работах.
Умеешь ли ты торговаться?
Абай Кунанбаев "Базарға қарап тұрсам әркім барар"
Слушание
8.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею;
8.​1.​6.​1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты.
Говорение
8.​2.​2.​1 использовать формы речевого этикета и национальной этики на основе художественных текстов различных жанров
8.​2.​6.​1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем.
Чтение
8.​3.​3.​1 определять композиционную структуру прозаических и поэтических произведений, оценивать действия персонажей либо лирического образа;
8.​3.​6.​1 сравнивать и оценивать проблемы, предложенные в текстах в рамках нескольких тем.
Письмо
8.​4.​2.​1 писать эссе, предлагая оптимальные решения проблемы в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.​4.​4.​1 собирать информацию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе
Языковая направленность
8.​5.​1.​1 использовать дробные числительные в устных и письменных работах.
Глобальный энергетический кризис
Ш. Айтматов. "Кассандра таңбасы"
Слушание
8.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
8.​1.​3.​1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике.
Говорение
8.​2.​5.​1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии, отвечать на заданные вопросы;
8.​2.​6.​1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем.
Чтение
8.​3.​2.​1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послание);
8.​3.​5.​1 использовать информацию из дополнительных источников для внесения изменений в тексты, оценивать различия.
Письмо
8.​4.​1.​1 писать небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.​4.​5.​1 правильно писать значимые части слов согласно теме (отдельные слова, слова, пишущиеся слитно и через дефис).
Языковая направленность
8.​5.​1.​2 использовать звукоподражательные слова в устных и письменных работах.
2- четверть
Дружба и мир – основа счастья
Роман Т. Айбергенова "Бір тойым бар"
Слушание
8.​1.​5.​1 определять основную тему на основе опорных слов, взгляда и настроения автора;
8.​1.​6.​1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты.
Говорение
8.​2.​5.​1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии, свободно отвечать на заданные вопросы;
8.​2.​3.​1 создавать устные тексты, соблюдая законы ассимиляции и диссимиляции.
Чтение
8.​6.​3.​2 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послание);
8.​4.​2.​3 анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности.
Письмо
8.​3.​2.​1 писать мнение сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях.
Языковая направленность
8.​5.​1.​3 знать функции условного наклонений, использовать глаголы в устных и письменных работах.
Человек счастлив трудом. Труд облагораживает человек
С. Муканов "Саятшы Ораз"
Слушание
8.​1.​3.​1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике;
8.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею.
Говорение
8.​2.​1.​1 создавать устные тексты с использованием идиом и языковых средств;
8.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения
Чтение
8.​3.​2.​1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля;
8.​3.​3.​1 определять композиционную структуру прозаических и поэтических произведений, оценивать действия персонажей либо лирического образа.
Письмо
8.​4.​2.​1 предлагать оптимальные решения проблем в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.​4.​3.​1 использовать символы и олицетворения в письменных работах.
Языковая направленность
8.​5.​1.​3 знать функции повелительного наклонения глагола, применять в устных и письменных работах;
Водные ресурсы Казахстана
Ә. Нурпейісов. "Қан мен тер". (отрывок)
Слушание
8.​1.​1.​1 прогнозировать возникающие вопросы опираясь на тематику текста, опорные слова и иллюстрации;
8.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию
Говорение
8.​2.​3.​1 создавать устные тексты, соблюдая законы ассимиляции и диссимиляции;
8.​2.​6.​1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
8.​3.​1.​1 определить нужную информацию с помощью вопросов, заданных в виде перифраза;
8.​3.​5.​1 применяя информацию из дополнительных источников внести изменения к тексту и соблюдать особенности
Письмо
8.​4.​1.​1 писать, интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.​4.​5.​1 правильно писать значимые части слов согласно теме (отдельные слова, слова, пишущиеся слитно и через дефис)
Языковая направленность
8.​5.​1.​1 использовать усилительное наречие в устных и письменных работах.
3- четверть
Пример исторических личностей
Рассказ Т. Алимкулова "Қараой"
Слушание
8.​1.​1.​1 прогнозировать возникающие вопросы опираясь на тематику текста, опорные слова и иллюстрации;
8.​1.​3.​1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике.
Говорение
8.​2.​1.​1 составлять устные тексты применяя устойчивых словосочетании и наглядных пособии;
8.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения
Чтение
8.​3.​2.​1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (короткий очерк);
8.​3.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности.
Письмо
8.​4.​2.​1 предлагать оптимальные решения проблем в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.​4.​3.​1 использовать символы и олицетворения в письменных работах
Языковая направленность
8.​5.​1.​5 знать функции союзов, применять в устных и письменных работах
Сын мой – опора моя, дочь моя – богатство мое
"Қозы Көрпеш – Баян сұлу" (отрывок)
Слушание
8.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
8.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею
Говорение
8.​2.​5.​1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии, свободно отвечать на заданные вопросы;
8.​2.​6.​1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем.
Чтение
8.​3.​3.​2 определять композиционную структуру прозаических и поэтических произведений, оценивать действия персонажей либо лирического образа;
8.​3.​5.​1 применяя информацию из дополнительных источников внести изменения к тексту и соблюдать особенности
Письмо
8.​4.​1.​1 писать мнение, интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.​4.​3.​1 использовать символы и олицетворения в письменных работах.
Языковая направленность
8.​5.​1.​5 знать функции союзов, применять в устных и письменных работах.
Биоразнообразие. Животные и растения на стадии исчезновения
М. Ауезов "Көксерек"
Слушание
8.​1.​3.​1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике;
8.​1.​6.​1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты.
Говорение
8.​4.​4.​1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения;
8.​2.​5.​1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии, свободно отвечать на заданные вопросы"
Чтение
8.​3.​1.​1 определять необходимую информацию на основе перефразированных вопросов;
8.​3.​6.​1 сравнивать и оценивать проблемы, предложенные в текстах в рамках нескольких тем.
Письмо
8.​4.​4.​1 собирать информацию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе;
8.​4.​2.​1 предлагать оптимальные решения проблем в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.​4.​5.​1 правильное использование препинании в предложениях.
Языковая направленность
8.​5.​1.​5 знать функции союзов, применять в устных и письменных работах.
Наурыз и особенности его празднования у народов мира
Б. Ж. Бопайулы. "Қазақы наурызнама"
(отрывок)
Слушание
8.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею;
8.​1.​5.​1 определять основную тему на основе опорных слов, взгляда настроения автора.
Говорение
8.​2.​2.​1 использовать формы речевого этикета и национальной этики на основе художественных текстов различных жанров;
8.​2.​1.​1 составлять устные тексты применяя устойчивых словосочетании и наглядных пособии
Чтение
8.​3.​3.​1 определять композиционную структуру прозаических и поэтических произведений, оценивать действия персонажей либо лирического образ;
8.​3.​6.​1 сравнивать и оценивать проблемы, предложенные в текстах в рамках нескольких тем
Письмо
8.​4.​2.​1 предлагать оптимальные решения проблем в рамках темы и сохраняя структуру эссе;
8.​4.​4.​1 собирать информацию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе
Языковая направленность
8.​5.​2.​1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах.
4- четверть
"Светлый путь вечного народа!"
Н. А. Назарбаев. "Қазақстан жолы" (отрывок)
Слушание
8.​1.​3.​1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике;
8.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, анализируя тему и идею.
Говорение
8.​2.​2.​1 использовать формы речевого этикета и национальной этики на основе художественных текстов различных жанров;
8.​2.​3.​1 при составлении устных текстов учитывать правил прогрессивной, регрессивной и перекрестной ассимиляции внутри слов и между словами.
Чтение
8.​3.​2.​1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (короткий очерк);
8.​3.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая их виды и языковые особенности;
Письмо
8.​4.​1.​1 писать небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.​4.​5.​1 правильное использование препинании в предложениях.
Языковая направленность
8.​5.​2.​1 правильно применять в письменных работах разделительные сложносочинҰнные предложения.
Айтыс и культура слова в Казахстане
Айтыс Рината Заитова с Амангазы Карипжановым
Слушание
8.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
8.​1.​5.​1 определять основную тему на основе опорных слов, взгляда настроения автора.
Говорение
8.​2.​1.​1 составлять устные тексты применяя устойчивых словосочетании и наглядных пособии;
8.​2.​6.​1 анализировать и оценивать информацию, представленную в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
8.​3.​1.​1 определять необходимую информацию на основе перефразированных вопросов;
8.​3.​2.​1 определять жанры текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью)
Письмо
8.​4.​1.​1 писать мнение, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
8.​4.​4.​1 собирать информацию по теме, эффективно используя еҰ при написании эссе
Языковая направленность
8.​5.​2.​1 знать функции союзов, применять в устных и письменных работах.
Казахстан – Байконур -Космос
Нұрторе Жусуп. "Қыран қазақ" (документальный рассказ)
Слушание
8.​1.​1.​1 прогнозировать возникающие вопросы опираясь на тематику текста, опорные слова и иллюстрации;
8.​1.​6.​1 отвечать обоснованно на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, приводя факты.
Говорение
8.​2.​4.​1 сравнивать и анализировать развитие содержания, основанного на событиях в текстах, схожих с идейной точки зрения;
8.​2.​5.​1 доказывать уверенно собственное мнение по заданной теме в дискуссии, свободно отвечать на заданные вопросы.
Чтение
8.​3.​5.​1 применяя информацию из дополнительных источников внести изменения к тексту и соблюдать особенности;
8.​3.​6.​1 сравнивать и оценивать проблемы, предложенные в текстах в рамках нескольких тем.
Письмо
8.​4.​1.​1 писать небольшую статью, мнение, интервью, сохраняя жанровые и стилистические особенности
8.​4.​5.​1 правильно писать значимые части слов согласно теме (отдельные слова, слова, пишущиеся слитно и через дефис);
Языковая направленность
8.​5.​2.​1 создавать виды сложносочиненных предложений в письменных работах.

4) 8-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Білім. Ғылым. Инновация
Т. Сұлтанбеков "Ғажайып планета" әңгімесі (үзінді)
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 5. 1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтін-дердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (интервью) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 4. 1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, интервью жазу;
8. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 1 болжалдық сан есімдердіжазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Сауда жасай білесің бе?
Абай Құнанбаев "Базарға қарап тұрсам әркім барар"
Тыңдалым
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау;
8. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8. 2. 2. 1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8. 3. 6. 1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8. 4. 2. 1эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 4. 1тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 1 бөлшектік сан есімдердіжазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Жаһандық энергетикалық дағдарыс
Ш.Айтматов "Кассандра таңбасы"
Тыңдалым
8. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақалажазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 2 еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
2 -тоқсан
Достық пен татулық - таптырмас бақыт
Т. Айбергенов "Бір тойым бар"
Тыңдалым
8. 1. 5. 1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау;
8. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 4. 1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,пікір жазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 3 етістіктің шартты рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Кәсіп – бақыттың шырағы,
Еңбек – ырыстың бұлағы
С. Мұқанов "Саятшы Ораз" әңгімесі
Тыңдалым
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8. 3. 2. 1публицистикалық стильдің (жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру
Жазылым
8. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 3 етістіктің бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қазақстанның су ресурстары
Ә. Нұрпейісов "Қан мен тер"
Тыңдалым
8. 1. 1. 1мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау
Айтылым
8. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 1. 1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,интервью жазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 1күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
3-тоқсан
Тарихи тұлғалар тағылымы
Т.Әлімқұлов "Қараой" әңгіме
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (қысқа очерк) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 4. 1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 5 демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қызым – жағадағы құндызым,
Ұлым – аспандағы жұлдызым
"Қозы Көрпеш – Баян сұлу" жыры (үзінді)
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу;
8. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 5 демеулік шылаулардың (болжалдық, шектік) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
Биоалуан түрлілік. Жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер
М.Әуезов "Көксерек"
Тыңдалым
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру.
Айтылым
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау;
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
Оқылым
8. 3. 1. 1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8. 3. 6. 1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8. 4. 4. 1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану;
8. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 5 демеулік шылаулардың (болымсыздық немесе қарсы мәнді, нақтылау) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшелік
тері
Б.Ж.Бопай
ұлы "Қазақы наурызнама" (үзінді).
Тыңдалым
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау;
8. 1. 5. 1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8. 2. 2. 1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау
Оқылым
8. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8. 3. 6. 1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 4. 1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында себеп-салдарсалалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4-тоқсан
"Мәңгілік елдің нұрлы жолы!"
Н.Ә.Назарбаев "Қазақстан жолы" (үзінді)
Тыңдалым
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау.
Айтылым
8. 2. 2. 1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (қысқа очерк) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 4. 1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында талғаулысалалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақтың айтыс өнері мен сөз мәдениеті
Ринат Заитов пен Аманғазы Кәріпжанов айтысы
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8. 1. 5. 1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 1. 1перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала, интервью) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу;
8. 4. 4. 1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 2. 1жазба жұмыстарында кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақстан - Байқоңыр-Ғарыш
Нұртөре Жүсіп "Қыран қазақ" (деректі әңгіме)
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау;
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
Оқылым
8. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау;
8. 3. 6. 1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, интервью жазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру

5) 9 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуника-тивные навыки
Цели обучения
1- четверть
Развитие казахской письменности
Жыр "Күлтегін"
Слушание
9.​1.​1.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста;
9.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, определяя проблемы (бытовые, социальные) в тексте, выражая собственное мнение
Говорение
9.​2.​1.​1 создавать устные тексты, используя слова в рамках изучаемой темы в соответствии с целевой аудиторией;
9.​2.​3.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
Чтение
9.​3.​2.​1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (статья);
9.​3.​6.​1. критически оценивать и связывать проблемы из текста с глобальными проблемами
Письмо
9.​4.​2.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.​4.​4.​1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
Языковая направленность
9.​5.​1.​1. Знать функции возвратного залога, правильное применение в устных и письменных работах
Счастливого тебе пути, путник!
М. Макатаев "Ертең біз жол жүреміз"
Слушание
9.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную и верную информацию;
9.​1.​6.​1 выражать критическое мнение о проблеме на основе содержания материалов слушания
Говорение
9.​2.​4.​1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения;
9.​2.​2.​1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям
Чтение
9.​3.​2.​1 отчет, определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (мнение, статья);
9.​3.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.​4.​1.​1 писать инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​3.​1 эффективно использовать афоризмы в письменных работах
Языковая направленность
9.​5.​1.​1 знать функции понудительного залога, правильное применение в устных и письменных работах
Культура кочевников. Казахский народный календарь
И. Есенберлин "Көшпенділер" (отрывок)
Слушание
9.​1.​3.​1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно социальной тематике;
9.​1.​5.​1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Говорение
9.​2.​5.​1 правильно использовать необходимые аргументы согласно теме в разных стилях в процессе говорения, демонстрируя уверенную речь в диалоге и полилоге;
9.​1.​6.​1 сравнивать и оценивать информацию в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
9.​3.​3.​1 определять авторскую позицию и проблемы в прозаических и поэтических произведениях, оценивать воздействие на аудиторию;
9.​3.​2.​1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (статья презентация)
Письмо
9.​4.​4.​1 писать небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​3.​1 эффективно использовать афоризмы в письменных работах
Языковая направленность
9.​5.​1.​1 Знать функции взаимного залога, правильное применение в устных и письменных работах
2-четверть
Закон – основа общества
Айбатыр Сейтак. "Азат елдің ар-намысы – Ата Заң"
Слушание
9.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, определяя проблемы (бытовые, социальные) в тексте, выражая собственное мнение;
9.​1.​6.​1 выражать критическое мнение о проблеме на основе содержания материалов слушания
Говорение
9.​2.​3.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
9.​2.​2.​1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям
Чтение
9.​3.​2.​1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (аннотация, тезис);
9.​3.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.​4.​1.​1 писать аннотацию, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы согласно теме
Языковая направленность
9.​5.​1.​1 знать функции страдательного залога, правильное применение в устных и письменных работах
День Первого Президента Республики Казахстан – праздник независимого Казахстана
Маралтай Ыбыраев. "Елбасыма"
Слушание
9.​1.​1.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста;
9.​1.​3.​1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно социальной тематике
Говорение
9.​2.​1.​1 создавать устные тексты, используя слова в рамках изучаемой темы в соответствии с целевой аудиторией;
9.​2.​4.​1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения
Чтение
9.​3.​2.​1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (мнение, статья, презентация);
9.​3.​5.​1 делать выводы по информации, полученной из дополнительных источников, выражая собственное мнение
Письмо
9.​4.​1.​1 писать обзор, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Языковая направленность
9.​5.​1.​2 правильное применение наречия времени в устных и письменных работах
Молодежь и средства массовой информации
К.Аманжолов. "Жас дәурен"
Слушание
9.​1.​2.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста;
9.​1.​5.​1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Говорение
9.​2.​2.​1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям;
9.​2.​5.​1 правильно использовать необходимые аргументы согласно теме в разных стилях в процессе говорения, демонстрируя уверенную речь в диалоге и полилоге
Чтение
9.​3.​3.​1 определять авторскую позицию и проблемы в прозаических и поэтических произведениях, оценивать воздействие на аудиторию;
9.​3.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.​4.​2.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.​4.​4.​1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
Языковая направленность
9.​5.​1.​2 правильное применение наречия места в устных и письменных работах
3-четверть
ЭКСПО-2017 – достижение Казахстана
Н.А. Назарбаев. "Тәуелсіздік толғауы"
Слушание
9.​1.​1.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста;
9.​1.​3.​1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно-социальной тематике
Говорение
9.​2.​3.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации;
9.​2.​5.​1 правильно использовать необходимые аргументы согласно теме в разных стилях в процессе говорения, демонстрируя уверенную речь в диалоге и полилоге
Чтение
9.​3.​1.​1 определять актуальность информации в тексте, делать заключение;
9.​3.​6.​1 критически оценивать и связывать проблемы из текста с глобальными проблемами
Письмо
9.​4.​1.​1 писать небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности,
9.​4.​4.​1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
Языковая направленность
9.​5.​1.​3 знать функции соединительных и противительных союзов, применять в устных и письменных работах
Новости биотехнологии
Сахиев Жунус "Уақыт қайтарымы"
Слушание
9.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную и верную информацию;
9.​1.​5.​1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Говорение
9.​2.​3.​1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям;
9.​2.​4.​1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения
Чтение
9.​3.​3.​1 определять авторскую позицию и проблемы в прозаических и поэтических произведениях, оценивать воздействие на аудиторию;
9.​3.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.​4.​2.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы согласно теме
Языковая направленность
9.​5.​1.​2 в письменных работах составлять (придаточные условия) сложноподчиненные слова
Источники энергии будущего
Медеу Сарсеке. "Жетінші толқын"
Слушание
9.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, определяя проблемы (бытовые, социальные) в тексте, выражая собственное мнение;
9.​1.​3.​1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно социальной тематике
Говорение
9.​2.​1.​1 создавать устные тексты, используя слова в рамках изучаемой темы в соответствии с целевой аудиторией;
9.​2.​4.​1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения
Чтение
9.​3.​2.​1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (мнение, статья презентация);
9.​3.​6.​1 критически оценивать и связывать проблемы из текста с глобальными проблемами
Письмо
9.​4.​2.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.​4.​3.​1 эффективно использовать афоризмы в письменных работах
Языковая направленность
9.​5.​1.​2 в письменных работах составлять (придаточные уступки) сложноподчиненные слова
Идея Алаш и еҰ сподвижники
Д. Ашимханов "Бес арыс" (отрывок из книги)
Слушание
9.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную и верную информацию;
9.​1.​6.​1 выражать критическое мнение о проблеме на основе содержания материалов слушания
Говорение
9.​2.​2.​1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям;
9.​2.​3.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
Чтение
9.​3.​3.​1 определять авторскую позицию и проблемы в прозаических и поэтических произведениях, оценивать воздействие на аудиторию;
9.​3.​5.​1 делать выводы по информации, полученной из дополнительных источников, выражая собственное мнение
Письмо
9.​4.​1.​1 писать обзор и сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​5.​1 правильно использовать знаки препинания в предложениях
Языковая направленность
9.​5.​2.​1 в письменных работах составлять сложноподчиненные предложения
4- четверть
Глобальная проблема: демография
Абай Кунанбайулы "Адамның кейбір кездері"
Слушание
9.​1.​3.​1 понимать значения слов и терминов, относящихся к общественно социальной тематике;
9.​1.​4.​1 слушать отрывки прозаических, поэтических и драматических произведений среднего объҰма, определяя проблемы (бытовые, социальные) в тексте, выражая собственное мнение
Говорение
9.​2.​5.​1 правильно использовать необходимые аргументы согласно теме в разных стилях в процессе говорения, демонстрируя уверенную речь в диалоге и полилоге;
9.​2.​6.​1 сравнивать и оценивать информацию в виде таблиц, диаграмм, инструкции, условных обозначений и схем
Чтение
9.​3.​3.​1 определять авторскую позицию и проблемы в прозаических и поэтических произведениях, оценивать воздействие на аудиторию;
9.​3.​5.​1 делать выводы по информации, полученной из дополнительных источников, выражая собственное мнение
Письмо
9.​4.​1.​1 писать небольшую статью, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​4.​1 собирать информацию для создания текстов различных жанров согласно теме, указывая источники с помощью ссылок
Языковая направленность
9.​5.​2.​1 в письменных работах составлять (придаточные причины) сложноподчиненные предложения
Мир роботов и киборгов
Айзек Азимов "Мен-роботпын" (отрывок из сборника)
Слушание
9.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять точную и верную информацию;
9.​1.​5.​1 определять целевую аудиторию текста, основную мысль и мнение автора
Говорение
9.​2.​1.​1 создавать устные тексты, используя слова в рамках изучаемой темы в соответствии с целевой аудиторией;
9.​2.​4.​1 оценивать мнение автора по содержанию и идее произведения
Чтение
9.​3.​1.​1 определять актуальность информации в тексте, делать заключение;
9.​3.​4.​1 анализировать тексты, сравнивая стиль и жанровые особенности
Письмо
9.​4.​2.​1 писать эссе, сохраняя структуру эссе, сравнивая преимущества и недостатки предложенного решения, обосновывая собственное мнение;
9.​4.​3.​1 эффективно использовать афоризмы в письменных работах
Языковая направленность
9.​5.​2.​1 в письменных работах составлять сложноподчиненные (действия) слова
Туризм и экотуризм в Казахстане
І. Жансугуров. "Жетісу суреттері"
Слушание
9.​1.​1.​1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе обсуждения фраз и аргументов прослушиваемого текста;
9.​1.​6.​1 выражать критическое мнение о проблеме на основе содержания материалов слушания
Говорение
9.​2.​2.​1 правильно выбирать формы речевого этикета согласно коммуникативным ситуациям;
9.​2.​3.​1 использовать интонацию, паузы и логическое ударение для выражения собственной мысли согласно коммуникативной ситуации
Чтение
9.​3.​2.​1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (аннотация, мнение, тезис, статья презентация);
9.​3.​6.​1 критически оценивать и связывать проблемы из текста с глобальными проблемами
Письмо
9.​4.​1.​1 писать небольшую статью, аннотацию, обзор и инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные названия с заглавной буквы согласно теме
Языковая направленность
9.​5.​2.​1 в письменных работах составлять сложноподчиненные (целевое) слова

5) 9-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақ жазуының даму жолы
"Күлтегін" жыры
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
Айтылым
9. 2. 1. 1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (мақала) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 6. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 4. 1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 1 өздік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Жолың болсын, жолаушы
М. Мақатаев "Ертең біз жол жүреміз"
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау;
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (пікір, мақала) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, нұсқаулық жазу;
9. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 1 өзгелік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Көшпенділер мәдениеті. Қазақтың халық күнтізбесі
І. Есенбер
лин "Көшпенді
лер" (үзінді)
Тыңдалым
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдықтақырыптар аясындаайтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
9. 1. 5. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу;
9. 1. 6. 1 кесте мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (мақала, баяндама) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақалажазу;
9. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 1ортақ етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстардаорынды қолдану
2 -тоқсан
Заң – қоғамның тірегі
Айбатыр Сейтақ
"Азат елдің ар-намысы – Ата Заң"
Тыңдалым
9. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру;
9. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (аннотация, тезис) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация жазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 1ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тәуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы.
Маралтай Ыбыраев "Елбасыма"
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясындаайтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (пікір, мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолужазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 2 мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Жастар және бұқаралық ақпарат құралдары
Қ.Аманжо
лов "Жас дәурен"
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 5. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 4. 1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 2 мекен үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
3-тоқсан
ЭКСПО-2017 – Қазақстан белесі
Н.Ә.Назар
баев "Тәуелсіздік толғауы"
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясындаайтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу
Оқылым
9. 3. 1. 1 мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау;
9. 3. 6. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақалажазу;
9. 4. 4. 1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 3 ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
Биотехнология жаңалықтары
Сахиев Жүніс "Уақыт қайтарымы"
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 5. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 2 жазба жұмыстарында (шарттыбағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Болашақ энергия көздері.
Медеу Сәрсеке "Жетінші толқын"
Тыңдалым
9. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру;
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (мақала, баяндама, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 6. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 2 жазба жұмыстарында (қарсылықтыбағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Алаш идеясы мен қайраткерлері
Д.Әшімханов"Бес арыс" кітабынан үзінді
Тыңдалым
9. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолужазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында (мезгілбағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4-тоқсан
Жаһандық мәселе: демография
Абай Құнанбай
ұлы "Адамның кейбір кездері"
Тыңдалым
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
9. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
Айтылым
9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу;
9. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
9. 4. 4. 1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында (себеп) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Роботтар мен киборгтар әлемі
Айзек Азимов
"Мен -роботпын" жинағынан үзінді
Тыңдалым
9. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 5. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9. 2. 1. 1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9. 3. 1. 1 мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында (қимыл-сынбағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақстандағы туризм және экотуризм
І.Жансүгіров "Жетісу суреттері"
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (пікір, аннотация, мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 6. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация, нұсқаулық жазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу; сөйлем ішінде қойылатын
тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында (мақсат бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру

Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык и литература" (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык и литература"
25. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахский язык и литература" для классов с русским языком обучения составляет:
1) в 5 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
26. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахский язык и литература" для классов с уйгурским/ узбекским/ таджикским языком обучения составляет:
1) в 5 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 класс - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 класс - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 класс - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
27. Учебное содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" подразделяется на 5 разделов. Разделы составляют подразделы, которые состоят из целей обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
28. Через цели обучения учителя формируют четыре навыка речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), а также оценивают достижения учащихся и информируют о следующем этапе обучения.
29. Содержание учебного предмета составляет 5 разделов:
1) слушание;
2) говорение;
3) чтение;
4) письмо;
5) использование языковых единиц.
30. Раздел "Слушание" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) внимательное слушание;
3) понимание смысла слов и словосочетаний;
4) прослушивание художественных произведений;
5) определение основной мысли;
6) отвечать по материалам слушания.
31. Раздел "Чтение" состоит из следующих подразделов:
1) определение информации в тексте;
2) определение стилевых особенностей;
3) чтение художественных произведений;
4) сравнительный анализ текстов;
5) чтение сведений из дополнительных источников информации;
6) выражать и оценивать свою точку зрения.
32. Раздел "Письмо" состоит из следующих подразделов:
1) составление текстов различного стиля;

3-тарау. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру ( төмендетілген оқу жүктемесімен) 1-параграф. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
25. Оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптар үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Оқыту ұйғыр /өзбек /тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мазмұны 5 бөлімге бөлінеді. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.
28. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын(тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
29. Оқыту пәнінің мазмұнын 5 бөлім құрайды:
1) тыңдалым;
2) айтылым;
3) оқылым;
4) жазылым;
5) тілдік бағдар.
30. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) назарын шоғырландырып тыңдау;
3) сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
4) көркем шығармаларды тыңдау;
5) негізгі ойды анықтау;
6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
31. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
32. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;

2) написание эссе;
3) написание с применением художественных средств;
4) сбор данных;
5) орфография и пунктуация.
33. Раздел "Говорение" состоит из следующих подразделов:
1) разновидность словарного запаса;
2) стиль речи и речевой этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;
5) доверительный и свободный ответ;
6) развитие языка посредством визуальных материалов.
34. Раздел "Использование языковых единиц" состоит из следующих подразделов:
1) части речи;
2) предложение.
35. Базовое содержание предмета "Казахский язык и литература" для 5 класса:
1) слушание:
прогнозирование через опорные слова, понимание основного содержания, определение точной информации, понимание смысла слов, связанных с повседневными бытовыми тематиками, ответы на вопросы;
2) говорение:
применение новых слов в сочетании с их синонимами, антонимами, омонимами, умение выражать мысли, произносить слова на казахском языке и закон гармонии, давать ответ на заданный вопрос, участвовать в небольшом диалоге, описать иллюстрацию;
3) чтение:
определение основной информации, понимание содержания письма, сообщения, рекламы, определение стилистических особенностей, понимание художественных литературных произведений, сравнение содержательной структуры, получение информации по теме из дополнительных источников информации, выражение своего отношения к проблеме, поднятой в тексте, используя изученные слова по теме;
4) письмо:
согласно языковым особенностям и требованиям официального стиля писать сообщения, объявления, письма, описывать человека, природу, определенное событие с соблюдением структуры эссе, писать с использованием средств отображения, делать постер по теме с обобщением данных, правильно писать в соответствии с орфографическими нормами, рационально использовать пунктуационные знаки в конце предложения;
5) использование языковых единиц:
части речи: различать собственные и нарицательные имена существительные, правильно соединять виды наречий, различать прилагательные, обозначающие вид, цвет, качество предмета, знать названия числительных (единиц, десятков, сотен, тысяч), знать названия, правильно использовать личные, указательные, вопросительные местоимения, положительные и отрицательные, наречия места, времени, знать функцию союзов, обозначающих сочинительные и противительные отношения;
предложения: знать способы составления повествовательных, вопросительных, восклицательных предложений, уметь составлять их.
36. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 6 класса:

2) эссе жазу;
3) көркемдегіш құралдарды қолданып жазу;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) орфография және пунктуация.
33. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;
5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
34. "Тілдік бағдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
35. 5-сыныпқа арналған"Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым:
тірек сөздер арқылы болжау, негізгі мазмұнын түсіну, нақты ақпаратты анықтау, күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты сөздердің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру;
2) айтылым:
жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу, қазақ тіліндегі төл дыбыстары мен үндестік заңы, берілген сұраққа лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу, иллюстрацияларды сипаттау;
3) оқылым:
негізгі ақпаратты анықтау, хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау, көркем әдеби шығармаларды түсіну, мазмұндық құрылымын салыстыру, қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу, тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру;
4) жазылым:
ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарына сай хабарлама, хабарландыру, хат жазу, эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу, жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу, мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау, заттың түрін, түсін, сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін орынды қолдану, болымды және болымсыз етістіктер, мекен және мезгіл үстеулер, ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу;
сөйлем: хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру.
36. 6-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:

1) слушание: прослушивание текста, прогнозирование темы и поднимаемых проблем, определение основной мысли, понимание основного содержания текста, определение основной и дополнительной информации, описание персонажей, анализировать содержание рассказов, небольших поэтических произведений, связывая их с реальной жизнью; знание поэтических и прозаических произведений, в которых описывается природа и история родного края;
2) говорение: использование слов прямого и переносного значения, умение вести диалог по теме, знание специфических национальных форм речевого этикета, произношение с учетом интонационных особенностей вопросительных, повествовательных, восклицательных и повелительных предложений, описание отдельных эпизодов в небольшом тексте и сравнение языковых особенностей, составление рассказов по серии сюжетных картинок; знание творчества поэтов и писателей родного края; анализ информационных характеристик текста;
3) чтение: определение основной и второстепенной информации текста, определение стилистических особенностей текста официального стиля (дневник, характеристика, объяснительная, автобиография, резюме), понимание произведений среднего размера, определение темы и основной мысли, сравнение видов текстов, исходя из тематики, содержательной структуры, сопоставление с содержанием текста данных, взятых из дополнительных источников, выявление противоречивой информации, понимание связи темы, поднятой в тексте, с реальной жизнью;
выразительное чтение наизусть одного стихотворения о родном крае;
4) письмо: соблюдая стилистические особенности текста, писать дневник, характеристику, объяснительную, автобиографию, не отходя от темы эссе, определят порядок абзацев в тексте, в письменных работах использовать сравнения, эпитеты, составлять постеры, схемы-таблицы по теме, соблюдая орфографические нормы и учитывая закон сингармонизма, писать собственные тексты, верно использовать в конце предложения знаки препинания;
готовить презентации, самостоятельно собирая данные о творчестве писателей;
овладеть начальными навыками написания прозаических отрывков в области краеведения;
5) использование языковых единиц: части речи: различать и использовать в речи конкретные и абстрактные существительные, существительные множественного числа, уметь различать прилагательные, обозначающие характер, объем, вес, размер предмета, применять порядковые и собирательные числительные, рационально использовать отрицательные, неопределенные, обещающие местоимения, знать времена глагола и их функции (настоящее время, переходное время, переходное прошедшее время, будущее продолжительное время), рационально использовать прилагательные (образные) и количественные наречия; знать функции союзов, обозначающих выборочность или последовательность значений и выражающих причинно-следственные отношения;
предложение: при выполнении письменных работ уметь составлять простое предложение с соблюдением порядка слов;
анализ художественных, языковых особенностей краеведческих текстов.
18. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 7 класса:

1) тыңдалым:
Мәтіндi тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау, негізгі ойды анықтау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау, әңгіме, хикаялардың және шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау, тыңдалым материалдары бойынша шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру;
туған өлкенің табиғаты және тарихы сипатталатын поэтикалық және прозалық шығармаларды білу;
2) айтылым:
тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу, тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу, сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту, шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау және тілдік ерекшелігіне салыстыру жасау, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
туған өлкенің ақындары мен жазушыларының шығармашылығын білу; Мәтіннің ақпараттылық сипаттамаларын талдау;
3) оқылым:
мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме, орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау, мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру, қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру, қарама-қайшы ақпараттарды анықтау, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру;
туған өлкеге арналған бір өлеңді жатқа мәнерлеп оқу;
4) жазылым:
мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян жазу, эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастыру, жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу, мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау, үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
олардың шығармашылығы туралы деректер жинау және презентация дайындау. Өлкетану аясында прозалық үзінділер жазудың алғашқы дағдыларын меңгеру;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді қолдана білу, өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін орынды қолдану, етістіктің шақтарының (нақ осы шақ, ауыспалы осы шақ, жедел өткен шақ, ауыспалы келер шақ)қызметін білу, сын-қимыл (бейне) және мөлшер үстеулерді орынды қолдану, талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін және себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу;
сөйлем: жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру.
мәтіннің ақпараттылық, оның көркемдік, тілдік ерекшеліктері негізінен өлкетану сипаттамаларын талдау.
37. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:

1) слушание: прогнозировать развитие события по отрывкам текста, понимать основное содержание текста; определять актуальность информации; понимать значение словосочетаний и слов социально-культурных тем, анализировать основную идею и тему повестей, лирико-поэтических произведений, через интонацию и манеру речи уметь определять основную мысль, сравнивая свое мнение с другими мнениями, давать ответ на вопрос;
2) говорение: уместно использовать пословицы и поговорки, термины и неологизмы, развивать содержание текста, уметь давать совет, вносить предложения, использовать в речевых ситуациях формы этикета и формы приказа, заявлений, уместно использовать разновидности интонаций в словах и предложениях, анализировать языковые средства в характеристиках, данных автором персонажу/героям, в соответствии требованиям коммуникативных ситуаций свободно менять позиции "говорящий – слушатель", озвучивать информацию таблиц, диаграмм, условных обозначений, характеризовать информацию, данную в рисунках и схемах;
3) чтение: уметь считывать информацию схем, диаграмм, таблиц, понимать информацию, данную в условных обозначениях, анализировать языковую особенность текстов в соответствии официально-деловым стилем (заявление, инструкция, официальное поздравление, предложения), анализировать образ лирического героя или поступки героев прозы и поэтических произведений, сравнивать целевые аудитории, идеи текстов, представлять информацию, взятую из дополнительных источников в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений, обосновывать свое мнение по поднятой проблеме в тексте.
4) письмо: соблюдая стилевые и жанровые особенности текстов, уметь писать официальное поздравление, резюме, просьбу, соблюдая структуру и содержание текста, уметь описать причину своего согласия и несогласия, в письменных работах использовать сравнения и метафоры, собранный материал представить в виде презентаций, правильно писать сложные слова, верно расставлять знаки препинания в предложениях с обособленными словами;
5) языковая направленность: части речи: в текстах различать вспомогательные имена существительные, знать функции положительной, сравнительной, превосходной степени прилагательных, уместно использовать собирательные числительные, виды междометий, знать желательное наклонение и времена глаголов (прошедшее, будущее и настоящее время, прошедшее и настоящее время, целевое и прогнозируемое будущее время), уместно использовать наречие цели и причины, знать союзы;
предложения: в письменных работах использовать сложносочиненные предложения с соединительными, противительными и причинно-следственными союзами.
19. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 8 класса:

1) тыңдалым:
мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну, повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардың тақырыбы мен идеясын талдау, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру;
өңірде шығатын газет-журналдарды білу;
энциклопедия ұғымын түсіну, өлкетанудың бағыттарын анықтау;
2) айтылым:
мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану, мәтін мазмұнын дамыту, кеңес беру, ұсыныс жасау, өтініш, талап ету, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу, екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту, шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау, коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші →тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру, кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктерді ақпараттылығы, мазмұнының тереңдігі, эмоционалдық әсері тұрғысынан талдау;
өлкетанудың бағыттары бойынша электрондық энциклопедия құрастырудың ұжымдық жұмысына қатысу;
3) оқылым:
кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, ресми-іскерлік (өтініш, нұсқаулық, ресми құттықтаулар, ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін талдау, прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау, мәтіндердің идеясын аныктау, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктерді оқу;
Энциклопедияға қажетті материалдарды іріктей білу;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш, түйіндеме, ресми құттықтаулар жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу, жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу, тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну, сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер), оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, салыстырмалы, күшейтпелі, шырайлардың қызметін білу, топтау сан есімдерін, одағай түрлерін орынды қолдану, етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, мақсат және себеп-салдар үстеулерді орынды қолдану, септеулік шылаулардың қызметін білу;
сөйлем: ыңғайлас құрмалас сөйлемдер құрастыру.
38. 8-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:

1) слушание: называть тему текста, определяя опорные слова, прогнозировать события по иллюстрациям, понимать основное содержание текста, уточнять информацию по деталям, понимать значение сложных слов и неделимых словосочетаний в текстах на учебно-трудовые темы, слушать отрывки прозы, драматических и поэтических произведений, определяя тему и идею через взгляд автора и его настроение, давать обоснованные ответы на вопросы, используя доказательства;
2) говорение: устно составлять тексты, используя словосочетания и изобразительные средства, показывая свое настроение, использовать формы национального этикета и этикеты речи, говорить используя ассимиляцию и диссимиляцию закона сингармонизма, сравнивать и анализировать тексты, схожие по содержанию и сюжетам, по содержанию текста аргументированно высказывать свое мнение и свободно отвечать на вопросы, анализировать информацию, данную в таблицах, диаграммах, инструктивных обозначениях и схемах;
3) чтение: определять необходимую информацию через вопросы, данные в виде перифраза, через языковую особенность публицистического стиля (статья, интервью, короткий очерк, послания) определять жанр текста, определять композиционную структуру прозаического и поэтического произведения, давать оценку действиям прозаического и лирического героя, сравнивать тексты по видам, языковым особенностям, вносить дополнения, используя материалы, взятые из дополнительных источников, оценивать сравнивая проблемы, поднятые в тексте;
4) письмо: уметь письменно высказывать своҰ мнение, составлять интервью, писать небольшие статьи, сохраняя жанровые и стилистические особенности текста, соблюдая структуру и развитие эссе, в письменной работе уметь указать правильные пути решения поднятой проблемы, эффективно использовать символы и виды олицетворения, уместно использовать при написании эссе собранный по теме материал, правильно писать слова (раздельно, вместе, через дефис), правильно использовать знаки препинания в предложении.
5) языковое направление: части речи: уместно использовать имена числительные, подражательные слова, знать условное и повелительное наклонения глагола, уместно использовать усилительные наречия, частицы в письменной и устной речи;
предложение: в письменных работах использовать виды сложносочиненных предложений (причинно-следственные, чередующиеся и разделительные предложения).
20. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 9 класса:
1) слушание: прогнозировать тему и проблему, поднимаемую в тексте, обсуждая фразы и выделяя абзацы прослушанного текста, понимать основное содержание текста, определять конкретность и правдивость информации, понимать значение слов и терминов в рамках социально-общественной темы, слушать отрывки произведений прозы и поэзии, определять проблему (бытовую, социальную, общественную), высказывать свое мнение, определять целевую аудиторию, основную мысль и идею автора, критически высказывать мнение по проблеме;

1) тыңдалым:
мәтін тақырыбы, тірек сөздер, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау, орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау, деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру;
2) айтылым:
тұрақты тіркестерді қолданып, ауызша мәтіндер құрау, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу, идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісін салыстыру және талдау, тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру, кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру;
3) оқылым:
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау, публицистикалық стильдің (мақала, интервью, қысқа очерк, жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын, прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру, мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып талдау, мәтінге өзгеріс енгізу;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, пікір, интервью жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну, тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары:болжалдық және бөлшектік сан есімдерді орынды қолдану, еліктеу сөздерді орынды қолдану, етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, күшейткіш үстеулерді орынды қолдану, демеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарында орынды қолдану;
сөйлем: жазба жұмыстарында құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
39. 9-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым:
тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау, әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін, сыни көзқарасын білдіру;

2) говорение: составлять устные тексты в соответствии с целевой аудиторией, правильно отбирать формулы речевого этикета для коммуникативных ситуаций, подбирать правильную интонацию, выдерживать паузы, верно ставить логическое ударение в устной речи, уметь донести свое мнение, оценивать содержание текста с точки зрения идеи автора, уместно использовать необходимые аргументы, уверенно говорить в полилоге, диалоге, оценивать информацию, данную в условных обозначениях, схемах таблицах, диаграммах;
3) чтение: определять актуальность информации текста, уметь делать выводы, определять жанровые и языковые особенности текстов, создавать тексты научного стиля (аннотацию, отзыв, тезис, статья, доклад, презентация), определяя поднятую проблему и идею автора прозаического и поэтического произведений, оценивать влияние информации на слушателя, делать выводы по материалам дополнительных источников, высказывать свое мнение, давая критическую оценку поднятой проблеме, связывая ее с глобальными проблемами;
4) письмо: сохраняя жанровые и стилистические особенности текста, уметь писать небольшую статью, аннотацию, обозрение, инструкцию; соблюдая структуру жанра, писать аргументированное эссе, в письменных работах уместно использовать афоризмы, верные грамматические формы слов: существительные в качестве несогласованных определений, отглагольные существительные, краткие прилагательные; возвратные глаголы, дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества.
5) языковая направленность: части речи: знать возвратный, понудительный, совместный и страдательный залоги глагола, уместно использовать в устной и письменной речи наречия времени и места, союзы;
предложение: в письменной речи составлять сложноподчиненные предложения (с придаточными условия, уступки, времени, причины, цели).
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
40. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели.
Например, в кодировке 7.2.1.2 "7" – класс, "2.1." – подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
41. Учебные цели:
1) "Слушание":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.Прогнозирование
5.​1.​1.​1 прогнозирование темы через ключевые слова
6.​1.​1.​1
прогнозирование темы и поднимаемой проблемы с помощью опорных слов
7.​1.​1.​1
прогнозирование развития событий с помощью текстовых фрагментов
8.​1.​1.​1
прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации
9.​1.​1.​1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему
2. Внимательное прослушивание
5.​1.​2.​1
понимание основного содержания прослушанного текста
6.​1.​2.​1 определение основной и дополнительной информации из прослушанного текста
7.​1.​2.​1 определение актуальности информации из заслушанного текста
8.​1.​2.​1 определение детальной информации из прослушанного текста
9.​1.​2.​1
определение реальности и точности информации прослушанного текста
Из-за недостаточного словарного запаса ученик может затруднятся найти информацию в тексте

2) айтылым:
ауызша мәтіндер құрау, коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу, сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс мәнін түсініп, өз ойын жеткізу, шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу, кесте, диаграмма, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау;
3) оқылым:
мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау, тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтау, прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру, мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, шолу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, өз ойын дәлелдеп жазу, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, атауларды дұрыс жазу, сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етістің қызметін білу, мекен және мезгіл үстеулерді орынды қолдану, ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану;
сөйлем: жазба жұмыстарында (шартты, қарсылықты, мезгіл, себеп, қимыл-сын, мақсат бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
40. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
41. Оқыту мақсаттары:
1) "Тыңдалым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Болжау
5. 1. 1. 1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау
6. 1. 1. 1 тірек сөздер арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау
8. 1. 1. 1
иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылап, мәселені болжау
2.Назарын шоғырландырып тыңдау
5. 1. 2. 1
тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
6. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау
7. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау
8. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннен детальді ақпараттарды анықтау
9. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннен ақпараттың шынайылы
ғы мен нақтылығын анықтау
Сөздік қорларының аз болуына байланысты мәтіндегі ақпаратты табу оқушыға қиындау болады

3. Понимание лексического значения слов и словосочетаний
5.​1.​3.​1
понимание смысла новых слов, связанных с повседневными бытовыми тематиками для учащихся сложно работать с опорными словами, определять идею в тексте
6.​1.​3.​1
понимание содержания новых слов и опорных слов, связанных с социально - бытовыми тематиками
7.​1.​3.​1 понимание смысла необходимых слов и словосочетаний, связанных с социально-культурными тематиками
8.​1.​3.​1
понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики.
9.​1.​3.​1
в рамках социально-общественной тематики
понимание смысла слова и термина
4. Прослушивание художественных произведений
5.​1.​4.​1
Понимание содержания небольших художественных литературных текстов
6. 1.4.1
описание персонажей, анализируя содержание небольших поэтических произведений
7. 1.4.1
прослушивание отрывков из литературных художественных произведений, анализ темы и идеи
8.​1.​4.​1
прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею
9.​1.​4.​1
прослушивание отрывков из среднего произведения, выявление поднятой проблемы (бытовой, социальной, общественной), выражение своего мнения
5. Определение основной мысли
5.​1.​5.​1
определять основную мысль текста на основе вопросов
6.​1.​5.​1
определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
7.​1.​5.​1
определение основных мыслей с помощью речевого ритма и речевого стиля речи
8.​1.​5.​1
определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора
9.​1.​5.​1
определение основных мыслей и взглядов автора в тексте
6. Ответы по материалам аудирования
5.​1.​6.​1
ответы на вопросы на основе содержания материалов аудирования
6. 1.6.1
на основе содержания прослушанных материалов ответить связывая с реальной жизнью
7.​1.​6.​1
ответить на основе содержания материалов аудирования, сравнивая свое мнение с мнением других
8.​1.​6.​1
выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования
9.​1.​6.​1
выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
2) "Говорение":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Разнообразие словарного запаса
5.​2.​1.​1
владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы
6.​2.​1.​1
использование слов в прямом и переносном значении, передать свои мысли красиво и содержательно
7.​2.​1.​1
Правильное использование пословиц, поговорок, терминов и неологизмов.
8.​2.​1.​1
составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств
9.​2.​1.​1
составление устных текстов с правильным использованием слов по данной теме
2. Стиль речи и речевой этикет
5.​2.​2.​1
использование форм национального этикета и стиля общения на казахском языке
6.​2.​2.​1
знание форм начала, продолжения, окончания диалога по теме
7.​2.​2.​1
умение использовать формы речевого этикета в соответствии с различными формами и обстоятельствами подачи предложений, заявлений, приказов
8.​2.​2.​1
опираясь на художественные тексты умение применять формы речевого этикета при произношении выражении настроения
9.​2.​2.​1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций

3. Сөздер мен сөз тіркестері
нің мағынасын түсіну
5. 1. 3. 1
күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздердің мағынасын түсіну
6. 1. 3. 1
тұрмыстық - әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің
мағынасын түсіну
7. 1. 3. 1 әлеуметтік - мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
8. 1. 3. 1
оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну.
9. 1. 3. 1
әлеуметтік - қоғамдық тақырыптар аясында
айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
тірек сөздермен жұмыс,мәтіндегі ойды анықтау оқушыларға күрделілеу
4. Көркем шығармаларды тыңдау
5. 1. 4. 1 шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну
6. 1.4.1
шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
7. 1.4.1 әдеби көркем шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
8. 1. 4. 1
орта көлемді шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
9. 1. 4. 1
орта көлемді шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
5.Негізгі ойды анықтау
5. 1. 5. 1
жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
6. 1. 5. 1
тірек сөздер, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
7. 1. 5. 1
сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8. 1. 5. 1 автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
9. 1. 5. 1
Мәтіндегi автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
6. Тыңдалым
материалдары бойынша жауап беру
5. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
6. 1.6.1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
7. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру
8. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
9. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
2) "Айтылым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Сөздік қорының алуандылығы
5. 2. 1. 1
тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерін, антоним, омонимдерін қатар қолдану
6. 2. 1. 1
тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу
7. 2. 1. 1
мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану.
8. 2. 1. 1
тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау
9. 2. 1. 1
берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, ауызша мәтіндер құрау
2.Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
5. 2. 2. 1
қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану
6. 2. 2. 1
тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтау формаларын білу
7. 2. 2. 1
ұсыныс жасау, өтініш, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
8. 2. 2. 1
көркем мәтіндерге сүйене отырып,
көңіл-күйді білдіруде сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
9. 2. 2. 1 коммуника
тивтік жағдаяттар
ға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу

3. Соблюдение орфоэпических норм
5.​2.​3.​1
при составлении устных текстов учитывать звучания специфических звуков на казахском языке
6.​2.​3.​1
при составлении устных текстов учитывать интонационных особенностей повествовательных, вопросительных, восклицательных и побудительных предложений
7.​2.​3.​1
при составлении устных текстов произносить формы ударений с использованием мест в речи и предложении
8.​2.​3.​1
при составлении устных текстов с учетом закономерностей прогрессивной, регрессивной ассимиляции внутри слов и между словами
9.​2.​3.​1
интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
5.​2.​4.​1
изложение на содержание небольших текстов
6.​2.​4.​1
описание отдельных эпизодов в небольшом тексте
7.​2.​4.​1
анализ характеристик, представленных автором персонажам произведения
8.​2.​4.​1
сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов
9.​2.​4.​1 оценка "мыслей автора" в зависимости от идеи произведения
5. Уверенный и свободный ответ
5.​2.​5.​1
правильно понимать данный вопрос и дать подходящий ответ
6.​2.​5.​1 участвовать в диалоге по коммуникативной ситуации
7.​2.​5.​1
участники диалога свободное меняют позиций "говорящий →слушатель" в соответствии с требованиями коммуникативной ситуации
8.​2.​5.​1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме
9.​2.​5.​1
правильное использование в речи необходимых аргументов по данной теме в различных стилях
6.
Развитие языка посредством визуальных материалов
5.​2.​6.​1
описание иллюстраций с правильным использованием опорных слов
6.​2.​6.​1
составление рассказов по сюжетным изображениям, опираясь на опорные слова
7.​2.​6.​1
описание информации, представленной на таблицах, диаграммах, условными обозначениями, на рисунках и чертежах
8.​2.​6.​1
анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежах
9.​2.​6.​1
сравнительная оценка информации, представленной на таблицах, диаграммах, условных знаках и чертежах
3) "Чтение":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Определение информации в тексте
5.​3.​1.​1
определение основной информации в тексте
6.​3.​1.​1
определение основной информации в тексте, связывание с некоторыми обстоятельствами в жизни
7.​3.​1.​1
понимание информации, представленной в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений
8.​3.​1.​1
определение необходимой информации по заданному вопросу в виде перифраза
9.​3.​1.​1
определение актуальности информации в тексте, подведение итогов
2.
Определение стилевых особенностей
5.​3.​2.​1
понимание содержания письма, сообщения, рекламы
6.​3.​2.​1
определение стилевых особенностей текстов в официальном стиле (дневник, характеристика, объяснительная, автобиография, резюме)
7.​3.​2.​1
определение языковых особенностей текстов, относящихся к официально-деловой (заявление) сфере
8.​3.​2.​1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью)
9.​3.​2.​1
определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья, презентация)
3.
Чтение художественных произведений
5.​3.​3.​1
определение темы, понимание небольших художественных литературных произведений
6.​3.​3.​1
понимание небольших произведений, определение темы и основных мыслей
7.​3.​3.​1
анализ образа персонажа в прозаических и поэтических произведениях
8.​3.​3.​1
оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях
9.​3.​3.​1
выявление мыслей и поднятой проблемы автора в прозаических и поэтических произведениях
4. Сравнительный анализ текстов
5.​3.​4.​1
сравнение содержательной структуры текстов
6.​3.​4.​1
сопоставление видов текстов, исходя из тематики, содержательной структуры
7.​3.​4.​1 сравнивать и анализировать идеи, целевую аудиторию текстов
8.​3.​4.​1
сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
9.​3.​4.​1
анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
5.
Чтение сведений из дополнительных источников информации
5.​3.​5.​1
умение получать сведения по теме из дополнительных источников информации
6.​3.​5.​1
сопоставление сведений по теме из дополнительных источников с содержанием текста
7.​3.​5.​1
представление данных из дополнительных источников информации в виде таблиц, диаграмм, схем
8.​3.​5.​1
внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации
9.​3.​5.​1
заключение из данных, полученных из дополнительных источников информации
6.
Выражение собственного мнения и самооценка
5.​3.​6.​1
выражение своего отношения к проблеме, поднятой в тексте
6.​3.​6.​1
связывание вопроса, поднятого в тексте, с реальной жизнью
7.​3.​6.​1
С использованием данных по теме доказать свою точку зрения к проблеме, поднятой в тексте
8.​3.​6.​1
сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
9.​3.​6.​1
критическая оценка поднятого вопроса в связи с глобальными проблемами

3. Орфоэпия
лық нормалар
ды сақтау
5. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын ескеріп айту
6. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту
7. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту
8. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
9. 2. 3. 1
сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
4. Мәтіннің негізгі аспектіле
рін анықтау және талқылау
5. 2. 4. 1
шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына сүйеніп баяндау
6. 2. 4. 1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау
7. 2. 4. 1 шығармадағы кейіпкерлер
ге автор берген мінездемені талдау
8. 2. 4. 1
идеялық жағынан ұқсас мәтіндер мазмұнының дамуын салыстыру
9. 2. 4. 1 шығарма
ның идеясына байланысты "автордың ойын" бағалау
5. Сенімді және еркін жауап беру
5. 2. 5. 1
берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру
6. 2. 5. 1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке өзара түсу
7. 2. 5. 1
диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші →тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
9. 2. 5. 1
сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану
6.Визуалды материал
дар арқылы тілді дамыту
5. 2. 6. 1
тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
6. 2. 6. 1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру
7. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
9. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау
3) "Оқылым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
5. 3. 1. 1
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау
6. 3. 1. 1
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру
7. 3. 1. 1
кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну
8. 3. 1. 1
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау
9. 3. 1. 1
мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
5. 3. 2. 1
хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну
6. 3. 2. 1
ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме)
7. 3. 2. 1
ресми -іскерлік (өтініш) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтау
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала, интервью тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау
9. 3. 2. 1
ғылыми стильде (мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтау
3.Көркем шығарма
ларды оқу
5. 3. 3. 1
шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
6. 3. 3. 1
орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
7. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің образын талдау
8. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне баға беру
9. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтау
4. Мәтіндерге салыстырма
лы талдау жасау
5. 3. 4. 1
мәтіндердің мазмұндық құрылымын салыстыру
6. 3. 4. 1
мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру
7. 3. 4. 1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау
8. 3. 4. 1
мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшелік
терін салыстырып, талдау жасау
9. 3. 4. 1
мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
5.
Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
5. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
6. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру
7. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба түрінде ұсыну
8. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу
9. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
5. 3. 6. 1
мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
6. 3. 6. 1
мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланысты-ру
7. 3. 6. 1
тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
8. 3. 6. 1
бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыру
9. 3. 6. 1
көтерілген мәселені ғаламдық мәселелер
мен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
5. 3. 1. 1
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау
6. 3. 1. 1
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру
7. 3. 1. 1
кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну
8. 3. 1. 1
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау
9. 3. 1. 1
мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
5. 3. 2. 1
хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну
6. 3. 2. 1
ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме)
7. 3. 2. 1
ресми -іскерлік (өтініш) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтау
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала, интервью тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау
9. 3. 2. 1
ғылыми стильде (мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтау
3.Көркем шығарма
ларды оқу
5. 3. 3. 1
шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
6. 3. 3. 1
орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
7. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің образын талдау
8. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне баға беру
9. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтау
4. Мәтіндерге салыстырма
лы талдау жасау
5. 3. 4. 1
мәтіндердің мазмұндық құрылымын салыстыру
6. 3. 4. 1
мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру
7. 3. 4. 1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау
8. 3. 4. 1
мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшелік
терін салыстырып, талдау жасау
9. 3. 4. 1
мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
5.
Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
5. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
6. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру
7. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба түрінде ұсыну
8. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу
9. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
5. 3. 6. 1
мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
6. 3. 6. 1
мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланысты-ру
7. 3. 6. 1
тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
8. 3. 6. 1
бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыру
9. 3. 6. 1
көтерілген мәселені ғаламдық мәселелер
мен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру

4) "Письмо":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Составление текстов в различных стилях
5.​4.​1.​1
написание письма с правильным использованием языковых особенностей и требований официального стиля
6.​4.​1.​1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей текстов
7.​4.​1.​1
написание заявлений, официальных поздравлений, соблюдая жанровую и стилистическую специфику текстов
8.​4.​1.​1
написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов
9.​4.​1.​1
написание небольших статей с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов
2. Написать эссе
5.​4.​2.​1
описать человека, природу, определенное событие, соблюдая структуру эссе
6.​4.​2.​1
правильное составление каждого абзаца, не выходя из темы эссе
7.​4.​2.​1
сохранение структуры и развития эссе, четкое указание причин согласия - несогласия по поднимаемому вопросу
8.​4.​2.​1
предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе
9.​4.​2.​1
аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу
3. Написание с применением художественных средств
5.​4.​3.​1
письменные работы с использованием средств
6.​4.​3.​1
использование в письменных работах эпитетов, сравнении
7.​4.​3.​1
использованием метафоры в письменных работах
8.​4.​3.​1
использованием видов символов в письменных работах
9.​4.​3.​1
правильное написание афоризмов в письменных работах
4.
Сбор данных
5.​4.​4.​1
составление постера по теме по собранным данным
6.​4.​4.​1
составление схем-таблиц по теме по собранным данным
7.​4.​4.​1
сбор и представление данных по теме в виде презентаций
8.​4.​4.​1
эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме
9.​4.​4.​1
сбор данных при составлении текстов разных стилей по теме с указанием ссылок на источники
5.
Орфография и пунктуация
5.​4.​5.​1
правильно писать в соответствии с орфографической нормой в соответствии с законом сингармонизма с учетом особенностей окончаний в письменных работах;
6.​4.​5.​1
правильно писать в соответствии с орфографической нормой с учетом закона сингармонизма в письменных работах;
7.​4.​5.​1
правильное написание важных частей слов по теме (сложные слова); правильное использование знаков препинаний к обособленным словам
8.​4.​5.​1
правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
9.​4.​5.​1
правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме

4) "Жазылым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
5. 4. 1. 1
ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу
6. 4. 1. 1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян жазу
7. 4. 1. 1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш, ресми құттықтаулар жазу
8. 4. 1. 1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, интервью жазу
9. 4. 1. 1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу
2. Эссе жазу
5. 4. 2. 1
эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
6. 4. 2. 1
эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастыру
7. 4. 2. 1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу
себептерін айқын көрсетіп жазу
8. 4. 2. 1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну
9. 4. 2. 1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу
3.Көркемде
гіш құралдар
ды қолданып жазу
5. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында бейнелеу құралдарын қолданып жазу
6. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу
7. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында метафораны қолданып жазу
8. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында символ түрлерін қолданып жазу
9. 4. 3. 1
жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
4.Мәліметтерді жинақтау
5. 4. 4. 1
мәліметтер
ді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
6. 4. 4. 1
мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасау
7. 4. 4. 1
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
8. 4. 4. 1
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
9. 4. 4. 1
тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
5. Орфогра
фия және пунктуация
5. 4. 5. 1
жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;
6. 4. 5. 1
жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;
7. 4. 5. 1
тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер);
оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
8. 4. 5. 1
тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу
9. 4. 5. 1
тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу

5) "Использование языковых единиц":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
класс
8 класс
9 класс
1. Части речи
5.​5.​1.​1
умение различать собственные и нарицательные имена из текстов, правильно соединять окончания
6.​5.​1.​1
умение различать из текстов конкретные и абстрактные существительные, множественные имена
7.​5.​1.​1
умение различать вспомогательные имена из текстов
-
-
5.​5.​1.​2 умение различать прилагательные, которые по лексическому смыслу означают качество, цвет предмета
6.​5.​1.​2
умение различать прилагательные, обозначающие по лексическому смыслу характер, объем, вес, площадь предмета
7.​5.​1.​2
знание функций сравнительных, усилительных степеней
-
-
5.​5.​1.​3
знание названий числительных (единицы, десятки, сотни, тысячи) и их правильное использование
6.​5.​1.​3
правильное использование порядковых чисел и множественных чисел в письменных, устных работах
7.​5.​1.​3
правильное использование группирующих числительных в письменных, устных работах
8.​5.​1.​1
правильное использование предположительных и дробных чисел при написании, устной работе
5.​5.​1.​4
правильное использование личных, указательных местоимении в письменных и устных работах
6.​5.​1.​4
правильное использование возвратных, отрицательных, неопределенных местоимений в устных и письменных работах
7.​5.​1.​4
умеет различать междометия в текстах, правильно использовать в устных работах
8.​5.​1.​2
правильное использование подражательных слов
5.​5.​1.​5
правильное использование положительных, отрицательных глаголов в устной и письменной работе
6.​5.​1.​5
знание функций глаголов (собственно настоящее время, переходное настоящее время, очевидное прошедшее, переходное будущее время), применение в устной и письменной речи
7.​5.​1.​5
знание функций глагола (давно и переходное прошедшее, будущее время цели и предположительное будущее время) и желательного наклонения применение в устной и письменной речи
8.​5.​1.​3
знание условного и побудительного наклонения глагола, правильное использование в устной и письменной работе
9.​5.​1.​1
знание функций возвратного, понудительного, взаимного залога правильное использование в устной и письменной речи
5.​5.​1.​6
правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
6.​5.​1.​6
правильное использование наречия образа действия и объема в устной и письменной работе
7.​5.​1.​6
правильное использование наречия цели и причины в устной и письменной работе
8.​5.​1.​4
правильное использование усилительных наречий в устной и письменной работе
9.​5.​1.​2
правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
5.​5.​1.​7
знание функций союзов, обозначающих сочинительные и противительные отношение
6.​5.​1.​7
знание функций союзов, обозначающих разъяснительные и чередующиеся отношение
7.​5.​1.​7
знание функций послелогов
8.​5.​1.​5
знание функций частиц
9.​5.​1.​3
знание функций союзов, обозначающих сочинительные и противительные отношения

5) "Тілдік бағдар":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Сөз таптары
5. 5. 1. 1 мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау
6. 5. 1. 1
мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу
7. 5. 1. 1
мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу
-
-
5. 5. 1. 2 лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу
6. 5. 1. 2
лексикалық мағынасы жағынан заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу
7. 5. 1. 2
салыстырма
лы, күшейтпелі
шырайлардың қызметін білу
-
-
5. 5. 1. 3
сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану
6. 5. 1. 3
реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
7. 5. 1. 3
топтау сан есімдерін
жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
8. 5. 1. 1
болжалдық және бөлшектік сан есімдерді
жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
5. 5. 1. 4
жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
6. 5. 1. 4
өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану.
7. 5. 1. 4
одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды
қолдану
8. 5. 1. 2
еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
5. 5. 1. 5
болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6. 5. 1. 5
етістіктің шақтарының (нақ осы шақ, ауыспалы осы шақ,жедел өткен шақ, ауыспалы келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
7. 5. 1. 5
етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
8. 5. 1. 3
етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
9. 5. 1. 1
өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
5. 5. 1. 6
мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6. 5. 1. 6
сын-қимыл (бейне) және мөлшер
үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
7. 5. 1. 6
мақсат және себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
8. 5. 1. 4
күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
9. 5. 1. 2
мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
5. 5. 1. 7
ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу
6. 5. 1. 7
талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін және себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу
7. 5. 1. 7
септеулік шылаулардың қызметін білу
8. 5. 1. 5
демеулік шылаулардың қызметін білу,
9. 5. 1. 3
ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу

4) 8 класс
Тема
Изучаемые художественные
произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-четверть
Образования. Наука. Инновации
Т. Султанбеков рассказ "Ғажайып планета" (отрывок)
Слушание
8.​1.​1.​1 прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации;
8.​1.​5.​1 определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора
Говорение
8.​2.​1.​1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств;
8.​2.​4.​1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов
Чтение
8.​3.​2.​1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (интервью);
8.​3.​4.​1 сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
Письмо
8.​4.​1.​1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.​4.​3.​1 использованием видов символов в письменных работах
Использование языковых единиц
8.​5.​1.​1 правильное использование предположительных и дробных чисел при написании, устной работе
Торговля
Абай Кунанбаев "Базарға қарап тұрсам әркім барар"
Слушание
8.​1.​4.​1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею;
8.​1.​6.​1 выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования
Говорение
8.​2.​2.​1 опираясь на художественные тексты умение применять формы речевого этикета при произношении выражении настроения;
8.​2.​6.​1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежах
Чтение
8.​3.​3.​1 оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях;
8.​3.​6.​1 сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
Письмо
8.​4.​2.​1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.​4.​4.​1 эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме
Использование языковых единиц
8.​5.​1.​1 правильное использование предположительных и дробных чисел при написании, устной работе
Глобальный энергетический кризис
Ш. Айтматов "Кассандра таңбасы"
Слушание
8.​1.​2.​1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
8.​1.​3.​1 понимать значения сложных слов, относящихся к учебно-трудовой тематике.
Говорение
8.​2.​5.​1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме;
8.​2.​6.​1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях
Чтение
8.​3.​2.​1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья);
8.​3.​5.​1 внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
8.​4.​1.​1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.​4.​5.​1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.​5.​1.​2 правильное использование подражательных слов
2- четверть
Дружба и согласие-незаменимое счастье
Т. Айбергенов "Бір тойым бар"
Слушание
8.​1.​5.​1 определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора;
8.​1.​6.​1 выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования
Говорение
8.​2.​5.​1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме;
8.​2.​3.​1 при составлении устных текстов с учетом закономерностей прогрессивной, регрессивной ассимиляции внутри слов и между словами
Чтение
8.​3.​2.​1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья);
8.​3.​4.​1 сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
Письмо
8.​4.​1.​1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.​4.​5.​1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.​5.​1.​3 знание условного и побудительного наклонения глагола, правильное использование в устной и письменной работе
Профессии – свет счастья,
Труд-родник жизни
С. Муканов "Саятшы Ораз"
Слушание
8.​1.​3.​1 понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики;
8.​1.​4.​1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею
Говорение
8.​2.​1.​1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных;
8.​2.​4.​1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов
Чтение
8.​3.​2.​1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью);
8.​3.​3.​1 оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях
Письмо
8.​4.​2.​1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.​4.​3.​1 использованием видов символов в письменных работах
Использование языковых единиц
8.​5.​1.​3 знание условного и побудительного наклонения глагола, правильное использование в устной и письменной работе
Водные ресурсы Казахстана
Ә. Нурпейисов "Кровь и пот"
Слушание
8.​1.​1.​1 прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации;
8.​1.​2.​1 определение детальной информации из прослушанного текста
Говорение
8.​2.​3.​1 при составлении устных текстов с учетом закономерностей прогрессивной, регрессивной ассимиляции внутри слов и между словами;
8.​2.​6.​1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежах
Чтение
8.​3.​1.​1 определение необходимой информации по заданному вопросу в виде перифраза;
8.​3.​5.​1 внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
8.​4.​1.​1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.​4.​5.​1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.​5.​1.​1 правильное использование предположительных и дробных чисел при написании, устной работе
3- четверть
Уроки исторических личностей
Т.Алимкулов "Караой"
Слушание
8.​1.​1.​1 прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации;
8.​1.​3.​1 понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики.
Говорение
8.​2.​1.​1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств;
8.​2.​4.​1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов
Чтение
8.​3.​2.​1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (краткий очерк);
8.​3.​4.​1 сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
Письмо
8.​4.​2.​1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.​4.​3.​1 использованием видов символов в письменных работах
Использование языковых единиц
8.​5.​1.​5 знание функций частиц
Дочь и сын
"Қозы Көрпеш – Баян сұлу" жыры (отрывок)
Слушание
8.​1.​2.​1 определение детальной информации из прослушанного текста;
8.​1.​4.​1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею
Говорение
8.​2.​5.​1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме;
8.​2.​6.​1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежах
Чтение
8.​3.​3.​1 оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях;
8.​3.​5.​1 внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
8.​4.​1.​1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.​4.​3.​1 использованием видов символов в письменных работах
Использование языковых единиц
8.​5.​1.​5 знание функций частиц
Биоразнообразие. Исчезающие животные и растения
М.Ауезов "Серый лютый"
Слушание
8.​1.​3.​1 понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики.;
8.​1.​6.​1 выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования.
Говорение
8.​2.​4.​1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов;
8.​2.​5.​1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме
Чтение
8.​3.​1.​1 определение необходимой информации по заданному вопросу в виде перифраза;
8.​3.​6.​1 сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
Письмо
8.​4.​4.​1 эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме;
8.​4.​2.​1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.​4.​5.​1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.​5.​1.​5 знание функций частиц
Наурыз
Б.Ж.Бопайулы
"Қазақы наурызнама" (отрывок).
Слушание
8.​1.​4.​1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею;
8.​1.​5.​1 определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора
Говорение
8.​2.​2.​1 опираясь на художественные тексты умение применять формы речевого этикета при произношении выражении настроения;
8.​2.​1.​1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств
Чтение
8.​3.​3.​1 оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях;
8.​3.​6.​1 сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
Письмо
8.​4.​2.​1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.​4.​4.​1 эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме
Использование языковых единиц
8.​5.​2.​1 составление причинно-следственных, чередующих, чередующихся сложных предложений в письменных работах
4-четверть
"Мангилик ел"
Н.Ә.Назарбаев "Қазақстан жолы" (отрывок)
Слушание
8.​1.​3.​1 понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики;
8.​1.​4.​1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею
Говорение
8.​2.​2.​1 опираясь на художественные тексты умение применять формы речевого этикета при произношении выражении настроения;
8.​2.​3.​1 при составлении устных текстов с учетом закономерностей прогрессивной, регрессивной ассимиляции внутри слов и между словами
Чтение
8.​3.​2.​1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (очерк);
8.​3.​4.​1 сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
Письмо
8.​4.​1.​1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.​4.​5.​1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.​5.​2.​1 составление причинно-следственных, чередующих, чередующихся сложных предложений в письменных работах
Искусство казахского айтыса и культура речи
Айтыс Рината Заитова и Амангазы Карипжанова
Слушание
8.​1.​2.​1 определение детальной информации из прослушанного текста;
8.​1.​5.​1 определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора
Говорение
8.​2.​1.​1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств;
8.​2.​6.​1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежа
Чтение
8.​3.​1.​1 определение необходимой информации по заданному вопросу в виде перифраза;
8.​3.​2.​1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья)
Письмо
8.​4.​1.​1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.​4.​4.​1 эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме
Использование языковых единиц
8.​5.​2.​1 составление причинно-следственных, чередующих, чередующихся сложных предложений в письменных работах
Казахстан-Байконур-Космос
Нурторе Жусип "Қыран қазақ" (документальный рассказ)
Слушание
8.​1.​1.​1 прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации;
8.​1.​6.​1 выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования
Говорение
8.​2.​4.​1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов;
8.​2.​5.​1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме
Чтение
8.​3.​5.​1 внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации;
8.​3.​6.​1 сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
Письмо
8.​4.​1.​1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.​4.​5.​1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.​5.​2.​1 8.​5.​2.​1 составление причинно-следственных, чередующих, чередующихся сложных предложений в письменных работах

4) 8-сынып
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Білім. Ғылым. Инновация
Т. Сұлтанбеков "Ғажайып планета" әңгімесі (үзінді)
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 5. 1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтін-дердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (интервью) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 4. 1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, интервью жазу;
8. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 1 болжалдық сан есімдердіжазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Сауда жасай білесің бе?
Абай Құнанбаев "Базарға қарап тұрсам әркім барар"
Тыңдалым
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау;
8. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8. 2. 2. 1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8. 3. 6. 1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8. 4. 2. 1эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 4. 1тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 1 бөлшектік сан есімдердіжазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Жаһандық энергетикалық дағдарыс
Ш.Айтматов "Кассандра таңбасы"
Тыңдалым
8. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақалажазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 2 еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
2-тоқсан
Достық пен татулық - таптырмас бақыт
Т. Айбергенов "Бір тойым бар"
Тыңдалым
8. 1. 5. 1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау;
8. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 4. 1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,пікір жазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 3 етістіктің шартты рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Кәсіп – бақыттың шырағы,
Еңбек – ырыстың бұлағы
С. Мұқанов "Саятшы Ораз" әңгімесі
Тыңдалым
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8. 3. 2. 1публицистикалық стильдің (жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру
Жазылым
8. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 3 етістіктің бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қазақстанның су ресурстары
Ә. Нұрпейісов "Қан мен тер"
Тыңдалым
8. 1. 1. 1мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау
Айтылым
8. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 1. 1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,интервью жазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 1күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
3-тоқсан
Тарихи тұлғалар тағылымы
Т.Әлімқұлов "Қараой" әңгіме
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (қысқа очерк) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 4. 1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 5 демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қызым – жағадағы құндызым,
Ұлым – аспандағы жұлдызым
"Қозы Көрпеш – Баян сұлу" жыры (үзінді)
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу;
8. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 5 демеулік шылаулардың (болжалдық, шектік) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Биоалуан түрлілік. Жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер
М.Әуезов "Көксерек"
Тыңдалым
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру.
Айтылым
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау;
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
Оқылым
8. 3. 1. 1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8. 3. 6. 1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8. 4. 4. 1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану;
8. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 1. 5 демеулік шылаулардың (болымсыздық немесе қарсы мәнді, нақтылау) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшелік
тері
Б.Ж.Бопай
ұлы "Қазақы наурызнама" (үзінді).
Тыңдалым
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау;
8. 1. 5. 1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8. 2. 2. 1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау
Оқылым
8. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8. 3. 6. 1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8. 4. 4. 1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында себеп-салдарсалалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4-тоқсан
"Мәңгілік елдің нұрлы жолы!"
Н.Ә.Назарбаев "Қазақстан жолы" (үзінді)
Тыңдалым
8. 1. 3. 1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау.
Айтылым
8. 2. 2. 1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8. 2. 3. 1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (қысқа очерк) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8. 3. 4. 1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында талғаулысалалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақтың айтыс өнері мен сөз мәдениеті
Ринат Заитов пен Аманғазы Кәріпжанов айтысы
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8. 1. 5. 1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8. 2. 1. 1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8. 3. 1. 1перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала, интервью) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу;
8. 4. 4. 1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8. 5. 2. 1жазба жұмыстарында кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақстан - Байқоңыр-Ғарыш
Нұртөре Жүсіп "Қыран қазақ" (деректі әңгіме)
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8. 2. 4. 1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау;
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
Оқылым
8. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау;
8. 3. 6. 1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, интервью жазу;
8. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру

5) 9 класс
Тема
Изучаемые художественные
произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1- четверть
Путь развития казахской письменности
"Култегин"
Слушание
9.​1.​1.​1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему;
9.​1.​4.​1 прослушивание отрывков из среднего произведения, выявление поднятой проблемы (бытовой, социальной, общественной), выражение своего мнения
Говорение
9.​2.​1.​1 составление устных текстов с правильным использованием слов по данной теме;
9.​2.​3.​1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей
Чтение
9.​3.​2.​1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья);
9.​3.​6.​1 критическая оценка поднятого вопроса в связи с глобальными проблемами
Письмо
9.​4.​2.​1 аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу;
9.​4.​4.​1 сбор данных при составлении текстов разных стилей по теме с указанием ссылок на источники
Использование языковых единиц
9.​5.​1.​1 знание функций возвратного, понудительного, взаимного залога правильное использование в устной и письменной работе
Счастливого пути, путник!
М. Макатаев "Ертең біз жол жүреміз"
Слушание
9.​1.​2.​1 определение реальности и точности информации прослушанного текста;
9.​1.​6.​1 выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
Говорение
9.​2.​4.​1 оценка "мыслей автора" в зависимости от идеи произведения;
9.​2.​2.​1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций
Чтение
9.​3.​2.​1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья, рецензия);
9.​3.​4.​1 анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
Письмо
9.​4.​1.​1 написание небольших статей с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
9.​4.​3.​1 правильное написание афоризмов в письменных работах
Использование языковых единиц
9.​5.​1.​1 знать функции понудительного залога, правильное применение в устных и письменных работах
Культура кочевников. Казахский народный календарь
И. Есенбер
лин "Кочевники" (отрывок)
Слушание
9.​1.​3.​1 в рамках социально-общественной тематики понимание смысла слова и термина;
9.​1.​5.​1 определение основных мыслей и взглядов автора в тексте
Говорение
9.​2.​5.​1 правильное использование в речи необходимых аргументов по данной теме в различных стилях;
9.​1.​6.​1 выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
Чтение
9.​3.​3.​1 выявление мыслей и поднятой проблемы автора в прозаических и поэтических произведениях;
9.​3.​2.​1 определять жанровые и языковые особенности и анализ трудов, написанных в научном стиле (статья презентация)
Письмо
9.​4.​1.​1 писать инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​3.​1 правильное написание афоризмов в письменных работах
Использование языковых единиц
9.​5.​1.​1 знание функций возвратного, понудительного, взаимного залога правильное использование в устной и письменной работе
2-четверть
Закон
Айбатыр Сейтақ
"Азат елдің ар-намысы – Ата Заң"
Слушание
9.​1.​4.​1 прослушивание отрывков из среднего произведения, выявление поднятой проблемы (бытовой, социальной, общественной), выражение своего мнения;
9.​1.​6.​1 выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
Говорение
9.​2.​3.​1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей;
9.​2.​2.​1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций
Чтение
9.​3.​2.​1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (аннотация, тезис);
9.​3.​4.​1 анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
Письмо
9.​4.​1.​1 писать инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме
Использование языковых единиц
9.​5.​1.​1 знание функций возвратного, понудительного, взаимного залога правильное использование в устной и письменной работе
День Первого Президента Республики Казахстан-величайший праздник независимого Казахстана.
Маралтай Ыбыраев "Елбасыма"
Слушание
9.​1.​1.​1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему;
9.​1.​3.​1 в рамках социально-общественной тематики понимание смысла слова и термина
Говорение
9.​2.​1.​1 составление устных текстов с правильным использованием слов по данной теме;
9.​2.​4.​1 оценка "мыслей автора" в зависимости от идеи произведения
Чтение
9.​3.​2.​1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья, презентация);
9.​3.​5.​1 заключение из данных, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
9.​4.​1.​1 писать инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме
Использование языковых единиц
9.​5.​1.​2 правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
Молодежь и средства массовой информации
К.Аманжолов "Жас дәурен"
Слушание
9.​1.​2.​1 определение реальности и точности информации прослушанного текста;
9.​1.​5.​1 определение основных мыслей и взглядов автора в тексте
Говорение
9.​2.​2.​1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций;
9.​2.​5.​1 правильное использование в речи необходимых аргументов по данной теме в различных стилях
Чтение
9.​3.​3.​1 выявление мыслей и поднятой проблемы автора в прозаических и поэтических произведениях;
9.​3.​4.​1 анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
Письмо
9.​4.​2.​1 аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу;
9.​4.​4.​1 сбор данных при составлении текстов разных стилей по теме с указанием ссылок на источники
Использование языковых единиц
9.​5.​1.​2 правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
3- четверть
ЭКСПО-2017
Н.Ә.Назар
баев "Тәуелсіздік толғауы"
Слушание
9.​1.​1.​1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему;
9.​1.​3.​1 в рамках социально-общественной тематики понимание смысла слова и термина;
Говорение
9.​2.​3.​1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей;
9.​2.​5.​1 правильное использование в речи необходимых аргументов по данной теме в различных стилях
Чтение
9.​3.​1.​1 определение актуальности информации в тексте, подведение итогов;
9.​3.​6.​1 критическая оценка поднятого вопроса в связи с глобальными проблемами
Письмо
9.​4.​1.​1 писать инструкцию, сохраняя жанровые и стилистические особенности;
9.​4.​4.​1 сбор данных при составлении текстов разных стилей по теме с указанием ссылок на источники
Использование языковых единиц
9.​5.​1.​3 знание функций союзов, обозначающих сочинительные и противительные отношение
Новости биотехнологии
Сахиев Жунис "Уақыт қайтарымы"
Слушание
9.​1.​2.​1 определение реальности и точности информации прослушанного текста;
9.​1.​5.​1 определение основных мыслей и взглядов автора в тексте
Говорение
9.​2.​3.​1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей;
9.​2.​4.​1 оценка "мыслей автора" в зависимости от идеи произведения
Чтение
9.​3.​3.​1 выявление мыслей и поднятой проблемы автора в прозаических и поэтических произведениях;
9.​3.​4.​1 анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
Письмо
9.​4.​2.​1 аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме
Использование языковых единиц
9.​5.​1.​2 правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
Источники энергии будущего
Медеу Сарсеке "Жетінші толқын"
Слушание
9.​1.​4.​1 прослушивание отрывков из среднего произведения, выявление поднятой проблемы (бытовой, социальной, общественной), выражение своего мнения;
9.​1.​3.​1 в рамках социально-общественной тематики понимание смысла слова и термина;
Говорение
9.​2.​1.​1 составление устных текстов с правильным использованием слов по данной теме;
9.​2.​4.​1 оценка "мыслей автора" в зависимости от идеи произведения
Чтение
9.​3.​2.​1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья, презентация);
9.​3.​6.​1 критическая оценка поднятого вопроса в связи с глобальными проблемами
Письмо
9.​4.​2.​1 аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу;
9.​4.​3.​1 правильное написание афоризмов в письменных работах
Использование языковых единиц
9.​5.​1.​2 правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
Идея и деятели Алаш
Д.Ашимханов
Отрывок из книги "Бес арыс"
Слушание
9.​1.​2.​1 определение реальности и точности информации прослушанного текста;
9.​1.​6.​1 выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
Говорение
9.​2.​2.​1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций;
9.​2.​3.​1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей
Чтение
9.​3.​3.​1 выявление мыслей и поднятой проблемы автора в прозаических и поэтических произведениях;
9.​3.​5.​1 заключение из данных, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
9.​4.​1.​1 написание небольших статей с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме
Использование языковых единиц
9.​5.​2.​1 составление сложноподчиненных предложений (условное, противительное, времени, причины, образа действия, цели) в письменных работах
4-четверть
Глобальная проблема: демография
Абай Кунанбайулы "Адамның кейбір кездері"
Слушание
9.​1.​3.​1 в рамках социально-общественной тематики понимание смысла слова и термина;
9.​1.​4.​1 прослушивание отрывков из среднего произведения, выявление поднятой проблемы (бытовой, социальной, общественной), выражение своего мнения
Говорение
9.​2.​5.​1 правильное использование в речи необходимых аргументов по данной теме в различных стилях;
9.​2.​6.​1 сравнительная оценка информации, представленной на таблицах, диаграммах, условных знаках и чертежах
Чтение
9.​3.​3.​1 выявление мыслей и поднятой проблемы автора в прозаических и поэтических произведениях;
9.​3.​5.​1 заключение из данных, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
9.​4.​1.​1 написание небольших статей с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
9.​4.​4.​1 сбор данных при составлении текстов разных стилей по теме с указанием ссылок на источники
Использование языковых единиц
9.​5.​2.​1 составление сложноподчиненных предложений (условное, противительное, времени, причины, образа действия, цели) в письменных работах
Мир роботов и киборгов
Айзек Азимов
"Я -робот"
Слушание
9.​1.​2.​1 определение реальности и точности информации прослушанного текста;
9.​1.​5.​1 определение основных мыслей и взглядов автора в тексте
Говорение
9.​2.​1.​1 составление устных текстов с правильным использованием слов по данной теме;
9.​2.​4.​1 оценка "мыслей автора" в зависимости от идеи произведения
Чтение
9.​3.​1.​1 определение актуальности информации в тексте, подведение итогов;
9.​3.​4.​1 анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
Письмо
9.​4.​2.​1 аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу;
9.​4.​3.​1 правильное написание афоризмов в письменных работах
Использование языковых единиц
9.​5.​2.​1 составление сложноподчиненных предложений (условное, противительное, времени, причины, образа действия, цели) в письменных работах
Туризм и экотуризм в Казахстане
И.Жансугиров "Жетісу суреттері"
Слушание
9.​1.​1.​1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему;
9.​1.​6.​1 выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
Говорение
9.​2.​2.​1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций;
9.​2.​3.​1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей
Чтение
9.​3.​2.​1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья, презентация);
9.​3.​6.​1 критическая оценка поднятого вопроса в связи с глобальными проблемами
Письмо
9.​4.​1.​1 написание небольших статей с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
9.​4.​5.​1 правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме
Использование языковых единиц
9.​5.​2.​1 составление сложноподчиненных предложений (условное, противительное, времени, причины, образа действия, цели) в письменных работах
Глава 4. Лексико-грамматический минимум
5-сыныпқа арналған лексикалық-грамматикалық минимум

5) 9-сынып
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақ жазуының даму жолы
"Күлтегін" жыры
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
Айтылым
9. 2. 1. 1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (мақала) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 6. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 4. 1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 1 өздік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Жолың болсын, жолаушы
М. Мақатаев "Ертең біз жол жүреміз"
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау;
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (пікір, мақала) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, нұсқаулық жазу;
9. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 1 өзгелік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Көшпенділер мәдениеті. Қазақтың халық күнтізбесі
І. Есенбер
лин "Көшпенді
лер" (үзінді)
Тыңдалым
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдықтақырыптар аясындаайтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
9. 1. 5. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу;
9. 1. 6. 1 кесте мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 2. 1ғылыми стильде (мақала, баяндама) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақалажазу;
9. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 1ортақ етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстардаорынды қолдану
2-тоқсан
Заң – қоғамның тірегі
Айбатыр Сейтақ
"Азат елдің ар-намысы – Ата Заң"
Тыңдалым
9. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру;
9. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (аннотация, тезис) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация жазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 1ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тәуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы.
Маралтай Ыбыраев "Елбасыма"
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясындаайтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (пікір, мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолужазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 2 мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Жастар және бұқаралық ақпарат құралдары
Қ.Аманжо
лов "Жас дәурен"
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 5. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 4. 1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 2 мекен үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
3-тоқсан
ЭКСПО-2017 – Қазақстан белесі
Н.Ә.Назар
баев "Тәуелсіздік толғауы"
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясындаайтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу
Оқылым
9. 3. 1. 1 мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау;
9. 3. 6. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақалажазу;
9. 4. 4. 1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 3 ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
Биотехнология жаңалықтары
Сахиев Жүніс "Уақыт қайтарымы"
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 5. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 2 жазба жұмыстарында (шарттыбағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Болашақ энергия көздері.
Медеу Сәрсеке "Жетінші толқын"
Тыңдалым
9. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру;
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (мақала, баяндама, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 6. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 1. 2 жазба жұмыстарында (қарсылықтыбағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Алаш идеясы мен қайраткерлері
Д.Әшімханов
"Бес арыс" кітабынан үзінді
Тыңдалым
9. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолужазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында (мезгілбағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4-тоқсан
Жаһандық мәселе: демография
Абай Құнанбай
ұлы "Адамның кейбір кездері"
Тыңдалым
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
9. 1. 4. 1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
Айтылым
9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу;
9. 2. 6. 1 кесте, диаграмма, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау
Оқылым
9. 3. 3. 1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9. 3. 5. 1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
9. 4. 4. 1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында (себеп) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Роботтар мен киборгтар әлемі
Айзек Азимов
"Мен -роботпын" жинағынан үзінді
Тыңдалым
9. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9. 1. 5. 1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9. 2. 1. 1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9. 2. 4. 1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9. 3. 1. 1 мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау;
9. 3. 4. 1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9. 4. 2. 1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9. 4. 3. 1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында (қимыл-сынбағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақстандағы туризм және экотуризм
І.Жансүгіров "Жетісу суреттері"
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9. 1. 6. 1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9. 2. 2. 1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9. 2. 3. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стильде (пікір, аннотация, мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9. 3. 6. 1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9. 4. 1. 1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация, нұсқаулық жазу;
9. 4. 5. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу; сөйлем ішінде қойылатын
тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9. 5. 2. 1 жазба жұмыстарында (мақсат бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4-параграф. Лексикалық-грамматикалық минимум
5-сыныпқа арналған лексикалық-грамматикалық минимум

256
жерасты
сн
60
жиһангер
зт
11
Приложение 48 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с нерусским языком обучения)
Сноска. Приложение 48 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа по учебному предмету "Русский язык и литература" способствует становлению мировоззрения обучающегося, дает возможность пользоваться информацией различных сфер: социально-бытовой, социально-культурной, научно-технической, учебно-профессиональной; помогает ориентироваться в общемировом образовательном пространстве.
3. Целью обучения учебному предмету "Русский язык и литература" является совершенствование навыков речевой деятельности, основанных на владении системой разноуровневых языковых средств, соблюдении правили норм русского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся.
4. Учебная программа направлена на развитие всех видов речевой деятельности: аудирования, говорения, чтения и письма.
5. По окончании основной средней школы обучающиеся должны свободно владеть языком на уровнеВ2 (продвинутый уровень) согласно CEFR – Общеевропейской системы оценки уровня владения иностранным языком.
6. Задачами учебного предмета "Русский язык и литература" являются:
1) развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-бытовой, социально-культурной, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;
2) формирование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыков и умений конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами русского языка;

256
жерасты
сн
60
жиһангер
зт
11
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
48-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
Ескерту. 48-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушы дүниетанымының қалыптасуына, әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік салаларының ақпаратын қолдануға жағдай жасайды; әлемдік білім беру кеңістігінде бағыт-бағдар табуға көмектеседі.
3. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнін оқытудың мақсаты білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін әртүрлі деңгейлі тілдік құралдар жүйесін меңгеруге, орыс әдеби тілінің ережелерін, сөйлеу этикетінің ережелерін сақтауға негізделген тілдік қызмет дағдыларын жетілдіру болып табылады
4. Оқу бағдарламасы сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін: тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылымды дамытуға бағытталған.
5. Негізгі орта мектепті бітіргеннен кейін білім алушылар CEFR - шет тілін меңгеру деңгейін бағалаудың жалпыеуропалық жүйесіне сәйкес тілді B2 (ілгері деңгей) деңгейінде еркін меңгеруі қажет.
6. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің міндеттері:
1) өмірдің әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік салаларында қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) тілдік жүйенің бірліктері, олардың сәйкестік ережелері, қызмет етуі, орыс тілі нормалары мен ережелеріне сәйкес синтаксистік құрылымын құрастыру дағдылары мен біліктері туралы білім қалыптастыру;

3) формирование и развитие навыков мышления высокого порядка, направленных на анализ, синтез, оценку, интерпретацию полученной информации;
4) формирование навыка поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, переработки прочитанной информации;
5) развитие навыков анализа произведений разной жанровой природы, аргументированного формулирования своего отношения к прочитанному; темы, идеи и особенностей композиции, сюжета произведения, языковых особенностей произведения, ключевых эпизодов, действий и поступков героев; особенностей стиля писателя; сравнения их с произведениями мировой литературы и произведениями других видов искусства;
6) обогащение словарного запаса обучающихся коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией русского языка;
7) формирование толерантного отношения к языкам и культурам разных народов;
7. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов художественных произведений.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык и литература" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык и литература"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык и литература" в классах с казахским языком обучения составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
9. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык и литература" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:
1) в 5 классе– 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
10. Содержание учебной программы организовано по разделам обучения, включающим виды речевой деятельности и использование языковых единиц.
11. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов по классам.

3) алынған ақпаратты талдауға, жинақтауға, бағалауға, түсіндіруге бағытталған терең ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) оқылған ақпаратты өңдеу, оқылымның іздеу, таныстыру, зерттеу дағдыларын қалыптастыру;
5) оқылған шығармаға өзінің дәлелді тұжырымын, әр түрлі жанрдағы шығармаларды талдау; шығарма тақырыбы, идеясы мен ерекшеліктері, сюжеті, шығарманың тілдік ерекшеліктері, негізгі эпизодтары, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін; жазушы стилінің ерекшелігін; әлемдік әдебиет шығармаларымен және басқа да өнер түрлері шығармаларымен салыстыру дағдысын дамыту;
6) коммуникативтік өзекті лексика мен орыс тілінің фразеологиясынан білім алушылардың сөздік қорын байыту;
7) әр түрлі халықтардың тілі мен мәдениетіне толеранттық қатынас қалыптастыру.
7. Грамматикалық материал әдеби шығармалар негізінде лексикалық тақырыптар контексінде зерделенеді.
2-тарау. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
8. Қазақ тілінде оқытатын сыныптарда "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102сағатты құрайды.
9. Ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде оқытатын сыныптарда "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
10. Оқу пәнінің мазмұны сөйлеу әрекетінің және тілдік бірліктерді пайдалану түрлерін қамтитын оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
11. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.

12. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
13. Раздел "Слушание" состоит из следующих подразделов:
1) понимание устного сообщения/аудио/видеоматериалов;
2) понимание лексического значения слов;
3) понимание содержания художественных произведений;
4) определение основной мысли;
5) прогнозирование содержания текста.
14. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;
2) пересказ прослушанного/прочитанного текста;
3) соблюдение речевых норм;
4) создание монологического высказывания;
5) участие в диалоге;
6) оценивание устного высказывания.
15. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение стилей и типов речи;
3) формулирование вопросов и ответов;
4) владение разными видами чтения;
5) составление плана;
6) анализ художественных произведений;
7) извлечение информации из различных ресурсов;
8) сравнительный анализ текстов.
16. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текстов разных жанров и стилей речи;
2) синтез прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) представление информации в различных формах;
4) творческое письмо;
5) написание эссе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение пунктуационных норм;
17. Раздел "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) использование грамматических форм слов;
2) использование синтаксических конструкций.
18. Базовое содержание учебного предмета в 5 классе
19. Виды речевой деятельности:
1) слушание: общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, тема текста; значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики; основное содержание произведений фольклора и литературы/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы; определение основной мысли текста на основе вопросов; прогнозирование содержания текста по вопросам;
2) говорение: использование синонимов, антонимов, омонимов в устной речи; пересказ основного содержания близко к тексту; соблюдение орфоэпических норм; монологическое высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов; участие в диалоге; оценивание монолога/ диалога с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации;
3) чтение: общее содержание текста; ключевые слова и словосочетания; стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники), художественного стиля (стихотворение, сказка); повествование и его характерные признаки; вопросы по содержанию текста и ответы на них; ознакомительное, комментированное чтение, чтение по ролям; составление плана по опорным словам; анализ содержания небольших произведений фольклора и литературы, их тема и основная идея; извлечение необходимой информации по теме из различных источников; сравнение содержания и темы текстов;

12. Оқу мақсаттары әр бөлімшенің ішінде жүйелі ұйымдастырылған, мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістігін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
13. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ауызша хабарламаны/аудио/бейнематериалды түсіну;
2) сөздердің лексикалық мағынасын түсіну;
3) көркем туындылардың мазмұнын түсіну;
4) негізгі ойды анықтау;
5) мәтін мазмұнын болжау.
14. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қордың әртүрлілігі;
2) тыңдалған/оқылған мәтінді мазмұндау;
3) сөздік нормаларды сақтау;
4) монологтік пікір құру;
5) диалогке қатысу;
6) ауызша пікірді бағалау.
15. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтін мазмұнын түсіну;
2) сөйлеу стильдерін және типтерін анықтау;
3) сұрақ-жауаптар құрастыру;
4) әртүрлі оқу түрлерін меңгеру;
5) жоспар құру;
6) көркем туындыларды талдау;
7) әртүрлі ресурстардан ақпарат алу;
8) мәтіндерді салыстырмалы талдау.
16. "Жазылым" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі жанрлардағы және сөйлеу стильдеріндегі мәтіндер құру;
2) тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалды жалпылау;
3) ақпаратты әртүрлі формаларда беру;
4) шығармашылық хат;
5) эссе жазу;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) пунктуациялық нормаларын сақтау.
17. "Тілдік бірліктерді пайдалану" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздердің грамматикалық формаларын пайдалану;
2) синтаксистік құрылымдарды пайдалану.
18. 5-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
19. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: 2-3 минуттан аспайтын хабардың жалпы мазмұны, мәтін тақырыбы, күнделікті және рухани-адамгершілік тақырыптардағы сөздердің мағынасы, тыңдалым фольклор мен әдебиеттердің негізгі мазмұны, таныс лексикалық және грамматикалық бірліктер бар фрагменттер; сұрақтар бойынша мәтіннің негізгі идеясын анықтау, сұрақтар бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
2) айтылым: ауызша сөйлеудегі синонимдер, антонимдер, омонимдер, мәтінге жақын негізгі мазмұны, суреттер, комикстер, диалогқа қатысу, монолог/диалогты бағалау негізінде ұсынылған тақырыпқа/жағдайға қатысты тұрғыда орфоэпиялық нормаларды, монологтық сөздерді сипаттау, түсіндіру;
3) оқылым: мәтіннің жалпы мазмұны; тірек сөздер мен сөз тіркестері, сөйлесу стиліндегі мәтіндердің (хаттар, күнделіктер) стилистикалық ерекшеліктері, көркем стильде (поэма, ертегі) баяндау және оған тән белгілер, мәтін және мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар, зерттеу, аннотациялық оқу, рөлге негізделген оқу, негізгі сөздер, фольклор және әдебиет, анықтамалық сөздер үшін жоспар құрастыру; фольклор мен әдебиеттің кішігірім туындыларының мазмұнын талдау, олардың тақырыбы және негізгі идеясы; әр түрлі дерек көздерден тақырып бойынша қажетті ақпаратты алу; мәтіннің мазмұны мен тақырыбын салыстыру;

4) письмо: тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), использование элементов разговорного и художественного стилей; изложение основного содержания текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде рисунков; творческие работы на литературные темы, выражение своего отношения к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений; эссе (повествования или описания) объемом 60-80 слов по данному началу/концу; правописание безударных падежных окончаний; знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами.
20. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: падежные формы существительных, прилагательных, числительных, местоимений, согласование существительных с именами прилагательными, местоимениями, порядковыми числительными по роду, числу и падежу; глаголы с зависимыми словами в нужных формах; числительные для обозначения количества;
2) использование синтаксических конструкций: безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека; синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
21. Базовое содержание учебного предмета в 6 классе:
22. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание основной информации сообщения продолжительностью до 2-4 минут, определение ключевых слов; значение слов социально- культурной тематики; содержание рассказов, поэтических произведений/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определение темы и основной мысли, характеристика и оценка поступков персонажей или лирического героя; основная мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний; прогнозирование содержания текста по ключевым словам;
2) говорение: словарный запас, включающий фразеологические единицы, паронимы, заимствованные слова; подробный, выборочный пересказ содержания текста; лексические нормы, связанные с выбором соответствующих слов, речевой избыточностью и недостаточностью; монологическое высказывание (описание, повествование, рассуждение) с опорой на ключевые слова или план; диалог-расспрос, смена позиции "говорящий" на "слушающий" с учетом выбранной роли; оценка монолога/диалога с точки зрения полноты, логичности содержания с опорой на ключевые слова/план;
3) чтение: понимание основной информации, определение темы, цели или назначения текста; стилистические особенности текстов художественного стиля (рассказ, басня), официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка; поздравление, объявление, реклама); принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков; формулирование вопросов, направленных на оценку содержания текста, и ответы на вопросы, выражение своего мнения по теме и/или поднимаемой проблеме; виды чтения, включая изучающее и выборочное чтение; простой план; анализ содержания художественных произведений небольшого объема, определение особенностей изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя; извлечение необходимой информации по предложенной теме из различных источников, сопоставление полученных сведений; сравнение содержания, идей и структурных особенностей текстов;

4) жазылым: мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) элементтерін қолдану, ауызекі сөйлеу және көркем стильдер; негізгі мәтін мазмұнының негізінде тыңдалғанды, оқылған және/немесе бейнежазу материалды баяндау; суреттер түріндегі ақпарат беру; шығармашылық туындыларды әдеби тақырыптар бойынша, көркем туындыларының кейіпкерлеріне немесе эпитеттерін қолданумен және олардың салыстыруымен кейіпкерлердің әрекеттеріне деген көзқарасын білдіру; эссе (баяндау немесе сипаттамасының) көлемі 60-80 сөз, берілген басы/соңына сәйкес; екпінсіз септік жалғауларының жазылуы; қарасөз және бірыңғай мүшелері бар қарапайым сөйлемдегі тыныс белгілері.
20. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын пайдалану: зат есімдерінің, сын есімдердің, сандардың, есімдіктердің, сын есімдермен, есімдік сөздермен, реттік сандармен, сандармен және жағдаймен, тәуелді сөздермен етістіктерді дұрыс сандармен, сандарға арналған мөлшермен;
2) синтаксистік конструкцияларды пайдалану: модальдық мәндерді және әртүрлі адамдық жағдайларды білдіретін имсансыз конструкциялар, өз пікірін білдіру үшін синтаксистік конструкциялар, күмәндер, сұраулар, сенімділік/ келісу/келіспеушіліктер, сөйлескен адамға айтуға мүмкіндік береді.
21. 6-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
22. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: 2-4 минутқа дейінгі негізгі ақпарат туралы ақпаратты түсіну, кілт сөздерді анықтау; әлеуметтік-мәдени тақырыптардың сөздерінің мағынасы; әңгімелердің мазмұны, поэзиялық шығармалар/белгілі бір лексикалық-грамматикалық бірліктері бар фрагменттер, тақырыпты және негізгі идеяны анықтау, кейіпкерлердің немесе лирикалық кейіпкердің әрекеттерін сипаттау және бағалау; негізгі сөздер мен сөз тіркестеріне негізделген мәтіннің негізгі идеясы; тірек сөздер үшін мәтіннің мазмұнын болжау;
2) айтылым: фразеологиялық бірліктерді, паронимдерді, кірме сөздерді, мәтіннің мазмұнын егжей-тегжейлі, іріктеп өзгертуді, тиісті сөздерді таңдауды, ауызша сөйлеудің жеткілігі мен жеткіліксіздікті; монологтық сөз (сипаттама, повесть, дәлел), түйінді сөздерге немесе жоспарға сүйене отырып; диалогтық сұрақ-жауап, таңдалған рөлді ескере отырып "спикердің" ұстанымын "тыңдаушыға" өзгерту; монолог/диалогты бағалау, сөздікке/жоспарға тәуелділікпен мазмұнның толықтығы, мазмұндылығы тұрғысынан бағалау;
3) оқылым: негізгі ақпаратты түсіну, мәтіннің тақырыбын, мақсатын немесе мазмұнын анықтау; көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскерлік стиль мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктері (түсіндірме жазба, қолхат; құттықтау, хабарландыру, жарнама); мәтіннің типке жататындығы сипаттама белгілері негізінде сипаттау; мәтін мазмұнын бағалауға бағытталған мәселелерді тұжырымдау және т. б. сұрақтарға жауаптар, тақырып және/немесе көтерілген мәселе бойынша өз пікірін білдіру; оқу түрлері, оның ішінде оқу және іріктеп оқу; қарапайым жоспар; шағын көлемді көркем шығармалардың мазмұнын талдау, негізгі және қосалқы кейіпкерлердің, лирикалық кейіпкердің бейнесінің ерекшеліктерін анықтау; ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу, алынған ақпаратты салыстыру; мәтіндердің мазмұнын, идеялары мен құрылымдық ерекшеліктерін салыстыру;

4) письмо: тексты художественного стиля (стихотворение, сказка, рассказ) и официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, поздравление, объявление, реклама); подробное изложение содержания текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде иллюстраций, сюжетных рисунков, комиксов, в т.ч. с использованием ИКТ; творческие работы (в том числе на литературные темы) от лица героя с использованием эпитетов, сравнений и фразеологизмов; эссе (повествования, рассуждения, описания) объемом 80 -100 слов по картине/ теме; правописание безударных глагольных окончаний; знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью.
23. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: существительные в качестве несогласованных определений, отглагольные существительные, краткие прилагательные; возвратные глаголы; дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества;
2) использование синтаксических конструкций: активные и пассивные конструкции; простые и сложные предложения, выражающие определительные, изъяснительные, временные, целевые, причинно-следственные отношения; прямая и косвенная речь.
24. Базовое содержание учебного предмета в 7 классе:
25. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание сообщения продолжительностью 3-5 минут, извлечение необходимой информации и/или определение последовательности событий; значение слов учебно-образовательной тематики; понимание содержания небольших прозаических и поэтических произведений/ фрагментов, определение сюжетной линии или настроения стихотворения; определение основной мысли текста; прогнозирование содержания по заголовку или началу текста;
2) говорение: словарный запас, включающий эмоционально-окрашенную лексику, термины; использование приемов сжатия текста; сжатый пересказ текста; соблюдение морфологических норм использования форм разных частей речи; аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе личных впечатлений и наблюдений; диалог-обмен мнениями по предложенной теме; оценка монолога/диалога, основанного на личных впечатлениях/наблюдениях;
3) чтение: понимание главной и второстепенной информации сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневными знаниями; стилистические особенности текстов публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв), официально-делового стиля (доверенность, заявление, договор, официальное поздравление, деловое письмо); принадлежность текста к типу рассуждение на основе характерных признаков; формулирование проблемных вопросов по тексту, позволяющих выдвигать идеи, предположения, и ответы на вопросы, приведение аргументов, связывание информации текста с другими фактами из реальной жизни; виды чтения, включая поисковое; сложный план; анализ содержания художественных произведений (поэтических, прозаических), определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства; извлечение необходимой информации, сопоставление и определение противоречивой информации; сравнение содержания текстов, цели и целевой аудитории;

4) жазылым: көркем стиль мәтіндері (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми іскерлік стиль (түсіндірме жазба, қолхат, құттықтау, хабарландыру, жарнама), тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал негізінде мәтін мазмұнын егжей-тегжейлі баяндау; иллюстрациялар түрінде ақпарат беру, әңгіме, сызбалар, комикстер, АКТ пайдалану, соның ішінде, эпитеттерді, салыстыру және фразеологиялық бірліктерді пайдалана отырып (әдеби тақырыптарды қоса алғанда) шығармашылық жұмыстар, сурет/тақырыбы бойынша 80-100 сөзден тұратын эссе (әңгімелеу, пайымдау, сипаттау) жазу, тікелей және жанама сөйлемдері бар сөйлемдегі тыныс белгілері.
23. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану: сәйкес келмейтін анықтамалар ретінде зат есімдер, туынды зат есімдер, қысқа сын есімдер; рефлексивті етістіктер; әр түрлі формадағы бөлшек және ұжымдық сандар, шаманы білдіретін белгісіз есімдіктер мен үстеулер;
2) синтаксистік конструкцияларды қолдану: белсенді және пассивті конструкциялар; анықтаушы, түсіндіруші, уақытша, мақсатты, себеп-салдарлық қатынастарды білдіретін қарапайым және күрделі сөйлемдер; тікелей және жанама сөйлеу.
24. 7-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
25. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: 3-5 минуттық хабарламаны түсіну, қажетті ақпаратты алу және/немесе оқиғаның кезектілігін анықтау, оқу және тәрбиелік тақырыптардағы сөздердің мағынасы, кішігірім прозалық және поэзиялық шығармалардың/үзінділердің мазмұнын түсіну, өлеңнің сюжетік желісін немесе көңіл-күйін анықтау; мәтіннің негізгі идеясын анықтау, мәтіннің тақырыбы немесе басталуы бойынша мазмұнды болжау;
2) айтылым: лексика, оның ішінде эмоционалды реңкі бар сөздік терминдері, мәтінді қысу әдістерін қолдану, мәтінді қысқаша қайта жазу, сөйлеудің әртүрлі бөліктерінің нысандарын пайдаланудың морфологиялық нормаларына сәйкестігі, түсіндірме сөзі (сипаттау және/немесе әңгімелеу элементтерімен пайымдау) жеке әсер мен ескертулер негізінде, ұсынылған тақырып бойынша әңгімелер, жеке әсерлер/ескертулер негізінде монолог/диалогты бағалау;
3) оқылым: ақпараттың белгілі, күнделікті біліммен байланыстыратын тұтас және бөлінбейтін мәтіндердің негізгі және қосымша ақпаратын түсіну; журналистік стиль мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктері (іс-шара туралы репортаж, жазба, пікір), ресми бизнес-стиль (сенімхат, өтініш, шарт, ресми құттықтау, іскерлік хат); мәтіннің сипаттамалық сипаттамалар негізінде түсініктеме түріне жатуы; мәтін бойынша проблемалық мәселелерді қалыптастыру, идеяларды, жорамалдарды және сұрақтарға жауап беруді, дәлелдерді келтіріп, ақпаратты басқа да фактілермен нақты өмірден байланыстыруға мүмкіндік беретін; іздеуді қоса алғанда, оқу түрлері; күрделі жоспар; көркем шығармалардың мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық), жанрлық ерекшеліктерін және көркем және көрнекі құралдарды анықтау; қажетті ақпаратты алу, қайшы ақпаратты салыстыру және айқындау; мәтіннің мазмұнын, мақсат пен мақсатты аудиторияны салыстыру;

4) письмо: тексты публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв) и официально-делового стиля (доверенность, заявление, официальное поздравление, деловое письмо); сжатое изложение содержания текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде таблицы, схемы диаграммы, графика; творческие работы (в том числе на литературные темы): представление себя в предлагаемой ситуации и описание собственных ощущений, использование эмоционально-окрашенной лексики, эпитетов, сравнений, фразеологизмов и олицетворений; эссе (рассуждение, рассуждение с элементами повествования/описания) объемом 100-120 слов на основе цитат, пословиц, поговорок, крылатых выражений; правописание гласных и согласных в разных частях слова, слов через дефис; знаки препинания в предложениях с вводными словами и конструкциями.
26. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: собирательные, вещественные и абстрактные существительные, прилагательные и наречия в разных степенях сравнения; использование соответствующего ситуации общения глагола совершенного и несовершенного вида в условном, изъявительном и повелительном наклонении; составные числительные в соответствующих формах;
2) использование синтаксических конструкций: простые осложненные вводными конструкциями, однородными членами предложения; сложные предложения, выражающие условные, уступительные, сравнительные, сопоставительные отношения.
27. Базовое содержание учебного предмета в 8 классе:
28. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание основной и детальной информации сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединение разрозненных фактов в общий контекст, определение причинно-следственных связей, выводы; значение слов историко-культурной тематики; содержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определение ключевых моментов развития сюжета или конфликта; определение основной мысли текста, выявление авторской позиции; прогнозирование содержания по отрывку прослушанного текста;
2) говорение: словарный запас, достаточный для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами); пересказ содержания текста с творческими дополнениями; соблюдение синтаксических норм, включающих правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов; аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков; диалог по общественно-значимым проблемам, аргументация собственной точки зрения; оценка монолога/диалога), составленного на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;

4) жазылым: публицистикалық стиль (іс-шара туралы репортаж, жазба, пікір) және ресми-іскерлік стиль мәтіндерін (сенімхат, өтініш, ресми құттықтау, іскерлік хат) тыңдаған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдар негізінде мазмұнын қысқаша баяндау; кесте, диаграмма кестесі, графика, шығармашылық жұмыс (соның ішінде әдеби тақырыптар) түрінде ақпаратты ұсыну, ұсынылған жағдайда таныстыру және өз сезімдерін сипаттау, эмоциялық-түсті әңгімелер, эпитеттер, салыстыру, фразеологиялық бірліктер мен бейнелерді қолдану, цитаталар, мақал-мәтелдер, ұғымдар, қанатты сөзге негізделген 100-120 сөздің көлеміндегі эссе (пайымдау, сипаттау және/немесе әңгімелеу элементтерімен пайымдау), кіріспе сөздері мен конструкциялары бар сөйлемдердегі тыныс белгілері.
26. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану: әртүрлі дәрежеде салыстырудағы ұжымдық, материалдық және дерексіз зат есімдердің, сын есімдер мен грамматикалық формалардың қолданылуы, шартты, индикативті және императивті көңіл-күйдегі кемелді және жетілмеген түрлердің етістігінің тиісті коммуникациялық жағдайын қолдану, тиісті формалардағы құрама сандар;
2) синтаксистік конструкцияларды қолдану: кіріспе конструкциялармен күрделі қарапайым сөйлемдер, сөйлемдегі біртекті терминдер, шартты, түпкілікті, салыстырмалы, салыстырмалы қатынастарды білдіретін кешенді сөйлемдер.
27. 8-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
28. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: 4-6 минутқа созылатын хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, әртүрлі фактілерді жалпы контекстке біріктіру, себеп-салдарлық байланыстарды, қорытындыларды, тарихи және мәдени сөздердің мағынасын, прозалық, драмалық және поэзиялық жұмыстардың / фрагменттердің мазмұнын анықтау, сюжетті немесе жанжалды дамытудағы негізгі сәттерді анықтау, мәтіннің негізгі идеясын анықтау, авторлық ұстанымды анықтау, тыңдаған мәтіннің үзіндісінен мазмұнды болжау;
2) айтылым: сөздерді жалпы тілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен ауыстыру үшін жеткілікті сөздік (перифраза); шығармашылық толықтырулармен мәтін мазмұнын қайталау; келісу және басқару, қатысушы және қатысушы айналымдарды пайдалану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау; кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді мәлімдеме (сипаттау және/немесе баяндау элементтерімен пайымдау); қоғамдық маңызы бар мәселелер бойынша диалог, өз көзқарасын дәлелдеу; кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде құрастырылған монологты/диалогты бағалау;

3) чтение: понимание главной, второстепенной и детальной информации сплошных и несплошных текстов; стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков; формулирование проблемных вопросов по тексту, позволяющих выдвигать идеи, интерпретации, предположения, ответы на разные типы вопросов; виды чтения чтение, включая аналитическое; цитатный план; анализ содержания художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определение структурно-композиционных особенностей; извлечение необходимой информации из различных источников, определение ее актуальности, достоверности, полезности и ценности; сравнение содержания, языковых особенностей текстов;
4) письмо: тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); выборочное изложение текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график; творческие работы (в том числе на литературные темы): выбор определенной роли и речевого поведения в соответствии с установкой, использование эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор; эссе (рассуждение, рассуждение с элементами повествования) объемом 120-140 слов по предложенной проблеме: выражение согласия/несогласия с позицией автора; слитное или раздельное написание НЕ с разными словами; знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения.
29. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: сложные существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах; глаголы движения; действительные и страдательные причастия; деепричастия совершенного и несовершенного вида; сложные числительные в соответствующих формах;
2) использование синтаксических конструкций: причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями; деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями.
30. Базовое содержание учебного предмета в 9 классе:
31. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание основной и детальной информации сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определение подтекста, цели высказывания и отношения говорящего к событиям и героям, выводы; значение слов общественно-политической тематики; понимание содержания прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определение слов, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям; определение основной мысли текста с учетом структуры текста; прогнозирование содержания текста на основе утверждений;

3) оқылым: тұтас және тұтас емес мәтіндерді, публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін түсіну, аралас типтегі мәтіндердің сипаттамалық ерекшеліктерге сәйкестігі, мәтін бойынша проблемалық мәселелерді қалыптастыру, идеяларды, түсіндірмелерді, жорамалдарды, сұрақтардың әртүрлі сұрақтарына жауап беруді, көркем шығармалар (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау, құрылымдық және композициялық ерекшеліктерді анықтау, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу, оның маңыздылығы, сенімділігі, пайдалылығы мен құндылығын айқындау, мәтіндердің мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін салыстыру;
4) жазылым: публицистикалық стильдің (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стильдің (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндері, тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал негізінде мәтінді іріктеп баяндау, ақпаратты презентация түрінде, оның ішінде кесте, схема, диаграмма, график ұсыну; шығармашылық жұмыс (оның ішінде әдеби тақырыптар бойынша): көзқарасқа сәйкес белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдау, эпитеттерді, салыстыруларды, фразеологиялық бірліктерді, бейнелер мен метафоралар қолдану; ұсынылған мәселе бойынша 120-140 сөз көлемінде эссе (пайымдау, әңгімелеу элементтерімен пайымдау), авторлық ұстаныммен келісу/келіспеушілік білдіру; әр түрлі сөздермен НЕ-нің бірге немесе бөлек жазылуы, жеке сөйлем мүшелері бар сөйлемдерлегі тыныс белгілері.
29. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану: күрделі зат есімдер, сын есімдер, тиісті формалардағы үстеулер, қозғалыс етістіктері, шынайы және ырықсыз есімшелер, көсемшенің болымды және болымсыз түрлері, тиісті формаларда күрделі сан есімдер;
2) синтаксистік конструкцияларды пайдалану: есімше және оларды синонимдік конструкциялармен алмастыру, көсемшені синонимдік конструкциялармен ауыстыру.
30. 9-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
31. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, ұзақтығы 5-8 минутқа дейін, субтекстің анықтамасы, сөйлеу мақсаты және сөйлеушілердің оқиғалар мен кейіпкерлермен қарым-қатынасы, қорытындылар, әлеуметтік-саяси тақырыптардың мағынасы, прозалық, драмалық, ақындық шығармалар/үзінділердің мазмұнын түсіну, автор олардың көмегімен кейіпкерлерге, оқиғаларға эмоционалды-бағалауды көзқарасын білдіретін сөздерді анықтау; мәтіннің құрылымын ескере отырып, мәтіннің негізгі ойының анықтау; мәлімдемелер негізінде мәтін мазмұнын болжау;

2) говорение: словарный запас, достаточный для эффективного общения по широкому кругу тем; пересказ содержания текста, демонстрация собственного понимания проблематики, оценка позиции автора; соблюдение речевых норм, включение в высказывание лексических и синтаксических единиц, соответствующих стилю; монологическое высказывание (рассуждение, убеждение), использование приемов привлечения внимания и учет целевой аудитории; дискуссия по предложенной проблеме, синтез различных точек зрения и формулирование путей решения проблемы; оценка монолога/диалога, использование приемов привлечения внимания и учет целевой аудитории;
3) чтение: понимание главной, второстепенной и скрытой (подтекст) информации сплошных и несплошных текстов; стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков; формулирование вопросов с перефразированием информации текста, и ответы на них, различение факта и мнения; разные виды чтения, техники критического мышления при чтении; тезисный план; анализ содержания художественных произведений, выявление авторской позиции и оценка содержания произведения; извлечение и синтез информации, выводы на основе полученных сведений, выражение собственного мнения; сравнение текстов, анализ содержания, определение авторской позиции;
4) письмо: тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция); изложение информации прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста с творческой интерпретацией содержания; представление информации в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков; творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, использование в письме изобразительно-выразительных средств; эссе (рассуждение, рассуждение с элементами повествования/ описания) объемом 140-160 слов по предложенной проблеме: обоснование своего мнения и предложение путей решения проблемы; правописание союзов, предлогов, частиц; знаки препинания в сложных предложениях.
32. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах; глаголы в соответствующих формах; числительные в соответствующих формах;

2) айтылым: кең ауқымды тақырыптарда тиімді қатынас үшін жеткілікті сөздік қор, мәселені өздігінен түсінуді демонстрациялау, автордың ұстанымын бағалау, сөйлеу нормаларын сақтау, лексикалық және синтактистік бірліктерді сөйлеуге қосылу, монологтық сөйлеу (пайымдау, сендіру), мақсатты аудиторияға назар аудару және ұсынылатын мәселе бойынша талқылау, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын құрастыру, монолог / диалогты бағалау, назар аударуға бағытталған әдістерді қолдану және мақсатты аудиторияны есепке алу;
3) оқылым: тұтас және тұтас емес мәтіндердің негізгі, қосымша және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну, публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннатация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктері; мәтінді ақпараттандыру арқылы сұрақтарды қалыптастыру және оларға жауаптар, факт мен пікірді ажырату, әртүрлі оқу түрі, оқудағы сыни ойлау әдістері, тезис жоспарлары, көркем шығармалардың мазмұнын талдау, авторлық ұстанымды анықтау және жұмыстың мазмұнын бағалау, ақпаратты алу және синтездеу, алынған ақпараттың негізінде қорытынды жасау, өз пікірін білдіру, мәтіндерді салыстыру, мазмұнын талдау, авторлық позицияны анықтау;
4) жазылым: публицистикалық стильдің (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стильдің (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндері, мазмұнды шығармашылық интерпретациялаумен тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтіннің ақпаратын баяндау; ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде ұсыну кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер; шығармашылық жұмыстар (оның ішінде әдеби тақырыптар бойынша), мазмұны жағынан қарама-қайшы болып табылатын мәтіннің фрагменті / фрагменттері, хаттарда мәнерлі құралдарды пайдалану, ұсынылған проблема бойынша 140-160 сөзден тұратын эссе (пайымдау, әңгімелеу/ сипаттау элементтерімен пайымдау), олардың пікірін негіздеу және мәселені шешу жолдарын ұсыну; предлогтардың, бөлшектердің емлесі; күрделі сөйлемдердегі пунктуация белгілері.
32. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану: тиісті формалардағы зат есімдер, сын есімдер, үстеулер (оның ішінде сөйлеудің басқа бөліктерінен жасалған); тиісті формалардағы етістіктер; тиісті формалардағы сан есімдер;

2) использование синтаксических конструкций: простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения.
Параграф 2. Система целей обучения
33. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) слушание
Учащиеся должны уметь
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание устного сообщения/ аудио/ видеоматериалов
5.1.1.1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3минут, определяя тему текста
6.1.1.1 понимать основную информацию сообщения продолжительностью до 2-4 минут, определяя ключевые слова
7.1.1.1понимать сообщение продолжительностью 3-5 минут, извлекая необходимую информацию и/или определяя последовательность событий
8.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы
2. Понимание лексического значения слов
5.1.2.1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики
6.1.2.1 понимать значение слов социально- культурной тематики
7.1.2.1 понимать значение слов учебно-образовательной тематики
8.1.2.1 понимать значение слов историко-культурной тематики
9.1.2. 1 понимать значение слов общественно-политичес кой тематики
3. Понимание содержания художественных произведений
5.1.3.1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему
6.1.3.1 понимать содержание рассказов, поэтических произведений/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определяя тему и основную мысль, характеризовать и оценивать поступки персонажей или лиричес кого героя
7.1.3.1 понимать содержание небольших прозаических и поэтических произведений/фрагментов, определяя сюжетную линию или настроение стихотворения
8.1.3.1пониматьсодержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта
9.1.3.1 понимать содержание прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям

2) синтаксистік конструкцияларды қолдану: ауызша немесе жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін қарапайым және күрделі сөйлемдер.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
33. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" - сынып, "2.1" - бөлімше, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
1) тыңдалым:
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Ауызша хабарламаны/аудио/бейнематериалды түсіну
5. 1. 1. 1 мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну
6. 1. 1. 1 тірек сөздерді анықтап, ұзақтығы 2-4 минуттан артық емес хабарламаның негізгі ақпаратын түсіну
7. 1. 1. 1 қажетті ақпаратты алып және/немесе оқиғалардың реттілігін анықтап, ұзақтығы 3-5 минуттан артық емес хабарламаны түсіну
8. 1. 1. 1 бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну
9. 1. 1. 1 қосалқы мәтінді, пікір айту мақсатын және айтушының оқиғалар мен кейіп-керлерге қатынасын анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 5-8 минуттан аспайтын хабарламаның негізгі және детальды ақпаратын түсіну
2. Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
5. 1. 2. 1 тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени тақырыпта-ғы сөздердің мағынасын түсіну
7. 1. 2. 1 оқу-білім беру тақырыбындағы сөздердің мағынасын түсіну
8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыпта-ғы сөздердің мағынасын түсіну
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси тақырыпта-ғы сөздердің мағынасын түсіну
3. Көркем туындылардың мазмұнын түсіну
5. 1. 3. 1 ауыз әдебиеті мен әдеби туындылардың/ бөліктердің таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктерінің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау
6. 1. 3. 1 тақырып пен негізгі ойды анықтап, әң-гімелердің, поэтикалық туындылар-дың/таныс лексикалық және грам-матикалық бірліктерден тұратын бөліктердің мазмұнын түсіну, кейіпкерлердің немесе лирикалық қаһарман-ның әрекет-терін сипат-тау және бағалау
7. 1. 3. 1 сюжеттік желіні немесе өлеңнің көңіл-күйін анықтап, шағын прозалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
8. 1. 3. 1 сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
9. 1. 3. 1 автордың кейіпкерлерге, оқиғаларға деген эмоционалдық-бағалау қарым-қатынасын білдіретін сөздерді анықтап, прозалық, драмалық, поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну

4. Определение основной мысли
5.1.4.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
6.1.4.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
7.1.4.1 определять основную мысль текста, опираясь на содержание текста
8.1.4.1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию
9.1.4.1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста
5. Прогнозирование содержания текста
5.1.5.1 прогнозировать содержание текста по вопросам
6.1.5.1 прогнозировать содержание текста по ключевым словам
7.1.5. 1 прогнозировать содержание по заголовку или началу текста
8.1.5.1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
9.1.5.1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
2) говорение
Учащиеся должны уметь
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1 Разнообразие словарного запаса
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы
6.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим фразеологические единицы, паронимы, заимствованные слова
7.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим эмоционально-окрашенную лексику, термины
8.2.1.1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов обще языковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами)
9.2.1.1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем
2. Пересказ прослушанного/ прочитанного текста
5.2.2.1 пересказывать основное содержание близко к тексту
6.2.2.1 пересказывать подробно, выборочно содержание текста
7.2.2.1 пересказывать содержание, используя различные приемы сжатия текста
8.2.2.1 пересказывать содержание текста с творческими дополнениями
9.2.2.1 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики, оценивая позицию автора
3. Соблюдение речевых норм
5.2.3.1- соблюдать орфоэпические нормы
6.2.3.1 соблюдать лексические нормы, связанные с выбором соответствующих слов, избегая повторов
7.2.3.1 соблюдать морфологические нормы использования форм разных частей речи
8.2.3.1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов
9.2.3.1. соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю
4. Создание монологического высказывания
5.2.4.1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов
6.2.4.1 создавать высказывание (описание, повествование, рассуждение) с опорой на ключевые слова или план
7.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе личных впечатлений и наблюдений
8.2.4.1- создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
9.2.4.1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию

4. Негізгі ойды анықтау
5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
6. 1. 4. 1 тірек сөздердің және сөз тіркес-терінің негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
7. 1. 4. 1 мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, мәтіндегі негізгі ойды анықтау
8. 1. 4. 1 авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау
9. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымын ескеріп, мәтіннің негізгі ойын анықтау
5. Мәтін мазмұнын болжау
5. 1. 5. 1 сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
6. 1. 5. 1 тірек сөздер арқылы мәтін мазмұнын болжау
7. 1. 5. 1 мәтіннің тақырыбы немесе басталуы бойынша мәтін мазмұнын болжау
8. 1. 5. 1 тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мазмұнды болжау
9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
2) айтылым
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Сөздік қордың алуан түрлілігі
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру
6. 2. 1. 1 тұрақты тіркес бірліктерін, паронимдерді, кіріктірілген сөздерді қамтитын сөздік қорды меңгеру
7. 2. 1. 1 эмоционалды реңкі бар лексиканы, терминдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру
8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу
9. 2. 1. 1 кең ауқымды тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қордың болуы
2. Тыңдалған/оқылған мәтінді қайта айту
5. 2. 2. 1 мәтіннің негізгі мазмұнын айту
6. 2. 2. 1 мәтінді толық, ішінара мазмұндау
7. 2. 2. 1 мәтінді қысқартудың әртүрлі тәсілдерін пайдаланып, мазмұнын қайта айту
8. 2. 2. 1 мәтіннің мазмұнын шығармашылық толықтырулармен қайта айту
9. 2. 2. 1 автордың ұстанымын бағалап, проблемалық жағдаятты өзі түсінігі бойынша көрсете отырып, мәтіннің мазмұнын қайта айту
3. Сөйлеу нормаларын сақтау
5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау
6. 2. 3. 1 қайталауларды болдырмай, сәйкесінше сөздерді таңдаумен байланысты лексикалық нормаларды сақтау
7. 2. 3. 1 сөйлеудің әр түрлі бөліктерінің формаларын пайдалануда морфологиялық нормаларын сақтау
8. 2. 3. 1 есімше және көсемше айналымдарын келісу және басқару, қолдану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау
9. 2. 3. 1 сөйлеу нормаларына, оның ішінде сөйлеу стиліне сәйкес келетін лексикалық және синтаксистік бірліктерді сақтау
4. Монологтік сөз құру
5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау, баяндау)
6. 2. 4. 1 тірек сөздерге немесе жоспарға сүйеніп, пікір құру (сипаттау, баяндау, талқылау)
7. 2. 4. 1 жеке әсерлері мен бақылауларының негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/немесе баяндау элементтері бар талқылау)
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем құрау (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар пайымдау)
9. 2. 4. 1 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, мәлімдеме (пайымдау, сендіру) жасау

5. Участие в диалоге
5.2.5.1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
6.2.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" с учетом выбранной роли
7.2.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
8.2.5.1участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
9.2.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
6. Оценивание устного высказывания
5.2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации
6. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное с опорой на ключевые слова/ план, с точки зрения полноты, логичности содержания
7. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), основанное на личных впечатлениях/ наблюдениях
8. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
9. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учетом целевой аудитории
3) чтение
Учащиеся должны уметь
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание содержания текста
5. 3. 1. 1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания
6. 3. 1. 1 понимать основную информацию, определяя тему, цель или назначение текста
7. 3. 1. 1 понимать главную и второстепенную информацию сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневными знаниями
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов
2. Определение стилей и типов речи
5. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники), художественного стиля (стихотворение, сказка); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков
6. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов художественного стиля (рассказ, басня), официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка; поздравление, объявление, реклама); определять принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков
7. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв), официально-делового стиля (доверенность, заявление, договор, официальное поздравление, деловое письмо); определять принадлежность текста к типу рассуждение на основе характерных признаков

5. Диалогке қатысу
5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
6. 2. 5. 1 таңдалған рөлді ескере отырып және "сөйлеуші" позициясын "тыңдаушы" позициясына өзгертіп, сұрақ-жауап арқылы диалогқа қатысу
7. 2. 5. 1 ұсынылған тақырып бойынша пікірлермен алмасып, диалогке қатысу
8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
9. 2. 5. 1 ұсынылған мәселе бойынша пікірталасқа қатысу, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын тұжырымдау
6. Ауызша пікірді бағалау
5. 2. 6. 1 ұсынылған тақырыпқа/ жағдаятқа сәйкестігі тұрғысынан пікірді (монолог/ диалог) бағалау
6. 2. 6. 1 тірек сөздерге/жоспарға сүйеніп құрылған пікірді (монолог/ диалог) мазмұнның толықтығы тұрғысынан бағалау
7. 2. 6. 1 жеке әсерлерге/ бақылауларға негізделген пікірді (монолог/ диалог) бағалау
8. 2. 6. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
9. 2. 6. 1 назарды тарту тәсілдерін пайдаланып және нысаналы аудиторияны ескеріп, пікірді (монолог/ диалог) бағалау
3) оқылым
Білім алушылар білуі тиіс
Дағдылар
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Мәтін мазұнын түсіну
5. 3. 1. 1 тірек сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну
6. 3. 1. 1 мәтіннің тақырыбын, мақсатын немесе мәнін анықтай отырып, негізгі ақпаратты түсіну
7. 3. 1. 1 ақпаратты жалпыға мәлім, күнделікті білімдерді байланыстыра отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты және жанама ақпаратын түсіну
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну
2. Сөйлеу стильдері мен түрлерін анықтау
5. 3. 2. 1 ауызекі сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистика-лық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау түріне тиістілігін анықтау
6. 3. 2. 1 көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскери стиль (түсі-ніктеме жазба, қолхат; құттықтау, хабарлан-дыру, жарнама) мәтіндерінің стилистика-лық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау
7. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, ескерту, шолу), ресми-іскерлік стиль (сенімхат, мәлімдеме, шарт, ресми құттықтау, іскерлік хат) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау

8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков
3 Формулирование вопросов и ответов
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них
6. 3. 3. 1 формулировать вопросы, направленные на оценку содержания текста, и отвечать на вопросы, выражая свое мнение по теме и/или поднимаемой проблеме
7. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, предположения, и отвечать на вопросы, приводя аргументы, связывать информацию текста с другими фактами из реальной жизни
8. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов
9. 3. 3. 1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение
4 Владение разными видами чтения
5. 3. 4. 1 владеть видами чтения (ознакомительное, комментированное), читать по ролям
6. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая изучающее и выборочное чтение
7. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая поисковое
8. 3. 4. 1 использовать виды чтения чтение, включая аналитическое
9. 3. 4. 1 использовать виды чтения владеть техниками критического мышления при чтении
5 Составление плана
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам
6. 3. 5. 1 составлять простой план
7. 3. 5. 1 составлять сложный план
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план
6 Анализ художественных произведений
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею
6. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений небольшого объема, определяя особенности изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя
7. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических), определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности

8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау;
9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау
3. Сұрақ-жауап құрастыру
5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру
6. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұнын бағалауға бағытталған сұрақтарды тұжырымдау және тақырып және/немесе көтерілетін проблема бойынша өз пікірін білдіре отырып, сұрақтарға жауап беру
7. 3. 3. 1 идеялар, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және дәлелдер келтіре отырып, сұрақтарға жауап беру, мәтіннің ақпаратын шынайы өмірден басқа деректермен байланыстыру
8. 3. 3. 1 идеяларды, интерпретацияларды, болжамдарды ұсынуға және сұрақтардың әртүрлі түрлеріне жауап беруге мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды құрастыру;
9. 3. 3. 1 мәтін ақпаратын перефразалау арқылы сұрақтарды тұжырымдау және оларға жауап беру, факт пен пікірді ажырату
4. Әртүрлі оқу түрлерін меңгеру
5. 3. 4. 1 оқу түрлерін меңгеру (таныстыру, түсіндірмелі), рөлдер бойынша оқу
6. 3. 4. 1 зерттелмелі және іріктемелі оқуды қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
7. 3. 4. 1 оқу түрлерін, соның ішінде іздеп оқу түрін пайдалану
8. 3. 4. 1 талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
9. 3. 4. 1 оқу кезінде оқу түрлерін пайдалану, сыни ойлау техникаларын меңгеру;
5. Жоспар құру
5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру
6. 3. 5. 1 қарапайым жоспар құру
7. 3. 5. 1 күрделі жоспар құру
8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру
9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру
6. Көркем туындыларды талдау
5. 3. 6. 1. тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау
6. 3. 6. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерді, лирикалық қаһарманды бейнелеу ерекшеліктерін анықтап, шағын көлемдегі көркем туындылардың мазмұнын талдау
7. 3. 6. 1 жанрлық ерекшеліктерді және көркем-бейнелеу құралдарын анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық) мазмұнын талдау
8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау

9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения
7 Извлечение информации из различных ресурсов
5. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников
6. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников, сопоставляя полученные сведения
7. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию, сопоставляя и определяя противоречивую информацию
8. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя ее актуальность, достоверность, полезность и ценность
9. 3. 7. 1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
8 Сравнительный
5. 3. 8. 1 сравнивать содержание и тему текстов
6. 3. 8. 1 сравнивать содержание, идеи и структурные особенности текстов
7. 3. 8. 1 сравнивать содержание текстов, цель и целевую аудиторию
8. 3. 8. 1 сравнивать содержание, языковые особенности
9. 3. 8. 1 сравнивать тексты, анализируя содержание, определяя авторскую позицию
4) письмо
Учащиеся должны уметь
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1 Создание текстов разных жанров и стилей речи
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей
6. 4. 1. 1 создавать тексты художественного стиля (стихотворение, сказка, рассказ) и официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, поздравление, объявление, реклама)
7. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв) и официально-делового стиля (доверенность, заявление, официальное поздравление, деловое письмо)
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме)
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция)
2 Синтез прослушанного, прочитанного и аудио визуального материала
5. 4. 2. 1 излагать основное содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала 7.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, демонстрируя понимание 8.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и
6. 4. 2. 1 излагать подробно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудио визуального материала 10.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, учитывая поставленные задачи, целевую аудиторию

9. 3. 6. 1 автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау
7. Әртүрлі ресурстардан ақпарат алу
5. 3. 7. 1 әртүрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
6. 3. 7. 1 алынған мәліметтерді салыстыра отырып, әр түрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
7. 3. 7. 1 қарама-қайшы ақпаратты сәйкестенді-ріп және анықтап, қажетті ақпарат алу
8. 3. 7. 1 өзектілігін, анықтығын, пайдалылығын және құндылығын анықтай отырып, әр түрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
9. 3. 7. 1 ақпаратты алу және жинақтау, өз пікірін білдіре отырып, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау
8. Салыстыру
5. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұны мен тақырыбын салыстыру
6. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұнын, идеяларын және құрылымдық ерекшеліктерін салыстыру
7. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұнын салыстыру, мақсатын және нысаналы аудиторияны анықтау
8. 3. 8. 1 мазмұнды, тілдік ерекшеліктерді салыстыру
9. 3. 8. 1 мазмұнын талдап, авторлық ұстанымды анықтап, мәтіндерді салыстыру
4) жазылым
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Әртүрлі жанрлардағы және сөйлеу стильдеріндегі мәтіндер құру
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру
6. 4. 1. 1 көркем стиль (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми іскерлік стильдегі (түсіндірме жазба, қолхат, құттықтау, хабарландыру, жарнама)мәтіндерді құрастыру
7. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, жазба, пікір) және ресми іскерлік стильге (сенімхат, мәлімдеме, ресми құттықтау, іскерлік хат) мәтіндер құру
8. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру
9. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру
2. Тыңдалған, оқылған және аудиови-зуалды материалды жалпылау
5. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау
7.Ж2. ақпаратты тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды дереккөзден синтездеу, түсіну арқылы ұсыну
8.Ж2. тыңдалған, оқылған, көргендерінен материалды жинақтау арқылы ақпаратты ұсыну
6. 4. 2. 1 мәтіннің мазмұнын тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал негізінде қысқаша баяндау;
10.Ж2. тапсырмаларды, мақсатты аудиторияны ескере отырып, тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды дереккөзден материалды жинақтау арқылы ақпаратты ұсыну

7. 4. 2. 1 излагать сжато содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала
8. 4. 2. 1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудио визуального материала
9. 4. 2. 1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудио визуального текста, творчески интерпретируя содержание
3 Представление информации в различных формах
5. 4. 3. 1 представлять информацию в виде рисунков 7.П3. представлять информацию в виде таблицы, схемы 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию
6. 4. 3. 1 представлять информацию в виде иллюстраций, сюжетных рисунков, комиксов, в т.ч. с использованием ИКТ 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию 9.П3. представлять информацию в виде
7. 4. 3. 1 представлять информацию в виде таблицы, схемы диаграммы, графика
8. 4. 3. 1 представлять информацию в виде презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график
9. 4. 3. 1 представлять информацию в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот
4 Творческое письмо
5. 4. 4. 1 писать творческие работы на литературные темы, выражая свое отношение к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений
6. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы) от лица героя с использованием эпитетов, срав нений и фразеологизмов
7. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы) представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения, с использованием эмоциионально-окрашенной лексики, эпитетов, сравнений, фразеологизмов и олицетворений
8. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числена литературные темы), выбирая определенную роль и речевое поведение в соответствии с установкой, с использованием эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор
9. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числена литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств
5 Написание эссе
5. 4. 5. 1 писать эссе (объем 60-80 слов) по данному началу/концу, учитывая особенности текста повествования или описания
6. 4. 5. 1 писать эссе (объем 80 -100 слов) по картине/ теме, учитывая особенности текста повествования, рассуждения описания
7. 4. 5. 1 писать эссе (объем 100-120 слов) на основе цитат, пословиц, поговорок, крылатых выражений, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания

7. 4. 2. 1 мәтіннің мазмұнын тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал негізінде қысқаша баяндау
8. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизу-алды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктеп баяндау
9. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал ақпаратының мазмұнын шығармашылық тұрғыдан түсіндіре отырып баяндау
3. Ақпаратты әртүрлі формаларда беру
5. 4. 3. 1 ақпаратты суреттер түрінде ұсыну;
7.Ж3. ақпаратты кесте, схема түрінде ұсыну;
8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну
6. 4. 3. 1 ақпаратты АКТ пайдалана отырып, иллюстрациялар, сюжетті суреттер, комикстер түрінде ұсыну;
8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну;
9.Ж3. ақпаратты келесі түрде ұсыну
7. 4. 3. 1 ақпаратты кесте, сызба, диаграмма, график түрінде ұсыну
8. 4. 3. 1 ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну
9. 4. 3. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде және керісінше ұсыну
4. Шығармашылық хат
5. 4. 4. 1 көркем туындылар-дың қаһармандарына немесе олардың іс-әрекеттеріне өз қарым-қатынасын эпитеттер мен салыстыруларды пайдалана отырып, әдеби тақырыптарға шығармашы-лық жұмыстар жазу
6. 4. 4. 1 эпитеттер, салыстырулар және тұрақты тіркестерді қолданып, кейіпкер атынан шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптарға) жазу
7. 4. 4. 1
ұсынылған жағдайда өзін таныстыру және эмоционалды реңкі бар лексиканы, эпитеттерді, салыстыруларды, фразеологиялық бірліктер мен дараландыруды қолдана отырып, өз сезімдерін сипаттау арқылы шығармашылық жұмыстар (оның ішінде әдеби тақырыптар бойынша) жазу
8. 4. 4. 1 эпитеттерді, салыстыруларды, тұрақты тіркестерді, дараландырулар мен метафораларды қолдана отырып, белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдай отырып, шығармашылық жұмыстарды (оның ішінде әдеби тақырыптарға) жазу
9. 4. 4. 1 бейнелеу-көркемдегіш құралдарды қолданып, мазмұны бойынша қарама-қайшы болып табылатын шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптар-ға), мәтін үзіндісін/үзінділерін жазу
5. Эссе жазу
5. 4. 5. 1 баяндау не сипаттау мәтінінің ерекшелікте-рін ескере отырып, берілген басы/соңы бойынша эссе жазу (көлемі 60-80 сөз)
6. 4. 5. 1 баяндау, талқылау, сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, сурет/ тақырып бойынша эссе жазу (көлемі 80-100 сөз)
7. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/ сипаттау элементтері-мен талқылау мәтінінің ерекшелікте-рін сақтай отырып, дәйек сөздердің, мақал-мәтелдердің, қанатты сөздердің негізінде эссе жазу (көлемі 100-120 сөз)

8. 4. 5. 1 писать эссе (объем 120-140 слов) по предложенной проблеме, выражая свое согласие\несогласие с позицией автора, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания
6 Соблюдение орфографических норм
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания
6. 4. 6. 1 правильно писать безударные глагольные окончания
7. 4. 6. 1 правильно писать гласные и согласные в разных частях слова, слова через дефис
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги, частицы
7 Соблюдение пунктуационных норм
5. 4. 7. 1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
6. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью
7. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с вводными словами и конструкциями
8. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
5) использование языковых единиц
Учащиеся должны уметь
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1 Использование грамматических форм слов
5. 5. 1. 1 образовывать падежные формы имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений; 5. 5. 1. 2 использовать существительные и прилагательные, местоимения, порядковые числительные, правильно согласовывая по роду, числу и падежу собирательные
6.5.1.1 использовать имена существительные в качестве несогласованных определений, отглагольные существительные, краткие прилагательные
7. 5. 1. 1 использовать собирательные, вещественные и абстрактные существительные, прилагательные и наречия в разных степенях сравнения
8. 5. 1. 1 использовать сложные имена существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах
9. 5. 1. 1 использовать имена существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах
6. 5. 1. 2 использовать возвратные глаголы
7. 5. 1. 2 выбирать и использовать соответствующий ситуации общения глагол совершенного и несовершенного вида в условном, изъявительном и повелительном наклонении
8. 5. 1. 2 использовать глаголы движения;
8. 5. 1. 3. образовывать действительные и страдательные причастия;
8. 5. 1. 4. образовывать деепричастия совершенного и несовершенного вида

8. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/си-паттау эле-менттерімен талқылау мәтінінің ерекшелікте-рін сақтай отырып, автордың ұстанымына өз келісі-мін/келіспе-уін білдіріп, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 120-140 сөз)
9. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/си-паттау эле-менттерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіз-деп және проблеманы шешу жол-дарын ұсы-нып, ұсы-нылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз)
6. Орфограциялық нормаларды сақтау
5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
6. 4. 6. 1 екпінсіз етістік жалғауларын дұрыс жазу
7. 4. 6. 1 сөздердің әртүрлі бөліктерінде дауысты және дауызсыздарды, дефис арқылы сөздерді дұрыс жазу
8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау
9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу
7. Пунктуациялық нормаларды сақтау
5. 4. 7. 1 қаратпа сөз және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлем-дерде тыныс белгілерін қолдану
6. 4. 7. 1 төл және төлеу сөзі бар сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
7. 4. 7. 1 қыстырма сөздері мен конструкциялары бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
9. 4. 7. 1. құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
5) тілдік бірліктерді пайдалану
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Сөздердің грамматикалық формаларын қолдану
5. 5. 1. 1. зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын жасау; 5. 5. 1. 2 род, саны және септелуі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктерді, реттік сан есімдерді қолдану
6. 5. 1. 1. келісілмеген анықтамалар ретінде етістік, зат есімдерді, қысқа сын есімдерді қолдану
7. 5. 1. 1. жалпы, деректі және дерексіз зат есімдерді, салыстырмалы сын есімдер мен үстеулерді қолдану
8. 5. 1. 1. тиісті формалардағы күрделі зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді қолдану
9. 5. 1. 1. зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді (соның ішінде басқа сөз таптарынан жасалған) тиісті формаларда қолдану
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану
6. 5. 1. 2 өздік етісті қолдану
7. 5. 1. 2 қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін етістіктің болымды және болымсыз түрін, шартты, ашық және бұйрық рай түрлерін қолдану
8. 5. 1. 2 қозғалыс етістіктерін қолдану, 8. 5. 1. 3. ырықты және ырықсыз етіс жасау, 8. 5. 1. 4. аяқталған және аяқталмаған түрде көсемшелер жасау

9. 5. 1. 2 использовать глаголы в соответствующих формах
5. 5. 1. 4 использовать числительные для обозначения количества
6. 5. 1. 3 использовать дробные и собирательные числи тельные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества
7. 5. 1. 3 использовать составные числительные в соответствующих формах
8. 5. 1. 5 использовать сложные числительные в соответствующих формах
9. 5. 1. 3 использовать числительные в соответствующих формах
2 Использование синтаксических конструкций
5. 5. 2. 1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека
6. 5. 2. 1 использовать активные и пассивные конструкции
7. 5. 2. 1 использовать простые осложненные вводными конструкциями, однородными членами предложения
8. 5. 2. 1 использовать причастные обороты и заменять их синонимными конструкциями
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
5. 5. 2. 2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/, согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
6. 5. 2. 2 использовать простые и сложные предложения, выражающие определительные, изъяснительные, временные, целевые, причинно-следственные отношения
7. 5. 2. 2 использовать сложные предложения, выражающие условные, уступительные, сравнительные, сопоставительные отношения
8. 5. 2. 2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
6. 5. 2. 3 использовать прямую и косвенную речь
34. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя. Долгосрочный план определяет содержание, предлагаемое для изучения в разделе
35. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с нерусским языком обучения)
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть
Климат и природа
Н.А. Некрасов. "Дедушка Мазай и зайцы". М.Ю. Лермонтов. "Гроза". С. Есенин. "Буря". Ф. Тютчев. "Весенняя гроза", "Зима недаром злится", "Сказка о ветре" (из цикла "Новые сказки"). Абай. "Лето".
Слушание
5. 1. 3. 1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему;
5. 1. 4. 1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 3. 1 соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
5. 3. 1. 1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания;
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;

9. 5. 1. 2 етістіктерді тиісті формаларда қолдану
5. 5. 1. 4 санды белгілеу үшін сан есімдерді қолдану
6. 5. 1. 3 бөлшектік және жинақтық сан есімдерді әр түрлі формаларда, санды белгілеу үшін белгісіздік есімдіктер мен үстеулерді қолдану
7. 5. 1. 3 құрама сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
8. 5. 1. 5 күрделі сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
9. 5. 1. 3 сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
2. Синтаксистік құрылым дарды қолдану
5. 5. 2. 1 модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды қолдану
6. 5. 2. 1 активті және пассивті құрылымдарды қолдану
7. 5. 2. 1 жай сөйлем мен күрделенген жай сөйлемдерді және бірыңғай сөйлем мүшелерін қолдану
8. 5. 2. 1 есімшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарыменауыстыру
9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
5. 5. 2. 2. өзінің пікірін, күмәнін, өтінішін, сенімділігін/келісімін/келіспеушілігін, әңгімелесушінің пікірін білдіруге бағыттау үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды қолдану
6. 5. 2. 2. анықтауыш, түсіндірмелі, мезгіл, мақсат, себеп-салдарлық қарым-қатынасты білдіретін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
7. 5. 2. 2. шартты, қарсылықты, салыстырма лы қарым-қатынасты білдіретін құрмалас сөйлемдерді қолдану
8. 5. 2. 2. көсемшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарыменауыстыру
6. 5.2.3. төл және төлеу сөзді пайдалану
34. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
35. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс тілі және әдебиеті" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде емес) сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде емес)
1) 5-сынып:
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Климат және табиғат
Н.А. Некрасов. "Дедушка Мазай и зайцы" М.Ю. Лермонтов. "Гроза" С. Есенин. "Буря", Ф. Тютчев. "Весенняя гроза", "Зима недаром злится", "Сказка о ветре" ("Новые сказки" циклінен) Абай. "Жаз"
Тыңдалым
5. 1. 3. 1 ауыз әдебиеті мен әдеби туындылардың/ бөліктердің таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктерінің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау; 5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау
Оқылым
5. 3. 1. 1 тірек сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну; 5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру;

5. 4. 3. 1 представлять информацию в виде рисунков 7.П3. представлять информацию в виде таблицы, схемы 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 1 образовывать падежные формы имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений
5.5.1.2 использовать существительные и прилагательные, местоимения, порядковые числительные, правильно согласовывая по роду, числу и падежу собирательные
Семья
Русская сказка "Мудрый отец". Болгарская сказка "Сказка о бочке". М. Скребцова. "Сердце матери". М. Жумабаев. "Матери".
Слушание
5. 1. 1. 1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, определяя тему текста;
5. 1. 2. 1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики
Говорение
5. 2. 4. 1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов;
5. 2. 5. 1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам;
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания;
5. 4. 7. 1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах;
5. 5. 1. 4 использовать числительные для обозначения количества
2-я четверть
Ценности: дружба и любовь
С. Михалков. "Мы с приятелем друзья". Г. Боргуль. "Подружка Маша". Я. Дубенская. "Мы разные". Н. Бичурина. "Чей гриб?". В. Бережная. "Много у меня друзей". О. Чекашова. "Мой друг". Ю. Белоусова. "Дружба – это дар". А.М. Волков. "Волшебник Изумрудного города".
Слушание
5. 1. 3. 1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему;
5. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста по вопросам
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 5. 1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники), художественного стиля (стихотворение, сказка); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков;
5. 3. 4. 1 владеть видами чтения (ознакомительное, комментированное), читать по ролям
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;
5. 4. 5. 1 писать эссе (объем 60-80 слов) по данному началу/концу, учитывая особенности текста повествования или описания;
5. 4. 7. 1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах;
5. 5. 2. 1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека;
5. 5. 2. 2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/, согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
Кем я хочу стать?
В. Маяковский. "Кем быть?". Дж. Родари. "Чем пахнут ремесла?". Сказка "Заработанный рубль".
Слушание
5. 1. 1. 1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, определяя тему текста;
5. 1. 4. 1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 3. 1 соблюдать орфоэпические нормы;
5. 2. 4. 1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов
Чтение
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них;
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам;
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею
Письмо
5. 4. 3. 1 представлять информацию в виде рисунков 7.П3. представлять информацию в виде таблицы, схемы 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию;
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 1. образовывать падежные формы имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений
3-я четверть
Жизнь и творчество
Г. Ветрова. Цикл рассказов о художниках. Казахская народная сказка "Мастер Али". Шакарим. "Жизнь", "Человек похож порою то на волка, то на сыть…"
Слушание
5. 1. 1. 1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, определяя тему текста;
5. 1. 2. 1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 3. 1 соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
5. 3. 1. 1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания;
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею;
5. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников;
5. 3. 8. 1 сравнивать содержание и тему текстов
Письмо
5. 4. 3. 1 представлять информацию в виде рисунков 7.П3. представлять информацию в виде таблицы, схемы 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию;
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 1 образовывать падежные формы существительных, прилагательных, числительных, местоимений;
5. 5. 2. 2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, уверенности/, согласия\ несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
Культура одежды
И.С. Тургенев. "Бежин луг" (отрывок).
Слушание
5. 1. 4. 1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5. 2. 2. 1 пересказывать основное содержание близко к тексту;
5. 2. 5. 1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники), художественного стиля (стихотворение, сказка); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков;
5. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;
5. 4. 5. 1 писать эссе (объем 60-80 слов) по данному началу/концу, учитывая особенности текста повествования или описания
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 2 использовать существительные и прилагательные, местоимения, порядковые числительные, правильно согласовывая по роду, числу и падежу собирательные;
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах
Мир фантазии
Б. Заходер. "Моя вообразилия". В. Гауф. "Сказка ⎻ дочь королевы Фантазии". Н. Носов. "Приключения Незнайки. Незнайка на Луне".
Слушание
5. 1. 3. 1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему;
5. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста по вопросам
Говорение
5. 2. 4. 1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов;
5. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации
Чтение
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них;
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам
Письмо
5. 4. 2. 1 излагать основное содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала 7.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, демонстрируя понимание 8.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного;
5. 4. 4. 1 писать творческие работы на литературные темы, выражая свое отношение к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений;
5. 4. 7. 1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
Использование языковых единиц
5. 5. 2. 1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека
4 четверть
Мы выбираем спорт
В. Львовский. "Песенка о зарядке". В. Донникова. "На катке". В. Голявкин. "В любом деле нужно работать". "Великие батыры казахской степи" (о Кажмукане Мунайтпасове).
Слушание
5. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста по вопросам
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 3. 1 соблюдать орфоэпические нормы;
5. 2. 5. 1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники); художественного стиля (стихотворение, сказка); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков;
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них;
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам;
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею;
5. 3. 8. 1 сравнивать содержание и тему текстов
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;
5. 4. 4. 1 писать творческие работы на литературные темы, выражая свое отношение к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах;
5. 5. 2. 2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/, согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
Каникулы и отдых
Татьяна Лило. "Каникулы". Тамара Крюкова. "Хрустальный ключ" (фрагмент произведения, глава 48 "Легенда о вольном граде"). Саша Черный. "Летом".
Слушание
5. 1. 2. 1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики;
5. 1. 4. 1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5. 2. 4. 1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов;
5. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации
Чтение
5. 3. 1. 1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания;
5. 3. 4. 1 владеть видами чтения (ознакомительное, комментированное), читать по ролям
Письмо
5. 4. 2. 1 излагать основное содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала 7.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, демонстрируя понимание 8.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного;
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания
Использование языковых единиц
5. 5. 2. 1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека

5. 4. 3. 1 ақпаратты суреттер түрінде ұсыну; 7.Ж3. ақпаратты кесте, схема түрінде ұсыну; 8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 1 зат есімдердің, сын есімдердің сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын жасау; 5. 5. 1. 2 род, саны және септелуі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктерді, реттік сан есімдерді қолдану
Отбасы
"Мудрый отец" орыс ертегісі. "Сказка о бочке" болгар ертегісі. М. Скребцова "Сердце матери". М. Жұмабаев. "Матери"
Тыңдалым
5. 1. 1. 1 мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну; 5. 1. 2. 1 тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау, баяндау) 5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру; 5. 3. 6. 1 тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру;
5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу 5. 4. 7. 1 қаратпа сөз және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану;
5. 5. 1. 4 санды белгілеу үшін сан есімдерді қолдану
2-тоқсан
Құндылықтар: достық және махаббат
С. Михалков. "Мы с приятелем друзья". Г. Боргуль. "Подружка Маша". Я. Дубенская. "Мы разные". Н. Бичурина. "Чей гриб?". В. Бережная. "Много у меня друзей". О. Чекашова. "Мой друг". Ю. Белоусова. "Дружба – это дар". А.М. Волков. "Волшебник Изумрудного города"
Тыңдалым
5. 1. 3. 1 ауыз әдебиеті мен әдеби туындылардың/ бөліктердің таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктерінің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау; 5. 1. 5. 1 сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1 көркем стиль (өлең) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау түріне тиістілігін анықтау; 5. 3. 4. 1 оқу түрлерін меңгеру (таныстыру, түсіндірмелі), рөлдер бойынша оқу
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру; 5. 4. 5. 1 баяндау не сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, берілген басы/соңы бойынша эссе жазу (көлемі 60-80 сөз);
5. 4. 7. 1 қаратпа сөз және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану; 5. 5. 2. 1 модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды қолдану; 5. 5. 2. 2 өз пікірін, күмәнін білдіру үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды қолдану
Кім болғым келеді?
В. Маяковский. "Кем быть?". Дж. Родари. "Чем пахнут ремесла?". "Заработанный рубль" ертегісі.
Тыңдалым
5. 1. 1. 1 мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну; 5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау; 5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау)
Оқылым
5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру;
5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру; 5. 3. 6. 1 тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау
Жазылым
5. 4. 3. 1 ақпаратты суреттер түрінде ұсыну; 7.Ж3. ақпаратты кесте, схема түрінде ұсыну; 8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну; 5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 1 зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын жасау
3-тоқсан
Өмір және шығармашылық
Г. Ветрова. Цикл рассказов о художниках. "Мастер Али" қазақ халық ертегісі. Шәкәрім. "Өмір", "Адам бірде қасқырға, бірде тоққа ұқсайды..."
Тыңдалым
5. 1. 1. 1 мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну; 5. 1. 2. 1 тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау
Оқылым
5. 3. 1. 1 тірек сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну; 5. 3. 6. 1 тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау; 5. 3. 7. 1 әртүрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпаратты алу;
5. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұны мен тақырыбын салыстыру
Жазылым
5. 4. 3. 1 ақпаратты суреттер түрінде ұсыну; 7.Ж3. ақпаратты кесте, схема түрінде ұсыну; 8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну; 5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 1 зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын жасау; 5. 5. 2. 2 өзінің пікірін, күмәнін, өтінішін, сенімділігін/келісімін/ келіспеушілігін, әңгімелесушінің пікірін білдіруге бағыттау үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды қолдану
Киім-кешек мәдениеті
И.Т. Тургенев. "Бежин луг" (үзінді).
Тыңдалым
5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5. 2. 2. 1 мәтіннің негізгі мазмұнын айту; 5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1 ауызекі сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау түріне тиістілігін анықтау; 5. 3. 7. 1 әртүрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру; 5. 4. 5. 1 баяндау не сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, берілген басы/соңы бойынша эссе жазу (көлемі 60-80 сөз)
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 2 род, саны және септелуі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктерді, реттік сан есімдерді қолдану;
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану
Қиял-ғажайып әлемі
Б. Заходер. "Моя вообразилия". В. Гауф. "Сказка – дочь королевы Фантазии". Н. Носов. "Приключения Незнайки. Незнайка на Луне"
Тыңдалым
5. 1. 3. 1 ауыз әдебиеті мен әдеби туындылардың/ бөліктердің таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктерінің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау; 5. 1. 5. 1 сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау, баяндау); 5. 2. 6. 1 ұсынылған тақырыпқа/ жағдаятқа сәйкестігі тұрғысынан пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру; 5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру
Жазылым
5. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау
7.Ж2. ақпаратты тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды дереккөзден синтездеу, түсіну арқылы ұсыну
8.Ж2. тыңдалған, оқылған, көргендерінен материалды жинақтау арқылы ақпаратты ұсыну; 5. 4. 4. 1 көркем туындылардың қаһармандарына немесе олардың іс-әрекеттеріне өз қарым-қатынасын эпитеттер мен салыстыруларды пайдалана отырып, әдеби тақырыптарға шығармашылық жұмыстар жазу; 5. 4. 7. 1 қаратпа сөз және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 2. 1 модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды қолдану
4-тоқсан
Біз спортты таңдаймыз
В. Львовский. "Песенка о зарядке". В. Донникова. "На катке". В. Голявкин. "В любом деле нужно работать". "Великие батыры казахской степи" (Қажымұқан Мұңайтпасов туралы)
Тыңдалым
5. 1. 5. 1 сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау; 5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1 ауызекі сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистика-лық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау түріне тиістілігін анықтау; 5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру; 5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру; 5. 3. 6. 1 тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау; 5. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұны мен тақырыбын салыстыру
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру; 5. 4. 4. 1 көркем туындылардың қаһармандарына немесе олардың іс-әрекеттеріне өз қарым-қатынасын эпитеттер мен салыстыруларды пайдалана отырып, әдеби тақырыптарға шығармашылық жұмыстар жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану; 5. 5. 2. 2 өзінің пікірін, күмәнін, өтінішін, сенімділігін/келісімін/ келіспеушілігін, әңгімелесушінің пікірін білдіруге бағыттау үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды пайдалану
Демалыс және тынығу
Татьяна Лило. "Каникулы". Тамара Крюкова. "Хрустальный ключ" (туындыдан үзінді, 48-ші бөлім "Легенда о вольном городе"). Саша Черный. "Летом".
Тыңдалым
5. 1. 2. 1 тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну; 5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау, баяндау); 5. 2. 6. 1 ұсынылған тақырыпқа/ жағдаятқа сәйкестігі тұрғысынан пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
5. 3. 1. 1 тірек сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну; 5. 3. 4. 1 оқу түрлерін меңгеру (таныстыру, түсіндірмелі), рөлдер бойынша оқу
Жазылым
5. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау
7.Ж2. ақпаратты тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды дереккөзден синтездеу, түсіну арқылы ұсыну
8.Ж2. тыңдалған, оқылған, көргендерінен материалды жинақтау арқылы ақпаратты ұсыну; 5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 2. 1 модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды қолдану

4) 8 класс
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть
Семья и подросток
Притча "Волшебная копейка". А. Кунанбаев. "Слова назидания": " Четырнадцатое слово". В. Железников. " Чучело". М. Ауэзов. "Сирота". Г. Мусрепов. "Рассказы о матери".
Слушание
8. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы;
8. 1. 2. 1 понимать значение слов историко-культурной тематики
Говорение
8. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8. 2. 3. 1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов
Чтение
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 1 использовать сложные имена существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах;
8. 5. 1. 3 образовывать действительные и страдательные причастия
Спорт и отдых
Л. Кассиль. "Ход белой королевы". С. Муканов. "Баулан Шолак".
Слушание
8. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта;
8. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию
Говорение
8. 2. 4. 1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
8. 2. 5. 1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
Чтение
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план;
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
Письмо
8. 4. 3. 1 представлять информацию в виде; презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график;
8. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 1 использовать сложные имена существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах;
8. 5. 2. 1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
2-я четверть
Мир труда
Н.А. Заболоцкий. "Не позволяй душе лениться". А. Мусатов. "Как хлеб на стол пришел".
Слушание
8. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы;
8. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта
Говорение

4) 8-сынып
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Отбасы және жасөспірім
"Волшебная копейка" өсиет әңгіме.
А. Құнанбаевтың "Қара сөздері" "Он төртінші қара сөз". В. Железников. "Чучело". М. Әуезов. "Сирота". Ғ. Мүсірепов. "Рассказы о матери".
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу;
8. 2. 3. 1 есімше және көсемше айналымдарын келісу және басқару, қолдану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау
Оқылым
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 8. 3. 3. 1 идеяларды, интерпретацияларды, болжамдарды ұсынуға және сұрақтардың әртүрлі түрлеріне жауап беруге мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды құрастыру;
Жазылым
8. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру;
8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 1 тиісті формалардағы күрделі зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді қолдану 8. 5. 1. 3 ырықты және ырықсыз етіс жасау
Спорт және демалыс
Л. Кассиль. "Ход белой королевы". С. Мұқанов. "Балуан Шолақ"
Тыңдалым
8. 1. 3. 1 сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну 8. 1. 4. 1 авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем құрау (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар пайымдау) 8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
Оқылым
8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру; 8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау
Жазылым
8. 4. 3. 1 ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну; 8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 1 тиісті формалардағы күрделі зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді қолдану 8. 5. 2. 1 есімшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
2-тоқсан
Еңбек әлемі
Н.А. Заболоцкий. "Не позволяй душе лениться". А. Мусатов. "Как хлеб на стол пришел".
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 1. 3. 1 сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым

8. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8. 2. 2. 1 пересказывать содержание текста с творческими дополнениями;
8. 2. 5. 1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
Чтение
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план;
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);
8. 4. 2. 1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
8. 4. 5. 1 писать эссе (объем 120-140 слов) по предложенной проблеме, выражая свое согласие\несогласие с позицией автора, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования;
8. 4. 7. 1-применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 4 образовывать деепричастия совершенного и несовершенного вида
Через тернии к звездам
О. Сулейменов. "Земля, поклонись человеку". Р. Брэдбери. "Зеленое утро". И. Ефремов. "Звездные корабли".
Слушание
8. 1. 2. 1 понимать значение слов историко-культурной тематики;
8. 1. 5. 1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
Говорение
8. 2. 4. 1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
8. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая аналитическое
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме)
8. 4. 3. 1 представлять информацию в виде; презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график;
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с глаголами и деепричастиями
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 2. использовать глаголы движения;
8. 5. 2. 2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
3-я четверть
Мир живой природы
О. Сулейменов. Стихотворение "Волчата". Ч. Айтматов. "Плаха" (фрагмент об Акбаре). К. Мырзагалиев. "Красная книга".
Слушание
8. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы;
8. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта
Говорение
8. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8. 2. 5. 1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
Чтение
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план;
8. 3. 8. 1 сравнивать содержание, языковые особенности
Письмо
8. 4. 3. 1 представлять информацию в виде; презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график
8. 4. 5. 1 писать эссе (объем 120-140 слов) по предложенной проблеме, выражая свое согласие\несогласие с позицией автора, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 5 использовать сложные числительные в соответствующих формах
Вода – источник жизни
Янка Мавр. "Сын воды". П.Н. Васильев. "Иртыш".
Слушание
8. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию;
8. 1. 5. 1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
Говорение
8. 2. 2. 1 пересказывать содержание текста с творческими дополнениями;
8. 2. 3. 1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов
Чтение
8. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов;
8. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая аналитическое;
8. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя ее актуальность, достоверность, полезность и ценность
Письмо
8. 4. 2. 1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
8. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), выбирая определенную роль и речевое поведение в соответствии с установкой, с использованием эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор
Использование языковых единиц
8. 5. 2. 1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
Культура питания
Н.В. Гоголь. "Старосветские помещики". А.П. Чехов. "Сирена".
Слушание
8. 1. 2. 1 понимать значение слов историко-культурной тематики
Говорение
8. 2. 4. 1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
8. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами;
8.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
Использование языковых единиц
8. 5. 2. 2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
4-я четверть
Сила искусства
А.С. Пушкин. "Моцарт и Сальери". К.Г. Паустовский. "Старый повар". Б.П. Екимов "Музыка старого дома". И. Жансугуров. Поэма "Кюйши" ( отрывок).
Слушание
8. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию;
8. 1. 5. 1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
Говорение
8. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8. 2. 3. 1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов;
8. 2. 4. 1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов;
8. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая аналитическое
Письмо
8. 4. 2. 1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
8. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), выбирая определенную роль и речевое поведение в соответствии с установкой, с использованием эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор;
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 5 использовать сложные числительные в соответствующих формах
Научные открытия и технологии
Е.С. Вельтистов. "Приключения Электроника". Жюль Верн. "Дети капитана Гранта".
Слушание
8. 1. 2. 1 понимать значение слов историко-культурной тематики
Говорение
8. 2. 5. 1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения;
8. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план;
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности;
8. 3. 8. 1 сравнивать содержание, языковые особенности
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами;

8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу;
8. 2. 2. 1 мәтіннің мазмұнын шығармашылық толықтырулармен қайта айту; 8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
Оқылым
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру; 8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау
Жазылым
8. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру;
8. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктеп баяндау;
8. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, автордың ұстанымына өз келісімін/келіспеуін білдіріп, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 120-140 сөз); 8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 4. аяқталған және аяқталмаған түрде көсемшелер жасау
Ғарыш
О. Сулейменов. "Земля, поклонись человеку". Р. Брэдбери. "Зеленое утро". И. Ефремов. "Звездные корабли".
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну; 8. 1. 5. 1 тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем құрау (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар пайымдау) 8. 2. 6. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 8. 3. 4. 1 талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
Жазылым
8. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру; 8. 4. 3. 1 ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну; 8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 2 қозғалыс етістіктерін қолдану 8. 5. 2. 2. көсемшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
3-тоқсан
Жанды табиғат әлемі
О.Сүлеймен"Волчата" өлеңі. Ш. Айтматов "Плаха" (Акбар туралы үзінді).
Қ. Мырзағалиев. "Қызыл кітап".
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 1. 3. 1 сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу;
8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
Оқылым
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру; 8. 3. 8. 1 мазмұнды, тілдік ерекшеліктерді салыстыру
Жазылым
8. 4. 3. 1 ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну; 8. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, автордың ұстанымына өз келісімін/келіспе-уін білдіріп, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 120-140 сөз)
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 5. күрделі сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
Су – тіршілік көзі
Янка Мавр. "Сын воды". П.Н. Васильев. "Иртыш".
Тыңдалым
8. 1. 4. 1 авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау; 8. 1. 5. 1 тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мазмұнды болжау
Айтылым
8. 2. 2. 1 мәтіннің мазмұнын шығармашылық толықтырулармен қайта айту; 8. 2. 3. 1 есімше және көсемше айналымдарын келісу және басқару, қолдану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау
Оқылым
8. 3. 3. 1 идеяларды, интерпретацияларды, болжамдарды ұсынуға және сұрақтардың әртүрлі түрлеріне жауап беруге мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды құрастыру; 8. 3. 4. 1 талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану; 8. 3. 7. 1 өзектілігін, анықтығын, пайдалылығын және құндылығын анықтай отырып, әр түрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
Жазылым
8. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктеп баяндау; 8. 4. 4. 1 эпитеттерді, салыстыруларды, фразеологизмдерді, дараландырулар мен метафораларды қолдана отырып, белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдай отырып, шығармашылық жұмыстарды (оның ішінде әдеби тақырыптарға) жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 2. 1 есімшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
Тағам
Н.В. Гоголь. "Старосветские помещики". А.П. Чехов. "Сирена".
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем құрау (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар пайымдау); 8. 2. 6. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау
8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау
Жазылым
8. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру; 8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау; 8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5. 2.2. көсемшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
4-тоқсан
Өнер күші
А.С. Пушкин. "Моцарт и Сальери". К.Г. Паустовский. "Старый повар". Б.П. Екимов. "Музыка старого дома". І. Жансүгіров. "Күйші" поэмасы (үзінді).
Тыңдалым
8. 1. 4. 1 авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау;
8. 1. 5. 1 тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мазмұнды болжау
Айтылым
8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу;
8. 2. 3. 1 есімше және көсемше тіркестерін қолдана отырып, келісу және басқару, ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау;
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем (сипаттау және/немесе баяндау элементтерімен пайымдау) құрау
Оқылым
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 3. 3. 1 идеяларды, интерпретацияларды, болжамдарды ұсынуға және әртүрлі сұрақтарғажауап беруге мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру;
8. 3. 4. 1 талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
Жазылым
8. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктеп баяндау;
8. 4. 4. 1 эпитеттерді, салыстыруларды, фразеологизмдерді, дараландырулар мен метафораларды пайдалана отырып, белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдай отырып, шығармашылық жұмыстарды (оның ішінде әдеби тақырыптарға) жазу;
8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 5 күрделі сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
Ғылыми жаңалықтар және технологиялар
Е.С. Вельтисов. "Приключения Электроника". Жюль Верн. "Дети капитана Гранта".
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдей отырып, қоғамдық маңызы бар мәселелер бойынша диалогқа қатысу;
8. 2. 6. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде құрылған сөйлемді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу), ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің аралас типке тиістілігін анықтау
8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру
8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау
8. 3. 8. 1 мазмұнды, тілдік ерекшеліктерді салыстыру
Жазылым
8. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру; 8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау;

8. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
Использование языковых единиц
8. 5. 2. 1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями;
8. 5. 2. 2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
5) 9 класс
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть
Культура народов мира
А. Кунанбаев. "Слова назидания" - "17 Слово" М. Шаханов. "Четыре матери" В. Гундарев "На земле Абая"
Слушание
9. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы;
9. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста
Говорение
9. 2. 3. 1 соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю;
9. 2. 5. 1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
Чтение
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья),научного стиля (аннотация, тезисы, статья),официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 3. 1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение;
9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 1 использовать имена существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах
Природные ресурсы планеты Земля
К. Паустовский. "Мещерская сторона" (отрывки). Ч. Айтматов. "Плаха" (отрывок). В. Распутин. "Прощание с Матерой" (отрывок). С. Сейфуллин. Поэма "Кокшетау".
Слушание
9. 1. 2. 1 понимать значение слов общественно-политической тематики;
9. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям
Говорение
9. 2. 1. 1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9. 2. 4. 1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Чтение
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 3. 1 представлять информацию в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот;
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги, частицы;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 1 использовать имена существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах;
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
2-я четверть
История и личность
А.С. Пушкин. "Капитанская дочка". М. Шаханов. "Отрарская поэма о побежденном победителе" или "Просчет Чингисхана". М. Ауэзов "Путь Абая". Абиш Кекилбаев. "Плеяды – созвездие надежды". А. Байтурсынов. "Великий поэт казахов".
Слушание
9. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы;
9. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям
Говорение
9. 2. 1. 1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9. 2. 2. 1 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики, оценивая позицию автора;
9. 1. 5. 1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
Чтение
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья),научного стиля (аннотация, тезисы, статья),официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план;
9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 2. 1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста, творчески интерпретируя содержание;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 2 использовать глаголы в соответствующих формах;
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
Реальность и фантазия
Ч.Т. Айтматов. "Легенда о рогатой матери-оленихе" ("Белый пароход"). Р. Брэдбери. "Все лето в один день".
Слушание
9. 1. 2. 1 понимать значение слов общественно-политической тематики;
9. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
Говорение
9. 2. 4. 1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;

8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 2. 1 есімшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
8. 5. 2. 2 көсемшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
5) 9-сынып
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Әлем халықтарының мәдениеті
А. Құнанбаев. "Слова назидания" - "17 Слово". М. Шаханов. "Четыре матери". В. Гундарев. "На земле Абая".
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 қосалқы мәтінді, пікір айту мақсатын және айтушының оқиғалар мен кейіп-керлерге қатынасын анықтап және қорытынды жа-сап, ұзақтығы 5-8 минуттан аспайтын хабарламаның негізгі және детальды ақпаратын түсіну; 9. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымын ескеріп, мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
9. 2. 3. 1 сөйлеу нормаларына, оның ішінде сөйлеу стиліне сәйкес келетін лексикалық және синтаксистік бірліктерді сақтау; 9. 2. 5. 1 ұсынылған мәселе бойынша пікірталасқа қатысу, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын тұжырымдау
Оқылым
9. 3. 2. 1 ресми іскерлік стиль мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау (нұсқаулық, ереже); сипатты белгілердің негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге тиістілігін анықтау; 9. 3. 3. 1 мәтін ақпаратын перефразалау арқылы сұрақтарды тұжырымдау және оларға жауап беру, факт пен пікірді ажырату;
9. 3. 6. 1 автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау
Жазылым
9. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру; 9. 4. 5. 1 талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 7. 1. құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 1. зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді (соның ішінде басқа сөз таптарынан жасалған) тиісті формаларда қолдану
Жер ғаламшарының табиғи ресурстары
К. Паустовский. "Мещерская сторона" (үзінділер). Ч. Айтматов. "Плаха" (үзінді). В. Распутин "Прощание с МатҰрой" (үзінді).
Тыңдалым
9. 1. 2. 1қоғамдық-саяси тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну; 9. 1. 3. 1 автордың кейіпкерлерге, оқиғаларға деген эмоционалдық-бағалау қарым-қатынасын білдіретін сөздерді анықтап, прозалық, драмалық, поэтикалық туындылардық/ бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 кең ауқымды тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қордың болуы; 9. 2. 4. 1 назар аудару әдістерін қолданып отырып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, сөйлем (пайымдау, сендіру) құрау
Оқылым
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің негізгі, қосалқы және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну;
9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілер негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау;
9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру
Жазылым
9. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру;
9. 4. 3. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде және керісінше ұсыну; 9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу; 9. 4. 7. 1 сабақтас құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 1. зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді (соның ішінде басқа сөз таптарынан жасалған) тиісті формаларда қолдану; 9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
2-тоқсан
Тарих және тұлға
А.С. Пушкиннің "Капитан қызы" повесі. М. Шаханов. "Жеңілген жеңімпаз туралы Отырар поэмасы" немесе "Шыңғысханның есебі".
М. Әуезов "Абай жолы". Ә. Кекілбаев. "Плеяды – созвездие надежды". А. Байтұрсынов. "Великий поэт казахов".
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 қосалқы мәтінді, пікір айту мақсатын және айтушының оқиғалар мен кейіп-керлерге қатынасын анықтап және қорытынды жа-сап, ұзақтығы 5-8 минуттан аспайтын хабарламаның негізгі және детальды ақпаратын түсіну; 9. 1. 3. 1 автордың кейіпкерлерге, оқиғаларға деген эмоционалдық-бағалау қарым-қатынасын білдіретін сөздерді анықтап, прозалық, драмалық, поэтикалық туындылардың /бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 кең ауқымды тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қордың болуы; 9. 2. 2. 1 автордың ұстанымын бағалап, проблемалық жағдаятты өзі түсінігі бойынша көрсете отырып, мәтіннің мазмұнын қайта айту; 9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
Оқылым
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну; 9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру; 9. 3. 6. 1 автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау
Жазылым
9. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру; 9. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал ақпаратының мазмұнын шығармашылық тұрғыдан түсіндіре отырып баяндау; 9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 2 етістіктерді тиісті формаларда қолдану; 9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
Шындық және қиял
Ш.Т. Айтматов. "Легенда о рогатой матери-оленихе" ("Белый пароход"). Р. Брэдбери "Все лето в один день".
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну; 9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
9. 2. 4. 1 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, мәлімдеме (пайымдау, сендіру) жасау;

9. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учетом целевой аудитории
Чтение
9. 3. 4. 1 использовать виды чтения, владеть техниками критического мышления при чтении;
9. 3. 7. 1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
Письмо
9. 4. 3. 1 представлять информацию в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот;
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 2 использовать глаголы в соответствующих формах;
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
3-я четверть
Отцы и дети: диалог и конфликт поколений
У. Шекспир. "Ромео и Джульетта". К.Г. Паустовский. "Телеграмма".
Слушание
9. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы;
9. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям
Говорение
9. 2. 1. 1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9. 2. 5. 1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
Чтение
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план;
9. 3. 8. 1 сравнивать тексты, анализируя содержание, определяя авторскую позицию
Письмо
9. 4. 3. 1 представлять информацию в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот;
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 3 использовать числительные в соответствующих формах; 9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
Молодежь и средства массовой информации
С. Черный. "Диета", "Зеркало". Б. Акунин. Роман "Турецкий гамбит" (отрывки документальных вставок).
Слушание
9. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста;
9. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
Говорение

9. 2. 6. 1 назар аудару әдістерін қолдана отырып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, мәлімдемені (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
9. 3. 4. 1 оқу кезінде оқу түрлерін пайдалану, сыни ойлау техникаларын меңгеру;
9. 3. 7. 1 ақпаратты алу және жинақтау, өз пікірін білдіре отырып, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау
Жазылым
9. 4. 3. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде және керісінше ұсыну; 9. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу;
9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 2 етістіктерді тиісті формаларда қолдану; 9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
3-тоқсан
Әкелер мен балалар: ұрпақтар диалогі және шиеленісі
У. Шекспир. "Ромео и Джульетта". К.А. Паустовский. "Телеграмма".
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 қосалқы мәтінді, пікір айту мақсатын және айтушының оқиғалар мен кейіп-керлерге қатынасын анықтап және қорытынды жа-сап, ұзақтығы 5-8 минуттан аспайтын хабарламаның негізгі және детальды ақпаратын түсіну; 9. 1. 3. 1 автордың кейіпкерлерге, оқиғаларға деген эмоционалдық-бағалау қарым-қатынасын білдіретін сөздерді анықтап, прозалық, драмалық, поэтикалық туындылардың /бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 кең ауқымы тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қорды меңгеру; 9. 2. 5. 1 ұсынылған мәселе бойынша пікірталасқа қатысу, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын тұжырымдау
Оқылым
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну; 9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру; 9. 3. 8. 1 мазмұнын талдап, авторлық ұстанымды анықтап, мәтіндерді салыстыру
Жазылым
9. 4. 3. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде және керісінше ұсыну; 9. 4. 5. 1 талқылау элементтерімен, талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 3 сан есімдерді тиісті формаларда қолдану; 9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
Жастар және бұқаралық ақпарат құралдары
С.Черный. "Диета", "Зеркало". Б. Акунин. "Турецкий гамбит" романы (деректі ендірмелерден үзінділер).
Тыңдалым
9. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымын ескеріп, мәтіннің негізгі ойын анықтау; 9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
Айтылым

9. 2. 2. 1 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики, оценивая позицию автора;
9. 2. 3. 1 соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю
Чтение
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 3. 1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение;
9. 3. 4. 1 использовать виды чтения, владеть техниками критического мышления при чтении;
9. 3. 7. 1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 2. 1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста, творчески интерпретируя содержание;
9. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 3 использовать числительные в соответствующих формах
Мир един: глобализация
М. Светлов. "Гренада". М. Горький. "Сказки об Италии". В. Астафьев. "Деревья растут для всех".
Слушание
9. 1. 2. 1 понимать значение слов общественно-политической тематики
Говорение
9. 2. 4. 1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;
9. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учетом целевой аудитории
Чтение
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения;
9. 3. 7. 1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья),научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги, частицы;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
4-я четверть
Знаменитые люди
М.Ю. Лермонтов. "Смерть поэта". Е.А. Евтушенко. "Людей неинтересных в мире нет". В.Ян. "Чингиз-хан" (отрывок). Абай. "Не будь падким на все".
Слушание
9. 1. 2. 1 понимать значение слов общественно-политической тематики
Говорение
9. 2. 1. 1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9. 2. 3. 1 соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю;
9. 2. 4. 1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Чтение
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 3. 1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение;
9. 3. 4. 1 использовать виды чтения, владеть техниками критического мышления при чтении
Письмо
9. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств;
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги, частицы
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 2 использовать глаголы в соответствующих формах
Я и закон
Ч. Айтматов. "Плаха" (фрагмент самосуда Бостона).
Слушание
9. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста;
9. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
Говорение
9. 2. 5. 1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы;
9. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учетом целевой аудитории
Чтение
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья),научного стиля (аннотация, тезисы, статья),официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план;
9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения;
9. 3. 8. 1 сравнивать тексты, анализируя содержание, определяя авторскую позицию
Письмо
9. 4. 2. 1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста, творчески интерпретируя содержание; 9. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/ фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств; 9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
Приложение 49
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Английский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения

9. 2. 2. 1 автордың ұстанымын бағалап, проблемалық жағдаятты өзі түсінігі бойынша көрсете отырып, мәтіннің мазмұнын қайта айту;
9. 2. 3. 1 сөйлеу нормаларына, оның ішінде сөйлеу стиліне сәйкес келетін лексикалық және синтаксистік бірліктерді сақтау
Оқылым
9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 9. 3. 3. 1 мәтін ақпаратын перефразалау арқылы сұрақтарды тұжырымдау және оларға жауап беру, факт пен пікірді ажырату;
9. 3. 4. 1 оқу кезінде оқу түрлерін пайдалану, сыни ойлау техникаларын меңгеру; 9. 3. 7. 1 ақпаратты алу және жинақтау, өз пікірін білдіре отырып, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру;
9. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал ақпаратының мазмұнын шығармашылық тұрғыдан түсіндіре отырып баяндау; 9. 4. 4. 1 бейнелеу-көркемдегіш құралдарды қолданып, мазмұны бойынша қарама-қайшы болып табылатын шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптарға), мәтін үзіндісін/үзінділерін жазу;
9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 3 сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
Бір әлем: жаһандану
М. Светлов. "Гренада". М. Горький. "Сказки об Италии". В. Астафьев. "Деревья растут для всех".
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 4. 1 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, сөйлем (пайымдау, сендіру) құрау;
9. 2. 6. 1 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, сөйлемді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стиль мәтіндерінің (аннотация, тезистер) стилистикалық ерекшеліктерін анықтау;
9. 3. 6. 1 автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау; 9. 3. 7. 1 ақпаратты алу және жинақтау, өз пікірін білдіре отырып, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру;
9. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу; 9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша тілдесімге сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
4-тоқсан
Танымал адамдар
Ю. Лермонтов. "Смерть поэта". Е. Евтушенко. "Людей неинтересных в мире нет". В. Ян. "Чингис-хан" (үзінді). Абай. "Не будь падким на все".
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 кең ауқымды тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қордың болуы; 9. 2. 3. 1 сөйлеу нормаларын, оның ішінде стильге сәйкес келетін лексикалық және синтаксистік бірліктерді сақтау; 9. 2. 4. 1 назар аудару тәсілдерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, сөйлем (пайымдау, сендіру) құрау
Оқылым
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің негізгі, қосалқы және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну; 9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; өзіне тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау;
9. 3. 3. 1 мәтін ақпаратын перефразалау арқылы сұрақтарды тұжырымдау және оларға жауап беру, факт пен пікірді ажырату;
9. 3. 4. 1 оқу кезінде оқу түрлерін пайдалану, сыни ойлау техникаларын меңгеру;
Жазылым
9. 4. 4. 1 бейнелеу-көркемдегіш құралдарды қолданып, мазмұны бойынша қарама-қайшы болып табылатын шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптарға), мәтін үзіндісін/ үзінділерін жазу;
9. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 2 етістіктерді тиісті формаларда қолдану
Мен және Заң
Ш. Айтматов. "Плаха" (Бостонды соттаудан үзінді)
Тыңдалым
9. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымын ескеріп, мәтіннің негізгі ойын анықтау; 9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
9. 2. 5. 1 ұсынылған мәселе бойынша пікірталасқа қатысу, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын тұжырымдау; 9. 2. 6. 1 назарды тарту тәсілдерін пайдаланып және нысаналы аудиторияны ескеріп, пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау;
9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру; 9. 3. 6. 1. автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау; 9. 3. 8. 1 мазмұнын талдап, авторлық ұстанымды анықтап, мәтіндерді салыстыру
Жазылым
9. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал ақпаратының мазмұнын шығармашылық тұрғыдан түсіндіре отырып баяндау;
9. 4. 4. 1 бейнелеу-көркемдегіш құралдарды қолданып, мазмұны бойынша қарама-қайшы болып табылатын шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптарға), мәтін үзіндісін/ үзінділерін жазу;
9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша тілдесімге сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
49-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является языком коммуникации, науки, бизнеса, туризма и спорта. Знание английского языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на английском языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на английском языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся на уровне В1 по завершении основной школы посредством:
1) разнообразных заданий, которые способствуют развитию навыков анализа, оценки и творческого мышления;
2) работы с широким спектром устных и письменных источников.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" в классах с русским и казахским языками обучения составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Английский язык" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу пәнінің маңыздылығы коммуникация, ғылым, бизнес, туризм және спорт тілі боуымен анықталады. Ағылшын тілін меңгеру:
1) білім алушылардың түрлі өмірлік жағдайларда қатынасқан кезде сенімділіктерін артады;
2) білім алушыларға Қазақстанда және шет елдерде жоғары білім алу мүмкіндігіне жол ашады;
3) білім алушыларға Қазақстанда және шет елдерде кәсіби білім алуын жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) білім алушылардың ағылшын тілінде шығарылатын жаңалықтар мен ақпаратқа қол жеткізу мүмкіндіктерін арттырады;
5) білім алушыларға ағылшын тіліндегі әдеби туындылардың түпнұсқасын оқу мүмкіндігін береді;
6) білім алушыларға Қазақстанды өз елінде және шет елдерде таныстыру мүмкіндігін береді;
7) өмір бойы білім алуға, дағдыларды дамытуға, стратегияларды үйренуге және мектепте алған білімді тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.
3. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың негізгі мектепті аяқтағанда B1 деңгейінде тілдік дағдыларын:
1) талдау, бағалау және сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамытатын түрлі тапсырмалар беру;
2) кең ауқымды ауызша және жазбаша дереккөздермен жұмыс арқылы дамытуға бағытталған.
2-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. Оқыту қазақ және орыс тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқыту ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:

1) в 5 классе– 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Базовое содержание учебной программы по учебному предмету "Английский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
7. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (содержание, аудирование, говорение, чтение, письмо, использование английского языка), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
8. По разделу "Содержание" обучающийся развивает навыки для успешного их применения в разных учебных предметах: использует навыки говорения и аудирования для решения проблемных задач, выстраивает понятную и четкую информацию, развивает межкультурное понимание через чтение и обсуждение.
9. По разделу "Аудирование" обучающийся понимает основную идею текста по темам учебной программы, определяет факты и мнения, понимает детали в рамках знакомой темы, формулирует сложные вопросы, основанные на прослушанном материале с целью получения дополнительной информации, делает выводы из прослушанного материала с помощью контекстных подсказок, определяет специфичную информацию по знакомой теме, распознает несоответствия в аргументах на знакомую тему.
10. По разделу "Говорение" обучающийся передает основную идею текста на основе логически организованных событий на знакомую тему, использует формальные и неформальные стили речи, предугадывает содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов, выдержек на знакомую тему, задает простые и сложные вопросы для получения конкретной информации, взаимодействует с учениками (в паре, в группе) для выполнения заданий, сравнивает и противопоставляет тексты на знакомую тему, выражает мнение, предоставляя аргументы.

1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сынып бойынша күтілетін нәтиже түріндегі оқыту мақсатын құрайтын бөлімшелерден тұрады.
7. Әр бөлімшеде көрсетілген оқыту мақсаттары мұғалімге тілдік қызметтің барлық түрін (мазмұн, тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым, ағылшын тілінің қолданымын) дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, оларға оқытудың келесі кезеңі бойынша ақпарат беруге мүмкіндік береді.
8. "Мазмұн" бөлімі бойынша білім алушылар оларды әр түрлі оқу пәндерінде табысты қолдануға арналған дағдыларын дамытады: мәселелік тапсырмаларды шешуде айтылым мен тыңдалым дағдыларын қолданады, түсінікті және нақты ақпарат құрайды, оқу мен талдау арқылы мәдениетаралық түсінігін дамытады.
9. "Тыңдалым" бөлімі бойынша білім алушылар оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша мәтіннің негізгі идеясын түсінеді, ақиқаттар мен ой пікірлерді анықтайды, таныс тақырыптар аясында жан-жақты түсінеді, қосымша ақпаратты алу мақсатында тыңдалған материал негізінде күрделі сұрақтарды тұжырымдайды, мәнмәтіндік тұспалдар көмегімен тыңдалған материалдан тұжырымдар жасайды, таныс тақырып бойынша ерекше ақпаратты анықтайды, таныс тақырып бойынша дәлелдерде сәйкессіздікті анықтайды.
10. "Айтылым" бөлімі бойынша білім алушылар таныс тақырып бойынша логикалық ұйымдастырылған оқиғалар негізінде мәтіннің негізгі идеясын жеткізеді, ресми және бейресми сөйлеу стильдерін қолданады, таныс тақырыптың фотосуреттері, тақырыптары, түйінді сөздері, үзінділері арқылы мәтіннің мазмұнын болжайды, нақты ақпаратты алу үшін қарапайым және күрделі сұрақтар қояды, тапсырмаларды орындау үшін оқушылармен (жұппен, топта) өзара қарым қатынас жасайды, таныс тақырып бойынша мәтінді қарама қарсы қояды және салыстырады, дәлелелдерді бере отырып, ойын жеткізеді.

11. По разделу "Чтение" обучающийся понимает основную идею, а также детали текста разнообразных стилей и жанров на общие и знакомые темы, использует разнообразные источники информации (справочные материалы, словари, интернет), распознает специфичную информацию из текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тему, предугадывает содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов, выдержек, определяет отношение и мнение автора, оценивает информацию из различных текстов.
12. По разделу "Письмо" обучающийся заполняет таблицы, диаграммы, схемы, анкеты, формы, планирует, пишет, редактирует и вычитывает тексты на знакомую тему, делает заметки по тексту в соответствии с коммуникативной задачей, описывает и/или представляет события, связанные с прошлым, настоящим и будущим, используя информацию из изученных тем, связывает и согласовывает предложения и абзацы в тексте знакомой темы, правильно использует пунктуацию в тексте на знакомую тему, создает тексты разных стилей и жанров, используя соответствующие правила и структуру.
13. По разделу "Использование английского языка" обучающийся выражает собственное мнение, используя широкий лексический диапазон и разнообразие языка, с высокой степенью точности. Обучающийся свободно использует формы прошлого, настоящего и будущего времени и более широкий спектр форм модальных глаголов.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает нумерацию учебной цели.
15. Система целей обучения расписана по разделам:
1) базовое содержание (content):
Обучающиеся должны знать:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
ниже среднего А2
выше среднего А2
низкий В1
средний В1
высокий В1
5.​1.​1.​1
использовать навыки говоре ния и аудирова ния для творчес кого совмест ного решения проблем в группах
6.​1.​1.​1
использовать навыки говоре ния и аудирова ния для творчес кого совмест ного решения проблем в группах
7.​1.​1.​1
использовать навыки говоре ния и аудирова ния для творчес кого совместно го решения проблем в группах
8.​1.​1.​1
использовать навыки говорения и аудирования для творческого совместного решения проб лем в группах
9.​1.​1.​1 использовать навыки гово рения и ауди рования для творческого совместного решения проб лем в группах
5.​1.​2.​1
использовать навыки говорения и аудирования для обеспечения обратной связи одноклассникам
6.​1.​2.​1
использовать навыки говорения и аудирования для обеспечения обратной связи одноклассникам
7.​1.​2.​1
использовать навыки говорения и аудирования для обеспечения обратной связи одноклассникам
8.​1.​2.​1
использовать навыки говорения и аудирования для обеспечения обратной связи одноклассникам
9.​1.​2.​1 использовать навыки говоре ния и аудиро вания для обеспечения обратной связи одно классникам
5.​1.​3.​1
уважать различные точки зрения
6.​1.​3.​1
уважать различные точки зрения
7.​1.​3.​1
уважать различные точки зрения
8.​1.​3.​1
уважать различные точки зрения
9.​1.​3.​1
уважать различные точки зрения
5.​1.​4.​1
оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
6.​1.​4.​1
оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
7.​1.​4.​1
оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
8.​1.​4.​1
оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
9.​1.​4.​1
оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь от других учеников
5.​1.​5.​1
использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
6.​1.​5.​1
использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
7.​1.​5.​1
использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
8.​1.​5.​1
использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
9.​1.​5.​1 использовать обратную связь для постановки персональных целей обучения
5.​1.​6.​1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
6.​1.​6.​1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
7.​1.​6.​1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
8.​1.​6.​1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
9.​1.​6.​1 организовывать и понятно представлять информацию в форме, понятной для других
5.​1.​7.​1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
6.​1.​7.​1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
7.​1.​7.​1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
8.​1.​7.​1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
9.​1.​7.​1 вырабатывать и подкреплять последовательный аргумент в устной и письменной речи
5.​1.​8.​1
развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
6.​1.​8.​1
развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
7.​1.​8.​1
развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
8.​1.​8.​1
развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
9.​1.​8.​1
развивать межкультурное понимание через чтение и обсуждение
5.​1.​9.​1
использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств
6.​1.​9.​1
использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств
7.​1.​9.​1
использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств
8.​1.​9.​1
использовать воображение для выражения своих мыслей, идей, переживаний и чувств
9.​1.​9.​1 использовать воображение для выраже ния своих мыслей, идей, переживаний и чувств
5.​1.​10.​1 использовать устную или письменную речь для прове дения анализаи изучения широ кого спектра мнений и взглядов на мир
6.​1.​10.​1 использовать устную или письменную речь для прове дения анализа и изучения широ кого спектра мнений и взглядов на мир
7.​1.​10.​1 использовать устную или письменную речь для проведения ана лиза и изучения широкого спек тра мнений и взглядов на мир
8.​1.​10.​1 использовать устную или письменную речь для прове дения анализа и изучения широ кого спектра мнений и взглядов на мир
9.​1.​10.​1 использовать устную или письменную речь для про ведения ана лиза и изуче ния широкого спектра мне ний и взгля дов на мир

11. "Оқылым" бөлімі бойынша білім алушылар жалпы және таныс тақырып бойынша әр түрлі стиль мен жанрлардың мәтініндегі негізгі идеяны, сонымен қатар егжей тегжейін түсінеді, әр түрлі ақпарат көздерін қолданады (анықтамалық материалдар, сөздіктер, интернет), таныс тақырып бойынша түрлі стиль мен жанрдың мәтінінен ерекше ақпаратты анықтайды, тақырыптар, фотосуреттер, түйінді сөздер, үзінділер арқылы мәтіннің мазмұнын болжайды, автордың қатынасын және ойын анықтайды, әр түрлі мәтіндерден ақпаратты бағалайды.
12. "Жазылым" бөлімі бойынша білім алушылар кестелер, диаграммалар, сызбалар, сауалнамалар, формаларды толтырады, таныс тақырыптар бойынша мәтіндерді жоспарлайды, жазады, редакциялайды және оқып шығады, қарым-қатынастық тапсырмаларға сәйкес мәтінде белгі жасайды, оқытылған тақырыптардың ақпаратын қолдана отырып, өткен шақ, осы шақ және келер шақпен байланысты оқиғаларды суреттейді және көрсетеді, таныс тақырыптың мәтінінде сөйлемдер мен абзацтарды байланыстырады және үйлестіреді, таныс тақырыптың мәтінінде тыныс белгілерін дұрыс қолданады, сәйкес ережелер мен құрылымдарды қолдана отырып, әр түрлі стильдер мен жанрлар бойынша мәтіндер құрастырады.
13. "Ағылшын тілінің қолданымы" бөлімі бойынша білім алушылар кең лексикалық ауқымды және тілдің түрлілігін әдеттегідей жоғары дәлдікпен қолданып, өзінің ойын білдіреді. Білім алушылар өткен шақ, осы шақ және келер шақ қатарын және модальді етістіктердің кең ауқымды түрін еркін қолданады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтау арқылы ұсынылған. Код бойынша бірінші сан сыныпты, екінші сан оқу мақсаттырының нөмірін білдіреді.
15. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлімдерге бөлінген:
1) "Мазмұн" (сontent):
Білім алушылар білуі тиіс:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
орташадан төмен деңгей 2
орташадан жоғары деңгей 2
төмен деңгей 1
орташа деңгей 1
жоғары деңгей 1
5. 1. 1. 1
топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
6. 1. 1. 1
топ ішінде мәселелерді шығармашы
лықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
7. 1. 1. 1
топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
8. 1. 1. 1
топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
9. 1. 1. 1
топ ішінде мәселелерді шығармашылықпен бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
5. 1. 2. 1 сыныптастары
ның кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
6. 1. 2. 1 сыныптастары
ның кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
7. 1. 2. 1 сыныптастарының кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
8. 1. 2. 1 сыныптастары
ның кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
9. 1. 2. 1 сыныптастарының кері байланысын қамтамасыз ету үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
5. 1. 3. 1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
6. 1. 3. 1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
7. 1. 3. 1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
8. 1. 3. 1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
9. 1. 3. 1
түрлі көзқарастарды құрметтеу
5. 1. 4. 1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
6. 1. 4. 1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
7. 1. 4. 1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
8. 1. 4. 1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
9. 1. 4. 1
басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
5. 1. 5. 1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
6. 1. 5. 1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
7. 1. 5. 1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
8. 1. 5. 1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
9. 1. 5. 1
жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
5. 1. 6. 1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
6. 1. 6. 1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
7. 1. 6. 1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
8. 1. 6. 1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
9. 1. 6. 1
ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және ұсыну
5. 1. 7. 1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
6. 1. 7. 1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
7. 1. 7. 1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
8. 1. 7. 1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
9. 1. 7. 1
ауызша және жазбаша сөзде жүйелі дәлел келтіру және бекіту
5. 1. 8. 1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
6. 1. 8. 1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
7. 1. 8. 1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
8. 1. 8. 1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
9. 1. 8. 1
оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық түсінікті дамыту
5. 1. 9. 1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
6. 1. 9. 1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
7. 1. 9. 1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
8. 1. 9. 1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
9. 1. 9. 1
ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
5. 1. 10. 1
сөйлеу мен жазылымды әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану
6. 1. 10. 1
сөйлеу мен жазылымды
әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану
7. 1. 10. 1
сөйлеу мен жазылымды әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану
8. 1. 10. 1
сөйлеу мен жазылымды әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану
9. 1. 10. 1
сөйлеу мен жазылымды әлемнің кең ауқымды пікірлері мен көзқарастарын талдау мен зерттеуде қолдану

2) аудирование (listening):
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
ниже среднего А2
выше среднего А2
низкий В1
средний В1
высокий В1
5.​2.​1.​1
понимать с поддержкой последовательность команд в классе
6.​2.​1.​1
понимать с поддержкой неограниченные команды в классе
7.​2.​1.​1
понимать с небольшой поддержкой ос новные моменты в продолжитель ной беседе на ограниченное ко личество общих и учебных тем
8.​2.​1.​1
понимать практически без поддержки основные момен ты в продолжи тельной беседе на общие и учебные темы
9.​2.​1.​1
понимать основные моменты без поддержки в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.​2.​2.​1
понимать простые вопросы о предоставлении личной информации
6.​2.​2.​1
понимать более сложные вопросы с поддержкой о предоставлении личной информации
7.​2.​2.​1
понимать с небольшой поддержкой некоторую детальную информацию в продолжительной беседе / разговоре по ограниченному кругу общих и учебных тем
8.​2.​2.​1
понимать при малой поддержке либо без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем
9.​2.​2.​1
понимать без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем
5.​2.​3.​1
Понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы
6.​2.​3.​1
понимать с поддержкой более сложные вопросы по широкому кругу общих и учебных тем
7.​2.​3.​1
понимать с некоторой поддержкой большую часть деталей аргумента в расширенном разговоре на ограниченный круг общих и учебных тем
8.​2.​3.​1
понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем
9.​2.​3.​1
понимать без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем
5.​2.​4.​1
понимать с поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
6.​2.​4.​1
понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
7.​2.​4.​1
понимать с небольшой поддержкой некоторые из подразумеваемых смыслов в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы
8.​2.​4.​1
понимать практически без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.​2.​4.​1
понимать без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.​2.​5.​1
понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в короткой беседе на разнообразные учебные темы
6.​2.​5.​1
понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы
7.​2.​5.​1
определить с поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем
8.​2.​5.​1
определить с незначительной поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.​2.​5.​1 определить мнение говорящего
(-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.​2.​6.​1
определить с поддержкойсмысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы
6.​2.​6.​1
определить с поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
7.​2.​6.​1
определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на некоторые общие и учебные темы
8.​2.​6.​1
определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
9.​2.​6.​1 определить смысл из контекста продолжительной беседы на разные общие и учебные темы
5.​2.​7.​1
определить мнение гово рящего (-их) в простом, разго воре с поддерж кой на некото рые общие и учебные темы
6.​2.​7.​1
определить мнение говорящего (-их) в продолжитель ном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы
7.​2.​7.​1
начать определять характерные черты на уровне слова, предложе ния и текста некоторых устных жанров
8.​2.​7.​1
определять характерные черты на уровне слова, предложе ния и текста некоторых устных жанров
9.​2.​7.​1 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста большинства устных жанров
5.​2.​8.​1
понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на некоторые общие и учебные темы
6.​2.​8.​1
понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на большинство общих и учебных тем
7.​2.​8.​1
понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
8.​2.​8.​1
понимать большие рассказы на общие и учебные темы
9.​2.​8.​1
начать определять несоответствия в приводимых аргументам в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы

2) "Тыңдалым" (listening):
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
орташадан төмен деңгей 2
орташадан жоғары деңгей 2
төмен деңгей 1
орташа деңгей 1
жоғары деңгей
1
5. 2. 1. 1
сыныптағы нұсқаулар жүйелілігін қолдаумен түсіну
6. 2. 1. 1
сыныптағы шексіз нұсқауларды қолдаумен түсіну
7. 2. 1. 1
ұзақ әңгімелесумен жалпы және оқу тақырып тарының шек теулі санын, негізгі ойларды шамалы қолдау мен түсіну
8. 2. 1. 1
ұзақ әңгімелесумен жалпы және оқу тақырыптарының негізгі ойларын іс жүзінде қолдаусыз түсіну
9. 2. 1. 1
ұзақ әңгімелесумен жалпы және оқу тақырыптарының
негізгі ойларын қолдаусыз түсіну
5. 2. 2. 1
жеке басына қатысты мәліметтерді ұсыну туралы қарапайым сұрақтарды түсіну
6. 2. 2. 1
жеке басына қатысты мәліметтерді ұсыну туралы
күрделірек сұрақтарды мұғалімнің қолдаумен түсіну
7. 2. 2. 1
жалпы және оқу тақырыпта рындағы ақпараттың бір шама бөлігін шектеулі орта дағы ұзақ сөй лесуде мұғалім нің шамалы қолдау көрсету імен түсіну
8. 2. 2. 1
жалпы және оқу тақырыптарын кең ауқым бойынша бірша ма нақты ақпа ратты кеңей тілген әңгімеде мұғалімнің ша малы қолдау көр сетуімен немесе өз бетінше түсіну
9. 2. 2. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы біршама нақты ақпаратты кең ауқымда кеңейтілген әңгімеде қолдаусыз өз бетінше түсіну
5. 2. 3. 1
жалпы және оқу тақырыптары
ның қарапайым сұрақтарын көмексіз түсіну
6. 2. 3. 1
жалпы және оқу тақырыптарының кең ортадағы күрделірек сұрақтарын қолдаумен түсіну
7. 2. 3. 1
жалпы және оқу шектеулі ортадағы кеңейтілген әңгімеде дәлелдің біраз бөлігін шамалы көмекпен түсіну
8. 2. 3. 1
жалпы және оқу тақырыптарын кең ортадағы ұзақ әңгімеде дәлелдің көп бөлігін іс жүзінде қолдаусыз түсіну
9. 2. 3. 1
жалпы және оқу тақырыптарын кең ортадағы ұзақ әңгімеде дәлелдің көп бөлігін іс жүзінде қолдаусыз түсіну
5. 2. 4. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгімеде негізгі ойларды қолдаумен отырып түсіну
6. 2. 4. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгімеде негізгі ойларды шектеулі қолдау көрсетуімен түсіну
7. 2. 4. 1
жалпы және оқу тақырып тарындағы ұзақ әңгімеде сан алуан ұйғарын ды мағынаны
шамалы қолдау көрсетумен түсіну
8. 2. 4. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгімеде ұйға рынды мағына ның үлкен бөлі гін іс жүзінде қолдаусыз түсіну
9. 2. 4. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгімеде ұйға рынды мағы наның үлкен бөлігін қолдау сыз түсіну
5. 2. 5. 1
әр түрлі оқу тақырыптарында қысқаша сөйлесуде ар найы ақпараттар мен бөлімдердің көп бөлігін қолдаумен түсіну
6. 2. 5. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгімеде арнайы ақпа раттар мен бөлім дердің көп бөлі гін қолдаумен түсіну
7. 2. 5. 1
жалпы және оқу тақырып тарының көп шілігіндегі ұзақ әңгімеде сөй леушінің(лер дің) ойын қол даумен анықтау
8. 2. 5. 1
жалпы және оқу тақырыптарының көпшілігіндегі ұзақ әңгімеде сөйлеушінің ойын шамалы қолдау көрсетумен анықтау
9. 2. 5. 1
жалпы және оқу тақырыптарының көпшілігіндегі ұзақ әңгімеде
сөйлеушінің (лердің) ойын анықтау
5. 2. 6. 1
жалпы және оқу тақырыптары ның бірқатарын да қысқаша сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны қолдаумен анықтау
6. 2. 6. 1
жалпы және оқу тақырыптары
ның көпшілігін де ұзақ сөйлесу дегі мәнмәтіннен мағынаны қолдаумен анықтау
7. 2. 6. 1
жалпы және оқу тақырып тарының кей бірінде ұзақ сөйлесудегі мәнмәтіннен мағынаны шамалы қолда умен анықтау
8. 2. 6. 1
жалпы және оқу тақырыптарының көпшілігінде ұзақ сөйлесудегі мәнмәтіннен мағынаны шамалы қолдаумен анықтау
9. 2. 6. 1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарында ұзақ сөйлесудегі мәнмәтіннен мағынаны анықтау
5. 2. 7. 1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптарында мұғалімнің көмегі көрсетілген қарапайым сөйлесудегі сөйлеушінің ойын анықтау
6. 2. 7. 1
шектеулі жалпы және оқу тақырыптарында мұғалімнің көмегі көрсетілген ұзақ сөйлесудегі сөйлеушінің ойын анықтау
7. 2. 7. 1
бірқатар ауызша жанрлардың
сөз, сөйлем және мәтіндік деңгейдегі өзіне тән ерекшеліктерін анықтай бастау
8. 2. 7. 1
бірқатар ауызша жанрлардың
сөз, сөйлем және мәтіндік деңгейдегі өзіне тән ерекшеліктерін анықтау
9. 2. 7. 1
көпшілік ауызша жанрлардың
сөз, сөйлем және мәтіндік деңгейдегі өзіне тән ерекшеліктерін анықтау
5. 2. 8. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы бірқатар ұзақ сөйлесуді, оның ішінде әңгімелерді қолдаумен түсіну
6. 2. 8. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы көпшілік ұзақ сөйлесуді, оның ішінде әңгімелерді қолдаумен түсіну
7. 2. 8. 1
жалпы және оқу тақырып тарындағы әңгімелерді қолдаумен түсіну
8. 2. 8. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы көлемді әңгімелерді түсіну
9. 2. 8. 1
жалпы және оқу тақырыптарындағы бірқатар ұзақ әңгімеде келтірілген дәлелдегі сәйкессіздіктер
ді түсіне бастау

3) говорение (speaking):
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
ниже среднего А2
выше среднего А2
низкий В1
средний В1
высокий В1
5.​3.​1.​1
передавать основную информацию о себе и других на уровне предложения на некоторые общие темы
6.​3.​1.​1
передавать основную информацию о себе и других на уровне дискуссии на большинство общих тем
7.​3.​1.​1
использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на некоторые общие и учебные темы
8.​3.​1.​1
использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на большинство общих и учебных тем
9.​3.​1.​1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на общие и учебные темы
5.​3.​2.​1
задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем
6.​3.​2.​1
задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках большинства общих тем
7.​3.​2.​1
задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем
8.​3.​2.​1
задавать более сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих тем и некоторых учебных тем
9.​3.​2.​1
задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих и учебных тем
5.​3.​3.​1
высказывать мнение на уровне предложения в рамках некоторых общих и учебных тем
6.​3.​3.​1
высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем
7.​3.​3.​1
высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем
8.​3.​3.​1
высказывать мнение на уровне рассуждения на любые общие и учебные темы
9.​3.​3.​1
объяснять и обосновывать свою точку зрения на общие и учебные темы
5.​3.​4.​1
отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения на неожиданные комментарии в рамках различных общих и учебных тем
6.​3.​4.​1
отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на неожиданные комментарии в рамках различных общих и учебных тем
7.​3.​4.​1
отвечать с некоторой гиб костью на уров не предложения с элементами рассуждения на неожиданные комментарии в рамках большинства общих и учебных тем
8.​3.​4.​1
отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на неожиданные комментарии в рамках общих и учебных тем
9.​3.​4.​1
отвечать с определенной степенью гибкости на уровне пред ложения и рассуждения на неожидан ные коммента рии в рамках общих и учебных тем
5.​3.​5.​1
пробовать взаимодействовать на базовом уровне обмена информацией в рамках различных общих и учебных тем
6.​3.​5.​1
пробовать взаимодействовать в более продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем
7.​3.​5.​1
пробовать взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
8.​3.​5.​1 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
8.​3.​5.​1 взаимодействовать с одноклассниками для сот рудничества, обсуждения, согласования, планированияи расставле ния приорите тов с целью выполнения учебных задач
5.​3.​6.​1
излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом
6.​3.​6.​1
излагать мысли четко и ясно на уровне предложения и во время дискуссии во время парной, групповой работы и работы всем классом
7.​3.​6.​1
пробовать комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
8.​3.​6.​1 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
9.​3.​6.​1 комментировать с опреде ленной сте пенью гибкос ти то, что сказали дру гие на уровне предложения или рассужде ния во время парной, груп повой работы и работы всем классом
5.​3.​7.​1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
6.​3.​7.​1
использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем
7.​3.​7.​1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем
8.​3.​7.​1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем
9.​3.​7.​1 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках неограниченных общих и учебных тем
5.​3.​8.​1 пересказывать простые истории и события на различные общие и учебные темы
6.​3.​8.​1 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
7.​3.​8.​1 пересказывать некоторые более длинные истории и события на различные общие и учебные темы
8.​3.​8.​1 пересказывать некоторые более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
9.​3.​8.​1 пересказывать более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем

3) "Айтылым" (speaking):
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8- сынып
9-сынып
орташадан төмен деңгей 2
орташадан жоғары деңгей 2
төмен деңгей
1
орташа деңгей
1
жоғары деңгей
1
5. 3. 1. 1
бірқатар жалпы тақырыптар аясында сөйлем деңгейінде өзі және басқалар туралы негізгі ақпарат беру
6. 3. 1. 1
көпшілік жалпы тақырыптар аясында пікірталас деңгейінде өзі және басқалар туралы негізгі ақпарат беру
7. 3. 1. 1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында сөйле су кезінде рес ми және бейрес ми регистрлер ді пайдалану
8. 3. 1. 1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптары аясында сөйлесу кезінде ресми және бейресми регистрлерді пайдалану
9. 3. 1. 1
жалпы және оқу тақырыптары аясында сөйлесу кезінде ресми және бейресми регистрлерді пайдалану
5. 3. 2. 1
бірқатар жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою
6. 3. 2. 1
көпшілік жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою
7. 3. 2. 1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою
8. 3. 2. 1
жалпы тақырып тар және бірқа тар оқу тақырып тары аясында ақпарат алу үшін күрделірек сұрақтар қою
9. 3. 2. 1
жалпы және оқу тақырыптары аясында ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою
.3.3.1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында
пікірін сөйлеммен жеткізу
6. 3. 3. 1
алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында пайым дау элемент терімен өз пікірін сөйлем мен жеткізу
7. 3. 3. 1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптары аясында пікірін пайымдаумен жеткізу
8. 3. 3. 1
кез-келген жалпы және оқу тақырыптары аясында пікірін пайымдаумен жеткізу
9. 3. 3. 1
жалпы және оқу тақырыптарында өз көзқарасын түсіндіру және негіздеу
5. 3. 4. 1
алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында күтпеген комментарий
лерге біраз икемділікпен сөйлеммен жауап беру
6. 3. 4. 1
алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында күт пеген коммен тарийлерге пайымдау элементтеріменбіраз икемділік пен сөйлеммен жауап беру
7. 3. 4. 1
көпшілік жалпы және оқу тақырып тары аясында күтпеген ком ментарийлерге пайымдау эле менттерімен бі раз икемділік пен сөйлеммен жауап беру
8. 3. 4. 1
жалпы және оқу тақырыптары аясында күтпеген комментарий
лерге пайымдау элементтерімен біраз икемділікпен сөйлеммен жауап беру
9. 3. 4. 1
жалпы және оқу тақырыптары аясында күт пеген коммен тарийлерге пайымдау мен және сөйлеммен
белгілі бір деңгейдегі икемділікпен жауап беру
5. 3. 5. 1
алуан түрлі жалпы және оқу тақырыптары аясында базалық деңгейде ақпарат алмасуда өзара қарым-қатынас жасауға әрекеттену
6. 3. 5. 1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзағырақ әңгімеде өзара қарым-қатынас жасауға әрекеттену
7. 3. 5. 1
оқу тапсырмаларын орындау мақ сатында басым дықтарды жос парлау мен құру, серік тестік, талқы лау, келісу үшін сыныптас тарымен өзара қарым-қатынас жасауға әрекеттену
8. 3. 5. 1
оқу тапсырмаларын орындау мақсатында басымдықтарды жоспарлау мен құру, серкіктестік, талқылау, келісу үшін сынып тастарымен өзара қарым-қатынас жасау
9. 3. 5. 1
оқу тапсырмаларын орындау мақсатында басымдықтарды жоспарлау мен құру, серкіктестік, талқылау, келісу үшін сыныптас тарымен өзара қарым-қатынас жасау
5. 3. 6. 1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұмыста өз ойын анық және нақты түрде сөйлеммен жеткізу
6. 3. 6. 1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұмыста өз ойын пікірталаста анық және нақты түрде сөйлеммен жеткізу
7. 3. 6. 1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұ мыста басқалар дың айтқанын сөйлеммен немесе пайымдаумен біршама икемділікпен түсіндіруге әрекеттену
8. 3. 6. 1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұмыста басқалардың айтқанын сөйлеммен немесе пайымдаумен біршама икемділікпен түсіндіру
9. 3. 6. 1
жұпта, топта және барлық сыныппен жұ мыста басқалар дың айтқанын сөйлеммен неме се пайымдаумен белгілі бір деңгейдегі икем ділікпен түсіндіру
5. 3. 7. 1
бірқатар жалпы тақырыптар аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану
6. 3. 7. 1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану
7. 3. 7. 1
әр түрлі жалпы және бірқатар оқу тақырыптары аясында пәнге тән лексика мен синтаксис ті пайдалану
8. 3. 7. 1
көпшілік жалпы және бірқатар оқу тақырыптары аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану
9. 3. 7. 1
шексіз жалпы және оқу тақырыптары
аясында пәнге тән лексика мен синтаксисті пайдалану
5. 3. 8. 1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы қарапайым оқиғаларды мазмұндау
6. 3. 8. 1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптарындағы кейбір ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау
7. 3. 8. 1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы кейбір ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау
8. 3. 8. 1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптарындағы кейбір ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау
9. 3. 8. 1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзағырақ оқиғаларды мазмұндау

4) чтение (reading):
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
ниже среднего А2
выше среднего А2
низкий В1
средний В1
высокий В1
5.​4.​1.​1
понимать основные моменты в некоторых коротких, простых текстах по общим и учебным темам
6.​4.​1.​1
понимать основные моменты в коротких, простых текстах по общим и учебным темам
7.​4.​1.​1
понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
8.​4.​1.​1
понимать основные моменты в текс тах незнакомых различных общих и учебных тем, включая неко торые длинные тексты
9.​4.​1.​1
понимать основные моменты в длинных текстах большинства незнакомых общих и учебных тем
5.​4.​2.​1
понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, прос тых текстах в рамках неко торых общих и учебных тем
6.​4.​2.​1
понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем
7.​4.​2.​1
понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
8.​4.​2.​1
понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
9.​4.​2.​1
понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках знако мых общих и учебных тем, включая неко торые длин ные тексты
5.​4.​3.​1
понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
6.​4.​3.​1
понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
7.​4.​3.​1
понимать детали аргумента в рамках большинства знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
8.​4.​3.​1
понимать детали аргумента в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
9.​4.​3.​1
понимать детали аргу мента в длин ных текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем
5.​4.​4.​1
читать с незначительной поддержкой некоторые короткие тексты художественной и нехудожественной литературы
6.​4.​4.​1
читать самостоятельно некоторые короткие, простые тексты художественной и нехудожественной литературы
7.​4.​4.​1
читать некоторые длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
8.​4.​4.​1
читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
9.​4.​4.​1
читать длин ные тексты художественной и нехудо жественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
5.​4.​5.​1
определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
6.​4.​5.​1
определять смысл из контекста в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая длинные тексты
7.​4.​5.​1
определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
8.​4.​5.​1
определять смысл из контекста в коротких и некоторых длинных текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем
9.​4.​5.​1 определять смысл из контекста в длинных текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
5.​4.​6.​1
определять отношение или мнение автора в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
6.​4.​6.​1
определять отношение или мнение автора в коротких текстах в рамках большинства общих и учебных тем
7.​4.​6.​1
определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы
8.​4.​6.​1
определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы, включая длинные тексты
9.​4.​6.​1 определять отношение или мнение автора в длин ных текстах в рамках большинства общих и учебных тем
5.​4.​7.​1
определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках некоторых написанных жанров
6.​4.​7.​1
определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
7.​4.​7.​1
определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
8.​4.​7.​1
определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
9.​4.​7.​1 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках любых написанных жанров
5.​4.​8.​1 использовать с некоторой поддержкой знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
6.​4.​8.​1
использовать самостоятельно знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
7.​4.​8.​1
использовать с незначительной поддержкой знакомые и некоторые незна комые бумаж ные и цифровые ресурсы для проверки значе ния и расшире ния понимания
8.​4.​8.​1
использовать знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
9.​4.​8.​1 использовать большинство знакомых и незнакомых бумажных и цифровых ресурсов для проверки значения и расширения понимания
5.​4.​9.​1
определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на различные общие и учебные темы
6.​4.​9.​1
определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на любые общие и учебные темы
7.​4.​9.​1
определять несоотвтетствия в приводимых аргументах в коротких, простых текстах на некоторые общие и учебные темы
8.​4.​9.​1
определять несоотвтетствия в приводимых аргументах в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
9.​4.​9.​1 определять несоотвтетствия в приво димых аргу ментах в длинных текстах на различные общие и учебные темы

4) "Оқылым" (reading):
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
орташадан төмен деңгей 2
орташадан жоғары деңгей 2
төмен деңгей
1
орташа деңгей
1
жоғары деңгей
1
5. 4. 1. 1
жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір қарапайым қысқа мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
6. 4. 1. 1
жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым қысқа мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
7. 4. 1. 1
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары аясында мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
8. 4. 1. 1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, әр түрлі таныс емес жалпы және оқу тақырыптары мәтіндерінің негізгі идеясын түсіну
9. 4. 1. 1
көпшілік таныс емес жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
5. 4. 2. 1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясындағы қарапайым, қысқа мәтін дерде арнайы ақпаратты мұға лімнің шамалы көмегімен түсіну
6. 4. 2. 1
бірқатар жалпы және оқу тақырыптары аясындағы қарапайым, қысқа мәтін дерде арнайы ақпаратты мұғалімнің көмегінсіз түсіну
7. 4. 2. 1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптары аясында мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну
8. 4. 2. 1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, әр түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну
9. 4. 2. 1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну
5. 4. 3. 1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында дәлел деректемелерін түсіну
6. 4. 3. 1
бірқатар ұзақ мәтіндерді қоса, кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында дәлел деректемелерін түсіну
7. 4. 3. 1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, көпшілік таныс жалпы және оқу тақы рыптары аясында дәлел деректерін түсіну
8. 4. 3. 1
кейбір ұзақ мәтіндерді қоса, таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында дәлел деректерін түсіну
9. 4. 3. 1
әр түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясындағы ұзақ мәтіндердегі дәлел деректерін түсіну
5. 4. 4. 1
көркем және көркем емес әдебиеттердегі кейбір қысқа мәтіндерді мұғалімнің шамалы көмегі арқылы оқу
6. 4. 4. 1
көркем және көркем емес әдебиеттердегі кейбір қысқа қарапайым мәтіндерді өз бетімен оқу
7. 4. 4. 1
таныс және кейбір бейта ныс жалпы және оқу тақы рыптары аясын да көркем және көркем емес әдебиет тердегі кейбір ұзақ мәтіндерді оқу
8. 4. 4. 1
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары аясында түрлі көркем және көркем емес әдебиеттердегі ұзақ мәтіндерді оқу
9. 4. 4. 1
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары аясында көркем және көркем емес әдебиеттер дегі ұзақ мәтіндерді оқу
5. 4. 5. 1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында қысқаша мәтіндердің мәнмәтінінен негізгі ойды анықтау
6. 4. 5. 1
ұзын мәтіндерді қоса, кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында мәнмәтінінен негізгі ойды анықтау
7. 4. 5. 1
көпшілік таныс жалпы және оқу тақырып тары аясында қысқаша мәтіндердің мән-мәтінінен негізгі ойды анықтау
8. 4. 5. 1
әр түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында қысқаша және кейбір ұзын мәтіндердің мән-мәтінінен негізгі ойды анықтау
9. 4. 5. 1
көпшілік таныс жалпы және оқу тақырыптары аясында ұзын мәтіндердің мәнмәтінінен негізгі ойды анықтау
5. 4. 6. 1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы қысқа мәтіндерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
6. 4. 6. 1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптарындағы қысқа мәтіндерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
7. 4. 6. 1
әр түрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырып тарындағы қысқа мәтін дерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
8. 4. 6. 1
ұзын мәтіндерді қоса, әр түрлі бейтаныс жалпы және оқу тақы рыптарындағы қысқа мәтін дерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
9. 4. 6. 1
көпшілік жалпы және оқу тақырыптары аясында ұзын мәтіндерде автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
5. 4. 7. 1
бірқатар жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтіннге тән қасиеттерді анықтау
6. 4. 7. 1
көпшілік жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтінге тән қасиеттерді анықтау
7. 4. 7. 1
көпшілік жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтінге тән қасиеттерді анықтау
8. 4. 7. 1
көпшілік жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтінге тән қасиеттерді анықтау
9. 4. 7. 1
кез-келген жазбаша жанрлар аясында сөз, сөйлем және мәтінге тән қасиеттерді анықтау
5. 4. 8. 1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңейту үшін өзіне таныс сандық немесе баспадан шықан ресурстарды мұғалімнен шамалы көмекпен
қолдану
6. 4. 8. 1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңейту үшін өзіне таныс сандық немесе баспадан шықан ресурстарды өз бетімен қолдану
7. 4. 8. 1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңей ту үшін өзіне таныс және кейбір бей таныс сандық немесе баспа дан шыққан ресурстарды шамалы көмек пен қолдану
8. 4. 8. 1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңейту үшін кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шықан ресурстарды қолдану
9. 4. 8. 1
мағынаны тексеру және түсінігін кеңейту үшін көпшілік таныс және бейтаныс сандық немесе баспадан шықан ресурстарды қолдану
5. 4. 9. 1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарында қарапайым қысқа мәтіндерде дерек пен пікірдің айырмашылы
ғын анықтау
6. 4. 9. 1
кез-келген жалпы және оқу тақырыптарындағы қарапайым қысқа мәтіндерде дерек пен пікірдің айырмашылы
ғын анықтау
7. 4. 9. 1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы қысқа қарапайым мәтіндерде келтірілген дәлелдегі сәйкессіздіктерді анықтау
8. 4. 9. 1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы қысқа мәтіндерде келтірілген дәлелдегі сәйкессіздіктерді анықтау
9. 4. 9. 1
әр түрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ мәтіндерде келтірілген дәлелдегі сәйкессіздіктерді анықтау

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является одним из мировых языков, языком науки, образования и туризма. Изучение немецкого языка в школах Казахстана исторически обусловлено проживанием этнических немцев в стране, а также доминирующим статусом немецкого языка на территории советского Казахстана. Изучение немецкого языка:
1) обеспечивает успешную коммуникацию обучающихся в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию за рубежом – в вузах Германии, Австрии, Швейцарии;
3) обеспечивает доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на немецком языке;
4) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на немецком языке;
5) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" направлена на развитие языковых навыков и речевых умений обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению основного среднего образования школы (5–9 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня А2 в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Немецкий язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Немецкий язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Немецкий язык" в классах с русским и казахским языками обучения составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген)..
2. Оқу пәнінің маңыздылығы оның әлем тілдерінің бірі болуымен, ғылым, білім және туризм тілі болып табылатындығымен анықталады. Қазақстан мектептерінде неміс тілінің оқытылуының тарихи негіздемесі мемлекетте этникалық немістердің тұруы, сонымен қатар кеңестік Қазақстан жерінде неміс тілінің үстем мәртебеге ие болуына байланысты. Неміс тілін оқыту:
1) әртүрлі өмірлік жағдайларда білім алушыларға табысты қарым-қатынасқа түсуді қамтамасыз етеді;
2) шетелдік жоғары оқу орындарына түсуге мүмкіндік береді – Германия, Аустрия, Швейцария;
3) неміс тіліндегі жаңалықтар мен ақпараттартарды білім алушылардың қол жеткізуіне қамтамасыз етеді;
4) неміс тіліндегі әдеби шығармалардың аутенттілік мәтініне білім алушылардың қол жеткізуіне мүмкіндік береді;
5) мектепте алған білімдері, дағдылары және оқыту стратегияларына сүйене отырып, өмір бойы білім алуға мүмкіндік береді.
3. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың тіл дағдыларын дамыту бойынша тіл қызметінің төрт түрін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамытуға бағытталған. Негізгі орта білімді (5-9-сыныптар) аяқтаған кезде білім алушылар Жалпыеуропалық шет тілін меңгеру біліктілігіне сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR) тілдік А2 деңгейін меңгерулері қажет.
2-тарау. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. Оқыту қазақ және орыс тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Немецкий язык" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:
1) в 5 классе– 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении Типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Учебная программа содержит этапы обучения немецкому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (5-9 классы).
7. Содержание учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" структурировано по разделам (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка).
8. Цели обучения, обозначенные в каждом разделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
9. В базовом содержании (Inhalt) программы представлены общие цели обучения немецкому языку в разрезе классов.
10. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (5 класс – А1.1, 6 класс – А1.2, 7 класс – А2.1, 8 и 9 классы – А2.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения немецкому языку.
11. В разделе "Использование немецкого языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур немецкого языка в речи.
12. Базовое содержание (Inhalt) для 5 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А1.1 – средний уровень А1.
13. Межкультурно-коммуникативный аспект в 5 классе:
1) общение на бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;

5. Оқыту ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Неміс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқу бағдарламасы меңгеру деңгейіне сәйкес неміс тілін оқыту кезеңдерінен (сыныптарды), тілдік дағдылары мен сөйлеу қызметінің түрлері бойынша (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) бағалау критерийлерінен, оқудың барлық кезеңіне (5-9 - сыныптар) арналған ұзақ мерзімді жоспардан тұрады.
7. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері (Тыңдалым. Айтылым. Оқылым. Жазылым. Неміс тілін қолдану) бойынша құрылған.
8. Әрбір бөлімде белгіленген оқытудың мақсаты мұғалімге барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым, неміс тілін қолдану) дамыту бойынша жұмысын жүйелі жоспарлау, білім алушылардың жетістіктерін бағалау, оларды оқудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
9. Бағдарламаның базалық мазмұнында (Inhalt/Инхальт) неміс тілін оқытудың жалпы мақсаттары сынып бөлінісінде ұсынылған.
10. Неміс тілін оқудың соңғы нәтижесіне бағытталған "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде шетел тілін меңгерудің деңгейлеріне сәйкес (5 - сынып – А1.1, 6 - сынып – А1.2, 7 - сынып – А2.1, 8 және 9 - сыныптар – А2.2) тіл қызметі түрлерінің оқыту мақсаттары жазылған, олар неміс тілін оқытудың түпкі нәтижесіне қол жеткізуге бағытталған.
11. "Неміс тілін қолдану" бөлімінде білім алушылар неміс тілінің лексика-грамматикалық, синтаксистік құрылымдарын сөйлеуде орынды қолдану талаптарымен танысады.
12. 5-сыныпқа арналған базалық мазмұны шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А1 деңгейінің А1.1 – орта деңгейіне сай келеді.
13. 5-сыныптағы мәдениаралық –коммуникативті аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен тұрмыстық және оқу деңгейінде қарым-қатынас жасау;

2) демонстрация начальных знаний немецкого языка;
3) понимание простых фраз;
4) ответы на простые повседневные вопросы и их постановка;
5) представление себя устно;
6) ведение элементарного диалога;
7) выявление нужной для себя простой информации (плакаты, таблицы, реклама);
8) написание простых открыток;
9) понимание сути высказывния с помощью жестов, перифраз, повторов;
10) интуитивное угадывание лексики с опорой на родной язык;
11) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и стремление практически пользоваться немецким языком в ситуациях межкультурного взаимодействия;
12) знакомство с реалиями, обычаями, традициями страны изучаемого языка, навыками вербального и невербального поведения в актах речевой коммуникации.
14. Воспитательный аспект в 5 классе:
1) формирование позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
15. Общеобразовательный аспект в 5 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
16. Развивающий аспект в 5 классе:
1) развитие у обучающихся языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) распознавание родной (собственной) и иноязычной культур, использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов (распознавание того или иного явления языка, его анализ, сравнение с аналогичным в родном языке);
3) работа с учебником, словарем, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах.
17. Стратегический аспект в 5 классе: овладение элементарными характеристиками вторичной языковой личности.
18. Базовое содержание (Inhalt) для 6 класса соотносится уровнем обученности иностранному языку – А1.2 – высокий уровень А1.
19. Межкультурно-коммуникативный аспект в 6 классе:
1) общение на социально-бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) демонстрация базовых знаний языка;
3) понимание простых обиходных предложений, фраз;
4) ответы на повседневные вопросы, их постановка, построение простого диалога;
5) представление себя и другого человека;
6) выявление нужной для себя простой информации (в магазине, на улице);
7) написание простых открыток, писем о себе, заполнение анкеты;
8) понимание сути высказывания с помощью перифраз, повторов;

2) неміс тілінде бастауыш білімін көрсету;
3) қарапайым фразаларды түсіну;
4) күнделікті қарапайым сұрақтарға жауап беру және оларды қоя білу;
5) өзін ауызша таныстыру;
6) қарапайым диалог жүргізу;
7) өзіне қажетті қарапайым ақпаратты (плакаттар, кестелер, жарнама) түсіну;
8) қарапайым ашық хат жазу;
9) ым-ишара арқылы, өзгертіліп айтылған, қайталап айтылған сөздердің мағынасын түсіну;
10) ана тіліне сүйеніп лексиканы интуицияға сүйеніп таба білу;
11) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және неміс тілін мәдениетаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдануға ұмтылу;
12) оқытылатын тіл елінің күнделікті өмірімен, салт-дәстүрлерімен, тілдік қарым-қатынас жасауда вербалды және бейвербалды құралдарды қолдану дағдыларымен танысу.
14. 5-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне оң көзқарас қалыптастыру;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
15. 5-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі:
неміс тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
16. 5-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілетті дамыту, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықты, ерік жігері, есте сақтау сияқты қасиеттерді дамыту;
2) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, тілді меңгеру үшін тиімді әдістерді қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалдық үдерістерді (белгіленген тілдік құбылысты тану, оны талдау, ана тілімен салыстыру) белсендендіру;
3) оқулықпен, сөздікпен жұмыс істеу, оқуға қатысты ақпаратты жазу, белгіленген мөлшерде тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін заманауи оқыту технологияларын қолдану.
17. 5-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның қарапайым деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
18. 6-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Inhalt) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А1 деңгейінің А1.2 жоғары деңгейіне сай келеді.
19. 6-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативтік аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-тұрмыстық және оқу деңгейлерінде қарым-қатынас жасау;
2) базалық білім деңгейін көрсету;
3) күнделікті қолданылатын қарапайым сөйлемдерді, фразаларды түсіну;
4) күнделікті қолданылатын сұрақтарға жауап беру және оларды қоя білу, қарапайым диалог құрастыру;
5) өзін және өзге адамды таныстыру;
6) өзіне қажетті қарапайым ақпаратты (дүкенде, көшеде) қолдану;
7) қарапайым ашықхаттар жазу, өзі туралы хат жазу, сауалнама толтыру;
8) өзгертіп, қайталап айту ылған сөздердің мағынасын түсіну;

9) интуитивное угадывание лексики с опорой на родной язык;
10) знакомство с реалиями, нравами, обычаями, традициями страны изучаемого языка, навыками вербального и невербального коммуникативного поведения в актах речевой коммуникации;
11) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование немецкого языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.
20. Воспитательный аспект в 6 классе:
1) формирование позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
21. Общеобразовательный аспект в 6 классе: повышение у обучающихся общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
22. Развивающий аспект в 6 классе:
1) развитие у обучающихся языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) распознавание родной (собственной) и иноязычной культуры, сопоставление родного и иностранного языка;
3) использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов (распознавание того или иного явления языка, его анализ, сравнение с аналогичным в родном языке);
4) работа с книгой, справочной литературой, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах.
23. Стратегический аспект в 6 классе: овладение элементарными характеристиками вторичной языковой личности.
24. Базовое содержание (Inhalt) для 7 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А2.1 – низкий уровень А2.
25. Межкультурно-коммуникативный аспект в 7 классе:
1) общение на социально-бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) понимание часто употребляемых/разговорных фраз;
3) рассказ в простых предложениях об учебе, школе, происхождении, близких людях и элементарных бытовых потребностях;
4) понимание и чтение простых текстов, объявлений, писем;
5) написание коротких записок/писем личного характера;
6) общение в простых типичных ситуациях, требующих непосредственного обмена информацией в рамках знакомых тем и видов деятельности;
7) приобретение страноведческих знаний, знакомство с нормами общения, со спецификой национального характера и особенностями национального менталитета носителей немецкого языка;
8) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование немецкого языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.

9) ана тіліне сүйеніп сөздердің мағынасын интуитивті түрде таба білу;
10) оқытылатын тіл елінің реалиясымен, салт-дәстүрімен; ауызша және ауызша емес дағдылары тәртібіндегі сөйлеу коммуникацияларымен танысу;
11) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және неміс тілін мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдану.
20. 6-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне оң көзқарас таныту;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
21. 6-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
22. 6-сыныптағы дамыту аспекті:
1) білім алушылардың тілдік қабілеттерін, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықтарын, ерік жігері, есте сақтау сияқты қасиеттерін дамыту;
2) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, шет тілін ана тілімен салыстыру;
3) тілді меңгерудің тиімді әдістерін қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалдық үдерістерді (белгіленген тілдік құбылысты тану, оны талдау, ана тіліндегі оған барабар құбылыстармен салыстыру) белсендендіру;
4) кітаппен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу, оқуға қатысты ақпаратты жазу, белгіленген мөлшерде тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін заманауи оқыту технологияларын қолдану.
23. 6-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның қарапайым деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
24. 7-сыныпқа арнлаған арналған базалық мазмұн (Inhalt) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А2 деңгейінің А2.1 төмен деңгейіне сай келеді.
25. 7-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативтік аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-тұрмыстық және оқу деңгейлерінде қарым-қатынас жасау;
2) жиі қолданыстағы фразаларды түсіну;
3) жай сөйлемдерді қолданып, оқу, мектеп, өзі туралы, жақын адамдары және қарапайым тұрмыстық қажеттіліктер туралы әңгімелеу;
4) қарапайым мәтіндерді, хабарландыруларды, хаттарды оқу және түсіну;
5) жеке басына қатысты қысқаша жазбалар/хаттар жазу;
6) таныс тақырыптар және іс-әрекеттер шеңберінде ақпаратпен алмасуды талап ететін қарапайым, қалыптасқан жағдаяттарда қарым-қатынас жасау;
7) елтану бағытында білім алу, қарым-қатынас нормаларымен, неміс тілін тасымалдаушылардың ұлттық мінезі және ұлттық менталитетінің ерекшеліктерімен танысу;
8) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және неміс тілін мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдану.

26. Воспитательный аспект в 7 классе:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
27. Общеобразовательный аспект в 7 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
28. Развивающий аспект в 7 классе:
1) развитие у обучающихся языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) работа с книгой, справочной литературой, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно;
4) распознавание родной (собственной) и иноязычной культуры, сопоставление родного и иностранного языка;
5) использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов.
29. Стратегический аспект в 7 классе: овладение базовыми характеристиками вторичной языковой личности.
30. Базовое содержание (Inhalt) для 8 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А2.2 – средний уровень А2.
31. Межкультурно-коммуникативный аспект в 8 классе:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) понимание отдельных более сложных предложений, общей информации в ходе беседы;
3) поддержание беседы о повседневных житейских делах;
4) понимание важной информации из простых текстов;
5) написание простых писем личного характера;
6) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей изучаемого языка;
7) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование немецкого языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.
32. Воспитательный аспект в 8 классе:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
33. Общеобразовательный аспект в 8 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
34. Развивающий аспект в 8 классе:
1) развитие языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;

26. 7-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарас қалыптастыру;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
27. 7-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
28. 7-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) білім алушылардың тілдік қабілеттерін дамыту, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықтарын, ерік жігері, есте сақтау сияқты қасиеттерін дамыту;
2) кітаппен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу, оқуға қатысты ақпаратты жазу, белгіленген мөлшерде тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін заманауи оқыту технологияларын қолдану;
3) өз ойын логикалық түрде және дәйектілікпен жеткізе білу;
4) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, шет тілін ана тілімен салыстыру;
5) тілді меңгерудің тиімді әдістерін қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, өзінің оқу-әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалдық үдерістерді белсендендіру.
29. 7-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның базалық деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
30. 8-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Inhalt) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А2 деңгейінің А2.2 орта деңгейіне сай келеді.
31. 8-сыныптағы мәденаралық-коммуникативті аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік мәдени деңгейде қарым-қатынас жасау;
2) әңгімелесу барысында жалпы ақпаратты, кейбір күрделілеу сөйлемдерді түсіну;
3) күнделікті тұрмыстық іс-әрекет туралы әңгімелесу;
4) қарапайым мәтіндегі маңызды ақпаратты түсіну күнделікті тұрмыстық іс-әрекет туралы әңгімеге қолдау жасау;
5) жеке сипаттағы хаттар жазу;
6) елтану және мәдениеттану саласында білімінің болуы, тілді тасымалдаушылардың қарым-қатынас және стереотиптер нормаларын, ұлттық сипаты мен ұлттық менталитетінің ерекшелігін білу;
7) оқытылатын тілдің елі туралы этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста неміс тілін практикалық қолдану.
32. 8-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарас қалыптастыру;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
33. 8-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
34. 8-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілеттер мен тілді сезіну қабілеттерін, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықты, тұлғаның ерік жігері, жады сияқты жағымды қасиеттерін дамыту;

2) работа с книгой, справочной литературой, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия;
4) распознавание родной (собственной) и иноязычной культуры, сопоставление родного и иностранного языка;
5) использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов.
35. Стратегический аспект в 8 классе: овладение базовыми характеристиками вторичной языковой личности.
36. Базовое содержание (Inhalt) для 9 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А2.2 – высокий уровень А2.
37 Межкультурно-коммуникативный аспект в 9 классе:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) реализация коммуникативного намерения в повседневных ситуациях по следующим темам: "Еда и напитки", "Квартира", "Одежда", "Здоровье", "Свободное время", "Путешествия и образование";
3) самостоятельное ведение беседы;
4) понимание важной информации из текстов средней сложности;
5) написание писем личного характера;
6) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей изучаемого языка;
7) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование немецкого языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.
38. Воспитательный аспект в 9 классе:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
39. Общеобразовательный аспект в 9 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
40. Развивающий аспект в 9 классе:
1) развитие языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) распознавание родной (собственной) и иноязычной культуры, сопоставление родного и иностранного языка;
3) использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов;
4) использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
5) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы.
41. Стратегический аспект в 9 классе: овладение базовыми характеристиками вторичной языковой личности.

2) кітаптарды, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу, тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін оқытудың заманауи технологияларын белгіленген өлшемде қолдану;
3) өз ойын логикалық түрде және дәйектілікпен жеткізе білу, пікірталасқа қатысу;
4) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, оны ана тілімен салыстыру;
5) шетел тілін меңгерудің тиімді тәсілдерін қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалды үдерістерді белсендендіру;
35. 8-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның базалық деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
36. 9-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Inhalt) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А2 деңгейінің А2.2 жоғары деңгейіне сай келеді.
37. 9-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативтік аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-мәдени деңгейде қарым қатынас жасау;
2) Күнделікті жағдаятта "Тамақ және сусын", "Пәтер", "Киім", "Денсаулық", "Бос уақыт", "Саяхат және білім" тақырыптарында коммуникативтік ниетті іске асыру;
3) өзіндік әңгіме жүргізу;
4) күрделілігі орта деңгейдегі мәтіндердегі маңызды ақпаратты түсіну;
5) жеке басына қатысты қысқаша хаттар жазу;
6) елтану және мәдениеттану саласында білімінің болуы, қарым-қатынас нормаларын, тіл тасымалдаушыларының ұлттық сипаты мен ұлттық менталитетінің ерекшелігін білу;
7) оқытылатын тілдің елі туралы этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста неміс тілін практикалық қолдану.
38. 9-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарас қалыптастыру;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
39. 9-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы қоршаған орта туралы жалпы мәдениетті көтеру, ой-өрісін кеңейту, оқытылатын тіл елінің білімін үйрену.
40. 9-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілеттер мен тілді сезіну қабілеттерін, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықты, тұлғаның ерік жігері, жады сияқты жағымды қасиеттерін дамыту;
2) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, оны ана тілімен салыстыру;
3) шетел тілін меңгерудің тиімді тәсілдерін қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалды үдерістерді белсендендіру;
4) тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін оқытудың заманауи технологияларын белгіленген өлшемде қолдану;
5) өз ойын қисынды және жүйелі түрде баяндау, жалпыға ортақ тақырыптардағы пікірталастарға қатысу;
41. 9-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның базалық деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.

Параграф 2. Система целей обучения
42. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает раздел, третье - нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1.2 "5" – класс, "1" – раздел, "2" – порядковый номер цели обучения.
1) Раздел 1. Аудирование (Hören):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.1.1
понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
42. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екіншісі – оқу бөлімін, және үшіншісі – оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.1.2 кодировкасында "5" – сынып, "1" – оқу бөлімі, "2" – оқыту мақсатының реттік нөмірі.
1) 1-бөлім. Тыңдалым (Hören):
Білім алушылардың міндеттері:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.1.1
тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну

6.1.1
понимать отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме
7.1.1
понимать с небольшой поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на ограниченное количество общих и учебных тем
8.1.1
понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.1.1
понимать основные моменты без поддержки в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.1.2
понимать простые вопросы и предоставлять информацию биографического характера
6.1.2
понимать более сложные вопросы с поддержкой о предоставлении личной информации
7.1.2
понимать с небольшой поддержкой некоторую детальную информацию в продолжительной беседе/разговоре по ограниченному кругу общих и учебных тем
8.1.2
понимать при малой поддержке либо без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем
9.1.2
понимать без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем
5.1.3
понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы
6.1.3
понимать с поддержкой более сложные вопросы по широкому кругу общих и учебных тем
7.1.3
понимать с некоторой поддержкой большую часть деталей аргумента в расширенном разговоре на ограниченный круг общих и учебных тем
8.1.3
понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем
9.1.3
понимать без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем
5.1.4
понимать с поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
6.1.4
понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
7.1.4
понимать с небольшой поддержкой некоторые из подразумеваемых смыслов в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы
8.1.4
понимать практически без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.1.4
понимать без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.1.5
понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в короткой беседе на некоторые учебные темы
6.1.5
понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы
7.1.5
определить с поддержкой мнение говорящего(-их) в продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем

6.1.1
тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды түсіну
7.1.1
аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын түсіну
8.1.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну
9.1.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз түсіну
5.1.2
қарапайым сұрақтарды түсіну және биографиялық сипаттағы ақпарат ұсыну
6.1.2
қолдаумен биографиялық сипаттағы ақпарат сұралған күрделілеу сұрақтарды түсіну
7.1.2
аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары аясында ұзақ әңгіме барысында белгіленген нақты ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну
8.1.2
ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен немесе қолдаусыз ауқымды аясындағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну
9.1.2
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды аясындағы ақпаратты қолдаусыз егжей-тегжейлі түсіну
5.1.3
жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым сұрақтарды қолдаусыз түсіну
6.1.3
кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделілеу сұрақтарды қолдаумен түсіну
7.1.3
ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша дәлелдердің көп бөлігін түсіну
8.1.3
ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дерлік дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну
9.1.3
ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну
5.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты қолдаумен түсіну
6.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты шектеулі қолдаумен түсіну
7.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір тұжырымдалған мағынадағы ақпаратты аздаған қолдаумен түсіну
8.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша тұжырымдалған мағынадағы ақпараттың көп бөлігін қолдаусыздерлік түсіну
9.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша тұжырымдалған мағынадағы ақпараттың көп бөлігін қолдаусыз түсіну
5.1.5
шағын әңгімелесу барысында кейбір оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну
6.1.5
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну
7.1.5
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау

8.1.5
определить с незначительной поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.1.5 определить мнение говорящего(-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.1.6
определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы
6.1.6
определить с поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
7.1.6
определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на некоторые общие и учебные темы
8.1.6
определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
9.1.6 определить смысл из контекста продолжительной беседы на разные общие и учебные темы
5.1.7
определить мнение говорящего(-их) в простом разговоре с поддержкой на некоторые общие и учебные темы
6.1.7
определить мнение говорящего(-их) в продолжитель-ном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы
7.1.7
начать определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров
8.1.7
определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров
9.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста большинства устных жанров
5.1.8
понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на некоторые общие и учебные темы
6.1.8
понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на большинство общих и учебных тем
7.1.8
понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
8.1.8
понимать большие рассказы на общие и учебные темы
9.1.8
начать определять несоответствия в приводимых аргументах в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы
2) Раздел 2. Говорение (Sprechen):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.2.1
передавать основную информацию о себе и других на уровне простых предложений в типичных ситуациях
6.2.1
передавать основную информацию о себе и других на уровне дискуссии на большинство общих тем
7.2.1
использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на некоторые общие и учебные темы
8.2.1
использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на большинство общих и учебных тем
9.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на общие и учебные темы
5.2.2
задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем

8.1.5
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін аздаған қолдаумен анықтау
9.1.5
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау
5.1.6
қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау
6.1.6
ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны қолдаумен анықтау
7.1.6
ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау
8.1.6
ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау
9.1.6
түрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен мағынаны анықтау
5.1.7
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау
6.1.7
шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау
7.1.7
кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтай бастау
8.1.7
кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау
9.1.7
көптеген ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау
5.1.8
қолдаумен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді, оның ішінде ұзақ әңгімелесуді түсіну
6.1.8
қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша ұзақ әңгімелерді, оның ішінде ұзақ әңгімелесуді түсіну
7.1.8
қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді түсіну
8.1.8
қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді әңгімелерді түсіну
9.1.8
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында келтірілген дәлелдердің сәйкессіздігін анықтай бастау
2) 2-бөлім. Айтылым (Sprechen):
Білім алушылардың міндеттері:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.2.1
қалыпты жағдаятта жай сөйлемдерді қолданып, өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру
6.2.1
жалпы тақырыптардың көбі бойынша пікірталастарда өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру
7.2.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарында сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану
8.2.1
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану
9.2.1
жалпы және оқу тақырыптарында сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану
5.2.2
кейбір жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою

6.2.2
задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках большинства общих тем, поддерживать краткий разговор
7.2.2
задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем
8.2.2
задавать более сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих тем и некоторых учебных тем
9.2.2
задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих и учебных тем
5.2.3
высказывать мнение на уровне предложения в рамках некоторых общих и учебных тем
6.2.3
высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем
7.2.3
высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем
8.2.3
высказывать мнение на уровне рассуждения на любые общие и учебные темы
9.2.3
объяснять и обосновывать свою точку зрения на общие и учебные темы
5.2.4
отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения на некоторые комментарии в рамках различных общих и учебных тем
6.2.4
отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на некоторые комментарии в рамках различных общих и учебных тем
7.2.4
отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на некоторые комментарии в рамках большинства общих и учебных тем
8.2.4
отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на комментарии в рамках общих и учебных тем
9.2.4
отвечать с определенной степенью гибкости на уровне рассуждения на комментарии в рамках общих и учебных тем
5.2.5
пробовать взаимодействовать на базовом уровне обмена информацией в рамках различных общих и учебных тем

6.2.2
жалпы тақырыптардың көбі бойынша ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою, қысқа әңгімені қолдау
7.2.2
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою
8.2.2
жалпы тақырыптар және кейбір оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделілеу сұрақтар қою
9.2.2
жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою
5.2.3
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлем деңгейінде өз пікірін айту
6.2.3
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша талдау элементтері бар сөйлем деңгейінде өз пікірін айту
7.2.3
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау деңгейінде өз пікірін айту
8.2.3
кез келген жалпы және оқу тақырыптары аясында талдау деңгейінде өз пікірін айту
9.2.3
жалпы және оқу тақырыптары бойынша өз көзқарасын негіздеу және түсіндіру
5.2.4
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару
6.2.4
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару
7.2.4
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару
8.2.4
жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, пікірлерге икемді жауап қайтару
9.2.4
жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде белгіленген дәрежедегі икемділікпен талдау деңгейінде пікірлерге жауап беру
5.2.5
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде базалық деңгейде өзара ақпарат алмасып көру

6.2.5
пробовать взаимодействовать в более продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем
7.2.5
пробовать взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
8.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
9.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач

6.2.5
жалпы және оқу тақырыптарының көбінің шеңберінде ұзақ әңгімелесу барысында өзара қарым-қаныс жасап көру
7.2.5
оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасап көру
8.2.5
оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау
9.2.5
оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау

5.2.6
излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом
6.2.6
излагать мысли четко и ясно на уровне предложения и во время дискуссии во время парной, групповой работы и работы всем классом
7.2.6
пробовать комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
8.2.6 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
9.2.6 комментировать с определенной степенью гибкости то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
5.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем

5.2.6
жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу
6.2.6
пікірталас, жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу
7.2.6
жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде икемді білдіруге тырысу
8.2.6
жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде біршама икемділікпен білдіру
9.2.6
жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде белгіленген икемділікпен білдіру
5.2.7
кейбір жалпы тақырыптар шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану

6.2.7
использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем
7.2.7
использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем
8.2.7
использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем
9.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках неограниченных общих и учебных тем
5.2.8 пересказывать простые истории и события на различные общие и учебные темы
6.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
7.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на различные общие и учебные темы
8.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
9.2.8 пересказывать более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем

6.2.7
кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
7.2.7
әртүрлі жалпы және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
8.2.7
жалпы тақырыптардың көбінің және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
9.2.7
шектеусіз жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
5.2.8
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы қарапайым әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
6.2.8
кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
7.2.8
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
8.2.8
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
9.2.8
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша ұзағырақ әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту

3) Раздел 3. Чтение (Leseverstehen):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.3.1
понимать основные моменты в некоторых коротких, простых текстах по общим и учебным темам
6.3.1
понимать основные моменты в коротких, простых текстах по общим и учебным темам
7.3.1
понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
8.3.1
понимать основные моменты в текстах незнакомых различных общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты

3) 3-бөлім. Оқылым (Leseverstehen):
Білім алушылардың міндеттері:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9 -сынып
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.3.1
жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну
6.3.1
жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну
7.3.1
кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну
8.3.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы әртүрлі бейтаныс мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі негізгі ойды түсіну

9.3.1
понимать основные моменты в длинных текстах большинства незнакомых общих и учебных тем
5.3.2
понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем
6.3.2
понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем
7.3.2
понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
8.3.2
понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
9.3.2
понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
5.3.3
понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
6.3.3
понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
7.3.3
понимать детали аргумента в рамках большинства знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
8.3.3
понимать детали аргумента в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
9.3.3
понимать детали аргумента в длинных текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем
5.3.4
читать с незначительной поддержкой некоторые короткие тексты, а также делать сообщение в связи с прочитанным текстом
6.3.4
читать самостоятельно некоторые короткие, простые тексты художественной литературы
7.3.4
читать некоторые длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
8.3.4
читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
9.3.4
читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
5.3.5
определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
6.3.5
определять смысл из контекста в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая длинные тексты
7.3.5
определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
8.3.5
определять смысл из контекста в коротких и некоторых длинных текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем
9.3.5 определять смысл из контекста в длинных текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем

9.3.1
әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбіндегі негізгі ойды түсіну
5.3.2
кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды аздаған қолдаумен түсіну
6.3.2
кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды өздігінен түсіну
7.3.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну
8.3.2
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну
9.3.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну
5.3.3
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді егжей-тегжейлі түсіну
6.3.3
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну
7.3.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбінде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну
8.3.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну
9.3.3
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндерде келтірілген дәлелдерді егжей-тегжейлі түсіну
5.3.4
шағын мәтіндерді қолдаусыз оқу сонымен қатар, оқылған мәтін бойынша хабарлама жасау
6.3.4
көркем әдебиеттен кейбір шағын, қарапайым мәтіндерді өздігінен оқу
7.3.4
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден кейбір көлемді мәтіндерді оқу
8.3.4
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде әртүрлі көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу
9.3.4
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу
5.3.5
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
6.3.5
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің, сонымен қатар көлемді мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
7.3.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбінің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
8.3.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын және кейбір көлемді мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
9.3.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбінің мәнмәтінінен мағынаны анықтау

5.3.6
определять отношение или мнение автора в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
6.3.6
определять отношение или мнение автора в коротких текстах в рамках большинства общих и учебных тем
7.3.6
определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы
8.3.6
определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы, включая длинные тексты
9.3.6 определять отношение или мнение автора в длинных текстах в рамках большинства общих и учебных тем
5.3.7
определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках некоторых написанных жанров
6.3.7
определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
7.3.7
определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров

5.3.6
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
6.3.6
жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі қысқа мәтіндердің көбіне автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
7.3.6
әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
8.3.6
әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
9.3.6
жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбіне автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
5.3.7
кейбір жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
6.3.7
көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
7.3.7
көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау

8.3.7
определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
9.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках любых написанных жанров
5.3.8 использовать с некоторой поддержкой знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
6.3.8
использовать самостоятельно знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания

8.3.7
көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
9.3.7
кез келген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
5.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс қағаз және цифрлық ресурстарды аздаған қолдаумен пайдалану
6.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс қағаз және цифрлық ресурстарды өздігінен пайдалану

7.3.8
использовать с незначительной поддержкой знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
8.3.8
использовать знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
9.3.8 использовать большинство знакомых и незнакомых бумажных и цифровых ресурсов для проверки значения и расширения понимания
5.3.9
определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на различные общие и учебные темы

7.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстарды аздаған қолдау көрсету арқылы пайдалану
8.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстарды пайдалану
9.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстардың көбін пайдалану
5.3.9
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі фактілер мен пікірлердің арасындағы айырмашылықтын анықтау

6.3.9
определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на любые общие и учебные темы
7.3.9
определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких, простых текстах на некоторые общие и учебные темы
8.3.9
определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
9.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы

6.3.9
кез келген жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі фактілер мен пікірлердің арасындағы айырмашылықтын анықтау
7.3.9
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау
8.3.9
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау
9.3.9
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау

4) Раздел 4. Письмо (Schreiben
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы на уровне текста на некоторые общие и учебные темы
6.4.1
планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы
7.4.1
планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы

4) 4-тарау. Жазылым (Schreiben):
Білім алушылардың міндеттері:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9 -сынып
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.4.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету
6.4.1
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету
7.4.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету

8.4.1
планировать, писать, править и вычитывать работы с незначительной поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы
9.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы без поддержки на уровне текста на общие и учебные темы
5.4.2
писать с опорой на ключевые слова последовательные предложения в абзац на некоторые общие и учебные темы
6.4.2
писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.2
писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы
8.4.2
писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы
9.4.2
писать самостоятельно о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы
5.4.3
писать с поддержкой фактические данные на уровне текста, описывая людей, места и объекты
6.4.3
писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.3
писать на среднем уровне грамматической грамотности на некоторые знакомые общие и учебные темы
8.4.3
писать с умеренной грамматической грамотностью на различные знакомые общие и учебные темы
9.4.3
писать с умеренной грамматической грамотностью на знакомые общие и учебные темы
5.4.4
писать с поддержкой последовательность длинных предложений для передачи личной информации
6.4.4
писать с поддержкой темы в абзаце для передачи личной информации
7.4.4
использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в некоторых письменных жанрах на общие и учебные темы
8.4.4
использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в письменных жанрах на общие и учебные темы
9.4.4 использовать с минимальной поддержкой соответствующий стиль и регистр в разнообразных письменных жанрах на общие и учебные темы
5.4.5
связывать предложения при помощи базовых слов связок с поддержкой
6.4.5
использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.5
использовать с некоторой поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы
8.4.5
использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на знакомые общие и учебные темы
9.4.5 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на неограниченные знакомые общие и учебные темы
5.4.6
объединять предложения логически с некоторой поддержкой, используя базовые слова связки, на некоторые знакомые общие темы

8.4.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды аздаған қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету
9.4.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаусыз жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету
5.4.2
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша түйінді сөздерді тірек етіп абзацтағы сөйлемдерді тізбектеп жазу
6.4.2
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы қолдаумен жазу
7.4.2
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу
8.4.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу
9.4.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы өздігінен жазу
5.4.3
адамды, мекенді және объектіні сипаттап, мәтін деңгейінде нақты мәліметтерді қолдаумен жазу
6.4.3
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен жеке сезім, көзқарас туралы жазу
7.4.3
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу
8.4.3
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу
9.4.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу
5.4.4
жеке ақпарат беру үшін қолдаумен үлкен сөйлемдерді дәйектеп жазу
6.4.4
жеке ақпарат беру үшін қолдау арқылы ұзын сөйлемдерді абзацпен дәйектеп жазу
7.4.4
жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді пайдалану
8.4.4
жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді пайдалану
9.4.4
жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді минималды қолдаумен пайдалану
5.4.5
базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы қолдаумен сөйлемдерді байланыстыру
6.4.5
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану
7.4.5
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша аздаған қолдаумен мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану
8.4.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану
9.4.5
шектеусіз таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану
5.4.6
кейбір таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді аздаған қолдаумен қисынды біріктіру

6.4.6
объединять предложения логически в абзац с незначительной поддержкой, используя базовые слова связки, на различные знакомые общие темы
7.4.6
объединять предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы
8.4.6
объединять самостоятельно предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы
9.4.6
писать связные тексты на общие знакомые и учебные темы, используя различные слова связки
5.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста некоторых письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы
6.4.7
использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы
7.4.7
использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
8.4.7
использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
9.4.7 использовать независимо соответствующий формат на уровне текста неограниченных письменных жанров на общие и учебные темы

6.4.6
әртүрлі таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы аздаған қолдаумен сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру
7.4.6
таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру
8.4.6
таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы өздігінен сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру
9.4.6
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы байланысқан мәтіндер жазу
5.4.7
таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану
6.4.7
таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану
7.4.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану
8.4.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану
9.4.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шектеусіз жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты өздігінен пайдалану

5.4.8
писать правильно часто используемые слова на некоторые общие темы
6.4.8
писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.8
писать правильно часто используемые слова на различные знакомые общие и учебные темы
8.4.8
писать правильно часто используемые слова на знакомые общие и учебные темы
9.4.8
писать правильно часто используемые слова на неограниченные знакомые общие и учебные темы
5.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие темы

5.4.8
кейбір жалпы тақырыптарда жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
6.4.8
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
7.4.8
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
8.4.8
таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
9.4.8
шектеусіз таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
5.4.9
кейбір таныс жалпы тақырыптар бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану

6.4.9
использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.9
использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на различные знакомые общие и учебные темы
8.4.9
использовать знаки препинания в письменных работах на среднем уровне грамотности в тексте на знакомые общие и учебные темы
9.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на уровне текста грамотно на знакомые общие и учебные темы

6.4.9
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
7.4.9
әртүрлі кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
8.4.9
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
9.4.9
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін сауатты қолдану

5) Раздел 5. Использование немецкого языка (Sprachverwendung):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.5.1 использовать соответствующие существительные, в том числе общие фразы, описывающие время и место, по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.1
использовать существительные и сложные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам
7.5.1
использовать некоторые абстрактные существительные и сложные фразы по знакомым общим и учебным темам

5) 5-тарау. Неміс тілін қолдану (Sprachverwendung):
Білім алушылардың міндеттері:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.5.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекенді сипаттайтын тиісті зат есімдерді, сонымен қатар жалпы фразаларды қолдану
6.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекенді сипаттайтын зат есімдерді және күрделі фразаларды қолдану
7.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз зат есімдерді және күрделі фразаларды қолдану

8.5.1
использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
9.5.1 использовать разные абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
5.5.2 использовать глаголы в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.2
использовать сильные и слабые глаголы в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.2
использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам
8.5.2
использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам
9.5.2
использовать количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по знакомым общим и учебным темам
5.5.3 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании предметов на общие и некоторые учебные темы
6.5.3
использовать большое разнообразие прилагательных в сравнительной и превосходной степенях по ограниченному спектру знакомых общих и учебных тем, использовать простые односложные и двусложные прилагательные
7.5.3
использовать большое разнообразие прилагательных перед существительными, употребляя склонение имен прилагательных, по знакомым общим и учебным темам
8.5.3
использовать различные сложные прилагательные и сравнительные структуры, например, mehr… als/мер… альс для указания уровня по знакомым общим и учебным темам
9.5.3 использовать различные сложные прилагательные, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные по знакомым общим и учебным темам
5.5.4 использовать различные формы отрицания (nicht/kein) по знакомым общим и учебным темам
6.5.4
использовать дополнение в винительном падеже, употребление дополнения в Akkusativ при помощи предлогов in/, an/, auf, при ответе на вопрос wohin?/вохин? Предлоги, требующие Dativ/ mit/, nach, aus/аус, zu, von, bei/, seit. Akkusativ: durch/, für/, ohne/, um/, gegen/, bis
7.5.4
использовать согласованное определение, сильное/слабое/женское и смешанное склонение имен прилагательных по знакомым общим и учебным темам
8.5.4
использовать придаточные предложения времени (Temporalsätze) с союзами wenn/венн, als и nachdem по знакомым общим и учебным темам
9.5.4 использовать навыки согласования времен в плане настоящего и прошедшего времен Präsens/Perfekt по знакомым общим и учебным темам
5.5.5 использовать вопросы и W-Fragen/В-Фраген, в том числе вопросительные слова WieWie lange? Wieviel? в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем

8.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар, бейтаныс тақырыптар бойынша кейбір дерексіз күрделі зат есімдерді және есімдік топтарды қолдану
9.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар, бейтаныс тақырыптар бойынша әртүрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және есімдік топтарды қолдану
5.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде етістіктерді қолдану
6.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарының кең спектрінде тұрақты және тұрақсыз етістіктерді қолдану
7.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі есептік сан есімдерді қолдану
8.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі есептік сан есімдерді қолдану
9.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін есептік сан есімдерді және есімдік топтарды қолдану
5.5.3
жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты заттарды сипаттау барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдігін қолдану
6.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрі бойынша сын есімдердің салыстырмалы және күшейтпелі шырайларының алуан түрін қолдану, қарапайым бір буынды және екі буынды сын есімдерді қолдану
7.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімдердің септелуін пайдалана отырып, зат есімдердің алдында сын есімдердің алуан түрін қолдану
8.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша деңгейді көрсету үшін түрлі күрделі сын есімдерді және салыстырмалы құрылымдарды мысалы, mehr… als қолдану
9.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша деңгейді көрсетуге мүмкіндік беретін түрлі күрделі сын есімдерді, салыстырмалы құрылымдарды және күшейткіш сын есімдерді қолдану
5.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша болымсыздықты көрсететін түрлі формаларды (nicht/kein) қолдану
6.5.4
толықтауышты табыс септігінде қолдану, wohin?/ сұрағына жауап беру барысында in, an, auf көмекші сөздерінің көмегімен толықтауышты Akkusativ/ қолдану, Dativ mit, nach, aus, zu, von, bei seit. Akkusativ: durch, für, ohne, um, gegen, bis ететін көмекші сөздер
7.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің септелу түрлерін, қиысқан анықтауышты қолдану
8.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wenn/венн, alsжәне nachdemжалғаулықтарымен мезгіл бағыныңқы сөйлемдерін (Temporalsätze ) қолдану
9.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Präsens/Perfekt осы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысуын қолдану
5.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарынң ауқымды спектрінде W-Fragen/В-Фраген сұрақтарын, сонымен қатар Wie?/Wie lange? Wieviel? сұраулы сөздерін қолдану

6.5.5
использовать спряжение глагола sein/зайн в Präteritum, возвратные глаголы, спряжение возвратных глаголов, знать особенности употребления модальных глаголов
7.5.5
использовать вопросы, которые включают в себя разные временные формы, по знакомым общим и учебным темам
8.5.5
использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы, по знакомым общим и учебным темам
9.5.5 использовать разные типы вопросов по знакомым общим и учебным темам
5.5.6 использовать основные личные и притяжательные местоимения, количественные и порядковые числительные по знакомым общим и учебным темам
6.5.6
использовать вопросительные предложения без вопросительного слова, вопросительные слова: Wie?Wo?Woher, Was, Wann?, Wieviel/e? Wessen? вопросительные предложения с вопросительным словом, вопросительное слово wozu? и инфинитивный оборот um … zu по многим знакомым общим и учебным темам
7.5.6
использовать личные и притяжательные местоимения, включая mein, dein, unser, по многим знакомым общим и учебным темам
8.5.6
использовать местоимения, включая неопределенно-личое местоимение man/ман и его употребление с модальными глаголами по многим знакомым общим и учебным темам
9.5.6 использовать склонение относительных местоимений по многим знакомым общим и учебным темам
5.5.7 использовать простые формы глаголов Präsens, чтобы выразить то, что произошло по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.7
использовать родительный падеж имен существительных, дополнение в дательном падеже по знакомым общим и учебным темам

6.5.5
Präteritumseinетістігінің жіктелуін, өздік етістігін, өздік етістіктерінің жіктелуін қолдану, модальді етістіктердің қолдану ерекшелігін білу
7.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану
8.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ және модальді формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану
9.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сұрақтардың әртүрлі типтерін қолдану
5.5.6
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі жіктік және тәуелдік есімдіктерін, есептік және реттік сан есімдерді қолдану
6.5.6
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сұраулы сөйлемді сұраулы сөздерсіз, Wie?, Wo?, Woher?, Was? Wann? Wieviel/e? Wessen? сұраулы сөздерін, сұраулы сөздері бар сұраулы сөйлемдерді, wozu? сұраулы сөзін және um… zuинфинитивтік құрылымын қолдану
7.5.6
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша mein, dein, unser/майн, дайн, унзер сөздерін қоса алғанда жіктік және тәуелдік есімдіктерін қолдану
8.5.6
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша man/ман белгісіз жіктік есімдігін және оның модальді етістіктермен қолданылуын қоса алғанда, есімдіктерді пайдалану
9.5.6
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатыстық есімдіктердің септелуін қолдану
5.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде орын алған іс-әрекетті білдіру үшін Präsens/етістіктіктердің дара түрін қолдану
6.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша барыс септігіндегі толықтауышты, ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану

7.5.7
использовать временные формы Präsens/ (настоящее время), Präteritum/ (прошедшее повествовательное время), Perfekt (прошедшее разговорное время) по знакомым общим и учебным темам
8.5.7
использовать прошедшее повествовательное время Präteritum, прошедшее разговорное время (Perfekt, Plusquamperfek (предпрошедшее время) по знакомым общим и учебным темам
9.5.7 использовать навыки согласования времен Präteritum – Plusquamperfekt - Плусквамперфект в плане настоящего и прошедшего по знакомым общим и учебным темам
5.5.8 использовать формы настоящего времени Praesens, чтобы рассказать о действиях по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.8
использовать склонение имен существительных по общим и учебным темам

7.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Präsens/Präteritum – Plusquamperfektшақ формаларын қолдану
8.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша (Präteritum) өткен шақ, (Perfekt) өткен шақ, Plusquamperfekt ( өткен шақты) қолдану
9.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Präteritum – Plusquamperfektосы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысуын қолдану
5.5.8
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде іс-әрекеттер туралы айту үшін Praesens осы шақ формаларын қолдану
6.5.8
жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есімдердің септелуін қолдану

7.5.8
использовать вспомогательную функцию глагола warden н в Futurum (будущее время) по многим привычным общим и учебным темам
8.5.8 систематизировать знания о Futurum (будущее время), использовать формы будущего времени по знакомым общим и учебным темам
9.5.8
узнавать при чтении придаточные предложения, вводимые союзами während, indem, сочинительные предложения с deshalb, понимать при чтении пассивные формы глаголов (Passiv) по знакомым общим и учебным темам
5.5.9 использовать простое настоящее время, правильные и неправильные формы для описания процедур, привычек и состояния по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем

7.5.8
көптеген үйреншікті жалпы және оқу тақырыптары бойынша wardenетістігінің көмекші қызметін, Futurum (келер шақ) қолдану
8.5.8
Futurum/Футурум (келер шақ) туралы білімдерін жүйелеу, таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын қолдану
9.5.8
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша оқылым барысында während, indem жалғаулықтарымен кіріктірілген бағыныңқы сөйлемдерді, deshalb б сөзімен құрмалас сөйлемдерді тану, оқу барысында етістіктердің пассивті формаларын (Passiv) түсіну
5.5.9
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде процедураларды, дағдылар мен жағдайды сипаттау үшін дұрыс және бұрыс формаларды, нақ осы шақты қолдану

6.5.9
использовать понятие сильного/слабого/женского склонения имен существительных в знакомых общих и учебных темах
7.5.9
использовать надлежащим образом пассивную конструкцию wurde … gegründet … гегрюндет по целому ряду привычных общих и учебных тем
8.5.9
использовать надлежащим образом разнообразие настоящих и прошедших простых форм, совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
9.5.9 использовать надлежащим образом разнообразие активных и пассивных, простых настоящих и прошедших форм страдательного залога Passiv прошедших совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.10 использовать формы глаголов haben/sein/ по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.10 использовать формы указательных и притяжательных местоимений по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
7.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм в диапазоне привычных общих и учебных тем
8.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе некоторые пассивные формы, по ряду общих и знакомых учебных тем
9.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.11 использовать глаголы (сильные, слабые, с отделяемой приставкой) по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.11 использовать безличные предложения по различным знакомым общим и учебным темам
7.5.11 использовать некоторые формы сложных предложений для утверждений, заявлений по ряду знакомых общих и учебных тем
8.5.11 использовать некоторые формы косвенной речи для утверждений, заявлений, вопросов и команд: сказать, попросить, рассказать, включая запросы по целому ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.11 использовать разнообразие представленных речевых форм для утверждений, заявлений, вопросов и команд по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.12 использовать различные формы словообразования по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.12 использовать глаголы с отделяемыми и неотделяемыми приставками по диапазону привычных общих и учебных тем
7.5.12 использовать структуры наречия сравнительной степени по ряду знакомых общих и учебных тем
8.5.12 использовать структуры согласования времен в плане настоящего и прошедшего, преобразовывать прямую речь в косвенную, косвенную речь в прямую по ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.12 использовать преобразование прямой речи в косвенную, косвенной речи в прямую по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.13 использовать модальные глаголы, чтобы выразить возможность, по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.13 использовать словосложение: существительное+существительное: das Wörterbuch/дас ВҰртербух, прилагательное+существительное: Leichtathletik, глагол+существительное: Esslöffel/, Fahrstuhl/
7.5.13 использовать различные модальные формы для различных функций по различным знакомым общим и учебным темам
8.5.13 использовать разнообразие модальных форм для различных функций: обязательства, необходимости, возможности, разрешения, просьбы, предложения, запрета – по знакомым общим и учебным темам
9.5.13 использовать различные модальные формы для различных функций и ограниченного числа модальных форм прошлого времени по знакомым общим и учебным темам
5.5.14 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте, использовать предлоги, чтобы описывать вещи, обозначить тему, использовать предлоги направления в соответствии с падежами по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.14 использовать личные местоимения в дательном падеже, притяжательные местоимения в дательном падеже, употреблять дополнения в Dativ/Датиф при помощи предлогов in/ин, an/ан, auf/ауф при ответе на вопрос wo?/во? в различных знакомых общих и учебных темах
7.5.14 использовать словосочетания с предлогами in, an, auf, hinter, neben, über, unter, zwischen, vor при ответе на вопросы wo?/ (Dativф) и wohin?/ (Akkusativ/ на различные знакомые общие и учебные темы
8.5.14 использовать некоторые предлоги перед существительными, требующие употребление определенного падежа по ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.14 использовать относительные местоимения с предлогом по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.15 использовать повелительное наклонение глагола в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.15 использовать предлоги von, mit, zu в различных знакомых общих и учебных темах
7.5.15 использовать форму инфинитивного оборота um/ zu после глаголов raten/ратен, empfehlen/ в знакомых общих и учебных темах
8.5.15 использовать вопросительные предложения с инфинитивным оборотом um/ zu в знакомых общих и учебных темах
9.5.15 использовать придаточные предложения цели с инфинитивным оборотом um/ zu и союзом damit/дамит в знакомых общих и учебных темах
5.5.16 использовать предлоги с Dativ для связи частей предложений в небольших текстах в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем

6.5.9
таныс жалпы және оқу тақырыптарында зат есімдердің септелу түрлері түсінігін қолдану
7.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wurde … gegründet/ пассивті құрылымын сәйкесінше қолдану
8.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша суреттеуде және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ формаларын және аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін шақ формаларын сәйкесінше қолдану
9.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша аяқталған өткен шақтың қарапайым формаларын және Passive етістің активті және пассивті түрлерінің дара осы және өткен шақ формаларын хабарлауда және төлеу сөзде сәйкесінше қолдану
5.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде haben/sein етістіктерінің формаларын қолдану
6.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сілтеу және тәуелдік есімдіктерінің формаларын қолдану
7.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары үйреншікті ауқымында үздіксіз осы және өткен шақ формаларын қолдану
8.5.10
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, сонымен қатар кейбір пассивті формаларды қолдану
9.5.10
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, сонымен қатар пассивті формалардың түрлерін қолдану
5.5.11
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде (күшті, әлсіз, анықтауыш сөз алды қосымшасы бар) етістіктерді қолдану
6.5.11
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жақсыз сөйлемдерді қолдану
7.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақтылау, мәлімдеме жасау үшін құрмалас сөйлемдердің кейбір формаларын қолдану
8.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сұранымдарды қоса алғанда нақтылау, мәлімдеме жасау, сұрақтар мен командалар: айту, сұрау, әңгімелеу үшін төлеу сөздің кейбір формаларын қолдану
9.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақтылау, мәлімдеме жасау, сұрақтар мен командалар үшін ұсынылған сөйлеу формаларының түрлерін қолдану
5.5.12
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сөзжасамның түрлі формаларын қолдану
6.5.12
таныс жалпы және оқу тақырыптарының ауқымында етістіктерді ажыратылатын және ажыратылмайтын сөз алды қосымшасымен қолдану
7.5.12
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеудің салыстырмалы шырай құрылымын қолдану
8.5.12
осы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысу құрылымдарын қолдану, бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл сөзді төлеу сөзге,төлеу сөзді төл сөзге айналдыру
9.5.12
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл сөзді төлеу сөзге,төлеу сөзді төл сөзге айналдыруды қолдану
5.5.13
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мүмкіндікті білдіру үшін модальді етістіктерді қолдану
6.5.13
зат есім+зат есім: das Wörterbuch, сын есім+зат есім: Leichtathletik, етістік + зат есім: Esslöffel, Fahrstuhlсөз қосындысын қолдану
7.5.13
түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер үшін әртүрлі модальді формаларды қолдану
8.5.13
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер: міндет, қажеттілік, мүмкіндік, рұқсат, өтініш, ұсыныс, тыйым салуды білдіру үшін әртүрлі модальді формаларды қолдану
9.5.13
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер үшін әртүрлі модальді формаларды және өткен шақтағы модальді формалардың шектеулі санын қолдану
5.5.14
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен мекенді айту үшін, заттарды сипаттау мен тақырыпты белгілеу үшін көмекші сөздерді қолдану, септіктерге сәйкес бағытты білдіретін көмекші сөздерді қолдану
6.5.14
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында барыс септігінде жіктік және тәуелдік есімдіктерін қолдану, wo?/во? сұрағына жауап беру барысында in, an, auf көмекші сөздері арқылы толықтауышты Dativ/қолдану
7.5.14
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында wo?/во? (Dativ) сұрағына және wohin?? (Akkusativ) сұрағына жауап беру барысында сөз тіркестерін in, an, auf, hinter, neben, über, unter, zwischen, vor, фор көмекші сөздерімен қолдану
8.5.14
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақты септікті пайдалануды қажет ететін зат есімдердің алдында кейбір көмекші сөздерді қолдану
9.5.14
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатыстық есмдіктерді көмекші сөздермен қолдану
5.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде етістіктің бұйрық райын қолдану
6.5.15
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында von, mit, zu көмекші сөздерін қолдану
7.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптарында raten, empfehlen етістіктерінен кейін um… zu…инфинитивтік құрылымының формасын қолдану
8.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптарындаum/ум… zu құрылымдарымен сұраулы сөйлемдерді қолдану
9.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптарында um … zuинфинитивтік құрылымы және damit/дамит жалғаулықтарымен мақсатты бағыныңқы сөйлемді қолдану
5.5.16
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектріндегі шағын мәтіндерде сөйлем бөліктерін байланыстыру үшін көмекші сөздерді Dativ қолдану

6.5.16
использовать спряжение слабых/сильных глаголов в настоящем времени, порядок слов в предложении (прямой/обратный) в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.16 использовать сочинительные союзы und/унд, aber, oder, denn/денн в знакомых общих и учебных темах
8.5.16 использовать знания о придаточных дополнительных предложениях с союзами dass и ob, а также с союзными словами при объяснении знакомых общих и учебных тем
9.5.16 использовать конструкции, выражающие долженствование haben+zu+Infinitiv, sein+zu+Infinitiv/ в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
5.5.17 использовать сложносочиненные предложения с союзами und/унд и aber/абер для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
6.5.17 использовать количественные и порядковые числительные до 100 в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.17 использовать придаточные дополнительные предложения, использовать придаточные предложения с dass/ ob/об, союзные слова wer, wie, was, warum, welche по общим и учебным темам
8.5.17 использовать придаточные определительные предложения с относительными местоимениями der, welcher, die welche, das/дас, welches для множественного числа по знакомым общим и учебным темам
9.5.17 систематизировать грамматические явления, усвоенные в предыдущих классах
43. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
44. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс (А1.1):
Обучающиеся должны:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Школа и учеба
1.1 Знакомство. Моя школа. На уроке
1.2 Предметы в классе
Слушание
5.1.1 понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
5.1.3 понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы;
5.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы;
5.1.7 определить мнение говорящего(-их) в простом разговоре с поддержкой на некоторые общие и учебные темы
Говорение
5.2.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне простых предложений в типичных ситуациях;
5.2.2 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;

6.5.16
таныс жалпы және оқу тақырыптарының кең спектрінде сөйлемдегі сөздердердің (тура/кері) реттілігін, күшті/әлсіз етістіктердің жіктелуін осы шақта қолдану
7.5.16
таныс жалпы және оқу тақыптарында und, aber, oder, denn денн салалас мәнді жалғаулықтарды қолдану
8.5.16
жалпы және оқу тақырыптарын түсіндіру барысында dass/дасс және ob/об жалғаулықтары, сонымен қатар жалғаулықты сөздері бар бағыңынқылы толықтауыш сөйлемдері туралы білімдерін қолдану
9.5.16
таныс жалпы және оқу тақырыбының шектеулі спектрінде міндеттілікті білдіретін haben + zu + Infinitiv, sein + zu+ Infinitiv құрылымдарын қолдану
5.5.17
жеке және таныс тақырыптарға қарапайым осы және өткен шақтағы іс-әркеттерді сипаттау үшін und және aber жалғаулықтарымен салалас құрмалас сөйлемдерді қолдану
6.5.17
таныс және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде 100-ге дейінгі есептік және реттік сан есімдерді қолдану
7.5.17
жалпы және оқу тақырыптары бойынша dass, ob/дасс, об сөздерімен бағыңыңқылы сөйлемдерді, wer, wie, was, warum, welcheжалғаулықты сөздерін, бағыныңқылы толықтауыш сөйлемдерді қолдану
8.5.17
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көпше түр үшін der, welcher, die, welche, das, welches қатыстық есімдіктерімен бағыңыңқылы анықтауыш сөйлемдерді қолдану
9.5.17
алдыңғы сыныптарда меңгерілген грамматикалық құбылыстарды жүйелеу
43. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылды.
44. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып (А1.1):
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1.Мектеп және оқу
1.1 Танысу. Менің мектебім. Сабақта
1.2. Сыныптағы заттар
Тыңдалым
5.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну;
5.1.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым сұрақтарды қолдаусыз түсіну;
5.1.6 қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау;
5.1.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау
Айтылым
5.2.1 қалыпты жағдаятта жай сөйлемдерді қолданып, өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру;
5.2.2 кейбір жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою;

5.2.4 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
5.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
5.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
Чтение
5.3.1 понимать основные моменты в некоторых коротких, простых текстах по общим и учебным темам;
5.3.2 понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
5.3.5 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
Письмо
5.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы на уровне текста на некоторые общие и учебные темы;
5.4.2 писать с опорой на ключевые слова последовательные предложения в абзац на некоторые общие и учебные темы;
5.4.3 писать с поддержкой фактические данные на уровне текста, описывая людей, места и объекты;
5.4.6 объединять предложения логически с некоторой поддержкой, используя базовые слова связки, на некоторые знакомые общие темы;
5.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста некоторых письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы
Использование языка
5.5.1 использовать соответствующие существительные, в том числе общие фразы, описывающие время и место, по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.2 использовать глаголы в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем;
5.5.3 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании предметов на общие и некоторые учебные темы;
5.5.4 использовать различные формы отрицания (nicht/kein) по знакомым общим и учебным темам;
5.5.5 использовать вопросы и W-Fragen, в том числе вопросительные слова Wie?? Wie lange? Wieviel? в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;
5.5.6 использовать основные личные и притяжательные местоимения, количественные и порядковые числительные по знакомым общим и учебным темам;
5.5.7 использовать простые формы глаголов Präsens, чтобы выразить то, что произошло по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.8 использовать формы настоящего времени Praesens, чтобы рассказать о действиях по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.9 использовать простое настоящее время, правильные и неправильные формы для описания процедур, привычек и состояния по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.10 использовать формы глаголов haben/seinпо ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;

5.2.4 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;
5.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу;
5.2.7 кейбір жалпы тақырыптар шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
5.3.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
5.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды аздаған қолдаумен түсіну;
5.3.5 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
Жазылым
5.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
5.4.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша түйінді сөздерді тірек етіп абзацтағы сөйлемдерді тізбектеп жазу;
5.4.3 адамды, мекенді және объектіні сипаттап, мәтін деңгейінде нақты мәліметтерді қолдаумен жазу;
5.4.6 кейбір таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді аздаған қолдаумен қисынды біріктіру;
5.4.7 таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану
Тілді қолдану
5.5.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекенді сипаттайтын тиісті зат есімдерді, сонымен қатар жалпы фразаларды қолдану;
5.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде етістіктерді қолдану;
5.5.3 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты заттарды сипаттау барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдігін қолдану;
5.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша болымсыздықты көрсететін түрлі формаларды (nicht/kein) қолдану;
5.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарынң ауқымды спектрінде W-Fragen сұрақтарын, сонымен қатар Wie?/Wie lange? Wieviel? сұраулы сөздерін қолдану;
5.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі жіктік және тәуелдік есімдіктерін, есептік және реттік сан есімдерді қолдану;
5.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде орын алған іс-әрекетті білдіру үшін Präsens/етістіктіктердің дара түрін қолдану;
5.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде іс-әрекеттер туралы айту үшін Praesens осы шақ формаларын қолдану;
5.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде процедураларды, дағдылар мен жағдайды сипаттау үшін дұрыс және бұрыс формаларды, нақ осы шақты қолдану;
5.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде haben/sein етістіктерінің формаларын қолдану;

5.5.12 использовать различные формы словообразования по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.14 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте использовать предлоги, чтобы описывать вещи, обозначить тему использовать предлоги направления в соответствии с падежами по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.15 использовать повелительное наклонение глагола в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
2 четверть
2. Земля - наш дом
2.1 Моя семья и мои друзья
2.2 МоҰ хобби
Слушание
5.1.1 понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
5.1.3 понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы;
5.1.4 понимать с поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
5.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы
Говорение
5.2.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне простых предложений в типичных ситуациях;
5.2.4 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
5.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
5.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем;
5.2.8 пересказывать простые истории и события на различные общие и учебные темы
Чтение
5.3.1 понимать основные моменты в некоторых коротких, простых текстах по общим и учебным темам;
5.3.2 понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
5.3.4 читать с незначительной поддержкой некоторые короткие тексты, а также делать сообщение в связи с прочитанным текстом;
5.3.6 определять отношение или мнение автора в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы;
5.3.8 использовать с некоторой поддержкой знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
5.3.9 определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
5.4.2 писать с опорой на ключевые слова последовательные предложения в абзац на некоторые общие и учебные темы;
5.4.3 писать с поддержкой фактические данные на уровне текста, описывая людей, места и объекты;
5.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста некоторых письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы;
5.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые общие темы
Использование языка

5.5.12 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сөзжасамның түрлі формаларын қолдану;
5.5.14 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен мекенді айту үшін, заттарды сипаттау мен тақырыпты белгілеу үшін көмекші сөздерді қолдану, септіктерге сәйкес бағытты білдіретін көмекші сөздерді қолдану;
5.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде етістіктің бұйрық райын қолдану
2-тоқсан
2. Жер – біздің үйіміз
2.1 Менің отбасым және достарым
2.2 Менің хоббиім
Тыңдалым
5.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну;
5.1.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым сұрақтарды қолдаусыз түсіну;
5.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты қолдаумен түсіну;
5.1.6 қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау
Айтылым
5.2.1 қалыпты жағдаятта жай сөйлемдерді қолданып, өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру;
5.2.4 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;
5.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу;
5.2.7 кейбір жалпы тақырыптар шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
5.2.8 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы қарапайым әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
5.3.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
5.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды аздаған қолдаумен түсіну;
5.3.4 шағын мәтіндерді қолдаусыз оқу сонымен қатар, оқылған мәтін бойынша хабарлама жасау;
5.3.6 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
5.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс қағаз және цифрлық ресурстарды аздаған қолдаумен пайдалану;
5.3.9 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі фактілер мен пікірлердің арасындағы айырмашылықтын анықтау
Жазылым
5.4.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша түйінді сөздерді тірек етіп абзацтағы сөйлемдерді тізбектеп жазу;
5.4.3 адамды, мекенді және объектіні сипаттап, мәтін деңгейінде нақты мәліметтерді қолдаумен жазу;
5.4.7 таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану;
5.4.8 кейбір жалпы тақырыптарда жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
Тілді қолдану

5.5.1 использовать соответствующие существительные, в том числе общие фразы, описывающие время и место, по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.2 использовать глаголы в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем;
5.5.3 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании предметов на общие и некоторые учебные темы;
5.5.4 использовать различные формы отрицания (nicht/kein/кайн) по знакомым общим и учебным темам;
5.5.5 использовать вопросы и W-Fragen, в том числе вопросительные слова Wie?? Wie lange? Wievielв расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;
5.5.6 использовать основные личные и притяжательные местоимения, количественные и порядковые числительные по знакомым общим и учебным темам;
5.5.7 использовать простые формы глаголов Präsens, чтобы выразить то, что произошло по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.8 использовать формы настоящего времени Praesens, чтобы рассказать о действиях по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.9 использовать простое настоящее время, правильные и неправильные формы для описания процедур, привычек и состояния по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.10 использовать формы глаголов haben/sein по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.11 использовать глаголы (сильные, слабые, с отделяемой приставкой) по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.12 использовать различные формы словообразования по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.14 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте использовать предлоги, чтобы описывать вещи, обозначить тему использовать предлоги направления в соответствии с падежами по некоторым знакомым общим и учебным темам
3 четверть
3. Язык и культура народов Казахстана
3.1 Наша Родина-Казахстан. Путешествие по Казахстану
3.2 Традиции и фольклор
Слушание
5.1.1 понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
5.1.2 понимать простые вопросы и предоставлять информацию биографического характера;
5.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы;
5.1.8 понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на некоторые общие и учебные темы
Говорение
5.2.3 высказывать мнение на уровне предложения в рамках некоторых общих и учебных тем;
5.2.4 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
5.2.5 пробовать взаимодействовать на базовом уровне обмена информацией в рамках различных общих и учебных тем;

5.5.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекенді сипаттайтын тиісті зат есімдерді, сонымен қатар жалпы фразаларды қолдану;
5.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде етістіктерді қолдану;
5.5.3 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты заттарды сипаттау барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдігін қолдану;
5.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша болымсыздықты көрсететін түрлі формаларды (nicht/kein) қолдану;
5.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарынң ауқымды спектрінде W-Fragen сұрақтарын, сонымен қатар Wie?/Wie lange? Wieviel? сұраулы сөздерін қолдану;
5.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі жіктік және тәуелдік есімдіктерін, есептік және реттік сан есімдерді қолдану;
5.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде орын алған іс-әрекетті білдіру үшін Präsens/етістіктіктердің дара түрін қолдану;
5.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде іс-әрекеттер туралы айту үшін Praesens осы шақ формаларын қолдану;
5.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде процедураларды, дағдылар мен жағдайды сипаттау үшін дұрыс және бұрыс формаларды, нақ осы шақты қолдану;
5.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде haben/sein етістіктерінің формаларын қолдану;
5.5.11 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде (күшті, әлсіз, анықтауыш сөз алды қосымшасы бар) етістіктерді қолдану;
5.5.12 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сөзжасамның түрлі формаларын қолдану;
5.5.14 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен мекенді айту үшін, заттарды сипаттау мен тақырыпты белгілеу үшін көмекші сөздерді қолдану, септіктерге сәйкес бағытты білдіретін көмекші сөздерді қолдану
3-тоқсан
3. Қазақстан халықтарының тілі және мәдениеті
3.1 Біздің Отанымыз-Қазақстан. Қазақстан бойынша саяхат.
3.2 Салт-дәстүр және фольклор
Тыңдалым
5.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну;
5.1.2 қарапайым сұрақтарды түсіну және биографиялық сипаттағы ақпарат ұсыну;
5.1.6 қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау;
5.1.8 қолдаумен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді, оның ішінде ұзақ әңгімелесуді түсіну
Айтылым
5.2.3 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлем деңгейінде өз пікірін айту;
5.2.4 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;
5.2.5 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде базалық деңгейде өзара ақпарат алмасып көру;

5.5.11 использовать глаголы (сильные, слабые, с отделяемой приставкой) по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.12 использовать различные формы словообразования по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.13 использовать модальные глаголы, чтобы выразить возможность, по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.14 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте использовать предлоги, чтобы описывать вещи, обозначить тему использовать предлоги направления в соответствии с падежами по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.16 использовать предлоги с Dativ для связи частей предложений в небольших текстах в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем;
5.5.17 использовать сложносочиненные предложения с союзами und и aber для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
4 четверть
4.Экология и безопасность жизни
4.1 Еда и напитки
4.2 Спорт. В здоровом теле -здоровый дух
Слушание
5.1.1 понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
5.1.5 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в короткой беседе на некоторые учебные темы;
5.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы;
5.1.7 определить мнение говорящего (-их) в простом разговоре с поддержкой на некоторые общие и учебные темы
Говорение
5.2.2 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
5.2.3 высказывать мнение на уровне предложения в рамках некоторых общих и учебных тем;
5.2.4 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
5.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
5.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
Чтение
5.3.4 читать с незначительной поддержкой некоторые короткие тексты, а также делать сообщение в связи с прочитанным текстом;
5.3.5 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем;
5.3.6 определять отношение или мнение автора в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы;
5.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках некоторых написанных жанров
Письмо
5.4.3 писать с поддержкой фактические данные на уровне текста, описывая людей, места и объекты;
5.4.6 объединять предложения логически с некоторой поддержкой, используя базовые слова связки, на некоторые знакомые общие темы;

5.5.11 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде (күшті, әлсіз, анықтауыш сөз алды қосымшасы бар) етістіктерді қолдану;
5.5.12 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сөзжасамның түрлі формаларын қолдану;
5.5.13 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мүмкіндікті білдіру үшін модальді етістіктерді қолдану;
5.5.14 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен мекенді айту үшін, заттарды сипаттау мен тақырыпты белгілеу үшін көмекші сөздерді қолдану, септіктерге сәйкес бағытты білдіретін көмекші сөздерді қолдану;
5.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектріндегі шағын мәтіндерде сөйлем бөліктерін байланыстыру үшін көмекші сөздерді Dativ қолдану;
5.5.17 жеке және таныс тақырыптарға қарапайым осы және өткен шақтағы іс-әркеттерді сипаттау үшін und және aber жалғаулықтарымен салалас құрмалас сөйлемдерді қолдану
4-тоқсан
4. Экология және өмір қауіпсіздігі
4.1 Ас және сусындар
4.2 Спорт. Тәні саудың –жаны сау
Тыңдалым
5.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну;
5.1.5 шағын әңгімелесу барысында кейбір оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну;
5.1.6 қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау;
5.1.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау
Айтылым
5.2.2 кейбір жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою;
5.2.3 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлем деңгейінде өз пікірін айту;
5.2.4 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;
5.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу;
5.2.7 кейбір жалпы тақырыптар шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
5.3.4 шағын мәтіндерді қолдаусыз оқу сонымен қатар, оқылған мәтін бойынша хабарлама жасау;
5.3.5 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау;
5.3.6 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
5.3.7 кейбір жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
Жазылым
5.4.3 адамды, мекенді және объектіні сипаттап, мәтін деңгейінде нақты мәліметтерді қолдаумен жазу;
5.4.6 кейбір таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді аздаған қолдаумен қисынды біріктіру;

7.1.1 понимать с небольшой поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на ограниченное количество общих и учебных тем;
7.1.2 понимать с небольшой поддержкой некоторую детальную информацию в продолжительной беседе/разговоре по ограниченному кругу общих и учебных тем;
7.1.4 понимать с небольшой поддержкой некоторые из подразумеваемых смыслов в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы;
7.1.8 понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
Говорение
7.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на некоторые общие и учебные темы;
7.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем;
7.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем;
7.2.6 пробовать комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
7.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем
Чтение
7.3.1 понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
7.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем;
7.3.3 понимать детали аргумента в рамках большинства знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
7.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров;
7.3.8 использовать с незначительной поддержкой знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
7.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
7.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.3 писать на среднем уровне грамматической грамотности на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.6 объединять предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы;
7.4.8 писать правильно часто используемые слова на различные знакомые общие и учебные темы;
7.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на различные знакомые общие и учебные темы
Использование языка
7.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные фразы по знакомым общим и учебным темам;
7.5.3 использовать большое разнообразие прилагательных перед существительными, употребляя склонение имен прилагательных, по знакомым общим и учебным темам;

7.1.1 аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын түсіну;
7.1.2 аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде ұзақ әңгіме барысында белгіленген нақты ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну;
7.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір тұжырымдалған мағынадағы ақпаратты аздаған қолдаумен түсіну;
7.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді түсіну
Айтылым
7.2.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптарында сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану;
7.2.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
7.2.3 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау деңгейінде өз пікірін айту;
7.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде икемді білдіруге тырысу;
7.2.7 әртүрлі жалпы және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
7.3.1 кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
7.3.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
7.3.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбінде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну;
7.3.7 көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау;
7.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстарды аздаған қолдау көрсету арқылы пайдалану
Жазылым
7.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
7.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;
7.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
7.4.6 таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру;
7.4.8 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
7.4.9 әртүрлі кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
7.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз зат есімдерді және күрделі фразаларды қолдану;
7.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімдердің септелуін пайдалана отырып, зат есімдердің алдында сын есімдердің алуан түрін қолдану;

7.5.4 использовать согласованное определение, сильное/слабое/женское и смешанное склонение имен прилагательных по знакомым общим и учебным темам;
7.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные формы, по знакомым общим и учебным темам;
7.5.6 использовать личные и притяжательные местоимения, включая mein, dein, unser, дайн, унзер по многим знакомым общим и учебным темам;
7.5.7 использовать временные формы Präsens (настоящее время), Präteritum (прошедшее повествовательное время), Perfekt (прошедшее разговорное время) по знакомым общим и учебным темам;
7.5.9 использовать надлежащим образом пассивную конструкцию wurde … gegründet по целому ряду привычных общих и учебных тем;
7.5.12 использовать структуры наречия сравнительной степени по ряду знакомых общих и учебных тем;
7.5.14 использовать словосочетания с предлогами in, an, auf, hinter, neben/небен, über, unter, zwischen, vor при ответе на вопросы wo? (Dativ/) и wohin? (Akkusativ) на различные знакомые общие и учебные темы;
7.5.15 использовать форму инфинитивного оборота um/ум… zu … после глаголов raten, empfehlen в знакомых общих и учебных темах;
7.5.16 использовать сочинительные союзы und, aber, oder, denn/денн в знакомых общих и учебных темах
2 четверть
2. В мире искусства
2.1 Кино и театр
2.2 Музыка и литература
Слушание
7.1.1 понимать с небольшой поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на ограниченное количество общих и учебных тем;
7.1.3 понимать с некоторой поддержкой большую часть деталей аргумента в расширенном разговоре на ограниченный круг общих и учебных тем;
7.1.5 определить с поддержкой мнение говорящего(-их) в продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем;
7.1.6 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на некоторые общие и учебные темы;
7.1.7 начать определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров;
7.1.8 понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
Говорение
7.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем;
7.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем;
7.2.5 пробовать взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
7.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем;
7.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на различные общие и учебные темы
Чтение

7.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің септелу түрлерін, қиысқан анықтауышты қолдану;
7.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану;
7.5.6 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша mein, dein, unser/майн, дайн, унзер сөздерін қоса алғанда жіктік және тәуелдік есімдіктерін қолдану;
7.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша (Präteritum) өткен шақ, (Perfekt) өткен шақ, Plusquamperfekt ( өткен шақты) қолдану;
7.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wurde … gegründet/ пассивті құрылымын сәйкесінше қолдану;
7.5.12 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеудің салыстырмалы шырай құрылымын қолдану;
7.5.14 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында wo?/во? (Dativ) сұрағына және wohin?? (Akkusativ) сұрағына жауап беру барысында сөз тіркестерін in, an, auf, hinter, neben, über, unter, zwischen, vor, фор көмекші сөздерімен қолдану;
7.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарында raten, empfehlen етістіктерінен кейін um… zu…инфинитивтік құрылымының формасын қолдану;
7.5.16 таныс жалпы және оқу тақыптарында und, aber, oder, denn денн салалас мәнді жалғаулықтарды қолдану
2-тоқсан
2. Өнер әлемінде
2.1 Кино және театр
2.2 Музыка және әдебиет
Тыңдалым
7.1.1 аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын түсіну;
7.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша дәлелдердің көп бөлігін түсіну;
7.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау;
7.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау;
7.1.7 кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтай бастау;
7.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді түсіну
Айтылым
7.2.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
7.2.3 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау деңгейінде өз пікірін айту;
7.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасап көру;
7.2.7 әртүрлі жалпы және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
7.2.8 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым

7.3.1 понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
7.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем;
7.3.3 понимать детали аргумента в рамках большинства знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
Письмо
7.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
7.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.5 использовать с некоторой поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.6 объединять предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы;
7.4.8 писать правильно часто используемые слова на различные знакомые общие и учебные темы
Использование языка
7.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные фразы по знакомым общим и учебным темам;
7.5.2 использовать различные количественные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам;
7.5.3 использовать большое разнообразие прилагательных перед существительными, употребляя склонение имен прилагательных, по знакомым общим и учебным темам;
7.5.4 использовать согласованное определение, сильное/слабое/женское и смешанное склонение имен прилагательных по знакомым общим и учебным темам;
7.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные формы, по знакомым общим и учебным темам;
7.5.7 использовать временные формы Präsens (настоящее время), Präteritum (прошедшее повествовательное время), Perfekt (прошедшее разговорное время) по знакомым общим и учебным темам;
7.5.8 использовать вспомогательную функцию глагола warden в Futurum (будущее время) по многим привычным общим и учебным темам;
7.5.9 использовать надлежащим образом пассивную конструкцию wurde … gegründet по целому ряду привычных общих и учебных тем;
7.5.11 использовать некоторые формы сложных предложений для утверждений, заявлений по ряду знакомых общих и учебных тем;
7.5.12 использовать структуры наречия сравнительной степени по ряду знакомых общих и учебных тем;
7.5.14 использовать словосочетания с предлогами in, an, auf, hinter, neben/небен, über/ибер, unter/унтер, zwischen/цвишен, vor при ответе на вопросы wo?? (Dativ) и wohin?? (Akkusativ) на различные знакомые общие и учебные темы;
7.5.15 использовать форму инфинитивного оборота um/ум… zu/цу… после глаголов raten/ратен, empfehlen/эмпфелен в знакомых общих и учебных темах;

7.3.1 кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
7.3.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
7.3.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбінде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну
Жазылым
7.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
7.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;
7.4.5 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша аздаған қолдаумен мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану;
7.4.6 таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру;
7.4.8 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
Тілді қолдану
7.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз зат есімдерді және күрделі фразаларды қолдану;
7.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі есептік сан есімдерді қолдану;
7.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімдердің септелуін пайдалана отырып, зат есімдердің алдында сын есімдердің алуан түрін қолдану;
7.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің септелу түрлерін, қиысқан анықтауышты қолдану;
7.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану;
7.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша (Präteritum) өткен шақ, (Perfekt) өткен шақ, Plusquamperfekt ( өткен шақты) қолдану;
7.5.8 көптеген үйреншікті жалпы және оқу тақырыптары бойынша wardenетістігінің көмекші қызметін, Futurum (келер шақ) қолдану;
7.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wurde … gegründet/ пассивті құрылымын сәйкесінше қолдану;
7.5.11 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақтылау, мәлімдеме жасау үшін құрмалас сөйлемдердің кейбір формаларын қолдану;
7.5.12 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеудің салыстырмалы шырай құрылымын қолдану;
7.5.14 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында wo?/во? (Dativ) сұрағына және wohin?? (Akkusativ) сұрағына жауап беру барысында сөз тіркестерін in, an, auf, hinter, neben, über, unter, zwischen, vor, фор көмекші сөздерімен қолдану;
7.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарында raten, empfehlen етістіктерінен кейін um… zu…инфинитивтік құрылымының формасын қолдану;

7.5.16 использовать сочинительные союзы und, aber/абер, oder/одер, denn/денн в знакомых общих и учебных темах;
7.5.17 использовать придаточные дополнительные предложения, использовать придаточные предложения с dassс, ob/об, союзные слова wer/вер, wie, was, warum/варум, welche/вельхе по общим и учебным темам
3 четверть
3.Мир профессий
3.1 Профессия моей мечты
3.2 Профессия будущего
Слушание
7.1.1 понимать с небольшой поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на ограниченное количество общих и учебных тем;
7.1.3 понимать с некоторой поддержкой большую часть деталей аргумента в расширенном разговоре на ограниченный круг общих и учебных тем;
7.1.4 понимать с небольшой поддержкой некоторые из подразумеваемых смыслов в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы;
7.1.5 определить с поддержкой мнение говорящего(-их) в продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем
Говорение
7.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на некоторые общие и учебные темы;
7.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем;
7.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем;
7.2.4 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на некоторые комментарии в рамках большинства общих и учебных тем;
7.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем;
7.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на различные общие и учебные темы
Чтение
7.3.1 понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
7.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем;
7.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких, простых текстах на некоторые общие и учебные темы
Письмо
7.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.3 писать на среднем уровне грамматической грамотности на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.5 использовать с некоторой поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.7 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и учебные темы;
7.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на различные знакомые общие и учебные темы
Использование языка

7.5.16 таныс жалпы және оқу тақыптарында und, aber, oder, denn денн салалас мәнді жалғаулықтарды қолдану;
7.5.17 жалпы және оқу тақырыптары бойынша dass, ob/дасс, об сөздерімен бағыңыңқылы сөйлемдерді, wer, wie, was, warum, welcheжалғаулықты сөздерін, бағыныңқылы толықтауыш сөйлемдерді қолдану
3-тоқсан
3. Мамандықтар әлемі
3.1. Мен армандайтын мамандық
3.2 Болашақтағы мамандықтар
Тыңдалым
7.1.1 аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын түсіну;
7.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша дәлелдердің көп бөлігін түсіну;
7.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір тұжырымдалған мағынадағы ақпаратты аздаған қолдаумен түсіну;
7.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау
Айтылым
7.2.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптарында сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану;
7.2.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
7.2.3 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау деңгейінде өз пікірін айту;
7.2.4 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;
7.2.7 әртүрлі жалпы және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
7.2.8 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
7.3.1 кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
7.3.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
7.3.9 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау
Жазылым
7.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;
7.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
7.4.5 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша аздаған қолдаумен мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану;
7.4.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану;
7.4.9 әртүрлі кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану

7.2.6 пробовать комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
Чтение
7.3.1 понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
7.3.4 читать некоторые длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
7.3.5 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем;
7.3.6 определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы;
7.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
Письмо
7.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
7.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.3 писать на среднем уровне грамматической грамотности на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.4 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в некоторых письменных жанрах на общие и учебные темы;
7.4.5 использовать с некоторой поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.6 объединять предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы
Использование языка
7.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные фразы по знакомым общим и учебным темам;
7.5.3 использовать большое разнообразие прилагательных перед существительными, употребляя склонение имен прилагательных, по знакомым общим и учебным темам;
7.5.4 использовать согласованное определение, сильное/слабое/женское и смешанное склонение имен прилагательных по знакомым общим и учебным темам;
7.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные формы, по знакомым общим и учебным темам;
7.5.7 использовать временные формы Präsens (настоящее время), Präteritum (прошедшее повествовательное время), Perfekt (прошедшее разговорное время) по знакомым общим и учебным темам;
7.5.11 использовать некоторые формы сложных предложений для утверждений, заявлений по ряду знакомых общих и учебных тем;
7.5.13 использовать различные модальные формы для различных функций по различным знакомым общим и учебным темам;
7.5.16 использовать сочинительные союзы und, aber/абер, oder/одер, denn/денн в знакомых общих и учебных темах;
7.5.17 использовать придаточные дополнительные предложения, использовать придаточные предложения с dassс, ob, союзные слова wer, wie, was, warum, welche по общим и учебным темам

7.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде икемді білдіруге тырысу
Оқылым
7.3.1 кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
7.3.4 таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден кейбір көлемді мәтіндерді оқу;
7.3.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбінің мәнмәтінінен мағынаны анықтау;
7.3.6 әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
7.3.7 көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
Жазылым
7.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
7.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;
7.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
7.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді пайдалану;
7.4.5 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша аздаған қолдаумен мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану;
7.4.6 таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру
Тілді қолдану
7.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз зат есімдерді және күрделі фразаларды қолдану;
7.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімдердің септелуін пайдалана отырып, зат есімдердің алдында сын есімдердің алуан түрін қолдану;
7.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің септелу түрлерін, қиысқан анықтауышты қолдану;
7.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану;
7.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша (Präteritum) өткен шақ, (Perfekt) өткен шақ, Plusquamperfekt ( өткен шақты) қолдану;
7.5.11 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақтылау, мәлімдеме жасау үшін құрмалас сөйлемдердің кейбір формаларын қолдану;
7.5.13 түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер үшін әртүрлі модальді формаларды қолдану;
7.5.16 таныс жалпы және оқу тақыптарында und, aber, oder, denn денн салалас мәнді жалғаулықтарды қолдану;
7.5.17 жалпы және оқу тақырыптары бойынша dass, ob/дасс, об сөздерімен бағыңыңқылы сөйлемдерді, wer, wie, was, warum, welcheжалғаулықты сөздерін, бағыныңқылы толықтауыш сөйлемдерді қолдану

4) 8 класс (А2.2):
Обучающиеся должны:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1.Инновации в мире
1.1 Интернет
1.2 Социальные сети
Слушание
8.1.1 понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
8.1.3 понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.6 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем;
8.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров;
8.1.8 понимать большие рассказы на общие и учебные темы
Говорение
8.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на большинство общих и учебных тем;
8.2.2 задавать более сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих тем и некоторых учебных тем;
8.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения на любые общие и учебные темы;
8.2.4 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на комментарии в рамках общих и учебных тем;
8.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
8.2.6 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
8.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем
Чтение
8.3.1 понимать основные моменты в текстах незнакомых различных общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.4 читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
8.3.6 определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы, включая длинные тексты;
8.3.8 использовать знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
8.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с незначительной поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
8.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы;

4) 8-сынып (А2.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлемдегі инновациялар
1.1 Интернет
1.2. Әлеуметтік желілер
Тыңдалым
8.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну;
8.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дерлік дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау;
8.1.7 кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау;
8.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді әңгімелерді түсіну
Айтылым
8.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану;
8.2.2 жалпы тақырыптар және кейбір оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделілеу сұрақтар қою;
8.2.3 кез келген жалпы және оқу тақырыптары аясында талдау деңгейінде өз пікірін айту;
8.2.4 жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, пікірлерге икемді жауап қайтару;
8.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау;
8.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде біршама икемділікпен білдіру;
8.2.7 жалпы тақырыптардың көбінің және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
8.3.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы әртүрлі бейтаныс мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
8.3.2 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
8.3.4 таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде әртүрлі көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу;
8.3.6 әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
8.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстарды пайдалану
Жазылым
8.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды аздаған қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
8.4.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;

8.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на различные знакомые общие и учебные темы;
8.4.4 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в письменных жанрах на общие и учебные темы;
8.4.7 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для письменных жанров на знакомые общие и учебные темы;
8.4.8 писать правильно часто используемые слова на знакомые общие и учебные темы
Использование языка
8.5.1 использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
8.5.2 использовать различные количественные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам;
8.5.4 использовать придаточные предложения времени (Temporalsätze) с союзами wenn/венн, als/альс и nachdemдем по знакомым общим и учебным темам;
8.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы, по знакомым общим и учебным темам;
8.5.6 использовать местоимения, включая неопределенно-личное местоимение man/ман и его употребление с модальными глаголами по многим знакомым общим и учебным темам;
8.5.8 систематизировать знания о Futurum (будущее время), использовать формы будущего времени по знакомым общим и учебным темам;
8.5.9 использовать надлежащим образом разнообразие настоящих и прошедших простых форм, совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
8.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе некоторые пассивные формы, по ряду общих и знакомых учебных тем;
8.5.12 использовать структуры согласования времен в плане настоящего и прошедшего, преобразовывать прямую речь в косвенную, косвенную речь в прямую по ряду знакомых общих и учебных тем;
8.5.13 использовать разнообразие модальных форм для различных функций: обязательства, необходимости, возможности, разрешения, просьбы, предложения, запрета – по знакомым общим и учебным темам;
8.5.15 использовать вопросительные предложения с инфинитивным оборотом um … zu… (ум … цу) в знакомых общих и учебных темах;
8.5.16 использовать знания о придаточных дополнительных предложениях с союзами dass и obс и об, а также с союзными словами при объяснении знакомых общих и учебных тем;
8.5.17 использовать придаточные определительные предложения с относительными местоимениями der/дер, welcher/вельхер, die, welche/вельхе, das, welches/вельхес для множественного числа по знакомым общим и учебным темам
2 четверть
2.Культурное наследие

8.4.3 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
8.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді пайдалану;
8.4.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану;
8.4.8 таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
Тілді қолдану
8.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар, бейтаныс тақырыптар бойынша кейбір дерексіз күрделі зат есімдерді және есімдік топтарды қолдану;
8.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі есептік сан есімдерді қолдану;
8.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wenn/венн, alsжәне nachdemжалғаулықтарымен мезгіл бағыныңқы сөйлемдерін (Temporalsätze ) қолдану;
8.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ және модальді формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану;
8.5.6 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша man/ман белгісіз жіктік есімдігін және оның модальді етістіктермен қолданылуын қоса алғанда, есімдіктерді пайдалану;
8.5.8 Futurum (келер шақ) туралы білімдерін жүйелеу, таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын қолдану;
8.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша суреттеуде және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ формаларын және аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін шақ формаларын сәйкесінше қолдану;
8.5.10 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, сонымен қатар кейбір пассивті формаларды қолдану;
8.5.12 осы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысу құрылымдарын қолдану, бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл сөзді төлеу сөзге,төлеу сөзді төл сөзге айналдыру;
8.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер: міндет, қажеттілік, мүмкіндік, рұқсат, өтініш, ұсыныс, тыйым салуды білдіру үшін әртүрлі модальді формаларды қолдану;
8.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарындаum/ум… zu құрылымдарымен сұраулы сөйлемдерді қолдану;
8.5.16 жалпы және оқу тақырыптарын түсіндіру барысында dass/дасс және ob/об жалғаулықтары, сонымен қатар жалғаулықты сөздері бар бағыңынқылы толықтауыш сөйлемдері туралы білімдерін қолдану;
8.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көпше түр үшін der, welcher, die, welche, das, welches қатыстық есімдіктерімен бағыңыңқылы анықтауыш сөйлемдерді қолдану
2-тоқсан
2. Мәдени мұра

2.1 Выдающиеся личности Казахстана и Германии
2.2 Открытия, которые изменили мир.
Личности Германии
2.3 Путешествие в прошлое
Слушание
8.1.1 понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
8.1.2 понимать при малой поддержке либо без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.3 понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров
Говорение
8.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
8.2.6 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
8.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем;
8.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
Чтение
8.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.3 понимать детали аргумента в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.4 читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
8.3.6 определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы, включая длинные тексты
Письмо
8.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с незначительной поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
8.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы;
8.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на различные знакомые общие и учебные темы;
8.4.6 объединять самостоятельно предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы;
8.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на среднем уровне грамотности в тексте на знакомые общие и учебные темы
Использование языка
8.5.4 использовать придаточные предложения времени (Temporalsätze) с союзами wenn/венн, als/альс и nachdemдем по знакомым общим и учебным темам;

2.1 Қазақстан мен Германияның көрнекті тұлғалары
2.2 Әлемді өзгерткен жаңалықтар. Германияның тұлғалары.
2.3. Өткенге саяхат
Тыңдалым
8.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну;
8.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен немесе қолдаусыз ауқымды шеңбердегі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дерлік дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.7 кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау
Айтылым
8.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау;
8.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде біршама икемділікпен білдіру;
8.2.7 жалпы тақырыптардың көбінің және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
8.2.8 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
8.3.2 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
8.3.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну;
8.3.4 таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде әртүрлі көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу;
8.3.6 әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
Жазылым
8.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды аздаған қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
8.4.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;
8.4.3 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
8.4.6 таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы өздігінен сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру;
8.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
8.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wenn/венн, alsжәне nachdemжалғаулықтарымен мезгіл бағыныңқы сөйлемдерін (Temporalsätze ) қолдану;

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является одним из мировых языков, языком науки, образования и туризма.
Знание французского языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на французском языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на французском языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие языковых навыков и речевых умений обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению общего среднего образования школы (5–9 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня А2 в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Французский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" в классах с русским и казахским языками обучения составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу пәнінің маңыздылығы оның әлем тілдерінің бірі болуымен, ғылым, білім және туризм тілі болып табылатындығымен анықталады.
Француз тілін білу:
1) әртүрлі өмірлік жағдайда кездесетін қарым-қатынаста білім алушылардың сенімін арттырады;
2) Қазақстанда ғана емес, шетелде де жоғары білім алу мүмкіндігін береді;
3) Қазақстанда және шетелде кәсіптік білімді жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) француз тілінде таратылатын жаңалықтар мен ақпаратқа білім алушылардың қол жеткізу мүмкіндігін кеңейтеді;
5) француз тіліндегі әдеби шығармалардың аутенттілік мәтініне білім алушылардың қол жеткізуіне мүмкіндік береді;
6) білім алушыларға Қазақстанды ел ішінде және одан тыс жерлерде таныстыруға мүмкіндік береді;
7) мектепте алған білімдері, дағдылары және оқыту стратегияларына сүйене отырып, өмір бойы білім алуға мүмкіндік береді.
3. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың тіл дағдыларын дамыту бойынша тіл қызметінің төрт түрін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамытуға бағытталған. Негізгі орта білімді (5-9-сыныптар) аяқтаған кезде білім алушылар Жалпыеуропалық шет тілін меңгеру біліктілігіне сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR) тілдік А2 деңгейін меңгерулері қажет.
2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Француз тілі" пәнінің мазмұны
4. Оқыту қазақ және орыс тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Французский язык" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении Типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Учебная программа содержит этапы обучения французскому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (5-9 классы).
7. Содержание учебной программы по учебному предмету "Французский язык" структурировано по разделам (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование французского языка).
8. Цели обучения, обозначенные в каждом разделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
9. В базовом содержании (Contenu) программы представлены общие цели обучения французскому языку в разрезе классов.
10. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (5 класс – А1.1, 6 класс – А1.2, 7 класс – А2.1, 8 и 9 классы – А2.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения французскому языку.
11. В разделе "Использование французского языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур французского языка в речи.
12. Базовое содержание (Contenu) для 5 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А1.1 – средний уровень А1.
13. Межкультурно-коммуникативный аспект в 5 классе:
1) общение на бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;

5. Оқыту ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқу бағдарламасы оқыту деңгейіне сәйкес француз тілін (сыныптар) оқыту кезеңдері, сөйлеу әрекетінің түрлері (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) бойынша тілдік дағдылары мен қабілеттерін бағалау критерилері, оқудың барлық кезеңіне ұзақ мерзімді жоспарды (5-9 сыныптар) қамтиды.
7. Әрбір бөлімде көрсетілген оқу мақсаттары мұғалімге сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлау, білім алушылардың жетістіктерін бағалау, оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
8. Бағдарламаның базалық мазмұнында (Contenu) француз тілін оқытудың жалпы мақсаттары сынып бөлінісінде ұсынылған.
9. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері (Тыңдалым. Айтылым. Оқылым. Жазылым. Француз тілін қолдану) бойынша құрылған.
10. Француз тілін оқудың соңғы нәтижесіне бағытталған "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде шетел тілін меңгерудің деңгейлеріне сәйкес (5 - сынып – А1.1, 6 - сынып – А1.2, 7 - сынып – А2.1, 8 және 9 - сыныптар – А2.2) тіл қызметі түрлерінің оқыту мақсаттары жазылған, олар француз тілін оқытудың түпкі нәтижесіне қол жеткізуге бағытталған.
11. "Француз тілін қолдану" бөлімінде білім алушылар француз тілінің лексика-грамматикалық, синтаксистік құрылымдарын сөйлеуде орынды қолдану талаптарымен танысады.
12. 5-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Contenu) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А1 деңгейінің А1.1 – орта деңгейіне сай келеді.
13. 5-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативті аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен тұрмыстық және оқу деңгейінде қарым-қатынас жасау;

2) демонстрация начальных знаний французского языка;
3) понимание простых фраз;
4) ответы на простые повседневные вопросы и их постановка;
5) представление себя устно;
6) ведение элементарного диалога;
7) выявление нужной для себя простой информации (плакаты, таблицы, реклама);
8) написание простых открыток;
9) понимание сути высказывания с помощью жестов, перифраз, повторов;
10) интуитивное угадывание лексики с опорой на родной язык;
11) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и стремление практически пользоваться французским языком в ситуациях межкультурного взаимодействия;
12) знакомство с реалиями, обычаями, традициями страны изучаемого языка, навыками вербального и невербального поведения в актах речевой коммуникации.
14. Воспитательный аспект в 5 классе:
1) формирование позитивного отношения к французскому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
15. Общеобразовательный аспект в 5 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством французского языка.
16. Развивающий аспект в 5 классе:
1) развитие у обучающихся языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению французского языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) распознавание родной (собственной) и иноязычной культур, использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов (распознавание того или иного явления языка, его анализ, сравнение с аналогичным в родном языке);
3) работа с учебником, словарем, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах.
17. Стратегический аспект в 5 классе: овладение элементарными характеристиками вторичной языковой личности.
18. Базовое содержание (Contenu) для 6 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А1.2 – высокий уровень А1.
19. Межкультурно-коммуникативный аспект в 6 классе:
1) общение на социально-бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) демонстрация базовых знаний языка;
3) понимание простых обиходных предложений, фраз;
4) ответы на повседневные вопросы, их постановка, построение простого диалога;
5) представление себя и другого человека;
6) выявление нужной для себя простой информации (в магазине, на улице);
7) написание простых открыток, писем о себе, заполнение анкеты;
8) понимание сути высказывания с помощью перифраз, повторов;

2) француз тілінде бастауыш білімін көрсету;
3) қарапайым фразаларды түсіну,
4) күнделікті қарапайым сұрақтарға жауап беру және оларды қоя білу;
5) өзін ауызша таныстыру;
6) қарапайым диалог жүргізу;
7) өзіне қажетті қарапайым ақпаратты (плакаттар, кестелер, жарнама) түсіну;
8) қарапайым ашық хат жазу;
9) ым-ишара арқылы, өзгертіліп айтылған, қайталап айтылған сөздердің мағынасын түсіну;
10) ана тіліне сүйеніп лексиканы интуицияға сүйеніп таба білу;
11) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және француз тілін мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдануға ұмтылу;
12) оқытылатын тіл елінің күнделікті өмірімен, салт-дәстүрлерімен, тілдік қарым-қатынас жасауда вербалды және бейвербалды құралдарды қолдану дағдыларымен танысу.
14. 5-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) француз тілі мен мәдениетіне оң көзқарас қалыптастыру;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
15. 5-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: француз тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
16. 5-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілетті дамыту, тіл мәдениеті әдебін, француз тілін үйренуге деген қызығушылықты, ерік жігері, есте сақтау сияқты қасиеттерді дамыту;
2) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, тілді меңгеру үшін тиімді әдістерді қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалдық үдерістерді (белгіленген тілдік құбылысты тану, оны талдау, ана тілімен салыстыру) белсендендіру;
3) оқулықпен, сөздікпен жұмыс істеу, оқуға қатысты ақпаратты жазу, белгіленген мөлшерде тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін заманауи оқыту технологияларын қолдану.
17. 5-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның қарапайым деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
18. 6-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Contenu) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А1 деңгейінің А1.2 жоғары деңгейіне сай келеді.
19. 6-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативтік аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-тұрмыстық және оқу деңгейлерінде қарым-қатынас жасау;
2) базалық білім деңгейін көрсету;
3) күнделікті қолданылатын қарапайым сөйлемдерді, фразаларды түсіну;
4) күнделікті қолданылатын сұрақтарға жауап беру және оларды қоя білу, қарапайым диалог құрастыру;
5) өзін және өзге адамды таныстыру;
6) өзіне қажетті қарапайым ақпаратты (дүкенде, көшеде) қолдану;
7) қарапайым ашықхаттар жазу, өзі туралы хат жазу, сауалнама толтыру;
8) өзгертіп, қайталап айту ылған сөздердің мағынасын түсіну;

9) интуитивное угадывание лексики с опорой на родной язык;
10) знакомство с реалиями, нравами, обычаями, традициями страны изучаемого языка, навыками вербального и невербального коммуникативного поведения в актах речевой коммуникации;
11) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование французского языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.
20. Воспитательный аспект в 6 классе:
1) формирование позитивного отношения к французскому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
21. Общеобразовательный аспект в 6 классе: повышение у обучающихся общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством французского языка.
22. Развивающий аспект в 6 классе:
1) развитие у обучающихся языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению французского языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) распознавание родной (собственной) и иноязычной культуры, сопоставление родного и иностранного языка;
3) использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов (распознавание того или иного явления языка, его анализ, сравнение с аналогичным в родном языке);
4) работа с книгой, справочной литературой, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах.
23. Стратегический аспект в 6 классе: овладение элементарными характеристиками вторичной языковой личности.
24. Базовое содержание (Contenu) для 7 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А2.1 – низкий уровень А2.
25. Межкультурно-коммуникативный аспект в 7 классе:
1) общение на социально-бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) понимание часто употребляемых/разговорных фраз;
3) рассказ в простых предложениях об учебе, школе, происхождении, близких людях и элементарных бытовых потребностях;
4) понимание и чтение простых текстов, объявлений, писем;
5) написание коротких записок/писем личного характера;
6) общение в простых типичных ситуациях, требующих непосредственного обмена информацией в рамках знакомых тем и видов деятельности;
7) приобретение страноведческих знаний, знакомство с нормами общения, со спецификой национального характера и особенностями национального менталитета носителей французского языка;
8) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование французского языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.

9) ана тіліне сүйеніп сөздердің мағынасын интуитивті түрде таба білу;
10) оқытылатын тіл елінің реалиясымен, салт-дәстүрімен; ауызша және ауызша емес дағдылары тәртібіндегі сөйлеу коммуникацияларымен танысу;
11) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және француз тілін мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдану.
20. 6-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) француз тілі мен мәдениетіне оң көзқарас таныту;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
21. 6-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: француз тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
22. 6-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) білім алушылардың тілдік қабілеттерін дамыту, тіл мәдениеті әдебін, француз тілін үйренуге деген қызығушылықтарын, ерік жігері, есте сақтау сияқты қасиеттерін дамыту;
2) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, шет тілін ана тілімен салыстыру;
3) тілді меңгерудің тиімді әдістерін қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалдық үдерістерді (белгіленген тілдік құбылысты тану, оны талдау, ана тіліндегі оған барабар құбылыстармен салыстыру) белсендендіру;
4) кітаппен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу, оқуға қатысты ақпаратты жазу, белгіленген мөлшерде тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін заманауи оқыту технологияларын қолдану.
23. 6-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның қарапайым деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
24. 7-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Contenu) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А2 деңгейінің А2.1 төмен деңгейіне сай келеді.
25. 7-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативтік аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-тұрмыстық және оқу деңгейлерінде қарым-қатынас жасау;
2) жиі қолданыстағы фразаларды түсіну;
3) жай сөйлемдерді қолданып, оқу, мектеп, өзі туралы, жақын адамдары және қарапайым тұрмыстық қажеттіліктер туралы әңгімелеу;
4) қарапайым мәтіндерді, хабарландыруларды, хаттарды оқу және түсіну;
5) жеке басына қатысты қысқаша жазбалар/хаттар жазу;
6) таныс тақырыптар және іс-әрекеттер шеңберінде ақпаратпен алмасуды талап ететін қарапайым, қалыптасқан жағдаяттарда қарым-қатынас жасау;
7) елтану бағытында білім алу, қарым-қатынас нормаларымен, француз тілін тасымалдаушылардың ұлттық мінезі және ұлттық менталитетінің ерекшеліктерімен танысу;
8) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және француз тілін мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдану.

6.2.5
пробовать взаимодействовать в более продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем
7.2.5
пробовать взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
8.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
9.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планированияи расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач

6.2.5
жалпы және оқу тақырыптарының көбінің шеңберінде ұзақ әңгімелесу барысында өзара қарым-қаныс жасап көру
7.2.5
Оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасап көру
8.2.5
Оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау
9.2.5
Оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін
өзара қарым-қатынас жасау

5) Раздел 5. Использование французского языка (Utilisation de la langue):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1
А1.2
А2.1
А2.2
А2.2
5.5.1 использовать соответствующие исчисляемые и неисчисляемые существительные мужского/женского рода, по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.1
использовать некоторые абстрактные существительные и сложные именные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам

5) 5-бөлім. Тілдік бағдар. (Utilisation de la langue):
Білім алушылардың міндеттері:
5 -сынып
6 -сынып
7 -сынып
8 -сынып
9- сынып
А1.1
А1.2
А2.1
А2.2
А2.2
5.5.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша тиісті род түріндегі саналатын және саналмайтын зат есімдерді қолдану
6.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мекен және мезгілді сипаттайтын кейбір дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді фразаларды қолдану

7.5.1
использовать абстрактные существительные и сложные фразы по знакомым общим и учебным темам
8.5.1
использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
9.5.1 использовать разные абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
5.5.2 использовать très в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.2
использовать trop, très,
в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.2
использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, включая слова beaucoup de/, pas beaucoup боку, de, assez de/асэ, peu de/ по знакомым общим и учебным темам
8.5.2
использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам
9.5.2 использовать количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именных групп по знакомым общим и учебным темам
5.5.3 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные monг, ma/ма, ton, ta/та, sonг, sa, mes, tes, ses при описании предметов на общие и некоторые учебные темы
6.5.3
использовать простые односложные и двусложные прилагательные перед и после существительного
7.5.3
использовать большое разнообразие прилагательных, правильных и неправильных прилагательных в сравнительной и превосходной степенях по ограниченному спектру знакомых общих и учебных тем
8.5.3
использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и сравнительные структуры, например, plus (moins, assez/ … que … для указания уровня по знакомым общим и учебным темам
9.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные по знакомым общим и учебным темам
5.5.4 использовать определҰнный артикль le, la/ла, l’/эль, les/ле, неопределҰнный артикль unг, une, des, частичный артикль du, de laла, des, de l’ по знакомым общим и учебным темам
6.5.4
использовать различные указатели по знакомым общим и учебным темам. Знать случаи опущения артиклей перед именами существитеьными
7.5.4
использовать различные указатели, в том числе по знакомым общим и учебным темам. Знать особенности употребления артиклей перед именами собственными
8.5.4
использовать различные формы артиклей по знакомым общим и учебным темам, в том числе с абстрактными и вещественными существительными, в отрицательных конструкциях, после слов, выражающих количество, перед группой прилагательное+ существительное, перед географическими названиями
9.5.4 использовать различные формы артиклей по знакомым общим и учебным темам, в том числе с абстрактными и вещественными существительными, в отрицательных конструкциях, после слов, выражающих количество
5.5.5 использовать вопросы, в том числе вопросы с comment/
команг, qui/ quoi/, que в спектре знакомых общих и учебных тем

7.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді фразаларды қолдану
8.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша кейбір күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану
9.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану
5.5.2
très сөзін шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптарында қолдану
6.5.2
trop/тро, très/, трэ сөздерін таныс жалпы және оқу тақырыптарында кеңінен қолдану
7.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен әртүрлі есептік сан есімдерді, олармен бірге beaucoup de, pas beaucoup, de, assez de, peu deсөздерін қолдану
8.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану
9.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен және есімді топтармен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану
5.5.3
жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша заттарды сипаттауда сын есімдерді, оның ішінде mon/моң, ma/ма, ton/тоң, ta/та, son/соң, sa/са, mes/мэ, tes/тэ, ses/сэ тәуелдік сын есімдерді қолдану
6.5.3
зат есімнің алдында және одан кейін бір буынды және екі буынды дара сын есімдерді қолдану
7.5.3
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің алуан түрлілігін, қалыпты және ерекше өзгеретін сын есімдерді, сын есімнің салыстырмалы және күшейтпелі шырайларын қолдану
8.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді есімшенің орнына қолдану, мысалы, деңгейді көрсету үшін plus moins assez … queсалыстырмалы құрылымын пайдалану
9.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшенің орнына деңгейді көрсету үшін қолдануға болатын әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді, салыстырмалы құрылымдарды және күшейткіш сын есімдерді пайдалану
5.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша le, la, l’ les белгілік артикльдерін, un, unе, desбелгісіздік артикльдерін және du, de la, des, de l’сияқты артикльдерді қолдану
6.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі сілтеу мағынасындағы сөздерді қолдану. Зат есімдердің алдында артикльдер қолданылмайтын жайларды білу
7.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі сілтеу мағынасындағы сөздерді қолдану. Артикльдердің жалқы есімдердің алдында қолданылу ерекшеліктерін білу
8.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз және деректі зат есімдермен, болымсыз конструкцияларда қолданылатын артикльдерді, сандық мағына білдіретін сөздерден кейін, сын есім+зат есім тобының алдында, географиялық атаулардың алдында қолданылатын артикльдердің түрлі формаларын пайдалану
9.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз және деректі зат есімдермен, болымсыз конструкцияларда қолданылатын артикльдерді, сандық мағына білдіретін сөздерден кейін қолданылатын артикльдердің түрлі формаларын пайдалану
5.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында сұрақтарды қолдану, оның ішінде comment/, qui, quoi, que сөздері қолданылған сұрақтарды пайдалану

6.5.5
использовать вопросы, которые включают в себя временные формы, по знакомым общим и учебным темам
7.5.5
использовать вопросы, которые включают в себя разные временные формы, по знакомым общим и учебным темам
8.5.5
использовать в речи вопросительные местоимения quel (s) эс, quelle s отрицательные частицы quel (s)/ (эс)/quelle, jamais, rien/рьенг, personnene…que/ ограничительные обороты ne…que
9.5.5 использовать разные типы вопросов по знакомым общим и учебным темам
5.5.6 использовать основные личные местоимения и указательные прилагательные по знакомым общим и учебным темам
6.5.6
использовать основные личные и демонстративные местоимения по многим знакомым общим и учебным темам
7.5.6
использовать личные, неопределенные местоимения по знакомым общим и учебным темам
8.5.6
использовать в речи простые относительные местоимения qui/ки, que, dont, où/у
9.5.6 использовать указательные и притяжа-тельные местоимения luiлуи, celleль, ceux, le mien, la mienne мьэн, les miens/, les miennes
5.5.7 использовать простые совершенные формы простых глаголов, чтобы выразить то, что произошло по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.7
использовать простые совершенные формы, чтобы выразить неопределенное и незаконченное прошлое по знакомым общим и учебным темам
7.5.7
использовать разнообразие простых совершенных форм для выражения сложного прошедшего времени, неопределенного и незаконченного прошлого по знакомым общим и учебным темам

6.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында шақ формаларындағы сұрақтарды қолдану
7.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ формаларындағы сұрақтарды қолдану
8.5.5
Сөйлеуде quel (s)/quelle , сұраулы есімдіктерді, jamais/жамэ, rien, personne
ne… que болымсыздық мағынадағы шылауларды,
ne…que шектеу мағынасындағы құрылымды пайдалану
9.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі типтегі сұрақтарды қолдану
5.5.6
таныс жалпы және оқу тақырыптарында негізгі жіктеу есімдіктерін және сілтеу сын есімдерін қолдану
6.5.6
көптеген жалпы және оқу тақырыптарында негізгі жіктеу және сілтеу есімдіктерін қолдану
7.5.6
таныс жалпы және оқу тақырыптарында жіктеу және белгісіздік есімдіктерін қолдану
8.5.6
сөйлеуде барысында qui/ que, dont, où дара қатыстық есімдіктерін пайдалану
9.5.6
lui, celle, ceux, le mien, la mienne, les miens, les miennesсілтеу және тәуелдік есімдіктерін қолдану
5.5.7
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттің болғанын көрсететін дара етістіктерді қолдану
6.5.7
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белгісіз және аяқталмаған іс-әрекетті білдіретін дара өткен шақ формаларын қолдану
7.5.7
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделі өткен шақты көрсету үшін белгісіз және аяқталмаған іс-әрекетті білдіретін дара өткен шақ формаларының алуан түрлілігін қолдану

8.5.7
использовать прошедшие времена Le Passé composé, L’Imparfait, Le Plus-que-parfait по знакомым общим и учебным темам
9.5.7 использовать навыки согласования времен Concordance des temps танг в плане настоящего и прошедшего по знакомым общим и учебным темам
5.5.8 использовать форму настоящего времени правильных глаголов, чтобы рассказать о действиях по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.8
использовать форму будущего времени для предложений, обещаний и прогнозов на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем

8.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Le Passé composé/ L’Imparfait Le Plus-que-parfaitөткен шақ формаларын қолдану
9.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Concordance des temps/ таң осы және өткен шақты білдіру үшін шақтарды қиыстыру дағдыларын қолдану
5.5.8
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттер туралы айту үшін етістіктің осы шақ формасын қолдану
6.5.8
өрісі кеңейген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұсыныстар жасау, уәде беру және болжам жасау үшін етістіктің келер шақ формаларын қолдану

7.5.8
использовать разнообразные формы будущего времени, включая ближайшее будущее, по многим знакомым общим и учебным темам
8.5.8 систематизировать знания о Futur Simple(будущее время), использовать формы будущего времени по знакомым общим и учебным темам
9.5.8
узнавать в тексте и на слух известные глаголы изъявительного наклонения в le present, le passé composé пасэ конгпозэ, le futur immediateфютюр имэдиа, l'imparfait/лэ, le plus-que-parfait парфэ, le futur dans фютюр данг, le passé пасэ по знакомым общим и учебным темам
5.5.9 использовать настоящее время неправильных глаголов для описания действии, привычек и состояния на ограниченный круг знакомых и общих учебных тем

7.5.8
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақтың алуан түрлерін, оның ішінде таяу келер шақ формасын пайдалану
8.5.8
Futur Simple/ (келер шақ) туралы білімді жүйелеу, таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын қолдану
9.5.8
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтіндерді оқу және тыңдау барысында ашық райы формасындағы le present, le passé composé/, le futur immediate, l’imparfait/ le plus-que-parfait, le futur dans,le passéетістіктерін тану
5.5.9
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттерді, әдеттерді және қалыптарды сипаттау үшін бұрыс етістіктердің осы шақ формасын қолдану

6.5.9
использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых активных и некоторых пассивных форм на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем
7.5.9
использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм по целому ряду знакомых общих и учебных тем
8.5.9
использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в прямой и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
9.5.9 использовать надлежащим образом повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм в прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.10 использовать формы настоящего времени с настоящим и будущим значением по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и незаконченного прошлого форм для прерванного прошлого действия по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
7.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм на диапазоне знакомых общих и учебных тем
8.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе некоторые пассивные формы, по ряду общих и знакомых учебных тем
9.5.10
использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.11 использовать общие наречия, наречия частоты к ограниченному кругу знакомых и общих учебных тем
6.5.11 использовать повышенное разнообразие наречий, простые и сравнительные формы на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем
7.5.11 использовать структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями по ряду знакомых общих и учебных тем
8.5.11 использовать некоторые формы сложных предложений по ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.12 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте, использовать их по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.12 использовать предлоги чтобы описывать предметы и время, использовать предлоги направления движения à gauche/, à droite/, tout droit/ использовать повышенное разнообразие предлогов на различные знакомые общие и учебные темы
7.5.12
использовать предлоги перед существительными и прилагательными в предложениях на различные знакомые и общие учебные темы
8.5.12 использовать предлоги после глаголов, требующих употребление определенных предлогов по ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.12 использовать относительные местоимения с предлогом
по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.13 использовать союз et для связи частей предложений в небольших текстах в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.13 использовать союз ou для связи частей предложений в небольших текстах в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.13 использовать разные союзы на знакомые общие и учебные темы
8.5.13 использовать в речи сложносочиненные предложения с союзами ou, mais, ni …ni

6.5.9
өрісі кеңейген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көптеген осы және өткен шақтардың дара активті және кейбір пассивті формаларын сәйкесінше қолдану
7.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін формаларды сәйкесінше қолдану
8.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін сөз формаларын дұрыс қолдану
9.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы және өткен шақтың активті және пассивті саналуан түрлерінің
формаларын төл және төлеу сөзде дұрыс қолдану
5.5.10
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы және келер шақ мағынасында қолданылатын осы шақ формаларын пайдалану
6.5.10
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы шақ және аяқталмаған өткен шақ формаларын кейбір өткен шақ формасын жасау үшін қолдану
7.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын қолдану
8.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, оның ішінде кейбір пассивті формаларды қолдану
9.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, оның ішінде пассивті формалардың кең өрісін қолдану
5.5.11
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жалпы үстеулерді, жиілік үстеулерін пайдалану
6.5.11
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша устеулердің сан-алуан түрлерін, жай және салыстырмалы формаларын қолдану
7.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дұрыс және бұрыс үстеулердің шырай құрылымдарын қолдану
8.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша құрмалас сөйлемдердің кейбір формаларын қолдану
9.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша хабарлама жасау, сұрақ қою және команда беру үшін сөйлеу формаларының көптеген түрлерін қолдану
5.5.12
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекен туралы айту үшін предлогтарды колдану
6.5.12
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша заттарды және мезгілді сипаттау үшін предлогтарды қолдану, бағыт мағыналы à gauche/а à droite/а tout droit предлогтарын қолдану
7.5.12
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлемдерде зат есімнің және сын есімнің алдыңда предлогтарды қолдану
8.5.12
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша өзінен кейін белгілі предлогтардың қолданылуын талап ететін етістіктерді пайдалану
9.5.12
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предлогпен қатыстық есімдіктерді қолдану
5.5.13
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі сөйлемдердің бөліктерін байланыстыру үшін et жалғаулығын қолдану
6.5.13
кең спектрдегі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі сөйлемдердің бөліктерін байланыстыру үшін ou жалғаулығын қолдану
7.5.13
таныс және оқу тақырыптарында әртүрлі жалғаулықтарды қолдану
8.5.13
сөйлеуде ou, mais, ni/…niжалғаулықты
салалас құрмалас сөйлемдердерді қолдану

9.5.13 использовать распростра-ненные типы сложнопод-чиненных предложений с придаточ-ными допол-нительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия
5.5.14 использовать отрицание ne …pas/ для описания простых настоящих действий на личные и знакомые темы
6.5.14 использовать отрицание ne … rien/ для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
7.5.14 использовать отрицание ne … rien/ для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые общие и учебные темы
8.5.14 использовать отрицательные частицы ne…plus, jamais, rien, personne, а также ограничительный оборот ne…que для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
9.5.14 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточ-ными допол-нительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также гово-рить о месте действия
5.5.15 использовать безличный оборот il, ya для указания на наличие одного или нескольких предметов в настоящем времени
6.5.15 использовать безличный оборот il fait для обозначения погодных условий в настоящем времени
7.5.15 использовать предлоги y/и, enг для замены косвенных дополнений с предлогами à/а и de
8.5.15 использовать сослагательное наклонение в настоящем времени для выражения разрешения, желания, запрет в настоящем времени
9.5.15 использовать сослагательное наклонение в настоящем времени после глаголов и выражений, обозначающих чувства
5.5.16 использовать форму je voudrais вудрэ для выражения просьбы
6.5.16 использовать условное наклонение в настоящем времени для выражения предположения, вежливой просьбы, сомнения в настоящем времен
7.5.16 использовать условное наклонение в настоящем времени для выражения предположения, вежливой просьбы, сомнения в настоящем времен
8.5.16 использовать условное наклонение в речи в простом предложении для выражения пожелания, предположения, предложения, вежливой просьбы и в сложноподчиненном предложении с обстоятельственным придаточным условия для выражения реального и нереального условия в настоящем и будущем
9.5.16 использовать условное наклонение в речи в простом предложении для выражения пожелания, предположения, предложения, вежливой просьбы и в сложноподчиненном предложении с обстоятельственным придаточным условия для выражения реального и нереального условия в настоящем и будущем
5.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения приказания в настоящем времени
6.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения просьбы, пожелания, совета
7.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения совета

9.5.13 бағыныңқы сөйлем басыңқымен толықтауыштық, анықтауыштық қатынаста болатын кеңінен қолданылатын сабақтас құрмалас сөйлемдерді пайдалану, олардың көмегімен іс-әрекеттің мезгіл, себеп, мекенін білдіре білу
5.5.14
жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы шақ түрінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne…pasа тіркесін қолдану
6.5.14
жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne … rien/ тіркесін қолдану
7.5.14
жеке және таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne … rien/ тіркесін қолдану
8.5.14
жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne…plus, jamais, rien, personneдемеуліктерін, сонымен қатар ne…que шектеу орамын қолдану
9.5.14
бағыныңқы сөйлем басыңқымен толықтауыштық, анықтауыштық қатынаста болатын кеңінен қолданылатын сабақтас құрмалас сөйлемдерді пайдалану, олардың көмегімен іс-әрекеттің мезгіл, себеп, мекенін білдіре білу
5.5.15
осы шақта бір немесе бірнеше заттың бар екендігін көрсету үшін il, ya жақсыз орамдарын қолдану
6.5.15
осы шақта ауа райы жағдайы туралы айту үшін il fait/ жақсыз орамдарын қолдану
7.5.15
à/а және de/дө предлогтары бар жанама толықтауышты ауыстыру үшін y, en предлогтарын қолдану
8.5.15
осы шақта рұқсат беруді, тілекті, тиым салуды білдіру үшін осы шақтағы шартты райды қолдану
9.5.15
сезімді білдіретін етістіктер мен сөйлемдерден кейін осы шақтағы шартты райды қолдану
5.5.16
өтініш білдіру үшін je voudrais формасын қолдану
6.5.16
осы шақта болжам жасау, әдепті түрде өтініш, күмән білдіру үшін осы шақтағы шартты рай формасын қолдану
7.5.16
осы шақта болжам жасау, әдепті түрде өтініш, күмән білдіру үшін осы шақтағы шартты рай формасын қолдану
8.5.16
сөйлеуде осы кезде және болашақта шарттың нақты және нақты емес екендігін білдіру үшін жай сөйлемде және пысықтауыштық мағынада байланысқан бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемде ұсыныс, болжамдар жасау, тілек, әдепті өтініш білдіру мақсатында шартты райды қолдану
9.5.16
сөйлеуде осы кезде және болашақта шарттың нақты және нақты емес екендігін білдіру үшін жай сөйлемде және пысықтауыштық мағынада байланысқан бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемде ұсыныс, болжамдар жасау, тілек, әдепті өтініш білдіру мақсатында шартты райды қолдану
5.5.17
осы шақта бұйрық беру үшін бұйрық райды қолдану
6.5.17
өтініш білдіру, тілек айту, кеңес беру үшін бұйрық райды қолдану
7.5.17
кеңес беру үшін бұйрық райды қолдану

8.5.17
уметь объяснять закономерности согласования времен в сложном предложении
9.5.17
уметь отличать прямую речь от косвенной. Выражать побуждение при помощи наклонения l’Impératif
43. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению к настоящей учебной программе.
44. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.

8.5.17
құрмалас сөйлемдердегі қиысу заңдылықтарын түсіндіре білу
9.5.17
төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын білу, l’Impératif райының көмегімен талап етуді білдіру
43. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылды.
44. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.

5.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
Чтение
5.3.4 читать с незначительной поддержкой некоторые короткие тексты, а также делать сообщение в связи с прочитанным текстом;
5.3.5 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем;
5.3.6 определять отношение или мнение автора в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы;
5.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках некоторых написанных жанров
Письмо
5.4.3 писать с поддержкой фактические данные на уровне текста, описывая людей, места и объекты;
5.4.6 объединять предложения логически с некоторой поддержкой, используя базовые слова связки, на некоторые знакомые общие темы;
5.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста некоторых письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы;
5.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые общие темы;
5.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие темы
Использование языка
5.5.4 использовать определҰнный артикль le, la/ла, l’/эль, les/ле, неопределҰнный артикль unг, une, des, частичный артикль du/дю, de laла, des/де, de l’/леэль по знакомым общим и учебным темам; 5.5.6 использовать основные личные местоимения и указательные прилагательные по знакомым общим и учебным темам;
5.5.8 использовать форму настоящего времени правильных глаголов, чтобы рассказать о действиях по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.10 использовать формы настоящего времени с настоящим и будущим значением по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.11 использовать общие наречия, наречия частоты к: ограниченному кругу знакомых и общих учебных тем;
5.5.12 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте, использовать их по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.13 использовать союз et/э для связи частей предложений в небольших текстах в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем;
5.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения приказания в настоящем времени
2) 6 класс (А1.2):
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Школьная жизнь
1.1 Ежедневные занятия
1.2 Времена года
Слушание
6.1.1 понимать отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
6.1.2 понимать более сложные вопросы с поддержкой о предоставлении личной информации;
6.1.3 понимать с поддержкой более сложные вопросы по широкому кругу общих и учебных тем;

5.2.7 кейбір жалпы тақырыптар шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
5.3.4 шағын мәтіндерді қолдаусыз оқу сонымен қатар, оқылған мәтін бойынша хабарлама жасау;
5.3.5 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау;
5.3.6 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
5.3.7 кейбір жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
Жазылым
5.4.3 адамды, мекенді және объектіні сипаттап, мәтін деңгейінде нақты мәліметтерді қолдаумен жазу;
5.4.6 кейбір таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді аздаған қолдаумен қисынды біріктіру;
5.4.7 таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану;
5.4.8 кейбір жалпы тақырыптарда жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
5.4.9 кейбір таныс жалпы тақырыптар бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
5.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша le, la, l’ les белгілік артикльдерін, un, unе, desбелгісіздік артикльдерін және du, de la, des, de l’сияқты артикльдерді қолдану;
5.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптарында негізгі жіктеу есімдіктерін және сілтеу сын есімдерін қолдану;
5.5.8 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттер туралы айту үшін етістіктің осы шақ формасын қолдану;
5.5.10 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы және келер шақ мағынасында қолданылатын осы шақ формаларын пайдалану;
5.5.11 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жалпы үстеулерді, жиілік үстеулерін пайдалану;
5.5.12 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекен туралы айту үшін предлогтарды колдану;
5.5.13 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі сөйлемдердің бөліктерін байланыстыру үшін et жалғаулығын қолдану;
5.5.17 осы шақта бұйрық беру үшін бұйрық райды қолдану
2) 6 -сынып (А1.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Мектеп өмірі
1.1 Күнделікті істерім
1.2 Жыл мезгілдері
Тыңдалым
6.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды түсіну;
6.1.2 қолдаумен биографиялық сипаттағы ақпарат сұралған күрделілеу сұрақтарды түсіну;
6.1.3 кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделілеу сұрақтарды қолдаумен түсіну;

6.1.4 понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.5 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.7 определить мнение говорящего(-их) в продолжительном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы
Говорение
6.2.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне дискуссии на большинство общих тем;
6.2.2 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
6.2.3 высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем;
6.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
Чтение
6.3.1 понимать основные моменты в коротких, простых текстах по общим и учебным темам;
6.3.2 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.3.4 читать самостоятельно некоторые короткие, простые тексты художественной литературы;
6.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров;
6.3.8 использовать самостоятельно знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
6.3.9 определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на любые общие и учебные темы
Письмо
6.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы;
6.4.2 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.3 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.6 объединять предложения логически в абзац с незначительной поддержкой, используя базовые слова связки, на различные знакомые общие темы;
6.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие и учебные темы
Использование языка
6.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные именные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам;
6.5.2 использовать trop/тро, très/трэ, в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;

6.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты шектеулі қолдаумен түсіну;
6.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну;
6.1.7 шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау
Айтылым
6.2.1 жалпы тақырыптардың көбі бойынша пікірталастарда өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру;
6.2.2 жалпы тақырыптардың көбі бойынша ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою, қысқа әңгімені қолдау;
6.2.3 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша талдау элементтері бар сөйлем деңгейінде өз пікірін айту;
6.2.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
6.2.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
6.3.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
6.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды өздігінен түсіну;
6.3.4 көркем әдебиеттен кейбір шағын, қарапайым мәтіндерді өздігінен оқу;
6.3.7 көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердіңерекше сипаттарын анықтау;
6.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс қағаз және цифрлық ресурстарды өздігінен пайдалану;
6.3.9 кез келген жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі фактілер мен пікірлердің арасындағы айырмашылықтын анықтау
Жазылым
6.4.1 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
6.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы қолдаумен жазу;
6.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен жеке сезім, көзқарас туралы жазу;
6.4.6 әртүрлі таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы аздаған қолдаумен сөйлемдерді абзацқа қисынды;
6.4.8 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
6.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
6.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мекен және мезгілді сипаттайтын кейбір дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді фразаларды қолдану;
6.5.2 trop/тро, très/, трэ сөздерін таныс жалпы және оқу тақырыптарында кеңінен қолдану;

6.5.8 использовать форму будущего времени для предложений, обещаний и прогнозов на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых активных и некоторых пассивных форм на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.5.14 использовать отрицание ne …rien/нҰ... рьэн для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы;
6.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения просьбы, пожелания, совета
2 четверть
2. Человек. Семья. Дом
2.1 Жилье
2.2 Мой город
Слушание
6.1.1 понимать отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
6.1.3 понимать с поддержкой более сложные вопросы по широкому кругу общих и учебных тем;
6.1.4 понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем;
6.1.7 определить мнение говорящего(-их) в продолжительном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы;
6.1.8 понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на большинство общих и учебных тем
Говорение
6.2.3 высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем;
6.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения и во время дискуссии во время парной, групповой работы и работы всем классом;
6.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
Чтение
6.3.1 понимать основные моменты в коротких, простых текстах по общим и учебным темам;
6.3.2 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.3.4 читать самостоятельно некоторые короткие, простые тексты художественной литературы;
6.3.6 определять отношение или мнение автора в коротких текстах в рамках большинства общих и учебных тем;
6.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
Письмо
6.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы;
6.4.2 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.3 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на некоторые знакомые общие и учебные темы;

6.5.8 өрісі кеңейген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұсыныстар жасау, уәде беру және болжам жасау үшін етістіктің келер шақ формаларын қолдану;
6.5.9 өрісі кеңейген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көптеген осы және өткен шақтардың дара активті және кейбір пассивті формаларын сәйкесінше қолдану;
6.5.14 жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne … rien/ тіркесін қолдану;
6.5.17 тілек, кеңес беру үшін бұйрық райды қолдану
2- -тоқсан
2. Адам. Отбасы. Үй
2.1 Баспана
2.2 Менің қалам
Тыңдалым
6.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды түсіну;
6.1.3 кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделілеу сұрақтарды қолдаумен түсіну;
6.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты шектеулі қолдаумен түсіну;
6.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны қолдаумен анықтау;
6.1.7 шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау;
6.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша ұзақ әңгімелерді, оның ішінде ұзақ әңгімелесуді түсіну
Айтылым
6.2.3 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша талдау элементтері бар сөйлем деңгейінде өз пікірін айту;
6.2.6 пікірталас, жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу;
6.2.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
6.2.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
6.3.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
6.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды өздігінен түсіну;
6.3.4 көркем әдебиеттен кейбір шағын, қарапайым мәтіндерді өздігінен оқу;
6.3.6 жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі қысқа мәтіндердің көбіне автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
6.3.7 көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
Жазылым
6.4.1 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
6.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы қолдаумен жазу;
6.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен жеке сезім, көзқарас туралы жазу;

6.4.4 писать с поддержкой темы в абзаце для передачи личной информации;
6.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы;
6.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы
Использование языка
6.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные именные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам;
6.5.2 использовать trop/тро, très/трэ, в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;
6.5.3 использовать простые односложные и двусложные прилагательные перед и после существительного;
6.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя временные формы, по знакомым общим и учебным темам;
6.5.7 использовать простые совершенные формы, чтобы выразить неопределенное и незаконченное прошлое по знакомым общим и учебным темам;
6.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и незаконченного прошлого форм для прерванного прошлого действия по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
6.5.11 использовать повышенное разнообразие наречий, простые и сравнительные формы на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.5.12 использовать предлоги, чтобы описывать предметы и время, использовать предлоги направления движения à gauche/а гош, à droite/а друат, tout droit/ту друа использовать повышенное разнообразие предлогов на различные знакомые общие и учебные темы
3 четверть
3. Язык и культура
3.1 Праздники. Национальные блюда
3.2 Еда
Слушание
6.1.1 понимать отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
6.1.4 понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.5 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
Говорение
6.2.2 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
6.2.3 высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем;
6.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
Чтение
6.3.2 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.3.4 читать самостоятельно некоторые короткие, простые тексты художественной литературы;

6.4.4 жеке ақпарат беру үшін қолдау арқылы ұзын сөйлемдерді абзацпен дәйектеп жазу;
6.4.7 таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану;
6.4.8 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
Тілді қолдану
6.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мекен және мезгілді сипаттайтын кейбір дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді фразаларды қолдану;
6.5.2 trop/тро, très/, трэ сөздерін таныс жалпы және оқу тақырыптарында кеңінен қолдану;
6.5.3 зат есімнің алдында және одан кейін бір буынды және екі буынды дара сын есімдерді қолдану;
6.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында шақ формаларындағы сұрақтарды қолдану;
6.5.7 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белгісіз және аяқталмаған іс-әрекетті білдіретін дара өткен шақ формаларын қолдану;
6.5.10 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы шақ және аяқталмаған өткен шақ формаларын кейбір өткен шақ формасын жасау үшін қолдану;
6.5.11 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша устеулердің сан-алуан түрлерін, жай және салыстырмалы формаларын қолдану;
6.5.12 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша заттарды және мезгілді сипаттау үшін предлогтарды қолдану, бағыт мағыналы à gauche/а à droite/а tout droit предлогтарын қолдану
3-тоқсан
3. Тіл және мәдениет
3.1. Мерекелер. Ұлттық тағамдар
3.2 Тағам
Тыңдалым
6.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды түсіну;
6.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты шектеулі қолдаумен түсіну;
6.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну;
6.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны қолдаумен анықтау
Айтылым
6.2.2 жалпы тақырыптардың көбі бойынша ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою, қысқа әңгімені қолдау;
6.2.3 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша талдау элементтері бар сөйлем деңгейінде өз пікірін айту;
6.2.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
6.2.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
6.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды өздігінен түсіну;
6.3.4 көркем әдебиеттен кейбір шағын, қарапайым мәтіндерді өздігінен оқу;

6.2.5 пробовать взаимодействовать в более продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем;
6.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
Чтение
6.3.2 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.3.3 понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
6.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
Письмо
6.4.2 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.3 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.4 писать с поддержкой темы в абзаце для передачи личной информации;
6.4.5 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы;
6.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы
Использование языка
6.5.4 использовать различные указатели по знакомым общим и учебным темам. Знать случаи опущения артиклей перед именами существительными;
6.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя временные формы, по знакомым общим и учебным темам;
6.5.6 использовать основные личные и демонстративные местоимения по многим знакомым общим и учебным темам;
6.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и незаконченного прошлого форм для прерванного прошлого действия по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
6.5.11 использовать повышенное разнообразие наречий, простые и сравнительные формы на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.5.13 использовать союз ou для связи частей предложений в небольших текстах в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;
6.5.15 использовать безличный оборот il fait/иль фэ для обозначения погодных условий в настоящем времени;
6.5.16 использовать условное наклонение в настоящем времени для выражения предположения, вежливой просьбы, сомнения в настоящем времен;
6.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения просьбы, пожелания, совета
3) 7 класс (А2.1):
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть

6.2.5 жалпы және оқу тақырыптарының көбінің шеңберінде ұзақ әңгімелесу барысында өзара қарым-қаныс жасап көру;
6.2.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
6.2.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
6.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды өздігінен түсіну;
6.3.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну;
6.3.7 көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
Жазылым
6.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы қолдаумен жазу;
6.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен жеке сезім, көзқарас туралы жазу;
6.4.4 жеке ақпарат беру үшін қолдау арқылы ұзын сөйлемдерді абзацпен дәйектеп жазу;
6.4.5 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану;
6.4.7 таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану;
6.4.8 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
Тілді қолдану
6.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі сілтеу мағынасындағы сөздерді қолдану. Зат есімдердің алдында артикльдер қолданылмайтын жайларды білу;
6.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында шақ формаларындағы сұрақтарды қолдану;
6.5.6 көптеген жалпы және оқу тақырыптарында негізгі жіктеу және сілтеу есімдіктерін қолдану;
6.5.10 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы шақ және аяқталмаған өткен шақ формаларын кейбір өткен шақ формасын жасау үшін қолдану;
6.5.11 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша устеулердің сан-алуан түрлерін, жай және салыстырмалы формаларын қолдану;
6.5.13 кең спектрдегі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі сөйлемдердің бөліктерін байланыстыру үшін ou жалғаулығын қолдану;
6.5.15 осы шақта ауа райы жағдайы туралы айту үшін il fait/ жақсыз орамдарын қолдану;
6.5.16 осы шақта болжам жасау, әдепті түрде өтініш, күмән білдіру үшін осы шақтағы шартты рай формасын қолдану;
6.5.17тілек, кеңес беру үшін бұйрық райды қолдану
3) 7-сынып (А2.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан

7.5.3 использовать большое разнообразие прилагательных, правильных и неправильных прилагательных в сравнительной и превосходной степенях по ограниченному спектру знакомых общих и учебных тем;
7.5.4 использовать различные указатели, в том числе по знакомым общим и учебным темам. Знать особенности употребления артиклей перед именами собственными;
7.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм для выражения сложного прошедшего времени, неопределенного и незаконченного прошлого по знакомым общим и учебным темам;
7.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм по целому ряду знакомых общих и учебных тем;
7.5.11 использовать структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями по ряду знакомых общих и учебных тем;
7.5.12 использовать предлоги перед существительными и прилагательными в предложениях на различные знакомые и общие учебные темы;
7.5.13 использовать разные союзы на знакомые общие и учебные темы
2 четверть
2. Культурное наследие
2.1 Исторические достопримечательности
2.2 Приглашение в кино, театр, на концерт
Слушание
7.1.1 понимать с небольшой поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на ограниченное количество общих и учебных тем;
7.1.3 понимать с некоторой поддержкой большую часть деталей аргумента в расширенном разговоре на ограниченный круг общих и учебных тем;
7.1.5 определить с поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем;
7.1.6 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на некоторые общие и учебные темы;
7.1.7 начать определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров;
7.1.8 понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
Говорение
7.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем;
7.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем;
7.2.5 пробовать взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
7.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем;
7.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на различные общие и учебные темы
Чтение
7.3.1 понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
7.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем;

7.5.3 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің алуан түрлілігін, қалыпты және ерекше өзгеретін сын есімдерді, сын есімнің салыстырмалы және күшейтпелі шырайларын қолдану;
7.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі сілтеу мағынасындағы сөздерді қолдану. Артикльдердің жалқы есімдердің алдында қолданылу ерекшеліктерін білу;
7.5.7 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделі өткен шақты көрсету үшін белгісіз және аяқталмаған іс-әрекетті білдіретін дара өткен шақ формаларының алуан түрлілігін қолдану;
7.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін формаларды сәйкесінше қолдану;
7.5.11 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дұрыс және бұрыс үстеулердің шырай құрылымдарын қолдану;
7.5.12 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлемдерде зат есімнің және сын есімнің алдыңда предлогтарды қолдану;
7.5.13 таныс және оқу тақырыптарында әртүрлі жалғаулықтарды қолдану
2-тоқсан
2. Мәдени мұра
2.1 Тарихи көрнекі жерлер
2.2 Киноға, театрға, концертке шақыру
Тыңдалым
7.1.1 аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын түсіну;
7.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша дәлелдердің көп бөлігін түсіну;
7.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша
сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау;
7.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау;
7.1.7 кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтай бастау;
7.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді түсіну
Айтылым
7.2.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
7.2.3 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау деңгейінде өз пікірін айту;
7.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасап көру;
7.2.7 әртүрлі жалпы және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
7.2.8 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
7.3.1 кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
7.3.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;

8.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
8.2.6 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
8.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем
Чтение
8.3.1 понимать основные моменты в текстах незнакомых различных общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.4 читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
8.3.8 использовать знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
8.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
Письмо
8.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с незначительной поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
8.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы;
8.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на различные знакомые общие и учебные темы;
8.4.4 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в письменных жанрах на общие и учебные темы;
8.4.7 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для письменных жанров на знакомые общие и учебные темы;
8.4.8 писать правильно часто используемые слова на знакомые общие и учебные темы;
8.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на среднем уровне грамотности в тексте на знакомые общие и учебные темы
Использование языка
8.5.2 использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам;
8.5.5 использовать в речи вопросительные местоимения quel (s)/, quelle (s отрицательные частицы quel (s) (эс)/quelle, jamais, rien/, personne/, ne…que/, ограничительные обороты ne…que/;
8.5.6 использовать в речи простые относительные местоимения qui/ки, que/, dont, où/у
8.5.7 использовать прошедшие времена Le Passé composé/, L’Imparfait/, Le Plus-que-parfait/ по знакомым общим и учебным темам;
8.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в прямой и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;

8.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау;
8.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде біршама икемділікпен білдіру;
8.2.7 жалпы тақырыптардың көбінің және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
8.3.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы әртүрлі бейтаныс мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
8.3.2 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
8.3.4 таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде әртүрлі көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу;
8.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстарды пайдалану;
8.3.9 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау
Жазылым
8.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды аздаған қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
8.4.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;
8.4.3 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
8.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді
пайдалану;
8.4.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану;
8.4.8 таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
8.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
8.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану;
8.5.5 сөйлеуде quel (s)/quelle , сұраулы есімдіктерді, jamais/жамэ, rien, personne ne…нө...que/кө болымсыздық мағынадағы шылауларды, ne…que шектеу мағынасындағы құрылымды пайдалану;
8.5.6 сөйлеуде барысында qui/ que, dont, où дара қатыстық есімдіктерін пайдалану;
8.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Le Passé composé/ L’Imparfait Le Plus-que-parfaitөткен шақ формаларын қолдану;
8.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін сөз формаларын дұрыс қолдану;

8.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с незначительной поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
8.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы;
8.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на различные знакомые общие и учебные темы;
8.4.4 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в письменных жанрах на общие и учебные темы;
8.4.6 объединять самостоятельно предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы;
8.4.7 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для письменных жанров на знакомые общие и учебные темы;
8.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на среднем уровне грамотности в тексте на знакомые общие и учебные темы
Использование языка
8.5.1 использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
8.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и сравнительные структуры, например, plus (moins/, assez/ … que/…для указания уровня по знакомым общим и учебным темам;
8.5.6 использовать в речи простые относительные местоимения qui/ки, que/кҰ, dont/г, où/у
8.5.8 систематизировать знания о Futur Simple (будущее время), использовать формы будущего времени по знакомым общим и учебным темам;
8.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в прямой и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
8.5.13 использовать в речи сложносочиненные предложения с союзами ou, mais, ni…ni; (у, мэ, ни…ни)
8.5.15 использовать сослагательное наклонение в настоящем времени для выражения разрешения, желания, запрет в настоящем времени;
8.5.17 уметь объяснять закономерности согласования времен в сложном предложении
3 четверть
3. Время мира и созидания
3.1 Окружающий мир и экология
3.2 Хорошие манеры в повседневной жизни
Слушание
8.1.1 понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
8.1.2 понимать при малой поддержке либо без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.3 понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.5 определить с незначительной поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы;

8.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды аздаған қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
8.4.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;
8.4.3 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
8.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді пайдалану;
8.4.6 таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы өздігінен сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру;
8.4.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану;
8.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
8.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша кейбір күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану;
8.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді есімшенің орнына қолдану, мысалы, деңгейді көрсету үшін plus moins assez … que салыстырмалы құрылымын пайдалану;
8.5.6 сөйлеуде барысында qui/ que, dont, où дара қатыстық есімдіктерін пайдалану;
8.5.8 Futur Simple/ (келер шақ) туралы білімді жүйелеу, таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын қолдану;
8.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін сөз формаларын дұрыс қолдану;
8.5.13 сөйлеуде ou, mais, ni/…niжалғаулықты салалас құрмалас сөйлемдердерді қолдану;
8.5.15 осы шақта рұқсат беруді, тілекті, тиым салуды білдіру үшін осы шақтағы шартты райды қолдану;
8.5.17 құрмалас сөйлемдердегі келісу заңдылығын түсіндіруді білу
3-тоқсан
3. Бейбіт өмір және жасампаздық уақыты
3.1 Қоршаған орта және экология
3.2 Күнделікті өмірдегі жақсы әдеттер
Тыңдалым
8.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну;
8.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен немесе қолдаусыз ауқымды шеңбердегі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дерлік дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін аздаған қолдаумен анықтау;

8.4.7 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для письменных жанров на знакомые общие и учебные темы;
8.4.8 писать правильно часто используемые слова на знакомые общие и учебные темы;
8.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на среднем уровне грамотности в тексте на знакомые общие и учебные темы
Использование языка
8.5.1 использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
8.5.2 использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам;
8.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и сравнительные структуры, например, plus (moins/муэнг, assez … que … для указания уровня по знакомым общим и учебным темам;
8.5.4 использовать различные формы артиклей по знакомым общим и учебным темам, в том числе с абстрактными и вещественными существительными, в отрицательных конструкциях, после слов, выражающих количество, перед группой прилагательное+ существительное, перед географическими названиями;
8.5.6 использовать в речи простые относительные местоимения qui/ки, que/кҰ, dont/донг, où/у;
8.5.8 систематизировать знания о Futur Simple (будущее время), использовать формы будущего времени по знакомым общим и учебным темам;
8.5.14 использовать отрицательные частицы plus/плю, jamais/, rien/, personne/, а также ограничительный оборот ne…que/ для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы;
8.5.16 использовать условное наклонение в речи в простом предложении для выражения пожелания, предположения, предложения, вежливой просьбы и в сложноподчиненном предложении с обстоятельственным придаточным условия для выражения реального и нереального условия в настоящем и будущем
4 четверть
4. Человек и его возможности
4.1 Прогресс и жизнь человека
4.2 Мои личные достижения
Слушание
8.1.1 понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
8.1.2 понимать при малой поддержке либо без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.3 понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.4 понимать практически без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы;

8.4.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану;
8.4.8 таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
8.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
8.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша кейбір күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану;
8.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану;
8.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді есімшенің орнына қолдану, мысалы, деңгейді көрсету үшін plus moins/муэң, assez/асэ … que/кө … салыстырмалы құрылымын пайдалану;
8.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз және деректі зат есімдермен, болымсыз конструкцияларда қолданылатын артикльдерді, сандық мағына білдіретін сөздерден кейін, сын есім+зат есім тобының алдында, географиялық атаулардың алдында қолданылатын артикльдердің түрлі формаларын пайдалану;
8.5.6 сөйлеуде барысында qui/ que, dont, où дара қатыстық есімдіктерін пайдалану;
8.5.8 Futur Simple/ (келер шақ) туралы білімді жүйелеу, таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын қолдану;
8.5.14 жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін plus/плю, jamais/жамэ, rien/рьэң, personne/пэрсон демеуліктерін, сонымен қатар ne…que шектеу орамын қолдану;
8.5.16 сөйлеуде осы кезде және болашақта шарттың нақты және нақты емес екендігін білдіру үшін жай сөйлемде және пысықтауыштық мағынада байланысқан бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемде ұсыныс, болжамдар жасау, тілек, әдепті өтініш білдіру мақсатында шартты райды қолдану
4-тоқсан
4. Адам және оның мүмкіндіктері
4.1 Прогресс және адам өмірі
4.2 Менің жеке жетістіктерім
Тыңдалым
8.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну;
8.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен немесе қолдаусыз ауқымды шеңбердегі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дерлік дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша тұжырымдалған мағынадағы ақпараттың көп бөлігін қолдаусыз дерлік түсіну;

8.4.4 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в письменных жанрах на общие и учебные темы;
8.4.5 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на знакомые общие и учебные темы;
8.4.6 объединять самостоятельно предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы
Использование языка
8.5.1 использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
8.5.2 использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам;
8.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и сравнительные структуры, например, plus (moins, assez … que/ … для указания уровня по знакомым общим и учебным темам;
8.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в прямой и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
8.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе некоторые пассивные формы, по ряду общих и знакомых учебных тем;
8.5.11 использовать некоторые формы сложных предложений по ряду знакомых общих и учебных тем;
8.5.12 использовать предлоги после глаголов, требующих употребление определенных предлогов по ряду знакомых общих и учебных тем;
8.5.16 использовать условное наклонение в речи в простом предложении для выражения пожелания, предположения, предложения, вежливой просьбы и в сложноподчиненном предложении с обстоятельственным придаточным условия для выражения реального и нереального условия в настоящем и будущем
5) 9 класс (А2.2):
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Инновации в мире
1.1 Возобновляемая энергия
1.2 Развитие зеленой энергии
Слушание
9.1.1 понимать основные моменты без поддержки в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.2 понимать без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
9.1.3 понимать без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
9.1.4 понимать без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.5 определить с незначительной поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.6 определить смысл из контекста продолжительной беседы на разные общие и учебные темы;

8.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді пайдалану;
8.4.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану;
8.4.6 таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы өздігінен сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру
Тілді қолдану
8.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша кейбір күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану;
8.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану;
8.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді есімшенің орнына қолдану, мысалы, деңгейді көрсету үшін plus moins/муэң, assez/асэ … que/кө … салыстырмалы құрылымын пайдалану;
8.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін сөз формаларын дұрыс қолдану;
8.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, оның ішінде кейбір пассивті формаларды қолдану;
8.5.11 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша құрмалас сөйлемдердің кейбір формаларын қолдану;
8.5.12 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша өзінен кейін белгілі предлогтардың қолданылуын талап ететін етістіктерді пайдалану;
8.5.16 сөйлеуде осы кезде және болашақта шарттың нақты және нақты емес екендігін білдіру үшін жай сөйлемде және пысықтауыштық мағынада байланысқан бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемде ұсыныс, болжамдар жасау, тілек, әдепті өтініш білдіру мақсатында шартты райды қолдану
5) 9 - сынып (А2.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлемдегі инновациялар
1.1 Жаңартылатын энергия көздері
1.2 Жасыл энаргияны дамыту
Тыңдалым
9.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз түсіну;
9.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіндегі ақпаратты қолдаусыз егжей-тегжейлі түсіну;
9.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
9.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша тұжырымдалған мағынадағы ақпараттың көп бөлігін қолдаусыз түсіну;
9.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша
сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау;
9.1.6 түрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен мағынаны анықтау;

9.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста большинства устных жанров
Говорение
9.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на общие и учебные темы;
9.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих и учебных тем;
9.2.3 объяснять и обосновывать свою точку зрения на общие и учебные темы;
9.2.4 отвечать с определенной степенью гибкости на уровне рассуждения на комментарии в рамках общих и учебных тем;
9.2.6 комментировать с определенной степенью гибкости то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
9.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках неограниченных общих и учебных тем;
9.2.8 пересказывать более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
Чтение
9.3.1 понимать основные моменты в длинных текстах большинства незнакомых общих и учебных тем;
9.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
9.3.3 понимать детали аргумента в длинных текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем;
9.3.4 читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
9.3.6 определять отношение или мнение автора в длинных текстах в рамках большинства общих и учебных тем;
9.3.8 использовать большинство знакомых и незнакомых бумажных и цифровых ресурсов для проверки значения и расширения понимания;
9.3.9 определять несоотвтетствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
9.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы без поддержки на уровне текста на общие и учебные темы;
9.4.2 писать самостоятельно о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы;
9.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на знакомые общие и учебные темы;
9.4.4 использовать с минимальной поддержкой соответствующий стиль и регистр в разнообразных письменных жанрах на общие и учебные темы;
9.4.6 писать связные тексты на общие знакомые и учебные темы, используя различные слова связки;
9.4.8 писать правильно часто используемые слова на неограниченные знакомые общие и учебные темы;
9.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на уровне текста грамотно на знакомые общие и учебные темы
Использование языка

9.1.7 көптеген ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау
Айтылым
9.2.1 жалпы және оқу тақырыптарында сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану;
9.2.2 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
9.2.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша өз көзқарасын негіздеу және түсіндіру;
9.2.4 жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде белгіленген дәрежедегі икемділікпен талдау деңгейінде пікірлерге жауап беру;
9.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде белгіленген икемділікпен білдіру;
9.2.7 шектеусіз жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
9.2.8 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша ұзағырақ әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
9.3.1 әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбіндегі негізгі ойды түсіну;
9.3.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
9.3.3 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндерде келтірілген дәлелдерді егжей-тегжейлі түсіну;
9.3.4 таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу;
9.3.6 жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбіне автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
9.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстардың көбін пайдалану;
9.3.9 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау
Жазылым
9.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаусыз жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
9.4.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы өздігінен жазу;
9.4.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
9.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді минималды қолдаумен пайдалану;
9.4.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы байланысқан мәтіндер жазу;
9.4.8 шектеусіз таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
9.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін сауатты қолдану
Тілді қолдану

9.5.1 использовать разные абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
9.5.2 использовать количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именных групп по знакомым общим и учебным темам;
9.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные по знакомым общим и учебным темам;
9.5.4 использовать различные формы артиклей по знакомым общим и учебным темам, в том числе с абстрактными и вещественными существительными, в отрицательных конструкциях, после слов, выражающих количество;
9.5.5 использовать разные типы вопросов по знакомым общим и учебным темам;
9.5.6 использовать указательные и притяжа-тельные местоимения lui, celleль, ceux, le mien, la mienne, les miens/, les miennes;
9.5.7 использовать навыки согласования времен (Concordance des temps) в плане настоящего и прошедшего по знакомым общим и учебным темам;
9.5.8 узнавать в тексте и на слух известные глаголы изъявительного наклонения в le present прэзан, le passé composé пасэ конгпозэ, le futur immediateфютюр имэдиа, l'imparfait/лэнгпарфэ, le plus-que-parfait плюс кҰ парфэ, le futur dans фютюр данг, le passé пасэ по знакомым общим и учебным темам;
9.5.9 использовать надлежащим образом повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм в прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.12 использовать относительные местоимения с предлогом по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.13 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия;
9.5.14 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия;
9.5.15 использовать сослагательное наклонение в настоящем времени после глаголов и выражений, обозначающих чувства;

9.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану;
9.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен және есімді топтармен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану;
9.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшенің орнына деңгейді көрсету үшін қолдануға болатын әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді, салыстырмалы құрылымдарды және күшейткіш сын есімдерді пайдалану;
9.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз және деректі зат есімдермен, болымсыз конструкцияларда қолданылатын артикльдерді, сандық мағына білдіретін сөздерден кейін қолданылатын артикльдердің түрлі формаларын пайдалану;
9.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі типтегі сұрақтарды қолдану;
9.5.6 lui/сөлүи, celle/сэль, ceux сө/le mien/лө мьэң, la mienne/лө мьэң, les miens/ле мьэң, les miennes/ле мьен сілтеу және тәуелдік есімдіктерін қолдану;
9.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Concordance des temps/ таң осы және өткен шақты білдіру үшін шақтарды қиыстыру дағдыларын қолдану;
9.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтіндерді оқу және тыңдау барысында ашық райы формасындағы le present, le passé composé/, le futur immediate/, l’imparfait/ le plus-que-parfait, le futur dans,le passéетістіктерін тану;
9.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы және өткен шақтың активті және пассивті саналуан түрлерінің
формаларын төл және төлеу сөзде дұрыс қолдану;
9.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, оның ішінде пассивті формалардың кең өрісін қолдану;
9.5.11 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша хабарлама жасау, сұрақ қою және команда беру үшін сөйлеу формаларының көптеген түрлерін қолдану;
9.5.12 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предлогпен қатыстық есімдіктерді қолдану;
9.5.13 бағыныңқы сөйлем басыңқымен толықтауыштық, анықтауыштық қатынаста болатын кеңінен қолданылатын сабақтас құрмалас сөйлемдерді пайдалану, олардың көмегімен іс-әрекеттің мезгіл, себеп, мекенін білдіре білу;
9.5.14 қарапайым таныс әрекеттерді сипаттау үшін ne …pas (нө...па) болымсыз демеулік түрін қолдану;
9.5.15 сезімді білдіретін етістіктер мен сөйлемдерден кейін осы шақтағы шартты райды қолдану;

9.5.16 использовать условное наклонение в речи в простом предложении для выражения пожелания, предположения, предложения, вежливой просьбы и в сложноподчиненном предложении с обстоятельственным придаточным условия для выражения реального и нереального условия в настоящем и будущем;
9.5.17 уметь отличать прямую речь от косвенной. Выражать побуждение при помощи наклонения l’Impératif
2 четверть
2. Профессионализм – требование времени
2.1 Образование в Казахстане и во Франции
2.2 Выбор профессии
Слушание
9.1.2 понимать без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
9.1.3 понимать без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
9.1.4 понимать без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.5 определить мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.6 определить смысл из контекста продолжительной беседы на разные общие и учебные темы;
9.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста большинства устных жанров;
9.1.8 начать определять несоответствия в приводимых аргументах в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы
Говорение
9.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих и учебных тем;
9.2.3 объяснять и обосновывать свою точку зрения на общие и учебные темы;
9.2.4 отвечать с определенной степенью гибкости на уровне рассуждения на комментарии в рамках общих и учебных тем;
9.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планированияи расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
9.2.6 комментировать с определенной степенью гибкости то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
9.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках неограниченных общих и учебных тем;
9.2.8 пересказывать более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
Чтение
9.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
9.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
9.3.5 определять смысл из контекста в длинных текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем;

9.5.16 сөйлеуде осы кезде және болашақта шарттың нақты және нақты емес екендігін білдіру үшін жай сөйлемде және пысықтауыштық мағынада байланысқан бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемде ұсыныс, болжамдар жасау, тілек, әдепті өтініш білдіру мақсатында шартты райды қолдану;
9.5.17 төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын білу, l’Impératif райының көмегімен талап етуді білдіру
2-тоқсан
2. Кәсіпқойлық - уақыт талабы
2.1 Қазақстандағы және Франциядағы білім беру
2.2 Мамандық таңдау
Тыңдалым
9.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіндегі ақпаратты қолдаусыз егжей-тегжейлі түсіну;
9.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
9.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша тұжырымдалған мағынадағы ақпараттың көп бөлігін қолдаусыз түсіну;
9.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау;
9.1.6 түрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен мағынаны анықтау;
9.1.7 көптеген ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау;
9.1.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында келтірілген дәлелдердің сәйкессіздігін анықтай бастау
Айтылым
9.2.2 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
9.2.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша өз көзқарасын негіздеу және түсіндіру;
9.2.4 жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде белгіленген дәрежедегі икемділікпен талдау деңгейінде пікірлерге жауап беру;
9.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау;
9.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде белгіленген икемділікпен білдіру;
9.2.7 шектеусіз жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
9.2.8 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша ұзағырақ әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
9.3.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
9.3.4 таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу;
9.3.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбінің мәнмәтінінен мағынаны анықтау;

9.5.8 узнавать в тексте и на слух известные глаголы изъявительного наклонения в le present, le passé composé, le futur immediateфютюр имэдиа, l'imparfait, le plus-que-parfait, le futur dans, le passé по знакомым общим и учебным темам;
9.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.12 использовать относительные местоимения с предлогом по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.13 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия;
9.5.14 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия;
9.5.17 уметь отличать прямую речь от косвенной. Выражать побуждение при помощи наклонения l’Impératif
Приложение 52
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для 5-6 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения математике – формирование функциональной грамотности обучающихся, в том числе в интеграции с другими учебными предметами, развитие интеллектуального уровня на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Числа", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;

9.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтіндерді оқу және тыңдау барысында ашық райы формасындағы le present, le passé composé/, le futur immediate/, l’imparfait/ le plus-que-parfait, le futur dans,le passéетістіктерін тану;
9.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, оның ішінде пассивті формалардың кең өрісін қолдану;
9.5.12 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предлогпен қатыстық есімдіктерді қолдану;
9.5.13 бағыныңқы сөйлем басыңқымен толықтауыштық, анықтауыштық қатынаста болатын кеңінен қолданылатын сабақтас құрмалас сөйлемдерді пайдалану, олардың көмегімен іс-әрекеттің мезгіл, себеп, мекенін білдіре білу;
9.5.14 қарапайым таныс әрекеттерді сипаттау үшін ne …pas (нө...па) болымсыз демеулік түрін қолдану;
9.5.17 төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын білу, l’Impératif райының көмегімен талап етуді білдіру
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
52-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Математика" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының мақсаты – "Математика" пәнінің мазмұнын сапалы игеруді қамтамасыз ету, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, сонымен қатар басқа пәндермен кіріктіре отырып, жалпы адами құндылықтар негізінде және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлері арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту.
3. Міндеттері:
1) "Сандар", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге мүмкіндік беру;

3) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач и интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в других теоретических областях и практической деятельности;
5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
6) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
7) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
8) знакомить с историей развития математики, возникновения математических терминов;
9) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике;
10) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Математика"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Математика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Математика" составляет:
1) в 5-ом классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 6-ом классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 5 класса включает следующие разделы:
1) "Натуральные числа и нуль". Натуральные числа и нуль. Координатный луч. Сравнение натуральных чисел. Двойное неравенство. Сложение натуральных чисел. Вычитание натуральных чисел. Умножение натуральных чисел. Деление натуральных чисел. Свойства арифметических действий. Арифметические действия над натуральными числами. Числовые выражения. Буквенные выражения. Значения числовых и буквенных выражений. Упрощение выражений. Уравнение. Корень уравнения. Решение текстовых задач с помощью уравнений. Формулы. Вычисление по формулам. Числовые последовательности, составленные из натуральных чисел;

3) есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;
4) өздігінен оқуға және болашақ таңдаған мамандығы бойынша білімін жалғастыруға қажетті физика, химия, биология және басқа да теориялық облыстарда зерттеулер мен есептерді шешу үшін және практикалық іс-әрекеттерінде математикалық әдістерді қолданудың дағдыларын қалыптастыру;
5) практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен анықтылығын орнатуда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар әртүрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
7) өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, шыдамдылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
8) математиканың даму тарихымен, математикалық ұғымдардың пайда болу тарихымен таныстыру;
9) қоғамдық ілгерілеу үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математика оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Математика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Математика" оқу пәнінің мазмұны
4. "Математика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. 5-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Натурал сандар және нөл". Натурал сандар және нөл саны. Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік. Натурал сандарды қосу. Натурал сандарды азайту. Натурал сандарды көбейту. Натурал сандарды бөлу. Арифметикалық амалдардың қасиеттері. Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Санды өрнектер. Әріпті өрнектер. Санды және әріпті өрнектердің мәндері. Өрнектерді ықшамдау. Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Тендеудің көмегімен мәтінді есептерді шығару. Формула. Формула арқылы есептеу. Натурал сандардан тұратын сандар тізбектері;

2) "Делимость натуральных чисел". Делители и кратные натуральных чисел. Простые и составные числа. Основные свойства делимости. Признаки делимости на 2; 3; 5; 9; 10. Четные и нечетные числа. Степень. Основание степени. Показатель степени. Разложение натуральных чисел на простые множители. Наибольший общий делитель. Взаимно простые числа. Наименьшее общее кратное;
3) "Обыкновенные дроби и действия над обыкновенными дробями". Чтение и запись обыкновенных дробей. Основное свойство обыкновенной дроби. Правильные и неправильные обыкновенные дроби. Смешанные числа. Целая и дробная части смешанного числа. Перевод неправильной дроби в смешанное число. Представление смешанного числа в виде неправильной дроби. Изображение обыкновенных дробей и смешанных чисел на координатном луче. Приведение обыкновенных дробей к общему знаменателю. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Сложение и вычитание обыкновенных дробей. Сложение смешанных чисел. Вычитание смешанных чисел. Умножение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Взаимно обратные числа. Деление обыкновенных дробей и смешанных чисел. Арифметические действия над обыкновенными дробями и смешанными числами. Нахождение дроби от числа и числа по его дроби. Задачи на совместную работу;
4) "Десятичные дроби и действия над ними". Десятичная дробь. Чтение и запись десятичных дробей. Перевод десятичной дроби в обыкновенную дробь. Изображение десятичных дробей на координатном луче. Сравнение десятичных дробей. Сложение и вычитание десятичных дробей. Умножение десятичной дроби на натуральное число. Умножение десятичных дробей. Деление десятичной дроби на натуральное число. Деление десятичных дробей. Умножение и деление десятичных дробей на 10; 100; 1000; ... и на 0,1; 0,01; 0,001; .... Арифметические действия над обыкновенными и десятичными дробями. Округление десятичных дробей. Числовые последовательности, составленные из дробей;
5) "Множества". Множество. Элементы множества. Изображение множеств. Отношения между множествами. Подмножество. Объединение и пересечение множеств;
6) "Проценты". Процент. Нахождение процентов от числа и числа по его процентам. Решение текстовых задач;
7) "Углы. Многоугольники". Угол. Величина угла. Построение и измерение углов. Транспортир. Сравнение углов. Многоугольник. Измерение углов и сторон многоугольника, нахождение его периметра;
8) "Диаграммы". Окружность. Круг. Круговой сектор. Диаграмма. Виды диаграмм: столбчатая, линейная и круговая. Способы представления статистических данных;
9) "Развертки пространственных фигур". Прямоугольный параллелепипед (куб). Развертка прямоугольного параллелепипеда (куба). Задачи на разрезание фигур. Задачи на складывание фигур;

2) "Натурал сандардың бөлінгіштігі". Натурал сандардың бөлгіші мен еселігі. Жай және құрама сандар. Бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері. 2; 3; 5; 9; 10 сандарына бөлінгіштік белгілері. Жұп және тақ сандар. Дәреже. Дәреженің негізі. Дәреженің көрсеткіші. Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу. Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай саңдар. Ең кіші ортақ еселік;
3) "Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану". Жай бөлшектерді оқу және жазу. Жай бөлшектің негізгі қасиеті. Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. Аралас сан. Аралас санның бүтін және бөлшек бөліктері. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу. Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. Жай бөлшектерді косу және азайту. Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту. Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту. Өзара кері сандар. Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу. Жай бөлшектер мен аралас сандарға арифметикалық амалдар колдану. Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу. Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер;
4) "Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану". Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру. Ондық бөлшектерді қосу және азайту. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу. Ондық бөлшекті 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту және бөлу. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану. Ондық бөлшектерді дөңгелектеу. Бөлшектерден тұратын сандар тізбектері;
5) "Жиын". Жиын. Жиын элементтері. Жиындарды кескіндеу. Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. Жиындардың бірігуі мен қиылысуы;
6) "Пайыз". Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу. Мәтінді есептерді шығару;
7) "Бұрыш. Көпбұрыш". Бұрыш. Бұрыштың шамасы. Бұрышты салу және өлшеу. Транспортир. Бұрыштарды салыстыру. Көпбұрыш. Көпбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарын өлшеу, периметрін табу;
8) "Диаграмма". Шеңбер. Дөңгелек. Дөңгелек сектор. Диаграмма. Бағанды, сызықтық және дөңгелек диаграммалар. Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері;
9) "Кеңістік фигураларының жазбалары".Тік бұрышты параллелепипед (текше). Тік бұрышты параллелепипедтің (текшенің) жазбасы. Фигураларды қиюға берілген есептер. Фигураларды құрастыруға берілген есептер;

10) повторение курса математики 5 класса.
2. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 6 класса включает следующие разделы:
1) повторение курса математики 5 класса;
2) "Отношения и пропорции". Отношение двух чисел. Процентное отношение двух чисел. Пропорция. Основное свойство пропорции. Прямая пропорциональная зависимость. Обратная пропорциональная зависимость. Решение задач с помощью пропорции. Нахождение процентов от числа и числа по его процентам с помощью пропорции. Масштаб. Длина окружности. Площадь круга. Шар. Сфера;
3) "Рациональные числа и действия над ними". Положительные числа. Отрицательные числа. Координатная прямая. Противоположные числа. Целые числа. Рациональные числа. Модуль числа. Сравнение рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с помощью координатной прямой. Сложение отрицательных рациональных чисел. Сложение рациональных чисел с разными знаками. Вычитание рациональных чисел. Расстояние между точками на координатной прямой. Умножение рациональных чисел. Переместительное и сочетательное свойства сложения и умножения рациональных чисел. Деление рациональных чисел. Представление рационального числа в виде бесконечной десятичной периодической дроби. Перевод бесконечной периодической десятичной дроби в обыкновенную дробь. Арифметические действия над рациональными числами. Решение текстовых задач;
4) "Алгебраические выражения". Переменная. Выражение с переменной. Раскрытие скобок. Коэффициент. Подобные слагаемые. Приведение подобных слагаемых. Тождественные преобразования выражений. Тождество. Преобразования алгебраических выражений. Решение текстовых задач;
5) "Линейное уравнение с одной переменной". Числовые равенства и их свойства. Линейное уравнение с одной переменной. Равносильные уравнения. Решение линейных уравнений с одной переменной. Линейные уравнения с одной переменной, содержащие переменную под знаком модуля. Решение текстовых задач с помощью уравнений;
6) "Линейные неравенства с одной переменной". Числовые неравенства и их свойства. Числовые промежутки. Объединение и пересечение числовых промежутков. Линейное неравенство с одной переменной. Равносильные неравенства. Решение линейных неравенств с одной переменной. Системы линейных неравенств с одной переменной. Решение системы линейных неравенств с одной переменной. Линейное неравенство с одной переменной, содержащее переменную под знаком модуля. Решение линейных неравенств с одной переменной, содержащих переменную под знаком модуля;
7) "Координатная плоскость". Плоскость. Перпендикулярные прямые и отрезки. Параллельные прямые и отрезки. Координатная плоскость. Прямоугольная система координат. Центральная симметрия. Осевая симметрия;

10) 5-сыныптағы математика курсын қайталау.
6. 6-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 5-сыныптағы математика курсын қайталау;
2) "Қатынас және пропорция". Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы. Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті. Тура пропорционалдық тәуелділік. Кері пропорционалдық тәуелділік. Мәтінді есептерді пропорция көмегімен шығару. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табуды пропорция арқылы шығару. Масштаб. Шеңбердің ұзындығы. Дөңгелектің ауданы. Шар. Сфера;
3) "Рационал сандар және оларға амалдар қолдану". Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар. Санның модулі. Рационал сандарды салыстыру. Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу. Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу. Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығы. Рационал сандарды көбейту. Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері. Рационал сандарды бөлу. Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Мәтінді есептерді шығару;
4) "Алгебралық өрнектер". Айнымалы. Айнымалысы бар өрнек. Жақшаны ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік. Алгебралық өрнектерді түрлендіру. Мәтінді есептерді шығару;
5) "Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер". Санды теңдіктер және олардың қасиеттері. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәтінді есептерді шығару;
6) "Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер және олардың жүйелері". Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері. Сан аралықтары. Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуы. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Мәндес теңсіздіктер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу;
7) "Координаталық жазықтық". Жазықтық. Перпендикуляр түзулер және кесінділер. Параллель түзулер мен кесінділер. Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі. Центрлік симметрия. Осьтік симметрия;

8) "Фигуры в пространстве". Расположение фигур в пространстве. Изображение пространственных фигур, "невидимые" линии. Понятие вектора;
9) "Статистика. Комбинаторика". Статистические данные и их характеристики: среднее арифметическое, мода, медиана, размах. Решение задач на нахождение средней скорости движения. Решение комбинаторных задач методом перебора;
10) "Зависимости между величинами". Способы задания зависимостей между величинами: аналитический (с помощью формулы), табличный, графический. Исследование зависимостей между величинами с использованием графиков реальных процессов. Прямая пропорциональность и ее график;
11) "Линейные уравнения с двумя переменными и их системы". Линейное уравнение с двумя переменными и его график. Системы двух линейных уравнений с двумя переменными. Решение систем линейных уравнений с двумя переменными способом сложения и способом подстановки. Решение задач с помощью составления систем уравнений;
12) повторение курса математики 5-6 классов.
3. Содержание учебного предмета распределенопо разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания.
4. Содержание учебного предмета включает 5 разделов: "Числа", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
5. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) понятие о числах и величинах;
2) операции над числами.
6. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) алгебраические выражения и их преобразования;
2) уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) последовательности и их суммирование.
7. Раздел "Геометрия" включает следующие подразделы:
1) понятие о геометрических фигурах;
2) взаимное расположение геометрических фигур;
3) метрические соотношения;
4) векторы и преобразования.
8. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) теория множеств и элементы логики;
2) основы комбинаторики;
3) статистика и анализ данных.
9. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) решение задач с помощью математического моделирования;
2) математический язык и математическая модель.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
11. Обучающийся должен:

8) "Кеңістіктегі фигуралар". Фигуралардың кеңістікте орналасуы. Кеңістік фигураларын кескіндеу, "көрінбейтін" сызықтар. Вектор ұғымы;
9) "Статистика. Комбинаторика". Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш. Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. Іріктеу тәсілі арқылы комбинаторикалық есептер шығару;
10) "Шамалар арасындағы тәуелділіктер". Шамалар арасындағы тәуелділіктерді беру тәсілдері: аналитикалық (формула арқылы), кестелік, графиктік тәсіл. Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу. Тура пропорционалдық және оның графигі;
11) "Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер мен олардың жүйелері". Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу. Мәтінді есептерді екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
12) 5-6-сыныптардағы математика курсын қайталау.
7. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсінік) түрінде берілген сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің мазмұны бес бөлімді қамтиды: "Сандар", "Алгебра", "Геометрия", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
9. "Сандар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) сандарға амалдар қолдану.
10. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) тізбектер және олардың қосындысы.
11. "Геометрия" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) метрикалық қатыстар;
4) векторлар және түрлендірулер.
12. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жиындар теориясы және логика элементтері;
2) комбинаторика негіздері;
3) статистика және деректерді талдау.
13. "Математикалық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару;
2) математикалық тіл және математикалық модель.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" сынып, "2.1" екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" оқыту мақсатының реттік саны.
15. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:

Раздел 1. Числа
1. Понятие о числах и величинах
5.1.1.
6.1.1.
5.​1.​1.​1 усвоить понятие множества натуральных чисел;
5.​1.​1.​2 усвоить понятия четных и нечетных чисел;
5.​1.​1.​3 знать определение степени натурального числа;
5.​1.​1.​4 представлять натуральное число в виде десятичной записи;
5.​1.​1.​5 знать определения делителя и кратного натурального числа;
5.​1.​1.​6 знать определения простого и составного чисел;
5.​1.​1.​7 знать определения понятий общий делитель, общее кратное, наибольшего общего делителя и наименьшего общего кратного;
5.​1.​1.​8 знать определение взаимно простых чисел;
5.​1.​1.​9 усвоить понятие обыкновенной дроби;
5.​1.​1.​10 распознавать правильные и неправильные дроби;
5.​1.​1.​11 знать определение смешанного числа;
5.​1.​1.​12 знать определение взаимно обратных чисел;
5.​1.​1.​13 усвоить понятие десятичной дроби;
5.​1.​1.​14 понимать равенство чисел, записанных в виде десятичной дроби, например: 1,3 и 1,30;
5.​1.​1.​15 усвоить понятие приближҰнного значения числа;
5.​1.​1.​16 усвоить понятие процента
6.​1.​1.​1 понимать, что показывает отношение двух чисел;
6.​1.​1.​2 понимать, какие величины являются прямо- пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.​1.​1.​3 понимать, какие величины являются обратно пропорциональными, приводить примеры, решать задачи;
6.​1.​1.​4 знать определение координатной прямой и строить координатную прямую;
6.​1.​1.​5 усвоить понятие масштаба;
6.​1.​1.​6 усвоить понятие целого числа;
6.​1.​1.​7 усвоить понятие противоположных чисел, отмечать их на координатной прямой;
6.​1.​1.​8 усвоить понятие рационального числа;
6.​1.​1.​9 знать определение модуля числа и находить его значение
2. Операции над числами
5.1.2.
6.1.2.
5.​1.​2.​1 сравнивать натуральные числа, в том числе с помощью координатного луча;
5.​1.​2.​2 устанавливать порядок действий и находить значения числовых выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырҰх действий;
5.​1.​2.​3 использовать свойства сложения и умножения для нахождения значений числовых выражений;
5.​1.​2.​4 записывать произведение одинаковых чисел в виде степени;
5.​1.​2.​5 применять признаки делимости натуральных чисел на 2, 5, 10;
5.​1.​2.​6 применять признаки делимости натуральных чисел на 3 и 9;
5.​1.​2.​7 раскладывать составные числа на простые множители;
5.​1.​2.​8 находить делители натуральных чисел;
5.​1.​2.​9 находить кратные натуральных чисел;
5.​1.​2.​10 анализировать делимость произведения на данное натуральное число;
5.​1.​2.​11 анализировать делимость суммы и разности на данное натуральное число;
5.​1.​2.​12 находить наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное двух и более чисел;
5.​1.​2.​13 преобразовывать неправильную дробь в смешанное число и смешанное число в неправильную дробь;
5.​1.​2.​14 применять основное свойство дроби при сокращении обыкновенных дробей;
5.​1.​2.​15 приводить обыкновенную дробь к новому знаменателю;
5.​1.​2.​16 приводить обыкновенные дроби к общему знаменателю; сравнивать обыкновенные дроби, смешанные числа;
5.​1.​2.​17 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями;
5.​1.​2.​18 выполнять сложение и вычитание дробей с разными знаменателями;
5.​1.​2.​19 выполнять вычитание дроби из натурального числа;
5.​1.​2.​20 выполнять сложение и вычитание смешанных чисел;
5.​1.​2.​21 выполнять умножение обыкновенных дробей, смешанных чисел;
5.​1.​2.​22 находить число, обратное заданному числу;
5.​1.​2.​23 выполнять деление обыкновенных дробей и смешанных чисел;
5.​1.​2.​24 находить часть числа и число по его части;
5.​1.​2.​25 переходить от одной формы записи дробей к другой;
5.​1.​2.​26 сравнивать десятичные дроби;
5.​1.​2.​27 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей;
5.​1.​2.​28 выполнять умножение десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь;
5.​1.​2.​29 применять правила умножения десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.​1.​2.​30 выполнять деление десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь;
5.​1.​2.​31 применять правила деления десятичной дроби на 10, 100, 1000 и 0,1; 0,01; 0,001;
5.​1.​2.​32 округлять десятичные дроби до заданного разряда;
5.​1.​2.​33 переводить дроби в проценты и проценты в дроби;
5.​1.​2.​34 находить процент данного числа;
5.​1.​2.​35 находить процентное отношение одного числа к другому и процентное отношение второго числа к первому;
5.​1.​2.​36 находить число по данному проценту
6.​1.​2.​1 усвоить понятие отношения чисел;
6.​1.​2.​2 находить отношение, обратное данному отношению;
6.​1.​2.​3 знать определение пропорции;
6.​1.​2.​4 распознавать и составлять пропорции;
6.​1.​2.​5 знать и применять основное свойство пропорции;
6.​1.​2.​6 делить величины в заданном отношении;
6.​1.​2.​7 делить величины на части, обратно пропорциональные данным числам;
6.​1.​2.​8 сравнивать целые числа;
6.​1.​2.​9 изображать рациональные числа на координатной прямой;
6.​1.​2.​10 выполнять сложение и вычитание целых чисел с помощью координатной прямой;
6.​1.​2.​11 изображать подмножества рациональных чисел с помощью кругов Эйлера-Венна;
6.​1.​2.​12 сравнивать рациональные числа;
6.​1.​2.​13 выполнять сложение с одинаковыми знаками и с разными знаками рациональных чисел;
6.​1.​2.​14 выполнять вычитание рациональных чисел;
6.​1.​2.​15 выполнять умножение рациональных чисел;
6.​1.​2.​16 выполнять деление рациональных чисел;
6.​1.​2.​17 применять свойства сложения и умножения рациональных чисел;
6.​1.​2.​18 распознавать, какие обыкновенные дроби представимы как конечные десятичные дроби;
6.​1.​2.​19 представлять рациональное число в виде бесконечной периодической десятичной дроби;
6.​1.​2.​20 находить период бесконечной периодической десятичной дроби;
6.​1.​2.​21 переводить бесконечную периодическую десятичную дробь в обыкновенную дробь;
6.​1.​2.​22 находить значения числовых выражений, содержащих рациональные числа;
6.​1.​2.​23 распознавать прямо пропорциональные зависимости и приводить примеры;
6.​1.​2.​24 находить расстояние между точками на координатной прямой

1-бөлім. Сандар
1. Сандар және шамалар туралы түсініктер
5.1.1.
6.1.1.
5. 1. 1. 1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру;
5. 1. 1. 2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру;
5. 1. 1. 3 натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу;
5. 1. 1. 4 натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету;
5. 1. 1. 5 натурал санның бөлгіші мен еселігі анықтамаларын білу;
5. 1. 1. 6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу;
5. 1. 1. 7 ортақ бөлгіш, ортақ еселік, ең үлкен ортақ бөлгіш, ең кіші ортақ еселік ұғымдарының анықтамаларын білу;
5. 1. 1. 8 өзара жай сандардың анықтамасын білу;
5. 1. 1. 9 жай бөлшек ұғымын меңгеру;
5. 1. 1. 10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату;
5. 1. 1. 11 аралас сан анықтамасын білу;
5. 1. 1. 12 өзара кері сандар анықтамасын білу;
5. 1. 1. 13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру;
5. 1. 1. 14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және 1,30;
5. 1. 1. 15 санның жуық мәні ұғымын меңгеру;
5. 1. 1. 16 пайыз ұғымын меңгеру
6. 1. 1. 1 екі санның қатынасы нені көрсететінін түсіну;
6. 1. 1. 2 қандай шамалар тура пропорционалды болатынын түсіну және оларға мысалдар келтіру, есептер шығару;
6. 1. 1. 3 қандай шамалар кері пропорционалды болатынын түсіну және оларға мысалдар келтіру, есептер шығару;
6. 1. 1. 4 координаталық түзудің анықтамасын білу және координаталық түзуді салу;
6. 1. 1. 5 масштаб ұғымын меңгеру;
6. 1. 1. 6 бүтін сан ұғымын меңгеру;
6. 1. 1. 7 қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу;
6. 1. 1. 8 рационал сан ұғымын меңгеру;
6. 1. 1. 9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу
2. Сандарға амалдар қолдану
5.1.2.
6.1.2.
5. 1. 2. 1 натурал сандарды салыстыру, сонымен қатар координаталық сәуленің көмегімен салыстыру;
5. 1. 2. 2 амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәндерін табу;
5. 1. 2. 3 санды өрнектердің мәндерін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану;
5. 1. 2. 4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу;
5. 1. 2. 5 натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;
5. 1. 2. 6 натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;
5. 1. 2. 7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу;
5. 1. 2. 8 натурал сандардың бөлгіштерін табу;
5. 1. 2. 9 натурал сандардың еселіктерін табу;
5. 1. 2. 10 көбейтіндінің берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;
5. 1. 2. 11 қосындының және айырымның берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;
5. 1. 2. 12 екі және одан артық сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші мен ең кіші ортақ еселігін табу;
5. 1. 2. 13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру;
5. 1. 2. 14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;
5. 1. 2. 15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;
5. 1. 2. 16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру;
5. 1. 2. 17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5. 1. 2. 18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5. 1. 2. 19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;
5. 1. 2. 20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;
5. 1. 2. 21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;
5. 1. 2. 22 берілген санға кері санды табу;
5. 1. 2. 23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;
5. 1. 2. 24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу;
5. 1. 2. 25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру;
5. 1. 2. 26 ондық бөлшектерді салыстыру;
5. 1. 2. 27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5. 1. 2. 28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;
5. 1. 2. 29 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000, ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту ережелерін қолдану;
5. 1. 2. 30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;
5. 1. 2. 31 ондық бөлшектерді 10, 100, 1000, ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына бөлу ережелерін қолдану;
5. 1. 2. 32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;
5. 1. 2. 33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ;
5. 1. 2. 34 берілген санның пайызын табу;
5. 1. 2. 35 бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және екінші санның бірінші санға пайыздық қатынасын табу;
5. 1. 2. 36 берілген пайызы бойынша санды табу
6. 1. 2. 1 сандардың қатынасы ұғымын меңгеру;
6. 1. 2. 2 берілген қатынасқа кері қатынасты табу;
6. 1. 2. 3 пропорция анықтамасын білу;
6. 1. 2. 4 пропорцияларды ажырату және құрастыру;
6. 1. 2. 5 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану;
6. 1. 2. 6 шамаларды берілген қатынаста бөлу;
6. 1. 2. 7 шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу;
6. 1. 2. 8 бүтін сандарды салыстыру;
6. 1. 2. 9 координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеу;
6. 1. 2. 10 бүтін сандарды координаталық түзу көмегімен қосу және азайтуды орындау;
6. 1. 2. 11 рационал сандардың ішкі жиындарын Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеу;
6. 1. 2. 12 рационал сандарды салыстыру;
6. 1. 2. 13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау;
6. 1. 2. 14 рационал сандарды азайтуды орындау;
6. 1. 2. 15 рационал сандарды көбейтуді орындау;
6. 1. 2. 16 рационал сандарды бөлуді орындау;
6. 1. 2. 17 рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану;
6. 1. 2. 18 шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді танып білу;
6. 1. 2. 19 рационал санды шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде көрсету;
6. 1. 2. 20 шектеусіз периодты ондық бөлшектің периодын табу;
6. 1. 2. 21 шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру;
6. 1. 2. 22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау;
6. 1. 2. 23 тура пропорционал тәуелділіктерді танып білу және мысалдар келтіру;
6. 1. 2. 24 координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу

Раздел 2. Алгебра
1. Алгебраические выражения и преобразования
5.2.1.
6.2.1.
5.​2.​1.​1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения;
5.​2.​1.​2 находить значения буквенного выражения по заданным значениям букв
6.​2.​1.​1 усвоить понятие алгебраического выражения;
6.​2.​1.​2 вычислять значения алгебраических выражений при рациональных значениях заданных переменных;
6.​2.​1.​3 находить допустимые значения переменной в алгебраическом выражении;
6.​2.​1.​4 понимать, при каких значениях переменной алгебраическое выражение имеет смысл в контексте практических задач;
6.​2.​1.​5 знать правила раскрытия скобок;
6.​2.​1.​6 знать определения понятий коэффициента, подобных слагаемых;
6.​2.​1.​7 приводить подобные слагаемые в алгебраических выражениях;
6.​2.​1.​8 знать определения тождества и тождественных преобразований;
6.​2.​1.​9 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений;
6.​2.​1.​10 выражать из равенств одни переменные через другие;
6.​2.​1.​11 понимать геометрический смысл выражения
6.​2.​1.​12 знать формулу и строить график прямой пропорциональности;
6.​2.​1.​13 использовать записи
для решения задач, связанных с числами
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
5.2.2.
6.2.2.
5.​2.​2.​1 решать уравнения на основе правил нахождения неизвестных компонентов арифметических действий;
5.​2.​2.​2 использовать приҰмы проверки правильности решения уравнений
6.​2.​2.​1 знать и применять свойства верных числовых равенств;
6.​2.​2.​2 знать определение линейного уравнения с одной переменной, равносильных уравнений;
6.​2.​2.​3 решать линейные уравнения с одной переменной;
6.​2.​2.​4 решать уравнения вида
, где a и b – рациональные числа;
6.​2.​2.​5 знать и применять свойства верных числовых неравенств;
6.​2.​2.​6 понимать и применять сложение, вычитание, умножение и деление неравенств;
6.​2.​2.​7 использовать обозначения для записи числовых промежутков;
6.​2.​2.​8 изображать числовые промежутки;
6.​2.​2.​9 находить объединение и пересечение числовых промежутков;
6.​2.​2.​10 решать линейные неравенства видовkx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b;
6.​2.​2.​11 приводить неравенства с помощью алгебраических преобразований к неравенству вида kx>b, kx≥b, kx<b, kx≤b;
6.​2.​2.​12 изображать решения неравенств на координатной прямой;
6.​2.​2.​13 записывать решения неравенств в виде числового промежутка и записывать заданный числовой промежуток в виде неравенства;
6.​2.​2.​14 решать системы линейных неравенств с одной переменной;
6.​2.​2.​15 изображать множество точек на координатной прямой, заданное неравенством вида
|x|>a, |x|≥a, |x|<a, |x|≤a;
6.​2.​2.​16 знать определение линейного уравнения с двумя переменными и его свойства;
6.​2.​2.​17 иметь представление о системах линейных уравнений с двумя переменными;
6.​2.​2.​18 понимать, что решением системы линейных уравнений с двумя переменными является упорядоченная пара чисел;
6.​2.​2.​19 решать системы уравнений способом подстановки и способом сложения

2-бөлім. Алгебра
1.
Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
5.2.1.
6.2.1.
5. 2. 1. 1 қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру;
5. 2. 1. 2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу
6. 2. 1. 1 алгебралық өрнек ұғымын меңгеру;
6. 2. 1. 2 айнымалылардың берілген рационал мәндері үшін алгебралық өрнектердің мәндерін есептеу;
6. 2. 1. 3 алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
6. 2. 1. 4 айнымалылардың қандай мәндерінде алгебралық өрнектің практикалық есептер мәнмәтіндіде мағынасы бар болатынын түсіну;
6. 2. 1. 5 жақшаны ашу ережелерін білу;
6. 2. 1. 6 коэффициент, ұқсас мүшелер ұғымдарының анықтамаларын білу;
6. 2. 1. 7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау;
6. 2. 1. 8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу;
6. 2. 1. 9 алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;
6. 2. 1. 10 теңдіктерден бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектеу;
6. 2. 1. 11 |a - b| өрнегінің геометриялық мағынасын түсіну;
6. 2. 1. 12 тура пропорционалдықтың формуласын білу және графигін салу;
6. 2. 1. 13 сандармен байланысты есептер шығаруда
= 10a + b,
= 100a + 10b + c жазуларын қолдану
2. Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары
5.2.2.
6.2.2.
5. 2. 2. 1 арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу;
5. 2. 2. 2 теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану
6. 2. 2. 1 тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану;
6. 2. 2. 2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;
6. 2. 2. 3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;
6. 2. 2. 4 |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар;
6. 2. 2. 5 тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін білу және қолдану;
6. 2. 2. 6 теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсіну және қолдану;
6. 2. 2. 7 сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдалану;
6. 2. 2. 8 сан аралықтарды кескіндеу;
6. 2. 2. 9 сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу;
6. 2. 2. 10 kx > b, kx ≥ b, kx < b, kx ≤ b түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу;
6. 2. 2. 11 алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді kx > b, kx ≥ b, kx < b, kx ≤ b, түріндегі теңсіздіктерге келтіру;
6. 2. 2. 12 теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу;
6. 2. 2. 13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу;
6. 2. 2. 14 бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу;
6. 2. 2. 15 |x| > a,|x| ≥ a,|x|< a,|x| ≤ a теңсіздіктер түрінде берілген нүктелер жиынын координаталық түзуде кескіндеу;
6. 2. 2. 16 екі айнымалысы бар теңдеудің анықтамасын және қасиеттерін білу;
6. 2. 2. 17 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;
6. 2. 2. 18 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;
6. 2. 2. 19 теңдеулер жүйелесін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу

3. Последователь-ности и суммирование
5.2.3.
6.2.3.
5.​2.​3.​1 устанавливать закономерности в последовательности из натуральных чисел;
5.​2.​3.​2 находить недостающие элементы в последовательностях из натуральных чисел;
5.​2.​3.​3 придумывать закономерности и составлять последовательности из натуральных чисел;
5.​2.​3.​4 устанавливать закономерности в числовых последовательностях, состоящих из дробей;
5.​2.​3.​5 придумывать закономерности и составлять последовательности, состоящие из дробей
Раздел 3. "Геометрия"
1. Понятие о геометрических фигурах
5.3.1.
6.3.1.
5.​3.​1.​1 знать различные единицы длины и понимать, что такое единичный отрезок на координатном луче;
5.​3.​1.​2 усвоить понятия окружности, круга и их элементов (центр, радиус и диаметр);
5.​3.​1.​3 строить окружность с помощью циркуля;
5.​3.​1.​4 усвоить понятия угла и его градусной меры,обозначать и сравнивать углы;
5.​3.​1.​5 различать виды углов (острый, прямой, тупой, развҰрнутый, полный);
5.​3.​1.​6 усвоить понятие кругового сектора;
5.​3.​1.​7 усвоить понятие многоугольника.
5.​3.​1.​8 иметь представление о прямоугольном параллелепипеде (кубе) и их развертках
6.​3.​1.​1 усвоить понятие координатной плоскости;
6.​3.​1.​2 строить прямоугольную систему координат;
6.​3.​1.​3 понимать, что упорядоченная пара чисел (х; у) задает точку в прямоугольной системе координат и каждой точке соответствует единственная упорядоченная пара чисел, называемые координатами точки;
6.​3.​1.​4 строить точку в системе координат по ее координатам и находить координаты точки, заданной на координатной плоскости;
6.​3.​1.​5 усвоить понятия осевой и центральной симметрии;
6.​3.​1.​6 иметь представление о фигурах, имеющих ось или центр симметрии; распознавать симметричные и центрально-симметричные фигуры;
6.​3.​1.​7 иметь представление о шаре и сфере
2. Взаимное расположение геометрических фигур
5.3.2.
6.3.2.
5.​3.​2.​1 решать задачи с помощью разрезания и складывания фигур
6.​3.​2.​1 знать определения пересекающихся, параллельных, перпендикулярных прямых;
6.​3.​2.​2 распознавать перпендикулярные, параллельные прямые и отрезки;
6.​3.​2.​3 находить графическим способом координаты точек пересечения отрезков, лучей или прямых друг с другом, с координатными осями;
6.​3.​2.​4 распознавать фигуру по еҰ изображению и изображать плоские и пространственные фигуры;
6.​3.​2.​5 строить точки и фигуры, симметричные относительно начала координат и координатных осей в прямоугольной системе координат
3. Метрические соотношения
5.3.3.
6.3.3.
5.​3.​3.​1 измерять углы с помощью транспортира;
5.​3.​3.​2 строить углы с заданной градусной мерой с помощью транспортира;
5.​3.​3.​3 решать задачи на нахождение градусной меры угла, на сравнение углов
6.​3.​3.​1 находить расстояние между точками на координатной прямой;
6.​3.​3.​2 знать, что отношение длины окружности к ее диаметру есть число постоянное;
6.​3.​3.​3 знать и применять формулу длины окружности;
6.​3.​3.​4 знать и применять формулу площади круга

3. Тізбектер және қосындылау
5.2.3.
6.2.3.
5. 2. 3. 1 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау;
5. 2. 3. 2 натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу;
5. 2. 3. 3 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу;
5. 2. 3. 4 бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау;
5. 2. 3. 5 бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу
3-бөлім. Геометрия
1. Геометриялық фигуралар туралы түсінік
5.3.1.
6.3.1.
5. 3. 1. 1 өлшеудің түрлі ұзындық бірліктерін білу және координаталық сәуледегі бірлік кесінді дегенді түсіну;
5. 3. 1. 2 шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері (центр, радиус, диаметр) ұғымдарын меңгеру;
5. 3. 1. 3 циркульдің көмегімен шеңберді салу;
5. 3. 1. 4 бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру,
5. 3. 1. 5 бұрыштардың түрлерін ажырату (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық );
5. 3. 1. 6 дөңгелек сектор ұғымын меңгеру;
5. 3. 1. 7 көпбұрыш ұғымын меңгеру;
5. 3. 1. 8 тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы туралы түсінігі болу
6. 3. 1. 1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру;
6. 3. 1. 2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу;
6. 3. 1. 3 (x; y) реттелген сандар жұбы тікбұрышты координаталар жүйесінде нүктені беретінін және әрбір нүктеге нүктенің координаталары деп аталатын бір ғана реттелген сандар жұбының сәйкес болатынын түсіну;
6. 3. 1. 4 координаталар жүйесінде нүктені оның координаталары бойынша салу және координаталық жазықтықта берілген нүктенің координаталарын табу;
6. 3. 1. 5 осьтік және центрлік симметрия ұғымдарын меңгеру;
6. 3. 1. 6 осьтік немесе центрлік симметриясы болатын фигуралар туралы түсінігі болуы; симметриялық және центрлік-симметриялы фигураларды ажырату;
6. 3. 1. 7 шар мен сфера туралы түсінігінің болуы
2. Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
5.3.2.
6.3.2.
5. 3. 2. 1 фигураларды қию және құрастыру арқылы есептер шығару
6. 3. 2. 1 параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу;
6. 3. 2. 2 параллель, перпендикуляр түзулер мен кесінділерді ажырату;
6. 3. 2. 3 кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табу;
6. 3. 2. 4 кескіні бойынша фигураны
ажырату, жазық және кеңістік фигураларын кескіндеу;
6. 3. 2. 5 тік бұрышты координаталар жүйесінде координаталар басы және координаталық осьтерге қатысты симметриялы нүктелер мен фигураларды салу
3. Метрикалық қатыстар
5.3.3.
6.3.3.
5. 3. 3. 1 бұрышты транспортир көмегімен өлшеу;
5. 3. 3. 2 градустық өлшемі берілген бұрышты транспортир көмегімен салу;
5. 3. 3. 3 бұрыштың градустық өлшемін табуға, бұрыштарды салыстыруға берілген есептерді шығару
6. 3. 3. 1 координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу;
6. 3. 3. 2 шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екенін білу;
6. 3. 3. 3 шеңбер ұзындығының формуласын білу және қолдану;
6. 3. 3. 4 дөңгелек ауданының формуласын білу және қолдану

4. Векторы и преобразования
5.3.4.
6.3.4.
6.​3.​4.​1 знать определение вектора и изображать его
Раздел 4. "Статистика и теория вероятностей"
1. Теория
множеств и
элементы логики
5.4.1.
6.4.1.
5.​4.​1.​1 усвоить понятия множества и его элементов, пустого множества;
5.​4.​1.​2 знать определения объединения и пересечения множеств;
5.​4.​1.​3 находить объединение и пересечение заданных множеств, записывать результаты, используя символы
;
5.​4.​1.​4 усвоить понятие подмножества;
5.​4.​1.​5 определять характер отношений между множествами (пересекающиеся и непересекающиеся множества)
2. Основы
комбинаторики
5.4.2.
6.4.2.
6.​4.​2.​1 решать комбинаторные задачи методом перебора
3. Статистика и анализ данных
5.4.3.

4. Векторлар және түрлендірулер
5.3.4.
6.3.4.
6. 3. 4. 1 вектор анықтамасын білу және оны кескіндеу
4-бөлім. Статистика және ықтималдықтар теориясы
1.
Жиындар теориясы және логика элементтері
5.4.1.
6.4.1.
5. 4. 1. 1 жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын меңгеру;
5. 4. 1. 2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;
5. 4. 1. 3 берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
,
символдарын қолданып жазу;
5. 4. 1. 4 ішкі жиын ұғымын меңгеру;
5. 4. 1. 5 жиындар арасындағы қатынастардың сипаттамасын анықтау (қиылысатын және қиылыспайтын жиындар)
2. Комбинаторика негіздері
5.4.2.
6.4.2.
6. 4. 2. 1 іріктеу тәсілмен комбинаторикалық есептерді шығару
3. Статистика және деректерді талдау
5.4.3

6.4.3.
5.​4.​3.​1 иметь представления о круговой, линейной и столбчатой диаграммах;
5.​4.​3.​2 строить круговые, линейные и столбчатые диаграммы;
5.​4.​3.​3 извлекать статистическую информацию, представленную в виде таблиц или диаграмм
6.​4.​3.​1 знать определения среднего арифметического нескольких чисел, размаха, медианы и моды ряда числовых данных;
6.​4.​3.​2 вычислять статистические числовые характеристики
Раздел 5. "Математическое моделирование и анализ"
1. Решение задач с помощью математического моделирования
5.5.1.
6.5.1.
5.​5.​1.​1 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над натуральными числами;
5.​5.​1.​2 использовать наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное при решении текстовых задач;
5.​5.​1.​3 решать текстовые задачи (например, задачи на совместную работу, и так далее) с помощью арифметических действий над обыкновенными дробями;
5.​5.​1.​4 составлять и решать задачи на нахождение части числа или величины и числа или величины по его части;
5.​5.​1.​5 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над дробями;
5.​5.​1.​6 решать текстовые задачи на проценты;
5.​5.​1.​7 решать задачи, используя диаграмму Эйлера-Венна;
5.​5.​1.​8 составлять буквенные выражения и использовать их для решения задач;
5.​5.​1.​9 использовать формулы для решения текстовых задач
6.​5.​1.​1 распознавать и решать задачи, в которых величины связаны прямой и обратной пропорциональностями;
6.​5.​1.​2 решать задачи на проценты с помощью пропорции;
6.​5.​1.​3 применять масштаб при работе с картой, планом, чертежом;
6.​5.​1.​4 решать текстовые задачи с рациональными числами;
6.​5.​1.​5 решать задачи на нахождение средней скорости движения;
6.​5.​1.​6 решать текстовые задачи с помощью составления линейных уравнений;
6.​5.​1.​7 решать текстовые задачи с помощью составления систем линейных уравнений
2. Математический язык и математическая модель
5.5.2.
6.5.2.
5.​5.​2.​1 читать и записывать обыкновенные дроби;
5.​5.​2.​2 изображать натуральные числа на координатном луче;
5.​5.​2.​3 изображать на координатном луче обыкновенные дроби, смешанные числа;
5.​5.​2.​4 изображать на координатном луче десятичные дроби;
5.​5.​2.​5 читать и записывать десятичные дроби;
5.​5.​2.​6 записывать результат сравнения натуральных чисел с помощью знаков
;
5.​5.​2.​7 исследовать ситуацию, требующую сравнения и упорядочивания натуральных чисел;
5.​5.​2.​8 использовать символы
при работе с множествами;
5.​5.​2.​9 строить плоские фигуры и развҰртки пространственных геометрических фигур (куба и прямоугольного параллепипеда)
6.​5.​2.​1 читать и записывать отношения двух чисел;
6.​5.​2.​2 читать и записывать пропорции;
6.​5.​2.​3 использовать целые числа при описании величин;
6.​5.​2.​4 составлять выражения с переменными и формулы при решении текстовых задач;
6.​5.​2.​5 решать задачи на зависимость между величинами;
6.​5.​2.​6 знать способы задания зависимостей между величинами;
6.​5.​2.​7 записывать формулу зависимости по еҰ описанию;
6.​5.​2.​8 составлять таблицу для зависимостей, заданных формулой или графиком;
6.​5.​2.​9 строить графики зависимостей, заданных формулой и таблицей;
6.​5.​2.​10 находить и исследовать зависимости между величинами, используя графики реальных процессов;
6.​5.​2.​11 интерпретировать графики реальных зависимостей между прямо пропорциональными величинами;
6.​5.​2.​12 записывать формулу прямой пропорциональности по описанию;
6.​5.​2.​13 строить график прямой пропорциональности

6.4.3.
5. 4. 3. 1 дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсініктері болу;
5. 4. 3. 2 дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар салу;
5. 4. 3. 3 кесте немесе диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу
6. 4. 3. 1 бірнеше сандардың арифметикалық ортасы, санды деректердің құлашы, медианасы, модасының анықтамаларын білу;
6. 4. 3. 2 статистикалық санды сипаттамаларды есептеу
5-бөлім. Математикалық модельдеу мен талдау
1.
Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
5.5.1.
6.5.1.
5. 5. 1. 1 натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару;
5. 5. 1. 2 мәтінді есептерді шығаруда , ең үлкен ортақ бөлгіш пен ең кіші ортақ еселікті қолдану;
5. 5. 1. 3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа);
5. 5. 1. 4 санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару;
5. 5. 1. 5 бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару;
5. 5. 1. 6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару;
5. 5. 1. 7 Эйлер-Венн диаграммасын қолданып, есептер шығару;
5. 5. 1. 8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;
5. 5. 1. 9 мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану
6. 5. 1. 1 шамалары тура және кері пропорционалдықпен байланысты есептерді ажырату және шығару;
6. 5. 1. 2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;
6. 5. 1. 3 картамен, сызбамен, жоспармен жұмыс барысында масштабты қолдану;
6. 5. 1. 4 рационал сандарды қолданып мәтінді есептерді шығару;
6. 5. 1. 5 қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару;
6. 5. 1. 6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару;
6. 5. 1. 7 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулер жүйелерін құру арқылы шешу
2. Математикалық тіл және Математикалық модель
5.5.2.
6.5.2.
5. 5. 2. 1 жай бөлшектерді оқу және жазу;
5. 5. 2. 2 натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;
5. 5. 2. 3 жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;
5. 5. 2. 4 ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу;
5. 5. 2. 5 ондық бөлшектерді оқу және жазу;
5. 5. 2. 6 натурал сандарды салыстырудың нәтижесін >, <, = белгілері арқылы жазу;
5. 5. 2. 7 натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттеу;
5. 5. 2. 8 жиындармен жұмыс істеуде
,
,
,
,
,
символдарын қолдану;
5. 5. 2. 9 жазық фигуралардың және кеңістіктегі геометриялық фигуралардың жазбаларын салу (текше және тік бұрышты параллелепипед)
6. 5. 2. 1 екі санның қатынасын оқу және жазу;
6. 5. 2. 2 пропорцияны оқу және жазу;
6. 5. 2. 3 шамаларды сипаттау үшін бүтін сандарды қолдану;
6. 5. 2. 4 мәтінді есептер шығаруда айнымалысы бар өрнектер мен формулалар құрастыру;
6. 5. 2. 5 шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығару;
6. 5. 2. 6 шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдерін білу;
6. 5. 2. 7 сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жазу;
6. 5. 2. 8 формуламен немесе графикпен берілген тәуелділіктердің кестесін құру;
6. 5. 2. 9 формуламен және кестемен берілген тәуелділіктердің графиктерін салу;
6. 5. 2. 10 шынайы процестердің графиктерін қолданып, шамалар арасындағы тәуелділіктерді табу және зерттеу;
6. 5. 2. 11 тура пропорционал шамалардың арасындағы шынайы тәуелділіктердің графиктеріне талдау беру;
6. 5. 2. 12 сипаттамасы бойынша тура пропорционалдықтың формуласын жазу;
6. 5. 2. 13 тура пропорционалдықтың графигін салу

16. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для 5-6 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для 5-6 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс:
Раздел
долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Натуральные числа и нуль
Натуральные числа и нуль
5.1.1.1 усвоить понятие множества натуральных чисел;
5.1.1.2 усвоить понятия четных и нечетных чисел
Координатный луч. Сравнение натуральных чисел. Двойное неравенство
5.3.1.1 знать различные единицы длины и понимать, что такое единичный отрезок на координатном луче;
5.5.2.2 изображать натуральные числа на координатном луче;
5.1.2.1 сравнивать натуральные числа, в том числе с помощью координатного луча;
5.5.2.6 записывать результат сравнения натуральных чисел с помощью знаков
;
5.5.2.7 исследовать ситуацию, требующую сравнения и упорядочивания натуральных чисел
Свойства арифметических действий.
Арифметические действия над натуральными числами
5.1.2.2 устанавливать порядок действий и находить значения числовых выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырҰх действий;
5.1.2.3 использовать свойства сложения и умножения для нахождения значений числовых выражений
Числовые и буквенные выражения и их значения. Упрощение выражений
5.2.1.1 преобразовывать буквенные выражения, используя свойства сложения и умножения;
5.2.1.2 находить значения буквенного выражения по заданным значениям букв
Уравнение. Корень уравнения. Решение уравнений
5.2.2.1 решать уравнения на основе правил нахождения неизвестных компонентов арифметических действий;
5.2.2.2 использовать приҰмы проверки правильности решения уравнений
Формулы. Вычисление по формулам. Решение текстовых задач. Последовательностииз натуральных чисел
5.5.1.1 решать текстовые задачи с помощью арифметических действий над натуральными числами;
5.5.1.8 составлять буквенные выражения и использовать их для решения задач;
5.5.1.9 использовать формулы для решения текстовых задач;
5.2.3.1 устанавливать закономерности в последовательности из натуральных чисел;
5.2.3.2 находить недостающие элементы в последовательностях из натуральных чисел;
5.2.3.3 придумывать закономерности и составлять последовательности из натуральных чисел
Делимость натуральных чисел
Делители и кратные натуральных чисел
5.1.1.5 знать определения делителя и кратного натурального числа;
5.1.2.8 находить делители натуральных чисел;
5.1.2.9 находить кратные натуральных чисел
Простые и составные числа
5.1.1.6 знать определения простого и составного чисел
Основные свойства делимости
5.1.2.10 анализировать делимость произведения на данное натуральное число;
5.1.2.11 анализировать делимость суммы и разности на данное натуральное число

16. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
17. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Математика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Математика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Натурал сандар және нөл саны
Натурал сандар және нөл
5. 1. 1. 1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру;
5. 1. 1. 2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру
Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік
5. 3. 1. 1 өлшеудің түрлі ұзындық бірліктерін білу және координаталық сәуледегі бірлік кесінді дегенді түсіну;
5. 5. 2. 2 натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;
5. 1. 2. 1 натурал сандарды салыстыру, сонымен қатар координаталық сәуленің көмегімен салыстыру;
5. 5. 2. 6 натурал сандарды салыстырудың нәтижесін >, <, = белгілері арқылы жазу;
5. 5. 2. 7 натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттеу
Арифметикалық амалдардың қасиеттері. Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
5. 1. 2. 2 амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәндерін табу;
5. 1. 2. 3 санды өрнектердің мәндерін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану
Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері. Өрнектерді ықшамдау
5. 2. 1. 1 қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру;
5. 2. 1. 2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу
Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу.
5. 2. 2. 1 арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу;
5. 2. 2. 2 теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтінді есептерді шығару. Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі
5. 5. 1. 1 натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару;
5. 5. 1. 8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;
5. 5. 1. 9 мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану;
5. 2. 3. 1 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау;
5. 2. 3. 2 натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу;
5. 2. 3. 3 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын құрастыру және тізбектерді жазу
Натурал сандардың бөлінгіштігі
Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері
5. 1. 1. 5 натурал санның бөлгіші мен еселігі анықтамаларын білу;
5. 1. 2. 8 натурал сандардың бөлгіштерін табу;
5. 1. 2. 9 натурал сандардың еселіктерін табу
Жай және құрама сандар
5. 1. 1. 6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу
Бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері
5. 1. 2. 10 көбейтіндінің берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;
5. 1. 2. 11 қосындының және айырымның берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау

Признаки делимости на 2; 3; 5; 9; 10
5.1.2.5 применять признаки делимости натуральных чисел на 2, 5, 10;
5.1.2.6 применять признаки делимости натуральных чисел на 3 и 9
Степень
5.1.1.3 знать определение степени натурального числа;
5.1.1.4 представлять натуральное число в виде десятичной записи;
5.1.2.4 записывать произведение одинаковых чисел в виде степени
Разложение натуральных чисел на простые множители
5.1.2.7 раскладывать составные числа на простые множители
Наибольший общий делитель. Взаимно простые числа. Наименьшее общее кратное
5.1.1.7 знать определения понятий общий делитель, общее кратное, наибольший общий делитель (НОД), наименьшее общее кратное (НОК);
5.1.2.12 находить наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное двух и более чисел;
5.1.1.8 знать определение взаимно простых чисел;
5.5.1.2 использовать наибольший общий делитель и наименьшее общее кратное при решении текстовых задач
Обыкновенные дроби
Обыкновенная дробь. Чтение и запись обыкновенных дробей
5.1.1.9 усвоить понятие обыкновенной дроби;
5.5.2.1 читать и записывать обыкновенные дроби
Основное свойство обыкновенной дроби
5.1.2.14 применять основное свойство дроби при сокращении обыкновенных дробей;
5.1.2.15 приводить обыкновенные дроби к новому знаменателю
Правильные и неправильные обыкновенные дроби
5.1.1.10 распознавать правильные и неправильные дроби
Смешанные числа
5.1.1.11 знать определение смешанного числа;
5.1.2.13 преобразовывать неправильную дробь в смешанное число и смешанное число в неправильную дробь
Изображение обыкновенных дробей и смешанных чисел на координатном луче
5.5.2.3 изображать на координатном луче обыкновенные дроби, смешанные числа
12.2 четверть
Действия над обыкновенными дробями
Приведение обыкновенных дробей к общему знаменателю. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел
5.1.2.16 приводить обыкновенные дроби к общему знаменателю; сравнивать обыкновенные дроби, смешанные числа
Сложение и вычитание обыкновенных дробей
5.1.2.17 выполнять сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями;
5.1.2.18 выполнять сложение и вычитание дробей с разными знаменателями
Сложение смешанных чисел. Вычитание смешанных чисел
5.1.2.19 выполнять вычитание дроби из натурального числа;
5.1.2.20 выполнять сложение и вычитание смешанных чисел
Умножение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Взаимно обратные числа
5.1.2.21 выполнять умножение обыкновенных дробей, смешанных чисел;
5.1.1.12 знать определение взаимно обратных чисел;
5.1.2.22 находить число, обратное заданному числу
Деление обыкновенных дробей и смешанных чисел
5.1.2.23 выполнять деление обыкновенных дробей и смешанных чисел
3 четверть
Текстовые задачи
Задачи на нахождение дроби от числа и числа по его дроби
5.1.2.24 находить часть числа и число по его части;
5.5.1.4 составлять и решать задачи на нахождение части числа или величины и числа или величины по его части
Задачи на совместную работу
5.5.1.3 решать текстовые задачи (например, задачи на совместную работу, и так далее)с помощью арифметических действий над обыкновенными дробями
Десятичные дроби и действия над ними
Десятичная дробь. Чтение и запись десятичных дробей. Перевод десятичной дроби в обыкновенную дробь
5.1.1.13 усвоить понятие десятичной дроби;
5.1.1.14 понимать равенство чисел, записанных в виде десятичной дроби, например: 1,3 и 1,30;
5.5.2.5 читать и записывать десятичные дроби;
5.1.2.25 переходить от одной формы записи дробей к другой
Изображение десятичных дробей на координатном луче. Сравнение десятичных дробей
5.5.2.4 изображать на координатном луче десятичные дроби;
5.1.2.26 сравнивать десятичные дроби
Сложение и вычитание десятичных дробей
5.1.2.27 выполнять сложение и вычитание десятичных дробей
Умножение десятичной дроби на натуральное число. Умножение десятичных дробей
5.1.2.28 выполнять умножение десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь
Деление десятичной дроби на натуральное число. Деление десятичных дробей
5.1.2.30 выполнять деление десятичной дроби на натуральное число и на десятичную дробь

2, 3, 5, 9, 10 сандарына бөлінгіштік белгілері
5. 1. 2. 5 натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;
5. 1. 2. 6 натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану
Дәреже
5. 1. 1. 3 натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу;
5. 1. 1. 4 натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету;
5. 1. 2. 4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
5. 1. 2. 7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар. Ең кіші ортақ еселік
5. 1. 1. 7 ортақ бөлгіш, ортақ еселік, ең үлкен ортақ бөлгіш, ең кіші ортақ еселік ұғымдарының анықтамаларын білу;
5. 1. 2. 12 екі және одан артық сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші мен ең кіші ортақ еселігін табу;
5. 1. 1. 8 өзара жай сандардың анықтамасын білу;
5. 5. 1. 2 мәтінді есептерді шығаруда ең үлкен ортақ бөлгіш пен ең кіші ортақ еселік қолдану
Жай бөлшектер
Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу
5. 1. 1. 9 жай бөлшек ұғымын меңгеру;
5. 5. 2. 1 жай бөлшектерді оқу және жазу
Жай бөлшектің негізгі қасиеті
5. 1. 2. 14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;
5. 1. 2. 15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер
5. 1. 1. 10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату
Аралас сандар
5. 1. 1. 11 аралас сан анықтамасын білу;
5. 1. 2. 13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру
Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу
5. 5. 2. 3 жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу
2-тоқсан
Жай бөлшектерге амалдар қолдану
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру
5. 1. 2. 16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру
Жай бөлшектерді косу және азайту
5. 1. 2. 17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5. 1. 2. 18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту
5. 1. 2. 19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;
5. 1. 2. 20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту. Өзара кері сандар
5. 1. 2. 21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;
5. 1. 1. 12 өзара кері сандар анықтамасын білу;
5. 1. 2. 22 берілген санға кері санды табу
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
5. 1. 2. 23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау
3-тоқсан
Мәтінді есептер
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер
5. 1. 2. 24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу;
5. 5. 1. 4 санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер
5. 5. 1. 3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа)
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
5. 1. 1. 13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру;
5. 5. 2. 5 ондық бөлшектерді оқу және жазу;
5. 1. 1. 14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және 1,30;
5. 1. 2. 25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру
Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру
5. 5. 2. 4 ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу;
5. 1. 2. 26 ондық бөлшектерді салыстыру
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
5. 1. 2. 27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту
5. 1. 2. 28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау
Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу
5. 1. 2. 30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау

Повторение курса математики 5-6 классов
Приложение 53
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приложение 53 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения – обеспечение качественного усвоения содержания предмета "Алгебра", формирование функциональной грамотности обучающихся, в том числе в интеграции с другими предметами, развитие интеллектуального уровня учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в других теоретических областях и практической деятельности, навыки, необходимые для самостоятельного изучения и продолжения образования в будущей выбранной профессии;
5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
6) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;

5-6-сыныптардағы математика курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
53-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Алгебра" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 53-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының мақсаты – "Алгебра" пәнінің мазмұнын сапалы игеруді қамтамасыз ету, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, сонымен қатар басқа пәндермен кіріктіре отырып, жалпы адами құндылықтар негізінде және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлері арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту.
3. Міндеттері:
1) "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге мүмкіндік беру;
3) есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;
4) өздігінен оқуға және болашақ таңдаған мамандығы бойынша білімін жалғастыруға қажетті физика, химия, биология және басқа да теориялық облыстарда зерттеулер мен есептерді шешу үшін және практикалық іс-әрекеттерінде математикалық әдістерді қолданудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
5) практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен анықтылығын орнатуда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар әртүрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;

7) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
8) знакомить с историей развития математики, с историей возникновения математических понятий;
9) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике;
10) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Алгебра" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Алгебра"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра" составляет:
1) в 7-ом классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 8-ом классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 9-ом классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" 7 класса:
1) повторение курса математики 5-6 классов;
2) "Степень с целым показателем". Степень с натуральным показателем и еҰ свойства. Степень с целым показателем и еҰ свойства. Преобразование выражений, содержащих степени. Стандартный вид числа. Решение практических задач, содержащих большие и малые величины. Числовые последовательности, содержащие степени;
3) "Многочлены". Одночлены и действия над ними. Многочлены и действия над ними. Степень одночлена и многочлена. Стандартный вид одночлена и многочлена. Разложение многочлена на множители. Тождественные преобразования выражений;
4) "Функция. График функции". Понятие функции. График функции. Линейная функция и еҰ график. Взаимное расположение графиков линейных функций. Решение систем линейных уравнений с двумя переменными графическим способом. Функции вида у=ах2, у=ах3 и
(k≠0), их графики и свойства;
5) "Элементы статистики". Понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты. Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот. Полигон частот;
6) "Формулы сокращенного умножения". Формула разности квадратов двух выражений. Формула квадрата суммы двух выражений. Формула квадрата разности двух выражений. Формула куба суммы двух выражений. Формула куба разности двух выражений. Формула разности кубов двух выражений. Формула суммы кубов двух выражений. Тождественные преобразования выражений. Решение текстовых задач с помощью составления уравнений и неравенств;
7) "Алгебраические дроби". Алгебраическая дробь и еҰ основное свойство. Действия над алгебраическими дробями. Сложение, вычитание, произведение, деление, возведение в степень алгебраических дробей. Тождественные преобразования алгебраических выражений;
8) повторение курса алгебры 7 класса.

7) өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, шыдамдылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
8) математиканың даму тарихымен, математикалық ұғымдардың пайда болу тарихымен таныстыру;
9) қоғамдық ілгерілеу үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математика оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Алгебра" оқу пәнінің мазмұны
4. "Алгебра" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. 7-сыныпқа арналған "Алгебра" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
5-6 сыныптардағы математика курсын қайталау;
"Бүтін көрсеткішті дәреже". Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Санның стандарт түрі. Өте кіші және өте үлкен сандармен байланысты практикалық есептер шығару. Абсолюттік және салыстырмалы қателік. Құрамында дәрежесі бар сандар тізбектері;
"Көпмүшелер". Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Көпмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүше мен көпмүшенің стандарт түрі. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
"Функция. Функцияның графигі". Функция ұғымы. Функцияның графигі. Сызықтық функция және оның графигі. Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу. у=ах2, у=а және
түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері;
"Статистика элементтері". Бас жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдары. Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі. Жиілік алқабы;
"Қысқаша көбейту формулалары". Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы. Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырымының квадратының формулалары. Екі өрнектің қосындысының кубы және айырымының кубының формулалары. Екі өрнектің кубтарының қосындысы және кубтарының айырымының формулалары. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Теңдеу және теңсіздік құру арқылы берілген мәтінді есептерді шығару;
"Алгебралық бөлшектер". Алгебралық бөлшектер және оның негізгі қасиеті. Алгебралық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту, бөлу және дәрежеге шығару. Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау.

8. Содержание учебного предмета "Алгебра" распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела.
9. Содержание учебного предмета включает 4 раздела: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
10. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) понятие о числах и величинах;
2) операции над числами.
11. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) алгебраические выражения и их преобразования;
2) уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) последовательности и их суммирование;
1) тригонометрия.
12. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) теория множеств и элементы логики;
2) основы комбинаторики;
3) основы теории вероятностей;
1) статистика и анализ данных.
13. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) начала математического анализа;
2) решение задач с помощью математического моделирования;
1) математический язык и математическая модель.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
15. Обучающийся должен:
Раздел 1. Числа
1. Понятие о числах и величинах
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде
8.1.1.1 усвоить понятия иррационального и действительного чисел;
8.1.1.2 знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня
9.1.1.1 усвоить понятие радианной меры угла;
9.1.1.2 отмечать числа
на единичной окружности
2. Операции над числами
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 знать определение степени с натуральным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.2 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.3 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.4 находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.5 применять свойства степеней для упрощения алгебраических выражений;

8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқыту мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны төрт бөлімді қамтиды: "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
10. "Сандар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) сандарға амалдар қолдану.
11. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) тізбектер және олардың қосындысы;
тригонометрия.
12. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жиындар теориясы және логика элементтері;
2) комбинаторика негіздері;
3) ықтималдықтар теориясының негіздері;
4) статистика және деректерді талдау.
13. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) математикалық анализ бастамалары;
2) математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару;
3) математикалық тіл және математикалық модель.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" сынып, "2.1" екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" оқыту мақсатының реттік саны.
15. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. Сандар
1. Сандар және шамалар туралы түсініктер
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 сандарды стандарт түрде жазу
8.1.1.1 иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;
8.1.1.2 санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірі анықтамаларын білу және ұғымдарын ажырату
9.1.1.1 бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.1.2 бірлік шеңбердің бойында
сандарын белгілеу
2. Сандарға амалдар қолдану
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.2 санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау;
7.1.2.3 нөл және бүтін теріс көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.4 бүтін көрсеткішті дәреженің санды мәнін анықтау және берілген сандарды дәреже түрінде көрсету;
7.1.2.5 алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану;

7.1.2.6 находить допустимые значения переменных в основании степени с нулевым показателем;
7.1.2.7 выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;
7.1.2.8 находить значащую часть и порядок числа, записанного в стандартном виде;
7.1.2.9 сравнивать числа, записанные в стандартном виде;
7.1.2.10 переводить величины из одних
единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.11 находить приближҰнные значения величин и записывать их в стандартном виде;
7.1.2.12 вычислять абсолютную и относительную погрешности приближҰнных значений величин;
7.1.2.13 выполнять приближенные вычисления с использованием калькулятора;
7.1.2.14 использовать формулы сокращҰнного умножения для рационального счҰта;
7.1.2.15 применять свойства степени с натуральным показателем
8.1.2.1 применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.2 оценивать значение квадратного корня;
8.1.2.3 выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.4 освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.5 выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
8.1.2.6 сравнивать действительные числа
9.1.2.1 переводить градусы в радианы и радианы в градусы
Раздел 2. Алгебра
1.
Алгебраические
выражения и преобразования
7.2.1.
8.2.1.
9.2.1.
7.2.1.1 применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений;
7.2.1.2 знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;
7.2.1.3 записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.4 выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей;
7.2.1.5 знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.6 приводить многочлен к стандартному виду;
7.2.1.7 выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.8 выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.9 выполнять умножение многочлена на многочлен;
7.2.1.10 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.11 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.12 раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки;
7.2.1.13 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью действий над многочленами, разложения многочлена на множители;
7.2.1.14 раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращҰнного умножения;
7.2.1.15 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращҰнного умножения;
7.2.1.16 распознавать алгебраические дроби;
7.2.1.17 находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;

7.1.2.6 көрсеткіші нөлге тең дәреженің негізіндегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
7.1.2.7 стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
7.1.2.8 стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу;
7.1.2.9 стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.10 шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.11 шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу;
7.1.2.12 жуық шамалардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу;
7.1.2.13 калькулятордың көмегімен жуықтап есептеулерді орындау;
7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
7.1.2.15 натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану
8.1.2.1 арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану;
8.1.2.2 квадрат түбірдің мәнін бағалау;
8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу;
8.1.2.4 бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту;
8.1.2.5 құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.1.2.6 нақты сандарды салыстыру
9.1.2.1 градусты радианға және радианды градусқа айналдыру
2-бөлім. Алгебра
1.
Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
7.2.1.
8.2.1.
9.2.1.
7.2.1.1 санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
7.2.1.2 бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;
7.2.1.3 бірмүшені стандарт түрде жазу;
7.2.1.4 бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету;
7.2.1.5 көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.6 көпмүшені стандарт түрге келтіру;
7.2.1.7 көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.8 көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.9 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.12 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.13 көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
7.2.1.16 алгебралық бөлшектерді танып білу;
7.2.1.17 алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18 применять основное свойство алгебраической дроби;
7.2.1.19 выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
7.2.1.20 выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей;
7.2.1.21 выполнять преобразования алгебраических выражений
8.2.1.1 усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.2 выделять полный квадрат двучлена из трехчлена;
8.2.1.3 раскладывать квадратный трехчлен на множители
2.
Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
7.2.2.
8.2.2.
9.2.2.

7.2.1.18 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану:
7.2.1.19 алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.20 алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;
7.2.1.21 құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау
8.2.1.1 квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;
8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;
8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
2. Теңдеулер және
теңсіздіктер, олардың жүйелрі және жиынтықтары
7.2.2.
8.2.2.
9.2.2.

8.2.2.1 знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 различать виды квадратных уравнений;
8.2.2.3 решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 применять теорему Виета;
8.2.2.5 решать уравнения вида
|ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0;
8.2.2.6 решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.7 решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям;
8.2.2.8 решать квадратные неравенства;
8.2.2.9 решать рациональные неравенства;
8.2.2.10 решать системы из двух неравенств, одно из которых линейное, а второе – квадратное;
8.2.2.11 решать системы и совокупности двух квадратных неравенств
9.2.2.1 различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.2 решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.2.2.3 решать неравенства с двумя переменными;
9.2.2.4 решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными
3. Последовательности и суммирование
7.2.3.
8.2.3.
9.2.3.
7.2.3.1 определять закономерности и находить недостающие члены последовательности, содержащей степени
9.2.3.1 иметь представление о числовой последовательности;
9.2.3.2 находить n-й член последовательности, например:
9.2.3.3 знать и применять метод математической индукции;
9.2.3.4 распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
9.2.3.5 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.6 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
9.2.3.7 решать задачи, связанные с арифметической и/или геометрической прогрессиями;

8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу;
8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату;
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану;
8.2.2.5
түріндегі теңдеулерді шешу;
8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;
8.2.2.7 квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу;
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу;
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктен құралған жүйелерді шешу;
8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу
9.2.2.1 екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
9.2.2.3 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
3. Тізбектер және қосындылау
7.2.3.
8.2.3.
9.2.3.
7.2.3.1 құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығын және жетіспейтін мүшелерін анықтау
9.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу;
9.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы:
9.2.3.3 математикалық индукция әдісін білу және қолдану;
9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.7 арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару;

9.2.3.8 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии для перевода десятичной периодической дроби в обыкновенную дробь;
9.2.3.9 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии к решению задач
4.
Тригонометрия
7.2.4.
8.2.4.
9.2.4.
9.2.4.1 знать определения тригонометрических функций;
9.2.4.2 знать взаимосвязь координат точек
единичной окружности с тригонометрическими функциями;

9.2.3.8 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану;
9.2.3.9 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану
4.
Тригонометрия
7.2.4.
8.2.4.
9.2.4.
9.2.4.1 тригонометриялық функциялардың анықтамаларын білу;
9.2.4.2 бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталары
мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын білу;

9.2.4.3 выводить и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов, формулы двойного и половинного угла;
9.2.4.4 выводить и применять формулы приведения;
9.2.4.5 находить с помощью единичной окружности область определения и множество значений тригонометрических функций;
9.2.4.6 объяснять с помощью единичной окружности чҰтность (нечҰтность), периодичность, монотонность и промежутки знакопостоянства тригонометрических функций;

9.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.5 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
9.2.4.6 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын), периодтылығын, бірсарындылығын және таңбатұрақтылық аралықтарын түсіндіру;

9.2.4.7 выводить и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность;
9.2.4.8 выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений
Раздел 3. Статистика и теория вероятностей
1.
Основы
комбинаторики
7.3.1.
8.3.1.
9.3.1.
9.3.1.1 знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 знать определение факториала числа;

9.2.4.7 тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын
қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау
3-бөлім. Статистика және ықтималдықтар теориясы
1. Комбинаторика негіздері
7.3.1.
8.3.1.
9.3.1.
9.3.1.1 комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2 cанның факториалы анықтамасын білу;

9.3.1.3 знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 знать формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений;
9.3.1.5 решать задачи, применяя формулы комбинаторики для вычисления числа перестановок, размещений, сочетания без повторений;
9.3.1.6 знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства
2.
Основы теории
вероятностей

9.3.1.3 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;
9.3.1.4 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу;
9.3.1.5 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару;
9.3.1.6 Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану
2. Ықтималдықтар теориясының негіздері

7.3.2.
8.3.2.
9.3.2.
9.3.2.1 усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
9.3.2.2 различать элементарное событие от неэлементарного;
9.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
9.3.2.4 знать статистическое определение вероятности;
9.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач
3.
Статистика и анализ данных

7.3.2.
8.3.2.
9.3.2.
9.3.2.1 оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру;
9.3.2.2 элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату;
9.3.2.3 ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
9.3.2.5 геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану
3. Статистика және деректерді талдау

7.3.3.
8.3.3.
9.3.3.
7.3.3.1 усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты;
7.3.3.2 вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7.3.3.4 представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 проверять данные таблицы на непротиворечивость;
7.3.3.6 представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот

7.3.3.
8.3.3.
9.3.3.
7.3.3.1 басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру;
7.3.3.2 нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;
7.3.3.3 статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;
7.3.3.4 таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету;
7.3.3.5 кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;
7.3.3.6 таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;
7.3.3.7 кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау

8.3.3.1 представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот;
8.3.3.3 знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
8. 3.3.5 знать определения и формулы для вычисления дисперсии и стандартного отклонения
Раздел 4. Математическое моделирование и анализ
1.
Начала математического анализа
7.4.1.
8.4.1.

8.3.3.1 таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
8.3.3.2 жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;
8.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу;
8.3.3.4 статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау;
8.3.3.5 дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу
4-бөлім. Математикалық модельдеу мен талдауы
1.
Математикалық анализ бастамалары
7.4.1.
8.4.1.

9.4.1.
7.4.1.1 усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 знать способы задания функции;
7.4.1.3 находить область определения и множество значений функции;
7.4.1.4 знать определение функции
, строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от k;
7.4.1.5 знать определение линейной функции
строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;
7.4.1.6 находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.7 определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком;
7.4.1.8 обосновывать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.9 задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его;
7.4.1.10 строить график функции у=ах2 (а≠0) и знать еҰ свойства;
7.4.1.11 строить график функции у=ах3 (а≠0) и знать еҰ свойства;
7.4.1.12 строить график функции
и знать еҰ свойства
8.4.1.1 знать свойства функции
и строить еҰ график;
8.4.1.2 знать свойства и строить графики квадратичных функций вида
y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a(x-m)2+n, a≠0;
8.4.1.3 знать свойства и строить график квадратичной функции вида
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
2. Решение задач с помощью математического моделирования
7.4.2.
8.4.2.
9.4.2.
7.4.2.1 решать задачи, в которых величины выражены очень большими или очень малыми числами;
7.4.2.2 решать текстовые задачи, с помощью составления уравнений и неравенств;
7.4.2.3 оценивать, как изменяются площадь квадрата и объҰм куба при изменении их линейных размеров;
7.4.2.4 решать системы линейных уравнений графическим способом
8.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;
8.4.2.2 решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений;
8.4.2.3 использовать квадратичную функцию для решения прикладных задач
9.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
9.4.2.2 решать текстовые задачи, связанные с геометрической и арифметической прогрессиями
3. Математический язык и математическая модель
7.4.3.
8.4.3.
9.4.3.
7.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
9.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
16. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.

9.4.1.
7.4.1.1 функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;
7.4.1.2 функцияның берілу тәсілдерін білу;
7.4.1.3 функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
7.4.1.4
функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.5
түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
7.4.1.7 у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;
7.4.1.8 сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу;
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу;
7.4.1.10
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.12
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу
8.4.1.1
функциясының қасиеттерін білу және оның графигін салу;
8.4.1.2 –
түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;
8.4.1.3 -
түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу;
8.4.1.4 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу
2. Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
7.4.2.
8.4.2.
9.4.2.
7.4.2.1 өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептер шығару;
7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару;
7.4.2.3 шаршы мен текшенің сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты олардың ауданы мен көлемі қалай өзгеретінін бағалау;
7.4.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.3
қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану
9.4.2.1 мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
9.4.2.2 геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару
3. Математикалық тіл және математикалық модель
7.4.3.
8.4.3.
9.4.3.
7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
8.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
16. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
17. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Алгебра" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
1) 7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса математики 5-6 классов
Степень с целым показателем
Степень с натуральным показателем и ее свойства
7.1.2.1 знать определение степени с натуральным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.2 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.15 применять свойства степени с натуральным показателем;
7.4.2.3 оценивать, как изменяются площадь квадрата и объҰм куба при изменении их линейных размеров
Степень с целым показателем и ее свойства
7.1.2.3 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.4 находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.6 находить допустимые значения переменных в основании степени с нулевым показателем;
7.2.1.1 применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений
Преобразование выражений, содержащих степени
7.1.2.5 применять свойства степеней для упрощения алгебраических выражений;
7.2.3.1 определять закономерности и находить недостающие члены последовательности, содержащей степени
Стандартный вид числа
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде;
7.1.2.7 выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;
7.1.2.8 находить значащую часть и порядок числа, записанного в стандартном виде;
7.1.2.9 сравнивать числа, записанные в стандартном виде;
7.1.2.10 переводить величины из одних единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.11 находить приближҰнные значения величин и записывать их в стандартном виде;
7.1.2.12 вычислять абсолютную и относительную погрешности приближҰнных значений величин;
7.1.2.13 выполнять приближенные вычисления с использованием калькулятора
Решение текстовых задач
7.4.2.1 решать задачи, в которых величины выражены очень большими или очень малыми числами
Многочлены
Одночлены и действия над ними. Степень и стандартный вид одночлена
7.2.1.2 знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;
7.2.1.3 записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.4 выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей
Многочлены. Степень и стандартный вид многочлена
7.2.1.5 знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.6 приводить многочлен к стандартному виду
Действия над многочленами

3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Алгебра" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
5-6-сыныптардағы математика курсын қайталау
Бүтін көрсеткішті дәреже
Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
7.1.2.1 - натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.2 - санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау;
7.1.2.15 - натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану;
7.4.2.3 - шаршы мен текшенің сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты олардың ауданы мен көлемі қалай өзгеретінін бағалау;
Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
7.1.2.3 - нөл және бүтін теріс көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.4 - бүтін көрсеткішті дәреженің санды мәнін анықтау және берілген сандарды дәреже түрінде көрсету;
7.1.2.6 - көрсеткіші нөлге тең дәреженің негізіндегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
7.2.1.1 - санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру
7.1.2.5 - алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану;
7.2.3.1
құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығын және жетіспейтін мүшелерін анықтау;
Санның стандарт түрі
7.1.1.1 - сандарды стандарт түрде жазу;
7.1.2.7 - стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
7.1.2.8 - стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу;
7.1.2.9 - стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.10 - шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.11 - шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу;
7.1.2.12 - жуық шамалардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу;
7.1.2.13 - калькулятордың көмегімен жуықтап есептеулерді орындау;
Мәтінді есептерді шығару
7.4.2.1 - өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептер шығару;
Көпмүшелер
Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі
7.2.1.2 - бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;
7.2.1.3 - бірмүшені стандарт түрде жазу;
7.2.1.4 - бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету;
Көпмүшелер. Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі
7.2.1.5 - көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.6 - көпмүшені стандарт түрге келтіру -
Көпмүшелерге амалдар қолдану

7.2.1.7 выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.8 выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.9 выполнять умножение многочлена на многочлен
Разложение многочлена на множители
7.2.1.12 раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки
Тождественные преобразования выражений
7.2.1.13 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью действий над многочленами, разложения многочлена на множители
2 четверть
Функция. График функции
Функция и график функции
7.4.1.1 усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 знать способы задания функции;
7.4.1.3 находить область определения и множество значений функции
Линейная функция и еҰ график
7.4.1.4 знать определение функции
строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от k;
7.4.1.5 знать определение линейной функции
строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;
7.4.1.6 находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.7 определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком
Взаимное расположение графиков линейных функций
7.4.1.8 обосновывать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.9 задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его
Решение системы линейных уравнений с двумя переменными графическим способом
7.4.2.4 решать системы линейных уравнений графическим способом
Функции вида у=ах2, у=ах3 и
(k≠0), их графики и свойства
7.4.1.10 строить график функции у=ах2 (а≠0) и знать еҰ свойства;
7.4.1.11 строить график функции у=ах3 (а≠0) и знать еҰ свойства;
7.4.1.12 строить график функции
и знать еҰ свойства
Элементы статистики
Вариационные ряды
7.3.3.1 усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты
Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот
7.3.3.2 вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7. 3.3.4 представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 проверять данные таблицы на непротиворечивость
Полигон частот
7.3.3.6 представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот
3 четверть
Формулы сокращҰнного умножения
Формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.10 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.11 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
Преобразования выражений с помощью формул сокращҰнного умножения
7.1.2.14 использовать формулы сокращҰнного умножения для рационального счҰта;
7.2.1.14 раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращҰнного умножения;

7.2.1.7 - көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.8 - көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.9 - көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
7.2.1.12 - алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу;
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру
7.2.1.13 - көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
2-тоқсан
Функция. Функцияның графигі
Функция және функцияның графигі
7.4.1.1 - функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;
7.4.1.2 - функцияның берілу тәсілдерін білу;
7.4.1.3 - функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
Сызықтық функция және оның графигі
7.4.1.4 -
функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.5 -
түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.6 - сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
7.4.1.7 - у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы
7.4.1.8 - сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу
7.4.1.9 - графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу;
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
7.4.2.4 - екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу;
( k≠0) түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері
7.4.1.10 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.12 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
Статистика элементтері
Вариациялық қатар
7.3.3.1 - басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру;
Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі
7.3.3.2 - нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;
7.3.3.3 - статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;
7.3.3.4 - таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету
7.3.3.5 - кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;
Жиілік алқабы
7.3.3.6 - таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;
7.3.3.7 - кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау;
3-тоқсан
Қысқаша көбейту формулалары
Қысқаша көбейту формулалары
7.2.1.10 -
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.11 -
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
7.1.2.14 - тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
7.2.1.14 - алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;

7.2.1.15 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращҰнного умножения
Решение текстовых задач
7.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
7.4.2.2 решать текстовые задачи, с помощью составления уравнений и неравенств
4 четверть
Алгебраические дроби
Алгебраическая дробь и еҰ основное свойство
7.2.1.16 распознавать алгебраические дроби;
7.2.1.17 находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;
7.2.1.18 применять основное свойство алгебраической дроби
Действия над алгебраическими дробями
7.2.1.19 выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
7.2.1.20 выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей
Тождественные преобразования алгебраических выражений
7.2.1.21 выполнять преобразования алгебраических выражений
Повторение курса алгебры 7 класса
2) 8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7 класса
Квадратные корни и иррациональные выражения
Действительные числа
8.1.1.1 усвоить понятия иррационального и действительного чисел
Квадратный корень
8.1.1.2 знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня;
8.1.2.1 применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.2 оценивать значение квадратного корня
Преобразования выражений, содержащих квадратные корни
8.1.2.3 выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.4 освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.5 выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
8.1.2.6 сравнивать действительные числа
Функция , ее график и свойства
8.4.1.1 знать свойства функции
и строить еҰ график;
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
2 четверть
Квадратные уравнения
Квадратное уравнение
8.2.2.1 знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 различать виды квадратных уравнений
Решение квадратных уравнений
8.2.2.3 решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 применять теорему Виета
Квадратный трҰхчлен
8.2.1.1 усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.2 выделять полный квадрат двучлена из трехчлена;
8.2.1.3 раскладывать квадратный трехчлен на множители
Решение уравнений
8.2.2.5 решать уравнения вида
|ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0;
8.2.2.6 решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.7 решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям
3 четверть
Квадратные уравнения
Решение текстовых задач
8.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;

7.2.1.15 - қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
Мәтінді есептерді шығару
7.4.3.1 - есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
7.4.2.2 - мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару;
4-тоқсан
Алгебралық бөлшектер
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
7.2.1.16 - алгебралық бөлшектерді танып білу;
7.2.1.17 - алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;
7.2.1.18 - алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану:
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану
7.2.1.19 - алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.20 - алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;
Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
7.2.1.21 - құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау
8-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Квадрат түбір және иррационал өрнек
Нақты сандар
8.1.1.1 - иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;
Квадрат түбір
8.1.1.2 - санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірі анықтамаларын білу және ұғымдарын ажырату;
8.1.2.1 - арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану;
8.1.2.2 - квадрат түбірдің мәнін бағалау;
Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
8.1.2.3 - көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу ;
8.1.2.4 - бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту;
8.1.2.5 - құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.1.2.6 - нақты сандарды салыстыру;
функциясы, оның графигі және қасиеттері
8.4.1.1 -
функциясының қасиеттерін білу және оның графигін салу;
8.4.1.4 - аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу;
2-тоқсан
Квадрат теңдеулер
Квадрат теңдеу
8.2.2.1 - квадрат теңдеудің анықтамасын білу;
8.2.2.2 - квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату;
Квадрат теңдеулерді шешу
8.2.2.3 - квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4 - Виет теоремасын қолдану;
Квадрат үшмүше
8.2.1.1 - квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;
8.2.1.2 - үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;
8.2.1.3 - квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу;
Теңдеулерді шешу
8.2.2.5 –
түріндегі теңдеулерді шешу;
8.2.2.6 - бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;
8.2.2.7 - квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;
3-тоқсан
Квадрат теңдеулер
Мәтінді есептерді шығару
8.4.2.1 - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;

8.4.2.2 решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений
Квадратичная функция
Квадратичная функция и еҰ график
8.4.1.2 знать свойства и строить графики квадратичных функций вида
y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a(x-m)2+n, a≠0;
8.4.1.3 знать свойства и строить график квадратичной функции вида
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
Решение текстовых задач
8.4.2.3 использовать квадратичную функцию для решения прикладных задач;
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
Элементы статистики
Полигон частот, гистограмма частот
8.3.3.1 представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот
Среднее значение. Дисперсия. Стандартное отклонение
8.3.3.3 знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
8.3.3.5 знать определения и формулы для вычисления дисперсии и стандартного отклонения
4 четверть
Неравенства
Квадратное неравенство
8.2.2.8 решать квадратные неравенства
Рациональное неравенство
8.2.2.9 решать рациональные неравенства
Решение систем неравенств
8.2.2.10 решать системы из двух неравенств, одно из которых линейное, а второе – квадратное;
8.2.2.11 решать системы и совокупности двух квадратных неравенств
Повторение курса алгебры 8 класса
3) 9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 8 класса
Уравнения, неравенства с двумя переменными и их системы
Нелинейные уравнения с двумя переменными и их системы
9.2.2.1 различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.2 решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
9.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
Неравенства с двумя переменными
9.2.2.3 решать неравенства с двумя переменными
Системы нелинейных неравенств с двумя переменными
9.2.2.4 решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными
Элементы комбинаторики
Основные понятия и правила комбинаторики (правила суммы и произведения)
9.3.1.1 знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 знать определение факториала числа;
9.3.1.3 знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 знать формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений
Решение задач с использованием формул комбинаторики

8.4.2.2 - мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;
Квадраттық функция
Квадраттық функция және оның графигі
8.4.1.2 -
және
түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;
8.4.1.3 -
түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу;
8.4.1.4 - аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу;
Мәтінді есептерді шығару
8.4.2.3 - қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану;
8.4.3.1 - есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
Статистика элементтері
Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы
8.3.3.1 - таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
8.3.3.2 - жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;
Орта мән. Дисперсия. Стандартты ауытқу
8.3.3.3 - жинақталған жиілік анықтамасын білу;
8.3.3.4 - статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау;
8.3.3.5 - дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу;
4-тоқсан
Теңсіздіктер
Квадрат теңсіздік
8.2.2.8 - квадрат теңсіздіктерді шешу;
Рационал теңсіздік
8.2.2.9 - рационал теңсіздіктерді шешу;
Теңсіздіктер жүйелерін шешу
8.2.2.10 - біреуі сызықтық, екіншісі - квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктен құралған жүйелерді шешу;
8.2.2.11 - құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу;
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
9-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері
9.2.2.1 - екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.2 - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
9.4.2.1 - мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
9.4.3.1 - есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер
9.2.2.3 - екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйелері
9.2.2.4 - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу;
Комбинаторика элементтері
Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері)
9.3.1.1 - комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2 - cанның факториалы анықтамасын білу;
9.3.1.3
қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;
9.3.1.4 - қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу;
Комбинаторика формулаларын қолданып есептер шешу

9.3.1.5 решать задачи, применяя формулы комбинаторики для вычисления числа перестановок, размещений, сочетания без повторений
Бином Ньютона и его свойства
9.3.1.6 знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства
2 четверть
Последователь
ности
Числовая последовательность, способы еҰ задания и свойства
9.2.3.1 иметь представление о числовой последовательности;
9.2.3.2 находить n-й член последовательности, например:
9.2.3.3 знать и применять метод математической индукции
Арифметическая и геометрическ
ая прогрессии
9.2.3.4 распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
9.2.3.5 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.6 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
9.2.3.7 решать задачи, связанные с арифметической и/или геометрической прогрессиями
Бесконечно убывающая геометрическая прогрессия
9.2.3.8 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии для перевода десятичной периодической дроби в обыкновенную дробь
Решение текстовых задач
9.2.3.9 - применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии к решению задач;
9.4.2.2 - решать текстовые задачи, связанные с геометрической и арифметической прогрессиями;
3 четверть
Тригонометрия
Градусная и радианная меры угла и дуги
9.1.1.1 усвоить понятие радианной меры угла;
9.1.2.1 переводить градусы в радианы и радианы в градусы;
9.1.1.2 отмечать числа
на единичной окружности
Синус, косинус, тангенс и котангенс произвольного угла. Значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов
9.2.4.1 знать определения тригонометрических функций;
9.2.4.2 знать взаимосвязь координат точек
единичной окружности с тригонометрическими функциями
Тригонометрические функции и их свойства
9.2.4.5 находить с помощью единичной окружности область определения и множество значений тригонометрических функций;
9.2.4.6 объяснять с помощью единичной окружности чҰтность (нечҰтность), периодичность, монотонность и промежутки знакопостоянства тригонометрических функций
Формулы тригонометрии
9.2.4.3 выводить и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов, формулы двойного и половинного угла;
9.2.4.4 выводить и применять формулы приведения
4 четверть
Тригонометрия
Формулы тригонометрии

9.3.1.5 - қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару;
Ньютон биномы және оның қасиеттері
9.3.1.6 - Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану;
2-тоқсан
Тізбектер
Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері
9.2.3.1 - сандар тізбегі туралы түсінік болу;
9.2.3.2 - тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы:
;
9.2.3.3 - математикалық индукция әдісін білу және қолдану;
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
9.2.3.4 - сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;
9.2.3.5 - арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.6 - геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.7 - арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия
9.2.3.8 - шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану;
Мәтінді есептерді шығару
9.2.3.9 - шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.4.2.2 - геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару;
3-тоқсан
Тригонометрия
Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
9.1.1.1 - бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.2.1 - градусты радианға және радианды градусқа айналдыру;
9.1.1.2 - бірлік шеңбердің бойында
сандарын белгілеу;
Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыш синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндері
9.2.4.1 - тригонометриялық функциялардың анықтамаларын білу;
9.2.4.2 - бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталары
мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын білу;
Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері
9.2.4.5 - бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
9.2.4.6 - бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын), периодтылығын , бірсарындылығын және таңбатұрақтылық аралықтарын түсіндіру;
Тригонометрия формулалары
9.2.4.4 - келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.3 - бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану;
4-тоқсан
Тригонометрия
Тригонометрия формулалары

9.2.4.7 выводить и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность
Тождественные преобразования тригонометрических выражений
9.2.4.8 выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений
Элементы теории вероятностей
Основы теории вероятностей
9.3.2.1 усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
9.3.2.2 различать элементарное событие от неэлементарного;
9.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
9.3.2.4 знать статистическое определение вероятности
Решение текстовых задач
9.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Приложение 54
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения – обеспечение качественного усвоения содержания предмета "Геометрия", формирование функциональной грамотности обучающихся, в том числе в интеграции с другими предметами, развитие интеллектуального уровня учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по подразделам программы: "Понятие о геометрических фигурах", "Взаимное расположение геометрических фигур", "Метрические соотношения", "Векторы и преобразования";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;

9.2.4.7 - тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын
қорытып шығару және қолдану;
Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
9.2.4.8 - тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;
Ықтималдықтар теориясының элементтері
Ықтималдықтар теориясының негіздері
9.3.2.1 - оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру;
9.3.2.2 - элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату;
9.3.2.3 - ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
9.3.2.4 - ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
Мәтінді есептерді шығару
9.3.2.5 - геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану;
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
54-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының мақсаты – "Геометрия" пәнінің мазмұнын сапалы игеруді қамтамасыз ету, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, сонымен қатар басқа пәндермен кіріктіре отырып, жалпы адами құндылықтар негізінде және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлері арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту.
3. Міндеттері:
1) "Геометриялық фигуралар туралы түсінік", "Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы", "Метрикалық қатыстар", "Векторлар және түрлендірулер" бөлімшелері бойынша математикалық білім және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге мүмкіндік беру;
3) есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;

4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в других теоретических областях и практической деятельности, навыки, необходимые для самостоятельного изучения и продолжения образования в будущей выбранной профессии;
5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
6) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
7) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
8) знакомить с историей развития математики, с историей возниковения математических понятий;
9) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в процессе обучения геометрии;
10) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Геометрия"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Геометрия"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Геометрия" составляет:
1) в 7 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Базовое содержание учебного предмета геометрии 7 класса включает следующие разделы:
1) "Начальные геометрические сведения". Основные понятия геометрии. Простейшие фигуры геометрии. Аксиома и теорема. Равенство фигур. Доказательство теоремы. Метод доказательства от противного. Смежные и вертикальные углы и их свойства. Биссектриса угла. Перпендикуляр;
2) "Треугольники". Треугольник и его виды. Равенство треугольников. Признаки равенства треугольников. Равнобедренный треугольник. Медиана, биссектриса, высота, средняя линия треугольника;

4) өздігінен оқуға және болашақ таңдаған мамандығы бойынша білімін жалғастыруға қажетті физика, химия, биология және басқа да теориялық облыстарда зерттеулер мен есептерді шешу үшін және практикалық іс-әрекеттерінде математикалық әдістерді қолданудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
5) практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен анықтылығын орнатуда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар әртүрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
7) өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, шыдамдылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
8) математиканың даму тарихымен, математикалық ұғымдардың пайда болу тарихымен таныстыру;
9) қоғамдық ілгерілеу үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математика оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұны
4. "Геометрия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. 7-сыныпқа арналған "Геометрия" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Геометрияның алғашқы мәліметтері". Геометрияның негізгі ұғымдары. Геометрияның қарапайым фигуралары. Аксиома және теорема. Фигуралардың теңдігі. Теореманы дәлелдеу. Дәлелдеудің кері жору әдісі. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері. Бұрыштың биссектрисасы. Перпендикуляр;
2) "Үшбұрыштар". Үшбұрыш және оның түрлері. Үшбұрыштардың теңдігі. Үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Теңбүйірлі үшбұрыш. Үшбұрыштың биссектрисасы, медианасы және биіктігі, орта сызығы;

3) "Взаимное расположение прямых". Углы, образованные при пересечении двух прямых секущей. Признаки параллельности прямых. Свойства параллельных прямых. Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника. Неравенство треугольника. Признаки равенства прямоугольных треугольников. Свойства прямоугольного треугольника. Перпендикулярные прямые. Наклонная и ее проекция. Единственность перпендикуляра к прямой;
4) "Окружность. Геометрические построения". Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол. Взаимное расположение прямой и окружности, двух окружностей. Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности. Окружности, описанная и вписанная в треугольник. Задачи на построение;
5) повторение курса геометрии 7 класса.
6. Базовое содержание учебного предмета геометрии 8 класса включает следующие разделы:
1) повторение курса геометрии 7 класса;
2) "Многоугольники. Исследование четырехугольников". Многоугольник. Выпуклый многоугольник. Сумма внутренних углов многоугольника. Внешний угол многоугольника. Сумма внешних углов многоугольника. Параллелограмм и его свойства. Признаки параллелограмма. Прямоугольник, ромб, квадрат, их свойства и признаки. Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки. Трапеция. Равнобедренная и прямоугольная трапеции и их свойства. Средняя линия треугольника. Средняя линия трапеции. Замечательные точки треугольника. Свойство медиан треугольника;
3) "Соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника". Синус, косинус, тангенс и котангенс острого угла прямоугольного треугольника. Теорема Пифагора. Основное тригонометрическое тождество и его следствия. Значение синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600. Решение прямоугольных треугольников. Тригонометричекие функции углов и (900-а);
4) "Площади". Понятие площади. Равновеликость и равносоставленность фигур. Площади квадрата, прямоугольника, параллелограмма, ромба, треугольника, трапеции;
5) "Прямоугольная система координат на плоскости". Координаты точки на плоскости. Координаты середины отрезка. Расстояние между двумя точками. Уравнение окружности. Уравнение прямой. Взаимное расположение прямых и окружностей, заданных уравнениями. Применение координат к решению задач;
6) повторение курса геометрии 8 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 9 класса включает следующие разделы:
1) повторение курса геометрии 8 класса;
2) "Векторы на плоскости". Понятие вектора. Нулевой вектор. Единичный вектор. Коллинеарные векторы. Длина (модуль) вектора. Равенство векторов, сложение векторов и его свойства, вычитание векторов, умножение вектора на число. Разложение вектора на плоскости по двум неколлинеарным векторам. Координаты вектора. Действия над векторами в координатной форме. Критерий коллинеарности векторов. Радиус-вектор точки. Связь между координатами точек и векторов на плоскости. Угол между векторами. Скалярное произведение векторов. Применение векторов к решению задач;

3) "Түзулердің өзара орналасуы". Екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштар. Түзулердің параллельдік белгілері. Параллель түзулердің қасиеттері. Үшбұрыштардың бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. Үшбұрыштардың теңсіздігі. Тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгілері. Тік бұрышты үшбұрыштың қасиеттері. Перпендикуляр түзулер. Көлбеу және оның проекциясы. Түзуге жүргізілген перпендикулярдың біреу ғана болуы;
4) "Шеңбер. Геометриялық салулар". Шеңбер, дөңгелек және оның элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш. Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы. Шеңберге жүргізілген жанама. Шеңберге жүргізілген жанамалардың қасиеттері. Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер. Салу есептері;
5) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
6. 8-сыныпқа арналған "Геометрия" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу". Көпбұрыш. Дөңес көпбұрыш. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы. Көпбұрыштың сыртқы бұрышы. Көпбұрыштың сыртқы бұрыштарының қосындысы. Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмның белгілері. Тіктөртбұрыш, ромб және шаршы, олардың қасиеттері және белгілері. Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер. Трапеция. Тікбұрышты және теңбүйірлі трапециялар, олардың қасиеттері. Үшбұрыштың орта сызығы. Трапецияның орта сызығы. Үшбұрыштың тамаша нүктелері. Үшбұрыштың медианаларының қасиеті;
3) "Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар". Тікбұрышты үшбұрыштағы сүйір бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Пифагор теоремасы. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер және оның салдары. Синус, косинус, тангенс және котангенстің бұрыштарындағы мәндері. Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу. және () бұрыштарының тригонометриялық функциялары;
4) "Аудан". Аудан ұғымы. Тең шамалас және тең құрамдас фигуралар. Шаршының, тіктөртбұрыштың, параллелограммның, ромбтың, үшбұрыштың және трапецияның аудандары;
5) "Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі. Жазықтықтағы нүктенің координаталары. Кесінді ортасының координаталары. Екі нүктенің арақашықтығы. Шеңбердің теңдеуі. Түзудің теңдеуі. Теңдеулерімен берілген түзулер мен шеңберлердің өзара орналасуы. Координаталарды есептер шығаруда қолдану;
6) 8-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
7. 9-сыныпқа арналған "Геометрия" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 8-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Жазықтықтағы векторлар". Вектор ұғымы. Нөлдік вектор. Бірлік вектор. Коллинеар векторлар. Вектордың ұзындығы (модулі). Векторлардың теңдігі. Векторларды қосу және оның қасиеттері, векторларды азайту, векторды санға көбейту. Жазықтықтағы векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу. Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану. Векторлардың коллинеарлық белгісі. Нүктенің радиус-векторы. Жазықтықтағы нүктелердің координаталары мен векторлардың координаталары арасындағы байланыс. Векторлардың арасындағы бұрыш. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Векторларды есептерді шығаруда қолдану;

3) "Преобразования плоскости". Преобразование плоскости, движение и его свойства. Композиция (произведение) преобразований. Равенство фигур и его свойства. Осевая и центральная симметрия, параллельный перенос, поворот как движение плоскости. Гомотетия, преобразование подобия и его свойства. Подобные фигуры. Признаки подобия треугольников. Подобие прямоугольных треугольников;
4) "Решение треугольников". Теоремы синусов и косинусов. Решение треугольников. Решение задач практического содержания. Формулы для нахождения радиуса окружности с использованием площади вписанных или описанных треугольников;
5) "Окружности. Правильные многоугольники". Вписанный угол и его свойства. Теорема о пропорциональности отрезков хорд и секущих окружности. Свойства вписанных и описанных четырехугольников. Правильные многоугольники и их свойства. Длина дуги окружности. Площадь сектора и сегмента. Формулы, связывающие стороны, периметр, площадь многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей. Построение правильных многоугольников;
6) повторение курса геометрия 7-9 классов.
8. Содержание учебного предмета "Геометрия" распределено по разделу обучения. Раздел далее разбит на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела, которые позволят учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета включает один раздел: "Геометрия".
Раздел "Геометрия" включает следующие подразделы:
1) понятие о геометрических фигурах;
2) взаимное расположение геометрических фигур;
3) метрические соотношения;
4) векторы и преобразования.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.1.1.4 "7" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
11. Обучающийся должен:
Раздел 1. Геометрия
1. Понятие о геометрических фигурах
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.2 знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.1.4 знать методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного";
7.1.1.5 знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.6 знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.7 знать и применять определение и свойства равных фигур;
7.1.1.8 знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;
7.1.1.9 знать определения смежных и вертикальных углов;
7.1.1.10 доказывать и применять свойства вертикальных и смежных углов;
7.1.1.11 знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.1.12 знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра и средней линии
треугольника и изображать их;
7.1.1.13 различать виды треугольников;
7.1.1.14 знать элементы равностороннего, равнобедренного и прямоугольного треугольников;
7.1.1.15 сравнивать расположение высот в остроугольном, прямоугольном и тупоугольном треугольниках;
7.1.1.16 доказывать теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ;
7.1.1.17 применять теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ при решении задач;
7.1.1.18 знать определение внешнего угла треугольника и доказывать теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.19 применять теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.20 знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
7.1.1.21 знать и доказывать признаки равенства треугольников;
7.1.1.22 применять признаки равенства треугольников при решении задач на вычисление и на доказательство;
7.1.1.23 применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
7.1.1.24 применять свойства равностороннего треугольника при решении задач;
7.1.1.25 доказывать признаки равенства прямоугольных треугольников;
7.1.1.26 применять признаки равенства прямоугольных треугольников при решении задач;
7.1.1.27 применять свойства прямоугольного треугольника;
7.1.1.28 знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
7.1.1.29 знать и применять определение и свойства центрального угла;
7.1.1.30 доказывать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
7.1.1.31 знать определение геометрического места точек;
7.1.1.32 знать понятие о перпендикуляре
8.1.1.1 знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.2 выводить формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника;
8.1.1.3 знать определение параллелограмма,
8.1.1.4 выводить и применять свойства параллелограмма;
8.1.1.5 выводить и применять признаки параллелограмма;
8.1.1.6 знать определения прямоугольника, ромба и квадрата, выводить их свойства и признаки;
8.1.1.7 знать и применять теорему Фалеса;
8.1.1.8 знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
8.1.1.9 делить отрезок на n равных частей с помощью циркуля и линейки;
8.1.1.10 строить пропорциональные отрезки;
8.1.1.11 знать определение, виды и свойства трапеции;
8.1.1.12 доказывать и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.13 доказывать и применять свойство средней линии трапеции
9.1.1.1 выводить и применять формулу длины дуги;
9.1.1.2 выводить и применять формулу площади сектора, сегмента;
9.1.1.3 знать определение вписанного угла и его свойства;
9.1.1.4 знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге

3) "Жазықтықта түрлендіру". Жазықтықты түрлендіру, қозғалыс және оның қасиеттері. Түрлендірулердің композициясы (көбейтіндісі). Фигуралардың теңдігі және оның қасиеттері. Жазықтықтағы қозғалыстар – осьтік және центрлік симметриялар, параллель көшіру, бұру. Гомотетия, ұқсастық түрлендіру және оның қасиеттері. Ұқсас фигуралар. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығы;
4) "Үшбұрыштарды шешу". Синустар және косинустар теоремалары. Үшбұрыштарды шешу. Практикалық мазмұнды есептерді шешу. Шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштың ауданын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулалары;
5) "Шеңбер. Дұрыс көпбұрыштар". Іштей сызылған бұрыш және оның қасиеттері. Шеңбердің хордалары мен қиюшы кесінділерінің пропорционалдығы туралы теорема. Шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар. Дұрыс көпбұрыштар және олардың қасиеттері. Шеңбер доғасының ұзындығы. Сектор мен сегмент ауданы. Іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын көпбұрыштың қабырғаларымен, периметрімен және ауданымен байланыстыратын формулалар. Дұрыс көпбұрыштарды салу;
6) 7-9 сыныптардағы геометрия курсын қайталау.
8. "Геометрия" оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқыту мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны бір бөлімді қамтиды: "Геометрия".
10. "Геометрия" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) метрикалық қатыстар;
4) векторлар және түрлендірулер.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
11. Білім алушылар:
1-бөлім. Геометрия
1.
Геоме
трия
лық фигура
лар туралы түсінік
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7. 1. 1. 1 планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7. 1. 1. 2 нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;
7. 1. 1. 4 теоремаларды дәлелдеу әдістерін білу: тура дәлелдеу және "кері жору" әдістері;
7. 1. 1. 5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 6 кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 7 тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 1. 8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;
7. 1. 1. 11 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;
7. 1. 1. 12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;
7. 1. 1. 13 үшбұрыштардың түрлерін ажырату;
7. 1. 1. 14 теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу;
7. 1. 1. 15 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру;
7. 1. 1. 16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу;
7. 1. 1. 17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 1. 18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу;
7. 1. 1. 19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;
7. 1. 1. 20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 1. 21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу;
7. 1. 1. 22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану;
7. 1. 1. 23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану;
7. 1. 1. 24 теңқабырғалы үшбұрыштың қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 1. 25 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін дәлелдеу;
7. 1. 1. 26 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 1. 27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану;
7. 1. 1. 28 шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 29 центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 1. 30 шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану;
7. 1. 1. 31 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;
7. 1. 1. 32 перпендикуляр ұғымын біледі
8. 1. 1. 1 көпбұрыш,
дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу;
8. 1. 1. 2
көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын қорытып шығару;
8. 1. 1. 3 параллелограмм анықтамасын білу;
8. 1. 1. 4 параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 1. 5 параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 1. 6 тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;
8. 1. 1. 7 Фалес теоремасын білу және қолдану;
8. 1. 1. 8 пропорционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
8. 1. 1. 9 циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөлу;
8. 1. 1. 10 пропорционал кесінділерді салу;
8. 1. 1. 11 трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;
8. 1. 1. 12 үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану;
8. 1. 1. 13 трапецияның орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану
9. 1. 1. 1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;
9. 1. 1. 2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9. 1. 1. 3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
9. 1. 1. 4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану

2. Взаимное расположе
ние геометрических фигур
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.2.2 знать аксиому параллельности прямых;
7.1.2.3 распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 доказывать признаки параллельности прямых;
7.1.2.5 применять признаки параллельности прямых при решении задач;
7.1.2.6 доказывать свойства параллельных прямых;
7.1.2.7 применять свойства параллельных прямых при решении задач;
7.1.2.8 усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
7.1.2.9 доказывать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
7.1.2.10 знать и применять свойства перпендикулярных прямых;
7.1.2.11 знать определения касательной и секущей к окружности;
7.1.2.12 анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей;
7.1.2.13 знать и применять свойства касательной к окружности при решении задач;
7.1.2.14 знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.15 объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.16 строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
7.1.2.17 строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую, перпендикулярную к данной прямой;
7.1.2.18 строить треугольник по заданным элементам
9.1.2.1 знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырҰхугольников;
9.1.2.2 знать определение и свойства правильных многоугольников;
9.1.2.3 строить правильные многоугольники;
9.1.2.4 знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.5 знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.6 знать и применять свойства медиан треугольника
3.Метричес
кие соотноше
ния
7.1.3.
8.1.3
9.1.3.
7.1.3.1 знать и применять неравенство треугольника
8.1.3.1 знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника;
8.1.3.2 знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
8.1.3.3 доказывать и применять теорему Пифагора;
8.1.3.4 доказывать и применять свойства высоты в прямоугольном треугольнике, опущенной из вершины прямого угла на гипотенузу;
8.1.3.5 строить угол по известному значению его синуса, косинуса, тангенса или котангенса;
8.1.3.6 использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
8.1.3.7 применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
8.1.3.8 находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам;
8.1.3.9 знать определение площади многоугольника и ее свойства;
8.1.3.10 знать определения равновеликих и равносоставленных фигур;
8.1.3.11 выводить и применять формулы площади параллелограмма, ромба;
8.1.3.12 выводить и применять формулы площади треугольника;
8.1.3.13 выводить и применять формулы площади трапеции;
8.1.3.14 вычислять расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
8.1.3.15 находить координаты середины отрезка;
8.1.3.16 находить координаты точки, делящей отрезок в заданном отношении;
8.1.3.17 знать уравнение окружности с центром в точке (a,b) и радиусом r:
8.1.3.18 строить окружность по заданному уравнению;
8.1.3.19 записывать общее уравнение прямой и уравнение прямой, проходящей через две заданные точки:
8.1.3.20 решение простейших задач в координатах;
8.1.3.21 выводить формулу
, используя теорему Пифагора и применять при решении задач;
8.1.3.22 выводить и применять основные тригонометрические тождества;
8.1.3.23 знать и применять взаимосвязь между синусом, косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
8.1.3.24 находить значения
,
,
и
по данному значению одного из них
9.1.3.1 находить координаты вектора;
9.1.3.2 находить длину вектора;
9.1.3.3 выполнять действия над векторами в координатах;
9.1.3.4 знать и применять скалярное произведение векторов и его свойства;
9.1.3.5 вычислять угол между векторами;
9.1.3.6 знать и применять теорему косинусов;
9.1.3.7 знать и применять теорему синусов;
9.1.3.8 знать и применять формулы площади вписанного треугольника (S =
, где a, b, c – стороны треугольника, R–радиус описанной окружности), площади описанного многоугольника
(S =
где r – радиус вписанной окружности, p – полупериметр многоугольника);
9.1.3.9 знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников;
9.1.3.10 применять теоремы синусов и косинусов для решения треугольников и прикладных задач

2. Геоме
Трия
лық фигура
лардың өзара орнала
суы
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7. 1. 2. 1 нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7. 1. 2. 2 түзулердің параллельдік аксиомасын білу;
7. 1. 2. 3 екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7. 1. 2. 4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу;
7. 1. 2. 5 түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 2. 6 параллель түзулердің қасиеттерін дәлелдеу;
7. 1. 2. 7 параллель түзулердің қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 2. 8 перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
7. 1. 2. 9 нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы дәлелдеу және қолдану;
7. 1. 2. 10 перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 2. 11 шеңберге жүргізілген жанама мен қиюшының анықтамаларын білу;
7. 1. 2. 12 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;
7. 1. 2. 13 есептер шығаруда шеңбер жанамасының қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 2. 14 үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
7. 1. 2. 15 үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру;
7. 1. 2. 16 берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;
7. 1. 2. 17 кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу;
7. 1. 2. 18 берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу
9. 1. 2. 1 шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;
9. 1. 2. 2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9. 1. 2. 3 дұрыс көпбұрыштарды салу;
9. 1. 2. 4 дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;
9. 1. 2. 5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;
9. 1. 2. 6 үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу және қолдану
3.
Метри
калық қатыс
тар
7.1.3.
8.1.3
9.1.3.
7. 1. 3. 1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану
8. 1. 3. 1 үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану;
8. 1. 3. 2 бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
8. 1. 3. 3 Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану;
8. 1. 3. 4 тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;
8. 1. 3. 5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу;
8. 1. 3. 6 тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
8. 1. 3. 7 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
8. 1. 3. 8 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу;
8. 1. 3. 9
көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
8. 1. 3. 10 тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу;
8. 1. 3. 11 параллелограмм
ның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 3. 12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 3. 13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 3. 14 жазықтықта координаталары
мен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
8. 1. 3. 15 кесінді ортасының координаталарын табу;
8. 1. 3. 16 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу;
8. 1. 3. 17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін (x - a)2 + (y - b)2 = r2 білу;
8. 1. 3. 18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу;
8. 1. 3. 19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу:
ax + by + c = 0,
;
8. 1. 3. 20 координаталармен берілген қарапайым есептерді
шығару ;
8. 1. 3. 21 Пифагор теоремасын пайдаланып, sin2a + cos2a = 1 формуласын қорытып шығару және есептер шешуде қолдану;
8. 1. 3. 22 негізгі тригонометрия лық тепе-теңдіктерді қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 3. 23 a және (90 - a) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;
8. 1. 3. 24 sin⁡ a, cos⁡a, tg a және ctg a - ның мәндерін олардың біреуінің берілген мәні бойынша табу
9. 1. 3. 1 вектордың координаталарын табу;
9. 1. 3. 2 вектордың ұзындығын табу;
9. 1. 3. 3 координаталары
мен берілген векторларға амалдар қолдану;
9. 1. 3. 4 векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану;
9. 1. 3. 5 векторлар арасындағы бұрышты есептеу;
9. 1. 3. 6 косинустар теоремасын білу және қолдану;
9. 1. 3. 7 синустар теоремасын білу және қолдану;
9. 1. 3. 8 іштей сызылған үшбұрыштың ауданын (
, мұндағы a, b – үшбұрыштың қабырғалары, – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының (S = p . r мұндағы r – іштей сызылған шеңбер радиусы, p - көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану;
9. 1. 3. 9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;
9. 1. 3. 10 синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде және қолданбалы есептерді шығаруда қолдану

4. Векторы и преобразования
7.1.4.
8.1.4.
9.1.4.
9.1.4.1 знать определения вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;
9.1.4.3 применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.4 раскладывать вектор по двум неколлинеарным векторам;
9.1.4.5 знать определение угла между двумя векторами;
9.1.4.6 находить скалярное произведение векторов;
9.1.4.7 решать задачи векторным методом;
9.1.4.8 знать виды, композиции движений и их свойства;
9.1.4.9 строить образы фигур при симметриях, параллельном переносе, повороте;
9.1.4.10 решать задачи с применением преобразований плоскости;
9.1.4.11 знать определение и свойства гомотетии;
9.1.4.12 строить образы различных фигур при гомотетии;
9.1.4.13 знать определение и свойства подобных фигур;
9.1.4.14 знать и применять признаки подобия треугольников;
9.1.4.15 знать и применять подобие прямоугольных треугольников;
9.1.4.16 знать и применять свойство биссектрисы треугольника;
9.1.4.17 знать формулу зависимости между площадями подобных фигур и коэффициентом подобия;
9.1.4.18 знать симметрии правильных многоугольников;
9.1.4.19 применять векторы к решению задач
12 Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
1) 7 класс:
Раздел
долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Начальные геометрические сведения
Основные понятия геометрии. Аксиомы. Теоремы
7.1.1.1 знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.5 знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.2 знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.2.1 знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.1.6 знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.8 знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;
7.1.1.11 знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.2.2 знать аксиому параллельности прямых
Равенство фигур
7.1.1.7 знать и применять определение и свойства равных фигур
Методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного"
7.1.1.4 знать методы доказательства теорем: прямой метод и метод "от противного"
Смежные и вертикальные углы, их свойства
7.1.1.9 знать определения смежных и вертикальных углов;
7.1.1.10 доказывать и применять свойства вертикальных и смежных углов;
7.1.1.32 знать понятие о перпендикуляре
2 четверть
Треугольники
Треугольник и его виды
7.1.1.13 различать виды треугольников
Медианы, биссектрисы, высоты и средние линии треугольника
7.1.1.14 знать элементы равностороннего, равнобедренного и прямоугольного треугольников;
7.1.1.12 знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра и средней линии
треугольника и изображать их;
7.1.1.15 сравнивать расположение высот в остроугольном, прямоугольном и тупоугольном треугольниках
Признаки равенства треугольников
7.1.1.21 знать и доказывать признаки равенства треугольников;
7.1.1.22 применять признаки равенства треугольников при решении задач на вычисление и на доказательство
Равнобедренный треугольник, его свойства и признаки
7.1.1.23 применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
7.1.1.24 применять свойства равностороннего треугольника при решении задач
3 четверть
Взаимное расположение прямых
Параллельные прямые, их признаки и свойства
7.1.2.3 распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 доказывать признаки параллельности прямых;
7.1.2.5 применять признаки параллельности прямых при решении задач;
7.1.2.6 доказывать свойства параллельных прямых;
7.1.2.7 применять свойства параллельных прямых при решении задач
Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника
7.1.1.16 доказывать теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ;
7.1.1.17 применять теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ при решении задач;
7.1.1.18 знать определение внешнего угла треугольника и доказывать теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.19 применять теорему о внешнем угле треугольника
Неравенство треугольника
7.1.1.20 знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
7.1.3.1 знать и применять неравенство треугольника
Признаки равенства прямоугольных треугольников. Свойства прямоугольного треугольника
7.1.1.25 доказывать признаки равенства прямоугольных треугольников;
7.1.1.26 применять признаки равенства прямоугольных треугольников при решении задач;
7.1.1.27 применять свойства прямоугольного треугольника
Перпендикулярные прямые. Перпендикуляр, наклонная и еҰ проекция
7.1.2.8 усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
7.1.2.9 доказывать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
7.1.2.10 знать и применять свойства перпендикулярных прямых
4 четверть
Окружность. Геометрические построения
Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол
7.1.1.28 знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
7.1.1.29 знать и применять определение и свойства центрального угла;
7.1.1.30 доказывать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
7.1.1.31 знать определение геометрического места точек
Взаимное расположение прямой и окружности. Взаимное расположение двух окружностей
7.1.2.12 анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей
Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности
7.1.2.11 знать определения касательной и секущей к окружности;
7.1.2.13 знать и применять свойства касательной к окружности при решении задач
Окружности, описанная около треугольника и вписанная в треугольник
7.1.2.14 знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.15 объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника
Задачи на построение
7.1.2.16 строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
7.1.2.17 строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую, перпендикулярную к данной прямой;
7.1.2.18 строить треугольник по заданным элементам
Повторение курса геометрии 7 класса

4. Вектор
лар және түрлен
дірулер
7.1.4.
8.1.4.
9.1.4.
9. 1. 4. 1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;
9. 1. 4. 2 векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;
9. 1. 4. 3 векторлардың коллинеарлық шартын қолдану;
9. 1. 4. 4 векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу;
9. 1. 4. 5 екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу;
9. 1. 4. 6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;
9. 1. 4. 7 есептерді векторлық әдіспен шешу;
9. 1. 4. 8 қозғалыстың түрлерін, композициясын және олардың қасиеттерін білу;
9. 1. 4. 9 симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу;
9. 1. 4. 10 жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығару;
9. 1. 4. 11 гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;
9. 1. 4. 12 гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу;
9. 1. 4. 13 ұқсас фигуралардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9. 1. 4. 14 үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану;
9. 1. 4. 15 тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығын білу және қолдану;
9. 1. 4. 16 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;
9. 1. 4. 17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу
9. 1. 4. 18 дұрыс көрбұрыштар
дың симметрияларын білу;
9. 1. 4. 19 есептер шығаруда векторларды қолдану
12. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
13. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Геометрия" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Геометрияның алғашқы мәліметтері
Геометрияның негізгі ұғымдары. Аксиома. Теорема
7. 1. 1. 1 планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7. 1. 1. 5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 2 нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;
7. 1. 2. 1 нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7. 1. 1. 6 кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 11 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;
7. 1. 2. 2 түзулердің параллельдік аксиомасын білу
Фигуралар теңдігі
7. 1. 1. 7 тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану
Теореманы дәлелдеу әдістері: тура дәлелдеу және "кері жору" әдісі
7. 1. 1. 4 теоремаларды дәлелдеу әдістерін білу: тура дәлелдеу және "кері жору" әдістері
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері
7. 1. 1. 9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;
7. 1. 1. 32 перпендикуляр ұғымын біледі
2-тоқсан
Үшбұрыштар
Үшбұрыш және оның түрлері
7. 1. 1. 13 үшбұрыштардың түрлерін ажырату
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы
7. 1. 1. 14 теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу;
7. 1. 1. 12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;
7. 1. 1. 15 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
7. 1. 1. 21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу;
7. 1. 1. 22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері
7. 1. 1. 23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану;
7. 1. 1. 24 теңқабырғалы үшбұрыштың қасиеттерін есептер шығаруда қолдану
3-тоқсан
Түзулердің өзара орналасуы
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері
7. 1. 2. 3 екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7. 1. 2. 4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу;
7. 1. 2. 5 түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 2. 6 параллель түзулердің қасиеттерін дәлелдеу;
7. 1. 2. 7 параллель түзулердің қасиеттерін есептер шығаруда қолдану
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
7. 1. 1. 16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу;
7. 1. 1. 17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 1. 18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу;
7. 1. 1. 19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану
Үшбұрыш теңсіздігі
7. 1. 1. 20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 3. 1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
7. 1. 1. 25 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін дәлелдеу;
7. 1. 1. 26 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 1. 27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану
Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясы
7. 1. 2. 8 перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
7. 1. 2. 9 нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы дәлелдеу және қолдану;
7. 1. 2. 10 перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану
4-тоқсан
Шеңбер. Геометриялық салулар
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш
7. 1. 1. 28 шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 29 центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 1. 30 шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану;
7. 1. 1. 31 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу
Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы
7. 1. 2. 12 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау
Шеңберге жүргізілген жанама. Шеңберге жүргізілген жанамалардың қасиеттері
7. 1. 2. 11 шеңберге жүргізілген жанама мен қиюшының анықтамаларын білу;
7. 1. 2. 13 есептер шығаруда шеңбер жанамасының қасиеттерін білу және қолдану
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер
7. 1. 2. 14 үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
7. 1. 2. 15 үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру
Салу есептері
7. 1. 2. 16 берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;
7. 1. 2. 17 кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу;
7. 1. 2. 18 берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау

2) 8 класс:
Раздел
долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 7 класса
Многоугольники. Исследование четырехугольников
Многоугольник. Выпуклый многоугольник
8.1.1.1 знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.2 выводить формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника
Параллелограмм, ромб, прямоугольник, квадрат, их свойства и признаки
8.1.1.3 знать определение параллелограмма;
8.1.1.4 выводить и применять свойства параллелограмма;
8.1.1.5 выводить и применять признаки параллелограмма;
8.1.1.6 знать определения прямоугольника, ромба и квадрата, выводить их свойства и признаки
Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки
8.1.1.7 знать и применять теорему Фалеса;
8.1.1.8 знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
8.1.1.9 делить отрезок на n равных частей с помощью циркуля и линейки;
8.1.1.10 строить пропорциональные отрезки
Трапеция, виды и свойства. Средние линии трапеции и треугольника.
8.1.1.11 знать определение, виды и свойства трапеции;
8.1.1.12 доказывать и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.13 доказывать и применять свойство средней линии трапеции
Замечательные точки треугольника
8.1.3.1 знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника
2 четверть
Соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника
Тригонометрические функции острого угла в прямоугольном треугольнике. Теорема Пифагора
8.1.3.2 знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
8.1.3.3 доказывать и применять теорему Пифагора;
8.1.3.4 доказывать и применять свойства высоты в прямоугольном треугольнике, опущенной из вершины прямого угла на гипотенузу
Основные тригонометрические тождества
8.1.3.21 выводить формулу
, используя теорему Пифагора и применять при решении задач;
8.1.3.22 выводить и применять основные тригонометрические тождества;
8.1.3.23 знать и применять взаимосвязь между синусом, косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
8.1.3.24 находить значения
по данному значению одного из них;
8.1.3.5 строить угол по известному значению его синуса, косинуса, тангенса или котангенса
Решение прямоугольных треугольников
8.1.3.6 использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
8.1.3.7 применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
8.1.3.8 находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам
3 четверть
Площади
Площадь фигуры и ее свойства
8.1.3.9 знать определение площади многоугольника и ее свойства;
8.1.3.10 знать определения равновеликих и равносоставленных фигур
Площади четырҰхугольников и треугольников
8.1.3.11 выводить и применять формулы площади параллелограмма, ромба;
8.1.3.12 выводить и применять формулы площади треугольника;
8.1.3.13 выводить и применять формулы площади трапеции
4 четверть
Прямоугольная система координат на плоскости
Метод координат на плоскости
8.1.3.14 вычислять расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
8.1.3.15 находить координаты середины отрезка;
8.1.3.16 находить координаты точки, делящей отрезок в заданном отношении;
8.1.3.17 знать уравнение окружности с центром в точке (a,b) и радиусом r:
;
8.1.3.18 строить окружность по заданному уравнению;
8.1.3.19 записывать общее уравнение прямой и уравнение прямой, проходящей через две заданные точки:
Решение текстовых задач
8.1.3.20 решение простейших задач в координатах
Повторение курса геометрии 8 класса

2) 8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу
Көпбұрыш. Дөңес көпбұрыш
8. 1. 1. 1 көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу;
8. 1. 1. 2 көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын қорытып шығару
Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері
8. 1. 1. 3 параллелограмм анықтамасын білу;
8. 1. 1. 4 параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 1. 5 параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 1. 6 тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару
Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер
8. 1. 1. 7 Фалес теоремасын білу және қолдану;
8. 1. 1. 8 пропорционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
8. 1. 1. 9 циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөлу;
8. 1. 1. 10 пропорционал кесінділерді салу
Трапеция, оның түрлері мен қасиеттері. Трапеция мен үшбұрыштың орта сызықтары
8. 1. 1. 11 трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;
8. 1. 1. 12 үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану;
8. 1. 1. 13 трапецияның орта сызығының қасиетін дәлелдеу және қолдану
Үшбұрыштың тамаша нүктелері
8. 1. 3. 1 үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану
2-тоқсан
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы
8. 1. 3. 2 бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
8. 1. 3. 3 Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану;
8. 1. 3. 4 тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдеу және қолдану
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
8. 1. 3. 21 Пифагор теоремасын пайдаланып, sin2a + cos2a = 1 формуласын қорытып шығару және есептер шешуде қолдану;
8. 1. 3. 22 негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 3. 23 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;
8. 1. 3. 24 sin⁡ a, cos⁡ a, tg a және ctg a -ның мәндерін олардың біреуінің берілген мәні бойынша табу;
8. 1. 3. 5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу
8. 1. 3. 6 тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
8. 1. 3. 7 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
8. 1. 3. 8 берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу
3-тоқсан
Аудан
Фигураның ауданы және оның қасиеттері
8. 1. 3. 9 көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
8. 1. 3. 10 тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
8. 1. 3. 11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 3. 12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 3. 13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану
4-тоқсан
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі
Жазықтықтағы координаталар әдісі
8. 1. 3. 14 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
8. 1. 3. 15 кесінді ортасының координаталарын табу;
8. 1. 3. 16 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу;
8. 1. 3. 17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін (x - a)2 + (y - b)2 = r2 білу;
8. 1. 3. 18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу;
8. 1. 3. 19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу:
ax + by + c = 0,
Мәтін есептерді шығару
8. 1. 3. 20 координаталармен берілген қарапайым есептерді шығару
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау

3) 9 класс:
Раздел
долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 8 класса
Векторы на плоскости
Вектор. Действия над векторами. Коллинеарные и неколлинеарные векторы
9.1.4.1 знать определения вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;
9.1.4.3 применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.4 раскладывать вектор по двум неколлинеарным векторам;
9.1.4.5 знать определение угла между двумя векторами;
9.1.4.6 находить скалярное произведение векторов;
9.1.4.7 решать задачи векторным методом
Координаты вектора. Действия над векторами, записанными в координатной форме
9.1.3.1 находить координаты вектора;
9.1.3.2 находить длину вектора;
9.1.3.3 выполнять действия над векторами в координатах;
9.1.3.4 знать и применять скалярное произведение векторов и его свойства;
9.1.3.5 вычислять угол между векторами
Применение векторов к решению задач
9.1.4.19 применять векторы к решению задач
2 четверть
Преобразования плоскости
Движение и его свойства
9.1.4.8 знать виды, композиции движений и их свойства;
9.1.4.9 строить образы фигур при симметриях, параллельном переносе, повороте;
9.1.4.10 решать задачи с применением преобразований плоскости
Гомотетия и ее свойства
9.1.4.11 знать определение и свойства гомотетии;
9.1.4.12 строить образы различных фигур при гомотетии
Подобные фигуры и их свойства. Признаки подобия треугольников
9.1.4.13 знать определение и свойства подобных фигур;
9.1.4.14 знать и применять признаки подобия треугольников;
9.1.4.15 знать и применять подобие прямоугольных треугольников;
9.1.4.16 знать и применять свойство биссектрисы треугольника;
9.1.4.17 нать формулу зависимости между площадями подобных фигур и коэффициентом подобия
3 четверть
Решение треугольников
Решение треугольников
9.1.3.6 знать и применять теорему косинусов;
9.1.3.7 знать и применять теорему синусов;
9.1.3.8 знать и применять формулы площади вписанного треугольника (S =
, где a, b, c- стороны треугольника, R-радиус описанной окружности), площади описанного многоугольника
(
где r – радиус вписанной окружности, p - полупериметр многоугольника);
9.1.3.9 знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников;
9.1.3.10 применять теоремы синусов и косинусов для решения треугольников и прикладных задач
4 четверть
Окружность. Многоугольники
Окружность и круг. Длина дуги. Площади круга, сектора и сегмента
9.1.1.1 выводить и применять формулу длины дуги;
9.1.1.2 выводить и применять формулу площади сектора, сегмента;
9.1.1.3 знать определение вписанного угла и его свойства;
9.1.1.4 знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге
Правильные многоугольники, их свойства и симметрии
9.1.2.1 знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырҰхугольников;
9.1.2.2 знать определение и свойства правильных многоугольников;
9.1.2.3 строить правильные многоугольники;
9.1.2.4 знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.5 знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.6 знать и применять свойства медиан треугольника;
9.1.4.18 знать симметрии правильных многоугольников

3) 9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Жазықтықтағы векторлар
Вектор. Векторларға амалдар қолдану. Коллинеар және коллинеар емес векторлар
9. 1. 4. 1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;
9. 1. 4. 2 векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;
9. 1. 4. 4 векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу;
9. 1. 4. 5 екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу;
9. 1. 4. 6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;
9. 1. 4. 7 есептерді векторлық әдіспен шешу
Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану
9. 1. 3. 1 вектордың координаталарын табу;
9. 1. 3. 2 вектордың ұзындығын табу;
9. 1. 4. 3 векторлардың коллинеарлық шартын қолдану;
9. 1. 3. 3 координаталарымен берілген векторларға амалдар қолдану;
9. 1. 3. 4 векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану;
9. 1. 3. 5 векторлар арасындағы бұрышты есептеу
Есептерді шешуде векторларды қолдану
9. 1. 4. 19 векторды есептер шығаруда қолдану
2-тоқсан
Жазықтықтағы түрлендірулер
Қозғалыс және оның қасиеттері
9. 1. 4. 8 қозғалыстың түрлерін, композициясын және олардың қасиеттерін білу;
9. 1. 4. 9 симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу;
9. 1. 4. 10 жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығару
Гомотетия және оның қасиеттері
9. 1. 4. 11 гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;
9. 1. 4. 12 гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
9. 1. 4. 13 ұқсас фигуралардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9. 1. 4. 14 үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану;
9. 1. 4. 15 тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығын білу және қолдану;
9. 1. 4. 16 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;
9. 1. 4. 17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу
3-тоқсан
Үшбұрыштарды шешу
Үшбұрыштарды шешу
9. 1. 3. 6 косинустар теоремасын білу және қолдану;
9. 1. 3. 7 синустар теоремасын білу және қолдану;
9. 1. 2. 3 дұрыс көпбұрыштарды салу;
9. 1. 3. 8 іштей сызылған үшбұрыштың ауданын (
, мұндағы a, b, c – үшбұрыштың қабырғалары, R – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының (S = p . r, мұндағы r – іштей сызылған шеңбер радиусы, p - көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану;
9. 1. 3. 9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;
9. 1. 3. 10 синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде және қолданбалы есептерді шығаруда қолдану
4-тоқсан
Шеңбер. Көпбұрыштар
Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары
9. 1. 1. 1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану;
9. 1. 1. 2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9. 1. 1. 3 іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
9. 1. 1. 4 дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану
Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары
9. 1. 2. 1 шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;
9. 1. 2. 2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9. 1. 2. 4 дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;
9. 1. 2. 5 дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;
9. 1. 2. 6 үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу және қолдану;
9. 1. 4. 18 дұрыс көрбұрыштардың симметрияларын білу

Повторение курса геометрия 7-9 классов
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Геометрия" (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Геометрия"
14. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Геометрия" составляет:
1) в 7-ом классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 8-ом классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 9-ом классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
15. Базовое содержание учебного предмета геометрии 7 класса включает следующие разделы:
1) "Начальные геометрические сведения". Основные понятия геометрии. Простейшие фигуры геометрии. Аксиома и теорема. Равенство фигур. Доказательство теоремы. Смежные и вертикальные углы и их свойства. Биссектриса угла;
2) "Треугольники". Треугольник и его виды. Равенство треугольников. Признаки равенства треугольников. Равнобедренный треугольник. Медиана, биссектриса, высота треугольника;
3) "Взаимное расположение прямых". Углы, образованные при пересечении двух прямых секущей. Признаки параллельности прямых. Свойства параллельных прямых. Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника. Неравенство треугольника. Признаки равенства прямоугольных треугольников. Свойства прямоугольного треугольника. Перпендикулярные прямые. Наклонная и ее проекция;
4) "Окружность. Геометрические построения". Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол. Взаимное расположение прямой и окружности, двух окружностей. Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности. Окружности, описанная и вписанная в треугольник. Задачи на построение;
5) Повторение курса геометрии 7 класса.
16. Базовое содержание учебного предмета геометрии 8 класса включает следующие разделы:
1) Повторение курса геометрии 7 класса;
2) "Многоугольники. Четырехугольники". Ломаная линия. Многоугольник. Сумма внутренних углов многоугольника. Внешний угол многоугольника. Сумма внешних углов многоугольника. Параллелограмм и его свойства. Признаки параллелограмма. Прямоугольник, ромб, квадрат, их свойства и признаки. Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки. Трапеция. Равнобедренная и прямоугольная трапеции и их свойства. Средняя линия треугольника. Средняя линия трапеции. Замечательные точки треугольника. Свойство медиан треугольника;

7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
3-тарау. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен) 1-параграф. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұны
14. "Геометрия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. 7-сыныпқа арналған "Геометрия" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Геометрияның алғашқы мәліметтері". Геометрияның негізгі ұғымдары. Геометрияның қарапайым фигуралары. Аксиома және теорема. Фигуралардың теңдігі. Теореманы дәлелдеу. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері. Бұрыштың биссектрисасы;
2) "Үшбұрыштар". Үшбұрыш және оның түрлері. Үшбұрыштардың теңдігі. Үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Теңбүйірлі үшбұрыш. Үшбұрыштың биссектрисасы, медианасы және биіктігі;
3) "Түзулердің өзара орналасуы". Екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштар. Түзулердің параллельдік белгілері. Параллель түзулердің қасиеттері. Үшбұрыштардың бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. Үшбұрыштардың теңсіздігі. Тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгілері. Тік бұрышты үшбұрыштың қасиеттері. Перпендикуляр түзулер. Көлбеу және оның проекциясы;
4) "Шеңбер. Геометриялық салулар". Шеңбер, дөңгелек және оның элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш. Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы. Шеңберге жүргізілген жанама. Шеңберге жүргізілген жанамалардың қасиеттері. Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер. Салу есептері.
5) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
16. 8-сыныпқа арналған "Геометрия" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Көпбұрыштар. Төртбұрыштар". Сынық сызық. Көпбұрыш. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы. Көпбұрыштың сыртқы бұрышы. Көпбұрыштың сыртқы бұрыштарының қосындысы. Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмның белгілері. Тіктөртбұрыш, ромб және шаршы, олардың қасиеттері және белгілері. Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер. Трапеция. Тікбұрышты және теңбүйірлі трапециялар, олардың қасиеттері. Үшбұрыштың орта сызығы. Трапецияның орта сызығы. Үшбұрыштың тамаша нүктелері. Үшбұрыштың медианаларының қасиеті;

3) "Соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника". Синус, косинус, тангенс и котангенс острого угла прямоугольного треугольника. Теорема Пифагора. Значение синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600. Решение прямоугольных треугольников. Тригонометричекие функции углов и (
);
4) "Площади". Понятие площади. Площади квадрата, прямоугольника, параллелограмма, ромба, треугольника, трапеции;
5) "Прямоугольная система координат на плоскости". Координаты точки на плоскости. Координаты середины отрезка. Расстояние между двумя точками. Уравнение окружности. Уравнение прямой;
6) Повторение курса геометрии 8 класса.
17. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 9 класса включает следующие разделы:
1) Повторение курса геометрии 8 класса.
2) "Векторы на плоскости". Понятие вектора. Нулевой вектор. Единичный вектор. Коллинеарные векторы. Длина (модуль) вектора. Равенство векторов, сложение векторов и его свойства, вычитание векторов, умножение вектора на число. Угол между векторами. Скалярное произведение векторов. Координаты вектора. Действия над векторами в координатной форме. Критерий коллинеарности векторов. Радиус-вектор точки. Связь между координатами точек и векторов на плоскости. Применение векторов к решению задач.
3) "Преобразования плоскости". Преобразование плоскости, движение и его свойства. Равенство фигур и его свойства. Осевая и центральная симметрия, параллельный перенос, поворот. Подобные фигуры. Гомотетия. Признаки подобия треугольников. Подобие прямоугольных треугольников.
4) "Решение треугольников". Теорема синусов. Теорема косинусов. Решение треугольников. Формулы для нахождения радиуса окружности с использованием площади вписанных или описанных треугольников.
5) "Окружности. Многоугольники". Вписанный угол и его свойства. Теорема о пропорциональности отрезков хорд и секущих окружности. Свойства вписанных и описанных четырехугольников. Длина дуги окружности. Площадь сектора и сегмента. Формулы, связывающие стороны, периметр, площадь многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей;
6) Повторение курса геометрия 7-9 классов.
18. Содержание учебного предмета включает один раздел: "Геометрия".
19. Раздел "Геометрия" включает следующие подразделы:
1) Понятие о геометрических фигурах;
2) Взаимное расположение геометрических фигур;
3) Метрические соотношения;

3) "Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар". Тікбұрышты үшбұрыштағы сүйір бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Пифагор теоремасы. Синус, косинус, тангенс және котангенстің 30°, 45°, 60° бұрыштарындағы мәндері. Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу. a және (90° - a) бұрыштарының тригонометриялық функциялары;
4) "Аудан". Аудан ұғымы. Шаршының, тіктөртбұрыштың, параллелограммның, ромбтың, үшбұрыштың және трапецияның аудандары;
5) "Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі. Жазықтықтағы нүктенің координаталары. Кесінді ортасының координаталары. Екі нүктенің арақашықтығы. Шеңбердің теңдеуі. Түзудің теңдеуі;
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
17. 9-сыныпқа арналған "Геометрия" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 8-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Жазықтықтағы векторлар". Вектор ұғымы. Нөлдік вектор. Бірлік вектор. Коллинеар векторлар. Вектордың ұзындығы (модулі). Векторлардың теңдігі. Векторларды қосу және оның қасиеттері, векторларды азайту, векторды санға көбейту. Векторлардың арасындағы бұрыш. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану. Векторлардың коллинеарлық белгісі. Нүктенің радиус-векторы. Жазықтықтағы нүктелердің координаталары мен векторлардың координаталары арасындағы байланыс. Векторларды есептерді шығаруда қолдану;
3) "Жазықтықта түрлендіру". Жазықтықты түрлендіру, қозғалыс және оның қасиеттері. Фигуралардың теңдігі және оның қасиеттері. Осьтік және центрлік симметриялар, параллель көшіру, бұру. Ұқсас фигуралар. Гомотетия. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығы;
4) "Үшбұрыштарды шешу". Синустар теремасы. Косинустар теоремасы. Үшбұрыштарды шешу. Шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштың ауданын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулалары;
5) "Шеңбер. Көпбұрыштар". Іштей сызылған бұрыш және оның қасиеттері. Шеңбердің хордалары мен қиюшы кесінділерінің пропорционалдығы туралы теорема. Шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар. Шеңбер доғасының ұзындығы. Сектор мен сегмент ауданы. Іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын көпбұрыштың қабырғаларымен, периметрімен және ауданымен байланыстыратын формулалар;
6) 7-9 сыныптардағы геометрия курсын қайталау.
18. Оқу пәнінің мазмұны бір бөлімді қамтиды: "Геометрия".
19. "Геометрия" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) Метрикалық қатыстар;

4) Векторы и преобразования.
Параграф 2. Система целей обучения
20. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели
21. Обучающийся должен:
Раздел 1. Геометрия
1. Понятие о геометри-ческих фигурах
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 - знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.2 - знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 - понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.1.4 - знать методы доказательства теорем;
7.1.1.5 - знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.6 - знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.8 - знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;
7.1.1.9 - знать определения смежных и вертикальных углов;
7.1.1.10 – знать и применять свойства вертикальных и смежных углов;
7.1.1.11 - знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.1.12 - знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра треугольника и изображать их;
7.1.1.13 - различать виды треугольников;
7.1.1.14 - знать элементы равностороннего, равнобедренного и прямоугольного треугольников;
7.1.1.15 – знать теорему о сумме внутренних углов треугольника и ее следствия;
7.1.1.16 - применять теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ при решении задач;
7.1.1.17 - знать определение внешнего угла треугольника;
7.1.1.18 - применять теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.19 - знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
7.1.1.20 - знать признаки равенства треугольников;
7.1.1.21 - применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
7.1.1.22 - знать и применять признаки равенства прямоугольных треугольников;
7.1.1.23 - применять свойства прямоугольного треугольника;
7.1.1.24 - знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
7.1.1.25 - знать и применять определение и свойства центрального угла;
7.1.1.26 - знать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
7.1.127 - знать определения геометрического места точек;
8.1.1.1 - знать понятие ломаной линии;
8.1.1.2 - знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.3 - знать формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника;
8.1.1.4 - знать определение параллелограмма,
8.1.1.5 -
знать и применять свойства параллелограмма;
8.1.1.6
знать и применять признаки параллелограмма;
8.1.1.7 - знать определения, свойства и признаки прямоугольника, ромба и квадрата;
8.1.1.8 - знать и применять теорему Фалеса;
8.1.1.9 - знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
8.1.1.10 - знать определение, виды и свойства трапеции;
8.1.1.11 - знать и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.12 – знать и применять свойство средней линии трапеции;
9.1.1.1 - знать и применять формулу длины дуги;
9.1.1.2 - знать и применять формулу площади сектора, сегмента;
9.1.1.3 - знать определение вписанного угла и его свойства;
9.1.1.4 - знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге

4) Векторлар және түрлендірулер.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
20. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны
21. Білім алушылар:
1-бөлім. Геометрия
1.Гео-метрия-лық фигура-лар туралы түсінік
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7. 1. 1. 1 - планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7. 1. 1. 2 - нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 3 - аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;
7. 1. 1. 4 - теореманы дәлелдеу тәсілдерін білу;
7. 1. 1. 5 - кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 6 - кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 8 - кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 9 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 10 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 1. 11 - берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;
7. 1. 1. 12 - үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры анықтамаларын білу және оларды салу;
7. 1. 1. 13 - үшбұрыштардың түрлерін ажырату;
7. 1. 1. 14 - теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу;
7. 1. 1. 15 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын білу;
7. 1. 1. 16 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 1. 17 - үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу;
7. 1. 1. 18 - үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;
7. 1. 1. 19 - үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және қолдану;
7. 1. 1. 20 - үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу;
7. 1. 1. 21 - теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 1. 22 - тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және қолдану;
7. 1. 1. 23 - тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану;
7. 1. 1. 24 - шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 25 - центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 1. 26 - шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды білу және қолдану;
7. 1. 1. 27 – нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;
8. 1. 1. 1 – сынық сызық ұғымын білу;
8. 1. 1. 2 - көп-бұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу;
8. 1. 1. 3 - көп-
бұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын білу;
8. 1. 1. 4 - паралле-
лограмм анықтамасын білу;
8. 1. 1. 5 - паралле-
лограмм қасиеттерін қолдану;
8. 1. 1. 6 - паралле-
лограмм белгілерін білу және қолдану;
8. 1. 1. 7 - тіктөрт-
бұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын, қасиеттері мен белгілерін білу;
8. 1. 1. 8 - Фалес теоремасын білу және қолдану;
8. 1. 1. 9 - пропор-
ционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
8. 1. 1. 10 - трапе-
цияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;
8. 1. 1. 11 - үшбұр-
ыштың орта сызығының қасиетін білу және қолдану;
8. 1. 1. 12 - трапе-
цияның орта сызығының қасиетін білу және қолдану.
9. 1. 1. 1 - доға ұзын-
дығының формуласын білу және қолдану;
9. 1. 1. 2 - сектор мен сегмент ауданының формулаларын білу және қолдану;
9. 1. 1. 3 - іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
9. 1. 1. 4 - дөңгелек-
тегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;

2. Взаимное располо-жение геометри-ческих фигур
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 - знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.2.2 - знать аксиому параллельности прямых;
7.1.2.3 - распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 - знать и применять признаки параллельности прямых;
7.1.2.5 - знать и применять свойства параллельных прямых;
7.1.2.6 - усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
7.1.2.7 - знать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
7.1.2.8 - знать и применять свойства перпендикулярных прямых;
7.1.2.9 - знать определения касательной и секущей к окружности;
7.1.2.10 - анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей;
7.1.2.11 - знать и применять свойства касательной к окружности при решении задач;
7.1.2.12- знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.13 - объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.14 - строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
7.1.2.15 - строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую, перпендикулярную к данной прямой;
7.1.2.16 - строить треугольник по заданным элементам;
9.1.2.1 - знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырҰхугольников;
9.1.2.2 - знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.3 - знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.4 - знать свойства медиан треугольника;
3.Метри-
ческие соотноше-
ния
7.1.3.
8.1.3
9.1.3.
7.1.3.1 - знать и применять неравенство треугольника;
8.1.3.1 - знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника;
8.1.3.2 - знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
8.1.3.3 - знать и применять теорему Пифагора;
8.1.3.4 - знать и применять свойства высоты в прямоугольном треугольнике, опущенной из вершины прямого угла на гипотенузу;
8.1.3.5 - строить угол по известному значению его синуса, косинуса, тангенса или котангенса;
8.1.3.6 - использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
8.1.3.7 - применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
8.1.3.8 - находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам;
8.1.3.9 - знать определение площади многоугольника и ее свойства;
8.1.3.10 - знать определения равновеликих и равносоставленных фигур;
8.1.3.11 - знать и применять формулы площади параллелограмма, ромба;
8.1.3.12 - знать и применять формулы площади треугольника;
8.1.3.13 - знать и применять формулы площади трапеции;
8.1.3.14 - вычислять расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
8.1.3.15 - находить координаты середины отрезка;
8.1.3.16 - знать уравнение окружности с центром в точке (a; b) и радиусом r:
8.1.3.17 – уравнение прямой ax +by + c = 0;
8.1.3.18 - выводить формулу
, используя теорему Пифагора и применять при решении задач;
8.1.3.19 - знать и применять взаимосвязь между синусом, косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
9.1.3.1 - знать определение координаты вектора;
9.1.3.2 – знать и применять формулу нахождения длины вектора;
9.1.3.3 - выпол-
нять действия над векторами в координатах;
9.1.3.4 - знать и применять скалярное произведение векторов и его свойства;
9.1.3.5 – вычис-
лять угол между векторами;
9.1.3.6 - знать и применять теорему косинусов;
9.1.3.7 - знать и применять теорему синусов;
9.1.3.8 - знать и применять формулы площади вписанного треугольника (S
, где a, b, c - стороны треугольника, R-радиус описанной окружности), площади описанного многоугольника
(
где r – радиус вписанной окружности, p - полупериметр многоугольника);
9.1.3.9 - знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников

2. Гео-
метрия-
лық фигура-
лардың өзара орнала-
суы
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7. 1. 2. 1 - нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7. 1. 2. 2 - түзулердің параллельдік аксиомасын білу;
7. 1. 2. 3 - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7. 1. 2. 4 - түзулердің параллельдік белгілерін білу және қолдану;
7. 1. 2. 5 - параллель түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 2. 6 - перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
7. 1. 2. 7 - нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы білу және қолдану;
7. 1. 2. 8 - перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 2. 9 - шеңберге жүргізілген жанама мен қиюшының анықтамаларын білу;
7. 1. 2. 10 - түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;
7. 1. 2. 11 - есептер шығаруда шеңбер жанамасының қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 2. 12 - үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
7. 1. 2. 13 - үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру;
7. 1. 2. 14 - берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;
7. 1. 2. 15 - кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу;
7. 1. 2. 16 - берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу;
9. 1. 2. 1 - шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;
9. 1. 2. 2 - дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;
9. 1. 2. 3 - дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;
9. 1. 2. 4 - үшбұрыш медианалары
ның қасиеттерін білу;
3.Ме
три
калық қатыс-
тар
7.1.3.
8.1.3
9.1.3.
7. 1. 3. 1 - үш-
бұрыш теңсіздігін білу және қолдану;
8. 1. 3. 1 - үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану;
8. 1. 3. 2 - бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
8. 1. 3. 3 - Пифагор теоремасын білу және қолдану;
8. 1. 3. 4 - тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін білу және қолдану;
8. 1. 3. 5 - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу;
8. 1. 3. 6 - тікбұрышты үшбұрышты 30°, 45°, 60°-қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
8. 1. 3. 7 - тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 30°, 45°, 60°-қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
8. 1. 3. 8 - берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу;
8. 1. 3. 9
көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
8. 1. 3. 10 - тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу;
8. 1. 3. 11 - параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын білу және қолдану;
8. 1. 3. 12 - үшбұрыштың ауданы формулаларын білу және қолдану;
8. 1. 3. 13 - трапецияның ауданы формулаларын білу және қолдану;
8. 1. 3. 14 - жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
8. 1. 3. 15 - кесінді ортасының координаталарын табу;
8. 1. 3. 16 - центрі (a; b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін (x - a)2 + (y - b)2 = r2 білу;
8. 1. 3. 17 - түзудің теңдеуін білу:
ax + by + c = 0;
8. 1. 3. 18 - Пифагор теоремасын пайдаланып, sin2a + cos2a = 1 формуласын қорытып шығару және есептер шешуде қолдану;
8. 1. 3. 19 - a және (90°-a) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;
9. 1. 3. 1 - вектордың координаталарының анықтамасын білу;
9. 1. 3. 2 - вектордың ұзындығын табу формуласын білу және қолдану;
9. 1. 3. 3 - координаталарымен берілген векторларға амалдар қолдану;
9. 1. 3. 4 - векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану;
9. 1. 3. 5 - векторлар арасындағы бұрышты есептеу;
9. 1. 3. 6 - косинустар теоремасын білу және қолдану;
9. 1. 3. 7 - синустар теоремасын білу және қолдану;
9. 1. 3. 8 - іштей сызылған үшбұрыштың ауданын (
, мұндағы a, b, c – үшбұрыштың қабырғалары, – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының (S = p . r мұндағы r – іштей сызылған шеңбер радиусы, көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану;
9. 1. 3. 9 - шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;

4. Векторы и преобразо-
вания
7.1.4.
8.1.4.
9.1.4.
9.1.4.1 - знать определения вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 - знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;
9.1.4.3 - применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.4 - знать определение угла между двумя векторами;
9.1.4.5 - знать виды и свойства движения;
9.1.4.6 - строить образы фигур при симметриях, параллельном переносе, повороте;
9.1.4.7- знать определение и свойства подобных фигур;
9.1.4.8 - знать определение и свойства гомотетии;
9.1.4.9 - знать и применять признаки подобия треугольников;
9.1.4.10 - знать и применять подобие прямоугольных треугольников;
9.1.4.11 - знать и применять свойство биссектрисы треугольника;
9.1.4.12 - знать формулу зависимости между площадями подобных фигур и коэффициентом подобия.
22. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
1) 7 класс:
Раздел
долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Начальные геометрические сведения
Основные понятия геометрии. Аксиома. Теорема
7.1.1.1 - знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.5 - знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.2 - знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 - понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.2.1 - знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.1.6 - знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.8 - знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;
7.1.1.11 - знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.2.2 - знать аксиому параллельности прямых;
Равенство фигур
7.1.1.7 - знать и применять определение и свойства равных фигур;
Методы доказательства теорем
7.1.1.4 - знать методы доказательства теорем
Смежные и вертикальные углы, их свойства
7.1.1.9 - знать определения смежных и вертикальных углов;
7.1.1.10 – знать и применять свойства вертикальных и смежных углов;
2 четверть
Треугольники
Треугольник и его виды
7.1.1.13 - различать виды треугольников;
Медианы, биссектрисы, высоты и средние линии треугольника
7.1.1.14 - знать элементы равностороннего, равнобедренного и прямоугольного треугольников;
7.1.1.12 - знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра треугольника и изображать их
Признаки равенства треугольников
7.1.1.20 - знать признаки равенства треугольников;
Равнобедренный треугольник, его свойства и признаки
7.1.1.21- знать и применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
3 четверть
Взаимное расположение прямых
Параллельные прямые, их признаки и свойства
7.1.2.3 - распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 - знать и применять признаки параллельности прямых;
7.1.2.5 - знать и применять свойства параллельных прямых;
Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника
7.1.1.15 – знать теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ;
7.1.1.16 - применять теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из неҰ при решении задач;
7.1.1.17 - знать определение внешнего угла треугольника;
7.1.1.18 - применять теорему о внешнем угле треугольника;
Неравенство треугольника
7.1.1.19 - знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
7.1.3.1 - знать и применять неравенство треугольника;
Признаки равенства прямоугольных треугольников. Свойства прямоугольного треугольника
7.1.1.22 - знать и применять признаки равенства прямоугольных треугольников;
7.1.1.23 - применять свойства прямоугольного треугольника;
Перпендикулярные прямые. Перпендикуляр, наклонная и еҰ проекция
7.1.2.6 - усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
7.1.2.7 - знать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
7.1.2.8 - знать и применять свойства перпендикулярных прямых.
4 четверть
Окружность. Геометрические построения
Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол
7.1.1.24 - знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
7.1.1.25 - знать и применять определение и свойства центрального угла;
7.1.1.26 - знать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
7.1.1.27 - знать определение геометрического места точек;
Взаимное расположение прямой и окружности. Взаимное расположение двух окружностей
7.1.2.10 - анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей;
Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности
7.1.2.9 - знать определения касательной и секущей к окружности;
7.1.2.11 - знать и применять свойства касательной к окружности при решении задач;
Окружности, описанная около треугольника и вписанная в треугольник
7.1.2.12 - знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.13 - объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
Задачи на построение
7.1.2.14 - строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
7.1.2.15 - строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую, перпендикулярную к данной прямой;
7.1.2.16 - строить треугольник по заданным элементам;
Повторение курса геометрии 7 класса

4. Век-
торлар және түрлен-
дірулер
7.1.4.
8.1.4.
9.1.4.
9. 1. 4. 1 - вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;
9. 1. 4. 2 - векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;
9. 1. 4. 3 - векторлардың коллинеарлық шартын қолдану;
9. 1. 4. 4 - екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу;
9. 1. 4. 5 - қозғалыстың түрлерін және қасиеттерін білу;
9. 1. 4. 6 - симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу;
9. 1. 4. 7 - ұқсас фигуралардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9. 1. 4. 8 - гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;
9. 1. 4. 9 - үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану;
9. 1. 4. 10 - тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығын білу және қолдану;
9. 1. 4. 11 - үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;
9. 1. 4. 12 - ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу
23. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
24. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (төмендетілген оқу жүктемесімен) іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Геометрияның алғашқы мәліметтері
Геометрияның негізгі ұғымдары. Аксиома. Теорема
7. 1. 1. 1 - планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7. 1. 1. 5 - кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 2 - нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 3 - аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;
7. 1. 2. 1 - нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7. 1. 1. 6 - кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 8 - кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7. 1. 1. 11 - берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;
7. 1. 2. 2 - түзулердің параллельдік аксиомасын білу;
Фигуралар теңдігі
7. 1. 1. 7 - тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
Теореманы дәлелдеу әдістері
7. 1. 1. 4 - теоремаларды дәлелдеу әдістерін білу
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері
7. 1. 1. 9 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 10 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін білу және қолдану;
2-тоқсан
Үшбұрыштар
Үшбұрыш және оның түрлері
7. 1. 1. 13 - үшбұрыштардың түрлерін ажырату;
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы
7. 1. 1. 14 - теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу;
7. 1. 1. 12 - үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикулярын білу және оларды салу;
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
7. 1. 1. 20 - үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу;
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері
7. 1. 1. 21 - теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін білу және қолдану;
3-тоқсан
Түзулердің өзара орналасуы
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері
7. 1. 2. 3 - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7. 1. 2. 4 - түзулердің параллельдік белгілерін білу және қолдану;
7. 1. 2. 5 - параллель түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
7. 1. 1. 15 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын білу;
7. 1. 1. 16 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 1. 17 - үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу;
7. 1. 1. 18 - үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;
Үшбұрыш теңсіздігі
7. 1. 1. 19 - үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану;
7. 1. 3. 1 - үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану;
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
7. 1. 1. 22 - тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және қолдану;
7. 1. 1. 23 - тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану;
Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясы
7. 1. 2. 6 - перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
7. 1. 2. 7 - нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы білу және қолдану;
7. 1. 2. 8 - перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
4-тоқсан
Шеңбер. Геометриялық салулар
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш
7. 1. 1. 24 - шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
7. 1. 1. 25 - центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7. 1. 1. 26 - шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану;
7. 1. 1. 27 - нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;
Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы
7. 1. 2. 10 - түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;
Шеңберге жүргізілген жанама. Шеңберге жүргізілген жанамалардың қасиеттері
7. 1. 2. 9 - шеңберге жүргізілген жанама мен қиюшының анықтамаларын білу;
7. 1. 2. 11 - есептер шығаруда шеңбер жанамасының қасиеттерін білу және қолдану;
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер
7. 1. 2. 12 - үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
7. 1. 2. 13 - үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру;
Салу есептері
7. 1. 2. 14 - берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;
7. 1. 2. 15 - кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу;
7. 1. 2. 16 - берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу;
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау

2) 8 класс:
Раздел
долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 7 класса
Многоугольники. Четырехугольники
Многоугольник
8.1.1.1 - знать понятие ломаной линии;
8.1.1.2 - знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.3 -знать формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника
Параллелограмм, ромб, прямоугольник, квадрат, их свойства и признаки
8.1.1.4 - знать определение параллелограмма,
8.1.1.5 - знать и применять свойства параллелограмма;
8.1.1.6 - знать и применять признаки параллелограмма;
8.1.1.7 - знать определения, свойства и признаки прямоугольника, ромба и квадрата
Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки
8.1.1.8 - знать и применять теорему Фалеса;
8.1.1.9 - знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
Трапеция, виды и свойства. Средние линии трапеции и треугольника.
8.1.1.10 - знать определение, виды и свойства трапеции;
8.1.1.11 - знать и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.12 - знать и применять свойство средней линии трапеции;
Замечательные точки треугольника
8.1.3.1 - знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника.
2 четверть
Соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника
Тригонометрические функции острого угла в прямоугольном треугольнике. Теорема Пифагора
8.1.3.2 - знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
8.1.3.3 - знать и применять теорему Пифагора;
8.1.3.4 - знать и применять свойства высоты в прямоугольном треугольнике, опущенной из вершины прямого угла на гипотенузу
Основные тригонометрические тождества
8.1.3.18 - выводить формулу
, используя теорему Пифагора и применять при решении задач;
8.1.3.19 - знать и применять взаимосвязь между синусом, косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
8.1.3.5 - строить угол по известному значению его синуса, косинуса, тангенса или котангенса;
Решение прямоугольных треугольников
8.1.3.6 - использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
8.1.3.7 - применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
8.1.3.8 - находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам;
3 четверть
Площади
Площадь фигуры и ее свойства
8.1.3.9 - знать определение площади многоугольника и ее свойства;
8.1.3.10 - знать определения равновеликих и равносоставленных фигур;
Площади четырҰхугольников и треугольников
8.1.3.11 - знать и применять формулы площади параллелограмма, ромба;
8.1.3.12 - знать и применять формулы площади треугольника;
8.1.3.13 - знать и применять формулы площади трапеции;
4 четверть
Прямоугольная система координат на плоскости
Метод координат на плоскости
8.1.3.14 - вычислять расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
8.1.3.15 – знать и применять формулу нахождения находить отрезка;
8.1.3.16 - знать уравнение окружности с центром в точке (a,b) и радиусом r:
;
8.1.3.17 – знать уравнение прямой ax +by + c = 0;
Повторение курса геометрии 8 класса

2) 8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Көпбұрыштар. Төртбұрыштар
Көпбұрыш.
8. 1. 1. 1 – сынық сызық ұғымын білу;
8. 1. 1. 2 - көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу;
8. 1. 1. 3 - көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын қорытып шығару;
Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері
8. 1. 1. 4 - параллелограмм анықтамасын білу;
8. 1. 1. 5 - параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 1. 6 - параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;
8. 1. 1. 7 - тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын, қасиеттері мен белгілерін білу;
Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер
8. 1. 1. 8 - Фалес теоремасын білу және қолдану;
8. 1. 1. 9 - пропорционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
Трапеция, оның түрлері мен қасиеттері. Трапеция мен үшбұрыштың орта сызықтары
8. 1. 1. 10 - трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;
8. 1. 1. 11 - үшбұрыштың орта сызығының қасиетін білу және қолдану;
8. 1. 1. 12 - трапецияның орта сызығының қасиетін білу және қолдану.
Үшбұрыштың тамаша нүктелері
8. 1. 3. 1 - үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану;
2-тоқсан
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы
8. 1. 3. 2 - бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
8. 1. 3. 3 - Пифагор теоремасын білу және қолдану;
8. 1. 3. 4 - тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін білу және қолдану;
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
8. 1. 3. 18 - Пифагор теоремасын пайдаланып, sin2a + cos2a = 1 формуласын қорытып шығару және есептер шешуде қолдану;
8. 1. 3. 19 - a және (900-a) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;
8. 1. 3. 5 - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу;
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу
8. 1. 3. 6 - тікбұрышты үшбұрышты 30°, 45°, 60° -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
8. 1. 3. 7 - тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 30°, 45°, 60° - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
8. 1. 3. 8 - берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу;
3-тоқсан
Аудан
Фигураның ауданы және оның қасиеттері
8. 1. 3. 9 - көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
8. 1. 3. 10 - тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу;
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
8. 1. 3. 11 - параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын білу және қолдану;
8. 1. 3. 12 - үшбұрыштың ауданы формулаларын білу және қолдану;
8. 1. 3. 13 - трапецияның ауданы формулаларын білу және қолдану;
4-тоқсан
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі
Жазықтықтағы координаталар әдісі
8. 1. 3. 14 - жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
8. 1. 3. 15 - кесінді ортасының координаталарын табу формлаларын білу және қолдану;
8. 1. 3. 16 - центрі (a; b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін білу: (x - a)2 + (y - b)2 = r2;
8. 1. 3. 17 - түзудің теңдеуін білу: ax + by + c = 0;
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау

Повторение курса геометрия 7-9 классов
Приложение 55
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" в 5-9 классах является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками в области компьютерных систем, информационных процессов, компьютерного мышления для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи программы:
1) формирование у обучающихся понимания роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;
2) развитие умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
3) усвоение обучающимися базовых принципов работы компьютеров для анализа системы, разработки решения, формирования программного приложения и оценки своей продукции;
4) развитие умения решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развитие у обучающихся логического, алгоритмического, а также вычислительного мышления, включающего способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формирование у обучающихся информационной культуры – соблюдение общепринятых правил, учет интересов личности и всего казахстанского общества;
7) обогащение понятийного аппарата по предмету и овладение обучающимися академическим языком.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Информатика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" составляет:

7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
55-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1- тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Информатика" оқу пәнін оқыту мақсаты білім алушыларды заманауи ақпараттық технологияларды тиімді пайдалану үшін базалық білім, білік және дағдылармен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Негізгі міндеттер:
1) білім алушыларда ақпараттық процестердің қоғамдағы түсінігін, ақпараттық технологияларды адам іс-әрекетінің әр түрлі салаларында пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективаларын түсінуді қалыптастыру;
2) ақпараттық технологияларды күнделікті өмірде, оқуда және келешек еңбек іс-әрекетінде тиімді пайдалану біліктерін дамыту;
3) білім алушыларды жүйелерді талдау, шешімдерді әзірлеу, программалық қосымшаларды жасау, өздерінің өнімдерін бағалау үшін компьютермен жұмыс істеудің базалық қағидаларды түсінуін қамтамасыз ету;
4) талдау, абстракциялау, модельдеу және программалау арқылы түрлі тапсырмалар шеше білуді дамыту;
5) білім алушылардың бойынша жалпылау және ұқсастық, есепті құрамдас бөліктерге бөлу және жалпы заңдылықтарды айқындау, қойылған міндеттерді шешудің тиімді және ұтымды тәсілдерін іздеу қабілеттілігін қамтитын логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ есептеу ойлауын дамыту;
6) білім алушылардың бойында ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы қабылданған қағидаларды сақтау, жеке адамның және бүкіл қазақстандық қоғам мүдделерін ескеру;
7) білім алушылардың академиялық тілді меңгеруіне және пән бойынша ұғымдық аппаратты байытуына ықпал ету.
2-тарау. "Информатика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Информатика" оқу пәнінің мазмұны
4. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:

1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предметаорганизовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" включает следующие разделы:
1) компьютерные системы;
2) информационные процессы;
3) компьютерное мышление;
4) здоровье и безопасность.
7. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) компьютерные сети.
8. Раздел "Информационные процессы" включает следующие подразделы:
1) представление и измерение информации;
2) создание и преобразование информационных объектов.
9. Раздел "Компьютерное мышление" включает следующие подразделы:
1) моделирование;
2) алгоритмы;
3) программирование;
4) роботехника.
10. Раздел "Здоровье и безопасность" включает следующие подразделы:
1) эргономика;
2) информационная безопасность.
11. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 5 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройства компьютера". Цифровые носители информации;
2) "Компьютерные сети". Работа с файлами общего доступа (размещение, редактирование, скачивание);
3) "Представление и измерение информации". Представление информации в разных формах. Каналы связи, источники и приемники информации. Кодирование текстовой информации. Двоичное представление информации;
4) "Создание и преобразование информационных объектов". Текстовый редактор: параметры страницы, предварительный просмотр. Компьютерная графика: создание и редактирование растровых изображений, создание и редактирование векторных изображений, преимущества и недостатки растровой и векторной графики;

1) 5-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттары көрсетілетін бөлімшелерге бөлінген: дағды немесе білік, білім немесе түсінік.
6. "Информатика" пәні бойынша бағдарламаның мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) компьютерлік жүйелер;
2) ақпараттық процестер;
3) компьютерлік ойлау;
денсаулық және қауіпсіздік.
7. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) компьютерлік желілер.
8. "Ақпараттық процестер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты өлшеу мен ұсыну;
2) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру.
9. "Компьютерлік ойлау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) модельдеу;
2) алгоритмдер;
3) программалау;
4) робототехника.
10."Денсаулық және қауіпсіздік" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) эргономика;
2) ақпараттық қауіпсіздік.
11. 5-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Ақпараттың цифрлық тасымалдаушылары;
2) "Компьютерлік желілер". Ортақ файлдармен жұмыс (орналастыру, редакциялау, жүктеу);
3) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну. Байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштары. Мәтіндік ақпаратты кодтау. Ақпараттың екілік көрінісі;
4) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Мәтіндік редактор: беттің параметрлері, алдын ала қарау. Компьютерлік графика: растрлық кескіндерді жасау және өңдеу, векторлық суреттер жасау және өңдеу, растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктері;

5) "Программирование". Определение углового наклона робота. Поворот робота на заданные градусы. Датчик цвета для организации движения робота. Датчик ультразвука для нахождения объекта;
6) "Робототехника". Определение робота. Примеры разновидностей роботов и области их применения. Примеры технических достижений человечества в области робототехники. Принцип работы гироскопического датчика;
7) "Эргономика". Правила техники безопасности.
8) "Информационная безопасность". Незаконность копирования чужой работы. Пароль на документы.
12.Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 6 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройства компьютера". История развития вычислительной техники. Взаимодействие основных устройств компьютера;
2) "Программное обеспечение". Основные функции операционной системы. Возможности интерфейса IDE (ай ди и) (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент));
3) "Компьютерные сети". Преимущества беспроводной связи;
4) "Создание и преобразование информационных объектов". Организация ссылок в текстовых документах. Сноски. Гиперссылки. Оглавление. Создание реферата;
5) "Моделирование". Примеры применения 3D-моделей. Возможности 3D-редактора. Инструменты 3D-редактора для создания графических примитивов. Создание и преобразование тел вращения. Модели объектов в 3D-редакторе. Экспорт 3D-модели для печати. Настройка 3D-печати;
6) "Алгоритмы". Линейные алгоритмы на языке Python (пайтон).
7) "Программирование". Алфавит и синтаксис языка программирования. Типы данных.
8) "Эргономика". Задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности);
9) "Информационная безопасность". Проблемы Интернет-зависимости. Понятия "авторское право", "плагиат". Сопровождение информации ссылками на автора.
13. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 7 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройство компьютера". Виды памяти компьютера (оперативное запоминающее устройство, постоянное запоминающее устройство, внешняя память, кеш-память);
2) "Программное обеспечение". Сравнение размеров файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию. Сжатие информации, программы-архиваторы. Создание и распаковка архивов;
3) "Компьютерные сети". Назначение, классификация компьютерных сетей (по масштабу, по топологии, по принадлежности);
4) "Представление и измерение информации". Единицы измерения информации, перевод из одних единиц измерения информации в другие;
5) "Создание и преобразование информационных объектов". Создание, редактирование и форматирование таблиц в текстовом процессоре. Электронные таблицы, основные понятия электронных таблиц. Ввод, редактирование и форматирование данных, маркер заполнения.Типы данных.Ввод формул. Условное форматирование. Создание диаграмм.

5) "Программалау". Роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау. Роботты көрсетілген градусқа бұру. Робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигі. Объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчик;
6) "Робототехника". Роботты анықтау. Робот түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салалары. Робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктерінің мысалдары. Гироскопиялық датчик, жұмыс істеу принципі;
7) "Эргономика". Қауіпсіздік техникасының ережелері.
8) "Ақпараттық қауіпсіздік". Біреудің жұмысын көшірудің заңсыздығы. Құжаттарға арналған пароль.
12. 6-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютерлік негізгі құрылғылардың әрекеттестігі;
2) "Программалық қамтамасыз ету". Операциялық жүйелердің негізгі функциялары. IDE (ай ди и) (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент)) интерфейсінің мүмкіндіктері;
3) "Компьютерлік желілер". Сымсыз байланыстың артықшылықтары;
4) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Мәтіндік құжаттардағы сілтемелерді ұйымдастыру. Сілтемелер. Гиперсілтемелер. Мазмұны. Реферат құру;
5) "Модельдеу". 3D-модельдер қолдану мысалдары. 3D-редактордың мүмкіндіктері. 3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдары. Айналу денелерін құру және түрлендіру. 3D-редактордағы объектілердің модельдері. Басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау. 3D-баспаны баптау;
6) "Алгоритмдер". Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдер.
7) "Программалау". Бағдарламалау тіліннің алфавиті және синтаксисі. Мәліметтер типтері;
8) "Эргономика". Эргономика міндеттері (барынша жайлылық пен тиімділік үшін);
9) "Ақпараттық қауіпсіздік". Интернетке тәуелділіктің проблемалары. "Авторлық құқық", "плагиат" ұғымдары. Авторға сілтеме жасайтын ақпаратты сақтау.
13. 7-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Компьютердің жады түрлері (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жады, кеш-жады);
2) "Программалық қамтамасыз ету". Бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру. Ақпаратты қысу, архиватор-бағдарламалар. Мұрағаттарды құру және ашу;
3) "Компьютерлік желілер". Компьютерлік желінің мақсаты, жіктелуі (ауқымы бойынша, топологиясы бойынша, тиістілігі бойынша);
4) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпаратты өлшеу бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаға аудару;
5) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Мәтіндік процессордағы кестелерді жасау, өңдеу және пішімдеу. Электрондық кестелер, электрондық кестенің негізгі ұғымдары. Деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеу, маркер толтыру. Деректер типтері. Формулалар енгізу. Шартты пішімдеу. Диаграммаларды құру;

6) "Алгоритмы". Запись разветвляющихся алгоритмов на языке программирования Python (пайтон).
7) "Программирование". Чтение и запись файла, использование вложенных условий, использование составных условий на языке программирования Python (пайтон).
8) "Эргономика". Оценивание эргономичности пользовательских интерфейсов.
9) "Информационная безопасность". Защита информации от вредоносных программ;
14. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 8 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройства компьютера". Процессор и его основные характеристики;
2) "Компьютерные сети". Пропускная способность компьютерной сети;
3) "Представление и измерение информации". Алфавитный подход к оценке количества информации;
4) "Создание и преобразование информационных объектов". Форматы данных в электронных таблицах. Абсолютная и относительная ссылки. Построение графиков функций. Использование встроенных функций: математические (сумма, произведение, степень), статистические (минимальный, максимальный, среднее значение, счет), логические (если);
5) "Моделирование". Создание моделей задач на языке программирования Python (пайтон).
6) "Алгоритмы". Трассировка алгоритма.
7) "Программирование". Операторы цикла (цикл с параметром, цикл с предусловием, цикл с постусловием). Инструкции управления циклом.
8) "Эргономика". Влияние электронных устройств на организм человека.Способы защиты от негативного влияния электронных устройств.
9) "Информационная безопасность". Безопасность пользователя в сети: мошенничество, агрессия в интернете.
15. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 9 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройство компьютера". Выбор аппаратной конфигурации компьютера в зависимости от его назначения;
2) "Программное обеспечение". Выбор программного обеспечения в зависимости от потребностей пользователя;
3) "Компьютерные сети". Совместная работа с документами с использованием облачных технологий;
4) "Представление и измерение информации". Свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
5) "Создание и преобразование информационных объектов". База данных, поле, запись. Создание базы данных в электронных таблицах. Поиск, сортировка и фильтрация данных;
6) "Моделирование". Разработка и исследование моделей процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах;
7) "Программирование". Создание программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных, двумерных массивов. Подключение и использование готовых модулей библиотеки PyGame (пайгейм) для создания окна, фона игры. Загрузка готовых персонажей для игры. Движение персонажей. Программирование игры по готовому сценарию. Подсчет результатов игры.

6) "Алгоритмдер". Салынған және құрамдас шарттарды, тармақталған алгоритмдерді программалау;
7) "Программалау". Файлдарды оқу және жазу;
8) "Ақпараттық қауіпсіздік". Ақпаратты зиянды бағдарламалардан қорғау;
14. 8-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Процессор және оның негізгі сипаттамалары;
2) "Компьютерлік желілер". Компьютерлік желінің өткізу қабілеті;
3) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпараттың көлемін бағалаудың алфавиттік тәсілі;
4) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Электрондық кестелердегі деректер пішімдері. Абсолюттік және салыстырмалы сілтемелер. Функциялар графиктерін құру. Кірістірілген функцияларды пайдалану: математикалық (сомасы, көбейтіндісі, дәрежесі), статистикалық (ең төменгі, ең жоғары, орташа, есеп), логикалық (егер);
5) "Модельдеу". Интеграцияланған дайындау ортасында қолданбалы міндеттерді шешу;
6) "Алгоритмдер". Алгоритм трассировкасы. Интеграцияланған дайындау ортасында міндеттерді шешу;
7) "Программалау". Цикл операторлары (параметрі бар цикл, алғышартты цикл, кейінгі шартты цикл).
8) "Эргономика". Электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері, электрондық құрылғылардың теріс әсерінен қорғау тәсілдері.
9) "Ақпараттық қауіпсіздік". Желідегі пайдаланушының қауіпсіздігі: алаяқтық, интернеттегі агрессия.
15. 9-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Мақсатына байланысты компьютердің аппараттық конфигурациясын таңдау;
2) "Программалық қамтамасыз ету". Пайдаланушының қажеттіліктеріне байланысты бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау;
3) "Компьютерлік желілер". Бұлтты технологияларды қолдану арқылы құжаттармен ортақ жұмыс істеу;
4) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпарат қасиеттері (өзектілігі, дәлдігі, анықтығы, құндылығы);
5) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Дерекқор, өріс, жазба. Электрондық кестеде деректер базасын құру. Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеу;
6) "Модельдеу". Процесс моделдерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) электрондық кестеде зерттеу және құру;
7) "Программалау". Бір өлшемді массив. Екі өлшемді массив. Массивтерді өңдеудің негізгі алгоритмдері: массив элементтерін іздеу, сұрыптау, орнын ауыстыру, жою және қою. PyGame (пайгейм) кітапханасы. Ойынның артқы фоны. Ойынға арналған дайын кейіпкерлер. Кейіпкер қозғалысы. Дайын сценарий бойынша ойын программмалау. Ойын нәтижелерін есептеу;

8) "Эргономик". Оценка рисков продолжительного времени работы за компьютером;
9) "Информационная безопасность". Последствия нарушения этических и правовых норм работы в сети.
Параграф 2. Система целей обучения
16. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Компьютерные системы
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Устройства компьютера
5.​1.​1.​1 характеризовать цифровые носители информации
6.​1.​1.​1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники;
6.​1.​1.​2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера
7.​1.​1.​1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кеш-память
8.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения
2. Программное обеспечение
6.​1.​2.​1 называть основные функции операционной системы;
6.​1.​2.​2 использовать возможности интерфейса IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент));
7.​1.​2.​1 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию;
7.​1.​2.​2 создавать и распаковывать архивы различных форматов
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя
3. Компьютерные сети
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
6.​1.​3.​1 объяснять преимущества беспроводной связи
7.​1.​3.​1 классифицировать компьютерные сети
8.​1.​3.​1 определять пропускную способность сети
9.​1.​3.​1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий
Информационные процессы
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Представление и измерение информации
5.​2.​1.​1 приводить примеры разных видов информации и представлять информацию в разных формах;
5.​2.​1.​2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации;
5.​2.​1.​3 кодировать и декодировать текстовую информацию;
5.​2.​1.​4 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде
7.​2.​1.​1 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
8.​2.​1.​1 применять алфавитный подход при определении количества информации
9.​2.​1.​1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность)
2.Создание и преобразование информационных объектов
5.​2.​2.​1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предвари-тельный просмотр);
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растровые изображения;
5.​2.​2.​3 создавать и редактировать векторные изображения;
5.​2.​2.​4 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
7.​2.​2.​1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре;
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице;
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.​2.​2.​5 использовать различные типы данных в электронной таблице;
7.​2.​2.​6 создавать формулы для вычислений в электронной таблице
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
8.​2.​2.​2 использовать абсолютную и относительную ссылки;
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.​2.​2.​4 строить графики функций, заданных в таблице
9.​2.​2.​1 объяснять термины "базы данных, запись, поле";
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице;
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
Компьютерное мышление
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Моделирование
6.​3.​1.​1 приводить примеры применения 3D-моделей;
6.​3.​1.​2 описывать возможности 3D-редактора;
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python (пайтон)
9.​3.​1.​1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
6.​3.​1.​3 использовать инструменты 3D-редактора для создания графических примитивов;
6.​3.​1.​4 создавать тела вращения и преобразовывать их;
6.​3.​1.​5 создавать модели объектов в 3D – редакторе;
6.​3.​1.​6 экспортировать 3D-модель для печати
6.​3.​1.​7 настраивать 3D-печать
2. Алгоритмы
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке программировния Python(пайтон)
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
9.​3.​2.​1 применять алгоритмы сортировки
3. Программирование
5.​3.​3.​1 создавать программы определения углового наклона робота;
5.​3.​3.​2 создавать программы для поворота робота на заданные градусы;
5.​3.​3.​3 использовать датчик цвета для организации движения робота;
5.​3.​3.​4 использовать датчик ультразвука для нахождения объекта
6.​3.​3.​1 класссифицировать типы данных
7.​3.​3.​1 осуществлять чтение и запись файла на языке программирования Python(пайтон);
7.​3.​3.​2 использовать вложенные условия на языке программирования Python(пайтон);
7.​3.​3.​3 использовать составные условия на языке программирования Python(пайтон)
8.​3.​3.​1 использовать оператор цикла while(уайл);
8.​3.​3.​2 использовать оператор цикла for(фор);
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break(брик), else (элс))
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов;
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием двумерных массивов;
9.​3.​3.​3 подключать библитотеку PyGame (пайгейм);
9.​3.​3.​4 использовать готовые модули библиотеки PyGame (пайгейм) для создания окна игры;
9.​3.​3.​5 создавать задний фон игры;
9.​3.​3.​6 загружать готовые персонажи для игры;
9.​3.​3.​7 программировать движение персонажей;
9.​3.​3.​8 управлять персонажами с клавиатуры;
9.​3.​3.​9 разрабатывать игру по готовому сценарию;
9.​3.​3.​10 реализовать алгоритм подсчета результатов игры

8) "Эргономика". Компьютерде ұзақ уақыт жұмыс істеу тәуекелін бағалау;
9) "Ақпараттық қауіпсіздік". Желіде жұмыс істеудің этикалық және құқықтық нормаларын бұзу салдарлары.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
17. Оқыту мақсаттарының жүйесі әр сыныпқа арналған бөлімдер бойынша берілген:
1) Компьютерлік жүйелер
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Компьютердің құрылғылары
5. 1. 1. 1 ақпараттың цифрлық
тасымалдау құралдарын сипаттау
6. 1. 1. 1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу;
6. 1. 1. 2
компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру
7. 1. 1. 1 компьютердің жады түрлерінің мақсаттарын сипаттау (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жады, кеш-жады)
8. 1. 1. 1 процессордың функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру
9. 1. 1. 1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау
2. Програм
малық қамтама
сыз ету
6. 1. 2. 1
операция
лық жүйелердің негізгі функцияларын атау;
6. 1. 2. 2
IDE (ай ди и) интерфейсі
нің мүмкіндіктерін қолдану
7. 1. 2. 1 бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру;
7. 1. 2. 2 Түрлі форматтағы мұрағаттарды жасау және ашу
9. 1. 2. 1
пайдаланушының қажеттілігіне қарай программалық жасақтаманы таңдау
3.
Компью
терлік желілер
5. 1. 3. 1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу
6. 1. 3. 1 сымсыз байланыс
тың артықшы
лықтарын түсіндіру
7. 1. 3. 1 компьютер
лік желілерді жіктеу
8. 1. 3. 1
желінің өткізу қабілетін анықтау
9. 1. 3. 1 бұлтты технологияларды қолдана
тын құжаттар
мен бірлескен жұмысты жүзеге асыру
2) Ақпараттық процестер
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Ақпаратты ұсыну және өлшеу
5. 2. 1. 1 әртүрлі ақпарат түрлерінің мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну;
7. 2. 1. 1 ақпаратты өлшеу бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаға аударуды жүзеге асыру
8. 2. 1. 1
ақпараттың көлемін анықтағанда алфавиттік тәсіл қолдану
9. 2. 1. 1 ақпараттың қасиеттерін анықтау (маңыздылық, дәлдік, сенімділік, құндылық)
5. 2. 1. 2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру;
5. 2. 1. 3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау;
5. 2. 1. 4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік көрініс түрінде ұсынылғанын түсіндіру
2.
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
5. 2. 2. 1 басып шығару үшін құжатты тиімді ұйымдастыру (бет параметрлерін орнату, алдын ала қарауды орындау);
5. 2. 2. 2 растрлық кескіндерді жасау және өңдеу;
5. 2. 2. 3 векторлық суреттер жасау және өңдеу;
5. 2. 2. 4 растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
6. 2. 2. 1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түнідірмелер)
7. 2. 2. 1
мәтіндік процессордағы кестелерді пішімдеу;
7. 2. 2. 2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
7. 2. 2. 3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;
7. 2. 2. 4
электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
7. 2. 2. 5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану;
7. 2. 2. 6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау
8. 2. 2. 1
электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;
8. 2. 2. 2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану;
8. 2. 2. 3 Электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
8. 2. 2. 4
кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру
9. 2. 2. 1 "дерекқор, жазба, өріс" терминдерін түсіндіру;
9. 2. 2. 2 электрондық кестеде деректер базасын жасау;
9. 2. 2. 3
Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
3) Компьютерлік ойлау
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Модельдеу
6. 3. 1. 1
3D-модельдер қолдану мысалдарын келтіру;
6. 3. 1. 2
3D-редактордың мүмкіндіктерін сипаттау;
6. 3. 1. 3
3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдарын пайдалану
6. 3. 1. 4
айналу денелерін құру және оларды түрлендіру;
6. 3. 1. 5
3D-редактордағы объектілердің модельдерін құру;
6. 3. 1. 6
басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау
6. 3. 1. 7
3D- баспасын баптау.
8. 3. 1. 1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
9. 3. 1. 1 Процесс моделдерін (физикалық, биологиялық экономикалық) электрондық кестеде әзірлеу және зерттеу
2.
Алгоритм
дер
6. 3. 2. 1
Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу
7. 3. 2. 1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу
8. 3. 2. 1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
9. 3. 2. 1 сұрыптау алгоритмдерін қолдану
3.
Программалау
5. 3. 3. 1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін программалар жасау;
5. 3. 3. 2 Роботты көрсетілген градусқа бұру үшін программалар жасау;
5. 3. 3. 3
Робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;
5. 3. 3. 4 Объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчикті пайдалану
6. 3. 3. 1 деректер түрлерін жіктеу
7. 3. 3. 1 Python программалау тілінде файлды оқу және жазу;
7. 3. 3. 2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану;
7. 3. 3. 3 Python программалау тіліндегі күрделі шарттарды қолдану
8. 3. 3. 1
While (уайл) цикл операторын пайдалану;
8. 3. 3. 2
For (фор) цикл операторын пайдалану
8. 3. 3. 3
цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс))
9. 3. 3. 1
Бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программалар жасау;
9. 3. 3. 2
Екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программалар жасау;
9. 3. 3. 3 PyGame (пайгейм) кітапханасын қосу;
9. 3. 3. 4
ойын терезесін жасау үшін PyGame (пайгейм) кітапханасының дайын модульдерін пайдалану;
9. 3. 3. 5 Ойынның артқы фонын құру
9. 3. 3. 6
Ойынға арналған дайын кейіпкерлер жүктеу
9. 3. 3. 7 Кейіпкер қозғалысын программалау
9. 3. 3. 8
пернетақтадан кейпкерлерді басқару;
9. 3. 3. 9
Дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу
9. 3. 3. 10 Ойынның нәтижелерін есептеу алгоритмін іске асыру

4. Робототехника
5.​3.​4.​1 формулировать определение робота;
5.​3.​4.​2 приводить примеры разновидностей роботов и области их применения;
5.​3.​4.​3 приводить примеры технических достижений человечества в области робототехники;
5.​3.​4.​4 объяснять принцип работы гироскопического датчика
Здоровье и безопасность
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Эргономика
5.​4.​1.​1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
6.​4.​1.​1формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности)
7.​4.​1.​1 оценивать эргономичность пользовательских интерфейсов
8.​4.​1.​1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
9.​4.​1.​1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
2.
Информационная безопасность
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы;
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы
6.​4.​2.​1 обсуждать проблемы Интернет-зависимости
6.​4.​2.​2 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 сопровождать информацию ссылками на автора
7.​4.​2.​1 защищать компьютер от вредоносных программ
8.​4.​2.​1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете)
9.​4.​2.​1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
19. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Представление информации
Информация вокруг нас
5.​2.​1.​1 приводить примеры разных видов информации и представлять информацию в разных формах
Передача информации
5.​2.​1.​2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации
Шифрование информации
5.​2.​1.​3 кодировать и декодировать текстовую информацию
Двоичное представление информации
5.​2.​1.​4 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде
2 четверть
Компьютерная графика
Создание и редактирование растровых изображений
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растрового изображения
Обработка растровых изображений
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растрового изображения
Создание векторных изображений
5.​2.​2.​3 создавать и редактировать векторные изображения
Работа с кривыми
5.​2.​2.​3 создавать и редактировать векторные изображения
Сравнение растровых и векторных изображений
5.​2.​2.​4 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
3 четверть
Робототехника
Виды роботов и области их применения

4. Робототехника
5. 3. 4. 1 робот анықтамасын тұжырымдау;
5. 3. 4. 2 Роботтардың түрлерінің үлгілеріне және оларды қолдану салаларына мысал келтіру;
5. 3. 4. 3
Робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру;
5. 3. 4. 4 Гироскопиялық датчиктің жұмыс істеу принципін түсіндіру
4) Денсаулық және қауіпсіздік
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Эргономика
5.4.1.1 қауіпсіздік ережелерін бұзу салдары туралы талдау
6.4.1.1 Эргономика міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және шешу
7.4.1.1
Пайдаланушы интерфейстердің эргономикалылығын бағалау
8.4.1.1 әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері туралы мысалдар келтіріп, қорғау әдістерін тиімді пайдалану
9.4.1.1 Компьютерде ұзақ уақыты жұмыс істеу тәуекелін сыни түрде бағалау
2.
Ақпараттық қауіпсіздік
5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту;
5.4.2.2 құжаттарға арналған пароль орнату
6.4.2.1 Интернетке тәуелділіктің проблемаларын талқылау;
6.4.2.2 "Авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру
6.4.2.3
авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
7.4.2.1 компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау
8.4.2.1 желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте алаяқтық пен агрессия)
9.4.2.1 желідегі этикалық және құқықтық нормаларын бұзу салдары туралы айту
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
19. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ақпаратты ұсыну
Біздің айналамыздағы ақпарат
5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну;
Ақпарат беру
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру;
Ақпаратты шифрлау
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау;
Екілік ақпаратты ұсыну
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру
2-тоқсан
Компьютерлік графика
Растрлық суреттерді құру және редакциялау
5.2.2.2
растрлық кескіндерді жасау және өңдеу;
Растрлық суреттерді өңдеу
5.2.2.2
растрлық кескіндерді жасау және өңдеу;
Векторлық суреттерді құру
5.2.2.3
векторлық суреттер жасау және өңдеу;
Қисық бетімен жұмыс
5.2.2.3
векторлық суреттер жасау және өңдеу;
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру
5.2.2.4
растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
3-тоқсан
Робототехника
Робот түрлері және оларды қолдану

5.​3.​4.​1 формулировать определение робота;
5.​3.​4.​2 приводить примеры разновидностей роботов и области их применения;
История и перспективы робототехники
5.​3.​4.​3 приводить примеры технических достижений человечества в области робототехники
Гироскопический датчик
5.​3.​4.​4 объяснять принцип работы гироскопического датчика;
5.​3.​3.​1 создавать программы определения углового наклона робота
Повороты
5.​3.​3.​2 создавать программы для поворота робота на заданные градусы
Соревнования роботов
Движение робота по линии
5.​3.​3.​3 использовать датчик цвета для организации движения робота
Робо-сумо
5.​3.​3.​4 использовать датчик ультразвука для нахождения объекта;
5.​3.​3.​3 использовать датчик цвета для организации движения робота
4 четверть
Компьютер и безопасность
Как не навредить себе при работе за компьютером?
5.​4.​1.​1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
Цифровые носители информации
5.​1.​1.​1 характеризовать цифровые носители информации
Какие есть опасности при работе в Интернете?
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы
Как защитить свои данные на компьютере?
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
Мини-проект
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​2.​2.​1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предварительный просмотр и так далее);
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
2) 6 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Компьютерные системы и сети
Что такое эргономика
6.​4.​1.​1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности);
6.​4.​2.​1 обсуждать проблемы Интернет-зависимости
История развития вычислительной техники
6.​1.​1.​1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники
Как работает компьютер
6.​1.​1.​2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера;
6.​1.​2.​1 называть основные функции операционной системы
Беспроводные сети
6.​1.​3.​1 объяснять преимущества беспроводной связи
2 четверть
3D - печать
3D - редактор
6.​3.​1.​1 приводить примеры применения 3D-моделей;
6.​3.​1.​2 описывать возможности 3D-редактора
Инструменты 3D - редактора
6.​3.​1.​3 использовать инструменты 3D-редактора для создания графических примитивов
Создание конуса, цилиндра и сферы
6.​3.​1.​4 создавать тела вращения и преобразовывать их
3D модели объектов
6.​3.​1.​5 создавать модели объектов в 3D–редактор
3D - печать

5.3.4.1 робот анықтамасын тұжырымдау;
5.3.4.2 Роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларына мысал келтіру;
Робототехника тарихы және перспективалары
5.3.4.3 робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру;
Гироскопиялық датчик
5.3.4.4 гироскопиялық датчик жұмыс істеу принципін түсіндіру;
5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін бағдарламалар жасау;
Бұрылыстар
5.3.3.2 роботты көрсетілген градусқа бұру үшін бағдарламалар жасау;
Роботтардың жарысы
Роботтың сызық бойымен қозғалысы
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;
Робо-сумо
5.3.3.4 объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчикті пайдалану;
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;
4-тоқсан
Компьютер және қауіпсіздік
Компьютерде жұмыс істеу кезінде өзіңе зиян келтірмеуге қалай болады?
5.4.1.1 қауіпсіздік ережелерін бұзу салдары туралы талдау
Ақпаратты цифрлы тасымалдаушылары
5.1.1.1 сандық ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын сипаттау
Интернетте жұмыс істеудің қандай қауіп-қатері бар?
5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту;
Компьютеріңіздегі деректерді қалай қорғауға болады?
5.4.2.2 құжаттарға арналған пароль орнату
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу
Шағын жоба
5.4.2.2 құжаттарға арналған пароль орнату
5.2.2.1 құжатты басып шығару үшін тиімді ұйымдастыру (бет параметрлерін орнату, алдын ала қарауды орындау);
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу
2) 6 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Компьютерлік жүйелер және желілер
Эргономика дегеніміз не?
6.4.1.1 эргономика міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және шешу
6.4.2.1 интернетке тәуелділіктің проблемаларын талқылау
Есептеу техникасының даму тарихы
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу;
Компьютер қалай жұмыс істейді
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру
6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау;
Сымсыз желілер
6.1.3.1 сымсыз байланыстың артықшылықтарын түсіндіру;
2-тоқсан
3D - баспа
3D - редакторы
6.3.1.1 3D-модельдер қолдану мысалдарын келтіру;
6.3.1.2 3D-редактордың мүмкіндіктерісипаттау;
3D -редактор құралдары
6.3.1.3 3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдарын пайдалану;
Конус, цилиндр және сфера құру
6.3.1.4 айналу денелерін құру және оларды түрлендіру;
Объектілердің 3D модельдері
6.3.1.5 3D-редактордағы объектілердің модельдерін құру;
3D - баспасы

6.​3.​1.​6 экспортировать 3D-модель для печати;
6.​3.​1.​7 настраивать 3D-печать
3 четверть
Программирование на языке Python(пайтон)
Знакомство с IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент))
6.​1.​2.​2 использовать возможности интерфейса IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент))
Алфавит языка. Синтаксис
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python(пайтон)
Типы данных
6.​3.​3.​1 классифицировать типы данных
Правила записи арифметических выражений
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python(пайтон)
Ввод и вывод чисел
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python(пайтон)
Программирование линейных алгоритмов
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python(пайтон)
4 четверть
Работа с текстовым документом
Сноски
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
Гиперссылки
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​4.​2.​2 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 сопровождать информацию ссылками на автора
Оглавление
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
Реферат
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​4.​2.​2 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 сопровождать информацию ссылками на автора
3) 7 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Измерение информации и компьютерная память
Единицы измерения информации
7.​2.​1.​1 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
Компьютерная память
7.​1.​1.​1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кеш-память)
Размеры файлов
7.​1.​2.​1 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию;
7.​1.​2.​2 создавать и распаковывать архивы различных форматов
Сети и безопасность
Компьютерные сети и их классификация
7.​1.​3.​1 классифицировать компьютерные сети
Антивирусная безопасность
7.​4.​2.​1 защищать компьютер от вредоносных программ
Пользовательский интерфейс
7.​4.​1.​1 оценивать эргономичность пользовательских интерфейсов
2 четверть
Решение задач с помощью электронных таблиц
Таблицы в текстовом процессоре
7.​2.​2.​1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
Форматирование элементов электронных таблиц
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы
Типы данных
7.​2.​2.​5 использовать различные типы данных в электронной таблице;

6.3.1.6 басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау;
6.3.1.7 3D-баспасын баптау;
3-тоқсан
Python (пайтон) тілінде программалау
IDE (ай ди и) -мен танысу
6.1.2.2 IDE (ай ди и) интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану;
Тіл әліппесі. Синтаксис
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
Мәліметтер типтері
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу;
Арифметикалық амалдардың жазылу ережелері
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
Санды енгізу және шығару
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
Сызықтық алгоритмдерді программалау
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
4-тоқсан
Мәтіндік құжатпен жұмыс жасау
Сілтемелер (сноски)
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
Гиперсілтемелер
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
6.4.2.2 "авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру
Мазмұны
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
Реферат
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түнідірмелер)
6.4.2.2 "авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру
6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
3) 7 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Компьютерлік жады және ақпараттық өлшембірлік
Ақпараттың өлшем бірліктері
7.2.1.1 ақпаратты өлшеу бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаға аударуды жүзеге асыру
Компьютер жады
7.1.1.1 компьютердің жад түрлерінің мақсаттарын сипаттау (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жады, кеш-жады)
Файлдар мөлшері
7.1.2.1 бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру;
7.1.2.2 түрлі форматтағы мұрағаттарды жасау және ашу
Желі және қауіпсізддік
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі
7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу
Антивирустық қауіпсіздік
7.4.2.1 компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау
Пайдаланушы интерфейсі
7.4.1.1 пайдаланушы интерфейстердің эргономикалылығын бағалау
2-тоқсан
Электронды кесте арқылы есеп шығару
Мәтіндік процессордағы кесте
7.2.2.1 мәтіндік процессордағы кестелерді пішімдеу;
Электрондық кестелер элементтерін пішімдеу
7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
Деректер типтері
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану;

7.​2.​2.​6 создавать формулы для вычислений в электронной таблице
Условное форматирование
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице
Графическое представление табличных данных
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице
Моделирование процессов в электронных таблицах
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.​2.​2.​5 использовать различные типы данных в электронной таблице
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице
3 четверть
Программирование алгоритмов на языке Python(пайтон)
Работа с файлами
7.​3.​3.​1 осуществлять чтение и запись файла на языке программирования Python(пайтон)
Программирование алгоритмов ветвления
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
Программирование вложенных условий
7.​3.​3.​2 использовать вложенные условия на языке программирования Python(пайтон)
Программирование составных условий
7.​3.​3.​3 использовать составные условия на языке программирования Python(пайтон)
Организуем выбор
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
4 четверть
Практическое программирование
Постановка проблемы
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
Разработка алгоритма
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
Программирование алгоритма
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
Тестирование программы
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
4) 8 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Технические характеристики компьютера и сетей
Измерение информации
8.​2.​1.​1 применять алфавитный подход при определении количества информации
Процессор и его характеристики
8.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
Компьютерные сети
8.​1.​3.​1 определять пропускную способность сети
Здоровье и безопасность
Негативные аспекты использования компьютера
8.​4.​1.​1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
Безопасность в сети
8.​4.​2.​1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете)
2 четверть
Обработка информации в электронных таблицах
Статистические данные
8.​2.​2.​2 использовать абсолютную и относительную ссылки;
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах
Встроенные функции
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
Анализ данных на основе имеющейся информации
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
Решение прикладных задач
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах;

7.2.2.6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау;
Шартты пішімдеу
7.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
Кестелік деректерді графикалық ұсыну
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;
Электрондық кестелердегі процестерді модельдеу
7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану;
7.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;
3-тоқсан
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау
Файлдармен жұмыс
7.3.3.1 Python (пайтон) программалау тілінде файлды оқу және жазу;
Тармақталған алгоритмдерді программалау
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Кірістірілген шарттарды программалау
7.3.3.2 Python (пайтон) программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану;
Күрделі шарттарды программалау
7.3.3.3 Python (пайтон) программалау тіліндегі күрделі шарттарды қолдану;
Таңдауды ұйымдастыру
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
4-тоқсан
Практикалық программалау
Мәселені қалыптастыру
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Алгоритмді әзірлеу
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Алгоритмді программалау
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Программаны тестілеу
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
4) 8 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Компьютер мен желінің техникалық сипаттамалары
Ақпараттарды өлшеу
8.2.1.1 ақпараттың көлемін анықтағанда алфавиттік тәсіл қолдану
Процессор және оның сипаттамасы
8.1.1.1 процессордың функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру
Компьютерлік желілер
8.1.3.1 желінің өткізу қабілетін анықтау
Денсаулық және қауіпсіздік
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері
8.4.1.1 әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері туралы мысалдар келтіріп, қорғау әдістерін тиімді пайдалану
Желідегі қауіпсіздік
8.4.2.1 желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте алаяқтық пен агрессия)
2-тоқсан
Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу
Статистикалық мәліметтер
8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану;
8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;
Кірістірілген функция
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
Қолда бар ақпаратқа негізделген деректерді талдау
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
Қолданбалы міндеттерін шешу
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;

8.​2.​2.​4 строить графики функций, заданных в таблице
3 четверть
Программирование алгоритмов на языке программироания Python(пайтон)
Цикл while(уайл)
8.​3.​3.​1 использовать оператор цикла while(уайл)
Цикл for(фор)
8.​3.​3.​2 использовать оператор цикла for(фор)
Управление циклом: continue(континю),
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break(брик), else (элс))
Управление циклом: break(брик),
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break(брик), else (элс))
Управление циклом: else(элс)
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break(брик), else (элс))
Трассировка алгоритма
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
4 четверть
Практическое программирование
Постановка проблемы
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python(пайтон)
Разработка алгоритма
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python(пайтон);
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
Программирование алгоритма
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python(пайтон);
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
Тестирование программы
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python(пайтон)
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
5) 9 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Работа с информацией
Свойства информации
9.​2.​1.​1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
9.​4.​1.​1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
Совместная работа с документами
9.​1.​3.​1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий
Сетевой этикет
9.​4.​2.​1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети
Выбираем компьютер
Конфигурация компьютера
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения
Выбор программного обеспечения
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя
"Расчет стоимости компьютера"
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения;
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя;
9.​3.​1.​1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
2 четверть
Базы данных
Базы данных
9.​2.​2.​1 объяснять термины "базы данных, запись, поле
"
Создание базы данных в электронных таблицах
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице
Методы поиска информации
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
Сортировка и фильтрация данных
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
Работа с базой данных
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице;
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
3 четверть
Программирование алгоритмов на языке программирования Python(пайтон)
Одномерный массив
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов
Поиск элемента с заданными свойствами
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов
Перестановка элементов
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов
Двумерный массив

8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру
3-тоқсан
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау
While (уайл) циклі
8.3.3.1 While (уайл) цикл операторын пайдалану;
For (фор) циклі
8.3.3.2 For (фор) цикл операторын пайдалану
Continue (континю) циклін басқару
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс))
Break (брик) циклін басқару
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс))
Else (элс) циклін басқару
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс))
Алгоритмнің трассировкасы
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
4-тоқсан
Практикалық программалау
Мәселені қалыптастыру
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
Алгоритмді әзірлеу
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
Алгоритмді программалау
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасауһ
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
Программаны тестілеу
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
5) 9 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ақпаратпен жұмыс жасау
Ақпараттың сипаттары
9.2.1.1 ақпараттың қасиеттерін анықтау (маңыздылық, дәлдік, сенімділік, құндылық)
9.4.1.1 компьютерде ұзақ уақыты жұмыс істеу тәуекелін сыни түрде бағалау
Құжаттармен бірлесіп жұмыс жасау
9.1.3.1 бұлтты технологияларды қолданатын құжаттармен бірлескен жұмысты жүзеге асыру
Желілік этикет
9.4.2.1 желідегі этикалық және құқықтық нормаларын бұзу салдары туралы айту
Компьютер таңдаймыз
Компьютердің конфигурациясы
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау
Бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау
9.1.2.1 пайдаланушының қажеттілігіне қарай бағдарламалық жасақтаманы таңдау
"Компьютер құнын есептеу"
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау
9.1.2.1 пайдаланушының қажеттілігіне қарай бағдарламалық жасақтаманы таңдау
9.3.1.1 процесс моделдерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) электрондық кестеде әзірлеу және зерттеу
2-тоқсан
Деректер базасы
Деректер базасы
9.2.2.1 "дерекқор, жазба, өріс" терминдерін түсіндіру;
Электрондық кестеде деректер базасын құру
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау;
Ақпаратты іздеу әдістері
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
Деректерді сұрыптау және сүзгілеу
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
Деректер базасымен жұмыс
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау;
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
3-тоқсан
Python (пайтон) программалау тілінде алгоритм
дерді программа
лау
Бірөлшемді массив
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
Белгіленген сипаттары бар элементті іздеу
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
Элементтердің орнын ауыстыру
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
Екіөлшемді массив

9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием двумерных массивов
Сортировка
9.​3.​2.​1 применять алгоритмы сортировки;
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов;
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python(пайтон)с использованием двумерных массивов
Удаление и вставка элемента
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных массивов;
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием двумерных массивов
4 четверть
Создание 2Dигры на языке программирования Python(пайтон)
Библиотека PyGame (пайгейм)
9.​3.​3.​3 подключать библитотеку PyGame (пайгейм);
9.​3.​3.​4 использовать готовые модули библиотеки PyGame(пайгейм) для создания окна для игры
Задний фон и персонажи игры
9.​3.​3.​5 создавать задний фон игры
9.​3.​3.​6 загружать готовые персонажи для игры
Анимирование персонажей
9.​3.​3.​7 программировать движение персонажа
9.​3.​3.​8 управлять персонажами с клавиатуры
Программирование условий
9.​3.​3.​9 разрабатывать игру по готовому сценарию
9.​3.​3.​10 реализовать алгоритм подсчета результатов игры
Приложение 56
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приложение 56 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Данная учебная программа является логическим продолжением программы начальной школы по предмету "Естествознание".
3. Естественнонаучное образование обучающихся 5-6 классов способствует развитию их любознательности, расширению кругозора о мире, развитию научного понимания и целостного видения окружающего мира, умения ценить и беречь окружающий мир.

9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде бағдарламаларды жасау;
Сұрыптау
9.3.2.1 сұрыптау алгоритмдерін қолдану;
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде бағдарламаларды жасау
Элементті жою және кірістіру
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде бағдарламаларды жасау
4-тоқсан
Python (пайтон) программалау тілінде 2D ойынын құру
PyGame кітапханасы
9.3.3.3 PyGame (пайгейм) кітапханасын қосу;
9.3.3.4 ойын терезесін жасау үшін PyGame (пайгейм) кітапханасының дайын модульдерін пайдалану
Артқы фон мен ойын кейіпкерлері
9.3.3.5 ойынның артқы фонын құру;
9.3.3.6 ойынға арналған дайын кейіпкерлер жүктеу
Кейіпкерлерді анимациялау
9.3.3.7 кейіпкер қозғалысын программалау;
9.3.3.8 пернетақтадан кейпкерді басқару
Шарттарды программалау
9.3.3.9 дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу;
9.3.3.10 ойынның нәтижелерін есептеу алгоритмін іске асыру
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
56-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 56-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарынасәйкес әзірленді., техникалық және кәсіптік, (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
2. Осы оқу бағдарламасы бастауыш мектепке арналған "Жаратылыстану" пәні бағдарламасының логикалық жалғасы болып табылады.
3. 5-6-сыныптың оқушыларына жаратылыстану бағытында білім беру, олардың білім құмарлықтарының дамуына, әлем жайлы ой-өрістерінің кеңеюіне, ғылымды ұғыну мен қоршаған әлемді тұтастай қабылдауларының дамуына, қоршаған әлемді бағалай және қорғай білу біліктіліктерінің дамуына көмектеседі.

4. Изучение предмета "Естествознание" в основной школе обеспечивает понимание обучающими:
1) многообразия окружающего мира, взаимосвязи и причин природных явлений и процессов, происходящих в живой и неживой природе;
2) принципов систематизации многообразия объектов и процессов в природе.
5. Учебная программа по предмету "Естествознание" в основной школе нацелена на формирование основ исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков и умений:
1) выдвигать гипотезы и предлагать пути их доказательства, делать выводы на основе экспериментальных данных;
2) формулировать вопросы исследования и составлять план исследования, собирать, описывать и оценивать данные, полученные в ходе наблюдений и экспериментов, делать выводы;
3) работать с естественнонаучной информацией, содержащейся в средствах массовой информации, интернет-ресурсах, научной и научно-популярной литературе: владеть методами поиска, выделять смысловую основу и оценивать достоверность информации;
4) представлять результаты исследования в различной форме;
5) объяснять прикладное значение важнейших достижений в области естественных наук.
6. Предмет "Естествознание" является интегрированным курсом, являющимся основой для дальнейшего изучения предметов "Биология", "География", "Физика" и "Химия".
7. Целью обучения является формирование у обучающихся естественнонаучных знаний, понятий и целостного представления о закономерностях, взаимосвязи природы и общества, развитие умения применять полученные знания для объяснения, описания, прогнозирования природных явлений и процессов, наблюдаемых в повседневной жизни.
8. Предмет "Естествознание" ориентирован на решение следующих задач:
1) формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и методах, используемых в естественных науках; знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими влияние на развитие науки, техники и технологий;
2) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из средств массовой информации, ресурсов интернета, научной и научно-популярной литературы;
3) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления для проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
4) развитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды.

4. Негізгі мектепте "Жаратылыстану" пәнін оқу:
1) қоршаған әлемнің көп қырлылығын, табиғи құбылыстар мен үдерістердің өзара байланысын және себептерін;
2) көптүрлі табиғат құбылыстары мен нысандарын жүйелеу принциптерін түсінуге мүмкіндік береді;
5. "Жаратылыстану" пәнінен оқу бағдарламасы негізгі мектепте зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылар мен біліктіліктер негіздерінің қалыптасуына бағытталған:
1) гипотеза құру және оларды тексерудің жолдарын ұсыну, эксперименттер арқылы алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау;
2) зерттеу мәселелерін дұрыс алу, зерттеу жұмысының жоспарын құру, бақылаулар мен эксперименттер нәтижелерін бағалау және сипаттау, қорытынды шығару;
3) бұқаралық ақпараттық құралдары хабарламаларындағы, интернет желісі ресурстарындағы, ғылыми-көпшілік әдебиеттердегі жаратылыстану бағытындағы ақпараттармен жұмыс: іздеу әдістерін игеру, ақпараттың мағыналық негізін анықтау және ақпараттың растығын бағалау;
4) зерттеу қорытындыларын түрлі формада ұсыну;
5) жаратылыстану ғылымы бағытындағы маңызды жетістіктердің қолданбалы мәнін түсіндіру.
6. "Жаратылыстану" пәні негізгі мектептегі "Биология", "География", "Химия", "Физика" пәндерін зерделеу, негізін қалауға бағытталған кіріктірілген курс болып табылады.
7. Бағдарламаның мақсаты оқушыларды жаратылыстану ғылымы тұрғысынан табиғат пен қоғамның өзара байланысы, табиғаттағы заңдылықтардың біртұтастығы туралы білім, ұғым, түсінік қалыптастыру және білімдерін күнделікті өмірде кездесетін табиғат құбылыстары мен үдерістерін түсіндіру, сипаттау, болжау үшін қолдану білігін дамытуға бағытталған.
8. Пән бағдарламасы келесі міндеттерді шешуге бағытталған:
1) әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан қалыптасқан бейнесі мен жаратылыстану ғылымдарының әдістері туралы білім негіздерін қалыптастыру; жаратылыстанудың техника мен технология дамуына елеулі ықпал еткен маңызды идеяларымен, жетістіктерімен таныстыру;
2) білімдерін қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру үшін қолдану және бұқаралық ақпараттық құралдары, интернет ресурстары, арнайы және ғылыми-көпшілік әдебиеттерден алынған жаратылыстану ғылымы тұрғысынан және өмірлік маңызды мазмұны бар ақпаратты қабылдау біліктіліктеріне ие болу;
3) зияткерлік, шығармашылық қабілеттерді, сын тұрғысынан ойлау қабілетін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
4) күнделікті өмірде тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін жаратылыстану ғылымдары бойынша білімдерін қолдану.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Естествознание" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Естествознание"
9. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 5-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в 6-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. Содержание учебной программы по учебному предмету "Естествознание" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу с обучающимися, а также оценивать их достижения и информировать о следующих этапах обучения.
13. Содержание учебного предмета включает 7 разделов:
1) "Мир науки";
2) "Вселенная. Земля. Человек";
3) "вещества и материалы";
4) "Процессы в живой и неживой природе";
5) "Энергия и движение";
6) "Экология и устойчивое развитие";
7) "Открытия, меняющие мир".
14. Раздел "Мир науки" включает следующие подразделы:
1) роль науки;
2) вопрос исследования;
3) планирование исследования;
4) сбор и запись данных;
5) анализ данных;
6) вывод и обсуждение.
15. Раздел "Вселенная. Земля. Человек" включает следующие подразделы:
1) макро- и микромир;
2) общие сведения о Земле. Происхождение планеты Земля. Строение и состав Земли;
3) сферы Земли и их составляющие;
4) жизнь на Земле;
5) способы изображения земной поверхности;
6) материки и океаны;
7) география населения.
16. Раздел "Вещества и материалы" включает следующие подразделы:
1) строение и свойства веществ;
2) классификация веществ;
3) образование и получение веществ.
17. Раздел "Процессы в живой и неживой природе" включает следующие подразделы:

2-тарау. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұны
9. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқу бөлімдерінен тұрады. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан құралған бөлімшелерден тұрады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Әрбір бөлімшенің ішінде бірізділікті сақтай отырып құрастырылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оларға оқудың келесі кезеңдерінен хабардар болуға мүмкіндік береді.
13. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
1) ғылым әлемі;
2) ғалам. Жер. Адам;
3) заттар және материалдар;
4) тірі және өлі табиғаттағы үдерістер;
5) энергия және қозғалыс;
6) экология және тұрақты даму;
7) әлемді өзгертетін жаңалықтар.
14. "Ғылым әлемі" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ғылымның рөлі;
2) зерттеу мәселесі;
3) зерттеуді жоспарлау;
4) деректерді жинау және жазу;
5) деректерді талдау;
6) қорытынды және талқылау.
15. "Ғалам. Жер. Адам" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) макро- және микроәлем;
2) жер туралы жалпы мағлұматтар;
3) жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері;
4) жердегі тіршілік;
5) жер бетін бейнелеу тәсілдері;
6) материктер мен мұхиттар;
7) халық географиясы.
16. "Заттар және материалдар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың құрылысы мен қасиеттері;
2) заттардың жіктелуі;
3) заттардың пайда болуы және заттарды алу.
17. "Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:

1) процессы в неживой природе;
2) процессы в живой природе.
18. Раздел "Энергия и движение" включает следующие подразделы:
1) виды и источники энергии;
2) движение.
19. Раздел "Экология и устойчивое развитие" включает следующие подразделы:
1) экосистемы. Компоненты экосистемы;
2) многообразие живых организмов;
3) охрана природы.
20. Раздел "Открытия, меняющие мир" включает следующие подразделы:
1) открытия, изменившие мир;
2) открытия будущего.
Параграф 2. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели.
Обучающиеся должны:
Разделы
Подразделы
5 класс
6 класс
1. Мир науки
1.1 Роль науки
5.1.1.1 определять функции науки как вида человеческой деятельности
6.1.1.1 перечислять объекты исследований естественных наук
1.2 Вопрос исследования
5.1.2.1 формулировать вопрос исследования и предположения
6.1.2.1 определять независимые, зависимые и контролируемые переменные
1.3 Планирование исследования
5.1.3.1 составлять план исследования;
5.1.3.2 сформулировать правила техники безопасности при проведении исследования
6.1.3.1 проводить исследование по плану;
6.1.3.2 определять условия безопасного проведения исследования
1.4 Сбор и запись данных
5.1.4.1 определять параметры объектов в единицах измерений;
5.1.4.2 фиксировать данные наблюдений и измерений
6.1.4.1 использовать единицы измерения в Международной системе единиц
1.5 Анализ данных
5.1.5.1 вычислять среднее арифметическое значение при повторных измерениях и выявлять тенденции
6.1.5.1 графически представлять полученные данные
1.6 Вывод и обсуждение
5.1.6.1 формулировать вывод по вопросу исследования
6.1.6.1 представлять полученные выводы в различной форме
2.Вселенная. Земля. Человек
2.1 Макро- и микромир
5.2.1.1 различать и приводить примеры объектов макро- и микромира
6.2.1.1 называть параметры объектов макро- и микромира
2.2 Общие сведения о Земле
5.2.2.1 объяснять происхождение планеты Земля;
5.2.2.2 называть строение и состав Земли
6.2.2.1 объяснять наблюдаемые на Земле процессы и явления;
6.2.2.2 объяснять свойства Земли
2.3 Сферы
Земли и их составляю
щие
5.2.3.1 характеризовать сферы Земли и их составляющие
6.2.3.1 объяснять способы взаимодействия внешних оболочек Земли
2.4 Жизнь на Земле
5.2.4.1 описывать возникновение жизни на Земле;
5.2.4.2 определять условия существования жизни
6.2.4.1 сравнивать гипотезы возникновения жизни на Земле;

1) өлі табиғаттағы үдерістер;
2) тірі табиғаттағы үдерістер.
18. "Энергия және қозғалыс" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) энергия түрлері мен көздері;
2) қозғалыс.
19. "Экология және тұрақты даму" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) экожүйелер;
2) тірі ағзалардың саналуандылығы;
3) табиғатты қорғау.
20. "Әлемді өзгертетін ашылулар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) әлемді өзгерткен жаңалықтар;
2) болашақ жаңалықтары.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді.
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімдер
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
1. Ғылым әлемі
1.1. Ғылымның рөлі
5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын атау
1.2. Зерттеу сұрағы
5.1.2.1 зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау
6.1.2.1 тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын айнымалыларды анықтау
1.3. Зерттеуді жоспарлау
5.1.3.1 зерттеу жоспарын құрастыру;
5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін тұжырымдау
6.1.3.1 жоспар бойынша зерттеу жұмысын жүргізу;
6.1.3.2 қауіпсіз жұмыс жүргізудің жағдайларын анықтау
1.4. Деректерді жинау және жазу
5.1.4.1 нысандар параметрлерін өлшем бірліктермен анықтау;
5.1.4.2 бақылаулар мен өлшеу деректерін тіркеу
6.1.4.1 Халықаралық бірліктер жүйесінің өлшем бірліктерін пайдалану
1.5. Деректерді талдау
5.1.5.1 қайталанған өлшеулер кезіндегі арифметикалық орташа шаманы есептеу және тенденцияларын анықтау
6.1.5.1 алынған деректерді графикалық түрде көрсету
1.6. Қорытынды және талқылау
5.1.6.1 зерттеу сұрағы бойынша қорытынды тұжырымдау
6.1.6.1 алынған қорытындыларды түрлі формада көрсету
2. Ғалам. Жер. Адам
2.1. Макро-және микроәлем
5.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарын ажырата білу және мысалдар келтіру
6.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарының параметрлерін атау
2.2. Жер туралы жалпы мағлұматтар
5.2.2.1 жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру;
5.2.2.2 жердің құрылысы мен құрамын атау
6.2.2.1 жер бетіндегі бақыланатын үдерістер мен құбылыстарды түсіндіру;
6.2.2.2 жердің қасиеттерін түсіндіру
2.3. Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері
5.2.3.1 жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау
6.2.3.1 жердің сыртқы қабықтарының өзара байланысын түсіндіру
2.4. Жердегі тіршілік
5.2.4.1 жерде тіршіліктің пайда болуын сипаттау;
5.2.4.2 тіршілік ету үшін қажетті жағдайларын анықтау
6.2.4.1 жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы ғылыми болжамдарды салыстыру;

6.2.4.2 оценивать современные условия существования человека на Земле
2.5 Способы изображения земной поверхности
5.2.5.1 объяснять понятия "план" и "условные знаки";
5.2.5.2 читать планы местности, используя условные знаки;
5.2.5.3 осуществлять съемку местности по одному из способов;
5.2.5.4 составлять простые планы местности в соответствии с правилами оформления планов
6.2.5.1 классифицировать географические карты и условные знаки;
6.2.5.2 читать географические карты, используя условные знаки;
6.2.5.3 рассчитывать расстояния, используя масштаб;
6.2.5.4 определять географические координаты;
6.2.5.5 определять время, используя карту часовых поясов
2.6 Материки и океаны
5.2.6.1 характеризовать историю освоения и изучения материков и частей света;
5.2.6.2 характеризовать историю изучения океанов
6.2.6.1 определять особенности природы материков и их физико-географических регионов по плану;
6.2.6.2 определять особенности природы океанов по плану
2.7 География населения
5.2.7.1 определить расовый состав населения мира и регионы распространения основных рас и межрасовых групп;
5.2.7.2 факторы формирования расовых признаков;
5.2.7.3 равенство рас
6.2.7.1 определять закономерности размещения населения;
6.2.7.2 оценивать показатели плотности населения;
6.2.7.3 определять регионы с высокой и низкой плотностью населения и объяснять причины
3. Вещества и материалы
3.1 Строение и свойства веществ
5.3.1.1 объяснять распространение частиц в жидкостях и газах;
5.3.1.2 объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно теории частиц;
5.3.1.3 описывать свойства вещества: текучесть, плотность, теплоэлектропроводность, ковкость, пластичность;
5.3.1.4 различать физические и химические явления
6.3.1.1 различать атомы и молекулы, простые и сложные вещества;
6.3.1.2 описывать фундаментальные частицы атома и их расположение в атоме;
6.3.1.3 описывать свойства вещества: температуры плавления и кипения
3.2 Классифика
ция веществ
5.3.2.1 различать чистые вещества и смеси;
5.3.2.2 описывать виды смесей и предлагать способы их разделения;
5.3.2.3 готовить растворы с определенным составом;
5.3.2.4 вычислять массовую долю растворенного вещества;
5.3.2.5 классифицировать вещества по растворимости, металлы и неметаллы
6.3.2.1 классифицировать вещества на органические и неорганические;
6.3.2.2 различать кислые, щелочные и нейтральные среды в живой и неживой природе и определять среду с помощью универсального индикатора;

6.2.4.2 адамның жердегі тіршілік етуінің қазіргі жағдайларын бағалау
2.5 Жер бетін бейнелеу тәсілдері
5.2.5.1 "план" және "шартты белгілер" ұғымдарын түсіндіру;
5.2.5.2 шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын оқу;
5.2.5.3 бір тәсіл бойынша жергілікті жердің түсірілімін жасау;
5.2.5.4 рәсімдеу талаптарына сай жергілікті жердің қарапайым жоспарларын сызу
6.2.5.1 географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктеу;
6.2.5.2 шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқу;
6.2.5.3 масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу;
6.2.5.4 географиялық координаттарды анықтау;
6.2.5.5 сағаттық белдеулер картасын пайдаланып, уақытты анықтау
2.6 Материктер мен мұхиттар
5.2.6.1 материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау;
5.2.6.2 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау
6.2.6.1 жоспар бойынша материктер мен олардың физикалық-географиялық аймақтарының табиғат ерекшеліктерін анықтау;
6.2.6.2 жоспар бойынша мұхиттар табиғатының ерекшеліктерін анықтау
2.7 Халық географиясы
5.2.7.1 дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын және негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау;
5.2.7.2 нәсілдік белгілердің қалыптасу факторларын анықтау;
5.2.7.3 нәсілдер теңдігін дәлелдеу
6.2.7.1 халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтау;
6.2.7.2 халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға беру;
6.2.7.3 дүниежүзіндегі халық тығыздығының жоғары және төмен аймақтарын анықтап, себептерін түсіндіру
3. Заттар және материалдар
3.1. Заттардың құрылысы мен қасиеттері
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газ тектес заттарда таралуын түсіндіру;
5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру;
5.3.1.3 заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылмалығын, иілімділігін сипаттау;
5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
6.3.1.1 атомдар мен молекулаларды, жай және күрделі заттарды ажырату;
6.3.1.2 атомның негізгі бөлшектерін және олардың орналасуын сипаттау;
6.3.1.3 заттардың қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау
3.2. Заттардың жіктелуі
5.3.2.1 қоспалардан таза заттарды ажырату;
5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттау және бөлу әдістерін ұсыну;
5.3.2.3 құрамы белгілі ерітінді дайындау;
5.3.2.4 еріген заттың массалық үлесін анықтау;
5.3.2.5 заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу
6.3.2.1 заттарды органикалық және бейорганикалық заттарға жіктеу;
6.3.2.2 тірі және өлі табиғаттағы қышқылдық, сілтілік және бейтарап орталарды ажырату және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау;

6.3.2.3 объяснять процесс нейтрализации
3.3 Образование и получение веществ
5.3.3.1 приводить примеры образования некоторых веществ в природе и веществ, полученных искусственным путем;
5.3.3.2 объяснять выделение веществ в лабораторных условиях
6.3.3.1 определять преимущества и недостатки природных и искусственных материалов;
6.3.3.2 объяснять области применения продуктов бытовой химии и правила безопасного обращения с ними;
6.3.3.3 определять месторождения полезных ископаемых в Казахстане и области их применения,
6.3.3.4 называть и показывать крупные добычи и переработки полезных ископаемых в Казахстане;
6.3.3.5 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду
4. Процессы в живой и неживой природе
4.1 Процессы в неживой природе
5.4.1.1 называть процессы, происходящие в неживой природе (круговорот веществ в природе, выветривание, горообразование, климатические процессы)
5.4.1.2 объяснять причины и последствия процессов, происходящих в неживой природе
6.4.1.1 моделировать процессы, происходящие в неживой природе (горообразование, выветривание, круговорот веществ в природе).
6.4.1.2 объяснять химическое превращение веществ в природе
4.2 Процессы в живой природе
5.4.2.1 описывать свойства живых организмов;
5.4.2.2 описывать уровни организации живых организмов;
5.4.2.3 применять правила работы с микроскопом;
5.4.2.4 готовить временные микропрепараты;
5.4.2.5 объяснять процесс фотосинтеза;
5.4.2.6 исследовать наличие различных пигментов у растений;
5.4.2.7 исследовать необходимые условия для протекания фотосинтеза
6.4.2.1 определять основные компоненты клетки;
6.4.2.2 объяснять процессы, присущие живым организмам;
6.4.2.3 различать типы питания организмов;
6.4.2.4 составлять сбалансированный рацион питания;
6.4.2.5 тестировать пищевые продукты на наличие органических веществ;
6.4.2.6 моделировать транспорт питательных веществ в живых организмах;
6.4.2.7 исследовать различие в содержании вдыхаемого и выдыхаемого воздуха;
6.4.2.8 называть продукты выделения у организмов;
6.4.2.9 исследовать реакцию на раздражители у живых организмов
5. Энергия и движение
5.1 Виды и источники энергии
5.5.1.1 различать виды энергии;
5.5.1.2 различать температуру и тепловую энергию;
5.5.1.3 измерять температуру с помощью термометра;
5.5.1.4 объяснять использование практических методов тепловой изоляции в зданиях;
5.5.1.5 характеризовать тепловое расширение;
5.5.1.6 приводить примеры взаимопревращения энергии
6.5.1.1 называть источники энергии;
6.5.1.2 называть и приводить примеры процессов, протекающих с выделением и поглощением энергии;

6.3.2.3 бейтараптану үдерісін түсіндіру
3.3. Заттардың түзілуі және алынуы
5.3.3.1 табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру;
5.3.3.2 зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу
6.3.3.1 табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
6.3.3.2 тұрмыстық химия өнімдерін қолдану саласын және оларды қауіпсіз қолдану ережелерін түсіндіру;
6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалардың кен орындарын және қолдану салаларын анықтау;
6.3.3.4 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын атау және көрсету;
6.3.3.5 пайдалы қазбалардың өндірілуі мен өңделінуінің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
4. Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
4.1. Өлі табиғаттағы үдерістер
5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер);
5.4.1.2 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарын түсіндіру
6.4.1.1 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістерді модельдеу (тау түзілу, үгілу, заттардың табиғаттағы айналымы);
6.4.1.2 табиғаттағы заттардың химиялық айналымын түсіндіру
4.2. Тірі табиғаттағы үдерістер
5.4.2.1 тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау;
5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау;
5.4.2.3 микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану;
5.4.2.4 уақытша микропрепарат дайындау;
5.4.2.5 фотосинтез үдерісін түсіндіру;
5.4.2.6 өсімдіктерде пигменттердің болуын зерттеу;
5.4.2.7 фотосинтездің жүруі үшін қажетті жағдайларды зерттеу
6.4.2.1 жасуша компоненттерін анықтау
6.4.2.2 тірі ағзаларға тән үдерістерді түсіндіру;
6.4.2.3 ағзалардың қоректену типтерін ажырату;
6.4.2.4 толыққанды тамақтану рационын құру;
6.4.2.5 азық-түлік өнімдердегі органикалық заттардың болуын тестілеу;
6.4.2.6 ағзалардағы қоректік заттардың тасымалдануын модельдеу;
6.4.2.7 тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттеу;
6.4.2.8 ағзадағы бөлініп шығатын өнімдерді атау;
6.4.2.9 тірі ағзалардағы тітіркендіргіштерге жауап беру реакциясын зерттеу
5. Энергия және қозғалыс
5.1. Энергия түрлері мен көздері
5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату;
5.5.1.2 температура мен жылу энергиясын ажырату;
5.5.1.3 термометрді пайдалана отырып температураны өлшеу;
5.5.1.4 ғимараттарда жылу оқшаулағыш тарын пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру;
5.5.1.5 жылулық ұлғаюды сипаттау;
5.5.1.6 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру
6.5.1.1 энергия көздерін атау;
6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру;

6.5.1.3 называть единицу электрической энергии;
6.5.1.4 рассчитывать стоимость электроэнергии;
6.5.1.5 предлагать альтернативные источники получения энергии
5.2 Движение
5.5.2.1 приводить примеры и объяснять значение движения в живой и неживой природе
5.5.2.2 исследовать особенности различных видов скелетов животных
5.5.2.3 определять причины движения тел
6.5.2.1 приводить примеры и пояснять относительность движения;
6.5.2.2 различать давление твердых тел, жидкостей и газов;
6.5.2.3 описывать строение скелета человека;
6.5.2.4 описывать строение мышц;
6.5.2.5 приводить примеры значения давления для живых организмов;
6.5.2.6 измерять атмосферное и артериальное давление, используя соответствующие приборы и делать выводы
6. Экология и устойчивое развитие
6.1 Экосистемы
5.6.1.1 определять компоненты экосистемы;
5.6.1.2 классифицировать виды экосистем;
5.6.1.3 объяснять влияние экологических факторов на функционирование экосистем;
5.6.1.4 сравнивать естественные и искусственные экосистемы
6.6.1.1 графически представлять и объяснять взаимосвязь компонентов экосистем;
6.6.1.2 объяснять причины смены экосистем;
6.6.1.3 объяснять переход энергии и веществ в экологической пирамиде
6.2 Многообра
зие живых организмов
5.6.2.1 классифицировать организмы по царствам живой природы;
5.6.2.2 характеризовать одноклеточные и многоклеточные организмы
6.6.2.1 использовать характерные особенности организмов для определения видов растений и животных;
6.6.2.2 исследовать многообразие живых организмов в местных экосистемах
6.3 Охрана природы
5.6.3.1 называть экологические проблемы Республики Казахстан;
5.6.3.2 исследовать экологические проблемы своего региона;
5.6.3.3 определять значение Красной книги Республики Казахстан
6.6.3.1 анализировать причины некоторых экологических проблем своего региона;
6.6.3.2 предлагать пути решения экологических проблем
7. Открытия, меняющие мир
7.1 Открытия, меняющие мир
5.7.1.1 приводить примеры научных открытий, изменивших мир
6.7.1.1 обсуждать значение открытий, изменивших мир;
6.7.1.2 обсуждать вклад казахстанских ученых в развитие естественных наук
7.2 Открытия будущего
5.7.1.2 предложить идеи для будущих исследований в науке
6.7.1.3 прогнозировать направления развития исследований науки в будущем
22. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования

6.5.1.3 электр энергиясының бірлігін атау;
6.5.1.4 электр энергиясының құнын есептеу;
6.5.1.5 энергияны алудың балама көздерін ұсыну
5.2. Қозғалыс
5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіру және түсіндіру;
5.5.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу;
5.5.2.3 денелер қозғалысының себебін анықтау
6.5.2.1 қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру және түсіндіру;
6.5.2.2 қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын айыра білу;
6.5.2.3 адам қаңқасының құрылысын сипаттау;
6.5.2.4 бұлшық еттің құрылысын сипаттау;
6.5.2.5 тірі ағзалар үшін қысымның мәніне мысалдар келтіру;
6.5.2.6 атмосфералық қысымды өлшеу және оның мәнін түсіндіру
6. Экология және тұрақты даму
6.1 Экожүйелер
5.6.1.1 экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау;
5.6.1.2 экожүйе түрлерін жіктеу;
5.6.1.3 экожүйеге экологиялық факторлардың ықпал етуін түсіндіру;
5.6.1.4 табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру
6.6.1.1 экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын графикалық түрде көрсету және түсіндіру;
6.6.1.2 экожүйелердің ауысу себептерін түсіндіру;
6.6.1.3 экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру;
6.2. Тірі ағзалардың сан алуандығы
5.6.2.1 ағзаларды тірі табиғат дүниесіне жіктеу;
5.6.2.2 біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау
6.6.2.1 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін анықтау үшін ағзалардың өзіндік ерекшеліктерін қолдану;
6.6.2.2 жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу
6.3. Табиғатты қорғау
5.6.3.1 ҚР экологиялық мәселелерін атау;
5.6.3.2 өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу;
5.6.3.3 Қазақстан Республикасы Қызыл кітабының маңыздылығын анықтау
6.6.3.1 өз аймағындағы кейбір экологиялық мәселелердің себептерін талдау;
6.6.3.2 экологиялық мәселелерді шешу жолдарын ұсыну
7. Әлемді өзгертетін жаңалықтар
7.1.
Әлемді өзгертетін жаңалықтар
5.7.1.1 әлемді өзгерткен ғылыми жаңалықтарға мысалдар келтіру
6.7.1.1 әлемді өзгерткен жаңалықтардың маңызын талқылау;
6.7.1.2 қазақстандық ғалымдардың жаратылыстану ғылымдарын дамытуда қосқан үлестерін талқылау
7.2
Болашақ жаңалықтары
5.7.1.2 болашақ ғылыми зерттеулер үшін идеялар ұсыну
6.7.1.3 ғылыми зерттеулер бағыттарының болашақтағы дамуына болжам жасау
22. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
23. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 5 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающийся должен:
1 четверть
5.1 Мир науки
Роль науки
5.1.1.1 определять функции науки как вида человеческой деятельности
Вопрос исследования
5.1.2.1 формулировать вопрос исследования и предположения
Планирование исследования
5.1.3.1 составлять план исследования;
5.1.3.2 сформулировать правила техники безопасности при проведении исследования
Сбор и запись данных
5.1.4.1 определять параметры объектов в единицах измерений;
5.1.4.2 фиксировать данные наблюдений и измерений
Анализ данных
5.1.5.1 вычислять среднее арифметическое значение при повторных измерениях и выявлять тенденции
Вывод и обсуждение
5.1.6.1 формулировать вывод по вопросу исследования
5.2 Человек. Земля. Вселенная
Макро- и микромир
5.2.1.1 различать и приводить примеры объектов макро- и микромира
Общие сведения о Земле
5.2.2.1 объяснять происхождение планеты Земля;
5.2.2.2 называть строение и состав Земли
Сферы Земли и их составляющие
5.2.3.1 характеризовать сферы Земли и их составляющие
Жизнь на Земле
5.2.4.1 описывать возникновение жизни на Земле;
5.2.4.2 определять условия существования жизни
Способы изображения земной поверхности
5.2.5.1 объяснять понятия "план" и "условные знаки";
5.2.5.2 читать планы местности, используя условные знаки;
5.2.5.3 осуществлять съемку местности по одному из способов (глазомерная, полярная, маршрутная);
5.2.5.4 составлять простые планы местности в соответствии с правилами оформления планов
Материки и океаны
5.2.6.1 характеризовать историю освоения и изучения материков и частей света;
5.2.6.2 характеризовать историю изучения океанов
География населения
5.2.7.1 определять расовый состав населения мира и регионы распространения основных рас и межрасовых групп;
5.2.7.2 объяснить факторы формирования расовых признаков;
5.2.7.3 доказывать равенство рас
2 четверть
5.2 Вещества и материалы
Строение и свойства веществ
5.3.1.1 объяснять распространение частиц в жидкостях и газах;
5.3.1.2 объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно теории частиц;
5.3.1.3 описывать свойства вещества: текучесть, плотность, тепло-электропроводность, ковкость и пластичность;
5.3.1.4 различать физические и химические явления
Классификация веществ
5.3.2.1 различать чистые вещества и смеси;
5.3.2.2 описывать виды смесей и предлагать способы их разделения;
5.3.2.3 готовить растворы с определенным составом;
5.3.2.4 вычислять массовую долю растворенного вещества;

1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар:
1-тоқсан
5.1
Ғылым әлемі
Ғылымның рөлі
5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
Зерттеу сұрағы
5.1.2.1 зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау
Зерттеуді жоспарлау
5.1.3.1 зерттеу жоспарын құрастыру;
5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау
Деректерді жинау және жазу
5.1.4.1 нысандар параметрлерін өлшем бірліктермен анықтау;
5.1.4.2 бақылаулар мен өлшеу деректерін тіркеу
Деректерді талдау
5.1.5.1 қайталанған өлшеулер кезіндегі арифметикалық орташа шаманы есептейді және тенденцияларын анықтау
Қорытынды және талқылау
5.1.6.1 зерттеу сұрағы бойынша қорытынды тұжырымдау
5.2
Адам. Жер. Ғалам
Макро- және микроәлем
5.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарын ажырата білу және мысалдар келтіру
Жер туралы жалпы мағлұматтар
5.2.2.1 Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру
5.2.2.2 Жердің құрылысы мен құрамын атау
Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері
5.2.3.1 Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау
Жердегі тіршілік
5.2.4.1 Жерде тіршіліктің пайда болуын сипаттау;
5.2.4.2 тіршілік етуге қажетті жағдайларды анықтау
Жер бетін бейнелеу тәсілдері
5.2.5.1 "жоспар" және "шартты белгілер" ұғымдарын түсіндіру;
5.2.5.2 шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын оқу;
5.2.5.3 бір тәсіл бойынша жергілікті жердің түсірілімін жасау (көз мөлшермен түсіру, полярлық түсіру, бағдарлық түсіру);
5.2.5.4 тіркеу талаптарына сай жергілікті жердің қарапайым пландарын сызу
Материктер мен мұхиттар
5.2.6.1 материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау;
5.2.6.2 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау
Халық географиясы
5.2.7.1 дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау;
5.2.7.2 нәсілдік белгілердің қалыптасу факторларын анықтау;
5.2.7.3 нәсілдер теңдігін дәлелдеу
2-тоқсан
5.3
Заттар және материалдар
Заттардың құрылысы мен қасиеттері
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру;
5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру;
5.3.1.3 заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылғыштығын, иілімділігін сипаттау;
5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
Заттардың жіктелуі
5.3.2.1 қоспалар мен таза заттарды ажырату;
5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттайды және бөлу әдістерін ұсыну;
5.3.2.3 құрамы белгілі ерітіндіні дайындау;
5.3.2.4 еріген заттың массалық үлесін есептеу;

5.3.2.5 классифицировать вещества по растворимости, металлы и неметаллы
Образование и получение веществ
5.3.3.1 приводить примеры образования некоторых веществ в природе и веществ, полученных искусственным путем;
5.3.3.2 объяснять выделение веществ в лабораторных условиях
3 четверть
5.3 Процессы в живой и неживой природе
Процессы в неживой природе
5.4.1.1 называть процессы, происходящие в неживой природе (круговорот веществ в природе, выветривание, горообразование, климатические процессы);
5.4.1.2 объяснять причины и последствия процессов, происходящих в неживой природе
Процессы в живой природе
5.4.2.1 описывать свойства живых организмов;
5.4.2.2 описывать уровни организации живых организмов;
5.4.2.3 применять правила работы с микроскопом;
5.4.2.4 готовить временные микропрепараты;
5.4.2.5 объяснять процесс фотосинтеза;
5.4.2.6 исследовать наличие различных пигментов у растений;
5.4.2.7 исследовать необходимые условия для протекания фотосинтеза
5.3 Энергия и движение
Виды и источники энергии
5.5.1.1 различать виды энергии;
5.5.1.2 различать температуру и тепловую энергию;
5.5.1.3 измерять температуру с помощью термометра;
5.5.1.4 объяснять использование практических методов тепловой изоляции в зданиях;
5.5.1.5 характеризовать тепловое расширение;
5.5.1.6 приводить примеры взаимопревращения энергии
Движение
5.5.2.1 приводить примеры и объяснять значение движения в живой и неживой природе;
5.5.2.2 исследовать особенности различных видов скелетов животных;
5.5.2.3 определять причины движения тел
4 четверть
5.4 Экология и устойчивое развитие
Экосистемы
5.6.1.1 определять компоненты экосистемы;
5.6.1.2 классифицировать виды экосистем;
5.6.1.3 объяснять влияние экологических факторов на функционирование экосистем;
5.6.1.4 сравнивать естественные и искусственные экосистемы
Многообразие живых организмов
5.6.2.1 классифицировать организмы по царствам живой природы;
5.6.2.2 характеризовать одноклеточные и многоклеточные организмы
Охрана природы
5.6.3.1 называть экологические проблемы Республики Казахстан;
5.6.3.2 исследовать экологические проблемы своего региона;
5.6.3.3 определять значение Красной книги Республики Казахстан
5.4 Открытия, меняющие мир
Открытия, меняющие мир
5.7.1.1 приводить примеры научных открытий, изменивших мир
Открытия будущего
5.7.1.2 предлагать идеи для будущих исследований в науке
2) 6 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающийся должен:
1 четверть
6.1 Мир науки
Роль науки
6.1.1.1перечислять объекты исследований естественных наук
Вопрос исследования

5.3.2.5 заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу
Заттардың түзілуі және алынуы
5.3.3.1 кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру;
5.3.3.2 зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу
3-тоқсан
5.4
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
Өлі табиғаттағы үдерістер
5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер);
5.4.1.2 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру
Тірі табиғаттағы үдерістер
5.4.2.1 тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау;
5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау;
5.4.2.3 микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану;
5.4.2.4 уақытша микропрепарат дайындау;
5.4.2.5 фотосинтез үдерісін түсіндіру;
5.4.2.6 өсімдіктерде пигменттердің болуын зерттеу;
5.4.2.7 фотосинтездің жүруі үшін қажетті жағдайларын зерттеу
5.5
Энергия және қозғалыс
Энергия түрлері мен көздері
5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату;
5.5.1.2 температура мен жылу энергиясын ажырату;
5.5.1.3 термометрді пайдалана отырып температураны өлшеу;
5.5.1.4 ғимараттарда жылу оқшаулағыштарын пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру;
5.5.1.5 жылулық ұлғаюды сипаттау;
5.5.1.6 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру
Қозғалыс
5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіреді және түсіндіру;
5.5.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу;
5.5.2.3 денелер қозғалысының себебін анықтау
4-тоқсан
5.6
Экология және тұрақты даму
Экожүйелер
5.6.1.1 экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау;
5.6.1.2 экожүйе түрлерін жіктеу;
5.6.1.3 экологиялық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсіндіру;
5.6.1.4 табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру
Тірі ағзалардың сан алуандығы
5.6.2.1 ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу;
5.6.2.2 біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау
Табиғатты қорғау
5.6.3.1 Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін атау;
5.6.3.2 өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу;
5.6.3.3 Қазақстан Республикасының Қызыл кітабының маңыздылығын анықтау
5.7
Әлемді өзгертетін жаңалықтар
Әлемді өзгертетін жаңалықтар
5.7.1.1 әлемді өзгерткен ғылыми жаңалықтарға мысалдар келтіру
Болашақ жаңалықтары
5.7.1.2 болашақ ғылыми зерттеулер үшін зерттеу идеяларын ұсыну
2) 6-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар:
1-тоқсан
6.1
Ғылым әлемі
Ғылым рөлі
6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау
Зерттеу сұрағы

Типовая учебная программа по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приложение 57 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью изучения курса физики 7-9 классов является формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. В соответствии с целью основными задачами изучения учебного предмета являются:
освоение обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;
развитие у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
воспитание ответственного отношения к учебной и исследовательской деятельности;
использование полученных навыков для рационального природопользования и защиты окружающей среды, обеспечения безопасности жизнедеятельности человека и общества.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физика" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" составляет:
1) в 7 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 57-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. 7-9-сыныптардағы физика курсын оқытудың мақсаты – оқушылардың ғылыми көзқарасының негізін қалыптастыру. Әлемнің жаратылыстанымдық-ғылыми бейнесін тұтастай қабылдауды, бақылау қабілеттерін дамыту және табиғат құбылыстарын талдау және таңдау арқылы өмірге қажетті практикалық есептердің шешімдерін таба білуге дағдыландыру.
3. Мақсатқа сәйкес оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
оқушылардың әлемнің қазіргі физикалық бейнесінің негізінде жатқан іргелі заңдылықтар мен принциптер туралы білімді, табиғатты танудың ғылыми әдістерін меңгеру;
оқушылардың зияткерлік, ақпараттық, коммуникативтік және рефлективтік мәдениетін дамытуға, физикалық экспериментті орындау және зерттеу жұмыстарын жүргізу дағдыларын дамыту;
оқу және зерттеу қызметіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу;
табиғат ресурстарын пайдалануда және қоршаған ортаны қорғауда, адамды және қоғамды қауіпсіз өмір сүрумен қамтамасыз етуде меңгерген дағдыларды қолдану болып табылады.
2-тарау. "Физика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Физика" оқу пәнінің мазмұны
4. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предмета включает 8 разделов:
физические величины и измерение;
механика;
тепловая физика;
электричество и магнетизм;
геометрическая оптика;
элементы квантовой физики;
основы астрономии;
современная физическая картина мира.
6. Раздел "Физические величины и измерение" включает следующие подразделы:
физика – наука о природе;
физические величины;
физические измерения.
7. Раздел "Механика" включает следующие подразделы:
основы кинематики;
основы динамики;
законы сохранения;
статика;
колебания и волны.
8.Раздел "Тепловая физика" включает следующие подразделы:
основы молекулярно-кинетической теории;
основы термодинамики.
9. Раздел "Электричество и магнетизм" состоит из следующих подразделов:
основы электростатики;
электрический ток;
магнитное поле;
электромагнитные колебания и волны.
10. Раздел "Геометрическая оптика" состоит из подраздела "Законы геометрической оптики".
11. Раздел "Элементы квантовой физики" состоит из следующих подразделов:
строение атома и атомного ядра;
радиоактивность;
элементарные частицы.
12. Раздел "Основы астрономии" включает следующие подразделы:
земля и Космос;
элементы астрофизики.
13. Раздел "Современная физическая картина мира" состоит из подраздела "Мировоззренческое значение физики".
14. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 7 класса:
"Физика – наука о природе". Физика – наука о природе, научные методы изучения природы;
"Физические величины и измерения". Международная система единиц, скалярные и векторные физические величины, точность измерений и вычислений, запись больших и малых чисел;
лабораторная работа № 1: определение размеров малых тел;
лабораторная работа № 2: измерение физических величин;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач,
определение цены деления шкалы приборов;
"Механическое движение". Механическое движение и его характеристики, система отсчета, относительность механического движения, прямолинейное равномерное и неравномерное движение, расчет скорости и средней скорости, графическое представление различных видов механического движения;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, исследование графика зависимости координаты от времени;
"Плотность". Масса и измерение массы тел, измерение объема тел правильной и неправильной формы, плотность вещества и единицы измерения плотности; расчет плотности;
лабораторная работа № 3: определение плотности жидкостей и твердых тел;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач;
определение массы разных тел с использованием электронных и рычажных весов, определение объема жидкости в мензурках;
"Взаимодействие тел". Явление инерции, сила, явление тяготения и сила тяжести, вес, деформация, сила упругости, закон Гука, сила трения, учет трения в технике, сложение сил, действующих на тело вдоль одной прямой;
лабораторная работа № 4: изучение упругих деформаций;
лабораторная работа № 5: исследование силы трения скольжения;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач,
измерения с помощью динамометра, исследование силы тяжести, исследование растяжения разных тел;
"Давление твердых тел, жидкостей и газов". Молекулярное строение (твердых тел, жидкостей и газов), давление твердых тел, давление в жидкостях и газах, закон Паскаля, сообщающиеся сосуды, гидравлическая машина; атмосферное давление, измерение атмосферного давления, манометры, насосы, выталкивающая сила;
лабораторная работа № 6: изучение закона Архимеда;
лабораторная работа № 7: определение условия плавания;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач,
исследование расположения поверхностей одинаковых и разных жидкостей в сообщающихся сосудах любой формы, исследование наличия атмосферного давления;
"Работа и мощность". Механическая работа, мощность,
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, определение значение работы по графику, сравнение работ силы тяжести и силы трения, оценка мощности различных видов транспорта;
"Энергия". Кинетическая энергия, потенциальная энергия, превращение и сохранение энергии;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, определение высоты отскока шарика для настольного тенниса;
"Простые механизмы". Простые механизмы, центр масс тел, условие равновесия рычага, коэффициент полезного действия;
лабораторная работа № 8: нахождение центра масc плоской фигуры;
лабораторная работа № 9: определение условия равновесия рычага;
лабораторная работа № 10: определение коэффициента полезного действия наклонной плоскости;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, исследование зависимости приложенной силы от расстояния до оси вращения;
"Космос и Земля". Наука о небесных телах, солнечная система, основы календаря (сутки, месяц, год).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 8 бөлімді қамтиды:
физикалық шамалар мен өлшеулер;
механика;
жылу физикасы;
электр және магнетизм;
геометриялық оптика;
кванттық физика элементтері;
астрономия негіздері;
әлемнің қазіргі физикалық бейнесі.
6. "Физикалық шамалар мен өлшеулер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
физика – табиғат туралы ғылым;
физикалық шамалар;
физикалық өлшеулер.
7. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
кинематика негіздері;
динамика негіздері;
сақталу заңдары;
статика;
тербелістер мен толқындар.
8. "Жылу физикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
молекулалы-кинетикалық теория негіздері;
термодинамика негіздері.
9. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электростатика негіздері;
электр тогы;
магнит өрісі;
электромагниттік толқындар және тербеліс.
10. "Геометриялық оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
геометриялық оптика заңдары.
11. "Кванттық физика элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
атом мен атом ядросының құрылысы;
радиоактивтілік;
элементар бөлшектер.
12. "Астрономия негіздері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
жер және ғарыш;
астрофизика элементтері.
13. "Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі" бөлімі "Физиканың дүниетанымдық мәні" бөлімшесінен тұрады.
14. 7-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Физика – табиғат туралы ғылым". Физика – табиғат туралы ғылым, табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері;
"Физикалық шамалар мен өлшеулер". Халықаралық бірліктер жүйесі (SI); скаляр және векторлық физикалық шамалар, өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі, үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу;
№ 1-зертханалық жұмыс: кішкентай денелердің өлшемін анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: физикалық шамаларды өлшеу;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару; аспап шкаласындағы бөліктің құнын анықтау:
"Механикалық қозғалыс". Механикалық қозғалыс және оның сипаттамалары, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар, жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу, әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, координатаның уақытқа тәуелділік графигін зерттеу;
"Тығыздық". Масса және денелердің массасын өлшеу, дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу, заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі, тығыздықты есептеу;
№ 3-зертханалық жұмыс: сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, электрондық және иіндік таразыларды қолданып, әр түрлі денелердің массасын анықтау;
"Денелердің өзара әрекеттесуі". Инерция құбылысы, күш, тартылыс құбылысы және ауырлық күші, салмақ, деформация, серпімділік күші, Гук заңы, үйкеліс күші, үйкеліс әрекетін техникада ескеру, бір түзу бойымен денеге әсер еткен күштерді қосу;
№ 4-зертханалық жұмыс: серпімді деформацияларды зерделеу;
№ 5-зертханалық жұмыс: сырғанау үйкеліс күшін зерттеу;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, динамометр көмегімен өлшеу, ауырлық күшін зерттеу, түрлі денелердің созылуын зерттеу;
"Қатты денелер, сұйықтар және газдардағы қысым". Газдардың, сұйықтардың және қатты денелердің молекулалық құрылымы, қатты денелердегі қысым, сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы, қатынас ыдыстар, гидравликалық машиналар, атмосфералық қысым, атмосфералық қысымды өлшеу, манометрлер, сорғылар, кері итеруші күш;
№ 6-зертханалық жұмыс: Архимед заңын зерделеу;
№ 7-зертханалық жұмыс: дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, кез-келген пішінді қатынас ыдыстардағы бірдей және әртүрлі сұйықтардың беттерінің орналасуын зерттеу, атмосфералық қысымның бар екендігін зерттеу;
"Жұмыс және қуат". Механикалық жұмыс, қуат;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, жұмыстың мәнін график бойынша анықтау, ауырлық күші мен үйкеліс күшінің жұмысын салыстыру, транспорт түрлерінің қуатын бағалау;
"Энергия". Кинетикалық энергия, потенциалдық энергия, энергияның сақталуы және басқа түрге айналуы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, үстел теннисіне арналған шариктің тебілу биіктігін анықтау;
"Жай механизмдер". Жай механизмдер, дененің массалық центрі, иіндіктің тепе-теңдік шарты, пайдалы әрекет коэффициенті;
№ 8-зертханалық жұмыс: Жазық фигураның массалар центрін анықтау;
№ 9-зертханалық жұмыс: иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау;
№ 10-зертханалық жұмыс: көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, түсірілген күштің айналу осіне дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу;
"Жер және Ғарыш". Аспан денелері туралы ғылым, күн жүйесі, күнтізбе негіздері (тәулік, ай, жыл).

15. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 8 класса:
"Тепловые явления". Тепловое движение, броуновское движение, диффузия; температура, способы ее измерения, температурные шкалы, внутренняя энергия, способы изменения внутренней энергии, теплопроводность, конвекция, излучение, теплопередача в природе и технике, роль тепловых явлений в жизни живых организмов, количество теплоты, удельная теплоемкость вещества, энергия топлива, удельная теплота сгорания топлива; закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах;
лабораторная работа № 1: сравнение количеств теплоты при смешивании воды разной температуры;
практическая работа: расчет количества теплоты, необходимого для нагревания тела или выделяемого им при охлаждении, расчет количества теплоты при агрегатных переходах, нахождение удельной теплоемкости вещества, исследование зависимости количества тепла от массы тела, исследование зависимости количества теплоты от температуры нагрева, оценка эффективности сгорания разного топлива;
"Агрегатные состояния вещества". Плавление и кристаллизация твердых тел, температура плавления, удельная теплота плавления, парообразование и конденсация, ненасыщенные и насыщенные пары, кипение, удельная теплота парообразования, зависимость температуры кипения от внешнего давления;
лабораторная работа № 2: определение удельной теплоты плавления льда;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, получение графика фазового перехода вещества, исследование температуры плавления льда, изучение зависимости скорости испарения от разных факторов;
"Основы термодинамики". Первый закон термодинамики, работа газа и пара, необратимость тепловых процессов, второй закон термодинамики, тепловые двигатели, коэффициент полезного действия теплового двигателя, экологические проблемы использования тепловых маши;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, изучение превращения внутренней энергии в механическую энергию, изучение закона сохранения энергии при установлении теплового равновесия;
"Основы электростатики". Электрический заряд, электризация тел, проводники и диэлектрики, закон сохранения электрического заряда, взаимодействие неподвижных зарядов, закон Кулона, элементарный электрический заряд, электрическое поле, напряженность электрического поля, потенциал и разность потенциалов электрического поля, конденсатор;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, исследование взаимодействия двух одинаковых воздушных шаров, подвешенных на нитях рядом на некотором расстоянии друг от друга, изготовление электроскопа;
"Постоянный электрический ток". Электрический ток, источники электрического тока, электрическая цепь и ее составные части, сила тока, напряжение, закон Ома для участка цепи, электрическое сопротивление проводника, удельное сопротивление проводника, реостат, последовательное и параллельное соединение проводников, работа и мощность электрического тока, тепловое действие электрического тока, закон Джоуля-Ленца, зависимость электрического сопротивления металлов от температуры, сверхпроводимость, электронагревательные приборы, лампа накаливания, короткое замыкание, плавкие предохранители, химическое действие электрического тока (закон Фарадея);
лабораторная работа № 3: сборка электрической цепи и измерение силы тока и напряжения на различных ее участках;
лабораторная работа № 4: исследование зависимости силы тока от напряжения на участке цепи;
лабораторная работа № 5: изучение последовательного соединения проводников;
лабораторная работа № 6: изучение параллельного соединения проводников;
лабораторная работа № 7: измерение работы и мощности электрического тока;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, измерение силы тока в цепи; измерение напряжение на участках цепи, зависимость сопротивления проводника от рода материала; измерение работы и мощности лампы накаливания, исследование мощности тока при последовательном соединении ламп, исследование мощности тока при параллельном соединении ламп;
"Электромагнитные явления". Постоянные магниты, магнитное поле, магнитное поле прямого тока, магнитное поле катушки с током, электромагниты и их применение, действие магнитного поля на проводник с током, электродвигатель, электроизмерительные приборы, электромагнитная индукция, генератор;
лабораторная работа № 8: изучение свойств постоянного магнита и получение изображений магнитных полей;
лабораторная работа № 9: сборка электромагнита и изучение его действия;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, изготовление водяного компаса, исследование прохождение магнитных полей через различные материалы, исследование магнитных свойства различных монет, намагничивание при помощи трения, влияние температуры на свойства магнита;
"Световые явления". Закон прямолинейного распространения света, отражение света, законы отражения, плоские зеркала, сферические зеркала, построение изображения в сферическом зеркале, преломление света, закон преломления света, полное внутреннее отражение, линзы, оптическая сила линзы, формула тонкой линзы, построение изображений в линзах, глаз как оптическая система, дефекты зрения и способы их исправления, оптические приборы;
лабораторная работа № 10: определение показателя преломления стекла;
лабораторная работа № 11: определение фокусного расстояния тонкой линзы;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, изготовление простого перископа, изготовление калейдоскопа, исследование изображения в плоском зеркале, ход стандартных лучей, падающих и отраженных от вогнутого сферического зеркала, ход основных лучей в собирающей и рассеивающей линзах, сравнение оптических систем глаза и фотоаппарата.

15. 8-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Жылулық құбылыстар". Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия, температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары, ішкi энергия, ішкi энергияны өзгерту тәсiлдерi, жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару, табиғаттағы және техникадағы жылу берілу, жылу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролі, жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы, отынның энергиясы, отынның меншікті жану жылуы, жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және басқа түрге айналу заңы;
№ 1-зертханалық жұмыс: әртүрлi температурадағы суларды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру;
практикалық жұмыстар: денені қыздыру үшін қажетті немесе оны суытқанда бөлінетін жылу мөлшерін есептеу, заттың меншікті жылу сыйымдылығын анықтау, заттың агрегаттық күйлері өзгерген кездегі жылу мөлшерін есептеу, жылу мөлшерінің дене массасына тәуелділігін зерттеу, жылу мөлшерінің қыздыру температурасына тәуелділігін зерттеу, әртүрлі отынның жану тиімділігін бағалау;
"Заттың агрегаттық күйлері". Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы, булану және конденсация, қаныққан және қанықпаған булар, қайнау, меншiктi булану жылуы, қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, заттың фазалық ауысу графигін зерттеу, мұздың балқу температурасын зерттеу, булану жылдамдығының әртүрлі факторларға тәуелділігін зерттеу;
"Термодинамика негiздерi". Термодинамиканың бiрiншi заңы, газдың және будың жұмысы, жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары, жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті, Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, ішкі энергияның механикалық энергияға айналуын зерттеу, жылулық тепе-теңдік орныққандағы энергияның сақталу заңын зерттеу;
"Электростатика негіздері". Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер, электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды, электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі, электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, бір-бірінен қандай-да бір арақашықтықта орналасқан және жіңішке жіпке ілінген екі бірдей ауа шарының әрекеттесуін зерттеу, электроскопты жасау;
"Тұрақты электр тогы. Электр тогы, электр тогы көздері, электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу, тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы, өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат, өткiзгiштердi тiзбектей және параллель қосу, электр тогының жұмысы мен қуаты, электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы, металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік, электрқыздырғыш құралдар, кыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар, электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы);
№ 3-зертханалық жұмыс: электр тiзбегiн құрастыру және оның әртүрлi бөлiктерiндегi ток күшiн өлшеу;
№ 4-зертханалық жұмыс: тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу;
№ 5-зертханалық жұмыс: өткiзгiштердi тiзбектей қосуды зерделеу;
№ 6-зертханалық жұмыс: өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу;
№ 7-зертханалық жұмыс: электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, тізбектегі ток күшін өлшеу, тізбек бөгіндегі кернеуді өлшеу, өткізгіш кедергісінің материал тегіне тәуелділігі, қыздыру шамының қуаты мен жұмысын өлшеу, тізбектей қосылған шамдардың ток қуатын зерттеу, параллель қосылған шамдардың ток қуатын зерттеу;
"Электромагниттік құбылыстар". Тұрақты магниттер, магнит өрiсi, тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрiсi, тогы бар шарғының магнит өрiсi, электромагниттер және оларды қолдану; магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш; электр өлшеуіш құралдар, электромагниттiк индукция, генераторлар;
№ 8-зертханалық жұмыс: тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу;
№ 9-зертханалық жұмыс: электрмагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, су компасын (құбылнамасын) жасау, магнит өрісінің түрлі материалдар арқылы өтуін зеттеу, түрлі тиындардың магниттік қасиеттерін зерттеу, үйкеліс арқылы магниттеу, магниттің қасиетіне температураның әсері;
"Жарық құбылыстары". Жарықтың түзу сызықты таралу заңы, жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар, сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу, жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу, линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы, линзаның көмегімен кескiн алу, көз - оптикалық жүйе, көздiң көру кемшіліктері және оларды түзету әдiстері, оптикалық аспаптар;
№ 10-зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткiшiн анықтау;
№ 11-зертханалық жұмыс: жұқа линзаның фокустық қашықтығын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, қарапайым перископты жасау, калейдоскопты жасау, жазық айнадағы кескінді зерттеу,ойыс айнаға түскен және шағылған стандартты сәулелердің жүрісі, жинағыш және шашыратқыш линзадағы негізгі сәулелердің жүрісі, көз бен фотоаппараттың оптикалық жүйелерін салыстыру;

16. Базовое содержание учебного предмета 9 класса:
"Основы кинематики". Механическое движение, векторы и действия над ними, проекция вектора на координатные оси, прямолинейное равнопеременное движение, ускорение, скорость и перемещение при прямолинейном равноускоренном движении, свободное падение тел, ускорение свободного падения, криволинейное движение, равномерное движение материальной точки по окружности, линейная и угловая скорости, центростремительное ускорение;
лабораторная работа № 1: определение ускорения тела при равноускоренном движении;
лабораторная работа № 2: изучение движения тела, брошенного горизонтально;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, способы описания движения тел, относительность движения;
"Основы астрономии". Звездное небо, небесная сфера, системы небесных координат, видимое движение светил на различных географических широтах, местное, поясное и всемирное время, законы движения планет Солнечной системы, определение расстояний в астрономии методом параллакса;
"Основы динамики". Первый закон Ньютона, инерциальные системы отсчета, силы в механике, второй закон Ньютона, масса, третий закон Ньютона, закон Всемирного тяготения, вес тела, невесомость, движение тела под действием силы тяжести, движение искусственных спутников Земли;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, практические способы измерения сил, расчҰт параметров движения тела в поле тяготения Земли, измерение ускорения свободного падения тела;
"Законы сохранения". Импульс тела и импульс силы, закон сохранения импульса, реактивное движение, механическая работа и энергия, закон сохранения и превращения энергии;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, сравнение работы силы с изменением кинетической энергии тела, изучение закона сохранения импульса при соударении тел;
"Колебания и волны". Колебательное движение, превращение энергии при колебаниях, уравнение колебательного движения, колебания математического и пружинного маятников, свободные и вынужденные колебания, резонанс, свободные электромагнитные колебания, волновое движение, звук, характеристики звука, акустический резонанс, эхо, электромагнитные волны, шкала электромагнитных волн;
лабораторная работа № 3: определение ускорения свободного падения с использованием математического маятника;
лабораторная работа № 4: определение скорости распространения поверхностных волн;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, расчет периода колебаний маятников различного типа, изучение свободных и вынужденных колебаний, исследование характеристики волн, работа сотового телефона, передача аналогового сигнала, азбука Морзе;
"Строение атома, атомные явления". Тепловое излучение, гипотеза Планка о световых квантах, явление фотоэффекта, рентгеновское излучение, радиоактивность, природа радиоактивных излучений, опыт Резерфорда, строение атома;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач;
"Атомное ядро". Ядерное взаимодействие, ядерные силы, дефект масс, энергия связи атомных ядер, ядерные реакции, закон радиоактивного распада, деление тяжелых ядер, цепная ядерная реакция, ядерный реактор, термоядерные реакции, радиоизотопы, защита от радиации, элементарные частицы;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, расчет периода полураспада радиоактивных элементов;
"Современная физическая картина мира". Мировоззренческое значение физики и астрономии, экологическая культура.

16. 9-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Кинематика негіздері". Механикалық қозғалыс, векторлар және оларға амалдар қолдану, вектордың координаталар осьтеріне түсірілген проекциялары, түзусызықты теңайнымалы қозғалыс, үдеу, түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру, дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi, қисықсызықты қозғалыс, материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы, сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар, центрге тартқыш үдеу;
№ 1-зертханалық жұмыс: теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, қозғалыстың салыстырмалылығы, денелердің қозғалысын сипаттау тәсілдері;
"Астрономия негіздері". Жұлдызды аспан, аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі, әртүрлі географиялық ендіктегі аспан шырақтарының көрінерлік қозғалысы, жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақыт, Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары, Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау;
"Динамика негіздері". Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi, механикадағы күштер, Ньютонның екiншi заңы, масса, Ньютонның үшінші заңы, Бүкiләлемдiк тартылыс заңы, дененің салмағы, салмақсыздық, денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы, Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, күшті өлшеудің практикалық тәсілдері, жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысының параметрлерін есептеу, дененің еркін түсу үдеуін өлшеу;
"Сақталу заңдары". Дене импульсі және күш импульсі, импульстің сақталу заңы, реактивтi қозғалыс, механикалық жұмыс және энергия, энергияның сақталу және айналу заңы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, дененің кинетикалық энергиясының өзгеруіне қатысты күштің жұмысын салыстыру, денелердің соқтығысуы кезіндегі импульстің сақталу заңын зерттеу;
"Тербелістер және толқындар". Тербелмелі қозғалыс, тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі, тербелмелі қозғалыстың теңдеуі, математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері, еркін және еріксіз тербелістер, резонанс, еркін электромагнитік тербелістер, толқындық қозғалыс, дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық, электромагниттік толқындар, электромагниттік толқындар шкаласы;
№ 3-зертханалық жұмыс: математикалық маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау;
№ 4-зертханалық жұмыс: беттік толқындардың таралу жылдамдығын анықтау.
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, әр түрлі маятниктер тербелісінің периодын есептеу, еркін және еріксіз тербелістерді зерттеу, толқындардың сипаттамасын зерттеу, ұялы телефонның жұмыс істеу принципі, аналогті сигналдың берілуі, Морзе әліппесі;
"Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар". Жылулық сәуле шығару; жарық кванттары туралы Планк гипотезасы, фотоэффект құбылысы, рентген сәулелері, радиоактивтілік, радиоактивті сәулеленудің табиғаты, Резерфорд тәжірибесі, атомның құрамы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару;
"Атом ядросы. Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер, массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы, ядролық реакциялар, радиоактивті ыдырау заңы, ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция, ядролық реактор, термоядролық реакциялар, радиоизотоптар, радиациядан қорғану, элементар бөлшектер;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, радиоактивтi элементтердiң жартылай ыдырау периодын есептеу;
"Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі". Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы, экологиялық мәдениет.

Параграф 2. Система целей обучения
17. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
18. Обучающиеся должны:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1.1
Физика – наука о природе
7.1.1.1 приводить примеры физических явлений
7.1.1.2 различать научные методы изучения природы
1.2
Физические величины
7.1.2.1 соотносить физические величины с их единицами измерения по Международной системе единиц
7.1.2.2 различать скалярные и векторные физические величины и приводить примеры
7.1.2.3 применять кратные и дольные приставки при записи больших и малых чисел, записывать числа в стандартном виде
1.3
Физические измерения
7 класс
8 класс
9 класс
7.1.3.1 измерять длину, объем тела, температуру и время, записывать результаты измерений с учетом погрешности
8.1.3.1 собирать, анализировать экспериментально полученные данные и записывать их с учетом погрешностей
9.1.3.1 объяснять полученные результаты и делать выводы
7.1.3.2
определять размер малых тел методом рядов
8.1.3.2
определять факторы, влияющие на проведение эксперимента
9.1.3.2 анализировать факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать методы улучшения эксперимента
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
8.1.3.3
знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
9.1.3.3
знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
2.1
Основы кинематики
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.1.1 объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, траектория, путь, перемещение
9.2.1.1 объяснять физический смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения; применять теоремы сложения скоростей и перемещений
7.2.1.2
приводить примеры относительности механического движения
9.2.1.2 производить сложение, вычитание векторов, умножение вектора на скаляр
9.2.1.3 находить проекцию вектора на координатную ось, раскладывать вектор на составляющие
7.2.1.3
различать прямолинейное равномерное и неравномерное движение
9.2.1.4 находить перемещение, скорость и ускорение из графиков зависимости этих величин от времени
7.2.1.4
вычислять скорость и среднюю скорость движения тел
9.2.1.5 применять формулы скорости и ускорения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
17. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
18. Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Физика –табиғат туралы ғылым
7.1.1.1 физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру
7.1.1.2 табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату
1.2 Физикалық шамалар
7.1.2.1 физикалық шамаларды олардың Халықаралық бірліктер жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру
7.1.2.2 скаляр және векторлық шамаларды ажырату және мысалдар келтіру;
7.1.2.3 үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану, санды : стандартты түрде жазу
1.3 Физикалық өлшеулер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.1.3.1 дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу
8.1.3.1 эксперименттен деректерін жинақтау, талдау және өлшеу және қателіктерін ескеріп жазу
9.1.3.1 алған нәтижені түсіндіру және қорытынды жасау
7.1.3.2 кішкентай денелердің өлшемін қатарлау әдісі арқылы анықтау
8.1.3.2 тәжірибені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау
9.1.3.2 эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдау және экспериментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
9.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
2.1 Кинематика
негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.1.1 келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру - материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру
9.2.1.1 материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру, жылдамдықтарды қосу және орын ауыстыру теоремаларын қолдану
7.2.1.2 механикалық қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру
9.2.1.2 векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту
9.2.1.3 вектордың координаталар остеріне проекцияларын анықтау, векторларды құраушыларға жіктеу
7.2.1.3 түзу сызықты бірқалыпты қозғалысты және бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу
9.2.1.4 уақытқа тәуелділік графиктерінен орын ауыстыру, жылдамдық, үдеуді анықтау
7.2.1.4 қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу
9.2.1.5 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану

9.2.1.6 применять уравнения координаты и перемещения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач
9.2.1.7 экспериментально определять ускорение тела при равноускоренном движении
7.2.1.5
строить график зависимости s от t, применяя обозначение единиц измерения на координатных осях графиков и в таблицах
9.2.1.8 строить и объяснять графики зависимости перемещения и скорости от времени при равноускоренном движении
7.2.1.6 определять по графику зависимости перемещения от времени, когда тело:
(1) находится в состоянии покоя,
(2) движется с постоянной скоростью
9.2.1.9 использовать кинематические уравнения равнопеременного движения для описания свободного падения
7.2.1.7 находить скорость тела по графику зависимости перемещения от времени при равномерном движении
9.2.1.10 описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения
9.2.1.11 определять скорость движения тела, брошенного горизонтально
9.2.1.12 строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально
9.2.1.13 описывать равномерное движение тела по окружности, используя понятия линейных и угловых величин
9.2.1.14 применять формулу взаимосвязи линейной и угловой скорости при решении задач
9.2.1.15 применять формулы центростремительного ускорения при решении задач
2.2
Основы динамики
7.2.2.1 объяснять явление инерции и приводить примеры
9.2.2.1 объяснять смысл понятий: инерция, инертность, инерциальная система отсчета
7.2.2.2 приводить примеры действия сил из повседневной жизни
9.2.2.2 формулировать первый закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.3 различать и приводить примеры пластичных и упругих деформаций
9.2.2.3 объяснять природу силы тяжести, силы упругости, силы трения
7.2.2.4 определять коэффициент жесткости по графику зависимости силы упругости от удлинения
9.2.2.4 формулировать второй закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.5 рассчитывать силу упругости по формуле закона Гука
9.2.2.5 формулировать третий закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.6 описывать трение при скольжении, качении, покое
9.2.2.6 формулировать закон Всемирного тяготения и применять его при решении задач
7.2.2.7 приводить примеры полез-ного и вредного проявления силы трения
9.2.2.7 сравнивать особенности орбит космических аппаратов
7.2.2.8 изображать силы графически в заданном масштабе
9.2.2.8 рассчитывать параметры движения тела в поле тяготения

9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану
9.2.1.7 тең үдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін эксперименттік жолмен анықтау
7.2.1.5 s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координата осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу
9.2.1.8 тең үдемелі қозғалыс кезiндегi орын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызу және оларды түсіндіру
7.2.1.6 дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау:
(1) дененің тыныштық күйін,
(2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын
9.2.1.9 еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану
7.2.1.7 бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау
9.2.1.10 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау
9.2.1.11 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау
9.2.1.12 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу
9.2.1.13 дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау
9.2.1.14 сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану
9.2.1.15 центрге тартқыш үдеу формуласын есептер шығаруда қолдану
2.2 Динамика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.2.1 инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру
9.2.2.1 инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру
7.2.2.2 күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
9.2.2.2 Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.3 пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
7.2.2.4 серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау
9.2.2.4 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.6 тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау
9.2.2.6 бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
7.2.2.7 үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
9.2.2.7 ғарыш аппараттардың орбиталарын салыстыру
7.2.2.8 күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету
9.2.2.8 тартылыс өрісіндегі дененің қозғалысын сипаттайтын шамаларды анықтау

7.2.2.9 графически находить равнодействующую сил, действующих на тело и направленных вдоль одной прямой
9.2.2.9 применять формулу первой космической скорости при решении задач
7.2.2.10 различать вес и силу тяжести
9.2.2.10 определять вес тела, движущегося с ускорением
7.2.2.11 измерять массу тела с использованием электронных, пружинных и рычажных весов
9.2.2.11 объяснять состояние невесомости
7.2.2.12 использовать измерительный цилиндр (мензурка) для измерения объема жидкости или твердого тела различной формы
7.2.2.13 объяснять физический смысл плотности
7.2.2.14 экспериментально определять плотности жидкостей и твердых тел
7.2.2.15 применять формулу плотности при решении задач
2.3
Законы сохранения
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.3.1 объяснять физический смысл механической работы
9.2.3.1 различать понятия "импульс тела" и "импульс силы"
7.2.3.2 различать два вида механической энергии
9.2.3.2 формулировать закон сохранения импульса и применять при его решении задач
7.2.3.3 применять формулу кинетической энергии при решении задач
9.2.3.3 приводить примеры реактивного движения в природе и технике
7.2.3.4 применять формулу потенциальной энергии тела, поднятого над землей и упруго деформированного тела, при решении задач
9.2.3.4 оценивать региональное и международное значение космодрома Байконур
7.2.3.5 приводить примеры переходов энергии из одного вида в другой
9.2.3.5 определять механическую работу аналитически и графически
7.2.3.6 применять закон сохранения механической энергии при решении задач
9.2.3.6 объяснять взаимосвязь работы и энергии
7.2.3.7 объяснять физический смысл мощности
9.2.3.7 применять закон сохранения энергии при решении задач
7.2.3.8 применять формулы механической работы и мощности при решении задач
2.4
Статика
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.4.1 приводить примеры использования простых механизмов и формулировать "Золотое правило механики"
7.2.4.2 объяснять физический смысл понятия "момент силы"
7.2.4.3 экспериментально определять положение центра масс плоской фигуры
7.2.4.4 формулировать и применять правило момента сил для тела, находящегося в равновесии, при решении задач
7.2.4.5 экспериментально определять условия равновесия рычага
7.2.4.6 экспериментально определять коэффициент полезного действия наклонной плоскости
2.5
Колебания и волны
7 класс
8 класс
9 класс
9.2.5.1 приводить примеры свободных и вынужденных колебаний
9.2.5.2 экспериментально находить амплитуду, период, частоту
9.2.5.3 рассчитывать период, циклическую частоту, фазу по формуле
9.2.5.4 описывать сохранение энергии в колебательных процессах

7.2.2.9 денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау
9.2.2.9 бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
7.2.2.10 масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау
7.2.2.11 электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу
9.2.2.11 салмақсыз-дық күйді түсіндіру
7.2.2.12 әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді(мензурка) қолдану
7.2.2.13 тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру
7.2.2.14 сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау
7.2.2.15 тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
2.3 Сақталу заңдары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.3.1 механикалық жұмыс деген физикалық ұғымның мағынасын түсіндіру
9.2.3.1 дене импульсі мен күш импульсін ажырату
7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату
9.2.3.2 импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану
9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру
7.2.3.4 жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергиясының және серпімді дененің формуласын қолдану
9.2.3.4 Байқоныр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру
7.2.3.5 энергияның түрленуіне мысалдар келтіру
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілмен анықтау
7.2.3.6 механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану
9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру
7.2.3.7 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
9.2.3.7 энергияның сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану
2.4 Статика
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.4.1 "Механиканың алтын ережесін" тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру
7.2.4.2 күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
7.2.4.3 жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау
7.2.4.4 тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.4.5 тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау
7.2.4.6 көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін тәжірибеде анықтау
2.5 Тербелістер мен толқындар
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру
9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау
9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау
9.2.5.4 тербелмелі процесте энергияның сақталу заңын сипаттау

9.2.5.5 записывать уравнения координат, скорости и ускорения по графикам гармонических колебаний
9.2.5.6 объяснять причины возникновения колебаний в различных колебательных системах
9.2.5.7 исследовать зависимость периода колебаний маятника от различных параметров
9.2.5.8 находить ускорение свободного падения из формулы периода математического маятника
9.2.5.9 строить и анализировать графики зависимости квадрата периода от длины маятника
9.2.5.10 описывать по графику зависимость амплитуды вынужденных колебаний от частоты вынуждающей силы
9.2.5.11 описывать явление резонанса
9.2.5.12 применять формулы скорости, частоты и длины волны при решении задач
9.2.5.13 сравнивать поперечные и продольные волны
9.2.5.14 экспериментально определять скорость распространения поверхностных волн
9.2.5.15 называть условия возникновения и распространения звука
9.2.5.16 сопоставлять характеристики звука с частотой и амплитудой звуковой волны
9.2.5.17 называть условие возникновения резонанса и приводить примеры его применения
9.2.5.18 описывать природу появления эха и способы его использования
9.2.5.19 приводить примеры использования ультразвука и инфразвука в природе и технике
3.1 Основы молекулярно-кинетической теории
7 класс
8 класс
9 класс
7.3.1.1 описывать строение твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярного строения вещества
8.3.1.1 описывать эксперименты и приводить примеры, подтверждающие основные положения молекулярно-кинетической теории
7.3.1.2 объяснять физический смысл давления и описывать способы изменения давления
8.3.1.2 представлять температуру в разных температурных шкалах (Кельвин, Цельсий)
7.3.1.3 применять формулу давления твердого тела при решении задач
8.3.1.3 описывать измерение температуры на основе теплового расширения
7.3.1.4 объяснять давление газа на основе молекулярного строения
8.3.1.4 описывать переход из твердого состояния в жидкое и обратно на основе молекулярно-кинетической теории
7.3.1.5 выводить формулу гидростатического давления в жидкостях и применять ее при решении задач
8.3.1.5 описывать переход вещества из жидкого состояния в газообразное и обратно на основе молекулярно-кинетической теории
7.3.1.6 приводить примеры использования сообщающихся сосудов
7.3.1.7 описывать принцип действия гидравлических машин
7.3.1.8 рассчитывать выигрыш в силе при использовании гидравлических машин
7.3.1.9 объяснять природу атмосферного давления и способы его измерения
7.3.1.10 описывать принцип действия манометра и насоса
7.3.1.11 определять выталкивающую силу и исследовать ее зависимость от объема тела, погруженного в жидкость

9.2.5.5 гармоникалық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу
9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру
9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
9.2.5.8 математикалық маятник периодының формуласынан еркін түсу үдеуін анықтау
9.2.5.9 период квадратының маятник ұзындығына тәуелділік графигін тұрғызу және талдау
9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау
9.2.5.11резонанс құбылысын сипаттау
9.2.5.12 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану
9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру
9.2.5.14 су бетіндегі толқындардың таралу жылдамдығын эксперимент түрінде анықтау
9.2.5.15дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау
9.2.5.16 дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру
9.2.5.17 резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру
9.2.5.18 жаңғырық-тың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау
9.2.5.19 табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбысты қолдануға мысалдар келтіру
3.1 Молекула
лы- кинетика
лық теория негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1 заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау
8.3.1.1 молекулалы- кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау
7.3.1.2 қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау
8.3.1.2 температураның мәндерін әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу
7.3.1.3 есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану
8.3.1.3 температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау
7.3.1.4 газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру
8.3.1.4 молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау
7.3.1.5 сұйықтықтағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану
8.3.1.5 молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау
7.3.1.6 қатынас ыдыстардың қолданылуына мысалдар келтіру
7.3.1.7 гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау
7.3.1.8 гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу
7.3.1.9 атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну
7.3.1.10 манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
7.3.1.11 кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу

7.3.1.12объяснять природу выталкивающей силы в жидкостях и газах
7.3.1.13 применять закон Архимеда при решении задач
7.3.1.14 исследовать условия плавания тел
3.2
Основы термодинамики
7 класс
8 класс
9 класс
8.3.2.1 описывать способы изменения внутренней энергии
8.3.2.2 сравнивать различные виды теплопередачи
8.3.2.3 приводить примеры применения теплопередачи в быту и технике
8.3.2.4 приводить примеры приспособления живых организмов к различной температуре
8.3.2.5 определять количество теплоты, полученное или отданное в процессе теплопередачи
8.3.2.6 объяснить физический смысл удельной теплоемкости
8.3.2.7 применять формулу количества теплоты, выделяемого при сгорании топлива, в решении задач
8.3.2.8 исследовать закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.3.2.9 применять уравнение теплового баланса при решении задач
8.3.2.10 применять формулу количества теплоты, поглощаемого.выделяемого при плавлении, кристаллизации, в решении задач
8.3.2.11 анализировать график зависимости температуры от времени при плавлении и кристаллизации
8.3.2.12 экспериментально определять удельную теплоту плавления льда
8.3.2.13 анализировать график зависимости температуры от времени при парообразовании и конденсации
8.3.2.14 описывать состояние насыщения на примере водяного пара
8.3.2.15 определять количество теплоты при парообразовании
8.3.2.16 объяснять зависимость температуры кипения от внешнего давления
8.3.2.17 объяснять первый закон термодинамики
8.3.2.18 объяснять второй закон термодинамики
8.3.2.19 определять коэффициент полезного действия теплового двигателя
8.3.2.20 описывать принцип работы двигателя внутреннего сгорания, холодильника и паровой турбины
8.3.2.21 предлагать пути совершенствования тепловых двигателей
8.3.2.22 описывать преобразование энергии в тепловых машинах
8.3.2.23 оценивать влияние тепловых машин на экологическое состояние окружающей среды
4.1
Основы электростатики
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.1.1 характеризовать электрический заряд
8.4.1.2 объяснять процесс электризации тела трением и индукцией
8.4.1.3 приводить примеры положительного и отрицательного влияния электризации
8.4.1.4 объяснять закон сохранения электрического заряда
8.4.1.5 применять закон Кулона при решении задач
8.4.1.6 объяснять физический смысл понятия "электрическое поле" и определять его силовую характеристику
8.4.1.7 рассчитывать силу, действующую на заряд в однородном электростатическом поле
8.4.1.8 изображать графически электрическое поле посредством силовых линий
8.4.1.9 объяснять физический смысл потенциала

7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру
7.3.1.13 есептер шығару кезінде Архимед заңын қолдану
7.3.1.14 дененің сұйықта жүзу шарттарын зерттеу
3.2 Термодина
мика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.3.2.1 дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау
8.3.2.2 жылу берілудің түрлерін салыстыру
8.3.2.3 техникада және тұрмыста жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру
8.3.2.4 әртүрлі температураға тірі ағзалардың бейімделуі (мысалдар келтіру).
8.3.2.5 жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау
8.3.2.6 заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру
8.3.2.7 отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау
8.3.2.8 жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу
8.3.2.9 жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану
8.3.2.10 балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану
8.3.2.11 заттың балқу және қатаю процесі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
8.3.2.12 эксперимент көмегімен мұздың меншікті балқу жылуын анықтау
8.3.2.13 булану және конденсациялану кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
8.3.2.14 су буының мысалында қанығу күйін сипаттау
8.3.2.15 меншікті булану жылуын анықтау
8.3.2.16 қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру
8.3.2.17 термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсіндіру
8.3.2.18 термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру
8.3.2.19 жылу қозғалтқышының пайдалы әсер
коэффициентін анықтау
8.3.2.20 іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін түсіну және сипаттау
8.3.2.21 жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну
8.3.2.22 жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау
8.3.2.23 жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау
4.1 Электро
статика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.4.1.1 электр зарядын сипаттау
8.4.1.2 үйкеліс арқылы денені электрлендіру және индукция құбылысын түсіндіру
8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсерлеріне мысалдар келтіру
8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру
8.4.1.5 Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
8.4.1.6 электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру
8.4.1.7 біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу
8.4.1.8 электр өрісін күш сызықтар арқылы графиктік кескіндеу
8.4.1.9 потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру

8.4.1.10 описывать устройство и назначение конденсатора
4.2
Электрический ток
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.2.1 объяснять возникновение и условия существования электрического тока
8.4.2.2 применять условные обозначения элементов электрической цепи при графическом изображении электрических схем
8.4.2.3 объяснять физический смысл напряжения (разность потенциала), его единицы измерения
8.4.2.4 измерять силу тока и напряжение в электрической цепи
8.4.2.5 строить и объяснять вольт-амперную характеристику металлического проводника при постоянной температуре
8.4.2.6 применять закон Ома для участка цепи при решении задач
8.4.2.7 объяснять физический смысл сопротивления, его единицы измерения
8.4.2.8 применять формулу удельного сопротивления проводника при решении задач
8.4.2.9
экспериментально получить закономерности последовательного соединения проводников
8.4.2.10 экспериментально получить закономерности параллельного соединения проводников
8.4.2.11 рассчитывать электрические цепи, используя закон Ома для участка цепи в последовательном и параллельном соединении проводников
8.4.2.12 применять формулы мощности и работы тока в решении задач
8.4.2.13 применять закон Джоуля-Ленца при решении задач
8.4.2.14 эксперементально определять работу и мощность тока
8.4.2.15 производить практические расчеты стоимости электроэнергии с использованием единицы измерения кВт час
8.4.2.16 описывать природу электрического тока и зависимость сопротивления проводника от температуры в металлах
8.4.2.17 объяснять причины возникновения и способы предотвращения короткого замыкания
8.4.2.18 объяснять природу электрического тока в жидкостях
4.3
Магнитное поле
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.3.1 характеризовать основные свойства магнитов и графически изображать магнитное поле посредством силовых линий
8.4.3.2 объяснять свойства магнитного поля
8.4.3.3 определять направление линий поля вокруг прямого проводника с током и соленоида
8.4.3.4 сравнивать магнитные поля, образованные полосовым магнитом и током в соленоиде
8.4.3.5 описывать действие магнитного поля на проводник с током
8.4.3.6 объяснять устройство и работу электродвигателя и электроизмерительных приборов
8.4.3.7 описывать явление электромагнитной индукции
8.4.3.8 приводить примеры производства электрической энергии в мире и в Казахстане
4.4
Электромагнитные колебания и волны
7 класс
8 класс
9 класс
9.4.4.1 описывать качественно свободные электромагнитные колебания в колебательном контуре
9.4.4.2 сравнивать свойства электромагнитных и механических волн
9.4.4.3 описывать и приводить примеры применения диапазонов электромагнитных волн
9.5.4.4 характеризовать дисперсию света при прохождении света через стеклянную призму
5.1
Законы геометрической оптики
7 класс
8 класс
9 класс

8.4.1.10 конденсаторлардың құрылысын және қолданылуын сипаттау
4.2 Электр тогы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.4.2.1 электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану
8.4.2.3 кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру
8.4.2.4 электр тізбегіндегі ток күші мен кернеуді анықтау
8.4.2.5 тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт-амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру
8.4.2.6 тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.7 кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіну
8.4.2.8 есеп шығаруғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн формуласын қолдану
8.4.2.9 өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау
8.4.2.10 өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау
8.4.2.11 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу
8.4.2.12 жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.13 Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану
8.4.2.14 эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау
8.4.2.15 кВтсағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практикалық есептеулермен алу
8.4.2.16 металл өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау
8.4.2.17 қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру
8.4.2.18 сұйықтардағы электр тогын сипаттау
4.3 Магнит өрісі
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.4.3.1 магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы графикалық бейнелеу;
8.4.3.2 магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіру;
8.4.3.3 тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтің айналасында магнит өрісі сызықтарының бағытын анықтау;
8.4.3.4 жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру;
8.4.3.5 магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсерін сипаттау
8.4.3.6 электр қозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру
8.4.3.7 электро магниттік индукция құбылысын түсіндіру
8.4.3.8 Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру
4.4 Электро
магниттік толқындар және тербеліс
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.4.4.1 тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалы сипаттау
9.4.4.2 механикалық толқындар мен электромагниттік толқындардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру
9.4.4.3 электро магниттік толқындар шкаласын сипаттау және әртүрлі диапазондағы толқындардың қолданылуына мысалдар келтіру
9.4.4.4 шыны призма арқылы өткен жарықтың дисперсиясына сапалы сипаттама беру
5.1 Геометрия
лық оптика заңдары
7-сынып
8-сынып
9-сынып

8.5.1.1 графически изображать солнечное и лунное затмения
8.5.1.2 экспериментально определять зависимость между углами падения и отражения
8.5.1.3 объяснять и приводить примеры зеркального и рассеянного отражения
8.5.1.4 строить изображение в плоском зеркале и описывать его характеристики
8.5.1.5 строить ход лучей в сферических зеркалах для получения изображений тела, характеризовать полученное изображение
8.5.1.6 строить ход лучей в плоскопараллельной пластине
8.5.1.7 применять закон преломления света при решении задач
8.5.1.8 объяснять явление полного внутреннего отражения, опираясь на эксперимент
8.5.1.9 экспериментально определять показатель преломления стекла
8.5.1.10 сравнивать полученное значение показателя преломления с табличным и оценивать достоверность результата
8.5.1.11 применять формулу тонкой линзы для решения задач
8.5.1.12 применять формулу линейного увеличения линзы при решении задач
8.5.1.13 строить ход лучей в тонкой линзе и характеризовать полученные изображения
8.5.1.14 определять фокусное расстояние и оптическую силу линзы
8.5.1.15 описывать коррекцию близорукости и дальнозоркости глаза
8.5.1.16 конструировать простые оптические приборы (перископ, камера Обскура и т.д.)
6.1
Строение
атома и атомного
ядра
7 класс
8 класс
9 класс
9.6.1.1 описывать зависимость энергии теплового излучения от температуры
9.6.1.2 применять формулу Планка для решения задач
9.6.1.3 описывать явление фотоэффекта и приводить примеры применения фотоэффекта в технике
9.6.1.4 применять формулу Эйнштейна для фотоэффекта при решении задач
9.6.1.5 сравнивать рентгеновское излучение с другими видами электромагнитного излучения
9.6.1.6 приводить примеры применения рентгеновского излучения
9.6.1.7 описывать опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
9.6.1.8 описывать свойства ядерных сил
9.6.1.9 определять дефект масс атомных ядер
9.6.1.10 применять формулу энергии связи атомного ядра при решении задач
9.6.1.11 применять законы сохранения зарядового и массового числа при решении уравнений ядерных реакций
6.2 Радиоактивность
9.6.2.1 объяснять природу и свойства a, b и g - излучений
9.6.2.2 объяснять вероятностный характер радиоактивного распада
9.6.2.3 использовать закон радиоактивного распада при решении задач
9.6.2.4 описывать условия протекания цепной ядерной реакции
9.6.2.5 описывать принцип действия ядерного реактора
9.6.2.6 сравнивать ядерный синтез и ядерный распад
9.6.2.7 приводить примеры использования радиоактивных изотопов
9.6.2.8 характеризовать способы защиты от радиации
6.3 Элементарные частицы
9.6.2.9 классифицировать элементарные частицы
7.1
Земля и Космос
7 класс
8 класс
9 класс

8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу
8.5.1.2 эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау
8.5.1.3 айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру
8.5.1.4 жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау
8.5.1.5 дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау
8.5.1.6 жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу
8.5.1.7 жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару
8.5.1.8 тәжірибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру
8.5.1.9 экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау
8.5.1.10 сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау
8.5.1.11 жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану
8.5.1.12 линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану
8.5.1.13 жұқа линзада сәуленің жолын салу және кескінге сипаттама беру
8.5.1.14 жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау
8.5.1.15 көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау
8.5.1.16 қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, Обскура камерасы) құрастыру
6.1 Атом мен атом ядросының құрылысы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.6.1.1 сәулелік энергияның температураға тәуелділігін сипаттау
9.6.1.2 Планк формуласын есептер шығаруда қолдану
9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру
9.6.1.4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану
9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру
9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
9.6.1.7 a-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттау
9.6.1.8 ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау
9.6.1.9 атом ядросының масса ақауын анықтау
9.6.1.10 атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.6.1.11 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану
6.2Радио
активтілік
9.6.2.1 a, b және g - сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру
9.6.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру
9.6.2.3 радиоактивті ыдырау заңын есептер шығаруда қолдану
9.6.2.4 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау
9.6.2.5 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау
9.6.2.6 ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру
9.6.2.7 радиоактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру
9.6.2.8 радиациядан қорғану әдістерін сипаттау
6.3 Элементар бөлшектер
9.6.2.9 элементар бөлшектерді жіктеу
7.1 Жер және Ғарыш
7-сынып
8-сынып
9-сынып

7.7.1.1 сравнивать гелиоцентрическую и геоцентрическую системы мира
7.7.1.2 систематизировать объекты солнечной системы
7.7.1.3 объяснять смену времен года и длительность дня и ночи на разных широтах
7.2
Элементы астрофизики
7 класс
8 класс
9 класс
9.7.2.1 различать абсолютную и видимую звездные величины
9.7.2.2 называть факторы, влияющие на светимость звезд
9.7.2.3 называть основные элементы небесной сферы
9.7.2.4 определять небесные координаты звезд по подвижной карте звездного неба
9.7.2.5 объяснять различия в кульминации светил на разных широтах
9.7.2.6 сопоставлять местное, поясное и всемирное время
9.7.2.7 объяснять движение небесных тел на основе законов Кеплера
9.7.2.8 объяснять использование метода параллакса для определения расстояний или размеров тел в солнечной системе
8.1
Мировоз-зренческое значение физики
9.8.1.1 объяснять влияние развития физики и астрономии на формирование мировоззрения человека
9.8.1.2 оценивать преимущества и учитывать риски влияния новых технологий на окружающую среду
19. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
20. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Физика – наука о природе
Физика – наука о природе
7.1.1.1 приводить примеры физических явлений
Научные методы изучения природы
7.1.1.2 различать научные методы изучения природы
Физические величины и измерения
Международная система единиц
7.1.2.1 соотносить физические величины с их единицами измерения Международной системы единиц
Скалярные и векторные физические величины
7.1.2.2 различать скалярные и векторные физические величины и приводить примеры
Точность измерений и вычислений
Запись больших и малых чисел
Лабораторная работа №1 "Определение размеров малых тел"
Лабораторная работа №2 "Измерение физических величин"
7.1.2.3 применять кратные и дольные приставки при записи больших и малых чисел, записывать числа в стандартном виде);
7.1.3.1 измерять длину, объем тела, температуру и время, записывать результаты измерений с учетом погрешности;

7.7.1.1 геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру
7.7.1.2 Күн жүйесінің нысандарын жүйелеу
7.7.1.3 жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуын және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
7.2
Астро-физика
Элемент
тері
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
9.7.2.1 абсолюттік және көрінерлік жұлдыздық шамаларды ажырату
9.7.2.2 жұлдыздыр-дың жарқырауына әсер ететін факторларды атау
97.2.3 аспан сферасының негізгі элементтерін атау
9.7.2.4 жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтау
9.7.2.5 әртүрлі ендіктегі жұлдыздардың шарықтау айырмашылығын түсіндіру
9.7.2.6 жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақытты сәйкестендіру
9.7.2.7 Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру
9.7.2.8 Күн жүйесіндегі денелердің ара қашықтығы мен өлшемдерін анықтау үшін параллакс әдісін қолдануды түсіндіру
8.1
Физиканың дүниетанымдық мәні
9.8.1.1 адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының әсерін түсіндіру
9.8.1.2 жаңа технологиялардың қоршаған ортаға әсерінің артықшылығы мен қауіптілігін бағалау
19. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
20. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Физика – табиғат туралы ғылым
Физика – табиғат туралы ғылым
7.1.1.1 физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері
7.1.1.2 табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату
Физикалық шамалар мен өлшеулер
Халықаралық бірліктер жүйесі (SI)
7.1.2.1 физикалық шамаларды олардың SI- жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру
Скаляр және векторлық физикалық шамалар
7.1.2.2 скаляр және векторлық физикалық шамалар ажырату және мысалдар келтіру
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі.
Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу.
№1-зертханалық жұмыс. "Кішкентай денелердің өлшемін анықтау"
№2-зертханалық жұмыс. "Физикалық шамаларды өлшеу"
7.1.2.3 үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану, : санды: стандартты түрде жазу;
7.1.3.1 дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу;

7.1.3.2 определять размер малых тел методом рядов;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Механическое движение
Механическое движение и его характеристики
Система отсчета
7.2.1.1 объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, траектория, путь, перемещение
Относительность механического движения
7.2.1.2 приводить примеры относительности механического движения
Прямолинейное равномерное и неравномерное движение
7.2.1.3 различать прямолинейное равномерное и неравномерное движение
Расчет скорости и средней скорости
7.2.1.4 вычислять скорость и среднюю скорость движения тел
Графическое представление различных видов механического движения
7.2.1.5 строить график зависимости s от t, применяя обозначение единиц измерения на координатных осях графиков и в таблицах
7.2.1.6 определять по графику зависимости перемещения тела от времени, когда тело: (1) находится в состоянии покоя, (2) движется с постоянной скоростью;
7.2.1.7 находить скорость тела по графику зависимости перемещения от времени при равномерном движении
2-я четверть
Плотность
Масса и измерение массы тел
7.2.2.11 измерять массу тела с использованием электронных, пружинных и рычажных весов
Измерение объема тел правильной и неправильной формы
7.2.2.12 использовать измерительный цилиндр (мензурка) для измерения объема жидкости или твердого тела различной формы
Плотность вещества и единицы измерения плотности
Лабораторная работа №3 "Определение плотности жидкостей и твердых тел"
7.2.2.13 объяснять физический смысл плотности;
7.2.2.14 экспериментально определять плотности жидкостей и твердых тел;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Расчет плотности
7.2.2.15 применять формулу плотности при решении задач
Взаимодействие тел
Явление инерции
7.2.2.1 объяснять явление инерции и приводить примеры
Сила
7.2.2.2 приводить примеры действия сил из повседневной жизни
Явление тяготения и сила тяжести. Вес
7.2.2.10 различать вес и силу тяжести
Лабораторная работа №4 "Изучение упругих деформаций"
7.2.2.4 определять коэффициент жесткости по графику зависимости силы упругости от удлинения;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Деформация
7.2.2.3 различать и приводить примеры пластических и упругих деформаций
Сила упругости, закон Гука
7.2.2.5 рассчитывать силу упругости по формуле закона Гука
Сила трения
Учет трения в технике
Лабораторная работа №5 "Исследования силы трения скольжения"

7.1.3.2 кішкентай денелердің өлшемін қатарлау әдісі арқылы анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Механикалық қозғалыс
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы
Санақ жүйесі
7.2.1.1 келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру - материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру
Қозғалыстың салыстырмалылығы
7.2.1.2 механикалық қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
7.2.1.3 түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу
7.2.1.4 қозғалыстағы дененің жылдам-дығы мен орташа жылдамдығын есептеу
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері
7.2.1.5 s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координаталар осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу;
7.2.1.6 дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау: (1) дененің тыныштық күйін, (2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын;
7.2.1.7 бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау
2-тоқсан
Тығыздық
Масса және денелердің массасын өлшеу
7.2.2.11 электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу
7.2.2.12 әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі.
№3-зертханалық жұмыс. "Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау"
7.2.2.13 тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.2.14 сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Тығыздықты есептеу
7.2.2.15 тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
Денелердің өзара әрекеттесуі
Инерция құбылысы
7.2.2.1 инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру
Күш
7.2.2.2 күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ
7.2.2.10 масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
№4-зертханалық жұмыс. "Серпімді деформацияларды зерделеу"
7.2.2.4 серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Деформация
7.2.2.3 пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру
Серпімділік күші, Гук заңы
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
Үйкеліс күші.
Үйкеліс әрекетін техникада ескеру
№5-зертханалық жұмыс. "Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу"

7.2.2.6 описывать трение при скольжении, качении, покое;
7.2.2.7 приводить примеры полезного и вредного проявления силы трения
Сложение сил, действующих на тело вдоль одной прямой
7.2.2.8 изображать силы графически в заданном масштабе;
7.2.2.9 графически находить равнодействующую сил, действующих на тело и направленных вдоль одной прямой
3-я четверть
Давление
Молекулярное строение твердых тел, жидкостей и газов
7.3.1.1 -описывать строение твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярного строения вещества
Давление твердых тел
7.3.1.2 объяснять физический смысл давления и описывать способы его изменения давления;
7.3.1.3 применять формулу давления твердого тела при решении задач
Давление в жидкостях и газах, закон Паскаля
7.3.1.4 объяснять давление газа на основе молекулярного строения;
7.3.1.5 выводить формулу гидростатического давления в жидкостях и применять ее при решении задач
Сообщающиеся сосуды
7.3.1.6 приводить примеры использования сообщающихся сосудов
Гидравлическая машина
7.3.1.7 описывать принцип действия гидравлических машин;
7.3.1.8 рассчитывать выигрыш в силе при использовании гидравлических машин
Атмосферное давление, измерение атмосферного давления
7.3.1.9 объяснять природу атмосферного давления и способы его измерения
Манометры, насосы
7.3.1.10 описывать принцип действия манометра и насоса
Лабораторная работа №6 "Изучение закона Архимеда"
7.3.1.11 определять выталкивающую силу и исследовать ее зависимость от объема тела, погруженного в жидкость, знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Выталкивающая сила
7.3.1.12 объяснять природу выталкивающей силы в жидкостях и газах;
7.3.1.13 применять закон Архимеда при решении задач
Лабораторная работа №7 "Определение условия плавания"
7.3.1.14 исследовать условия плавания тел;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Работа и мощность
Механическая работа
Мощность
7.2.3.1 объяснять физический смысл механической работы;
7.2.3.7 объяснять физический смысл мощности;
7.2.3.8 применять формулы механической работы и мощности при решении задач
4-я четверть
Энергия
Кинетическая энергия
Потенциальная энергия
7.2.3.2 различать два вида механической энергии;
7.2.3.3 применять формулу кинетической энергии при решении задач;
7.2.3.4 применять формулу потенциальной энергии тела, поднятого над землей и упруго деформированного тела, при решении задач
Превращение и сохранение энергии
7.2.3.5 приводить примеры переходов энергии из одного вида в другой;
7.2.3.6 применять закон сохранения механической энергии при решении задач
Момент силы
Простые механизмы

7.2.2.6 тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау;
7.2.2.7 үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу
7.2.2.8 күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету;
7.2.2.9 денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау
3-тоқсан
Қысым
Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы
7.3.1.1 заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау
Қатты денелердегі қысым
7.3.1.2 қысымның физикалық мағына-сын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;
7.3.1.3 есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы
7.3.1.4 газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру;
7.3.1.5 сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану
Қатынас ыдыстар
7.3.1.6 қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру
Гидравликалық машиналар
7.3.1.7 гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау;
7.3.1.8 гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу
7.3.1.9 атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну
Манометрлер. Сорғылар
7.3.1.10 манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
№ 6-зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу"
7.3.1.11 кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Кері итеруші күш
7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;
7.3.1.13 есептер шығаруда Архимед заңын қолдану
№ 7-зертханалық жұмыс. "Дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау"
7.3.1.14 дененің сұйықта жүзу шарттарын зерттеу;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жұмыс және қуат
Механикалық жұмыс
Қуат
7.2.3.1 механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.3.7 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану
4-тоқсан
Энергия
Кинетикалық энергия.
Потенциалдық энергия
7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату;
7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану;
7.2.3.4 жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның және серпімді дененің формуласын қолдану
Энергияның сақталуы және айналуы
7.2.3.5 энергияның түрленуіне мысалдар келтіру;
7.2.3.6 механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану
Күш моменті
Жай механизмдер

7.2.4.1 приводить примеры использования простых механизмов и формулировать "Золотое правило механики";
7.2.4.2 объяснять физический смысл понятия "момент силы"
Центр масс тел
Лабораторная работа №8 "Нахождение центра масс плоской фигуры"
7.2.4.3 экспериментально определять положение центра масс плоской фигуры
Лабораторная работа №9 "Определение условия равновесия рычага"
7.2.4.5 экспериментально определять условия равновесия рычага;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Условие равновесия рычага
7.2.4.4 формулировать и применять правило момента сил для тела, находящегося в равновесии, при решении задач
Коэффициент полезного действия
Лабораторная работа №10 "Определение коэффициента полезного действия наклонной плоскости"
7.2.4.6 экспериментально определять коэффициент полезного действия наклонной плоскости;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Космос и Земля
Наука о небесных телах
7.7.1.1 сравнивать геоцентрическую и гелиоцентрическую системы;
Солнечная система
7.7.1.2 систематизировать объекты Солнечной системы
Основы календаря (сутки, месяц, год)
7.7.1.3 объяснять смену времен года и длительность дня и ночи на разных широтах
8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Тепловые явления
Тепловое движение, броуновское движение, диффузия
8.3.1.1описывать эксперименты и приводить примеры, подтверждающие основные положения молекулярно-кинетической теории
Температура, способы ее измерения, температурные шкалы
8.3.1.3 описывать измерение температуры на основе теплового расширения;
8.3.1.2 представлять температуру в разных температурных шкалах (Кельвин, Цельсий)
Внутренняя энергия, способы изменения внутренней энергии
8.3.2.1 описывать способы изменения внутренней энергии
Теплопроводность, конвекция, излучение
8.3.2.2 сравнивать различные виды теплопередачи
Теплопередача в природе и технике
8.3.2.3 приводить примеры применения теплопередачи в быту и технике
Роль тепловых явлений в жизни живых организмов
8.3.2.4 приводить примеры приспособления живых организмов к различной температуре
Количество теплоты, удельная теплоемкость вещества
8.3.2.5 определять количество теплоты, полученной или отданной в процессе теплопередачи;
8.3.2.6 объяснить физический смысл удельной теплоемкости
Энергия топлива, удельная теплота сгорания топлива
8.3.2.7 применять формулу количества теплоты, выделяемого при сгорании топлива, в решении задач
Лабораторная работа № 1 "Сравнение количеств теплоты при смешивании воды разной температуры"

7.2.4.1 "Механиканың алтын ережесін" тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;
7.2.4.2 күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
Дененің массалық центрі
№8-зертханалық жұмыс.
"Жазық фигураның массалар центрін анықтау"
7.2.4.3 жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау
№9-зертханалық жұмыс. "Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау"
7.2.4.5 тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Иіндіктің тепе-теңдік шарты
7.2.4.4 тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
Пайдалы әрекет коэффициенті.
№10-зертханалық жұмыс. "Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін анықтау"
7.2.4.6 көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жер және Ғарыш
Аспан денелері туралы ғылым
7.7.1.1 геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру
Күн жүйесі
7.7.1.2 Күн жүйесінің нысандарын жүйелеу
Күнтізбе негіздері (тәулік, ай, жыл)
7.7.1.3 жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуы және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Жылу құбылыстары
Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия
8.3.1.1 молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары
8.3.1.3 Температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау;
8.3.1.2 температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу
Ішкi энергия, ішкi энергияны өзгерту тәсiлдерi
8.3.2.1 дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау;
Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару
8.3.2.2 жылу берілудің түрлерін салыстыру
Табиғаттағы және техникадағы жылу берілу
8.3.2.3 техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру
Жылу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролі
8.3.2.4 әр түрлі температураларда тірі ағзалардың бейімделуіне мысалдар келтіру
Жылу мөлшері.
Заттың меншікті жылу сыйымдылығы
8.3.2.5 жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау;
8.3.2.6 заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру
Отынның энергиясы, отынның меншікті жану жылуы
8.3.2.7 отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау
№ 1-зертханалық жұмыс. "Температуралары әр түрлi суды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру"

8.3.2.8 исследовать закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.1.3.2 определять факторы, влияющие на проведение эксперимента;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.3.2.9 применять уравнение теплового баланса при решении задач
Агрегатные состояния вещества
Плавление и кристаллизация твердых тел, температура плавления, удельная теплота плавления
8.3.1.4 описывать переход из твердого состояния в жидкое и обратно на основе молекулярно-кинетической теории;
8.3.2.10 применять формулу количества теплоты, поглощаемого /выделяемого при плавлении /кристаллизации, в решении задач;
8.3.2.11 анализировать график зависимости температуры от времени при плавлении и кристаллизации
Лабораторная работа № 2 "Определение удельной теплоты плавления льда"
8.3.2.12 экспериментально определить удельную теплоту плавления льда;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Парообразование и конденсация
Ненасыщенные и насыщенные пары
8.3.1.5 описывать переход вещества из жидкого состояния в газообразное и обратно на основе молекулярно-кинетической теории;
8.3.2.13 анализировать график зависимости температуры от времени при парообразовании и конденсации;
8.3.2.14 описывать состояние насыщения на примере водяного пара
Кипение, удельная теплота парообразования
Зависимость температуры кипения от внешнего давления
8.3.2.15 определять количество теплоты при парообразовании;
8.3.2.16 объяснять зависимость температуры кипения от внешнего давления
2-я четверть
Основы термодинамики
Первый закон термодинамики, работа газа и пара
8.3.2.17 объяснять первый закон термодинамики
Необратимость тепловых процессов, второй закон термодинамики
8.3.2.18 объяснять второй закон термодинамики
Тепловые двигатели
8.3.2.22 описывать преобразование энергии в тепловых машинах;
8.3.2.20 описывать принцип работы двигателя внутреннего сгорания и паровой турбины
Коэффициент полезного действия теплового двигателя
8.3.2.19 определять коэффициент полезного действия теплового двигателя;
8.3.2.21 предлагать пути совершенствования тепловых двигателей
Экологические проблемы использования тепловых машин
8.3.2.23 оценивать влияние тепловых машин на экологическое состояние окружающей среды
Основы электростатики
Электрический заряд, электризация тел, проводники и диэлектрики
8.4.1.1 характеризовать электрический заряд;
8.4.1.2 объяснять процесс электризации тела трением и индукцией;
8.4.1.3 приводить примеры положительного и отрицательного влияния электризации
Закон сохранения электрического заряда, взаимодействие неподвижных зарядов, закон Кулона, элементарный электрический заряд

8.3.2.8 жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу;
8.1.3.2 тәжірибені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы
8.3.2.9 жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану
Заттың агрегаттық күйлері
Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы
8.3.1.4 молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау;
8.3.2.10 балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруға қолдану;
8.3.2.11 заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
№ 2-зертханалық жұмыс. "Мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау"
8.3.2.12 эксперимент көмегімен мұздың меншікті балқу жылуын анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Булану және конденсация.
Қаныққан және қанықпаған булар
8.3.1.5 молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау;
8.3.2.13 заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау;
8.3.2.14 су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау
Қайнау, меншiктi булану жылуы.
Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау
8.3.2.15 меншікті булану жылуын анықтау;
8.3.2.16 қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру
2-тоқсан
Термодинамика негiздерi
Термодинамиканың бiрiншi заңы, газдың және будың жұмысы
8.3.2.17 термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсіндіру
Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы
8.3.2.18 термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру
Жылу қозғалтқыштары
8.3.2.22 жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау;
8.3.2.20 іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті
8.3.2.19 жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;
8.3.2.21 жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер
8.3.2.23 жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау
Электростатика негіздері
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
8.4.1.1 электр зарядын сипаттау;
8.4.1.2 Үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру;
8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру
Электр зарядының сақталу заңы,қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды

8.4.1.4 объяснять закон сохранения электрического заряда;
8.4.1.5 применять закон Кулона при решении задач
Электрическое поле, напряженность электрического поля
8.4.1.6 объяснять физический смысл понятия "электрическое поле" и определять его силовую характеристику;
8.4.1.7 рассчитывать силу, действующую на заряд в однородном электростатическом поле;
8.4.1.8 изображать графически электрическое поле посредством силовых линий
Потенциал и разность потенциалов электрического поля, конденсатор
8.4.1.9 объяснять физический смысл разности потенциалов и потенциала;
8.4.1.10 описывать устройство и назначение конденсатора
3-я четверть
Постоянный электрический ток
Электрический ток, источники электрического тока
8.4.2.1 объяснять возникновение и условия существования электрического тока
Электрическая цепь и ее составные части, сила тока, напряжение
8.4.2.2 применять условные обозначения элементов электрической цепи при графическом изображении электрических схем;
8.4.2.3 объяснять физический смысл напряжения, его единицы измерения
Лабораторная работа № 3
"Сборка электрической цепи и измерение силы тока и напряжения на различных ее участках"
8.4.2.4 измерять силу тока и напряжение в электрической цепи;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Лабораторная работа № 4
"Исследование зависимости силы тока от напряжения на участке цепи"
8.4.2.5 строить и объяснять вольт-амперную характеристику металлического проводника при постоянной температуре;
8.1.3.1 собирать, анализировать экспериментально полученные данные и записывать их с учетом погрешностей;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Закон Ома для участка цепи
8.4.2.6 применять закон Ома для участка цепи при решении задач
Электрическое сопротивление проводника, удельное сопротивление проводника, реостат
8.4.2.7 объяснять физический смысл сопротивления, его единицы измерения;
8.4.2.8 применять формулу удельного сопротивления проводника при решении задач
Лабораторная работа № 5 "Изучение последовательного соединения проводников"
8.4.2.9 экспериментально получить закономерности последовательного соединения проводников;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Лабораторная работа № 6 "Изучение параллельного соединения проводников"
8.4.2.10 экспериментально получить закономерности параллельного соединения проводников;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Последовательное и параллельное соединение проводников
8.4.2.11 рассчитывать электрические цепи, используя закон Ома для участка цепи в последовательном и параллельном соединении проводников
Работа и мощность электрического тока

8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру;
8.4.1.5 Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі
8.4.1.6 электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.7 біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу;
8.4.1.8 электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндеу
Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор
8.4.1.9 потенциалдар айырымының және потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.10 конденсаторлардың құрылысын және қолданылуын сипаттау
3-тоқсан
Тұрақты электр тогы
Электр тогы, электр тогы көздері
8.4.2.1 электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу
8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану;
8.4.2.3 кернеудің физикалық мағына-сын, оның өлшем бірлігін түсіндіру
№ 3-зертханалық жұмыс. "Электр тiзбегiн құрастыру және оның әртүрлi бөлiктерiндегi ток күшiн өлшеу"
8.4.2.4 электр тізбегіндегі ток күші мен кернеуді анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
№ 4-зертханалық жұмыс. "Тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу"
8.4.2.5 тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт-амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру;
8.1.3.1 эксперименттен деректерін жинақ-тау, талдау және өлшеу және қателіктерін ескеріп жазу
Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы
8.4.2.6 тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану;
Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат
8.4.2.7 кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру;
8.4.2.8 есеп шығаруғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн формуласын қолдану
№ 5-зертханалық жұмыс. "Өткiзгiштердi тiзбектей қосуды зерделеу"
8.4.2.9 өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы алу;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
№ 6-зертханалық жұмыс. "Өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу"
8.4.2.10 өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Өткiзгiштердi тiзбектей және параллель қосу
8.4.2.11 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу
Электр тогының жұмысы мен қуаты

8.4.2.12 применять формулы мощности и работы тока в решении задач
Тепловое действие электрического тока, закон Джоуля – Ленца
8.4.2.13 применять закон Джоуля-Ленца при решении задач
Лабораторная работа № 7 "Измерение работы и мощности электрического тока"
8.4.2.14 эксперементально определять работу и мощность тока;
8.4.2.15 производить практические расчеты стоимости электроэнергии с использованием единицы измерения кВт час;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Зависимость электрического сопротивления металлов от температуры, сверхпроводимость
8.4.2.16 описывать природу электрического тока и зависимость сопротивления от температуры в металлах
Электронагревательные приборы, лампа накаливания, короткое замыкание, плавкие предохранители
8.4.2.17 объяснять причины возникновения и способы предотвращения короткого замыкания
Химическое действие электрического тока (закон Фарадея)
8.4.2.18 объяснять природу электрического тока в жидкостях
Электромагнитные явления
Постоянные магниты, магнитное поле
Лабораторная работа № 8 "Изучение свойств постоянного магнита и получение изображений магнитных полей"
8.4.3.1 характеризовать основные свойства магнитов и графически изображать магнитное поле посредством силовых линий;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Магнитное поле прямого тока
Магнитное поле катушки с током
8.4.3.2 объяснять свойства магнитного поля;
8.4.3.3 определять направление линий поля вокруг прямого проводника с током и соленоида
Электромагниты и их применение
Лабораторная работа № 9
"Сборка электромагнита и изучение его действия"
8.4.3.4 сравнивать магнитные поля, образованные полосовым магнитом и током в соленоиде;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Действие магнитного поля на проводник с током, электродвигатель, электроизмерительные приборы
8.4.3.5 описывать действие магнитного поля на проводник с током;
8.4.3.6 объяснять устройство и работу электродвигателя и электроизмерительных приборов
Электромагнитная индукция, генератор
8.4.3.7 описывать явление электромагнитной индукции;
8.4.3.8 приводить примеры производства электрической энергии в мире и в Казахстане
4-я четверть
Световые явления
Закон прямолинейного распространения света
8.5.1.1 графически изображать солнечное и лунное затмения
Отражение света, законы отражения, плоские зеркала
8.5.1.2 экспериментально определять зависимость между углами падения и отражения;
8.5.1.3 объяснять и приводить примеры зеркального и рассеянного отражения;
8.5.1.4 строить изображение в плоском зеркале и описывать его характеристики
Сферические зеркала, построение изображения в сферическом зеркале

8.4.2.12 жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы
8.4.2.13 Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану;
№ 7-зертханалық жұмыс. "Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау"
8.4.2.14 эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;
8.4.2.15 кВт*сағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практика жүзінде анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік
8.4.2.16 металл өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау
Электрқыздырғыш құралдар, кыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар
8.4.2.17 қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру
Электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы)
8.4.2.18 сұйықтардағы электр тогын сипаттау
Электромаг
ниттік құбылыстар
Тұрақты магниттер, магнит өрiсi.
№ 8-зертханалық жұмыс. "Тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу"
8.4.3.1 магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы бейнелеу;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрiсi.
Тогы бар шарғының магнит өрiсi
8.4.3.2 магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіру;
8.4.3.3 тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтің айналасындағы өріс сызықтарының бағытын анықтау
Электромагниттер және оларды қолдану.
№ 9-зертханалық жұмыс. "Электрмагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау"
8.4.3.4 жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш, электр өлшеуіш құралдар
8.4.3.5 магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсерін сипаттау;
8.4.3.6- электрқозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Электромагниттiк индукция, генераторлар
8.4.3.7 электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру;
8.4.3.8 Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру
4-тоқсан
Жарық құбылыстары
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы.
8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу;
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар
8.5.1.2 эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау;
8.5.1.3 айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру;
8.5.1.4 жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау
Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу

8.5.1.5 строить ход лучей в сферических зеркалах для получения изображений тела, характеризовать полученное изображение
Преломление света, закон преломления света, полное внутреннее отражение
8.5.1.6 строить ход лучей в плоскопараллельной пластине;
8.5.1.7 применять закон преломления света при решении задач;
8.5.1.8 объяснять явление полного внутреннего отражения, опираясь на эксперимент
Лабораторная работа № 10 "Определение показателя преломления стекла"
8.5.1.9 экспериментально определять показатель преломления стекла;
8.5.1.10 сравнивать полученное значение показателя преломления с табличным и оценивать достоверность результата
Линзы, оптическая сила линзы, формула тонкой линзы
Построение изображений в линзах
8.5.1.11 применять формулу тонкой линзы для решения задач;
8.5.1.12 применять формулу линейного увеличения линзы в решении задач
8.5.1.13 строить ход лучей в тонкой линзе и характеризовать полученные изображения
Лабораторная работа № 11
"Определение фокусного расстояния тонкой линзы"
8.5.1.14 определять фокусное расстояние и оптическую силу линзы;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Глаз как оптическая система, дефекты зрения и способы их исправления
8.5.1.15 описывать коррекцию близорукости и дальнозоркости глаза
Оптические приборы
8.5.1.16 конструировать простые оптические приборы (перископ, камера Обскура и т.д.)
9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Основы кинематики
Механическое движение
9.2.1.1 объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, применять теоремы сложения скоростей и перемещений
Векторы и действия над ними, проекция вектора на координатные оси
9.2.1.2 производить сложение, вычитание векторов, умножение вектора на скаляр;
9.2.1.3 находить проекцию вектора на координатную ось, раскладывать вектор на составляющие
Прямолинейное равнопеременное движение, ускорение
9.2.1.3 находить перемещение, скорость и ускорение из графиков зависимости этих величин от времени
Скорость и перемещение при прямолинейном равноускоренном движении
9.2.1.5 применять формулы скорости и ускорения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач;
9.2.1.6 применять уравнения координаты и перемещения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач
Лабораторная работа № 1
"Определение ускорения тела при равноускоренном движении"
9.2.1.7 экспериментально определять ускорение тела при равноускоренном движении;
9.1.3.2 анализировать факторы, влияющие на результат эксперимента и предлагать методы улучшения эксперимента;

8.5.1.5 дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау
Жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу
8.5.1.6 жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу;
8.5.1.7 жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару;
8.5.1.8 тәжирибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру
№ 10-зертханалық жұмыс. "Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау"
8.5.1.9 экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау;
8.5.1.10 сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы.
Линзаның көмегімен кескiн алу
8.5.1.11 жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану;
8.5.1.12 линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану;
8.5.1.13 жұқа линзада сәуленің жолын салу және кескінге сипаттама беру
№ 11-зертханалық жұмыс. "Жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау"
8.5.1.14 жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Көз - оптикалық жүйе, көздiң көру кемшіліктері және оларды түзету әдiстері
8.5.1.15 көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау
Оптикалық аспаптар
8.5.1.16 қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастыру
9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Кинематика негіздері
Механикалық қозғалыс
9.2.1.1 Материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру, жылдамдықтарды қосу және орын ауыстыру теоремаларын қолдану
Векторлар және оларға амалдар қолдану.
Вектордың координаталар осьтеріндегі проекциялары
9.2.1.2 векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту;
9.2.1.3 вектордың координаталар осіне проекциясын анықтау, векторды құраушыларға жіктеу
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс, үдеу
9.2.1.4 уақытқа тәуелділік графиктерінен орын ауыстыруды, жылдамдықты, үдеуді анықтау;
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру
9.2.1.5 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану;
9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану
№ 1-зертханалық жұмыс. "Теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау"
9.2.1.7 теңүдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін эксперименттік жолмен анықтау;
9.1.3.2 эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдау және экспери-ментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну;

9.2.1.8 строить и объяснять графики зависимости перемещения и скорости от времени при равноускоренном движении
Свободное падение тел, ускорение свободного падения
9.2.1.9 использовать кинематические уравнения равнопеременного движения для описания свободного падения
Лабораторная работа № 2 "Изучение движения тела, брошенного горизонтально"
9.2.1.10 описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения;
9.2.1.11 определять скорость движения тела, брошенного горизонтально;
9.2.1.12 строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально
Криволинейное движение, равномерное движение материальной точки по окружности
Линейная и угловая скорости
9.2.1.13 описывать равномерное движение тела по окружности, используя понятия линейных и угловых величин;
9.2.1.14 применять формулу взаимосвязи линейной и угловой скорости при решении задач
Центростремительное ускорение
9.2.1.15 применять формулы центростремительного ускорения при решении задач
Основы астрономии
Звездное небо
9.7.2.1 различать абсолютную и видимую звездные величины;
9.7.2.2 называть факторы, влияющие на светимость звезд
Небесная сфера, системы небесных координат
9.7.2.3 называть основные элементы небесной сферы
9.7.2.4 определять небесные координаты звезд по подвижной карте звездного неба
Видимое движение светил на различных географических широтах, местное, поясное и всемирное время
9.7.2.5 объяснять различия в кульминациях светил на различных широтах;
9.7.2.6 сопоставлять местное, поясное и всемирное время
Законы движения планет Солнечной системы
9.7.2.7 объяснять движение небесных тел на основе законов Кеплера
Определение расстояний в астрономии методом параллакса
9.7.2.8 объяснять использование метода параллакса для определения расстояний или размеров тел в солнечной системе
2-я четверть
Основы динамики
Первый закон Ньютона, инерциальные системы отсчета
9.2.2.1 объяснять смысл понятий: инерция, инертность, инерциальная система отсчета;
9.2.2.2 формулировать первый закон Ньютона и применять при решении задач
Силы в механике
9.2.2.3 объяснять природу силы тяжести, силы упругости, силы трения
Второй закон Ньютона, масса
9.2.2.4 формулировать второй закон Ньютона и применять при решении задач
Третий закон Ньютона
9.2.2.5 формулировать третий закон Ньютона и применять при решении задач
Закон Всемирного тяготения
9.2.2.6 формулировать закон Всемирного тяготения и применять его при решении задач
Вес тела, невесомость

9.2.1.8 теңүдемелі қозғалыс кезiндегi орын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызу және оларды түсіндіру
Дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi
9.2.1.9 еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану
№ 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу"
9.2.1.10 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау;
9.2.1.11 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау ;
9.2.1.12 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу
Қисықсызықты қозғалыс; материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы
Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар
9.2.1.13 дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау;
9.2.1.14 сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану
Центрге тартқыш үдеу
9.2.1.15 центрге тартқыш үдеу формуласын есептер шығаруда қолдану
Астрономия негіздері
Жұлдызды аспан
9.7.2.1 абсолюттік және көрінерлік жұлдыздық шамаларды ажырату;
9.7.2.2 жұлдыздырдың жарқырауына әсер ететін факторларды атау
Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі
9.7.2.3 аспан сферасының негізгі элементтерін атау;
9.7.2.4 жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтау
Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан шырақтарының көрінерлік қозғалысы, жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақыт
9.7.2.5 әртүрлі ендіктегі жұлдыздардың шарықтау айырмашылығын түсіндіру;
9.7.2.6 жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақытты сәйкестендіру
Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары
9.7.2.7 Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру
Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау
9.7.2.8 Күн жүйесіндегі денелердің ара қашықтығын немесе өлшемдерін анықтау үшін параллакс әдісін қолдануды түсіндіру
2-тоқсан
Динамика негіздері
Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi
9.2.2.1 инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру;
9.2.2.2 Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Механикадағы күштер
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
Ньютонның екiншi заңы, масса
9.2.2.4 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Ньютонның үшінші заңы
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Бүкiләлемдiк тартылыс заңы
9.2.2.6 Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Дененің салмағы, салмақсыздық

9.2.2.10 определять вес тела, движущегося с ускорением;
9.2.2.11 объяснять состояние невесомости;
Движение тела под действием силы тяжести
Движение искусственных спутников Земли
9.2.2.9 применять формулу первой космической скорости при решении задач;
9.2.2.7 сравнивать особенности орбит космических аппаратов;
9.2.2.8 рассчитывать параметры движения тела в поле тяготения
3-я четверть
Законы сохранения
Импульс тела и импульс силы
9.2.3.1 различать понятия "импульс тела" и "импульс силы"
Закон сохранения импульса
Реактивное движение
9.2.3.2 формулировать закон сохранения импульса и применять его при решении задач;
9.2.3.3 приводить примеры реактивного движения в природе и технике;
9.2.3.4 оценивать региональное и международное значение космодрома Байконур
Механическая работа и энергия
9.2.3.5 определять механическую работу аналитически и графически;
9.2.3.6 объяснять взаимосвязь работы и энергии
Закон сохранения и превращения энергии
9.2.3.7 применять закон сохранения энергии при решении задач
Колебания и волны
Колебательное движение
9.2.5.1 приводить примеры свободных и вынужденных колебаний;
9.2.5.2 экспериментально находить амплитуду, период, частоту;
9.2.5.3 рассчитывать период, циклическую частоту, фазу по формуле
Превращение энергии при колебаниях
Уравнение колебательного движения
9.2.5.4 описывать сохранение энергии в колебательных процессах;
9.2.5.5 записывать уравнения координаты, скорости и ускорения по графикам гармонических колебаний
Колебания математического и пружинного маятников
9.2.5.6 объяснять причины возникновения колебаний в различных колебательных системах;
9.2.5.7 исследовать зависимость периода колебаний маятника от различных параметров
Лабораторная работа № 3 "Определение ускорения свободного падения с использованием математического маятника"
9.2.5.8 находить ускорение свободного падения из формулы периода математического маятника;
9.2.5.9 строить и анализировать графики зависимости квадрата периода от длины маятника;
9.1.3.1 объяснять полученные результаты и делать выводы
Свободные и вынужденные колебания, резонанс
9.2.5.10 описывать по графику зависимость амплитуды вынужденных колебаний от частоты вынуждающей силы;
9.2.5.11 описывать явление резонанса
Свободные электромагнитные колебания
9.4.4.1 описывать качественно свободные электромагнитные колебания в колебательном контуре
Волновое движение
9.2.5.12 применять формулы скорости, частоты и длины волны при решении задач
9.2.5.13 сравнивать поперечные и продольные волны
Лабораторная работа № 4 "Определение скорости распространения поверхностных волн"

9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау;
9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру
Денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы.
Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы
9.2.2.9 бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.2.2.7 ғарыш аппараттардың орбиталарын салыстыру;
9.2.2.8 тартылыс өрісіндегі дененің қозғалысын сипаттайтын шамаларды анықтау
3-тоқсан
Сақталу заңдары
Дене импульсі және күш импульсі
9.2.3.1 дене импульсі мен күш импульсін ажырату
Импульстің сақталу заңы.
Реактивтi қозғалыс
9.2.3.2 импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану;
9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру;
9.2.3.4 Байқоңыр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру
Механикалық жұмыс және энергия
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау;
9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру
Энергияның сақталу және айналу заңы
9.2.3.7 энергияның сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
Тербелістер және толқындар
Тербелмелі қозғалыс
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру;
9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау;
9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау
Тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі.
Тербелмелі қозғалыстың теңдеуі
9.2.5.4 тербелмелі процесте энергияның сақталу заңын сипаттау;
9.2.5.5 гармониялық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері
9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру;
9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
№ 3-зертханалық жұмыс. "Математикалық маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау"
9.2.5.8 математикалық маятник периодының формуласынан еркін түсу үдеуін анықтау;
9.2.5.9 период квадратының маятник ұзындығына тәуелділік графигін тұрғызу және талдау;
9.1.3.1 алған нәтижені түсіндіру және қорытынды жасау
Еркін және еріксіз тербелістер, резонанс
9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау;
9.2.5.11 резонанс құбылысын сипаттау
Еркін электромагнитік тербелістер
9.4.4.1 тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалық түрде сипаттау
Толқындық қозғалыс
9.2.5.12 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану;
9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру
№4-зертханалық жұмыс. "Беттік толқындардың таралу жылдамдығын анықтау"

9.2.5.14 экспериментально определять скорость распространения поверхностных волн
Звук, характеристики звука, акустический резонанс, эхо
9.2.5.15 называть условия возникновения и распространения звука;
9.2.5.16 сопоставлять характеристики звука с частотой и амплитудой звуковой волны;
9.2.5.17 называть условие возникновения резонанса и приводить примеры его применения;
9.2.5.18 описывать природу появления эха и способы его использования;
9.2.5.19 приводить примеры использования ультразвука и инфразвука в природе и технике
Электромагнитные волны
Шкала электромагнитных волн
9.4.4.2 сравнивать свойства электромагнитных и механических волн;
9.4.4.3 описывать и приводить примеры применения диапазонов электромагнитных волн;
9.5.4.4 характеризовать дисперсию света при прохождении света через стеклянную призму
4-я четверть
Строение атома, атомные явления
Тепловое излучение
9.6.1.1 описывать зависимость энергии теплового излучения от температуры
Гипотеза Планка о световых квантах
9.6.1.2 применять формулу Планка для решения задач
Явление фотоэффекта
9.6.1.3 описывать явление фотоэффекта и приводить примеры применения фотоэффекта в технике;
9.6.1.4 применять формулу Эйнштейна для фотоэффекта при решении задач
Рентгеновское излучение
9.6.1.5 сравнивать рентгеновское излучение с другими видами электромагнитного излучения;
9.6.1.6 приводить примеры применения рентгеновского излучения
Радиоактивность
Природа радиоактивных излучений
9.6.2.1 объяснять природу и свойства a, b и g – излучения
Опыт Резерфорда, строение атома
9.6.1.7 описывать опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
Атомное ядро
Ядерное взаимодействие, ядерные силы
Дефект масс, энергия связи атомных ядер
9.6.1.8 описывать свойства ядерных сил;
9.6.1.9 определять дефект масс атомных ядер;
9.6.1.10 применять формулу энергии связи атомного ядра при решении задач
Ядерные реакции, закон радиоактивного распада
9.6.1.11 применять законы сохранения зарядового и массового числа при решении уравнений ядерных реакций;
9.6.2.2 объяснять вероятностный характер радиоактивного распада;
9.6.2.3 использовать закон радиоактивного распада при решении задач
Деление тяжелых ядер, цепная ядерная реакция
Ядерный реактор
9.6.2.4 описывать условия протекания цепной ядерной реакции;
9.6.2.5 описывать принцип действия ядерного реактора
Термоядерные реакции
Радиоизотопы, защита от радиации
9.6.2.6 сравнивать ядерный синтез и ядерный распад;

9.2.5.14 су бетіндегі толқындардың таралу жылдамдығын эксперимент түрінде анықтау
Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық
9.2.5.15 дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау;
9.2.5.16 дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру;
9.2.5.17 резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру;
9.2.5.18 жаңғырықтың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау;
9.2.5.19 табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбыстықолдануға мысалдар келтіру
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындар шкаласы
9.4.4.2 механикалық толқындар мен электромагниттік толқындардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру;
9.4.4.3 электромагниттік толқындар шкаласын сипаттау және әртүрлі диапазондағы толқындардың қолданылуына мысалдар келтіру;
9.4.4.4- шыны призма арқылы өткен жарықтың дисперсиясына сапалы сипаттама беру
4-тоқсан
Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар
Жылулық сәуле шығару
9.6.1.1 жылулық сәуле шығару энергиясының температураға тәуелділігін сипаттау
Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы
9.6.1.2 Планк формуласын есептер шығаруда қолдану
Фотоэффект құбылысы
9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру;
9.6.1.4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану;
Рентген сәулелері
9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру;
9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
Радиоактивтілік.
Радиоактивті сәулеленудің табиғаты
9.6.2.1 a, b және g - сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру
Резерфорд тәжірибесі, атомның құрамы
9.6.1.7 a-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттау
Атом ядросы
Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер.
Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы
9.6.1.8 ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау;
9.6.1.9 атом ядросының масса ақауын анықтау;
9.6.1.10 атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану
Ядролық реакциялар.
Радиоактивті ыдырау заңы
9.6.1.11 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану;
9.6.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру;
9.6.2.3 радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолдану
Ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция.
Ядролық реакторлар
9.6.2.4 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау;
9.6.2.5 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау
Термоядролық реакциялар.
Радиоизотоптар, радиациядан қорғану
9.6.2.6 ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру;

9.6.2.7 приводить примеры использования радиоактивных изотопов;
9.6.2.8 характеризовать способы защиты от радиации
Элементарные частицы
9.6.3. 1 классифицировать элементарные частицы
Современная физическая картина мира
Мировоззренческое значение физики и астрономии
9.8.1.1 объяснять влияние развития физики и астрономии на формирование мировоззрения человека
Экологическая культура
9.8.1.3 оценивать преимущества и учитывать риски влияния новых технологий на окружающую среду
Приложение 58
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от "16" сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Химия" для 7- 9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приложение 58 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебный предмет "Химия" имеет важное значение в развитии мировоззрения, в формировании целостной научной картины мира.
3. Цели учебного предмета "Химия":
1) формирование у обучающихся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющих зависимость свойств веществ от их состава и строения;
2) развитие умений безопасного применения в реальной жизни знаний о химических процессах, законах и их закономерностях.
4. По завершении изучения химии, обучающиеся должны знать:
1) о составе, структуре атомов и молекул веществ, об изменениях свойств веществ при химических реакциях;
2) закон сохранения массы веществ и энергии при химических реакциях;
3) о том, как меняется скорость реакции при изменении условий протекания химических процессов;
4) о возможности проведения химических превращений, безопасных для окружающей среды, при соблюдении техники безопасности;
5) научные методы планирования экспериментов;
6) главнейшие закономерности химии для того, чтобы оценивать и применять их для разъяснения понимания и прогнозирования химических процессов, их закономерностей.

9.6.2.7 радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру;
9.6.2.8 радиациядан қорғану әдістерін сипаттау
Элементар бөлшектер
9. 6.3.1 элементар бөлшектерді жіктеу
Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі
Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы
9.8.1.1 адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының ықпалын түсіндіру;
Экологиялық мәдениет
9.8.1.3 жаңа технологиялардың қоршаған ортаға ықпалының артықшылығы мен қауіптілігін бағалау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
58-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 58-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Химия" оқу пәні әлемнің біртұтас ғылыми бейнесін, оқушылардың жаратылыстану-ғылыми танымын, табиғатты аялау, сын тұрғысынан ойлау және зерттеу дағдыларын дамытуды қалыптастыруда маңызды.
3. "Химия" оқу пәнінің мақсаты:
1) заттар мен олардың айналымы, заттар қасиеттерінің, олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін қалыптастыру;
2) заттар және химиялық реакциялар туралы білімін өмірде пайдалану біліктерін дамыту.
4. Химия курсын оқып аяқтағаннан кейін оқушылар:
1) заттардың атомдармен молекулаларының құрылымын, химиялық реакция барысында заттардың қасиеттерінің өзгеруін;
2) химиялық реакциялар кезіндегі зат массасы мен энергия сақталу заңдарын;
3) химиялық реакцияның жылдамдығының әртүрлі жағдайда өзгеру заңдылықтарын;
4) химиялық реакцияларды жүргізу ережелерін, өмір мен қоршаған орта қауіпсіздігі үшін техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауды;
5) эксперименттерді жоспарлаудың ғылыми әдістері;
6) химиялық процестер мен олардың заңдылықтарын болжау және түсіндіру үшін химияның басты заңдылықтарын қолдануды және бағалауды білулері қажет.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 7 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 8 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) частицы вещества;
2) закономерности химических реакций;
3) энергетика в химии;
4) химия вокруг нас;
5) химия и жизнь.
7. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов: знание, понимание, умения и навыки.
8. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) строение и состав атома;
3) распределение и движение электронов в атомах, образование ионов из атомов;
4) виды химических связей.
9. Раздел "Закономерности химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая таблица химических элементов;
2) классификация химических реакций;
3) закон сохранения массы;
4) электрохимический ряд напряжения металлов.
10. Раздел "Энергетика в химии" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теория кислот и оснований.
11. Раздел "Химия вокруг нас" включает следующие подразделы:
1) классификация веществ;
2) химия Земли;
3) химия углерода и его соединений.
12. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
13. Базовое содержание учебного предмета "Химия"7 класса:
1) "Предмет химии. Чистые вещества и смеси". Химия – раздел естествознания, наука о веществах, развитие и значение химии, правила техники безопасности в кабинете и лаборатории химии, чистые вещества и их физические свойства, однородные и неоднородные смеси, способы очистки и разделения веществ, простые и сложные вещества, элемент, химические соединения;
практическая работа № 1 "Правила техники безопасности и знакомство с лабораторным оборудованием";
лабораторный опыт № 1 "Сравнение веществ и их соединений";
лабораторный опыт № 2 "Очистка загрязненной поваренной соли";

2-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны
5. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқу пәнінің мазмұны бес бөлімді қамтиды:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиядағы энергетика;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
7. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер білім, түсінік және дағдыларды қамтитын күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан тұратын бөлімшелерге бөлінген. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары, мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сонымен қатар олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
8. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулар;
2) атомның құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы, атомдардан иондардың құрылуы;
4) химиялық байланыстардың түрлері.
9. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң және химиялық элеметтердің периодтық жүйесі;
2) химиялық реакциялардың жіктелуі;
3) зат массасының сақталу заңы;
4) металдардың электрохимиялық кернеу қатары.
10. "Химиядағы энергетика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакциялардың жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориясы.
11. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) заттардың жіктелуі;
2) Жер химиясы;
3) көміртек және оның қосылыстары химиясы.
12. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
13. 7-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Химия пәні. Таза заттар және қоспалар. Химия – заттар туралы жаратылыстану ғылымдарының бір саласы, химияның дамуы мен маңызы, химия кабинетіндегі және зертханасындағы қауіпсіздік техникасының ережелері, таза заттар және олардың физикалық қасиеттері, біртекті және әртекті қоспалар, заттарды тазарту және бөлу тәсілдері, жәй және күрделі заттар, элемент, химиялық қосылыстар:
№ 1 практикалық жұмыс "Техника қауіпсіздігі ережелері және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу";
№ 1 зертханалық тәжірибе "Заттарды және олардың қосылыстарын салыстыру";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Ластанған ас тұзын тазарту";

2) "Изменение состояния веществ". Физические и химические явления химическая реакция, агрегатные состояния вещества, структура твердых, жидких и газообразных веществ по кинетической теории частиц, процессы охлаждения, нагревания и испарения веществ;
лабораторный опыт № 3 "Изучение признаков химических реакций";
лабораторный опыт № 4 "Изучение процесса охлаждения аспирина или салола";
лабораторный опыт № 5 "Изучение процесса кипения воды";
контрольная работа № 1.
3) "Атомы. Молекулы. Вещества". Атомы и молекулы, различие атомов и молекул, химические элементы, символы химических элементов, классификация элементов на металлы и неметаллы, простые и сложные вещества, состав и строение атома, ядро, протон, электрон, нейтрон, изотопы, описание элемента по названию и по количеству фундаментальных частиц.
4) "Воздух. Реакция горения". Воздух и его состав, значение охраны атмосферного воздуха от загрязнения, процесс горения, условия горения вещества, легковоспламеняющиеся, горючие и негорючие вещества, топливо, кислород, источник возгорания, температура возгорания, горение металлов и неметаллов, продукты реакции горения;
лабораторный опыт № 6 "Горение свечи";
практическая работа № 2/демонстрация "Сравнение реакций горения серы, фосфора, железа в воздухе и кислороде";
контрольная работа № 2.
5) "Химические реакции". Природные кислоты и щелочи, свойства "кислотность" и "мылкость", индикаторы, универсальный индикатор, рН шкала, метилоранж, лакмус, фенолфталеин, изменение окраски индикаторов в различных средах, кислоты и щелочи, антацидные средства, реакция нейтрализации, разбавленные кислоты, области применения кислот, правила обращения с кислотами, взаимодействие разбавленных кислот с различными металлами, качественная реакция на водород, карбонаты, взаимодействие разбавленных кислот с карбонатами, качественная реакция на углекислый газ;
лабораторный опыт № 7 "Изучение кислотности и щелочности среды растворов";
лабораторный опыт № 8 "Реакция нейтрализации хлороводородной кислоты";
лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие цинка с разбавленной соляной кислотой";
лабораторный опыт № 10 "Качественная реакция на водород";
практическая работа № 3 "Взаимодействие карбонатов с разбавленными кислотами. Качественные реакции на углекислый газ".
6) "Периодическая таблица химических элементов". История создания периодической таблицы химических элементов, классификации элементов
И. ДҰберейнера, Дж. Ньюлендса, Д.И. Менделеева, периодический закон, структура периодической таблицы, принцип построения периодической таблицы; атомный номер, заряд ядра, элементарные частицы в атоме:

2) "Заттар күйінің өзгеруі". Физикалық және химиялық құбылыстар, химиялық реакция, заттың агрегаттық күйлері, қатты, сұйық, бөлшектердің кинетикалық теориясына сәйкес газ тәріздес заттардың құрылымы, заттардың салқындау, қыздыру және булану үдерістері:
№ 3 зертханалық тәжірибе "Химиялық реакциялардың белгілерін зерттеу";
№ 4 зертханалық тәжірибе "Салқындау үдерісін зерттеу";
№ 5 зертханалық тәжірибе "Судың қайнау үдерісін зерттеу";
№ 1 бақылау жұмысы;
3) "Атомдар. Молекулалар. Заттар". Атомдар мен молекулалар, атомдар мен молекулалардың айырмашылығы, химиялық элементтер, химиялық элементтердің символдары, элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу, жай және күрделі заттар, атомның құрамы мен құрылысы, ядро, протон, нейтрон, электрон, изотоптар, элементті аталуы және фундаменталды бөлшектерінің саны бойынша сипаттау;
4) "Ауа. Жану реакциясы". Ауа және оның құрамы, атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызы, жану үдерісі, заттың жану шарттары, тез тұтанатын, жанатын және жанбайтын заттар, отын, оттек, тұтану көзі, тұтану температурасы, металдар мен бейметалдардың жануы, жану реакциясының өнімдері:
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Балауыз шамның жануы";
№ 2 практикалық жұмыс/көрсетілім "Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттегінде жануын салыстыру";
№ 2 бақылау жұмысы;
5) "Химиялық реакциялар". Табиғи қышқылдар мен сілтілер; "қышқылдық" және "сабынды" қасиеттері, индикаторлар, әмбебап индикатор, рН шкала метилоранж, лакмус, фенолфталеин, индикаторлардың түрлі орталардағы түстерінің өзгеруі, қышқылдар мен сілтілер, антацидті заттар, бейтараптану реакциясы, сұйылтылған қышқылдар, қышқылдардың қолданылу аймақтар, қышқылдармен жұмыс жүргізу ережелері, сұйылтылған қышқылдардың түрлі металдармен әрекеттесуі, сутекке сапалық реакция, карбонаттар, сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі, көмірқышқыл газына сапалық реакция;
№ 7 зертханалық тәжірибе "Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтау";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен реакциясы";
№ 10 зертханалық жұмыс "Сутекке сапалық реакция";
№ 3 практикалық жұмыс "Сұйылтылған қышқылдар мен карбонаттардың әрекеттесуі. Көмірқышқыл газына сапалық реакция";
6) "Химиялық элементтердің периодтық кестесі". Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы, И. ДҰберейнер,
Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің элементтерді жіктеуі, периодтық заң, периодтық кестенің құрылымы, периодтық кестенің құрылу принципі, атом нөмірі ядро заряды, атомдағы элементер бөлшектер;

7) "Относительная атомная масса. Простейшие формулы". Смеси изотопов, природные изотопы, относительная атомная масса, относительная молекулярная/формульная масса, химическая формула, валентность химических элементов, составление формул бинарных соединений, атомные соотношения в соединениях;
расчетные задачи: вычисление относительной молекулярной массы;
контрольная работа № 3.
8) "Химические элементы и соединения в организме человека". Питательные вещества, химические элементы в организме человека (О, С, Н, N, Ca, P, K), распространенность химических элементов в живой и неживой природе, биологическая роль микро- макроэлементов в организме человека, процесс дыхания, сбалансированность питания;
практическая работа № 4 "Определение питательных веществ в составе пищи";
лабораторный опыт № 11 "Исследование процесса дыхания";
9) "Геологические химические соединения". Полезные геологические химические соединения, природные ресурсы, месторождение, руда, состав руды, минералы, добыча природных ресурсов, полезные ископаемые Казахстана, экологические аспекты добычи минералов;
контрольная работа № 4.
14. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 8 класса:
1) "Движение электронов в атомах". Распределение электронов в атомах, энергетические уровни, формы s и p орбиталей, электронная конфигурация, электронно-графическая формула, ион, образование ионов, составление формулы химического соединения методом "нулевой суммы";
лабораторный опыт № 1 "Изготовление моделей атомов".
2) "Формулы веществ и уравнения химических реакций". Химическая формула, уравнения химических реакций, закон сохранения массы веществ, типы химических реакций: соединение, разложение, замещение, обмен; химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека;
демонстрация № 1 "Опыт, доказывающий закон сохранения массы веществ";
лабораторный опыт № 2 "Соотношение масс реагирующих веществ";
расчетные задачи: вычисление массовой доли элемента в химическом соединении по химической формуле, установление простейшей формулы вещества по массовым долям элементов.
3) "Химическая активность металлов". Окисление металлов, коррозия металлов, взаимодействие металлов с водой, взаимодействие металлов с растворами кислот, растворами солей, ряд активности металлов, сравнение активности металлов;
демонстрация № 2 "Взаимодействие активных металлов с водой";
лабораторный опыт № 3 "Взаимодействие металлов с растворами кислот";
демонстрация № 3 "Вытеснение металлов из растворов солей";
практическая работа № 1 "Сравнение активности металлов";
контрольная работа № 1;

7) "Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формулалар". Изотоптар қоспасы, табиғи изотоптар, салыстырмалы атомдық масса, салыстырмалы молекулалық/формулалық масса, химиялық формула, химиялық элементтердің валенттілігі, бинарлы қосылыстардың формулаларын құрастыру, қосылыстардағы атомдардың қатынастары:
есептеуге берілген есептер: салыстырмалы молекулалық массаны есептеу;
№ 3 бақылау жұмысы;
8) "Адам ағзасындағы химиялық элементтер". Қоректік заттар, адам ағзасындағы химиялық элементтер (О, С, Н, N, Ca, P, K), химиялық элементтердің тірі және өлі табиғаттағы таралуы, адам ағзасындағы микро- макроэлементтердің биологиялық рөлі, тыныс алу үдерісі, тамақтану теңгерімі;
№ 4 практикалық жұмыс "Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау";
№ 11 зертханалық тәжірибе "Тыныс алу үдерісін зерттеу";
9) "Геологиялық химиялық қосылыстар". Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар, табиғи ресурстар, кен орны, кен, кеннің құрамы, минералдар, табиғи ресурстарды өндіру, металдарды алу, Қазақстанның пайдалы қазбалары, минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері:
№ 4 бақылау жұмысы.
14. 8-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Атомдардағы электрондардың қозғалысы". Атомдардағы электрондардың орналасуы, энергетикалық деңгейлер, s және p орбитальдарының пішіндері, электрондық конфигурация, электронды-графикалық формула, ион, иондардың түзілуі, "нольдік қосынды" әдісімен қосылыстардың формулаларын құрастыру:
№ 1 зертханалық тәжірибе "Атомдардың модельдерін жасау";
2) "3аттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері". Химиялық формула, химиялық реакция теңдеулері, заттардың массасының сақталу заңы, химиялық реакциялардың типтері: бірігу, ажырау, алмастыру, алмасу, табиғаттағы химиялық реакциялар, тірі организмдер мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар:
№ 1 көрсетілім "Заттардың массасының сақталу заңын дәлелдейтін тәжірибе";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Әрекеттесуші заттардың массасының қатынасы";
есептеуге берілген есептер: химиялық формула бойынша химиялық бірігудегі элементтің массалық үлесін есептеу, элементтердің массалық үлестері бойынша заттың қарапайым формуласын анықтау;
3) "Металдардың химиялық белсенділігі". Металдардың тотығуы, металдардың жемірілуі, металдардың сумен әрекеттесуі, металдардың қышқыл ерітінділерімен, металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі, металдардың белсенділік қатары, металдардың белсенділігін салыстыру:
№ 2 көрсетілім "Белсенді металдардың сумен әрекеттесуі";
№ 3 зертханалық тәжірибе "Металдардың қышқылдар ерітіндісімен әрекеттесуі";
№ 3 көрсетілім "Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру";
№ 1 практикалық жұмыс "Металдардың белсенділігін салыстыру";
№ 1 бақылау жұмысы;

4) "Количество вещества". Количество вещества, моль, число Авогадро, молярная масса вещества.
расчетные задачи: вычисление относительной молярной массы простых и сложных веществ, вычисления по химической формуле молярной массы, массы и количества вещества, вычисления числа атомов (молекул) в определенном количестве вещества;
5) "Стехиометрические расчеты". Решение задач по уравнениям химических реакций, молярный объҰм, относительная плотность газов, закон объҰмных отношений, нормальные и стандартные условия.
расчетные задачи: вычисления по химической формуле молярной массы, массы и количества вещества, вычисление количества атомов и молекул по заданной массе или количеству вещества, вычисления массы, объема (газа) и количества вещества продукта реакции по уравнениям химических реакций, вычисление относительной плотности газов, объема газа при нормальных условиях, расчеты относительной плотности газов по кислороду и воздуху, вычисления по формулам с использованием понятий: количество вещества, молярная масса, молярный объем газа, закон Авогадро, вычисления с использованием понятия о объемных отношениях газов при химических реакциях;
6) "Знакомство с энергией в химических реакциях". Горение топлива и выделение энергии, при горении углеродсодержащего горючего в кислороде возможность образования углерода, угарного газа или углекислого газа, причины парникового эффекта и пути решения, экзотермические и эндотермические реакции, потенциал различного горючего, воздействие на окружающую среду, изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц, тепловой эффект реакции, термохимические уравнения;
лабораторный опыт № 4 "Химические реакции, сопровождающиеся изменением энергии";
расчетные задачи: вычисление теплового эффекта реакции по термохимическим уравнениям реакций;
7) "Водород. Кислород и озон". Водород – химический элемент и простое вещество, изотопы водорода (протий, дейтерий и тритий), свойства, применение и получение водорода, кислород – химический элемент и простое вещество, свойства, применение и получение кислорода, бинарные соединения водорода и кислорода, распространение в природе аллотропных видоизменений кислорода, озон, получение водорода и кислорода, значение озонового слоя Земли;
демонстрация № 4 "Разложение пероксида водорода";
практическая работа № 2 "Получение водорода и изучение его свойств";
практическая работа № 3 "Получение кислорода из пероксида водорода и изучение его свойств";
расчетные задачи: вычисления массы, количества, объема (газа) вещества по известной массе, количеству или объему вещества одного из вступающих или получающихся в результате реакции веществ;
контрольная работа № 2;

4) "Заттың мөлшері". Заттың мөлшері, моль, Авогадро саны, заттың молярлық массасы:
есептеуге берілген есептер: жәй және күрделі заттардың салыстырмалы молярлық массасын есептеу, химиялық формула бойынша заттың молярлық массасын, массасын және заттың мөлшерін есептеу, заттың белгілі мөлшеріндегі атомдардың (молекулалардың) сандарын есептеу;
5) "Стехиометриялық есептеулер". Химиялық реакциялардың теңдеулері бойынша есептер шығару, молярлық көлем, газдардың салыстырмалы тығыздығы, көлемдік қатынастар заңы, қалыпты және стандартты жағдайлар;
есептеуге берілген есептер: химиялық формула бойынша заттың молярлық массасын , массасын және заттың мөлшерін есептеу, заттың берілген массасы немесе заттың мөлшері бойынша атомдар мен молекулалардың сандарын есептеу, химиялық реакциялардың теңдеулері бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін (газдың) және зат мөлшерін есептеу, қалыпты жағдайлардағы газдың көлемін, газдардың салыстырмалы тығыздығын есептеу, оттек және ауа бойынша газдардың салыстырмалы тығыздықтарын есептеу, заттың мөлшері, молярлық масса, газдың молярлық көлемі, Авогадро заңы ұғымдарын пайдаланып формулалар бйынша есептеулер жасау, химиялық реакциялар кезіндегі газдардың көлемдік қатынастары түсініктерін қолданып есептеулер жасау;
6) "Химиялық реакциялардағы энергиямен танысу". Отынның жануы және энергияның бөлінуі, көміртекті отынның жануы кезінде көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілуі мүмкіндігі, жылыжайлық эффектіcінің себептері және шешу жолдары, экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар, әртүрлі отындардың потенциалы, қоршаған ортаға әсері, кинетикалық бөлшектер теориясы тұрғысынан энергия өзгерісі, реакцияның жылу эффектісі, термохимиялық теңдеулер:
№ 4 зертханалық тәжірибе "Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар";
есептеуге берілген есептер: реакциялардың термохимиялық теңдеулері бойынша реакцияның жылу эффектісін есептеу;
7) "Сутек. Оттек және озон". Сутек – химиялық элемент және жәй зат, сутектің изотоптары (протий, дейтерий және тритий), сутектің қасиеттері, қолданылуы және алынуы, оттек – химиялық элемент және жәй зат, оттектің қасиеттері, қолданылуы және алынуы, сутектің және оттектің бинарлы қосылыстары, табиғатта таралуы, оттектің аллотропиялық түрөзгерісі, озон, сутек пен оттекті алу, Жер бетіндегі озон қабатының маңызы;
№ 4 көрсетілім "Сутек пероксидінің ыдырауы";
№ 2 практикалық жұмыс "Сутекті алу және оның қасиеттерін зерттеу";
№ 3 практикалық жұмыс "Сутектің переоксидінен оттекті алу және оның қасиеттерін зерттеу";
есептеуге берілген есептер: реакцияға қатысатын немесе реакция нәтижесінде түзілген өнімнің белгілі массасы, заттың мөлшері немесе көлемі бойынша заттың массасын, заттың мөлшерін, (газдың) көлемін есептеу;
№ 2 бақылау жұмысы;

8) "Периодическая система химических элементов". Структура периодической системы химических элементов, физический смысл атомного номера, группы, периода, периодическое изменение некоторых характеристик и свойств атомов химических элементов, характеристика элемента по положению в периодической системе, естественные семейства химических элементов, семейства щелочных металлов, галогенов, инертных газов, металлы и неметаллы, свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице;
9) "Виды химических связей". Электроотрицательность химических элементов, единство природы химических связей между атомами, ковалентная полярная и неполярная связь, ионная связь, аморфное и кристаллическое состояние веществ, типы кристаллических решеток, зависимость свойств веществ от их строения;
10) "Растворы и растворимость". Растворение веществ в воде, классификация веществ по растворимости в воде, растворы, массовая доля растворенного вещества, молярная концентрация, растворимость твердых веществ, жидкостей и газов в воде, кристаллогидраты, роль растворов в природе и повседневной жизни, влияние температуры на растворимость веществ;
лабораторный опыт № 5 "Изучение растворимости веществ";
практическая работа № 4 "Влияние температуры на растворимость твердых веществ";
практическая работа № 5 "Приготовление растворов с заданной процентной и молярной концентрации";
расчетные задачи: вычисление растворимости вещества в воде, вычисление массовой доли растворенного вещества, массы растворителя, растворенного вещества, определение массы раствора по плотности и объему, вычисление молярной концентрации вещества в растворе;
контрольная работа № 3;
11) "Основные классы неорганических соединений". Кислоты: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение, основания: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение, соли: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение; генетическая связь между основными классами неорганических соединений;
лабораторный опыт № 6 "Изучение химических свойств оксидов";
лабораторный опыт № 7 "Изучение химических свойств кислот";
лабораторный опыт № 8 "Изучение химических свойств оснований";
лабораторный опыт № 9 "Получение и свойства солей";
расчетные задачи: вычисление по химическим уравнениям массы, количества вещества, объема продуктов или реагентов по известной массе, количеству или объему одного из вступающих в реакцию веществ или получающихся в результате реакции, процессов, происходящих в природе, вычисление массы, объема, количества вещества продукта реакции по известной массе раствора и массовой доле растворенного вещества;

8) "Химиялық элементтердің периодтық жүйесі". Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы, периодтың, топтың, атом нөмірінің физикалық мәні, химиялық элементтердің атомдарының кейбір қасиеттері мен сипаттамаларының периодты түрде өзгеруі, периодтық жүйедегі орыны бойынша элементтің сипатталуы, химиялық элементтердің табиғи тектестері, сілтілік металдардың, галогендердің, инертті газдардың тектестері, металдар мен бейметалдар, периодтық кестеде орналасуына байланысты химиялық элементтің қасиеттері;
9) "Химиялық байланыс түрлері". Химиялық элементтердің электртерістілігі, атомдар арасындағы химиялық байланыстар табиғатының бірлігі, ковалентті полярлық және полярлық емес байланыс, иондық байланыс, заттың аморфты және кристалдық күйлері, кристалл торларының типтері, заттардың қасиеттерінің оның құрылысына тәуелділігі;
10) "Ерітінділер және ерігіштік". Заттардың суда еруі, заттардың судағы ерігіштігі бойынша жіктелуі, ерітінділер, еріген заттың массалық үлесі, молярлық концентрация, қатты заттардың, сұйықтардың және газдардың суда ерігіштігі, кристаллогидраттар, ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі рөлі, заттарды ерігіштігіне температураның әсері:
№ 5 зертханалық тәжірибе "Заттардың ерігіштігін зерттеу";
№ 4 практикалық жұмыс "Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері";
№ 5 практикалық жұмыс "Берілген пайыздық және молярлық концентрациялы ерітінділерді дайындау";
есептеуге берілген есептер: заттардың судағы ерігіштігін есептеу, тығыздығы мен көлемі бойынша ерітіндінің массасын анықтау, еріген заттың және еріткіштің массасын, еріген заттың массалық үлесін есептеу, ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу;
№ 3 бақылау жұмысы;
11) "Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары". Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланыс, қышқылдар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы, негіздер: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы, тұздар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы, бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланыс;
№ 6 зертханалық тәжірибе "Оксидтердің химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 7 зертханалық тәжірибе "Қышқылдардың химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Негіздердің химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Тұздардың қасиеттері және алынуы";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген бір заттың белгілі массасы, мөлшері немесе көлемі бойынша табиғатта жүретін процестер мен химиялық реакция нәтижесінде түзілген өнімнің немесе реагенттің массасын, заттың мөлшерін, көлемін есептеу, ерітіндінің белгілі массасы және еріген заттың массалық үлесі бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін және заттың мөлшерін есептеу;

12) "Углерод и его соединения". Общая характеристика углерода, распространение углерода и его соединений в природе, аллотропные видоизменения углерода, области применения аллотропных видоизменений углерода, свойства углерода (алмаз, графит, карбин и фуллерен), оксиды углерода и их свойства, физиологическое действие угарного газа на живые организмы, круговорот углерода в природе;
практическая работа № 6 "Физические и химические свойства углерода";
практическаяработа № 7 "Получение углекислого газа и изучение его свойств";
расчетные задачи: вычисление по химическим уравнениям массы, количества вещества, объема продуктов или реагентов по известной массе, количеству или объему одного из вступающих в реакцию веществ или получающихся в результате реакции, процессов, происходящих в природе, вычисление массы, объема, количества вещества продукта реакции по известной массе раствора и массовой доле растворенного вещества;
13) "Вода". Состав, свойства и применение воды, вода в природе, вода – универсальный природный растворитель, водные растворы и взвеси, уникальные свойства воды и ее значение для жизни, круговорот воды в природе, причины загрязнения воды, жесткость воды и способы ее устранения, значение воды и водных растворов в природе, в различных отраслях промышленности, в сельском хозяйстве, способы очистки воды, очистка питьевой воды, проблемы питьевой воды в Республике Казахстан, охрана водного бассейна от загрязнений, экологические проблемы водных ресурсов в Казахстане методы обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ);
лабораторный опыт № 10 "Определение жесткости воды";
расчетные задачи: вычисление массовой доли растворенного вещества, массы растворителя, растворенного вещества;
контрольная работа № 4.
15. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 9 класса:
1) "Электролитическая диссоциация". Электролиты и неэлектролиты, основные положения теории электролитической диссоциации С.Аррениуса, механизм электролитической диссоциации, зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи, сильные и слабые электролиты, степень диссоциации, электролитическая диссоциация кислот, щелочей и солей в водных растворах, диссоциации многоосновных кислот, кислых и основных солей, кислотность и щелочность растворов, реакции ионного обмена и условия их протекания, химические свойства растворов кислот, оснований и солей с точки зрения теории электролитической диссоциации, гидролиз солей;
демонстрация № 1 "Электролитическая диссоциация веществ с ионной и ковалентной полярной связью";
лабораторный опыт № 1 "Определение рН растворов кислот, щелочей";
практическая работа № 1 "Реакции ионного обмена";
лабораторный опыт № 2 "Гидролиз солей";
расчетные задачи: вычисление количества вещества, массы, объема продукта реакции по химическим уравнениям, вычисление степени диссоциации;

12) "Көміртек және оның қосылыстары". Көміртектің жалпы сипаттамасы; табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуы, көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері, көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолдану аймағы, көміртектің қасиеттері, көміртектің оксидтері және олардың қасиеттері, тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсері, көміртектің табиғаттағы айналымы:
№ 6 практикалық жұмыс "Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері";
№ 7 практикалық жұмыс "Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттері зерттеу";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген бір заттың белгілі массасы, мөлшері немесе көлемі бойынша табиғатта жүретін процестер мен химиялық реакция нәтижесінде түзілген өнімнің немесе реагенттің массасын, заттың мөлшерін, көлемін есептеу, ерітіндінің белгілі массасы және еріген заттың массалық үлесі бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін және заттың мөлшерін есептеу;
13) "Су". Судың құрамы, қасиеттері және қолданылуы, табиғаттағы су, су – табиғи әмбебап еріткіш, сулы ерітінділер және жүзгіндер, судың бірегей қасиеттері және оның өмір үшін маңызы, судың табиғаттағы айналымы, судың ластану себептері, судың кермектігі және оны жою тәсілдері, судың және сулы ерітінділердің табиғаттағы, өндірістің түрлі салаларындағы және ауыл шаруашылығындағы маңызы, суды тазарту әдістері, ауыз суын тазарту, Қазақстан Республикасындағы ауыз су мәселесі, су басейнін ластанудан қорғау, Қазақстандағы су ресурстарының экологиялық мәселелері, сусыз мыс (ІІ) сульфатының көмегімен суды анықтау әдісі:
№ 10 зертханалық тәжірибе "Судың кермектігін анықтау";
есептеуге берілген есептер: еріген заттың массалық үлесін, еріткіштің, еріген заттың массасын есептеу;
№ 4 бақылау жұмысы.
15. 9-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Электролиттік диссоциация". Электролиттер және бейэлектролиттер, С. Аррениустың электролиттік диссоциациялану теориясының негізгі қағидалары, электролиттік диссоциациялану механизмі, ерітінділердің немесе заттың балқымаларының электр өткізгіштігінің химиялық байланыс түріне тәуелділігі, күшті және әлсіз электролиттер, диссоциациялану дәрежесі, қышқыл, сілті және тұздардың судағы ерітінділерінде электролиттік диссоциациялануы, көпнегізді қышқылдардың, қышқылдық және негіздік тұздардың диссоциациялануы, ион алмасу реакциялары және олардың жүру жағдайлары, электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз және тұз ерітінділерінің химиялық қасиеттері, тұздар гидролизі;
№ 1 көрсетілім "Иондық және ковалентті полярлық байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациясы";
№ 1 зертханалық тәжірибе "Қышқыл, сілті ерітінділерінің рН анықтау";
№ 1 практикалық жұмыс "Ион алмасу реакциялары";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Тұздар гидролизі";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша заттың мөлшерін, массасын, реакция өнімінің көлемін есептеу, диссоциациялану дәрежесін есептеу;

2) "Качественный анализ неорганических соединений". Качественные реакции на катионы, определение катионов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени, качественные реакции на анионы, качественный анализ состава неорганического соединения;
лабораторный опыт № 3 "Определение катионов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени";
лабораторный опыт № 4 "Качественные реакции на катионы: Fe2+, Fe3+, Cu2+";
лабораторный опыт № 5 "Определение анионов: Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32– в водных растворах";
практическая работа № 2 "Качественный анализ состава неорганического соединения";
расчетные задачи: расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке;
3) "Скорость химических реакций". Скорость химических реакций, факторы, влияющие на скорость химической реакции, скорость реакций с точки зрения кинетической теории частиц, катализаторы, ингибиторы, действие катализатора и ингибитора на скорость реакции;
демонстрация № 2 "Скорость различных химических реакций";
лабораторный опыт № 6 "Влияние температуры концентрации и размера частиц на скорость реакции";
практическая работа № 3 "Влияние катализатора на скорость реакции";
4) "Обратимые реакции". Химическое равновесие, равновесие как динамический процесс, смещение химического равновесия, принцип Ле-Шателье-Брауна, влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия, химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц;
демонстрация № 3 "Обратимые химические реакции";
лабораторный опыт № 7 "Смещение химического равновесия";
контрольная работа № 1;
5) "Окислительно-восстановительные реакции". Степень окисления химических элементов, определение степени окисления по формулам соединений, понятие об окислителе и восстановителе, окислительно-восстановительные реакции, метод электронного баланса;
6) "Металлы и сплавы". Общая характеристика металлов, металлическая связь и кристаллическая решетка металлов, физические и химические свойства меди и железа, способность металлов проявлять только восстановительные свойства, сплавы железа и их применение, понятие о металлургии, производство чугуна и стали, развитие металлургии в Казахстане, способы получения металлов и их сплавов, важнейшие месторождения металлов и их соединений в Казахстане, процессы добычи металлов, влияние на окружающую среду, получение металлов;
демонстрация № 4 "Модели кристаллических решеток металлов";
демонстрация № 5 "Металлы и сплавы";
расчетные задачи: Вычисление массы вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси, расчет выхода массы вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием;

2) "Бейорганикалық заттарға сапалық талдау". Катиондарға сапалық реакциялар, жалын түсінің боялуы бойынша Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау, аниондардың сапалық реакциялары, бейорганикалық қосылыстардың құрамын сапалық талдау;
№ 3 зертханалық тәжірибе жалын түсінің боялуы бойынша "Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ катиондарын анықтау";
№ 4 зертханалық тәжірибе "Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарына сапалық реакциялар";
№ 5 зертханалық тәжірибе "Сулы ерітіндідегі Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32 аниондарын анықтау";
№ 2 практикалық жұмыс "Бейорганикалық қосылыстарды сапалық талдау";
есептеуге берілген есептер: егер әрекеттесуші заттардың біреуі артық мөлшерде берілсе химиялық теңдеулер бойынша есептеу;
3) "Химиялық реакциялардың жылдамдығы". Химиялық реакциялардың жылдамдығы, химиялық реакциялардың жылдамдығына әсер ететін факторлар, бөлшектердің кинетикалық тұрғысынан реакция жылдамдығы, катализаторлар, ингибиторлар, катализаторлар мен ингибиторлардың реакция жылдамдығына әсері:
№ 2 көрсетілім "Түрлі химиялық реакциялардың жылдамдығы";
№ 6 зертханалық тәжірибе "Концентрацияның температурасы мен бөлшектер көлемінің реакция жылдамдығына әсері";
№ 3 практикалық жұмыс "Реакция жылдамдығына катализатордың әсері";
4) "Қайтымды реакциялар". Химиялық тепе-теңдік, тепе-теңдік динамикалық үдеріс ретінде, химиялық тепе-теңдіктің ығысуы, Ле-Шателье-Браун принципі, химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлардың өзгерісінің әсері, бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан химиялық тепе-теңдік;
№ 3 көрсетілім "Қайтымды химиялық реакциялар";
№ 7 зертханалық тәжірибе "Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы";
5) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Химиялық элементтердің тотығу дәрежелері, қосылыстардың формулалары бойынша химиялық элементтердің тотығу дәрежелерін анықтау, тотықтырғыш және тотықсыздандырғыш туралы түсінік, тотығу-тотықсыздану реакциялары, электрондық баланс әдісі;
6) "Металдар мен қорытпалар". Металдардың жалпы сипаттамасы, металдық байланыс пен металдық кристалдық тор, темір мен мыстың физикалық және химиялық қасиеттері, металдардың тек тотықсыздандырғыш қасиеттерін көрсетуі, темір қорытпалары және олардың қолданылуы, металлургия туралы түсінік, шойын мен болат өндірісі, Қазақстанда металлургияның дамуы, металдар мен олардың қорытпаларын алу, Қазақстандағы металдар және оның қосылыстарының маңызды кен орындары, металдарды өндіру үдерістері, қоршаған ортаға әсері, металдарды алу:
№ 4 көрсетілім "Металдардың кристалдық торы модельдері";
№ 5 көрсетілім "Металдар және қорытпалар";
есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның белгілі бір массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болған жағдайда реакция теңдеуі бойынша заттың массасын есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу;

7) "Элементы 1 (I), 2 (II) и 13 (III) групп и их соединения (6 часов)". Элементы 1 (I) группы и их соединения, общие свойства щелочных металлов на основе строения их атомов, основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов и их применение, элементы 2 (II) группы и их соединения, общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы, основные свойства оксидов и гидроксидов кальция и их применение, элементы 13 (III) группы, алюминий и его соединения, области применения алюминия и его сплавов, амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида;
демонстрация № 6 "Взаимодействие натрия, кальция с водой";
лабораторный опыт № 8 "Взаимодействие оксида кальция с водой, раствором кислоты";
демонстрация № 7 "Алюминий и его сплавы";
лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие алюминия с раствором кислоты и щелочи";
практическая работа № 4 "Решение экспериментальных задач по теме "Металлы";
расчетные задачи: вычисление массы вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси, расчет выхода массы вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием;
контрольная работа № 2;
8) "Элементы 17 (VII), 16 (VI), 15 (V) групп, 14 (IV) групп и их соединения". Элементы 17 (VII) группы, галогены, вид связи и тип кристаллической решетки, тенденции изменения свойств галогенов в группе, хлор, химические свойства хлора: взаимодействие с металлами, водородом и галогенидами, состав, свойства и применение хлороводородной кислоты;элементы 16 (VI) группы, сера, физические свойства аллотропных видоизменений серы,химические свойства серы, основные соединения серы и их физические и химические свойства, причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей, серная кислота, общие и специфические свойства серной кислоты и ее соли, свойства и применение, элементы 15 (V) группы: азот, свойства азота и круговорот азота в природе, аммиак, свойства аммиака, получение и применение, производство аммиака, (синтез Габера), азотная кислота, свойства азотной кислоты, специфические свойства азотной кислоты и нитратов, фосфор и его соединения, аллотропные модификации фосфора, месторождения соединений фосфора в Казахстане, химические свойства фосфора и его соединений, минеральные удобрения, рациональное использование и производство их в Казахстане, воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду, элементы 14 (IV) группы кремний и его соединения, области применения кремния и его значение в качестве полупроводника, жидкие кристаллы, тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния, химические свойства кремния и его соединений, силикатная промышленность Казахстана;
демонстрация № 8 "Аллотропные видоизменения серы";
практическая работа № 5 "Изучение химических свойств разбавленной серной кислоты и ее солей";
лабораторный опыт № 10 "Изучение свойств раствора хлороводородной кислоты";
лабораторный опыт № 11 "Модели молекулы азота";
лабораторный опыт № 12 "Изготовление модели молекулы аммиака";
практическая работа № 6 "Получение аммиака и изучение его свойств";
лабораторный опыт № 13 "Свойства азотной кислоты общие с другими кислотами";
демонстрация № 9 "Минеральные удобрения";
демонстрация № 10 "Модели кристаллических решеток алмаза, кремния, диоксида кремния и карбида кремния";
расчетные задачи: расчеты по химическим уравнениям, задачи, где одно вещество из исходных веществ взято в избытке, вычисление массы вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна массовая доля практического выхода продукта реакции, вычисление массы продукта реакции по массе другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси;

7) 1 (I), 2 (II) және 13 (III) топтар элементтері және олардың қосылыстары. 1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары, атомдары құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттері, сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттері және олардың қолданылуы, 2 (ІІ)-топ элементтері және олардың қосылыстары, 1 (І)-ші және 2 (ІІ)-топ металдарының жалпы қасиеттері, кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттері және олардың қолданылуы, 3 (ІІІ)-топ элементтері, алюминий және оның қосылыстары, алюминийдің қосылыстары мен қорытпаларынның қолдану аймағы, алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екі дайлы қасиеттері:
№ 6 көрсетілім "Натрийдің, кальцидің сумен әрекеттесуі";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Кальций оксидінің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі";
№ 7 көрсетілім "Алюминий мен оның қорытпалары";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі";
№ 4 практикалық жұмыс "Металдар" тақырыбына эксперименттік есептер шығару;
есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның белгілі массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болғанда, заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын реакция теңдеуі бойынша есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу;
№ 2 бақылау жұмысы;
8) 17 (VII), 16 (VI), 15 (V), 14 (IV) - топтарының элементтері және олардың қосылыстары.(VII) топ элементтері, галогендер, байланыс түрі және кристалдық тор типі, топтағы галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, хлор, хлордың химиялық қасиеттері: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі, хлорсутек қышқылының құрамы қасиеттері мен қолданылуы, 16 (VI)-топ элементтері, күкірт, күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттері, күкірттің негізгі қосылыстары және олардың физикалық және химиялық қасиеттері, қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсері, күкірт қышқылы, күкірт қышқылы және оның тұздарының жалпы және ерекше қасиеттері, қасиеттері мен қолданылуы, 15 (V)-топ элементтері: азот, азоттың қасиеттері және табиғаттағы азот айналымы, аммиак, аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы, аммиак өндірісі, (Габер синтезі): азот қышқылы, азот қышқылының қасиеттері, азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері, фосфор және оның қосылыстары, фосфорды аллотропиялық түрлендіру, фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары, фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттері, минералды тыңайтқыштар, олардың Қазақстанда өндірілуі және оларды тиімді қолдану, азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсері, 14 (IV) - топ элементтері, кремний және оның қосылыстары, кремнийдің қолданылу аймағы және оның жартылай өткізгіш ретінде маңызы, сұйық кристалдар, кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор типі, кремний мен оның қосылыстарының химиялық қасиеттері, Қазақстандағы силикат өнеркәсібі:
№ 8 көрсетілім "Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері";
№ 5 практикалық жұмыс "Сұйылтылған күкірт қышқылы ерітіндісі және оның тұздарының химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 10 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу"
№ 11 зертханалық тәжірибе "Азот молекуласының моделін дайындау";
№ 12 зертханалық тәжірибе "Аммиак молекуласының моделін дайындау";
№ 6 практикалық жұмыс "Аммиактың алынуы және оның қасиеттерін зерттеу";
№ 13 зертханалық тәжірибе "Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері";
№ 9 көрсетілім "Минералды тыңайтқыштар";
№ 10 көрсетілім "Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торларының модельдері";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша есептеу, бірі зат бастапқы заттардан артық берілген есептер, егер реакция өнімінің практикалық шығымының массалық үлесі белгілі болса, химиялық реакция теңдеуі бойынша заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын есептеу, құрамындағы қоспаның массалық үлесі бар басқа заттың массасы бойынша реакция өнімінің массасын есептеу;

9) "Химические элементы в организме человека". Химический состав организма человека, макроэлементы, микроэлементы и их значения, значение элементов, входящих в состав организма человека: О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe, сбалансированный рацион питания жителей Казахстана, определение некоторых химических элементов организма, источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами, воздействие тяжелых металлов на организмы;
лабораторный опыт № 14 "Определение кальция в составе костей";
лабораторный опыт № 15 "Определение углерода в составе пищевых продуктов";
контрольная работа № 3;
10) "Введение в органическую химию". Органическая химия – химия соединений углерода, основные понятия теории строения органических соединений А.М. Бутлерова, особенности органических веществ, классификация органических соединений, понятие функциональной группы, гомологические ряды органических соединений, номенклатура органических соединений, изомерия органических соединений;
демонстрация № 11 "Модели метана, этана, этена, этина, этанола, этаналя, этановой кислоты, глюкозы, аминоэтановой кислоты";
демонстрация № 12 "Модели первых пяти представителей алканов и спиртов линейного строения";
демонстрация № 13 "Модели изомеров пентана";
расчетные задачи: нахождение молекулярной формулы газообразного вещества по относительной плотности и массовой доле элементов;
11) "Углеводороды. Топливо". Классификация, номенклатура и изомерия углеводородов, насыщенные углеводороды, алкан, метан, ненасыщенные углеводороды, алкены, этилен, алкины, ацетилен, арены, бензол, генетическая связь между углеводородами, природные источники углеводородов, углеводородное топлив, месторождения, добыча и переработка природного газа, нефти, угля в Казахстане, экологические проблемы при добыче, переработке и применении углеводородов, использование углеводородов в различных отраслях экономики и в быту, альтернативные виды топлива, нефть, фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти;
демонстрация № 14 "Горение этилена, обесцвечивание растворов бромной воды и перманганата калия";
демонстрация № 15 "Виды топлива";
демонстрация № 16 "Нефть и нефтепродукты";
расчетные задачи: определение формулы органического вещества по известной массе или объему продуктов реакции и относительной плотности по определенному веществу;
12) "Кислородсодержащие и aзотсодержащие органические соединения". Классификация и номенклатура кислородосодержащих органических соединений, метанол, этанол, ядовитость спиртов и губительное действие этилового спирта на организм человека, представители кислородсодержащих соединений, применение этандиола, пропантриола, этановой кислоты, глюкозы, сахарозы, крахмала, целлюлозы, карбоновые кислоты, сложные эфиры и жиры, мыла и синтетические моющие средства, влияние синтетических моющих средств на окружающую среду, углеводы, белки, аминокислоты, биологически важные органические соединения, пищевая промышленность Казахстана;
лабораторный опыт № 16 "Исследование свойств уксусной кислоты";
лабораторный опыт № 17 "Денатурация белков";
расчетные задачи: вычисление массы органического вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси, расчет выхода массы органического вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием, расчет объема кислорода, воздуха по уравнениям реакции горения метана, бутана, этанола;
контрольная работа № 4.

9) "Адам ағзасындағы химиялық элементтер". Адам ағзасының химиялық құрамы, макроэлементтер және микроэлементтер, олардың маңызы, адам ағзасының құрамына кіретін элементтер және олардың маңызы: (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe), Қазақстан тұрғындарының теңгерімді тамақтану рационы, ағзадағы кейбір элементтерді анықтау, ауыр металдармен қоршаған ортаның ластануы көздері, ауыр металдардың ағзаларға әсері:
№ 14 зертханалық тәжірибе "Сүйек құрамындағы кальцийді анықтау";
№ 15 зертханалық тәжірибе "Тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау";
№ 3 бақылау жұмысы;
10) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық химия – көміртек қосылыстарының химиясы, А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс теориясының негізгі қағидалары, органикалық заттардың ерекшеліктері, органикалық қосылыстардың жіктелуі, функционалдық топ түсінігі, органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары, органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары, органикалық қосылыстардың номенклатурасы, органикалық қосылыстардың изомериясы:
№ 11 көрсетілім "Метан, этан, этен, этин, этанол, этаналь,этан қышқылы, глюкоза, аминоэтан қышқылы модельдері";
№ 12 көрсетілім "Алкандардың алғашқы бес өкілдерінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері";
№ 13 көрсетілім "Пентан изомерлерінің модельдері";
есептеуге берілген есептер: элементтердің массалық үлесі және салыстырмалы тығыздығы бойынша газтәрізді заттардың молекулалық формулаларын табу;
11) "Көмірсутектер. Отын". Көмірсутектердің жіктелуі, номенклатурасы және изомериясы, қаныққан көмірсутектер, алкан, метан, қанықпаған көмірсутектер, алкендер, этилен, алкиндер, ацетилен, арендер, бензол,көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс, көмірсутектердің табиғи көздері, көмірсутекті отындар, табиғи газдың, мұнайдың, көмірдің Қазақстандағы кен орындары, оларды өндіру және өңдеу, көмірсутектерді өндіру, өңдеу және қолданудағы экологиялық мәселелер, көмірсутектерді экономиканың түрлі салаларында және тұрмыста пайдалану, альтернативті отын түрлері, мұнай, мұнай фракциялары және шикі мұнай өнімдерінің қолдану аймағы:
№ 14 көрсетілім "Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі";
№ 15 көрсетілім "Отын түрлері";
№ 16 көрсетілім "Мұнай және мұнай өнімдері";
есептеуге берілген есептер:реакция өнімінің массасы немесе көлемі және белгілі заттың салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттың формуласын анықтау;
12) "Оттекті және азотты органикалық қосылыстар". Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі және номенклатурасы, метанол, этанол, спирттердің улылығы және этил спиртінің адам организміне зиянды әсері, оттекті органикалық қосылыстардың өкілдері, этандиол, пропантриол, этан қышқылы, глюкоза, сахароза, крахмал, целлюлозаның қолданылуы, карбон қышқылдары, күрделі эфирлер мен майлар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар, синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсері, көмірсулар, нәруыздар, аминқышқылдары, биологиялық маңызды органикалық қосылыстар, Қазақстанның тамақ өнеркәсібі:
№ 16 зертханалық тәжірибе "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
№ 17 зертханалық тәжірибе "Нәруыздардың денатурациясы";
есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болған жағдайда, реакция теңдеуі бойынша органикалық заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу, метан, бутан, этанолдың жану реакция теңдеуі бойынша оттектің, ауаның көлемдерін есептеу;
№ 4 бақылау жұмысы.

Параграф 2. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа –раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 9.2.1.2 "9" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения расписаны для каждого класса:
частицы вещества:
Обучающиеся должны:
1.1
Атомы, ионы и молекулы
7 класс
8 класс
9 класс
7.1.1.1 знать, что изучает наука "Химия";
7.1.1.2 знать и понимать правила техники безопасности при работе с веществами, приборами и оборудованием в химической лаборатории и кабинете;
7.1.1.3 различать физические и химические явления;
7.1.1.4 знать
различные агрегатные состояния веществ и уметь объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно теории частиц;
7.1.1.5 изучить процесс охлаждения, построить кривую охлаждения и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц;
7.1.1.6 изучить процесс кипения воды, построить кривую нагревания и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц
8.1.1.1 знать моль, как единицу измерения количества вещества и знать число Авогадро;
8.1.1.2 вычислять массу, количество вещества и число структурных частиц по формулам
1.2
Строение и состав атома
7 класс
8 класс
9 класс
7.1.2.1 знать различие атомов и молекул;
7.1.2.2 знать, что каждый химический элемент обозначается символом и является определенным видом атомов;
7.1.2.3 уметь классифицировать элементы на металлы и неметаллы;
7.1.2.4 уметь классифицировать вещества на простые и сложные;
7.1.2.5 знать протон, электрон, нейтрон и их расположение в атоме, массу, заряд;
7.1.2.6 знать строение атома (p+, n0, e-) и состав атомного ядра первых 20 элементов;
7.1.2.7 знать понятие "изотоп";
7.1.2.8 понимать, что большинство элементов на Земле встречаются в виде смеси изотопов, образовавшихся при формировании планет;
7.1.2.9 понимать, что атомные массы химических элементов, имеющие природные изотопы, являются дробными числами;
7.1.2.10 знать определение относительной атомной массы химических элементов;
7.1.2.11 уметь правильно составлять формулы биэлементных химических соединений, используя названия элементов, валентность и их атомные соотношения в соединениях;
7.1.2.12 рассчитывать относительную молекулярную/ формульную массу по формуле химического соединения
1.3
Распределение и движение электронов в атомах. Образование ионов из атомов
7 класс
8 класс
9 класс

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқыту мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 9.2.1.2 кодында: "9" – сынып, "2.1." - бөлім мен бөлімше; "2" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
17. Оқыту мақсаттарының жүйесі әр сынып бойынша жазылған:
1) заттардың бөлшектері:
Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Атомдар, иондар және молекулар
7.1.1.1 "Химия" ғылымының нені оқытатынын білу;
7.1.1.2 химиялық зертханада және кабинетінде жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және түсіну;
7.1.1.3 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алу;
7.1.1.4 заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіре алу;
7.1.1.5 салқындау үдерісін зерделеу,
салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру;
7.1.1.6 судың қайнау үдерісін зерделеу, қыздыру қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясын пайдалана отырып, өз бақылауларын түсіндіру
8.1.1.1 зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде мольді және Авогадро санын білу;
8.1.1.2 формула бойынша заттың массасын, зат мөлшерін, құрылымдық бөлшектер санын есептей алу
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.2 Атом құрамы мен құрылысы
7.1.2.1 атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу;
7.1.2.2 әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу;
7.1.2.3 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктей алу;
7.1.2.4 заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу;
7.1.2.5 протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу;
7.1.2.6 алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;
7.1.2.7 "изотоп" түсінігін білу;
7.1.2.8 Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну;
7.1.2.9 табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсіну;
7.1.2.10 салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын білу;
7.1.2.11 элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу;
7.1.2.12 химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық/формулалық массасын есептеу
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.3
Атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы. Атомдардан иондардың құрылуы

8.1.3.1 понимать, что электроны в атомах распределяются последовательно по энергетическим уровням на возрастающем расстоянии от ядра;
8.1.3.2 понимать, что число электронов на каждом энергетическом уровне не превышает определенного максимального значения;
8.1.3.3 знать форму s и p орбиталей;
8.1.3.4 уметь писать электронные конфигурации и электронно-графические формулы первых 20 химических элементов;
8.1.3.5 понимать, что атомы могут принимать или терять электроны, что приводит к образованию ионов;
8.1.3.6 составлять формулы соединений методом "нулевой суммы"
1.4
Виды химических связей
7 класс
8 класс
9 класс
8.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи, основываясь на понятии электроотрицательности;
8.1.4.2 описывать механизм образования ионной связи и предсказывать свойства ионных соединений;
8.1.4.3 объяснять зависимость свойств веществ от типа кристаллической решетки
9.1.4.1 объяснять свойств металлов, применяя знания о металлической связи и металлической кристаллической решетке;
9.1.4.2 описывать характерные физические и химические свойства металлов, объяснять способность металлов проявлять только восстановительные свойства;
9.1.4.3 знать понятие сплав и объяснять его преимущества;
9.1.4.4 сравнивать состав и свойства чугуна и стали;
9.1.4.5 составлять электронные формулы молекул галогенов, определять вид связи и тип кристаллической решетки;
9.1.4.6 объяснять молекулярную, электронную и структурную формулы аммиака;
9.1.4.7 знать молекулярную формулу азотной кислоты и объяснять образование химической связи между атомами;
9.1.4.8 описать тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния;
2) закономерности протекания химических реакций:
Обучающиеся должны:
2.1 Периодический закон и Периодическая таблица химических элементов
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.1.1 знать и сравнивать классификации элементов на примере работ И. ДҰберейнера,
Дж. Ньюлендса,
Д.И. Менделеева;
7.2.1.2 знать и описывать структуру периодической таблицы: группы и периоды
8.2.1.1 объяснять физический смысл атомного номера, группы, периода;
8.2.1.2 понимать, что элементы одной группы содержат на внешнем уровне одинаковое количество электронов;
8.2.1.3 объяснять закономерности изменения свойств элементов в группах и периодах;
8.2.1.4 характеризовать химический элемент по положению в периодической системе;
8.2.1.5 доказать, что элементы со схожими химическими свойствами относятся к одной группе;
8.2.1.6 знать естественные семейства химических элементов и приводить примеры щелочных металлов, галогенов, инертных газов;

8.1.3.1 атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну;
8.1.3.2 әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну;
8.1.3.3 s және р орбиталдарының пішінін білу;
8.1.3.4 алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды –графикалық формулаларын жаза білу;
8.1.3.5 атомдар электрондарды қабылдай немесе жоғалта алатынын және осының нәтижесінде иондар түзілетінін түсіну;
8.1.3.6 "нольдік қосынды" әдісімен қосылыстардың формуласын құрастыру
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.4 Химиялық байланыстардың түрлері
8.1.4.1 электртерістілік ұғымына сүйеніп ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
8.1.4.2 иондық байланыстың түзілуін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау;
8.1.4.3 заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру
9.1.4.1 металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу;
9.1.4.2 металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру;
9.1.4.3 құйма ұғымын білу және оның артықшылықтарын түсіндіру;
9.1.4.4 шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
9.1.4.5 галоген молекулала-рының электрондық формулаларын құрастыру және кристалдық тор түрлері мен байланыс типтерін анықтау;
9.1.4.6 аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формулаларын түсіндіру;
9.1.4.7 азот қышқылының молекулалық, формуласын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру;
9.1.4.8 кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор типін сипаттау
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары:
Білім алушылар білуі тиіс:
2.1. Период
тық заң мен химиялық элеметтердің периодтық жүйесі
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.1.1
И. ДҰберейнер
Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін білу және салыстыру;
7.2.1.2
периодтық кестенің кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар және периодтар
8.2.1.1 топ , период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру;
8.2.1.2 бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну;
8.2.1.3 топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
8.2.1.4 периодтық жүйедегі орны бойынша элементті сипаттау;
8.2.1.5 химиялық қасиеттері ұқсас элемент-тердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;
8.2.1.6 химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру;

8.2.1.7 прогнозировать свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице
9.2.1.1 объяснять общие свойства щелочных металлов на основе строения их атомов;
9.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов;
9.2.1.3 сравнивать общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы и составлять уравнения химических реакций;
9.2.1.4 объяснять, основные свойства оксидов и гидроксидов кальция, характеризовать применение;
9.2.1.5 объяснять свойства алюминия на основе строения атома и называть области применения алюминия и его сплавов;
9.2.1.6 исследовать амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида;
9.2.1.7 планировать и проводить эксперименты по взаимодействию металлов 1 (I), 2 (II), 13 (III) групп с простыми и сложными веществами;
9.2.1.8 прогнозировать тенденции изменения свойств галогенов в группе;
9.2.1.9 описывать физические свойства хлора и составлять уравнения реакции хлора с металлами, водородом, галогенидами;
9.2.1.10 исследовать химические свойства раствора хлороводородной кислотыи знать области применения;
9.2.1.11 описывать общую характеристику элементов 16 (VI) группы;
9.2.1.12 сравнивать физические свойства аллотропных видоизменений серы и уметь составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства серы;
9.2.1.13 сравнивать физические и химические свойства оксидов серы (IV) и (VI) и объяснять физиологическое воздействие диоксида серы;
9.2.1.14 исследовать физические и химические свойства раствора серной кислоты и ее солей;
9.2.1.15 объяснять свойства азота и круговорот азота в природе;
9.2.1.16 объяснять получение, свойства и применение аммиака;
9.2.1.17 уметь получать аммиак путем взаимодействия раствора соли аммония с раствором щелочи и исследовать свойства газообразного аммиака и его раствора;
9.2.1.18 составлять уравнения реакций получения азотной кислоты из азота;
9.2.1.19 исследовать свойства азотной кислоты общие с другими кислотами;
9.2.1.20 описывать специфичность взаимодействия разбавленной и концентрированной азотной кислоты с металлами, составлять уравнения реакции методом электронного баланса;
9.2.1.21 объяснять особенности термического разложения нитратов, составлять уравнения реакции;
9.2.1.22 сравнивать аллотропные модификации фосфора;
9.2.1.23 объяснять общие химические свойства фосфора и его соединений;
9.2.1.24 объяснять области применения кремния и его применение в качестве полупроводника;

8.2.1.7 химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау
9.2.1.1 атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру;
9.2.1.2 сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.3 1 (I) және 2 (IІ) -топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және химиялық реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.4 кальций оксиді мен гидроксидінің негізгі қасиеттерін түсіндіру және қолданылуын сипаттау;
9.2.1.5 атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау;
9.2.1.6 алюминийдің, оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.7 1 (I), 2 (IІ), 13 (IІІ) -топ металдарының жай және күрделі заттармен әрекеттесуіне байланысты тәжірибені жоспарлау және жүргізу;
9.2.1.8 топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау;
9.2.1.9 хлордың физикалық қасиеттерін сипаттау және металдармен, сутекпен және галогенидтермен реакция теңдеулерін құру;
9.2.1.10 хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және оның қолдану аясын білу;
9.2.1.11 16 (VI) топ элементтерінің жалпы қасиеттерін сипаттау;
9.2.1.12 күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.13 күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыру және күкірт диоксидінің физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.2.1.14күкірт қышқылы ерітіндісі мен оның тұздарының физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.15азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру;
9.2.1.16 аммиакты алу және қасиеттері мен қолданылуын түсіндіру;
9.2.1.17 аммиакты аммоний тұзы ерітіндісі мен сілті ерітіндісін әрекеттестіру жолымен алуды білу және газ тәрізді аммиак пен оның ерітіндісінің қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.18 азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.19 азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.20 сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металдармен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және электронды баланс әдісімен реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.21 нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.22 фосфордың аллотропиялық түр өзгерістерін салыстыру;
9.2.1.23 фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру;
9.2.1.24 кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру;

9.2.1.25 характеризовать основные химические свойства кремния и его соединений, составлять уравнения реакций
2.2 Классификация химических реакций
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.2.1 называть области применения и правила обращения с разбавленными кислотами;
7.2.2.2 исследовать реакции разбавленных кислот с различными металлами и осуществлять на практике качественную реакцию на водород;
7.2.2.3 исследовать реакции разбавленных кислот с некоторыми карбонатами осуществлять на практике качественную реакцию на углекислый газ
8.2.2.1 классифицировать химические реакции по числу и составу исходных и образующихся веществ;
8.2.2.2 описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
9.2.2.1 составлять уравнения реакций в молекулярном и ионном виде;
9.2.2.2 объяснять причины протекания реакций ионного обмена и процесс нейтрализации;
9.2.2.3 объяснять смысл понятия степени окисления и определять ее значение по формуле вещества;
9.2.2.4 понимать, что процессы окисления и восстановления взаимосвязаны и протекают одновременно;
9.2.2.5 понимать окислительно-восстановительные реакции как реакции, протекающие с изменением степеней окисления;
9.2.2.6 понимать окисление, как процесс отдачи электронов, а восстановление – принятие электронов;
9.2.2.7 расставлять коэффициенты методом электронного баланса в уравнениях окислительно-восстановительных реакций
2.3
Закон сохранения массы
7 класс
8 класс
9 класс
8.2.3.1 вычислять массовые доли элементов в составе вещества и выводить формулы веществ по массовым долям элементов;
8.2.3.2 устанавливать экспериментальным путем соотношение реагирующих веществ;
8.2.3.3 составлять уравнения химических реакций, записывая формулы реагентов и продуктов реакции;
8.2.3.4 знать закон сохранения массы веществ;
8.2.3.5 вычислять массу, количество вещества по уравнениям химических реакций;
8.2.3.6 знать закон Авогадро и использовать молярный объем для расчета объема газов при нормальных и стандартных условиях;
8.2.3.7 вычислять относительную плотность газов и молярную массу вещества по относительной плотности;
8.2.3.8 использовать закон объҰмных отношений для расчетов по уравнениям реакций с участием газов
9.2.3.1 производить расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке;
9.2.3.2 вычислять массу вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей;
9.2.3.3 вычислять выход продукта по сравнению с теоретически возможным;
9.2.3.4 определять молекулярную формулу газообразного вещества по относительной плотности или массовым долям элементов

9.2.1.25 кремний және оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру
2.2 Химиялық реакциялардың жіктелуі
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау;
7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және
сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру;
7.2.2.3 кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және
көмірқышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асыру
8.2.2.1 бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу;
8.2.2.2 табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау
9.2.2.1 реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құру;
9.2.2.2 бейтараптану және ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру;
9.2.2.3 тотығу дәрежесі ұғымының мәнін түсіндіру және оны заттың формуласы бойынша анықтау;
9.2.2.4 тотығу және тотықсыздану үдерістері бір-бірімен байланысты екенін және бір мезгілде жүретіндігін түсіну;
9.2.2.5 тотығу-тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежесі өзгере жүретін реакциялар ретінде түсіну;
9.2.2.6 тотығу процесін электронды беру, ал тотықсыздану-электронды қосып алу деп түсіну;
9.2.2.7 электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою
2.3
Зат массасы
ның сақталу заңы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.2.3.1 заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару;
8.2.3.2 әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау;
8.2.3.3 реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жаза отырып, химиялық реакциялар теңдеулерін құру;
8.2.3.4 аттар массасының сақталу заңын білу;
8.2.3.5 химиялық реакция теңдеулері бойынша зат массасын, зат мөлшерін есептеу;
8.2.3.6 Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану;
8.2.3.7 газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу;
8.2.3.8 газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану
9.2.3.1 әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу;
9.2.3.2 қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу;
9.2.3.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеу;
9.2.3.4 газтектес заттардың молекулалық формуласын салыстырмалы тығыздық немесе элементтердің массалық үлестері арқылы анықтау

2.4 Электрохимический ряд напряжения металлов
7 класс
8 класс
9 класс
8.2.4.1 знать, что некоторые металлы подвергаются окислению быстрее других;
8.2.4.2 описывать реакции взаимодействия активных металлов с холодной водой, горячей водой или паром;
8.2.4.3 исследовать факторы, влияющие на возникновение коррозии металлов;
8.2.4.4 изучить реакции различных металлов с растворами кислот;
8.2.2.5 составлять уравнения реакций металлов с кислотами;
8.2.4.6 разработать план и провести реакции металлов с растворами солей;
8.2.4.7 разработать ряд активности металлов по результатам экспериментов и сопоставлять его со справочными данными;
8.2.4.8 прогнозировать возможность протекания незнакомых реакций замещения металлов, используя ряд активности металлов
3) энергетика в химии:
Обучающиеся должны:
3.1
Экзотермические и эндотермические реакции
7 класс
8 класс
9 класс
7.3.1.1 знать состав воздуха;
7.3.1.2 знать, что при горении веществ расходуется кислород, входящий в состав воздуха;
7.3.1.3 понимать значение охраны атмосферного воздуха от загрязнения;
7.3.1.4 знать условия горения вещества и продукты реакции горения;
7.3.1.5 приводить примеры легковоспламеняющихся, горючих и негорючих веществ;
7.3.1.6 понимать, что вещества лучше горят в чистом кислороде, чем на воздухе;
7.3.1.7 знать, что при горении металлов и неметаллов образуются оксиды
8.3.1.1 понимать, что продуктами реакций горения в основном являются оксиды, и что при горении углеродсодержащего горючего в кислороде могут образовываться углекислый газ, угарный газ или углерод;
8.3.1.2 объяснять причины парникового эффекта и предлагать пути решения;
8.3.1.3 знать, что экзотермические реакции идут с поглощением теплоты, а эндотермические реакции с поглощением теплоты;
8.3.1.4 понимать последствия воздействия различных горючих на окружающую среду;
8.3.1.5 объяснять изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц
7-класс
8-класс
9-класс
3.2
Скорость химических реакций
9.3.2.1 объяснять понятие скорости реакции;
9.3.2.2 определять факторы, влияющие на скорость реакций и объяснять их с точки зрения кинетической теории частиц;
9.3.2.3 объяснять отличие катализатора от реагентов и их влияние на скорость химической реакции;
9.3.2.4 объяснять действие ингибиторов на скорость реакции
3.3 Химическое равновесие
9.3.3.1 описывать равновесие как динамический процесс;
9.3.3.2 прогнозировать смещение химического равновесия по принципу Ле Шателье-Брауна;
9.3.3.3 понимать и различать влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия;

2.4 Металдар
дың электро
химиялық кернеу қатары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.2.4.1 кейбір металдар басқаларға қарағанда тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу;
8.2.4.2 белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттау;
8.2.4.3 металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу;
8.2.4.4 қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу;
8.2.4.5 металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру;
8.2.4.6металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу;
8.2.4.7 эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру;
8.2.4.8 металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау
3) химиядағы энергетика:
Білім алушылар білуі тиіс:
3.1 Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1ауа құрамын білу;
7.3.1.2 заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу;
7.3.1.3 атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну;
7.3.1.4 затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу;
7.3.1.5 тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру;
7.3.1.6 заттардың таза оттекте ауаға қарағанда жақсырақ жанатындығын түсіну;
7.3.1.7 металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу
8.3.1.1 заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксидтер екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну;
8.3.1.2 парниктік эффектінің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну;
8.3.1.3 экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу;
8.3.1.4 әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіну;
8.3.1.5 энергия өзгерісін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.3.2.1 реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру;
9.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру;
9.3.2.3 катализатордың реагенттен айырмашылығын және олардың реакция жылдамдығына әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 реакция жылдамдығына ингибитордың әсерін түсіндіру
3.3 Химиялық тепе-теңдік
9.3.3.1 тепе-теңдікті динамикалық үдеріс ретінде сипаттау;
9.3.3.2 Ле-Шателье-Браун принципі бойынша химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау;
9.3.3.3 химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсіну және ажырату;

9.3.3.4 объяснять химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц;
9.3.3.5 описать процесс производства аммиака
3.4
Теория кислот и оснований
7.3.4.1 знать, что свойства "кислотность" и "мылкость" могут быть признаками некоторых природных кислот и щелочей;
7.3.4.2 знать химические индикаторы (метиловый оранжевый, лакмус, фенолфталеин) и изменение их окраски в различных средах;
7.3.4.3 уметь определять кислоты и щелочи с использованием универсального индикатора,
на основе рН шкалы;
7.3.4.4 понять нейтрализацию кислот на примере применения антацидных средств
8.3.4.1 классифицировать вещества по их растворимости в воде;
8.3.4.2 объяснять роль растворов веществ в природе и повседневной жизни;
8.3.4.3 объяснять влияние температуры на растворимость веществ;
8.3.4.4 рассчитывать растворимость вещества на 100 г воды, используя технику выпаривания, сравнивать полученные результаты со справочными данными;
8.3.4.5 вычислять массу растворенного вещества по известной массе раствора с определенной массовой долей растворенного вещества;
8.3.4.6 рассчитывать молярную концентрацию вещества в растворе;
8.3.4.7 знать и понимать классификацию и свойства оксидов, составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.8 знать и понимать классификацию, свойства кислот, составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.9 знать и понимать классификацию и свойства оснований, составлять уравнения реакций, характеризующие их химические свойства;
8.3.4.10 знать и применять различные методы получения солей и составлять соответствующие уравнения реакций;
8.3.4.11 знать и понимать классификацию, свойства солей и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.12 исследовать генетическую связь между основными классами неорганических соединений
9.3.4.1
составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства кислот, растворимых и нерастворимых оснований, средних солей в молекулярном и ионном виде;
9.3.4.2 экспериментально изучить химические свойства кислот и оснований, средних солей и сделать выводы;
9.3.4.3
экспериментально определять среду растворов средних солей;
9.3.4.4 составлять молекулярные и ионные уравнения гидролиза средних солей;
9.3.4.5 прогнозировать реакцию среды раствора средней соли
4) химия вокруг нас:
Обучающиеся должны:
4.1 Классификация веществ
7 класс
8 класс
9 класс
7.4.1.1 понимать элемент (простое вещество) как совокупность одинаковых атомов;
7.4.1.2 знать, что чистое вещество состоит из одинаковых атомов или молекул;

9.3.3.4 химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру;
9.3.3.5 аммиак өндірісінің үдерісін сипаттау
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы
7.3.4.1 кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің "қышқылдық" және "сабындылық" қасиеттер белгілері болуы мүмкін екендігін білу;
7.3.4.2 химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортада түстерінің өзгеруін білу;
7.3.4.3 рН шкаланың негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу;
7.3.4.4
"антацидтік заттарды" қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну
8.3.4.1 заттарды олардың судағы ерігіштігі бойынша жіктеу;
8.3.4.2 заттар ерітінділерінің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру;
8.3.4.3 заттың ерігіштігіне температура әсерін түсіндіру;
8.3.4.4 буландыру техникасын қолдана отырып, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру;
8.3.4.5 еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу;
8.3.4.6 ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу;
8.3.4.7 оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.8 қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.9 негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.10 тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.11 тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.12 бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты зерттеу
9.3.4.1 қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.2 қышқылдар және негіздер,орта тұздардың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу және қорытынды жасау;
9.3.4.3 орта тұз ерітінді-сінің ортасын тәжірибе жүзінде анықтау;
9.3.4.4 орта тұз гидролизінің теңдеуін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.5 орта тұз ерітіндіcінің реакция ортасын болжау
4) химия және қоршаған орта:
Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
4.1 Заттардың жіктелуі
7.4.1.1 элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну;
7.4.1.2 таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу;

7.4.1.3 различать понятия: элемент (простое вещество), смесь и соединение;
7.4.1.4 использовать знания о физических свойствах элементов, и соединений для распознавания незнакомых веществ в составе смеси;
7.4.1.5 знать виды смесей и способы их разделения;
7.4.1.6 уметь планировать и проводить эксперимент по разделению смесей
9.4.1.1 знать определения и приводить примеры электролитов и неэлектролитов;
9.4.1.2 объяснять зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи;
9.4.1.3 объяснять механизм электролитической диссоциации веществ с ионным и ковалентным полярным видами связи;
9.4.1.4 объяснять основные положения теории электролитической диссоциации;
9.4.1.5 различать кислотность и щелочность растворов;
9.4.1.6 составлять уравнения электролитической диссоциации кислот, щелочей, средних и кислых солей;
9.4.1.7 различать и приводить примеры сильных и слабых электролитов, уметь определять степень диссоциации;
9.4.1.8 описывать и проводить реакции окрашивания цвета пламени для определения катионов металлов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+;
9.4.1.9 проводить качественные реакции на определение катионов: Fe2+, Fe3+, Cu2+;
9.4.1.10 проводить качественные реакции на анионы: хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, ортофосфат-, нитрат- силикат ионы и описывать результаты наблюдения реакции ионного обмена;
9.4.1.11 составлять план эксперимента по определению катионов и анионов незнакомых веществ и осуществлять его на практике
4.2
Химия Земли
7.4.2.1 понимать, что земная кора содержит много полезных химических соединений;
7.4.2.2 понимать, что некоторые минералы и полезные природные соединения относятся к рудам;
7.4.2.3 описывать процесс переработки руды для получения металла;
7.4.2.4 знать, какими минеральными и природными ресурсами богат Казахстан, их месторождения;
7.4.2.5 изучить влияние добычи природных ресурсов на окружающую среду
8.4.2.1 уметь получать водород и изучать его свойства и применение;
8.4.2.2 знать процентное содержание кислорода в составе воздуха и земной коре;
8.4.2.3 уметь получать кислород и изучать его свойства и применение;
8.4.2.4 сравнивать состав и свойства аллотропных видоизменений кислорода;
8.4.2.5 объяснять значение озонового слоя Земли;
8.4.2.6 объяснять широкое распространение, уникальные свойства воды и ее значение для жизни;
8.4.2.7 объяснять круговорот воды в природе;
8.4.2.8 определить опасность и причины загрязнения воды, объяснять способы очистки воды;

7.4.1.3 элемент (жай зат) қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу;
7.4.1.4 қосылыстардың және элементтердің физикалық қасиеттері туралы алған білімдерін қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажыратуға қолдана алу;
7.4.1.5 қоспалардың түрлерін және оларды бөлу әдістерін білу;
7.4.1.6 қоспаны бөлуге негізделген тәжірибені жоспарлау және өткізу
9.4.1.1 электролиттер мен бейэлектролиттердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру;
9.4.1.2 заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру;
9.4.1.3 иондық және коваленттік полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациялану механизмін түсіндіру;
9.4.1.4 электролиттік диссоциация теориясының негізгі қағидаларын білу;
9.4.1.5 ерітінділердің қышқылдылығы мен сілтілігін ажырату;
9.4.1.6 қышқыл, негіз, орта және қышқылдық тұздардың электролиттік диссоциациялану теңдеулерін құрастыру;
9.4.1.7 күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу;
9.4.1.8 Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізу және сипаттау;
9.4.1.9 Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарына сапалық реакция жүргізу;
9.4.1.10 хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап, нәтижесін сипаттау;
9.4.1.11 белгісіз заттардағы катион мен аниондарды анықтау тәжірибесінің жоспарын құру және оны практикада жүзеге асыру
4.2 Жер химиясы
7.4.2.1 жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну;
7.4.2.2 кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын түсіну;
7.4.2.3 металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау;
7.4.2.4 Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу;
7.4.2.5 табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу
8.4.2.1 сутекті алу және оның қасиеттері мен қолдануын зерттеу;
8.4.2.2 ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу;
8.4.2.3 оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу;
8.4.2.4 оттектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
8.4.2.5 Жер бетіндегі озон қабатының маңызын түсіндіру;
8.4.2.6 судың табиғатта кең таралғандығын, бірегей қасиеттерін және оның өмір үшін маңызын түсіндіру;
8.4.2.7 табиғаттағы су айналымын түсіндіру;
8.4.2.8 судың ластану қауіптілігін және салдарын анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру;

8.4.2.9 определять "жесткость воды" и объяснить способы ее устранения;
8.4.2.10 знать метод обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ)
8.4.2.11 описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
9.4.2.1 объяснить причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей;
9.4.2.2 называть местонахождения соединений фосфора в Казахстане;
9.4.2.3 знать классификацию минеральных удобрений и питательные элементы, входящие в их состав;
9.4.2.4 изучить воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду;
9.4.2.5 называть месторождения металлов в Казахстане и объяснять процессы их добычи, влияние на окружающую среду;
9.4.2.6 описывать процесс получения металла из руды
4.3
Химия углерода и его соединений
8.4.3.1 объяснять, почему в большинстве соединений углерод образует четыре связи;
8.4.3.2 описывать распространение углерода и его соединений в природе;
8.4.3.3 сравнивать строение и свойства аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.4 исследовать области применения аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.5 исследовать физические и химические свойства углерода;
8.4.3.6 описывать условия образования диоксида и монооксида углерода при сжигании углерода и объяснять физиологическое действие угарного газа и на живые организмы;
8.4.3.7 уметь получать углекислый газ, доказывать его наличие и изучать свойства;
8.4.3.8 составлять и объяснять круговорот углерода в природе
9.4.3.1 объяснять причины многообразия органических соединений;
9.4.3.2 знать классификацию углеводородов и их производных: спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, аминокислоты;
9.4.3.3 объяснять понятие функциональной группы, как группы определяющей характерные химические свойства данного класса соединений;
9.4.3.4 знать понятия гомологов и гомологической разности;
9.4.3.5 использовать номенклатуру основных классов органических соединений IUPAC: алканы, алкены, алкины, спирты, альдегиды карбоновые кислоты, аминокислоты;
9.4.3.6 знать явление изомерии уметь составлять структурные формулы изомеров углеводородов;
9.4.3.7 описывать химические свойства алканов и подтверждать их уравнениями реакций;
9.4.3.8 объяснять значение реакций хлорирования алканов для получения растворителей и степень опасности этих растворителей;
9.4.3.9 описывать понятие ненасыщенности;
9.4.3.10 изучить химические свойства алкенов на примере этена (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;

8.4.2.9 судың "кермектігін" анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіру;
8.4.2.10 суды сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып анықтау тәсілін білу;
8.4.2.11 табиғаттағы және тірі ағзалар қызметі мен адамның тіршілігіндегі жүретін химиялық реакцияларды сипаттау
9.4.2.1 қышқылдық жаңбырлардың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіру;
9.4.2.2 фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау;
9.4.2.3 минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді білу;
9.4.2.4 азот және фосфор тыңайтқыш-тарының қоршаған ортаға әсерін оқып білу;
9.4.2.5 Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру процестерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.4.2.6 кеннен металды алу үдерісін сипаттау
4.3 Көміртек және оның қосылыстары
8.4.3.1 көміртек неліктен көптеген қосылыстарында төрт байланыс түзетінін түсіндіру;
8.4.3.2 табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуын сипаттау;
8.4.3.3 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру;
8.4.3.4 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолданылу аймағын зерттеу;
8.4.3.5 көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.6 көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру;
8.4.3.7 көмір-қышқыл газын алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.8 өміртегінің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру
9.4.3.1 органикалық
қосылыстардың көптүрлілігінің себептерін түсіндіру;
9.4.3.2 көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдарының жіктелуін білу;
9.4.3.3 функционалдық топ түсінігін берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру;
9.4.3.4 гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу;
9.4.3.5 органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер, арендер, спирттер, альдегидтер карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану;
9.4.3.6 көмірсутектердің құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастыра алужәне изомерия құбылысын білу;
9.4.3.7 алкандардың химиялық қасиеттерін сипаттау және оны реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.8 еріткіштерді алу үшін алкандарды хлорлаудың маңызы мен бұл еріткіштердің қауіптілік дәрежесін түсіндіру;
9.4.3.9 қанықпағандық ұғымын сипаттау;
9.4.3.10 этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;

9.4.3.11 объяснять особенности строения полимеров и механизм реакций полимеризации на примере полиэтилена;
9.4.3.12 объяснять и изучать проблему длительного разрушения пластика и знать последствия накопления пластических материалов в окружающей среде;
9.4.3.13 изучить химические свойства алкинов на примере этина (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;
9.4.3.14 описывать получение, свойства и применение бензола;
9.4.3.15 знать, что углеродсодержащие соединения используются в качестве топлива и исследовать альтернативные виды топлива и отмечать их недостатки и преимущества;
9.4.3.16 называть месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане и объяснять влияние их добычи на окружающую среду;
9.4.3.17 называть фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти;
9.4.3.18 знать классификацию кислородсодержащих органических соединений;
9.4.3.19 знать классификацию спиртов
и объяснять свойства, получение этанола применение метанола и этанола;
9.4.3.20 объяснять физиологическое действие метанола и этанола на организм человека;
9.4.3.21 знать физические свойства и применение этиленгликоля и глицерина;
9.4.3.22 знать состав карбоновых кислот и описывать химические свойства уксусной кислоты и его применение;
9.4.3.23 объяснять особенности сложных эфиров и жиров, функции жиров;
9.4.3.24 знать получение мыла и его применение;
9.4.3.25 объяснить влияние синтетических моющих средств на окружающую среду;
9.4.3.26 объяснять классификацию, биологическое значение и функции углеводов;
9.4.3.27 объяснять образование пептидной связи между
a-аминокислотами в белках;
9.4.3.28 исследовать реакцию денатурации белка;
9.4.3.29 объяснять биологическое значение и функции белков
5) химия и жизнь:
Обучающиеся должны:
5.1 Биохимия
7 класс
8 класс
9 класс
7.5.1.1 понимать продукты питания как совокупность элементов и химических веществ;
7.5.1.2 знать и уметь определять некоторые питательные вещества: углеводы (крахмал), белки, жиры;
7.5.1.3 знать элементы, входящие в состав организма человека (О, С, Н, N, Ca, P, K);
7.5.1.4 уметь объяснять процесс дыхания
9.5.1.1 называть элементы, входящие в состав организма человека и объяснять их значение: О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe;
9.5.1.2 исследовать типичный рацион питания жителей Казахстана и составлять сбалансированный рацион питания;
9.5.1.3 объяснять роль кальция и железа в организме человека;
9.5.1.4 определять углерод в составе пищевых продуктов;

9.4.3.11 полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру;
9.4.3.12 пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу;
9.4.3.13 этин мысалында алкиндердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.14 бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау;
9.4.3.15 құрамында көміртек бар қосылыстардың отын ретінде пайдалану мүмкін екендігін білу және альтернативті отын түрлерін зерттеу, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атау;
9.4.3.16 Қазақсатандағы көмірдің, мұнайдың, табиғи газдың кен орындарын атау және оларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.4.3.17 мұнай фракцияларын және шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын атау;
9.4.3.18 оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу;
9.4.3.19 спирттердің жіктелуін метанол мен этанолдың, қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру;
9.4.3.20 метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.3.21 этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу;
9.4.3.22 карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау;
9.4.3.23 күрделі эфирлер мен майлардың ерекшеліктері мен майлардың қызметін түсіндіру;
9.4.3.24 сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу;
9.4.3.25 синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.4.3.26 көмірсулардың жіктелуін, биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру;
9.4.3.27 нәруыздағы a- аминқышқылдар арасында пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
9.4.3.28 нәруыз денатурациясының реакциясын зерттеу;
9.4.3.29 нәруыздың биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
5) химия және өмір:
Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
5.1 Биохимия
7.5.1.1 тағам өнімдерін химиялық заттардыңжиынтығы деп түсіну;
7.5.1.2 тағамдық өнімдердің бір қатарын: қант, крахмал, (көмірсулар), нәруыз, майларды білу және анықтай алу;
7.5.1.3 адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу;
7.5.1.4 тыныс алу үдерісін түсіндіру
9.5.1.1 адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);
9.5.1.2 Қазақстан тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру;
9.5.1.3 кальций мен темірдің адам ағзасындағы рөлін түсіндіру;
9.5.1.4 тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау;

9.5.1.5 называть источники загрязнения тяжелыми металлами
18. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
19. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.
В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
7 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения.
Обучающийся должен
1 четверть
7.1 Введение в химию. Чистые вещества и смеси
Предмет химии. Практическая работа № 1 "Правила техники безопасности и знакомство с лабораторным оборудованием"
7.1.1.1 знать, что изучает наука химия;
7.1.1.2 знать и понимать правила техники безопасности при работе в химической лаборатории и кабинете
Элемент, смесь и соединение.
Лабораторный опыт № 1 "Сравнение смесей веществ и их соединений"
7.4.1.1 понимать элемент (простое вещество) как совокупность одинаковых атомов;
7.4.1.2 знать, что чистое вещество состоит из одинаковых атомов или молекул;
7.4.1.3 различать понятия: элемент (простое вещество), смесь и соединение;
7.4.1.4 использовать знания о физических свойствах элементов, и соединений для распознавания незнакомых веществ в составе смеси
Способы разделения смеси.
Лабораторный опыт № 2 "Очистка загрязненной поваренной соли"
7.4.1.5 знать виды смесей и способы их разделения;
7.4.1.6 уметь планировать и проводить эксперимент по разделению смесей
7.1 Изменения состояния веществ
Физические и химические явления.
Лабораторный опыт № 3 "Изучение признаков химических явлений"
7.1.1.3 различать физические и химические явления
Агрегатные состояния вещества
7.1.1.4 знать различные агрегатные состояния веществ и уметь объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно кинетической теории частиц
Процесс охлаждения.
Лабораторный опыт № 4 "Изучение процесса охлаждения"
7.1.1.5 изучить процесс охлаждения, построить кривую охлаждения и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц
Процесс нагревания.
Лабораторный опыт № 5 "Изучение процесса кипения воды"
7.1.1.6 изучить процесс кипения воды, построить кривую нагревания и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц
2 четверть
7.2
Атомы. Молекулы. Вещества
Атомы и молекулы

9.5.1.5 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау және олардың ағзаларға әсерін түсіндіру
18. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
19. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Ұзақ мерзімді жоспарда әр бөлімде жүзеге асырылатын оқу мақсаттарының көлемі көрсетілген.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
Білім алушылар:
7.1
Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар
Химия пәні.
№1 практикалық жұмыс
"Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу"
7.1.1.1 химия ғылымының нені оқытатынын білу;
7.1.1.2 химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және түсіну
Элемент, қоспа және қосылыс.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Заттар қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру"
7.4.1.1 элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну;
7.4.1.2 таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу;
7.4.1.3 элемент(жай зат), қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу;
7.4.1.4 қосылыстардың және элементтердің физикалық қасиеттері туралы алған білімдерін қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажыратуға қолдана алу
Қоспаларды бөлу әдістері.
№ 2 зертханалық тәжірибе "Ластанған ас тұзын тазарту"
7.4.1.5 қоспалардың түрлерін және оларды бөлу әдістерін білу;
7.4.1.6 қоспаны бөлуге негізделген тәжірибені жоспарлау және өткізу
7.1 Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі
Физикалық және химиялық құбылыстар.
№ 3 зертханалық тәжірибе
"Химиялық реакциялардың белгілері"
7.1.1.3 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
Заттардың агрегаттық күйлері
7.1.1.4 заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру
Салқындау үдерісі
№ 4 зертханалық тәжірибе "Салқындау үдерісін зерттеу"
7.1.1.5 салқындау үдерісін зерделеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру
Қыздыру үдерісі
№ 5 зертханалық тәжірибе
"Судың қайнау үдерісін зерттеу"
7.1.1.6 судың қайнау үдерісін зерделеу, қыздыру қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясын пайдалана отырып, өз бақылауларын түсіндіру
2-тоқсан
7.2 Атомдар Молекулалар Заттар
Атомдар мен молекулалар

7.1.2.1 знать различие атомов и молекул
Химические элементы. Простые и сложные вещества
7.1.2.2 знать, что каждый химический элемент обозначается символом и является определенным видом атомов;
7.1.2.3 классифицировать элементы на металлы и неметаллы;
7.1.2.4 классифицировать вещества на простые и сложные
Состав и строение атома. Изотопы
7.1.2.5 знать протон, электрон, нейтрон и их расположение в атоме, массу, заряд;
7.1.2.6 знать строение атома (p+, n0, e-) и состав атомного ядра первых 20 элементов;
7.1.2.7 знать понятие "изотоп"
7.2 Воздух. Реакция горения
Воздух. Состав воздуха.
Лабораторный опыт № 6 "Горение свечи"
7.3.1.1 знать состав воздуха;
7.3.1.2 знать, что при горении веществ расходуется кислород, входящий в состав воздуха;
7.3.1.3 понимать значение охраны атмосферного воздуха от загрязнения
Процесс горения.
Практическая работа №2/Демонстрация
"Сравнение реакций горения серы, фосфора, железа в воздухе и кислороде"
7.3.1.4 знать условия горения вещества и продукты реакции горения;
7.3.1.5 приводить примеры легковоспламеняющихся, горючих и негорючих веществ;
7.3.1.6 понимать, что вещества лучше горят в чистом кислороде, чем на воздухе;
7.3.1.7 знать, что при горении металлов и неметаллов образуются оксиды
3 четверть
7.3
Химические реакции
Природные кислоты и щелочи. Индикаторы.
Лабораторный опыт № 7 "Изучение кислотности и щелочности среды растворов".
Лабораторный опыт № 8 "Реакция нейтрализации хлороводородной кислоты"
7.3.4.1 знать, что свойства "кислотность" и "мылкость" могут быть признаками некоторых природных кислот и щелочей;
7.3.4.2 знать химические индикаторы– метиловый оранжевый, лакмус, фенолфталеин и изменение их окраски в различных средах;
7.3.4.3 уметь определять кислоты и щелочи с использованием универсального индикатора, на основе рН шкалы;
7.3.4.4 понять нейтрализацию кислот на примере применения антацидных средств
Реакции разбавленных кислот с металлами.
Лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие цинка с разбавленной соляной кислотой".
Лабораторный опыт № 10 Качественная реакция на водород"
7.2.2.1 называть области применения и правила обращения с разбавленными кислотами;
7.2.2.2 исследовать реакции разбавленных кислот с различными металлами осуществлять на практике качественную реакцию на водород
Реакции разбавленных кислот с карбонатами.
Практическая работа № 3 "Взаимодействие карбонатов с разбавленными кислотами. Качественные реакции на углекислый газ"
7.2.2.3 исследовать реакции разбавленных кислот с некоторыми карбонатами, осуществлять на практике качественную реакцию на углекислый газ

7.1.2.1 атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу
Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар
7.1.2.2 әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу;
7.1.2.3 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу;
7.1.2.4 заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар
7.1.2.5 протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу;
7.1.2.6 алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;
7.1.2.7 изотоп түсінігін білу
7.2 Ауа. Жану реакциясы
Ауа. Ауаның құрамы
№6 зертханалық тәжірибе "Балауыз шамның жануы"
7.3.1.1ауа құрамын білу;
7.3.1.2 заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу;
7.3.1.3 атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну
Жану үдерісі
№ 2 практикалық жұмыс/көрсетілім
"Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру"
7.3.1.4 затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу;
7.3.1.5 тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру;
7.3.1.6 заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсіну;
7.3.1.7 металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу
3-тоқсан
7.3
Химиялық реакциялар
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.
№7 зертханалық тәжірибе "Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау";
№8 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы"
7.3.4.1 "қышқылдық" және "сабындылық" қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу;
7.3.4.2 химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу;
7.3.4.3 рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу;
7.3.4.4 "антацидтік заттарды" қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну
Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.
№9 зертханалық тәжірибе "Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі";
№10 зертханалық тәжірибе "Сутекке сапалық реакция"
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау;
7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу жәнесутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
№ 3 практикалық жұмыс "Сұйылтылған қышқылдар мен карбонаттардың әрекеттесуі. Көмірқышқыл газына сапалық реакция"
7.2.2.3 кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және көмірқышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асыру

7.3 Периодическая таблица химических элементов
История создания периодической таблицы химических элементов
7.2.1.1 знать и сравнивать классификации элементов на примере работ И. ДҰберейнера, Дж. Ньюлендса,
Д.И. Менделеева
Структура периодической таблицы
7.2.1.2 знать и описывать структуру периодической таблицы: группы и периоды
7.3
Относительная атомная масса. Простейшие формулы
Относительная атомная масса
7.1.2.8 понимать, что большинство элементов на Земле встречаются в виде смеси изотопов, образовавшихся при формировании планет;
7.1.2.9 понимать, что атомные массы химических элементов, имеющие природные изотопы, являются дробными числами;
7.1.2.10 знать определение относительной атомной массы химических элементов
Валентность. Химические формулы.
Расчет относительной молекулярной массы соединения по формуле
7.1.2.11 уметь правильно составлять формулы биэлементных химических соединений, используя названия элементов, валентность и их атомные соотношения в соединениях;
7.1.2.12 рассчитывать относительную молекулярную/формульную массу по формуле химического соединения
4 четверть
7.4
Химические элементы и соединения в
организме человека
Питательные вещества в составе продуктов питания Практическая работа № 4 "Определение питательных веществ в составе пищи"
7.5.1.1 понимать продукты питания как совокупность химических веществ;
7.5.1.2 знать и уметь определять некоторые питательные вещества: углеводы (крахмал), белки, жиры
Химические элементы в организме человека.
Процесс дыхания.
Лабораторный опыт № 11 "Исследование процесса дыхания"
7.5.1.3 знать элементы, входящие в состав организма человека (О, С, Н, N, Ca, P, K);
7.5.1.4 объяснять процесс дыхания
7.4
Геологические химические соединения
Полезные геологические химические соединения. Состав руды
7.4.2.1 понимать, что земная кора содержит много полезных химических соединений;
7.4.2.2 понимать, что некоторые минералы и полезные природные соединения относятся к рудам;
7.4.2.3 описывать процесс переработки руды для получения металла
Полезные ископаемые Казахстана.
Экологические аспекты добычи минералов
7.4.2.4 знать, какими минеральными и природными ресурсами богат Казахстан и их месторождения;
7.4.2.5 изучить влияние добычи природных ресурсов на окружающую среду
8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
8.1
Движение электронов в атомах
Распределение электронов в атомах
8.1.3.1 понимать, что электроны в атомах распределяются последовательно по энергетическим уровням на возрастающем расстоянии от ядра
Энергетические уровни.
Лабораторный опыт № 1
"Изготовление моделей атомов"

7.3 Химиялық элементтердің периодтық кестесі
Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы
7.2.1.1 И. ДҰберейнер, Дж. Ньюлендс,
Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін білу және салыстыру
Периодтық кестенің құрылымы
7.2.1.2 периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар
7.3 Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула
Салыстырмалы атомдық масса
7.1.2.8 Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну;
7.1.2.9 табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсіну;
7.1.2.10 салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын білу
Валенттілік. Химиялық формулалар.
Қосылыстардың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массасын есептеу
7.1.2.11 элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу;
7.1.2.12 химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық/ формулалық массасын есептеу
4-тоқсан
7.4 Адам ағзасындағы химиялық элементтер
Тағам құрамындағы қоректік заттар.
№ 4 практикалық жұмыс "Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау"
7.5.1.1 тағам өнімдерін химиялық заттардың жиынтығы деп түсіну;
7.5.1.2 тағамдық өнімдердің бір қатарын: қант, крахмал, (көмірсулар), нәруыз, майларды білужәне анықтай алу
Адам ағзасындағы химиялық элементтер.
Тыныс алу үдерісі.
№11 зертханалық тәжірибе
"Тыныс алу үдерісін зерттеу"
7.5.1.3 адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу;
7.5.1.4 тыныс алу үдерісін түсіндіру
7.4 Геологиялық химиялық қосылыстар
Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар. Кен құрамы
7.4.2.1 Жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну;
7.4.2.2 кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу;
7.4.2.3 металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау
Қазақстанның пайдалы қазбалары
Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері
7.4.2.4 Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу;
7.4.2.5 табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу
2) 8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырып/ Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
8.1 Атомдағы электрондардың қозғалысы
Атомда электрондардың таралуы
8.1.3.1 атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну
Энергетикалық деңгейлер.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Атомдар модельдерін жасау"

8.1.3.2 понимать, что число электронов на каждом энергетическом уровне не превышает определенного максимального значения;
8.1.3.3 знать форму s и p орбиталей;
8.1.3.4 уметь писать электронные конфигурации и электронно-графические формулы первых 20 химических элементов
Образование
ионов
8.1.3.5 понимать, что атомы могут принимать или терять электроны, что приводит к образованию ионов
Составление формул соединений
8.1.3.6 составлять формулы соединений методом "нулевой суммы"
8.1 Формулы веществ и уравнения химических реакций
Расчеты по химическим формулам
8.2.3.1 вычислять массовые доли элементов в составе вещества, выводить формулы веществ по массовым долям элементов
Составление уравнений химических реакций. Закон сохранения массы веществ.
Демонстрация № 1
"Опыт, доказывающий закон сохранения массы веществ".
Лабораторный опыт № 2 "Соотношение реагирующих веществ"
8.2.3.2 устанавливать экспериментальным путем соотношение реагирующих веществ;
8.2.3.3 составлять уравнения химических реакций, записывая формулы реагентов и продуктов реакции;
8.2.3.4 знать закон сохранения массы веществ
Типы химических реакций
8.2.2.1 классифицировать химические реакции по числу и составу исходных и образующихся веществ
Химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
8.2.2.2 описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
8.1 Сравнение активностей металлов
Реакции металлов с кислородом и водой.
Демонстрация № 2 "Взаимодействие активных металлов с водой"
8.2.4.1 знать, что некоторые металлы подвергаются окислению быстрее других;
8.2.4.2 описывать реакции взаимодействия активных металлов с холодной водой, горячей водой или паром;
8.2.4.3 исследовать факторы, влияющие на возникновение коррозии металлов
Реакции металлов с растворами кислот.
Лабораторный опыт № 3 "Взаимодействие металлов с растворами кислот"
8.2.4.4 изучить реакции различных металлов с растворами кислот;
8.2.2.5 составлять уравнения реакций металлов с кислотами
Реакции металлов с растворами солей.
Демонстрация № 3 "Вытеснение металлов из растворов солей"
8.2.4.6 разработать план и провести реакции металлов с растворами солей
Ряд активности металлов.
Практическая работа № 1 "Сравнение активности металлов"
8.2.4.7 разработать ряд активности металлов по результатам экспериментов и сопоставлять его со справочными данными;
8.2.4.8 прогнозировать возможность протекания незнакомых реакций замещения металлов, используя ряд активности металлов
2 четверть
8.2 Количество вещества
Количество вещества. Моль. Число Авогадро. Молярная масса вещества

8.1.3.2 әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну;
8.1.3.3 s және р орбиталдарының пішінін білу;
8.1.3.4 алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды графикалық формуларын жаза білу
Иондардың түзілуі
8.1.3.5 атомдар электрондарды қабылдай немесе жоғалта алатынын және осының нәтижесінде иондар түзілетінін түсіну
Қосылыстар формуласын құрастыру
8.1.3.6 "нольдік қосынды" әдісімен қосылыстардың формуласын құрастыру
8.1
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері
Химиялық формулалар бойынша есептеулер
8.2.3.1 заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару
Химиялық реакция теңдеулерін құру. Зат масссасының сақталу заңы.
№ 1 көрсетілім "Зат массасының сақталу заңын дәлелдейтін тәжірибе";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Әрекеттесуші заттардың қатынасы"
8.2.3.2 әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау;
8.2.3.3 реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жаза отырып, химиялық реакциялар теңдеулерін құру;
8.2.3.4 заттар массасының сақталу заңын білу
Химиялық реакция типтері
8.2.2.1 бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу
Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар
8.2.2.2 табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау
8.1
Металдар белсенділігін салыстыру
Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі.
№ 2 көрсетілім "Белсенді металдардың салқын және ыстық сумен әрекеттесуі"
8.2.4.1 кейбір металдар басқаларға қараған-да тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу;
8.2.4.2 белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттау;
8.2.4.3 металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі.
№ 3 зертханалық тәжірибе "Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі"
8.2.4.4 қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу;
8.2.4.5 металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру
Металдардың тұз ерітінділерімен реакциялары.
№ 3 көрсетілім "Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру"
8.2.4.6 металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу
Металдардың белсенділік қатары.
№ 1 практикалық жұмыс "Металдардың белсенділігін салыстыру"
8.2.4.7 эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру;
8.2.4.8 металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау
2-тоқсан
8.2
Зат мөлшері
Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Заттардың молярлық массасы

8.1.1.1 знать моль, как единицу измерения количества вещества и знать число Авогадро;
8.1.1.2 уметь вычислять молярные массы соединений
Взаимосвязь массы, молярной массы и количества вещества
8.1.1.3 вычислять массу, количество вещества и число структурных частиц
8.2 Стехиометрические расчеты
Решение задач по уравнениям химических реакций
8.2.3.5 вычислять массу, количество вещества по уравнениям химических реакций
Закон Авогадро. Молярный объҰм
8.2.3.6 знать закон Авогадро и использовать молярный объем для расчета объема газов при нормальных и стандартных условиях
Относительная плотность газов. Закон объҰмных отношений
8.2.3.7 вычислять относительную плотность газов и молярную массу вещества по относительной плотности;
8.2.3.8 использовать закон объҰмных отношений для расчетов по уравнениям реакций с участием газов
8.2 Знакомство с энергией в химических реакциях
Горение топлива и выделение энергии
8.3.1.1 понимать, что продуктами реакций горения являются оксиды, и что при горении углеродсодержащего горючего в кислороде могут образовываться углекислый газ, угарный газ или углерод;
8.3.1.2 объяснять причины парникового эффекта и предлагать пути решения
Экзотермические и эндотермические реакции.
Лабораторный опыт № 4 "Химические реакции, сопровождающиеся изменением энергии"
8.3.1.3 знать, что экзотермические реакции идут с выделением теплоты, а эндотермические реакции с поглощением теплоты;
8.3.1.4 понимать последствия воздействия различных горючих на окружающую среду
Термохимические реакции
8.3.1.5 объяснять изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц
8.2 Водород. Кислород и озон
Водород, получение, свойства и применение.
Практическая работа № 2 "Получение водорода и изучение его свойств"
8.4.2.1 уметь получать водород и изучать его свойства и применение
Кислород, получение, свойства и применение.
Демонстрация № 4
"Разложение пероксида водорода". Практическая работа № 3 "Получение кислорода и изучение его свойств"
8.4.2.2 знать процентное содержание кислорода в составе воздуха и земной коре;
8.4.2.3 уметь получать кислород и изучать его свойства и применение
Кислород и озон
8.4.2.4 сравнивать состав и свойства аллотропных видоизменений кислорода;
8.4.2.5 объяснять значение озонового слоя Земли
3 четверть
8.3
Периодическая система химических элементов
Структура периодической системы химических элементов
8.2.1.1 объяснять физический смысл атомного номера, группы, периода
Периодическое изменение некоторых характеристик и свойств атомов химических элементов
8.2.1.2 понимать, что элементы одной группы содержат на внешнем уровне одинаковое количество электронов;

8.1.1.1 зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде –мольді білу және Авогадро санын білу;
8.1.1.2 қосылыстың молярлық массасын есептей алу
Масса, молярлық масса және зат мөлшері арасындағы байланыс
8.1.1.3 масса, зат мөлшері және құрылымдық бөлшектер санын есептеу
8.2
Стехиометриялық есептеулер
Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару
8.2.3.5 химиялық реакция теңдеулері бойынша заттың массасын, зат мөлшерін есептеу
Авагадро заңы. Молярлық көлем
8.2.3.6 Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану
Газдардың салыстырмалы тығыздығы.
Көлемдік қатынас заңы
8.2.3.7 газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу;
8.2.3.8 газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану
8.2
Химиялық реакциядағы энергиямен танысу
Отынның жануы және энергияның бөлінуі
8.3.1.1 заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксид екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну;
8.3.1.2 парниктік эффекттің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну
Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар.
№ 4 зертханалық тәжірибе "Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар"
8.3.1.3 экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу;
8.3.1.4 әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну
Термохимиялық реакциялар
8.3.1.5 энергия өзгерісін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
8.2
Сутек. Оттек және озон
Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы.
№ 2 практикалық жұмыс "Сутекті алу және оның қасиеттерін тану"
8.4.2.1 сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерделеу
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы.
№ 4 көрсетілім "Сутек пероксидінің ыдырауы";
№ 3 практикалық жұмыс "Оттекті алу және оның қасиеттерін тану"
8.4.2.2 ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу;
8.4.2.3 оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу
Оттек және озон
8.4.2.4 оттектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
8.4.2.5 Жер бетіндегі озон қабатының маңызын түсіндіру
3-тоқсан
8.3
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы
8.2.1.1 топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру
Химиялық элемент атомдарының қасиеттері мен кейбір сипаттамаларының периодты түрде өзгеруі
8.2.1.2 бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну;

8.2.1.3 объяснять закономерности изменения свойств элементов в группах и периодах
Характеристика элемента по положению в периодической системе.
8.2.1.4 характеризовать химический элемент по положению в периодической системе
Естественные семейства химических элементов и их свойства
8.2.1.5 знать, что элементы со схожими химическими свойствами относятся к одной группе;
8.2.1.6 знать естественные семейства химических элементов и приводить примеры щелочных металлов, галогенов, инертных газов
Металлы и неметаллы
8.2.1.7 прогнозировать свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице
8.3
Виды химических связей
Электроотрицатель-ность. Ковалентная связь
8.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи между атомами на основе электроотрицательности
Ионная связь
8.1.4.2 описывать механизм образования ионной связи и предсказывать свойства ионных соединений
Взаимосвязь между типами связей, видами кристаллических решеток и свойствами веществ
8.1.4.3 объяснять зависимость свойств веществ от типа решетки
8.3 Растворы и растворимость
Растворение веществ в воде.
Лабораторный опыт № 5 "Изучение растворимости веществ"
8.3.4.1 классифицировать вещества растворимости в воде;
8.3.4.2 объяснять роль растворов в природе и повседневной жизни
Растворимость веществ.
Практическая работа № 4 "Влияние температуры на растворимость твердых веществ"
8.3.4.3 объяснять влияние температуры на растворимость веществ;
8.3.4.4 рассчитывать растворимость вещества на 100 г воды, используя технику выпаривания, сравнивать полученные результаты со справочными данными
Массовая доля растворенного вещества
8.3.4.5 вычислять массу растворенного вещества по известной массе раствора с определенной массовой долей растворенного вещества
Молярная концентрация вещества в растворе.
Практическая работа № 5 "Приготовление растворов с заданной процентной и молярной концентрации"
8.3.4.6 рассчитывать молярную концентрацию вещества в растворе
4 четверть
8.4 Основные классы неорганических соединений. Генетическая связь
Оксиды.
Лабораторный опыт № 6 "Изучение свойств оксидов"
8.3.4.7 знать классификацию и свойства оксидов и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Кислоты.
Лабораторный опыт № 7 "Изучение свойств кислот"
8.3.4.8 знать и понимать классификацию, свойства кислот и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Основания.
Лабораторный опыт № 8 "Изучение свойств оснований"
8.3.4.9 знать и понимать классификацию, свойства оснований и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Соли.
Лабораторный опыт
№ 9 "Получение и свойства солей"

8.2.1.3 топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің заңдылықпен өзгеретінін түсіндіру
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы
8.2.1.4 периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау
Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері
8.2.1.5 химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;
8.2.1.6 химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру
Металдар және бейметалдар
9.2.1.7 химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау
8.3
Химиялық байланыс түрлері
Электртерістілік. Ковалентті байланыс
8.1.4.1 электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру
Иондық байланыс
8.1.4.2 иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау
Кристалдық тор түрлері,
байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс
8.1.4.3 заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру
8.3
Ерітінділер және ерігіштік
Заттардың суда еруі.
№ 5 зертханалық тәжірибе "Заттардың ерігіштігін зерттеу"
8.3.4.1 заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу;
8.3.4.2 ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру
Заттардың ерігіштігі.
№ 4 практикалық жұмыс "Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері"
8.3.4.3 заттың ерігіштігіне температураның әсерін түсіндіру;
8.3.4.4 буландыру техникасын қолдана отырып, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру
Еріген заттың массалық үлесі
8.3.4.5 еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу
Ерітіндідегі заттардың молярлық концентрациясы.
№ 5 практикалық жұмыс "Пайыздық және молярлық концентрациялары берілген ерітінділерді дайындау"
8.3.4.6 ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу
4-тоқсан
8.4
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары.
Генетикалық байланыс
Оксидтер.
№ 6 зертханалық тәжірибе "Оксидтердің
қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.7 оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Қышқылдар.
№ 7 зертханалық тәжірибе "Қышқылдардың
қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.8 қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Негіздер.
№ 8 зертханалық тәжірибе "Негіздердің қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.9 негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Тұздар.
№ 9 зертханалық тәжірибе "Тұздардың қасиеттері және алынуы"

8.3.4.10 знать различные методы получения солей и составлять соответствующие уравнения реакций;
8.3.4.11 знать и понимать классификацию, свойства солей и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Генетическая связь между классами неорганических соединений
8.3.4.12 исследовать генетическую связь между основными классами неорганических соединений
8.4 Углерод и его соединения
Общая характеристика углерода
8.4.3.1 объяснять, почему в большинстве соединений углерод образует четыре связи;
8.4.3.2 описывать распространение углерода и его соединений в природе
Аллотропные видоизменения углерода
8.4.3.3 сравнивать строение и свойства аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.4 исследовать области применения аллотропных видоизменений углерода
Свойства углерода.
Практическая работа № 6 "Физические и химические свойства углерода".
Оксиды углерода.
Практическая работа № 7 "Получение углекислого газа и изучение его свойств"
8.4.3.5 исследовать физические и химические свойства углерода;
8.4.3.6 описывать условия образования диоксида и монооксида углерода при сжигании углерода и объяснять физиологическое действие угарного газа на живые организмы;
8.4.3.7 уметь получать углекислый газ, доказывать его наличие, изучать свойства;
8.4.3.8 составлять и объяснять круговорот углерода в природе
8.4 Вода
Вода в природе
8.4.2.6 объяснять широкое распространение, уникальные свойства воды и ее значение для жизни;
8.4.2.7 объяснять круговорот воды в природе
Причины загрязнения воды. Жесткость воды.
Лабораторный опыт № 10
"Определение жесткости воды"
8.4.2.8 определить опасность и причины загрязнения воды, объяснять способы очистки воды;
8.4.2.9 определять "жесткость" воды и объяснять способы ее устранения;
8.4.2.10 знать методы обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ)
9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
9.1
Электролитическая диссоциация
Электролиты и неэлектролиты.
Демонстрация № 1 "Электролитическая диссоциация веществ с ионной и ковалентной полярной связью"
9.4.1.1 знать определения и приводить примеры электролитов и неэлектролитов;
9.4.1.2 объяснять зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи
Теория электролитической диссоциации
9.4.1.3 знать основные положения теории электролитической диссоциации;
9.4.1.4 объяснять механизм электролитической диссоциации веществ с ионным и ковалентным полярным видами связи
Электролитическая диссоциация кислот, щелочей и солей.
Лабораторный опыт № 1 "Определение рН растворов кислот, щелочей"

8.3.4.10 тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру
8.3.4.11 тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Бейорганикалық қосылыстар арасындағы генетикалық байланыс
8.3.4.12 бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты зерттеу
8.4
Көміртек және оның қосылыстары
Көміртектің жалпы сипаттамасы
8.4.3.1 көміртек неліктен көптеген қосылыстарында төрт байланыс түзетінін түсіндіру;
8.4.3.2 табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуын сипаттау
Көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері
8.4.3.3 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру;
8.4.3.4көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолданылу аймағын зерттеу
Көміртектің қасиеттері.
№ 6 практикалық жұмыс "Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері".
Көміртектің оксидтері.
8.4.3.5 көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.6 көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру;
8.4.3.7 көмірқышқыл газын ала алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.8 көміртектің табиғаттағы
№ 7 практикалық жұмыс "Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу"
айналымын құру және түсіндіру
8.4 Су
Табиғаттағы су
8.4.2.6 судың табиғатта кең таралғандығын, бірегей қасиеттерін және оның өмір үшін маңызын түсіндіру;
8.4.2.7 судың табиғаттағы айналымын түсіндіру
Судың ластану себептері.
Судың кермектігі.
№ 10 зертханалық тәжірибе "Судың кермектігін анықтау"
8.4.2.8 судың ластануының қауіптілігі мен себебін анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру;
8.4.2.9 судың "кермектігін" анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіру;
8.4.2.10 суды сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып анықтау тәсілін білу
3) 9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
9.1
Электролиттік диссоциация
Электролиттер мен бейэлектролиттер.
№ 1 көрсетілім "Иондық және ковалентті полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациясы"
9.4.1.1 электролиттер мен бейэлектролиттердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру;
9.4.1.2 заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру
Электролиттік диссоциациялану теориясы
9.4.1.3 электролиттік диссоциация теориясының негізгі қағидаларын білу;
9.4.1.4 иондық және коваленттік полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациялану механизмін түсіндіру
Қышқыл, негіз, тұздардың электролиттік диссоциациясы.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Қышқыл, сілті ерітінділерінің рН анықтау"

9.4.1.5 различить кислотность и щелочность растворов;
9.4.1.6 составлять уравнения электролитической диссоциации кислот, щелочей, средних и кислых солей
Степень диссоциации. Сильные и слабые электролиты
9.4.1.7 различать и приводить примеры сильных и слабых электролитов, уметь определять степень диссоциации
Практическая работа № 1 "Реакции ионного обмена"
9.2.2.1 составлять уравнения реакций обмена в молекулярном и ионном виде;
9.2.2.2 объяснять причины протекания реакций ионного обмена
Химические свойства кислот, щелочей, солей с точки зрения теории электролитической диссоциации
9.3.4.1 составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства кислот, растворимых и нерастворимых оснований, средних солей в молекулярном и ионном виде;
9.3.4.2 экспериментально изучить химические свойства кислот и оснований, средних солей и сделать выводы
Гидролиз солей.
Лабораторный опыт № 2 "Гидролиз солей"
9.3.4.3 экспериментально определять среду растворов средних солей;
9.3.4.4 составлять молекулярные и ионные уравнения гидролиза средних солей;
9.3.4.5 прогнозировать реакцию среды раствора средней соли
9.1
Качественный анализ неорганических соединений
Качественные реакции на катионы.
Лабораторный опыт № 3 "Определение катионов Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени";
лабораторный опыт № 4 "Качественные реакции на катионы Fe2+, Fe3+, Cu2+, взаимодействие со щелочами"
9.4.1.8 описывать и проводить реакции окрашивания цвета пламени для определения катионов металлов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+;
9.4.1.9 проводить качественные реакции на определение катионов Fe2+, Fe3+, Cu2+
Качественные реакции на анионы.
Лабораторный опыт № 5 "Определение анионов Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32- в водных растворах"
9.4.1.10 проводить качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы и описывать результаты наблюдения реакции ионного обмена
Практическая работа № 2 "Качественный анализ состава неорганического соединения"
9.4.1.11 составлять план эксперимента по определению катионов и анионов незнакомых веществ и осуществлять его на практике
Решение задач "Расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке"
9.2.3.1 производить расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке
9.1 Скорость химических реакций
Скорость химических реакций. Факторы, влияющие на скорость химической реакции.
Демонстрация № 2 "Скорость различных реакций";
лабораторный опыт № 6 "Влияние температуры концентрации и размера частиц на скорость реакции"
9.3.2.1 объяснять понятие скорости реакции;

9.4.1.5 ерітіндінің қышқылдығы мен сілтілігін ажырату;
9.4.1.6 қышқыл, сілті, орта және қышқылдық тұздардың электролиттік диссоциациялану теңдеулерін құрастыру
Диссоциациялану дәрежесі. Күшті және әлсіз электролиттер
9.4.1.7 күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу
№ 1 практикалық жұмыс "Ион алмасу реакциялары"
9.2.2.1 алмасу реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.2.2.2 ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру
Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз, тұздардың химиялық қасиеттері
9.3.4.1 қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.2 қышқылдар және негіздер,орта тұздар-дың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу және қорытынды жасау
Тұздар гидролизі.
№ 2 зертханалық тәжірибе
"Тұздар гидролизі"
9.3.4.3 орта тұз ерітіндісінің ортасын тәжірибе жүзінде анықтау;
9.3.4.4 орта тұз гидролизінің теңдеуін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.5 орта тұз ерітіндіcінің реакция ортасын болжау
9.1
Бейорганикалық қосылыстардың сапалық талдауы
Катиондарға сапалық реакциялар.
№ 3 зертханалық тәжірибе "Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ катиондарын жалын түсінің боялуы бойынша анықтау";
№ 4 зертханалық тәжірибе "Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарына сапалық реакциялар"
9.4.1.8 Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізу және сипаттау;
9.4.1.9 Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарын анықтау үшін сапалық реакция жүргізу
Аниондардың сапалық реакциялары.
№ 5 зертханалық тәжірибе "Сулы ерітіндідегі Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32- аниондарын анықтау"
9.4.1.10 хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап нәтижесін сипаттау
№ 2 практикалық жұмыс "Бейорганикалық қосылыстар құрамынының сапалық талдауы"
9.4.1.11 белгісіз заттардағы катион және аниондарды анықтау тәжірибесінің жоспарын құру және оны практикада жүзеге асыру
Есептер шығару "Әрекеттесуші заттардың біреуі артық мөлшерде берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер"
9.2.3.1 әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу
9.1
Химиялық реакция жылдамдығы
Химиялық реакциялардың жылдамдығы.
Химиялық реакциялар жылдамдығына әсер ететін факторлар.
№ 2 көрсетілім "Әртүрлі реакциялар жылдамдығы";
№ 6 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері"
9.3.2.1 реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру;

9.3.2.2 определять факторы, влияющие на скорость реакций и объяснять их с точки зрения кинетической теории частиц
Катализаторы. Ингибиторы.
Практическая работа № 3 "Влияние катализатора на скорость реакции"
9.3.2.3 объяснять отличие катализатора от реагентов и влияние на скорость реакции;
9.3.2.4 объяснять действие ингибиторов на скорость реакции
9.1 Обратимые реакции
Обратимость и необратимость химических реакций. Химическое равновесие.
Демонстрация № 3 "Обратимые химические реакции";
лабораторный опыт № 7 "Смещение химического равновесия"
9.3.3.1 знать обратимые и необратимые реакции;
9.3.3.2 описывать равновесие как динамический процесс и
прогнозировать смещение химического равновесия по принципу Ле Шателье Брауна;
9.3.3.3 понимать и различать влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия;
9.3.3.4 объяснять химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц
2 четверть
9.2
Окисли-тельно-восстановительные реакции
Степень окисления.
Окисление и восстановление
9.2.2.3 знать и уметь использовать правила нахождения степеней окисления;
9.2.2.4 понимать, что процессы окисления и восстановления взаимосвязаны и протекают одновременно
Окислительно-восстановительные реакции
9.2.2.5 понимать окислительно-восстановительные реакции как реакции, протекающие с изменением степеней окисления;
9.2.2.6 понимать окисление, как процесс отдачи электронов, а восстановление – принятие электронов
Метод электронного баланса
9.2.2.7 расставлять коэффициенты методом электронного баланса в уравнениях окислительно-восстановительных реакций
9.2
Металлы и сплавы
Общая характеристика металлов.
Демонстрация № 4
"Модели кристаллических решеток металлов"
9.1.4.1 объяснять свойства металлов, применяя знания о металлической связи, и кристаллической решетке металлов;
9.2.1.2 описывать характерные физические и химические свойства металлов, объяснять способность металлов проявлять только восстановительные свойства
Сплавы металлов.
Демонстрация № 5 "Металлы и сплавы"
9.1.4.3 знать понятие сплава и объяснять его преимущества;
9.1.4.4 сравнивать состав и свойства чугуна и стали;
9.4.2.5 называть месторождения металлов в Казахстане и объяснять процессы их добычи, влияние на окружающую среду
Получение металлов
9.4.2.6 описывать процесс получения металла из руды
Решение задач "Вычисление массы вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей"
9.2.3.2 вычислять массу вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей
9.2

9.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
Катализаторлар. Ингибиторлар.
№ 3 практикалық жұмыс "Реакция жылдамдығына катализатордың әсері"
9.3.2.3 катализатордың реагенттен айырмашылығын және реакция жылдамдығына әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 реакция жылдамдығына ингибитордың әсерін түсіндіру
9.1
Қайтымды реакциялар
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе-теңдік.
№ 3 көрсетілім
"Қайтымды химиялық реакциялар";
№ 7 зертханалық тәжірибе
"Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы"
9.3.3.1 қайтымды және қайтымсыз реакцияларды біл;
9.3.3.2 тепе-теңдікті динамикалық үдеріс ретінде сипаттау және Ле-Шателье-Браун принципі бойынша химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау;
9.3.3.3 химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсіну және ажырату;
9.3.3.4 химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
2-тоқсан
9.2
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу дәрежесі.
Тотығу және тотықсыздану
9.2.2.3 тотығу дәрежесін табудың ережесін білу және қолдану;
9.2.2.4 тотығу және тотықсыздану үдерістері бір-бірімен байланысты екенін және бір мезгілде жүретіндігін түсіну
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
9.2.2.5 тотығу-тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежесі өзгере жүретін реакциялар ретінде түсіну;
9.2.2.6 тотығу процесін электронды беру, ал тотықсыздану-электронды қосып алу деп түсіну
Электрондық баланс әдісі
9.2.2.7 электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою
9.2
Металдар мен құймалар
Металдардың жалпы сипаттамасы.
№ 4 көрсетілім "Металдардың кристалдық тор модельдері"
9.1.4.1 металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу;
9.1.4.2 металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру
Металдар құймалары.
№ 5 көрсетілім "Металдар және құймалар"
9.1.4.3 құйма ұғымын және оның артықшылықтарын білу;
9.1.4.4 шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
9.4.2.5 Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру үдерістерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Металдарды алу
9.4.2.6 кеннен металды алу үдерісін сипаттау
Есептер шығару "Реакция теңдеуі бойынша қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда зат массасын есептеу"
9.2.3.2 қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу
9.2

Элементы 1 (I), 2 (II) и 13 (III) групп и их соединения
Элементы 1 (I) группы и их соединения.
Демонстрация № 6 "Взаимодействие натрия с водой"
9.2.1.1 объяснять общие свойства щелочных металлов, на основе строения их атомов;
9.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов
Элементы 2 (II) группы и их соединения.
Лабораторный опыт № 8 "Взаимодействие кальция с водой, раствором кислоты"
9.2.1.3 сравнивать общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы и составлять уравнения реакций;
9.2.1.4 объяснять основные свойства оксидов и гидроксидов кальция, характеризовать применение
Элементы 13 (III) группы. Алюминий и его соединения.
Демонстрация № 7 "Алюминий и его сплавы";
лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие алюминия с раствором кислоты и щелочи"
9.2.1.5 объяснять свойства алюминия
на основе строения атома и называть области применения алюминия и его сплавов;
9.2.1.6 исследовать амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида
Практическая работа № 4 Решение экспериментальных задач по теме "Металлы"
9.2.1.7 планировать и проводить эксперименты по взаимодействию металлов 1 (I), 2 (II), 13 (III) групп с простыми и сложными веществами
3 четверть
9.3
Элементы 17 (VII),
16 (VI), 15 (V), 14 (VІ) групп и их соединения
Галогены
9.1.4.5 составлять электронные формулы молекул галогенов, определять вид связи и тип кристаллической решетки;
9.2.1.8 прогнозировать тенденции изменения свойств галогенов в группе
Хлор
9.2.1.9 описывать химические свойства хлора: взаимодействие с металлами, водородом и галогенидами
Хлороводородная кислота.
Лабораторный опыт № 10 "Изучение свойств раствора хлороводородной кислоты"
9.2.1.10 исследовать химические свойства раствора хлороводородной кислоты и знать области применения
Элементы 16 (VI) группы. Сера.
Демонстрация № 7 "Аллотропные видоизменения серы"
9.2.1.11 описывать общую характеристику элементов16 (VI) - группы;
9.2.1.12 сравнивать физические свойства аллотропных видоизменений серы и составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства серы
Соединения серы
9.2.1.13 сравнивать физические и химические свойства оксидов серы (IV) и (VI) и объяснять физиологическое воздействие диоксида серы;
9.4.2.1 объяснять причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей
Серная кислота и ее соли.
Практическая работа № 5 "Изучение химических свойств разбавленной серной кислоты и ее солей"

1 (I), 2 (II) және 13 (III) топ элементтері және олардың қосылыстары
1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары.
№ 6 көрсетілім "Натрийдің сумен әрекеттесуі"
9.2.1.1 атом құрылысы негізінде сілтілік металдардыңжалпы қасиеттерін түсіндіру;
9.2.1.2 сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
2 (ІІ)-топ металдары және олардың қосылыстары.
№ 8 зертханалық тәжірибе "Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі"
9.2.1.3 1 (І)- ші және 2 (ІІ)топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.4 кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттерін түсіндіру және қолданылуын сипаттау
13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары.
№ 7 көрсетілім "Алюминий мен оның құймалары";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі"
9.2.1.5 атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау;
9.2.1.6 алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу
№ 4 практикалық жұмыс "Металдар" тақырыбына эксперименттік есептер шығару
9.2.1.7 1 (I), 2 (IІ), 13 (IІІ) –топ металдарының жай және күрделі заттармен әрекеттесуіне байланысты тәжірибені жоспарлау және жүргізу
3-тоқсан
9.3
17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары
Галогендер
9.1.4.5 галоген молекулаларының электрондық формулаларын құрастыру және кристалдық тор түрі мен байланыс типін анықтау;
9.2.1.8 топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау
Хлор
9.2.1.9 хлордың химиялық қасиеттерін сипаттау: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі
Хлорсутек қышқылы.
№ 10 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу"
9.2.1.10 хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын білу
16 (VI)-топ элементтері. Күкірт.
№ 8 көрсетілім
"Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері"
9.2.1.11 16 (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін сипаттау;
9.2.1.12 күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру
Күкірттің қосылыстары
9.2.1.13 күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыру және күкірт диоксидінің физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.2.1 қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіру;
Күкірт қышқылы және оның тұздары.
№ 5 практикалық жұмыс "Сұйылтылған күкірт қышқылы ерітіндісі және оның тұздарының химиялық қасиеттерін зерттеу"

9.2.1.14 исследовать физические и химические свойства раствора серной кислоты и ее солей
Решение задач "Расчет массовой/объҰмной доли выхода продукта по сравнению с теоретически возможным выходом"
9.2.3.3 вычислять выход продукта реакции по сравнению с теоретически возможным
Азот. Лабораторный опыт № 11 "Модель молекулы азота"
9.2.1.15 объяснять свойства азота и круговорот азота в природе
Аммиак.
Лабораторный опыт № 12 "Модель молекулы аммиака"
9.1.4.6 объяснять молекулярную, электронную и структурную формулы аммиака
Свойства аммиака, получение и применение.
Практическая работа № 6 "Получение аммиака и изучение его свойств";
производство аммиака
9.2.1.16 объяснять получение, свойства и применение аммиака;
9.2.1.17 уметь получать аммиак путем взаимодействия раствора соли аммония с раствором щелочи и исследовать свойства газообразного аммиака и его раствора;
9.3.3.5 описать процесс производства аммиака
Азотная кислота.
Лабораторный опыт № 13
"Свойства азотной кислоты общие с другими кислотами"
9.1.4.7 знать молекулярную формулу азотной кислоты и объяснять образование химической связи между атомами;
9.2.1.18 составлять уравнения реакций получения азотной кислоты из азота;
9.2.1.19 исследовать свойства азотной кислоты, общие с другими кислотами
Специфические свойства азотной кислоты и нитратов
9.2.1.20 описывать специфичность взаимодействия разбавленной и концентрированной азотной кислоты с металлами и уметь составлять уравнения реакций;
9.2.1.21 объяснять особенности термического разложения нитратов, составлять уравнения
Фосфор и его соединения
9.2.1.22 сравнивать аллотропные модификации фосфора;
9.4.2.2 называть месторождения соединений фосфора в Казахстане;
9.2.1.23 объяснять общие химические свойства фосфора и его соединений
Минеральные удобрения.
Демонстрация № 8 "Минеральные удобрения"
9.4.2.3 называть классификацию минеральных удобрений и питательные элементы, входящие в их состав;
9.4.2.4 изучить воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду
Кремний и его соединения.
Демонстрация № 9
"Модели кристаллических решеток алмаза, кремния, диоксида кремния и карбида кремния"
9.2.1.24 объяснять области применения кремния и его значение в качестве полупроводника;
9.1.4.8 описать тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния;
9.2.1.25 характеризовать основные химические свойства кремния и его соединений, составлять уравнения реакций
9.3
Химические элементы в организме
человека
Химический состав организма человека.
Макроэлементы, микроэлементы и их значения

9.2.1.14 күкірт қышқылы ерітіндісі мен оның тұздарының физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу
Есеп шығару. Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімі шығымының массалық/көлемдік үлестеріне есептеулер"
9.2.3.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеу
Азот.№ 11 зертханалық тәжірибе "Азот молекуласының моделі"
9.2.1.15 азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру
Аммиак.
№ 12 зертханалық тәжірибе "Аммиак молекуласының моделі"
9.1.4.6 аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формуласын түсіндіру
Аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы.
№ 6 практикалық жұмыс "Аммиактың алынуы және оның қасиеттерін зерттеу".
Аммиак өндірісі
9.2.1.16 аммиакты ты алуды қасиеттерін мен қолданылуын түсіндіру;
9.2.1.17 аммиакты аммоний тұзы ерітіндісі мен сілті ерітіндісін әрекеттестіру жолымен алуды білу және газ тәрізді аммиак пен оның ерітіндісінің қасиеттерін зерттеу;
9.3.3.5 аммиак өндірісінің үдерісін сипаттау
Азот қышқылы.
№ 13 зертханалық тәжірибе
"Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері"
9.1.4.7 азот қышқылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру;
9.2.1.18 азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.19 азот қышқылының басқа қышқылдар-мен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу
Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері
9.2.1.20 сұйылтылғанжәне концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.21 нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру
Фосфор және оның қосылыстары
9.2.1.22 фосфордың аллотропиялық түр өзгерістерін салыстыру;
9.4.2.2 фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау;
9.2.1.23 фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру
Минералды тыңайтқыштар.
№ 9 көрсетілім "Минералды тыңайтқыштар"
9.4.2.3 минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді атау;
9.4.2.4 азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу
Кремний және оның қосылыстары.
№ 10 көрсетілім
"Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері"
9.2.1.24 кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру;
9.1.4.8 кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау;
9.2.1.25 кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру
9.3
Адам ағзасындағы химиялық элементтер
Адам ағзасының химиялық құрамы.
Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы

9.5.1.1 называть элементы, входящие в состав организма человека и объяснять их значение (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);
9.5.1.2 исследовать типичный рацион питания жителей Казахстана и составлять сбалансированный рацион питания
Определение некоторых химических элементов организма.
Лабораторный опыт № 14 "Определение кальция в составе костей".
Лабораторный опыт № 15 "Определение углерода в составе пищевых продуктов"
9.5.1.3 объяснять роль кальция и железа в организме человека;
9.5.1.4 определять углерод в составе пищевых продуктов
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
9.5.1.5 называть источники загрязнения тяжелыми металлами и объяснять их воздействие на организмы
4 четверть
9.4
Введение в органическую химию
Особенности органических веществ
9.4.3.1 объяснять причины многообразия органических соединений
Классификация органических соединений.
Демонстрация № 10 "Модели метана, этана, этена, этина, этанола, этаналя, этановой кислоты, глюкозы, аминоэтановой кислоты"
9.4.3.2 знать классификацию углеводородов и их производных: спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, углеводы, аминокислоты;
9.4.3.3 объяснять понятие функциональной группы, как группы определяющей характерные химические свойства данного класса соединений
Гомологические ряды органических соединений.
Демонстрация № 11"Модели первых пяти представителей алканов и спиртов линейного строения"
9.4.3.4 знать понятия: гомологи и гомологическая разность
Номенклатура органических соединений
9.4.3.5 использовать номенклатуру основных классов органических соединений по IUPAC: алканы, алкены, алкины, спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, аминокислоты
Изомерия органических соединений.
Демонстрация № 12
"Модели изомеров пентана"
9.4.3.6 знать явление изомерии и уметь составлять формулы структурных изомеров углеводородов
Решение задач "Вывод молекулярной формулы газообразного вещества по относительной плотности и массовым долям элементов"
9.2.3.4 определять молекулярную формулу газообразного вещества по относительной плотности и массовым долям элементов
9.4 Углеводороды. Топливо
Алканы
9.4.3.7 описывать химические свойства алканов и подтверждать их уравнениями реакций;
9.4.3.8 объяснять значение реакций хлорирования алканов для получения растворителей и степень опасности этих растворителей
Алкены.
Демонстрация № 13 "Горение этилена, обесцвечивание растворов бромной воды и перманганата калия"
9.4.3.9 описывать понятие ненасыщенности
9.4.3.10 изучить химические свойства алкенов на примере этена (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;

9.5.1.1 адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);
9.5.1.2 Қазақстанның тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру
Ағзадағы кейбір элементтерді анықтау.
№ 14 зертханалық тәжірибе "Сүйек құрамындағы кальцийді анықтау";
№ 15 зертханалық тәжірибе
"Тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау"
9.5.1.3 адам ағзасындағы кальций мен темірдің ролін түсіндіру;
9.5.1.4 тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау
Ауыр металдармен қоршаған ортаның ластануы
9.5.1.5 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау және олардың ағзаларға әсерін түсіндіру
4-тоқсан
9.4 Органикалық химияға кіріспе
Органикалық заттардың ерекшеліктері
9.4.3.1 органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіру
Органикалық қосылыстардың жіктелуі.
№ 11 көрсетілім "Метан, этан, этен, этин, этанол, этаналь,этан қышқылы, глюкоза, аминоэтан қышқылы модельдері"
9.4.3.2 көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, көмірсулар, аминқышқылдарының жіктелуін білу;
9.4.3.3 функционалдық топ түсінігін, берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру
Органикалық қосылыс-тардың гомологтық қатарлары.
№ 12 көрсетілім "Алкандардың алғашқы бес өкілінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері"
9.4.3.4 гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу
Органикалық қосылыстардың номенклатурасы
9.4.3.5 органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер, арендер, спирттер,альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану
Органикалық қосылыстардың изомериясы.
№ 13 көрсетілім "Пентан изомерлерінің модельдері"
9.4.3.6 изомерия құбылысын білу және көмірсутектер құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастыру
Есеп шығару "Элементтердің массалық үлестері мен салыстырмалы тығыздық бойынша газ тектес заттардың молекулалық формуласын табу"
9.2.3.4 газтектес заттардың молекулалық формуласын салыстырмалы тығыздық пен элементтердің массалық үлестері арқылы анықтау
9.4
Көмірсутектер. Отын
Алкандар
9.4.3.7 алкандардың химиялық қасиеттерін сипаттау және оны реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.8 еріткіштерді алу үшін алкандарды хлорлаудың маңызы мен бұл еріткіштердің қауіптілік дәрежесін түсіндіру
Алкендер.
№ 14 көрсетілім "Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі"
9.4.3.9 қанықпағандық ұғымын сипаттау;
9.4.3.10 этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;

9.4.3.11 объяснять особенности строения полимеров и механизм реакций полимеризации на примере полиэтилена;
9.4.3.12 объяснять и изучать проблему длительного разрушения пластика и знать последствия накопления пластических материалов в окружающей среде
Алкины
9.4.3.13 изучить химические свойства алкинов на примере этина (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций
Ароматические углеводороды. Бензол
9.4.3.14 описывать получение, свойства и применение бензола
Углеводородное топливо.
Демонстрация № 14
"Виды топлива"
9.4.3.15 знать, что углеродсодержащие соединения используются в качестве топлива и исследовать альтернативные виды топлива и отмечать их недостатки и преимущества;
9.4.3.16 называть месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане и объяснять влияние их добычи на окружающую среду
Нефть.
Демонстрация № 15 "Нефть и нефтепродукты"
9.4.3.17 называть фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти
9.4
Кислород
содержащие и азотсодержащие органические соединения
Кислородсодержащие органические соединения. Спирты
9.4.3.18 знать классификацию кислородсодержащих органических соединений;
9.4.3.19 знать классификацию спиртов
и объяснять свойства, получение этанола применение метанола и этанола;
9.4.3.20 объяснять физиологическое действие метанола и этанола на организм человека;
9.4.3.21 знать физические свойства и применение этиленгликоля и глицерина
Карбоновые кислоты.
Лабораторный опыт № 16 "Исследование свойств уксусной кислоты"
9.4.3.22 знать состав карбоновых кислот и описывать химические свойства уксусной кислоты и его применение
Сложные эфиры и жиры
9.4.3.23 объяснять особенности сложных эфиров и жиров, функции жиров
Мыла и синтетические моющие средства
9.4.3.24 знать получение мыла и его применение;
9.4.3.25 объяснить влияние синтетических моющих средств на окружающую среду
Углеводы
9.4.3.26 объяснять классификацию, биологическое значение и функции углеводов
Аминокислоты.
Белки.
Лабораторный опыт № 17 "Денатурация белков"
9.4.3.27 объяснять образование пептидной связи между a-аминокислотами в белках;
9.4.3.28 исследовать реакцию денатурации белка;
9.4.3.29 объяснять биологическое значение и функции белков
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Химия" (с сокращением учебной нагрузки) Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"
20. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" (с сокращением учебной нагрузки) составляет:
1) в 7 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;

9.4.3.11 полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру;
9.4.3.12 пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу
Алкиндер
9.4.3.13 этин мысалында алкиндердің химия-лық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу
Ароматты көмірсутектер. Бензол
9.4.3.14 бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау
Көмірсутекті отындар.
№ 15 көрсетілім "Отын түрлері"
9.4.3.15 құрамында көміртек бар қосылыстардың отын ретінде пайдалану мүмкін екендігін білу және альтернативті отын түрлерін зерттеу, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атау;
9.4.3.16 Қазақсатандағы көмірдің, мұнайдың, табиғи газдың кен орындарын атау және оларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Мұнай.
№ 16 көрсетілім "Мұнай және мұнай өнімдері"
9.4.3.17 мұнай фракцияларын және шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын атау
9.4
Оттекті және азотты органикалық қосылыстар
Оттекті органикалық заттар. Спирттер
9.4.3.18 оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу;
9.4.3.19 спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру;
9.4.3.20 метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.3.21 этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу
Карбон қышқылдары.
№ 16 зертханалық тәжірибе "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу"
9.4.3.22 карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау
Күрделі эфирлер мен майлар
9.4.3.23 күрделі эфирлер мен майлардың ерекшеліктері мен майлардың қызметін түсіндіру
Сабын мен синтетикалық жуғыш заттар
9.4.3.24 сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу;
9.4.3.25 синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Көмірсулар
9.4.3.26 көмірсулардың жіктелуін, биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
Амин қышқылдары.
Нәруыздар.
№ 17 зертханалық тәжірибе
"Нәруыздардың денатурациясы"
9.4.3.27 нәруыздағы a- аминқышқылдар арасында пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
9.4.3.28 нәруыз денатурациясының реакциясын зерттеу;
9.4.3.29 нәруыздың биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
3-тарау. "Химия" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен) 1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны
20. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі (төмендетілген оқу жүктемесімен):
1) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения биологии – формирование у обучающихся системы знаний о многообразии органического мира, закономерностях и процессах, протекающих в нем, формирование осознанного понимания того, что человек является его неотъемлемой частью.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование системы знаний о структурно-функциональных и генетических основах жизни, размножении и развитии организмов основных царств живой природы, экосистемах, биоразнообразии, эволюции для осознания ценности всего живого на Земле;
2) формирование норм и правил экологической этики, ответственного отношения к живой природе;
3) формирование генетической грамотности – основы здорового образа жизни, сохранения психического, физического и нравственного здоровья человека;
4) развитие личности обучающегося, воспитание стремления применить биологические знания на практике, участвовать в практической деятельности в области медицины, сельского хозяйства, биотехнологии, рационального природопользования и охраны природы.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Биология" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Биология"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Биология" составляет:
1) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебной программы по учебному предмету "Биология" организовано по разделам обучения.
6. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
7. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Биология" пәнінің мақсаты – оқушыларға органикалық дүниенің көптүрлілігі, ондағы болып жатқан құбылыстар мен үдерістердің заңдары мен заңдылықтары, сонымен қатар адам оның ажырамас бөлігі туралы білім мен түсінік жүйелерін беру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) жер бетіндегі барлық тірі ағзалардың құндылығын түсіну үшін өмірдің құрылымды-функционалды және генетикалық негіздері туралы, тірі табиғаттың негізгі патшылықтары ағзаларының көбеюі мен дамуы, экожүйе, биоалуантүрлілік, эволюция туралы білім жүйесін асыру;
2) экологиялық этика нормалары мен ережелерін, табиғатқа жауапкершілікпен қарауын қалыптастыру;
3) генетикалық сауаттылықты қалыптастыру - салауатты өмір салты негіздері, психикалық, тән және моральдық денсаулық сақтау;
4) оқушылардың тұлғалық қасиеттерін дамыту, биологиялық білімдерін практикада қолдануға ұмтылу, медицина, ауыл шаруашылығы, биотехнология, экологиялық менеджмент және қоршаған ортаны қорғау саласындағы практикалық іс-шараларға қатысу.
2-тарау. "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Биология" оқу пәнінің мазмұны
4. "Биология" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Биология" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған.
6. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
7. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;

3) Организмы и окружающая среда;
4) Прикладные интегрированные науки.
8. Раздел "Многообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) Разнообразие живых организмов;
2) Питание;
3) Транспорт веществ;
4) Дыхание;
5) Выделение;
6) Движение;
7) Координация и регуляция.
9. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) Размножение;
2) Клеточный цикл;
3) Рост и развитие;
4) Закономерности наследственности и изменчивости;
5) Основы селекции и эволюционное развитие.
10. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) Биосфера, экосистема, популяция;
2) Влияние человеческой деятельности на окружающую среду.
11. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) Молекулярная биология и биохимия;
2) Клеточная биология;
3) Микробиология и биотехнология;
4) Биофизика.
12. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 7 класса включает следующие разделы:
1) "Экосистемы". Экологические факторы среды: абиотические (температура, свет, рН, влажность), биотические (микроорганизмы, животные, растения). Лабораторная работа Исследование местных экосистем (на примере школьного участка)". Пищевые цепи и пищевые сети. Моделирование Построение пищевых цепей и сетей". Экологические сукцессии: первичная и вторичная сукцессия. Смена экосистем. Человек как часть экосистемы. Антропогенный фактор. Негативное влияние деятельности человека на экосистему. Особо охраняемые территории Казахстана. Особо охраняемые территории региона. Красная книга Республики Казахстан. Животные и растения местного региона, занесенные в Красную книгу Республики Казахстан;
2) "Классификация живых организмов". Общая характеристика пяти царств живых организмов: прокариоты, протисты, грибы, растения, животные. Основные систематические группы растений и животных: Царства, Отделы, Типы, Классы. Значение классификации растений и животных. Особенности внешнего строения беспозвоночных и позвоночных животных. Дихотомический метод. Использование дихотомических ключей;
3) Клеточная биология". Понятия: клетка, ткань, орган, система органов. Сравнение растительной и животной клетки. Органоиды, видимые под световым микроскопом: пластиды, вакуоль, ядро, цитоплазма, клеточная мембрана, клеточная стенка;
4) "Вода и органические вещества". Свойства воды: поверхностное натяжение, движение воды, растворимость, температура кипения и плавления, теплоемкость. Биологическое значение воды и ее роль в качестве растворителя, в поддержании и регулировании температуры. Лабораторная работа Исследование свойств и значения воды для живых организмов". Значение микро- (цинк, железо, селен, фтор) и макроэлементов (магний, кальций, калий, фосфор) для жизнедеятельности организмов. Органические вещества: белки, жиры, углеводы в продуктах питания. Лабораторная работа Исследование наличия углеводов, белков, жиров в продуктах питания. Дефицит макроэлементов (азот, калий, фосфор) у растений. Удобрения: органические и минеральные (азотные, калийные и фосфорные);

3) Ағза мен қоршаған орта;
4) Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
8. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) Қоректену:
3) Заттардың тасымалдануы;
4) Тыныс алу;
5) Бөліп шығару;
6) Қозғалыс;
7) Координация және реттелу.
9. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Көбею;
2) Жасушалық айналым;
3) Өсу және даму;
4) Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) Эволюциялық даму мен селекция негіздері.
10. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Биосфера, экожүйе, популяция;
2) Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
11. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Молекулалық биология мен биохимия;
2) Жасушалық биология;
3) Микробиология және биотехнология;
4) Биофизика.
12. 7-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Экожүйелер". Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық (температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық (микроағзалар, жануарлар,өсімдіктер). Зертханалық жұмыс: "Жергілікті жердің экожүйелерін зерттеу (мектеп ауласы мысалында)". Қоректік тізбектер және қоректік торлар. Модельдеу "Қоректік тізбек пен торды құру". Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы. Адам экожүйенің бір бөлігі. Антропогендік фактор. Адам әрекеттерінің экожүйеге жағымсыз әсері. Қазақстанда ерекше қорғалатын аймақтар. Жергілікті жердің ерекше қорғалатын аймақтары. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. Жергілікті өңірдің ҚР Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктері.
2) "Тірі ағзаларды жүйелеу". Тірі ағзалардың бес патшалығына жалпы сипаттама: прокариоттар, протисталар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар. Өсімдіктер мен жануарлардың негізгі жүйелік топтары: Патшалықтар. Типтер. Бөлімдер. Кластар. Өсімдіктер мен жануарларды жүйелеудің маңызы. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер. Дихотомиялық әдіс. Дихотомиялық кілттерді қолдану.
3) "Жасушалық биология". Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға.
4) "Су және органикалық заттар". Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылу сыйымдылығы. Судың биологиялық маңызы және оның еріткіш ретіндегі, температураны сақтау мен реттеудегі рөлі. Зертханалық жұмыс "Судың тірі ағзалар үшін маңызы мен қасиеттерін зерттеу". Микро- (мырыш, темір, селен, фтор) және макроэлементтердің (магний, кальций, калий, фосфор) тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Азық-түліктердегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар. Зертханалық жұмыс: "Азық-түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар болуын зерттеу". Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор,). Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық (азотты, калийлі және фосфорлы).

5) "Транспорт веществ". Значение транспорта веществ для жизнедеятельности живых организмов. Органы и системы органов живых организмов, участвующих в транспорте веществ. Стебель и корень. Внутреннее строение стебля: кора, камбий, древесина, сердцевина. Зоны корня: зона деления, зона роста, зона всасывания, зона проведения. Внутреннее строение корня: флоэма, ксилема, камбий. Лабораторная работа Исследование внутреннего строения стебля". Лабораторная работа Исследование зон корня". Ксилема и флоэма, и их структурные элементы. Органы кровообращения у животных: у кольчатых червей, моллюсков, членистоногих и позвоночных;
6) "Питание живых организмов". Строение и функции листа. Внутреннее строение листа. Устьица. Лист как специализированный орган фотосинтеза. Испарение воды и газообмен. Условия, необходимые для фотосинтеза: свет, углекислый газ, температура. Лабораторная работа Исследование факторов, влияющих на процесс фотосинтеза";
7) "Дыхание". Значение дыхания для растений и животных. Дыхание как источник энергии. Типы дыхания: анаэробное и аэробное. Сравнение аэробного и анаэробного дыхания: наличие/ отсутствие кислорода, статическая/динамическая работа, теплокровные/холоднокровные животные. Дыхание растений. Дыхание семян или проростков семян. Лабораторная работа "Исследование дыхания у растений". Органы дыхания беспозвоночных и позвоночных животных (трахеи насекомых, жабры рыб, легкие птиц и млекопитающих) Моделирование Сравнение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных". Органы дыхания. Строение воздухоносных путей человека, органы газообмена человека. Заболевания органов дыхания. Причины и профилактика заболеваний органов дыхания: рак легких, астма, бронхит, туберкулез, грипп;
8) Выделение. Значение выделения для живых организмов. Продукты выделения у животных. Конечные продукты обмена веществ. Продукты выделения у растений: начальные и конечные продукты фотосинтеза и дыхания. Лабораторная работа Исследование особенностей выделения у растений на примере проростков". Выделительная система животных. Сравнение строения выделительных систем животных;
9) "Движение". Движение растений. Значение движения для жизнедеятельности растений. Способы движений растений (тропизмы, таксисы, ростовые движения). Влияние света на рост и развитие растений. Приспособления растений к меняющимся условиям освещения. Фотопериодизм как адаптация организма к длине светового дня. Органы движения у животных. Роль движения в жизни живых организмов. Способы движения животных, примеры. Взаимосвязь между средой обитания и способами передвижения организма;

5) "Заттардың тасымалдануы". Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі. Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары. Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий. Зертханалық жұмыс: "Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу". Зертханалық жұмыс: "Тамыр аймақтарын зерттеу". Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері. Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар.
6) "Тірі ағзалардың қоректенуі". Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы. Фотосинтезге қажетті жағдайлар. Зертханалық жұмыс: "Фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу".
7) "Тыныс алу". Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты. Анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру: оттегінің қатысында/қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды/суыққанды жануарлар. Өсімдіктердің тыныс алуы. Тұқымның немесе өскіндердің тыныс алуы мысалында. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктердің тыныс алуын зерттеу". Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). Модельдеу: "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу жүйесі мүшелерін салыстыру". Тыныс алу мүшелері. Адамның тыныс алу жолдарының құрылысы мен газ алмасу мүшелері. Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары (өкпе обыры, астма, бронхит, туберкулез, тұмау).
8) "Бөліп шығару". Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері. Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері: тыныс алу мен фотосинтездің бастапқы және соңғы өнімдері. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттеу". Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру.
9) "Қозғалыс". Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі. Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі. Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыс тәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау.

10) "Координация и регуляция". Сравнение типов нервной системы: диффузная, лестничная, узловая, трубчатая. Компоненты нервной системы. Функции нервной системы. Строение нейрона: тело нейрона, дендриты, аксон. Функции нейрона. Центральная и периферическая части нервной системы. Спинной мозг. Головной мозг. Отделы головного мозга, их строение и функции: продолговатый мозг, мост, мозжечок, средний и промежуточный мозг, большие полушария головного мозга. Рефлекторная дуга: рецептор, чувствительные, вставочные, двигательные нейроны, рабочий орган. Лабораторная работа: Коленный рефлекс" Рефлекторная природа поведения: условные и безусловные рефлексы. Угасание условных рефлексов. Нервная регуляция работы внутренних органов. Значение сна для организма человека. Биологические ритмы. Фазы сна: медленный, быстрый сон. Работоспособность. Режим дня. Гигиена умственного и физического труда. Стресс. Методы профилактики и борьбы со стрессом. Влияние алкоголя, курения и других наркотических веществ на работу нервной системы;
11) "Наследственность и изменчивость". Роль генов в наследовании признаков человека. Приобретенные и наследственные признаки. Организация хромосом. Понятие о ДНК как хранителе и носителе генетического материала. Моделирование Исследование наследственных и ненаследственных признаков организма человека". Количество хромосом у разных видов организмов. Соматические и половые клетки. Гаплоидный, диплоидный набор хромосом;
12) "Размножение". Бесполое и половое размножение растений. Биологическое значение бесполого и полового способов размножения. Вегетативное размножение, его виды и биологическая роль в природе. Использование вегетативного размножения в растениеводстве. Черенкование, отводки, прививки (черенком и глазком), размножение тканями. Лабораторная работа Способы вегетативного размножения растений". Строение цветка. Виды опыления. Цветение и опыление растений. Виды опыления (самоопыление, перекрҰстное опыление, искусственное опыление). Понятие об оплодотворении у растений и образование зиготы. Двойное оплодотворение. Биологическое значение двойного оплодотворения;
13) "Рост и развитие". Понятие индивидуального развития организмов. Этапы онтогенеза у животных и растений. Деление, рост, размножение, старение. Рост растений. Рост стебля в длину и толщину. Роль камбия. Годичные кольца. Лабораторная работа Подсчет годичных колец". Прямой и непрямой типы онтогенеза у животных. Примеры насекомых с неполным и полным превращением. Сравнение типов онтогенеза у животных;

10) "Координация және реттелу". Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді. Жүйке жүйесінің құрам бөліктері. Жүйке жүйесінің қызметі. Нейронның құрылысы: денесі, дендриттер, аксон. Нейронның қызметтері. Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары. Рефлекстік доға: рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс нейрондары, жұмыс мүшесі. Зертханалық жұмыс: "Тізе рефлексі". Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғаты: шартсыз және шартты рефлекстер. Шартты рефлекстердің сөнуі. Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі. Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы. Биологиялық ритмдер. Ұйқының кезеңдері: баяу және жылдам ұйқы. Жұмысқа қабілеттілік. Күн тәртібі. Оқу еңбегі мен дене еңбегінің гигиенасы. Күйзеліс. Күйзеліс жағдайларымен күрес және олардың алдын алу әдістері. Жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсері.
11) "Тұқымқуалау мен өзгергіштік". Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) рөлі. Жүре пайда болған және тұқым қуалайтын белгілер. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) жайлы түсінік. Модельдеу "Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу".
Әртүрлі ағза түрлерінің хромосомалар саны. Соматикалық және жыныс жасушалар. Гаплоидты және диплоидты хромосомалар жиыны.
12) "Көбею". Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі. Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің биологиялық маңызы. Өсімдіктердің өсімді жолмен көбеюі, оның түрлері және табиғаттағы биологиялық маңызы. Өсімдік өсіруде өсімді жолмен көбею тәсілдерін қолдану. Қалемшелеу, сұлатпа өркен, телу (қалемшелермен, көзшелермен), көбею ұлпаларымен. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктердегі вегетативті көбею тәсілдері". Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері (өздігінен, айқас, жасанды). Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы.
13) "Өсу және даму". Ағзалардың жеке дамуы түсінігі. Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері. Бөліну, өсу, көбею, қартаю. Өсімдіктердің өсуі. Сабақтың ұзарып және жуандап өсуі. Камбийдің рөлі. Жылдық сақиналар. Зертханалық жұмыс: "Жылдық сақинаны санау". Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар. Модельдеу "Жануарлардағы онтогенез типтерін салыстыру".

14) "Микробиология и биотехнология". Разнообразие бактерий по форме. Распространение бактерий. Лабораторная работа Исследование внешнего вида бактерии сенной палочки". Лабораторная работа Изучение клубеньковых бактерий на корнях бобовых растений". Применение бактерий. Значение бактерий в природе и в жизни человека. Лабораторная работа Исследование производства йогурта и сыра". Способы борьбы с патогенами. Устойчивость бактерии к антибиотикам. Лабораторная работа Исследование применения антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств". Вирусы. Особенности строения вирусов как неклеточной формы организации жизни.
13. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 8 класса включает следующие разделы:
1) "Клеточная биология". Клетка – основная структурная единица организма. Строение клеток прокариот и эукариот: наличие и расположение ядра, клеточная стенка, клеточная мембрана, пластиды, митохондрии, рибосомы, аппарат Гольджи, эндоплазматическая сеть, лизосомы, вакуоль. Разнообразие тканей у растений: образовательная, покровная, основная, проводящая, механическая, выделительная. Разнообразие тканей у животных: эпителиальная, соединительная, мышечная, нервная. Лабораторная работа "Классификация тканей растений". Лабораторная работа Классификация тканей животных";
2) "Молекулярная биология". Органические вещества клетки. Различия между мономерами и полимерами. Углеводы – источники энергии. Значение и функции глюкозы, сахарозы, гликогена, крахмала, целлюлозы, хитина. Свойства липидов и их функции. Разнообразие липидов: жиры, масла, фосфолипиды, воск. Белки, свойства и функции;
3) "Разнообразие живых организмов". Лабораторная работа Определение отличительных признаков отделов растений: водоросли, моховидные, папоротниковидные, голосеменные и покрытосеменные". Царство Грибы. Плесневые грибы: мукор, пеницилл. Одноклеточные грибы – дрожжи. Многоклеточные грибы. Шляпочные грибы. Съедобные и ядовитые грибы. Лабораторная работа Исследование признаков классов однодольных и двудольных растений. Тип членистоногие. Тип хордовые. Сравнительная характеристика по внешним признакам. Демонстрация Определение отличительных признаков классов членистоногих и хордовых животных;
4) "Питание". Строение пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека. Моделирование Сравнение строения пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека". Строение и функции зубов, смена молочных зубов на постоянные. Гигиена зубов. Строение пищеварительного тракта человека. Пищеварительные железы. Функции органов пищеварения. Гигиена питания. Инфекционные заболевания органов пищеварения и их профилактика. Предупреждение желудочно-кишечных заболеваний. Меры профилактики пищевых отравлений. Меры первой помощи. Профилактика глистных заболеваний. Витамины и их значение. Водорастворимые и жирорастворимые витамины. Суточная норма витаминов. Авитаминозы, гиповитаминозы и гипервитаминозы. Куриная слепота (при авитаминозе А), болезнь бери-бери (при авитаминозе В1), цинга (при авитаминозе С), рахит (при авитаминозе Д). Лабораторная работа Определение витамина С в продуктах питания";

14) "Микробиология және биотехнология". Бактериялардың формаларының әртүрлілігі. Бактериялардың таралуы. Зертханалық жұмыс: "Пішен таяқшасының сыртқы пішінін қарастыру". Бұршақ тұқымдастардың тамырындағы түйнек бактериялары. Бактерияларды пайдалану. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы. Зертханалық жұмыс: "Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу". Патогендермен күрес тәсілдері. Бактериялардың антибиотиктерге тұрақтылығы. Зертханалық жұмыс: "Антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерін қолдануды зерттеу". Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері.
13. 8-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Жасушалық биология". Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, рибосомалар, Гольджи аппараты, вакуоль. Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа. Жануар ұлпаларының әртүрлілігі: эпителий, дәнекер, бұлшық ет, жүйке. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктер ұлпаларын жіктеу". Зертханалық жұмыс: "Жануарлар ұлпаларын жіктеу".
2) "Молекулалық биология". Жасушаның құрамындағы органикалық заттар. Мономерлер мен полимерлер арасындағы айырмашылық. Көмірсулар – энергия көзі. Глюкоза, сахароза, гликоген, крахмал, жасұнық пен хитиннің маңызы және қызметтері. Липидтердің қасиеттері мен қызметі. Липидтердің әртүрлілігі: майлар, фосфолипидтер, балауыз. Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері.
3) "Тірі ағзалардың көп түрлілігі". Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктер бөлімдеріндегі ерекшелік белгілерді анықтау. Балдырлар, мүктәрізділер, қырықжапырақтәрізділер, ашық тұқымдылар және жабық тұқымдылар. Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар. Зертханалық жұмыс: "Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу". Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама. Демонстрация "Хордалы жануарлар мен буынаяқтылардың ерекшелік белгілерін анықтау".
4) "Қоректену". Жауын құртының, сиырдың және адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы. Модельдеу "Адамның, сиырдың және жауынқұртының" асқорыту жүйесінің құрылысын салыстыру. Тістің құрылысы мен қызметі, сүт тістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы. Адамның ас қорыту жолдарының құрылысы. Ас қорыту бездері. Ас қорыту мүшелерінің қызметі. Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу. Дәрумендер және олардың маңызы. Суда еритін және майда еритін дәрумендер. Дәрумендердің тәуліктік мөлшері. Авитаминоз, гиповитаминоз және гипервитаминоз. А авитаминоздағы ақшам соқыр, В1 авитаминоздағы бери-бери ауруы, С авитаминоздағы қырқұлақ, Д авитаминоздағы мешел аурулары. Зертханалық жұмыс: "Тағамдық заттар құрамынан С дәруменді анықтау.

5) "Транспорт веществ". Внутренняя среда организма и ее значение. Лимфа. Лимфообращение и его значение. Гомеостаз. Внутренняя среда организма: кровь, лимфа, тканевая жидкость. Состав и функции крови. Форменные элементы крови: эритроциты, лейкоциты, тромбоциты. Плазма. Функции крови: транспортная, гомеостаз, защитная; Лабораторная работа Исследование форменных элементов крови различных организмов". Сравнение клеток крови по форме, размеру, количеству клеток и наличию ядра. Иммунитет. Гуморальный и клеточный иммунитет. Типы лейкоцитов и их функции. Действие Т- и В-лимфоцитов. Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшмания, герпес. Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшманиоз, герпес. Иммунитет. Виды иммунитета: врожденный и приобретенный. Виды вакцин и их роль в формировании приобретенного иммунитета. Профилактика инфекционных заболеваний. Группы крови. Переливание крови. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт. Строение и функции сердца и кровеносных сосудов у кольчатых червей (дождевой червь), моллюсков, членистоногих и позвоночных. Типы кровеносных систем. Замкнутый и незамкнутый типы кровеносной системы. Большой и малый круги кровообращения. Кровеносная система человека. Лабораторная работа Исследование влияния физических упражнений на работу сердца". Заболевания сердечно-сосудистой системы (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемическая болезнь, атеросклероз, инсульт). Причины болезней: наследственная предрасположенность, нездоровый образ жизни;
6) "Дыхание". Газообмен между альвеолами и кровью. Насыщение крови кислородом в легких. Газообмен между тканями и кровью. Насыщение крови углекислым газом, клеток кислородом. Механизм вдоха и выдоха. Строение грудной клетки. Мышцы, участвующие в процессе вдоха и выдоха. Роль диафрагмы во вдохе и выдохе. Изменение давления в воздухоносных путях. Минутный объем дыхания. Жизненный объем легких у людей разного пола, возраста и физического развития. Частота дыхательных движений. Влияние курения на жизненный объем легких. Лабораторная работа Исследование жизненного объема легких";
7) "Выделение". Строение органов мочевыделительной системы (почки, мочеточник, мочевой пузырь, мочеиспускательный канал) и функции. Органы фильтрации и выделения. Строение почки (корковое и мозговое вещество, нефрон, пирамидки, почечная лоханка, почечные канальцы). Значение кожи, строение и функции. Регуляция потоотделения. Причины и последствия кожных заболеваний (чесотка, лишай, угревая сыпь). Симптомы и меры профилактики;

5) "Заттардың тасымалдануы". Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызы. Лимфа. Лимфа айналымы мен оның маңызы. Гомеостаз. Ағзаның ішкі ортасы: қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы. Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық. "Әртүрлі ағзалардың қан жасушаларын зерттеу" зертханалық жұмысы Қан жасушаларын формасына, мөлшеріне, санына және ядросының болуына қарай салыстыру. Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. Лейкоциттердің түрлі типтері және олардың қызметтері. Т – және В- лимфоциттердің әрекет етуі. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес (ұшық). Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцина) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу. Қан топтары. Қан құю. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт. Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың, буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және қан тамырларының құрылысы мен қызметі. Қан тамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі. Зертханалық жұмыс: "Дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу". Жүрек - қантамырлар жүйесі аурулары (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемиялық ауру, атеросклероз, инсульт). Аурудың себептері: тұқым қуалайтын ауруларға бейімділік, салауатты өмір салтын дұрыс ұстанбау.
6) "Тыныс алу". Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. Тыныс алу және тыныс шығару механизмі. Кеуде қуысының құрылысы. Тыныс алуға және тыныс шығаруға қатысатын бұлшықеттер. Тыныс алу және тыныс шығарудағы көкеттің маңызы. Ауа жүретін жолдардағы қысымның өзгеруі. Тыныс алудың минуттық көлемі. Әртүрлі жастағы, физикалық дамыған, ер және әйел адамдардың өкпесінің тіршілік сыйымдылығы. Тыныс алу қозғалыстарының жиілігі. Шылым шегудің өкпенің тіршілік сыйымдылығына әсері. Зертханалық жұмыс: "Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу".
7) "Бөліп шығару". Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек, несепағар, қуық, несеп жолы) мен қызметі. Бөліп шығару және сүзу мүшелері. Бүйректің құрылысы (қыртысты және милы қабат, нефрон, пирамида, астауша, бүйрек өзекшелері). Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі. Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері). Белгілері мен алдын алу шаралары.

8) "Движение". Строение скелета человека. Роль и функции опорно-двигательной системы. Макро- и микроскопическое строение кости. Химический состав костей. Лабораторная работа Макро- и микроскопическое строение костей". Демонстрация Химический состав костей". Типы соединений костей: неподвижное, полуподвижное, подвижное. Строение и функции суставов. Приспособленность соединения костей к выполняемым функциям. Строение и функции мышечной ткани (гладкая, поперечнополосатая скелетная, поперечнополосатая сердечная). Лабораторная работа Изучение строения мышечных тканей". Классификация мышц тела человека. Гиподинамия. Причины нарушения осанки и развития плоскостопия. Профилактика нарушения осанки и плоскостопии;
9) "Биофизика". Биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением. Особенности строения скелета человека, связанные с прямохождением. Роль мышц в прямохождении. Центр тяжести тела при прямохождении. Рычаги в теле человека;
10) "Координация и регуляция". Строение органа зрения. Значение зрения. Нарушения зрения. Гигиена зрения. Лабораторная работа "Исследование зрительного восприятия (определение остроты зрения, поля зрения)". Строение органа слуха. Значение слуха. Причины нарушения слуха. Гигиена слуха. Лабораторная работа Исследование особенностей слухового восприятия (определение остроты слуха)". Структура и функции палочек и колбочек, волосковых клеток. Лабораторная работа Определение слепого пятна, опыт со смешением цветов, воздушной и костной проводимости". Понятия гормоны", гуморальная регуляция". Месторасположение и функции эндокринных, экзокринных и смешанных желез. Гормоны, выделяемые железами. Заболевания, вызванные нарушениями функций эндокринных желез (гипо- и гиперфункция). Рецепторы, расположенные в теле человека (терморецепторы, механорецепторы, ноцицепторы). Лабораторная работа "Исследование кожной чувствительности". Роль кожи в поддержании постоянной температуры тела теплокровных животных. Температурная чувствительность. Адаптация терморецепторов к изменению температуры;
11) "Размножение". Митоз. Мейоз. Биологическое значение митоза и мейоза. Формы размножения животных. Типы бесполого размножения. Половое размножение. Жизненный цикл мхов и папоротников. Гаметофит. Спорофит. Жизненный цикл голосеменных и покрытосеменных растений;
12) "Рост и развитие". Этапы эмбрионального развития: бластула, гаструла, нейрула. Дифференциация тканей и органов. Органогенез;

8) "Қозғалыс". Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі. Сүйектің макро - және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы. Зертханалық жұмыс: "Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы". Демонстрация "Сүйектің химиялық құрамы". Сүйектің байланыс түрлері: қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы, қозғалмалы. Буынның құрылысы және қызметтері. Сүйек буындарының атқаратын қызметіне сәйкес бейімделуі. Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек). Зертханалық жұмыс: "Бұлшық ет ұлпаларының құрылысын зерттеу" Адам денесінің бұлшық еттерін жіктеу. Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары.
9) "Биофизика". Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшық еттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер.
10) "Координация және реттелу". Көру мүшелерінің құрылысы. Көрудің маңызы. Көру қызметінің бұзылуы. Көру гигиенасы. Зертханалық жұмыс: "Көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттеу". Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. Зертханалық жұмыс "Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу" (құлақтың есту қабілетін анықтау). Таяқшаның, құтышаның және түкті жасушалардың құрылымы мен қызметі. Зертханалық жұмыс: "Соқыр дақты анықтау, түстердің аралсуына тәжірибе, дыбыстың ауа және сүйек арқылы өтуі". "Гормондар", "Гуморальдық реттелу" ұғымдары. Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасуы және қызметі. Бездерден бөлінетін гормондар. Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо- және гиперфункция). Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар) Зертханалық жұмыс: "Тері сезімталдығын зерттеу". Жылықанды жануарлардың тұрақты температураны сақтауындағы терінің рөлі. Температураға сезімталдық. Терморецепторлардың температураның өзгеруіне бейімделуі.
11) "Көбею". Митоз. Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы. Жануарлардың көбею формалары. Жыныссыз көбею типтері. Жынысты көбею. Мүктер мен қырықжапырақтардың тіршілік циклі. Гаметофит. Спорофит. Ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі.
12) "Өсу және даму". Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула. Ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануы. Органогенез.

13) "Наследственность и изменчивость". Роль наследственности и изменчивости в эволюции. Взаимосвязь между изменчивостью и адаптацией к меняющимся условиям окружающей среды. Искусственный отбор и его значение для селекции организмов. Виды искусственного отбора. Центры происхождения культурных растений и домашних животных. Посевные культуры и породы домашних животных, встречающихся на территории Казахстана. Ценные признаки;
14) "Биосфера, экосистема, популяция". Компоненты экосистемы. Водные и наземные экосистемы. Моделирование Сравнение наземных и водных экосистем". Основные характеристики и особенности структуры популяции. Различные стратегии выживания организмов (К- и r-стратегии выживания). Взаимоотношения хищник-жертва". Изменение численности популяций. Типы взаимоотношений между организмами. Прямые и косвенные типы взаимоотношений организмов. Адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды;
15) "Влияние человеческой деятельности на окружающую среду". Роль человека в природе. Рациональное природопользование. Охрана природы. Сохранение биологического разнообразия. Всемирный банк семян. Экологические проблемы Республики Казахстана. Причины, последствия и пути решения.
14. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 9 класса включает следующие разделы:
1) "Клеточная биология". Функции основных компонентов клетки. Клеточные структуры: плазматическая мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазматическая сеть, клеточный центр, рибосомы, аппарат Гольджи, лизосомы, митохондрии, пластиды, органоиды движения, клеточные включения. Строение и выполняемые функции. Вычисление линейного увеличения клеток. Увеличение, актуальный размер и фактический размер изображения. Перевод единиц измерения в систему СИ (сантиметры - миллиметры - микрометры - нанометры). Моделирование Вычисление линейного увеличения клеток, используя микрофотографии".
2). Разнообразие живых организмов. Биосфера и ""Экосистемы". Использование бинарной номенклатуры для описания различных видов. Лабораторная работа Определение видов растений и животных (местного региона) с помощью определителя". Экспоненциальные и сигмоидные кривые роста популяции. Эффективность переноса энергии в экосистеме. Поток энергии и цепи питания. Виды экологических пирамид. Круговорот азота и углерода в природе. Биохимические процессы в биосфере. Роль живых организмов в создании осадочных пород и почвы.
3) "Влияние деятельности человека на окружающую среду". Влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду и здоровье человека. Воздействие пестицидов на окружающую среду и здоровье человека. Парниковый эффект и истощение озонового слоя. Влияние повышения температуры атмосферы и воды, уровня мирового океана на живые организмы.

13) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы. Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланыс. Қолдан сұрыптау және оның селекция үшін маңызы. Қолдан сұрыптау түрлері. Мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу орталықтары. Қазақстан аумағында кездесетін егістік дақылдар мен үй жануарларының қолтұқымдары. Маңызды белгілер.
14) "Биосфера, экожүйе, популяция". Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері. Модельдеу "Су және құрлық экожүйелерін салыстыру". Популяцияның құрылымының негізгі сипаттамалары және ерекшеліктері. Ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдері. (Тіршілікті сақтаудың К және r стратегиялары). "Жыртқыш-жемтік" қарым-қатынас түрі. Популяция санының өзгеруі. Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарым-қатынас түрлері. Қоршаған орта жағдайларының өзгерістеріне ағзалардың бейімделуі.
15) "Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері". Адамның табиғаттағы рөлі. Табиғатты тиімді пайдалану. Табиғатты қорғау. Биологиялық алуан түрлілікті сақтау. Дүниежүзілік Тұқым қоры. Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары. Себептері мен салдарлары. Оларды шешу жолдары.
14. 9-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Жасушалық биология". Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша құрылымдары: плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазмалық тор, жасуша орталығы, рибосомалар, Гольджи аппараты мен лизосомалар, митохондрия, пластидтер, қозғалыс органоидтары, жасушаның қосындылары. Құрылыстары және атқаратын қызметтері. Жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу. Ұлғаю, актуальды өлшемі және суреттің нақты өлшемі. Өлшем бірліктерін СИ жүйесіне аудару (сантиметр-миллиметр-микрометр-нанометр). Модельдеу "Микрофотографияларды пайдаланып жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу".
2) "Тірі ағзалардың көп түрлілігі. Биосфера және экожүйе". Әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану. Зертханалық жұмыс: "Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті жердің) анықтау". Популяцияның өсуінің экспоненциалды және сигмоидты қисығы. Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері. Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі.
3) "Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері". Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. Жылыжай эффктісі (булану) және озон қабатының жұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері.

4) "Питание". Процесс расщепления. Действие пищеварительных ферментов. Роль ферментов в пищеварении. Абсорбция и выделение. Механизм действия ферментов. Активный центр фермента. Лабораторная работа Исследование влияния различных условий (температура, pН) на активность фермента". Эмульгирование жиров под действием желчи. Лабораторная работа Исследование процесса эмульгирования жиров под действием желчи".
5) "Транспорт веществ". Сходства и различия активного и пассивного транспорта. Транспорт через клеточную мембрану. Затрата энергии при активном транспорте. Внешние и внутренние факторы, влияющие на транспирацию. Лабораторная работа Исследование внешних факторов – температуры, влажности и давления водяного пара, движения воздуха – на процесс транспирации". Лабораторная работа Исследование внутренних факторов – площади испаряющей поверхности и отношения этой поверхности к объему растений (кутикула, устьица) – на процесс транспирации". Влияние внешних факторов на транспорт веществ в флоэме: температуры, влажности, света.
6) "Дыхание". Анаэробное и аэробное дыхание. Рассмотрение процессов анаэробного и аэробного дыхания с использованием уравнений химических реакций. Эффективность анаэробного и аэробного дыхания. Утомление мышц, связанное с анаэробным и аэробным дыханием. Влияние физических упражнений на аэробное и анаэробное дыхание.
7) "Выделение". Строение и функции нефрона. Ультрафильтрация. Абсорбция и избирательная реабсорбция. Состав мочи. Причины фильтрации и обратной фильтрации. Факторы, влияющие на работу почек: рацион питания, переохлаждение, лекарственные препараты, хронические и инфекционные заболевания (кариес, гнойная ангина и др.). Гигиена мочевыделительной системы. Заболевания почек и органов мочевыделительной системы: пиелонефрит, цистит, мочекаменная болезнь почек. Причины и меры профилактики. Продукты выделения живых организмов, обитающих на суше, в пустыне, в пресной и соленой воде. Конечные продукты разложения азотосодержащих органических веществ: аммиак, мочевина, мочевая кислота.
8) "Координация и регуляция, биофизика". Типы и функции нейронов. Функции нервной ткани (глиальные клетки). Миелинизированные и немиелинизированные оболочки аксона. Синапсы и медиаторы. Моделирование Изучение нервной ткани". Возникновение и проведение нервных импульсов в миелинизированных и немиелинизированных аксонах. Скорость проведения. Мембранный потенциал, потенциал покоя и потенциал действия. Моделирование Изучение скорости возникновения и передачи нервного импульса". Электрические процессы в живых организмах. Электрорецепторы и электрические органы. Механизм нейрогуморальной регуляции на примере регуляции вдоха и выдоха. Сравнение нервной и гуморальной регуляции. Адаптация организма к стрессу. Нейрокомпьютерный интерфейс. Система обмена информацией между мозгом и компьютером. Механизмы поддержания гомеостаза. Регуляторы роста и развития растений. Лабораторная работа "Исследование влияния ауксина на растения".

4) "Қоректену". Ыдырау үдерісі. Асқорыту ферменттерінің әсері. Асқорытудағы ферменттердің маңызы. Сіңіру және бөліп шығару. Ферменттердің әсер ету механизмі. Ферменттің белсенді орталығы. Зертханалық жұмыс: "Ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу". Өттің әсерінен майлардың эмульгациясы. Зертханалық жұмыс "Өттің әсерінен майлардың эмульгациялануын зерттеу".
5) "Заттар тасымалы". Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы. Сыртқы және ішкі факторлардың транспирацияға әсері. Зертханалық жұмыс: "Транспирация үдерісі кезіндегі сыртқы факторларды (температура, ылғалдылық пен су буының қысымы, ауа қозғалысын) зерттеу. Зертханалық жұмыс: "Ішкі факторларды: Буландыратын беттің ауданы және бұл беттік ауданның өсімдік көлеміне қатынасының (сірқабық (кутикула) мен лептесіктер) транспирация үдерісіне әсері". Сыртқы факторлардың флоэмада зат тасымалына әсері: температура, ылғалдылық, жарық.
6) "Тыныс алу". Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыны салу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері. Аэробты, анаэробты тынысалу үдерістерімен байланысты бұлшық еттердің қажуы. Аэробты және анаэробты тынысалуға физикалық жүктемелердің әсері.
7) "Бөліп шығару". Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация. Абсорбция және таңдамалы реабсорбция. Несептің құрамы. Фильтрация мен кері фильтрацияның себептері. Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар (кариес, іріңді ангина. Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары: пиелонефрит, цистит, бүйрекке тастың жиналуы. Себептері және алдын алу шаралары. Құрлықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тіршілік ететін тірі ағзалардың зат алмасуының соңғы өнімдері. Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнімдері: аммиак, несепнәр, несеп қышқылы.
8) "Координация және реттелу". Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі (глиальды жасушалар). Аксондардың миеленді және миеленсіз қабықтары. Синапстар және медиаторлар. Модельдеу "Жүйке ұлпаларын зерттеу". Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Мембраналық потенциал, тыныштық потенциалы және әрекет потенциалы. Модельдеу "Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу". Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер. Электрорецепторлар және электрлі мүшелер. Тыныс алу мен тыныс шығарудың реттелуі мысалында нейрогуморальдық реттелу механизмі. Жүйкелік және гуморальдық реттелуді салыстыру. Ағзаның күйзеліске бейімделуі. Нейрокомпьютерлік интерфейс. Компьютер мен ми арасындағы ақпарат алмасу жүйесі. Гомеостазды тұрақты ұстаудың механизмдері. Өсімдіктердің өсуі мен дамуын реттеуші. Зертханалық жұмыс: "Ауксиннің өсімдіктерге әсерін зерттеу".

9) "Движение". Работа мышц. Демонстрация Работа основных мышц, роль плечевого пояса в движениях руки. Регуляция мышечных движений". Лабораторная работа Изучение процесса утомления мыщц при статической и динамической работе".
10) "Молекулярная биология и биохимия". Принципы строения молекулы ДНК: комплементарность нуклеотидов. Моделирование Построение модели ДНК".
11) "Клеточный цикл". Интерфаза. Стадии интерфазы: Gl, S и G2. Митоз. Фазы митоза. Лабораторная работа Исследование митоза в клетках корешка лука". Мейоз. Фазы мейоза. Сравнение митоза и мейоза. Моделирование Изучение фаз мейоза".
12) "Закономерности наследственности и изменчивости". Закономерности наследования признаков, выявленные Г.Менделем. Гибридологический метод изучения наследственности. Цитологические основы генетических законов наследования. Закон чистоты гамет и его цитологическое обоснование. Moно- и дигибридное скрещивание. Закон доминирования. Закон расщепления. Взаимодействие аллельных генов: полное и неполное. Явление доминирования признаков. Понятие анализирующего скрещивания и его практическое значение. Генетика пола. Генетический механизм определения пола. Наследование, сцепленное с полом. Гемофилия и дальтонизм. Закономерности наследования групп крови у человека. Резус-фактор. Генетика человека. Методы изучения наследственности у человека. Предупреждение наследственных заболеваний человека. Составление генеалогического древа человека. Моделирование Составление родословной человека". Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства.
13) "Микробиология и биотехнология". Общая схема биотехнологического процесса и продукты, получаемые в биотехнологии (для медицины, промышленности и сельского хозяйства). Производство инсулина.
14) "Размножение". Строение и функции половой системы человека. Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость. Менструальный цикл. Роль гормонов эстрогена и прогестерона. Виды контрацепции, заболевания, передающиеся половым путем: СПИД, сифилис, гонорея, гепатит В, С. Меры профилактики.
15) "Рост и развитие". Внутриутробное развитие. Первые стадии зародышевого развития. Формирование и развитие плода. Влияние курения, наркотических веществ и алкоголя на развитие эмбриона человека.

9) "Қозғалыс". Бұлшық еттің жұмысы. Демонстрация "Негізгі бұлшық еттердің жұмысын өзіндік бақылау, иық белдеуінің қол қозғалысындағы рөлі. Бұлшық ет қозғалысын реттеу". Зертханалық жұмыс: "Статикалық және динамикалық жұмыс кезіндегі бұлшық еттің қажуын зерттеу".
10) "Молекулалық биология". Дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) молекулалық құрылысының принцптері: нуклеотидтердің комплементарлылығы. Модельдеу "Дезоксирибонуклеин қышқы (ДНҚ) молекуласын құру".
11) "Жасушалық цикл". Интерфаза. Интерфаза кезеңдері: Gl, S және G2. Митоз. Митоз фазалары. Зертханалық жұмыс: "Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу". Мейоз. Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру. Модельдеу "Мейоз кезеңдерін зерттеу".
12) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Г.Мендель анықтаған белгілердің тұқым қуалаушылық заңдылықтары. Тұқым қуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі. Тұқым қуалаушылықтың генетикалық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гамета тазалығы заңы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. Аллельді гендердің әрекеттесуі: толық және толымсыз. Доминанттылық белгілердің пайда болуы. Талдаушы шағылыстыру ұғымы мен оның практикалық маңызы. Жыныс генетикасы. Жынысты анықтаудың генетикалық механизмі. Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау. Гемофилия және дальтонизм. Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор. Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық ауруларының алдын алу. Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру. Модельдеу "Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру". Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары. Өнімділігі жоғары ауылшаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары.
13) "Микробиология және биотехнология". Биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасы және биотехнологияда алынатын өнімдері (медицинада, өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында). Инсулин өндірісі.
14) "Көбею". Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі. Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу. Менструалдық цикл. Менструалдық циклдағы эстроген мен прогестерон гормондарының маңызы. Контрацепция түрлері, жыныстық жолмен берілетін аурулар: Жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы (ЖИТС), сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары.
15) "Өсу және даму". Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы. Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері

16) "Эволюционное развитие". Возникновение и развитие эволюционных представлений. Основные принципы эволюционной теории Ч. Дарвина. Возникновение современной теории эволюции. Движущие силы эволюции. Приспособленность в результате естественного отбора. Роль изменчивости в эволюционном процессе (мутационная, комбинативная). Естественный отбор, его формы (движущая и стабилизирующая). Борьба за существование (внутривидовая, межвидовая). Моделирование Изучение адаптаций как результат естественного отбора (бабочка)". Определение понятия вид". Структура вида. Критерии вида. Понятие видообразование". Формы и механизмы видообразования.
Этапы развития жизни на Земле.
Параграф 2. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 7" – класс, 2.1" – раздел и подраздел, 4" – нумерация учебной цели.
1) Многообразие, структура и функции живых организмов
Обучающийся должны:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Разнообразие живых организмов
7.1.1.1 объяснять значение систематики;
7.1.1.2 определять
систематическое положение живых организмов;
7.1.1.3 описывать отличительные признаки беспозвоночных и позвоночных животных;
7.1.1.4 использовать простые дихотомические ключи к определҰнным организмам
8.1.1.1 описывать отличительные признаки растений на примере водорослей, моховидных, папорот-никовидных, голосеменных и покрытосе-менных растений;
8.1.1.2 описывать отличительные признаки грибов;
8.1.1.3 распознавать по отличительным признакам классы однодольных и двудольных растений;
8.1.1.4 распознавать по отличительным признакам классы членистоногих и хордовых животных
9.1.1.1 использовать бинарную номенклатуру при описании различных видов;
9.1.1.2 распознавать по отличительным признакам виды растений и животных (по определителям)
2. Питание
7.1.2.1 описывать внутреннее строение листа и объяснять взаимосвязь между строением и функцией;
7.1.2.2 исследовать условия, необходимые для процесса фотосинтеза
8.1.2.1 сравнивать строение пищеварительной системы
беспозвоночных, жвачных животных и человека;
8.1.2.2 описывать взаимосвязь строения различных типов зубов с их функциями, правила ухода за зубами;
8.1.2.3 объяснять взаимосвязь структуры пищеварительной системы человека с ее функциями;

16) "Эволюциялық даму". Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы. Эволюцияның қозғаушы күштері. Табиғи сұрыпталу нәтижесіндегі бейімделушілік. Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің (мутациялық, комбинтивтік) рөлі. Табиғи сұрыпталу, оның түрлері (қозғаушы және тұрақтандырушы). Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық). Модельдеу "Бейімделгіштікті табиғи сұрыпталу нәтижесі ретінде зерттеу (көбелек)". "Түр" ұғымының анықтамасы. Түрдің құрылымы. Түр критерийлері. "Түр түзілу" ұғымы. Түр түзілудің тәсілдері мен механизмдері.
Жердегі тіршіліктің пайда болуы кезеңдері.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
1) Тірі организмдердің көп түрлілігі, құрылымы мен қызметтері:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлім
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Тірі ағзалар
дың көптүрлілігі
7.1.1.1 жүйелеудің маңызын түсіндіру;
7.1.1.2 жүйеленуде тірі ағзалардың орынын анықтау;
7.1.1.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының айырмашылық белгілерін сипаттау;
7.1.1.4 жекелеген ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді қолдану
8.1.1.1 балдырлар мүктәрізділер, қырықжапырақ тәріздестер, ашықтұқымдылар және жабықтұқымдылар мысалында өсімдік-тердің ерекшеліктерін сипаттау;
8.1.1.2 саңырауқұ-лақтардың ерекшелік белгілерін сипаттау;
8.1.1.3 даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер кластарын негізгі белгілеріне қарай ажырату,
8.1.1.4 буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша тану
9.1.1.1 әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану;
9.1.1.2 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін ерекшелік белгілері бойынша танып білу (анықтағыш бойынша)
2. Қоректену
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау және құрылысы мен оның қызметі арасындағы өзара байланысты
түсіндіру
8.1.2.1 омыртқасыз-дар, күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау
7.1.2.2 фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу
8.1.2.2 әртүрлі типті тістердің құрылысы мен қызметтері арасындағы байланы-сын және тісті күту ережелерін сипаттау;
8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты түсіндіру;

8.1.2.4 выявлять причины болезней пищеварительного тракта и пищевых отравлений;
8.1.2.5 описывать значение витаминов в организме человека;
8.1.2.6 составлять список продуктов питания со значительным содержанием витаминов;
8.1.2.7 определять наличие витамина С в продуктах питания
9.1.2.1 описывать в деталях процессы пищеварения у человека;
9.1.2.2 устанавливать взаимосвязь между органическим веществом и соответствующим ферментом в процессе переваривания пищи;
9.1.2.3 исследовать влияние различных условий (температура, pН) на активность ферментов;
9.1.2.4 исследовать процесс эмульгирования жиров под действием желчи
3. Транспорт веществ
7.1.3.1 объяснять значение транспорта питательных веществ в живых организмах;
7.1.3.2 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у растений;
7.1.3.3 исследовать внутреннее строение стебля и корня;
7.1.3.4 - описывать взаимосвязь строения стебля и корня с их функциями;
7.1.3.5 - сравнивать строение элементов ксилемы и флоэмы
7.1.3.6 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у животных
8.1.3.1 описывать состав и функции крови;
8.1.3.2 исследовать особенности строения форменных элементов крови различных организмов по готовым микропрепаратам;
8.1.3.3 охарактеризовывать функции различных типов лейкоцитов;
8.1.3.4 сравнивать гуморальный и клеточный иммунитет;
8.1.3.5 описывать лимфатическую систему и взаимосвязь между кровью, тканевой жидкостью и лимфой;
8.1.3.6 оценивать роль вакцинации в профилактике заболеваний;
8.1.3.7 объяснять механизм агглютинации и резус-конфликта;
8.1.3.8 описывать строение сердца и кровеносных сосудов у животных;
8.1.3.9 устанавливать взаимосвязь между структурами стенок сосудов и их функциями;
8.1.3.10 описывать типы кровеносной системы животных
8.1.3.11 исследовать влияние физических упражнений на работу сердца;
8.1.3.12 описывать причины и симптомы заболеваний кровеносной системы
9.1.3.1 сравнивать пассивный и активный транспорт;
9.1.3.2 объяснить сущность процесса транспирации у растений;
9.1.3.3 исследовать внешние и внутренние факторы, влияющие на процесс транспирации;
9.1.3.4 изучить перемещение веществ в флоэме в зависимости от внешних факторов
4. Дыхание
7.1.4.1 описывать значение дыхания для живых организмов;
7.1.4.2 различать анаэробное и аэробное типы дыхания;
7.1.4.3 исследовать дыхание у растений;
7.1.4.4 сравнивать строение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных;
7.1.4.5 изучать особенности строения органов дыхания у человека;
7.1.4.6 объяснять причины и меры профилактики заболеваний органов дыхания

8.1.2.4 ас қорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану белгілерін анықтау;
8.1.2.5 адам ағза-сындағы дәрумендер-дің маңыздылығын сипаттау;
8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасау;
8.1.2.7 азық- түлік құрамындағы С дәруменін анықтау
9.1.2.2 ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты орнату;
9.1.2.3 ферменттердің белсенділігіне әсер ететін әр түрлі жағдайларды (температура, pН) зерттеу;
9.1.2.4 өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттеу
3. Заттардың тасымалда-нуы
7.1.3.1 тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру;
7.1.3.2 өсімдіктерде заттардың тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу;
7.1.3.3 сабақ пен тамырдың ішкі құрылысын зерттеу;
7.1.3.4 сабақ және тамырдың құрылысы мен қызметтерінің өзара байланысын сипаттау;
7.1.3.5 ксилема мен флоэма элементтерінің құрылысын салыстыру;
7.1.3.6 жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау;
8.1.3.2 дайын микропрепараттар арқылы әртүрлі ағзалардың қан жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін зерттеу,
8.1.3.3 лейкоцит-тердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау;
8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру;
8.1.3.5 лимфа жүйелерін және қан, ұлпалық сұйықтық пен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау;
8.1.3.6 аурулардың алдын алуындағы вакцинацияның ролін бағалау;
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру;
8.1.3.8 жануарлардың жүрегінің құрылысы мен қантамыр жүйелерінің маңызын сипаттау;
8.1.3.9 қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнату;
8.1.3.10 ануарлардың қантамырлар жүйесінің түрлерін сипаттау;
8.1.3.11 дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу;
8.1.3.12 қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау
9.1.3.1 активті және пассивті тасымалдарды салыстыру;
9.1.3.2 өсімдіктердегі транспирация үдерісінің мәнін түсіндіру;
9.1.3.3 ішкі және сыртқы факторлардың транспирацияға әсерін зерттеу;
9.1.3.4 сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттеу
4. Тыныс алу
7.1.4.1 тірі ағзалар үшін тыныс алудың маңызын сипаттау;
7.1.4.2 анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату;
7.1.4.3 өсімдіктердің тыныс алу үдерісін зерттеу;
7.1.4.4 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру;
7.1.4.5 адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін танып білу;
7.1.4.6 тыныс алу мүшелерінің ауыруларының себептері мен олардың алдын алу жолдарын түсіндіру

8.1.4.1 описывать механизмы газообмена в легких и тканях;
8.1.4.2 объяснять механизм вдоха и выдоха;
8.1.4.3 определять жизненный объем легких и минутный объем дыхания в состоянии покоя и при физической нагрузке
9.1.4.1 сравнивать процессы анаэробного и аэробного дыхания, используя уравнение химической реакции процесса дыхания;
9.1.4.2 рассмотреть связь между утомлением мышц и процессами анаэробного и аэробного дыхания
5. Выделение
7.1.5.1 объяснять значение выделения в жизнедеятельности организмов;
7.1.5.2 исследовать особенности выделения у растений;
7.1.5.3 сравнивать строение выделительной системы беспозвоночных и позвоночных животных
8.1.5.1 описывать строение и функции органов мочевыделительной системы человека;
8.1.5.2 распознавать структурные компоненты почки;
8.1.5.3 описывать структуру кожи и ее роль в процессе выделения;
8.1.5.4 объяснять меры профилактики кожных заболеваний
9.1.5.1 описывать строение и функцию нефрона;
9.1.5.2 описывать процессы фильтрации и образования мочи;
9.1.5.3 описывать факторы, влияющие на работу почек;
9.1.5.4 объяснять меры профилактики болезней почек и мочевыделительной системы;
9.1.5.5 устанавливать связь между средой обитания и конечными продуктами обмена веществ у различных организмов
6. Движение
7.1.6.1 описывать значение и объяснять причины движений живых организмов (тропизмы, таксисы);
7.1.6.2 объяснять влияние света на рост и развитие растений;
7.1.6.3 описывать роль фотопериодизма у растений;
7.1.6.4 сравнивать органы движения у беспозвоночных и позвоночных животных
8.1.6.1 описывать функции опорно-двигательной системы;
8.1.6.2 изучать химический состав, макро- и микроскопическое строение кости;
8.1.6.3 сравнивать типы соединений костей;
8.1.6.4 устанавливать связь строения различных типов суставов с их функциями;
8.1.6.5 описывать виды мышечной ткани и их функции;
8.1.6.6 изучать группы мышц человека и строение мышечного волокна;
8.1.6.7 называть последствия гиподинамии
8.1.6.8 выявлять причины нарушения осанки и развития плоскостопия
9.1.6.1 исследовать максимальное мышечное усилие и силовую выносливость мышц руки;
9.1.6.2 исследовать зависимость работы мышц от частоты сокращений
7. Координация и регуляция
7.1.7.1 сравнивать типы нервной системы животных;
7.1.7.2 называть функции нервной системы и ее структурных компонентов;
7.1.7.3 определять структурные компоненты нервной клетки;
7.1.7.4 сравнивать строение и функции отделов центральной нервной системы;
7.1.7.5 исследовать рефлекторную дугу;
7.1.7.6 объяснять рефлекторную природу поведения;
7.1.7.7 описывать функции вегетативной нервной системы;
7.1.7.8 объяснять значение сна для восстановления жизнедеятельности и отдыха организма;
7.1.7.9 описывать принципы сохранения хорошего психического здоровья;
7.1.7.10 объяснять последствия влияния алкоголя, курения и других наркотических веществ на нервную систему

8.1.4.1 өкпе менұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау;
8.1.4.2 тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру;
8.1.4.3 өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау
9.1.4.1 тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру,
9.1.4.2 бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру
5. Бөліп шығару
7.1.5.1 ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызын сипаттау;
7.1.5.2 өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу;
7.1.5.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру
8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу;
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау;
8.1.5.4 тері ауруларын және оның алдын алу шараларын түсіндіру
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау;
9.1.5.2 фильтрация және несептің түзілуі үдерістерін сипаттау;
9.1.5.3 бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау
9.1.5.4 зәр шығару жүйесі, бүйрек ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру;
9.1.5.5 әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасуларының соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату
6. Қозғалыс
7.1.6.1 өсімдіктердің қозғалу себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау (тропизмдер, таксистер);
7.1.6.2 жарықтың өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсерін түсіндіру;
7.1.6.3 өсімдіктердегі фотопериодизм ролін сипаттау;
7.1.6.4 омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру
8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау;
8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу;
8.1.6.3 сүйектердің байланыс түрлерін салыстыру;
8.1.6.4 буынның әр түрлі типтерінің құрылысы мен олардың қызметтері арасындағы байланысты орнату;
8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының қызметтері
түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау;
8.1.6.6 адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану;
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау;
8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау
9.1.6.1 қол бұлшық еттерінің максимальды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу;
9.1.6.2 бұлшық еттің жиырылужиілігіне бұлшықет жұмысының тәуелділігін зерттеу
7. Координа-ция және реттелу
7.1.7.1 жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру;
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметі мен құрылымдық компонентерін атау;
7.1.7.3 жүйке жасушасының құрылымдық бөліктерін анықтау

8.1.7.1 исследовать особенности зрительного восприятия и описывать правила ухода за зрением;
8.1.7.2 исследовать особенности слухового восприятия и описывать правила ухода за слухом;
8.1.7.3 сопоставлять структуру зрительного и слухового рецепторов с их функциями;
8.1.7.4 определять расположение эндокринных, экзокринных и смешанных желез;
8.1.7.5 объяснять основные функции желез;
8.1.7.6 азывать заболевания, вызванные нарушением функции эндокринных желез;
8.1.7.7 исследовать кожную чувствительность;
8.1.7.8 описывать роль кожи в поддержании постоянной температуры тела теплокровных животных
9.1.7.1 устанавливать взаимосвязь между строением и функцией нервной клетки;
9.1.7.2 анализировать функции нервной ткани и ее структурных компонентов;
9.1.7.3 описывать возникновение и проведение нервного импульса;
9.1.7.4 объяснять механизм нейрогуморальной регуляции;
9.1.7.5 объяснять механизм поддержания постоянства внутренней среды организма;
9.1.7.6 анализировать влияние ростовых веществ на жизнедеятельность растений
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Размножение
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножение у растений;
7.2.1.2 сравнивать способы вегетативного размножения у растений;
7.2.1.3 описывать относительные преимущества перекрестного опыления и самоопыления;
7.2.1.4 описывать значение двойного оплодотворения у цветковых растений
8.2.1.1 сравнивать способы размножения животных;
8.2.1.2 объяснить особенности полового (гаметофит) и бесполого (спорофит) поколения на примере мхов и папоротников;
8.2.1.3 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
9.2.1.1 описывать строение половой системы человека;
9.2.1.2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания;
9.2.1.3 описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона;
9.2.1.4 объяснять виды контрацепции
и последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
2. Клеточный цикл
7.2.2.1 сравнивать количество хромосом у разных видов организмов;

8.1.7.1 көруді қабыл-дау ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережелерін сипаттау;
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зертеу және есту мүшелерінің гигиенасы ережелерін сипаттау;
8.1.7.3 көру және есту рецепторлары-ның құрылымы мен қызметін сәйкестендіру;
8.1.7.4 эндокикринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау;
8.1.7.5 бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру;
8.1.7.6 эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау;
8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу;
8.1.7.8 жылықанды жануарлардың дене температураны сақтаудағы терінің ролін сипаттау
9.1.7.1 жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасында байланыс орнату;
9.1.7.2 жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау;
9.1.7.3 жүйке импульстарының туындауы мен өтуін сипаттау;
9.1.7.4 нейро-гуморальді реттелу механизмін түсіндіру;
9.1.7.5 ағзаның ішкі ортасының тұрақтылығын ұстаудағы гомеостазды сақтаудың механизмін түсіндіру;
9.1.7.6 өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсер ететін заттардың әрекетін талдау
7.1.7.4 орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру;
7.1.7.5 рефлекстік доғаны зерттеу;
7.1.7.6 мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіндіру;
7.1.7.7 вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау;
7.1.7.8 ағзаның тіршілік әрекетін қалпына келтіру және тынығуы үшін ұйқының маңызын түсіндіру;
7.1.7.9 жақсы психикалық денсаулықты сақтаудың принциптерін түсіндіру;
7.1.7.10 жүйке жүйесінің қызметіне алкоголь, шылым және есірткілік заттардың әсерін түсіндіру
2) Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму:
1. Көбею
7 сынып
8 сынып
9 сынып
7.2.1.1 өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюін сипаттау;
7.2.1.2 өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстыру;
7.2.1.3 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау;
7.2.1.4 гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
8.2.1.1 жануарлардың көбею тәсілдерін салыстыру;
8.2.1.2 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру;
8.2.1.3 ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау;
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау;
9.2.1. 3 менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау;
9.2.1.4 контрацепцияның түрлерін және
жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
2. Жасушалық айналым
7.2.2.1 әртүрлі ағзалар түрлеріндегі хромосомалардың санын салыстыру;

7.2.2.2 называть количество хромосом в соматических и половых клетках
8.2.2.1 объяснить значение митоза и мейоза в жизнедеятельности живых организмов
9.2.2.1 объяснять процессы, происходящие в интерфазе клеточного цикла;
9.2.2.2 характеризовать фазы митоза
9.2.2.3 характеризовать фазы мейоза;
9.2.2.4 сравнивать процессы митоза и мейоза
3. Рост и развитие
7.2.3.1 описывать процессы роста и развития организмов;
7.2.3.2 исследовать процесс роста растений в длину и толщину;
7.2.3.3 различать этапы онтогенеза животных и растений;
7.2.3.4 сравнивать прямой и непрямой типы онтогенеза у животных
8.2.3.1 объяснять этапы эмбрионального развития;
8.2.3.2 описывать дифференциацию тканей и органов, формирующихся из разных зародышевых листков
9.2.3.1 объяснять роль плаценты в развитии эмбриона;
9.2.3.2 сравнивать развитие эмбриона и плода;
9.2.3.3 объяснять последствия влияния курения, алкоголя и других наркотических веществ на развитие эмбриона человека
4. Закономерности наследственности и изменчивости
7.2.4.1 исследовать наследственные и ненаследственные признаки организма человека;
7.2.4.2 приводить примеры дискретной и непрерывной изменчивости;
7.2.4.3 объяснять роль генов в определении признаков;
7.2.4.4 объяснять роль генетического материала – дезоксирибонуклеиновая кислота (ДНК) - в хромосомах
8.2.4.1 аргументировать роль наследственности и изменчивости в эволюции;
8.2.4.2 описывать значение искусственного отбора для селекции организмов;
8.2.4.3 изучать центры происхождения культурных растений и домашних животных;
8.2.4.4 описывать сорта значимых культурных растений и пород домашних животных
9.2.4.1 оценивать роль исследований Менделя в становлении и развитии генетики;
9.2.4.2 обосновывать цитологические основы моногибридного скрещивания и решать задачи на моногибридное скрещивание;
9.2.4.3 обосновывать цитологические основы дигибридного скрещивания и решать задачи на дигибридное скрещивание;
9.2.4.4 сравнивать полное и неполное доминирование;
9.2.4.5 оценивать значение анализирующего скрещивания;
9.2.4.6 описывать теорию определения пола;
9.2.4.7 составлять схему, объясняющую роль хромосом в определении пола;
9.2.4.8 объяснять механизм определения и наследования групп крови человека;
9.2.4.9 характеризовать основные методы изучения генетики человека;
9.2.4.10 составлять генеалогическое древо;
9.2.4.11 изучать использование современных сельско-хозяйственных технологий для повышения урожайности культурных растений
5. Основы селекции и эволюционное развитие
9.2.5.1 изучать основные положения работ К. Линнея и
Ж.Б. Ламарка;

7.2.2.2 сомалық және жыныс жасушаларындағы хромосомалар сандарын атау
8.2.2.1 тірі ағзалардың өсуі мен дамуы үшін митоз бен мейоздың маңызын түсіндіру
9.2.2.1 жасушалық айналымның интерфаза кезеңіндегі жүретін үдерістерді түсіндіру;
9.2.2.2 митоздың кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.4 митоз бен мейоз үдерісін салыстыру
3. Өсу және даму
7.2.3.1 ағзадардың өсу мен даму үдерістерін сипаттау;
7.2.3.2 өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу үдерісін зерттеу;
7.2.3.3 өсімдіктер мен жануарлардың онтогенез кезеңдерін ажырату;
7.2.3.4 жануарлардың онтогенезіндегі тура және түрленіп даму типтерін салыстыру
8.2.3.1 эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау;
8.2.3.2 әр түрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасқан мүшелер мен ұлпалар дифференциасын сипаттау
9.2.3.1 ұрықтың дамуындағы плацентаның маңызын түсіндіру;
9.2.3.2 ұрық пен эмбрионның дамуын салыстыру;
9.2.3.3 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру
4. Тұқым қуалаушы-лық пен өзгергіштік заңдылық-тары
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу;
7.2.4.2 үздік және үздіксіз өзгергіштікті атау;
7.2.4.3 белгілерді анықтаудағы гендердің рөлін түсіндіру;
7.2.4.4
хромосомадағы генетикалық ақпарат ДНК-ның маңызын түсіндіру
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу;
8.2.4.2 ағзалар селекциясы үшін қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттау;
8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу;
8.2.4.4 маңызды мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымын сипаттау
9.2.4.1 генетиканың дамуымен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау;
9.2.4.2 моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін тұжырымдау және моногибридті будандастыруға есептер шығару;
9.2.4.3 дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;
9.2.4.4 толық және толымсыз доминатты-лықты салыстыру:
9.2.4.5 талдаушы шағылыстырудың маңыздылығын бағалау;
9.2.4.6 жынысты анықтау теориясын сипаттау;
9.2.4.7 жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасау;
9.2.4.8 адамның қан тобының тұқымқуала-уын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру;
9.2.4.9 адам генетика-сын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау;
9.2.4.10 шежіре сызбасын құру;
9.2.4.11 мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологиялардың қолданылуын зерттеу
5. Эволюция-лық даму мен селекция негіздері
9.2.5.1 К. Линней мен Ж.Б. Ламарк еңбектері-нің негізгі қағидаларын оқып зерттеу;

9.2.5.2 объяснять роль трудов Ч. Дарвина в создании учения об эволюции;
9.2.5.3 охарактеризовать движущие силы эволюции;
9.2.5.4 описывать роль естественного отбора в адаптации организмов;
9.2.5.5 охарактеризовать структуру и критерии вида;
9.2.5.6 объяснять процесс видообразования;
9.2.5.7 изучать основные этапы развития жизни на Земле
3) Организмы и окружающая среда
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Биосфера, экосистема,
популяция
7.3.1.1 исследовать влияние факторов окружающей среды местной экосистемы на жизнедеятельность и распространение живых организмов;
7.3.1.2 сравнивать природные пищевые цепи;
7.3.1.3 составлять пищевые цепи и пищевые сети;
7.3.1.4 описывать процесс экологических сукцессий
8.3.1.1 составлять схему общей структуры экосистем;
8.3.1.2 сравнивать водные и наземные экосистемы;
8.3.1.3 - описывать основные характеристики и особенности структуры популяции;
8.3.1.4 исследовать различные стратегии выживания организмов;
8.3.1.5 устанавливать причины изменений численности популяций на примере взаимоотношений хищник-жертва";
8.3.1.6 описывать типы взаимоотношений между организмами;
8.3.1.7 объяснять механизм адаптации живых организмов к изменяющимся условииям окружающей среды
9.3.1.1 анализировать диаграммы экспоненциальных и сигмоидальных кривых роста популяций;
9.3.1.2 рассчитывать эффективность переноса энергии;
9.3.1.3 сравнивать пирамиды численности, биомассы и энергии;
9.3.1.4 составлять схему круговорота азота и углерода в природе
2. Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
7.3.2.1 описывать взаимодействие человека и экосистемы;
7.3.2.2 приводить примеры отраслей человеческой деятельности, негативно влияющих на экосистемы;
7.3.2.3 описывать животный и растительный мир особо охраняемых природных территорий Казахстана;
7.3.2.4 приводить примеры животных и растений местного региона, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан
8.3.2.1 обосновывать необходимость сохранения и поддержания биологического разнообразия;
8.3.2.2 оценивать значение Всемирного банка семян;
8.3.2.3 объяснять причины возникновения и пути решения экологических проблем на территории Казахстана
9.3.2.1 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду;
9.3.2.2 объяснять последствия влияния пестицидов на окружающую среду и здоровье человека;
9.3.2.3 объяснять влияние парникового эффекта на живые организмы;
9.3.2.4 объяснять причины и последствия разрушения озонового слоя
4) Прикладные интегрированные науки
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс

9.2.5.2 эволюциялық ілімнің қалыптасуында-ғы Ч. Дарвин еңбектері-нің рөлін түсіндіру;
9.2.5.3 эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау;
9.2.5.4 ағзалардың бейімделушілігіндегі табиғи сұрыпталудың рөлін сипаттау;
9.2.5.5 түрдің құрылы-мы мен критерийлерін сипаттау;
9.2.5.6 түр түзілу үдерісін түсіндіру;
9.2.5.7 Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдерін оқып білу
3) Ағза мен қоршаған орта
1. Биосфера, экожүйе, популяция
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1 жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзаларының тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу;
7.3.1.2 табиғи қоректік тізбектерді салыстыру;
7.3.1.3 қоректік тізбекті және қоректік торларды құру;
7.3.1.4 экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау
8.3.1.1 экожүйелер-дің жалпы құрылымы-ның сызбасын жасау;
8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру;
8.3.1.3 популяция-ның негізгі қасиетте-рін және құрылымдық ерекшеліктерін сипаттау;
8.3.1.4 ағзалардың түрлі тірі қалу тәсілдерін зерттеу;
8.3.1.5 жыртқыш-құрбан қарым-қатынасы мысалында популяция санының өзгеру себептерін орнату;
8.3.1.6 тірі ағзалар-дың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
8.3.1.7 тірі ағзалар-дың қоршаған ортаның өзгермелі жағдайларына бейімделу механизмдерін түсіндіру
9.3.1.1 популяция өсімінің экспоненциал-дық және сигмоидтік үлгілерінің қисық сызықтарының графиктерін талдау;
9.3.1.2 энергия ағымының тиімділігін есептеу;
9.3.1.3 энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру;
9.3.1.4 азот пен көміртек айналымының табиғаттағы сызбасын құру
2.Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
7.3.2.1 адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау;
7.3.2.2 экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің шаруашылық салаларынан мысалдар келтіру;
7.3.2.3 Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өсімдіктері мен жануарларын сипаттау;
7.3.2.4 Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жергілікті өңірдің жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру
8.3.2.1 биологиялық әртүрлілікті сақтаудың және қолдауды қажеттіктің себептерін негіздеу;
8.3.2.2 Дүниежүзілік Тұқым қорының маңызын бағалау;
8.3.2.3 Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру
9.3.2.1 пайдалы қазбалар өндірудің және қайта өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.3.2.2 пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру;
9.3.2.3 жылыжай эффектісінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру
4) Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар:
Бөлім
7-сынып
8-сынып
9-сынып

1. Молекулярная биология и биохимия
7.4.1.1 описывать свойства и значение воды для живых организмов;
7.4.1.2 описывать роль микро- и макроэлементов в жизнедеятельности организмов;
7.4.1.3 доказывать наличие углеводов, белков и жиров в продуктах питания;
7.4.1.4 изучать значение азота, калия и фосфора в минеральных удобрениях для растений
8.4.1.1 описывать различия между мономерами и полимерами, используя биологические примеры;
8.4.1.2 описывать свойства и биологические функции углеводов и липидов;
8.4.1.3 - описывать свойства и биологические функции белков
9.4.1.1 изучать механизм действия фермента;
9.4.1.2 описывать строение двойной спирали молекулы дезоксирибонуклеииновая кислота (ДНК);
9.4.1.3
моделировать молекулу дезоксирибонуклеиино-вая кислота (ДНК)
на основе принципов еҰ строения
2. Клеточная биология
7.4.2.1 объяснять понятия клетки, ткани, органы, системы органов;
7.4.2.2 различать растительную и животную клетки
8.4.2.1 классифицировать ткани растений и животных;
8.4.2.2 сравнивать строение клеток эукариот и прокариот
9.4.2.1 объяснять основные функции компонентов растительной и животной клетки;
9.4.2.2 вычислять линейное увеличение клеток, используя микрофотографии
3. Микробиология и биотехнология
7.4.3.1 описывать различные формы бактерий;
7.4.3.2 исследовать производство йогурта и сыра;
7.4.3.3 описывать применение антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств;
7.4.3.4 объяснять принадлежность вирусов к неклеточной форме жизни
8.4.3.1 описывать особенности заболеваний, вызванных простейшими, грибами, бактериями и вирусами, меры их профилактики
9.4.3.1 описывать общую схему биотехнологического процесса на примере производства инсулина;
9.4.3.2 приводить примеры продуктов, получаемых в биотехнологии
4. Биофизика
8.4.4.1 исследовать биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением
9.4.4.1 изучать электрические процессы в живых организмах;
9.4.4.2 изучать особенности технологии интерфейс- компьютер-мозг"
16. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана/
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1 четверть
Экосистемы
Экологические факторы среды: абиотические (температура, свет, рН, влажность), биотические (микроорганизмы, животные, растения). Лабораторная работа Исследование местной экосис-темы (на примере школьного участка)".

1. Молекулалық биология мен биохимия
7.4.1.1 судың қасиеті мен тірі ағзалар тіршілігі үшін маңызын сипаттау;
7.4.1.2 тірі ағзалар тіршілік әрекеті үшін микро-және макроэлементтердің ролін сипаттау;
7.4.1.3 азық-түліктер құрамындағы нәруыз, май, көмірсулардың бар болуын дәлелдеу;
7.4.1.4 өсімдіктер үшін минералдық тыңайтқыштар құрамындағы азот, калий және фосфордың маңызын оқып білу
8.4.1.1 биологиялық мысалдарды пайдаланып полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттау;
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтердің биологиялық қызметтерін сипаттау;
8.4.1.3 нәруыздардың қасиеттері мен биологиялық қызметтерін сипаттау
9.4.1.1 ферменттің әрекет ету механизмін оқып тану;
9.4.1.2 дезоксирибо-
нуклеин қышқылы
молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау;
9.4.1.3 дезоксирибо-
нуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу
2. Жасушалық биология
7.4.2.1 жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымын түсіндіру;
7.4.2.2 жануарлар және өсімдіктер жасушаларын ажырату
8.4.2.1 өсімдік және жануар ұлпаларын жіктеу;
8.4.2.2 прокариот және эукариот жасушаларының құрылысын салыстыру
9.4.2.1 өсімдік және жануар жасушалары-ның негізгі бөліктерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру;
9.4.2.2 микрофото-графияны қолданып жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу
3. Микробиоло
гия және биотехнология
7.4.3.1 бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау;
7.4.3.2 ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу;
7.4.3.3 антибиотиктер, антисептиктер мен залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау;
7.4.3.4 вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру
8.4.3.1 қарапайым-дылар, бактериялар, саңырауқұлақтар, вирустармен туындай-тын аурулардың ерекшеліктері мен алдын алу шараларын сипаттау
9.4.3.1 инсулин өндіру мысалында биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасын сипаттау;
9.4.3.2 биотехнологияда өндірілетін өнімдерге мысал келтіру
4. Биофизика
8.4.4.1 тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу
9.4.4.1 тірі ағзалардағы электрлі үдерістерді зерттеу;
9.4.4.2 "компьютер-ми" интерфейс технологиясының ерекшеліктерін зерттеу
16. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
17. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Экожүйелер
Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық (температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық (микроағзалар, жануарлар, өсімдіктер). Зертханалық жұмыс "Жергілікті жердің экожүйелерін зерттеу (мектеп ауласы мысалында)".

7.3.1.1 исследовать влияние факторов окружающей среды местной экосистемы на жизнедеятельность и распространение живых организмов
Пищевые цепи и пищевые сети.
Моделирование Построение пищевых цепей и сетей".
7.3.1.2 сравнивать природные пищевые цепи;
7.3.1.3 составлять пищевые цепи и пищевые сети
Экологические сукцессии: первичная и вторичная сукцессия. Смена экосистем.
7.3.1.4 описывать процесс экологических сукцессий
Человек как часть экосистемы. Антропогенный фактор.
7.3.2.1 описывать взаимодействие человека и экосистемы
Негативное влияние деятельности человека на экосистему
7.3.2.2 приводить примеры отраслей человеческой деятельности, негативно влияющих на экосистемы
Особо охраняемые территории Казахстана.
Особо охраняемые территории региона.
7.3.2.3 описывать животный и растительный мир особо охраняемых природных территорий Казахстана
Красная книга Республики Казахстан. Животные и растения местного региона, занесенные в Красную книгу Казахстана
7.3.2.4 приводить примеры животных и растений местного региона, занесенных в Красную книгу Казахстана
Классификация живых организмов
Общая характеристика пяти царств живых организмов: прокариоты, протисты, грибы, растения, животные.
Основные систематические группы растений и животных: Царства, Типы, Отделы, Классы. Значение классификации растений и животных.
7.1.1.1 объяснять значение систематики,
7.1.1.2 определять систематическое положение живых организмов
Особенности внешнего строения беспозвоночных и позвоночных животных.
7.1.1.3 описывать отличительные признаки беспозвоночных и позвоночных животных,
Дихотомический метод. Использование дихотомических ключей
7.1.1.4 использовать простые дихотомические ключи к определҰнным организмам
Клеточная биология
Вода и органические вещества
Понятия: клетка", ткань", орган", система органов".
Сравнение растительной и животной клетки. Органоиды, видимые под световым микроскопом: пластиды, вакуоль, ядро, цитоплазма, клеточная мембрана, клеточная стенка
7.4.2.1 объяснять понятия клетка", ткань", органы", системы органов";
7.4.2.2 различать растительную и животную клетки
Свойства воды: поверхностное натяжение, движение воды, растворимость, температура кипения и плавления, теплоемкость. Биологическое значение воды и ее роль в качестве растворителя, в поддержании и регулировании температуры. Лабораторная работа Исследование свойств и значения воды для живых организмов". Значение микро- (цинк, железо, селен, фтор,) и макроэлементов (магний, кальций, калий, фосфор) для жизнедеятельности организмов.

7.3.1.1 жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу
Қоректік тізбектер және қоректік торлар.
Модельдеу "Қоректік тізбек пен торды құру".
7.3.1.2 табиғи қоректік тізбектерді салыстыру;
7.3.1.3 қоректік тізбектер және қоректік торларды құрастыру
Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы.
7.3.1.4 экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау
Адам экожүйенің бір бөлігі. Антропогендік фактор.
7.3.2.1 адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау
Адам әрекеттерінің экожүйеге жағымсыз әсері.
7.3.2.2 экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру
Қазақстанда ерекше қорғалатын аймақтар. Жергілікті жердің ерекше қорғалатын аймақтары.
7.3.2.3 Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аймақтарының өсімдіктері мен жануарларын сипаттау
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. Жергілікті өңірдің ҚР Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктері.
7.3.2.4 жергілікті өңірдің Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру
Тірі ағзаларды жүйелеу
Тірі ағзалардың бес патшалығына жалпы сипаттама: прокариоттар, протисталар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар. Өсімдіктер мен жануарлардың негізгі жүйелік топтары: Патшалықтар. Типтер. Бөлімдер. Кластар. Өсімдіктер мен жануарларды жүйелеудің маңызы.
7.1.1.1 жүйелеудің маңызын түсіндіру;
7.1.1.2 жүйелеуде тірі ағзалардың орынын анықтау
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер.
7.1.1.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау
Дихотомиялықәдіс.
Дихотомиялық кілттерді қолдану.
7.1.1.4 жекелеген ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді қолдану
Жасушалық биология
Су және органикалық заттар
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға.
7.4.2.1 "жасуша", "ұлпа", "мүше", "мүшелер жүйесі" туралы түсініктер;
7.4.2.2 өсімдіктер және жануарлар жасушаларын ажырату
Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылусыйымдылығы. Судың биологиялық маңызы және оның еріткіш ретіндегі, температураны сақтау мен реттеудегі ролі. Зертханалық жұмыс "Судың тірі ағзалар үшін маңызы мен қасиеттерін зерттеу". Микро- (мырыш, темір, селен, фтор) және макроэлементтердің (магний, кальций, калий, фосфор) тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы.

7.4.1.1 описывать свойства и значение воды для живых организмов;
7.4.1.2 описывать роль микро- и макроэлементов в жизнедеятельности организмов
Органические вещества: белки, жиры, углеводы в продуктах питания.
Лабораторная работа Исследование наличия углеводов, белков, жиров в продуктах питания
7.4.1.3 доказывать наличие углеводов, белков, жиров в продуктах питания
Дефицит - макроэлементов (азот, калий, фосфор) у растений. Удобрения: органические и минеральные (азотные, калийные и фосфорные).
7.4.1.4 изучать значение азота, калия и фосфора в минеральных удобрениях для растений
2 четверть
Транспорт веществ
Значение транспорта веществ для жизнедеятельности живых организмов. Органы и системы органов живых организмов, участвующих в транспорте веществ.
7.1.3.1 объяснять значение транспорта питательных веществ в живых организмах;
7.1.3.2 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у растений
Стебель и корень. Внутреннее строение стебля: кора, камбий, древесина, сердцевина. Зоны корня: зона деления, зона роста, зона всасывания, зона проведения. Внутреннее строение корня: флоэма, ксилема, камбий.
Лабораторная работа Исследование внутреннего строения стебля".
Лабораторная работа Исследование зон корня".
7.1.3.3 исследовать внутреннее строение стебля и корня.
7.1.3.4 описывать взаимосвязь строения стебля и корня с их функциями
Ксилема, флоэма, и их структурные элементы.
7.1.3.5 сравнивать строение элементов ксилемы и флоэмы
Органы кровообращения у животных: у кольчатых червей, моллюсков, членистоногих и позвоночных.
7.1.3.6 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у животных
Питание живых организмов
Строение и функции листа. Внутреннее строение листа. Устьица. Лист как специализированный орган фотосинтеза. Испарение воды и газообмен.
7.1.2.1 описывать внутреннее строение листа и объяснить взаимосвязь между строением и функцией
Условия, необходимые для фотосинтеза. Лабораторная работа Исследование факторов, влияющих на процесс фотосинтеза".
7.1.2.2 исследовать условия, необходимые для процесса фотосинтеза
Дыхание
Значение дыхания для растений и животных. Дыхание, как источник энергии. Типы дыхания: анаэробное и аэробное Сравнение аэробного и анаэробного дыхания: наличие/отсутствия кислорода, статическая/динамическая работа, теплокровные/холоднокровные животные.
7.1.4.1 описывать значение дыхания для живых организмов;
7.1.4.2 различать анаэробное и аэробное типы дыхания
Дыхание растений. Дыхание семян или проростков семян. Лабораторная работа Исследование дыхания у растений".

7.4.1.1 судың қасиеті мен тірі ағзалар үшін маңызын сипаттау;
7.4.1.2 тірі ағзалар тіршілік әрекеттері үшін микро- және макроэлементтердің ролін сипаттау
Азық-түліктердегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар. Зертханалық жұмыс "Азық-түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар болуын зерттеу".
7.4.1.3 азық түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар екендігін дәлелдеу
Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор). Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық (азотты, калийлі жәнефосфорлы).
7.1.1.4 минералды тыңайтқыштардағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу
2-тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі.
7.1.3.1 тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру;
7.1.3.2 өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу
Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.
Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий. Зертханалық жұмыс "Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу". Зертханалық жұмыс "Тамыр аймақтарын зерттеу".
7.1.3.3 тамыр және сабақтың ішкі құрылысын зерттеу;
7.1.3.4 тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау
Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
7.1.3.5 флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру
Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар.
7.1.3.6 жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
Тірі ағзалардың қоректенуі
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы.
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру
Фотосинтезге қажетті жағдайлар. Зертханалық жұмыс "Фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу".
7.1.2.2 фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттеу
Тыныс алу
Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тыныс алу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.
Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру: оттегінің қатысында/қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды/суыққанды жануарлар.
7.1.4.1 тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау;
7.1.4.2 анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату
Өсімдіктердің тыныс алуы. Тұқымның немесе өскіндердің тынысалуы мысалында
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер-дің тынысалуын зерттеу".

7.1.4.3 исследовать дыхание у растений
Органы дыхания беспозвоночных и позвоночных животных (трахеи насекомых, жабры рыб, легкие птиц и млекопитающих). Моделирование Сравнение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных".
7.1.4.4 сравнивать строение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных
Органы дыхания. Строение воздухоносных путей человека, органы газообмена человека.
7.1.4.5 изучать особенности строения органов дыхания у человека
Заболевания органов дыхания. Причины и профилактика заболеваний органов дыхания: рак легких, астма, бронхит, туберкулез, грипп.
7.1.4.6 объяснять причины и меры профилактики заболеваний органов дыхания
3-я четверть
Выделение
Значение выделения для живых организмов. Продукты выделения у животных. Конечные продукты обмена веществ
7.1.5.1 объяснять значение выделения в жизнедеятельности организмов
Продукты выделения у растений: начальные и конечные продукты фотосинтеза и дыхания. Лабораторная работа Исследование особенностей выделения у растений на примере проростков".
7.1.5.2 исследовать особенности выделения у растений
Выделительная система животных. Сравнение строения выделительных систем животных.
7.1.5.3 сравнивать строение выделительной системы беспозвоночных и позвоночных животных
Движение
Движение растений. Значение движения для жизнедеятельности растений. Способы движений растений (тропизмы, таксисы, ростовые движения). Влияние света на рост и развитие растений Приспособления растений к меняющимся условиям освещения. Фотопериодизм как адаптация организма к длине светового дня.
7.1.6.1 описывать значение и объяснять причины движений растений (тропизмы, таксисы);
7.1.6.2 объяснять влияние света на развитие растений;
7.1.6.3 описывать роль фотопериодизма у растений
Органы движения у животных. Роль движения в жизни живых организмов. Способы движения животных, примеры. Взаимосвязь между средой обитания и способами передвижения организма.
7.1.6.4 сравнивать органы движения у беспозвоночных и позвоночных животных
Координация и регуляция
Сравнение типов нервной системы: диффузная, лестничная, узловая, трубчатая.
7.1.7.1 сравнивать типы нервной системы животных
Компоненты нервной системы. Функции нервной системы. Строение нейрона: тело нейрона, дендриты, аксон. Функции нейрона.
7.1.7.2 называть функции нервной системы и ее структурных компонентов;

7.1.4.3 өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүше-лері (бунақденелілердің демтүтік-тері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). Модельдеу "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тынысалу жүйесі мүшелерін салыстыру".
7.1.4.4 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру
Тынысалу мүшелері. Адамның тынысалу жолдарының құрылысы мен газалмасу мүшелері.
7.1.4.5 адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу
Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелері ауруларының себептері мен олардың алдын алу жолдары (өкпе обыры, астма, бронхит, туберкулез, тұмау).
7.1.4.6 тыныс алу мүшелері ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіру
3-тоқсан
Бөліп шығару
Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері.
7.1.5.1 ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіру
Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері: тыныс алу мен фотосинтездің бастапқы және соңғы өнімдері. Зертханалық жұмыс "Өсімдіктердің тынысалу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттеу"
7.1.5.2 өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу
Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру.
7.1.5.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру
Қозғалыс
Өсімдіктердің қозғалысы. Қозға-лыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі. Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі
7.1.6.1 өсімдіктердің қозғалысы себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау;
7.1.6.2 жарықтың өсімдіктердің дамуына әсерін түсіндіру;
7.1.6.3 өсімдіктердегі фотопериодизм ролін сипаттау
Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыстәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау.
7.1.6.4 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру
Координация және реттелу
Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді.
7.1.7.1 жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру
Жүйке жүйесінің құрам бөліктері. Жүйке жүйесінің қызметі. Нейронның құрылысы: денесі, дендриттер, аксон. Нейронның қызметтері.
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау;

7.1.7.3 определять структурные компоненты нервной клетки
Центральная и периферическая части нервной системы. Спинной мозг. Головной мозг. Отделы головного мозга, их строение и функции: продолговатый мозг, задний (мост, мозжечок), средний и передний мозг. Большие полушария головного мозга.
7.1.7.4 сравнивать строение и функции отделов центральной нервной системы
Рефлекторная дуга: рецептор, чувствии-тельные, вставочные, двигательные нейроны, рабочий орган. Лабораторная работа: Коленный рефлекс".
7.1.7.5 исследовать рефлекторную дугу
Рефлекторная природа поведения: условные и безусловные рефлексы. Угасание условных рефлексов.
7.1.7.6 объяснять рефлекторную природу поведения
Нервная регуляция работы внутренних органов.
7.1.7.7 описывать функции вегетативной нервной системы
Значение сна для организма человека. Биологические ритмы. Фазы сна: медленный, быстрый сон. Работоспособность. Режим дня. Гигиена умственного и физического труда. Стресс. Методы профилактики и борьбы со стрессом.
7.1.7.8 бъяснять значение сна для восстановления жизнедеятельности и отдыха организма;
7.1.7.9 описывать принципы сохранения хорошего психического здоровья
Влияние алкоголя, курения и других наркотических веществ на работу нервной системы.
7.1.7.10 объяснять последствия влияния алкоголя, курения и других наркотических веществ на нервную систему
4-я четверть
Наследствен
ность и изменчивость
Роль дезоксирибонуклеиновой кислоты и генов в наследовании признаков человека. Приобретенные и наследственные признаки. Организация хромосом. Понятие о ДНК как хранителе и носителе генетического материала.
Моделирование Исследование наследственных и ненаследственных признаков организма человека".
7.2.4.1 исследовать наследственные и ненаследственные признаки организма человека;
7.2.4.2 приводить примеры дискретной и непрерывной изменчивости;
7.2.4.3 объяснять роль генов в определении признаков;
7.2.4.4 объяснять роль генетического материала – дезоксирибонуклеино-вой кислоты (ДНК) в хромосомах
Количество хромосом у разных видов организмов. Соматические и половые клетки. Гаплоидный, диплоидный набор хромосом.
7.2.2.1 сравнивать количество хромосом у разных видов организмов;
7.2.2.2 называть количество хромосом в соматических и половых клетках
Размножение.
Рост и развитие
Бесполое и половое размножение растений. Биологическое значение бесполого и полового способов размножения.
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножения у растений
Вегетативное размножение, его виды и биологическая роль в природе. Использование вегетативного размножения в растениеводстве. Черенкование, отводки, прививки (черенком и глазком), размножение тканями. Лабораторная работа Способы вегетативного размножения растений".

7.1.7.3 жүйке жасушасының компоненттерін анықтау
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары.
7.1.7.4 орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру
Рефлекстік доға: рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс нейрондары, жұмыс мүшесі.
Зертханалық жұмыс "Тізе рефлексі".
7.1.7.5 рефлекстік доғаны зерттеу
Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғыты: шартсыз және шартты рефлекстер. Шартты рефлекстердің сөнуі.
7.1.7.6 мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіндіру
Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі.
7.1.7.7 вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау
Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы. Биологиялық ритмдер. Ұйқының кезеңдері: баяу және жылдам ұйқы. Жұмысқа қабілеттілік. Күн тәртібі. Оқу еңбегі мен дене еңбегінің гигиенасы. Күйзеліс. Күйзеліс жағдайларымен күрес және олардың алдын алу әдістері.
7.1.7.8 ағзаның тіршілік әрекеттерінің қалпына келуіне және тынығуына ұйқының маңызын түсіндіру;
7.1.7.9 жақсы психикалық денсаулықты сақтаудың принциптерін түсіндіру
Жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсері.
7.1.7.10 жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсерін түсіндіру
4-тоқсан
Тұқымқуалау мен өзгергіштік
Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен ДНҚ рөлі.
Жүре пайда болған және тұқымқуалайтын белгілер.. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы ДНҚ жайлы түсінік.
Модельдеу "Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу"
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу;
7.2.4.2 үздік және үздіксіз өзгергіштікті атау
7.2.4.3 белгілерді анықтаудығы гендердің рөлін түсіндіру;
7.2.4.4 хромосомадағы генетикалық ақпарат дезоксирибонуклеин қышқылы рөлін түсіндіру
Әртүрлі ағзалар түрлерінің хромосомалар саны.
Соматикалық және жыныс жасушалар. Гаплоидты және диплоидты хромосомалар жиыны.
7.2.2.1 әртүрлі ағзалардағы хромосомалардың санын салыстыру;
7.2.2.2 соматикалық және жыныс хромосомаларындағы хромосомалар санының әртүрлілігін түсіндіру
Көбею. Өсу және даму
Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі. Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің биологиялық маңызы
7.2.1.1 өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін сипаттау
Өсімдіктердің өсімді жолмен көбеюі, оның түрлері және табиғаттағы биологиялық маңызы. Өсімдік өсіруде өсімді жолмен көбею тәсілдерін қолдану. Қалемшелеу, сұлатпа өркен, телу (қалемшелермен, көзшелермен), көбею ұлпаларымен.
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктердегі вегетативті көбею тәсілдері".

7.2.1.2 сравнивать способы вегетативного размножения у растений
Строение цветка. Виды опыления. Цветение и опыление растений. Виды опыления (самоопыление, перекрҰстное опыление, искусственное опыление). Понятие об оплодотворении у растений и образование зиготы. Двойное оплодотворение. Биологическое значение двойного оплодотворения.
7.2.1.3 описывать относительные преимущества перекрестного опыления и самоопыления;
7.2.1.4 описывать значение двойного оплодотворения цветковых растений
Понятие индивидуального развития организмов. Этапы онтогенеза у животных и растений. Деление, рост, размножение, старение. Рост растений. Рост стебля в длину и толщину. Роль камбия. Годичные кольца. Лабораторная работа Подсчет годичных колец".
7.2.3.1 описывать процессы роста и развития организмов;
7.2.3.2 исследовать процесс роста растений в длину и толщину
Прямой и непрямой типы онтогенеза у животных. Примеры насекомых с неполным и полным превращением.
Моделирование Сравнение типов онтогенеза у животных".
7.2.3.3 различать этапы онтогенеза растений и животных;
7.2.3.4 сравнивать прямой и непрямой типы онтогенеза у животных
Микробиоло-гия и биотехнология
Разнообразие бактерий по форме. Распространение бактерий. Лабораторная работа Исследование внешнего вида бактерии сенной палочки". Клубеньковые растения на корнях бобовых.
7.4.3.1 описывать различные формы бактерий
Применение бактерий. Значение бактерий в природе и в жизни человека.
Лабораторная работа Исследование производства йогурта и сыра".
7.4.3.2 исследовать производство йогурта и сыра
Способы борьбы с патогенами. Устойчивость бактерии к антибиотикам.
Лабораторная работа Исследование применения антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств".
7.4.3.3 описывать применение антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств
Вирусы. Особенности строения вирусов как неклеточной формы организации жизни.
7.4.3.4 объяснять принадлежность вирусов к неклеточной форме жизни
8-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана/
Цели обучения
Обучающийся должен:
1 четверть
Клеточная биология
Клетка – основная структурная единица организма. Строение клеток прокариот и эукариот: наличие и расположение ядра, клеточная стенка, клеточная мембрана, пластиды, митохондрии, рибосомы, аппарат Гольджи, эндоплазматическая сеть, лизосомы, вакуоль.
8.4.2.2 сравнить строение клеток эукариот и прокариот
Разнообразие тканей у растений: образовательная, покровная, основная, проводящая, механическая, выделительная. Разнообразие тканей у животных: эпителиальная, соединительная, мышечная, нервная. Лабораторная работа Классификация тканей растений". Лабораторная работа Классификация тканей животных".

7.2.1.2 өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстыру
Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері (өздігінен, айқас, жасанды). Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы.
7.2.1.3 өздігінен және айқас тозаңданудың шамалы артықшылықтарын сипаттау;
7.2.1.4 гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
Ағзалардың жеке дамуы түсінігі. Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері. Бөліну, өсу, көбею, қартаю. Өсімдіктердің өсуі. Сабақтың ұзарып және жуандап өсуі. Камбийдің рөлі. Жылдық сақиналар.
Зертханалық жұмыс "Жылдық сақинаны санау"
7.2.3.1 ағзалардың өсу және даму үдерістерін сипаттау;
7.2.3.2 өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу үдерістерін зерттеу
Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар.
Модельдеу "Жануарлардағы онтогенез типтерін салыстыру".
7.2.3.3 өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдерін ажырату;
7.2.3.4 жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыру
Микробиология және биотехнология
Бактериялардың формаларының әртүрлілігі. Бактериялардың таралуы.
Зертханалық жұмыс "Пішен таяқшасының сыртқы пішінін қарастыру"
Бұршақ тұқымдастардың тамырындағы түйнек бактериялары
7.4.3.1 бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау
Бактерияларды пайдалану. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы.
Зертханалық жұмыс "Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу".
7.4.3.2 ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу
Патогендермен күрес тәсілдері. Бактериялардың антибиотиктерге тұрақтылығы. Зертханалық жұмыс "Антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерін қолдануды зерттеу".
7.4.3.3 антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау
Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері.
7.4.3.4 вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру
8-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімдері
Тақырыптары/ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Жасушалық биология
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, рибосомалар, Гольджи аппараты, вакуоль.
8.4.2.2 прокариот және эукариот жасушалардың құрылысын салыстыру
Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа. Жануар ұлпаларының әртүрлілігі: эпителий, дәнекер, бұлшықет, жүйке.
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер ұлпаларын жіктеу".
Зертханалық жұмыс "Жануарлар ұлпаларын жіктеу".

8.4.2.1 классифицировать ткани растений и животных
Молекулярная биология
Органические вещества клетки. Различия между мономерами и полимерами.
8.4.1.1 описывать различия между мономерами и полимерами, используя биологические примеры
Углеводы – источники энергии. Значение и функции глюкозы, сахарозы, гликогена, крахмала, целлюлозы, хитина. Свойства липидов и их функция. Разнообразие липидов: жиры, масла, фосфолипиды, воск.
8.4.1.2 описывать свойства и биологические функции
углеводов и липидов
Белки, свойства и функции
8.4.1.3 описывать свойства и биологические функции белков
Разнообразие живых организмов
Лабораторная работа Определение отличительных признаков отделов растений: водоросли, моховидные, папоротниковидные, голосеменные и покрытосеменные"
8.1.1.1 описывать отличительные признаки растений на примере водорослей, моховидных, папоротниковидных, голосеменных и покрытосеменных растений.
Царство Грибы. Плесневые грибы: мукор, пеницилл. Одноклеточные грибы – дрожжи. Многоклеточные грибы. Шляпочные грибы. Съедобные и ядовитые грибы.
8.1.1.2 описывать отличительные признаки грибов
Лабораторная работа Исследование признаков классов однодольных и двудольных растений".
8.1.1.3 распознавать по отличительным признакам классы однодольных и двудольных растений
Тип членистоногие. Тип хордовые. Сравнительная характеристика по внешним признакам. Демонстрация Определение отличительных признаков классов членистоногих и хордовых животных".
8.1.1.4 распознавать по отличительным признакам классы членистоногих и хордовых животных
Питание
Строение пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека. Моделирование Сравнение строения пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека".
8.1.2.1 сравнивать строение пищеварительной системы беспозвоночных, жвачных животных и человека
Строение и функции зубов, смена молочных зубов на постоянные. Гигиена зубов.
Строение пищеварительного тракта человека. Пищеварительные железы. Функции органов пищеварения.
8.1.2.2 описывать взаимосвязь строения различных типов зубов с их функциями, правила ухода за зубами;
8.1.2.3 объяснять взаимосвязь структуры пищеварительной системы человека с ее функциями
Гигиена питания. Инфекционные заболевания органов пищеварения и их профилактика. Предупреждение желудочно-кишечных заболеваний. Меры профилактики пищевых отравлений. Меры первой помощи. Профилактика глистных заболеваний.
8.1.2.4 выявлять причины болезней пищеварительного тракта и пищевых отравлений
Витамины и их значение. Водорастворимые и жирорастворимые витамины. Суточная норма витаминов.

8.4.2.1 Өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау
Молекулалық биология
Жасушаның құрамындағы органикалық заттар. Мономерлер мен полимерлер арасындағы айырмашылық.
8.4.1.1 биологиялық мысалдарды пайдаланып полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттау
Көмірсулар – энергия көзі. Глюкоза, сахароза, гликоген, крахмал, жасұнық пен хитиннің маңызы және қызметтері. Липидтердің қасиеттері мен қызметі.
Липидтердің әртүрлілігі: майлар, фосфолипидтер, балауыз.
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтің құрылымы мен биологиялық қызметтерін сипаттау
Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері.
8.4.1.3 нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметі
Тірі ағзалардың көп түрлілігі
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер бөлімдеріндегі ерекшелік белгілерді анықтау. Балдырлар, мүктәрізділер, қырықжапырақтәрізділер, ашықтұқымдылар және жабықтұқымдылар.
8.1.1.1 балдырлар, мүктер, қырықжапырақ тәріздестер, ашық және жабықтұқымдыар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау
Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар.
8.1.1.2 саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін сипаттау
Зертханалық жұмыс "Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу".
8.1.1.3 даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату
Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама.
Демонстрация "Хордалы жануарлар мен буынаяқтылардың ерекшелік белгілерін анықтау".
8.1.1.4 буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша тану
Қоректену
Жауын құртының, сиырдың және адамның асқорыту жүйесінің құрылысы.
Модельдеу "Адамның, сиырдың және жауынқұртының" асқорыту жүйесінің құрылысын салыстыру.
8.1.2.1 омыртқасыз (жауынқұрт), күйіс қайыратын (сиыр) жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
Тістің құрылысы мен қызметі, сүт тістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы.
Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі.
8.1.2.2 тістердің құрылысы, әртүрлі типтері мен қызметтері арасындағы байланысты және тісті күту ережелерін сипаттау
8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты анықтау
Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу.
8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану себебін ашу
Дәрумендер және олардың маңызы. Суда еритін және майда еритін дәрумендер. Дәрумендердің тәуліктік мөлшері. Авитаминоз, гиповитаминоз және гипервитаминоз. А авитаминоздағы ақшам соқыр, В1 авитаминоздағы бери – бери ауруы, С авитаминоздағы қырқұлақ, Д авитаминоздағы мешел аурулары.
Зертханалық жұмыс "Тағамдық заттар құрамынан С дәруменді анықтау".

8.1.2.5 описывать значение витаминов в организме человека;
8.1.2.6 составлять
Авитаминозы, гиповитаминозы и гипервитаминозы. Куриная слепота (при авитаминозе А), болезнь бери-бери (при авитаминозе В1), цинга (при авитаминозе С), рахит (при авитаминозе Д).
Лабораторная работа Определение витамина С в продуктах питания".
список продуктов питания со значительным содержанием витаминов;
8.1.2.7 определять наличие витамина С в продуктах питания
2 четверть
Транспорт веществ
Внутренняя среда организма и ее значение. Лимфа. Лимфообращение и его значение. Гомеостаз. Внутренняя среда организма: кровь, лимфа, тканевая жидкость.
8.1.3.5 описывать лимфатическую систему и взаимосвязь между кровью, тканевой жидкостью и лимфой
Состав и функции крови. Форменные элементы крови: эритроциты, лейкоциты, тромбоциты. Плазма. Функции крови: транспортная, гомеостаз, защитная
8.1.3.1 описывать состав и функции крови
Лабораторная работа Исследование форменных элементов крови различных организмов". Сравнение клеток крови по: форме, размеру, количеству клеток и наличию ядра.
8.1.3.2 исследовать особенности строения форменных элементов крови различных организмов по готовым микропрепаратам
Иммунитет. Гуморальный и клеточный иммунитет. Типы лейкоцитов и их функции. Действие Т- и В-лимфоцитов.
8.1.3.3 охарактеризовать функции различных типов лейкоцитов;
8.1.3.4 сравнивать гуморальный и клеточный иммунитет
Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшманиоз, герпес.
8.4.3.1 описывать особенности заболеваний, вызванных простейшими, грибами, бактериями, вирусами и меры их профилактики
Иммунитет. Виды иммунитета: врожденный и приобретенный. Виды вакцин и их роль в формировании приобретенного иммунитета. Профилактика инфекционных заболеваний.
8.1.3.6 оценивать роль вакцинации в профилактике заболеваний
Группы крови. Переливание крови. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт.
8.1.3.7 объяснять механизм агглютинации и резус-конфликта
Строение и функции сердца и кровеносных сосудов у кольчатых червей (дождевой червь), моллюсков, членистоногих и позвоночных.
8.1.3.8 описывать строение сердца и кровеносных сосудов у животных;
8.1.3.9 устанавливать взаимосвязь между структурами стенок сосудов и их функциями
Типы кровеносных систем. Замкнутый и незамкнутый типы кровеносной системы. Большой и малый круги кровообращения. Кровеносная система человека.
8.1.3.10 описывать типы кровеносной системы животных
Лабораторная работа Исследование влияния физических упражнений на работу сердца".

8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау
8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түлік тізімін жасау
8.1.2.7 азық – түлік құрамындағы С дәруменін анықтау
2-тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызы. Лимфа. Лимфа айналымы мен оның маңызы. Гомеостаз.Ағзаның ішкі ортасы: қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы.
8.1.3.5 лимфа жүйесін және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау
Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық.
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау
Зертханалық жұмыс "Әр түрлі ағзалардың қан жасушаларын зерттеу". Қан жасушаларын формасына, мөлшеріне, санына және ядросының болуына қарай салыстыру.
8.1.3.2 дайын микропрепараттар арқылы әр түрлі ағзалардың қан жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін зерттеу
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. Лейкоциттердің түрлі типтері және олардың қызметтері. Т – және В- лимфоциттердің әрекет етуі.
8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау
8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру
Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес
8.4.3.1 қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцина) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу.
8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін бағалау
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру
Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың, буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және қантамырларының құрылысы мен қызметі.
8.1.3.8 жануарлар жүрегінің құрылысы мен қантамырлар жүйелерінің маңызын сипаттау
8.1.3.9 қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнату
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі.
8.1.3.10 жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау
Зертханалық жұмыс "Дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу"

8.1.3.11 исследовать влияние физических упражнений на работу сердца
Заболевания сердечно-сосудистой системы (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемическая болезнь, атеросклероз, инсульт). Причины болезней: наследственная предрасположенность, не здоровый образ жизни.
8.1.3.12 описывать причины и симптомы заболеваний органов кровеносной системы
Дыхание
Газообмен между альвеолами и кровью. Насыщение крови кислородом в легких. Газообмен между тканями и кровью. Насыщение крови углекислым газом, клеток кислородом
8.1.4.1 описывать механизмы газообмена в легких и тканях
Механизм вдоха и выдоха. Строение грудной клетки. Мышцы, участвующие в процессе вдоха и выдоха. Роль диафрагмы во вдохе и выдохе. Изменение давления в воздухоносных путях
8.1.4.2 объяснять механизм вдоха и выдоха
Минутный объем дыхания. Жизненный объем легких у людей разного пола, возраста и физического развития. Частота дыхательных движений. Влияние курения на жизненный объем легких. Лабораторная работа Исследование жизненного объема легких".
8.1.4.3 определять жизненный объем легких и минутный объем дыхания в состоянии покоя и при физической нагрузке
3 четверть
Выделение
Строение органов мочевыделительной системы (почки, мочеточник, мочевой пузырь, мочеиспускательный канал) и функции. Органы фильтрации и выделения. Строение почки (корковое и мозговое вещество, нефрон, пирамидки, почечная лоханка, почечные канальцы).
8.1.5.1 описывать строение и функции органов мочевыделительной системы человека;
8.1.5.2 распознавать структурные компоненты и почек
Значение кожи, строение и функции. Регуляция потоотделения.
8.1.5.3 описывать структуру кожи и роль в процессе выделения
Причины и последствия кожных заболеваний (чесотка, лишай, угревая сыпь). Симптомы и меры профилактики.
8.1.5.4 объяснять меры профилактики кожных заболеваний
Движение.
Биофизика
Строение скелета человека. Роль и функции опорно-двигательной системы.
8.1.6.1 описывать функцию опорно-двигательной системы
Макро- и микроскопическое строение кости. Химический состав костей.
Лабораторная работа Макро- и микроскопическое строение костей".
Демонстрация "Химический состав костей"
8.1.6.2 изучать химический состав, макро- и микроскопическое строение кости
Типы соединений костей: неподвижное, полуподвижное, подвижное.
8.1.6.3 сравнивать типы соединений костей
Строение и функции суставов. Приспособленность соединения костей к выполняемым функциям.

8.1.3.11 дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу
Жүрек-қантамырлар жүйесі аурулары (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемиялық ауру, атеросклероз, инсульт). Аурудың себептері: тұқым қуалайтын ауруларға бейімділік, салауатты өмір салтын дұрыс ұстанбау т.б.
8.1.3.12 қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау
Тыныс алу
Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы.
8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газалмасу механизмдерін сипаттау
Тыныс алу және тыныс шығару механизмі. Кеуде қуысының құрылысы. Тыныс алуға және тыныс шығаруға қатысатын бұлшықеттер. Тыныс алу және тыныс шығарудағы көкеттің маңызы. Ауа жүретін жолдардағы қысымның өзгеруі.
8.1.4.2 тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру
Тыныс алудың минуттық көлемі. Әр түрлі жастағы, физикалық дамыған, ер және әйел адамдардың өкпесінің тіршілік сыйымдылығы. Тынысалу қозғалыстарының жиілігі. Шылым шегудің өкпенің тіршілік сыйымдылығына әсері.
Зертханалық жұмыс "Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу".
8.1.4.3 өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау.
3-тоқсан
Бөліп шығару
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек, несепағар, қуық, несеп жолы) мен қызметі. Бөліпшығару және сүзу мүшелері. Бүйректің құрылысы (қыртысты және милы қабат, нефрон, пирамида, астауша, бүйрек өзекшелері).
8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау
8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау
Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері,). Белгілері мен алдын алу шаралары.
8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру
Қозғалыс. Биофизика
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі
8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау
Сүйектің макро - және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы.
Зертханалық жұмыс "Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы". Демонстрация "Сүйектің химиялық құрамы".
8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу
Сүйектің байланыс түрлері: қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы, қозғалмалы.
8.1.6.3 сүйектердің байланыс түрлерін салыстыру
Буынның құрылысы және қызметтері. Сүйек буындарының атқаратын қызметіне сәйкес бейімделуі.

8.1.6.4 устанавливать связь строения различных типов суставов с их функциями
Строение и функции мышечной ткани (гладкая, поперечнополосатая скелетная, поперечнополосатая сердечная). Лабораторная работа Изучение строения мышечных тканей".
Классификация мышц тела человека.
8.1.6.5 описывать виды мышечной ткани и их функции;
8.1.6.6 изучать группы мышц человека и строение мышечного волокна
Гиподинамия. Причины нарушения осанки и развития плоскостопия. Профилактика нарушения осанки и плоскостопия.
8.1.6.7 называть последствия гиподинамии;
8.1.6.8 выявлять причины нарушения осанки и развития плоскостопия
Биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением. Особенности строения скелета человека, связанные с прямохождением. Роль мышц в прямохождении. Центр тяжести тела при прямохождении. Рычаги в теле человека.
8.4.4.1 исследовать биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением
Координация и регуляция
Строение органа зрения. Значение зрения. Нарушения зрения. Гигиена органа зрения. Лабораторная работа Исследование зрительного восприятия (определение остроты зрения, поля зрения)".
8.1.7.1 исследовать особенности зрительного восприятия и описывать правила гигены зрения
Строение органа слуха. Значение слуха. Причины нарушения слуха. Гигиена органа слуха. Лабораторная работа Исследование особенностей слухового восприятия (определение остроты слуха)".
8.1.7.2 исследовать особенности слухового восприятия и описывать правила гигиены слуха
Структура и функции палочек и колбочек, волосковых клеток. Лабораторная работа Определение слепого пятна, опыт со смешением цветов, воздушной и костной проводимости".
8.1.7.3 соотнести структуру зрительного и слухового рецепторов с их функциями
Понятия гормоны", гуморальная регуляция". Месторасположение и функции эндокринных, экзокринных и смешанных желез. Гормоны, выделяемые железами.
8.1.7.4 определять расположение эндокринных, экзокринных и смешанных желез;
8.1.7.5 объяснять основные функции желез
Заболевания, вызванные нарушениями функций эндокринных желез (гипо- и гиперфункция).
8.1.76 описывать заболевания, вызванные нарушением функции поджелудочной или щитовидной железы
Рецепторы, расположенные в теле человека (терморецепторы, механорецепторы, ноцицепторы). Лабораторная работа Исследование кожной чувствительности".
8.1.7.7 исследовать кожную чувствительность
Роль кожи в поддержании постоянной температуры тела теплокровных животных. Температурная чувствии-тельность. Адаптация терморецепторов к изменению температуры.

8.1.6.4 буынның әр түрлі типтерінің құрылысы және олардың қызметтерінің арасында байланыс орнату
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек). Зертханалық жұмыс "Бұлшықет ұлпаларының құрылысын зерттеу" Адам денесінің бұлшықеттерін жіктеу.
8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау
8.1.6.6 адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары.
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау;
8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау
Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшықеттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер.
8.4.4.1 тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу
Координация және реттелу
Көру мүшелерінің құрылысы. Көрудің маңызы. Көру қызметінің бұзылуы. Көру гигиенасы.
Зертханалық жұмыс "Көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттеу"
8.1.7.1 көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережесін сипаттау
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы.
Зертханалық жұмыс "Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу". (құлақтың есту қабілетін анықтау).
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау
Таяқшаның, құтышаның және түкті жасушалардың құрылымы мен қызметі. Зертханалық жұмыс "Соқыр дақты анықтау, түстердің аралсуына тәжірибе, дыбыстың ауа және сүйек арқылы өтуі".
8.1.7.3 көру және есту рецепторларының құрылымы мен қызметтерін сәйкестендіру
"Гормондар", "Гуморальдық реттелу" ұғымдары. Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасуы және қызметі. Бездерден бөлінетін гормондар.
8.1.7.4 эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау
8.1.7.5 бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру
Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо- және гиперфункция)
8.1.7.6 эндкриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау
Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицептор-лар). Зертханалық жұмыс "Тері сезімталдығын зерттеу"
8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу
Жылықанды жануарлардың тұрақты температураны сақтауындағы терінің ролі. Температураға сезімталдық. Терморецепторлардың температураның өзгеруіне бейімделуі.

8.1.7.8 описывать роль кожи в поддержании постоянной температуры теплокровных животных
4-я четверть
Размножение
Митоз. Мейоз. Биологическое значение митоза и мейоза.
8.2.2.1 объяснять значение митоза и мейоза в жизнедеятельности живых организмов
Формы размножения животных. Типы бесполого размножения. Половое размножение.
8.2.1.1 сравнивать способы размножения животных
Жизненный цикл мхов и папоротников. Гаметофит. Спорофит.
8.2.1.2 объяснять особенности полового и бесполого поколения на примере мхов и папоротников
Жизненный цикл голосеменных и покрытосеменных растений.
8.2.1.3 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
Рост и развитие
Этапы эмбрионального развития: бластула, гаструла, нейрула. Дифференциация тканей и органов. Органогенез.
8.2.3.1 объяснять этапы эмбрионального развития;
8.2.3.2 описывать дифференциацию тканей и органов, формирующихся из разных зародышевых листков
Наследственность и изменчивость
Роль наследственности и изменчивости в эволюции. Взаимосвязь между изменчивостью и адаптацией к меняющимся условиям окружающей среды.
8.2.4.1 аргументировать роль наследственности и изменчивости в эволюции
Искусственный отбор и его значение для селекции организмов. Виды искусственного отбора.
8.2.4.2 описывать значение искусственного отбора для селекции организмов
Центры происхождения культурных растений и домашних животных.
8.2.4.3 изучать центры происхождения культурных растений и домашних животных
Посевные культуры и породы домашних животных, встречающихся на территории Казахстана. Ценные признаки.
8.2.4.4 описывать сорта значимых культурных растений и пород домашних животных
Биосфера, экосистема, популяция
Компоненты экосистемы. Водные и наземные экосистемы.
Моделирование Сравнение наземных и водных экосистем".
8.3.1.1 составлять схему общей структуры экосистем;
8.3.1.2 сравнивать водные и наземные экосистемы
Основные характеристики и особенности структуры популяции. Различные стратегии выживания организмов (К- и r-стратегии выживания). Взаимоотношения хищник-жертва". Изменение численности популяций.
8.3.1.3 описывать основные характеристики и особенности структуры популяции;
8.3.1.4 исследовать различные стратегии выживания организмов;
8.3.1.5 устанавливать причины изменений численности популяций на примере взаимоотношений хищник-жертва
Типы взаимоотношений между организмами. Прямые и косвенные типы взаимоотношений организмов. Адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды.

8.1.7.8 жылықанды жануарлардың дене температураны сақтаудағы терінің ролін сипаттау
4-тоқсан
Көбею
Митоз. Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы.
8.2.2.1 тірі ағзалардың тіршілік әрекетіндегі митоз бен мейоздың маңызын түсіндіру
Жануарлардың көбею формалары. Жыныссыз көбею типтері. Жынысты көбею.
8.2.1.1 жануарлардың көбею тәсілдерін салыстыру
Мүктер мен қырықжапырақтардың тіршілік циклі. Гаметофит. Спорофит.
8.2.1.2 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалдарында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі.
8.2.1.3 ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
Өсу және даму
Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула.
Ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануы. Органогенез.
8.2.3.1 эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау
8.2.3.2 әр түрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасатын ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануын сипаттау
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы. Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланыс.
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу
Қолдан сұрыптау және оның селекция үшін маңызы. Қолдан сұрыптау түрлері.
8.2.4.2 ағзалар селекциясы үшін қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттау
Мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу орталықтары.
8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу
Қазақстан территориясында кездесетін егістік дақылдар мен үй жануарларының қолтұқымдары. Маңызды белгілер.
8.2.4.4 маңызды мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымын сипаттау
Биосфера, экожүйе, популяция
Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері.
Модельдеу "Су және құрлық экожүйелерін салыстыру"
8.3.1.1 экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау;
8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру
Популяцияның құрылымының негізгі сипаттамалары және ерекшеліктері. Ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдері. (Тіршілікті сақтаудың К және r стрпатегиялары).
"Жыртқыш-жемтік" қарымқатынас түрі. Популяция санының өзгеруі.
8.3.1.3 популяцияның негізгі қасиеттерін және құрылымдық ерекшеліктерін сипаттау;
8.3.1.4 ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдерін зерттеу;
8.3.1.5 жыртқыш-құрбан қарым-қатынасы мысалында популяция санының өзгеру себептерін анықтау
Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарымқатынас түрлері. Қоршаған орта жағдайларының өзгерістеріне ағзалардың бейімделуі.

8.3.1.6 описывать типы взаимоотношений между организмами;
8.3.1.7 объяснять механизм адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды
Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
Роль человека в природе. Рациональное природопользование Охрана природы. Сохранение биологического разнообразия. Всемирный банк семян.
8.3.2.1 обосновывать необходимость сохранения и поддержания биологического разнообразия;
8.3.2.2 оценивать значение Всемирного банка семян
Экологические проблемы Республики Казахстана. Причины, последствия и пути решения.
8.3.2.3 объяснять причины возникновения и пути решения экологических проблем на территории Казахстана
9-класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающийся должен:
1-я четверть
Клеточная биология
Функции основных компонентов клетки. Клеточные структуры: плазматическая мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазматическая сеть, клеточный центр, рибосомы, аппарат Гольджи, лизосомы, митохондрии, пластиды, органоиды движения, клеточные включения. Строение и выполняемые функции
9.4.2.1 объяснять основные функции компонентов растительной и животной клетки
Вычисление линейного увеличения клеток. Увеличение, актуальный размер и фактический размер изображения. Перевод единиц измерения в систему СИ (сантиметры - миллиметры - микрометры - нанометры).
Моделирование Вычисление линейного увеличения клеток, используя микрофотографии"
9.4.2.2 вычислять линейное увеличение клеток, используя микрофотографии
Разнообразие живых организмов.
Биосфера и экосистемы
Использование бинарной номенклатуры для описания различных видов.
Лабораторная работа Определение видов растений и животных (местного региона) с помощью определителя"
9.1.1.1 использовать бинарную номенклатуру при описании различных видов;
9.1.1.2 распознавать по отличительным признакам виды растений и животных (по определителям)
Экспоненциальные и сигмоидные кривые роста популяции
9.3.1.1 анализировать диаграммы экспоненциаль-ных и сигмоидальных кривых роста популяций
Эффективность переноса энергии в экосистеме. Поток энергии и цепи питания. Виды экологических пирамид.
9.3.1.2 рассчитывать эффективность переноса энергии;
9.3.1.3 сравнивать пирамиды численности, биомассы и энергии
Круговорот азота и углерода в природе. Биохимические процессы в биосфере. Роль живых организмов в создании осадочных пород и почвы.
9.3.1.4 составлять схему круговорота азота и углерода в природе
Влияние деятельности человека на окружающую среду
Влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду и здоровье человека.

8.3.1.6 тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
8.3.1.7 тірі ағзалардың қоршаған ортаның өзгермелі жағдайларына бейімделу механизмдерін түсіндіру
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
Адамның табиғаттағы ролі. Табиғатты тиімді пайдалану. Табиғатты қорғау. Биологиялық алуан түрлілікті сақтау. Дүниежүзілік Тұқым қоры.
8.3.2.1 биологиялық әртүрлілікті сақтаудың және қолдауды қажеттіктің себептеріннегіздеу
8.3.2.2 Дүниежүзілік Тұқым қорының маңызын бағалау
Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары. Себептері мен салдарлары. Оларды шешу жолдары.
8.3.2.3 Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру
9-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырып/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті.
1-тоқсан
Жасушалық биология
Жасушаның негізгі компонент-терінің қызметтері. Жасуша құрылымдары:плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазмалық тор, жасуша орталығы, рибосомалар, Гольджи аппараты мен лизосомалар, митохондрия, пластидтер, қозғалыс органоидтары, жасушаның қосындылары. Құрылыстары және атқаратын қызметтері.
9.4.2.1 өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру
Жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу. Ұлғаю, актуальды өлшемі және суреттің нақты өлшемі. Өлшем бірліктерін СИ жүйесіне аудару (сантиметр-миллиметр-микрометр-нанометр). Модельдеу "Микрофотографияларды пайдаланып жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу".
9.4.2.2 микрофотографияны қолданып, жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу
Тірі ағзалардың көп түрлілігі.
Биосфера және экожүйе
Әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану. Зертханалық жұмыс "Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті регионның) анықтау".
9.1.1.1 әр түрлі түрлерді сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану;
9.1.1.2 Өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін ерекшелік белгілері бойынша танып білу (анықтағыш бойынша)
Популяцияның өсуінің экспоненциалды және сигмоидты қисығы.
9.3.1.1 популяция өсімінің экспоненциалдық және сигмоидтік үлгілерінің қисық сызықтарының графиктерін талдау
Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері.
9.3.1.2 энергия ағымының тиімділігін есептеу;
9.3.1.3 энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі.
9.3.1.4 азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құру
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері.

9.3.2.1 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду
Воздействие пестицидов на окружающую среду и здоровье человека.
9.3.2.2 объяснять последствия влияния пестицидов на окружающую среду и здоровье человека
Парниковый эффект и истощение озонового слоя. Влияние повышения температуры атмосферы и воды, уровня мирового океана на живые организмы.
9.3.2.3 объяснять влияние парникового эффекта на живые организмы;
9.3.2.4 объяснять причины и последствия разрушения озонового слоя
Питание
Процесс расщепления. Действие пищеварительных ферментов. Роль ферментов в пищеварении. Абсорбция и выделение.
9.1.2.1 описывать в деталях процессы пищеварения у человека;
9.1.2.2 устанавливать взаимосвязь между органическим веществом и соответствующим ферментом в процессе переваривания пищи
Механизм действия ферментов. Активный центр фермента.
Лабораторная работа Исследование влияния различных условий (температура, pН) на активность фермента".
9.4.1.1 изучать механизм действия ферментов
9.1.2.3 исследовать влияние различных условий (температура, pН) на активность фермента
Эмульгирование жиров под действием желчи.
Лабораторная работа Исследование процесса эмульгирования жиров под действием желчи".
9.1.2.4 исследовать процесс эмульгирования жиров под действием желчи
Транспорт веществ
Сходства и различия активного и пассивного транспорта. Транспорт через клеточную мембрану. Затрата энергии при активном транспорте.
9.1.3.1 сравнивать пассивный и активный транспорт
Внешние и внутренние факторы, влияющие на транспирацию. Лабораторная работа Исследование внешних факторов: температуры, влажности и давления водяного пара, движения воздуха на процесс транспирации". Лабораторная работа Исследование внутренних факторов: площади испаряющей поверхности и отношения этой поверхности к объему растений (кутикула, устьица) на процесс транспирации".
9.1.3.2 объяснять сущность процесса транспирации у растений;
9.1.3.3 исследовать внешние и внутренние факторы, влияющие на процесс транспирации
Влияние внешних факторов на транспорт веществ по флоэме: температуры, влажности, света.
9.1.3.4 изучить перемещение веществ во флоэме в зависимости от внешних факторов
2 четверть
Дыхание
Анаэробное и аэробное дыхание. Рассматривать процессы анаэробного и аэробного дыхания с использованием уравнений химических реакции. Эффективность анаэробного и аэробного дыхания.
9.1.4.1 сравнивать процессы анаэробного и аэробного дыхания, используя уравнение химической реакции процесса дыхания
Утомление мышц, связанное с анаэробным и аэробным дыханием.
Влияние физических упражнений на аэробное и анаэробное дыхание.

9.3.2.1 пайдалы қазбалар өндірудің және қайта өңдеудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері.
9.3.2.2 пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру
Жылыжай эффктісі (булану) және
озон қабатыныңжұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері.
9.3.2.3 парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру
Қоректену
Ыдырау үдерісі. Асқорыту ферменттерінің әсері. Асқорытудағы ферменттердің маңызы. Сіңіру және бөліп шығару.
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау;
9.1.2.2 ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкесі ферменттердің арасындағы байланысты орнату
Ферменттердің әсер ету механизмі. Ферменттің белсенді орталығы. Зертханалық жұмыс "Ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу".
9.4.1.1 ферменттер механизмін оқып тану;
9.1.2.3 ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу
Өттің әсерінен майлардың эмульгациясы. Зертханалық жұмыс "Өттің әсерінен майлардың эмульгациялануын зерттеу".
9.1.2.4 өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттеу
Заттар тасымалы
Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы.
9.1.3.1 активті және пассивті тасымалдарды салыстыру
Сыртқы және ішкі факторлардың транспирацияға әсері. Зертханалық жұмыс "Транспирация үдерісі кезіндегі сыртқы факторларды (температура, ылғалдылық пен су буының қысымы, ауа қозғалысын) зерттеу. Зертханалық жұмыс "Ішкі факторларды: Буландыратын беттің ауданы және бұл беттік ауданның өсімдік көлеміне қатынасының (кутикула мен лептесіктер) транспирация үдерісіне әсері".
9.1.3.2 өсімдіктердегі транспирация үдерісінің мәнін түсіндіру;
9.1.3.3 ішкі және сыртқы факторлардың транспирацияға әсерін зерттеу
Сыртқы факторлардың флоэмада зат тасымалына әсері: температура, ылғалдылық, жарық
9.1.3.4 сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттеу
2-тоқсан
Тыныс алу
Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыны салу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері.
9.1.4.1 тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру
Аэробты, анаэробты тынысалу үдерістерімен байланысты бұлшық еттердің қажуы. Аэробты және анаэробты тынысалуға физикалық жүктемелердің әсері.

9.1.4.2 рассмотреть связь между утомлением мышц и процессами анаэробного и аэробного дыхания
Выделение
Строение и функции нефрона. Ультрафильтрация. Абсорбция и избирательная реабсорбция. Состав мочи. Причины фильтрации и обратной фильтрации.
9.1.5.1 описывать строение и функцию нефрона;
9.1.5.2 описывать процессы фильтрации и образования мочи
Факторы, влияющие на работу почек: рацион питания, переохлаждение, лекарственные препараты, хронические и инфекционные заболевания (кариес, гнойная ангина и др.).
9.1.5.3 описывать факторы, влияющие на работу почек
Гигиена мочевыделительной системы. Заболевания почек и органов мочевыделительной системы: пиелонефрит, цистит, мочекаменная болезнь почек. Причины и меры профилактики.
9.1.5.4 объяснять меры профилактики болезней почек и мочевыделительной системы
Продукты выделения живых организмов, обитающих на суше, в пустыне, в пресной и соленой воде. Конечные продукты разложения азотсодержащих органических веществ: аммиак, мочевина, мочевая кислота.
9.1.5.5 установить связь между средой обитания и конечными продуктами обмена веществ у различных организмов
Координация и регуляция
Типы и функции нейронов. Функции нервной ткани (глиальные клетки). Миелинизированные и немиелинизированные оболочки аксона. Синапсы и медиаторы. Моделирование Изучение нервной ткани".
9.1.7.1 устанавливать взаимосвязь между строением нервной клетки и функцией нервной клетки
9.1.7.2 анализировать функции нервной ткани и ее структурных компонентов
Возникновение и проведение нервных импульсов в миелинизированных и немиелинизированных аксонах. Скорость проведения. Мембранный потенциал, потенциал покоя и потенциал действия. Моделирование Изучение скорости возникновения и передачи нервного импульса"
9.1.7.3 описывать возникновение и проведение нервного импульса
Электрические процессы в живых организмах. Электрорецепторы и электрические органы.
9.4.4.1 изучать электрические процессы в живых организмах
Механизм нейрогуморальной регуляции на примере регуляции вдоха и выдоха. Сравнение нервной и гуморальной регуляции. Адаптация организма к стрессу.
9.1.7.4 объяснять механизм нейрогуморальной регуляции
Нейрокомпьютерный интерфейс. Система обмена информацией между мозгом и компьютером.
9.4.4.2 изучать особенности технологии интерфейс компьютер-мозг
Механизмы поддержания гомеостаза.
9.1.7.5 объяснять механизм поддержания постоянства внутренней среды организма
Регуляторы роста и развития растений. Лабораторная работа Исследование влияния ауксина на растения".

9.1.4.2 бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру
Бөліп шығару
Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация. Абсорбция және таңдамалы реабсорбция. Несептің құрамы. Фильтрация мен кері фильтрацияның себептері.
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау;
9.1.5.2 фильтрация және несептің түзілу үрдістерін сипаттау
Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар (кариес, іріңді ангина т.б.)
9.1.5.3 бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау
Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары: пиелонефрит, цистит, бүйрекке тастың жиналуы. Себептері және алдын алу шаралары.
9.1.5.4 бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру
Құрлықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тіршілік ететін тірі ағзалардың зат алмасуының соңғы өнімдері. Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнімдері: аммиак, несепнәр, несеп қышқылы.
9.1.5.5 әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату
Координация және реттелу
Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі (глиальды жасушалар). Аксондардың миеленді және миеленсіз қабықтары. Синапстар және медиаторлар.
Модельдеу "Жүйке ұлпаларын зерттеу".
9.1.7.1 жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
9.1.7.2 жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Мембраналық потенциал, тыныштық потенциалы және әрекет потенциалы. Модельдеу "Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу".
9.1.7.3 жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау
Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер. Электрорецепторлар және электрлі мүшелер.
9.4.4.1 тірі ағзалардағы электрлік үдерістерді зерттеу
Тынысалу мен тыныс шығарудың реттелуі мысалында нейрогумо-ральдық реттелу механизмі. Жүйкелік және гуморальдық реттелуді салыстыру. Ағзаның күйзеліске бейімделуі.
9.1.7.4 нейрогуморалды реттелудің механизмін түсіндіру
Нейрокомпьютерлік интерфейс. Компьютер мен ми арасындағы ақпарат алмасу жүйесі.
9.4.4.2 "компьютер-ми" интерфейс технологиясының ерекшеліктерін оқып білу
Гомеостазды тұрақты ұстаудың механизмдері.
9.1.7.5 ағзаның ішкі ортасының тұрақтылығын ұстаудағы гомеостазды сақтаудың механизмін түсіндіру
Өсімдіктердің өсуі мен дамуын реттеуші. Зертханалық жұмыс "Ауксиннің өсімдіктерге әсерін зерттеу".

9.1.7.6 анализировать влияние ростовых веществ на жизнедеятельность растений
3-я четверть
Движение
Работа мышц.
Демонстрация Работа основных мышц, роль плечевого пояса в движениях руки. Регуляция мышечных движений".
Лабораторная работа Изучение процесса утомления мыщц при статической и динамической работе".
9.1.6.1 исследовать максимальное мышечное усилие и силовую выносливость мышц руки;
9.1.6.2 исследовать зависимость работы от частоты мышечных сокращений
Молекулярная биология
Принципы строения молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты: комплементарность нуклеотидов
9.4.1.2 описывать строение двойной спирали молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты;
9.4.1.3 моделировать молекулу дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе принципов еҰ строения
Клеточный цикл
Интерфаза. Стадии интерфазы: Gl, S и G2.
9.2.2.1 объяснять процессы, происходящие в интерфазе клеточного цикла
Митоз. Фазы митоза.
Лабораторная работа Исследование митоза в клетках корешка лука".
9.2.2.2 охарактеризовать фазы митоза
Мейоз. Фазы мейоза. Сравнениемитоза имейоза.
Моделирование Изучение фаз мейоза".
9.2.2.3 охарактеризовать фазы мейоза;
9.2.2.4 сравнивать процессы митоза и мейоза
Закономерности наследственности и изменчивости
Закономерности наследования признаков, выявленные
Г. Менделем. Гибридологический метод изучения наследственности
9.2.4.1 оценивать роль исследований Г.Менделя в становлении и развитии генетики
Цитологические основы генетических законов наследования. Закон чистоты гамет и его цитологическое обоснование. Moно- и дигибридное скрещивание. Закон доминирования. Закон расщепления.
9.2.4.2 обосновывать цитологические основы моногибридного скрещивания и решать задачи на моногибридное скрещивание;
9.2.4.3 обосновывать цитологические основы дигибридного скрещивания и решать задачи на дигибридное скрещивание
Взаимодействие аллельных генов: полное и неполное. Явление доминирования признаков. Понятие анализирующего скрещивания и его практическое значение.
9.2.4.4 сравнивать полное и неполное доминирование;
9.2.4.5 оценивать значение анализирующего скрещивания
Генетика пола. Генетический механизм определения пола. Наследование сцепленное с полом. Гемофилия и дальтонизм.
9.2.4.6 описывать теорию определения пола;
9.2.4.7 составлять схему, объясняющую роль хромосом в определении пола
Закономерности наследования групп крови у человека. Резус-фактор.
9.2.4.8 объяснять механизм определения и наследования групп крови человека
Генетика человека. Методы изучения наследственности у человека. Предупреждение наследственных заболеваний человека. Составление генеалогического древа человека. Моделирование Составление родословной человека".

9.1.7.6 өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсер ететін заттардың әрекетін талдау
3-тоқсан
Қозғалыс
Бұлшық еттің жұмысы.
Демонстрация " Негізгі бұлшық еттердің жұмысын өзіндік бақылау, иық белдеуінің қол қозғалысындағы рөлі.Бұлшықет қозғалысын реттеу"
Зертханалық жұмыс "Статикалық және динамикалық жұмыс кезіндегі бұлшық еттің қажуын зерттеу".
9.1.6.1 қол бұлшық еттерінің максималды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу;
9.1.6.2 бұлшық еттің жиырылу жиілігіне бұлшықет жұмысының тәуелділігін зерттеу
Молекулалық биология
Дезоксирибонуклеин қышқылының
молекулалық құрылысының принцптері:нуклеотидтердің комплементарлылығы. Модельдеу "Дезоксирибонуклеин қышқылы" молекуласын құру"
9.4.1.2 дезоксирибонуклеин қышқылының молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау;
9.4.1.3 дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу
Жасушалық цикл
Интерфаза. Интерфаза кезеңдері: Gl, S және G2.
9.2.2.1 жасуша айналымының интерфаза кезіндегі жүретін үдерістерді түсіндіру
Митоз. Митоз фазалары. Зертханалық жұмыс "Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу"
9.2.2.2 митоздың кезеңдерін сипаттау
Мейоз. Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру.
Модельдеу "Мейоз кезеңдерңн зерттеу".
9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.4 митоз және мейоз үдерістерін салыстыру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалаузаңдылықтары. Тұқымқуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі.
9.2.4.1 генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы.
9.2.4.2 моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;
9.2.4.3 дигибридті будандасты-рудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару
Аллельді гендердің әрекеттесуі: толықжәне толымсыз. Доминантты-лық белгілердің пайда болуы. Талдаушы шағылыстыру ұғымы мен оның практикалық маңызы.
9.2.4.4 толық және толымсыз доминаттылықты салыстыру;
9.2.4.5 талдаушы будандастыру-дың маңыздылығын бағалау
Жыныс генетикасы. Жынысты анықтаудың генетикалық механизмі. Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау. Гемофилия және дальтонизм.
9.2.4.6 жынысты анықтау теориясын сипаттау;
9.2.4.7 жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасау
Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор.
9.2.4.8 адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру
Адам генетикасы. Адамның тұқым-қуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық аурулары-ның алдын алу. Модельдеу "Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру".

9.2.4.9 характеризовать основные методы изучения генетики человека;
9.2.4.10 составлять генеалогическое древо
Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности.
Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства
9.2.4.11 изучать использование современных сельскохозяйственных технологий для повышения урожайности культурных растений на основе местного региона
Микробиология и биотехнология
Общая схема биотехнологического процесса и продукты, получаемые в биотехнологии (для медицины, промышленности и сельского хозяйства).
Производство инсулина.
9.4.3.1 описывать общую схему биотехнологического процесса на примере производства инсулина;
9.4.3.2 приводить примеры продуктов, получаемых в биотехнологии
4 четверть
Размножение
Строение и функции половой системы человека.
9.2.1.1 описывать строение половой системы человека
Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость.
9.2.1. 2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания
Менструальный цикл. Роль гормонов эстрогена и прогестерона.
9.2.1.3 описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона
Виды контрацепции
Заболевания, передающиеся половым путем: СПИД, сифилис, гонорея, гепатит В,С. Меры профилактики.
9.2.1.4 объяснять виды контрацепции и последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
Рост и развитие
Внутриутробное развитие. Первые стадии зародышевого развития. Формирование и развитие плода.
9.2.3.1 объяснять роль плаценты в развитии эмбриона;
9.2.3.2 сравнивать развитие эмбриона и плода
Влияние курения, наркотических веществ и алкоголя на развитие эмбриона человека.
9.2.3.3 объяснять последствия влияния курения, алкоголя и других наркотических веществ на развитие эмбриона человека
Эволюционное развитие
Этапы развития жизни на Земле.
9.2.5.7 изучать основные этапы развития жизни на Земле
Возникновение и развитие эволюционных представлений. Основные принципы эволюционной теории Ч. Дарвина. Возникновение современной теории эволюции.
9.2.5.1 изучать основные положения работ К.Линнея и Ж.Б.Ламарка;
9.2.5.2 объяснять роль трудов Ч.Дарвина в создании учения об эволюции
Движущие силы эволюции. Приспособленность в результате естественного отбора. Роль изменчивости в эволюционном процессе (мутационная, комбинативная). Естественный отбор, его формы (движущая и стабилизирующая). Борьба за существование (внутривидовая, межвидовая). Моделирование Изучение адаптаций как результат естественного отбора (бабочка)"

9.2.4.9 адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау;
9.2.4.10 шежіре сызбасын құру
Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары.
Өнімділігі жоғары ауыл шаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары.
9.2.4.11 мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологияларды қолданылуын зерттеу
Микробиология және биотехнология
Биотехнологиялық үдерістін жалпы сызбасы және биотехнологияда алынатын өнімдері (медицинада, өнеркәсіпте және ауылшаруашылықта). Инсулин өндірісі.
9.4.3.1 инсулин өндіру мысалында биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасын сипаттау;
9.4.3.2 биотехнологияда өндірілетін өнімдерге мысал келтіру
4-тоқсан
Көбею
Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі.
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау
Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу.
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау
Менструалдық цикл: менструалдық циклындағы эстроген мен прогестерон гормондарының маңызы.
9.2.1.3 менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау
Контрацепция түрлері.
Жыныстық жолмен берілетін аурулар: жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы (ЖИТС), сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары.
9.2.1.4 -контрацепцияның түрлерін және жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
Өсу және даму
Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы.
9.2.3.1 ұрықтың дамуындағы плацентаның маңызын түсіндіру;
9.2.3.2 эмбрион мен ұрықтың дамуын салыстыру
Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері
9.2.3.3 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру
Эволюциялық даму
Жердегі тіршіліктің пайда болуы кезеңдері.
9.2.5.7 Жердегі тіршіліктің даму-ының негізгі кезеңдерін оқып білу
Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы.
9.2.5.1 К. Линней мен Ж.Б. Ламарк еңбектерінің негізгі қағидаларын оқып зерттеу;
9.2.5.2 эволюция ілімінің қалыптасуындағы. Ч.Дарвин еңбектерінің ролін түсіндіру
Эволюцияның қозғаушы күштері. Табиғи сұрыпталу нәтижесіндегі бейімделушілік. Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің (мутация-лық, комбинтивтік) рөлі. Табиғи сұрыпталу, оның түрлері (қозғаушы және тұрақтандырушы). Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық). Модельдеу "Бейімдел-гіштікті табиғи сұрыпталу нәтижесі ретінде зерттеу (көбелек)".

9.2.5.3 охарактеризовать движущие силы эволюции;
9.2.5.4 описывать роль естественного отбора в адаптации организмов
Определение понятия вид". Структура вида. Критерии вида. Понятие видообразование". Формы и механизмы видообразования.
9.2.5.5 охарактеризовать структуру и критерии вида.
9.2.5.6 объяснять процесс видообразования
Приложение 60
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. География – предмет, в сферу рассмотрения которого входят и естественные, и общественные, и социальные объекты, и явления. География изучает пространственно-временные взаимосвязи и взаимозависимости между природными и антропогенными объектами.
3. Цель учебного предмета "География" – воспитание личности, обладающей географической культурой, включающей в себя географическую картину мира, географическое мышление, знание и применение методов и языка географии.
4. Географическая культура личности – это система жизненных ценностей, опирающихся на знания о природе Земли, причинах ее разнообразия, о населении и его хозяйственной деятельности, из которых системообразующим выступает ценностное отношение к окружающей среде, которое регулирует поведение обучающегося в процессе взаимоотношений "человек-природа-общество-культура".
5. Географическая картина мира – совокупность представлений человека о свойствах и закономерностях территориальных природно-общественных систем.
6. Географическое мышление – процесс познания и отражения существенных свойств географических объектов, явлений и процессов, а также связей между ними; оно отличается территориальностью, комплексностью, глобализмом.
7. Задачи учебного предмета "География":
1) раскрыть географическую картину мира, включающую естественные и антропогенные объекты, явления и процессы, сформировать понимание территориальных различий окружающего мира, их объективного характера и значения для жизни людей;

9.2.5.3 эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау;
9.2.5.4 ағзалардың бейімделудегі табиғи сұрыпталудың рөлін сипаттау
"Түр" ұғымының анықтамасы. Түр-дің құрылымы. Түр критерийлері. "Түр түзілу" ұғымы. Түр түзілудің тәсілдері мен механизмдері.
9.2.5.5 түрдің құрылымы мен критерийлерін сипаттау
9.2.5.6 түр түзілу үдерісін түсіндіру
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
60-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарынасәйкес әзірленді., техникалық және кәсіптік, (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
2. "География" оқу пәні – табиғи, қоғамдық, әлеуметтік нысандарды, құбылыстарды, үдерістерді бірлікте қарастыратын маңызды пән. Ол табиғи және антропогендік нысандардың арасындағы кеңістіктік-уақыттық өзара байланыстар мен өзара тәуелділіктерді зерттейді.
3. "География" оқу пәнінің мақсаты – дүниенің географиялық бейнесін тұтас қабылдайтын, географиялық ойлау қабілеті дамыған, географияның әдістері мен тілін білетін және қолданатын, географиялық мәдениеті бар тұлға тәрбиелеу.
4. Тұлғаның географиялық мәдениеті – тұлғаның бойындағы Жер, қоршаған орта, табиғат туралы, оның алуантүрлілігінің себептері, халқы мен шаруашылық әрекеті туралы білім мен "адам – табиғат – қоғам – мәдениет" жүйесіндегі өмірлік құндылықтарды меңгеруінің көрінісі.
5. Әлемнің географиялық бейнесі – аумақтық табиғи-қоғамдық жүйелердің қасиеттері мен заңдылықтары туралы көзқарастар жиынтығы.
6. Географиялық ойлау – географиялық нысандар, үдерістер мен құбылыстарды, олардың арасындағы байланыстарды тану және олардың маңызды қасиеттерін бейнелеу.
7. "География" пәнінің міндеттері:
1) географияның ғылыми пән ретіндегі рөлі мен оның қазіргі заманғы адамзат мәселелерін, сондай-ақ ғаламдық мәселелерді шешудегі әлеуетін түсінуге мүмкіндік беру;

2) развить у обучающихся научные взгляды на взаимосвязь природы и общества, на пространственные особенности этой взаимосвязи;
3) раскрыть естественнонаучные, социально-экономические основы общественного производства, охраны природы и рационального природопользования;
4) способствовать овладению обучающихся навыками и методами географических исследований;
5) способствовать овладению понятиями и терминами географической науки;
6) сформировать пространственное мышление и картографические навыки;
7) выработать навыки применения географических знаний на практике, в повседневной жизни.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "География"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "География"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "География" составляет:
1) в 7 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "География" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу с обучающимися, а также оценивать их достижения и информировать о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 6 разделов:
1) методы географических исследований;
2) картография и географические базы данных;
3) физическая география;
4) социальная география;
5) экономическая география;
6) страноведение с основами политической географии.
12. Раздел "Методы географических исследований" состоит из подраздела "Исследования и исследователи".
13. Раздел "Картография и географические базы данных" включает следующие подразделы:
1) географические карты;
2) географические базы данных.
14. Раздел "Физическая география" состоит из следующих подразделов:
1) литосфера;
2) атмосфера;
3) гидросфера;
4) биосфера;

2) оқушылардың бойында табиғат пен қоғам арасындағы өзара байланыстарға, осы байланыстардың кеңістіктік ерекшеліктеріне ғылыми көзқарастарды қалыптастыру;
3) қоғамдық өндірістің, табиғатты қорғау мен табиғатты тиімді пайдаланудың ғылыми-жаратылыстану, әлеуметтік-экономикалық негіздерін ашу;
4) оқушылардың географиялық зерттеу әдістері мен зерттеу дағдыларын игеруіне ықпал жасау;
5) оқушылардың география ғылымының түсініктері мен терминдерін меңгеруіне ықпал жасау;
6) кеңістіктік ойлау мен картографиялық дағдыларды қалыптастыру;
7) географиялық білімді күнделікті өмірде, өз іс-тәжірибесінде пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. "География" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "География" оқу пәнінің мазмұны
8. "География" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "География" пәні оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
10. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары, мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сонымен қатар олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
11. Оқу пәнінің мазмұны 6 бөлімді қамтиды:
1) географиялық зерттеу әдістері;
2) картография және географиялық деректер базасы;
3) физикалық география;
4) әлеуметтік география;
5) экономикалық география;
6) елтану және саяси география негіздері.
12. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі "Зерттеу және зерттеушілер" бөлімшесінен тұрады.
13. "Картография және географиялық деректер базасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) географиялық карталар;
2) географиялық деректер базасы.
14. "Физикалық география" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) литосфера;
2) атмосфера;
3) гидросфера;
4) биосфера;

5) природно-территориальные комплексы.
15. Раздел "Социальная география" состоит из подраздела "География населения".
16. Раздел "Экономическая география" включает следующие подразделы:
1) природные ресурсы;
2) социально-экономические ресурсы;
3) страслевая и территориальная структура мирового хозяйства;
4) тенденции и показатели развития мирового хозяйства.
17. Раздел "Страноведение с основами политической географии" включает подраздел "Страны мира".
18. Базовое содержание учебного предмета 7 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи, объекты географических исследований, развитие географической науки, источники географических данных, географические опыты, полевые методы исследований, применение графических методов в географии;
2) картография и географические базы данных, географические карты, применение географических картосхем, географическая номенклатура, географические базы данных, организация географических данных;
3) физическая география, литосфера, строение и вещественный состав литосферы, тектоническое строение Земли, тектонические движения литосферы, литосферные катаклизмы, атмосфера, атмосфера и ее составные части, погода и метеорологические элементы, неблагоприятные атмосферные явления, гидросфера, гидросфера и ее составные части, значение водных ресурсов, географическое положение Мирового океана, свойства вод мирового океана, движения вод в океане, бедствия, связанные с океаном, проблемы Мирового океана, биосфера, биосфера и ее составные части, флора и фауна родного края, почвы, их состав и структура, типы почв в Казахстане, экологические проблемы почв, природно-территориальные комплексы, формирование природно-территориальных комплексов, виды природно-территориальных комплексов; визитная карточка моего края: разработка краеведческой базы данных. Использование в ходе туристской экологической деятельности.
4) социальная география, география населения, языковые семьи и группы народов мира, религиозный состав населения мира, историко-культурные регионы мира, межнациональное и межконфессиональное согласие;
5) экономическая география, природные ресурсы, классификация природных ресурсов, проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, социально-экономические ресурсы, транспортная инфраструктура, социальная инфраструктура, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отрасли мирового хозяйства: сельское хозяйство и промышленность; знакомство с областями сферы услуг, туризма.
6) страноведение с основами политической географии, страны мира, географическое положение стран мира, географическое и экономико-географическое положение стран мира.

5) табиғи-аумақтық кешендер.
15. "Әлеуметтік география" бөлімі келесі бөлімшеден тұрады:
1) халықтар географиясы.
16. "Экономикалық география" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғи ресурстар;
2) әлеуметтік-экономикалық ресурстар;
3) дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы;
4) дүниежізілік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіштері;
17. "Елтану және саяси география негіздері" бөлімі "Дүниежүзі елдері"
бөлімшесін қамтиды.
18. 7-сыныпқа арналған "География" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, географияны зерттеу нысандары, география ғылымының дамуы, географиялық дерек көздері, географиялық тәжірибелер, далалық зерттеу әдістері, географияда графикалық әдістердің қолданылуы;
2) картография және географиялық деректер базасы, географиялық карталар, географиялық картосхемаларды қолдану, географиялық номенклатура, географиялық деректер базасы, географиялық деректерді ұйымдастыру;
3) физикалық география, литосфера, литосфераның құрылысы мен заттық құрамы, жердің тектоникалық құрылысы, литосфераның тектоникалық қозғалыстары, литосфералық катаклизмдер, атмосфера, атмосфера және оның құрамдас бөліктері, ауа райы және метеорологиялық элементтер, атмосфералық қолайсыз құбылыстар, гидросфера, гидросфера және оның құрамдас бөліктері, су ресурстарының маңыздылығы, дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы, дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері, мұхит суларының қозғалыстары, мұхиттармен байланысты апаттар, дүниежүзілік мұхиттың проблемалары, биосфера, биосфера және оның құрамдас бөліктері, туған өлкенің флорасы мен фаунасы, топырақ, оның құрамы мен құрылымы, Қазақстанның топырақ түрлері, топырақтың экологиялық проблемалары, табиғи-аумақтық кешендер, табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы, табиғи-аумақтық кешендердің түрлері; туған өлкемнің визит карточкасы: өлкетанудың деректер базасын әзірлеу;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары, дүниежүзі халқының діни құрамы, дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары, ұлтаралық және дінаралық келісім;
5) экономикалық география, табиғи ресурстар, табиғи ресурстардың жіктелуі, табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар, әлеуметтік-экономикалық ресурстар, көлік инфрақұрылымы, әлеуметтік инфрақұрылым, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың салалары: ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп;
6) елтану және саяси география негіздері, дүниежүзі елдері, дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы, дүниежүзі елдерінің географиялық және экономикалық-географиялық жағдайы.

19. Базовое содержание учебного предмета 8 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи. Отрасли географической науки, виды методов географических исследований. Обработка и анализ географических данных, географические модели, формы представления результатов исследований;
2) картография и географические базы данных, географические карты, тематические карты и элементы их дополнительной характеристики, чтение тематических карт, тематическая географическая номенклатура, географические базы данных, роль информационно-коммуникационных технологий в составлении географических баз данных;
3) физическая география, литосфера, закономерности формирования и распространения форм рельефа, классификация форм рельефа, крупные орографические объекты на материках и в океанах, классификация горных пород и минералов, распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов, свойства горных пород и минералов, определение возраста горных пород, геологическое летоисчисление и геохронологическая таблица, влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества, атмосфера, климатообразующие факторы, глобальная циркуляция атмосферы, климатические пояса, особенности климата материков, влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества, негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу, гидросфера, виды и формирование вод суши, хозяйственное значение вод суши, строение речной долины, гидрологический режим рек, озера и ледники, экологические проблемы вод суши, водные бедствия, биосфера, природные зоны и высотные пояса, природные зоны материков, органический мир океанов, охрана растительного и животного мира, природно-территориальные комплексы, строение и состав географической оболочки, закономерности географической оболочки; рассмотрение казахстанского контента на основе краеведения.
4) социальная география, география населения, перепись населения, типы воспроизводства населения, демографические показатели и демографическая ситуация, демографические проблемы, демографическая политика;
5) экономическая география, природные ресурсы, экономическая и экологическая оценка природных ресурсов, природно-ресурсный потенциал регионов мира, центры и технологии переработки природных ресурсов, виды готовой продукции, социально-экономические ресурсы, элементы и функции экономической инфраструктуры, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отраслевой состав мирового хозяйства: добывающая, перерабатывающая отрасли, сфера услуг, формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства и сферы услуг, факторы размещения сельского хозяйства, промышленности и сферы услуг, характеристика отраслей мирового хозяйства;

19. 8-сыныпқа арналған "География" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, география ғылымының салалары, географиялық зерттеу әдістерінің түрлері, географиялық деректерді өңдеу және талдау, географиялық модельдер, зерттеу нәтижелерінің ұсыну формалары;
2) картография және географиялық деректер базасы, географиялық карталар, тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттау элементтері, тақырыптық карталарды оқу, тақырыптық географиялық номенклатура, географиялық деректер базасы, географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі;
3) физикалық география, литосфера, жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары, жер бедерінің жіктелуі, материктер мен мұхиттардың ірі орографиялық объектілері, тау жыныстары мен минералдардың жіктелуі, пайдалы қазбалардың тау жыныстары мен минералдардың қалыптасу заңдылықтарына байланысты таралуы, тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері, тау жыныстарының жасын анықтау, геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кесте, жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері, атмосфера, климат қалыптастырушы факторлар, атмосфераның ғаламдық циркуляциясы, климаттық белдеулер, материктердің климаттық ерекшеліктері, климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері, адам әрекетінің атмосфераға тигізетін кері әсері, гидросфера, құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы, құрлық суларының шаруашылық маңызы, өзен аңғарының құрылысы, өзендердің гидрологиялық режимі, көлдер мен мұздықтар, құрлық суларының экологиялық проблемалары, су апаттары, биосфера, табиғат зоналары мен биіктік белдеулер, материктердің табиғи зоналары, мұхиттардың тіршілік дүниесі, өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау, табиғи-аумақтық кешендер, географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы, географиялық қабықтың заңдылықтары;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, халық санағы, дайы өсудің түрлері, демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай, демографиялық проблемалар, демографиялық саясат;
5) экономикалық география, табиғи ресурстар, табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау, дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық әлеуеті, табиғи ресурстарды өңдеу технологиясы, орталықтары және дайын өнім түрлері, әлеуметтік-экономикалық ресурстар, экономикалық инфрақұрылымның элементтері мен функциялары, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрамы: өндіруші, өңдеуші және қызмет салалары, ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйымдастыру түрлері, ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын орналастыру факторлары, дүниежүзілік шаруашылық салаларын сипаттау;

6) страноведение с основами политической географии, страны мира, политическая карта мира, политическая типология стран, количественные и качественные изменения на политической карте мира. Политико-географическое положение стран мира, политическая интеграция, интересы, направления и инициативы Казахстана в процессах политической интеграции.
20. "География Казахстана" базовое содержание учебного предмета 9 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи, исследования казахстанских географов, современные актуальные проблемы исследования географической науки, особенности номинации географических объектов и явлений, Казахские народные географические термины, академические формы представления результатов исследования;
2) картография и географические базы данных, географические карты, приемы показа на карте географических объектов, явлений и процессов, приемы показа объектов географической номенклатуры, географические базы данных, методы дистанционного зондирования Земли, сферы применения геоинформационных системных технологий;
3) физическая география, литосфера, геологическая история и тектоническое строение территории Казахстана, главные орографические объекты Казахстана, казахские оронимы, закономерности распространения минеральных ресурсов в Казахстане, центры добычи и пререработки минеральных ресурсов, оценка минеральных ресурсов Казахстана, проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов, атмосфера, климатообразующие факторы в Казахстане, климатические условия Казахстана, климатические ресурсы Казахстана, неблагоприятные и опасные атмосферные явления в Казахстане, особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений, гидросфера, виды внутренних вод в Казахстане, казахские гидронимы, экономическая оценка водных ресурсов Казахстана, экологические проблемы водных ресурсов, геополитические проблемы внутренних вод Казахстана, биосфера, природные зоны и высотные пояса в Казахстане, виды особо охраняемых природных территорий, природное наследие Казахстана, значение природных хоронимов (особо охраняемые природные территории), формирование ноосферы, вклад Казахстана в развитие ноосферы, природно-территориальные комплексы, крупные физико-географические районы Казахстана, казахские природные хоронимы (названия физико-географических районов), влияние антропогенных факторов на природные комплексы, пути улучшения антропогенных ландшафтов;
4) социальная география, география населения, национальный и религиозный состав населения Казахстана, миграции населения мира, миграция населения в Казахстане, миграционная политика, количественный и качественный состав трудовых ресурсов, демографическая ситуация и демографическая политика в Казахстане, классификация населенных пунктов, функциональные зоны населенных пунктов, ойконимы в Казахстане, проблемы населенных пунктов в Казахстане, процесс урбанизации, оценка процесса урбанизации в Казахстане;

6) елтану және саяси география негіздері, дүние жүзі елдері, дүниежүзінің саяси картасы, елдердің саяси типологиясы, саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер, дүние жүзі елдерінің саяси-географиялық жағдайы, саяси интеграция, Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі мүдделері, бағыттары және бастамалары.
20. 9-сыныпқа арналған "Қазақстан географиясы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, қазақстандық географтардың зерттеулері, география ғылымы зерттеулерінің қазіргі заманғы өзекті проблемалары, географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері, қазақтың халықтық географиялық терминдері, зерттеу нәтижелерін ұсынудың академиялық формалары;
2) картография және географиялық деректер базасы, географиялық карталар, географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды картадан көрсету тәсілдері, географиялық номенклатура нысандарын көрсету тәсілдері, географиялық деректер базасы, жерді қашықтықтан зерделеу әдістері, геоақпараттық жүйе технологияларын қолдану аясы;
3) физикалық география, литосфера, Қазақстан аумағының геологиялық тарихы және тектоникалық құрылымы, Қазақстанның басты орографиялық нысандары, қазақ оронимдері, Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары, минералды ресурстарды өндіру және өңдеу орталықтары, Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру, минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар, атмосфера, Қазақстанның климатын түзуші факторлар, Қазақстанның климаттық жағдайы, Қазақстанның климаттық ресурстары, Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар, қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері, гидросфера, Қазақстанның ішкі суларының түрлері, қазақ гидронимдері, Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға беру, су ресурстарының экологиялық проблемалары, Қазақстанның ішкі суларының геосаяси проблемалары, биосфера, Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулері, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері, Қазақстанның табиғи мұрасы, табиғи хоронимдердің (ерекше қорғауға алынған аумақтар) мағынасы, ноосфераның қалыптасуы, Қазақстанның ноосфераның дамуына қосқан үлесі, табиғи-аумақтық кешендер, Қазақстанның ірі физикалық-географиялық аудандары, Қазақтың табиғи хоронимдері (физикалық-географиялық аудандардың атауы), табиғат кешендеріне әсер ететін антропогендік факторлар, антропогендік ландшафтарды жақсарту жолдары;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы, дүниежүзі халқының көші-қоны, Қазақстандағы халықтың көші-қоны, көші-қон саясаты, еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы, Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты, елді мекендердің жіктелуі, елді мекендердің функционалды зоналары, Қазақстандағы ойконимдер, Қазақстандағы елді мекендердің проблемалары, урбандалу үдерісі, Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға беру;

5) экономическая география, природные ресурсы, природно-ресурсный потенциал Казахстана, технологии и центры переработки отдельных видов природных ресурсов в Казахстане и виды готовой продукции, типы и виды природопользования, устойчивое развитие, проблемы, связанные с природопользованием в Казахстане, социально-экономические ресурсы, процесс и направления научно-технической революции, показатели индекса развития человеческого потенциала, развитие человеческого капитала в Казахстане, направления индустриально-инновационного развития в Казахстане, инновационная инфраструктура Казахстана, уровень развития инфраструктуры в регионах Казахстана, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отрасли хозяйства Казахстана, отрасли хозяйства и специализация экономических районов Казахстана, тенденции и показатели развития мирового хозяйства, субъекты мирового хозяства, международное географическое разделение труда, виды международных экономических отношений, показатели развития мирового хозяйства, модели развития и территориальная структура мирового хозяйства, тенденции развития мирового хозяйства, место Казахстана в мировом хозяйстве, интересы, цели и место Казахстана в международной экономической интеграции;
6) страноведение с основами политической географии, страны мира, группировка стран мира по уровню экономического развития, уровни и цели международных организаций, социальное, экономическое и политико-географическое положение Республики Казахстан, политико-административные хоронимы в Казахстане, формы представления комплексной географической информации о Республике Казахстан.
Параграф 2. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
Обучающиеся должны:
Раздел
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Методы географических исследо ваний
1.1 Иссле
дования и иссле
довате ли
7.​1.​1.​1
определяет объекты исследования географии;
7.​1.​1.​2
характеризует и оценивает вклад путешественников и исследователей в развитие географичес кой науки;
7.​1.​1.​3
работает с источника ми географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графичес кие материалы;
7.​1.​1.​4 экспериментальным путем определяет свойства географичес ких объектов;
7.​1.​1.​5
применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные;
7.​1.​1.​6
отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, график
8.​1.​1.​1
в графической форме отображает и объясняет деление географической науки на отрасли;
8.​1.​1.​2
определяет важные исследования в отраслях географи ческой науки;
8.​1.​1.​3
объясняет значение полевых, картографи ческих и теоретичес ких методов географических исследований и применяет их;
8.​1.​1.​4
обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные с использованием казахстанского компонента;
8.​1.​1.​5
из различных материалов или в различной технике
создает модели географических объектов, явлений и процессов и объяс-няет их особенности и свойства;
8.​1.​1.​6
представляет результаты исследований в различной форме
9.​1.​1.​1
повествует об исследованиях казахстанцев, внесших вклад в развитие географической науки;
9.​1.​1.​2
определяет современные актуальные проблемы исследования географической науки;
9.​1.​1.​3
определяет особенности номинации географических объектов и явлений;
9.​1.​1.​4
объясняет значение народных географических терминов казахского народа;
9.​1.​1.​5 представляет результаты исследования в различной академической форме
2.
Картография и геогра
фические базы данных

5) экономикалық география, табиғи ресурстар, Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуеті, Қазақстанда жекелеген ресурс түрлерін өңдеу технологиялары, орталықтары және дайын өнім түрлері, табиғатты пайдалану үлгілері мен түрлері, тұрақты даму, Қазақстанда табиғатты пайдаланумен байланысты проблемалар, Әлеуметтік-экономикалық ресурстар, ғылыми-техникалық революция үдерісі, бағыттары, адам әлеуеті даму индексінің көрсеткіштері, Қазақстанда адамдық капиталды дамыту, Қазақстанның индустриялы-инновациялық даму бағыттары, Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымы, Қазақстан аймақтары инфрақұрылымының даму деңгейі, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, Қазақстан шаруашылығының салалары, Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салалары мен мамандануы, дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіштері, дүниежүзілік шаруашылықтың субъектілері, халықаралық географиялық еңбек бөлінісі, халықаралық экономикалық қатынас түрлері, дүниежүзілік шаруашылықтың даму көрсеткіштері, дүниежүзілік шаруашылықтың даму модельдері мен аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері, Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықта алатын орны, Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттары, орны;
6) елтану және саяси география негіздері, дүниежүзі елдері, елдердің экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырылуы, халықаралық ұйымдардың деңгейлері мен мақсаттары, Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайы, Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдер, Қазақстан Республикасы туралы кешенді географиялық ақпаратты ұсыну формалары.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодтық белгіде бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлім
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Геогра
фиялық зерттеу әдістері
1.1
Зерттеулер және зерттеушілер
7. 1. 1. 1 географияның зерттеу нысандарын анықтайды;
7. 1. 1. 2 саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді;
7. 1. 1. 3 географиялық дерек көздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар;
7. 1. 1. 4 географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды;
7. 1. 1. 5 географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды;
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
8. 1. 1. 1 география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді;
8. 1. 1. 2 география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды;
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады;
8. 1. 1. 4 қазақстандық компонентті қосымша қамтумен сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды;
8. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді;
8. 1. 1. 6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
9. 1. 1. 1 география ғылымының дамуына үлес қосқан қазақстандықтардың зерттеулері туралы баяндайды;
9. 1. 1. 2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблема-ларын анықтайды;
9. 1. 1. 3 географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды;
9. 1. 1. 4 қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді;
9. 1. 1. 5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
2. Картография және географиялық деректер базасы

2.1 Геогра
Фичес
кие карты
7.​2.​1.​1
выполняет картосхемы по теме;
7.​2.​1.​2
показывает объекты географической номенклатуры на карте
8.​2.​1.​1
составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы;
8.​2.​1.​2
на основе примене ния условных знаков и элементов дополни тельной характерис тики карт читает тематические карты;
8.​2.​1.​3
показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
9.​2.​1.​1
осуществляет комментированный показ по карте важных казахстанских географических объектов, процессов и явлений;
9.​2.​1.​2
показывает на карте объекты географической номенклатуры Казахстана.
2.2. Геогра
Фичес кие базы данных
7.​2.​2.​1
группирует и отображает в таблицах географические объекты
8.​2.​2.​1
составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
9.​2.​2.​1
на основе характеристики методов дистанционного зондирования Земли объясняет их значение и особенности;
9.​2.​2.​2 характеризует значение применения геоинформационных технологий в отраслях хозяйства и науки
3. Физичес кая геогра фия
3.1 Литосфера
7.​3.​1.​1
определяет строение и вещественный состав литосферы;
7.​3.​1.​2
показывает на карте и характеризует тектоническое строение Земли и размещение литосферных плит;
7.​3.​1.​3
анализирует тектонические движения земной коры: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг;
7.​3.​1.​4
объясняет причины и следствия, распространение литосферных катаклизмов в мире и Казахстане;
7.​3.​1.​5
на основе казахстанского компонента объясняет правила поведения при литосферных катаклизмах в литосфере
8.​3.​1.​1
исследует закономерности формирования и распрострнения форм рельефа;
8.​3.​1.​2
классифицирует формы рельефа;
8.​3.​1.​3
характеризует формы рельефа по плану;
8.​3.​1.​4 сравнивает сходные орографические единицы, располо-женные на разных материках и в океанах;
8.​3.​1.​5 классифицирует горные породы и минералы по различным признакам;
8.​3.​1.​6
анализирует распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов;
8.​3.​1.​7
определяет свойства горных пород и минералов;
8.​3.​1.​8
объясняет методы определения возраста горных пород;
8.​3.​1.​9
на основе анализа геологического летоисчисления и геохронологической таблицы выделяет крупные этапы и события в формировании земной коры и развитии жизни;
8.​3.​1.​10 с дополнительным охватом местного компонента
оценивает влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
9.​3.​1.​1
с дополнительным охватом местного компонента
определяет геологическую историю и тектоническое строение Казахстана;
9.​3.​1.​2
характеризует основные орографические объекты Казахстана;
9.​3.​1.​3
на основе классификации казахских оронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​3.​1.​4
определяет закономерности распространения минеральных ресурсов Казахстана;
9.​3.​1.​5
показывает на карте и характери зует основные центры добычи и переработки минеральных ресурсов Казахстана;
9.​3.​1.​6
дает оценку минеральным ресурсам Казахстана;
9.​3.​1.​7
классифицирует проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов, и предлагает пути их решения для разных регионов Казахстана
3.2
Атмос фера
7.​3.​2.​1
характеризует состав атмосферы;
7.​3.​2.​2
графически представляет и объясняет строение и особенности слоев атмосферы;
7.​3.​2.​3
объясняет понятие "погода";
7.​3.​2.​4
на основе характеристики отдельных метеорологических элементов объясняет важность их изучения: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность;
7.​3.​2.​5
с применением метеорологических приборов измеряет и фиксирует отдельные метеорологические элементы: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность;
7.​3.​2.​6
на основе местного компонента составляет графические синоптические материалы на основе показателей отдельных метеорологических элементов: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность;
7.​3.​2.​7
с дополнительным охватом местного компонента
на основе анализа неблагоприятных атмосферных явлений предлагает пути защиты
8.​3.​2.​1
анализирует климатообразующие факторы;
8.​3.​2.​2
на основе анализа объясняет глобаль ную циркуляцию атмосферы;
8.​3.​2.​3
анализирует климатические пояса;
8.​3.​2.​4
сравнивает сходные климатические пояса, расположен ные на разных материках;
8.​3.​2.​5
с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества;
8.​3.​2.​6
группирует негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу и климат и предлагает пути их решения (на примере казахстанского компонента)
9.​3.​2.​1
анализирует климатообразующие факторы Казахстана;
9.​3.​2.​2
анализирует климатические условия Казахстана;
9.​3.​2.​3
оценивает климатические ресурсы Казахстана;
9.​3.​2.​4
показывает на карте территории формирования и распространения неблагоприятных и опасных атмосферных явлений и предлагает меры защиты от них;
9.​3.​2.​5
с дополнительным охватом местного компонента
определяет особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений

2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемалар жасай алады;
7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
8. 2. 1. 1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте;
8. 2. 1. 2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолданумен тақырыптық карталарды оқиды;
8. 2. 1. 3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
9. 2. 1. 1 маңызды қазақстандық географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көр-сету барысында сипаттайды;
9. 2. 1. 2 Қазақстанның географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
8. 2. 2. 1 ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
9. 2. 2. 1 жерді қашықтықтан зерделеудің әдістерін сипаттап, маңыздылығы мен ерекшеліктерін түсіндіреді;
9. 2. 2. 2 шаруашылық пен ғылым салаларында геоақпараттық технологияларын қолданудың маңыздылығын сипаттайды
3. Физикалық география
3.1 Литосфера
7. 3. 1. 1 литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды;
7. 3. 1. 2 жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды;
7. 3. 1. 3 жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг;
7. 3. 1. 4 дүние жүзінде және Қазақстанда литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді;
7. 3. 1. 5 литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін қазақстандық компонент негізінде түсіндіреді
8. 3. 1. 1 жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықта рын зерттейді;
8. 3. 1. 2 жер бедері түрлерін жіктейді;
8. 3. 1. 3 жер бедері түрлерін жоспар бойынша сипаттайды;
8. 3. 1. 4 материктер мен мұхиттарда орналасқан ұқсас орографиялық бірліктерді салыстырады;
8. 3. 1. 5 тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктейді;
8. 3. 1. 6 тау жыныстары мен минералдардың қалыптасу заңдылықтарына байланысты пайдалы қазбалардың таралуына талдау жасайды;
8. 3. 1. 7 тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін анықтайды;
8. 3. 1. 8 тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді;
8. 3. 1. 9 геологиялық жылсанау мен геохронологиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алады;
8. 3. 1. 10 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді
9. 3. 1. 1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды;
9. 3. 1. 2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарын сипаттайды;
9. 3. 1. 3 қазақ оронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады;
9. 3. 1. 4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды;
9. 3. 1. 5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды;
9. 3. 1. 6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді;
9. 3. 1. 7 минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды топтастырады және Қазақстанның әртүрлі аймақтары бойынша оларды шешудің жолдарын ұсынады
3.2 Атмосфера
7. 3. 2. 1 атмосфераның құрамын сипаттайды;
7. 3. 2. 2 атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді;
7. 3. 2. 3 "ауа райы" ұғымын түсіндіреді;
7. 3. 2. 4 метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды сипаттап, зерттеу маңыздылығын
анықтайды;
7. 3. 2. 5 метеорологиялық элементтердің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді;
7. 3. 2. 6 жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синопти калық графикалық материалдарды жасайды;
7. 3. 2. 7 жергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфе ралық құбылыс тарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады
8. 3. 2. 1 климат қалыптастырушы факторларды талдайды;
8. 3. 2. 2 атмосфераның ғаламдық циркуля циясын талдап, түсіндіреді;
8. 3. 2. 3 климаттық белдеулерді талдайды;
8. 3. 2. 4 әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеу лерді салыстырады;
8. 3. 2. 5 жергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде
климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді;
8. 3. 2. 6 адамзат әрекетінің атмосфера мен климатқа тигізетін кері әсерін топтастырады, шешу жолдарын ұсынады (қазақстандық компонент негізінде)
9. 3. 2. 1 Қазақстан климатын қалыптастыру
шы факторларды талдайды;
9. 3. 2. 2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды;
9. 3. 2. 3 Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды;
9. 3. 2. 4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады;
9. 3. 2. 5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды

3.3 Гидрос фера
7.​3.​3.​1
характеризует гидросферу и ее составные части;
7.​3.​3.​2
объясняет важность водных ресурсов;
7.​3.​3.​3
характеризует состав и географическое положение Мирового океана;
7.​3.​3.​4
о плану характеризует океаны и их составные части;
7.​3.​3.​5
определяет факторы, влияющие на свойства океанической воды;
7.​3.​3.​6 классифицирует и объясняет движение океанических вод;
7.​3.​3.​7 классифицирует опасности, связанные с океаническими и морскими водами, и предлагает пути защиты;
7.​3.​3.​8
группирует проблемы Мирового океана и предлагает пути их решения
8.​3.​3.​1
определяет формиро вание вод суши;
8.​3.​3.​2
объясняет хозяйственное значение основных видов вод суши (на примере казахстан ского компонента);
8.​3.​3.​3
объясняет строение речной долины;
8.​3.​3.​4
с дополнительным охватом казахстан ского компонента
объясняет гидрологический режим рек;
8.​3.​3.​5
характеризует по плану озера и ледники мира и Казахстана;
8.​3.​3.​6
с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем вод суши
на основе их классификации;
8.​3.​3.​7
на основе местного компонента
предлагает пути предупреждения водных стихийных бедствий
9.​3.​3.​1 классифицирует, анализирует показатели и характеризует внутренние воды Казахстана: реки и озера, ледники и вечная мерзлота, подземные воды;
9.​3.​3.​2
на основе классификации казахских гидрони мов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​3.​3.​3
дает экономичес кую оценку водным ресурсам Казахстана;
9.​3.​3.​4
с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем водных ресурсов на основе их анализа;
9.​3.​3.​5 классифицирует геополитические проблемы водных ресурсов Казахстана и предлагает пути решения: трансграничные реки, статус Каспийского моря
3.4 Биосфе-ра
7.​3.​4.​1
определяет состав, строение, границы и свойства биосферы;
7.​3.​4.​2
определяет представителей растительного и животного мира характерных для региона и называет
тех, представителей которые занесены в Красную книгу;
7.​3.​4.​3
определяет распространение типов почв в Казахстане;
7.​3.​4.​4
с дополнительным охватом местного компонента
оценивает почвенные ресурсы;
7.​3.​4.​5 классифицирует экологические проблемы почв и предлагает пути их решения
8.​3.​4.​1
объясняет формирование природных зон и высотных поясов;
8.​3.​4.​2
характеризует по плану природные зоны;
8.​3.​4.​3 сравнивает сходные природные зоны и высотные пояса, расположенные на разных материках;
8.​3.​4.​4
определяет распространение жизни в океане;
8.​3.​4.​5
доказывает необходимость охраны растительного и животного мира и предлагает пути их охраны
9.​3.​4.​1
составляет сравнительный анализ природных зон и высотных поясов Казахстана;
9.​3.​4.​2
объясняет цели создания особо охраняемых природных территорий: заповедники, заказники, национальные парки;
9.​3.​4.​3
дает оценку природному наследию Казахстана;
9.​3.​4.​4
на основе классификации казахских природных хоронимов по теме объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​3.​4.​5
исследует условия формирования ноосферы;
9.​3.​4.​6
оценивает вклад Казахстана в развитие ноосферы

3.3 Гидросфера
7. 3. 3. 1 гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды;
7. 3. 3. 2 су ресурстарының маңыздылығын түсіндіреді;
7. 3. 3. 3 дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын сипаттайды;
7. 3. 3. 4 мұхит және оның құрамдас бөліктерін жоспар бойынша сипаттайды;
7. 3. 3. 5 мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды;
7. 3. 3. 6 мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді;
7. 3. 3. 7 мұхиттар және теңіздермен байланысты апаттарды топтастырып, сақтану шараларын ұсынады;
7. 3. 3. 8 дүниежүзілік мұхит проблемаларын топтастырып, шешу жолдарын ұсынады
8. 3. 3. 1 құрлық суларының қалыптасу жолдарын анықтайды;
8. 3. 3. 2 құрлық суларының негізгі түрлерінің шаруашылық маңызын түсіндіреді (қазақстандық компонент негізінде);
8. 3. 3. 3 өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді;
8. 3. 3. 4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді;
8. 3. 3. 5 дүние жүзінің және Қазақстанның көлде рі мен мұздықтарын жоспар бойынша сипаттайды;
8. 3. 3. 6 ергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде
құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады;
8. 3. 3. 7 жергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде су апаттарының алдын алу шараларын ұсынады
9. 3. 3. 1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздық тар мен мәңгі тоң, жерасты сулары;
9. 3. 3. 2 қазақ гидронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады;
9. 3. 3. 3 Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға береді;
9. 3. 3. 4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
су ресурстары
ның экология
ық проблемала
рын талдап, шешу жолдарын ұсынады;
9. 3. 3. 5 Қазақстандағы су ресурстары
ның геосаяси проблемаларын жіктеп шешу жолдарын ұсынады:
трансшекаралық өзендер, Каспий теңізінің мәртебесі
3.4 Биосфера
7. 3. 4. 1 биосфераның құрамын, құрылы
мын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды;
7. 3. 4. 2 өлкеге тән өсімдіктер мен жануарларды анықтайды және "Қызыл кітапқа" енген түрлерін атайды;
7. 3. 4. 3 Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды;
7. 3. 4. 4 жергілікті компо нентті қосымша қамту негізінде
топырақ ресурста рына баға береді;
7. 3. 4. 5 топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
8. 3. 4. 1 табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын түсіндіреді;
7. 3. 4. 2 өлкеге тән өсімдік тер мен жануарлар ды анықтайды және "Қызыл кітапқа" енген түрлерін атайды;
8. 3. 4. 3 әр материкте орналасқан ұқсас табиғат зоналар мен биіктік белдеулерді салыстырады;
8. 3. 4. 4 мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды;
8. 3. 4. 5 өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады
9. 3. 4. 1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды;
9. 3. 4. 2 қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтардың құрылу мақсатын түсіндіреді;
9. 3. 4. 3 Қазақстанның табиғи мұрасына баға береді;
9. 3. 4. 4 тақырыпқа қатысты қазақтың табиғи хоронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерация сын үш тілде ұсынады;
9. 3. 4. 5 ноосфераның қалыптасу шарттарын зерттейді;
9. 3. 4. 6 Қазақстанның ноосфера дамуына қосқан өзіндік үлесін бағалайды

3.5 Природ-но-терри
ториальные комплексы
7.​3.​5.​1
объясняет формирование природнотерриториа льных комплексов: географическая оболочка, материки и океаны, зоны и пояса, ландшафты;
7.​3.​5.​2
характеризует по плану природно-территориальные комплексы родного края и предсталяет
краеведческую базу данных в различных формах
8.​3.​5.​1
объясняет и представляет в графической форме состав и строение географической оболочки;
8.​3.​5.​2
объясняет значение закономерностей географической оболочки
9.​3.​5.​1
характеризует по плану крупные природно-территориальные комплексы Казахстана;
9.​3.​5.​2
на основе классификации казахских природных хоронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​3.​5.​3
на основе местного компонента
исследуют влияние антропогенного фактора на природные комплексы;
9.​3.​5.​4
предлагает пути улучшения антропогенных ландшафтов: рекультивация, мелиорация, ландшафтный дизайн
4. Социаль
ная геогра
фия
4.1 Геогра
фия населе
ния
7.​4.​1.​1
объясняет этнолингвистическую классификацию народов мира;
7.​4.​1.​2
определяет религиозный состав населения мира и распространение религий;
7.​4.​1.​3
объясняет формирование историко-культурных цивилизационных регионов мира в связи с этническим и религиозным составом населения;
7.​4.​1.​4
с дополнительным охватом казахстанского компонента
доказывает необходимость межнационального и межконфессионально го согласия и предлагает пути их формирования
8.​4.​1.​1
объясняет методы определения численности населения;
8.​4.​1.​2 классифицирует страны мира по типу воспроизводства населения;
8.​4.​1.​3
на основе анализа демографической ситуации рассчиты вает основные демографические показатели: числен ность населения, коэффициенты рождаемости и смертности, естественный и механический прирост, общий прирост, половозрастные показатели, национальный и религиозный состав;
8.​4.​1.​4
объясняет и представляет в графической форме демографические показатели стран;
8.​4.​1.​5
классифицирует страны мира по демографическим проблемам;
8.​4.​1.​6
на основе объяснения понятия "демографическая политика" предлагает собственную модель демографической политики для отдельных стран
9.​4.​1.​1
определяет национальный и религиозный состав населения Казахстана;
9.​4.​1.​2
объясняет направ ления, причины и следствия мигра ций насления мира;
9.​4.​1.​3
на основе анализа миграционных процессов в Казахстане определяет основные направления миграций;
9.​4.​1.​4
предлагает собственную модель миграционной политики;
9.​4.​1.​5
на основе сравнения казахстанских показателей с другими странами
дает оценку количественному и качественному составу трудовых ресурсов;
9.​4.​1.​6
на основе анализа демографической ситуации Казахстана предлагает собственную модель демографической политики;
9.​4.​1.​7 классифицирует населенные пункты Казахстана;
9.​4.​1.​8 характеризует виды и функциональные зоны населенных пунктов;
9.​4.​1.​9
на основе классификации ойконимов в Казахстане объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​4.​1.​10
на основе классификации проблем населенных пунктов Казахстана предлагает пути их решения;
9.​4.​1.​11
на основе объяснения причин и следствий урбанизации предлагает пути решения связанных с ней проблем;
9.​4.​1.​12
дает оценку процессу урбанизации в Казахстане
5.
Экономическая геогра фия

3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
7. 3. 5. 1 географиялық қабық, материктер мен мұхиттар, зоналар және белдеулер, ландшафт табиғи-аумақтық кешендерінің қалыптасуын түсіндіреді;
7. 3. 5. 2 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде әртүрлі деңгейдегі табиғи-аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды
7. 3. 5. 3 туған өлкенің табиғи-аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды және өлкетану деректер базасын әртүрлі формада ұсынады
8. 3. 5. 1 географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді;
8. 3. 5. 2 географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді
9. 3. 5. 1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды;
9. 3. 5. 2 қазақтың табиғи хоронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіріп, транлитерациясын үш тілде ұсынады;
9. 3. 5. 3 жергілікті компонент негізінде
антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне әсерін зерттейді;
9. 3. 5. 4 антропогендік ландшафттарды жақсарту жолдарын ұсынады: рекультивация, мелиорация, ландшафттық дизайн
4. Әлеуметтік география
4.1 Халық географиясы
7. 4. 1. 1 дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді;
7. 4. 1. 2 дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды;
7. 4. 1. 3 халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіндіреді;
7. 4. 1. 4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін дәлелдейді және қалыптастыру жолдарын ұсынады
8. 4. 1. 1 халық санын анықтау әдістерін түсіндіреді;
8. 4. 1. 2 дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді;
8. 4. 1. 3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам;
8. 4. 1. 4 елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып, түсіндіреді;
8. 4. 1. 5 дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді;
8. 4. 1. 6 "демографиялық саясат" ұғымын түсіндіре отырып дүниежүзінің жекелеген елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
9. 4. 1. 1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды;
9. 4. 1. 2 дүниежүзі халқы миграцияларының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді;
9. 4. 1. 3 Қазақстандағы көші-қон үдерістерді талдап, басты бағыттарын анықтайды;
9. 4. 1. 4 көші-қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады;
9. 4. 1. 5 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдердің көрсеткіштері мен салыстыру негізінде еңбек ресурстарының сандық, сапалық құрамына баға береді;
9. 4. 1. 6 Қазақстанның демографиялық жағдайын талдап, демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады;
9. 4. 1. 7 Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді;
9. 4. 1. 8 елді мекендердің түрлері мен функционалды зоналарын сипаттайды;
9. 4. 1. 9 Қазақстандағы ойконимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады;
9. 4. 1. 10 Қазақстанның елді мекендері проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады;
9. 4. 1. 11 урбандалу үдерісінің себеп-салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолдарын ұсынады;
9. 4. 1. 12 Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді
5. Экономи калық география

5.1 Природ ные ресурсы
7.​5.​1.​1
классифицирует природные ресурсы;
7.​5.​1.​2
с дополнительным охватом местного компонента
анализирует закономерности распространения природных ресурсов;
7.​5.​1.​3
показывает места концентрации природных ресурсов на карте;
7.​5.​1.​4 с дополнительным охватом местного компонента
анализирует проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, и предлагает пути их решения
8.​5.​1.​1
производит экономическую и экологическую оценку природных ресурсов;
8.​5.​1.​2
оценивает природно-ресурсный потенциал отдельных регионов мира;
8.​5.​1.​3
с дополнительным охватом казахстанского компонента
называет центры и виды готовой продукции на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
9.​5.​1.​1 оценивает природно-ресурсный потенциал Казахстана;
9.​5.​1.​2
называет центры и виды готовой продукции в Казахстане на основе характеристики технологии обработки различных видов природных ресурсов;
9.​5.​1.​3 классифицирует типы и виды при-родопользования;
9.​5.​1.​4 характеризует признаки и направления устойчивого развития;
9.​5.​1.​5
на основе опреде-ления проблем природопользова ния в Казахстане предлагает пути их решения;
9.​5.​1.​6
на основе местного компонента прово-дит исследование по природопользо-ванию
5.2 Соци-
ально-эконо-мичес-кие ресурсы
7.​5.​2.​1 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность
элементов транспортной инфраструктуры на основе их характеристики;
7.​5.​2.​2
с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает
важность элементов социальной инфраструктуры на основе их характеристики
8.​5.​2.​1
с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность
элементов экономической инфраструктуры на основе их характеристики
9.​5.​2.​1
анализирует процесс и направления научно-технической революции;
9.​5.​2.​2
с дополнительным охватом казахстанского компонента
определяет показатели индекса развития челове-ческого капитала и сравнивает по ним страны;
9.​5.​2.​3 разрабатывает решения по повышению качества человеческого капитала в Казахстане;
9.​5.​2.​4
на основе определения направлений индустриально-инновационного развития Казахстана составляет прогнозы;
9.​5.​2.​5
на основе анализа состояния инновационной инфраструктуры Казахстана разрабатывает пути развития;
9.​5.​2.​6
на основе анализа инфраструктуры регионов Казахстана предлагает пути решения связанных с ней проблем
5.3 Отраслевая и территориаль ная структу ра мирово го хозяй ства
7.​5.​3.​1 классифицирует и объясняет важность отраслей хозяйства: сельское хозяйство и промышленность
8.​5.​3.​1 классифицирует отрасли хозяйства: добывающая и перерабатывающая отрасли, сфера услуг;
8.​5.​3.​2
с дополнительным охватом казахстан-ского компонента характеризует формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг;
8.​5.​3.​3 с дополнительным охватом казахстан-ского компонента анализирует факто-ры размещения сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг;
8.​5.​3.​4
характеризует по плану отрасли мирового хозяйства
9.​5.​3.​1 характеризует по плану отрасли хозяйства Казахстана;
9.​5.​3.​2
на основе определения отраслей хозяйства экономических районов Казахстана объясняет их специализацию

5.1 Табиғи ресурстар
7. 5. 1. 1 табиғи ресурстарды жіктейді;
7. 5. 1. 2 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдайды;
7. 5. 1. 3 табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді;
7. 5. 1. 4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады
8. 5. 1. 1 табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды;
8. 5. 1. 2 дүниежүзінің жекелеген аймақтарының табиғи ресурстық әлеуетін бағалайды;
8. 5. 1. 3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде жекелеген табиғат ресурстарын өңдеу технологиясын сипаттай отырып, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
9. 5. 1. 1 Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды;
9. 5. 1. 2 Қазақстанда жекелеген табиғи ресурс-тарды өңдеу технологиясын сипаттап, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды;
9. 5. 1. 3 табиғатты пайдалану үлгілері мен түрлерін топтастырады;
9. 5. 1. 4 тұрақты дамудың белгілері мен бағыттарын сипаттайды;
9. 5. 1. 5 Қазақстанда табиғатты пайдалану проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсынады;
9. 5. 1. 6 жергілікті компонент негізінде
табиғатты пайдалануға байланысты зерттеу жүргізеді
5.2 Әлеуметтік-экономика
лық ресурстар
7. 5. 2. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
көлік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді;
7. 5. 2. 2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
әлеуметтік инфрақұрылымы
ның элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
8. 5. 2. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде экономикалық инфрақұрылымның элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
9. 5. 2. 1 ғылыми-техникалық революция үдерісін, даму бағыттарын талдайды;
9. 5. 2. 2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
адам әлеуетінің даму индексі көрсеткіштерін анықтап, елдерді салыстырады;
9. 5. 2. 3 Қазақстанда адам капиталы-ның әлеуетін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
9. 5. 2. 4 Қазақстанның индустриялық-инновациялық даму бағытта
рын анықтап, болжам жасайды;
9. 5. 2. 5 Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымының жағдайын талдап, дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
9. 5. 2. 6 Қазақстан аймақтарының инфрақұрылы мын талдап, проблемаларды шешу жолдарын ұсынады
5.3 Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы
7. 5. 3. 1 ауыл шаруашылық, өнеркәсіп шаруашылық салаларын жіктеу арқылы маңыздылығын түсіндіреді
8. 5. 3. 1 өндіруші және өңдеуші, қызмет саласы шаруашылық түрлерін жіктейді;
8. 5. 3. 2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауылшаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын ұйымдастыру түрлерін сипаттайды;
8. 5. 3. 3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауыл шаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын орналастыру факторларын талдайды;
8. 5. 3. 4 дүниежүзі шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды
9. 5. 3. 1 Қазақстан шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды;
9. 5. 3. 2 Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларын анықтап, мамандануын түсіндіреді

5.4 Тенден ции и показа тели развития мирово го хозяй ства
9.​5.​4.​1 характеризует субъекты мирового хозяйства;
9.​5.​4.​2
определяет значение международного географического разделения труда;
9.​5.​4.​3 классифицирует и характеризует виды международных экономических отношений;
9.​5.​4.​4 характеризует показатели развития мирового хозяйства: валовый внутренний продукт, валовый национальный продукт, в том числе на душу населения;
9.​5.​4.​5
анализирует модели и территориальную структуру мирового хозяйства;
9.​5.​4.​6
анализирует тенденции развития мирового
в международной хозяйства;
9.​5.​4.​7
определяет место Казахстана в мировом хозяйстве;
9.​5.​4.​8
определяет интересы, цели и место Казахстана экономической интеграции
6.
Страноведение с основами полити ческой геогра фии
6.1 Страны мира
7.​6.​1.​1 с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует страны по их географическому положению;
7.​6.​1.​2 с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует по плану географическое положение стран;
7.​6.​1.​3 с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует страны по их экономико-географическому положению;
7.​6.​1.​4 с дополни
тельным охватом казахстанского компонента характеризует экономико-географическое положение стран по плану;
7.​6.​1.​5 с дополнительным охватом казахстан-ского компонента оценивает географи-ческое, экономико-географическое положение стран;
7.​6.​1.​6 с дополнительным охватом казахстан-ского компонента
предлагает пути улучшения экономико-географического положения стран
8.​6.​1.​1
характеризует основные объекты политической карты;
8.​6.​1.​2 классифицирует страны мира по форме правления и государственного устройства;
8.​6.​1.​3
анализирует количественные и качественние изменения на политической карте;
8.​6.​1.​4 дает оценку политико-географического положения стран;
8.​6.​1.​5
объясняет необходимость и цели политической интеграции;
8.​6.​1.​6
анализирует интересы и цели Казахстана, политической интеграции Казахстана
9.​6.​1.​1 с дополнительным охватом казахстанского компонента
группирует страны по уровню экономического развития;
9.​6.​1.​2 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует международные организации по уровню и целям;
9.​6.​1.​3
дает комплексную оценку социального, экономико и политико-географического положения Республики Казахстан;
9.​6.​1.​4
на основе класси-фикации политико-административных хоронимов в Республике Казахстан объясняет их значе-ние и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​6.​1.​5
готовит страноведческую информацию о Республике Казахстан для различных целевых аудиторий

5.4 Дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіштері
9. 5. 4. 1 дүниежүзілік шаруашылық тың субъектілерін сипаттайды;
9. 5. 4. 2 халықаралық географиялық еңбек бөлінісінің мәнін анықтайды;
9. 5. 4. 3 халықаралық экономикалық қатынас түрлерін жіктеп, сипаттайды;
9. 5. 4. 4 дүниежүзілік шаруашылықтың даму көрсеткіштерін сипаттайды:
жалпы ішкі өнім, жалпы ұлттық өнім оның ішінде жан басына шаққанда;
9. 5. 4. 5 дүниежүзілік шаруашылықтың модельдері мен аумақтық құрылымын талдайды;
9. 5. 4. 6 дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістерін талдайды;
9. 5. 4. 7 Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықтағы орнын анықтайды;
9. 5. 4. 8 Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын, орнын анықтайды
6. Елтану және саяси география негіздері
6.1 Дүние жүзі елдері
7. 6. 1. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді географиялық орнына байланысты топтастырады;
7. 6. 1. 2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды;
7. 6. 1. 3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық-географиялық орнына байланысты топтастырады;
7. 6. 1. 4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жоспар бойынша сипаттайды;
7. 6. 1. 5 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайына баға береді;
7. 6. 1. 6 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды
8. 6. 1. 1 саяси картаның басты нысандарын сипаттайды;
8. 6. 1. 2 елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады;
8. 6. 1. 3 саяси картаның сандық және сапалық өзгерістерін талдайды;
8. 6. 1. 4 елдердің саяси-географиялық жағдайына баға береді;
8. 6. 1. 5 саяси интеграцияның қажеттілігі мен мақсаттарын түсіндіреді;
8. 6. 1. 6 Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды
9. 6. 1. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырады;
9. 6. 1. 2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде халықаралық ұйымдарды деңгейі және мақсаты бойынша топтастырады;
9. 6. 1. 3 Қазақстан Республикасы ның әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайына кешенді баға береді;
9. 6. 1. 4 Қазақстан
дағы саяси-әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерация сын үш тілде ұсынады;
9. 6. 1. 5 Қазақстан Республикасы туралы кешенді географиялық ақпаратты түрлі мақсатты аудиториялар үшін дайындайды

22. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
5) 7 класс:
Подраздел
Тема
Цели обучения. Обучающийся
1-четверть
1 Методы географических исследований
1.1
Исследования
и исследователи
Объекты географических исследований
7.​1.​1.​1 определяет объекты исследования географии
Развитие географической науки
7.​1.​1.​2 характеризует и оценивает вклад путешественников и исследователей в развитие географической науки
Источники географических данных
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
Географические опыты
7.​1.​1.​4 экспериментальным путем определяет свойства географических объектов
Полевые методы исследований
7.​1.​1.​5 применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные
Применение графических методов в географии
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2 Картография и географические базы данных
2.1Географические карты
Применение географических картосхем
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
Географическая номенклатура
7.​2.​1.​2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2Географические базы данных
Организация географических данных
7.​2.​2.​1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
3 Физическая география
3.1 Литосфера
Строение и вещественный состав литосферы
7.​3.​1.​1 определяет строение и вещественный состав литосферы
Тектоническое строение Земли
7.​3.​1.​2 показывает на карте и характеризует тектоническое строение Земли и размещение литосферных плит
Тектонические движения литосферы
7.​3.​1.​3 анализирует тектонические движения земной коры: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг
Литосферные катаклизмы
7.​3.​1.​4 объясняет причины и следствия, распространение литосферных катаклизмов в мире и Казахстане
7.​3.​1.​5 на основе казахстанского компонента объясняет правила поведения при литосферных катаклизмах в литосфере
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2.Картография и географические базы данных

22. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
23. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып:
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
1 Географияны зерттеу тәсілдері
1.1
Зерттеу және зерттеуші
лер
Географияны зерттеу нысандары
7. 1. 1. 1 географияның зерттеу нысандарын анықтайды
География ғылымының дамуы
7. 1. 1. 2 саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді
Географиялық дерек көздері
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
Географиялық тәжірибелер.
7. 1. 1. 4 географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды
Далалық зерттеулер әдістері
7. 1. 1. 5 географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды
Географияда графикалық әдістердің қолданылуы
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
Географиялық картосхемаларды қолдану
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
Географиялық номенклатура
7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
Географиялық деректерді ұйымдастыру
7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
3 Физикалық география
3.1 Литосфера
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы
7. 3. 1. 1 литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды
Жердің тектоникалық құрылысы
7. 3. 1. 2 жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды
Литосфераның тектоникалық қозғалыстары
7. 3. 1. 3 жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг
Литосфералық катаклизмдер
7. 3. 1. 4 дүние жүзінде және Қазақстанда литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді
7. 3. 1. 5 қазақстандық компонент негізінде литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіреді
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы

2.1 Географические карты
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
7.​2.​1.​2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2. Географические базы данных
7.​2.​2.​1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
2-четверть
3 Физическая география
3.2 Атмосфера
Атмосфера и ее составные части
7.​3.​2.​1 характеризует состав атмосферы
7.​3.​2.​2 графически представляет и объясняет строение и особенности слоев атмосферы
Погода и метеорологические элементы
7.​3.​2.​3 объясняет понятие "погода"
7.​3.​2.​4 на основе характеристики отдельных метеорологических элементов объясняет важность их изучения: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность
7.​3.​2.​5 с применением метеорологических приборов измеряет и фиксирует отдельные метеорологические элементы: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность
7.​3.​2.​6 на основе местного компонента составляет графические синоптичес-кие материалы на основе показателей отдельных метеорологических элементов: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность
Неблагоприятные атмосферные явления
7.​3.​2.​7 с дополнительным охватом местного компонента на основе анализа неблагоприятных атмосферных явлений предлагает пути защиты
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.​1.​1.​4 экспериментальным путем определяет свойства географических объектов
7.​1.​1.​5 применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2.Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
3 Физическая география
3.3 Гидросфера
Гидросфера и ее составные части
7.​3.​3.​1 характеризует гидросферу и ее составные части
Значение водных ресурсов
7.​3.​3.​2 объясняет важность водных ресурсов
Географическое положение Мирового океана
7.​3.​3.​3 характеризует состав и географическое положение Мирового океана
7.​3.​3.​4 по плану характеризует океаны и их составные части
Свойства вод Мирового океана
7.​3.​3.​5 определяет факторы, влияющие на свойства океанической воды
Движения вод в океане
7.​3.​3.​6 классифицирует и объясняет движение океанических вод
Бедствия, связанные с океаном
7.​3.​3.​7 классифицирует опасности, связанные с океаническими и морскими водами, и предлагает пути защиты
Проблемы Мирового океана
7.​3.​3.​8 группирует проблемы Мирового океана и предлагает пути их решения
1.Методы географических исследований

2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
2-тоқсан
3 Физикалық география
3.2 Атмосфера
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері
7. 3. 2. 1атмосфераның құрамын сипаттайды
7. 3. 2. 2 атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді
Ауа райы және метеорологиялық элементтер
7. 3. 2. 3 "ауа райы" ұғымын түсіндіреді
7. 3. 2. 4 метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды сипаттап, зерттеу маңыздылығын анықтайды
7. 3. 2. 5 метеорологиялық элементтердің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді
7. 3. 2. 6 жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық графикалық материалдарды жасайды
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
7. 3. 2. 7 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7. 1. 1. 4 географиялық нысандардың, үдерістердің және құбылыстардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды
7. 1. 1. 5 географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
3 Физикалық география
3.3 Гидросфера
Гидросфера және оның құрамдас бөлігі
7. 3. 3. 1 гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды
Су ресурстарының маңыздылығы
7. 3. 3. 2 су ресурстарының маңыздылығын түсіндіреді
Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы
7. 3. 3. 3 дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын сипаттайды
7. 3. 3. 4 мұхит және оның құрамдас бөліктерін жоспар бойынша сипаттайды
Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері
7. 3. 3. 5 мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды
Мұхит суларының қозғалыстары
7. 3. 3. 6 мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді
Мұхиттармен байланысты апаттар
7. 3. 3. 7 мұхитар мен теңіздермен байланысты апаттарды топтастырып, сақтану шараларын ұсынады
Дүниежүзілік мұхиттың проблемалары
7. 3. 3. 8 дүниежүзілік мұхит проблемаларын топтастырып, шешу жолдарын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері

1.1 Исследования и исследователи
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2 Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
7.​2.​1.​2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2 Географические базы данных
7.​2.​2.​1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
3-четверть
3 Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера и ее составные части
7.​3.​4.​1 определятет состав, строение, границы и свойства биосферы;
Флора и фауна родного края
7.​3.​4.​2 определяет представителей растительного и животного мира характерных для региона и называет тех представителей которые занесены в Красную книгу
Типы почв в Казахстане
7.​3.​4.​3 определяет распространение типов почв в Казахстане
7.​3.​4.​4 с дополнительным охватом местного компонента оценивает почвенные ресурсы
Экологические проблемы почв
7.​3.​4.​5 классифицирует экологические проблемы почв и предлагает пути их решения
1 Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.​1.​1.​4 экспериментальным путем определяет свойства географических объектов
7.​1.​1.​5 применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2.Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
2.2 Географические базы данных
7.​2.​2.​1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
3. Физическая география
3.5 Природно-территориаль-ные комплексы
Формирование природно-территориальных комплексов
7.​3.​5.​1 объясняет формирование природно-территориальных комплексов: географическая оболочка, материки и океаны, зоны и пояса, ландшафты
Виды природно-территориальных комплексов
7.​3.​5.​2 с дополнительным охватом местного компонента характеризует по плану природно-территориальные комплексы различного уровня
Визитная карточка моего края: разработка краеведческой базы данных
7.​3.​5.​3 характеризует по плану природно-территориальные комплексы родного края и предсталяет краеведческую базу данных в различных формах
1.Методы географических исследований

1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
3-тоқсан
3 Физикалық география
3.4 Биосфера
Биосфера және оның құрамдас бөліктері
7. 3. 4. 1 биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды
Туған өлкенің флорасы мен фаунасы
7. 3. 4. 2 өлкеге тән өсімдіктер мен жануарларды анықтайды және "Қызыл кітапқа" енген түрлерін атайды
Қазақстанның топырақ түрлері
7. 3. 4. 3 Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды
7. 3. 4. 4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстарына баға береді
Топырақтың экологиялық проблемалары
7. 3. 4. 5 топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7. 1. 1. 4 географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды
7. 1. 1. 5 географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады:сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
2.2. Географиялық деректер базасы
7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
3 Физикалық география
3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы
7. 3. 5. 1 географиялық қабық, мұхиттар және материктер, зоналар және белдеулер, ландшафтар табиғи-аумақтық кешендерінің қалыптасуын түсіндіреді
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері
7. 3. 5. 2 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде әртүрлі деңгейдегі табиғи-аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды
Туған өлкемнің визит карточкасы: өлкетанудың деректер базасын әзірлеу
7. 3. 5. 3 туған өлкенің табиғи-аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды және өлкетану деректер базасын әртүрлі формада ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері

1.1 Исследования и исследователи
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.​1.​1.​5 применяет методы полевых географических исследований, фиксирует, собирает, обрабатывает и анализирует данные
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2.Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
2.2 Географические базы данных
7.​2.​2.​1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
4 Социальная география
4.1 География населения
Языковые семьи и группы народов мира
7.​4.​1.​1 объясняет этнолингвистическую классификацию народов мира
Религиозный состав населения мира
7.​4.​1.​2 определяет религиозный состав населения мира и распространение религий
Историко-культурные регионы мира
7.​4.​1.​3 объясняет формирование историко-культурных цивилизационных регионов мира в связи с этническим и религиозным составом населения
Межнациональное и межконфессиональное согласие
7.​4.​1.​4 с дополнительным охватом казахстанского компонента доказывает необходимость межнационального и межконфессионального согласия и предлагает пути их формирования
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2.Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
2.2 Географические базы данных
7.​2.​2.​1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
4-четверть
5 Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Классификация природных ресурсов
7.​5.​1.​1 классифицирует природные ресурсы
7.​5.​1.​2 с дополнительным охватом местного компонента анализирует закономерности распространения природных ресурсов
7.​5.​1.​3 показывает места концентрации природных ресурсов на карте
Проблемы, связанные с освоением природных ресурсов
7.​5.​1.​4 с дополнительным охватом местного компонента анализирует проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, и предлагает пути их решения
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2.Картография и географические базы данных

1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7. 1. 1. 5 географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданады, көрсеткіштерді тіркейді, жинақтайды, өңдейді, талдайды
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
2.2. Географиялық деректер базасы
7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
4 Әлеуметтік география
4.1 Халық географиясы
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
7. 4. 1. 1 дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді
Дүниежүзі халқының діни құрамы
7. 4. 1. 2 дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды
Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары
7. 4. 1. 3 халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіндіреді
Ұлтаралық және дінаралық келісім
7. 4. 1. 4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін дәлелдейді және қалыптастыру жолдарын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: кесте, сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
2.2. Географиялық деректер базасы
7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
4-тоқсан
5 Экономикалық география
5.1 Табиғи ресурстар
Табиғи ресурстардың жіктелуі
7. 5. 1. 1 табиғи ресурстарды жіктейді
7. 5. 1. 2 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдайды
7. 5. 1. 3 табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді
Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар
7. 5. 1. 4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады:кесте, сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы

2.1 Географические карты
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
7.​2.​1.​2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2 Географические базы данных
7.​2.​2.​1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
5 Экономическая география
5.2 Социально-экономические ресурсы
Транспортная инфраструктура
7.​5.​2.​1 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов транспортной инфраструктуры на основе их характеристики
Социальная инфраструктура
7.​5.​2.​2 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов социальной инфраструктуры на основе их характеристики
5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отрасли мирового хозяйства: сельское хозяйство и промышленность
7.​5.​3.​1 классифицирует и объясняет важность отраслей хозяйства: сельское хозяйство и промышленность
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: схема, диаграмма, профиль, график
2.Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
7.​2.​1.​2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2 Географические базы данных
7.​2.​2.​1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Географическое положение стран мира
7.​6.​1.​1 с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует страны по их географическому положению
7.​6.​1.​2 с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует по плану географическое положение стран
Экономико-географическое положение стран мира
7.​6.​1.​3 с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует страны по их экономико-географическому положению
7.​6.​1.​4 с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует экономико-географическое положение стран по плану
7.​6.​1.​5 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает географическое, экономико-географическое положение стран
7.​6.​1.​6 с дополнительным охватом казахстанского компонента предлагает пути улучшения экономико-географического положения стран
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
7.​1.​1.​3 работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
7.​1.​1.​6 отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме:схема, диаграмма, профиль, график
2.Картография и географические базы данных

2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
5 Экономикалық география
5.2 Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
Көлік инфрақұрылымы
7. 5. 2. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде көлік инфрақұрылымының элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
Әлеуметтік инфрақұрылым
7. 5. 2. 2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
5.3 Дүниежүзілік шаруашы
лықтың салалық және аумақтық құрылымы
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалары: ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп
7. 5. 3. 1 ауыл шаруашылық, өнеркәсіп шаруашылық салаларын жіктеу арқылы маңыздылығын түсіндіреді
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: кесте, сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
6 Елтану және саяси география негіздері
6.1 Дүние жүзі елдері
Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы
7. 6. 1. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді географиялық орнына байланысты топтастырады
7. 6. 1. 2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды
Елдердің экономикалық географиялық жағдайы
7. 6. 1. 3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық-географиялық орнына байланысты топтастырады
7. 6. 1. 4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жоспар бойынша сипаттайды
7. 6. 1. 5 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайына баға береді
7. 6. 1. 6 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің географиялық, экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: кесте, сызба, диаграмма, профиль, график
2 Картография және географиялық деректер базасы

2.1 Географические карты
7.​2.​1.​1 выполняет картосхемы по теме
7.​2.​1.​2 показывает объекты географической номенклатуры на карте
2.2 Географические базы данных
7.​2.​2.​1 группирует и отображает в таблицах географические объекты
2) 8 класс:
Подраздел
Тема
Цели обучения. Обучающийся
1-четверть
1 Методы географических исследований
1.1Исследования и исследователи
Отрасли географической науки
8.​1.​1.​1 в графической форме отображает и объясняет деление географической науки на отрасли
8.​1.​1.​2 определяет важные исследования в отраслях географической науки
Виды методов географических исследований
8.​1.​1.​3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
Обработка и анализ географических данных
8.​1.​1.​4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные с использованием казахстанского компонента
Географические модели
8.​1.​1.​5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
Формы представления результатов исследований
8.​1.​1.​6 представляет результаты исследований в различной форме
2 Картография и географические базы данных
2.1Географические карты
Тематические карты и элементы их дополнительной характеристики
8.​2.​1.​1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
Чтение тематических карт
8.​2.​1.​2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
Тематическая географическая номенклатура
8.​2.​1.​3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2Географические базы данных
Роль информационно-коммуникационных технологий в составлении географических баз данных
8.​2.​2.​1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
3 Физическая география
3.1 Литосфера
Закономерности формирования и распространения форм рельефа
8.​3.​1.​1 исследует закономерности формирования и распространения форм рельефа
Классификация форм рельефа
8.​3.​1.​2 классифицирует формы рельефа
8.​3.​1.​3 характеризует формы рельефа по плану
Крупные орографические объекты на материках и в океанах
8.​3.​1.​4 сравнивает сходные орографические единицы, расположенные на разных материках и в океанах
Классификация горных пород и минералов
8.​3.​1.​5 классифицирует горные породы и минералы по различным признакам
Распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов
8.​3.​1.​6 анализирует распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов
Свойства горных пород и минералов
8.​3.​1.​7 определяет свойства горных пород и минералов
Определение возраста горных пород
8.​3.​1.​8 объясняет методы определения возраста горных пород
Геологическое летоисчисление и геохронологическая таблица
8.​3.​1.​9 на основе анализа геологического летоисчисления и геохронологической таблицы выделяет крупные этапы и события в формировании земной коры и развитии жизни
Влияние рельефа на жизнь и хозяйствен-ную деятельность человечества
8.​3.​1.​10 с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
1.Методы географических исследований

2.1 Географиялық карталар
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады
7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
2.2. Географиялық деректер базасы
7. 2. 2. 1 - географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
2) 8-сынып:
Бөлімдер
Тақырып
Оқыту мақсаттары: Білім алушы
1-тоқсан
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
География ғылымының салалары
8. 1. 1. 1 география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді
8. 1. 1. 2 география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды
Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
Географиялық деректерді өңдеу және талдау
8. 1. 1. 4 қазақстандық компонентті қосымша қамтумен сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
Географиялық модельдер
8. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
Зерттеу нәтижелерінің ұсыну формалары
8. 1. 1. 6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
Тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттайтын элементтер
8. 2. 1. 1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
Тақырыптық карталарды оқу
8. 2. 1. 2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8. 2. 1. 3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялар дың рөлі
8. 2. 2. 1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
3 Физикалық география
3.1 Литосфера
Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары
8. 3. 1. 1 жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын зерттейді
Жер бедерінің жіктелуі
8. 3. 1. 2 жер бедері түрлерін жіктейді;
8. 3. 1. 3 жер бедері түрлерін жоспар бойынша сипаттайды
Материктер мен мұхиттардың ірі орографиялық объектілері
8. 3. 1. 4 материктер мен мұхиттарда орналасқан ұқсас орографиялық бірліктерді салыстырады
Тау жыныстары мен минералдар дың жіктелуі
8. 3. 1. 5 тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктейді
Тау жыныстары мен минералдар дың қалыптасу заңдылықтарына байланысты пайдалы қазбалар дың таралуы
8. 3. 1. 6 тау жыныстары мен минералдардың қалыптасу заңдылықтарына байланысты пайдалы қазбалардың таралуына талдау жасайды
Тау жыныстары мен минералдар дың қасиеттері
8. 3. 1. 7 тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін анықтайды
Тау жыныстары ның жасын анықтау
8. 3. 1. 8 тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді
Геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кесте
8. 3. 1. 9 геологиялық жылсанау мен геохронологиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алады
Жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері
8. 3. 1. 10 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді
1 Географиялық зерттеу әдістері

3.3 Гидросфера
Виды и формирование вод суши
8.​3.​3.​1 определяет формирование вод суши
Хозяйственное значение вод суши
8.​3.​3.​2 - объясняет хозяйственное значение основных видов вод суши (на примере казахстанского компонента)
Строение речной долины
8.​3.​3.​3 объясняет строение речной долины
Гидрологический режим рек
8.​3.​3.​4 с дополнительным охватом казахстанского компонента объясняет гидрологический режим рек
Озера и ледники
8.​3.​3.​5 характеризует по плану озера и ледники мира и Казахстана
Экологические проблемы вод суши
8.​3.​3.​6 с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем вод суши на основе их классификации
Водные бедствия
8.​3.​3.​7 на основе местного компонента предлагает пути предупреждения водных стихийных бедствий
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.​1.​1.​3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.​1.​1.​4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные данные
8.​1.​1.​5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.​1.​1.​6 представляет результаты исследований в различной форме
2.Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.​2.​1.​1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.​2.​1.​2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
8.​2.​1.​3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
8.​2.​2.​1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
3 Физическая география
3.4 Биосфера
Природные зоны и высотные пояса
8.​3.​4.​1 объясняет формирование природных зон и высотных поясов
8.​3.​4.​2 характеризует по плану природные зоны
Природные зоны материков
8.​3.​4.​3 сравнивает сходные природные зоны и высотные пояса, расположенные на разных материках
Органический мир океанов
8.​3.​4.​4 определяет распространение жизни в океане
Охрана растительного и животного мир
8.​3.​4.​5 доказывает необходимость охраны растительного и животного мира и предлагает пути их охраны
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.​1.​1.​3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их;
8.​1.​1.​4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.​1.​1.​5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.​1.​1.​6 представляет результаты исследований в различной форме
2.Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.​2.​1.​1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.​2.​1.​2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
2.2 Географические базы данных
8.​2.​2.​1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
3-четверть
3 Физическая география
3.5 Природно-территориальные комплексы
Строение и состав географической оболочки
8.​3.​5.​1 объясняет и представляет в графической форме состав и строение географической оболочки
Закономерности географической оболочки
8.​3.​5.​2 объясняет значение закономерностей географической оболочки
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.​1.​1.​3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.​1.​1.​4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.​1.​1.​5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.​1.​1.​6 представляет результаты исследований в различной форме
4 Социальная география
4.1 География населения
Перепись населения
8.​4.​1.​1 объясняет методы определения численности населения
Типы воспроизводства населения
8.​4.​1.​2 классифицирует страны мира по типу воспроизводства населения
Демографические показатели и демографическая ситуация
8.​4.​1.​3 на основе анализа демографической ситуации расчитывает основные демографические показатели: численность населения, коэффициенты рождаемости и смертности, естественный и механический прирост, общий прирост, поло-возрастные показатели, национальный и религиозный состав
8.​4.​1.​4 объясняет и представляет в графической форме демографические показатели стран
Демографические проблемы
8.​4.​1.​5 классифицирует страны мира по демографическим проблемам
Демографическая политика
8.​4.​1.​6 на основе объяснения понятия "демографическая политика" предлагает собственную модель демографической политики для отдельных стран
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.​1.​1.​3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов геогра-фических исследований и применяет их
8.​1.​1.​4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.​1.​1.​5 из различных материалов или в различной технике создает модели географичес-ких объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.​1.​1.​6 представляет результаты исследований в различной форме
2.Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.​2.​1.​1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.​2.​1.​2 на основе применения условных зна-ков и элементов дополнительной характерис-тики карт читает тематические карты
8.​2.​1.​3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
8.​2.​2.​1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
5 Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Экономическая и экологическая оценка природных ресурсов
8.​5.​1.​1 производит экономическую и экологическую оценку природных ресурсов
Природно-ресурсный потенциал регионов мира
8.​5.​1.​2 оценивает природно-ресурсный потенциал отдельных регионов мира
Центры и технология переработки природных ресурсов, виды готовой продукции
8.​5.​1.​3 с дополнительным охватом казахстанского компонента называет центры и виды готовой продукции на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
1.Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.​1.​1.​3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.​1.​1.​4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.​1.​1.​5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.​1.​1.​6 представляет результаты исследований в различной форме
2.
Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.​2.​1.​1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.​2.​1.​2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
8.​2.​1.​3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
8.​2.​2.​1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
4-четверть
5 Экономическая география
5.2 Социально-экономические ресурсы
Элементы и функции экономической инфраструктуры
8.​5.​2.​1 с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов экономической инфраструктуры на основе их характеристики
5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отраслевой состав мирового хозяйства: добывающая, перерабатывающая отрасли, сфера услуг
8.​5.​3.​1 классифицирует отрасли хозяйства: добывающая и перерабатывающая отрасли, сфера услуг
Формы организации сельскохозяйственно-го и промышленного производства и сферы услуг
8.​5.​3.​2 с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг
Факторы размещения селського хозяйства, промышленности и сферы услуг
8.​5.​3.​3 с дополнительным охватом казахстанского компонента анализирует факторы размещения сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг
Характеристика отраслей мирового хозяйства
8.​5.​3.​4 характеризует по плану отрасли мирового хозяйства
1. Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.​1.​1.​3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.​1.​1.​4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.​1.​1.​5 из различных материалов или в различной технике создает модели географичес-ких объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.​1.​1.​6 представляет результаты исследований в различной форме
2. Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.​2.​1.​1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.​2.​1.​2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
8.​2.​1.​3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
8.​2.​2.​1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Политическая карта мира
8.​6.​1.​1 характеризует основные объекты политической карты
Политическая типология стран
8.​6.​1.​2 классифицирует страны мира по форме правления и государственного устройства
Количественные и качественные измене-ния на политической карте мира
8.​6.​1.​3 анализирует количественные и качественние изменения на политической карте
Политико-географическое положение стран мира
8.​6.​1.​4 дает оценку политико-географического положения стран
Политическая интеграция
8.​6.​1.​5 объясняет необходимость и цели политической интеграции
Интересы, направле-ния и инициативы Казахстана в процес-сах политической интеграции
8.​6.​1.​6 анализирует интересы и цели политической интеграции Казахстана
1.
Методы географических исследований
1.1 Исследования и исследователи
8.​1.​1.​3 объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов геогра-фических исследований и применяет их
8.​1.​1.​4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные
8.​1.​1.​5 из различных материалов или в различной технике создает модели географических объектов, явлений и процессов и объясняет их особенности и свойства
8.​1.​1.​6 представляет результаты исследований в различной форме
2.
Картография и географические базы данных
2.1 Географические карты
8.​2.​1.​1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
8.​2.​1.​2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты
8.​2.​1.​3 показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
2.2 Географические базы данных
8.​2.​2.​1 составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий

3.3 Гидросфера
Құрлық сулары ның түрлері мен қалыптасуы
8. 3. 3. 1 құрлық суларының қалыптасу жолдарын анықтайды
Құрлық сулары ның шаруашылық маңыздылығы
8. 3. 3. 2 құрлық суларының негізгі түрлерінің шаруа-шылық маңызын түсіндіреді (қазақстандық компонент негізінде)
Өзен аңғарының құрылысы
8. 3. 3. 3 өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді
Өзендердің гидрологиялық режимі
8. 3. 3. 4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді
Көлдер мен мұздықтар
8. 3. 3. 5 дүние жүзінің және Қазақстанның көлдері мен мұздықтарын жоспар бойынша сипаттайды
Құрлық суларының экологиялық проблемалары
8. 3. 3. 6 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
Су апаттары
8. 3. 3. 7 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су апаттарының алдын алу шараларын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8. 1. 1. 4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8. 1. 1. 6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8. 2. 1. 1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8. 2. 1. 2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8. 2. 1. 3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
8. 2. 2. 1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
3 Физикалық география
3.4 Биосфера
Табиғат зоналары мен биіктік белдеулер
8. 3. 4. 1 табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын түсіндіреді
Материктердің табиғи зоналары
8. 3. 4. 2 табиғат зоналарын жоспар бойынша сипаттайды
8. 3. 4. 3 әр материкте орналасқан ұқсас табиғат зоналар мен биіктік белдеулерді салыстырады
Мұхиттарда тіршілік дүниесі
8. 3. 4. 4 мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды
Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау
8. 3. 4. 5 өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8. 1. 1. 4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8. 1. 1. 6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2 Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8. 2. 1. 1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8. 2. 1. 2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
2.2 Географиялық деректер базасы
8. 2. 2. 1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
3-тоқсан
3 Физикалық география
3.5
Табиғи-аумақтық кешендер
Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы
8. 3. 5. 1 географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді
Географиялық қабықтың заңдылықтары
8. 3. 5. 2 географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8. 1. 1. 4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8. 1. 1. 6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады.
4 Әлеуметтік география
4.1
Халық географиясы
Халық санағы
8. 4. 1. 1 халық санының анықтау әдістерін түсіндіреді;
Ұдайы өсудің түрлері
8. 4. 1. 2 дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай
8. 4. 1. 3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам
8. 4. 1. 4 елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып, түсіндіреді
Демографиялық проблемалар
8. 4. 1. 5 дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді
Демографиялық саясат
8. 4. 1. 6 "демографиялық саясат" ұғымын түсіндіре отырып жекелеген дүниежүзі елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
1 Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8. 1. 1. 4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8. 1. 1. 6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8. 2. 1. 1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8. 2. 1. 2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8. 2. 1. 3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
8. 2. 2. 1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
5 Экономикалық география
5.1
Табиғи ресурстар
Табиғи ресурстар ды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау
8. 5. 1. 1 табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды
Дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық потенциалы
8. 5. 1. 2 жекелеген дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды
Табиғи ресурстар ды өңдеу технологиясы, орталықтары және дайын өнім түрлері
8. 5. 1. 3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде жекелеген табиғат ресурстарын өңдеу технологиясын сипаттай отырып, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8. 1. 1. 4 сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8. 1. 1. 6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8. 2. 1. 1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8. 2. 1. 2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8. 2. 1. 3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
8. 2. 2. 1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
4-тоқсан
5 Экономикалық география
5.2
Әлеуметтік-экономика лық ресурстар
Экономикалық инфрақұрылым ның элементтері мен функциялары
8. 5. 2. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде экономикалық инфрақұрылымның элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
5.3
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы
Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрамы: өндіруші және өңдеуші және қызмет салалары
8. 5. 3. 1 өндіруші және өңдеуші, қызмет саласы шаруашылық түрлерін жіктейді
Ауылшаруашы лық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйым дастыру түрлері
8. 5. 3. 2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауылшаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын ұйымдастыру түрлерін сипаттайды
Ауылшаруашы лық, өнеркәсіп және қызмет салаларын орна ластыру факторлары
8. 5. 3. 3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауыл шаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын орналастыру факторларын талдайды
Дүниежүзілік шаруашылық салаларын сипаттау
8. 5. 3. 4- дүниежүзі шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8. 1. 1. 4 сандық және сапалық деректер географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8. 1. 1. 6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8. 2. 1. 1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8. 2. 1. 2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8. 2. 1. 3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
8. 2. 2. 1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
6 Елтану және саяси география негіздері
6.1
Дүние жүзі елдері
Дүниежүзінің саяси картасы
8. 6. 1. 1 саяси картаның басты нысандарын сипаттайды
Елдердің саяси типологиясы
8. 6. 1. 2 елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады
Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер
8. 6. 1. 3 саяси картаның сандық және сапалық өзгерістерін талдайды
Елдердің саяси-географиялық жағдайы
8. 6. 1. 4 елдердің саяси-географиялық жағдайына баға береді
Саяси интеграция. Қазақстанның саяси-интеграция лық үдерістердегі мүдделері, бағыттары және бастамалары
8. 6. 1. 5 саяси интеграцияның қажеттілігі мен мақсаттарын түсіндіреді
8. 6. 1. 6 Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды
1
Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Зерттеу және зерттеушілер
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады
8. 1. 1. 4 сандық және сапалық деректер географиялық деректерді өңдеп, талдайды
8. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің модельдерін түрлі материалдардан немесе түрлі техникаларда жасау арқылы ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіндіреді
8. 1. 1. 6 зерттеу нәтижелерін түрлі формада ұсынады
2
Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карталар
8. 2. 1. 1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте
8. 2. 1. 2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқиды
8. 2. 1. 3 географиялық номенклатура нысандарын кескін картадан көрсетеді
2.2 Географиялық деректер базасы
8. 2. 2. 1 ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады

2) картография и географические базы данных, географические карты, применение географических картосхем, географическая номенклатура, географические базы данных, организация географических данных;
3) физическая география, литосфера, строение и вещественный состав литосферы, тектоническое строение Земли, тектонические движения литосферы, литосферные катаклизмы, атмосфера, атмосфера и ее составные части, погода и метеорологические элементы, неблагоприятные атмосферные явления, гидросфера, гидросфера и ее составные части, значение водных ресурсов, географическое положение Мирового океана, свойства вод мирового океана, движения вод в океане, бедствия, связанные с океаном, проблемы Мирового океана, биосфера, биосфера и ее составные части, флора и фауна родного края, почвы, их состав и структура, типы почв в Казахстане, экологические проблемы почв, природно-территориальные комплексы, формирование природно-территориальных комплексов, виды природно-территориальных комплексов; визитная карточка моего края: разработка краеведческой базы данных.
4) социальная география, география населения, языковые семьи и группы народов мира, религиозный состав населения мира, историко-культурные регионы мира, межнациональное и межконфессиональное согласие;
5) экономическая география, природные ресурсы, классификация природных ресурсов, проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, социально-экономические ресурсы, транспортная инфраструктура, социальная инфраструктура, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отрасли мирового хозяйства: сельское хозяйство и промышленность;
6) страноведение с основами политической географии, страны мира, географическое положение стран мира, географическое и экономико-географическое положение стран мира.
35. Базовое содержание учебного предмета 8 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи. Отрасли географической науки, виды методов географических исследований. Обработка и анализ географических данных, географические модели, формы представления результатов исследований;
2) картография и географические базы данных, географические карты, тематические карты и элементы их дополнительной характеристики, чтение тематических карт, тематическая географическая номенклатура, географические базы данных, роль информационно-коммуникационных технологий в составлении географических баз данных;
3) физическая география, литосфера, закономерности формирования и распространения форм рельефа, классификация форм рельефа, крупные орографические объекты на материках и в океанах, классификация горных пород и минералов, распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов, свойства горных пород и минералов, определение возраста горных пород, геологическое летоисчисление и геохронологическая таблица, влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества, атмосфера, климатообразующие факторы, глобальная циркуляция атмосферы, климатические пояса, особенности климата материков, влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества, негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу, гидросфера, виды и формирование вод суши, хозяйственное значение вод суши, строение речной долины, гидрологический режим рек, озера и ледники, экологические проблемы вод суши, водные бедствия, биосфера, природные зоны и высотные пояса, природные зоны материков, органический мир океанов, охрана растительного и животного мира, природно-территориальные комплексы, строение и состав географической оболочки, закономерности географической оболочки;

2) картография және географиялық деректер базасы, географиялықкарталар, географиялық картосхемаларды қолдану, географиялық номенклатура, географиялық деректер базасы, географиялық деректерді ұйымдастыру;
3) физикалық география, литосфера, литосфераның құрылысы мен заттыққұрамы, жердің тектоникалық құрылысы, литосфераның тектоникалық қозғалыстары, литосфералық катаклизмдер, атмосфера, атмосфера және оның құрамдас бөліктері, ауа райы және метеорологиялық элементтер, атмосфералық қолайсыз құбылыстар, гидросфера, гидросфера және оның құрамдас бөліктері, су ресурстарының маңыздылығы, дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы, дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері, мұхит суларының қозғалыстары, мұхиттармен байланысты апаттар, дүниежүзілік мұхиттың проблемалары, биосфера, биосфера және оның құрамдас бөліктері, туған өлкенің флорасы мен фаунасы, топырақ, оның құрамы мен құрылымы, Қазақстанның топырақ түрлері, топырақтың экологиялық проблемалары, табиғи-аумақтық кешендер, табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы, табиғи-аумақтық кешендердің түрлері; туған өлкемнің визит карточкасы: өлкетанудың деректер базасын әзірлеу;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, дүниежүзі халқының тілдікәулеттері мен топтары, дүниежүзі халқының діни құрамы, дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары, ұлтаралық және дінаралық келісім;
5) экономикалық география, табиғи ресурстар, табиғи ресурстардыңжіктелуі, табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар, әлеуметтік-экономикалық ресурстар, көлік инфрақұрылымы, әлеуметтік инфрақұрылым, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың салалары: ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп;
6) елтану және саяси география негіздері, дүниежүзі елдері, дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы, дүниежүзі елдерінің географиялық және экономикалық-географиялық жағдайы.
35. 8-сыныпқа арналған "География" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, география ғылымының салалары, географиялық зерттеу әдістерінің түрлері, географиялық деректерді өңдеу және талдау, географиялық модельдер, зерттеу нәтижелерінің ұсыну формалары;
2) картография және географиялық деректер базасы, географиялық карталар, тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттау элементтері, тақырыптық карталарды оқу, тақырыптық географиялық номенклатура, географиялық деректер базасы, географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі;
3) физикалық география, литосфера, жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары, жер бедерінің жіктелуі, материктер мен мұхиттардың ірі орографиялық объектілері, тау жыныстары мен минералдардың жіктелуі, пайдалы қазбалардың тау жыныстары мен минералдардың қалыптасу заңдылықтарына байланысты таралуы, тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері, тау жыныстарының жасын анықтау, геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кесте, жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері, атмосфера, климат қалыптастырушы факторлар, атмосфераның ғаламдық циркуляциясы, климаттық белдеулер, материктердің климаттық ерекшеліктері, климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері, адам әрекетінің атмосфераға тигізетін кері әсері, гидросфера, құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы, құрлық суларының шаруашылық маңызы, өзен аңғарының құрылысы, өзендердің гидрологиялық режимі, көлдер мен мұздықтар, құрлық суларының экологиялық проблемалары, су апаттары, биосфера, табиғат зоналары мен биіктік белдеулер, материктердің табиғи зоналары, мұхиттардың тіршілік дүниесі, өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау, табиғи-аумақтық кешендер, географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы, географиялық қабықтың заңдылықтары;

4) социальная география, география населения, национальный и религиозный состав населения Казахстана, миграции населения мира, миграция населения в Казахстане, миграционная политика, количественный и качественный состав трудовых ресурсов, демографическая ситуация и демографическая политика в Казахстане, классификация населенных пунктов, функциональные зоны населенных пунктов, ойконимы в Казахстане, проблемы населенных пунктов в Казахстане, процесс урбанизации, оценка процесса урбанизации в Казахстане;
5) экономическая география, природные ресурсы, природно-ресурсный потенциал Казахстана, технологии и центры переработки отдельных видов природных ресурсов в Казахстане и виды готовой продукции, типы и виды природопользования, устойчивое развитие, проблемы, связанные с природопользованием в Казахстане, социально-экономические ресурсы, процесс и направления научно-технической революции, показатели индекса развития человеческого потенциала, развитие человеческого капитала в Казахстане, направления индустриально-инновационного развития в Казахстане, инновационная инфраструктура Казахстана, уровень развития инфраструктуры в регионах Казахстана, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отрасли хозяйства Казахстана, отрасли хозяйства и специализация экономических районов Казахстана, тенденции и показатели развития мирового хозяйства, субъекты мирового хозяства, международное географическое разделение труда, виды международных экономических отношений, показатели развития мирового хозяйства, модели развития и территориальная структура мирового хозяйства, тенденции развития мирового хозяйства, место Казахстана в мировом хозяйстве, интересы, цели и место Казахстана в международной экономической интеграции;
6) страноведение с основами политической географии, страны мира, группировка стран мира по уровню экономического развития, уровни и цели международных организаций, социальное, экономическое и политико-географическое положение Республики Казахстан, политико-административные хоронимы в Казахстане, формы представления комплексной географической информации о Республике Казахстан.
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
37. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) таблица 1
Обучающиеся должны:
Раздел
Подраздел
7 класс
8класс
9класс
1.Методы географических исследований
Объекты географических исследований, развитие географической науки
7.​1.​1.​1 - определяет объекты исследования географии
7.​1.​1.​2 - характеризует и оценивает вклад путешественников и исследователей в развитие географической науки
8.​1.​1.​1 - в графической форме отображает и объясняет деление географической науки на отрасли
8.​1.​1.​2 - определяет важные исследования в отраслях географической науки
9.​1.​1.​1 повествует об исследованиях казахстанцев, внесших вклад в развитие географической науки
Источники географических данных
7.​1.​1.​3 - работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
8.​1.​1.​3 - объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.​1.​1.​4
обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данныес использованием казахстанского компонента;
9.​1.​1.​2 определяет особенности номинации географических объектов и явлений. Объясняет значение географических терминов казахского народа
9.​1.​1.​3
определяет особенности номинации географических объектов и явлений;
9.​1.​1.​4
объясняет значение народных географических терминов казахского народа;
9.​1.​1.​5 представляет результаты исследования в различной академической форме
Полевые методы исследований
7.​1.​1.​4 - экспериментальным путем определяет свойства географических объектов
7.​1.​1.​5 - отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: диаграмма, профиль, график
8.​2.​1.​1
составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы;
8.​2.​1.​2
на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты;
9.​2.​1.​1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений Казахстана
9.​2.​1.​2 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
Картография и географические базы данных
Применение географических картосхем
7.​2.​1.​1 - выполняет картосхемы по теме
8.​2.​1.​1 - составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
9.​2.​2.​1 на основе характеристики методов дистанционного зондирования Земли объясняет их значение и особенности
Географическая номенклатура,организация географических данных
7.​2.​1.​2 - показывает объекты географической номенклатуры на карте
7.​2.​2.​1 - группирует и отображает в таблицах географические объекты
8.​2.​1.​2 - показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
8.​2.​2.​1 - составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
9.​2.​1.​2 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.​2.​2.​2 характеризует значение применения геоинформационных технологий в отраслях хозяйства и науки

4) әлеуметтік география, халық географиясы, Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы, дүниежүзі халқының көші-қоны, Қазақстандағы халықтың көші-қоны, көші-қон саясаты, еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы, Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты, елді мекендердің жіктелуі, елді мекендердің функционалды зоналары, Қазақстандағы ойконимдер, Қазақстандағы елді мекендердің проблемалары, урбандалу үдерісі, Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға беру;
5) экономикалық география, табиғи ресурстар, Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуеті, Қазақстанда жекелеген ресурс түрлерін өңдеу технологиялары, орталықтары және дайын өнім түрлері, табиғатты пайдалану үлгілері мен түрлері, тұрақты даму, Қазақстанда табиғатты пайдаланумен байланысты проблемалар, Әлеуметтік-экономикалық ресурстар, ғылыми-техникалық революция үдерісі, бағыттары, адам әлеуеті даму индексінің көрсеткіштері, Қазақстанда адамдық капиталды дамыту, Қазақстанның индустриялы-инновациялық даму бағыттары, Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымы, Қазақстан аймақтары инфрақұрылымының даму деңгейі, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, Қазақстан шаруашылығының салалары, Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салалары мен мамандануы, дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіштері, дүниежүзілік шаруашылықтың субъектілері, халықаралық географиялық еңбек бөлінісі, халықаралық экономикалық қатынас түрлері, дүниежүзілік шаруашылықтың даму көрсеткіштері, дүниежүзілік шаруашылықтың даму модельдері мен аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері, Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықта алатын орны, Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттары, орны;
6) елтану және саяси география негіздері, дүниежүзі елдері, елдердің экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырылуы, халықаралық ұйымдардың деңгейлері мен мақсаттары, Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайы, Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдер, Қазақстан Республикасы туралы кешенді географиялық ақпаратты ұсыну формалары.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
37. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшінкодтау енгізілді. Кодтық белгіде бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
1) 1-кесте:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлім
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.География
лық зерттеу әдіс
тері
Географиялық зерттеу объектілері, география ғылымының дамуы
7. 1. 1. 1 географияның зерттеу нысандарын анықтайды;
7. 1. 1. 2 саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді;
8. 1. 1. 1
география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді;
8. 1. 1. 2
география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды;
9. 1. 1. 1
география ғылымының дамуына үлес қосқан қазақстандықтардың зерттеулері туралы баяндайды;
Географиялық дерек көздері
7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар;
8. 1. 1. 3
далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады;
8. 1. 1. 4
қазақстандық компонентті қосымша қамтумен сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды;
9. 1. 1. 2
география ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемаларын анықтайды; қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді;
9. 1. 1. 3 географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды;
9. 1. 1. 4 қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді;
9. 1. 1. 5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
Зерттеудің далалық әдістері
7. 1. 1. 4 географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды;
7. 1. 1. 5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
8. 2. 1. 1
тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте;
8. 2. 1. 2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолданумен тақырыптық карталарды оқиды
9. 2. 1. 1
маңызды қазақстандық географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көр-сету барысында сипаттайды;
9. 2. 1. 2
маңызды географиялық объектілерді, процестер мен құбылыстарды картадан түсініктеме беріп көрсетеді
2. Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Геогра
фиялық карта-сызбаларды қолдану
7. 2. 1. 1
тақырып бойынша картосызбалар жасайды
8. 2. 1. 1
тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте;
9. 2. 2. 1
жерді қашықтықтан зерделеудің әдістерін сипаттап, маңыздылығы мен ерекшеліктерін түсіндіреді
Географиялық номенклатура, географиялық деректерді ұйымдастыру
7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді
7. 2. 2. 1
географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
8. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын контур картадан көрсетеді
8. 2. 2. 1
ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
9. 2. 1. 2 маңызды географиялық объектілерді, процестер мен құбылыстарды картадан түсініктеме беріп көрсетеді
9. 2. 2. 2 шаруашылық пен ғылым салаларында геоақпараттық технологияларын қолданудың маңыздылығын сипаттайды

3. Физическая география
3.1 Литосфера
Тектоническое строение Земли, тектонические движения литосферы
7.​3.​1.​1 - определяет строение и вещественный состав литосферы
7.​3.​1.​2 - показывает на карте и характеризует тектоническое строение Земли и размещение литосферных плит
7.​3.​1.​3 - анализирует тектонические движения земной коры: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг
8.​3.​1.​1 - исследует и классифицирует закономерности формирования и распространения основных форм рельефа
8.​3.​1.​2 - классифицирует и определяет свойства горных пород и минералов по различным признакам
9.​3.​1.​1 с дополнительным охватом местного компонента определяет геологическую историю и тектоническое строение Казахстана
9.​3.​1.​2 характеризует основные орографические объекты
Литосферные катаклизмы
7.​3.​1.​4 - на основе местного компонента объясняет причины и следствия, распространение литосферных катаклизмов и правила поведения при литосферных катаклизмах
8.​3.​1.​3 - объясняет методы определения возраста горных пород
8.​3.​1.​4 - на основе анализа геологического летоисчисления и геохронологической таблицы выделяет крупные этапы и события в формировании земной коры и развитии жизни
8.​3.​1.​5 - с дополнительным охватом местного компонентаоценивает влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
9.​3.​1.​3 на основе классификации казахских оронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
9.​3.​1.​4 определяет закономерности распространения минеральных ресурсов Казахстана
9.​3.​1.​5
показывает на карте и характеризует основные центры добычи и переработки минеральных ресурсов Казахстана;
9.​3.​1.​6
дает оценку минеральным ресурсам Казахстана;
9.​3.​1.​7
классифицирует проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов, и предлагает пути их решения для разных регионов Казахстана
Раздел 3. Физическая география
3.2 Атмосфера
Атмосфера и ее составные части
7.​3.​2.​1 - характеризует состав атмосферы
7.​3.​2.​2 - графически представляет и объясняет строение и особенности слоев атмосферы
8.​3.​2.​1 - анализирует климатообразующие факторы
8.​3.​2.​2
на основе анализа объясняет глобальную циркуляцию атмосферы;
9.​3.​2.​1 анализирует климатообразующие факторы Казахстана
9.​3.​2.​2
анализирует климатические условия Казахстана
Погода и метеорологические элементы
7.​3.​2.​3 - объясняет понятие "погода"
7.​3.​2.​4 - на основе характеристики отдельных метеорологических элементов объясняет важность их изучения
8.​3.​2.​2
на основе анализа объясняет глобальную циркуляцию атмосферы;
8.​3.​2.​3 - анализирует климатические пояса
8.​3.​2.​4 сравнивает сходные климатические пояса, расположенные на разных материках;
9.​3.​2.​2
анализирует климатические условия Казахстана;
9.​3.​2.​3 оценивает климатические ресурсы Казахстана
Неблагоприятные атмосферные явления
7.​3.​2.​5 - с дополнительным охватом местного компонента на основе анализа неблагоприятных атмосферных явлений предлагает пути защиты
7.​3.​2.​6
на основе местного компонента составляет графические синоптические материалы на основе показателей отдельных метеорологических элементов: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность
8.​3.​2.​4
сравнивает сходные климатические пояса, расположенные на разных материках;
8.​3.​2.​5 - с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
8.​3.​2.​6 - группирует негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу и климат и предлагает пути их решения
9.​3.​2.​4 показывает на карте территории формирования и распространения неблагоприятных и опасных атмосферных явлений и предлагает меры защиты от них
9.​3.​2.​5
с дополнительным охватом местного компонента
определяет особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений

3. Физика
лық география
3.1 Литосфера
Жердің тектоникалық құрылымы, литосфераның тектоникалық қозғалысы
7. 3. 1. 1литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды;
7. 3. 1. 2 жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды;
7. 3. 1. 3
жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг;
8. 3. 1. 1жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын зерттеп, жіктейді;
8. 3. 1. 2 тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктеп, қасиеттерін анықтайды
9. 3. 1. 1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды
9. 3. 1. 2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарын сипаттайды
Литосфералық катаклизмалар
7. 3. 1. 4 жергілікті компонент бойынша литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді;
литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіреді
8. 3. 1. 3 тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді
8. 3. 1. 4 геологиялық жылсанау мен геохронологиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алады
8. 3. 1. 5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді
9. 3. 1. 3 қазақ оронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
9. 3. 1. 4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды
9. 3. 1. 5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды
9. 3. 1. 6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді
9. 3. 1. 7
минералдық ресурстарды игеруге байланысты проблемаларды жіктейді және Қазақстанның әртүрлі өңірлері үшін оларды шешу жолдарын ұсынады
3. Физикалық география
3.2 Атмосфера
Атмосфера және оның құрамы
7. 3. 2. 1 атмосфераның құрамын сипаттайды;
7. 3. 2. 2 атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді
8. 3. 2. 1
климат қалыптастырушы факторларды талдайды;
8. 3. 2. 2
талдау негізінде атмосфераның жаһандық айналымын түсіндіреді
9. 3. 2. 1
Қазақстан климатын қалыптастырушы факторларды талдайды;
9. 3. 2. 2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды
Ауа-райы және метеорологиялық элементтер
7. 3. 2. 3
"ауа райы" ұғымын түсіндіреді;
7. 3. 2. 4 метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды сипаттап, зерттеу маңыздылығын
анықтайды;
8. 3. 2. 2
талдау негізінде атмосфераның жаһандық айналымын түсіндіреді;
8. 3. 2. 3 климаттық белдеулерді талдайды;
8. 3. 2. 4
әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстырады
9. 3. 2. 2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды
9. 3. 2. 3
Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
7. 3. 2. 5
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады
7. 3. 2. 6
жергілікті компоненттің негізінде жекелеген метеорологиялық элементтердің: температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық көрсеткіштері негізінде графикалық синоптикалық материалдар жасайды
8. 3. 2. 4
әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстырады
8. 3. 2. 5
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді;
8. 3. 2. 6
адамзат әрекетінің атмосфера мен климатқа тигізетін кері әсерін топтастырады, шешу жолдарын ұсынады
9. 3. 2. 4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады;
9. 3. 2. 5
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды

3.3 Гидросфера
Гидросфера и ее составные части,значение водных ресурсов
7.​3.​3.​1 - характеризует гидросферу и ее составные части
7.​3.​3.​2 - объясняет важность водных ресурсов
8.​3.​3.​1 - определяет формирование вод суши
8.​3.​3.​2 - объясняет хозяйственное значение основных видов вод суши
9.​3.​3.​1 классифицирует, анализирует показатели и характеризует внутренние воды Казахстана: реки и озера, ледники и вечная мерзлота, подземные воды
Географическое положение и свойства вод Мирового океана
7.​3.​3.​3 - характеризует состав, географическое положение и свойства вод Мирового океана
8.​3.​3.​3 - объясняет строение речной долины
8.​3.​3.​4 - с дополнительным охватом казахстанского компонента объясняет гидрологический режим рек
9.​3.​3.​2 на основе классификации казахских гидронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Движения вод в океане
7.​3.​3.​4 - классифицирует и объясняет движение океанических вод
8.​3.​3.​5 - характеризует по плану озера и ледники
9.​3.​3.​3 с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем водных ресурсов на основе их анализа, дает экономическую оценку водным ресурсам Казахстана
Бедствия, связанные с океаном и проблемы Мирового океана
7.​3.​3.​5 - группирует опасности и проблемы Мирового океана, предлагает меры предосторожности и пути решения проблем
8.​3.​3.​6 -с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем вод суши на основе их классификации
8.​3.​3.​7 - на основе местного компонента предлагает пути предупреждения водных стихийных бедствий
9.​3.​3.​4 классифицирует геополитические проблемы водных ресурсов Казахстана и предлагает пути решения: трансграничные реки, статус Каспийского моря
Раздел 3. Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера и ее составные части
7.​3.​4.​1 - определятет состав, строение, границы и свойства биосферы
8.​3.​4.​1 - объясняет формирование природных зон и высотных поясов
8.​3.​4.​2 - характеризует по плану природные зоны
9.​3.​4.​1 составляет сравнительный анализ природных зон и высотных поясов Казахстана
Растительный и животный мир
7.​3.​4.​2
определяет представителей растительного и животного мира характерных для региона и называет
тех, представителей которые занесены в Красную книгу;
8.​3.​4.​3 сравнивает сходные природные зоны на суше и в Океане , и высотные пояса, расположенные на разных материках;
9.​3.​4.​2 объясняет цели создания особо охраняемых природных территорий: заповедники, заказники, национальные парки
9.​3.​4.​3
на основе классификации казахских природных хоронимов по теме объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​3.​4.​4
исследует условия формирования ноосферы;
Типы почв в Казахстане
7.​3.​4.​3 - определяет распространение типов почв в Казахстане
7.​3.​4.​4 - с дополнительным охватом местного компонента оценивает почвенные ресурсы
8.​3.​4.​4
определяет ареал распространения видов растений и животных, в том числе и в Океане;
8.​3.​4.​5
доказывает необходимость охраны растительного и животного мира и предлагает пути их охраны
Экологические проблемы почв
7.​3.​4.​5 - классифицирует экологические проблемы почв и предлагает пути их решения
8.​3.​4.​5 - доказывает необходимость охраны растительного и животного мира и предлагает пути их охраны

3.3 Гидросфера
Гидросфера және оның құрамдас бөліктері, су ресурстарының маңызы
7. 3. 3. 1
гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды;
7. 3. 3. 2
су ресурстарының маңыздылығын түсіндіреді
8. 3. 3. 1
құрлық суларының қалыптасу жолдарын анықтайды;
8. 3. 3. 2
құрлық суларының негізгі түрлерінің шаруашылық маңызын түсіндіреді
9. 3. 3. 1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары;
Мұхит суларының географиялық орналасуы мен қасиеттері
7. 3. 3. 3 дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын, қасиеттерін анықтайды
8. 3. 3. 3
өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді;
8. 3. 3. 4
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді
9. 3. 3. 2
қазақ гидронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
Мұхиттағы су қозғалысы
7. 3. 3. 4 мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді
8. 3. 3. 5
дүние жүзінің және Қазақстанның көлдері мен мұздықтарын жоспар бойынша сипаттайды
9. 3. 3. 3
жергілікті компонентті қосымша қамти отырып, оларды талдау негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын шешу жолдарын ұсынады, Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға береді
Мұхитпен байланысты апаттар және Мұхит проблемалары
7. 3. 3. 5 мұхитар мен теңіздермен байланысты апаттар мен проблемаларды топтастырып, сақтану шараларын және шешу жолдарын ұсынады
8. 3. 3. 6
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
8. 3. 3. 7 - жергілікті компонент негізінде су табиғи апаттарының алдын алу жолдарын ұсынады
9. 3. 3. 4 Қазақстандағы су ресурстары
ның геосаяси проблемаларын жіктеп шешу жолдарын ұсынады: трансшекаралық өзендер, Каспий теңізінің мәртебесі
3.Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера және оның құрамдас бөліктері
7. 3. 4. 1
биосфераның құрамын, құрылы
мын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды;
8. 3. 4. 1
табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын түсіндіреді;
8. 3. 4. 2 табиғат зоналарын жоспар бойынша сипаттайды
9. 3. 4. 1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды
Өсімдік және жануарлар әлемі
7. 3. 4. 2
өлкеге тән өсімдіктер мен жануарларды анықтайды және "Қызыл кітапқа" енген түрлерін атайды;
8. 3. 4. 3 құрлықтағы және Мұхиттағы ұқсас табиғи аймақтарды және әртүрлі континенттерде орналасқан биіктік белдеулерін салыстырады
9. 3. 4. 2
қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар
ерекше қорғалатын аумақтардың құрылу мақсатын түсіндіреді
9. 3. 4. 3
тақырып бойынша қазақ табиғи хоронимдерін жіктеу негізінде олардың мағынасын түсіндіреді және үш тілде транслитерацияны ұсынады;
9. 3. 4. 4
ноосфераның қалыптасу жағдайларын зерттейді
Қазақстандағы топырақ түрлері
7. 3. 4. 3
Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды;
7. 3. 4. 4
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
топырақ ресурстарына баға береді;
8. 3. 4. 4
мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды;
8. 3. 4. 5
өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады
Топырақтың экологиялық мәселелері
7. 3. 4. 5
топырақтың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
8. 3. 4. 5
өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады

3.5 Природно-территориальные комплексы
Формирование природно-территориальных комплексов
7.​3.​5.​1 - объясняет формирование природно-территориальных комплексов: географическая оболочка, материки и океаны, зоны и пояса, ландшафты
8.​3.​5.​1 - объясняет закономерности географической оболочки и представляет состав и строение в графической форме
9.​3.​5.​1 характеризует по плану крупные природно-территориальные комплексы Казахстана, на основе местного компонента исследует влияние антропогенного фактора на природные комплексы
Виды природно-территориальных комплексов
7.​3.​5.​2 -с дополнительным охватом местного компонента характеризует по плану природно-территориальные комплексы различного уровня
8.​3.​5.​1 - объясняет закономерности географической оболочки и представляет состав и строение в графической форме
8.​3.​5.​2-объясняет важность закономерностей ГО
9.​3.​5.​1 характеризует по плану крупные природно-территориальные комплексы Казахстана, на основе местного компонента исследует влияние антропогенного фактора на природные комплексы
9.​3.​5.​2
на основе классификации казахских природных хоронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​3.​5.​3
на основе местного компонента
исследуют влияние антропогенного фактора на природные комплексы;
9.​3.​5.​4
предлагает пути улучшения антропогенных ландшафтов: рекультивация, мелиорация,ландшафтный дизайн
4. Социальная география
4.1 География населения
Языковые семьи и группы народов мира
7.​4.​1.​1 - объясняет этнолингвистическую классификацию народов мира
8.​4.​1.​1 - объясняет методы определения численности населения
9.​4.​1.​1 определяет национальный и религиозный состав населения Казахстана
Религиозный состав населения мира
7.​4.​1.​2 - определяет религиозный состав населения мира и распространение религий
8.​4.​1.​2 - классифицирует страны мира по типу воспроизводства населения
9.​4.​1.​2 объясняет направления, причины и следствия миграций насления мира
Историко-культурные регионы мира
7.​4.​1.​3 - объясняет формирование историко-культурных/цивилизационных регионов мира в связи с этническим и религиозным составом населения
8.​4.​1.​3 - на основе анализа демографической ситуации расчитывает основные демографические показатели: численность населения, коэффициенты рождаемости и смертности, естественный и механический прирост, общий прирост, половозрастные показатели, национальный и религиозный состав
9.​4.​1.​3 на основе анализа миграционных процессов в Казахстане определяет основные направления миграций
9.​4.​1.​4 на основе сравнения казахстанских показателей с показателями других стран даҰт оценку демографической ситуации
9.​4.​1.​5 на основе сравнения казахстанских показателей с другими странамидает оценку количественному и качественному составу трудовых ресурсов
Межнациональное и межконфессиональное согласие
7.​4.​1.​4 - с дополнительным охватом казахстанского компонента доказывает необходимость межнационального и межконфессионального согласия и предлагает пути их формирования
8.​4.​1.​4 - классифицирует страны мира по демографическим проблемам
8.​4.​1.​5 - на основе объяснения понятия "демографическая политика" анализирует демографическую политику некоторых стран мира
9.​4.​1.​6 классифицирует населенные пункты Казахстана
9.​4.​1.​7 дает оценку процессу урбанизации в Казахстане

3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы
7. 3. 5. 1 географиялық қабық, материктер мен мұхиттар, зоналар және белдеулер, ландшафт табиғи-аумақтық кешендерінің қалыптасуын түсіндіреді;
8. 3. 5. 1
географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді
9. 3. 5. 1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды;
жергілікті компонент негізінде антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне әсерін зерттейді
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері
7. 3. 5. 2
туған өлкенің табиғи-аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды және өлкетану деректер базасын әртүрлі формада ұсынады
8. 3. 5. 1
географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді
8. 3. 5. 2
географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді
9. 3. 5. 1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды;
жергілікті компонент негізінде
антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне әсерін зерттейді;
9. 3. 5. 2
қазақ табиғи хоронимдерінің жіктелуі негізінде олардың мағынасын түсіндіреді және үш тілде транслитерацияны ұсынады;
9. 3. 5. 3
жергілікті компонент негізінде
антропогендік фактордың табиғи кешендерге әсерін зерттейді;
9. 3. 5. 4
антропогендік ландшафттарды жақсарту жолдарын ұсынады: қалпына келтіру, мелиорация, Ландшафт дизайны
4. Әлеумет
тік геогра
фия
4.1 Халық географиясы
Тілдік отбасылар және әлем халықтарының топтары
7. 4. 1. 1
дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді;
8. 4. 1. 1
халық санын анықтау әдістерін түсіндіреді
9. 4. 1. 1
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды
Әлем халқының діни құрамы
7. 4. 1. 2
дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды
8. 4. 1. 2
дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді
9. 4. 1. 2 дүниежүзі халқы миграцияларының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді
Әлемнің тарихи-мәдени аймақтары
7. 4. 1. 3
халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіндіреді
8. 4. 1. 3
елдердің демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам
9. 4. 1. 3Қазақстандағы көші-қон үдерістерді талдап, басты бағыттарын анықтайды;
9. 4. 1. 4 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдердің көрсеткіштері мен салыстыру негізінде еңбек ресурстарының сандық, сапалық құрамына баға береді;
9. 4. 1. 5 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдермен салыстыру негізінде еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамын бағалау
Ұлтаралық және конфессияаралық келісім
7. 4. 1. 4
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін дәлелдейді және қалыптастыру жолдарын ұсынады
8. 4. 1. 4
дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді;
8. 4. 1. 5 "демографиялық саясат" ұғымын түсіндіре отырып дүниежүзінің жекелеген елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
9. 4. 1. 6 Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді;
9. 4. 1. 7 Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді

5. Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Классификация природных ресурсов.
7.​5.​1.​1 - с дополнительным охватом местного компонента анализирует закономерности распространения природных ресурсов
7.​5.​1.​2 - показывает места концентрации природных ресурсов на карте
8.​5.​1.​1 - оценивает природно-ресурсный потенциал отдельных регионов мира
9.​5.​1.​1 оценивает природно-ресурсный потенциал Казахстана
9.​5.​1.​2 называет центры и виды готовой продукции в Казахстане на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
Проблемы, связанные с освоением природных ресурсов
7.​5.​1.​3 - с дополнительным охватом местного компонента анализирует проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, и предлагает пути их решения
8.​5.​1.​2 - с дополнительным охватом местного компонента называет центры и виды готовой продукции на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
9.​5.​1.​5 на основе определения проблем природопользования в Казахстане предлагает пути их решения
9.​5.​1.​6 на основе местного компонента проводит исследование по природопользованию
5.2 Социально-экономические ресурсы
Транспортная инфраструктура. Социальная инфраструктура
7.​5.​2.​1 -с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует и оценивает важность элементов транспортной и социальной инфраструктуры
8.​5.​2.​1 - с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов экономической инфраструктуры на основе их характеристики
9.​5.​2.​1 анализирует процесс и направления научно-технической революции
5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отрасли мирового хозяйства: промышленность и сельское хозяйство
7.​5.​3.​1 - классифицирует и объясняет важность отраслей мирового хозяйства:промышленности и сельского хозяйства
8.​5.​3.​1 - классифицирует отрасли хозяйства: добывающая и перерабатывающая отрасли, сфера услуг
8.​5.​3.​2 - с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг, анализирует факторы их размещения
8.​5.​3.​3 - характеризует по плану отрасли мирового хозяйства
9.​5.​2.​2 на основе определения направлений индустриально-инновационного развития Казахстана составляет прогнозы
9.​5.​2.​3 на основе анализа состояния инновационной инфраструктуры Казахстана разрабатывает пути развития
9.​5.​3.​1 характеризует по плану отрасли хозяйства Казахстана
9.​5.​3.​2 на основе определения отраслей хозяйства экономических районов Казахстана объясняет их специализацию
9.​5.​4.​1 анализирует тенденции развития мирового хозяйства
9.​5.​4.​2 определяет место Казахстана в мировом хозяйстве
9.​5.​4.​3 определяет значение международного географического разделения труда
9.​5.​4.​4 классифицирует и характеризует виды международных экономических отношений

5. Экономикалық география
5.1
Табиғи ресурстар
Табиғи ресурстардың жіктелуі
7. 5. 1. 1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды жіктеп, таралу заңдылықтарын талдайды;
7. 5. 1. 2
табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді
8. 5. 1. 1
дүниежүзінің жекелеген аймақтарының табиғи ресурстық әлеуетін бағалайды;
9. 5. 1. 1
Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды;
9. 5. 1. 2 Қазақстанда жекелеген табиғи ресурс-тарды өңдеу технологиясын сипаттап, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
Табиғат ресурстарын игеру мәселелері
7. 5. 1. 3
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады
8. 5. 1. 2
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде жекелеген табиғат ресурстарын өңдеу технологиясын сипаттай отырып, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
9. 5. 1. 5 Қазақстанда табиғатты пайдалану проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсынады;
9. 5. 1. 6
жергілікті компонент негізінде
табиғатты пайдалануға байланысты зерттеу жүргізеді
5.2 Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
Көлік инфрақұрылымы. Әлеуметтік инфрақұрылым
7. 5. 2. 1
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
көлік және әлеуметтік инфрақұрылым компоненттерін жіктеп, маңыздылығына баға береді
8. 5. 2. 1
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде экономикалық инфрақұрылымын сипаттап, маңыздылығына баға береді
9. 5. 2. 1
ғылыми-техникалық революция үдерісін, даму бағыттарын талдайды
5.3 әлемдік экономиканың салалық және аумақтық құрылымы
Әлемдік шаруашылық салалары: өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы
7. 5. 3. 1
ауыл шаруашылық, өнеркәсіп шаруашылық салаларын топтастыру арқылы маңыздылығын түсіндіреді
8. 5. 3. 1-шаруашылық салаларын жіктейді: өндіру және қайта өңдеу салалары, қызмет көрсету саласы
8. 5. 3. 2-қазақстандық компонентті қосымша қамтумен ауыл шаруашылығы және өнеркәсіп өндірісін, қызмет көрсету саласын ұйымдастыру нысандарын сипаттайды, оларды орналастыру факторларын талдайды
8. 5. 3. 3-әлемдік шаруашылық саласының жоспары бойынша сипаттайды
9. 5. 2. 2 Қазақстанның индустриялық-инновациялық даму бағытта
рын анықтап, болжам жасайды;
9. 5. 2. 3 Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымының жағдайын талдап, дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
9. 5. 3. 1
Қазақстан шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды;
9. 5. 3. 2 Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларын анықтап, мамандануын түсіндіреді;
9. 5. 4. 1 әлемдік экономиканың даму үрдістерін талдайды;
9. 5. 4. 2 Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықтағы орнын анықтайды
9. 5. 4. 3 халықаралық географиялық еңбек бөлінісінің мәнін анықтайды;
9. 5. 4. 4халықаралық экономикалық қатынас түрлерін жіктеп, сипаттайды

6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Географическое положение стран мира
7.​6.​1.​1 - с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует и характеризует страны по их географическому положению
8.​6.​1.​1 - характеризует основные объекты политической карты
8.​6.​1.​2 - классифицирует страны мира по форме правления и государственного устройства
9.​6.​1.​1 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует страны по уровню экономического развития
9.​6.​1.​2 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует международные органи-зации по уровню и целям
Экономико-географическое положение стран мира
7.​6.​1.​2 - с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует экономико-географическое положение стран по плану
8.​6.​1.​3 - анализирует количественные и качественние изменения на политической карте
9.​6.​1.​3 дает комплексную оценку социального, экономического и политико-географического положения Республики Казахстан
9.​6.​1.​4 на основе классификации политико-административных хоронимов в Республике Казахстан объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
7.​6.​1.​3 - с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает экономико-географическое положение стран и предлагает пути улучшения
8.​6.​1.​4 - дает оценку политико-географического положения стран
8.​6.​1.​5 - анализирует интересы и цели политической интеграции Казахстана
9.​6.​1.​4 на основе классификации политико-административных хоронимов в Республике Казахстан объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
38. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
39. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
1) 7 класс:
Подраздел
Тема
Цели обучения
1 четверть
1.Методы географических исследований
Объекты географических исследований, развитие географической науки
7.​1.​1.​1 - определяет объекты исследования географии
7.​1.​1.​2 - характеризует и оценивает вклад путешественников и исследователей в развитие географической науки
Источники географических данных
7.​1.​1.​3 - работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
Полевые методы исследований

6. Елтану және саяси география негіздері6.1 Дүние жүзі елдері
Әлем елдерінің географиялық жағдайы
7. 6. 1. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді географиялық орнына байланысты топтастырып, елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды
8. 6. 1. 1
саяси картаның басты нысандарын сипаттайды;
8. 6. 1. 2
елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады
9. 6. 1. 1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырады;
9. 6. 1. 2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
халықаралық ұйымдарды деңгейі және мақсаты бойынша топтастырады
Әлем елдерінің экономикалық-географиялық жағдайы
7. 6. 1. 2
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жоспар бойынша сипаттайды;
8. 6. 1. 3
саяси картаның сандық және сапалық өзгерістерін талдайды
9. 6. 1. 3
Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайына кешенді баға береді;
9. 6. 1. 4
Қазақстан
дағы саяси-әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
7. 6. 1. 3
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайына баға береді және жақсарту жолдарын ұсынады
8. 6. 1. 4
елдердің саяси-географиялық жағдайына баға береді;
8. 6. 1. 5
Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды
9. 6. 1. 4
Қазақстан
дағы саяси-әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
38. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
39. Оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (төмендетілген оқу жүктемесімен) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (төмендетілген оқу жүктемесімен) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып:
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1.Географиялық зерттеу әдістері
Географиялық зерттеу объектілері, география ғылымының дамуы
7.1.1.1 географияның зерттеу нысандарын анықтайды;
7.1.1.2 саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді;
Географиялық дерек көздері
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар;
Зерттеудің далалық әдістері

7.​1.​1.​4 - экспериментальным путем определяет и анализирует свойства географических объектов
7.​1.​1.​5 - отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: диаграмма, профиль, график
Картография и географические базы данных
Применение географических картосхем
7.​2.​1.​1 - выполняет картосхемы по теме
Географическая номенклатура,организация географических данных
7.​2.​1.​2 - показывает объекты географической номенклатуры на карте
7.​2.​2.​1 - группирует и отображает в таблицах географические объекты
3. Физическая география
3.1 Литосфера
Тектоническое строение Земли, тектонические движения литосферы
7.​3.​1.​1 - определяет строение и вещественный состав литосферы
7.​3.​1.​2 - показывает на карте и характеризует тектоническое строение Земли и размещение литосферных плит
7.​3.​1.​3 - анализирует тектонические движения земной коры: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг
Литосферные катаклизмы
7.​3.​1.​4 - на основе местного компонента объясняет причины и следствия, распространение литосферных катаклизмов и правила поведения при литосферных катаклизмах
2 четверть
Раздел 3. Физическая география
3.2 Атмосфера
Атмосфера и ее составные части
7.​3.​2.​1 - характеризует состав атмосферы
7.​3.​2.​2 - графически представляет и объясняет строение и особенности слоев атмосферы
Погода и метеорологические элементы
7.​3.​2.​3 - объясняет понятие "погода"
7.​3.​2.​4 - на основе характеристики отдельных метеорологических элементов объясняет важность их изучения
Неблагоприятные атмосферные явления
7.​3.​2.​5 - с дополнительным охватом местного компонента на основе анализа неблагоприятных атмосферных явлений предлагает пути защиты
7.​3.​2.​6 на основе местного компонента составляет графические синоптические материалы на основе показателей отдельных метеорологических элементов: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность;
3.3 Гидросфера
Гидросфера и ее составные части, значение водных ресурсов
7.​3.​3.​1 - характеризует гидросферу и ее составные части
7.​3.​3.​2 - объясняет важность водных ресурсов
Географическое положение и свойства вод Мирового океана
7.​3.​3.​3 - характеризует состав, географическое положение и свойства вод Мирового океана
Движения вод в океане
7.​3.​3.​4 - классифицирует и объясняет движение океанических вод
Бедствия, связанные с океаном и проблемы Мирового океана
7.​3.​3.​5 - группирует опасности и проблемы Мирового океана, предлагает меры предосторожности и пути решения проблем
3 четверть
Раздел 3. Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера и ее составные части

7.1.1.4 географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды;
7.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
2. Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карта-сызбаларды қолдану
7.2.1.1 тақырып бойынша картосызбалар жасайды
Географиялық номенклатура, географиялық деректерді ұйымдастыру
7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді;
7.2.2.1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
3. Физикалық география
3.1 Литосфера
Жердің тектоникалық құрылымы, литосфераның тектоникалық қозғалысы
7.3.1.1 литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды;
7.3.1.2 жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды;
7.3.1.3 жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг;
Литосфералық катаклизмалар
7.3.1.4 жергілікті компонент бойынша литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді;
литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіреді
2-тоқсан
3. Физикалық география
3.2 Атмосфера
Атмосфера және оның құрамы
7.3.2.1 атмосфераның құрамын сипаттайды;
7.3.2.2 атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді
Ауа-райы және метеорологиялық элементтер
7.3.2.3 "ауа райы" ұғымын түсіндіреді;
7.3.2.4 метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды сипаттап, зерттеу маңыздылығын анықтайды;
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
7.3.2.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады;
7.3.2.6 жергілікті компоненттің негізінде жекелеген метеорологиялық элементтердің: температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық көрсеткіштері негізінде графикалық синоптикалық материалдар жасайды
3.3 Гидросфера
Гидросфера және оның құрамдас бөліктері, су ресурстарының маңызы
7.3.3.1 гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды;
7.3.3.2 су ресурстарының маңыздылығын түсіндіреді
Мұхит суларының географиялық орналасуы мен қасиеттері
7.3.3.3 дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын, қасиеттерін анықтайды
Мұхиттағы су қозғалысы
7.3.3.4 мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді
Мұхитпен байланысты апаттар және Мұхит проблемалары
7.3.3.5 мұхитар мен теңіздермен байланысты апаттар мен проблемаларды топтастырып, сақтану шараларын және шешу жолдарын ұсынады
3-тоқсан
3.Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера және оның құрамдас бөліктері

7.​3.​4.​1 - определятет состав, строение, границы и свойства биосферы
Растительный и животный мир
7.​3.​4.​2 определяет представителей растительного и животного мира характерных для региона и называет
тех, представителей, которые занесены в Красную книгу;
Типы почв в Казахстане
7.​3.​4.​3 - определяет распространение типов почв в Казахстане
7.​3.​4.​4 - с дополнительным охватом местного компонента оценивает почвенные ресурсы
Экологические проблемы почв
7.​3.​4.​5 - классифицирует экологические проблемы почв и предлагает пути их решения
3.5 Природно-территориальные комплексы
Формирование природно-территориальных комплексов
7.​3.​5.​1 - объясняет формирование природно-территориальных комплексов: географическая оболочка, материки и океаны, зоны и пояса, ландшафты
Виды природно-территориальных комплексов
7.​3.​5.​2 -с дополнительным охватом местного компонента характеризует по плану природно-территориальные комплексы различного уровня
4. Социальная география
4.1 География населения
Языковые семьи и группы народов мира
7.​4.​1.​1 - объясняет этнолингвистическую классификацию народов мира
Религиозный состав населения мира
7.​4.​1.​2 - определяет религиозный состав населения мира и распространение религий
Историко-культурные регионы мира
7.​4.​1.​3 - объясняет формирование историко-культурных/цивилизационных регионов мира в связи с этническим и религиозным составом населения
Межнациональное и межконфессиональное согласие
7.​4.​1.​4 - с дополнительным охватом казахстанского компонента доказывает необходимость межнационального и межконфессионального согласия и предлагает пути их формирования
4 четверть
5. Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Классификация природных ресурсов.
7.​5.​1.​1 - с дополнительным охватом местного компонента анализирует закономерности распространения природных ресурсов
7.​5.​1.​2 - показывает места концентрации природных ресурсов на карте
Проблемы, связанные с освоением природных ресурсов
7.​5.​1.​3 - с дополнительным охватом местного компонента анализирует проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, и предлагает пути их решения
5.2 Социально-экономические ресурсы
Транспортная инфраструктура. Социальная инфраструктура
7.​5.​2.​1 -с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует и оценивает важность элементов транспортной и социальной инфраструктуры
5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отрасли мирового хозяйства: промышленность и сельское хозяйство
7.​5.​3.​1 - классифицирует и объясняет важность отраслей мирового хозяйства: промышленности исельского хозяйства

7.3.4.1 биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды;
Өсімдік және жануарлар әлемі
7.3.4.2 өлкеге тән өсімдіктер мен жануарларды анықтайды және "Қызыл кітапқа" енген түрлерін атайды;
Қазақстандағы топырақ түрлері
7.3.4.3 Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды;
7.3.4.4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде топырақ ресурстарына баға береді;
Топырақтың экологиялық мәселелері
7.3.4.5 топырақтың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы
7.3.5.1 географиялық қабық, материктер мен мұхиттар, зоналар және белдеулер, ландшафт табиғи-аумақтық кешендерінің қалыптасуын түсіндіреді
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері
7.3.5.2 туған өлкенің табиғи-аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды және өлкетану деректер базасын әртүрлі формада ұсынады
4. Әлеуметік география
4.1 Халық географиясы
Тілдік отбасылар және әлем халықтарының топтары
7.4.1.1 дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді;
Әлем халқының діни құрамы
7.4.1.2 дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды
Әлемнің тарихи-мәдени аймақтары
7.4.1.3 халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіндіреді
Ұлтаралық және конфессияаралық келісім
7.4.1.4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін дәлелдейді және қалыптастыру жолдарын ұсынады
4-тоқсан
5. Экономикалық география
5.1
Табиғи ресурстар
Табиғи ресурстардың жіктелуі
7.5.1.1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды жіктеп, таралу заңдылықтарын талдайды;
7.5.1.2 табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді
Табиғат ресурстарын игеру мәселелері
7.5.1.3 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады
5.2 Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
Көлік инфрақұрылымы. Әлеуметтік инфрақұрылым
7.5.2.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде көлік және әлеуметтік инфрақұрылым компоненттерін жіктеп, маңыздылығына баға береді
5.3 әлемдік экономиканың салалық және аумақтық құрылымы
Әлемдік шаруашылық салалары: өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы
7.5.3.1 ауыл шаруашылық, өнеркәсіп шаруашылық салаларын топтастыру арқылы маңыздылығын түсіндіреді

6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Географическое положение стран мира
7.​6.​1.​1 - с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует и характеризует страны по их географическому положению
Экономико-географическое положение стран мира
7.​6.​1.​2 - с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует экономико-географическое положение стран по плану
7.​6.​1.​3 - с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает экономико-географическое положение стран и предлагает пути улучшения
2) 8 класс
Подраздел
Тема
Цели обучения
1 четверть
1.Методы географических исследований
Объекты географических исследований, развитие географической науки
8.​1.​1.​1 - в графической форме отображает и объясняет деление географической науки на отрасли
8.​1.​1.​2 - определяет важные исследования в отраслях географической науки
Источники географических данных
8.​1.​1.​3 - объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их
8.​1.​1.​4 обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данныес использованием казахстанского компонента;
Полевые методы исследований
8.​2.​1.​1 составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы;
8.​2.​1.​2 на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты;
Картография и географические базы данных
Применение географических картосхем
8.​2.​1.​1 - составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
Географическая номенклатура,организация географических данных
8.​2.​1.​2 - показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
8.​2.​2.​1 - составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
3. Физическая география
3.1 Литосфера
Тектоническое строение Земли, тектонические движения литосферы
8.​3.​1.​1 - исследует и классифицирует закономерности формирования и распространения основных форм рельефа
8.​3.​1.​2 - классифицирует и определяет свойства горных пород и минералов по различным признакам
Литосферные катаклизмы
8.​3.​1.​3 - объясняет методы определения возраста горных пород
8.​3.​1.​4 - на основе анализа геологического летоисчисления и геохронологической таблицы выделяет крупные этапы и событя в формировании земной коры и развитии жизни
8.​3.​1.​5 - с дополнительным охватом местного компонентаоценивает влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
2 четверть
Раздел 3. Физическая география

6. Елтану және саяси география негіздері
6.1 Дүние жүзі елдері
Әлем елдерінің географиялық жағдайы
7.6.1.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді географиялық орнына байланысты топтастырып, елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды;
Әлем елдерінің экономикалық-географиялық жағдайы
7.6.1.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жоспар бойынша сипаттайды
7.6.1.3 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайына баға береді және жақсарту жолдарын ұсынады
2) 8-сынып:
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Географиялық зерттеу әдістері
Географиялық зерттеу объектілері, география ғылымының дамуы
8.1.1.1 география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді;
8.1.1.2 география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды;
Географиялық дерек көздері
8.1.1.3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады;
8.1.1.4 қазақстандық компонентті қосымша қамтумен сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды;
Зерттеудің далалық әдістері
8.2.1.1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте;
8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолданумен тақырыптық карталарды оқиды
2. Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Геогра
фиялық карта-сызбаларды қолдану
8.2.1.1 тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте;
Географиялық номенклатура, географиялық деректерді ұйымдастыру
8.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын контур картадан көрсетеді;
8.2.2.1 ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
3. Физикалық география
3.1 Литосфера
Жердің тектоникалық құрылымы, литосфераның тектоникалық қозғалысы
8.3.1.1 жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын зерттеп, жіктейді;
8.3.1.2 тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктеп, қасиеттерін анықтайды
Литосфералық катаклизмалар
8.3.1.3 тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді;
8.3.1.4 геологиялық жылсанау мен геохронологиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алады;
8.3.1.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді
2-тоқсан
3. Физикалық география

3.2 Атмосфера
Атмосфера и ее составные части
8.​3.​2.​1 - анализирует климатообразующие факторы
8.​3.​2.​2 на основе анализа объясняет глобальную циркуляцию атмосферы;
Погода и метеорологические элементы
8.​3.​2.​2на основе анализа объясняет глобальную циркуляцию атмосферы;
8.​3.​2.​3 - анализирует климатические пояса
8.​3.​2.​4 сравнивает сходные климатические пояса, расположенные на разных материках;
Неблагоприятные атмосферные явления
8.​3.​2.​4сравнивает сходные климатические пояса, расположенные на разных материках;
8.​3.​2.​5 - с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
8.​3.​2.​6 - группирует негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу и климат и предлагает пути их решения
3.3 Гидросфера
Гидросфера и ее составные части,значение водных ресурсов
8.​3.​3.​1 - определяет формирование вод суши
8.​3.​3.​2 - объясняет хозяйственное значение основных видов вод суши
Географическое положение и свойства вод Мирового океана
8.​3.​3.​3 - объясняет строение речной долины
8.​3.​3.​4 - с дополнительным охватом казахстанского компонента объясняет гидрологический режим рек
Движения вод в океане
8.​3.​3.​5 - характеризует по плану озера и ледники
Бедствия, связанные с океаном и проблемы Мирового океана
8.​3.​3.​6 -с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем вод суши на основе их классификации
8.​3.​3.​7 - на основе местного компонента предлагает пути предупреждения водных стихийных бедствий
Раздел 3. Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера и ее составные части
8.​3.​4.​1 - объясняет формирование природных зон и высотных поясов
8.​3.​4.​2 - характеризует по плану природные зоны
Растительный и животный мир
8.​3.​4.​3 сравнивает сходные природные зоны на суше и в Океане , и высотные пояса, расположенные на разных материках;
Типы почв в Казахстане
8.​3.​4.​4 определяет ареал распространения видов растений и животных, в том числе и в Океане;
8.​3.​4.​5 доказывает необходимость охраны растительного и животного мира и предлагает пути их охраны
Экологические проблемы почв
8.​3.​4.​5 - доказывает необходимость охраны растительного и животного мира и предлагает пути их охраны
3 четверть
3.5 Природно-территориальные комплексы
Формирование природно-территориальных комплексов
8.​3.​5.​1 - объясняет закономерности географической оболочки и представляет состав и строение в графической форме
Виды природно-территориальных комплексов
8.​3.​5.​1 - объясняет закономерности географической оболочки и представляет состав и строение в графической форме

3.2 Атмосфера
Атмосфера және оның құрамы
8.3.2.1 климат қалыптастырушы факторларды талдайды;
8.3.2.2 талдау негізінде атмосфераның жаһандық айналымын түсіндіреді
Ауа-райы және метеорологиялық элементтер
8.3.2.2 талдау негізінде атмосфераның жаһандық айналымын түсіндіреді;
8.3.2.3 климаттық белдеулерді талдайды;
8.3.2.4 әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстырады
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
8.3.2.4 әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстырады
8.3.2.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді;
8.3.2.6 адамзат әрекетінің атмосфера мен климатқа тигізетін кері әсерін топтастырады, шешу жолдарын ұсынады
3.3 Гидросфера
Гидросфера және оның құрамдас бөліктері, су ресурстарының маңызы
8.3.3.1 құрлық суларының қалыптасу жолдарын анықтайды;
8.3.3.2 құрлық суларының негізгі түрлерінің шаруашылық маңызын түсіндіреді
Мұхит суларының географиялық орналасуы мен қасиеттері
8.3.3.3 өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді;
8.3.3.4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді
Мұхиттағы су қозғалысы
8.3.3.5 дүние жүзінің және Қазақстанның көлдері мен мұздықтарын жоспар бойынша сипаттайды
Мұхитпен байланысты апаттар және Мұхит проблемалары
8.3.3.6 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады;
8.3.3.7 - жергілікті компонент негізінде су табиғи апаттарының алдын алу жолдарын ұсынады
3.Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера және оның құрамдас бөліктері
8.3.4.1 табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын түсіндіреді;
8.3.4.2 табиғат зоналарын жоспар бойынша сипаттайды
Өсімдік және жануарлар әлемі
8.3.4.3 құрлықтағы және Мұхиттағы ұқсас табиғи аймақтарды және әртүрлі континенттерде орналасқан биіктік белдеулерін салыстырады
Қазақстандағы топырақ түрлері
8.3.4.4 мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды;
8.3.4.5 өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады
Топырақтың экологиялық мәселелері
8.3.4.5 өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады
3-тоқсан
3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы
8.3.5.1 географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері
8.3.5.1 географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді;

8.​3.​5.​2-объясняет важность закономерностей ГО
4. Социальная география
4.1 География населения
Языковые семьи и группы народов мира
8.​4.​1.​1 - объясняет методы определения численности населения
Религиозный состав населения мира
8.​4.​1.​2 - классифицирует страны мира по типу воспроизводства населения
Историко-культурные регионы мира
8.​4.​1.​3 - на основе анализа демографической ситуации расчитывает основные демографические показатели: численность населения, коэффициенты рождаемости и смертности, естественный и механический прирост, общий прирост, половозрастные показатели, национальный и религиозный состав
Межнациональное и межконфессиональное согласие
8.​4.​1.​4 - классифицирует страны мира по демографическим проблемам
8.​4.​1.​5 - на основе объяснения понятия "демографическая политика" анализирует демографическую политику некоторых стран мира
5. Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Классификация природных ресурсов.
8.​5.​1.​1 - оценивает природно-ресурсный потенциал отдельных регионов мира
Проблемы, связанные с освоением природных ресурсов
8.​5.​1.​2 - с дополнительным охватом местного компонента называет центры и виды готовой продукции на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
4 четверть
5.2 Социально-экономические ресурсы
Транспортная инфраструктура. Социальная инфраструктура
8.​5.​2.​1 - с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов экономической инфраструктуры на основе их характеристики
5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отрасли мирового хозяйства: промышленность и сельское хозяйство
8.​5.​3.​1 - классифицирует отрасли хозяйства: добывающая и перерабатывающая отрасли, сфера услуг
8.​5.​3.​2 - с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг, анализирует факторы их размещения
8.​5.​3.​3 - характеризует по плану отрасли мирового хозяйства
6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Географическое положение стран мира
8.​6.​1.​1 - характеризует основные объекты политической карты
8.​6.​1.​2 - классифицирует страны мира по форме правления и государственного устройства
Экономико-географическое положение стран мира
8.​6.​1.​3 - анализирует количественные и качественние изменения на политической карте
8.​6.​1.​4 - дает оценку политико-географического положения стран
8.​6.​1.​5 - анализирует интересы и цели политической интеграции Казахстана
3) 9 класс:
Подраздел
Тема
Цели обучения
1 четверть
1.Методы географических исследований
Объекты географических исследований, развитие географической науки

8.3.5.2 географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді
4. Әлеуметік география
4.1 Халық географиясы
Тілдік отбасылар және әлем халықтарының топтары
8.4.1.1 халық санын анықтау әдістерін түсіндір ді
Әлем халқының діни құрамы
8.4.1.2 дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді
Әлемнің тарихи-мәдени аймақтары
8.4.1.3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам
Ұлтаралық және конфессияаралық келісім
8.4.1.4 дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді;
8.4.1.5 "демографиялық саясат" ұғымын түсіндіре отырып дүниежүзінің жекелеген елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
5. Экономикалық география
5.1
Табиғи ресурстар
Табиғи ресурстардың жіктелуі
8.5.1.1 дүниежүзінің жекелеген аймақтарының табиғи ресурстық әлеуетін бағалайды;
Табиғат ресурстарын игеру мәселелері
8.5.1.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде жекелеген табиғат ресурстарын өңдеу технологиясын сипаттай отырып, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
4-тоқсан
5.2 Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
Көлік инфрақұрылымы. Әлеуметтік инфрақұрылым
8.5.2.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде экономикалық инфрақұрылымын сипаттап, маңыздылығына баға береді
5.3 әлемдік экономиканың салалық және аумақтық құрылымы
Әлемдік шаруашылық салалары: өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы
8.5.3.1-шаруашылық салаларын жіктейді: өндіру және қайта өңдеу салалары, қызмет көрсету саласы;
8.5.3.2-қазақстандық компонентті қосымша қамтумен ауыл шаруашылығы және өнеркәсіп өндірісін, қызмет көрсету саласын ұйымдастыру нысандарын сипаттайды, оларды орналастыру факторларын талдайды
8.5.3.3-әлемдік шаруашылық саласының жоспары бойынша сипаттайды
6. Елтану және саяси география негіздері6.1 Дүние жүзі елдері
Әлем елдерінің географиялық жағдайы
8.6.1.1 саяси картаның басты нысандарын сипаттайды;
8.6.1.2 елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады
Әлем елдерінің экономикалық-географиялық жағдайы
8.6.1.3 саяси картаның сандық және сапалық өзгерістерін талдайды
8.6.1.4 елдердің саяси-географиялық жағдайына баға береді;
8.6.1.5 Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды
3) 9-сынып:
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Географиялық зерттеу әдістері
Географиялық зерттеу объектілері, география ғылымының дамуы

9.​1.​1.​1 повествует об исследованиях казахстанцев, внесших вклад в развитие географической науки
Источники географических данных
9.​1.​1.​2 определяет особенности номинации географических объектов и явлений. Объясняет значение географических терминов казахского народа
9.​1.​1.​3 определяет особенности номинации географических объектов и явлений;
9.​1.​1.​4 объясняет значение народных географических терминов казахского народа;
9.​1.​1.​5 представляет результаты исследования в различной академической форме
Полевые методы исследований
9.​2.​1.​1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.​2.​1.​2 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
Картография и географические базы данных
Применение географических картосхем
9.​2.​2.​1 на основе характеристики методов дистанционного зондирования Земли объясняет их значение и особенности
Географическая номенклатура,организация географических данных
9.​2.​1.​2 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.​2.​2.​2 характеризует значение применения геоинформационных технологий в отраслях хозяйства и науки
3. Физическая география
3.1 Литосфера
Тектоническое строение Земли, тектонические движения литосферы
9.​3.​1.​1 с дополнительным охватом местного компонента определяет геологическую историю и тектоническое строение Казахстана
9.​3.​1.​2 характеризует основные орографические объекты
Литосферные катаклизмы
9.​3.​1.​3 на основе классификации казахских оронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
9.​3.​1.​4 определяет закономерности распространения минеральных ресурсов Казахстана
9.​3.​1.​5 показывает на карте и характеризует основные центры добычи и переработки минеральных ресурсов Казахстана;
9.​3.​1.​6 дает оценку минеральным ресурсам Казахстана;
9.​3.​1.​7 классифицирует проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов, и предлагает пути их решения для разных регионов Казахстана
2 четверть
Раздел 3. Физическая география
3.2 Атмосфера
Атмосфера и ее составные части
9.​3.​2.​1 анализирует климатообразующие факторы Казахстана
9.​3.​2.​2 анализирует климатические условия Казахстана;
Погода и метеорологические элементы
9.​3.​2.​2 анализирует климатические условия Казахстана;
9.​3.​2.​3 оценивает климатические ресурсы Казахстана
Неблагоприятные атмосферные явления
9.​3.​2.​4 показывает на карте территории формирования и распространения неблагоприятных и опасных атмосферных явлений и предлагает меры защиты от них

9.1.1.1 география ғылымының дамуына үлес қосқан қазақстандықтардың зерттеулері туралы баяндайды;
Географиялық дерек көздері
9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемаларын анықтайды; қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді;
9.1.1.3 географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды;
9.1.1.4 қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді;
9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
Зерттеудің далалық әдістері
9.2.1.1 маңызды қазақстандық географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көр-сету барысында сипаттайды;
9.2.1.2 маңызды географиялық объектілерді, процестер мен құбылыстарды картадан түсініктеме беріп көрсетеді
2. Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Географиялық карта-сызбаларды қолдану
9.2.2.1 жерді қашықтықтан зерделеудің әдістерін сипаттап, маңыздылығы мен ерекшеліктерін түсіндіреді
Географиялық номенклатура, географиялық деректерді ұйымдастыру
9.2.1.2 маңызды географиялық объектілерді, процестер мен құбылыстарды картадан түсініктеме беріп көрсетеді;
9.2.2.2 шаруашылық пен ғылым салаларында геоақпараттық технологияларын қолданудың маңыздылығын сипаттайды
3. Физикалық география
3.1 Литосфера
Жердің тектоникалық құрылымы, литосфераның тектоникалық қозғалысы
9.3.1.1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды;
9.3.1.2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарын сипаттайды
Литосфералық катаклизмалар
9.3.1.3 қазақ оронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады;
9.3.1.4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды;
9.3.1.5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды;
9.3.1.6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді;
9.3.1.7 минералдық ресурстарды игеруге байланысты проблемаларды жіктейді және Қазақстанның әртүрлі өңірлері үшін оларды шешу жолдарын ұсынады
2-тоқсан
3. Физикалық география
3.2 Атмосфера
Атмосфера және оның құрамы
9.3.2.1 Қазақстан климатын қалыптастырушы факторларды талдайды;
9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды
Ауа-райы және метеорологиялық элементтер
9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды;
9.3.2.3 Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды;
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
9.3.2.4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады;

9.​3.​2.​5 с дополнительным охватом местного компонента определяет особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений
3.3 Гидросфера
Гидросфера и ее составные части,значение водных ресурсов
9.​3.​3.​1 классифицирует, анализирует показатели и характеризует внутренние воды Казахстана: реки и озера, ледники и вечная мерзлота, подземные воды
Географическое положение и свойства вод Мирового океана
9.​3.​3.​2 на основе классификации казахских гидронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Движения вод в океане
9.​3.​3.​3 с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем водных ресурсов на основе их анализа, дает экономическую оценку водным ресурсам Казахстана;
Бедствия, связанные с океаном и проблемы Мирового океана
9.​3.​3.​4 классифицирует геополитические проблемы водных ресурсов Казахстана и предлагает пути решения: трансграничные реки, статус Каспийского моря
3 четверть
Раздел 3. Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера и ее составные части
9.​3.​4.​1 составляет сравнительный анализ природных зон и высотных поясов Казахстана
Растительный и животный мир
9.​3.​4.​2 объясняет цели создания особо охраняемых природных территорий: заповедники, заказники, национальные парки
9.​3.​4.​3 на основе классификации казахских природных хоронимов по теме объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​3.​4.​4 исследует условия формирования ноосферы;
Типы почв в Казахстане
Экологические проблемы почв
3.5 Природно-территориальные комплексы
Формирование природно-территориальных комплексов
9.​3.​5.​1 характеризует по плану крупные природно-территориальные комплексы Казахстана, на основе местного компонента исследует влияние антропогенного фактора на природные комплексы
Виды природно-территориальных комплексов
9.​3.​5.​1 характеризует по плану крупные природно-территориальные комплексы Казахстана, на основе местного компонента исследует влияние антропогенного фактора на природные комплексы
9.​3.​5.​2 на основе классификации казахских природных хоронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.​3.​5.​3 на основе местного компонента исследуют влияние антропогенного фактора на природные комплексы;
9.​3.​5.​4 предлагает пути улучшения антропогенных ландшафтов: рекультивация, мелиорация,ландшафтный дизайн
4. Социальная география
4.1 География населения
Языковые семьи и группы народов мира
9.​4.​1.​1 определяет национальный и религиозный состав населения Казахстана
Религиозный состав населения мира

9.3.2.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды
3.3 Гидросфера
Гидросфера және оның құрамдас бөліктері, су ресурстарының маңызы
9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары;
Мұхит суларының географиялық орналасуы мен қасиеттері
9.3.3.2 қазақ гидронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
Мұхиттағы су қозғалысы
9.3.3.3 жергілікті компонентті қосымша қамти отырып, оларды талдау негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын шешу жолдарын ұсынады, Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға береді
Мұхитпен байланысты апаттар және Мұхит проблемалары
9.3.3.4 Қазақстандағы су ресурстарының геосаяси проблемаларын жіктеп шешу жолдарын ұсынады: трансшекаралық өзендер, Каспий теңізінің мәртебесі
3-тоқсан
3.Физическая география
3.4 Биосфера
Биосфера және оның құрамдас бөліктері
9.3.4.1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды
Өсімдік және жануарлар әлемі
9.3.4.2 қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтардың құрылу мақсатын түсіндіреді
9.3.4.3 тақырып бойынша қазақ табиғи хоронимдерін жіктеу негізінде олардың мағынасын түсіндіреді және үш тілде транслитерацияны ұсынады;
9.3.4.4 ноосфераның қалыптасу жағдайларын зерттейді
Қазақстандағы топырақ түрлері
Топырақтың экологиялық мәселелері
3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы
9.3.5.1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды;
жергілікті компонент негізінде антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне әсерін зерттейді
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері
9.3.5.1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды;
жергілікті компонент негізінде антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне әсерін зерттейді;
9.3.5.2 қазақ табиғи хоронимдерінің жіктелуі негізінде олардың мағынасын түсіндіреді және үш тілде транслитерацияны ұсынады;
9.3.5.3 жергілікті компонент негізінде антропогендік фактордың табиғи кешендерге әсерін зерттейді;
9.3.5.4 антропогендік ландшафттарды жақсарту жолдарын ұсынады: қалпына келтіру, мелиорация, Ландшафт дизайны
4. Әлеуметтік география
4.1 Халық географиясы
Тілдік отбасылар және әлем халықтарының топтары
9.4.1.1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды
Әлем халқының діни құрамы

9.​4.​1.​2 объясняет направления, причины и следствия миграций насления мира
Историко-культурные регионы мира
9.​4.​1.​3 на основе анализа миграционных процессов в Казахстане определяет основные направления миграций
9.​4.​1.​4 на основе сравнения казахстанских показателей с показателями других стран даҰт оценку демографической ситуации
9.​4.​1.​5 на основе сравнения казахстанских показателей с другими странамидает оценку количественному и качественному составу трудовых ресурсов
Межнациональное и межконфессиональное согласие
9.​4.​1.​6 классифицирует населенные пункты Казахстана
9.​4.​1.​7 дает оценку процессу урбанизации в Казахстане
4 четверть
5. Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Классификация природных ресурсов.
9.​5.​1.​1 оценивает природно-ресурсный потенциал Казахстана
9.​5.​1.​2 называет центры и виды готовой продукции в Казахстане на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
Проблемы, связанные с освоением природных ресурсов
9.​5.​1.​5 на основе определения проблем природопользования в Казахстане предлагает пути их решения
9.​5.​1.​6 на основе местного компонента проводит исследование по природопользованию
5.2 Социально-экономические ресурсы
Транспортная инфраструктура. Социальная инфраструктура
9.​5.​2.​1 анализирует процесс и направления научно-технической революции
5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отрасли мирового хозяйства: промышленность и сельское хозяйство
9.​5.​2.​2 на основе определения направлений индустриально-инновационного развития Казахстана составляет прогнозы
9.​5.​2.​3 на основе анализа состояния инновационной инфраструктуры Казахстана разрабатывает пути развития
9.​5.​3.​1 характеризует по плану отрасли хозяйства Казахстана
9.​5.​3.​2 на основе определения отраслей хозяйства экономических районов Казахстана объясняет их специализацию
9.​5.​4.​1 анализирует тенденции развития мирового хозяйства
9.​5.​4.​2 определяет место Казахстана в мировом хозяйстве
9.​5.​4.​3 определяет значение международного географического разделения труда
9.​5.​4.​4 классифицирует и характеризует виды международных экономических отношений
6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Географическое положение стран мира
9.​6.​1.​1 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует страны по уровню экономического развития
9.​6.​1.​2 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует международные органи-зации по уровню и целям
Экономико-географическое положение стран мира
9.​6.​1.​3 дает комплексную оценку социального, экономического и политико-географического положения Республики Казахстан
9.​6.​1.​4 на основе классификации политико-административных хоронимов в Республике Казахстан объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
9.​6.​1.​4 на основе классификации политико-административных хоронимов в Республике Казахстан объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Приложение 61 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399

9.4.1.2 дүниежүзі халқы миграцияларының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді
Әлемнің тарихи-мәдени аймақтары
9.4.1.3Қазақстандағы көші-қон үдерістерді талдап, басты бағыттарын анықтайды;
9.4.1.4 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдердің көрсеткіштері мен салыстыру негізінде еңбек ресурстарының сандық, сапалық құрамына баға береді;
9.4.1.5 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдермен салыстыру негізінде еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамын бағалау
Ұлтаралық және конфессияаралық келісім
9.4.1.6 Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді;
9.4.1.7 Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді
4-тоқсан
5. Экономикалық география
5.1 Табиғи ресурстар
Табиғи ресурстардың жіктелуі
9.5.1.1 Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды;
9.5.1.2 Қазақстанда жекелеген табиғи ресурс-тарды өңдеу технологиясын сипаттап, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
Табиғат ресурстарын игеру мәселелері
9.5.1.5 Қазақстанда табиғатты пайдалану проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсынады;
9.5.1.6 жергілікті компонент негізінде табиғатты пайдалануға байланысты зерттеу жүргізеді
5.2 Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
Көлік инфрақұрылымы. Әлеуметтік инфрақұрылым
9.5.2.1 ғылыми-техникалық революция үдерісін, даму бағыттарын талдайды
5.3 әлемдік экономиканың салалық және аумақтық құрылымы
Әлемдік шаруашылық салалары: өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы
9.5.2.2 Қазақстанның индустриялық-инновациялық даму бағытта рын анықтап, болжам жасайды;
9.5.2.3 Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымының жағдайын талдап, дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
9.5.3.1 Қазақстан шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды;
9.5.3.2 Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларын анықтап, мамандануын түсіндіреді;
9.5.4.1 әлемдік экономиканың даму үрдістерін талдайды;
9.5.4.2 Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықтағы орнын анықтайды
9.5.4.3 халықаралық географиялық еңбек бөлінісінің мәнін анықтайды;
9.5.4.4халықаралық экономикалық қатынас түрлерін жіктеп, сипаттайды
6. Елтану және саяси география негіздері
6.1 Дүние жүзі елдері
Әлем елдерінің географиялық жағдайы
9.6.1.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырады;
9.6.1.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде халықаралық ұйымдарды деңгейі және мақсаты бойынша топтастырады
Әлем елдерінің экономикалық-географиялық жағдайы
9.6.1.3 Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайына кешенді баға береді;
9.6.1.4 Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
9.6.1.4 Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
61-қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приложение 61 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Историческое сознание – знание истории, осмысление исторического опыта и вытекающих из него уроков, социальное прогнозирование (исходя из понимания сущности настоящего, инвариантности прошлого и альтернативности будущего), осознание исторической ответственности за свою деятельность. Исторические знания, являющиеся важной составляющей учебно-воспитательного процесса, способствуют решению задач становления личности, гражданина и патриота.
3. Содержание учебного предмета "История Казахстана" дает возможность понять уникальность культуры наших предков, место и роль Казахстана в мировой истории, его вклад в развитие общемировой цивилизации.
4. Цель учебного предмета "История Казахстана" – формирование у обучающихся исторического сознания, казахстанского патриотизма, уважения к истории своей страны, гордости за достижения своих предков, привитие национальных и общечеловеческих ценностей, развитие исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков.
5. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний об основных этапах и особенностях социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана с древности до наших дней;
2) формирование знаний о системе национальных ценностей, сложившихся в ходе исторического развития Казахстана;
3) формирование осознанного понимания сущности основных событий, явлений и процессов исторического развития Казахстана;
4) формирование и развитие навыков критического анализа и оценки исторических событий, процессов, явлений и деятельности исторических личностей в контексте их влияния на отечественную историю;

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 61-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Тарихи сана – тарихты білу, тарихи тәжірибе мен оның сабақтарын ұғынып түсіну, әлеуметтік болжау, өз іс-әрекеті үшін тарихи жауапкершілікті түсіну. Оқу-тәрбие процесінің маңызды құрамдас бөлігі болып табылатын тарихи білім тұлғаның, азамат пен патриоттың қалыптасуына көмектеседі.
3. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұны әлем тарихындағы Қазақстанның алатын орны мен рөлін, оның жалпыәлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін түсінуге мүмкіндік береді.
4. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың бойында тарихи сана, қазақстандық патриотизм, өз елінің тарихы мен мәдениетіне құрмет, өз ата-бабаларының жетістіктеріне деген мақтанышсезімін қалыптастыру, ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту, зерттеушілік, ойлау, коммуникативті дағдыларды дамыту.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы ежелгі заманнан бастап бүгінгі күнге дейінгіқоғамның әлеуметтік, мәдени, саяси, экономикалық дамуының негізгі кезеңдері мен ерекшеліктері туралы білімін қалыптастыру;
2) Қазақстанның тарихи дамуы барысында қалыптасқан ұлттық құндылықтар жүйесі туралы білім беру;
3) Қазақстанның тарихи дамуының негізгі оқиғалары, құбылыстары мен процестердің мәні туралы түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғаларды, құбылыстар мен процестерді және тарихи тұлғалардың қызметін Отандық тарих контекстінде сын тұрғысынан талдау және баға беру дағдыларын қалыптастыру мен дамыту;

5) развитие навыка аргументированного суждения на основе анализа исторических фактов;
6) формирование и развитие навыков проведения исторического исследования (выдвижение гипотез, составление вопросов для исследования, анализ источников, сопоставление различных точек зрения, формулирование заключений и выводов, определение собственной позиции);
7) формирование умения использовать исторические знания и навыки для ориентации в современных политических, социально-экономических и культурных процессах;
8) формирование коммуникативных навыков, в частности, умения ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "История Казахстана" Параграф 1. Содержание учебного предмета "История Казахстана"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 5 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
8. Содержание учебного предмета "История Казахстана" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
9. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) развитие социальных отношений;
2) развитие культуры;
3) развитие государства;
4) экономическое развитие Казахстана.
10. Раздел "Развитие социальных отношений" включает следующие подразделы:
1) этнические отношения;
2) социальные отношения.
11. Раздел "Развитие культуры" состоит из следующих подразделов:
1) мировоззрение и религия;
2) искусство и литература;
3) образование и наука.
12. Раздел "Развитие государства" включает следующие подразделы:
1) внутренняя политика государства;
2) внешняя политика государства.
13. Раздел "Экономическое развитие Казахстана" состоит из следующих подразделов:
1) хозяйство;
2) производственные отношения и торговля.

5) тарихи деректердің негізінде дәлелді пайымдау дағдыларын дамыту;
6) тарихи зерттеу жүргізу дағдыларын қалыптастыру мен дамыту (гипотезаларды ұсыну, зерттеу сұрақтарын құрастыру, деректерді талдау, әртүрлі көзқарастарды салыстыру, нәтижелер мен қорытындыларды шығару, өзінің ұстанымын анықтау);
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерде бағдарлану үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
8) коммуникативті дағдыларды қалыптастыру, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қоса алғанда,жарияланым мен электронды құралдарды қолдану.
2-тарау. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұны
6. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелді).
8. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
9. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
әлеуметтік қатынастардың дамуы;
мәдениеттің дамуы;
мемлекеттің дамуы;
Қазақстанның экономикалық дамуы.
10. "Әлеуметтік қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
этникалық қатынастар;
әлеуметтік қатынастар.
11. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
дүниетаным мен дін;
өнер мен әдебиет;
білім және ғылым.
12. "Мемлекеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
мемлекеттің ішкі саясаты;
мемлекеттің сыртқы саясаты.
13."Қазақстанның экономикалық дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
шаруашылық;
өндірістік қатынастар және сауда.

14. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
15. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
16. Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по учебному предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
17. Ожидаемые результаты обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство:
обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
4) сходство и различия:
обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах в течение определенного отрезка времени, в различных обществах или внутри одного общества;
5) значимость:
обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация:
обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.

14. Оқу мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
15. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағыдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
16. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқу мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
17. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады.
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.

18. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 5 класса:
1) жизнь древних людей Казахстана. Казахстан в эпоху камня: появление древнейшего человека в Казахстане, первичные формы социальной организации. Занятия древнейших людей (охота и собирательство). Стоянки эпохи камня на территории Казахстана. Зарождение земледелия и скотоводства. Ботайская культура. Казахстан в эпоху бронзы: месторождения меди и олова на территории Казахстана. Андроновская культура. Хозяйство и общественное устройство в эпоху бронзы. Бегазы-Дандыбаевская культура. А.Х. Маргулан и другие исследователи древности Казахстана;
2) жизнь древних кочевников. Особенности железного века. Древняя металлургия Казахстана. Возникновение кочевого скотоводства. Система жизнеобеспечения ранних кочевников. Переносное жилище кочевников. Мировоззрение ранних кочевников;
3) саки. Сакские племена на территории Казахстана. Источники по истории саков. Политическая история саков. Общественное устройство. Хозяйство и быт. Материальная и духовная культура. "Звериный стиль". Иссыкская находка – "Золотой человек". Царские курганы Шиликтинской долины. Берельский могильник. Бесшатырские курганы. Тасмолинская культура;
4) усуни и кангюи. Усуни. Письменные источники об усунях. Расселение, хозяйство и быт усуней. Общественное устройство усуней. Кангюи. Китайские и иранские источники по истории кангюев. Расселение, хозяйство и быт кангюев. Общественное устройство кангюев. Археологические памятники усуней, кангюев;
5) гунны (хунны). Ранняя история гуннов в китайских источниках. Шаньюй Модэ – основатель гуннского государства. Политическая история и государственное устройство гуннов. Великое переселение народов (перемещение гуннов на Запад). Аттила и его походы. Хозяйство и общественное устройство гуннов. Развитие культуры в эпоху гуннов;
6) сарматы. Участие сарматов в политических событиях древности. Расселение, хозяйство и быт сарматов. Общественный строй сарматов. Археологические памятники сарматов. Культура;
7) обзор древней истории Казахстана. Антропологический облик древних людей Казахстана. Основные события, явления, процессы древней истории Казахстана. Культурное наследие Древнего Казахстана;
8) краеведение. Легенды и сказания родного края. Памятники истории края вокруг нас. Исторические личности края: бии, батыры и акыны. Краеведческий музей и исторические экспонаты.
19. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 6 класса:

18. 5-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі.Тас дәуіріндегі Қазақстан: Қазақстанда алғашқы адамның пайда болуы, әлеуметтік ұйымдасудың алғашқы формалары. Ежелгі адамдардың кәсібі (аң аулау мен терімшілік). Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары. Егіншілік пен мал шаруашылығының қалыптасуы. Ботай мәдениеті. Қола дәуіріндегі Қазақстан: Қазақстан аумағындағы мыс пен қалайы металдарының кен орындары. Андрон мәдениеті. Қола дәуірі кезіндегі шаруашылық пен қоғамдық құрылыс. Беғазы-Дәндібай мәдениеті. Ә. Марғұлан және басқа да Қазақстанның ежелгі дәуірін зерттеушілер;
2) ежелгі көшпелілердің өмірі. Темір дәуірінің ерекшеліктері. Қазақстанның ежелгі металлургиясы. Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы. Алғашқы көшпелілердің өмір сүруді қамтамасыз ету жүйесі. Көшпелілердің жылжымалы баспанасы. Алғашқы көшпелілердің дүниетанымы;
3) сақтар. Қазақстан аумағындағы сақ тайпалары. Сақтар тарихы жайлы деректер. Сақтардың саяси тарихы. Қоғамдық құрылысы. Шаруашылығы мен тұрмысы. Материалдық және рухани мәдениеті. "Аңдық стиль". Есік олжасы – "Алтын адам". Шілікті алқабының патша қорғандары. Берел қорымы. Бесшатыр қорғандары. Тасмола мәдениеті;
4) үйсіндер мен қаңлылар.Үйсіндер. Үйсіндер туралы жазба деректер. Үйсіндердің қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Үйсіндердің қоғамдық құрылысы. Қаңлылар. Қаңлылар тарихына қатысты қытай және парсы деректері. Қаңлылардың қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Қаңлылардың қоғамдық құрылысы. Үйсіндердің, қаңлылардың археологиялық ескерткіштері;
5) ғұндар (хунну). Қытай деректеріндегі ғұндардың ерте тарихы. Мөде шаньюй-ғұн мемлекетінің негізін салушы. Ғұндардың саяси тарихы мен мемлекеттік құрылысы. Халықтардың ұлы қоныс аударуы (ғұндардың Батысқа жылжуы). Аттила және оның жорықтары. Ғұндардың шаруашылығы мен қоғамдық құрылысы. Ғұндар дәуіріндегі мәдениеттің дамуы;
6) сарматтар. Сарматтардың ежелгі замандағы саяси оқиғаларға қатысуы. Сарматтардың қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Сарматтардың қоғамдық құрылысы. Сарматтардың археологиялық ескерткіштері. Мәдениеті;
7) ежелгі Қазақстан тарихына шолу. Қазақстан аумағындағы ежелгі адамдардың антропологиялық бет-әлпеті. Ежелгі Қазақстан тарихының негізгі оқиғалары, құбылыстары мен үдерістері. Ежелгі Қазақстанның мәдени мұрасы;
8) өлкетану: Туған өлкенің аңыз-ертегілері. Өлкенің тарихи ескерткіштері. Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар және ақындар. Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер.
19. 6-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:

1) Казахстан в VI-IX веках. Периодизация средневековой истории Казахстана. Образование Великого Тюркского каганата. Раннесредневековые государства на территории Казахстана: Западно-Тюркский каганат, Тюргешский каганат, Карлукский каганат, Огузское государство, Кимакский каганат. Историческое значение Атлахской битвы. Общественно-политическое устройство тюркских государств. Военное искусство тюрков. Хозяйство. Торговля и развитие городской культуры;
2) Казахстан в X – началеXІІІ веков. Государство Караханидов. Начало распространения ислама на территории Казахстана. Найманы, кереиты, жалаиры. Кыпчакское ханство. Понятие "Дешти Кипчак". Хозяйство: кочевое, оседло-земледельческое. Торговля. Городская культура. Великий Шелковый путь: историческое значение. Вклад тюркской культуры в развитие мировой цивилизации. Выдающиеся мыслители тюркского мира;
3) Казахстан в XIII веке - первой половине XV века. Завоевательные походы Чингисхана. Защита Отрара. Образование Монгольской империи. Золотая Орда. Ак Орда. Государство Могулистан. Военные походы Тимура. Ногайская Орда. Ханство Абулхаира. Общественно-политическое устройство государств в XIII веке - первой половине XV века. Средневековые путешественники о Казахстане. Хозяйство. Развитие торговли. Культура;
4) формирование казахского народа. Казахи – наследники Великой степи: историческая и этническая преемственность. Этноним "казах". Окончательное становление казахского народа;
5) образование единого Казахского государства. Предпосылки образования национального государства казахов. Образование казахского ханства (территория, этнический состав населения). Основатели государства –Жанибек и Керей. Труд М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди" – ценный источник по ранней истории Казахского ханства. Внутренняя и внешняя политика Казахского ханства в первые годы становления. Историческое значение образования единого казахского государства;
6) развитие Казахского ханства в XVI-XVII веках. Укрепление Казахского государства в период правления Касым хана. Дальнейшее укрепление и политический подъем Казахского ханства при правлении Хакназар хана. Внутренняя и внешняя политика хана Тауекеля. Внутренняя и внешняя политика хана Есима. Жангир хан. Орбулакская битва. Правление Тауке хана. "Жеты жаргы". Великие бии. Государственно-административное устройство Казахского ханства. Социальная стратификация казахского общества;
7) экономика и культура XVI - XVII веков. Культура казахского народа: материальная, духовная культура. Литература и искусство: творчество акынов-жырау, народных певцов и композиторов, музыкальное искусство. Традиционное хозяйство казахов: скотоводство, земледелие;

1) VI - IX ғасырдағы Қазақстан. Ортағасырлық Қазақстан тарихының кезеңделуі. Ұлы Түрік қағанатының құрылуы. Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер: Батыс Түрік қағанаты, Түргеш қағанаты, Қарлұқ қағанаты, Оғыз мемлекеті, Қимақ қағанаты. Атлах шайқасының тарихи маңызы. Түркі мемлекеттерінің қоғамдық-саяси құрылысы. Түркілердің әскери өнері. Шаруашылығы. Сауда және қала мәдениетінің дамуы;
2) X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан.Қарахан мемлекеті. Қазақстан аумағына исламның тарала басталуы. Наймандар, керейіттер, жалайырлар. Қыпшақ хандығы. "Дешті Қыпшақ" түсінігі. Шаруашылығы: көшпелі, отырықшы. Сауда. Қала мәдениеті. Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы. Түркі мәдениетінің әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесі. Түркі әлемінің көрнекті ойшылдары;
3) XIII - XV ғасырлардың бірінші жартысындағы Қазақстан. Шыңғыс ханның жаулаушылық соғыстары. Отырар қорғанысы. Моңғол империясының құрылуы. Алтын Орда. Ақ Орда. Моғолстан мемлекеті. Әмір Темір жорықтары. Ноғай Ордасы. Әбілқайыр хандығы. XIII - XV ғасырлардың бірінші жартысындағы мемлекеттердің қоғамдық-саяси құрылысы. Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстан туралы. Шаруашылық. Сауданың дамуы. Мәдениет;
4) қазақ халқының қалыптасуы. Қазақтар – Ұлы Дала мұрагері: тарихи және этникалық сабақтастық. "Қазақ" этнонимі. Қазақ халқының біртұтас халық болып қалыптасу үдерісінің аяқталуы;
5) біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылу алғышарттары. Қазақ хандығының құрылуы (аумағы, халықтың этникалық құрамы). Мемлекеттің негізін салушылар – Жәнібек пен Керей. М.Х. Дулатидің "Тарихи Рашиди" еңбегі – Қазақ хандығыныңалғашқы тарихы жөніндегі құнды дерек. Қазақ хандығы қалыптасуының алғашқы жылдарындағы ішкі және сыртқы саясаты. Біртұтас қазақ мемлекеті қалыптасуының тарихи маңызы;
6) қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы. Қасым хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының нығаюы. Хақназар хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының одан әрі нығаюы және саяси өркендеуі. Тәуекел ханның ішкі және сыртқы саясаты. Есім ханның ішкі және сыртқы саясаты. Жәңгір хан. Орбұлақ шайқасы. Тауке ханның билігі. "Жеті жарғы". Қазақтың ұлы билері. Қазақ хандығының мемлекеттік-әкімшілік құрылымы. Қазақ қоғамының әлеуметтік стратификациясы;
7) XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет. Қазақ халқының мәдениеті: материалдық, рухани мәдениет. Әдебиет пен өнер: ақын-жыраулар, халық әншілері мен композиторлардың шығармашылығы, музыкалық өнер. Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы: мал шаруашылығы, егіншілік;

8) краеведение. Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях населенных пунктов, рек и озер). Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края. Один народ – одна страна – одна судьба (народы моего края). Живые свидетели истории родного края.
20. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 7 класса:
1) Казахстан в начале XVIII века: внешнеполитическая ситуация и внутреннее положение. Джунгарское государство. Казахско-джунгарские войны. Годы "Великого бедствия" – "Актабан шубырынды". Курултай в Каракуме и Ордабасы–организация казахского ополчения. Анракайская битва. Защитники Отечества. Казахско-джунгарские войны в 30-40-е годы XVIII века;
2) Казахское ханство в первой половине XVIII века. Казахско-русские взаимоотношения до начала XVIII века. Казахстан в орбите интересов Российской империи начала XVIII века (политические и экономические цели, военно-разведывательные экспедиции, строительство первых военных укреплений). Принятие российского подданства ханом Младшего жуза Абулхаиром: причины и цели. Политика Российской империи в Казахстане в 30-50-е годы XVIII века. Обострение внутриполитической обстановки в Казахстане в 40-е годы ХVІІІ века. Казахское ханство при Аблае: внутренняя и внешняя политика;
3) культура Казахстана XVIII века. Творчество акынов и жырауXVІII века. Казахские источники по истории XVIII века. Прикладное искусство казахов;
4) колонизация и народно-освободительная борьба. Колониальная политика Российской империи: цели, методы. Национально-освободительное движение Сырыма Датова (причины, социальная база движения, этапы и ход, результаты). Царские реформы в 1822-1824 годы (ликвидация ханской власти в Среднем и Младшем жузах). Восстание казахов в 1836-1838 годах в Букеевской Орде (причины, основные этапы и сражения). Национально-освободительное движение казахского народа в первой половине XIX века (Жоламана Тленшиева, Саржана Касымова). Национально-освободительное движение под руководством Кенесары Касымова (причины, цели и движущие силы национально-освободительного движения, основные этапы). Кенесары Касымов: личность и политик.  Восстание казахов под руководством Жанходжи Нурмухамедова и Есета Котибарова (причины, ход восстания). Присоединение Российской империей южных регионов Казахстана. Историческое значение народно-освободительного движения в Казахстане в конце ХVІІІ века - XIX веке;
5) Казахстан в составе Российской империи. Реформы царизма в Казахстане во второй половине XIX века. Реформы 1867-1868 годов. Аграрная и переселенческая политика царских властей в Казахстане. Освободительная борьба 1860-1870-х годов (причины и ход восстаний). Социально-экономическое развитие Казахстана во второй половине ХIХ века. Начало проникновения капиталистических отношений. Административно-территориальные реформы 80-90-х годов ХIХ века: содержание и последствия. Развитие торговых отношений. Переселение уйгур и дунган в Семиречье. Трансформация казахского традиционного общества. Развитие общественно-политической мысли во второй половине XIX века;

8) өлкетану: Топонимдер – өткен заманнын куәгерлері (жер-су атауларының тарихы). Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері. Бір халық – бір ел – бір тағдыр (менің өлкемнің халықтары). Туған өлке тарихының қазіргі куәгерлері.
20. 7-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) XVIII ғасырдың басындағы Қазақстан: сыртқы және ішкі саяси жағдай. Жоңғар мемлекеті. Қазақ-жоңғар соғыстары. "Ақтабан шұбырынды, алқакөл сұлама" заманы. Қарақұм мен Ордабасыдағы құрылтайлар – қазақ жасағының құрылуы. Аңырақай шайқасы. Отан қорғаушы батырлар. XVIII ғасырдың 30-40 жылдарындағы қазақ-жоңғар соғыстары;
2) XVIII ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақ хандығы. XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қатынастары. XVIII ғасырдың басындағы Ресей империясы назарындағы Қазақстан (саяси және экономикалық мақсаттар, әскери-барлау экспедициялары, алғашқы әскери бекіністердің салынуы). Кіші жүз ханы Әбілқайырдың Ресей бодандығын қабылдауы:себептері мен мақсаттары. XVIII ғасырдың 30-50-жылдарындағы Қазақстандағы Ресей империясының саясаты. ХVІІІ ғасырдың 40-жылдарындағы Қазақстандағы ішкі саяси жағдайдың асқынуы. Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығы: ішкі және сыртқы саясаты;
3) XVIII ғасырдағы Қазақстан мәдениеті. XVІII ғасыр ақын-жырауларының шығармашылығы. XVІII ғасыр тарихы бойынша қазақ деректері. Қазақтардың қолданбалы өнері;
4) отарлау және ұлт-азаттық күрес. Ресей империясының отаршылдық саясаты: мақсаттары мен әдістері. Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (себептері, қозғалыстың қозғаушы күші, кезеңдері мен барысы, нәтижелері). 1822-1824 жылдардағы патша реформалары (Кіші және Орта жүздегі хандық биліктің жойылуы). 1836-1838 жылдардағы Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі (себептері, негізгі кезеңдері мен шайқастары). XIX ғасырдыңбірінші жартысындағы қазақ халқының ұлт-азаттық қозғалыстары (Жоламан Тіленшіұлы, Саржан Касымов бастаған көтеріліс). Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (себептері, мақсаттары мен қозғаушы күштері, негізгі кезеңдері). Кенесары Қасымұлы: тұлға және саясаткер. Жанхожа Нұрмұхамедұлы және Есет Көтібарұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс (себептері, көтеріліс барысы). Ресей империясының Қазақстанның оңтүстік аймақтарын қосып алуы. ХVІІІ ғасырдың соңы – XIX ғасырдағы Қазақстандағы ұлт-азаттық қозғалыстардың тарихи маңызы;
5) Қазақстан Ресей империясының құрамында. XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы патшалық реформалар. 1867-1868 жылдардағы реформалар. Қазақстандағы патшалық Ресейдің аграрлық және қоныстандыру саясаты. 1860-1870 жылдардағы ұлт-азаттық күрес (себептері мен көтеріліс барысы). ХIХ ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы. Капиталистік қатынастардың ене бастауы. ХIХ ғасырдың 80-90 - жылдарындағы әкімшілік-аумақтық реформалар: мазмұны мен салдары. Сауда қатынастарының дамуы. Жетісу аумағына ұйғырлар мен дүнгендердің қоныс аударуы. Дәстүрлі қазақ қоғамының трансформациясы. XIX ғасырдың екінші жартысындағы қоғамдық-саяси ойлардың дамуы;

6) культура Казахстана в XIХ - начале ХХ веков. Развитие просвещения и науки в Казахстане в XIX веке. Просветительская деятельность хана Букеевской Орды Жангира. Научное изучение Казахстана (П. Семенов-Тянь-Шанский, Г.Н. Потанин, В.В. Радлов, М. Шорманов, М. Бабаджанов, А. Диваев). Светские и религиозные учебные заведения. Джадидизм и новометодные школы. Шокан Уалиханов – великий казахский ученый. Просветитель, педагог-новатор, общественный деятель И. Алтынсарин. Абай Кунанбаев – великий мыслитель, основатель казахской письменной литературы. Развитие музыкальной культуры казахов (Курмангазы Сагырбайулы, Таттимбет Казангапулы, Даулеткерей Шыгайулы). Казахская тематика в произведениях известных художников. Исторические труды Ш. Кудайбердиева, М. Копеева и К. Халида;
7) краеведение. Туристские маршруты. Неравнодушные сердца. Летопись родного края. История моей школы.
21. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 8 класса:
1) Казахстан в начале ХХ века. Общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века. Экономическое развитие Казахстана в начале ХХ века. Столыпинская аграрная реформа и массовая крестьянская колонизация Казахстана. Развитие промышленности Казахстана в начале ХХ века. Развитие торговли. Национально-освободительное восстание 1916 года. Казахская национальная интеллигенция и ее влияние на общественно-политические процессы начала ХХ века. Развитие политической прессы (газета "Казах", журнал "Айкап"). Революции 1917 года. Создание партии "Алаш". Правительство "Алаш-Орда". Политические лидеры казахского народа (А. Букейханов, А. Байтурсынов, М. Дулатов, Б. Каратаев, М. Тынышпаев, М. Шокаев). Научные труды казахской интеллигенции начала ХХ века;
2) установление советской власти в Казахстане. Казахская социалистическая партия "Уш Жуз". Военные действия в Казахстане в период гражданской войны (1918-1920 годы). Взаимоотношения органов Советской власти с правительством "Алаш-Орда", Кокандской автономией. Политика "военного коммунизма". Джут и голод 1921 года. Образование Казахской Автономной Советской Социалистической Республики. Формирование территории Казахской АССР. Роль казахской интеллигенции в восстановлении целостности казахских земель. НЭП в Казахстане (1921-1925 годы). Политика командно-административной системы в 20-30 годы ХХ века. Религиозная политика Советского государства;
3) Казахстан в период тоталитаризма. Социалистическая индустриализация в Казахстане (сущность и особенности). "Малый Октябрь" (содержание и практика реализации). Конфискация байских хозяйств. Политика насильственной коллективизации в сельском хозяйстве. Экономические последствия насильственной коллективизации в Казахстане. Голод 1931-1933 годов – казахстанская трагедия ХХ века. Демографические последствия коллективизации сельского хозяйства в Казахстане. Общественно-политические взгляды и отношение к методам проведения коллективизации национальной интеллигенции ("Письмо пяти"). Общественно-политические процессы в Казахстане в 1920-1930-е годы. Сталинские репрессии. Советские "исправительно-трудовые" концентрационные лагеря на территории Казахстана (Степлаг, Карлаг, АЛЖИР);

6) XIХ ғасыр-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті. XIX ғасырдағы Қазақстандағы ағарту ісі мен ғылымның дамуы. Бөкей ордасының ханы Жәңгірдің ағартушылық қызметі. Қазақстанның ғылыми зерттелуі (П. Семенов-Тянь-Шанский, Г.Н. Потанин, В.В. Радлов, М. Шорманов, М. Бабаджанов, А. Диваев). Зайырлы және діни білім беру мекемелері. Жадиттік және білім берудегі жаңашылдық. Шоқан Уәлиханов – ұлы қазақ ғалымы. Ыбырай Алтынсарин –ағартушы, жаңашыл-педагог, қоғам қайраткері. Абай Құнанбайұлы – ұлы ойшыл, қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы. Қазақ музыкалық мәдениетінің дамуы (Құрманғазы Сағырбайұлы, Тәттімбет Қазанғапұлы, Дәулеткерей Шығайұлы). Әйгілі суретшілер шығармашылығындағы ұлттық контекст. Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпеев және К. Халидтің тарихи еңбектері.
7) өлкетану: Туристік маршруттар. Жомарт жүрек. Туған өлкенің шежіресі. Мектебімнің тарихы.
21. 8-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер. XX ғасырдың басындағы Қазақстанның экономикалық дамуы. Столыпиннің аграрлық реформасы және шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы өнеркәсіптің дамуы. Сауданың дамуы. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақ ұлттық зиялылар қауымы және оның XX ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси үдерістерге әсері. Ұлттық баспаның дамуы ("Қазақ" газеті, "Айқап" журналы). 1917 жылғы революциялар. "Алаш" партиясының құрылуы. "Алаш-Орда" үкіметі. Қазақ халқының саяси көшбасшылары (Ә. Бөкейхан, А. Байтұрсынов, М. Дулатов, Б. Қаратаев, М. Тынышпаев, М. Шоқаев). XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының ғылыми еңбектері;
2) Қазақстандағы Кеңес үкіметінің орнығуы. "Үш Жүз" қазақ социалистік партиясы. Азамат соғысы жылдарындағы (1918-1920 жылдар) Қазақстандағы соғыс қимылдары. Кеңес билігі органдарының "Алаш-Орда" үкіметі, Қоқан автономиясымен қарым-қатынасы. "Әскери коммунизм саясаты".1921 жылғы жұт және аштық. Қазақ Автономиялы Кеңестік Социалистік Республикасының құрылуы. Қазақ АКСР-ы аумағының қалыптасуы. Қазақ жерлерінің біртұтастығын қалпына келтірудегі қазақ зиялыларының рөлі. Қазақстандағы Жаңа экономикалық саясат (1921-1925 жылдар). ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясаты. Кеңес үкіметінің діни саясаты;
3) Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде. Қазақстандағы социалистік индустрияландыру (мәні мен ерекшеліктері). "Кіші Қазан" (мазмұны және жүзеге асырылуы). Бай шаруашылықтарының тәркіленуі. Ауыл шаруашылығындағы күштеп ұжымдастыру саясаты. Қазақстандағы күштеп ұжымдастыру саясатының экономикалық салдары. 1931-1933 жылдардағы аштық - ХХ ғасырдағы қазақстандық қасірет. Қазақстандағы ұжымдастырудың демографиялық салдарлары. Ұжымдастыруды жүзеге асырудың әдістеріне қатысты ұлттық зиялылардың ("Бесеудің хаты") қоғамдық-саяси көзқарасы мен қатынасы. 1920-1930 жылдардағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер. Сталиндік репрессиялар. Қазақстан аумағындағы кеңестік "еңбек түзеу" концентрациялық лагерлері (Степлаг, Карлаг, Алжир және тағы басқалар);

4) культура Советского Казахстана: наука и образование. Народное образование (ликвидация безграмотности взрослого населения, среднее образование, перевод казахской письменности с арабского алфавита на латинский, введение нового алфавита на основе русской графики). А. Байтурсынов – "учитель нации". Появление высших учебных заведений. Казахстанский филиал АН СССР. Роль К. Сатпаева в развитии казахстанской науки. Ученые Казахстана и их научные достижения. Развитие литературы (творчество Ж. Аймаутова, М. Жумабаева, Б. Майлина, И. Жансугурова, С. Сейфуллина, С. Муканова, Г. Мусрепова, Г. Мустафина). Театр, кино, изобразительное искусство и его деятели. Советская идеология в области культуры. Социалистический реализм;
5) Казахстан в годы Великой Отечественной войны. Начало Великой Отечественной войны. Мобилизация в Казахстане и казахстанские военные формирования. Героизм и судьба казахстанцев в годы Великой Отечественной войны. Участие казахстанцев в сражениях Великой Отечественной войны. Казахстанцы - Герои Советского Союза. Б. Момышулы – легендарная личность. Казахстан – арсенал фронта. Депортация народов СССР в Казахстан. Культура Казахстана в период Великой Отечественной войны. Развитие науки. Достижения литературы (М. Ауэзов, Ж. Жабаев, Д. Снегин, И. Шухов). Развитие искусства (театр, кино).
22. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 9 класса:
1) Казахстан в послевоенные годы (1946-1953 годы). Социально-экономические изменения в послевоенные годы. Разработка полезных ископаемых и развитие промышленности. Развитие сельского хозяйства. Создание военно-промышленного комплекса Казахстана (ядерный полигон в Казахстане). Особенности общественно-политической жизни в послевоенные годы. "Дело Бекмаханова";
2) Казахстан в годы "Оттепели" (1954-1964 годы). Развитие промышленности в Казахстане в "хрущевский период". Освоение целинных и залежных земель в Казахстане (экономические, экологические и демографические последствия освоения целины). Военно-промышленный комплекс в Казахстане (космодром "Байконур"). "Хрущевская оттепель". Общественно-политическая жизнь в республике в 1954-1965 годы;
3) Казахстан в годы "Застоя" (1965-1985 годы). Социально-экономическое развитие Казахстана в 1965-1985 годы. Сырьевая направленность экономики. Урбанизация. Кризисные проявления в сельском хозяйстве в 1970-1980-е годы. Общественно-политическая жизнь в 1965-1985 годы. События 1979 года в Целинограде. Деятельность руководителей Казахской ССР (Ж. Шаяхметов, Д. Кунаев, Ж. Ташенов);

4) Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым. Халыққа білім беру (жалпыға бірдей міндетті сауат ашу, орта білім, қазақ жазуының араб тілінен латын тіліне көшуі, орыс графикасына негізделген жаңа әліпбиге көшу). А. Байтұрсынов – "ұлт ұстазы". Жоғары оқу орындарының ашылуы. КСРО Ғылым Академиясының Қазақ филиалы. Қ.Сәтбаевтың Қазақстан ғылымын дамытудағы рөлі. Қазақстандық ғалымдар мен олардың ғылыми жетістіктері. Әдебиеттің дамуы (Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, Б. Майлин, І. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин шығармашылығы). Театр, кино, бейнелеу өнері және оның қайраткерлері. Мәдениет саласындағы кеңестік идеология. Социалистік реализм;
5) Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында. Ұлы Отан соғысының басталуы. Қазақстандағы мобилизация және қазақстандық әскери бөлімдердің құрылуы. Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы жылдарындағы ерлігі мен тағдыры. Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы. Қазақстандықтар – Кеңес Одағының батырлары. Б. Момышұлы – аңызға айналған тұлға. Қазақстан – майдан арсеналы. КСРО халықтарының Қазақстанға депортациялануы. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы мәдениет. Ғылымның дамуы. Әдебиеттегі жетістіктер (М. Әуезов, Ж. Жабаев, Д. Снегин, И. Шухов және тағы басқалар). Өнердің дамуы (театр, кино).
22. 9-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953 жылдар). Соғыстан кейінгі жылдардағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістер. Пайдалы қазбаларды өңдеу және өнеркәсіптің дамуы. Ауыл шаруашылығының дамуы. Қазақстанның әскери-өнеркәсіптік кешенінің қалыптасуы (Қазақстандағы ядролық полигон). Соғыстан кейінгі жылдардағы қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктері. "Бекмаханов ісі";
2) Қазақстан "Жылымық" кезеңінде (1954-1964 жылдар). Қазақстанда "Хрущевтік кезеңдегі" өнеркәсіптің дамуы. Тың және тыңайған жерлерді игеру (тың игерудің экономикалық, экологиялық және демографиялық салдары). Қазақстандағы әскери-өнеркәсіптік кешен ("Байқоңыр" ғарыш айлағы). "Жылымық кезеңі". 1954-1965 жылдардағы республикадағы қоғамдық-саяси өмір;
3) Қазақстан "Тоқырау" кезеңінде (1965-1985 жылдар). 1965-1985-жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы. Экономиканың шикізаттық бағыты. Урбанизация. 1970-1980 жылдардағы ауыл шаруашылығындағы дағдарыс. 1965-1985 жылдардағы қоғамдық-саяси өмір. 1979 жылғы Целиноградтағы оқиғалар. Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы басшыларының қызметі (Ж. Шаяхметов, Д. Қонаев, Ж. Тәшенов);

4) культура Советского Казахстана (1946-1985 годы). Государственная политика в сфере образования. Обязательное среднее всеобщее образование. Положение казахского языка. Развитие науки. Развитие литературы (А. Нурпеисов, Б. Момышулы, И. Есенберлин, О. Сулейменов, М. Шаханов). Искусство (театр, кино);
5) Казахстан в период перестройки (1986-1991 годы). Социально-экономические преобразования в годы "перестройки": цели, проблемы и противоречия. События декабря 1986 года в Казахстане (причины, ход и последствия). Репрессивные меры в отношении участников декабрьских событий 1986 года в Казахстане. "Декларация о государственном суверенитете Казахской ССР" (октябрь 1990 года). Кризис советской политической системы ("Августовский путч" 1991 года). Распад СССР. Общественно-политические движения в Казахстане. Закрытие Семипалатинского ядерного полигона. Принятие закона "О языках Казахской ССР";
6) возрождение государственности Казахстана (1991 - 1997 годы). Историческое значение принятия Конституционного закона "О государственной независимости". Н.А. Назарбаев – Первый Президент Республики Казахстан. Становление общественно-политических институтов Независимого Казахстана. Трудности перехода к рыночной экономике. Интеграция Казахстана в мировое сообщество. Социально-демографические процессы в первые годы Независимости. Принятие Конституции 1995 года;
7) укрепление Независимого Казахстана (с 1997 года по настоящее время). Долгосрочные приоритетные цели и стратегии Республики Казахстан. Принятие Стратегии "Казахстан - 2030". Возрастание авторитета Республики Казахстан на международной арене. Взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями. Председательствование Казахстана в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и Организации Исламского сотрудничества (ОИС). Казахстан в системе мировых экономических связей. Экономическое и социальное положение страны. Астана–новая столица Республики Казахстан. Стратегия "Казахстан-2050" – новый политический курс состоявшегося государства. Национальный план "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ" – ответ на вызовы современности. Роль Лидера нации Н.А. Назарбаева в создании и развитии независимого государства;
8) культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени). Политика государства в сфере образования и науки. Государственная программа "Болашак". Создание инновационных научно-образовательных организаций. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Ассамблея народа Казахстана. Возрождение и сохранение национальной культуры в эпоху глобализации. Тенденции развития современного искусства и литературы. Государственная программа "Культурное наследие". Общенациональная консолидирующая идея "Мәңгілік Ел". Программа "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания".

4) кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985-жылдар.). Білім беру саласындағы мемлекеттік саясат. Жалпыға бірдей міндетті орта білім. Қазақ тілінің жағдайы. Ғылымның дамуы. Әдебиеттің дамуы (Ә. Нұрпейісов, Б. Момышұлы, І. Есенберлин, О. Сүлейменов, М. Шаханов). Өнер (театр, кино);
5) Қазақстан Қайта құру кезеңінде (1986-1991 - жылдар). "Қайта құру" жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістер: мақсаттары, проблемалары мен қарама-қайшылықтары. Қазақстандағы 1986жылғы жел-тоқсан оқиғалары (себептері, барысы мен салдары). 1986 жылғы жел-тоқсан оқиғаларының қатысушыларына қатысты жазалау шаралары. "Қазақ КСР-ның мемлекеттік егемегендігі туралы Декларация" (1990 жылғы қазан). Кеңестік саяси жүйенің дағдарысы (1991 жылғы "Тамыз бүлігі"). КСРО-ның ыдырауы. Қазақстандағы қоғамдық-саяси қозғалыстар. Семей ядролық полигонының жабылуы. "Қазақ КСР-ның тілдер туралы Заңының" қабылдануы;
6) Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 - 1997 жылдар). "Мемлекеттік тәуелсіздік туралы" Конституциялық заңының қабылдануының тарихи маңызы. Н.Ә. Назарбаев – Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті. Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси институттарының қалыптасуы. Нарықтық экономикаға көшудегі қиыншылықтар. Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі. Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық үдерістер. 1995 жылғы Конституцияның қабылдануы;
7) Қазақстан Республикасының нығаюы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін).Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді басым мақсаттары мен стратегиялары. "Қазақстан – 2030" стратегиясының қабылдануы. Қазақстан Республикасының халықаралық сахнадағы беделінің өсуі. Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынасы. Қазақстанның ЕҚЫҰ және ИЫҰ-на төрағалық етуі. Әлемдік экономикалық байланыстар жүйесіндегі Қазақстан. Мемлекеттің экономикалық және әлеуметтік жағдайы. Астана – Қазақстан Республикасының жаңа астанасы. "Қазақстан-2050" стратегиясы – қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. "5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы100 нақты қадам" ұлттық жоспары – қазіргі заманның сын-тегеуріндеріне жауап. Ұлт көшбасшысы – Н.Ә. Назарбаевтың тәуелсіз мемлекетті құрудағы және дамытудағы рөлі;
8) қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін). Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясат. "Болашақ" мемлекеттік бағдарламасы. Инновациялық ғылыми-білім беру мекемелерінің құрылуы. Этносаралық және дінаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстан халқы Ассамблеясы. Жаһандану дәуіріндегі ұлттық мәдениетті жаңғырту және сақтап қалу мәселелері. Қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденциялары. "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасы. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық біріктіруші идеясы."Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарламасы.

Параграф 2. Система целей обучения
23. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число–раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 7.2.1.2 "7"–класс, "2"–раздел, "1"–подраздел, "2"–нумерация учебной цели.
24. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) развитие социальных отношений:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около 1 млн. лет назад-V век
VI век - XVII век
XVIII век - XIX век
І половина XX века
ІІ половина
XX века по настоящее время
1.1
Этничес
кие отношения
5.1.1.1 описывать антропологические признаки первобыт
ных людей
6.1.1.1 называть тюркские племена и показывать на карте их террито
риальное расселение
7.1.1.1
объснять демографические измене
ния и мигра
ционные процессы в период джунгарских нашествий
8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений
9.1.1.1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей
5.1.1.2 определять антропологический облик людей древнего Казахстана
6.1.1.2
определять этносоци
альную структуру государств на территории Казахстана в XIII-XV веках
7.1.1.2 анализиро
вать причины и последствия переселенческой политики Россий
ской империи
9.1.1.2 устанавли
вая преемствен
ность с предыдущими историчес
кими периодами, оценивать современ
ные демографи
ческие процессы
5.1.1.3 показывать направле
ния переселе
ния гуннов на исторической карте
6.1.1.3 определять основные периоды формирования казахского народа,
устанавливая связи между историческими событиями древности и средне
вековья
9.1.1.3 анализиро
вать направления демографи
ческой политики
в стратегии развития Казахстана
6.1.1.4
объяснять значение этнонима "казах"
1.2
Социаль
ные отношения
5.1.2.1
демонстрировать жизнь и быт первобыт
ных людей в творчес кой форме
6.1.2.1 определять роль социаль
ных групп в Казахском ханстве
7.1.2.1
определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
8.1.2.1 анализиро
вать роль и деятель
ность казахской интеллигенции
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения современного Казахстана на основе статистических данных
5.1.2.2 объяснять особен
ности социаль
ных групп
6.1.2.2
описывать историю и традиции разных национальностей родного края
7.1.2.2
объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
8.1.2.2 определять социальное положение народа
в военные годы
2) развитие культуры:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около
1 млн. лет назад –V век
VI век - XVII век
XVIII век -
XIX век
І половина
XX века
II половина
XX века по настоящее время
2.1
Миро
воззрение
и религия

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
24. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5- сынып
шамамен
1 миллион жыл бұрын – V ғасыр
6- сынып
VI – XVII ғасырлар
7- сынып
XVIII – XIX ғасырлар
8- сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9- сынып
XX ғасырдың екінші жартысы
нан бүгінгі күнге дейін
1.1 Этника
лық қатынас
тар
5.1.1.1 алғашқы адамдар
дың антрополо
гиялық белгіле
рін сипаттау
6.1.1.1
түркі тілдес тайпалар
ды атап, олардың аумақтық орнала
суын картада көрсету
7.1.1.1
жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістер
ді және миграция
лық процестерді түсіндіру
8.1.1.1
демогра
фиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланы
сын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау
5.1.1.2 Ежелгі Қазақ
стан адамдары
ның антрополо
гиялық тұрпатын анықтау
6.1.1.2
XIII-XV ғасырлардағы Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау
7.1.1.2
Ресей империя
сының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау
9.1.1.2
өткен тарихи кезеңдер
мен сабақтас
тықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демография
лық процестерге баға беру
5.1.1.3
ғұндар
дың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету
6.1.1.3
ежелгі және ортағасыр
лар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқының қалыптасуындағы негізгі кезеңдерді анықтау
9.1.1.3
Қазақстанның даму стратегия
сындағы демография
лық саясаттың бағыттарын талдау
6.1.1.4
"қазақ" этнони
мінің мағынасын түсіндіру
1.2 Әлеуметтік қатынас
тар
5.1.2.1
алғашқы адамдар
дың тұрмыс-тіршілігін шығарма
шылық түрде көрсету
6.1.2.1
қазақ хандығын
дағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау
7.1.2.1
дәстүрлі қазақ қоғамын
дағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
8.1.2.1
қазақ зиялылары
ның қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
9.1.2.1
қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
5.1.2.2
әлеумет
тік топтар
дың ерекшелік
терін түсіндіру
6.1.2.2
өлкедегі
әр түрлі ұлттардың
тарихын, салт-дәстүрін
сипаттау
7.1.2.2
қазақ зиялыла
рының қалыпта
суының маңызды
лығын түсіндіру
8.1.2.2
соғыс жылдарын
дағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
2) мәдениеттің дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5- сынып
шамамен
1 миллион жыл бұрын
-V ғасыр
6- сынып
VI – XVII ғасырлар
7- сынып
XVIII –
XIX ғасырлар
8- сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9- сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
2.1
Дүние
таным мен дін

5.2.1.1 описывать верования первобыт
ных людей
6.2.1.1 объяснять особен
ности мировоззрения тюрков
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций
8.2.1.1 определять цели и послед
ствия религиозной политики государства
9.2.1.1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных организаций и течений
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
6.2.1.2 определять влияние ислама на общественную жизнь
7.2.1.2 анализировать отрицатель
ное влияние колониаль
ной политики на национальные ценности

5.2.1.1 алғашқы адамдар
дың наным-сенімдерін сипаттау
6.2.1.1 түркілер
дің дүниета
нымдық ерекшелік
терін түсіндіру
7.2.1.1
салт - дәстүрлер мен әдет-ғұрыптар
дың құндылықтары мен маңызды
лығын анықтау
8.2.1.1 мемлекет
тің діни саясатының мақсаты мен салдарын анықтау
9.2.1.1
дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау
5.2.1.2
ежелгі тайпалар
дың дүниетаны
мын сипаттау
6.2.1.2
ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау
7.2.1.2
отаршыл
дық саясаттың ұлттық құндылықтарға кері әсерін талдау

9.2.1.2 оценивать влияние Ассамблеи народа Казахстана на укрепление межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
6.2.1.3 использо
вать понятие "Страна Великой степи" для описания преемственности исторических событий и процессов
9.2.1.3 оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
2.2
Искусство и литература
5.2.2.1
описывать археологические памятники
6.2.2.1
определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников
8.2.2.1
анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание

9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблея
сының дінаралық, этносаралық келісім мен ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
6.2.1.3
тарихи оқиғалар мен процестер
дің сабақтас
тығын сипаттау
да "Ұлы Дала Елі" ұғымын қолдану
9.2.1.3 "Мәңгілік Ел" жалпыұлт
тық идеясының маңыздылы
ғын бағалау
2.2
Өнер мен әдебиет
5.2.2.1 археоло
гиялық ескерткіш
терді
сипаттау
6.2.2.1
күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлар
дың тарихи дереккөзі ретіндегі
маңыздылығын айқындау
7.2.2.1
халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылы
ғын бағалау
8.2.2.1
қазақ зиялылары
ның шығарма
шылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру

9.2.2.1
анализировать, как обществен
ная жизнь отражена в советской литературе и в произведениях искусства
5.2.2.2 определять признаки Андроновской культуры, опираясь на археологические источники
6.2.2.2
объяснять особен
ности средневековых архитектурных памятни
ков
7.2.2.2 определять роль А. Кунанбаева как акына, мыслителя, обществен
ного деятеля
8.2.2.2
давать оценку деятельности А.Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики и общественного деятеля
9.2.2.2
оценивать значимость произведений
М. Ауезова
в мировой литературе
5.2.2.3
описывать особен
ности приклад
ного искусства древних племен
6.2.2.3 характеризовать достиже
ния военного искусства кочевников
7.2.2.3 описывать особенности национальных музыкаль
ных инструментов по назначе
нию
8.2.2.3 определять изменения в искусстве и литературе
9.2.2.3 определять тенденции развития современного искусства и литературы
5.2.2.4 определять особен
ности археологической находки "Золотой человек" из Иссыкского кургана
6.2.2.4 объяснять историческую ценность трудов М. Кашгари, Ю. Баласагуни и А. Яссауи в описании общества тюркского периода
7.2.2.4 оценивать достижения прикладно
го искусства
8.2.2.4 оценивать роль А. Кашаубаева и К. Мунайтпа
сова, прославивших казахский народ на мировом уровне
9.2.2.4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
5.2.2.5 определять А. Маргула
на как ученого-археолога

9.2.2.1
кеңестік әдебиет пен өнер туындыла
рында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау
5.2.2.2 археоло
гиялық деректерге сүйене отырып,
Андронов мәдениеті
нің белгілерін
анықтау
6.2.2.2 ортағасыр
лық сәулет өнері ескерткіш терінің ерекшеліктерін түсіндіру
7.2.2.2
А. Құнан
баевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі рөлін айқындау
8.2.2.2 Ахмет Байтұр
сыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
9.2.2.2
Мұхтар Әуезов шығармалары
ның әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
5.2.2.3
ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшелік
терін сипаттау
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнер жетістікте
рін сипаттау
7.2.2.3
ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
8.2.2.3
өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
9.2.2.3
қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау
5.2.2.4
Есік обасынан табылған
"Алтын адам" археоло
гиялық олжасы
ның ерекшелік
терін анықтау
6.2.2.4
түркі кезеңіндегі
қоғамды бейнелеуде
Махмұд Қашғари,
Жүсіп Баласағұн және Ахмет Яссауи еңбектері
нің тарихи құндылы
ғын түсіндіру
7.2.2.4
қолданбалы өнердің
жетістіктерін бағалау
8.2.2.4
Ә. Қашау баев пен
Қажымұ-
қан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытуда
ғы рөліне баға беру
9.2.2.4
ұлттық құндылық
тарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарлама
лардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарлама
лары)
5.2.2.5
Ә. Марғұлан
ды ғалым-археолог ретінде айқындау

6.2.2.5 описывать достиже
ния приклад
ного искусства кочевников
7.2.2.5
создать хронику исторических событий края
8.2.2.5 оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
5.2.2.6 понимать вклад кочевников в мировую цивилиза
цию
6.2.2.6
объяснять историю происхождения названия местностей, городов, рек, озер и гор
7.2.2.6
описывать историю своей школы на основе разных источников
5.2.2.7
описывать роль экспонатов в достиже
нии исторического наследия

6.2.2.5 көшпелі
лердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
7.2.2.5
өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын
құру
8.2.2.5 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
5.2.2.6 көшпелі
лердің әлемдік өркениет
ке қосқан үлесін түсіну
6.2.2.6
жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсіндіру
7.2.2.6
түрлі дереккөз
дер негізінде өз мектебің
нің тарихын
анықтау
5.2.2.7
тарихи мұраны жеткізуде
гі жәдігердің рөлін сипаттау

6.2.2.7
определять мастеров родного края, внесших вклад в возрожде
ние художест
венной культуры
5.2.2.8
понимать ценность исторических памятни
ков родного края
5.2.2.9
объяснять значение легенд и сказок о родном крае
2.3
Образова
ние и наука
5.2.3.1
знать археологические открытия казахстан
ских ученых
6.2.3.1
объяснять историческое значение древне
тюркской письмен
ности
7.2.3.1 определять историческое значение научного наследия Ш. Уалиха
нова
8.2.3.1 оценивать роль национальной печати в пробуждении общественно-полити
ческого сознания
9.2.3.1
оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана

6.2.2.7
өлкенің дәстүрлі көркем мәдениетін жандандыруға үлесін қосқан шеберлерді айқындау
5.2.2.8
өлкедегі тарихи ескерткіш
тердің құндылығын түсіну
5.2.2.9
өлкенің аңыз-
ертегілерінің мән-мағынасын түсіндіру
2.3
Білім және ғылым
5.2.3.1 қазақстан
дық ғалымдар
дың археоло
гиялық жаңалықта
рын білу
6.2.3.1
көне түркі жазуының тарихи маңызын түсіндіру
7.2.3.1
Ш. Уәли хановтың ғылыми зерттеу
лерінің тарихи құндылы
ғын анықтау
8.2.3.1 ұлттық баспасөз
дің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру
9.2.3.1 Е.Бекмаха
новтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау

6.2.3.2
определять вклад аль Фараби и других ученых в развитие средневековой науки
7.2.3.2 объяснять особенности развития образования и просвеще
ния в XIX веке
8.2.3.2
определять положение казахского языка в советский период
9.2.3.2
оценивать политику государства
в сфере образования и науки
6.2.3.3
определять роль словаря "Кодекс куманикус" в междуна
родных отноше
ниях
7.2.3.3 оценивать вклад
И. Алтынса
рина
в развитие просвеще
ния
8.2.3.3
анализировать изменения в сфере образова
ния и науки в
І половине
XX века
6.2.3.4
объяснять значение труда М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди"
7.2.3.4
определять значение трудов Ш. Кудайбер-дыулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников
8.2.3.4
оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
7.2.3.5
предлагать пути создания туристских маршрутов
3) развитие государства:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
около 1 млн. лет назад –V век
VI век - XVII век
XVIII век -
XIX век
І половина
XX века
ІІ половина
XX века по настоящее время
3.1
Внутрен
няя политика государ
ства
5.3.1.1 показывать на карте расселение племенных союзов
6.3.1.1 определять историчес
кую значимость формирования Тюркского каганата, выявляя взаимосвязи между событиями
7.3.1.1 оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
8.3.1.1 оценивать деятельность представи
телей казахской интелли
генции в Государ
ственной Думе Российской империи
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политичес
кой жизни, давать собственную интерпрета
цию
5.3.1.2 объяснять формиро
вание древних государ
ственных объедине
ний
6.3.1.2
объяснять особеннос
ти развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия
7.3.1.2 анализиро
вать внутреннее политичес
кое положение Казахского ханства
8.3.1.2 оценивать общественно-полити
ческие процессы
в Казахстане начала
XX века
9.3.1.2 оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
5.3.1.3
разъясне
ние роли историчес
ких лиц
в истории родного края
6.3.1.3
объяснять особеннос
ти развития тюркских государств в X-начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия
7.3.1.3 определять причины и последст
вия колониаль
ной политики Российской империи
8.3.1.3 определять историчес-
кую значимость националь-но-освобо
дительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей
9.3.1.3 оценивать Конститу
цию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
6.3.1.4
объяснять особеннос
ти землевладения в Караханид
ском государстве, используя исторические понятия
7.3.1.4
объяснять админис
тративно- территориальные изменения
в результа
те реформ царской власти

6.2.3.2
Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдар дың ортағасыр лық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау
7.2.3.2
XIX ғ. білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
8.2.3.2
кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау
9.2.3.2
білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
6.2.3.3
"Кодекс Куманикус" сөздігінің халықара
лық байланыстардағы рөлін анықтау
7.2.3.3
Ы. Алтын сариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
8.2.3.3
XX ғ. бірінші жартысын
дағы білім мен ғылым саласында
ғы өзгерістер
ді талдау
6.2.3.4
Мұхаммед Хайдар Дулатидің "Тарихи-Рашиди" еңбегінің тарихи маңызын түсіндіру
7.2.3.4
Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау
8.2.3.4 Қаныш
Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
7.2.3.5
туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
мемлекеттің дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 1миллион жыл бұрын –
Vғасыр
6-сынып
VI-XVII ғасырлар
7-сынып
XVIII -
XIX ғасырлар
8-сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
3.1. Мемле
кеттің ішкі саясаты
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтар
дың орнала
суын көрсету
6.3.1.1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты
ның құрылуы
ның тарихи маңызын анықтау
7.3.1.1
Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқын
шылығы
на қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
8.3.1.1
қазақ зиялылары
ның Ресей империясының Мемлекет
тік Думасын
дағы қызметіне баға беру
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпрета
ция жасау
5.3.1.2
ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылу
ын түсіндіру
6.3.1.2
VI-IX ғасырлар
дағы мемлекетер
дің даму ерекшелікте
рін түсіндіріп, олардың ұқсастықта
ры мен айырмашы
лықтарын анықтау
7.3.1.2
Қазақ хандығы
ның ішкі саяси жағдайын талдау
8.3.1.2
XX ғасырдың басындағы Қазақстан
дағы қоғамдық–саяси процестер
ге баға беру
9.3.1.2 қоғамдық-саяси қайраткер
лердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
5.3.1.3
тарихи тұлғалар
дың
туған өлке тарихын
дағы ролін түсіндіру
6.3.1.3
X ғ. – XIII ғ. басындағы мемлекет
тердің даму ерекшелікте
рін түсіндіріп, олардың ұқсастықта
ры мен айырмашы
лықтарын анықтау
7.3.1.3
Ресей империя
сының отарлық саясаты
ның себеп-салдарын анықтау
8.3.1.3
1916 жылғы ұлт- азаттық көтеріліс
тің тарихи маңызын анықтау және тұлғалар
дың рөліне баға беру
9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституция
сын мемлекеттің тұрақты даму кепілі ретінде бағалау
6.3.1.4
тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетін
дегі жер иелену ерекшелікте
рін түсіндіру
7.3.1.4
патша үкіметі реформа
лары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақ тық өзгеріс терді түсіндіру

8.3.1.4
анализиро
вать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государст
венности
9.3.1.4
сравнивать и анализиро
вать проявления народного недоволь
ства против командно-администра
тивной политики
6.3.1.5
характери
зовать героизм жителей города Отрара
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освобо
дительной борьбы казахского народа против колониаль
ной политики
8.3.1.5 оценивать деятель
ность
А. Букейха
нова как политичес
кого лидера
9.3.1.5
оценивать историчес
кое значение Декабрьских событий
1986 года
6.3.1.6
объяснять политичес
кие процессы в государст
вах в XIII-XV веках, используя карту
7.3.1.6
оценивать роль руководи
телей национально-освобо
дительных восстаний
8.3.1.6
оценивать значение национальных автономий, созданныхв Казахстане
9.3.1.6
определять первые шаги на пути обретения независимости Казахстана и делать выводы
6.3.1.7
определять главные и второсте
пенные причины распада средневековых государств
8.3.1.7
анализиро
вать послед
ствия политики командно-админис
тративной системы в 20–30 годы ХХ века

8.3.1.4
"Алаш" партиясы
ның ұлттық мемлекет
тілікті жаңғырту саясатын талдау
9.3.1.4
әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
6.3.1.5
Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
7.3.1.5
халықтың отаршыл
дыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
8.3.1.5 Әлихан Бөкейхан
ның саяси көшбасшы
лық қызметіне баға беру
9.3.1.5
1986 жылғы Жел-тоқсан оқиғасының тарихи маңыздылы
ғына баға беру
6.3.1.6
картаны қолданып XIII-XV ғасырлар
дағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру
7.3.1.6
ұлт-азаттық көтеріліс басшыла
рының рөліне баға беру
8.3.1.6 Қазақстан
да құрылған ұлттық автономия
лардың маңызды
лығына баға беру
9.3.1.6 Қазақстан
ның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау
6.3.1.7 ортағасыр
лық мемлекет
тердің ыдырауы
ның негізгі және жанама себептерін анықтау
8.3.1.7
ХХ ғасырдың
20-30 –жылдар
дағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясаты
ның зардапта
рын талдау

9.3.1.7
объяснять историчес
кую важность провозглашения независи
мости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
6.3.1.8
определять особеннос
ти системы управления государств
на территории Казахстана
9.3.1.8 анализировать общественно-политическое развитие Независимого Казахстана
6.3.1.9 определять историчес
кую значимость образования Казахского ханства
9.3.1.9
анализировать долгосроч
ные государ
ственные стратегии
6.3.1.10
определять роль казахских ханов в укреплении государства

9.3.1.7
өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, тәуелсіз Қазақстанның жариялануы
ның тарихи маңызын түсіндіру
6.3.1.8 Қазақстан аумағын
дағы мемлекет
тердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау
9.3.1.8
Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуын талдау
6.3.1.9
Қазақ хандығы құрылуы
ның тарихи маңызын анықтау
9.3.1.9
ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
6.3.1.10
қазақ хандары
ның мемлекетті нығайтуда
ғы рөлін анықтау

9.3.1.10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании Независимого государства
6.3.1.11
характери
зовать деятельность султанов, биев, батыров, жырау в общественно-политической жизни государства
9.3.1.11
определять Астану как символ процветания нового Казахстана
6.3.1.12
описывать героичес
кие и трудовые подвиги современных очевидцев в истории родного края
3.2
Внешняя политика государ
ства
5.3.2.1
определять место ранних кочевников Казахстана на междуна
родной арене

9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыпта-суындағы Елбасы
Н.Назарбаев
тың рөліне баға беру
6.3.1.11 қоғамдық-саяси өмірдегі сұлтан, би, батыр, жыраулар
дың қызметтерін сипаттау
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
6.3.1.12
туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлері
нің ерлік істері мен еңбегін сипаттау
3.2 Мемле
кеттің сыртқы саясаты
5.3.2.1
Қазақ
стан аумағын
дағы ерте көшпелілердің халықара
лық сахнадағы орнын анықтау

6.3.2.1
объяснять миграцион
ные процессы тюркоязыч
ных племен, определяя взаимосвязь между историческими событиями
7.3.2.1
объяснять роль ханов и батыров, прославив
шихся в борьбе против Джунгар
ского нашествия
8.3.2.1
оценивать вклад казахстан
цев
в победу
во Второй мировой войне
9.3.2.1
анализиро
вать последствия создания военно-промышлен
ного комплекса Казахстана во ІІ полови не XX века
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государ
ственных объедине
ний на территории Казахстана с соседними странами
6.3.2.2 определять направле
ния внешней политики раннетюрк
ских государств
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства

6.3.2.1
тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграциялық үдерісін түсіндіру
7.3.2.1
Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлар дың рөлін түсіндіру
8.3.2.1 қазақстан
дықтардың Екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау
9.3.2.1
XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау
5.3.2.2 Қазақ
стан аумағын
дағы алғашқы мемлекеттік бірлестік
тердің көрші елдермен қарым-қатына
сын анықтау
6.3.2.2
ерте түрік қағанаттары
ның сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау
7.3.2.2
қазақ хандығы
ның сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау

8.3.2.2
определять героичес
кие и личностные качества Б. Момыш
улы
9.3.2.2
оценивать признание Республики Казахстан на международ
ной арене
6.3.2.3
анализиро
вать историчес
кое значение Атлахской битвы
7.3.2.3
оценивать дипломатическое мастерство и политику хана Абылая
9.3.2.3
анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и между
народными организациями
6.3.2.4
определять место кипчаков
в истории Евразии
9.3.2.4
определять важность связей казахской диаспоры с исторической Родиной

8.3.2.2
Б. Момыш
ұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
9.3.2.2 Қазақстан Республика
сының халықаралық сахнадағы танылуына баға беру
6.3.2.3
Атлах шайқасы
ның тарихи маңызын талдау
7.3.2.3
Абылай ханның диплома
тиялық шеберлігі мен саясатын бағалау
9.3.2.3 Қазақстан
ның аймақтық және халықара
лық ұйымдармен байланыс
тарын талдау
6.3.2.4 қыпшақтар
дың Еуразия тарихында
ғы орнын анықтау
9.3.2.4
қазақ диаспоралары
ның тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау

6.3.2.5
объяснять внешнюю политику государств, образован
ных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историчес
кими событиями
6.3.2.6
анализиро
вать внешнюю политику казахских ханов
6.3.2.7
оценивать военное искусство и героизм казахского войска в Орбулакской битве
4) экономическое развитие Казахстана:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около 1 млн. лет назад –V век
VI век–
XVII век
XVIII век – XIX век
І половина
XX века
ІІ половина
XX века
по настоящее время
4.1
Хозяйство
5.4.1.1 описывать занятия древнего человека
6.4.1.1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением
7.4.1.1 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
8.4.1.1 анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономичес кой политики, сравнивая источники и аргументы
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве
в советское время
5.4.1.2 объяснять формирование кочевого скотовод
ства и земледелия

6.3.2.5
тарихи оқиғалар
дың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
6.3.2.6
Қазақ хандары
ның сыртқы саясатын талдау
6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау
4) Қазақстанның экономикалық дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен
1 миллион жыл бұрын - V ғасыр
6-сынып
VI-XVII ғасырлар
7-сынып
XVIII - XIX ғасырлар
8-сынып
XX ғасырдың бірінші жартысы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысы нан бүгінгі күнге дейін
4.1 Шаруа
шылық
5.4.1.1
ежелгі адамдар
дың алғашқы кәсібін сипаттау
6.4.1.1 көшпелі
лер мен отырықшы
лар арасында
ғы өзара экономика
лық байланыс
тарын анықтау
7.4.1.1
жоңғар шапқын
шылығы ның қазақ халқының шаруашылы
ғына
тигізген зардапта
рын анықтау
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономика
лық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау
9.4.1.1
Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашы
лығында орын алған өзгерістер
ге баға беру
5.4.1.2
көшпелі мал шаруашы
лығы мен егіншілік
тің қалыпта
суын түсіндіру

6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников
7.4.1.2 анализировать влияние колониаль
ной политики на традици
онное хозяйство казахов
8.4.1.2 анализировать
последствия насильствен ной коллективизации на сельское хозяйство
9.4.1.2 анализировать социально-экономические проблемы советского периода
7.4.1.3
оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
9.4.1.3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан

6.4.1.2 көшпелілер
дің шаруашы
лық өмірінің ерекшеліктерін анықтау
7.4.1.2
отарлау саясаты
ның қазақтар
дың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау
8.4.1.2
күштеп ұжымдас
тыру саясаты
ның ауыл шаруашы
лығына тигізген зардаптарын талдау
9.4.1.2
Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік
экономика
лық мәселелерді талдау
7.4.1.3
өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалар
дың қызметіне баға беру
9.4.1.3 Қазақстан Республика сындағы жекешелен
діру процесінің экономикаға ықпалын талдау

7.4.1.4
определять важные этапы развития родного края
9.4.1.4
анализировать направления модернизации в аграрном секторе
4.2
Производ
ственные отношения и торговля
5.4.2.1
описывать орудия труда и виды оружия
6.4.2.1
определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры
7.4.2.1
определять влияние капиталис
тических отношений на экономику Казахстана
8.4.2.1
анализировать достиже
ния и недостатки индустриа
лизации
в Казахстане
9.4.2.1
определять состояние промышленности и делать выводы

7.4.1.4
өлке дамуы
ның маңызды кезеңде
рін анықтау
9.4.1.4 аграрлық секторды модерниза
циялау бағыттарын талдау
4.2 Өндіріс
тік қатынастар және
сауда
5.4.2.1
еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
6.4.2.1
Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау
7.4.2.1 капиталистік қатынас
тардың экономикаға ықпалын анықтау
8.4.2.1 Қазақстан
дағы индустрия
ландырудың жетістік
тері мен кемшіліктерін талдау
9.4.2.1 өнеркәсіп
тің ахуалын анықтап, қорытын
ды жасау

5.4.2.2
объяснять влияние развития металлур
гии на сферы хозяйства
6.4.2.2 определять роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
7.4.2.2 определять изменения торговых отношений
в связи с развитием ярмарок
8.4.2.2
доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад
9.4.2.2
анализиро
вать влияние рыночной экономики на производст
венные отношения
5.4.2.3
объяснять возникновение Великого Шелкового пути
9.4.2.3 анализировать интеграцию Казахстана
в мировую экономику
9.4.2.4 исследовать влияние внешней торговли на экономику
25. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
26. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
5 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Жизнь древних людей на территории Казахстана
Вводный урок
Исследовательский вопрос: Что изучает история древнего Казахстана?
Общий обзор древней истории Казахстана
Жизнь древнейших людей
Исследовательский вопрос: Как жили древнейшие люди?
5.1.1.1 описывать антропологические признаки первобытных людей;
5.1.2.1 демонстрировать жизнь и быт первобытных людей в творческой форме
Стоянки эпохи камня на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Какие находки эпохи камня были обнаружены археологами на территории Казахстана?
5.2.3.1 знать археологические открытия казахстанских ученых;
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия
Изменения в хозяйстве и совершенствование орудий труда
Исследовательский вопрос: Как изменилась жизнь первобытных людей в эпоху мезолита и неолита?
5.4.1.1 описывать занятия древнего человека;
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия
Ботайская культура
Исследовательский вопрос: Почему ботайцы считаются первыми людьми, приручившими лошадей?
5.4.1.1 описывать занятия древних людей
Зарождение металлургии на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Как использование металла изменило жизнь древних людей на территории Казахстана?
5.4.2.2 объяснять влияние развития металлургии на различные сферы хозяйства
Андроновская и бегазы-дандыбаевская культуры
Исследовательский вопрос: Каковы особенности памятников эпохи бронзы, найденные на территории Казахстана?
5.2.2.2 определять признаки андроновской и бегазы-дандыбаевской культур, опираясь на археологические источники;

5.4.2.2
металл өндірісі жетілуі
нің шаруашы
лық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
6.4.2.2
Ұлы Жібек жолының халықара
лық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
7.4.2.2
сауда қатынас
тарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерісте
рін анықтау
8.4.2.2
Қазақстан экономика
сының соғыс жағдайына бейімдел
гендігін дәлелдеу
9.4.2.2
нарықтық экономика
ның өндірістік қатынас
тарға әсерін талдау
5.4.2.3
Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
9.4.2.3 Қазақстан
ның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
25. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
26. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
5-сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі
Кіріспе сабақ
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның ежелгі тарихында не оқытылады?
Ежелгі Қазақстан тарихына жалпы шолу
Алғашқы адамдардың өмірі
Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?
5.1.1.1алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау;
5.1.2.1 алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары
Зерттеу сұрағы: Археологтар Қазақстан жерінен тас дәуіріне жататын қандай олжаларды тапты?
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі
Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?
5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау;
5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
Ботай мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды?
5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау
Қазақстан аумағында металлургияның пайда болуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан жерінде металды өндіру ежелгі адамдардың өмірін қалай өзгертті?
5.4.2.2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері
Зерттеу сұрағы:
Қазақстандағы қола дәуірі ескерткіштерінің қандай ерекшеліктері бар?
5.2.2.2 археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау;

5.2.2.5 определять вклад А. Маргулана в развитие казахстанской археологии
Древние наскальные рисунки Казахстана
Исследовательский вопрос: Как наскальные рисунки отражают мировоззрение древних людей?
5.2.1.1 описывать верования первобытных людей;
5.2.2.1 описывать археологические памятники
Путешествие в жизнь древних людей
5.1.2.1 демонстрировать жизнь и быт первобытных людей в творческой форме
Краеведение
Легенды и сказания родного края
5.2.2.9 объяснять значение легенд и сказаний о родном крае
2 четверть
Жизнь древних кочевников
Освоение железа на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Каким образом производство железа изменило жизнь людей?
5.4.2.2 объяснять влияние развития металлургии на различные сферы хозяйства
Возникновение кочевого скотоводства
Исследовательский вопрос: Почему кочевое скотоводство стало основным видом хозяйства древних жителей Казахстана?
5.4.1.2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия;
5.2.2.6 знать о вкладе кочевников
в развитие мировой цивилизации
Материальная культура древних кочевников
Исследовательский вопрос: Каковы особенности жилища кочевников?
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.2.2.6 знать о вкладе кочевников
в развитие мировой цивилизации
Мировоззрение древних кочевников
Исследовательский вопрос: Какие традиции и обычаи кочевников сохранились до наших дней?
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Саки
Исторические сведения о саках
Исследовательский вопрос: Какие исторические источники повествуют нам о жизни саков?
5.3.1.1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
Археологическая находка "Золотой человек"
Исследовательский вопрос: Кем был "Золотой человек", найденный в Иссыкском кургане?
5.2.3.1 знать археологические открытия казахстанских ученых;
5.2.2.4 определять особенности археологической находки "Золотой человек" из Иссыкского кургана;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Краеведение
Памятники истории вокруг нас
5.2.2.8 понимать уникальность памятников истории родного края
3 четверть
Саки
Царские курганы Шиликты и Бесшатыр
Исследовательский вопрос: Почему курганы Шиликты и Бесшатыр называют "царскими"?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Берельские курганы
Исследовательский вопрос: Как характеризуют культуру саков находки из берельского могильника?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен;
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен
Тасмолинская археологическая культура
Исследовательский вопрос: Каковы особенности "курганов с усами"?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Сакская царица Томирис
Исследовательский вопрос: Как описывается образ Томирис в исторических источниках?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Подвиг Ширака
Исследовательский вопрос: Как саки боролись за свою независимость?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Борьба саков против армии Александра Македонского
Исследовательский вопрос: Почему поход Александра Македонского на саков закончился неудачей?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Усуни и кангюи
Письменные источники об усунях
Исследовательский вопрос: как описывали жизнь усунов китайские авторы?
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений;
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп;
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Развитие городской культуры кангюев
Исследовательский вопрос:
С чем связано развитие городской культуры кангюев?

5.2.2.5 Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін айқындау
Қазақстандағы жартастарға салынған ежелгі суреттер
Зерттеу сұрағы: Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың дүниетанымын қалай бейнелейді?
5.2.1.1 алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау;
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау
Ежелгі адамдардың өміріне саяхат
5.1.2.1 алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
Өлкетану
Туған өлкенің аңыз-ертегілері
5.2.2.9 өлкенің аңыз-ертегілерінің мән-мағынасын түсіндіру
2- -тоқсан
Ежелгі көшпелілер өмірі
Қазақстан аумағында темірдің игерілуі
Зерттеу сұрағы: Темір өндіру адамдар өмірін қалай өзгертті?
5.4.2.2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы
Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды?
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы
Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің қандай салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін сақталды?
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Сақтар
Сақтар туралы тарихи мәліметтер
Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
"Алтын адам" археологиялық олжасы
Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған "Алтын адам" кім болды?
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;
5.2.2.4 Есік обасынан табылған "Алтын адам" археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Өлкетану
Өлкенің тарихи ескерткіштері
5.2.2.8 өлкедегі тарихи ескерткіштердің құндылығын түсіну
3-тоқсан
Сақтар
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары" деп аталады?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшелік терін түсіндіру;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Берел қорғандары
Зерттеу сұрағы. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау
Тасмола археологиялық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: "Мұртты обалардың" ерекшелігі неде?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Сақ патшайымы Томирис
Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Шырақтың ерлігі
Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі
Зерттеу сұрағы: Неліктен Александр Македонский дің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Үйсіндер мен қаңлылар
Үйсіндер туралы жазба деректер
Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Қаңлылардың қалалық мәдениетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қаңлыларда қала мәдениетінің дамуы немен байланысты?

5.4.2.3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути;
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Общественное устройство кангюев
Исследовательский вопрос: как описывал Сыма Цянь общество кангюев?
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп;
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
Материальная и духовная культура усунов и кангюев
Исследовательский вопрос: Каковы особенности культурыусунов и кангюев?
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.2.2.6 знать о вкладе кочевников в развитие мировой цивилизации
Краеведение
Исторические личности края: бии, батыры и акыны
5.3.1.3 объяснять роль исторических личностей в истории родного края
4 четверть
Гунны
Объединение гуннских племен
Исследовательский вопрос: Почему Модэ шаньюй говорил: "Земля - основа государства"?
5.3.1.1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
Взаимоотношения гуннов с соседними государствами
Исследовательский вопрос: Как строительство Великой китайской стены связано с гуннами?
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Переселение гуннов на Запад
Исследовательский вопрос: Какие изменения произошли в результате переселения гуннов на Запад?
5.1.1.3 показывать на исторической карте направления переселения гуннов
Аттила и его завоевательные походы
Исследовательский вопрос: Какую оценку давали Атилле древние авторы?
5.1.1.3 показывать на исторической карте направления переселения гуннов;
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Сарматы
Общественное устройство и хозяйственная жизнь сарматов
Исследовательский вопрос: Каковы особенности сарматского общества?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.3.1.1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп
Политическая история сарматов
Исследовательский вопрос:
С какими государствами имели взаимоотношения сарматы?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Обзор древней истории Казахстана
Антропологический облик людей древнего Казахстана
Исследовательский вопрос: Как менялся антропологический облик древних жителей Казахстана?
5.1.1.2 определять антропологический облик людей древнего Казахстана
Путешествие в древний Казахстан

5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы
Зерттеу сұрағы: Сыма Цянь қаңлы қоғамын қалай сипаттады?
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай?
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
Өлкетану
Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар және ақындар
5.3.1.3 тарихи тұлғалардың туған өлке тарихындағы ролін түсіндіру
4-тоқсан
Ғұндар
Ғұн тайпаларының бірігуі
Зерттеу сұрағы: Неге Мөде шаньюй "Жер – мемлекеттің негізі" деді?
5.3.1.1 картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары
Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар?
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы
Зерттеу сұрағы: Ғұндардың Батысқа қоныстануы қандай өзгерістерге әкелді?
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету
Аттила және оның жаулаушылық жорықтары
Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді?
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Сарматтар
Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі
Зерттеу сұрақтары: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.3.1.1 картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру
Сарматтардың саяси тарихы
Зерттеу сұрағы: Сарматтар қандай мемлекеттермен өзара қарым-қатынаста болды?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Ежелгі Қазақстан тарихына шолу
Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты
Зерттеу сұрағы: Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты қалай өзгерді?
5.1.1.2 Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын анықтау
Ежелгі Қазақстанға саяхат

5.4.1.1 описывать занятия древнего человека;
5.4.1.2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия;
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия;
5.4.2.3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути
Краеведение
Краеведческий музей и исторические экспонаты
5.2.2.7 характеризовать роль экспонатов в передаче исторического наследия
Повторение
6 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан
в VI - IX веках
Вводный урок
Исследовательский вопрос: Что изучает средневековая история Казахстана?
Общий обзор средневековой истории Казахстана
Раннесредневековые государства на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Имена каких каганов VI-IX веков сохранились в истории?
6.3.1.1 определять историческую значимость формирования Тюркского каганата, выявляя взаимосвязи между событиями;
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия;
6.3.2.2 определять направления внешней политики раннетюркских государств;
6.2.1.3 использовать понятие "Великой степь" для описания преемственности исторических событий и процессов
Письменность древних тюрков
Исследовательский вопрос: Какие источники повествуют о политике Билге кагана и Культегина по укреплению государства?
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия;
6.2.3.1 объяснять значение древнетюркской письменности
Атлахская битва
Исследовательский вопрос: Почему Атлахское сражение называют "битвой народов"?
6.3.2.3 анализировать историческое значение Атлахской битвы;
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве
Огузское государство
Исследовательский вопрос: Каково место Огузского государства в средневековой истории Казахстана?
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия
Кимакский каганат
Исследовательский вопрос:
Какие источники свидетельствуют о развитии городской культуры у кимаков?
6.4.2.1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры;
6.4.1.1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением
Исторические источники о тюрках
Исследовательский вопрос:
Какие сведения о тюрках содержатся в китайских и арабских источниках?
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников;
6.2.1.1 объяснять особенности мировоззрения тюрков
Начало формирование тюркского мира
Исследовательский вопрос:
Как повлияла миграция тюркоязычных народов на историю Евразии?

5.4.1.1 ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау;
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау;
5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
Өлкетану
Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер
5.2.2.7 тарихи мұраны жеткізудегі жәдігерлердің рөлін сипаттау
Қайталау
6- сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
VI - IX ғасырлардағы Қазақстан
Кіріспе сабақ
Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы нені оқытады?
Орта ғасырлардағыҚазақстан тарихына жалпы шолу
Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер
Зерттеу сұрағы: VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақталды?
6.3.1.1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау;
6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.2.2 ерте түрік қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау;
6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттау үшін "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Көне түркі жазуы
Зерттеу сұрағы: Білге қаған мен Күлтегіннің мемлекетті нығайтудағы саясаты бізге қандай деректерден белгілі?
6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.2.3.1 көне түркі жазуының маңызын түсіндіру
Атлах шайқасы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын "халықтар шайқасы" деп атайды?
6.3.2.3 Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау;
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау
Оғыз мемлекеті
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның орта ғасырлар тарихында Оғыз мемлекетінің алатын орны қандай?
6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Қимақ қағанаты
Зерттеу сұрағы: Қимақтарда қалалық мәдениетінің дамуын қандай деректер дәлелдейді?
6.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау;
6.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарды анықтау
Түріктер туралы тарихи деректер
Зерттеу сұрағы: Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді?
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау;
6.2.1.1 түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру
Түркі әлемі қалыптасуының басталуы
Зерттеу сұрағы: Түрік тілдес халықтардың миграциясы Еуразия тарихына қаншалықты әсерін тигізді?

6.3.2.1 объяснять миграционные процессы тюркоязычных племен, определяя взаимосвязь между историческими событиями;
6.1.1.1 называть тюркские племена и показывать на карте их территориальное расселение
Краеведение
Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях населенных пунктов, рек и озер)
6.2.2.6 обьяснять историю появления названий местности, городов, рек, озер, гор
2 четверть
Казахстан
в X -
начале
XІІІ веков
Политические процессы на территории Казахстана в X - начале XІІІ веков
Исследовательский вопрос: Как изменилась политическая карта в X– начале XIII веков?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.3.1.7 определять главные и второстепенные причины распада средневековых государств
Государство Караханидов
Исследовательский вопрос: Почему государство Караханидов провозгласило ислам государственной религией?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.2.1.2 определять влияние ислама на общественную жизнь;
6.3.1.4 объяснять особенности землевладения в Караханидском государстве, используя исторические понятия
Найманы, кереиты и жалаиры
Исследовательский вопрос: Какова была роль найманов, кереитов и жалаиров на средневековой политической арене?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия
Кыпчакское ханство
Исследовательский вопрос: Почему евразийская степь называлась "Дешти Кипчак"?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.3.2.4 определять место кипчаков в истории Евразии;
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.2.1.3 использовать понятие "Великая степь" для описании преемственности исторических событий и процессов
Роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
Исследовательский вопрос: Повлиял ли Великий Шелковый путь на развитие международных отношений?
6.4.2.2 определять роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
Влияние Великого Шелкового пути на экономическое и культурное развитие средневекового Казахстана
Исследовательский вопрос: Как Великий Шелковый путь повлиял на экономическое и культурное развитие средневекового Казахстана?
6.4.2.1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры;
6.4.1.1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением;
6.2.2.2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников
Материальная и духовная культура тюрков
Исследовательский вопрос: Какой вклад внесла тюркская культура в развитие мировой цивилизации?

6.3.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграциясын түсіндіру;
6.1.1.1 түркі тілдес тайпаларды атап, картадан олардың аумақтық орналасуын көрсету
Өлкетану
Топонимдер – өткен заманнын куәгерлері (жер-су атауларының тарихы).
6.2.2.6 жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсіндіру
2-тоқсан
X ғасыр –
XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан
X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер
Зерттеу сұрағы: X ғасыр - XIII ғасырдың басында саяси карта қаншалықты өзгерді?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
Қарахан мемлекеті
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қарахан мемлекеті ислам дінін мемлекеттік дін деп жариялады?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.2.1.2 ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау;
6.3.1.4 тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру
Наймандар, керейіттер және жалайырлар
Зерттеу сұрағы: Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі қандай болды?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Қыпшақ хандығы
Зерттеу сұрағы: Не себепті Еуразия даласы "Дешті Қыпшақ" деп аталды?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.2.4 қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау;
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
Зерттеу сұрағы: Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың дамуына ықпал етті ме?
6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
Ортағасырлық Қазақстанның экономика лық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?
6.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау;
6.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау;
6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты?

6.2.2.5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве;
6.2.2.2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников;
6.2.3.2 определять вклад аль-Фараби и других ученых в развитие средневековой науки;
6.2.2.4 объяснять историческую значимость трудов М. Кашгари, Ю. Баласагуни и А. Яссауи для описания общества тюркского периода;
6.2.3.3 определять роль словаря "Кодекс куманикус" в установлении международных отношений
Краеведение
Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края
6.2.2.7 знать мастеров, внесших вклад в возрождение и развитие наследия традиционной художественной культуры края
Повторение
3 четверть
Казахстан
в XIII -
первой половине XV веках
Образование монгольской империи
Исследовательский вопрос: Как монголы достигли уровня государственности?
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту
Монгольские завоевания в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему войска Чингиз хана не могли захватить город Отрар в течение шести месяцев?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.3.1.5 характеризовать героизм жителей города Отрар
Последствия монгольского завоевания.
Исследовательский вопрос: Кто оказал больше влияния на изменения в Центральной Азии: кыпчаки или монголы?
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.1.8 определять особенности системы управления государств на территории Казахстана
Образование улусов на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Как изменилась политическая карта в результате образования монгольских улусов?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.1.7 определять главные и второстепенные причины распада средневековых государств
Ак Орда
Исследовательский вопрос: Какую роль сыграла Ак Орда в сложении казахской государственности?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.2.5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
Могулистан. Ханство Абулхаир хана
Исследовательский вопрос: К каким политическим изменениям привели события в Могулистане и государстве Абулхаира?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.2.5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
Культура Казахстана в XIII–XV веках.
Исследовательский вопрос: как искусство и литература XIII–XV веков характеризуют средневековое общество?

6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау;
6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
6.2.3.2 Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау;
6.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде М. Қашғари, Ж. Баласағұн және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру;
6.2.3.3 "Кодекс Куманикус" сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау
Өлкетану
Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері
6.2.2.7 өлкенің дәстүрлі көркем мәдениетін жандандыруға үлесін қосқан шеберлерді айқындау
Қайталау
3-тоқсан
XIII - XV ғасырдың
бірінші
жартысындағы Қазақстан
Моңғол империясының құрылуы
Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті?
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру;
6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
Моңғол шапқыншылықтарының салдары
Зерттеу сұрағы: Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.1.8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы
Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды?
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру;
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
Ақ Орда
Зерттеу сұрағы: Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды?
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
Моғолстан. Әбілқайыр хандығы
Зерттеу сұрағы: Моғолстан мен Әбілқайыр мемлекеттеріндегі оқиғалар қандай саяси өзгерістерге әкелді?
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
XIII - XV ғасырлардағы Қазақстанның мәдениеті
Зерттеу сұрағы:
XIII - XV ғасырлардағы өнер мен әдебиет ортағасырлық қоғамды қалай бейнелейді?

6.2.2.1 определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
Свидетельства средневековых путешественников о Казахстане
Исследовательский вопрос: как описывали Казахстан средневековые путешественники?
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников;
6.2.2.5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве
Формирование казахского народа
Завершение процесса формирования казахского народа
Исследовательский вопрос: как сформировался наследник Великой Степи - казахский народ?
6.1.1.3 определять основные периоды формирования казахского народа, устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья;
6.1.1.4 объяснять значение этнонима "казах"
Образование единого Казахского государства
Образование Казахского ханства
Исследовательский вопрос: Почему Казахское ханство считается первым национальным государством в Центральной Азии?
6.3.1.9 определять историческое значение образования Казахского ханства;
6.2.3.4 объяснять значение труда М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди";
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.2.1.3 использовать понятие "Великая степь" для описания преемственности исторических событий и процессов
Краеведение
Один народ – одна страна – одна судьба (народы моего края)
6.1.2.2 характеризовать историю и традиции разных национальностей родного края
4 четверть
Развитие Казахского ханства в XVI - XVII веках
Усиление Казахского ханства при Касым хане
Исследовательский вопрос: Почему К.Жалаири писал: "Самым известным из сыновей Жанибек хана был Касым хан..."?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Внешняя политика Казахского ханства при Хакназар хане
Исследовательский вопрос: Почему время правления Хакназар хана называют периодом возрождения казахской государственности?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Укрепление южных границ Казахского ханства при Тауекель хане
Исследовательский вопрос: Какую политику проводил Тауекель хан для объединения казахских земель?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Укрепление единства Казахского ханства при Есим хане
Исследовательский вопрос: Как Есим хан смог сохранить целостность Казахского ханства?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Казахско-джунгарское противостояние при Жангир хане
Исследовательский вопрос: Каково место Орбулакской битвы в истории мирового военного искусства?

6.2.2.1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі маңыздылығын айқындау
Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері
Зерттеу сұрағы:
Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттады?
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау;
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
Қазақ халқының қалыптасуы
Қазақ халқының қалыптасу процесінің аяқталуы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Дала мұрагері – қазақ халқы қалай қалыптасты?
6.1.1.3 ежелгі және ортағасырлар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерді анықтау;
6.1.1.4 "қазақ" этнонимінің мағынасын түсіндіру
Біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы
Қазақ хандығының құрылуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады?
6.3.1.9 Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау;
6.2.3.4 М.Х.Дулатидің "Тарихи-Рашиди" еңбегінің маңыздылығын түсіндіру;
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Өлкетану
Бір халық – бір ел – бір тағдыр (менің өлкемнің халықтары)
6.1.2.2 өлкедегі әр түрлі ұлттардың
тарихын,салт-дәстүрін сипаттау
4-тоқсан
Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі
Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: "Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді..." деп жазды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясаты
Зерттеу сұрағы: Неліктен Хақназар хан билеген кезеңді Қазақ хандығының "қайта жаңғыруы" деп атайды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы
Зерттеу сұрағы: Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы
Зерттеу сұрағы: Есім хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы
Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай?

6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.3.2.7 оценивать военную тактику и героизм казахского войска в Орбулакской битве
Общественно-правовая система казахов при Тауке хане
Исследовательский вопрос: Почему А. Левшин называл Тауке хана "Ликургом степи"?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Социальная структура Казахского ханства
Исследовательский вопрос: Какова была роль социальных групп казахского общества?
6.1.2.1 определять роль социальных групп в Казахском ханстве;
6.3.1.11 характеризовать деятельность султанов, биев, батыров, жырау в общественно-политической жизни государства
Экономика и культура XVI - XVII веков
Духовная культура казахов в XVI - XVII веках
Исследовательский вопрос: Каким образом духовная культура отражает жизнь казахов в XVI - XVII веках?
6.2.2.1 определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
Материальная культура казахов в XVI - XVII веках
Исследовательский вопрос: Почему юрта считается образцом высокого уровня развития материальной культуры кочевников?
6.2.2.5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве
Традиционное хозяйство казахов
Исследовательский вопрос: В чем особенности традиционного хозяйства кочевников?
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников
Краеведение
Живые свидетели истории родного края
6.3.1.12 описывать героические и трудовые подвиги современных очевидцев в истории родного края
Повторение
7 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахско-джунгарские войны
Начало Отечественной войны против джунгарской агрессии
Исследовательский вопрос: Почему "Елим-ай" стала всенародной песней?
7.1.1.1 объяснять демографические изменения и миграционные процессы в период джунгарских нашествий;
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.4.1.1 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
Организация единого народного ополчения
Исследовательский вопрос: Почему Ордабасы стал символом единства народа?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.1.1 оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
Казахско-джунгарские сражения
Исследовательский вопрос: Почему Анракайскую битву считают коренным переломом в казахско-джунгарской войне?
7.3.2.1 объяснять роль ханов и батыров в борьбе против джунгарского нашествия
Казахское ханство в XVIII веке
История казахско-русских отношений до начала XVIII века.
Исследовательский вопрос:
Почему Россия считала Казахстан "ключем и вратами" в Азию?
7.3.1.2 анализировать внутреннюю политику Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Начало присоединения Казахского ханства к Российской империи.
Исследовательский вопрос:
Каковы были причины и последствия обращения хана Абулхаира с письмом к Анне Иоановне?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Внутренняя и внешняя политика Абылай хана
Исследовательский вопрос:
Какова роль Абылай хана в сохранении независимого казахского государства?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;

6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау;
6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау
Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі
Зерттеу сұрағы: Неліктен А. Левшин Тәуке ханды "Дала Ликургі" деп атады?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Қазақ хандығының әлеуметтік құрылымы
Зерттеу сұрағы: Әлеуметтік топтар қазақ қоғамында қандай рөл атқарды?
6.1.2.1 Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау;
6.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдегі сұлтан, би, батыр, жыраулардың қызметтерін сипаттау
XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет
XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениетінде халық өмірі қалай көрініс табады?
6.2.2.1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі
маңыздылығын айқындау
XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Неліктен киіз үй көшпелілердің материалдық мәдениетінің ең жоғарғы үлгісі деп саналады?
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнердегі жетістіктерін сипаттау
Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы
Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігі неде?
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау
Өлкетану
Туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлері
6.3.1.12 туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлерінің ерлік істері мен еңбегін сипаттау
Қайталау
7-сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақ-жоңғар соғыстары
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы
Зерттеу сұрағы: Не себепті "Елім-ай" бүкілхалықтық әнге айналды?
7.1.1.1 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру;
7.2.2.1халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.4.1.1 жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.1.1 Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
Қазақ-жоңғар шайқастары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ-жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналады?
7.3.2.1 Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлардың рөлін түсіндіру
XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы
XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың "кілті мен қақпасы" деп санады?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталауы
Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты
Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;

7.3.2.3 оценивать внутреннюю и внешнюю политику хана Абылая
Краеведение
Туристские маршруты
7.2.3.5 предлагать пути создания туристских маршрутов
2 четверть
Культура Казахстана в XVIII веке
Устное народное творчество казахов в XVIII веке
Исследовательский вопрос:
Как исторические события XVІII века отражены в произведениях акынов и жырау?
7.2.2.1 оценивать значимость народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций
Материальная культура казахов в XVIII веке
Исследовательский вопрос:
В чем уникальность прикладного искусства казахов?
7.2.2.4 оценивать достижения прикладного искусства
Колонизация и народно-освободительная борьба
Военно-казачья колонизация Казахстана в XVIII веке
Исследовательский вопрос:
Какими способами Российская империя осуществляла колонизацию Казахстана?
7.3.1.3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи
Национально-освободительное движение Срыма Датулы
Исследовательский вопрос:
Какие права казахов Младшего жуза пытался защитить Сырым Датов?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Царские реформы 1822-1824 гг.
Исследовательский вопрос:
Почему в 20-ые годы XX века в Казахстане были проведены административные реформы?
7.3.1.4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Восстание казахов в 1836-1838 годах в Букеевской Орде
Исследовательский вопрос:
Какая идея сближала Исатая Тайманулы и Махамбета Отемисулы?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Национально-освободительное движение под руководством Кенесары Касымулы
Исследовательский вопрос:
Почему восстание Кенесары хана приобрело общенародный характер?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Краеведение
Неравнодушные сердца
7.4.1.3 оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
Повторение
3 четверть
Колонизация и народно-освободительная борьба
Взаимоотношения казахов со среднеазиатскими государствами в 40-е - в 60-е годы XIX века
Исследовательский вопрос:
Почему усилилась экспансия среднеазиатских ханств в южные регионы Казахстана?

7.3.2.3 Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау
Өлкетану
Туристік маршруттар
7.2.3.5 туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
2-тоқсан
XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті
Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты?
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде?
7.2.2.4 қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XVIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанды отарлауды Ресей империясы қалай жүзеге асырды?
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
1822-1824 жылдардағы патша реформалары
Зерттеу сұрағы: Неліктен XX ғасырдың 20-шы жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді?
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі
Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды?
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Өлкетану
Жомарт жүрек
7.4.1.3 өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалардың қызметіне баға беру
Қайталау
3-тоқсан
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді?

7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Завершение присоединения Казахстана к Российской империи
Исследовательский вопрос:
Каковы особенности присоединения южных регионов Казахстана к Российской империи?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Казахстан в составе Российской империи
Административно-территориальные реформы в Казахстане во второй половине ХIХ века
Исследовательский вопрос:
Как царское правительство осуществляло принцип "разделяй и властвуй"?
7.3.1.3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи;
7.3.1.4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Освободительная борьба казахов в 1860-1870-х годах
Исследовательский вопрос:
В чем проявилась преемственность народных требований в восстаниях 60-70-х годов XIX века?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики
Массовая крестьянская колонизация Казахстана
Исследовательский вопрос:
Как переселенческая политика царизма изменила жизнь казахского общества?
7.4.1.2 анализировать влияние колониальной политики на традиционное хозяйство казахов;
7.1.1.2 анализировать причины и последствия переселенческой политики Российской империи;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Казахстан в составе Российской империи
Развитие капиталистических отношений в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Как начиналось промышленное развитие Казахстана?
7.4.2.1 определять влияние развития капиталистических отношений на экономику Казахстана
Развитие ярмарочной торговли
Исследовательский вопрос:
Почему в Казахстане стала развиваться ярмарочная торговля?
7.4.2.2 определять изменения, которые произошли в торговых отношениях в связи с развитием ярмарок
Казахское общество во второй половине XIX века
Исследовательский вопрос:
Под влиянием каких факторов сформировались общественно-политические взгляды представителей "Зар заман"?
7.2.1.2 анализировать негативное влияние колониальной политики на развитие национальных ценностей;
7.1.2.2 объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
Краеведение
Летопись родного края

7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан "бөліп ал да, билей бер" ұстанымы қалай жүзеге асты?
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді?
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті?
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау;
7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы қалай басталды?
7.4.2.1 капиталистік қатынастар дамуының Қазақстанның экономикасына ықпалын анықтау
Жәрмеңке саудасының дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды?
7.4.2.2 сауда қатынастарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерістерін анықтау
XIX ғасырдың екінші жартысындағы қазақ қоғамы
Зерттеу сұрағы: "Зар заман" өкілдерінің қоғамдық-саяси көзқарастары қандай факторлардың әсерінен қалыптасты?
7.2.1.2 ұлттық құндылықтарға отаршылдық саясаттың кері әсерін талдау;
7.1.2.2 қазақ зиялыларының қалыптасуының маңыздылығын түсіндіру
Өлкетану
Туған өлкенің шежіресі

7.4.1.4 определять развитие важных исторических этапов родного края;
7.2.2.5 создать хронику событий истории родного края
4 четверть
Культура Казахстана в XIХ- начале
ХХ веков
Развитие культуры в XIX веке
Исследовательский вопрос:
Почему XIX век называют эпохой расцвета традиционных жанров казахского музыкального искусства
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций;
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.2.2.3 описывать особенности национальных музыкальных инструментов
Образование и просвещение в XIX веке
Исследовательский вопрос:
В каких формах развивались учебно-просветительские учреждения в Казахстане в XIX веке?
7.2.3.2 объяснять особенности развития образования и просвещения в XIX веке
Шокан Уалиханов - первый казахский ученый
Исследовательский вопрос:
Почему С. Муканов назвал свой роман, посвященный
Ш. Уалиханову, "Промелькнувший метеор"?
7.2.3.1 определять историческое значение научного наследия Ш.Уалиханова
Ы. Алтынсарин - педагог-новатор
Исследовательский вопрос:
В чем состоит новаторство
Ы. Алтынсарина в области народного просвещения?
7.2.3.3 оценивать вклад Ы. Алтынсарина в развитие просвещения
Абай Кунанбаев – великий мыслитель
Исследовательский вопрос:
Почему Абая Кунанбаева называли "Хаким Абай"?
7.2.2.2 оценивать деятельность А. Кунанбаева как акына, мыслителя, общественного деятеля
Развитие устной исторической традиции казахов в конце XIX - начале XX веков
Исследовательский вопрос:
Какова историческая ценность трудов Ш. Кудайберидиулы,
М. Копеева и К. Халида?
7.2.3.4 определять значение трудов Ш. Кудайбердиулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников
Краеведение
История моей школы
7.2.2.6 определять историю своей школы на основе разных источников
Повторение
8 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан в начале ХХ века
Социально-экономическая ситуация в Казахстане в начале ХХ века
Исследовательский вопрос:
Почему А. Байтурсынов считал, что "само существование казахского народа стало проблемой"?
8.3.1.1 оценивать деятельность представителей казахской интеллигенции в Государственной Думе Российской империи;
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Национально-освободительное движение 1916 года в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Почему восстание 1916 года приобрело общенародный характер?
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века;
8.3.1.3 определять историческую значимость национально-освободительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей
Февральская буржуазно-демократическая революция 1917 года в России и ее влияние на Казахстан
Исследовательский вопрос:
Какие события свидетельствуют об усилении политической активности в 1917 году?

7.4.1.4 өлке дамуының маңызды кезеңдерін анықтау;
7.2.2.5 өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын
құру
4-тоқсан
XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы
Қазақстанның мәдениеті
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы
Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады?
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау;
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.2.2.3 ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісі
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырда Қазақстанда оқу-ағартушылық мекемелер қандай түрде дамыды?
7.2.3.2 XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы
Зерттеу сұрағы: Неге С. Мұқанов Шоқан Уәлихановқа арналған шығармасын "Аққан жұлдыз" деп атады?
7.2.3.1 Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау
Ы. Алтынсарин – жаңашыл –педагог
Зерттеу сұрағы: Ыбырай Алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығы неден байқалады?
7.2.3.3 Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
Абай Құнанбаев – ұлы ойшыл
Зерттеу сұрағы: Неліктен Абай Құнанбайұлын "Хәкім Абай" деп атады?
7.2.2.2 Абай Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі қызметіне баға беру
XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басындағы Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы
Зерттеу сұрағы:
Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи құндылығы неде?
7.2.3.4 Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ.Халид еңбектерін тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау
Өлкетану
Менің мектебімнің тарихы
7.2.2.6 түрлі дереккөздер негізінде өз мектебінің тарихын анықтау
Қайталау
8- сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Зерттеу сұрағы: Не себепті А. Байтұрсынов: "Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды", - деп санады?
8.3.1.1 қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға беру;
8.3.1.2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды?
8.3.1.2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру;
8.3.1.3 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру
1917 жылғы ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты?

8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Движение "Алаш" и казахская национальная идея
Исследовательский вопрос:
Почему партия "Алаш" получила всенародную поддержку?
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
8.3.1.4 анализировать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государственности;
8.2.3.1 оценивать роль национальной периодической печати в пробуждении общественно-политического сознания
Выдающиеся представители казахской интеллигенции начала ХХ века
Исследовательский вопрос:
Как отстаивали национальные интересы представители казахской интеллигенции?
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
8.3.1.5 оценивать деятельность А. Букейханова как политического лидера
2 четверть
Установление советской власти в Казахстане
Казахстан в годы гражданского противостояния (1917-1920 гг.).
Исследовательский вопрос:
Какие надежды вызвали у народа лозунги Октябрьской революции?
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане начала XX века
Национальные автономии в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Почему идеи правительства "Алаш-Орды" и Туркестанской (Кокандской) автономии не были реализованы?
8.3.1.6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Образование Киргизской (Казахской) Автономной Советской Республики
Исследовательский вопрос:
В чем историческое значение образования Казахской Автономной Советской Республики?
8.3.1.6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Переход от политики "военного коммунизма" к НЭПу
Исследовательский вопрос:
В чем положительные итоги новой экономической политики для Казахстана?
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.4.1.1 анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономической политики, сравнивая источники и аргументы
Повторение
3 четверть
Казахстан в период тоталитаризма
Индустриализация в Казахстане в 1920-1930-е годы
Исследовательский вопрос:
В чем противоречивость политики индустриализации в Казахстане?
8.4.2.1 анализировать достижения и недостатки индустриализации в Казахстане
Коллективизация в Казахстане.
Исследовательский вопрос:
Почему политика коллективизации привела к "великому бедствию"?
8.4.1.2 анализировать последствия насильственной коллективизации на сельское хозяйство;

8.3.1.2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
"Алаш" қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы
Зерттеу сұрағы: Неліктен "Алаш" партиясы халық қолдауына ие болды?
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8.3.1.4 "Алаш" партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау;
8.2.3.1 ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру
XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері
Зерттеу сұрағы: Қазақ зиялылары ұлттық мүдделерді қалайша қорғады?
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру
2- -тоқсан
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы
Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917-1920 жылдар)
Зерттеу сұрағы: Қазан революциясының ұрандары халық арасында қандай үміт тудырды?
8.3.1.2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы ұлттық автономиялар
Зерттеу сұрағы: Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің құрылуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде?
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу
Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды?
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау
Қайталау
3-тоқсан
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатының қарама-қайшылығы неде?
8.4.2.1 Қазақстандағы индустриялан дырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау
Қазақстандағы ұжымдастыру
Зерттеу сұрағы: Неліктен ұжымдастыру саясаты "ұлы нәубетке"әкеліп соқтырды?
8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардап тарын талдау;

8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений;
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века
Политические репрессии 1920-30-х годов
Исследовательский вопрос:
Почему сталинский режим называл представителей интеллигенции "врагами народа"?
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Культура Советского Казахстана: наука и образование
А. Байтурсынов–"учитель нации"
Исследовательский вопрос: Каково научное наследие А.Байтурсынова?
8.2.2.2 оценивать деятельность А. Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики, общественного деятеля
Наука и система образования в 20-30 годы XX века
Исследовательский вопрос: Каковы достижения и недостатки в сфере науки и образования?
8.2.3.2 определять положение казахского языка в советский период;
8.2.3.3 анализировать изменения в сфере образования и науки в первой половине XX века
К. Сатпаев - универсальный ученый
Исследовательский вопрос: В чем феномен К.И. Сатпаева?
8.2.3.4 оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
4 четверть
Культура Советского Казахстана: литература и искусство
Развитие казахской литературы в 20-30-е годы XX века
Исследовательский вопрос: как отражался социалистический реализм в казахской литературе?
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание
Развитие казахского исскуства в 20-30-е годы XX века
Исследовательский вопрос: что свидетельствует о новом этапе развития казахского искусства?
8.2.2.4 оценивать роль А. Кашаубаева и К.Мунайтпасова в представлении казахского народа на мировом уровне;
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
8.2.2.3 определять изменения в искусстве и литературе
Казакстан в годы Великой Отечественной войны
Участие казахстанцев в сражениях Великой Отечественной войны
Исследовательский вопрос: Имена каких героев-казахстанцев ВОВ сохранились в памяти народа?
8.3.2.1 оценивать вклад казахстанцев в победу во Второй мировой войне;
8.3.2.2 определять героические и личностные качества Б. Момышулы
Казахстан - арсенал фронта
Исследовательский вопрос: Как был реализован лозунг "Все для фронта, все для Победы"?
8.4.2.2 доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад;
8.1.2.2 определять социальное положение народа в военные годы
Культура Казахской ССР в период Великой Отечественной войны
Исследовательский вопрос: Каковы культурные достижения Казахстана в годы войны?

8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау;
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар
Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға "халық жауы" деген айып тақты?
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым
Ахмет Байтұрсынов – "ұлт ұстазы"
Зерттеу сұрағы: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай?
8.2.2.2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым
Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды?
8.2.3.2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау;
8.2.3.3 XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау
Қ.Сатбаев – жан-жақты ғалым
Зерттеу сұрағы: Қаныш Сәтбаевтың феномені неде?
8.2.3.4 Қаныш Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
4-тоқсан
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ әдебиетінде социалистік реализм қалай көрініс тапты?
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды?
8.2.2.4 Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру;
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
8.2.2.3 өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында
Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Отан соғысының қандай батырлары халық есінде сақталды?
8.3.2.1 қазақстандықтардың Екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау;
8.3.2.2 Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
Қазақстан – майдан арсеналы
Зерттеу сұрағы: "Бәрі майдан үшін, бәрі Жеңіс үшін!" ұраны қалай жүзеге асты?
8.4.2.2 Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін дәлелдеу;
8.1.2.2 соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақ КСР мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Соғыс жылдарындағы Қазақстанның мәдени жетістіктері қандай болды?

8.2.2.5 оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
Депортация народов СССР в Казахстан
Исследовательский вопрос: Каким образом Казахстан стал краем депортированных народов?
8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений
Повторение
9 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан в послевоенные годы (1946-1953 годы)
Социально-экономическое развитие Казахской ССР в послевоенные годы
Исследовательский вопрос: как изменилась жизнь казахстанцев после войны?
9.1.1.1 на основе анализа причинно-следственных связей делать аргументированные выводы о демографических изменениях;
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время;
9.4.2.1 определять состояние промышленности и делать выводы
Военно-промышленный комплекс в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему Казахстан стал полигоном для ядерных испытаний?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.3.2.1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во второй половине XX века
Влияние сталинской идеологии на общественно-политическую жизнь в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему историк Е. Бекмаханов был осужден на 25 лет?
9.2.3.1 оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана;
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Казахстан в годы "хрущевской оттепели" (1954-1964 годы)
Общественно-политическое развитие Казахстана в период "хрущевской оттепели"
Исследовательский вопрос: Какие изменения произошли в обществе в период "хрущевской оттепели"?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Казахстан в эпоху освоения целины
Исследовательский вопрос: Какое влияние на Казахстан оказала политика освоения целинных и залежных земель?
9.1.1.1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей;
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
Сырьевая направленность экономики Казахской ССР
Исследовательский вопрос: насколько учитывались национальные интересы при освоении природных ресурсов Казахстана?
9.3.2.1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во второй половине XX века;
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
2 четверть
Казахстан в годы "застоя" (1965-1985 годы)
Социально-экономическое развитие Казахстана в 1965-1985 гг.
Исследовательский вопрос: почему 1965-1985 годы называют периодом "застоя"?

8.2.2.5 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қалайша депортацияланған халықтардың өлкесіне айналды?
8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау
Қайталау
9-сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953 жылдар)
Соғыстан кейінгі Қазақ КСР-нің әлеуметтік-экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Соғыстан кейінқазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге
баға беру;
9.4.2.1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау
Қазақстандағы әскери-өнеркәсіп кешені
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақстан ядролық сынақтар алаңына айналды?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.3.2.1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау
Сталиндік идеологияның Қазақстандағы қоғамдық-саяси өмірге әсері
Зерттеу сұрағы: Неліктен тарихшы Ермұхан Бекмаханов 25 жылға бас бостандығынан айырылды?
9.2.3.1 Ермұхан Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау;
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Қазақстан "жылымық" кезеңінде (1954-1964 жылдар)
"Жылымық" кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы
Зерттеу сұрағы: "Жылымық кезеңі" қоғамға қандай өзгеріс әкелді?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Тың игеру жылдарындағы Қазақстан
Зерттеу сұрағы: Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты Қазақстанға қалай әсер етті?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
Қазақ КСР экономикасы- ның шикізатқа бағытталуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның табиғи ресурстарын игеруде ұлттық мүдде қаншалықты ескерілді?
9.3.2.1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау;
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
2-тоқсан
Қазақстан "тоқырау" кезеңінде (1965-1985 жылдар)
1965-1985 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Не себепті 1965-1985 жылдар "тоқырау" кезеңі деп аталды?

9.4.2.1 определять состояние промышленности и делать выводы;
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
Противоречия в общественно-политическом развитии Казахстана в 60-80-е годы ХХ века
Исследовательский вопрос: Как осуществлялась защита национальных интересов во второй половине ХХ века?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.3.1.4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики;
9.3.1.2 оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
Демографические процессы в годы "застоя"
Исследовательский вопрос:
Какие факторы повлияли на процесс урбанизации в Казахстане?
9.1.1.1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей;
9.1.1.2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы
Культура Советского Казахстана (1946-1985 годы)
Развитие системы образования во второй половине XX века
Исследовательский вопрос:
Каковы были цели реформ советской системы образования?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Достижения казахстанских ученых в 40-80-е годы XX века
Исследовательский вопрос: Какие отрасли науки развивались наиболее успешно во второй половине XX века?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Развитие литературы и искусства в 40-80-е годы XX века
Исследовательский вопрос:
Как повлияла советская идеология на развитие казахской культуры?
9.2.2.1 анализировать отражение общественной жизни в советской литературе и произведениях искусства;
9.2.2.2 оценивать место произведений М. Ауезова в мировой литературе
Повторение
3 четверть
Казахстан в годы перестройки (1986-1991 годы)
Казахстан на начальном этапе "перестройки"
Исследовательский вопрос:
Распад Советского Союза: закономерность или случайность?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.4.1.2 анализировать социально-экономические проблемы, имевшие место в советское время
Декабрьские события 1986 года в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Каков был характер декабрьских событий 1986 года в Казахстане?
9.3.1.5 оценивать историческое значение декабрьских событий 1986 года;
9.3.1.4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики
Демократические процессы в Казахстане в годы "перестройки"
Исследовательский вопрос:
Как демократические процессы изменили общественное сознание?

9.4.2.1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
XX ғ. 60-80 жылдарындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуындағы қарама-қайшылықтар
Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың. екінші жартысында ұлттық мүдделерді қорғау қалай жүзеге асырылды?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау;
9.3.1.2 қоғамдық-саяси қайраткерлердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
"Тоқырау" жылдарындағы демографиялық процестер
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы урбандалу процесіне қандай фактор лар әсер етті?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.1.1.2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)
XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері
Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың екінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы
Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті?
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау;
9.2.2.2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
Қайталау
3-тоқсан
Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар)
Қазақстан "Қайта құрудың" бастапқы кезеңінде
Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.4.1.2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау
Қазақстандағы 1986 жылғы Жел-тоқсан оқиғалары
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы Жел-тоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды?
9.3.1.5 1986 жылғы Жел-тоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
"Қайта құру" жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер
Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті?

9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Возрождение государственности Казахстана (1991 - 1996 годы)
Провозглашение Независимости Республики Казахстан
Исследовательский вопрос:
Каково историческое значение Конституционного закона "О государственной независимости Республики Казахстан"?
9.3.1.6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости и делать обобщения;
9.3.1.7 объяснять историческую значимость провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
Н.А. Назарбаев - Первый Президент Республики Казахстан
Исследовательский вопрос:
Какова роль политического лидера в переломные моменты истории государства?
9.3.1.10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании независимого государства
Государственное строительство в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос:
В чем историческая значимость принятия новой Конституции 1995 года?
9.3.1.8 анализировать общественно-политическое развитие независимого Казахстана;
9.3.1.6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости Казахстана и делать обобщения;
9.3.1.3 оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
Казахстан – субъект международного права
Исследовательский вопрос:
Как происходил процесс интеграции Казахстана в мировое сообщество?
9.3.2.2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене;
9.3.2.3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями
Экономическое развитие Казахстана в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос:
Почему переход к рыночной экономике сопровождался трудностями?
9.4.1.3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан;
9.4.2.2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.4.2.3 анализировать интеграцию Казахстана в мировую экономику
Социально-демографические процессы в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос:
В чем особенности социально-демографических процессов в Казахстане?
9.1.1.3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана;
9.1.1.2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы;
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных;
9.3.2.4 определять важность установления казахской диаспорой связей с исторической Родиной
4 четверть
Развитие Независимого Казахстана (с 1997 года до настоящего времени)
Стратегии "Казахстан- 2030" - новый этап в развитии страны
Исследовательский вопрос:
Почему возникла необходимость принятия Стратегии "Казахстан-2030"?

9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар)
Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы" Конституциялық Заңының тарихи маңызы қандай?
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9.3.1.7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
Н.Ә. Назарбаев - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті
Зерттеу сұрағы: Саяси көшбасшының мемлекет тарихының бетбұрысты кезеңдеріндегі рөлі қандай болды?
9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар
Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Конституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде?
9.3.1.8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау;
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты дамуның кепілі ретінде бағалау
Қазақстан – халықаралық құқық субеъектісі
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі қалай жүзеге асты?
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру;
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды?
9.4.1.3 Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау;
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.2.3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық процестер
Зерттеу сұрағы:
Қазақстандағы әлеуметтік-демографиялық процестердің ерекшеліктері неде?
9.1.1.3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау;
9.1.1.2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру;
9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау;
9.3.2.4 қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау
4-тоқсан
Қазақстан Республикасының дамуы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін)
Қазақстан - 2030" Стратегиясы – мемлекет дамуындағы жаңа кезең
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан - 2030" Стратегиясын қабылдау қажеттілігі неден туындады?

9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии;
9.1.1.3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана
Экономическое развитие Казахстана с 1997 года
Исследовательский вопрос:
Каковы основные направления развития экономики Казахстана в XXI веке?
9.4.2.2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.4.1.4 анализировать направления модернизации в аграрном секторе;
9.4.2.4 исследовать влияние внешней торговли на экономику
Социальное развитие Казахстана с 1997 года
Исследовательский вопрос:
Как изменилось социальное положение населения Казахстана?
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных
Казахстан в системе международных отношений
Исследовательский вопрос:
Какую роль играет Казахстан в современном мире?
9.3.2.3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями;
9.3.2.2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене
Астана – столица Независимого Казахстана
Исследовательский вопрос:
Почему перенос столицы в Астану является своевременным стратегическим решением?
9.3.1.11 определять Астану как символ процветания нового Казахстана
Стратегии "Казахстан-2050"
Исследовательский вопрос:
Какой новый курс в развитии государства обозначен в Стратегии "Казахстан-2050"?
9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
Приоритетные направления развития Казахстана на современном этапе
Исследовательский вопрос:
Почему был принят План нации "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ"?
9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
Культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени)
Развитие образования и науки в годы независимости
Исследовательский вопрос:
Каковы тенденции развития казахстанского образования и науки в условиях глобализации?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Развитие культуры Независимого Казахстана
Исследовательский вопрос:
Каковы пути сохранения и развития национальной культуры в эпоху глобализации?
9.2.2.3 определять тенденции развития современного искусства и литературы;
9.2.2.4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
Роль религии в современном казахстанском обществе
Исследовательский вопрос:
Как в казахстанском обществе соблюдается баланс между принципами светского государства и обеспечением свободы вероисповедания?

9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау;
9.1.1.3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау
Қазақстанның 1997 жылдан бастап экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан Республикасының XXI ғасырдағы экономикалық дамуының негізгі бағыттары қандай?
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.1.4 аграрлық секторды модернизациялау бағыттарын талдау;
9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
Қазақстанның 1997 жылдан бастап әлеуметтік дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қалай өзгерді?
9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
Халықаралық қатынастар жүйесіндегі Қазақстан
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның жаңа әлемдегі орны қандай?
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау;
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру
Астана – Тәуелсіз Қазақстанның астанасы
Зерттеу сұрағы: Астананы көшіру неліктен ұтымды стратегиялық шешім болып табылды?
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
"Қазақстан – 2050" стратегиялары
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан – 2050" Стратегиясы қандай жаңа саяси бағытты белгіледі?
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
Қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттары
Зерттеу сұрағы: "5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам" ұлт жоспары неліктен қабылданды?
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін)
Тәуелсіздік жылдарындағы білім мен ғылымның дамуы
Зерттеу сұрағы: Жаһандану жағдайындағы қазақстандық білім мен ғылымның даму тенденциялары қандай?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
Тәуелсіз Қазақстан мәдениетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Жаһандану дәуіріндегі ұлттық мәдениетті дамыту мен сақтау жолдары қандай?
9.2.2.3 қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау;
9.2.2.4 ұлттық құндылықтарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру
" бағдарламасы)
Діннің қазіргі Қазақстан қоғамындағы рөлі
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қоғамында зайырлы мемлекет және діни сенім бостандығы ұстанымдары қалай үйлесім табуда?

9.2.1.1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных течений и организаций;
9.2.1.2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Национальная идея "Мәңгілік Ел"
Исследовательский вопрос:
В чем консолидирующая роль идеи "Мәңгілік Ел?"
9.2.1.3 оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел";
9.2.1.2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Повторение
Приложение 62
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебного предмета "Всемирная история" – формирование у обучающихся исторического сознания, толерантности, уважения к истории и культуре стран и народов, привитие общечеловеческих ценностей, выработанных людьми на протяжении многих веков, развитие исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков.
3. Задачи учебного предмета "Всемирная история":
1) формирование знаний об основных этапах социального, экономического, политического и культурного развития человеческой цивилизации с древности до наших дней и о характерных особенностях исторического пути разных народов;
2) формирование знаний о системе общечеловеческих ценностей, сложившихся в ходе исторического развития мира;
3) формирование осознанного понимания сущности основных событий, явлений и процессов исторического развития;
4) формирование и развитие навыков критического анализа и оценки исторических событий, процессов, явлений, а также деятельности исторических личностей в контексте их влияния на мировую историю;
5) развитие навыка аргументированного суждения на основе анализа исторических фактов;
6) формирование и развитие навыков проведения исторического исследования (выдвижение гипотез, составление вопросов для исследования, анализ источников, сопоставление различных точек зрения, формулирование обобщений и выводов, определение собственной позиции);

9.2.1.1 дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау;
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
"Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы
Зерттеу сұрағы:
"Мәңгілік Ел": идеясының біріктірушілік рөлі неде?
9.2.1.3 "Мәңгілік Ел" Жалпыұлттық идеясының маңыздылығын бағалау;
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
Қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
62-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың бойында тарихи сана, толеранттылық, өз елі және басқа елдердің тарихы мен мәдениетіне құрмет қалыптастыру, ғасырлар бойы қалыптасқан жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту және зерттеушілік, ойлау, коммуникативті дағдыларды дамыту.
3. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің міндеттері:
1) адамзат өркениетінің ежелгі заманнан бастап бүгінгі күнге дейінгі әлеуметтік, мәдени, саяси, экономикалық дамуының негізгі кезеңдері және түрлі халықтардың тарихи даму жолының ерекшеліктері туралы білімін қалыптастыру;
2) әлемнің тарихи дамуы барысында қалыптасқан жалпы адамзаттық құндылықтар жүйесі туралы білім беру;
3) негізгі оқиғалар, құбылыстар мен тарихи даму процестерінің мәні туралы түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғаларды, құбылыстар мен процестерді және тарихи тұлғалардың қызметін дүниежүзі тарихы контекстінде сын тұрғысынан талдау және баға беру дағдыларын қалыптастыру мен дамыту;
5) тарихи деректердің негізінде дәлелді пайымдау дағдыларын дамыту;
6) тарихи зерттеу жүргізу дағдыларын қалыптастыру мен дамыту (гипотезаларды ұсыну, зерттеу сұрақтарын құрастыру, деректерді талдау, әртүрлі көзқарастарды салыстыру, нәтижелер мен қорытындыларды шығару, өзінің ұстанымын анықтау);

7) формирование умения использовать исторические знания и навыки для ориентации в современных политических, социально-экономических и культурных процессах;
8) формирование коммуникативных навыков, в частности, умения ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Всемирная история"
Параграф 1.Содержание учебного предмета "Всемирная история"
4. Максимальный объем предмета "Всемирная история" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предмета "Всемирная история" организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
6. Содержание учебного предмета "Всемирная история" включает четыре раздела:
1) развитие социальных отношений;
2) развитие и взаимодействие культур;
3) развитие и взаимодействие политических систем;
4) развитие экономических отношений.
7. Раздел "Развитие социальных отношений" включает следующие подразделы:
1) социальные структуры;
2) социальное взаимодействие.
8. Раздел "Развитие и взаимодействие культур" состоит из следующих подразделов:
1) религия;
2) искусство;
3) философские системы;
4) наука.
9. Раздел "Развитие и взаимодействие политических систем" включает следующие подразделы:
1) государство: признаки, структуры и формы правления;
2) империи, войны, восстания и революции.
10. Раздел "Развитие экономических отношений" состоит из следующих подразделов:
1) хозяйственные системы: эволюция и взаимодействие;
2) исторические модели экономических систем.
11. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.

7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерде бағдарлану үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
8) коммуникативті дағдыларды қалыптастыру, соның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қоса алғанда, басылымдар мен электронды құралдарды қолдану.
2-тарау. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұны
4. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
6. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы;
2) мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі;
3) саяси жүйелердің дамуы мен өзара әрекеттестігі;
4) экономикалық қатынастардың дамуы.
7. "Әлеуметтік қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әлеуметтік құрылымдар;
2) әлеуметтік өзара әрекеттестік.
8. "Мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дін;
2) өнер;
3) философиялық жүйелер;
4) ғылым.
9. "Саяси жүйелердің дамуы мен өзара әрекеттестігі" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мемлекет: белгілері, құрылымы және басқару тәртібі;
2) империялар, соғыстар, көтерілістер мен революциялар.
10. "Экономикалық қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шаруашылық жүйелер: эволюция және өзара әрекеттестік;
2) экономикалық жүйелердің тарихи үлгілері.
11. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағыдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.

12. Формирование навыков исторического мышления, эффективная реализация целей обучения по учебному предмету "Всемирная история" осуществляются на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
13. Ожидаемые результаты обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство: обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие, как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
4) сходство и различия:обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени, в различных обществах или внутри одного общества;
5) значимость: обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация: обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
14. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 5 класса:
1) от охотников-собирателей до земледельцев и скотоводов. Теории о происхождении человека. Первичные формы объединения людей: человеческое стадо, род, община, племя, их сходства и различия. Образ жизни древнейших людей. Присваивающий и производящий типы хозяйства (собирательство, охота, рыболовство, земледелие, скотоводство, освоение металлов, меновая торговля). Понятие "неолитическая революция". Древние религиозные верования. Понятие и виды первобытного искусства;

12. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқу мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктер) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
13. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды,
4) "ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
14. 5-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен малшыларға дейін. Адамның пайда болуы туралы теориялар. Адамдардың алғашқы бірлестік формалары: адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары. Ежелгі адамдардың өмір салты. Иемденуші және өндіруші шаруашылық түрлері (терімшілік, аңшылық, балық аулау, мал шаруашылығы,егіншілік, металл өңдеу, айырбас сауда). "Неолиттік төңкеріс" ұғымы. Ежелгі діни наным-сенімдер. Алғашқы қауымдық өнердің түсінігі және түрлері;

2) речные цивилизации. Природные условия Передней Азии и Северо-Восточной Африки. Древнейший период истории Месопотамии: государства Шумер и Аккад. Система хозяйства и искусство древних цивилизаций;
3) Древний Египет. Природные условия. Возникновение государства в Египте. Эпоха строительства пирамид. Социальная структура, экономика, религиозные верования и научные знания древнего Египта;
4) колесницы и империи. Понятие "империя". Военное искусство в древности: появление боевых колесниц и конницы. Завоевательные войны и изменение границ империй. Древние империи Ближнего и Среднего Востока. Древние государства Средней Азии. Социальная организация, хозяйство и культура;
5) Древняя Индия: расцвет буддизма и триумф индуизма. Природные условия. Образование государства в Индии. Индуизм и буддизм в Древней Индии. Социальная структура Древней Индии (кастовая система). Хозяйство. Развитие культуры и научных знаний;
6) Древний Китай. Природные условия. Образование древнего китайского государства. Учение Конфуция и Лао Цзы. Политическое, хозяйственное и общественное устройство Древнего Китая. Культура Древнего Китая;
7) Древняя Греция. Географическое положение Древней Греции. Древние цивилизации Греции. Греческие города-государства. Афинское государство. Древняя Спарта. Политическое, хозяйственное и общественное устройство Древней Греции. Греко-персидские войны. Империя Александра Македонского;
8) культура Древней Греции. Историки и философы Древней Греции. Образование и наука в Древней Греции. Культура Древней Греции (повседневная жизнь и праздники, Олимпийские игры, религиозные верования, легенды и мифы, театр, архитектура, скульптура);
9) расцвет Римской империи. Природно-географические особенности Апеннинского полуострова. Политическое и общественное устройство Древнего Рима (в эпоху царства и республики). Завоевательные войны Рима. Римская империя. Система управления и социальная организация Римской империи. Восстание рабов под предводительством Спартака. Хозяйство и быт. Культура. Кризис империи;
10) Рим на рубеже эпох. Возникновение христианства. Первые христиане в Римской империи. Система государственного управления. Религиозная реформа Константина Великого. Культурное наследие древнего мира: письменность, научная картина мира, развитие техники в древности.
15. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 6 класса:
1) падение Римской империи. Понятие "средние века" в истории. Хронологические рамки и периодизация истории средних веков. Великое переселение народов и падение Западной Римской империи. Византийская империя. Дипломатические взаимоотношения Византии и Тюркского каганата. Образование Киевской Руси. Принятие христианства в Киевской Руси;

2) өзен алқаптарының өркениеттері. Алдыңғы Азия мен солтүстік-шығыс Африканың табиғи жағдайлары. Месопотамия тарихының ежелгі кезеңі: Шумер және Аккад мемлекеттері. Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесі мен өнері;
3) Ежелгі Египет. Табиғи жағдайлары. Египеттегі мемлекеттің пайда болуы. Пирамидалар құрылысының дәуірі. Ежелгі Египеттің әлеуметтік құрылымы, экономика, діни наным-сенімдер мен ғылыми білімдері;
4) қос дөңгелекті арбалар мен империялар. "Империя" түсінігі. Ежелгі замандағы әскери өнер: соғыс арбалары мен атты әскердің пайда болуы. Жаулаушылық соғыстар мен империялар шекараларының өзгеруі. Таяу және Орта Шығыс империялары. Орталық Азияның ежелгі мемлекеттері. Әлеуметтік ұйымдасу, шаруашылығы мен мәдениеті;
5) Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы. Табиғи жағдайлары. Үндістанда мемлекеттің қалыптасуы. Ежелгі Үндістандағы индуизм мен буддизм. Ежелгі Үндістанның әлеуметтік құрылымы (касталық жүйе). Шаруашылығы. Мәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы;
6) Ежелгі Қытай. Табиғи жағдайлары. Ежелгі Қытай мемлекетінің қалыптасуы. Конфуций және Лао Цзы ілімдері. Ежелгі Қытайдың саяси, шаруашылық және қоғамдық құрылысы. Ежелгі Қытайдың мәдениеті;
7) Ежелгі Грекия. Ежелгі Грекияның географиялық жағдайы. Грекияның ежелгі өркениеттері. Грекиялық қала-мемлекеттер. Афина мемлекеті. Ежелгі Спарта. Ежелгі Грекияның саяси, шаруашылық және қоғамдық құрылысы. Грек-парсы соғыстары. Александр Македонский империясы;
8) Ежелгі Грекия мәдениеті. Ежелгі Грекияның тарихшылары мен философтары. Ежелгі Грекиядағы білім мен ғылым. Ежелгі Грекияның мәдениеті (күнделікті өмірі мен мерекелері, Олимпиада ойындары, діни наным-сенімдер, аңыздар мен мифтер, театр, сәулет және мүсін өнері);
9) Рим империясының гүлденуі. Апеннин түбегінің табиғи-географиялық ерекшеліктері. Ежелгі Римнің саяси және қоғамдық құрылысы (патшалық басқару және республика кезеңі тұсында). Римнің жаулаушылық соғыстары. Рим империясы. Рим империясындағы басқару жүйесі мен әлеуметтік ұйымдасу. Спартак бастаған құлдар көтерілісі. Шаруашылығы мен тұрмысы. Мәдениет. Империя дағдарысы;
10) дәуірлер кезеңіндегі Рим. Христиандықтың пайда болуы. Рим империясындағы алғашқы христиандар. Мемлекеттік басқару жүйесі. Ұлы Константиннің діни реформасы. Ежелгі дүниенің мәдени мұрасы: жазу, әлемнің ғылыми бейнесі, ежелгі Римдегі техниканың дамуы.
15. 6-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Рим империясының құлауы. Тарихтағы "орта ғасыр" түсінігі. Орта ғасырлар тарихының хронологиялық шеңбері мен кезеңдері. Халықтардың ұлы қоныс аударуы және Батыс Рим империясының құлауы. Византия империясы. Византия мен Түрік қағанатының дипломатиялық қарым-қатынастары. Киев Русінің құрылуы. Киев Русінде христиандықтың қабылдануы;

2) феодализм. Понятие "феодализм". Особенности феодального типа хозяйства. Социальная структура феодального общества. Особенности развития средневековых городов и средневекового искусства;
3) история ислама. Возникновение ислама. Ключевые события в истории ислама между 610 и 1258 годами. Арабский халифат. Развитие культуры мусульманского мира;
4) крестовые походы. Причины, ход и последствия крестовых походов (1-4 крестовые походы). Христианская Европа и мусульманский мир после крестовых походов;
5) монголы. Чингисхан. Создание Монгольской империи. Военное искусство монголов. Влияние монгольских походов на формирование этнополитической карты Евразии;
6) средневековое европейское общество в XIV - в первой половине XVI веков. "Черный мор". Крестьянские восстания во Франции и в Англии. Феодальные войны (Столетняя война, война Алой и Белой роз) и образование централизованных государств в Европе. Жанна д̓ Арк;
7) абсолютизм на Западе и Востоке. Этапы развития феодального государства. Особенности абсолютизма в странах Запада и Востока (Франция, Россия, Англия, Китай, Япония, Османская империя). Понятия "парламент", "Генеральные штаты", "сейм", "кортесы", "Боярская Дума";
8) торговля, ремесло и освоение мира. Великий Шелковый путь. Международная торговля и путешествия. Морские путешествия династии Мин в Китае (под руководством Чжен Хе). Великие географические открытия конца XV- начала XVI веков и их последствия. Народы Америки в XV веке. Первые колониальные империи (Португалия, Испания);
9) эпоха Возрождения. Культура эпохи Возрождения в Западной Европе. Идеи гуманистов. Средневековая культура Востока;
10) реформация. Причины Реформации и ее распространение в странах Европы. Историческое значение протеста Мартина Лютера;
11) научная революция. Основоположники современной научной картины мира и их последователи (Николай Коперник, Галилео Галилей, Джордано Бруно, Иоганн Кеплер).
16. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 7 класса:
1) начало нового времени. Введение в курс. Понятие "новое время", его значение и этапы. Английская буржуазная революция XVII века. Кризис традиционной цивилизации и становление нового общества в Англии в XVII в. Возникновение мануфактур, фабрик и формирование класса наемных рабочих. Промышленный переворот: сущность, значение и последствия. Переход от феодального к капиталистическому хозяйству. Особенности социально-экономической и политической структуры индустриального общества;

2) феодализм. "Феодализм" түсінігі. Феодалдық шаруашылық түрінің ерекшеліктері. Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымы. Ортағасырлық қалалар мен өнердің даму ерекшеліктері;
3) ислам тарихы. Ислам дінінің пайда болуы. 610 және 1258 жылдар аралығындағы ислам тарихындағы басты оқиғалар. Араб халифаты. Мұсылман әлемі мәдениетінің дамуы;
4) крест жорықтары. Крест жорықтарының (1-4 крест жорықтары) себептері, барысы мен салдары. Крест жорықтарынан кейінгі христиандық Еуропа мен мұсылман әлемі;
5) моңғолдар. Шыңғыс хан. Моңғол империясының құрылуы. Моңғолдардың әскери өнері. Еуразия этносаяси картасының қалыптасуына моңғол шапқыншылықтарының әсері;
6) XIV ғасырдағы - XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам. "Қара індет". Франция мен Англиядағы шаруалар көтерілісі. Феодалдық соғыстар (Жүз жылдық соғыс, Ал қызыл және Ақ раушандар соғысы) және Еуропадағы бір орталықтанған мемлекеттердің қалыптасуы. Жанна дАрк;
7) Батыс пен Шығыстағы абсолютизм. Феодалдық мемлекеттің даму кезеңдері. Батыс пен Шығыс мемлекеттеріндегі абсолютизмнің ерекшеліктері (Франция, Ресей, Англия, Қытай, Жапония, Осман империясы). "Парламент", "Бас штаттар", "сейм", "кортес", "Бояр Думасы" ұғымдары;
8) сауда, қолөнер және әлемді игеру. Ұлы Жібек жолы. Халықаралық сауда мен саяхаттар. Қытайдағы Мин әулетіндегі теңіз саяхаттары (Чжен Хе басшылығымен). XV ғасырдың соңы - XVI ғасырдың басындағы Ұлы географиялық ашулар мен олардың салдары. XV ғасырдағы Америка халықтары. Алғашқы отарлық империялар (Португалия, Испания);
9) Қайта өрлеу дәуірі. Батыс Еуропадағы қайта өрлеу дәуірінің мәдениеті. Гуманистер идеялары. Шығыстың ортағасырлық мәдениеті;
10) Реформация. Реформация себептері мен оның Еуропа елдеріндегі таралуы. Мартин Лютер наразылығының тарихи маңызы;
11) ғылыми революция. Әлемнің қазіргі ғылыми бейнесінің негізін қалаушылар және олардың ізбасарлары (Николай Коперник, Галилео Галилей, Джордано Бруно, Иоганн Кеплер).
16. 7-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) жаңа заманның басталуы. Курсқа кіріспе. "Жаңа заман" түсінігі, оның мәні мен кезеңдері. XVII ғасырдағы ағылшын бұржуазиялық революциясы. Дәстүрлі өркениет дағдарысы және Англияда XVII ғасырда жаңа қоғамның пайда болуы. Мануфактура, фабрикалардың пайда болуы және жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы. Өнеркәсіп төңкерісі: мәні, маңызы және салдары. Феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылыққа өту. Индустриалды қоғамның әлеуметтік-экономикалық және саяси құрылымының ерекшеліктері;

2) Индия и Великобритания в XVIII веке. Кризис и крах империи Великих Моголов. Ост-Индские компании европейских стран. Соперничество Великобритании и Франции за господство в Индии. Образование Британской колониальной империи. Социально-экономическое положение Индии в XVIII веке;
3) распространение идей Просвещения. Деятели эпохи Просвещения. "Просвещенный абсолютизм". Роль идей Просвещения в распространении революционных процессов в Европе и в Северной Америке. Английские колонии в Северной Америке. Социально-экономическое развитие колоний. Война за независимость и образование Соединенных Штатов Америки. "Декларация независимости";
4) картина Французской буржуазной революции. Кризис французского абсолютизма. Основные события Французской буржуазной революции. Влияние идей Эпохи Просвещения на общественное сознание. Культура Франции эпохи Просвещения и революции. Особенности республиканского строя. Внутренняя и внешняя политика Наполеона Бонапарта. Антифранцузские коалиции. Континентальная блокада. Вторжение Наполеона в Россию. Крах империи Наполеона;
5) империи и их соперничество в XIX в. Соперничество Великобритании и России за влияние в Иране. Особенности политического и социально-экономического развития Османской империи. Реформы танзимат: цели и результаты. Ослабление Османской империи во второй половине ХVIII века: внутренняя и внешняя политика. Россия в системе международных отношений в первой половине XIX в. Причины и последствия Крымской войны;
6) Китай и европейские державы в XIX веке. Политика изоляции династии Цин и европейские торгово-дипломатические миссии. Опиумные войны: причины и последствия. Движение ихэтуаней ("боксерские" восстания). Раздел Китая на "сферы влияния" европейских стран. Социально-экономическое положение полуколониального Китая. Понятия "миссионерство", "экспансия", "фактория", "колонизация";
7) распространение революционных идей в Европе XIX века. Политическое и социально-экономическое положение стран (Германия, Италия). Либеральное и демократическое движение. Возникновение и распространение марксизма. Буржуазные революции 1848 года в Европе. Франко-прусская война и объединение Германии. Объединение Италии;
8) развитие общественно-политической мысли России в XIX в. Социально-экономическое развитие. Особенности российского самодержавия. Три этапа освободительного движения в России. Восстание декабристов. Реформы императора Александра II. Движение народовольцев. Распространение марксизма в России и начало революционной деятельности В.И.Ленина;

2) XVIІI ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания. Ұлы Моғолдар империясының дағдарысы және күйреуі. Еуропалық мемлекеттердің Ост-Үнді компаниясы. Франция мен Ұлыбританияның Үндістанға үстемдік жүргізудегі бәсекелестігі. Британ отарлық империясының құрылуы. ХVIIІ ғасырдағы Үндістанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы;
3) Ағартушылық идеяларының таралуы. Ағартушылық кезеңінің қайраткерлері. "Ағартушылық абсолютизмі". Еуропа мен Солтүстік Америкадағы революциялық процестердің таралуындағы ағартушылық идеялардың рөлі. Солтүстік Америкадағы Британ отарлары. Отар елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуы. Тәуелсіздік үшін күрес және Америка Құрама Штаттарының құрылуы. "Тәуелсіздік декларациясы";
4) Француз бұржуазиялық революциясының көрінісі. Француз абсолютизмнің дағдарысы. Француз бұржуазиялық революциясының негізгі оқиғалары. Ағартушылық идеялардың қоғамдық санаға әсері. Ағартушылық пен революция кезеңіндегі Франция мәдениеті. Республикалық құрылыстың ерекшеліктері. Наполеон Бонапарттың ішкі және сыртқы саясаты. Антифранцуздық коалициялар. Құрлықтық блокада. Наполеонның Ресейге басып кіруі. Наполеон империясының күйреуі;
5) XIX ғасырдағы империялар және олардың бәсекелестігі. Ұлыбритания мен Ресейдің Иранға ықпал ету бәсекелестігі. Осман империясының саяси және әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері. Танзимат реформасы: мақсаттары мен нәтижелері. ХVIII ғасырдың ІІ - жартысындағы Осман империясының әлсіреуі: ішкі және сыртқы саясат. XIX ғасырдың бірінші жартысындағы халықаралық қатынастар жүйесіндегі Ресей. Қырым соғысының себептері мен салдары;
6) XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері. Цин династиясының оқшаулану саясаты мен еуропалықтардың сауда, дипломатиялық миссиялары. Апиын соғыстары: себептері мен салдары. Ихэтуандар көтерілісі ("боксерлер" көтерілісі). Еуропалық мемлекеттердің Қытайды "ықпал ету аймақтарына" бөлуі. Жартылай отар Қытайдың әлеуметтік-экономикалық жағдайы. "Миссионерлік", "экспансия", "фактория", "отарлау" түсініктері;
7) революциялық идеялардың XІX ғасырда Еуропаға таралуы. Мемлекеттердің саяси және әлеуметтік-экономикалық жағдайы (Германия, Италия). Либералдық және демократиялық қозғалыс. Марксизмнің қалыптасуы мен таралуы. Еуропадағы 1848 жылғы буржуазиялық революциялар. Франко-Пруссия соғысы және Германияның бірігуі. Италияның бірігуі;
8) XІX ғасырдағы Ресейдегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Әлеуметтік-экономикалық даму. Ресей самодержавиясының ерекшеліктері. Ресейдегі азаттық қозғалыстың үш кезеңі. Декабристер көтерілісі. II Александр императордың реформалары. Халықшылдардың қозғалысы. Ресейдегі марксизмнің таралуы мен В.И. Лениннің революциялық қызметінің басталуы;

9) Европейское колониальное господство в XIX веке. Антиколониальное восстание 1857-1859 годов (восстание сипаев). Изменения в управлении Индией. Формирование мировой колониальной системы к концу XIX века;
10) усиление Соединенных Штатов Америки. Идея "явного предначертания" и рост территории США. Дальневосточная политика. "Открытие Японии". Трансатлантическая работорговля. Гражданская война 1861-1865 годов. Отмена рабства в США. Промышленный подъем и социально-экономическое развитие;
11) глазами художников и писателей: обзор перемен XIX века. Искусство и его направления в XIX веке. Литература и искусство. Отражение социальной несправедливости в искусстве (Э.Золя, А.Радищев, А.Кунанбаев, Ч.Диккенс, Ф.М.Достоевский);
12) развитие научной мысли. Научные открытия ХІХ века (Ч.Дарвин, Г.Мендель).
17. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 8 класса:
1) мир в начале ХХ века. Территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века. От индустриального общества к информационному. Научно-технический прогресс. Социальная обусловленность стилей искусства (модерн, символизм, реализм, авангардизм);
2) Первая мировая война: причины и последствия. Противоречия между ведущими капиталистическими странами в начале ХХ века. Причины Первой мировой войны. Основные военные действия в 1914-1918 годы. Развитие военной стратегии, науки и техники в годы войны. Причины поражения германского блока. Компьенское перемирие. Последствия войны.
Парижская мирная конференция. Изменение политической карты мира. Распад империй. Мандатная система. Создание и деятельность Лиги Наций. Вашингтонская конференция. Противоречивость и слабость Версальско-Вашингтонской системы;
3) революции 1917 года в России. Революционные события 1917 года в Российской империи. Борьба политических сил. Приход к власти большевиков. Первые декреты Советской власти. "Декларация прав трудящихся". Гражданская война и иностранная военная интервенция. Переход от политики "военного коммунизма" к новой экономической политике (НЭП). Образование СССР. Начало формирования командно-административной системы;
4) страны Азии после Первой мировой войны. Падение султанского режима и борьба против иностранных интервентов в бывшей Османской империи. Историческая роль Мустафы Кемаля (Ататюрка). Турция – светское государство.
Положение Китая после Первой мировой войны. Деятельность Гоминьдана. Гражданская война. Синьхайская революция. Сунь Ятсен – временный президент Китая. Политика правительства Чан Кайши. Проблема единого фронта.
Япония после первой мировой войны. "Меморандум Танаки" и поворот к агрессивной внешней политике. "Антикоминтерновский пакт" и "Тройственный пакт". Агрессия Японии в Китае и в странах Юго-Восточной Азии.
Взгляды М. Ганди на способы достижения независимости Индии;

9) XІX ғасырдағы еуропалық отарлық үстемдік. 1857-1859 жылдардағы Үндістандағы ұлт-азаттық көтеріліс (сипайлар көтерілісі). Үндістанды басқарудағы өзгерістер. XІX ғасырдың соңында әлемдік отарлық жүйенің қалыптасуы;
10) Америка Құрама Штаттарының күшеюі. Америка Құрама Штаттарының "Айқын болашақ" идеясы және АҚШ территориясының ұлғаюы. Қиыр шығыстық саясат. "Жапонияны ашу". Трансатлантикалық құл саудасы. 1861-1865 жылдардағы азамат соғысы. Америка Құрама Штаттарындағы құлдықтың жойылуы. Өнеркәсіптің өркендеуі және әлеуметтік-экономикалық даму;
11) суретшілер және жазушылар көзқарастарымен: XІX ғасырдағы өзгерістерге шолу. XIX ғасырдағы өнер және оның бағыттары. Әдебиет пен өнер. Өнердегі әлеуметтік әділетсіздіктің суреттелуі (Э. Золя, А.Н.Радищев, А. Құнанбаев, Ч. Диккенс, Ф. М. Достоевский);
12) ғылыми ойдың дамуы. ХІХ ғасырдың ғылыми жаңалықтары (Ч. Дарвин, Г. Мендель және тағы басқалар).
17. 8-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың басындағы әлем. ХХ ғасырдың басына қарай әлемнің аумақтық бөлінуі және мемлекеттердің саяси құрылымы. Индустриалды қоғамнан ақпараттық қоғамға. Ғылыми-техникалық прогресс. Өнер стильдерінің әлеуметтік себептілігі (модерн, символизм, реализм, авангардизм);
2) Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары. ХХ ғасырдың басындағы жетекші капиталистік мемлекеттер арасындағы қарама-қайшылықтар. Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері. 1914-1918 жылдардағы негізгі соғыс қимылдары. Соғыс жылдарындағы әскери стратегиялардың, ғылым мен техниканың дамуы. Германия мен оның одақтастарының жеңілуі. Компьен бітімі. Соғыстың салдары.
Париж бітім конференциясы. Әлемнің саяси картасының өзгеруі. Империялардың күйреуі. Мандаттық жүйе. Ұлттар Лигасының құрылуы және қызметі. Вашингтон конференциясы. Версаль-Вашингтон жүйесінің қарама-қайшылығы мен әлсіздігі;
3) 1917 жылғы Ресейдегі революциялар. Ресей империясындағы 1917 жылғы революциялық оқиғалар. Саяси күштердің күресі. Большевиктердің билік басына келуі. Кеңес үкіметінің алғашқы декреттері. "Еңбекшілер құқығы туралы Декларация". Азамат соғысы және шетел интервенциясы. "Әскери коммунизм" саясатынан жаңа экономикалық саясатқа көшу. Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының құрылуы. Әміршіл-әкімшіл жүйенің қалыптаса бастауы;
4) Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері. Осман империясында сұлтан билігінің жойылуы және шетел интервенттеріне қарсы күресі. Мұстафа Кемалдың (Ататүрік) тарихи рөлі. Түркия – зайырлы мемлекет.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай. Гоминьдан қызметі. Азамат соғысы. Синьхай революциясы. Сунь Ятсен – Қытайдың уақытша президенті. Чан Кайши үкіметінің саясаты. Біртұтас майдан мәселесі.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапония. "Танака меморандумы" және басқыншылық саясат. "Антикоминтерндік пакт" пен "Үштік пакт". Жапонияның Қытайдағы және Оңтүстік-Шығыс Азия елдеріндегі басқыншылық саясаты.
М. Гандидің Үндістан тәуелсіздігіне қол жеткізудегі көзқарастары;

5) причины и последствия мирового экономического кризиса. Экономическое и политическое развитие США в период "просперити". Мировой экономический кризис и его последствия.
"Новый курс" Ф.Д. Рузвельта. Внешняя политика США в межвоенный период. Пути выхода из мирового экономического кризиса Германии, Франции и Японии;
6) тоталитарные режимы в странах Европы. И.В. Сталин и тоталитаризм в СССР. Индустриализация. Коллективизация. Социальная структура советского общества. Массовые политические репрессии в 1937-1938 годы. Система ГУЛАГ. Внешняя политика Советского правительства в конце 30-х годов XX века. Социалистический реализм.
Италия после войны. Возникновение фашистской организации. Приход фашистов к власти. Борьба демократических сил против фашизма. "Кризис Маттеотти". Внутренняя и внешняя политика правительства Б. Муссолини.
Германия. Революционные процессы в 1918-1919 годы. Веймарская республика. Последствия войны, экономический и политический кризис. Фашистская партия и установление тоталитарного режима. Социально-экономическая политика нацистской партии. Агрессивная внешняя политика Третьего Рейха.
Развитие Франции после Первой мировой войны. Мировой экономический кризис и его последствия во Франции. Причины поражения фашизма во Франции. Правительство Народного фронта.
Испания в межвоенный период. Буржуазно-демократическая революция. Победа Народного фронта. Гражданская война и фашистская интервенция в 1936-1939 годы. Установление диктатуры Ф. Франко;
7) Вторая мировая война: причины и последствия. Причины Второй мировой войны. Мюнхенские соглашения, Пакт Молотова-Риббентропа, Антифашистская коалиция, закон о ленд-лизе, "Большая тройка".
Начало Второй мировой войны. Оккупация Германией стран Западной Европы. Военные действия на Балканах, в Северной Африке. "Новый порядок" на оккупированных территориях. Нападение Японии на Перл-Харбор и вступление в войну США. Коренной перелом в ходе войны. Проблема открытия "второго фронта".
Великая Отечественная война советского народа против фашистской Германии.
Итоги и последствия Второй мировой войны;
8) культура и наука в первой половине ХХ века. Особенности развития культуры. Массовая культура. Изменение роли религии в обществе. Важнейшие открытия и достижения в области естествознания, общественных наук, техники и производства в первой половине ХХ века.

5) әлемдік экономикалық дағдарыстың себептері мен салдары. "Гүлдену" кезеңіндегі Америка Құрама Штаттарының экономикалық және саяси дамуы. Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс және оның салдары.
Франклин Делано Рузвельттің "Жаңа бағыты". Соғысаралық кезеңдегі Америка Құрама Штаттарының сыртқы саясаты. Германияның, Францияның, Жапонияның әлемдік экономикалық дағдарыстан шығу жолдары;
6) еуропа елдеріндегі тоталитарлық режимдер. И.В. Сталин және Кеңестік Социалистік Республикалар Одағындағы тоталитаризм. Индустрияландыру. Ұжымдастыру. Кеңестік қоғамның әлеуметтік құрылымы. 1937-1938 жылдардағы жаппай саяси репрессиялар. ГУЛАГ жүйесі. XX ғасырдың 30-жылының соңындағы Кеңес үкіметінің сыртқы саясаты. Социалистік реализм.
Соғыстан кейінгі Италия. Фашистік ұйымның пайда болуы. Фашистердің билікке келуі. Фашизмге қарсы демократиялық күштердің күресі. "Маттеотти дағдарысы". Б. Муссолини үкіметінің ішкі және сыртқы саясаты.
Германия. 1918-1919 жылдардағы революциялық үдерістер. Веймар республикасы. Соғыс салдары, экономикалық және саяси дағдарыстар. Фашистік партия және тоталитарлық режимнің орнығуы. Ұлтшылдар партиясының әлеуметтік-экономикалық саясаты. Үшінші Рейхтің жүргізген сыртқы басқыншылық саясаты.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Францияның дамуы. Әлемдік экономикалық дағдарыс және оның Франциядағы салдары. Франциядағы фашизмнің жеңілу себептері. Халықтық майдан үкіметі.
Соғысаралық кезеңдегі Испания. Буржуазиялық-демократиялық революция. Халықтық майданның жеңісі. Азамат соғысы және 1936-1939 жылдардағы фашистік интервенция. Ф. Франко диктатурасының орнауы;
7) Екінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары. Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері. Мюнхен келісімі, Молотов-Риббентроп пактісі, Антифашистік коалиция, Ленд-лиз заңының қабылдануы, "Үлкен үштік".
Екінші дүниежүзілік соғыстың басталуы. Германияның Батыс Еуропа елдерін басып алуы. Балқан түбегі, Солтүстік Африкадағы соғыс қимылдары. Басып алынған аумақтарда орнатылған фашистік "Жаңа тәртіп". Жапонияның Перл-Харборға шабуылы және Америка Құрама Штаттарының соғысқа кірісуі. Соғыс барысындағы түбегейлі бетбұрыс. "Екінші майдан" ашу мәселесі.
Фашистік Германияға қарсы кеңес халқының Ұлы Отан соғысы.
Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен салдары;
8) ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет және ғылым. Мәдениет дамуының ерекшелігі. Көпшілік мәдениет. Қоғамдағы дін рөлінің өзгеруі. ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жаратылыстану, қоғамдық ғылымдар, техника мен өндірістегі маңызды жаңалықтар мен жетістіктер.

18. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 9 класса:
1) политическая карта мира во второй половине ХХ века. Усиление процесса деколонизации. Кризис и распад мировой колониальной системы. Раздел Британской Индии и образование двух доминионов. Провозглашение независимости Индии. Год Африки. Обострение колониальной проблемы во Франции.
План Маршалла. Начало "холодной войны". Фултонская речь У.Черчилля. Доктрина Трумэна. Биполярный мир. Противостояние военно-политических блоков Организации Североатлантического договора (далее – НАТО) и Организации Варшавского договора (далее – ОВД). Формирование мирового "социалистического лагеря". Гонка вооружений. Ключевые события "холодной войны" в 1948-1962 гг.;
2) становление международных организаций. Создание и деятельность Организации Объединенных наций. Всеобщая декларация прав человека. Пути урегулирования международных проблем во второй половине XX века. Европейская интерграция (Европейский союз (далее – ЕС), Организация по безопасности и сотрудничеству (далее - ОБСЕ);
3) развитие мировой экономики во второй половине ХХ века. Экономические последствия Второй мировой войны. "Экономическое чудо" 50-60-х годов ХХ века. Формирование основ "государства благосостояния" в Западной Европе и в США.
Послевоенное восстановление и укрепление административно-командной системы в СССР. "Хрущевская оттепель". Причины безуспешности реформирования советской экономики. Эпоха "застоя" (вторая половине 1960- конец 1980 годов);
4) от биполярного к многополюсному миру. Ключевые события "холодной войны" в 1979-1985 годы и еҰ завершение. Визит Саманты Смит в СССР. Последствия холодной войны: изменения на карте мира, локальные военные конфликты;
5) международные организации в решении региональных проблем. Основные тенденции развития арабских стран после Второй мировой войны. Арабо-израильские противоречия и палестинская проблема. Деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов. "Арабская весна": причины и последствия для мировой политики;
6) особенности развития западных стран во второй половине ХХ века. Смена консерватизма неоконсерватизмом в Великобритании. "Тэтчеризм". Формирование социал-демократического государства на примере Швеции. Признаки "социально-рыночного хозяйства" в Германии. Уровень жизни людей и социальная структура высокоразвитых стран мира;
7) особенности развития стран Азии во второй половине ХХ века. Коммунистический Китай: характеристика политической и социально-экономической систем. Независимое развитие Индии: проблемы и пути решения. Эволюция кемализма во второй половине ХХ века;

18. 9-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы. Отарсыздану үдерісінің күшеюі. Әлемдік отарлау жүйесінің дағдарысы және күйреуі. Британдық Үндістанды бөлу және екі мемлекеттің (доминионның) қалыптасуы. Тәуелсіз Үндістанның жариялануы. Африка жылы. Франциядағы отарлық мәселенің шиеленісуі.
Маршалл жоспары. "Қырғи қабақ соғыстың" басталуы. У.Черчилдің Фултон сөзі. Трумэн доктринасы. Екі полюсті әлем. Әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ қарсылығы. Әлемдік "социалистік лагерьдің" қалыптасуы. Қарулану жолындағы жарыс. 1948-1962 жылдардағы "қырғи қабақ соғыстың" негізгі оқиғалары;
2) халықаралық ұйымдардың қалыптасуы. Біріккен Ұлттар Ұйымының құрылуы мен қызметі. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы. XX ғасырдың екінші жартысындағы халықаралық мәселелерді реттеудің жолдары. Еуропалық интеграция (Еуроодақ, Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы);
3) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы. Екінші дүниежүзілік соғыстың экономикалық салдары. 50-60 жылдардағы "экономикалық ғажайып". Батыс Еуропа мен Америка Құрама Штатындағы "мемлекеттік әл-ауқаттылық" негізінің қалыптасуы.
КСРО-дағы соғыстан кейінгі қалпына келу және әкімшіл-әміршіл жүйенің нығаюы. "Хрущев жылымығы". Кеңестік экономиканы реформалаудың сәтсіздікке ұшырау себептері. "Тоқырау" кезеңі (1960 жылдың ІІ жартысы – 1980 жылдың соңы);
4) екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге бағыт алу үдерісі. 1979-1985 жылдардағы "қырғи қабақ соғыстың" түйінді оқиғалары және оның аяқталуы. Саманта Смиттің КСРО- ға келуі. "Қырғи қабақ соғыстың" салдары: әлем картасындағы өзгерістер, жергілікті әскери шиеленістер;
5) аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдардың рөлі. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі араб мемлекеттерінің негізгі даму тенденциялары. Араб-израиль қайшылығы мен Палестина мәселесі. Халықаралық шиеленістерді реттеудегі Біріккен Ұлттар Ұйымының қызметі. "Араб көктемі": әлемдік саясат үшін себептері мен салдары;
6) Батыс елдерінің ХХ ғасырдың екінші жартысындағы даму ерешеліктері. Ұлыбританиядағы консерватизмнің неоконсерватизмге ауысуы. "Тэтчеризм". Швеция үлгісіндегі социал-демократиялық мемлекеттің қалыптасуы. Германиядағы "әлеуметтік-нарықтық шаруашылық" белгілері. Әлемдегі жоғары дамыған елдердің әлеуметтік құрылымы мен адамдардың өмір сүру деңгейі;
7) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерешеліктері. Коммунистік Қытай: саяси және әлеуметтік-экономикалық жүйе сипаттамасы. Үндістанның тәуелсіз дамуы: мәселелер және шешу жолдары. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы кемализм эволюциясы.

Причины японского и южнокорейского "экономического чуда" в 1950-1960-е годы.
8) глобализация современного мира. Сущность процесса глобализации. Угроза терроризма в современном мире. Международный терроризм и экстремизм. Крупные террористические акты и их последствия. Проблема сохранения национальной идентичности в условиях глобализации;
9) наука, образование и технологии во второй половине ХХ - начале ХХI веков. Основные направления развития современной науки. Важнейшие открытия и достижения в области естествознания, общественных наук, техники и производства во второй половине ХХ - начале XXI веков. Научно-техническая революция (далее - НТР) – новый этап научно-технического прогресса. Влияние НТР в США на развитие стран. Особенности и закономерности культурно-технического развития развивающихся стран. Космодром "Байконур". Роль образования в повышении конкурентоспособности общества;
10) культура во второй половине ХХ - начале ХХI веков. Основные направления развития культуры. Современное информационное общество. Деятельность ЮНЕСКО по сохранению культурного наследия человечества.
Параграф 2. Система целей обучения
19. Система целей обучения содержит кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) развитие социальных отношений:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
2,5 млн.
лет назад- V век.
Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Египет, Месопотамия, Персия, Бактрия, Кушанс
кое царство, государ
ство эфталитов
6 класс
V век - середина XVII века.
Франция, Германия, Англия, Китай, Индия, Киевская Русь, Москов
ское государ
ство, Османская империя, Арабский халифат, Византий
ская империя
7 класс
Середина XVII века - XIX век.
Франция, Германия, Велико
британия, США, Китай, Япония, Индия, Россий
ская империя, Осман
ская империя
8 класс
I половина XX века.
Франция, Германия, Великобри
тания, США, Китай, Индия, Российская империя и СССР, Турция, Саудовская Аравия, Япония
9 класс
II половина XX века - XXI век.
Франция, Германия, Великобри
тания, США, Китай, Индия, СССР, Россия, Корея, Япония, арабские страны
1.1
Социаль
ные структуры
5.​1.​1.​1 объяснять происхождение человека на основе различных теорий
6.​1.​1.​1 описывать социаль
ную структуру феодаль
ного общества
7.​1.​1.​1 использо
вать понятия
"капитал", "буржуазия", "рабочий класс"/ пролетариат для объясне
ния социаль
ной структуры общества
8.​1.​1.​1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события
9.​1.​1.​1 выявлять изменения социальной структуры в связи с отказом от социалисти
ческого пути развития
5.​1.​1.​2 объяснять первич
ные формы объедине
ния чело
веческое стадо, род, община, племя и их сходства и различия
7.​1.​1.​2 устанавли
вать связь между возникно
вением мануфак
тур, фабрик и формиро
ванием класса наемных рабочих
8.​1.​1.​2 анализиро
вать изменение статуса социальных слоев (рабочего класса, крестьянства, интеллигенции) в связи с развитием социалистического общества
7.​1.​1.​3 определять особеннос ти социаль
ной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав
1.2
Социаль
ное взаимодей
ствие
5.​1.​2.​1 описывать социаль
ную организа
цию древнего общества
6.​1.​2.​1 характеризовать взаимоот
ношения господ
ствующих и зависи
мых сословий (феодалы и крестьяне)
7.​1.​2.​1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы
8.​1.​2.​1 анализиро
вать влияние распространения реакцион
ных идеоло
гий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм)
9.​1.​2.​1 определять сходства и различия социальной структуры
в западных и восточных странах, приводя при
меры вертикаль
ной и гори
зонтальной мобиль
ности
5.​1.​2.​2 опреде
лять особен
ности рабства
в древнем мире
7.​1.​2.​2 выявлять особен
ности трансатлантического рабства
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей в ведущих и развивающихся странах мира
5.​1.​2.​3 использо
вать понятие "кастовая система" в Индии для объясне
ния социаль
ной структуры общества
9.​1.​2.​3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации
в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания

1950-1960 жылдардағы жапондық және оңтүстік кореялық "экономикалық ғажайыптың" себептері;
8) қазіргі әлемнің жаһандануы. Жаһандану үдерісінің мәні. Бүгінгі әлемдегі лаңкестік қаупі. Халықаралық лаңкестік және экстремизм. Аса ірі лаңкестік әрекеттер. Жаһандану жағдайында ұлттық бірегейлікті сақтау мәселесі;
9) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы - ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология. Қазіргі кездегі ғылымның негізгі даму бағыттары. ХХ ғасырдың екінші жартысы – XXI ғасырдың басындағы жаратылыстану, қоғамдық ғылымдар, техника мен өндірістегі маңызды жаңалықтар мен жетістіктер. Ғылыми-техникалық революция - ғылыми-техникалық прогрестің жаңа кезеңі. АҚШ-тағы ғылыми техникалық революцияның елдердің дамуына әсері. Дамушы елдердің мәдени-техникалық даму ерекшеліктері мен заңдылықтары. "Байқоңыр" ғарыш айлағы. Қоғамның бәсекеге қабілеттілігін арттырудағы білім берудің рөлі;
10) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы - ХХI ғасырдың басындағы мәдениет. Мәдениеттің негізгі даму бағыттары. Қазіргі кездегі ақпараттық қоғам. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтаудағы ЮНЕСКО-ның қызметі.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
21. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 2,5 миллион жыл бұрын – V ғасыр.
Ежелгі Грекия, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Египет, Месопота
мия және Парсы, Бактрия, Кушан хандығы,
Эфталит мемлекеттері
6-сынып
V ғасыр. - XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Англия, Қытай, Үндістан, Киев Русі, Мәскеу мемлекеті, Осман империя
сы, Араб халифаты, Византия империя
сы
7-сынып
XVII ғасырдың ортасы -
XIX ғасыр
Франция, Германия, Ұлыбрита
ния, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей,
Осман империясы
8-сынып
XX ғасырдың бірінші жартысы
Франция, Германия, Ұлыбритания, АҚШ, Қытай, Үндістан, Ресей империясы және КСРО, Түркия, Сауд Арабиясы, Жапония
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысы - XXI ғасыр
Франция, Германия, Ұлыбрита
ния, АҚШ, Қытай, Үндістан, КСРО және Ресей, Корея, Жапония, араб елдері
1.1 Әлеумет
тік құрылымдар
5. 1. 1. 1
түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру
6. 1. 1. 1 феодал
дық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау
7. 1. 1. 1 "капитал", "буржуазия", "жұмысшы табы" \пролетариат\ұғымдарын қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін қолдану
8. 1. 1. 1
тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісі әсерін сипаттау
9. 1. 1. 1 социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау
5. 1. 1. 2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастық
тары мен айырма
шылықтарын түсіндіру
7. 1. 1. 2 мануфак
тура, фабрикалар
дың пайда болуы мен жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы арасындағы байланысты анықтау
8. 1. 1. 2 социалис
тік қоғамның дамуына байланыс
ты әлеуметтік топтардың (жұмысшы табы, шаруалар, зиялылар) мәртебесіндегі өзгерісті талдау
7. 1. 1. 3 Еуропалық державалар
дың отаршыл
дық экспансия
сы кезеңіндегі Азия мемле кеттерінің әлеуметтік құрылымын
дағы ерекше ліктерді анықтау (Қытай, Үндістан, Жапония)
1.2 Әлеумет
тік өзара әрекеттестік
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
6. 1. 2. 1 үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалар
дың) өзара қатына
сын сипаттау
7. 1. 2. 1 экономика
лық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазия
ның әсерін анықтау
8. 1. 2. 1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеология
лардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
9. 1. 2. 1
батыс және шығыс мемлекеттеріндегі әлеуметтік құрылым
ның ұқсас
тықтары мен айырмашы
лықтарын анықтап, әлеуметтік тігінен және көлденеңінен мобильділікке мысал келтіру
5. 1. 2. 2
ежелгі дүниедегі құлдық
тың ерекшелік
терін анықтау
7. 1. 2. 2 трансатлан
тикалық құлдықтың ерекшелікте
рін анықтау
9. 1. 2. 2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторлар
ды анықтау
5. 1. 2. 3 қоғамның әлеумет
тік құрылы
мын түсіндіру үшін Үндістандағы "касталық жүйе" ұғымын қолдану
9. 1. 2. 3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей отырып, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді бақылау (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция)
9. 1. 2. 4 қоғамдық сананы қалыптасты
руда бұқаралық ақпарат құралдары
ның рөлін анықтау

2) развитие и взаимодействие культур:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2,5 млн. лет назад - V век.
Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Персия, Египет, Месопотамия, Бактрия, Кушанское царстов,
государство эфталитов
V век - середина XVII века.
Франция, Германия, Англия, Италия, Испания, Китай, Индия, Киевская Русь, Москов
ское государ
ство, Османс
кая империя, Иран, Арабский халифат, Византийская империя
Середина XVII- XIX век.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Россйская империя, Османская империя, Иран
I половина XX века.
Франция, Германия, Англия, США, Япония, Китай, Индия, Российская империя, СССР, Турция, Саудовская Аравия
II половина XX века- XXI век.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Италия, Индия, Россия, СССР, арабские страны
2.1
Религии
5.​2.​1.​1 объяснять основные религиоз
ные понятия (Бог, храм, жрец, Священное писание, идол)
6.​2.​1.​1 опреде
лять причины измене
ния роли религии в
мировоз
зрении человека и в общественной жизни
7.​2.​1.​1 выявлять изменения в жизни людей
в связи с ограниче
нием роли религии
в обществе
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государ
ства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
9.​2.​1.​1
давать оценку деятельности традиционных и деструктивных религиоз
ных организа
ций
в жизни общества
5.​2.​1.​2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия
6.​2.​1.​2 объяснять понятия "гума
низм", "реформация", "протестантизм", "лютеранство", "кальви
низм", "контрреформация", "иезуитский орден" в контексте исторических процессов
7.​2.​1.​2 определять задачи миссионерства
8.​2.​1.​2 объяснять понятия "секуляри
зация", "свобода совести", "светское государство", "государственная религия"
9.​2.​1.​2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем
5.​2.​1.​3 описывать влияние религии на развитие древнего общества
9.​2.​1.​3 определять роль мировых религий в формировании цивилизационных путей развития человечества, прослеживая непрерывность историчес
кого процесса
2.2
Искусство
5.​2.​2.​1 знать понятие "первобыт
ное искусство" для описания образа жизни древней
ших людей
6.​2.​2.​1 определять влияние религий на мировую культуру, устанавливая взаимо
связь между различ
ными историческими события
ми
7.​2.​2.​1 использовать произведе
ния искусства для интерпре
тации историчес
ких событий
8.​2.​2.​1 описывать основные течения в искусстве XIX-в начале XX веков (модернизм, символизм, реализм, авангардизм)
9.​2.​2.​1 анализировать влияние известных деятелей искусства на развитие общества, самостоятельно оценивая их деятельность
в контексте мировой истории
5.​2.​2.​2 описывать храмы и пирамиды древнего Египта
6.​2.​2.​2 определять влияние изменений в обществе на развитие искусства (архитектура, живопись)
7.​2.​2.​2 определять признаки основных стилей и течений в искусстве (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм)
8.​2.​2.​2 анализиро
вать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века
9.​2.​2.​2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ- начале ХХI веков
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира
6.​2.​2.​3 характеризовать культуру эпохи Возрождения,устанавливая взаимосвязь с культурой античности (изобразительное искус
ство, скульп
тура)
9.​2.​2.​3 анализировать становление новых форм художественного творчества в условиях информационного общества
6.​2.​2.​4 характеризовать особенности средневековой культуры Востока
2.3
Философ
ские системы
5.​2.​3.​1 давать простое объяснение взглядов философов древности
6.​2.​3.​1 объяснять значение научных достиже
ний восточ
ных мыслите
лей
7.​2.​3.​1 выявлять причины зарождения новых обществен
но-полити
ческих тече
ний в России (народничество, либера
лизм)
8.​2.​3.​1 использовать понятия "позитивизм", "прагматизм", "экзистен
циализм" для характе
ристики историчес
кой эпохи
9.​2.​3.​1 оценивать влияние различных философ
ских взглядов на современ
ную общественную жизнь
6.​2.​3.​2 описывать влияние идей гуманистов на развитие средневековой культуры
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие
9.​2.​3.​2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций
7.​2.​3.​3 объяснять взгляды
К. Маркса и влияние марксизма на общест
венную жизнь
9.​2.​3.​3 аргументировать важность сохранения национальных культурных ценностей в условиях глобализации
2.4
Наука
5.​2.​4.​1 описывать роль письмен
ности
в развитии древнего общества
6.​2.​4.​1 объяснять роль знаний об окружающей среде в жизни человека
7.​2.​4.​1 анализировать значение научных открытий в жизни человека и общества, отмечая изменения и преемст
венность
8.​2.​4.​1 характери
зовать роль теории кейнсиан
ства в социально-экономическом развитии стран мира
9.​2.​4.​1 оценивать и интерпре
тировать социальные и экологические последствия научно-технической революции
5.​2.​4.​2 описывать влияние хо
зяйственной деятельнос ти и социальных изменений на появле ние и разви
тие наук (арифмети
ка, геомет
рия, астро
номия, медицина)
6.​2.​4.​2 определять значение научных открытий о строе
нии Все
ленной в период позднего средневе
ковья для последующего развития естественных наук
8.​2.​4.​2 оценивать роль науки в социаль
но-экономи
ческом развитии стран мира, обобщая причины, результа
ты, значе
ние истори
ческих событий
9.​2.​4.​2
делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
6.​2.​4.​3 опреде
лять влияние Великих географических открытий на представления о мире, фиксируя на карте основные маршруты путешествен
ников в XV-XVI веках
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники, военной стратегии, объясняя историчес
кие события
9.​2.​4.​3 анализировать влияние новых научных открытий на развитие общества (генетика, микробиология, информационные технологии, нанотехнологии, ядерная физика)

2) мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 2,5 миллион жыл бұрын – V ғасыр
Ежелгі Грекия, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Египет, Месопотамия және Парсы, Бактрия, Кушан хандығы,
Эфталит мемлекеттері
6-сынып
V ғасыр -XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Англия, Италия, Испания, Қытай, Үндістан, Киев Русі, Мәскеу мемлекеті, Осман империясы, Иран, Араб халифаты,
Византия империясы
7-сынып
XVII ғасыр дың ортасы - XIX ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей, Осман империясы, Иран
8-сынып
XX ғасыр
дың бірінші жартысы
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Жапония, Қытай, Үндістан, Ресей империясы, КСРО, Түркия, Сауд Арабиясы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысы - XXI ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, араб елдері
2.1 Дін
5. 2. 1. 1
негізгі діни ұғымдар
ды (Құдай, ғибадат
хана, абыз, қасиетті жазбалар, пұт) түсіндіру
6. 2. 1. 1 адамның дүниетанымы мен қоғамдық өмірдегі дін рөлінің өзгеру себептерін анықтау
7. 2. 1. 1 қоғамда дін рөлінің шектелуі
не байланыс
ты адамдар өмірінде орын алған өзгерістер
ді анықтау
8. 2. 1. 1
тарихи кезеңдердің ерекшелік
терін салыстыра отырып, мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
9. 2. 1. 1
қоғам өміріндегі дәстүрлі және деструктивті діни ұйымдардың іс-әрекетіне баға беру
5. 2. 1. 2 тотемизм, анимизм, фетиши
зм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу
6. 2. 1. 2 тарихи процестер контекс
тінде "гума
низм", "реформа
ция", "про тестантизм", "лютеранство", "каль винизм", "контрреформация", "кезуиттер ордені" ұғымдарын түсіндіру
7. 2. 1. 2 миссионер
ліктің міндетте-
рін анықтау
8. 2. 1. 2 "секуля
ризация" "ұждан бостандығы", "зайырлы мемлекет", "мемлекеттік дін" ұғымдарын түсіндіру
9. 2. 1. 2
қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпрета
циялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану
5. 2. 1. 3
ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау
9. 2. 1. 3
тарихи процестің сабақтасты
ғын орнату арқылы адамзаттың өркениетті даму жолда рын қалыптас тырудағы әлемдік дін дердің рөлін анықтау
2.2 Өнер
5. 2. 2. 1
ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін "алғашқы қауымдық өнер" ұғымын білу
6. 2. 2. 1
тарихи оқиғалар
дың өзара байланы
сын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау
7. 2. 2. 1 тарихи оқиғаларды интерпре
тациялау үшін өнер туындыла рын пайдалану
8. 2. 2. 1
XIX - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модер
низм, символизм, реализм, авангардизм)
9. 2. 2. 1
танымал өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих контекстінде өзіндік баға беру
5. 2. 2. 2
Ежелгі Египеттің ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау
6. 2. 2. 2 өнердің (сәулет, сурет өнері) дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын анықтау
7. 2. 2. 2 өнердегі негізгі стильдер мен ағымдардың белгілерін (неоклас сицизм, романтизм, импрессио низм, реализм) анықтау
8. 2. 2. 2
ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау
9. 2. 2. 2
ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау
5. 2. 2. 3
ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
6. 2. 2. 3 антикалық мәдениет
пен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау
9. 2. 2. 3 ақпараттық қоғам жағдайындағы көркем шығармашы лықтың жаңа түрлерінің қалыптасуын талдау
6. 2. 2. 4 Шығыстың ортағасыр
лық мәдениеті
нің ерекше
ліктерін сипаттау
2.3 Филосо
фиялық жүйелер
5. 2. 3. 1
ежелгі философ
тардың көзқарастарына қарапайым түсіндір
ме беру
6. 2. 3. 1 Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын түсіндіру
7. 2. 3. 1 Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау
8. 2. 3. 1
"позити
визм", "прагматизм", "экзистенциализм" ұғымдарын тарихи кезеңді сипаттау үшін қолдану
9. 2. 3. 1
түрлі философия
лық көзқарастар
дың қазіргі қоғамдық өмірге ықпалын бағалау
6. 2. 3. 2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау
7. 2. 3. 2 Ағартушы
лық дәуір идеялары
ның қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
9. 2. 3. 2
адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын бағалау
7. 2. 3. 3
Карл Маркстың көзқарастарын және марксизм
нің қоғамдық өмірге ықпалын түсіндіру
9. 2. 3. 3 жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтар
ды сақтаудың маңыздылы
ғын дәлелдеу
2.4 Ғылым
5. 2. 4. 1
ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау
6. 2. 4. 1
адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру
7. 2. 4. 1 өзгерістер мен сабақтастықты көрсету арқылы, адам мен қоғам өміріндегі ғылыми жаңалықтардың маңызын талдау
8. 2. 4. 1
әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономика
лық дамуындағы
Дж. Кейнс теориясы
ның рөлін сипаттау
9. 2. 4. 1 ғылыми-техникалық революция
ның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау
5. 2. 4. 2 ғылымдар
дың (арифметика, геометрия, астро
номия, медици
на) пайда болып, дамуына шаруашы
лық іс-әрекетпен әлеуметтік өзгерістер
дің ықпалын сипаттау
6. 2. 4. 2 жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін кейінгі орта ғасырлар кезеңінде Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын анықтау
8. 2. 4. 2
тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы, ғылымның әлем мемлекет
терінің әлеуметтік-экономика
лық дамуындағы рөлін бағалау
9. 2. 4. 2
адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
6. 2. 4. 3 картадан XV-XVI ғасырдағы саяхатшы
лардың негізгі бағыт-бағдарла
рын белгілей отырып,
Ұлы геогра
фиялық жаңалық
тардың адамдар
дың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау
8. 2. 4. 3
тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техника
ның және соғыс стратегия
ларының рөлін бағалау
9. 2. 4. 3
ғылыми жаңалықтардың (генетика, микробио логия, ақпараттық технологиялар, нанотехнологиялар, ядролық физика) қоғам дамуына ықпалын талдау

3) развитие и взаимодействие политических систем:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2,5 млн.лет назад – V век.
Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай,
Древняя Индия, Персия, Египет, Месопотамия, Бактрия, Кушанское царство, государство эфталитов
V век- середина XVII века.
Франция, Германия, Италия, Англия, Китай, Индия, Япония, Киевская Русь, Московское государство, Османс
кая империя, Иран, Арабский халифат, Византийская империя, Тюркский каганат
Середина XVII века - XIX век.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, Италия, Дания, Венгрия, Османская империя, Иран
I половина XX века.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, СССР, Саудовская Аравия, Турция, Австро- Венгрия
II половина XX века - XXI век.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, СССР, Россия, арабские страны, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Япония
3.1
Государ
ство: признаки, структура и формы правления
5.​3.​1.​1 характери
зовать особеннос
ти полити
ческого устройства древних государств
6.​3.​1.​1 знать хронологические рамки раннего, среднего и позднего средневековья и отмечать их на ленте времени
7.​3.​1.​1 выявлять особеннос
ти респуб
ликанского строя
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерва
тизм, марксизм и социал-де
мократия), на жизнь общества
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характерис
тики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
5.​3.​1.​2 объяснять возникновение демократии в Афинском государстве
6.​3.​1.​2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-предста
вительная и абсолютная)
7.​3.​1.​2 характери
зовать процесс расшире
ния территории США
в XIX веке
8.​3.​1.​2 объяснять предпосыл
ки форми
рования и развития тоталита
ризма (командно-администра
тивной системы)
9.​3.​1.​2 анализировать пути становления консти
туционно-правовой идеологии (Всеобщая Декларация прав человека, ОБСЕ, ЕС, Международный суд в Гааге) в ведущих странах Европы и Азии
6.​3.​1.​3 описывать этапы развития феодального государства
7.​3.​1.​3 использо
вать понятия "крепост
ное право", "декабрис
ты", "народники", "индивидуальный террор", "диктатура пролетариата" для объяснения историчес
кого события
8.​3.​1.​3 объяснять различные пути выхода из мирового экономического кризиса (США, Франция, Германия), сопостав
ляя факты, процессы, события
9.​3.​1.​3 выявлять закономер
ности историчес
кого развития государств
6.​3.​1.​4 устанавливать связь между феодаль
ными войнами и образо
ванием централи
зованных государ
ств
7.​3.​1.​4 определять значение становле
ния национальных государств (Италия, Германия), сравнивая историчес
кие события разных стран в один и тот же период времени
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности
в истории
6.​3.​1.​5 сравнивать деятельность правителей разных стран для выявления особенностей политической власти
6.​3.​1.​6 объяснять понятия
"парламент", "Генеральные штаты", "сейм", "кортес", "Боярская Дума" для характеристики формы правления
3.2
Империи, войны, восста
ния и револю
ции
5.​3.​2.​1
знать и использовать понятие "империя" для объясне
ния взаимо
отношений государств
в древности
6.​3.​2.​1 выявлять и классифицировать причины распада Римской империи
7.​3.​2.​1 характери
зовать причины буржуаз
ных революций в Западной Европе
8.​3.​2.​1 устанавли
вать предпосылки и причи
ны начала Первой мировой войны
9.​3.​2.​1 анализиро
вать причины и послед
ствия распада колониаль
ной системы
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возник
новение империй изменяли границы государств
6.​3.​2.​2 определять причины и послед
ствия антифеодальных восстаний в позднем средневе
ковье
7.​3.​2.​2 описывать изменение характера международных отношений в XVIII- середине XIX веков
8.​3.​2.​2 обобщать причины распада империй (Австро - Венгрия, Россия, Османская империя), описывая изменения на политической карте мира
9.​3.​2.​2 анализировать историчес
кие события для объяснения понятия "холодная война"
5.​3.​2.​3 описывать восстание Спартака
в Древнем Риме, выявляя его причины
6.​3.​2.​3 описы
вать внутрен
нюю политику Византии, выявляя и класси
фицируя причины ее долговеч
ности
7.​3.​2.​3 определять основные изменения на политичес
кой карте мира в XIX веке, анализируя послед
ствия колониаль
ной экспансии
8.​3.​2.​3 анализиро
вать причины, характер и послед
ствия Второй мировой войны
9.​3.​2.​3 характе
ризовать противостояние военно – политичес
ких блоков НАТО и ОВД, опираясь на знания исторических фактов и карты
6.​3.​2.​4 описыать политику дипломатии Византии на примере ее взаимоотношений с соседними государствами
7.​3.​2.​4 оценивать влияние захватни
ческих войн на изменение мировой политики (на приме
ре походов Наполеона I)
8.​3.​2.​4 анализиро
вать и оценивать
деятель
ность Лиги Наций и Версальско-Вашинг
тонской системы
9.​3.​2.​4 выделять интегра
ционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны
6.​3.​2.​5 выявлять особен
ности международных отноше
ний
в период средневе
ковых завоева
ний
7.​3.​2.​5 использо
вать понятия "либерализм", "консерва
тизм", "социализм", "маркс
изм", "национализм" для объяснения исторических событий
8.​3.​2.​5 характери
зовать террито
риальный раздел мира и политичес
кое устройство стран
к началу ХХ века
9.​3.​2.​5 обобщать причины и послед
ствия локальных конфлик
тов
6.​3.​2.​6 определять причины и последствия крестовых походов на примере 1-4 походов, обозначая на карте события в их динамике
7.​3.​2.​6 характе
ризовать влияние европейской колониаль
ной экспан
сии на традиционные общества Востока
9.​3.​2.​6 оценивать деятель
ность ООН в урегули
ровании междуна
родных конфлик
тов
6.​3.​2.​7 объяснять понятие "колони
альная политика" (на примере завоеваний Испании и Порту
галии)
7.​3.​2.​7 характери
зовать влияние европейских революций на развитие североамериканского общества
9.​3.​2.​7 анализиро
вать проблему междуна
родного терроризма и экстре
мизма на современ
ном этапе
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на полити
ческой карте мира во второй половине ХХ века

3) саяси жүйелердің дамуы мен өзара әрекеттестігі:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 2,5 миллион жыл бұрын - Vғасыр
Ежелгі Греция, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай,
Ежелгі Үндістан, Персия, Мысыр, Месопота
мия, Бактрия, Кушан патшалы
ғы, Эфта
литтер мемлекеті
6-сынып
V ғасыр - XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Италия, Англия, Қытай, Үндістан, Жапония, Киев Русі, Мәскеу мемлекеті, Осман империясы, Иран, Араб халифаты, Византия империя
сы, Түркі қағанаты
7-сынып
XVII ғасыр
дың ортасы - XIX ғасыр.
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей империясы, Италия, Дания, Венгрия, Осман империясы, Иран
8-сынып
XX ғасыр
дың
бірінші жартысы
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей империясы, КСРО, Сауд Арабиясы, Түркия, Австро - Венгрия
9-сынып
XX ғасыр
дың екінші жартысы
XXI ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, араб елдері, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Жапония
3.1 Мемле
кет: белгі
лері, құрылымы және басқару тәртібі
5. 3. 1. 1
ежелгі мемлекет
тердің саяси құрылымының ерекшелік
терін сипаттау
6. 3. 1. 1
"ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар" хроноло
гиялық шегін білу және уақыт сызығын
да белгілеу
7. 3. 1. 1 республика
лық басқару құрылымы
ның ерекшелікте
рін анықтау
8. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерали
зм, консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау
9. 3. 1. 1 "Мемлекет
тік әл-ауқаттылық" ұғымын 1970 – 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану
5. 3. 1. 2
Афина мемлеке
тінде демокра
тияның пайда болуын түсіндіру
6. 3. 1. 2
Батыс пен Шығыс
тағы монархия формала
рын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату
7. 3. 1. 2
XIX ғасырдағы Америка Құрама Штаттары территория
сының кеңею үдерісін сипаттау
8. 3. 1. 2 тоталита
ризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдер
дің қалып тасу алғы шарттары мен тарихын түсіндіру
9. 3. 1. 2
Еуропа мен Азияның жетекші мемлекет
теріндегі конституция
лық-құқықтық идеология
ның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларация
сы Еуропа
ның Қауіпсіздік пен Ынтымақтастық Ұйымы, Еурокеңес, Гаагадағы Халықара
лық сот)
6. 3. 1. 3 феодалдық мемлекет
тің даму кезеңдерін сипаттау
7. 3. 1. 3
тарихи оқиғаны түсіндіру үшін "басыбайлы құқық", "декабрис
тер", "халықшылдар", "жеке террор", "пролета
риат диктатура
сы" ұғымдарын қолдану
8. 3. 1. 3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономика
лық дағдарыс
тан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ,
Франция, Германия)
9. 3. 1. 3 мемлекеттер
дің тарихи даму заңдылықта
рын анықтау
6. 3. 1. 4 феодал
дық соғыстар мен орталық
тандырыл
ған мемлекет
тердің құрылуы арасында байланыс орнату
7. 3. 1. 4
әртүрлі елдердің бір уақыт кезеңіндегі тарихи оқиғаларын салыстыру арқылы ұлттық мемлекет
тердің (Италия, Германия) қалыптасу маңызын анықтау
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
6. 3. 1. 5
саяси биліктің ерекшелік
терін анықтау үшін әр түрлі ел билеуші лерінің қызметін салыстыру
6. 3. 1. 6
басқару формасына сипаттама беру үшін "парламент", "Бас штаттар", "сейм", "кортес", "Боярлар Думасы" ұғымдарын түсіндіру
3.2 Импе
рия
лар, соғысар, көтері
лістер және револю
циялар
5. 3. 2. 1
ежелгі заман тарихын
дағы мемлекет
аралық қатынас
тарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайда
лану
6. 3. 2. 1
Рим империя
сының ыдырау себепте
рін анықтау және жіктеу
7. 3. 2. 1
Батыс Еуропадағы буржуазия
лық революция
лардың себептерін сипаттау
8. 3. 2. 1 Бірінші дүниежүзі
лік соғыстың алғышарт
тары мен себептерін айқындау
9. 3. 2. 1 отаршылдық жүйе күйреуінің себептері мен салдарын талдау
5. 3. 2. 2 басқын
шылық соғыстар мен империя
лардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру
6. 3. 2. 2
кейінгі орта ғасыр кезеңін
дегі антифео
далдық көтеріліс тердің себептері мен салдарын анықтау
7. 3. 2. 2
XVIII–XIX ғасырдың ортасын
дағы халықара
лық қатынас
тардағы өзгерістерді сипаттау
8. 3. 2. 2 әлемнің саяси картасында
ғы өзгеріс терді сипаттау арқылы империя
лардың (Австро – Венгрия, Ресей, Осман империя
сы) ыдырау себептерін тұжырым
дау
9. 3. 2. 2
"қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау
5. 3. 2. 3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілі
сін сипаттау, себепте
рін анықтау
6. 3. 2. 3 Византияның ішкі саясатын сипаттап, оның ұзақ өмір сүруінің себепте
рін анықтау және жіктеу
7. 3. 2. 3 отаршылдық экспансия
ның салдарын талдау арқылы XIX ғасырдағы әлемнің саяси картасын
дағы негізгі өзгерістерді анықтау
8. 3. 2. 3 Екінші дүниежүзі
лік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
9. 3. 2. 3
тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау
6. 3. 2. 4 Византияның диплома
тиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалын
да қарас
тырып, сипаттау
7. 3. 2. 4 басқыншы
лық соғыс
тардың әлемдік саясаттың өзгеруіне ықпалын бағалау
(Наполеон соғыстары мысалында)
8. 3. 2. 4 Ұлттар Лигасының қызметі мен Версаль-Вашингтон жүйесін талдау және бағалау
9. 3. 2. 4
"қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграция
лық және дезинтегра
циялық процестерді айқындау
6. 3. 2. 5 ортағасырлық шапқын
шылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау
7. 3. 2. 5
тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм, "консер
ватизм", "социализм","марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
8. 3. 2. 5
ХХ ғасырдың басына қарай әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау
9. 3. 2. 5 аймақтық шиеленістер дің себептері мен салдарын тұжырымдау
6. 3. 2. 6
картада оқиғалар
ды даму динамикасында белгілей отырып,
1-4 жорықтар мысалын
да крест жорықта
рының себеп-салдарын анықтау
7. 3. 2. 6 еуропалық отаршыл
дық экспансия
ның Шығыстың дәстүрлі қоғамдары
на ықпалын сипаттау
9. 3. 2. 6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау
6. 3. 2. 7 "отаршылдық саясат" ұғымын түсіндіру (Испания және Португа
лияның жаулап алуының мысалын
да)
7. 3. 2. 7 еуропалық революция
лардың солтүстік
америкалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау
9. 3. 2. 7
қазіргі кездегі халықара
лық лаңкестік және экстремизм проблемасын талдау
9. 3. 2. 8
ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасын
дағы өзгерістерді тұжырымдау және бағалау

4) развитие экономических отношений:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2,5 млн. лет назад-
V век.
Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Персия, Египет, Месопота
мия, Бактрия, Кушанское царство, государство эфталитов
V век - середина XVII века.
Франция, Германия, Италия, Англия, Китай, Индия, Осман
ская империя, Персия, Арабский халифат, Византийская империя
Середина XVII века - XIX век.
Франция, Германия, Италия, Англия, Китай, Япония, Индия, Российская империя, США, Персия, Османская империя
I половина XX века.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, Российская империя, СССР, Турция, Египет
II половина XX века - XXI век.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, СССР, Россия, Арабские страны, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Япония
4.1
Хозяйственные системы: эволюция и взаимодей
ствие
5.​4.​1.​1 описывать виды хозяйственной деятельности (собира
тельство, охота, рыболов
ство, земледелие, скотоводство, освоение металлов, меновая торговля)
6.​4.​1.​1 характеризовать особенности разви
тия средневе
ковых городов, определяя роль ремесла и торговли
7.​4.​1.​1 объяснять процесс перехода от феодаль
ного к капиталис
тическому хозяйству
в Европе (мануфактура, фабри
ка), выявляя причины и следствия
8.​4.​1.​1 оценивать влияние достижений технической революции в начале
XX века (конвейер
ное произво
дство, стан
артизация) на развитие хозяйствен
ной системы разных стран
9.​4.​1.​1 анализиро
вать причины и послед
ствия безработи
цы в 70-е годы
XX века
5.​4.​1.​2 объяснять понятие "неолити
ческая революция", раскрывая ее значение
6.​4.​1.​2 объяснять роль междуна
родной торговли и путе
шествий
в средние века
7.​4.​1.​2 характе
ризовать роль промыш
ленного переворота в становле
нии Англии как ведущей мировой державы
8.​4.​1.​2 использо
вать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустри
ального общества
9.​4.​1.​2 интерпретировать экономи
ческое развитие стран
во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация"
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилиза
ций
7.​4.​1.​3 определять особеннос
ти развития капиталис
тических монополий в США
8.​4.​1.​3 использо
вать понятия "рынок ценных бумаг", "ак
ция", "спеку
ляция", "фондовая биржа", "кредит", "банкротство", "инфляция" для анализа историчес
ких событий
9.​4.​1.​3 оценивать значение экономической интеграции в условиях глобализа
ции
7.​4.​1.​4 объяснять развитие товарно-денежных отношений, используя понятия "экспорт", "импорт", "экспан
сия", "колониза
ция", "фактория"
8.​4.​1.​4 определять причины обострения противоре
чий индус
триального общества (дисбаланс между производ
ством и потребле
нием), сопоставляя факты, процессы, события
9.​4.​1.​4 выявлять противоре
чия
в развитии социалис
тической хозяйственной системы, анализируя причинно- следствен
ные связи
8.​4.​1.​5 выявлять изменения
в экономи
ке в резуль
тате структурного экономического кризиса 1930-х годов
9.​4.​1.​5 анализиро
вать основные факторы, способствовавшие быстрому экономическому росту стран Юго-Восточной Азии
4.2
Историчес
кие модели экономи
ческих систем
5.​4.​2.​1 сравнивать присваива
ющий и производя
щий типы хозяйства для понимания экономического прогресса
6.​4.​2.​1 характеризовать особен
ности феодаль
ного типа хозяйст
ва, объясняя формы экономиических отноше
ний
7.​4.​2.​1 определять особеннос
ти процесса перехода к промыш
ленной стадии развития общества
в разных странах
8.​4.​2.​1 сравнивать экономические системы капитализма и социализма в первой половине XX века, используя понятия "плановая экономика", "рыночная экономика"
9.​4.​2.​1 интерпретировать и обосновы
вать эффектив
ность экономи
ческих систем
7.​4.​2.​2 определять различия между доиндустриальным и индус
триальным этапами развития общества
9.​4.​2.​2 оценивать роль информации как главного экономи
ческого ресурса постиндус
триального общества
7.​4.​2.​3 использовать понятие "новое время" для характеристики нового этапа всемирной истории

4) экономикалық қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 2,5 миллион жыл бұрын –
V ғасыр
Ежелгі Греция, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Персия, Египет, Месопота
мия, Бактрия, Кушан хандығы, эфталиттер мемлекеті
6-сынып
V ғасыр -XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Италия, Англия, Қытай, Үндістан, Осман империя
сы, Парсы мемлекеті, Араб халифаты,
Византия империя
сы
7-сынып
XVII ғасыр
дың ортасы-XIX ғасыр
Франция, Германия, Италия, Англия, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей, АҚШ, Парсы мемлекеті, Осман империясы
8-сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, Түркия, Египет
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысы - XXI ғасыр
Франция, Германия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, КСРО, Ресей, Араб елдері, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Жапония
4.1
Шаруа
шылық жүйелер: эволю
ция және өзара әрекеттес тік
5. 4. 1. 1
кәсіп және шаруашы
лық түрле
рін (терім
шілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруа шылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау
6. 4. 1. 1
қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшелік
терін сипаттау
7. 4. 1. 1
себеп-салдарды анықтау арқылы Еуропадағы феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылыққа (мануфак тура, фабрика) өту процесін түсіндіру
8. 4. 1. 1
XX ғасыр
дың басын
дағы техника
лық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашы лық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау
9. 4. 1. 1
XX ғасырдың 70-жылдарындағы жұмыссыздықтың себеп-салдарын талдау
5. 4. 1. 2 "неолит
тік төңкеріс" ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу
6. 4. 1. 2 ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру
7. 4. 1. 2 Англияның әлемдік жетекші держава ретінде қалыпта
суындағы өнеркәсіп төңкерісінің рөлін сипаттау
8. 4. 1. 2 индустрия
лық қоғам
ның даму процесін түсіндіру үшін "модерниза ция" ұғымын пайдалану
9. 4. 1. 2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып,
XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономика лық дамуын интерпрета циялау
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениет
тердің шаруашы лық жүйесін сипаттау
7. 4. 1. 3
АҚШ-дағы капиталистік монополия
лардың даму ерекшеліктерін анықтау
8. 4. 1. 3
тарихи оқиғаларды талдау үшін "бағалы қағаздар нарығы", "акция", "алыпсатарлық", "қор биржасы", "несие", "банкрот
тық, инфля
ция" ұғымдарын пайдалану
9. 4. 1. 3 жаһандану жағдайында
ғы экономикалық интеграцияның маңызын бағалау
7. 4. 1. 4 "экспорт", "импорт", "экспансия", "отарлау", "фактория" ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру
8. 4. 1. 4 фактілерді, процестерді, оқиғаларды салыстыра отырып, индустриялық қоғам қайшылықтарының (өндіру мен тұтыну теңгерімі) шиеленісу себептерін анықтау
9. 4. 1. 4
себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау
8. 4. 1. 5
1930- жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістер
ді анықтау
9. 4. 1. 5 Оңтүстік -Шығыс Азия мемлекеттерінің қарқынды экономикалық дамуына ықпал ететін негізгі факторларды талдау
4.2 Эконо
ми
калық
жүйелер
дің тарихи үлгілері
5. 4. 2. 1 экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруа шылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру
6. 4. 2. 1 экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау
7. 4. 2. 1
түрлі мемлекет
тердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесі
нің ерекше
ліктерін анықтау
8. 4. 2. 1 "жоспарлы экономика","нарықтық эконо
мика" ұғымдарын қолдана отырып, XX ғасырдың бірінші жартысын дағы капита лизм мен социализм нің экономикалық жүйелерін салыстыру
9. 4. 2. 1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу
7. 4. 2. 2 қоғамның индустрияға дейінгі және индустриялық даму кезеңдерінің айырмашылығын анықтау
9. 4. 2. 2
постиндус
триалды қоғамның басты экономика
лық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін бағалау
7. 4. 2. 3 дүниежүзі тарихының жаңа кезеңін сипаттау үшін "жаңа заман" ұғымын қолдану

21. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
23. Темы в долгосрочных планах организованы в виде проблемных вопросов, что позволяет активизировать мыслительную деятельность обучающихся и способствует развитию критического мышления, навыков постановки проблемных вопросов и самостоятельного анализа.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1.
От охотников-собирателей до земледельцев и скотоводов
Как появился первый человек?
5.​1.​1.​1 объяснять происхождение человека на основе различных теорий;
5.​1.​1.​2 объяснять первичные формы объединения: человеческое стадо, род, община, племя и их сходства и различия
Почему стены пещеры Ласко были разрисованы древними людьми?
5.​2.​2.​1 использовать понятие "первобытное искусство" для описания образа жизни древнейших людей;
5.​2.​1.​2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия
Почему люди начали заниматься земледелием и скотоводством?
5.​4.​1.​1 описывать виды хозяйственной деятельности (собирательство, охота, рыболовство, земледелие, скотоводство, освоение металлов, меновая торговля);
5.​4.​1.​2 объяснять понятие "неолитическая революция", раскрывая ее значение;
5.​4.​2.​1 сравнивать присваивающий и производящий типы хозяйства для понимания экономического прогресса
Раздел 2. Цивилизации речных долин
Почему древние цивилизации развивались в долинах рек?
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Как мы можем узнать о цивилизациях речных долин?
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций;
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира
Раздел 3.
Древний Египет
Почему Египет называли "Черная земля"?
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина);
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Как были построены пирамиды Древнего Египта?
5.​2.​1.​2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия;
5.​2.​2.​2 описывать храмы и пирамиды древнего Египта;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества
Зачем фараон Хатшепсут оправляла корабли на землю Пунт?
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Какие тайны о жизни древних египтян хранит гробница Тутанхамона?
5.​2.​1.​2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия;
5.​2.​2.​2 описывать храмы и пирамиды древнего Египта;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества
2 четверть

21. -тоқсандағы бөлімдер және бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
22. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
23. Ұзақ мерзімді жоспардағы тақырыптар білім алушылардың ойлау қабілетін белсендіретін және олардың сын тұрғысынан ойлау, проблемалық сұрақ қою, өздігінен талдау жасау дағдыларын дамытуға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтар түрінде құрастырылған.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім.
Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін
Алғашқы адам қалай пайда болды?
5. 1. 1. 1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру;
5. 1. 1. 2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру
Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған?
5. 2. 2. 1 ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін "алғашқы қауымдық өнер" ұғымын пайдалану;
5. 2. 1. 2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу
Неліктен адамдар егіншілікпен және мал шаруашылығымен айналыса бастады?
5. 4. 1. 1 кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау;
5. 4. 1. 2 "неолиттік төңкеріс" ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу;
5. 4. 2. 1 экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру
2-бөлім.
Өзен алқаптары өркениеттері
Неліктен ежелгі өркениеттер өзен алқаптарында дамыды?
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Өзен алқаптарындағы өркениеттер туралы қалай біле аламыз?
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;
5. 2. 2. 3 ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру
3-бөлім.
Ежелгі Египет
Неліктен Египет "Қара жер" деп аталған?
5. 2. 4. 2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды?
5. 2. 1. 2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;
5. 2. 2. 2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау;
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Пунт жеріне перғауын Хатшепсут кемелерін не үшін жіберді?
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон табытханасы қандай сыр шертеді?
5. 2. 1. 2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;
5. 2. 2. 2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау;
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
2-тоқсан

Раздел 4. Колесницы и империи
Как появление колесницы изменило мир?
5.​3.​2.​1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
Как царь Хаммурапи превратил Вавилон в могущественную империю?
5.​3.​2.​1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
Почему древние империи на Ближнем и Среднем Востоке были могущест-венными?
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Насколько были могущественными древние империи Средней Азии?
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Раздел 5.
Древняя Индия: расцвет буддизма и триумф индуизма
Как исчез древний город Мохенджо-Даро?
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций;
5.​2.​2.​3 описывать культуру древнего мира
Почему в Древней Индии индуизм доминировал над буддизмом?
5.​1.​2.​3 использовать понятие "кастовая система" для объяснения социальной структуры общества;
5.​2.​1.​3 описывать влияние религии на развитие древнего общества
Насколько была важна роль Индии
как центра торговли в древности?
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций;
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
Насколько были развиты научные знания в Древней Индии?
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
3 четверть
Раздел 6.
Древний Китай
Чему учили мыслители Древнего Китая?
5.​2.​3.​1 давать простое объяснение взглядов философов древности
Что может рассказать нам о Древнем Китае терракотовая армия?
5.​3.​1.​1 характеризовать особенности политического устройства древних государств
Какие научные открытия Древнего Китая дошли до наших дней?
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)

4-бөлім.
Қос дөңгелекті арбалар және империялар
Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?
5. 3. 2. 1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5. 3. 2. 2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды?
5. 3. 2. 1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5. 3. 2. 2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды?
5. 3. 2. 2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау;
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?
5. 3. 2. 2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау;
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
5-бөлім.
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;
5. 2. 2. 3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды?
5. 1. 2. 3 қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін "касталық жүйе" ұғымын қолдану;
5. 2. 1. 3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау
Ежелгі сауда орталығы ретіндегі Үндістанның рөлі қаншалықты маңызды болды?
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;
5. 2. 4. 2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
Ежелгі Үндістанда ғылыми білімдер қаншалықты дамыды?
5. 2. 4. 2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын анықтау
3-тоқсан
6-бөлім.
Ежелгі Қытай
Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті?
5. 2. 3. 1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру
Терракот әскері Ежелгі Қытай туралы қандай ақпарат береді?
5. 3. 1. 1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Ежелгі Қытайдың қандай ғылыми жаңалықтары бүгінгі күнге дейін жетті?
5. 2. 4. 2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау

Раздел 7.
Древняя Греция
С чего начинается древнегреческая цивилизация?
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира
Почему Древнюю Грецию называют родиной демократии?
5.​3.​1.​1 характеризовать особенности политического устройства древних государств;
5.​3.​1.​2 объяснять возникновение демократии в Афинском государстве;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества
Чем Древняя Спарта отличалась от Афин?
5.​3.​1.​1 характеризовать особенности политического устройства древних государств;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества
Почему Александр Македонский не смог покорить скифов?
5.​3.​2.​1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй меняли границы государств
Раздел 8.
Культура Древней Греции
Как философы Древней Греции представляли идеальное общество?
5.​2.​3.​1 давать простое объяснение взглядов философов древности
Каким было искусство Древней Греции?
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира
Чему учили в гимназиях, лицеях и в академиях Древней Греции?
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина);
5.​2.​4.​1 описывать роль письменности в развитии древнего общества
4 четверть
Раздел 9.
Расцвет Римской империи
Как Рим стал самой могущественной империей древности?
5.​3.​2.​1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.​3.​1.​1 характеризовать особенности политического устройства древних государств;
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
Как культура отражает развитие древнеримского общества?
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира;
Как восстание Спартака характеризует рабство в Древнем Риме?
5.​1.​2.​2 определять особенности рабства в Древнем мире;
5.​3.​2.​3 описывать восстание Спартака в Древнем Риме, выявляя его причины
Раздел 10.
Рим на рубеже эпох
Как развивалась Римская империя в І-ІІІ веках?
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.​2.​1.​3 описывать влияние религии на развитие древнего общества;
5.​2.​1.​1 объяснять основные религиозные понятия (Бог, храм, священные писания, идол)
Как изменилась Римская империя в IV-V веках?
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.​2.​1.​3 описывать влияние религии на развитие древнего общества
Каково культурное наследие древнего мира?
5.​2.​4.​1 описывать роль письменности в развитии древнего общества;
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира;
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)

7-бөлім.
Ежелгі Грекия
Ежелгі Грекия өркениеті бастауын қайдан алады?
5. 2. 2. 3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Неліктен Ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды?
5. 3. 1. 1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау;
5. 3. 1. 2 Афина мемлекетінде демократияның пайда болуын түсіндіру;
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Ежелгі Спарта Афиныдан несімен ерекшеленді?
5. 3. 1. 1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау;
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?
5. 3. 2. 1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5. 3. 2. 2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
8-бөлім.
Ежелгі Грекия мәдениеті
Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті?
5. 2. 3. 1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру
Ежелгі Грекия өнері қандай болды?
5. 2. 2. 3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретті?
5. 2. 4. 2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;
5. 2. 4. 1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау
4-тоқсан
9-бөлім.
Рим империясының гүлденуі
Рим ежелгі дүниенің ең қуатты империясына қалай айналды?
5. 3. 2. 1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5. 3. 1. 1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтау;
5. 3. 2. 2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Ежелгі римдік қоғамның дамуы мәдениет арқылы қалай айқындалады?
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5. 2. 2. 3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Спартактың көтерілісі ежелгі Римдегі құлдықты қалай сипаттайды?
5. 1. 2. 2 ежелгі дүниедегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау;
5. 3. 2. 3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісін сипаттау, себептерін анықтау
10-бөлім.
Дәуірлер кезеңіндегі Рим
І-ІІІ ғасырларда Рим империясы қалай дамыды?
5. 3. 2. 2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру;
5. 2. 1. 3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау;
5. 2. 1. 1 негізгі діни ұғымдарды (Құдай, ғибадатхана, абыз, қасиетті жазбалар, пұт) түсіндіру
IV-V ғасырларда Рим империясы қалай өзгерді?
5. 3. 2. 2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру;
5. 2. 1. 3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау
Ежелгі дүниенің мәдени мұрасы қандай?
5. 2. 4. 1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау;
5. 2. 2. 3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру;
5. 2. 4. 2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау

2) 6 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Падение Римской империи
Введение. Почему Римская империя пала на Западе?
6.​3.​1.​1 знать хронологические рамки раннего, среднего, позднего средневековья и отмечать их на ленте времени;
6.​3.​2.​1 выявлять и классифицировать причины распада Римской империи;
Почему Римская империя сохранилась на Востоке?
6.​3.​2.​3 описывать внутреннюю политику Византии, выявляя и классифицируя причины ее прочности
Почему в 568 году Византия направила посла к тюркскому кагану Истеми?
6.​3.​2.​4 описывать политику дипломатии Византии на примере ее взаимоотношений с соседними государствами
Как визит княгини Ольги в Константинополь изменил Киевскую Русь?
6.​3.​2.​4 описывать политику дипломатии Византии на примере ее взаимоотношений с соседними государствами
Раздел 2. Феодализм
Что представляла собой феодальная экономика?
6.​4.​2.​1 характеризовать особенности феодального типа хозяйства, объясняя формы экономических отношений;
6.​4.​1.​1 характеризовать особенности развития средневековых городов, определяя роль ремесла и торговли;
6.​1.​1.​1 описывать социальную структуру феодального общества
Как было построено феодальное общество?
6.​1.​1.​1 описывать социальную структуру феодального общества;
6.​1.​2.​1 характеризовать взаимоотношения, господствующего и зависимого сословий (феодалы и крестьяне)
Как архитектура и искусство городов отображают средневековое общество?
6.​4.​1.​1 характеризовать особенности развития средневековых городов, определяя роль ремесла и торговли;
6.​2.​2.​2 определять влияние изменений в обществе на развитие искусства (архитектура, живопись)
Раздел 3. История ислама
Какие ключевые события в истории ислама произошли в 610-1258 годы?
6.​3.​2.​5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
Почему VIII-XII века называют "золотым веком" исламской культуры?
6.​2.​2.​1 определять влияние религий на мировую культуру, устанавливая взаимосвязь между различными историческими событиями;
6.​2.​2.​4 характеризовать особенности средневековой культуры Востока;
6.​2.​3.​1 объяснять значение достижений восточных мыслителей
2 четверть
Раздел 4. Крестовые походы
Почему произошли крестовые походы?
6.​3.​2.​6 определять причины и последствия крестовых походов на примере 1-4 походов, обозначая на карте события в их динамике
Как крестовые походы изменили христианскую Европу и мусульманский мир?
6.​3.​2.​6 определять причины и последствия крестовых походов на примере 1-4 походов, обозначая на карте события в их динамике;
6.​2.​2.​1 определять влияние религий на мировую культуру, устанавливая взаимосвязь между различными историческими событиями

2) 6-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім.
Рим империясының құлауы
Кіріспе. Неліктен Батыс Рим империясы құлады?
6. 3. 1. 1 "ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар" хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу;
6. 3. 2. 1 Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу
Рим империясы Шығыста неліктен сақталды?
6. 3. 2. 3 Византияның ішкі саясатын сипаттап, оның ұзақ өмір сүруінің себептерін анықтау және жіктеу
Неліктен Византия 568 жылы түрік қағаны Истемиге елші жіберді?
6. 3. 2. 4 Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау
Княгиня Ольганың Константинопольге сапары Киев Русін қалай өзгертті?
6. 3. 2. 4 Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау
2-бөлім.
Феодализм
Феодалдық экономика ерекшеліктері неде?
6. 4. 2. 1 экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау;
6. 4. 1. 1 қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін сипаттау;
6. 1. 1. 1 феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау
Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
6. 1. 1. 1 феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау;
6. 1. 2. 1 үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау
Ортағасырлық қоғамды қаланың сәулеті мен өнері қалай бейнелейді?
6. 4. 1. 1 қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін сипаттау;
6. 2. 2. 2 өнердің (сәулет, сурет өнері) дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын анықтау
3-бөлім.
Ислам тарихы
Исламның тарихында 610 - 1258 жылдар аралығында қандай басты оқиғалар орын алды?
6. 3. 2. 5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың сипатын түсіндіру
Неліктен VIII-XII ғасырды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды?
6. 2. 2. 1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау;
6. 2. 2. 4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
6. 2. 3. 1 Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау
2-тоқсан
4-бөлім.
Крест жорықтары
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды?
6. 3. 2. 6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?
6. 3. 2. 6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау;
6. 2. 2. 1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау

Раздел 5. Монголы
Как монголам удалось создать мировую империю?
6.​3.​2.​5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
Как монгольские завоевания изменили политическую карту Евразии?
6.​3.​2.​5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
Раздел 6. Средневековое европейское общество в XIV веке - в первой половине
XVI века
Каковы причины стремительного распространения Черного мора?
6.​2.​4.​1 объяснять роль знаний об окружающей среде в жизни человека
Являлся ли Черный мор главной причиной крестьянских восстаний и феодальных войн?
6.​3.​2.​2 определять причины и последствия антифеодальных восстаний в позднем средневековье;
6.​3.​1.​4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
Как образовались централизованные государства в Европе?
6.​3.​1.​4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
Почему Жанна д Арк остается в памяти французского народа?
6.​3.​1.​4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
3 четверть
Раздел 7. Абсолютизм на Западе и Востоке
Людовик XIV и Петр Великий:
чья власть была более абсолютной?
6.​3.​1.​3 описывать этапы развития феодального государства;
6.​3.​1.​2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная);
6.​3.​1.​6 объяснять понятия "парламент", "Генеральные штаты", "сейм", "кортесы", "Боярская Дума" для характеристики формы правления
Была ли власть Юнлэ и Токугава такой же абсолютной, как у западных монархов?
6.​3.​1.​2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная);
6.​3.​1.​5 сравнивать деятельность правителей разных стран для выявления особенностей политической власти
Почему Карл I и Осман II не смогли стать абсолютными монархами?
6.​3.​1.​2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная);
6.​3.​1.​5 сравнивать деятельность правителей разных стран для выявления особенностей политической власти
Раздел 8. Торговля, ремесло и освоение мира
Каким образом Великий шелковый путь соединял Восток и Запад?
6.​4.​1.​2 объяснять роль международной торговли и путешествий в средние века
Чем отличались китайские и европейские морские путешествия?
6.​4.​1.​2 объяснять роль международной торговли и путешествий в средние века;
6.​2.​4.​3 определять влияние Великих географических открытий на представления о мире, фиксируя на карте основные маршруты путешественников в XV-XVI веках
Как Великие географические открытия изменили мир?
6.​2.​4.​3 определять влияние Великих географических открытий на представления о мире, фиксируя на карте основные маршруты путешественников в XV-XVI веках;
6.​3.​2.​7 объяснять понятие "колониальная политика" (на примере завоеваний Испании и Португалии)
4 четверть

5-бөлім.
Моңғолдар
Монғолдар әлемдік империяны қалай құрды?
6. 3. 2. 5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау
Моңғолдардың жорықтары Еуразияның саяси картасын қалай өзгертті?
6. 3. 2. 5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау
6-бөлім.
XIV ғасыр- XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам
"Қара індет" не себепті жылдам таралды ?
6. 2. 4. 1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру
"Қара індет" шаруалар көтерілістері мен феодалдық соғыстардың басты себебі болды ма?
6. 3. 2. 2 У.Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен маңызын анықтау;
6. 3. 1. 4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
Еуропада орталықтандырылған мемлекеттер қалай құрылды?
6. 3. 1. 4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
Неліктен Жанна д̓ Арк француз халқының есінде сақталады?
6. 3. 1. 4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
3-тоқсан
7-бөлім.
Абсолютизм: Батыс пен Шығыс
XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды?
6. 3. 1. 3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау;
6. 3. 1. 2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;
6. 3. 1. 6 "парламент", "Бас штаттар", "сейм", "кортес", "Боярлар Думасы" ұғымдарын түсіндіру
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма?
6. 3. 1. 2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;
6. 3. 1. 5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады?
6. 3. 1. 2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;
6. 3. 1. 5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әртүрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру
8-бөлім.
Сауда, қолөнер және әлемді игеру
Ұлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырды?
6. 4. 1. 2 ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру
Қытайлықтар мен еуропалықтардың теңіз саяхаттарының айырмашылығы неде?
6. 4. 1. 2 ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру;
6. 2. 4. 3 картада XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау
Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті?
6. 2. 4. 3 картадан XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау;
6. 3. 2. 7 "отаршылдық саясат" ұғымын түсіндіру (Испания және Португалияның жаулап алуының мысалында)
4-тоқсан

Раздел 9. Эпоха Возрождения
Как Эпоха Возрождения изменила развитие искусства?
6.​2.​2.​3 характеризовать культуру эпохи Возрождения, устанавливая взаимосвязь с культурой античности (изобразительное искусство, скульптура);
6.​2.​3.​2 описывать влияние идей гуманистов на развитие средневековой культуры
Как обогатил мировую культуру Восточный Ренессанс?
6.​2.​3.​2 описывать влияние идей гуманистов на развитие средневековой культуры;
6.​2.​2.​4 характеризовать особенности средневековой культуры Востока
Раздел 10. Реформация
Как протест Мартина Лютера изменил Европу?
6.​2.​1.​1 определять причины изменения роли религии в мировоззрении человека и в общественной жизни;
6.​2.​1.​2 объяснять понятия "гуманизм", "реформация", "протестантизм", "лютеранство", "кальвинизм", "контрреформация", "иезуитский орден" в контексте исторических процессов
Раздел 11. Научная революция
Насколько оригинальной была теория Коперника?
6.​2.​4.​2 определять значение научных открытий о строении Вселенной в период позднего средневековья для последующего развития естественных наук;
6.​2.​4.​1 объяснять роль знаний об окружающей среде в жизни человека
Обобщающий урок по курсу истории средних веков?
Вспомнить и повторить основные цели по разделам
3) 7 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1.
Начало нового времени
Введение в курс. Какое значение имела Английская буржуазная революция середины XVII века?
7.​4.​2.​3 использовать понятие "новое время" для характеристики нового этапа всемирной истории;
7.​3.​2.​1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе;
7.​1.​1.​1 объяснять понятия "капитал", "буржуазия", "рабочий класс/пролетариат", используя их для объяснения социальной структуры общества;
7.​1.​2.​1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы
Как промышленная революция изменила мир?
7.​4.​1.​1 объяснять процесс перехода от феодального к капиталистическому хозяйству в Европе (мануфактура, фабрика), выявляя причины и следствия;
7.​1.​1.​2 устанавливать связь между возникновением мануфактур, фабрик и формированием класса наемных рабочих;
7.​4.​1.​2 характеризовать роль промышленного переворота в становлении Англии как ведущей мировой державы;
7.​4.​2.​2 определять различия между доиндустриальным и индустриальным этапами развития общества
Раздел 2.
Индия и Великобритания в XVIII веке
Как англичане из торговцев превратились в правителей Индии?
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.​1.​1.​3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав;
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.​4.​1.​4 объяснять развитие товарно-денежных отношений, используя понятия "экспорт", "импорт", "экспансия", "колонизация", "фактория"

9-бөлім.
Қайта өрлеу дәуірі
Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті?
6. 2. 2. 3 Антикалық мәдениетпен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау;
6. 2. 3. 2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау
Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты?
6. 2. 3. 2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау;
6. 2. 2. 4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау
10-бөлім.
Реформация
Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті?
6. 2. 1. 1 адамның дүниетанымы мен қоғамдық өмірдегі дін рөлінің өзгеру себептерін анықтау;
6. 2. 1. 2 тарихи процестердің контекстінде "гуманизм", "реформация", "протестантизм", "лютеранство", "кальвинизм", "контр- реформация", "кезуиттер ордені" ұғымдарын түсіндіру
11-бөлім.
Ғылыми революция
Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды?
6. 2. 4. 2 жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін кейінгі орта ғасырлар кезеңінде Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын анықтау;
6. 2. 4. 1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру
Орта ғасырлар тарихы бойынша қорытынды сабақ
Бөлімдер бойынша негізгі оқыту мақсаттарын қайталау
3) 7-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім.
Жаңа заманның басталуы
Курсқа кіріспе.
XVII ғасырдың ортасындағы Ағылшын бұржуазиялық революциясы қандай маңызға ие болды?
7. 4. 2. 3 дүниежүзі тарихының жаңа кезеңін сипаттау үшін "жаңа заман" ұғымын қолдану;
7. 3. 2. 1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;
7. 1. 1. 1 "капитал", "буржуазия", "жұмысшы табы" \пролетариат\ ұғымдарын қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін қолдану;
7. 1. 2. 1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау
Өнеркәсіп төңкерісі әлемді қалай өзгертті?
7. 4. 1. 1 себеп-салдарды анықтау арқылы Еуропадағы феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылыққа (мануфактура, фабрика) өту процесін түсіндіру;
7. 1. 1. 2 мануфактура, фабрикалардың пайда болуы мен жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы арасындағы байланысты анықтау;
7. 4. 1. 2 Англияның әлемдік жетекші держава ретінде қалыптасуындағы өнеркәсіп төңкерісінің рөлін сипаттау;
7. 4. 2. 2 қоғамның индустрияға дейінгі және индустриялық даму кезеңдерінің арасындағы айырмашылығын анықтау
2-бөлім.
XVIІI ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания
Ағылшындар
саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды?
7. 2. 2. 1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7. 1. 1. 3 Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау (Қытай, Үндістан, Жапония);
7. 3. 2. 6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7. 4. 1. 4 "экспорт", "импорт", "экспансия", "отарлау", "фактория" ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру

Раздел 3. Распространение идей Просвещения
Как идеи Просвещения были отражены в деятельности европейских монархов?
7.​2.​1.​1 выявлять изменения в жизни людей в связи с ограничением роли религии в обществе;
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие
Насколько идеи Просвещения повлияли на американцев?
7.​3.​2.​7 характеризовать влияние европейских революций на развитие североамериканского общества;
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие;
7.​3.​1.​1 выявлять особенности республиканского строя
2 четверть
Раздел 4. Картина Французской революции
Какие перемены произошли во Франции в 1789-1799 годы?
7.​3.​2.​1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе;
7.​1.​2.​1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы;
7.​1.​1.​1 использовать понятия "капитал", "буржуазия", "рабочий класс/пролетариат" для подробного объяснения социальной структуры общества;
Почему Давид и Бодри были разного мнения о Марате?
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.​2.​2.​2 определять признаки основных течений в искусстве (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм);
7.​3.​1.​1 выявлять особенности республиканского строя
Как образовалась и в чем причины падения империи Наполеона?
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.​3.​2.​4 оценивать влияние захватнических войн на изменение мировой политики (на примере походов Наполеона I);
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие
Раздел 5. Империи и их соперничество в XIX в.
Почему Россия и Британия соперничали за влияние в Иране?
7.​3.​2.​2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков;
7.​4.​2.​1 сравнивать процесс перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах
Помогла ли политика танзимата укрепить Османскую империю?
7.​4.​2.​1 сравнивать процесс перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах;
7.​3.​2.​2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков
Каковы были причины и последствия Крымской войны?
7.​3.​2.​2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков;
3 четверть
Раздел 6.
Китай и европейские державы в XIX веке
Что мы можем узнать об империализме из переписки правительств Англии и Китая?
7.​3.​2.​2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков
Почему в Китае до сих пор помнят опиумные войны?
7.​1.​1.​3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав;
7.​2.​1.​2 определять задачи миссионерства;
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.​4.​1.​4 объяснять развитие товарно-денежных отношений, используя понятия "экспорт", "импорт", "экспансия", "колонизация", "фактория"

3-бөлім.
Ағартушылық идеяларының таралуы
Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропалық монархтардың қызметінде көрініс тапты?
7. 2. 1. 1 қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау;
7. 2. 3. 2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті?
7. 3. 2. 7 еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау;
7. 2. 3. 2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;
7. 3. 1. 1 республикалық басқару құрылымның ерекшеліктерін анықтау
2 -тоқсан
4-бөлім.
Француз бұржуазиялықреволюциясы
ның көрінісі
1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды?
7. 3. 2. 1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;
7. 1. 2. 1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;
7. 1. 1. 1 "капитал", "буржуазия", "жұмысшы табы" \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан-жақты түсіндіру үшін қолдану
Неліктен Давид пен Бодридің Марат туралы көзқарастары әртүрлі болды?
7. 2. 2. 1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7. 2. 2. 2 өнердегі негізгі стильдер мен ағымдардың белгілерін (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм) анықтау;
7. 3. 1. 1 республикалық құрылымның ерекшеліктерін анықтау
Наполеон империясы қалай құрылды және оның құлдырау себептері неде болды?
7. 2. 2. 1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7. 3. 2. 4 империалистік соғыстардың әлемдік саясаттың өзгеруіне ықпалын бағалау (Наполеон соғыстары мысалында);
7. 2. 3. 2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
5-бөлім.
XIX ғасырдағы империялар және олардың бақталастығы
Ресей мен Британия Иранға ықпал ету үшін неге бақталас болды?
7. 3. 2. 2 XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау;
7. 4. 2. 1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін салыстыру
Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?
7. 4. 2. 1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін салыстыру;
7. 3. 2. 2 XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
Қырым соғысының себептері мен салдары қандай болды?
7. 3. 2. 2 XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
3-тоқсан
6-бөлім.
XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері
Англия және Қытай үкіметтерінің хат алысуынан империализм туралы не біле аламыз?
7. 3. 2. 2 XVIII - XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде?
7. 1. 1. 3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау;
7. 2. 1. 2 миссионерліктің міндеттерін анықтау;
7. 3. 2. 6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7. 4. 1. 4 "экспорт", "импорт", "экспансия", "отарлау", "фактория" ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру

Раздел 7. Влияние революционных идей на Европу XIX века
Какие политические идеи сформировали революции 1848 года в Европе?
7.​3.​2.​1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе;
7.​1.​2.​1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы;
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие;
7.​2.​3.​3 объяснять взгляды К. Маркса и влияние марксизма на общественную жизнь;
7.​3.​2.​5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
Насколько были не схожи пути объединения Италии и Германии?
7.​3.​1.​4 определять значение становления национальных государств (Италия, Германия), сравнивая исторические события разных стран в один и тот же период времени;
7.​3.​2.​5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
Раздел 8. Развитие общественно-политической мысли России в XIX веке
Почему царь Александр II стал жертвой "Народной воли"?
7.​2.​3.​1 выявлять причины зарождения новых общественно-политических течений в России (народничество, либерализм);
7.​3.​1.​3 использовать понятия "крепостное право", "декабристы", "народники", "индивидуальный террор", "диктатура пролетариата" для объяснения исторического события
Раздел 9. Европейское колониальное господство в XIX веке
Как британцы XIX века и современные индусы рассказывают о событиях 1857-1859 гг. в Индии?
7.​1.​1.​3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав;
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока
Как сформировалась мировая колониальная система?
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.​3.​2.​3 определять основные изменения на политической карте мира в XIX веке, анализируя последствия колониальной экспансии
4 четверть
Раздел 10. Усиление Соединенных Штатов Америки
Какими способами расширялась тер-ритория США в западном направлении?
7.​3.​1.​2 характеризовать процесс расширения территории США в XIX веке
Как было отменено рабство в США?
7.​1.​2.​2 выявлять особенности трансатлантического рабства;
7.​4.​2.​1 определять особенности процесса перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах
Почему США отправили военные корабли в Японию?
7.​4.​1.​3 определять особенности развития капиталистических монополий в США;
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.​4.​2.​2 определять различия между доиндустриальным и индустриальным этапами развития общества;
7.​2.​1.​2 определять задачи миссионерства

7-бөлім.
Революциялық идеялардың XІX ғасырдағы Еуропаға әсері
1848 жылғы революциялар Еуропада қандай саяси идеяларды қалыптастырды?
7. 3. 2. 1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялар дың себептерін сипаттау;
7. 1. 2. 1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;
7. 2. 3. 2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;
7. 2. 3. 3 К. Маркстың көзқарастарын және марксизмнің қоғамдық өмірге ықпалын түсіндіру;
7. 3. 2. 5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
Италия және Германияның бірігу жолдары қаншалықты бір-біріне ұқсас болмады?
7. 3. 1. 4 әртүрлі елдердің бір уақыт кезеңіндегі тарихи оқиғаларын салыстыру арқылы ұлттық мемлекеттердің (Италия, Германия) қалыптасу маңызын анықтау;
7. 3. 2. 5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
8-бөлім.
XІX ғасырдағы Ресейдегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Неліктен ІІ Александр патша "Халық еркі" ұйымының құрбаны болды?
7. 2. 3. 1 Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау;
7. 3. 1. 3 тарихи оқиғаны түсіндіру үшін "басыбайлы құқық", "декабристер", "халықшылдар", "жеке террор", "пролетариат диктатурасы" ұғымдарын қолдану
9-бөлім.
XІX ғасырдағы еуропалық отаршыл үстемдік
1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?
7. 1. 1. 3 Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау;
7. 3. 2. 6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау
Әлемдік отарлау жүйесі қалай қалыптасты?
7. 3. 2. 6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7. 3. 2. 3 отаршылдық экспансияның салдарын талдау арқылы XIX ғасырдағы әлемнің саяси картасындағы негізгі өзгерістерді анықтау
4-тоқсан
10-бөлім.
Америка Құрама Штаттарының күшеюі
АҚШ-тың батыс бағыттағы аумағы қалай кеңейді?
7. 3. 1. 2 XIX ғасырдағы Америка Құрама Штаттары территориясының кеңею үдерісін сипаттау
АҚШ-тағы құлдық қалай жойылды?
7. 1. 2. 2 трансатлантикалық құлдықтың ерекшеліктерін анықтау;
7. 4. 2. 1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін анықтау
Неліктен АҚШ өз әскери кемелерін Жапонияға жіберді?
7. 4. 1. 3 АҚШ-ғы капиталистік монополиялардың даму ерекшеліктерін анықтау;
7. 3. 2. 6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7. 4. 2. 2 қоғамның индустрияға дейінгі және индустриялық даму кезеңдерінің арасындағы айырмашылығын анықтау;
7. 2. 1. 2 миссионерліктің міндеттерін анықтау

Раздел 11. Глазами художников и писателей: обзор перемен XIX века
Как искусство и литература XIX века отображали социальную несправедливость?
7.​2.​2.​2 определять признаки основных стилей и течений в искусстве (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм);
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий
Как статья Эмиля Золя "Я обвиняю!" показывает силу слова?
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.​3.​2.​5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
Раздел 12. Развитие научной мысли
Какое из научных открытий XIX века оказало наибольшее влияние на жизнь людей?
7.​2.​4.​1 анализировать значение научных открытий в жизни человека и общества, отмечая изменения и преемственность;
7.​2.​1.​1 определять изменения в жизни людей в связи с ограничением роли религии в обществе
4) 8 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1.
Мир в начале ХХ века
Какова была картина мира в начале ХХ века?
8.​3.​2.​5 характеризовать территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу
ХХ века
Какие научные открытия и новые технологии первой половины ХХ века являются наиболее значимыми?
8.​2.​4.​2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран мира, обобщая причины, результаты, значение исторических событий;
8.​4.​1.​1 оценивать влияние достижений технической революции в начале XX века (конвейерное производство, стандартизация) на развитие хозяйственной системы стран;
8.​4.​1.​2 использовать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустриального общества
Как изменилось искусство в конце XIX - начале ХХ веков?
8.​2.​2.​1 описывать основные течения в искусстве XIX века - начале XX века (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.​2.​2.​2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века
Раздел 2. Первая мировая война: причины и последствия
Каковы причины Первой мировой войны?
8.​3.​2.​1 устанавливать предпосылки и причины начала Первой мировой войны
Какие сражения Первой мировой войны являются ключевыми?
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники, военной стратегии, объясняя исторические события
Как Первая мировая война изменила карту мира?
8.​3.​2.​2 обобщать причины распада империй (Австро-Венгрия, Россия, Османская империя), описывая изменения на политической карте мира
Почему Лига Наций не смогла сохранить мир после Первой мировой войны?
8.​3.​2.​4 анализировать и оценивать деятельность Лиги Наций и Версальско-Вашингтонской системы договоров
2 четверть

11-бөлім.
Суретшілер мен жазушылар
дың көзқарасы
мен
XІX ғасырдағы өзгерістерге шолу
XІX ғасырдағы өнер мен әдебиет әлеуметтік әділетсіздікті қалай суреттейді?
7. 2. 2. 2 өнердегі негізгі стильдер мен ағымдарды (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм) анықтау;
7. 2. 2. 1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану
Эмиль Золяның "Мен айыптаймын!" атты мақаласы сөз құдіретін қалай көрсетеді?
7. 2. 2. 1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7. 3. 2. 5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
12-бөлім.
Ғылыми ойдың дамуы
XIX ғасырдағы қай ғылыми жаңалықтың адамдар өміріне ықпалы зор болды?
7. 2. 4. 1 өзгерістер мен сабақтастықты көрсету арқылы адам мен қоғам өміріндегі ғылыми жаңалықтардың маңызын талдау;
7. 2. 1. 1 қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау
4) 8-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім.
ХХ ғасырдың басындағы әлем
ХХ ғасырдың басында әлем бейнесі қандай болды?
8. 3. 2. 5 ХХ ғасырдың басындағы әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы қандай ғылыми ашулар мен жаңа технологиялар ерекше маңызды болды?
8. 2. 4. 2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау;
8. 4. 1. 1 XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау;
8. 4. 1. 2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін "модернизация" ұғымын пайдалану
XIX ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басында өнер қалайша өзгерді?
8. 2. 2. 1 XIX ғасырдағы - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8. 2. 2. 2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау
2-бөлім.
Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары
Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері қандай?
8. 3. 2. 1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау;
Бірінші дүниежүзілік соғыстың негізгі шайқастары қандай?
8. 2. 4. 3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегияларының рөлін бағалау
Бірінші дүниежүзілік соғыс әлем картасын қалай өзгертті?
8. 3. 2. 2 әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро - Венгрия, Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдау
Неліктен Ұлттар Лигасы Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемде бейбітшілікті сақтай алмады?
8. 3. 2. 4 Ұлттар Лигасының қызметі мен Версаль-Вашингтон жүйесін талдау және бағалау
2 -тоқсан

Раздел 3. Революции 1917 года в России
Почему пало самодержавие в России?
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества
Как большевикам удалось свергнуть Временное правительство?
8.​1.​1.​1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события
Почему общество раскололось на "красных" и "белых"?
8.​1.​1.​1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события
Насколько изменилась Россия в 1917-1924 гг.?
8.​1.​1.​1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события;
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
Раздел 4. Страны Азии после Первой мировой войны
Почему Мустафу Кемаля называли "Ататюрк"?
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
Как три принципа Сунь Ятсена изменили Китай?
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества
Насколько был опасен "меморандум Танаки"?
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы);
8.​4.​1.​5 выявлять изменения в экономике в результате структурного экономического кризиса 1930-х годов
Как идеи Махатма
Ганди повлияли на рост нацинального
самосознания Индии?
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
3 четверть
Раздел 5. Мировой экономический кризис
Почему 1920-е годы в США называют "эрой просперити"?
8.​4.​1.​2 использовать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустриального общества";
8.​4.​1.​1 оценивать влияние достижений технической революции (конвейерное производство, стандартизация) на развитие хозяйственной системы стран в начале XX века
Причины и последствия краха Уолл-стрит?
8.​4.​1.​3 использовать понятия "рынок ценных бумаг", "акция", "спекуляция", "фондовая биржа", "кредит", "банкротство", "инфляция" для анализа исторических событий;
8.​4.​1.​4 определять причины обострения противоречий индустриального общества (дисбаланс между производством и потреблением), сопоставляя факты, процессы, события
Как страны мира преодолевали Великую депрессию?
8.​2.​4.​1 характеризовать роль кейнсианства в социально-экономическом развитии стран мира;
8.​4.​1.​5 выявлять изменения в экономике в результате структурного экономического кризиса 1930-х годов;
8.​3.​1.​3 объяснять различные пути выхода из мирового экономического кризиса (США, Франция, Германия), сопоставляя факты, процессы, события

3-бөлім.
1917 жылғы Ресейдегі революция
Ресейдегі самодержавие не себепті жойылды?
8. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси даму үлгісін сипаттау: әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия
Большевиктер Уақытша үкіметтің билігін қалай жойды?
8. 1. 1. 1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау
Неліктен қоғам "қызылдар" мен "ақтарға" қақ жарылды?
8. 1. 1. 1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау
1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді?
8. 1. 1. 1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау;
8. 2. 1. 1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
4-бөлім.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері
Неліктен Мұстафа Кемалді "Ататүрік" деп атады?
8. 2. 1. 1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
Сунь Ятсеннің үш қағидаты Қытайды қалайша өзгертті?
8. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау
"Танака меморандумы" қаншалықты қауіпті болды?
8. 1. 2. 1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8. 3. 1. 2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру;
8. 4. 1. 5 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау
Махатама Гандидің идеялары Үндістандағы ұлттық сананың өсуіне қалай әсер етті?
8. 2. 1. 1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
3-тоқсан
5-бөлім.
Әлемдік экономикалықдағдарыс
Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды "гүлдену кезеңі" деп атайды?
8. 4. 1. 2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін "модернизация" ұғымын пайдалану;
8. 4. 1. 1 XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау
Уолл-стриттің күйреу себептері мен салдары?
8. 4. 1. 3 тарихи оқиғаларды талдау үшін "бағалы қағаздар нарығы", "акция", "алыпсатарлық", "қор биржасы", "несие", "банкроттық", "инфляция" ұғымдарын пайдалану;
8. 4. 1. 4 фактілерді, процестерді, оқиғаларды салыстыра отырып, индустриялық қоғам қайшылықтарының (өндіру мен тұтыну теңгерімі) шиеленісу себептерін анықтау
Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты?
8. 2. 4. 1 әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы Дж. Кейнс теориясының рөлін сипаттау;
8. 4. 1. 5 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау;
8. 3. 1. 3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарырыстан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ, Франция, Германия)

Раздел 6. Тоталитарные режимы в странах Европы
Как развивался СССР при Сталине?
8.​1.​1.​2 анализировать изменение статуса социальных слоев (рабочего класса, крестьянства, интеллигенции) в связи с развитием социалистического общества;
8.​4.​2.​1 сравнивать экономические системы капитализма и социализма в первой половине XX века, используя понятия "плановая экономика", "рыночная экономика";
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
"Инженеры человеческих душ": как Сталин использовал искусство для влияния на массы?
8.​2.​2.​1 описывать основные течения в искусстве XIX-начале XX веков (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.​2.​2.​2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века
Почему фашизм получил развитие в Италии и Германии?
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
Какое воздействие оказала нацистская политика на жизнь людей в Германии?
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
Насколько был устойчив "Народный фронт" во Франции и Испании?
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества
4 четверть
Раздел 7. Причины и последствия Второй мировой войны
Какие договорные отношения складывались между странами накануне и в ходе Второй мировой войны?
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
Какие события Второй мировой войны являются ключевыми?
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники и военной стратегии, объясняя исторические события
Почему война Советского Союза против фашисткой Германии называется Великой Отечественной?
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны;
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники и военной стратегии, объясняя исторические события
Каковы итоги и уроки Второй мировой войны?
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества;
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны

6-бөлім.
Еуропа елдеріндегі
тоталитарлық
режимдер
Сталиннің билігі тұсында КСРО қалай дамыды?
8. 1. 1. 2 социалистік қоғамның дамуына байланысты әлеуметтік топтардың (жұмысшы табы, шаруалар, зиялылар) мәртебесіндегі өзгерісті талдау;
8. 4. 2. 1 "жоспарлы экономика", "нарықтық экономика" ұғымдарын қолдана отырып, XX ғасыр бірінші жартысындағы капитализм мен социализмнің экономикалық жүйелерін салыстыру;
8. 3. 1. 2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру
"Адамның жандүниесінің инженерлері": Сталин халыққа ықпал ету үшін өнерді қалай пайдаланды?
8. 2. 2. 1 XIX ғасырдағы - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8. 2. 2. 2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау
Неліктен фашизм Италия мен Германияда өрбіді?
8. 1. 2. 1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеологиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8. 3. 1. 2 тоталитаризм, авторитаризм сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру
Нацистердің саясаты Германия тұрғындарына қандай әсерін тигізді?
8. 1. 2. 1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8. 3. 1. 2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру
Франция мен Испаниядағы "Халық майданы" қаншалықты тұрақты болды?
8. 1. 2. 1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау
4-тоқсан
7-бөлім.
Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері мен салдары
Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңы мен барысында елдер арасында қандай келісімшарт қарым-қатынастары қалыптасты?
8. 3. 2. 3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары түйінді болып табылады?
8. 2. 4. 3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегиялардың рөлін бағалау
Кеңес Одағының фашистік Германияға қарсы соғысы неліктен Ұлы Отан соғысы деп аталды?
8. 3. 2. 3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау;
8. 2. 4. 3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегиялардың рөлін бағалау
Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен сабақтары қандай болды?
8. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау;
8. 3. 2. 3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау

Раздел 8. Культура и наука в первой половине ХХ века
Каковы особенности развития культуры в первой половине ХХ века?
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов;
8.​2.​2.​2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века;
8.​2.​3.​1 использовать понятия "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" для характеристики исторической эпохи
Как развивались наука в первой половине ХХ века?
8.​2.​4.​2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран, обобщая причины, результаты, значение исторических событий
5) 9 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Политическая карта мира
во 2-ой половине
ХХ века
Как изменилась политическая карта мира после Второй мировой войны?
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века;
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
Почему во второй половине ХХ века усилился процесс деколонизации?
9.​1.​1.​1 выявлять изменения социальной структуры в связи с отказом от социалистического пути развития;
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​3.​2.​1 анализировать причины и последствия распада колониальной системы
Как сформировалась биполярная система мира?
9.​3.​2.​2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война";
9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века
Каковы особенности событий холодной войны в 1946-1963 гг.?
9.​3.​2.​2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война";
9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние двух военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Раздел 2. Становление международ-ных
организаций
Почему Организация Объединенных Наций издала Всеобщую Декларацию прав человека?
9.​2.​3.​2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций;
9.​3.​1.​2 анализировать пути становления конституционно-правовой идеологии (Всеобщая Декларация прав человека, Европарламент, Международный суд в Гааге) в ведущих странах Европы и Азии
Каковы причины европейской интеграции в послевоенное время?
9.​2.​3.​2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций;
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны
2 четверть

8-бөлім.
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет және
ғылым
ХХ ғасырдың бірінші жартысында мәдениеттің даму ерекшеліктері қандай?
8. 2. 1. 1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау;
8. 2. 2. 2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау;
8. 2. 3. 1 "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" ұғымдарын тарихи кезеңді сипаттау үшін қолдану
ХХ ғасырдың бірінші жартысында ғылым қалай дамыды?
8. 2. 4. 2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау
5) 9-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары.
1-тоқсан
1-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасы қалай өзгерді?
9. 3. 2. 8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау;
9. 3. 2. 4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
8. 3. 2. 3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
ХХ ғасырдың екінші жартысында отарсыздандыру процесі неліктен күшейді?
9. 1. 1. 1 социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау;
9. 3. 1. 3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9. 3. 2. 1 отаршылдық жүйе күйреуінің себептері мен салдарын талдау
Әлемнің екі полюсті жүйесі қалай қалыптасты?
9. 3. 2. 2 "қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау;
9. 3. 2. 3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9. 3. 2. 8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау
1946-1963 жж. қырғи қабақ соғыстың ерекшелігі неде?
9. 3. 2. 2 "қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау;
9. 3. 2. 3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау
2-бөлім.
Халықаралық ұйымдардың қалыптасуы
Неліктен Біріккен Ұлттар Ұйымы Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясын жариялады?
9. 2. 3. 2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын сипаттау;
9. 3. 1. 2 Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясы, ЕҚЫҰ, Еурокеңес, Гаагадағы Халықаралық сот)
Соғыстан кейінгі уақыттағы еуропалық интеграцияның себептері қандай?
9. 2. 3. 2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын сипаттау;
9. 3. 2. 4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау
2-тоқсан

Раздел 3. Развитие мировой экономики во второй половине
ХХ века
Почему во второй половине ХХ века "государства благосостояния" переживали экономический кризис?
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы;
9.​4.​1.​1 анализировать причины и последствия безработицы в 70-х годах XX века;
9.​4.​1.​2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация"
С какими экономическими проблемами столкнулся СССР в 60-70-е годы XX века?
9.​4.​1.​2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация";
9.​4.​1.​4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно- следственные связи;
9.​4.​2.​1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем
Раздел 4.
От биполярного к многополюс
ному миру
Каковы особенности событий холодной войны в 1979-1985 гг.?
9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние двух военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Почему стал возможен визит Саманты Смит в СССР?
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Каковы причины завершения холодной войны?
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств
Стал ли мир безопаснее после окончания холодной войны?
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века;
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов
Раздел 5. Международные организации
в решении региональных проблем
Какие мирные способы решения ближневосточного кризиса предпринимает ООН?
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.​3.​2.​6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов
Каковы причины и последствия "арабской весны"?
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.​3.​2.​6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов;
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания
3 четверть

3-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы
Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында "әл-ауқатты мемлекеттер" экономикалық дағдарысқа ұшырады?
9. 3. 1. 1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 - 1980 жж. әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану;
9. 4. 1. 1 XX ғасырдың 70-жылдарындағы жұмыссыздықтың себеп-салдарын талдау;
9. 4. 1. 2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау
XX ғасырдың 60-70- жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды?
9. 4. 1. 2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау;
9. 4. 1. 4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;
9. 4. 2. 1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу
4-бөлім.
Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге
1979-1985 жылдар аралығындағы "қырғи-қабақ соғысы" оқиғаларының ерешеліктері қандай?
9. 3. 2. 3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9. 3. 2. 5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Саманта Смиттің КСРО-ға сапары неге мүмкін болды?
9. 3. 2. 4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуының себептері қандай болды?
9. 3. 2. 4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
9. 3. 1. 3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау
Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?
9. 3. 2. 4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
9. 3. 2. 8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау;
9. 3. 2. 5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау
5-бөлім.
Аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдар
БҰҰ Таяу Шығыстағы дағдарысты шешудің қандай бейбіт жолдарын ұсынады?
9. 3. 2. 5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9. 3. 2. 6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау
"Араб көктемінің" себептері мен салдары қандай?
9. 3. 2. 5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9. 3. 2. 6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау;
9. 1. 2. 4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
3-тоқсан

Раздел 6. Особенности развития западных стран во второй половине
ХХ века
Почему
в Великобритании консерватизм сменился неоконсерватизмом?
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Каковы признаки "шведской модели" социализма?
9.​1.​2.​1 определять сходства и различия социальной структуры в западных и восточных странах, приводя примеры вертикальной и горизонтальной мобильности;
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
Каковы особенности германского "социально-рыночного хозяйства"?
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
Раздел 7. Особенности развития стран Азии во второй пол. XX в.
Как изменился Китай в результате победы Коммунистической партии в 1949 году?
9.​4.​1.​4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно-следственные связи;
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Почему стал возможен "азиатский прорыв"?
9.​4.​2.​1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем;
9.​4.​1.​5 выявлять основные факторы, способствовавшие быстрому экономическому росту стран Юго-Восточной Азии;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Какие проблемы независимой Индии связаны с еҰ колониальным прошлым?
9.​2.​1.​2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем;
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
В чем проявилась эволюция кемализма во второй половине XX века?
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​2.​1.​3 определять роль мировых религий в формировании цивилизационных путей развития человечества, прослеживая непрерывность исторического процесса;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
4 четверть
Раздел 8. Глобализация современного мира
Каковы ключевые особенности глобализации?
9.​1.​2.​3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества;
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания
Каково влияние глобализации на развитие мировой экономики и политики?
9.​1.​2.​3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества;
9.​4.​1.​3 оценивать значение экономической интеграции в условиях глобализации;
9.​4.​2.​2 оценивать роль информации как главного экономического ресурса постиндустриального общества
Почему терроризм является угрозой для человечества?
9.​3.​2.​7 анализировать проблему международного терроризма и экстремизма на современном этапе;
9.​2.​1.​1 давать оценку деятельности традиционных и деструктивных религиозных организаций в жизни общества;
9.​2.​1.​2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем
Как сохранить национальную идентичность
в условиях глобализации?
9.​2.​3.​3 аргументировать важность сохранения национальных культурных ценностей в условиях глобализации;
9.​2.​2.​2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ века-начале ХХI века

6-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы батыс елдерінің даму ерекшеліктері
Неліктен Ұлыбританияда консерватизм жаңа консерватизммен ауысты?
9. 3. 1. 3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9. 1. 2. 2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Социализмнің "шведтік моделінің" белгілері қандай?
9. 1. 2. 1 батыс және шығыс мемлекеттеріндегі әлеуметтік құрылымның ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, мобильділікке тігінен және көлденеңінен мысал келтіру;
9. 1. 2. 2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9. 3. 1. 1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану
Германдық "әлеуметтік-нарықтық шаруашылық" ерекшеліктері қандай?
9. 3. 1. 3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9. 1. 2. 2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9. 3. 1. 1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану
7-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерекшеліктері
1949 жылғы коммунистік партия жеңісі нәтижесінде Қытай қалай өзгерді?
9. 4. 1. 4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;
9. 3. 1. 3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
"Азиялық серпіліс" неліктен мүмкін болды?
9. 4. 2. 1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу;
9. 4. 1. 5 Оңтүстік - Шығыс Азия мемлекеттерінің қарқынды экономикалық дамуына ықпал ететін негізгі факторларды талдау;
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау
Тәуелсіз Үндістанның қандай мәселелері отарлық өткенімен байланысты?
9. 2. 1. 2 қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпретациялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану;
9. 3. 1. 3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы кемализм эволюциясы қалай айқындалды?
9. 3. 1. 3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9. 2. 1. 3 тарихи процестің сабақтастығын орнату арқылы адамзаттың өркениетті даму жолдарын қалыптастырудағы әлемдік діндердің рөлін анықтау;
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
4-тоқсан
8-бөлім.
Қазіргі әлемнің жаһандануы
Жаһанданудың негізгі ерекшеліктері қандай?
9. 1. 2. 3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей отыра, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция) бақылау;
9. 1. 2. 4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
Жаһандану саясат пен әлемдік экономиканың дамуына қаншалықты ықпал етеді?
9. 1. 2. 3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей (модельдеу) отыра, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді бақылау (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция);
9. 4. 1. 3 жаһандану жағдайындағы экономикалық интеграцияның маңызын бағалау;
9. 4. 2. 2 постиндустриалды қоғамның басты экономикалық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін анықтау
Адамзат үшін лаңкестік несімен қауіпті?
9. 3. 2. 7 қазіргі кездегі халықаралық лаңкестік және экстремизм проблемасын талдау;
9. 2. 1. 1 қоғам өміріндегі дәстүрлі және деструктивті діни ұйымдардың іс-әрекетіне баға беру;
9. 2. 1. 2 қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпретациялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану
Жаһандану жағдайында ұлттық бірегейлікті қалай сақтауға болады?
9. 2. 3. 3 жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтарды сақтаудың маңыздылығын дәлелдеу;
9. 2. 2. 2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау

Раздел 9.
Наука, образование и технологии во второй половине ХХ века - начале ХХI века
Каково влияние научно-технической революции в США на развитие стран в современном мире?
9.​2.​4.​1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции;
9.​2.​4.​3 анализировать влияние новых научных открытий на развитие общества (генетика, микробиология, информационные технологии, нано-технологии, ядерная физика);
9.​2.​4.​2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Каково значение космодрома Байконур в развитии мировой науки?
9.​2.​4.​1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции;
9.​2.​4.​2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Каково значение образования в современном мире?
9.​2.​4.​2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Раздел 10. Культура во второй половине ХХ века - начале ХХI века
Какое влияние оказали деятели культуры ХХ века на духовное развитие человечества?
9.​2.​2.​1 анализировать влияние известных деятелей искусства на развитие общества, самостоятельно оценивая их деятельность в контексте мировой истории;
9.​2.​2.​3 анализировать становление новых форм художественного творчества в условиях информационного общества;
9.​2.​3.​1 оценивать влияние различных философских взглядов на современную общественную жизнь;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Каково воздействие массовой культуры на духовное развитие общества?
9.​2.​2.​2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ века - начале ХХI века;
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания.
Приложение 63
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Основы права" для 9 класса уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

9-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология
АҚШ тағы Ғылыми техникалық революцияның қазіргі әлемдегі елдердің дамуына әсері қандай?
9. 2. 4. 1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау;
9. 2. 4. 3 ғылыми жаңалықтардың (генетика, микробиология, ақпараттық технологиялар, нано технологиялар, ядролық физика) қоғам дамуына ықпалын талдау;
9. 2. 4. 2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
Әлемдік ғылымның дамуында Байқоңыр ғарыш айлағының маңызы қандай?
9. 2. 4. 1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау;
9. 2. 4. 2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
Қазіргі әлемдегі білімнің маңызы неде?
9. 2. 4. 2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
10-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы мәдениет
ХХ ғасырдағы мәдениет қайраткерлері адамзаттың рухани дамуына қандай ықпал жасады?
9. 2. 2. 1 танымал өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих контекстінде өзіндік баға беру;
9. 2. 2. 3 ақпараттық қоғам жағдайындағы көркем шығармашылықтың жаңа түрлерінің қалыптасуын талдау;
9. 2. 3. 1 түрлі философиялық көзқарастардың қазіргі қоғамдық өмірге ықпалын бағалау;
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Қоғамның рухани дамуына бұқаралық мәдениеттің әсері қандай?
9. 2. 2. 2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау;
9. 1. 2. 4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
63-қосымша
Негізгі білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Цель предмета "Основы права" – изучение базовых знаний о праве, воспитание грамотного в правовом плане гражданина, привитие обучающимся правовой культуры, уважения к законам государства и нормам общества, формирование знаний и навыков, необходимых для реализации ими своих гражданских прав и исполнения обязательств.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний об основных понятиях и содержании базовых отраслей казахстанского права;
2) формирование знаний о системе фундаментальных правовых и социальных ценностей: права человека, демократия, гражданское общество, законность и правопорядок;
3) формирование понимания особенностей и признаков правового государства;
4) формирование умения поиска, анализа и использования правовой информации в учебной и практической деятельности;
5) формирование и развитие умения использовать правовые знания и навыки при выборе соответствующих закону форм поведения и действий в типичных жизненных ситуациях, урегулированных правом;
6) развитие навыка участия в дискуссиях по актуальным общественным и правовым проблемам;
7) формирование и развитие навыков критического анализа и оценки практических ситуаций, связанных с правовыми отношениями в обществе.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Основы права"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Основы права"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Основы права" в 9-м классе составляет 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание предмета "Основы права" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
6. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Учебный предмет "Основы права" содержит 7 разделов.
8. Раздел "Право и государство" содержит следующие подразделы:
2. понятие права;
3. правовое государство и гражданское общество.

2. "Құқық негіздері" пәнінің мақсаты - құқық жөнінде негізгі білімдерді игеру арқылы құқықтық тұрғыдан сауатты азаматты тәрбиелеу және олардың бойында заңды құрметтеу дәстүрі мен құқықтық мәдениетті қалыптастыру, өз азаматтық құқықтары мен міндеттерін жүзеге асыруға қажетті білім мен дағдыларды қалыптастырып дамыту.
3. Пәннің міндеттері:
1) Қазақстандық құқық салаларының негізгі түсініктері мен мазмұны туралы білімдерді қалыптастыру;
2) іргелі құқықтық және әлеуметтік құндылықтар жүйесі: адам құқықтары, демократия, азаматтық қоғам, заңдылық пен құқықтық тәртіп туралы білімдерін қалыптастыру;
3) құқықтық мемлекеттің белгілері мен ерекшеліктері туралы түсінік қалыптастыру;
4) оқу және практикалық іс-әрекетте құқықтық ақпаратты табу, талдау және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
5) құқықпен реттелетін әртүрлі өмірлік жағдайларда құқықтық білімдер мен дағдыларын қолдануды қалыптастыру және дамыту;
6) бүгінгі күнгі өзекті қоғамдық және құқықтық мәселелерге қатысты пікірталасқа қатысу дағдыларын дамыту;
7) сын тұрғысынан талдау және қоғамда құқықтық қатынастармен байланысты практикалық жағдаяттарды бағалау дағдыларын қалыптастыру мен дамыту.
2-тарау. "Құқық негіздері" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Құқық негіздері" пәнінің мазмұны
4. "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер білім, түсінік және дағдыларды қалыптастыруды көздейтін бөлімшелерден тұрады.
6. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары, мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға және олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
7. "Құқық негіздері" оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді құрайды.
8. "Құқық және мемлекет" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) құқық түсінігі;
2) құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам.

9. Раздел "Конституционное право" содержит следующие подразделы:
1) права и свободы человека и гражданина;
2) конституционная система государственных органов.
10. Раздел "Гражданское право" содержит следующие подразделы:
1) понятие гражданского права;
2) право собственности;
3) обязательство и ответственность в гражданском праве;
4) защита прав потребителей.
11. Раздел "Трудовое право" содержит следующие подразделы:
1) понятие трудового права;
2) условия труда;
3) охрана труда;
4) трудовой договор.
12. Раздел "Семейное право" содержит следующие подразделы:
1) понятие семейного права;
2) пути заключения и прекращения брака;
3) права и обязанности членов семьи;
4) важность семьи в обществе.
13. Раздел "Административное право" содержит следующие подразделы:
1) понятие административного права;
2) административная ответственность;
3) профилактика административного правонарушения.
14. Раздел "Уголовное право" содержит следующие подразделы:
1) понятие уголовного права;
2) понятие преступления;
3) уголовная ответственность;
4) наказание и вопросы гуманизма.
15. Базовое содержание учебного предмета "Основы права":
1) понятие права. Понятие и признаки права. Отличие права от других социальных норм: норм морали, религиозных норм, обычаев, корпоративных норм;
2) права и свободы человека и гражданина. Основы Конституционного строя. Конституционные права, свободы и обязанности человека и гражданина;
3) понятие гражданского права. Имущественные отношения на основе равенства сторон. Личные неимущественные отношения: жизнь, здоровье, честь, достоинство;
4) понятие трудового права. Конституционные гарантии свободы труда;
5) понятие брака и семейного права. Понятие семьи и брака (супружества);
6) понятие административного права. Управленческое право. Административное правонарушение;
7) понятие уголовного права. Преступное поведение и его наказуемость;
8) конституционная система органов государственной власти. Основные направления деятельности высших органов государственной власти. Представительные органы государственной власти;
9) право собственности. Виды собственности в Республике Казахстан. Основные пути приобретения и прекращения права собственности;
10) условия труда. Права и обязанности работодателя и работника;
11) пути заключения и прекращения брака. Условия и препятствия заключения брака (супружества). Прекращение и расторжение брака;
12) понятие преступления. Признаки и виды преступлений. Объект, субъект, объективная и субъективная сторона преступления;
13) обязательство и ответственность в гражданском праве. Имущественная ответственность за неисполнение обязательства. Способы обеспечения обязательства;

9. "Конституциялық құқық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары;
2) мемлекеттік органдардың конституциялық жүйесі.
10. "Азаматтық құқық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) азаматтық құқық түсінігі;
2) меншік құқығы;
3) азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік;
4) тұтынушылар құқығын қорғау.
11. "Еңбек құқығы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) еңбек құқығы түсінігі;
2) еңбек жағдайлары;
3) еңбекті қорғау;
4) еңбек шарты.
12. "Отбасы құқығы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) отбасы құқығының түсінігі;
2) некені қию және тоқтату жолдары;
3) отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттері;
4) отбасының қоғамдағы маңыздылығы.
13. "Әкімшілік құқық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әкімшілік құқық түсінігі;
2) әкімшілік жауапкершілік;
3) әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу.
14. "Қылмыстық құқық" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қылмыстық құқық түсінігі;
2) қылмыс ұғымы;
3) қылмыстық жауапкершілік;
4) жазалау және гуманизм мәселесі.
15. "Құқық негіздері" пәнінің базалық мазмұны:
1) құқық түсінігі. Құқық түсінігі және оның белгілері. Құқықтың басқа әлеуметтік нормалардан айырмашылығы: мораль, діни нормалар, дәстүрлер, корпоративтік нормалар;
2) адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары. Конституциялық құрылыс негіздері. Адамдар мен азаматтардың конституциялық құқықтары, бостандықтары мен міндеттері;
3) азаматтық құқық түсінігі. Тараптардың теңдігі негізіндегі мүліктік қатынас. Жеке мүліктік емес қатынастар: өмір, денсаулық, ар, абырой;
4) еңбек құқығы түсінігі. Еңбек бостандығының конституциялық кепілдігі;
5) неке және отбасы құқығы түсінігі. Отбасы мен неке (ерлі-зайыптылық) түсінігі;
6) әкімшілік құқық түсінігі. Басқару құқығы. Әкімшілік құқық бұзушылық;
7) қылмыстық құқық түсінігі. Қылмыстық мінез-құлық пен жазаланушылық;
8) мемлекеттік басқару органдардың конституциялық жүйесі. Жоғарғы билік органдарының негізгі қызмет бағыттары. Мемлекеттік биліктің өкілетті органдары;
9) меншік құқығы. Қазақстан Республикасындағы меншік түрлері. Меншік құқығына ие болу және тоқтатылуының негізгі жолдары;
10) еңбек жағдайлары. Жұмыс беруші мен жұмыскердің құқықтары мен міндеттері;
11) некені қию және тоқтату жолдары. Некеге тұрудың шарттары мен кедергілері. Некені тоқтату мен бұзу;
12) қылмыс ұғымы. Қылмыстың түрлері мен белгілері. Қылмыстың объектісі, субъектісі. Қылмыстың объективті және субъективті жақтары;
13) азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік. Міндеттемелерді орындамағаны үшін мүліктік жауапкершілік. Міндеттемелерді қамтамасыз ету амалдары;

14) охрана труда. Пути разрешения трудовых споров. Правовое регулирование труда несовершеннолетних;
15) права и обязанности членов семьи. Права ребенка;
16) административная ответственность. Виды и признаки административного правонарушения. Виды административных взысканий и порядок их применения;
17) уголовная ответственность. Уголовная ответственность за противоправные деяния и виды наказания за них. Субъекты коррупционных правонарушений;
18) правовое государство и гражданское общество. Понятия и признаки правового государства. Роль и важность институтов гражданского общества в функционировании правового государства;
19) защита прав потребителей. Пути защиты прав потребителей. Права потребителей на защиту своих прав;
20) трудовой договор. Содержание трудового договора.
21) важность семьи в обществе. Государственная поддержка и защита семейных отношений;
22) профилактика административного правонарушения. Роль и значение административно-правовых норм в регулировании общественных отношений.
23) наказание и вопросы гуманизма. Принцип гуманизма в угловном праве.
Параграф 2. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 9.2.1.2 "9" - класс, "2" - раздел, "1" - подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения расписана по разделам:
1) "Право и государство":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.1.1 Понятие права
9.​1.​1.​1 объяснять понятие и роль права в системе социальных норм
9.1.2 Правовое государство и гражданское общество
9.​1.​2.​1 определять особенность и значимость правового государства;
9.​1.​2.​2 определять роль и важность институтов гражданского общества
2) " Конституционное право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.2.1 Права и свободы человека и гражданина
9.​2.​1.​1 объяснять основы конституционного строя
9.​2.​1.​2 определять конституционные права, свободы и обязанности человека и гражданина на основе анализа Конституции Республики Казахстан
9.2.2 Контституционная система государственных органов
9.​2.​2.​1 определять и сравнивать функции государственных органов, основываясь на Конституции Республики Казахстан
9.​2.​2.​2 определять важность и роль выборов в формировании государственных органов
3) "Гражданское право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.3.1 Понятие гражданского права
9.​3.​1.​1 объяснять понятие и принципы гражданского права

14) еңбекті қорғау. Еңбек дауларын шешу жолдары. Жасөспірімдер еңбегінің құқықтық реттелуі;
15) отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттері. Бала құқығы;
16) әкімшілік жауапкершілік. Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері мен түрлері. Әкімшілік өндіріп алу түрлері мен оларды қолдану тәртібі;
17) қылмыстық жауапкершілік. Құқыққа қарсы әрекет үшін қылмыстық жауапкершілік және жаза түрлері. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың субъектілері;
18) құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемлекеттің түсінігі мен белгілері. Құқықтық мемлекеттің қызметіндегі азаматтық қоғам институттарының маңызы мен рөлі;
19) тұтынушылар құқығын қорғау. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдары. Тұтынушылардың өз құқықтарын қорғау құқығы;
20) еңбек шарты. Еңбек шартының мазмұны;
21) отбасының қоғамдағы маңыздылығы. Отбасы қатынастарын мемлекеттік қолдау және қорғау;
22) әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу. Қоғамдық қатынастарды реттеудегі әкімшілік құқық бұзушылық нормаларының рөлі мен маңызы;
23) жазалау мен гуманизм мәселесі. Қылмыстық құқықтағы гуманизм қағидаты.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді Мысалы, 9.2.1.2 кодында: "9" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімшенің, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
17. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша берілген:
1) "Құқық және мемлекет" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.1.1 Құқық түсінігі
9. 1. 1. 1 әлеуметтік нормалар жүйесінде құқықтың ұғымы мен рөлін түсіндіру
9.1.2 Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
9. 1. 2. 1 құқықтық мемлекеттің ерекшелігі мен маңызын анықтау
9. 1. 2. 2 азаматтық қоғам институттарының рөлі мен маңызын анықтау
2) "Конституциялық құқық" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.2.1 Адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары
9. 2. 1. 1 конституциялық құрылыс негіздерін түсіндіру
9. 2. 1. 2 Қазақстан Республикасы Конституциясын талдау арқылы адамның және азаматтың конституциялық құқықтары, бостандықтары мен міндеттерін анықтау
9.2.2 Мемлекеттік органдардың конституциялық жүйесі
9. 2. 2. 1 Конституция негізінде мемлекеттік органдардың қызметтерін анықтап, салыстыру
9. 2. 2. 2 мемлекеттік органдардың құрылуында сайлаудың маңызы мен рөлін анықтау
3) "Азаматтық құқық" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.3.1 Азаматтық құқық түсінігі
9. 3. 1. 1 азаматтық құқық ұғымы мен қағидаларын түсіндіру

9.3.2 Право собственности
9.​3.​2.​1 определять виды собственности;
9.​3.​2.​2 определять пути приобретения и прекращения права собственности, анализируя правовые ситуации
9.3.3 Обязательство и ответственность в гражданском праве
9.​3.​3.​1 анализировать обязательства и определять ответственность в гражданском праве
9.3.4 Защита прав потребителей
9.​3.​4.​1 определять пути защиты прав потребителей
4) "Трудовое право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.4.1 Понятие трудового права
9.​4.​1.​1 объяснять понятие трудового права
9.4.2 Условия труда
9.​4.​2.​1 определять условия труда, основываясь на Трудовом кодексе Республики Казахстан
9.​4.​2.​2 объяснять права и обязанности работодателя и работника, анализируя правовые ситуации
9.4.3 Охрана труда
9.​4.​3.​1 анализировать правовые нормы в отношении труда несовершеннолетних
9.​4.​3.​2 предлагать пути разрешения трудовых споров, опираясь на нормативные правовые акты
9.4. 4 Трудовое соглашение
9.​4.​4.​1 раскрывать содержание трудового договора, анализируя правовые ситуации
5) "Семейное право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.5.1 Понятие брака и семейного права
9.​5.​1.​1 объяснять понятия "брак" и "семья"
9.5.2 Пути заключения и прекращения брака
9.​5.​2.​1 определять условия заключения и прекращения брака
9.5.3. Права и обязанности членов семьи
9.​5.​3.​1 определять права и обязанности членов семьи;
9.​5.​3.​2 анализировать права детей в обществе и семье, ссылаясь на правовые акты
9.5.4 Важность семьи в обществе
9.​5.​4.​1 оценивать значимость семьи в обществе
6) "Административное право":
Обучающиеся должны:
Подраздел
9 класс
9.6.1 Понятие административного права
9.​6.​1.​1 объяснять понятие административного права
9.6.2 Административная ответственность
9.​6.​2.​1 определять виды и признаки административного правонарушения;
9.​6.​2.​2 объяснять виды административной ответственности и порядок их применения, анализируя правовые ситуации
9.6.3 Профилактика административного правонарушения
9.​6.​3.​1 оценивать значение административно-правовых норм
7) "Уголовное право":
Обучающиеся должны:
Подраздел)
9 класс
9.7.1 Понятие уголовного права
9.​7.​1.​1 объяснять понятие уголовного права
9.7.2 Понятие преступления
9.​7.​2.​1 различать признаки и виды преступления
9.7.3 Уголовная ответственность
9.​7.​3.​1 определять уголовную ответственность и виды наказания, анализируя правовые ситуации;
9.​7.​3.​2 анализировать антикоррупционные правовые акты
9.7.4 Наказание и вопросы гуманизма
9.​7.​4.​1 оценивать принцип гуманизма в уголовном праве
18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.

9.3.2 Меншік құқығы
9. 3. 2. 1 меншік түрлерін анықтау
9. 3. 2. 2 меншік құқығына ие болудың және тоқтатылудың жолдарын, құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы анықтау
9.3.3 Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік
9. 3. 3. 1 азаматтық құқықтағы міндеттемелерді талдап, жауапкершіліктерін анықтау
9.3.4 Тұтынушылар құқығын қорғау
9. 3. 4. 1 тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын ұсыну
4) "Еңбек құқығы" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.4.1 Еңбек құқығы түсінігі
9. 4. 1. 1 еңбек құқығы ұғымын түсіндіру
9.4.2 Еңбек жағдайлары
9. 4. 2. 1 Қазақстан Республикасының еңбек кодексі баптарының негізінде еңбек жағдайларын анықтау
9. 4. 2. 2 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы жұмыс беруші мен жұмысшының құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді
9.4.3 Еңбекті қорғау
9. 4. 3. 1 кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқықтық нормаларды талдау
9. 4. 3. 2 құқықтық нормативтік актілерге сүйеніп еңбек дауларын шешу жолдарын ұсыну
9.4.4 Еңбек шарты
9. 4. 4. 1 құқықтық жағдаяттарды талдап еңбек шартының мазмұнын ашу
5) "Отбасы құқығы" бөлімі
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.5.1 Неке және отбасы құқығы түсінігі
9. 5. 1. 1 неке және отбасы ұғымдарын түсіндіру
9.5.2 Некені қию және тоқтату жолдары
9. 5. 2. 1 некені қию және тоқтатылу шарттарын анықтау
9.5.3. Отбасы мүшелерінің құқығы мен міндеттері
9. 5. 3. 1 отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
9. 5. 3. 2 құқықтық актілерге сүйене отырып, қоғам мен отбасындағы балалар құқығын талдау
9.5.4 Отбасының қоғамдағы маңыздылығы
9. 5. 4. 1 отбасының қоғамдағы маңыздылығын бағалау
6) "Әкімшілік құқық" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.6.1 Әкімшілік құқық түсінігі
9. 6. 1. 1 әкімшілік құқық ұғымын түсіндіру
9.6.2 Әкімшілік жауапкершілік
9. 6. 2. 1 әкімшілік құқық бұзушылықтың түрлері мен белгілерін анықтау
9. 6. 2. 2 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы әкімшілік жауапкершілік түрлерін және оларды қолдану тәртібін түсіндіру
9.6.3 Әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу
9. 6. 3. 1 әкімшілік құқықтық нормалардың маңызына баға беру
7) "Қылмыстық құқық" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше
9-сынып
9.7.1 Қылмыстық құқық түсінігі
9. 7. 1. 1 қылмыстық құқық ұғымын түсіндіру
9.7.2 Қылмыс ұғымы
9. 7. 2. 1 қылмыстың белгілері мен түрлерін ажырату
9.7.3 Қылмыстық жауапкершілік
9. 7. 3. 1 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы қылмыстық жауаптылықты және жаза түрлерін анықтау
9. 7. 3. 2 сыбайлас жемқорлықпен күреске бағытталған құқықтық актілерді талдау
9.7.4 Жазалау және гуманизм мәселесі
9. 7. 4. 1 қылмыстық құқықтағы гуманизм қағидасына баға беру
18. -тоқсандағы бөлімдер және бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.

19. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 9 класса уровня основного среднего образования.
20. Темы в долгосрочных планах организованы в виде проблемных вопросов, что позволяет активизировать мыслительную деятельность обучающихся уже в самом начале урока и способствует развитию у обучающихся критического мышления, навыков постановки проблемных вопросов и самостоятельного анализа.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 9 класса уровня основного среднего образования
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1-я четверть
Понятие права
Что такое право и как оно влияет на общественные отношения?
9.​1.​1.​1 объяснять понятие и роль права в системе социальных норм
Права и свободы человека и гражданина
Какие права и обязанности у человека и гражданина Республики Казахстан?
9.​2.​1.​2 определять конституционные права, свободы и обязанности человека и гражданина на основе анализа Конституции Республики Казахстан
Почему Казахстан провозглашает себя демократическим, светским, правовым и социальным государством?
9.​2.​1.​1 объяснять основы конституционного строя
Понятие гражданского права
Как гражданское право регулирует общественные отношения?
9.​3.​1.​1 объяснять понятие и принципы гражданского права
Понятие трудового права
Что провозглашает 24 статья Конституции РК?
9.​4.​1.​1 объяснять понятие трудового права
Понятие брака и семейного права
Как законодательством защищается семья?
9.​5.​1.​1 объяснять понятия "брак" и "семья"
Понятие административного права
Какие общественные отношения регулирует административное право?
9.​6.​1.​1 объяснять понятие административного права
Понятие уголовного права
В чем отличие уголовного права от других отраслей права?
9.​7.​1.​1 объяснять понятие уголовного права
2-я четверть
Контституционное устройсво государственных органов
В чем заключается функция государственных органов?
9.​2.​2.​1 определять и сравнивать функции государственных органов, руководствуясь основными положениями Конституции Республики Казахстан
Какова роль и значение выборов в формировании государственных органов?
9.​2.​2.​2 определять важность и роль выборов в формировании государственных органов
Право собственности
Как стать собственником?
9.​3.​2.​1 определять виды собственности;
9.​3.​2.​2 определять пути приобретения и прекращения права собственности, анализируя правовые ситуации
Условия труда
Как законодательством регулируются условия труда?
9.​4.​2.​1 определять условия труда, руководствуясь положениями Трудового кодекса Республики Казахстан;
9.​4.​2.​2 объяснять права и обязанности работодателя и работника, анализируя правовые ситуации
Пути заключения и прекращения брака
При каких обстоятельствах заключается и прекращается брак?
9.​5.​2.​1 определять условия заключения и прекращения брака
Понятие преступление
Какое деяние признается преступлением?
9.​7.​2.​1 различать признаки и виды преступления
3-я четверть
Обязательство и ответственность в гражданском праве
Какую ответственность порождают гражданско-правовые обязательства?
9.​3.​3.​1 анализировать обязательства и определять ответственность в гражданском праве
Охрана труда
Как разрешаются трудовые споры?
9.​4.​3.​2 предлагать пути разрешения трудовых споров, опираясь на нормативные правовые акты
Как защищается законодательством труд несовершеннолетних?
9.​4.​3.​1 анализировать правовые нормы в отношении труда несовершеннолетних
Права и обязанности членов семьи
Каков правовой статус членов семьи?
9.​5.​3.​1 определять права и обязанности членов семьи
Как защищаются права ребенка?
9.​5.​3.​2 анализировать права детей в обществе и семье, ссылаясь на правовые акты
Административная ответственность
В каких случаях возникает административная ответственность?
9.​6.​2.​1 определять виды и признаки административного правонарушения
9.​6.​2.​2 объяснять виды административной ответственности и порядок их применения, анализируя правовые ситуации
Уголовная ответственность
В чем сущность уголовной ответственности?
9.​7.​3.​1 определять уголовную ответственность и виды наказания, анализируя правовые ситуации
Кто является субъектом коррупционных правонарушений?
9.​7.​3.​2 анализировать антикоррупционные правовые акты
4-я четверть
Правовое государство и гражданское общество
В чем заключаются основные идеи правового государства?
9.​1.​2.​1 определять особенность и значимость правового государства
Какое значение имеет формирование гражданского общества?
9.​1.​2.​2 определять роль и важность институтов гражданского общества
Защита прав потребителей
Знаем ли мы свои права как потребители?
9.​3.​4.​1 предлагать пути защиты прав потребителей
Трудовой договор
Какие права и обязанности возникают по трудовому договору?
9.​4.​4.​1 раскрывать содержание трудового договора, анализируя правовые ситуации
Важность семьи в обществе
В чем социальная роль семьи?
9.​5.​4.​1 оценивать значимость семьи в обществе
Профилактика административного правонарушения
В чем необходимость административно-правовых норм?
9.​6.​3.​1 оценивать значение административно-правовых норм
Наказание и вопросы гуманизма
Нужен ли принцип гуманизма в уголовном праве?
9.​7.​4.​1 оценивать принцип гуманизма в уголовном праве
Приложение 64
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Абайтану" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения

19. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
20. Ұзақ мерзімді жоспардағы тақырыптар білім алушылардың ойлау қабілетін белсендіретін және олардың сын тұрғысынан ойлау, проблемалық сұрақ қою, өздігінен талдау жасау дағдыларын дамытуға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтар түрінде құрастырылған.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Құқық түсінігі
Құқық дегеніміз не және ол қоғамдық қатынастарға қалай әсер етеді?
9. 1. 1. 1 әлеуметтік нормалар жүйесіндегі құқық ұғымы мен ролін түсіндіру
Адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтары
Қазақстан Республикасында адам мен азаматтың қандай құқықтары мен міндеттері бар?
9. 2. 1. 2 Қазақстан Республикасы Конституциясын талдау арқылы адамның және азаматтың конституциялық құқықтары, бостандықтары мен міндеттерін анықтау
Неліктен Қазақстан өзін демократиялық, зайырлы, құқықтық және әлеуметтік мемлекет ретінде жариялайды?
9. 2. 1. 1 конституциялық құрылым негіздерін түсіндіру
Азаматтық құқық түсінігі
Азаматтық құқық қоғамдық қатынастарды қалай реттейді
9. 3. 1. 1 азаматтық құқық ұғымы мен қағидаларын түсіндіру
Еңбек құқығы түсінігі
ҚР Конституциясының 24-ші бабы нені көздейді?
9. 4. 1. 1 еңбек құқығы ұғымын түсіндіру
Неке және отбасы құқығы түсінігі
Заңнамада отбасы қалай қорғалған?
9. 5. 1. 1 неке және отбасы ұғымдарын түсіндіру
Әкімшілік құқық түсінігі
Әкімшілік құқық қандай қоғамдық қатынастарды реттейді?
9. 6. 1. 1 әкімшілік құқық ұғымын түсіндіру
Қылмыстық құқық түсінігі
Қылмыстық құқықтың басқа құқық салаларынан ерекшелігі неде?
9. 7. 1. 1 қылмыстық құқық ұғымын түсіндіру
2-тоқсан
Мемлекеттік органдардың конституциялық құрылысы
Мемлекеттік органдардың қызметі қандай?
9. 2. 2. 1 Конституция негізінде мемлекеттік органдардың қызметтерін анықтап, салыстыру
Мемлекеттік органдардың құрылуында сайлаудың маңызы мен рөлі қандай?
9. 2. 2. 2 мемлекеттік органдардың құрылуындағы сайлаудың маңызы мен ролін анықтау
Меншік құқығы
Қалай меншік иесі бола аламыз?
9. 3. 2. 1 меншік түрлерін анықтау;
9. 3. 2. 2 меншік құқығына ие болудың және тоқтатылудың жолдарын, құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы анықтау
Еңбек жағдайлары
Заңнамамен еңбек жағдайлары қалай реттеледі?
9. 4. 2. 1 ҚР еңбек кодексінің баптарының негізінде еңбек жағдайларын анықтау;
9. 4. 2. 2 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы жұмыс беруші мен жұмысшының құқықтары мен міндеттерін түсіндіру
Некені қию және тоқтату жолдары
Неке қандай жағдайда қиылады және тоқтатылады?
9. 5. 2. 1 некені қию және тоқтатылу шарттарын анықтау
Қылмыс ұғымы
Қандай әрекет қылмыс деп танылады?
9. 7. 2. 1 қылмыстың белгілері мен түрлерін ажырату
3-тоқсан
Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік
Азаматтық-құқықтық міндеттемелер қандай жауапкершіліктерді туындатады?
9. 3. 3. 1 азаматтық құқықтағы міндеттемелерді талдап, жауапкершіліктерін анықтау
Еңбекті қорғау
Еңбек даулары қалай шешіледі?
9. 4. 3. 2 құқықтық нормативтік актілерге сүйене отырып, еңбек дауларын шешу жолдарын ұсыну
Кәмелетке толмағандардың еңбегі заңнамамен қалай қорғалады?
9. 4. 3. 1 кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларын талдау
Отбасы мүшелерінің құқығы мен міндеттері
Отбасы мүшелерінің құқықтық мәртебесі қандай?
9. 5. 3. 1 отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
Бала құқығы қалай қорғалады?
9. 5. 3. 2 құқықтық актілерге сүйеніп қоғам мен отбасындағы балалар құқығын талдау
Әкімшілік жауапкершілік
Қандай жағдайларда әкімшілік жауапкершілік туындайды?
9. 6. 2. 1 әкімшілік құқық бұзушылықтың түрлері мен белгілерін анықтау;
9. 6. 2. 2 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы әкімшілік жауапкершілік түрлерін және оларды қолдану тәртібін түсіндіру
Қылмыстық жауапкершілік
Қылмыстық жауапкершіліктің мәні неде?
9. 7. 3. 1 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы қылмыстық жауапкершілікті және жаза түрлерін анықтау
Кімдер сыбайлас жемқорлықтың субъектілері болып табылады
9. 7. 3. 2 сыбайлас жемқорлықпен күреске бағытталған құқықтық актілерді талдау
4-тоқсан
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекеттің басты идеялары неде?
9. 1. 2. 1 құқықтық мемлекеттің ерекшелігі мен маңызын анықтау
Азаматтық қоғамды қалыптастырудың маңызы неде?
9. 1. 2. 2 азаматтық қоғам институттарының ролі мен маңызын анықтау
Тұтынушылар құқығын қорғау
Біз тұтынушы ретінде өз құқығымызды білеміз бе?
9. 3. 4. 1 тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын ұсыну
Еңбек шарты
Еңбек шарты қандай құқықтар мен міндеттерді туындатады?
9. 4. 4. 1 құқықтық жағдаяттарды талдап еңбек шартының мазмұнын ашу
Отбасының қоғамдағы маңыздылығы
Отбасының әлеуметтік мәні неде?
9. 5. 4. 1 отбасының қоғамдағы маңыздылығын бағалау
Әкімшілік құқық бұзушылықтың алдын алу
Әкімшілік құқықтық нормалардың қажеттілігі мен маңызы неде?
9. 6. 3. 1 әкімшілік құқықтық нормалардың маңызына баға беру
Жазалау мен гуманизм мәселесі
Қылмыстық құқықта гуманизм қағидасы қажет пе?
9. 7. 4. 1 қылмыстық құқықтағы гуманизм қағидасына баға беру
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
64-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің мамандандырылған қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Абайтану" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель типовой учебной программы обновленного содержания предмета "Абайтану":
1) формирование через языковой слой произведений Абая знаний, умений, навыков, необходимых для художественного восприятия выраженного явления, овладения ценностью казахского литературного языка, мощностью художественного слова, эстетической силой, идейным содержанием, формирование знаний, умений, навыков, необходимых для художественного восприятия изображаемого явления, развитие компетенций проявления национального характера, качественных особенностей, национального кода, гуманистически-художественных, культурно-исторических, национальных ценностей, совершенствование литературно-эстетических вкусов и гуманистических и деловых ценностей, творческих компетенций;
2) формирование у обучающихся саморазвития, критического мышления, проявление личностных качеств через "Совершенного человека" Абая, учение о совести, человеческих идеалах, философских воззрениях;
3) формирование личности, способной свободно выражать свои мысли через литературный язык и литературные формы, иметь самостоятельную позицию, принимать оптимальные решения в различных ситуациях.
3. Задачи типового учебного плана обновленного содержания предмета "Абайтану":
1) систематическое образование идейного, содержательно-структурного характера творчества Абая, языковых, стилевых, жанровых особенностей;
2) глубокое познание основ учения Абая путем взвешивания принципов гуманизма, нравственности, морали в произведениях Абая;
3) уметь интерпретировать мысли в словах назиданиях и стихах Абая.
4) уметь свободно выражать свое мнение письменно и устно, сравнивать, анализировать учебные материалы;
5) понять философские мысли Абая через анализ личностных качеств современного человека, критически рассмотреть необходимые черты личности, поступки быть человеком достойным своего времени;
6) оценка Абая как "культурного капитала нашего народа".

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Абайтану" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасының мақсаты:
1) Абай шығармаларының тілдік қабаты арқылы қазақ әдеби тілінің құнарын, көркем сөздің қуатын, эстетикалық күшін, идеялық мазмұнын меңгертіп, бейнеленген құбылысты көркемдік тұрғыда қабылдауға қажетті білім, білік, дағдылар қалыптастыру, ұлттық мінез-құлық, сапалық ерекшеліктерді, ұлттық кодты таныту, гуманистік-көркемдік, мәдени-тарихи, ұлттық құндылықтарды бағалай алу құзыретін дамыту, әдеби-эстетикалық талғамдары мен ізгілік және іскерлік құндылықтарын, шығармашылық құзыреттерін жетілдіру;
2) Абайдың "Толық адам", ар ілімі, адамшылық мұрат-мақсаты, пәлсапалық көзқарастары арқылы тұлғалық қасиеттерді танытып, білімгерлердің өзіндік даму бағытын, сыни ой-пайымын қалыптастыру;
3) әдеби тіл және әдеби формалар арқылы өз ойын еркін жеткізе алатын, өзіндік ұстанымы бар, түрлі жағдайда оңтайлы шешім қабылдауға қабілетті тұлға қалыптастыру.
3. "Абайтану" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасының міндеттері:
1) Абай шығармашылығының идеялық, мазмұндық-құрылымдық сипатын, тілдік, стильдік, жанрлық ерекшеліктерінен жүйелі білім беру;
2) Абай шығармаларындағы ізгілік, имандылық, мораль қағидаттарын таразылау арқылы Абай ілімдерінің негізін терең таныту;
3) Абайдың қарасөздері мен өлеңдеріндегі ой-толғамдарды интерпретациялай алу;
4) өзіндік ой-пікірлерін жазба тіл мен сөйлеу тілінде еркін жеткізе алу, оқу материалдарын салыстыру, саралау, талдай алу;
5) Абай шығармаларындағы заман адамының тұлғалық ерекшеліктерін саралау арқылы пәлсапалық толғаныстарын пайымдау, қажетті тұлғалық қасиеттерді, өз заманына лайық тұлға болу харекеттерін сыни пайымдау;
6) "Абайды ұлтымыздың мәдени капиталы" ретінде бағалау.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Абайтану"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Абайтану"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Абайтану":
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание знаний по предмету "Абайтану" разделено на разделы:
1) чтение и понимание
2) анализ и обобщение
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение).
6. Раздел "Чтение и понимание" состоит из следующих разделов:
1) чтение, осмысление текста, выразительное чтение основных мыслей;
2) освоение языкового слоя текста (лексического, образного значения);
3) работа с отрывками из произведения;
4) актуальная тема, идейное содержание произведения;
5) интерпретация (устный, письменный).
7. Раздел "Анализ и обобщение" состоит из следующих разделов:
1) композиционная структура литературного произведения;
2) идейное содержание художественного произведения, система образов, типичные характеристики;
3) язык, стиль художественного произведения;
4) художественные подходы.
8. Раздел "Оценка (сравнение) и творчество (произведение)" состоит из следующих разделов:
1) историческая реальность и художественное решение в произведении;
2) духовная и художественно-эстетическая ценность;
3) литературное творчество;
4) литературная критика.
9. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 5 класса:
1) чтение и понимание: читать текст, понимая и определяя основной смысл; читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте; классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста; определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении; близкое изложение в художественном произведении линии событий; интерпретация примеров стихов (в диалоге, сценическом представлении, рисунке, мозаике, комике); сравнительное изложение идей в художественном тексте (пословицы, притчи, цитаты); излагать сюжетную нить художественного произведения ближе к художественному тексту; интерпретировать басни (в диалоге, сценическом представлении, на рисунке, мозаике, комиксе); излагать идеи художественного текста в сравнительной форме (пословицы, аргумент);

2-тарау. "Абайтану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Абайтану" оқу пәнінің мазмұны
4. "Абайтану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Абайтану" оқу пәні білімінің мазмұны бөлімдерге бөлінген:
1) оқу және түсіну;
2) талдау және жинақтау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім).
6. "Оқу және түсіну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтінді түсініп, мәнерлеп негізгі ой түйіндерін пайымдап оқу;
2) мәтіннің тілдік қабатын (лексикалық, образдық мәнін) игеру;
3) шығарма үзінділерімен жұмыс;
4) шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн;
5) (ауызша, жазбаша) интерпретация.
7. "Талдау және жинақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициялық құрылымы;
2) көркем шығарманың идеялық мазмұны, образдар жүйесі, типтік характер;
3) көркем шығарманың тілі, стилі;
4) көркемдік тәсілдер.
8. "Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім;
2) рухани және көркем-эстетикалық құндылық;
3) әдеби шығармашылық;
4) әдеби сын.
9. 5-сыныпқа арналған "Абайтану" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) оқу және түсіну:
мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау; шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну; шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру; көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратын) анықтау; көркем, шығармадағы оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту; мысал өлеңдерді (диалогте, сахналық көріністе, сурет, мозайка, комикс) интерпретациялау; көркем мәтіндегі ой-түйіндерді салыстырмалы үлгіде (мақал, мысал, дәйек) әңгімелеу;

2) анализ и обобщение: найти фабулу сюжетной композиции в сюжете и составить план; анализировать структуру лирического произведения; разделять слова на смысловые группы; раскрыть образ героя через его действия в произведении; определить качества, отличающие юного Абая, через его действия в произведении; собрать представления Абая об условиях и требованиях к усвоению знаний (в ментальной карте, кластере); определить особенности поэтического языка в художественном произведении; определить функции речевого изображения, средств описания (сравнение, эпитет, повторение) в произведении;
3) оценка (сопоставление) и творчество (произведение): дать оценку национальной, исторической ценности произведения через фрагменты произведения; оценивать эстетическую ценность образа слова в художественном тексте; продолжить повествование произведения по следам автора; рассказывать сцену в художественном произведении; изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қара сөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"; проанализировать свои впечатления от произведения в качестве читателя, написать критическую мысль.
10. Перечень художественной литературы для чтения:
1) Статья Мұхтар Әуезов "Абайдың өмірбаяны";
2) Мұхтар Әуезов "Зерек те талапты жас";
3) Стихотворения "Ғылым таппай мақтанба", "Интернатта оқып жүр", "Жасымда ғылым бар деп ескермедім", "Қыс", "Күз", "Жаз", "Жазғытұры";
4) Слова назидания "Тридцать первый", "Тридцать второе";
5) Басни "Есек пен бұлбұл", "Шегіртке мен құмырсқа", "Қарға мен түлкі", "Емен мен шілік";
6) Для дополнительного чтения:
Мұхтар Әуезов "Кәрі әже – Зере" (из эпического романа "Путь Абая");
Тұрағұл Абайұлы "Менің әкемнің ерекше қасиеті";
Воспоминания о Абае Уасилы Магауияновны;
Бейбіт Сапаралы "Өскенбай" (из исторических биографических трудов);
Мұхтар Әуезов "Құнанбай" (из эпического романа "Путь Абая");
Мұхтар Әуезов "Ұлжан" (из эпического романа "Путь Абая").
11. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 6 класса:
1) чтение и понимание: читать тексты с сохранением компонентов интонации; читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте; собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль; выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художественном произведении к актуальной мысли произведения; описать черты человека в произведении искусства (слайд, мысленная карта); составить устное / письменное описание лирического героя;

2) талдау және жинақтау:
сюжетті шығармадағы фабула, композициясын тауып, жоспар құру; лирикалық шығарманы құрылысына талдау; қарасөздерді мағыналық жігіне қарай бөлу; шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу; жас Абайды ерекшелейтін қасиеттерді шығармадағы іс-әрекеті арқылы дәйектеу; Абайдың білімді игерудің шарттары мен талаптары туралы ой-тұжырымдарын (ментальді картада, кластер) жинақтау; көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау; шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау; көркем мәтіндегі сөз образдарының эстетикалық құндылығын бағалау; шығарманы автор ізімен баяндап жазу; көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу; шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау, авторға, замандастарына хат жазу; "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы" эссе жазу; оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Мұхтар Әуезов "Абайдың өмірбаяны" мақаласы;
2) Мұхтар Әуезов "Зерек те талапты жас";
3) "Ғылым таппай мақтанба", "Интернатта оқып жүр", "Жасымда ғылым бар деп ескермедім", "Қыс", "Күз", "Жаз", "Жазғытұры" өлеңдері;
4) "Отыз бірінші", "Отыз екінші" қарасөздері;
5) "Есек пен бұлбұл", "Шегіртке мен құмырсқа", "Қарға мен түлкі", "Емен мен шілік" мысал өлеңдері;
6) қосымша оқуға:
Мұхтар Әуезов "Кәрі әже – Зере" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан);
Тұрағұл Абайұлы "Менің әкемнің ерекше қасиеті";
Уәсила Мағауияқызының Абай туралы естеліктері;
Бейбіт Сапаралы "Өскенбай" (тарихи ғұмырбаяндық еңбегінен);
Мұхтар Әуезов "Құнанбай" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан);
Мұхтар Әуезов "Ұлжан" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан).
11. 6-сыныпқа арналған "Абайтану" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) оқу және түсіну:
мәтіндерді интонацияның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу; мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну; шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау; көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау; көркем шығармадағы тұлғаның ерекшелігін (слайд, ментальді карта) сипаттау; лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау;

2) анализ и обобщение: анализировать композиционную структуру лирического произведения; разделять слова назидания на идейные части; определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере); анализ этнокультурных единиц в языке произведения, выявить особенности поэтического языка; определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение): оценивать образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера; оценивать объекты в тексте с точки зрения национальной, исторической ценности; дать оценку художественно-эстетической ценности текста; написать идейное содержание произведения (мысль, письмо, повесть, сказка); в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль.
12. Перечень художественной литературы для чтения:
1) Стихи "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Біреудің кісісі өлсе, қаралы ол", "Білімдіден шыққан сөз", "Біреуден біреу артылса", "Сенбе жұртқа тұрса да қанша мақтап", "Әсемпаз болма әрнеге", "Адамның кейбір кездері", "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа", "Құлақтан кіріп бойды алар";
2) Слова назидания "Седьмое", "Пятнадцатое", "Восемнадцатое", "Девятнадцатый", "Двадцать первый";
3) Для дополнительного чтения:
Статья Ахмета Байтұрсынов "Қазақтың бас ақыны";
Статья Кәкітай Ысқақ "Абай (Ибраһим) Құнанбайұлының өмірі";
Ахмет Жұбанов "Абайдың музыкалық мұрасы".
13. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 7 класса:
1) чтение и понимание: читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами); понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания; определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль; определить актуальную мысль в литературном произведении, выявить поднятую социально-общественную, эстетическую проблему; описать образы, характеристики художественного произведения, более приближенного к устному тексту; повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему);
2) анализ и обобщение: определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения; определить способы создания лирического образа в художественном произведении; в различных формах подытожить выводы автора о различных видах поведения, человеческой действительности; выявить информационные, фразеологические аспекты языка художественного произведения; анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение);

2) талдау және жинақтау:
лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау; қарасөздерді идеялық бөліктерге бөлу; ортақ негізгі ойқазығын, лирикалық образдарды анықтау, ой-толғамдарды (ментальді картада, кластер) жинақтау; шығарма тіліндегі этномәдени бірліктерді айқындау, поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау; шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация) анықтау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау, мәтіндегі нысандарды ұлттық, тарихи құндылық тұрғысында бағалау; мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру; шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ойтолғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең) жазу; шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Біреудің кісісі өлсе, қаралы ол", "Білімдіден шыққан сөз", "Біреуден біреу артылса", "Сенбе жұртқа тұрса да қанша мақтап", "Әсемпаз болма әрнеге", "Адамның кейбір кездері", "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа", "Құлақтан кіріп бойды алар" өлеңдері;
2) "Жетінші", "Он бесінші", "Он сегізінші", "Он тоғызыншы", "Жиырма бірінші" қарасөздері;
3) қосымша оқуға:
Ахмет Байтұрсынұлының "Қазақтың бас ақыны" мақаласы;
Кәкітай Ысқақұлы "Абай (Ибраһим) Құнанбайұлының өмірі" мақаласы; Ахмет Жұбанов "Абайдың музыкалық мұрасы"
13. 7-сыныпқа арналған "Абайтану" пәнінің базалық мазмұны:
1) оқу және түсіну:
көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу; мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау; көркем мәтіндегі ой-түйіндерді тауып, негізгі ой қазығына топтастыру; әдеби шығармадағы өзекті ойды, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық, эстетикалық мәселені анықтау; көркем шығармадағы, образдарды, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау; қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба) қолдана отырып баяндау;
2) талдау және жинақтау:
шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру; көркем шығармадағы лирикалық образдың жасалу тәсілдерін айқындау; автордың түрлі мінез-құлық, адам болмысы туралы тұжырымдарын түрлі нысанда жинақтау; көркем шығарма тілінің, ақпараттық, фразеологиялық қырын мәнмәтінде анықтау; шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау;

3) оценка (сравнение) и творчество (произведение): сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности; оценивать мастерство автора в раскрытии личностных особенностей художественных образов; описать бытие героя (стихотворение, монолог героя, диалоги, рассказ); написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения.
14. Перечень литературного произведения для чтения:
1) Стихотворения "Ұяламын дегенің көңіл үшін", "Жүрек – теңіз, қызықтың бәрі – асыл тас...", "Жастықтың оты жалындап", "Жүректе қайрат болмаса", "Қансонарда бүркітші шығады аңға", "Желсіз түнде жарық ай", "Көзімнің қарасы", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Өзгеге, көңілім, тоярсың";
2) слова назидания: "Второе", "Пятое", "Двадцать третое", "Двадцать шестое", "Двадцать девятое", "Сорок четвертое";
3) Для дополнительного чтения:
научная статья Жүсіпбек Аймауытов и М.Әуезов "Абайдың өнері һәм қызметі"; Көкбай Жанатайұлы "Абай туралы естелік";
4) "Біржан сал Абай ауылында" (отрывок из эпического романа "Путь Абая").
15. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 8 класса:
1) чтение и понимание: рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст; понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность; изучать эмоционально-выразительные слова в отцовских поминальных песнях, соотносить авторскую идею с реалиями жизни; соединить, сравнить идеи Абая в произведениях с другими произведениями; выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей; писать/формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста; выяснить основную мысль автора в словах назиданиях (с использованием различных форм: ментальной карты, схемы)
2) анализ и обобщение: обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений; определить жанровые особенности литературного текста; найти образообразующие элементы в художественном произведении, собрать образообразующие единицы; анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей; анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение): сопоставить личностные качества в произведении с другими произведениями автора, дать оценку национальной и исторической ценности; оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения; анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ; оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе; написать самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания по произведению.

3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; көркем образдардың тұлғалық ерекшеліктерін ашудағы автор шеберлігіне баға беру; кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме, ) жазу; әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу.
14. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Ұяламын дегенің көңіл үшін", "Жүрек – теңіз, қызықтың бәрі – асыл тас...", "Жастықтың оты жалындап", "Жүректе қайрат болмаса", "Қансонарда бүркітші шығады аңға", "Желсіз түнде жарық ай", "Көзімнің қарасы", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Өзгеге, көңілім, тоярсың" өлеңдері;
2) "Екінші", "Бесінші", "Жиырма үшінші", "Жиырма алтыншы", "Жиырма тоғызыншы", "Қырық төртінші" қарасөздері;
3) қосымша оқуға:
Жүсіпбек Аймауытов пен М.Әуезовтің "Абайдың өнері һәм қызметі" мақаласы; Көкбай Жанатайұлы "Абай туралы естелік"; "Біржан сал Абай ауылында" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан үзінді).
15. 8-сыныпқа арналған "Абайтану" пәнінің базалық мазмұны:
1) оқу және түсіну:
көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу; тілдік бірліктердің семантикалық мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу; әке жоқтауындағы эмоционалды-экспрессивті сөздерді зерделеу, авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстыру; шығармадағы Абайдың ой-тұжырымдарын өзге шығармаларымен байланыстыру, тұтастыру; шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу; көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу/тұжырым айту; қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба ) дәйектеу;
2) талдау және жинақтау:
шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау; көркем шығармадағы образ құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бірліктерді жинақтау; көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау; шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, аксиморон, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығармадағы тұлғалық қасиеттерді автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру; шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру; шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, шығарма, блог, әңгіме жазу; көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу; шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.

16. Перечень художественной литературы для чтения:
1) стихотворения "Тұла бойың ұят-ар едің", "Жиырма жеті жасында", "Талаптың мініп тұлпарын", "Кешегі өткен ер Әбіш", "Орынсызды айтпаған", "Жастықтың оты қайдасың?", "Бір дәурен кемді күнге − бозбалалық", "Дүтбайға", "Мен боламын демеңдер", "Қақтаған ақ күмістей кең маңдайлы", "Білектей арқасында өрген бұрым", "Аттың сыны", "Бүркіт сыны";
2) слова назидания "Четвертое", "Шестое", "Четырнадцатый", "Тридцатый", "Тридцать третье", "Тридцать девятое";
3) для дополнительного чтения:
Труд Мұхтар Әуезов "Халқын сүйген Әбіш";
Монография Мұхтар Әуезов "Абай Кұнанбаев";
Труд Зәки Ахметов "Абайдың ақындық әлемі".
17. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 9 класса:
1) чтение и понимание: читать художественный текст, анализируя его; определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях; сгруппировать части произведения по схожести/отличиям, изучение известных объектов; выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы; устно/письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения; излагать/написать рассуждения в высказываниях с точки зрения читательской позиции;
2) анализ и обобщение: определить композиционный подход, анализируя композиционную структуру произведения; анализировать систему образов в произведении, выявлять типичные характеристики, дифференцировать различное поведение, определить формулировки "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық", определить авторскую мысль; определение авторского стиля в художественном произведении; анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение): оценивать национальную и историческую ценность индивидуалистических образов и типичных характеров в произведении в сравнении с образцами мировой литературы; оценивать духовно-эстетические ценности художественных произведений; анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект; проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию.
18. Перечень художественной литературы для чтения:
1) стихи "Сегіз аяқ", "Заманақыр жастары", "Жасөспірім замандас қапа қылды", "Көзінен басқа ойы жоқ", "Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат", "Адасқанның алды-жөн, арты соқпақ", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Өкінішті көп өмір кеткен өтіп", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қартайдық, қайғы ойладық, ұйқы сергек", "Қыран бүркіт не алмайды салса баптап", "Ғашықтық құмарлықпен ол – екі жол", "Ғашықтың тілі – тілсіз тіл", "Жарқ етпес қара көңілім не қылса да", "Қызарып, сұрланып";

16. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Тұла бойың ұят-ар едің", "Жиырма жеті жасында", "Талаптың мініп тұлпарын", "Кешегі өткен ер Әбіш", "Орынсызды айтпаған", "Жастықтың оты қайдасың?", "Бір дәурен кемді күнге – бозбалалық", "Дүтбайға", "Мен боламын демеңдер", "Қақтаған ақ күмістей кең маңдайлы", "Білектей арқасында өрген бұрым", "Аттың сыны", "Бүркіт сыны" өлеңдері;
2) "Төртінші", "Алтыншы", "Он төртінші", "Отызыншы", "Отыз үшінші", "Отыз тоғызыншы" қарасөздері;
3) қосымша оқуға:
Мұхтар Әуезов "Халқын сүйген Әбіш" еңбегі;
Мұхтар Әуезов "Абай Құнанбаев" монографиясы;
Зәки Ахметов "Абайдың ақындық әлемі" еңбегі.
17. 9-сыныпқа арналған "Абайтану" пәнінің базалық мазмұны:
1) оқу және түсіну:
көркем мәтінді талдап оқу; тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу; шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу; мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну; көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу; қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту/жазу;
2) талдау және жинақтау:
шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, композициялық амалдарды айқындау; шығармадағы образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу, әртүрлі мінез-құлықты саралап тану, "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық" тұжырымдарын айқындау, автордың ойын айқындау; көркем шығармадағы автордың стилін айқындау; шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау; көркем шығармалардың рухани-эстетикалық құндылығына баға беру; шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу; әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу.
18. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Сегіз аяқ", "Заманақыр жастары", "Жасөспірім замандас қапа қылды", "Көзінен басқа ойы жоқ", "Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат", "Адасқанның алды-жөн, арты соқпақ", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Өкінішті көп өмір кеткен өтіп", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қартайдық, қайғы ойладық, ұйқы сергек", "Қыран бүркіт не алмайды салса баптап", "Ғашықтық құмарлықпен ол – екі жол", "Ғашықтың тілі – тілсіз тіл", "Жарқ етпес қара көңілім не қылса да", "Қызарып, сұрланып" өлеңдері;

2) слова назидания "Девятый", "Двадцатый", "Тридцать шестой", "Тридцать седьмой", "Сороковой";
3) поэма "Ескендір";
4) для дополнительного чтения:
Труд Мекемтас Мырзахметұлы "Абайдың адамгершілік мұраттары";
Труд Тұрсын Жұртбай "Күйесің жүрек... Сүйесің".
Параграф 2. Система целей обучения
19. В программе цели обучения отмечены кодовым символом, состоящим из цифр. Первое число кода указывает класс, второе и третье число раздел и подраздел, четвертое число-порядковый номер цели обучения. В коде 7.2.1.1: "7" класс, "2.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
20. Система целей обучения предназначена для каждого класса по разделу:
1) чтение и понимание:
Обучающиеся:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Выразительное чтение текста и понимание его основной мысли
5.​1.​1.​1 читать текст понимая и определяя основной смысл
6.​1.​1.​1 читать тексты с сохранением компонентов интонации
7.​1.​1.​1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами)
8.​1.​1.​1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст
9.​1.​1.​1 читать художественный текст, анализируя его.
2. Освоение языкового слоя (лексического, образного смысла) текста
5.​1.​2.​1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте
6.​1.​2.​1 читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте
7.​1.​2.​1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания
8.​1.​2.​1 понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность;
8.​1.​2.​2 изучать эмоционально выразительные слова в отцовских поминальных песнях, соотносить авторскую идею с реалиями жизни
9.​1.​2.​1 определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуалный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях
3. Работа с фрагментами произведения
5.​1.​3.​1классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста
6.​1.​3.​1собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль
7.​1.​3.​1 определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль
8.​1.​3.​1 соединить, сравнить идеи Абая в произведениях с другими произведениями
9.​1.​3.​1 сгруппировать частей произведения по схожести/ отличиям, изучение известных объектов

2) "Тоғызыншы", "Жиырмасыншы", "Отыз алтыншы", "Отыз жетінші", "Қырқыншы" қарасөздері;
3) "Ескендір" поэмасы;
4) қосымша оқуға:
Мекемтас Мырзахметұлының "Абайдың адамгершілік мұраттары" еңбегі;
Тұрсын Жұртбайдың "Күйесің жүрек... Сүйесің" еңбегі.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі бөлімдердің ретін, төртінші саны оқу мақсатының ретін көрсетеді. 7.2.1.1 кодында: "7" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" – оқу мақсатының реті.
20. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) оқу және түсіну:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Мәтінді түсініп, мәнерлеп негізгі ой түйіндерін пайымдап оқу
5. 1. 1. 1 мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау
6. 1. 1. 1 мәтіндерді интонациның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу
2. Мәтіннің тілдік қабатын (лексикалық, образдық мәнін) игеру
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестері нің лексикалы, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау
8. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің семантикалық мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу;
8. 1. 2. 2 әке жоқтауындағы эмоционалды-экспрессивті сөздерді зерделеу, авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстыру
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындайотырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу
3. Шығарма үзінділерімен жұмыс
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысымен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау
7. 1. 3. 1 көркем мәтіндегі ой-түйіндердітауып, негізгі ой қазығына топтастыру
8. 1. 3. 1 шығармадағы Абайдың ой-тұжырымдарын өзге шығармаларымен байланыстыру, тұтастыру
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу

4. Актуальный вопрос в произведении, идейное содержание.
5.​1.​4.​1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении
6.​1.​4.​1 выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художес
7.​1.​4.​1 определить актуальную мысль в литературном произведении, выявить поднятую социально-общественную, эстетическую проблему
8.​1.​4.​1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей
9.​1.​4.​1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы
5. Интерпретация (устная, письменная)
5.​1.​5.​1 излагать сюжетную нить художественного произведения ближе к художественному тексту;
5.​1.​5.​2 интерпретировать басни (в диалоге, сценическом представлении, на рисунке, мозаике, комиксе);
5.​1.​5.​3 излагать идеи художественного текста в сравнительной форме (пословицы, аргумент)
6.​1.​5.​1 описать черты человека в произведении искусства (слайд, мысленная карта);
6.​1.​5.​2 составить устное / письменное описание лирического героя
7.​1.​5.​1 описать образы, характеристики художественного произведения, более приближенного к устному тексту;
7.​1.​5.​2 повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему)
8.​1.​5.​1 писать/ формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста;
8.​1.​5.​2 выяснить основную мысль автора в словах назиданиях (с использованием различных форм: ментальной карты, схемы)
9.​1.​5.​1 устно /письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения;
9.​1.​5.​2 излагать/написать рассуждения в высказываниях с точки зрения читательской позиции
2) анализ и обобщение:
Обучающиеся:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.Композиционная структура литературного произведения
5.​2.​1.​1 найти фабулу сюжетной композиции в сюжете и составить план;
5.​2.​1.​2 анализировать структуру лирического произведения;
5.​2.​1.​3 разделять слова на смысловые группы
6.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру лирического произведения;
6.​2.​1.​2 разделять слова назидания на идейные части
7.​2.​1.​1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения
8.​2.​1.​1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений
9.​2.​1.​1 опреде
лить композицион
ный подход, анали
зируя компо
зицион
ную струк
туру произведения
2. Идейное содержание, система образов, типичный характер художественного произведения
5.​2.​2.​1 раскрыть образ героя через его действия в произведении;
5.​2.​2.​2 определить качества, отличающие юного Абая, через его действия в произведении;
5.​2.​2.​3 собрать представления Абая об условиях и требованиях к усвоению знаний (в ментальной карте, кластере)
6.​2.​2.​1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере)
7.​2.​2.​1 определить способы создания лирического образа в художественном произведении;
7.​2.​2.​2 в различных формах подытожить выводы автора о различных видах поведения, человеческой действительности
8.​2.​2.​1 найти образообразующие элементы в художественном произведении, собрать образообразующие единицы
9.​2.​2.​1 анализировать систему образов
в произведении, выявлять типичные характеристики, дифференцировать различное поведение, определить формулировки "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық", определить авторскую мысль

4. Шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн
5. 1. 4. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратын) анықтау
6. 1. 4. 1 көркем шығарма
дағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау
7. 1. 4. 1 әдеби шығармада өзекті ойды, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық, эстетикалық мәселені анықтау
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну
5. Интерпретация (ауызша, жазбаша)
5. 1. 5. 1 көркем, шығармадағы оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту;
5. 1. 5. 2 мысал өлеңдерді (диалогте, сахналық көріністе, сурет, мозайка, комикс) интерпретациялау;
5. 1. 5. 3 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді салыстырмалы үлгіде (мақал, мысал, дәйек) әңгімелеу
6. 1. 5. 1 көркем шығармадғы тұлғаның ерекшелігін(слайд, ментальді карта) сипаттау;
6. 1. 5. 2 лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
7. 1. 5. 1 көркем шығармадағы, образдарды, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау;
7. 1. 5. 2 қара сөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) баяндау
8. 1. 5. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу/тұжырып айту;
8. 1. 5. 2 қара сөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) дәйектеу
9. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу;
9. 1. 5. 2 қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту/жазу
2) талдау және жинақтау:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Әдеби шығарманың композиция лық құрылымы
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композиция сын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 1. 3 қарасөздерді мағыналық жігіне қарай бөлу
6. 2. 1. 1 лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау;
6. 2. 1. 2 қарасөздерді идеялық бөліктерге бөлу
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылы мына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру
8. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау
9. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, композициялық амалдарды айқындау
2. Көркем шығарманың идеялық мазмұны, образдар жүйесі, типтік характер
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 2. 2 жас Абайды ерекшелей тін қасиеттерді шығармадағы іс-әрекеті арқылы дәйектеу;
5. 2. 2. 3 Абайдың білімді игерудің шарттары мен талаптары туралы ой- тұжырымдарын (ментальді картада, кластер) жинақтау
6. 2. 2. 1 шығармаларға ортақ ойқазығын, образдарды анықтау, ой-толғамдарды (ментальді картада, кластер) жинақтау
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы лирикалық образдың жасалу тәсілдерін айқындау;
7. 2. 2. 2 автордың түрлі мінез-құлық, адам болмысы туралы тұжырымдарын түрлі нысанда жинақтау
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бірліктерді жинақтау
9. 2. 2. 1 шығармадағы образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу, әртүрлі мінез-құлықты саралап тану, "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық" тұжырымдарын айқындау, автордың ойын айқындау

3. Язык и стиль художественного произведения
5.​2.​3.​1 определить особенности поэтического языка в художественном произведении
6.​2.​3.​1 анализ этнокультурных единиц в языке произведения, выявить особенности поэтического языка
7.​2.​3.​1 выявить информационные, фразеологические аспекты языка художественного произведения
8.​2.​3.​1 анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей
9.​2.​3.​1 определение авторского стиля в художественном произведении
4. Художественные средства
5.​2.​4.​1 определить функции речевого изображения, средств описания (сравнение, эпитет, повторение) в произведении
6.​2.​4.​1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
7.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
8.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
9.​2.​4.​1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
1. Историческая правда и художественное решение в произведении
5.​3.​1.​1 дать оценку национальной, исторической ценности произведения через фрагменты произведения
6.​3.​1.​1 оценивать образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.​3.​1.​2 оценивать объекты в тексте с точки зрения национальной, исторической ценности
7.​3.​1.​1 сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности
8.​3.​1.​1 сопоставить личностные качества в произведении с другими произведениями автора, дать оценку национальной и исторической ценности
9.​3.​1.​1 оценивать национальную и историческую ценность индивидуалистических образов и типичных характеров в произведении в сравнении с образцами мировой литературы
2. Духовная и художественно-эстетическая ценность
5.​3.​2.​1 оценивать эстетическую ценность образа слова в художествен ном тексте
6.​3.​2.​1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста
7.​3.​2.​1 оценивать мастерство автора в раскрытии личностных особенностей художественных образов
8.​3.​2.​1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения
9.​3.​2.​1 оценивать духовно-эстетические ценности художественных произведений

3. Көркем шығарманың тілі, стилі
5. 2. 3. 1 көркем шығарма дағы поэтикалық тілдің ерекшелігінайқындау
6. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі этномәдени бірліктерді талдау, поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау
7. 2. 3. 1 көркем шығарма тілінің, ақпараттық, фразеологияық қырын мәнмәтінде анықтау
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау
4. Көркемдік тәсілдер
5. 2. 4. 1 шығармада ғы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптар ды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (троптың түрлері мен символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (троп пен фигура, психологиялық параллелизм, перифраз, аксиморон, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
9. 2. 4. 1 шығармада ғы әдеби тілді құбылтумен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
1. Шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 1. 2 мәтіндегі нысандарды ұлттық, тарихи құндылық тұрғысында бағалау
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
8. 3. 1. 1 шығармадағы тұлғалық қасиеттерді автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығы на баға беру
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау
2. Рухани және көркем-эстетикалық құндылығы
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру
7. 3. 2. 1 көркем образдардың тұлғалық ерекшелікте рін ашудағы автор шеберлігіне баға беру
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру
9. 3. 2. 1 көркем шығармалардың рухани-эстетикалық құндылығына баға беру

3. Литературное творчество
5.​3.​3.​1продолжить повествование произведения по следам автора;
5.​3.​3.​2 рассказывать сцену в художественном произведении;
5.​3.​3.​3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"
6.​3.​3.​1 написать идейное содержание произведения (мысль, письмо, повесть, сказка)
7.​3.​3.​1 описать бытие героя (стихотворение, монолог героя, диалоги, рассказ)
8.​3.​3.​1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.​3.​3.​2 оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе
9.​3.​3.​1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект
4. Литературная критика
5.​3.​4.​1 проанализировать свои впечатления от произведения в качестве читателя, написать критическую мысль
6.​3.​4.​1 в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль
7.​3.​4.​1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения
8.​3.​4.​1 написать самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания по произведению
9.​3.​4.​1 проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
21. Распределение количества часов по темам внутри разделов и разделов в четверти оставляется на усмотрение учителя.
22. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Абайтану" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Абайтану" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
1) 5 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
Среда Абая, особенности личности
Изучение особенностей предмета "Абайтану", ее описание как предмет, развитие в детстве и воспитания Абая через статьи и произведения искусства; признание видения Абая о пользе науки и условий ее развития. Введение. Понятие о предмете "Абайтану" М.Әуезов "Абайдың өмірбаяны", М.Әуезов "Зерек те талапты жас", стихи "Ғылым таппай мақтанба", "Интернатта оқып жүр..." Для дополнительного чтения: Мұхтар Әуезов "Кәрі әже – Зере" (из романа-эпопеи "Путь Абая"), Тұрағұл Абайұлы "Менің әкемнің ерекше қасиеті"; Воспоминания Уасилы Магауияновны о Абае.
Чтение и понимание
5.​1.​2.​1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте;
5.​1.​3.​1 классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста;
5.​1.​4.​1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении;
5.​1.​5.​1 излагать сюжетную нить художественного произведения ближе к художественному тексту
Анализ и обобщение
5.​2.​1.​1 найти фабулу сюжетной композиции в сюжете и составить план;
5.​2.​1.​2 анализировать структуру лирического произведения;
5.​2.​2.​1 раскрыть образ героя через его действия в произведении;
5.​2.​2.​2 определить качества, отличающие юного Абая, через его действия в произведении;
5.​2.​2.​3 собрать представления Абая об условиях и требованиях к усвоению знаний (в ментальной карте, кластере)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
5.​3.​1.​1 дать оценку национальной, исторической ценности произведения через фрагменты произведения;
5.​3.​2.​1 оценивать эстетическую ценность образа слова в художественном тексте;
5.​3.​3.​1 продолжить повествование произведения по следам автора;
5.​3.​3.​2 рассказывать сцену в художественном произведении;
5.​3.​3.​3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"
2 четверть
"Выражение образованного человека"
Овладение личностью и средой Абая через научные статьи и художественные произведения; Освоение условий обучения через произведения. Стих "Жасымда ғылым бар деп ескермедім", cлова назидания "Тридцать первый", "Тридцать второе" Для дополнительного чтения: Бейбіт Сапаралы "Өскенбай", Мұхтар Әуезов "Құнанбай" (из романа-эпопеи "Путь Абая"), Мұхтар Әуезов "Ұлжан" (из романа-эпопеи "Путь Абая")
Чтение и понимание
5.​1.​1.​1 читать текст понимая и определяя основной смысл;
5.​1.​2.​1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте;
5.​1.​3.​1 классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста;
5.​1.​4.​1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении;
5.​1.​5.​2 интерпретировать басни (в диалоге, сценическом представлении, на рисунке, мозаике, комиксе)
Анализ и обобщение
5.​2.​1.​2 анализировать структуру лирического произведения;
5.​2.​2.​1 раскрыть образ героя через его действия в произведении;
5.​2.​2.​3 собрать представления Абая об условиях и требованиях к усвоению знаний (в ментальной карте, кластере)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
5.​3.​2.​1 оценивать эстетическую ценность образа слова в художественном тексте;
5.​3.​3.​2 рассказывать сцену в художественном произведении;
5.​3.​3.​3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"
3 четверть
"Мініңді ұрлап жасырып..."
Критическое толкование различных человеческих поведении, действии, характера через басни и сатиры. Басни "Есек пен бұлбұл", "Шегіртке мен құмырсқа", "Қарға мен түлкі", "Емен мен шілік"
Чтение и понимание
5.​1.​1.​1 читать текст понимая и определяя основной смысл;
5.​1.​2.​1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте;
5.​1.​3.​1 классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста;
5.​1.​4.​1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении;
5.​1.​5.​1 излагать сюжетную нить художественного произведения ближе к художественному тексту;
5.​1.​5.​2 интерпретировать басни (в диалоге, сценическом представлении, на рисунке, мозаике, комиксе)
5.​1.​5.​3 излагать идеи художественного текста в сравнительной форме (пословица, аргумент)
Анализ и обобщение
5.​2.​1.​1 найти фабулу сюжетной композиции в сюжете и составить план;
5.​2.​2.​1 раскрыть образ героя через его действия в произведении;
5.​2.​4.​1 определить функции речевого изображения, средств описания (сравнение, эпитет, повторение) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
5.​3.​3.​1 продолжить повествование произведения по следам автора;
5.​3.​3.​2 рассказывать сцену в художественном произведении;
5.​3.​3.​3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы";
5.​3.​4.​1 проанализировать свои впечатления от произведения в качестве читателя, написать критическую мысль
4 четверть
"Түрлендірген дүниені тәңірім шебер"
Эстетическое и познавательное развитие художественных образов, созданных А.Кунанбаевым. Стихотворения: "Қыс", "Күз", "Жаз", "Жазғытұры"
Чтение и понимание
5.​1.​1.​1 читать текст понимая и определяя основной смысл;
5.​1.​2.​1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте;
5.​1.​3.​1 классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста;
5.​1.​4.​1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении;
5.​1.​5.​3 излагать идеи художественного текста в сравнительной форме (пословица, аргумент)
Анализ и обобщение
5.​2.​1.​2 анализировать структуру лирического произведения;
5.​2.​3.​1 определить особенности поэтического языка в художественном произведении;
5.​2.​4.​1 определить функции речевого изображения, средств описания (сравнение, эпитет, повторение) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
5.​3.​1.​1 дать оценку национальной, исторической ценности произведения через фрагменты произведения;
5.​3.​2.​1 оценивать эстетическую ценность образа слова в художественном тексте;
5.​3.​3.​3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"

3. Әдеби шығармашылық
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау, авторға, замандастарына хат жазу, "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы" эссе жазу
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең ) жазу
7. 3. 3. 1 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме ) жазу
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылы ғын талдап, шығарма, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 3. 2 көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу
4. Әдеби сын
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
21. -тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
22. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Абайтану" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің мамандандырылған қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Абайтану" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Оқу жоспары
ның концепция
лық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
Абайдың өскен ортасы, тұлғалық ерекшелік
тері
"Абайтану" пәнінің ерекшелігі, пән ретіндегі сипаттамасы, Абайдың балалық шағы мен өскен ортасын жайында жазылған мақала мен көркем шығармалар арқылы игеру; Ғылымның пайдасы мен оны игерудің шарттары туралы Абай пайымын тану.
Кіріспе. "Абайтану" пәні туралы түсінік, М. Әуезов "Абайдың өмірбаяны", М. Әуезов "Зерек те талапты жас", "Ғылым таппай мақтанба", "Интернатта оқып жүр..." өлеңдері.
Қосымша оқуға: М.Әуезов "Кәрі әже – Зере" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан), Тұрағұл Абайұлы "Менің әкемнің ерекше қасиеті", Уәсила Мағауияқызының Абай туралы естеліктері.
Оқу және түсіну
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну;
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру;
5. 1. 4. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратын) анықтау;
5. 1. 5. 1 көркем, шығармадағы оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 2. 2 жас Абайды ерекшелейтін қасиеттерді шығармадағы іс-әрекеті арқылы дәйектеу;
5. 2. 2. 3 Абайдың білімді игерудің шарттары мен талаптары туралы ой- тұжырымдарын (ментальді картада, кластер) нысандарда жинақтау
Бағалау (салыстыру) және шығарма шылық (өнім)
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармада
ғы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау,
авторға, замандастарына хат жазу, "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы" эссе жазу
2-тоқсан
"Білімдіден шыққан сөз"
Абайдың тұлғалық болмысы мен өскен ортасын ғылыми мақалалар мен көркем шығармалар арқылы игеру; білім алу шарттарын шығармалары арқылы игеру.
"Жасымда ғылым бар деп ескермедім" өлеңі,
"Отыз бірінші", "Отыз екінші" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Бейбіт Сапаралы "Өскенбай",
Мұхтар Әуезов "Құнанбай" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан), Мұхтар Әуезов "Ұлжан" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан)
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау;
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестері нің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну;
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру;
5. 1. 4. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратты) анықтау;
5. 1. 5. 2 мысал өлеңдерді (диалогте, сахналық көріністе, сурет, мозайка, комикс) интерпретациялау
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 2. 3 Абайдың білімді игерудің шарттары мен талаптары туралы ой- тұжырымдарын (ментальді картада, кластер) нысандарда жинақтау
Бағалау (салыстыру) және шығарма шылық (өнім)
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау,
авторға, замандастарына хат жазу, "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы" эссе жазу
3-тоқсан
"Мініңді ұрлап жасырып..."
Адамның түрлі мінез-құлық, іс-әрекеттерін, болмысын мысал өлеңдері мен сатирасы арқылы сын тұрғысында пайымдау.
"Есек пен бұлбұл", "Шегіртке мен құмырсқа", "Қарға мен түлкі", "Емен мен шілік" мысал өлеңдері
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау;
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну;
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру;
5. 1. 4. 1 мәтіндегі, көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратты) анықтау;
5. 1. 5. 1 көркем шығармадағы оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту;
5. 1. 5. 2 мысал өлеңдерді (диалогте, сахналық көріністе, сурет, мозайка, комикс) интерпретациялау;
5. 1. 5. 3 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді салыстырмалы үлгіде (мақал, дәйек) әңгімелеу
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармада ғы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығарма шылық (өнім)
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау, авторға, замандастарына хат жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
4-тоқсан
"Түрлендір
ген дүниені тәңірім шебер"
А.Құнанбайұлының сомдаған көркем образдарын эстетикалық-танымдық тұрғыда бейнелі әрі зерделі игеру.
"Қыс", "Күз", "Жаз", "Жазғытұры" өлеңдері
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау;
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну;
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру;
5. 1. 4. 1 мәтіндегі, көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратты) анықтау;
5. 1. 5. 3 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді салыстырмалы үлгіде (мақал, мысал, дәйек) әңгімелеу
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 3. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығарма шылық (өнім)
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау,
авторға, замандастарына хат жазу

2) 6 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
"Сөз түзелді, тыңдаушы, сен де түзел"
Изучение образовательной ценности выражая взгляды Абая на культуру речи, речевую культуру, требовательного слушателя, человеческой натуры. Стихи "Өлең − сөздің патшасы, сөз сарасы", "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Біреудің кісісі өлсе, қаралы ол", "Білімдіден шыққан сөз" Для дополнительного чтения: статья Ахмет Байтұрсынов "Қазақтың бас ақыны"
Чтение и понимание
6.​1.​1.​1 читать тексты с сохранением компонентов интонации;
6.​1.​2.​1 читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте;
6.​1.​3.​1 собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль;
6.​1.​4.​1 выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художественном произведении к актуальной мысли произведения;
6.​1.​5.​2 составить устное /письменное описание лирического героя
Анализ и обобщение
6.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру лирического произведения;
6.​2.​1.​2 разделять слова назидания на идейные части;
6.​2.​2.​1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере);
6.​2.​3.​1 анализ этнокультурных единиц в языке произведения, выявить особенности поэтического языка;
6.​2.​4.​1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
6.​3.​1.​2 оценивать объекты в тексте с точки зрения национальной, исторической ценности;
6.​3.​2.​1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста;
6.​3.​3.​1 написать идейное содержание произведения (мысль, письмо, повесть, сказка);
6.​3.​4.​1 в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль
2 четверть
"Бір ғылымнан басқаның кеселі көп асқанға"
Проанализировать идеи Абая, направляя путь человечества, сравнивая хорошие и плохие поступки человека, формирование собственных взглядов. Стих "Біреуден біреу артылса", слова назидания "Восемнадцатый", "Двадцать первый", "Седьмой". Для дополнительного чтения: Кәкітай Ысқақ "Абай (Ибраһим) Құнанбайұлының өмірі"
Чтение и понимание
6.​2.​2.​1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере);
6.​1.​3.​1 собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль;
6.​1.​4.​1 выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художественном произведении к актуальной мысли произведения;
6.​1.​5.​1 описать черты человека в произведении искусства (слайд, мысленная карта);
6.​1.​5.​2 составить устное /письменное описание лирического героя
Анализ и обобщение
6.​2.​1.​2 разделять слова назидания на идейные части;
6.​2.​2.​1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере);
6.​2.​4.​1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
6.​3.​1.​2 оценивать объекты в тексте с точки зрения национальной, исторической ценности;
6.​3.​2.​1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста;
6.​3.​4.​1 в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль
3 четверть
Абай – талисман разума
Взвешивание представлений Абая о личном совершенстве с точки зрения жизненных принципов, помогающее сформировать основу взглядов и жизненных направлений обучающихся. Стихотворения "Сенбе жұртқа тұрса да қанша мақтап", "Әсемпаз болма әрнеге", слова назидания "Пятнадцатый", "Девятнадцатый"
Чтение и понимание
6.​1.​1.​1 читать тексты с сохранением компонентов интонации;
6.​1.​2.​1 читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте;
6.​1.​3.​1 собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль;
6.​1.​4.​1 выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художественном произведении к актуальной мысли произведения
Анализ и обобщение
6.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру лирического произведения;
6.​2.​2.​1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере);
6.​2.​4.​1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
6.​3.​1.​1 оценивать образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.​3.​2.​1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста;
6.​3.​4.​1 в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль
4 четверть
4. "Сылдырап өңкей келісім"
Изучение эстетических вкусов и требований Абая к искусству речи, овладение в эстетических и познавательных целях. Стихи "Адамның кейбір кездері", "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа", "Құлақтан кіріп, бойды алар" Для дополнительного чтения: Ахмет Жұбанов "Абайдың музыкалық мұрасы"
Чтение и понимание
6.​1.​1.​1 читать тексты с сохранением компонентов интонации;
6.​1.​2.​1 читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте;
6.​1.​3.​1 собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль
Анализ и обобщение
6.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру лирического произведения;
6.​2.​3.​1 анализ этнокультурных единиц в языке произведения, выявить особенности поэтического языка;
6.​2.​4.​1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
6.​3.​2.​1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста;
6.​3.​3.​1 написать идейное содержание произведения (мысль, письмо, повесть, сказка)

2) 6-сынып:
Оқу жоспары
ның концепция лық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Сөз түзелді, тыңдаушы, сен де түзел"
Сөз мәдениеті, сөйлеу мәдениеті, талапты тыңдарман, адамдық болмыс жөнінде Абай көзқарастарын таныту, тағылымдық мәнін зерделеу.
"Өлең − сөздің патшасы, сөз сарасы", "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Біреудің кісісі өлсе, қаралы ол", "Білімдіден шыққан сөз" өлеңдері.
Қосымша оқуға: Ахмет Байтұрсынұлының "Қазақтың бас ақыны" мақаласы
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 мәтіндерді интонацияның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу;
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалы, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау;
6. 1. 5. 2 лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау;
6. 2. 2. 1 ортақ негізгі ой қазығын, лирикалық образдарды анықтау, ой-толғамдарды нысандарда (ментальді картада, кластер) жинақтау;
6. 2. 3. 1 өлең құрылысына талдай отырып, шығарма тіліне, көркемдік тәсіліне, этномәдени бірліктеріне талдау,
поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
6. 3. 1. 2 мәтіндегі нысандарды ұлттық, тарихи құндылық тұрғысында бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең ) жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
2-тоқсан
"Бір ғылымнан басқаның кеселі көп асқанға"
А.Құнанбайұлының адамға тән жақсы, жаман әрекеттерді салыстыра отырып, адамшылықтың жолын нұсқайтын ой-пайымдарын саралап тану, өзіндік көзқарас қалыптастыру.
"Біреуден біреу артылса" өлеңі, "Он сегізінші", "Жиырма бірінші", "Жетінші" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Кәкітай Ысқақұлы "Абай (Ибраһим) Құнанбайұлының өмірі"
Оқу және түсіну
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау;
6. 1. 5. 1 көркем шығармадағы тұлғаның ерекшелігін (слайд, ментальді карта) сипаттау;
6. 1. 5. 2 лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 2 қарасөздерді идеялық бөліктерге бөлу;
6. 2. 2. 1 ортақ негізгі ой қазығын анықтау, ой-толғамдарды (ментальді картада, кластер нысандар да) жинақтау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
6. 3. 1. 2 мәтіндегі нысандарды ұлттық, тарихи құндылық тұрғысында бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
3-тоқсан
Абай − ақылдың бойтұмары
Абайдың тұлғалық кемелдік туралы ойларын өмірлік ұстаным тұрғысында таразылау, оқушылардың көзқарасы мен өмірлік бағыттарына негіз етіне ықпал ету.
"Сенбе жұртқа тұрса да қанша мақтап", "Әсемпаз болма әрнеге" өлеңдері, "Он бесінші", "Он тоғызыншы" қарасөздері.
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 мәтіндерді интонацияның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу;
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау;
6. 2. 1. 2 қарасөздерді идеялық бөліктерге бөлу;
6. 2. 2. 1 ортақ негізгі ой қазығын анықтау, ой-толғамдарды (ментальді картада, кластер нысандарда) жинақтау;
6. 2. 4. 1- шығармадағы көркемдік құралдарды анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
4-тоқсан
"Сылдырап өңкей келісім"
Абайдың сөз өнеріне эстетикалық талғамы мен талабын зерделеу, эстетикалық, танымдық мақсатта игеру.
"Адамның кейбір кездері", "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа", "Құлақтан кіріп, бойды алар" өлеңдері
Қосымша оқуға: Ахмет Жұбанов "Абайдың музыкалық мұрасы"
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 мәтіндерді интонацияның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу;
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау;
6. 2. 3. 1 өлең құрылысына талдай отырып, шығарма тіліне, көркемдік тәсіліне, этномәдени бірліктеріне талдау, поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашы лық (өнім)
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең) жазу

3) 7 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
"Пайда ойлама, ар ойла..."
Анализировать мысли Абая о принципах гуманизма, морали, способствовать потреблению человеческих основ. Стихи "Ұяламын дегенің көңіл үшін", "Жүрек – теңіз, қызықтың бәрі – асыл тас...", слова назидания "Двадцать девятое", "Пятый" Для дополнительного чтения: статья Жүсіпбек Аймауытов и Мұхтар Әуезов "Абайдың өнері һәм қызметі"
Чтение и понимание
7.​1.​1.​1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами);
7.​1.​2.​1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания;
7.​1.​3.​1 определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль;
7.​1.​5.​2 повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему)
Анализ и обобщение
7.​2.​1.​1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения;
7.​2.​3.​1 выявить информационные, фразеологические аспекты языка художественного произведения;
7.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.​3.​1.​1 сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и национальные, исторические ценности;
7.​3.​3.​1 описать бытие героя (стихотворение, монолог героя, диалоги, рассказ)
2 четверть
"Жүректе қайрат болмаса..."
Попытаться понять суть стихотворения Абая о разуме, силе, энергии и понять основы, дающие человеку духовную пищу. Стихотворения "Жастықтың оты жалындап", "Жүректе қайрат болмаса", слова назидания "Двадцать третий", "Сорок четвертый"
Чтение и понимание
7.​1.​1.​1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами);
7.​1.​2.​1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания;
7.​1.​3.​1 определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль;
7.​1.​5.​2 повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему)
Анализ и обобщение
7.​2.​1.​1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения;
7.​2.​2.​1 определить способы создания лирического образа в художественном произведении;
7.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.​3.​1.​1 сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности;
7.​3.​4.​1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения
3 четверть
"Жақсы ат пен тату жолдас – бір ғанибет"
Развитие художественных познаний, расширение представлений о казахской национальной культуре и искусстве охотничества, различение некоторых поведении в казахском обществе. Стих "Қансонарда бүркітші шығады аңға", слова назидания "Екінші", "Жиырма алтыншы" Для дополнительного чтения: Көкбай Жанатайұлы "Абай туралы естелік"
Чтение и понимание
7.​1.​1.​1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами);
7.​1.​2.​1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания;
7.​1.​3.​1 определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль;
7.​1.​4.​1 определить актуальную мысль в литературном произведении, выявить поднятую социально-общественную, эстетическую проблему;
7.​1.​5.​2 повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему)
Анализ и обобщение
7.​2.​1.​1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения;
7.​2.​3.​1 выявить информационные, фразеологические аспекты языка художественного произведения;
7.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.​3.​1.​1 сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности;
7.​3.​2.​1 оценивать мастерство автора в раскрытии личностных особенностей художественных образов;
7.​3.​4.​1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения
4 четверть
4. "Ұйықтап жатқан жүректі ән оятар"
Освоение музыкального наследия Абая в духовных, эстетических и познавательных целях. Стихи "Желсіз түнде жарық ай", "Көзімнің қарасы", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Өзгеге, көңілім, тоярсың" Для дополнительного чтения: "Біржан сал Абай ауылында" (из романа эпопеи "Путь Абая")
Чтение и понимание
7.​1.​1.​1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами);
7.​1.​2.​1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания
Анализ и обобщение
7.​2.​1.​1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения;
7.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.​3.​1.​1 сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности;
7.​3.​4.​1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения

3) 7-сынып:
Оқу жоспарының концепция
лық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Пайда ойлама, ар ойла..."
Абайдың ізгілік имандылық, мораль қағидаттары туралы ой-толғамдарын саралап тану, адамшылық негіздерді тұтынуға ықпал ету.
"Ұяламын дегенің көңіл үшін", "Жүрек – теңіз, қызықтың бәрі – асыл тас..." өлеңдері,
"Жиырма тоғызыншы", "Бесінші" қарасөздері
Қосымша оқуға: Жүсіпбек Аймауытов пен Мұхтар Әуезовтің "Абайдың өнері һәм қызметі" мақаласы
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау;
7. 1. 3. 1 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді тауып, негізгі ой қазығына топтастыру;
7. 1. 5. 2 қара сөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) баяндау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру;
7. 2. 3. 1 көркем шығарма тілінің, ақпараттық, фразеологиялық қырын мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 3. 1 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме ) жазу
2-тоқсан
"Жүректе қайрат болмаса..."
Абайдың ақыл, қайрат, жігер туралы өлеңінің мәнін түсініп, адамға рухани нәр беретін негіздерді түйсінуге талаптану.
"Жастықтың оты жалындап", "Жүректе қайрат болмаса" өлеңдері, "Жиырма үшінші", "Қырық төртінші" қарасөздері.
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу;
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау;
7. 1. 3. 1 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді тауып, негізгі ой қазығына топтастыру;
7. 1. 5. 2 қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) баяндау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы лирикалық образдың жасалу тәсілдерін айқындау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашы лық (өнім)
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
3-тоқсан
"Жақсы ат пен тату жолдас – бір ғанибет"
Қазақтың ұлттық мәдениеті мен саятшылық өнерінен түсініктерін кеңейтіп, көркемдық танымдарын дамыту, қазақ қауымындағы кейбір мінез-құлықты саралап тану. "Қансонарда бүркітші шығады аңға", "Екінші", "Жиырма алтыншы" қарасөздері. Қосымша оқуға: Көкбай Жанатайұлы "Абай туралы естелік"
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу;
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау;
7. 1. 3. 1 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді тауып, негізгі ой қазығына топтастыру;
7. 1. 4. 1 әдеби шығармада өзекті ойды көтерілген әлеуметтік-қоғамдық, эстетикалық мәселені анықтау;
7. 1. 5. 2 қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) баяндау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру;
7. 2. 3. 1 көркем шығарма тілінің, ақпараттық, фразеологиялық қырын мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 көркем образдардың тұлғалық ерекшеліктерін ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
4-тоқсан
"Ұйықтап жатқан жүректі ән оятар"
Абайдың музыкалық мұрасын рухани-эстетикалық, танымдық мақсатта игеру.
"Желсіз түнде жарық ай", "Көзімнің қарасы", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Өзгеге, көңілім, тоярсың"
Қосымша оқуға: "Біржан сал Абай ауылында" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан үзінді)
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу;
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу

4) 8 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
1. "Тұла бойың ұят, ар едің"
Проанализировать черты личности совершенственного человека, понять суть оплакивание отца по любимому сыну через его стихов посвященные Абдрахману. Стихотворения "Тұла бойың ұят, ар едің", "Жиырма жеті жасында", "Талаптың мініп тұлпарын", "Кешегі өткен ер Әбіш", "Орынсызды айтпаған" Для дополнительного чтения:труд Мұхтар Әуезов "Халқын сүйген Әбіш"
Чтение и понимание
8.​1.​1.​1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст;
8.​1.​2.​1 понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность;
8.​1.​2.​2 изучать эмоционально-выразительные слова в отцовских поминальных песнях, соотносить авторскую идею с реалиями жизни;
8.​1.​3.​1 соединить, сравнить идеи Абая в произведениях с другими произведениями;
8.​1.​4.​1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей;
8.​1.​5.​1 писать/формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста
Анализ и обобщение
8.​2.​1.​1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений;
8.​2.​1.​2 определить жанровые особенности литературного текста;
8.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
8.​3.​1.​1 сопоставить личностные качества в произведении с другими произведениями автора, дать оценку национальной и исторической ценности;
8.​3.​2.​1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения;
8.​3.​3.​1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.​3.​3.​2 оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе
2 четверть
"Жастықтың оты қайдасың?"
Осознание ценности молодости в жизни человека, познавать назидании Абая об использовании драгоценного времени для полезного труда, развитию личных качеств, единства и солидарности. Стихотворения "Жастықтың оты қайдасың?", "Бір дәурен кемді күнге – бозбалалық", слова назидания "Четырнадцатый", "Тридцать третий", "Тридцать девятый"
Чтение и понимание
8.​1.​1.​1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст;
8.​1.​2.​1 понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность;
8.​1.​4.​1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей;
8.​1.​5.​1 писать/ формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста;
8.​1.​5.​2 выяснить основную мысль автора в словах назиданиях (с использованием различных форм: ментальной карты, схемы)
Анализ и обобщение
8.​2.​1.​1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений;
8.​2.​3.​1 анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей;
8.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
8.​3.​1.​1 сопоставить личностные качества в произведении с другими произведениями автора, дать оценку национальной и исторической ценности;
8.​3.​2.​1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения;
8.​3.​3.​1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.​3.​3.​2 оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе
3 четверть
"Біріңді қазақ, бірің дос, көрмесең істің бәрі бос"
Взвешивание положительных и отрицательных сторон различных качеств человеческого характера, расширение знаний через человеческую натуру. Стихи "Дүтбайға", "Мен боламын демеңдер", слова назидания "Четвертый", "Шестой", "Тридцатый" Для дополнительного чтения: монография Мұхтар Әуезов "Абай Құнанбаев"
Чтение и понимание
8.​1.​1.​1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст;
8.​1.​2.​1 понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность;
8.​1.​4.​1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей
Анализ и обобщение
8.​2.​1.​1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений;
8.​2.​2.​1 найти образообразующие элементы в художественном произведении, собрать образообразующие единицы;
8.​2.​3.​1 анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей;
8.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
8.​3.​2.​1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения;
8.​3.​3.​1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.​3.​4.​1 написать самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания по произведению
4 четверть
"Қиыннан қиыстырар ер данасы"
Осваивает навыки Абая в портретной живописи в эстетических и познавательных целях. Стихи "Қақтаған ақ күмістей кең маңдайлы", "Білектей арқасында өрген бұрым", "Аттың сыны", "Бүркіт сыны" Для дополнительного чтения: труд Зәки Ахметов "Абайдың ақындық әлемі"
Чтение и понимание
8.​1.​1.​1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст;
8.​1.​4.​1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей;
8.​1.​5.​1 писать/формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста
Анализ и обобщение
8.​2.​1.​1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений;
8.​2.​2.​1 найти образообразующие элементы в художественном произведении, собрать образообразующие единицы;
8.​2.​3.​1 анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей;
8.​2.​4.​1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
8.​3.​2.​1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения;
8.​3.​3.​1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.​3.​3.​2 оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе

4) 8-сынып:
Оқу жоспарының концепция
лық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұны
ның мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Тұла бойың ұят, ар едің"
Әбдірахманға арналған өлеңдері арқылы кемел адамға тән тұлғалық қасиеттерді саралап тану, сүйікті ұлына деген әке жоқтауының мәнін түсіну.
"Тұла бойың ұят, ар едің", "Жиырма жеті жасында", "Талаптың мініп тұлпарын", "Кешегі өткен ер Әбіш", "Орынсызды айтпаған" өлеңдері.
Қосымша оқуға: Мұхтар Әуезовтің "Халқын сүйген Әбіш" еңбегі
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің семантикалық, мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу;
8. 1. 2. 2 әке жоқтауындағы эмоционалды-экспрессивті сөздерді зерделеу, авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы Абайдың ой-тұжырымдарын өзге шығармаларымен байланыстыру, тұтастыру;
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдары ның идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 5. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу/ дәйектеп айту
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау;
8. 2. 1. 2 әдеби мәтіндердің жанрына байланысты өзіндік белгілерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
8. 3. 1. 1 шығармадағы тұлғалық қасиеттерді автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын,талдап, шығарма, әдеби эссе, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 3. 3 көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу
2-тоқсан
"Жастықтың оты қайдасың?"
Адам өміріндегі жастық шақтың қадірін жете түсініп, қадірлі уақытты пайдалы іске, еңбекке жұмсау жөніндегі Абай тағылымын тану, тұлғалық қасиеттерді дамытып, ынтымақ, бірлікке жұмылдыру.
"Жастықтың оты қайдасың?", "Бір дәурен кемді күнге – бозбалалық" өлеңдері, "Он төртінші", "Отыз үшінші", "Отыз тоғызыншы" қарасөздері
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің семантикалық, мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 5. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу, тұжырып айту;
8. 1. 5. 2 қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) дәйектеу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
8. 3. 1. 1 шығармадағы тұлғалық қасиеттерді автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын,талдап, шығарма, әдеби эссе, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 3. 2 көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу
3-тоқсан
"Біріңді қазақ, бірің дос, көрмесең істің бәрі бос"
Адам мінезіндегі түрлі қасиеттердің жамандығы мен жақсылығын ой таразысына түсіру, адамшылық болмыс арқылы таным-түсінігін кеңейту.
"Дүтбайға", "Мен боламын демеңдер" өлеңдері, "Төртінші", "Алтыншы", "Отызыншы" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Мұхтар Әуезовтің "Абай Құнанбаев" монографиясы
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің семантикалық, мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ сомдаушы бірліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын, талдап, шығарма, әдеби эссе, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
4-тоқсан
"Қиыннан қиыстырар ер данасы"
Абайдың портрет жасаудағы шеберлігін эстетикалық, танымдық мақсатта игеру.
"Қақтаған ақ күмістей кең маңдайлы", "Білектей арқасында өрген бұрым", "Аттың сыны", "Бүркіт сыны"
Қосымша оқуға: Зәки Ахметовтің "Абайдың ақындық әлемі" еңбегі
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 5. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу/ тұжырып айту
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 шығарманы композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы, образ сомдаушы бірліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын, талдап, шығарма, әдеби эссе, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 3. 2 көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу

5) 9 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
"Ұятын, арың оянсын, бұл сөзімді ойлансын"
Изучение мучении и глубокую скорбь Абая о человеке времени, философских мыслей, критическое мышление о том, чтобы стать человеком, достойным своего времени."Сегіз аяқ", "Заманақыр жастары", "Жас өспірім замандас қапа қылды", "Көзінен басқа ойы жоқ" Слова назидания "Тридцать шестой" Для дополнительного чтения: труд Мекемтас Мырзахметов "Абайдың адамгершілік мұраттары"
Чтение и понимание
9.​1.​1.​1 читать художественный текст, анализируя его;
9.​1.​2.​1 определить функцию языковых единиц в тексте раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях;
9.​1.​3.​1 сгруппировать частей произведения по схожести/ отличиям, изучение известных объектов;
9.​1.​4.​1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы;
9.​1.​5.​1 устно/письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения;
9.​1.​5.​2 излагать/написать рассуждения в высказываниях с точки зрения читательской позиции
Анализ и обобщение
9.​2.​1.​1 определить композиционный подход, анализируя композиционную структуру произведения;
9.​2.​3.​1 определение авторского стиля в художественном произведении;
9.​2.​4.​1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.​3.​1.​1 оценивать национальную и историческую ценность индивидуалистических образов и типичных характеров в произведении в сравнении с образцами мировой литературы;
9.​3.​3.​1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект;
9.​3.​4.​1 проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
2 четверть
"Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат"
Соображение научнo-философских трактатов Абая о хороших качествах, необходимых молодым людям, проявлении национальных знаний, духовных и культурных ценностей в произведениях искусства поэта, направляющих идеи поэта в повседневную жизнь. Стихи "Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат", "Адасқанның алды-жөн, арты соқпақ", поэма "Ескендір", слова назидания "Двадцатое".
Чтение и понимание
9.​1.​1.​1 читать художественный текст, анализируя его;
9.​1.​2.​1 определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях;
9.​1.​3.​1 сгруппировать частей произведения по схожести/ отличиям, изучение известных объектов;
9.​1.​4.​1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы;
9.​1.​5.​1 устно / письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения;
9.​1.​5.​2 излагать/написать рассуждения в ысказываниях с точки зрения читательской позиции
Анализ и обобщение
9.​2.​2.​1 анализировать систему образов в произведении, выявлять типичные характеристики, дифференцировать различное поведение, определить формулировки "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық", определить авторскую мысль;
9.​2.​3.​1 определение авторского стиля в художественном произведении;
9.​2.​4.​1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.​3.​2.​1 оценивать духовно-эстетические ценности художественных произведений;
9.​3.​3.​1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект;
9.​3.​4.​1 проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
3 четверть
"Ер ісі ақылға ермек, бойды жеңбек"
Критическая интерпретация качеств личности, необходимых современному человеку, путем взвешивания казахской идентичности в исторический период, анализ времен Хакима и поведения современного человека (хвастливость, подхалимство, взяточничество, лень и т. д.), стихотворения "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Өкінішті көп өмір кеткен өтіп", "Сабырсыз, арсыз, еріншек". "Қартайдық, қайғы ойладық, ұйқы сергек" "Қыран бүркіт не алмайды салса баптап", слова назидания "Тоғызыншы", "Қырқыншы"Для дополнительного чтения: Труд Тұрсын Жұртбай "Күйесің жүрек... Сүйесің"
Чтение и понимание
9.​1.​1.​1 читать художественный текст, анализируя его;
9.​1.​2.​1 определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях;
9.​1.​3.​1 сгруппировать частей произведения по схожести/отличиям, изучение известных объектов;
9.​1.​4.​1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы;
9.​1.​5.​1 устно / письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения;
9.​1.​5.​2 излагать/написать рассуждения в высказываниях с точки зрения читательской позиции
Анализ и обобщение
9.​2.​2.​1 анализировать систему образов в произведении, выявлять типичные характеристики, дифференцировать различное поведение, определить формулировки "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық", определить авторскую мысль;
9.​2.​3.​1 определение авторского стиля в художественном произведении;
9.​2.​4.​1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.​3.​1.​1 оценивать национальную и историческую ценность индивидуалистических образов и типичных характеров в произведении в сравнении с образцами мировой литературы;
9.​3.​3.​1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект;
9.​3.​4.​1 проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
4 четверть
4. "Толқынын жүрегіңнің хаттай таныр"
Понимать, изучать воспитательную ценность таких качеств, как порядочность, любовь, миролюбие, различать любовь и похоть, истинное чувство человечности через стихов Абая. Стихи "Ғашықтық құмарлықпен ол – екі жол", "Ғашықтың тілі – тілсіз тіл", "Жарқ етпес қара көңілім не қылса да", "Қызарып, сұрланып", "Тридцать седьмое" слова назидания.
Чтение и понимание
9.​1.​2.​1 определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях;
9.​1.​3.​1 сгруппировать частей произведения по схожести/ отличиям, изучение известных объектов;
9.​1.​4.​1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы
Анализ и обобщение
9.​2.​3.​1 определение авторского стиля в художественном произведении;
9.​2.​4.​1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.​3.​2.​1 оценивать духовно-эстетические ценности художественных произведений;
9.​3.​3.​1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект
Приложение 65
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для 5-6 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения

5) 9-сынып:
Оқу жоспары
ның концепция
лық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Ұятын, арың оянсын, бұл сөзімді ойлансын"
Абайдың заман адамының қайғы-қасіретін арқалаған наласы мен терең мұңын, пәлсапалық толғаныстарын зерделеп, өз заманына лайық тұлға болу харекеттерін сыни пайымдау.
"Сегіз аяқ", "Заманақыр жастары", "Жас өспірім замандас қапа қылды", "Көзінен басқа ойы жоқ", "Отыз алтыншы" қарасөзі.
Қосымша оқуға: Мекемтас Мырзахметұлының "Абайдың адамгершілік мұраттары" еңбегі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу;
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/ айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну;
9. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу;
9. 1. 5. 2 қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту, жазу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, композициялық амалдарды айқындау;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашлық (өнім)
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
2-тоқсан
"Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат"
Абайдың жастарға қажетті жақсы қасиеттер туралы ғылыми-пәлсапалық трактаттарын пайымдату, ақынның көркем-әдеби туындыларындағы ұлттық таным мен рухани-мәдени құндылықтарды таныту, ақын идеяларын күнделікті тұрмыста басшылыққа алуға бағыттау.
"Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат", "Адасқанның алды-жөн, арты соқпақ" өлеңдері, "Ескендір" поэмасы, "Жиырмасыншы" қарасөзі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу;
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/ айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну;
9. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу;
9. 1. 5. 2 қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту, жазу
Талдау және жинақтау
9. 2. 2. 1 шығармадағы образдар жүйесін салыстыра талдау, "мағыналы жастық" тұжырымдарын айқындап, автордың айтар ойын пайымдау;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
9. 3. 2. 1 көркем шығармалардың рухани- эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
3-тоқсан
"Ер ісі ақылға ермек, бойды жеңбек"
Хәкімнің заман келбеті мен заман адамының мінез-құлқын (мақтангөйлік, парақорлық, жағымпаздық, жалқаулық) саралату, тарихи кезеңдегі қазақ болмысын таразылау арқылы жаңа заман адамына қажетті тұлғалық қасиеттерді сыни пайымдату.
"Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Өкінішті көп өмір кеткен өтіп", "Сабырсыз, арсыз, еріншек". "Қартайдық, қайғы ойладық, ұйқы сергек" "Қыран бүркіт не алмайды салса баптап" өлеңдері, "Тоғызыншы", "Қырқыншы" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Тұрсын Жұртбайдың "Күйесің жүрек... Сүйесің" еңбегі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу;
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/ айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну;
9. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу;
9. 1. 5. 2 қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту, жазу
Талдау және жинақтау
9. 2. 2. 1 шығармадағы образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу, әртүрлі мінез-құлықты саралап тану, автордың айтар ойын айқындау;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашлық (өнім)
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлер дің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
4-тоқсан
"Толқынын жүрегіңнің хаттай таныр"
Адамзатқа тән шынайы сезім, сүйіспеншілік пен нәпсіқұмарлықтың аражігін саралап тану, өлең жолдары арқылы әдептілік, сүйіспеншілік, татулық сияқты қасиеттерді зерделеу, тағылымдық мәнін пайымдау.
"Ғашықтық құмарлықпен ол – екі жол", "Ғашықтың тілі – тілсіз тіл", "Жарқ етпес қара көңілім не қылса да", "Қызарып, сұрланып" өлеңдері, "Отыз жетінші" қарасөзі
Оқу және түсіну
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу;
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну
Талдау және жинақтау
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
9. 3. 2. 1 көркем шығармалардың рухани- эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
65-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Музыка" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Структура программы основана на принципе взаимосвязи познания природы музыкального искусства через активные формы восприятия музыки, а также через личный импровизационный опыт.
3. Цель обучения учебному предмету "Музыка" – формирование музыкальной культуры и развитие творческих способностей обучающихся на основе приобщения к лучшим образцам казахской традиционной музыки, творчества народов мира, мировой классики и современной музыки.
4. Задачи обучения:
1) формирование понятий о целостной картине мира через интеграцию музыки с другими видами искусства и учебными предметами;
2) формирование понятий о музыке как о востребованном общечеловеческом явлении, о ее значимости и роли в жизни людей;
3) развитие навыков критического мышления и позитивного отношения к музыке, музыкальной деятельности;
4) развитие предметно-тематических знаний, умений и навыков путем приобщения к анализу музыкальных произведений, исполнительству, импровизации, выполнению творческих заданий и презентаций;
5) развитие музыкальных способностей, творческой активности, исполнительских и исследовательских навыков;
6) формирование знаний о формах коммуникации посредством музыки;
7) развитие позитивной самооценки, самопознания и саморазвития через выражение идей в музыкально-творческих работах (в сочинении, импровизации и аранжировке);
8) формирование и развитие музыкально-исполнительских и технических знаний и умений в процессе использования средств информационно-коммуникативных технологий.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Музыка"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Музыка"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Музыка" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Білім алушының жеке тәжірибесі негізінде музыка өнерінің табиғатын танып білу мен үздік шығармаларды қабылдауы арасында өзара байланыс орнату осы бағдарлама құрылымының маңызды принциптерінің бірі болып саналады.
3. Пәнді оқытудың мақсаты – қазақтың дәстүрлі музыкасы, әлем халықтары шығармашылығы, әлемдік классика және заманауи музыканың үздік үлгілері негізінде білім алушылардың музыкалық мәдениеттілігін қалыптастыру, шығармашылық қабілетін дамыту.
4. Пәнді оқытудың міндеттері:
1) өзге өнер түрлері мен оқу пәніне музыка өнерін кіріктіре отырып әлем тұтастығының бейнесі жөнінде түсінігін қалыптастыру;
2) музыка өнерінің жалпы адамзаттық қажеттілікті құбылыс ретінде, оның адам өміріндегі рөлі мен маңыздылығы туралы түсінігін қалыптастыру;
3) сыни тұрғыда ойлауы мен музыкаға деген оң көзқарасты дамыту, музыкалық іс-әрекет дағдыларын қалыптастыру;
4) музыкалық шығармалар мен тапсырмаларды талдау, зерттеу және орындаушылық пен импровизациялау, презентациялау оқу пәндік-тақырыптық білім, білік, дағды аясында дамыту;
5) музыкалық қабілеттілігін, белсенді шығармашылығын, орындаушылығы мен зерттеушілік дағдысын дамыту;
6) музыка өнері негізінде коммуникация формалары жөнінде білімін қалыптастыру;
7) музыкалық-шығармашылық жұмыстарға идеялар қосу негізінде өзін-өзі бағалау, өзін-өзі тану және өзін-өзі дамытуын қалыптастыру (шығармалар жазу, импровизация және өңдеу);
8) ақпараттық-коммуникациялық технология құралдарын қолдану барысында музыкалық-орындаушылық және техникалық білімі мен біліктілігін қалыптастыру, дамыту.
2-тарау. "Музыка" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Музыка" оқу пәнінің мазмұны
5. "Музыка" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Содержание учебной программы по предмету "Музыка" организовано по разделам обучения.
7. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
8. Содержание учебного предмета включает разделы:
1) слушание, анализ и исполнение музыки;
2) создание музыкально-творческих работ;
3) презентация и оценивание музыкально-творческих работ.
9. Раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки" включает следующие подразделы:
1) слушание и анализ музыки;
2) музыкально-исполнительская деятельность;
3) музыкальная грамота.
10. Раздел "Создание музыкально-творческих работ" включает следующие подразделы:
1) идеи и сбор материала;
2) сочинение и импровизация.
11. Раздел "Презентация и оценивание музыкально-творческих работ" включает следующий подраздел:
1) презентация и оценивание музыкально-творческих работ.
12. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 5 класса:
1) "Музыкальное наследие казахского народа". Мелодичность казахской народной песни. Искусство айтыса. Волшебная сила кюя. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
2) "Казахские традиционные обрядово-бытовые песни и современная музыка". Песенные сокровища казахских народных традиций и обрядов. Обрядово-бытовые песни и современность. Интерпретация народной музыки. Обработка народной музыки. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
3) "Музыкальные традиции народов мира". Музыкальные традиции тюркских народов. Музыкальные традиции восточных народов. Музыкальные традиции европейских народов. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
4) "Язык музыки – язык дружбы". Музыка народов Казахстана. Под единым шаныраком. Моя Родина! Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
5) Краеведение: "Симфония родного края".
13. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 6 класса:
1) "Шедевры классической музыки". Органная музыка. Симфоническая музыка. Оперное искусство. Искусство балета. Профессиональная музыка Казахстана. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
2) "Современная музыкальная культура". Эстрадная музыка. Современные музыкальные жанры. Джазовая музыка. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
3) "Музыка и виды искусства". Музыка и поэзия. Музыка и изобразительное искусство. Музыка и театр. Музыка и кино. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Музыка" пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны бөлімдер бойынша ұйымдастырылған.
7. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижені қамтитын мақсаттары бар бөлімшелерге бөлінген.
8. Оқу пәнінің мазмұны бөлімдерден тұрады:
1) музыка тыңдау, орындау және талдау;
2) музыкалық-шығармашылық жұмыстар жасау;
3) музыкалық-шығармашылық жұмысты таныстыру және бағалау.
9. "Музыка тыңдау, орындау және талдау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) музыка тыңдау және талдау;
2) музыкалық сауаттылық;
3) музыкалық-орындаушылық іс-әрекет.
10. "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар жасау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) идеялар және материалдарды жинақтау;
2) музыка шығару және импровизация.
11. "Музыкалық-шығармашылық жұмысты таныстыру және бағалау" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) музыкалық-шығармашылық жұмысты таныстыру және бағалау.
12. 5-сыныпқа арналған "Музыка" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Қазақ халқының музыкалық мұрасы: Қазақ халық әнінің әуенділігі. Айтыс өнері. Күй құдіреті. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
2) Қазақтың дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыка: Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері. Жаңғырған салт-дәстүр әндері. Халық музыкасының интерпретациясы. Халық музыкасын өндеу (интерпретация). Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
3) Әлем халықтарының музыкалық дәстүрі: Түркі халықтарының музыкалық дәстүрі. Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрі. Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрі. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
4) Музыка тілі – достық тілі: Қазақстан халықтарының музыкасы. Бір шаңырақ астында. Менің – Отаным! Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
5) Өлкетану: Туған өлке симфониясы.
13. 6-сыныпқа арналған "Музыка" оқу пәнінің базалық мазмұны.
1) Классикалық музыканың үздік туындылары: Орган музыкасы. Симфониялық музыка. Опера өнері. Балет өнері. Қазақстанның кәсіби музыкасы. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
2) Заманауи музыка мәдениеті: Эстрадалық музыка. Заманауи музыкалық жанрлар. Джаз музыкасы. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
3) Музыка және өнер түрлері: Музыка және поэзия. Музыка және бейнелеу өнері. Музыка және театр. Музыка және кино. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;

4) "Музыка и технологии". Музыкальные компьютерные программы. Музыка в анимации. Озвучивание и музыкальное оформление. Подготовка и создание проекта. Представление результатов проекта;
5) Краеведение: "Таланты родной земли".
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" –раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
15. 1) слушание, анализ и исполнение музыки:
Обучающиеся должны:
Подразделы
5класс
6 класс
1.1
Слушание и анализ музыки
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства
5.​1.​1.​2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах
6.​1.​1.​2 различать звучание музыкальных инструментов видов оркестра, классифицировать их по группам
1.2 Музыкальная грамота
5.​1.​2.​1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов
6.​1.​2.​1 определять жанры и виды классической музыки
5.​1.​2.​2 сравнивать традиционные певческие школы и творчество композиторов устной традиции
6.​1.​2.​2 определять жанры и направления эстрадной музыки
5.​1.​2.​3 определять особенности музыкальных традиций казахского и других народов мира
6.​1.​2.​3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа
5.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
6.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
1.3 Музыкально-исполнитель
ская деятельность
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии
5.​1.​3.​2 сравнивать исполнение казахских традиционных обрядово-бытовых песен с их современной интепретацией
6.​1.​3.​2 сравнивать виды пения разных по стилю и жанру песен
5.​1.​3.​3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
6.​1.​3.​3 исполнять на инструментах по партиям и (или) в ансамбле, несложные фрагменты музыкальных произведений и передавать их характер

4) Музыка – өмір тынысы: Интеллектуалды музыка. Жан жадыратар әуен. Музыка және технология. Дыбыстау және музыкамен көркемдеу. Жобаны жоспарлау және құрастыру. Жобаның нәтижесін таныстыру;
5) Өлкетану: Туған жердің таланттары.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4. кодында "5" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
15. 1) музыка тыңдау, орындау және талдау:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5 сынып
6 сынып
1.1
Музыка тыңдау және талдау
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау
5. 1. 1. 2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру
6. 1. 1. 2 оркестрлер түрлеріндегі музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажытару, оларды топтар бойынша жіктеу
1.2
Музыкалық сауаттылық
5. 1. 2. 1 дәстүрлі халық әндері ("Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені" аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау
6. 1. 2. 1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау
5. 1. 2. 2 дәстүрлі әншілік мектептердің және халық композиторларының шығармаларын салыстыру
6. 1. 2. 2 эстрада музыкасының жанрлары мен бағытын анықтау
5. 1. 2. 3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау
6. 1. 2. 3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру
5. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
6. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
1.3
Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
5. 1. 3. 1 әнді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау
5. 1. 3. 2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру
6. 1. 3. 2 әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндердің орындау түрлерін салыстыру
5. 1. 3. 3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
6. 1. 3. 3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау

2) создание музыкально-творческих работ:
Подразделы
5 класс
6 класс
2.1 Идеи и сбор материала
5.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ
6.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ
2.2
Сочинение и импровизация
5.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
5.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows MovieMaker, Киностудия)
6.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows MovieMaker, Киностудия)
3) презентация и оценивание музыкально-творческих работ:
Подразделы
5 класс
6 класс
3.1 Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
5.​3.​1.​1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критерями и вносить предложения по улучшению своей работы
6.​3.​1.​1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других
16. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка" для 5-6 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка" для 5-6 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны
1
Музыкальное наследие казахского народа
Мелодичность казахской народной песни
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​2.​1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов;
5.​1.​2.​3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
Искусство айтыса
5.​1.​2.​1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов;
5.​1.​2.​2 сравнивать традиционные певческие школы и творчество композиторов устной традиции;
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.​1.​3.​3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Волшебная сила кюя
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​2.​1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов;
5.​1.​3.​3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Подготовка и создание проекта
5.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ;
5.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
5.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
Представление результатов проекта
5.​3.​1.​1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению в своей работы
2
Казахские традицонные обрядово-бытовые песни и современная музыка
Песенные сокровища казахских народных традиций и обрядов
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​2.​1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов;
5.​1.​2.​3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
Обрядово-бытовые песни и современность
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.​1.​3.​2 сравнивать исполнение казахских традиционных обрядово-бытовых песен с их современной интепретацией
Интерпретация народной музыки
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​3.​2 сравнивать исполнение казахских традиционных обрядово-бытовых песен с их современной интепретацией;
5.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Обработка народной музыки
5.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
5.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Подготовка и создание проекта
5.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ;
5.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
5.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
5.​1.​3.​2 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений;
5.​3.​1.​1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению в своей работы
3
Музыкальные традиции народов мира
Музыкальные традиции тюркских народов
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​1.​2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.​1.​2.​3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
5.​1.​3.​3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Музыкальные традиции восточных народов
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​1.​2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.​1.​2.​3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.​1.​3.​1 - передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
Музыкальные традиции европейских народов
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​1.​2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.​1.​2.​3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.​1.​3.​3 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Подготовка и создание проекта
5.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ;
5.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
5.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
5.​3.​1.​1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению в своей работы
5.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
4
Язык музыки – язык дружбы
Музыка народов Казахстана
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​1.​2 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах;
5.​1.​2.​3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен
Под единым "Шаңырақ"
5.​1.​2.​3 определять особенности музыкальных традиций казахского народа, других народов мира;
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Моя Родина!
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​3.​1 передавать художественный образ и характер музыки при исполнении различных песен;
5.​1.​3.​2 исполнять совместно на инструментах несложные фрагменты музыкальных произведений
Подготовка и создание проекта
5.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать и собирать материалы для создания музыкально-творческих работ;
5.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать несложные композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
5.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
5.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
5.​3.​1.​1 творчески представлять свою работу, оценивать ее в соответствии с критериями и вносить предложения по улучшению в своей работы
5
Краеведение
Симфония родного края
5.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения (иметь представление об особенностях музыкального творчества в родном крае) и определять вид, стиль, жанр и средства музыкальной выразительности;
5.​1.​2.​1 определять традиционные песенные (первоначальные навыки создания музыкальных каталогов на электронных носителях на основе коллективной работы – создания аудиокаталога "30 песен и мелодий моего края"), инструментальные стили и жанры, виды айтысов

2) музыкалық- шығармашылық жұмыстарды жасау:
Бөлімшелер
5 сынып
6 сынып
2.1
Идеялар және материалдарды жинақтау
5. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау
6. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интерпретация жасау
2.2
Музыка шығару және импровизация
5. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысты қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау
6. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысты қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
5. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
6. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
3) музыкалық шығармашылық жұмыстарды таныстыру және бағалау:
Бөлімше
5 сынып
6 сынып
3.1
Шығармашылық жұмыстарды таныстыру және бағалау
5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерийлерге сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
6.3.1.1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу
16. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
17. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Музыка" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Музыка" оқу пәні бойынша Үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті
1
Қазақ халқының музыкалық мұрасы
Қазақ халқы әнінің әуенділігі
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 2. 1 дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау;
5. 1. 2. 3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5. 1. 3. 1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Айтыс өнері
5. 1. 2. 1 дәстүрлі халық әндері ("Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені" аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау;
5. 1. 2. 2 дәстүрлі әншілік мектептердің және халық композиторларының шығармаларын салыстыру;
5. 1. 3. 1 түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5. 1. 3. 3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
Күй құдіреті
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 2. 1 дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау;
5. 1. 3. 3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
Жобаны жоспарлау және құрастыру
5. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау;
5. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау;
5. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
Жобаның нәтижесін таныстыру
5. 3. 1. 1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерияларға сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
2
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы
Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 2. 1 дәстүрлі халық әндері ("Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені" аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау;
5. 1. 2. 3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5. 1. 3. 1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Жаңғырған салт-дәстүр әндері
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 3. 1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5. 1. 3. 2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру
Халық музыкасының интерпретациясы
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 3. 2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи
интепретациясымен салыстыру;
5. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Халық музыкасын өндеу
5. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау;
5. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаны жоспарлау және құрастыру
5. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау;
5. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаның нәтижесін таныстыру
5. 1. 3. 2 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау;
5. 3. 1. 1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерийлерге сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу;
3
Әлем халықтарының музыкалық дәстүрі
Түркі халықтарының музыкалық дәстүрі
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 1. 2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру;
5. 1. 2. 3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5. 1. 3. 1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5. 1. 3. 3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрі
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 1. 2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру;
5. 1. 2. 3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау
5. 1. 3. 1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрі
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 1. 2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру;
5. 1. 2. 3 әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5. 1. 3. 1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5. 1. 3. 3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау
5. 1. 3. 1 әнді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Жобаны жоспарлау және құрастыру
5. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау;
5. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау;
5. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаның нәтижесін таныстыру
5. 3. 1. 1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерийлерге сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу;
5. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
4
Музыка тілі – достық тілі
Қазақстан халықтарының музыкасы
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 1. 2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру;
5. 1. 2. 3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5. 1. 3. 1 әнді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
Бір шаңырақ астында
5. 1. 2. 3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5. 1. 3. 1 түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5. 2. 2. 1 музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау
Менің – Отаным!
Өз елім!
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 3. 1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
5. 1. 3. 2 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау;
Жобаны жоспарлау және құрастыру
5. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау;
5. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау;
5. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаны таныстыру
5. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;
5. 3. 1. 1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерияларға сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
5
Өлкетану
Туған өлке симфониясы
5. 1. 1. 1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау;
5. 1. 2. 1 дәстүрлі халық әндері ("Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені" аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау

2) 6 класс
Разделы долгосрочного плана
Темы/содержание раздела долгосрочного плана
Учебные цели. Обучающиеся должны:
1
Шедевры классической музыки
Органная музыка
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​2.​1 определять жанры и виды классической музыки;
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии
Симфоническая музыка
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​1.​2 различать звучание музыкальных инструментов видов оркестра, классифицировать их по группам;
6.​1.​2.​1 определять жанры и виды классической музыки
Оперное искусство
6.​1.​2.​1 определять жанры и виды классической музыки;
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​1.​3.​2 сравнивать виды пения разных по стилю и жанру песен
Искусство балета
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​2.​1 определять жанры и виды классической музыки;
6.​1.​2.​3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа
Профессиональная музыка Казахстана
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​1.​2 различать звучание музыкальных инструментов видов оркестра, классифицировать их по группам;
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​1.​3.​3 исполнять на инструментах по партиям и (или) в ансамбле, несложные фрагменты музыкальных произведений и передавать характер музыки
Подготовка и создание проекта
6.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Представление результатов проекта
6.​3.​1.​1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других;
6.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
2
Современная музыкальная культура
Эстрадная музыка
6.​1.​2.​2 определять жанры и направления эстрадной музыки;
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​1.​3.​2 сравнивать виды пения разных по стилю и жанру песен
Современные музыкальные жанры
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Джазовая музыка
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ
Подготовка и создание проекта
6.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows MovieMaker, Киностудия)
Представление результатов
проекта
6.​3.​1.​1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других;
6.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
3
Музыка и виды искусства
Музыка и поэзия
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​2.​3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа;
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Музыка и изобразительное искусство
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​2.​3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты
Музыка и театр
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​2.​3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа;
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​1.​3.​3 исполнять на инструментах по партиям и (или) в ансамбле несложные фрагменты музыкальных произведений и передавать характер музыки
Музыка и кино
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​2.​3 сравнивать средства выразительности музыки и других видов искусства в создании художественного образа
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона и двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Подготовка и создание проекта
6.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать, интепретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
6.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
6.​3.​1.​1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других
4
Музыка в нашей жизни
Интеллектуальная музыка
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
Музыка для души и отдыха
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.​1.​3.​1 исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона,
6.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
Музыка и технология
6.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
6.​1.​3.​1 - исполнять песни разных стилей и жанров, используя элементы канона, двухголосия, передавая художественный образ и характер мелодии;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
Озвучивание и музыкальное оформление
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия);
6.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ
Подготовка и создание проекта
6.​2.​1.​1 предлагать идеи, планировать, интерпретировать музыкальный материал для создания музыкально-творческих работ;
6.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать композиции, используя средства музыкальной выразительности, голос, музыкальные инструменты;
6.​2.​2.​2 редактировать и интерпретировать музыкальные композиции, используя компьютерные программы (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия)
Представление результатов проекта
6.​1.​2.​4 использовать музыкальную терминологию при выполнении устных и письменных работ;
6.​3.​1.​1 представлять программу творческого выступления, оценивать ее в соответствии с критериями, вносить различные предложения по улучшению своей работы и работы других
5
Музыка
Таланты родной земли
6.​1.​1.​1 анализировать прослушанные музыкальные произведения, уметь рассказывать о творчестве жырши-термеши, певцов и композиторов родного края и определять вид, стиль, жанры, в том числе взаимосвязь с другими видами искусства
Приложение 66
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету"Художественный труд" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения

2) 6-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті
1
Классикалық музыканың үздік туындылары
Орган музыкасы
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 2. 1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау;
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау
Симфониялық музыка
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 1. 2 оркестрлер түрлеріндегі музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажытару, оларды топтар бойынша жіктеу;
6. 1. 2. 1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау
Опера өнері
6. 1. 2. 1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау;
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6. 1. 3. 2 әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндердің орындау түрлерін салыстыру
Балет өнері
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 2. 1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау;
6. 1. 2. 3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру
Қазақстанның кәсіби музыкасы
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 1. 2 оркестрлер түрлеріндегі музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажытару, оларды топтар бойынша жіктеу;
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6. 1. 3. 3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау;
Жобаны жоспарлау және құрастыру
6. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интерпретация жасау;
6. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Жобаны таныстыру
6. 3. 1. 1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу;
6. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;
2
Заманауи музыка мәдениеті
Эстрадалық музыка
6. 1. 2. 2 эстрада музыкасының жанрлары мен бағытын анықтау;
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6. 1. 3. 2 әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндердің орындау түрлерін салыстыру
Заманауи музыкалық жанрлар
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6. 2. 2. 1 музыканың көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Джаз музыкасы
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;
Жобаны жоспарлау және құрастыру
6. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;
6. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау
Жобаны таныстыру
6. 3. 1. 1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу;
6. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
3
Музыка және өнер түрлері
Музыка және поэзия
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 2. 3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6. 2. 2. 1 музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Музыка және бейнелеу өнері
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 2. 3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру;
6. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Музыка және театр
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 2. 3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру;
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6. 1. 3. 3 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерінің сипатын жеткізу, партия бойынша және (немесе) ансамбльмен аспаптарда орындау
Музыка және кино
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 2. 3 көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру;
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялаужәне интерпретация жасау
Жобаны жоспарлау және құрастыру
6. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;
6. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялаужәне интерпретация жасау
Жобаның нәтижесін таныстыру
6. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
6. 3. 1. 1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу
4
Музыка - өмір тынысы
Интеллектуалды музыка
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
Жан жадыратар әуен
6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау;
6. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
Музыка және технология
6. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;
6. 1. 3. 1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауысты немесе канон элементтерін пайдаланып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;
6. 2. 2. 1 музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау
Дыбыстау және музыкамен көркемдеу
6. 2. 2. 1 музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялаужәне интерпретация жасау;
6. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану
Жобаны жоспарлау және құрастыру
6. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интепретация жасау;
6. 2. 2. 1 музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау;
6. 2. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялаужәне интерпретация жасау
Жобаның нәтижесін таныстыру
6. 1. 2. 4 ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;
6. 3. 1. 1 шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерийлерге сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу;
5
Өлкетану
Туған жердің таланттары
9)6. 1. 1. 1 туған өлкенің жыршы-термеші, әнші және сазгерлерінің шығармашылығы туралы тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі мен жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлері мен байланысын анықтау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
66-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Особенностью учебного предмета "Художественный труд" в системе общего среднего образования является изучение различных видов искусства, выражение идей средствами искусства, приобретение универсальных (бытовых) и специальных (предметных) знаний и умений, навыков художественной обработки и преобразования материалов и объектов, навыков ведения домашнего хозяйства, пользования техникой и технологиями.
3. Цель обучения учебному предмету "Художественный труд" – формирование функциональной грамотности в области искусства и технологий труда, развитие личности с творческим отношением к действительности.
4. Задачи обучения:
1) развитие знаний, формирование осознанного восприятия искусства, дизайна и технологий в окружающем мире;
2) изучение художественно-культурного наследия народов Казахстана и мира;
3) развитие технологических навыков, навыков передачи творческих идей выразительными средствами искусства и дизайна;
4) развитие творческого и критического мышления обучающихся в процессе исследования, создания, анализа, художественной трансформации объектов;
5) приобретение опыта применения информационно-коммуникационных технологий во всех видах учебной деятельности (исследование, творческая реализация идей, презентация работ);
6) исследование и применение различных ресурсов и источников информации с осознанием их значения для результатов работы;
7) эстетическое, трудовое, экономическое, экологическое, патриотическое воспитание и формирование нравственно-духовных ценностей;
8) развитие умения самостоятельно планировать свою деятельность, определяя и учитывая время, свойства материалов и другие факторы;
9) приобретение опыта организации совместной деятельности для достижения учебных задач (индивидуальная, парная и групповая работа).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Художественный труд"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Художественный труд"

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Жалпы орта білім беру жүйесіндегі "Көркем еңбек" оқу пәнінің ерекшелігі әртүрлі өнер түрлерін зерделеу, идеяларын өнер тәсілдері арқылы көрсету, әмбебап (тұрмыстық) және арнайы (пәндік) білімдер мен икемділікті, материалдар мен нысандарды түрлендіру және көркем өңдеу дағдыларын, үй шаруашылығын жүргізу, технологиялар мен техниканы қолдану машықтарын иелену болып табылады.
3. Оқу бағдарламасының мақсаты – өнер және еңбек технологиясы саласында функционалды сауаттылықты қалыптастыру, шындыққа шығармашылықпен қарайтын тұлға дамыту.
4. "Көркем еңбек" оқу пәнінің бағдарламасы:
1) қоршаған ортада өнер, дизайн мен технология туралы түсінік пен білімді дамытуға;
2) Қазақстан және әлем халықтарының көркем-мәдениет мұрасын оқып үйренуге;
3) өнер мен дизайнның көркем тәсілдері арқылы шығармашылық идеяларды, технологиялық дағдыларды дамытуға;
4) зерттеу, жасау, талдау, нысандарды көркем түрлендіру үдерісінде оқушылардың шығармашылық және сыни тұрғыда ойлау дағдыларын дамытуға;
5) оқу қызметінің барлық түрлерінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды пайдалану арқылы тәжірибе алуға (зерттеу, идеялардың шығармашылықпен іске асыру, жұмыстардың таныстырылымы);
6) жұмыс нәтижесі үшін түрлі ақпарат көздері мен ресурстарының маңыздылығын түсіне отырып, зерттеу мен пайдалануға;
7) эстетикалық, еңбекке баулу, экономикалық, экологиялық, патриоттық тәрбиелеу мен рухани-өнегелік құндылықтарын қалыптастыруға;
8) уақыт, материалдың қасиеті мен басқа да факторлардың әсерін анықтап және оны ескере отырып қызметін өз бетінше жоспарлай алуға;
9) оқу мақсаттарына жетуде бірігіп жұмыс істеуді ұйымдастыру (жеке, жұптық және топтық жұмыс) бойынша тәжірибе жинауға бағытталған.
2- тарау. "Көркем еңбек" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Көркем еңбек" оқу пәнінің мазмұны

5. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Художественный труд" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Содержание учебной программы предусматривает изучение материала по пяти сквозным образовательным линиям:
1) визуальное искусство;
2) декоративно-прикладное творчество;
3) дизайн и технология;
4) культура дома;
5) культура питания.
7. Содержание раздела "Визуального искусство" включает подразделы:
1) классическое и современное искусство;
2) творчество казахстанских художников;
3) виды и жанры изобразительного искусства;
4) цифровое искусство (фотография, анимация, медиасредства);
5) выразительные средства изобразительного (визуального) искусства;
6) экспериментирование с художественными материалами и техниками.
8. Содержание раздела "Декоративно-прикладное творчество" включает:
1) основные формы и особенности декоративно-прикладного искусства, прикладное искусство Казахстана и других народов;
2) материалы, инструменты и технологии декоративно-прикладного искусства;
3) национальный орнамент;
4) декоративное оформление интерьера.
9. Содержание раздела "Дизайн и технология" (мальчики) включает:
1) основные конструкционные, природные, искусственные и нетрадиционные материалы;
2) инструменты и оборудование для обработки материалов;
3) обработка материалов различными способами;
4) дизайн изделий из различных материалов;
5) технология изготовления национальных предметов быта;
6) памятники мировой и казахстанской архитектуры;
7) макетирование;
8) дизайн интерьера;
9) робототехника, моделирование транспортных средств.
10. Содержание раздела "Дизайн и технология" (девочки) включает:
1) основные текстильные, природные, искусственные и нетрадиционные материалы;
2) инструменты и оборудование для обработки текстильных материалов;

5. "Көркем еңбек" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқу бағдарламасының мазмұны материалдарды бес ортақ білім беру бағыттары арқылы оқып-үйренуді қарастырады:
1) визуалды өнер;
2) сәндік-қолданбалы шығармашылық;
3) дизайн және технология;
4) үй мәдениеті;
5) тамақтану мәдениеті.
7. "Визуалды өнер" бөлімінің мазмұны:
1) классикалық және заманауи өнер;
2) қазақстандық суретшілердің шығармашылы;
3) бейнелеу өнері жанрлары мен түрлері;
4) сандық өнер (фотосурет, анимация, медиа құралдар);
5) бейнелеу (визуалды) өнерінің көркем тәсілдері;
6) көркемдік материалдар және техникалармен эксперименттеу бөлімдерін қамтиды.
8. "Сәндік-қолданбалы шығармашылық" бөлімінің мазмұны:
1) сәндік-қолданбалы өнер ерекшеліктері мен негізгі пішіндері, Қазақстанның және басқа елдердің сәндік-қолданбалы өнері;
2) сәндік-қолданбалы өнер материалдары, технологиялары мен құралдары;
3) ұлттық ою-өрнек;
4) ішкі көріністі сәнді безендіру қарастырады.
9. "Дизайн және технология" (ұлдар) бөлімінің мазмұны:
1) негізгі конструкциялық, табиғи, жасанды және дәстүрлі емес материалдарды;
2) материалдарды өңдеу құралдары мен жабдықтарын;
3) материалдарды әртүрлі тәсілдермен өңдеуді;
4) әртүрлі материалдардан бұйым дизайнын;
5) ұлттық тұрмыстық заттарды дайындау технологиясын;
6) қазақстандық және әлемдік сәулет ескерткіштерін;
7) макеттеуді;
8) ішкі көрініс дизайнын;
9) робототехника, көлік құралдарын модельдеуді қамтиды.
10. "Дизайн және технология" (қыздар) бөлімінің мазмұны:
1) негізгі тоқыма, табиғи, жасанды және дәстүрлі емес материалдарды;
2) тоқыма материалдарын өңдеу құралдары мен жабдықтарын;

3) обработка текстильных материалов различными способами;
4) дизайн изделий из текстильных материалов;
5) индустрия моды, стиль и образ, технология изготовления элементов национальной одежды.
11. В содержание раздела "Культура дома" (мальчики) включено:
1) экология жилища;
2) основы растениеводства, декоративного цветоводства, ландшафтного дизайна;
3) общие сведения об источниках электрической энергии, пользование и ремонт электроприборов и бытовой техники;
4) ремонтно-бытовые работы, организация и планировка интерьера.
12. В содержание раздела "Культура дома" (девочки) включено:
1) личная гигиена, экология жилища;
2) основы растениеводства, декоративного цветоводства, ландшафтного дизайна;
3) уход и хранение одежды.
13. Содержание раздела "Культура питания":
1) основы здорового питания;
2) правила поведения за столом, сервировка стола;
3) технология приготовления пищи;
4) кухня народов мира.
14. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 5 класса (мальчики):
1) "Визуальное искусство". Средства выразительности в изобразительном искусстве, шедевры классического искусства, творчество казахстанских художников, виды и жанры изобразительного искусства, искусство натюрморта, декоративный национальный натюрморт, пейзаж, гармония с природой, воздушная перспектива, индустриальный пейзаж, городской пейзаж, линейная перспектива, искусство пластических форм, скульптура, создание творческой работы, организация выставки;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Декоративно-прикладное искусство, основные формы и особенности, прикладное искусство Казахстана, знакомство с материалами и инструментами для декоративно-прикладного искусства, декоративное изделие из различных материалов, изготовление декоративного изделия из различных материалов, искусство плетения, виды плетения, знакомство с материалами и инструментами для художественного плетения, плетение изделия, организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Конструкционные материалы, изучение видов и свойств материалов, ручные инструменты и приспособления для обработки конструкционных материалов, художественное выпиливание, разработка идей, выбор и подготовка материалов для художественного выпиливания, художественное выпиливание изделий криволинейной формы по внешнему и внутреннему контуру, моделирование изделий из проволоки, разработка эскизов (цепочки, головоломки, фигурки животных), подготовка материала, создание изделия (цепочки, головоломки, фигурки животных), проектирование музыкальных (ударно-шумовых) инструментов с применением различных материалов, изготовление музыкального (ударно-шумового) инструмента, презентация работ;

3) тоқыма материалдарын әртүрлі тәсілдермен өңдеуді;
4) тоқыма материалдарынан бұйым дизайнын;
5) сән индустриясын, стиль және образ, ұлттық киім элементтерін дайындау технолоиясын қамтиды.
11. "Үй мәдениеті" бөлімінің мазмұны (ұлдар):
1) тұрғын үйдің экологиясын;
2) өсімдік шаруашылығы, сәндік өсімдіктер шаруашылығы, ландшафтты дизайн негіздерін;
3) электр қуатының көздері туралы жалпы мәліметтерді, тұрмыстық техника және электр құралдарын қолдану мен жөндеуді;
4) тұрмыстық жөндеу жұмыстарын, ішкі көріністі ұйымдастыру мен жоспарлауды қамтиды.
12. "Үй мәдениеті" бөлімінің мазмұны (қыздар):
1) жеке гигиенаны, тұрғын үй экологиясын;
2) өсімдік шаруашылығы, сәндік өсімдіктер шаруашылығы, ландшафтты дизайн негіздерін;
3) киім күтімі мен ұзақ мерзімді сақтауды қамтиды.
13. "Тамақтану мәдениеті" бөлімінің мазмұны:
1) дұрыс тамақтану негізін;
2) дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелерін, дастарқанды жабдықтауды;
3) тағам әзірлеу технологиясын;
4) әлем халықтарының тағамдарын қамтиды.
14. 5-сыныпқа арналаған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны. (ұлдар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдар, классикалық бейнелеу өнерінің үздік туындылары, қазақстандық суретшілердің шығармашылығы, бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары, натюрморт өнері, ұлттық сәндік натюрморт, пейзаж, табиғатпен үйлесім, әуе перспективасы, индустриалды пейзаж, қала пейзажы, сызықтық перспектива, пластикалық пішіндер өнері, мүсін өнері, шығармашылық жұмыс, көрме ұйымдастыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Сәндік-қолданбалы өнер, негізгі формалары мен ерекшеліктері, Қазақстан халқының сәндік-қолданбалы өнері, сәндік-қолданбалы өнердегі заманауи және дәстүрлі емес материалдар, материалдар мен құрал-жабдықтармен танысу, дәстүрлі емес материалдардан сәндік бұйым, идеяларды талқылау мен дамыту, нобай орындау, дәстүрлі емес материалдардан сәндік бұйым, бұйым дайындау, өру өнері, өру түрлері, материалдар және құрал-жабдықтармен танысу, бұйым өру, жұмыстардың көрмесі;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Конструкциялық материалдар, материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу, конструкциялық материалдарды өңдеуге арналған жабдықтар, қол еңбегі құралдары, құрылғылар, көркемдеп аралау, идеяларды құру, материалды таңдау және дайындау, сыртқы және ішкі сызықтар арқылы қисық пішінді бұйымды қыларамен көркемдеп аралау, сымнан бұйымдарды модельдеу, нобайлар дайындау (шынжыр, басқатырғыш ойындары, жануарлардың пішіндері), материал таңдау, құралдар-жабдықтар мен құрылғылар, бұйым дайындау (шынжыр, басқатырғыш ойындары, жануарлардың пішіндері), түрлі материалдарды қолданып, музыкалық аспаптарды (ұрмалы және соқпалы) жобалау, музыкалық аспапты құрастыру, жұмыстардың көрмесі;

4) "Культура питания". Основы здорового питания, составление меню;
5) "Культура дома". Общие сведения об источниках электрической энергии, электротехническая арматура, эксперименты с различными источниками электрической энергии (батарея, гальванические элементы), ремонтные работы в быту, основные направления растениеводства, весенние работы в растениеводстве.
15. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 6 класса (мальчики):
1) "Визуальное искусство". Портретный жанр, виды портрета, портрет в творчестве казахстанских художников, линейный портрет, графика, техника выполнения, нетрадиционные методы создания портретов (портрет из проволоки), цвет в портрете, техника выполнения портрета, фотоискусство, эксперимент с фотокамерой, анимация, движущиеся элементы (пластилиновая анимация, театр теней, пальчиковые куклы, тростевые), разработка сценария, создание героев и декорации, реализация художественных идей, озвучка, презентация работ;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Знакомство с ювелирным искусством казахского народа, разработка эскиза ювелирного изделия, выбор материалов и инструментов для изготовления ювелирного изделия, изготовление изделия, декорирование изделия, виды и характеристики природных материалов, разработка эскиза изделия из природных материалов, изготовление изделия, декорирование изделия, организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Ручные электрические инструменты и оборудование, практические работы, разработка роботов из сборных деталей, история возникновения и виды роботов (самостоятельное исследование), разработка эскиза для создания робота, подготовка материалов для создания робота, создание робота, экспериментирование по созданию подвижных частей робота, общие сведения о видах транспортных средств (самостоятельное исследование), разработка модели транспортного средства, эскиз, подбор материалов, создание модели транспортного средства, изготовление отдельных частей модели, сборка и отделка модели, презентация работ;
4) "Культура питания". Правила поведения за столом в казахской культуре, культуре разных народов и в местах общественного питания;
5) "Культура дома". Ознакомление с условными обозначениями электросхем, электрические цепи, изготовление светильника на батарейке, ремонтные работы в быту с применением электрических ручных инструментов, декоративно-цветочные культуры, весенние работы в цветоводстве.

4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Дұрыс тамақтанудың негіздері, ас мәзірін әзірлеу;
5) "Үй мәдениеті" бөлімі: Электр қуатының негізгі көздері туралы жалпы мәліметтер, электротехникалық арматура, электр энергиясының әртүрлі көздерімен тәжірибе жасау (батарея, гальваникалық элементтер), тұрмыстағы жөндеу жұмыстары, өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары, өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
15. 6-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны (ұлдар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Портрет жанры, портрет түрлері, қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет, сызықты портрет, графика, орындалу техникасы, дәстүрлі емес материалдардан портрет жасау (сымнан) материалдардан орындалған портрет), портреттегі түс, орындау техникасы, заманауи портрет, фотоөнер, фотокамерамен тәжірибе, анимация, қозғалатын элементтер (ермексазды анимация, көлеңкелі театр, саусақты және таяқшалы қуыршақтар), сценарий дайындау, кейіпкерлер мен декорациялар құру, көркем өнер идеяларын іске асыру, дыбыс қосу, жұмысты қорғау;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Қазақстан халықтарының зергерлік өнерімен танысу, зергерлік бұйым нобайын орындау, материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау, зергерлік бұйым дайындау, бұйымды көркемдеп безендіру, табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары (өздігінен ізденіс зерттеулері), табиғи материалдардан дайындалатын бұйым нобайын орындау, табиғи материалдардан бұйым дайындау, бұйымды көркемдеп безендіру, жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Электрлік және қол еңбегі құралдары мен жабдықтары, тәжірибелік жұмыс, құрамалы бөлшектерден робот құру, роботтың шығу тарихы мен оның түрлері (өздігінен ізденіс зерттеулері), роботты жобалау және дайындау, нобай, материалдарды іріктеу, таңдау, робот құру, робот бөлшектерінің жылжымалы механизмін құру бойынша эксперимент жүргізу, көлік құралдарының түрлері туралы жалпы мәлімет (өздігінен ізденіс зерттеулері), көлік құралы үлгісін дайындау, нобай, материалдарды іріктеу, таңдау, көлік құралын орындау, үлгінің жеке бөліктерін дайындау, үлгіні құрастыру, безендіру, жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Қазақ халқы мен әртүрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері;
5) "Үй мәдениеті" бөлімі: Электрсызбалардың шартты белгілерімен танысу, электр тізбегі, батарейкалы шамшырақ дайындау, электрлік қол еңбегі құралдарын қолданып тұрмыстағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, сәндік гүлдер түрлері, гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.

16. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 7 класса (мальчики):
1) "Визуальное искусство". Современные техники и достижения науки в искусстве, микрорисунки природы, современные направления в изобразительном искусстве (поп-арт, инсталляция и т.д.), современные художники Казахстана, практическая (творческая) работа на основе исследований современных стилевых направлений в искусстве (в формате 2D или 3D), презентация и организация выставки;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Знакомство с искусством пирографии, приемы и техника художественного выжигания, выполнение эскиза, выбор и подготовка материала, художественное выжигание изделия, оформление, презентация и организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Оборудование для механической обработки древесины, организация работы при механической обработке древесины, разработка изделия из древесины, дизайн изделия, выбор и подготовка материала, изготовление изделия, механическая обработка материалов и деталей, декорирование изделия, организация выставки;
4) "Культура дома". Современная техника и оборудование в сельскохозяйственном производстве, ремонт электроарматуры и бытовых приборов, экология жилища, микроклимат в доме.
17. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 8 класса (мальчики):
1) "Декоративно-прикладное искусство". Искусство мозаики, виды и техники выполнения мозаики, эскиз и выбор материала, подготовка основы для мозаичного панно, выполнение мозаичного панно, художественное оформление и презентация работ;
2) "Дизайн и технология". Ознакомление с национальными предметами быта казахского народа, изучение материалов и техник изготовления национальных предметов быта (торсык, круглый стол), обсуждение идеи и разработка эскиза (торсык, круглый стол), планирование процесса работы, обработка материалов, изготовление изделия, презентация работ и организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Настольные игры, история возникновения, концепция настольной игры, разработка настольной игры, графическая документация, изготовление деталей настольной игры, художественное оформление, тестирование игры, анкетирование и сбор информации, презентация работ;
4) "Культура дома". Роль науки в развитии агротехнологии (самостоятельное исследование), выбор и оценка электроприборов и бытовой техники, современные материалы оборудования и инструменты для ремонта помещений (практическая работа).
18. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 9 класса (мальчики):
1) "Декоративно-прикладное искусство". Декоративное изделие в современных интерьерах, изучение приемов и техник изготовления декоративных предметов интерьера (светильник, декоративные часы), обсуждение и развитие идеи и разработка эскиза, планирование работы, создание декоративных предметов интерьера, презентация работ;

16. 7-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны (ұлдар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер, табиғаттағы микро суреттер, бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттары (поп арт, инсталляция), өздігінен ізденіс зерттеулері, Қазақстанның заманауи суретшілері, өнердегі заманауи стильдік бағыттарды зерттеу негізінде тәжірибелік жұмыс орындау (2D немесе 3D форматында), жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Пирография өнерімен танысу, көркемдеп күйдіру техникасы мен тәсілдері, нобай орындау, материалдарды таңдау және дайындау, бұйымды көркемдеп күйдіру, безендіру, жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Ағашты механикалық өңдеуге арналған құрал-жабдықтар, ағашты механикалық өңдеу барысындағы жұмысты ұйымдастыру, ағаштан жасалған бұйымды өңдеу, бұйымның дизайны, материалды таңдау және дайындау, бұйымды жасау, материалдар мен бөлшектерді механикалық өңдеу, бұйымды безендіру, көрме ұйымдастыру;
4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Ауыл шаруашылығы өндірісіндегі заманауи техникалар мен жабдықтар, тұрмыстық құрал-жабдықтар мен электроарматураны жөндеу, үй экологиясы, үйдегі микроклимат.
17. 8-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны (ұлдар):
1) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Мозаика өнері, мозаика орындаудың түрлері мен техникалары, мозаикалық панноға арналған негіз дайындау, нобай және материалды таңдау, мозаика панносын орындау, көркемдеп безендіру мен жұмыстарын таныстыру;
2) "Дизайн және технология" бөлімі: Қазақ халқының тұрмыстық заттарымен танысу, қазақ халқының тұрмыстық заттарының орындалу техникасы мен материалдарын (торсық, дөңгелек үстел) зерделеу, идеяларды талдау және нобайды орындау, жұмысты жоспарлау, материалдарды өңдеу, бұйымды дайындау, көрме ұйымдастыру және жұмысты қорғау;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Үстел ойыны, шығу тарихы, үстел ойынының тұжырымдамасы, үстел ойынын дайындау, графикалық құжаттама, үстел ойының бөлшектерін дайындау, көркемдеп безендіру, ойынды тестілеу, сауалнама және ақпараттар жинау, жұмысты қорғау;
4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Агротехнологияның дамуындағы ғылымның рөлі (өздігінен ізденіс зерттеулері), электрқұрылғылар мен тұрмыстық техникаларды таңдау және бағалау, бөлменің жөндеу жұмыстарына арналған заманауи материалдар мен құрал-жабдықтар (тәжірибелік жұмыс).
18. 9-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны (ұлдар):
1) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Заманауи интерьердегі сәндік бұйымдар, интерьердің сәнді заттарының (шамшырақ, сәнді сағаттар) дайындалу техникалары мен тәсілдерін зерделеу, идеяларды дамытуды талқылау мен нобай орындау, жұмысты жоспарлау, интерьерге арналған сәндік заттарды дайындау мен безендіру, жұмысты қорғау;

2) "Дизайн и технология". Шедевры архитектуры, современная архитектура, архитектура Казахстана (история и современность), эскизы, чертежи архитектурных зданий и сооружений (имитирующие или собственные идеи), выбор и определение материалов для изготовления макета архитектурного объекта, изготовление макета архитектурного объекта;
3) "Дизайн и технология". Производство мебели и предметов интерьера, разработка предмета для определенного интерьера (модульные кресла для выставочного зала, трансформируемая детская мебель, декоративные светильники), обсуждение и развитие идеи, подготовка материалов, графическая документация, техническая спецификация, создание изделия, отделка, презентация работ;
4) "Культура дома". Элементы ландшафта в интерьере, экстерьере, визуализация творческих идей, освещение в интерьере, естественное и искусственное освещение, разработка проекта освещения в интерьере (жилые, общественные, производственные), зонирование и планирование интерьера (жилые, общественные, производственные).
19. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 5 класса (девочки):
1) "Визуальное искусство". Средства выразительности в изобразительном искусстве, шедевры классического искусства, творчество казахстанских художников, виды и жанры изобразительного искусства, искусство натюрморта, декоративный национальный натюрморт, пейзаж, гармония с природой, воздушная перспектива, индустриальный пейзаж, городской пейзаж, линейная перспектива, искусство пластических форм, скульптура, создание творческой работы, организация выставки;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Виды орнамента, казахские национальные орнаменты (виды, стилизация и мотивы), художественная вышивка, виды вышивки, знакомство с материалами и инструментами, разработка эскиза, декорирование изделия с художественной вышивкой, искусство плетения, виды плетения, знакомство с материалами и инструментами, плетение изделия, выставка работ;
3) "Дизайн и технология". Классификация и характеристика текстильных материалов, исследование видов и свойств материалов, оборудование, инструменты и приспособления для обработки текстильных материалов, классификация швейных изделий, от идеи до продукта (швейные изделия), дизайн, макетирование одежды (бумага, текстиль), создание костюма (на мини-манекен или куклу), дизайн швейных изделий в технике текстильной мозаики (пэчворк, квиллинг, курак), разработка идей, эскиз, выбор и подготовка материала, последовательность выполнения работы, создание изделия, декорирование изделия;

2) "Дизайн және технология" бөлімі: Сәулет өнерінің үздік туындылары, заманауи сәулет өнері, Қазақстан сәулет өнері (заманауи және тарихи), сәулеттік ғимараттар мен нысандардың (имитация немесе өз идеялары) нобайы, сызбасы, сәулеттік нысанның макетін орындауға қажетті материалдарды анықтау және таңдау, шығармашылық жұмыс, сәулеттік нысан макеті, жұмысты қорғау;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Интерьер заттары және жиһаздардың өндірілуі, белгілі бір интерьерге арналған заттарды дайындау (мысалы: көрме залына арналған модульді жиһаз, трансформацияланатын балаларға арналған жиһаз, сәнді шамшырақ), идеяны дамыту және талқылау, материалдарды таңдау, графикалық құжаттама, техникалық спецификация, бұйымды әзірлеу, әрлеу, жұмысты қорғау;
4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Интерьер/экстерьердегі ландшафт элементтері, шығармашылық идеяларды визуалдау, интерьердегі жарықтандыру, табиғи және жасанды жарықтандыру, интерьерді жарықтандырудың жобасын даярлау (тұрғын үй бөлмелері, өндірістік, қоғамдық орындар), интерьерді аудандарға бөлу және жоспарлау (тұрғын үй бөлмелері, өндірістік, қоғамдық орындар).
19. 5-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны (қыздар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары, классикалық өнердің үздік туындылары, қазақстандық суретшілердің шығармашылығы, бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары, натюрморт өнері, ұлттық сәндік натюрморт, пейзаж, табиғатпен үйлесім, әуе перспективасы, индустриалды пейзаж, қала пейзажы, сызықтық перспектива, пластикалық пішіндер өнері, мүсін өнері, шығармашылық жұмыс, көрме ұйымдастыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Сәндік-қолданбалы өнер, негізгі пішіндер мен ерекшеліктері, Қазақстан халықтарының сәндік-қолданбалы өнері, қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен мотивтері), көркем кестелеу, кесте түрлері, материалдар және құрал-жабдықтармен танысу, нобай орындау, көркемдік кестемен бұйымды безендіру, өру өнері, өру түрлері, материалдар және құрал-жабдықтармен танысу, бұйым өру, жұмыстардың көрмесі;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Тоқыма материалдарының классификациясы мен сипаттамалары, материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу, тоқыма материалдарын өңдеуге арналған құрал-жабдықтар мен құрылғылар, тігін бұйымдарының классификациясы, идеядан өнімге (тігін бұйымдары), дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма материалдар), костюм құру (мини-манекенде немесе қуыршақта), тоқыма мозаика техникасында тігін бұйымдарының дизайны (құрақ, пэчворк, квилт), идеяларды құру, нобай, материалды таңдау және дайындау, жұмыстың орындалу бірізділігі, бұйым дайындау, бұйымды безендіру, жұмысты қорғау;

4) "Культура питания". Основы здорового питания, составление меню, оборудование кухни, посуда, инструменты и приспособления для приготовления пищи, изучение возможностей инструментов и приспособлений для приготовления пищи, технология приготовления бутербродов и напитков, технология приготовления салатов из овощей и фруктов;
5) "Культура дома". Личная гигиена, уход за собой, основные направления растениеводства, весенние работы в растениеводстве.
20. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 6 класса (девочки):
1) "Визуальное искусство". Портретный жанр, виды портрета, портрет в творчестве казахстанских художников, линейный портрет, графика, техника выполнения, нетрадиционные методы создания портретов (портрет из проволоки), цвет в портрете, техника выполнения портрета, фотоискусство, эксперимент с фотокамерой, анимация, движущиеся элементы (пластилиновая анимация, театр теней, пальчиковые куклы, тростевые), разработка сценария, создание героев и декорации, реализация художественных идей, озвучка, презентация работ;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Искусство вязания, вязание крючком, приемы и техники вязания, разработка эскиза изделия, выбор материалов и инструментов, вязание крючком разных изделий (салфетка, сумочка, чехол для мобильного телефона), вязание спицами, спицы, их виды, приемы и техники вязания, разработка эскиза изделия, вязание спицами разных изделий (шарф, косынка, подставка, чехол для мобильного телефона), презентация работ, организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Разработка изделия из текстильных материалов (авторская кукла, развивающая игрушка), разработка идей, эскиз, исследование текстиля разной фактуры и цвета, выбор и подготовка материалов, инструментов и оборудования, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, дизайн текстильных изделий для дома (фартук, кухонные принадлежности), разработка идей, эскиз, выбор и подготовка материала, последовательность выполнения работы, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, декорирование изделия, презентация работ;
4) "Культура питания". Правила поведения за столом в казахской культуре, культуре разных народов и в местах общественного питания, технология приготовления блюд из полуфабрикатов, технология экспресс- приготовления блюд, технология приготовления десерта;

4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Дұрыс тамақтанудың негіздері, ас мәзірін әзірлеу, асхананың жабдықталуы, тағам әзірлеуге арналған құралдар-жабдықтар, аспаптар мен ыдыс-аяқтар, тағам дайындауға арналған құрал-жабдықтардың мүмкіндіктерін зерттеу, бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы, жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы;
5) "Үй мәдениеті" бөлімі: Жеке бастың гигиенасы, өз-өзіне күтім жасау, өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары, өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
20. 6-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны (қыздар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Портрет жанры, портрет түрлері, қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет, сызықты портрет, графика, орындалу техникасы, дәстүрлі емес материалдардан портрет жасау (сымнан орындалған портрет), портреттегі түс, орындалу техникасы, заманауи портрет, фотоөнер, фотокамерамен тәжірибе, анимация, қозғалатын элементтер (ермексазды анимация, көлеңкелі театр, саусақты және таяқшалы қуыршақтар), сценарий дайындау, кейіпкерлер мен декорациялар құру, көркем өнер идеяларын іске асыру, дыбыс қосу, жұмысты қорғау;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Тоқу өнері, ілмекпен тоқу, тоқу тәсілдері мен техникалары, бұйымның нобайын дайындау, материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау, әртүрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу (сулықтар, сөмкелер, ұялы телефондардың қабы), шалма бізбен тоқу, шалма біз және олардың түрлері, тоқу тәсілдері мен техникалары, бұйымның нобайын дайындау, әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу (мойынорағыш, үшкіл орамал, тіреуіш, ұялы телефондардың қабы), жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар), идеяларды құру, нобай, түрлі-түсті және фактуралы тоқыма материалдарын зерттеу, материалдарды, құралдар мен жабдықтарды таңдау және дайындау, бұйым дайындау, бөлшектерді пішу, жеке бөліктерін өңдеу, бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру, үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (алжапқыш, асханалық бұйымдар), идеяларды құру, нобай, материалды таңдау және дайындау, жұмысты орындау бірізділігі, бұйым дайындау, бөлшектерді пішу, жеке бөліктерін өңдеу, бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру, жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Қазақ халқы мен әртүрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері, жартылай дайын өнімдерден тағамдар әзірлеу технологиясы, тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы, десерт әзірлеу технологиясы;

5) "Культура дома". Правила гигиены, влажная и сухая уборка помещений, уход за одеждой и обувью, их хранение, декоративно-цветочные культуры, весенние работы в цветоводстве.
21. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 7 класса (девочки):
1) "Визуальное искусство". Современные техники и достижения науки в искусстве, микрорисунки природы, современные направления в изобразительном искусстве (поп-арт, инсталляция), современные художники Казахстана, практическая (творческая) работа на основе исследований современных стилевых направлении в искусстве (в формате 2D или 3D). Презентация и организация выставки;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Художественная роспись (батик, гжель, хохлома), виды росписи, приемы и техники росписи, материалы и оборудование художественной росписи, разработка эскиза для художественной росписи, подготовка материалов и инструментов для художественной росписи, выполнение художественной росписи, декорирование, оформление, презентация работ и организация выставки;
3) "Дизайн и технология". Преобразование (трансформация) и декорирование швейных изделий (одежда, аксессуары, бижутерия), разработка идей для трансформации, эскиз, подготовка материалов и оборудования, создание комплекта, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделий, декорирование изделий, презентация работы (показ мод);
4) "Культура питания". Казахские национальные блюда, кухня народов мира (самостоятельное исследование), кухня народов мира, практическая работа (суши, пицца, коже);
5) "Культура дома". Выбор бытовой техники, правила пользования бытовой техникой, растение как украшение, как элемент интерьера.
22. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 8 класса (девочки):
1) "Декоративно-прикладное искусство". Казахское прикладное искусство (ши тоқу, киіз басу), виды народного творчества, материалы и оборудование, разработка эскиза изделия, подготовка материалов и инструментов, выполнение творческой работы, декорирование, оформление, презентация работ, организация выставки;
2) "Дизайн и технология". Казахская национальная одежда, этностиль, орнамент и его стилизация, дизайн изделия в этностиле (головной убор, жилет), создание изделия в этностиле (головной убор, жилет), декорирование, презентация работ;
3) "Дизайн и технология". Дизайн моделей одежды на основе народного кроя (цельнокроеный рукав), разработка идей, эскиз, подготовка материалов, инструментов и оборудования, создание изделия на основе народного кроя, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, декорирование изделия;

5) Бөлім "Үй мәдениеті": Гигиена ережелері, бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысы, киім (аяқ киім) күтімі мен оларды сақтау, сәндік гүлдер түрлері, гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
21. 7-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны (қыздар):
1) "Визуалды өнер" бөлімі: Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер, табиғаттағы микро суреттер, бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттары (поп арт, инсталляция), өздігінен ізденіс зерттеулері, Қазақстанның заманауи суретшілері, өнердегі заманауи стильдік бағыттарды зерттеу негізінде тәжірибелік (шығармашылық) жұмыс орындау (2D немесе 3D форматында), жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Көркемдік жазба (батик, гжель, хохлома), жазбалар түрлері, жазбалардың тәсілдері мен техникасы, материалдары және құралдары, бұйымның нобайын орындау, материалдар мен құралдарды дайындау, көркемдік жазбаны орындау, сәндеу, безендіру, жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Өзгеріске ұшырау (трансформация) және тігін бұйымдарды сәндеу (киім, аксессуарлар, бижутериялар), идеяларды құру, нобай, материалдар мен құралдарды дайындау, жиынтықты орындау, киім бөлшектерін пішу, жеке бөлшектерді өңдеу, бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу, бұйымды сәндеу, жұмысты қорғау;
4) "Тамақтану мәдениеті" бөлімі: Қазақтың ұлттық тағамдары, әлем халықтарының тағамдары (өздігінен ізденіс зерттеулері), әлем халықтарының тағамдары, тәжірибелік жұмыс (суши, пицца, көже);
5) "Үй мәдениеті" бөлімі: Тұрмыстық техниканы таңдау, тұрмыстық техниканы қолдану ережелері, өсімдік сән және интерьер элементі ретінде.
22. 8-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны (қыздар):
1) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас), әртүрлі ұлттық бұйымдар, құрал-жабдықтар мен материалдармен танысу, бұйымдарға нобайлар дайындау, құрал- жабдықтар мен материалдар дайындау, шығармашылық жұмыстарды орындау, әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу, жұмысты қорғау, көрмеге ұсыну;
2) "Дизайн және технология" бөлімі: Қазақтың ұлттық киімі, этностиль, ою-өрнек стилизациясы, этностильдегі (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері), этностильдегі бұйымдарды жасау (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері), бұйымдарды әшекейлеу, жұмысты қорғау;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны (тұтас жеңдер), бұйымдарға нобайлар дайындау, құрал- жабдықтар мен материалдарды дайындау, халықтық пішім негізінде киім үлгісінде бұйым дайындау, бөлшектерді пішу, бөлшектерді өңдеу, бөлшектерді біріктіру мен безендіру, бұйымды ою-өрнек элементтерімен безендіру, жұмысты қорғау;

4) "Культура дома". Декоративные изделия для интерьера (в 2D, 3D формате), разработка эскиза изделия, подготовка материалов и оборудования, создание декоративных 2D, 3D изделий для интерьера, роль науки в растениеводстве, растения в медицине, фитотерапии и косметологии.
23. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" 9 класса (девочки):
1) "Декоративно-прикладное искусство". Традиционное ткачество Казахстана, казахские ковры, алаша, ковроткачество, гобелен, современные ковры, материалы и оборудование для ковроткачества, разработка эскиза изделия, подготовка материалов и инструментов, выполнение творческой работы, декорирование, оформление, презентация работ, организация выставки;
2) "Дизайн и технология". Современные стилевые направления моды (самостоятельное исследование), эксперимент "Гармония личности и моды", создание собственного имиджа, разработка идей, создание индивидуального образа средствами визажа, прически, аксессуаров, эксперимент по созданию коллекции одежды, аксессуаров для собственного имиджа, презентация работы (показ мод);
3) "Дизайн и технология". Дизайн модной одежды "Fast cloth" простых геометрических форм (пончо, кейп, туника), современное производство одежды и аксессуаров, разработка идей, эскиз, подготовка материалов и оборудования, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, обсуждение и оценка работ, презентация работы (показ мод);
4) "Культура дома". Элементы ландшафта в интерьере, экстерьере, визуализация творческих идей (эскиз), подготовка материалов и оборудования (инструментов), оформление интерьера к праздникам, визуализация творческих идей (эскиз), подготовка материалов и оборудования (инструментов), реализация творческих идей.
24. Содержание учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" в 5-9 классах подчинено трем разделам системы целей обучения, которые направлены на формирование основных знаний и практических навыков в процессе творческой деятельности.
25. Раздел "Исследование и развитие творческих идей" включает следующие подразделы:
1) знание и понимание окружающего мира;
2) знание и понимание истории, культуры и традиций;
3) работа с источниками информации;
4) планирование процесса творческой деятельности;
5) работа с заданиями по разработке дизайна;
6) материалы, их свойства и техника работы.
26. Раздел "Создание и изготовление творческих работ" включает следующие подразделы:
1) художественное выражение творческих идей;

4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Интерьерге арналған сәнді бұйымдар (2D/3D форматта), бұйымдарға нобайлар дайындау, құрал-жабдықтар мен материалдарды дайындау, интерьерге арналған 2D/3D сәнді бұйымдарды жасау, өсімдік шаруашылығындағы ғылымның рөлі, медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлі.
23. 9-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны (қыздар):
1) "Сәндік-қолданбалы өнер" бөлімі: Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері, қазақ кілемдері, алаша, кілем тоқу, гобелен, қазіргі кілемдер үлгілері, кілем тоқу материалдары мен құрал-жабдықтары, бұйым нобайын жасау, материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау, шығармашылық жұмысты орындау, декор жасау мен безендіру, жұмысты қорғау, көрме ұйымдастыру;
2) "Дизайн және технология" бөлімі: Заманауи сән әлеміндегі сарындық (стильді) бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері), "Сән және жеке тұлға үйлесімділігі" эксперименті, жеке даралық имиджін жасау, идеяларды жүзеге асыру, аксессуарлар, шаш үлгісі, визаж құралдары негізінде жеке даралық образды жасау, киім топтамасын жасау эксперименті/жеке даралық имидж үшін аксессуарлар, жұмысты қорғау;
3) "Дизайн және технология" бөлімі: Сәнді киім дизайны "Fast cloth" қарапайым геометриялық формалар (пончо, кейп, туника) (сән журналдары), киім және аксессуарлардың заманауи өндірісі, нобай, идеяны жүзеге асыру, материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау, бұйымды жасау, бөлшектерді пішу, жеке бөлшектерді өңдеу, бөлшектерді жинау мен бұйымды сәндеу, жұмысты талдау мен бағалау, жұмысты қорғау;
4) "Үй мәдениеті" бөлімі: Ландшафт элементтері интерьерде /экстерьерде, шығармашылық идеяны визуалдау (нобай), шығармашылық идеяны іске асыру, интерьерді мерекеге орай безендіру, шығармашылық идеяны визуалдау (нобай), шығармашылық идеяны іске асыру.
24. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 5-9-сыныптарға арналған оқу бағдарламасының мазмұны оқыту мақсаттары жүйесінің шығармашылық әрекет үдерісі барысында тәжірибелік және негізгі білім қалыптастыруға бағытталған үш бөлім бойынша ұйымдастырылған.
25. "Шығармашылық идеяларды дамыту және зерттеу" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) қоршаған орта туралы білім мен түсінік;
2) тарих, мәдениет және дәстүр туралы білім мен түсінік;
3) ақпарат көздерімен жұмыс істеу;
4) шығармашылық іс-әрекет үдерісін жоспарлау;
5) дизайн дайындау бойынша тапсырмалармен жұмыс жасау;
6) материалдар, олардың қасиеттері мен жұмыс істеу техникалары.
26. "Шығармашылық жұмыстарды жасау және дайындау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) шығармашылық идеялардың көркем көрінісі;

2) инструменты и оборудование;
3) технологии создания;
4) культура питания;
5) культура дома;
6) соблюдение правил техники безопасности и гигиены труда.
27. Раздел "Презентация, анализ и оценивание творческих работ" включает следующие подразделы:
1) презентация творческих работ;
2) анализ и оценивание идей;
3) анализ и оценивание методов и подходов;
4) адаптация и усовершенствование работы.
Параграф 2. Система целей обучения
28. Цели обучения расписаны по разделам для каждого класса.
29. В учебной программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.2.1.4 "5" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
30. Система целей обучения:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей":
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.1 Знание и понимание окружающего мира
5.​1.​1.​1 мальчики/ девочки
изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характе
ристики окружаю
щего мира
6.​1.​1.​1 мальчики/ девочки
демонстрировать знание и понимание визуальных характеристик объектов окружающего мира
7.​1.​1.​1 мальчики/ девочки
интерпретировать визуальные характеристики элементов окружающего мира
1.2 Знание и понимание истории, культуры и традиций
5.​1.​2.​1 мальчики/ девочки
изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
6.​1.​2.​1 мальчики/ девочки
демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
7.​1.​2.​1 мальчики/ девочки
самостоятельно изучать и описывать особенности произведений искусства, ремесла и дизайна исторического и культурного происхождения
8.​1.​2.​1 мальчики/ девочки
демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
9.​1.​2.​1 мальчики/ девочки
сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
1.3 Источники исследования
5.​1.​3.​1 мальчики/ девочки
работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей
6.​1.​3.​1 мальчики/ девочки
самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
7.​1.​3.​1 мальчики/ девочки
использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие
8.​1.​3.​1 мальчики/ девочки
Использо
вать самос
тоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
9.​1.​3.​1 мальчики/ девочки
целенаправленно и продуктивно использовать источники информации для исследования и развития творческих идей

2) құралдар мен жабдықтар;
3) жасау технологиясы;
4) тамақтану мәдениеті;
5) үй мәдениеті;
6) техника қауіпсіздігі және еңбек гигиенасы ережелерін сақтау.
27. "Таныстырылым, талдау және шығармашылық жұмыстарды бағалау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) шығармашылық жұмыстардың таныстырылымы;
2) идеяларды талдау және бағалау;
3) әдіс-тәсілдерді талдау және бағалау;
4) жұмысты жетілдіру және бейімдеу.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
28. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа бөлінген.
29. Бағдарламада оқыту мақсаттарын қолдануға және мониторинг жасауға тиімді болу үшін кодтық белгі енгізілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік номерін көрсетеді. Мысалы, 5.2.1.4. кодында "5" - сынып, "2.1" - бөлім мен бөлімше, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
30. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Шығармашылық идеяларды дамыту және зерттеу" бөлімі:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Қоршаған орта туралы білім мен түсінік
5. 1. 1. 1 ұлдар/ қыздар
қоршаған ортаның ассоциатив
ті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анық
тау
6. 1. 1. 1 ұлдар/ қыздар
қоршаған орта нысанда
рының визуалды сипатта
маларын түсіну және білімін көрсету
7. 1. 1. 1 ұлдар/ қыздар
қоршаған орта элемент
терінің визуалды сипатта
масын өзінше түсіндіру
1.2 Тарих, мәдениет және дәстүр туралы білім мен түсінік
5. 1. 2. 1 ұлдар/ қыздар
қазақ халқының ұлттық және әлем мәдениеті
ндегі өнер, қол
өнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
6. 1. 2. 1 ұлдар/ қыздар
қазақ халқының ұлттық және әлем мәдени
етіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туынды
ларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету
7. 1. 2. 1 ұлдар/ қыздар
тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау
8. 1. 2. 1 ұлдар/ қыздар
тарихи және мәдени шығу тегі әр түрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету
9. 1. 2. 1 ұлдар/ қыздар
тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер және дизайн туындыларының түрлі материалдарын, бағытын, салыстыру, талдау
1.3 Ақпарат көздері
5. 1. 3. 1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу
6. 1. 3. 1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану
7. 1. 3. 1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдау және қолдану
8. 1. 3. 1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану
9. 1. 3. 1 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану

1.4 Планирование процесса творческой деятельности
5.​1.​4.​1 мальчики/ девочки
разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
6.​1.​4.​1 мальчики/ девочки
планировать и определять последовательность действий с учетом затрат времени и других факторов;
6.​1.​4.​2 мальчики/ девочки
определять материальные затраты (количественные показатели)
7.​1.​4.​1 мальчики/ девочки
планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, определяя свои будущие действия;
7.​1.​4.​2 мальчики/ девочки
определять материальные затраты и себестоимость изделия
8.​1.​4.​1 мальчики/ девочки
планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, детально описывая свои будущие действия;
8.​1.​4.​2 мальчики/ девочки
определять потребности населения в видах продукции на основе исследований
9.​1.​4.​1 мальчики/ девочки
планировать творческую деятельность, определяя последова
тельность и рациональ
ный способ выполнения работ;
9.​1.​4.​2 мальчики/ девочки
Анализиро
вать рынки сбыта различных товаров для определения прибыли
1.5 Работа с заданиями по разработке дизайна (эскиза)
5.​1.​5.​1 мальчики/ девочки
выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции
6.​1.​5.​1 мальчики/ девочки
выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции
7.​1.​5.​1 мальчики/ девочки
выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функции ональным и эстетическим требованиям
8.​1.​5.​1 мальчики/ девочки
выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным требованиям
9.​1.​5.​1 мальчики/ девочки
обобщать знания для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм
5.​1.​5.​2 мальчики/ девочки
выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
6.​1.​5.​2 мальчики/ девочки
выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей
7.​1.​5.​2 мальчики/ девочки
выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики
8.​1.​5.​2 мальчики/ девочки
разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия
9.​1.​5.​2 мальчики/ девочки
самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики
1.6 Материалы, их свойства и техника работы
5.​1.​6.​1 мальчики
изучать общие свойства и строение материалов, определяя их сходства и различия
6.​1.​6.​1 мальчики
определять и описывать физические, механические и технологические свойства материалов и сферу их применения
7.​1.​6.​1 мальчики
определять и сравнивать физические, механические и технологические свойства материалов при изготовлении проектируемых объектов
8.​1.​6.​1 мальчики
определять и обоснованно выбирать материалы, способы обработки и отделки их с учетом свойств и назначения проектируемого объекта
9.​1.​6.​1 мальчики
самостоятельно определять и обоснованно выбирать материалы и способы обработки и отделки с учетом технических, экологических и эксплуатационных характеристик
5.​1.​6.​2 мальчики/ девочки
распознавать современные и нетрадиционные материалы, определяя их свойства и назначения
6.​1.​6.​2 мальчики/ девочки
распознавать современные и нетрадиционные материалы и определять, как они могут быть эффективно обработаны и использованы
7.​1.​6.​2 мальчики/ девочки
распознавать ряд материалов и определять, как они эффективно могут быть комбинированы, обработаны и использованы
8.​1.​6.​2 мальчики/ девочки
самостоятельно подбирать современные и нетрадиционные материалы для изготовления и отделки изделия
9.​1.​6.​2 мальчики/ девочки
предлагать собственные решения и подходы в использовании материалов в процессе изготовления и отделки изделия
5.​1.​6.​3 девочки
знать и описывать классификацию текстильных материалов и изделий
6.​1.​6.​3 девочки
изучать и определять свойства и фактуру текстильных материалов и изделий
7.​1.​6.​3 девочки
определять, описывать и сравнивать классификацию и характеристику фурнитуры и отделочных материалов
8.​1.​6.​3 девочки
изучать, определять и сравнивать виды и свойства натуральной и искусственной кожи и меха
9.​1.​6.​3 девочки
самостоятельно изучать, определять и оценивать трикотажные, нетканные полотна
5.​1.​6.​4 мальчики/ девочки
экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
6.​1.​6.​4 мальчики/ девочки
экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы
7.​1.​6.​4 мальчики/ девочки
определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при творческих работах
8.​1.​6.​4 мальчики/ девочки
определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при творческих работах
9.​1.​6.​4 мальчики/ девочки
предлагать собственные решения по применению ряда техник и художественных материалов при создании творческих работ

1.4 Шығармашылық іс-әрекет үдерісін жоспарлау
5. 1. 4. 1 ұлдар/ қыздар
шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау
6. 1. 4. 1 ұлдар/ қыздар
уақыт және басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау;
6. 1. 4. 2 ұлдар/ қыздар
материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
7. 1. 4. 1 ұлдар/ қыздар
алған білім
дері мен тәжірибелерін қолдана болашақ іс-әрекеттерін анықтау және шығарма
шылық қызметін жоспарлау;
7. 1. 4. 2 ұлдар/ қыздар
бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау
8. 1. 4. 1 ұлдар/ қыздар
алған білімі мен тәжіри
белерін қол
данып, болашақ іс-әре
кетін толық сипаттап, шығармашылық қызме
тін жоспар
лау;
8. 1. 4. 2 ұлдар/ қыздар
зерттеу нәтижелері негізінде тұтыну
шылардың өнімнің түрлеріне қажеттілігін анықтау
9. 1. 4. 1 ұлдар/ қыздар
жұмысты орындаудың тиімді әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашы-лық қызметін жоспарлау;
9. 1. 4. 2 ұлдар/ қыздар
пайданы анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау
1.5 Дизайн (эскиз) дайындау бойынша тапсырмалармен жұмыс істеу
5. 1. 5. 1 ұлдар/ қыздар
композицияның негізгі заңдылықта-рын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
6. 1. 5. 1 ұлдар/ қыздар
композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау
7. 1. 5. 1 ұлдар/ қыздар
функционалды және эстетикалық талаптарға сай, нысанның дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
8. 1. 5. 1 ұлдар/ қыздар
функционалды талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
9. 1. 5. 1 ұлдар/ қыздар
күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін білімді қорытындылау
5. 1. 5. 2 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
6. 1. 5. 2 ұлдар/ қыздар
шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау
7. 1. 5. 2 ұлдар/ қыздар
түрлі графикалық құралдардың көмегімен бұйым дайындау үшін эскиздер орындау және графикалық пен технологиялық құжаттар әзірлеу
8. 1. 5. 2 ұлдар/ қыздар
бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
9. 1. 5. 2 ұлдар/ қыздар
графиканың әртүрлі тәсілдерін қолдану арқылы өз бетінше графикалық және технологиялық құжат құру
1.6 Материалдар, олардың қасиеттері мен жұмыс істеу техника-лары
5. 1. 6. 1 ұлдар
материалдардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау арқылы, жалпы қасиеттері мен құрылысын зерделеу
6. 1. 6. 1 ұлдар
материалдардың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін, олардың қолданылу аясын анықтау және сипаттау
7. 1. 6. 1 ұлдар
жобаланатын нысанды дайындау барысында материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтау және салыстыру
8. 1. 6. 1 ұлдар
жобаланатын нысанның тағайындалуы мен қасиеттерін ескеріп, материалдарды өңдеу мен безендіру тәсілдерін анықтау және таңдау
9. 1. 6. 1 ұлдар
техникалық, эксплатуациялық және экологиялық ескере отырып, материалдарды өңдеудің өзіндік тәсілдерін негіздеп анықтау және таңдау
5. 1. 6. 2 ұлдар/ қыздар
заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерін анықтау
6. 1. 6. 2 ұлдар/ қыздар
заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын
7. 1. 6. 2 ұлдар/ қыздар
бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу, пайдалану және үйлестірудің тиімді жолдарын
8. 1. 6. 2 ұлдар/ қыздар
бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау
9. 1. 6. 2 ұлдар/ қыздар
бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік шешімдері мен жолдарын ұсыну
5. 1. 6. 3 қыздар
тоқыма материалдармен бұйымдардың жіктелуін білу және сипаттау
6. 1. 6. 3 қыздар
тоқыма материалдар мен бұйымдардың қасиеттері мен фактурасын зерделеу және анықтау
7. 1. 6. 3 қыздар
өңдеу тігін материалдары мен сәндік әшекей бұйымдарының жіктелуін анықтау, сипаттау және салыстыру
8. 1. 6. 3 қыздар
табиғи және жасанды тері мен былғарының түрлері мен қасиеттерін анықтау, сипаттау және салыстыру
9. 1. 6. 3 қыздар
трикотаж, тоқусыз матаны өз бетінше зерделеу, анықтау және бағалау
5. 1. 6. 4 ұлдар/ қыздар
таңдаған құралдардың қасиеттерін ескере отырып, көркем өнер материалдарын, орындау техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
6. 1. 6. 4 ұлдар/ қыздар
материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау
7. 1. 6. 4 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар барысында орындау техникасы мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру
8. 1. 6. 4 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар барысында орындау техникасы мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру
9. 1. 6. 4 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыс жасау үшін әр түрлі орындау техникасын және өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік шешімдер ұсыну

2) раздел "Создание и изготовление творческих работ":
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2.1 Художественное выражение творческих идей
5.​2.​1.​1 мальчики/ девочки
использовать визуальные элементы окружающеего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.​2.​1.​1 мальчики/ девочки
определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
7.​2.​1.​1 мальчики/ девочки
обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи более сложных творческих идей
8.​2.​1.​1 мальчики/ девочки
самостоятельно определять, выбирать и использовать выразительные средства искусства для передачи более сложных творческих идей
9.​2.​1.​1 мальчики/ девочки
самостоятельно использовать выразительные средства искусства для создания содержательных и оригинальных произведений
2.2 Инструменты и оборудование
5.​2.​2.​1 мальчики
определять, описывать и применять ручные инструменты и оборудование для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов;
5.​2.​2.​2 мальчики
объяснять назначение и устройство столярного/ слесарного верстака
6.​2.​2.​1 мальчики
определять и описывать механизмы передачи движения и устройство ручных электрических инструментов и применять их для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов
7.​2.​2.​1 мальчики
описывать устройство и принцип работы современных технологических машин и выполнять на них операции по обработке конструкционных, природных и искусственных материалов
8.​2.​2.​1 мальчики
выполнять сложные операции по обработке конструкционных материалов на современных технологических машинах
9.​2.​2.​1 мальчики
определять, выбирать и применять инструменты и современные технологические машины для обработки материалов;
9.​2.​2.​2 мальчики/ девочки
демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на предприятиях
5.​2.​2.​1 девочки
знать и описывать устройство швейной машины, способы заправки нитей, выполнять строчки;
5.​2.​2.​2 девочки
знать, описывать и применять оборудование для влажно-тепловой обработки швейных изделий
6.​2.​2.​1 девочки
знать и выполнять регулировку швейных машин;
6.​2.​2.​2 девочки
знать и описывать режимы влажно-тепловой обработки швейных изделий и применять их на практике
7.​2.​2.​1 девочки
определять и устранять неполадки в работе швейной машины;
7.​2.​2.​2 девочки
определять, выбирать и применять приспособления для влажно-тепловой обработки швейных изделий
8.​2.​2.​1 девочки
выбирать и применять приспособления для швейных машин (для обработки прорезной петли, притачивания застежки молнии)
9.​2.​2.​1 девочки
знать современное швейное оборудо-вание и применять обметочную швейную машину;
9.​2.​2.​3 девочки
изучать и выполнять сложные операции на швейных машинах (вышивка, аппликация)

2) "Шығармашылық жұмыстарды жасау және дайындау" бөлімі:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
2.1 Шығармашылық идеялардың көркем көрінісі
5. 2. 1. 1 ұлдар/ қыздар
өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
6. 2. 1. 1 ұлдар/ қыздар
өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
7. 2. 1. 1 ұлдар/ қыздар
күрделі шығармашылық идеяларды білдіру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтерін және өнердің көркем құралдарын негіздеп анықтау, таңдау және қолдану
8. 2. 1. 1 ұлдар/ қыздар
күрделі шығармашылық идеяларды білдіру үшін өнердің көркем құралдарын өз бетінше анықтау, таңдау және қолдану
9. 2. 1. 1 ұлдар/ қыздар
мазмұнды және ерекше туындылар орындау үшін өнердің көркем құралдарын өз бетінше қолдану
2.2 Құралдар мен жабдықтар
5. 2. 2. 1 ұлдар
құрастырымды, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану;
5. 2. 2. 2 ұлдар
ағаш және темір өңдеу білдегінің тағайындалуы мен құрылысын түсіндіру
6. 2. 2. 1 ұлдар
құрастырымды, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін пайдаланатын қол электрлік құралдарының қозғалысты беру механизмдері мен құрылысын анықтау және сипаттау
7. 2. 2. 1 ұлдар
заманауи технологиялық машиналардың құрылысын және жұмыс істеу принципін сипаттау және олармен құрастырымды, табиғи, жасанды заттарды өңдеу бойынша жұмыстар орындау
8. 2. 2. 1 ұлдар
заманауи технологиялық машиналарда құрастырымды материалдарды өңдеу бойынша күрделі операцияларды орындау
9. 2. 2. 1 ұлдар
материалдарды өңдеу үшін құралдарды және заманауи технология-лық машиналарды анықтау, таңдау және қолдану;
9. 2. 2. 2 ұлдар/ қыздар
өнеркәсіптегі технологиялық және өндірістік процестер туралы білімі мен түсінігін көрсету
5. 2. 2. 1 қыздар
тігін машинасының құрылысын, жіп өткізуді сипаттау және білу, машина тігістерін орындау;
5. 2. 2. 2
қыздар
тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеуге арналған жабдықтарды білу, сипаттау және қолдану
6. 2. 2. 1 қыздар
тігін машинасын қалыпты күйге келтіруді білу және орындау;
6. 2. 2. 2 қыздар
тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану
7. 2. 2. 1 қыздар
тігін машинасы жұмысындағы ақауларды анықтау және жөндеу;
7. 2. 2. 2 қыздар
тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану
8. 2. 2. 1 қыздар
тігін машинасына қажетті құрылғыларды (түймелікті өңдеу, сыдырманы қондырып тігу) таңдау және қолдану
9. 2. 2. 1 қыздар
заманауи тігін құрал-жабдықтарын білу және торлау тігін машинасын қолдану;
9. 2. 2. 3 қыздар
тігін машиналарында күрделі операцияларды (аппликация, кестелеу) орындау және зерделеу

2.3 Технология создания
5.​2.​3.​1 мальчики
обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.​2.​3.​2 мальчики
выполнять несложные изделия из различных материалов
6.​2.​3.​1 мальчики
обрабатывать материалы ручными электрическими инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
6.​2.​3.​2 мальчики
выполнять изделия из нескольких деталей, применяя разъҰмные и неразъҰмные соединения
7.​2.​3.​1 мальчики
выполнять механическую обработу материалов и отделку изделия для улучшения функциональных и эстетических качеств;
7.​2.​3.​2 мальчики
изготавливать сложные изделия по технологической документации, соблюдая последовательность и точность
8.​2.​3.​1 мальчики
определять и применять методы отделки и обработки материалов, используя разные инструменты и оборудование;
8.​2.​3.​2 мальчики
создавать сложные изделия по самостоятельно разработанной технологической документации
9.​2.​3.​1 мальчики
определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки и отделки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​2.​3.​2 мальчики
создавать сложные, изделия, используя различные техники, конструкции и современные материалы
5.​2.​3.​1 девочки
выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы;
5.​2.​3.​2 девочки
выполнять простые изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов
6.​2.​3.​1 девочки
выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные и швы в подгибку;
6.​2.​3.​2 девочки
выполнять одиночные изделия, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции
7.​2.​3.​1 девочки
изготавли-вать изделия на швейной машине в соответствии с технологической документацией, применяя современные текстильные и отделочные материалы и различные конструкции
8.​2.​3.​1 девочки
определять и применять методы отделки и обработки текстильных материалов, используя ручные инструменты и швейное оборудование и приспособления к ним;
8.​2.​3.​2 девочки
создавать изделия по самостоя-тельно разработанной технологической документации
9.​2.​3.​1 девочки
определять, выбирать и применять способы обработки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​2.​3.​2 девочки
создавать уникальные изделия, используя различные техники, конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность
5.​2.​3.​3 мальчики/ девочки
использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
6.​2.​3.​3 мальчики/ девочки
использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
7.​2.​3.​4 мальчики/ девочки
использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
8.​2.​3.​3 мальчики/ девочки
использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
9.​2.​3.​3 мальчики/ девочки
использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий

2.3 Жасау технологиясы
5. 2. 3. 1 ұлдар
өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдары-мен өңдеу;
5. 2. 3. 2 ұлдар
түрлі материал-дардан қара-пайым бұйым дайындау
6. 2. 3. 1 ұлдар
орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу;
6. 2. 3. 2 ұлдар
ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау
7. 2. 3. 1 ұлдар
бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру;
7. 2. 3. 2 ұлдар
технологиялық құжаттар бойынша реттілікті және дәлдікті сақтай отырып, күрделі бұйымдар жасау
8. 2. 3. 1 ұлдар
түрлі құрал-жабдықтарды қолдана отырып, материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану;
8. 2. 3. 2 ұлдар
өз бетінше дайындаған технологиялық құжатпен күрделі бұйым жасау
9. 2. 3. 1 ұлдар
бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану;
9. 2. 3. 2 ұлдар
әртүрлі техника-ларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып күрделі бұйым жасау
5. 2. 3. 1 қыздар
тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдары мен тігін машинасында өңдеу;
5. 2. 3. 2 қыздар
түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау
6. 2. 3. 1қыздар
тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу;
6. 2. 3. 2 қыздар
әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау
7. 2. 3. 1 қыздар
әртүрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сәйкес бұйым жасау
8. 2. 3. 1 қыздар
қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану;
8. 2. 3. 2 қыздар
өз бетінше құрастырған технологиялық құжат бойынша бұйымдар дайындау
9. 2. 3. 1 қыздар
бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану;
9. 2. 3. 2 қыздар
сенімділік пен дербестігін көрсету арқылы, әртүрлі техниканы, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше бұйым жасау
5. 2. 3. 3 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
6. 2. 3. 3 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
7. 2. 3. 4 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
8. 2. 3. 3 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
9. 2. 3. 3 ұлдар/ қыздар
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

2.4 Культура питания
5.​2.​4.​1 мальчики/ девочки
изучать и описывать правила здорового и рационального питания;
5.​2.​4.​2 мальчики/ девочки
составлять меню здорового и рационального питания;
5.​2.​4.​3 девочки
изучить и определить возможности инструментов, оборудования и приспособлений для приготовления пищи;
5.​2.​4.​4 девочки
знать и применять технологию приготовления холодных блюд и напитков
6.​2.​4.​1 мальчики/ девочки
описывать и сравнивать правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания;
6.​2.​4.​2 мальчики/ девочки
демонстрировать знания и навыки оформления и сервировки стола для различных мероприятий;
6.​2.​4.​3 девочки
знать и применять технологию экспресс приготовления блюд и десерта;
6.​2.​4.​4 девочки
определять и выбирать продукты и приспособления для приготовления различных блюд
7.​2.​4.​1 девочки
описывать и сравнивать особенности кухни разных народов и известных поваров мира;
7.​2.​4.​2 девочки
изучать и применять технологию приготовления национальных блюд и блюд других народов мира;
7.​2.​4.​3 девочки
самостоятельно и обоснованно принимать решения относительно выбора продуктов, инструментов, оборудования для приготовления различных блюд
2.5 Культура дома
5.​2.​5.​1 мальчики/ девочки
изучать и описывать основные направления растениеводства и плодоовощных культур;
5.​2.​5.​2 мальчики/ девочки
выполнять весенние работы в растениеводстве
6.​2.​5.​1 мальчики/ девочки
изучать и описывать технологию выращивания декоративно цветочных культур;
6.​2.​5.​2 мальчики/ девочки
выполнять весенние работы в декоративном садоводстве и цветоводстве
7.​2.​5.​1 мальчики
описывать, классифицировать и оценивать современные техники и оборудование в сельскохозяйственном производстве;
7.​2.​5.​1 девочки
описывать, оценивать и применять эстетические свойства разных видов растений для декорации и оформления интерьера
8.​2.​5.​1 мальчики/ девочки
обсуждать и оценивать научные подходы в развитии сельскохозяйственного производства;
8.​2.​5.​2 девочки
изучать, обсуждать и оценивать роль растений в медицине, фитотерапии и косметологии
9.​2.​5.​1 мальчики/ девочки
определять и описывать стили, современные направления и элементы ландшафтного дизайна
5.​2.​5.​3 мальчики
рассказывать об источниках электрической энергии;
5.​2.​5.​4 мальчики
перечислять и объяснять назначение простой электротехнической арматуры и электромон-тажных инструментов
6.​2.​5.​3 мальчики
изучать, определять и выполнять условные графические обозначения элементов электросхем;
6.​2.​5.​4 мальчики
различать и выполнять расчеты несложных электрических цепей
7.​2.​5.​2 мальчики
выполнять простой ремонт электротехнической арматуры и бытовых приборов
8.​2.​5.​2 мальчики
сравнивать и оценивать эксплуатационные, эргономические и эстетические качества электрооборудования и бытовой техники
9.​2.​5.​2 мальчики
определять и описывать характеристики разных видов и типов освещения
5.​2.​5.​5 мальчики
собирать простые изделия с применением источников постоянного тока
6.​2.​5.​5 мальчики
выполнять и собирать электрические цепи по несложным схемам
7.​2.​5.​3 мальчики
находить неисправности в электрических цепях;
7.​2.​5.​4 мальчики
выбирать и применять контрольно-измерительные приборы для выполнения расчетов
9.​2.​6.​2 мальчики
разработать творческие решения по организации освещения в интерьере с учетом функциональных, эргономических и эстетических требований
5.​2.​5.​6 мальчики
выполнять практические работы по организации интерьера и простые ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные инструменты
6.​2.​5.​6 мальчики
выполнять практические работы по организации интерьера и ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные электрические инструменты и средства
7.​2.​5.​5 мальчики
изучать и соблюдать нормы и требования к освещению, вентиляции и системе отопления в процессе выполнения практических работ по организации интерьера
8.​2.​5.​3 мальчики
находить рациональные способы устранения дефектов при ремонтных работах в быту;
8.​2.​5.​4 мальчики
изучать, выбирать и применять материалы, оборудование и инструменты при ремонтных работах в быту
9.​2.​5.​3 мальчики/ девочки
обобщать знания из различных областей для выполнения практических работ по организации, планировке и оформлению интерьера
5.​2.​5.​3 девочки
изучать и описывать правила личной гигиены и определять различные типы кожи и волос;
5.​2.​5.​4 девочки
выбирать и применять средства и действия по уходу за собой при ограничен
ной поддержке
6.​2.​5.​3 девочки
изучать и описывать гигиенические требования к жилищу, инструменты и средства уборки;
6.​2.​5.​4 девочки
выбирать и применять инструменты и средства для уборки;
6.​2.​5.​5 девочки
знать и соблюдать правила по уходу и хранению сезонной одежды и обуви
7.​2.​5.​2 девочки
классифицировать бытовую технику по целевому назначению и принципу действия, оценивая эксплуатационные, эстетические и экологические качества;
7.​2.​5.​3 девочки
изучать и описывать правила пользования и ухода за бытовой техникой
8.​2.​5.​3 девочки
создавать декоративные изделия для интерьера, соответствующие эстетическим и техническим требованиям, самостоятельно определяя и выбирая материалы и техники

2.4 Тамақтану мәдениеті
5. 2. 4. 1 ұлдар/ қыздар
дұрыс және тиімді тамақтану ережелерін зерделеу және сипаттау;
5. 2. 4. 2 ұлдар/ қыздар
дұрыс және тиімді тамақтану мәзірін құрастыру;
5. 2. 4. 3 қыздар
тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау;
5. 2. 4. 4 қыздар
салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану
6. 2. 4. 1 ұлдар/ қыздар
қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау;
6. 2. 4. 2 ұлдар/ қыздар
әртүрлі іс- шараға арналған дастарқанды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын көрсету;
6. 2. 4. 3 қыздар
жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану;
6. 2. 4. 4 қыздар
әртүрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау
7. 2. 4. 1 қыздар
әлем халықтарының тағамдары мен әлемге әйгілі аспазшылардың тағамдарындағы ерекшеліктерді сипаттап, салыстыру;
7. 2. 4. 2 қыздар
әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың жасалу технологияла-рын зерделеу және қолдану;
7. 2. 4. 3 қыздар
әртүрлі тағамдар дайындауда қолданатын қажетті құрал-жабдықтарды, өнімдерді таңдауда өз бетінше нақты шешім қабылдай алу
2.5 Үй мәдениеті
5. 2. 5. 1 ұлдар/ қыздар
өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау;
5. 2. 5. 2 ұлдар/ қыздар
өсімдік шаруашы-лығында көктемгі жұмыстар жүргізу
6. 2. 5. 1 ұлдар/ қыздар
сәндік гүл түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау;
6. 2. 5. 2 ұлдар/ қыздар
сәндік бақша мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар орындау
7. 2. 5. 1 ұлдар
ауыл шаруашылығындағы жабдықтарды және заманауи техникаларды сипаттау, жіктеу және бағалау;
7. 2. 5. 1 қыздар
интерьер безендіру үшін әртүрлі өсімдіктердің эстетикалық қасиеттерін сипаттау, қолдану және бағалау
8. 2. 5. 1 ұлдар/ қыздар
ауыл шаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау;
8. 2. 5. 2 қыздар
медицинадағы, фитотерапия мен косметикадағы өсімдіктердің рөлін зерделеу, талқылау және бағалау
9. 2. 5. 1 ұлдар/ қыздар
ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау
5. 2. 5. 3 ұлдар
электр энергиясы көздері туралы айтып беру;
5. 2. 5. 4 ұлдар
қарапайым электротехникалық арматура мен электромонтажды құралдарды атау мен олардың тағайындалуын түсіндіру
6. 2. 5. 3 ұлдар
электросызба элементтерінің графикалық шартты белгілерін зерделеу, анықтау және орындау;
6. 2. 5. 4 ұлдар
қарапайым электр тізбектерінің есебін жүргізу және ажырата білу
7. 2. 5. 2 ұлдар
электротехникалық арматуралар мен тұрмыстық құралдардың қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу
8. 2. 5. 2 ұлдар
тұрмыстық техника мен электр жабдықтарының эстетикалық, эргономикалық және эксплуатациялық сапаларын салыстру және бағалау
9. 2. 5. 2 ұлдар
жарықтандырудың типтік және әртүрлі түрін анықтау және сипаттау
5. 2. 5. 5 ұлдар
тұрақты тоқ көздерін пайдалану арқылы қарапайым бұйым құрастыру
6. 2. 5. 5 ұлдар
қарапайым сызба бойынша электр тізбектерін орындау және жинау
7. 2. 5. 3 ұлдар
электр тізбектеріндегі ақауларды табу;
7. 2. 5. 4 ұлдар
есептеулер орындау үшін арнайы бақылау-өлшегіш аспаптарын таңдау және қолдану
9. 2. 5. 3 ұлдар
функционалдық, эргономикалық және эстетикалық талаптарды ескере отырып, интерьердегі жарықтандыруды ұйымдастыру бойынша шығармашылық шешімдер дайындау
5. 2. 5. 6 ұлдар
қол құралдарын пайдаланып, ақауларды жою бойынша интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстары мен қарапайым жөндеу операцияларын орындау
6. 2. 5. 6 ұлдар
электрлік құрал-саймандарды пайдаланып, ақауларды жою бойынша жөндеу операциялары мен интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстарын орындау
7. 2. 5. 5 ұлдар
интерьерді ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмыстар орындау барысында жарықтандыруға, желдеткіш және жылу жүйесіне қойылатын нормаларды сақтау және қарастыру
8. 2. 5. 3 ұлдар
тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында ақауларды жоюдың тиімді тәсілдерін табу;
8. 2. 5. 4 ұлдар
тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында заманауи материалдар мен құрал-жабдықтарды зерделеу, таңдау және қолдану
9. 2. 5. 4 ұлдар /Қыздар
интерьерді безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау
5. 2. 5. 3 қыздар
жеке бас гигиенасы ережелерін зерделеу және сипаттау, әртүрлі шаш пен тері түрін анықтау;
5. 2. 5. 4 қыздар
өз бетінше өз-өзіне қарау әрекеттері мен тәсілдерін таңдау және қолдану
6. 2. 5. 3 қыздар
тазалау құралдарын, тұрғын үйге қойылатын гигениалық талаптарды зерделеу және сипаттау;
6. 2. 5. 4 қыздар
тазалау құралдары мен жабдықтарын таңдау және қолдану;
6. 2. 5. 5 қыздар
мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен сақтау ережелерін білу және ұстану
7. 2. 5. 2 қыздар
эксплуатациялық, эстетикалық және экологиялық сапаларын бағалай отырып, тұрмыстық техниканың мақсаты мен атқаратын қызметіне қарай жіктеу;
7. 2. 5. 3 Қыздар
тұрмыстық техниканы қолдану мен күту ережелерін зерделеу және сипаттау
8. 2. 5. 3 қыздар
өз бетінше материалдар мен техниканы анықтап, таңдай отырып, эстетикалық және техникалық талаптарға сай келетін интерьерге арналған сәндік бұйымдар дайындау

2.6 Соблюдение техники безопасности и правил гигиены труда
5.​2.​6.​1 мальчики/ девочки
использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
5.​2.​6.​2 мальчики/ девочки
знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда
6.​2.​6.​1 мальчики/ девочки
использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;
6.​2.​6.​2 мальчики / девочки
знать и объяснять способы безопасной работы с ручными электрическими инструментами, оборудованием и правила гигиены труда
7.​2.​6.​1 мальчики/ девочки
использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
7.​2.​6.​2 мальчики / девочки
знать и объяснять способы безопасной работы на современных технологических машинах
8.​2.​6.​1 мальчики/ девочки
использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
8.​2.​6.​2 мальчики / девочки
составлять памятку по безопасной работе с инструментами и оборудованием
9.​2.​6.​1 мальчики/ девочки
использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
9.​2.​6.​2 мальчики / девочки
составлять инструкции по технике безопасности на определенные виды работы и изготовленные изделия
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание творческих работ":
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
3.1 Презентация творческих работ
5.​3.​1.​1 мальчики/ девочки
презентовать готовую работу всему классу (выставка)
6.​3.​1.​1 мальчики/ девочки
презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка)
7.​3.​1.​1 мальчики/ девочки
презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
8.​3.​1.​1 мальчики/ девочки
организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах
9.​3.​1.​1 мальчики / девочки
организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы
3.2 Анализ и оценивание идей
5.​3.​2.​1 мальчики/ девочки
описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
6.​3.​2.​1 мальчики/ девочки
сравнивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
7.​3.​2.​1 мальчики/ девочки
обсуждать и оценивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя предметную терминоло-гию
8.​3.​2.​1 мальчики/ девочки
применять критерии для проведения анализа и оценки идей и тем, отраженных в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
9.​3.​2.​1 мальчики/ девочки
анализировать и оценивать исторические, социальные и культурные контексты в собственных работах и работах других

2.6 Техника қауіпсіздігі мен еңбек гигиенасының ережелерін сақтау
5. 2. 6. 1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану;
5. 2. 6. 2 ұлдар/ қыздар
қол еңбегі құралдары-мен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу
6. 2. 6. 1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап және көрсете отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
6. 2. 6. 2 ұлдар/ қыздар
қол электрлі құралдары және жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін білу және түсіндіру
7. 2. 6. 1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану;
7. 2. 6. 2 ұлдар/ қыздар
заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру
8. 2. 6. 1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану;
8. 2. 6. 2 ұлдар / қыздар
құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру
9. 2. 6. 1 ұлдар/ қыздар
техника қауіпсіздігін қадағалап, материалдар мен құралдарды қолдану;
9. 2. 6. 2 ұлдар/ қыздар
белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру
3) "Презентациялау, талдау және шығармашылық жұмыстарды бағалау" бөлімі:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
3.1 Шығармашылық жұмыстардың таныстырылымы
5. 3. 1. 1 ұлдар/ қыздар
сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме)
6. 3. 1. 1 ұлдар/ қыздар
мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме)
7. 3. 1. 1 ұлдар/ қыздар
ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
8. 3. 1. 1 ұлдар/ қыздар
онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну
9. 3. 1. 1 ұлдар/ қыздар
медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру
3.2 Идеяларды талдау және бағалау
5. 3. 2. 1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолданып өзінің және өзге-лердің жұмыста-рында берілген идеялар мен тақы-рыптарды сипаттау
6. 3. 2. 1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды салыстыру
7. 3. 2. 1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялар мен тақырыптарды талқылау және бағалау
8. 3. 2. 1 ұлдар / қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану
9. 3. 2. 1 ұлдар/қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау

3.3 Анализ и оценивание методов и подходов
5.​3.​3.​1 мальчики/ девочки
описывать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
6.​3.​3.​1 мальчики/ девочки
сравнивать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
7.​3.​3.​1 мальчики/ девочки
обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
8.​3.​3.​1 мальчики/ девочки
применять критерии для проведения анализа и оценки использованных методов подходов и качества созданного продукта
9.​3.​3.​1 мальчики/ девочки
рассуждать и оценивать качество изделия и основные факторы, определяющие внешний облик продукта
3.4 Адаптация и усовершенствование работы
5.​3.​4.​1 мальчики/ девочки
принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
6.​3.​4.​1 мальчики/ девочки
принимать конструктивные комментарии и делать обоснованные предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
7.​3.​4.​1 мальчики/ девочки
делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использованных идей
8.​3.​4.​1 мальчики/ девочки
делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на анализе и оценке использованных идей и подходов
9.​3.​4.​1 мальчики/ девочки
самостоятельно предоставлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других
31. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
32. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающийся должен:
1 четверть
Визуальное искусство
Средства выразительности в изобразительном искусстве. Шедевры классического искусства. Творчество казахстанских художников. Виды и жанры изобразительного искусства
5.​1.​2.​1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
5.​3.​2.​1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
5.​3.​3.​1 описывать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работы других (художники, ремесленники, дизайнеры), с применением предметной терминологии
Искусство натюрморта. Декоративный национальный натюрморт
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​2.​3.​4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
Пейзаж. Гармония с природой. Воздушная перспектива
5.​1.​1.​1 изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Индустриальный пейзаж. Городской пейзаж. Линейная перспектива
5.​1.​1.​1 изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Искусство пластических форм. Скульптура
5.​1.​1.​1 изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​3.​3.​1 описывать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работы других (художники, ремесленники, дизайнеры), применяя предметную терминологию
Творческая работа. Организация выставки
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу
2 четверть
Декоративно прикладное искусство
Декоративно-прикладное искусство, основные формы и особенности. Прикладное искусство Казахстана
5.​1.​2.​1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Знакомство с материалами и инструментами
5.​2.​2.​1 определять, описывать и применять ручные инструменты и оборудование для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов
Декоративное изделие из различных материалов. Обсуждение и развитие идей. Эскиз
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Декоративное изделие из различных материалов. Изготовление изделия
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов;
5.​1.​6.​2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов, определяя их свойства и назначения
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Искусство плетения. Виды плетения. Знакомство с материалами и инструментами
5.​1.​6.​2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов, определяя их свойства и назначения
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Плетение изделия
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов;
5.​2.​3.​4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Выставка работ
5.​3.​1.​1 Презентовать готовую работу всему классу
3 четверть
Дизайн и технология
Конструкционные материалы. Исследование видов и свойств материалов
5.​1.​6.​1 изучать общие свойства и строение конструкционных, природных и искусственных материалов, определяя их сходства и различия
Оборудование, ручные инструменты и приспособления для обработки конструкционных материалов
5.​2.​2.​2 объяснять назначение и устройство столярного/слесарного верстака;
5.​2.​2.​1 определять, описывать и применять ручные инструменты и оборудование для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов
5.​2.​6.​2 знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Художественное выпиливание. Разработка идей. Выбор и подготовка материала
5.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других (художников, ремесленников, дизайнеров);
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.​1.​4.​1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
Художественное выпиливание изделий криволинейной формы по внешнему и внутреннему контуру
5.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Моделирование изделий из проволоки. Разработка эскизов (цепочки, головоломки, фигурки животных). Выбор материала. Инструменты и приспособления
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Создание изделия (цепочки, головоломки, фигурки животных)
5.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Проектирование музыкальных (ударно-шумовых) инструментов с применением различных материалов
5.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других (художников, ремесленников, дизайнеров);
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Изготовление музыкального инструмента
5.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
5.​3.​4.​1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работы других
Выставка работ
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу
4 четверть
Культура питания
Основы здорового питания. Составление меню
5.​2.​4.​1 изучать и описывать правила здорового и рационального питания;
5.​2.​4.​2 составлять меню здорового и рационального питания;
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Культура дома
Общие сведения об источниках электрической энергии. Электротехничес-кая арматура. Эксперименты с различными источниками электрической энергии
5.​2.​5.​3 рассказывать об источниках электрической энергии;
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии);
5.​2.​5.​4 перечислять и объяснять назначение простой электротехнической арматуры и электромонтажных инструментов;
5.​2.​5.​5 собирать простые изделия с применением источников постоянного тока
Ремонтные работы в быту
5.​2.​5.​6 выполнять практические работы по организации интерьера и простые ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные инструменты
Основные направления растениеводства. Весенние работы в растениеводстве
5.​2.​5.​1 изучать и описывать основные направления растениеводства и плодоовощных культур;
5.​2.​5.​2 выполнять весенние работы в растениеводстве;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность

3.3 Әдіс-тәсілдерді талдау және бағалау
5. 3. 3. 1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді сипаттау
6. 3. 3. 1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді салыстыру
7. 3. 3. 1 ұлдар/ қыздар
пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың және өз жұмыстарындағы әдіс-тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау
8. 3. 3. 1 ұлдар/ қыздар
жасалған өнімнің сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану
9. 3. 3. 1 ұлдар/ қыздар
бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды талдау және бағалау
3.4 Жұмысты жетілдіру мен бейімдеу
5. 3. 4. 1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және бейімдеу бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстар білдіру
6. 3. 4. 1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау
7. 3. 4. 1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды салыстыруда негізделген сыни ұсыныстар жасау
8. 3. 4. 1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру мен бейімдеуде қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізделген сыни ұсыныстар жасау
9. 3. 4. 1 ұлдар/ қыздар
өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
31. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
32. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары. Классикалық өнердің үздік туындылары. Қазақстандық суретшілердің шығармашылығы. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары
5. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
5. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарында берілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау
5. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) сипаттау
Натюрморт өнері. Ұлттық сәндік натюрморт
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5. 1. 6. 4 таңдаған тәсілдерінің қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Пейзаж. Табиғатпен үйлесім. Әуе перспективасы
5. 1. 1. 1 қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
Индустриалды пейзаж. Қала пейзажы. Сызықтық перспектива
5. 1. 1. 1 қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
Пластикалық пішіндер өнері. Мүсін өнері
5. 1. 1. 1 қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) сипаттау
Шығармашылық жұмыс. Көрме ұйымдастыру
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5. 1. 6. 4 таңдаған тәсілдерінің қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану.
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Сәндік-қолданбалы өнер, негізгі пішіндер мен ерекшеліктері. Қазақстан халқының сәндік-қолданбалы өнері
5. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
Сәндік-қолданбалы өнердегі заманауи және дәстүрлі емес материалдар. Материалдар мен құрал-жабдықтармен танысу
5. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау;
5. 2. 2. 1 конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану
Дәстүрлі емес материалдардан сәндік бұйым. Идеяларды талқылау мен дамыту. Нобай орындау
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Дәстүрлі емес материалдардан сәндік бұйым. Бұйым дайындау
5. 2. 3. 2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу
5. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Бұйым өру
5. 2. 3. 2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау;
5. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану.
Жұмыстардың көрмесі
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты танысту (көрме)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Конструкциялық материалдар. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу
5. 1. 6. 1 конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың жалпы қасиеттері мен құрылысын, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай отырып зерделеу
Конструкциялық материалдарды өңдеуге арналған жабдықтар, қол еңбегі құралдары, құрылғылар
5. 2. 2. 2 ағаш және темір өңдеу білдегінің тағайындалуы мен құрылысын түсіндіру;
5. 2. 2. 1 конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол еңбегі құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану
5. 2. 6. 2 қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
Көркемдеп аралау. Идеяларды құру. Материалды таңдау және дайындау
5. 1. 5. 1 өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5. 1. 4. 1 шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау;
Сыртқы және ішкі сызықтар арқылы қисық пішінді бұйымды қыларамен көркемдеп аралау
5. 2. 3. 1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Сымнан бұйымдарды модельдеу. Нобайлар дайындау (шынжыр, басқатырғыш ойындары, жануарлардың пішіндері). Материал таңдау. Құралдар-жабдықтар мен құрылғылар
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Бұйым дайындау. (шынжыр, басқатырғыш ойындары, жануарлардың пішіндері)
5. 2. 3. 1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Түрлі материалдарды қолданып, музыкалық аспаптарды (ұрмалы және соқпалы) жобалау
5. 1. 5. 1 өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Музыкалық аспапты құрастыру
5. 2. 3. 1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
5. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру.
Жұмыстардың көрмесі
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме)
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті
Дұрыс тамақтанудың негіздері. Ас мәзірін әзірлеу
5. 2. 4. 1 дұрыс және тиімді тамақтанудың ережелерін сипаттау және зерделеу;
5. 2. 4. 2 дұрыс және тиімді тамақтанудың мәзірін құрастыру;
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Үй мәдениеті
Электр қуатының негізгі көздері туралы жалпы мәліметтер.Электротехникалық арматура. Электр энергиясының әртүрлі көздерімен тәжірибе жасау (батарея, гальваникалық элементтер)
5. 2. 5. 3 электр энергиясының көздері туралы айтып беру;
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып);
5. 2. 5. 4 қарапайым электротехникалық арматура мен электромонтажды құралдарды атап шығу мен олардың тағайындалуын түсіндіру;
5. 2. 5. 5 тұрақты тоқ көздерін пайдалану арқылы қарапайым бұйым құрастыру
Тұрмыстағы жөндеу жұмыстары
5. 2. 5. 6 қол құралдарын пайдаланып, ақауларды жою бойынша интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстары мен қарапайым жөндеу операцияларын орындау
Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары. Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
5. 2. 5. 1 өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау;
5. 2. 5. 2 өсімдік шаруашылығында көктемгі жұмыстар жүргізу (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу);
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

2) 6 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Визуальное искусство
Портретный жанр. Виды портрета. Портрет в творчестве казахстанских художников
6.​1.​3.​1 самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
6.​1.​2.​1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Линейный портрет. Графика. Техника выполнения. Нетрадиционные методы создания портретов (портрет из проволоки)
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы;
6.​1.​6.​2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они могут быть эффективно обработаны и использованы
Цвет в портрете. Техника выполнения
6.​1.​1.​1 демонстрировать знания и понимание визуальных характеристик объектов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) на основе собственного опыта и опыта других;
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Современный портрет. Фотоискусство. Эксперимент с фотокамерой
6.​3.​2.​1 сравнивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Анимация. Движущиеся элементы (пластилиновая анимация, театр теней, пальчиковые куклы, тростевые)
6.​1.​2.​1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Разработка сценария. Создание героев и декорации. Реализация художественных идей. Озвучка
6.​1.​4.​1 планировать и определять последовательность действий с учетом затрат времени и других факторов
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.​3.​4.​1 принимать конструктивные комментарии и делать обоснованные предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работы других
Презентация работ
6.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для школьной аудитории
2 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Знакомство с ювелирным искусством казахского народа
6.​1.​2.​1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Разработка эскиза ювелирного изделия. Выбор материалов и инструментов
6.​1.​5.​2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей;
6.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знания свойств материалов и практические навыки работы
Изготовление изделия. Декорирование изделия
6.​2.​3.​2 выполнять изделия из нескольких деталей, применяя разъҰмные и неразъҰмные соединения;
6.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
6.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Виды и характеристики природных материалов
6.​1.​1.​1 демонстрировать знание и понимание визуальных характеристик объектов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) на основе собственного опыта и опыта других;
6.​1.​6.​1 определять и описывать физические, механические и технологические свойства конструкционных, природных и искусственных материалов и сферу их применения
Разработка эскиза изделия из природных материалов
6.​1.​5.​2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей
Изготовление изделия. Декорирование изделия
6.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знания свойств материалов и практические навыки работы
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Презентация работ. Организация выставки
6.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для школьной аудитории
3 четверть
Дизайн и технология
Ручные электрические инструменты и оборудование. Практические работы
6.​2.​2.​1 определять и описывать механизмы передачи движения и устройство ручных электрических инструментов и применять их для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов
6.​2.​6.​2 знать и объяснять способы безопасной работы с ручными электрическими инструментами, оборудованием и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Разработка роботов из сборных деталей. История возникновения и виды роботов
6.​1.​3.​1 самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
6.​3.​3.​1 сравнивать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работы других (художники, ремесленники, дизайнеры), применяя предметную терминологию
Разработка робота. Эскиз. Подбор материалов
6.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции, опираясь на собственный опыт и знания;
6.​1.​6.​1 определять и описывать физические, механические и технологические свойства конструкционных, природных и искусственных материалов и сферу их применения
6.​1.​4.​1 планировать и определять последовательность действий с учетом затрат времени и других факторов
Создание робота. Эксперименти-рование по созданию подвижных частей робота
6.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными электрическими инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
6.​2.​3.​2 выполнять изделия из нескольких деталей применяя разъҰмные и неразъҰмные соединения
6.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Общие сведения о видах транспортных средств
6.​1.​3.​1 самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
Разработка модели транспортного средства. Эскиз. Подбор материалов
6.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции, опираясь на собственный опыт и знания
6.​1.​4.​2 определять материальные затраты (количественные показатели)
Создание транспортного средства. Изготовление отдельных частей модели. Сборка и отделка модели
6.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными электрическими инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
6.​2.​3.​2 выполнять изделия из нескольких деталей, применяя разъҰмные и неразъҰмные соединения
Презентация работ. Организация выставки
6.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для школьной аудитории
4 четверть
Культура питания
Правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания
6.​2.​4.​1 описывать и сравнивать правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания;
6.​2.​4.​2 демонстрировать знания и практические навыки оформления и сервировки стола для различных мероприятий
Культура дома
Ознакомление с условными обозначениями электросхем. Электрические цепи
6.​2.​5.​3 изучать, определять и выполнять условные графические обозначения элементов электросхем;
6.​2.​5.​4 различать и выполнять расчеты несложных электрических цепей
Изготовление светильника на батарейке
6.​2.​5.​5 выполнять и собирать электрические цепи по несложным схемам
Ремонтные работы в быту с применением электрических ручных инструментов
6.​2.​5.​6 выполнять практические работы по организации интерьера и ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные электрические инструменты и средства
6.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Декоративно-цветочные культуры.
Весенние работы в цветоводстве
6.​2.​5.​1 изучать и описывать технологию выращивания декоративно- цветочных культур;
6.​2.​5.​2 выполнять весенние работы в декоративном садоводстве и цветоводстве (обработка почвы, защита от вредителей, посевы и посадки);
6.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность

2) 6-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Портрет жанры. Қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет
6. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы);
6. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету
Сызықты портрет. Графика. Орындалу техникасы. Дәстүрлі емес материалдардан портрет жасау (сымнан) материалдардан орындалған портрет)
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
6. 1. 6. 4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау;
6. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау
Портреттегі түс. Орындалу техникасы
6. 1. 1. 1 өзінің және басқа оқушының тәжірибесіне сүйене отырып, қоршаған орта нысандарының визуалды сипаттамаларын (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) түсіну және білімін көрсету;
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Заманауи портрет. Фотоөнер. Фотокамерамен тәжірибе
6. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды салыстыру
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Анимация. Қозғалатын элементтер (ермексазды анимация, көлеңкелі театр, саусақты және таяқшалы қуыршақтар)
6. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету
Сценарий дайындау. Кейіпкерлер мен декорациялар құру. Көркем өнер идеяларын іске асыру. Дыбыс қосу
6. 1. 4. 1 уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
6. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау
Жұмысты қорғау.
6. 3. 1. 1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Қазақстан халықтарының зергерлік өнерімен танысу
6. 1. 2. 1 әлемдік және қазақтың ұлттық мәдениетіндегі дизайн, қолөнер мен өнер туындыларының ерекшеліктерін түсіну мен білімін көрсету
Зергерлік бұйым нобайын орындау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау
6. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау
6. 1. 6. 4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау
Бұйым дайындау. Бұйымды көркемдеп безендіру
6. 2. 3. 2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау;
6. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
6. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Табиғи материалдардың түрлері мен сипаттамалары. (Өздігінен ізденіс зерттеулері)
6. 1. 1. 1 өзінің және басқа оқушының тәжірибесіне сүйене отырып, қоршаған орта нысандарының визуалды сипаттамаларын (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) түсіну және білімін көрсету;
6. 1. 6. 1 конструкциялық, табиғи, және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық пен механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау және сипаттау
Табиғи материалдардан дайындалатын бұйым нобайын орындау
6. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау
Бұйым дайындау. Бұйымды көркемдеп безендіру
6. 1. 6. 4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру
6. 3. 1. 1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру
3-тоқсан
Дизайн және технология
Электрлік және қол еңбегі құралдары мен жабдықтары. Тәжірибелік жұмыс
6. 2. 2. 1 табиғи, жасанды және конструктивті материалдарды өңдеу үшін пайдаланатын қозғалысты беру механизмдері мен қол электрлік құралдардың құрылысын анықтайды және сипаттайды
6. 2. 6. 2 қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру
Құрамалы бөлшектерден робот құру. Роботтың шығу тарихы мен оның түрлері. (Өздігінен ізденіс зерттеулері)
6. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
6. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) салыстыру
Роботты жобалау және дайындау. Нобай. Материалдарды іріктеу, таңдау
6. 1. 5. 1 өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау
6. 1. 4. 1 уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау;
6. 1. 6. 1 конструкциялық, табиғи, және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық пен механикалық қасиеттерін және олардың қолдану аясын анықтау және сипаттау
Робот құру. Робот бөлшектерінің жылжымалы механизмін құру бойынша эксперимент жүргізу
6. 2. 3. 1 орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу;
6. 2. 3. 2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау
6. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Көлік құралдарының түрлері туралы жалпы мәлімет. (Өздігінен ізденіс зерттеулері)
6. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Көлік құралы үлгісін дайындау. Нобай. Материалдарды іріктеу, таңдау
6. 1. 5. 1 өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау
6. 1. 4. 2 материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
Көлік құралын орындау. Үлгінің жеке бөліктерін дайындау. Үлгіні құрастыру, безендіру
6. 2. 3. 1 орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу;
6. 2. 3. 2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру
6. 3. 1. 1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті
Қазақ халқы мен түрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері
6. 2. 4. 1 қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау;
6. 2. 4. 2 әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын көрсету
Үй мәдениеті
Электросызбалардың шартты белгілерімен танысу. Электр тізбегі
6. 2. 5. 3 электросызбалар элементтерінің шартты графикалық белгілерін орындау, анықтау және зерделеу;
6. 2. 5. 4 қарапайым электр тізбектерінің есебін жүргізу және ажырата білу
Батарейкалы шырағдан дайындау
6. 2. 5. 5 электр тізбектерін қарапайым сызба бойынша жинау және орындау
Электрлік қол еңбегі құралдары қолданылған тұрмыстағы жөндеу жұмыстары
6. 2. 5. 6 электрлік қол құралдарын пайдаланып, ақауларды жою бойынша жөндеу операциялары мен интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстарын орындау
6. 2. 6. 1 техникасын қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар
6. 2. 5. 1 сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау;
6. 2. 5. 2 сәндік бақ өсіру мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу) жүргізу;
6. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

3) 7 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Визуальное искусство
Современные техники и достижения науки в искусстве. Микрорисунки природы
7.​1.​1.​1 демонстрировать знание и понимание визуальных элементов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) в различных контекстах, стилях и направлениях
7.​2.​1.​1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Современные направления в изобразительном искусстве (поп- арт, инсталляция). Самостоятельное исследование
7.​3.​2.​1 обсуждать и оценивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
7.​3.​3.​1 обсуждать и оценивать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работы других (художники, ремесленники, дизайнеры), применяя предметную терминологию
Современные художники Казахстана
7.​1.​2.​1 самостоятельно изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
7.​1.​3.​1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Практическая работа на основе исследований современных стилевых направлений в искусстве (в формате 2D или 3D)
7.​1.​6.​4 определять, выбирать и комбинировать различные (современные) техники и художественные материалы при создании творческих работ;
7.​1.​6.​2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они эффективно могут быть комбинированы, обработаны и использованы для создания творческих работ
7.​2.​1.​1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Презентация работ и организация выставки
7.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
2 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Знакомство с искусством пиро-графии. Приемы и техника художественного выжигания
7.​1.​2.​1 самостоятельно изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
Выполнение эскиза. Выбор и подготовка материала
7.​1.​5.​2 выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики
7.​1.​6.​4 определять, выбирать и комбинировать различные (современные) техники и художественные материалы при создании творческих работ
Художественное выжигание изделия. Оформление
7.​2.​3.​1 выполнять механическую обработку материалов и отделку изделия для улучшения функциональных и эстетических качеств;
7.​2.​3.​4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
7.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ и организация выставки
7.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
3 четверть
Дизайн и технология
Оборудование для механической обработки древесины
7.​2.​2.​1 описывать устройство и принцип работы современных технологических машин и выполнять на них операции по обработке конструкционных, природных и искусственных материалов
Организация работы при механической обработке древесины
7.​2.​6.​2 знать и объяснять способы безопасной работы на современных технологических машинах
7.​1.​6.​1 определять и сравнивать физические, механические и технологические свойства конструкционных, природных и искусственных материалов при изготовлении проектируемых объектов
Разработка изделия из древесины. Дизайн изделия. Выбор и подготовка материала
7.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим) и эстетическим требованиям;
7.​1.​5.​2 выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики
7.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, определяя свои будущие действия и предлагая собственные варианты решения;
7.​1.​4.​2 определять материальные затраты и себестоимость изделия
Изготовление изделия. Механическая обработка материалов и деталей. Декорирование изделия
7.​2.​3.​1 выполнять механическую обработку материалов и отделку изделия для улучшения функциональных и эстетических качеств;
7.​2.​3.​2 изготавливать сложные изделия, по технологической документации соблюдая последовательность и точность
7.​3.​4.​1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использованных идей
Организация выставки
7.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
4 четверть
Культура дома
Современная техника и оборудование в сельскохозяй
ственном производстве
7.​2.​5.​1 описывать, классифицировать и оценивать современные техники и оборудование в сельскохозяйственном производстве
7.​1.​3.​1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие
Ремонт электроарматуры и бытовых приборов
7.​2.​5.​2 выполнять простой ремонт электротехнической арматуры и бытовых приборов;
7.​2.​5.​3 находить неисправности в электрических цепях;
7.​2.​5.​4 выбирать и применять контрольно-измерительные приборы для выполнения расчетов
Экология жилища.
Микроклимат в доме
7.​1.​3.​1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие;
7.​2.​5.​5 изучать и соблюдать нормы и требования к освещению (естественное и искусственное), вентиляции и системе отопления в процессе выполнения практических работ по организации интерьера;
7.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)

3) 7-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер. Табиғаттағы микро суреттер.
7. 1. 1. 1 қоршаған орта элементтерінің визуалды сипаттамасын (композиция, түс, пішін, фактура, пропорция) өзінше түсіндіру
7. 2. 1. 1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау
Бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттары (поп арт, инсталляция). Өздігінен ізденіс зерттеулері
7. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талқылау және бағалау
7. 3. 3. 1 пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) және өз жұмыстарындағы әдіс- тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау
Қазақстанның заманауи суретшілері
7. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау
7. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Өнердегі заманауи стильдік бағыттарды зерттеу негізінде тәжірибелік жұмыс орындау. (2D немесе 3D форматында)
7. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру;
7. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу, пайдалану және үйлестірудің тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау
7. 2. 1. 1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау
Жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру
7. 3. 1. 1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Пирография өнерімен танысу. Көркемдеп күйдіру техникасы мен тәсілдері
7. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау
Нобай орындау. Материалдарды таңдау және дайындау
7. 1. 5. 2 бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
7. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру
Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру
7. 2. 3. 1 бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру;
7. 2. 3. 4 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
7. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру
7. 3. 1. 1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Ағашты механикалық өңдеуге арналған құрал-жабдықтар
7. 2. 2. 1 заманауи технологиялық машиналардың құрылысына және жұмыс барысына сипаттама бере отырып, конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу операцияларын орындау
Ағашты механикалық өңдеу барысындағы жұмысты ұйымдастыру
7. 2. 6. 2 заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру
7. 1. 6. 1 жобаланатын нысанды дайындау барысында конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтау және салыстыру
Ағаштан жасалған бұйымды өңдеу. Бұйымның дизайны. Материалды таңдау және дайындау
7. 1. 5. 1 функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
7. 1. 5. 2 графиканың түрлі тәсілдерін қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), бұйым жасауда эскиздер, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
7. 1. 4. 1 алған білімдері мен тәжірибелерін қолдана болашақ іс-әрекеттерін анықтау және шығармашылық қызметін жоспарлау;
7. 1. 4. 2 бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау
Бұйымды жасау. Материалдар мен бөлшектерді механикалық өңдеу. Бұйымды безендіру
7. 2. 3. 1 бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру;
7. 2. 3. 2 технологиялық құжаттар бойынша реттілікті және дәлдікті сақтай отырып, күрделі бұйымдарды жасау
7. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды салыстыруда негізделген сыни ұсыныстар жасау
Көрме ұйымдастыру
7. 3. 1. 1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Ауыл шаруашылық өндірістегі заманауи техникалар мен жабдықтар
7. 2. 5. 1 ауыл шаруашылығындағы жабдықтарды және заманауи техникаларды сипаттау, жіктеу және бағалау
7. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Тұрмыстық құрал-жабдықтар мен электроарматураны жөндеу
7. 2. 5. 2 электротехникалық арматуралардың және тұрмыстық құралдардың қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу;
7. 2. 5. 3 электр тізбектеріндегі ақауларды табу;
7. 2. 5. 4 есептеулер орындау үшін арнайы бақылау-өлшеу құралдарын таңдау және қолдану
Үй экологиясы. Үйдегі микроклимат
7. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы);
7. 2. 5. 5 интерьерді ұйымдастыру бойынша тәжірбиелік жұмыстар орындау барысында жарықтандыруға (табиғи және жасанды), желдеткіш және жылу жүйесіне қойылатын нормаларды сақтау және қарастыру;
7. 3. 1. 1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)

4) 8 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Искусство мозаики. Виды и техники выполнения мозаики
8.​3.​2.​1 применять критерии для проведения анализа и оценки идеи и темы, отраженных в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
8.​3.​3.​1 применять критерии для проведения анализа и оценки использованных методов, подходов и качества созданного продукта (творческой работы)
Эскиз и выбор материала. Подготовка основы для мозаичного панно
8.​1.​5.​2 разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия и используя различные средства графики
Выполнение мозаичного панно
8.​1.​6.​4 самостоятельно определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при создании творческих работ
8.​2.​1.​1 самостоятельно определять, выбирать и использовать выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Художественное оформление и презентация работ
8.​3.​1.​1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах
2 четверть
Дизайн и технология
Ознакомление с национальными предметами быта казахского народа
8.​1.​2.​1 демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
Изучение материалов и техник изготовления национальных предметов быта (торсык, круглый стол)
8.​1.​6.​1 определять и обоснованно выбирать конструкционные, природные и искусственные материалы и способы обработки и отделки с учетом их свойств и назначения проектируемого объекта
Обсуждение идеи и разработка эскиза. Планирование работы
8.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим), эстетическим, эргономическим и экологическим требованиям
8.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, детально описывая свои будущие действия
Обработка материалов. Изготовление изделия
8.​2.​2.​1 выполнять сложные операции по обработке конструкционных материалов на современных технологических машинах
8.​2.​3.​1 определять и применять методы отделки и обработки материалов для улучшения функциональных и эстетических качеств изделия, используя ручные, механические инструменты и оборудование;
8.​2.​3.​2 создавать сложные (комплексные, фасонные) изделия по самостоятельно разработанной технологической документации;
8.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
8.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ и организация выставки
8.​3.​1.​1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
3 четверть
Дизайн и технология
Настольные игры. История возникновения
8.​1.​2.​1 демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
Концепция настольной игры
8.​1.​4.​2 определять потребности населения в видах продукции на основе исследований
8.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна объекта. соответствующего функциональным (техническим), эстетическим, эргономическим и экологическим требованиям
Разработка настольной игры. Графическая документация
8.​1.​5.​2 разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия, используя различные средства графики
Изготовление деталей настольной игры. Художественное оформление
8.​1.​6.​2 самостоятельно подбирать современные и нетрадиционные материалы для изготовления и отделки изделия, понимая, как они могут быть эффективно использованы
8.​2.​3.​1 определять и применять методы отделки и обработки материалов для улучшения функциональных и эстетических качеств изделия, используя ручные, механические инструменты и оборудование
Тестирование игры. Анкетирование и сбор информации
8.​3.​4.​1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на анализе, оценке использованных идей и подходов
Презентация работ
8.​3.​1.​1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
4 четверть
Культура дома
Роль науки в развитии агротехнологии (самостоятельное исследование)
8.​2.​5.​1 обсуждать и оценивать научные подходы к развитию сельскохозяйственного производства
8.​1.​3.​1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Выбор и оценка электроприборов и бытовой техники
8.​2.​5.​2 сравнивать и оценивать эксплуатационные, эргономические и эстетические качества электрооборудования и бытовой техники
8.​1.​3.​1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
Современные материалы, оборудование и инструменты для ремонта помещений (практическая работа)
8.​2.​5.​3 находить рациональные способы устранения дефектов при ремонтных работах в быту;
8.​2.​5.​4 изучать, выбирать и применять современные материалы, оборудование и инструменты (ручные и электрические) при ремонтных работах в быту
8.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;
8.​2.​6.​2 составлять памятку по безопасной работе с инструментами и оборудованием

4) 8-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Сәндік қолданбалы өнер
Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары
8. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану
8. 3. 3. 1 жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану
Мозаикалық панноға арналған негіз дайындау. Нобай және материалды таңда
8. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Мозаика панносын орындау
8. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру
8. 2. 1. 1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін өз бетінше өнердің көркем құралдарын анықтау, таңдау және қолдану
Көркемдеп безендіру мен жұмыстарын таныстыру.
8. 3. 1. 1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
2-тоқсан
Дизайн және технология
Қазақ халқының тұрмыстық заттарымен танысу
8. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету
Қазақ халқының тұрмыстық заттарының орындалу техникасы мен материалдарын (торсық, дөңгелек үстел) зерделеу.
8. 1. 6. 1 жобалау объектісінің қолданылу мақсаты мен ерекшелігін ескере отырып, өңдеудің конструкциялық, табиғи, жасанды материалдары мен әдістерін негіздеп таңдау
Идеяларды талдау және нобайды орындау. Жұмысты жоспарлау
8. 1. 5. 1 функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
8. 1. 4. 1 болашақ іс-әрекеттерін анықтауда өздерінің алған білімдері мен тәжрибесін қолдана отырып шығармашылық әркеттерін жоспарлайды
Материалдарды өңдеу. Бұйымды дайындау
8. 2. 2. 1 заманауи технологиялық машиналарда конструкциялық материалдарды өңдеу бойынша күрделі операцияларды орындау
8. 2. 3. 1 қол, механикалық құрал-жабдықтарын қолдана отырып, бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану;
8. 2. 3. 2 өз бетінше дайындаған технологиялық құжатпен күрделі бұйым (кешенді, фасонды) жасау;
8. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
8. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Көрме ұйымдастыру және жұмысты қорғау
8. 3. 1. 1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Үстел ойыны. Шығу тарихы
8. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету
Үстел ойынының тұжырымдамасы
8. 1. 4. 2 зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау
8. 1. 5. 1 функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
Үстел ойынын дайындау. Графикалық құжаттама
8. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Үстел ойының бөлшектерін дайындау. Көркемдеп безендіру
8. 1. 6. 2 бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау
8. 2. 3. 1 қол, механикалық құрал-жабдықтарын қолдана отырып, бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану
Ойынды тестілеу. Сауалнама және ақпараттар жинау
8. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау
Жұмысты қорғау.
8. 3. 1. 1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Агротехнологияның дамуындағы ғылымның рөлі (өздігінен ізденіс зерттеулері)
8. 2. 5. 1 ауылшаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау
8. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Электрқұрылғылар мен тұрмыстық техникаларды таңдау және бағалау
8. 2. 5. 2 тұрмыстық техника мен электр жабдықтарының эстетикалық, эргономикалық және эксплуатациялық сапаларын салыстру мен бағалау
8. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Бөлменің жөндеу жұмыстарына арналған заманауи материалдар мен құрал-жабдықтар (тәжірибелік жұмыс)
8. 2. 5. 3 тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында ақауларды жоюдың тиімді тәсілдерін табу;
8. 2. 5. 4 тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында заманауи материалдар мен құрал-жабдықтарды (қол және электрлік) қолдану
8. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
8. 2. 6. 2 құралдар-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру

5) 9 класс (мальчики):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Декоративно- прикладное искусство
Декоративное изделие в современных интерьерах
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства различного исторического и культурного происхождения, рассматривая их влияние на публику
Изучение приемов и техник изготовления декоративных предметов интерьера (светильник, декоративные часы)
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Обсуждение, развитие идеи и разработка эскиза. Планирование работы
9.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность, определяя последовательность и рациональный (оптимальный) способ выполнения работ
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм
Создание декоративных предметов интерьера
9.​2.​1.​1 самостоятельно, уверенно использовать выразительные средств искусства для создания содержательных и оригинальных (уникальных) произведений
9.​1.​6.​2 предлагать собственные (оригинальные) решения и подходы в использовании современных и нетрадиционных материалов в процессе изготовления и отделки изделия
9.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
Презентация
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
9.​3.​4.​1 самостоятельно представлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работы других
2 четверть
Дизайн и технология
Шедевры архитектуры. Современная архитектура. Архитектура Казахстана (история и современность)
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
9.​3.​3.​1 обсуждать и оценивать качество изделия и основные факторы (эстетика, функция, экономика), определяющие внешний облик продукта
Эскизы, чертежи архитектурных зданий и сооружений (имитирующие или собственные идеи)
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики (в том числе информационно-коммуникационные технологии)
Выбор и определение материалов для изготовления макета архитектурного объекта
9.​1.​6.​2 предлагать собственные (оригинальные) решения и подходы в использовании современных и нетрадиционных материалов в процессе изготовления и отделки изделия;
9.​1.​6.​4 предлагать собственные (оригинальные) решения по применению ряда техник и художественных материалов при создании творческих работ
Творческая работа. Макет архитектурного объекта
9.​2.​3.​1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки и отделки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​2.​3.​2 создавать сложные, уникальные изделия, используя различные техники, виды конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность
Презентация работ
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
9.​3.​2.​1 анализировать и оценивать исторические, социальные и культурные контексты в собственных работах и работах других
3 четверть
Дизайн и технология
Производство мебели и предметов интерьера
9.​2.​2.​2 демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на различных предприятиях;
9.​1.​4.​2 анализировать рынки сбыта различных товаров для определения прибыли
Разработка предмета для определенного интерьера (модульные кресла для выставочного зала, трансформируемая детская мебель, декоративные светильники). Обсуждение и развитие идеи. Выбор материалов
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​6.​1 самостоятельно определять и обоснованно выбирать конструкционные, природные и искусственные материалы и способы обработки и отделки с учетом технических, экологических и эксплуатационных характеристик проектируемого объекта
Графическая документация, техническая спецификация
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики (в том числе информационно-коммуникационные технологии)
Создание изделия. Отделка
9.​2.​2.​1 самостоятельно определять, выбирать и применять инструменты и современные технологические машины для обработки материалов;
9.​2.​3.​1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки и отделки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​2.​3.​2 создавать сложные, уникальные изделия, используя различные техники, виды конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность
9.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;
9.​2.​6.​2 составлять инструкции по технике безопасности на определенные виды работы и изготовленные изделия
Презентация работ
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
4 четверть
Культура дома
Элементы ландшафта в интерьере/экстерьере
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​2.​5.​1 определять и описывать стили, современные направления и элементы ландшафтного дизайна;
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей
Визуализация творческих идей
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики (в том числе информационно-коммуникационные технологии);
9.​3.​4.​1 самостоятельно представлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работы других
Освещение в интерьере. Искусственное и искусственное освещение. Разработка проекта освещения в интерьере (жилые, общественные, производственные)
9.​2.​5.​2 определять и описывать характеристики разных видов и типов освещения;
9.​2.​6.​2 разработать творческие решения по организации освещения в интерьере с учетом функциональных, эргономических и эстетических требований;
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики
Зонирование и планирование интерьера (жилые, общественные, производственные)
9.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность, определяя последовательность и рациональный (оптимальный) способ выполнения работ;
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики;
9.​2.​5.​3 обобщать знания из различных областей для выполнения практических работ по организации, планировке и оформлению интерьера (жилое, общественное)

5) 9-сынып (ұлдар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Сәндік қолданбалы өнер
Заманауи интерьердегі сәндік бұйымдар
9. 1. 2. 1 мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстырмалы талдау
Интерьердің сәнді заттарының (шырағдан, сәнді сағаттар) дайындалу техникалары мен тәсілдерін зерделеу
9. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны) дамыту мен іске асыруда бірінші және екінші ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
Идеяларды дамытуды талқылау мен нобай орындау. Жұмысты жоспарлау
9. 1. 4. 1 жұмысты орындаудың тиімді (оптималды) әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау
Интерьердің сәндік заттарын дайындау мен безендіру
9. 2. 1. 1 мазмұнды, ерекше туындыны орындау үшін өз бетінше және сенімділікпен өнердің көркем құралдарын қолдану
9. 1. 6. 2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну
9. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Жұмысты қорғау.
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
9. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
2-тоқсан
Дизайн және технология
Сәулет өнерінің үздік туындылары. Заманауи сәулет өнері. Қазақстан сәулет өнері. (заманауи және тарихи)
9. 1. 2. 1 мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстырмалы талдау;
9. 3. 3. 1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау
Сәулеттік ғимараттар мен нысандардың (имитация немесе өз идеялары) нобайы, сызбасы
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Сәулеттік нысанның макетін орындауға қажетті материалдарды анықтау және таңдау
9. 1. 6. 2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну;
9. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну
Шығармашылық жұмыс. Сәулеттік нысан макеті
9. 2. 3. 1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9. 2. 3. 2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау
Жұмысты қорғау.
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
9. 3. 2. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау
3-тоқсан
Дизайн және технология
Интерьер заттары және жиһаздардың өндірілуі
9. 2. 2. 2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету;
9. 1. 4. 2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау
Белгілі бір интерьерге арналған заттарды дайындау (мысалы: көрме залына арналған модульді жиһаз, трансформацияланатын балаларға арналған жиһаз, сәнді шамшырақ) Идеяны дамыту және талқылау. Материалдарды таңдау
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9. 1. 6. 1 жобаланатын нысанның техникалық, эксплатуациялық және экологиялық сипаттамаларын ескере отырып, өз бетінше конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды, өңдеу тәсілдерін негіздеп, анықтау және таңдау
Графикалық құжаттама. Техникалық спецификация
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Бұйымды әзірлеу. Әрлеу
9. 2. 2. 1 материалдарды өңдеуге арналған заманауи технологиялық машиналарды өз бетінше таңдап, анықтау және қолдану;
9. 2. 3. 1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9. 2. 3. 2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау
9. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
9. 2. 6. 2 белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру
Жұмысты қорғау
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Интерьер/экстерьердегі ландшафт элементтері
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9. 2. 5. 1 ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау;
9. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) дамыту мен іске асыруда бірінші және екінші ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
Шығармашылық идеяларды визуалдау
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
Интерьердегі жарықтандыру. Табиғи және жасанды жарықтандыру. Интерьерді жарықтандырудың жобасын даярлау (тұрғын үй бөлмелері, өндірістік, қоғамдық орындар)
9. 2. 5. 2 жарықтандырудың типтік және әртүрлі түрін сипаттау мен анықтау;
9. 2. 5. 3 функционалдық, эргономикалық және эстетикалық талаптарды ескере отырып, интерьердегі жарықтандыруды ұйымдастыру бойынша шығармашылық шешімдер дайындау;
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Интерьерді аудандарға бөлу және жоспарлау. (тұрғын үй бөлмелері, өндірістік, қоғамдық орындар)
9. 1. 4. 1 жұмысты орындаудың тиімді (оптималды) әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау;
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9. 2. 5. 4 интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау

6) 5 класс (девочки):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Визуальное искусство
Средства выразительности в изобразительном искусстве. Шедевры классического искусства. Творчество казахстанских художников. Виды и жанры изобразительного искусства
5.​1.​2.​1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
5.​3.​2.​1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работах других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
5.​3.​3.​1 описывать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работ других (художники, ремесленники, дизайнеры), применяя предметную терминологию
Искусство натюрморта. Декоративный национальный натюрморт
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​2.​3.​4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
Пейзаж. Гармония с природой. Воздушная перспектива
5.​1.​1.​1 изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Индустриальный пейзаж. Городской пейзаж. Линейная перспектива
5.​1.​1.​1 изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Искусство пластических форм. Скульптура
5.​1.​1.​1 изучать и определять ассоциативные значения и визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​3.​3.​1 описывать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работ других (художники, ремесленники, дизайнеры), применяя предметную терминологию
Творческая работа. Организация выставки
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу
2 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Краткая история и виды орнамента. Казахские национальные орнаменты (виды, стилизация и мотивы)
5.​1.​2.​1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Художественная вышивка. Виды вышивки. Знакомство с материалами и инструментами. Разработка эскиза
5.​1.​2.​1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры;
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Декорирование изделия с художественной вышивкой
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Искусство плетения. Виды плетения. Знакомство с материалами и инструментами
5.​1.​6.​2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов, определяя их свойства и назначения
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.​1.​4.​1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
Плетение изделия
5.​2.​3.​2 выполнять простые изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов
5.​2.​3.​4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Выставка работ
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу (выставка)
3 четверть
Дизайн и технология
Классификация и характеристика текстильных материалов. Исследование видов и свойств материалов
5.​1.​6.​3 знать и описывать классификацию текстильных материалов и изделий
Оборудование, инструменты и приспособления для обработки текстильных материалов
5.​2.​2.​1 знать и описывать устройство швейной машины, способы заправки нитей и выполнять машинные строчки;
5.​2.​2.​2 знать, описывать и применять оборудование для влажно - тепловой обработки (утюг) швейных изделий;
5.​2.​6.​2 знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Классификация швейных изделий. От идеи до продукта (швейные изделия)
5.​1.​6.​3 знать и описывать классификацию текстильных материалов и изделий
Дизайн, макетирование одежды (бумага, текстиль и другие материалы). Создание костюма (на мини-манекен или куклу)
5.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других (художников, ремесленников, дизайнеров);
5.​2.​3.​1 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы;
5.​2.​3.​2 выполнять простые изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Дизайн швейных изделий в технике текстильной мозаики (пэчворк, квиллинг, курак). Разработка идей. Эскиз. Выбор и подготовка материала. Последовательность выполнения работы
5.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других (художников, ремесленников, дизайнеров);
5.​1.​4.​1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
Создание изделия. Декорирование изделия
5.​2.​3.​1 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы;
5.​2.​3.​2 выполнять простые изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов;
5.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работы
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу;
5.​3.​4.​1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
4 четверть
Культура питания
Основы здорового питания. Составление меню
5.​2.​4.​1 изучать и описывать правила здорового и рационального питания;
5.​2.​4.​2 составлять меню здорового и рационального питания;
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей
Оборудование кухни. Посуда, инструменты и приспособления для приготовления пищи. Исследование возможностей инструментов и приспособлений для приготовления пищи
5.​2.​4.​3 изучить и определять возможности инструментов, оборудования и приспособлений для приготовления пищи;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;
5.​2.​6.​2 знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Технология приготовления бутербродов и напитков
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей;
5.​2.​4.​4 знать и применять технологию приготовления холодных блюд и напитков;
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу
Технология приготовления салатов из овощей и фруктов
5.​2.​4.​4 знать и применять технологию приготовления холодных блюд и напитков;
5.​3.​4.​1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу
Культура дома
Личная гигиена, уход за собой
5.​2.​5.​3 изучать и описывать правила личной гигиены и определять различные типы кожи и волос;
5.​2.​5.​4 выбирать и применять средства и действия по уходу за собой при ограниченной поддержке
Основные направления растениеводства. Весенние работы в растениеводстве
5.​2.​5.​1 изучать и описывать основные направления растениеводства и плодоовощных культур;
5.​2.​5.​2 выполнять весенние работы в растениеводстве;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность

6) 5-сынып (қыздар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары. Классикалық өнердің үздік туындылары. Қазақстандық суретшілердің шығармашылығы. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары
5. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу. (ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
5. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарында берілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау
5. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) сипаттау
Натюрморт өнері. Ұлттық сәндік натюрморт
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5. 1. 6. 4 таңдаған тәсілдерінің қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Пейзаж. Табиғатпен үйлесім. Әуе перспективасы
5. 1. 1. 1 қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
Индустриалды пейзаж. Қала пейзажы. Сызықтық перспектива
5. 1. 1. 1 қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
Пластикалық пішіндер өнері. Мүсін өнері
5. 1. 1. 1 қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) сипаттау
Шығармашылық жұмыс. Көрме ұйымдастыру
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5. 1. 6. 4 таңдаған тәсілдерінің қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Сәндік-қолданбалы өнер, негізгі пішіндер мен ерекшеліктері. Қазақстан халқының сәндік-қолданбалы өнері. Қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен мотивтері)
5. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу. Нобай орындау
5. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу;
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
5. 2. 6. 1 материалдар мен құралдарды техника қауіпсіздігін сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу
5. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5. 1. 4. 1 шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау
Бұйым өру
5. 2. 3. 2 түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау
5. 2. 3. 4 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
5. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмыстардың көрмесі
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Тоқыма материалдарының классификациясы мен сипаттамалары. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу
5. 1. 6. 3 тоқыма материалдары мен бұйымдарының классификациясын, құрамы мен қарапайым тоқылу әдісін сипаттау және білу
Тоқыма материалдарын өңдеуге арналған құрал-жабдықтар мен құрылғылар
5. 2. 2. 1 тігін машинасының құрылысын, жіп өткізуді сипаттау және білу, машина тігістерін орындау;
5. 2. 2. 2 тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық (үтік) өңдеуге арналған жабдықтарын білу, сипаттай алу және қолдану;
5. 2. 6. 2 қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
Тігін бұйымдарының классификациясы. Идеядан өнімге (тігін бұйымдары)
5. 1. 6. 3 тоқыма материалдары мен бұйымдарының классификациясын, құрамы мен қарапайым тоқылу әдісін сипаттау және білу
Дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма материалдар). Костюм құру (мини-манекенде немесе қуыршақта)
5. 1. 5. 1 өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйеніп және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5. 2. 3. 1 тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдарымен, тігін машинасында өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау;
5. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Тоқыма мозаика техникасында тігін бұйымдарының дизайны (құрақ, пэчворк, квилт) Идеяларды құру. Нобай. Материалды таңдау және дайындау. Жұмыстың орындалу бірізділігі
5. 1. 5. 1 өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5. 1. 4. 1 шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау
Бұйым дайындау. Бұйымды безендіру
5. 2. 3. 1 тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол еңбегі құралдарымен, тігін машинасында өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау;
5. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
5. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру (көрме);
5. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті
Дұрыс тамақтанудың негіздері. Ас мәзірін әзірлеу
5. 2. 4. 1 дұрыс және тиімді тамақтанудың ережелерін сипаттау және зерделеу;
5. 2. 4. 2 дұрыс және тиімді тамақтанудың мәзірін құрастыру;
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Асхананың жабдықталуы. Тағам әзірлеуге арналған құралдар-жабдықтар, аспаптар мен ыдыс-аяқтар. Тағам дайындауға арналған құрал-жабдықтардың мүмкіндіктерін зерттеу
5. 2. 4. 3 тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау;
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
5. 2. 6. 2 қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
Бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып);
5. 2. 4. 4 суық тағамдар мен сусындар дайындау технологиясын білу және қолдану;
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы
5. 2. 4. 4 салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану;
5. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру;
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Үй мәдениеті
Жеке бастың гигиенасы. Өз-өзіне күтім жасау
5. 2. 5. 3 жеке басының гигиенасы ережелерін зерделеу және сипаттау, әртүрлі шаш пен тері түрін анықтау;
5. 2. 5. 4 өз бетінше өз-өзіне қарау әрекеттері мен тәсілдерін таңдау және қолдану
Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары. Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар
5. 2. 5. 1 өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау;
5. 2. 5. 2 өсімдік шаруашылығында көктемгі жұмыстар жүргізу (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу);
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

7) 6 класс (девочки):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Визуальное искусство
Портретный жанр. Виды портрета. Портрет в творчестве казахстанских художников
6.​1.​3.​1 самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
6.​1.​2.​1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Линейный портрет. Графика. Техника выполнения. Нетрадиционные методы создания портретов (портрет из проволоки)
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы;
6.​1.​6.​2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они могут быть эффективно обработаны и использованы;
Цвет в портрете. Техника выполнения
6.​1.​1.​1 демонстрировать знание и понимание визуальных характеристик объектов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) на основе собственного опыта и опыта других;
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Современный портрет. Фотоискусство. Эксперимент с фотокамерой
6.​3.​2.​1 сравнивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Анимация. Движущиеся элементы (пластилиновая анимация, театр теней, пальчиковые куклы, тростевые)
6.​1.​2.​1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
Разработка сценария. Создание героев и декорации. Реализация художественных идей. Озвучка
6.​1.​4.​1 планировать и определять последовательность действий с учетом затрат времени и других факторов
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.​3.​4.​1 принимать конструктивные комментарии и делать обоснованные предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
Презентация работ
6.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка)
2 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Искусство вязания. Вязание крючком. Приемы и техники вязания. Разработка эскиза изделия. Выбор материалов и инструментов
6.​1.​2.​1 демонстрировать знание и понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры;
6.​1.​5.​2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей;
6.​1.​4.​2 определять материальные затраты (количественные показатели)
Вязание крючком разных изделий (салфетки, сумочки, чехла для сотки)
6.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы;
6.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
6.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Вязание спицами. Спицы, их виды. Приемы и техники вязания. Разработка эскиза изделия
6.​1.​5.​2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей;
6.​1.​4.​2 определять материальные затраты (количественные показатели)
Вязание спицами разных изделий (шарф, косынка, подставка, чехол для мобильного телефона)
6.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы;
6.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
6.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ. Организация выставки
6.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка);
6.​3.​4.​1 принимать конструктивные комментарии и делать обоснованные предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работы других
3 четверть
Дизайн и технология
Разработка изделия из текстильных материалов (авторская кукла, развивающая игрушка). Разработка идей. Эскиз
6.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции, опираясь на собственный опыт и знания;
6.​1.​5.​2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей
Исследование текстиля разной фактуры и цвета. Выбор и подготовка материалов, инструментов и оборудования
6.​1.​6.​3 изучать и определять свойства и фактуру текстильных материалов и изделий;
6.​1.​6.​2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они могут быть эффективно обработаны и использованы;
6.​2.​2.​1 знать и выполнять регулировку швейных машин
Создание изделия. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделия
6.​2.​2.​2 знать и описывать режимы влажно-тепловой обработки швейных изделий и применять их на практике;
6.​2.​3.​1 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы и швы в подгибку;
6.​2.​3.​2 выполнять одиночные изделия, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции;
6.​2.​6.​2 знать и объяснять способы безопасной работы с ручными электрическими инструментами, оборудованием и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Дизайн текстильных изделий для дома (фартук, кухонные принадлежности). Разработка идей. Эскиз. Выбор и подготовка материала. Последовательность выполнения работы
6.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции, опираясь на собственный опыт и знания;
6.​1.​5.​2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей;
6.​1.​4.​1 планировать и определять послдовательность действий с учетом затрат времени и других факторов;
6.​1.​4.​2 определять материальные затраты (количественные показатели)
Создание изделия. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделия. Декорирование изделия
6.​2.​2.​2 знать и описывать режимы влажно-тепловой обработки швейных изделий и применять их на практике;
6.​2.​3.​1 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы и швы в подгибку;
6.​2.​3.​2 выполнять одиночные изделия, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции;
6.​2.​6.​2 знать и объяснять способы безопасной работы с ручными электрическими инструментами, оборудованием и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Презентация работ. Организация выставки
6.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка);
6.​3.​3.​1 сравнивать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работ других (художники, ремесленники, дизайнеры). используя предметную терминологию
4 четверть
Культура питания
Правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания
6.​2.​4.​1 описывать и сравнивать правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания;
6.​2.​4.​2 демонстрировать знания и практические навыки оформления и сервировки стола для различных мероприятий
Технология приготовления блюд из полуфабрикатов
6.​2.​4.​3 знать и применять технологию экспресс- приготовления блюд и десерта;
6.​2.​4.​4 определять и выбирать продукты, инструменты и приспособления для приготовления различных блюд
Технология экспресс-приготовления блюд
6.​2.​4.​3 знать и применять технологию экспресс приготовления блюд и десерта;
6.​2.​4.​4 определять и выбирать продукты, инструменты и приспособления для приготовления различных блюд
Технология приготовления десерта
6.​2.​4.​3 знать и применять технологию экспресс- приготовления блюд и десерта;
6.​2.​4.​4 определять и выбирать продукты, инструменты и приспособления для приготовления различных блюд;
6.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка)
Культура дома
Правила гигиены. Влажная и сухая уборка помещений
6.​2.​5.​3 изучать и описывать гигиенические требования к жилищу, инструменты и средства уборки;
6.​2.​5.​4 выбирать и применять инструменты и средства для уборки при ограниченной поддержке
Уход за одеждой и обувью, их хранение
6.​2.​5.​5 знать и соблюдать правила по уходу и хранению сезонной одежды и обуви при ограниченной поддержке
Декоративно- цветочные культуры. Весенние работы в цветоводстве
6.​2.​5.​1 изучать и описывать технологию выращивания декоративно-цветочных культур;
6.​2.​5.​2 выполнять весенние работы в декоративном садоводстве и цветоводстве (обработка почвы, защита от вредителей, посевы и посадки);
6.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность

7) 6-сынып (қыздар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Портрет жанры. Портрет түрлері. Қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет
6. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
6. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету
Сызықты портрет. Графика. Орындалу техникасы. Дәстүрлі емес материалдардан портрет жасау (сымнан орындалған портрет)
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
6. 1. 6. 4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау;
6. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау
Портреттегі түс. Орындалу техникасы
6. 1. 1. 1 өзінің және басқа оқушының тәжірибесіне сүйене отырып, қоршаған орта нысандарының визуалды сипаттамаларын (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) түсіну және білімін көрсету;
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Заманауи портрет. Фотоөнер. Фотокамерамен тәжірибе
6. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды салыстыру
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
Анимация. Қозғалатын элементтер (ермексазды анимация, көлеңкелі театр, саусақты және таяқшалы қуыршақтар)
6. 1. 2. 1 әлемдік және қазақтың ұлттық мәдениетіндегі дизайн, қолөнер мен өнер туындыларының ерекшеліктерін түсіну мен білімін көрсету
Сценарий дайындау. Кейіпкерлер мен декорациялар құру. Көркем өнер идеяларын іске асыру. Дыбыс қосу
6. 1. 4. 1 уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану
6. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау
Жұмысты қорғау
6. 3. 1. 1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Тоқу өнері. Ілмекпен тоқу. Тоқу тәсілдері мен техникалары. Бұйымның нобайын дайындау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдау
6. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету;
6. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау;
6. 1. 4. 2 материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
Әртүрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу (сулықтар, сөмкелер, ұялы телефондардың қабы)
6. 1. 6. 4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау;
6. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
6. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Шалма бізбен тоқу. Шалма біз және олардың түрлері. Тоқу тәсілдері мен техникалары. Бұйымның нобайын дайындау
6. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау;
6. 1. 4. 2 материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
Әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу (мойынорағыш, үшкіл орамал, тіреуіш, ұялы телефондардың қабы)
6. 1. 6. 4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау;
6. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
6. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру
6. 3. 1. 1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме);
6. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау
3-тоқсан
Дизайн және технология
Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар). Идеяларды құру. Нобай
6. 1. 5. 1 өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау;
6. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау
Түрлі-түсті және фактуралы тоқыма материалдарын зерттеу. Материалдарды, құралдар мен жабдықтарды таңдау және дайындау
6. 1. 6. 3 тоқыма материалдары мен бұйымдарының қасиеттері мен фактурасын анықтау және зерделеу;
6. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау;
6. 2. 2. 1 тігін машинасын қалыпты күйге келтіруді білу және орындау
Бұйым дайындау. Бөлшектерді пішу. Жеке бөліктерін өңдеу. Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру
6. 2. 2. 2 тігін бұйымдарын ылғалды- жылулық өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану;
6. 2. 3. 1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды электрлік қол құралдарымен өңдеу;
6. 2. 3. 2 әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау;
6. 2. 6. 2 қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру
Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (алжапқыш, асханалық бұйымдар). Идеяларды құру. Нобай. Материалды таңдау және дайындау. Жұмысты орындау бірізділігі
6. 1. 5. 1 өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау;
6. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау;
6. 1. 4. 1 уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау;
6. 1. 4. 2 материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер)
Бұйым дайындау. Бөлшектерді пішу. Жеке бөліктерін өңдеу. Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру
6. 2. 2. 2 тігін бұйымдарын ылғалды- жылулық өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану;
6. 2. 3. 1 тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу;
6. 2. 3. 2 әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау;
6. 2. 6. 2 қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру
6. 3. 1. 1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме);
6. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) салыстыру
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті.
Қазақ халқы мен түрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері
6. 2. 4. 1 қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау;
6. 2. 4. 2 әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын көрсету
Жартылай дайын өнімдерден тағамдар әзірлеу технологиясы
6. 2. 4. 3 жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану;
6. 2. 4. 4 әртүрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-жабдықтар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау
Тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы
6. 2. 4. 3 жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану;
6. 2. 4. 4 әртүрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-жабдықтар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау
Десерт әзірлеу технологиясы
6. 2. 4. 3 жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану;
6. 2. 4. 4 әртүрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-жабдықтар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау;
6. 3. 1. 1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме)
Үй мәдениеті
Гигиена ережелері. Бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысы
6. 2. 5. 3 тазалау құралдары, тұрғын үйге қойылатын гигениалық талаптарды зерделеу және сипаттау;
6. 2. 5. 4 шектеулі қолдауда тазалау құралдары мен тәсілдерін таңдау және қолдану
Киім (аяқ киім) күтімі мен оларды сақтау
6. 2. 5. 5 шектеулі қолдауда мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен ұзаққа сақтау ережелерін білу және ұстану
Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар
6. 2. 5. 1 сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау;
6. 2. 5. 2 сәндік бақ өсіру мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу) жүргізу;
6. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

8) 7 класс (девочки):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Визуальное искусство
Современные техники и достижения науки в искусстве. Микрорисунки природы
7.​1.​1.​1 демонстрировать знание и понимание визуальных элементов окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции) в различных контекстах, стилях и направлениях
7.​2.​1.​1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Современные направления в изобразительном искусстве (поп арт, инсталляция). Самостоятельное исследование
7.​3.​2.​1 обсуждать и оценивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работах других (художники, ремесленники, дизайнеры) используя предметную терминологию
7.​3.​3.​1 обсуждать и оценивать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работ других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
Современные художники Казахстана
7.​1.​2.​1 самостоятельно изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения
7.​1.​3.​1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Практическая работа на основе исследований современных стилевых направлений в искусстве (в формате 2D или 3D)
7.​1.​6.​4 определять, выбирать и комбинировать различные (современные) техники и художественные материалы при создании творческих работ;
7.​1.​6.​2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они эффективно могут быть комбинированы, обработаны и использованы для создания творческих работ
7.​2.​1.​1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств
Презентация работ и организация выставки
7.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
2 четверть
Декоративно-прикладное искусство
Художественная роспись (батик, гжель, хохлома). Виды росписи. Приемы и техники росписи. Материалы и оборудование
7.​1.​2.​1 самостоятельно изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
7.​1.​3.​1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Разработка эскиза изделия. Подготовка материалов и инструментов
7.​1.​5.​2 выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики;
7.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, определяя свои будущие действия
Выполнение художественной росписи. Декорирование. Оформление
7.​2.​1.​1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств;
7.​1.​6.​4 определять, выбирать и комбинировать различные (современные) техники и художественные материалы при создании творческих работ;
7.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ и организация выставки
7.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
3 четверть
Дизайн и технология
Преобразование (трансформация) и декорирование швейных изделий (одежда, аксессуары, бижутерия). Разработка идей. Эскиз
7.​1.​3.​1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии);
7.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим) и эстетическим требованиям;
7.​1.​5.​2 выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологическую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики
Подготовка материалов и оборудования
7.​2.​2.​1 определять и устранять неполадки в работе швейной машины;
7.​1.​6.​2 распознавать ряд современных и нетрадиционных материалов и определять, как они эффективно могут быть комбинированы, обработаны и использованы;
7.​1.​6.​3 определять, описывать и сравнивать классификацию и характеристику фурнитуры и отделочных швейных материалов и изделий
Создание комплекта. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделий. Декорирование изделий
7.​2.​3.​1 изготавливать изделия на швейной машине в соответствии с технологической документацией, применяя современные текстильные и отделочные материалы и различные конструкции;
7.​2.​2.​2 определять, выбирать и применять приспособления для влажно-тепловой обработки швейных изделий;
7.​1.​4.​2 определять материальные затраты и себестоимость изделия;
7.​2.​3.​4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
Презентация работы
7.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод);
7.​3.​4.​1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использованных идей
4 четверть
Культура питания
Казахские национальные блюда
7.​2.​4.​2 изучать и применять технологию приготовления национальных блюд и блюд других народов мира
Кухня народов мира (самостоятельное исследование)
7.​1.​3.​1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии);
7.​2.​4.​1 описывать и сравнивать особенности кухни разных народов и известных поваров мира
Кухня народов мира. Практическая работа (суши, пицца, коже)
7.​2.​4.​2 изучать и применять технологию приготовления национальных блюд и блюд других народов мира;
7.​2.​4.​3 самостоятельно и обоснованно принимать решения относительно выбора продуктов, инструментов, оборудования для приготовления различных блюд
Культура дома
Выбор бытовой техники. Правила пользования бытовой техникой
7.​2.​5.​2 классифицировать бытовую технику по целевому назначению и принципу действия, оценивая эксплуатационные, эстетические и экологические качества;
7.​2.​5.​3 изучать и описывать правила пользования и ухода за бытовой техникой;
7.​2.​6.​2 знать и объяснять способы безопасной работы на современных технологических машинах
Растение как украшение, как элемент интерьера
7.​2.​5.​1 описывать, оценивать и применять эстетические свойства разных видов растений для екорации и оформления интерьера;
7.​3.​3.​1 обсуждать и оценивать методы и подходы (техники), использованные для создания собственной работы и работ других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию

8) 7-сынып (қыздар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер. Табиғаттағы микро суреттер
7. 1. 1. 1 қоршаған орта элементтерінің визуалды сипаттамасын (композиция, түс, пішін, фактура, пропорция) өзінше түсіндіру
7. 2. 1. 1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау
Бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттар (поп арт, инсталляция) (өздігінен ізденіс зерттеулері)
7. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талқылау және бағалау
7. 3. 3. 1 пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) және өз жұмыстарындағы әдіс-тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау
Қазақстанның заманауи суретшілері
7. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау
7. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Өнердегі заманауи стильдік бағыттарды зерттеу негізінде тәжірибелік жұмыс орындау. (2D немесе 3D форматында)
7. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру;
7. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу, пайдалану және үйлестірудің тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау
7. 2. 1. 1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау
Жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру
7. 3. 1. 1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Көркемдік жазба (батик, гжель, хохлома). Жазбалар түрлері. Жазбалардың тәсілдері мен техникасы. Материалдары және құралдары
7. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін өз бетінше зерделеу және сипаттау;
7. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Бұйымның нобайын орындау. Материалдар мен құралдарды дайындау
7. 1. 5. 2 бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технология-ларды қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау;
7. 1. 4. 1 алған білімдері мен тәжірибелерін қолдана болашақ іс-әрекеттерін анықтау және шығармашылық қызметін жоспарлау
Көркемдік жазбаны орындау. Сәндеу. Безендіру
7. 2. 1. 1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау;
7. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі (заманауи) технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру;
7. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау және көрме ұйымдастыру
7. 3. 1. 1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Өзгеріске ұшырау (трансформация) және тігін бұйымдарды сәндеу (киім, аксессуарлар, бижутериялар). Идеяларды құру. Нобай
7. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы);
7. 1. 5. 1 функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
7. 1. 5. 2 бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Материалдар мен құралдарды дайындау
7. 2. 2. 1 тігін машинасының жұмысында ақауларды анықтау және жөндеу;
7. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу, пайдалану және үйлестірудің тиімді жолдарын (немесе әдістерін) анықтау;
7. 1. 6. 3 өңдеу тігін материалдары мен сәндік әшекей бұйымдарының жіктелуін және сипаттамасын анықтау, салыстыру
Жиынтықты орындау. Киім бөлшектерін пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу. Бұйымды сәндеу
7. 2. 3. 1 әртүрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сайкес бұйым жасау;
7. 2. 2. 2 тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану;
7. 1. 4. 2 бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау;
7. 2. 3. 4 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Жұмысты қорғау
7. 3. 1. 1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі);
7. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды салыстыруда негізделген сыни ұсыныстар жасау
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті
Қазақтың ұлттық тағамдары
7. 2. 4. 2 әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың жасалу технологияларын зерделеу және қолдану
Әлем халықтарының тағамдары. (өздігінен ізденіс зерттеулері)
7. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы);
7. 2. 4. 1 әлем халықтарының тағамдары мен әлемге әйгілі аспазшылардың тағамдарындағы ерекшеліктерді сипаттап, салыстыру
Әлем халықтарының тағамдары. Тәжірибелік жұмыс (суши, пицца, көже)
7. 2. 4. 2 әлем халықтары мен ұлттық тағамдардың жасалу технологияларын зерделеу және қолдану;
7. 2. 4. 3 әртүрлі тағамдар дайындауда қолданатын қажетті құрал-жабдықтарды, өнімдерді таңдауда өз бетінше нақты шешім қабылдай алу
Үй мәдениеті
Тұрмыстық техниканы таңдау. Тұрмыстық техниканы қолдану ережелері
7. 2. 5. 2 эксплуатациялық, эстетикалық және экологиялық сапаларын бағалай отырып, тұрмыстық техникаларды мақсаты мен атқаратын қызметіне қарай жіктеу;
7. 2. 5. 3 тұрмыстық техникаларды қолдану мен күту ережелерін сипаттау және зерделеу;
7. 2. 6. 2 заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру
Өсімдік сән және интерьер элементі ретінде
7. 2. 5. 1 интерьер дизайнын безендіру үшін әртүрлі өсімдіктердің эстетикалық қасиеттерін сипаттау, қолдану және бағалау;
7. 3. 3. 1 пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) және өз жұмыстарындағы әдіс-тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау

9) 8 класс (девочки):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Декоративно- прикладное искусство
Казахское прикладное искусство (ши току, киіз басу). Виды народного творчества. Материалы и оборудование
8.​1.​2.​1 демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
8.​1.​3.​1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
Разработка эскиза изделия. Подготовка материалов и инструментов
8.​1.​5.​2 разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия, используя различные средства графики;
8.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, детально описывая свои будущие действия
Выполнение творческой работы. Декорирование. Оформление
8.​2.​1.​1 самостоятельно определять, выбирать и использовать выразительные средств искусства для передачи более сложных творческих идей и чувств;
8.​1.​6.​4 самостоятельно определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при создании творческих работ;
8.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
8.​3.​2.​1 применять критерии для проведения анализа и оценки идей и тем, отраженных в собственной работе и работах других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию;
8.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ. Организация выставки
8.​3.​1.​1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
2 четверть
Дизайн и технология
Казахская национальная одежда. Этностиль. Орнамент и его стилизация
8.​1.​2.​1 демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
8.​1.​3.​1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
Дизайн изделия в этностиле (головной убор, жилет)
8.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим), эстетическим, эргономическим и экологическим требованиям;
8.​1.​5.​2 разрабатывать графическую и технологическую документацию, определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия, используя различные средства графики
Создание изделия в этностиле (головной убор, жилет). Декорирование
8.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
8.​2.​3.​1 определять и применять рациональные методы отделки и обработки текстильных материалов, используя ручные инструменты и швейное оборудование и приспособления к ним;
8.​2.​3.​2 создавать усложненные изделия по самостоятельно разработанной технологической документации, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции;
8.​3.​4.​1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на анализе и оценке использованных идей и подходов;
8.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ
8.​3.​1.​1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
3 четверть
Дизайн и технология
Дизайн моделей одежды на основе народного кроя (цельнокроеный рукав)
8.​1.​4.​2 определять потребности населения в видах продукции на основе исследований;
8.​1.​3.​1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
Разработка идей. Эскиз
8.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным (техническим), эстетическим, эргономическим и экологическим требованиям;
8.​1.​5.​2 разрабатывать графическую и технологическую документацию. определяя последовательность и рациональные способы изготовления изделия, используя различные средства графики
Подготовка материалов, инструментов и оборудования
8.​2.​2.​1 выбирать и применять приспособления для швейных машин (обработка прорезной петли, притачивание застежки молнии);
8.​1.​6.​3 изучать, определять и сравнивать виды и свойства натуральной и искусственной кожи и меха;
8.​2.​6.​2 составлять памятку по безопасной работе с инструментами и оборудованием
Создание изделия на основе народного кроя. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделия. Декорирование изделия элементами орнамента
8.​2.​3.​1 определять и применять рациональные методы отделки и обработки текстильных материалов, используя ручные инструменты и швейное оборудование и приспособления к ним;
8.​2.​3.​2 создавать усложненные изделия по собственной разработанной технологической документации, применяя различные (текстильные, природные и искусственные) материалы и конструкции;
8.​3.​3.​1 применять критерии для проведения анализа и оценки использованных методов, подходов и качества созданного продукта (творческой работы)
Презентация работы
8.​3.​1.​1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах (онлайн форумы, социальные сети)
4 четверть
Культура дома
Декоративные изделия для интерьера (в 2D/3D формате). Эскиз. Подготовка материалов и оборудования
8.​1.​6.​2 самостоятельно подбирать современные и нетрадиционные материалы для изготовления и отделки изделия, понимая, как они могут быть эффективно использованы;
8.​1.​6.​4 самостоятельно определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при создании творческих работ
Создание декоративных 2D/3D изделий для интерьера
8.​2.​5.​3 создавать декоративные изделия для интерьера, соответствующие эстетическим и техническим требованиям, самостоятельно определяя и выбирая материалы и техники;
8.​3.​4.​1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на анализе, оценке использованных идей и подходов;
8.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Роль науки в растениеводстве
8.​1.​3.​1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей;
8.​2.​5.​1 обсуждать и оценивать научные подходы в развитии сельскохозяйственного производства
Растения в медицине, фитотерапии и косметологии
8.​1.​3.​1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей;
8.​2.​5.​2 изучать, обсуждать и оценивать роль растений в медицине, фитотерапии и косметологии

9) 8-сынып (қыздар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Сәндік қолданбалы өнер
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдар. Құрал-саймандар мен материалдар
8. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету;
8. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Бұйымдарға нобайлар дайындау. Құрал-саймандар мен материалдар
8. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологиялар-ды қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау;
8.1.4. алған білімдері мен тәжірибесін қолдана отырып. болашақ іс-әрекеттерді анықтауда өздерінің шығармашылық қызметерін жоспарлайды
Шығармашылық жұмыстарды орындау. Әшекейлерді пайдалана отырып сәндеу
8. 2. 1. 1 күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін өз бетінше өнердің көркем құралдарын анықтау, таңдау және қолдану;
8. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру;
8. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
8. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану;
8. 2. 6. 1 қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын сақтауды жариялау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалану
Жұмысты қорғау. Көрмеге ұсыну
8. 3. 1. 1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
2-тоқсан
Дизайн және технология
Қазақтың ұлттық киімі. Этностиль. Ою-өрнек стилизациясы
8. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету;
8. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Этностильдегі (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері)
8. 1. 5. 1 функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
8. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технология- ларды қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Этностильдегі бұйымдарды жасау (бас киімдер, қазақтың ұлттық киімдері) Бұйымдарды әшекейлеу
8. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
8. 2. 3. 1 қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану;
8. 2. 3. 2 әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау;
8. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау;
8. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау
8. 3. 1. 1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны. (тұтас жеңдер)
8. 1. 4. 2 зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау;
8. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
Бұйымдарға нобайлар дайындау
8. 1. 5. 1 функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
8. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологиялар-ды қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау
8. 2. 2. 1 тігін машинасына қажетті құрылғыларды (түймелікті өңдеу, сыдырманы қондырып тігу) таңдау және қолдану;
8. 1. 6. 3 табиғи және жасанды тері мен былғарының түрлері мен қасиеттерін анықтау, салыстыру және зерделеу;
8. 2. 6. 2 құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінде бұйым дайындау. Бөлшектерді пішу. Бөлшектерді өңдеу. Бөлшектерді біріктіру мен безендіру. Бұйымды ою-өрнек элементтерімен безендіру
8. 2. 3. 1 қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану;
8. 2. 3. 2 әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау;
8. 3. 3. 1 жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану
Жұмысты қорғау
8. 3. 1. 1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Интерьерге арналған сәнді бұйымдар (2D/3D форматта). Бұйымдарға нобайлар дайындау. Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау
8. 1. 6. 2 бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау;
8. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру
Интерьерге арналған 2D/3D сәнді бұйымдарды жасау
8. 2. 5. 3 өз бетінше материалдар мен техниканы анықтап, таңдай отырып, эстетикалық және техникалық талаптарға сай келетін интерьерге арналған сәндік бұйымдар дайындау;
8. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау;
8. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Өсімдік шаруашылығындағы ғылымның рөлі
8. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы);
8. 2. 5. 1 ауылшаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау
Медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлі
8. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы);
8. 2. 5. 2 фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер ролін зерделеу, талқылау және бағалау

10) 9 класс (девочки):
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1 четверть
Декоративно- прикладное творчество
Традиционное ткачество Казахстана. Казахские ковры. Алаша. Ковроткачество. Гобелен. Современные ковры
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства различного исторического и культурного происхождения, рассматривая их влияние на публику;
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей;
9.​2.​2.​2 демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на различных предприятиях
Материалы и оборудование для ковроткачества
9.​1.​6.​4 предлагать собственные (оригинальные) решения по применению ряда техник и художественных материалов при создании творческих работ
Разработка эскиза изделия. Подготовка материалов и инструментов
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность. определяя последовательность и рациональный (оптимальный) способ выполнения работ
Выполнение творческой работы. Декорирование. Оформление
9.​2.​1.​1 самостоятельно, уверенно использовать выразительные средств искусства для создания содержательных и оригинальных (уникальных) произведений;
9.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
9.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность
Презентация работ. Организация выставки
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
9.​3.​2.​1 анализировать и оценивать исторические, социальные и культурные контексты в собственных работах и работах других
2 четверть
Дизайн и технология
Современные стилевые направления моды (самостоятельное исследование)
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей
Эксперимент "Гармония личности и моды". Создание собственного имиджа. Разработка идей
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм
Создание индивидуального образа средствами визажа, прически, аксессуаров
9.​1.​6.​2 предлагать собственные (оригинальные) решения и подходы в использовании современных и нетрадиционных материалов в процессе изготовления и отделки изделия
Эксперимент по созданию коллекции одежды/
аксессуаров для собственного имиджа
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​6.​3 самостоятельно изучать, определять и оценивать трикотажные, нетканые полотна и другие современные, традиционные материалы;
9.​2.​3.​1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​3.​4.​1 самостоятельно предоставлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других
Презентация работы
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
3 четверть
Дизайн и технология
Дизайн модной одежды "Fastcloth" простых геометрических форм (пончо, кейп, туника) (или из журнала мод). Современное производство одежды и аксессуаров
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей;
9.​2.​2.​2 демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на различных предприятиях
Разработка идей. Эскиз. Подготовка материалов и оборудования
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики
Создание изделия. Раскрой деталей. Обработка отдельных деталей. Сборка деталей и отделка изделия
9.​2.​2.​1 знать современное швейное оборудование и применять обметочную швейную машину;
9.​2.​2.​3 изучать и выполнять сложные операции на швейных машинах (вышивка, аппликация);
9.​2.​3.​1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​2.​3.​2 создавать сложные, уникальные изделия, используя различные техники, конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность;
9.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, осознавая и демонстрируя еҰ важность;
9.​2.​6.​2 составлять инструкции по технике безопасности на определенные виды работы и изготовленные изделия
Обсуждение и оценка работ. Презентация работы
9.​1.​4.​2 анализировать рынки сбыта различных товаров для определения прибыли;
9.​3.​4.​1 самостоятельно представлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других;
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы (видеоролик, онлайн форумы, социальные сети)
4 четверть
Культура дома
Элементы ландшафта в интерьере/ экстерьере
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​2.​5.​1 определять и описывать стили, современные направления и элементы ландшафтного дизайна;
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей
Визуализация творческих идей
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики;
9.​3.​4.​1 самостоятельно представлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других
Оформление интерьера к праздникам
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики;
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​2.​5.​3 обобщать знания из различных областей для выполнения практических работ по организации, планировке и оформлению интерьера (жилое, общественное);
9.​3.​3.​1 рассуждать и оценивать качество изделия и основные факторы (эстетика, функция, экономика), определяющие внешний облик продукта
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Художественный труд" (при интегрированном обучении)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Художественный труд" (при интегрированном обучении)

10) 9-сынып (қыздар):
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Сәндік қолданбалы өнер
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері. Алаша. Кілем тоқу. Гобелен. Қазіргі кілемдер үлгілері
9. 1. 2. 1 өнер туындыларының тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салысытрмалы талдауды жасау;
9. 1. 3. 1 шығармашылық ойды жүзеге асыру мен дамытуда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты түрде және өнімді қолдану (ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану);
9. 2. 2. 2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өдірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету
Кілем тоқу материалдары мен құрал жабдықтары
9. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну
Бұйым нобайын жасау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9. 1. 4. 1 жұмысты орындаудың тиімді (оптималды) әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау
Шығармашылық жұмысты орындау. Декор жасау мен безендіру
9. 2. 1. 1 мазмұнды, ерекше туындыны орындау үшін өз бетінше және сенімділікпен өнердің көркем құралдарын қолдану;
9. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
9. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты қорғау. Көрме ұйымдастыру
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
9. 3. 2. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау
2-тоқсан
Дизайн және технологи
Заманауи сән әлеміндегі сарындық (стильді) бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері)
9. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау;
9. 1. 3. 1 шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану)
"Сән және жеке тұлға үйлесімділігі" эксперименті. Жеке даралық имиджін жасау. Идеяларды жүзеге асыру
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау
Аксессуарлар, шаш үлгісі, визаж құралдары негізінде жеке даралық образды жасау
9. 1. 6. 2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну
Киім топтамасын жасау эксперименті/жеке даралық имидж үшін аксессуарлар
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді қорытындылау;
9. 1. 6. 3 трикотажды, тоқусыз матаны және басқа да заманауи, дәстүрлі материалдарды өз бетінше зерделеу, анықтау және бағалау;
9. 2. 3. 1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
Жұмысты қорғау
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
3-тоқсан
Дизайн және технология
Сәнді киім дизайны "Fast cloth" қарапайым геометриялық формалар (пончо, кейп, туника) (сән журналдары). Киім және аксессуарлардың заманауи өндірісі
9. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау;
9. 1. 3. 1 шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану);
9. 2. 2. 2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету
Нобай. Идеяны жүзеге асыру. Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді қорытындылау;
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Бұйымды жасау. Бөлшектерді пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бөлшектерді жинау мен бұйымды сәндеу
9. 2. 2. 1 заманауи тігін құрал-жабдықтарын білу және торлау тігін машинасын қолдану;
9. 2. 2. 3 тігін машиналарында күрделі операцияларды (аппликация, кестелеу) орындау және зерделеу;
9. 2. 3. 1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9. 2. 3. 2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау;
9. 2. 6. 1 материалдар мен құрал жабдықтарды қолданудағы қауіпсіздік ережелерін сақтаудың маңыздылығы мен сақтық шараларын айтып отырып, жұмыс орындау;
9. 2. 6. 2 белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру
Жұмысты талдау мен бағалау. Жұмысты қорғау
9. 1. 4. 2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау;
9. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсатты өзгеше көзқарасын білдіру және негізделген өзіндік баға беру;
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Ландшафт элементтері интерьерде /экстерьерде
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9. 2. 5. 1 ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау;
9. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды) дамыту мен іске асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
Шығармашылық идеяны визуалдау
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
Интерьерді мерекеге орай безендіру
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9. 2. 5. 4 интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау;
9. 3. 3. 1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау
3 тарау. "Көркем еңбек" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (кіріктірілген оқытуда) 1-параграф. "Көркем еңбек" оқу пәнінің мазмұны (кіріктірілген оқытуда)

4) "Дизайн и технология" (направление: обработка текстильных материалов). Разработка изделия из текстильных материалов (авторская кукла, развивающая игрушка), разработка идей, эскиз, исследование текстиля разной фактуры и цвета, выбор и подготовка материалов, инструментов и оборудования, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, дизайн текстильных изделий для дома (фартук, кухонные принадлежности), разработка идей, эскиз, выбор и подготовка материала, последовательность выполнения работы, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, декорирование изделия, презентация работ;
5) "Культура питания". Правила поведения за столом в казахской культуре, культуре разных народов и в местах общественного питания, технология приготовления блюд из полуфабрикатов, технология экспресс- приготовления блюд, технология приготовления десерта;
6) "Культура дома". Электрические цепи, ремонтные работы в быту с применением ручных инструментов, декоративно-цветочные культуры, весенние работы в цветоводстве.
36. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд"
7 класса:
1) "Визуальное искусство". Современные техники и достижения науки в искусстве, микрорисунки природы, современные направления в изобразительном искусстве (поп-арт, инсталляция и т.д.), современные художники Казахстана, практическая (творческая) работа на основе исследований современных стилевых направлений в искусстве (в формате 2D или 3D), презентация и организация выставки;
2) "Декоративно-прикладное искусство". Знакомство с искусством пирографии, приемы и техника художественного выжигания, художественная роспись (батик, гжель, хохлома), приемы и техники росписи, материалы и оборудование художественной росписи, практическая работа на выбор учащихся (художественная роспись/пирография), выполнение эскиза, выбор и подготовка материала, декоративное изделие в технике художественной росписи/пирографии, презентация работ и организация выставки.
3) "Дизайн и технология" (направление: обработка конструкционных материалов). Оборудование для механической обработки древесины, организация работы при механической обработке древесины, разработка изделия из древесины, дизайн изделия, выбор и подготовка материала, изготовление изделия, механическая обработка материалов и деталей, декорирование изделия, организация выставки;
4) "Дизайн и технология" (направление: обработка текстильных материалов). Преобразование (трансформация) и декорирование швейных изделий (одежда, аксессуары, бижутерия), разработка идей для трансформации, эскиз, подготовка материалов и оборудования, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделий, декорирование изделий, презентация работы (показ мод);
5) "Культура питания". Казахские национальные блюда, кухня народов мира (самостоятельное исследование), кухня народов мира, практическая работа (суши, пицца, коже);
6) "Культура дома". Растение как украшение, как элемент интерьера, ремонт электроарматуры и бытовых приборов, экология жилища, микроклимат в доме.
37. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд"
8 класса:
1) "Декоративно-прикладное искусство". Казахское прикладное искусство (ши тоқу, киіз басу), материалы и оборудование, искусство мозаики, виды и техники выполнения мозаики (самостоятельное исследование), практическая работа на выбор учащихся (ши тоқу/ киіз басу/ мозаичное панно), разработка эскиза, выбор и подготовка материала, выполнение творческой работы, декорирование, художественное оформление и презентация работ;
2) "Дизайн и технология" (направление: обработка конструкционных материалов). Ознакомление с национальными предметами быта казахского народа, изучение материалов и техник изготовления национальных предметов быта, обсуждение идеи и разработка эскиза, планирование процесса работы, обработка материалов, изготовление изделия, презентация работ и организация выставки;
3) "Дизайн и технология" (направление: обработка конструкционных материалов). Настольные игры, история возникновения, концепция настольной игры, разработка настольной игры, графическая документация, изготовление деталей настольной игры, художественное оформление, тестирование игры, анкетирование и сбор информации, презентация работ;
4) "Дизайн и технология" (направление: обработка текстильных материалов). Казахская национальная одежда, этностиль, орнамент и его стилизация, дизайн изделия в этностиле (головной убор или жилет), создание изделия в этностиле (головной убор или жилет), декорирование, презентация работ;
5) "Дизайн и технология" (направление: обработка текстильных материалов). Дизайн моделей одежды на основе народного кроя (цельнокроеный рукав), разработка идей, эскиз, подготовка материалов, инструментов и оборудования, создание изделия на основе народного кроя, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, декорирование изделия;
6) "Культура дома". Роль науки в развитии агротехнологии и растеневодстве (самостоятельное исследование), растения в медицине, фитотерапии и косметологии, выбор и оценка электроприборов и бытовой техники, современные материалы оборудования и инструменты для ремонта помещений (практическая работа).

4) "Дизайн және технология" (бағыты: тоқыма материалдарын өңдеу). Тоқыма материалдарының классификациясы мен сипаттамалары, материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу, тоқыма материалдарын өңдеуге арналған құрал-жабдықтар мен құрылғылар, тігін бұйымдарының жіктемесі, идеядан өнімге (тігін бұйымдары), дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма материалдар), костюм құрастыру (шағын сәнмүсінге немесе қуыршаққа), тоқыма мозаика техникасымен жасалған тігін бұйымдарының дизайны (құрақ, пэчворк, квилт), идеяларды ойластыру, нобай, материалды таңдау және дайындау, жұмысты орындау реттілігі, бұйым дайындау, бұйымды сәндеу;
5) "Тамақтану мәдениеті". Дұрыс тамақтану негіздері, ас мәзірін әзірлеу, асүйдің жабдықталуы, тағам әзірлеуге арналған құрал-жабдықтар, аспаптар мен ыдыс-аяқтар, тағам дайындауға арналған құрал-жабдықтардың мүмкіндіктерін зерттеу, бутерброд пен сусын әзірлеу технологиясы, жемістер мен көкөністерден салат әзірлеу технологиясы;
6) "Үй мәдениеті". Электртехникалық арматура, электр энергиясының көздері бойынша тәжірибе жасау (батарея, гальваникалық элемент), тұрмыстағы жөндеу жұмыстары, өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары, өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
36. 6-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Визуалды өнер". Портрет жанры, портрет түрлері, қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет, сызықты портрет, графика, орындалу техникасы, дәстүрлі емес материалдардан портрет жасау (сымнан орындалған портрет), портреттегі түс, портрет салу техникасы, заманауи портрет, фотоөнер, фотокамерамен тәжірибе, анимация, қозғалатын элементтер (ермексазды анимация, көлеңкелі театр, саусақты және таяқшалы қуыршақтар), сценарий дайындау, кейіпкерлер мен декорациялар жасау, көркем идеяларын жүзеге асыру, дыбыс қосу, жұмысты таныстыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер". Қазақ халқының зергерлік өнерімен танысу, зергерлік бұйым дайындауға арналған материалдар мен құрал-жабдықтар, тоқу өнері. Ілмекпен тоқу. Тоқыма бізбен тоқу. Тоқу тәсілдері мен техникалары. Тәжірибе жұмысы оқушылардың таңдауы бойынша (зергерлік өнер/ тоқу өнері), бұйым нобайын дайындау, материалдарды таңдау және дайындау, бұйым дайындау, бұйымды сәндеу, көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология". (бағыты: конструкциялық материалдарды өңдеу). Электрлі қол құралдары мен жабдықтары, тәжірибе жұмысы, құрамалы бөлшектерден робот құрастыру, роботтың түрлері және пайда болу тарихы, (өздігінен ізденіс зерттеулері), робот жасауға арналған нобай дайындау, робот жасауға арналған материалдарды дайындау, робот құрастыру, робот бөлшектерінің жылжымалы механизмін құру бойынша эксперимент жасау, көлік құралдарының түрлері туралы жалпы мәлімет (өздігінен ізденіс зерттеулері), көлік құралы моделін дайындау, нобай, материалдарды іріктеу, көлік құралы моделін жасау, модельдің жеке бөліктерін дайындау, модельді құрастыру, безендіру, жұмысты таныстыру;
4) "Дизайн және технология". (бағыты: тоқыма материалдарын өңдеу). Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар), идеялар ойластыру, нобай, түстері мен фактурасы әртүрлі тоқыма материалдарын зерттеу, материалдарды, құралдар мен жабдықтарды таңдау және дайындау, бұйым дайындау, бөлшектерді пішу, жеке бөліктерін өңдеу, бөлшектерді біріктіру және бұйымды сәндеу, үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (алжапқыш, асханалық бұйымдар), идеялар ойластыру, нобай, материалды таңдау және дайындау, жұмысты орындау реттілігі, бұйым дайындау, бөлшектерді пішу, жеке бөлшектерін өңдеу, бөлшектерді біріктіру және бұйымды сәндеу, жұмысты таныстыру;
5) "Тамақтану мәдениеті". Қазақ халқы мен түрлі халықтардың мәдениетінде және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері; жартылай дайын өнімдерден тағам әзірлеу технологиясы, тағамды жылдам әзірлеу технологиясы, десерт әзірлеу технологиясы;
6) "Үй мәдениеті". Электрлік қол құралдарын қолданып тұрмыстағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, сәндік гүлдер түрлері, гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
37. 7-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Визуалды өнер". Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер, табиғаттағы микро суреттер, бейнелеу өнеріндегі заманауи бағыттар (поп-арт, инсталляция және т.б.), өздігінен ізденіс зерттеулері, Қазақстанның заманауи суретшілері, өнердегі заманауи стильдік бағыттарды зерттеу негізіндегі тәжірибе жұмысы (2D немесе 3D форматта), жұмысты таныстыру және көрме ұйымдастыру;
2) "Сәндік-қолданбалы өнер". Пирография өнерімен танысу, көркем күйдіру техникасы мен тәсілдері, көркем өрнек салу (батик, гжель, хохлома), өрнек салу тәсілдері мен техникасы, материалдар мен құралдар, тәжірибе жұмысы оқушылардың таңдауы бойынша (көркем өрнек салу /пирография) нобай орындау, материалдарды таңдау және дайындау, көркем өрнек салу/пирография техникасымен жасалған сәндік бұйымдар, жұмысты таныстыру және көрме ұйымдастыру;
3) "Дизайн және технология". (бағыты: конструкциялық материалдарды өңдеу) Ағашты механикалық өңдеуге арналған құрал-жабдықтар, ағашты механикалық өңдеу барысындағы жұмысты ұйымдастыру, ағаштан жасалған бұйымды өңдеу, бұйымның дизайны, материалды таңдау және дайындау, бұйымды жасау, материалдар мен бөлшектерді механикалық өңдеу, бұйымды безендіру, көрме ұйымдастыру;
4) "Дизайн және технология". (бағыты: тоқыма материалдарын өңдеу). Киімді түрлендіру (трансформация) және тігін бұйымдарын сәндеу (киім, аксессуарлар, бижутериялар), түрлендіру үшін идеялар ойластыру, нобай, материалдар мен құралдарды дайындау, бұйым дайындау, киім бөлшектерін пішу, жеке бөлшектерді өңдеу, бұйым бөлшектерін біріктіру және өңдеу, бұйымды сәндеу, жұмысты таныстыру (сән көрсетілімі);
5) "Тамақтану мәдениеті". Қазақтың ұлттық тағамдары, әлем халықтарының асханасы (өздігінен ізденіс зерттеулері), әлем халықтарының тағамдары, тәжірибе жұмысы (суши, пицца, көже);
6) "Үй мәдениеті". Өсімдік сән және интерьер элементі ретінде, тұрмыстық құрал-жабдықтар мен электрарматураны жөндеу, тұрғын үй экологиясы, үйдегі микроклимат.

38. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд"
9 класса:
1) "Декоративно-прикладное искусство". Традиционное ткачество Казахстана, казахские ковры, алаша, ковроткачество, гобелен, материалы и оборудование для ковроткачества, декоративное изделие в интерьерах, изучение приемов и техник изготовления декоративных предметов интерьера (светильник, декоративные часы), практическая работа на выбор учащихся (алаша/гобелен/декоративное изделие для интерьера), разработка эскиза изделия, подготовка материалов и инструментов, выполнение творческой работы, декорирование, оформление, презентация работ;
2) "Дизайн и технология" (направление: обработка конструкционных материалов). Шедевры архитектуры, современная архитектура, архитектура Казахстана (история и современность), эскизы, чертежи архитектурных зданий и сооружений (имитирующие или собственные идеи), выбор и определение материалов для изготовления макета архитектурного объекта, изготовление макета архитектурного объекта;
3) "Дизайн и технология" (направление: обработка конструкционных материалов). Производство мебели и предметов интерьера, разработка предмета для интерьера (модульные кресла для выставочного зала, трансформируемая детская мебель, декоративные светильники), обсуждение и развитие идеи, подготовка материалов, графическая документация, техническая спецификация, создание изделия, отделка, презентация работ;
4) "Дизайн и технология" (направление: обработка текстильных материалов). Современные стилевые направления моды (самостоятельное исследование), эксперимент "Гармония личности и моды", создание собственного имиджа, разработка идей, создание индивидуального образа средствами визажа, прически, аксессуаров, эксперимент по созданию коллекции одежды, аксессуаров для собственного имиджа, презентация работы (показ мод);
5) "Дизайн и технология" (направление: обработка текстильных материалов). Дизайн модной одежды "Fast cloth" простых геометрических форм (пончо, кейп, туника), современное производство одежды и аксессуаров, разработка идей, эскиз, подготовка материалов и оборудования, создание изделия, раскрой деталей, обработка отдельных деталей, сборка деталей и отделка изделия, обсуждение и оценка работ, презентация работы (показ мод);
6) "Культура дома". Элементы ландшафта в интерьере, экстерьере, визуализация творческих идей, зонирование и планирование интерьера (жилые, общественные, производственные), освещение в интерьере, оформление интерьера к праздникам, визуализация творческих идей (эскиз), реализация творческих идей.

38. 8-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Сәндік-қолданбалы өнер". Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз басу), материалдар мен құрал-жабдықтар, мозаика өнері, мозаика жасау техникалары мен түрлері (өздігінен ізденіс зерттеулері), тәжірибе жұмысы оқушылардың таңдауы бойынша (ши тоқу, киіз басу, мозаика панносы), нобай дайындау, материалтаңдау және дайындау, шығармашылық жұмысты орындау, сәндеу, көркем безендіру және жұмыстарын таныстыру;
2) "Дизайн және технология". (бағыты: конструкциялық материалдарды өңдеу) Қазақ халқының тұрмыстық заттарымен танысу, тұрмыстық ұлттық заттарды дайындау техникасы мен материалдарын зерделеу, идеяларды талқылау және нобай дайындау, жұмысты жоспарлау, материалдарды өңдеу, бұйым дайындау, көрме ұйымдастыру және жұмысты таныстыру;
3) "Дизайн және технология". (бағыты: конструкциялық материалдарды өңдеу). Үстел ойыны, пайда болу тарихы, үстел ойынының тұжырымдамасы, үстел ойынын дайындау, графикалық құжаттамасы, үстел ойының бөлшектерін дайындау, көркем безендіру, ойынды тестілеу, сауалнама жүргізу және ақпараттар жинау, жұмысты таныстыру;
4) "Дизайн және технология". (бағыты: тоқыма материалдарын өңдеу). Қазақтың ұлттық киімі, этностиль, ою-өрнек және оның стилизациясы, этностильдегі бұйымның дизайны (бас киім немесе қамзол), этностильде бұйым дайындау (бас киім немесе жилет), сәндеу, жұмысты таныстыру;
5) "Дизайн және технология". (бағыты: тоқыма материалдарын өңдеу). Халықтық пішім негізіндегі киім дизайны (тұтаспішімді жең), идея ойластыру. нобай, құрал-жабдықтар мен материалдар дайындау, халықтық пішім негізінде бұйым дайындау, бөлшектерді пішу, жеке бөлшектерді өңдеу, бөлшектерді біріктіру және бұйымды өңдеу, бұйымды сәндеу;
6) "Үй мәдениеті". Агротехнологияның және өсімдік шаруашылығының дамуындағы ғылымның рөлі (өздігінен ізденіс зерттеулері), өсімдіктердің медицинада, фитотерапия және косметологияда қолданылуы, электрқұрылғылар мен тұрмыстық техникаларды таңдау және бағалау, бөлменің жөндеу жұмыстарына арналған заманауи материалдар мен құрал-жабдықтар (тәжірибелік жұмыс).

1.3 Источники исследования
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей
6.​1.​3.​1 самостоятельно выбирать и применять источники информации для исследования и развития творческих идей
7.​1.​3.​1 использовать различные источники информации для исследования и развития творческих идей, выбирая из них наиболее подходящие
8.​1.​3.​1 использовать самостоятельно выбранные различные источники информации для исследования и развития творческих идей
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать источники информации для исследования и развития творческих идей
1.4 Планирование процесса творческой деятельнос
ти
5.​1.​4.​1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
6.​1.​4.​1 планировать и определять последовательность действий с учетом затрат времени и других факторов;
6.​1.​4.​2 определять материальные затраты (количественные показатели)
7.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, определяя свои будущие действия;
7.​1.​4.​2 определять материальные затраты и себестоимость изделия
8.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность, используя приобретенные знания и опыт, детально описывая свои будущие действия;
8.​1.​4.​2 определять потребности населения в видах продукции на основе исследований
9.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность, определяя последовательность и рациональный способ выполнения работ;
9.​1.​4.​2 анализировать рынки сбыта различных товаров для определения прибыли
1.5 Работа с заданиями по разработке дизайна (эскиза)
5.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции
6.​1.​5.​1
выполнять задания по разработке дизайна различных объектов, соблюдая основные законы композиции
7.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функции ональным и эстетическим требованиям
8.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна объекта, соответствующего функциональным требованиям
9.​1.​5.​1 обобщать знания для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
6.​1.​5.​2 выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи для реализации творческих идей
7.​1.​5.​2 выполнять эскизы и разрабатывать графическую и технологи
ческую документацию для изготовления изделия, используя различные средства графики
8.​1.​5.​2 разрабаты
вать графическую и технологи
ческую документацию, определяя последова
тельность и рациональ
ные способы изготовления изделия
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологи
ческую документа
цию, используя различные средства графики

1.3 Ақпарат көздері
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу
6. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану
7. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдау және қолдану
8. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану
9. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
1.4 Шығармашылық іс-әрекет үдерісін жоспарлау
5. 1. 4. 1 шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау
6. 1. 4. 1 уақыт және басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау;
6. 1. 4. 2 материалдық шығынды анықтау (сандық көр
сеткіштер)
7. 1. 4. 1 алған білім дері мен тәжірибелерін қолдана болашақ іс-әрекеттерін анықтау және шығарма шылық қызметін жоспарлау;
7. 1. 4. 2 бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау
8. 1. 4. 1 алған білімі мен тәжірибелерін қолданып, болашақ іс-әрекетін толық сипаттап, шығармашылық қызметін жоспарлау;
8. 1. 4. 2 зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне қажеттілігін анықтау
9. 1. 4. 1 жұмысты орындаудың тиімді әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау;
9. 1. 4. 2 пайданы анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау
1.5 Дизайн (эскиз) дайындау бойынша тапсырмалармен жұмыс істеу
5. 1. 5. 1 композицияның негізгі заңдылықта-рын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
6. 1. 5. 1 композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау
7. 1. 5. 1 функционалды және эстетикалық талаптарға сай, нысанның дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
8. 1. 5. 1 функционалды талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін білімді қорытындылау
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
6. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау
7. 1. 5. 2 түрлі графикалық құралдардың көмегімен бұйым дайындау үшін эскиздер орындау және графикалық пен технологиялық құжаттар әзірлеу
8. 1. 5. 2 бұйым дайындау
дың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып, графикалық және технология
лық құжаттар дайындау
9. 1. 5. 2 графиканың әртүрлі тәсілдерін қолдану арқылы өз бетінше графикалық және технология
лық құжат құру

1.6 Материалы, их свойства и техника работы
5.​1.​6.​1
изучать общие свойства и строение материалов, определяя их сходства и различия
6.​1.​6.​1
определять и описывать физические, механические и технологи
ческие свойства материалов и сферу их применения
7.​1.​6.​1 определять и сравнивать физические, механические и технологи
ческие свойства материалов при изготовлении проектируе
мых объектов
8.​1.​6.​1 определять и обоснованно выбирать материалы, способы обработки и отделки их с учетом свойств и назначения проекти
руемого объекта
9.​1.​6.​1 самостоятельно определять и обоснованно выбирать материалы и способы обработки и отделки с учетом технических, экологических и эксплуата
ционных характеристик
5.​1.​6.​2 распознавать современные и нетрадиционные материалы, определяя их свойства и назначения
6.​1.​6.​2 распознавать современные и нетрадиционные материалы и определять, как они могут быть эффективно обработаны и использованы
7.​1.​6.​2 распознавать ряд материалов и определять, как они эффек
тивно могут быть комбини
рованы, обработаны и использованы
8.​1.​6.​2 самостоятельно подбирать современные и нетради
ционные материалы для изготовления и отделки изделия
9.​1.​6.​2 предлагать собственные решения и подходы в использовании материалов в процессе изготовления и отделки изделия
5.​1.​6.​3
знать и описывать классифика
цию текстиль
ных материалов и изделий
6.​1.​6.​3
изучать и определять свойства и фактуру текстильных материалов и изделий
7.​1.​6.​3 определять, описывать и сравнивать классифика
цию и харак
теристику фурнитуры и отделочных материалов
8.​1.​6.​3 изучать, определять и сравнивать виды и свойства натуральной и искус
ственной кожи и меха
9.​1.​6.​3 самостоятельно изучать, определять и оценивать трикотажные, нетканные полотна
5.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
6.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, худо
жественные материалы, демонстрируя знание свойств материалов и практические навыки работы
7.​1.​6.​4 определять, выбирать и комбиниро
вать различ
ные техники и художественные материалы при творческих работах
8.​1.​6.​4 определять, выбирать и комбинировать различные техники и художественные материалы при творческих работах
9.​1.​6.​4 предлагать собственные решения по применению ряда техник и художественных материалов при создании творческих работ
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ":
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс

1.6 Материалдар, олардың қасиеттері мен жұмыс істеу техникалары
5. 1. 6. 1 материалдардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау арқылы, жалпы қасиеттері мен құрылысын зерделеу
6. 1. 6. 1 материалдардың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін, олардың қолданылу аясын анықтау және сипаттау
7. 1. 6. 1 жобаланатын нысанды дайындау барысында материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтау және салыстыру
8. 1. 6. 1 жобаланатын нысанның тағайында
луы мен қасиеттерін ескеріп, материалдарды өңдеумен безендіру тәсілдерін анықтау және таңдау
9. 1. 6. 1 техникалық, эксплатуациялық және экологиялық ескере отырып, материалдарды өңдеудің өзіндік тәсілдерін негіздеп анықтау және таңдау
5. 1. 6. 2 заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен қолданылуын анықтау
6. 1. 6. 2 заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу мен пайдаланудың тиімді жолдарын анықтау
7. 1. 6. 2 бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, оларды өңдеу, пайдалану және үйлестірудің тиімді жолдарын анықтау
8. 1. 6. 2 бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау
9. 1. 6. 2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік шешімдері мен жолдарын ұсыну
5. 1. 6. 3 тоқыма материалдар мен бұйымдардың жіктелуін білу және сипаттау
6. 1. 6. 3 тоқыма материалдар мен бұйымдардың қасиеттері мен фактурасын зерделеу және анықтау
7. 1. 6. 3 өңдеу тігін материалдары мен сәндік әшекей бұйымдарының жіктелуін анықтау, сипаттау және салыстыру
8. 1. 6. 3 табиғи және жасанды тері мен былғарының түрлері мен қасиеттерін анықтау, сипаттау және салыстыру
9. 1. 6. 3 трикотаж, тоқусыз матаны өз бетінше зерделеу, анықтау және бағалау
5. 1. 6. 4 таңдаған құралдардың қасиеттерін ескере отырып, көркемдік материалдарды, орындау техникаларын қолдану және эксперимент жүргізу
6. 1. 6. 4 материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау
7. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар барысында орындау техникасы мен көркемдік материалдарды анықтау, таңдау және біріктіру
8. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар барысында орындау техникасы мен көркемдік материалдарды анықтау, таңдау және біріктіру
9. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыс жасау үшін әр түрлі орындау техникасын және көркемдік материалдарын қолдану бойынша өзіндік шешімдер ұсыну
2) "Шығармашылық жұмыстарды жасау және дайындау" бөлімі:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып

2.1 Художес
твенное выраже
ние твор
ческих идей
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окру
жающеего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
6.​2.​1.​1 определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружаю
щего мира и выразитель
ные средства искусства для передачи своих идей и чувств
7.​2.​1.​1 обоснованно определять, выбирать и использовать визуальные элементы окружающего мира и выра
зительные средства искусства для передачи более сложных творческих идей
8.​2.​1.​1 самостоятельно определять, выбирать и использовать выразительные средства искусства для передачи более сложных творческих идей
9.​2.​1.​1 самостоятельно исполь
зовать выра
зительные средства искусства для создания содержатель
ных и ориги
нальных произведений
2.2 Инструменты и оборудование
5.​2.​2.​1 определять, описывать и применять ручные инструменты и оборудование для обработки конструкционных, природных и искусствен
ных материалов;
5.​2.​2.​2 объяснять назначение и устройство столярного/ слесарного верстака
6.​2.​2.​1
определять и описывать механизмы передачи движения и устройство ручных электричес
ких инстру
ментов и применять их для обработки конструк
ционных, природных и искус
ственных материалов
7.​2.​2.​1 описывать устройство и принцип работы современных технологических машин и выполнять на них операции по обработке конструкционных, природных и искусствен
ных материалов
8.​2.​2.​1 выполнять сложные операции по обработке конструкцион
ных материалов на современных технологических машинах
9.​2.​2.​1 определять, выбирать и применять инструменты и современные технологические машины для обработки материалов;
9.​2.​2.​2 демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на предприятиях
5.​2.​2.​3
знать и описывать устройство швейной машины, способы заправки нитей, выполнять строчки;
5.​2.​2.​4
знать, описывать и применять оборудование для влажно-тепловой обработки швейных изделий
6.​2.​2.​2
знать и выполнять регулировку швейных машин;
6.​2.​2.​3
знать и описывать режимы влажно-тепловой обработки швейных изделий и применять их на практике
7.​2.​2.​2 определять и устранять неполадки в работе швейной машины;
7.​2.​2.​3 определять, выбирать и применять приспособления для влажно-тепловой обработки швейных изделий
8.​2.​2.​2 выбирать и применять приспособления для швейных машин (для обработки прорезной петли, притачивания застежки молнии)
9.​2.​2.​3
знать современное швейное оборудо-вание и применять обметочную швейную машину;
9.​2.​2.​4 изучать и выполнять сложные операции на швейных машинах (вышивка, аппликация)

2.1 Шығармашылық идеялардың көркем көрінісі
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін жеткізу үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердіңсуреттеу құралдарын қолдану
6. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің суреттеу құралдарын анықтау, таңдау және қолдану
7. 2. 1. 1 күрделі шығар
машылық идеяларды білдіру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтерін және өнердің суреттеу құралдарын негіздеп анықтау, таңдау және қолдану
8. 2. 1. 1 күрделі шығармашылық идеяларды білдіру үшін өнердің суреттеу құралдарын өз бетінше анықтау, таңдау және қолдану
9. 2. 1. 1 мазмұнды және ерекше туындылар орындау үшін өнердің суреттеу құралдарын өз бетінше қолдану
2.2 Құралдар мен жабдықтар
5. 2. 2. 1 құрастырымды, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін қол құралдары мен жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану; 5. 2. 2. 2 ағаш және темір өңдеу білдегінің қолданылуы мен құрылысын түсіндіру
6. 2. 2. 1 құрастырымды, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу үшін пайдаланатын қол электрлік құралдарының қозғалыс
ты беру механизмдері мен құрылысын анықтау және сипаттау
7. 2. 2. 1 заманауи технологиялық машиналардың құрылысын және жұмыс істеу принципін сипаттау және олармен құрастырымды, табиғи, жасанды заттарды өңдеу бойынша жұмыстар орындау
8. 2. 2. 1 заманауи технологиялық машиналарда құрастырымды материалдарды өңдеу бойынша күрделі операцияларды орындау
9. 2. 2. 1 материалдарды өңдеу үшін құралдарды және заманауи технологиялық машиналарды анықтау, таңдау және қолдану;
9. 2. 2. 2 өнеркәсіптегі технологиялық және өндірістік процестер туралы білімі мен түсінігін көрсету
5. 2. 2. 3 тігін машинасының құрылысын, жіп өткізуді сипаттау және білу, машина тігістерін орындау;
5. 2. 2. 4 тігін бұйымдарын ылғалды-жылумен өңдеуге арналған жабдықтарды білу, сипаттау және қолдану
6. 2. 2. 2 тігін машинасын қалыпты күйге келтіруді білу және орындау;
6. 2. 2. 3 тігін бұйым
дарын ылғалды жылумен өңдеу режимдерін білу, сипаттау және оларды тәжірибеде қолдану
7. 2. 2. 2 тігін машинасы жұмысындағы ақауларды анықтау және жөндеу;
7. 2. 2. 3 тігін бұйымдарын ылғалды-жылуменөңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану
8. 2. 2. 2 2 тігін машинасына қажетті құрылғыларды (түймелікті өңдеу, сыдырманы қондырып тігу) таңдау және қолдану
9. 2. 2. 3 заманауи тігін құрал-жабдықтарын білу және торлау тігін машинасын қолдану;
9. 2. 2. 4 тігін машина
ларында күрделі операцияларды (аппликация, кестелеу) орындау және зерделеу

2.3 Технология создания
5.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных (текстильных, конструкционных, природных и искусствен
ных) материалов
6.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными электрическими инструмен
тами для изготовле
ния изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
6.​2.​3.​2 выполнять изделия из нескольких деталей, применяя разъемные и неразъем
ные соединения
7.​2.​3.​1 выполнять механическую обработу материалов и отделку изделия для улучшения функциональ
ных и эстетических качеств;
7.​2.​3.​2 изготавливать сложные изделия по технологической докумен
тации, соблюдая последовательность и точность
8.​2.​3.​1 определять и применять методы отделки и обработки материалов для улучшения функциональных и эстетических качеств изделия, используя ручные, механические инструменты и оборудование;
8.​2.​3.​2 создавать сложные изделия по самостоятельно разработанной технологической документации
9.​2.​3.​1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки и отделки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​2.​3.​2 создавать уникальные изделия, используя различные техники, конструк
ции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность
5.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
6.​2.​3.​3 использо
вать элементы казахской националь
ной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
7.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
8.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
9.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
5.​2.​3.​4 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы;
6.​2.​3.​4 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные и швы в подгибку;
6.​2.​3.​5 выполнять одиночные изделия, применяя различные (текстиль
ные, природные и искусственные) материалы и конструкции
7.​2.​3.​4 изготавливать изделия на швейной машине в соответствии с технологичес
кой докумен
тацией, применяя современные текстильные и отделочные материалы и различные конструкции
8.​2.​3.​4 определять и применять методы отделки и обработки текстильных материалов, используя ручные инструменты и швейное оборудование и приспособления к ним

2.3 Жасау технологиясы
5. 2. 3. 1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі материал-дардан (тоқыма, конструкциялық, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым дайындау
6. 2. 3. 1 орындалған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайынау үшін материалдары электрлік қол құралдарыен өңдеу;
6. 2. 3. 2 ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау
7. 2. 3. 1 бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру;
7. 2. 3. 2 технологиялық құжаттар бойынша реттілікті және дәлдікті сақтай отырып, күрделі бұйымдар жасау
8. 2. 3. 1 түрлі құрал-жабдықтар
ды қолдана отырып, материалдарды өңдеу мен безендіру әдістерін анықтау, пайдалану;
8. 2. 3. 2 өз бетінше дайындаған технологиялық құжатпен күрделі бұйым жасау
9. 2. 3. 1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану;
9. 2. 3. 2 өздігімен және сенімділік
пен әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып бірегей бұйым жасау
5. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
6. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
7. 2. 3. 3 шығармашы
лық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
8. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыс
тар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
9. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
5. 2. 3. 4 тоқыма бұйымдарын пішу және сыру тігісін қолдану арқылы қол құралдары мен тігін машинасында өңдеу;
6. 2. 3. 4 тігін машинасы және қол құралдарымен бүктемелі тігіс, сырып тігу тігісі түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу;
6. 2. 3. 5 әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау
7. 2. 3. 4 әртүрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сәйкес бұйым жасау
8. 2. 3. 4
қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану;

2.4 Культура питания
5.​2.​4.​1
изучать и описывать правила здорового и рационального питания;
5.​2.​4.​2 составлять меню здорового и рационального питания;
5.​2.​4.​3
изучить и определить возможности инструментов, оборудования и приспособлений для приготовления пищи;
5.​2.​4.​4
знать и применять технологию приготовления холодных блюд и напитков
6.​2.​4.​1 описывать и сравнивать правила поведения за столом в казахской культуре, культурах разных народов и в местах общественного питания;
6.​2.​4.​2 демонстрировать знания и навыки оформления и сервировки стола для различных мероприя
тий;
6.​2.​4.​3 знать и применять технологию экспресс приготовления блюд и десерта;
6.​2.​4.​4 определять и выбирать продукты и приспособления для приготовления различных блюд
7.​2.​4.​1 описывать и сравнивать особенности кухни разных народов и известных поваров мира;
7.​2.​4.​2 изучать и применять технологию приготовле
ния национальных блюд и блюд других народов мира;
7.​2.​4.​3 самостоятель
но и обосно
ванно принимать решения относительно выбора продуктов, инструментов, оборудования для приго
товления различных блюд
2.5 Культура дома
5.​2.​5.​1
изучать и описывать основные направления растениеводства и плодо
овощных культур;
5.​2.​5.​2 выполнять весенние работы в растениеводстве
6.​2.​5.​1 изучать и описывать технологию выращива
ния декоративно цветочных культур;
6.​2.​5.​2 выполнять весенние работы в декоратив
ном садо
водстве и цветовод
стве
7.​2.​5.​1 описывать, оценивать и применять эстетические свойства разных видов растений для декорации и оформления интерьера
8.​2.​5.​1 обсуждать и оценивать научные подходы в развитии сельскохозяйственного производства;
8.​2.​5.​2 изучать, обсуждать и оценивать роль растений в медицине, фитотерапии и косметологии
9.​2.​5.​1 определять и описывать стили, современные направления и элементы ландшафтного дизайна
5.​2.​5.​3 выполнять практические работы по организации интерьера и простые ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные инструменты
6.​2.​5.​3
выполнять практические работы по организации интерьера и ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные инструмен
ты и средства
7.​2.​5.​2
изучать и соблюдать нормы и требования к освещению, вентиляции и системе отопления в процессе выполнения практических работ по организации интерьера
8.​2.​5.​3 находить рациональные способы устранения дефектов при ремонтных работах в быту;
8.​2.​5.​4
изучать, выбирать и применять материалы, оборудование и инструменты при ремонтных работах в быту
9.​2.​5.​2 обобщать знания из различных областей для выполнения практических работ по организации, планировке и оформлению интерьера
5.​2.​5.​4 перечислять и объяснять назначение простой электротехнической арматуры и электромон-тажных инструментов
6.​2.​5.​4 изучать, определять и выполнять расчеты несложных электрических цепей
7.​2.​5.​3 выполнять простой ремонт электротехнической арматуры и бытовых приборов
8.​2.​5.​5 сравнивать и оценивать эксплуатационные, эргономические и эстетические качества электрооборудования и бытовой техники
9.​2.​5.​3 разработать творческие решения по организации освещения в интерьере с учетом функциональных, эргономических и эстетических требований
5.​2.​5.​5 собирать простые изделия с применением источников постоянного тока
6.​2.​5.​5 выполнять и собирать электрические цепи по несложным схемам
7.​2.​5.​4 выбирать и применять контрольно-измерительные приборы для выполнения расчетов

2.4 Тамақтану мәдениеті
5. 2. 4. 1 дұрыс және тиімді тамақтану ережелерін зерделеу және сипаттау;
5. 2. 4. 2 дұрыс және тиімді тамақтану ас мәзірін құрастыру;
5. 2. 4. 3 тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау;
5. 2. 4. 4 салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану
6. 2. 4. 1 қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем ха
лықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ере
желерін салыстыру және сипат
тау;
6. 2. 4. 2 әртүрлі іс- шараға арналған дастарқанды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын көрсету;
6. 2. 4. 3 жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану;
6. 2. 4. 4 әртүрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау
7. 2. 4. 1 әлем халықтарының тағамдары мен әлемге әйгілі аспазшылар\дың тағамдарындағы ерекшеліктерді сипаттап, салыстыру;
7. 2. 4. 2 әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың жасалу технологияла-рын зерделеу және қолдану;
7. 2. 4. 3 әртүрлі тағамдар дайындауда қолданатын қажетті құрал-жабдықтарды, өнімдерді таңдауда өз бетінше нақты шешім қабылдай алу
2.5 Үй мәдениеті
5. 2. 5. 1 өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау;
5. 2. 5. 2 өсімдік шаруашы-лығында көктемгі жұмыстар жүргізу
6. 2. 5. 1 сәндік гүл түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау;
6. 2. 5. 2 сәндік бақша мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар орындау
7. 2. 5. 1 интерьер безендіру үшін әртүрлі өсімдіктердің эстетикалық қасиеттерін сипаттау, қолдану және бағалау
8. 2. 5. 1 ауыл шаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау;
8. 2. 5. 2 медицинадағы, фитотерапия мен косметикадағы өсімдіктердің рөлін зерделеу, талқылау және бағалау
9. 2. 5. 1 ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау
5. 2. 5. 3 қол құралдарын пайдаланып, ақауларды жою бойынша интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстары мен қарапайым жөндеу операцияларын орындау
6. 2. 5. 3 қол құрал-саймандарды пайдаланып, ақауларды жою бойынша жөндеу операциялары мен интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстарын орындау
7. 2. 5. 2 интерьерді ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмыстар орындау барысында жарықтандыруға, желдеткіш және жылу жүйесіне қойылатын нормаларды сақтау және қарастыру
8. 2. 5. 3 тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында ақауларды жоюдың тиімді тәсілдерін табу;
8. 2. 5. 4 тұрмыста жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында заманауи материалдар мен құрал-жабдықтар
ды зерделеу, таңдау және қолдану
9. 2. 5. 2 интерьерді безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау
5. 2. 5. 4 қарапайым электротехникалық арматура мен электромонтажды құралдарды атау мен олардың қолданылуын түсіндіру
6. 2. 5. 4 қарапайым электр тізбектерінің есебін жүргізу және ажырата білу, орындау
7. 2. 5. 3 электротехникалық армату
ралар мен тұрмыстық құралдардың қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу
8. 2. 5. 5 тұрмыстық техника мен электр жабдықтарының эстетикалық, эргономикалық және эксплуатациялық сапаларын салыстру және бағалау
9. 2. 5. 3 функционалдық, эргономикалық және эстетикалық талаптарды ескере отырып, интерьердегі жарықтандыруды ұйымдастыру бойынша шығармашылық шешімдер дайындау
5. 2. 5. 5 тұрақты тоқ көздерін пайдалану арқылы қарапайым бұйым құрастыру
6. 2. 5. 5 қарапайым сызба бойынша электр тізбектерін орындау және жинау
7. 2. 5. 4 есептеулер орындау үшін бақылау-өлшегіш аспаптарын таңдау және қолдану

2.6 Соблюдение техники безопасности и правил гигиены труда
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
5.​2.​6.​2
знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
6.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
6.​2.​6.​2
знать и объяснять способы безопасной работы с ручными электрическими инструментами, оборудованием и правила гигиены труда
7.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
7.​2.​6.​2 знать и объяснять способы безопасной работы на современных технологических машинах
8.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
8.​2.​6.​2 составлять памятку по безопасной работе с инструментами и оборудованием
9.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
9.​2.​6.​2 составлять инструкции по технике безопасности на опреде
ленные виды работы и изготовленные изделия
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание творческих работ":
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
3.1 Презентация творческих работ
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу
6.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для школьной аудитории (выставка)
7.​3.​1.​1 презентовать готовую работу для широкой аудитории (выставка, показ мод)
8.​3.​1.​1 организовать презентацию готовой работы для более широкой аудитории на онлайн платформах
9.​3.​1.​1 организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы
3.2 Анализ и оценивание идей
5.​3.​2.​1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
6.​3.​2.​1 сравнивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
7.​3.​2.​1 обсуждать и оценивать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
8.​3.​2.​1 применять критерии для проведения анализа и оценки идей и тем, отраженных в собственной работе и работе других, используя предметную терминологию
9.​3.​2.​1 анализировать и оценивать исторические, со
циальные и культур
ные контексты в собст
венных работах и работах других
3.3 Анализ и оценивание методов и подходов
5.​3.​3.​1 описывать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
6.​3.​3.​1 сравнивать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
7.​3.​3.​1 обсуждать и оценивать методы и подходы, использованные для создания собствен
ной работы и работы других, используя предметную терминологию
8.​3.​3.​1 применять критерии для проведения анализа и оценки использован
ных методов подходов и качества созданного продукта
9.​3.​3.​1 рассуж
дать и оценивать качество изделия и основные факторы, определяющие внешний облик продукта

2.6 Техника қауіпсіздігі мен еңбек гигиенасының ережелерін сақтау
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
5. 2. 6. 2 қол құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
6. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
6. 2. 6. 2 қол электрлі құралдары және жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін білу және түсіндіру
7. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
7. 2. 6. 2 заманауи технологиялық машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және түсіндіру
8. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
8. 2. 6. 2 құрал-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру
9. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
9. 2. 6. 2 белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру
3) "Презентациялау, талдау және шығармашылық жұмыстарды бағалау" бөлімі:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
3.1 Шығармашылық жұмыстардың таныстырылымы
5. 3. 1. 1 сыныпқа дайын жұмысты таныстыру
6. 3. 1. 1 мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме)
7. 3. 1. 1 ауқымды аудитория алдында дайын болған өз жұмыстарын таныстыру (көрме, сән көрсетілімі)
8. 3. 1. 1 онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру
3.2 Идеяларды талдау және бағалау
5. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолданып өзінің және өзге-лердің жұмыстарын
да берілген идеялар мен тақырыптар
ды сипаттау
6. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды салыстыру
7. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялар мен тақырып
тарды талқылау және бағалау
8. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану
9. 3. 2. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау
3.3 Әдіс-тәсілдерді талдау және бағалау
5. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді сипаттау
6. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді салыстыру
7. 3. 3. 1 пәндік терминологияны пайдалана отырып, басқалардың және өз жұмыстарындағы әдіс-тәсілдері мен техникаларды талқылау және бағалау
8. 3. 3. 1 жасалған өнімнің сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану
9. 3. 3. 1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды талдау және бағалау

3.4 Адаптация и усовершенствование работы
5.​3.​4.​1 принимать конструктив
ные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
6.​3.​4.​1 принимать конструктив
ные коммен
тарии и делать обоснованные предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других
7.​3.​4.​1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на сравнениях использован
ных идей
8.​3.​4.​1 делать критические предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других, основываясь на анализе и оценке использованных идей и подходов
9.​3.​4.​1 самостоя
тельно предоставлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других
46. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
47. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для 5-9 классов уровня основного среднего образования согласно приложению к настоящей учебной программе.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (при интегрированном обучении)
1) 5 класс
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающийся должен:
1 четверть
Визуальное искусство
Средства выразительности в изобразительном искусстве. Шедевры классического искусства. Творчество казахстанских художников.
Виды и жанры изобразительного искусства
5.​1.​2.​1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
5.​3.​2.​1 описывать идеи и темы, отраженные в собственной работе и работе других (художники, ремесленники, дизайнеры), используя предметную терминологию
5.​3.​3.​1 описывать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
Искусство натюрморта. Декоративный национальный натюрморт
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​2.​3.​4 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий
Пейзаж. Гармония с природой. Воздушная перспектива
5.​1.​1.​1 изучать и определять визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Индустриальный пейзаж. Городской пейзаж. Линейная перспектива
5.​1.​1.​1 изучать и определять визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
Искусство пластических форм. Скульптура
5.​1.​1.​1 изучать и определять визуальные характеристики окружающего мира (композиция, цвет, форма, фактура, пропорции)
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​3.​3.​1 описывать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
Творческая работа. Организация выставки
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.​1.​6.​4 экспериментировать и использовать техники, художественные материалы, учитывая свойства выбранных средств
5.​2.​1.​1 использовать визуальные элементы окружающего мира и выразительные средства искусства для передачи своих идей и чувств
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу
2 четверть
Декоративно прикладное искусство
Декоративно-прикладное искусство Казахстана
5.​1.​2.​1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры;
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей
Художественная вышивка. Виды вышивки. Знакомство с материалами и инструментами
5.​1.​2.​1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры;
5.​1.​6.​3 знать и описывать классификацию текстильных материалов и изделий
Искусство плетения. Виды плетения. Знакомство с материалами и инструментами
5.​1.​2.​1 изучать и определять особенности произведений искусства, ремесла и дизайна казахской национальной и мировой культуры;
5.​1.​6.​2 распознавать современные и нетрадиционные материалы, определяя их свойства и назначения
Практическая работа на выбор учащихся (художественная вышивка/плетение)
Обсуждение и развитие идей. Эскиз
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей;
5.​1.​4.​1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
Выполнение художественной вышивки/Плетение изделия
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных (текстильных, конструкционных, природных и искусственных) материалов;
5.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
Выставка работ
5.​3.​1.​1 Презентовать готовую работу всему классу
5.​3.​3.​1 описывать методы и подходы, использованные для создания собственной работы и работы других, используя предметную терминологию
3 четверть
Дизайн и технология
(Обработка конструкционных материалов)
Конструкционные материалы. Исследование видов и свойств материалов
5.​1.​6.​1 изучать общие свойства и строение конструкционных, природных и искусственных материалов, определяя их сходства и различия
Оборудование, ручные инструменты и приспособления для обработки конструкционных материалов
5.​2.​2.​2 объяснять назначение и устройство столярного/слесарного верстака;
5.​2.​2.​1 определять, описывать и применять ручные инструменты и оборудование для обработки конструкционных, природных и искусственных материалов
5.​2.​6.​2 знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Художественное выпиливание. Разработка идей. Выбор и подготовка материала
5.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других;
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
5.​1.​4.​1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
Художественное выпиливание изделий
5.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
Моделирование изделий из проволоки и тонко листвого металла. Разработка эскизов. Выбор материала. Инструменты и приспособления
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Создание изделия из проволоки и тонко листвого металла.
5.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
Проектирование несложных изделии (ударно-шумовые инструменты и др.) с применением различных материалов
5.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других
5.​1.​5.​2 выполнять эскизы и наброски для реализации творческих идей
Изготовление несложных изделии (ударно-шумовые инструменты и др)
5.​2.​3.​1 обрабатывать материалы ручными инструментами для изготовления изделия на основе выполненных разметок и обмеров;
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных конструкционных, природных и искусственных материалов
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
5.​3.​4.​1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работы других
Выставка работ
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу
Дизайн и технология (Обработка текстильных материалов)
Классификация и характеристика текстильных материалов. Исследование видов и свойств материалов
5.​1.​6.​3 знать и описывать классификацию текстильных материалов и изделий
Оборудование, инструменты и приспособления для обработки текстильных материалов
5.​2.​2.​3 знать и описывать устройство швейной машины, способы заправки нитей и выполнять машинные строчки;
5.​2.​2.​4 знать, описывать и применять оборудование для влажно - тепловой обработки (утюг) швейных изделий;
5.​2.​6.​2 знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Классификация швейных изделий. От идеи до продукта (швейные изделия)
5.​1.​6.​3 знать и описывать классификацию текстильных материалов и изделий
Дизайн, макетирование одежды (бумага, текстиль и другие материалы). Создание костюма (на мини-манекен или куклу)
5.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других;
5.​2.​3.​4 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы;
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
Дизайн швейных изделий в технике текстильной мозаики (пэчворк, квиллинг, курак). Разработка идей. Эскиз. Выбор и подготовка материала. Последовательность выполнения работы
5.​1.​5.​1 выполнять задания по разработке дизайна простых объектов, соблюдая основные законы композиции и основываясь на опыте других;
5.​1.​4.​1 разработать план, определяя этапы выполнения творческой работы
Создание изделия. Декорирование изделия
5.​2.​3.​4 выполнять раскрой и обработку текстильных материалов ручными инструментами и на швейной машине, применяя стачные швы;
5.​2.​3.​2 выполнять несложные изделия из различных (текстильных, природных и искусственных) материалов;
5.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
Презентация работ
5.​3.​1.​1 презентовать готовую работу всему классу
4 четверть
Культура питания
Основы здорового питания. Составление меню
5.​2.​4.​1 изучать и описывать правила здорового и рационального питания;
5.​2.​4.​2 составлять меню здорового и рационального питания;
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Оборудование кухни. Посуда, инструменты и приспособления для приготовления пищи. Исследование возможностей инструментов и приспособлений для приготовления пищи
5.​2.​4.​3 изучить и определять возможности инструментов, оборудования и приспособлений для приготовления пищи;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
5.​2.​6.​2 знать способы безопасной работы с ручными инструментами и правила гигиены труда (организация и уборка рабочего места и инструментов, работа в спецодежде)
Технология приготовления бутербродов и напитков
5.​1.​3.​1 работать с источниками информации для исследования и развития творческих идей;
5.​2.​4.​4 знать и применять технологию приготовления холодных блюд и напитков;
Технология приготовления салатов из овощей и фруктов
5.​2.​4.​4 знать и применять технологию приготовления холодных блюд и напитков;
5.​3.​4.​1 принимать конструктивные комментарии и делать предложения по адаптации, усовершенствованию своей работы и работ других;
Культура дома
Электротехническая арматура.
5.​2.​5.​4 перечислять и объяснять назначение простой электротехнической арматуры и электромонтажных инструментов;
5.​2.​5.​5 собирать простые изделия с применением источников постоянного тока;
Ремонтные работы в быту
5.​2.​5.​3 выполнять практические работы по организации интерьера и простые ремонтные операции по устранению дефектов, используя ручные инструменты
Основные направления растениеводства. Весенние работы в растениеводстве
5.​2.​5.​1 изучать и описывать основные направления растениеводства и плодоовощных культур;
5.​2.​5.​2 выполнять весенние работы в растениеводстве;
5.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности

3.4 Жұмысты жетілдіру және бейімдеу
5. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және бейімдеу бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстар білдіру
6. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау
7. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды салыстыруда негізделген сыни ұсыныс
тар жасау
8. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру мен бейімдеуде қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізделген сыни ұсыныстар жасау
9. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
47. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
48. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (кіріктірілген оқытуда)
1) 5-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Визуалды өнер
Бейнелеу өнерінің көркем құралдары. Классикалық өнердің үздік туындылары. Қазақстан суретшілерінің шығармашылығы. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары
5. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
5. 3. 2. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарында берілген идеялар мен тақырыптарды сипаттау
5. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) сипаттау
Натюрморт өнері. Ұлттық сәндік натюрморт
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5. 1. 6. 4 таңдаған тәсілдерінің қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5. 2. 3. 4 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Пейзаж. Табиғатпен үйлесім. Әуе перспективасы
5. 1. 1. 1 қоршаған ортаның визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
Индустриалды пейзаж. Қала пейзажы. Сызықтық перспектива
5. 1. 1. 1 қоршаған ортаның визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
Пластикалық пішіндер өнері. Мүсін
5. 1. 1. 1 қоршаған ортаның визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы) сипаттау
Шығармашылық жұмыс. Көрме ұйымдастыру
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
5. 1. 6. 4 таңдаған тәсілдерінің қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын пайдалану және эксперимент жүргізу
5. 2. 1. 1 өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану.
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру
2-тоқсан
Сәндік-қолданбалы өнер
Қазақстанның сәндік-қолданбалы өнері
5. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу;
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу
Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу.
5. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу;
5. 1. 6. 3 тоқыма материалдар мен бұйымдардың жіктелуін білу және сипаттау
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу
5. 1. 2. 1 әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу;
5. 1. 6. 2 заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен қолданылуын анықтау
Тәжірибе жұмысы оқушының таңдауы бойынша (Көркем кестелеу/өру).
Идеяны талқылау және дамыту. Нобай дайындау
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды жүзеге асыру үшін нобайлар орындау;
5. 1. 4. 1 шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау;
Көркем кестелеу/Бұйымды өруді орындау.
5. 2. 3. 2 әртүрлі (тоқыма, конструкциялық, табиғи және жасанды) материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін қолдану;
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Көрме ұйымдастыру
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру.
5. 3. 3. 1 пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді сипаттау
3-тоқсан
Дизайн және технология
(Конструкциялық материалдарды өңдеу)
Конструкциялық материалдар. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу
5. 1. 6. 1 конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың жалпы қасиеттері мен құрылысын, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай отырып зерделеу
Конструкциялық материалдарды өңдеуге арналған қол аспаптары мен құрал-жабдықтар
5. 2. 2. 2 ағаш/темір өңдеу шеберүстелінің қолданылуы мен құрылғысын түсіндіру;
5. 2. 2. 1 конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеуге арналған қол аспаптары мен құралдар-жабдықтарын анықтау, сипаттау және қолдану;
5. 2. 6. 2 қол аспаптарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
Көркемдеп аралау. Идеялар ойластыру. Материалды таңдау және дайындау
5. 1. 5. 1 өзгенің тәжірибесіне сүйене және композицияның негізгі заңдылықтарын ескере отырып, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды жүзеге асыру үшін нобайлар орындау
5. 1. 4. 1 шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау;
Бұйымды көркемдеп аралау
5. 2. 3. 1 өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Сымнан және жұқа жалпақ металдан бұйымдарды модельдеу. Нобайлар дайындау (шынжыр, бас қатырғыш, жануарлардың пішіндері). Материал таңдау. Құралдар-жабдықтар
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Сымнан және жұқа жалпақ металдан бұйым дайындау.
5. 2. 3. 1 өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын сақтап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Түрлі материалдарды қолданып, қарапайым бұйымдарды (ұрмалы және соқпалы аспаптар) жобалау
5. 1. 5. 1 өзгенің тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5. 1. 5. 2 шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау
Қарапайым бұйым дайындау (ұрмалы және соқпалы аспаптар және т.б.)
5. 2. 3. 1 өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау
5. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
5. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және бейімдеу бойынша конструктивті пікірлер қабылдау және ұсыныс жасау.
Жұмыстардың көрмесі
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру
Дизайн және технология
(Тоқыма материалдарды өңдеу)
Тоқыма материалдардың жіктемесі мен сипаттамалары. Материалдардың түрлері мен ерекшелігін зерттеу
5. 1. 6. 3 тоқыма материалдары мен бұйымдарының классификациясын сипаттау және білу
Тоқыма материалдарды өңдеуге арналған құрал-жабдықтар мен құрылғылар
5. 2. 2. 3 тігін машинасының құрылысын, жіп сабақтауды білу және сипаттау, машина тігістерін орындау;
5. 2. 2. 4 тігін бұйымдарын ылғалды-жылумен (үтік) өңдеуге арналған жабдықтарды білу, сипаттай алу және қолдану;
5. 2. 6. 2 қол құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
Тігін бұйымдарының жіктемесі. Идеядан өнімге (тігін бұйымдары)
5. 1. 6. 3 тоқыма материалдары мен бұйымдардың жіктемесін білу және сипаттау
Дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма және т.б. материалдар). Костюм құрастыру (шағын сәнмүсінге немесе қуыршаққа)
5. 1. 5. 1 өзгенің тәжірибесіне сүйеніп және композицияның негізгі заңдылықтарын ескере отырып, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5. 2. 3. 4 тоқыма бұйымдарын пішу және сырып тігу тігісін қолдану арқылы қол құралдарымен, тігін машинасымен өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым дайындау;
5. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Тоқыма мозаика техникасымен жасалған тігін бұйымдарының дизайны (құрақ, пэчворк, квилт). Идеяларды ойластыру. Нобай. Материалды таңдау және дайындау. Жұмысты орындау реттілігі
5. 1. 5. 1 өзгенің тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау;
5. 1. 4. 1 шығамашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау
Бұйым дайындау. Бұйымды сәндеу
5. 2. 3. 4 тоқыма бұйымдарын пішу және сырып тігу тігісін қолдану арқылы қол құралдарымен, тігін машинасында өңдеу;
5. 2. 3. 2 түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым дайындау;
5. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
5. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану
Жұмысты таныстыру
5. 3. 1. 1 бүкіл сыныпқа дайын жұмысты таныстыру
4-тоқсан
Тамақтану мәдениеті
Дұрыс тамақтану негіздері. Ас мәзірін әзірлеу
5. 2. 4. 1 дұрыс және тиімді тамақтанудың ережелерін сипаттау және зерделеу;
5. 2. 4. 2 дұрыс және тиімді тамақтанудың мәзірін құрастыру;
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы)
Асхананың жабдықталуы. Тағам әзірлеуге арналған құралдар-жабдықтар, аспаптар мен ыдыс-аяқтар. Тағам дайындауға арналған құрал-жабдықтардың мүмкіндіктерін зерттеу
5. 2. 4. 3 тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау;
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
5. 2. 6. 2 қол құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)
Бутербродтар мен сусындарды әзірлеу технологиясы
5. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу;
5. 2. 4. 4 суық тағамдар мен сусындар дайындау технологиясын білу және қолдану
Жемістер мен көкөністерден салат әзірлеу технологиясы
5. 2. 4. 4 салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану;
5. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру
Үй мәдениеті
Электртехникалық арматура
5. 2. 5. 4 қарапайым электротехникалық арматура мен электромонтажды құралдарды атау мен олардың қолданылуын түсіндіру;
5. 2. 5. 5 тұрақты тоқ көздерін пайдалану арқылы қарапайым бұйым құрастыру
Тұрмыстағы жөндеу жұмыстары
5. 2. 5. 3 қол құралдарын пайдаланып, ақауларды жою бойынша интерьерді ұйымдастырудың тәжірибелік жұмыстары мен қарапайым жөндеу операцияларын орындау
Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары. Өсімдік шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар.
5. 2. 5. 1 өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау;
5. 2. 5. 2 өсімдік шаруашылығында көктемгі жұмыстар жүргізу (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу);
5. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

5) 9 класс
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Декоративно- прикладное искусство
Традиционное ткачество Казахстана. Казахские ковры. Алаша. Ковроткачество. Гобелен.
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства различного исторического и культурного происхождения, рассматривая их влияние на публику;
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей;
Материалы и оборудование для ковроткачества
9.​1.​6.​4 предлагать собственные (оригинальные) решения по применению ряда техник и художественных материалов при создании творческих работ
Декоративное изделия в интерьерах
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства различного исторического и культурного происхождения, рассматривая их влияние на публику
Изучение приемов и техник изготовления декоративных предметов интерьера (светильник, декоративные часы)
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей (в том числе применяя информационно-коммуникационные технологии)
Практическая работа на выбор учащихся (алаша/ гобелен/декоративное изделие для интерьера)
Разработка эскиза изделия. Подготовка материалов и инструментов
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​4.​1 планировать творческую деятельность. определяя последовательность и рациональный способ выполнения работ
Выполнение творческой работы. Декорирование. Оформление
9.​2.​1.​1 самостоятельно, уверенно использовать выразительные средств искусства для создания содержательных и оригинальных произведений;
9.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры в процессе создания творческих работ и изделий;
9.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
Презентация работ. Организация выставки
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы
2 четверть
Дизайн и технология
(Обработка конструкционных материалов)
Шедевры архитектуры. Современная архитектура. Архитектура Казахстана (история и современность)
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
9.​3.​3.​1 обсуждать и оценивать качество изделия и основные факторы (эстетика, функция, экономика), определяющие внешний облик продукта
Эскизы, чертежи архитектурных зданий и сооружений (имитирующие или собственные идеи)
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики
Выбор и определение материалов для изготовления макета архитектурного объекта
9.​1.​6.​2 предлагать собственные решения и подходы в использовании современных и нетрадиционных материалов в процессе изготовления и отделки изделия;
9.​1.​6.​4 предлагать собственные решения по применению ряда техник и художественных материалов при создании творческих работ
Творческая работа. Макет архитектурного объекта
9.​2.​3.​1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки и отделки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​2.​3.​2 создавать уникальные изделия, используя различные техники, виды конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность
Презентация работ
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы
9.​3.​2.​1 анализировать и оценивать исторические, социальные и культурные контексты в собственных работах и работах других
Дизайн и технология
(Обработка текстильных материалов)
Современные стилевые направления моды (самостоятельное исследование)
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей
Эксперимент "Гармония личности и моды". Создание собственного имиджа. Разработка идей
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм
Создание индивидуального образа средствами визажа, прически, аксессуаров
9.​1.​6.​2 предлагать собственные решения и подходы в использовании современных и нетрадиционных материалов в процессе изготовления и отделки изделия
Эксперимент по созданию коллекции одежды/аксессуаров для собственного имиджа
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​6.​3 самостоятельно изучать, определять и оценивать трикотажные, нетканые полотна;
9.​2.​3.​1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​3.​4.​1 самостоятельно предоставлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работ других
Презентация работы
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы
3 четверть
Дизайн и технология
(Обработка конструкционных материалов)
Производство мебели и предметов интерьера
9.​2.​2.​2 демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на различных предприятиях;
9.​1.​4.​2 анализировать рынки сбыта различных товаров для определения прибыли
Разработка предмета для интерьера. Обсуждение и развитие идеи. Выбор материалов
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​6.​1 самостоятельно определять и обоснованно выбирать конструкционные, природные и искусственные материалы и способы обработки и отделки с учетом технических, экологических и эксплуатационных характеристик проектируемого объекта
Графическая документация, техническая спецификация
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики
Создание изделия. Отделка
9.​2.​2.​1 определять, выбирать и применять инструменты и современные технологические машины для обработки материалов;
9.​2.​3.​1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки и отделки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​2.​3.​2 создавать уникальные изделия, используя различные техники, виды конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность
9.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
9.​2.​6.​2 составлять инструкции по технике безопасности на определенные виды работы и изготовленные изделия
Презентация работ
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы
Дизайн и технология
(Обработка текстильных материалов)
Дизайн модной одежды "Fastcloth" простых геометрических форм (пончо, кейп, туника) (или из журнала мод). Современное производство одежды и аксессуаров
9.​1.​2.​1 сравнивать, анализировать различные стили, материалы и подходы в произведениях искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения;
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей;
9.​2.​2.​2 демонстрировать знание и понимание производственного и технологического процесса на различных предприятиях
Разработка идей. Эскиз. Подготовка материалов и оборудования
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики
Создание изделия.
Раскрой деталей.
Обработка отдельных деталей.
Сборка деталей и отделка изделия
9.​2.​2.​3 знать современное швейное оборудование и применять обметочную швейную машину;
9.​2.​2.​4 изучать и выполнять сложные операции на швейных машинах (вышивка, аппликация);
9.​2.​3.​1 определять, выбирать и применять оптимальные способы обработки материалов в процессе изготовления изделия;
9.​2.​3.​2 создавать уникальные изделия, используя различные техники, конструкции и современные материалы, демонстрируя самостоятельность и уверенность;
9.​2.​6.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности;
9.​2.​6.​2 составлять инструкции по технике безопасности на определенные виды работы и изготовленные изделия
Обсуждение и оценка работ.
Презентация работы
9.​1.​4.​2 анализировать рынки сбыта различных товаров для определения прибыли;
9.​3.​1.​1 самостоятельно организовать презентацию готовой работы для определенной аудитории, применяя медиа средства и онлайн платформы
4 четверть
Культура дома
Элементы ландшафта в интерьере/экстерьере
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​2.​5.​1 определять и описывать стили, современные направления и элементы ландшафтного дизайна;
9.​1.​3.​1 целенаправленно и продуктивно использовать первичные и вторичные источники информации для исследования и развития творческих идей
Визуализация творческих идей
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики;
9.​3.​4.​1 самостоятельно представлять обоснованную оценку и собственное видение цели и значимости своей работы и работы других
Зонирование и планирование интерьера (жилые, общественные, производственные).
Освещение в интерьере
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики;
9.​2.​5.​2 обобщать знания из различных областей для выполнения практических работ по организации, планировке и оформлению интерьера;
9.​2.​5.​3 разработать творческие решения по организации освещения в интерьере с учетом функциональных, эргономических и эстетических требований
Оформление интерьера к праздникам
Визуализация творческих идей
9.​1.​5.​2 самостоятельно составлять графическую и технологическую документацию, используя различные средства графики;
9.​1.​5.​1 обобщать знания из различных областей для разработки дизайна сложных объектов, образов и форм;
9.​2.​5.​2 обобщать знания из различных областей для выполнения практических работ по организации, планировке и оформлению интерьера
Приложение 67
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физическая культура" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения

5) 9-сынып
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Сәндік қолданбалы өнер
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері. Алаша. Кілем тоқу. Гобелен.
9. 1. 2. 1 өнер туындыларының тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салыстырмалы талдау жасау;
9. 1. 3. 1 шығармашылық ойды жүзеге асыру мен дамытуда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты түрде және тиімді қолдану;
Кілем тоқу материалдары мен құрал-жабдықтары
9. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну
Сәндік қолданбалы өнер
Интерьердегі сәндік бұйымдар
9. 1. 2. 1 мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстырмалы талдау
Интерьерге арналған сәнді заттарды (шырағдан, сәнді сағаттар т.б) дайындау техникалары мен тәсілдерін зерделеу
9. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны) дамыту мен іске асыруда бірінші және екінші ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
Тәжірибе жұмысы оқушылардың таңдауы бойынша (алаша/гобелен/ интерьерге арналған сәндік бұйым). Бұйым нобайын дайындау. Материалдар мен құралдарды дайындау.
9. 1. 4. 1 жұмысты орындаудың тиімді әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық жұмысты жоспарлау
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау
Шығармашылық жұмысты орындау. Сәндеу. Рәсімдеу
9. 2. 1. 1 мазмұнды, ерекше туындыны орындау үшін өз бетінше және сенімділікпен өнердің көркем құралдарын қолдану
9. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;
9. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
Жұмысты таныстыру. Көрме ұйымдастыру
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын таныстыруды өз бетінше ұйымдастыру
2-тоқсан
Дизайн және технология (Конструкциялық материалдарды өңдеу)
Сәулет өнерінің үздік туындылары. Заманауи сәулет өнері. Қазақстан сәулет өнері. (заманауи және тарихи)
9. 1. 2. 1 мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстырмалы талдау;
9. 3. 3. 1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау
Сәулеттік ғимараттар мен нысандардың нобайы, сызбасы (имитация немесе өз идеялары)
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерін жалпылау;
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Сәулеттік нысанның макетін орындауға қажетті материалдарды анықтау және таңдау
9. 1. 6. 2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну;
9. 1. 6. 4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі технологиялар мен көркем материалдарды қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну
Шығармашылық жұмыс. Сәулеттік нысан макеті
9. 2. 3. 1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9. 2. 3. 2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше бұйым жасау
Жұмысты таныстыру.
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру
9. 3. 2. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау
Дизайн және технология (Тоқыма материалдарды өңдеу)
Заманауи сән әлеміндегі стильді бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері)
9. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау;
9. 1. 3. 1 шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, тиімді пайдалану.
"Сән және жеке тұлға үйлесімділігі" эксперименті. Жеке даралық имиджін жасау. Идеяларды жүзеге асыру
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау
Аксессуарлар, шаш үлгісі, визаж құралдары негізінде жеке даралық образды жасау
9. 1. 6. 2 бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік шешімдері мен тәсілдерін ұсыну
Өзіндік имидж қалыптастыру үшін киім/аксессуарлар топтамасын жасау эксперименті
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді қорытындылау;
9. 1. 6. 3 трикотажды, тоқусыз матаны және басқа да заманауи, дәстүрлі материалдарды өз бетінше зерделеу, анықтау және бағалау;
9. 2. 3. 1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің тиімді тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
Жұмысты таныстыру
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру
3-тоқсан
Дизайн және технология (Конструкциялық материалдарды өңдеу)
Интерьер заттары және жиһаздардың өндірілуі
9. 2. 2. 2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету;
9. 1. 4. 2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау
Интерьерге арналған заттарды дайындау.
Идеяны дамыту және талқылау. Материалдарды таңдау
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9. 1. 6. 1 жобаланатын нысанның техникалық, эксплатуациялық және экологиялық сипаттамаларын ескере отырып, өз бетінше конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды, өңдеу тәсілдерін негіздеп, анықтау және таңдау
Графикалық құжаттама, техникалық спецификация
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Бұйым дайындау. Әрлеу
9. 2. 2. 1 материалдарды өңдеуге арналған заманауи технологиялық машиналарды өз бетінше таңдап, анықтау және қолдану;
9. 2. 3. 1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану;
9. 2. 3. 2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып әдемі бұйым жасау
9. 2. 6. 1 техника қауіпсіздігін сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану;
9. 2. 6. 2 белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру
Жұмысты таныстыру
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру
Дизайн және технология (Тоқыма материалдарды өңдеу)
Қарапайым геометриялық пішіндерден құралған "Fast cloth" сәнді киімінің (пончо, кейп, туника) (сән журналдарынан) дизайны. Киім және аксессуарлардың заманауи өндірісі
9. 1. 2. 1 тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау;
9. 1. 3. 1 шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, тиімді қолдану;
9. 2. 2. 2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету
Идеяны жүзеге асыру. Нобай. Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді қорытындылау;
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
Бұйым дайындау. Бөлшектерді пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бөлшектерді біріктіру және бұйымды сәндеу
9. 2. 2. 1 заманауи тігін құрал-жабдықтарын білу және торлау тігін машинасын қолдану;
9. 2. 2. 4 тігін машиналарында күрделі операцияларды (аппликация, кестелеу) орындау және зерделеу;
9. 2. 3. 1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің тиімді тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
9. 2. 3. 2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше әдемі бұйым жасау;
9. 2. 6. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, материалдар мен құрал- жабдықтарды қолдану;
9. 2. 6. 2 белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру
Жұмысты талдау және бағалау. Жұмысты таныстыру
9. 1. 4. 2 пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау;
9. 3. 1. 1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын таныстыруды өз бетінше ұйымдастыру
4-тоқсан
Үй мәдениеті
Интерьер/экстерьердегі ландшафт элементтері
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9. 2. 5. 1 ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау;
9. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларды дамыту мен жүзеге асыруда бірінші және екінші ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
Шығармашылық идеяны визуалдау
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9. 3. 4. 1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
Интерьерді аудандарға бөлу және жоспарлау (тұрғын үй бөлмелері, өндірістік, қоғамдық орындар).
Интерьердегі жарықтандыру
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9. 2. 5. 2 интерьерді безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау;
9. 2. 5. 3 функционалдық, эргономикалық және эстетикалық талаптарды ескере отырып, интерьердегі жарықтандыруды ұйымдастыру бойынша шығармашылық шешімдер дайындау
Интерьерді мерекеге орай безендіру
9. 1. 5. 2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9. 1. 5. 1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау;
9. 2. 5. 2 интерьерді безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
67-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью физической культуры является развитие всех систем организма, совершенствование свойственных каждому ученику физических качеств и связанных с ними способностей. Физическая культура играет большую роль в воспитании личности. Она способствует физическому развитию обучающихся, а также развитию социальных, личностных и духовных качеств. В контексте школьного образования физическая культура также направлена на пропаганду здорового образа жизни среди обучающихся.
3. Целью учебного предмета "Физическая культура" является повышение мотивации обучающихся к укреплению физического и психического здоровья с учҰтом возрастных и индивидуальных особенностей, приобретение обучающимися спортивно-специфических двигательных навыков и развитие физических способностей.
4. Учебная программа нацелена на:
1) формирование знаний по истории развития физической культуры и спорта;
2) совершенствование основных физических качеств, развитие спортивно-специфических умений и навыков;
3) развитие коммуникативных навыков, в частности, способности использовать информацию из различных источников, четко представлять ее в соответствующей форме;
4) развитие мыслительных и исследовательских навыков;
5) формирование морально-волевых качеств.
5.В процессе изучения предмета "Физическая культура", обучающиеся:
1) применяют приобретҰнные предметные знания, умения и навыки в повседневной жизни; оценивают необходимость в улучшении двигательных компетенций в своҰм физическом развитии;
2) развивают личные нравственные качества и осознают необходимость честной игры и непрерывного саморазвития;
3) понимают важность и необходимость соблюдения правил личной гигиены;
4) знают о влиянии физических упражнений на физическую и энергетическую систему человека;
5) оценивают физическое состояние как свое, так и других;
6) развивают навыки критического и творческого мышления, навыки разрешения проблем и коммуникативные навыки.

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Дене шынықтыру пәнінің басты мақсаты – ағзаның бүкіл жүйелерін дамыту, барлық дене сапаларын жетілдіру болып табылады. Дене шынықтыру пәнінің жеке тұлғаны тәрбиелеуде алатын орны ерекше. Ол білім алушының дене дамуына, әлеуметтік, дербес және рухани қасиеттерін қалыптастыруға ықпал етеді. Мектептің білім беру жүйесінде дене шынықтыру білім алушыларда салауатты өмір салтын қалыптастыруға бағытталған.
3. "Дене шынықтыру" пәнінің мақсаты – білім алушыларды өз денсаулықтары мен психикаларын нығайтуға ынталандыру болып табылады. Оқушылардың дербес және жас ерекшеліктерін ескеріп, бойда қалыптасқан арнайы спорттық дағдылар мен сапаларды қолданып, сол арқылы олардың дене қабілеттерінің дамуларына ықпал ету.
4. Оқу бағдарламасы:
1) дене тәрбиесі және спорттың даму тарихы туралы білім деңгейін қалыптастыруды;
2) негізгі дене сапаларын жетілдіруді, арнайы спорттық біліктіліктер мен дағдыларды дамытуды;
3) түрлі деректер арқылы ақпараттарды қолдану, оның мән-мағынасын түсіне отырып, коммуникативті дағдыларды дамытуды;
4) идеялық және зерттеу дағдыларын дамытуды;
5) адамгершілік-жігер қабілеттерін қалыптастыру міндеттерін шешуді көздейді.
5. "Дене шынықтыру" пәнін оқу-үйрену білім алушыларға:
1) пән бойынша игерген білім, біліктілік және дағдыларын күнделікті өмірде қолдануға; өзінің дене дамуындағы қимыл-қозғалыс құзіретін жақсарту қажеттілігін бағалауға;
2) жеке адамгершілік қасиеттерін дамытуға, "әділ ойын" және өзін үздіксіз жетілдіру қажеттілігін сезінуге;
3) жекебас гигиенасын сақтау маңыздылығы мен қажеттілігін түсінуге;
4) дене жаттығуларының адам ағзасына тигізетін оң әсерін білуге;
5) өзінің және өзгелердің дене жағдайын бағалауға;
6) сыни көзқарас және шығармашылық тұрғыдан ойлана білу, қиындықтарды жеңе білу мен қарым-қатынас орната білуді дамытуға мүмкіндік береді.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физическая культура"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физическая культура"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физическая культура" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание учебной программы по учебному предмету "Физическая культура" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, содержание которых представлено в виде учебных целей для определенного класса.
8. Цели обучения организованы последовательно внутри каждого подраздела, что позволяет учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета включает 3 раздела:
1) двигательная деятельность;
2) творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки;
3) здоровье и здоровый образ жизни.
10. Раздел "Двигательная деятельность" включает:
1) развитие точности, контроля и маневренности при выполнении различных спортивно-специфических двигательных действий;
2) создание и применение комбинации движений и их последовательности в различных видах физических упражнений;
3) комбинирование навыков и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
4) оценивание собственных умений и умений других для улучшения выполнения двигательных действий;
5) применение и оценивание тактики, стратегии и структурных идей в ряде физических упражнений;
6) развитие навыков преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью.
11. Раздел "Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки" включает:
1) адаптацию приобретенных знаний, связанных с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;

2-тарау. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұны
6. "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7- сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сонымен қатар олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
9. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері;
2) шығармашылық қабілеттер және қимыл-қозғалыс дағдылары арқылы сыни көзқарасты қалыптастыру;
3) денсаулық және салауатты өмір салты.
10. "Қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) түрлі арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерін орындау кезіндегі дәлдікті, бақылауды және үйлесімділікті дамыту;
2) түрлі қимыл-қозғалыс комбинацияларын құру және оларды дене жаттығуларын орындауда қолдану реттілігі;
3) арнайы спорттық техникаларды орындау кезінде қимыл-қозғалыс дағдыларын және олардың орындалу ретін түрлендіру;
4) қимыл-қозғалыс әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалау;
5) бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегиялары мен құрылымдық идеяларын қолдану және бағалау;
6) қиындықты жеңе білу және қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қауіп-қатерлерге жауап қайтара білу.
11. "Шығармашылық қабілеттер және қимыл-қозғалыс дағдылары арқылы сыни көзқарасты қалыптастыру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) қимыл-қозғалыс әрекеттері арқылы өзгермелі жағдайға жауап қайтара білуге бейімделу;

2) развитие и применение лидерских навыков и навыков работы в команде;
3) демонстрацию ряда навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
4) оценивание правил и структурных приемов для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений;
5) критическое оценивание собственных творческих способностей и способностей других, альтернативные решения;
6) знание правил соревновательной деятельности и правил судейства;
7) демонстрация поведения, отражающего честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
8) исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений, и осознание их различий.
12. Раздел "Здоровье и здоровый образ жизни" включает:
1) формирование знаний о личном здоровье и здоровом образе жизни;
2) разработку и проведение подходящих для видов деятельности разминок и техник восстановления;
3) изучение и испытание на практике упражнений различной физической нагрузки, их влияния и связи с энергетической системой организма;
4) разработка и применение стратегий управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья;
5) применение знаний и навыков для обогащения опыта физических упражнений других людей.
13. Настоящая программа отражает содержание всех основных форм физической культуры, составляющих целостную систему физического и нравственного воспитания в школе, и позволяет последовательно решать эти задачи на протяжении всех лет обучения. Каждый третий час направлен на увеличение двигательной активности обучающихся (за счет расширения количества спортивных и подвижных игр) и оздоровительный процесс.
14. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для
5 класса:
1) "Обучение навыкам бега, прыжков и метаний": Техника безопасности. Изучение техники бега на короткие дистанции. Изучение техники бега на средние и длинные дистанции. Изучение техники прыжков в длину с места и с разбега. Техника бросков и метаний различных снарядов в цель и на дальность. Командная работа в эстафетах;
2) "Модифицированные командные игры": Изучение технических приҰмов в играх. Изучение основных тактических приҰмов. Воспитание лидерских навыков в играх;
3) "Укрепление организма через гимнастику": Техника безопасности. Основы составления комплексов общеразвивающих упражнений. Выполнение акробатических упражнений. Обучение технике гимнастических упражнений на снарядах. Основы составления гимнастических композиций;
4) "Казахские национальные и интеллектуальные игры": Казахские национальные игры. Изучение ряда стратегий и тактик в рамках национальной игры;

2) көшбасшылық, сондай-ақ команда құрамында жұмыс істей білу дағдыларын дамыту және қолдану;
3) қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыруға қажет бірқатар тиімді дағдыларды көрсету;
4) дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау;
5) өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін сыни тұрғыдан бағалау және оны шешудің балама жолдарын ұсыну;
6) жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін білу;
7) жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету;
8) түрлі қимыл-қозғалыстармен шарттастырылған рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын сезіне білу.
12. "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жекебас денсаулығы және салауатты өмір салты туралы білімді қалыптастыру;
2) қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын құру мен орындау;
3) түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын зерттеу;
4) денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезінде туындауы мүмкін қауіп-қатерді басқара білу стратегиясын құру және қолдану;
5) басқалардың дене жаттығулары тәжірибесін байыту мақсатында білім, біліктілік және дағдыларды қолдану.
13. Бұл бағдарламада мектепте дененің шынығуы мен адамгершілікке тәрбиелеудің кешенді жүйесін құрайтын дене шынықтырудың барлық негізгі нысандарының мазмұны қамтылған және бұл міндеттерді барлық оқу жылында біртіндеп шешуге мүмкіндік береді. Бағдарламаның үшінші сағаты оқушылардың белсенділігін арттыруға (спорт және қозғалмалы ойындар санын кеңейту арқылы) және сауықтыру процесіне бағытталған.
14. 5-сыныпқа арналған "Дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын оқыту": Қауіпсіздік ережесі. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету. Орта және алыс қашықтық техникасын үйрету. Жүгіріп келіп және бір орында ұзындыққа секіру техникасы. Әртүрлі снарядтарды нысанаға, қашықтыққа лақтыру техникасы. Топтық эстафеталық жұмыс;
2) "Өзгертілген командалық ойын": Ойынның қабылдау техникасын үйрету. Негізгі қабылдау тактикасын үйрету. Ойын кезінде көшбасшылық дағдыны қалыптастыру;
3) "Гимнастика арқылы денсаулықты нығайту": Қауіпсіздік ережесі. Кешенді жалпы дамыту жаттығуларының негізін құру. Акробатикалық жаттығулар орындау. Снарядтарда гимнастикалық жаттығудың техникасын үйрету. Гимнастикалық жиынтықтың негізін құру;
4) "Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары": Қазақтың ұлттық ойындары. Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену;

5) "Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Обзор техники разминки и восстановления для подходящих видов деятельности. Обучение элементов техники передвижения. Основы тактики прохождения дистанции;
6) "Занимательные игры на взаимодействие": Взаимодействие и лидерство в играх. Обучение основным навыкам решения проблем посредством игр. Творческие способности для создания занимательных игр. Создание занимательных игр;
7) "Обучение навыков и понимания в играх-вторжениях": Техника безопасности. Владение мячом в игровых ситуациях. Обучение навыкам ориентирования в игровом пространстве. Индивидуальные, командные действия в играх. Составление игр на развитие навыков стратегии;
8) "Обзор и развитие легкоатлетических навыков": Развитие навыков лҰгкой атлетики через игры. Разминка и средства восстановления. Укрепление здоровья через двигательную активность.
15. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для
6 класса:
1) "Развитие навыков бега, прыжков и метания": Техника безопасности. Реакция организма на различные физические нагрузки. Последовательность в беге и прыжках. Броски и метания различных снарядов. Командная работа в эстафетах;
2) "Командные спортивные игры": Развитие навыков техники игры. Использование тактических действий в спортивных играх. Развитие лидерских навыков работы в команде;
3) "Укрепление организма через гимнастику": Техника безопасности. Элементы строевых упражнений. Выполнение акробатических упражнений и комбинаций. Самоконтроль при выполнении упражнений на снарядах. Групповые композиции;
4) "Казахские национальные и интеллектуальные игры": Казахские национальные игры. Изучение ряда стратегий и тактик в рамках национальной игры;
5) "Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Развитие специфических двигательных способностей. Упражнения на развитие силы и выносливости. Творческие задания на прохождение дистанции;
6) "Приключенческие игры": Развитие навыков сотрудничества. Решение проблем посредством игр. Развитие критического мышления через приключенческие игры. "Честная игра" и сотрудничество;
7) "Улучшение навыков посредством игр": Техника безопасности. Развитие основных элементов техники владения мячом. Навыки ориентирования в игровом пространстве. Основы тактических действий. Обзор и демонстрация собственных игр;
8) "Улучшение навыков бега, прыжков и метания": Развитие адаптационных способностей организма. Элементы динамической разминки. Укрепление здоровья через двигательную активность.
16. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для
7 класса:

5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Ағзаны қалпына келтіру техникасының түрлеріне шолу жасау. Қозғалыс техникасының элементтерін үйрету. Қашықтықты өту тактикасының негіздері;
6) "Бірлескен іс-әрекеттегі ойын-сауық ойындар": Ойындағы бірлескен іс-әрекет және көшбасшылық. Ойын арқылы қиындықты шешу жолдарын оқыту. Ойын құруға арналған шығармашылық қабілет. Ойын-сауық ойындарын құру;
7) "Ойын кезіндегі басып кіру дағдыларын түсіну және үйрету": Қауіпсіздік ережелері. Ойын кезінде допты иелену. Ойын кеңістігінде бағдарлау дағдыларына үйрету. Жеке және командалық ойын әрекеттері. Ойын стратегиясын құрудағы дағдыны дамыту;
8) "Жеңіл атлетика дағдысын дамыту және шолу": Ойын арқылы жеңіл атлетика дағдысын дамыту. Денені қыздыру және тыныс алу жүйесін қалпына келтіру. Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту.
15. 6-сыныпқа арналған "Дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту": Қауіпсіздік ережелері. Әртүрлі физикалық жүктеме кезіндегі ағзадағы өзгеріс. Жүгіру секіру реттілігі. Әр снарядтарды лақтыру. Эстафеталық ойындар;
2) "Командалық спорттық ойындар": Ойын техникасының дағдысын дамыту. Спорттық ойындарда тактикалық әрекеттерді қолдану. Командалық жұмыста көшбасшылық дағдысын дамыту;
3) "Құрал жабдықтар арқылы гимнастика дағдыларын арттыру": Қауіпсіздік ережелері. Саптық жаттығулардың элементтері. Акробатикалық жаттығулар комбинациясын орындау. Снарядтағы жаттығулар кезіндегі өзін-өзі реттеу. Топтық композициялық жиынтық;
4) "Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары": Қазақтың ұлттық ойындары. Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену;
5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Арнайы қозғалыс дағдыларын дамыту. Күш пен шыдамдылықты дамыту жаттығулары. Қашықтықты жүріп өтуге шығармашылық тапсырмалар;
6) "Шытырман оқиғалы ойындар": Ынтымақтастық дағдыларын дамыту. Ойындар арқылы мәселелерді шешу. Шытырман оқиғалы ойындар арқылы сыни тұрғысынан ойлауды дамыту. "Әділ ойын" және ынтымақтастық;
7) "Ойындар арқылы дағдыларды жақсарту": Қауіпсіздік ережелері. Допқа ие болу әдісінің негізгі элементтерін дамыту. Ойын кезінде алаңда бағдарлау дағдыларын оқып үйрену. Тактикалық іс-әрекеттердің негіздері. Өз ойындарын қайта қарау және көрсету;
8) "Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын жақсарту": Ағзаның бейімделу қабілеттерін дамыту. Қозғалысты дене қыздыру элементтері. Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту.
16. 7-сыныпқа арналған "Дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:

1) "Развитие и улучшение навыков бега, прыжков и метания": Техника безопасности. Бег на короткие дистанции. Бег на средние и длинные дистанции. Прыжки и их разновидности. Броски и метание различных снарядов. Модификации эстафетного бега;
2) "Взаимодействие через командные спортивные игры": Улучшение техники игры. Тактика и тактические действия в спортивных играх. Лидерские навыки и навыки работы в команде;
3) "Когнитивные навыки и навыки по управлению телом посредством гимнастики": Техника безопасности. Изучение строевых упражнений. Комплексы акробатических элементов. Разновидности упражнений на гимнастических снарядах. Процесс создания выступления и оценка в группах;
4) "Национальные и интеллектуальные игры": Казахские национальные игры. Интеллектуальные игры;
5) "Лыжная/кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Разминки и техники восстановления для подходящих видов деятельности. Двигательные действия на улучшение силы и выносливости. Специально-специфические упражнения для преодоления препятствий;
6) "Приключенческие и команднообразующие игры": Командная деятельность и лидерство в играх. Совершенствование навыков решения проблем посредством игр. Создание альтернативных игровых ситуаций. Создание в группах игр-приключений;
7) "Развитие навыков и понимания в играх-вторжениях": Техника безопасности. Техника выполнения обработки мяча в игровых ситуациях. Развитие навыков ориентирования в пространстве и передачи мяча. Тактические действия: индивидуальные, групповые, командные. Разработка и проведение собственных игр-вторжений;
8) "Активный образ жизни через лҰгкую атлетику": Оздоровительный бег. Игры с мгновенной ответной реакцией на сигналы. Разминка и средства восстановления. Совершенствование движений при выполнении спортивно специфических техник. Укрепление здоровья через двигательную активность.
17. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для
8 класса:
1) "Здоровье и фитнес через легкоатлетическую деятельность": Техника безопасности. Низкий старт и стартовый разбег. Развитие навыков бега на средние дистанции. Деятельность, направленная на развитие прыгучести. Развитие силы и мышечной выносливости в бросках и метаниях;
2) "Навыки решения проблем посредством игр": Реализация приемов в игровых ситуациях. Функция игры. Организация соревновательной игровой деятельности;
3) "Элементы гимнастики и ее разновидности": Техника безопасности. Строевые приемы на месте и в движении. Соединение акробатических упражнений: прыжки и балансирование. Комбинации на гимнастических снарядах. Комплекс произвольных упражнений ритмической гимнастики;

1) "Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту және жақсарту": Қауіпсіздік ережелері. Қысқа қашықтыққа жүгіру. Орта және алыс қашықтықтарға жүгіру. Секіру және оның түрлері. Түрлі құралдарды лақтыру. Эстафеталық жүгірісті түрлендіру;
2) "Спорт ойындары арқылы командалық бірлесу әрекеттері": Ойын әдісін жақсарту. Спорт ойындарындағы тактика және тактикалық іс-әрекет. Командадағы көшбасшылық дағдыларын дамыту;
3) "Гимнастика арқылы когнитивті және денені басқару дағдылары": Қауіпсіздік ережелері. Саптық жаттығуларды оқып үйрену. Акробатикалық элементтер кешені. Гимнастикалық қондырғылардағы жаттығулар түрлері. Орындауды құрастыру процесі және топта бағалау;
4) "Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары": Қазақтың ұлттық ойындары. Зияткерлік ойындар;
5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Тиісті қызметті жүзеге асыру үшін денені қыздыру және қалпына келтіру әдістері. Күш және шыдамдылықты жақсартуға қозғалыс іс-әрекеттері. Кедергілерден өтуге арналған арнайы жаттығулар;
6) "Шытырман оқиғалы ойындар және команда құрушы ойындар": Ойындар кезіндегі көшбасшылық және командалық іс-әрекет. Ойындар арқылы мәселелерді шешу дағдыларын жетілдіру. Балама ойын жағдайларын құру. Топтарда шытырман оқиғалы ойындар құру;
7) "Басып кіру ойындарындағы түсінік пен дағдыларды оқып дамыту": Қауіпсіздік ережелері. Ойын жағдайларында допқа ие болу әдісі. Ойын кезінде алаңда бағдарлау және допты қайтару дағдылары. Тактикалық іс-әрекеттер: жеке, топтық және командалық. Өздерінің ойындарын құрастыру және өткізу;
8) "Жеңіл атлетика арқылы белсенді өмір салты": Сауықтыру жүгірісі. Белгілерге тез жауап қайтару ойындары. Денені қыздыру және қалыпқа келтіру құралдары. Арнайы спорттық әдістерді орындау барысындағы қозғалысты жетілдіру. Қозғалыс белсендігі арқылы денсаулықты нығайту.
17. 8-сыныпқа арналған "Дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Жеңіл атлетика арқылы денсаулық және фитнес": Қауіпсіздік ережелері. Төменгі сөре және сөрелік екпін. Орта қашықтыққа жүгіру дағдыларын дамыту. Секіруді дамытуға арналған іс –шаралар. Лақтыру кезінде күш және бұлшық ет төзімділігін дамыту;
2) "Ойындар арқылы мәселелерді шешу дағдылары": Ойын жағдайында қабылдауды іске асыру. Ойынның құрылымы. Жарыс ойынын ұйымдастыру;
3) "Гимнастика элементтері және оның түрлері": Қауіпсіздік ережелері. Орнында және қозғалыста орындау жаттығулары. Акробатикалық жаттығулар тізбегі: Тепе-теңдік және секіру. Снарядтарда гимнастикалық жаттығулар жиынтығы. Еркін ырғақты гимнастикалық жаттығулары;

4) "Игры с акцентом на казахские народные традиции": Подвижные игры. Казахские народные игры;
5) "Лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Разминка и техники восстановления для развития физических качеств. Закрепление навыков техники специальных упражнений. Бег с преодолением различных препятствий;
6) "Командные игры – как активная форма деятельности": Лидерские навыки в командных играх. Игры на развитие координации движений. Игры, развивающие логическое мышление. Игры, развивающие смекалку, внимательность и находчивость;
7) "Основные навыки в командных играх": Техника безопасности. Техника игры. Тактика игры. Творческая активность в играх;
8) "Укрепление здоровья через навыки легкой атлетики": Бег по пересечҰнной местности. Деятельность, направленная на развитие выносливости. Применение фаз прыжка. Компоненты фитнеса в метаниях и бросках.
18. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для
9 класса:
1) "Совершенствование техники бега, прыжков и метания": Техника безопасности. Совершенствование спринтерского бега. Улучшение навыков беговой выносливости. Различные модификации прыжков. Разработка комплексов упражнений для совершенствования навыков метания и бросков. Разработка и проведение беговой эстафеты;
2) "Взаимодействие через командные спортивные игры": Техника игры. Тактика и тактические действия в спортивных играх. Лидерские навыки и навыки работы в команде;
3) "Навыки по управлению телом посредством гимнастики": Техника безопасности. Строевые упражнения в группах. Разработка комбинаций акробатических элементов. Составление последовательности упражнении на гимнастических снарядах. Процесс создания выступления и оценка в группах;
4) "Игры народов Казахстана": Международные игры. Интеллектуальные игры;
5) "Лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка": Техника безопасности. Разработка комплексов разминки и техники восстановления. Комплексы упражнений на улучшение силы и выносливости. Совершенствование специально-специфических упражнений для преодоления препятствий;
6) "Команднообразующие игры": Командная деятельность и лидерство в играх. Совершенствование навыков решения проблем в спортивных играх. Разработка игровых комбинаций. Разработка альтернативной игры;
7) "Социальные навыки и решение задач в командной деятельности": Техника безопасности. Техника владения мяча в игровых ситуациях. Совершенствование навыков ориентирования в игровом пространстве. Индивидуальные, групповые, командные тактические действия. Разработка в группе занимательных игр;

4) "Қазақ халқының дәстүрлі ойындары": Қозғалмалы ойындар. Қазақтың ұлттық ойындары;
5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Жаттығу және тыныс алу техникасы арқылы физикалық қасиеттерді дамыту. Арнаулы дамыту жаттығуларының техникасын бекіту. Әртүрлі кедергілерден жүгіру;
6) "Командалық ойын белсенді қозғалыстың іс-әрекеті": Командалық ойындардағы көшбасшылық. Ойын кезіндегі қозғалыс үйлесімділігін дамыту. Логикалық ойлау қабілетін дамыту ойындары. Сергектікті, тапқырлықты және ұқыптылықты дамыту ойындары;
7) "Командалық ойындардағы негізгі дағдылар": Қауіпсіздік ережелері. Ойын техникасы. Ойын тактикасы. Ойындағы шығармашылық белсенділік;
8) "Жеңіл атлетика дағдылары арқылы денсаулықты нығайту": Ойлы-қырлы жерлерден жүгіру. Төзімділікті дамыту бағытындағы іс-әрекеттер. Секіру фазаларын қолдану. Лақтырудағы фитнес құрамдастығы.
18. 9-сыныпқа арналған "Дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Жүгіру, секіру және лақтыру техникасын жетілдіру": Қауіпсіздік ережелері. Спринтерлік жүгіруді жетілдіру. Жүгіру төзімділік дағдысын жақсарту. Секірудің түрлендірілген түрлері. Лақтыруды жетілдіруге арналған жаттығулар құрастыру. Жүгіру эстафетасын өткізу жолдарын құрастыру;
2) "Спорт ойындары арқылы бірлескен жұмыс": Ойын техникасы. Ойын тактикасы және тактикалық әрекеттер. Командалық жұмыс және көшбасшылық дағдысы;
3) "Гимнастика арқылы денені басқару дағдылары": Қауіпсіздік ережелері. Топтық саптық жаттығулар. Акробатикалық элементтер жиынтығын құру. Гимнастикалық снарядта жүйелі жаттығулар құру. Топта гимнастика жаттығулар тізбегін құру және бағалау;
4) "Қазақстан халықтарының ойындары": Халықаралық ойындар. Зияткерлік ойындар;
5) "Шаңғы/кросс/коньки дайындығы": Қауіпсіздік ережелері. Денені қыздыру және қалпына келтіру әдістерінің кешенін құрастыру. Күшті, төзімділікті жақсарту жаттығулар жиынтығы;
6) "Кедергілерден өтудегі арнайы спецификалық жаттығуларды жетілдіру": Команда құру ойындары. Ойын кезіндегі көшбасшылық және командалық іс-шаралар. Ойын кезіндегі мәселені шешу дағдысын жетілдіру. Ойын комбинацияларын құру. Баламалы ойындар құрастыру;
7) "Әлеуметтік дағдылар және мәселелерді командалық іс-әрекеттерде шешу": Қауіпсіздік ережелері. Ойын жағдайында допты игеру техникасы. Ойын кеңістігінде бағыт-бағдар дағдысын жетілдіру. Жеке, топтық, командалық тактикалық әрекеттер. Топта ойын-сауық ойындарын құру;

8) "Здоровье и фитнес через двигательную активность": Создание комплекса разминки и восстановления для разных групп мышц. Развитие навыков стайерского бега. Развитие навыков прыжка и метаний. Укрепление здоровья через двигательные способности.
Параграф 2. Система целей обучения
19. Система целей обучения расписаны по разделам для каждого класса.
20. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6"-класс, "2.1"-подраздел, "4"-нумерация учебной цели.
1) двигательная деятельность:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.1
Развивать точность, контроль и маневренность при выполнении различных спортивно-специфических двигатель
ных действий
5.​1.​1.​1
знать и понимать двигатель
ные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфичес
ких двигатель
ных действий
6.​1.​1.​1
применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигатель
ных действий
7.​1.​1.​1
совершен
ствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигатель
ных действий
8.​1.​1.​1
демонстри
ровать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно-специфических двигатель
ных действий
9.​1.​1.​1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
1.2
Создавать и применять комбина
ции движений и их после
дователь
ность в различных видах физических упражне
ний
5.​1.​2.​1
знать и уметь выполнять комбинации движений и их последова
тельность в некоторых упражнениях
6.​1.​2.​1
уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последова
тельность в некоторых упражнениях
7.​1.​2.​1
совершен
ствовать и обобщать комбинации движений и их последова
тельность при выполнении
различных физических упражнений
8.​1.​2.​1
объяснять и демонстри
ровать комбинации движений и их последова
тельность в широком диапазоне
9.​1.​2.​1
обосновывать и применять комбинации движений и их последователь
ность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне
1.3
Комбинировать навыки и последова
тельность движений при выполнении спортивно-специфических техник
5.​1.​3.​1
знать и определять навыки и последова
тельность движений при выполне
нии простых спортивно-специфичес
ких техник
6.​1.​3.​1
уметь выби
рать навыки и последова
тельность движений при выполне
нии спортивно специфичес
ких техник
7.​1.​3.​1
совершенст
вовать и обо
бщать навы
ки и последо
вательность движений при выполнении спортивно-специфичес
ких техник
8.​1.​3.​1
объяснять и демонстри
ровать навы
ки и после
довательность движе
ний при выполнении спортивно-специфических техник
9.​1.​3.​1
комбинировать навыки и последователь
ность движений при выполнении спортивно-специфических техник
1.4
Оценивать собствен
ные умения и умения других для улучшения выполне
ния двигатель
ных действий
5.​1.​4.​1
знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигатель
ных действий
6.​1.​4.​1
понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигатель
ных действий
7.​1.​4.​1
уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигатель
ных действий
8.​1.​4.​1
сопостав
лять собствен
ные умения и умения других для улучшения выполнения двигатель
ных действий
9.​1.​4.​1
оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
1.5 Применять и оценивать тактики, стратегии и структур
ные идеи в ряде физических упражне
ний
5.​1.​5.​1
знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений
6.​1.​5.​1
понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
7.​1.​5.​1
уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
8.​1.​5.​1
определять и оценивать тактики, стратегии и компози
ционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
9.​1.​5.​1
создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
1.6 Развивать навыки преодоле
ния труд
ностей и реагирова
ния на риски, связанные с двигатель
ной активностью
5.​1.​6.​1
знать и определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
6.​1.​6.​1
понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
7.​1.​6.​1
знать и предотвра
щать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности
8.​1.​6.​1
уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
9.​1.​6.​1
оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью

8) "Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулық және фитнес": Әртүрлі бұлшық ет топтарын қалпына келтіру жаттығулар жиынтығын құрастыру. Стайерлік жүгіру дағдысын дамыту. Секіру, лақтыру дағдысын дамыту. Қозғалыс қабілеті арқылы денсаулықты нығайту.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа бөлінген.
20. Бағдарламада оқу мақсаттарын кодтау ұсынылған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан - оқу мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
1) қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1
Түрлі арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерін орындау кезіндегі дәлдікті, бақылауды және үйлесімділікті дамыту
5. 1. 1. 1
аздаған ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын білу және түсіну
6. 1. 1. 1
аздаған ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдану
7. 1. 1. 1
кең ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын жетілдіру
8. 1. 1. 1
арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын көрсету
9. 1. 1. 1
үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру
1.2
Түрлі қимыл-қозғалыс комбинацияларын құру және оларды дене жаттығула
рын орындауда қолдану реттілігі
5. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау
6. 1. 2. 1
қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулар
дағы реттілігін құру және орындай білу
7. 1. 2. 1
қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығу
ларындағы реттілігін жетілдіру мен жалпылау
8. 1. 2. 1
кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсіндіру және көрсете білу
9. 1. 2. 1
қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу
1.3
Арнайы спорттық техникаларды орындау кезінде қимыл-қозғалыс дағдыла
рын және олардың орындалу ретін түрлендіру
5. 1. 3. 1
қарапайым арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау
6. 1. 3. 1
арнайы спорттық техникалар
ды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті таңдай білу
7. 1. 3. 1
арнайы спорттық техникалар
ды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті жетілдіре және жалпылай білу
8. 1. 3. 1
арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіндіре және көрсете білу
9. 1. 3. 1
арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түрлендіре білу
1.4
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін орындауды жақсарту үшін өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалау
5. 1. 4. 1
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін білу және анықтай білу
6.1.4. 1
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілікте
рін түсіне және түсіндіре білу
7. 1. 4. 4.1
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік
терін жақсарта білу
8.1.4. 1
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін салыстыра білу
9. 1. 4. 4
қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілікте
рін бағалай білу
1.5
Бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегиялары мен құрылым
дық идеяларын қолдану және бағалау
5. 1. 5. 1
аздаған ауқымдағы дене жаттығула
рының тактикасын, стратегия
сын және құрылымдық идеяларын білу және сипаттай білу
6. 1. 5. 1
бірқатар дене жаттығуларының тактикала
рын, стратегияла
рын және композиция
лық идеяларын түсіну және қолдана білу
7. 1. 5. 1 бірқатар дене жаттығуларының қарапайым тактикала
рын, стратегияларын және композициялық идеяларын құра және бағалай білу
8. 1. 5. 1
кең ауқымдағы дене жаттығулары
ның тактикаларын, стратегияла
рын және композициялық идеяларын анықтай және бағалай білу
9. 1. 5. 1
кең ауқымдағы дене жаттығулары
ның түрлі тактикаларын, стратегияларын және композиция
лық идеяларын құра, талдай және салыстыра білу
1.6
Қиындық
ты жеңе білу және қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қауіп-қатерлерге жауап қайтара білу
5. 1. 6. 1
қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіп-қатерге жауап қайтара білудің қарапайым дағдыларын білу және анықтай білу
6. 1. 6. 1
қимыл-қозғалыс белсенділігі
мен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіп-қатерге жауап қайтара білудің дағдыларын түсіну және қолдана білу
7. 1. 6. 1
түрлі қимыл-қозғалыс белсенділігін орындауды сынақтан өткізу кезіндегі қауіп-қатерді білу және алдын-ала білу
8. 1. 6. 1
қимыл-қозғалыс белсенділігі
мен байланысты қиындықтарды жеңе және жауап қайтара білу дағдыларын жақсарта білу
9. 1. 6. 1
қимыл-қозғалыс белсенділігі
мен байланысты қиындықтарды жеңе және жауап қайтара білу дағдыларын бағалай білу

2) творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5- класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
2.1
Адаптиро
вать приобретен
ные знания, связанные с движением, для реагирова
ния на изменяющиеся обстоятель
ства
5.​2.​1.​1
знать и понимать приобретен
ные знания, связанные с движением, для реагирова
ния на изменяющиеся обстоятель
ства
6.​2.​1.​1
определять и приме
нять прио
бретенные знания, связанные с движе
нием, для реагирования на изменяю
щиеся обстоятельства
7.​2.​1.​1
совершен
ствовать приобретен
ные знания, связанные с движением, для реагирова
ния на изменяющиеся обстоятель
ства
8.​2.​1.​1
демонстри
ровать приобретен
ные знания, связанные с движением, для реаги
рования на изменяющиеся обстоятель
ства
9.​2.​1.​1
оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2.2 Развивать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
5.​2.​2.​1
понимать лидерские навыки и навыки работы в команде
6.​2.​2.​1
опреде
лить и использо
вать лидерские навыки и навыки работы в команде
7.​2.​2.​1
уметь обсуждать и демонстри
ровать лидерские навыки и навыки работы в команде
8.​2.​2.​1
демонстри
ровать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
9.​2.​2.​1
оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде
2.3 Демонстри
ровать ряд навыков совместной и эффектив
ной работы по созданию благоприят
ной учебной среды
5.​2.​3.​1
понимать и определять ряд навыков совместной и эффектив
ной работы по созданию благоприят
ной учебной среды
6.​2.​3.​1
определять и использо
вать ряд навыков совместной и эффектив
ной работы по созданию благоприятной учебной среды
7.​2.​3.​1
уметь обсуждать и демонстриро
вать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
8.​2.​3.​1
применять и демонстрировать ряд навыков совместной и эффектив
ной работы по созданию благоприятной учебной среды
9.​2.​3.​1
оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды
2.4
Оценивать правила и структурные приемы для оптимиза
ции деятель
ности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
5.​2.​4.​1
знать и понимать правила и структурные приемы для оптимиза
ции деятельнос
ти и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
6.​2.​4.​1
понимать и приме
нять пра
вила и структур
ные приемы для опти
мизации деятельности и разработки альтерна
тив в рам
ках физиче
ских упраж
нений
7.​2.​4.​1
демонстри
ровать правила и структурные приемы для оптимиза
ции деятель
ности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
8.​2.​4.​1
использо
вать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимиза
ции деятель
ности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
9.​2.​4.​1
оценивать и сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
2.5
Критически оценивать собственные творческие способности и способ
ности других, а также предлагать альтернативные решения
5.​2.​5.​1
знать и понимать собственные творческие способности и способ
ности других, а также пред
лагать простые аль
тернативные решения
6.​2.​5.​1
понимать и приме
нять собствен
ные твор
ческие способнос
ти и способ
ности других, а также предлагать альтернативные решения
7.​2.​5.​1
использо
вать собст
венные творческие способности и способ
ности дру
гих, а также предлагать альтернативные решения
8.​2.​5.​1
демонстри
ровать и сравнивать собственные творческие способности и способ
ности дру
гих, а также предлагать альтернативные решения
9.​2.​5.​1
оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
2.6
Знать правила соревнова
тельной деятельнос
ти и правила судейства
5.​2.​6.​1
знать правила соревнова
тельной
деятельнос
ти и правила судейства
6.​2.​6.​1
понимать правила соревнова
тельной деятельности и правила судейства
7.​2.​6.​1
применять правила соревнова
тельной дея
тельности и правила судейства
8.​2.​6.​1
демонстри
ровать и сравнивать правила соревнова
тельной деятельности и правила судейства
9.​2.​6.​1
оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства
2.7
Демонстри
ровать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудни
чество во время соревнова
ний
5.​2.​7.​1
знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнова
ний
6.​2.​7.​1
понимать и приме
нять пове
дение, отра
жающее честную игру, па
триотизм, сотрудничество во время соревнований
7.​2.​7.​1
обсуждать и адаптиро
вать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнова
ний
8.​2.​7.​1
оценивать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнова
ний
9.​2.​7.​1
анализировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований
2.8 Исполнять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия
5.​2.​8.​1
определять роли, обусловлен
ные различными контекстами движений
6.​2.​8.​1
осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекста
ми движений
7.​2.​8.​1
применять роли, обусловлен
ные различ
ными контек
стами дви
жений, и осознавать их различия
8.​2.​8.​1
демонстри
ровать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений
9.​2.​8.​1
оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений

2) шығармашылық қабілеттер және қимыл-қозғалыс дағдылары арқылы сыни көзқарасты қалыптастыру:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
2.1
Қимыл-қозғалыс әрекеттері арқылы өзгермелі жағдайға жауап қайтара білуге бейімделу
5. 2. 1. 1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттері
мен байланысты білімді білу және түсіну
6. 2. 1. 1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттерімен байланысты білімді анықтай және қолдана білу
7. 2. 1. 1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттері
мен байланысты білімді жетілдіре білу
8. 2. 1. 1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттері
мен байланысты білімді көрсете білу
9. 2. 1. 1
өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттерімен байланыс
ты білімді бағалай білу
2.2
Көшбасшылық, команда құрамында жұмыс істей білу дағдыларын дамыту және қолдану
5. 2. 2. 1
көшбасшы
лық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді түсіну
6. 2. 2. 1
көшбасшы
лық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді анықтай және қолдана білу
7.2.2. 1
көшбасшы
лық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді талқылай және көрсете білу
8. 2. 2. 1
көшбасшы
лық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсете және қолдана білу
9. 2. 2. 1
көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді бағалау
2.3
Қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыруға қажет бірқатар тиімді дағдыларды көрсету
5. 2. 3. 1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын түсіну және анықтай білу
6. 2. 3. 1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтай және қолдана білу
7. 2. 3. 1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылай және көрсете білу
8. 2. 3. 1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолдана және көрсете білу
9. 2. 3. 1
қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша бірқатар біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыла
рын бағалай білу
2.4
Дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау
5. 2. 4. 1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайлан
дыру және бала түр
лерін құруға қажет ережелер мен құры
лымдық тәсілдерді білу және түсіну
6. 2. 4. 1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және бала түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну және қолдана білу
7. 2. 4. 1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайланды
ру және бала түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете білу
8. 2. 4. 1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайланды
ру және бала түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана және талқылай білу
9. 2. 4. 1
дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайлан
дыру және бала түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылым
дық тәсілдерді бағалай және салыстыра білу
2.5
Өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін сыни тұрғыдан бағалау, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
5. 2. 5. 1
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіне білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
6. 2. 5. 1
өзінің және өзгелердің шығармашы
лық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
7. 2. 5. 1
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
8. 2. 5. 1
өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсете және салыстыра білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
9. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығарма
шылық қабілетте
рін бағалай және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
2.6
Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін білу
5. 2. 6. 1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін білу
6. 2. 6. 1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін түсіне білу
7. 2. 6. 1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолдана білу
8. 2. 6. 1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсете және салыстыра білу
9. 2. 6. 1
жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін бағалай және талдау білу
2.7
Жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету
5. 2. 7. 1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсете және түсіндіре білу
6. 2. 7. 1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетеді түсіне және қолдана білу
7. 2. 7. 1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талқылай және бейімдей білу
8. 2. 7. 1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді бағалай білу
9. 2. 7. 1
жарыс кезінде таза ойнау, патриотизм және ынтымақ
тастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талдай білу
2.8
Түрлі қимыл-қозғалыстармен шарттастырылған рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын сезіне білу
5. 2. 8. 1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттасты
рылған рөлдерді анықтай білу
6. 2. 8. 1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді сезініп, олардың айырмашылықтарын түсіндіре білу
7. 2. 8. 1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттасты
рылған рөлдерді қолдана білу
8. 2. 8. 1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттасты
рылған рөлдерді көрсете және салыстыра білу
9. 2. 8. 1
түрлі қимыл-қозғалыс негіздері
мен шарттастырылған рөлдерді бағалай және бейімдей білу

3) здоровье и здоровый образ жизни:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
3.1. Формировать знания о личном здоровье и здоровом образе жизни
5.​3.​1.​1
знать и понимать важность здоровьесбережения
6.​3.​1.​1
уметь определять риски по отношению к собственному здоровью
7.​3.​1.​1
понимать и объяс
нять влияя
ние здоро
вого обра
за жизни по отноше
нию к собственному здоровью
8.​3.​1.​1
демонстри
ровать на собствен
ном приме
ре влияние здорового образа жизни на здоровье
9.​3.​1.​1
демонстри
ровать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
3.2
Разрабатывать и проводить подходящие для видов деятельности разминки и техники восстановления
5.​3.​2.​1
знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
6.​3.​2.​1
объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановле
ния и воспро
изводить их
7.​3.​2.​1
проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма
8.​3.​2.​1
составлять и демон
стрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
9.​3.​2.​1
разрабаты
вать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффектив
ность воста
новления организма
3.3
Изучать и испытывать на практике упражнения различной физической нагрузки, их влияние и связь с энергетической системой организма
5.​3.​3.​1
определять различия между упражнениями различ
ной физии
ческой на
грузки и их влияние на энергетичес
кую систему организма по внешним признакам
6.​3.​3.​1
предлагать и демонстриро
вать упраж
нения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетичес
кую систему организма по внешним признакам
7.​3.​3.​1
понимать требова
ния к фи
зической подготовке организма при выполнении упра
жнений различных физических нагру
зок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутреним признакам
8.​3.​3.​1
объяснять деятельность энергетической системы при выполне
нии упраж
нений раз
личных физических нагрузок и знать еҰ действие на организм
9.​3.​3.​1
объяснять и описывать деятельность энергетичес
кой системы и еҰ связь с упражнениями различной физической нагрузки
3.4
Разрабатывать и применять стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья
5.​3.​4.​1
быть осве
домленным в вопросах техники без
опасности при выполне
нии физии
ческих упражнений, направлен
ных на укрепление здоровья
6.​3.​4.​1
понимать спортивно-специфичес
кую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья
7.​3.​4.​1
опреде
лять потен
циальную опасность и риски в различных контекстах физичес
ких упражнений, направленных на укрепле
ние здоровья
8.​3.​4.​1
понимать сложные вопросы техники без
опасности, а также спосо
бы сниже
ния потен
циальной угрозы здоровью
9.​3.​4.​1
понимать и детально описывать сложные вопросы здо
ровья, техни
ки безопас
ности, а также спо
собы сниже
ния потенциаль
ных угроз здоровью
3.5
Применять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
5.​3.​5.​1
знать и воспроизво
дить навыки для обогаще
ния опыта физических упражнений других людей
6.​3.​5.​1
применять, знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
7.​3.​5.​1
опреде
лять знания и навыки для обогаще
ния опыта физичес
ких упражнений других людей
8.​3.​5.​1
демонстри
ровать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
9.​3.​5.​1
оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей

3) денсаулық және салауатты өмір салты:
Білім алушылар:
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
3.1
Жекебас денсаулығы және салауат
ты өмір салты туралы білімді қалыптас
тыру
5. 3. 1. 1
денсаулықты сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну
6. 3. 1. 1
өз денсаулығы
на деген қауіп-қатерді анықтай білу
7. 3. 1. 1
өз денсаулығына салауатты өмір салты
ның тигізетін әсерін түсіну және түсіндіре білу
8. 3. 1. 1
салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету
9. 3. 1. 1
салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету
3.2
Қыздырыну және қалпына келтіру жаттығула
рын құру мен орындау
5. 3. 2. 1
қыздырыну және қалпына келтіру жаттығула
рын дайындау мен орындау аясындағы басты сәттерді білу және түсіну
6. 3. 2. 1
қыздырыну мен қалпына келу техникаларының басты құрамдары
ның ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындау
7. 3. 2. 1
жалпы дене жаттығула
рын өткізу және ағзаны қалпына келтіруі жаттығуларының құрамын көрсету
8. 3. 2. 1
қыздыры
ну және қалпына келтіру жаттығуларының кешенін құру, көрсету және оның маңыздылығын түсіну
9. 3. 2. 1
нақты дене шынықтыру сабақтарына арналған қыздырыну жаттығуларын құру, түсіндіру және өткізу, олардың ағзаны қалпына келтіру тиімділігін бағалау
3.3
Түрлі дене жаттығула
рын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетика
лық жүйемен байланысын зерттеу
5. 3. 3. 1
түрлі дене жүктемелерінің арасындағы айырмашы
лық және олардың ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай білу
6. 3. 3. 1
түрлі дене жаттығула
рын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ұсыну және көрсету
7. 3. 3. 1
түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілер бойынша анықтау
8. 3. 3. 1
түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланы
сын түсіндіру
9. 3. 3. 1
түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру және сипаттау
3.4
Денсаулық
ты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезінде туындауы мүмкін қауіп-қатерді басқара білу стратегиясын құру және қолдану
5. 3. 4. 1.
денсаулық
ты нығай
туға бағыт
талған жаттығулардың техника қауіпсіздігі туралы хабардар болу
6. 3. 4. 1
денсаулық
ты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу
7. 3. 4. 1
денсаулық
ты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу
8. 3. 4. 1
денсау
лыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселеле
рін түсіне білу
9. 3. 4. 1
денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіне және мұқият сипаттай білу
3.5
Басқалар
дың дене жаттығу
ларының тәжірибесін байыту мақсатында білім, біліктілік және дағдыларды қолдану
5. 3. 5. 1
басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибеле
рін байытуға арналған дағдыларды білу және орындай білу
6. 3. 5. 1
басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу
7. 3. 5. 1
басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибеле
рін байытуға арналған дағдыларды анықтай білу
8. 3. 5. 1
басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдылар
ды көрсете білу
9. 3. 5. 1
басқа адамдардың дене жаттығулары
ның тәжірибе
лерін байытуға арналған дағдыларды бағалай білу

21. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физическая культура" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физическая культура" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
5 класс:
Разделы долгосроч-ного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
Раздел 1. Обучение навыкам бега, прыжков и метаний
Техника безопасности. Изучение техники бега на короткие дистанции
5.​3.​4.​1 быть осведомленными в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья
Изучение техники бега на средние и длинные дистанции
5.​3.​3.​1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
5.​3.​2.​1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
Изучение техники прыжков в длину с места и с разбега
5.​1.​2.​1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях
Техника бросков и метаний различных снарядов в цель и на дальность
5.​1.​1.​1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Командная работа в эстафетах
5.​3.​5.​1 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 2. Модифи-цированые командные игры
Изучение технических приҰмов в играх
5.​1.​1.​1 знать и понимать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
5.​1.​3.​1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник;
5.​2.​4.​1 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Изучение основных тактических приҰмов
5.​1.​2.​1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
5.​1.​5.​1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений
Воспитание лидерских навыков в играх
5.​2.​2.​1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде;
5.​2.​1.​1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть

21. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады
22. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9- сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан
1-бөлім
Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларына оқыту
Қауіпсіздік ережесі. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету
5. 3. 4. 1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу
Орта және алыс қашықтық техникасын үйрету
5. 3. 3. 1 түрлі дене жүктемелерінің арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай білу;
5. 3. 2. 1 қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын орындау мен дайындау аясындағы негізгі компоненттерді білу және түсіну
Жүгіріп келіп және бір орында ұзын
дыққа секіру техни
касын үйрету
5. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау
Әр түрлі снаряд
тарды нысанаға, қашықтыққа лақтыру техникасы
5. 1. 1. 1 аздаған ауқымдағы арнайы спорттық спецификалық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын білу және түсіну
Топтық эстафеталық жұмыс
5. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды білу және орындау
2-бөлім Өзгертілген командалық ойын
Ойынның қабылдау техникасын үйрету
5. 1. 1. 1 аздаған ауқымдағы арнайы спорттық спецификалық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын білу және түсіну;
5. 1. 3. 1 қарапайым арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау;
5. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу және түсіну
Негізгі қабылдау тактикасын үйрету
5. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау;
5. 1. 5. 1 аздаған ауқымдағы дене жаттығуларының тактикасын, стратегиясын және құрылымдық идеяларын білу және сипаттау
Ойын кезінде көшбасшылық дағдыны қалыптастыру
5. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді түсіну;
5. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл-әрекеттермен байланысты білімді білу және түсіну
2-тоқсан

Раздел 3. Укрепле
ние организма через гимнастику
Техника безопасности. Основы составления комплексов общеразвивающих упражнений
5.​3.​4.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.​3.​2.​1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
Выполнение акробатических упражнений
5.​1.​2.​1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях
Обучение технике гимнастических упражнений на снарядах
5.​1.​5.​1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений;
5.​1.​4.​1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Основы составления гимнастических композиций
5.​2.​2.​1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде;
5.​2.​5.​1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
Раздел 4. Казахские национальные и интеллек
туальные игры
Казахские национальные игры
5.​2.​7.​1 знать и объяснять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
5.​2.​3.​1 понимать и определять ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
5.​3.​5.​1 знать и воспроизводить навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Изучение ряда стратегий и тактик в рамках национальной игры
5.​2.​6.​1 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
5.​2.​5.​1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
3 четверть
Раздел 5. Лыжная/
кроссовая/коньковая подготовка
Техника безопасности.
Обзор техники разминки и восстановления для подходящих видов деятельности
5.​3.​4.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.​3.​2.​1 знать и понимать ключевые компоненты разминки в рамках подготовки к физическим занятиям и техники восстановления
Обучение элементам техники передвижения
5.​3.​1.​1 знать и понимать важность здоровьесбережения;
5.​1.​4.​1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Основы тактики прохождения дистанции
5.​1.​3.​1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник
5.​3.​3.​1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам

3-бөлім
Гимнастика арқылы денсаулықты нығайту
Қауіпсіздік ережесі.
Кешенді жалпы дамыту жаттығуларының негізін құру
5. 3. 4. 1. денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу;
5. 3. 2. 1 қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын орындау мен дайындау аясындағы негізгі компоненттерді білу және түсіну
Акробатикалық жаттығулар орындау
5. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау
Снарядтарда гимнастикалық жаттығудың техникасын үйрету
5. 1. 5. 1 аздаған ауқымдағы дене жаттығуларының тактикасын, стратегиясын және құрылымдық идеяларын білу және сипаттау;
5. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын білу және анықтау
Гимнастикалық жиынтықтың негізін құру
5. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді түсіну;
5. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, сондай-ақ оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
4-бөлім Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары
Қазақтың ұлттық ойындары
5. 2. 7. 1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету және түсіндіру;
5. 2. 3. 1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын түсіну және анықтау;
5. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды білу және орындау
Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену
5. 2. 6. 1 жарыс іс-әрекеттері және төрелік ету ережелерін білу;
5. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан
5-бөлім
Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі.
Ағзаны қалпына келтіру техникасының түрлеріне шолу жасау
5. 3. 4. 1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу;
5. 3. 2. 1 қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын орындау мен дайындау аясындағы негізгі компоненттерді білу және түсіну
Қозғалыс техникасының элементтерін үйрету
5. 3. 1. 1 денсаулықты сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну;
5. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын білу және анықтау
Қашықтықтан өту тактикасының негізі
5. 1. 3. 1 қарапайым арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау;
5. 3. 3. 1 түрлі дене жүктемелерінің арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай білу

Раздел 6. Занимательные игры на взаимо
действие
Взаимодействие и лидерство в играх
5.​3.​4.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.​2.​2.​1 понимать лидерские навыки и навыки работы в команде
Обучение основным навыкам решения проблем посредством игр
5.​2.​8.​1 определять роли, обусловленные различными контекстами движений;
5.​1.​4.​1 знать и определять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Творческие способности для создания занимательных игр
5.​2.​3.​1 понимать и определять ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
5.​2.​5.​1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
Создание занимательных игр
5.​2.​1.​1 знать и понимать приобретенные знания, связанные с движением. для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
5.​2.​6.​1 знать правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть
Раздел 7. Обучение навыкам и пониманию в играх
вторже
ниях
Техника безопасности. Владение мячом в игровых ситуациях
5.​3.​4.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья
Обучение навыкам ориентирования в игровом пространстве
5.​1.​2.​1 знать и уметь выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
5.​2.​4.​1 знать и понимать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Индивидуальные, командные действия в играх
5.​1.​5.​1 знать и описывать тактики, стратегии и структурные идеи в небольшом диапазоне физических упражнений
Составление игр на развитие навыков стратегии
5.​2.​8.​1 определять роли, обусловленные различными контекстами движений;
5.​1.​6.​1 знать и определять простые навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
Раздел 8. Обзор и развитие легкоатле
тических навыков
Развитие навыков лҰгкой атлетики через игры
5.​3.​4.​1 быть осведомленным в вопросах техники безопасности при выполнении физических упражнений, направленных на укрепление здоровья;
5.​2.​5.​1 знать и понимать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать простые альтернативные решения
Разминка и средства восстановления
5.​3.​3.​1 определять различия между упражнениями различной физической нагрузки и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
5.​1.​3.​1 знать и определять навыки и последовательность движений при выполнении простых спортивно-специфических техник
Укрепление здоровья через двигательную активность
5.​3.​1.​1 знать и понимать важность здоровьесбережения
6 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть

6-бөлім
Бірлескен іс- әрекеттегі ойын-сауық ойындары.
Ойындағы бірлескен іс әрекет және көшбасшылық
5. 3. 4. 1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу;
5. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді түсіну
Ойын арқылы қиындықты шешу жолдарына оқыту.
5. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді анықтай білу;
5. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын білу және анықтау
Ойын құруға арналған шығармашылық қабілет
5. 2. 3. 1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын түсіну және анықтау;
5. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
Ойын-сауық ойындарын құру
5. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл-әрекеттермен байланысты білімді білу және түсіну;
5. 2. 6. 1 жарыс іс-әрекеттері және төрелік ету ережелерін білу
4-тоқсан
7-бөлім
Ойын кезіндегі басып кіру дағдыларын түсіну және үйрету
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын кезінде допты иелену
5. 1. 1. 1 аздаған ауқымдағы арнайы спорттық спецификалық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын білу және түсіну;
5. 3. 4. 1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу
Ойын кеңістігінде бағдарлау дағдыларына үйрету.
5. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау;
5. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу және түсіну
Жеке және командалық ойын әрекеттері
5. 1. 5. 1 аздаған ауқымдағы дене жаттығуларының тактикасын, стратегиясын және құрылымдық идеяларын білу және сипаттау
Ойын стратегиясын құрудағы дағдыны дамыту
5. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді анықтай білу;
5. 1. 6. 1 қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіп-қатерге жауап қайтара білудің қарапайым дағдыларын білу және анықтау
8-бөлім
Жеңіл атлетика дағдысын дамыту және шолу
Ойын арқылы жеңіл атлетика дағдысын дамыту
5. 3. 4. 1 денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу;
5. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, сондай-ақ оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
Денені қыздыру және тыныс алу жүйесін қалпына келтіру
5. 3. 3. 1 түрлі дене жүктемелерінің арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай білу;
5. 1. 3. 1 қарапайым арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау
Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту
5. 3. 1. 1 денсаулықты сақтаудың маңыздылығын білу және түсіну
2) 6 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқу мақсаттары. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан

Раздел 1. Развитие навыков бега, прыжков и метания
Техника безопасности. Реакция организма на различные физические нагрузки
6.​3.​4.​1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья
Последовательностьв беге и прыжках
6.​3.​3.​1 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
6.​3.​2.​1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их
Броски и метания различных снарядов
6.​1.​2.​1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.​1.​1.​1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Командная работа в эстафетах
6.​3.​5.​1 применять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 2. Командные спортив
ные игры
Развитие навыков техники игры
6.​1.​1.​1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
6.​1.​3.​1 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
6.​2.​4.​1 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Использование тактических действий в спортивных играх
6.​1.​2.​1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.​1.​5.​1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Развитие лидерских навыков работы в команде
6.​2.​2.​1 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде;
6.​2.​1.​1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть
Раздел 3. Укрепле
ние организма через гимнастику
Техника безопасности.
Элементы строевых упражнений
6.​3.​4.​4 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья
Выполнение акробатических упражнений и комбинаций
6.​3.​2.​1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их;
6.​1.​2.​1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях
Самоконтроль при выполнении упражнений на снарядах
6.​1.​5.​1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений;
6.​1.​4.​1 понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Групповые композиции
6.​2.​2.​1 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде;
6.​2.​5.​1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения

1-бөлім Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларына дамыту
Қауіпсіздік ережесі.
Әртүрлі физикалық жүктеме кезіндегі ағзадағы өзгеріс
6. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіну
Жүгіру секіру реттілігі
6. 3. 3. 1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ұсыну және көрсету;
6. 3. 2. 1 дене қыздыру мен қалпына келу техникаларының басты құрамдарының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындау
Әр снарядтарды лақтыру
6. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау;
6. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу
Эстафеталық ойындар
6. 1. 1. 1 аз ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдану
2-бөлім Командалық спорттық ойындар
Ойын техникасының дағдысын дамыту
6. 1. 1. 1 аз ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдану;
6. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті таңдай білу;
6. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну және қолдана білу
Спорттық ойындарда тактикалық әрекеттерді қолдану
6. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау;
6. 1. 5. 1 бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын түсіну және қолдана білу
Командалық жұмыста көшбасшылық дағдысын дамыту
6. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді анықтау және қолдана білу;
6. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді анықтау және қолдана білу
2-тоқсан
3-бөлім
Құрал жабдықтар арқылы гимнастика дағдыларын арттыру
Қауіпсіздік ережесі.
Саптағы жаттығулардың элементтері
6. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу
Акробатикалық жаттығулар комбинациясын орындау
6. 3. 2. 1 дене қыздыру мен қалпына келу техникаларының басты құрамдарының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындау;
6. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау
Снарядтағы жаттығулар кезіндегі өзін өзі реттеу
6. 1. 5. 1 бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын түсіну және қолдана білу;
6. 1. 4. 1 қимыл-қозғалыс орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын түсіну және түсіндіре білу
Топтық жиынтық
6. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді анықтау және қолдана білу;
6. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну

Раздел 4. Казахские национальные и интеллектуальные игры
Казахские национальные игры
6.​2.​7.​1 понимать и применять поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
6.​2.​3.​1 определять и использовать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
6.​3.​5.​1 применять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Изучение ряда стратегий и тактик в рамках национальной игры
6.​2.​6.​1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
6.​2.​5.​1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть
Раздел 5. Лыжная/
кроссовая/
коньковая подготовка
Техника безопасности.
Развитие специфических двигательных способностей
6.​3.​4.​1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.​3.​2.​1 объяснять влияние на организм ключевых компонентов разминки и техники восстановления и воспроизводить их
Упражнения на развитие силы и выносливости
6.​3.​1.​1 уметь определять риски по отношению к собственному здоровью;
6.​1.​4.​1 понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Творческие задания на прохождение дистанции
6.​1.​3.​1 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно - специфических техник;
6.​3.​3.​1 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам
Раздел 6. Приклю-ченческие игры
Развитие навыков сотрудничества
6.​3.​4.​1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.​2.​2.​1 определять и использовать лидерские навыки и навыки работы в команде
Решение проблем посредством игр
6.​2.​8.​1 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
6.​1.​4.​1 понимать и объяснять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Развитие критического мышления через приключенческие игры
6.​2.​3.​1 определять и использовать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
6.​2.​5.​1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
"Честная игра" и сотрудничество
6.​2.​1.​1 определять и применять приобретенные знания, связанные с движением для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
6.​2.​6.​1 понимать правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть

4-бөлім
Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары
Қазақтың ұлттық ойындары
6. 2. 7. 1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді түсіну және қолдана білу;
6. 2. 3. 1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтау және қолдана білу;
6. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу
Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену
6. 2. 6. 1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін түсіне білу
6. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан
5-бөлім
Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі.
Арнайы қозғалыс дағдыларын дамыту
6. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу;
6. 3. 2. 1 дене қыздыру мен қалпына келу техникаларының басты құрамдарының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және оларды орындау
Күш пен шыдамдылық дамыту жаттығулары
6. 3. 1. 1 өз денсаулығына деген қауіп-қатерді анықтай білу;
6. 1. 4. 1 қимыл-қозғалыс орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын түсіну және түсіндіре білу
Қашықты жүріп өтудегі шығармашылық тапсырмалар
6. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті таңдай білу;
6. 3. 3. 1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ұсыну және көрсету
6-бөлім
Шытырман оқиғалы ойындар
Ынтымақтастық дағдыларын дамыту
6. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу;
6. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді анықтау және қолдана білу
Ойындар арқылы мәселені шешу
6. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді сезініп, олардың айырмашылықтарын түсіндіре білу;
6. 1. 4. 1 қимыл-қозғалыс орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын түсіну және түсіндіре білу
Шытырман оқиғалы ойындар арқылы сыни тұрғысынан ойлауды дамыту
6. 2. 3. 1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтау және қолдана білу;
6. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
"Әділ ойын" және ынтымақтастық
6. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл әрекеттерімен байланысты білімді анықтау және қолдана білу;
6. 2. 6. 1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін түсіне білу
4-тоқсан

Раздел 7. Улучшение навыков посредст
вом игр
Техника безопасности.
Развитие основных элементов техники владения мячом
6.​3.​4.​1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.​1.​1.​1 применять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в небольшом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Навыки ориентирования в игровом пространстве
6.​1.​2.​1 уметь составлять и выполнять комбинации движений и их последовательность в некоторых упражнениях;
6.2.4. 1 понимать и применять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Основы тактических действий
6.​1.​5.​1 понимать и применять тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Обзор и демонстрация собственных игр
6.​2.​8.​1 осознавать и объяснять роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
6.​1.​6.​1 понимать и уметь применять навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
Раздел 8. Улучшение навыков бега, прыжков и метания
Развитие адаптационных способностей организма
6.​3.​4.​1 понимать спортивно-специфическую технику безопасности, нормы и правила, направленные на укрепление здоровья;
6.​2.​5.​1 понимать и применять собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Элементы динамической разминки
6.​3.​3.​1 предлагать и демонстрировать упражнения с различной физической нагрузкой и их влияние на энергетическую систему организма по внешним признакам;
6.​1.​3.​1 уметь выбирать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно - специфических техник
Укрепление здоровья через двигательную активность
6.​3.​1.​1 уметь определять риски по отношению к собственному здоровью
7 класс:
Разделы долгосроч-ного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
Раздел 1. Развитие и улучшение навыков бега, прыжков и метания
Техника безопасности.
Бег на короткие дистанции
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья
Бег на средние и длинные дистанции
7.​3.​3.​1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам;
7.​3.​2.​1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма
Прыжки и их разновидности
7.​1.​2.​1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений
Броски и метание различных снарядов
7.​1.​1.​1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Модификации эстафетного бега
7.​3.​5.​1 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей

7-бөлім
Ойын арқылы дағдыларды жақсарту
Қауіпсіздік ережесі. Допқа ие болу әдісінің негізгі элементтерін дамыту
6. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу;
6. 1. 1. 1 аз ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдану
Ойын кезінде алаңда бағдарлау дағдыларын оқып үйрену.
6. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау;
6. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну және қолдана білу
Тактикалық іс әрекеттердің негіздері
6. 1. 5. 1 бірқатар дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын түсіну және қолдана білу
Өз ойындарын қайта қарау және көрсету
6. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді сезініп, олардың айырмашылықтарын түсіндіре білу;
6. 1. 6. 1 қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және қауіп-қатерге сезу дағдыларын түсіну және қолдана білу
8-бөлім
Жүгіру секіру лақтыру дағдыларын жақсарту
Ағзаның бейімділік қабілеттерін дамыту
6. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған арнайы спорттық техника қауіпсіздігін, нормалары мен ережелерін түсіне білу;
6. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін түсіну және қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Қозғалысты дене қыздыру элементтері
6. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу;
6. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті таңдай білу
Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты нығайту
6. 3. 1. 1 өз денсаулығына деген қауіп-қатерді анықтай білу
3) 7 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқу мақсаттары. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан
1-бөлім Жүгіру, секіру және лақтыру дағдыларын дамыту және жақсарту
Қауіпсіздік ережесі.
Қысқа қашықтыққа жүгіру
7. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулар кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу
Орта және алыс қашықтыққа жүгіру
7. 3. 3. 1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілері бойынша анықтау;
7. 3. 2. 2 жалпы дене жаттығуларын өткізу және ағзаны қалпына келтіру жаттығуларының құрамын көрсету
Секіру және оның түрлері
7. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру және қорытындылау
Әртүрлі құралдарды лақтыру
7. 1. 1. 1 кең ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын жетілдіру
Эстафеталық жүгіруді түрлендіру
7. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды анықтай білу

Раздел 2. Взаимо
действие через командные спортив
ные игры
Улучшение техники игры
7.​1.​1.​1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
7.​1.​3.​1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник
7.​2.​4.​1 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Тактика и тактические действия в спортивных играх
7.​1.​2.​1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений;
7.​1.​5.​1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Лидерские навыки и навыки работы в команде
7.​2.​2.​1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде;
7.​2.​1.​1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением. для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть
Раздел 3. Когнитив
ные навыки и навыки по управле
нию телом посредст
вом гимнасти
ки
Техника безопасности. Изучение строевых упражнений
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья
Комплексы акробатических элементов
7.​3.​2.​1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма;
7.​1.​2.​1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений
Разновидности упражнений на гимнастических снарядах
7.​1.​5.​1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений;
7.​1.​4.​1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Процесс создания выступления и оценка в группах
7.​2.​2.​1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде;
7.​2.​5.​1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Раздел 4. Национальные и интеллек
туальные игры
Казахские национальные игры
7.​2.​7.​1 обсуждать и адаптировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
7.​2.​3.​1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
7.​3.​5.​1 определять знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Интеллектуальные игры
7.​2.​6.​1 применять правила соревновательной деятельности и правила судейства;
7.​2.​5.​1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть

2-бөлім
Спорт ойындары арқылы командалық бірлесу әрекеттері
Ойын әдісін жақсарту
7. 1. 1. 1 кең ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын жетілдіру;
7. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті жетілдіру және қорытындылау;
7. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажетті ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете білу
Спорт ойындарындағы тактика және тактикалық іс-әрекеттер
7. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау;
7. 1. 5. 1 бірқатар дене жаттығуларының қарапайым тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру және бағалай білу
Командадағы көшбасшылық дағдыларын дамыту
7. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді талқылау және көрсете білу;
7. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді жетілдіре білу
2-тоқсан
3-бөлім Гимнастика арқылы когнитивті және денені басқару дағдылары
Қауіпсіздік ережесі.
Саптық жаттығуларды оқып үйрену
7. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезінде болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу
Акробатикалық элементтер кешені
7. 3. 2. 1 жалпы дене жаттығуларын өткізу және ағзаны қалпына келтіру жаттығуларының құрамын көрсету;
7. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау
Гимнастикалық қондырғылардағы жаттығулар түрлері
7. 1. 5. 1 бірқатар дене жаттығуларының қарапайым тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру және бағалай білу;
7. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсарта білу
Орындауды құрастыру процесі және топта бағалау.
7. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді талқылау және көрсете білу;
7. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
4-бөлім Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары
Қазақтың ұлттық ойындары
7. 2. 7. 1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талқылау және бейімдей білу;
7. 2. 3. 1 қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылау және көрсете білу;
7. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды анықтай білу
Зияткерлік ойындар
7. 2. 6. 1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолдана білу;
7. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан

Раздел 5. Лыжная/ кроссовая/коньковая подготовка
Техника безопасности. Разминки и техники восстановления для подходящих видов деятельности
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.​3.​2.​1 проводить общую разминку перед физическими занятиями и демонстрировать компоненты техники восстановления организма
Двигательные действия на улучшение силы и выносливости
7.​3.​1.​1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью;
7.​1.​4.​1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Специально-специфические упражнения для преодоления препятствий
7.​1.​3.​1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
7.​3.​3.​1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам
Раздел 6. Приключенческие и командно-
образую
щие игры
Командная деятельность и лидерство в играх
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.​2.​2.​1 уметь обсуждать и демонстрировать лидерские навыки и навыки работы в команде
Совершенствование навыков решения проблем посредством игр
7.​2.​8.​1 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия;
7.​1.​4.​1 уметь улучшать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Создание альтернативных игровых ситуаций
7.​2.​3.​1 уметь обсуждать и демонстрировать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
7.​2.​5.​1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Создание в группах игр-приключений
7.​2.​1.​1 совершенствовать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
7.​2.​6.​1 применять правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть
Раздел 7. Развитие навыков и понимания в играх-вторже
ниях
Техника безопасности. Техника выполнения обработки мяча в игровых ситуациях
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья;
7.​1.​1.​1 совершенствовать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в широком диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Развитие навыков ориентирования в пространстве и передачи мяча
7.​1.​2.​1 совершенствовать и обобщать комбинации движений и их последовательность при выполнении различных физических упражнений;
7.​2.​4.​1 демонстрировать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Тактические действия: индивидуальные, групповые, командные
7.​1.​5.​1 уметь создавать и оценивать простые тактики, стратегии и композиционные идеи в ряде физических упражнений
Разработка и проведение собственных игр-вторжений
7.​2.​8.​1 применять роли, обусловленные различными контекстами движений, и осознавать их различия;
7.​1.​6.​1 знать и предотвращать риски во время экспериментирования при выполнении различной двигательной активности

5-бөлім Шаңғы/кросс/ коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі.
Тиісті қызметті жүзеге асыру үшін денені қыздыру және қалпына келтіру әдістері
7. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу;
7. 3. 2. 1 жалпы дене жаттығуларын өткізу және ағзаны қалпына келтіру жаттығуларының құрамын көрсету
Күш және шыдамдылықты жақсартуға қозғалыс іс-әрекеттері
7. 3. 1. 1 өз денсаулығына салауатты өмір салтының тигізетін әсерін түсіну және түсіндіре білу;
7. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсарта білу
Кедергілерден өтуге арналған арнайы жаттығулар
7. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті жетілдіру және қорытындылау;
7. 3. 3. 1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілері бойынша анықтау
6-бөлім
Шытырман оқиғалы ойындар және команда құрушы ойындар
Ойындар кезіндегі көшбасшылық және командалық іс-әрекет
7. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу;
7. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді талқылау және көрсете білу
Ойындар арқылы мәселелерді шешу дағдыларын жетілдіру
7. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді қолдана білу;
7. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсарта білу
Баламалы ойын жағдайын құру
7. 2. 3. 1 қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылау және көрсете білу;
7. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Топтарда шытырман оқиғалы ойындар құру
7. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді жетілдіре білу;
7. 2. 6. 1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін қолдана білу
4-тоқсан
7-бөлім
Басып кіру ойындарындағы түсінік пен дағдыларды оқып дамыту
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын жағдайларында допқа ие болу әдісі
7. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу;
7. 1. 1. 1 кең ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын жетілдіру
Ойын кезінде алаңда бағдарлау және допты қайтару дағдылары
7. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жетілдіру мен қорытындылау;
7. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете білу
Тактикалық іс-әрекеттер: жеке, топтық және командалық
7. 1. 5. 1 бірқатар дене жаттығуларының қарапайым тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру және бағалай білу
Өздерінің ойындарын құрастыру және өткізу
7. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерімен шарттастырылған рөлдерді қолдана білу;
7. 1. 6. 1 түрлі қимыл-қозғалыс белсенділігін орындауды сынақтан өткізу кезіндегі қауіп-қатерді білу және алдын алу

Раздел 8. Активный образ жизни через лҰгкую атлетику
Оздоровительный бег
7.​3.​4.​1 определять потенциальную опасность и риски в различных контекстах физической упражнений, направленных на укрепление здоровья
Игры с мгновенной ответной реакцией на сигналы
7.​2.​5.​1 использовать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Разминка и средства восстановления
7.​3.​3.​1 понимать требования к физической подготовке организма при выполнении упражнений различных физических нагрузок и их влияние на энергетическую систему организма по внешним и внутренним признакам
Совершенствование движений при выполнении спортивно-специфических техник
7.​1.​3.​1 совершенствовать и обобщать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник
Укрепление здоровья через двигательную активность
7.​3.​1.​1 понимать и объяснять влияние здорового образа жизни по отношению к собственному здоровью
8 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
Раздел 1. Здоровье и фитнес через легкоатле
тическую деятель
ность
Техника безопасности. Низкий старт и стартовый разбег
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью
Развитие навыков бега на средние дистанции
8.​2.​3.​1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
8.​3.​2.​1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
Деятельность, направленная на развитие прыгучести
8.​1.​2.​1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений
Развитие силы и мышечной выносливости в бросках и метаниях
8.​1.​1.​1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
8.​3.​5.​1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 2. Навыки решения проблем посред
ством игр
Реализация приемов в игровых ситуациях
8.​1.​1.​1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
8.​1.​3.​1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.​2.​4.​1 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Функция игры
8.​1.​2.​1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений
Организация соревновательной игровой деятельности
8.​1.​5.​1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
8.​2.​2.​1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
8.​2.​1.​1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть

8-бөлім
Жеңіл атлетика арқылы белсенді өмір салты
Сауықтыру жүгірісі
7. 3. 4. 1 денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін қауіп-қатерлерді анықтай білу
Белгілерге тез жауап қайтару ойындары
7. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін қолдана білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Денені қыздыру және қалыпқа келтіру құралдары
7. 3. 3. 1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілері бойынша анықтау
Арнайы спорттық әдістерді орындау барысындағы қозғалысты жетілдіру
7. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті жетілдіру және қорытындылау
Қозғалыс белсендігі арқылы денсаулықты нығайту
7. 3. 1. 1 өз денсаулығына салауатты өмір салтының тигізетін әсерін түсіну және түсіндіре білу
4) 8 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқу мақсаты. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан
1-бөлім
Жеңіл атлетика арқылы денсаулық пен фитнес
Қауіпсіздік ережесі.
Төменгі сөре және сөрелік екпін
8. 3. 4. 1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу
Орта қашықтыққа жүгіру дағдыларын дамыту
8. 2. 3. 1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолдану және көрсете білу;
8. 3. 2. 1 денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кещенін құру және көрсету, оның маңыздылығын түсіну;
Секіруді дамытуға арналған
іс-шаралар
8. 1. 2. 1 кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсіндіру және көрсете білу
Лақтыру кезінде күш пен бұлшық ет төзімділігін дамыту
8. 1. 1. 1 арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын көрсету;
8. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсете білу
2-бөлім
Ойын арқылы мәселелерді шешу дағдылары
Ойын жағдайында қабылдауды іске асыру
8. 1. 1. 1 арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын көрсету;
8. 1. 3. 3 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіндіру және көрсете білу;
8. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдану және талқылай білу
Ойын құрылымы
8. 1. 2. 1 кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсіндіру және көрсете білу
Жарыс ойынын ұйымдастыру
8. 1. 5. 1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын анықтау және бағалай білу;
8. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу көрсете білу;
8. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттерімен байланысты білімді
2-тоқсан

Раздел 3. Элементы гимнасти
ки и ее разновид
ности
Техника безопасности.
Строевые приемы на месте и в движении
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью
Соединение акробатических упражнений: прыжки и балансирование
8.​3.​2.​1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность;
8.​1.​2.​1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений
Комбинации на гимнастических снарядах
8.​1.​5.​1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
8.​1.​4.​1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Комплекс произвольных упражнений ритмической гимнастики
8.​2.​2.​1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде;
8.​3.​5.​1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 4. Игры с акцентом на казахские народные традиции
Подвижные игры
8.​2.​7.​1 оценивать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
8.​2.​3.​1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
8.​3.​5.​1 демонстрировать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Казахские национальные игры
8.​2.​6.​1 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
8.​2.​5.​1 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть
Раздел 5. Лыжная/
кроссовая/коньковая подготовка
Техника безопасности.
Разминка и техники восстановления для развития физических качеств
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.​3.​2.​1 составлять и демонстрировать комплексы упражнений для разминки и восстановления, осознавая их важность
Закрепление навыков техники специальных упражнений
8.​3.​1.​1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье;
8.​1.​4.​1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Бег с преодолением различных препятствий
8.​1.​3.​1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.​3.​3.​1 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать еҰ действие на организм

3-бөлім
Гимнастика
лық элемент
тер және оның түрлері
Қауіпсіздік ережесі.
Орнында және қозғалыста орындау жаттығулары
8. 3. 4. 1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу
Акробатикалық жаттығуларды тізбегі: Тепе теңдік және секіру
8. 3. 2. 1 денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кещенін құру және көрсету, оның маңыздылығын түсіну;
8. 1. 2. 1 кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсіндіру және көрсете білу
Снарядтағы гимнастикалық жаттығулар жиынтығы
8. 1. 5. 1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын анықтау және бағалай білу;
8. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін салыстыра білу
Еркін ритмикалық гимнастика жаттығулары
8. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу;
8. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсете білу
4-бөлім
Қазақ халқының дәстүрлі ойындары
Қозғалмалы ойындар
8. 2. 7. 1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді бағалай білу;
8. 2. 3. 1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолдану және көрсете білу;
8. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсете білу
Қазақ ұлттық ойындары
8. 2. 6. 1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсету және салыстыра білу;
8. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету және салыстыра білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан
5-бөлім Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі
Жаттығу және тыныс алу техникасы арқылы физикалық қасиеттерді дамыту
8. 3. 4. 1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсізді бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу;
8. 3. 2. 1 денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кещенін құру және көрсету, оның маңыздылығын түсіну
Арнаулы дамыту жаттығуларының техникалық дағдысын бекіту
8. 3. 1. 1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жеке бастың үлгісімен көрсету;
8. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін салыстыра білу
Әртүрлі кедергілерден жүгіру
8. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіндіру және көрсете білу;
8. 3. 3. 1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру

Раздел 6. Командные игры как активная форма деятель
ности
Лидерские навыки в командных играх
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.​2.​2.​1 демонстрировать и применять лидерские навыки и навыки работы в команде
Игры на развитие координации движений
8.​2.​8.​1 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
8.​1.​4.​1 сопоставлять собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Игры, развивающие логическое мышление
8.​2.​3.​1 применять и демонстрировать ряд навыков совместной эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
8.​2.​5.​1 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Игры, развивающие смекалку, внимательность и находчивость
8.​2.​1.​1 демонстрировать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
8.​2.​6.​1 демонстрировать и сравнивать правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть
Раздел 7. Основные навыки в командных играх
Техника безопасности.
Техника игры
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью;
8.​1.​1.​1 демонстрировать двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Тактика игры
8.​1.​2.​1 объяснять и демонстрировать комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне физических упражнений;
8.​2.​4.​1 использовать и уметь обсуждать правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Творческая активность в играх
8.​1.​5.​1 определять и оценивать тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
8.​2.​8.​1 демонстрировать и сравнивать роли и их различия, обусловленные различными контекстами движений;
8.​1.​6.​1 уметь улучшать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
Раздел 8. Укрепление здоровья через навыки легкой атлетики
Бег по пересечҰнной местности
8.​3.​4.​1 понимать сложные вопросы техники безопасности, а также способы снижения потенциальной угрозы здоровью
Деятельность, направленная на развитие выносливости
8.​2.​5.​1 демонстрировать и сравнивать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Применение фаз прыжка
8.​3.​3.​1 объяснять деятельность энергетической системы при выполнении упражнений различных физических нагрузок и знать еҰ действие на организм
Компоненты фитнеса в метаниях и бросках
8.​1.​3.​1 объяснять и демонстрировать навыки и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник;
8.​3.​1.​1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
9 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть

6-бөлім
Командалық ойын- белсенді қозғалыстың іс-әрекеті
Командалық ойындағы көшбасшылық
8. 3. 4. 1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу;
8. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді көрсету және қолдана білу
Ойын кезіндегі қозғалыс үйлесімділігін дамыту
8. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді көрсету және салыстыра білу;
8. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін салыстыра білу
Логикалық ойлау қабілетін дамыту ойындары
8. 2. 3. 1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолдану және көрсете білу;
8. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету және салыстыра білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Сергектікті, тапқырлықты және ұқыптылықты дамыту ойындары
8. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл әрекеттерімен байланысты білімді көрсете білу;
8. 2. 6. 1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсету және салыстыра білу
4-тоқсан
7-бөлім
Командалық ойынның негізгі дағдысы
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын техникасы
8. 3. 4. 1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу;
8. 1. 1. 1 арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын көрсету
Ойын тактикасы
8. 1. 2. 1 кең ауқымдағы қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың орындалу реттілігін түсіндіру және көрсете білу;
8. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдану және талқылай білу
Ойындағы шығармашылық белсенділік
8. 1. 5. 1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын анықтау және бағалай білу;
8. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді көрсету және салыстыра білу;
8. 1. 6. 1 қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және жауап қайтара білу дағдыларын жақсарта білу
8-бөлім
Жеңіл атлетика дағдысы арқылы денсаулықты нығайту
Ойлы-қырлы жерлерден жүгіру
8. 3. 4. 1 денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, сондай-ақ техника қауіпсіздігі бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін түсіне білу
Төзімділікті дамыту бағытындағы іс-әрекеттер
8. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін көрсету және салыстыра білу, оны шешудің балама жолдарын ұсыну
Секіру фазаларын қолдану
8. 3. 3. 1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру
Лақтырудағы фитнес құрамдастығы
8. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіндіру және көрсете білу;
8. 3. 1. 1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету
5) 9 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің тақырыптары
Оқу мақсаты. Білім алушылар білуі тиіс
1-тоқсан

Раздел 1. Совершен
ствование техники бега, прыжков и метания
Техника безопасности.
Совершенствование спринтерского бега
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью
Улучшение навыков беговой выносливости
9.​3.​3.​1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и еҰ связь с упражнениями различной физической нагрузки;
9.​3.​2.​1 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
Различные модификации прыжков
9.​1.​2.​1 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне
Разработка комплексов упражнений для совершенствования навыков метания и бросков
9.​1.​1.​1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий
Разработка и проведение беговой эстафеты
9.​3.​5.​1 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Раздел 2. Взаимодействие через командные спортивные игры
Техника игры
9.​1.​1.​1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действий;
9.​1.​3.​1 комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
9.​2.​4.​1 оценивать и сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Тактика и тактические действия в спортивных играх
9.​1.​2.​1 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне;
9.​1.​5.​1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
Лидерские навыки и навыки работы в команде
9.​2.​2.​1 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде
9.​2.​1.​1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
2 четверть
Раздел 3. Навыки по управлению телом посредством гимнасти
ки
Техника безопасности.
Строевые упражнения в группах
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью
Разработка комбинаций акробатических элементов
9.​3.​2.​1 разрабатывать, объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма;
9.​1.​2.​1 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне
Составление последовательности упражнений на гимнастических снарядах
9.​1.​5.​1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений;
9.​1.​4.​1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Процесс создания выступления и оценка в группах
9.​2.​2.​1 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде;
9.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения

1-бөлім
Жүгіру, секіру, лақтыру техникасын жетілдіру
Қауіпсіздік ережесі.
Спринттік жүгіруді жетілдіру
9. 3. 4. 1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу
Жүгіру төзімділік дағдысын жақсарту
9. 3. 3. 13 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру және сипаттау;
9. 3. 2. 1 нақты дене шынықтыру сабақтарына арналған дене қыздыру жаттығуларын құру, түсіндіру және өткізу, олардың ағзаны қалпына келтіру тиімділігін бағалау
Секірудің түрлендірілген түрлері
9. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу
Лақтыруды жетілдіруге арналған жаттығулар құрастыру
9. 1. 1. 1 үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру
Жүгіру эстафетасын өткізу жолдарын құрастыру
9. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды бағалай білу
2-бөлім
Спорт ойындары арқылы бірлескен жұмыс
Ойын техникасы
9. 1. 1. 1 үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру;
9. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түрлендіре білу;
9. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау және салыстыра білу
Ойын тактикасы және тактикалық әрекеттер
9. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу;
9. 1. 5. 1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының түрлі тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру, талдау және салыстыра білу
Командалық жұмыс және көшбасшылық дағдысы
9. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді бағалау;
9. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтару, қимыл-әрекеттерімен байланысты білімді бағалай білу
2-тоқсан
3-бөлім
Гимнастика арқылы денені басқару дағдылары
Қауіпсіздік ережесі.
Топтық саптық жаттығулар
9. 3. 4. 1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу
Акробатикалық элементтердің жиынтығын құру
9. 3. 2. 1 нақты дене шынықтыру сабақтарына арналған қыздыру жаттығуларын құру, түсіндіру және өткізу, олардың ағзаны қалпына келтіру тиімділігін бағалау;
9. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу
Гимнастикалық снарядта жүйелі жаттығулар құру
9. 1. 5. 1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының түрлі тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру, талдау және салыстыра білу;
9. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалай білу;
Топта гимнастика жаттығулар тізбегін құру және бағалау
9. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді бағалау;
9. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну

Раздел 4. Игры народов Казахстана
Международные игры
9.​2.​7.​1 анализировать поведение, отражающее честную игру, патриотизм, сотрудничество во время соревнований;
9.​2.​3.​1 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
9.​3.​5.​1 оценивать знания и навыки для обогащения опыта физических упражнений других людей
Интеллектуальные игры
9.​2.​6.​1 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства;
9.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
3 четверть
Раздел 5. Лыжная/
кроссовая/коньковая подготовка
Техника безопасности.
Разработка комплексов разминки и техники восстановления
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью;
9.​3.​2.​1 разрабатывать. объяснять и проводить разминки для конкретных физических занятий, оценивать эффективность восстановления организма
Комплексы упражнений на улучшение силы и выносливости
9.​3.​1.​1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье;
9.​1.​4.​1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Совершенствование специально-специфических упражнений для преодоления препятствий
9.​1.​3.​1 комбинировать навыки и последовательность движений при выполнении спортивно-специфических техник;
9.​3.​3.​1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и еҰ связь с упражнениями различной физической нагрузки
Раздел 6. Командно-
образую
щие игры
Командная деятельность и лидерство в играх
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью;
9.​2.​2.​1 оценивать лидерские навыки и навыки работы в команде
Совершенствование навыков решения проблем в спортивных играх
9.​2.​8.​1 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений;
9.​1.​4.​1 оценивать собственные умения и умения других для улучшения выполнения двигательных действий
Разработка игровых комбинаций
9.​2.​3.​1 оценивать ряд навыков совместной и эффективной работы по созданию благоприятной учебной среды;
9.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения
Разработка альтернативной игры
9.​2.​1.​1 оценивать приобретенные знания, связанные с движением, для реагирования на изменяющиеся обстоятельства;
9.​2.​6.​1 оценивать и анализировать правила соревновательной деятельности и правила судейства
4 четверть

4-бөлім Қазақтың ұлттық және халық ойындары
Халықаралық ойындар
9. 2. 7. 1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талдай білу;
9. 2. 3. 1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша бірқатар біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын бағалай білу;
9. 3. 5. 1 басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды бағалай білу
Зияткерлік ойындар
9. 2. 6. 6 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін бағалау және талдай білу;
9. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
3-тоқсан
5-бөлім Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
Қауіпсіздік ережесі.
Денені қыздыру және қалпына келтіру әдістерінің кешенін құрастыру
9. 3. 4. 1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу;
9. 3. 2. 1 нақты дене шынықтыру сабақтарына арналған қыздыру жаттығуларын құру, түсіндіру және өткізу, олардың ағзаны қалпына келтіру тиімділігін бағалау
Күшті, төзімділікті жақсарту жаттығулар жиынтығы
9. 3. 1. 1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету;
9. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалай білу
Кедергілерден өтудегі арнайы спецификалық жаттығуларды жетілдіру
9. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түрлендіре білу;
9. 3. 3. 1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру және сипаттау
6-бөлім
Команда құру ойындары
Ойын кезіндегі көшбасшылық және командалық іс-шаралар
9. 3. 4. 1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу;
9. 2. 2. 1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді бағалау
Ойын кезіндегі мәселені шешу дағдысын жетілдіру
9. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді бағалау және бейімдей білу;
9. 1. 4. 1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалай білу
Ойын комбинация
ларын құру
9. 2. 3. 1 қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша бірқатар біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын бағалай білу;
9. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну
Баламалы ойындар құрастыру
9. 2. 1. 1 өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу, қимыл-әрекеттерімен байланысты білімді бағалай білу;
9. 2. 6. 1 жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін бағалау және талдай білу
4-тоқсан

Раздел 7. Социаль
ные навыки и решение задач в командной деятельности
Техника безопасности.
Техника владения мяча в игровых ситуациях
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью;
9.​1.​1.​1 сопоставлять двигательные навыки для развития точности, контроля и маневренности в большом диапазоне спортивно-специфических двигательных действиях
Совершенствование навыков ориентирования в игровом пространстве
9.​1.​2.​1 обосновывать и применять комбинации движений и их последовательность в широком диапазоне упражнений на достаточном техническом уровне;
9.​2.​4.​1 оценивать и сопоставлять правила и структурные приемы для оптимизации деятельности и разработки альтернатив в рамках физических упражнений
Индивидуальные, групповые, командные тактические действия
9.​1.​5.​1 создавать, анализировать, сравнивать и сопоставлять различные тактики, стратегии и композиционные идеи в широком диапазоне физических упражнений
Разработка в группе занимательных игр
9.​2.​8.​1 оценивать и адаптировать различные роли, обусловленные контекстами движений;
9.​1.​6.​1 оценивать навыки преодоления трудностей и реагирования на риски, связанные с двигательной активностью
Раздел 8. Здоровье и фитнес через двигатель
ную активность
Создание комплекса разминки и восстановления для разных групп мышц
9.​3.​3.​1 объяснять и описывать деятельность энергетической системы и еҰ связь с упражнениями различной физической нагрузки
Развитие навыков стайерского бега
9.​1.​3.​1 комбинировать навыки и последовательности движений при выполнении спортивно-специфических техник
Развитие навыков прыжка и метаний
9.​2.​5.​1 оценивать и анализировать собственные творческие способности и способности других, а также предлагать альтернативные решения;
9.​3.​4.​1 понимать и детально описывать сложные вопросы здоровья, техники безопасности, а также способы снижения потенциальных угроз здоровью
Укрепление здоровья через двигательные способности
9.​3.​1.​1 демонстрировать на собственном примере влияние здорового образа жизни на здоровье
Приложение 68
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа курса "Глобальные компетенции" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приложение 68 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения

7-бөлім
Әлеуметтік дағдылар және мәселелерді командалық іс-әрекеттерде шешу
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын жағдайында допты игеру техникасы
9. 3. 4. 1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу;
9. 1. 1. 1 үлкен ауқымдағы арнайы спорттық қимыл әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты салыстыру
Ойын кеңістігінде бағыт-бағдар дағдысын жетілдіру
9. 1. 2. 1 қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір дене жаттығуларындағы реттілігін жеткілікті техникалық деңгейде негіздеу және қолдана білу;
9. 2. 4. 1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажет ережелер мен құрылымдық тәсілдерді бағалау және салыстыра білу
Жеке, топтық, командалық тактикалық әрекеттер
9. 1. 5. 1 кең ауқымдағы дене жаттығуларының түрлі тактикаларын, стратегияларын және композициялық идеяларын құру, талдау және салыстыра білу
Топта ойын- сауық ойындарын құру
9. 2. 8. 1 түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған рөлдерді бағалау және бейімдей білу;
9. 1. 6. 1 қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты қиындықтарды жеңу және жауап қайтара білу дағдыларын бағалау
8-бөлім
Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулық және фитнес
Әртүрлі бұлшық еттерді қалпына келтіру жаттығулар жиынтығын құрастыру
9. 3. 3. 1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіру және сипаттау
Стайерлік жүгіру дағдысын дамыту
9. 1. 3. 1 арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түрлендіре білу
Секіру, лақтыру дағдысын дамыту
9. 2. 5. 1 өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін бағалау және талдай білу, оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну;
9. 3. 4. 1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу
Қозғалыс қабілеті арқылы денсаулықты нығайту
9. 3. 1. 1 салауатты өмір салтының денсаулыққа тигізетін әсерін жекебастың үлгісімен көрсету
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
68-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Жаһандық құзыреттер" оқу курсы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 68-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Типовая учебная программа курса "Глобальные компетенции" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Курс "Глобальные компетенции" способствует формированию ценностных ориентиров, коммуникативных навыков, этических норм и поведенческих установок обучающихся.
3. Цель курса: формирование конкурентоспособной личности, соответствующей стандартам культуры поведения и обладающей глобальными компетенциями.
4. Задачи курса:
формировать у обучающихся гражданскую позицию и готовность служить интересам своей страны;
развивать у обучающихся личностные качества: честность, порядочность, доброжелательность, ответственность за свои действия;
формировать у обучающихся навыки медиаграмотности и финансовой грамотности;
прививать культуру здорового образа жизни;
развивать экологическую культуру;
формировать понимание роли религии в жизни общества.
5. Объем учебной нагрузки по курсу "Глобальные компетенции" составляет:
1) в 5 классе - 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
3) в 7 классе - 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
4) в 8 классе - 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
5) в 9 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Базовое содержание учебного курса
6. Учебная программа курса включает шесть разделов (юнитов), разработанных с учетом возрастных особенностей обучающихся.
Юнит "Этика и этикет" способствует развитию у обучающихся таких личностных качеств, как честность, порядочность, ответственность за свои действия, этичность, доброжелательность, умение работать в коллективе, представляющих высокие стандарты культуры поведения.
Юнит "Гражданственность и патриотизм" направлен на формирование качеств личности, позволяющих осознавать себя гражданином страны, чувствовать свою принадлежность к Родине и готовность служить ее интересам, проявлять гражданскую позицию.
Юнит "Медиаграмотность и финансовая грамотность" направлен на формирование навыков, позволяющих анализировать, оценивать и использовать инструменты медиа пространства, а также навыков управления финансами и обеспечения своего финансового благополучия.
Юнит "Безопасность жизнедеятельности" направлен на формирование навыков безопасного поведения, ведения здорового образа жизни.
Юнит "Экологическая культура" направлен на формирование личности, бережно относящейся к своему здоровью, к природе, осознающей последствия негативного воздействия на окружающую среду и ведущей активную природоохранную деятельность.
Юнит "Светскость и основы религиоведения" (9 класс) направлен на формирование представления о светском государстве, месте религии в жизни общества, об опасности влияния псевдорелигиозных и деструктивных религиозных течений.

1. "Жаһандық құзыреттер" курсының оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Жаһандық құзыреттер" курсы білім алушылардың құндылық бағдарларын, коммуникативтік дағдыларын, әдеп нормалары мен мінез-құлық ұстанымдарын қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Курстың мақсаты: бәсекеге қабілетті, мінез-құлық мәдениетінің стандартына сәйкес келетін және жаһандық құзыреттерге ие тұлғаны қалыптастыру.
4. Курстың міндеттері:
1) 1) білім алушылардың азаматтық ұстанымын және өз елінің мүддесіне қызмет етуге дайындығын қалыптастыру;
2) білім алушылардың жеке қасиеттерін дамыту: адалдық, әдептілік, ізгі ниет, өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілік;
3) білім алушыларда медиа сауаттылық және қаржылық сауаттылық дағдыларын қалыптастыру;
4) салауатты өмір салты мәдениетін қалыптастыру;
5) экологиялық мәдениетті дамыту;
6) қоғам өміріндегі діннің рөлі туралы түсінік қалыптастыру.
5. "Жаһандық құзыреттер" курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 17 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 17 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 17 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 17 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Оқу курсының базалық мазмұны
6. Курстың оқу бағдарламасы білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып әзірленген алты бөлімнен (юниттер) тұрады.
"Этика және әдеп" бөлімі (юнит) білім алушылардың бойында адалдық, тәртіптілік, өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілік, әдептілік, ізгі ниет, және ұжымда жұмыс істей алу сияқты жеке қасиеттерін дамытуға, мінез-құлық мәдениетінің стандартын қалыптастыруға ықпал етеді.
"Азаматтық және патриотизм" бөлімі (юнит) өзін ел азаматы ретінде сезінуге, өзінің Отанға қатыстылығын сезінуге және оның мүдделеріне қызмет етуге, азаматтық ұстанымын көрсетуге дайын болуға мүмкіндік беретін жеке қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған.
"Медиа сауаттылық және қаржылық сауаттылық" бөлімі (юнит) медиа кеңістіктің құралдарын талдауға, бағалауға және пайдалануға мүмкіндік беретін дағдыларды, сондай-ақ қаржыны басқару және өзінің қаржылық әл-ауқатын қамтамасыз ету дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
"Өмір сүру қауіпсіздігі" юнтиті қауіпсіз мінез-құлық, салауатты өмір салтын ұстану дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
"Экологиялық мәдениет" бөлімі (юнит) өз денсаулығына, табиғатқа ұқыпты қарайтын, қоршаған ортаға теріс әсердің салдарын түсінетін және белсенді табиғатты қорғау қызметін жүргізетін тұлғаны қалыптастыруға бағытталған.
"Зайырлылық және дінтану негіздері" (9-сынып) бөлімі (юнит) зайырлы мемлекет, діннің қоғам өміріндегі орны, жалған діни және деструктивті діни ағымдардың әсер ету қаупі туралы идеяны қалыптастыруға бағытталған.

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).
2. Главной целью курса краеведения является:
1) реализация прочного усвоения и развитие знаний о своем родном крае;
2) расширение кругозора обучающихся, воспитывать патриотизм и формировать активную гражданскую позицию подрастающего поколения.
3. В соответствии с указанными целями должны быть решены следующие задачи обучения:
1) повышать познавательные интересы обучающихся;
2) способствовать формированию, развитию практических и интеллектуальных навыков и умений;
3) осуществлять осознанный выбор профессии;
4) развивать поисково-исследовательские качества личности, навыки экспедиционной работы;
5) соблюдать комплексность в краеведческой работе, которая развивает функциональную грамотность обучающихся в различных аспектах: общеучебных умений и навыков, наблюдательности, воображения, научной любознательности, интеллекта, эрудиции и культурного уровня, литературной и предметной речи, полиязычия, навыках общения с представителями разных профессий, возрастов и поколений, психологической подготовки к самостоятельной жизни и профессиональной деятельности, морально-нравственных качеств, патриотических чувств, любви к родному краю и к Родине.
4. Краеведение реализуется на уроках, классных часах, как их воспитательная задача (воспитание патриотических, гражданских чувств к "малой" Родине).
5. Курс краеведения логически дополняет курсы географии, биологии, истории, литературы и других предметов учебными знаниями о своем крае, при выделении местных аспектов.
6. Программа курса краеведения реализуется отдельными поисковыми группами в классе и в школе, по определенным темам экспедиционного поиска, утвержденным Советом краеведческой работы организации образования.
7. Изучается как факультатив по определенной программе.
8. Возможности для непосредственного изучения родного края в процессе учебных занятий ограничены. Поэтому системно-деятельностные результаты работы активно достигаются во внеклассное и во внурочное время, выходя из школьных кабинетов в окрестности, на берега рек и озер, на предприятия промышленного и сельскохозяйственного производства, к памятникам и местам исторической славы, музеям и выставкам, организациям местной исполнительной власти и так далее.

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Өлкетану курсының басты мақсаты:
1) өзінің туған өлкесі жайлы білімді терең меңгерту және дамыту;
2) жасөспірімдердің бойында белсенді азаматтық ұстанымды қалыптастыру және отансүйгіштік сезім тәрбиелеу.
3. Аталған мақсаттарға сәйкес білім берудің келесі міндеттері шешілуі тиіс:
1) білім алушылардың танымдық қызығушылықтарын тереңдету;
2) практикалық және интеллектуалдық дағды мен шеберлікті қалыптастыру және дамыту;
3) болашақ мамандықты саналы түрде таңдауға көмектесу;
4) жеке тұлғаның бойында ізденушілік-зерттеушілік қасиетін, экспедициялық жұмыс дағдыларын қалыптастыру;
5) әр түрлі тәсілдермен білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытатын өлкетану жұмысындағы кешенділікті сақтау: жалпы оқу біліктілігі мен дағдысын, байқағыштықты, ойлауды, қиялдауды, ғылымдарға деген сүйіспеншілікті, білімдарлықты және мәдени деңгейін, әдеби және пәндік тілді, бірнеше тілді меңгеруді, әр түрлі мамандық иелерімен, өзінен үлкен-кіші адамдармен қарым-қатынас дағдыларына икемделу, өз бетімен өмір сүруге және болашақтағы мамандығына психологиялық тұрғыдан дайындалу, моральдық-өнегелілік қасиеттерді, туған өлкеге және Отанға деген сүйіспеншілік пен патриоттық сезімдерді тәрбиелеу.
4. Өлкетану сабақтарда, сынып сағаттарында, олардың тәрбиелік мақсаты ретінде ("кіші" Отанына деген патриоттық, азаматтық сезімдерді тәрбиелеу) жүзеге асырылады.
5. Өлкетану курсы жергілікті жердің қыр-сырын ашып көрсету арқылы география, биология, тарих, әдебиет және басқа да пәндерді оқу білімімен логикалық түрде толықтырады.
6. Өлкетану курсының бағдарламасы сыныпта және мектепте жекелеген зерттеу топтарымен, білім беру ұйымының өлкетану жұмысы Кеңесінің белгілеген экспедициялық зерттеу тақырыптары бойынша жүзеге асырылады.
7. Нақты белгіленген бағдарлама бойынша факультатив сабағы ретінде бөлек оқытылады.
8. Оқу сабақтары үдерісі кезінде туған өлкені тікелей оқып-білу мүмкіндігі шектеулі. Сол себепті, жұмыстың жүйелі-әрекеттік нәтижелерін сыныптан тыс және сабақтан бос уақытта кабинеттерден жергілікті жердің төңірегіне, өзен-көлдердің жағалауына, өнеркәсіп және ауылшаруашылық кәсіпорындарына, ескерткіштерге және тарихи даңқ орындарына, мұражайлар мен көрмелерге т.б. жерлерге саяхатқа шығу арқылы жандандыру мүмкіншілігі бар.

9. За время обучения у обучающихся должна сложится система знаний о своем крае: о ее природе, природных ресурсах, промышленности, сельском хозяйстве, транспорте, историческом и культурном развитии, о выдающихся людях, особенностях и значении края для района, области, региона и всей республики. Ученик должен узнать востребованность экономики своего края в трудовых ресурсах.
10. Обучающиеся 7 класса изучают природные, экономические аспекты родного региона и перспективы их развития. С пропедевтической целью в программу включены темы опережающего характера по экономике края, которые более глубоко будут изучены в старших классах. В содержание краеведческой работы входит также исследование исторического прошлого края, археологических памятников, памятников культуры (архитектура, литература), фольклорного материала различных жанров, национально-прикладного искусства и ремесел, жизни и творчества выдающихся личностей, прославивших край.
11. Данная программа является алгоритмом поисково-исследовательских действий, которые являются основными формами учебной-познавательной деятельности обучающихся в краеведении, способствующих выявлению главных специфических особенностей своего края. Программа имеет универсальный характер и показывает основные направления изучения родного края, села или города, их окрестностей, расположенных в любой части страны.
12. Итоги всей работы за год подводятся на школьной краеведческой конференции, лучшие работы отмечаются и рекомендуются на районные, городские конференции.
Глава 2. Организация содержания курса "Краеведение"
Параграф 1. Содержания курса "Краеведение"
13. Объем учебной нагрузки по курсу "Краеведение" составляет 1 час в неделю, всего 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Содержание курса включает следующие темы:
1) "Введение" (1 час), что изучает предмет краеведение, цели и задачи курса, источники знаний, географическое положение и величина территории (края, села, города), статус и значение населенных пунктов (административные, экономические, научные, туристические, рекреационные, культурные, культурно-исторические, духовные центры);
2) "Работа с картами и знакомство с основами туризма" (2 часа):
виды карт, используемых в краеведении, основы ориентирования, компас, определение азимутов по карте и на местности, технология создания планов местности способами полярной и маршрутной съемки, картосхем, условные знаки;
основы туристической техники (установление палатки, укладка вещей, вязание узлов, виды переправ, оказание первой помощи), движение на местности по карте, правила безопасности во время экскурсии;

9. Оқу барысында білім алушылардың бойында өз өлкесі: оның табиғаты, табиғат ресурстары, өнеркәсіптері, ауыл шаруашылығы, көлік жүйесі, тарихи және мәдени дамуы, белгілі адамдары, өлкенің аудан, облыс, аймақ және республика үшін маңызы жайлы білім жүйесі қалыптасуы тиіс. Білім алушының өз өлкесі экономикасындағы еңбек ресурстарына сұранысы жайлы білу мүмкіндігі бар.
10. 7-сынып білім алушылары туған аймақтың табиғи-экономикалық ерекшеліктерін және олардың даму келешегін оқып-үйренеді. Алдын-ала оқыту мақсатында, бағдарламаға өлкенің экономикасы жайлы тақырыптар кіргізілгенін атап айту қажет, жоғары сыныптарда ол тақырыптар тереңдетіліп оқытылады. Сонымен қатар, өлкетану жұмысының мазмұнына өлкенің тарихи өткені, археологиялық ескерткіштерін, мәдени (сәулет өнері, әдебиет) ескерткіштерін, әр түрлі жанрдағы фольклорлық материалдарды, ұлттық ерекшелігі бар қолөнерді, өлкенің атын шығарған атақты тұлғалардың өмірі мен шығармашылығын зерттеу кіреді.
11. Білім алушылардың өз өлкесіне тән негізгі ерекшеліктерді анықтауға жағдай жасайтын, өлкетанудағы оқу-ізденушілік әрекетінің негізгі түрі ретіндегі бұл бағдарлама, іздеу-зерттеу әрекеттерінің алгоритмі болып табылады. Бағдарлама жан-жақты сипатқа ие және еліміздің кез-келген бөлігінде орналасқан туған өлкені, ауылды немесе қаланы, олардың төңірегін оқып-білудегі негізгі бағыттарды көрсетеді.
12. Жыл бойы жүргізілген жұмыстың нәтижесі мектептің өлкетану конференциясында қорытындыланады, үздік жұмыстар марапатталады және аудандық, қалалық конференцияға ұсынылады.
2-тарау. "Өлкетану" таңдау курсының мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Өлкетану" курсының мазмұны
13. "Өлкетану" факультативтік курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Курстың мазмұны келесі тақырыптардан тұрады:
1) "Кіріспе" (1 сағат), өлкетану пәні нені оқытады, курстың мақсаттары мен міндеттері, білім көздері, аумақтың географиялық орны және көлемі (өлкенің, ауылдың, қаланың), елді мекендердің (әкімшілік, экономикалық, ғылыми, туристік, рекреациялық, мәдени, мәдени-тарихи, рухани орталықтар) маңызы және ерекшеліктері;
2) "Туризм негіздерімен танысу және карталармен жұмыс істеу" (2 сағат):
өлкетануда қолданылатын карталардың түрлері, бағдарлау (бағытты анықтау) негіздері, компас, жергілікті жерде және картада азимутты анықтау, полярлық және маршруттық түсіру тәсілдерімен жергілікті жердің планын жасау технологиялары, шартты белгілер;
туристік техника негіздері (шатырды орнату, заттарды салу, арқанды (жіпті) байлау, өткелдерден өту тәсілдері, алғашқы медициналық көмек көрсету), картаның көмегімен жергілікті жерде жүру, экскурсия кезіндегі қауіпсіздік ережелері;

3) "Рельеф территории края" (3 часа):
ознакомление с типичными формами рельефа, выявление основных рельефообразующих факторов, сейсмические процессы, действия при землетрясении, изучение происхождения названий форм рельефа, ознакомление с горными породами;
измерительные работы по картам и на местности (работа с нивелиром), определение высоты холмов, возвышенностей, гор, крутизны склонов, создание изображений различных форм рельефа (рисунок, картосхема, схема, совокупность условных знаков объектов местности и моделирование);
эрозионные процессы антропогенного и природного происхождения на поверхности рельефа и их отрицательные последствия, меры предпринимаемые по их предотвращению, экология территории;
4) "Природные ресурсы края" (2 часа):
выявление и составление перечня природных ресурсов родного края и их значение для развития экономики, ознакомление с полезными ископаемыми и историей открытия месторождений в крае, анализ туристко-рекреационных ресурсов;
ознакомление с месторождениями полезных ископаемых и способами (видами) добычи, ресурсосохраняющие технологии, составление схемы месторождения, карьера, сбор образцов полезных ископаемых, горных пород;
5) "Погода и климат местности" (3 часа):
выявление климатообразующих факторов, способы наблюдения за погодой (измерение атмосферного давления, температуры воздуха, силы и направления ветра, атмосферных осадков (работа с приборами), графическое изображение этих показателей погоды, по возможности, знакомство с технологией работы ближайшей метеостанции);
местные признаки изменений в погоде, предсказание погоды (презентация способов), явления погоды, принимающие характер чрезвычайных ситуаций, действия человека;
анализ многолетних наблюдений за изменениями климатических условий и природы края в целом, выявление основных причин изменений (по разным источникам, в том числе, по опыту старожилов), ветроэнергетика, экология воздушного бассейна края;
6) "Воды края и их использование" (3 часа):
классификация вод на территории края, создание схемы местной гидрографической сети, изучение происхождения названий, использование водных ресурсов, гидроэнергетика, экология вод; исследование и описание одного водного объекта (реки, родника), исследование и описание озер края (или одного ближайшего озера);
7) "Почвы края" (2 часа):
главные типы почв края, их основные характеристики и значение, изучение почвенных срезов;
плодородие местных почв, мероприятия по ее сохранению и востановлению, знакомство с технологией агромелиорации (встреча с работниками и специалистами сельского хозяйства);

3) "Өлке аумағының жер бедері" (3 сағат):
жер бедерінің түрлерімен танысу, рельеф құрушы негізгі факторларды анықтау, сейсмикалық үдерістер, жер сілкінуі кезіндегі әрекеттер, жер бедері түрлері атауларының шығу тарихын оқып-білу, тау жыныстарымен танысу;
карталарда және жергілікті жерде өлшеу жұмыстары (нивелирмен жұмыс), дөңдердің (төбелердің), қыраттардың, таулардың биіктігін, беткейдің тіктігін анықтау, жер бедерінің әр түрлі формаларының бейнесін жасау (сурет, карта-сызба, сызба-нұсқа, жергілікті жер нысандарының шартты белгілерінің жиынтығы және модельдеу);
жер бедері бетіндегі антропогендік және табиғи эрозиялық үдерістер және олардың кері әсерінің салдары, оларды болдырмау үшін қолданылатын шаралар, аумақтың экологиясы;
4) "Өлкенің табиғи ресурстары" (2сағат):
туған өлкенің табиғат ресурстарының тізімін құрастыру және олардың экономиканы дамытудағы рөлін анықтау, өлкенің пайдалы қазбаларымен және кен орындарының ашылу тарихымен танысу, туристік-рекреациялық ресурстарды саралау;
пайдалы қазбалардың кен орындарымен және оларды өндіру әдістерімен (тәсілдерімен) танысу, ресурс қорғау технологиялары, кен орнының, карьердің сызбасын жасау, пайдалы қазбалардың, тау жыныстарының үлгілерін жинау;
5) "Жергілікті жердің ауа райы және климаты" (3 сағат):
климат қалыптастырушы факторларды анықтау, ауа райын бақылау әдістері (атмосфера қысымын, ауа температурасын, желдің күші мен бағытын, атмосфералық жауын-шашын мөлшерін өлшеу (құралдармен жұмыс істеу), ауа райының бұл көрсеткіштерін график түрінде көрсету, жақын маңайдағы метеостансаның жұмыс істеу технологиясымен танысу (мүмкіндікке байланысты);
ауа райы өзгерістерінің жергілікті белгілері, ауа райын болжау (әдістерді презентациялау), төтенше жағдай сипатындағы ауа райы құбылыстары, адамның іс-әрекеті;
көпжылдық бақылаулар бойынша өлкенің жалпы климат жағдайларындағы және табиғатындағы өзгерістерге талдау жасау, өзгерістердің негізгі себептерін анықтау (әр түрлі ақпарат көздерінің көмегімен, сонымен қатар байырғы тұрғындардың тәжірибесінен), өлкенің жел энергетикасы, ауа бассейінінің экологиясы;
6) "Өлкенің сулары және оларды пайдалану" (3 сағат):
өлке аумағындағы су нысандарының жіктелуі, жергілікті жердің гидрографиялық жүйесінің сызбасын жасау, атауларының пайда болу тарихын оқып-білу, су ресурстарын пайдалану, су энергетикасы, су экологиясы;
бір су нысанын зерттеу және сипаттау (өзенді, бұлақты);
өлкенің көлдерін зерттеу және сипаттау (немесе жақын маңайда орналасқан бір көлді);
7) "Өлкенің топырағы" (2 сағат):
өлке топырағының негізгі түрлері, олардың негізгі сипаты және маңызы, топырақ кесіндісін оқып-білу;
жергілікті жердің топырағының құнарлығы, оны сақтау және қалпына келтіру шаралары, агромелиорация технологияларымен танысу (ауыл шаруашылығы жұмысшыларымен және мамандарымен кездесулер);

8) "Растительность края и города" (3 часа):
изучение растительности на территории края, определение их типов и уникальных видов растений в них, состояние растительного покрова края, растительность в городе, опыт озеленения в г. Астана и его окрестностях;
изучение отдельных видов растений, растущих в крае, ознакомление с их полезными и лечебными свойствами;
изучение и описание местных растений по гербариям, оформление флористического уголка;
9) "Животный мир края" (4 часа):
выявление и изучение животного мира на территории края, определение их групп и уникальных видов животных в них, охрана животного мира;
изучение отдельных видов животного мира края, опасные и полезные насекомые, промысловые животные и их значение, казахская национальная охота – искусство беркутчи;
посещение музеев природы родного края (встреча с работниками охотобществ, лесхозов), изготовление и развешивание скворечников;
10) "Охрана природы и особо охраняемые объекты, территории края и города" (3 часа):
составление списков, фотоальбомов, видеослайдов, видеофильмов о растениях и животных родного края, нуждающихся в защите и охране (презентация работы);
"Краснокнижные", эндемичные растения и животные родного края и прилегающих территорий;
посещение особо охраняемых территорий и объектов (по возможностям) (заповедников, заказников, национальных парков, памятников природы, зоопарков, ботанических садов, дендрариев, лесхозов), ознакомление с технологиями природоохранной работы в них;
11) "Хозяйство края, города" (4 часа):
составление картосхемы расположения значимых промышленных и сельскохозяйствнных предприятий (села, района, города), профессии востребованные на предприятиях и учреждениях края;
знакомство с работой промышленных и сельскохозяйственных предприятий (встреча с руководителями и специалистами предприятий);
экскурсия на предприятие, знакомство с техникой, технологией и технологическими процессами, знакомство с представителями различных профессий;
изучение и описание по разработанному плану наиболее значимого для района, города предприятия, составление схемы производственных связей, по экспорту и импорту в том числе;
12) "Краткая история и культура народов, проживающих в крае" (3 часа):
ближайшие археологические памятники, составление схемы древних стоянок, поселений, городищ, курганов, могильников, исследование литературных источников;
общественно-исторические, экономические и природные факторы первоначального заселения края, краткая история процесса заселения, освоения и развития территории;
культура (народное творчество, традиции, обычаи, обряды, национальная кухня, национальные ремесла казахского народа и народов, проживающих на территории края);
выдающиеся люди края, знакомство с биографией и заслугами людей, внесших особый вклад в развитие края, города;

8) "Өлкенің және қаланың өсімдіктері" (3 сағат):
өлке аумағындағы өсімдік жамылғысын оқып-білу, өсімдіктердің түрлерін және олардың ішінен ғажайып түрлерін анықтау, өлкенің өсімдік жамылғысының жағдайы, қаланың өсімдік жамылғысы, Астана қаласын және оның маңайын көгалдандыру тәжірибесі;
өлкеде өсетін өсімдіктердің жекелеген түрлерін оқып-білу, олардың пайдалы және емдік қасиеттерімен танысу;
кеппешөптердің көмегімен жергілікті жердің өсімдіктерін оқып-білу және сипаттау, флористикалық бұрыш ұйымдастыру;
9) "Өлкенің жануарлар дүниесі" (4 сағат):
өлке аумағының жануарлар дүниесін анықтау және оқып-білу, жануарлардың топтарын және олардың ғажайып түрлерін анықтау, жануарлар дүниесін қорғау;
өлкенің жануарлар дүниесінің жекелеген түрлерін оқып-білу, қауіпті және пайдалы жәндіктер, кәсіптік жануарлар және олардың маңызы, қазақтың ұлттық аңшылық өнері – саяткерлік;
туған өлкенің табиғат мұражайларына саяхат жасау (аң аулау қоғамдарының, орман шаруашылығының жұмысшыларымен кездесулер), құс үйшіктерін жасау және ілу;
10) "Өлкенің және қаланың ерекше қорғалатын аумақтары және табиғатты қорғау" (3 сағат):
туған өлкенің қорғауды талап ететін өсімдіктері мен жануарларын анықтау және тізімін құрастыру, олар жайлы фотоальбомдар, бейне слайдтар, бейнефильмдер жасау (жұмысты презентациялау);
туған өлкенің және оған жақын аумақтардың "Қызылкітаптық", эндемикалық өсімдіктері мен жануарлары;
ерекше қорғалатын аумақтар және нысандарға (мүмкіндікке байланысты): қорықтарға, қорықшаларға, ұлттық саябақтарға, табиғат ескерткіштеріне, хайуанаттар бағына, ботаникалық бақтарға, дендрарилерге, орман шаруашылықтарына саяхат жасау, олардағы табиғатты қорғау жұмыстарының технологияларымен танысу;
11) "Өлкенің, қаланың шаруашылығы" (4 сағат):
маңызы бар (ауылдың, ауданның, қаланың) өнеркәсіп және ауылшаруашылығы кәсіпорындарының орналасуының карта-сызбасын құрастыру, өлкенің кәсіпорындары және мекемелерінде сұранысқа ие мамандықтар;
өнеркәсіп және ауылшаруашылығы кәсіпорындарының жұмысымен танысу (кәсіпорындардың жетекшілерімен және мамандарымен кездесу);
кәсіпорынға экскурсия жасау, техникамен, технологиялармен және технологиялық үдерістермен танысу, әр түрлі мамандық иелерімен танысу;
алдын-ала жасалған жоспар бойынша аудан, қала үшін аса маңызды кәсіпорындарды оқып-білу және сипаттама беру, өнеркәсіптік, сонымен қатар экспорттық және импорттық қарым-қатынастардың сызба-нұсқасын құрастыру;
12) "Өлкеде өмір сүретін халықтардың тарихы және мәдениеті" (3 сағат):
жақын маңайдағы археологиялық ескерткіштер, ерте замандағы тұрақтардың, елді мекендердің, қалалардың, қорғандардың, қорымдардың сызба-нұсқаларын жасау, әдеби мұра көздерін зерттеу;
өлкенің ең бастапқы игерілуінің тарихи-қоғамдық, экономикалық және табиғи факторлары, аумақтың қоныстану, игерілу және даму үдерісінің қысқаша тарихы;
мәдениет (қазақ және өлке аумағында өмір сүретін басқа да ұлт өкілдерінің шығармашылығы, салт-дәстүрлері, әдет-ғұрыптары, ұлттық тағамдары, ұлттық қолөнері);
өлкенің белгілі адамдары, өлкенің, қаланың дамуына үлес қосқан адамдардың өмірбаянымен және еңбегімен танысу;

13) подведение итогов (1 час), оформление накопленного материала по разделам (их презентация и сдача в школьный краеведческий музей).
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Требования к уровню подготовки обучающихся
15. Предметные результаты, учащиеся 7 класса должны знать о своем родном крае:
1) особенности географического положения;
2) статус и значение населенных пунктов края;
3) названия географических объектов;
4) особенности величины территории и рельефа;
5) совокупность природных ресурсов;
6) главные месторождения полезных ископаемых;
7) рекреационные возможности своего края;
8) гидрографическую сеть района, основные водные объекты;
9) особенности погоды и климата своего края;
10) действия во время возникновения чрезвычайных ситуаций;
11) почвы, основные типы растительности;
12) основные группы животного мира своего края;
13) уникальные виды растений и животных;
14) особо охраняемые территории края;
15) экономическое "лицо" края, главные предприятия промышленности и сельского хозяйства;
16) экспортную продукцию;
17) ближайшие археологические памятники и исторические объекты;
18) процесс заселения, освоения и развития края;
19) основные народы, их культуру, традиции, обычаи и ремесла;
20) выдающихся, заслуженных людей края.
16. Учащиеся 7 класса должны уметь:
1) анализировать по картам главные черты географического положения территории и географических объектов края;
2) осушествлять с помощью карт измерительные действия при характеристике природных особенностей;
3) анализировать горные породы, полезные ископаемые, особенности вод, погоды и климата своего края;
4) давать характеристику почвам, растительному покрову и животному миру края;
5) давать общие описания хозяйства своего края, отдельных значимых предприятий, их продукцию, производственные связи;
6) описывать, объяснять историю края, основные факторы развития, особенности заселения, причины многонационального состава населения, их культуру, традиции и обычаи;
7) выявлять и давать характеристику экологических и иных проблем, состоянию охраны природного комплекса на территории родного края и ее компонентов.
17. Личностные результаты обучающихся. Учащиеся должны проявлять:
1) активную гражданскую позицию, высокие патриотические чувства, готовность к служению своей Родине и защите ее интересов;

13) қорытындылау (1 сағат), бөлімдер бойынша жинақталған материалдарды ресімдеу, оларға презентация жасау және мектептің өлкетану мұражайына тапсыру.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3 тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
15. Пәндік нәтижелер, 7-сыныптың соңында білім алушылар туған өлкесінің:
1) географиялық жағдайының ерекшеліктерін;
2) өлкедегі елді мекендердің дәрежесі мен маңызын;
3) географиялық нысандарының атауларын;
4) аумақ және рельеф көлемінің ерекшеліктерін;
5) табиғат ресурстарының жиынтығын;
6) пайдалы қазбаларының негізгі кен орындарын;
7) өз өлкесінің рекреациялық мүмкіндіктерін;
8) ауданның гидрография жүйесін, негізгі су нысандарын;
9) өз өлкесінің ауа райы мен климатының ерекшеліктерін;
10) төтенше жағдайлар кезіндегі іс-әрекеттерді;
11) топырағын, өсімдік жамылғысының негізгі түрлерін;
12) өз өлкесінің жануарлар дүниесінің негізгі түрлерін;
13)өсімдіктердің және жануарлардың ерекше түрлерін;
14) өлкенің ерекше қорғалатын аумақтарын;
15) өлкенің экономикалық "тұрпатын", өнеркәсіптің және ауылшаруашылығы-ның негізгі кәсіпорындарын;
16) экспорттық өнімдерін;
17) жақын маңайдағы археологиялық ескерткіштерді және тарихи нысандарды;
18) өлкенің қоныстану, игерілу және даму үдерісін;
19) негізгі халықтарын, олардың мәдениетін, дәстүрлерін, әдет-ғұрыптарын және қолөнерін;
20) өлкенің белгілі, еңбек сіңірген адамдарын білулері тиіс.
16. 7-сыныптың соңында білім алушылар:
1) аумақтың географиялық орнының және өлкенің географиялық нысандарының негізгі белгілеріне карта көмегімен талдау жасай;
2) табиғат ерекшеліктеріне сипаттама жасау барысында карталардың көмегімен өлшеу жұмыстарын орындай;
3) өз өлкесінің климаты және ауа райының, суларының ерекшеліктеріне, тау жыныстарына, пайдалы қазбаларына талдау жасай;
4) өлкенің өсімдік жамылғысына және жануарлар дүниесіне, топырағына сипаттама бере;
5) өз өлкесінің шаруашылығына, жекелеген маңызды кәсіпорындарына, олардың өнімдеріне, шаруашылық байланыстарына жалпы және толық сипаттама бере;
6) өлкенің тарихын, дамуының негізгі факторларын, қоныстануының ерекшеліктерін, халық құрамының көпұлтты болу себептерін, олардың мәдениетін, салт-дәстүрін, әдет-ғұрпын сипаттап, түсіндіре;
7) туған өлке аумағындағы табиғат кешені және оның компоненттерін қорғау жағдайын, экологиялық, басқа да проблемаларды анықтап және сипаттама бере алулары тиіс.
17. Білім алушылардың тұлғалық нәтижелері:
1) белсенді азаматтық ұстанымын, жоғары патриоттық сезімін көрсете білуінен, өз Отанына қызмет етуге және оның мүддесін қорғауға дайын болуынан;

2) стремление беречь и приумножать богатства природы родного края, своим посильным трудом улучшать его экономику, экологию;
3) уважение к истории, культуре и традициям народов, к памяти о выдающихся людях края.
18. Системно-деятельностные результаты работы отражаются в:
1) умении анализировать, обрабатывать, синтезировать, использовать информацию, полученную во время поисково-исследовательских работ;
2) овладение методами познания, планирование деятельности и исследований;
3) владение современными информационными технологиями, образовательными ресурсами, архивными источниками, формирование навыка презентации полученной информации;
4) овладение коммуникативными способностями, развитие полиязычия и формирование навыков работы в социуме: индивидуально, в малых, в больших группах.
Приложение 70
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа курса "История становления межэтнических отношений" для 8-класса уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии 7 направлением стратегии развития Республики Казахстан до 2050 года: "Новый казахстанский патриотизм-основа успеха нашего многонационального и многоконфессионального общества" и задачей "Развитие казахстанской идентичности и интеллектуального потенциала" Национального проекта "Ұлттық рухани жаңғыру", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 724.
2. Главным условием успешного развития страны является обеспечение внутриполитической стабильности, гражданского мира и межнационального согласия, а также повышение культуры межэтнических отношений на основе глубокой истории сложившихся этнических общностей.
3. Программа курса предусматривает развитие культуры межнационального общения как одного из главных направлений в воспитании молодежи. Программа имеет важное значение в воспитании будущего поколения как толерантного и уважающего ценности других этносов гражданина.
4. Цель изучения курса:
познакомить обучающихся с историей становления Казахстана как полиэтнического общества на основе известных закономерностей и исторических процессов. Разъяснение важнейших путей и условий обеспечения стабильности общества.
5. задачи обучения:
1) показать роль понятия этноса в жизни человека, его основные черты и функции;
2) разъяснение основных закономерностей и особенностей этнокультурных процессов на территории Казахстана;
3) раскрытие истории становления межэтнических отношений через этапы;

2) туған өлкесінің табиғатын сақтауға және көркейтуге, қолынан келерлік еңбегімен оның экономикасын, экологиясын жақсартуға ұмтылуынан;
3) өлкенің көрнекті өкілдерінің рухына, халықтардың тарихына, мәдениетіне және салт-дәстүріне құрметпен қарауынан көрініс табады.
18. Жүйелі-әрекеттік нәтижелер:
1) іздеу-зерттеу жұмыстары кезінде алынған ақпаратты саралау, өңдеу, жинақтау, қолдану шеберлігі;
2) іс-әрекетті және зерттеуді жоспарлау, танып білу әдістерін меңгеру;
3) қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды, білім беру ресурстарын, мұрағат деректерін қолдана білу, алынған ақпаратқа презентация жасау;
4) коммуникативтік қабілетті, көптілділікті дамыту және өздігінен, шағын не үлкен топтарда жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
70-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 8-сыныбы үшін "Этносаралық қатынастардың қалыптасу тарихы" курсының үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының 2050 жылға дейінгі даму стратегиясының 7-бағытын: "Жаңа қазақстандық патриотизм – біздің көпұлтты және көпконфессиялы қоғам табысының негізі" және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 724 қаулысымен бекітілген "Ұлттық рухани жаңғыру" ұлттық жобасының "Қазақстандық бірегейлік пен зияткерлік әлеуетті дамыту" 1-міндетін ескере отырып, әзірленді.
2. Елдiң табысты дамуының басты шарты – iшкi саяси тұрақтылықты, азаматтық татулық пен ұлтаралық келiсiмдi қамтамасыз ету, әрі қалыптасқан этникалық қауымдастықтардың терең тарихы негізінде этносаралық қатынастар мәдениетiн арттыру болып табылады.
3. Курс бағдарламасы жастарымызға тәрбие берудегі басты бағыттардың бірі ұлтаралық қарым-қатынас мәдениетін дамытуды қарастырады. Бағдарламаның болашақ ұрпақты толерантты әрі өзге этностардың құндылықтарын құрметтейтін азамат ретінде тәрбиелеудегі маңызы зор.
4. Курсты оқыту мақсаты:
Білім алушыларға Қазақстанның көпэтносты қоғам ретінде қалыптасу тарихын белгілі заңдылықтар мен тарихи үдерістер негізінде таныстыру. Қоғамның тұрақтылығын қамтамасыз етудің маңызды жолдары мен шарттарын түсіндіру.
5. Оқыту міндеттері:
1) этнос ұғымының адам өміріндегі рөлін, оның басты белгілері мен қызметтерін көрсету;
2) Қазақстан аумағындағы этномәдени үдерістердің негізгі заңдылықтары мен ерекшеліктерін түсіндіру;
3) этносаралық қатынастардың қалыптасу тарихын кезеңдер арқылы ашып көрсету;

4) ознакомление с богатой этнической историей, культурой этносов и их деятельностью в организации жизни общества;
5) выявить особенности казахстанского опыта построения полиэтничного и многоконфессионального общества.
6) Поскольку история становления межэтнических отношений рассматривает все аспекты уровня развития этносов на разных этапах их жизни, возможность установления междисциплинарных связей очень велика. Межпредметная связь ведется по фактам, фактам, понятиям и идеям, общим для определенного этноса, что способствует творческому усвоению учащимися учебного материала, формированию учебных навыков и умений. В списке дисциплин, связанных с тематикой курса, можно увидеть не только гуманитарные предметы, такие как история, литература, но и предметы естественно-математического цикла.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация содержания курса
7. Объем учебной нагрузки:
в 8 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Содержание знаний курса включает следующие разделы:
9. Введение: понятие о предмете, цели и задачи, актуальность. Народ Казахстана, его сложный этнический состав. Потенциал казахского этноса в построении нации и создании государства. Политика Республики Казахстан в сфере межэтнических отношений (1 час).
10. "Мир этноса" (3 часа):
1) понятие этноса: сущность понятия этноса. Основные понятия: этническая история, национальное государство, унитарное государство, федерация, титульный этнос, полиэтническое общество, межэтническая коммуникация, диаспора, интеграция, ассимиляция, консолидация (1 час);
2) Формирование первых этнических объединений (антропогенез, расогенез и этногенез). Различные факторы, влияющие на формирование этносов (исторические, географические, политические, культурные). Влияние крупных миграционных процессов на формирование этнического облика земного шара (1 час);
3) этнические отношения в современном мире: систематизация этносов, населявших Землю, по языковым, антропологическим, хозяйственным, религиозным особенностям. Взаимоотношения и основные процессы этносов в современном мире (1 час).
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

4) этностардың бай этникалық тарихы, мәдениеті және олардың қоғам өмірін ұйымдастырудағы қызметтерімен таныстыру;
5) көпэтносты, әрi көпконфессиялы қоғам құрудағы қазақстандық тәжiрибенің ерекшеліктерін айқындау.
6) Этносаралық қатынастардың қалыптасу тарихы этностар өмірінің әртүрлі сатыдағы даму деңгейінің барлық қырларын қарастыратындықтан, пәнаралық байланыстар орната білудің мүмкіндігі өте мол. Пәнаралық байланыс белгілі бір этносқа ортақ фактілер, деректер, түсініктер мен идеялар бойынша жүргізіліп, білім алушылардың оқу материалдарын шығармашылықпен игеруіне, оқу дағдылары мен икемділіктерін қалыптастыруға септігін тигізеді. Курс тақырыптарына байланысты пәндер тізімінен тек тарих, әдебиет сияқты гуманитарлық пәндерді ғана емес, жаратылыстану-математика цикліндегі пәндерді де көруге болады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. "Этносаралық қатынастардың қалыптасу тарихы" курсының мазмұнын ұйымдастыру
7. Оқу жүктемесінің көлемі:
8-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Курстың білім мазмұны төмендегідей тарауларды қамтиды:
9. Кіріспе: пән туралы түсінік, мақсат-міндеттері, өзектілігі. Қазақстан халқы, оның күрделі этникалық құрамы. Қазақ этносының ұлт құру және мемлекет құру әлеуеті. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласында ұстанатын саясаты (1 сағат).
10. "Этнос әлемі" (3 сағат):
1) Этнос ұғымы: этнос ұғымының мәні. Негізгі түсініктер: этникалық тарих, ұлттық мемлекет, унитарлық мемлекет, федерация, титулдық этнос, көпэтностық қоғам, этносаралық коммуникация, диаспора, интеграция, ассимиляция, консолидация (1 сағат);
2) Алғашқы этникалық бірлестіктердің пайда болуы (антропогенез, расогенез және этногенез). Этностардың қалыптасуына ықпал ететін түрлі факторлар (тарихи, географиялық, саяси, мәдени). Ірі миграциялық үдерістердің жер шарының этникалық бет-бейнесінің қалыптасуына тигізген әсері (1 сағат);
3) Қазіргі замандағы этникалық қарым-қатынастар: Жер бетін мекендеген этностарды тілдік, антропологиялық, шаруашылық, діни ерекшеліктері бойынша жүйелеу. Қазіргі әлемдегі этностардың өзара қарым-қатынастары және негізгі үдерістері (1 сағат).
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. "Культура межэтнических отношений Казахстана в древности и средневековье" (4 часа):
1) этническая история Казахстана: из истории взаимоотношений этно-политических объединений Казахстана с этносами мира. Этногенетическая и культурная преемственность народов, населявших территорию Казахстана (1 час);
2)система взаимоотношений казахов с другими народами: политико-дипломатические культурные связи Казахского государства. Другие этнические группы и народности, вошедшие в казахский Союз, и механизмы их интеграции в общество. (2 часа);
3) культура казахского народа. Традиционная духовная и материальная культура-фактор формирования национального самосознания. (1 час).
12. "История становления полиэтничного Казахстана" (13 часов):
1) Первый этап заселения Казахстана представителями других этносов: этническая территория и население Казахского ханства середины XVIII века. Отношения с Россией, Китаем, государствами Средней Азии (1 час);
2) реформы России начала ХІХ века и изменения в этническом составе: влияние реформ России начала ХІХ века на межэтнические отношения в казахском обществе. Культурно-бытовые связи казаков-русских с местными народами. Взаимоотношения в хозяйстве. Восприятие образцов традиционной казахской культуры. Формирование Уральских, оренбургских, сибирских, семиреченских казачьих поселений. Возникновение оседлых поселений (1 час);
3) усложнение этнического состава в XIX в.: этапы крестьянской колонизации Казахстана. Переселение уйгуров и дунганов на казахскую землю. Культурно-бытовые связи с местными народами. Прием образцов оседлости традиционной казахской культуры (1 час);
4) межэтнические отношения на казахской земле находятся в центре внимания интеллигенции XIX века: А. И. Левшин, Т. Г. Шевченко, Ш. Ш. Валиханов, Г. Н. Потанин, С. Бабаджанов, В. В. Радлов, И. Алтынсарин, Н.И.Ядринцев, В.К. Фон Герн, И. Кунанбаев, Ш. Кудайбердыулы, М. Ж. Копейулы и др. О культурных особенностях и взаимоотношениях этносов, населявших казахскую землю (1 час);
5) Позиция интеллигенции Алаш по отношению к межэтническим отношениям: отражение политики нации и нации в программе Алаш. Борьба правительства Алашорды за создание государства и решение межэтнических проблем (1 час);
6) установление советской власти: политико-общественная и демографическая ситуация 1920-1930-х годов. Образование Казахской республики в составе СССР и разграничение территории. Голод 1921-1922, 1932. Образование переселенского правления в 1929 году. Изменения в демографической ситуации (2 часа);

11. "Көне және ортағасырлардағы Қазақстанның этносаралық қарым-қатынас мәдениеті" (4 сағат):
1) Қазақстанның этникалық тарихы: Қазақстан этно-саяси бірлестіктерінің әлем этностарымен қарым-қатынасы тарихынан. Қазақстан территориясын мекендеген халықтардың өзара этногенетикалық және мәдени сабақтастығы (1 сағат);
2) Қазақтардың өзге халықтармен қалыптасқан қарым-қатынас жүйесі: Қазақ мемлекетінің саяси-дипломатиялық мәдени байланыстары. Қазақ одағына кірген өзге этникалық топтар мен ұлыстар және олардың қоғамға интеграциялануының механизмдері (кірме, ру құрамына ену, төлеңгіттер институты, шалақазақтар). Тамыр болу, қонақжайлылық дәстүрі (2 сағат);
3) Қазақ халқының мәдениеті. Дәстүрлі рухани және материалдық мәдениет – ұлттық сана-сезімді қалыптастырушы фактор. Ұлттық стереотиптер (1 сағат).
12. "Көпэтносты Қазақстанның қалыптасу тарихы" (13 сағат):
1) Өзге этнос өкілдерінің Қазақстанға қоныстануының алғашқы кезеңі: ХVІІІ ғасырдың орта шеніндегі Қазақ хандығының этникалық территориясы мен халқы. Ресей, Қытай, Орта Азия мемлекеттерімен қарым-қатынасы (1 сағат);
2) ХІХ ғасырдың басындағы Ресей реформалары және этникалық құрамдағы өзгерістер: ХІХ ғасырдың басындағы Ресей реформаларының қазақ қоғамындағы этносаралық қатынастарға тигізген әсері. Казак-орыстардың жергілікті халықтармен мәдени-тұрмыстық байланыстары. Шаруашылықтағы өзара байланыстар. Дәстүрлі қазақ мәдениетінің үлгілерін қабылдауы. Жайық, Орынбор, Сібір, Жетісу казак-орыстары қоныстарының қалыптасуы. Отырықшы қоныстардың пайда болуы (1 сағат);
3) XIX ғ. этникалық құрамның күрделенуі: Қазақстанды крестьяндық (қарашекпен) отарлаудың кезеңдері. Ұйғырлар мен дүнгендердің қазақ жеріне қоныс аударуы. Жергілікті халықтармен мәдени тұрмыстық байланыстары. Дәстүрлі қазақ мәдениетінің отырықшы мәдениет үлгілерін қабылдауы (1 сағат);
4) Қазақ жеріндегі этносаралық қарым-қатынас ХІХ ғасырдың зиялы қауымының назарында: А.И.Левшин, Т.Г.Шевченко, Ш.Ш.Уәлиханов, Г.Н.Потанин, С.Бабаджанов, В.В.Радлов, Ы.Алтынсарин, Н.И.Ядринцев, В.К.Фон Герн, И.Құнанбаев, Ш.Құдайбердіұлы, М.Ж.Көпейұлы, т.б. қазақ жерін мекендеген этностардың мәдени ерекшеліктері және қарым-қатынастары жөнінде (1 сағат);
5) Алаш зиялыларының этносаралық қатынастарға қатысты ұстанымы: Алаш бағдарламасындағы ұлыс және ұлт саясатының көріністері. Алашорда үкіметінің мемлекет құру және этносаралық мәселелерді шешу үшін жүргізген күресі (1 сағат);
6) Кеңес үкіметінің орнауы: 1920-1930 жылдардағы саяси-қоғамдық және демографиялық ахуал. КСРО құрамында Қазақ республикасының құрылуы және территорияның межеленуі. 1921-1922, 1932 жылғы аштық. 1929 жылғы переселен басқармасының құрылуы. Демографиялық жағдайдағы өзгерістер (2 сағат);

7) Казахстан-большой депортационный лагерь: из истории депортации в страну целых народов 1930-1950-х годов. Их увиденные невзгоды и закрепление на новом месте. Забота со стороны казахского народа (2 часа);
8) этнические процессы при освоении целинных и залежных земель: народы, прибывшие в республику в период Целинной кампании. Резкое изменение демографической ситуации (2 часа);
9) национальная политика, проводимая советским правительством в республике во 2-й половине ХХ века: политика в области образования, культуры. Идея "лаборатории дружбы народов". Состояние казахского языка. Положение малых этносов в Казахстане (1 час);
10) Казахстан-суверенное государство: распад СССР. Кризис национальной политики СССР. Обретение Казахстаном суверенитета. Первая декларация и закон о независимости (1 час).
13. "Независимый Казахстан-новая модель полиэтнического и многоконфессионального государства" (6 часов):
1)Первые шаги суверенной страны в национальной политике: процесс перехода от колониального положения к подлинной независимости. Ата закон. История формирования новых отношений между этносами и этническими группами, населявшими Казахстан. Государственные и национальные символы Казахстана (1 час);
2) казахская нация как совокупность иных этнических групп: государственный и национал-созидающий казахский этнос. Государство и языковая политика, место и деятельность казахской культуры в полиэтничном центре, политико-демографическая ситуация казахского народа (1 час);
3) этнические группы, населявшие Казахстан, и их место в общественно-политической жизни: русские, узбекские, украинские, уйгурские, корейские, татарские, башкирские этнокультурные сообщества. Информация о межэтнической гармонии, других этнических группах и представителях этносов и демографическая ситуация в Казахстане. Материальные памятники этносов, населявших Казахстан. Традиционное искусство, особые праздники этносов, населявших казахскую землю (2 часа);
4) Казахстан-новая модель этноса и межконфессионального согласия. Религиозные конфессии и группы в Казахстане. Их место в общественной жизни. Опыт Казахстана, направленный на сохранение гармонии и стабильности между различными этносами и конфессиями. Встречи представителей мировых религий (2 часа).
14. "общие традиции и праздники народа Казахстана" (3 часа):
1) 1 мая – Праздник дружбы и согласия народа Казахстана: значение праздника, ход его проведения, проявления. Духовные сокровища и ценности этносов, населявших Казахстан, прославляющие мир, единство, мир (1 час);

7) Қазақстан – үлкен депортациялық лагерь: 1930-1950 жылдардағы тұтас халықтарды елімізге жер аудару тарихынан. Олардың көрген қиыншылықтары мен жаңа жерге орнығуы. Лагерьде азап шеккендер. Қазақ халқы тарапынан қамқорлық (2 сағат);
8) Тың және тыңайған жерлерді игеру кезіндегі этникалық үдерістер: Тың игеру науқаны кезінде республикаға келген халықтар. Демографиялық жағдайдың күрт өзгеруі (2 сағат);
9) Кеңес үкіметінің ХХ ғасырдың 2-ші жартысында республикада жүргізген ұлттық саясаты: білім беру, мәдениет салаларындағы саясат. "Халықтар достастығы зертханасы" идеясы. Қазақ тілінің жағдайы. Қазақстандағы кіші этностардың жағдайы (1 сағат);
10) Қазақстан – егеменді мемлекет: КСРО-ның ыдырауы. КСРО-ның ұлттық саясатының дағдарысы. Қазақстанның егемендік алуы. Алғашқы декларация мен тәуелсіздік туралы заң (1 сағат).
13. "Тәуелсіз Қазақстан – көпэтносты және көпконфессиялы мемлекеттің жаңа үлгісі" (6 сағат):
1) Егеменді еліміздің ұлттық саясаттағы алғашқы қадамдары: отарлық жағдайдан шынайы тәуелсіздікке өту үдерісі. Ата заң. Қазақстанды мекендеген этностар мен этникалық топтардың арасында жаңа қатынастардың қалыптасу тарихы. Қазақстанның мемлекеттік және ұлттық рәміз-нышандары (1 сағат);
2) Қазақ ұлты өзге этникалық топтардың ұйтқысы ретінде: мемлекет және ұлт құрушы қазақ этносы. Мемлекет және тіл саясаты, қазақ мәдениетінің көпэтностыортадағы орны мен қызметі, қазақ халқының саяси-демографиялық ахуалы (1 сағат);
3) Қазақстанды мекендеген этникалық топтар және олардың қоғамдық-саяси өмірде алатын орны: орыс, өзбек, украин, ұйғыр, кәріс, татар, башқұрт этномәдени қауымдастықтары. Қазақстандағы этносаралық үйлесім, өзге этникалық топтар мен этнос өкілдері туралы ақпарат және демографиялық жағдай. Қазақстанды мекендеген этностардың материалдық ескерткіштері. Қазақ жерін мекендеген этностардың дәстүрлі өнері, ерекше мерекелері (2 сағат);
4) Қазақстан – этнос және конфессияаралық татулықтың жаңа үлгісі. Қазақстандағы діни конфессиялар мен топтар. Олардың қоғамдық өмірдегі орны. Түрлі этностар мен конфессиялардың арасында үйлесім мен тұрақтылықты сақтауға бағытталған Қазақстан тәжірибесі. Әлемдік дін өкілдерінің бас қосулары (2 сағат).
14. "Қазақстан халқының ортақ салт-дәстүрлері мен мерекелері" (3 сағат):
1) 1 мамыр – Қазақстан халқының достығы мен татулығы мерекесі: Мерекенің маңызы, өткізілу барысы, көріністер. Қазақстанды мекендеген этностардың бейбітшілікті, бірлікті, татулықты дәріптейтін рухани қазыналары мен құндылықтары (1 сағат);

2) религиозно-конфессиональные праздники народа Казахстана: мусульманские праздники Ораз-айт и Курбан айт, христианские рождество и др. (1 час);
3) Наурыз-подлинный праздник возрождения для этносов Казахстана: исторические истоки и легенды праздника Наурыз. Традиции и обычаи Наурыза. Наурыз-Надежда природы и человека на будущее (1 час).
15. "Ассамблея народа Казахстана и межэтнические отношения" (3 часа):
1) стратегия развития Ассамблеи народа Казахстана. История создания Ассамблеи народа Казахстана. Стратегия Ассамблеи народа Казахстана - национальное согласие, безопасность, гражданское образование. Открытие этнокультурных центров (2 часа);
2) национальная доктрина Республики Казахстан и рост взаимодействия этносов. (1 час);
16. итоговое повторение (1 час).
Глава 3. Требования к уровню подготовки обучающихся
17. по предметным результатам в конце 8 класса обучающиеся:
1) место понятия этноса в жизни человека, его основные черты и функции;
2) основные закономерности и особенности этнокультурных процессов на территории Казахстана;
3) основные этапы истории становления межэтнических отношений;
4) этническая история этносов и причины переселения на территорию Казахстана;
5) этнографии этносов и их деятельности в организации жизни общества;
6) особенности казахстанского опыта построения полиэтничного и многоконфессионального общества;
7) роль межэтнических отношений в политической и социальной жизни общества;
8) особенности жизнедеятельности этносов Казахстана;
9) основные закономерности этнокультурных процессов на территории Казахстана;
10) определение роли культуры в жизни этноса;
11) анализ места традиции в формировании мировоззрения личности;
12) дать оценку роли религии в культурном и духовном развитии общества;
13) составлять подробный план в зависимости от изучаемой темы;
14) самостоятельная работа с историческими документами;
15) давать характеристику этническим группам, значимым историческим событиям, историческим личностям;
16) умение переносить полученные знания в новую ситуацию;
17) умение высказывать личное мнение по пройденным материалам и отстаивать свою точку зрения на основе доводов;
18) составление докладов и сообщений;
19) проведение тестирования по отдельным темам;
20) выполнение тестовых заданий;
21) владеть самостоятельным поиском дополнительных сведений.
18. личностные результаты обучащихся:

2) Қазақстан халқының діни-конфессиялық мерекелері: Мұсылмандардың ораза-айт және құрбан айт, христиандардың рождество, т.б. мерекелері (1 сағат);
3) Наурыз – Қазақстан этностары үшін шынайы жаңғыру мерекесі: Наурыз мерекесінің тарихи бастаулары мен аңыздар. Наурыздың салт-дәстүрлері. Наурыз – табиғат пен адам баласының болашаққа деген үміті (1 сағат).
15. "Қазақстан халқының ассамблеясы және этносаралық қатынастар" (3 сағат):
1) Қазақстан халқы Ассамблеясының даму стратегиясы. Қазақстан халқы Ассамблеясының құрылу тарихы. Қазақстан халқы Ассамблеясының стратегиясы – ұлттық келісім, қауіпсіздік, азаматтық білім. Этномәдени орталықтардың ашылуы (2 сағат);
2) Қазақстан Республикасының ұлттық доктринасы және этностардың өзара ықпалдастығының артуы. Қабылдану қажеттілігі. Негізгі қағидалары. 3) Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың тұрақтылық пен татулықты сақтаудағы рөлі, этносаралық келісімді нығайту жолындағы саясаты. (1 сағат);
16. Қорытынды қайталау (1сағат).
3 тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
17. Пәндік нәтижелер бойынша 8-сыныптың соңында білім алушылар:
1) этнос ұғымының адам өміріндегі орнын, оның басты белгілері мен қызметтерін;
2) Қазақстан аумағындағы этномәдени үдерістердің негізгі заңдылықтары мен ерекшеліктерін;
3) этносаралық қатынастардың қалыптасу тарихының негізгі кезеңдерін;
4) этностардың этникалық тарихы мен Қазақстан аумағына қоныс аудару себептерін;
5) этностар этнографиясы мен олардың қоғам өмірін ұйымдастырудағы қызметтерін;
6) көпэтносты, әрi көпконфессиялы қоғам құрудағы қазақстандық тәжiрибенің ерекшеліктерін білуі тиіс;
7) этносаралық қатынастардың қоғамның саяси және әлеуметтік өміріндегі рөлін;
8) Қазақстан этностары тұрмыс-тіршілігінің ерекшеліктерін;
9) Қазақстан аумағындағы этномәдени үдерістердің негізгі заңдылықтарын;
10) этнос өміріндегі мәдениеттің рөлін анықтауды;
11) салт-дәстүрдің жеке тұлғаның дүниетанымының қалыптасуындағы орнын талдауды;
12) діннің қоғамның мәдени және рухани дамуындағы рөліне баға беруді;
13) оқытылатын тақырыпқа байланысты толық жоспар құруды;
14) тарихи құжаттармен өздік жұмыс жасауды;
15) этникалық топтарға, маңызды тарихи оқиғаларға, тарихи тұлғаларға өзіндік сипаттама беруді;
16) алған білімін жаңа жағдайға көшіре білуді;
17) өткен материалдар бойынша жеке пікірін айта алуды және дәйектер негізінде өз көзқарасын қорғай алуды;
18) баяндама мен хабарламалар жасауды;
19) жекелеген тақырыптар бойынша тест жасауды;
20) тест тапсырмаларын орындауды;
21) қосымша мәліметтерді өз алдына іздестіруді меңгеруі тиіс.
18. Тұлғалық нәтижелер білім алушылардың:

1) формирование гражданской, этнической, культурной идентичности и патриотизма, уважение к своему народу и другим этносам, полиэтничное отношение к вчерашней истории и сегодняшнему дню своей Родины с гордостью и верой в будущее;
2) осознанное принятие и осознание ответственности перед своей Родиной как активного и ответственного члена казахстанского общества за гуманитарные и демократические, традиционные национальные ценности, присущие человечеству в целом;
3) из навыков использования исторических знаний для понимания сущности современных общественных явлений и жизни в полиэтническом и многоконфессиональном мире;
4) уважение к историческому наследию этносов Казахстана, принятие и дальнейшее продолжение исторически сложившихся традиций толерантности в полиэтническом и многоконфессиональном обществе страны.
19. по системно-деятельностным результатам:
1) способность обучающегося на основе своей точки зрения доказать, что любое допущение имеет право на существование;
2) применять знания по истории Казахстана, а также другим гуманитарным дисциплинам;
3) изучение исторических и этнографических данных, изучение вариантов и оценок исторических событий на основе сравнительного подхода к различным видам занятий; ;
4) уметь анализировать различные точки зрения, связанные с поднимаемыми проблемами, используя несколько методов обучения;
5) методы проблемного обучения путем изложения непреходящих исторических событий, характерных для определенного этноса; ;
6) осуществлять самостоятельную работу как форму организации, проведения занятий с целью вовлечения, заинтересованности обучающихся в самостоятельную познавательную деятельность, развития личностных качеств и творческих способностей;
7) доведение исторических документов до уровня основного объекта знаний, формирующего историческое познание, а не только как пример исторических сюжетов;
8) формировать навыки работы с историческими документами, справками, применять методы, обучающие их обсуждению и анализу.
Приложение 71
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа курса "Светскость и основы религиоведения" для 9- класса уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).

1) азаматтық, этникалық, мәдени сәйкестілігі мен патриотизмнің қалыптасуынан, өз халқы мен өзге этностарға деген құрметі, көпэтносты өз Отанының кешегі тарихы мен бүгінгі күніне мақтанышпен және келешегіне зор сеніммен қарауынан;
2) Қазақстан қоғамының белсенді әрі жауапты мүшесі ретінде жалпы адамзатқа тән гуманитарлық және демократиялық, дәстүрлі ұлттық құндылықтарды саналы түрде қабылдап, өз Отанының алдында жауапкершілігін сезінуінен;
3) қазіргі заманғы қоғамдық құбылыстардың мәні мен көпэтникалық және көпконфессиялы әлемдегі өмірді түсіну үшін тарихи білімді қолдану дағдыларынан;
4) Қазақстан этностарының тарихи мұрасына деген құрмет, еліміздің көпэтникалық және көпконфессиялы қоғамында тарихи қалыптасқан толеранттылық дәстүрлерін қабылдап, одан әрі жалғастырудан көрініс табуы тиіс.
19. Жүйелі-әрекеттік нәтижелер бойынша:
1) білім алушының өз көзқарасы негізінде кезкелген жорамалдың өмірсүруге құқы барын дәлелдей алуы;
2) Қазақстан тарихы, сонымен қатар өзге де гуманитарлық пәндерден жинақтаған білімдерін қолдана білуі;
3) тарихи және этнографиялық деректерді зерделеуде, тарихи оқиғалардың нұсқалары мен бағалауларын салыстырмалы тәсіл негізінде әртүрлі сабақ түрлерін;
4) оқытудың бірнеше әдістерін қолдану арқылы көтеріліп отырған мәселелерге байланысты әртүрлі көзқарастарды талдай білуді;
5) белгілі бір этносқа тән толассыз тарихи уақиғаларды баяндау арқылы мәселелік оқыту әдістерін;
6) білім алушыларды дербес танымдық іс-әрекетке тарту, қызықтыру, жеке тұлға есебіндегі қасиеттері мен шығармашылық қабілетін дамыту мақсатында өзіндік жұмысты сабақ жүргізудің, ұйымдастырудың формасы ретінде жүзеге асыруда;
7) тарихи құжаттарды тарихи сюжеттердің мысалы ретінде ғана қолданбай, тарихи танымды қалыптастыратын негізгі білім обьектісі деңгейіне жеткізудің;
8) тарихи құжаттар, анықтамалармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып, оларды талқылау мен талдауға үйрететін әдістерді қолдануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
71-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Зайырлылық және дінтану негіздері" курсының үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Изучение курса "Светскость и основы религиоведения" способствует формировании культурных и духовных ценностей современного общества. Курс "Светскость и основы религиоведения" является структурным компонентом социально-гуманитарных и обществоведческих знаний в системе среднего образования.
3. Современная политика Казахстана направлена на формирование взаимоуважения между нациями, этническими группами и культурами Республики Казахстан, достижение согласия и установление взаимной гармонии и созидания, основанных на духовных и человеческих ценностях.
4 Взаимоотношение государства и религии, цивилизации и религии, культуры и религии является выражением многовекового опыта духовности всего человечества.
5. Известные казахские мыслители – аль-Фараби, Ходжа Ахмет Йасауи, Махмут Кашкари, Жусуп Баласагуни, Бухар жырау, Шортанбай, Машхур-Жусуп, Абай, Ыбырай, Шакарим, Гумар Караш показали роль и место религии в истории государства и всестороннем развитии личности на основе исторического сознания и практики.
6. Цель изучения курса:
формирование гуманистического мировоззрения обучающихся, ознакомление обучающихся с принципом светскости как самым важным фактором стабильности.
7. Задачи обучения курса:
1) формирование у обучающихся умения самостоятельного изучения сущности религии, истории религии и роли религии в современном обществе;
2) формирование знания о ценности национальной независимости с позиции светскости как основы государственности;
3) формирование религиозного сознания, навыка сравнения основ религиозной веры с позиции светскости и практики религиозного воспитания;
4) разъяснение мировоззренческого, культурно-цивилизационного и общечеловеческого значения религий;
5) формирование светского отношения к религиозным течениям современного общества на основе уважения свободы вероисповедания, гражданской солидарности, составляющей основу единения обшества, и привитие чувства человеколюбия;
6) воспитание у обучающихся чувства гражданской зрелости и ответственности на основе показа этнокультурного и межрелигиозного согласия в Казахстане как положительного итога и результата светскости;
7) объяснение опасностей негативных идеологий и пропаганды экстремизма, терроризма, религиозного радикализма, представляющих угрозу национальной безопасности, основам светского государства и стабильности общества, воспитание уважения к принципам светскости государства;
8) воспитание у обучающихся культуры и навыков рационального мышления, критического анализа и сравнительной оценки содержания религиозной литературы, материалов электронных и медиаресурсов, и СМИ по религиозным темам;

2. "Зайырлылық және дінтану негіздері" курсының мәні және маңызы оның қазіргі қоғам қажеттілігі мен тұрақтылығының ғылыми тұғырнамасы ретіндегі өзектілігінен, қоғам тарихы, мәдениеті мен рухани құндылығын анықтайтын бастаулардан тұрады. Зайырлылық және дінтану негіздері жалпы орта білім жүйесіндегі әлеуметтік-гуманитарлық және қоғамтанулық білім алудың құрамдас бөлігі болып табылады.
3. Қазақстанның қазіргі саясаты елімізде ұлт, этникалық топтар мен мәдениет арасындағы өзара сыйластық құру, өзара татулықты орнату, рухани, адамгершілік құндылықтарға негізделген қоғамдық жүйе құруға бағытталған.
4. Мемлекет және дін, өркениет және дін, мәдениет және дін қатынастары мен тарихын білу, адамзаттың сан ғасырлық рухани тәжірибесінің көрінісін тану болып табылады.
5. Қазақтың белгілі ойшылдары - әл-Фараби, Қожа Ахмет Йасауи, Махмұт Қашқари, Жүсіп Баласағұни, Бұқар жырау, Шортанбай, Мәшһүр Жүсіп, Абай, Ыбырай, Шәкәрім, Ғұмар Қараш рухани мұраларында ел тарихындағы діннің рөлі мен оның жеке тұлғаны жан-жақты қалыптастырудағы маңызын тарихи сана мен тәжірибе негізінде ашып көрсетті.
6. Курсы оқыту мақсаты:
білім алушыларға гуманистік дүниетанымын қалыптастыра, зайырлылық қағидатын тұрақтылықтың басты факторы ретінде таныстыру.
7. Курсты оқытудың міндеттері:
1) білім алушыларға діннің мәні, дін тарихы және діннің қазіргі қоғамдағы рөлі жөнінде өздігінен үйренуге баулу;
2) зайырлылық ұстанымды мемлекеттіліктің негізі ретінде таныта отырып, ұлт тәуелсіздігінің құндылығын түсіндіру бағытындағы білім қалыптастыру;
3) зайырлылық тұрғысынан діни сенім, діни сана және діни тәжірибе негіздерін салыстыра білуді үйрету;
4) діннің дүниетанымдық, мәдени-өркениеттік және адамшылық мәнін түсіндіру;
5) білім алушыларды адамның діни сенім еркіндігін сыйлау, елдік құндылық болып табылатын ынтымақтастықты құрметтеу, адамгершілікке баулу арқылы ұстаным негізінде бағалау діни ағымды зайырлылық дағдысын қалыптастыру;
6) Қазақстандағы этномәдени, дінаралық қатынастарды зайырлылық ұстанымның ұтымды нәтижесі ретінде танытып, оқушыларды азаматтық мінез, бен жауапкершілік қасиетке тәрбиелеу;
7) ұлттық қауіпсіздікке, зайырлылық ұстаным мен қоғам тұрақтылығына қауіп төндіретін экстремизм, терроризм, діни радикализм сияқты кесапаттардың теріс идеологияларының қаупін түсіндіріп, зайырлы мемлекет қағидаттарына құрмет сезімін тәрбиелеу;
8) білім алушылардың бойында діни әдебиеттер, электрондық ресурстар және бұқаралық ақпарат құралдары дін тақырыбындағы материалдарын ақыл-парасат тұрғысынан өзара салыстыра білу және сыни талдау тұрғыда сараптау мәдениеті мен қабілеттерін қалыптастыру;

9) воспитание уважения к правам и свободам граждан Республики Казахстан, разъяснение важности правовой и религиозной грамотности в общественной жизни;
В рамках освоения предложенного программой материала предусматривается установление преемственности и межпредметной связи с предметами "История Казахстана", "Всемирная история", "Казахская литература" и курсом "Абайтану".
8. Объем учебной нагрузки:
в 9 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Базовое содержание курса
9. Содержание курса включает в себя следующие темы:
1) Введение: предмет курса "Светскость и основы религиоведения"
(1 час);
2) Светскость и светское государство: определение понятия, значение и характер светскости. Светское государство и религия. Основы светской этики. Принципы светскости в системе образования (1 час);
3) Происхождение и значение религии, ее социальное предназначение и классификация. Структура и функции религии. Формирование и развитие науки о религии – религиоведения. Основные религиозные понятия. Политеизм. Монотеизм. Религия как феномен духовной культуры (2 часа);
4) Истоки и исторические формы религии. Древние системы верований, национальные и традиционные религии. Религиозные представления в Древнем Египте, Греции, Риме. Системы религиозного мировоззрения стран Востока. Зороастрийская религиозная система. Тенгрианское мировоззрение. История древних религиозных общин книжников. Моисей и Тора. Талмуд. (3 часа);
5) Основы религиозного учения буддизма, история, практика и регионы распространения. Основные направления буддизма (1 час);
6) Основы религиозного вероучения христанства, история, практика и регионы распространения. Иисус Христос и Библия. Основные направления христианства. Христианская религия в современном мире (3 часа);
7) Основы исламской религии, история, практика и регионы распространения. Пророк Мухаммед и Священный Коран. Религиозные течения и направления в исламе. Основные школы мусульманского права (мазхабы). Особенности и значение ханафитской правовой школы. Особенности и историческая роль школы Матуридийа. Школы суфизма. Ислам, наука и культура (5 часов);
8) Ислам на территории Казахстана. Утверждение ислама как государственной религии в государстве Карлуков-Караханидов. Хикметы Ходжа Ахмеда Йасауи. История ислама в Золотой Орде. Роль ислама в Казахском ханстве. Исламские религиозные знания в наследии казахских жырау. Истоки светскости в Казахском ханстве. Политика атеизма в Казахстане в ХХ веке. Ислам в современном Казахстане. Распространение ханафитских правовых норм в Казахстане (5 часов);

9) құқықтық және діни сауаттылықтың қоғам өміріндегі маңызын түсіндіре отырып, Қазақстан Республикасы азаматының құқықтары мен еркіндіктерін сыйлауға тәрбиелеу;
Бағдарламада ұсынылған материалды игеру барысында "Қазақстан тарихы", "Дүниежүзі тарихы", "Қазақ әдебиеті", "Құқық негіздері" сияқты пәндермен пәнаралық байланыс пен сабақтастықты орнату қарастырылған.
8. Оқу жүктемесінің көлемі: 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2 тарау. Курстың базалық мазмұны
9. Оку пәнінің мазмұны төмендегідей тақырыптарды қамтиды:
1) Кіріспе: "Зайырлылық және дінтану негіздері" курсының мәні (1 сағат).
2) Зайырлылық және зайырлы мемлекет: зайырлылық ұғымының анықтамасы, мәні мен сипаты. Зайырлы мемлекет және дін. Зайырлы этика негіздері. Білім беру жүйесіндегі зайырлылық қағидаттары (1 сағат).
3) Діннің қалыптасуы мен мәні, әлеуметтік маңызы мен жіктелуі. Діннің құрылымы және функциялары. Дінтану ғылымының қалыптасуы мен дамуы. Негізгі діни ұғымдар. Политеизм. Монотеизм. Дін - рухани мәдениет феномені
(2 сағат).
4) Діннің шығу тегі мен тарихи формалары. Ежелгі сенім жүйелері, ұлттық және дәстүрлі діндер. Ежелгі Египеттегі, Грециядағы, Римдегі діни өкілдіктер. Шығыс елдерінің діни дүниетаным жүйелері. Зороастрлық діни жүйе. Тәңірлік дүниетаным. Дін мұғалімдерінің ежелгі діни қауымдастықтарының тарихы. Мұса мен Тора. Талмуд. (3 сағат).
5) Буддизм діни ілім негіздері, тарихы, тәжірибесі және таралу аймақтары. Буддизмнің аясындағы діни ағым тармақтары (1 сағат).
6) Христиан діни ілім негіздері, тарихы, тәжірибесі және таралу өңірлері. Иисус Христос және Библия. Христиан дінінің негізгі бағыттары. Қазіргі заманғы христиан діні (3 сағат).
7) Ислам дінінің негіздері, тарихы, тәжірибесі және таралу өңірлері. Мұхаммед пайғамбар және Құран Кәрім. Ислам діні аясындағы қалыптасқан діни бағыттар мен ағымдар. Мұсылман құқығының негізгі мектептері (мазхабтар). Ханафи құқықтық мектебінің ерекшеліктері мен маңызы. Матурудия мектебінің ерекшеліктері мен тарихи ролі. Сопылық танымдық мектебі. Ислам, ғылым және мәдениет (5 сағат).
8) Қазақстан аумағындағы ислам. Қарлұқ-Қарахан мемлекетіндегі исламның мемлекеттік дін ретінде орнығуы. Қожа Ахмет Йасауидің хикметі. Алтын Ордадағы исламның тарихы. Қазақ хандығы тұсындағы исламның рөлі. Қазақ жырауларының мұрасындағы исламдық діни таным. Қазақ хандығы тұсындағы зайырлылық бастаулары. XX ғасырдағы Қазақстандағы атезим саясаты. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы ислам діні. Ханафи құқықтық нормаларының Қазақстанда таралуы (5 сағат).

9) Прибытие последователей христианской религии в Казахстан. Деятельность православных религиозных организаций на территории Казахстана. Деятельность католических и протестантских религиозных организаций на территории Казахстана (2 часа);
10) Исламская культура. Исламское архитектурное искусство. Письменные памятники исламской культуры. Религиозное наследие аль-Фараби, Жусупа Баласагуни, Махмуда Кашгари, Ахмета Йугинеки, Хусам ад-дина Сыгнаки, Бухар жырау, Бекет ата, Абая, Шакарима, Машхур-Жусупа, Бекасыл Биболатулы, Гумара Караша (3 часа);
11) Понятие о псевдо религиозных организациях и течениях. Признаки ложных и деструктивных религиозных течений, последствия их злонамеренной и зловредной деятельности. Запрещенные религиозные объединения. Терроризм – чуждое для религии явление. Опасность религиозного экстремизма и терроризма для национальной безопасности (3 часа);
12) Казахстан – унитарное и светское государство. Казахский народ- нация, сохранившая свое религиозное единство и целостность. Религиозное законодательство Республики Казахстан. Светскость – платформа государственной системы и национальной безопасности. Понятие свободы вероисповедания. Казахский народ – гарант религиозной и этнической стабильности в Казахстане. Политика Первого Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева в деле укрепления мира и межрелигиозного согласия в мировом сообществе. Концепция Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Кемеловича Токаева "Независимость превыше всего" и принцип стабильности, сотрудничества и преемственности казахского народа в вопросе религии (5 часов).
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Требования к уровню подготовки обучающихся
10. Предметные результаты.
По окончании 9-го класса обучающиеся должны знать:
1) основные религиозные понятия;
2) соотношение между светскими и религиозными понятиями;
3) историю религий и особенности вероисповедания;
4) специфические черты новых религиозных течений;
5) опасность экстремизма и терроризма;
6) многовековое мусульманское познание казахского народа;
7) Закон Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях";
8) взаимоотношения между религиозными организациями, государством и культурой в Республике Казахстан.
11. Личностные результаты.
Обучающиеся должны:
1) познать основы межконфессионального уважения и толерантности;
2) понять сущность отношений между государством, религиозными объединениями и культурой;
3) уметь различать религиозную веру, религиозное сознание, религиозную мысль и религиозный опыт;
4) понимать мировоззренческую и познавательную миссию религии и веры в жизни общества;

9) Қазақ жеріне христиан дін өкілдерінің келуі. Қазақстан Республикасы аумағындағы православиелік діни ұйымдар қызметі. Қазақстан Республикасы аумағындағы католиктік және протестанттық діни ұйымдар қызметі (2 сағат).
10) Ислам мәдениеті. Исламдық сәулет өнері. Ислам мәдениетінің жазба ескерткіштері. Әл-Фараби, Жүсіп Баласағұни, Махмұд Қашқари, Ахмет Иүгінеки, Хусамеддин Сығнақи, Бұқар жырау, Бекет ата, Абай, Шәкәрім, Мәшһүр Жүсіп, Бекасыл Биболатұлы, Ғұмар Қараштың діни мұралары (3 сағат).
11) Жалған діни ұйымдар мен ағымдар туралы түсінік. Дін атын жамылған теріс пиғылды ағымдар, олардың белгілері және зардабы. Тыйым салынған діни ұйымдар. Терроршылық - дінге жат ұғым. Діни экстремизм мен терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке қатері (3 сағат).
12) Қазақстан – унитарлы және зайырлы мемлекет. Қазақ халқы – діни тұтастығын сақтаған ұлт. Қазақстан Республикасының дін туралы заңнамасы. Зайырлылық – мемлекеттік жүйенің негізі, ұлттық қауіпсіздіктің кепілі. Діни сенім еркіндігі туралы түсінік. Қазақ халқы Қазақстандағы діни және этникалық тұрақтылықтың кепілі. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.А. Назарбаевтың халықаралық қауымдастықта бейбітшілік пен дінаралық келісім орнату саласында жүргізген саясаты. Қазақстан Республикасының Президенті Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаевтың "Тәуелсіздік бәрінен қымбат" тұжырымдамасы. Қазақ Елінің тұрақтылығы, ынтымақтастығы және дін мәселесіндегі сабақтастық ұстанымы (5 сағат).
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3 тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
10. Пәндік нәтижелер. 9-сыныптың соңында білім алушылар:
1) негізгі діни ұғымдарды;
2) зайырлылық пен дін арақатынасын;
3) діндер тарихы мен сенім ерекшеліктерін;
4) жалған діни ағымдардың белгілерін;
5) экстремизм мен терроризмнің қауіп-қатерін;
6) қазақ халқының сан ғасырлық мұсылмандық таным-түсінігін;
7) Қазақстан Республикасының "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Заңы;
8) Республикадағы діни ұйымдар, мемлекет және мәдениет арасындағы өзара қатынасын;
11. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) конфессияаралық құрмет пен толеранттылықтың негіздерін тануы; 2) мемлекет, діни бірлестіктер және мәдениет арасындағы қатынастардың мәнін білуі; 3) діни сенім, діни таным, діни сана мен діни тәжірибе ара-жігін ажырату қабілетіне ие болуы; 4) қоғам тіршілігіндегі діннің, сенімнің дүниетанымдық және танымдық миссиясын түсінуі;

5) знать и уметь объяснять морально-этические ценности религии;
6) уметь различать пользу религии и опасность религиозного терроризма и экстремизма с позиций светскости;
7) знать особенности опасных проявлений нетрадиционных течений экстремистского и террористического характера;
8) уметь различать значение и смысл религии и науки, светскости и права, религии и псевдорелигиозных течений.
12. Системно-деятельностные результаты.
Обучающиеся должны:
1) овладеть важными сведениями и системными знаниями в области религиоведения;
2) овладеть культурой и способностями критического анализа информации;
3) ориентироваться и уметь анализировать полученную информацию, использовать ее при выполнении учебно-творческих проектов и других видов исследовательских работ;
4) уметь противостоять влиянию идеологии и практики экстремистских, террористских религиозных групп и течений;
5) владеть современной информационно-коммуникационной технологией;
6) быть готовыми к дискуссиям, обмену мнениями по вопросам религии, знать особенности разных культур и религиозных систем.
Приложение 72
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа курса по выбору "Алаштану" для 9 класса уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 726 Национальный проект "Качественное образование "Образованная нация" задачи-3 Национального плана развития "Повышение качества образования" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 724 Национального проекта "Ұлттық рухани жаңғыру" разработана с учетом задачи-1 "Развитие казахстанской идентичности и интеллектуального потенциала" и 6-го общенационального приоритета "Культивирование ценностей патриотизма" Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года.
2. Алашординское движение – одно из ярких страниц в истории казахского народа, время расцвета отечественой науки и образования, культуры и духовности. "Белые пятна" Казахстанской истории первой четверти ХХ века напрямую связаны с алашординским движением, партией и историей.
3. В настоящее время в нашем обществе сложилось мнение о том, что идея Алаш – это идея независимости. В современном процессе обучения о явлениях, ситуациях, личностях, трудах, связанных с движением Алаш в первой четверти ХХ века, необходима увязка с событиями независимого Казахстана.
4. Программа направлена на повышение чувство патриотизма у учащихся, изучая государственную и научно-творческую деятельность алашординцев.

5) діннің әдеп-ахлақтық құндылықтарын тануы және түсіндіруі;
6) діни радикализм мен экстремизм, терроризм секілді жаһандық жағымсыз құбылыстар идеологияларының қауіпін түсінуі;
7) қоғамға қауіпті экстремистік, террористік мәндегі теріс діни ағымдардың ерекшеліктерін тануы;
8) дін және ғылым, зайырлылық пен құқық, дін және жалған діни ағымдардың арақатынасын ажырата білуі тиіс.
12. Жүйелілік іс-әрекеттік нәтижелер. Білім алушылар:
1) дінтанулық тұрғыдан маңызды мәліметтер мен жүйелі білімді жүйелі игеруі;
2) ақпараттарды сыни тұрғыда сараптау мәдениеті мен қабілеттерін меңгеруі;
3) шығармашылық оқу жобалары мен зерттеу жұмыстарының басқа да түрлерін орындауда пайдалану үшін ақпаратты бағдарлап талдай білуі;
4) қоғамға қауіпті экстремистік, террористік діни топтар мен ағымдардың насихаты, идеологиялары мен бүлік тәжірибесінің әсеріне қарсы тұра білу;
5) қазіргі ақпараттық технологияларды игеруі;
6) діни мәселелер бойынша пікірталасқа, ой бөлісуге, түрлі мәдениеттер мен діни жүйенің ерекшеліктері бойынша хабардар болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
72-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Алаштану" таңдау курсының үлгілік оқу бағдарламасы 1 тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 726 қаулысымен бекітілген "Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасы Ұлттық даму жоспарының "Білім беру сапасын арттыру" 3-міндетін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 724 қаулысымен бекітілген "Ұлттық рухани жаңғыру" ұлттық жобасының "Қазақстандық бірегейлік пен зияткерлік әлеуетті дамыту" 1-міндетін, Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының "Патриотизм құндылықтарын дәріптеу" 6-жалпыұлттық басымдығын ескере отырып, әзірленді.
2. Алаш қозғалысы – қазақ елі тарихының жарқын бір беті, ұлттық рух пен мемлекеттілік идеясының, отандық ғылым мен білімнің, мәдениет пен руханияттың айқын көрінісі. ХХ ғасырдың алғашқы ширегіндегі Қазақстан тарихының "ақтандақ" беттері Алаш қозғалысы, Алаш партиясы және Алашорда тарихымен тікелей байланысты.
3. Қазіргі уақытта қоғамымызда Алаш идеясы – тәуелсіздік идеясы деген ой-пікір берік қалыптасуда. Білім беру үдерісінде ХХ ғасырдың бірінші ширегіндегі Алаш қозғалысына байланысты құбылыстар, оқиғалар, тұлғалар, еңбектер туралы білім алушылардың түсінігін, талдау дағдысын қалыптастыру – ел тәуелсіздігі талаптарымен орайласып жатқан көкейкесті міндет.
4. Бағдарлама білім алушылардың Алаш тұлғаларының мемлекеттік және ғылыми-шығармашылық қызметін білу арқылы отаншылдық қабілетін арттыруға бағытталған.

5. Цель изучения курса:
1) на основе анализа исторических событий сформировать у обучащихся навыки духовно-культурного сознания национальных идей и идей государственности на примере выдающихся деятелей движения Алаш и правительства Алашорды.
6. Задачи обучения:
1) формирование у обучащихся исторических понятий о явлениях, событиях, об облике личности, о множестве трудов, связанных с движением Алаш в процессе обучения в современную эпоху;
2) воспитание и привитие любви к Родине посредством изучения государственной, научной и творческой деятельности личностей движения Алаш;
3) формирование независимого взгляда, национального характера, национального познания, национальной гордости, национального сознания на примере исторического движения Алаш;
4) закрепление в сознании обучащихся системы знаний об опыте установления государственности движения Алаш, правительства Алаш, автономии Алаш и Туркестанской автономии;
5) изучение наследия первопроходцев движения Алаш в науке и образовании;
6) совершенствование знаний обучащихся по курсу Алашеведение, обсуждение сведений об исторических процессах, исторических фактах, исторических явлениях и личностях, умение делать выводы, формирование мировоззрения;
7) развитие навыков творческих способностей и умение работать с материалами касающихся движения Алаш;
8) совершенствование способности к любознательности, влияние на процесс обобществления личности;
9) развитие сознательности, уважение к государственным деятелям культуры и понимание ценности национальных традиций;
10) формирование навыков уважительного отношения к мировым цивилизациям, светскому обществу на основе культурного опыта движения Алаш.
7. При изучении курса "Алаштану" реализуются межпредметные связи с другими учебными предметами:
1) "Всемирная история", "История Казахстана": история Казахстана – составная часть Всемирной истории; наличие общих проблем с историей соседних государств; знание исторических событий Казахстана в тяжелые времена начала ХХ-го века до 20-30 годов;
2) "География": определение границ территории Казахской ССР и Республики Казахстан; проведение социально-экономических реформ на территории Казахстана; взгляды деятелей Алаш на развитие полукочевого хозяйства казахов в первые годы установления Советской власти;
3) "Казахский язык", "Казахская литература": описание исторических событий начала ХХ века в творчестве поэтов и писателей; проведение реформ в начале ХХ века по систематизации алфавита, правописания, письму; формирования научного языка, издание первых учебных пособий.

5. Курсты оқыту мақсаты:
Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметінің және оның қайраткерлерінің қазақ жері мен мемлекеттілігі және ұлттық идея мен рухани-мәдени сананы қалыптастыру жолындағы қызметтерін тарихи арнада талдап оқыту.
6. Оқыту міндеттері:
1) жаңа замандағы білім беру үдерісінде Алаш қозғалысына байланысты құбылыстар, тарихи оқиғалар, тұлғалар келбеті, сан салалы еңбектер туралы білім алушылардың тарихи түсінігін қалыптастыру;
2) білім алушыларды Алаш тұлғаларының мемлекеттік және ғылыми-шығармашылық қызметі арқылы отаншылдық қасиеттерге баулу және тәрбиелеу;
3) білім алушылар бойында тәуелсіздік, ел, жер, ұлттық болмыс, ұлттық таным, ұлттық намыс, ұлттық сана категорияларын Алаш қозғалысы тарихы арнасында қалыптастыру;
4) қазақ мемлекеттілігінің тәжірибесі санатындағы Алаш қозғалысы, Алашорда үкіметі, Алаш автономиясы және Түркістан автономиясы сияқты тарихи құбылыстар туралы білім алушылар санасында жүйелі білімді орнықтыру;
5) Алаш тұлғаларының отандық ғылым мен білімнің бастауындағы мұраларын зерделеу;
6) білім алушылардың "Алаштану" курсы бойынша тарихи үдерістерді дербес талдай білу біліктілігін дамыту, тарихи фактілер, құбылыстар мен тұлғаларға дербес көзқарас білдіру бейімін жетілдіру және тақырыптық негізде түйінді тұжырымдар жасауды қалыптастыру;
7) білім алушылардың алаштануға қатысты деректермен жұмыс істей білу және осы саладағы білімін шығармашылықпен дамыту дағдысын арттыру;
8) ізденімпаздық қабілеттерін жетілдіру, тұлғалық әлеуметтену үдерісіне ықпал ету;
9) мемлекеттік қайраткерлік қызметін қадірлейтін және елдік дәстүр құндылықтарын жете түсінетін саналылық келбетін дамыту;
10) білім алушылардың Алаш тәжірибесіндегі әлем мәдениетіне, зайырлылық пен өркениетке құрметпен қарау дағдысын жетілдіру.
7. Курсты оқытуда мынадай оқу пәндерімен пәнаралық байланыс жүзеге асады:
1) "Дүниежүзі тарихы" және "Қазақстан тарихымен": Қазақстан тарихы – дүниежүзі тарихының құрамдас бөлігі; көршілес мемлекеттердің тарихымен байланысты қарастырылатын ортақ мәселелердің болуы; ХХ ғасырдың басы мен 20-30 жылдардағы Қазақстан тарихының күрделі, "тар жол, тайғақ кешу" беттері;
2) "Географиямен": Қазақ КСР мен Қазақстан Республикасы территориясы мен шекарасының анықталу кезеңі; Қазақстан территориясында әлеуметтік-экономикалық реформалардың жүргізілу мерзімдері; Ресей мемлекеттік Думасында, Кеңес өкіметінің бастапқы жылдарында Алаш қайраткерлерінің жартылай көшпелі қазақ шаруашылығын дамытуға байланысты ұстанымдары, тұжырымдамалары;
3) "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиетімен": ХХ ғасырдың басындағы тарихи оқиғаларды бейнелеген ақын-жазушылардың шығармалары; ХХ ғасырдың басындағы жүйеленген әліпби, емле, жазу реформалары; білім мен ғылым тілінің қалыптасуы, қазақ тіліндегі алғашқы оқу құралдары.

8. При преподавании курса "Алаштану" в 9-классе общеобразовательной школы учитель должен придержеваться следующих общепедагогических правил:
1) углубленно усвоить предметы истории, а также иметь представление по гуманитарным предметам( язык литературы, география и т.д.);
2) использовать дополнительные элементы к учебным материалам, умение заинтересовать учащихся для самостоятельной работы;
3) обучение с опорой на поиск творческой и результативной активизации видов работ учащихся (семинар, тренинг, круглый стол, пресс-конференции, ролевые игры, дискуссии);
4) организация самостоятельных видов работ по формированию умения рассуждать и оценивать исторические события, явления, сведения и факты истории.
9. Объем учебной нагрузки:
в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Базовое содержание курса
10. Содержание курса "Алаштану" включает изучение следующих тем:
1) Введение: Место курса "Алаштану" в школьной программе. Возрождение и возвращение понятия "Алаш". Движение Алаш – особый этап в национально-освободительной борьбе. Труд Н.А.Назарбаева "На волнах истории". Краткий экскурс в историографию и источники движения Алаш и правительства Алашорды.
11. "Движение Алаш и национальные интересы":
1) Становление и развитие движения Алаш: Социально-экономическое и общественно-политическое состояние Казахстана в начале 20 века. Земельные проблемы в национальных регионах Российской империи после Столыпинской реформы. Сложная ситуация возникшая в результате царской политики переселения. Неравенство в окраинах. Возникновение и распространение движения Алаш. Национальная интеллигенция как опора движения Алаш. Каркаралинская петиция 1905 года. Движение Алаш и Российская Государственная дума. Казахская интеллигенция и российские политические движения и течения;
2) Деятельность движения Алаш и инициативы по возрождению Казахской государственности: Новые направления борьбы против колониализма. Национальные издания. Газеты, журналы и книги на родном языке, борьба за школу. Концепция "Оян, қазақ!". Издание "Айкап" и вопросы казахов. Усиление критики политической системы и колониализма на страницах печати. Новые начинания в аграрной политике лидера движения Алаш Алихана Бокейханова. Газета "Қазақ". Взгляды и мнения об автономии. Позиция и деятельность лидеров движения Алаш в связи с восстанием 1916 года;

8. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбында "Алаштану" курсын оқытуда оқытушы мынадай жалпы педагогикалық қағидаларды ұстануы тиіс:
1) тарих пәнін жете меңгеріп, басқа да гуманитарлық пәндерден (әдебиет, тіл, өнер, география т.б. пәнаралық байланыс) қабілетті болу;
2) білім алушымен дербес жұмыс істеу үшін білім алушылардың қызығушылығын арттыратын, "мамандандыратын" (мемлекет және қоғам қайраткерлері, мемлекетшілдік ізденіс тарихы, шығармашылық, мәдениет және т.б.) оқу материалына қосымша элементтерді қосу;
3) білім алушыларды нәтижелі және белсенді жұмыс түрлеріне тартатын ізденіс форматтарын (семинар, тренинг, дөңгелек үстел, баспасөз конференциясы, рөлдік ойындар, пікірсайыс, т.б.) тірек ету;
4) деректерді, оқиғаларды, құбылыстарды, тұлғаларды тарихи пайымдау мен бағалауды қалыптастыратын өзіндік жұмыс түрлерін ұйымдастыру.
9. Оқу жүктемесінің көлемі: 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Курстың негізгі мазмұны
10. "Алаштану" курсының базалық мазмұны төмендегідей тақырыптардан тұрады:
1) Кіріспе: "Алаштану" курсының мектеп бағдарламасында алатын орны. "Алаш" ұғымының жаңғыруы мен жандануы. Алаш қозғалысы – ұлт-азаттық күрестің айрықша белесі. Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу (1 сағат).
11. "Алаш қозғалысы және ұлттық мүдде" (7 сағат):
1) Алаш қозғалысының қалыптасуы мен дамуы. ХХ ғасыр басындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси және әлеуметтік-экономикалық жағдайы: Столыпин реформасынан кейін Ресей империясының ұлттық аймақтарындағы жер мәселесі. Патшалық үкіметтің қоныстандыру саясатынан туындаған күрделі ахуал. Шет аймақтардағы теңсіздік. Алаш қозғалысының шығуы мен өріс алуы. Ұлт зиялылары – Алаш қозғалысының тірегі. 1905 жылғы Қарқаралы құзырхаты (петициясы). Алаш қозғалысы және Ресей Мемлекеттік Думасы. Қазақ зиялылары және ресейлік саяси қозғалыстар мен ағымдар (2 сағат);
2) Қазақ мемлекеттілігін қайта жаңғырту бастамалары және Алаш қайраткерлігі: Отаршылдыққа қарсы күрестің жаңа бағыттары. Ұлттық басылымдар. Ана тіліндегі газет-журнал, кітап, мектеп үшін күрес. "Оян, қазақ!" тұжырымдамасы. "Айқап" басылымы және қазақ мәселесі. Баспасөз бетінде саяси жүйе мен отаршылдыққа қарсы сынның күшеюі. Алаш көшбасшысы Әлихан Бөкейханның аграрлық экономика саласындағы бастамашыл істері. "Қазақ" газеті. Автономия туралы ой-пікірлер. 1916 жылғы көтеріліске қатысты Алаш қозғалысы жетекшілерінің ұстанымдары мен қайраткерлік қызметтері (2 сағат);

3) Казахская национальная элита и идейно-политические течения в первой четверти 20 века: Казахская оппозиция в контексте мировой антиимпериалистической борьбы и Российского колониализма. Движение Российских мусульман. Участие в работе политических партий. Коммунистическая идеология: интернационализм и пролетариат. Идеи суверенности и независимости. Разнообразие мнений в среде образованного населения (оседлость и кочевая жизнь, муфтият, алфавит и др.). Национальные идеалы. Религиозно-просветительская платформа.
12. "Партия Алаш, автономия Алаш и Алашорда":
1) Развитие национально-демократического движения в Казахстане и Февральский переворот 1917 года в России: Казахи и Февральский переворот 1917 года. Падение монархии. Предоставление представителям казахской интеллигенции различных постов со стороны Временного правительства. Многовекторная политика национальных деятелей. Движение земства в Казахстане и компания по выборам в земство. Казахское общество и Всероссийское Учредительное собрание. Воззрения движения Алаш и Октябрьский переворот 1917 года. Столкновение политических сил. Гражданское противостояние в России;
2) Казахское общество и партия Алаш. Формирование казахских комитетов: Первые областные казахские съезды. Краевые молодежные организации и их политико-общественная деятельность. Отображение интересов народа в постановлениях Первого Общеказахского съезда. Путь от движения к партии Алаш. Программный проект Казахской национально-либеральной партии. Оживление местного издательского дела;
3) Автономия Алаш и формирование Алашорды: Постановления Второго Общеказахского съезда (5-13 декабря 1917 года). Автономия Алаш. Основы народного формирования (Основы народной структуры). Структура правительства Алашорды. Подготовка ко второму Всероссийскому Учредительному собранию, о федерации. Мероприятия направленные на правое демократическое развитие нации. Основные цели и задачи Алашорды в соответствии с решениями Съезда. Уилский вилаят. Туркестанский мухтариат. Получение поддержки Алашской автономией со стороны Временного Сибирского Областного Совета (под руководством Г.Н.Потанина) ;
4) Алашорда и Советская власть. Начало деятельности правительства Алашорды 28 января 1918 года в городе Семей. Официальные публикации об автономии Алаш и Алашорде на страницах газеты "Сарыарка". Установление Советской власти в регионах Казахстана (февраль-июнь 1918г.). Итоги переговоров между Советской властью и Алашордой. Политическое столкновение Семейского Центрального и Областного комитета Алашорды и Советской властью. Июньские события 1918 года. Свержение Советской власти в регионах Казахстана. Взаимоотношения Алашорды и Временного Сибирского правительства;

3) ХХ ғасырдың алғашқы ширегіндегі қазақ ұлттық элитасы және идеялық-саяси ағымдар: Ресей отаршылдығы және дүниежүзілік антиимпериалистік күрес аясындағы қазақ оппозициясы. Ресей мұсылмандары қозғалысы. Саяси партиялардың жұмысына қатысу. Коммунистік идеология: интернационализм және пролетарлық тапшылдық. Дербестік және тәуелсіздік идеялары. Қазақ оқығандары арасындағы пікір алуандығы (отырықшылық және көшпелі тұрмыс, мүфтият, әліпби, т.б. туралы). Ұлттық мұраттар. Діни-ағартушылық тұғырнамалар (2 сағат).
12. "Алаш партиясы, Алаш автономиясы және Алашорда" (10 сағат):
1) 1917 жылғы Ресейдегі Ақпан төңкерісі және Қазақ өлкесіндегі ұлттық-демокртиялық қозғалыс. 1917 жылғы ақпан төңкерісі және қазақтар. Монархияның құлауы. Қазақ зиялыларының Уақытша үкіметпен қарым-қатынасы. Ұлт қайраткерлерінің көпвекторлы саясаты. Қазақстандағы земство қозғалысы және оның сайлау науқаны. Бүкілресейлік Құрылтай жиналысы сайлауы және қазақ қоғамы. 1917 жылғы Қазан төңкерісі және Алаштың көзқарасы. Саяси күштердің тоғысуы. Ресейлік азаматтық қарсы тұру үдерісі (2 сағат);
2) қазақ қоғамы және Алаш партиясы. Қазақ комитеттерінің құрылуы. Алғашқы қазақ облыстық съездері. Өлкедегі жастар ұйымдары және олардың саяси-қоғамдық іс-әрекеттері. Бірінші жалпықазақ съезінің қаулылары және халық мүддесінің тұжырымдалуы. Қозғалыстан Алаш партиясына өту жолы. Қазақ ұлттық-либералдық партиясының бағдарламалық жобасы. Жергілікті баспасөз ісінің жандануы (2 сағат);
3) Алаш автономиясы және Алашорданың құрылуы. Екінші жалпықазақ съезінің қаулылары (5-13 жел-тоқсан 1917 ж.). Алаш автономиясы. Елдік құрылым негіздері. Алашорда үкіметінің құрылымы. Алашорда рәміздері. Бүкілресейлік Құрылтайға даярлық және федерация туралы. Ұлттың құқықтық-демократиялық даму бағытындағы іс-шаралар. Съезд шешімдеріне сәйкес Алашорданың негізгі мақсат-міндеттері. Ойыл уәлаяты. Түркістан Мұхтарияты. Алаш автономиясының Уақытша Сібір Облыстық Кеңесі (Г.Н.Потанин басқарған) тарапынан қолдау табуы (2 сағат);
4) Алашорда және Кеңес өкіметі. 1918 жылдың 28 қаңтарында Алашорда үкіметі қызметінің басталуы (Семей-Алаш қаласы). "Сарыарқа" газеті беттеріндегі Алаш автономиясы мен үкіметі – Алашорда туралы ресми жарияланымдар. Қазақстан аймақтарында Кеңес өкіметінің орнатылуы (1918 ж. ақпан-маусым). Алашорда және Кеңес өкіметі арасындағы келіссөздер нәтижесі. Семейдегі Орталық және Облыстық Алашорда комитетінің Кеңес өкіметімен саяси қақтығысы. 1918 жылғы маусым оқиғалары. Қазақстан аймақтарында Кеңес өкіметінің құлатылуы. Алашорда және Уақытша Сібір үкіметі қарым-қатынастары (2 сағат);

5) Правительство Алашорды и его деятельность. Переход власти Алашорды на устойчивую основу (июнь-ноябрь 1918 г.). Постановления и решения правительства Алашорды. Позиции во внутренней политике. Участие алашординцев в деятельности Земств и Казахских комитетах. Алашорда и Казахский суд. Алашорда и формирование воинских подразделений. Подразделения Алашорды: Западная Алашорда (Жымпиты), Букеевская орда, Мангыстауский, Актюбинский, Торгайский и Костанайский край, правительство Алашорды в Алматинской и Жетысуской областях и южное крыло в Туркестане .
13. "Алашорда и российские военно-политические силы" :
1) Алашорда и российские политические силы в период гражданского противостояния: Исторические причины выступления против Советской власти совместно с антисоветскими силами (1918 г.). Алашорда и политические силы областного, уездного уровня: политические, экономические, социальные и военные взаимосвязи. Привлечение военных подразделений Алашорды с территории Казахстана на российские фронты (1918-1919 гг.). Связи Алашорды и Туркестана ;
2) Деятельность Алашорды в сложившихся к 1919 году исторических условия: политические взаимосвязи Алашорды с Комучем, Уфимской Директорией и правительством Колчака. Политическая борьба в крае между Алашордой и правительством Колчака. Войско Алашорды и военно-политическая ситуация в период гражданского противостояния. Алашорда и Советская власть (1919-1920 гг.);
3) Общественно-политическая работа деятелей движения Алашорды при Советском Казахстане: соглашение деятелей движения Алашорды с Советской властью. Объявление амнистии Советской властью. Политическая жизнь Казахстана в 20-е годы 20-го века и казахская интеллигенция. Направления деятельности казахской интеллигенции в формировании Советского Казахстана ;
4) Очернение движения Алаш при большевицкой власти (1920-1940 годы): взгляды и решения Советской власти касательно участников движения Алаш. Кампания "Малый Октябрь" в Казахстане. Отстранение деятелей Алаша от общественно-политической жизни Казахстана. Казахские деятели обвиненные как "алашординцы – байские прихвости", "правые", "националисты-уклонисты". Деятели эмиграции (М.Шокаев, Р.Марсеков, И.Жайнаков). "Националисты-уклонисты" (С.Садуакасулы, С.Кожанулы, Ж.Мынбайулы, Н.Нурмакулы, Ы.Мустамбайулы и др.). Расслоение, разделение национальных деятелей и их противопоставление. Разногласия между Центром и советской республикой: Возрождение интересов Алаша. Гонения национальных деятелей, репрессивная кампания. Трагедия 1939 года и ее исторические уроки ;

5) Алашорда үкіметі және оның қызметі. Алашорда билігінің тұрақты сипатқа көшуі (маусым-қараша 1918 жыл). Алашорда үкіметінің қабылдаған қаулылары мен шешімдері. Ішкі саясаттағы ұстанымдары. Земство және Қазақ комитеттеріндегі алашордашылардың қызмет өрістері. Алашорда және Қазақ соты. Алашорда және Алаш атты әскерін жасақтау. Алашорда бөлімдері: Батыс Алашорда (Жымпиты), Бөкей ордасы, Маңғыстау, Ақтөбе, Торғай, Қостанай өңірлері, Ақмола мен Жетісу облыстарындағы Алашорда басқармалары және Түркістандағы оңтүстік қанаты (2 сағат).
13. "Алашорда және ресейлік әскери-саяси күштер" (8 сағат):
1) Алашорда және ресейлік саяси күштер азаматтық қарсыласу кезеңінде: Антикеңестік күштермен бірлесіп Кеңес өкіметіне қарсы шығуының тарихи себептері (1918 ж.). Алашорда және облыстық, уездік деңгейлердегі саяси күштер: өзара саяси, экономикалық, әлеуметтік және әскери саладағы байланыстар. Алашорда әскери құрылымдарының Қазақстанның территориялық кеңістігінде ресейлік майдандарға тартылуы (1918-1919 жж.). Алашорда және Түркістан байланыстары (2 сағат);
2) Алашорданың 1919 жылғы тарихи қалыптасқан жағдайлар барысындағы қызметі: Алашорданың Комучпен, Уфа Директориясымен және Колчак үкіметімен саяси қарым-қатынасы. Өлкедегі Алашорда және Колчак билігі арасындағы саяси күрес. Азаматтық қарсыласу кезеңіндегі саяси-әскери жағдайлар және Алашорда әскері. Алашорда және Кеңес өкіметі (1919-1920 жж.) (2 сағат);
3) Алашорда қозғалысы қайраткерлерінің кеңестік Қазақстан тұсындағы қоғамдық-саяси қызметтері: Алашорда қайраткерлерінің Кеңес өкіметімен мәмілеге келуі. Кеңес өкіметі тарапынан амнистия жариялануы. ХХ ғасырдың 20-жылдардағы Қазақстанның саяси өмірі және алаш зиялылары. Қазақ зиялыларының кеңестік Қазақстанды қалыптастырудағы қызмет бағыттары (1 сағат);
4) Большевиктік өкімет тұсындағы Алаш қозғалысына соқтығу және қаралау саясаты (1920–1940 жж.): Кеңес билігінің Алаш қозғалысына қатысушыларға қатысты көзқарасы мен шешімдері. Қазақстандағы "Кіші Қазан" науқаны. Алаш зиялыларының Қазақстанның қоғамдық-саяси өмірінен шеттетілуі. "Байшыл-алашордашылдар", "оңшыл", "ұлтшыл-уклонист" деп айыпталған қазақ қайраткерлері. Эмиграция қайраткерлері (М.Шоқаев, Р.Мәрсеков, И.Жайнақов). "Ұлтшыл-уклонистер" (С.Садуақасұлы, С.Қожанұлы, Ж.Мыңбайұлы, Н.Нұрмақұлы, Ы.Мұстамбайұлы, т.б.). Қазақ қайраткерлерін жіктеуі мен бөлуі және қарама-қарсы қоюы. Орталық пен кеңестік республика арасындағы келіспеушіліктер: Алаш мүддесінің жаңғыруы. Ұлт қайраткерлерін қуғындау, репрессиялау науқаны. 1937 жылғы зұлмат және оның тарихи сабақтары (2 сағат);

5) Эволюция представлений об Алаше в годы Советской власти: Разнообразие мнений о движении Алаш (1940-1991 гг.). Государственные цели деятелей эмиграции и пленных Алашевцев. Воззрения на историю Алаша после советской оттепели. Поиск "Жас тулпара" и партии "Есеп". Критика "влияния Алаша" во время кампании подавления восстания 1986 года. Процесс "реабилитации" 5-х деятелей Алаша в 1988 году .
14. "Национальная интеллигенция и ценности Алаша" :
1) восстановление имен деятелей Алаша в национальной истории. Ценности Алаша – демократия и придание социального импульса. Эволюция воззрений деятелей Алашорды. Ценности Алашорды и мировые демократические движения: сходства и различия. Мнения и суждения деятелей Алашорды А.Бокейханова, А.Байтурсынова, М.Шокай, М.Дулатова, М.Тынышпаева, Х.Досмухамедова о мировой интеграции, национальной свободе, интеллигентности, праве на образование и науке. Ценные документы о жизни и деятельности деятелей Алашорды. Социально-политический портрет деятелей Алашорды. Различная судьба деятелей движения Алашорда и их потомков;
2) Алихан Нурмухамедулы Бокейханов – вождь Национального движения: Становление А.Бокейханова как деятеля: происхождение, образование в крупных политических центрах, уроки восстания Кенесары, влияние свободолюбивых воззрений России и Европы. Участие в экспедиции Ф.Щербины. Участие в деятельности перидических изданий. Роль в формировании Каркаралинской петиции. Попытка организации партии кадетов. Членство в Государственной Думе. Заключение в тюрьму. Работа по публикации образцов казахского фольклора и изданию стихов Абая. Деятельность в период первой мировой войны. Общенациональные дискуссии и публицистические статьи А.Бокейханова в газете "Казах". Деятельность в составе Временного правительства. Концепции по национальной автономии и государственному строю. Государственная деятельность в качестве председателя Национального Совета Алашорды и всеказахский декабрьский съезд 1917 года. Творчество и общественная деятельность А.Бокейханова в период Советской власти.
3) Деятельность и научные изыскания Алашевцев в сфере просвещения: Единство и целостность политической, литературно-публицистической и просветительской деятельности Ахмета Байтурсынова и Миржакупа Дулатова. Труд Ахмета Байтурсынова "Тіл-құрал". Деятельность представителей Алаш в написании предметных учебников. Исторические исследования инженера Мухамеджана Тынышпаева. Литературные и исторические труды врачей Халела Досмухамедова и Санжара Аспандиярова. Литературные деятели: Смагул Садвакасович, Султанбек Кожанович, Назир Торекулов и др. На съезде казахских ученых 1924 года возникла дискуссия и обмен мнениями относительно алфавита, терминологии, имен (наименований), учебной программы, устной литературы и др. вопросов. В 1926 году в г. Баку состоялся съезд тюркологов;

5) Кеңес өкіметі жылдарындағы Алаш туралы таным-түсінік эволюциясы: 1940-1991 жылдар аралығында Алаш жөніндегі пікірлердің әрқилылығы. Эмиграция мен тұтқындағы қайраткерлердің мемлекетшілдік мұраты. Кеңестік жылымықтан кейінгі Алаш тарихына көзқарас. "ЕСЕП" партиясы мен "Жас тұлпар" ізденісі. 1986 жылғы көтерілісті басу науқанында "Алаш әсерінің" сыналуы. 1988 жылы Алаштың 5 тұлғасының "ақталу" үдерісі (2 сағат).
14. "Алаш құндылықтары және ұлт зиялылары" (8 сағат):
1) ел тарихында Алаш қайраткерлері есімдерінің жаңғыртылуы. Алаш құндылықтары – демократия және қоғамдық серпіліс бастауы: Алашорда қайраткерлерінің көзқарастар эволюциясы. Алаш құндылықтары мен әлемдік саяси демократиялық қозғалыстар арасындағы ұқсастық пен айырмашылық. Ә.Бөкейхан, А.Байтұрсынұлы, М.Шоқай, М.Дулатұлы, М.Тынышбайұлы, Х.Досмұхамедұлы, т.б. қайраткерлердің әлемдік үйлесімділік, ұлт бостандығы, зиялылық, білім мен ғылым хақындағы пікір-пайымдары. Алашорда қайраткерлерінің өмірінен және қызметінен құнды деректер. Алашорда қайраткерлерінің қоғамдық-саяси портреті. Алашорда қайраткерлерінің рухани мұрасы. Алашорда қозғалысы қайраткерлерінің және ұрпақтарының қилы тағдыры (1 сағат);
2) Әлихан Нұрмұхамедұлы Бөкейхан – ұлттық қозғалыс көсемі: Ә.Бөкейханның қайраткер ретінде қалыптасуы: шыққан тегі, ірі саяси орталықтарда білім алуы, Кенесары көтерілісінің тағылымдары, Ресей және Еуропа азат ойларының ықпалы. Ф.Щербинаның экспедициясына қатысуы. Мерзімдік баспасөз қызметіне араласа бастауы. Қарқаралы петициясын ұйымдастырудағы рөлі. Қазақстанда кадеттер партиясын құрудағы әрекеті. Мемлекеттік Думаға мүшелігі. Абақтыға қамалуы. Абай өлеңдерін жарыққа шығарудағы және қазақ фольклоры үлгілерін жариялаудағы еңбегі. Бірінші дүниежүзілік соғыс тұсындағы қайраткерлігі. Жалпыұлттық пікірсайыстар және Ә.Бөкейханның "Қазақ" газетіндегі публицистикалық мақалалары. Уақытша үкіметтің құрамындағы қызметі. Ұлт автономиясы және мемлекеттік құрылым туралы тұжырымдамалары. 1917 жылғы жел-тоқсандағы жалпықазақ съезі және Ұлт Кеңесі – Алашорда төрағасы санатындағы мемлекеттік қызметі. Ә.Бөкейханның кеңес билігі кезеңіндегі қайраткерлігі мен шығармашылығы (1 сағат);
3) Алаш қайраткерлерінің ағартушылық саласындағы қызметі және ғылыми ізденістері: А.Байтұрсынұлының және М.Дулатұлының саяси қайраткерлік, әдеби-көсемсөздік, ғылыми және ағартушылық қызметтерінің бірлігі мен тұтастығы. А.Байтұрсынұлының "Тіл-құрал" еңбегі. Алаш қайраткерлерінің мектепке арналған пән оқулықтарын жазудағы қызметі. Инженер М.Тынышпаевтың тарихи зерттеулері. Дәрігерлер Х.Досмұхамедұлы мен С.Аспандиярұлының әдеби және тарихи еңбектері. Қайраткер-қаламгерлер тұлғасы: С.Сәдуақасұлының, С.Қожанұлының, Н.Төреқұлұлының және т.б. шығармашылығы. Қазақ білімпаздарының 1924 жылғы съезі. Әліпби, терминология, аты-жөн, оқу бағдарламасы, ауыз әдебиеті, т.б. мәселелер төңірегіндегі пікірталастар. 1926 жылы Бакуде өткен түркітанушылар съезі (1 cағат);

4) Туркестанский период деятелей движения Алаш: 20-е гг. ХХ в. в Туркестане. Деятельность в сфере народного просвещения и прессы. Культурное единство и влияние деятельности организации "Талап". З.У. Тоган о деятелях Туркестана. Организаторская деятельность Х. Досмухамедова ;
5) Культурные организации движения Алаш и их значение: первая молодежная организация, созданная в г. Омске с целью поддержания интересов казахского общества - "Бірлік". Культурно-просветительские организации, созданные в Казахстане в 1917 году: "Еркін дала" (Оренбург), "Жанар" (Семипалатинск), "Қамқор" (Торгай), "Жас қазақ" (Уральск), "Уміт" (Троицк), "Оқығандар" (Кокчетав), "Ынтымақ" (Атбасар), "Қызмет" (Коряков), "Жас тілек" (Актюбинск) и др. Их миссия – развитие образования, науки и искусства. Общество "Талап" и его деятельность (Ташкент);
6) Алаш как издатели и казахское общество: Газета "Казах" - энциклопедия казахской жизни второго десятилетия ХХ века. Воззрения и тематические направления издания. История возникновения, авторы газет "Бірлік туы", "Сарыарқа", "Жас азамат", "Ұран" и журнала "Абай". Газета "Ақ жол" и публицистическая деятельность движения Алаш. Письмо Сталина в Казкрайком о данном издании. Взгляды на "старую" интеллегенцию;
7) Казахская литература и национально-освободительное движение в период Алаш: творчество Шакарима Кудайбердиева, Машхур Жусупа Копеева, Нарманбета Орманбетова, Гумар Караша и др. представителей художественного слова и перспективы национального возрождения. Сборники М. Дулатова "Оян, қазақ", А. Байтурсынова "Маса" - манифесты освободительного движения. Национальные и тюркские направления в символизме М. Жумабаева. Лозунговые стихи и песни Алаш. Литературные дискуссии на страницах газет "Ақ жол" и "Еңбекші қазақ" (статьи А.Байтурсынова, С. Сейфуллина, С. Муканова, Н. Торекуова, Г. Тогжанова и др.). Концепция национальных литераторов "Алқа" и КазАПП.
15. Итоговое повторение.
Глава 3. Требования к уровню подготовки обучающихся
16. Предметные результаты отражены в двух аспектах: должны знать и уметь. Обучающиеся 9 класса должны знать:
1) опыт передовых деятелей исторического движения Алаш по возрождению государственности;
2) исторические явления из опыта казахской государственности, правительства Алашорды, автономии Алаш и Туркестанской Автономии;
3) значение места и роли автономии Алаш в истории развития всемирной демократии;
4) концептуальное видение политики, экономики, образования, науки и культуры представителей движения Алаш;

4) Алаш зиялыларының Түркістан кезеңі: ХХ ғасырдың 20-жылдарындағы Түркістан. Халық ағарту мен баспасөз саласындағы зиялылардың қайраткерлігі. "Талап" ұйымының қызметіндегі ортақ мәдени бірлік пен ықпалдастық. З.У.Тоған Түркістан тұлғалары туралы. Х.Досмұхамедұлының ұйымдастырушылық қызметі (1 сағат);
5) Алаш зиялыларының мәдени ұйымдары және олардың маңызы: "Бірлік" – қазақ қоғамының мұраты мен мақсаттарына сәйкес Омбы қаласында құрылған тұңғыш ұлттық жастар ұйымы. Қазақстанда 1917 жылы ашылған мәдени-ағарту ұйымдары: "Еркін дала" (Орынбор), "Жанар" (Семей), "Қамқор" (Торғай), "Жас қазақ" (Орал), "Үміт" (Троицк), "Оқығандар" (Көкшетау), "Ынтымақ" (Атбасар), "Қызмет" (Кереку), "Жас тілек" (Ақтөбе), т.б. Олардың өнер, білім, ғылым саласын дамытудағы миссиясы. "Талап" қауымы және оның қызметі (Ташкент) (1 сағат);
6) "Алаш" баспасөзі және қазақ қоғамы: "Қазақ" газеті (1913-1918 жж.). ХХ ғасырдың екінші онжылдығындағы қазақ өмірінің энциклопедиясы. Басылымның ұстанымы мен тақырыптық бағыттары. Алаш бағытындағы "Бірлік туы", "Сарыарқа", "Жас азамат", "Ұран" газеттері және "Абай" журналы, олардың жарық көру тарихы және авторлары. "Ақ жол" газеті (1920-1926 жж.) және Алаш қайраткерлерінің публицистік қызметі. Сталиннің Қазөлкекомға осы басылым туралы хаты. "Ескі" интеллигенцияға көзқарас (1 сағат);
7) Алаш қозғалысы кезеңіндегі қазақ әдебиеті және ұлт азаттығының сарындары: Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Нарманбет Орманбетұлы, Ғұмар Қараш, т.б. көркемсөз өкілдерінің шығармашылығы және ұлттық ояну көріністері. М.Дулатұлының "Оян, қазақ", А.Байтұрсынұлының "Маса" жинақтары – азаттық қозғалысының манифестері. М.Жұмабаев символизміндегі ұлттық және түрікшілдік сарындар. "Алаш" ұранды өлең-жырлар. "Ақ жол" және "Еңбекші қазақ" газеттерінің беттеріндегі әдеби пікірталастар (А.Байтұрсынұлының, С.Сейфуллиннің, С.Мұқановтың, Н.Төреқұлұлының, Ғ.Тоғжанұлының, т.б. мақалалары). Ұлт әдебиетшілерінің "Алқа" тұжырымдамасы және ҚазАПП (2 сағат).
15.Қорытындылау (1 сағат).
3 тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
16. Пәндік нәтижелер бойынша 9-сыныптың соңында білім алушылар:
1) Алаш қозғалысының тарихын, мемлекеттілікті жаңғырту бойынша қазақ қайраткерлерінің батыл тәжірибесін;
2) Қазақ мемлекеттілігінің тәжірибесі санатындағы Алаш қозғалысы, Алашорда үкіметі, Алаш автономиясы және Түркістан автономиясы сынды тарихи құбылыстарды;
3) әлемдік демократия дамуы тарихындағы Алаш автономиясының орны мен рөлін;
4) Алаш зиялыларының саясат пен экономикадағы, білім-ғылым мен мәдениеттегі пікір-пайымын, тұжырымдамасын;

5) ценности движения Алаш в плане развития государства и нации;
6) взаимосвязь и взаимообусловленность духовных ценностей движения Алаш и всего человечества;
7) бескорыстие и преданность национальных деятелей Родине и народу;
8) значение демократических движений, судьбу патриотов Алаш и их последователей в борьбе за независимость во времена советского режима;
9) просветительские труды и творческое наследие деятелей Алаш;
10) основы, фундамент традиционного культуроведения, общественных явлении социальных и личностных основ;
11) определять способы и приемы причинно – следственных и закономерных путей развития исторических событий, связанных с движением Алаш;
12) отбирать историческую информацию из различных фактов;
13) подведение итогов, обсуждение тематических исторических фактов;
14) порядок работы с историческими картами, хронологическими таблицами.
17. Личностные результаты. Обучающиеся должны проявлять:
1) в умении изъять урок из истории независимости;
2) гражданскую ответственность;
3) иметь представление о национальных особенностях, национальном познании, национальной гордости и национальном сознании;
4) социальную активность, необходимую в современном обществе;
5) освоении культуры общения; чувства патриотизма;
6) навыки уважительного отношения к мировой культуре, цивилизации и светскости.
18. Системно-деятельностные результаты. Обучающиеся должны уметь:
1) применять опыт наследия первоначальных знаний и научных начинаний представителей Алаш;
2) делать выводы и заключения по тематическим основам исторических фактов, явлений, различных мировоззрений в процессе обучения;
3) отбирать, накапливать и классифицировать факты, относящиеся к Алашеведению;
4) развитие сознательного отношения к национальным обычаям и традициям, к исследованиям, к деятельному труду как к государственным ценностям;
5) развитие способностей в области научных исследований, систематизировать новейшие информационные технологии, использовать пути повышения производительности труда, сохранять и приумножать национальные богатства.
Приложение 73
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа курса "Абайтану" для 9-11 классов уровня основного среднего и общего среднего образования
Глава 1. Пояснительная записка
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 726 қаулысымен бекітілген "Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасы Ұлттық даму жоспарының "Білім беру сапасын арттыру" 3-міндетін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 724 қаулысымен бекітілген "Ұлттық рухани жаңғыру" ұлттық жобасының "Қазақстандық бірегейлік пен зияткерлік әлеуетті дамыту" 1-міндетін, Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының "Патриотизм құндылықтарын дәріптеу" 6-жалпыұлттық басымдығын, Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаевтың 2020 жылғы 8 қаңтардағы "Абай және ХХІ ғасырдағы Қазақстан" атты мақаласы ескере отырып, әзірленді.

5) мемлекет пен ұлттың дамуы туралы Алаш құндылықтарын;
6) Алаш пен адамзаттың рухани-құндылықтарының сабақтастығын;
7) ұлт қайраткерлерінің Отанына және елдік мұратқа деген адалдығын;
8) кеңестік қатаң жүйеде жүріп тәуелсіздік үшін күрескен Алаш зиялылары мен олардың ізбасарларының тағдырын, атқарған қызметін;
9) Алаш зиялыларының шығармашылық мұрасын, ағартушылық еңбегін білуі тиіс;
10) жеке тұлғалық, әлеуметтік, қоғамдық құбылыстар мен дәстүрлердің мәдениеттанымдық негізін;
11) Алаш қозғалысына тікелей және жанама қатысты тарихи оқиғалардың даму заңдылықтары мен себеп-салдарын анықтау әдіс-тәсілдерін;
12) түрлі деректерден тарихи ақпарат алу жүйесін;
13) тақырыптық тарихи фактілерді талдап қорытуды;
14) тарихи карталармен, хронологиялық кестелермен жұмыс істеу тәртібін меңгеруі тиіс.
17. Тұлғалық нәтижелер білім алушылардың:
1) тәуелсіздік тарихынан тағылым алуынан;
2) азаматтық жауапкершілігінен;
3) ұлттық болмыс, ұлттық таным, ұлттық намыс, ұлттық сана категорияларынан;
4) қазіргі қоғам сұранымына қажет әлеуметтік белсенділігінен;
5) ұлтжандылық қасиеттерінен;
6) қарым-қатынас мәдениетін меңгеруінен;
7) әлем мәдениетіне, зайырлылық пен өркениетке құрметпен қарау дағдысынан көрініс табуы тиіс.
18. Жүйелі-әрекеттік нәтижелер бойынша білім алушылар:
1) Алаш тұлғаларының отандық ғылым мен білімнің бастауындағы мұраларын зерделеу тәжірибесін;
2) тарихи үдерістерді дербес талдай білуді, тарихи фактілер, құбылыстар мен тұлғаларға дербес көзқарас білдіру бейімін және тақырыптық негізде түйінді тұжырымдарды жасай білуі;
3) алаштануға қатысты деректермен жұмыс істей білу, оларды саралау, жинақтау және тарихи оқиғаларды бағалау мен осы саладағы білімін шығармашылықпен дамыту дағдысын;
4) мемлекетшілдік ізденістерге, қайраткерлік еңбекке құрметпен қарайтын және елдік дәстүр құндылықтарын жете түсінетін саналылық келбетін;
5) ғылыми ізденімпаздық қабілетін, қазіргі жаңа технологиялар негізінде ақпаратты жүйелеу, өңдей білу, сақтау және тарата білуді қолдана білуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
73-қосымша
Негізгі орта және жалпы орта білім берудің 9-11 сыныптарына арналған "Абайтану" курсының үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Түсінік хат
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 726 қаулысымен бекітілген "Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасы Ұлттық даму жоспарының "Білім беру сапасын арттыру" 3-міндетін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 724 қаулысымен бекітілген "Ұлттық рухани жаңғыру" ұлттық жобасының "Қазақстандық бірегейлік пен зияткерлік әлеуетті дамыту" 1-міндетін, Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының "Патриотизм құндылықтарын дәріптеу" 6-жалпыұлттық басымдығын, Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаевтың 2020 жылғы 8 қаңтардағы "Абай және ХХІ ғасырдағы Қазақстан" атты мақаласы ескере отырып, әзірленді.

2. Целью обучения казахскому языку в общеобразовательных школах является обучение человека, уважающего родной язык, который понимает общественное значение, а также сохранение и правильное применение казахского литературного языка, свободное общение и свободное владение письмом.
3. Основные задачи преподавания дисциплины "Казахский язык":
1) признает казахский язык как родной, развивает навыки грамотности в форме коммуникативной деятельности (аудирование, чтение, письмо, письмо) в соответствии с их жизненными потребностями;
2) развивать у учащихся навыки на основе лингвистических закономерностей, из средств общения, которые он добровольно использует в своей повседневной жизни;
3) распознавать подсистемы казахской языковой системы, языковые единицы и их природу;
4) распознавать функционально-коммуникативную направленность языковых единиц, передавать мысли, становиться инструментом познания и сохранять навыки хранения информации, формировать соответствующие навыки и способности;
5) дисциплина "Казахский язык" предполагает способность обучающихся развивать грамотность и речевую грамотность, лексику, развивать коммуникативные навыки и совершенствовать мыслительные и когнитивные навыки.
Глава 2. Организация содержания предмета "Казахский язык"
Параграф 1. Содержание предмета "Казахский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык" составляет:
1) в 10 классе– 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Цели исследования состоят из четырех частей, которые отражают последовательность и преемственность, которые позволяют учителям и ученикам делиться идеями, планировать и оценивать свои будущие шаги:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
6. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания сообщения/информации;
2) определение основной мысли;
3) прогнозирование событий;
4) участие в диалоге;

2. Жалпы орта білім беретін мектептерде "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, сондай-ақ қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктерінде коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану дағдыларын қалыптастырады;
2) білім алушылардың қазақ тілін күнделікті өмірде өзі еркімен қолданып жүрген қарым-қатынас құралынан енді оны тілдік заңдылықтар негізінде танып-білу дағдыларын қалыптастырады;
3) қазақ тілі жүйесін құраушы кіші жүйелерді, тіл бірліктерін және олардың табиғатын танып біледі;
4) тіл бірліктерінің қарым-қатынас құралы болу, ойды білдіру, таным құралы болу, ақпаратты сақтау құралы болу қасиеттерін функционалдық-коммуникативтік бағдарда танып біледі, соған лайықты машықтар мен дағдыларды қалыптастырады;
5) "Қазақ тілі" пәні бағдарламасы білім алушының тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу қабілетін дамытуды және ойлау қабілеті мен танымдық дағдыларын жетілдіруді көздейді.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормасы.
6. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) негізгі ойды анықтау;
4) тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау;

5) построение монологического высказывания.
6) оценивание прослушанного материала.
7. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
3) понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4) определение типов и стилей текстов;
5) формулирование вопросов и оценивание;
6) виды чтения;
7) извлечение информации из различных источников;
8) сравнительный анализ текстов;
9) интерпретация текста.
8. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
2) представление информации в различных формах;
3) создание текстов различных типов и стилей;
4) написание эссе;
5) творческое письмо;
6) корректирование и редактирование текстов
9. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
10. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 10 класса:
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, различие факта и мнения, определение основной мысли с учетом невербальных средств общения, прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте, участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы, построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер, оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, с соотнесением информации, заключенной в тексте, с информацией из других источников/личным опытом, выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста, понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк), формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту, использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения, извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения, сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора, интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;

5) сөйлеу мәдениетін дамыту;
7. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) мәліметтерді өңдей білу;
6) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
8. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу;
2) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
3) эссе жазу;
4) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
5) шығармашылық жұмыс;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.
9. Әдеби тіл нормасы бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
10. 10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу;

3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли, представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк), с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором, написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя, корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя, писать творческие работы, фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определҰнными композиционным элементами;
4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм, использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения, соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм, использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
11. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 11 класса:
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывание критического отношения к позиции автора, определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста, прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам, участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности, построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер, оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка;

3) жазылым: жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және т.б. мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, эссе түрлерінің құрылымын сақтай отырып, көтерілген мәселе бойынша өзіндік пікір жаза білу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу), әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары: орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі, көп нүкте), сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (үтір, нүктелі үтір, жақша, қос нүкте, тырнақша, сызықша).
11. 11-сыныпқа арналған Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу; сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;

2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции, выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста, понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте, определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление), формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту, использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий, извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов, сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя, интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли, представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся иллюстраций, создание текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы, написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора, корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя, писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов);

2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми іс-қағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі, мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия, мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;

4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения, соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени), синтаксических (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм, использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи.
Параграф 2. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Прогнозирование событий
10.​1.​1.​1 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.​1.​1.​1 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
2.Анализ текстов разных жанров
10.​1.​2.​1 анализ языковых терминов и понятий для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (лекции, интервью, дискуссии, статьи)
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи, видео)
3.определение основной мысли
10.​1.​3.​1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), выявление основной идеи и ее связь с глобальными проблемами.
11.​1.​3.​1 проанализировать проблему, поднятую в тексте (общественно-политическую, научную), определите основную идею и сравните ее с глобальными проблемами.
4.По материалам слушание составлять вопросы
10.​1.​4.​1 создание и оценка вопросов, принимая во внимание отношения между автором и читателем по проблеме, поднятой в тексте
11.​1.​4.​1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
5.Развитие речевой культуры
10.​1.​5.​1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
11.​1.​5.​1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере

4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді қазіргі орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, әлеуметтік-саяси шешендік қатынас аясында сөз әдебі мен сөйлеу мәнерін дұрыс қолдану, мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып), мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" сынып, "2.1" екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" оқыту мақсатының реттік саны.
13. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
3. Негізгі ойды анықтау
10.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
11.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен салыстыру
4. Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
5. Сөйлеу мәдениетін дамыту
10.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
11.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу

2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1.Понимание информации
10.​2.​1.​1 анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление ключевых тенденций
11.​2.​1.​1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление основных тенденций
2. Определение типов и стилей текстов
10.​2.​2.​1 распознавание через научно-популярные стили языка (термины, лингвистическая риторика и другие элементы стиля)
11.​2.​2.​1 распознавание чисто научно разработанных языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура)
3. Определить жанровую особенность текста
10.​2.​3.​1
публичные лекции, интервью, статьи, эскизная структура и верстка, анализ жанровых особенностей
11.​2.​3.​1 чисто научно-лекционные лекции, интервью, статьи, доклады, тезисы, реферат, знание структуры и структуры рецензий, анализ жанровых особенностей
4. Сравнительный анализ текстов
10.​2.​4.​1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, выступления), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
11.​2.​4.​1 сравнительный анализ темы текстов в разных стилях (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, устная речь), взгляда автора, его деятельности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
5. Интерпретация текста
10.​2.​5.​1 определить основные моменты в тексте, оценить проблему и уметь обрабатывать информацию и идеи
11.​2.​5.​1 выявление основных моментов в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев
6. Извлечение информации из различных источников
10.​2.​6.​1 знание того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, энциклопедических, научных и научных публикаций
11.​2.​6.​1 получение информации из средств массовой информации, энциклопедических, научных и научных работ, получение информации о том, как делать ссылки, цитирование
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1. Написание текстов в разных жанрах
10.​3.​1.​1 написание статьи, интервью, инструкций по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научного стиля
11.​3.​1.​1 аннотация, статья, интервью, тезисы, аннотация, обзор лексических инструментов в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля
2. Презентация письменных работ в разных форматах
10.​3.​2.​1 сравнение данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций

2) оқылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы)
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу, дәйексөз келтіру
3) жазылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
10.3.1.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу
11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу
2. Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
10.3.2.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу

11.​3.​2.​1 сравнение текста данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций, составление самоотчета
3. Написание эссе
10.​3.​3.​1 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
11.​3.​3.​1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
4. Написание компактных текстов о расширении и прослушивании
10.​3.​4.​1 чтение, слушание и слушание с ключевой информацией, набор текста (повествование)
11.​3.​4.​1 чтение и отбор основной информации по материалам слушаний путем овладения различными способами конспектирования
5. Творческая работа
10.​3.​5.​1 уметь использовать творческие инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения)
11.​3.​5.​1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
6. Корректирование и редактирование текстов
10.​3.​6.​1 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
11.​3.​6.​1 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
4) соблюдение речевых норм:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Орфографическая норма
10. 4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с контекстной нормой
11.​4.​1.​1 написание языковых единиц в соответствии с контекстной нормой
2. Орфоэпическая норма
10. 4.2.1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
11.​4.​2.​1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
3. Лексическая норма
10.​4.​3.​1 способность выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы
11.​4.​3.​1 правильное использование художественных средств в контексте конкретной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство, сортировка слов (эстетически-эстетическая)
4. Грамматическая норма
10. 4.4.1 словообразование и соблюдение синтаксические нормы в письме
11.​4.​4.​1 соответствие текстовым нормам (структура текста, абзац, части текста, тема)
5. Пунктуационная норма
10. 4.5.1 умение использовать пунктуацию в пункте и тексте

11.3.2.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау
3. Эссе жазу
10.3.3.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
11.3.3.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
4. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу
10.3.4.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)
11.3.4.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
5. Шығармашылық жұмыс
10.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу
11.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.6.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
11.3.6.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
4) әдеби тіл нормасы:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Орфографиялық норма
10. 4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Орфоэпиялық норма
10. 4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
11.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
3. Лексикалық норма
10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу
11.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дəлелдеу, сөздерді сұрыптай білу (образды-эстетикалық)
4. Грамматикалық норма
10. 4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып)
5. Пунктуациялық норма
10. 4.5.1 сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу

11.​4.​5.​1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста
14. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения)
1) 10 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-четверть
1. Ценности современного общества: культура и цивилизация.
Культура речи
Книжный язык.
Речевой язык
Слушание и говорение
10.​1.​1.​1 делать прогнозы по текстовым выдержкам, продолжать тему на основе своих знаний;
10.​1.​3.​1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), определение основной идеи и ее привязка к глобальным проблемам.
Чтение
10.​2.​2.​1 познание научно-популярных стилей с помощью лингвистических средств (терминов, лингвистической риторики и других элементов стиля);
10.​2.​5.​1 определить основные мысль в тексте, оценить проблему и уметь обрабатывать информацию и идеи
Письмо
10.​3.​3.​1 написание эссе по поднятой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласен, не согласен").
Соблюдение речевых норм
11.​4.​2.​1 компоненты интонации в потоке: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза;
10.​4.​1.​1 написание языковых единиц в соответствии с контекстной нормой
2 четверть
2. Индустриализация: национальное производство.
Культура речи
Точность слова
Слушание
и говорение
10.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории в специальном нарративном повествовательном тексте (лекции), лингвистический анализ;
10.​1.​4.​1 составление и оценка вопросов, принимая во внимание отношения между автором и читателем по вопросу, поднятому в тексте
Чтение
10.​2.​1.​1 анализировать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, графика, условные заметки), определять основные тренды;
10.​2.​3.​1 знать структуру и оформление публичных лекций, анализировать жанровые особенности
Письмо
10.​3.​2.​1 сравнение данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций;
10.​3.​6.​1 разделение документов на параграфы и части, правильное структурирование игры (информация, идея), логические и стильные исправления, редактирование
Соблюдение речевых норм

11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
14. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
15. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту қазақ тілінде) ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10-сынып:
Лексика- грамматикалық бөлім
Граммати-калық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет.
Сөз мәдениеті
Кітаби тіл.
Сөйлеу тілі
Тыңдалым және айтылым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық- саяси) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
Оқылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері);
10.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
Жазылым
10.3.3.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
10.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2-тоқсан
2. Индустрия
ландыру: ұлттық өндіріс.
Сөз мәдениеті
Сөз дәлдігі
Тыңдалым
және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
Оқылым
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
Жазылым
10.3.2.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу;
10.3.6.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары

10.​4.​3.​1 возможность выбирать, трансформировать и настраивать на заданную тему
3 четверть
3. Глобальные проблемы человеческого развития.
Языковая система и норма
Использование слова
технические характеристики и стили.
Особенности научного литературного языка
Слушание и говорение
10.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий, целевой язык для конкретной аудитории в специализированном нарративном повествовании (интервью);
10.​1.​5.​1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
Чтение
10.​2.​3.​1 знание структуры и структуры публичных интервью, анализ жанровых особенностей;
10.​1.​5.​1 правильно говорить с публичными выступлениями в соответствии с коммуникативными обстоятельствами;
10.​2.​4.​1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, выступления), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
Письмо
10.​3.​1.​1 интервью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научного стиля;
10.​3.​5.​1 уметь использовать творческие инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения)
Соблюдение речевых норм
10.​4.​4.​1 понимание и синтаксические стандарты
4. Сохранение человеческой жизни.
Языковая система и норма
Чистота речи. Уникальный стиль художественной литературы
части
Слушание и говорение
10.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий, целевой язык для конкретной аудитории в специализированном нарративном повествовании (обсуждение);
10.​1.​4.​1 составление и оценка вопросов, принимая во внимание отношения между автором и читателем по вопросу, поднятому в тексте
Чтение
10.​2.​3.​1 знать структуру и структуру публичного эссе, анализировать жанровые особенности;
10.​2.​4.​1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, выступления), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
Письмо
10.​3.​3.​1 написание эссе по затронутым вопросам с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе);
10.​3.​1.​1 написание путеводителей с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научного стиля;
10.​3.​4.​1 подбор базовой информации путем овладения различными способами прослушивания (повествования) на материалах слушания и слуха
Соблюдение речевых норм
10.​4.​4.​1 понимание и соблюдение синтаксических норм
4 четверть
5. Архитектура.
Языковая система и норма
Новое использование
больше слов.
Названия научной литературы
особенностью
Слушание и говорение

10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу
3-тоқсан
3. Адамзат дамуының жаһандық мәселелері.
Тілдік жүйе және норма
Сөз қолданы
сындағы ерекшеліктер және стиль.
Ғылыми әдебиет тілінің ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған интервью құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу;
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
10.3.1.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, интервью жазу;
10.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
10.4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
4. Адам өмірін сақтау.
Тілдік жүйе және норма
Сөз тазалы
ғы. Көркем әдебиет стилінің ерекше
ліктері
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
10.3.3.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе);
10.3.1.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, нұсқаулық жазу;
10.3.4.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
Әдеби тіл нормалары
10.4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
4-тоқсан
5. Сәулет өнері.
Тілдік жүйе және норма
Жаңа қолданыс
тағы сөздер.
Ғылыми әдебиет атаулары
ның ерекшелігі
Тыңдалым және айтылым

10.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий, целевой язык для конкретной аудитории в специализированном узком повествовании (статья);
10.​1.​5.​1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
Чтение
10.​2.​3.​1 знание структуры и оформления публичных статей, анализ жанровых особенностей;
10.​2.​6.​1 знание того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, энциклопедических, научных и научных публикаций
Письмо
10.​3.​3.​1 написание аргументации (аргументативное эссе) по проблеме, поднятой с использованием необходимых клише и лексических структур;
10.​3.​1.​1 составить статью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилем научного стиля;
10.​3.​4.​1 подбор базовой информации путем овладения различными способами прослушивания (повествования) на материалах слушания и слуха
Соблюдение речевых норм
10.​4.​5.​1 умение использовать пунктуацию в пункте и тексте
2) 11-класс
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-четверть
1. Казахстан в современном мире: прошлое и будущее Казахстана.
Ораторское искусство
Дискуссия (диспут).
Языковая спецификация научного стиля
Слушание и говорение
11.​1.​1.​1 прогнозы по текстовым выдержкам, умение идентифицировать релевантную информацию;
11.​1.​3.​1 проанализируйте проблему, поднятую в тексте (общественно-политическую, научную), определите основную идею и сравните ее с глобальными проблемами.
Чтение
11.​2.​2.​1 признание чисто научно разработанных языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура);
11.​2.​3.​1 четкий научный стиль тезиса, абстрактная структура и дизайн, анализ жанровых особенностей
Письмо
11.​3.​1.​1 написать дипломную работу, аннотацию с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилем чисто научного стиля;
11.​3.​5.​1 уметь использовать креативные инструменты на самые разные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения);
11.​3.​6.​1 разделение письменной работы на параграфы и части, систематизация игры (информация, идея), логическая и стилистическая коррекция, редактирование)
Соблюдение речевых норм
11.​4.​1.​1 написание языковых единиц в соответствии с нормой правописания;
11.​4.​5.​1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста
2 четверть
2. Экология: ядерная и нефтедобыча.
Ораторское искусство
Айтыс.
Особенность критического мышления
Слушание и говорение
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированном нарративном нарративном повествовании;

10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған мақаланың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
Жазылым
10.3.3.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе);
10.3.1.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала жазу;
10.3.4.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
Әдеби тіл нормалары
10.4.5.1 сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
2) 11-сынып
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматикалық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі.
Шешендік сөздер
Ойталқы (диспут).
Ғылыми стильдің тілдік ерекшелік
тері
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен салыстыру
Оқылым
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы);
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі тезис, аннотацияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
Жазылым
11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, тезис, аннотация жазу;
11.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу;
11.3.6.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
Әдеби тіл нормалары
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
2-тоқсан
2. Экология: ядролық және мұнай өндірістері.
Шешендік сөздер
Айтыс.
Сыни пікірдің өзіндік ерекшелігі
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;

11.​1.​4.​1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
11.​2.​3.​1 знать структуру и структуру чисто научно-лекционной лекции, анализировать жанровые особенности;
11.​2.​4.​1 сравнительный анализ темы текстов, авторской точки зрения, активности, структуры, языковой специфики целевой аудитории в разных стилях (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, стиль устной речи);
11.​2.​6.​1 получение информации из средств массовой информации, энциклопедических, научных и научных работ, получение информации о том, как делать ссылки, цитирование
Письмо
11.​3.​4.​1 подбор базовой информации путем овладения различными способами прослушивания (повествования) материалов лекций и слушаний;
11.​3.​5.​1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
Соблюдение речевых норм
11.​4.​3.​1 правильное использование художественных средств в контексте конкретной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство, сортировка слов (эстетически-эстетическая)
3 четверть
3. Современное общество: миграция и интеллектуальная миграция.
Ораторское искусство
Дискуссия.
Языковая специфика официального стиля бумаги
Слушание и говорение
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории в специализированном узком повествовании (интервью, статьи), языковых обработках, фрагментах текста;
11.​1.​4.​1 составление и критическая оценка вопросов обсуждения с учетом отношений между автором и читателем по проблеме, поднятой в тексте;
11.​1.​5.​1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
Чтение
11.​2.​1.​1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление основных тенденций;
11.​2.​3.​1 интервью с чисто научным стилем, знание структуры и структуры статьи, анализ жанровых особенностей;
11.​2.​5.​1 выявление основных моментов в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев
Письмо
11.​3.​1.​1 составить статью, взять интервью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилем чисто научного стиля;
11.​3.​2.​1 сравнение текста данных в различных графических текстах, отслеживание структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций, составление выводов;
11.​3.​6.​1 разделение письменной работы на параграфы и части, систематизация игры (информация, идея), логическая и стилистическая коррекция, редактирование)
Соблюдение речевых норм

11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
11.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу, дәйексөз келтіру
Жазылым
11.3.4.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу;
11.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
11.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану:
көркемдеу, айшықтау, дəлелдеу, сөздерді сұрыптай білу (образды-эстетикалық)
3-тоқсан
3. Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция.
Шешендік сөздер
Сөзталас.
Ресми ісқағаздар стилінің тілдік ерекшелік
тері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау;
11.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
Оқылым
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі интервью, мақаланың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
Жазылым
11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью жазу;
11.3.2.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау;
11.3.6.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
Әдеби тіл нормалары

11.​4.​2.​1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
4. Изобретения, которые изменили мир
Ораторское искусство
Дискуссия.
Языковая особенности публицистического стиля
Слушание и говорение
11.​1.​1.​1 прогнозы по текстовым выдержкам, умение идентифицировать релевантную информацию;
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированных повествовательных текстах (видео)
Чтение
11.​2.​3.​1 знать структуру и структуру чисто научного стилевого обзора, анализировать жанровые особенности;
11.​2.​5.​1 выявление основных моментов в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев
Письмо
11.​3.​1.​1 написать рецензию с использованием лингвистических средств, соответствующих жанру и стилю чисто научного стиля;
11.​3.​3.​1 написать реферат по затронутым вопросам с использованием объективной информации (диссертационный очерк, аргументативный очерк)
Соблюдение речевых норм
11.​4.​4.​1 соответствие текстовым нормам (структура текста, абзац, части текста, тема)
4 четверть
5.Туризм: экотуризм.
Ораторское искусство
Беседа и круглый стол.
Мысль ясности. Точность слова Используйте слово в культуре обсуждения
узкий
Слушание и говорение
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (дискуссии);
11.​1.​5.​1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
Чтение
11.​2.​1.​1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условный), выявление ключевых тенденций;
11.​2.​3.​1 знать структуру и структуру доклада в чисто научном стиле, анализировать жанровые особенности
Письмо
11.​3.​2.​1 сравнение текста данных в различных графических текстах, отслеживание структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций, составление выводов;
11.​3.​3.​1 напишите эссе по поднятому вопросу, используя необходимую информацию (эссе "согласен, не согласен")
Соблюдение речевых норм
11.​4.​5.​1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста
Приложение 75
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения

11.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Әлемді өзгерткен өнертабыстары
Шешендік сөздер
Пікір алмасу.
Публицис
тикалық стильдің тілдік ерекшелік
тері
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
Жазылым
11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, рецензия жазу;
11.3.3.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормалары
11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып)
4-тоқсан
5. Туризм: экотуризм.
Шешендік сөздер
Әңгіме және дөңгелек үстел.
Ой айқынды
лығы. Сөз дәлдігі. Пікірталас мәдениетіндегі сөз қолданыс
тар
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
Оқылым
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі баяндаманың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
Жазылым
11.3.2.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау;
11.3.3.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
75-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тақырып жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Цели исследования состоят из четырех частей, которые отражают последовательность и преемственность, которые позволяют учителям и ученикам делиться идеями, планировать и оценивать свои будущие шаги:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
6. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания сообщения/информации;
2) определение основной мысли;
3) прогнозирование событий;
4) участие в диалоге;
5) построение монологического высказывания;
6) оценивание прослушанного материала.
7. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
3) понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4) определение типов и стилей текстов;
5) формулирование вопросов и оценивание;
6) виды чтения;
7) извлечение информации из различных источников;
8) сравнительный анализ текстов;
9) интерпретация текста.
8. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
2) представление информации в различных формах;
3) создание текстов различных типов и стилей;
4) написание эссе;
5) творческое письмо;
6) корректирование и редактирование текстов.
9. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
орфография;
орфоэпия;
лексика;
грамматика;
пунктуация.
10. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 10 класса:
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, различие факта и мнения, определение основной мысли с учетом невербальных средств общения, прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте, участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы, построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер, оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, с соотнесением информации, заключенной в тексте, с информацией из других источников/личным опытом, выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста, понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте, определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк), формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту, использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения, извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения, сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора, интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохраненим основной мысли, представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ, создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором, написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя, корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя, писать творческие работы, фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определҰнными композиционным элементами;
4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения, соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм, использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
11. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 11 класса:
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывание критического отношения к позиции автора, определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста, прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам, участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности, построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер, оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции, выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста, понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте, определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление), формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту, использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий, извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов, сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя, интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли, представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся иллюстраций; создание текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы, написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора, корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя, писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов);
4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения, соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени), синтаксических (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм, использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқыту мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
5) тыңдалым және айтылым;
6) оқылым;
7) жазылым;
8) әдеби тіл нормасы.
6. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) негізгі ойды анықтау;
4) тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау;
5) сөйлеу мәдениетін дамыту.
10. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
7) ақпаратты түсіну;
8) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
9) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
10) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
11) мәліметтерді өңдей білу;
12) әртүлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
11. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
7) әртүлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу;
8) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
9) эссе жазу;
10) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
11) шығармашылық жұмыс;
12) мәтіндерді түзету және редакциялау.
12. Әдеби тіл нормасы бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
13. 10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және т.б. мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия және мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, эссе түрлерінің құрылымын сақтай отырып, көтерілген мәселе бойынша өзіндік пікір жаза білу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу), әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары: орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі, көп нүкте), сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (үтір, нүктелі үтір, жақша, қос нүкте, тырнақша, сызықша).
14. 11сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу, сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және т.б.мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, дәріс, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, ақпараттық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетудер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді қазіргі орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, әлеуметтік-саяси шешендік қатынас аясында сөз әдебі мен сөйлеу мәнерін дұрыс қолдану, мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып), мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.

Параграф 2. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1. Прогнозирование событий
1. прогнозирование событий
1. прогнозирование событий
2. Анализ текстов разных жанров
10.​1.​2.​1 анализ языковых терминов и понятий для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (лекции, интервью, дискуссии, статьи)
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи, видео)
3. определение основной мысли
10.​1.​3.​1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), выявление основной идеи и ее связь с глобальными проблемами
11.​1.​3.​1 проанализировать проблему, поднятую в тексте (общественно-политическую, научную), определите основную идею и сравните ее с глобальными проблемами
4. По материалам слушания составлять вопросы
10.​1.​4.​1 создание и оценка вопросов, принимая во внимание отношения между автором и читателем по проблеме, поднятой в тексте
11.​1.​4.​1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте
5. Развитие речевой культуры
10.​1.​5.​1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
11.​1.​5.​1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
6. Развитие речевой культуры
10.​1.​6.​1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
11.​1.​6.​1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1. Понимание информации
1. понимание информации
1. понимание информации
2. Определение типов и стилей текстов
2. определение типов и стилей текстов
2. определение типов и стилей текстов
3. Определить жанровую особенность текста
3. определить жанровую особенность текста
3. определить жанровую особенность текста
4. Сравнительный анализ текстов
4. сравнительный анализ текстов
4. сравнительный анализ текстов
5. Интерпретация текста
5. интерпретация текста
5. интерпретация текста
6. Извлечение информации из различных источников
6. извлечение информации из различных источников
6. извлечение информации из различных источников
7. Получение информации из разных источников
10. 2.7.1 знать, как получить средства массовой информации, энциклопедические, научные данные
11.​2.​7.​1 знать способы получения, ссылки и выхода данных из средств массовой информации, энциклопедических, научных и научных публикаций.
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1.составление плана
10.​3.​1.​1 типы планов (простые, сложные, дипломные)
11.​3.​1.​1 виды планов (комплекс, дипломная работа, план в виде эталонной схемы)
2. Написание текстов в разных жанрах
10.​3.​2.​1 написание статьи, интервью, инструкций по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научного стиля
11.​3.​2.​1 аннотация, статья, интервью, тезисы, аннотация, обзор лексических инструментов в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля
3. Презентация письменных работ в разных форматах
10.​3.​3.​1 сравнение данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
13. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
3. Мәтіннен ақпаратты анықтау
10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау
11.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, факті мен көзқарасты ажырата білу
4. Негізгі ойды анықтау
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
5. Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау
10.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
11.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
6. Сөйлеу мәдениетін дамыту
10.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
2) оқылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы)
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Оқылым стратегияларын қолдану
10.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
11. 2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
7. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10. 2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
3) жазылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Жоспар құру
10.3.1.1 жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік)
11.3.1.1 жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар)
2. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу
3. Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
10.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу

11.​4.​5.​1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста
14. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения)
10 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Язык и идея алаша.
Культура речи
Книжный язык.
Речевой язык
Слушание и говорение
10.​1.​1.​1 делать прогнозы по текстовым выдержкам, продолжать тему на основе своих знаний;
10.​1.​4.​1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), выявление основной идеи и ее связь с глобальными проблемами.
Чтение
10.​2.​2.​1 признание научно-популярного и публицистического стиля лингвистическими средствами (термины, лингвистическая риторика, элементы других стилей);
10.​2.​7.​1 знать, как получить средства массовой информации, энциклопедические, научные данные
Письмо
10.​3.​4.​1 написание эссе по проблеме, поднятой с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласен, не согласен");
10.​3.​7.​1 разделение документов на параграфы и части, правильное структурирование игры (информация, идея), логические и стильные исправления, редактирование
Литературные языковые нормы
10.​4.​1.​1 написание языковых единиц в соответствии с нормой правописания
2. Мировые новости: искусство и культура.
Культура речи
Композиция слов и словарный запас.
Знание языков в стилях речи и их использование
Слушание и говорение
10.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории в специальном нарративном повествовательном тексте (лекции), лингвистический анализ;
10.​1.​3.​3 умение соотносить информацию в тексте текста с глобальными проблемами, определять концептуальную идею
Чтение
10.​2.​3.​1 знать структуру и оформление публичных лекций, анализировать жанровые особенности;
10.​2.​6.​1 систематическое использование стратегий чтения для определенной цели
Письмо
10.​3.​5.​1 набор текста, обобщение, обобщение базовой информации по чтению и аудированию;
10.​3.​4.​1 написание эссе по поднятой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе)
Литературные языковые нормы

11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
14. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
15. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту қазақ тілінде) ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) ) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматика
лық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Тіл және алаш идеясы.
Сөз мәдениеті
Кітаби тіл.
Сөйлеу тілі
Тыңдалым және айтылым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
Оқылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері);
10.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
Жазылым
10.3.4.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі);
10.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет.
Сөз мәдениеті
Сөз құрамы мен сөз байлығы.
Сөйлеу стильдеріндегі тілдік оралымдар және олардың қолданысы
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
Жазылым
10.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу);
10.3.4.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормалары

10.​2.​3.​1 знать структуру и структуру публичного эссе, анализировать жанровые особенности;
10.​2.​6.​1 систематическое применение критерия для конкретной цели
Письмо
10.​3.​6.​1 уметь использовать креативные инструменты на самые разные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения);
10.​3.​5.​1 чтение, слушание и слушание с ключевой информацией, набор текста (повествование)
Литературные языковые нормы
10.​4.​3.​1 способность выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы
6. Современное общество: социальное неравенство.
Языковая система и стиль
Речь в социальных отношениях.
публицистика
Стилистические особенности литературного языка
Слушание и говорение
10.​1.​1.​1 делать прогнозы по текстовым выдержкам, продолжать тему на основе своих знаний;
10.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий, целевой язык для целевой аудитории в специализированном нарративном повествовании (обсуждение)
Чтение
10.​2.​4.​1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные, публицистические, речевые, художественные), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории;
10.​2.​1.​1 анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление ключевых тенденций
Письмо
10.​3.​3.​1 сравнение данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций;
10.​3.​4.​1 написание эссе по поднятому вопросу с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласен, не согласен", аргументативное эссе)
Литературные языковые нормы
10.​4.​4.​1 понимание и синтаксические стандарты
7. Архитектура.
Особенности стиля
Новые действующие слова.
Имена научного и научно-фантастического стиля
Слушание и говорение
10.​1.​4.​1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), выявление основной идеи и ее связь с глобальными проблемами;
10.​1.​6.​1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
Чтение
10.​2.​4.​1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные, публицистические, речевые, художественные), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории;
10.​2.​1.​1 анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление ключевых тенденций
Письмо
10.​3.​2.​1 написание путеводителей с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научного стиля;

10.2.3.1 көпшілікке арналған очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
Жазылым
10.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу;
10.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)
Әдеби тіл нормалары
10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу
6. Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік.
Тілдік жүйе және стиль
Әлеуметтік-тұрмыстық қатынастағы сөздер.
Публицистика
лық шығарма тілінің стильдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
Оқылым
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Жазылым
10.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу;
10.3.4.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормалары
10.4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
7. Сәулет өнері.
Стильдік ерекшеліктер
Жаңа қолданыстағы сөздер.
Ғылыми және ғылыми-көпшілік стиль атаулары
Тыңдалым және айтылым
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру;
10.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
Оқылым
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Жазылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, нұсқаулық жазу;

2) 11-сынып:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-четверть
1. Имидж Казахстана. Прошлое и будущее Казахстана.
Ораторское искусство
Диспут.
Лингвистические особенности научного стиля
Слушание и говорение
11.​1.​1.​1 прогнозы по текстовым выдержкам, умение идентифицировать релевантную информацию;
11.​1.​5.​1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
11.​2.​2.​1 признание чисто научно разработанных языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура);
11.​2.​5.​1 определение основной идеи текста, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев;
11.​2.​7.​1 знать способы получения, ссылки и выхода данных из средств массовой информации, энциклопедических, научных и научных публикаций.
Письмо
11.​3.​4.​1 написать реферат по затронутым вопросам с использованием необходимой информации (эссе эссе);
11.​3.​7.​1 разделение письменной работы на параграфы и части, систематизация игры (информация, идея), логическая и стилистическая коррекция, редактирование)
Литературные языковые нормы
11.​4.​1.​1 написание языковых единиц в соответствии с нормой правописания
2. Молодежная культура и проблемы.
Ораторское искусство
Ой көкпар (дебат).
Языковые особенности журналистского стиля
Слушание и говорение
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированном нарративном повествовании (лекции);
11.​1.​3.​3 сравнение информации в тексте текста с глобальными (внутренними) проблемами
Чтение
11.​2.​3.​1 знать структуру и дизайн чисто научной лекции, анализировать жанровые особенности;
11.​2.​4.​1 сравнительный анализ темы текстов, авторских взглядов, активности, структуры, языковой специфики целевой аудитории в разных стилях (научные, официальные статьи, публицист, выступления, художественный стиль)
Письмо
11.​3.​5.​1 отбор базовой информации путем овладения различными способами постукивания (синопсиса) материалов для чтения и прослушивания;
11.​3.​6.​1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
Литературные языковые нормы
11.​4.​1.​1 написание языковых единиц в соответствии с нормой правописания
2-четверть
3. Современное общество. Миграция. Интеллектуальная миграция.
Ораторское искусство
Дискуссия.
Языковые особенности официального стиля бумаги
Слушание и говорение
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированном нарративном повествовании (интервью);

2) 11-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматика
лық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі.
Шешендік сөздер
Ойталқы (диспут).
Ғылыми стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
Оқылым
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы);
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру;
11.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
Жазылым
11.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе);
11.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
Әдеби тіл нормалары
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Жастар мәдениеті және мәселесі.
Шешендік сөздер
Ой көкпар (дебат).
Публицистика
лық стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
11.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу;
11.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2-тоқсан
3. Қазіргі қоғам. Миграция. Зияткерлік миграция.
Шешендік сөздер
Сөзталас.
Ресми ісқағаздар стилінің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;

11.​1.​6.​1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
Чтение
11.​2.​2.​1 признание чисто научно разработанных языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура);
11.​2.​1.​1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление основных тенденций
Письмо
11.​3.​2.​1 интервью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля;
11.​3.​3.​1 сравнение текста данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций, составление самоотчета
Литературные языковые нормы
11.​4.​2.​1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
4. Изобретения, которые изменили мир.
Ораторское искусство
Обмен мнений.
Языковые особенности журналистского стиля
Слушание и говорение
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории, языковых профилей, фрагментов текста в специализированном повествовательном тексте (статья);
11.​1.​3.​3 умение соотносить информацию в тексте текста с глобальными (внутренними) проблемами, сравнивать, различать факты и отношения
Чтение
11.​2.​3.​1 знать структуру и структуру статьи в чисто научном стиле, анализировать жанровые особенности;
11.​2.​4.​1 сравнительный анализ темы текстов, авторских взглядов, активности, структуры, языковой специфики целевой аудитории в разных стилях (научные, официальные статьи, публицист, выступления, художественный стиль)
Письмо
11.​3.​1.​1 создание типов планов (комплекс, тезис, план в виде эталонной схемы);
11.​3.​2.​1 написать статью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилем чисто научного стиля
Литературные языковые нормы
11.​4.​3.​1 разумное использование художественных средств в контексте определенной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство, умение сортировать слова (образно-эстетический)
3-четверть
5. Мир, безопасность и глобальная экономика.
Ораторское искусство
Обсуждение.
Лингвистические особенности художественной литературы
Слушание и говорение
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (дискуссии);
11.​1.​4.​1 определение основной идеи, анализ проблемы, поднятой в тексте, позиции автора (общественно-политическая, научная)
Чтение
11.​2.​3.​1 знать структуру и структуру доклада в чисто научном стиле, анализировать жанровые особенности;

11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
Оқылым
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы);
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Жазылым
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, интервью жазу;
11.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау
Әдеби тіл нормалары
11.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Әлемді өзгерткен өнертабыстары.
Шешендік сөздер
Пікір алмасу.
Публицистика
лық стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, факті мен көзқарасты ажырата білу
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі мақаланың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
11.3.1.1 жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар);
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала жазу
Әдеби тіл нормалары
11.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дəлелдеу, сөздерді сұрыптай білу (образды-эстетикалық)
3-тоқсан
5.Бейбітшілік, қауіпсіздік және жаһандық экономика.
Шешендік сөздер
Пікірталас.
Көркем әдебиет стилінің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі баяндаманың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;

11.​3.​6.​1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
Литературные языковые нормы
11.​4.​4.​1 соответствие текстовым нормам (структура текста, абзац, части текста, тема)
4-четверть
8. Театр и кино в новом мире. Ораторское искусство
Особенность публичных выступлений.
Используйте знаки препинания, которые разделяют идею индивидуума, отличительный
Слушание и говорение
11.​1.​2.​1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории в конкретных повествовательных повествованиях (лекции, интервью, интервью), языковых обработок, фрагментов текста;
11.​1.​6.​1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
Чтение
11.​2.​3.​1 знать структуру и структуру чисто научного стилевого обзора, анализировать жанровые особенности;
11.​2.​6.​1 систематическое применение критерия для конкретной цели
Письмо
11.​3.​2.​1 написать рецензию с использованием лингвистических средств, соответствующих жанру и стилю чисто научного стиля;
11.​3.​7.​1 разделение письменной работы на параграфы и части, систематизация игры (информация, идея), логическая и стилистическая коррекция, редактирование)
Литературные языковые нормы
11.​4.​5.​1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста
9. Рынок труда и спрос.
Ораторское искусство
Выражение речи
Слушание и говорение
11.​1.​4.​1 определение основной идеи, анализ проблемы, поднятой в тексте, позиции автора (общественно-политическая, научная);
11.​1.​5.​1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
11.​2.​1.​1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условный), выявление ключевых тенденций;
11.​2.​7.​1 знать способы получения, ссылки и выхода данных из средств массовой информации, энциклопедических, научных и научных публикаций.
Письмо
11.​3.​1.​1 создание типов планов (комплекс, тезис, план в виде эталонной схемы);
11.​3.​4.​1 написать реферат по затронутым вопросам с использованием объективной информации (диссертационный очерк, аргументативный очерк)
Литературные языковые нормы
11.​4.​5.​1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста
Примечание ИЗПИ!
Типовую учебную программу предусмотрено дополнить главой 3 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 76
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казақ тілі" для 10-11 классов уровня основного среднего образования для специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения

11.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып)
4-тоқсан
8. Жаңа әлемдегі театр мен киноматография. Шешендік сөздер
Көпшілік алдында сөйленетін сөздің ерекшелігі.
Даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын тыныс белгілерді ережеге сай қолдану
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
Жазылым
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, рецензия жазу;
11.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
Әдеби тіл нормалары
11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
9. Еңбек нарығы және сұраныс.
Шешендік сөздер
Сөйлеу мәнерлілігі
Тыңдалым және айтылым
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
11.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
Оқылым
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
11.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
Жазылым
11.3.1.1 жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар);
11.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормалары
11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
75-қосымша 3-тараумен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
76-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағытындағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения казахскому языку – формирование личности, уважающей государственный язык, понимающей общественную значимость, умение правильно применять нормы казахского литературного языка, научить творческому мышлению, а главное дать лингвистическое образование, соответствующее средней школе.
3. Основные задачи углубленного изучения предмета "Қазақ тілі":
1) совершенствование коммуникативных навыков обучающегося для свободного использования казахского языка во всех сферах общества на территории Республики Казахстан, обучение свободному говорению и грамотному письму;
2) в целях распознавания типов, стилей, жанров текста обучить распознанию всех текстообразующих языковых средств: синтаксических структур, лексических единиц, звукового и морфемного состава речи;
3) знание норм орфоэпии и орфографии для совершенствования навыков устного и письменного текстообразования, овладение культурой речи и ораторским искусством, совершенствование способов текстообразования в различных стилях и жанрах.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казақ тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казақ тілі"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Казақ тілі":
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5.Учебные цели предусматривают предоставление жизненно необходимых функциональных знаний обучающимся, изучающим казахский язык как научную дисциплину, путем совершенствования навыков текстоведения и текстообразования. Это будет основано на получении лингвистического образования, соответствующего уровню средней школы. Содержание обучения состоит из 3 разделов:

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақ тілі пәнін оқыту мақсаты – мемлекеттік тілді қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, шығармашылыққа үйретуге, ең бастысы, орта мектепке сай лингвистикалық білім беру.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін тереңдетіп оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін Қазақстан Республикасының аумағында қоғамның барлық салаларында еркін қолдана білуі үшін білім алушының коммуникативтік дағдыларын жетілдіру, еркін сөйлеуге және сауатты жазуға үйрету;
2) мәтіннің типтерін, стилін, жанрын тану үшін мәтінді құрайтын барлық тілдік құралдарды: синтаксистік құрылымдарды, лексикалық бірліктерді, сөздің дыбыстық және морфемдік құрамын тануға үйрету;
3) ауызша және жазбаша мәтінтудыру дағдыларын жетілдіру үшін орфоэпия және орфография нормаларын білу, сөйлеу мәдениетін және шешендік өнерді меңгеру, түрлі стильдер мен жанрларда мәтінтудыру тәсілдерін жетілдіру.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу мақсаттары қазақ тілін ғылыми пән ретінде оқитын білім алушыларға мәтінтану мен мәтінтудыру дағдыларын жетілдіру арқылы өмірге қажет функционалды білім беруді көздейді. Мұның өзі орта мектеп деңгейіне сай лингвистикалық білім алуға негізделеді. Оқу мазмұны 3 бөлімнен тұрады:

1) Текстоведение включает в себя понимание содержания текста посредством прослушивания и чтения, умения находить основную и дополнительную мысль, составлять вопросы по тексту, различать стиль и жанр текста, типы текста и умение различать применяемые в них языковые средства;
2) Текстообразование предполагает достижение уровня ораторской речи, начиная с соблюдения орфоэпических норм при изложении содержания текста и выполняя требования языковой культуры. Предусматривает совершенствование навыков текстообразования, посредством написания текстов на всех стилях и жанрах с соблюдением требований орфографии и пунктуации;
3) Нормы литературного языка предусматривают обучение строгому соблюдению лексико-грамматических норм, его правил и особенностей при устной и письменной деятельности.
6. Раздел "Текстоведение" состоит из следующих подразделений:
1) распознавание содержания текста;
2) освоение стиля и жанра текста.
7. Раздел "Текстообразование" состоит из следующих подразделений:
1) совершенствование навыков говорения и письма в разговорном и художественном стиле;
2) совершенствование навыков говорения и письма в официально-деловом стиле;
3) совершенствование навыков говорения и письма в публицистическом стиле;
4) совершенствование навыков говорения и письма в научном стиле.
8. Раздел "Соблюдение норм литературного языка" состоит из следующих подразделений:
1) лексико-грамматическая норма;
2) нормы говорения и письма (орфография, орфоэпия, пунктуация).
9. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ тілі" для 10 класса:
1) текстоведение:
составление прогнозов по фрагментам текста, определение информации по обсуждаемым вопросам, внесение логических и стилевых корректировок, анализ графических текстов, составление заключения, различение стиля текста, определение общих особенностей, присущих каждому стилю, определение жанров, присущих каждому стилю, различение, определение структуры, типовых особенностей, цели написания; различение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля;
2) текстообразование:
умение писать сочинение на заданную тему по сложному плану с соблюдением требований художественного стиля текста; формирование навыков текстообразования в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла); приобретение навыков написания текста в жанре рассказ с элементами разговорного стиля речи; соблюдение требований национального этикета при приветствии, обращении, знакомстве, просьбе, разрешении, приглашении, извинении, благодарности, прощании; знание требований к употреблению речи и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог; овладение способами привлечения слушателя путем эффективной речи и координации делового этикета, ментальности, движущей деятельности; формирование правильного изложения жизненно необходимых моделей официального стиля; формирование техники публичной речи с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, формирование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе; формирование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления кратких текстов, тезисов и эссе к выступлению, составления вопросов для интервью; формирование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохраняя сферу применения, стилевой характер и языковую особенность научного стиля;

1) мәтінтану тыңдау және оқу арқылы мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ойды таба білу, мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу, әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпаратты алумен қатар мәтіннің стилі мен жанрын, мәтіннің типтерін және әр типке тиісті қолданылатын тілдік құралдарын ажырата білуден тұрады;
2) мәтінтудыру мәтіннің мазмұнын айту кезінде орфоэпиялық нормаларды сақтаудан бастап, тіл мәдениетінің талаптарын орындай отырып, шешен сөйлеу деңгейіне жетуді көздейді. Орфография және пунктуация талаптарын сақтай отырып, барлық стильдер мен жанрларда мәтін жаза алу арқылы мәтінтудыру дағдысын жетілдіруді көздейді;
3) әдеби тіл нормалары айту және жазу әрекеті кезінде лексика-грамматикалық нормаларды, оның ережелерін және ерекшеліктерін қатаң сақтауды үйретуді көздейді.
6. "Мәтінтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіннің мазмұнын тану;
2) мәтіннің стилі мен жанрын тану.
7. "Мәтінтудыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стильдерінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру;
2) ресми іс-қағаздары стилінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру;
3) публицистикалық стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру;
4) ғылыми стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру.
8. "Әдеби тіл нормаларын сақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) лексика-грамматикалық норма;
2) айтылым-жазылым нормалары (орфография, орфоэпия, пунтуация).
9. 10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, талқылау сұрақтары арқылы ақпаратты анықтау, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, графиктік мәтіндерді талдау, қорытынды жасау, мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді анықтау, әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын анықтау; әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін ажырату;
2) мәтінтудыру:
көркем мәтін стилінің талаптарын сақтап, күрделі жоспар бойынша берілген тақырыпта шығарма жазу; көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру; ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын игеру; сәлемдесу, қарату, танысу, өтініш айту, рұқсат сұрау, шақыру, кешірім сұрау, алғыс айту, қоштасу кезінде ұлттық этикет талаптарын сақтау; өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын білу; іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін игеру; ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды қалыптастыру; публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын қалыптастыру: тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын қалыптастыру; қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын қалыптастыру; ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын қалыптастыру;

3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: определение классификации и образования звуков, видов слогов, сингармонизма, порядка переноса, ритмических групп в речи, звуковых изменений внутри слова и между словом, составных частей интонации, умение делать фонетико-фонологический разбор; полнотекстовый лексический анализ с указанием прямого и переносного значения, характера сочетания, сферы применения и стилистической функции слов; проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения;
орфографическая норма: написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов;
орфоэпическая норма: закрепить навыки произношения слов во время говорения, разделять их на ритмичные группы, сохранять изменения, происходящие внутри слова и между словом;
пунктуационная норма: во время создания письменного текста соблюдать принципы (смысловые, грамматические, интонационные) постановки знаков препинания внутри и в конце предложения.
10. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ тілі" для 11 класса:
1) текстоведение:
составление выводов по фрагментам текста, определение информации по проблемным вопросам, внесение логических и стилистических корректировок, редактирование, анализ текстов различных форм, оценка, анализ проблем и целевой аудитории, поднятых в обширных текстах, различение стиля текста, сравнение общих особенностей, присущих каждому стилю; знание и различение жанров, свойственных каждому стилю, сравнение структуры, типовых особенностей, целей написания; сравнение языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля;
2) текстообразование:
соблюдение плановой системы при написании произведения по сложному плану, умение правильно подытоживать произведение; совершенствование навыков создания текста в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла); совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи; соблюдение шаблонов, сформированных на национальном языке при социально-бытовых отношениях (пожелание, благословение, поздравление, соболезнование, поддержка); совершенствование требований к употреблению мелодии слов и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог; совершенствование способов привлечения слушателя путем эффектного и гармоничного использования делового этикета, ментальности, двигательной деятельности; совершенствование правильного написания жизненно необходимых форм официально-делового стиля; развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе; совершенствование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления краткого текста, тезисов к выступлению и эссе, составления вопросов для интервью; совершенствование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохранения стиля, стилевого характера и языковых особенностей научного стиля;

3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: дыбыстың жіктелімін, жасалуын, буын түрлерін, буын үндесімін, тасымал тәртібін, сөйлеудегі ырғақты топтарды, сөз ішіндегі және сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді, интонацияның құрамдас бөліктерін анықтау, фонетика-фонологиялық талдау жасау; сөздердің тура, туынды мағынасын, тіркесу сипатын, қолданылу аясы мен стильдік қызметін көрсете отырып, толық лексикалық талдау жасау; сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау;
орфографиялық норма: қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау;
орфоэпиялық норма: айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын орнықтыру;
пунктуациялық норма: жазбаша мәтін тудыру кезінде сөйлем ішіндегі және сөйлем соңындағы тыныс белгілерді қоюдағы ұстанымдарды (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сақтай білу.
10. 11-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
мәтін үзінділері бойынша қорытынды жасау, проблемалық сұрақтар арқылы ақпаратты анықтау, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау, әртүрлі формадағы мәтіндерді талдау, баға беру, кең көлемді мәтіндердегі көтерілген мәселе мен мақсатты аудиториясын талдау, мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру; әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын салыстыру; әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру;
2) мәтінтудыру:
күрделі жоспар бойынша берілген талаптарға шығарма жазу кезінде жоспар жүйесін сақтау және шығарманы дұрыс қорытындылау; көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын жетілдіру; ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру; әлеуметтік-тұрмыстық қатынас (тілек айту, бата беру, құттықтау, көңіл айту, қолдау көрсету) кезінде ұлттық тілде қалыптасқан шаблондарды сақтау; өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын жетілдіру; іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін жетілдіру; ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды жетілдіру; публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту: тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру; қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын жетілдіру; ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын жетілдіру;

3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологически-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри; выполнение полного лексико-грамматического анализа текстов с указанием стиля, жанра, сферы применения, лексико-грамматических особенностей текста; проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания;
орфографическая норма: знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка;
орфоэпическая норма: совершенствовать навыки говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словом;
пунктуационная норма: умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные).
Параграф 2. Система целей обучения
11. В программе цели обучения отмечены кодовым символом, состоящим из цифр. Первое число в символе кода указывает класс, второе и третье числа указывают раздел и подраздел, а четвертое число указывает порядковый номер цели обучения. В коде 10.1.2.1: "10" класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер учебных целей.
12. Система целей обучения представлена в каждом классе по разделу.
1) Текстоведение
Обучающийся
10 класс
11 класс
1. Распознавание содержания текста
10.​1.​1.​1 прогнозирование по фрагментам текста, продолжение мысли
11.​1.​1.​1 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов
10.​1.​1.​2 определение позиции автора из текста путем обсуждения общей информации и постановки вопросов
11.​1.​1.​2 выявление связей между событиями, идеями, ценностями и данными посредством проблемных вопросов
10.​1.​1.​3 внесение логических и стилевых корректировок, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации)
11.​1.​1.​3 внесение логических и стилевых корректировок и редактирование, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации)
10.​1.​1.​4 анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение)
11.​1.​1.​4 определение временной и причинно-следственной взаимосвязи событий и явлений в текстах различных форм

3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық-ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау; мәтіннің стилін, жанрын, қолдану аясын, лексика-грамматикалық ерекшеліктерін көрсетіп, ондағы сөздерге толық лексикалық талдау жасау;
сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау;
орфографиялық норма: қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің игерілген/игерілмеген кірме сөздер мен бейімдеу сөздердің емлесін білу;
орфоэпиялық норма: айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді, ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру;
пунктуациялық норма: сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сандардан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші, үшінші сандар бөлім мен бөлімше, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. 10.1.2.1 кодында: "10" – сынып, "1.2" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
12. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) Мәтінтану
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
1.Мәтін мазмұнын тану
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, ойды жалғастыру
11.1.1.1 мәтін бойынша өз көзқарастарын айту, өз көзқарастарын дәлелдеу үшін дұрыс қорытынды шығару
10.1.1.2 мәтіннен автор позициясын және жалпы ақпаратты талқылау сұрақтары арқылы анықтау
11.1.1.2 оқиғалар, идеялар, құндылықтар, деректер арасындағы байланысты проблемалық сұрақтар арқылы анықтау
10.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу
11.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
10.1.1.4 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау
11.1.1.4 әртүрлі формадағы мәтіндердегі оқиғалар мен құбылыстардың уақытша және себеп-салдарлық өзара байланысын анықтау

10.​1.​1.​5 опираясь на свои знания, вместо заключительной части в тексте, делать свои выводы
11.​1.​1.​5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте
2. Освоение стиля и жанра текста
10.​1.​2.​1 умение различать стиль текста, определять общие особенности, характерные для каждого стиля
11.​1.​2.​1 умение различать стиль текста, сравнивать общие особенности, характерные для каждого стиля
10.​1.​2.​2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, определение структуры, типовых особенностей и целей написания
11.​1.​2.​2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, сравнивание структуры, типовых особенностей и целей написания
10.​1.​2.​3 различение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
11.​1.​2.​3 сравнение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
2) Текстообразование
1) Совершенствование навыков говорения и письма в разговорном и художественном стиле
10.​2.​1.​1 умение писать сочинение на заданную тему по сложному плану с соблюдением требований художественного стиля текста
11.​2.​1.​1 соблюдение плановой системы при написании произведения по сложному плану, умение правильно подытоживать произведение
10.​2.​1.​2 формирование навыков текстообразования в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла)
11.​2.​1.​2 совершенствование навыков создания текста в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла)
10.​2.​1.​3 приобретение навыков написания текста в жанре рассказ с элементами разговорного стиля речи
11.​2.​1.​3 совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи
10.​2.​1.​4 соблюдение требований национального этикета при приветствии, обращении, знакомстве, просьбе, разрешении, приглашении, извинении, благодарности, прощании
11.​2.​1.​4 соблюдение шаблонов, сформированных на национальном языке при социально-бытовых отношениях (пожелание, благословение, поздравление, соболезнование, поддержка)
10.​2.​1.​5 знание требований к употреблению речи и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог
11.​2.​1.​5 совершенствование требований к употреблению мелодии слов и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог
2) Совершенствование навыков говорения и письма в официально-деловом стиле
10.​2.​2.​1 овладение способами привлечения слушателя путем эффективной речи и координации делового этикета, ментальности, движущей деятельности

10.1.1.5 мәтіндегі қорытынды бөлімнің орнына өз біліміне сүйеніп қорытынды жасау
11.1.1.5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру
2.Мәтіннің стилі мен жанрын тану
10.1.2.1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді анықтау
11.1.2.1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру
10.1.2.2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын анықтау
11.1.2.2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын салыстыру
10.1.2.3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін ажырату
11.1.2.3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру
2) Мәтінтудыру
1) Ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стильдерінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
10.2.1.1 көркем мәтін стилінің талаптарын сақтап, күрделі жоспар бойынша берілген тақырыпта шығарма жазу
11.2.1.1 күрделі жоспар бойынша берілген талаптарға шығарма жазу кезінде жоспар жүйесін сақтау және шығарманы дұрыс қорытындылау
10.2.1.2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру
11.2.1.2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын жетілдіру
10.2.1.3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын игеру
11.2.1.3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру
10.2.1.4 сәлемдесу, қарату, танысу, өтініш айту, рұқсат сұрау, шақыру, кешірім сұрау, алғыс айту, қоштасу кезінде ұлттық этикет талаптарын сақтау
11.2.1.4 әлеуметтік-тұрмыстық қатынас (тілек айту, бата беру, құттықтау, көңіл айту, қолдау көрсету және т.б.) кезінде ұлттық тілде қалыптасқан шаблондарды сақтау
10.2.1.5 өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын білу
11.2.1.5 өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын жетілдіру
2) Ресми іс-қағаздар стилінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
10.2.2.1 іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін игеру

11.​2.​2.​1 совершенствование способов привлечения слушателя путем эффектного и гармоничного использования делового этикета, ментальности, двигательной деятельности
10.​2.​2.​2 формирование соответствующего написания необходимых шаблонов делового стиля
11.​2.​2.​2 совершенствование правильного написания жизненно необходимых форм официально-делового стиля
3) Совершенствование навыков говорения и письма в публицистическом стиле
10.​2.​3.​1 формирование техники публичной речи с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, формирование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
11.​2.​3.​1 развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
10.​2.​3.​2 формирование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления кратких текстов, тезисов и эссе к выступлению, составления вопросов для интервью
11.​2.​3.​2 совершенствование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления краткого текста, тезисов к выступлению и эссе, составления вопросов для интервью
4) Совершенствование навыков говорения и письма в научном стиле
10.​2.​4.​1 формирование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохраняя сферу применения, стилевой характер и языковую особенность научного стиля
11.​2.​4.​1 совершенствование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохранения стиля, стилевого характера и языковых особенностей научного стиля
3) Соблюдение норм литературного языка
1) Лексико-грамматическая норма
10.​3.​1.​1 определение классификации и образования звуков, видов слогов, сингармонизма, порядка переноса, ритмических групп в речи, звуковых изменений внутри слова и между словом, составных частей интонации, умение делать фонетико-фонологический разбор
11.​3.​1.​1 определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологический-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри
10.​3.​1.​2 полнотекстовый лексический анализ с указанием прямого и переносного значения, характера сочетания, сферы применения и стилистической функции слов
11.​3.​1.​2 выполнение полного лексико-грамматического анализа текстов с указанием стиля, жанра, сферы применения, лексико-грамматических особенностей текста

11.2.2.1 іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін жетілдіру
10.2.2.2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды қалыптастыру
11.2.2.2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды жетілдіру
3) Публицистикалық стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
10.2.3.1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын қалыптастыру, тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын қалыптастыру
11.2.3.1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту, тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру
10.2.3.2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын қалыптастыру
11.2.3.2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын жетілдіру
4) Ғылыми стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
10.2.4.1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын қалыптастыру
11.2.4.1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын жетілдіру
1)Әдеби тіл нормаларын сақтау
1) Лексика-грамматикалық норма
10.3.1.1 дыбыстың жіктелімін, жасалуын, буын түрлерін, буын үндесімін, тасымал тәртібін, сөйлеудегі ырғақты топтарды, сөз ішіндегі және сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді, интонацияның құрамдас бөліктерін анықтау, фонетика-фонологиялық талдау жасау
11.3.1.1 әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық- ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау
10.3.1.2 сөздердің тура, туынды мағынасын, тіркесу сипатын, қолданылу аясы мен стильдік қызметін көрсете отырып, толық лексикалық талдау жасау
11.3.1.2 мәтіннің стилін, жанрын, қолдану аясын, лексика-грамматикалық ерекшеліктерін көрсетіп, ондағы сөздерге толық лексикалық талдау жасау

10.​3.​1.​3 проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения
11.​3.​1.​3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
2) Нормы говорения и письма
10.​3.​2.​1 написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов
11.​3.​2.​1 знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка
10.​3.​2.​2 во время создания письменного текста соблюдать принципы (смысловые, грамматические, интонационные) постановки знаков препинания внутри и в конце предложения
11.​3.​2.​2 умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные)
10.​3.​2.​3 закрепление навыков произношения слов во время говорения, разделять их на ритмичные группы, сохранять изменения, происходящие внутри слова и между словом
11.​3.​2.​3 совершенствование навыков говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словом
13. Распределение количества часов в разделах четверти и темы внутри разделов остается на усмотрение учителя.
14. Данная учебная программа осуществляется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Қазақ тілі" для 10-11 классов уровня основного среднего образования для специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы (с казахским языком обучения).
15. В долгосрочном плане установлен объем учебных целей, который должен охватывать каждый раздел по всем классам.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Қазақ тілі" для 10-11 классов уровня общего среднего образования для специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы (с казахским языком обучения)
1) 10 класс:
Лексическая глава
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать ученики
1 четверть
1. Фонетика/Фонология
Звуковая система казахского языка (тексты из трудов ученых А.Байтурсынова, А.Жунусбека, С.Мырзабекова)

10.3.1.3 сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау
11.3.1.3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
2) Айтылым-жазылым нормалары
10.3.2.1 қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау
11.3.2.1 қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің, игерілген/игерілмеген кірме сөздердің емлесін білу
10.3.2.2 жазбаша мәтін тудыру кезінде сөйлем ішіндегі және сөйлем соңындағы тыныс белгілерді қоюдағы ұстанымдарды (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сақтай білу
11.3.2.2 сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу
10.3.2.3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын орнықтыру
11.3.2.3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру
13. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
14. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағытындағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту қазақ тілінде) ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағытындағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1) 10-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Фонетика/Фонология
Қазақ тілінің дыбыс жүйесі (А.Байтұрсынұлы,
Ә.Жүнісбек, С.Мырзабеков және басқа да ғалымдардың еңбектерінен алынған мәтіндер)

1.1 Объект исследования фонетики/фонологии
1.2 Интонология
1.3 Азбука казахского языка
1.4 Алфавит, созданный А.Байтурсыновым
1.5 Звук. Типы звуков
1.6 Глассные звуки
1.7 Закон сингармонизма в казахском языке и его виды
1.8 Согласные звуки
1.9 Закон звуковых изменений внутри слова
1.10 Явление диссимиляции
1.11 Фонетический разбор
1.12 Фонологический разбор
Текстоведение
10.​1.​1.​1 прогнозирование по фрагментам текста, продолжение мысли;
10.​1.​1.​4 анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение);
10.​1.​2.​1 умение различать стиль текста, определять общие особенности, характерные для каждого стиля
Текстообразо
вание
10.​2.​1.​1 умение писать сочинение на заданную тему по сложному плану с соблюдением требований художественного стиля текста;
10.​2.​2.​1 овладение способами привлечения слушателя путем эффективной речи и координации делового этикета, ментальности, движущей деятельности
Лексико-грамматическая норма
10.​3.​1.​1 определение классификации и образования звуков, видов слогов, сингармонизма, порядка переноса, ритмических групп в речи, звуковых изменений внутри слова и между словом, составных частей интонации, умение делать фонетико-фонологический разбор
Нормы говорения и письма
10.​3.​2.​3 закрепление навыков произношения слов во время говорения, разделять их на ритмичные группы, сохранять изменения, происходящие внутри слова и между словом
2. Лексика. Фразеология
Наука слововедения (тексты, касающиеся лексики, взятые из трудов Г.Калиева, А.Болганбаева, И.Кенесбаева, К.Аханова, Н.Уали, Б.Сагындыковича, Г.Смагуловой)
2.1.Историческая лексикология: этимология
2.2 Ономасиология
2.3 Ономастика: антропонимия и топонимия
2.4 Семасиология
2.5 Фразеология
2.6 Стилистические особенности фразеологии
2.7 Лексикография;
2.8 Связь лексикологии с грамматикой
2.9 Связь лексикологии с фонетикой
2.10 Лексический разбор
Текстоведение
10.​1.​1.​2 определение позиции автора из текста путем обсуждения общей информации и постановки вопросов;
10.​1.​1.​5 делать выводы на основе своих знаний, а не заключительной части текста;
10.​1.​2.​3 различение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
10.​2.​1.​2 формирование навыков текстообразования в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла);
10.​2.​3.​1 формирование техники публичной речи с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, формирование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
Лексико-грамматическая норма
10.​3.​1.​2 полнотекстовый лексический анализ с указанием прямого и переносного значения, характера сочетания, сферы применения и стилистической функции слов
Нормы говорения и письма
10.​3.​2.​1 написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов
2 четверть

1.1 Фонетиканың/ Фонологияның зерттеу нысаны
1.2 Интонология
1.3 Қазақ тілінің әліпбиі
1.4 А.Байтұрсынұлы жасаған әліпби
1.5 Дыбыс. Дыбыстың түрлері
1.6 Дауысты дыбыстар
1.7 Қазақ тілінің сингармонизм заңы және оның түрлері
1.8 Дауыссыз дыбыстар
1.9 Сөз ішіндегі дыбыстық өзгерістер заңдылығы
1.10 Диссимиляция құбылысы
1.11 Фонетикалық талдау жасау
1.12 Фонологиялық талдау жасау
Мәтінтану
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, ойды жалғастыру;
10.1.1.4 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау;
10.1.2.1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді анықтау
Мәтінтудыру
10.2.1.1 көркем мәтін стилінің талаптарын сақтап, күрделі жоспар бойынша берілген тақырыпта шығарма жазу;
10.2.2.1 іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін игеру
Лексика-грамматикалық норма
10.3.1.1 дыбыстың жіктелімін, жасалуын, буын түрлерін, буын үндесімін, тасымал тәртібін, сөйлеудегі ырғақты топтарды, сөз ішіндегі және сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді, интонацияның құрамдас бөліктерін анықтау, фонетика-фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10.3.2.3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын орнықтыру
2. Лексика. Фразеология
Сөзтану ғылымы
(Ғ. Қалиев, Ә.Болғанбаев, І.Кеңесбаев, К.Аханов, Н.Уәлиұлы, Б.Сағындықұлы, Г.Смағұлова сияқты ғалымдардың еңбектерінен алынған лексикаға қатысты мәтіндер)
2.1. Тарихи лексикология: этимология
2.2 Ономасиология
2.3 Ономастика: антропонимика және топонимика
2.4 Семасиология
2.5 Фразеология
2.6 Фразеологизмдердің стильдік ерекшеліктері
2.7 Лексикография
2.8 Лексикологияның грамматикамен байланысы
2.9 Лексикологияның фонетикамен байланысы
2.10 Лексикалық талдау
Мәтінтану
10.1.1.2 мәтіннен автор позициясын және жалпы ақпаратты талқылау сұрақтары арқылы анықтау;
10.1.1.5 мәтіндегі қорытынды бөлімнің орнына өз біліміне сүйеніп қорытынды жасау;
10.1.2.3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
10.2.1.2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру;
10.2.3.1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын қалыптастыру: тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
10.3.1.2 сөздердің тура, туынды мағынасын, тіркесу сипатын, қолданылу аясы мен стильдік қызметін көрсете отырып, толық лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10.3.2.1 қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау
2-тоқсан

3. Части речи
Части речи, а не группы слов (тексты о количественных и качественных особенностях слов)
3.1 Понятие о частях речи
3.2 Термины
А.Байтурсынова, касающиеся частей речи
3.3 Принципы объединения слов в части речи
3.4 Морфологические особенности части речи
3.5 Синтаксические особенности части речи
3.6 Слова-обращение (именные части речи и глаголы)
3.7 Вспомогательные слова (междометие, служебные слова, модальные слова)
Текстоведение
10.​1.​1.​3 внесение логических и стилевых корректировок, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации);
10.​1.​2.​2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, определение структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
10.​2.​1.​3 приобретение навыков написания текста в жанре рассказ с элементами разговорного стиля речи;
10.​2.​4.​1 формирование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохраняя сферу применения, стилевой характер и языковую особенность научного стиля
Лексико-грамматическая норма
10.​3.​1.​2 полнотекстовый лексический анализ с указанием прямого и переносного значения, характера сочетания, сферы применения и стилистической функции слов
Нормы говорения и письма
10.​3.​2.​2 во время создания письменного текста соблюдать принципы (смысловые, грамматические, интонационные) постановки знаков препинания внутри и в конце предложения
4. Словообразование
Как образуется слово? (тексты по словообразованию из трудов ученых Н.Оралбаевой, А.Салкынбай)
4.1 Способы словообразования
4.2. Словообразующие языковые элементы
4.3. Типы и последовательностиь словообразования
4.4 Шаблоны словообразования
4.5 Производные слова и их типы
4.6 Словообразовательные закономерности
4.7 Словообразовательное значение;
4.8 Отношение словообразования к частями речи
4.9 Словообразовательная система казахского языка
4.10 Словообразовательный разбор
Текстоведение
10.​1.​1.​1 1прогнозирование по фрагментам текста, продолжение мысли;
10.​1.​1.​3 внесение логических и стилевых корректировок, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации);
10.​1.​2.​2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, определение структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
10.​2.​1.​4 соблюдение требований национального этикета при приветствии, обращении, знакомстве, просьбе, разрешении, приглашении, извинении, благодарности, прощании;
10.​2.​2.​2. формирование соответствующего написания необходимых шаблонов делового стиля
Лексико-грамматическая норма

3. Сөз таптары
Сөз топтары емес, сөз таптары (сөз таптарының сандық және сапалық ерекшеліктері туралы мәтіндер)
3.1 Сөз таптары туралы түсінік
3.2 А.Байтұрсынұлының сөз таптарына қатысты терминдері
3.3 Сөздерді сөз таптарына топтастыру принциптері
3.4 Сөз таптарының морфологиялық белгілері
3.5 Сөз таптарының синтаксистік белгілері
3.6 Атауыш сөздер (есімдер мен етістіктер)
3.7 Көмекші сөздер (шылаулар, одағай сөздер, модаль сөздер)
Мәтінтану
10.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу;
10.1.2.2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін,жазылу мақсатын анықтау
Мәтінтудыру
10.2.1.3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын игеру;
10.2.4.1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
10.3.1.2 сөздердің тура, туынды мағынасын, тіркесу сипатын, қолданылу аясы мен стильдік қызметін көрсете отырып, толық лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10.3.2.2 жазбаша мәтін тудыру кезінде сөйлем ішіндегі және сөйлем соңындағы тыныс белгілерді қоюдағы ұстанымдарды (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сақтай білу
4. Сөзжасам
Сөз қалай жасалады? (Н.Оралбаева, А.Салқынбай секілді ғалымдардың еңбектерінен сөзжасамға қатысты мәтіндер)
4.1 Сөз жасаудың тәсілдері
4.2. Сөз жасаушы тілдік элементтер
4.3. Сөзжасамдық типтер мен тізбектер
4.4 Сөзжасам үлгілері
4.5 Туынды сөздер және олардың түрлері
4.6 Сөзжасамдық заңдылықтар
4.7 Сөзжасамдық мағына
4.8 Сөзжасамның сөз таптарына қатысы
4.9 Қазақ тілінің сөзжасам жүйесі
4.10 Сөзжасамдық талдау
Мәтінтану
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, ойды жалғастыру;
10.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу;
10.1.2.2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын анықтау
Мәтінтудыру
10.2.1.4 сәлемдесу, қарату, танысу, өтініш айту, рұқсат сұрау, шақыру, кешірім сұрау, алғыс айту, қоштасу кезінде ұлттық этикет талаптарын сақтау;
10.2.2.2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма

10.​3.​1.​3 проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения
Нормы говорения и письма
10.​3.​2.​1 написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов
3 четверть
5. Существительное. Местоимение
Как меняется слово? (тексты из трудов ученых А.Байтурсынова, А.Искакова, С.Исаева, Ю.Маманова)
5.1 Способы образования имен существительных
5.2 Системы преобразования имен существительных
5.3 Лексико-семантическая характеристика имен существительных
5. 4 Конкретные и абстрактные имена существительные
5.5 Морфологические особенности имен существительных
5.6 Синтаксическая функция имен существительных
5.7 Местоимения. Лексико-семантические разряды местоимений
5.8 Морфологические особенности местоимений
5.9 Синтаксическая функция местоимений;
5.10 Морфологический разбор
Текстоведение
10.​1.​1.​2 определение позиции автора из текста путем обсуждения общей информации и постановки вопросов;
10.​1.​1.​5 опираясь на свои знания, вместо заключительной части в тексте, делать свои выводы;
10.​1.​2.​3 различение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
10.​2.​1.​5 знание требований к употреблению речи и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог;
10.​2.​3.​2 формирование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления кратких текстов, тезисов и эссе к выступлению, составления вопросов для интервью
Лексико-грамматическая норма
10.​3.​1.​3 проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения
Нормы говорения и письма
10.​3.​2.​3 закрепление навыков произношения слов во время говорения, разделять их на ритмичные группы, сохранять изменения, происходящие внутри слова и между словами
6. Имя прилагательное. Имя числительное
Качество и количество предмета (отрывки из текстов ученых, изучавших прилагательные и числительные)
6.1 Лексико-семантические особенности имен числительных
6.2 Словообразование имен числительных
6.3 Семантические типы имен числительных
6.4 Синтаксическая функция имен числительных
6.5 Семантическая структура имен прилагательных
6.6 Синтетическая форма имен прилагательных
6.7 Морфологическая структура имен прилагательных

10.3.1.3 сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10.3.2.1 қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау
3-тоқсан
5. Зат есім. Есімдік
Сөз қалай түрленеді?
(А. Байтұрсынұлы, А.Ысқақов, С.Исаев, Ы.Маманов секілді ғалымдардың еңбектерінен алынған мәтіндер)
5.1 Зат есімнің жасалу жолдары
5.2 Зат есімнің түрлену жүйелері
5.3 Зат есімдердің лексика-семантикалық сипаттамасы
5. 4 Деректі және дерексіз зат есімдер
5.5 Зат есімнің морфологиялық белгілері
5.6 Зат есімнің синтаксистік қызметі
5.7 Есімдіктер. Есімдіктің лексика-семантикалық сипаты
5.8 Есімдіктің морфологиялық ерекшеліктері
5.9 Есімдіктің синтаксистік қызметі
5.10 Морфологиялық талдау
Мәтінтану
10.1.1.2 мәтіннен автор позициясын және жалпы ақпаратты талқылау сұрақтары арқылы анықтау;
10.1.1.5 мәтіндегі қорытынды бөлімнің орнына өз біліміне сүйеніп қорытынды жасау;
10.1.2.3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
10.2.1.5 өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын білу;
10.2.3.2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
10.3.1.3 сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10.3.2.3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын орнықтыру
6. Сын есім. Сан есім
Заттың сыны мен саны (сын есім мен сан есімді зерттеген ғалымдардың мәтіндерінен үзінділер)
6.1 Сан есімнің лексика-семантикалық ерекшеліктері
6.2 Сан есімнің сөзжасамы
6.3 Сан есімнің мағыналық түрлері
6.4 Сан есімнің синтаксистік қызметі
6.5 Семантикалық тәсіл бойынша туатын сын есімдер
6.6 Синтетикалық тәсіл арқылы туатын сын есімдер
6.7 Сын есімнің морфологиялық құрылымы

10.​3.​2.​1 написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов
4 четверть
8. Наречие
Как дополнить смысл? (тексты из работ ученых, изучавших наречие)
8.1 Лексико-грамматические разряды наречий: наречия времени и места
8.2 Наречия количества и действия
8.3 Усилительные наречия
8.4 Наречия цели;
8.5 Наречия причины и следствия
8.6 Наречие, как член предложения;
8.7 Степень сочетания наречий с другими частями речи
8.8 Функция наречий в предложении
8.9 Морфологический разбор
Текстоведение
10.​1.​1.​2 определение позиции автора из текста путем обсуждения общей информации и постановки вопросов;
10.​1.​1.​5 опираясь на свои знания, вместо заключительной части в тексте, делать свои выводы
10.​1.​2.​3 различение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
10.​2.​1.​3 приобретение навыков написания текста в жанре рассказ с элементами разговорного стиля речи;
10.​2.​2.​1 овладение способами привлечения слушателя путем эффективной речи и координации делового этикета, ментальности, движущей деятельности
Лексико-грамматическая норма
10.​3.​1.​3 проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения
Нормы говорения и письма
10.​3.​2.​3 закрепление навыков произношения слов во время говорения, разделять их на ритмичные группы, сохранять изменения, происходящие внутри слова и между словами
9. Служебные слова, подражательные слова, союзы
Вспомогательные и обособленные слова в предложениях (тексты из работ ученых, изучавщих служебные слова, подражательные слова, союзы)
9.1 Союзы. Соединительные союзы
9.2 Противительные союзы
9.3 Разделительные союзы
9.4 Союзы причины
9.5 Союзы следствия
9.6 Условные союзы
9.7 Падежные послелоги
9.8 Частица
9.9 Подражательные слова
9.10 Междометие
10.11 Морфологический разбор
Текстоведение
10.​1.​1.​4
анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение);
10.​1.​2.​2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, определение структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразо
вание
10.​2.​1.​4 соблюдение требований национального этикета при приветствии, обращении, знакомстве, просьбе, разрешении, приглашении, извинении, благодарности, прощании;
10.​2.​3.​2 формирование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления кратких текстов, тезисов и эссе к выступлению, составления вопросов для интервью
Лексико-грамматическая норма

10.3.2.1 қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау
4-тоқсан
8. Үстеу
Мағынаны қалай толықтырамыз? (үстеуді зерттеген ғалымдардың еңбектерінен алынған мәтіндер)
8.1 Үстеудің лексика-грамматикалық топтары: мезгіл және мекен үстеулері
8.2 Мөлшер және сын-қимыл үстеулері
8.3 Күшейткіш үстеулер
8.4 Мақсат үстеулері
8.5 Себеп-салдар үстеулері
8.6 Үстеулердің сөйлем мүшесі қызметінде жұмсалуы
8.7 Үстеулердің басқа сөз таптарымен тіркесу дәрежесі
8.8 Үстеулердің сөйлемдегі қызметі
8.9 Морфологиялық талдау
Мәтінтану
10.1.1.2 мәтіннен автор позициясын және жалпы ақпаратты талқылау сұрақтары арқылы анықтау;
10.1.1.5 мәтіндегі қорытынды бөлімнің орнына өз біліміне сүйеніп қорытынды жасау;
10.1.2.3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
10.2.1.3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын игеру;
10.2.2.1 іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін игеру
Лексика-грамматикалық норма
10.3.1.3 сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10.3.2.3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын орнықтыру
9. Шылау, еліктеу, одағай сөздер
Сөйлемдегі көмекшілер мен оқшаулар (шылау, оқшау, еліктеу сөздерді зерттеген ғалымдардың еңбектерінен алынған мәтіндер)
9.1 Жалғаулықтар: ыңғайластық жалғаулықтар
9.2 Қарсылық мәнді жалғаулықтар
9.3 Талғау мәнді жалғаулықтар
9.4 Себеп мәнді жалғаулықтар
9.5 Салдар мәнді жалғаулықтар
9.6 Шарт мәнді жалғаулықтар
9.7 Септеуліктер
9.8 Демеуліктер
9.9 Еліктеу сөздер
9.10 Одағай
10.11 Морфологиялық талдау
Мәтінтану
10.1.1.4 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау;
10.1.2.2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын анықтау
Мәтінтудыру
10.2.1.4 сәлемдесу, қарату, танысу, өтініш айту, рұқсат сұрау, шақыру, кешірім сұрау, алғыс айту, қоштасу кезінде ұлттық этикет талаптарын сақтау;
10.2.3.2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма

10.​3.​1.​1 определение классификации и образования звуков, видов слогов, сингармонизма, порядка переноса, ритмических групп в речи, звуковых изменений внутри слова и между словом, составных частей интонации, умение делать фонетико-фонологический разбор
Нормы говорения и письма
10.​3.​2.​1 написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов
2) 11 класс:
Лексическая глава
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать ученики
1 четверть
1. Синтаксис словосочетания
Синтаксические отношения (тексты из произведений М.Балакаева, Т.Сайрамбаева, А.Аблакова)
1.1 Фразеологизмы
1.2 Цельные словосочетания
1.3 Способы и виды связи словосочетания
1.4 Структура словосочетания
1.5 Аналитическая связь
1.6 Синтетическая связь
1.7 Именные и глагольные словосочетания
1.8 Вид связи словосочетания – примыкание
1.9 Вид связи словосочетания – управление
1.10 Вид связи словосочетания – соподчинение
1.11 Вид связи словосочетания – соприкосновение
1.12 Наречные именные словосочетание
1.13 Деепричастные словосочетания
Текстоведение
11.​1.​1.​1 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов;
11.​1.​1.​3 внесение логических и стилевых корректировок и редактирование, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации);
11.​1.​2.​2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, сравнивание структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
11.​2.​1.​1 соблюдение плановой системы при написании произведения по сложному плану, умение правильно подытоживать произведение;
11.​2.​2.​1 совершенствование способов привлечения слушателя путем эффектного и гармоничного использования делового этикета, ментальности, двигательной деятельности
Лексико-грамматическая норма
11.​3.​1.​3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.​3.​2.​1 знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка
2. Синтаксис простого предложения
Предложения (тексты из работ специалистов по синтаксису простых предложений)
2.1 Определенное личное предложение
2.2 Неизвестное личное предложение
2.3 Общее личное предложение
2.4 Безличные предложения
2.5 Безличные предложения с глаголами и существительными

10.3.1.1 дыбыстың жіктелімін, жасалуын, буын түрлерін, буын үндесімін, тасымал тәртібін, сөйлеудегі ырғақты топтарды, сөз ішіндегі және сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді, интонацияның құрамдас бөліктерін анықтау, фонетика-фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10.3.2.1 қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау
2) 11-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Сөз тіркесі синтаксисі
Синтаксистік қатынастар (М.Балақаев, Т.Сайрамбаев, Ә.Әбілақов еңбектерінен алынған мәтіндер)
1.1 Тұрақты тіркес
1.2 Түйдекті тіркестер
1.3 Сөз тіркестерінің байланысу тәсілдері мен тұлғалары
1.4 Сөз тіркесінің құрылысы
1.5 Аналитикалық байланыс
1.6 Синтетикалық байланыс
1.7 Есімді және етістікті сөз тіркестері
1.8 Қабыса байланысқан сөз тіркестері
1.9 Меңгеріле байланысқан сөз тіркестері
1.10 Матаса байланысқан сөз тіркестері
1.11 Жанаса байланысқан сөз тіркестері
1.12 Үстеулер қатысқан есімді тіркестер
1.13 Көсемшелі сөз тіркестері
Мәтінтану
11.1.1.1 мәтін бойынша өз көзқарастарын айту, өз көзқарастарын дәлелдеу үшін дұрыс қорытынды шығару;
11.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
11.1.2.2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын салыстыру
Мәтінтудыру
11.2.1.1 күрделі жоспар бойынша берілген талаптарға шығарма жазу кезінде жоспар жүйесін сақтау және шығарманы дұрыс қорытындылау;
11.2.2.1 іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма
11.3.1.3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11.3.2.1 қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің, игерілген/игерілмеген кірме сөздер мен бейүндес сөздердің емлесін білу
2. Жай сөйлем синтаксисі
Сөйлем (жай сөйлем синтаксисі мамандарының еңбектерінен алынған мәтіндер)
2.1 Белгілі жақты сөйлем
2.2 Белгісіз жақты сөйлем
2.3 Жалпылама жақты сөйлем
2.4 Жақсыз сөйлемдер
2.5 Етістікті және есімді жақсыз сөйлемдер

2.6 Безличные предложения, обозначающие состояние субъекта
2.7 Модальные безличные предложения
2.8 Номинативные предложения
2.9 Указательные предложения
2.10 Ситуативные предложения с предполагаемым, предсказуемым значением
Текстоведение
11.​1.​1.​2 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов;
11.​1.​1.​5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте;
11.​1.​2.​3 сравнение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
11.​2.​1.​2 совершенствование навыков создания текста в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла);
11.​2.​3.​1 развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
Лексико-грамматическая норма
11.​3.​1.​3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.​3.​2.​1 знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка
2 четверть
3. Синтаксис сложного предложения
Структуры, выражающие сложные идеи (тексты из работ специалистов по синтаксису сложных предложений)
3.1 Способы образования и особенности сложных предложений
3.2 Разница между сложным и простым предложением
3.3 Структура сложного предложения и порядок его составных частей
3.4 Виды сложных предложении. Сложносочиненные сочинительные предложения
3.5 Противительные сложносочиненные предложения
3.6 Причинно-следственные сложносочиненные предложения
3.7 Разъяснительные сложносочиненные предложения
3.8 Разделительные сложносочиненные предложения
3.9 Последовательные сложносочиненные предложения
3.10 Многосоставное сложносочиненное предложение
Текстоведение
11.​1.​1.​4 определение временной и причинно-следственной взаимосвязи событий и явлений в текстах различных форм;
11.​1.​2.​1 умение различать стиль текста, сравнивать общие особенности, характерные для каждого стиля
Текстообразование
11.​2.​1.​3 совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи;
11.​2.​4.​1 совершенствование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохранения стиля, стилевого характера и языковых особенностей научного стиля
Лексико-грамматическая норма

2.6 Субъектінің қалып-күйін білдіретін жақсыз сөйлемдер
2.7 Модальді жақсыз сөйлемдер
2.8 Номинативті сөйлемдер
2.9 Сілтеу мәнді сөйлемдер
2.10 Жорамалдау, болжау мәнді ситуативтік сөйлемдер
Мәтінтану
11.1.1.2 оқиғалар, идеялар, құндылықтар, деректер арасындағы байланысты проблемалық сұрақтар арқылы анықтау;
11.1.1.5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру;
11.1.2.3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
11.2.1.2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын жетілдіру;
11.2.3.1 публицистикалық стиль ерек-шеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту:тыңдаушы-ның назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма
11.3.1.3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11.3.2.1 қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің, игерілген/игерілмеген кірме сөздер мен бейүндес сөздердің емлесін білу
2-тоқсан
3. Құрмалас сөйлем синтаксисі
Күрделі ойды білдіретін құрылымдар (құрмалас сөйлем синтаксисі мамандарының еңбектерінен алынған мәтіндер)
3.1 Құрмалас сөйлемнің қалыптасу жолдары мен өзіндік белгілері
3.2 Құрмалас сөйлемнің жай сөйлемнен өзгешелігі
3.3 Құрмалас сөйлемнің құрылымы және компоненттерінің орналасу тәртібі
3.4 Құрмалас сөйлемнің түрлері. Салалас құрмалас сөйлем. Ыңғайлас салалас құрмалас
3.5 Қарсылықты салалас құрмалас
3.6 Себеп-салдар салалас құрмалас
3.7 Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем
3.8 Талғаулы салалас құрмалас
3.9 Кезектес салалас құрмалас
3.10 Көп құрамды салалас құрмалас сөйлем
Мәтінтану
11.1.1.4 әртүрлі формадағы мәтіндердегі оқиғалар мен құбылыстардың уақытша және себеп-салдарлық өзара байланысын анықтау;
11.1.2.1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру
Мәтінтудыру
11.2.1.3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру;
11.2.4.1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма

11.​3.​1.​3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.​3.​2.​2 умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные)
4. Сложноподчиненные предложения
Сложноподчиненные связи в языке (тексты со сложноподчиненными предложениями и словосочетаниями)
4.1 Сложноподчиненные предложения, образованные деепричастиями, причастиями, условными наклонениями
4.2 Сложноподчиненные предложения времени
4.3 Сложноподчиненные предложения условия
4.4 Противительные сложноподчиненные предложения
4.5 Сравнительные сложноподчиненные предложения
4.6 Сложноподчиненные предложения причины
4.7 Сложноподчиненные предложения образа действия
4.8 Сложноподчиненные предложения цели
4.9 Сложное предложение с множеством придаточных предложений
Текстоведение
11.​1.​1.​1 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов;
11.​1.​1.​4 определение временной и причинно-следственной взаимосвязи событий и явлений в текстах различных форм;
11.​1.​2.​2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, сравнивание структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
11.​2.​1.​4 соблюдение шаблонов, сформированных на национальном языке при социально-бытовых отношениях (пожелание, благословение, поздравление, соболезнование, поддержка и т. д.);
11.​2.​2.​2 совершенствование правильного написания жизненно необходимых форм официально-делового стиля
Лексико-грамматическая норма
11.​3.​1.​3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.​3.​2.​2 умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные)
3 четверть
5. Прямая речь и косвенная речь
Мастера коротких рассказов (тексты из произведений мастеров коротких рассказов)
5.1. Структурное содержание прямой речи 5.2. Виды косвенной речи (зависимое слово, предлагаемое слово)
5.3 Различия и сходства между прямой и косвенной речью
5.4 Особенности преобразования прямой речи в косвенной речи 5.5 Преобразование повествовательных предложении в косвенную речь

11.3.1.3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11.3.2.2 сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу
4. Сабақтас құрмалас сөйлем
Тілдегі сабақтаса байланыс (бір-біріне бағына байланысқан сабақтас сөйлемдер мен сөз тіркестеріне қатысты мәтіндер)
4.1 Көсемше, есімше, шартты рай арқылы жасалған сабақтас құрмалас сөйлемдер
4.2 Мезгіл бағыныңқылы сабақтас
4.3 Шартты бағыныңқылы сабақтас
4.4 Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас 4.5 Салыстырмалы бағыныңқылы сабақтас
4.6. Себеп бағыныңқылы сабақтас
4.7 Қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас
4.8 Мақсат бағыныңқылы сабақтас
4.9 Көп бағыныңқылы сабақтас
Мәтінтану
11.1.1.1 мәтін бойынша өз көзқарастарын айту, өз көзқарастарын дәлелдеу үшін дұрыс қорытынды шығару;
11.1.1.4 әртүрлі формадағы мәтіндердегі оқиғалар мен құбылыстардың уақытша және себеп-салдарлық өзара байланысын анықтау;
11.1.2.2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын салыстыру
Мәтінтудыру
11.2.1.4 әлеуметтік-тұрмыстық қатынас (тілек айту, бата беру, құттықтау, көңіл айту, қолдау көрсету және т.б.) кезінде ұлттық тілде қалыптасқан шаблондарды сақтау;
11.2.2.2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма
11.3.1.3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11.3.2.2 сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу
3-тоқсан
5. Төл сөз бен төлеу сөз
Қысқа әңгіме шеберлері (қысқа әңгіме шеберлерінің шығармаларынан алынған мәтіндер)
5.1. Төл сөздің құрылымдық мазмұны
5.2. Төлеу сөздің түрлері (тәуелді сөз, ұсынылған сөз)
5.3 Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылықтары мен ұқсастықтары
5.4 Төл сөзді төлеу сөзге айналдырғанда кездесетін ерекшеліктер
5.5 Хабарлы сөйлемді төлеу сөзге айналдыру

5.6 Преобразование вопросительных предложении в косвенную речь
5.7 Диалог
5.8 Знаки препинания прямой и косвенной речи
Текстоведение
11.​1.​1.​2 выявление связей между событиями, идеями, ценностями и данными посредством проблемных вопросов;
11.​1.​1.​5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте:
11.​1.​2.​3 сравнение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
11.​2.​1.​5 совершенствование требований к употреблению мелодии слов и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог;
11.​2.​3.​2 совершенствование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления краткого текста, тезисов к выступлению и эссе, составления вопросов для интервью
Лексико-грамматическая норма
11.​3.​1.​3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.​3.​2.​2 умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные)
6. Функция государственного языка в обществе
Казахский язык – государственный язык Республики Казахстан (социологические исследования государственного языка, статьи СМИ о языковой ситуации)
6.1 Казахский язык - государственный язык Республики Казахстан
6.2 Языковая политика в Республике Казахстан
6.3 Язык и культура
6.4 Язык и история
6.5 Государственный язык и средство массовой информации
6.6 Социолингвистические исследования
6.7 Правовая основа государственного языка
6.8 Влияние латинского алфавита на развитие государственного языка
Текстоведение
1.​1.​1.​3 внесение логических и стилевых корректировок и редактирование, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации):
11.​1.​2.​1 умение различать стиль текста, сравнивать общие особенности, характерные для каждого стиля
Текстообразование
11.​2.​1.​3 совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи;
11.​2.​3.​1 развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
Лексико-грамматическая норма
11.​3.​1.​1. определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологические-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри
Нормы говорения и письма

5.6 Сұраулы сөйлемді төлеу сөзге айналдыру
5.7 Диалог
5.8 Төл сөз бен автор сөзінің тыныс белгілері
Мәтінтану
11.1.1.2 оқиғалар, идеялар, құндылықтар, деректер арасындағы байланысты проблемалық сұрақтар арқылы анықтау;
11.1.1.5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру;
11.1.2.3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
11.2.1.5 өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын жетілдіру;
11.2.3.2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма
11.3.1.3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11.3.2.2 сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу
6. Мемлекеттік тілдің қоғамдағы қызметі
Қазақ тілі - Қазақстан Республикасының мемлкеттік тілі (мемлекеттік тілдің ахуалына байланысты әлеуметтік зерттеулер, тіл ахуалына қатысты БАҚ мақалалары)
6.1 Қазақ тілі – Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі
6.2 Қазақстан Республикасындағы тіл саясаты
6.3 Тіл және мәдениет
6.4 Тіл және тарих
6.5 Мемлекеттік тіл және БАҚ
6.6 Әлеуметтік лингвистикалық зерттеулер
6.7 Мемлекеттік тілдің құқықтық негізі
6.8 Мемлекеттік тілдің дамуына латын әліпбиінің әсері
Мәтінтану
11.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
11.1.2.1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру
Мәтінтудыру
11.2.1.3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру;
11.2.3.1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту: тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма
11.3.1.1 әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық-ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау
Айтылым-жазылым нормалары

11.​3.​2.​3 совершенствование навыков говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словами
7. Функциональные стили в казахском языке.
Тексты в разговорном и художественном стиле (отрывки из текстов, написанных в разговорном и художественном стиле)
7.1 Разговорный стиль. Лингвистические особенности разговорного стиля
7.2 Лексика разговорного стиля
7.3 Морфология разговорного стиля
7.4 Синтаксис разговорного стиля
7.5 Художественный стиль
7.6 Лексика художественного стиля
7.7 Область применения художественного стиля
7.8 Особенности художественного стиля
7.9 Стиль писателя
Текстоведение
11.​1.​1.​1 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов;
11.​1.​1.​5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте;
11.​1.​2.​3 сравнение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
11.​2.​1.​2 совершенствование навыков создания текста в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла);
11.​2.​1.​3 совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи
Лексико-грамматическая норма
11.​3.​1.​1. определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологические-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри
Нормы говорения и письма
11.​3.​2.​1 знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка;
11.​3.​2.​3 совершенствование навыков говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словами
4 четверть
8. Научный стиль
История формирования научного стиля (научные тексты на тему образования, науки, инноваций)
8.1 Лексика научного стиля
8.2 Область применения научного стиля
8.3 Цель научного стиля
8.4 Стилистические характеристики научного стиля
8.5 Лингвистические подходы к научному стилю
8.6 Лингвистические особенности научного стиля
8.7 Виды научных работ
8.8 Элементы научной терминологии
Текстоведение
11.​1.​1.​2 выявление связей между событиями, идеями, ценностями и данными посредством проблемных вопросов;
11.​1.​1.​4 определение временной и причинно-следственной взаимосвязи событий и явлений в текстах различных форм;
11.​1.​2.​1 умение различать стиль текста, сравнивать общие особенности, характерные для каждого стиля
Текстообразование

11.3.2.3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру
7. Қазақ тіліндегі функционалдық стильдер
Ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндер (ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стилінен алынған мәтіндер)
7.1 Ауызекі сөйлеу стилі. Ауызекі сөйлеу стилінің лингвистикалық белгілері
7.2 Ауызекі сөйлеу стилінің лексикасы
7.3 Ауызекі сөйлеу стилінің морфологиясы
7.4 Ауызекі сөйлеу стилінің синтаксисі
7.5 Көркем әдебиет стилі
7.6 Көркем әдебиет стилінің лексикасы
7.7 Көркем әдебиет стилінің қолданылу аясы
7.8 Көркем әдебиет стилінің ерекшеліктері
7.9 Жазушы стилі
Мәтінтану
11.1.1.1 мәтін бойынша өз көзқарастарын айту, өз көзқарастарын дәлелдеу үшін дұрыс қорытынды шығару;
11.1.1.5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру;
11.1.2.3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
11.2.1.2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын жетілдіру;
11.2.1.3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма
11.3.1.1 әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық- ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау
Айтылым-жазылым нормалары
11.3.2.1 қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің, игерілген/игерілмеген кірме сөздер мен бейүндес сөздердің емлесін білу;
11.3.2.3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру
4-тоқсан
8. Ғылыми стиль
Ғылыми стильдің қалыптасу тарихы (білім, ғылым, инновация тақырыбындағы ғылыми мәтіндер)
8.1 Ғылыми стильдің лексикасы
8.2 Ғылыми стильдің қолданылу аясы
8.3 Ғылыми стильдің мақсаты
8.4 Ғылыми стильдің стильдік сипаттары
8.5 Ғылыми стильдің тілдік амал-тәсілдері
8.6 Ғылыми стильдің лингвистикалық белгілері
8.7 Ғылыми шығармалар түрлері
8.8 Ғылыми терминологияның элементтері
Мәтінтану
11.1.1.2 оқиғалар, идеялар, құндылықтар, деректер арасындағы байланысты проблемалық сұрақтар арқылы анықтау;
11.1.1.4 әртүрлі формадағы мәтіндердегі оқиғалар мен құбылыстардың уақытша және себеп-салдарлық өзара байланысын анықтау;
11.1.2.1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру
Мәтінтудыру

11.​2.​1.​2 совершенствование навыков создания текста в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла);
11.​2.​4.​1 совершенствование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохранения стиля, стилевого характера и языковых особенностей научного стиля
Лексико-грамматическая норма
11.​3.​1.​2 выполнение полного лексико-грамматического анализа текстов с указанием стиля, жанра, сферы применения, лексико-грамматических особенностей текста
Нормы говорения и письма
11.​3.​2.​3 совершенствование навыков говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словами
9. Термины и заимствованные слова
Система терминов казахского языкознания (тексты из научных трудов А.Байтурсынова, О.Айтбаевича, Ш.Курманбаевича)
9.1 Лингвистические термины
9.2 Структура и лексико-грамматические особенности терминов
9.3 Основные принципы создания терминов
9.4 Перевод терминов с других языков
9.5 Термины, введенные без перевода
9.6 Лингвистическая природа термина
9.7 Международные термины
9.8 Требования к терминам
Текстоведение
11.​1.​1.​3 внесение логических и стилевых корректировок и редактирование, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации);
11.​1.​2.​2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, сравнивание структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
11.​2.​1.​1 соблюдение плановой системы при написании произведения по сложному плану, умение правильно подытоживать произведение;
11.​2.​4.​1 совершенствование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохранения стиля, стилевого характера и языковых особенностей научного стиля
Лексико-грамматическая норма
11.​3.​1.​2 выполнение полного лексико-грамматического анализа текстов с указанием стиля, жанра, сферы применения, лексико-грамматических особенностей текста
Нормы говорения и письма
11.​3.​2.​1 знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка
10. Язык официально-делового стиля. Публицистический стиль
Средство массовой информации (публицистические тексты о языковых проблемах)
10.1 Область применения официально-делового стиля
10.2 Стандартные языковые единицы в официально-деловом стиле
10.3 Публицистический стиль. Типы. Цель
10.4 Область применения публицистического стиля
10.5 Словарь публицистического стиля
10.6 Основные функции публицистического стиля;
10.7 Экстралингвистическая природа публицистического стиля;

11.2.1.2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын жетілдіру;
11.2.4.1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма
11.3.1.2 мәтіннің стилін, жанрын, қолдану аясын, лексика-грамматикалық ерекшеліктерін көрсетіп, ондағы сөздерге толық лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11.3.2.3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру
9. Терминдер және кірме сөздер
Қазақ тіл білімінің терминдер жүйесі (А.Байтұрсынұлы, Ө.Айтбайұлы, Ш.Құрманбайұлы ғылыми сияқты ғалымдардыі еңбектерінен алынған мәтіндер)
9.1 Тіл білімі терминдері
9.2 Терминдердің құрылымы мен лексика-грамматикалық ерекшеліктері
9.3 Терминдер жасаудың негізгі принциптер
9.4 Өзге тілдерден аударылып енген терминдер
9.5 Аударылмай енген терминдер
9.6 Терминнің тілдік сипаты
9.7 Халықаралық терминдер
9.8 Терминге қойылатын талаптар
Мәтінтану
11.1.1.3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
11.1.2.2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын салыстыру
Мәтінтудыру
11.2.1.1 күрделі жоспар бойынша берілген талаптарға шығарма жазу кезінде жоспар жүйесін сақтау және шығарманы дұрыс қорытындылау;
11.2.4.1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма
11.3.1.2 мәтіннің стилін, жанрын, қолдану аясын, лексика-грамматикалық ерекшеліктерін көрсетіп, ондағы сөздерге толық лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11.3.2.1 қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің, игерілген/игерілмеген кірме сөздер мен бейүндес сөздердің емлесін білу
10. Ресми іс-қағаздар стилінің тілі. Публицистикалық стиль
Бұқаралық ақпарат құралдары (Тіл мәселесін көтерген публицистикалық мәтіндер)
10.1 Ресми іс-қағаздар стилінің қолданылу аясы
10.2 Ресми іс-қағаздар стиліндегі стандарт тілдік бірліктер
10.3 Публицистикалық стиль. Түрлері. Мақсаты
10.4 Публицистикалық стильдің қолданылу аясы
10.5 Публицистикалық стильдің лексикасы
10.6 Публицистикалық стильдің негізгі қызметтері
10.7 Публицистикалық стильдің экстралингвистикалық сипаты

10.8 Публицистический стиль и орфографические нормы
10.9 Публицистический стиль. Риторика
Текстоведение
11.​1.​1.​5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте;
11.​1.​2.​1 умение различать стиль текста, сравнивать общие особенности, характерные для каждого стиля
Текстообразование
11.​2.​2.​2 совершенствование правильного написания жизненно необходимых форм официально-делового стиля;
11.​2.​3.​1 развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
Лексико-грамматическая норма
11.​3.​1.​1. определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологические-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри
Нормы говорения и письма
11.​3.​2.​3 совершенствование навыков говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словами
Приложение 77
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Казахская литература" – ориентировать на креативному мышлению, способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Казахская литература":
1) учебная программа "Казахская литература" сформирована по направлениям развития грамотность, литературные и эстетические чувство, разумные мышления, познавательные и коммуникативные навыки, успешной социальной адаптации;

10.8 Публицистикалық стиль және орфоэпиялық норма
10.9 Публицистикалық стиль. Шешендік сөздер
Мәтінтану
11.1.1.5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру;
11.1.2.1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру
Мәтінтудыру
11.2.2.2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды жетілдіру;
11.2.3.1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту, тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматика
лық норма
11.3.1.1 әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық-ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау
Айтылым-жазылым нормалары
11.3.2.3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
77-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Қазақ әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;

2) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира, уважение к национальному культуру;
3) развивать и понимание коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
4) формировать духовную и интеллектуальную потребность, навыки самостоятельно принять решение, развивая творческие способности каждого обучающегося;
5) развивать мировозрения в соответсвии современного, научного и общественного развития.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание программы по учебному предмету "Казахская литература" организовано по разделам обучения: понимание и ответы по тексту, анализ и интерпретация текста, оценка и сравнительный анализ.Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) содержание и форма художественного произведения;
2) понимание художественного произведения;
3) образ художественного произведения;
4) работа с отрывками произведения;
5) знать место национальных ценностей казахского литературы в мире.
7. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) композиция литературных произведении;
2) образ автора;
3) язык худодественного произведения;
4) творческая работа;
5) ценности казахской и мировой литературы.
8. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новшество;
3) литературная эссе;

2) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) қазақ әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Қазақ әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;

4) литературная критика.
9. Базовая содержание образование по учебным предметам в 10 классе:
1) понимание и ответы по тексту:понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному, понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула, пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства; связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций;
2) анализ и интерпретация: определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста,писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
3) оценка и сравнительный анализ: сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия, давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний, писать литературное эссе, написать литературную критику на основаниях научных работ.
10. Список художественных произведений:
1) Поэзии Абая Кунанбаева "Сегіз аяқ", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Лай суға май бітпес қой өткенге"; Семьнадцатое слова назидание, Тридцать второе слова назидание, поэма "Масгут";
2) роман-эссе М. Сәрсеке "Каныш Сатбаев";
3) рассказ А. Кемелбаева "Шашты";
4) научно-фантастический рассказ Т. Сұлтанбеков "Көшпелі алтын";
5) стихи Оразакын Аскара "Шетте жүрген бауырларға";
6) драма Ш. Муртаза "Бесеудің хаты";
7) поэма Ж. Бодеша "Жалғыз"
11. Базовая содержание образование по учебным предметам в 11 классе:
1) понимание и ответы по тексту: понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному,анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами, связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
2) анализ және интерпретация: определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев), определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;

4) әдеби сын.
9. 10- сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну, әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау, көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану, ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың әртүрлі композициялық ерекшеліктерін талдау, автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісі, шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін ашу, көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жазу, қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау, көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру, шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Абай Құнанбаев "Сегіз аяқ", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері; Он жетінші қарасөз, Отыз екінші қарасөз, "Масғұт" поэмасы;
2) М. Сәрсеке "Қаныш Сәтбаев" роман-эссе;
3) А. Кемелбаева "Шашты" әңгімесі;
4) Т. Сұлтанбеков "Көшпелі алтын" ғылыми фантастикалық әңгіме;
5) Оразақын Асқар "Шетте жүрген бауырларға" өлеңі;
6) Ш. Мұртаза "Бесеудің хаты" драмасы;
7) Ж. Бөдеш "Жалғыз" поэмасы.
11. 11-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну, әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану, ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау, шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы, шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу, әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу, әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;

3) оценка и сравнительный анализсравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия, давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) выражая свое мнение об актуальности произведения.
12. Список художественных произведений:
1) повесть О. Бокея "Атау кере";
2) стихотворения Ж. Абдрашева "Дала, сенің ұлыңмын";
3) роман Б. Мукая "Өмірзая";
4) рассказ Е. Абикен "Пәтер іздеп жүр едік";
5) роман-эпопея М. Ауезова "Путь Абая" 1, 2-том;
6) поэма К. Мырзалиева "Қызыл кітап";
7) комедийная драма С. Балгабаева "Тойдан қайтқан қазақтар".
Параграф 2. Система целей обучения
13. "Цели обучения" в программе представлены четырехзначным кодовым знаком. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
14. Система учебных целей присваивается каждому классу в соответствии с разделом:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
10-класс
11-класс
1. Содержание и форма художественного произведения
10.​1.​1.​1 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
11.​1.​1.​1 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
2. Понимание художественного произведения
10.​1.​2.​1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула
11.​1.​2.​1 анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами
3. Образ художественного произведения
10.​1.​3.​1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
11.​1.​3.​1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста
4. Работа с отрывками произведений
10.​1.​4.​1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций
11.​1.​4.​1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
5 . Знание места национальных ценностей казахской литературы в мировой литературе

3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау, шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) О. Бөкей "Атау кере" повесі;
2) Ж. Әбдірашев "Дала, сенің ұлыңмын" өлеңі;
3) Б. Мұқай "Өмірзая" романы;
4) Е. Әбікен "Пәтер іздеп жүр едік" әңгімесі;
5) М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы 1, 2-том;
6) Қ. Мырзалиев "Қызыл кітап" поэмасы;
7) С. Балғабаев "Тойдан қайтқан қазақтар" комедиялық драмасы.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4 кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
14. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну
2. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану
11.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау
3. Көркем шығармадағы образ
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау
11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету
4. Шығарма үзінділерімен жұмыс
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
5 . Қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу

10.​1.​5.​1 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации
11.​1.​5.​1 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления
2) анализ и интерпретация:
10-класс
11-класс
1. Композиция литературных произведении
10.​2.​1.​1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев
11.​2.​1.​1 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев)
2. Отношение автора
10.​2.​2.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11.​2.​2.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
3. Язык художественного произведения
10.​2.​3.​1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя
11.​2.​3.​1 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
4. Творческая работа
10.​2.​4.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
11.​2.​4.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
5. Ценности казахской и мировой литературы.
10.​2.​5.​1 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
11.​2.​5.​1 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
3) оценка и сравнительный анализ
10-класс
11-сынып
1. Историческая и художественная ценность
10.​3.​1.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия
11.​3.​1.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия
2. Современность и инновации
10.​3.​2.​1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
11.​3.​2.​1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний
3. Литературное эссе
10.​3.​3.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) опираясь на литературный материал,
11.​3.​3.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) выражая свое мнение об актуальности произведения
4.Литературная критика
10.​3.​4.​1 написать литературную критику на основаниях научных работ
11.​3.​4.​1 написать литературную критику сапостовляя с другими произведениями
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования естественно-математического направления.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классовестественно-математического направления уровня общего среднего образования
1) 10 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Қалың елім, қазағым
Поэзии Абая Кунанбаева: "Сегіз аяқ", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Лай суға май бітпес қой өткенге"; Семьнадцатое слова назидание, Тридцать второе слова назидание, поэма "Масгут";
Понимание и ответы на вопросы
10.​1.​1.​1 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
10.​1.​2.​1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула;
10.​1.​3.​1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства;
10.​1.​4.​1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций;
10.​1.​5.​1 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации
Анализ и интерпретация
10.​2.​1.​1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.​2.​2.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.​2.​3.​1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя;
10.​2.​4.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
10.​2.​5.​1 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
оценка и сравнительный анализ
10.​3.​1.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.​3.​2.​1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.​3.​3.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) опираясь на литературный материал;
10.​3.​4.​1 написать литературную критику на основаниях научных работ
2 четверть
Каныш – сын казахского народа
Роман-эссе
М. Сарсеке "Каныш Сатбаев"
Понимание и ответы на вопросы
10.​1.​2.​1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула;
10.​1.​3.​1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства;
10.​1.​4.​1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций;
10.​1.​5.​1 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации
Анализ и интерпретация
10.​2.​1.​1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.​2.​2.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.​2.​4.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
10.​3.​1.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.​3.​2.​1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.​3.​4.​1 написать литературную критику на основаниях научных работ
3 четверть
Рассуждение здравомыслие
Рассказ Кемелбаева "Шашты"; научно-фантастический рассказ
Т. Сұлтанбекова "Көшпелі алтын", стихи Оразакын Аскара "Шетте жүрген бауырларға"
Понимание и ответы на вопросы
10.​1.​1.​1 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
10.​1.​2.​1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула;
10.​1.​3.​1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства;
10.​1.​4.​1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций;
10.​1.​5.​1 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации
Анализ и интерпрета
ция
10.​2.​1.​1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.​2.​2.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.​2.​3.​1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя;
10.​2.​4.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
10.​2.​5.​1 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
Оценка и сравнительный анализ
10.​3.​1.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.​3.​2.​1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.​3.​3.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) опираясь на литературный материал;
10.​3.​4.​1 написать литературную критику на основаниях научных работ
4 четверть
Летопись истории
Драма Ш. Муртаза "Бесеудің хаты"
Поэма Ж. Бодеш "Жалғыз"
Понимание и ответы на вопросы
10.​1.​1.​1 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
10.​1.​2.​1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула;
10.​1.​3.​1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства;
10.​1.​4.​1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций
Анализ и интерпретация
10.​2.​1.​1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.​2.​2.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.​2.​3.​1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя;
10.​2.​4.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
10.​2.​5.​1 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
Оценка и сравнительный анализ
10.​3.​1.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.​3.​3.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) опираясь на литературный материал;
10.​3.​4.​1 написать литературную критику на основаниях научных работ

10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
11.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
2) анализ және интерпретация:
10-сынып
11-сынып
1. Әдеби шығарманың композициясы
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау
11.2.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау
2. Автор бейнесі
10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау
11.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау
3. Көркем шығарманың тілі
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау
11.2.3.1 шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау
4. Шығармашылық жұмыс
10.2.4.1 көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
5. Қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар
10.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
11.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
3) бағалау және салыстыру:
10-сынып
11-сынып
1. Тарихи және көркемдік құндылығы
10.3.1.1 шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау
11.3.1.1 шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
2. Заманауилығы мен жаңашылдығы
10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру
11.3.2.1 көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау
3. Әдеби эссе
10.3.3.1 шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
11.3.3.1 шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
4. Әдеби сын
10.3.4.1 ғылыми еңбектерге сүйене отырып әдеби сын жазу
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
16. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын ) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қалың елім, қазағым
Абай шығармашылығы: "Сегіз аяқ", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері, Он жетінші қарасөз, Отыз екінші қарасөз, "Масғұт" поэмасы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
Анализ және интерпрета
ция
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;
10.2.4.1 көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
10.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру;
10.3.3.1 шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1 ғылыми еңбектерге сүйене отырып әдеби сын жазу
2-тоқсан
Қазақтың Қанышы
М. Сәрсеке "Қаныш Сәтбаев" роман-эссе
Түсіну және жауап беру
10.1.2.1. әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
Анализ және интерпрета
ция
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.4.1 көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру;
10.3.4.1 ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу
3-тоқсан
Парасат пайымы
А. Кемелбаева "Шашты" әңгімесі,
Т. Сұлтанбеков "Көшпелі алтын" ғылыми фантастикалық әңгімесі,
Оразақын Асқар "Шетте жүрген бауырларға" өлеңі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;
10.2.4.1 көркем шығармадада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
10.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру;
10.3.3.1 шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1 ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу
4-тоқсан
Тарих тағылымы
Ш. Мұртаза "Бесеудің хаты" драмасы,
Ж. Бөдеш "Жалғыз" поэмасы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;
10.2.4.1 көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (өлең, әңгіме ) жазу;
10.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.3.1 шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1 ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу

2) 11 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверг
Пространство и время
Повесть О. Бокея "Атау кере"
Стихотворения Ж. Абдрашева "Дала, сенің ұлыңмын"
Понимание и ответы на вопросы
11.​1.​1.​1 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе,критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
11.​1.​3.​1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.​1.​2.​1 анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами;
11.​1.​4.​1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
11.​1.​3.​1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.​1.​5.​1 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления
Анализ и интерпретация
11.​2.​1.​1 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.​2.​2.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.​2.​3.​1 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
11.​2.​4.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
11.​2.​5.​1 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
Оценка и сравнительный анализ
11.​3.​1.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.​3.​2.​1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний;
11.​3.​3.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) выражая свое мнение об актуальности произведения;
11.​3.​4.​1 написать литературную критику сапостовляя с другими произведениями
2 четверг
Истина времени
Роман Б. Мукая "Өмірзая",
Рассказ Ерболат Абикен "Пәтер іздеп жүр едік"
Понимание и ответы на вопросы
11.​1.​1.​1 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
11.​1.​2.​1 анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами;
11.​1.​3.​1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.​1.​5.​1 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления
Анализ и интерпретация
11.​2.​1.​1 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.​2.​2.​1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.​2.​3.​1 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
11.​2.​4.​1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
11.​2.​5.​1 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
Оценка и сравнительный анализ
11.​3.​1.​1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.​3.​2.​1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний;
11.​3.​4.​1 написать литературную критику сапостовляя с другими произведениями
3 четверг
Произведение века
Роман-эпопея
М. Ауезова "Путь Абая" 1, 2-том
Понимание и ответы на вопросы
11.​1.​1.​1 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
11.​1.​2.​1 анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами;
11.​1.​3.​1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.​1.​4.​1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
11.​1.​5.​1 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления
Анализ и интерпре
тация

2) 11-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Кеңістік пен уақыт
О. Бөкей "Атау кере" повесі,
Ж. Әбдірашев "Дала, сенің ұлыңмын" өлеңі
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;
11.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
11.2.3.1 шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең) жазу;
11.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.2.1 көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
11.3.3.1 шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Заман шындығы
Б. Мұқай "Өмірзая" романы,
Ерболат Әбікен "Пәтер іздеп жүр едік" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;
11.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
11.2.3.1 шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
11.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.2.1 көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
3-тоқсан
Ғасырлық туынды
М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы 1, 2-том
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
11.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
Анализ және интерпре
тация

2) формирование понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира, уважение к национальной культуре;
3) определение и понимание роли казахской литературы в межкультурных отношениях, сложившейся истории казахского народа, поставленных задачи, проблем, противоречий и трудностей;
4) формирование умения адаптироваться к различным ситуациям и самостоятельно принимать решения;
5) формирование мировоззрение в соответствии с современным, научным и общественным развитием.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахская литература" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Казахская литература" разделено на разделы: понимание и ответы по тексту, анализ и интерпретация, оценка и сравнительный анализ, а также состоит из подразделений, формирующих навыки. Этот раздел программы состоит из целей обучения по предмету.
6. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) содержание и форма художественного произведения;
2) понимание художественного произведения;
3) образ в художественном произведении;
4) работа с отрывками произведения;
5) понимание места национальных ценностей казахской литературы в мировой литературе.
7. Раздел "Анализ и интерпретация" включает следующие подразделы:
1) композиция литературных произведении;
2) образ автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа;
5) ценности казахской и мировой литературы.
8. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" рассматривает следующее подразделы:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новизна;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
9. Базовое содержание учебного предмета "Казахская литература" в 10 классе:
1) понимание и ответы по тексту: глубокое понимание идейного содержания через анализ сюжетно-композиционного построения литературного произведения, раскрытие поднятых в литературном произведении проблем с точки зрения национального интереса, обобщение и индивидуализация системы персонажей в художественном произведении, связь отрывков из художественных произведений с проблемами глобальной тематики, раскрытие в произведении созвучия национальных ценностей с мировыми темами;
2 анализ және интерпретация: анализ композиции литературного произведения с точки зрения времени и пространства, связь авторской идеи в произведении с реалиями жизни, раскрытие авторского стиля и деятельности художественных средств в произведении, включение собственного мнения через анализ поднятых проблем в художественном произведении, написание творческой работы, анализ созвучия ценностей в мировой и казахской литературе, самоанализ;

2) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) қазақ әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Қазақ әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. 10-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну, әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау, көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы мәселелермен байланыстыру, шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы, шығармадағы автор стилі мен көркемдегіш құралдардың қызметін ашу, көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс жазу, әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту;

3) оценка и сравнительный анализ: сравнение произведения с образцами содержательных произведений, оценивание исторической и художественной ценности, критическая оценка новизны поднятых вопросов в художественном произведении, подготовка литературной критики, написание литературного эссе, анализ идеи произведения с точки зрения общечеловеческих ценностей.
10. Список художественных произведений для изучения в 10 классе:
1) Поэзия А.Кунанбаева "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге"; Семнадцатое слово, Тридцать второе слово, Тридцать третье слово, поэма "Ескендир";
2) Роман Ж.Аймауытова "Акбилек";
3) Повесть А. Кекилбаева "Конец легенды";
4) Роман М. Магауина "Шакан – шери";
5) Повесть Ш. Айтматова "Первый учитель";
6) У. Есдаулет "Мы турки";
7) Роман К. Жумадилова "Судьба";
8) Драма Шахимардан Кусайынова "Томирис";
9) Рассказ Ш. Муртаза "Тауекел той".
11. Базовое содержание учебного предмета "Казахская литература" в 11 классе:
1) понимание и ответы по тексту: глубокое понимание глобальных проблем, поднятых в произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения литературного произведения; выявление проблем, поднятых в литературном произведении, с точки зрения национального интереса, их связь с современностью; отражение реалий жизни через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении; общность тем отрывков художественных произведений с проблемами глобальной тематики и использование в творческих работах;
2) анализ и интерпретация: анализ композиции, жанровых особенностей литературного произведения с точки зрения времени и пространства; определение взаимосвязи образа автора с основной идеей произведения; роль художественных средств в произведении при создании образа; написание творческой работы с учетом осмысления глобальных тем, отраженных в художественном произведении; выявление, анализ общечеловеческих ценностей, литературных течений, общего направления в казахской и мировой литературе;
3) оценка и сравнительный анализ: сравнение произведений с глобальными темами и оценка его исторической и художественной ценности; критическое оценивание новизны художественного произведения, его связь с глобальными темами; анализ идеи произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности и написание литературного эссе; написание литературной критики, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения.

3) бағалау және салыстыру: шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру, шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
10. 10 сыныпта оқуға арналған көркем шығармалар тізімі:
1) Абай Құнанбаев "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері; Он жетінші қарасөз, Отыз екінші қарасөз, Отыз үшінші қарасөз, "Ескендір" поэмасы;
2) Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы;
3) Ә. Кекілбаев "Аңыздың ақыры" повесі;
4) М. Мағауин "Шақан – шері" романы;
5) Ш. Айтматов "Алғашқы ұстаз" повесі;
6) Ұ. Есдәулет "Біз түркілерміз";
7) Қ. Жұмаділов "Тағдыр" романы;
8) Шахимардан Құсайынов "Томирис" драмасы;
9) Ш. Мұртаза "Тәуекел той" әңгімесі.
11. 11-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну, әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану, шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау, шығармадағы көркемдегіш құралдардың образ жасаудағы орны, көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс жазу, қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру, шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу.

12. Список художественных произведений для изучения в 11 классе:
1) Стихотворение С. Сейфуллина "Сыр сандық";
2) Роман И. Есенберлина "Каһар";
3) Повесть А. Сулейменова "Бесатар";
4) Роман С. Елубай "Жалған дүние";
5) Стихотворение К. Аманжолова "Обо мне";
6) Роман-эпопея М. Ауезова "Путь Абая";
7) Стих Т. Молдагалиева "Бауырлар";
8) Рассказ Т.Асемкулова "Бекторынын қазынасы";
9) Повесть Э.Хемингуэя "Старик и море".
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
14. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) понимание и ответы по тексту
Обучающие:
10 класс
11 класс
1. Содержание и форма художественного произведения
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения
11.1.1.1 понимать глобальные проблемы, поднятые в литературном произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения
2. Понимание художественного произведения
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности
3. Образ в художественном произведении
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении
4. Работа с отрывками произведения
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
5. Знание места национальных ценностей казахской литературы в мировой литературе
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
11.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общечеловеческими
2) анализ и интерпретация:
Обучающие:
10 класс
11 класс
1. Композиция литературных произведений
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей
2. Образ автора
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении

12. 11 сыныпта оқуға арналған көркем шығармалар тізімі:
1) С. Сейфуллин "Сыр сандық" өлеңі;
2) І. Есенберлин "Қаһар" романы;
3) А. Сүлейменов "Бесатар" повесі;
4) С. Елубай "Жалған дүние" романы;
5) Қасым Аманжолов "Өзім туралы" өлеңі;
6) М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы;
7) Т. Молдағалиев "Бауырлар" өлеңі;
8) Т.Әсемқұлов "Бекторының қазынасы" әңгімесі;
9) Эрнест Хемингуэй "Шал мен теңіз" повесі.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
14. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну
2. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
3. Көркем шығармадағы образ
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау
11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету
4. Шығарма үзінділерімен жұмыс
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру
11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
5. Қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу
10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
11.1.5.1 шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Әдеби шығарманың композициясы
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау
2. Автор бейнесі
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау

11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения
3. Язык художественного произведения
10.2.3.1 анализировать функции наглядных средств и приемов в произведении
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении
4. Творческая работа
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении
5. Ценности казахской и мировой литературы
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
11.2.5.1 выявить, анализировать общечеловеческие ценности, литературные течения, общие направления в казахской и мировой литературе
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающие:
10 класс
11 класс
1. Историческая и художественная ценность
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность
11.3.1.1 сравнивать произведение с глобальными темами и оценить его историческую и художественную ценность
2. Современность и инновации
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении
11.3.2.1 оценивать критически новизну художественного произведения, связывая его с глобальными темами
3. Литературное эссе
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности
11.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности
4. Литературная критика
10.3.4.1 написать литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
11.3.4.1 написать литературную критику, сопоставляя произведение с мировыми произведениями с идейной точки зрения
15. Распределения часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования общественно-гуманитарного направления.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования

11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау
3. Көркем шығарманың тілі
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау
11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау
4. Шығармашылық жұмыс
10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
5. Қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар
10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Тарихи және көркемдік құндылығы
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
2. Заманауилығы мен жаңашылдығы
10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру
11.3.2.1 көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру
3. Әдеби эссе
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
11.3.3.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
4. Әдеби сын
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
16. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар

1) 10 класс:
Разделы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Өлең – сөздің патшасы
Творчество Абая "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері, Семьнадцатое слово, Тридцать второе слово, Тридцать третье слово, поэма "Ескендир"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
2 четверть
Художественная проза
Роман Жусипбека Аймауытова "Акбилек", повесть А. Кекилбаева "Аныздың акыры"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10. 2. 2. 1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
3 четверть
Художественные слова в легендах
Роман М. Магауина "Шакан-шери", Повесть Ш.Айтматова "Первый учитель", У. Есдаулетов "Мы турки"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
4 четверть
Личность эры, эпохи
Роман К. Жумадилова "Судьба", драма Шахмардан Кусаинов "Томирис", рассказ
Ш. Муртазы "Тауекел той"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями

1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өлең – сөздің патшасы
Абай шығармашылығы"Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері, он жетінші қарасөз, отыз екінші қарасөз, отыз үшінші қарасөз, "Ескендір" поэмасы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Прозадағы көркем ой
Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы, Ә.Кекілбаев "Аңыздың ақыры" повесі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
3 -тоқсан
Аңызбен өрілген көркем сөз
М.Мағауин "Шақан-шері" романы, Ш. Айтматов "Алғашқы ұстаз" повесі, Ұ. Есдәулетов "Біз түркілерміз"
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
4-тоқсан
Заман, дәуір тұлғасы
Қ.Жұмаділов "Тағдыр" романы, Шахмардан Құсайынов "Томирис" драмасы, Ш. Мұртаза "Тәуекел той" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу

2) 11 класс:
Разделы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Исторические этапы
Стихотворение С. Сейфуллина "Сыр сандык", Роман И. Есенберлина "Каһар", Повесть А. Сулейменова "Бесатар"
Понимание и ответы по тексту
11.1.1.1 понимать глобальные проблемы, поднятые в литературном произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения;
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности;
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
11.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общечеловеческими
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей;
11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения;
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении;
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении;
11.2.5.1 выявить, анализировать общечеловеческие ценности, литературные течения, общие направления в казахской и мировой литературе
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1.1 сравнивать содержание произведения с глобальными темами и оценивать его историческую и художественную ценность;
11.3.2.1 оценивать критически новизну художественного произведения, связывая его с глобальными темами;
11.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности
11.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения
2 четверть
Рассуждение здравомыслия
Стихотворение Касыма Аманжолова "О себе", Роман С. Елубай "Жалган дүние"
Понимание и ответы по тексту
11.1.1.1 понимать глобальные проблемы, поднятые в литературном произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения;
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности;
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей;
11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения;
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении;
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1.1 сравнивать содержание произведения с глобальными темами и оценивать его историческую и художественную ценность;
11.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения
3 четверть
Произведение века
Роман-эпопея М. Ауезова "Путь Абая"
Понимание и ответы по тексту
11.1.1.1 понимать глобальные проблемы, поднятые в литературном произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения;
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности;
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
11.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общечеловеческими
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей;
11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения;
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении;
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении;
11.2.5.1 выявить, анализировать общечеловеческие ценности, литературные течения, общие направления в казахской и мировой литературе
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1.1 сравнивать содержание произведения с глобальными темами и оценивать его историческую и художественную ценность;
11.3.2.1 оценивать критически новизну художественного произведения, связывая его с глобальными темами;
11.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности
11.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения
4 четверть
Критика и мотив в литературе
Стихотворение Т. Молдагалиева "Бауырлар", рассказ Т.Асемкулова "Бекторынын қазынасы", Повесть Эрнест Хемингуэй "Дед и море"
Понимание и ответы по тексту
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности;
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей;
11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения;
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении;
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении;
11.2.5.1 выявить, анализировать общечеловеческие ценности, литературные течения, общие направления в казахской и мировой литературе
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2.1 оценивать критически новизну художественного произведения, связывая его с глобальными темами;
11.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения

2) 11-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Тарихтың шертіп пернесін
С. Сейфуллин "Сыр сандық" өлеңі, І. Есенберлин "Қаһар" романы, А. Сүлейменов "Бесатар" повесі
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; 11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.1.5.1 шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; 11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау; 11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 11.3.2.1 көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру; 11.3.3.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Пайым мен парасат
Қасым Аманжолов "Өзім туралы" өлеңі, С. Елубай "Жалған дүние" романы
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; 11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; 11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау; 11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
3-тоқсан
Ғасырлық туынды
М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; 11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.1.5.1 шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; 11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау; 11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе,әңгіме,өлең) жазу; 11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 11.3.2.1 көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру; 11.3.3.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
4-тоқсан
Әдебиеттегі сын-сарын
Т. Молдағалиев "Бауырлар" өлеңі, Т.Әсемқұлов "Бекторының қазынасы" әңгімесі, Эрнест Хемингуэй "Шал мен теңіз" повесі
Түсіну және жауап беру
11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; 11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау; 11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.2.1 көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру; 11.3.3.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу

1) 10 класс:
Разделы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Өлең – сөздің патшасы
Творчество Абая "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері, Семьнадцатое слово, Тридцать второе слово, Тридцать третье слово, поэма "Ескендир"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
Анализ и интерпретация
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
2 четверть
Художественная проза
Роман Жусупбека Аймаутова "Акбилек",
Повесть А. Кекильбаева "Конец легенды"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
3 четверть
Художественные слова в легендах
Роман М. Магауина "Шакан-шери", Повесть Ш.Айтматова "Первый учитель", У. Есдаулетов "Мы турки"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение;
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
4 четверть
Личность эры, эпохи
Роман К. Жумадилова "Судьба", драма Шахмардан Кусайынова "Томирис", рассказ Ш. Муртаза "Тәуекел той"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями

1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өлең – сөздің патшасы
Абай шығармашылығы" Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері, он жетінші қарасөз, отыз екінші қарасөз, Ескендір" поэмасы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Прозадағы көркем ой
Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы, Ә.Кекілбаев "Аңыздың ақыры" повесі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
3 -тоқсан
Аңызбен өрілген көркем сөз
М. Мағауин "Шақан-шері" романы, Ш. Айтматов "Алғашқы ұстаз" повесі, Ұ. Есдәулетов "Біз түркілерміз"
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
4-тоқсан
Заман, дәуір тұлғасы
Қ. Жұмаділов "Тағдыр" романы, Шахимардан Құсайынов "Томирис" драмасы, Ш. Мұртаза "Тәуекел той" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу

1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).
2. Основным направлением программы предмета казахская литература является развитие интеллектуальных способностей и личностных качеств учащихся, совершенствование коммуникативных компетенций, ориентация на самостоятельное и непрерывное обучение, формирование личности, способной применять основы знаний в реальных жизненных ситуациях. Планируется углубленное изучение предмета литературы через краткий курс казахской литературы, расширение мировоззрения с помощью искусства речи, раскрытие реальности мироздания и повышение их функциональной грамотности и прагматических способностей.
3. Целью программы казахской литературы является формирование творческой личности с высоким интеллектуальным и эстетическим уровнем, нравственными принципами, способной понимать и ценить искусство речи как культурное наследие, национальные ценности.
Формирование необходимых знаний, навыков и умений через предмет казахской литературы, умение учащихся свободно выражать себя на устной и письменной речи, умение выражать эстетические вкусы, мировоззрения и взгляды, умение сравнивать, анализировать, оценивать учебные материалы, направлять творческое мышление предоставляется.
Литературные и теоретические материалы позволяют расширить литературные знания и мировоззрение учащегося, а также изучить мысли, дилеммы и модели поведения, общие для человечества. Казахская литература воспитывает поколение людей с хорошо развитым уровнем знаний, мышления, способных свободно выражать себя через литературный язык и литературные формы, свободно говорить, иметь свою позицию, решать проблемы.
Учащиеся практикуют творчество, интерпретируя литературные жанры.
4. Содержание обучения по предмету "Қазақ әдебиеті" в 10-11 классах включает исторические периоды литературы, характер развития литературных жанров и истоков, литературные направления и потоки, теоретические проблемы литературы, всю систему анализа литературных произведений, литературных произведений и быта, национальной культуры. Рассмотрены вопросы национального духа в литературе, образа литературы и реальности мироздания, взаимосвязи литературы с другими науками, актуальных проблем современной литературы, культуры литературного чтения, риторики и творческого развития, стилистических особенностей художественной литературы, авторства и читательской аудитории.

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақ әдебиеті пәні бағдарламасының басты бағыты – білім алушылардың ақыл-ой қабілеті мен тұлғалық қасиеттерін дамыту, коммуникативті құзыреттіліктерін жетілдіру, өздігінен және үздіксіз білім алуға жұмылдыру, алған білім негіздерін өмірлік жағдайларда қолдана білетін жеке тұлға қалыптастыру. Қазақ әдебиетінің қысқаша курсы арқылы әдебиет пәнін тереңдете оқыту, сөз өнері арқылы дүниетанымын кеңейту, ғаламның шындық болмысын таныту және олардың функционалдық сауаттылығы мен прагматикалық қабiлеттерiн жетiлдiру көзделеді.
3. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – сөз өнерін мәдени мұра, ұлттық құндылық ретінде түсініп, бағалай алатын, интеллектуалдық эстетикалық деңгейі, адамгершілік ұстанымы жоғары шығармашыл тұлға қалыптастыру.
Қазақ әдебиеті пәні арқылы қажетті білім, білік дағдыларды қалыптастырып, білімгерді өз ой-пайымдарын сөйлеу тілі мен жазба тілде еркін жеткізе алу, эстетикалық талғамын, өзіндік дүниетаным мен көзқарасын таныта алу, оқу материалдарын салыстыру, сараптау, бағалай алу дағдыларын қалыптастыру, креативті ойлауға бағыттау мақсаты көзделеді.
Әдеби және теориялық материалдар оқушының әдеби білім мен дүниетанымын кеңейтуге және адамзатқа ортақ ойларды, дилеммаларды, мінездерді зерттеуге мүмкіндік береді. Қазақ әдебиеті білім деңгейі, ой-өрісі дамыған, әдеби тіл және әдеби формалар арқылы өз ойын еркін жеткізе алатын және көркем тілмен шұрайлы сөйлей алатын, өзіндік ұстанымы бар, туындаған мәселелерді шеше білетін өмірге бейім ұрпақ тәрбиелейді.
Білім алушылар әдеби жанрларға интерпретация жасау арқылы шығармашылыққа машықтанады.
4. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің 10-11-сыныптардағы білім мазмұнына әдебиеттің тарихи кезеңдері, әдеби тектер мен жанрлардың даму сипаты, әдеби ағымдар мен бағыттар, әдебиеттiң теориялық мәселелерi, әдеби көркем шығармаларды тұтас талдау жүйесi, әдеби шығарма және болмыс, ұлттық мәдениет, әдебиеттегі ұлттық рух мәселесі, әдебиет және ғаламның шындық бейнесi, әдебиеттiң өзге ғылымдармен байланысы, қазiргi әдебиеттегi заманауи мәселелер, әдеби оқырмандық мәдениет, сөз өнерi және шығармашылық даму, көркем шығарманың стильдiк ерекшелiктерi, авторлық ұстаным және оқырман танымы қарастырылып, сөз өнерінен бiртұтас ұғым қалыптастыру көзделді.

5. Основные задачи преподавания предмета "Қазақ әдебиеті":
1) понимать тематическое и идейное единство художественного произведения, поэтический язык, систему сюжетно-композиционной структуры, образную, типичную связь, глубокое знание жанра, стилистических особенностей, художественные закономерности в содержании и структуре художественного произведения, анализ художественной реальности и литературных решений, содержания и формы;
2) понимание национального характера самобытной литературы, выражения обычаев и традиций народа, идейного стержня произведения искусства;
3) знать и ценить сущность казахской литературы как ценности, важность преемственности традиций в национальной культуре;
4) признание национального характера казахской литературы, национального кода, умение различать сходство и индивидуальность в сравнении с яркими образцами литературы разных народов;
5) формирование мировоззрения студента в соответствии с современными, научными и общественными разработками;
6) развитие критического мышления и творческих способностей учащегося, ориентация на исследования по актуальным вопросам художественной литературы.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Қазақ әдебиеті"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Қазақ әдебиеті"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Қазақ әдебиеті":
1) 10 класс – 6 часов в неделю, 204 часов в учебном году;
2) 11 класс – 6 часов в неделю, 204 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой учебной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных программ для начального, основного среднего и общего среднего образования в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание предмета знаний "Қазақ әдебиеті" разделено на разделы: "Чтение и понимание", "Анализ и обобщение", "Оценка (сравнение) и творчество (произведение)", а также подпункты, развивающие навыки. Эта часть программы состоит из целей изучения предмета.
8. Раздел "Чтение и понимание" состоит из следующих подпунктов:
1) раскрыть сущность поэтического употребления в произведении искусства, понять его употребление в тексте;
2) работа с отрывками из произведения;
3) актуальность в произведении, идейное содержание;
4) единство формы и содержания в художественном произведении;

5. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) көркем шығарманың тақырыптық-идеялық бірлігін, поэтикалық тілін, сюжеттік-композициялық құрылым жүйесін, образдық, типтік байланысты ұғынып, жанрлық, стильдік ерекшеліктерін көркем шығарма мазмұны мен құрылысындағы көркем заңдылықтарды терең танып, көркем шындық пен әдеби шешім, мазмұн мен форма тұтастығын талдап тану;
2) төл әдебиеттің ұлттық сипатын, халықтың әдет-ғұрып, салт-санасының көрінісін, көркем туындының идеялық өзегін түсіну;
3) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, дәстүр сабақтастығын ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын білу, бағалай алу;
4) қазақ әдебиетінің ұлттық болмысын, ұлттық кодты тану, түрлі ұлттар әдебиетіндегі көрнекті үлгілерімен салыстыра отырып, ұқсастықтары мен даралық қасиеттерін ажырата алу;
5) білімгердің заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын қалыптастыру;
6) білімгердің сыни пайымы мен шығармашылық қабілетін дамыту, көркем әдебиеттің өзекті мәселелеріне зерттеу жұмыстарын жүргізуге бағыттау.
2-тарау. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
6. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 6 сағат, оқу жылында 204 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 6 сағат, оқу жылында 204 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Қазақ әдебиеті" пәндік білімінің мазмұны бөлімдерге бөлінген:
"Оқу және түсіну", "Талдау және жинақтау", "Бағалау және шығармашылық өнім", сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
8. "Оқу және түсіну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығармадағы поэтикалық қолданыстардың мәнін ашу, мәтіндегі қолданысын түсіну;
2) шығарма үзінділерімен жұмыс;
3) шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн;
4) көркем шығармадағы форма мен мазмұн бірлігі;

5) интерпретация (устная, письменная).
9. Раздел "Анализ и обобщение" состоит из следующих подпунктов:
1) композиционная структура литературного произведения;
2) система изображений художественного произведения, характерного персонажа;
3) язык, стиль произведения искусства;
4) художественные подходы;
5) ценности в казахской и мировой литературе.
10. Раздел "Оценка (сравнение) и творчество (произведение)" состоит из следующих подпунктов:
1) историческая реальность и художественное решение;
2) художественная ценность;
3) литературный очерк;
4) литературная критика.
11. Содержание базовых знаний по предмету в 10 классе:
1) чтение и понимание: знание особенностей поэтического языка в произведении; понимать роль отдельных предметов (детали, портрета, монолога и т.д.) в раскрытии образа персонажа; понять связь авторской идеи в произведении с реальностью жизни; глубокое понимание идейного содержания литературного произведения через анализ сюжета и композиционной структуры; устно/письменно интерпретировать произведение искусства в другом жанре, осмыслить идеологическое содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами;
2) анализ и обобщение: анализ композиции литературного произведения во времени и пространстве; составление и персонализация системы персонажей художественного произведения; особенности языка, использованного писателем при раскрытии идейно-художественного содержания произведения: лексический, фразеологический, стилистический анализ; анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), авторского пафоса, идеального определения; проанализировать гармонию ценностей в мировой и казахской литературе и сделать собственные выводы;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение): оценка национальной и исторической ценности произведения путем сравнения его с образцами содержания произведения; оценка художественной и эстетической ценности произведения; проанализировать идею произведения с точки зрения универсальной ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру; написание литературного обзора (рецензии), сравнивающего произведение с идейно значимыми произведениями.
12. Список произведений искусства для изучения:
Литература XIX века
1) Поэзия Сал-сері;
2) Песни Біржан сал Қожағұлұлы "Ләйлім Шырақ", "Жанбота";
3) Песни и стихи Ақан Сері Қорамсаұлы "Маңмаңгер", "Сырымбет", "Құлагер", "Қараторғай";
4) Произведения поэтов-певцов: Әсет, Жаяу Мұса, Мұхит, Мәди, Үкілі Ыбырай, Естай, Балуан Шолақ, Шашубай, Иман Жүсіп.
Литература XX века (начало)

5) интерпретация (ауызша, жазбаша).
9. "Талдау және жинақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициялық құрылымы;
2) көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер;
3) көркем шығарманың тілі, стилі;
4) көркемдік тәсілдер;
5) қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
10. "Бағалау және шығармашылық өнім" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи шындық және көркемдік шешім;
2) көркемдік құндылығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
11. 10-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) оқу және түсіну: шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу; жекелеген нысандардың (деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну; шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну; әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; көркем шығарманы өзге жанрда ауызша/жазбаша интерпретациялап, шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып ой толғау;
2) талдау және жинақтау: әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексикалық, фразеологиялық, стилистикалық талдау; шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық пафос, идеалды айқындау; әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту;
3) бағалау және шығармашылық өнім: шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру; шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
ХІХ ғасыр әдебиеті
1) Сал-серілер поэзиясы;
2) Біржан сал Қожағұлұлының "Ләйлім шырақ", "Жанбота" ән-өлеңдері;
3) Ақан сері Қорамсаұлының "Маңмаңгер", "Сырымбет", "Құлагер", "Қараторғай" ән-өлеңдері;
4) Әнші ақындар шығармашылығы: Әсет, Жаяу Мұса, Мұхит, Мәди, Үкілі Ыбырай, Естай, Балуан шолақ, Шашубай, Иман Жүсіптердің ән-өлеңдері.
ХХ ғасыр басындағы әдебиет

5) Поэма Ш.Құдайбердіұлы "Қалқаман – Мамыр";
6) Стихотворения А.Байтұрсынұлы "Жиған-терген", "Маса";
7) Роман М.Дулатова "Бақытсыз Жамал";
8) Роман Ж.Аймауытова "Қартқожа";
9) Поэмы С.Торайғырова "Кім жазықты?", "Таныстыру";
10) Поэмы М.Жұмабаева "Оқжетпестің қиясында", "Қойлыбайдың қобызы";
11) Стихотворение Ж. Жабаева "Зілді бұйрық".
Литература 1920-1940 годов
12) Поэма С.Сейфуллинна "Көкшетау";
13) Пьеса Б.Майлина "Майдан";
14) Поэма І.Жансүгірова "Құлагер";
15) Роман-эпопея М.Әуезова "Абай жолы".
Литература 1950-1960 годов
16) Роман Ғ.Мүсірепова "Ұлпан";
17) Поэма Қ.Аманжолова "Ақын өлімі туралы аңыз";
18) Поэма Қ.Бекхожина "Батыр Науан";
19) Повесть М.Иманжанова "Алғашқы айлар";
20) Поэма Ж Молдағалиева "Қыран дала";
21) Роман Д.Әбілова "Ақын арманы".
13. Содержание базовых знаний по предмету в 11 классе:
1) чтение и понимание: концептуальное понимание определенных понятий в тексте произведения, функции символа; творческая работа с элементами художественного произведения; понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения; глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, возникающих через анализ сюжета и композиционной структуры литературного произведения; интерпретация в ином виде (сценарий, постановка и др.) с сохранением сюжета и идейной концепции произведения искусства;
2) анализ и обобщение: анализ состава литературного произведения во времени и пространстве, выделение состава повествования, выявление жанровых особенностей; показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определить авторскую позицию; анализ индивидуального стиля писателя (анализ особенностей лексической, синтаксической структуры языка произведения); анализ художественных подходов в произведении (типы тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала; выявление и анализ общих тенденций в казахской и мировой литературе, литературных направлений, общечеловеческих ценностей;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение): оценка национальной и исторической ценности произведения в сравнении с глобальными темами; сравнительный анализ идеи произведения по художественно-эстетической ценности с образцами мировой литературы; написать объективное, субъективное эссе, оценивающее гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства; анализировать произведение в сравнении с идейно содержательными образцами мировой литературы, писать литературную критику, статьи.

5) Ш.Құдайбердіұлының "Қалқаман – Мамыр" поэмасы;
6) А.Байтұрсынұлының "Жиған-терген", "Маса" өлеңдері;
7) М.Дулатовтың "Бақытсыз Жамал" романы;
8) Жүсіпбек Аймауытовтың "Қартқожа" романы;
9) С.Торайғыровтың "Кім жазықты?" поэмасы, "Таныстыру" өлеңі;
10) М.Жұмабаевтың "Оқжетпестің қиясында", "Қойлыбайдың қобызы" поэмалары;
11) Ж. Жабаев "Зілді бұйрық" өлеңі.
1920-1940 жылдардағы әдебиет
12) С.Сейфуллиннің "Көкшетау" поэмасы;
13) Б.Майлиннің "Майдан" пьесасы;
14) І.Жансүгіровтің "Құлагер" поэмасы;
15) М.Әуезовтің "Абай жолы" роман-эпопеясы.
1950-1960 жылдардағы әдебиет
16) Ғ.Мүсіреповтің "Ұлпан" романы;
17) Қ.Аманжоловтың "Ақын өлімі туралы аңыз" поэмасы;
18) Қ.Бекхожиннің "Батыр Науан" поэмасы;
19) М.Иманжановтың "Алғашқы айлар" повесі;
20) Ж Молдағалиевтің "Қыран дала" поэмасы;
21) Д.Әбіловтің "Ақын арманы" романы.
13. 11-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) оқу және түсіну: шығарма мәтініндегі жекелеген ұғымдардың концептілік, символдық қызметін түсіну; көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс; көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну; әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең түсіну; көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда (киносценарий, инсцинировка) интерпретациялау;
2) талдау және жинақтау: әдеби шығарманың композициясын, жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау; қаламгердің даралық стилін талдау (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін талдау); шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау; қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау;
3) бағалау және шығармашылық өнім: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру; көркем шығарманың гуманистік, жалпыадамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу.

14. Список произведений искусства для изучения:
Литература 1960-1980 годов
1) Роман І.Есенберлина "Қаһар";
2) Повесть Кемел Тоқаева "Түнде атылған оқ";
3) Поэма Ж.Нәжімеденова "Келін";
4) Роман-диалог Ә.Нұршайықова "Ақиқат пен аңыз";
5) Роман Ш. Мұртаза "Қызыл жебе";
6) Роман Ә.Кекілбаева "Үркер";
7) Роман Т.Ахтанова "Шырағың сөнбесін".
Литература 1990 годов
8) Роман Ә.Нұрпейісова "Соңғы парыз";
9) Поэма Қ.Мырза-Әлі "Қызыл кітап";
10) Роман С.Жүнісова "Аманай мен Заманай";
11) Роман М.Мағауина "Шақан-шері";
12) Драма Ш.Құсайынова "Томирис".
Литература в годы независимости
13) Роман Б.Мұқай "Өмірзая";
14) Роман Қ.Жұмаділов "Тағдыр";
15) Повесть О.Бөкей "Атау кере";
16) Поэма Ұ.Есдәулетова "Натюрморд";
17) Драма Р.Отарбаева "Бейбарыс сұлтан".
Казахская литература XXI века
18) Современная казахская лирика;
19) Художественные изыскания в стихотворении;
20) Роман нового века;
21) Традиции и новаторство в повесте;
22) Художественный кругозор казахского рассказа;
23) Новое поле драмы;
24) Литературная критика.
Параграф 2. Система целей обучения
15. В программе цели обучения отмечены четырехзначным кодом. Первое число в символе кода указывает класс, второе и третье числа указывают последовательность разделов и подразделов, а четвертое число указывает порядковый номер цели обучения в подразделе. Например, 10.2.1.4. код "10" – класс, "2.1" – первое подразделение второй части, "4" – порядковый номер учебной задачи.
16. Система учебных целей дается каждому классу по разделам.
1) чтение и понимание:
Обучающиеся:
10 класс
11 класс
Откройте для себя суть поэтического использования в художественной литературе, поймите его использование в тексте
10.​1.​1.​1 знать особенности поэтического языка в художественном произведении
11.​1.​1.​1 понимать концептуальную, символическую функцию отдельных слов в тексте произведения
Работа с фрагментами произведения
10.​1.​2.​1 понять роль отдельных объектов (детали, портрета, монолога) в раскрытии образа персонажа.
11.​1.​2.​1 творческая работа с элементами произведения искусства
Актуальный вопрос в произведении, идейное содержание.
10.​1.​3.​1 понять связь идеи автора в произведении с реальностью жизни
11.​1.​3.​1 понять взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения
Единство формы и содержания в произведении искусства
10.​1.​4.​1 глубокое понимание идейного содержания литературного произведения через анализ сюжетно-композиционной структуры
11.​1.​4.​1 глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, поднятых через анализ сюжета и композиционной структуры литературного произведения
Интерпретация (устно, письменно)
10.​1.​5.​1 устно/письменно интерпретировать произведение искусства в другом жанре, размышлять об идеологическом содержании произведения, интегрируя его с современными взглядами
11.​1.​5.​1 интерпретация в ином виде (сценарий, постановка) с сохранением сюжета и идеологической концепции произведения искусства

14. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1960-1980 жылдардағы әдебиет
1) І.Есенберлиннің "Қаһар" романы;
2) К.Тоқаевтың "Түнде атылған оқ" повесі;
3) Ж.Нәжімеденовтің "Келін" поэмасы;
4) Ә.Нұршайықовтың "Ақиқат пен аңыз" роман-диалогі;
5) Ш.Мұртазаның "Қызыл жебе" романы;
6) Ә.Кекілбаевтің "Үркер" романы;
7) Т.Ахтановтың "Шырағың сөнбесін" романы.
1990 жылдардағы қазақ әдебиеті
8) Ә.Нұрпейісовтің "Соңғы парыз" романы;
9) Қ.Мырза-Әлінің "Қызыл кітап" поэмасы;
10) С.Жүнісовтің "Аманай мен Заманай" романы;
11) М.Мағауиннің "Шақан-шері" романы;
12) Ш. Құсайыновтың "Томирис" драмасы.
Тәуелсіздік жылдардағы әдебиет
13) Б.Мұқайдың "Өмірзая" романы;
14) Қ.Жұмаділовтің "Тағдыр" романы;
15) О.Бөкейдің "Атау кере" повесі;
16) Ұ. Есдәулетовтің "Натюрморд" поэмасы;
17) Р. Отарбаевтың "Бейбарыс сұлтан" драмасы.
ХХІ ғасырдағы қазақ әдебиеті
18) Қазіргі қазақ лирикасы;
19) Поэмадағы көркемдік ізденістер;
20) Жаңа ғасыр романы;
21) Повестегі дәстүр және жаңашылдық;
22) Қазақ әңгімесінің көркемдік көкжиегі;
23) Драматургияның жаңа өрісі;
24) Әдебиеттану және сын.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада оқыту мақсаттары сандардан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
16. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) оқу және түсіну:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
Көркем шығармадағы поэтикалық қолданыстардың мәнін ашу, мәтіндегі қолданысын түсіну
10.1.1.1
көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу
11.1.1.1
шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің концептілік, символдық қызметін түсіну
Шығарма үзінділерімен жұмыс
10.1.2.1
жекелеген нысандардың (деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну
11.1.2.1
көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс
Шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн
10.1.3.1
шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну
11.1.3.1
көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну
Көркем шығармадағы форма мен мазмұн бірлігі
10.1.4.1
әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну
11.1.4.1
әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең
түсіну
Интерпретация (ауызша, жазбаша)
10.1.5.1
көркем шығарманы өзге жанрда ауызша/жазбаша интерпретациялап, шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен
кіріктіре отырып ой толғау
11.1.5.1
көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда (киносценарий, инсцинировка) интерпретациялау

2) анализ и обобщение:
Обучающиеся:
10 класс
11 класс
Композиционная структура литературного произведения
10.​2.​1.​1 анализ композиции литературного произведения во времени и пространстве
11.​2.​1.​1 определить жанровые особенности композиции литературного произведения, проанализировать его во времени и пространстве, выделить композицию повествования
Система образов произведения искусства, типичный персонаж
10.​2.​2.​1 обобщение и персонализация системы персонажей в произведении искусства
11.​2.​2.​1 показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определить авторскую позицию
Язык и стиль произведения искусства
10.​2.​3.​1 особенности языка, использованного писателем при раскрытии идейно-художественного содержания произведения: лексический, фразеологический, стилистический анализ.
11.​2.​3.​1 анализ индивидуального стиля писателя (анализ особенностей лексико-синтаксической структуры языка произведения)
Художественные подходы
10.​2.​4.​1 анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), авторского пафоса, определение идеала
11.​2.​4.​1 анализ художественных подходов в произведении (типы тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала
Ценности в казахской и мировой литературе
10.​2.​5.​1 проанализировать гармонию ценностей в мировой и казахской литературе и сделать собственные выводы
11.​2.​5.​1 выявление и анализ общих тенденций в казахской и мировой литературе, литературных направлений, общечеловеческих ценностей
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
Обучающиеся:
10 класс
11 класс
Историческая реальность и художественное решение
10.​3.​1.​1 оцените национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с образцами значимых произведений.
11.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения в сравнении с глобальными темами
Художественная ценность
10.​3.​2.​1 оценка художественно-эстетической ценности произведения
11.​3.​2.​1 проанализировать и оценить идею произведения с точки зрения художественной и эстетической ценности в сравнении с образцами мировой литературы
Литературный очерк
10.​3.​3.​1 проанализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческих ценностей, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру
11.​3.​3.​1 написание объективного, субъективного эссе, оценивающего гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства
Литературная критика
10.​3.​4.​1 написать литературный обзор (рецензию) со сравнением произведения с идейно значимыми произведениями
11.​3.​4.​1 анализировать произведение в сравнении с идейно значимыми образцами мировой литературы, писать литературную критику, статьи

2) талдау және жинақтау:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
Әдеби шығарманың композициялық құрылымы
10.2.1.1
әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау
11.2.1.1
әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату
Көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер
10.2.2.1
көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау
11.2.2.1
көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау
Көркем шығарманың тілі, стилі;
10.2.3.1
шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексикалық, фразеологиялық, стилистикалық талдау
11.2.3.1
қаламгердің даралық стилін талдау (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін талдау)
Көркемдік тәсілдер
10.2.4.1
шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық пафос, идеалды айқындау
11.2.4.1
шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау
Қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар
10.2.5.1
әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
11.2.5.1
қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
3) бағалау және шығармашылық өнім:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
Тарихи шындық және көркемдік шешім
10.3.1.1
шығарманы мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
11.3.1.1
шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
Көркемдік құндылығы
10.3.2.1
шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру
11.3.2.1
шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру
Әдеби эссе
10.3.3.1
шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу
11.3.3.1
көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу
Әдеби сын
10.3.4.1
шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
11.3.4.1
шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу

17. Распределение количества часов по темам разделов и внутри разделов в четверти оставляется на усмотрение учителя.
18. Данная учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Қазақ әдебиеті" для 10-11 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования (обучение на казахском языке).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Қазақ әдебиеті" для 10-11 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования (обучение на казахском языке)
1) 10 класс:
Раздел
Темы
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
"Құлақ-тан кіріп бойды алар"
Литература ХІХ века. Поэзия сал-сері: песни Біржан сал Қожағұлұлы "Ләйлім шырақ", "Жанбота", песни Ақан сері Қорамсаұлы "Маңмаңгер", "Сырымбет", "Құлагер", "Қараторғай", произведения певцов и поэтов Әсет, Жаяу Мұса, Мұхит, Мәди,Үкілі Ыбырай, Естай, Балуан шолақ, Шашубай, Иман Жүсіп
чтение и понимание
10.​1.​1.​1 знать особенности поэтического языка в художественном произведении;
10.​1.​2.​1 понимать роль отдельных объектов (деталей, портретов, монологов) в раскрытии образа персонажа;
10.​1.​3.​1 понимать связь между авторской идеей в произведении и реальностью жизни;
10.​1.​4.​1 глубокое понимание идейного содержания литературного произведения через анализ сюжета и композиционной структуры;
10.​1.​5.​1 размышлять об устной/ письменной интерпретации произведения искусства в другом жанре, интегрируя идеологическое содержание произведения с современными взглядами
анализ и обобщение
10.​2.​1.​1 состав литературного произведения анализ во времени и пространстве;
10.​2.​3.​1 особенности языка, используемого писателем при раскрытии идейно-художественного содержания произведения: лексический, фразеологический, стилистический анализ;
10.​2.​4.​1 анализ художественных подходов к произведению (виды тропов и фигур) авторского пафоса, идеальное определение;
10.​2.​5.​1 анализировать и анализировать гармонию ценностей в мировой и казахской литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с образцами аналогичных произведений;
10.​3.​2.​1 оценить художественную и эстетическую ценность произведения;
10.​3.​3.​1 проанализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное (письмо, лирическое эссе, миниатюра);

17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
18. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту қазақ тілінде) ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
"Құлақтан кіріп бойды алар"
ХІХ ғасыр әдебиеті.
Сал-серілер поэзиясы Біржан сал Қожағұлұлының "Ләйлім шырақ", "Жанбота" ән-өлеңдері, Ақан сері Қорамсаұлының "Маңмаңгер", "Сырымбет", "Құлагер", "Қараторғай" ән- өлеңдері, әнші-ақындар шығармашылығыӘсет, Жаяу Мұса,Мұхит, Мәди, Үкілі Ыбырай, Естай, Балуан шолақ, Шашубай, Иман Жүсіптердің ән-өлеңдері
оқу және түсіну
10.1.1.1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу;
10.1.2.1 жекеленген нысандардың (деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну;
10.1.3.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10.1.4.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10.1.5.1 көркем шығарманы өзге жанрда ауызша/жазбаша интерпретациялап, шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып ой толғау
талдау және жинақтау
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.3.1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексикалық, фразеологиялық, стилистикалық талдау;
10.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық пафос, идеалды айқындау;
10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
бағалау және шығармашылық өнім
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10.3.2.1 шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби (хат, лирикалық эссе, миниатюра) жазу;

10.​3.​4.​1 написать литературный обзор (рецензию), сравнив произведение с идеологически значимыми произведениями
2 четверть
"Тарихтың шертіп пернесін"
XX век ранняя литература. Поэма Ш.Құдайбердіұлы "Қалқаман – Мамыр", байки А.Байтұрсынұлы "Жиған- терген", "Маса", роман М.Дулатова "Бақытсыз Жамал", роман Ж.Аймауытова "Қартқожа", поэмы С.Торайғырова "Кім жазықты?", "Таныстыру", поэмы М.Жұмабаева "Оқжетпестің қиясында", "Қойлыбайдың қобызы", стихи Ж. Жабаева "Зілді бұйрық"
чтение и понимание
10.​1.​1.​1 знать особенности поэтического языка в художественной литературе;
10.​1.​2.​1 понимать роль отдельных предметов (детали, портрета, монолога) в раскрытии образа персонажа;
10.​1.​3.​1 понимать взаимосвязь авторской идеи в произведении с реальностью жизни;
10.​1.​4.​1 глубокое понимание идейного содержания литературного произведения через анализ сюжета и композиционной структуры;
10.​1.​5.​1 размышлять об устной/письменной интерпретации произведения искусства в другом жанре, интегрируя идеологическое содержание произведения с современными взглядами
анализ и обобщение
10.​2.​1.​1 анализировать состав литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.​2.​2.​1 собирать и персонализировать систему персонажей в произведении искусства;
10.​2.​3.​1 особенности языка, используемого писателем при раскрытии идейно-художественного содержания произведения: лексический, фразеологический, стилистический анализ;
10.​2.​4.​1 анализ художественных подходов к произведению (виды тропов и фигур) авторского пафоса, идеальное определение;
10.​2.​5.​1 анализировать гармонию ценностей в мировой и казахской литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с образцами аналогичных произведений;
10.​3.​2.​1 оценить художественную и эстетическую ценность произведения;
10.​3.​3.​1 проанализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное (письмо, лирическое эссе, миниатюра);
10.​3.​4.​1 написать литературный обзор (рецензию), сравнив произведение с идеологически значимыми произведениями
3 четверть
Золотой век литературы
Литература 1920-1940 годов. Поэма С.Сейфуллинна "Көкшетау", пьеса Б.Майлина "Майдан", поэма І.Жансүгірова "Құлагер", роман-эпопея М.Әуезова "Абай жолы"
чтение и понимание
10.​1.​1.​1 знать особенности поэтического языка в художественной литературе;
10.​1.​2.​1 понимать роль отдельных предметов (детали, портрета, монолога) в раскрытии образа персонажа;

10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
2-тоқсан
Тарихтыңшертіп пернесін
ХХ ғ. басындағы әдебиет.
Ш.Құдайбердіұлының "Қалқаман – Мамыр" поэмасы, А.Байтұрсынұлының "Жиған- терген", "Маса" мысал өлеңдері, М.Дулатовтың "Бақытсыз Жамал" романы, Ж.Аймауытовтың "Қартқожа" романы, С.Торайғыровтың "Кім жазықты?" поэмасы, "Таныстыру" поэмасы, М.Жұмабаевтың "Оқжетпестің қиясында", "Қойлыбайдың қобызы" поэмалары, Ж.Жабаев "Зілді бұйрық" өлеңі
оқу және түсіну
10.1.1.1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу;
10.1.2.1 жекеленген нысандардың (деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну;
10.1.3.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10.1.4.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10.1.5.1 көркем шығарманы өзге жанрда ауызша/жазбаша интерпретациялап, шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып ой толғау
талдау және жинақтау
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.2.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.2.3.1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексикалық, фразеологиялық, стилистикалық талдау;
10.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық пафос, идеалды айқындау;
10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
бағалау және шығармашылық өнім
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10.3.2.1 шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби (хат, лирикалық эссе, миниатюра) жазу;
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
3-тоқсан
Әдебиеттің алтын ғасыры
1920-1940 жылдардағы әдебиет. С.Сейфуллиннің "Көкшетау" поэмасы, Б.Майлиннің "Майдан" пьесасы, І.Жансүгіровтің "Құлагер" поэмасы, М.Әуезовтің "Абай жолы" роман-эпопеясы
оқу және түсіну
10.1.1.1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу;
10.1.2.1 жекеленген нысандардың(деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну;

10.​2.​4.​1 анализ художественных подходов к произведению (виды тропов и фигур) авторского пафоса, идеальное определение;
10.​2.​5.​1 анализировать гармонию ценностей в мировой и казахской литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с образцами аналогичных произведений;
10.​3.​2.​1 оценить художественную и эстетическую ценность произведения;
10.​3.​3.​1 проанализировать идею произведения с точки зрения универсальной ценности и написать литературное (письмо, лирическое эссе);
10.​3.​4.​1 написать литературный обзор (рецензию), сравнив произведение с идеологически значимыми произведениями
2) 11 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Художественная мысль в прозе
Литература 1960-1980 годов. Роман І.Есенберлина "Қаһар", повесть Кемел Тоқаева "Түнде атылған оқ", поэма Ж.Нәжімеденова "Келін", роман-диалог Ә.Нұршайықова "Ақиқат пен аңыз", роман Ш.Мұртаза "Қызыл жебе", роман Ә.Кекілбаева "Үркер", роман Т.Ахтанова "Шырағың сөнбесін"
чтение и понимание
11.​1.​1.​1 понимать концептуальный смысл отдельных понятий в тексте произведения;
11.​1.​2.​1 творческая работа с элементами произведения искусства;
1.​1.​3.​1 понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения;
11.​1.​1.​1 глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, возникающих при анализе сюжета и композиционной структуры литературного произведения;
11.​1.​4.​1 интерпретация сценария, постановки) в ином виде, сохраняющем сюжетно-идейную концепцию произведения искусства
анализ и обобщение
11.​2.​1.​1 анализировать композицию литературного произведения во времени и пространстве, определять жанровые особенности, различать композицию повествования;
11.​2.​2.​1 показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определение авторской позиции;
11.​2.​3.​1 анализ индивидуального стиля писателя (особенности лексической, синтаксической структуры языка произведения);
11.​2.​4.​1 анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала;
11.​2.​5.​1 выявлять и анализировать общие тенденции, литературные направления, общечеловеческие ценности в казахской и мировой литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с глобальными темами;
11.​3.​2.​1 проанализировать и оценить идею произведения с точки зрения художественной и эстетической ценности в сравнении с образцами мировой литературы;
11.​3.​3.​1 написать объективное, субъективное эссе, оценивающее гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства;
11.​3.​4.​1 анализировать произведение в сравнении с идейно значимыми образцами мировой литературы, писать литературную критику, статьи
2 четверть
Видение и мудрость
Литература 1990 годов. Роман Ә.Нұрпейісова "Соңғы парыз", поэма Қ.Мырза-Әлі "Қызыл кітап", роман М.Мағауин "Шақан-шері", роман С.Жүнісова "Аманай мен Заманай", драма Ш.Құсайынова "Томирис"
чтение и понимание
11.​1.​1.​1 понимать концептуальный смысл отдельных понятий в тексте произведения;
11.​1.​2.​1 творческая работа с элементами произведения искусства;
1.​1.​3.​1 понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения;
11.​1.​1.​1 глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, возникающих при анализе сюжета и композиционной структуры литературного произведения;
11.​1.​4.​1 интерпретация (сценария, постановки) В ином виде, сохраняющем сюжетно-идейную концепцию произведения искусства
анализ и обобщение
11.​2.​1.​1 анализировать композицию литературного произведения во времени и пространстве, определять жанровые особенности, различать композицию повествования;
11.​2.​2.​1 показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определение авторской позиции;
11.​2.​3.​1 анализ индивидуального стиля писателя (особенности лексической, синтаксической структуры языка произведения);
11.​2.​4.​1 анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала;
11.​2.​5.​1 выявлять и анализировать общие тенденции, литературные направления, общечеловеческие ценности в казахской и мировой литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с глобальными темами;
11.​3.​2.​1 проанализировать и оценить идею произведения с точки зрения художественной и эстетической ценности в сравнении с образцами мировой литературы;
11.​3.​3.​1 написать объективное, субъективное эссе (миниатюру), оценивающее гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства;
11.​3.​4.​1 проанализировать произведение в сравнении с идейно значимыми образцами мировой литературы, написать литературный обзор, статью
3 четверть
Правда и произведение
Литература времен независимости. Роман Б.Мұқай "Өмірзая", роман Қ.Жұмаділова "Тағдыр", повесть О.Бөкей "Атау кере", поэма Ұ.Есдәулета "Натюрморд", пьеса Р.Отарбаева "Бейбарыс сұлтан"
чтение и понимание
11.​1.​1.​1 понимать концептуальный смысл отдельных понятий в тексте произведения;
11.​1.​2.​1 творческая работа с элементами произведения искусства;
11.​1.​3.​1 понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения;
11.​1.​1.​1 глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, возникающих при анализе сюжета и композиционной структуры литературного произведения;
11.​1.​4.​1 интерпретация сценария, постановки и т. Д.) В ином виде, сохраняющем сюжетно-идейную концепцию произведения искусства
анализ и обобщение
11.​2.​1.​1 анализировать композицию литературного произведения во времени и пространстве, определять жанровые особенности, различать композицию повествования;
11.​2.​2.​1 показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определение авторской позиции;
11.​2.​3.​1 анализ индивидуального стиля писателя (особенности лексической, синтаксической структуры языка произведения);
11.​2.​4.​1 анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала;
11.​2.​5.​1 выявлять и анализировать общие тенденции, литературные направления, общечеловеческие ценности в казахской и мировой литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.​3.​1.​1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с глобальными темами;
11.​3.​2.​1 проанализировать и оценить идею произведения с точки зрения художественной и эстетической ценности в сравнении с образцами мировой литературы;
11.​3.​3.​1 написать объективное, субъективное эссе (миниатюру), оценивающее гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства;
11.​3.​4.​1 анализировать произведение в сравнении с идейно значимыми образцами мировой литературы, писать литературную критику, статьи
4 четверть
Художественная литература и литературная критика
Казахская литература XXI века. Современная казахская лирика, художественные изыскания в поэмах, роман нового века, традиции и новаторство в повести, художественный горизонт казахского рассказа, новое поле драмы, литературная критика
чтение и понимание
11.​1.​1.​1 понимать концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.​1.​2.​1 творческая работа с элементами произведения искусства;
11.​1.​3.​1 понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения;

10.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық пафос, идеалды айқындау;
10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
бағалау және шығармашылық өнім
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10.3.2.1 шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби (хат, лирикалық эссе) жазу;
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
2) 11-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Прозадағы көркем ой
1960-1980 жылдардағы әдебиет. І.Есенберлиннің "Қаһар" романы, Кемел Тоқаевтың "Түнде атылған оқ" повесі, Ж.Нәжімеденовтің "Келін" поэмасы, Ә.Нұршайықовтың "Ақиқат пен аңыз" роман- диалогі, Ш.Мұртазаның "Қызыл жебе" романы, Ә.Кекілбаевтың "Үркер" романы, Т.Ахтановтың "Шырағың сөнбесін" романы
оқу және түсіну
11.1.1.1 шығарма мәтініндегі жекелеген ұғымдардың концептілік мәнін түсіну;
11.1.2.1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11.1.3.1 көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11.1.4.1 көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда киносценарий, инсцинировка) интрепретациялау
талдау және жинақтау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату;
11.2.2.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.3.1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін) талдау;
11.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау;
11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
бағалау және шығармаылық өнім
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11.3.2.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11.3.3.1 көркем шығарманың гуманистік, жалпыадамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
2-тоқсан
Пайым мен парасат
1990 жылдардағы қазақ әдебиеті. Ә.Нұрпейісовтің "Соңғы парыз" романы, Қ.Мырза- Әлінің "Қызыл кітап" поэмасы, М.Мағауиннің "Шақан-шері" романы, С.Жүнісовтің "Аманай мен Заманай" романы, Ш.Құсайыновтың "Томирис" драмасы
оқу және түсіну
11.1.1.1 шығарма мәтініндегі жекелеген ұғымдардың концептілік мәнін түсіну;
11.1.2.1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
1.1.3.1 көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11.1.4.1 көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда киносценарий, инсцинировка) интрепретациялау
талдау және жинақтау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату;
11.2.2.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.3.1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін) талдау;
11.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау;
11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
бағалау және шығармашылық өнім
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11.3.2.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11.3.3.1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе (миниатюра) жазу;
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
3-тоқсан
Шындықжәне шығарма
Тәуелсіздік тұсындағы әдебиет.
Б.Мұқайдың "Өмірзая" романы, Қ.Жұмаділовтің "Тағдыр" романы, О.Бөкейдің "Атау кере" повесі, Ұ.Есдәулеттің "Натюрморд" поэмасы, Р.Отарбаевтың "Бейбарыс сұлтан" пьесасы
оқу және түсіну
11.1.1.1 шығарма мәтініндегі жекелеген ұғымдардың концептілік мәнін түсіну;
11.1.2.1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11.1.3.1 көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11.1.4.1 көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда киносценарий, инсцинировка) интрепретациялау
талдау және жинақтау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату;
11.2.2.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.3.1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін) талдау;
11.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау;
11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
бағалау және шығармашылық өнім
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11.3.2.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11.3.3.1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе (миниатюра) жазу;
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
4-тоқсан
Көркем әдебиет және әдеби сын
ХХІ ғасырдағы қазақ әдебиеті.
Қазіргі қазақ лирикасы, поэмадағы көркемдік ізденістер, жаңа ғасыр романы, повестегі дәстүр және жаңашылдық, қазақ әңгімесінің көркемдік көкжиегі, драматургияның жаңа өрісі, әдебиеттану және сын
оқу және түсіну
11.1.1.1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің концептілік мәнін түсіну;
11.1.2.1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11.1.3.1 көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;

3. Цель обучения учебному предмету "Русский язык" – развитие творчески активной языковой личности путем совершенствования функциональной грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней и активизации их в продуктивной речевой деятельности в разных сферах общения.
4. Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
5. Задачи обучения:
1) использование знаний о русском языке, соблюдение норм литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правил речевого этикета в устной и письменной речи в различных сферах и ситуациях общения;
2) совершенствование навыков информационного поиска, извлечения и преобразования информации;
3) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств академического языка;
4) совершенствование навыков критического мышления: анализа, синтеза, оценки, интерпретации полученной информации;
5) использование различных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач;
6) совершенствование навыков слушания и говорения;
7) совершенствование умений создавать монологическое высказывание в различных жанрах публичных выступлений, критически оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, в соответствии с ситуацией общения;
8) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях, предлагая пути решения проблемы;
9) совершенствование стилистической грамотности при создании текстов разных жанров; формирование индивидуального авторского стиля; умение корректировать и редактировать текст; формирование индивидуального авторского стиля;
10) расширение представлений о национально-культурной специфике русского языка, о культуре русского, казахского и других народов;
11) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
6. Грамматический материал изучается в контексте речевых тем. Обучение языку осуществляется через интеграцию с другими предметами посредством изучения сквозных тем, использования текстов различных предметных областей, развития академического языка.
7. Учебная программа по предмету "Русский язык" рассчитана на 2 года обучения в старшей школе.

3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты әртүрлі деңгейдегі құралдардың қолдану нормаларын және әртүрлі қарым-қатынас салаларында олардың белсенді түрде тиімді қолданылуын ескере отырып, тілдің қалыптасқан біліміне негізделген сөйлеу әрекеттерінің барлық түрлерінде (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) білім алушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру арқылы шығармашылық белсенді тілдік тұлғаны дамыту.
4. Оқу пәні – заманауи көпұлтты және көп тілді Қазақстан жағдайындағы қолданыстағы қазіргі орыс әдеби тілі.
5. Оқыту міндеттері:
1) әртүрлі салалардағы және қарым-қатынас жағдайында орыс тілін меңгеру, әдеби тіл нормаларын (орфоэпиялық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және сөйлеу этикетінің ережелерін ауызша және жазбаша тілде сақтау;
2) ақпараттарды іздеу, өндіру және ақпаратты қайта өңдеу дағдыларын жетілдіру;
3) сөздік қорды байыту және академиялық тілдің қолданылатын грамматикалық құралдарының ауқымын кеңейту;
4) сыни ойлау дағдыларын жетілдіру: алынған ақпаратты талдау, талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіру;
5) коммуникативтік міндеттерге байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану;
6) тыңдау және сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
7) көпшілік алдында сөйлеудің әртүрлі жанрларында монолог құру дағдыларын, нормативтік тұрғыдан тілдік құралдарды таңдап, сыни бағалауды жетілдіру;
8) диалогты коммуникациялық қарым-қатынастың дағдыларын жетілдіру, түрлі салалардағы пікірталастар мен коммуникативтік жағдайларды талқылау, проблеманы шешу жолдарын ұсынады;
8) туындаған мәселелерді шешу мақсатында қарым-қатынас жасау үшін әртүрлі салалар мен коммуникативтік жағдайларда диалог құру, дискуссия жүргізу дағдыларын дамыту;
9) түрлі жанрларда мәтіндер құрастыру кезінде стилистикалық сауаттылықты жетілдіру; жеке авторлық стильді қалыптастыру; мәтінді түзету және өңдеу мүмкіндігі; жеке авторлық стильді қалыптастыру;
10) орыс тiлiнiң ұлттық және мәдени ерекшелiктерi, орыс, қазақ және басқа халықтар мәдениетi туралы түсініктерді кеңейту;
11) тілді қоғамға табысты әлеуметтендіруге ықпал ететін лингвистикалық капитал ретіндегі қарым-қатынас құралы, білімнің, рухани және адамгершілік құндылықтардың көзі ретінде қабылдап, саналы көзқарасты қалыптастыру.
6. Грамматикалық материал сөйлеу тақырыбы бойынша оқытылады. Тілді оқыту басқа оқу пәндерімен ортақ тақырыптары арқылы кіріктіре оқыту, әртүрлі пәндер бойынша мәтіндерді пайдалану, академиялық тілді дамыту арқылы жүзеге асырылады.
7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жоспары жоғарғы мектептің 2 жылына арналған.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "Русский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо), а также оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
12. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания сообщения/информации;
2) определение основной мысли;
3) прогнозирование событий;
4) участие в диалоге;
5) построение монологического высказывания.
6) оценивание прослушанного материала.
13. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
3) понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4) определение типов и стилей текстов;
5) формулирование вопросов и оценивание;
6) виды чтения;
7) извлечение информации из различных источников;
8) сравнительный анализ текстов;
9) интерпретация текста.
14. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
2) представление информации в различных формах;
3) создание текстов различных типов и стилей;
4) написание эссе;
5) творческое письмо;
6) корректирование и редактирование текстов
15. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:

2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
8. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
10. Әрбір бөлімшеде көрсетілген оқытудың мақсаты мұғалімге сөйлеу әрекетінің төрт түрін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамыту бойынша жұмыстарды жүйелі түрде жоспарлауға, сондай-ақ оқушылардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы хабарлауға мүмкіндік береді.
11. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) сөйлеу нормаларын сақтау.
12. "Тыңдалым және айтылым" бөлімінде:
1) хабардың / ақпараттың мазмұнын түсіну;
2) негізгі идеяны анықтау;
3) оқиғаны болжау;
4) диалогқа қатысу;
5) монологтық сөйлемдер құрастыру;
6) тыңдалған материалды бағалауды қамтитын бөлімшелер бар.
13. "Оқылым" бөлімінде:
1) ақпаратты түсінуді;
2) мәтіннің құрылымдық бөліктерін және негізгі ойды анықтауды;
3) оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсінуді;
4) мәтіннің түрлері мен стильдерін анықтауды;
5) сұрақтарды құрастыруды және бағалауды;
6) оқылым түрін;
7) әртүрлі дереккөздерден ақпарат алуды;
8) мәтіндерді салыстырмалы талдауды;
9) мәтінді интерпретациялауды қамтитын бөлімшелер бар.
14. "Жазылым" бөлімінде:
1) тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын жаза білуді;
2) ақпаратты әртүрлі формаларды ұсынуды;
3) түрлі типтер мен стильдердегі мәтіндер құруды;
4) эссе жазуды;
5) шығармашылық жазба жұмыстарын;
6) мәтіндерді түзетуді және редакциялауды қамтитын бөлімшелер бар.
15. "Сөйлеу нормаларын сақтау" бөлімінде:

1) соблюдение орфографических норм;
2) соблюдение лексических норм;
3) соблюдение грамматических норм;
4) соблюдение пунктуационных норм.
16. Базовое содержание
17. Класс 10
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста; различие факта и мнения; определение основной мысли с учетом невербальных средств общения; прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте; участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы; построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, с соотнесением информации, заключенной в тексте, с информацией из других источников/личным опытом; выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста; понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту; использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения; извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора; интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохраненим основной мысли; представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя; писать творческие работы, фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определҰнными композиционным элементами;

1) орфографиялық нормаларды сақтауды;
2) лексикалық нормаларды сақтауды;
3) грамматикалық нормаларды сақтауды;
4) пунктуациялық нормаларды сақтауды қамтитын бөлімшелер бар.
16. Базалық мазмұны
17. 10-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтіндегі негізгі және толық ақпаратты түсіну, факт және пікірдің айырмашылығы, бейвербалды қарым-қатынас құралдарының қолданылуын ескере отырып, негізгі идеяны анықтау, мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнды болжау, пікірсайыстарға қатысып, өз позициясын дәлелдеу, проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну, кемiнде 3 микротақырыпты қамтитын қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешендi монолог құру (белгіленген тақырып бойынша ойлау, өз ойына сенiмдiлiкті білдіру), ақпараттың өзектілігіне, шынайылығына байланысты өз пікірін білдіру тұрғысынан тыңдаған материалдарды бағалау;
2) оқылым: мәтіндегі ақпаратты басқа дереккөздерден алынған/ жеке тәжірибедегі ақпаратпен салыстырып, әртүрлі мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну, мәтіннің негізгі идеясын беруде ескертпе жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау, мәтіндегі арнайы лексика, аббревиатуралар, перифразалар, аллюзия, эвфемизмдер және басқа өрнектердің қолданылуын түсіну, әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау, көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, эссе, мақала) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (жазба, баспасөз хабарламасы, саяхат очеркі) ерекшеліктері, оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру, оқу, сканерлеу және детальді оқу әдістерін қолдану, түрлі дереккөздерден ақпарат алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру, тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты, мәтіннің кімге арналғанын, авторлық ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру, сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру;
3) жазылым: тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын жазу, бастапқы материалдағы негізгі ойды сақтай отырып, мазмұнын беру, графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, сызбалар, инфографика, соның ішінде АКТ пайдалана отырып, ақпарат ұсыну, көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, эссе, мақала) мәтіндер, публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы, саяхат очеркі) құрастыру, әртүрлі эсселер, оның ішінде сыни эсселер жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушілікті білдіру және негіздеу, оқырманға әсер ету құралдарын қолданып, түрлі жанрлардағы сипаттама мәтіндер мен әңгімелеу мәтіндер жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау, мәтіннің белгілі композициялық элементтері болып табылатын фрагменттер/ мәтіннің үзінділерін, шығармашылық жұмыстар жазу;

4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
18. Класс 11
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывание критического отношения к позиции автора; определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста; прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам; участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности; построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции; выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление); формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту; использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий; извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя; интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся иллюстраций; создание текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя; писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов);

4) сөйлеу нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау, қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын, стилистикалық фигураларды қолдану, сөзжасам және морфологиялық нормаларды (дерексіз мағыналы етістіктерді, осы шақ формасындағы етістіктерді қолдану) сақтау, жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолданылуы.
18. 11-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтіндегі негізгі және детальді ақпаратты түсіну, автордың позициясына сыни көзқарас білдіру, мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі ойды анықтау, мәтіннің мазмұнын кестелер мен сұлбалар бойынша болжау, іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу, қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және бiлiм мен ғылым салалары шеңберiнде көпшiлiк алдында сөйлеу үшiн кешендi монолог құру, тыңдалған материалды дәлелді сендіру тұрғысынан бағалау, оған сыни баға беру;
2) оқылым: әртүрлі мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну, авторлық ұстанымды сыни бағалау, мәтіннің негізгі ойын беруде түс, реңктің, дыбыстық және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің ролін анықтау, мәтіндегі суреттердің, стилистикалық фигуралардың және басқа да әдістердің қолданылуын түсіну, ғылыми және публицистикалық стильдердегі мәтіндердің (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) типтерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау, оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтарын құрастырып, гипотезаларды қалыптастыру, оқырманның өзі белгілеген коммуникативтік міндеттеріне байланысты оқылымның әртүрлі түрлерін қолдану, әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, өзара қатынасын анықтап, негізделген тұжырымдар жасау, тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымын, оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру, мәтіннің фрагментінің мазмұнын түсіндіру, оның тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысын анықтау;
3) жазылым: тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын жазу, бастапқы материалдағы негізгі ойды сақтай отырып, мазмұнын қысқарту және өңдеп жазу, кесте, диаграмма, графиктер, диаграммалар, аудио файлдарды, фотосуреттерді, жылжымалы иллюстрацияларды пайдаланып, презентация түрінде ақпаратты ұсыну, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын ескере отырып, ғылыми және публицистикалық стильде (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу), әр түрлі эссе жазу, оның ішінде дәлдер келтірілген және пікірталас тудыратын эсселер, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің жолдарын ұсыну және негіздеу, автордың сенімдерін, көзқарастарын және сезімдерін көрсететін тәсілдерді қолдана отырып, түрлі жанрдағы сипаттау мәтіндер және хабарлы мәтіндер жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау, шығармашылық жұмыстар жазу (хабарлы мәтіндер мен аралас түрдегі мәтіндер);

4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени), синтаксических (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи.
Параграф 2. Система целей обучения
19. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения:
1) слушание и говорение
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.
Понимание содержания сообщения/информации
10.1. 1 понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение; определять целевую аудиторию
11.1.1 понимать основную и детальную, скрытую информацию текстов разных жанров), высказывая критическое отношение к позиции автора
2.
Определение основной мысли.
10.1. 2 определять основную мысль, учитывая невербальные средства общения
11.1. 2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
3. Прогнозирование событий
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
4.
Участие в диалоге
10.1 4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
5. Построение монологического высказывания
10.1.5 строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер
11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-экономической и учебно-научной сфер
6.
Оценивание прослушанного материала
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Класс 10
Класс 11
1. Понимание информации

4) сөйлеу нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау, қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын, стилистикалық фигураларды қолдану, сөзжасам және морфологиялық нормаларды (дерексіз мағыналы етістіктерді, осы шақ формасындағы етістіктерді қолдану), синтаксистік нормаларды (жақсыз сөйлемдердегі қысқарған формадағы есімшелер және ырықсыз етіс формасындағы етістік қатысқан пассивті конструкциялар) және стилистикалық нормаларды сақтау, жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және байланыстың әр түрлі түріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолданылуы.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламада оқыту мақсаттары код түрінде белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан - бөлімше ретін және үшінші сан мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1 кодында "10" - сынып, "2" - екінші бөлім, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
20. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10 сынып
11 сынып
1. Хабарламаның /ақпараттың мазмұнын түсіну
10.1.1 фактілер мен көзқарастарды ажыратып, мәтіндегі негізгі және детальді ақпаратты түсіну, мәтінні кімге арналғанын анықтау
11.1.1 автордың ұстанымын сыни бағалап, әртүрлі жанрдағы мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну
2. Негізгі ойды анықтай білу
10.1.2 қатынастың бейвербалды құралдарының қолданылуын ескеріп, негізгі ойды анықтау
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі ойды анықтау
3. Болжай білу
10.1.3
Мәтінде көтерілген мәселеге байланысты мазмұнын болжау
11.1.3 мәтіннің мазмұнын кестелер мен сұлбалар бойынша болжау
4. Диалогқа қатысу
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп, дебаттарға қатысу, мәселені шешудің жолдарын ұсыну
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
5.Монолог құрастыру
10.1.5 кемiнде 3 микротақырыпты қамтитын қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешендi монолог құру (белгіленген тақырып бойынша ойлау, өз ойына сенiмдiлiкті білдіру)
11.1.5 көпшілік алдында сөйлеу мақсатында қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешенді монолог құру
6.Тыңдалған материалды бағалау
10.1.6 ақпараттың өзектілігіне, шынайылығына байланысты өз пікірін білдіру тұрғысынан тыңдаған материалдарды бағалау
11.1.6 тыңдалған материалды дәлелді сендіру тұрғысынан бағалау, оған сыни баға беру
2) оқылым:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10 сынып
11 сынып
1. Ақпаратты түсіну

10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключенную информацию в тексте с информацией из других источников/личным пытом
11.2. 1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
3. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2. 3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
4.
Определение типов и стилей текстов
10.2. 4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, научно-популярного подстиля (очерк, статья, эссе, публицистического стиля (пресс-релиз)
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление)
5. Формулирование вопросов
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
6. Виды чтения
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
7. Извлечение информации из различных источников
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
11.2.7 извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
8. Сравнительный анализ текстов
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
9. Интерпретация текста
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией

10.2.1мәтіндегі ақпаратты басқа дереккөздерден алынған/жеке тәжірибедегі ақпаратпен салыстырып, тұтас және тұтас емес мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну
11.2.1 тұтас және тұтас емес мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсініп, автор ұстанымына сыни баға беру
2. мәтіннің құрылымдық бөлімдерін анықтау және негізгі ойды анықтау
10.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде ескертпе жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау
11.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде түс, реңктің, дыбыстық және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің ролін анықтау
3. Оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсіну
10.2.3 мәтіндегі арнайы лексика, аббревиатуралар, перифразалар, аллюзия, эвфемизмдердің қолданылуын түсіну
11.2.3мәтінде стилистикалық фигуралардың және басқа да әдістердің қолданылуын түсіну
4. Мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау
10.2.4 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, мақала, эссе) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз хабарламасы) әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау
11.2.4 ғылыми және публицистикалық стильдердегі мәтіндердің (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) типтерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау
5. Сұрақтарды құрастыруды
10.2.5 оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру
11.2.5 оқылған мәтіндегі мәселе бойынша зерттеу және болжам жасау үшін сұрақтар құрастыру
6. Оқылым түрлері
10.2.6 оқу, сканерлеу және детальді оқу әдістерін қолдану
11.2.6 оқырманның алдына қойған коммуникативтік міндеттеріне байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану
7.Әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу
10.2.7әртүрлі дереккөздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру
11.2.7 әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, өзара қатынасын анықтап, негізделген тұжырымдар жасау
8.Мәтіндерді салыстырып талдау
10.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру,
11.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымы мен оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру,
9.Мәтінді интерпретациялау
10.2.9 сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру

11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.
Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
2.
Представление информации в различных формах
10.3.2 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ
11.3.2 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии
3.
Создание текстов различных типов и стилей
10.3.3 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз)
11.3.3 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
4. Написание эссе
10.3.4 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
11.3.4 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
5. Творческое
письмо
10.3.5 писать творческие работы: (фрагмент/фрагменты текста), являющиеся определҰнными композиционными элементами
11.3.5 писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов)
6. Корректирование и редактирование текстов
10.3.6 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
11.3.5 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
4) соблюдение речевых норм
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Соблюдение орфографических норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы
11.4.1 соблюдать орфографические нормы
2.
Соблюдение лексических норм
10. 4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
11. 4.2 использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
3.
Соблюдение грамматических норм

11.2.9 сөйлемнің мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру
3) жазылым:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10 сынып
11сынып
1.Тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын жаза білу
10.3.1 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқартылған жоспарлар, толық және қысқаша мазмұндау, тезистер, резюме, конспект түрлерінде жаза білу
11.3.1 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқартылған жоспарлар, толық және қысқаша мазмұндау, тезистер, резюме, конспект, аннотация, хабарлама, баяндама түрлерінде жаза білу
2.Әртүрлі формадағы ақпараттарды ұсыну
10.3.2 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, сызбалар, инфографика, соның ішінде АКТ пайдалана отырып, ақпарат ұсыну
11.3.2 кесте, сызба, графиктер, диаграммалар, аудио файлдарды, фотосуреттерді пайдаланып, ақпаратты презентация түрінде ұсыну
3. Әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндер құрастыру
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу
11.3.3 Әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндер (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) құрастырып жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын және қатынас жағдайын ескере отырып, цитаталарды орынды қолдану
4. Эссе жазу
10.3.4 ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдап, автормен келісу/ келіспеушілікті негіздеп, әртүрлі эсселер, оның ішінде сыни эсселер жазу
11.3.4 әр түрлі эссе жазу, оның ішінде дәлдер келтірілген және пікірталас тудыратын эсселер, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің жолдарын ұсыну және негіздеу
5. Шығармашылық жазылым
10.3.5 белгілі композициялық элемент болып табылатын мәтіннің үзіндісіне/үзінділеріне шығармашылық жұмыстар жазу
11.3.5 шығармашылық жұмыстар жазу (хабарлы мәтіндер мен аралас түрдегі мәтіндер)
6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
11.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
4) сөйлеу нормаларын сақтау:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10 сынып
11 сынып
1.
орфографиялық нормаларды сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау
2.
лексикалық нормаларды сақтау
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану
11.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес
тілдің әртүрлі бейнелеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану
3. грамматикалық нормаларды сақтау

10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы
4.
Соблюдение пунктуационных норм
10. 4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
11.4. 4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи
21. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения)
1) 10 класс
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Толерантность и диалог межнациональных культур.
Лексика и культура речи.
Слушание и говорение
Общественно-политическая лексика публицистического стиля.
Фразеологизмы.
Стилистические фигуры.
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров, различая факт и мнение; определять целевую аудиторию;
10.1.2 определять основную мысль, учитывая невербальные средства общения;
10.1.2 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
Чтение
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения (научно-популярные статьи, СМИ, энциклопедия)
Письмо
10.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.3 создавать тексты различных типов и жанров, публицистического стиля (заметка, пресс-релиз)
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику, публицистического стиля в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3- соблюдать словообразовательные и морфологические нормы
2 четверть
Физика в современном мире: возможное и невозможное в природе.
Лексика.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Узкоспециальная терминология.
Сложные слова.
Глаголы абстрактной семантики.
Глаголы несовершенного вида настоящего времени.
Производные предлоги.
Знаки препинания в предложениях с водными словами и словосочетаниями.
Знаки препинания в предложениях, осложнҰнных дополнением.

10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау
11.4.3 синтаксистік нормаларды сақтау
4. Пунктуациялық нормаларды сақтау
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
11.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
21. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
22. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту орыс тілінде) ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырып. Бөлім
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаты
1 тоқсан
Толеранттылық және ұлтаралық мәдениеттер диалогі
Лексика және сөйлеу мәдениеті
Тыңдалым және айтылым
Публицистикалық стильдің қоғамдық-саяси лексикасы. Фразеологизмдер. Стилистикалық фигуралар.
10.1.1 фактілер мен көзқарастарды ажыратып, мәтіндегі негізгі және детальді ақпаратты түсіну, мәтінні кімге арналғанын анықтау;
10.1.2 қатынастың бейвербалды құралдарының қолданылуын ескеріп, негізгі ойды анықтау;
10.1.3 Мәтінде көтерілген мәселеге байланысты мазмұнын болжау
Оқылым
10.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде ескертпе жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.6 оқу, сканерлеу және детальді оқу әдістерін қолдану;
10.2.7 әртүрлі дереккөздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру
Жазылым
10.3.1 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқартылған жоспарлар, толық және қысқаша мазмұндау, тезистер, резюме, конспект түрлерінде жаза білу;
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау
2 тоқсан
Физика в современном мире: возможное и невозможное в природе.
Лексика.
Синтаксис и пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Арнайы терминология. Күрделі сөздер. Дерексіз мағыналы етістіктер. Етістіктің осы шақ категориясы. Туынды предлогтар. Қыстырма сөздер мен сөз тіркестері қатысқан сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері. Толықтауышпен күрделенген сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері.

10.1.2 определять основную мысль, учитывая невербальные средства общения;
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте;
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
10.2.3 понимать применение перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров публицистического стиля (заметка, пресс-релиз);
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
Письмо
10.3.2 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ;
10.3.3 создавать тексты различных типов и жанров публицистического стиля (заметка, пресс-релиз);
10.3.5 писать творческие работы (фрагмент/фрагменты текста), являющиеся определҰнными композиционными элементами
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику научного стиля в соответствии с целью;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы;
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
3 четверть
Настоящее и будущее цифровых технологий.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Узкоспециальная терминология.
Сложные слова.
Глаголы абстрактной семантики.
Глаголы несовершенного вида настоящего времени.
Производные предлоги.
Обособленные члены предложения (несогласованные определения, обстоятельства, выраженные именами существительными с предлогами).
Знаки препинания в предложениях, осложнҰнных определением.
Причастный оборот.
Знаки препинания в предложениях, осложнҰнных обстоятельством.
Деепричастный оборот.
10.1.5 строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.3 понимать применение специальной лексики в тексте;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (очерк, статья, эссе);

10.1.2 қатынастың бейвербалды құралдарының қолданылуын ескеріп, негізгі ойды анықтау;
10.1.3 мәтінде көтерілген мәселеге байланысты мазмұнын болжау;
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп, дебаттарға қатысу, мәселені шешудің жолдарын ұсыну
Оқылым
10.2.3 мәтіндегі арнайы лексика, аббревиатуралар, перифразалар, аллюзия, эвфемизмдердің қолданылуын түсіну;
10.2.4 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, мақала, эссе) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз хабарламасы) әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.5 оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру
Жазылым
10.3.2 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, сызбалар, инфографика, соның ішінде АКТ пайдалана отырып, ақпарат ұсыну;
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу;
10.3.5 белгілі композициялық элемент болып табылатын мәтіннің үзіндісіне/үзінділеріне шығармашылық жұмыстар жазу
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау;
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
3 четверть
Настоящее и будущее цифровых технологий.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Арнайы терминология.
Күрделі сөздер. Дерексіз мағыналы етістіктер. Етістіктің осы шақ формалары. Предлогтар. Сөйлемнің оқшауланған мүшелері (предлогы бар зат есімнен жасалған қиыспаған анықтауыштар, пысықтауыштар). Күрделенген анықтауышы бар сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолданылуы. Есімше оралымдары. Күрделенген пысықтауышы бар сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолданылуы. Көсемше оралымдары.
10.1.5 кемiнде 3 микротақырыпты қамтитын қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешендi монолог құру (белгіленген тақырып бойынша ойлау, өз ойына сенiмдiлiкті білдіру);
10.1.6 ақпараттың өзектілігіне, шынайылығына байланысты өз пікірін білдіру тұрғысынан тыңдаған материалдарды бағалау
Оқылым
10.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде ескертпе жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.3 мәтіндегі арнайы лексика, аббревиатуралар, перифразалар, аллюзия, эвфемизмдердің қолданылуын түсіну;
10.2.4 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, мақала, эссе) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз хабарламасы) әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;

10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
Письмо
10.3.3 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект);
10.3.6 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4. 1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику научного стиля, в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы;
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
Биотехнологии для жизни.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Канцеляризмы.
Аббревиатура.
Сложные слова.
Производные предлоги.
Знаки препинания при уточняющих членах предложения, цитировании, а также в неполных предложениях.
Знаки препинания в сложносочинҰнном предложении.
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров различая факт и мнение; определять целевую аудиторию;
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.2 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ;
10.3.4 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.5 писать творческие работы (фрагмент/фрагменты текста), являющиеся определҰнными композиционными элементами
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) нормы;
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
4 четверть
Глобальные проблемы энергетики.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Аббревиатура.
Термины.
Сложные слова.
Производные предлоги.
Знаки препинания в сложноподчинҰнных предложениях с придаточными определительными и изъяснительными.

10.2.5 оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру
Жазылым
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу;
10.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау;
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
Биотехнологии для жизни.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Канцеляризмдер.
Аббревиатура.
Күрделі сөздер.
Предлогтар.
Күрделенген сөйлемдерде, цитата қолданғанда және толымсыз сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері.
Салалас құрмалас сөйлемде тыныс белгілерінің қолданылуы.
10.1.1 фактілер мен көзқарастарды ажыратып, мәтіндегі негізгі және детальді ақпаратты түсіну, мәтінні кімге арналғанын анықтау;
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп, дебаттарға қатысу, мәселені шешудің жолдарын ұсыну
Оқылым
10.2.5 оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру;
10.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру
Жазылым
10.3.2 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, сызбалар, инфографика, соның ішінде АКТ пайдалана отырып, ақпарат ұсыну;
10.3.4 ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдап, автормен келісу/ келіспеушілікті негіздеп, әртүрлі эсселер, оның ішінде сыни эсселер жазу;
10.3.5 белгілі композициялық элемент болып табылатын мәтіннің үзіндісіне/үзінділеріне шығармашылық жұмыстар жазу
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау;
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
4 четверть
Глобальные проблемы энергетики.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Аббревиатура.
Терминдер.
Күрделі сөздер.
Туынды предлогтар.
Сабақтас құрмалас сөйлемдер де қолданылатын тыныс белгілері

10.1.5 строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (очерк, статья, эссе), публицистического стиля (пресс-релиз);
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.3 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз);
10.3.6 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) нормы;
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
2) 11 класс
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Экология: нефтяная и ядерная промышленность.
Культура речи.
Морфология.
Синтаксис.
Слушание и говорение
Словообразование научного стиля.
Императивные предложения.
Глаголы несовершенного вида настоящего времени.
11.1.1 понимать основную и детальную, скрытую информацию текстов разных жанров, высказывая критическое отношение к позиции; определять целевую аудиторию;
11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста;
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
Чтение
11.2. 1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию;
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
Письмо
11.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов;

10.1.5 кемiнде 3 микротақырыпты қамтитын қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешендi монолог құру (белгіленген тақырып бойынша ойлау, өз ойына сенiмдiлiкті білдіру);
10.1.6 ақпараттың өзектілігіне, шынайылығына байланысты өз пікірін білдіру тұрғысынан тыңдаған материалдарды бағалау
Оқылым
10.2.4 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, мақала, эссе) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз хабарламасы) әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру
Жазылым
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу;
10.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау;
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
2) 11 сынып
Тақырып. Бөлім
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаты
1 тоқсан
Экология: мұнай және ядролық өнеркәсіп
Сөйлеу мәдениеті.
Морфология.
Синтаксис.
Тыңдалым және айтылым
Ғылыми стильдегі сөзжасам.
Бұйрықты сөйлемдер.
Осы шақ формасындағы етістіктер.
11.1.1 автордың ұстанымын сыни бағалап, әртүрлі жанрдағы мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну;
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі ойды анықтау;
11.1.3 мәтіннің мазмұнын кестелер мен сұлбалар бойынша болжау
Оқылым
11.2.1 тұтас және тұтас емес мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсініп, автор ұстанымына сыни баға беру;
11.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде түс, реңктің, дыбыстық және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің ролін анықтау;
11.2.6 оқырманның алдына қойған коммуникативтік міндеттеріне байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану
Жазылым
11.3.1 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқартылған жоспарлар, толық және қысқаша мазмұндау, тезистер, резюме, конспект, аннотация, хабарлама, баяндама түрлерінде жаза білу;

11.3.3 создавать тексты различных типов и стилей (репортаж), уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
11.3.5 писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов)
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы;
11.4.2 использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами) и стилистические нормы;
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи
2 четверть
Бизнес- идеи из науки: математика, химия.
Культура речи.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Изобразительно-выразительные средства.
Императивные предложения.
Пассивные конструкции с краткими страдательными причастиями.
Обращение.
Знаки препинания в простых предложениях с обращением.
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров публицистического стиля и подстилей (репортаж);
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
Письмо
11.3.2 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, графики, диаграммы, аудиофайлы, фотографии;
11.3.4 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы;
11.4.2 использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистические нормы;
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи
3 четверть
Молодежная культура: проблемы молодого поколения.
Фразеология и культура речи.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Превосходная степень имен прилагательных.
Фразеологизмы.
Пословицы.
Крылатые фразы.
Пассивные конструкции в безличных предложениях.
Знаки препинания в бессоюзных предложениях.

11.3.3 Әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндер (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) құрастырып жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын және қатынас жағдайын ескере отырып, цитаталарды орынды қолдану;
11.3.5 шығармашылық жұмыстар жазу (хабарлы мәтіндер мен аралас түрдегі мәтіндер)
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес
тілдің әртүрлі бейнелеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану;
11.4.3 синтаксистік нормаларды сақтау;
11.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
2 тоқсан
Ғылымнан бастау алған бизнес-идеялар: математика, химия.
Сөйлеу мәдениеті. Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Бейнелеу құралдары.
Бұйрықты сөйлемдер.
Қысқарған формадағы есімшелер қатысқан пассивті конструкциялар. Қаратпа сөздер. Қаратпа сөздер қатысқан жай сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері
11.1.3 мәтіннің мазмұнын кестелер мен сұлбалар бойынша болжау;
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
Оқылым
11.2.3 мәтінде стилистикалық фигуралардың және басқа да әдістердің қолданылуын түсіну;
11.2.4 ғылыми және публицистикалық стильдердегі мәтіндердің (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) типтерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.5 оқылған мәтіндегі мәселе бойынша зерттеу және болжам жасау үшін сұрақтар құрастыру
Жазылым
11.3.2 кесте, сызба, графиктер, диаграммалар, аудио файлдарды, фотосуреттерді пайдаланып, ақпаратты презентация түрінде ұсыну;
11.3.4 әр түрлі эссе жазу, оның ішінде дәлдер келтірілген және пікірталас тудыратын эсселер, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің жолдарын ұсыну және негіздеу
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес
тілдің әртүрлі бейнелеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану;
11.4.3 синтаксистік нормаларды сақтау;
11.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
3 тоқсан
Жастар мәдениеті: жас ұрпақ проблемалары
Фразеология және сөйлеу мәдениеті
Морфология.
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Сын есімнің асырмалы шырайы.
Фразеологизмдер.
Мақалдар.
Қанатты сөздер.
Жақсыз сөйлемдердегі пассив конструкциялар.
Жалғаулықсыз сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері.

11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста;
11.1.5 строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер;
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров публицистического стиля и подстилей (публичное выступление);
11.2.5 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
Письмо
11.3.3 создавать тексты различных типов и стилей (публичное выступление), уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
11.3.6 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
11.4.2 использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистические нормы;
11.4.4 использовать знаки препинания в бессоюзных предложениях
Экономика и ее роль в обществе.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Знаки препинания в предложениях, осложнҰнных однородными, обособленными членами, вводными словами и конструкциями. Сложные предложения.
11.1.1 понимать основную и детальную, скрытую информацию текстов разных жанров, высказывая критическое отношение к позиции автора;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту;
11.2.7 извлекать информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы (научные статьи, энциклопедия, СМИ);
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
11.3.2 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, графики, диаграммы, аудиофайлы, фотографии;

11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі ойды анықтау;
11.1.5 көпшілік алдында сөйлеу мақсатында қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешенді монолог құру;
11.1.6 тыңдалған материалды дәлелді сендіру тұрғысынан бағалау, оған сыни баға беру
Оқылым
11.2.3 мәтінде стилистикалық фигуралардың және басқа да әдістердің қолданылуын түсіну;
11.2.4 ғылыми және публицистикалық стильдердегі мәтіндердің (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) типтерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.5 оқылған мәтіндегі мәселе бойынша зерттеу және болжам жасау үшін сұрақтар құрастыру
Жазылым
11.3.3 Әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндер (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) құрастырып жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын және қатынас жағдайын ескере отырып, цитаталарды орынды қолдану;
11.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес
тілдің әртүрлі бейнелеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану;
11.4.3 синтаксистік нормаларды сақтау;
11.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
Экономика және оның қоғамдағы рөлі
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Сөйлемнің бірыңғай мүшелерімен, оқшауланған сөйлем мүшелерімен, қыстырма сөздер және конструкциялармен күрделенген сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері. Құрмалас сөйлемдер.
11.1.1 автордың ұстанымын сыни бағалап, әртүрлі жанрдағы мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну;
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
Оқылым
11.2.5 оқылған мәтіндегі мәселе бойынша зерттеу және болжам жасау үшін сұрақтар құрастыру;
11.2.7 әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, өзара қатынасын анықтап, негізделген тұжырымдар жасау;
11.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымы мен оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру;
11.2.9 сөйлемнің мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру
Жазылым
11.3.2 кесте, сызба, графиктер, диаграммалар, аудио файлдарды, фотосуреттерді пайдаланып, ақпаратты презентация түрінде ұсыну;

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебный предмет "Русский язык" в образовательном процессе выполняет две функции: во-первых, является предметом изучения, во-вторых, средством изучения других предметов.
3. Цель обучения учебному предмету "Русский язык" - развитие творчески активной языковой личности путем совершенствования функциональной грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней и активизации их в продуктивной речевой деятельности в разных сферах общения.
4. Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
5. Задачи обучения:
1) использование знаний о русском языке, соблюдение норм литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правил речевого этикета в устной и письменной речи в различных сферах и ситуациях общения;
2) совершенствование навыков информационного поиска, извлечения и преобразования информации;
3) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств академического языка;
4) совершенствование навыков критического мышления: анализа, синтеза, оценки, интерпретации полученной информации;
5) использование различных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач;
6) совершенствование навыков слушания и говорения;
7) совершенствование умений создавать монологическое высказывание в различных жанрах публичных выступлений, критически оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, в соответствии с ситуацией общения;
8) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях, предлагая пути решения проблемы;
9) совершенствование стилистической грамотности при создании текстов разных жанров; формирование индивидуального авторского стиля; умение корректировать и редактировать текст; формирование индивидуального авторского стиля;

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Жалпы орта білім беретін мектептерде "Орыс тілі" пәнін оқытудың мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, сондай-ақ қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Орыс тілі" пәнін оқытудың мақсаты - әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдаланудың нормаларын ескере отырып, тілдің қалыптасқан біліміне негізделген сөйлеу белсенділігінің барлық түрлерінде (тыңдалым, сөйлесім, оқылым және жазылым) функционалдық сауаттылығын арттыру арқылы шығармашылық белсенді тілдік тұлғаны дамыту. Сөйлеудің түрлерінде салаларында жемісті сөйлеу белсенділігінде.
4. Зерттеудің тақырыбы - заманауи көпұлтты және көп тілді Қазақстан жағдайында нақты жұмыс істейтін қазіргі орыс әдеби тілі.
5. Оқу тапсырмалары:
1) әр түрлі салаларда және қарым-қатынас жағдайында орыс тілін меңгеру, әдеби тіл нормаларын (ортофизикалық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау;
2) ақпараттарды іздеу, өндіру және ақпаратты трансформациялау дағдыларын жетілдіру;
3) лексиканы байыту және академиялық тілдің грамматикалық құралдарын кеңейту;
4) сыни ойлау дағдыларын жетілдіру: алынған ақпаратты талдау, талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіру;
5) коммуникативтік тапсырмаларға байланысты әртүрлі оқу түрлерін қолдану;
6) тыңдау және сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
7) көптеген жанрда жария сөз сөйлеуде монолог туралы сөз сөйлеу мүмкіндігін жетілдіру;
8) диалогты коммуникацияны табысты дамыту, түрлі салалардағы және коммуникативтік жағдайларды талқылау, проблеманы шешу жолдарын ұсынады;
9) әртүрлі жанрлардың мәтіндерін жасау кезінде стилистикалық сауаттылықты жетілдіру, жеке авторлық стильді қалыптастыру, мәтінді түзету және өңдеу мүмкіндігі, жеке авторлық стильді қалыптастыру;

10) расширение представлений о национально-культурной специфике русского языка, о культуре русского, казахского и других народов;
11) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
6. Грамматический материал изучается в контексте речевых тем. Обучение языку осуществляется через интеграцию с другими предметами посредством изучения сквозных тем, использования текстов различных предметных областей, развития академического языка.
7. Учебная программа по предмету "Русский язык" рассчитана на 2 года обучения в старшей школе.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "Русский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо), а также оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Слушание и говорение;
2) Чтение;
3) Письмо;
4) Соблюдение речевых норм.
12. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) Понимание содержания сообщения/информации;
2) Определение основной мысли;
3) Прогнозирование событий;
4) Участие в диалоге;
5) Построение монологического высказывания.
6) Оценивание прослушанного материала.
13. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) Понимание информации;
2) Выявление структурных частей текста и определение основной мысли;

10) орыс тiлiнiң ұлттық-мәдени ерекшелiгi, орыс, қазақ және басқа халықтар мәдениетi туралы идеяларды кеңейту;
11) қоғамға табысты әлеуметтендіруге ықпал ететін лингвистикалық капитал ретінде қарым-қатынас құралы, білім көзі, рухани және моральдық құндылықтар ретінде саналы көзқарас қалыптастыру.
6. Грамматикалық материал сөйлеу тақырыбы бойынша зерттеледі. Тілдік оқыту басқа пәндермен интеграциялау арқылы әртүрлі пәндер бойынша мәтіндерді қолдану, академиялық тілдің дамуы арқылы кесілген тақырыптарды зерттеу арқылы жүзеге асырылады.
7. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу жоспары орта мектепте 2 жыл оқуға арналған.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
8. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағаттан, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағаттан, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жоспарының мазмұны оқу бөлімдері ұйымдастырады. Бөлімдер сынып бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімдерден тұрады.
10. Әрбір бөлімде көрсетілген оқытудың мақсаты мұғалімге сөйлеу қызметінің төрт түрін (тыңдалым, сөйлеміс, оқылым, жазылым) дамыту бойынша жұмыстарды жүйелі түрде жоспарлауға, сондай-ақ оқушылардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы хабарлауға мүмкіндік береді.
11. Тақырыптың мазмұны 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормасы.
12. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Хабардың / ақпараттың мазмұнын түсіну;
2) Негізгі идеяны анықтау;
3) Оқиғаларды болжамдау;
4) Диалогқа қатысу;
5) Монологтық сөзді құру.
6) Тыңдалған материалдарды бағалау.
13. "Оқу" бөлімінде келесі бөлімдер бар:
1) Понимание информации;
2) Мәтіннің құрылымдық бөліктерін және негізгі идеяны анықтау;

3) Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4)Определение типов и стилей текстов;
5) Формулирование вопросов и оценивание;
6) Виды чтения;
7) Извлечение информации из различных источников;
8) Сравнительный анализ текстов;
9) Интерпретация текста.
14. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) Составление плана;
2)Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) Написание текстов с использованием различных форм представления;
4) Создание текстов различных типов и стилей;
5) Написание эссе;
6) Творческое письмо;
7) Корректирование и редактирование текстов.
15. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) Соблюдение орфографических норм;
2) Соблюдение лексических норм;
3) Соблюдение грамматических норм;
4) Соблюдение пунктуационных норм.
16. Базовое содержание
17. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса:
1) Слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывая критическое отношение к услышанному; определение целевой аудитории, жанров; определение основной мысли на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем; прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте; участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы; построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения.
2) Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному; определение целевой аудитории, жанров; выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста; понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту; использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения; извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора; интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.

3) Оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктерді қолдануды түсіну;
4) Мәтіндердің түрлерін және стильдерін анықтау;
5) Сұрақтарды қалыптастыру және бағалау;
6) Оқу түрлері;
7) Түрлі дереккөздерден ақпарат алу;
8) Мәтіндерді салыстырмалы талдау;
9) Мәтінді интерпретациялау.
14. "Жазылым" бөлімінде келесі бөлімдер бар:
1) Жоспар жасау;
2) Тыңдау, оқу және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын ұсыну;
3) Түрлі ұсыну формаларын пайдаланатын мәтіндерді жазу;
4) Түрлі типтер мен стильдердің мәтіндерін жасау;
5) Эссе жазу;
6) Шығармашылық жазу;
7) Мәтіндерді түзету және редакциялау.
15. "Сөйлеу нормаларына сәйкестік" секциясы келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) Орфографиялық нормаларды сақтау;
2) лексикалық нормаларды сақтау;
3) грамматикалық нормаларды сақтау;
4) пунктуациялық нормаларды сақтау.
16. Базалық мазмны
17. 10-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу;

3) Письмо: составление разных видов плана, в том числе назывного и вопросного; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов; представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов различных типов и жанров научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.
4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях.
18. Базовое содержание учебного предмета для 11 класса:
1) Слушание и говорение: понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры; определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста; прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам; участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности; построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка.

3) жазылым: жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және т.б.мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия және мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, эссе түрлерінің құрылымын сақтай отырып, көтерілген мәселе бойынша өзіндік пікір жаза білу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу), әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары: орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі, көп нүкте), сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (үтір, нүктелі үтір, жақша, қос нүкте, тырнақша, сызықша).
18. 11-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу, сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;

2) Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации сплошных и несплошных текстов, критическая оценка авторской позиции и скрытый смысл текста; выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление);формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту; использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий; извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя; интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.
3) Письмо: составление разных видов плана, в том числе плана - опорной схемы; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся картинок; создание текстов различных типов и стилей (аннотации, статьи, репортажа, публичного выступления) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, уместное использование цитирования; написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.

2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер,синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және т.б.мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, дәріс, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, ақпараттық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетудер енгізу, редакциялау;

4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование специальной лексики, различных изобразительно-выразительных средств языка, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение синтаксических норм (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи.
Параграф 2. Система целей обучения
19. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" - класс, "2"- подраздел, "1"- нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения:
1) слушание и говорение
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.
Понимание содержания сообщения/информации
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
определять целевую аудиторию, жанры
11.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры
2.
Определение основной мысли
10.1.2 определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем
11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
3.
Прогнозирование событий
10.1 3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
4.Участие в диалоге
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
5.
Построение монологического высказывания
10.1. 5 строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер
11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер
6. Оценивание прослушанного материала
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
3) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс

4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді қазіргі орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, әлеуметтік-саяси шешендік қатынас аясында сөз әдебі мен сөйлеу мәнерін дұрыс қолдану, мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып), мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
13. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2.
Негізгі идеяны анықтау
10.1.2 естіген мәтіннің семантикалық бөліктерін айқындау және олардың микротемаларын анықтау негізінде негізгі идеяны анықтау
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі идеяны анықтаңыз
3.
Оқиғалардың болжауы
10.1 3 мәтіндегі мәселе бойынша мазмұнды болжау
11.1.3 кестелер мен диаграммалардағы мәтіннің мазмұнын болжау
4.Диалогқа қатысу
10.1.4 пікірсайысқа қатысып, өздерінің позициясын талқылап, проблеманы шешудің әр түрлі жолдарын ұсынады
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
5.
Монологтық сөзді құру
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, ағартушылық және ғылыми салалардағы кемiнде 3 микро-тақырыпты қамтитын кешендi монологты (нақты тақырып бойынша дәлелдеу, сенiм) жасау
11.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және бiлiм беру салалары шеңберiнде көпшiлiк алдында сөз сөйлеу үшiн жан-жақты монолог жасау
6. Тыңдау материалын бағалау
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз
11.1.6 тыңдаған материалды сенімділік тұрғысынан бағалаңыз, оны сыни түрде бағалаңыз
2) оқылым:
Білім алушылар білуі керек:
Бөлім
10 сынып
11 сынып

1. Понимание информации
10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному;
определять целевую аудиторию, жанры
11.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
3.Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
4.
Определение типов и стилей текстов
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
5. Формулирование вопросов
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
6. Виды чтения
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
7. Извлечение информации из различных источников
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
11.2.7 извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
8. Сравнительный анализ текстов
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
9. Сравнительный анализ текстов
10.2.9 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора

1. Ақпаратты түсіну
10.1.1 үздіксіз және үздіксіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсініп, естігендеріне сыни көзқарас танытатын, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау
11.2.1 мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі, жасырын және толық емес мәтіндерін түсіну, автордың позициясын сыни тұрғыдан бағалау және мәтіннің жасырын мәні
2.Мәтінніңқұрылымдықбөліктерінжәненегізгіидеяныанықтау
10.2.1 мәтіннің басты идеясын берудегі жазбалар, иллюстрациялар, субтитрлердің рөлін анықтау
11.2.2 түстердің реңін, қаріптердің түрлерін, дыбыстық жән графикалық бейнелерді, негізгі ой мәтінін берудегі гиперсілтемелерді анықтайды
3.Оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктерді қолдануды түсіну
10.2.3 арнайы сөздік, аббревиатура, парафрада, аллюзия, эвфемизм және басқа да сөйлеу тәсілдерін қолдануды түсіну
11.2.3 графикалық экспрессивтік құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да мәтіндерді қолдануды түсіну
4.
Мәтін түрлерін және мәнерлерін анықтау
10.2.4 танымал ғылыми субтильдің (мақала, эссе, эссе, синопсис), журналистік стильдің (ескерту, пресс-релиз, саяхат эссесі) әртүрлі жанрдағы мәтіндерінің түрлерін анықтау
11.2.4 әртүрлі жанрлар, стильдер және кіші стильдердің (реферат, ғылыми мақала, баяндама, жұртшылық алдында сөйлеу) және олардың қосалқы стильдерінің түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау
5.Сұрақтарды құрастыру
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеуге арналған сұрақтар мен идеяларды қалыптастырады
11.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеулер мен гипотеза сұрақтарын қалыптастырады
6.Оқу түрлері
10.2.6 оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданады
11.2.6 оқырманның өзі белгілеген коммуникативтік тапсырмаларға байланысты әртүрлі оқу түрлерін қолданыңыз
7.Әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу
10.2.7 әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру
11.2.7 әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, қарым-қатынас орнату және дұрыс тұжырымдар жасау
8.Салыстырмалы мәтінді талдау
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстырады
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстырады
9. Салыстырмалы мәтінді талдау
10.2.9 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыру

11.2.9 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
10. Интерпретация текста
10.2.10 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.10 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
4) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Составление плана
10.3.1 составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный
11.3.1 составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема
2.
Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
3.
Представление информации в различных формах
10.3.3 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ
11.3.3 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущиеся картинки
4.
Создание текстов различных типов и стилей
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование
5. Написание эссе
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
6. Творческое
письмо
10.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя
11.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора
7.Корректирование и редактирование текстов

11.2.9 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстырады
10. Мәтін түсіндіру
10.2.10 сөйлемнің мазмұнын түсіндіріп, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырыңыз
11.2.10 мәтіннің фрагменті мазмұнын түсіндіреді, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырады
3) жазылым:
Білім алушылар:
Бөлім
10 сынып
11 сынып
1. Жоспар жасау
10.1.1 әртүрлі жоспарларды жасау, соның ішінде атау және сұрақ
11.1.1 жоспардың түрлі схемасын қоса алғанда, әртүрлі жоспарларды жасау
2.
Тыңдау, оқу және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын ұсыну
10.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұны толық және қысылған жоспарлар түрінде, толық немесе қысылған ретлеулер, рефераттар, түйіндемелер, түйіндемелер
11.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұны толық және қысылған жоспарлар түрінде, толық немесе қысқартылған ретлеулер, рефераттар, түйіндемелер, түйіндемелер, қорытындылар, есептер, есептер
3.
Түрлі нысандардағыақпаратты ұсыну
10.3.3 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, инфографика түрінде, соның ішінде АКТ-ны пайдалану арқылы ақпаратты ұсынуға мүмкіндік береді
11.3.3 кестелерді, диаграммаларды, графиктерді, диаграммаларды, аудио файлдарды, фотосуреттерді, қозғалыстағы суреттерді пайдаланып, презентация түрінде ақпаратты ұсынуға болады
4.
Түрлі типтер мен стильдердің мәтіндерін құру
10.3.4 Мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, танымал ғылыми мақаланың (мақала, эссе, эссе, синопсис), журналистік стильдің (жазба, баспасөз хабарламасы, саяхат эссесі) түрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін жасау
11.3.4 әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді (реферат, мақала, баяндама, сөз сөйлеу) жасай отырып, мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, баға белгілерін қолдануға болады, дәйексөзді қолдану орынды
5.Эссе жазу
10.3.5 әртүрлі эссе жазу, соның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушілікті білдіру және ақтау
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсынып, негіздеу
6. Шығармашылық жазба
10.3.6. оқырманға әсер етудің құралдарын пайдаланып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және мәтінді мәтіндерді жазыңыз
11.3.6. автордың сенімдерін, көзқарастары мен сезімдерін бейнелейтін техниканы қолдана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттама-әңгімелеу мәтіндерін жазыңыз
7.Мәтіндерді түзету және редакциялау

10.3.7 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
11.3.7 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
4) соблюдение речевых норм
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Соблюдение орфографических норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы
11.4.1 соблюдать орфографические нормы
2.
Соблюдение лексических норм
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
11.4.2 использовать специальную лексику, различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
3.
Соблюдение грамматических норм
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени)
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы
4.
Соблюдение пунктуационных норм
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
21. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
3) 10 класс
Тема. Раздел
Виды
Речевой
деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Имидж Казахстана: современный и исторический обзор.
Культура речи.
Морфология.
Синтаксис
Слушание и говорение
Устойчивые словосочетания.
Изобразительно-выразительные средства.
Превосходная степень имҰн прилагательных.
Пассивные конструкции с возвратными глаголами.
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры;
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
Чтение
10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры;
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
Письмо
10.3.1 составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный;
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени)
Искусство и литература: различные формы художественного выражения.
Орфография.
Словообразование и морфология.
Стилистика.
Слушание и говорение
Принципы русской орфографии.
Словообразование.
Императивные предложения.
Единственное число в значении множественного числа, множественное число имҰн существительных.
10.1.2 определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения микротем;
10.1.5 строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер
Чтение
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов других средств выразительности в тексте;
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
Письмо
10.3.1 составлять разные виды плана, в том числе вопросный;
10.3.3 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.3 соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени)
2 четверть
Наука и этика: киборги и клоны.
Лексика и культура речи.
Слушание и говорение
Лексика научно-популярного стиля.
10.1.2 определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем;
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
10.2.3 понимать применение аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк);
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
Письмо
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
Соблюдение речевых норм
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
Человек: права и обязанности.
Словообразование и
морфология.
Слушание и говорение
Словообразование научного стиля.
Императивные предложения.
Глаголы несовершенного вида настоящего времени.
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры;
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
Чтение
10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры;
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
Письмо
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
Соблюдение речевых норм
10.4.3 соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени)
3 четверть
Tуризм: экотуризм
Пунктуация.
Слушание и говорение
Знаки препинания в предложениях, осложнҰнных однородными, обособленными членами, вводными словами и конструкциями; сложные предложения.
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
Письмо
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пере сказа, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях
Экология души.
Синтаксис.
Пунктуация.
Слушание и говорение
Знаки препинания в предложениях, осложнҰнных однородными, обособленными членами, вводными словами и конструкциями.
Сложные предложения.
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.10 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.3 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ;
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.7 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях
4 четверть
Свободное время как показатель развития общества.
Орфография.
Слушание и говорение
Орфография.
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
Письмо
10.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя;
10.3.7 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы
Толерантность и диалог межнациональных культур.
Лексика.
Стилистика.
Слушание и говорение
Термины.
Общенаучная лексика.
Узкоспециальная терминология.
10.1.5 строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.10 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.7 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
4) 11 класс
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Социальное неравенство как глобальная проблема общества.
Синтаксис.
Стилистика.
Слушание и говорение
Пассивные конструкции с возвратными глаголами.
Пассивные конструкции в безличных предложениях.

10.3.7 бар барлық мәтіндік ақауларды ескере отырып
мақсатты, мақсатты аудитория, байланыс жағдайлары және оқырманға әсер етудідұрыс және түзету
11.3.7 мақсаттағы, мақсатты аудиториядағы, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктердідұрыстау және түзету
4) әдеби тіл нормасы:
Білім алушылар білуі керек:
Бөлім
10 сынып
11 сынып
1.орфографиялық
нормаларды сақтау
10.4.1 соблюдать орфографиялық
нормаларды сақтау
11.4.1 орфографиялық
нормаларды сақтау
2.
Лексикалық нормаларды сақтау
10.4.2 ресми бизнес стилінің сөздік қорын, публицистикалық және ғылыми стильді, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға
11.4.2 арнайы лексика, әртүрлі графикалық және мәнерлі сөйлеу құралдарын, қарым-қатынас мақсаттары мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды пайдаланыңыз
3.
Грамматикалық нормаларды сақтау
10.4.3 сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантиканың етістіктерін қолдану, қазіргі шиеленің жетілмеген формасының етістіктері)
11.4.3 синтаксистік нормативтерді (рефлексиялық етістіктермен және қысқа пассивті қатысуымен пассивті конструкциялармен, жеке емес сөйлемдермен), стилистикалық нормаларды сақтауға
4.
Пунктуация нормаларын сақтау
10.4.4 қарапайым, күрделі (жеке терминдер, кіріспе сөздер, кірістірілген құрылымдар) және кешенді сөйлемдерде тыныс белгілерін пайдаланыңыз.
11.4. 4 қарапайым, күрделі (жеке мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын модульдер) тыныс белгілерін және түрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдерді қолданыңыз
21. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
22. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту орыс тілінде) ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік қызметтің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
Қазақстан бейнесі: қазіргі және тарихи шолу.
Сөйлеу мәдениеті.
Морфология.
Синтаксис
Тыңдалым және айтылым
Тұрақты сөйлемдер.
Графикалық және мәнерлі құралдар.
Өте жақсы сын есімдер.
Рефлексивті етістіктерімен пассивті конструкциялар.
10.1.1 мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсініп, тыңдаған нәрсеге сыни көзқарас білдіре білу, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
10.1.3 мәтіндегі мәселе бойынша мазмұнды болжау
Оқылым
10.2.1 үздіксіз және үздіксіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын мәліметтерін түсіну, естігендерге сыни көзқарас білдіре отырып, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
10.2.2 мәтіннің негізгі идеясын аударудағы жазбалар, иллюстрациялар, субтитрлердің рөлін анықтау;
10.2.4 әртүрлі жанрдағы мәтіндердің түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін, журналистік стильді (ескерту, пресс-релиз) анықтау
Жазылым
10.3.1 әртүрлі жоспарларды жасау, соның ішінде атаулы және сұрақ қоятын;
10.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, танымал ғылыми мақаланың (мақала, эссе, эссе, синопсис), журналистік стильдің (жазба, баспасөз хабарламасы, саяхат эссесі) түрлі типтері мен жанрларының құру
Тілдік нормалардың сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды қадағалау;
10.4.2 публицистикалық лексиканы, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық деректерді қолдану;
10.4.3 сөзжасам, морфологиялық нормаларды сақтау (аса сын есімдерді пайдалану)
Өнер және әдебиет: әртүрлі көркемдік өрнектер.
Орфография.
Сөзді құрастыру және морфология.
Стилистика.
Тыңдалым және айтылым
Орыс жазуының принциптері.
Сөзді құрастыру.
Императивті сөйлемдер.
Көпше түрдегі жалғыз, көпше зат есімдері.
10.1.2мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, фактілер мен көзқарастарды айқындау, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау (лекция, сұхбат, зерттеу, талқылау);
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, ағартушылық және ғылыми салалардағы кемiнде 3 микро-тақырыпты қамтитын кешендi монологты (нақты тақырып бойынша дәлелдеу, сенiм) жасау
Оқылым
10.2.3 қысқартулардың, парафраздардың, мәтіндегі басқа сөйлеу құралдарының қолданылуын түсіну;
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеуге арналған сұрақтар мен идеяларды қалыптастыру;
10.2.6 оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданады
Жазылым
10.3.1 әртүрлі жоспарларды, соның ішінде сауалнама жүргізу;
10.3.3 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, инфографика түрінде, соның ішінде АКТ-ны пайдалану арқылы ақпаратты ұсынуға мүмкіндік береді
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.3 сөзді қалыптастыру, морфологиялық нормаларды сақтау (көпше түрдегі сингулярлы, зат есімнің көптелуі)
2 тоқсан
Ғылым және этика: киборг және клондар.
Лексика және сөйлеу мәдениеті.
Тыңдалым және айтылым
Ғылыми танымал стилдің лексикасы
10.1.2 естіген мәтіннің семантикалық бөліктерін және олардың микротеграммаларын анықтауға негізделген негізгі идеяны анықтайды;
10.1.4 пікірсайысқа қатысып, өздерінің позициясын талқылап, проблеманы шешудің әр түрлі жолдарын ұсынады
Оқылым
10.2.3 мәтінді қысқартулар, парафрациялар, аллюзиялар, эфемизмдер және басқа да сөйлеу тәсілдерін қолдануды түсіну;
10.2.4 оқылған мәтін бойынша зерттеуге арналған сұрақтар мен идеяларды қалыптастыру;
10.2.5 оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданады
Жазылым
10.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысылған жоспарлар, рефераттар, қорытындылар, түйіндемелер түрінде баяндау;
10.3.4мақсаты, мақсатты аудитория және сөйлеу жағдайын ескере отырып, танымал ғылыми субтильдің (мақала, синопсис) түрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін жасау
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.2 ресми бизнес стилінің сөздік қорын, публицистикалық және ғылыми стильді, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға
Адам: құқықтар мен міндеттер.
Сөзжасам және
морфология.
Тыңдалым және айтылым
Ғылыми стильді қалыптастыру.
Императивті сөйлем.
Қазіргі шиеленің жетілмеген формасы.
10.1.1 мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, фактілер мен көзқарастарды айқындау, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау (лекция, сұхбат, зерттеу, талқылау);
10.1.3 мәтіндегі мәселе бойынша мазмұнды болжау
Оқылым
10.2.1 қатты және үзіліссіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсіну, мәтінге қосылған ақпараттың басқа көздерден / жеке тәжірибеден ақпаратпен байланысын;
10.2.3 мәтінде арнайы лексика және басқа да сөйлеу құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.4 танымал ғылыми мақаланың (мақаланың) әртүрлі жанрларының мәтіндерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау, журналистік стиль (саяхат эссесі)
Жазылым
10.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысылған жоспарлар, рефераттар, қорытындылар, түйіндемелер түрінде баяндау;
10.3.4 мақсаты, мақсатты аудитория және сөйлеу жағдайын ескере отырып, танымал ғылымның әртүрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін (мақала, эссе) жасау;
10.3.5әртүрлі эссе жазу, соның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушілікті білдіру және ақтау
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.3 сөзжасамдық, морфологиялық нормаларды сақтау (шиеленісті етістіктерді пайдалану)
3 тоқсан
Tуризм: экотуризм
Пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Біртекті, оқшауланған мүшелері, кіріспе сөздері мен конструкцияларымен қиындатылған сөйлемдегі тыныс белгілері, күрделі сөйлемдер.
10.1.4 пікірсайыстарға қатысып, өздерінің позицияларын талдап, проблеманы шешудің әр түрлі жолдарын ұсынады;
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз
Оқылым
10.2.3 мәтінде арнайы лексика, қысқартулар, парафрациялар, аллюзия, эвфемизм және басқа да сөйлеу құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.7 әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыру
Жазылым
10.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысылған жоспарлар, рефераттар, түйіндемелер түрінде баяндау;
10.3.6 оқырманға әсер етудің құралдарын пайдаланып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және мәтінді мәтіндерді жазыңыз
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.4 қарапайым, жай, күрделі (жеке терминдер, кіріспе сөздер, кірістірілген құрылымдар) және кешенді сөйлемдерде тыныс белгілерін пайдаланыңыз.
Жанның экологиясы.
Синтаксис
Тыныс белгісі.
Тыңдалым және айтылым
Біртекті, оқшауланған мүшелері, кіріспе сөздері мен конструкцияларымен күрделенген сөйлемдегі тыныс белгілері.
Күрделі сөйлемдер.
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз
Оқылым
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеуге арналған сұрақтар мен идеяларды қалыптастыру;
10.2.7 әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің мазмұнын түсіндіріп, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырыңыз
Жазылым
10.3.3 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушіліктерді білдіру және дәлелдеу;
10.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушіліктерді білдіру және дәлелдеу;
10.3.7 дұрыс және түзетумақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктер
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.4 жай, қарапайым және күрделі сөйлемдерде тыныс белгілерін қолданыңыз
4 тоқсан
Бос уақыт - қоғамдамуыныңкөрсеткішіретінде.
Орфография
Тыңдалым және айтылым
Орфография.
10.1.4 пікірсайыстарға қатысып, өздерінің позицияларын талдап, проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсынады;
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз
Оқылым
10.2.2мәтіннің негізгі идеясын аударудағы жазбалар, иллюстрациялар, субтитрлердің рөлін анықтау;
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыру
Жазылым
10.3.6 оқырманға әсер ету құралдарын қолданып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және мәтінді мәтіндерді жазуға;
10.3.7 дұрыстау және түзетулері
бар барлық мәтіндік ақауларды ескере отырыпмақсатты, мақсатты аудитория, байланыс жағдайлары және оқырманға әсер ету
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.1 Орфографиялық нормаларын қадағалаңыз
Этникалық мәдениеттердің толеранттылығымен диалогы.
Сөздік
Стилистика.
Тыңдалым және айтылым
Терминдер.
Жалпы ғылыми лексика.
Жоғары мамандандырылған терминология.
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, ағартушылық және ғылыми салалардағы кемiнде 3 микро-тақырыпты қамтитын кешендi монологты (нақты тақырып бойынша дәлелдеу, сенiм) жасау;
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз
Оқылым
10.2.6 оқу, қайталау және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданады;
10.2.7 әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің мазмұнын түсіндіріп, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырыңыз
Жазылым
10.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушіліктерді білдіру және дәлелдеу;
10.3.7 дұрыс және түзетумақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктер
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.2 ресми бизнес стилінің сөздік қорын, публицистикалық және ғылыми стильді, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға
2) 11 сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік қызметтің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
Әлеуметтік теңсіздік – қоғамның ғаламдық проблемасы.
Синтаксис
Стилистика.
Тыңдалым және айтылым
Рефлексивті етістіктерімен пассивті конструкциялар.
Жеке емес сөйлемдердегі пассивті құрылымдар.

11.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры;
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
Чтение
11.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста;
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
Письмо
11.3.1 составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема;
11.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов,
тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
Соблюдение речевых норм
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы
Научно-технический прогресс: интеллект искусственный и естественный.
Орфография
Синтаксис.
Стилистика.
Слушание и говорение
Орфографические нормы.
Пассивные конструкции с краткими страдательными причастиями.
11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста;
11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер
Чтение
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей;
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
Письмо
11.3.1 составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема;
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы;
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы
2 четверть
Tеатр в современном мире.
Стилистика.
Культура речи.
Слушание и говорение
Фразеологизмы.
Пословицы.
Устойчивые словосочетания.
Изобразительно-выразительные средства.
11. 1.1 понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры;

11.1.1 автордың ұстанымына сыни көзқарас білдіретін мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
11.1.3 кестелер мен диаграммалардағы мәтіннің мазмұнын болжау
Оқылым
11.2.1 автордың ұстанымын сыни түрде бағалайтын қатты және үздіксіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын мәліметтерін түсіну ;
11.2.2 түстің, қаріптің сан алуандылығының, дыбыстық және графикалық бейнелердің рөлін анықтау, мәтіннің негізгі ойларын берудегі гиперсілтемелер
Жазылым
11.3.1 жоспарды қоса алғанда, жоспардың әртүрлі түрлерін жасау - анықтамалық схема;
11.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұны кеңейтілген және қысылған жоспарлар түрінде баяндалған,тезистер, түйіндеме, рефераттар, аннотациялар, есептер, есептер
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.3 синтаксистік нормативтерді (рефлексиялық етістіктерімен пассивті конструкциялармен), стилистикалық нормаларды сақтауға болады
Ғылыми-техникалық прогресс: жасанды және табиғи барлау.
Орфография
Синтаксис
Стилистика.
Тыңдалым және айтылым
Орфографиялық
нормалар.
Пассивтi қатыспытты пассивтi конструкциялық.
11.1.2мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына негізделген негізгі идеяны айқындау;
11.1.5әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және бiлiм беру салалары шеңберiнде көпшiлiк алдында сөз сөйлеу үшiн жан-жақты монолог жасау
Оқылым
11.2.4 ғылыми стильдің түрлі жанрдағы мәтіндерін (сипаттамасын) анықтайды;
11.2.6 оқырманның өзі белгілеген коммуникативтік тапсырмаларға байланысты әртүрлі оқу түрлерін қолданыңыз
Жазылым
11.3.1 жоспарды қоса алғанда, жоспардың әртүрлі түрлерін жасау - анықтамалық схема;
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді (реферат) жасауға, дәйексөзді орынды қолдану
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.3 синтаксистік нормативтерді (рефлексиялық етістіктермен және қысқа пассивті қатысуымен пассивті конструкциялармен, жеке емес сөйлемдермен), стилистикалық нормаларды сақтауға
2 тоқсан
Қазіргі әлемдегі театр.
Стилистика.
Сөйлеу мәдениеті.
Тыңдалым және айтылым
Фразеология.
Нақыл сөздер.
Тұрақты сөйлемдер.
Графикалық және мәнерлі құралдар.
11.1.1 мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсініп, автордың ұстанымына сыни көзқарас білдіре (кіріспе құрылымдар, терминология), мақсатты аудиторияны, жанрларды (лекция, сұхбат, пікірталас, пікірталас, пікірталас, мақала, бейне) анықтау;

11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
Чтение
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей;
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
Письмо
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование;
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
Соблюдение речевых норм
11.4.2 использовать специальную лексику, различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
Современное общество: проблемы миграции.
Стилистика и культура речи.
Слушание и говорение
Крылатые фразы.
Устойчивые словосочетания
Изобразительно-выразительные средства..
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста;
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
Письмо
11.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов;
11.3.3 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущиеся картинки
Соблюдение речевых норм
11.4.2 использовать специальную лексику, различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
3 четверть
Современная медицина XXI века.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Обращение.
Знаки препинания в простых предложениях с обращением. Знаки препинания в сложноподчиненных предложениях с разными видами связи.
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;

11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі идеяны анықтаңыз
Оқылым
11.2.4 ғылыми (ғылыми мақала) әртүрлі жанрдағы мәтіндердің түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеулер мен гипотеза сұрақтарын қалыптастырады
Жазылым
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әр түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді (ғылыми мақала) цитата жасау;
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені зерделеу және талдау, өздерінің сөйлемын ұсынып, ақтау
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.2 тілдің әртүрлі графикалық-экспрессивті құралдарын, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға болады
Қазіргі қоғам: көші-қон проблемалары.
Сөйлеу стилі мен мәдениеті.
Тыңдалым және айтылым
Қанатты сөз тіркесі.
Тұрақты сөйлемдер
Графикалық және мәнерлі құралдар.
11.1.3 кестелер мен диаграммалардағы мәтіннің мазмұнын болжау;
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
Оқылым
11.2.1 автордың ұстанымын сыни түрде бағалайтын қатты және үздіксіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын мәліметтерін түсіну;
11.2.3 графикалық экспрессивтік құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да мәтіндерді қолдануды түсіну
Жазылым
11.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнды және сығылған жоспарларының, рефераттардың, түйіндемелердің, рефераттардың, аннотациялардың, есептердің, есептердің мазмұнын баяндайды;
11.3.3 кестелерді, диаграммаларды, графиктерді, диаграммаларды, аудио файлдарды, фотосуреттерді, қозғалыстағы суреттерді пайдаланып, презентация түрінде ақпаратты ұсынуға болады
Тілдік нормалар
дың сақталуы
11.4.2 тілдің әртүрлі графикалық-экспрессивті құралдарын, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға болады
3 тоқсан
XXI ғасырдағы заманауи медицина.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Қатысысм.
Айналыстағы қарапайым сөйлемдегі пунктуация. Түрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдегі пунктуация.
11.1.6тыңдаған материалды сенімділік тұрғысынан бағалаңыз, оны сыни түрде бағалаңыз
Оқылым
11.2.2 түстің, қаріптің саналуандылығының, дыбыстық және графикалық бейнелердің рөлін анықтау, мәтіннің негізгі ойларын берудегі гиперсілтемелер;

11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
Письмо
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
11.3.7 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование
Соблюдение речевых норм
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
Молодежная культура: проблемы молодого поколения.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и в сложных предложениях с разными видами связи.
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий;
11.2.7 извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы;
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
Письмо
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
11.3.7 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
4 четверть
Мир и безопасность.
Орфография.
Слушание и говорение
Орфографические нормы.

11.2.3 мәтіндік графикалық құралдарды, стилистикалық формаларды және басқа әдістерді қолдануды түсіну;
11.2.4 журналистік стильдік мәтіндердің (репортаждың) және субстраттардың түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау
Жазылым
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсынып, негіздеу;
11.3.7 дұрыс және түзетумақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар кемшіліктерді;
11.3.4 мақсаты, мақсатты аудитория және сөйлеу жағдайын есепке ала отырып, журналистік стильдің (есептердің) мәтіндерін жасау, дәйексөзді қолдану орынды
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.4 қарапайым, күрделі (жеке мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын модульдер) тыныс белгілерін және түрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдерді қолданыңыз
Жастар мәдениеті: жас ұрпақтың мәселелері.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Қарапайым, қарапайым, күрделі (жеке мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын модульдер) және әртүрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдегі тыныс белгілер.
11.1.6тыңдаған материалдарды сенімділік тұрғысынан бағалауға, оны сыни бағалауға;
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
Оқылым
11.2.6 оқырманның өзі белгілеген коммуникативтік тапсырмаларға байланысты әртүрлі оқу түрлерін қолдануға;
11.2.7 әртүрлі көздерден ақпарат алу, қарым-қатынас орнату;
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыру.
Жазылым
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсынып, негіздеу;
11.3.7 дұрыс және түзетумақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктер
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.4 қарапайым, қарапайым, күрделі (жеке мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын модульдер) тыныс белгілерін және түрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдерді қолданыңыз
4 тоқсан
Бейбітшілік пен қауіпсіздік.
Орфография
Тыңдалым және айтылым
Орфографические нормы.

11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер;
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
11.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора;
11.3.7 корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы
Историческое наследие и память.
Синтаксис.
Пунктуация.
Слушание и говорение
Пассивные конструкции с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях.
Знаки препинания в предложениях и сложных предложениях с разными видами связи.
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей;
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
уместно использовать цитирование;
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
11.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора
Соблюдение речевых норм

11.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және бiлiм беру салалары шеңберiнде көпшiлiк алдында сөйлеу үшiн егжей-тегжейлi монолог құру;
11.1.6 тыңдаған материалды сенімділік тұрғысынан бағалаңыз, оны сыни түрде бағалаңыз
Оқылым
11.2.2 түстің, қаріптің саналуандылығының, дыбыстық және графикалық бейнелердің рөлін анықтау, мәтіннің негізгі ойларын берудегі гиперсілтемелер;
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың позициясын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыруға;
11.2.9 мәтіннің фрагменті мазмұнын түсіндіреді, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырады
Жазылым
11.3.6 авторлық сенімдерін, көзқарастарын және сезімдерін көрсететін техниканы қолдана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттама мәтіндерін және повесті мәтіндерді жазуға;
11.3.7 дұрыс және түзетумақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктер
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.1 Орфографиялық нормаларын қадағалаңыз
Тарихи мұра және есте сақтау.
Синтаксис
Пуктуация
Тыңдалым және айтылым
Рефлексивті етістіктерімен және қысқа пассивті қатысуымен пассивтік конструкциялар, адамсыз сөйлемдерде.
Әртүрлі байланыс түрлерімен сөйлемдегі пунктуация және күрделі сөйлемдер.
11.1.6 тыңдаған материалды сенімділік тұрғысынан бағалаңыз, оны сыни түрде бағалаңыз
Оқылым
11.2.4 публицистикалық стильдің (жалпыға ортақ орындаушылық) әртүрлі жанрдағы мәтіндердің түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың позициясын және оқырманның әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыруға;
11.2.9 мәтіннің фрагменті мазмұнын түсіндіреді, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырады
Жазылым
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді (ашық сөйлеу) сілтеме дұрысжасау;
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсынып, негіздеу;
11.3.6 автордың сенімдерін, көзқарастары мен сезімдерін бейнелейтін техниканы қолдана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттама-әңгімелеу мәтіндерін жазыңыз
Тілдік нормалар
дың сақталуы

11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы;
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
Приложение 82
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Русская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;

11.4.3 синтаксистік нормативтерді (рефлексиялық етістіктермен және қысқа пассивті қатысушылары бар, пассивтік сөйлемдермен), стилистикалық нормаларды сақтауға;
11.4.4 әртүрлі байланыс түрлерімен комплекстік сөйлемдерде тыныс белгілерін қолданыңыз
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
82-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Орыс әдебиеті" пәнін оқытудың мақсаты - шығарманың әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін ескере отырып, идеялық-көркемдік мазмұнды талдауға қабілетті, сыни ойлаушы, құзыретті оқырмандарды тәрбиелеу арқылы өзін-өзі дамытуға және жетілдіруге дайын адамның рухани құндылықтарын қалыптастыруға мүмкіндік беру.
3. "Орыс әдебиеті" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) қазақ және әлем әдебиетімен өзара байланысын ескере отырып, орыс әдебиетінің негізінде табысты әлеуметтік бейімделуге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) көркемдік әдебиет құралдарымен "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының негізінде патриотизмді, азаматтылықты, белсенді өмірлік ұстанымды қалыптастыру;
3) қазіргі әлемнің жаһандану жағдайында рухани мұра ретінде әдебиет құндылығын түсінуді қалыптастыру;
4) сыни талдау, салыстыру, жалпылау дағдыларын жетілдіру, ұқсастықтарды және себеп-салдарлық байланыстарды орнату білігі, құбылыстарды жіктеу, логикалық және сыни пікірлерді құру, шығарманы талдау негізінде ой қорыту және қорытынды жасау;
5) оқудың рухани және интеллектуалды қажеттілігін қалыптастыру, әр білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы мәтінді сыни оқу және интерпретациялау дағдыларын жетілдіру;

6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание программы по учебному предмету "Русская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;

6) әртүрлі жанрдағы шығармалардың идеялық-көркемдік, әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін талдау, терең түсіну негізінде қарым-қатынастық дағдыларды дамыту;
7) зерттеу мәдениеті саласындағы құзыреттілікті көрсету арқылы шығарман, ауызша немесе жазбаша формадағы әдеби-сыни мақалаларды бағалау дағдыларын жетілдіру;
8) әдеби құбылыстарды мәнмәтіндік қарастыру қабілеттілігін, әдеби фактілерді салғастыру білігін жетілдіру, ұқсастықтарды жүргізу, әдеби параллельдерді құру.
2-тарау. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша бағдарламаның мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер күтілетін нәтижелер түріндегі сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады: дағды немесе білік, білім немесе түсінік.
6. Әрбір бөлімше ішінде бірізділікпен ұйымдастырылған оқу мақсаттары, мұғалімдерге өз жұмыстарын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ, оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпараттандыруға мүмкіндік береді.
7. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Түсіну және мәтін бойынша жауаптар", "Мәтінді талдау және интерпретациялау", "Бағалау және салыстырмалы талдау".
8. "Түсіну және мәтін бойынша жауаптар" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) терминдерді түсіну;
2) көркемдік шығарманы түсіну;
3) жатқа оқу және цитата келтіру;
4) жоспар құру;
5) мазмұндау;
6) сұрақтарға жауаптар.
9. "Мәтінді талдау және интерпретациялау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жанр;
2) тақырып және идея;
3) композиция;
4) эпизодттарды талдау;
5) кейіпкерлерге мінездеме;
6) түрлі түсінік формасындағы шығарманың көркемдік әлемі;
7) автордың қатынасы;

8) литературные приемы и изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11класс
1.
Понимание терминов
10.1.1 понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм
2.
Понимание художественного произведения
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
3.
Чтение наизусть и цитирование
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции
4.
Составление плана
10.1.4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы
11.1. 4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии
5.
Пересказ
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
11.1.5 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста
6.
Ответы на вопросы
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о проблеме и системе образов
2) анализ и интерпретация текста:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11класс
1. Жанр
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики

8) әдебиеттік тәсілдер және бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық хат.
10. "Бағалау және салыстырмалы талдау" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркемдік туындыны бағалау;
2) көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру;
3) әдебиет туындыларын салғастыру;
4) пікірді бағалау.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарлама бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 10.2.1.4 кодында: "10" – сынып, "2" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
1) Мәтін бойынша түсінік және жауаптар:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Терминдерді түсіну
10.1.1
терминдерді түсіну: алтын ғасыр, онегиндік шумақ, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, желі
11.1.1 терминдерді түсіну: ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм
2.
Көркем шығарманы түсіну
10.1.2 көркем шығарма мазмұнын түсіну, оның мәселелер жиынтығын, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру
11.1.2 көркем шығарма мазмұнын және оның әдеби процестегі рөлін түсіну, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру
3.
Жатқа оқу және цитата келтіру
10.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу
11.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен және мәселелер жиынтығымен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу
4.
жоспар құру
10.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жоспарын құру
11.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма мен рецензия жоспарын құру
5.
мазмұндау
10.1.5 мазмұнды шығармашылық қайта ойлау және бейнелік құралдарды пайдалану арқылы туынды мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
11.1.5 шығармашылық қайта ойлау, авторлық өзгешелікті сақтау арқылы туынды мазмұнын қайта айту
6.
сұрақтарға жауаптар.
10.1.6 тақырып және бейнелер туралы өз пікірін білдіру арқылы, туынды мәтініне сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
11.1.6 мәселе және бейнелер жүйесі туралы өз пікірін білдіру арқылы, әдеби материалдарға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
2) талдау және интерпретациялау:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Жанр
10.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (роман-эпопея, өлең түріндегі роман , психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктері

11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века
2. Тема и идея
10.2. 2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
11. 2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
3. Композиция
10. 2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев)
4. Анализ эпизодов
10.2.4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
11.2. 4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
5. Характеристика героев
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей
11.2 5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения
6. Художественный мир произведения в разных формах представления
10.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры )
11. 2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры)
7. Отношение автора
10. 2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11. 2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
8. Литературные приемы и изобразительные средства
10.2. 8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя
11.2. 8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
9. Творческое письмо
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
11.2. 9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения

11.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктері
2.
Тақырып және идея
10.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы
11.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, мәтіннің көркемдік ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы
3.
Композиция
10.2.3 композицияның туынды идеясын, кейіпкерлер бейнесін ашудағы рөлін анықтау
11.2.3 композицияның автор ойын (тақырыпты, мәселелер жиынтығын, кейіпкерлер бейнесін) ашудағы рөлін анықтау
4.
Эпизодтарды талдау
10.2.4 туынды композициясындағы рөлі мен орнын анықтау арқылы эпизодты талдау, идеялық-тақырыптық ойды ашу үшін эпизод мағынасын түсіндіру
11.2.4 көркемдік құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде, эпизод рөлін, оның туынды тақырыбы, мәселелер жиынтығымен өзара байланысын анықтау
5.
Кейіпкерлерге мінездеме
10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы
6.
Түрлі түсінік формасындағы шығарманың көркемдік әлемі
10.2.6
ақпаратты берудің түрлі формасындағы (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) кейіпкерлердің идеясы мен өзара қарым-қатынасын көрсету арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау
11.2.6 көрсетілімнің түрлі формаларында (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) мәселелер жиынтығын ұсыну арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау
7. Автордың қатынасы
10.2.7 автор көзқарасын мәтіндегі мысалдармен түсіндіру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге деген қарым-қатынасын білдіру әдістерін анықтау
11.2.7 автор көзқарасын өз ойымен салғастыру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге көзқарасын білдіру әдістерін анықтау
8. Әдебиеттік тәсілдер және бейнелеу құралдары
10.2.8 поэзиялық синтаксистің фигураларын және бейнелеу құралдарын, үлгілерді қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау
11.2.8 үлгілерді, көркемдік кеңістікті және уақытты, бейнелеу құралдары және поэзиялық синтаксистің фигураларын қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау, оларды автордың қандай мақсатта пайдаланатындығын түсіндіру
9.
Шығармашылық хат
10.2.9 әдебиеттік материалға сүйене отырып, туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру мен нақты және бейнелі тілді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, аннотациялар) логикалық және бірізділікпен жазу
11.2.9 туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру арқылы нақты және бейнелі тілді пайдалана және әдебиеттік материал мен өз тәжірибесіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, рецензиялар) логикалық және бірізділікпен жазу

3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11класс
1. Оценивание художественного произведения
10.3.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний
2. Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3. Сопоставление произведений литературы
10.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки
4. Оценивание высказываний
10.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
11. 3.4 оценивать устные и письменные высказывания с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
12. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения)
1) 10 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Лишние люди

3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Көркемдік туындыны бағалау
10.3.1 туындыны оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау, идеяға, кейіпкерлерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы
11.3.1 туындыға адамгершілік және эстетикалық тұрғыдан сыни баға беру, мәселелер жиынтығына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы
2.
Көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
10.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
11.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға, мәселелер жиынтығына әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
3.
Әдебиет туындыларын салғастыру
10.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру
11.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы адамгершілік және эстетикалық құндылықтар тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру
4.
Пікірді бағалау
10.3.4 тақырыпты ашудың толықтығы пен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, фактологиялық нақтылығы мен тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсері тұрғысынан ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының және өзгелердің) бағалау
11.3.4 тақырыпты ашудың толықтығы пен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, фактологиялық нақтылығы мен тыңдаушының немесе оқырманның назарын аудару құралдары тұрғысынан ауызша және жазбаша пікірлерді бағалау
12. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
13. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту орыс тілінде) ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптары арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Артық адамдар

1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
Понимание и ответы на вопросы
10. 1.1 понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1 6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман и др.), особенности философской лирики;
10.2 2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
2 четверть
Герой нашего времени
1.1. М.Ю. Лермонтов. "Герой нашего времени".
2.
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2. 3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ

1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин"
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 терминдерді түсіну: алтын ғасыр, онегиндік шумақ, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, желі;
10.1.2 көркем шығарма мазмұнын түсіну, оның мәселелер жиынтығын, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру;
10.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
10.1.6 тақырып және бейнелер туралы өз пікірін білдіру арқылы, туынды мәтініне сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
10.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (роман-эпопея, өлең түріндегі роман , психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктері;
10.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы;
10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы;
10.2.8 поэзиялық синтаксистің фигураларын және бейнелеу құралдарын, үлгілерді қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау
Бағалау және салыстырмалы талдау
10.3.1 туындыны оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау, идеяға, кейіпкерлерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы
2-тоқсан
Біздің уақыттың кейіпкерлері
1. М.Ю. Лермонтов. "Біздің уақыттың кейіпкерлері".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.2 көркем шығарма мазмұнын түсіну, оның мәселелер жиынтығын, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру;
10.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
10.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жоспарын құру;
10.1.5 мазмұнды шығармашылық қайта ойлау және бейнелік құралдарды пайдалану арқылы туынды мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Талдау және интерпретация
10.2.3 композицияның туынды идеясын, кейіпкерлер бейнесін ашудағы рөлін анықтау;
10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы;
10.2.6 ақпаратты берудің түрлі формасындағы (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) кейіпкерлердің идеясы мен өзара қарым-қатынасын көрсету арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау;
10.2.7 автор көзқарасын мәтіндегі мысалдармен түсіндіру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге деген қарым-қатынасын білдіру әдістерін анықтау;
10.2.9 әдебиеттік материалға сүйене отырып, туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру мен нақты және бейнелі тілді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, аннотациялар) логикалық және бірізділікпен жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау

10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
3 четверть
Человек и право
3.1. Ф.М. Достоевский. "Преступление и наказание".
2. Н.А. Островский. "Бесприданница".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2. 5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2. 6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Семейные ценности
4.1. Л.Н. Толстой. "Война и мир".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.2.4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;

10.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
3-тоқсан
Адам және құқық
1. Ф.М. Достоевский. "Қылмыс пен жаза".
2. Н.А. Островский "Жасаусыз қалыңдық".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 терминдерді түсіну: алтын ғасыр, онегиндік шумақ, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, желі;
10.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
10.1.6 тақырып және бейнелер туралы өз пікірін білдіру арқылы, туынды мәтініне сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
10.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы;
10.2.4 туынды композициясындағы рөлі мен орнын анықтау арқылы эпизодты талдау, идеялық-тақырыптық ойды ашу үшін эпизод мағынасын түсіндіру;
10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы;
10.2.6 ақпаратты берудің түрлі формасындағы (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) кейіпкерлердің идеясы мен өзара қарым-қатынасын көрсету арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау;
10.2.7 автор көзқарасын мәтіндегі мысалдармен түсіндіру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге деген қарым-қатынасын білдіру әдістерін анықтау
Бағалау және салыстырмалы талдау
10.3.1 туындыны оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау, идеяға, кейіпкерлерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы;
10.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру
4-тоқсан
Отбасы құндылықтары
1. Л.Н. Толстой. "Соғыс және бейбітшілік".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 терминдерді түсіну: алтын ғасыр, онегиндік шумақ, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, желі;
10.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жоспарын құру;
10.1.5 мазмұнды шығармашылық қайта ойлау және бейнелік құралдарды пайдалану арқылы туынды мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Талдау және интерпретация
10.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (роман-эпопея, өлең түріндегі роман , психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктері;
10.2.3 композицияның туынды идеясын, кейіпкерлер бейнесін ашудағы рөлін анықтау;
10.2.4 туынды композициясындағы рөлі мен орнын анықтау арқылы эпизодты талдау, идеялық-тақырыптық ойды ашу үшін эпизод мағынасын түсіндіру;

10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя;
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
2) 11 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Человек в эпоху перемен
М. А. Шолохов. "Донские рассказы" (по выбору учителя).
С.А. Есенин. Стихотворения (по выбору учителя).
А.А. Блок. Стихотворения из сборника "Страшный мир", цикл "Стихи о Прекрасной даме", поэмы (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о проблеме и системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний
2 четверть
Человек в эпоху тоталитарного режима
1. А Н. Рыбаков. "Дети Арбата".
А.А. Ахматова. Стихи и поэмы (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
11.1. 1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии
Анализ и интерпретация
11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века;
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
11.3. 2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3 четверть
Война в судьбах людей
В.В.Быков. "Сотников".
Б.Васильев. "А зори здесь тихие".
1.В.Л. Кондратьев. "Сашка".
2.Военная лирика. Д.С. Самойлов,
3.Б.Ш. Окуджава,
4.Н.А. Заболоцкий,
5.А.Т. Твардовский,
6. Е.А. Евтушенко,
7.В.С. Высоцкий и др. (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.5 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о проблеме и системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Тема нравственного выбора
2.А.В. Вампилов. "Утиная охота".
Стихотворения современных поэтов по выбору учителя
(Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов,
О. Сулейменов и др.)
Понимание и ответы на вопросы
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии;
11.1.5 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста
Анализ и интерпретация
11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века;
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
11.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии ) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки;

10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы;
10.2.8 поэзиялық синтаксистің фигураларын және бейнелеу құралдарын, үлгілерді қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау;
10.2.9 әдебиеттік материалға сүйене отырып, туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру мен нақты және бейнелі тілді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, аннотациялар) логикалық және бірізділікпен жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
10.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру;
10.3.4 тақырыпты ашудың толықтығы пен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, фактологиялық нақтылығы мен тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсері тұрғысынан ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының және өзгелердің) бағалау
2) 11-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Адам өзгеріс дәуірінде
1. М. А. Шолохов. "Донские рассказы" (мұғалім таңдауы бойынша).
2. С.А. Есенин. Өлеңдер (мұғалім таңдауы бойынша).
3. А.А. Блок. Өлеңдер "Қорқынышты әлем" жинақтағынан, "Әдемі Леди туралы өлеңдер" циклынан, поэмалар (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 терминдерді түсіну: ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.2 көркем шығарма мазмұнын және оның әдеби процестегі рөлін түсіну, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру;
11.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен және мәселелер жиынтығымен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
11.1.6 мәселе және бейнелер жүйесі туралы өз пікірін білдіру арқылы, әдеби материалдарға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
11.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, мәтіннің көркемдік ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы;
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы;
11.2.7 автор көзқарасын өз ойымен салғастыру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге көзқарасын білдіру әдістерін анықтау;
11.2.8 үлгілерді, көркемдік кеңістікті және уақытты, бейнелеу құралдары және поэзиялық синтаксистің фигураларын қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау, оларды автордың қандай мақсатта пайдаланатындығын түсіндіру
Бағалау және салыстырмалы талдау
11.3.1 туындыға адамгершілік және эстетикалық тұрғыдан сыни баға беру, мәселелер жиынтығына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы
2-тоқсан
Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам
1. А Н. Рыбаков. "Арбат балалары".
2. А.А. Ахматова. Өлеңдері мен поэмалары (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 терминдерді түсіну: ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма мен рецензия жоспарын құру
Талдау және интерпретация
11.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктері;
11.2.3 композицияның автор ойын (тақырыпты, мәселелер жиынтығын, кейіпкерлер бейнесін) ашудағы рөлін анықтау;
11.2.4 көркемдік құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде, эпизод рөлін, оның туынды тақырыбы, мәселелер жиынтығымен өзара байланысын анықтау;
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы;
11.2.6 көрсетілімнің түрлі формаларында (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) мәселелер жиынтығын ұсыну арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау;
11.2.7 автор көзқарасын өз ойымен салғастыру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге көзқарасын білдіру әдістерін анықтау;
11.2.9 туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру арқылы нақты және бейнелі тілді пайдалана және әдебиеттік материал мен өз тәжірибесіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, рецензиялар) логикалық және бірізділікпен жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
11.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға, мәселелер жиынтығына әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
3-тоқсан
Адамдар тағдырындағы соғыс
1. В.В.Быков. "Сотников".
2. Б. Васильев. "Мұнда таңертең тыныштық орнады".
3. В.Л.Кондратьев. "Сашка".
4. Соғыс лирикасы. Д. С. Самойлов, Б. Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко, .В.С. Высоцкий (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 көркем шығарма мазмұнын және оның әдеби процестегі рөлін түсіну, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру;
11.1.5 шығармашылық қайта ойлау, авторлық өзгешелікті сақтау арқылы туынды мазмұнын қайта айту;
11.1.6 мәселе және бейнелер жүйесі туралы өз пікірін білдіру арқылы, әдеби материалдарға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
11.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, мәтіннің көркемдік ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы;
11.2.4 көркемдік құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде, эпизод рөлін, оның туынды тақырыбы, мәселелер жиынтығымен өзара байланысын анықтау;
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы;
11.2.6 көрсетілімнің түрлі формаларында (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) мәселелер жиынтығын ұсыну арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау;
11.2.7 автор көзқарасын өз ойымен салғастыру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге көзқарасын білдіру әдістерін анықтау
Бағалау және салыстырмалы талдау
11.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға, мәселелер жиынтығына әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру;
11.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы адамгершілік және эстетикалық құндылықтар тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру
4-тоқсан
Адамгершілік таңдау тақырыбы
А.В. Вампилов. "Утиная охота".
Заманауи ақындардың өлеңдері (мұғалім таңдауы бойынша)
(Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. Сулейменов және т.б.).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен және мәселелер жиынтығымен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
11.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма мен рецензия жоспарын құру;
11.1.5 шығармашылық қайта ойлау, авторлық өзгешелікті сақтау арқылы туынды мазмұнын қайта айту
Талдау және интерпретация
11.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктері;
11.2.3 композицияның автор ойын (тақырыпты, мәселелер жиынтығын, кейіпкерлер бейнесін) ашудағы рөлін анықтау;
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы;
11.2.8 үлгілерді, көркемдік кеңістікті және уақытты, бейнелеу құралдары және поэзиялық синтаксистің фигураларын қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау, оларды автордың қандай мақсатта пайдаланатындығын түсіндіру;
11.2.9 туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру арқылы нақты және бейнелі тілді пайдалана және әдебиеттік материал мен өз тәжірибесіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, рецензиялар) логикалық және бірізділікпен жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
11.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы адамгершілік және эстетикалық құндылықтар тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру;

11.3.4 оценивать устные и письменные высказывания с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 83 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения)
Сноска. Приложение 83 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Русская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;

11.3.4 тақырыпты ашудың толықтығы пен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, фактологиялық нақтылығы мен тыңдаушының немесе оқырманның назарын аудару құралдары тұрғысынан ауызша және жазбаша пікірлерді бағалау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
83-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. 83-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мақсаты – шығарманың әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін ескере отырып, идеялық-көркемдік мазмұнды талдай алатын құзыретті, сыни тұрғыдан ойлайтын оқырманды тәрбиелеу арқылы өзін-өзі дамытуға және өзін-өзі жетілдіруге дайын адамның рухани құндылықтарын қалыптастыруға ықпал ету.
3. "Орыс әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) орыс әдебиеті негізінде қазақ және әлем әдебиетімен, мәдениетімен өзара байланысын қарастыра отырып, әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының негізінде көркем әдебиет құралдары арқылы патриотизмді, азаматтықты, белсенді өмірлік ұстанымды қалыптастыру;
3) қазіргі әлемнің жаһандану жағдайында рухани мұра ретінде әдебиеттің құндылығын түсінуге баулу;
4) сыни талдау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланысын орната білу, құбылыстарды жіктеу; шығармаларды талдау негізінде логикалық және сыни пайым жасау; дәлелдеу және тұжырымдау дағдыларын жетілдіру;
5) әрбір білім алушының шығармашылық қабілетін дамыта отырып, оқудың рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру; сыни талдап оқу және мәтінді интерпретациялау дағдыларын жетілдіру;

6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русская литература" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Русская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) литературные приемы и изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;

6) әртүрлі жанрдағы шығармалардың идеялық-көркемдік, әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін талдап, терең түсінуге арқылы коммуникативтік дағдыларын дамыту;
7) шығарманың мазмұнын, зерттеу мәдениеті саласындағы құзыреттілігін көрсете отырып, әдеби-сыни мақалаларды ауызша немесе жазбаша түрде бағалау дағдыларын жетілдіру;
8) әдеби құбылыстарды контексте қарастыру, әдеби фактілерді салғастыру, ұқсастығын табу, әдеби параллель жасау қабілеттерін жетілдіру.
2-тарау. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Орыс әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі: бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына негізделген. (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бағдарламасының мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бөлімдер күтілетін нәтижелер түрінде сынып бойынша оқу мақсаттарынан: дағдылар немесе білік, білім немесе түсініктен тұратын бөлімшелерден тұрады.
6. Әрбір бөлімше ішінде бірізді ұйымдастырылған оқыту мақсаттары мұғалімдерге өз жұмыстарын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ, оларды келесі оқу кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
7. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Мәтінді түсіну және жауап беру", "Мәтінді талдау және интерпретация", "Бағалау және салыстырмалы талдау".
8. "Мәтінді түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем шығармаларды түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз келтіру;
4) жоспар құру;
5) мазмұндау;
6) сұрақтарға жауап беру.
9. "Мәтінді талдау және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жанр;
2) тақырып пен идея;
3) композиция;
4) эпизодтарды талдау;
5) кейіпкерлерді сипаттау;
6) әртүрлі формада берілген шығарманың көркемдік әлемі;
7) автор көзқарасы;
8) әдеби тәсілдер мен көркемдеуіш құралдар;
9) шығармашылық жұмыс.
10. "Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарманы бағалау;

2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Понимание терминов
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм.
2.Понимание художественного произведения
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
3.Чтение наизусть и цитирование
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции
4.Составление плана
10.1.4 составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы
11.1.4 составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы
5.Пересказ
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
1.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
6.Ответы на вопросы
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
11.1 6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
2) анализ и интерпретация:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Жанр
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики
11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни
2.Тема и идея
10.2. 2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию

2) көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру;
3) әдеби шығармаларды салғастыру;
4) пікірді бағалау.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1 кодында "10" - сынып, "2" – бөлімшесі, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) мәтінді түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Терминдерді түсіну
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну
2. Көркем шығарманы түсіну
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның рөлін түсіну
3. Жатқа оқу және дәйексөз келтіру
10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
4. Жоспар құру
10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру
11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру
5. Мазмұндау
10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
6. Сұрақтарға жауап беру
10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіріп, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіріп, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Жанр
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау
2. Тақырып және идея
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау

11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста
3.Композиция
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев)
4.Анализ эпизодов
10.2 4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
5.Характеристика героев
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения
6.Художественный мир произведения в разных формах представления
10.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер)
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер)
7.Отношение автора
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
8.Литературные приемы и изобразительные средства
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
11.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
9.Творческое письмо
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
11.2. 9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Оценивание художественного произведения
10.3.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний

11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау
3.Композиция
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтау, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіру
11.2.3 автордың идеясын (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау
4. Эпизодтарды талдау
10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы рөлі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру
11.2.4 эпизод рөлін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау
5. Кейіпкерлерді сипаттау
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау
6. Әр түрлі формада берілген шығарманың көркемдік әлемі
10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау
11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау
7. Автор көзқарасы
10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың ұстанымын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
11.2.7 автор ұстанымын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
8. Әдеби тәсілдер мен көркемдеуіш құралдар
10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
9. Шығармашылық жұмыс
10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану; шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану; өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Көркем әдебиет шығармаларын бағалау
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау

11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний
2.Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3.Сопоставление произведений литературы
10. 3. 3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4.Оценивание высказываний
10.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
11.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
12. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения)
1) 10 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Лишние люди
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин". 2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменты)
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции; 10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства;
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2.2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
2 четверть
Герой нашего времени
1. М.Ю. Лермонтов. "Герой нашего времени". 2. Ч.Т. Айтматов. "Плаха"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.4 составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя;
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3 1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
3 четверть
Человек и право
1. Ф.М. Достоевский. "Преступление и наказание". 2. Н.А. Островский "Бесприданница"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.4 составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2 4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3. 3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Семейные ценности
10.1. Л.Н. Толстой. "Война и мир". 2. А. В. Вампилов "Старший сын"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
Анализ и интерпретация
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2 4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2. 5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2. 6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2. 9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя

11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2. Көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау; бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау; бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3. Әдеби шығармаларды салғастыру
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4. Пікірді бағалау
10.3.4 әдеби тақырыптың толық мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсері және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
11.3.4 әдеби тақырыптың толық және терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
12. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады
13. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту орыс тілінде) мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Артық адамдар
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин". 2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменттер)
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну; 10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау; 10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіру, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау; 10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау
2-тоқсан
Біздің уақыттың кейіпкерлері
1 М.Ю. Лермонтов. "Біздің уақыттың кейіпкерлері". 2 Ч.Т. Айтматов. "Жан пида"
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну; 10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру; 10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтау, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіру; 10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау; 10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
3-тоқсан
Адам және құқық
1 Ф.М. Достоевский. "Қылмыс пен жаза". 2 Н.А. Островский "Жасаусыз қалыңдық.
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру; 10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтайды, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіреді; 10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру; 10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Отбасы құндылықтары
1. Л.Н. Толстой. "Соғыс және бейбітшілік". 2. А.В. Вампилов "Үлкен ұл".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау; 10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру; 10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану; шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар)
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 10.3.4 әдеби тақырыптың толық мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсер етуі және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау

2) 11 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Человек в эпоху перемен
11.1. Р. Брэдбери. "Улыбка".
12.2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго".
3. С.А. Есенин. Стихотворения (по выбору учителя).
4. А.А. Блок. Стихи из сборника "Страшный мир", цикл "Стихи о Прекрасной даме", поэмы (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний
2 четверть
Человек в эпоху тоталитарного режима
1. А. Н. Рыбаков "Дети Арбата".
2. А.А. Ахматова. Поэзия.
3. Е.И. Замятин "Мы"
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1. 4 составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие;
Анализ и интерпретация
11.2. 1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2. 7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3 четверть
Война в судьбах людей
1. В.В.Быков. "Сотников".
2. Б. Васильев. "А зори здесь тихие".
3. В.Л.Кондратьев. "Сашка" (по выбору учителя). 8.
4. Э.М. Ремарк. "Три товарища".
5. Военная лирика. Д. С. Самойлов, Б. Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко,
6. В.С. Высоцкий (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2. 2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2. 5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2. 6 анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11. 2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний;
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4 четверть
Тема нравственного выбора

2) 11-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Адам өзгеріс дәуірінде
1. Р. Брэдбери. "Улыбка". 2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго". 3. С.А. Есенин. Өлеңдер (мұғалім таңдауы бойынша). 4. А.А. Блок. Өлеңдер "Қорқынышты әлем". жинақтағынан, "Әдемі Леди туралы өлеңдер" циклынан, поэмалар (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну; 11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау; 11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2-тоқсан
Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам
1. А. Н. Рыбаков "Арбат балалары". 2. А.А. Ахматова. Поэзия. 3. Е.И. Замятин "Біз".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру; 11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау; 11.2.3 автордың идеясын ашуда (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау; 11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйене сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3-тоқсан
Адамдардың тағдырындағы соғыс
1.В.В.Быков. "Сотников". 2. Б. Васильев. "Мұнда таңертең тыныштық орнады". 3.В.Л.Кондратьев. "Сашка" (мұғалім таңдауы бойынша). 4. Э.М. Ремарк. "Үш дос". 5. Соғыс лирикасы. Д. С. Самойлов, Б.Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко, 6.В.С. Высоцкий (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау; 11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Моральды таңдау тақырыбы

1. А.В. Вампилов. "Утиная охота".
2. М. Горький. "Старуха Изергиль".
3. Стихотворения современных поэтов на тему нравственного выбора (Р. Рождествен ский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. О. Сулейменов, Б. Канапьянов и др.)
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.4 составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
Анализ и интерпретация
11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11. 2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов;
11.3. 4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русская литература" (с сокращением учебной нагрузки) Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русская литература"
14. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.

1. А.В. Вампилов. "Үйрек аулау". 2. М. Горький. "Изергиль кемпір". 3. Заманауи ақындардың моральды таңдау тақырыбында өлеңдері (Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. О. Сулейменов, Б. Канапьянов және т.б.).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну; 11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру; 11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 11. 2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев); 11. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения; 11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру; 11.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
3-тарау. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (оқу жүктемесі төмендетілген) 1-параграф. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
14. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.

11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3. Сопоставление произведений литературы
10.3. 3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4. Оценивание высказываний
10.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
11.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Скачать
23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования с русским языком обучения (с сокращением учебной нагрузки)
1) 10 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Лишние люди
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменты)
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 – определять род, жанр и его признаки;
10.2.2 - определять тематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
2 четверть
Герой нашего времени

11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау; бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3. Әдеби шығармаларды салғастыру
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4. Пікірді бағалау
10.3.4 әдеби тақырыптың толық мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсері және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
11.3.4 әдеби тақырыптың толық және терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
23. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады
24. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарға арналған қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту орыс тілінде) мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады (оқу жүктемесі төмендетілген).
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын(оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары (оқу жүктемесі төмендетілген)
1)10-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Артық адамдар
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин" 2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменттер)
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну; 10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау; 10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанрдың түрлерін және оның белгілерін анықтау;
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау
2-тоқсан
Біздің уақыттың кейіпкерлері

1. М.Ю. Лермонтов. "Герой нашего времени".
2. Ч.Т. Айтматов. "Плаха".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 - определять тематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
3 четверть
Человек и право
1. Ф.М. Достоевский. "Преступление и наказание".
2. Н.АОстровский "Бесприданница".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.3 – сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Семейные ценности
Л.Н. Толстой. "Война и мир". А.В. Вампилов "Старший сын"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
Анализ и интерпретация
10.2.1 – определять род, жанр и его признаки;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства
2) 11 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Человек в эпоху перемен

1. М.Ю. Лермонтов. "Біздің уақыттың кейіпкерлері". 2. Ч.Т. Айтматов. "Жан пида"
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну; 10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру; 10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтау, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіру; 10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау; 10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
3-тоқсан
Адам және құқық
1. Ф.М. Достоевский. "Қылмыс пен жаза". 2. Н.А. Островский "Жасаусыз қалыңдық".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру; 10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтау, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіру; 10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру; 10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Отбасы құндылықтары

1. Р. Бредбери. "Улыбка".
2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго".
3. С.А. Есенин. Стихотворения (по выбору учителя).
4. А.А. Блок. Стихи из сборника "Страшный мир", цикл "Стихи о Прекрасной даме", поэмы (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных высказываний
2 четверть
Человек в эпоху тоталитарного режима
1. А.Н.Рыбаков "Дети Арбата".
2.А.А. Ахматова. Поэзия.
3.Е.И. Замятин. "Мы"
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.4 – составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие;
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3 четверть
Война в судьбах людей

1. Л.Н. Толстой. "Соғыс және бейбітшілік". 2. А. В. Вампилов "Үлкен ұл".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау; 10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру; 10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйенеіп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 10.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсер етуі және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
11-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Адам өзгеріс дәуірінде
1. Р. Брэдбери. "Улыбка". 2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго". 3. С.А. Есенин. Өлеңдер (мұғалім таңдауы бойынша). 4. А.А. Блок. Өлеңдер "Қорқынышты әлем" жинақтағынан, "Әдемі Леди туралы өлеңдер" циклынан, поэмалар (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну; 11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіру, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау; 11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2-тоқсан
Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам

1. В.В.Быков "Сотников",
2. Б.Васильев "А зори здесь тихие",
3. В.Л.Кондратьев. "Сашка" (по выбору учителя),
4.Э.М. Ремарк"Три товарища",
5. Военная лирика. Д. С. Самойлов, Б. Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко, В.С. Высоцкий (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2.5. - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных высказываний;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4 четверть
Тема нравственного выбора
1. А.В. Вампилов. "Утиная охота".
2. М. Горький. "Старуха Изергиль".
3. Стихотворения поэтов 60-80-х гг. ХХ века на тему нравственного выбора (Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О.Сулейменов, Б. Канапьянов и др.).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов; 11.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 84 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Примечание ИЗПИ!

1. А. Н. Рыбаков "Арбат балалары". 2. А.А. Ахматова. Поэзия. 3. Е.И. Замятин "Біз".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру; 11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау; 11.2.3 автордың идеясын ашуда (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау; 11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3-тоқсан
Адамдардың тағдырындағы соғыс
1.В.В.Быков. "Сотников". 2. Б. Васильев. "Мұнда таңертең тыныштық орнады". 3.В.Л.Кондратьев. "Сашка" (мұғалім таңдауы бойынша). 4. Э.М. Ремарк. "Үш дос". 5.Соғыс лирикасы. Д. С. Самойлов, Б.Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко, 6.В.С. Высоцкий (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау; 11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Моральды таңдау тақырыбы
1. А.В. Вампилов. "Үйрек аулау". 2. М. Горький. "Изергиль кемпір". 3. Заманауи ақындардың моральды таңдау тақырыбында өлеңдері ( Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. О. Сулейменов, Б. Канапьянов және т.б.).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну; 11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру; 11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 11.2.3 автордың идеясын ашудағы композицияның рөлін анықтау (тақырыптар, мәселелер, кейіпкерлердің бейнелері); 11.2.5 шығарманың кейіпкерлерін сипаттау, олардың шығарманың идеялық-тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін анықтау; 11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру; 11.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
84-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Заголовок предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования (с неказахским языком обучения)
Сноска. Приложение 84 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью обучения учебному предмету "Казахский язык и литература" является формирование у обучающихся ответственного отношения к государственному языку, совершенствование навыков речевой деятельности, развитие коммуникативной компетенции, формирование навыков грамотного письма с соблюдением языковых норм на основе интегрированного обучения языку и литературе.
3. Основные задачи учебного предмета "Казахский язык и литература":
1) воспитание у обучающегося чувства уважения к государственному языку через знакомство с культурой казахского народа;
2) обучение казахскому языку как государственному для успешной гражданской интеграции;
3) формирование ценностного отношения к казахскому языку и литературе;
4) развитие навыков использования в социальной среде всех видов речевой деятельности на основе коммуникативного обучения;
5) развитие навыков творческой работы, критического мышления на основе познания стилистических и жанровых особенностей казахской литературы;
6) воспитание личности, готовой к реализации лингвистических потребностей в поликультурной среде.
7) формирование личности с высоким уровнем образования, развитым мышлением;
8) требования к знаниям, умениям и навыкам обучающихся по предмету "Казахский язык и литература" на уровне среднего общего образования
4. На уровне общего среднего образования требования к знаниям, навыкам, умениям обучающихся по предмету "Казахский язык и литература" определены в соответствии с CEFR – Общеевропейской системой оценки уровня владения иностранным языком (уровень В2-С1).

Тақырып жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
Ескерту. 84-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ілімберудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мақсаты – қазақ тілі мен әдебиетін кіріктіріп оқыту негізінде білім алушылардың тілдік дағдыларын жетілдіру, тіл нормаларын сақтап, еркін сөйлеу және сауатты жазу дағдыларын дамыту, мемлекеттік тілге құрметпен қарауын қалыптастыру.
3. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің негізгі міндеттері:
1) білім алушының мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін қазақ халқының мәдениетімен танысу арқылы тәрбиелеу;
2) адамзаттық ойдағыдай кірігу үшін қазақ тілін мемлекеттік тіл ретінде оқыту;
3) қазақ тілі мен әдебиеті пәніне құндылық ретінде қарауды қалыптастыру;
4) коммуникативтік оқыту негізінде барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдану дағдыларын дамыту;
5) қазақ әдебиетінің стилистикалық және жанрлық ерекшеліктерін тану негізінде шығармашылық тұрғыда жұмыс істеу, сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту;
6) көпмәдени ортада лингвистикалық қажеттілікті іске асыруға дайын жеке тұлғаны тәрбиелеу;
7) білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлғаны қалыптастыру.
8) Жалпы орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары
4. Жалпы орта білім беру деңгейінде "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша білім алушылардың біліміне, дағдыларына, дағдыларына қойылатын талаптар CEFR – шет тілін меңгеру деңгейін бағалаудың жалпыеуропалық жүйесіне (В2-С1 деңгейі) сәйкес айқындалған.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык и литература" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык и литература"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык и литература" в классах с русским языком обучения составляет:
(общественно-гуманитарное направление)
1) в 10 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
(естественно-математическое направление)
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык и литература" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:
(общественно-гуманитарное направление)
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
(естественно-математическое направление)
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
7. С помощью целей обучения учителя формируют четыре навыка речевой деятельности (аудирование, произношение, чтение, письмо), а также оценивают успеваемость учащихся и предоставляют информацию о следующем этапе обучения.
8. Содержание учебного предмета состоит из 5 разделов:
1) аудирование;
2) говорение;
3) чтение;
4) письмо;
5) использование языковых единиц.
9. Раздел "Аудирование" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) слушание с концентрацией внимания;
3) понимание смысла слов и словосочетаний;
4) прослушивание художественных произведений;
5) определение основной мысли;
6) отвечать по материалам слушаний.
10. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) определение информации в тексте;
2) определение стилистических особенностей речи;
3) чтение художественных произведений;
4) проведение сравнительного анализа текстов;
5) получение информации из дополнительных источников;
6) выражение и оценка собственной точки зрения.
11. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление текстов в разных стилях;
2) написание эссе;

2-тарау. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
5. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптардағы оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
(қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
1) 10 - сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 11 - сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат.
(жаратылыстану-математикалық бағыт)
1) 10 -сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 11- сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
6. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқыту ұйғыр, өзбек, тәжік тілінде жүргізілетін сыныптардағы оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
(қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
1) 10 - сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 11- сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат.
(жаратылыстану-математикалық бағыт)
1) 10- сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11- сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
8. Оқыту пәнінің мазмұнын 5 бөлім құрайды:
1) тыңдалым;
2) айтылым;
3) оқылым;
4) жазылым;
5) тілдік бірліктерді қолдану.
9. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) назарын шоғырландырып тыңдау;
3) сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
4) көркем шығармаларды тыңдау;
5) негізгі ойды анықтау;
6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
10. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
11. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;
2) эссе жазу;

3) творческая письменная работа;
4) обобщение сведений;
5) составление компактного текста;
6) орфография и пунктуация.
12. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;
2) стиль речи и речевой этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;
5) уверенный и свободный ответ;
6) развитие речи через использование визуального материала.
13. Раздел "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) части речи;
2) предложение.
14. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература". 10 класс.
1) аудирование: по материалам прослушанного текста обучающийся должен прогнозировать, определять и выписывать основную информацию прослушанного текста; понимать значение слов, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах; слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, определять и анализировать аргументы, обозначающие позицию автора, определять второстепенную мысль; слушать и сравнивать материалы, взятые из различных источников; на основе аргументов доказывать свою позицию.
2) говорение: на основе текстов научно-общественного и публицистического стиля обучающийся должен определять образование сложных слов; составлять монологи и диалоги, уместно используя формы речевого этикета и модулируя интонацию (звук, тембр); определять соответствие содержания текста его теме; понимать основную идею текста; свободно участвовать в дискуссии-монологе, дискуссии-диалоге, дискуссии-полилоге; читать информацию в разных графических текстах (иллюстрация, фотография, схема, условное обозначение).
3) чтение: выявление основной и дополнительной информации в тексте, различение факта от точки зрения, определение связи с идеей текста, знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей, провести сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставление персонажей с реальной жизнью, сравнительный анализ по текстам научно-публицистического и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы, полностью определять документальную информацию в содержании текста, выражать свое отношение к основной мысли и оценивать ее;

3) шығармашылық жазба жұмысы;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) жинақы мәтін құрастыру;
6) орфография және пунктуация.
12. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;
5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
13. "Тілдік бағдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
14. 10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тыңдалған мәтіндегі негізгі ақпараттарды түртіп жазу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу;
2) айтылым: ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, мәтіндегі абзацтардың, бөлімдердің орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, пікірталастың "пікірталас-монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру;
3) оқылым: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факт мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау, мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау, мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау;

4) письмо: написание статьи, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием соответствующих жанровых и стилевых особенностей публицистического стиля, аргументированное написание эссе по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе), творческое письмо с использованием художественных средств и эффективно писать, составлять планы на текст по теме, обобщать основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта, составление компактного текста с определением основных понятий в научно-популярных и художественных текстах, написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографической нормой, умение использовать знаки препинания на уровне предложения;
5) использование языковых средств: обучающийся должен знать части речи, притяжательные окончания (единственное и множественное число), многозначные имена, окончания множественного числа; знать, как образуются имена прилагательные, имена числительные, местоимения; при составлении текстов правильно использовать причастие; знать функцию служебных слов в предложениях, правильно использовать их при составлении текста; знать порядок слов в предложении; уметь составлять сложные предложения и сложные предложения смешанного типа.
15. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература". 11 класс.
1) аудирование: обучающийся должен прогнозировать сюжет произведений по его отдельным отрывкам, находить необходимую информацию из прослушанного текста и систематизировать ее, понимать значение слов, словосочетаний, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической сфере, а также специальной литературе, слушать художественный текст, сравнивать с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, живопись, скульптура, архитектура), определять основную идею текста, прослушивать и сравнивать информацию из разных источников по определенной проблеме, четко, ясно и аргументированно доносить свое мнение о чем-либо;
2) говорение: определение способа образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, использование при построении устного текста, участвовать в диалогах, строить монологическую речь на заданную тему, уместно используя речевой этикет, а также вербальные средства речи: звук, ритм, темп, тембр, скорость, пауза; находить нужную информацию (факты, характеристики, цифровые данные, ссылки) из первоисточников с целью их анализа; уверенно и свободно выступать в аудитории, используя вербальные и невербальные средства речи; проводить сравнительный анализ информации из разных графических текстов (таблица, диаграмма, схема, условные обозначения);

4) жазылым: публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу, қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну, ғылыми-көпшілік және көркем мәтіндердегі негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып дұрыс қолдану, сын есімнің жасалу жолдарын білу, сан есімнің жасалу жолдарын білу, есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану, үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану, сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану, құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу.
15. 11-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;
2) айтылым: ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану, ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монолог пен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау, көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;

3) чтение: обучающийся должен извлекать из текста детальную информацию, факты и взгляды, определяющие второстепенную мысль; обсуждать позицию автора и свои впечатления от прочитанного; знать структуру и правила оформления текстов научного и публицистического стиля (статья, аннотация, репортаж, тезис, пресс-лист ); проведение сравнительного (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализа по текстам научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), критический анализ содержания текста на основе материалов, полученных из дополнительных научно-справочных источников, систематическое, аргументированное изложение собственного видения текста с оценкой основной проблемы;
4) письмо: уместно использовать языковые средства в соответствии с жанровыми особенностями научного текста; писать статью, аннотацию, репортаж, тезис, послание, уместно используя необходимую информацию; аргументированно писать эссе (эссе "согласия, несогласия", дискуссивное эссе, аргументированное эссе), в творческих письменных работах использовать изобразительные средства и приемы; составлять план к каждому подпункту текста, излагать основной и дополнительный материал со ссылкой на источник; уместно использовать лексические единицы, информационно-значимые фрагменты (компрессия) при составлении небольших текстов профессионального и публицистического характера; соблюдать орфографические и пунктуационные нормы письма.
5) использование языковых единиц: обучающийся должен при составлении научных и профессиональных текстов различать грамматические омонимы, правильно их использовать в устной и письменной речи; использовать синонимический ряд имен числительных, наречий и местоимений в соответствии с особенностями стиля; определять в текстах причастные обороты и уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов; знать функцию слов, обособленных слов, знать как составляются второстепенные члены предложения и уместно использовать их в письменных работах.

3) оқылым: мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау, қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау, мәтінді негізгі мәселеге баға бере отырып, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;
4) жазылым: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, баспасөз парағы, тезис, үндеу жазу, қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация), кәсіби және публицистикалық бағыттағы мәтіндердегі басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану, сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.

Параграф 2. Система целей обучения
16. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) аудирование:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Прогнозирование
10.1.1.1 делать прогнозы по фрагментам текста, продолжать тему, опираясь на собственные знания;
11. 1. 1. 1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста
2. Слушать с концентрацией внимания;
10.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание
11. 1. 2. 1 - слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
3. Понимание смысла слов и словосочетаний
10. 1. 3. 1 - знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
11. 1. 3. 1 - знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
4. Прослушивть художественных произведений;
10.1.4.1 прослушивать драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление общечеловеческой проблемы, поднимаемой в произведении
11.1.4.1 составить описания общности темы прослушив художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура).
5. Определение основной мысли
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
6. Отвечать на вопросы по прослушанному тексту
10.1.6.1 слушать и сравнивать тексты из разных источников по поднимаемой проблеме, аргументировать свою точку зрения на основе аргументов
11.1.6.1 прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
2) говорение:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Разнообразие словарного запаса;
10.2.1.1 определить способы образования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стилей, целесообразное использование при составлении устного текста

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
17. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу
3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
4. Көркем шығармаларды тыңдау
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
5. Негізгі ойды анықтау
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
6. Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
2) айтылым
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөздік қорының алуандығы
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану

11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
2. Стиль речи и речевой этикет;
10.2.2.1 составлять монологи и диалоги, опираясь на научно-популярные и публицистические тексты, правильно используя формы речевого этикета и манеры этикета, оказывая влияние на слушателя;
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
3. Соблюдение орфоэпических норм
10.2.3.1 использовать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи.
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
10.2.4.1 определить порядок расположения разделов, абзацев в тексте, соотнесение информации с темой и давать пояснения по тексту
11.2.4.1 определить необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
5. Уверенный и свободный ответ
10.2.5.1 уверенно и бегло говорить в видах дискуссии "дискуссия-монолог", "дискуссия-диалог", "дискуссия-полилог";
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях
6. Развитие речи через использование визуального материала
10.2.6.1 сравнить информации в различных графических текстах (иллюстрация, фотография, рисунок, условный знак), объяснить основную идею
11.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций
3) чтение:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Определение информации в тексте;
10.3.1.1 различать факт и точку зрения, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста
11.3.1.1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
2. Определение стилистических особенностей
10.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
3.Чтение художественных произведений;

11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану
2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып,тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
3. Орфоэпиялық нормаларды сақтау
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
5. Сенімді және еркін жауап беру
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
6. Визуалды материалдар арқылы тілді дамыту
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
3) оқылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау
3. Көркем шығармаларды оқу

10.3.3.1 анализировать социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставление персонажей с реальной жизнью
11.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
4. Сравнительный анализ текстов
10.3.4.1 проводить сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ по текстам научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист)
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист)
5. Получение информации из дополнительных источников
10.3.5.1 находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы
11.3.5.1 дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
6. Выражение и оценка собственной точки зрения.
10.3.6.1 определить документальную информацию в содержании текста, высказать свою точку зрения на основную мысль и оценить ее
11.3.6.1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения
4) письмо:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Составление текстов в разных стилях;
10.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям публицистического и научного стиля
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля
2. Написание эссе
10.4.2.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие /несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе)
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе)
3. Творческая письменная работа;
10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
4. Обобщение сведений;
10.4.4.1 составить план текста по теме и обобщить основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта (опора-схема, ментальная карта, презентация)

10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау
5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
4) жазылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, аннотация, үндеу жазу
2. Эссе жазу
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
3. Шығармашылық жазба жұмысы
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарындакөркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
4. Мәліметтерді жинақтау
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)

11.4.4.1 составить план на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
5. Составление лаконичного текста (компрессия)
10.4.5.1 составить компактный текст (компрессии) с определением основных понятий из текстов научно-популярного и публицистического стилей
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста
6. Орфография и пунктуация
10.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне предложения
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
5) использование языковых единиц:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Части речи
10. 5. 1. 1- уметь различать окончания множественного числа местоимений и правильно использовать (склонение) при в устной и письменной речи
11. 5. 1. 1- уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
10. 5. 1. 2- знать способы образования имен прилагательных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11. 5. 1. 2- использовать синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилистическими особенностями текстов
10. 5. 1. 3- знать способы образования имен числительных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11. 5. 1. 3- использовать имена числительные при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
10. 5. 1. 4 - знать способы образования местоимений, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11. 5. 1. 4- использовать местоимения при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
10. 5. 1. 5 - уметь правильно использовать причастия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями текстов
11. 5. 1. 5 – уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
10. 5. 1. 6 - знать способы образования наречий, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11. 5. 1. 6 - уметь правильно использовать наречия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями
10. 5. 1. 7 - знать функции служебных слов в предложении, уметь уместно использовать при их составлении текста
11. 5. 1. 7- уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями

11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
5. Жинақы мәтін құрастыру (компрессия)
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
6. Орфография және пунктуация
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
5) тілдік бірліктерді қолдану:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөз таптары
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
10.5.1.2 сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
10.5.1.3 сан есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
10.5.1.4 есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
10.5.1.5 мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
10.5.1.6 үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағынанылқ түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
10.5.1.7 шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану

2) 11 класс:
Тема
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-четверть
Социальное неравенство в современном обществе
Рассказ Ерболат Абикенулы "Пәтер іздеп жүр едік"
Аудирование
11. 1. 1. 1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 3. 1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11. 3. 3. 1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
Письмо
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 1. 1 уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
Экология. Нефть и атомная индустрия
Гаухар Сейтжан "Қара алтыны халқымның"
Аудирование
11.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
Говорение
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста;
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
Письмо
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе)
11.4.4.1 составить плана на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых средств
11.5.1.1 уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
Язык. Искусство. Литература
Илияс Жансугиров поэма "Күй"
Аудирование
11.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы
Говорение
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
Чтение
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист);
11.3.6.1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения.
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста.
Использование языковых средств
11.5.1.2 использовать синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилистическими особенностями текстов.
2 четверть
Проблема безработицы в обществе
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Аудирование
11.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
11.1.6.1 прослушивать и сравнивать тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
Говорение
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения;
11.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций.
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;
11.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы.
Письмо
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11.4.4.1 составить плана на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация);
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе).
Использование языковых средств
11.5.1.3 использовать имена числительные при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
Прошлое и будущее независимой страны
Повесть Дукенбая Досжана "Төрт патшаны көрген кейуана"
Аудирование
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы;
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
Говорение
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями;
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях.
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11.3.1.1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых средств
11.5.1.4 использовать местоимения при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
Национальный театр - храм искусства
Рассказ Сабита Оразбая "Өмірдің өзі театр"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы
Говорение
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи.
Чтение
11.3.2.1 знанать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11.3.5.1 дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля.
Использование языковых средств
11. 5. 1. 5 уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
3 четверть
Туризм: экотуризм
Сәкен Сейфуллин поэма "Көкшетау", Стих Илияс Жансүгірова "Жетісу суреттері"
Аудирование
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы;
11.1.6.1 прослушивать и сравнивать тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме.
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения.
Чтение
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист)
11.3.1.1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора.
Письмо
11.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с оосбенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять аннотации, репортажи, послания;
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе).
Использование языковых средств
11.5.1.5 уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
Права и равенство мужчин и женщин в мире
Роман Мухтара Ауезова "Абай жолы"

2) 11-сынып:
Тақырып тар
Көркем шығармалар
Коммуника тивтік дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Қазіргі қоғамдағыәлеуметтік теңсіздік
Ерболат Әбікенұлы "Пәтер іздеп жүр едік" әңгімесі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау; 11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтікқоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақалажазу; 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Экология.Мұнай және атомдық индустрия
Гауһар Сейітжан "Қара алтыны халқымның ..."
Тыңдалым
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну; 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация жазу; 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі); 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Тіл. Өнер. Әдебиет
Ілияс Жансүгіров "Күй" поэмасы
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу; 11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (дәріс) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу; 11.4.6.1 мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
2-тоқсан
Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу(конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу; 11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау; 11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу; 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация); 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе)
Тілдік бағдар
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі
Дүкенбай Досжан "Төрт патшаны көрген кейуана" хикаяты
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату; 11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу; 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Ұлттық театр –өнер ордасы
Сәбит Оразбай "Өмірдің өзі театр" әңгімесі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу; 11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап, оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
3-тоқсан
Туризм: экотуризм
Сәкен Сейфуллин "Көкшетау" поэмасы, Ілияс Жансүгіров "Жетісу суреттері" өлеңі
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау; 11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу; 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе)
Тілдік бағдар
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі

Книга 1,2
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи;
11. 2. 5. 1 уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
Чтение
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист);
11. 3. 3. 1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении, и сравнивать их с мировой литературой
Письмо
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/ несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых средств
11.5.1.6 уметь правильно использовать наречия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями.
Тревоги молодежной проблемы
Роман Мухтара Ауезова "Абай жолы"
Книги 3,4
Аудирование
11. 1. 4. 1 уметь слушать художественные произведения, сравнивать с другими видами искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисование, скульптура, архитектура);
11. 1. 6. 1 прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме.
Говорение
11. 2. 1. 1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11. 2. 2. 1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
Чтение
11. 3. 1. 1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
11. 3. 6. 1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументированно и системно излагать свое мнение
Письмо
11. 4. 2. 1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
11. 4. 4. 1 составить плана на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация).
Использование языковых средств
11. 5. 1. 7 уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
Глобальные проблемы: миграционная политика
Қабдеш Жумадилов "Қаздар қайтып барады"
Аудирование
11. 1. 2. 1 систематизировать информацию слушая текст и уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию);
11. 1. 3. 1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11. 2. 4. 1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения;
11. 2. 6. 1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций.
Чтение
11. 3. 3. 1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
11. 3. 1. 1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
Письмо
11. 4. 5. 1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста;
11. 4. 6. 1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 1. 7 уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
4 четверть
Толерантность – единство народа
Повесть Сайын Муратбекова "Телі өскен ұл"
Аудирование
11. 1. 4. 1 составить описания общности темы прослушивая художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура);
11. 1. 5. 1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя.
Говорение
11. 2. 2. 1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями;
11. 2. 5. 1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях.
Чтение
11. 3. 2. 1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;
11. 3. 5. 1 дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11. 4. 1. 1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11. 4. 3. 1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы.
Использование языковых средств
11. 5. 2. 1 знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
Цель нации – национальная безопасность
Несипбек Айтулы "Бәйтерек"
Аудирование
11. 1. 1. 1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 3. 1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
11. 2. 1. 1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11. 2. 4. 1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения.
Чтение
11. 3. 3. 1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы;
11. 3. 6. 1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения.
Письмо
11. 4. 2. 1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11. 4. 5. 1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых средств
11. 5. 2. 1 знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
Свободное время – показатель развития общества
Стихотворение М.Макатаева "Сағатым қайда, сағатым?"
Аудирование
11. 1. 1. 1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 4. 1 составить описания общности темы прослушивая художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура).
Говорение
11. 2. 1. 1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11. 2. 3. 1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11. 3. 1. 1 определить детальную информацию из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора;
11. 3. 6. 1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения
Письмо
11. 4. 4. 1 составить план на текст по теме, обобщить основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
11. 4. 2. 1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11. 4. 6. 1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 2. 2 знать способы образования поясняющих членов предложения, уметь правильно их использовать в письменных работах

Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 1,2-кітабы
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; 11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе); 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
Жастар мәселесі нің түйіткіл дері
Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 3,4-кітабы
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
Оқылым
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе); 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты
Қабдеш Жұмаділов "Қаздар қайтып барады"
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау; 11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Оқылым
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру; 11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру; 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
4-тоқсан
Толерант тылық – ел бірлігі
Сайын Мұратбеков "Телі өскен ұл" повесі
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату; 11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу; 11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік
Несіпбек Айтұлы "Бәйтерек"
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе); 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Бос уақыт – қоғам дамуыныңкөрсеткіші
Мұқағали Мақатаев "Сағатым қайда, сағатым?" өлеңі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация); 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе); 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.2.2 айқындауыш мүшелелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану

6) отвечать по материалам слушания.
25. Раздел "Чтение" состоит из следующих подразделов:
1) определение информации в тексте;
2) определение стилевых особенностей;
3) чтение художественных произведений;
4) сравнительный анализ текстов;
5 получение информации из дополнительных источников;
6) выражение и оценка собственной точки зрения.
26. Раздел "Письмо" состоит из следующих подразделов:
1) составление текстов в разных стилях;
2) написание эссе;
3) 3) творческая письменная работа;
4) обобщение сведений;
5) составление компактного текста;
6) орфография и пунктуация.
27. Раздел "Говорение" состоит из следующих подразделов:
1) разнообразие словарного запаса;
2) стиль речи и речевой этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;
5) уверенный и свободный ответ;
6) развитие речи через использование визуального материала.
28. Раздел "Использование языковых единиц" состоит из следующих подразделов:
1) части речи;
2) предложение.
29. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 10 класса:
1) аудирование: по материалам прослушанного текста обучающийся должен прогнозировать, определять и выписывать основную информацию прослушанного текста; понимать значение слов, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах; слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, определять и анализировать аргументы, обозначающие позицию автора, определять второстепенную мысль; слушать и сравнивать материалы, взятые из различных источников; на основе аргументов доказывать свою позицию.
2) говорение: на основе текстов научно-общественного и публицистического стиля обучающийся должен определять образование сложных слов; составлять монологи и диалоги, уместно используя формы речевого этикета и модулируя интонацию (звук, тембр); определять соответствие содержания текста его теме; понимать основную идею текста; свободно участвовать в дискуссии-монологе, дискуссии-диалоге, дискуссии-полилоге; читать информацию в разных графических текстах (иллюстрация, фотография, схема, условное обозначение).
3) чтение: выявление основной и дополнительной информации в тексте, различение факта от точки зрения, определение связи с идеей текста, знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей, провести сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставление персонажей с реальной жизнью, сравнительный анализ по текстам научно-публицистического и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы, полностью определять документальную информацию в содержании текста, выражать свое отношение к основной мысли и оценивать ее;

6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
25. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
26. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;
2) эссе жазу;
3) шығармашылық жазба жұмысы;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) жинақы мәтін құрастыру;
6) орфография және пунктуация.
27. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;
5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
28. "Тілдік бағдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
29. 10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тыңдалған мәтіндегі негізгі ақпараттарды түртіп жазу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау, мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу;
2) айтылым: ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, мәтіндегі абзацтардың, бөлімдердің орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, пікірталастың "пікірталас-монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру;
3) оқылым: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факт мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау, мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау, мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау;

4) письмо: написание статьи, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием соответствующих жанровых и стилевых особенностей публицистического стиля, аргументированное написание эссе по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе), творческое письмо с использованием художественных средств и эффективно писать, составлять планы на текст по теме, обобщать основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта, составление компактного текста с определением основных понятий в научно-популярных и художественных текстах, написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографической нормой, умение использовать знаки препинания на уровне предложения;
5) использование языковых средств: обучающийся должен знать части речи, притяжательные окончания (единственное и множественное число), многозначные имена, окончания множественного числа; знать, как образуются имена прилагательные, имена числительные, местоимения; при составлении текстов правильно использовать причастие; знать функцию служебных слов в предложениях, правильно использовать их при составлении текста; знать порядок слов в предложении; уметь составлять сложные предложения и сложные предложения смешанного типа.
30. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 11 класса:
1) аудирование: обучающийся должен прогнозировать сюжет произведений по его отдельным отрывкам, находить необходимую информацию из прослушанного текста и систематизировать ее, понимать значение слов, словосочетаний, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической сфере, а также специальной литературе, слушать художественный текст, сравнивать с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, живопись, скульптура, архитектура), определять основную идею текста, прослушивать и сравнивать информацию из разных источников по определенной проблеме, четко, ясно и аргументированно доносить свое мнение о чем-либо;
2) говорение: определение способа образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, использование при построении устного текста, участвовать в диалогах, строить монологическую речь на заданную тему, уместно используя речевой этикет, а также вербальные средства речи: звук, ритм, темп, тембр, скорость, пауза; находить нужную информацию (факты, характеристики, цифровые данные, ссылки) из первоисточников с целью их анализа; уверенно и свободно выступать в аудитории, используя вербальные и невербальные средства речи; проводить сравнительный анализ информации из разных графических текстов (таблица, диаграмма, схема, условные обозначения);

4) жазылым: публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу, қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу, шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну, ғылыми-көпшілік және көркем мәтіндердегі негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып дұрыс қолдану, сын есімнің жасалу жолдарын білу, сан есімнің жасалу жолдарын білу, есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану, үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану, сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану, құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу.
30. 11-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;
2) айтылым: ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану, ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монолог пен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау, көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;

3) чтение: обучающийся должен извлекать из текста детальную информацию, факты и взгляды, определяющие второстепенную мысль; обсуждать позицию автора и свои впечатления от прочитанного; знать структуру и правила оформления текстов научного и публицистического стиля (статья, аннотация, репортаж, тезис, пресс-лист ); проведение сравнительного (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализа по текстам научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), критический анализ содержания текста на основе материалов, полученных из дополнительных научно-справочных источников, систематическое, аргументированное изложение собственного видения текста с оценкой основной проблемы;
4) письмо: уместно использовать языковые средства в соответствии с жанровыми особенностями научного текста; писать статью, аннотацию, репортаж, тезис, послание, уместно используя необходимую информацию; аргументированно писать эссе (эссе "согласия, несогласия", дискуссивное эссе, аргументированное эссе), в творческих письменных работах использовать изобразительные средства и приемы; составлять план к каждому подпункту текста, излагать основной и дополнительный материал со ссылкой на источник; уместно использовать лексические единицы, информационно-значимые фрагменты (компрессия) при составлении небольших текстов профессионального и публицистического характера; соблюдать орфографические и пунктуационные нормы письма.
5) использование языковых единиц: обучающийся должен при составлении научных и профессиональных текстов различать грамматические омонимы, правильно их использовать в устной и письменной речи; использовать синонимический ряд имен числительных, наречий и местоимений в соответствии с особенностями стиля; определять в текстах причастные обороты и уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов; знать функцию слов, обособленных слов, знать как составляются второстепенные члены предложения и уместно использовать их в письменных работах.
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
31. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - буквенное обозначение речевой деятельности (говорение и слушание, чтение, письмо, соблюдение речевых норм), подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2: "7" – класс, "2.1." – речевая деятельность и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.

3) оқылым: мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, анықтау, ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация,) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау, қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау, мәтінді негізгі мәселеге баға бере отырып, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;
4) жазылым: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, өз ойын дәлелдеп эссе жазу, шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация), кәсіби және публицистикалық бағыттағы мәтіндердегі басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану, сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
31. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.

32. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
Система учебных целей:
1) аудирование:
Обучающиеся:
Навыки
10 класс
11класс
1. Прогнозирование
10.1.1.1 делать прогнозы по фрагментам текста
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста
2. Слушать с концентрацией внимания;
10.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание
11.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
3. Понимание смысла слов и словосочетаний
10.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
11.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
4. Прослушивть художественных произведений;
10.1.4.1 прослушивать драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление общечеловеческой проблемы, поднимаемой в произведении
11.1.4.1 составить описания общности темы прослушив художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура).
5. Определение основной мысли
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
6. Отвечать на вопросы по прослушанному тексту
10.1.6.1 слушать и сравнивать тексты из разных источников по поднимаемой проблеме, аргументировать свою точку зрения на основе аргументов
11.1.6.1 прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
2) говорение:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Разнообразие словарного запаса;
10.2.1.1 определить способы образования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стилей
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах
2. Стиль речи и речевой этикет;
10.2.2.1 составлять монологи и диалоги, опираясь на научно-популярные и публицистические тексты
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты
3. Соблюдение орфоэпических норм
10.2.3.1 использовать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи.

32. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) Тыңдалым
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу)
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды ақпараттарды жүйелеу
3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
4. Көркем шығармаларды тыңдау
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген мәселені айқындау
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, сипаттама жасау
5. Негізгі ойды анықтау
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдау
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын талдай отырып, негізгі ойды анықтау
6. Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру
10.1.6.1 мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
11.1.6.1 әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
2) айтылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөздік қорының алуандығы
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау
2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану
3. Орфоэпиялық нормаларды сақтау
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану

11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
10.2.4.1 определить порядок расположения разделов, абзацев в тексте, соотнесение информации с темой и давать пояснения по тексту
11.2.4.1 определить необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
5. Уверенный и свободный диалог
10.2.5.1 уверенно и бегло говорить в видах дискуссии "дискуссия-монолог", "дискуссия-диалог", "дискуссия-полилог";
11.2.5.1 говорить публично уверенно и свободно
6. Развитие речи через использование визуального материала
10.2.6.1 сравнить информации в различных графических текстах (иллюстрация, фотография, рисунок, условный знак), объяснить основную идею
11.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций
3) чтение:
Обучающиеся должны:
10 класс
11класс
1. Определение информации в тексте
10.3.1.1 различать факт и точку зрения, определяя основную и дополнительную информацию
11.3.1.1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения
2. Определение стилистических особенностей речи
10.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист)
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист)
3.Чтение художественных произведений
10.3.3.1 сопоставление персонажей с реальной жизнью
11.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении
4. Сравнительный анализ текстов
10.3.4.1 проводить сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ по текстам научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист)
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист)
5. Получение информации из дополнительных источников
10.3.5.1 находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы
11.3.5.1 дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
6.Выражение и оценка собственной точки зрения.

11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау
5. Сенімді және еркін жауап беру
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
11.2.5.1 көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу
6. Визуалды материалдар арқылы тілді дамыту
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру,
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау
3) оқылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты анықтау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу
3. Көркем шығармаларды оқу
10.3.3.1 әдеби шығарманың кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстырып бағалау
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау
5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау

10.3.6.1 определить документальную информацию в содержании текста, высказать свою точку зрения на основную мысль
11.3.6.1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения
4) письмо:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Составление текстов в разных стилях;
10.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям публицистического и научного стиля
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля
2. Написание эссе
10.4.2.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу
3. Творческая письменная работа
10.4.3.1 написать в творческих письменных работах с применением художественных инструментов
11.4.3.1 написание с эффективным в творческих письменных работах с применением художественных инструментов
4. Обобщение сведений
10.4.4.1 составить план текста по теме и обобщить основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта (опора-схема, ментальная карта, презентация)
11.4.4.1 составить план на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
5. Составление лаконичного текста (компрессия)
10.4.5.1 составить компактный текст (компрессии) с определением основных понятий из текстов научно-популярного и публицистического стилей
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста
6. Орфография и пунктуация
10.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне предложения
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
5) использование языковых единиц:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Части речи
10. 5. 1. 1 правильно распознавать и употреблять притяжательные окончания (единственного и множественного числа) и окончания множественного числа
11. 5. 1. 1 правильно употреблять в устной и письменной речи, различать грамматические омонимы при составлении научных и профессиональных текстов
10. 5. 1. 2 знание способов составления прилагательного, целесообразное использование при составлении текста
11. 5. 1. 2 применение синонимических рядов прилагательных в соответствии с стилистическими особенностями
10. 5. 1. 3 знание способов составления числительных, целесообразное использование при составлении текста

10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
4) жазылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, аннотация, үндеу жазу
2. Эссе жазу
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, өз ойын дәлелдеп эссе жазу
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу
3. Шығармашылық жазба жұмысы
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдарды қолданып жазу
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдарын тиімді қолданып жазу
4. Мәліметтерді жинақтау
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
5. Жинақы мәтін құрастыру (компрессия)
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
6. Орфография және пунктуация
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
5) тілдік бірліктерді қолдану:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөз таптары
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
10.5.1.2 сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
10.5.1.3 сан есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану

Книга 1 и 2 романа Мухтара Ауезова "Абай жолы"
Аудирование
11. 1. 1. 1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 3. 1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
11. 2. 3. 1 - знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
11. 2. 5. 1 уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
Чтение
11. 3. 4. 1 - проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист);
11. 3. 3. 1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении, и сравнивать их с мировой литературой.
Письмо
11. 4. 2. 1 - написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11. 4. 5. 1 – уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых единиц
11. 5. 1. 6 уметь правильно использовать наречия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями
Проблемы молодежи
Книга 3 и 4 романа Мухтара Ауезова "Абай жолы"
Аудирование
11. 1. 4. 1 уметь слушать художественные произведения, сравнивать с другими видами искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисование, скульптура, архитектура);
11. 1. 6. 1 – прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме.
Говорение
11. 2. 1. 1 – определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11. 2. 2. 1 - координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
Чтение
11. 3. 1. 1 - определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
11. 3. 6. 1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументированно и системно излагать свое мнение
Письмо
11. 4. 2. 1 аргументировать свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие / несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
11. 4. 4. 1 - составить плана на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация).
Использование языковых единиц
11. 5. 1. 7 уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
Глобальные проблемы: миграционная политика
Қабдеш Жумадилов "Қаздар қайтып барады"
Аудирование
11. 1. 2. 1 систематизировать информацию слушая текст и уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию);
11. 1. 3. 1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11. 2. 4. 1–определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения;
11. 2. 6. 1 – сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций.
Чтение
11. 3. 3. 1 – оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
11. 3. 1. 1 - определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
Письмо
11. 4. 5. 1 – уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста;
11. 4. 6. 1 – уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 1. 7- уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
4 четверть
Толерантность - единство народа
Повесть Сайын Муратбекова "Телі өскен ұл"
Аудирование
11. 1. 4. 1 - составить описания общности темы прослушивая художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура);
11. 1. 5. 1 – определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя.
Говорение
11. 2. 2. 1 - координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями;
11. 2. 5. 1 – уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях.
Чтение
11. 3. 2. 1 - знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;
11. 3. 5. 1 – дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11. 4. 1. 1 - написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11. 4. 3. 1 - уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы.
Использование языковых средств
11. 5. 2. 1 знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
Цель нации - национальной безопасности
Несипбек Айтулы "Бәйтерек"
Аудирование
11. 1. 1. 1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 3. 1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
11. 2. 1. 1 - знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11. 2. 4. 1–определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения.
Чтение
11. 3. 3. 1 – оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы; 11. 3. 6. 1 – определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения.
Письмо
11. 4. 2. 1 - написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11. 4. 5. 1 – уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых средств
11. 5. 2. 1 - знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
Занятость-показатель развития общества
Стихотворение М.Макатаева "Сағатым қайда, сағатым?"
Аудирование
11. 1. 1. 1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 4. 1 - составить описания общности темы прослушивая художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура).
Говорение
11. 2. 1. 1 – определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11. 2. 3. 1 - знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11. 3. 1. 1 - определить детальную информацию из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора;
11. 3. 6. 1 – определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения
Письмо
11. 4. 4. 1 - составить план на текст по теме, обобщить основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу
11. 4. 6. 1 – уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 2. 2 знать способы образования поясняющих членов предложения, уметь правильно их использовать в письменных работах

Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 1,2-кітабы
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; 11.2.5.1 көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу; 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
Жастар мәселесі нің түйіткіл дері
Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 3,4-кітабы
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, сипаттама жасау; 11.1.6.1 әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау; 11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану
Оқылым
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты анықтау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу; 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты
Қабдеш Жұмаділов "Қаздар қайтып барады"
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды ақпараттарды жүйелеу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау; 11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау
Оқылым
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру; 11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты анықтау
Жазылым
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру; 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
4-тоқсан
Толерант тылық – ел бірлігі
Сайын Мұратбеков "Телі өскен ұл" повесі
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану; 11.2.5.1 көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу; 11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарындакөркемдегіш құралдарын тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік
Несіпбек Айтұлы "Бәйтерек"
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау; 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау
Оқылым
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу; 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Бос уақыт – қоғам дамуыныңкөрсеткіші
Мұқағали Мақатаев "Сағатым қайда, сағатым?" өлеңі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау; 11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты анықтау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация); 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу; 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.2.2 айқындауыш мүшелелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану

255.
22
сумерки
зт
71
256.
23
вечерние сумерки
зт
22
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Чр. – части речи
Гл - глагол
Сущ. – существительное
Нар.- наречие
Прил. – прилагательное
Сз. – союз
Примечание ИЗПИ!
Типовую учебную программу предусмотрено дополнить главой 4 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 85
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
Программа по предмету "Русский язык и литература" способствует становлению мировоззрения обучающегося, дает возможность пользоваться информацией различных сфер: социально-культурной, социально-экономической, социально-юридической, научно-технической, учебно-профессиональной; помогает ориентироваться в общемировом образовательном пространстве.
Целью обучения учебному предмету "Русский язык и литература" является совершенствование навыков речевой деятельности, основанных на владении системой разноуровневых языковых средств, соблюдении правил и норм русского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся.
Учебная программа направлена на развитие всех видов речевой деятельности.
По окончании средней школы обучающиеся должны свободно владеть языком на уровне В2 - C1 согласно CEFR – Общеевропейской системы оценки уровня владения иностранным языком.
Задачами учебного предмета "Русский язык и литература" являются:
1) развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-культурной, социально-экономической, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;

255.
22
ымырт
зт
71
256.
23
іңір
зт
22
Ескертпе: қысқартылған сөздердің толық нұсқасы:
СТ – сөз таптары
ЗТ – зат есім
СН – сын есім
ЕТ - етістік
ШЛ - шылау
Үс - үстеу
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тараумен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
85-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тақырып жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Орыс тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша бағдарлама студенттің дүниетанымын қалыптастыруға ықпал етеді, әртүрлі салалардағы ақпаратты пайдалануға мүмкіндік береді: әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік-құқықтық, ғылыми-техникалық, білім беру және кәсіби; жаһандық білім кеңістігінде шарлауға көмектеседі.
3. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәнін оқытудың мақсаты – көп деңгейлі тілдік құралдар жүйесін меңгеру, орыс әдеби тілінің ережелері мен нормаларын, орыс әдеби тілінің ережелерін сақтау негізінде сөйлеу әрекетінің дағдыларын жетілдіру. оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін сөйлеу этикеті.
4. Оқу бағдарламасы сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін дамытуға бағытталған.
5. Орта мектептің соңында оқушылар CEFR – Common European Framework of Languages – сәйкес В2 - С1 деңгейінде тілді еркін меңгеруі керек.
6. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің міндеттері:
1) өмірдің әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік салаларында қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын дамыту;

2) совершенствование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами русского языка, а также знание теоретико-литературных понятий;
3) развитие умения анализировать художественный текст, определять род и жанр литературного произведения, характеризовать роль изобразительно-выразительных средств, формулировать идею и проблематику произведения;
4) развитие умения выражать собственное отношение к прочитанному, выявлять авторскую позицию;
5) совершенствование навыков создания связного текста (устного и письменного) на соответствующую тему с учетом норм русского литературного языка;
6) совершенствование умений и навыков, связанных с поиском, переработкой и фиксацией информации;
7) совершенствование навыков критического мышления, направленных на формирование у обучающихся навыков на основе чтения и письма, исследовательских умений, навыков анализа, синтеза, оценки, интерпретации информации, полученной на других предметах;
8) использование различных видов чтения в соответствии с коммуникативными задачами;
9) обогащение словарного запаса обучающихся узкоспециальной лексикой и фразеологией русского языка;
10) совершенствование навыков использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий;
11) формирование толерантного отношения к языкам и культурам различных этносов, проживающих в Казахстане и за рубежом.
7. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов художественных произведений.
8. Учебная программа по предмету "Русский язык" рассчитана на два года обучения в старшей школе.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык и литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык и литература"
9. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык и литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес тіл Жүйесінің бірліктері, оларды ұштастыру қағидалары, олардың жұмыс істеуі, синтаксистік құрылымдарды құрастыру дағдылары мен іскерліктері туралы білімді жетілдіру, сондай-ақ теориялық-әдеби ұғымдарды білу;
3) көркем мәтінді талдау, әдеби шығарманың түрі мен жанрын анықтау, бейнелеу-мәнерлі құралдардың рөлін сипаттау, шығарманың идеясы мен проблематикасын тұжырымдау білігін дамыту;
4) оқылғанға өз көзқарасын білдіру, авторлық ұстанымды анықтау білігін дамыту;
5) орыс әдеби тілінің нормаларын ескере отырып, тиісті тақырыпқа байланысты мәтін (ауызша және жазбаша) жасау дағдыларын жетілдіру;
6) ақпаратты іздеумен, өңдеумен және бекітумен байланысты біліктер мен дағдыларды жетілдіру;
7) білім алушыларда оқу және жазу негізінде дағдыларды, зерттеу дағдыларын, басқа пәндерден алынған ақпаратты талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіру дағдыларын қалыптастыруға бағытталған сыни ойлау дағдыларын жетілдіру;
8) коммуникативтік міндеттерге сәйкес оқудың әртүрлі түрлерін пайдалану;
9) білім алушылардың сөздік қорын жоғары арнайы лексикамен және орыс тілінің фразеологиясымен байыту;
10) ақпараттық-коммуникациялық және компьютерлік технологияларды пайдалану дағдыларын жетілдіру;
11) Қазақстанда және шетелде тұратын түрлі этностардың тілдері мен мәдениеттеріне толерантты қатынасты қалыптастыру.7. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов художественных произведений.
8. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу бағдарламасы жоғары мектепте екі жыл оқуға есептелген.
2-тарау. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
9. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Содержание учебной программы организовано по разделам обучения, включающим виды речевой деятельности и использование языковых единиц.
11. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов по классам.
12. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
13. Раздел "Слушание" состоит из следующих подразделов:
1) понимание устного сообщения/аудио/видеоматериалов;
2) понимание лексического значения слов;
3) понимание содержания художественных произведений;
4) определение основной мысли;
5) прогнозирование содержания текста.
14. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;
2) пересказ прослушанного/прочитанного текста;
3) соблюдение речевых норм;
4) создание монологического высказывания;
5) участие в диалоге;
6) построение устного высказывания на основе графической информации.
15. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение стилей и типов речи;
3) формулирование вопросов и ответов;
4) владение разными видами чтения;
5) анализ художественных произведений;
6) извлечение информации из различных ресурсов;
7) сравнительный анализ текстов.
16. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текстов разных жанров и стилей речи;
2) синтез прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) представление информации в различных формах;
4) творческое письмо;
5) написание эссе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение пунктуационных норм.
17. Раздел "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) использование грамматических форм слов;
2) использование синтаксических конструкций.
Параграф 2. Система целей обучения
18. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) слушание:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Класс 10
Класс 11
1.Понимание устного сообщения\аудио\
видеоматериалов
10.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего
11.1.1 понимать детально информацию сообщения, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего
2.Понимание лексического значения слов

10. Оқу бағдарламасының мазмұны сөйлеу әрекетінің түрлерін және тілдік бірліктерді пайдалануды қамтитын оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
11. Бөлімдер бөлімдер бойынша күтілетін нәтижелер түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерге бөлінген.
12. Әрбір бөлімше ішінде жүйелі ұйымдастырылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
13. "Тыңдалым" бөлімі мынадай кіші бөлімдерден тұрады:
1) ауызша хабарламаны/аудио/бейне материалдарды түсіну;
2) сөздердің лексикалық мағынасын түсіну;
3) көркем шығармалардың мазмұнын түсіну;
4) негізгі ойды анықтау;
5) мәтін мазмұнын болжау.
14. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) сөздік қорының алуан түрлілігі;
2) тыңдалған/оқылған мәтінді қайталау;
3) сөйлеу нормаларын сақтау;
4) монологиялық мәлімдеме жасау;
5) диалогқа қатысу;
6) Графикалық ақпарат негізінде ауызша мәлімдеме құру.
15. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) мәтін мазмұнын түсіну;
2) сөйлеу стилі мен түрлерін анықтау;
3) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
4) оқудың әртүрлі түрлерін меңгеру;
5) көркем шығармаларды талдау;
6) әртүрлі ресурстардан ақпарат алу;
7) мәтіндерді салыстырмалы талдау.
16. "Жазылым" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
1) Әр түрлі жанрдағы және сөйлеу мәнеріндегі мәтіндерді құру;
2) тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалды синтездеу;
3) ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну;
4) шығармашылық жазу;
5) эссе жазу;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) пунктуациялық нормаларды сақтау.
17. "Тілдік бірліктерді пайдалану" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану;
2) синтаксистік құрылымдарды қолдану.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
18. Бағдарламада оқу мақсаттары кодталған. Кодта бірінші Сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бағдарламаның кіші бөлімін, төртінші Сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 10.2.4 кодында: "10" – сынып, "2" – кіші бөлім, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
1) тыңдалым:
Білім алушылар:
Дағдылар
10 сынып
11 сынып
1.Ауызша хабарлама\аудио түсіну\
бейнематериалдар
10.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего
11.1.1 понимать детально информацию сообщения, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего
2.Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденном приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебный предмет "Уйгурский язык" в образовательном процессе выполняет две функции: во-первых, является предметом изучения, во-вторых, средством изучения других предметов.
3. Цель обучения учебному предмету "Уйгурский язык" - развитие творчески активной языковой личности путем совершенствования функциональной грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней и активизации их в продуктивной речевой деятельности в разных сферах общения.
4. Предметом обучения является современный уйгурский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
5. Задачи обучения:
1) использование знаний о уйгурском языке, соблюдение норм литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правил речевого этикета в устной и письменной речи в различных сферах и ситуациях общения;
2) совершенствование навыков информационного поиска, извлечения и преобразования информации;
3) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств академического языка;
4) совершенствование навыков критического мышления: анализа, синтеза, оценки, интерпретации полученной информации;
5) использование различных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач;
6) совершенствование навыков слушания и говорения;
7) совершенствование умений создавать монологическое высказывание в различных жанрах публичных выступлений, критически оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, в соответствии с ситуацией общения;
8) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях, предлагая пути решения проблемы;
9) совершенствование стилистической грамотности при создании текстов разных жанров; формирование индивидуального авторского стиля; умение корректировать и редактировать текст; формирование индивидуального авторского стиля;

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Ұйғыр тілі" оқу пәні білім беру үдерісінде екі функцияны орындайды: біріншіден, оқу пәні, екіншіден, басқа пәндерді оқыту құралы.
3. "Ұйғыр тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты - әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормаларын ескере отырып, тіл туралы қалыптасқан білім негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері (тыңдау, айту, оқу және жазу) бойынша білім алушылардың функционалдық сауаттылығын жетілдіру және оларды қарым-қатынастың әртүрлі салаларында өнімді сөйлеу әрекетін жандандыру арқылы Шығармашылық Белсенді тілдік тұлғаны дамыту.
4. Оқыту пәні қазіргі заманғы ұйғыр әдеби тілі болып табылады, оның көпэтносты және көптілді Қазақстанның қазіргі жағдайында нақты жұмыс істеуі.
5. Оқыту міндеттері:
1) ұйғыр тілі туралы білімді пайдалану, әдеби тіл нормаларын (орфоэпиялық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және қарым-қатынастың әртүрлі салалары мен жағдайларында ауызша және жазбаша сөйлеуде сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау;
2) ақпаратты іздеу, алу және түрлендіру дағдыларын жетілдіру;
3) академиялық тілдің қолданылатын грамматикалық құралдарының шеңберін кеңейту және сөздік қорын байыту;
4) сыни ойлау дағдыларын жетілдіру: алынған ақпаратты талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіру;
5) коммуникативті тапсырмаларға байланысты оқудың әртүрлі түрлерін қолдану;
6) тыңдау және сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
7) көпшілік алдында сөйлеудің әртүрлі жанрларында монологиялық мәлімдеме жасау, қарым-қатынас жағдайына сәйкес нормативтік тұрғыдан тілдік құралдарды сыни бағалау және таңдау қабілеттерін жетілдіру;
8) мәселені шешу жолдарын ұсына отырып, сәтті диалогтік қарым-қатынас жасау, түрлі салалар мен коммуникативтік жағдайларда пікірталас жүргізу біліктерін жетілдіру;
9) әр түрлі жанрдағы мәтіндерді құру кезінде стилистикалық сауаттылықты жетілдіру; жеке авторлық стильді қалыптастыру; мәтінді түзете және өңдей білу; жеке авторлық стильді қалыптастыру;

10) расширение представлений о национально-культурной специфике уйгурского языка, о культуре уйгурского, казахского и других народов;
11) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
6. Грамматический материал изучается в контексте речевых тем. Обучение языку осуществляется через интеграцию с другими предметами посредством изучения сквозных тем, использования текстов различных предметных областей, развития академического языка.
7. Учебная программа по предмету "Уйгурский язык" рассчитана на 2 года обучения в старшей школе.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Уйгурский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Уйгурский язык"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Уйгурский язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "Уйгурский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо), а также оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
12. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания сообщения/информации;
2) прогнозирование событий;
3) участие в диалоге;
4) построение монологического высказывания.
5) оценивание прослушанного материала.
13. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;

10) ұйғыр тілінің ұлттық-мәдени ерекшелігі туралы, ұйғыр, қазақ және басқа халықтардың мәдениеті туралы түсініктерді кеңейту;
11) қарым-қатынас құралы, білім көзі, рухани-адамгершілік құндылық, қоғамдағы сәтті әлеуметтенуге ықпал ететін тілдік капитал ретінде тілге саналы қатынасты тәрбиелеу.
6. Грамматикалық материал сөйлеу тақырыптары аясында зерттеледі. Тілді оқыту толассыз тақырыптарды зерделеу, түрлі пәндік салалардың мәтіндерін пайдалану, академиялық тілді дамыту арқылы басқа пәндермен интеграциялау арқылы жүзеге асырылады.
7. "Ұйғыр тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы жоғары мектепте 2 жылға есептелген.
2-тарау. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің мазмұны
8. "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
10. Әрбір бөлімшеде белгіленген оқу мақсаттары мұғалімге сөйлеу әрекетінің төрт түрін (тыңдау, айту, оқу, жазу) дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сондай-ақ білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
11. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдау және сөйлеу;
2) оқу;
3) хат;
4) сөйлеу нормаларын сақтау.
12. "Тыңдау және сөйлеу" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) хабарлама/ақпарат мазмұнын түсіну;
2) оқиғаларды болжау;
3) диалогқа қатысу;
4) монологиялық мәлімдеменің құрылысы;
5) тыңдалған материалды бағалау.
13. "Оқу" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау және негізгі ойды анықтау;

2) понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
3) определение типов и стилей текстов;
4) формулирование вопросов и оценивание;
5) виды чтения;
6) извлечение информации из различных источников;
7) сравнительный анализ текстов;
8) интерпретация текста.
14. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
2) представление информации в различных формах;
3) создание текстов различных типов и стилей;
4) написание эссе;
5) корректирование и редактирование текстов;
6) творческое письмо.
15. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) соблюдение орфографических норм;
2) соблюдение лексических норм;
3) соблюдение грамматических норм;
4) соблюдение пунктуационных норм.
16. Базовое содержание
17. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса:
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста; различие факта и мнения; определение основной мысли с учетом невербальных средств общения; прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте; участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы; построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, с соотнесением информации, заключенной в тексте, с информацией из других источников/личным опытом; выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста; понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту; использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения; извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора; интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;

2) оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсіну;
3) мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау;
4) сұрақтарды тұжырымдау және бағалау;
5) оқу түрлері;
6) әртүрлі көздерден ақпарат алу;
7) мәтіндерді салыстырмалы талдау;
8) мәтінді түсіндіру.
14. "Хат" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
1) тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын баяндау;
2) ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну;
3) әр түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құру;
4) эссе жазу;
5) мәтіндерді түзету және редакциялау;
6) шығармашылық жазу.
15. "Сөйлеу нормаларын сақтау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) орфографиялық нормаларды сақтау;
2) лексикалық нормаларды сақтау;
3) грамматикалық нормаларды сақтау;
4) пунктуациялық нормаларды сақтау.
16. Базалық мазмұны
17. 10 – сыныпқа арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің базалақ мазмұны:
1) тыңдау және сөйлеу: мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; факт пен пікірді ажырату; негізгі ойды ауызша емес қарым-қатынас құралдарын ескере отырып анықтау; мәтінде көтерілген проблема бойынша мазмұнды болжау; пікірталастарға қатысу, өз ұстанымын дәлелдеу, мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну; жан-жақты монолог құру (берілген тақырыпқа пайымдау, сендіру), қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын ақпаратты ұсыну; тыңдалған материалды ақпараттың дұрыстығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау, өз пікірін білдіру;
2) оқу: мәтіндегі негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратты, мәтіндегі ақпаратты басқа дереккөздердегі ақпаратпен/жеке тәжірибемен байланыстыра отырып түсіну; мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі ескертпелердің, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау; мәтіндегі арнайы лексиканы, аббревиатураны, перифразаны, аллюзияны, эвфемизмдерді және мәнерліліктің басқа да құралдарын қолдануды түсіну; әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін, ғылыми-көпшілік астарлы (очерк, эссе, мақала), публицистикалық стиль (ескерту, пресс-релиз, жол очеркі) мәтіндерінің ерекшеліктерін айқындау; оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау; қарап шығу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу тәсілдерін пайдалану; ақпаратты алу әр түрлі көздерден ақпаратты синтездеу, әр түрлі көзқарастарды салыстыру; тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты аудитті ескере отырып, мәтіндердің (композициялық, тілдік және жанрлық) стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру

3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя; писать творческие работы, фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определҰнными композиционным элементами;
4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
18. Базовое содержание учебного предмета для 11 класса:
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывание критического отношения к позиции автора; определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста; прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам; участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности; построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции; выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление); формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту; использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий; извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя; интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;

3) жазылым: тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын баяндау, негізгі ойды сақтай отырып, бастапқы материалды парафраздау; ақпаратты график, кесте, диаграмма, схема, инфографика түрінде, оның ішінде АКТ көмегімен ұсыну; ғылыми-танымал подстиль (очерк, эссе, мақала), публицистикалық стиль (Ескертпе) мәтіндерін жасау, баспасөз-релизі, жол очеркі); мақсатын, мақсатты аудиториясын және сөйлеу жағдайын ескере отырып; эссенің әртүрлі түрлерін, оның ішінде сын тұрғысынан жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиетті талдау, автормен өзінің келісімін/келіспеушілігін білдіру және негіздеу; әсер ету құралдарын пайдалана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттау мәтіндері мен баяндау мәтіндерін жазу мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау; белгілі бір композициялық элементтер болып табылатын шығармашылық жұмыстарды, мәтіннің үзіндісін/фрагменттерін жазу;
4) сөйлеу нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау; қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдегі лексиканы, публицистикалық және ғылыми стильдерді, стилистикалық фигураларды пайдалану; сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі заманның жетілмеген түрі етістіктерін пайдалану); тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі жағдайларда қолдану ұсыныстар.
18. 11-сыныпқа арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің базалақ мазмұны:
1) тыңдау және сөйлеу: мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, автордың ұстанымына сыни көзқарасын білдіру; мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау; кесте және сызба бойынша мәтін мазмұнын болжау; іскерлік әңгімеге қатысу, проблеманы шешу және уағдаластыққа қол жеткізу; Қоғамдық келісім шеңберінде көпшілік алдында сөз сөйлеу үшін жан-жақты монолог құру.-саяси, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық және оқу-ғылыми салалар; тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан бағалау, оны сыни бағалау;
2) оқу: әр түрлі мәтіндердің басты, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсіну, авторлық ұстанымды сыни бағалау; мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі түс, қаріптік саналуандық, дыбыс және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін анықтау; мәтіндегі бейнелеу-мәнерлі құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да тәсілдерді қолдануды түсіну; түрлерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау ғылыми және публицистикалық стильдер мен астарлардың мәтіндерін (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөз сөйлеу); оқылған мәтін бойынша зерттеу және гипотеза үшін сұрақтарды тұжырымдау; оқырман алдына қоятын коммуникативтік міндеттерге байланысты оқудың әртүрлі түрлерін пайдалану; Әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, өзара байланысты орнату және негізделген тұжырымдар құру; тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты ескере отырып, мәтіндердің (композициялақ, тілдік және жанрлық) стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру мақсатты аудитория, автордың позициясы және оқырманға әсер ету; мәтін фрагментінің мазмұнын түсіндіру, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық позициямен байланыстыру;

3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся иллюстраций; создание текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя; писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов);
4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени), синтаксических (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи.
Параграф 2. Система целей обучения
19. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание содержания сообщения/информации
10.1.1 – понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение; определять целевую аудиторию
11.1.1 – понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров (лекция, интервью, диспут, дискуссия, полемика, статья, видеосюжет), высказывая критическое отношение к позиции автора (вводные конструкции, терминология); определять целевую аудиторию

3) жазылым: тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын баяндау, негізгі ойды сақтай отырып, бастапқы материалды сығымдау және парафраздау; ақпаратты презентация түрінде ұсыну, кестені, схеманы, графиканы, аудиофайл диаграммасын, фотографияны, қозғалмалы иллюстрацияларды пайдалану; ғылыми және публицистикалық стильдер мен астарлы мәтіндерді жасау (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу баяндама) мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып; эссенің әр түрін, оның ішінде аргументативті және пікірталас түрінде жазу, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсыну және негіздеу; автордың сенімі, көзқарасы мен сезімін көрсететін тәсілдерді пайдалана отырып, әр түрлі жанрдағы баяндау мәтіндері мен сипаттау мәтіндерін жазу; мақсат, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайы мен оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау; шығармашылық жұмыстар жазу (әңгіме мәтіндері мен аралас типтегі мәтіндер);
4) сөйлеу нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау; қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдегі лексиканы, публицистикалық және ғылыми стильдерді, стилистикалық фигураларды пайдалану; сөзжасамдық және морфологиялық (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі шақтың жетілмеген түріндегі етістіктерді пайдалану), синтаксистік (қайтарымды етістіктері және қысқа пассивті құрылымдары бар пассивті құрылымдарда) және стилистикалық нормалар; тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде әр түрлі байланыс түрлерімен қолдану.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
20. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1.Хабарлама/ақпарат мазмұнын түсіну
10.1.1 - факт пен пікірді ажырата отырып, мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; мақсатты аудиторияны анықтау;
11.1.1- әр түрлі жанрдағы мәтіндердің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын (дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас, полемика, мақала, бейнесюжет) автордың ұстанымына сыни көзқарасын білдіре отырып түсіну (кіріспе конструкциялар, терминология); мақсатты аудиторияны анықтау;

2. Прогнозирование событий
10.1. 2 – прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1. 2 – прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
3. Участие в диалоге
10.1 3 – участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.3 - участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
4. Построение монологического высказывания
10.1.4 – строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер
11.1.4 – строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-экономической и учебно-научной сфер
5. Оценивание прослушанного материала
10.1. 5 – оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.5 – оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Класс 10
Класс 11
1. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.1 – выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.1 – выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
2. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2.2 – понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.2 - понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
3.
Определение типов и стилей текстов
10.2. 3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей
(аналитическая статья, критическая статья, эссе, пресс-релиз)
11.2.3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление)
4. Формулирование вопросов
10.2.4 – формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.4 – формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
5. Виды чтения
10.2.5 – использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.5 – использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
6. Извлечение информации из различных источников
10.2.6 – извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения

2. Оқиғаларды болжау
10.1.2 - мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнды болжау;
11.1.2-мәтін мазмұнын кестелер мен диаграммалар бойынша болжау;
3. Диалогқа қатысу
10.1.3 - пікірталастарға қатысыңыз, өз ұстанымыңызды дәлелдеңіз және мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыныңыз;
11.1.3 - іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу;
4.Монологтық тұжырымның құрылысы
10.1.4 - қоғамдық-саяси және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын кеңейтілген монолог (берілген тақырыпқа пайымдау, сендіру) құру;
11.1.4 - қоғамдық-саяси және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын кеңейтілген монолог (берілген тақырыпқа пайымдау, сендіру) құру;
5.Тыңдалған материалды бағалау
10.1.5 - тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып, ақпараттың шынайылығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау.
11.1.5 - тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан бағалау, оны сыни бағалау.
2) оқылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1.Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау және негізгі ойды анықтау
10.2.1 - мәтіннің негізгі идеясын жеткізудегі жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
11.2.1 - мәтіннің негізгі идеясын жеткізудегі түс, қаріп әртүрлілігі, дыбыс және графикалық кескіндердің, еренсілтемелердің рөлін анықтау;
2.Оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсіну
10.2.2 - мәтінде арнайы лексиканы, аббревиатураларды, перифразаларды, аллюзияларды, эвфемизмдерді және мәнерліліктің басқа да құралдарын қолдануды түсіну;
11.2.2.1 - мәтінде бейнелеу-мәнерлі құралдардың, стилистикалық фигуралардың және басқа да тәсілдердің қолданылуын түсіну;
3. Мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау
10.2.3 - әр түрлі жанрдағы, стильдегі және ішкі стильдегі мәтіндердің түрлерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау (аналитикалық мақала, сыни мақала, эссе, пресс-релиз);
11.2.3 - әр түрлі жанрдағы, стильдегі және астарлы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөз сөйлеу);
4.Сұрақтарды тұжырымдау
10.2.4 - оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау;
11.2.4 - оқылған мәтін бойынша зерттеу және гипотеза үшін сұрақтар тұжырымдау;
5. Оқу түрлері
10.2.5 - қарап шығу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданыңыз;
11.2.5 - оқырман алдына қоятын коммуникативті міндеттерге байланысты оқудың әртүрлі түрлерін қолданыңыз;
6.Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10.2.6 - әр түрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әр түрлі көзқарастарды салыстыру;

11.2.6 – извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
7. Сравнительный анализ текстов
10.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
8. Интерпретация текста
10.2.8 – интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.8 – интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.1- излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.1 - излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
2. Представление информации в различных формах
10.3.2 - представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ
11.3.2 - представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии
3. Создание текстов различных типов и стилей
10.3.3 - создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз)
11.3.3 - создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
4. Написание эссе
10.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
11.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
5. Корректирование и редактирование текстов
10.3.5 - корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя

11.2.6 - әр түрлі көздерден ақпарат алу, қарым-қатынас орнату және негізделген қорытынды жасау;
7.Мәтіндерді салыстырмалы талдау
10.2.7 - тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
11.2.7 - тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
8. Мәтін интерпретациясы
10.2.8 - сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру.
11.2.8 - мәтін фрагментінің мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру.
3) жазылым:
Білім алушылар...
10 - сынып
11 - сынып
1. Тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын баяндау
10.3.1 - тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар, толық немесе қысқаша мазмұндама, тезистер, резюмелер, Конспектілер түрінде баяндау;
11.3.1 - тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар, толық немесе қысқаша мазмұндама, тезистер, түйіндемелер, рефераттар, аннотациялар, хабарламалар, баяндамалар түрінде баяндау;
2. Ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну
10.3.2 - ақпаратты график, кесте, диаграмма, схема, инфографика, соның ішінде АКТ арқылы ұсыну;
11.3.2 - кестелерді, диаграммаларды, графиктерді, аудио файл диаграммаларын, фотосуреттерді қолдана отырып, презентация түрінде ақпарат беріңіз;
3. Әр түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құру
10.3.3 - ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз-релизі) әртүрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін жасау;
11.3.3 - әр түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді жасау (аннотация, мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөзді қолдану орынды;
4. Эссе жазу
10.3.4 - әр түрлі эссе, соның ішінде сыни, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдай отырып, автормен келісетінін/келіспейтінін білдіріп, негіздейді;
11.3.4 - ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өзіндік жолдарын ұсыну және негіздеу арқылы әр түрлі эссе, соның ішінде аргументативті және пікірталас түрінде жазу;
5. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.5 - түзету және өңдеу мәтіндегі барлық кемшіліктер мақсаты, мақсатты аудиториясы, қарым-қатынас жағдайы және оқырманға әсері;

11.3.5 - корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
6. Творческое
письмо
10.3.6 - писать творческие работы: (фрагмент/фрагменты текста), являющиеся определҰнными композиционными элементами
11.3.6 - писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов)
соблюдение речевых норм:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Соблюдение орфографических норм
10.4.1 - соблюдать орфографические нормы
11.4.1 - соблюдать орфографические нормы
2.
Соблюдение лексических норм
10. 4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
11. 4.2 - использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
3.
Соблюдение грамматических норм
10.4.3 - соблюдать словообразовательные и морфологические нормы
11.4.3 - соблюдать синтаксические нормы
4.
Соблюдение пунктуационных норм
10. 4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
11.4. 4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи
21. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Уйгурский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с уйгурским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Уйгурский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с уйгурским языком обучения)
1) 10 класс
Тема
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Ценности современного общества: культура и цивилизация
Слушание и говорение
10.1.1 - понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров (лекция, интервью, диспут, дискуссия), различая факт и мнение; определять целевую аудиторию;
10.1.2 - прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
Чтение
10.2.1 - выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.5 – использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения;
10.2.6 - извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения (научно-популярные статьи, СМИ, энциклопедия)
Письмо

11.3.5 - түзету және өңдеу мәтіндегі барлық кемшіліктер, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып;
6. Шығармашылық жазу
10.3.6 - шығармашылық жұмыстарды жазу: (фрагмент/мәтін фрагменттері) белгілі бір композициялық элементтер болып табылады.
11.3.6 - шығармашылық жұмыстар жазу (повесть-мәтіндер және аралас типтегі мәтіндер).
4) әдеби тіл нормасы:
Білім алушылар...
10 - сынып
11 - сынып
1.Орфографиялық нормаларды сақтау
10.4.1 - орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
2.Лексикалық нормаларды сақтау
10.4.2 - қарым - қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іскери стильдің, журналистік және ғылыми стильдердің, стилистикалық фигуралардың лексикасын қолданыңыз;
11.4.2 - қарым-қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің әртүрлі бейнелеу және экспрессивті құралдарын, стилистикалық фигураларды қолданыңыз;
3.Грамматикалық нормаларды сақтау
10.4.3 - сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау;
11.4.3 - синтаксистік нормаларды сақтау;
4.Пунктуациялық нормаларды сақтау
10. 4.4 - тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде қолдану.
11.4.4 - тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде әр түрлі байланыс түрлерімен қолдану.
21. Тоқсандық сағаттарды бөлімдер мен бөлімдер бойынша бөлу мұғалімнің қалауы бойынша өзгереді.
22. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту ұйғыр тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту ұйғыр тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10 -сынып:
Тақырып
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
Барлығы: 36 сағат, аптасына 1 сағат
1-тоқсан
1-тарау.
Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет
Тыңдалым және айтылым
10.1.1 – әр түрлі жанрдағы мәтіндердің (дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас) негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын факт пен пікірді айыра отырып түсіну; мақсатты аудиторияны анықтау;
10.1.2 - мәтін мазмұнын кестелер мен диаграммалар бойынша болжау;
Оқылым
10.2.1 – мәтіннің негізгі идеясын жеткізудегі жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.5 - қарап шығу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданыңыз;
10.2.6 - әртүрлі дереккөздерден ақпаратты алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру (ғылыми-танымал мақалалар, БАҚ, энциклопедия);
Жазылым

10.3.1 – излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.3 - создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля
Соблюдение речевых норм
10.4.1- соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
2 четверть
Индустриализация: национальное производство
Слушание и говорение
10.1.2 - прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте;
10.1.3 - участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
10.2.2 - понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.3 - определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (очерк, статья, эссе), публицистического стиля (пресс-релиз);
10.2.4 - формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.6 - извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения (научно-популярные
Письмо
10.3.2 - представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ;
10.3.3 - создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз);
10.3.6 - писать творческие работы: (фрагмент/фрагменты текста), являющиеся определҰнными композиционными элементами
Соблюдение речевых норм
10.4.1 - соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью;
10.4.3 - соблюдать словообразовательные и морфологические (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) нормы;
10.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
3 четверть
Глобальные проблемы развития человечества
Слушание и говорение
10.1.4 - строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер;
10.1.5 - оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение

10.3.1-тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын кеңейтілген және сығылған жоспарлар, толық немесе қысқаша мазмұндама, тезистер, резюмелер, конспектілер түрінде баяндау;
10.3.3 - ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің әртүрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін жасау;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 - қарым - қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іскери стильдің, журналистік және ғылыми стильдердің, стилистикалық фигуралардың лексикасын қолданыңыз;
2-тоқсан
2-тарау.
Индустрияландыру: ұлттық өндіріс
Тыңдалым және айтылым
10.1.2 – мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнды болжау;
10.1.3 - пікірталасқа қатысу, өз ұстанымын дәлелдеу және мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну;
Оқылым
10.2.2 - мәтінде арнайы лексиканы, аббревиатураны, перифразаны, аллюзияны, эвфемизмдерді және мәнерліліктің басқа да құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.3 - ғылыми-көпшілік подстильдің (очерк, мақала, эссе), публицистикалық стильдің (пресс-релиз) әр түрлі жанрындағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.4 - оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау;
10.2.6 -әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру (ғылыми-танымал);
Жазылым
10.3.2 – ақпаратты график, кесте, диаграмма, инфографика, соның ішінде АКТ арқылы ұсыну;
10.3.3 - ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз-релизі)әртүрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін жасау;
10.3.6 - шығармашылық жұмыстарды жазу: (фрагмент/мәтін фрагменттері) белгілі бір композициялық элементтер болып табылады;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 - орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 - мақсатқа сәйкес ресми-іскерлік стильдің, публицистикалық және ғылыми стильдердің лексикасын, стилистикалық фигураларды қолдану;
10.4.3 - сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі шақтың жетілмеген түріндегі етістіктерді пайдалану);
10.4.4-тыныс белгілерін Қарапайым, Қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде қолдану;
3-тоқсан
3-тарау.
Адамзат дамуының жаһандық мәселелері
Тыңдалым және айтылым
10.1.4 - қоғамдық-саяси және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын кеңейтілген монолог (берілген тақырыпқа пайымдау, сендіру) құру;
10.1.5 - тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып, ақпараттың шынайылығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау;
Оқылым

10.2.1 - выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.2 - понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.3 - определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (очерк, статья, эссе), публицистического стиля (пресс-релиз);
10.2.4 - формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
Письмо
10.3.3 - создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз);
10.3.5 - корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
Соблюдение речевых норм
10.4. 1 - соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 - соблюдать словообразовательные и морфологические (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) нормы;
10.4.4 - . использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
Спасение человеческих жизней
Слушание и говорение
10.1.1 - понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров (лекция, интервью, диспут, дискуссия), различая факт и мнение; определять целевую аудиторию;
10.1.3 - участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
10.2.4 - формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
10.2.8 - интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.2 - представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ;
10.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.6 - писать творческие работы: (фрагмент/фрагменты текста), являющиеся определҰнными композиционными элементами
Соблюдение речевых норм
10.4.1 - соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;

10.2.1-мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі ескертулердің, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.2-мәтінде арнайы лексиканы, аббревиатураны, перифразаны, аллюзияны, эвфемизмдерді және мәнерліліктің басқа да құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.3-ғылыми-көпшілік подстильдің (очерк, мақала, эссе), публицистикалық стильдің (пресс-релиз)әр түрлі жанрындағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.4-оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау;
Жазылым
10.3.3-ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз-релизі)әртүрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін жасау;
10.3.5-түзету және редакциялау мәтіндегі барлық кемшіліктер мақсаты, мақсатты аудиториясы, қарым-қатынас жағдайы және оқырманға әсері;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2-қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдің, публицистикалық және ғылыми стильдердің лексикасын, стилистикалық фигураларды пайдалану;
10.4.3-сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі шақтың жетілмеген түріндегі етістіктерді пайдалану) ;
10.4.4 - . тыныс белгілерін Қарапайым, Қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде қолдану;
4-тарау.
Адам өмірін сақтау
Тыңдалым және айтылым
10.1.1-әр түрлі жанрдағы мәтіндердің (дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас) негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын факт пен пікірді айыра отырып түсіну; мақсатты аудиторияны анықтау;
10.1.3-пікірталасқа қатысу, өз ұстанымын дәлелдеу және мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну;
Оқылым
10.2.4-оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау;
10.2.7-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
10.2.8-сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру;
Жазылым
10.3.2-ақпаратты график, кесте, диаграмма, инфографика түрінде, оның ішінде АКТ көмегімен ұсыну;
10.3.4-әр түрлі эссе, оның ішінде сыни эссе жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдау, автормен өз келісімін/келіспеушілігін білдіру және негіздеу;
10.3.6-белгілі бір композициялық элементтер болып табылатын шығармашылық жұмыстарды жазу: (фрагмент/мәтін фрагменттері);
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2-қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдің, публицистикалық және ғылыми стильдердің лексикасын, стилистикалық фигураларды пайдалану;

10.4.3 - соблюдать словообразовательные и морфологические (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) нормы;
10.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
4 четверть
Преступление и закон
Слушание и говорение
10.1.4 - строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер;
10.1.5 - оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.3 - определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (очерк, статья, эссе), публицистического стиля (пресс-релиз);
10.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
10.2.8 - интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.3 - создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз);
10.3.5 - . корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.1 - соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 - соблюдать словообразовательные и морфологические (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) нормы;
10.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
2) 11 класс
Тема
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Казахстан в современном мире: прошлое и будущее Казахстана
Слушание и говорение
11.1.1 - понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров (лекция, интервью, диспут, дискуссия, полемика, статья, видеосюжет), высказывая критическое отношение к позиции автора (вводные конструкции, терминология); определять целевую аудиторию;
11.1.2 - прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам;
Чтение
11.2.1 - выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
11.2.5 – использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий;

10.4.3-сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі шақтың жетілмеген түріндегі етістіктерді пайдалану);
10.4.4-тыныс белгілерін Қарапайым, Қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде қолдану;
4-тоқсан
5-тарау
Қылмыс және заң
Тыңдалым және айтылым
10.1.4-қоғамдық-саяси және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын кеңейтілген монолог (берілген тақырыпқа пайымдау, сендіру) құру;
10.1.5-тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып, ақпараттың шынайылығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау;
Оқылым
10.2.3-ғылыми-көпшілік подстильдің (очерк, мақала, эссе), публицистикалық стильдің (пресс-релиз) әр түрлі жанрындағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.7-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
10.2.8-сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру;
Жазылым
10.3.3-ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз-релизі)әртүрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін жасау;
10.3.5 - түзету және өңдеу мәтіндегі барлық кемшіліктер мақсаты, мақсатты аудиториясы, қарым-қатынас жағдайы және оқырманға әсері;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2-қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдің, публицистикалық және ғылыми стильдердің лексикасын, стилистикалық фигураларды пайдалану;
10.4.3-сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі шақтың жетілмеген түріндегі етістіктерді пайдалану);
10.4.4-тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде қолдану;
2) 11-сынып:
Тақырып
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
Барлығы: 36 сағат, аптасына 1 сағат
1-тоқсан
1-тарау.
Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі
Тыңдалым және айтылым
11.1.1 - әр түрлі жанрдағы мәтіндердің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын (дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас, полемика, мақала, бейнесюжет) автордың ұстанымына сыни көзқарасын білдіре отырып түсіну (кіріспе конструкциялар, терминология); мақсатты аудиторияны анықтау;
11.1.2-кесте және сызба бойынша мәтін мазмұнын болжау;
Оқылым
11.2.1-мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі түс, қаріптік көп түрлілік, дыбыс және графикалық бейнелердің, еренсілтемелердің рөлін анықтау;
11.2.5-оқырман алдына қойған коммуникативтік міндеттерге байланысты оқудың әртүрлі түрлерін қолдану;

11.2.6 - извлекать информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая об обоснованные выводы (научные статьи, энциклопедия, СМИ)
Письмо
11.3.1 - излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов;
11.3.3 - создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление), уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
11.3.6 - писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов);
Соблюдение речевых норм
11.4.1 - соблюдать орфографические нормы;
11.4.2 - использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 - соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистические нормы;
11.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи;
2 четверть
Экология: ядерные и нефтяные производства
Слушание и говорение
11.1.2 - прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам;
11.1.3 - участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности;
Чтение
11.2.2 - понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
11.2.3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление);
11.2.4 - формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту;
Письмо
11.3.2 - представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, графики, диаграммы, аудиофайлы, фотографии;
11.3.3 - создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление), уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
11.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
Соблюдение речевых норм
11.4.1 - соблюдать орфографические нормы;
11.4.2 - использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;

11.2.6-өзара байланысты белгілей отырып және негізделген қорытынды жасай отырып, әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу (ғылыми мақалалар, энциклопедия, БАҚ);
Жазылым
11.3.1-тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар, толық немесе қысқаша мазмұндама, тезистер, түйіндемелер, рефераттар, аннотациялар, хабарламалар, баяндамалар түрінде баяндау;
11.3.3-әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құру( аннотация, Мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу), мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөздерді қолдану орынды;
11.3.6-шығармашылық жұмыстар жазу (повесть мәтіндері мен аралас типтегі мәтіндер);
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.2-қарым-қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің түрлі бейнелеу-мәнерлі құралдарын, стилистикалық фигураларды пайдалану;
11.4.3-синтаксистік (қайтарымды етістіктермен және қысқа пассивті қатысымдармен, тұлғасыз сөйлемдермен) және стилистикалық нормаларды сақтау;
11.4.4-тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде әр түрлі байланыс түрлерімен қолдану;
2 - тоқсан
2-тарау
Экология: ядролық және мұнай өндірістері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2-кесте және сызба бойынша мәтін мазмұнын болжау;
11.1.3-мәселені шеше отырып және уағдаластыққа қол жеткізе отырып, іскерлік әңгімеге қатысу;
Оқылым
11.2.2-мәтінде бейнелеу-мәнерлі құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да тәсілдерді қолдануды түсіну;
11.2.3-ғылыми және публицистикалық стильдер мен астарлардың әр түрлі жанрындағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөз сөйлеу);
11.2.4-оқылған мәтін бойынша зерттеу және гипотеза үшін сұрақтарды тұжырымдау;
Жазылым
11.3.2-кестелерді, графиктерді, диаграммаларды, аудиофайлдарды, фотосуреттерді пайдалана отырып, ақпаратты презентация түрінде ұсыну;
11.3.3-әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құру( аннотация, мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу), мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөздерді қолдану орынды;
11.3.4-ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарастыра және талдай отырып, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсына және негіздей отырып, әртүрлі эссе түрлерін, оның ішінде аргументативті және пікірталасты жазу;
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.2-қарым-қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің түрлі бейнелеу-мәнерлі құралдарын, стилистикалық фигураларды пайдалану;

11.4.3 - соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистические нормы;
11.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи;
3 четверть
Современное общество: миграция и интеллектуальная миграция
Слушание и говорение
11.1.4 - строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер;
11.1.5 - оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его;
Чтение
11.2.2 - понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
11.2.3 - определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж;
11.2.5 - использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий;
Письмо
11.3.3 - создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление), уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
11.3.5 - корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
Соблюдение речевых норм
11.4.2 - использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 - соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистические нормы;
11.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи;
Изобретения, которые изменили мир
Слушание и говорение
11.1.1 - понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров (лекция, интервью, диспут, дискуссия, полемика, статья, видеосюжет), высказывая критическое отношение к позиции автора (вводные конструкции, терминология);
11.1.3 - участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности;
Чтение
11.2.4 - формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту;
11.2.6 - извлекать информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы (научные статьи, энциклопедия, СМИ);
11.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;

11.4.3-синтаксистік (қайтарымды етістіктермен және қысқа пассивті қатысымдармен, тұлғасыз сөйлемдермен) және стилистикалық нормаларды сақтау;
11.4.4-тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде әр түрлі байланыс түрлерімен қолдану;
3-тоқсан
3-тарау.
Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция
Тыңдалым және айтылым
11.1.4-қоғамдық-саяси және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын кеңейтілген монолог (берілген тақырыпқа пайымдау, сендіру) құру;
11.1.5-тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан бағалау, оны сыни бағалау;
Оқылым
11.2.2-мәтінде бейнелеу-мәнерлі құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да тәсілдерді қолдануды түсіну;
11.2.3-ғылыми және публицистикалық стильдер мен астарлардың (аннотация, тезистер, репортаж) әр түрлі жанрындағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.5-оқырман алдына қойған коммуникативтік міндеттерге байланысты оқудың әртүрлі түрлерін қолдану;
Жазылым
11.3.3-әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құру( аннотация, Мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу), мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөздерді қолдану орынды;
11.3.5-түзету және редакциялау мәтіндегі барлық кемшіліктер, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып;
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.2-қарым-қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің түрлі бейнелеу-мәнерлі құралдарын, стилистикалық фигураларды пайдалану;
11.4.3-синтаксистік (қайтарымды етістіктермен және қысқа пассивті қатысымдармен, тұлғасыз сөйлемдермен) және стилистикалық нормаларды сақтау;
11.4.4-тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде әр түрлі байланыс түрлерімен қолдану;
4-тарау.
Әлемді өзгерткен өнертабыстар
Тыңдалым және айтылым
11.1.1-әр түрлі жанрдағы мәтіндердің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын (дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас, полемика, мақала, бейнесюжет) автордың ұстанымына сыни көзқарасын білдіре отырып түсіну (кіріспе конструкциялар, терминология);
11.1.3-мәселені шеше отырып және уағдаластыққа қол жеткізе отырып, іскерлік әңгімеге қатысу;
Оқылым
11.2.4-оқылған мәтін бойынша зерттеу және гипотеза үшін сұрақтарды тұжырымдау;
11.2.6-өзара байланыс орната және негізделген қорытынды жасай отырып, әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу (ғылыми мақалалар, энциклопедия, БАҚ);
11.2.7-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;

11.2.8 - интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией;
Письмо
11.3.2 - представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, графики, диаграммы, аудиофайлы, фотографии;
11.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
Соблюдение речевых норм
11.4.1 - соблюдать орфографические нормы;
11.4.2 - использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 - соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях;
11.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи;
4 четверть
Туризм: экотуризм
Слушание и говорение
11.1.4 - строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-экономической и учебно-научной сфер;
11.1.5 - оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его;
Чтение
11.2.3 - определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление);
11.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
11.2.8 - интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией;
Письмо
11.3.3 - создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление), уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
11.3.5 - . корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
Соблюдение речевых норм
11.4.1 - соблюдать орфографические нормы;
11.4.2 - использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 - соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистические нормы;
11.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи.
Приложение 87
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Уйгурский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с уйгурским языком обучения)
Глава 1. Общие положения

11.2.8-мәтін фрагментінің мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру;
Жазылым
11.3.2-кестелерді, графиктерді, диаграммаларды, аудиофайлдарды, фотосуреттерді пайдалана отырып, ақпаратты презентация түрінде ұсыну;
11.3.4-ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарастыра және талдай отырып, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсына және негіздей отырып, әртүрлі эссе түрлерін, оның ішінде аргументативті және пікірталасты жазу;
Әдеби тіл нормалары
11.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.2-қарым-қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің түрлі бейнелеу-мәнерлі құралдарын, стилистикалық фигураларды пайдалану;
11.4.3-синтаксистік (қайтарымды етістіктермен және қысқа пассивті қатысымдармен пассивті құрылымдарда, жеке сөйлемдерде;
11.4.4-тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде әр түрлі байланыс түрлерімен қолдану;
4-тоқсан
5-тарау.
Туризм: экотуризм
Тыңдалым және айтылым
11.1.4-қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық және оқу-ғылыми салалар шеңберінде көпшілік алдында сөз сөйлеу үшін кеңейтілген монолог құру;
11.1.5 - тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан бағалау, оны сыни бағалау;
Оқылым
11.2.3 - ғылыми және публицистикалық стильдер мен Астарлардың әр түрлі жанрындағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөз сөйлеу);
11.2.7-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
11.2.8-мәтін фрагментінің мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру;
Жазылым
11.3.3-әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құру( аннотация, мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу), мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөздерді қолдану орынды;
11.3.5 - түзету және өңдеу мәтіндегі барлық кемшіліктер, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып;
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.2-қарым-қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің түрлі бейнелеу-мәнерлі құралдарын, стилистикалық фигураларды пайдалану;
11.4.3-синтаксистік (қайтарымды етістіктермен және қысқа пассивті қатысымдармен, тұлғасыз сөйлемдермен) және стилистикалық нормаларды сақтау;
11.4.4-тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі сөйлемдерде әр түрлі байланыс түрлерімен қолдану.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тараумен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
87-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденном приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебный предмет "Уйгурский язык" в образовательном процессе выполняет две функции: во-первых, является предметом изучения, во-вторых, средством изучения других предметов.
3. Цель обучения учебному предмету "Уйгурский язык" - развитие творчески активной языковой личности путем совершенствования функциональной грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней и активизации их в продуктивной речевой деятельности в разных сферах общения.
4. Предметом обучения является современный уйгурский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
5. Задачи обучения:
1) использование знаний о уйгурском языке, соблюдение норм литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правил речевого этикета в устной и письменной речи в различных сферах и ситуациях общения;
2) совершенствование навыков информационного поиска, извлечения и преобразования информации;
3) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств академического языка;
4) совершенствование навыков критического мышления: анализа, синтеза, оценки, интерпретации полученной информации;
5) использование различных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач;
6) совершенствование навыков слушания и говорения;
7) совершенствование умений создавать монологическое высказывание в различных жанрах публичных выступлений, критически оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, в соответствии с ситуацией общения;
8) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях, предлагая пути решения проблемы;
9) совершенствование стилистической грамотности при создании текстов разных жанров; формирование индивидуального авторского стиля; умение корректировать и редактировать текст; формирование индивидуального авторского стиля;

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Ұйғыр тілі" оқу пәні білім беру үдерісінде екі функцияны орындайды: біріншіден, оқу пәні, екіншіден, басқа пәндерді оқыту құралы.
3. "Ұйғыр тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты - әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормаларын ескере отырып, тіл туралы қалыптасқан білім негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері (тыңдау, айту, оқу және жазу) бойынша білім алушылардың функционалдық сауаттылығын жетілдіру және оларды қарым-қатынастың әртүрлі салаларында өнімді сөйлеу әрекетін жандандыру арқылы шығармашылық белсенді тілдік тұлғаны дамыту.
4. Оқыту пәні қазіргі заманғы ұйғыр әдеби тілі болып табылады, оның көпэтносты және көптілді Қазақстанның қазіргі жағдайында нақты жұмыс істеуі.
5. Оқыту міндеттері:
1) ұйғыр тілі туралы білімді пайдалану, әдеби тіл нормаларын (орфоэпиялық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және ауызша және жазбаша сөйлеудегі сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау;
2) ақпаратты іздеу, алу және түрлендіру дағдыларын жетілдіру;
3) академиялық тілдің қолданылатын грамматикалық құралдарының шеңберін кеңейту және сөздік қорын байыту;
4) сыни ойлау дағдыларын жетілдіру: алынған ақпаратты талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіру;
5) коммуникативтік міндеттерге байланысты оқудың әртүрлі түрлерін пайдалану;
6) тыңдау және сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
7) көпшілік алдында сөйлеудің әртүрлі жанрларында монологиялық мәлімдеме жасау, қарым-қатынас жағдайына сәйкес нормативтік тұрғыдан тілдік құралдарды сыни бағалау және таңдау дағдыларын жетілдіру;
8) мәселені шешу жолдарын ұсына отырып, табысты диалогтік қарым-қатынас жасау, түрлі салаларда және коммуникативтік жағдайларда пікірсайыс жүргізу білігін жетілдіру;
9) әр түрлі жанрдағы мәтіндерді құру кезінде стилистикалық сауаттылықты жетілдіру; жеке авторлық стильді қалыптастыру; мәтінді түзете және өңдей білу; жеке авторлық стильді қалыптастыру;

3) Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4)Определение типов и стилей текстов;
5) Формулирование вопросов и оценивание;
6) Виды чтения;
7) Извлечение информации из различных источников;
8) Сравнительный анализ текстов;
9) Интерпретация текста.
14. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) Составление плана;
2)Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) Написание текстов с использованием различных форм представления;
4) Создание текстов различных типов и стилей;
5) Написание эссе;
6) Творческое письмо;
7) Корректирование и редактирование текстов.
15. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) Соблюдение орфографических норм;
2) Соблюдение лексических норм;
3) Соблюдение грамматических норм;
4) Соблюдение пунктуационных норм.
16. Базовое содержание
17. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса:
1) Слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста; различие факта и мнения; определение основной мысли с учетом невербальных средств общения; прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте; участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы; построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения.
2) Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, с соотнесением информации, заключенной в тексте, с информацией из других источников/личным опытом; выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста; понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту; использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения; извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора; интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.

3) оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсіну;
4) мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау;
5) сұрақтарды тұжырымдау және бағалау;
6) оқу түрлері;
7) әртүрлі көздерден ақпарат алу;
8) мәтіндерді салыстырмалы талдау;
9) мәтінді түсіндіру.
14. "Жазу" бөлімі мынадай кіші бөлімдерді қамтиды:
1) жоспар құру;
2) тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын баяндау;
3) әр түрлі ұсыну формаларын қолдана отырып мәтіндер жазу;
4) әр түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құру;
5) эссе жазу;
6) шығармашылық жазу;
7) мәтіндерді түзету және редакциялау.
15. "Сөйлеу нормаларын сақтау бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) орфографиялық нормаларды сақтау;
2) лексикалық нормаларды сақтау;
3) грамматикалық нормаларды сақтау;
4) пунктуациялық нормаларды сақтау.
16.Негізгі мазмұны
17.10 сыныпқа арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдау және сөйлеу: мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; факт пен пікірді ажырату; негізгі ойды вербалды емес қарым-қатынас құралдарын ескере отырып анықтау; мәтінде көтерілген проблема бойынша мазмұнды болжау; пікірталастарға қатысу, өз ұстанымын дәлелдеу, мәселені шешудің түрлі жолдарын ұсыну; жан-жақты монолог құру (берілген тақырыпқа пайымдау, пікір білдіру), қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын ақпаратты ұсыну; тыңдалған материалды ақпараттың анықтығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау, өз пікірін білдіру болып табылады.
2) оқылым: әр түрлі мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын, мәтіндегі ақпаратты басқа дереккөздердегі ақпаратпен/жеке тәжірибемен байланыстыра отырып түсіну; мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі ескертпелердің, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау; мәтіндегі арнайы лексиканы, аббревиатураларды, перифразаларды, аллюзияларды, эвфемизмдерді және басқа да мәнерлілік құралдарын қолдануды түсіну; мәтіннің негізгі мағынасын анықтау әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтері, белгілері мен тілдік ерекшеліктері, ғылыми-көпшілік подстиль мәтіндерінің ерекшеліктері( очерк, эссе, мақала), публицистикалық стиль (ескерту, баспасөз релизі, жол очеркі); оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау; қарап оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу тәсілдерін пайдалану; әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру; тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің (композициялық, тілдік және жанрлық) стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру; сөйлемнің, абзацтың мазмұнын түсіндіру, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен байланыстыру.

3) Письмо: составление разных видов плана, в том числе назывного и вопросного; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.
4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
18. Базовое содержание учебного предмета для 11 класса:
1) Слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывание критического отношения к позиции автора; определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста; прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам; участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности; построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка.
2) Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции; выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление);формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту; использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий; извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя; интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.

3) жазылым: әр түрлі жоспар түрлерін, соның ішінде аталық және сұрақтық құру; тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын баяндау, негізгі ойды сақтай отырып, бастапқы материалды парафраздау; ақпаратты график, кесте, диаграмма, схема, инфографика түрінде, оның ішінде АКТ көмегімен ұсыну; ғылыми-танымал подстиль мәтіндерін жасау (очерк, эссе) (ескертпе, баспасөз релизі, жол очеркі); мақсатын, нысаналы аудиториясын және сөйлеу жағдайын ескере отырып; эссенің әртүрлі түрлерін, оның ішінде сын тұрғысынан жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиетті талдау, автормен өз келісімін/келіспеуін білдіру және негіздеу; сипаттау мәтіндері мен мәтіндерді жазу-оқырманға әсер ету құралдарын қолдана отырып, әр түрлі жанрдағы әңгімелерді жазу; мәтіндегі барлық кемшіліктерді мақсаттарды, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып түзету және редакциялау.
4) сөйлеу нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау; қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдегі лексиканы, публицистикалық және ғылыми стильдерді, стилистикалық фигураларды пайдалану; сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі заманның жетілмеген түрі етістіктерін пайдалану); тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі және күрделі жағдайларда қолдану ұсыныстар.
18. 11-сыныпқа арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдау және сөйлеу: мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, автордың ұстанымына сыни көзқарасын білдіру; мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау; кесте және сызба бойынша мәтін мазмұнын болжау; іскерлік әңгімеге қатысу, проблеманы шешу және уағдаластыққа қол жеткізу; Қоғамдық келісім шеңберінде көпшілік алдында сөз сөйлеу үшін жан-жақты монолог құру.-саяси, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық және оқу-ғылыми салалар; тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан бағалау, оны сыни бағалау.
2) Оқу: әр түрлі мәтіндердің басты, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсіну, авторлық ұстанымды сыни бағалау; мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі түс, қаріптік саналуандық, дыбыс және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін анықтау; мәтіндегі бейнелеу-мәнерлі құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да тәсілдерді қолдануды түсіну; түрлерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау ғылыми және публицистикалық стильдер мен Астарлардың мәтіндерін (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөз сөйлеу) ; оқылған мәтін бойынша зерттеу және гипотеза үшін сұрақтарды тұжырымдау; оқырман алдына қоятын коммуникативтік міндеттерге байланысты оқудың әртүрлі түрлерін пайдалану; Әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, өзара байланысты орнату және негізделген тұжырымдар құру; тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты ескере отырып, мәтіндердің (композициялық, тілдік және жанрлық) стилистикалық ерекшеліктерін салыстыру, мақсатты аудитория, автордың позициясы және оқырманға әсер ету; мәтін фрагментінің мазмұнын түсіндіру, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық позициямен байланыстыру.

3) Письмо: составление разных видов плана, в том числе плана - опорной схемы; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся картинок; создание текстов различных типов и стилей (аннотации, статьи, репортажа, публичного выступления) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.
4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических, синтаксических (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи.
Параграф 2. Система целей обучения
19. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" - класс, "2"- подраздел, "1"- нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.
Понимание содержания сообщения/информации
10.1.1 – понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение; определять целевую аудиторию, жанры (лекция, интервью, диспут, дискуссия);
11.1.1 –понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к позиции автора (вводные конструкции, терминология); определять целевую аудиторию, жанры (лекция, интервью, диспут, дискуссия, полемика, статья, видеосюжет);
2.
Определение основной мысли

3) жазылым: жоспардың әртүрлі түрлерін, оның ішінде тірек - жоспар схемасын жасау; тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын баяндау, негізгі ойды сақтай отырып, бастапқы материалды сығымдау және парафраздау; ақпаратты презентация түрінде ұсыну, кестені, схеманы, графиканы, аудиофайл диаграммасын, фотосуреттерді, қозғалыстағы суреттерді пайдалану; түрлі мәтін мәтіндерін жасау; негізгі ойды сақтай отырып, бастапқы материалды мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, түрлері мен стильдерін (аннотациялар, мақалалар, репортаждар, көпшілік алдында сөйлеу) жазу; эссенің әртүрлі түрлерін, соның ішінде аргументативті және дискуссиялық жазу, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсыну және негіздеу; автордың сенімі, көзқарасы мен сезімін көрсететін әдістерді қолдана отырып, әр түрлі жанрдағы сипаттау мәтіндері мен баяндау мәтіндерін жазу; мақсат, мақсатты аудитория, қарым-қатынас жағдайы мен оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау.
4) сөйлеу нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау; қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдегі лексиканы, публицистикалық және ғылыми стильдерді, стилистикалық фигураларды пайдалану; сөзжасамдық және морфологиялық, синтаксистік (қайтарымды етістіктері және қысқа пассивтік қатыстылықтары бар пассивті конструкцияларда, тұлғасыз сөйлемдерде) және стилистикалық нормаларды сақтау; қарым-қатынас белгілері мен қарапайым, қарапайым күрделі (оқшауланған мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын құрылымдар) және әртүрлі байланыс түрлері бар күрделі сөйлемдердегі тыныс белгілері.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
20. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1.Хабарлама/ақпарат мазмұнын түсіну
10.1.1-факт пен пікірді ажырата отырып, мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау (дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас);
11.1.1-автордың ұстанымына сыни көзқарасын білдіре отырып, мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну (кіріспе конструкциялар, терминология); мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау (дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас, полемика, мақала, бейнесюжет);
2. Негізгі ойды анықтау

10.1.2 – определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем;
11.1.2 – определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста;
3.
Прогнозирование событий
10.1 3– прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте;
11.1.3- прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам;
4.Участие в диалоге
10.1.4 –участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
11.1.4 –участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности;
5.
Построение монологического высказывания
10.1. 5 – строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер;
11.1.5 –строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер;
6. Оценивание прослушанного материала
10.1.6 - оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение;
11.1.6 - оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его;
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание информации
10.1.1 - понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключенную информацию в тексте с информацией из других источников/личным опытом;
11.1. 1 - понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию;
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.1 –выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
11.2.1 –выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
3.Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2.2–понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
11.2.2 - понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
4.
Определение типов и стилей текстов
10.2.3 –определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля(статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк);
11.2.3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей;

10.1.2-тыңдалған мәтіннің мағыналық бөліктерін бөлу және олардың микротемаларын анықтау негізінде негізгі ойды анықтау;
11.1.2-мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау
3. Оқиғаларды болжау
10.1.3-мәтінде көтерілген проблема бойынша мазмұнды болжау;
11.1.3- мәтін мазмұнын кестелер мен диаграммалар бойынша болжау;
4. Диалогқа қатысу
10.1.4- пікірталастарға қатысыңыз, өз ұстанымыңызды дәлелдеңіз және мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыныңыз
11.1.4- іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу;
5.Монологтық тұжырымның құрылысы
10.1.5 - қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын кеңейтілген монолог (берілген тақырыпқа пайымдау, сендіру) құру;
11.1.5-қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық және оқу-ғылыми салалар шеңберінде көпшілік алдында сөз сөйлеу үшін кеңейтілген монолог құру;
6. Тыңдалған материалды бағалау
10.1.6 - тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып, ақпараттың шынайылығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау.
11.1.6 - тыңдалған материалды сенімділік тұрғысынан бағалау, оны сыни бағалау.
2) оқылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.1.1 - мәтіндегі негізгі ақпаратты басқа көздерден алынған ақпаратпен/жеке тәжірибемен байланыстыра отырып, үздіксіз және толық емес мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсіну;
11.1.1 - үздіксіз және үздіксіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсіну, автордың позициясын сыни бағалау;
2. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау және негізгі ойды анықтау
10.2.1 - мәтіннің негізгі идеясын жеткізудегі жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
11.2.1 - мәтіннің негізгі идеясын жеткізудегі түс, қаріп әртүрлілігі, дыбыс және графикалық кескіндердің, еренсілтемелердің рөлін анықтау;
3. Оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсіну
10.2.2 – мәтінде арнайы лексиканы, аббревиатураларды, перифразаларды, аллюзияларды, эвфемизмдерді және мәнерліліктің басқа да құралдарын қолдануды түсіну;
11.2.2 – мәтінде бейнелеу-мәнерлі құралдардың, стилистикалық фигуралардың және басқа да тәсілдердің қолданылуын түсіну;
4. Мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау
10.2.3- ғылыми-көпшілік подстильдің(мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, пресс-релиз, жол очеркі)әр түрлі жанрындағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.3 - әр түрлі жанрдағы, стильдегі және астарлы мәтіндердің (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөз сөйлеу) түрлері, белгілері мен тілдік ерекшеліктерін және олардың астарларын анықтау;

5. Формулирование вопросов
10.2.4 –формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
11.2.4 –формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту;
6. Виды чтения
10.2.5 – использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения;
11.2.5 – использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий;
7. Извлечение информации из различных источников
10.2.6 –извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
11.2.6– извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы;
7. Сравнительный анализ текстов
10.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
11.2.7– сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
8. Сравнительный анализ текстов
10.2.8 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
11.2.8 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
9. Интерпретация текста
10.2.8– интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией;
11.2.8 – интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Составление плана
10.1.1 - составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный;
11.1.1 - составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема;
2. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.1- излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов;
11.3.1 - излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов;
3. Представление информации в различных формах
10.3.2- представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ;

5. Сұрақтарды тұжырымдау
10.2.4 - оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау;
11.2.4 - оқылған мәтін бойынша зерттеу және гипотеза үшін сұрақтар тұжырымдау;
6. Оқу түрлері
10.2.5 - қарап шығу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданыңыз;
11. 2.5 - оқырман алдына қоятын коммуникативті міндеттерге байланысты оқудың әртүрлі түрлерін қолданыңыз;
7. Әр түрлі көздерден ақпарат алу
10. 2.6 - әр түрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әр түрлі көзқарастарды салыстыру;
11.2.6 - әр түрлі көздерден ақпарат алу, қарым-қатынас орнату және негізделген қорытынды жасау;
8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
10.2.7-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
11.2.7-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
9. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
10.2.8-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
11.2.8-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
10. Мәтін интерпретациясы
10.2.8-сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру;
11.2.8-мәтін фрагментінің мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру;
3) жазылым
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1.Жоспар құру
10.1.1-жоспардың әртүрлі түрлерін, оның ішінде атау және сұрақ түрлерін құрастыру;
11.3.1 - жоспардың әр түрлі түрлерін, оның ішінде тірек - жоспарды құру;
2. Тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын баяндау
10.3.1 - тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар, толық немесе қысқаша мазмұндама, тезистер, резюмелер, Конспектілер түрінде баяндау;
11.3.1 -тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар, толық немесе қысқаша мазмұндама, тезистер, түйіндемелер, рефераттар, аннотациялар, хабарламалар, баяндамалар түрінде баяндау;
3. Ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну
10.3.2 - ақпаратты график, кесте, диаграмма, схема, инфографика, соның ішінде АКТ арқылы ұсыну;

11.3.2 - представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущиеся картинки;
4. Создание текстов различных типов и стилей
10.3.3 - создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
11.3.3 - создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование;
5. Написание эссе
10.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
11.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
6. Творческое письмо
10.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя,
11.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора;
7. Корректирование и редактирование текстов
10.3.5 -корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
11.3.5 -корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
4) соблюдение речевых норм
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Соблюдение орфографических норм
10.4.1 - соблюдать орфографические нормы;
11.4.1 - соблюдать орфографические нормы;
2.
Соблюдение лексических норм
10. 4.2 - использовать лексику официально-делового стиля,публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.2 - использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
3.
Соблюдение грамматических норм
10.4.3 - соблюдать словообразовательные и морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени);
11.4.3 - соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы;
4.
Соблюдение пунктуационных норм

11.3.2- кестелерді, диаграммаларды, графиктерді, аудио файл диаграммаларын, фотосуреттерді, қозғалатын суреттерді қолдана отырып, презентация түрінде ақпарат беріңіз;
4. Әр түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құру
10.3.3-мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз релизі, жол очеркі) әртүрлі типтері мен жанрларындағы мәтіндерді жасау;
11.3.3-әр түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құру (аннотация, Мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу)мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, дәйексөзді қолдану орынды; дәйексөзді қолдану орынды;
5. Эссе жазу
10.3.4-әр түрлі эссе, оның ішінде сыни эссе жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдау, автормен өз келісімін/келіспеушілігін білдіру және негіздеу;
11.3.4 - ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өзіндік жолдарын ұсыну және негіздеу арқылы әр түрлі эссе, соның ішінде аргументативті және пікірталас түрінде жазу;
6. Шығармашылық хат
10.3.6 - оқырманға әсер ету құралдарын қолдана отырып, әр түрлі жанрдағы сипаттау мәтіндері мен баяндау мәтіндерін жазу;
11.3.6 - автордың сенімдері, көзқарастары мен сезімдерін көрсететін әдістерді қолдана отырып, әр түрлі жанрдағы сипаттау мәтіндері мен әңгімелеу мәтіндерін жазу;
7. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.5- түзету және өңдеу мәтіндегі барлық кемшіліктер мақсаты, мақсатты аудиториясы, қарым-қатынас жағдайы және оқырманға әсері.
11.3.5 - түзету және өңдеу мәтіндегі барлық кемшіліктер, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып.
4) сөйлеу нормаларын сақтау:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1.Орфографиялық нормаларды сақтау
10. 4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
2. Лексикалық нормаларды сақтау
10. 4.2 - қарым - қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іскери стильдің,журналистік және ғылыми стильдердің, стилистикалық фигуралардың лексикасын қолданыңыз;
11.4.2 - қарым-қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің әртүрлі бейнелеу және экспрессивті құралдарын, стилистикалық фигураларды қолданыңыз;
3. Грамматикалық нормаларды сақтау
10.4.3 - сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау (дерексіз семантика етістіктерін, қазіргі кездегі жетілмеген етістіктерді қолдану);
11.4.3 - синтаксистік нормаларды сақтау (қайталанатын етістіктері бар пассивті құрылымдарда және қысқа пассивті қатысымдарда, жеке сөйлемдерде), стилистикалық нормалар;
4. Пунктуациялық нормаларды сақтау

10.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях.
11.4. 4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных(обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи.
21. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Уйгурский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с уйгурским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Уйгурский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с уйгурским языком обучения)
10 класс:
Тема
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Язык и идея Алаша
Слушание и говорение
10.1.1 -понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение, определять целевую аудиторию, жанры (лекция, интервью, диспут, дискуссия);
10.1.3 -прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте;
Чтение
10.2.1 -понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключенную информацию в тексте с информацией из других источников/личным опытом;
10.2.2 -выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.4 -определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля(статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк);
Письмо
10.3.1 -составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный;
10.3.4 -создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
Соблюдение речевых норм
10.4.1 -соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 -использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 - соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени);
Новости мира: искусство и культура
Слушание и говорение
10.1.2 -понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение, определять целевую аудиторию, жанры (лекция, интервью, диспут, дискуссия);
10.1.5 -строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер;
Чтение
10.2.3 -понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.5 -формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.6 -использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения;
Письмо
10.3.1 -составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный;
10.3.3 -представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ;
Соблюдение речевых норм
10.4.1 -соблюдать орфографические нормы;
10.4.3 - соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени);
2 четверть
Ценности современного общества: культура и цивилизация
Слушание и говорение
10.1.2 -определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем;
10.1.4 -участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
Чтение
10.2.3 -понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 -определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк);
10.2.5 –формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
Письмо
10.3.2 -излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.4 -создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
Соблюдение речевых норм
10.4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
Человек: права и свободы
Слушание и говорение
10.1.1 -понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение, определять целевую аудиторию, жанры (лекция, интервью, диспут, дискуссия);
10.1.3 -. прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте;
Чтение
10.2.1 -понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключенную информацию в тексте с информацией из других источников/личным опытом;
10.2.3 -понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 -определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля(статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк);
Письмо
10.3.2 -излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.4 -создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
10.3.5 -писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
Соблюдение речевых норм
10.4.3 - соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени);
3 четверть
Образование. Наука. Инновации.
Слушание и говорение
10.1.4 - участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
10.1.6 - оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение;
Чтение
10.2.3 - понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.7 -извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.8 -сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
Письмо
10.3.2 - излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме;
10.3.6 -писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя;
Соблюдение речевых норм
10.4.4 -использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и и сложных предложениях;
Современное общество: социальное неравенство
Слушание и говорение
10.1.6 -оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.5 -формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.7 -извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.9 -интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией;
Письмо
10.3.3 - представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ;
10.3.5 -писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.7 -корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
Соблюдение речевых норм
10.4.4 -использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях;
4 четверть
Преступление и закон
Слушание и говорение
10.1.4 -участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
10.1.6 -оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение;
Чтение
10.2.2 -выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.8 -сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
Письмо
10.3.6 - писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя;
10.3.7 -корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
Соблюдение речевых норм
10.4.1 -соблюдать орфографические нормы;
Политика и глобальные проблемы в современном мире
Слушание и говорение
10.1.5 -строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер;
10.1.6 -оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение;
Чтение
10.2.6 -использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения;
10.2.7 -извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.9 -интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией;
Письмо
10.3.5 -писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.7 -корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
Соблюдение речевых норм
10.4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
Культура речи и ораторское искусство
Слушание и говорение
10.1.2-анализ терминов и понятий, языковых оборотов для целевой аудитории в специальных текстах (дискуссиях) в узком специализированном поле;
10.1.6-правильно говорить с соблюдением надлежащей этики публичных выступлений в соответствии с коммуникативной ситуацией;
Чтение
10.2.5-определять основную мысль в тексте, оценивать поднятую проблему, обрабатывать данные и мнения;

10.4.4- тыныс белгілерін Қарапайым, Қарапайым күрделі (оқшауланған мүшелер, кіріспе сөздер, қосылатын құрылымдар) және күрделі сөйлемдерде қолдану.
11.4.4- тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі(оқшауланған мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын құрылымдар) және әртүрлі байланыс түрлері бар күрделі сөйлемдерде қолдану.
21. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
22. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту ұйғыр тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту ұйғыр тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырып
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-тарау
Тіл және Алаш идеясы
Тыңдалым және айтылым
10.1.1 - мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, дерек пен пікірді ажырата білу, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау(дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас);
10.1.3-мәтінде көтерілген проблема бойынша мазмұнды;
Оқылым
10.2.1 -мәтінде жасалған ақпаратты басқа көздерден алынған ақпаратпен/жеке тәжірибемен байланыстыра отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсіну;
10.2.2-мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі ескертулердің, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.4-ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз-релизі, жол очеркі)әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
Жазылым
10.3.1-жоспардың әртүрлі түрлерін, оның ішінде атау және сұрақ түрлерін құрастыру;
10.3.4-мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз релизі, жол очеркі) әр түрлі типтері мен жанрларындағы мәтіндерді жасау;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2-қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдің, публицистикалық және ғылыми стильдердің лексикасын, стилистикалық фигураларды пайдалану;
10.4.3-сөзжасамдық, морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі шақтың жетілмеген түріндегі етістіктерді пайдалану);
2-тарау.
Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет
Тыңдалым және айтылым
10.1.2-мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, нақты Мен пікірді ажырату, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау(дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас);
10.1.5-қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын кеңейтілген монолог (берілген тақырыпқа пайымдау, сендіру) құру;
Оқылым
10.2.3 – мәтінде арнайы лексиканы, аббревиатураны, перифразаны, аллюзияны, эвфемизмдерді және мәнерліліктің басқа да құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.5-оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау;
10.2.6-қарап шығу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу тәсілдерін қолдану;
Жазылым
10.3.1-жоспардың әртүрлі түрлерін, оның ішінде атау және сұрақ түрлерін құрастыру;
10.3.3-ақпаратты график, кесте, диаграмма, схема, инфографика түрінде, оның ішінде АКТ көмегімен ұсыну;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.3-сөзжасамдық, морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі шақтың жетілмеген түріндегі етістіктерді пайдалану);
2-тоқсан
3-тарау.
Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет
Тыңдалым және айтылым
10.1.2-тыңдалған мәтіннің мағыналық бөліктерін бөлу және олардың микротемаларын анықтау негізінде негізгі ойды анықтау;
10.1.4-пікірталасқа қатысу, өз ұстанымын дәлелдеу және мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну;
Оқылым
10.2.3-мәтінде арнайы лексиканы, аббревиатураны, перифразаны, аллюзияны, эвфемизмдерді және мәнерліліктің басқа да құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.4-ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз-релизі, жол очеркі) әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.5-оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау;
Жазылым
10.3.2 - тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар, тезистер, резюмелер, Конспектілер түрінде баяндау;
10.3.4-мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, ғылыми-көпшілік подстильдің(мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз релизі, жол очеркі) әр түрлі типтері мен жанрларындағы мәтіндерді жасау;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.2 - қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдің, публицистикалық және ғылыми стильдердің лексикасын, стилистикалық фигураларды пайдалану;
4-тарау
Адам: құқықтар мен бостандықтар
Тыңдалым және айтылым
10.1.1-мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, дерек пен пікірді ажырата білу, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау(дәріс, сұхбат, диспут, пікірталас);
10.1.3 - мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнды болжау;
Оқылым
10.2.1-мәтінде жасалған ақпаратты басқа көздерден алынған ақпаратпен/жеке тәжірибемен байланыстыра отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсіну;
10.2.3-мәтінде арнайы лексиканы, аббревиатураны, перифразаны, аллюзияны, эвфемизмдерді және мәнерліліктің басқа да құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.4-ғылыми-көпшілік подстильдің(мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз-релизі, жол очеркі)әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
Жазылым
10.3.2 - тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар, тезистер, резюмелер, Конспектілер түрінде баяндау;
10.3.4-мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, ғылыми-көпшілік подстильдің (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдің (ескерту, баспасөз релизі, жол очеркі) әр түрлі типтері мен жанрларындағы мәтіндерді жасау;
10.3.5-әр түрлі эссе, оның ішінде сыни эссе жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдау, автормен өз келісімін/келіспеушілігін білдіру және негіздеу;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.3 - сөзжасамдық, морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантика етістіктерін, қазіргі шақтың жетілмеген түріндегі етістіктерді пайдалану);
3- тоқсан
5-тарау
Білім. Ғылым. Инновация.
Тыңдалым және айтылым
10.1.4-пікірталасқа қатысу, өз ұстанымын дәлелдеу және мәселені шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну;
10.1.6-тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып, ақпараттың шынайылығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау;
Оқылым
10.2.3 – мәтінде арнайы лексиканы, аббревиатураларды, перифразаларды, аллюзияларды, эвфемизмдерді және мәнерліліктің басқа да құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.7-әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.8-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
Жазылым
10.3.2-тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқа жоспарлар, тезистер, түйіндеме түрінде баяндау;
10.3.6-оқырманға әсер ету құралдарын қолдана отырып, әр түрлі жанрдағы сипаттау мәтіндерін және баяндау мәтіндерін жазу;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.4 - тыныс белгілерін қарапайым, қарапайым күрделі (оқшауланған мүшелер, кіріспе сөздер, қосылатын құрылымдар) және күрделі сөйлемдерде қолдану;
6-тарау.
Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік
Тыңдалым және айтылым
10.1.6 -тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып, ақпараттың шынайылығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау;
Оқылым
10.2.5-оқылған мәтін бойынша зерттеу үшін сұрақтар мен идеяларды тұжырымдау;
10.2.7-әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.9-сөйлемнің, абзацтың мазмұнын оны тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру;
Жазылым
10.3.3 -ақпаратты график, кесте, диаграмма, схема, инфографика түрінде, оның ішінде АКТ көмегімен ұсыну;
10.3.5-әр түрлі эссе, оның ішінде сыни эссе жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдау, автормен өз келісімін/келіспеушілігін білдіру және негіздеу;
10.3.7-түзету және редакциялау мәтіндегі барлық кемшіліктер мақсаты, мақсатты аудиториясы, қарым-қатынас жағдайы және оқырманға әсері;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.4- тыныс белгілерін Қарапайым, Қарапайым күрделі (оқшауланған мүшелер, кіріспе сөздер, қосылатын құрылымдар) және күрделі сөйлемдерде қолдану;
7-тарау.
Қылмыс және заң
Тыңдалым және айтылым
10.1.4.- мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру;
10.1.6 - коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу;
Оқылым
10.2.2-мәтіннің негізгі ойын жеткізудегі ескертулердің, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.8-тақырыпты, негізгі ойды, мәселені, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыру;
Жазылым
10.3.6-оқырманға әсер ету құралдарын қолдана отырып, әр түрлі жанрдағы сипаттау мәтіндерін және баяндау мәтіндерін жазу;
10.3.7-түзету және редакциялау мәтіндегі барлық кемшіліктер мақсаты, мақсатты аудиториясы, қарым-қатынас жағдайы және оқырманға әсері;
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1-орфографиялық нормаларды сақтау;
4-тоқсан
8-тарау.
Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер
Тыңдалым және айтылым
10.1.5-қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени және оқу-ғылыми салалар шегінде кемінде 3 микротеманы қамтитын кеңейтілген монолог (берілген тақырыпқа пайымдау, сендіру) құру;
10.1.6-тыңдалған материалды өз пікірін білдіре отырып, ақпараттың шынайылығы, өзектілігі тұрғысынан бағалау;
Оқылым
10.2.6-қарап шығу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу тәсілдерін қолдану;
10.2.7-әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, әртүрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.9-сөйлемнің, абзацтың мазмұнын оны тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға байланыстыра отырып түсіндіру;
Жазылым
10.3.5-әр түрлі эссе, оның ішінде сыни эссе жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдау, автормен өз келісімін/келіспеушілігін білдіру және негіздеу;
10.3.7-түзету және редакциялау мәтіндегі барлық кемшіліктер мақсаты, мақсатты аудиториясы, қарым-қатынас жағдайы және оқырманға әсері;
Әдеби тіл нормалары
10.4.2-қарым-қатынастың мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми-іскерлік стильдің, публицистикалық және ғылыми стильдердің лексикасын, стилистикалық фигураларды пайдалану;
9-тарау.
Сөз мәдениеті және шешендік өнер
Тыңдалым және айтылым
10.1.2- мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.6 - коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу;
Оқылым
10.2.5-мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселені бағалау, деректер мен пікірлерді өңдеу;

10.1.1. - углубленное осмысление идейного содержания литературного произведения путем анализа сюжетно-композиционной структуры
11.1.1. - углубленное осмысление глобальных проблем, возникающих при анализе сюжетно-композиционной структуры литературного произведения
2.
Понимание художественного произведения
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
3.
Чтение наизусть и цитирование
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
11. 1. 3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции
4.
Составление плана
10.1.4 - составлять пла
н эссе, сочинения на литературные и свободные темы
11.1.4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы
5.
Пересказ
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
6.
Ответы на вопросы
10.1. 6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
11.1 6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
3) анализ и интерпретация
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Жанр
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман и др.), особенности философской лирики
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни
2. Тема и идея
10.2. 2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста
3. Композиция
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов

10.1.1. - мәтінде берілген ақпаратты негізгі және ұсақ бөлшектерге дейін түсіну; дәлелдер мен пікірді ажырата білу, мақсатты аудиторияны, жанрларды (дәріс, сұхбат, пікірталас) анықтау
11.1.1. - мәтіндегі ақпараттың мазмұнын (кіріспе, терминология) автордың көзқарасына сыни көзқараспен, негізгі және ұсақ бөлшектерге дейін түсіну, мақсатты аудиторияны, жанрларды (дәріс, пікірталас, сұхбат) анықтау
2.Негізгі ойды анықтау
10.1.2.1-тыңдалған мәтіннің бөлінген мағыналы бөліктеріне сүйене отырып, негізгі мазмұнын анықтау, тақырыпшаларға бөлу;
11.1.2. - автордың көзқарасы мен мақсатына сүйене отырып, негізгі ойды анықтау
3. Оқиғаларды алдын ала интерпретациялау
10.1.3.1 - мәтін мазмұнында көтерілген мәселелерді алдын ала түсіндіру
11.1.3.1 - сызбалар мен кестелер арқылы мәтін мазмұнын алдын ала түсіндіру.
4.Диалогқа қатысу
10.1.4 - жеке көзқарасын нақты дәлелдер арқылы дәлелдеу және мәселелерді шешу жолдарын ұсыну арқылы пікірталасқа қатысу
11.1.4. - іскерлік келіссөздерге қатысу, мәселелерді шешу және келісімге келу
5.Монологтық мәлімдемені құру
10.1.5. - қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени, оқу-ғылыми салада кемінде 3 шағын тақырыптан тұратын кең, егжей-тегжейлі монолог құру (берілген тақырып бойынша нақты пікірлерді білдіреді)
11.1.5. - әлеуметтік-саяси, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, оқу-ғылыми саладағы егжей-тегжейлі монологтық баяндама дайындау.
6.Тыңдалған материалды бағалау
10.1.6. - тыңдалған материалдағы ақпараттың өміршеңдігі, шынайылығы, өзектілігі туралы жеке көзқарастары тұрғысынан бағалау
11.1.6. - тыңдалған материалды шынайылық тұрғысынан сыни тұрғыдан бағалау.
2) оқылым:
Білім алушылар...
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.2.1. - толық және толық емес мәтіндерде жасырылған ақпаратты өз тәжірибесіне сүйене отырып, негізгі және ұсақ бөлшектерге дейін түсіну/басқа көздерден алынған мәтіндегі жиынтық ақпаратқа сүйене отырып
11.2.1. - толық және толық емес мәтіндерде жасырылған ақпараттың негізгі және ұсақ бөлшектерін авторлық көзқараспен түсіну және оларға сыни көзқараспен баға беру
2. Мәтінді құрамдас бөліктерге бөліп, оның негізгі идеясын анықтау
10.2.2. - мәтіннің негізгі мазмұнын жеткізуде түсініктемелер мен иллюстрациялардың маңыздылығын анықтау
11.2.2. - мәтіннің негізгі мазмұнын жеткізуде түсті, шрифт, дыбыстық және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің рөлін анықтау
3. Оқылған мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктерді түсіну және қолдану
10.2.3. - мәтіндегі арнайы лексиканы, аббревиатураны, бейнелі сөзді, сөз тіркесін және басқа да көркем бейнелеу құралдарын түсіну

11. 2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
3.
Композиция
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев)
4.
Анализ эпизодов
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
11.2. 4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
5.
Характеристика героев
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей
11.2 5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения
6.
Художественный мир произведения в
разных формах представления
10.2. 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры и др.)
11. 2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры и др.)
7.
Отношение автора
10. 2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11. 2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
8.
Литературные приемы и изобразительные средства
10.2. 8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя
11.2. 8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
9.
Творческое письмо
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
11.2. 9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
9) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11класс
1. Оценивание художественного произведения

11. 2.2 - мәтіннің көркемдік ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз ұстанымын дәлелдей отырып, шығарманың тақырыптары мен мәселелерін анықтау.
3. Жанр
10.2.1 - жанр мен оның ерекшеліктерін (эпопея, өлеңдегі роман, психологиялық роман және т.б.), философиялық лирика ерекшеліктерін анықтау.
11.2.1 - күміс дәуір лирикасының жанры мен оның ерекшеліктерін (синкреттік жанр), ерекшеліктерін анықтау.
4. Эпизодты талдау
10.2.4 - эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы рөлі мен орнын анықтау, эпизодтың идеялық-тақырыптық концепциясын ашудағы маңызын түсіндіру.
11.2. 4 - эпизодтың рөлін, оның шығарманың тақырыбы мен мәселелерімен байланысын көркемдік құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде анықтау
5. Ұйғыр жəне əлем əдебиетіндегі құндылықтар
10.2.5.1 - ұйғыр әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
11.2.5.1 - әлем және ұйғыр әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
6.
Шығарманың көркемдік әлемі
өкілдіктің әртүрлі формалары
10.2. 6 - ақпаратты ұсынудың әртүрлі формаларында (таңбалар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер және т.б.) кейіпкерлердің идеясын немесе қарым-қатынасын көрсете отырып, шығарманың көркемдік әлемін талдау
11. 2.6 - есептер əр түрлi көрсету формаларында (таңбалар, формулалар, зандар, буктрейлер жəне т.б.) көрсете отырып, шығарманың көркемдiк əлемiне талдау жасау.
7.
Автордың қарым-қатынасы
10. 2.7 - кейіпкерлерге, проблемаларға автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау, мәтіннен мысалдар арқылы автордың ұстанымын түсіндіру
11. 2.7 - кейіпкерлерге, мәселелерге автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; автордың ұстанымын өз пікірімен салыстыру
8.Әдеби құралдар мен көрнекі құралдар
10.2. 8 - поэтикалық синтаксистің образдарын, көрнекі құралдары мен фигураларын жасау құралдары мен тәсілдерін талдау;
олардың оқырманға әсерін түсіндіру
11.2. 8 - поэтикалық синтаксистің бейнелеу құралдары мен тәсілдерін, көркемдік кеңістік пен уақытты, көрнекі құралдар мен фигураларды талдау, автордың оларды қандай мақсатта пайдаланатынын түсіндіру.
9.
Шығармашылық жазу
10.2.9 - шығарманың өзектілігі туралы өз пікірін білдіре отырып, әдеби материалға сүйене отырып, қисынды және жүйелі түрде шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға эссе, аннотациялар, т.б.) жазу
11.2. 9 - әдеби материалға және өмірлік тәжірибеңізге сүйене отырып, нақты және бейнелі тілмен, шығарманың өзектілігі туралы өз пікіріңізді білдіре отырып, логикалық және жүйелі түрде шығармашылық жұмыстарды (әдеби және еркін тақырыптарға эссе, эссе, шолу, т.б.) жазу.
3) бағалау және салыстыру: білім алушылар
10-сынып
11-сынып
1.
Көркем шығарманы бағалау

10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний
2. Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3. Сопоставление произведений литературы
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки
4. Оценивание высказываний
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
11. 3.4 - оценивать устные и письменные высказывания с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
12. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов уровня естественно-математического направления общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
3) 10 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Лишние люди
1. А. Мушфиқ?.
Маснавии “Гулзори Ирам”
2. Ш.Бухоро?. Та?лили шеър?о.
3. Сайидои Насаф?. Манзумаи “Ба?ориҰт”
4. Со?иби Табрез?. ҒазалиҰт.
5. М.А. Бедил. “Комде ва Мадан”
Понимание и ответы на вопросы
10. 1.1 - понимать термины: золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;

10.3.1 - шығарманы оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау, ойға өзіндік көзқарасын, кейіпкерлерді ауызша және жазбаша баяндау түрінде түсіндіру
11.3.1 - шығармаға сыни баға беру. моральдық-эстетикалық құндылық тұрғысынан ауызша және жазбаша мәлімдемелер түрінде мәселелерге өзіндік көзқарасын түсіндіре отырып,
2.
Көркем шығарманы өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру
10.3.2 - көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру, бейнелерді тұтас қабылдауға әсер ететін ұқсастықтар мен айырмашылықтарды сипаттау, эмоционалдық әсер ету дәрежесін бағалау
11.3. .2 - бейнелерді, мәселелерді тұтас қабылдауға әсер ететін ұқсастықтар мен айырмашылықтарды сипаттайтын, эмоционалды әсер ету дәрежесін бағалай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру.
3.
Әдебиет шығармаларын салғастыру
10.3.3 - ұйғыр, қазақ және әлем әдебиетінің шығармаларын (немесе үзінділерін) оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан салыстыру, жалпы және ерекше белгілерін түсіндіру
11.3.3 - ұйғыр, қазақ шығармаларын (немесе фрагменттерін) салыстыру. және дүниежүзілік әдебиеттің жалпы және ерекше белгілерін түсіндіре отырып, адамгершілік-эстетикалық құндылық тұрғысынан
4.Мәлімдемелерді бағалау
10.3.4 - ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өзінің, сыныптастарының және басқалардың) тақырыпты ашудың толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлігі, фактілік дәлдігі және тыңдаушыға немесе оқырманға эмоционалды әсері тұрғысынан бағалау
11. 3.4 - ауызша және жазбаша мәлімдемелерді тақырыпты ашудың толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, деректік дәлдігі және тыңдаушының немесе оқырманның назарын аудару құралдары тұрғысынан бағалау;
17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
18. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұығыр әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту ұйғыр тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10 - сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Заман және қаһарман
Т. Тохтәмовтің "Назугум" романы
Д. Ясинниң "Гүлмәт бовай монологи" өлеңі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;

10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1 6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман и др.), особенности философской лирики;
10.2 2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных
2 четверть
Герой нашего времени
1. М.Мунш?.
Маснавии “Да?маи шо?он”
2. ?. ?озиқ.
Достони “Юсуф ва Зулайхо”, “Девони ҒазалиҰт"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2. 3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ

10.1.2 - көркем шығарманың мазмұнын, оның мәселелерін түсіну, сыни тұрғыдан түсіну, естіген немесе оқыған нәрсеге өз көзқарасын білдіру;
10.1.3 - мәтіннен автордың ұстанымын білдіруге қатысты тырнақшаларды, үзінділерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
10.1 6 - тақырып пен суреттер туралы өз пікірін білдіре отырып, жұмыс мәтініне сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру.
Анализ және интерпрета
Ция
10.2.1 - жанр мен оның ерекшеліктерін (эпопея, өлеңдегі роман, психологиялық роман және т.б.), философиялық лирика ерекшеліктерін анықтау;
10.2 2 - жұмыстың тақырыбы мен мәселелерін анықтау, олардың өзектілігі туралы пікір білдіру және өз ұстанымын дәлелдеу;
10.2.5 - кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңызын анықтай отырып, шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
10.2.8 - поэтикалық синтаксистің образдарын, көрнекі құралдары мен фигураларын жасау құралдары мен тәсілдерін талдау;
олардың оқырманға әсерін түсіндіріңіз
Бағалау және салыстыру
10.3.1 - шығарманы оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау, ойға деген өзіндік көзқарасын, кейіпкерлерді ауызша және жазбаша түрде түсіндіру.
2-тоқсан
Соғыс және адам тағдыры
Һ. Абдуллиннің "Жутдашлар" романы
С. Мәмәтқуловтің "Яғач нан", "Мәрәмханович" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
10.1.2 - көркем шығарманың мазмұнын, оның мәселелерін түсіну, сыни тұрғыдан түсіну, естіген немесе оқыған нәрсеге өз көзқарасын білдіру;
10.1.3 - мәтіннен автордың ұстанымын білдіруге қатысты тырнақшаларды, үзінділерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
10.1.4 - әдеби және еркін тақырыптарға эссе жоспарын құру;
10.1.5 - шығарманың немесе эпизодтың мәтінін мазмұнын шығармашылықпен қайталап, бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, қайта айту
Анализ және интерпрета
Ция
10.2. 3 - шығарманың идеясын, кейіпкерлер бейнесін ашудағы композицияның рөлін анықтау;
10. 2.5 - кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңызын анықтай отырып, шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
10.2.6 - ақпаратты ұсынудың әртүрлі формаларында (таңбалар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) идеясын немесе кейіпкерлердің қарым-қатынасын көрсете отырып, шығарманың көркемдік әлемін талдау;
10.2.7 - мәтіннен мысалдар келтіре отырып, автордың позициясын түсіндіре отырып, кейіпкерлерге, проблемаларға автордың қатынасын білдіру жолдарын анықтау;
10.2.9 - әдеби материалға сүйене отырып, нақты және астарлы тілді пайдалана отырып, шығарманың өзектілігі туралы өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (әдеби және еркін тақырыптарға эссе, эссе, аннотация және т.б.) логикалық және жүйелі жазу.
Бағалау және салыстыру

10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень
3 четверть
Человек и право
1. Гулхан?.
Манзумаи “Зарбулмасал”
2. Қоон?.
Қасида?ои шоир
3. М. Мақатаев.
Ашъори адиб
4. А. Дониш.
“Наводирулвақоеъ”
5. Савдо.
Асари “Мус?акат”
6. Ш. Шо?ин.
Манзумаи “Т??фаи д?стон”, Достони “Лайл? ва Ма?нун”, “Бадоеъуссаноеъ”
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2. 5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2. 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Семейные ценности
1. М.?айрат.
Ашъори лирик?.
2. Қ. Р. Возе?.
Асари “Савоне?-ул-малоик”
3. Рабғуз?.
“Му?аббатнома”
4. А. Қунанбаев.
“Панднома”, қироати шеър?о
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;

10.3.2 - бейнелерді тұтас қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттай отырып, өнер туындысын басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру, дәрежесін бағалау.
3-тоқсан
Парасат пайымы
Һ. Абдуллин. "Улуқ язғучи билән учришиш"
М. Обулқасимовтің (Алмасбәк)
"Қазағим-қандаш елим, қериндишим!"
Ж. Розахуновтің "Достлуқ риштилири", "Чайқалмисун чаңириғи өйүңниң" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
10.1.1 - терминдерді түсіну: алтын ғасыр, Онегин шумағы, мотив, роман-эпопея, өлеңдегі роман, психологизм, сюжет;
10.1.3 - мәтіннен автордың ұстанымын білдіруге қатысты тырнақшаларды, үзінділерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
10.1.6 - тақырып пен бейнелер туралы өз пікірін білдіре отырып, жұмыс мәтініне сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру.
Анализ және интерпрета
Ция
10.2.2 - жұмыстың тақырыптары мен мәселелерін анықтау, олардың өзектілігі туралы пікір білдіру және өз ұстанымын дәлелдеу;
10.2.4 - эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы рөлі мен орнын анықтау, эпизодтың идеялық-тақырыптық концепциясын ашудағы маңызын түсіндіру;
10.2. 5 - кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңызын анықтай отырып, шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
10.2. 6 - ақпаратты ұсынудың әртүрлі формаларында (рәміздер, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) кейіпкерлердің идеясын немесе қарым-қатынасын көрсете отырып, шығарманың көркемдік әлемін талдау;
10.2.7 - мәтіннен мысалдар арқылы автордың позициясын түсіндіре отырып, кейіпкерлерге, мәселелерге автордың қатынасын білдіру жолдарын анықтау.
Бағалау және салыстыру
10.3.1 - шығарманы оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау, ойға деген өзіндік көзқарасын, кейіпкерлерді ауызша және жазбаша баяндау түрінде түсіндіру;
10.3.3 - жалпы және ерекше белгілерін түсіндіре отырып, оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан ұйғыр, қазақ және әлем әдебиетінің шығармаларын (немесе үзінділерін) салыстыру.
4-тоқсан
Тарих тағылымы
М.Зулпиқаровтің
"Янартағ" романы
Түсіну және жауап беру
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
Анализ және интерпрета
ция
10.2.1 - жанр мен оның ерекшеліктерін (эпопея, өлеңдегі роман, психологиялық роман), философиялық лирика ерекшеліктерін анықтау;

10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно- тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
4) 11 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Человек в эпоху перемен
1. Нақибхони Туғрал. Мундари?аи ашъори лирик?.
2. Х.Х.Кангурт?.
Маснавии “Комде ва Мадан”
3. А.Фитрат.
“БаҰноти саҰ?и ?инд?”.
4. С.Айн?.
Романи “Ғуломон”,
Қиссаи “Марги судх?р”,
“Ңддошт?о”.
5. А.Ло?ут?.
Лирикаи ишқ? ва суруд?ои Ло?ут?.
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение
Анализ и интерпретация
11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;

10.2.3 - шығарма идеясын, кейіпкерлердің образдарын ашудағы композицияның рөлін анықтау;
10.2.4 - эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы рөлі мен орнын анықтау, эпизодтың идеялық-тақырыптық концепциясын ашудағы маңызын түсіндіру;
10.2.5 - кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңызын анықтай отырып, шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
10.2.8 - поэтикалық синтаксистің образдарын, көрнекі құралдары мен фигураларын жасау құралдары мен тәсілдерін талдау;
олардың оқырманға әсерін түсіндіру;
10.2.9 - әдеби материалға сүйене отырып, нақты және астарлы тілді пайдалана отырып, шығарманың өзектілігі туралы өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (әдеби және еркін тақырыптарға эссе, эссе, аннотация және т.б.) логикалық және жүйелі жазу.
Бағалау және салыстыру
10.3.2 - бейнелерді тұтас қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттай отырып, эмоционалдық әсер ету дәрежесін бағалай отырып, көркем шығарманы өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру;
10.3.4 - ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өзінің, сыныптастарының және басқалардың) тақырыпты ашудың толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, деректік дәлдігі және тыңдаушыға немесе оқырманға эмоционалды әсер етуі тұрғысынан бағалау.
2) 11 - сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кеңістік пен уақыт
Һ.Абдуллиннің "Турпан тәвәсидә" және "Тәғдир" романдары.
А. Дөләтовтің "Хошлишиш алдидики ой" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
11.1.1 - терминдерді түсіну: ретроспекция, күміс ғасыр, имагинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.2 - көркем шығарманың мазмұны мен әдеби үдерістегі рөлін түсіну, сыни тұрғыдан ой елегінен өткізу, естіген немесе оқыған нәрсеге өз көзқарасын білдіру;
11.1.3 - мәтіннен мәселеге қатысты цитаталарды, үзінділерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу және автордың ұстанымын білдіру;
11.1.6 - әдеби материалға сілтеме жасай отырып, өз пікірін білдіре отырып, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру
Анализ және интерпрета
ция
11.2.2 - мәтіннің көркемдік ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз ұстанымын дәлелдей отырып, шығарманың тақырыптары мен мәселелерін анықтау;
11.2.5 - шығарманың идеялық-тақырыптық концепциясын ашудағы рөлін анықтай отырып, шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
11.2.7 - автор ұстанымын өз пікірімен салыстыра отырып, кейіпкерлерге, мәселелерге автордың қатынасын білдіру жолдарын анықтау;

11.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме
2 четверть
Человек в эпоху тоталитарного режима
1. П.Сулаймон?.
Манзумаи “Тахти хунин”
2. ?. Юсуф?.
“Таронаи Ватан”, “Ба Ватан”, “Ман Ватанро беш аз ?арвақта дорам д?сттар”.
3. М.Турсунзода.
Достон?ои “Чароғи абад?”,” ?они ширин”,”Писари Ватан”, “?асани аробакаш”.
Понимание и ответы на вопросы
11.1. 1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии
Анализ и интерпретация
11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблема тикой произведения на основе анализа художествен ных средств и приемов;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
11.3. 2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая
3 четверть
Война в судьбах людей
1. С. Улуғзода.
Повести “Суб?и ?аионии мо”, Романи “Восеъ”, “?авонии Ибни Сино”
2. ?. Икром?.
Роман?ои “Ман гуна?горам”, “Духтари оташ”
3. Р. ?алил.
Роман?ои “Ш?роб”, “Одамони ?овид”,
4. М. Миршакар.
Достон?ои “Қишлоқи тилло?”, “Пан?и ноором”, “Ливои зафар”.
5. Ф. Му?аммадиев.
Қиссаи “Одамони к??на”, Романи “Палатаи кун?ак?”.
6. М. Қаноат.
Достон?ои “Китоб?ои захмин”, “Суруши Сталинград”.
Понимание и ответы на вопросы

11.2.8 - поэтикалық синтаксистің бейнелеу құралдары мен тәсілдерін, көркемдік кеңістік пен уақытты, көрнекі құралдар мен фигураларды талдау, автордың оларды қандай мақсатта пайдаланатынын түсіндіру.
Бағалау және салыстыру
11.3.1 - шығармаға моральдық-эстетикалық құндылық тұрғысынан сыни баға беру, мәселеге өзіндік көзқарасын нысанда түсіндіру.
2-тоқсан
Зобалаң заман шындығы
Й.Илиястың "Еғир тиниқлар" романы
М. Обулқасимовтың (Алмасбәк)
"Сән кимниң әвлади, ойлан бурадәр!"
Түсіну және жауап беру
11.1. 1 - терминдерді түсіну: ретроспекция, күміс ғасыр, имагинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.4 - әдеби және еркін тақырыптар, шолулар бойынша эссе жоспарын құру
Анализ және интерпрета
Ция
11.2.1 - күміс дәуір лирикасының жанры мен оның ерекшеліктерін (синкреттік жанр), ерекшеліктерін анықтау;
11.2.3 - композицияның автор ниетін ашудағы рөлін анықтау (тақырыптар, мәселелер, кейіпкерлер бейнесі);
11.2.4 - эпизодтың рөлін, оның шығарманың тақырыбы мен мәселелерімен байланысын көркемдік құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде анықтау;
11.2.5 - шығарманың идеялық-тақырыптық концепциясын ашудағы рөлін анықтай отырып, шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
11.2.6 - проблеманы бейнелеудің әртүрлі формаларында (таңбалар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) көрсете отырып, шығарманың көркемдік әлемін талдау;
11.2.7 - автор ұстанымын өз пікірімен салыстыра отырып, кейіпкерлерге, мәселелерге автордың қатынасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.9 - әдеби материалға және өз өмірлік тәжірибеңізге сүйене отырып, нақты және бейнелі тілмен, шығарманың өзектілігі туралы өз пікіріңізді білдіре отырып, логикалық және жүйелі түрде шығармашылық жұмыстарды (әдеби және еркін тақырыптарға эссе, эссе, шолу, т.б.) жазу.
Бағалау және салыстыру
11.3. 2 - көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру, образдарды, мәселелерді тұтас қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, бағалау.
3 – тоқсан
Ғасырлық туынды
Зия Сәмәдийдің
"Жиллар сири" романы
Түсіну және жауап беру

11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение;
11.1.5 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о проблеме и системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Тема нравственного выбора
1. Л. Шерал?.
“Ватан ва ватанхо??”, “Модарнома”, “ФарҰди бефарҰдрас”
2. Б. Собир.
Ма?м?аи шеър?о “Дар оғ?ши к??истон”, “Забони модар?” “Теғи Сино”.
3. С. Турсун.
Қиссаи “Санг дар бағал ба т?фон”.
4. М. Бахт?.
Намоишнома?ои “Шо? Исмоили Сомон?” “Фирдавс?”.
5. Г. Келд?.
Ашъор?ои адиб.
6.А. Самад.
?икоя?ои адиб.
7. Мухаммеджан Сералин.
Достони “Рустам ва Су?роб”
8. М. Авезов.
“Коксерек”.
9. Сабит Муқанов.
Роман?ои “СирдарҰ”, “Ботак?з”, “Сулу шаш”
10. А. Қунанбай.
Мероси адабии адиб.
Понимание и ответы на вопросы
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.4 составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии;
11.1.5 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века;

11.1.2 - көркем шығарманың мазмұны мен оның әдеби үдерістегі рөлін түсіну, сыни тұрғыдан ойлау, өз көзқарасын білдіру;
11.1.5 - мәтіннің авторлық ерекшелігін сақтай отырып, шығармашылықпен қайта ойлана отырып, шығарманың мазмұнын қайталау;
11.1.6 - әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа егжей-тегжейлі дәлелді жауап беру, мәселе мен бейнелер жүйесі туралы өз пікірін білдіру.
Анализ және интерпре
тация
11.2.2 - мәтіннің көркемдік ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз ұстанымын дәлелдей отырып, шығарманың тақырыптары мен мәселелерін анықтау;
11.2.4 - эпизодтың рөлін, оның шығарманың тақырыбы мен мәселелерімен байланысын көркемдік құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде анықтау;
11.2.5 - шығарманың идеялық-тақырыптық концепциясын ашудағы рөлін анықтай отырып, шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
11.2.6 - проблеманы бейнелеудің әртүрлі формаларында (таңбалар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) көрсете отырып, шығарманың көркемдік әлемін талдау;
11.2.7 - автордың позициясын өз пікірімен салыстыра отырып, кейіпкерлерге, мәселелерге автордың қатынасын білдіру жолдарын анықтау.
Бағалау және салыстыру
11.3.2 - бейнелерді, мәселелерді тұтас қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттай отырып, эмоционалдық әсер ету дәрежесін бағалай отырып, көркем шығарманы өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру;
11.3.3 - жалпы және ерекше белгілерін түсіндіре отырып, ұйғыр, қазақ және әлем әдебиетінің шығармаларын (немесе үзінділерін) моральдық-эстетикалық құндылығы жағынан салыстыру.
4-тоқсан
Табиғат және адам
Ә. Һашировтің "Нур ана" повесті.
Р. Розиевтің "Сениңдин алдим", И. Жәлиловтің "Ғулжа ямғури", "Тәбиәт жиғиси" өлеңдері.
Түсіну және жауап беру
11.1.3 - мәтіннен мәселеге қатысты цитаталарды, үзінділерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу және автордың ұстанымын білдіру;
11.1.4 - әдеби және еркін тақырыптар, шолулар бойынша эссе жоспарын құру;
11.1.5 - мәтіннің авторлық ерекшелігін сақтай отырып, шығарманың мазмұнын шығармашылықпен қайта ойластыру
Анализ және интерпрета
Ция
11.2.1 - күміс дәуір лирикасының жанры мен оның ерекшеліктерін (синкреттік жанр), ерекшеліктерін анықтау;

11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
11.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки;
11.3.4 оценивать устные и письменные высказывания с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 97
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с таджикским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Таджикская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Таджикская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе таджикской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;

11.2.3 - композицияның автор ниетін ашудағы рөлін анықтау (тақырыптар, мәселелер, кейіпкерлер бейнесі);
11.2.5 - шығарманың идеялық-тақырыптық концепциясын ашудағы рөлін анықтай отырып, шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
11.2.8 - поэтикалық синтаксистің бейнелеу құралдары мен тәсілдерін, көркемдік кеңістік пен уақытты, көрнекі құралдар мен фигураларды талдау, автордың оларды қандай мақсатта пайдаланатынын түсіндіру;
11.2.9 - әдеби материалға және өз өмірлік тәжірибеңізге сүйене отырып, нақты және бейнелі тілмен, шығарманың өзектілігі туралы өз пікіріңізді білдіре отырып, логикалық және жүйелі түрде шығармашылық жұмыстарды (әдеби және еркін тақырыптарға эссе, эссе, шолу, т.б.) жазу.
Бағалау және салыстыру
11.3.3 - жалпы және ерекше белгілерін түсіндіре отырып, ұйғыр, қазақ және әлем әдебиетінің шығармаларын (немесе үзінділерін) моральдық-эстетикалық құндылығы жағынан салыстыру;
11.3.4 - ауызша және жазбаша мәлімдемелерді тақырыпты ашудың толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, деректік дәлдігі және тыңдаушының немесе оқырманның назарын аудару құралдары тұрғысынан бағалау.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
93-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту ұйғыр тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Ұйғыр әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) ұйғыр әдебиеті негізінде оның қазақ және әлем әдебиетімен және мәдениетімен байланысын ескере отырып, табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;

2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Таджикская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Таджикская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Таджикская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание программы по учебному предмету "Таджикская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.

2) көркем әдебиет арқылы "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы негізінде отансүйгіштікке, азаматтыққа, белсенді өмірлік ұстанымға тәрбиелеу;
3) қазіргі дүниенің жаһандануы жағдайында әдебиеттің рухани мұра ретіндегі құндылығы туралы түсінік қалыптастыру;
4) шығармаларды талдау негізінде сыни талдау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдарлық байланыстарды орнату, құбылыстарды жіктеу, логикалық және сыни пайымдаулар, қорытындылар мен қорытындылар құру дағдыларын жетілдіру;
5) әрбір оқушының шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, оқуға рухани-интеллектуалдық қажеттілігін қалыптастыру, сыни тұрғыдан оқу және мәтінді түсіндіру дағдыларын жетілдіру;
6) әртүрлі жанрдағы шығармалардың идеялық-көркемдік, қоғамдық-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін терең түсінуге, талдауға негізделген қарым-қатынас дағдыларын дамыту;
7) зерттеу мәдениеті саласында құзыреттілігін көрсете отырып, шығарманың, әдеби сын мақалалардың ауызша немесе жазбаша мазмұнын бағалау дағдыларын жетілдіру;
8) әдеби құбылыстарды контекстік тұрғыдан қарастыру, әдеби фактілерді салыстыру, аналогиялар жасау, әдеби параллельдер құру дағдыларын жетілдіру.
2-тарау. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Ұйғыр әдебиеті" пәні бойынша бағдарламаның мазмұны оқу бөлімдеріне бөлінген. Бөлімдер күтілетін нәтижелер түріндегі сабақтардың оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады: дағды немесе қабілет, білім немесе түсінік.
6. Әрбір бөлімшеде бірізді ұйымдастырылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және оқушылардың жетістіктерін бағалауға мүмкіндік береді, сонымен қатар оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етеді.

11. 2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11. 2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3. 4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 98 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету
"Английский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 98 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Отличительной особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется формированию не только предметных знаний, но и развитию различных навыков. Система целей обучения основана на привитии обучающимся следующих основных ценностей: казахстанский патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни. Учебная программа по английскому языку направлена на обеспечение возможности обучающимся эффективно взаимодействовать с различными аудиториями. Данная цель будет достигнута через взаимодействие в школьной среде со сверстниками, учителями и другими людьми, а также посредством интерактивных задач, которые включают неформальные и формальные, устные и письменные презентации. Осуществляется работа по внешкольным мероприятиям с использованием Интернет возможностей, онлайн общение с носителями английского языка из разных стран.
Знание английского языка поможет учащимся понять:

11. 2.3 композицияның автор ниетін ашудағы рөлін анықтау (тақырыптар, мәселелер, кейіпкерлердің образдары);
11. 2.5 - шығарманың идеялық-тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін анықтай отырып, шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
11.2.6 - шығармаларды әртүрлі формада (сценировка, буктрейлер) көрсете отырып, шығарманың көркемдік әлемін талдау;
11.2.7 автор ұстанымын өз пікірімен салыстыра отырып, кейіпкерлерге, мәселелерге автордың қатынасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.9 әдеби материалға және өмірлік тәжірибеңізге сүйене отырып, нақты және астарлы тілмен, өзектілігі туралы өз пікіріңізді білдіре отырып, логикалық және жүйелі түрде шығармашылық жұмыстарды (әдеби және еркін тақырыптарға эссе, шығарма, сыни мақалалар, т.б.) жазу.
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоционалдық әсер ету дәрежесін бағалай отырып, бейнелерді біртұтас қабылдауды тудыратын әдістер мен тәсілдердегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарды сипаттайтын өнер туындысын өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру;
11.3. 4 - Әдеби тақырып бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (өзінің, сыныптастарының және басқалардың) тақырыпты ашудың толықтығы мен тереңдігі, композициялық-стильдік бірлігі, деректік дәлдігі және тыңдаушының немесе оқырманның назарын аудару құралдары тұрғысынан бағалау.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
98-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11- сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының айрықша ерекшелігі - ол тек пән бойынша білімді ғана емес, сонымен қатар кең ауқымды дағдыларды қалыптастыруға бағытталған. Оқу мақсаттарының жүйесі келесі негізгі құндылықтарға негізделген: Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік өзара әрекеттесуді және өмір бойы шығармашылық ашықтықты сыйлайды. Ағылшын тілі бойынша оқу бағдарламасы білім алушыларға әртүрлі қауыммен/аудиториямен тиімді қарым-қатынас жасау мүмкіндігін береді. Бұл мақсатқа мектептегі ортада болатын жиі мүмкіндіктер арқылы сыныптастармен, мұғалімдермен және мектепке келетін қонақтармен өзара әрекеттесу үшін, сондай-ақ бейресми және ресми ауызша және жазбаша презентацияларды қамтитын интерактивті тапсырмалар арқылы қол жеткізіледі. Сондай-ақ, білім алушылардың басқа мәдениеттерге жататын және ағылшын тілінде сөйлейтін өкілдермен онлайн және бетпе-бет қарым-қатынас орнатып, мектептен тыс өзара әрекеттестікке баса назар аударылады.
Ағылшын тілін үйрену арқылы білім алушылар төмендегілерді түсінеді:

1) как используется английский язык, соблюдение правил при изучении языка;
2) как открыто и продуктивно поддержать обсуждение на широкий спектр общих и учебных тем;
3) смысл и подробную информацию в дополнительных текстах, рассказах и обсуждениях;
4) как использовать широкое разнообразие лексического материала по отдельным темам при составлении аргумента.
Учащиеся смогут:
1) извлекать смысл незнакомых слов в художественной литературе по контексту;
2) говорить свободно и правильно, соблюдая правильное ударение, интонацию и формальность;
3) взаимодействовать со сверстниками, делиться своими предположениями и мнениями, комментариями и ответами, полезными для обучающихся, в будущем употребляя английский язык в университете и за его пределами;
4) уверенно и с удовольствием читать большое число художественной и научной литературы;
5) успешно общаться с носителями и не носителями английского языка.
3. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" направлена на развитие обучающихся с высоким уровнем владения языка B2 посредством:
1) различных заданий, благоприятствующих развитию навыков анализа, оценивания и творческого мышления;
2) знакомства с широким разнообразием письменных и устных источников информации;
3) стимулирующих и побуждающих тем для обсуждения.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание программы "Английский язык" в 10 классе:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению проблем и совместной работы в группах, предоставление конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурное взаимодествие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;

1) ағылшын тілінің құрылымын және тіл үйренуге қатысты ережелерді.
2) ғаламдық және оқу бағдарламасындағы тақырыптардың кең ауқымын алғыр және тиімді тұрғыдан қалай қарастыруға болатынын.
3) мұғалімнің қолдауы көрсетілмеген, қосымша жазбаша мәтіндерде, cөйлесулер мен әңгімелерде нақты және егжей-тегжейлі ақпаратты.
4) аргументтерді әзірлеу кезінде пәнге қатысты арнайы лексикалық кең ауқымды қалай пайдалануға болатынын.
Білім алушылар келесілерді орындай алатын болады:
1) сан алуан көркем әдебиет мәнмәтіндегі бейтаныс лексиканы түсіну.
2) сәйкес жылдамдықпен, дәлдікпен, сөздегі екпінмен, интонация және ресмилікпен сөйлеу.
3) білім алушылармен университетте және одан тыс жерлерде ағылшын тілін қолдануға үміттенетін білім алушыларға пайдалы пайымдаулар мен пікірлерді, түсініктемелер мен жауаптарды беру үшін сыныптастармен қарым-қатынасқа түсу
4) сенім және қызығушылықпен көркем және ғылыми әдебиеттің кең ауқымын оқу.
5) ағылшын тілі ана тілі болып табылатын және ағылшын тілінде сөйлейтін адамдармен сәтті қарым-қатынас жасау.
3. Ағылшын тілі бойынша оқу бағдарламасы төмендегілер арқылы тіл меңгеру дағдысының жоғары B2 деңгейін меңгерген білім алушыларды дамытуды көздейді:
1) талдауға, бағалауға және шығармашылық тұрғыдан ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар;
2) ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу;
3) ынталандыратын және күрделі, әрі қызық тақырып
2-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-Параграф . "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 10 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.

2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Определение точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем;
3) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тему, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Делать выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Шаблоны написания связанных длинных текстов (связь между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Нахождение несоответствия в аргументах в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы;

2) Тыңдалым. Мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі идеяларды түсіну; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің арнайы ақпаратын және бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны шығару. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты сөйлеушілердің арасындағы көзқарастар мен нақты келісім бойынша деңгей; Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша сөйлесудегі дәлелдің сәйкессіздіктерін анықтау;
3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік тіркеулерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты саны өсіп келе жатқан сан алуан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгертті. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы сөйлесу үшін тиісті пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну; білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы, және кейбір бейтаныс тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну және толық түсіну; Білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу. Білім алушыларға таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару. Қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірі немесе көзқарасы. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтары. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктері.

5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием достаточно разнообразного лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное написание с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связанный текст на уровне препдложений и параграфов, с использованием различных слов-связок на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное планирование текста письма на ряд общих и учебных тем. Коммуникация и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности;
6) Использование английского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур наречий и определителей, широкий спектр разновидностей вопросительных, относительных, указательных, неопределенных, количественных местоимений, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом, фразовых глаголов перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после достаточно объемного числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны өсіп келе жатқан және сан алуын жазбаша жанрларда дұрыс жазылған лексиканы тәуелсіз қолдана отырып, жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы саны өсіп келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану. Мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әр түрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация.
6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және күрделі есім фразаларын қолдану; саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптік есімдер және әр түрлі есім фразалар қолдану; әр түрлі күрделі сын есімдер, сын есімдері есімше ретінде, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдар қолдану; анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану; сұрақтардың кең қатары; қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану. Рerfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials) қолдану; төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану; нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану. Білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану; салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану; етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің алуан түрін қолдану; өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану; зат есімдер мен сын есімдердің алдында келетін әр түрлі көмекші сөздерден құралған фразалар қолдану; зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану. Етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану; бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану; кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты if / if only үшінші шартты құрылымда (third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдер (relative clauses ) қолдану.

6. Содержание программы "Английский язык" в 11 классе:
1) Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурное взаимодествие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента, распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем, понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними, распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы;
3) Говорение. Использование формального и неформального стиля речи в обсуждении. Получать ответы и задавать вопросы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, включая вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения, взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели, управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов, специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения их содержания, требующих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а также общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла слов в контексте, определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов (на уровне абзаца) на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ;

6. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 11 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Дәлел келтірілген мағынаның негізгі ойларын, арнайы ақпаратты, егжей-тегжейлі түсіндіру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны өсіп келе жатқан білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару; сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сйкес келуін кеңейту; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну.
3) Айтылым. Сөйлесуде ресми және бейресми тілді пайдалану. Ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; саны өсіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу; жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерті. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну; қосымша мәтіндердегі арнайы ақпарат пен дәйекті ақпарат. Білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз. Білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару; қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын жәнеұзақ мәтіндерді [параграф аралық деңгей] дамыту заңдылықтарын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну.

5) Письмо. Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного, письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя и при необходимости с приведением примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Составление связи идей на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности;
6) Использование английского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций, различных псевдомодальных структур, в том числе supposed to, bound to, due, willing to на разнообразные общие темы и темы из учебных программ, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами, большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения, разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы, разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ, различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем, различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем, различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем, различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем, широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий (прошедшей и совершенной формы / простой и длительной формы) на широкий спектр общих и учебных тем, большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы, большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем, использование различных прилагательных в сочетании с that, инфинитивом, и предложений с wh на различные общие и учебные темы.
Выше представлен список базовых стандартов, включенных в содержание программы, которые охватывают то, что мы знаем по предмету и каким образом мы получим данные знания. Содержание предмета представлено в виде направлений. Данные направления, в свою очередь, подразделяются на субнаправления, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Субнаправления, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стилді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу.
6) Ағылшын тілін қолдану. Тиісті функцияларды білдіру үшін әртүрлі өткен шақтағы модальды формаларды қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану; жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану; концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану; білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген біршама тақырыптар аясында концессия мен контрастты білдіру үшін күрделірек жалғаулықтың өсіп келе жатқан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану; білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың және мәтіндік сілтемелердің кең қатарын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді, жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
Бұл бағдарламаның мазмұндық білімі болып табылады және біз бұл пән бойынша не білетінімізді және осы білімді қалай алғанымызды қамтиды. Бұл пән бойынша білім оқыту бағыттары бойынша ұйымдастырылған. Бағыттар одан әрі қарай бағытшаларға бөлінеді, яғни дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде. Бағдаршалар, сыныпқа байланысты күтулер ретінде, пән бойынша оқу мақсаттарын қалыптастырады.

7. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения обучающихся, направлять обучающихся, какие следующие шаги, они должны предпринять.
8. Направление 1: Содержание. Обучающиеся развивают навыки, необходимые для достижения успеха в ряде школьных предметов, например, навыки говорения и слушания при решении проблем, четкой организации информации для других и развития межкультурного взаимодействия посредством чтения и обсуждения.
9. Направление 2: Слушание. Обучающийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы, различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, определяет значение незнакомых слов благодаря контексту.
10. Направление 3: Говорение. Обучающийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
11. Направление 4: Чтение. Обучающийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей в рамках гуманитарных наук, использует ряд стратегий для чтения, определяет временные и причинно-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, используя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
12. Направление 5: Письмо. Обучающийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста, редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи, соблюдает правила правописания и грамматики, предоставляет аргументы в письменном тексте на основе медиа информации, пишет деловые письма и другие документы, составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно ряда тем, включая те, что имеют отношение к социальным исследованиям и гуманитарным наукам.

7. Оқу мақсаттары әрбір бағдаршалар бойынша ілгерілеу деңгейін көрсетеді және мұғалімдерге білім алушылармен келесі қадамдармен бөлісе отырып, жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.
8. 1- бағыт: Мазмұны. Білім алушылар проблемаларды шешу үшін айтылым мен тыңдалым, басқа адамдар үшін нақты ақпаратты ұйымдастыру және оқылым және талдау арқылы мәдениетаралық хабардарлықты дамыту секілді дағдыларды қолдана отырып бірқатар академиялық пәндер бойынша жақсы болу үшін дағдыларды дамытады.
9. 2- бағыт: Тыңдалым. Білім алушы бірқатар жанрлардың түпнұсқалық мәтіндерінің негізгі идеяларын, таныс және ішінара таныс тақырыптар бойынша әңгімелесулерді түсінеді, функционалды маңызды мәндерді, соның ішінде мәліметтерді, кестелерді, схемаларды толтыру үшін қажетті егжей-тегжейлі және арнайы ақпаратты түсінеді, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты терминдердің мәнін және мәтіннің негізгі бірліктерін түсінеді; факті мен пікір арасындағы айырмашылықты біледі, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты түрлі жанрлар мен стильдерде берілген орта көлемді мәтіндердегі сәйкессіздіктерді біледі және салыстырады, мәнмәтінді пайдала отырып, бейтаныс сөздердің мағынасын анықтайды.
10. 3- бағыт: Айтылым. Білім алушы ресми және бейресми күнделікті қарым-қатынастарда сөйлесуге қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып сөйлеу мәнерін дұрыс тұжырымдайды, осының алдында ұсынылған ауызша қарым-қатынас стратегиясын қолдана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалайтын көзқарасты білдіреді, өздерінің пікірлерін қолдау үшін қажетті дәләлдерді қамтамасыз ету үшін мәтіндерді салыстырады және талдайды, оқиғаларды, пікірлерді және проблемаларды бағалау себептері, берілген мәселенің шешу жолдарын ұсынады және қорытындылар жасайды.
11. 4- бағыт: Оқылым. Білім алушы гуманитарлық ғылымдарға арналған жанрлар мен стильдердің бірқатар әдеби және ғылыми мәтіндерінің негізгі идеяларын түсінеді, оқылымның түрлі стратегияларын түсінеді, оқиғалар мен құбылыстардың уақыт бойынша және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, қағаз және сандық ресурстарды пайдалан отырып, сөздердің мағынасын талдайды және салыстырады, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерінің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
12. 5- бағдар: Жазылым. Білім алушы жазбаша мәтіннің қысқаша сипаттамасын жоспарлайды және жасайды, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерді түзетеді және редакциялайды; емле және грамматика ережелерін қадағалайды; медиа ақпаратқа негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер ұсынады; іскери хаттар мен басқа да құжаттар жазады; бірқатар тақырыптарға қатысты, оның ішінде әлеуметтік зерттеулер мен гуманитарлық ғылымдармен байланысты тақырыптарға қатысты пікірді білдіретін дискурстық мәтіндерді жазады.

13. Направление 6: Обучающийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Обучающийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Образовательные цели в программе сопровождаются кодами. Первое число в составе кода означает класс, второе - номер направления, третье - номер цели.
1) Направление 1: Содержание:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для креативного и совместного решения проблем в группах
11.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для креативного и совместного решения проблем в группах
10.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для предоставления конструктивной обратной связи сверстникам
11.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для предоставления конструктивной обратной связи сверстникам
10.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
11.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
10.1.4 - оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь, полученную от других обучающихся
11.1.4 - оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь, полученную от других обучающихся
10.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
10.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
11.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
10.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
11.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
10.1.8 - развивать межкультурное взамодействие посредством чтения и обсуждений
11.1.8 - развивать межкультурное взамодействие посредством чтения и обсуждений
10.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
11.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
10.1.10 - использовать говорение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
11.1.10 - использовать говорение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
2) Направление 2: Слушание:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем

13. 6- бағдар: Білім алушы өзін жақсы лексикалық диапазонды және жоғары дәрежелі дәлдіктегі әртүрлі тілдің қолданушысы ретінде сипаттайды. Білім алушы өткен, осы және келер шақ формаларын, модальдарды, етістіктің актив және пассивті формаларын, тқл және төлеу сөз үлгілерін қолдану қабілеттерін дамытады.
2- Параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Білім берудің мақсаттары бағдарламады кодтармен берілген. Кодтағы бірінші нөмір - сыныпты, екіншісі бағыттың нөмірін, ал үшіншісі - мақсаттың нөмірін білдіреді.
1) 1- бағыт: Мазмұны:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.1.1 - топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
11.1.1 -топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
10.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
11.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
10.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
11.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
10.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
11.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
10.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
11.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
10.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
11.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
10.1.8 - оқу және талқылау арқылы мәдениетаралық өзара әрекеттесуді дамыту
11.1.8 - оқу және талқылау арқылы мәдениетаралық өзара әрекеттесуді дамыту
10.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
11.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
10.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
11.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
2) 2- бағыт: Айтылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну

11.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.3 - понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.3 - понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем

11.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
10.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
11.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
10.2.3 - кең ауқымды жалпы және оқу бағдарламалары бойынша, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылауларды қолдаусыз еркін пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлерін түсіну
11.2.3 - кең ауқымды жалпы және оқу бағдарламалары бойынша, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша талқылауларды қолдаусыз еркін пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлерін түсіну
10.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағына, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесудегі мағына;
10.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
11.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
10.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;

11.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.2.8 - распознавать несоответствия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем
11.2.8 - распознавать несоответствия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
3) Направление 3: Говорение:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.3.1 - использовать формальный и неформальный стиль речи на различные общие и учебные темы
11.3.1 - использовать формальный и неформальный стиль речи при обсуждении на различные общие и учебные темы, включая некоторые незнакомые темы
10.3.2 - задавать и отвечать на сложные вопросы для получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем
11.3.2 - задавать и отвечать на открытые вопросы высокого порядка, используя соответствующий синтаксис и лексику на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.3 - объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на широкое разнообразие общих и учебных тем
11.3.3 - объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.4 - оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на возрастающий ряд общих и учебных тем
11.3.4 - оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на широкий спектр общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы
11.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивать альтернативные предложения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.3.6 - управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на ряд знакомых общих и учебных тем
11.3.6 - управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на широкий спектр знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем

11.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына, соның ішінде кейбір бейтаныс тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;
10.2.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну;
11.2.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар, соның ішінде бейтарап тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;
3) 3- бағыт: Айтылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.3.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
11.3.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
10.3.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру
11.3.2 - таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану
10.3.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
11.3.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
10.3.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы сан алуан әңгіменің мәнмәтініне қатысты басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру
11.3.4 - таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру
10.3.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастармен өзара қарым-қатынасқа түсу
11.3.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыларға таныс және бейтаныс сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау және баламалы ұсыныстарды бағалау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу
10.3.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бір қатар тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту;
11.3.6 - білім алушыларға таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту

10.3.7 - использовать соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд общих и учебных тем
11.3.7 - использовать соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
4) Направление 4: Чтение:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.4.1 - понимать основные моменты свободного обсуждения в рамках большого разнообразия незнакомых общих и учебных тем
11.4.1 - понимать комплексные и абстрактные основные моменты свободного обсуждения рамках большого разнообразия знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.2 - понимать специфичную информацию и детали из объемных текстов на ряд знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.2 - понимать специфичную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду общих и учебных тем
11.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем
10.4.4 - читать большое разнообразие длинных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые общие и учебные темы
11.4.4 - читать большое разнообразие длинных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
10.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.6 - определить отношение или мнение автора в объемных текстах на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.4.6 - определить отношение, мнение или тон автора в объемных текстах на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем

10.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
11.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
4) 4- бағыт: Оқылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.4.1 - білім алушыларға бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
11.4.1- білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну
10.4.2 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
11.4.2 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
10.4.3 - білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
11.4.3 - білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
10.4.4 - білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
11.4.4 - білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
10.4.5 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару
11.4.5 - білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
10.4.6 -қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
11.4.6 - қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау

10.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов (на меж-параграфном уровне) на ряд общих и учебных тем
11.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов (на меж-параграфном уровне) на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.8 - использовать большое разнообразие знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов в целях уточнения смысла и углубленного понимания
11.4.8 - отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания
10.4.9 - распознавать противоречия в аргументации в объемных текстах на различные общие и учебные темы
11.4.9 - распознавать несоответствия аргументов в объемных текстах на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
5) Направление 5: Письмо:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.5.1 - планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем
11.5.1 - самостоятельно планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста на большое разнообразие общих и учебных тем
10.5.2 - использовать растущее разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
11.5.2 - использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
10.5.3 - писать грамматически правильно на ряд знакомых общих и учебных тем
11.5.3 - писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для достижения определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем
11.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для достижения определенного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные темы
10.5.5 - разработать логичные аргументы с поддержкой приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
11.5.5 - разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
10.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на ряд знакомых общих и учебных тем

10.4.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану
11.4.7 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану
10.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрін қолдану
11.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау
10.4.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
11.4.9 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
5) 5- бағыт: Жазылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.5.1 - өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
11.5.1 - өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
10.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану
11.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша бай лексиканы қолдану
10.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жазу
11.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға жазу
10.5.4 -жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
11.5.4 -жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
10.5.5 - мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту
11.5.5 - Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған.
10.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу

11.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
10.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по целому ряду общих и учебных тем
11.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по широкому ряду общих и учебных тем
10.5.8 - сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по целому ряду общих и учебных тем
11.5.8 - сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по широкому ряду общих и учебных тем
10.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем
11.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем
6) Направление 6: Использование английского языка:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.6.1 - использовать различные абстрактные составные существительные и сложные словосочетания в ходе обсуждения на разнообразные знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы
11.6.1 - использовать структуры pre- post- modifying с именами существительными на разнообразные общие и учебные темы
10.6.2 - использовать различные квантификаторы для исчисляемых и неисчисляемых существительных и множество существительных фраз на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.2 - использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.3 - использовать различные сложные прилагательные и прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные (intensifying adjectives) на широких ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.3 - использовать различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом и wh - clauses на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.4 - использовать различные детерминативные и предетерминативные конструкции в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем

11.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу
10.5.7 - бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу
11.5.7 - сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу
10.5.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
11.5.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
10.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
11.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
6) 6- бағыт: Ағылшын тілін қолдану:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.6.1 - білім алушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты дерексіз күрделі зат есімдер мен зат есімнен тұратын күрделі сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
11.6.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану
10.6.2 - саналатын және саналмайтын заттардың санын білдіретін сөздерді, сонымен қатар зат есімнен тұратын сөз тіркестерін таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында қолдану
11.6.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында жалпы мақсаттағы зат есімдеріне қатысты кейбір белгілерді қолдануға, кейбір қолдануға және мәтіндік сілтеме жасауға болады
10.6.3 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында күрделі сын есімдерді және есімше орнында қолданылатын сын есімдерді және кейбір салыстырмалы деңгейді білдіретін құрылымдарды, сонымен қатар күшейтуші сын есімдердің (intensifying adjectives) алуан түрін қолдану
11.6.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
10.6.4 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану

11.6.4 - использовать различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.5 - использовать различные виды вопросов на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.5 - использовать разнообразные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.6 - использовать большое количество относительных, демонстративных, неопределенных и количественных местоимений и структур возвратных местоимений для широкого круга знакомых общих и учебных тем
11.6.6 - использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.7 - использовать формы настоящего совершенного времени, а также разнообразные формы действительного и страдательного залогов совершенного времени, в том числе наречий времени so far, lately, all my life на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.7 - использовать большое разнообразие форм действительного и страдательного залогов в совершенном виде и ряд совершенно длительных форм на разнообразный спектр общих и учебных тем
10.6.8 - использовать разнообразие действительного и страдательного залогов в будущем и будущем длительном времени на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.8 - употреблять большое разнообразие глаголов в форме будущего времени, включая глаголы в форме будущего совершенного времени, на разнообразные общие и учебные темы
10.6.9 - употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов в форме простого настоящего, прошедшего и прошедшего совершенного времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
11.6.9 - употреблять широкое разнообразие глаголов в форме настоящего и прошедшего времени, включая растущее число тонких различий (аспекты прошедшего времени и завершенности/аспекты простого времени и длительности) на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.10 - употреблять формы настоящего длительного и прошедшего длительного времен в действительном и страдательном залоге на большое разнообразие общих и знакомых учебных тем
11.6.10 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи, командных и вопросительных форм на большой ряд общих и учебных тем
10.6.11 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи и вопросительных форм на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем

11.6.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану;
10.6.5 білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді қолдану
10.6.6 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану
11.6.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану
10.6.7 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында perfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials)
11.6.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану.
10.6.8 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында өздік және ырықсыз райда тұрған келер шақ (future active and passive) пен future continuous формасын қолдану.
11.6.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану
10.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану
11.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану
10.6.10 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану
11.6.10 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер, топқа арналған сұрақтардың мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану;
10.6.11 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану

11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями, употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.12 - употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций, употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.13 - употреблять растущее разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.13 - употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.14 - употреблять разнообразие предложных фраз перед существительными и прилагательными, употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих существительные и прилагательные и разнообразие предлогов, сопровождающих глаголы в рамках широкого спектра знакомых общих и учебных тем
11.6.14 - использовать растущее разнообразие более сложных предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением, употреблять разнообразие составных глаголов различных синтаксических типов на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.15 - использовать формы инфинитива после определенного количества глаголов и прилагательных использовать формы герундия после разнообразных глаголов и предлогов, использовать предложные и фразовые глаголы на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.15 - использовать большое количество более сложных союзов для выражения согласия и контраста на ряд общих и учебных тем
10.6.16 - использовать союзы и союзные слова в ходе обсуждения различных знакомых общих и незнакомых тем
10.6.17 - использовать if / if only в структурах условного наклонения третьего вида, использовать разнообразие относительных придаточных предложений, включая with which разнообразные знакомые общие и учебные темы

11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
11.6.12 - тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану
10.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану
11.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану
10.6.14 - зат есім мен сын есімдердің алдында көмекші сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану;
11.6.14 - концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану;
білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану;
10.6.15 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға алуан түрлі
етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану
жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану
11.6.15 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға күрделі жалғаулықтардың бірнеше түрін шартты концессия және контрасты көрсету үшін қолдану
10.6.16 - білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану
10. 6.17 - if / if only үшінші шартты құрылымда қолдану
(third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдер (relative clauses ) қолдану

Заголовок предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 99 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Отличительной особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется формированию не только предметных знаний, но и развитию различных навыков. Система целей обучения основана на привитии учащимся следующих основных ценностей: казахстанский патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни. Учебная программа по английскому языку направлена на обеспечение возможности учащимся эффективно взаимодействовать с различными аудиториями. Данная цель будет достигнута через взаимодействие в школьной среде со сверстниками, учителями и гостями, а также посредством интерактивных задач, которые включают неформальные и формальные устные и письменные презентации. Осуществляется работа по внешкольным мероприятиям с использованием Интернет возможностей, онлайн общение с носителями английского языка с разных стран.
Знание английского языка поможет учащимся понять:
1) как работает английский язык и правила при изучении языка.
2) как открыто и продуктивно поддержать обсуждение на широкий спектр общих и учебных тем.
3) смысл и подробную информацию в дополнительных текстах, рассказах и обсуждениях.
4) как использовать широкое разнообразие лексического материала по отдельным темам при составлении аргумента.
Учащиеся смогут:
1) извлекать смысл незнакомых слов в художественной литературе по контексту.

Тақырып жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы "Ағылшын тілі" оқу пәнінен Үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының айрықша ерекшелігі, ол тек пән бойынша білімді ғана емес, сонымен қатар кең ауқымды дағдыларды қалыптастыруға бағытталған. Оқу мақсаттарының жүйесі келесі: қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық және өмір бойы білім алу сияқты негізгі құндылықтарға негізделген. Ағылшын тілі бойынша оқу бағдарламасы білім алушыларға әртүрлі аудиториямен тиімді қарым-қатынас жасау мүмкіндігін береді. Бұл мақсатқа мектептегі ортада болатын жиі мүмкіндіктер арқылы сыныптастармен, мұғалімдермен және қонақтармен өзара әрекеттесу, сондай-ақ бейресми және ресми ауызша және жазбаша презентацияларды қамтитын интерактивті тапсырмалар арқылы қол жеткізіледі. Бұл жұмыс түрлі елдердің ағылшын тілін тасымалдаушы өкілдерімен онлайн қарым-қатынас орнатып, Интернет мүмкіндіктерін пайдалана отырып, мектептен тыс іс-шаралар арқылы іске асырылады.
Ағылшын тілін үйрену арқылы білім алушылар төмендегілерді:
1) ағылшын тілінің құрылымын және тіл үйренуге қатысты ережелерді;
2) жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымын ашық және тиімді тұрғыдан қалай қарастыруға болатынын;
3) қосымша мәтіндерде, cөйлесулер мен әңгімелерде нақты және егжей-тегжейлі ақпаратты;
4) аргументтерді әзірлеу кезінде жекелеген тақырыптар бойынша лексикалық материалдық әртүрлілігін қалай пайдалануға болатынын түсінеді.
Білім алушылар:
1) сан алуан көркем әдебиеттегі бейтаныс сөздердің мәнін түсіне алады;

2) говорить свободно и правильно, соблюдая правильное ударение, интонацию и формальность.
3) взаимодействовать со сверстниками, делиться своими предположениями и мнениями, комментариями и ответами, полезными для обучающихся, в будущем употребляя английский язык в университете и за его пределами;
4) уверенно и с удовольствием читать большое число художественной и научной литературы.
5) успешно общаться с носителями и не носителями английского языка.
3. Учебная программа по предмету "Английский язык" направлена на развитие учащихся с высоким уровнем владения языка B2 посредством следующего:
1) различные задания, благоприятствующие развитию навыков анализа, оценивания и творческого мышления;
2) знакомство с широким разнообразием письменных и устных источников информации;
3) стимулирующих и побуждающих тем для обсуждения.
Глава 2. Организация содержания предмета "Английский язык" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание программы Английский язык в 10 классе:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению проблем и совместной работы в группах, предоставление конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурное взаимодествие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.

2) сөз екпінін, интонация және ресмилікті сақтай отырып, еркін және дұрыс сөйлей алады;
3) сыныптастарымен қарым-қатынасқа түс алады, білім алушылармен университетте және одан тыс жерлерде ағылшын тілін қолдануға үміттенетін, білім алушыларға пайдалы пайымдаулармен және пікірлермен, түсініктемелермен және жауаптармен бөлісе алады;
4) ғылыми және көркем әдебиеттерді қызығушылықпен оқи алады;
5) ағылшын тілінде сөйлейтін және сөйлемейтін адамдармен сәтті қарым-қатынас жасай алатын болады.
3. "Ағылшын тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы төмендегілер арқылы тіл меңгеру дағдысының жоғары B2 деңгейін меңгерген білім алушыларды дамытуды көздейді:
1) талдауға, бағалауға және шығармашылық тұрғыдан ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар;
2) ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу;
3) ынталандыратын және қызық тақырыптар
2-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф . "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 10 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарымен орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру, жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Айтылым мен жазылымда логикалық дәлел келтіру және оны дәлелдеу. Оқылым мен талқылау арқылы мәдениаралық қатынасты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Талқылауды немесе жазылымды рефлексия жасау және өмірге деген көзқарасты зерделеу құралы ретінде қолдану.

2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения; конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения; Определение точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем.
3) Говорение Использование формального и неформального стилей речи; обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения; оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем.
4) Чтение Понимание основной идеи объемных текстов; распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тему, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Делать выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Шаблоны написания связанных длинных текстов (связь между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Нахождение несоответствия в аргументах в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы.

2) Тыңдалым. Еркін талқылаудағы негізгі идеяларды түсіну, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз ұзақ талқылаудағы дәлелдің, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы талқылауды қоса алғанда анық ақпаратты және бөліктерін түсіну. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты еркін сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасын немесе ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Еркін сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны анықтау. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты сөйлеушілердің арасындағы көзқарастар мен дәреже. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында еркін сөйлесудегі дәлелдің сәйкессіздіктерін анықтау;
3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік тіркеулерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты саны өсіп келе жатқан сан алуан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерту. Жалпы және оқу тақырыптары аясында тиісті арнайы лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Көлемді мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну, білім алушыларға таныс тақырыптарға, оқу бағдарламасындағы және таныс емес тақырыптардағы түрлі стильдегі және жанрдағы көлемді мәтіндерден арнайы ақпаратты және бөліктерді түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу. Білім алушыларға таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны анықтау. Қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін және көзқарасын анықтау. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [абзацтар арасындағы интервал] даму заңдылықтары. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктері.

5) Письмо Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием достаточно разнообразного лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное написание с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связанный текст на уровне препдложений и параграфов, с использованием различных слов-связок на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное планирование текста письма на ряд общих и учебных тем. Коммуникация и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности.
6) Использование английского языка Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний; разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний; разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы; широкое разнообразие структур наречий и определителей, широкий спектр разновидностей вопросительных, относительных, указательных, неопределенных, количественных местоимений, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи; формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем; структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями; предглагольных, послеглагольных и крайних наречий; растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом, фразовых глаголов перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после достаточно объемного числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only в третьем типе условных предложений; употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны артып келе жатқан және сан алуан жазбаша жанрларда дұрыс жазылған лексикалық қорды қолдана отырып, жеке жоспарлау, жазу, редакциялау және мәтін деңгейінде түзету. Жалпы және оқу тақырыптары аясындағы саны артып келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрлардағы логикалық дәлелдерді мұғалімнің көмегімен, қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әр түрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация.
6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және күрделі есім фразаларын қолдану, саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптік есімдер мен әр түрлі есім фразаларды қолдану, әр түрлі күрделі сын есімдер, сын есімдерді есімше ретінде, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдарды қолдану, анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану, сұрақтардың кең ауқымын; қатыстық, сілтеу, белгісіздік, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану. Рerfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials) қолдану, төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану. Білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану, салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану, етістіктің алдында, етістіктің соңында және соңында келетін үстеулердің алуан түрін қолдану; өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану; зат есімдер мен сын есімдердің алдында келетін әр түрлі көмекші сөздерден құралған фразалар қолдану, зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану. Етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану, бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану, кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты if / if only үшінші шартты құрылымда (third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдерді (relative clauses ) қолдану.

6. Содержание программы Английский язык в 11 классе:
1) Уважение к различным точкам зрения. Конструктивно оценивать и адекватно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить информацию для других доходчиво. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурное взаимодествие посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента; распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем; понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними; распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы.
3) Говорение Использование формального и неформального стиля речи в обсуждении. Получать ответы и задавать вопросы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, включая вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения; оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения; взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели; управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем.
4) Чтение Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов; специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое (быстрое) чтение длинных текстов в целях определения их содержания, требующих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а также общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла слов в контексте, определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов [на уровне абзаца] на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ.

6. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің 11 сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Дәлел келтірілген мағынаның негізгі ойларын, арнайы ақпаратты, егжей-тегжейлі түсіндіру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны өсіп келе жатқан білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару; сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сйкес келуін кеңейту; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну.
3) Айтылым. Сөйлесуде ресми және бейресми тілді пайдалану. Ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; саны өсіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу; жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерті. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну; қосымша мәтіндердегі арнайы ақпарат пен дәйекті ақпарат. Білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз. Білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару; қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын жәнеұзақ мәтіндерді [параграф аралық деңгей] дамыту заңдылықтарын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну.

5) Письмо Индивидуальное планирование, написание, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного; письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя и при необходимости с приведением примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Составление связи идей на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности.
6) Использование английского языка Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций; различных псевдомодальных структур, в том числе supposed to, bound to, due, willing to на разнообразные общие темы и темы из учебных программ, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами; большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения; разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы; разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ; различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем; различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем; различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем; различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем; широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем; разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем; разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий [прошедшей и совершенной формы/простой и длительной формы] на широкий спектр общих и учебных тем; большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы; большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/ группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем; использование различных прилагательных в сочетании с that, инфинитивом, и предложений с wh на различные общие и учебные темы.
Выше представлен список базовых стандартов, включенных в содержание программы, которые охватывают то, что мы знаем по предмету и каким образом мы получим данные знания Содержание предмета представлено в виде направлений. Данные направления, в свою очередь, подразделяются на субнаправления, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Субнаправления, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стилді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу.
6) Ағылшын тілін қолдану. Тиісті функцияларды білдіру үшін әртүрлі өткен шақтағы модальды формаларды қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану; жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану; концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану; білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген біршама тақырыптар аясында концессия мен контрастты білдіру үшін күрделірек жалғаулықтың өсіп келе жатқан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану; білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың және мәтіндік сілтемелердің кең қатарын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді, жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
Бұл бағдарламаның мазмұндық білімі болып табылады және біз бұл пән бойынша не білетінімізді және осы білімді қалай алғанымызды қамтиды. Бұл пән бойынша білім оқыту бағыттары бойынша ұйымдастырылған. Бағыттар одан әрі қарай бағытшаларға бөлінеді, яғни дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде. Бағдаршалар, сыныпқа байланысты күтулер ретінде, пән бойынша оқу мақсаттарын қалыптастырады.

7. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения учащихся, направлять учащихся, какие следующие шаги, они должны предпринять:
8. Направление 1: Содержание. Учащиеся развивают навыки, необходимые для достижения успеха в ряде школьных предметов, например, навыки говорения и слушания при решении проблем, четкой организации информации для других и развития межкультурного взаимодействия посредством чтения и обсуждения.
9. Направление 2: Слушание. Учащийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы; различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, определяет значение незнакомых слов благодаря контексту.
10. Направление 3: Говорение. Учащийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
11. Направление 4: Чтение. Учащийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей в рамках гуманитарных наук, использует ряд стратегий для чтения, определяет временные и причинно-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, используя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
12. Направление 5: Письмо. Учащийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста; редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи; соблюдает правила правописания и грамматики; предоставляет аргументы в письменной форме на основе средств массовой информации; составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно обсуждаемого вопроса; пишет деловые письма и другие документы; пишет эссе на высоком уровне сложности на ряд тем, в том числе науки гуманитарного цикла.

7. Оқу мақсаттары әрбір бағдаршалар бойынша ілгерілеу деңгейін көрсетеді және мұғалімдерге білім алушылармен келесі қадамдармен бөлісе отырып, жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.
8. 1- бағыт: Мазмұны. Білім алушылар проблемаларды шешу үшін айтылым мен тыңдалым, басқа адамдар үшін нақты ақпаратты ұйымдастыру және оқылым және талдау арқылы мәдениетаралық хабардарлықты дамыту секілді дағдыларды қолдана отырып бірқатар академиялық пәндер бойынша жақсы болу үшін дағдыларды дамытады.
9. 2- бағыт: Тыңдалым. Білім алушы бірқатар жанрлардың түпнұсқалық мәтіндерінің негізгі идеяларын, таныс және ішінара таныс тақырыптар бойынша әңгімелесулерді түсінеді, функционалды маңызды мәндерді, соның ішінде мәліметтерді, кестелерді, схемаларды толтыру үшін қажетті егжей-тегжейлі және арнайы ақпаратты түсінеді, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты терминдердің мәнін және мәтіннің негізгі бірліктерін түсінеді; факті мен пікір арасындағы айырмашылықты біледі, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты түрлі жанрлар мен стильдерде берілген орта көлемді мәтіндердегі сәйкессіздіктерді біледі және салыстырады, мәнмәтінді пайдала отырып, бейтаныс сөздердің мағынасын анықтайды.
10. 3- бағыт: Айтылым. Білім алушы ресми және бейресми күнделікті қарым-қатынастарда сөйлесуге қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып сөйлеу мәнерін дұрыс тұжырымдайды, осының алдында ұсынылған ауызша қарым-қатынас стратегиясын қолдана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалайтын көзқарасты білдіреді, өздерінің пікірлерін қолдау үшін қажетті дәләлдерді қамтамасыз ету үшін мәтіндерді салыстырады және талдайды, оқиғаларды, пікірлерді және проблемаларды бағалау себептері, берілген мәселенің шешу жолдарын ұсынады және қорытындылар жасайды.
11. 4- бағыт: Оқылым. Білім алушы гуманитарлық ғылымдарға арналған жанрлар мен стильдердің бірқатар әдеби және ғылыми мәтіндерінің негізгі идеяларын түсінеді, оқылымның түрлі стратегияларын түсінеді, оқиғалар мен құбылыстардың уақыт бойынша және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, қағаз және сандық ресурстарды пайдалан отырып, сөздердің мағынасын талдайды және салыстырады, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерінің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
12. 5-бағдар: Жазылым. Білім алушы жазбаша мәтіннің қысқаша сипаттамасын жоспарлайды және жасайды, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерді түзетеді және редакциялайды; емле және грамматика ережелерін қадағалайды; медиа ақпаратқа негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер ұсынады; тақырыпқа қатысты ойды білдіретін дискурстық мәтіндерді жазады; іскери хаттар мен басқа да құжаттар жазады; бірқатар тақырыптарға қатысты эссе жазады, оның ішінде аса күрделі гуманитарлық тақырыптарға.

13. Направление 6: Учащийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Учащийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Образовательные цели в программе сопровождаются кодами. Первое число в составе кода означает класс, второе - номер направления, третье - номер цели.
1) Направление 1: Содержание:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
11.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
10.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для обеспечения обратной связи одноклассникам
11.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для обеспечения индивидуальной обратной связи одноклассникам
10.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
11.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
10.1.4 - оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся
11.1.4 - оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся
10.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
10.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
11.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
10.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
11.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
10.1.8 - развивать межкультурную взаимосвязь посредством чтения и обсуждений
11.1.8 - развивать межкультурную взаимосвязь посредством чтения и обсуждений
10.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
11.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
10.1.10 - использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
11.1.10 - использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
2) Направление 2: Слушание:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем

13. 6- бағдар: Білім алушы өзін жақсы лексикалық диапазонды және жоғары дәрежелі дәлдіктегі әртүрлі тілдің қолданушысы ретінде сипаттайды. Білім алушы өткен, осы және келер шақ формаларын, модальдарды, етістіктің актив және пассивті формаларын, тқл және төлеу сөз үлгілерін қолдану қабілеттерін дамытады.
2- Параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Білім берудің мақсаттары бағдарламады кодтармен берілген. Кодтағы бірінші нөмір - сыныпты, екіншісі бағдаршаның нөмірін, ал үшіншісі - мақсаттың нөмірін білдіреді.
1) 1- бағыт: Мазмұны:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.1.1 - топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
11.1.1 -топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
10.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
11.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
10.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
11.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
11.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
10.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
11.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
10.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
11.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
10.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
11.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
10.1. 8 - оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту
11.1.8 - оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту
10.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
11.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
10.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
11.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
2) 2- бағыт: Тыңдалым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну

11.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
10.2.3 - понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.3 - понимать детали аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущий ряд незнакомых тем
10.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.4 - предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
11.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем
11.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы

11.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
10.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
11.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
10.2.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
11.2.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағына, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесудегі мағына;
10.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
11.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
10.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;
11.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына, соның ішінде кейбір бейтаныс тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;

10.4.8 - использовать большое разнообразие знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов в целях уточнения смысла и углубленного понимания
11.4.8 - отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания
10.4.9 - распознавать противоречия в аргументации в ходе продолжительных обсуждений на различные общие и учебные темы
11.4.9 - распознавать несоответствия аргументов в объемных текстах на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
5) Направление 5: Письмо:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.5.1 - планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
10.5.1 - планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
10.5.2 - использовать растущее разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
11.5.2 - использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
10.5.3 - писать грамматически правильно на ряд знакомых общих и учебных тем;
11.5.3 - писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем;
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем;
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные тем;
10.5.5 - разработать логичные аргументы с поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
11.5.5 - разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
10.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на ряд знакомых общих и учебных тем;
11.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем;

10.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрін қолдану
11.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау
10.4.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
11.4.9 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
5) 5- бағдар: Жазылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.5.1 - өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
11.5.1 - өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
10.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану
11.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша бай лексиканы қолдану
10.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жазу
11.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға жазу
10.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
11.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
10.5.5 - мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту
11.5.5 - Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған.
10.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу
11.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу

11.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
11.6.3 - использовать различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем;
Предоставление данных и сравнение полученных результатов
11.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для обеспечения индивидуальной обратной связи одноклассникам;
11.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения;
11.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
11.3.7 - употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем;
11.6.2 - использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.6.6 - использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем;
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Английский язык" (с сокращением учебной нагрузки) Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
16-1. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

11.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу;
11.6.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану;
11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану
Нәтижелер бойынша баяндама жасау және салыстыру
11.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану;
11.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу;
11.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
11.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру;
11.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс және бейтаныс алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану;
11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
11.6.2 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану;
11.6.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану
3-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен) 1-параграф. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
16-1. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10.1.6 - структурировать и доступно предоставлять информацию другим;
10.2.1 - извлекать ключевые моменты из свободных обсуждений без поддержки учителя на разнообразные общие и учебные темы, включая обсуждения на узкий ряд незнакомых тем;
10.2.2 - понимать конкретную информацию в дополнительной беседе без поддержки по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному ряду незнакомых тем;
10.3.4 - анализировать и комментировать мнения других в ходе обсуждения на растущий ряд общих и учебных тем;
10.4.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения в рамках большого разнообразия незнакомых общих и учебных тем;
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее более широкого чтения по целому ряду общих и учебных тем;
10.5.2 - применять соответствующую теме и жанру лексику без допущения ошибок;
10.6.7 - использовать формы совершенного длительного времени, а также разнообразные формы действительного и страдательного залогов совершенного времени, в том числе наречий времени so far, lately, all my life на широкий ряд знакомых общих и учебных тем;
10.6.11 - использовать различные утверждения косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем;
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями;
употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр знакомых общих и учебных тем;
10.6.13 - употреблять растущее разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
Разрушители мифов (история, география)
10.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для предоставления конструктивной обратной связи сверстникам;
10.1.4 - анализировать и реагировать на конструктивную обратную связь;
10.1.8 - повышать уровень межкультурной осведомленности посредством чтения и обсуждения;
10.2.3 - понимать детали аргументации в ходе свободного обсуждения на различных общие и учебные темы, включая обсуждение на некоторые незнакомые темы;

10.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру;
10.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну;
10.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген шектеулі тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну;
11.3.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы сан алуан әңгіменің мәнмәтініне қатысты басқа білім алушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру;
10.4.1 - білім алушыларға бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің негізгі идеясын түсіну;
10.4.3 - білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз;
10.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану;
10.6.7 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында perfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials);
10.6.11 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану;
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану
Мифбастер (тарих, география)
10.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану;
10.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
10.1. 8 - оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту;
10.2.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;

10.3.6 - определять ход обсуждения, корректировать лексику посредством перефразирования в обсуждениях на различные знакомые общие и учебные темы;
10.3.7 - использовать соответствующие тематическую лексику и синтаксис в ходе обсуждения различных общих и учебных тем;
10.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзацев] на ряд общих и учебных тем;
10.4.8 - использовать большое разнообразие знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов в целях уточнения смысла и углубленного понимания
Написание статьи
10.1.10 - использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем;
10.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по целому ряду общих и учебных тем;
10.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
10.6.2 - использовать различные квантификаторы для исчисляемых и неисчисляемых существительных и множество именных фраз на широкий ряд знакомых общих и учебных тем;
10.6.9 - использовать надлежащим образом широкое разнообразие форм простого настоящего, прошедшего и прошедшего совершенного времен в действительном и страдательном залоге в прямой и косвенной речи по широкому разнообразию знакомых общих и учебных тем;
10.6.10 - употреблять формы настоящего длительного и прошедшего длительного времен в действительном и страдательном залогах на большое разнообразие общих и знакомых учебных тем;
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями;
употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр знакомых общих и учебных тем;
10.6.16 - использовать союзы и союзные слова в ходе обсуждения различных знакомых общих и учебных тем.
Противоречивые вопросы
Обсуждение преимуществ и недостатков процессов миграции.

10.3.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту;
10.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану;
10.4.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану;
10.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрін қолдану
Мақала жазу
10.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану;
10.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
10. 5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу;
10.5.7 - бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу;
10.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
10.6.2 - саналатын және саналмайтын заттардың санын білдіретін сөздерді, сонымен қатар зат есімнен тұратын сөз тіркестерін таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында қолдану;
10.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану;
10.6.10 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.16 -білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану
Даулы мәселелер
Көші-қон процестерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау.

10.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств;
10.2.1 - извлекать ключевые моменты из свободных обсуждений без поддержки учителя на разнообразные общие и учебные темы, включая обсуждения на узкий ряд незнакомых тем;
10.2.2 - понимать конкретную информацию в дополнительной беседе без поддержки по широкому кругу общих и учебных тем, включая разговоры по ограниченному ряду незнакомых тем;
10.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы;
10.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
10.4.9 - распознавать противоречия в аргументации в ходе свободных обсуждений на различные общие и учебные темы;
10.6.3 - использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные на широких ряд знакомых общих и учебных тем;
10.6.4 - использовать различные детерминативные и предетерминативные конструкции в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем;
10.6.15 - использовать инфинитивные формы после глаголов и прилагательных, использовать герундий после глаголов и предлогов, использовать различные предложные и фразовые глаголы в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем
Выражать свое мнение касательно вопроса гендерного равенства.
10.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения;
10.2.6 - извлекать суть из контекста свободных обсуждений на различные общие и учебные темы, включая обсуждения на некоторые незнакомые темы;
10.3.1 - использовать формальный и неформальный языковые регистры в ходе обсуждения различных общих и учебных тем;
10.3.7 - использовать соответствующие тематическую лексику и синтаксис в ходе обсуждения различных общих и учебных тем;
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее более широкого чтения по целому ряду общих и учебных тем;

10.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану;
10.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну;
10.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген шектеулі тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну;
10.3.5 - Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу;
10.4.5 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару
10.4.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;
10.6.3 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында күрделі сын есімдерді және есімше орнында қолданылатын сын есімдерді және кейбір салыстырмалы деңгейді білдіретін құрылымдарды, сонымен қатар күшейтуші сын есімдердің (intensifying adjectives) алуан түрін қолдану;
10.6.4 - білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану;
10.6. 15 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға сан алуан етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану; бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану; кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану
Гендерлiк теңдiк мәселелерi жөнiндегi пікірлерді білдіру
10.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
10.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде білім алушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
10.3.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану;
10.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану;
10.4.3 - білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз;

2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является языком коммуникации, науки, бизнеса, туризма и спорта. Знание немецкого языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на немецком языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на немецком языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению общего среднего образования школы (10-11 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня В1 (средний – В1.2) в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR)
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Немецкий язык" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Немецкий язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Немецкий язык" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Учебная программа содержит этапы обучения немецкому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (10-11 классы).
6. Содержание учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" структурировано по разделам обучения (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка).

2. Оқу пәнінің маңыздылығы, оның коммуникация, ғылым, бизнес, туризм және спорттық тілі болып табылатынымен белгіленеді. Неміс тілін білу:
1) білім алушылар әртүрлі тіршілік ету жағдаяттарындағы қарым-қатынаста сенімділіктерін арттырады;
2) Қазақстанда ғана емес, шет елдеде жоғары білім алуға мүмкіндік береді;
3) Қазақстанда және шет елде кәсіптік білім алуды жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) білім алушылар неміс тілінде таратылатын жаңалықтар мен ақпарат алуға мүмкіндігін кеңейтеді;
5) білім алушылар неміс тіліндегі әдеби туындылардың тұпнұсқалық мәтіндерімен танысуға мүмкіндік алады;
6) білім алушыларға Қазақстанды өз елінде және шет елдерінде танытуға мүмкіндік алады;
7) мектепте қалыптасқан дағдыға, оқыту және білім стратегиясына сүйеніп өмір бойы оқуға мүмкіндік алады.
3. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу қызметі бойынша төрт тілдік дағдыны дамытуға бағытталған (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым). Жалпы орта білім беру мектепті бітіргеннен кейін, білім алушылар (10-11 сынып) Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттікке сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR) В1(орта – В1.2) тіл деңгейіне дейін жетеді.
2-тарау. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу бағдарламасы оқыған деңгейлеріне, сөйлеу қызметінің (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) төрт түрі бойынша тілдік дағды мен икемін бағалау өлшеміне сәйкес неміс тіліне оқыту кезеңін, жалпы оқыту кезеңінің (10-11 сынып) ұзақ мерзімді жоспарын қамтиды.
6. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқыту бөлімдері (Тыңдалым, Айтылым, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану) бойынша құрылған.

7. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
8. В базовом содержании программы представлены общие цели обучения немецкому языку в разрезе классов.
9. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (10 класс – В1.1, 11 класс – В1.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения немецкому языку.
10. В разделе "Использование немецкого языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур немецкого языка в речи в соответствии с предъявляемым уровнем обучения.
11. Базовое содержание (Inhalt) в 10 классе (уровень В1.1).
12 Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) понимание основного содержания длительных обсуждений, высказывание своего мнения или интервьюирование других в дружеской беседе, достаточно свободное использование большого количества простых языковых средств, чтобы выразить почти любую мысль, решение менее стандартных ситуаций, возникающих в жизни;
3) участие без подготовки беседе на знакомую тему;
4) подача жалобы;
5) проявление инициативы в интервью/ консультации;
6) написание простых связных текстов на знакомые или интересующие темы;
7) написание писем личного характера, сообщая в них о своих личных переживаниях и впечатлениях;
8) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их применения в реальной языковой и культурной среде;
9) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
10) использование высказываний для выполнения различных коммуникативных функций;
11) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
13. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности, чувства патриотизма к Родине.
14. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
15. Развивающий аспект:

7. Әр бөлімшеде көрсетілген оқыту мақсаты сөйлеу қызметінің (Тыңдалым, Айтылым, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану) барлық түрін дамыту бойынша мұғалімге жұмысты жүйелі жоспарлауға, білім алушылардың жетістігін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңдері бойынша хабардар етуге мүмкіндік береді.
8. Бағдарламаның базалық мазмұнында сыныптар бойынша неміс тілінің жалпы оқу мақсаттары көрсетілген.
9. "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде, шетел тілі (10 сынып – В1.1, 11 сынып – В1.2) оқыту деңгейлерімен белгіленген сөйлеу қызметінің түрлері бойынша мақсаттары, неміс тілінде оқытудың түпкілікті нәтижесі оларға жетуге бағытталған.
10. "Неміс тілін қолдану" бөлімінде білім алушы талап етілген оқу деңгейіне сәйкес неміс тілінің лексикалық-грамматикалық, синтаксистік құрылымын сыпайы қолдану талаптарымен танысады.
11. 10-сыныпқа (В1.1 деңгейі) арналған "Неміс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны
12. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) қоғамдық мәдениет деңгейінде басқа тілді мәдениет өкілдерімен қарым-қатынас жасау;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын түсіну, достық әңгімелесуде өз пікірін білдіру немесе басқалардан сұхбат алу, тіршілік етуде туындайтын кез-келген ойды білдіру, үйреншікті емес жағдайды шешу үшін көпшілік қарапайым тілдік құралды еркін қолдану;
3) таныс тақырыпқа арналған әңгімеге дайындықсыз қатысу;
4) шағым түсіру;
5) сұхбат/кеңестерде бастамашылық көрсету;
6) таныс немесе қызықтыратын тақырыптарға қарапайым жүйелі мәтіндер жазу;
7) өзінің жеке уайымы мен әсері туралы хабарлап жеке сипаттағы хат жазу;
8) неміс тілін тұтынушылардың елтану және мәдениеттану білімінің болуы, ұлттық сипатының қарым-қатынас нормалары мен стереотипі, ерекшеліктері мен ұлттық менталитеттің ерекшелігін білу, оларды нақты тілдік және мәдени ортада қолдану;
9) пікірлерді білдіру, оларды мәтінде қосу қағидатын білу;
10) әртүрлі коммуникативтік функцияларды орындау үшін пікірлерді қолдану;
11) өзара әрекет ету сызбасына сәйкес айтылатын ойды тізбектеп құру.
13. Тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетке позитивті көзқарас білдіру;
2) әртүрлі көзқарасқа құрметпен, сабырлықпен қарау, толеранттылыққа, Отанға деген сүйіспеншілік сезімін көрсету.
14. Жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы жалпы мәдениетті жоғарылату, тілін үйренетін елі туралы ой-өрісін, білімін, қоршаған орта туралы білімін кеңейту.
15. Дамыту аспекті:

1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
16. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
17. Базовое содержание в 11 классе (уровень В1.2).
18. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) успешное общение на практически всех уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) детальное понимание основного содержания длительных обсуждений;
3) прием сообщения-запроса о возникших проблемах;
4) предоставление информации, необходимой в процессе интервью/ консультации (например, описать свои симптомы врачу);
5) объяснение, почему что-либо является проблемой;
6) изложение сюжета короткого рассказа, статьи, содержания беседы, обсуждения, обсуждения документального фильма;
7) выражение своего отношение и ответ на ряд уточняющих вопросов;
8) проведение заранее подготовленной беседы, проверяя и подтверждая имевшуюся информацию, составление рассказа, как что-либо делается, давая четкие указания;
9) достаточно уверенный обмен накопленной фактической информацией по бытовым и не бытовым вопросам, лежащим в сфере интересов;
10) написание коротких простых эссе на интересующие темы;
11) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание нормы общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их свободное применение в реальной языковой и культурной среде;
12) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
13) свободное и неосознанное использование высказывания для выполнения различных коммуникативных функций;
14) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
19. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности и чувства патриотизма к Родине.
20. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.

1) неміс тілін үйренуге деген тілдік икем мен тілдік тапқырлықты, сөз тәртібінің мәдениетін, қызығушылығын, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: жігерлік, ақыл-есі;
2) тапсырылған параметрлерде тілді тиімді игеруді қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиетті, замануи оқыту технологияларын қолдану;
3) өз ой-пікірін ойға қонымды және жүйелі баяндау, көпшілік мақұлдаған тақырыпқа арналған пікірталас, коммуникативтік сипаттағы үйреншікті емес ахуалды шешу;
4) жалпы адамзат мәдениетін дамытуда ұлттық мәдениеттің (өз және басқа тілдік) жетістіктері туралы және басқа мәдениет аясында ана тілі мен мәдениетінің рөлі туралы кеңінен түсінігі болуы тиіс.
16. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын , екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
17. 11-сыныпқа (В1.2-деңгей) арналған "Неміс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
18. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) басқа тілідік мәдени өкілдерімен барлық деңгейде табысты тілдесу;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын жете түсіну;
3) туындаған мәселелер бойынша хабарлама-сауалды қабылдау;
4) сұхбаттасу/кеңес үдерісіне қажетті ақпаратты беру (мысалы, дәрігерге өзінің ауру белгісінің нышанын айту);
5) не нәрсенің мәселе болып жатқандығын түсіндіру;
6) қысқа әңгіменің, мақаланың сюжетін, сұхбаттасудың мазмұнын талқылау, деректі фильмді талқылау;
7) анықтайтын сұрақтарға жауап беру және өз пікірін білдіру;
8) бар ақпаратты тексеріп және растап, алдын ала дайындалған сұхбаттасуды өткізу, нақты нұсқау бере отырып, ненің қалай істелінетіні туралы айту;
9) мүдделі саладағы тұрмыстық және тұрмыстық емес мәселелер бойынша деректі ақпаратпен алмасу;
10) қызықтыратын тақырып бойынша қысқа қарапайым эссе жазу;
11) елтаным мен мәдени білімнің болуы, қарым –қатынас жасау нормалары бойынша білім, ұлттық сипаттың өзгешелігі және неміс тілін білетіндердің ұлттық менталитетінің ерекшелігі, еркін тілдік және мәдени ортада қолдану;
12) пікір білдіру ережелерін білу, оларды мәтінде біріктіру;
13) әртүрлі коммуникативтік қызметті орындау үшін өз пікірін еркін қолдану;
14) қарым-қатынас жасау сызбасына сәйкес пікірді дәйекті түрде құру.
19. Тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне позитивті қатынас қалыптастыру;
2) әртүрлі көзқарасқа құрметпен қарау, толеранттылық және Отанға деген патриоттық сезім көрсету.
20. Жалпы білім беру аспектісі: мәдениетті дамыту, ой өрісін кеңейту, неміс тілі арқылы ел, қоршаған орта туралы білімдерін жетілдіру.

21. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
22. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
Параграф 2. Система целей обучения
23. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает раздел, третье - нумерацию учебной цели.
Раздел 1. Аудирование (Hören):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением

21. Дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілетті және тілдік болжауды, сөйлеу мәдениетін, неміс тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін: зейін, ерік-жігерін арттыру;
2) белгіленген параметрлер бойынша тілді меңгеру тиімділігін қамтамасыз ететін әдеби анықтамалар, оқытудың заманауи технологияларын қолдану;
3) жалпылама тақырыптар бойынша пікірталастар, дәйекті түрде өз ойын білдіру, коммуникативті сипаттағы стандартты емес жағдаяттарды шешу;
4) жалпы адами мәдениеттің дамуында ұлттық мәдениеттің (өзіндік және басқа тілдік) жетістіктері туралы кең көріністің болуы және басқа мәдениетте ана тілі мен мәдениетінің рөлі.
22. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын, екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
2-параграф. Оқытудың мақсаттар жүйесі
23. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімді, үшінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді.
1-бөлім. Тыңдалым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.1.1 әдеби нормаға сәйкес анық айтылған мектепте, демалыста таныс тақырыптардың негізгі ережелерін түсіну
11.1.1 кәсіби ортада кездесетін белгілі тақырыптарға арналған әдеби нормалар шегінде анық айтылған сөздердің негізгі ережелерін түсіну
10.1.2 егерде анық, айтылымы таныс болса, күнделікті мәселелер туралы және оқу туралы қарапайым ақпараттық хабарламаларды, оның ішінде негізгі ойды түсіну
11.1.2 оқу және болашақ кәсібіи қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы ақпараттық хабарламаларды түсіну
10.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылатын жағдайда, ұзақ пікірталастың негізгі кездерін түсіну
11.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылған жағдайда ұзақ пікірталастың негізгі сәттерән түсіну
10.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу тақырыбы бойынша дәрісті не әңгімені түсіну
11.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөздің өзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу және кәсіби тақырып боынша дәрісті немесе әңгімені түсіну
10.1.5 асықпай, анық нормативке сәйкес сөйлеген жағдайда таныс тақырыптарды жалпылама қысқа қарапайым әңгімелерді түсіну

11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Раздел 2. Говорение (Sprechen):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены

11.1.5 таныс тақырыптарға асықпай, анық сөйлеген жағдайда қысқа қарапайым әңгімелерді түсіну
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданатын аспаптарды пайдалану ережесі
11.1.6 техникалық сипаттағы нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7 радио бойынша жаңалықтар легінің негізгі ережелері мен ақырын және анық естілетін, жазылған таныс тақырыптарға араналған қарапайым тақараптарды түсіну
11.1.7 нақты, нормативке сәйкес айтылатын радиода не жазбада кездетін, көбінесе қызықтыратын материалдар бар ақпаратты түсіну
10.1.8 қызықтыратын тақырып бойынша телевизиялық бағдарламаның артық бөлігін түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәріс, репортаж, егер олар ақырын және анық естілсе
11.1.8 қызықтыратын тақырыптар бойынша телеарна материалдардың көбірек бөлігін түсіну, мысалы, егерде олар анық және баяу айтылса, онда сұхбаттасу, интервью, қысқа дәрістер
2-бөлім. Айтылым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу
11.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, тәжірибені, осы тәжірибеге байланысты реакциясын, сезімін суреттеу
11.2.2 шапшаң бірдеңені ,суреттеу не болмаса дәйекті түрдегі бекітуді айту, кітаптың не фильмнің сюжетін айту және оған деген өзінің реакциясын айту
10.2.3 оның ойын түсіну қиын болмайтын. дәлелді құру
11.2.3 жалпылама және оқу тақырыптарына қатысты сұхбаттасушының көзқарасын бағалау және өз пікірін түсіндіру, негіздеу
10.2.4 қысқаша бірдеңенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру
11.2.4 жанжақты бірдеңенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру
10.2.5 екіпіндегі акцент пен интонацияға қарамастан түсінуге болатын тұрмыстық және оқу тақырыбы шеңберінде қысқаша және дайындалған хабарламалар жасау
11.2.5 екіпіндегі акцент пен интонацияға қарамастан түсінуге болатын қызметтің кәсіби саласындағы тұрмыстық және оқу тақырыбы шеңберінде қысқаша және дайындалған хабарламалар жасау
10.2.6 таныс тақырып бойынша алдын ала дәріс дайындау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі

11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Раздел 3. Чтение (Leseverstehen):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания

11.2.6 таныс тақырып бойынша алдын ала ауқымды дәріс дайындау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі
10.2.7 өзінің сөйлеуі бойынша сұрақтарға жауап беру, бірақ, егерде сұрақ жылдам айтылса, оны қайталауды өтіну
11.2.7 өзінің сөйлеуі бойынша сұрақтарға жауап беру, бірақ, егерде сұрақ жылдам айтылса, оны қайталауды өтіну
10.2.8 өзінің сезімін және реакциясын қарапайым мәтінде қисынды тұжырымдап, тәжірибені бейнелеу
11.2.8 өзінің сезімін және реакциясын қарапайым мәтінде қисынды тұжырымдап, тәжірибені бейнелеу
3-бөлім. Оқылым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды нақты түсіну
11.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды егжей-тегжей түсіну
10.3.2 бір-біреумен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін түсіну сипаттауын түсіну
11.3.2 бір-біреумен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін түсіну
10.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін үлкен мәтінді қарау
11.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін көлемі үлкен мәтінді қарау
10.3.4 күнделікті жазба материалдарынан өзекті ақпаратты түсіну және табу, мысалы, хаттардан, жазбашалардан не болмаса қысқа ресми құжаттардан
11.3.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары шеңберінде көркем не көркем емес әдебиеттен ұзын мәтіндерді оқу
10.3.5 бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндерден қандай негізгі қорытынды жасалғанын түсіну
11.3.5 мәтінде қарастырылған тақырып бойынша ойларды түсіну
10.3.6 газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
11.3.6 әртүрлі газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
10.3.7 қарапайым тілмен жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережесі
11.3.7 жабдықтарды қолдану бойынша қарапайым нұсқауларды түсіну
10.3.8 мағынаны тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану

11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Раздел 4. Письмо (Schreiben):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Раздел 5. Использование немецкого языка (Spracheverwendung):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс

11.3.8 мағынаны тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
10.3.9 жалпылама және оқу тақырыптарына қысқа мәтіндерде келтірілген дәлелдердің сәйкес еместігін анықтау
11.3.9 жалпылама және оқу тақырыптарына ұзын мәтіндерде келтірілген дәлелдердің сәйкес еместігін анықтау
4-бөлім. Жазылым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.4.1 жеке тұрған элементтерді байланыстырып, таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым мәтіндерді жазу
11.4.1 жеке тұрған элементтерді байланыстырып, көлемі ауқымды таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым мәтіндерді жазу
10.4.2 таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым сипаттамалар жазу
11.4.2 қарапайым байланысы бар мәтінде өз сезімі мен реакциясын тқжырымдап, өзінің тәжірибесін жазу
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа және қарапайым эссе жазу
11.4.3 күнделікті таныс және әлеуметтік мәселелер бойынша іс жүзінде жиналған ақпараттарды қосындылау және еркін өз ойын жеткізу
10.4.4 қажетті ақпаратты сұрап, жеке басына қатысты жазбалар мен хаттар жазу
11.4.4 қажетті ақпаратты сұрап, жеке басына қатысты жазбалар мен хаттар жазу
10.4.5 өзінің сезімін, оқиғасын және тәжірибесін сипаттап, хат жазу
11.4.5 мәдениет: ән-күй, фильмдерге қатысты абстракты тақырыптар бойынша өзінің ойын білідіріп және жаңалықтарды айтып, хат жазу
10.4.6 сұрақтар туындататын, мәселелерді түсіндіретін хабарламаларды жазу
11.4.6 достарына, ұстаздарына, қызмет көрсетуші қызметкерлерге не болмаса күнделікті өмірде жиі көрінетіндерге маңыздыны айтып жазулар жазу
10.4.7 егерде қызықтыратын тақырып бойынша болса, кейін қолдануға болатын айтып тұру арқылы нақты жазулар жазу
11.4.7 егерде тақырып таныс болса, сөйлеу қарапайым және нақты, нормативтік диалекте болса, дәріс уақытында негізгі ойлардың тізімі түрінде жазулар жасау
10.4.8 тұпнұсқа мәтіннің құрылымы мен тұжырымдамасын қолданып, қысқа жазба үзінділерді қарапайым тілмен қайталау
11.4.8 тұпнұсқа мәтіннің құрылымы мен тұжырымдамасын қолданып, әртүрлі көлемдегі қысқа жазба үзінділерді қарапайым тілмен қайталау
10.4.9 жазба түрінде оқиғаны айту
11.4.9 жазба түрінде оқиғаны айту
5-бөлім. Неміс тілінің қолданысы:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып

В1.1
В1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам

В1.1
В1.2
10.5.1 таныс /таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану
11.5.1 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану
10.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану
11.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану
10.5.3зат есім мен сын есімнің септелуін, зат есімнің көпше түрі туралы білімдерін жүйелеу, таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша аталған білімді қолдану
11.5.3 зат есім мен сын есімнің септелуін, зат есімнің көпше түрі туралы білімдерін жүйелеу, таныс /таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша аталған білімді қолдану
10.5.4 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану
11.5.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану
10.5.5 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі мезгіл және модаль етістіктерді қамтыған сұрақтарды қолдану
11.5.5 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі мезгіл және модаль етістіктерді қамтыған әртүрлі сұрақтарды қолдану
10.5.6 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану
11.5.6 жартылай таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану
10.5.7 кейбір пассивті және әртүрлі мезгілдегі етістіктерді және олардың баламасын, модаль етістіктерді таныс жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.7 үздіксіз көбейген пассив және әртүрлі мезгілдегі етістіктерді және олардың баламасын, модаль етістіктерді таныс, жартылай таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану

10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать формы Konjunktiv от глаголов haben, sein, werden, kőnnen, mőgen для выражения вежливой просьбы, желания, косвенный вопрос с союзом ob по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
10.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
25. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.

10.5.8 мүмкіндікті білдіру, модальдің әртүрлі тәсілдері бойынша білімді жүйелеу үшін haben/ sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану
11.5.8 әртүрлі модаль құрылымдарды, құрмалас салалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары шеңберінде қолдану
10.5.9 сыпайы өтініште, жанама сұрақта ob жалғаулықпен Konjunktiv форманы haben, sein, werden, kőnnen, mőgen етістіктерді таныс жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.9 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша субстантивтенген есімше, шартты рай формасы: wűrde + Infinitiv тіркесін, Präteritum Konjunktiv қолдану
10.5.10 басқарумен жиі қолданатын етістіктерді қолдану; использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben етістіктерден кейін, сочетаний типа den Wunsch haben + тіркесті Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) маңызы бар етістіктерді таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша қолдану
11.5.10 жартылай таныс және таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында етістіктерді және тұрақты етістік тіркестерді aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD күрделі басқарумен қолдану
10.5.11 сабақтас және салалас құрмалас сөйлемдерді жалғаулықтарымен және жалғаулық сөздерімен таныс/таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.11 қарсылықты бағыныңқылы сөйлем –сабақтас құрмалас сөйлемді obwohl/ obgleich жалғаулығымен таныс және жартылай таныс емес сөйлемдерде қолдану
10.5.12 сөйлеуде қосымша сөздердің қызметтік маңыздылығы туралы білімдерін қолдану; мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететін әртүрлі байланыс құралдарын, орамдылығын (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt) үстеу көмегімен.
11.5.12 сөйлеуде қосымша сөздердің қызметтік маңыздылығы туралы білімдерін қолдану; мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететін әртүрлі байланыс құралдарын, орамдылығын (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt) үстеу көмегімен.
10.5.13 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану
10.5.13 таныс және жартылай таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану
24. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылды.
25. Осы оқу Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10 класс (В1.1):
Темы
Разделы
Цели обучения
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)

3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі жоспар
10-сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлеуметтік кепілдік – мемлекет жетістігі:
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдіктер
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тақырыпқа қатысты тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау; 10.3.4 күнделікті жазбаша материалда, мысалы, хаттарда, брошюраларда және қысқа ресми құжаттарда өзекті ақпаратты табу және түсіну; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу; 10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу; 10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу; 10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану; 10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch таралған анықтамаларды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану; 10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу; 10.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша басқарумен жиі қолданылатын етістіктерді beginnen, vorhaben/бегиннен, форабен етістіктерінен кейін den Wunsch haben + Infinitiv-тегі мағыналық етістіктерді zu мен (Ich habe vor, eine Reise zu machen тіркестерін қолдану; 10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 10.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
2-тоқсан

2. Профессионализм: требование времени:
2.1 Образование - путь к успеху
2.2 Профессиональные качества будущего специалиста
Слушание
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста;
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)

2. Кәсібилік: уақыт талабы:
2.1 Білім - табысқа апарар жол
2.2 Болашақ маманның кәсіби қасиеттері
Тыңдалым
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын егжей-тегжейлі және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді мысалы, қауіпсіздік ережелерін түсіну; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу; 10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып, қажетті қарапайым ақпарат сұрап жеке хат және жазбалар жазу; 10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін егжей-тегжейлі сипаттайтын хаттар жазу; 10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу; 10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу; 10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу; 10.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану; 10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану; 10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу; 10.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша басқарумен жиі қолданылатын етістіктерді beginnen, vorhaben/бегиннен, форабен етістіктерінен кейін den Wunsch haben + Infinitiv-тегі мағыналық етістіктерді zu мен (Ich habe vor, eine Reise zu machen тіркестерін қолдану; 10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 10.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
3-тоқсан

3. Как развивать лидерские качества:
3.1 Организация досуга молодежи
3.2 Межличностные взаимоотношения. Решение конфликтных ситуаций
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.9 использовать формы Konjunktiv от глаголов haben, sein, werden, kőnnen, mőgen для выражения вежливой просьбы, желания, косвенный вопрос с союзом ob по ряду знакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt);
10.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем

3. Көшбасшылық қасиеттерді қалай дамытамыз?
3.1 Жастардың бос уақытын ұйымдастыру
3.2 Тұлғааралық қарым-қатынас. Конфликтілі жағдайларды шешу
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу; 10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін егжей-тегжейлі сипаттайтын хаттар жазу; 10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу; 10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу; 10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану; 10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану; 10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша ob/об жалғаулығымен жанама сұрақтарды, ынтаны, сыпайы өтінішті білдіру үшін haben, sein, werden, konnen, mogen етістіктерінен шығатын Konjunktiv формаларын қолдану; 10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 10.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану; 10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
4-тоқсан

4. Наука и техника:
4.1 Казахстан на мировой арене
4.2 Конкурентоспособность национальной экономики Казахстана
4.3 Политическая система Казахстана и Германии
Слушание
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.9 использовать формы Konjunktiv от глаголов haben, sein, werden, kőnnen, mőgen для выражения вежливой просьбы, желания, косвенный вопрос с союзом ob по ряду знакомых общих и учебных тем;
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
11 класс (В1.2):
Темы
Разделы
Цели обучения
Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Конституция – основной закон РК
1.2 Здоровье нации – основа успешного будущего. Медицинское страхование
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)

4. Ғылым мен техника:
4.1 Қазақстан әлемдік аренада
4.2 Қазақстанның ұлттық экономикасының бәсекеге қабілеттілігі
4.3 Қазақстан мен Германияның саяси жүйесі
Тыңдалым
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тақырыпқа қатысты тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау; 10.3.4 күнделікті жазбаша материалда, мысалы, хаттарда, брошюраларда және қысқа ресми құжаттарда өзекті ақпаратты табу және түсіну; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану
Жазылым
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу; 10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу; 10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу; 10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану; 10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану; 10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша ob/об жалғаулығымен жанама сұрақтарды, ынтаны, сыпайы өтінішті білдіру үшін haben, sein, werden, konnen, mogen етістіктерінен шығатын Konjunktiv формаларын қолдану; 10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 10.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
11 – сынып (В1.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлеуметтік кепілдік - мемлекет жетістігі: 1.1 Конституция - ҚР негізгі заңы 1.2 Ұлт денсаулығы – табысты болашақтың негізі. Медициналық сақтандыру
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативтке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.5 мәтінде қозғалған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.2 қарапайым мәтінге өз сезімдері мен реакциясын тұжырымдай отырып, өз тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау; 11.4.4 кез келген қажетті ақпаратты сұрата отырып, маңызды деп есептейтін нәрсені нақты баяндай отырып жеке хаттар мен жазбаларды жазу; 11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу; 11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану; 11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану; 11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану; 11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану; 11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану; 11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
2-тоқсан

2. Профессионализм - требование времени:
2.1 IT-технологии
2.2 Диалог культур
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов;
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста;
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt);
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем

2. Кәсібилік – уақыт талабы: 2.1 IT-технологиялар 2.2 Мәдениеттер диалогі
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 11.1.2 оқуға және болашақ кәсіби қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы егжей-тегжейлі қарапайым ақпараттық хабарламаларды түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативтке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көркем және басқа да әдебиеттердегі ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 11.4.2 қарапайым мәтінге өз сезімдері мен реакциясын тұжырымдай отырып, өз тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау; 11.4.5 жаңалықтар және мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын білдіріп, жеке хаттар жазу; 11.4.6 достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге немесе күнделікті өмірде кездесетін тұлғаларға нені басты деп санайтынын анық білдіріп, маңызды ақпаратты қамтитын қысқа жазбахат жазу; 11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу; 11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу; 11.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану; 11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану; 11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану; 11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 11.5.9 жалпы және оқу тақырыптарының шеңберінде субстантивті қатысуларды, сілтемелік көңіл-күйдің түрлерін қолдану:: wurde + Infinitiv, Prateritum Konjunktiv/; 11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei ./ fur A., Angst haben vorтүріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану; 11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану; 11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану; 11.5.13 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
3-тоқсан

3. Как развить лидерские качества:
3.1 Дискуссия. Диспут. Публичная речь
3.2 Самообразование и саморазвитие современной молодежи.
3.3 Казахстанский патриотизм, права и обязанности молодежи.
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста;
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt);
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем

3. Көшбасшылық қасиеттерді қалай дамытамыз:
3.1 Пікірталас. Диспут. Көпшілік алдында сөйлеу
3.2 Қазіргі жастардың өздігінен білім алуы және өздерін дамытуы.
3.3 Қазақстандық патриотизм, құқық және жастардың міндеттері.
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 11.1.2 оқуға және болашақ кәсіби қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы егжей-тегжейлі қарапайым ақпараттық хабарламаларды түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативтке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.5 тақырыпқа қатысты оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көркем және басқа да әдебиеттердегі ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану; 11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
11.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу; 11.4.2 қарапайым мәтінге өз сезімдері мен реакциясын тұжырымдай отырып, өз тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау; 11.4.6 достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге немесе күнделікті өмірде кездесетін тұлғаларға нені басты деп санайтынын анық білдіріп, маңызды ақпаратты қамтитын қысқа жазбахат жазу; 11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу; 11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу; 11.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану; 11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану; 11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану; 11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 11.5.9 жалпы және оқу тақырыптарының шеңберінде субстантивті қатысуларды, сілтемелік көңіл-күйдің түрлерін қолдану:: wurde + Infinitiv, Prateritum Konjunktiv/; 11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану; 11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану; 11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану; 11.5.13 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
4-тоқсан

4. Экономика и конкурентоспособность страны:
4.1 Дипломатические отношения Казахстана и Германии
4.2 Зеленая экономика
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов;
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста;
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt);
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
Приложение 101 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Примечание ИЗПИ!

4. Экономика және елдің бәсекеге қабілеттілігі:
4.1 Қазақстан мен Германияның дипломатиялық қарым-қатынасы
4.2 Жасыл экономика
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативтке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көркем және басқа да әдебиеттердегі ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану; 11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау; 11.4.5 жаңалықтар және мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын білдіріп, жеке хаттар жазу; 11.4.6 достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге немесе күнделікті өмірде кездесетін тұлғаларға нені басты деп санайтынын анық білдіріп, маңызды ақпаратты қамтитын қысқа жазбахат жазу; 11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу; 11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу; 11.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану; 11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану; 11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану; 11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану; 11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану; 11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану; 11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану; 11.5.9 жалпы және оқу тақырыптарының шеңберінде субстантивті қатысуларды, сілтемелік көңіл-күйдің түрлерін қолдану:: wurde + Infinitiv, Prateritum Konjunktiv/; 11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану; 11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану; 11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану; 11.5.13 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
101 - қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Отличительной особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется формированию не только предметных знаний, но и развитию различных навыков. Система целей обучения основана на привитии обучающимся следующих основных ценностей: казахстанский патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни. Учебная программа по французскому языку направлена на обеспечение возможности обучающимся эффективно взаимодействовать с различными аудиториями. Данная цель будет достигнута через взаимодействие в школьной среде со сверстниками, учителями и другими людьми, а также посредством интерактивных задач, которые включают неформальные и формальные, устные и письменные презентации. Осуществляется работа по внешкольным мероприятиям с использованием Интернет возможностей, онлайн общение с носителями французского языка из разных стран.
Знание французского языка поможет учащимся понять:
1) как используется французский язык, соблюдение правил при изучении языка;
2) как открыто и продуктивно поддержать обсуждение на широкий спектр общих и учебных тем;
3) смысл и подробную информацию в дополнительных текстах, рассказах и обсуждениях;
4) как использовать широкое разнообразие лексического материала по отдельным темам при составлении аргумента.
Учащиеся смогут:
1) извлекать смысл незнакомых слов в художественной литературе по контексту;
2) говорить свободно и правильно, соблюдая правильное ударение, интонацию и формальность;
3) взаимодействовать со сверстниками, делиться своими предположениями и мнениями, комментариями и ответами, полезными для обучающихся, надеясь употреблять французский язык в университете и за его пределами;
4) уверенно и с удовольствием читать большое число художественной и научной литературы;
5) успешно общаться с носителями и не носителями французского языка.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының айрықша ерекшелігі – тек пәндік білімді қалыптастыруға ғана емес, сонымен қатар әртүрлі дағдыларды дамытуға ерекше көңіл бөлінеді. Оқу мақсаттарының жүйесі білім алушылардың бойында келесі негізгі құндылықтарды сіңіруге негізделген: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, сыйластық, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу. Француз тілінің оқу бағдарламасы білім алушыларға әртүрлі аудиториялармен тиімді әрекеттесу мүмкіндігін беруді көздейді. Бұл мақсат мектеп жағдайында құрдастарымен, мұғалімдермен және басқалармен өзара әрекеттесу, сондай-ақ бейресми және ресми, ауызша және жазбаша презентацияларды қамтитын интерактивті тапсырмалар арқылы қол жеткізіледі. Интернет мүмкіндіктерін пайдалана отырып, сыныптан тыс жұмыстар, әртүрлі елдердің француз тілінде сөйлейтіндермен онлайн байланысы бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Француз тілін білу білім алушыларға:
1) француз тілі қалай қолданылады, тілді үйрену кезінде ережелерді сақтауға;
2) жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша пікірталасқа қалай ашық және өнімді қолдау көрсетуді;
3) қосымша мәтіндердегі, әңгімелердегі және талқылаулардағы мағына мен толық ақпараттарды;
4) аргумент құрастыру кезінде нақты тақырыптар бойынша алуан түрлі лексикалық материалды қалай пайдалануға көмектеседі.
Білім алушылар:
1) көркем әдебиеттегі бейтаныс сөздердің мағынасын контекст бойынша ажыратады;
2) дұрыс екпінді, интонация мен формалдылықты сақтай отырып, еркін және дұрыс сөйлей алады;
3) француз тілін университетте және одан тыс жерлерде қолдануға үміттеніп, құрдастарымен қарым-қатынас жасау, олардың болжамдары мен пікірлерімен, білім алушытер үшін пайдалы түсініктемелер мен жауаптармен бөлісе алады;
4) көптеген көркем және ғылыми әдебиеттерді сенімді және ықыласпен оқи алады;
5) француз тілінде сөйлейтін және ана тілінде сөйлемейтін адамдармен сөйлесе алады.

3. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие обучающихся с высоким уровнем владения языка B2 посредством:
1) различных заданий, благоприятствующих развитию навыков анализа, оценивания и творческого мышления;
2) знакомства с широким разнообразием письменных и устных источников информации;
3) стимулирующего и побуждающего предмета.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Французский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание программы "Французский язык" в 10 классе:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работе в группах, предоставления конструктивных отзывов своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить доходчиво информацию для других. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем;
3) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов (интервал между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Несоответствие аргументов в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы;
5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности;
6) Использование французского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов, широкий спектр разновидностей вопросов, относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени для выражения предположения и заключения о прошлом, предложных фраз перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции si/ si seulement в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая qui на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

3. "Француз тілі" пәнінің оқу бағдарламасы В2 тілді меңгеру деңгейін келесі компоненттер арқылы дамытуға бағытталған:
1) талдау, бағалау және шығармашылық ойлау дағдыларын дамытуға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар арқылы;
2) алуан түрлі жазбаша және ауызша ақпарат көздерімен танысу арқылы;
3) ынталандырушы және ынталандырушы субъект арқылы.
2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. 10-сыныпқа арналған "Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Тыңдалым. Еркін пікірталастың негізгі мазмұнын түсіну, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша мұғалімнің қолдауынсыз ұзақ талқылауда, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлері. Жалпы және оқу бағдарламаларының үлкен саны бойынша еркін пікірталас барысында, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталас кезінде спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін мойындау. Еркін талқылау контекстінен мағынаны анықтау. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша спикерлердің көзқарастары мен айқын келісу дәрежесі. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымы бойынша еркін пікірталастағы дәлелдердегі қайшылықтарды анықтау;
2) Айтылым. Ресми және бейресми сөйлеу мәнерлерін пайдалану, әртүрлі жалпы және оқу бағдарламалары бойынша ақпарат алу үшін қиын сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу, жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан пікірталас мазмұнының әртүрлілігі аясында басқа адамдардың пікірлерін бағалау және түсініктеме беру. Әртүрлі жалпы және білім беру тақырыптары бойынша гипотезаларды ұсыну мақсатында құрдастарымен өзара әрекеттесу. Пікірталастың ағымын басқару және пікірталас кезінде перефраза және түзету арқылы тілді өзгерту. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымында сәйкес арнайы сөздік пен синтаксисті пайдалану;
3) Оқылым. Көлемді мәтіндердің негізгі идеясын түсіну, таныс тақырыптар бойынша, оқу бағдарламасының тақырыптары мен таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі стильдер мен жанрлардың көлемді мәтіндерінен нақты ақпарат пен бөлшектерді тану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша жақынырақ оқуға лайық мәтіндердің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді қайталап оқу. Таныс және бейтаныс тақырыптарға, сондай-ақ оқу жоспарындағы тақырыптарға әртүрлі көркем және көркем әдебиет мәтіндерін оқу. Оқу бағдарламасындағы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына негізделген қорытындылар. Оқу бағдарламасынан таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің авторының көзқарасы мен пікірін анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша ұзақ мәтіндерді (абзац аралығы) әзірлеу үлгілері. Мағынаны нақтылау және түсінуді тереңдету үшін көптеген таныс және бейтаныс қағаз және цифрлық ақпараттық ресурстарды пайдалану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердегі дәлелдердің сәйкес келмеуі;
4) Жазылым. Тақырып пен жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылатын сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан әртүрлі жазба жанрларында формальдылықтың тиісті дәрежесіне жету үшін сөйлеу стилін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың кең ауқымында мысалдар мен себептермен тұжырымдаңыз. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әңгімедегі жаңалықтар мен сезімдерге әртүрлі мүмкіндіктер арқылы жауап беру және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерін мәтін деңгейінде жоғары дәрежеде дұрыс қою;
5) Тілдік бағдар. Күрделі және күрделі зат есімнің сан алуан тіркестерінің, есептік және саналмайтын зат есімдерге арналған жиынтық көрсеткіштердің алуан түрлілігі, сонымен қатар есімдік сөз тіркестері, күрделі сын есімдердің алуан түрлері, сын есімдердің жіктік жалғауы, салыстырмалы құрылымдары және күшейткіш сын есімдердің әртүрлі ортақ мағынада қолданылуы. оқу жоспарынан таныс тақырыптар мен тақырыптар, анықтауыштар мен алдын ала анықтауыштардың құрылымының алуан түрлілігі, сұрақтардың кең ауқымы, салыстырмалы, көрнекілік, белгісіздік, сан есімдер, сонымен қатар оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша рефлексиялық есімдіктердің құрылымдары. Жетілдірілген үздіксіз формаларды, сондай-ақ белсенді және пассивті дауыста бірқатар кемелді формаларды шақ көмегімен қолдану, белсенді және пассивті дауыстардың келер және келешек үздіксіз шақтағы әртүрлі формалары, алуан түрлі формалар. баяндауыш сөйлемдер мен жанама сөйлеудегі қазіргі, өткен және өткен шақтағы белсенді және пассивті дауыстар, Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы таныс тақырыптар бойынша белсенді және пассивті дауыстардың формалары. Әртүрлі жанама сөйлеу мәлімдемелері мен сұрау формаларын белгілі жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдану, тұрақты және тұрақсыз үстеулерге қатысты үстеу құрылымдары, превербальды, кейінгі және шектен шыққан үстеулер, болжамды білдіру үшін модальды етістіктердің өткен шақ формаларының көбеюі. өткен шақ туралы қорытынды, зат есім мен сын есімнің алдындағы көсемше тіркестер, зат есімнен, сын есім мен етістіктен кейінгі тәуелдік жалғаулар. Көбейген етістіктер мен сын есімдерден кейін инфинитивтік формалардың, көптеген етістіктер мен көсемшелерден кейін герунд формаларының, көптеген көсемше және фразалық етістіктердің қолданылуы. Әртүрлі таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша кәсіподақтардың алуан түрлілігі. Шартты сөйлемнің үшінші түріндегі конструкциялар si/ si seulement, сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдану, оның ішінде әртүрлі жалпы және оқу бағдарламаларына таныс тақырыптарда qui.

6. Содержание программы "Французский язык" в 11 классе:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работы в группах, предоставления конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента, распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем, понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними, распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы;
3) Говорение. Употребление формального и неформального стиля речи в обсуждении. Обращение с вопросом и ответы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, на вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения, взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели, управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов, специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а также общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла в контексте дополнительных текстов, определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов (на уровне абзаца) на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ;
5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного, письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности;
6) Использование французского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций, различных псевдомодальных структур, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами, большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения, разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы, разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ, различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем, различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем, различные прилагательные в сочетании со словом ce/cet/cette , инфинитивом, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем, различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур на большое разнообразие общих и учебных тем, широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий (прошедшей и совершенной формы / простой и длительной формы) на широкий спектр общих и учебных тем, большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы, большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем, использование различных прилагательных в сочетании с ce/cet/cette, инфинитивом, и предложений на различные общие и учебные темы.
Это базовые знания, включенные в содержание программы, которые охватывают то, что мы знаем по предмету и каким образом мы получим данные знания. Содержание предмета представлено в виде направлений. Данные направления, в свою очередь, подразделяются на субнаправления, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Субнаправления, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.

6. 11 сыныпқа арналған "Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Тыңдалым. Еркін пікірталастың негізгі мазмұнын түсіну, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымы бойынша мұғалімнің қолдауынсыз ұзақ талқылауда, соның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталастағы аргументтің егжей-тегжейлері. Жалпы және оқу бағдарламаларының үлкен саны бойынша еркін пікірталас барысында, оның ішінде таныс емес тақырыптардың шектеулі саны бойынша пікірталас кезінде спикер(лердің) көзқарасын немесе пікірін мойындау. Еркін талқылау контекстінен мағынаны анықтау. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша спикерлердің көзқарастары мен айқын келісу дәрежесі. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымы бойынша еркін пікірталастағы дәлелдердегі қайшылықтарды анықтау;
2) Айтылым. Ресми және бейресми сөйлеу мәнерлерін пайдалану, әртүрлі жалпы және оқу бағдарламалары бойынша ақпарат алу үшін қиын сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзінің және басқалардың көзқарасын түсіндіру және негіздеу, жалпы және білім беру тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан пікірталас мазмұнының әртүрлілігі аясында басқа адамдардың пікірлерін бағалау және түсініктеме беру. Әртүрлі жалпы және білім беру тақырыптары бойынша гипотезаларды ұсыну мақсатында құрдастарымен өзара әрекеттесу. Пікірталастың ағымын басқару және пікірталас кезінде перефраза және түзету арқылы тілді өзгерту. Жалпы және оқу бағдарламаларының ауқымында сәйкес арнайы сөздік пен синтаксисті пайдалану;
3) Оқылым. Көлемді мәтіндердің негізгі идеясын түсіну, таныс тақырыптар бойынша, оқу бағдарламасының тақырыптары мен таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі стильдер мен жанрлардың көлемді мәтіндерінен нақты ақпарат пен бөлшектерді тану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша жақынырақ оқуға лайық мәтіндердің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді қайталап оқу. Таныс және бейтаныс тақырыптарға, сондай-ақ оқу жоспарындағы тақырыптарға әртүрлі көркем және көркем әдебиет мәтіндерін оқу. Оқу бағдарламасындағы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша, сондай-ақ кейбір таныс емес тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің мазмұнына негізделген қорытындылар. Оқу бағдарламасынан таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердің авторының көзқарасы мен пікірін анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша ұзақ мәтіндерді (абзац аралығы) әзірлеу үлгілері. Мағынаны нақтылау және түсінуді тереңдету үшін көптеген таныс және бейтаныс қағаз және цифрлық ақпараттық ресурстарды пайдалану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердегі дәлелдердің сәйкес келмеуі;
4) Жазылым. Тақырып пен жанрға сәйкес және әртүрлі жазба жанрларында дұрыс жазылатын сөздік қорын пайдаланып, мәтін деңгейінде жеке жоспарлау, жазу, өңдеу және түзету. Жалпы және оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша өсіп келе жатқан әртүрлі жазба жанрларында формальдылықтың тиісті дәрежесіне жету үшін сөйлеу стилін пайдаланып грамматикалық дұрыс жазу. Логикалық дәлелдерді оқытушының қолдауымен және қажет болған жағдайда жалпы және оқу бағдарламасына таныс тақырыптар бойынша жазбаша жанрлардың кең ауқымында мысалдар мен себептермен тұжырымдаңыз. Таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша әртүрлі байланыстыратын сөздерді қолданып, мәтін деңгейінде үйлесімді жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламалары бойынша мәтін деңгейінде сәйкес жоспарды өз бетінше қолдану. Әңгімедегі жаңалықтар мен сезімдерге әртүрлі мүмкіндіктер арқылы жауап беру және оларға жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы тыныс белгілерін мәтін деңгейінде жоғары дәрежеде дұрыс қою;
5) Тілдік бағдар. Күрделі және күрделі зат есімнің сан алуан тіркестерінің, есептік және саналмайтын зат есімдерге арналған жиынтық көрсеткіштердің алуан түрлілігі, сонымен қатар есімдік сөз тіркестері, күрделі сын есімдердің алуан түрлері, сын есімдердің жіктік жалғауы, салыстырмалы құрылымдары және күшейткіш сын есімдердің әртүрлі ортақ мағынада қолданылуы. оқу жоспарынан таныс тақырыптар мен тақырыптар, анықтауыштар мен алдын ала анықтауыштардың құрылымының алуан түрлілігі, сұрақтардың кең ауқымы, салыстырмалы, көрнекілік, белгісіздік, сан есімдер, сонымен қатар оқу жоспарындағы әртүрлі жалпы таныс тақырыптар мен тақырыптар бойынша рефлексиялық есімдіктердің құрылымдары. Жетілдірілген үздіксіз формаларды, сондай-ақ белсенді және пассивті дауыста бірқатар кемелді формаларды шақ көмегімен қолдану, белсенді және пассивті дауыстардың келер және келешек үздіксіз шақтағы әртүрлі формалары, алуан түрлі формалар. баяндауыш сөйлемдер мен жанама сөйлеудегі қазіргі, өткен және өткен шақтағы белсенді және пассивті дауыстар, Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу жоспарындағы таныс тақырыптар бойынша белсенді және пассивті дауыстардың формалары. Әртүрлі жанама сөйлеу мәлімдемелері мен сұрау формаларын белгілі жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдану, тұрақты және тұрақсыз үстеулерге қатысты үстеу құрылымдары, превербальды, кейінгі және шектен шыққан үстеулер, болжамды білдіру үшін модальды етістіктердің өткен шақ формаларының көбеюі. өткен шақ туралы қорытынды, зат есім мен сын есімнің алдындағы көсемше тіркестер, зат есімнен, сын есім мен етістіктен кейінгі тәуелдік жалғаулар. Көбейген етістіктер мен сын есімдерден кейін инфинитивтік формалардың, көптеген етістіктер мен көсемшелерден кейін герунд формаларының, көптеген көсемше және фразалық етістіктердің қолданылуы. Әртүрлі таныс жалпы және оқу бағдарламалары бойынша кәсіподақтардың алуан түрлілігі. Шартты сөйлемнің үшінші түріндегі конструкциялар si/ si seulement, сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдану, оның ішінде әртүрлі жалпы және оқу бағдарламаларына таныс тақырыптарда qui.

7. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения обучающихся, направлять обучающихся, какие следующие шаги, они должны предпринять.
8. Направление 1: Слушание. Обучающийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы, различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, устанавливают значение незнакомых слов благодаря контексту.
9. Направление 2: Говорение. Обучающийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
10. Направление 3: Чтение. Обучающийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей о гуманитарных науках, использует ряд стратегий чтения, определяет время и причинно-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, употребляя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
11. Направление 4: Письмо. Обучающийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста, редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи, соблюдает правила правописания и грамматики, предоставляет аргументы в письменном тексте на основе медиа информации, пишет деловые письма и другие документы, составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно ряда тем, включая те, что имеют отношение к социальным исследованиям и гуманитарным наукам.
12. Направление 5: Обучающийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Обучающийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.

7. Оқыту мақсаттары мұғалімдерге оқу іс-әрекетін жоспарлауға, білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауға, білім алушыларға келесі қадамдар жасау керектігі туралы бағыт-бағдар беруге мүмкіндік беретін әрбір жеке қосалқы аймақтағы ілгерілеуді көрсетеді.
8. 1-бағыт: тыңдалым. Білім алушы әртүрлі жанрдағы түпнұсқа мәтіндердің негізгі идеясын түсінеді, таныс және жартылай бейтаныс тақырыптар бойынша пікірталастар, формаларды, кестелерді, диаграммаларды толтыру үшін егжей-тегжейлерді және нақты ақпаратты қамтитын функционалды маңызды мағыналарды таниды, терминдер мен негізгі бөліктердің мағынасын түсінеді. танымдық және жалпылама тақырыптағы мәтіндердің мазмұнын анықтайды, факті мен пікірді ажыратады, жалпы және тәрбиелік тақырыптағы әртүрлі жанрлар мен стильдегі орташа мәтіндердегі қарама-қайшылықтарды таниды және салыстырады, контекстке байланысты бейтаныс сөздердің мағынасын белгілейді.
9. 2-бағыт: айтылым. Білім алушы күнделікті ресми және бейресми қарым-қатынас жағдайында пікірталасқа қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып, тұжырымдарды дұрыс тұжырымдайды, бұрын ұсынылған сөйлеу коммуникациясының стратегиясын пайдалана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалаушы көзқарасын білдіреді, талдайды және салыстырады. мәтіндер, өз көзқарасын және сәйкес себептерін растайтын дәлелдер келтіре отырып, оқиғаларды, пікірлер мен мәселелерді бағалайды, қорытынды жасайды және берілген мәселені шешу жолдарын ұсынады.
10. 3-бағыт: Оқылым. Білім алушы гуманитарлық ғылымдар туралы әр түрлі жанрлар мен стильдегі көркем және ғылыми әдебиет мәтіндерінің негізгі идеясын түсінеді, оқу стратегияларының бірқатарын пайдаланады, оқиғалар мен құбылыстардың уақыттық және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, талдайды және салыстырады. қағаз және цифрлық ресурстарды пайдалана отырып, сөздердің мағынасын ашады, әр түрлі жанрлар мен стильдегі мәтіндердің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
11. 4-бағыт: Жазылым. Білім алушы жазбаша мәтінге қысқаша шолуды жоспарлайды және құрастырады, әртүрлі жанрлар мен сөйлеу мәнерлеріндегі мәтіндерді өңдейді және өңдейді, орфографиялық және грамматикалық ережелерді сақтайды, БАҚ ақпаратына негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер келтіреді, іскерлік хаттар мен басқа да құжаттарды жазады. , бірқатар тақырыптарға, соның ішінде қоғамдық және гуманитарлық ғылымдарға қатысты пікір білдіре отырып, дискурсивті мәтіндер құрастырады.
12. 5-бағыт: Тілдік бағдар. Білім алушы жақсы сөздік қорын және жалпы тілдің әртүрлілігін жоғары дәлдікпен пайдалана отырып, өз ойын білдіреді. Білім алушылардың өткен, осы және келер шақ түрлерін, модальды етістіктерді, белсенді және пассивті етістіктерді, тура және жанама сөйлеуді кеңінен қолдана білу дағдысы қалыптасады.

14. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1) 10 класс:
Обучающийся должен:
Темы
Разделы
Цели обучения:
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе; 10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сфер деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать; 10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах; 10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения; 10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему; 10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов; 10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы; 10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы; 10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме; 10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем; 10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы; 10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
2 четверть

14. Бөлімдерге тоқсанға және бөлімдер ішіндегі сағаттарды бөлу оқытушының қалауы бойынша өзгереді.
15. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10 - сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1. Мемлекет табысы -әлеуметтік кепілдік :
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдік
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау; 10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу; 10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу; 10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады; 10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Тілді қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау; 10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану

2. Профессионализм: требование времени:
2.1 Образование – путь к успеху
2.2 Профессиональные качества будущего специалиста
Слушание
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением; 10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования; 10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать; 10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке; 10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения; 10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему; 10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком; 10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов; 10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы; 10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным; 10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства; 10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы; 10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме; 10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста; 10.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам; 10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам; 10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым общим и учебным темам; 10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем; 10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы; 10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
3 четверть

2. Кәсібилік: уақыт талабы:
2.1 Білім алу - табысқа жол
2.2 Болашақ маманның кәсіби сапасы
Тыңдалым
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгендетүсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережелері; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу; 10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу; 10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу; 10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу; 10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады; 10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу; 10.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану; 10.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану; 10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану; 10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану; 10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау; 10.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптар бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық рай және шартты райын белсендендіру

3. Как развивать лидерские качества:
3.1 Организация досуга молодежи
3.2 Межличностные взаимоотношения. Решение конфликтных ситуаций
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе; 10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать; 10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке; 10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения; 10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему; 10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов; 10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы; 10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства; 10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы; 10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме; 10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам; 10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам; 10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам; 10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем; 10.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем; 10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем; 10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем; 10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем; 10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы; 10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
4 четверть

3. Көшбасшылық сапаны қалай дамытуға болады?:
3.1 Жастардың бос уақытын ұйымдастыру
3.2 Тұлғааралық қарым-қатынас. Келіспеушілік жағдайларды шешу
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу; 10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу; 10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу; 10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады; 10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, onбелгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 10.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану; 10.5.11 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану; 10.5.12 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану; 10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану; 10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау; 10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану

4. Наука и техника:
4.1 Казахстан на мировой арене
4.2 Конкурентоспособность национальной экономики Казахстана
4.3 Политическая система Казахстана и Франции
Слушание
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сфер деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации; 10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать; 10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах; 10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения; 10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему; 10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов; 10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы; 10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы; 10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме; 10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам; 10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам; 10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам; 10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on (он) и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам; 10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам; 10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем; 10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым общим и учебным темам; 10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем
2) 11 класс:
Обучающийся должен:
Темы
Разделы
Цели обучения.:
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Конституция – основной закон РК
1.2 Здоровье нации – основа успешного будущего. Медицинское страхование
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде; 11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением; 11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы; 11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены; 11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему; 11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте; 11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему; 11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст; 11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности; 11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным; 11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте; 11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам; 11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы; 11.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
2 четверть

4. Ғылым мен техника:
4.1 Қазақстан әлемдік аренада
4.2 Қазақстан ұлттық экономикасының бәсекеге қабілеттілігі
4.3 Қазақстан және Францияның саяси жүйесі
Тыңдалым
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну; 10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау; 10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан; 10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну; 10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
Жазылым
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау; 10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу; 10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу; 10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады; 10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 10.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану; 10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану; 10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану; 10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, onбелгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану; 10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану; 10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану; 10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану
2) 11 – сынып (В1.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Мемлекет табысы -әлеуметтік кепілдік –:
1.1 ҚР Конституциясы негізгі заң
1.2 Ұлт денсаулығы – болашақтың табысты негізі. Медициналық сақтандыру
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер,репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау; 11.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу хат жазу; 11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады; 11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу
Тілді қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану; 11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншамезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану; 11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану; 11.5.9 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 11.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану; 11.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану; 11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану; 11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану; 11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивтіқұрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкциялардықолдану
2-тоқсан

2. Профессионализм – требование времени:
2.1 IT-технологии
2.2 Диалог культур
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде; 11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью; 11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера; 11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением; 11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него; 11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы; 11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены; 11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему; 11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке; 11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем; 11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте; 11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему; 11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием; 11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст; 11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности; 11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов; 11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным; 11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте; 11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста; 11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем; 11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам; 11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем; 11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы; 11.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах 11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
3 четверть

2. Кәсібилік – уақыт талабы:
2.1 IT-технологиялар
2.2 Мәдениет диалогі
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 11.1.2 кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер,репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау; 11.4.5 мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу; 11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады; 11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады; 11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу; 11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану; 11.5.9 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану; 11.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану; 11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану; 11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану; 11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану; 11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану; 11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивті құрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкцияларды қолдану 11.5.17 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
3-тоқсан

3. Как развить лидерские качества:
3.1 Дискуссия. Диспут. Публичная речь
3.2 Самообразование и саморазвитие современной молодежи.
3.3 Казахстанский патриотизм, права и обязанности молодежи.
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде; 11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью; 11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением; 11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него; 11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы; 11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации; 11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены; 11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему; 11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке; 11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем; 11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте; 11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему; 11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов; 11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст; 11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности; 11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным; 11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте; 11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста; 11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам; 11.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
4 четверть

3. Көшбасшылық сапаны қалай дамытуға болады?:
3.1 Пікірталас. Диспут. Көпшілік алдындағы сөйлеу
3.2 Заманауи жастардың өзін-өзі оқытуы және өзін-өзі дамытуы.
3.3 Қазақстандық патриоттық сезім, жастардың құқығы мен міндеті.
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 11.1.2 кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер, репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.5 оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау; 11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады; 11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады; 11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу; 11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 11.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану; 11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану; 11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану; 11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
4-тоқсан

4. Экономика и конкурентоспособность страны:
4.1 Дипломатические отношения Казахстана и Франции
4.2 Зеленая экономика
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде; 11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой; 11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением; 11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы; 11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены; 11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему; 11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание; 11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем; 11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему; 11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием; 11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания; 11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности; 11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов; 11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным; 11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте; 11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста; 11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам; 11.5.2 использовать количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам; 11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам; 11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам; 11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем; 11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
Приложение 103 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 103 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 199 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

4. Еліміздің экономика және бәсекеге қабілеттілігіи:
4.1 Қазақстан мен Францияның дипломатиялық қарым-қатынасы
4.2 Жасыл экономика
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 11.1.2 кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну; 11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну; 11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну; 11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну; 11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер, репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау; 11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау; 11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 11.2.5 оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу; 11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну; 11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну; 11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну; 11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау; 11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу; 11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну; 11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау; 11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану; 11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу; 11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау; 11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау; 11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады; 11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады; 11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу; 11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану; 11.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану; 11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану; 11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану; 11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану; 11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану; 11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану; 11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңқы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
103-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
2) Направление 2: Говорение:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации

10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну
11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері
11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер,репортаждар
2-бөлім. Айтылым (Productionorale):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау
11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау
10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау

11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
3) Направление 3: Чтение:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать
11.3.1понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте

11.2.5 оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу
10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну
11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
3-бөлім. Оқылым (Compréhension des écrits):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну
10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну
11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау
10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан
11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну
11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну

10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
4) Направление 4: Письмо:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте

10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау
10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережелері
11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну
10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
4-бөлім. Жазылым (Production écrite):
Білім алушылар білуге тиісті:
10 - сынып
11 - сынып
В1.1
В1.2
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу
11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау
10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу
11.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу хат жазу
10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу
11.4.5 мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу
10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу
11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады
10.4.7 қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады
11.4.7 нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады

10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
5) Направление 5: Использование французского языка:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам
11.5.2 использовать количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам
11.5.6 использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество рефлексивных местоимений по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.8 использовать разнообразные формы будущего времени, в том числе пассивный залог, по знакомым общим и учебным темам

10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу
10.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
5-бөлім. Француз тілін қолдану (Utilisationdelalangue):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
11.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
10.5.3таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
11.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану
11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, onбелгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану
11.5.6 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатысымдық, көрсетімдік, белгісіз және сандық есімдіктерді және рефлексивтік есімдіктің көп бөлігін қолдану
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану
11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншамезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану
10.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану

11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные предварительно вербальные, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам
10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику, по знакомым общим и учебным темам
11.5.13 использовать модальные формы для различных функций модальных форм прошлого времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы

11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану
10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
11.5.9 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
10.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
11.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
10.5.11 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану
11.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану
10.5.12 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану
11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану
11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау

11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
11.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
27. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
28. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов уровня общего среднего образования общественно-гуманитарного направления (с сокращением учебной нагрузки)
10 класс:
Обучающийся должен:
Темы
Разделы
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе; 10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке; 10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением; 10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений; 10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу; 10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить; 10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям; 10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сфер деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации; 10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе; 10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение

11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану
10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивтіқұрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкциялардықолдану
10.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптар бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық рай және шартты райын белсендендіру
11.5.17 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
27. Бөлімдерге тоқсанға және бөлімдер ішіндегі сағаттарды бөлу оқытушының қалауы бойынша өзгереді.
28. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқу жүктемесі төмендетілген)
1) 10 - сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1. Мемлекет табысы -әлеуметтік кепілдік :
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдік
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну; 10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру; 10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну; 10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу; 10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау; 10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру; 10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру; 10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау; 10.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну; 10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым

Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 104 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Изучение учебного предмета "Алгебра и начала анализа" на уровне общего среднего образования является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых и способствует развитию логического, абстрактного, пространственного, критического мышления, освоению научных методов познания действительности, осознанию практической значимости математики. Применение математического языка при обосновании выводов в рассуждениях требует от учащихся свободного использования математической терминологии, логических конструкций и символов, что способствует формированию общей культуры человека.
3. Цель: овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической деятельности, для изучения смежных дисциплин, для продолжения образования; интеллектуальное развитие учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
4. Задачи:
1) способствовать дальнейшему формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать развитию навыков применения математического языка и основных математических законов;
3) содействовать изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
4) развивать навыки создания и интерпретации математических моделей реальных процессов;
5) развивать навыки применения математических методов для исследования и решения задач в различных теоретических областях и практической деятельности;

Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 104-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Жалпы орта білім беру деңгейінде "Алгебра және анализ бастамалары" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру үшін неғұрлым тиімді әдістерді ұсынады және логикалық, абстрактілік, кеңістіктік, сыни ойлау қабілетін дамытуға ықпал етеді, шынайылықты танудың ғылыми әдістерін меңгереді, математиканың практикалық маңыздылығын жете түсінеді. Пайымдаулардағы қорытындыларды негіздеуде математикалық тілдің қолдану қажеттілігі оқушылардан математикалық терминологияны, логикалық конструкциялар мен таңбаларды еркін пайдалануын талап етеді, адамның жалпы мәдениетін қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Мақсаты: практикалық іс-әрекетте қолдануға, басқа пәндерді игеруге, білім алуды жалғастыруға қажетті математикалық білімді оқушылардың меңгеруі; жалпы адами құндылықтар және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлер негізінде оқушылардың зияткерлігін дамыту.
4. Міндеттері:
1) Бағдарламаның "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын әрі қарай қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) математикалық тіл мен негізгі математикалық заңдарды қолдану дағдыларын дамытуға ықпал ету;
3) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге жәрдем беру;
4) нақты процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді құру және интерпретациялау дағдыларын дамыту;
5) әртүрлі теориялық облыстар мен практикалық іс-әрекеттерде зерттеулер және есептер шешу үшін математикалық әдістерді қолданудың дағдыларын дамыту;

6) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности;
7) развивать коммуникативные навыки, навыки поиска и использования информации из различных источников;
8) развивать личностные качества, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
9) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса;
10) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Алгебра и начала анализа" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" составляет:
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 10 класса:
1) Повторение курса алгебры 7-9 классов;
2) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций. Свойства функции. Дробно-линейная функция. Понятия сложной и обратной функций;
3) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований;
4) "Обратные тригонометрические функции". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики. Простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции;
5) "Тригонометрические уравнения". Простейшие тригонометрические уравнения. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем;
6) "Тригонометрические неравенства". Решение тригонометрических неравенств;
7) "Вероятность". Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятности событий. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближҰнных вычислений. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей. Формула полной вероятности и формула Байеса. Формула Бернулли и ее следствия. Вероятностные модели реальных явлений и процессов;

6) логикалық және сын тұрғысынан ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
7) коммуникативтік, әртүрлі дереккөздерден ақпаратты іздеу және қолдану дағдыларын дамыту;
8) өздігінен, топта жұмыс істеуге қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
9) қоғамның ілгерілеуі үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінің мазмұны
5. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. 10-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау;
2) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу тәсілдері. Функциялардың графиктерін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Бөлшек-сызықты функция. Күрделі және кері функция ұғымдары;
3) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен салу;
4) "Кері тригонометриялық функциялар". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулер;
5) "Тригонометриялық теңдеулер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері;
6) "Тригонометриялық теңсіздіктер". Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу;
7) "Ықтималдық". Комбинаторика элементтері және оларды оқиғалардың ықтималдықтарын табуда қолданылуы. Жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномы (натурал көрсеткішті). Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері. Толық ықтималдық формуласы және Байес формуласы. Бернулли формуласы және оның салдарлары. Нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық модельдері;

8) "Многочлены". Многочлены с несколькими переменными и их стандартный вид. Однородные и симметрические многочлены. Общий вид многочлена с одной переменной. Нахождение корней многочлена с одной переменной методом разложения на множители. Деление "уголком" многочлена на многочлен. Теорема Безу, схема Горнера. Метод неопределҰнных коэффициентов. Теорема о рациональном корне многочлена с целыми коэффициентами. Уравнения высших степеней, приводимые к виду квадратного уравнения. Обобщенная теорема Виета для многочлена третьего порядка.
9) "Предел функции и непрерывность". Предел функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции. Предел числовой последовательности. Непрерывность функции в точке и на множестве. Нахождение пределов. Первый замечательный предел;
10) "Производная". Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных. Производная сложной функции. Производные тригонометрических функций. Производные обратных тригонометрических функций. Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной к графику функции.
11) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Точки перегиба графика функции, выпуклость графика функции. Исследование функции на выпуклость. Исследование функции с помощью производной и построение графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
12) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные случайные величины. Понятие непрерывной случайной величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин. Закон больших чисел;
13) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 11 класса:
1) Повторение курса и начала анализа 10 класса;
2) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Методы интегрирования. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач;
3) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным;
4) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем;

8) "Көпмүшелер". Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі. Біртекті және симметриялы көпмүшелер. Бір айнымалысы бар көпмүшенің жалпы түрі. Көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүше түбірлерін табу. Көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлу. Безу теоремасы, Горнер схемасы. Анықталмаған коэффициенттер әдісі. Бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірлері туралы теорема. Квадрат теңдеу түріне келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеулер. Үшінші дәрежелі көпмүше үшін жалпыланған Виет теоремасы;
9) "Функцияның шегі және үзіліссіздігі". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функция графигінің асимптоталары. Сан тізбегінің шегі. Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі. Шектерді табу. Бірінші тамаша шек;
10) "Туынды". Туындының анықтамасы. Функция дифференциалы ұғымы. Туынды табу ережелері. Күрделі функция туындысы. Тригонометриялық функциялардың туындылары. Кері тригонометриялық функциялардың туындылары. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі;
11) "Туындының қолданылуы". Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Функция графигінің иілу нүктелері, функция графигінің дөңестігі. Функцияны дөңестікке зерттеу. Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері.
12). "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалар. Үзіліссіз кездейсоқ шама ұғымы. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері. Үлкен сандар заңы.
13) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы математика курсын қайталау;
2) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері. Интегралдау әдістері. Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл. Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы;
3) "Математикалық статистика элементтері". Бас жиын және таңдама. Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау;
4) "Дәрежелер және түбірлер. Дәрежелік функция". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі. Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы;

5) "Иррациональные уравнения и неравенства". Иррациональные уравнения и их системы. Иррациональные неравенства;
6) "Комплексные числа". Мнимые числа. Определение комплексных чисел. Действия над комплексными числами в алгебраической форме. Комплексные корни квадратных уравнений. Основная теорема алгебры;
7) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции;
8) "Показательные и логарифмические уравнения и неравенства". Показательные уравнения и их системы. Логарифмические уравнения и их системы. Показательные неравенства. Логарифмические неравенства;
9) "Дифференциальные уравнения". Основные сведения о дифференциальных уравнениях. Дифференциальные уравнения первого порядка c разделяющимися переменными. Линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка с постоянными коэффициентами;
10) Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов.
8. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела, которые позволят учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета включает четыре раздела: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
10. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) Понятие о числах и величинах;
2) Операции над числами.
11. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) Алгебраические выражения и их преобразования;
2) Уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) Тригонометрия.
12. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) Основы комбинаторики;
2) Основы теории вероятностей;
3) Статистика и анализ данных.
13. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) Начала математического анализа;
2) Математический язык и математическая модель;
3) Решение задач с помощью математического моделирования.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1." – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

5) "Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер". Иррационал теңдеулер мен олардың жүйелері. Иррационал теңсіздіктер;
6) "Комплекс сандар". Жорамал сандар. Комплекс сандар анықтамасы. Алгебралық түрдегі комплекс сандарға амалдар қолдану. Квадрат теңдеулердің комплекс түбірлері. Алгебраның негізгі теоремасы;
7) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы;
8) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңсіздіктер;
9) "Дифференциалдық теңдеулер". Дифференциалдық теңдеулер туралы жалпы мағлұмат. Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер. Екінші ретті тұрақты коэффициентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер;
10) 10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқу мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны төрт бөлімді қамтиды: "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
10. "Сандар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) Сандарға амалдар қолдану.
11. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) Тригонометрия.
12. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Комбинаторика негіздері;
2) Ықтималдықтар теориясының негіздері;
3) Статистика және деректерді талдау.
13. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Математикалық анализ бастамалары;
2) Математикалық тіл және математикалық модель;
3) Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.

15. Обучающийся должен:
Раздел 1. "Числа"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понятие о числах и величинах
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - знать определение комплексного числа и его модуля;
11.1.1.2 - уметь изображать комплексное число на комплексной плоскости;
11.1.1.3 - знать определение сопряженных комплексных чисел и их свойства;
2. Операции над числами
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - выполнять арифметические действия над комплексными числами в алгебраической форме;
11.1.2.2 - применять закономерность значения in при возведении в целую степень комплексного числа в алгебраической форме;
11.1.2.3 - уметь извлекать квадратный корень из комплексного числа;
11.1.2.4 - решать квадратные уравнения на множестве комплексных чисел;
11.1.2.5 - знать основную теорему алгебры и еҰ следствия;
Раздел 2. "Алгебра"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Алгебраические выражения и преобразования
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 - знать определение многочлена с несколькими переменными и приводить его к стандартному виду, определять степень многочлена стандартного вида;
10.2.1.2 - уметь распознавать симметрические и однородные многочлены;
10.2.1.3 - уметь распознавать многочлен с одной переменной и приводить его к стандартному виду;
10.2.1.4 - находить старший коэффициент, степень и свободный член многочлена с одной переменной;
10.2.1.5 - находить корни многочлена с одной переменной методом разложения его на множители;
10.2.1.6 - использовать формулы
для разложения многочленов на множители при ;
10.2.1.7 - выполнять деление "уголком" многочлена на многочлен;
10.2.1.8 - применять теорему Безу и ее следствия при решении задач;
10.2.1.9 - применять различные способы нахождения корней симметрических и однородных многочленов;
10.2.1.10 - применять схему Горнера для нахождения корней многочлена;
10.2.1.11 - применять теорему о рациональном корне многочлена с одной переменной с целыми коэффициентами для нахождения его корней;
10.2.1.12 - знать обобщенную теорему Виета и применять ее к многочленам третьего порядка;
10.2.1.13 - знать метод неопределҰнных коэффициентов и применять его при разложении многочлена на множители;
11.2.1.1 - знать определение корня n-ой степени и арифметического корня n-ой степени;
11.2.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
11.2.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.2.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
11.2.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности

15. Білім алушыларға қойылатын талаптар:
1-бөлім. "Сандар"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Сандар және шамалар туралы түсініктер
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 комплекс санның және оның модулінің анықтамаларын білу;
11.1.1.2 комплекс санды комплекс жазықтықта кескіндей алу;
11.1.1.3 түйіндес комплекс сандар анықтамасы мен олардың қасиеттерін білу;
2. Сандарға амалдар қолдану
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 алгебралық түрде берілген комплекс сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
11.1.2.2 алгебралық түрдегі комплекс санды бүтін дәрежеге шығарғанда мәнінің заңдылығын қолдану;
11.1.2.3 комплекс санның квадрат түбірін таба алу;
11.1.2.4 квадрат теңдеулерді комплекс сандар жиынында шешу;
11.1.2.5 алгебраның негізгі теоремасын және оның салдарларын білу
2-бөлім. "Алгебра"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 - бірнеше айнымалысы бар көпмүшенің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау;
10.2.1.2 - симметриялы және біртекті көпмүшелерді танып білу;
10.2.1.3 - бір айнымалысы бар көпмүшелерді ажырата және оны стандарт түрге келтіре алу;
10.2.1.4 - бір айнымалысы бар көпмүшенің бас коэффициентін, дәрежесін және бос мүшесін табу;
10.2.1.5 - көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүшенің түбірлерін табу;
10.2.1.6 - көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу үшін
формулаларын қолдану;
10.2.1.7 - көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлуді орындау;
10.2.1.8 - Безу теоремасын және оның салдарларын есеп шығаруда қолдану;
10.2.1.9 - симметриялы және біртекті көпмүшелер түбірлерін табудың түрлі тәсілдерін қолдану;
10.2.1.10 - көпмүше түбірлерін табу үшін Горнер схемасын қолдану;
10.2.1.11 - бір айнымалысы бар бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірі туралы теореманы оның түбірлерін табуда қолдану;
10.2.1.12 - жалпыланған Виет теоремасын білу және оны үшінші ретті көпмүшелерге қолдану;
10.2.1.13 - анықталмаған коэффициенттер әдісін білу және оны көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдану
11.2.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу;
11.2.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;
11.2.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.2.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
11.2.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
2. Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары

10.2.2.
11.2.2.
10.2.2.1 - применять метод разложение на множители при решении уравнений высших степеней;
10.2.2.2 - применять метод введения новой переменной при решении уравнений высших степеней;
11.2.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.2.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ю степень;
11.2.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;
11.2.2.4 - уметь решать системы иррациональных уравнений;
11.2.2.5 - уметь решать иррациональные неравенства;
11.2.2.6 - знать и применять методы решения показательных уравнений;
11.2.2.7 - уметь решать системы показательных уравнений;
11.2.2.8 - знать и применять методы решения логарифмических уравнений;
11.2.2.9 - уметь решать системы логарифмических уравнений;
11.2.2.10 - уметь решать показательные неравенства и их системы;
11.2.2.11 - уметь решать логарифмические неравенства и их системы;
3.Тригонометрия
10.2.3.
11.2.3.
10.2.3.1 - знать определения, свойства тригонометрических функций и уметь строить их графики;
10.2.3.2 - уметь строить графики тригонометрических функций с помощью преобразований;
10.2.3.3 - знать определения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса и уметь находить их значения;
10.2.3.4 - знать определения и свойства обратных тригонометрических функций;
10.2.3.5 - строить графики обратных тригонометрических функций;
10.2.3.6 - выполнять преобразования выражений, содержащих обратные тригонометрические функции;
10.2.3.7 - уметь решать простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции;
10.2.3.8 - уметь решать простейшие тригонометрические уравнения;
10.2.3.9 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью разложения на множители;
10.2.3.10 - уметь решать тригонометрические уравнения, приводимые к квадратному уравнению;
10.2.3.11 - уметь решать тригонометрические уравнения с использованием тригонометрических формул;
10.2.3.12 - уметь решать однородные тригонометрические уравнения;
10.2.3.13 - уметь решать тригонометрические уравнения, используя формулы понижения степени тригонометрических функций;
10.2.3.14 - уметь решать тригонометрические уравнения методом введения вспомогательного аргумента;
10.2.3.15 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью универсальной подстановки;
10.2.3.16 - уметь решать системы тригонометрических уравнений;
10.2.3.17 - уметь решать простейшие тригонометрические неравенства;
10.2.3.18 - уметь решать тригонометрические неравенства;

10.2.2.
11.2.2.
10.2.2.1 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдану;
10.2.2.2 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану
11.2.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін мәндер жиынын анықтай алу;
11.2.2.2 - теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.2.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.2.2.4 - иррационал теңдеулер жүйелерін шеше алу;
11.2.2.5 - иррационал теңсіздіктерді шеше алу;
11.2.2.6 - көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.7 - көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
11.2.2.8 - логарифмдік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.9 - логарифмдік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
11.2.2.10 - көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
11.2.2.11 - логарифмдік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу
3.Тригонометрия
10.2.3.
11.2.3.
10.2.3.1 - тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу;
10.2.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу;
10.2.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
10.2.3.4 - кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу;
10.2.3.5 - кері тригонометриялық функциялардың графиктерін салу;
10.2.3.6 - кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерге түрлендірулер орындау;
10.2.3.7 - кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.8 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.9 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешу;
10.2.3.10 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.11 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;
10.2.3.12 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.13 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шеше алу;
10.2.3.14 - тригонометриялық теңдеулерді қосымша аргумент енгізу әдісі арқылы шеше алу;
10.2.3.15 - тригонометриялық теңдеулерді универсал алмастыру арқылы шеше алу;
10.2.3.16 - тригонометриялық теңдеулер жүйелерін шеше алу;
10.2.3.17 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
10.2.3.18 - тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу

Раздел 3. "Статистика и теория вероятностей"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Основы комбинаторики
10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - различать понятия: "перестановки", "размещения" и "сочетания" без повторений и с повторениями;
10.3.1.2 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений без повторений;
10.3.1.3 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений с повторениями;
10.3.1.4 - решать задачи на нахождение вероятностей, применяя формулы комбинаторики;
10.3.1.5 - применять Бином Ньютона для приближҰнных вычислений (с натуральным показателем);
2. Основы теории вероятностей
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - знать понятие случайного события, виды случайных событий и приводить их примеры;
10.3.2.2 - вычислять вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
10.3.2.3 - понимать и применять правила сложения вероятностей
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - понимать и применять правила умножения вероятностей
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B) = P(B) ∙ PB(A);
10.3.2.5 - знать формулу полной вероятности и применять ее при решении задач;
10.3.2.6 - знать формулу Байеса и применять ее при решении задач;
10.3.2.7 - знать условия для применения схемы Бернулли и формулу Бернулли;
10.3.2.8 - использовать формулу Бернулли и ее следствия при решении задач;
10.3.2.9 - понимать, что такое случайная величина и приводить примеры случайных величин;
10.3.2.10 - знать определение дискретной и непрерывной случайной величины и уметь их различать;
10.3.2.11 - составлять таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
10.3.2.12 - знать понятие математического ожидания дискретной случайной величины и его свойства;
10.3.2.13 - вычислять математическое ожидание дискретной случайной величины;
10.3.2.14 - вычислять дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
10.3.2.15 - решать задачи с использованием числовых характеристик дискретных случайных величин;
10.3.2.16 - распознавать виды распределения дискретных случайных величин: биномиальное распределение, геометрическое распределение, гипергеометрическое распределение;
10.3.2.17 - знать формулировку закона больших чисел.
3. Статистика и анализ данных
10.3.3.
11.3.3.
11.3.3.1 - знать и понимать основные термины математической статистики;
11.3.3.2 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
11.3.3.3 - анализировать данные вариационного ряда в соответствии с заданным условием;

3-бөлім. "Статистика және ықтималдықтар теориясы"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Комбинаторика негіздері
10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - қайталанбайтын және қайталанбалы "алмастырулар", "орналастырулар", "терулер" ұғымдарын ажырата білу;
10.3.1.2 - қайталанбайтын алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.3 - қайталанбалы алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.4 - комбинаторика формулаларын қолданып, ықтималдықтарды табуға есептер шығару;
10.3.1.5 - жуықтап есептеу үшін Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) қолдану
2. Ықтималдықтар теориясының негіздері
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру;
10.3.2.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу;
10.3.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
*P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B)= P(B)PB(A);
10.3.2.5 - толық ықтималдық формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.6 - Байес формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.7 - Бернулли схемасын қолдану шартын және Бернулли формуласын білу;
10.3.2.8 - Бернулли формуласы мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.9 - кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру;
10.3.2.10 - дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырата алу;
10.3.2.11 - кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңы кестесін құру;
10.3.2.12 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімі ұғымын және оның қасиеттерін білу;
10.3.2.13 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу;
10.3.2.14 - дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы мен орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептеу;
10.3.2.15 - дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын қолдану арқылы есептер шығару;
10.3.2.16 - дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлерін ажырата білу: биномдық үлестірім, геометриялық үлестірім, гипергеометриялық үлестірім;
10.3.2.17 - үлкен сандар заңының тұжырымдамасын білу
3. Статистика және деректерді талдау
10.3.3.
11.3.3.
11.3.3.1 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
11.3.3.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу;
11.3.3.3 - берілген шартқа сәйкес вариациялық қатарлардың деректерін талдау;

11.3.3.4 - оценивать числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
Раздел 4. "Математическое моделирование и анализ"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Начала математического анализа
10.4.1.
11.4.1.
10.4.1.1 - знать определение и способы задания функции;
10.4.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение);
10.4.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.4.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции еҰ свойства:
1) область определения функции;
2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;
7) наибольшее и наименьшее значения функции;
8) четность, нечетность функции;
9) ограниченность функции;
10) непрерывность функции;
11) экстремумы функции;
10.4.1.5 - определять свойства
дробно-линейной функции и строить ее график;
10.4.1.6 - знать определение обратной функции и находить функцию, обратную заданной и знать свойство расположения графиков взаимно обратных функций;
10.4.1.7 - уметь распознавать сложную функцию f(g(x)) и составлять композицию функций;
10.4.1.8 - знать определение предела функции в точке и вычислять его;
10.4.1.9 - знать определение предела функции на бесконечности и вычислять его;
10.4.1.10 - знать определение асимптоты к графику функции и уметь составлять уравнения асимптот;
10.4.1.11 - находить пределы числовых последовательностей, применяя свойства предела функции на бесконечности;
10.4.1.12 - знать определения непрерывности функции в точке и непрерывности функции на множестве;
10.4.1.13 - знать свойства непрерывных функций и применять их при доказательстве непрерывности функции;
10.4.1.14 - применять методы раскрытия неопределенностей вида
и
при вычислении пределов;
10.4.1.15 - вычислять пределы, применяя первый замечательный предел;
10.4.1.16 - знать определения приращения аргумента и приращения функции;
10.4.1.17 - знать определение производной функции и находить производную функции по определению;
10.4.1.18 - находить производные постоянной функции и степенной функции;
10.4.1.19 - знать определение дифференциала функции и геометрический смысл дифференциала;
10.4.1.20 - находить дифференциал функции;
10.4.1.21 - знать и применять правила дифференцирования;
10.4.1.22 - находить производную сложной функции;
10.4.1.23 - находить производные тригонометрических функций;
10.4.1.24 - находить производные обратных тригонометрических функций;
10.4.1.25 - составлять уравнение касательной к графику функции в заданной точке;

11.3.3.4 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау;
4-бөлім. "Математикалық модельдеу мен анализ"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Математикалық анализ бастамалары
10.4.1.
11.3.1.
10.4.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
10.4.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);
10.4.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.4.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;
2) функцияныңмәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;
7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) функцияның жұптылығы, тақтылығы;
9) функцияның шектелгендігі;
10) функция үзіліссіздігі;
11) функцияның экстремумдары сипаттай алу;
10.4.1.5 -
, бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу;
10.4.1.6 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;
10.4.1.7 - f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құру;
10.4.1.8 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.4.1.9 - функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.4.1.10 - функция графигіне жүргізілген асимптотаның анықтамасын білу және асимптоталардың теңдеулерін құра білу;
10.4.1.11 - функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу;
10.4.1.12 - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу;
10.4.1.13 - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану;
10.4.1.14 - шектерді есептеуде
және
түріндегі анықталмағандықтарды ашу әдістерін қолдану;
10.4.1.15 - бірінші тамаша шекті қолданып шектерді есептеу;
10.4.1.16 - аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын білу;
10.4.1.17 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу;
10.4.1.18 - тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу;
10.4.1.19 - функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық мағынасын білу;
10.4.1.20 - функция дифференциалын табу;
10.4.1.21 - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану;
10.4.1.22 - күрделі функцияның туындысын табу;
10.4.1.23 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
10.4.1.24 - кері тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
10.4.1.25 - берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құру;

10.4.1.26 - знать необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
10.4.1.27 - находить промежутки возрастания (убывания) функции;
10.4.1.28 - знать определения критических точек и точек экстремума функции, условие существования экстремума функции;
10.4.1.29 - находить критические точки и точки экстремума функции;
10.4.1.30 - находить вторую производную функции;
10.4.1.31 - знать определение точки перегиба графика функции и необходимое и достаточное условие выпуклости вверх (вниз) графика функции на интервале;
10.4.1.32 - уметь находить интервалы выпуклости вверх (вниз) графика функции;
10.4.1.33 - исследовать свойства функции с помощью производной и строить еҰ график;
10.4.1.34 - находить наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
11.4.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.4.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.4.1.3 - знать основные неопределенные интегралы:
, и применять их при решении задач;
11.4.1.4 - находить интеграл, используя метод замены переменной;
11.4.1.5 - находить интеграл, используя метод интегрирования по частям;
11.4.1.6 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения еҰ площади;
11.4.1.7 - знать понятие определҰнного интеграла, уметь вычислять определҰнный интеграл;
11.4.1.8 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.4.1.9 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.4.1.10 - знать определение степенной функции с действительным показателем; строить график степенной функции с действительным показателем в зависимости от показателя степени;
11.4.1.11 - знать свойства степенной функции;
11.4.1.12 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.4.1.13 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
11.4.1.14 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.4.1.15 - применять свойства показательной функции при решении задач;
11.4.1.16 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.4.1.17 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
11.4.1.18 - знать определение логарифмической функции и строить ее график;
11.4.1.19 - знать и применять свойства логарифмической функции;
11.4.1.20 - находить производную и интеграл показательной функции;
11.4.1.21 - находить производную логарифмической функции;

10.4.1.26 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу;
10.4.1.27 - функцияның өсу (кему) аралықтарын табу;
10.4.1.28 - функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу;
10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу;
10.4.1.30 - функцияның екінші ретті туындысын табу;
10.4.1.31 - функция графигінің иілу нүктесінің анықтамасын және функция графигінің аралықтағы дөңестігінің (ойыстығының) қажетті және жеткілікті шартын білу,
10.4.1.32 - функция графигінің дөңес (ойыс) аралықтарын таба білу;
10.4.1.33 - туындының көмегімен функцияның қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу;
10.4.1.34 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу
11.4.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.4.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.4.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
1.
2.
3.
4.
;
5.
;
6.
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.4.1.4 - айнымалыны алмастыру әдісімен интегралды есептеу;
11.4.1.5 - бөліктеп интегралдау әдісімен интегралды есептеу;
11.4.1.6 - қисықсызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон – Лейбниц формуласын қолдану;
11.4.1.7 - анықталған интеграл ұғымын білу, анықталған интегралды есептей білу;
11.4.1.8 - берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.4.1.9 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.4.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функция анықтамасын білу; дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.4.1.11 - дәрежелік функция қасиеттерін білу;
11.4.1.12 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.4.1.13 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережесін білу және қолдану;
11.4.1.14 көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.15 көрсеткіштік функция қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
11.4.1.16 сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.4.1.17 логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
11.4.1.18 логарифмдік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.19 логарифмдік функция қасиеттерін білу және қолдану;
11.4.1.20 көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
11.4.1.21 логарифмдік функцияның туындысын табу;

11.4.1.22 - знать основные понятия о дифференциальных уравнениях;
11.4.1.23 - знать определения частного и общего решений дифференциального уравнения;
11.4.1.24 - решать дифференциальные уравнения с разделяющимися переменными;
11.4.1.25 - решать линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка (вида ay''+by'+cy=0 ,где a,b,c - постоянные);
2. Математический язык и математическая модель
10.4.2.
11.4.2.
10.4.2.1 - знать геометрический смысл производной;
10.4.2.2 - знать физический смысл производной;
10.4.2.3 - составлять вероятностные модели реальных явлений и процессов;
11.4.2.1 - применять определҰнный интеграл для решения физических задач на вычисление работы и расстояния;
11.4.2.2 - знать и понимать основные термины математической статистики;
3. Решение задач с помощью математического моделирования
10.4.3.
11.4.3.
10.4.3.1 - решать прикладные задачи, опираясь на физический смысл производной;
10.4.3.2 - решать задачи с использованием геометрического смысла производной;
10.4.3.3 - решать прикладные задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
11.4.3.1 - применять дифференциальные уравнения при решении физических задач;
11.4.3.2 - составлять и решать уравнение гармонического колебания;
16. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Функция, ее свойства и график
Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций
10.4.1.1 - знать определение и способы задания функции;
10.4.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение)
Свойства функции
10.4.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.4.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции еҰ свойства:
1) область определения функции;
2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;

11.4.1.22 дифференциалдық теңдеулер туралы негізгі ұғымдарды білу;
11.4.1.23 дифференциалдық теңдеулердің жалпы және дербес шешімдері анықтамаларын білу;
11.4.1.24 - айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу;
11.4.1.25 - екінші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеулерді шешу (ay''+by'+cy=0 түріндегі ,мұндағы a,b,c -тұрақты шамалар);
2. Математикалық тіл және математикалық модель
10.4.2.
11.4.2.
10.4.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу;
10.4.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;
10.4.2.3 - нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық модельдерін құру
11.4.2.1 - анықталған интегралды жұмыс пен арақашықтықты есептеуге берілген физикалық есептерді шығару үшін қолдану;
11.3.2.2 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
3. Математикалық модельдеудің көмегімен есеп шығару
10.4.3.
11.4.3.
10.4.3.1 - туындының физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер шығару;
10.4.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару;
10.4.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару
11.4.3.1 - физикалық есептерді шығаруда дифференциалдық теңдеулерді қолдану;
11.4.3.2 - гармоникалық тербелістің теңдеуін құру және шешу
16. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
17. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Функция, оның қасиеттері және графигі
Функция және оның берілу тәсілдері. Функциялардың графиктерін түрлендіру
10.4.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
10.4.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);.
Функцияның қасиеттері
10.4.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.4.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;
2) функцияның мәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;

7) наибольшее и наименьшее значения функции;
8) четность, нечетность функции;
9) ограниченность функции;
10) непрерывность функции;
11) экстремумы функции;
Дробно-линейная функция
10.4.1.5 - определять свойства
дробно-линейной функции и строить ее график;
Понятия сложной и обратной функций
10.4.1.6 - знать определение обратной функции и находить функцию, обратную заданной и знать свойство расположения графиков взаимно обратных функций;
10.4.1.7 - уметь распознавать сложную функцию f(g(x)) и составлять композицию функций;
Тригонометрические функции
Тригонометрические функции, их свойства и графики
10.2.3.1 - знать определения, свойства тригонометрических функций и уметь строить их графики;
Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований
10.2.3.2 - уметь строить графики тригонометрических функций с помощью преобразований;
Обратные тригонометрические функции
Арксинуса. арккосинуса, арктангенса и арккотангенса
10.2.3.3 - знать определения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса и уметь находить их значения;
Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики
10.2.3.4 - знать определения и свойства обратных тригонометрических функций;
10.2.3.5 - строить графики обратных тригонометрических функций;
10.2.3.6 - выполнять преобразования выражений, содержащих обратные тригонометрические функции;
Простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции
10.2.3.7 - уметь решать простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции;
2 четверть
Тригонометрические уравнения
Простейшие тригонометрические уравнения
10.2.3.8 - уметь решать простейшие тригонометрические уравнения;
10.2.3.9 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью разложения на множители;
Методы решения тригонометрических уравнений и их систем.
10.2.3.10 - уметь решать тригонометрические уравнения, приводимые к квадратному уравнению;
10.2.3.11 - уметь решать тригонометрические уравнения с использованием тригонометрических формул;
10.2.3.12 - уметь решать однородные тригонометрические уравнения;
10.2.3.13 - уметь решать тригонометрические уравнения, используя формулы понижения степени тригонометрических функций;
10.2.3.14 - уметь решать тригонометрические уравнения методом введения вспомогательного аргумента;
10.2.3.15 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью универсальной подстановки;
10.2.3.16 - уметь решать системы тригонометрических уравнений;
Тригонометрические неравенства
Решение тригонометрических неравенств
10.2.3.17 - уметь решать простейшие тригонометрические неравенства;

7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) функцияның жұптылығы,тақтылығы;
9) функцияның шектелгендігі;
10) функция үзіліссіздігі;
11) функцияның экстремумдары сипаттай алу;
Бөлшек-сызықты функция
10.4.1.5 -
, бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу
Күрделі және кері функция ұғымдары
10.4.1.6 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;
10.4.1.7 - f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құру
Тригонометриялық функциялар
Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері
10.2.3.1 - тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу
Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен салу
10.2.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу
Кері тригонометриялық функциялар
Арксинус, арккосинус, арктангенс және арккотангенс
10.2.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері
10.2.3.4 - кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу;
10.2.3.5 - кері тригонометриялық функциялардың графиктерін салу;
10.2.3.6 - кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендірулер орындау
Кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулер
10.2.3.7 - кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алу
2-тоқсан
Тригонометриялық теңдеулер
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
10.2.3.8 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.9 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешу;
Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері
10.2.3.10 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.11 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;
10.2.3.12 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.13 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шеше алу;
10.2.3.14 - тригонометриялық теңдеулерді қосымша аргумент енгізу әдісі арқылы шеше алу;
10.2.3.15 - тригонометриялық теңдеулерді универсал алмастыру арқылы шеше алу;
10.2.3.16 - тригонометриялық теңдеулер жүйелерін шеше алу
Тригонометриялық теңсіздіктер
Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу
10.2.3.17 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;

10.2.3.18 - уметь решать тригонометрические неравенства;
Вероятность
Элементы комбинаторики и их применение для нахождения вероятности событий. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближҰнных вычислений
10.3.1.1 - различать понятия: "перестановки", "размещения" и "сочетания" без повторений и с повторениями;
10.3.1.2 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений без повторений;
10.3.1.3 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений с повторениями;
10.3.1.4 - решать задачи на нахождение вероятностей, применяя формулы комбинаторики;
10.3.1.5 - применять Бином Ньютона для приближҰнных вычислений (с натуральным показателем);
Вероятность события и ее свойства
10.3.2.1 - знать понятие случайного события, виды случайных событий и приводить их примеры;
10.3.2.2 - вычислять вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей
10.3.2.3 - понимать и применять правила сложения вероятностей
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - понимать и применять правила умножения вероятностей
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B) = P(B) ∙ PB(A);
Формула полной вероятности и формула Байеса
10.3.2.5 - знать формулу полной вероятности и применять ее при решении задач;
10.3.2.6 - знать формулу Байеса и применять ее при решении задач;
Формула Бернулли и ее следствия
10.3.2.7 - знать условия для применения схемы Бернулли и формулу Бернулли;
10.3.2.8 - использовать формулу Бернулли и ее следствия при решении задач;
Вероятностные модели реальных явлений и процессов
10.4.2.3, - составлять вероятностные модели реальных явлений и процессов;
3 четверть
Многочлены
Многочлены с несколькими переменными и их стандартный вид
10.2.1.1 - знать определение многочлена с несколькими переменными и приводить его к стандартному виду, определять степень многочлена стандартного вида;
Однородные и симметрические многочлены
10.2.1.2 - уметь распознавать симметрические и однородные многочлены;
Общий вид многочлена с одной переменной
10.2.1.3 - уметь распознавать многочлен с одной переменной и приводить его к стандартному виду;
10.2.1.4 - находить старший коэффициент, степень и свободный член многочлена с одной переменной;
Нахождение корней многочлена с одной переменной методом разложения на множители.
10.2.1.5 - находить корни многочлена с одной переменной методом разложения его на множители;
10.2.1.6 - использовать формулы
для разложения многочленов на множители при
;
Деление "уголком" многочлена на многочлен

10.2.3.18 - тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу
Ықтималдық
Комбинаторика элементтері және оларды оқиғалардың ықтималдықтарын табуда қолданылуы. Жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномы
10.3.1.1 - қайталанбайтын және қайталанбалы "алмастырулар", "орналастырулар", "терулер" ұғымдарын ажырата білу;
10.3.1.2 - қайталанбайтын алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.3 - қайталанбалы алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.4 - комбинаторика формулаларын қолданып, ықтималдықтарды табуға есептер шығару;
10.3.1.5 - жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) қолдану
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері
10.3.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру;
10.3.2.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу
Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері
10.3.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
*P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B)= P(B)PB(A);
Толық ықтималдық формуласы және Байес формуласы
10.3.2.5 - толық ықтималдық формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.6 - Байес формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану
Бернулли формуласы және оның салдарлары
10.3.2.7 - Бернулли схемасын қолдану шартын және Бернулли формуласын білу;
10.3.2.8 - Бернулли формуласы мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану
Нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық моделдері
10.4.2.3 - нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық модельдерін құру
3-тоқсан
Көпмүшелер
Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі
10.2.1.1 - бірнеше айнымалысы бар көпмүшенінің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау
Біртекті және симметриялы көпмүшелер
10.2.1.2 - симметриялы және біртекті көпмүшелерді танып білу
Бір айнымалысы бар көпмүшенің жалпы түрі
10.2.1.3 - бір айнымалысы бар көпмүшелерді ажырата және оны стандарт түрге келтіре алу;
10.2.1.4 - бір айнымалысы бар көпмүшенің бас коэффициентін, дәрежесін және бос мүшесін табу
Көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүше түбірлерін табу
10.2.1.5 - көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүшенің түбірлерін табу;
10.2.1.6 - көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу үшін
формулаларын қолдану
Көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлу

10.2.1.7 - выполнять деление "уголком" многочлена на многочлен;
Теорема Безу, схема Горнера
10.2.1.8 - применять теорему Безу и ее следствия при решении задач;
10.2.1.9 - применять различные способы нахождения корней симметрических и однородных многочленов;
10.2.1.10 - применять схему Горнера для нахождения корней многочлена;
Метод неопределенных коэффициентов
10.2.1.13 - знать метод неопределҰнных коэффициентов и применять его при разложении многочлена на множители;
Теорема о рациональном корне многочлена с целыми коэффициентами
10.2.1.11 - применять теорему о рациональном корне многочлена с одной переменной с целыми коэффициентами для нахождения его корней;
Уравнения высших степеней, приводимые к виду квадратного уравнения
10.2.2.1 - применять метод разложение на множители при решении уравнений высших степеней;
10.2.2.2 - применять метод введения новой переменной при решении уравнений высших степеней;
Обобщенная теорема Виета для многочлена третьего порядка)
10.2.1.12 - знать обобщенную теорему Виета и применять ее к многочленам третьего порядка;
Предел функции и непрерывность
Предел функции в точке и на бесконечности
10.4.1.8 - знать определение предела функции в точке и вычислять его;
10.4.1.9 - знать определение предела функции на бесконечности и вычислять его;
Асимптоты графика функции
10.4.1.10 - знать определение асимптоты к графику функции и уметь составлять уравнения асимптот;
Предел числовой последовательности
10.4.1.11 - находить пределы числовых последовательностей, применяя свойства предела функции на бесконечности;
Непрерывность функции в точке и на множестве
10.4.1.12 - знать определения непрерывности функции в точке и непрерывности функции на множестве;
10.4.1.13 - знать свойства непрерывных функций и применять их при доказательстве непрерывности функции;
Нахождение пределов.Первый замечательный предел
10.4.1.14 - применять методы раскрытия неопределенностей вида
и
при вычислении пределов;
10.4.1.15 - вычислять пределы, применяя первый замечательный предел;
Производная
Определение производной
10.4.1.16 - знать определения приращения аргумента и приращения функции;
10.4.1.17 - знать определение производной функции и находить производную функции по определению;
10.4.1.18 - находить производные постоянной функции и степенной функции;
Понятие дифференциала функции
10.4.1.19 - знать определение дифференциала функции и геометрический смысл дифференциала;
10.4.1.20 - находить дифференциал функции;
Правила нахождения производных
10.4.1.21 - знать и применять правила дифференцирования;
Производная сложной функции

10.2.1.7 - көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлуді орындау
Безу теоремасы, Горнер схемасы
10.2.1.8 - Безу теоремасын және оның салдарларын есеп шығаруда қолдану;
10.2.1.9 - симметриялы және біртекті көпмүшелер түбірлерін табудың түрлі тәсілдерін қолдану;
10.2.1.10 - көпмүше түбірлерін табу үшін Горнер схемасын қолдану
Анықталмаған коэффициенттер әдісі
10.2.1.13 - анықталмаған коэффициенттер әдісін білу және оны көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдану.
Бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірлері туралы теорема
10.2.1.11 - бір айнымалысы бар бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірі туралы теореманы оның түбірлерін табуда қолдану
Квадрат теңдеу түріне келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеулер
10.2.2.1 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдану;
10.2.2.2 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану
Үшінші дәрежелі көпмүше үшін жалпыланған Виет теоремасы
10.2.1.12 - жалпыланған Виет теоремасын білу және оны үшінші ретті көпмүшелерге қолдану
Функцияның шегі және үзіліссіздігі
Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі
10.4.1.8 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.4.1.9 - функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу
Функция графигінің асимптоталары
10.4.1.10 - функция графигіне жүргізілген асимптотаның анықтамасын білу және асимптоталардың теңдеулерін құра білу
Сан тізбегінің шегі
10.4.1.11 - функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу
Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі
10.4.1.12 - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу;
10.4.1.13 - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану
Шектерді табу. Бірінші тамаша шек
10.4.1.14 - шектерді есептеуде
және
түріндегі анықталмағандықтарды ашу әдістерін қолдану;
10.4.1.15 - бірінші тамаша шекті қолданып шектерді есептеу
Туынды
Туындының анықтамасы
10.4.1.16 - аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын білу;
10.4.1.17 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу;
10.4.1.18 - тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу
Функция дифференциалы ұғымы
10.4.1.19 - функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық мағынасын білу;
10.4.1.20 - функция дифференциалын табу
Туынды табу ережелері
10.4.1.21 - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану
Күрделі функция туындысы

10.4.1.22 - находить производную сложной функции;
Производные тригонометрических функций
10.4.1.23 - находить производные тригонометрических функций;
Производные обратных тригонометрических функций
10.4.1.24 - находить производные обратных тригонометрических функций;
Физический и геометрический смысл производной
10.4.2.1 - знать геометрический смысл производной;
10.4.2.2 - знать физический смысл производной;
10.4.3.1 - решать прикладные задачи, опираясь на физический смысл производной;
10.4.3.2 - решать задачи с использованием геометрического смысла производной;
Уравнение касательной к графику функции
10.4.1.25 - составлять уравнение касательной к графику функции в заданной точке;
4 четверть
Применение производной
Признаки возрастания и убывания функции
10.4.1.26 - знать необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
10.4.1.27 - находить промежутки возрастания (убывания) функции;
Критические точки и точки экстремума функции
10.4.1.28 - знать определения критических точек и точек экстремума функции, условие существования экстремума функции;
10.4.1.29 - находить критические точки и точки экстремума функции;
Точки перегиба функции, выпуклость графика функции. Исследование функции на выпуклость
10.4.1.30 - находить вторую производную функции;
10.4.1.31 - знать определение точки перегиба графика функции и необходимое и достаточное условие выпуклости вверх (вниз) графика функции на интервале;
10.4.1.32 - уметь находить интервалы выпуклости вверх (вниз) графика функции;
Исследование функции с помощью производной и построение графика
10.4.1.33 - исследовать свойства функции с помощью производной и строить еҰ график;
Наибольшее и наименьшие значения функции на отрезке
10.4.1.34 - находить наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
10.4.3.3 - решать прикладные задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
Случайные величины и их числовые характеристики
Случайные величины
10.3.2.9 - понимать, что такое случайная величина и приводить примеры случайных величин;
Дискретные случайные величины
10.3.2.10 - знать определение дискретной и непрерывной случайной величины и уметь их различать;
10.3.2.11 - составлять таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
Понятие непрерывной случайной величины
10.3.2.12 - знать понятие математического ожидания дискретной случайной величины и его свойства;
Числовые характеристики дискретных случайных величин
10.3.2.13 - вычислять математическое ожидание дискретной случайной величины;

10.4.1.22 - күрделі функцияның туындысын табу
Тригонометриялық функциялардың туындылары
10.4.1.23 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
Кері тригонометриялық функциялардың туындылары
10.4.1.24 - кері тригонометриялық функциялардың туындыларын табу
Туындының физикалық және геометриялық мағынасы
10.4.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу;
10.4.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;
10.4.3.1 - туындының физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер шығару;
10.4.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару
Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі
10.4.1.25 - берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құру
4-тоқсан
Туындының қолданылуы
Функцияның өсу және кему белгілері
10.4.1.26 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу;
10.4.1.27 - функцияның өсу (кему) аралықтарын табу
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері
10.4.1.28 - функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу;
10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу
Функция графигінің иілу нүктелері, функция графигінің дөңестігі. Функцияны дөңестікке зерттеу
10.4.1.30 - функцияның екінші ретті туындысын табу;
10.4.1.31 - функция графигінің иілу нүктесінің анықтамасын және функция графигінің аралықтағы дөңестігінің (ойыстығының) қажетті және жеткілікті шартын білу,
10.4.1.32 - функция графигінің дөңес (ойыс) аралықтарын таба білу
Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу.
10.4.1.33 - туындының көмегімен функцияның қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу
Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері
10.4.1.34 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу;
10.4.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару
Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары
Кездейсоқ шамалар
10.3.2.9 - кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру
Дискретті кездейсоқ шамалар
10.3.2.10 - дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырата алу;
10.3.2.11 - кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңы кестесін құру
Үзіліссіз кездейсоқ шама ұғымы
10.3.2.12 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімі ұғымын және оның қасиеттерін білу
Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары
10.3.2.13 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу;

10.3.2.14 - вычислять дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
10.3.2.15 - решать задачи с использованием числовых характеристик дискретных случайных величин;
Виды распределения дискретных случайных величин. Закон больших чисел
10.3.2.16 - распознавать виды распределения дискретных случайных величин: биномиальное распределение, геометрическое распределение, гипергеометрическое распределение;
10.3.2.17 - знать формулировку закона больших чисел;
Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса
11 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса
Первообразная и интеграл
Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла
11.4.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.4.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.4.1.3 - знать основные неопределенные интегралы:
и применять их при решении задач;
Методы интегрирования
11.4.1.4 - находить интеграл, используя метод замены переменной;
11.4.1.5 - находить интеграл, используя метод интегрирования по частям;
Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл
11.4.1.6 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения еҰ площади;
Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач
11.4.1.7 - знать понятие определҰнного интеграла, уметь вычислять определҰнный интеграл;
11.4.1.8 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.4.1.9 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.4.2.1 - применять определҰнный интеграл для решения физических задач на вычисление работы и расстояния;
Элементы математической статистики
Генеральная совокупность и выборка
11.4.2.2 - знать и понимать основные термины математической статистики;
Дискретные и интервальные вариационные ряды
11.3.3.1 - знать и понимать основные термины математической статистики;
11.3.3.2 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
11.3.3.3 - анализировать данные вариационного ряда в соответствии с заданным условием;
Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным
11.3.3.4 - оценивать числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
2 четверть
Степени и корни. Степенная функция
Корень n-ой степени и его свойства
11.2.1.1 - знать определение корня n-ой степени и арифметического корня n-ой степени;

10.3.2.14 - дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы мен орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептеу;
10.3.2.15 - дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын
Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері. Үлкен сандар заңы
10.3.2.16 - дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлерін ажырата білу: биномдық үлестірім, геометриялық үлестірім, гипергеометриялық үлестірім;
10.3.2.17 - үлкен сандар заңының тұжырымдамасын білу
10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Алғашқы функция және интеграл
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері
11.4.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.4.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.4.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
1.
2.
3.
4.
;
5.
;
6.
білу және оларды есептер шығаруда қолдану
Интегралдау тәсілдері
11.4.1.4 - айнымалыны алмастыру әдісімен интегралды есептеу;
11.4.1.5 - бөліктеп интегралдау әдісімен интегралды есептеу
Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
11.4.1.6 - қисықсызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон – Лейбниц формуласын қолдану
Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы
11.4.1.7 - анықталған интеграл ұғымын білу, анықталған интегралды есептей білу;
11.4.1.8 - берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.4.1.9 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.4.2.1 - анықталған интегралды жұмыс пен арақашықтықты есептеуге берілген физикалық есептерді шығару үшін қолдану
Математикалық статистика элементтері
Бас жиын және таңдама
11.3.2.2 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар
11.3.3.1 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
11.3.3.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу
Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау
11.3.3.3 - берілген шартқа сәйкес вариациялық қатарлардың деректерін талдау;
11.3.3.4 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау
2-тоқсан
Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция
n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері
11.2.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу;

11.2.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем
11.2.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.2.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
Преобразование иррациональных выражений
11.2.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
Степенная функция, ее свойства и график
11.4.1.10 - знать определение степенной функции с действительным показателем; строить график степенной функции с действительным показателем в зависимости от показателя степени;
11.4.1.11 - знать свойства степенной функции;
Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем
11.4.1.12 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.4.1.13 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
Иррациональные уравнения и неравенства
Иррациональные уравнения и их системы
11.2.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.2.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ю степень;
11.2.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;
11.2.2.4 - уметь решать системы иррациональных уравнений;
Иррациональные неравенства
11.2.2.5 - уметь решать иррациональные неравенства;
3 четверть
Комплексные числа
Мнимые числа. Определение комплексных чисел
11.1.1.1 - знать определение комплексного числа и его модуля;
11.1.1.2 - уметь изображать комплексное число на комплексной плоскости;
11.1.1.3 - знать определение сопряженных комплексных чисел и их свойства;
Действия над комплексными числами в алгебраической форме
11.1.2.1 - выполнять арифметические действия над комплексными числами в алгебраической форме;
11.1.2.2 - применять закономерность значения in при возведении в целую степень комплексного числа в алгебраической форме;
11.1.2.3 - уметь извлекать квадратный корень из комплексного числа;
Комплексные корни квадратных уравнений
11.1.2.4 - решать квадратные уравнения на множестве комплексных чисел;
Основная теорема алгебры
11.1.2.5 - знать основную теорему алгебры и еҰ следствия;
Показательная и логарифмическая функции
Показательная функция, ее свойства и график
11.4.1.14 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.4.1.15 - применять свойства показательной функции при решении задач;
Логарифм числа и его свойства

11.2.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу
Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру.
11.2.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.2.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану
Иррационал өрнектерді түрлендіру.
11.2.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану
Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі
11.4.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функция анықтамасын білу; дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.4.1.11 - дәрежелік функция қасиеттерін білу
Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы
11.4.1.12 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.4.1.13 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережесін білу және қолдану
Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер
Иррационал теңдеулер мен олардың жүйелері
11.2.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін мәндер жиынын анықтай алу;
11.2.2.2 - теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.2.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.2.2.4 - иррационал теңдеулер жүйелерін шеше алу
Иррационал теңсіздіктер
11.2.2.5 - иррационал теңсіздіктерді шеше алу
3-тоқсан
Комплекс сандар
Жорамал сандар. Комплекс сандар анықтамасы
11.1.1.1 - комплекс санның және оның модулінің анықтамаларын білу;
11.1.1.2 - комплекс санды комплекс жазықтықта кескіндеу алу;
11.1.1.3 - түйіндес комплекс сандар анықтамасы мен олардың қасиеттерін білу
Алгебралық түрдегі комплекс сандарға амалдар қолдану
11.1.2.1 - алгебралық түрде берілген комплекс сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
11.1.2.2 - алгебралық түрдегі комплекс санды бүтін дәрежеге шығарғанда мәнінің заңдылығын қолдану;
11.1.2.3 - комплекс санның квадрат түбірін таба алу;
Квадрат теңдеулердің комплекс түбірлері
11.1.2.4 - квадрат теңдеулерді комплекс сандар жиынында шешу
Алгебраның негізгі теоремасы
11.1.2.5 - алгебраның негізгі теоремасын және оның салдарларын білу
Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар
Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі
11.4.1.14 көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.15 көрсеткіштік функция қасиеттерін есептер шығаруда қолдану
Сан логарифмі және оның қасиеттері

11.4.1.16 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.4.1.17 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
Логарифмическая функция, ее свойства и график
11.4.1.18 - знать определение логарифмической функции и строить ее график;
11.4.1.19 - знать и применять свойства логарифмической функции;
Производная и интеграл показательной функции
11.4.1.20 - находить производную и интеграл показательной функции;
Производная логарифмической функции
11.4.1.21 - находить производную логарифмической функции;
Показательные и логарифмические уравнения и неравенства
Показательные уравнения и их системы
11.2.2.6 - знать и применять методы решения показательных уравнений;
11.2.2.7 - уметь решать системы показательных уравнений;
Логарифмические уравнения и их системы
11.2.2.8 - знать и применять методы решения логарифмических уравнений;
11.2.2.9 - уметь решать системы логарифмических уравнений;
Показательные неравенства
11.2.2.10 - уметь решать показательные неравенства и их системы;
Логарифмические неравенства
11.2.2.11 - уметь решать логарифмические неравенства и их системы;
4 четверть
Дифференциальные уравнения
Основные сведения о дифференциальных уравнениях
11.4.1.22 - знать основные понятия о дифференциальных уравнениях;
11.4.1.23 - знать определения частного и общего решений дифференциального уравнения;
Дифференциальные уравнения первого порядка c разделяющимися переменными
11.4.1.24 - решать дифференциальные уравнения с разделяющимися переменными;
11.4.3.1 - применять дифференциальные уравнения при решении физических задач;
Линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка с постоянными коэффициентами
11.4.1.25 - решать линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка (вида ay''+by'+cy=0 ,где a,b,c - постоянные);
11.4.3.2 - составлять и решать уравнение гармонического колебания;
Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов
Приложение 105
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 105 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

11.4.1.16 сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.4.1.17 логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану
Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі
11.4.1.18 логарифмдік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.19 логарифмдік функция қасиеттерін білу және қолдану
Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы
11.4.1.20 көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу
Логарифмдік функцияның туындысы
11.4.1.21 логарифмдік функцияның туындысын табу
Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері
11.2.2.6 - көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.7 - көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шеше білу
Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері
11.2.2.8 - логарифмдік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.9 - логарифмдік теңдеулер жүйелерін шеше білу
Көрсеткіштік теңсіздіктер
11.2.2.10 - көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
Логарифмдік теңсіздіктер
11.2.2.11 - логарифмдік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу
4-тоқсан
Дифференциалдық теңдеулер
Дифференциалдық теңдеулер туралы жалпы мағлұмат
11.4.1.22 дифференциалдық теңдеулер туралы негізгі ұғымдарды білу;
11.4.1.23 дифференциалдық теңдеулердің жалпы және дербес шешімдері анықтамаларын білу
Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер
11.4.1.24 - айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу;
11.4.3.1 - физикалық есептерді шығаруда дифференциалдық теңдеулерді қолдану
Екінші ретті тұрақты коэффициентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер.
11.4.1.25 - екінші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеулерді шешу (ay''+by'+cy=0 түріндегі ,мұндағы a,b,c -тұрақты шамалар);
11.4.3.2 - гармоникалық тербелістің теңдеуін құру және шешу
10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
105-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 105-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Изучение учебного предмета "Алгебра и начала анализа" на уровне общего среднего образования является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых, которая определяется практической значимостью математики, еҰ возможностями в формировании и развитии логического и критического мышления человека. Освоение учащимися основ математических знаний и умений, необходимых для изучения естественнонаучных дисциплин, способствует формированию целостного представления об окружающем мире.
3. Цель: интеллектуальное развитие учащихся, формирование качеств мышления, необходимых человеку для свободной ориентации в современном мире; овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической деятельности, для изучения смежных дисциплин, для продолжения образования.
4. Задачи:
способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
содействовать применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
направлять знания учащихся на создание математических моделей с целью решения задач, и обратно, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, а также использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
развивать личностные качества, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Алгебра и начала анализа" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

2. Жалпы орта білім беру деңгейінде "Алгебра және анализ бастамалары" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оны оқып-үйрену барысында математиканың практикалық маңыздылығы, тұлғаның логикалық және сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қалыптастыру мен дамыту арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруға мүмкіндік жасайды. Сондай-ақ, ғылыми-жаратылыстану пәндерін оқып-білуге қажетті математикалық білім мен білік негіздерін игеру қоршаған ортаның біртұтастығы туралы түсінікті қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Мақсаты: қазіргі замандағы қоғамда өзін еркін сезінуге адамға қажетті ойлау қасиеттерін қалыптастыру арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту; практикалық іс-әрекеттерде қолдануда, басқа пәндерді үйренуде, білім алуды жалғастыруда қажетті математикалық білімді меңгеру.
4. Міндеттері:
Бағдарламаның "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, сандық қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге ықпал ету;
есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді суреттеп беруге бағыттау;
практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен олардың нақтылығын айқындауда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар түрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, белсенділік, табандылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінің мазмұны
5. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 10 класса:
1) Повторение курса алгебры 7-9 классов;
2) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразование графиков функций. Свойства функции. Понятие обратной функции. Сложная функция;
3) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс;
4) "Тригонометрические уравнения и неравенства". Простейшие тригонометрические уравнения. Методы решения тригонометрических уравнений. Решение простейших тригонометрических неравенств;
5) "Вероятность". Вероятность события и ее свойства. Правила сложения и умножения вероятностей;
6) "Производная". Предел функции в точке и на бесконечности. Непрерывность функции в точке и на множестве. Определение производной. Правила нахождения производных. Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной. Производная сложной функции. Производные тригонометрических функций;
7) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
8) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин;
9) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 11 класса:
1) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса;
2) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Вычисление площадей плоских фигур и объемов тел вращения с помощью определенного интеграла;
3) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем;
4) "Иррациональные уравнения". Иррациональные уравнения. Методы решения иррациональных уравнений;

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. 10-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау;
2) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу тәсілдері. Функциядың графиктерін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Кері функция ұғымы. Күрделі функция;
3) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс;
4) "Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу;
5) "Ықтималдық". Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері;
6) "Туынды". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі. Туындының анықтамасы. Туындыны табу ережелері. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі. Күрделі функцияның туындысы. Тригонометриялық функциялардың туындылары;
7) "Туындының қолданылуы". Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары;
9) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау;
2) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері. Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл. Жазық фигуралар аудандары мен айналу денелерінің көлемдерін анықталған интеграл көмегімен есептеу;
3) "Дәреже және түбір. Дәрежелік функция". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі. Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы;
4) "Иррационал теңдеулер". Иррационал теңдеулер. Иррационал теңдеулерді шешу әдістері;

5) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции;
6) Показательные уравнения. Логарифмические уравнения. Показательные неравенства. Логарифмические неравенства;
7) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным;
8) Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов.
8. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела, которые позволят учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета включает три раздела: "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
10. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
Алгебраические выражения и их преобразования;
Уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
Тригонометрия.
11. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
Основы теории вероятностей;
Статистика и анализ данных.
12. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
Начала математического анализа;
Решение задач с помощью математического моделирования;
Математический язык и математическая модель.
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1." – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
14. Обучающийся должен:
Раздел 1. "Алгебра"
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Алгебраические
выражения и преобразования
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - знать определение корня п-ой степени и арифметического корня п-ой степени;
11.1.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
11.1.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;

5) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері мен графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері мен графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы;
6) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер. Логарифмдік теңдеулер. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңдеулер. Логарифмдік теңсіздіктер;
7) "Математикалық статистика элементтері". Бас жиын және таңдама. Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдама бойынша бағалау;
8) 10-11 сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқыту мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны үш бөлімді қамтиды: "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
10. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру,
2) Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) Тригонометрия.
11. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Ықтималдықтар теориясының негіздері;
2) Статистика және деректерді талдау.
12. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Математикалық анализ бастамалары;
2) Математикалық тіл және математикалық модель;
3) Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
14. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. "Алгебра"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбірдің анықтамасын білу;
11.1.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;
11.1.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;

11.1.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
11.1.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.1.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ую степень;
11.1.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;
11.1.2.4 - уметь решать показательные уравнения;
11.1.2.5 - уметь решать логарифмические уравнения;
11.1.2.6 - уметь решать показательные неравенства;
11.1.2.7 - уметь решать логарифмические неравенства;
3.Тригонометрия
10.1.3.
11.1.3.
10.1.3.1 - знать определения, свойства тригонометрических функций и уметь строить их графики;
10.1.3.2 - уметь строить графики тригонометрических функций с помощью преобразований;
10.1.3.3 - знать определения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса и уметь находить их значения;
10.1.3.4 - находить значения выражений, содержащих обратные тригонометрические функции;
10.1.3.5 - уметь решать простейшие тригонометрические уравнения;
10.1.3.6 - уметь решать тригонометрические уравнения методом разложения на множители:
10.1.3.7 - уметь решать тригонометрические уравнения, приводимые к квадратному уравнению;
10.1.3.8 - уметь решать однородные тригонометрические уравнения;
10.1.3.9 - уметь решать простейшие тригонометрические неравенства;
Раздел 2. "Статистика и теория вероятностей"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Основы теории вероятностей
10.2.1.
11.2.1
10.2.1.1 - знать понятие случайного события, виды случайных событий и приводить их примеры;
10.2.1.2 - вычислять вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
10.2.1.3 - понимать и применять правила сложения и умножения вероятностей
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B);
* P(A + B) = P(A) + P(B);
* P(A +B) = P(A)+P(B)–P(A ∙ B);
10.2.1.4 - понимать, что такое случайная величина и приводить примеры случайных величин;
10.2.1.5 - знать определение дискретной и непрерывной случайной величины и уметь их различать;
10.2.1.6 - составлять таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
10.2.1.7 - знать определение математического ожидания дискретной случайной величины;
10.2.1.8 - вычислять математическое ожидание дискретной случайной величины;
10.2.1.9 - вычислять дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;

11.1.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
11.1.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
2. Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін болатын мәндер жиынын анықтай алу;
11.1.2.2 - теңдеудің екі жағын n дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.4 - көрсеткіштік теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.5 - логарифмдік теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.6 - көрсеткіштік теңсіздіктерді шеше алу;
11.1.2.7 - логарифмдік теңсіздіктерді шеше алу;
3.Тригонометрия
10.1.3.
11.1.3.
10.1.3.1 - тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу;
10.1.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу;
10.1.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
10.1.3.4 - құрамында кері тригонометриялық функциялары бар өрнектердің мәндерін табу;
10.1.3.5 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.6 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алу;
10.1.3.7 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.8 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.9 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
2-бөлім. "Статистика және ықтималдықтар теориясы"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Ықтималдықтар теориясының негіздері
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру;
10.2.1.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу;
10.2.1.3 - ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелерін:
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B);
* P(A + B) = P(A) + P(B);
* P(A +B) = P(A)+P(B)- P(A∙B) түсіну және қолдану;
10.2.1.4 - кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру;
10.2.1.5 - дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырата алу;
10.2.1.6 - кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңы кестесін құру;
10.2.1.7 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімі ұғымын және оның қасиеттерін білу;
10.2.1.8 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу;
10.2.1.9 - дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы мен орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептеу;

11.3.1.3 - знать основные неопределҰнные интегралы
и применять их при решении задач;
11.3.1.4 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения ее площади;
11.3.1.5 - знать понятие определенного интеграла, уметь вычислять определенный интеграл;
11.3.1.6 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.3.1.7 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.3.1.8 - знать определение степенной функции и строить график степенной функции в зависимости от показателя степени;
11.3.1.9 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.10 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.11 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.3.1.12 - знать свойства показательной функции в зависимости от основания;
11.3.1.13 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.3.1.14 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
11.3.1.15 - знать определение логарифмической функции, ее свойства и строить ее график;
11.3.1.16 - находить производную и интеграл показательной функции;
11.3.1.17 - находить производную логарифмической функции;
2.Математический язык и математическая модель
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - знать геометрический смысл производной;
10.3.2.2 - знать физический смысл производной;
3. Решение задач с помощью математического моделирования
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - решать прикладные задачи, опираясь на физический смысл производной;
10.3.3.2 - решать задачи с использованием геометрического смысла производной;
10.3.3.3 - решать прикладные задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
15. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс
Раздел долго-срочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Функция, ее свойства и график
Функция и способы ее задания

11.3.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
1.
2.
3.
;
4.
;
5.
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.1.4 - қисық сызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолдану;
11.3.1.5 - анықталған интеграл ұғымын білу және оны есептеу;
11.3.1.6-берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.3.1.7 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.3.1.8 - дәрежелік функция анықтамасын білу және дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.3.1.9 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.3.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережелерін білу және қолдану;
11.3.1.11 - көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.3.1.12 - көрсеткіштік функцияның негізіне қатысты қасиеттерін білу;
11.3.1. 13 - сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.3.1.14 - логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
11.3.1.15 - логарифмдік функцияның анықтамасын, қасиеттерін білу және оның графигін салу;
11.3.1.16 - көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
11.3.1.17 - логарифмдік функцияның туындысын табу;
2. Математикалық тіл және математикалық модель
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу;
10.3.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;
3. Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - туындының физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер шығару;
10.3.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару;
10.3.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару;
15. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
16. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі қосымшада берілген ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Функция, оның қасиеттері және графигі
Функция және оның берілу тәсілдері

11.3.1.11 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.3.1.12 - знать свойства показательной функции в зависимости от основания;
Логарифм числа и его свойства
11.3.1.13 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.3.1.14 - знать свойства ло-гарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
Логарифмическая функция, ее свойства и график
11.3.1.15 - знать определение логарифмической функции, ее свойства и строить ее график;
Производная и интеграл показательной функции
11.3.1.16 - находить производную и интеграл показательной функции;
Производная логарифмической функции
11.3.1.17 - находить производную логарифмической функции;
Показательные и логарифмические уравнения и неравенства
Показательные уравнения
11.1.2.4 - уметь решать показательные уравнения;
Логарифмические уравнения
11.1.2.5 - уметь решать логарифмические уравнения;
Показательные неравенства
11.1.2.6 - уметь решать показательные неравенства;
Логарифмические неравенства
11.1.2.7 - уметь решать логарифмические неравенства;
4 четверть
Элементы математической статистики
Генеральная совокупность и выборка
11.2.2.1 - знать и понимать основные термины математической статистики;
Дискретные и интервальные вариационные ряды
11.2.2.2 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным
11.2.2.3 - оценивать число-вые характеристики случай-ных величин по выборочным данным.
Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов
Приложение 106
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Изучение учебного предмета "Геометрия" на уровне общего среднего образования является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых и способствует развитию логического, абстрактного, пространственного, критического мышления, освоению научных методов познания действительности, осознанию практической значимости математики. Применение математического языка при обосновании выводов в рассуждениях требует от учащихся свободного использования математической терминологии, логических конструкций и символов, что способствует формированию общей культуры человека.

11.3.1.11 - көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.3.1.12 - көрсеткіштік функцияның негізіне қатысты қасиеттерін білу;
Сан логарифмі және оның қасиеттері
11.3.1. 13 - сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.3.1.14 - логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
Логарифмдік функция, оның қасиеттері мен графигі
11.3.1.15 - логарифмдік функцияның анықтамасын, қасиеттерін білу және оның графигін салу
Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы
11.3.1.16 - көрсеткіштік функцияның туындысы мен мен интегралын табу;
Логарифмдік функцияның туындысы
11.3.1.17 - логарифмдік функцияның туындысын табу;
Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
Көрсеткіштік теңдеулер
11.1.2.4 - көрсеткіштік теңдеулерді шеше алу;
Логарифмдік теңдеулер
11.1.2.5 - логарифмдік теңдеулерді шеше алу;
Көрсеткіштік теңсіздіктер
11.1.2.6 - көрсеткіштік теңсіздіктерді шеше алу;
Логарифмдік теңсіздіктер
11.1.2.7 - логарифмдік теңсіздіктерді шеше алу;
4-тоқсан
Математикалық статистика элементтері
Бас жиын және таңдама
11.2.2.1 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар
11.2.2.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу;
Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау
11.2.2.3 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау;
10-11 сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
106-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Жалпы орта білім беру (қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы) деңгейінде "Геометрия" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оны оқып-үйрену барысында математиканың практикалық маңыздылығы, тұлғаның логикалық және сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қалыптастыру мен дамыту арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруға мүмкіндік жасайды. Сондай-ақ, ғылыми-жаратылыстану пәндерін оқып-білуге қажетті математикалық білім мен білік негіздерін игеру қоршаған ортаның бір тұтастығы туралы түсінікті қалыптастыруға ықпал етеді.

3) "Перпендикулярность в пространстве". Перпендикулярность прямой и плоскости. Теорема о трех перпендикулярах. Расстояния в пространстве. Углы в пространстве. Перпендикулярность плоскостей. Прямоугольный параллелепипед. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и еҰ площадь;
4) "Прямоугольная система координат и векторы в пространстве". Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарные и компланарные векторы. Прямоугольная система координат в пространстве. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка. Скалярное произведение векторов. Уравнение сферы. Уравнение плоскости. Уравнение прямой в пространстве.
5) Повторение курса геометрии 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 11 класса:
1) Повторение курса геометрии 10 класса;
2) "Многогранники". Понятия о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Призма и ее элементы, виды призм. Развертка, площадь боковой и полной поверхности призмы. Пирамида и ее элементы. Правильная пирамида. Усеченная пирамида. Развертка, площадь боковой и полной поверхности пирамиды и усеченной пирамиды. Сечения многогранников плоскостью. Правильные многогранники;
3) "Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве". Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве. Расстояние от точки до плоскости в пространстве. Нахождение угла между двумя прямыми, угла между прямой и плоскостью в пространстве;
4) "Тела вращения и их элементы". Цилиндр и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности цилиндра. Конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности конуса. Усеченный конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности усеченного конуса. Сфера, шар и их элементы. Касательная плоскость к сфере. Площадь поверхности сферы. Сечения цилиндра, конуса и шара плоскостью;
5) "Объемы тел". Общие свойства объемов тел. Объем призмы. Объем пирамиды и усеченной пирамиды. Объем цилиндра. Объем конуса и усеченного конуса. Подобие пространственных фигур. Объем шара и его частей. Комбинации геометрических тел;
6) Повторение курса геометрии 10-11 классов.

3) "Кеңістіктегі перпендикулярлық". Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема. Кеңістіктегі арақашықтықтар. Кеңістіктегі бұрыштар. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Тікбұрышты параллелепипед. Жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы және оның ауданы;
4) "Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар". Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту. Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесінді ортасының координаталары. Векторлардың скаляр көбейтіндісі. Сфера теңдеуі. Жазықтық теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі;
5) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Көпжақтар". Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Көпжақ ұғымы. Призма және оның элементтері, призма түрлері. Призманың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Пирамида және оның элементтері. Дұрыс пирамида. Қиық пирамида. Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Көпжақтардың жазықтықпен қималары. Дұрыс көпжақтар;
3) "Кеңістіктегі түзу мен жазықтық теңдеулерінің қолданылуы". Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Кеңістістегі нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық. Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты, түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу;
4) "Айналу денелері және олардың элементтері". Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Сфера, шар және олардың элементтері. Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Сфера бетінің ауданы. Шар және оның элементтері. Шардың, сфераның жазықтықпен қималары. Цилиндр, конус және шардың жазықтықпен қималары;
5) "Денелердің көлемдері". Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері. Призма көлемі. Пирамида және қиық пирамида көлемдері. Цилиндр көлемі. Конус және қиық конус көлемдері. Кеңістік фигураларының ұқсастығы. Шар және оның бөліктерінің көлемдері. Геометриялық денелердің комбинациялары;
6) 10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастмалары курсын қайталау.

8. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого раздела, что позволит учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета "Геометрия" включает следующие разделы:
1) Понятие о геометрических фигурах;
2) Взаимное расположение геометрических фигур;
3) Метрические соотношения;
4) Векторы и преобразования.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – раздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.2: "10" – класс,
"1" – раздел, "2" – нумерация учебной цели.
11. Обучающийся должен:
Раздел
10 класс
11 класс
1. Понятие о геометрических фигурах
10.1.
11.1.
10.1.1 - знать определение тетраэдра и параллелепипеда, уметь изображать тетраэдр, параллелепипед и их элементы на плоскости;
10.1.2 - знать определение и свойства прямоугольного параллелепипеда;
11.1.1 - знать понятие многогранного угла и геометрического тела, уметь изображать их на плоскости;
11.1.2 - знать определение многогранника и его элементов;
11.1.3 - знать определение призмы, ее элементов, виды призм; уметь изображать их на плоскости;
11.1.4 - знать определение пирамиды, ее элементов, виды пирамид; уметь изображать их на плоскости;
11.1.5 - знать определение усеченной пирамиды, уметь изображать ее на плоскости;
11.1.6 - знать определение правильного многогранника, распознавать виды правильных многогранников;
11.1.7 - знать определение цилиндра, его элементов; уметь изображать цилиндр на плоскости;
11.1.8 - знать определение конуса, его элементов; уметь изображать конус на плоскости;
11.1.9 - знать определение усеченного конуса, его элементов; уметь изображать усеченный конус на плоскости;
11.1.10 - знать определение сферы, шара; уметь изображать их на плоскости;
11.1.11 - уметь выполнять развҰртки многогранников и тел вращений;
2. Взаимное расположение геометрических фигур
10.2.
11.2.
10.2.1 - знать аксиомы стереометрии, их следствия; иллюстрировать и записывать их с помощью математических символов;
10.2.2 - знать определение параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве, определять и изображать их;
10.2.3 - знать свойства параллельных прямых в пространстве и применять их при решении задач;

8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтиды. Әр бөлім ішінде тізбектеліп жазылған оқу мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) Геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) Метрикалық қатынастар;
4) Векторлар және түрлендірулер.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлім ретін, үшінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.1.2. кодында "10" - сынып, "1" - бөлім, "2" - оқу мақсатының реттік саны.
11. Білім алушыларға қойылатын талаптар:
Бөлім
10-сынып
11-сынып
1.Геометриялық фигуралар туралы түсінік
10.1.
11.1.
10.1.1 - тетраэдр және параллелепипедтің анықтамаларын білу, тетраэдр, параллелепипедті және олардың элементтерін жазықтықта кескіндей алу;
10.1.2 - тікбұрышты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.1.1 - көпжақты бұрыш пен геометриялық дене ұғымдарын білу, оларды жазықтықта кескіндеу алу;
11.1.2 - көпжақтың анықтамасын және оның элементтерін білу;
11.1.3 - призманың анықтамасын, оның элементтерін, призма түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.4 - пирамиданың анықтамасын, оның элементтерін, пирамида түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.5 - қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу;
11.1.6 - дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу;
11.1.7 - цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу;
11.1.8 - конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.1.9 - қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін білу, қиық конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.1.10 - сфера, шардың анықтамаларын білу; жазықтықта кескіндей алу;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
2. Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
10.2.
11.2.
10.2.1 - стереометрия аксиомаларын, олардың салдарларын білу; оларды кескіндеу және математикалық символдар арқылы жазып көрсету;
10.2.2 - кеңістіктегі параллель және айқас түзулер анықтамаларын білу, оларды анықтау және кескіндеу;
10.2.3 - кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;

10.2.4 - знать признак и свойства параллельности прямой и плоскости, применять их при решении задач;
10.2.5 - знать признак и свойства параллельности плоскостей, применять их при решении задач;
10.2.6 - знать определение и свойства перпендикулярных прямых и применять их при решении задач;
10.2.7 - знать определение, признак и свойства перпендикулярности прямой и плоскости, применять их при решении задач;
10.2.8 - знать определение перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной в пространстве;
10.2.9 - знать определение угла между двумя прямыми в пространстве ;
10.2.10 - уметь изображать угол между скрещивающимися прямыми и их общий перпендикуляр;
10.2.11 - изображать ортогональную проекцию плоской фигуры на плоскость;
11.2.1 - уметь строить сечения многогранника плоскостью;
11.2.2 - изображать сечения цилиндра, конуса и шара плоскостью;
11.2.3 - знать взаимное расположение плоскости и сферы;
11.2.4 - определять расположение проекции вершины пирамиды на плоскость основания;
11.2.5 - изображать комбинации геометрических тел на плоскости;
3.Метрические соотношения
10.3.
11.3.
10.3.1 - знать теорему о трех перпендикулярах и применять еҰ при решении задач;
10.3.2 - знать определение угла между прямой и плоскостью, уметь изображать и находить его величину;
10.3.3 - знать определение угла между плоскостями (двугранный угол), уметь изображать и находить его величину;
10.3.4 - знать признак и свойство перпендикулярных плоскостей и применять их при решении задач;
10.3.5 - уметь находить расстояние от точки до плоскости и между скрещивающимися прямыми;
10.3.6 - знать формулу площади ортогональной проекции плоской фигуры на плоскость и применять ее при решении задач;
10.3.7 - выводить свойства прямоугольного параллелепипеда и применять их при решении задач;
11.3.1 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности призмы и применять их при решении задач;
11.3.2 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды (усеченной пирамиды) и применять их при решении задач;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
11.3.4 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности цилиндра и применять их при решении задач;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.6 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности конуса и применять их при решении задач;
11.3.7 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности усеченного конуса и применять их при решении задач;

10.2.4 - түзу мен жазықтықтың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.5 - жазықтықтардың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.6 - перпендикуляр түзулердің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.7 - түзу мен жазықтықтың перпендикулярлық анықтамасын, белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.8 - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу;
10.2.9 - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу;
10.2.10 - айқас түзулер арасындағы бұрыш пен олардың ортақ перпендикулярын сызбада кескіндей алу;
10.2.11 - жазық фигураның ортогональ проекциясын жазықтықта салу;
11.2.1 - көпжақтың жазықтықпен қималарын сала білу;
11.2.2 - цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қималарын кескіндеу;
11.2.3 - сфера мен жазықтықтың өзара орналасуын білу;
11.2.4 - пирамида төбесінің табан жазықтығына проекциясының орналасуын анықтау;
11.2.5 - көпжақтар мен айналу денелерінің комбинацияларын жазықтықта кескіндеу;
3. Метрикалық қатыстар
10.3.
11.3.
10.3.1 - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрыштың анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
10.3.3 - жазықтықтар арасындағы бұрыштың (екіжақты бұрыш) анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
10.3.4 - жазықтықтардың перпендикулярлық белгісі мен қасиетін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.3.5 - нүктеден жазықтыққа дейінгі және айқас түзулер арасындағы арақашықтықтарды таба білу;
10.3.6 - жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы ауданының формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.7 - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану;
11.3.1 - призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.2 - пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.4 - цилиндрдің бүйір беті және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.6 - конустың бүйір және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.7 - қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;

11.3.8 - решать задачи на нахождение площади поверхности сферы;
11.3.9 - знать определение и свойство касательной плоскости к сфере;
11.3.10 - решать задачи, связанные с сечениями шара и сферы плоскостью;
11.3.11 - знать и применять свойства объемов пространственных тел;
11.3.12 - знать формулу нахождения объема призмы и применять ее при решении задач;
11.3.13 - знать формулы нахождения объема пирамиды и усеченной пирамиды и применять их при решении задач;
11.3.14 - знать формулу нахождения объема цилиндра и применять ее при решении задач;
11.3.15 - знать формулы нахождения объемов конуса и усеченного конуса и применять их при решении задач;
11.3.16 - знать формулы нахождения объема шара и его частей и применять их при решении задач;
11.3.17 - знать свойство объемов подобных пространственных фигур и применять его при решении задач;
11.3.18 - решать задачи практического содержания на комбинации геометрических тел;
4. Векторы и преобразования
10.4.
11.4.
10.4.1 - знать определения вектора в пространстве, длины вектора, равных векторов;
10.4.2 - выполнять сложение векторов и умножение вектора на число;
10.4.3 - знать определения коллинеарных и компланарных векторов в пространстве;
10.4.4 - знать определение и свойства скалярного произведения векторов в пространстве;
10.4.5 - знать определение прямоугольной системы координат в пространстве и уметь изображать еҰ;
10.4.6 - изображать точку пространства по ее координатам в прямоугольной системе координат;
10.4.7 - уметь находить расстояние между двумя точками в пространстве;
10.4.8 - выводить формулы координат точки, делящей отрезок в заданном отношении и применять их при решении задач;
10.4.9 - знать формулы координат середины отрезка и применять их при решении задач;
10.4.10 - знать уравнение сферы и применять его при решении задач;
10.4.11 - знать понятие координат вектора, уметь находить координаты вектора, раскладывая его по единичным векторам;
10.4.12 - уметь находить координаты и длину вектора в пространстве;
10.4.13 - выполнять в координатах сложение, векторов и умножение вектора на число;
10.4.14 - знать условие коллинеарности и компланарности векторов и применять их при решении задач;
10.4.15 - раскладывать вектор по трем некомпланарным векторам;
10.4.16 - знать формулу скалярного произведения векторов в координатной форме и применять еҰ при решении задач;
10.4.17 - вычислять угол между двумя векторами в пространстве;
10.4.18 - знать и применять условие перпендикулярности векторов в пространстве;

11.3.8 - сфера бетінің ауданын табуға есептер шығару;
11.3.9 - сфераға жанама жазықтықтың анықтамасын және қасиетін білу;
11.3.10 - шар мен сфераның жазықтықпен қималарына байланысты есептер шығару;
11.3.11 - кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.12 - призма көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
11.3.13 - пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.14 - цилиндр көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
11.3.15 - конус және қиық конус көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.16 - шар және оның бөліктері көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есеп шығаруда қолдану;
11.3.17 - кеңістіктегі ұқсас фигуралар көлемдерінің қасиетін білу және оны есептер шығаруда қолдану;
11.3.18 - геометриялық денелерінің комбинациясына берілген практикалық мазмұнды есептер шығару;
4. Векторлар және түрлендірулер
10.4.
11.4.
10.4.1 - кеңістіктегі вектор, вектордың ұзындығы, тең векторлар анықтамаларын білу,
10.4.2 - векторларды қосу және векторды санға көбейтуді орындау;
10.4.3 - кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын білу;
10.4.4 - кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін білу;
10.4.5 - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі анықтамасын білу және оны кескіндей алу;
10.4.6 - кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеу;
10.4.7 - кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;
10.4.8 - кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.4.9 - кесінді ортасының координаталары формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.4.10 - сфера теңдеуін білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.11 - вектордың координаталары ұғымын білу, вектор координаталарын бірлік векторлар бойынша жіктеп таба білу;
10.4.12 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;
10.4.13 - координаталарымен берілген векторларды қосуды және векторды санға көбейтуді орындау;
10.4.14 - векторлардың коллинеарлық және компланарлық шартын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.15 - векторды үш компланар емес векторлар бойынша жіктеу;
10.4.16 - координаталық түрдегі векторлардың скаляр көбейтіндісі формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.17 - кеңістіктегі екі вектордың арасындағы бұрышты есептеу;
10.4.18 - кеңістіктегі векторлардың перпендикулярлық шартын білу және қолдану;

10.4.19 - выводить общее уравнение плоскости (ax+by+cz+d=0) через вектор нормали и точку, лежащую на этой плоскости;
10.4.20 - составлять каноническое уравнение прямой;
10.4.21 - уметь переходить от канонического вида к параметрическому виду уравнения прямой;
10.4.22 - составлять уравнение прямой, проходящей через две заданные точки;
11.​1.​4.​1 - знать формулу нахождения расстояния от точки до плоскости, применять ее при решении задач;
11.​1.​4.​2 - находить угол между прямыми (по заданным уравнениям прямых);
11.​1.​4.​3 - применять условие параллельности и перпендикулярности прямых в пространстве при решении задач;
11.​1.​4.​4 - решать задачи на взаимное расположение плоскости и сферы в координатах;
11.​1.​4.​5 - находить угол между прямой и плоскостью;
12. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1) 10 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 7-9 классов
Аксиомы стереометрии. Параллельность в пространстве
Аксиомы стереометрии и их следствия
10.2.1 - знать аксиомы стереометрии, их следствия; иллюстрировать и записывать их с помощью математических символов;
Взаимное расположение прямых в пространстве
10.2.2 - знать определение параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве, определять и изображать их;
10.2.3 - знать свойства параллельных прямых в пространстве и применять их при решении задач;
Тетраэдр, параллелепипед
10.1.1 - знать определение тетраэдра и параллелепипеда, уметь изображать тетраэдр, параллелепипед и их элементы на плоскости;
Взаимное расположение прямой и плоскости. Параллельность плоскостей
10.2.4 - знать признак и свойства параллельности прямой и плоскости, применять их при решении задач;
10.2.5 - знать признак и свойства параллельности плоскостей, применять их при решении задач;
2 четверть
Перпендикулярность в пространстве
Перпендикулярность прямой и плоскости. Теорема о трех перпендикулярах
10.2.6 - знать определение и свойства перпендикулярных прямых и применять их при решении задач;

10.4.19 - жазықтықтың жалпы теңдеуін (ax+by+cz+d=0) нормаль вектор
және осы жазықтықтағы нүкте бойынша қорытып шығару;
10.4.20 - түзудің канондық теңдеуін құрастыру;
10.4.21 - түзу теңдеуінің канондық түрінен параметрлік түріне көше алу;
10.4.22 - берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін құру;
11.4.1 - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
11.4.2 - түзулер арасындағы бұрышты (түзулердің теңдеулері бойынша) табу;
11.4.3 - координаталардағы түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлығы шартын есептер шығаруда қолдану;
11.4.4 - координаталардағы сфера мен жазықтықтың өзара орналасуына есептер шығару;
11.4.5 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу;
12. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
13. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша қосымшада берілген ұзақ мерзімді жоспарыға сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік
Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары
10.2.1 - стереометрия аксиомаларын, олардың салдарларын білу; оларды кескіндеу және математикалық символдар арқылы жазып көрсету;
Кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы
10.2.2 - кеңістіктегі параллель және айқас түзулер анықтамаларын білу, оларды анықтау және кескіндеу;
10.2.3 - кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
Тетраэдр, параллелепипед
10.1.1 - тетраэдр және параллелепипедтің анықтамаларын білу, тетраэдр, параллелепипедті және олардың элементтерін жазықтықта кескіндей алу;
Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Жазықтықтардың параллельдігі
10.2.4 - түзу мен жазықтықтың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.5 - жазықтықтардың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
2-тоқсан
Кеңістіктегі перпендикулярлық
Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема
10.2.6 - перпендикуляр түзулердің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;

11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
Усеченная пирамида
11.1.5 - знать определение усеченной пирамиды, уметь изображать ее на плоскости;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
2 четверть
Многогранники
Развертка, площадь боковой и полной поверхности пирамиды и усеченной пирамиды
11.3.2 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды (усеченной пирамиды) и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Сечения многогранников плоскостью
11.2.1 - уметь строить сечения многогранника плоскостью;
Правильные многогранники
11.1.6 - знать определение правильного многогранника, распознавать виды правильных многогранников;
Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве
Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве
11.2.6 - знать взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве
Расстояние от точки до плоскости в пространстве
11.4.1 - знать формулу нахождения расстояния от точки до плоскости, применять ее при решении задач;
Нахождение угла между двумя прямыми и угла между прямой и плоскостью в пространстве
11.4.2 - находить угол между прямыми (по заданным уравнениям прямых);
11.4.3 - применять условие параллельности и перпендикулярности прямых в пространстве при решении задач;
11.4.5 - находить угол между прямой и плоскостью;
3 четверть
Тела вращения и их элементы
Цилиндр и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности цилиндра
11.1.7 - знать определение цилиндра, его элементов; уметь изображать цилиндр на плоскости;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.4 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности цилиндра и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности конуса
11.​1.​1.​8 - знать определение конуса, его элементов; уметь изображать конус на плоскости;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.6 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности конуса и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Усеченный конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности усеченного конуса
11.1.9 - знать определение усеченного конуса, его элементов; уметь изображать усеченный конус на плоскости;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);

11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
Қиық пирамида
11.1.5 - қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
2-тоқсан
Көпжақтар
Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары
11.3.2 - пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Көпжақтардың жазықтықпен қималары
11.2.1 - көпжақтың жазықтықпен қималарын сала білу;
Дұрыс көпжақтар
11.1.6 - дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу;
Кеңістіктегі түзу мен жазықтық теңдеулерінің қолданылуы
Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы
11.2.6 - кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуын білу;
Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық
11.4.1 - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты, түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу
11.4.2 - түзулер арасындағы бұрышты (түзулердің теңдеулері бойынша) табу;
11.4.3 - координаталардағы түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлығы шартын есептер шығаруда қолдану;
11.4.5 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу;
3-тоқсан
Айналу денелері және олардың элементтері
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.1.7 - цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу;
11.3.4 - цилиндрдің бүйір беті және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.1.8 - конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.6 - конустың бүйір және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.1.9 - қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін білу, қиық конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;

2. Изучение учебного предмета "Геометрия" на уровне общего среднего образования (общественно-гуманитарного направления) является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых, которая определяется практической значимостью математики, еҰ возможностями в формировании и развитии логического и критического мышления человека. Освоение учащимися основ математических знаний и умений, необходимых для изучения естественнонаучных дисциплин, способствует формированию целостного представления об окружающем мире.
3. Цель: интеллектуальное развитие учащихся, формирование качеств мышления, необходимых человеку для свободной ориентации в современном мире; овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической деятельности, для изучения смежных дисциплин, для продолжения образования.
4. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по геометрии;
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания учащихся на создание математических моделей с целью решения задач, и обратно, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
5) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, а также использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
6) развивать личностные качества, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
7) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения геометрии.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Геометрия"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Геометрия"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Геометрия" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

2. Жалпы орта білім беру (қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы) деңгейінде "Геометрия" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оны оқып-үйрену барысында математиканың практикалық маңыздылығы, тұлғаның логикалық және сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қалыптастыру мен дамыту арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруға мүмкіндік жасайды. Сондай-ақ, ғылыми-жаратылыстану пәндерін оқып-білуге қажетті математикалық білім мен білік негіздерін игеру қоршаған ортаның бір тұтастығы туралы түсінікті қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Мақсаты: қазіргі замандағы қоғамда өзін еркін сезінуге адамға қажетті ойлау қасиеттерін қалыптастыру арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту; практикалық іс-әрекеттерде қолдануда, басқа пәндерді үйренуде, білім алуды жалғастыруда қажетті математикалық білімді меңгеру.
4. Міндеттері:
1) геометрия бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) әр түрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, сандық қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге ықпал ету;
3) есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді суреттеп беруге бағыттау;
4) практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен олардың нақтылығын айқындауда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
5) коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар әр түрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
6) өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, белсенділік, табандылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
7) геометрияны оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұны
5. "Геометрия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 10 класса:
1) Повторение курса геометрии 7-9 классов;
2) "Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве". Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение двух прямых в пространстве. Взаимное расположение прямой и плоскости. Взаимное расположение двух плоскостей;
3) "Угол в пространстве. Расстояние в пространстве". Угол между прямыми в пространстве. Перпендикуляр и наклонная. Теорема о трҰх перпендикулярах. Угол между прямой и плоскостью. Угол между двумя плоскостями. Расстояние в пространстве;
4) "Прямоугольная система координат и векторы в пространстве". Прямоугольная система координат в пространстве. Расстояние между двумя точками. Координаты середины отрезка. Уравнение сферы. Координаты вектора в пространстве. Коллинеарность и компланарность векторов. Сложение векторов, умножение вектора на число. Скалярное произведение векторов;
5) Повторение курса геометрии 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 11 класса:
1) Повторение курса геометрии 10 класса;
2) "Многогранники". Понятие многогранника. Призма и ее элементы. Прямая и правильная призмы. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей призмы. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды. Правильные многогранники;
3) "Тела вращения и их элементы". Цилиндр и его элементы. РазвҰртка, площадь боковой полной поверхности цилиндра. Конус и его элементы. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхности конуса. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса. Сфера и шар. Площадь поверхности сферы. Сечения тел вращений плоскостью;
4) "Объемы тел". Общие свойства объемов тел. Объем призмы. Объемы пирамиды и усеченной пирамиды. Объем цилиндра. Объемы конуса и усеченного конуса. Объем шара;
5) Повторение курса геометрии 10-11 классов.
8. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого раздела, что позволит учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. 10-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау;
2) "Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы". Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі екі түзудің өзара орналасуы. Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Екі жазықтықтың өзара орналасуы:
3) "Кеңістіктегі бұрыш. Кеңістіктегі арақашықтық". Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш. Перпендикуляр және көлбеу. Үш перпендикуляр туралы теорема. Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш. Жазықтықтар арасындағы бұрыш. Кеңістіктегі арақашықтық;
4) "Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар". Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесінді ортасының координаталары. Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Векторлардың коллинеарлығы және компланарлығы. Векторларды қосу, векторды санға көбейту. Векторлардың скаляр көбейтіндісі:
5) 10-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Көпжақтар". Көпжақ ұғымы. Призма және оның элементтері. Тік және дұрыс призма. Тікбұрышты параллелепипед және оның қасиеттері. Призманың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Пирамиданың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Қиық пирамида бетінің ауданы. Дұрыс көпжақтар;
3) "Айналу денелері және олардың элементтері". Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Қиық конус және оның элементтері. Қиық конус бетінің ауданы. Сфера және шар. Сфера бетінің ауданы. Айналу денелерінің жазықтықпен қималары;
4) "Денелер көлемдері". Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері. Призма көлемі. Пирамида және қиық пирамида көлемдері. Цилиндр көлемі. Конус және қиық конус көлемдері. Шар көлемі;
5) 10-11-сыныптардағы геометрия курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтиды. Әр бөлім ішінде тізбектеліп жазылған оқу мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.

9. Содержание учебного предмета "Геометрия" включает следующие разделы:
1) Понятие о геометрических фигурах;
2) Взаимное расположение геометрических фигур;
3) Метрические соотношения;
4) Векторы и преобразования.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.4: "10" – класс, "2" – раздел, "4" – нумерация учебной цели.
11. Обучающийся должен:
Раздел
10 класс
11 класс
1. Понятие о геометрических фигурах
10.1.
11.1.
11.1.1 - знать определение многогранника и его элементов;
11.1.2 - знать определение призмы, ее элементов, виды призм; уметь изображать их на плоскости;
11.1.3 - знать определение и свойства прямоугольного параллелепипеда; уметь изображать его на плоскости;
11.1.4 - знать определение пирамиды, ее элементов, виды пирамид; уметь изображать их на плоскости;
11.1.5 - знать определение усеченной пирамиды, уметь изображать ее на плоскости;
11.1.6 - знать определение правильного многогранника, распознавать виды правильных многогранников;
11.1.7 - знать определение цилиндра, его элементов; уметь изображать цилиндр на плоскости;
11.1.8 - знать определение конуса, его элементов; уметь изображать конус на плоскости;
11.1.9 - знать определение усеченного конуса, его элементов; уметь изображать усеченный конус на плоскости;
11.1.10 - знать определение сферы, шара; уметь изображать их на плоскости;
11.1.11 - уметь выполнять развҰртки многогранников и тел вращений.
2. Взаимное расположение геометрических фигур
10.2.
11.2.
10.2.1 - знать аксиомы стереометрии, их следствия; иллюстрировать и записывать их с помощью математических символов;
10.2.2 - знать определение параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве, определять и изображать их;
10.2.3 - знать свойства параллельных прямых в пространстве и применять их при решении задач;
10.2.4 - знать признаки, свойства параллельности и перпендикулярности прямой и плоскости и применять их при решении задач;
10.2.5 - знать признаки параллельности и перпендикулярности плоскостей и применять их при решении задач;
10.2.6 - знать определение угла между двумя прямыми в пространстве.
11.2.1 - изображать сечения цилиндра, конуса и шара плоскостью;
11.2.2 - знать взаимное расположение сферы и плоскости;
11.2.3 - определять расположение проекции вершины пирамиды на плоскость основания.
3.Метрические соотношения
10.3.
11.3.
10.3.1 - знать теорему о трех перпендикулярах и применять еҰ при решении задач;

9. "Геометрия" Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) Геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) Метрикалық қатынастар;
4) Векторлар және түрлендірулер.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлім ретін, үшінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.4. кодында "10" - сынып, "2" - бөлім, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
11. Білім алушыларға қойылатын талаптар:
Бөлім
10-сынып
11-сынып
1. Геометриялық фигуралар туралы түсінік
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1 - көпжақ анықтамасын және оның элементтерін білу;
11.1.2 - призманың анықтамасын, оның элементтері, призма түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.3 - тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оны жазықтықта кескіндеу;
11.1.4 - пирамиданың анықтамасын, оның элементтері, пирамида түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.5 - қиық пирамиданың анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу;
11.1.6 - дұрыс көпжақтың анықтамасын білу және дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырату;
11.1.7 - цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу;
11.1.8 - конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.1.9 - қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; қиық конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.1.10 - сфера, шардың анықтамаларын білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай білу.
2. Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
10.2.
11.2.
10.2.1 - стереометрия аксиомаларын, олардың салдарларын білу және оларды математикалық символдар арқылы жазып көрсету;
10.2.2 - кеңістіктегі параллель және айқас түзулердің анықтамаларын білу және оларды анықтау және кескіндеу;
10.2.3 - кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.4 - түзу мен жазықтықтың параллельдік және перпендикулярлық белгілерін, қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.5 - жазықтықтардың параллельдігі мен перпендикулярлығының белгілерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.6 - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу.
11.2.1 - цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қималарын кескіндеу;
11.2.2 - сфера мен жазықтықтың өзара орналасуын білу;
11.2.3 - пирамида төбесінің табан жазықтығына проекциясының орналасуын анықтау.
3.Метрикалық қатынастар
10.3.
11.3.
10.3.1 - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану;

10.3.2 - знать определение угла между прямой и плоскостью, уметь изображать, находить его величину;
10.3.3 - знать определение угла между плоскостями (двугранный угол), изображать и находить его величину;
10.3.4 - уметь находить расстояние от точки до плоскости и между скрещивающимися прямыми;
10.3.5 - знать определение перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной в пространстве.
11.3.1 - применять формулы площади боковой и полной поверхности призмы при решении задач;
11.3.2 - применять формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды (усеченной пирамиды) при решении задач;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
11.3.4 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.5 - применять формулы площади боковой и полной поверхности цилиндра при решении задач;
11.3.6 - применять формулы площади боковой и полной поверхности конуса при решении задач;
11.3.7 - применять формулы площади боковой и полной поверхности усеченного конуса при решении задач;
11.3.8 - решать задачи на нахождение площади поверхности сферы;
11.3.9 - знать и применять свойства объемов пространственных тел;
11.3.10 - применять формулу нахождения объема призмы;
11.3.11 - применять формулу нахождения объема пирамиды и усеченной пирамиды;
11.3.12 - применять формулу нахождения объема цилиндра;
11.3.13 - применять формулу нахождения объемов конуса и усеченного конуса;
11.3.14 - применять формулу нахождения объема шара.
4. Векторы и преобразования
10.4.
11.4.
10.4.1 - уметь изображать на плоскости прямоугольную систему координат в пространстве и описывать еҰ;
10.4.2 - уметь находить расстояние между двумя точками в пространстве;
10.4.3 - уметь находить координаты середины отрезка в пространстве;
10.4.4 - знать уравнение сферы и применять его при решении задач;
10.4.5 - уметь находить координаты и длину вектора в пространстве;
10.4.6 - знать определения коллинеарных и компланарных векторов в пространстве, условие коллинеарности векторов;
10.4.7 - выполнять сложение и вычитание векторов, умножение вектора на число;
10.4.8 - знать формулу скалярного произведения векторов в координатной форме и применять еҰ при решении задач.
12. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.

10.3.2 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрыштың анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
10.3.3 - жазықтықтар арасындағы бұрыштың (екіжақты бұрыш) анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
10.3.4 - нүктеден жазықтыққа дейінгі және айқас түзулер арасындағы арақашықтықтарды таба білу;
10.3.5 – кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу.
11.3.1 - призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.2 - пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.4 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.5 - цилиндрдің бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.6 - конустың бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.7 - қиық конустың бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.8 - сфера бетінің ауданын табуға есептер шығару;
11.3.9 - кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.10 - призма көлемін табу формуласын қолдану;
11.3.11 - пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын қолдану;
11.3.12 - цилиндр көлемін табу формуласын қолдану;
11.3.13 - конус және қиық конус көлемдерін табу формулаларын қолдану;
11.3.14 - шар көлемін табу формуласын қолдану.
4. Векторлар және түрлендірулер
10.4.
11.4.
10.4.1 - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесін жазықтықта кескіндей алу және оны сипаттау;
10.4.2 - кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;
10.4.3 - кеңістіктегі кесінді ортасының координаталарын таба білу;
10.4.4 - сфера теңдеуін білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.5 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;
10.4.6 - кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын, векторлардың коллинеарлық шартын білу;
10.4.7 - векторларды қосу және азайтуды, векторды санға көбейтуді орындау;
10.4.8 - координаталық түрдегі векторлардың скаляр көбейтіндісі формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану.
12. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
13. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі қосымшада берілген ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" в 10-11 классах естественно-математического направления является обеспечение обучающихся глубокими знаниями, умениями и навыками в области аппаратного и программного обеспечения, представления данных, информационных процессов и систем, создания и преобразования информационных объектов, компьютерных сетей и информационной безопасности для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи учебной программы:
1) формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий;
2) обеспечение обучающихся пониманием базовых принципов работы компьютеров, для предоставления им возможности анализировать системы, разрабатывать решения, программные приложения, развивать и улучшать их, а также оценивать свои продукты;
3) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
4) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
5) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
6) способствовать овладению академического языка и обогащению терминологического словаря обучающимися в рамках предмета;
7) познакомить обучающихся с принципами и методами разработки, конструирования и программирования управляемых электронных устройств на базе вычислительной платформы;
8) развить навыки программирования в современной среде программирования;
9) углубить знания, повысить мотивацию к обучению путем их практического применения;
10) интегрированного применения знаний, полученных в различных образовательных областях (математика, физика, информатика);
11) развить интерес к научно–техническому разработкам;
12) развить творческие способности обучающихся.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Информатика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

2. Жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарда "Информатика" оқу пәнін оқытудың мақсаты білім алушыларды аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету саласында терең біліммен, іскерлікпен және дағдылармен қамтамасыз ету, қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды практикада тиімді пайдалану үшін деректерді, ақпараттық процестер мен жүйелерді ұсыну, ақпараттық объектілерді, Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздікті құру және қайта құру болып табылады.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың ақпараттық процестердің қоғамдағы рөлі жайлы, сондай-ақ ақпараттық технологияларды пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективалары туралы түсінігін қалыптастыру;
2) білім алушыларға жүйені талдау, шешім ұсыну, бағдарламалық қосымшалар жасау, оларды дамытып жетілдіру, сонымен қатар, өздерінің өнімдерін бағалау мүмкіндігін беру мақсатында компьютердің жұмыс істеуінің негізгі қағидаларын түсінуін қамтамасыз ету;
3) талдау, абстракция, үлгілеу мен программалау арқылы білім алушыларға әртүрлі тапсырмаларды шешуді үйрету;
4) білім алушылардың логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ, жалпылау және үйлестік тапсырмаларды құрамдас бөліктерге бөлу және ортақ заңдылықтарды табу, қойылған міндеттерді орындауға қажетті тиімді және рационалды тәсілдер табу сияқты қамтитын есептік ойлау қабілетін дамыту;
5) білім алушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру – жалпы ережелерді ұстану және жеке тұлға мен бүкіл Қазақстандық қауымның мүддесінде әрекет ету;
6) білім алушылардың пән аясында академиялық тілді меңгеруіне және терминологиялық лексиканы байытуға жағдай жасау;
7) есептеуіш платформалар негізінде басқарылатын электрондық құрылғыларды құру, құру, программалаудың тәсілдері және қағидаттарымен білім алушыларды таныстыру;
8) қазіргі таңдағы программалау ортасында программалау дағдыларын дамыту;
9) тәжірибеде қолдану арқылы білімді тереңдету және оқуға деген ынтаны арттыру;
10) әртүрлі білім саласында (математика, физика, информатика) алған білімдерін кіріктіріп қолдану;
11) ғылыми-техникалық әзірлемелерге деген қызығушылықтарын дамыту;
12) білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
2-тарау. "Информатика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Информатика" пәнінің мазмұны
4. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Содержание учебного предмета "Информатика" организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" естественно-математического направления включает 6 разделов:
1) аппаратное и программное обеспечение;
2) представление данных;
3) информационные процессы и системы;
4) создание и преобразование информационных объектов;
5) разработка приложений;
6) компьютерные сети и информационная безопасность.
7. Раздел "Аппаратное и программное обеспечение" включает следующие подразделы:
1) аппаратное обеспечение;
2) программное обеспечение.
8. Раздел "Представление данных" включает следующие подразделы:
1) системы счисления;
2) логические основы компьютера;
3) кодирование информации.
9. Раздел "Информационные процессы и системы" включает следующие подразделы:
1) реляционная база данных;
2) разработка базы данных;
3) структурированные запросы;
4) современные тенденции развития информационных технологий.
10. Раздел "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие подразделы:
1) 3D – моделирование;
2) web (веб)-проектирование.
11. Раздел "Разработка приложений" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы и программы;
2) мобильные приложения;
3) ITStartup (ай-тистартап).
12. Раздел "Компьютерные сети и информационная безопасность" включает следующие подразделы:
1) организация компьютерных сетей;
2) меры безопасности при работе в сети.
13. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса включает следующие разделы:
1) аппаратное и программное обеспечение: функции устройства управления (далее - УУ), арифметико- логического устройства (далее - АЛУ) и регистров памяти как отдельных частей процессора;
2) представление данных: системы счисления: перевод целых чисел из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно. Логические основы компьютера: логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия); логические выражения; таблицы истинности; логические элементы компьютера (конъюнктор, дизъюнктор, инвертор); логические схемы. Кодирование информации: таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)й);
3) информационные процессы и системы: реляционная база данных: поле, запись, индекс, первичный ключ; Bigdata (бигдейта) (большие данные). Разработка базы данных "structured query language (стракчуред куери лангуйдж)" ("язык структурированных запросов") (далее –SQL (эс кю эль)): типы данных, однотабличная и многотабличная базы данных; формы; отчеты; запросы. Структурированные запросы: запросы на выборку в конструкторе и средствами SQL (эс кю эль); связь web (веб)-страницы с базой данных;

5. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдерінен тұрады. Бөлімшелер күтілетін нәтижелер: дағды немесе білік, білім немесе түсінік түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын әр бөлім бөлімшелерге бөлінген.
6. Жаратылыстану-математика бағытындағы "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны 6 бөлімді қамтиды:
1) аппараттық және программалық қамтамасыз ету;
2) деректерді ұсыну;
3) ақпараттық процестер мен жүйелер;
4) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру;
5) қосымшаларды әзірлеу;
6) компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
7. "Аппараттық және программалық қамтамасыз ету" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) аппараттық қамтамасыз ету;
2) программалық қамтамасыз ету.
8. "Деректерді ұсыну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) есептеу жүйелері;
2) компьютердің логикалық негіздері;
3) ақпаратты кодтау.
9. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) реляциялық деректер қоры;
2) мәліметтер қорын құру;
3) құрылымдалған сұраныстар;
4) ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы процестер.
10. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) 3D – модельдеу;
2) web (веб)-жобалау.
11. "Қосымшаларды әзірлеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) алгоритмдер және программалар;
2) мобильдік қосымшалар;
3) IT Startup (ай-ти стартап).
12. "Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) компьютерлік желілерді ұйымдастыру;
2) желіде жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
13. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Аппараттық және программалық қамтамасыз ету: басқару құрылғысының (бұдан әрі - БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (бұдан әрі - АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау.
2) Деректерді ұсыну: есептеу жүйелері: ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне аудару және кері аудару. Компьютердің логикалық негіздері: логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия); логикалық өрнектер; ақиқат кестесі; Компьютердің логикалық элементтері (конъюнктор, дизъюнктор, инвертор); логикалық сызбалар. Ақпаратты кодтау: Unicode (юникод) және ASCII (аск(и)и) символдарын кодтау кестелері.
3) Ақпараттық процестер мен жүйелер: реляциондық деректер қоры: жол, жазба, индекс, бірінші кілт; Bigdata (бигдейта) (үлкен деректер). Деректер қорын "structured query language" (стракчуред куери лангуйдж) ("құрылымдалған сұраныстар тілі") (бұдан әрі SQL (эс кю эль)) әзірлеу: деректер қорын, мәліметтер типін, біркестелі және көпкестелі деректер қоры; формалар; есептер; сұраныстар. Құрылымдық сұраныстар: конструктор режимінде іріктеуге сұраныстар жасау, SQL (эс кю эль), конструктордың және (SQL) (эс кю эль) көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау; web (веб)-беттердің деректер қорымен байланысы.

4) создание и преобразование информационных объектов: web-проектирование: HTML (аш ти эм эл) (Hyper Text Markup Language (хайпер текст маркап лангуйдж) — "язык гипертекстовой разметки"), CSS (си эс эс) (Cascading Style Sheets (каскадинг стайл шит) — каскадные таблицы стилей); использование скриптов; внедрение мультимедиа на web-страницу;
5) разработка приложений: алгоритмы и программы: пользовательские функции и процедуры; работа со строками; работа с файлами; методы сортировки; алгоритмы поиска на графах;
6) компьютерные сети и информационная безопасность: организация компьютерных сетей: компоненты сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы); IP (ай-пи)-адреса; DNS (ди эн эс) (Domain Name System (домейн нейм систем) - система доменных имен); частные виртуальные сети. Информационная безопасность: информационная безопасность, конфиденциальность, целостность и доступность; шифрование данных; меры безопасности данных пользователя - пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация.
14. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 11 класса включает следующие разделы:
1) аппаратное и программное обеспечение: характеристики мобильных устройств. Программное обеспечение: виртуальные машины; закономерности развития аппаратного и программного обеспечения;
2) информационные процессы и системы: современные тенденции развития информационных технологий: принципы машинного обучения, нейронных сетей; искусственный интеллект; проектирование нейронной сети; метод "обучение с учителем"; технология Blockchain (блокчейн); современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане; портал электронного правительства; "интернет вещей";
3) создание и преобразование информационных объектов: 3D – моделирование: виртуальная и дополненная реальности; их влияние на здоровье человека; создание 3D-панорамы (виртуального тура) с видом от первого лица;
4) разработка приложений: мобильные приложения: интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильного приложения; умный дом, разработка программы для управления устройством умного дома. ITStartup (ай-ти стартап): принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ; пути продвижения и реализация продукта, маркетинговая реклама;
5) компьютерные сети и информационная безопасность: информационная безопасность: защита информации и интеллектуальной собственности; электронная цифровая подпись, назначение, алгоритм использования.
Параграф 2. Система целей обучения
15. Цели обучения в учебной программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел учебной программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

4) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру: web-жобалау: HTML (аш ти эм эл) (Hyper Text Markup Language — (хайпер текст маркап лангуйдж) "гипермәтіндік белгілеу тілі"), CSS (си эс эс) (Cascading Style Sheets — (каскадинг стайл шит) каскадты кестелер стилі); скрипттерді пайдалану, web (веб)-парақшаға мультимедиа нысандарын енгізу.
5) Қосымшаларды әзірлеу: алгоритмдер мен программалар: пайдаланушы функциялары және процедуралары, жолдармен жұмыс жасау, файлдармен жұмыс жасау, сұрыптау әдістері; графтардағы іздеу алгоритмдері.
6) Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік: компьютерлік желілерді ұйымдастыру: желілік компоненттер (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар); IP (ай-пи)-мекен-жайы; DNS (ди эн эс) (Domain Name System (домейн нейм систем) — домендік атаулар жүйесі); жеке виртуалды желілер. Ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттық қауіпсіздік, құпиялық, тұтастық және қол жетімділік; деректерді шифрлау; пайдаланушы деректерінің қауіпсіздік шаралары - құпиясөздер, есеп жазбалары, сәйкестендіру, биометриялық сәйкестендіру.
14. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) аппараттық және программалық қамтамасыз ету: мобильдік құрылғылар сипаттамасы. Программалық қамтамасыз ету: Виртуалды машиналар; аппараттық және программалық қамтамасыз етудің даму заңдылықтары;
2) ақпараттық процестер мен жүйелер: ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы процестер: машина оқыту қағидаттары, нейрондық желілер; жасанды интеллект; нейрондық желілерді жобалау; "мұғаліммен оқыту" әдісі; Blockchain технологиясы; Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері; электрондық үкімет порталы; "заттар интернеті";
3) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру: 3D – модельдеу: виртуалды және кеңейтілген шындық; олардың адам денсаулығына әсері; бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау;
4) қосымшаларды әзірлеу: мобильді қосымшалар: мобильді қосымшалар интерфейсі; мобильді қосымшаларды әзірлеу және орнату; ақылды үй, ақылды үй құрылғысымен басқару үшін программаларды әзірлеу. IT Startup (ай-ти стартап): Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс қағидалары; маркетингтік жарнама, өнімді өткізу және сату жолдары;
5) компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттарды және зияткерлік меншікті қорғау; электрондық цифрлық қолтаңба, сипаттау, пайдалану алгоритмі.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқу мақсатының реттік саны.

16. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Аппаратное и программное обеспечение
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Аппаратное обеспечение
10.​1.​1.​1 описывать функции УУ, АЛУ и регистров памяти как отдельных частей процессора
11.​1.​1.​1 сравнивать характеристики основных составляющих мобильных устройств: планшеты, телефоны
2. Программное обеспечение
11.​1.​2.​1 описывать назначение виртуальных машин;
11.​1.​2.​2 приводить примеры, описывающие закономерности развития аппаратного и программного обеспечения
2) Представление данных
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Системы счисления
10.​2.​1.​1 переводить целые числа из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно
2. Логические основы компьютера
10.​2.​2.​1 использовать логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
10.​2.​2.​2 строить таблицы истинности для заданного логического выражения;
10.​2.​2.​3 объяснять назначение основных логических элементов: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор;
10.​2.​2.​4 преобразовать логические выражения в логические схемы и наоборот
3. Кодирование информации
10.​2.​3.​1 сравнивать таблицы кодировки символов Unicode(юникод) и ASCII(аск(и)и́)
3) Информационные процессы и системы
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Реляционная база данных
10.​3.​1.​1 объяснять понятие "реляционная база данных";
10.​3.​1.​2 формулировать определения терминов: поле, запись, индекс;
10.​3.​1.​3 определять первичный ключ в базе данных;
10.​3.​1.​4 оценивать положительные и отрицательные стороны использования Bigdata(бигдейта)
2. Разработка базы данных
10.​3.​2.​1 определять типы данных в базе данных (SQL (эс кю эль));
10.​3.​2.​2 создавать однотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.​3.​2.​3 создавать многотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.​3.​2.​4 создавать форму для ввода данных (SQL (эс кю эль));
10.​3.​2.​5 создавать отчеты, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
3. Структурированные запросы
10.​3.​3.​1 создавать запросы, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль));
10.​3.​3.​2 устанавливать связь web-страницы с базой данных
4. Современные тенденции развития информационных технологий
11.​3.​4.​1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
11.​3.​4.​2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе;
11.​3.​4.​3 проектировать нейронную сеть в электронных таблицах/программах математического моделирования по готовому алгоритму;
11.​3.​4.​4 описывать области применения метода "обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта;

16. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Аппараттық және программалық қамтамасыз ету
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Аппараттық қамтамасыз ету
10.1.1.1 басқару құрылғысының (БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау
11.1.1.1 ұялы құрылғылардың негізгі құрауыштарының сипаттамасын салыстыру: планшеттер, телефондар
2. Программалық қамтамасыз ету
11.1.2.1 виртуалды машиналардың қызметін сипаттау;
11.1.2.2 аппараттық және программалық қамтамасыз етуде даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру.
2) Деректерді ұсыну
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Есептеу жүйелері
10.2.1.1 ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне аудару және кері аудару
2. Компьютердің логикалық негіздері
10.2.2.1 логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
10.2.2.2 берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру;
10.2.2.3 1 негізгі логикалық элементтердің нысаналы мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор;
10.2.2.4 логикалық өрнектерді логикалық сызбаға және керісінше ауыстыру
3. Ақпаратты кодтау
10.2.3.1 Unicode және ASCII символдарын кодтау кестесін салыстыру
3) Ақпараттық процестер мен жүйелер
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Реляциондық деректер қоры
10.3.1.1 "реляциондық деректер қоры" ұғымын түсіндіру
10.3.1.2 жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру
10.3.1.3 деректер қорында бірінші кілтті анықтау
10.3.1.4 Bigdata оң және теріс әсерлерін бағалау
2. Мәліметтер қорын жасау
10.3.2.1 деректер қорында мәліметтер типін анықтау (SQL);
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын құру (SQL);
10.3.2.3 көпкестелі деректер қорын құру (SQL);
10.3.2.4 деректерді енгізуге арналған форма жасау (SQL);
10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептерді жасау (SQL);
3. Құрылымдалған сұраныстар
10.3.3.1 конструктордың көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау (SQL (эс кю эль));
10.3.3.2 web –парақша мен деректер қорынның байланысын орнату
4. Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы үрдістер
11.3.4.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру;
11.3.4.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау;
11.3.4.3 дайын алгоритмдермен математикалық модельдеудің электрондық кестелеріндегі/ бағдарламаларындағы нейрондық желілерді жобалау;
11.3.4.4 жасанды интеллектіні әзірлеуде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану ауқымын сипаттау;

11.​3.​4.​5 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн);
11.​3.​4.​6 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
11.​3.​4.​7 описывать функции портала электронного правительства;
11.​3.​4.​8 описывать принципы работы "интернета вещей";
11.​3.​4.​9 рассуждать о перспективах "интернета вещей"
4) Создание и преобразование информационных объектов
Подраздел
10 класс
11 класс
1. 3D - моделирование
11.​4.​1.​1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
11.​4.​1.​2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека;
11.​4.​1.​3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
2. Веб-проектирование
10.​4.​2.​1 использовать HTML (аш ти эм эл) -теги при разработке web (веб)-страниц;
10.​4.​2.​2 использовать CSS (си эс эс) при разработке web-страниц;
10.​4.​2.​3 использовать готовые скрипты при разработке web-страниц;
10.​4.​2.​4 применять HTML (аш ти эм эл) -теги для вставки мультимедиа объектов на web (веб)-страницу
5) Разработка приложений
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Алгоритмы и программы
10.​5.​1.​1 писать код на языке программирования, используя функции и процедуры;
10.​5.​1.​2 использовать процедуры и функции для обработки строк;
10.​5.​1.​3 использовать файлы для чтения и записи информации;
10.​5.​1.​4 реализовывать алгоритмы сортировки для решения практических задач;
10.​5.​1.​5 реализовывать алгоритмы поиска на графах для решения практических задач
2. Мобильные приложения
11.​5.​2.​1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.​5.​2.​2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.​5.​2.​3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение;
11.​5.​2.​4 организовывать передачу данных с датчиков умного дома;
11.​5.​2.​5 разрабатывать программу для вывода данных, полученных с датчиков умного дома;
11.​5.​2.​6 разрабатывать программу для управления устройством умного дома
3. IT Startup (ай-ти стартап)
11.​5.​3.​1 описывать понятие Startup (стартап);
11.​5.​3.​2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
11.​5.​3.​3 описывать пути продвижения и реализации продукта;
11.​5.​3.​4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
6) Компьютерные сети и информационная безопасность
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Организация компьютерных сетей
10.​6.​1.​1 описывать назначение компонентов сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
10.​6.​1.​2 объяснять назначение и представление IP (ай пи)-адреса;

11.3.4.5 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру;
11.3.4.6 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау;
11.3.4.7 2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау;
11.3.4.8 "заттар интернетінің" жұмыс қағидаларын сипаттау;
11.3.4.9 "заттар интернетінің" перспективасы туралы айту
4) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
1. 3D - модельдеу
11.4.1.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру;
11.4.1.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау;
2. Web (веб)-жобалау
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды жасауда HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
10.4.2.2 web-парақшаларды жасауда CSS (си эс эс) қолдану
10.4.2.3 web (веб)-парақшаларды жасауда дайын скриптілерді қолдану
10.4.2.4 Web (Веб)-бетке мультимедиа нысандарын кірістіру үшін HTML (аш ти эм эл) тегтерін қолдану
5) Қосымшалар әзірлеу
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Алгоритмдер және программалар
10.5.1.1 Функциялар мен процедураларды пайдаланып бағдарламалау тілінде кодты жазу;
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану;
10.5.1.3 ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану;
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру;
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін іздеу алгоритмдерін іске асыру
2. Мобильдік қосымшалар
11.5.2.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
11.5.2.4 ақылды үй датчиктерінен деректер жіберуді ұйымдастыру;
11.5.2.5 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығару бағдарламаларын өңдеу;
11.5.2.6 ақылды үй құрылғысын басқару үшін бағдарлама әзірлеу
3. IT Startup (ай-ти стартап)
11.5.3.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау;
11.5.3.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау;
11.5.3.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау;
11.5.3.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
6) Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру
10.6.1.1 желілік компоненттердің қызметін сипаттау (желілік түйіндер, бағдарлауыш, коммутатор)
10.6.1.2 IP (ай пи)–адрестің жазылуы мен қызметтерін, ұсынылуын түсіндіре алу

10.​6.​1.​3 объяснять назначение системы доменных имен (DNS (ди эн эс));
10.​6.​1.​4 объяснять назначение частной виртуальной сети
2. Информационная безопасность
10.​6.​2.​1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность";
10.​6.​2.​2 оценивать необходимость шифрования данных;
10.​6.​2.​3 объяснять использование мер безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация
11.​6.​2.​1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
11.​6.​2.​2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.​6.​2.​3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
19. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования согласно приложению к настоящей учебной программе.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1) 10 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
10.1A Компьютерные сети и информационная безопасность
Принципы работы компьютерных сетей
10.​6.​1.​1 описывать назначение компонентов сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
10.​6.​1.​2 объяснять назначение и представление IP (ай пи)-адреса;
10.​6.​1.​3 объяснять назначение системы доменных имен (DNS (ди эн эс));
10.​6.​1.​4 объяснять назначение частной виртуальной сети
Информационная безопасность
10.​6.​2.​1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность"
Методы защиты информации
10.​6.​2.​2 Оценивать необходимость шифрования данных
Методы идентификации личности
10.​6.​2.​3 объяснять использование мер безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация
10.1B Представление данных
Перевод чисел из одной системы счисления в другую
10.​2.​1.​1 переводить целые числа из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно
Логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
10.​2.​2.​1 использовать логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
Построение таблиц истинности

10.6.1.3 (DNS (ди эн эс)) домен аттар жүйесінің қызметтерін сипаттау
10.6.1.4 жеке виртуалды желінің мақсатын түсіндіру
2. Ақпараттық қауіпсіздік
10.6.2.1 "Ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялық", "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мағынасын түсіндіру;
10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау;
10.6.2.3 қолданушының мәліметтеріне қатысты қауіпсіздік шаралардың қолданылуын түсіндіру: құпиясөз, тіркелу жазулары, аутентификация, биометриялық аутентификация
11.6.2.1 ақпараттарды немесе зияткерлік меншікті қорғау қажеттіліктерін дәлелдеу (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары);
11.6.2.2 электронды сандық қолтаңба және сертификаттың қолданылуын сипаттау;
11.6.2.3 электронды сандық қолтаңба қолдану алгоритмін сипаттау
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
19. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша қосымшада берілген ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Параграф 3. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
10.1A Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Компьютерлік желілердің жұмыс жасау принциптері
10.6.1.1 желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
10.6.1.2 IP (ай пи)-мекен-жайының мақсатын және көрсетілуін түсіндіру;
10.6.1.3 домендік атаулардың жүйесінің (DNS (ди эн эс)) мақсатын түсіндіру
10.6.1.4 жеке виртуалды желінің мақсатын түсіндіру
Ақпараттық қауіпсіздік
10.6.2.1 1 "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялық", "тұтастық" және "қол жетімділік" терминдер маңызын түсіндіру
Ақпаратты қорғау әдістері
10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау
Идентификациялау әдістері
10.6.2.3 Пайдаланушы деректерін қорғау шараларын қолдануды түсіндіру: парольдер, тіркеулік жазба, аутентификация, биометриялық аутентификация
10.1B Деректерді ұсыну
Бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне сандарды аудару
10.2.2.1 ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне және кері аудару
Логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
10.2.2.1 логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
Ақиқат кестесін құру

10.​2.​2.​2 строить таблицы истинности для заданного логического выражения
Логические элементы компьютера
10.​2.​2.​3 объяснять назначение основных логических элементов: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор
Логические основы компьютера
10.​2.​2.​4 преобразовать логические выражения в логические схемы и наоборот;
10.​1.​1.​1 описывать функции Устройства управления, Арифметико-логического устройства и регистров памяти как отдельных частей процессора
Принципы кодирования текстовой информации
10.​2.​3.​1 сравнивать таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́).
2 четверть
10.2А Алгоритмизация и программирование
Пользовательские функции и процедуры
10.​5.​1.​1 писать код на языке программирования, используя функции и процедуры
Работа со строками
10.​5.​1.​2 использовать процедуры и функции для обработки строк
Работа с файлами
10.​5.​1.​3 использовать файлы для чтения и записи информации
Методы сортировки
10.​5.​1.​4 реализовывать алгоритмы сортировки для решения практических задач
Алгоритмы на графах
10.​5.​1.​5 реализовывать алгоритмы поиска на графах для решения практических задач
3 четверть
10.3А Веб-проектирование
Способы разработки веб-сайтов. HTML (аш ти эм эл)
10.​4.​2.​1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web (веб)-страниц
Форматирование текста (шрифт, абзац, списки)
10.​4.​2.​1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web (веб)-страниц
Таблицы
10.​4.​2.​1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web (веб)-страниц
CSS (си эс эс)
10.​4.​2.​2 использовать CSS (си эс эс) при разработке web (веб)-страниц
Внедрение мультимедиа
10.​4.​2.​4 применять HTML (аш ти эм эл)-теги для вставки мультимедиа объектов на web (веб)-страницу
Использование скриптов
10.​4.​2.​3 использовать готовые скрипты при разработке web-страниц
4 четверть
10.4А Информационные системы
Bigdata (бигдейта)
10.​3.​1.​4 оценивать положительные и отрицательные стороны использования Bigdata (бигдейта)
Основные понятия баз данных
10.​3.​1.​1 объяснять понятие "реляционная база данных";
10.​3.​1.​2 формулировать определения терминов: поле, запись, индекс
Первичный ключ в базе данных
10.​3.​1.​3 определять первичный ключ в базе данных
Разработка базы данных
10.​3.​2.​1 определять типы данных в базе данных (SQL (эс кю эль));
10.​3.​2.​2 создавать однотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.​3.​2.​3 создавать многотабличную базу данных (SQL (эс кю эль))
Формы
10.​3.​2.​4 создавать форму для ввода данных (SQL (эс кю эль));
Запросы
10.​3.​3.​1 создавать запросы, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
Отчеты

10.2.2.2 берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру
Компьютердің логикалық элементтері
10.2.2.3 маңызды логикалық элементтердің мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор
Компьютердің логикалық негіздері
10.2.2.4 логикалық өрнекті логикалық сызбаға өзгерту немесе керісінше;
10.1.1.1 басқару құрылғысының (БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау
Мәтіндік ақпаратты кодтау принциптері
10.2.3.1 Unicode (юникод) және ASCII (аск(и)й) символдарын кодтау кестесін салыстыру
2-тоқсан
10.2А Алгоритмдеу және программалау
Пайдаланушы функциялары мен процедуралары
10.5.1.1 функциялар мен процедураларды пайдаланып бағдарламалау тілінде код жазу
Жолдармен жұмыс жасау
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану
Файлдармен жұмыс жасау
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану
Сұрыптау әдістері
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру
Графтардағы алгоритмдер
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру
3-тоқсан
10.3 А Веб-жобалау
HTML (аш ти эм эл) web (веб)-сайттарын әзірлеу әдістері.
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды әзірлеуде HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
Мәтінді форматтау (қаріп, абзац, тізімдер)
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды әзірлеуде HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
Таблицалар
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды әзірлеуде HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
CSS (си эс эс)
10.4.2.2 web (веб)-парақшаларды жасауда CSS (си эс эс) қолдану
Мультимедианы енгізу
10.4.2.4 веб -бетте мультимедиа нысандарын енгізу үшін HTML (аш ти эм эл) тегтерін қолдану
Скрипттер пайдалану
10.4.2.3 web (веб)-беттерді әзірлеу кезінде дайын скрипттерді пайдалану
Деректер базасымен web (веб)-беттердің байланысы
10.3.3.3 web (веб)-беттердің деректер базасымен байланысын орнату
4-тоқсан
10.4А Ақпараттық жүйелер
Bigdata (бигдейта)
10.3.1.4 Bigdata(бигдейта)-ны пайдалануда оң және теріс әсерлерін бағалау
Деректер қорының негізгі ұғымдары
10.3.1.1 "реляциондық деректер қоры" ұғымын түсіндіру
10.3.1.2. жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру
Деректер қорында бастапқы кілт
10.1.2.4 программалық жасақтаманы суреттерді өңдеу үшін пайдалану деректер қорында бірінші кілтті анықтау
Деректер қорын әзірлеу
10.3.2.1 деректер қоры жолдарының мәліметтер типін анықтау (SQL) (эс кю эль);
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын құру (SQL) (эс кю эль);
10.3.2.3 көпкестелі деректер қорын құру (SQL) (эс кю эль);
Формалар
10.3.2.4 деректерді енгізуге арналған форма жасау (SQL) (эс кю эль);
Есептер

10.​3.​2.​5 создавать отчеты, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
Связь web-страницы с базой данных
10.​3.​3.​2 устанавливать связь web-страницы с базой данных
2) 11 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
11.1А Искусственный интеллект
Искусственный интеллект
11.​3.​4.​1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
11.​3.​4.​2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе
Проектирование искусственного интеллекта
11.​3.​4.​3 проектировать нейронную сеть в электронных таблицах/программах математического моделирования по готовому алгоритму;
11.​3.​4.​4 описывать области применения метода "обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта
2 четверть
11.2А 3D - моделирование
Виртуальная и дополненная реальности
11.​4.​1.​1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
Человек в виртуальной реальности
11.​4.​1.​2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека
3D-панорама и виртуальный тур
11.​4.​1.​3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
Разработка 3D-панорамы (виртуального тура)
11.​4.​1.​3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
11.2В Аппаратное обеспечение
Виртуальные машины
11.​1.​2.​1 описывать назначение виртуальных машин
Характеристики мобильных устройств
11.​1.​1.​1 сравнивать характеристики основных составляющих мобильных устройств: планшеты, телефоны;
11.​1.​2.​2 приводить примеры, описывающие закономерности развития аппаратного и программного обеспечения
3 четверть
11.3А Интернет вещей
Что такое "интернет вещей"
11.​3.​4.​8 описывать принципы работы "интернета вещей";
11.​3.​4.​9 рассуждать о перспективах "интернета вещей"
Создание мобильного приложения
11.​5.​2.​1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.​5.​2.​2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.​5.​2.​3 объяснить, как устанавливать разработанное мобильное приложение
Умный дом
11.​5.​2.​4 организовывать передачу данных с датчиков умного дома;
11.​5.​2.​5 разрабатывать программу для вывода данных, полученных с датчиков умного дома
Разработка проекта умного дома
11.​5.​2.​6 разрабатывать программу для управления устройством умного дома
11.3В ITStartup (ай-ти стартап)
Как запустить свой Startup (стартап)
11.​5.​3.​1 описывать понятие Startup(стартап);
11.​5.​3.​2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
Продвижение проекта

10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептер жасау (SQL) (эс кю эль);
Сұраныстар
10.3.3.1 конструкторды пайдаланып іріктеу сұрауын құру
Құрылымдалған сұраныстар
10.3.3.2 web –парақша мен деректер қорынның байланысын орнату
2) 11-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
11.1А Жасанды интеллект
Жасанды интеллект
11.3.4.1 машина оқыту, нейрондық желілер (нейрондар және синапстардың) қағидаттарын түсіндіру;
11.3.4.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау;
Жасанды интеллекті жобалау
11.3.4.3 электрондық кестелердегі/математикалық модельдеу бағдарламаларындағы нейрондық желілерді жобалау;
11.3.4.4 жасанды интеллектіні әзірлеуде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану ауқымын сипаттау;
2-тоқсан
11.2А 3D - жобалау
Виртуалды және кеңейтілген шындық
11.4.1.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру;
Виртуалды шындықтағы адам
11.4.1.2 Виртуалды және кеңейтілген шындықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері туралы айту;
3D-панорама және виртуалды тур
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісі бар 3D-панорама жасау (виртуалды тур;
Виртуалды турдың 3D-панорамасын әзірлеу
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісі бар 3D-панорама жасау;
11.2В Аппараттық қамтамасыз ету
Виртуалды машиналар
11.1.2.1 виртуалды машиналардың мақсатын сипаттау;
Мобильдік құрылғылар сипаттамасы
11.1.1.1 мобильді құрылғылардың негізгі компоненттерінің сипаттамаларын салыстыру: планшеттер, телефондар;
11.1.2.2 аппараттық және программалық қамтамасыз етуде даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру;
3-тоқсан
11.3А Заттар интернеті
Заттар интернеті деген не
11.3.4.8 "заттар интернетінің" жұмыс қағидаларын сипаттау;
11.3.4.9 "заттар интернетінің" перспективалары туралы айту;
Мобильді қосымшаны құру
11.5.2.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру;
11.5.2.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау;
11.5.2.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру;
Ақылды үй
11.5.2.4 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығаруды ұйымдастыру;
11.5.2.5 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығару бағдарламаларын әзірлеу;
Ақылды үй жобасын әзірлеу
11.5.2.6 ақылды үй құрылғысын басқару үшін бағдарлама әзірлеу;
11.3В IT Startup (ай-ти стартап)
Startup (стартап)-ты іске қалай қосады?
11.5.3.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау
11.5.3.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформасының жұмыс принциптерін сипаттау;
Жобаны алға жылжыту

11.​5.​3.​3 описывать пути продвижения и реализация продукта
ITStartup(ай-ти стартап) и реклама
11.​5.​3.​4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
4 четверть
11.4А Цифровая грамотность
Цифровизация в Казахстане
11.​3.​4.​6 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане
Технология Blockchain (блокчейн)
11.​3.​4.​5 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн)
Правовая защита информации
11.​6.​2.​1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
Электронная цифровая подпись и сертификат
11.​6.​2.​2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.​6.​2.​3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
Электронное правительство
11.​3.​4.​7 описывать функции портала электронного правительства
Приложение 109
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" в 10-11 классах общественно-гуманитарного направления является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками в области компьютерных систем, создания и преобразования информационных объектов, информационных процессов и систем, разработки приложений для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи учебной программы:
1) формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;

11.5.3.3 өнімді нарықта алға жылжыту және сату жолдарын сипаттау;
IT Startup (ай-ти стартап) және жарнама
11.5.3.4 маркетингтік жарнама құру (инфографика, видео);
4-тоқсан
11.4А Сандық сауаттылық
Қазақстандағы цифрландыру
11.3.4.6 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау;
Blockchain (блокчейн) технологиясы
11.3.4.5 Blockchain (блокчейн) технологиясының мақсаты мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіру;
Ақпараттарды құқылы қорғау
11.6.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу;
Электронды цифрлық қолтаңба және сертификат
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата
11.6.2.3 Электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
Электронды үкімет
11.3.4.7 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
109-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Информатика" оқу пәнін оқыту мақсаты білім алушыларды негізгі біліммен, тиімді пайдалануға арналған заманауи ақпараттық технологиялармен жүретін жұмыс дағдылары және қабілеттерімен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың ақпараттық процестердің қоғамдағы түсінігін, ақпараттық технологияларды адам іс-әрекетінің әр түрлі салаларында пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективаларын қалыптастыру;

2) способствовать формированию у обучающихся умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
3) развивать у обучающихся понимание базовых принципов работы компьютеров, для предоставления им возможности анализировать системы, разрабатывать решения, программные приложения, развивать и улучшать их, а также оценивать свои продукты;
4) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
7) понимать термины искусственный интеллект, Blockchain (блокчейн), Startup (стартап), Crowdfunding (краудфандинг);
8) способствовать овладению обучающимися академического языка и обогащению понятийного аппарата по предмету;
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Информатика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предмета "Информатика" организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" включает следующие разделы:
1) компьютерные системы;
2) создание и преобразование информационных объектов;
3) информационные процессы и системы;
4) разработка приложений.
7. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:

2) білім алушылардың ақпараттық технологияларды күнделікті өмірде, оқуда және одан әрі жұмысында тиімді пайдалана алу мүмкіндігін қалыптастыру;
3) білім алушыларға жүйені талдау, шешімдерді әзірлеу, программалық қосымшалар жасау, өздерінің өнімдерін бағалау үшін, олардың компьютермен жұмыс істеудің базалық қағидаларды түсіну түсініктерін дамыту;
4) талдау, абстракция, модельдеу мен программалау арқылы білім аушыларға әр түрлі тапсырмаларды шешуді үйрету;
5) білім алушыларда логикалық, алгоритмдік, сонымен қатар, жалпылау мен үйлестік, тапсырмаларды құрамдас бөлікке ажырату мен ортақ заңдылықтарды бөлу, қойылған тапсырмаларды шешуге тиімді және рационалды тәсілдер табу мүмкіндіктерін қосатын есептік ойлауды дамыту;
6) білім алушыларда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы ережелерді ұстану және жеке тұлға мен бүкіл қазақстандық әлеуметтің мүддесін көздеу;
7) жасанды интеллект, Blockchain, Startup, Crowdfunding терминдерін түсіну;
8) білім алушылардың академиалық тілді меңгеруіне және пән бойынша ұғымдық аппаратты байытуға септік жасау.
2-тарау. "Информатика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Информатика" оқу пәнінің мазмұны
4. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны бағдарламаның пән бойынша оқыту бөлімдерінен тұрады. Әр бөлім бөлімшелерге бөлінген. Бөлімшелер күтілетін нәтиже, дағды немесе білік, білім немесе түсінік түрінде оқыту мақсаттарын қамтиды.
6. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) компьютерлік жүйелер;
2) ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру;
3) ақпараттық процестер және жүйелер;
4) қосымшаны құру;
7. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:

1) облачные технологии;
2) информационная безопасность.
8. Раздел "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие подразделы:
1) теория дизайна;
2) создание видео контента;
3) веб-проектирование;
4) 3D – моделирование.
9. Раздел "Информационные процессы и системы" включает раздел: современные тенденции развития информационных технологий.
10. Раздел "Разработки приложений" включает следующие разделы:
1) мобильные приложения;
2) ITStartup (ай-ти стартап).
11. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса включает следующие разделы:
1) "Компьютерные системы". Информационная безопасность: "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных; меры безопасности – резервное копирование и шифрование данных; методы идентификации личности;
2) "Создание и преобразование информационных объектов"
Теория дизайна: понятия "дизайн", "применимость", классификация визуального дизайна; принципы восприятия информации; принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота); форматы графических файлов; конвертация графических файлов; разработка дизайн-макета сайта;
Создание видео контента: основные принципы видеосъемки и видеомонтажа; программы для работы с видео; монтаж видеоклипов;
Веб-проектирование: конструктор сайтов; мультимедиа на веб-странице; методы продвижения сайта; публикация сайта;
3) Информационные процессы и системы"
Современные тенденции развития информационных технологий: принципы машинного обучения, нейронных сетей; сферы применения искусственного интеллекта; назначение и принцип работы технологий Blockchain(блокчейн).
12. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 11 класса включает следующие разделы:
1) "Компьютерные системы"
Облачные технологии: совместный доступ к файлам;
Информационная безопасность: защита информации и интеллектуальной собственности; электронная цифровая подпись, назначение, алгоритм использования;
2) "Создание и преобразование информационных объектов"
3D – моделирование: виртуальная и дополненная реальности; их влияние на здоровье человека; создание 3D-панорамы (виртуального тура) с видом от первого лица;
3) "Информационные процессы и системы"
Современные тенденции развития информационных технологий: современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане; портал электронного правительства;
4) "Разработка приложений"
Мобильные приложения: интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильного приложения;
IT Startup (ай-ти стартап): принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ; пути продвижения и реализация продукта, маркетинговая реклама.

1) бұлттық технологиялар;
2) ақпараттық қауіпсіздік.
8. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) дизайн теориясы;
2) видео контент құру;
3) веб-жобалау;
4) 3D – модельдеу.
9. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды: ақпараттық технологияларды дамытудың заманауи үрдістері.
10. "Қосымшаларды әзірлеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мобильдік қосымшалар;
2) IT STARTUP (ай-ти стартап).
11. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютерлік жүйелер"
Ақпараттық қауіпсіздік: "ақпараттық қауіпсіздік", деректер "құпиялылығы" және "тұтастығы"; қауіпсіздік шаралары - деректерді резервтік көшіру және шифрлау; жеке тұлғаны сәйкестендіру әдістері;
2) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру"
Дизайн теориясы: "дизайн", "қолданылуы", визуалды дизайнның классификациясы; Ақпаратты қабылдау принциптері; "жақсы дизайн" қағидаттары (ыңғайлылық, қарапайымдылық); графикалық файл пішімдері; графикалық файлдарды түрлендіру; сайттың дизайн-макетін әзірлеу.
Бейне контентін құру: видео түсірілімнің негізгі қағидалары және бейнелерді өңдеу; бейнемен жұмыс істеу бағдарламалары; бейне клиптерді өңдеу.
Веб-жобалау: сайттар конструкторы; веб-беттегі мультимедиа; сайтты алға жылжыту әдістері; сайтты жариялау.
3) "Ақпараттық процестер мен жүйелер"
Ақпараттық технологияларды дамытудың қазіргі заманғы үрдістері: машиналық оқытудың принциптері, нейрондық желілер; жасанды интеллект қолдану салалары; Blockchain (блокчейн) технологиясының мақсаты мен жұмыс принципі.
12. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютерлік жүйелер"
Бұлттық технологиялар: файлдарды ортақ пайдалану.
Ақпараттық қауіпсіздік: ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау; электрондық цифрлық қолтаңба, мақсат, қолдану алгоритмі.
2) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру"
3D – модельдеу: виртуалды және кеңейтілген шындық; олардың адам денсаулығына әсері; бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау.
3) "Ақпараттық процестер мен жүйелер"
Ақпараттық технологияларды дамытудағы заманауи үрдістер: Қазақстанда цифрландыру процесінің қазіргі заманғы үрдістері; электрондық үкімет порталы.
4) "Қосымшаларды әзірлеу"
Мобильді қосымшалар: мобильді қосымшалар интерфейсі; мобильді қосымшаларды әзірлеу және орнату.
IT Startup (ай-ти стартап): Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс қағидалары; маркетингтік жарнама, өнімді өткізу және сату жолдары.

Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в учебной программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел учебной программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.2.1 "10" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
14. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Компьютерные системы
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Облачные технологий
11.​1.​1.​1 объяснятьчто такое облочные технологии;
11.​1.​1.​2 использовать файлы (текстовые документы, календари, презентаций, таблицы) в общем доступе, удаленно и совместно их редактировать
2. Информационная безопасность
10.​1.​2.​1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных;
10.​1.​2.​2 описывать меры безопасности, включая понятия: резервное копирование и шифрование данных;
10.​1.​2.​3 аргументировать использование разных методов идентификации личности
11.​1.​2.​1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
11.​1.​2.​2 описывать назначения электронной цифровой подписи и сертификата;
11.​1.​2.​3 использовать электронную цифровую подпись на портале электронного правительства
2) Создание и преобразование информационных объектов
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Теория дизайна
10.​2.​1.​1 объяснять понятия "дизайн", "применимость";
10.​2.​1.​2 классифицировать визуальный дизайн по видам;
10.​2.​1.​3 объяснять, как принципы восприятия информации реализуются в проекте;
10.​2.​1.​4 реализовывать принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота);
10.​2.​1.​5 объяснять разницу между форматами графических файлов;
10.​2.​1.​6 объяснять необходимость конвертации графических файлов;
10.​2.​1.​7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
2. Создание видео контента
10.​2.​2.​1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа;
10.​2.​2.​2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст;
10.​2.​2.​3 сравнивать возможности программ для работы с видео
3. Веб-проектирование
10.​2.​3.​1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов;
10.​2.​3.​2 размещать мультимедиа на веб-странице (звук и видео);

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.1.2.1. кодында "10" – сынып, "1.2" – бірінші бөлімнің екінші бөлімшесі, "1" – оқу мақсатының реттік саны.
14. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Компьютерлік жүйелер
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Бұлттық технологиялар
11. 1. 1. 1 бұлтты технологияның не екенін түсіндіру
11. 1. 1. 2 жалпыға қолжетімділікке арналған файлдарды (мәтіндік құжаттар, күнтізбелер, презентациялар, кестелер) қолдану, қашықтан және бірлесіп өңдеу
2. Ақпараттық қауіпсіздік
10.1.2.1 "ақпараттық қауіпсіздігі", "құпиялылық" және "тұтастық" терминдерінің мағынасын түсіндіру
10.1.2.2 қауіпсіздік шараларын, оның ішінде түсініктерді сипаттаңыз: деректерді резервтік көшіру және шифрлау
10.1.2.3 әртүрлі сәйкестендіру әдістерін қолдануды дәйектеу
11.1.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу
11.1.2.2 электрондық цифрлық қолтаңбаның және сертификаттың мақсатын сипаттау
11.1.2.3 электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
2) Ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Дизайн теориясы
10.2.1.1 "дизайн", "қолдану" ұғымдарын түсіндіру
10.2.1.2 түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктеу
10.2.1.3 ақпараттарды қабылдау принциптері жобада қалай іске асырылатынын түсіндіру
10.2.1.4 "жақсы дизайн" қағидаттарын іске асыру (ыңғайлылық, қарапайымдылық және т.б.)
10.2.1.5 сурет файл форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру
10.2.1.6 графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіру
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
2. Бейне контенттер құру
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
10.2.2.3 бейнемен жұмыс істеу үшін бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстыру
3. Веб-жобалау
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
10.2.3.2 мультимедианы веб-бетте орналастыру (дыбыс және бейне)

10.​2.​3.​3 описывать методы продвижения сайта;
10.​2.​3.​4 использовать файловый обменник для публикации сайта
4. 3D - моделирование
11.​2.​4.​1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
11.​2.​4.​2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
11.​2.​4.​3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
3) Информационные процессы и системы
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Современные тенденции развития информационных технологий
10.​3.​1.​1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
10.​3.​1.​2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе;
10.​3.​1.​3 объяснять назначение и принцип работы технологий Blockchain(блокчейн)
11.​3.​1.​1 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
11.​3.​1.​2 описывать функции портала электронного правительства
4) Разработка приложений
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Мобильные приложения
11.​4.​1.​1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.​4.​1.​2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.​4.​1.​3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение
2. IT Startup(ай-тистартап)
11.​4.​2.​1 описывать понятие Startup (стартап);
11.​4.​2.​2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
11.​4.​2.​3 описывать пути продвижения и реализации продукта;
11.​4.​2.​4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно – гуманитарного направления уровня общего среднего образования
1) 10 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
10.1A Информационная безопасность
Информационная безопасность
10.​1.​2.​1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных
Методы защиты информации
10.​1.​2.​2 описывать меры безопасности, включая понятия: резервное копирование и шифрование данных
Методы идентификации личности
10.​1.​2.​3 аргументировать использование разных методов идентификации личности

10.2.3.3 веб-сайтты насихаттау әдістерін сипаттау
10.2.3.4 сайтты жариялау үшін файлды алмастырғышты пайдалану
4.3D - модельдеу
11.2.4.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру
11.2.4.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
11.2.4.3 бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау
3) Ақпараттық процестер және жүйелер
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы үрдістер
10.3.1.1 Машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
10.3.1.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау
10.3.1.3 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру
11.3.1.1 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау
11.3.1.2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
4) Қосымшаларды әзірлеу
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Мобильді қосымшалар
11.4.1.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру
11.4.1.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау
11.4.1.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
2. IT STARTUP (ай-ти стартап)
11.4.2.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау
11.4.2.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау
11.4.2.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау
11.4.2.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
16. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша қосымшада берілген ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
10.1A Ақпараттық қауіпсіздік
Ақпараттық қауіпсіздік
10.1.2.1 "ақпарат қауіпсіздігі", "құпиялылық" және "тұтастық" терминдерінің мағынасын түсіндіру
Ақпаратты қорғау әдістері
10.1.2.2 қауіпсіздік шараларын, оның ішінде түсініктерді сипаттаңыз: деректерді резервтік көшіру және шифрлау
Жеке тұлғаны идентификациялау әдістері
10.1.2.3 әртүрлі сәйкестендіру әдістерін қолдануды дәйектеу

10.1B Создание видео контента
Программы для работы с видео
10.​2.​2.​3 сравнивать возможности программ для работы с видео
Правила видеомонтажа
10.​2.​2.​1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа
Монтаж видео
10.​2.​2.​2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст
Разработка и защита проекта
10.​2.​2.​1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа;
10.​2.​2.​2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст
2 четверть
10.2A Теория дизайна
Дизайн в нашей жизни
10.​2.​1.​1 объяснять понятия "дизайн", "применимость";
10.​2.​1.​2 классифицировать визуальный дизайн по видам
Принципы "хорошего дизайна"
10.​2.​1.​3 объяснять, как принципы восприятия информации реализуются в проекте;
10.​2.​1.​4 реализовывать принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота)
Графика для веб-страницы
10.​2.​1.​5 объяснять разницу между форматами графических файлов;
10.​2.​1.​6 объяснять необходимость конвертации графических файлов
Разработка дизайна сайта
10.​2.​1.​7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
3 четверть
10.3А Веб-проектирование
Карта сайта
10.​2.​1.​7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
Главная страница сайта
10.​2.​3.​1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов
Контент
10.​2.​3.​1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов
Мультимедиа на веб-странице
10.​2.​3.​2 размещать мультимедиа на веб-странице (звук и видео)
Публикация сайта
10.​2.​3.​4 использовать файловый обменник для публикации и распространения результатов проекта
Продвижение сайта
10.​2.​3.​3 описывать методы продвижения сайта
4 четверть
10.4А Искусственный интеллект и технология Blockchain (блокчейн)
Принципы машинного обучениея
10.​3.​1.​1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов)
Принципы организации и работы нейронных сетей
10.​3.​1.​1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов)
Сферы применения искусственного интеллекта
10.​3.​1.​2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе
Технология Blockchain (блокчейн)
10.​3.​1.​3 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн)
2) 11 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
11.1А Облачные технологии
Применение облачных технологий в деловой сфере

10.1B Бейне контент құру
Бейнемен жұмыс істеуге арналған программалар
10.2.2.3 бейнемен жұмыс істеу үшін бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстыру
Бейне түсіру
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
Бейне монтаждаудың ережесі
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
Бейнені монтаждау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
Жобаны әзірлеу және қорғау
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
2-тоқсан
10.2А Дизайн теориясы
Біздің өміріміздегі дизайн
10.2.1.1 "Дизайн", "қолдану" ұғымдардың түсіндіру
10.2.1.2 түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктеу
"Жақсы дизайн" принципі
10.2.1.3 ақпараттарды қабылдау принциптері жобада қалай іске асырылатынын түсіндіру
10.2.1.4 "жақсы дизайн" қағидаттарын іске асыру (ыңғайлылық, қарапайымдылық және т.б.)
Веб-бетке арналған графика
10.2.1.5 сурет файл форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру
10.2.1.6 графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіру
Сайт дизайнын әзірлеу
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
3-тоқсан
10.3А Веб-жобалау
Сайттың картасы
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
Сайттың басты беті
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
Мазмұны
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
Веб-беттегі мультимедия
10.2.3.2 мультимедианы веб-бетте орналастыру (дыбыс және бейне)
Сайтты жариялау
10.2.3.4 сайтты жариялау үшін файлды алмастырғышты пайдалану
Сайтты насихаттау
10.2.3.3 веб-сайтты насихаттау әдістерін сипаттау
4-тоқсан
10.4А Жасанды интеллект және Blockchain (блокчейн) технологиясы
Машиналық оқыту принциптері
10.3.1.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
Нейронды желілердің жұмысы және ұйымдастыру принциптері
10.3.1.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
Жасанды интеллектіні қолдану саласы
10.3.1.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау
Blockchain (блокчейн) технологиясы
10.3.1.3 Blockchain (блокчейн) технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру
2) 11-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
11.1А Бұлттық технологиялар
Бұлттық технологияны іскерлік саласында қолдану

2. Цель обучения учебному предмету "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющие зависимость свойств веществ от их состава и строения, понимание химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни, для критической оценки информации и принятия решений.
3. Задачи обучения:
формирование системы знаний о веществах и закономерностях их взаимодействий друг с другом (факты, понятия, законы, теории);
формирование опыта осуществления известных способов деятельности в виде интеллектуальных и экспериментальных умений и навыков;
формирование опыта творческой, поисковой деятельности по решению новых проблем, требующих самостоятельного претворения ранее усвоенных знаний и умений в новых ситуациях, формирование новых способов деятельности на основе уже известных;
формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, что представляется в совокупности вкладом предмета "Химия" в формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
6. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
7. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:

2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға зат және олардың айналымы, заттар қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін ұсыну, шынайы өмірде қауіпсіз қолдана алу, ақпаратты сыни бағалау және шешім қабылдау үшін химиялық үдерістердің мағынасын, негізгі заңдар мен заңдылықтарды түсіну.
3. Негізгі міндеттері:
1) заттар және олардың бір-бірімен әрекеттесу заңдылығы туралы білім жүйесін қалыптастыру ( фактілер, түсініктер, заңдар және теориялар);
2) зияткерлік және экспериментальдық біліктер мен дағдылар түрінде іс-әрекеттердің танымал әдістерін жүзеге асыру тәжірибелерін қалыптастыру;
3) жаңа проблемаларды шешуде жаңа бір жағдайда бұрын меңгерілген білім және білікті өз бетімен жаңғыртуды талап ететін шығармашылық, ізденіс іс-әрекеттер тәжірибесін қалыптастыру, танымал іс-әрекеттер негізінде жаңа әдісін қалыптастыру;
4) қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік проблемасын шешуге әсер ететін, "Химия" пәнінің жиынтық үлесі болып табылатын өзекті және пәндік құзыреттіліктің қалыптасуында көрінетін, қоршаған ортаға қарым-қатынасын көрсететін адам әрекетінің объектіге немесе қаражатқа құнды және сындарлы қарым-қатынас тәжірибесін қалыптастыру.
2-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны
4. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
6. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстың түрлері.
7. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) периодический закон и периодическая система химических элементов;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) окислительно-восстановительные реакции.
8. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) скорость химических реакций;
2) химическое равновесие;
3) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.
9. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
10. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
11. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 10 класса:
1) "Строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали; Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы".
2) "Периодичность изменений свойств элементов и их соединений" в периодах и группах, закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах, закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
3) "Химическая связь". Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь.
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".
4) "Стехиометрия". Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества;
5) "Кинетика". Скорость химической реакции, влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций, катализ.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс";
Практическая работа № 1: "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций";
Лабораторный опыт № 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции";
6) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах;
Лабораторный опыт № 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций".
7) "Окислительно-восстановительные реакции". гальванические элементы, электролиз.
8) "Элементы 17 группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений;

1) химиялық элементтердің периодтық заңы мен периодтық жүйесі;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) тотығу-тотықсыздану реакциялары.
8. "Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) химиялық реакцияның жылдамдығы;
2) химиялық тепе-теңдік;
3) қышқылдар мен негіздер теориялары. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.
9. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
10. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
11. "Химия" оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Атом құрылысы. Атом – күрделі бөлшек", радиоактивтілік, энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер, кванттық сандар және орбитальдар;"Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару;
2) Периодтар мен топтардағы "Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі", период және топ бойынша қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары;
3) "Химиялық байланыс". Ковалентті байланыс, ковалентті байланыс қасиеттері, гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3, электртерістілік және байланыс полярлығы, иондық байланыс, электронды жұптардың тебісу теориясы, металдық байланыс, сутекті байланыс;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) модельдерін құрастыру";
4) "Стехиометрия". Химияның негізгі стехиометриялық заңдары, салыстырмалы атомдық және молекулалық масса, зат мөлшері;
5) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы, концентрацияның реакция жылдамдығына әсері, қысымның химиялық реакция жылдамдығына әсері, температураның химиялық реакция жылдамдығына әсері, катализ;
"Әрекеттесуші массалар заңы" тақырыбына есептер шығару;
№ 2 практикалық жұмыс: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі факторлардың әсерін зерттеу";
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу";
6) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар, Ле-Шателье-Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Әртүрлі факторлардың динамикалық тепе теңдік күйіне әсерін зерделеу";
"Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу";
7) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". гальваникалық элементтер, электролит;
8) "17-топ элементтері". Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер және олардың қосылыстарының қолданылуы;

9) "Элементы 2 (II) группы". Физические свойства элементов 2 (II) группы, химические свойства элементов 2 (II) группы, природные карбонаты;
10) "Введение в органическую химию". Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование.
Лабораторный опыт № 4: "Составление моделей молекул органических веществ";
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".
11) "Непредельные углеводороды". Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия;
Лабораторный опыт № 5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
12) "Галогеноалканы". Получение галогеноалканов;
13) "Спирты: одноатомные, многоатомные". Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Фенол, его строение и свойства.
Демонстрация: "Получение этилового спирта брожением глюкозы".
Лабораторный опыт №6 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
12. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 11-класса:
1) "Соединения ароматического ряда". Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов;
2) "Карбонильные соединения". Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла;
Лабораторная работа №1 "Изучение свойств уксусной кислоты"
3) "Химия живого". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов;
Лабораторный опыт № 2: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал";
4)"Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот; пептидная связь; образование белков;
Лабораторный опыт № 3: "Составление моделей молекул аммиака и аминов";
Лабораторный опыт № 4: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
Лабораторный опыт № 5: "Свойства аминокислот";
5) "Химия живого". Белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки;
Лабораторный опыт №6 "Изготовление модели ДНК"
Практическая работа № 1: "Денатурация и цветные реакции белков";

9) "2 (ІІ)-топ элементтері". 2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері; 2 (ІІ)-топ элементтерінің химиялық қасиетттері; табиғи карбонаттар;
10) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы, функционалдық топтар, гомологтық қатар, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі, галогендеу;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру";
"Жану өнімдері және гомологиялық қатар бойынша заттардың молекулярлық формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару
11) "Қанықпаған көмірсутектер". Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті, стереоизомерия;
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция";
12) "Галогеналкандар". Галогеналкандарды алу,
13) "Спирттер: біратомды, көпатомды спирттер". Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртін өнеркәсіптік өндіру, фенол, оның құрылысы мен қасиеттері;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Бір атомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялар";
Көрсетілім: "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу";
12. "Химия" оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны
1) "Ароматты қосылыстар қатары". Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері;
2) "Карбонилді қосылыстар". Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың алынуы, карбон қышқылдарының қасиеттері, этерификация реакциясы, күрделі эфирлер және сабын;
№2 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
3) "Тірі ағза химиясы". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, көмірсулардың қасиеттері және қолданылуы;
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция";
4) "Аминдер және аминқышқылдары". Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, аминқышқылдарының құрамы, құрылысы, биологиялық рөлі, аминқышқылдардың физикалық және химиялық қасиеттері;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"; пептидтік байланыс; нәруыздың түзілуі;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртек атомын анықтау";
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылдар қасиеттері";
4) "Тірі ағза химиясы". Нәруыздар, нәруыз молекулаларының құрылымы, полипептидтер құрылымын анықтау, ферменттер ролі және қолданылуы, ДНҚ құрылымы, биологиялық маңызды металдар, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың нәруыздарға әсері;
№ 6-зертханалық тәжірибесі "ДНҚ моделін жасау"
№ 1 практикалық жұмыс: "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары";

6) "Синтетические полимеры". Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду;
Лабораторный опыт № 7: "Полимеры и их свойства";
Практическая работа № 2: "Распознавание пластмасс и волокон";
7) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ;
8) "Элементы 14 (IV) группы". Изменение свойств элементов 14 (IV) группы, химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений, свойства оксидов элементов 14 (IV) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ;
9) "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиак и соли аммония, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты,
Демонстрация: "Окислительные свойства серной и азотной кислот";
10) "Растворы кислот и оснований". Теории кислот и оснований, ионное произведение воды, водородный показатель, сила кислот и оснований, степень диссоциации, буферные растворы,
11) "Производство металлов". Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов;
12) "Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения;
13) "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов.
14) "Зеленая химия". 12 принципов "зеленой химии", загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы, разрушение озонового слоя Земли, глобальное потепление.
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
Частицы вещества
Обучающиеся должны уметь:
10-класс
11-класс
1.1 Атомы, ионы и молекула

6) "Синтетикалық полимерлер". Жоғары молекулалы қосылыстар, полимерлену реакциясы, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері;
№ 7 зертханалық тәжірибе: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№ 2 практикалық жұмыс: "Пластмассаларды және талшықтарды тану";
7) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
8) "14-топ элементтері". 14 (ІV)-топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі, 14 (ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері, 14 (ІV)-топ элементтері оксидтерінің қасиеттері, жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері;
9) "Азот және күкірт". Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері, аммиак және аммоний тұздары, азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы, азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері, күкірттісутек және сульфидтер, күкірт оксидтері, күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері және қолданылуы; күкірт қышқылын алудың жанасу әдісі;
Көрсетілім: "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері";
10) "Қышқыл және негіз ерітінділері". Қышқыл және негіздер теориясы, судың иондық көбейтіндісі, сутектік көрсеткіш, қышқыл және негіздер күші, буферлі ерітінділер;
11) "Металдар өндірісі". Металдар және құймаларды алу, электролитті өнеркәсіпте қолдану, металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары;
12) "Ауыспалы металдар". Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы; кешенді қосылыстар; ауыспалы металдардың биологиялық ролі;
13) "Жаңа заттарды және материалдарды өндіру". Жаңа материалдарды әзірлеу және құру, физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар, дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру, нанотехнология, нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы, жаңа полимерлерді алу, жаңа материалдардың практикалық мәні;
14) "Жасыл химия". "Жасыл химияның" 12 принципі. Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы. Жердің озон қабатының бұзылуы, Ғаламдық жылыну.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10"-сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Заттардың бөлшектері
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
1.1 Атомдар, молекулалар және иондар

10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро; масса";
1.2 Состав и строение атома
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента;
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
1.3 Распределение и движение электронов в атомах
10.1.3.1 знать характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 составлять электронные конфигурации первых 36 химических элементов
1.4 Виды химической связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей;
10.1.4.3описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ;
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атомов и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединении;
10.1.4.7 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.8 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
10.1.4.9 объяснять механизм образования водородной связи;
Закономерности протекания химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
2.1 Периодический закон и периодическая система
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления;
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.3 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе
10.2.1.4 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов;
10.2.1.5 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 2 (ІІ) группы
10.2.1.6 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы;
11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4);

10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы;
1.2 Атомның құрамы мен құрылысы
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының мағынасын түсіндіру;
10.1.2.2 қоспадағы химиялық элементтің табиғи изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу;
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру
1.3 Атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы
10.1.3.1 квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін атау;
10.1.3.2 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
1.4 Химиялық байланыстың түрлері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.4 әртүрлі гибридтену түрлерін түсіндіру;
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру;
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;
10.1.4.7 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.8 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.1.4.9 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
2) Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.2.1.3 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
10.2.1.4 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.5 2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу
10.2.1.6 - табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.1.3 14 (ІV) топэлементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіре алу

11.2.1.4 описывать способы простых веществ и химических соединений элементов 14 (получения IV) группы;
11.2.1.5 объяснять низкую химическую активность молекулы азота
11.2.1.6 объяснять механизм образования связей в ионе аммония;
11.2.1.7 объяснять процесс производства азотных удобрений;
11.2.1.8 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.9 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду;
11.2.1.10 объяснять восстановительные свойства сероводорода
11.2.1.11 знать качественную реакцию на сульфидион;
11.2.1.12 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и проблему образования кислотных дождей;
11.2.1.13 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;
11.2.1.14 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом;
11.2.1.15 называть области применения серной кислоты;
11.2.1.16 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления;
11.2.1.17 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов;
11.2.1.18 описать строение комплексного соединения;
11.2.1.19 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода;
11.2.1.20 объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи
2.2 Закон сохранения массы веществ
10.2.2.1 производить расчеты с применением величины "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях;
10.2.2.2 вычислять количество вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций;
2.3 Окислительно-восстановительные реакции
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса полуреакций;
10.2.3.4 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.5 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов;
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки;
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия;

11.2.1.4 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерін сипаттау;
11.2.1.5 азот молекуласының төмен химиялық белсенділігін түсіндіріңіз
11.2.1.6 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін түсіндіру
11.2.1.7 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісін түсіндіру;
11.2.1.8 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау;
11.2.1.9 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну;
11.2.1.10 - күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.11 - сульфид-ионының сапалық реакциясын білу;
11.2.1.12 - атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін атау;
11.2.1.13 тағам өнеркәсібінде күкірт (IV) оксидін қолданылу аймағын атау;
11.2.1.14 - күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру;
11.2.1.15 - күкірт қышқылының қолдану аймағын атау;
11.2.1.16 - ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу;
11.2.1.17 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.18 кешенді қосылыстың құрылымын сипаттау;
11.2.1.19 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну;
11.2.1.20 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
2.2 Заттар массасының сақталу заңы
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" шамаларын қолданып есептеулер жүргізу;
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу;
11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару;
2.3 Стандартты электрондық потенциалдар
10.2.3.1 электронды баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу – тотықсыздану реакцияларының электрондық-иондық теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын түсіндіру;
10.2.3.4 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.5 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау;
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын білу: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;

11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом;
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики;
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии;
11.2.3.7 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11класс
3.1 Скорость химических реакций
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для обратимых реакций
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры и концентрации на скорость химических реакций
10.3.2.7 различать гомогенный и гетерогенный катализ
3.2 Химическое равновесие
10.3.3.1 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.2 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.3 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.4 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.5 производить расчеты, связанные с константой равновесия
3.3 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов
11.3.4.1 описывать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости;
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания;
11.3.4.4 называть области применения буферных растворов
Химия вокруг нас
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
4.1 Химия Земли
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой" химии;
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы;
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта";
11.4.1.5 оценивать пути решения глобальных проблем
4.2 Углерод и его соединения
10.4.2.1 понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
10.4.2.3 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.4 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC;

11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру;
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату;
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу;
11.2.3.7 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
3) Химиялық реакциялардың энергетикасы
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
3.1 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның және концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.7 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату
3.2 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.2 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.3 реакция үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құру;
10.3.3.4 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау;
10.3.3.5 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару;
3.3 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау және түсіну;
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу;
11.3.4.3 күшті қышқыл және күшті негіздің pH ін есептеу;
11.3.4.4 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау;
4) Химия және қоршаған орта
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
4.1 Жер химиясы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру;
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру;
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу;
11.4.1.4 "парникті эффектінің" салдарларын болжау;
11.4.1.5 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
4.2 Көміртек және оның қосылыстары
10.4.2.1 - органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну
10.4.2.2 - көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату
10.4.2.3 - гомологтық қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру
10.4.2.4 - қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау

10.4.2.5 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
10.4.2.6 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
10.4.2.7 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.8 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам;
10.4.2.9 составлять уравнения реакций галогенирования алканов;
10.4.2.10 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.11 экспериментально доказывать ненасыщенность связей в алкенах;
10.4.2.12 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.13 составлять схему процесса производства полиэтилена;
10.4.2.14 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.15 изучать нахождениев природе, получение каучука и резины
10.4.2.16 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов
10.4.2.17 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.18 знать состав и получение из природного и попутного газов, важнейших продуктов
10.4.2.19 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;
10.4.2.20 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты;
10.4.2.21 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.22 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.23 изучать токсичные действия спиртов на организм человека;
10.4.2.24 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получения пластмасс
10.4.2.25 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.26 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов;
11.4.2.1 описывать строение функциональных групп альдегидов, кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов, кетонов, и карбоновых кислот называть их по IUPAC
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов
11.4.2.4 составлять уравнения реакций, характеризующих химически карбоновых кислот е свойства карбоновых кислот
11.4.2.5 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот
11.4.2.6 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
11.4.2.7 знать состав и строение жиров

10.4.2.5 - изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер
10.4.2.6 - әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру
10.4.2.7 - алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау
10.4.2.8 - берілген жану өнімдері бойынша заттың гомологтық қатары бойынша молекулалық формуласын анықтау
10.4.2.9 - алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру
10.4.2.10 - "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру
10.4.2.11 - алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
10.4.2.12 - химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу
10.4.2.13 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру
10.4.2.14 алкадиендердің құрылысы негізінде олардың қасиеттерін түсіндіру
10.4.2.15 каучук пен резинаның табиғатта таралуын, алыну жолдарын оқу
10.4.2.16 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын оқу
10.4.2.17 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру
10.4.2.18 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу
10.4.2.19 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу
10.4.2.20- біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу
10.4.2.21 - этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру
10.4.2.22 - этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.4.2.23 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу
10.4.2.24 фенолдың құрамы мен құрылысын, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуын білу
10.4.2.25 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.26 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау;
11.4.2.1 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының функциональды топтарының құрылысын сипаттау;
11.4.2.2 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды IUPAC бойынша атау
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру
11.4.2.4 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.4.2.5 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру
11.4.2.6 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
11.4.2.7 майлардың құрамы мен құрылысын білу

11.4.2.8 составлять реакции получения бензола и его гомологов
11.4.2.9 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.4.2.10 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
11.4.2.11 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров реакции поликонденсации
11.4.2.12 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми
11.4.2.13 экспериментально распознавать пластмассы и волокна
11.4.2.14 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду
11.4.2.15 описывать процесс утилизации полимеров
11.4.2.16 называть области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
11.4.2.17 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол
11.4.2.18 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата
11.4.2.19 перечислять проблемы производства лекарственных средств
11.4.2.20 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология"
11.4.2.21 описывать методы синтеза и исследования наночастиц
11.4.2.22 называть области применения наночастиц;
11.4.2.23 характеризовать особенности наноматериалов
11.4.2.24 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций
11.4.2.25 определять соединения с помощью химических и физических испытаний
11.4.2.26 описывать генетическую связь основных классов органических соединений;
11.4.2.27 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта
Химия и жизнь
Обучающиеся должны уметь
10 класс
11 класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов;
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов;
11.5.1.4 знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.5 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.6 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот;
11.5.1.7 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы;
11.5.1.8 объяснять образование пептидных связей при получении белков из аминокислот;
11.5.1.9 составлять уравнение реакции гидролиза белков;
11.5.1.10 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.11 проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.12 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;

11.4.2.8 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
11.4.2.9 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.4.2.10 "мономер", "құрылымдық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын ажырату
11.4.2.11 полимерлену реакциясының теңдеуін құрастыру, поликонденсация реакциясының теңдеуін құру
11.4.2.12 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну
11.4.2.13 пластмасса және наноталшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау
11.4.2.14 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау
11.4.2.15 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау
11.4.2.16 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын атау
11.4.2.17 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау
11.4.2.18 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау
11.4.2.19 дәрілік заттарды өндіру проблемаларын атау
11.4.2.20 "нанобөлшек", "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
11.4.2.21 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау;
11.4.2.22 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
11.4.2.23 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау
11.4.2.24 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау
11.4.2.25 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
11.4.2.26 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау
11.4.2.27 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау
5) Химия және өмір
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын білу;
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру;
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.5.1.4 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуын білу;
11.5.1.5 аминқышқылдар молекулаларының құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.6 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру;
11.5.1.7 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру;
11.5.1.8 -аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіну;
11.5.1.9 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.10 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру;
11.5.1.11 крахмалға сапалық реакция жүргізе алу;
11.5.1.12 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау;

11.5.1.13 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.14 описывать функции белков для жизни;
11.5.1.15 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.16 называть факторы, определяющие формы различных структур белка;
11.5.1.17 объяснять конкурентное ингибирование;
11.5.1.18 описывать модель структуры ДНК и РНК;
11.5.1.19 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия;
11.5.1.20 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами;
11.5.1.21 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
14. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10 класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
10.1 Строение атома
Атом – сложная частица. Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы"
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента
Радиоактивность
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов
Энергетические уровни и подуровни. Квантовые числа и орбитали
10.1.3.1 знать характеристики и значения квантовых чисел
10.1.3.2 составлять электронные конфигурации первых 36 химических элементов
10.1 Периодичность изменений свойств элементов и их соединений
Закономерность изменения свойств элементов в периодах и группах
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
10.1 Химическая связь
Ковалентная связь. Свойства ковалентной связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;

11.5.1.13 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.14 нәруыздардың өмір үшін ролін сипаттау;
11.5.1.15 ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.16 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру;
11.5.1.17 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру;
11.5.1.18 ДНҚ құрылымының моделін сипаттау;
11.5.1.19 биологиялық маңызды металдардың: темір, магний, кальций, калий, натрийдің ролін бағалау;
11.5.1.20 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау;
11.5.1.21 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10.1 Атом құрылысы
Атом – күрделі бөлшек. "Орташа салыстармалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру
10.1.2.2 табиғи қоспадағы химиялық элемент изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу
Радиоактивтілік
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру
Энергетикалық деңгейлер. Кванттық сандар және орбитальдар
10.1.3.1 Квант сандарының мәні мен сипаттамасын атау
10.1.3.2 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
10.1 Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі
Период және топ бойынша элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
Периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.1 Химиялық байланыс
Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс қасиеттері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру

10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей
10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи
Типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-. Лабораторная работа №1 "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)"
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ
Электроотрицательность и полярность связи
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединении
Ионная связь
10.1.4.7 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов
Металлическая связь
10.1.4.8 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь
10.1.4.9 объяснять механизм образования водородной связи
10.1 Стехиометрия
Основные стехиометрические законы химии
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро
Расчеты по уравнениям реакций "Расчет выхода продукта в процентах от теоретически возможного"
10.2.2.1 производить расчеты, с применением понятий "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях
10.2.2.2 вычислять количества вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
2 четверть
10.2 Кинетика
Скорость химической реакции
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций;
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
Влияние концентрации на скорость химических реакций. Решение задач на тему: "Закон действующих масс" Влияние давления на скорость химических реакций.
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для реакций;
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
Влияние температуры на скорость химических реакций. Практическая работа №1 "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций".
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры и концентрации на скорость химических реакций
Катализ. Лабораторный опыт №2 "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции"
10.3.2.7 различать гомогенный и гетерогенный катализ;

10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау
Гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3. №1 зертханалық тәжірибе " Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) моделін құрастыру"
10.1.4.4 гибридтелу түрінің әртүрлілігінің физикалық мәнін түсіндіру
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау
Иондық байланыс
10.1.4.7 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну
Металдық байланыс
10.1.4.8 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс
10.1.4.9 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру
10.1 Стехио-метрия
Химияның негізгі стехиометриялық заңдары
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу"
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" ұғымдарын қолданып есептеулер жүргізу
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу
2 тоқсан
10.2 Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері.Қысымның реакция жылдамдығына әсері. Есеп шығару "Әрекеттесуші массалар заңы"
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
Температураның реакция жылдамдығына әсері.№ 1 практикалық жұмыс "Химиялық реакция жылдамдығына әр түрлі факторлардың әсерін зерттеу".
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның және концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
Катализ. №2 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына әр түрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу"
10.3.2.7 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату;

10.2 Химическое равновесие
Влияние различных факторов на равновесие. Принцип Ле-Шателье-Брауна
Лабораторная работа №3 "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов"
10.3.3.1 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.2 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия
Константа равновесия. Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций"
10.3.3.3 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.4 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.5 производить расчеты, связанные с константой равновесия
3 четверть
10.3 Окислительно-восстановительные реакции
Окислительно-восстановительные процессы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса (полуреакций)
Гальванические элементы.
10.2.3.4 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.5 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов
10.3 Элементы 17 группы
Закономерности изменения свойств галогенов
10.2.1.3 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе
Окислительно-восстановительные свойства галогенов
10.2.1.4 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов
10.3 Элементы 2 (II) группы
Физические и химические свойства элементов 2 (II) группы
10.2.1.5 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 2 (II) группы
Природные карбонаты
10.2.1.6 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
10.3 Введение в органическую химию
Состав и структура органических веществ.
10.4.2.1 - понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
Гомологические ряды. Номенклатура IUPAC алифатических соединений. Лабораторный опыт №4 "Составление моделей молекул органических веществ"
10.4.2.3 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.4 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC
Виды изомерии
10.4.2.5 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
Алканы. Продукты сгорания алканов. Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и гомологическим рядам"

10.2 Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар. Ле-Шателье-Браун принципі. №3 зертханалық тәжірибе "Динамикалық тепе-теңдік күйіне әр түрлі факторларды зерттеу"
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау
10.3.3.2 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Тепе-теңдік константасы. "Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу" тақырыбына есептер шығару
10.3.3.3 берілген реакция үшін тепе-теңдік константасын жазу;
10.3.3.4 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау
10.3.3.5 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару
3-тоқсан
10.3 Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу-тотықсыздану процесі
10.2.3.1 электрондық-иондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
Гальваникалық элементтер.
10.2.3.4 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.5 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау
10.3 17-топ элементтері 10.3 топ элементтері 2 (II) группы
Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.3 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
Галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері
10.2.1.4 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттеріқасиеттері
10.2.1.5 2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу
Табиғи карбонаттар
10.2.1.6 табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
10.3 Органикалық химияға кіріспе
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы
10.4.2.1 органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну
10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату
Гомологтық қатар.Алифатты қосылыстардың Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы номенклатурасы. №4 зертханалық тәжірибе "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру"
10.4.2.3 гомологтік қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру;
10.4.2.4 - қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау
Изомерия түрлері.
10.4.2.5 изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер
Алкандар. Алкандардың жану өнімдері. "Жану өнімдері және гомологтық қатарлар бойынша заттардың формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару

10.4.2.6 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
10.4.2.7 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.8 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам.
Свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов. Галогенирование
10.4.2.9 составлять у равнения реакций галогенирования алканов.
4 четверть
10.4 Непредельные углеводороды
Состав, структура и реакционная способность алкенов. Лабораторный опыт №5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
10.4.2.10 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.11 экспериментально доказывать ненасыщенность
Полимеризация
10.4.2.12 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.13 составлять схему процесса производства полиэтилена;
Алкадиены
10.4.2.14 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.15 изучать нахождение в природе, получение каучука и резины
Алкины
10.4.2.16 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов
Нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты Природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.
10.4.2.17 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.18 знать состав и получение из природного и попутного газов, важнейших продуктов
10.4 Галогеноалканы
Получение галогеноалканов
10.4.2.25 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.26 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов
10.4 Спирты одноатомные, многоатомные
Классификация и химические свойства спиртов.
Лабораторный опыт №6 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
10.4.2.19 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;
10.4.2.20 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты
Промышленное производство этилового спирта Демонстрация "Получение этилового спирта брожением глюкозы"
10.4.2.21 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.22 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.23 изучать токсичные действия спиртов на организм человека
Фенол, его состав и свойства.
10.4.2.24 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получения пластмасс.
11 класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть

10.4.2.6 әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру
10.4.2.7 алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау;
10.4.2.8 берілген жану өнімдері бойынша заттың молекулалық формуласын анықтау
Алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі. Галогендеу
10.4.2.9 алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру
4-тоқсан
Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті.№5 зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция"
10.4.2.10 "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру
10.4.2.11 - алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Полимеризация.
10.4.2.12 химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу
10.4.2.13 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру
Алкадиендер
10.4.2.14 алкадиендердің қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіру
10.4.2.15 алкиндердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделеу
Алкиндер
10.4.2.16 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделеу
Мұнай, құрамы, алыну жолдары.Табиғи газдар және көмір: негізгі өнімдер және оны өндіру жолдары
10.4.2.17 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру
10.4.2.18 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу
10.4 Галоген-алкандар
Галогеналкандарды алу
10.4.2.25 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.26 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау
10.4 Спирттер
Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиетттері. №6 зертханалық тәжірибе "Біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу".
10.4.2.19 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу
10.4.2.20 біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу
Этил спиртін өнеркәсіптік өндіру Көрсетілім "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу"
10.4.2.21 этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.22 этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
10.4.2.23 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерттеу
Фенол, оның құрамы мен қасиеттері
10.4.2.24 фенолдың құрамы мен қасиеттерін білу, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуы
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырып/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан

11.1 Соединения ароматического ряда
Получение бензола и его гомологов
11.4.2.7 составлять реакции получения бензола и его гомологов
Химические свойства бензола и его гомологов.
11.4.2.8 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.1 Карбонильные соединения
Строение и номенклатура карбонильных соединений
11.4.2.1 описывать строение функциональных групп альдегидов и кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, карбоновых кислот называть их по IUPAC
Получение альдегидов и кетонов,
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов
Свойства карбоновых кислот. Лабораторная работа №1 "Изучение свойств уксусной кислоты"
11.4.2.4 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот
11.4.2.5 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот
Реакция этерификации. Сложные эфиры и мыла.
11.4.2.6 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
Жиры. Строение и свойства жиров.
11.4.2.7 Знать состав, строение и свойства жиров
Химия живого
Классификация углеводов и их строение
11.5.1.10 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы
Строение, свойства и применение углеводов. Лабораторный опыт №2 "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал".
11.5.1.11 проводить качественную реакцию на крахмал
11.5.1.12 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы
11.5.1.13 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
2 четверть
11.2 Амины и аминокислоты
Классификация и номенклатура аминов. Лабораторный опыт №3 "Составление моделей молекул аммиака и аминов"
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов
Физические, химические свойства и получение аминов.
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов
Состав, строение, биологическая роль аминокислот. Лабораторный опыт №4 "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
11.5.1.4 знать тривиальные и систематические названия аминокислот
11.5.1.5 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.6 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот
Физические и химические свойства аминокислот. Лабораторный опыт №5 "Свойства аминокислот"

11.1 Ароматты қосылыстар қатары
Бензол және оның гомологтарын алу
11.4.2.7 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
Бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері.
11.4.2.8 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.1 Карбонилді қосылыстар
Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы
11.4.2.1 альдегидтер және кетондардың; карбонды қышқылдар функциональды топтарының құрылысын білу;
11.4.2.2 альдегидтер және кетондардың, карбонды қышқылдардың құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы бойынша атау
Альдегидтер және кетондардың алынуы
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру
Карбон қышқылдарының қасиеттері. №1 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу"
11.4.2.4 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.4.2.5 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру
Этерификация реакциясы.Күрделі эфирлер және сабын.
11.4.2.6 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері
11.4.2.7 майлардың құрамы мен құрылысын білу
11.2 Тірі ағза химиясы
Көмірсулар: глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза
11.5.1.10 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру
Құрылысы, қасиеттері және қолданылуы. №2 зертханалық тәжірибе "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция"
11.5.1.11 крахмалға сапалық реакция жүргізу
11.5.1.12 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау
11.5.1.13 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру
2-тоқсан
11.2 Аминдер және амин-қышқылдар
Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы. №3 зертханалық тәжірибе "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын атау
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру
Аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы.
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру
Аминқышқылдар: құрамы, құрылысы, биологиялық ролі. №4 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртегі атомдарын анықтау"
11.5.1.4 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуын атау
11.5.1.5 аминқышқылдардың құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.6 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру
Аминқышқылдар қасиеттері. №5 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылдар қасиеттері"

11.5.1.7 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы
Пептидная связь. Образование белков
11.5.1.8 объяснять образование пептидных связей при получении белков из аминокислот
11.5.1.9 составлять уравнение реакции гидролиза белков
11.2 Химия живого
Белки. Структуры белковых молекул
11.5.1.14 описывать функции белков для жизни
11.5.1.16 называть факторы, определяющие формы различных структур белка
Определение структуры полипептидов. Практическая работа №1 "Денатурация и цветные реакции белков"
11.5.1.15 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
Роль и применение ферментов
11.5.1.17 объяснять конкурентное ингибирование
Структура ДНК и РНК. Лабораторный опыт №6 "Изготовление модели ДНК"
11.5.1.18 описывать модель структуры ДНК и РНК
Биологически значимые элементы
11.5.1.19 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
11.5.1.20 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами
Влияние тяжелых металлов на белки
11.5.1.21 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
11.2 Синтетические полимеры
Высокомолекулярные соединениям
11.4.2.10 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
Реакции полимеризации. Лабораторный опыт №7 "Полимеры и их свойства"
11.4.2.11 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров
Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры
11.4.2.12 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми
Применение и воздействие пластиков на окружающую среду. Практическая работа №2 "Распознавание пластмасс и волокон"
11.4.2.13 экспериментально распознавать пластмассы и волокна
11.4.2.14 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду
11.4.2.15 описывать процесс утилизации полимеров
3 четверть
11.3 Органический синтез
Основные функциональные группы в органических соединениях
11.4.2.24 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций
11.4.2.25 определять соединения с помощью химических и физических испытаний
Генетическая связь органических веществ.
11.4.2.26 описывать генетическую связь основных классов органических соединений
11.4.2.27 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта
11.3 Элементы 14 (IV)-группы
Изменение свойств элементов 14 (IV) группы
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы
Химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений.

11.5.1.7 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру
Пептидтік байланыс. Нәруыздың түзілуі
11.5.1.8 -аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіндіру
11.5.1.9 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру
11.2 Тірі ағза химиясы
Нәруыздар.Нәруыз молекулаларының құрылымы
11.5.1.14 өмір үшін нәруыздардың ролін сипаттау;
11.5.1.16 нәруыздың әр түрлі құрылымдарының пішінін анықтайтын факторларды атау
Полипептидтер құрылымын анықтау.№1 практикалық жұмыс "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары"
11.5.1.15 нәруызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
Ферменттер ролі және қолданылуы
11.5.1.17 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру
ДНҚ және РНҚ құрылымы.
№ 6-зертханалық тәжірибесі "ДНҚ моделін жасау"
11.5.1.18 ДНҚ құрылымының моделін сипаттау
Биологиялық маңызды металдар
11.5.1.19 биологиялық маңызды металдар: темір, магний, кальций, калий, натрийдің рөлін бағалау
Қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы
11.5.1.20 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау
Ауыр металдардың нәруызға әсері.
11.5.1.21 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
11.2 Синтетикалық полимерлер
Жоғары молекулалы қосылыстар
11.4.2.10 "мономер", "құрылымдық" "буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын білу
Полимерлену реакциясы. №7 зертханалық тәжірибе "Полимерлену реакциясы" Поликонденсация реакциялары: полиамидтер мен полиэфирлер
11.4.2.11 полимерлену реакциясы теңдеулерін құрастыру, поликонденсация реакциясы теңдеулерін құру
11.4.2.12 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну
Пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері. № 2 практикалық жұмыс "Пластмассаларды және талшықтарды тану"
11.4.2.13 пластмасса және талшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау
11.4.2.14 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау;
11.4.2.15 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау
3 тоқсан
11.3 Органикалық синтез
Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар.
11.4.2.24 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау
11.4.2.25 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
Органикалық заттардың генетикалық байланысы.
11.4.2.26 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау
11.4.2.27 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау
11.3 14-топ элементтері
14 (ІV)топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
14(ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері.

11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций
Свойства оксидов элементов 14 (IV) группы
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4)
Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ
11.2.1.4 описывать способы получения простых веществ и химических соединений элементов 14 (IV) группы;
11.3 Азот и сера
Особенности строения и свойства молекулы азота
11.2.1.5 объяснять низкую химическую активность молекулы азота
Аммиак и соли аммония.
11.2.1.6 объяснять механизм образования связей в ионе аммония
Промышленное производство азотных удобрений
11.2.1.7 объяснять процесс производства азотных удобрений
Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду.
11.2.1.8 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.9 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду
Сероводород и сульфиды
11.2.1.10 объяснять восстановительные свойства сероводорода
11.2.1.11 знать качественную реакцию на сульфидион
Диоксид серы, влияние на окружающую среду и применение. Демонстрация "Окислительные свойства серной и азотной кислот"
11.2.1.12 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и описывать проблему образования кислотных дождей
11.2.1.13 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;
Контактный способ получения серной кислоты
11.2.1.14 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом
11.2.1.15 называть области применения серной кислоты
11.3 Растворы кислот и оснований
Теории кислот и оснований
11.3.4.1 описать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости
Ионное произведение воды. Водородный показатель
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания
Буферные растворы
11.3.4.4 называть области применения буферных растворов
4 четверть
11.4 Производство металлов
Получение металлов и сплавов
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия

11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару
Әр түрлі тотығу дәрежелерін көрсететін 14 (ІV) -топ элементтері оксидтерінің қасиеттері
11.2.1.3 14 (ІV) топ элементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіру
Жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері
11.2.1.4 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерінің реакция теңдеулерін құру
11.3 Азот және күкірт
Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері
11.2.1.5 азот молекуласының химиялық белсенділігінің төменділігін түсіндіру
Аммиак және аммоний тұздары.
11.2.1.6 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін ажырату
Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы
11.2.1.7 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісінің химизмін түсіндіру
Азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері
11.2.1.8 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау
11.2.1.9 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну
Күкірттісутек және сульфидтер
11.2.1.10 күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру
11.2.1.11 сульфид ионын тәжірибе жүзінде анықтау
Күкірт диоксиді және қышқыл жаңбырлар.Тағам өнеркәсібінде күкірт диоксидін қолдану. Көрсетілім "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері"
11.2.1.12 атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін атау және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін сипаттау;
11.2.1.13 тағам өнеркәсібінде күкірт диоксиді қолданылу аймағын атау
Күкірт қышқылын алудың контакт әдісі
11.2.1.14 күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру
11.2.1.15 күкірт қышқылының қолданылу аймағын атау
11.3 Қышқыл және негіз ерітінділері
Қышқыл-негіздік теория
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау
Судың иондық көбейтіндісі.Сутектік көрсеткіш
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу
11.3.4.3 күшті қышқыл және күшті негіздің pHін есептеу
Буферлі ерітінділер
11.3.4.4 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау
4 тоқсан
11.4 Металдар өндірісі
Металдар және құймаларды алу
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;

11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали
Применение электролиза в промышленности.
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии
Проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов
11.2.3.7 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
11.4 Переходные металлы
Общая характеристика переходных металлов
11.2.1.16 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления
11.2.1.17 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов
Комплексные соединения.
11.2.1.18 описать строение комплексного соединения
Биологическая роль переходных металлов
11.2.1.19 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода
11.2.1.20 объяснять, как происходит отравление угарным газом, и описать способы оказания первой помощи
11.4 Разработка новых веществ и материалов
Разработка и создание новых материалов
11.4.2.16 описать области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
Природные и синтетические соединения с физиологической активностью
11.4.2.17 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол
Разработка и синтез лекарственных препаратов
11.4.2.18 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата
11.4.2.19 перечислять проблемы производства лекарственных средств
Нанотехнология
11.4.2.20 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология"
11.4.2.21 описывать методы синтеза и исследования наночастиц
11.4.2.22 называть области применения наночастиц
Структура наноуглеродных частиц
11.4.2.23 характеризовать особенности наноматериалов;
11.4 "Зеленая химия"
12 принципов "Зеленой химии". Загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы
Разрушение озонового слоя Земли
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя
Глобальное потепление.
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта"
11.4.1.5 оценивать пути решения глобальных проблем
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Химия" (с сокращением учебной нагрузки) Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"
16. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" с сокращением учебной нагрузки составляет:

11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау
Электролизді өнеркәсіпте қолдану.
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу
Металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары
11.2.3.7 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
11.4 Ауыспалы металдар
Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы
11.2.1.16 ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу
11.2.1.17 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;
Кешенді қосылыстар.
11.2.2.18 комплексті қосылыстардың құрылысын сипаттау
Ауыспалы металдардың биологиялық ролі.
11.2.1.19 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну
11.2.1.20 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
11.4 Жаңа заттарды және материалдарды өндіру
Жаңа материалдар
11.4.2.16 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын білу
Физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар
11.4.2.17 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау
Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру
11.4.2.18 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау
11.4.2.19 - дәрілік заттарды өндіру проблемаларын тізімдеу
Нанотехнология.
11.4.2.20 "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру
11.4.2.21 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау
11.4.2.22 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
Нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы
11.4.2.23 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау
11.4 "Жасыл химия"
"Жасыл химияның" 12 принципі. Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру
Жердің озон қабатының бұзылуы
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу
Ғаламдық жылыну
11.4.1.4 "парникті эффектінің" әсерін болжау;
11.4.1.5 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
3-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен) 1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны
16. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі (төмендетілген оқу жүктемесімен):

1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170), выбранного организацией среднего образования.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
18. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
19. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая система;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) стандартные электродные потенциалы.
20. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.
21. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
22. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
23. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 10 класса:
1) "Строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали; решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы".
2) "Периодичность изменений свойств элементов и их соединений" в периодах и группах, закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах, закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
3) "Химическая связь". Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь, кристаллические решетки.

1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
18. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстың түрлері.
19. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң мен периодтық жүйе;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) стандартты электрондық потенциалдар.
20. "Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакцияның жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориялары. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.
21. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
22. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
23. 10-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Атом құрылысы. Атом – күрделі бөлшек", радиоактивтілік, энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер, кванттық сандар және орбитальдар;
"Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару;
2) Периодтар мен топтардағы "Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі", период және топ бойынша қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары;
3) "Химиялық байланыс". Ковалентті байланыс, ковалентті байланыс қасиеттері, гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3, электртерістілік және байланыс полярлығы, иондық байланыс, электронды жұптардың тебісу теориясы, металдық байланыс, сутекті байланыс, кристалдық торлар;

Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".
4) "Стехиометрия". Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества, стехиометрические законы;
5) "Введение в термодинамику". Внутренняя энергия и энтальпия, закон Гесса, энтропия;
Практическая работа №1: "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации";
Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него".
6) "Кинетика". Скорость химической реакции, влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций, катализ.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс";
Практическая работа № 2: "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций";
Лабораторный опыт № 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции";
7) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах;
Лабораторный опыт № 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций".
8) "Окислительно-восстановительные реакции". Электрохимический ряд потенциалов, гальванические элементы, электролиз.
Практическая работа № 3: "Составление электрохимического ряда напряжений металлов".
9) "Элементы 17 группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений;
10) "Элементы 2 (II) группы". Физические свойства элементов 2 (II) группы, химические свойства элементов 2 (II) группы, природные карбонаты;
Практическая работа № 4: "Решение экспериментальных задач";
11) "Введение в органическую химию". Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование.
Лабораторный опыт № 4: "Составление моделей молекул органических веществ";
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".

№ 1 зертханалық тәжірибе: "Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) модельдерін құрастыру";
4) "Стехиометрия". Химияның негізгі стехиометриялық заңдары, салыстырмалы атомдық және молекулалық масса, зат мөлшері, стехиометриялық заңдар;
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу";
5) "Термодинамикаға кіріспе". Ішкі энергия және энтальпия, Гесс заңы, Гиббстің бос энергиясы, энтропия;
№ 1 практикалық жұмыс: "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау";
"Гесс заңы және оның салдарын қолдану" тақырыбына есептер шығару;
6) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы, концентрацияның реакция жылдамдығына әсері, қысымның химиялық реакция жылдамдығына әсері, температураның химиялық реакция жылдамдығына әсері, катализ;
"Әрекеттесуші массалар заңы" тақырыбына есептер шығару;
№ 2 практикалық жұмыс: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі факторлардың әсерін зерттеу";
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу";
7) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар, Ле-Шателье-Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Әртүрлі факторлардың динамикалық тепе теңдік күйіне әсерін зерделеу";
"Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу". Өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік тақырыбына есептер шығару;
8) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Электрохимиялық потенциалдар қатары, гальваникалық элементтер, электролиз;
№ 3 практикалық жұмыс: "Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құрастыру";
9) "17-топ элементтері". Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер және олардың қосылыстарының қолданылуы;
10) "2 (ІІ)-топ элементтері". 2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері; 2 (ІІ)-топ элементтерінің химиялық қасиетттері; табиғи карбонаттар;
11) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы, функционалдық топтар, гомологтық қатар, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі, галогендеу;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру";
"Жану өнімдері және гомологиялық қатар бойынша заттардың молекулярлық формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару

12) "Непредельные углеводороды". Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия, реакции присоединения алкенов (алкадиенов, алкинов, нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты, природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.
Лабораторный опыт № 5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
13) "Галогеноалканы". Получение галогеноалканов, реакции нуклеофильного замещения галогеналканов
14) "Спирты: одноатомные, многоатомные". Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Фенол, его строение и свойства.
Лабораторный опыт № 6: "Качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты";
Демонстрация: "Получение этилового спирта брожением глюкозы".
24. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 11-класса:
1) "Соединения ароматического ряда". Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов;
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей молекул бензола".
2) "Карбонильные соединения". Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла;
Лабораторная работа №2 "Изучение свойств уксусной кислоты"
3) "Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот; пептидная связь; образование белков;
Лабораторный опыт № 3: "Составление моделей молекул аммиака и аминов";
Лабораторный опыт № 4: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
Лабораторный опыт № 5: "Свойства аминокислот";
4) "Химия живого". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов, белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, ATФ и энергия, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки;
Лабораторный опыт № 6: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал";
Практическая работа № 1: "Денатурация и цветные реакции белков";
Лабораторный опыт № 7 "Изготовление модели ДНК";
5) "Синтетические полимеры". Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду;
Лабораторный опыт № 8: "Полимеры и их свойства";
Практическая работа № 2: "Распознавание пластмасс и волокон";

12) "Қанықпаған көмірсутектер". Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті, стереоизомерия; алкендердің, алкадиендердің, алкиндердің қосылу реакциялары, мұнайдың құрамы, мұнай өнімдерін өңдеу әдістері, табиғи газ және көмір, олардың өндірудегі негізгі өнімдер, полимеризация;
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция";
13) "Галогеналкандар". Галогеналкандарды алу, Галогендердің нуклеофильді орынбасу реакциялары;
14) "Спирттер: біратомды, көпатомды спирттер". Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртін өнеркәсіптік өндіру, фенол, оның құрылысы мен қасиеттері;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Бір атомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялар";
Көрсетілім: "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу";
24. 11-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық білім мазмұны
1) "Ароматты қосылыстар қатары". Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Бензол молекуласының моделін құрастыру";
2) "Карбонилді қосылыстар". Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың алынуы, карбон қышқылдарының қасиеттері, этерификация реакциясы, күрделі эфирлер және сабын;
№2 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
3) "Аминдер және аминқышқылдары". Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, аминқышқылдарының құрамы, құрылысы, биологиялық рөлі, аминқышқылдардың физикалық және химиялық қасиеттері; № 3 зертханалық тәжірибе: "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"; пептидтік байланыс; нәруыздың түзілуі;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртек атомын анықтау";
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылдар қасиеттері";
4) "Тірі ағза химиясы". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, көмірсулардың қасиеттері және қолданылуы, нәруыздар, нәруыз молекулаларының құрылымы, полипептидтер құрылымын анықтау, ферменттер ролі және қолданылуы, ДНҚ құрылымы, ATФ және энергия, биологиялық маңызды металдар, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың нәруыздарға әсері;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция";
№ 1 практикалық жұмыс: "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары";
№ 7 зертханалық тәжірибе: "ДНҚ моделін жасау";
5) "Синтетикалық полимерлер". Жоғары молекулалы қосылыстар, полимерлену реакциясы, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері;
№ 8 зертханалық тәжірибе: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№ 2 практикалық жұмыс: "Пластмассаларды және талшықтарды тану";

6) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ;
7) "Элементы 14 (IV) группы". Изменение свойств элементов 14 (IV) группы, химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений, свойства оксидов элементов 14 (IV) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ;
8) "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиак и соли аммония, промышленное получение аммиака, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты,
Демонстрация № 1: "Окислительные свойства серной и азотной кислот";
9) "Растворы кислот и оснований". Теории кислот и оснований, ионное произведение воды, водородный показатель, сила кислот и оснований, степень диссоциации, буферные растворы,
10) "Производство металлов". Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, научные принципы химических производств, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов;
11) "Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения;
12) "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов.
13) "Зеленая химия". 12 принципов "зеленой химии", загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы, разрушение озонового слоя Земли, глобальное потепление.
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
25. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) Частицы вещества
Обучающиеся должны уметь:
10-класс
11-класс
1.1 Атомы, ионы и молекула
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро; масса";
10.1.1.2 производить вычисления с использованием величины количества вещества и стехиометрических законов

6) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
7) "14-топ элементтері". 14 (ІV)-топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі;
14 (ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері, 14 (ІV)-топ элементтері оксидтерінің қасиеттері, жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері;
8) "Азот және күкірт". Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері, аммиак және аммоний тұздары, аммиакты өнеркәсіпте алу, азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы, азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері, күкірттісутек және сульфидтер, күкірт оксидтері, күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері және қолданылуы; күкірт қышқылын алудың жанасу әдісі;
Көрсетілім 1: "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері";
9) "Қышқыл және негіз ерітінділері". Қышқыл және негіздер теориясы, судың иондық көбейтіндісі, сутектік көрсеткіш, қышқыл және негіздер күші, буферлі ерітінділер;
10) "Металдар өндірісі". Металдар және құймаларды алу, электролизді өнеркәсіпте қолдану, химиялық өндірістің ғылыми принциптері, металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары;
11) "Ауыспалы металдар" Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы; кешенді қосылыстар; ауыспалы металдардың биологиялық ролі;
12) "Жаңа заттарды және материалдарды өндіру". Жаңа материалдарды әзірлеу және құру, физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар, дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру, нанотехнология, нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы, жаңа полимерлерді алу, жаңа материалдардың практикалық мәні;
13) "Жасыл химия". "Жасыл химияның" 12 принципі. Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы. Жердің озон қабатының бұзылуы, Ғаламдық жылыну.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
25. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10"-сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
1. Заттардың бөлшектері:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
1.1 Атомдар, молекулалар және иондар
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы;
10.1.1.2 зат мөлшері шамасын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептеулер жүргізу

11.2.2.2 решать задачи по уравнениям последовательно протекающих реакций
2.3 Стандартные электродные потенциалы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса полуреакций;
10.2.3.3 объяснить понятие "стандартный электродный потенциал";
10.2.3.4 использовать таблицу стандартных электродных потенциалов для прогнозирования возможности протекания химических реакций в водных растворах;
10.2.3.5 понимать гальванический элемент как устройство для преобразования энергии химической реакции в электрическую;
10.2.3.6 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.7 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов;
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки;
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия;
11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом;
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики;
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии;
11.2.3.7 называть общие научные принципы химических производств;
11.2.3.8 обосновывать необходимость вторичной переработки материалов;
11.2.3.9 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
3) Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11класс
3.1 Экзотермические и эндотермические реакции
10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных;
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и следствия из него, уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций;
10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным
3.2 Скорость химических реакций
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для обратимых реакций
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс

11.2.2.2 тізбектеле жүретін реакция теңдеулері бойынша есептер шығару;
2.3 Стандартты электрондық потенциалдар
10.2.3.1 электронды баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу – тотықсыздану реакцияларының электрондық-иондық теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын түсіндіру;
10.2.3.4 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану;
10.2.3.5 гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрылғы есебінде түсіну;
10.2.3.6 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.7 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау;
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын білу: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру;
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату;
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу;
11.2.3.7 химиялық өндірістің жалпы ғылыми принциптерін атау;
11.2.3.8 материалдарды екіншілік қайта өңдеудің қажеттілігін негіздеу;
11.2.3.9 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
3. Химиялық реакциялар энергетикасы:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
3.1 Экзотермиялық және эндотермия-лық реакциялар
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну
10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу;
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу;
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер бойынша есептеу
3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;

10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций
10.3.2.8 объяснять физический смысл понятия "энергия активации"
10.3.2.9 объяснять сущность процесса катализа
10.3.2.10 различать гомогенный и гетерогенный катализ
10.3.2.11 объяснять механизм действия катализаторов
3.3 Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия;
10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.6 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.7 производить расчеты, связанные с константой равновесия
3.4 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов
11.3.4.1 описывать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости;
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания;
11.3.4.4 объяснять принцип действия буферных растворов;
11.3.4.5 называть области применения буферных растворов
4) Химия вокруг нас
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
4.1 Химия Земли
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой" химии;
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы;
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта";
11.4.1.5 разграничивать проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.6 оценивать пути решения глобальных проблем
4.2 Углерод и его соединения
10.4.2.1 понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
10.4.2.3 различать основные классы органических соединений по функциональным группам;
10.4.2.4 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.5 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC;
10.4.2.6 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;

10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.8 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық түсіндіру
10.3.2.9 катализ процесінің мәнін түсіндіру
10.3.2.10 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату
10.3.2.11 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру
3.3 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру;
10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;
10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.5 реакция үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құру;
10.3.3.6 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау;
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару;
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау және түсіну;
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу;
11.3.4.3 күшті қышқыл және күшті негіздің pH ін есептеу;
11.3.4.4 буферлі ерітінділердің әсер ету принципін түсіндіру;
11.3.4.5 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау;
4. Химия және қоршаған орта
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
4.1 Жер химиясы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру;
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру;
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу;
11.4.1.4 "парникті эффектінің" салдарларын болжау;
11.4.1.5 "парникті эффектінің" және озон қабатының бұзылу мәселелерін ажырату;
11.4.1.6 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
4.2 Көміртек және оның қосылыстары
10.4.2.1 - органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну
10.4.2.2 - көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату
10.4.2.3 - функционалдық топтар бойынша органикалық қосылыстардың негізгі кластарын ажырату
10.4.2.4 - гомологтық қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру
10.4.2.5 - қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау
10.4.2.6 - изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер

11.4.2.3 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот
11.4.2.4 приводить примеры реакций нуклеофильного присоединения альдегидов и кетонов
11.4.2.5 составлять уравнения реакций, характеризующих химически карбоновых кислот е свойства карбоновых кислот
11.4.2.6 описывать механизм реакции этерификации
11.4.2.7 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
11.4.2.8 знать состав и строение жиров
11.4.2.9 объяснять структуру молекулы бензола
11.4.2.10 составлять реакции получения бензола и его гомологов
11.4.2.11 объяснять механизм реакций нитрования и галогенирования бензола
11.4.2.12 объяснять важность реакций бензола для синтеза органических соединений
11.4.2.13 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.4.2.14 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
11.4.2.15 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров реакции поликонденсации
11.4.2.16 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми
11.4.2.17 называть свойства и области применения полимеров: полиэтилена, полипропилена, полистирола, тефлона, поливинилхлорида, полиметилметакрилата, полиэфира, фенолформальдегидных смол, а также пластмасс на их основе
11.4.2.18 экспериментально распознавать пластмассы и волокна
11.4.2.19 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду
11.4.2.20 описывать процесс утилизации полимеров
11.4.2.21 называть области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
11.4.2.22 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол
11.4.2.23 объяснять важность молекулярной оболочки и хиральности для физиологической активности соединений
11.4.2.24 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата
11.4.2.25 перечислять проблемы производства лекарственных средств
11.4.2.26 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология"
11.4.2.27 описывать методы синтеза и исследования наночастиц
11.4.2.28 называть области применения наночастиц;
11.4.2.29 характеризовать особенности наноматериалов
11.4.2.30 описывать структуру углеродных наночастиц: фуллерена С60, графена, нанотрубок, нанонитей, нановолокон
11.4.2.31 описывать получение наноматериалов путем выращивания кристаллов и полимеризацией
11.4.2.32 объяснять важность разработки новых полимеров и композиционных материалов

11.4.2.3 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру
11.4.2.4 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру
11.4.2.5 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.4.2.6 этерификация реакциясының механизмін сипаттау
11.4.2.7 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
11.4.2.8 майлардың құрамы мен құрылысын білу
11.4.2.9 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру
11.4.2.10 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
11.4.2.11 бензолды нитрлеу және галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру;
11.4.2.12 органикалық қосылыстар синтезі үшін бензол реакциясының маңыздылығын түсіндіру
11.4.2.13 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.4.2.14 "мономер", "құрылымдық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын ажырату
11.4.2.15 полимерлену реакциясының теңдеуін құрастыру, поликонденсация реакциясының теңдеуін құру
11.4.2.16 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну
11.4.2.17 полиэтилен, полипропилен, полистирол, тефлон, поливинилхлорид, полиметилметакрилат, полиэфир, фенолформальдегид шайыры және олардың негізінде алынған пластмассалардың қасиеттерін, қолдану аймағын атау
11.4.2.18 пластмасса және наноталшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау
11.4.2.19 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау
11.4.2.20 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау
11.4.2.21 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын атау
11.4.2.22 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау
11.4.2.23 физиологиялық белсенділік үшін хиральділік және молекулалық қабаттың маңыздылығын түсіндіру
11.4.2.24 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау
11.4.2.25 дәрілік заттарды өндіру проблемаларын атау
11.4.2.26 "нанобөлшек", "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
11.4.2.27 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау;
11.4.2.28 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
11.4.2.29 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау
11.4.2.30 көміртекті нанобөлшектер құрылымын сипаттау: фуллерен С60, графен, нанотүтік, наножіп, наноталшықтар;
11.4.2.31 кристалдарды өсіру және полимеризациялау жолымен наноматериалдардың алынуын сипаттау
11.4.2.32 жаңа полимерлер және композициялық материалдар өндірудің маңыздылығын түсіндіру;

11.4.2.33 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций
11.4.2.34 определять соединения с помощью химических и физических испытаний
11.4.2.35 описывать генетическую связь основных классов органических соединений;
11.4.2.36 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта
5) Химия и жизнь
Обучающиеся должны уметь
10 класс
11 класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов;
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов;
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов;
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений;
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот;
11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы;
11.5.1.11 экспериментально доказывать амфотерность аминокислот;
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из – аминокислот;
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков;
11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;
11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни;
11.5.1.21 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.22 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.23 объяснять процесс ферментативного катализа и действие ферментов с точки зрения модели "замка и ключа";
11.5.1.24 объяснять конкурентное ингибирование;
11.5.1.25 описывать модель структуры ДНК;
11.5.1.26 объяснять систему кодирования первичной структуры белка в молекуле ДНК;
11.5.1.27 составлять структуру и схему гидролиза АТФ;
11.5.1.28 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия;
11.5.1.29 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами;

11.4.2.33 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау
11.4.2.3 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
11.4.2.35 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау
11.4.2.36 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау
5. Химия және өмір:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын білу;
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру;
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау;
11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру;
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуынбілу;
11.5.1.8 аминқышқылдар молекулаларының құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру;
11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру;
11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
11.5.1.12 -аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіну;
11.5.1.13 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру;
11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтай алу;
11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізе алу;
11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.20 нәруыздардың өмір үшін ролін сипаттау
11.5.1.21 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау;
11.5.1.22 ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.23 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру;
11.5.1.24 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру;
11.5.1.25 ДНҚ құрылымының моделін сипаттау;
11.5.1.26 ДНҚ молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылымын кодтау жүйесін түсіндіру;
11.5.1.27 АТФ гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру;
11.5.1.28 биологиялық маңызды металдардың: темір, магний, кальций, калий, натрийдің ролін бағалау;
11.5.1.29 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау;

11.5.1.30 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
26. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
27. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
10-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
10.1 Строение атома
Атом – сложная частица.
Решение задач на тему:
"Вычисление средней относительной атомной массы"
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента
Радиоактивность
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов
Энергетические уровни и подуровни. Квантовые числа и орбитали
10.1.3.1 называть характеристики и значения квантовых чисел
10.1.3.2 составлять электронные конфигурации первых 36 химических элементов
10.1 Периодичность изменений свойств элементов и их соединенй
Закономерность изменения свойств элементов в периодах и группах
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
Закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.3 прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе
10.1 Химическая связь
Ковалентная связь.
Свойства ковалентной связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей
10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи
Типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-.
Лабораторная работа №1 "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)"
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ
Электроотрицательность и полярность связи

11.5.1.30 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
26. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
27. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына (төмендетілген оқу жүктемесімен) сәйкес іске асырылады.
Параграф 3. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1)10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10.1 Атом құрылысы
Атом – күрделі бөлшек. "Орташа салыстармалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру
10.1.2.2 табиғи қоспадағы химиялық элемент изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу
Радиоактивтілік
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру
Энергетикалық деңгейлер. Кванттық сандар және орбитальдар
10.1.3.1 Квант сандарының мәні мен сипаттамасын атау
10.1.3.2 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
10.1 Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі
Период және топ бойынша элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
Периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.2.1.3 периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау
10.1 Химиялық байланыс
Ковалентті байланыс. Ковалентті байланыс қасиеттері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау
Гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3. №1 зертханалық тәжірибе "Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) моделін құрастыру"
10.1.4.4 гибридтелу түрінің әртүрлілігінің физикалық мәнін түсіндіру
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы

10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединений
Ионная связь
10.1.4.7 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов
Металлическая связь
10.1.4.8 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь
10.1.4.9 понимать механизм образования водородной связи
Кристаллические решетки
10.1.4.10 прогнозировать свойства соединений с различными видами связи и типами кристаллических решеток
10.1 Стехиометрия
Основные стехиометрические законы химии
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро
Относительная атомная и молекулярная масса
10.1.1.2 объяснять физический смысл понятий "относительная атомная масса", "относительная молекулярная масса" и "молярная масса"
Расчеты по уравнениям реакций "Расчет выхода продукта в процентах от теоретически возможного"
10.2.2.1 производить расчеты, с применением понятий "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях
10.2.2.2 вычислять количества вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
10.2.2.3 вычислять выход продукта в процентах от теоретически возможного
2 четверть
10.2 Введение в термодинамику
Внутренняя энергия и энтальпия.
Практическая работа №1 "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации"
10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных
Закон Гесса.
Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него"
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций
Энтропия
10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным
10.2 Кинетика
Скорость химической реакции
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций;
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
Влияние концентрации на скорость химических реакций.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс"
Влияние давления на скорость химических реакций.

10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау
Иондық байланыс
10.1.4.7 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну
Металдық байланыс
10.1.4.8 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс
10.1.4.9 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру
Кристалдық торлар.
10.1.4.10 кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
10.1 Стехио-метрия
Химияның негізгі стехиометриялық заңдары
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы
Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса
10.1.1.2 "салыстырмалы атомдық масса", "салыстырмалы молекулалық масса" және "молярлық масса" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу"
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" ұғымдарын қолданып есептеулер жүргізу
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу
10.2.2.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын процентпен есептеу
2 тоқсан
10.2 Термо-динамикаға кіріспе
Ішкі энергия және энтальпия. №1 практикалық жұмыс "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау"
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну;
10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу
Гесс заңы және оның салдары. Есеп шығару "Гесс заңы және оның салдарын қолдану"
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу
Энтропия
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер арқылы есептеу
10.2 Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері. Қысымның реакция жылдамдығына әсері. Есеп шығару "Әрекеттесуші массалар заңы"

10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для реакций;
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
Влияние температуры на скорость химических реакций.
Практическая работа №2 "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций".
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций;
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций
10.3.2. объяснять физический смысл понятия "энергии активации"
Катализ.
Лабораторный опыт №2 "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции"
10.3.2.9 объяснять сущность процесса катализа;
10.3.2.10 различать гомогенный и гетерогенный катализ;
10.3.2.11 объяснять механизм действия катализаторов
10.2 Химическое равновесие
Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия
Влияние различных факторов на равновесие.
Принцип Ле-Шателье-Брауна
Лабораторная работа
№3 "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов"
10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия
Константа равновесия.
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций"
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.6 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.7 производить расчеты, связанные с константой равновесия
3 четверть
10.3 Окислительно-восстановительные реакции
Окислительно-восстановительные процессы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса (полуреакций)
Электрохимический ряд потенциалов
10.2.3.3 описывать понятие "стандартный электродный потенциал"
Гальванические элементы. Практическая работа №3 "Составление электрохимического ряда напряжений металлов"
10.2.3.4 использовать таблицу стандартных электродных потенциалов для прогнозирования возможности протекания химических реакций в водных растворах;
10.2.3.5 понимать гальванический элемент как устройство для преобразования энергии химической реакции в электрическую;
10.2.3.6 объяснять принцип работы гальванических элементов;

10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
Температураның реакция жылдамдығына әсері. № 2 практикалық жұмыс "Химиялық реакция жылдамдығына әр түрлі факторлардың әсерін зерттеу". жылдамдығы
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.8 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру
Катализ. №2 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына әр түрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу"
10.3.2.9 катализ процесінің мәнін түсіндіру
10.3.2.10 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату;
10.3.2.11 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру
10.2 Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру
Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар. Ле-Шателье-Браун принципі. №3 зертханалық тәжірибе "Динамикалық тепе-теңдік күйін зерттеу"
10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау
10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;
10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Тепе-теңдік константасы. "Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу" тақырыбына есептер шығару
10.3.3.5 берілген реакция үшін тепе-теңдік константасын жазу;
10.3.3.6 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару
3-тоқсан
10.3 Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу-тотықсыздану процесі
10.2.3.1 электрондық-иондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
Электрохимиялық потенциалдар қатары
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын сипаттау
Гальваникалық элементтер. №3 практикалық жұмыс "Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құрастыру"
10.2.3.4 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану;
10.2.3.5 гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрылғы есебінде түсіну;
10.2.3.6 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;

11.4.2.9 объяснять структуру молекулы бензола
Получение бензола и его гомологов
11.4.2.10 составлять реакции получения бензола и его гомологов
Химические свойства бензола и его гомологов.
11.4.2.11 объяснять механизм реакций нитрования и галогенирования бензола
11.4.2.12 объяснять важность реакций бензола для синтеза органических соединений
11.4.2.13 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.1 Карбонильные соединения
Строение и номенклатура карбонильных соединений
11.4.2.1 знать строение функциональных групп альдегидов и кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, карбоновых кислот называть их по IUPAC
Получение альдегидов и кетонов,
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов
Реакции окисления, нуклеофильного присоединения альдегидов и кетонов.
11.4.2.4 приводить примеры реакций нуклеофильного замещения альдегидов и кетонов
Свойства карбоновых кислот.
Лабораторная работа №2 "Изучение свойств уксусной кислоты"
11.4.2.5 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот
Реакция этерификации. Сложные эфиры и мыла.
11.4.2.6 описывать механизм реакции этерификации
11.4.2.7 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
Жиры. Строение и свойства жиров.
11.4.2.8 Знать состав, строение и свойства жиров
2 четверть
11.2 Амины и аминокислоты
Классификация и номенклатура аминов.
Лабораторный опыт №3 "Составление моделей молекул аммиака и аминов"
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов
Физические, химические свойства и получение аминов.
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений
Состав, строение, биологическая роль аминокислот.
Лабораторный опыт №4 "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот
Физические и химические свойства аминокислот.
Лабораторный опыт №5 "Свойства аминокислот"

11.4.2.9 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру
Бензол және оның гомологтарын алу
11.4.2.10 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
Бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері.
11.4.2.11 бензолды нитрлеу және галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру
11.4.2.12 органикалық қосылыстар синтезі үшін бензол реакциясының маңыздылығын түсіндіру
11.4.2.13 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.1 Карбонилді қосылыстар
Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы
11.4.2.1 альдегидтер және кетондардың; карбонды қышқылдар функциональды топтарының құрылысын білу;
11.4.2.2 альдегидтер және кетондардың, карбонды қышқылдардың құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы бойынша атау
Альдегидтер және кетондардың алынуы
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру
Альдегидтер және кетондардың тотығу, нуклеофильді қосылу реакциялары.
11.4.2.4 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру
Карбон қышқылдарының қасиеттері.
№2 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу"
11.4.2.5 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру
Этерификация реакциясы.
Күрделі эфирлер және сабын.
11.4.2.6 этерификация реакциясының механизмін сипаттау
11.4.2.7 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері
11.4.2. 8 майлардың құрамы мен құрылысын білу
2-тоқсан
11.2 Аминдер және амин-қышқылдар
Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы. №3 зертханалық тәжірибе "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын атау
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру
Аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы.
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру
11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру
11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау
11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру
Аминқышқылдар: құрамы, құрылысы, биологиялық ролі №4 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртегі атомдарын анықтау"
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуын атау
11.5.1.8 аминқышқылдардың құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру
Аминқышқылдар қасиеттері.
№5 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылдар қасиеттері"

11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы
11.5.1.11 - экспериментально доказывать амфотерность аминокислот
Пептидная связь.
Образование белков
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из аминокислот
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков
11.2 Химия живого
Классификация углеводов и их строение
11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы
Строение, свойства и применение углеводов.
Лабораторный опыт №6
"Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал".
11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;
11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
Белки. Структуры белковых молекул
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни
11.5.1.21 различать первичную, вторичную и третичную структуры белка
11.5.1.22 называть факторы, определяющие формы различных структур белка
11.5.1.23 описывать зависимость свойств белка от качественного и количественного аминокислотного состава
Определение структуры полипептидов. Практическая работа №1 "Денатурация и цветные реакции белков"
11.5.1.24 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.25 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.26 экспериментально проводить реакции денатурации белка
Роль и применение ферментов
11.5.1.27 объяснять процесс ферментативного катализа и действия ферментов с точки зрения модели "замка и ключа"
11.5.1.28 объяснять конкурентное ингибирование
Структура ДНК и РНК. Лабораторный опыт №7 "Изготовление модели ДНК"
11.5.1.29 описывать модель структуры ДНК и РНК
11.5.1.30 объяснять систему кодирования первичной структуры белка в молекуле ДНК
ATФ и энергия
11.5.1.31 составлять структуру и схему гидролиза АТФ
Биологически значимые элементы
11.5.1.32 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
11.5.1.33 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами
Влияние тяжелых металлов на белки

11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру
11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Пептидтік байланыс. Нәруыздың түзілуі
11.5.1.12 -аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіндіру
11.5.1.13 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру
11.2 Тірі ағза химиясы
Көмірсулар: глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза
11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру
Құрылысы, қасиеттері және қолданылуы. №6 зертханалық тәжірибе "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция"
11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтау
11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру
11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізу
11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау
11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру
Нәруыздар.
Нәруыз молекулаларының құрылымы
11.5.1.20 өмір үшін нәруыздардың ролін сипаттау;
11.5.1.21 нәруыздың бірінші, екінші, үшінші реттік құрылымдарын ажырату
11.5.1.22 нәруыздың әр түрлі құрылымдарының пішінін анықтайтын факторларды атау
11.5.1.23 нәруыз қасиеттерінің аминқышқылдардың сапалық және сандық құрамына тәуелділігін сипаттау
Полипептидтер құрылымын анықтау. №1 практикалық жұмыс "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары"
11.5.1.24 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау
11.5.1.25 нәруызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.26 нәруыздардың денатурациясы реакциясын тәжірибе жүзінде жасау
Ферменттер ролі және қолданылуы
11.5.1.27 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру
11.5.1.28 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру
Дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымы. №7 зертханалық тәжірибе "Дезоксирибонуклеин қышқылының моделін жасау"
11.5.1.29 дезоксирибонуклеин және рибонуклеин қышқылының құрылымы моделін сипаттау
11.5.1.30 дезоксирибонуклеин қышқылының молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылымын кодтау жүйесін түсіндіру
Аденозинтрифосфат және энергия
11.5.1.31 аденозинтрифосфат гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру
Биологиялық маңызды металдар
11.5.1.32 биологиялық маңызды металдар: темір, магний, кальций, калий, натрийдің рөлін бағалау
Қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы
11.5.1.33 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау
Ауыр металдардың нәруызға әсері.

11.4.1.5 разграничивать проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.6 оценивать пути решения глобальных проблем
Приложение 111
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 111 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
Цель обучения учебному предмету "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и закономерностей для безопасного применения в реальной жизни; для оценки информации и принятия решений.
Задачи обучения:
формирование системы знаний о веществах и закономерностях их взаимодействий друг с другом (факты, понятия, законы, теории);
формирование опыта осуществления известных способов деятельности в виде интеллектуальных и экспериментальных умений и навыков;
формирование опыта творческой, поисковой деятельности по решению новых проблем, требующих самостоятельного претворения ранее усвоенных знаний и умений в новых ситуациях, формирование новых способов деятельности на основе уже известных;
формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, что представляет в совокупности вкладом предмета "Химии" в формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"

11.4.1.5 "парникті эффектінің" және озон қабатының бұзылу мәселелерін ажырату;
11.4.1.6 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
111-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 111-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға зат және олардың айналымы, заттар қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін ұсыну, білім алушыларға химиялық үдерістердің мағынасын, негізгі заңдар мен заңдылықтарды түсініп, оларды шынайы өмірде қауіпсіз қолдана алуға, ақпаратты сыни бағалауға және шешім қабылдауға мүмкiндiк беру.
3. Негізгі міндеттері:
1) заттар және олардың бір-бірімен әрекеттесу заңдылығы туралы білім жүйесін қалыптастыру ( фактілер, түсініктер, заңдар және теориялар);
2) зияткерлік және экспериментальдық біліктер мен дағдылар түрінде іс-әрекеттердің танымал әдістерін жүзеге асыру тәжірибелерін қалыптастыру;
3) жаңа проблемаларды шешуде жаңа бір жағдайда бұрын меңгерілген білім және білікті өз бетімен жаңғыртуды талап ететін шығармашылық, ізденіс іс-әрекеттер тәжірибесін қалыптастыру, танымал іс-әрекеттер негізінде жаңа әдісін қалыптастыру;
4) қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік проблемасын шешуге әсер ететін, "Химия" пәнінің жиынтық үлесі болып табылатын өзекті және пәндік құзіреттіліктің қалыптасуында көрінетін, қоршаған ортаға қарым-қатынасын көрсететін адам әрекетінің объектіге немесе қаражатқа құнды және сындарлы қарым-қатынас тәжірибесін қалыптастыру.
2-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны

4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170), выбранного организацией среднего образования.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
6. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
7. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая система;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) стандартные электродные потенциалы.
8. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.
9. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
10. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
11. Базовое содержание учебного предмета "Химия" для 10-класса:
1) "Строение атома". Современная теория строения атома; состояние и движение электронов в атоме; квантовые числа; принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского; изотопы;
Демонстрации №1: "Модели строения атомов";
Решение задач на тему: "Нахождение химической формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов в составе" Понятие о радиоактивных веществах, ядерных реакциях и их роль в энергетическом потенциале Казахстана.
2) "Периодический закон и периодическая система химических элементов". Периодический закон и периодическая система в свете учения о строении атома; валентность и валентные возможности атомов; степень окисления атомов; периодичность изменения свойств элементов в главных подгруппах и периодах. Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах; значение периодического закона для развития науки, технологии и понимания химической картины окружающего мира.

4. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
6. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстардың түрлері.
7. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң мен периодтық жүйе;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) стандартты электрондық потенциалдар.
8. "Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакцияның жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.
9. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
10. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
11. 10-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Атом құрылысы". Атом құрылысының заманауи теориясы; атомдағы электрон күйі және қозғалысы; Квант саны; Паули принципі; Хунд ережесі; Клечковский ережесі; изотоптар; радиоактивті заттар туралы түсінік; ядролық реакциялар және олардың Қазақстанның энергетикалық потенциалындағы маңызы;
№1көрсетілім: "Атом құрылысы моделі";
Есеп шығару: "құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын табу".
2) "Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі". Периодтық заң және периодтық жүйе атом құрылысы тұрғысынан; атом валенттілігі және валенттілік мүмкіндігі; атомның тотығу дәрежесі; негізгі топшада және периодта элемент қасиеттерінің периодты өзгеруі; Периодта және топта қосылыстардың қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары; қоршаған ортаның химиялық бейнесін және технология мен ғылымның дамуы үшін периодтық заңның мәнін түсіну.

3) "Химическая связь и строение вещества". Единая электронная природа видов химической связи; ковалентная химическая связь; свойства ковалентной химической связи; донорно-акцепторный механизм образования ковалентной связи; гибридизация атомных орбиталей (sp, sp2, sp3 гибридизации) и геометрия молекул; электроотрицательность и полярность связи; ионная химическая связь и ионные кристаллические решетки; металлическая связь и металлические кристаллические решетки; водородная связь; зависимость свойств простых и сложных веществ от типа химической связи и кристаллической решетки;
Демонстрация №2: "Модели кристаллических решеток графита, алмаза, оксида углерода (IV)";
Демонстрация №3: "Модели кристаллических решеток хлорида натрия, меди";
Лабораторный опыт № 1: "Моделирование молекул веществ с различными видами связи. Изучение свойства веществ с разными кристаллическими решетками".
4) "Закономерности химических реакции". Классификация химических реакций; окислительно-восстановительные реакции с участием простых, бинарных и сложных неорганических веществ; электролиз расплавов и растворов солей; рН растворов кислот, щелочей, солей; гидролиз солей; тепловой эффект химической реакции и его значение;
Демонстрация №4 "Видео-демонстрация электролиза промышленных процессов: промышленное производство меди, алюминия, хлора и гидроксида натрия";
Лабораторный опыт №2: "Изучение свойств кислот, гидроксидов, солей. Гидролиз солей";
Демонстрация №5: "Экзо-эндотермические реакции".
5) "Кинетика". Скорость химических реакций; факторы, влияющие на скорость химических реакций; катализаторы и ингибиторы; катализ: гомогенный и гетерогенный; развитие каталитической химии в Казахстане.
6) "Химическое равновесие". Химическое равновесие и условия его смещения. Принцип Ле Шателье-Брауна;
Лабораторный опыт №3: "Смещение химического равновесия в системе (на примере тиоционата аммония (калия) и хлорида железа (III) путем изменения концентрации)".
7) "Общая характеристика металлов и неметаллов"; металлы и неметаллы: химические элементы и простые вещества; особенности строения металлов и неметаллов (атомов, ионов), кристаллических решеток, закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах; металлы и неметаллы: основные физические и химические свойства; электрохимический ряд напряжения металлов; нахождение металлов, неметаллов и их соединений в природе; биологическая роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов;
Демонстрация № 6: "Образцы металлов, неметаллов и их соединений; модели кристаллических решеток металлов";
Лабораторный опыт № 4: "Химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов".

3) Химиялық байланыс және зат құрылысы; химиялық байланыс түрінің біртұтас электронды табиғаты; ковалентті химиялық байланыс; ковалентті химиялық байланыс қасиеттері; ковалентті байланыстың донорлы- акцепторлы механизммен түзілуі ; атом орбитальдарының гибридтелуі (sp, sp2, sp3) және молекула геометриясы; электртерістілік және байланыс полярлығы; ионды химиялық байланыс және иондық кристалдық тор; металдық байланыс және металдық кристалдық тор; сутектік байланыс; жай және күрделі заттардың қасиеттерінің химиялық байланыс және кристалдық тор типіне тәуелділігі;
№2 көрсетілім: "Графит, алмаз, көміртегі (IV) оксидінің кристалдық тор моделі";
№3 көрсетілім: "Натрий, мыс хлоридтерінің кристалдық тор моделі";
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Әр түрлі химиялық байланысты заттардың молекуласын даярлау. Түрлі кристалдық торлы заттардың қасиеттерін оқу".
4) "Химиялық реакциялар заңдылығы". Химиялық реакциялардың жіктелуі; жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен тотығу-тотығу реакциялары; тұз ерітінділерінің және балқымаларының электролизі; қышқыл, сілті және тұз ерітінділерінің рН-і; тұздар гидролизі; химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы;
№4 көрсетілім: "Өнеркәсіптік үдерістер электролизінің бейне көрсетілімдері: мыс, алюминий, натрий гидроксиді және хлоридінің өнеркәсіптік өндірісі";
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Гидроксидтер, қышқыл және тұздар қасиеттерін зерттеу. Тұздар гидролизі";
№5 көрсетілім: "Экзо-эндотермиялық реакциялар".
5) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы; химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін факторлар; катализаторлар мен ингибиторлар; гомогенді және гетерогенді катализ; Қазақстанда катализдік химия ғылымының дамуы;
6) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдік және оның ығысуына әсер етуші жағдайлар. Ле Шателье-Браун принциптері;
№3 зертханалық тәжірибе: "Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (аммоний не калий тиоционаты мен темір (ІІІ) хлориді концентрациясының өзгеруі бойынша".
7) "Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы". Металдар және бейметалдар: химиялық элементтер және жай заттар; металдар мен бейметалдардың (атом, ион) құрылысы және кристалдық торларының ерекшелігі, металдар мен бейметалдар, олардың қосылыстарының қасиеттерінің период және топ бойынша өзгеруі; металдар және бейметалдар: негізгі физикалық және химиялық қасиеттері; металдардың электрохимиялық кернеу қатары; металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта кездесуі; тірі ағзалардың іс-әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық ролі;
№6 көрсетілім: "Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының үлгілері, металдардың кристалдық тор модельдері";
№4 зертханалық тәжірибе: "Типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттері".

8) "Важнейшие s-элементы и их соединения". Положение s-элементов в периодической системе химических элементов, особенности строения их атомов, сравнение металлических, восстановительных свойств; натрий, калий и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, получение, применение, биологическая роль; кальций, магний и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, биологическая роль; жесткость воды и способы ее устранения; природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов в недрах Казахстана;
Демонстрация №7: "Взаимодействие натрия, калия, кальция с водой;
качественное определение ионов натрия, калия, кальция (окрашивание пламени)";
Лабораторный опыт №5: "Ознакомление с образцами важнейших солей натрия, калия, магния и кальция, сравнение химической активности металлов".
9) "Важнейшие d-элементы и их соединения". Положение d-элементов в периодической системе, особенности строения атомов; месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане; медь, цинк и их важнейшие соединения; виды коррозии и меры ее предупреждения.
Практическая работа №1: "Получение гидроксидов железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III), испытание отношения гидроксидов к кислотам и щелочам".
10) "Важнейшие р-элементы и их соединения". Положение в периодической системе р-элементов, особенность строения их атомов; алюминий и его соединения; углерод, кремний и их важнейшие соединения; распространение углерода, кремния и их соединений в природе; особенности строения и свойства молекулы азота; аммиак, соли аммония; ортофосфорная кислота и фосфаты; применение соединений азота и фосфора как удобрений; экологические воздействие оксидов азота, нитратов и фосфатов на окружающую среду; сера, ее оксиды и кислоты, сульфаты и их свойства; галогены; хлороводород, соляная кислота и хлориды; биологическая роль йода в жизнедеятельности человека; меры по защите здоровья жителей Казахстана от болезней, возникающих при йододефиците;
Демонстрация № 8: "Поглощение активированным углем растворенных веществ (адсорбция)";
Практическая работа № 2: Решение экспериментальных задач на тему "Качественные реакции на некоторые анионы".

8) "Маңызды s-элементтер және олардың қосылыстары". Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі s-элементтердің орны, атом құрылысының ерекшелігі, олардың металдық және тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру; натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы; кальций, магний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы; судың кермектігі, оны жою жолдары; сілтілік металдар мен сілтілік жер металдарының табиғи қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары;
№7 көрсетілім: "Натрий, калий және кальцийдің сумен әрекеттесуі. Натрий, калий және кальций иондарына сапалық реакция (жалын түсінің өзгеруі);
№5 зертханалық тәжірибе: "Натрий, калий, магний, кальцийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу, металдардың химиялық белсенділігін салыстыру. Сілтілік және сілтілік-жер металдары тұздарының жалынды бояуы".
9) "Маңызды d-элементтер және олардың қосылыстары". d-элементтердің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі; Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары; мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстары. Хром және оның қосылыстары; темір және оның қосылыстары; коррозия түрлері және коррозияның алдын алу шаралары;
№6 зертханалық тәжірибе: "Cu2+, Zn2+ иондарын тануға сапалық реакция";
№7 зертханалық тәжірибе: №10 "Fe2+, Fе3+ иондарын тануға сапалық реакция";
№1 практикалық жұмыс: "Темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін алу; қышқыл мен сілтінің гидроксидтерге әсерін зерттеу".
10) "Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары". Периодтық жүйедегі р-элементтердің орны, олардың атом құрылысының ерекшеліктері; алюминий және олардың қосылыстары; көміртек, кремний және олардың қосылыстарының қасиеттері; көміртек, кремний және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы; азот молекуласы құрылысы және қасиеттерінің ерекшеліктері; аммиак, аммоний тұздары; ортофосфор қышқылы және фосфаттар; азот және фосфор қосылыстарының тыңайтқыш ретінде қолданылуы; азот оксидтерінің, нитраттар және фосфаттардың қоршаған ортаға экологиялық әсері; күкірт, оның оксидтері, қышқылдары, сульфаттар; күкірт қышқылының қасиеттері; галогендер; хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер;
"йод ерітіндісінің крахмалға әсері"; адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі; йод жетіспеушілігінен туындайтын аурулардан Қазақстан тұрғындарын сақтандыру шаралары;
№ 8 көрсетілім: "Еріген заттың белсендірілген көмірге сіңірілуі (адсорбция);
№ 2 практикалық жұмыс: "Кейбір аниондарға сапалық реакция" тақырыбына эксперименттік есептер шығару.

11) "Производство неорганических соединений и сплавов". Получение цветных и черных металлов и их сплавов в Казахстане; производство серной кислоты контактным способом; производство аммиака, азотной кислоты; силикатная промышленность Казахстана; загрязнение окружающей среды отходами химического и металлургического производства.
12. Базовое содержание учебного предмета "Химия" для 11-класса:
1) "Введение в органическую химию". Теория строения органических соединений"; особенности строения атома углерода; гибридизация; электронная природа и характеристика химических связей в органических соединениях; основные положения теории строения органических соединений А.М.Бутлерова; изомерия и гомологический ряд; понятие о свободных радикалах и их значении в жизни живых организмов; классификация и номенклатура органических веществ; значение органических соединений в природе и жизни человека; роль казахстанских ученых в развитии органической химии;
Демонстрация № 1: "Образцы органических веществ (нефть, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, хлопок, древесина)";
2) "Углеводороды и их природные источники". Алканы; циклоалканы; алкены; полиэтилен; каучук;
Демонстрация №2: "Горение метана, этилена, ацетилена; ознакомление с образцами каучуков, резины, эбонита";
Лабораторный опыт № 1: "Отношение этилена, ацетилена, образца нефти и бензола к раствору перманганата калия и бромной воды/йода";
Практическая работа №1: "Получение и изучение свойств этилена".
3) "Кислородсодержащие органические соединения". Классификация, номенклатура кислородсодержащих органических соединений; спирты; одноатомные и многоатомные; фенолы; альдегиды; кетоны; карбоновые кислоты;
Лабораторный опыт № 4: "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты";
Практическая работа № 2: "Качественные реакции на кислородсодержащие органические вещества".
4) "Кислородсодержащие органические соединения". Эфиры: простые и сложные; жиры; мыла и моющие средства; производство мыла и СМС в Казахстане; углеводы; классификация; биологическая роль; моносахариды; глюкоза; фруктоза; дисахариды; сахароза; лактоза; полисахариды; крахмал; целлюлоза;
Демонстрация № 3: "Испытание растворов мыла и стирального порошка индикаторами";
Лабораторный опыт № 5: "Определение крахмала в продуктах питания".
5) "Азотсодержащие органические соединения. Гетероциклические соединения. Нуклеиновые кислоты". Амины; анилин; аминокислоты; белки
Демонстрация № 4: "Доказательство наличия функциональных групп в аминокислотах";
Демонстрация № 5: "Растворение и осаждение белков, денатурация белков; горение белков (шерсти или птичьих перьев)";
Лабораторный опыт № 6: "Цветные реакции белков" Нуклеиновые кислоты;
Демонстрация № 6: "Модель молекулы ДНК и РНК".

11) "Бейорганикалық қосылыстарды және құймаларды өндіру"; Қазақстанда қара және түсті металдарды және олардың құймаларын алу; жанасу әдісімен күкірт қышқылын өндіру; аммиак, азот қышқылыш өндіру; Қазақстандағы силикат өндірісі; химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарымен қоршаған ортаның ластануы.
12. 11- сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Органикалық химияға кіріспе". Көміртек атомы құрылысының ерекшеліктері; гибридизация; органикалық қосылыстардағы химиялық байланыстардың сипатттамасы және электрондық табиғаты А.М.Бутлеровтың органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясының негізгі қағидалары;изомерия және гомологтық қатар; бос радикалдар туралы ұғым және олардың тірі ағзалар өміріндегі маңызы; органикалық заттардың номенклатурасы мен жіктелуі; органикалық қосылыстардың табиғатттағы және адам өміріндегі маңызы; органикалық химияның дамуындағы Қазақстандық ғалымдардың ролі;
№1 көрсетілім: "Органикалық затттар үлгілері (мұнай, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, мақта, ағаш сүрегі)";
2) "Көмірсутектер және олардың көздері". Алкандар; циклоалкандар; алкендер. полиэтилен;
№2 көрсетілім: "Метан, этилен, ацетиленнің жануы. Каучуктер.резина, эбонит үлгілерімен танысу";
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Этиленнің, ацетиленнің, мұнай үлгісінің және бензолдың калий;
3) "Көмірсутектер және олардың көздері". Алкадиендер; алкиндер; арендер және олардың туындылары; көмірсутектердің және олардың туындыларының генетикалық байланысы; көмірсутектердің табиғи көздері және олардың Қазақстандағы кен орындары; газ, мұнай, көмірді өңдеу; Казақстанда көмір және мұнай-газ өндірістерінің дамуы; Қазақстанда өнімді өндірудегі, өңдеудегі экологиялық аспектілер;
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Изопренді каучуктің шарөзекті моделін құрастыру".
4) "Оттекті органикалық қосылыстар". Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі, номенклатурасы; біратомды және көпатомды спирттер; фенол; альдегидтер; кетондар; карбон қышқылдары;
№3 зертханалық тәжірибе: "Спирттердің суда еруі, жануы және біратомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялары";
№ 1 практикалық жұмыс: "Оттекті органикалық қосылыстарға сапалық реакциялар".
5) "Оттекті органикалық қосылыстар". Жай және күрделі эфирлер; майлар; сабын және жуғыш заттар; Қазақстандағы сабын және синтетикалық жуғыш заттар өндірісі; көмірсулардың жіктелуі, биологиялық рөлі; моносахаридтер; глюкоза; фруктоза; дисахаридтер; сахароза; лактоза; полисахаридтер; крахмал; целлюлоза.
№ 3 көрсетілім: "Сабын және жуғыш ұнтақ ерітінділерін индикаторлармен сынау"
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Тамақ өнімдеріндегі крахмалды анықтау"

6) "Искусственные и синтетические полимеры. Химия в жизни человека". Искусственные и синтетические полимеры: пластмассы, каучуки, волокна; производство полимеров в Казахстане; понятие о витаминах и гормонах; роль биогенных органических веществ; химия и жизнь; экологические проблемы;
Демонстрация № 7: "Ознакомление с образцами пластмасс, синтетических каучуков и волокон".
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1). Частицы вещества
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
1.1 Атомы, ионы и молекула
10.1.1.1 - выводить химические формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов
1.2 Состав и строение атома
10.1.2.1 - знать современную теорию - строения атома;
10.1.2.2 - различать формы s, p, d, f орбиталей;
10.1.2.3 - объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов
1.3 Распределение и движение электронов в атомах
10.1.3.1 - знать характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 - применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда для объяснения правил заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 - писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов
1.4 Виды химической связи
10.1.4.1 - объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 - описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.3 - составлять диаграмму Льюиса для молекул H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3;
10.1.4.4 - объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 - объяснять зависимость свойств веществ от электронного и пространственного строения молекул на примере BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2;
10.1.4.6 - объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи;

6) "Құрамында азоты бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары". Аминдер; анилин; аминқышқылдары; нәруыздар; нуклеин қышқылдары;
№ 4 көрсетілім: "Аминқышқылдарында функционалдық топтардың барын дәлелдеу";
№ 5 көрсетілім: "Нәруыздардың еруі және тұнбаға түсуі, белоктар денатурациясы; белоктардың жануы (жүн, құс қауырсыны);
№ 7 зертханалық тәжірибе: "Нәруыздардың түсті реакциялары";
№ 6 көрсетілім: "ДНК мен РНК молекулаларының модельдері".
7) "Жасанды және синтетикалық полимерлер Химия адам өмірінде".
Жасанады және синтетикалық полимерлер; пластмассалар, каучуктер, талшықтар; Қазақстандағы полимерлер өндірісі; дәрумендер және гормондар туралы түсінік; биогенді органикалық заттардың рөлі; химия және өмір; экологиялық мәселелер;
№ 7 көрсетілім: "Пластмассалар, синтетикалық каучуктер және талшықтар үлгілерімен таныстыру".
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10"-сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Заттардың бөлшектері
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
1.1 Атомдар, молекулалар және иондар
10.1.1.1 - құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын шығару
1.2 Атомның құрамы мен құрылысы
10.1.2.1 - атом құрылысының заманауи теориясын білу
10.1.2.2 - s, p, d, f орбитальдарының пішінін ажырату;
10.1.2.3 - радиоактивтілік табиғатын және радиоактивті изотоптардың қолданылуын түсіндіру
1.3 Атомда электрондардың қозғалысы және таралуы
10.1.3.1 - квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін білу;
10.1.3.2 - электрон орбитальдарын толтыру ережелерін: минимальді энергия принципі, Паули принципі, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 - алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
1.4 Химиялық байланыстың түрлері
10.1.4.1 - донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 - ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.3 - H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3 молекулалары үшін Льюис диаграммасын құру
10.1.4.4 - әртүрлі гибридтелу түрлерінің мәнін түсіндіру;
10.1.4.5 - BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2 мысалында молекуланың электронды және кеңістіктік құрылысына зат қасиетінің тәуелділігін түсіндіру
10.1.4.6 - атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;

10.1.4.7 - понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.8 - составлять диаграмму Льюиса для соединений NaCl, CaO, MgF2, KH;
10.1.4.9 - объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
10.1.4.10 - понимать механизм образования водородной связи;
10.1.4.11 - прогнозировать свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток
2). Закономерности протекания химических реакций
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
2.1 Периодический закон и периодическая система
10.2.1.1 - объяснять физический смысл периодического закона;
10.2.1.2 - объяснять физический смысл понятия валентности и степени окисления атомов;
10.2.1.3 - описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления;
10.2.1.4 - объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.5 - прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;
10.2.1.6 - перечислить основные направления развития науки, связанные с открытием периодического закона;
10.2.1.7 - уметь классифицировать химические реакции по направлению процесса, числу и составу, по изменению степени окисления химических элементов реагентов и продуктов реакции;
10.2.1.8 - знать понятие радиоактивное вещество;
10.2.1.9 - знать типы радиоактивного распада и уметь составлять уравнения простых ядерных реакций (a, b-, b+, g распад);
10.2.1.10 - понимать значимость ядерных реакций в энергетическом потенциале Казахстана;
10.2.1.11 - описывать особенности строения металлов и неметаллов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, кристаллических решеток;
10.2.1.12 - прогнозировать закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах;
10.2.1.13 - объяснять основные физические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.14 - понимать принцип расположения металлов в электрохимическом ряду напряжения;
10.2.1.15 - составлять уравнения реакций характеризующих химические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.16 - экспериментально исследовать химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов;
10.2.1.17 - знать о распространении металлов и неметаллов и их соединений в природе;
10.2.1.18 - объяснять общие свойства s-элементов на основе строения их атомов;

10.1.4.7 - иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.8 - NaCl, CaO, MgF2, KH қосылыстары үшін Льюис диаграммасын құру
10.1.4.9 - металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.1.4.10 - сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
10.1.4.11 - кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
2) Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе
10.2.1.1 - периодтық заңның физикалық мәнін түсіндіру;
10.2.1.2 - валенттілік және атомның тотығу дәрежесі ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
10.2.1.3 - химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі;
10.2.1.4 - период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
10.2.1.5 - периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау;
10.2.1.6 - периодтық кестенің ашылуымен байланысты дамыған ғылымдардың негізгі бағыттарын тізімдеу;
10.2.1.7 - химиялық реакцияларды үдерістің бағыты, саны мен құрамы, реагенттер мен реакция өнімдеріндегі химиялық элементтердің тотығу дәрежелерінің өзгеруі бойынша жіктей білу;
10.2.1.8 - радиоактивті заттар ұғымын білу;
10.2.1.9 - радиоактивті ыдырау типін білу және қарапайым ядролық реакциялар теңдеуін құра алу (a, b-, b+, g ыдырау);
10.2.1.10 - Қазақстан энергетикалық потенциалында ядролық реакциялар мәнін түсіну;
10.2.1.11 - металдар және бейметалдар құрылысының ерекшелігін сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, кристалл торы;
10.2.1.12 - период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау;
10.2.1.13 - металдар және бейметалдардың негізгі физикалық қасиеттерін түсіндіру;
10.2.1.14 - электрохимиялық кернеу қатарында металдардың орналасу принципін түсіну;
10.2.1.15 - металдар және бейметалдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.16 - типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.2.1.17 - металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы туралы білу
10.2.1.18 - атом құрылысы негізінде s-элементтердің жалпы қасиеттерін түсіндіру

10.2.1.19 - сравнивать металлические, восстановительные свойства s-элементов и составлять уравнения реакций;
10.2.1.20 - знать способы получения натрия, калия и их важнейших соединений;
10.2.1.21 - объяснять различие химической активности натрия, калия и кальция в реакциях с водой;
10.2.1.22 - составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства кальция, магния и их важнейших соединений;
10.2.1.23 - исследовать качественные реакции на ионы натрия, калия, кальция (окрашивание пламени);
10.2.1.24 - объяснять положение d-элементов в периодической системе на основе строения их атомов;
10.2.1.25 - объяснять свойства и применение меди, цинка и их важнейших соединений;
10.2.1.26 - уметь распознавать ионы Cu2+, Zn2+;
10.2.1.27 - объяснять свойства и применение хрома и его соединений
10.2.1.28 - описывать характерные физические и химические свойства, получение железа и его соединений;
10.2.1.29 - уметь распознавать ионы Fe2+, Fе3+;
10.2.1.30 - уметь экспериментально получать гидроксиды железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III); и изучить их взаимодействие с кислотами и щелочами;
10.2.1.31 - объяснять закономерности изменения свойств р-элементов и их соединений в группах и периодах с точки зрения строения атомов;
10.2.1.32 - изучить амфотерные свойства оксида и гидроксида алюминия;
10.2.1.33 - описывать применение алюминия и его сплавов;
10.2.1.34 - изучить физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений;
10.2.1.35 - объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи;
10.2.1.36 - объяснять низкую химическую активность азота на основе строения молекулы;
10.2.1.37 - составлять уравнения реакций, характеризующих получение и химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
10.2.1.38 - изучить физические и химические свойства ортофосфорной кислоты и фосфатов;
10.2.1.39 - описывать образование диоксида серы при горении серосодержащего ископаемого топлива;
10.2.1.40 - сравнивать свойства разбавленной и концентрированной серной кислоты;
10.2.1.41 - объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе;
10.2.1.42 - изучить химические свойства соляной кислоты и знать области ее применения;
10.2.1.43 - знать качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы;
10.2.1.44 - составлять план эксперимента по определению анионов и осуществлять его на практике;
10.2.1.45 - описывать контактный процесс промышленного производства серной кислоты и знать ее значение для промышленности;

10.2.1.19 - s-элементтердің металдық, тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.20 - натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының алыну әдістерін білу;
10.2.1.21 - натрий, калий және кальцийдің сумен реакциясының химиялық белсенділігін ажыратуды түсіндіру ;
10.2.1.22 - кальций, магний және олардың қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.23 - калий, натрий, кальций иондарының сапалық реакциясын зерттеу (жалынды бояуы)
10.2.1.24 - атом құрылысы негізінде d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын түсіндіру
10.2.1.25 - мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстарының қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру
10.2.1.26 - Cu2+, Zn2+ иондарын тани білу;
10.2.1.27 - хром және оның қосылыстарың қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру
10.2.1.28 - темір және оның қосылыстарының алынуын, тән физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау;
10.2.1.29 - Fe2+, Fе3+ иондарын тани білу;
10.2.1.30 - темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін тәжірибе жүзінде ала білу және олардың қышқыл және сілтілермен әрекеттесуін зерделеу
10.2.1.31 - атом құрылысы көзқарасы тұрғысынан периодта және топта р-элементтердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
10.2.1.32 - алюминий оксиді және гидроксидінің екәдайлы қасиеттерін оқып білу
10.2.1.33 - алюминий және оның құймаларының қолданылуын сипаттау
10.2.1.34 - көміртек, кремний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттерін оқып білу
10.2.1.35 - иіс газымен уланудың қалай жүретінін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдістерін сипаттау
10.2.1.36 - молекула құрылысы негізінде азоттың төмен химиялық белсенділігін түсіндіру;
10.2.1.37 - газтәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін және алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.38 - ортофосфор қышқылының және фосфаттардың физикалық, хиииялық қасиеттерін оқып білу;
10.2.1.39 - құрамында күкірті бар қазбалы отындардың жануы кезіндегі күкірт диоксидінің түзілуін сипаттау;
10.2.1.40 - сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыру
10.2.1.41 - топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.2.1.42 - тұз қышқылының химиялық қасиеттерін оқып білу және оның қолданылу аймағын білу;
10.2.1.43 - хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияны білу;
10.2.1.44 - аниондарды анықтау бойынша тәжірибе жоспарын құру және оны іс –жүзінде жүзеге асыру;
10.2.1.45 - күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің жанасу үдерісін сипаттаужәне оның өнеркәсіп үшін мәнін білу

10.2.1.46 - описывать способы промышленного производства аммиака и азотной кислоты и отрасли применения его продуктов
2.2 Закон сохранения массы веществ
10.2.2.1 - вычисление массы, количества вещества реагента или продукта по химическим уравнениям, указывающим на генетическую связь металлов и их соединений;
10.2.2.2 - расчеты по уравнениям химических реакций с участием металлов (с реагентами, имеющими примеси, а также на практический выход продукта от теоретически возможного)
2.3 Стандартные электродные потенциалы
10.2.3.1 - уметь определять степень окисления элементов по формулам веществ;
10.2.3.2 - уметь составлять окислительные и восстановительные уравнения, используя метод электронного баланса;
10.2.3.3 - изучить и объяснить процессы, протекающие при прохождении электрического тока через раствор и расплав;
10.2.3.4 - прогнозировать продукты электролиза, образующихся на электродах в растворах и расплавах электролитов;
10.2.3.5 - уметь составлять схемы процессов электролиза расплавов и растворов;
10.2.3.6 - уметь рассчитывать массу, объем (газа) продуктов электролиза;
10.2.3.7 - знать виды коррозии, причины ее возникновения и объяснять ее негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций;
10.2.3.8 - знать способы получения металлов в промышленности;
10.2.3.9 - называть составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугун, сталь, латунь, бронза, мельхиор, дюраль;
10.2.3.10 - описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
10.2.3.11 - описывать процесс производства стекла и цемента и их применение
3). Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
3.1 Экзотермические и эндотермические реакции
10.3.1.1 - уметь классифицировать химические реакции по тепловому эффекту;
10.3.1.2 - объяснять значимость теплового эффекта химических реакций;
10.3.1.3 - уметь рассчитывать тепловой эффект химической реакции
3.2 Скорость химических реакций
10.3.2.1 - экспериментально изучить влияние температуры, концентрации, давления на скорость химических реакций;
10.3.2.2 - объяснять влияние факторов на изменение скорости химических реакций;
10.3.2.3 - уметь рассчитывать изменение скорости реакции при изменении концентрации реагирующих веществ и температуры;
10.3.2.4 - объяснять влияние катализатора и ингибитора на скорость химической реакции;
10.3.2.5 - объяснять механизм гомогенного и гетерогенного катализа;
10.3.2.6 - знать развитие каталитической химии в Казахстане
3.3 Химическое равновесие
10.3.3.1 - экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;

10.2.1.46 - аммиак және азот қышқылын өнеркәсіптік өндіру әдістерін және оның өнімдерінің қолданылу саласын сипаттау
2.2 Заттар массасының сақталу заңы
10.2.2.1 - металдар мен оның қосылыстарындағы генетикалық байланысты көрсететін химиялық реакция теңдеулері бойынша реагенттің немесе өнімнің массасына, зат мөлшеріне есептер шығару;
10.2.2.2 - металдар қатысуымен жүретін химиялық реакциялар теңдеуі бойынша (құрамында қоспасы бар реагенттер, теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы практикалық шығымның массалық үлесі) есептер шығару
2.3 Стандартты электрондық потенциалдар
10.2.3.1 - зат формуласы бойынша элементтің тотығу дәрежесін анықтай алу;
10.2.3.2 - электронды баланс әдісін қолданып тотығу және тотықсыздану теңдеулерін құрастыра алу;
10.2.3.3 - ерітінді және балқыма арқылы электр тоғы өткен кезде жүретін үдерістерді оқу және түсіндіру
10.2.3.4 - электролит ерітінділерін және балқымаларын электролиздеу кезінде электродтарда түзілетін электролиз өнімдерін болжау;
10.2.3.5 - ерітінді және балқыма электролизі үдерісі сызбанұсқасын құра алу
10.2.3.6 - электролиз өнімдерінің массасын, көлемін (газ) есептей алу;
10.2.3.7 - коррозия түрлерін, коррозияның болу себептерін білу және оның конструкцияларының пайдалану ұзақтығына кері әсерін түсіндіру;
10.2.3.8 - өнеркәсіпте металдарды алу әдістерін білу;
10.2.3.9 - тұрмыста, техникада және ғылымда қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюраль;
10.2.3.10 - шойын және болаттың алыну әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
10.2.3.11 - шыны, цемент өндіру үдерісін және олардың қолданылуын сипаттау
3) Химиялық реакциялардың энергетикасы
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
3.1 Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар
10.3.1.1 - жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу;
10.3.1.2 - химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін тұсіндіру;
10.3.1.3 - химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу
3.2 Химиялық реакция-лардың жылдамдығы
10.3.2.1 - химиялық реакция жылдамдығына температура, концентрация, қысымның әсерін тәжірибелік зерттеу;
10.3.2.2 - химиялық реакция жылдамдына әртүрлі факторлар өзгерісінің әсерін түсіндіру;
10.3.2.3 - әрекеттесуші заттар концентрациясы және температурасы өзгеруі кезіндегі реакция жылдамдығының өзгерісін есептей алу;
10.3.2.4 - химиялық реакция жылдамдығына катализаторлар және ингибиторлар әсерін түсіндіру
10.3.2.5 - гомогенді және гетерогенді катализ механизмін түсіндіру
10.3.2.6 - Қазақстанда катализдік химияның дамуын білу
3.3 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 - әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;

10.3.3.2 - прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 - уметь составлять выражения константы равновесия
3.4 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов
10.3.4.1 - доказывать качественный состав растворов кислот, гидроксидов и солей по значениям рН растворов;
10.3.4.2 - предсказывать среду раствора соли по еҰ качественному составу
4). Химия вокруг нас
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
4.1 Химия Земли
10.4.1.1 - изучить воздействие некоторых металлов и неметаллов и их соединений на окружающую среду;
10.4.1.2 - объяснять биологическую роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов;
10.4.1.3 - объяснять биологическую роль соединений натрия и калия;
10.4.1.4 - объяснять биологическую роль соединений кальция и магния;
10.4.1.5 - объяснять жесткость воды и способы ее устранения;
10.4.1.6 - знать природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов, распространенных в Казахстане;
10.4.1.7 - называть месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане;
10.4.1.8 - анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
10.4.1.9 - предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота и фосфора на окружающую среду;
10.4.1.10 - объяснять роль диоксида серы на формирование кислотных дождей и их воздействие на окружающую среду;
10.4.1.11 - объяснять использование диоксида серы в консервации продуктов питания;
10.4.1.12 - знать биологическую роль йода в организме человека и объяснять возникновение болезней, связанных с дефицитом йода, предлагать пути решения данной проблемы;
10.4.1.13 - объяснять экологические проблемы химических производств Казахстана;
10.4.1.14 - оценивать воздействие отходов химического и металлургического производств на окружающую среду
11.4.1.1 - называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 - знать источники загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы, предлагать пути решения глобальных проблем;
11.4.1.3 - объяснять различие проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 - прогнозировать экологические проблемы в различных отраслях химической промышленности Казахстана и предлагать пути их решения
4.2 Углерод и его соединения
11.4.2.1 - изучить гибридизацию углерода в углеводородах;
11.4.2.2 - объяснять особенности строения атома углерода и способность образовывать С-С связи;
11.4.2.3 - знать основные положения теории А.М. Бутлерова;

10.3.3.2 - химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 - тепе-теңдік константасы өрнегін құра алу
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер
10.3.4.1 - ерітіндінің рН мәні бойынша тұздар, қышқылдар және гидроксид ерітінділерінің сапалық құрамын дәлелдеу;
10.3.4.2 - оның сапалық құрамы бойынша тұз ерітінділерінің ортасын болжау
4) Химия және қоршаған орта
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
4.1 Жер химиясы
10.4.1.1 - кейбір металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу;
10.4.1.2 - тірі ағзалардың іс- әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық рөлін түсіндіру;
10.4.1.3 - натрий және калий қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіру
10.4.1.4 - кальций және магнийдің биологиялық рөлін түсіндіру;
10.4.1.5 - судың кермектілігін және оны жою әдістерін түсіндіру;
10.4.1.6 - Қазақстанда таралған сілтілік және сілтілік жер металдардың табиғи қосылыстарын білу
10.4.1.7 - Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары атау;
10.4.1.8 - азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ және су ресурстарына әсерін анализдеу;
10.4.1.9 - азот және фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайтудың мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
10.4.1.10 - қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
10.4.1.11 - тағам өнімдерін консервілеуде күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіру;
10.4.1.12 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық рөлін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну;
10.4.1.13 - Қазақстандағы химиялық өндірістердің экологиялық мәселелерін түсіндіру;
10.4.1.14 - химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін бағалау
11.4.1.1 - "Жасыл химияның" 12 принципін білу және түсіндіру;
11.4.1.2 - атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану көздерін білу, жаһандану мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
11.4.1.3 - "парниктік эффект" пен озон қабатынының бұзылу мәселелері арасындағы айырмашылықты түсіндіру;
11.4.1.4 - Қазақстан химиялық өнеркәсібінің әр түрлі саласындағы экологиялық мәселелерді болжау және оның шешу жолдарын ұсыну
4.2 Көміртек және оның қосылыс-тары
11.4.2.1 - көмірсутектердегі көміртектің гибридизациясын зерделеу;
11.4.2.1 - С-С байланысының түзілу қабылетін және көміртек атомының құрылыс ерекшеліктерін түсіндіру;
11.4.2.3 - А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстар теориясының негізгі қағидаларын білу;

11.4.2.4 - различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
11.4.2.5 - называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
11.4.2.6 - сформировать представление о структуре свободных радикалов;
11.4.2.7 - знать роль радикалов в жизни живых организмов;
11.4.2.8 - понимать формирование гомологических рядов;
11.4.2.9 - объяснять различие и сходство свойств гомологов;
11.4.2.10 - составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC;
11.4.2.11 - понимать значение органических соединений в жизни человека;
11.4.2.12 - понимать вклад казахстанских ученых в развитие органической химии;
11.4.2.13 - исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
11.4.2.14 - знать продукты сгорания алканов и оценивать их влияние на окружающую среду;
11.4.2.15 - определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания;
11.4.2.16 - находить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров;
11.4.2.17 - рассмотреть гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов;
11.4.2.18 - составлять формулы изомеров, называть вещества по ИЮПАК;
11.4.2.19 - рассмотреть гомологический ряд непредельных углеводородов, строение, физические и химические свойства, способы их получения;
11.4.2.20 - уметь составлять реакции полимеризации (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
11.4.2.21 - получить этилен из этанола и изучить его физические и химические свойства;
11.4.2.22 - знать качественные реакции на алкены (ненасыщенность);
11.4.2.23 - знать строение, свойства алкадиенов;
11.4.2.24 - объяснить свойства алкадиенов на основе их строения;
11.4.2.25 - составлять шаростержневые модели продуктов реакции полимеризации диенов (изопрен);
11.4.2.26 - рассмотреть гомологический ряд алкинов, строение, физические и химические свойства, способы их получения;
11.4.2.27 - объяснять структуру молекулы бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.28 - составлять реакции получения бензола и его гомологов;
11.4.2.29 - описывать свойства, характерные для бензола и его гомологов;
11.4.2.30 - знать применение бензола в органическом синтезе;
11.4.2.31 - составить схему генетической связи основных классов органических соединений;
11.4.2.32 - рассчитывать выход продукта, количество (объем, массу) продукта реакции по количеству реагента (объему, массе);
11.4.2.33 - знать, что углеродсодержащие соединения могут быть использованы в качестве топлива;

11.4.2.4 - көмірсутектердің молекулалық, эмпирикалық, құрылымдық формулаларын ажырату
11.4.2.5 - изомерлердің түрлерін атау және құрылымдық, байланыстардың орналасуы, функционалдық топтар және класаралық изомерлерінің формулаларын құру;
11.4.2.6 - бос радикалардар туралы ұғымды қалыптастыру
11.4.2.7 - тірі ағзалар өміріндегі радикалдардың рөлін білу;
11.4.2.8 - гомологтық қатарлардың қалай түзілетіндігін түсіну
11.4.2.9 - гомологтардың ұқсастығы мен айырмашалығын түсіндіру;
11.4.2.10 - қосылыстардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау;
11.4.2.11 - органикалық қосылыстардың адам өміріндегі маңызын түсіну;
11.4.2.12 - қазақстандық ғалымдардың органикалық химияны дамуындағы үлесі
11.4.2.13 - әртүрлі алкандардың жану үдерісін зерттеу және олардың отын ретінде қолданылуын түсіндіру;
11.4.2.14 - алкандардың жану өнімдерін білу және олардың қоршаған ортаға әсерін бағалау ;
11.4.2.15 - берілген жану өнімдері бойынша заттардың молекулалық формулаларын анықтау;
11.4.2.16 - органикалық заттардың масссалық үлестері және олардың буының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым молекулалық формуларын анықтау;
11.4.2.17 - циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, физикалық, химиялық қасиеттерін. қарастыру
11.4.2.18 - изомерлерінің формулаларын құрастыру,
IUPAC бойынша атау;
11.4.2.19 - алкендердің көмірсутектердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру;
11.4.2.20 - полимерлену реакция теңдеулерін құра білу (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
11.4.2.23 - алкадиендардің құрылысы, қасиеттерін білу;
11.4.2.24 - алкадиендердің қасиеттерін құрылысы негізінде түсіндіру;
11.4.2.25 - диендердің полимерлену реакциялары өнімдерінің шаростерженді модельдерін құрастыру (изопрен);
11.4.2.26 - алкиндердің алыну жолдарын,физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру;
11.4.2.27 - электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласының құрылымын түсіндіру;
11.4.2.28 - бензолды және оның гомологтарын алу, реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.29 - бензол және оның гомологтарына тән қасиеттерді сипаттау;
11.4.2.30 - органикалық синтезде бензолды қолдануды білу
11.4.2.31 - органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысының сызбанұсқасын құру;
11.4.2.32 - өнімнің шығымын реагант мөлшері (көлем. масса) және реакция өнімнің берілген шамасы ( көлем, массса) бойынша есептеу;
11.4.2.33 - көміртек қосылыстарын отын ретінде қолдануға болатынын білу;

11.4.2.34 - определять по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане;
11.4.2.35 - описывать процесс добычи, и понимать значимость процесса перегонки сырой нефти;
11.4.2.36 - знать области применения продуктов перегонки сырой нефти;
11.4.2.37 - понимать, что запасы ископаемого топлива ограничены;
11.4.2.38 - знать, что сжигание углеводородного топлива приводит к загрязнению окружающей среды и его воздействие на климат;
11.4.2.39 - описывать строение функциональных групп спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров;
11.4.2.40 - составлять структурные формулы спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров и называть их по IUPAC;
11.4.2.41 - называть классификации и составлять формулы изомеров: структурных, функциональных групп и межклассовых для спиртов;
11.4.2.42 - знать способы получения спиртов и фенолов;
11.4.2.43 - составлять уравнения реакций, характеризирующие химические свойства спиртов и фенолов;
11.4.2.44 - называть области применения спиртов и фенолов;
11.4.2.45 - изучать токсичные действия спиртов на организм человека;
11.4.2.46 - составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, называть их по IUPAC;
11.4.2.47 - составлять уравнения реакций получения альдегидов и кетонов;
11.4.2.48 - экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.49 - называть продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.50 - объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.51 - составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот;
11.4.2.52 - называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств;
11.4.2.53 понимать необходимость защиты природы от загрязнения синтетическими моющими средствами;
11.4.2.54 - знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.4.2.55 - сравнивать структуры и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.4.2.56 - объяснять физические свойства аминов и анилина;
11.4.2.57 - составлять уравнения реакций получения аминов и анилина;
11.4.2.58 - различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации";
11.4.2.59 - составлять уравнение реакции полимеризации и поликонденсации;
11.4.2.60 - называть свойства и области применения некоторых полимеров и пластмасс;
11.4.2.61 - экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.62 - знать виды полимеров, производимых в Казахстане
5). Химия и жизнь
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 - составить уравнения реакций получения простых и сложных эфиров;

11.4.2.34 - көмір, мұнай, табиғи газдардың Қазақстандағы кен орындарын карта бойынша анықтау;
11.4.2.35 - шикі мұнайды айдау үдерісінің маңызын түсіну және өңдіру үдерісін сипаттау;
11.4.2.36 - шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аясын білу;
11.4.2.37 - қазба отындар қорының шектеулі екенін түсіну;
11.4.2.38 - көмірсутек отындарын жағу қоршаған ортаның ластануына әкеп соғатынын және оның климатқа әсерін білу;
11.4.2.39 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің функционалдық топтарының құрылысын сипаттау;
11.4.2.40 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің құрылымдық формулаларын құру және IUPAC бойынша атау;
11.4.2. 41 - спирттердің құрылымдық, функционалдық топ, класаралық изомерлерінің формуларын құру және жіктелуін атау;
11.4.2.42 - спирттердің және фенолдың алу жолдарын білу;
11.4.2.43 - спирттер мен фенолдың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.44 - спирттер мен фенолдың қолдану аясын атау;
11.4.2.45 - спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу;
11.4.2.46 - альдегидтер мен кетондардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC бойынша атау ;
11.4.2.47 - альдегидтер мен кетондарды алу реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.48 - альдегидтер мен кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.49 - альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану реакция өнімдерін атау;
11.4.2.50 - карбон қышқылдарының алу тәсілдерін және физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.51 - карбон қышқылының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.52 - карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттардың қолдану аясын атау;
11.4.2.53 - синтетикалық жуғыш заттардан табиғатты қорғау қажеттігін түсіну;
11.4.2.54 - аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін білу;
11.4.2.55 - анилин, аминдар, аммиактың негізгі қасиеттері мен құрылымын салыстыру;
11.4.2.56 - аминдер мен аниалиннің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.57 - анилин мен аминдерді алу реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.58 - "мономер", "элементарлық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" ұғымдарын ажырату;
11.4.2.59 - полимеризация мен поликонденсация реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.60 - кейбір полимерлер мен пластмассалардың қолдану аясын және қасиеттерін атау;
11.4.2.61 - тәжірибе жүзінде пластмассалар мен талшықтарды анықтау;
11.4.2.62 - Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін білу
5) Химия және өмір
Білім алушылар орындауы тиіс …
10-сынып
11- сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 - жай және күрделі эфирлерді алу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;

11.5.1.2 - знать состав и строение жиров;
11.5.1.3 - понимать функции жиров;
11.5.1.4 - проводить качественную реакцию на жиры;
11.5.1.5 - называть продукты гидролиза и омыления жиров;
11.5.1.6 - знать различие формул молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.7 - экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.8 - составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого брожения глюкозы;
11.5.1.9 - проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.10 - называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.11 - сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.12 - знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.13 - описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.14 - рассмотреть амфотерность аминокислот;
11.5.1.15 - объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
11.5.1.16 - знать продукты гидролиза белков;
11.5.1.17 - знать функции белков;
11.5.1.18 - знать денатурацию и качественные реакции на белки;
11.5.1.19 - знать общее понятие о нуклеиновых кислотах и их классификации;
11.5.1.20 - сравнивать структуры ДНК и РНК;
11.5.1.21 - объяснять биологическую роль ДНК и РНК;
11.5.1.22 - понимать значимость генной инженерии и биотехнологии;
11.5.1.23 - описывать функции витаминов, гормонов в организме человека;
11.5.1.24 - знать природные источники некоторых витаминов
14. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
10.1
Строение атома
Современная теория строения атома. Состояние и движение электронов в атоме. Демонстрации №1 "Модели строения атомов"
10.1.2.1 - знать современную теорию строения атома;
10.1.2.2 - различать формы s, p, d, f орбиталей
Квантовые числа. Принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского
10.1.3.1 - знать характеристики и значения квантовых чисел;

11.5.1.2 - майлардың құрамы мен құрылысын білу ;
11.5.1.3 - майлардың функциясын түсіну;
11.5.1.4 - майларға сапалық реакция жасау;
11.5.1.5 - майлардың сабындану және гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.6 - глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза молекулалары формулаларының айырмашылығын білу;
11.5.1.7 - глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтау;
11.5.1.8 - глюкозаның сүт қышқылды және спирттік ашуының реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.9 - крахмалға сапалық реакцияны жасау;
11.5.1.10 - сахароза, крахмал және целлюлоза гидролизінің реакция өнімдерін атау;
11.5.1.11 - крахмал мен целлюлозаның құрылысы мен қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.12 - аминқышқылдарын тривиалды және жүйелі номенклатуралар бойынша атауларын білу;
11.5.1.13 - аминқышқылдары молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттау;
11.5.1.14 - аминқышқылдарының екідайлылығын қарастыру;
11.5.1.15 - a – аминоқышқылдарынан нәруыздарды алудағы пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
11.5.1.16 - нәруыздар гидролизі өнімдерін білу;
11.5.1.17 - нәруыздардың қызметін білу;
11.5.1.18 - нәруыздардың сапалық реакцияларын және денатурациясын білу;
11.5.1.19 - нуклеин қышқылдары туралы жалпы ұғымды және олардың жіктелуін білу;
11.5.1.20 - ДНК мен РНК құрылымдарын салыстыру;
11.5.1.21 - ДНК мен РНК биологиялық рөлін түсіндіру;
11.5.1.22 - гендік инженерия мен биотехнологияның маңыздылығын түсіну;
11.5.1.23 - дәрумендер мен гормондардың адам ағзасындағы функциясын сипаттау;
11.5.1.24 - кейбір дәрумендердің табиғаттағы көздерін білу
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына (төмендетілген оқу жүктемесімен) сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10.1 Атом құрылысы
Атом құрылысының заманауи теориясы. Атомдағы электрон күйі және қозғалысы. Көрсетілім №1 "Атом құрылысы моделі"
10.1.2.1 - атом құрылысының заманауи теориясын білу
10.1.2.2 - s, p, d, f орбитальдарының пішінін ажырату
Квант саны. Паули принципі, Хунд ережесі, Клечковский ережесі
10.1.3.1 - квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін білу;

10.1.3.2 - применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда для объяснения правил заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 - писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов
Изотопы.
Решение задач на тему:
"Нахождение химической формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов в составе"
10.1.2.3 - объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
10.1.1.1 - выводить химические формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов в составе
Понятие о радиоактивных веществах, ядерных реакциях и их роль в энергетическом потенциале Казахстана
10.2.1.8 - знать понятие радиоактивное вещество;
10.2.1.9 - знать типы радиоактивного распада и уметь составлять уравнения простых ядерных реакций (a, b-, b+, g распад);
10.2.1.10 - понимать значимость ядерных реакций в энергетическом потенциале Казахстана
10.1
Периодический закон и периодичес-кая система химических элементов
Периодический закон и периодическая система в свете учения о строении атома.
Валентность и валентные возможности атомов. Степень окисления атомов.
Периодичность изменения свойств элементов в главных подгруппах и периодах
10.2.1.1 - объяснять физический смысл периодического закона;
10.2.1.2 - объяснять физический смысл понятия валентности и степени окисления атомов;
10.2.1.3 - описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах
10.2.1.4 - объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
Значение периодического закона для развития науки, технологии и понимания химической картины окружающего мира
10.2.1.5 - прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;
10.2.1.6 - перечислить основные направления развития науки, связанные с открытием периодического закона
10.1
Химическая связь и строение вещества
Единая электронная природа видов химической связи. Ковалентная химическая связь. Свойства ковалентной химической связи. Донорно-акцепторный механизм образования ковалентной связи.
Демонстрация №2 "Модели кристаллических решеток графита, алмаза, оксида углерода (IV)"
10.1.4.1 - объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 - описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.3 - составлять диаграмму Льюиса для молекул H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3

10.1.3.2 - электрон орбитальдарын толтыру ережелерін: минимальді энергия принципі, Паули принципі, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 - алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
Изотоптар. Есеп шығару: "Құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын табу"
10.1.2.3 - радиоактивтілік табиғатын және радиоактивті изотоптардың қолданылуын түсіндіру;
10.1.1.1 - құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын шығару
Радиоактивті заттар туралы түсінік. Ядролық реакциялар және олардың Қазақстанның энергетикалық потенциалындағы маңызы
10.2.1.8 - радиоактивті заттар ұғымын білу;
10.2.1.9 - радиоактивті ыдырау типін білу және қарапайым ядролық реакциялар теңдеуін құра алу (a, b-, b+, g ыдырау);
10.2.1.10 - Қазақстан энергетикалық потенциалында ядролық реакциялар мәнін түсіну
10.1 Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі
Периодтық заң және периодтық жүйе атом құрылысы тұрғысынан. Атом валенттілігі және валенттілік мүмкіндігі. Атомның тотығу дәрежесі Негізгі топшада және периодта элемент қасиеттерінің периодты өзгеруі
10.2.1.1 - периодтық заңның физикалық мәнін түсіндіру
10.2.1.2 - валенттілік және атомның тотығу дәрежесі ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
10.2.1.3 - химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
Периодта және топта қосылыстардың қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.4 - период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
Қоршаған ортаның химиялық бейнесін және технология мен ғылымның дамуы үшін периодтық заңның мәнін түсіну
10.2.1.5 - периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау;
10.2.1.6 - периодтық кестенің ашылуымен байланысты дамыған ғылымдардың негізгі бағыттарын тізімдеу
10.1 Химиялық байланыс және зат құрылысы
Химиялық байланыс түрінің біртұтас электронды табиғаты Ковалентті химиялық байланыс. Ковалентті химиялық байланыс қасиеттері Ковалентті байланыстың донорлы- акцепторлы механизммен түзілуі Көрсетілім №2 "Графит, алмаз, көміртегі (IV) оксидінің кристалдық тор моделі"
10.1.4.1 - донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 - ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.3 - H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3 молекулалары үшін Льюис диаграммасын құру

Гибридизация атомных орбиталей (sp, sp2, sp3 гибридизации) и геометрия молекул
10.1.4.4 - объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 - объяснять зависимость свойств веществ от электронного и пространственного строения молекул на примере BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2
Электроотрицательность и полярность связи
10.1.4.6 - объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи
Ионная химическая связь и ионные кристаллические решетки. Металлическая связь и металлические кристаллические решетки.
Демонстрация №3 "Модели кристаллических решеток хлорида натрия, меди"
10.1.4.7 - понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.8 - составлять диаграмму Льюиса для соединений NaCl, CaO, MgF2, KH;
10.1.4.9 - объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь. Зависимость свойств простых и сложных веществ от типа химической связи и кристаллической решетки.
Лабораторный опыт № 1 "Моделирование молекул веществ с различными видами связи. Изучение свойства веществ с разными кристаллическими решетками"
10.1.4.10 - понимать механизм образования водородной связи;
10.1.4.11 - прогнозировать свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток
2-четверть
10.2
Закономер-ности химических реакции
Классификация химических реакций
10.2.1.7 - уметь классифицировать химические реакции по направлению процесса, числу и составу, по изменению степени окисления химических элементов реагентов и продуктов реакции
Окислительно-восстановительные реакции с участием простых, бинарных и сложных неорганических веществ
10.2.3.1 - уметь определять степень окисления элементов по формулам веществ;
10.2.3.2 - уметь составлять окислительные и восстановительные уравнения, используя метод электронного баланса
Электролиз расплавов и растворов солей. Демонстрация №4: "Видео-демонстрация электролиза промышленных процессов: промышленное производство меди, алюминия, хлора и гидроксида натрия".
10.2.3.3 - изучить и объяснить процессы, протекающие при прохождении электрического тока через раствор и расплав;
10.2.3.4 - прогнозировать продукты электролиза, образующихся на электродах в растворах и расплавах электролитов;
10.2.3.5 - уметь составлять схемы процессов электролиза расплавов и растворов;
10.2.3.6 - уметь рассчитывать массу, объем (газа) продуктов электролиза
рН растворов кислот, щелочей, солей. Гидролиз солей. Лабораторный опыт №2 "Изучение свойств кислот, гидроксидов, солей. Гидролиз солей".

Атом орбитальдарының гибридтелуі (sp, sp2, sp3) және молекула геометриясы
10.1.4.4 - әртүрлі гибридтелу түрлерінің мәнін түсіндіру;
10.1.4.5 - BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2 мысалында молекуланың электронды және кеңістіктік құрылысына зат қасиетінің тәуелділігін түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы
10.1.4.6 - атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау
Ионды химиялық байланыс және иондық кристалдық тор. Металдық байланыс және металдық кристалдық тор. Көрсетілім №3 "Натрий, мыс хлоридтерінің кристалдық тор моделі"
10.1.4.7 - иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.8 - NaCl, CaO, MgF2, KH қосылыстары үшін Льюис диаграммасын құру;
10.1.4.9 - металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс. Жай және күрделі заттардың қасиеттерінің химиялық байланыс және кристалдық тор типіне тәуелділігі. Зертханалық тәжірибе № 1 "Әртүрлі химиялық байланысты заттардың молекуласын даярлау. Түрлі кристалдық торлы заттардың қасиеттерін оқу"
10.1.4.10 - сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
10.1.4.11 - кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
2-тоқсан
10.2 Химиялық реакциялар заңдылығы
Химиялық реакциялардың жіктелуі
10.2.1.7 - химиялық реакцияларды үдерістің бағыты, саны мен құрамы, реагенттер мен реакция өнімдеріндегі химиялық элементтердің тотығу дәрежелерінің өзгеруі бойынша жіктей білу
Жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен тотығу-тотығу реакциялары
10.2.3.1 - зат формуласы бойынша элементтің тотығу дәрежесін анықтай алу;
10.2.3.2 - электронды баланс әдісін қолданып тотығу және тотықсыздану теңдеулерін құрастыра алу
Тұз ерітінділерінің және балқымаларының электролизі. Көрсетілім №4 "Өнеркәсіптік үдерістер электролизінің бейне көрсетілімдері: мыс, алюминий, натрий гидроксиді және хлоридінің өнеркәсіптік өндірісі"
10.2.3.3 - ерітінді және балқыма арқылы электр тоғы өткен кезде жүретін үдерістерді оқу және түсіндіру;
10.2.3.4 - электролит ерітінділерін және балқымаларын электролиздеу кезінде электродтарда түзілетін электролиз өнімдерін болжау;
10.2.3.5 - ерітінді және балқыма электролизі үдерісі сызбанұсқасын құра алу;
10.2.3.6 - электролиз өнімдерінің массасын, көлемін (газ) есептей алу
Қышқыл, сілті және тұз ерітінділерінің рН-і Тұздар гидролизі Зертханалық тәжірибе № 2 "Гидроксидтер, қышқыл және тұздар қасиеттерін зерттеу. Тұздар гидролизі"

10.3.4.1 - доказывать качественный состав растворов кислот, гидроксидов и солей по значениям рН растворов;
10.3.4.2 - предсказывать среду раствора соли по еҰ качественному составу
Тепловой эффект химической реакции и его значение.
Демонстрация №5: "Экзо-эндотермические реакции"
10.3.1.1 - уметь классифицировать химические реакции по тепловому эффекту;
10.3.1.2 - объяснять значимость теплового эффекта химических реакций;
10.3.1.3 - уметь рассчитывать тепловой эффект химической реакции
10.2
Кинетика
Скорость химических реакций. Факторы, влияющие на скорость химических реакций.
10.3.2.1 - экспериментально изучить влияние температуры, концентрации, давления на скорость химических реакций;
10.3.2.2 - объяснять влияние факторов на изменение скорости химических реакций;
10.3.2.3 - уметь рассчитывать изменение скорости реакции при изменении концентрации реагирующих веществ и температуры
Катализаторы и ингибиторы. Катализ: гомогенный и гетерогенный.
10.3.2.4 - объяснять влияние катализатора и ингибитора на скорость химической реакции;
10.3.2.5 - объяснять механизм гомогенного и гетерогенного катализа;
10.3.2.6 - знать развитие каталитической химии в Казахстане
10.2
Химическое равновесие
Химическое равновесие и условия его смещения. Принцип Ле Шателье-Брауна.
Лабораторный опыт №3 "Смещение химического равновесия в системе (на примере тиоционата аммония (калия) и хлорида железа (III) путем изменения концентрации)"
10.3.3.1 - экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.2 - прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 - уметь составлять выражения константы равновесия
3-четверть
10.3
Общая характерис-тика металлов и неметаллов
Металлы и неметаллы: химические элементы и простые вещества. Особенности строения металлов и неметаллов (атомов, ионов), кристаллических решеток, закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах.
Демонстрация № 6: "Образцы металлов, неметаллов и их соединений; модели кристаллических решеток металлов"
10.2.1.11 - описывать особенности строения металлов и неметаллов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, кристаллических решеток;
10.2.1.12 - прогнозировать закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах
Металлы и неметаллы: основные физические и химические свойства. Электрохимический ряд напряжения металлов. Лабораторный опыт № 4 "Химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов"

10.3.4.1 - ерітіндінің рН мәні бойынша тұздар, қышқылдар және гидроксид ерітінділерінің сапалық құрамын дәлелдеу;
10.3.4.2 - оның сапалық құрамы бойынша тұз ерітінділерінің ортасын болжау
Химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы Көрсетілім №5 "Экзо – эндотермиялық реакциялар"
10.3.1.1 - жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу;
10.3.1.2 - химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін тұсіндіру;
10.3.1.3 - химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу
10.2 Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы. Химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін факторлар.
10.3.2.1 - химиялық реакция жылдамдығына температура, концентрация, қысымның әсерін тәжірибелік зерттеу;
10.3.2.2 - химиялық реакция жылдамдына әртүрлі факторлар өзгерісінің әсерін түсіндіру;
10.3.2.3 - әрекеттесуші заттар концентрациясы және температурасы өзгеруі кезіндегі реакция жылдамдығының өзгерісін есептей алу
Катализаторлар мен ингибиторлар. Гомогенді және гетерогенді катализ.
10.3.2.4 - химиялық реакция жылдамдығына катализаторлар және ингибиторлар әсерін түсіндіру;
10.3.2.5 - гомогенді және гетерогенді катализ механизмін түсіндіру;
10.3.2.6 - Қазақстанда катализдік химияның дамуын білу
10.2 Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдік және оның ығысуына әсер етуші жағдайлар. Ле Шателье-Браун принциптері. Зертханалық тәжірибе №3 "Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (аммоний не калий тиоционаты мен темір (ІІІ) хлориді концентрациясының өзгеруі бойынша"
10.3.3.1 - әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.2 - химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 - тепе-теңдік константасы өрнегін құра алу
3-тоқсан
10.3 Металдар мен бейме-талдардың жалпы сипат-тамасы
Металдар және бейметалдар: химиялық элементтер және жай заттар. Металдар мен бейметалдардың (атом, ион) құрылысы және кристалдық торларының ерекшелігі, металдар мен бейметалдар, олардың қосылыстарының қасиеттерінің период және топ бойынша өзгеруі Көрсетілім №6 "Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының үлгілері; металдардың кристалдық тор модельдері"
10.2.1.11 - металдар және бейметалдар құрылысының ерекшелігін сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, кристалл торы;
10.2.1.12 - период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау
Металдар және бейметалдар: негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Металдардың электрохимиялық кернеу қатары. Зертханалық тәжірибе №4 "Типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттері"

10.2.1.13 - объяснять основные физические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.14 - понимать принцип расположения металлов в электрохимическом ряду напряжения;
10.2.1.15 - составлять уравнения реакций характеризующих химические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.16 - экспериментально исследовать химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов
Нахождение металлов, неметаллов и их соединений в природе.
10.2.1.17 - знать о распространении металлов и неметаллов и их соединений в природе;
10.4.1.1 изучить воздействие некоторых металлов и неметаллов и их соединений на окружающую среду
Биологическая роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов
10.4.1.2 - объяснять биологическую роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов
10.3
Важнейшие s-элементы и их соединения
Положение s-элементов в периодической системе химических элементов, особенности строения их атомов, сравнение металлических, восстановительных свойств
10.2.1.18 - объяснять общие свойства s-элементов на основе строения их атомов;
10.2.1.19 - сравнивать металлические, восстановительные свойства s-элементов и составлять уравнения реакций
Натрий, калий и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, получение, применение, биологическая роль Демонстрация №7 "Взаимодействие натрия, калия, кальция с водой;
качественное определение ионов натрия, калия, кальция (окрашивание пламени)"
10.2.1.20 - знать способы получения натрия, калия и их важнейших соединений;
10.2.1.21 - объяснять различие химической активности натрия, калия и кальция в реакциях с водой;
10.4.1.3 - объяснять биологическую роль соединений натрия и калия
Кальций, магний и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, биологическая роль.
Лабораторный опыт №5
"Ознакомление с образцами важнейших солей натрия, калия, магния и кальция, сравнение химической активности металлов. Окрашивание пламени солями щелочных и щелочноземельных металлов"
10.2.1.22 - составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства кальция, магния и их важнейших соединений;
10.2.1.23 - исследовать качественные реакции на ионы натрия, калия, кальция;
10.4.1.4 - объяснять биологическую роль соединений кальция и магния
Жесткость воды и способы ее устранения. Природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов в недрах Казахстана
10.4.1.5 - объяснять жесткость воды и способы ее устранения;

10.2.1.13 - металдар және бейметалдардың негізгі физикалық қасиеттерін түсіндіру;
10.2.1.14 - электрохимиялық кернеу қатарында металдардың орналасу принципін түсіну;
10.2.1.15 - металдар және бейметалдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.16 - типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта кездесуі
10.2.1.17 - металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы туралы білу;
10.4.1.1 - кейбір металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу
Тірі ағзалардың іс- әрекетінде метлдар және бейметалдардың биологиялық ролі
10.4.1.2 - тірі ағзалардың іс- әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық рөлін түсіндіру
10.3 Маңызды s-элементтер және олардың қосылыстары
Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі s-элементтердің орны, атом құрылысының ерекшелігі, олардың металдық және тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру
10.2.1.18 - атом құрылысы негізінде s-элементтердің жалпы қасиеттерін түсіндіру;
10.2.1.19 - s-элементтердің металдық, тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру
Натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы. Көрсетілім №7 "Натрий, калий және кальцийдің сумен әрекеттесуі. Натрий, калий және кальций иондарына сапалық реакция (жалын түсінің өзгеруі)
10.2.1.20 - натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының алыну әдістерін білу;
10.2.1.21 - натрий, калий және кальцийдің сумен реакциясының химиялық белсенділігін ажыратуды түсіндіру
10.4.1.3 - натрий және калий қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіру
Кальций, магний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы Зертханалық тәжірибе №5 "Натрий, калий, магний, кальцийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу, металдардың химиялық белсенділігін салыстыру. Сілтілік және сілтілік-жер металдары тұздарының жалынды бояуы"
10.2.1.22 - кальций, магний және олардың қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.23 - калий, натрий, кальций иондарының сапалық реакциясын зерттеу (жалынды бояуы)
10.4.1.4 - кальций және магнийдің биологиялық рөлін түсіндіру
Судың кермектігі, оны жою жолдары. Сілтілік металдар мен сілтілік жер металдарының табиғи қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары
10.4.1.5 - судың кермектігін және оны жою әдістерін түсіндіру;

10.4.1.6 - знать природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов, распространенных в Казахстане;
10.2.2.1 - вычисление массы, количества вещества реагента или продукта по химическим уравнениям указывающим на генетическую связь металлов и их соединений
10.3
Важнейшие d-элементы и их соединения
Положение d-элементов в периодической системе, особенности строения атомов. Месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане
10.2.1.24 - объяснять положение d-элементов в периодической системе на основе строения их атомов;
10.4.1.7 - называть месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане
Медь, цинк и их важнейшие соединения.
10.2.1.25 - объяснять свойства и применение меди, цинка и их важнейших соединений;
10.2.1.26 - уметь распознавать ионы Cu2+, Zn2+
Хром и его соединения
10.2.1.27 - объяснять свойства и применение хрома и его соединений
Железо и его соединения.
10.2.1.28 - описывать характерные физические и химические свойства, получение железа и его соединений;
10.2.1.29 - уметь распознавать ионы Fe2+, Fе3+
Практическая работа №1 "Получение гидроксидов железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III), испытание отношения гидроксидов к кислотам и щелочам"
10.2.1.30 - уметь экспериментально получать гидроксиды железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III) и изучить их взаимодействие с кислотами и щелочами
Виды коррозии и меры ее предупреждения
10.2.3.7 - знать виды коррозии, причины ее возникновения и объяснять ее негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций;
10.2.2.2 - расчеты по уравнениям химических реакций с участием металлов, с реагентами, имеющими примеси, а также на практический выход продукта от теоретически возможного
4-четверть
10.4
Важнейшие р-элементы и их соединения
Положение в периодической системе р-элементов, особенность строения их атомов.
Алюминий и его соединения
10.2.1.31 - объяснять закономерности изменения свойств р-элементов и их соединений в группах и периодах с точки зрения строения атомов;
10.2.1.32 - изучить амфотерные свойства оксида и гидроксида алюминия;
10.2.1.33 - описывать применение алюминия и его сплавов
Углерод, кремний и их важнейшие соединения.
Распространение углерода, кремния и их соединений в природе. Демонстрация № 8 "Поглощение активированным углем растворенных веществ (адсорбция)"

10.4.1.6 - Қазақстанда таралған сілтілік және сілтілік жер металдардың табиғи қосылыстарын білу;
10.2.2.1 - металдар мен оның қосылыстарындағы генетикалық байланысты көрсететін химиялық реакция теңдеулері бойынша реагенттің немесе өнімнің массасына, зат мөлшеріне есептер шығару
10.3 Маңызды d-элементтер және олардың қосылыстары
d-элементтердің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі. Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары
10.2.1.24 - атом құрылысы негізінде d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын түсіндіру;
10.4.1.7 - Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары атау
Мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстары. Зертханалық тәжірибе №6 "Cu2+, Zn2+ иондарын тануға сапалық реакция"
10.2.1.25 - мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстарының қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру;
10.2.1.26 - Cu2+, Zn2+ иондарын тани білу
Хром және оның қосылыстары
10.2.1.27 - хром және оның қосылыстарың қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру
Темір және оның қосылыстары. Зертханалық тәжірибе №7 "Fe2+, Fе3+ иондарын тануға сапалық реакция"
10.2.1.28 - темір және оның қосылыстарының алынуын, тән физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау;
10.2.1.29 Fe2+, Fе3+ иондарын тани білу
Практикалық жұмыс №1 "Темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін алу; қышқыл мен сілтінің гидроксидтерге әсерін зерттеу"
10.2.1.30 - темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін тәжірибе жүзінде ала білу және олардың қышқыл және сілтілермен әрекеттесуін зерделеу
Коррозия түрлері және коррозияның алдын алу шаралары
10.2.3.7 - коррозия түрлерін, коррозияның болу себептерін білу және оның конструкцияларының пайдалану ұзақтығына кері әсерін түсіндіру
10.2.2.2 - металдар қатысуымен жүретін химиялық реакциялар теңдеуі бойынша (құрамында қоспасы бар реагенттер, теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы практикалық шығымның массалық үлесі) есептер шығару
4-тоқсан
10.4 Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары
Периодтық жүйедегі р-элементтердің орны, олардың атом құрылысының ерекшеліктері. Алюминий және олардың қосылыстары.
10.2.1.31 - атом құрылысы көзқарасы тұрғысынан периодта және топта р-элементтердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
10.2.1.32 - алюминий оксиді және гидроксидінің екәдайлы қасиеттерін оқып білу;
10.2.1.33 - алюминий және оның құймаларының қолданылуын сипаттау;
Көміртек, кремний және олардың қосылыстарының қасиеттері. Көміртек, кремний және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы. Көрсетілім № 8 "Еріген заттың белсендірілген көмірге сіңірілуі (адсорбция)

10.2.1.34 - изучить физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений;
10.2.1.35 - объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи
Особенности строения и свойства молекулы азота. Аммиак, соли аммония. Ортофосфорная кислота и фосфаты. Применение соединений азота и фосфора как удобрений. Экологические воздействие оксидов азота, нитратов и фосфатов на окружающую среду.
10.2.1.36 - объяснять низкую химическую активность азота на основе строения молекулы;
10.2.1.37 - составлять уравнения реакций, характеризующих получение и химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
10.4.1.8 - анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
10.4.1.9 - предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота и фосфора на окружающую среду;
10.2.1.38 - изучить физические и химические свойства ортофосфорной кислоты и фосфатов
Сера, ее оксиды и кислоты, сульфаты и их свойства
10.2.1.39 - описывать образование диоксида серы при горении серосодержащего ископаемого топлива;
10.4.1.10 - объяснять роль диоксида серы на формирование кислотных дождей и их воздействие на окружающую среду;
10.2.1.40 - сравнивать свойства разбавленной и концентрированной серной кислоты;
10.4.1.11 - объяснять использование диоксида серы в консервации продуктов питания
Галогены. Хлороводород, соляная кислота и хлориды. Биологическая роль йода в жизнедеятельности человека.
Меры по защите здоровья жителей Казахстана от болезней, возникающих при йододефиците
10.2.1.41 - объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе;
10.2.1.42 - изучить химические свойства соляной кислоты и знать области ее применения;
10.4.1.12 - знать биологическую роль йода в организме человека и объяснять возникновение болезней, связанных с дефицитом йода на территории Казахстана, предлагать пути решения данной проблемы
Практическая работа №2 Решение экспериментальных задач на тему "Качественные реакции на некоторые анионы"
10.2.1.43 - знать качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы;
10.2.1.44 - составлять план эксперимента по определению анионов и осуществлять его на практике
10.4
Производство неорганических соединений и сплавов
Получение цветных и черных металлов и их сплавов в Казахстане
10.2.3.8 - знать способы получения металлов в промышленности;

10.2.1.34 - көміртек, кремний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттерін оқып білу;
10.2.1.35 - иіс газымен уланудың қалай жүретінін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдістерін сипаттау
Азот молекуласы құрылысы және қасиеттерінің ерекшеліктері. Аммиак, аммоний тұздары. Ортофосфор қышқылы және фосфаттар. Азот және фосфор қосылыстарының тыңайтқыш ретінде қолданылуы. Азот оксидтерінің, нитраттар және фосфаттардың қоршаған ортаға экологиялық әсері.
10.2.1.36 - молекула құрылысы негізінде азоттың төмен химиялық белсенділігін түсіндіру;
10.2.1.37 - газтәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін және алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.4.1.8 - азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ және су ресурстарына әсерін анализдеу;
10.4.1.9 - азот және фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайтудың мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
10.2.1.38 - ортофосфор қышқылының және фосфаттардың физикалық, хиииялық қасиеттерін оқып білу
Күкірт, оның оксидтері, қышқылдары, сульфаттар. Күкірт қышқылының қасиеттері
10.2.1.39 - құрамында күкірті бар қазбалы отындардың жануы кезіндегі күкірт диоксидінің түзілуін сипаттау;
10.4.1.10 - қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
10.2.1.40 - сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыру;
10.4.1.11 - тағам өнімдерін консервілеуде күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіру
Галогендер. Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер. Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод жетіспеушілігінен туындайтын аурулардан Қазақстан тұрғындарын сақтандыру шаралары
10.2.1.41 - топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
10.2.1.42 - тұз қышқылының химиялық қасиеттерін оқып білу және оның қолданылу аймағын білу;
10.4.1.12 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну
Практикалық жұмыс № 2 "Кейбір аниондарға сапалық реакция" тақырыбына эксперименттік есептер шығару
10.2.1.43 - хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияны білу;
10.2.1.44 - аниондарды анықтау бойынша тәжірибе жоспарын құру және оны іс –жүзінде жүзеге асыру
10.4 Бейорганикалық қосылыстарды және құймаларды өңдіру
Қазақстанда қара және түсті металдарды және олардың құймаларын алу
10.2.3.8 - өнеркәсіпте металдарды алу әдістерін білу;

10.2.3.9 - называть составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугун, сталь, латунь, бронза, мельхиор, дюралюминий;
10.2.3.10 - описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
10.4.1.13 - объяснять экологические проблемы химических производств Казахстана
Производство серной кислоты контактным способом
10.2.1.45 - описывать контактный процесс промышленного производства серной кислоты и знать ее значение для промышленности
Производство аммиака, азотной кислоты
10.2.1.46 - описывать способы промышленного производства аммиака и азотной кислоты и отрасли применения его продуктов
Силикатная промышленность Казахстана
10.2.3.11 - описывать процесс производства стекла и цемента и их применение
Загрязнение окружающей среды отходами химического и металлургического производства
10.4.1.14 - оценивать воздействие отходов химического и металлургического производств на окружающую среду
2) 11 класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
11.1
Введение в органическую химию. Теория строения органических соединений
Особенности строения атома углерода. Гибридизация. Электронная природа и характеристика химических связей
в органических соединениях.
Демонстрация № 1 "Образцы органических веществ (нефть, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, хлопок, древесина)"
11.4.2.1 - изучить гибридизацию углерода в углеводородах;
11.4.2.2 - объяснять особенности строения атома углерода и способность образовывать С-С связи
Основные положения теории строения органических соединений А.М.Бутлерова. Изомерия и гомологический ряд
11.4.2.3 - знать основные положения теории А.М. Бутлерова;
11.4.2.4 - различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
11.4.2.5 - называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых
Понятие о свободных радикалах и их значении в жизни живых организмов
11.4.2.6 - сформировать представление о структуре свободных радикалов;
11.4.2.7 - знать роль радикалов в жизни живых организмов
Классификация и номенклатура органических веществ.
Лабораторный опыт №1 "Шаростержневые модели молекул метана, этана, этилена, ацетилена, бензола, метанола, этанола, уксусной кислоты"
11.4.2.8 понимать формирование гомологических рядов;
11.4.2.9 - объяснять различие и сходство свойств гомологов;
11.4.2.10 - составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC
Значение органических соединений в природе и жизни человека. Роль казахстанских ученых в развитии органической химии
11.4.2.11 - понимать значение органических соединений в жизни человека; 11.4.2.12 - понимать вклад казахстанских ученых в развитие органической химии
11.1
Углеводороды и их природные источники
Алканы.
Демонстрация №2 "Горение метана, этилена, ацетилена; ознакомление с образцами каучуков, резины, эбонита"

10.2.3.9 - Тұрмыста, техникада және ғылымда қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
10.2.3.10 - шойын және болаттың алыну әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
10.4.1.13 - Қазақстандағы химиялық өндірістердің экологиялық мәселелерін түсіндіру
Жанасу әдісімен күкірт қышқылын өндіру
10.2.1.45 - күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің жанасу үдерісін сипаттаужәне оның өнеркәсіп үшін мәнін білу
Аммиак, азот қышқылыш өндіру
10.2.1.46 - аммиак және азот қышқылын өнеркәсіптік өндіру әдістерін және оның өнімдерінің қолданылу саласын сипаттау
Қазақстандағы силикат өндірісі
10.2.3.11 - шыны, цемент өндіру үдерісін және олардың қолданылуын сипаттау
Химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарымен қоршаған ортаның ластануы
10.4.1.14 - химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін бағалау
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
11.1 Органикалық химияға кіріспе Орагникалық қосылыстардың құрылыс теориясы
Көміртек атомы құрылысының ерекшеліктері. Гибридизация. Органикалық қосылыстардағы химиялық байланыстардың сипатттамасы және электрондық табиғаты .Көрсетілім №1 "Органикалық затттар үлгілері (мұнай, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, мақта, ағаш сүрегі )"
11.4.2.1 - көмірсутектердегі көміртектің гибридизациясын зерделеу;
11.4.2.1 - С-С байланысының түзілуін және көміртек атомының құрылыс ерекшеліктерін түсіндіру
.А.М.Бутлеровтың органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясының негізгі қағидалары. Изомерия және гомологтық қатар
11.4.2.3 - А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс теориясының негізгі қағидаларын білу;
11.4.2.4 - көмірсутектердің молекулалық, эмпирикалық, құрылымдық формулаларын ажырату;
11.4.2.5 - изомерлердің түрлерін атау және көміртек қаңқасы, еселі байланыстың орналасуы, функционалдық топтар және класаралық изомерлерінің формулаларын құру
Бос радикалдар туралы ұғым және олардың тірі ағзалар өміріндегі маңызы
11.4.2.6 - бос радикалардар туралы ұғымды қалыптастыру;
11.4.2.7 - тірі ағзалар өміріндегі радикалдардың ролін білу
Органикалық заттардың номенклатурасы мен жіктелуі. Зертханалық тәжірибе №1 "Метан, этан, этилен, ацетилен, бензол, метанол, этанол, сірке қышқылы молекулаларының модельдері"
11.4.2.8 - гомологтық қатарлардың қалай түзілетіндігін түсіну;
11.4.2.9 - гомологтардың ұқсастығы мен айырмашалығын түсіндіру;
11.4.2.10 - қосылыстардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау
Органикалық қосылыстардың табиғатттағы және адам өміріндегі маңызы. Органикалық химияның дамуындағы Қазақстандық ғалымдардың ролі
11.4.2.11 - органикалық қосылыстардың адам өміріндегі маңызын түсіну
11.4.2.12 - қазақстандық ғалымдардың органикалық химияны дамуындағы үлесін түсіну
11. Көмірсутек-тер және олардың көздері
Алкандар.
Көрсетілім №2 "Метан, этилен, ацетиленнің жануы. Каучуктер.резина, эбонит үлгілерімен танысу"

11.4.2.13 - исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
11.4.2.14 - знать продукты сгорания алканов и оценивать их влияние на окружающую среду;
11.4.2.15 - определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания;
11.4.2.16 - находить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров
Циклоалканы
11.4.2.17 - рассмотреть гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов;
11.4.2.18 - составлять формулы изомеров, называть вещества по IUPAC
Алкены.
Полиэтилен. Каучук.
Лабораторный опыт: № 2 "Отношение этилена, ацетилена, образца нефти и бензола к раствору перманганата калия и бромной воды/йода"
11.4.2.19 - рассмотреть гомологический ряд непредельных углеводородов, строение, физические и химические свойства, способы их получения;
11.4.2.20 - уметь составлять реакции полимеризации (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид)
Практическая работа №1: "Получение и изучение свойств этилена"
11.4.2.21 - получить этилен из этанола и изучить его физические и химические свойства;
11.4.2.22 - знать качественные реакции на алкены (ненасыщенность)
2 четверть
11.2
Углеводороды и их природные источники
Алкадиены.
Лабораторный опыт №3
"Составление шаростержневых моделей изопренового каучука"
11.4.2.23 - знать строение, свойства алкадиенов;
11.4.2.24 - объяснить свойства алкадиенов на основе их строения;
11.4.2.25 - составлять шаростержневые модели продуктов реакции полимеризации диенов (изопрен)
Алкины
11.4.2.26 - рассмотреть гомологический ряд алкинов, строение, физические и химические свойства, способы их получения
Арены и их производные
11.4.2.27 - объяснять структуру молекулы бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.28 - составлять реакции получения бензола и его гомологов;
11.4.2.29 - описывать свойства, характерные для бензола и его гомологов;
11.4.2.30 - знать применение бензола в органическом синтезе
Генетическая связь углеводородов и их производных
11.4.2.31 - составить схему генетической связи основных классов органических соединений;
11.4.2.32 - рассчитывать выход продукта, количество (объем, массу) продукта реакции по количеству реагента (объему, массе)
Природные источники углеводородов и их месторождения в Казахстане. Переработка газа, нефти и угля. Развитие нефтегазовой и угольной промышленности в Казахстане. Экологические аспекты добычи, переработки в Казахстане
11.4.2.33 - знать, что углеродсодержащие соединения могут быть использованы в качестве топлива;

11.4.2.13 - әртүрлі алкандардың жану үдерісін зерттеу және олардың отын ретінде қолданылуын түсіндіру;
11.4.2.14 - алкандардың жану өнімдерін білу және олардың қоршаған ортаға әсерін бағалау;
11.4.2.15 - берілген жану өнімдері бойынша заттардың молекулалық формулаларын анықтау;
11.4.2.16 - органикалық заттардың масссалық үлестері және олардың буының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым молекулалық формуларын анықтау
Циклоалкандар
11.4.2.17 - циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, физикалық, химиялық қасиеттерін. қарастыру
11.4.2.18 - изомерлерінің формулаларын құрастыру, IUPAC бойынша атау
Алкендер. Полиэтилен.
11.4.2.19 - алкендердің алыну жолдарын,физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру:
11.4.2.20 - полимерлену реакция теңдеулерін құра білу (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид)
2-тоқсан
11.2 Көмірсутектер және олардың көздері
Алкадиендер Зертханалық тәжірибе № 2 "Изопренді каучуктің шарөзекті моделін құрастыру"
11.4.2.23 - алкадиендардің құрылысы, қасиеттерін білу;
11.4.2.24 - алкадиендердің қасиеттерін құрылысы негізінде түсіндіру;
11.4.2.25 - диендердің полимерлену реакциялары өнімдерінің шаростерженді модельдерін құрастыру (изопрен)
Алкиндер
11.4.2.26 - алкиндердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру
Арендер және олардың туындылары
11.4.2.27 - электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласының құрылымын түсіндіру;
11.4.2.28 - бензолды және оның гомологтарын алу реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.29 - бензол және оның гомологтарына тән қасиеттерді сипаттау;
11.4.2.30 - органикалық синтезде бензолды қолдануды білу
Көмірсутектердің және олардың туындыларының генетикалық байланысы
11.4.2.31 - органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысының сызбанұсқасын құру;
11.4.2.32 - өнімнің шығымын реагант мөлшері (көлем, масса) және реакция өнімнің берілген шамасы (көлем, массса) бойынша есептеу
Көмірсутектердің табиғи көздері және олардың Қазақстандағы кен орындары. Газ, мұнай, көмірді өңдеу. Казақстанда көмір және мұнай-газ өндірістерінің дамуы. Қазақстанда өнімді өндірудегі, өңдеудегі экологиялық аспектілер
11.4.2.33 - көміртек қосылыстарын отын ретінде қолдануға болатынын білу;

11.4.2.34 - определять по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане;
11.4.2.35 - описывать процесс добычи, и понимать значимость процесса перегонки сырой нефти;
11.4.2.36 - знать области применения продуктов перегонки сырой нефти;
11.4.2.37 - понимать, что запасы ископаемого топлива ограничены;
11.4.2.38 - знать, что сжигание углеводородного топлива приводит к загрязнению окружающей среды и его воздействие на климат
3-четверть
11.3
Кислород-содержащие органичес-кие соединения
Классификация, номенклатура кислородсодержащих органических соединений
11.4.2.39 - описывать строение функциональных групп спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров;
11.4.2.40 - составлять структурные формулы спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров и называть их по IUPAC
Спирты. Одноатомные и многоатомные. Фенолы
Лабораторный опыт № 4 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
11.4.2.41 - называть классификации и составлять формулы изомеров: структурных, функциональных групп и межклассовых для спиртов;
11.4.2.42 - знать способы получения спиртов и фенолов;
11.4.2.43 - составлять уравнения реакций, характеризирующих химические свойства спиртов и фенолов;
11.4.2.44 - называть области применения спиртов и фенолов;
11.4.2.45 - изучать токсичные действия спиртов на организм человека
Альдегиды. Кетоны. Карбоновые кислоты.
Практическая работа № 2 "Качественные реакции на кислородсодержащие органические вещества".
11.4.2.46 - составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, называть их по IUPAC;
11.4.2.47 - составлять уравнения реакций получения альдегидов и кетонов;
11.4.2.48 - экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.49 - называть продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.50 - объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.51 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот
11.3 Кислородсодержащие органические соединения
Эфиры: простые и сложные.
Жиры
Мыла и моющие средства. Производство мыла и СМС в Казахстане.
Демонстрация № 3 "Испытание растворов мыла и стирального порошка индикаторами"
11.5.1.1 - составить уравнение реакции получения простых и сложных эфиров;
11.5.1.2 - знать состав и строение жиров;
11.5.1.3 - понимать функции жиров;
11.5.1.4 - проводить качественную реакцию на жиры;
11.5.1.5 - называть продукты гидролиза и омыления жиров;
11.4.2.52 - называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств;

11.4.2.34 - көмір, мұнай, табиғи газдардың Қазақстандағы кен орындарын карта бойынша анықтау;
11.4.2.35 - шикі мұнайды айдау үдерісінің маңызын түсіну және өңдіру үдерісін сипаттау;
11.4.2.36 - шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аясын білу;
11.4.2.37 - қазба отындар қорының шектеулі екенін түсіну;
11.4.2.38 - көмірсутек отындарын жағу қоршаған ортаның ластануына әкеп соғатынын және оның климатқа әсерін білу
3-тоқсан
11.3 Оттекті органикалық қосылыстар
Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі, номенклатурасы
11.4.2.39 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің функционалдық топтарының құрылысын сипаттау.;
11.4.2.40 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің құрылымдық формулаларын құру және IUPAC бойынша атау
Біратомды және көпатомды спирттер. Фенол Зертханалық тәжірибе №3 "Спирттердің суда еруі, жануы және біратомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялары"
11.4.2. 41 - спирттердің құрылымдық, функционалдық топ, класаралық изомерлерінің формуларын құру және жіктелуін атау
11.4.2.42 - спирттердің және фенолдың алу жолдарын білу;
11.4.2.43 - спирттер мен фенолдың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.44 - спирттер мен фенолдың қолдану аясын атау;
11.4.2.45 - спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу
Альдегидтер. Кетондар. Карбон қышқылдары. Практикалық жұмыс № 1 "Оттекті органикалық қосылыстарға сапалық реакциялар"
11.4.2.46 - альдегидтер мен кетондардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC бойынша атау ;
11.4.2.47 - альдегидтер мен кетондарды алу реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.48 - альдегидтер мен кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.49 - альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану реакция өнімдерін атау;
11.4.2.50 - карбон қышқылдарының алу тәсілдерін және физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.51 - карбон қышқылының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.3 Оттекті органикалық қосылыстар
Жай және күрделі эфирлер. Майлар. Сабын және жуғыш заттар .Казақстандағы сабын және синтетикалық жуғыш заттар өндірісі. Көрсетілім № 3 "Сабын және жуғыш ұнтақ ерітінділерін индикаторлармен сынау"
11.5.1.1 - жай және күрделі эфирлерді алу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.2 - майлардың құрамы мен құрылысын білу ;
11.5.1.3 - майлардың функциясын түсіну;
11.5.1.4 - майларға сапалық реакция жасау;
11.5.1.5 - майлардың сабындану және гидролиз өнімдерін атау;
11.4.2.52 - карбон қышқылдары,күрделі эфирлер,сабын, синтетикалық жуғыш заттардың қолдану аясын атау;

11.4.2.53 - понимать необхо-димость защиты природы от загрязнения синтетическими моющими средствами
Углеводы. Классификация. Биологическая роль.
Моносахариды. Глюкоза. Фруктоза
Дисахариды. Сахароза. Лактоза.
Полисахариды. Крахмал. Целлюлоза.
Лабораторный опыт № 5 "Определение крахмала в продуктах питания"
11.5.1.6 - знать различие формул молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.7 - экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.8 - составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого брожения глюкозы;
11.5.1.9 - проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.10 - называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.11 - сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
4 четверть
11.4
Азотсодержащие органические соединения. Гетероциклические соединения. Нуклеиновые кислоты.
Амины. Анилин
11.4.2.54 - знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.4.2.55 - сравнивать структуры и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.4.2.56 - объяснять физические свойства аминов и анилина;
11.4.2.57 составлять уравнения реакций получения аминов и анилина
Аминокислоты.
Демонстрация № 4:
"Доказательство наличия функциональных групп в аминокислотах"
11.5.1.12 - знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.13 - описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.14 - рассмотреть амфотерность аминокислот
Белки
Демонстрация № 5
"Растворение и осаждение белков, денатурация белков; горение белков (шерсти или птичьих перьев)" Лабораторный опыт № 6 "Цветные реакции белков"
11.5.1.15 - объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
11.5.1.16 - знать продукты гидролиза белков;
11.5.1.17 - знать функции белков;
11.5.1.18 - знать денатурацию и качественные реакции на белки
Нуклеиновые кислоты
Демонстрация № 6
"Модель молекулы ДНК и РНК"
11.5.1.19 - знать общее понятие о нуклеиновых кислотах и их классификации;
11.5.1.20 - сравнивать структуры ДНК и РНК;
11.5.1.21 - объяснять биологическую роль ДНК и РНК;
11.5.1.22 понимать значимость генной инженерии и биотехнологии
11.4 Искусственные и синтетические полимеры. Химия в жизни человека
Искусственные и синтетические полимеры: пластмассы, каучуки, волокна. Производство полимеров в Казахстане.
Демонстрация № 7
"Ознакомление с образцами пластмасс, синтетических каучуков и волокон"
Лабораторный опыт
№ 8 "Распознавание пластмасс и волокон"
11.4.2.58 - различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации";

11.4.2.53 - синтетикалық жуғыш заттардан табиғатты қорғау қажеттігін түсіну
Көмірсулардың жіктелуі, биологиялық рөлі. Моносахаридтер. Глюкоза. Фруктоза Дисахаридтер. Сахароза. Лактоза. Полисахаридтер. Крахмал. Целлюлоза. Зертханалық тәжірибе № 4 "Тамақ өнімдеріндегі крахмалды анықтау"
11.5.1.6 - глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза молекулалары формулаларының айырмашылығын білу;
11.5.1.7 - глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтау;
11.5.1.8 - глюкозаның сүт қышқылды және спирттік ашуының реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.9 - крахмалға сапалық реакцияны жасау;
11.5.1.10 - сахароза, крахмал және целлюлоза гидролизінің реакция өнімдерін атау;
11.5.1.11 - крахмал мен целлюлозаның құрылысы мен қасиеттерін салыстыру
4-тоқсан
11.4 Құрамында азоты бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары
Аминдер. Анилин
11.4.2.54 - аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін білу;
11.4.2.55 - анилин, аминдер, аммиактың негізгі қасиеттері мен құрылымын салыстыру;
11.4.2.56 - аминдер мен аниалиннің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.57 - анилин мен аминдерді алу реакция теңдеулерін құрастыру
Аминқышқылдары. Көрсетілім № 4: "Аминқышқылдарында функционалдық топтардың барын дәлелдеу"
11.5.1.12 - аминқышқылдарын тривиалды және жүйелі номенклатуралар бойынша атауларын білу;
11.5.1.13 - аминқышқылдары молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттау;
11.5.1.14 - аминқышқылдарының екідайлылығын қарастыру
Нәруыздар Көрсетілім № 5 : "Нәруыздардың еруі және тұнбаға түсуі, белоктар денатурациясы;белоктардың жануы (жүн, құс қауырсыны) Зертханалық тәжірибе № 5 "Нәруыздардың түсті реакциялары "
11.5.1.15 - a – аминоқышқылдарынан нәруыздарды алудағы пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
11.5.1.16 - нәруыздар гидролизі өнімдерін білу;
11.5.1.17 - нәруыздардың функциясын білу ;
11.5.1.18 - нәруыздардың сапалық реакцияларын және денатурациясын білу
Нуклеин қышқылдары Көрсетілім № 6 "ДНК мен РНК молекулаларының модельдері"
11.5.1.19 - нуклеин қышқылдары туралы жалпы ұғымды және олардың жіктелуін білу;
11.5.1.20 - ДНК мен РНК құрылымдарын салыстыру;
11.5.1.21 - ДНК мен РНК биологиялық рөлін түсіндіру ;
11.5.1.22 - гендік инженерия мен биотехнологияның маңыздылығын түсіну
11.4. Жасанды және синтети-калық поли-мерлер Химия адам өмірінде
Жасанады және синтетикалық полимерлер; пластмассалар, каучуктер, талшықтар Қазақстандағы полимерлер өндірісі. Көрсетілім № 7 "Пластмассалар, синтетикалық каучуктер және талшықтар үлгілерімен таныстыру".
11.4.2.58 - "мономер", "элементарлық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" ұғымдарын ажырату;

11.4.2.59 - составлять уравнение реакции полимеризации и поликонденсации;
11.4.2.60 называть свойства и области применения некоторых полимеров и пластмасс;
11.4.2.61 - экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.62 - знать виды полимеров, производимых в Казахстане
Понятие о витаминах и гормонах.
Роль биогенных органических веществ.
11.5.1.23 - описывать функции витаминов, гормонов в организме человека;
11.5.1.24 - знать природные источники некоторых витаминов
Химия и жизнь. Экологические проблемы
11.4.1.1 - называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 - знать источники загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы, предлагать пути решения глобальных проблем;
11.4.1.3 - объяснять различие проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 - прогнозировать экологические проблемы в различных отраслях химической промышленности Казахстана и предлагать пути их решения
Приложение 112
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физика" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 112 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Физика" - формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. В соответствии с целью основными задачами изучения учебного предмета являются:
содействие освоению обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;
способствование развитию у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
воспитание ответственного отношения к учебной и исследовательской деятельности;
использование полученных навыков для рационального природопользования и защиты окружающей среды, обеспечения безопасности жизнедеятельности человека и общества.

11.4.2.59 - полимеризация мен поликонденсация реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.60 - кейбір полимерлер мен пластмассалардың қолдану аясын және қасиеттерін атау;
11.4.2.61 - тәжірибе жүзінде пластмассалар мен талшықтарды анықтау;
11.4.2.62 - Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін білу
Дәрумендер және гормондар туралы түсінік. Биогенді органикалық заттардың рөлі.
11.5.1.23 - дәрумендер мен гормондардың адам ағзасындағы функциясын сипаттау;
11.5.1.24 - кейбір дәрумендердің табиғаттағы көздерін білу
Химия және өмір. Экологиялық мәселелер.
11.4.1.1 - "Жасыл химияның" 12 принципін атау және түсіндіру;
11.4.1.2 - атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану көздерін білу, жаһандану мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
11.4.1.3 - "парниктік эффект" пен озон қабатынының бұзылу мәселелері арасындағы айырмашылықты түсіндіру;
11.4.1.4 - Қазақстан химиялық өнеркәсібінің әр түрлі саласындағы экологиялық мәселелерді болжау және оның шешу жолдарын ұсыну
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
112-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 112-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Физика" оқу пәнін оқыту мақсаты - білім алушылардың ғылыми дүиетанымдық негіздерін, әлемнің жаратылыстанымдық-ғылыми бейнесін тұтастай қабылдауын, өмірде маңызды практикалық мәселелерді шешуде табиғат құбылыстарын бақылау, жазу, талдау қабілеттерін қалыптастыру.
3. Мақсатқа сәйкес оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері мынадай болып табылады:
1) білім алушылардың әлемнің заманауи физикалық бейнесінің негізінде жатқан заңдылықтар мен принциптер туралы іргелі білімді, табиғатты танудың ғылыми әдістерді меңгеруіне ықпал ету;
2) білім алушылардың интеллектуалдық, ақпараттық, коммуникативтік және рефлективтік мәдениетін дамытуға, физикалық экспериментті және зерттеу жұмыстарын орындау дағдыларын қалыптастыру;
3) оқу және зерттеу қызметіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу;
4) меңгерген дағдыларды табиғат ресурстарын пайдалану мен қоршаған ортаны қорғауда, қоғам мен адам өмірінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қолдану.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физика" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предмета включает 9 разделов:
Механика;
Молекулярная физика;
Электричество и магнетизм;
Колебания;
Волны;
Оптика;
Квантовая физика;
Нанотехнология и наноматериалы;
Космология.
6. Раздел "Механика" включает следующие подразделы:
Кинематика;
Динамика;
Статика и гидростатика;
Законы сохранения;
Гидродинамика.
7. Раздел "Молекулярная физика" включает следующие подразделы:
Молекулярная физика;
Газовые законы;
Основы термодинамики;
Жидкие и твердые тела.
8. Раздел "Электричество и магнетизм" включает следующие подразделы:
Электростатика;
Постоянный ток;
Электрический ток в различных средах;
Магнитное поле;
Электромагнитная индукция.
9. Раздел "Колебания" включает следующие подразделы:
Механические колебания;
Электромагнитные колебания;
Переменный ток.
10. Раздел "Волны" включает следующие подразделы:
Электромагнитные волны.
11. Раздел "Оптика" включает следующие подразделы:
Волновая оптика;
Геометрическая оптика.
12. Раздел "Квантовая физика" включает следующие подразделы:
Атомная и квантовая физика;
Физика атомного ядра.
13. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 10-класса:
"Кинематика". Графики и уравнения кинематики движения тела; относительное движение; кинематика криволинейного движения.
"Динамика". Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; движение тела в гравитационном поле.
"Статика и гидростатика". Центр масс; виды равновесия; сообщающиеся сосуды; закон Паскаля; атмоссферное давление; опыт Торричелли.
"Законы сохранения". Законы сохранения импульса и механической энергии; упругое и неупругое соударение.
"Гидродинамика". Ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; движение тела в вязкой жидкости.
Лабораторная работа № 1. Исследование движения шарика в жидкостях различной вязкости
"Молекулярная физика". Основные положения молекулярно-кинетической теории; термодинамические параметры; кристаллические и некристаллические вещества; модели твердых тел, жидкостей и газов; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории.
"Газовые законы". Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; адиабатный процесс.
"Основы термодинамика". Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; теплоемкость; первый закон термодинамики; адиабатный процесс; второй закон термодинамики; тепловой двигатель.
"Жидкие и твердые тела". Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; критическое состояние вещества; поверхностное натяжение; смачивание; капиллярные явления; точка росы.
"Электростатика". Электрический заряд; закон Кулона; электрическое поле; напряженность электрического поля; потенциал; разность потенциалов электрического поля; связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей; электроемкость; конденсаторы; энергия электрического поля.
"Постоянный ток"
Электрический ток. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; Работа и мощность электрического тока; Коэффициент полезного действия источника тока; стоимость потребляемого тока.
Лабораторная работа №2. "Изучение смешанного соединения проводников".
Лабораторная работа № 3. Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока "Электрический ток в различных средах".
Электрический ток в различных средах. Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; полупроводниковые приборы; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах и в вакууме.
Лабораторная работа № 4. Исследование условия возникновения тока в электролитах.
"Магнитное поле"
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; искусственные магниты; соленоид.
"Электромагнитная индукция"
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.

2-тарау. "Физика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Физика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 9 бөлімді қамтиды:
механика;
молекулалық физика;
электр және магнетизм;
тербелістер;
толқындар;
оптика;
кванттық физика;
нанотехнология және наноматериалдар;
космология.
6. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
кинематика;
динамика;
статика және гидростатика
сақталу заңдары;
гидродинамика.
7. "Молекулалық физика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
молекулалық физика;
газ заңдары;
термодинамика негіздері;
сұйық және қатты денелер.
8. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электростатика;
тұрақты ток;
әртүрлі ортадағы электр тогы.
магнит өрісі;
электромагниттік индукция.
9. "Тербелістер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
механикалық тербелістер;
электромагниттік тербелістер;
айнымалы ток.
10. "Толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электромагниттік толқындар.
11. "Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
толқындық оптика;
геометриялық оптика.
12. "Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
атомдық және кванттық физика;
атом ядросының физикасы.
13. 10-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Кинематика". Дене қозғалысы кинематикасының негізгі теңдеулері мен графиктері; салыстырмалы қозғалыс, қисық сызықты қозғалыс кинематикасы;
"Динамика".Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; гравитациялық өрістегі дене қозғалысы;
"Статика және гидростатика". Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері, қатынас ыдыстар; Паскаль заңы, атмосфералық қысым, Торричелли тәжірибесі.
"Сақталу заңдары". Механикадағы импульс және энергияның сақталу заңдары, серпімді және серпімсіз соқтығысулар;
"Гидродинамика". Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы, денелердің тұтқыр сұйықтағы қозғалысы;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың қозғалысын зерттеу";
"Молекулалық физика". Молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары, термодинамикалық параметрлер; кристалл және кристалл емес заттар, қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың моделі, молекула-кинетикалық теорияның негізгі теңдеуі;
"Газ заңдары". Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; адиабаталық процесс;
"Термодинамика негiздерi". Идеал газдың ішкі энергиясы, термодинамикалық жұмыс, жылу мөлшері, жылусыйымдылық, термодинамиканың бірінші заңы, адиабаталық процесс, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары;
"Сұйық және қатты денелер". Қаныққан және қанықпаған бу, ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі, сұйықтың беттік керілуі, жұғу, қылтүтіктік құбылыстар;
"Электростатика". Электр заряды, Кулон заңы, электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, біртекті электр өрісіндегі электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар арасындағы байланыс, электрсыйымдылық; конденсаторлар; электр өрісінің энергиясы;
"Тұрақты ток". Электр тогы, ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы, электр тогының жұмысы мен қуаты, ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті, пайдаланылған энергия құны;
№ 2 Зертханалық жұмыс. "Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену"
№ 3 Зертханалық жұмыс. "Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау".
"Әртүрлі ортадағы электр тогы". Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік, жартылай өткiзгiштердегi электр тогы, жартылай өткізгішті құралдар, электролит ерiтiндiлерiндегi электр тогы, электролиз заңы, газдардағы және вакуумдегi электр тогы;
№ 4 Зертханалық жұмыс: "Электролиттердегі электр тогының пайда болуын зерттеу";
"Магнит өрісі". Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштердің әсері, Ампер тәжірибесі, магнит индукциясының векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозғалысы; заттардың магниттік қасиеттері; жасанды магниттер; соленоид;
"Электромагниттiк индукция". Магнит ағыны, электромагниттiк индукция, электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электрогенераторы;

14. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 11-класса:
"Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
"Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
"Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Лабораторная работа № 1. Определение числа витков в обмотках трансформатора.
"Электромагнитные волны"
Излучение и прием электромагнитных волн; радиосвязь; детекторный радиоприемник; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
"Волновая оптика"
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
Лабораторная работа № 2. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа № 3. Наблюдение поляризации света.
"Геометрическая оптика"
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; светотвод, оптические приборы.
Лабораторная работа № 4. Определение показателя преломления стекла.
"Атомная и квантовая физика"
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография, томография.
"Физика атомного ядра"
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; нуклонная модель ядра; изотопы; энергия связи нуклонов в ядре; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; критическая масса; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 5. Определение периода полураспада".
"Нанотехнология и наноматериалы.
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
"Космология"
Мир звезд; расстояние до звезд; переменные звезды; наша Галактика; открытие других Галактик квазары; теория Большого взрыва; красное смещение и определение расстояний до галактик; черные дыры; расширение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; жизнь и разум во Вселенной; темная материя, нейтронные звезды, сверхновые, диаграмма Герцшпрунга-Рассела.

14. 11- сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Механикалық тербелістер". Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері;
"Электромагниттік тербелістер". Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық;
"Айнымалы ток". Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау";
"Электромагниттік толқындар". Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
"Толқындық оптика". Жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау";
№ 3 Зертханалық жұмыс: "Поляризация құбылысын бақылау";
"Геометриялық оптика". Геометриялық оптика заңдары, жазық-параллель пластинадан шағылу, толық ішкі шағылу; оптика-талшықты тасымалдаушылар, оптикалық құралдар;
№ 4 Зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткішін анықтау;
"Атомдық және кванттық физика". Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; лазерлер; голография; фотография; томография;
"Атом ядросының физикасы".
Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
№ 5 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыдырау периодын анықтау";
"Нанотехнология және наноматериалдар". Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелелері және дамуы; наноматериалдар;
"Космология". Жұлдыздар әлемі; жұлдызға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; біздің Галактика; басқа Галактикалардың ашылуы; квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау; қара құрдым; Әлемнің ұлғаюы; Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері; әлемнің моделдері; өмір және Әлем туралы ойлар; қара материя; нетронды жұлдыздар; аса жаңа жұлдыздар; Герцшпрунг-Рассел диаграммасы.

Параграф 2. Система целей обучения
15. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
Обучающиеся должны:
Раздел
10-класс
11-класс
Кинематика
10.1.1.1 - применять кинематические уравнения при решении задач и анализировать графики движения
10.1.1.2 - приводить примеры классического закона сложения скоростей и перемещений из повседневной жизни;
10.1.1.3 – определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
1.2 Динамика
10.1.2.1 – составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
10.1.2.2 - понимать закон всемирного тяготения и описывать движение космических аппаратов
10.1.2.3- описывать изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально
1.3 Статика и гидростатика
10.1.3.1 - определять центр масс абсолютно твердого тела и объяснять различные виды равновесия
10.1.3.2- описывать закон Паскаля и его применение;
10.1.3.3- объяснять термин гидростатического давления
1.4 Законы сохранения
10.1.4.1- применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
1.5. Гидродинамика
10.1.5.1- описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
10.1.5.2- определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины и учитывать точность измерений
10.1.5.3- определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2.1 Молекулярная физика
10.2.1.1 - описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул;
10.2.1.2 - описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул;
10.2.1.3 - различать структуры кристаллических и некристаллических твердых веществ
2.2 Газовые законы
10.2.2.1 - применять уравнение состояния идеального газа и различать графики газовых процессов
2.3 Основы термодинамики
10.2.3.1 - объяснять смысл первого и второго законов термодинамики
10.2.3.2 - описывать принцип работы и применение теплового двигателя
2.4 Жидкие и твердые тела

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - кинематика теңдеулерін қолдану және орын ауыстыру, жылдамдық, үдеудің графиктерін талдай білу
10.1.1.2 - жылдамдықтар мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңына күнделікті өмірден мысалдар келтіру
10.1.1.3 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау
1.2 Динамика
10.1.2.1 - бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
10.1.2.2 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын түсіну және ғарыш аппаратының қозғалысын сипаттау
10.1.2.3 - көкжиекке бұрыш жасай және вертикаль лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі физикалық шамалардың өзгерісін сипаттау
1.3 Статика және гидростатика
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
10.1.3.2- Паскаль заңын сипаттау және оның қолданылуы
10.1.3.3- гидростатикалық қысым терминін түсіндіру
1.4. Сақталу заңдары
10.1.4.1 - сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
1.5 Гидродинамика
10.1.5.1 сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
10.1.5.2 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау және физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескеру
10.1.5.3 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2.1 Молекулалық физика
10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау
10.2.1.2 -қатты дененің, сұйықтың, газдың модельдерін молекулалық кинетикалық теорияның негізінде сипаттау;
10.2.1.3-кристалл және кристалл емес қатты заттардың құрылысын ажырату
2.2 Газ заңдары
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және газ процестерінің графиктерін ажырату
2.3 Термодинамика негіздері
10.2.3.1 - термодинамиканың бірінші және екінші заңының мағынасын түсіндіру
10.2.3.2 - жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі мен қолданылуын сипаттау
2.4 Сұйық және қатты денелер

10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха;
10.2.4.2 - объяснять природу поверхностного натяжения и роль капиллярного явления в повседневной жизни
10.2.4.2- определять модуль Юнга при упругой деформации
3.1 Электростатика
10.3.1.1- обсуждать свойства электрического поля и определять его силовую характеристику
10.3.1.2 - описывать действие электростатического поля на движение заряда;
10.3.1.3 - сравнивать характеристики гравитационного и электростатического полей
10.3.1.4- применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
3.2 Постоянный ток
10.3.2.1- объяснять различия между электродвижущая сила и падением напряжения во внешней цепи (с точки зрения энергии)
10.3.2.2 - исследовать смешанное соединение проводников
10.3.2.3 - применять закон Ома для полной цепи и понимать последствия короткого замыкания
10.3.2.4 - экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
3.3 Электрический ток в различных средах
10.3.3.1 - сравнивать принципы возникновения электрического тока в различных средах;
10.3.3.2 - экспериментально определять условия возникновения тока в электролитах
10.3.3.3- приводить примеры использования полупроводниковых приборов
10.3.3.4- описывать явление сверхпроводимости и его практическое применение
3.4 Магнитное поле
10.3.4.1- описывать величину, характеризующую магнитное поле проводников
10. 3.4.2 -применять правило левой руки и описывать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы и на проводник с током
10. 3.4.3 - описывать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
10. 3.4.4- экспериментально собрать искусственный магнит и объяснять области его применения
10.3.4.5 - объяснять факторы, влияющие на магнитное поле соленоида
3.5 Электромагнитная индукция
10.3.5.1 - объяснять возникновение электродвижущей силы при изменении магнитного потока
10.3.5.2- объяснять правило Ленца
10.3.5.3 - объяснять принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
10.3.5.4- объяснять практическую важность магнитно-резонансной томографии
4.1 Механические колебания
11.4.1.1 - исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически
4.2 Электромагнитные колебания
11.4.2.1 - описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний
11.5.2.2 - проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями

10.2.4.1 -ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу құбылысының табиғатын түсіну және қылтүтіктік құбылыстардың өмірдегі маңызы.
10.2.4.4- серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3.1 Электростатика
10.3.1.1 - электр өрісінің қасиетін талқылау және оның күштік сипаттамасын анықтау
10.3.1.2 - электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттау;
10.3.1.3 - гравитациялық және электростатикалық өрістердің қасиеттерін салыстыру
10.3.1.4 - конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану
3.2 Тұрақты ток
10.3.2.1 - сыртқы тізбектегі электр қозғаушы күші пен кернеу түсуінің айырмашылығын түсіну
10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
10.3.2.3- толық тізбек үшін Ом заңын қолдану және қысқа тұйықталудың салдарын түсіну
10.3.2.4 - эксперимент арқылы ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
3.3 Әртүрлі ортадағы электр тогы
10.3.3.1 - әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуын салыстыру
10.3.3.2 - электролиттердегі электр тогыныың пайда болу шартын эксперимент арқылы анықтау
10.3.3.3-жартылай өткізгішті құралдардың қолданылуына мысалдар келтіру
10.3.3.4 - асқын өткiзгiштiк құбылысы мен практикалық қолданылуын сипаттау;
3.4 Магнит өрісі
10. 3.4.1 - өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды түсіну
10. 3.4.2 - сол қол ережесін қолдануды және зарядталған бөлшектердің қозғалысы мен тогы бар өткізгішке магнит өрісінің әсерін сипаттау
10. 3.4 .3 - магниттік материалдардың(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл детекторлар) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
10.3.4.4 - жасанды магниттерді эксперимент жүзінде жинау және қолданылу аясын түсіндіру
10.3.4.5 - соленоидтың магнит өрісіне әсер ететін факторларды сипаттау
3.5 Электромагниттік индукция
10.3.5.1 - магнит ағыны өзгеруі салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсіндіру
10.3.5.2 - Ленц ережесін түсіндіру
10.3.5.3 - электромагниттік құралдардың (электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін түсіндіру
10.3.5.4 - магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсіндіру
4.1 Механикалық тербелістер
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
4.2 Электромагниттік тербелістер
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау
11.4.2.2 - механикалық және электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастықтарды сәйкестендіру

4.3 Переменный ток
11.4.3.1 - исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
11.4.3.2- характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила
11.4.3.3 - объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
11.4.3.4 - рассчитывать резонансную частоту
11.4.3.5 - объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
11.4.3.6 - экспериментально определять число витков в обмотках трансформатора
11.4.3.7 - оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
5.1 Электромагнитные волны
11.5.1.1 - объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства
11.5.1.2 - описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний
11.5.1.3 - объяснять принцип работы радиосвязи
11.5.1.4 - объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом
11.5.1.5 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
6.1 Волновая оптика
11.6.1.1 – объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
11.6.1.2 - описывать применение дифракционной решетки для определения длины волны
11.6.1.3 - экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
6.2 Геометрическая оптика
11.6.2.1 - экспериментально определять показатель преломления стекла
11.6.2.3 - объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
11.6.2.3- строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
7.1 Квантовая физика
11.7.1.1 - приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения
(Волновой природы элементарных частиц)
11.7.1.2 - описывать метод спектрального анализа и область его применения
11.7.1.3 - различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
11.7.1.4 - объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения
11.7.1.5 - описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
11.7.1.6 - сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
11.7.1.7- объяснять действия и применение лазера;
11.7.1.8 - обсуждать перспективы развития голографии
7.2 Физика атомного ядра
11.7.2.1 - объяснять, на основе закона радиоактивного распада причины, длительного сохранения заражения местности ядерными отходами
11.7.2.2 - уметь рассчитывать период полураспада графическим методом
11.7.2.3 - - использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции;
11.7.2.4 - объяснять природу ионизирующего эффекта и проникающей способности; радиоактивных излучений;
11.7.2.5 - описывать обработку, применение, хранение и технику безопасности радиоактивных материалов
11.7.2.6 - описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;
11.7.2.7 - обсуждать перспективы развития ядерной энергетики

4.3 Айнымалы ток
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күші максималды және әсерлік мәндері ) қолданып, айнымалы токты сипаттау
11.4.3.3 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына саласына мысал келтіру;
11.4.3.4 - Резонанстық жиілікті есептеу
11.4.3.5 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
11.4.3.6 - трансформатор орамасындағы орам санын эксперимент арқылы анықтау
11.4.3.7 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
5.1 Электромагниттік толқындар
11.5.1.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
11.5.1.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекциясын сипаттау
11.5.1.3-радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
11.5.1.4 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
11.5.1.5 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
6.1 Толқындық оптика
11.6.1.1 – жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
11.6.1.2 – дифракциялық торды толқын ұзындығын анықтау үшін қолдану
11.6.1.3 - жарықтың интерференциясы, дифракция және поляризация құбылыстарын талдау арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын тәжірибелік түрде дәлелдеу
6.2 Геометриялық оптика
11.6.2.1 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау;
11.6.2.2 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
11.6.2.3 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
7.1 Кванттық физика
11.7.1.1 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру(элементар бөлшектердің толқындық табиғаты);
11.7.1.2 - спектрлік талдау әдісін және оның қолданылуын сипаттау
11.7.1.3 - электромагниттік сәулеленуді, олардың пайда болу табиғаты мен затпен әрекеттесуіне қарай ажырату
11.7.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру
11.7.1.5 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
11.7.1.6 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
11.7.1.7-лазер құрылғысының әсері мен қолданылуын түсіндіру;
11.7.1.8 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
7.2 Атом ядросының физикасы
11. 7.2.1- радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру
11. 7.2.2 - графикалық тәсіл арқылы жартылай ыдырау периодын анықтау
11. 7.2.3- ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану
11. 7.2.4 - радиоактивті сәулелердің иондалу және өтімділік қабілеттерін түсіндіру;
11. 7.2.5 - радиоактивті материалдарды өңдеуді, қолдануды, сақтауды және олармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сипаттау
11. 7.2.6 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;
11. 7.2.7 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау

8.1 Нанотехнология и наноматериалы
11.8.1.1 - объяснять физические свойства наноматериалов, способы их получения и применения
9.1 Космология
11.9.1.1- объяснять, что звезды классифицируются по яркости света и характеризуются понятиями: видимая звездная величина и абсолютная звездная величина
11.9.1.2 - использовать диаграмму Герцшпрунга-Рассела для объяснения эволюции звезд;
11.9.1.3 - описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
11.9.1.4 - описывать использование новых методов для определения расстояний
11.9.1.5 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
11.9.1.6 - обсуждать гипотезы о расширении Вселенной основываясь на данных астрономических наблюдений
11.9.1.7 - уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла;
11.9.1.8 - объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
16. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10-класс
Подраздел долгосрочного плана
Темы
Цели обучения
1-четверть
Кинематика
Основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела
10.1.1.1 - применять кинематические уравнения при решении задач и анализировать графики движения
Относительное движение
10.1.1.2 - приводить примеры классического закона сложения скоростей и перемещений из повседневной жизни
Кинематика криволинейного движения
10.1.1.3 – определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
Динамика
Силы. Сложение сил.
Законы Ньютона
10.1.2.1 – составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
Закон Всемирного тяготения
10.1.2.2 - понимать закон всемирного тяготения и описывать движение космических аппаратов
Движение снаряда в гравитационном поле
10.1.2.3 – описывать изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально
Статика и гидростатика
Центр масс. Виды равновесия
10.1.3.1 - определять центр масс абсолютно твердого тела и объяснять различные виды равновесия
Сообщающиеся сосуды. Применение закона Паскаля.
Опыт Торричелли. Атмосферное давление

8.1 Нанотехнология және наноматериалдар
11.8.1.1- наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын, қолдануын түсіндіру
9.1 Космология
11.9.1.1 - жұлдыздардың жырақтылығы бойынша жіктелетінін, көрінерлік жұлдыздық шамамен және абсолют жұлдыздық шамамен сипатталатынын түсіндіру
11.9.1.2 - Жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану;
11.9.1.3 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
11.9.1.4 - ара қашықтықты анықтау үшін қолданылатын "жаңа тәсілдерді" әдісін пайдалануды сипаттау
11.9.1.5 - Әлемнің ұлғаюы мен күңгірт энергия туралы пікірталасты талқылау;
11.9.1.6 - берілген астрономиялық бақылауларға сүйене отырып әлемнің ұлғаюы туралы болжамды талқылау
11.9.1.7 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу
11.9.1.8 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
16. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
17. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі қосымшада берілген ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімшесі
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кинематика
Дене қозғалысы кинематикасының теңдеулері мен графиктері
10.1.1.1- кинематика теңдеулерін қолдану және орын ауыстыру, жылдамдық, үдеудің графиктерін талдай білу
Салыстырмалы қозғалыс
10.1.1.2 - жылдамдықтар мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңына күнделікті өмірден мысалдар келтіру
Қисық сызықты қозғалыс кинематикасы
10.1.1.3 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау;
Динамика
Күштер. Күштерді қосу. Ньютон заңдары
10.1.2.1- бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы
10.1.2.2 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын түсіну және ғарыш аппаратының қозғалысын сипаттау
Гравитациялық өрістегі снарядтың қозғалысы
10.1.2.3 - көкжиекке бұрыш жасай және вертикаль лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі физикалық шамалардың өзгерісін сипаттау
Статика және гидростатика
Массалар центрі.
Тепе-теңдік түрлері
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің массалар центрін анықтау және әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру
Қатынас ыдыстар. Гидравликалық пресс. Паскаль заңын қолдану
Торичелли тәжірибесі

10.1.3.2 – описывать закон Паскаля и его применение;
10.1.3.3 – объяснять термин гидростатического давления
Законы сохранения
Законы сохранения импульса и механической энергии.
10.1.4.1 - применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
Гидродинамика
Кинематика жидкости
10.1.5.1 - описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
Лабораторная работа № 1:
"Исследование движения шарика в жидкостях различной вязкости"
10.1.5.2 - определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины и учитывать точность измерений;
10.1.5.3 - определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2-четверть
Молекулярная физика
Основные положения МКТ. Термодинамические параметры
Кристаллические и некристаллические вещества
10.2.1.1 - описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул;
10.2.1.2 – описывать модели твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярно-кинетическую теории;
10.2.1.3 - различать структуры кристаллических и некристаллических твердых веществ
Газовые законы
Уравнение состояния идеального газа. Изопроцессы. Адиабатный процесс
10.2.2.1 - применять уравнение состояния идеального газа и различать графики газовых процессов
Основы термодинамики
Применение законов термодинамики
10.2.3.1 - объяснять смысл первого и второго законов термодинамики
Тепловые двигатели
10.2.3.2 - описывать принцип работы и применение теплового двигателя
Жидкие и твердые тела
Влажность воздуха, точка росы
Поверхностное натяжение жидкости. Смачивание, капиллярные явления
Кристаллические и аморфные тела.
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха;
10.2.4.2 – объяснять природу поверхностного натяжения и роль капиллярного явления в повседневной жизни
10.2.4.4- определять модуль Юнга при упругой деформации
3-четверть
Электростатика
Электрическое поле
10.3.1.1 – обсуждать свойства электрического поля и определять его силовую характеристику;
10.3.1.2 - описывать действие электростатического поля на движение заряда;
10.3.1.3 - сравнивать характеристики гравитационного и электростатического полей
Электроемкость. Конденсаторы. Единицы измерения емкости и количества электричества
10.3.1.4 – применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
Постоянный ток
Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Напряжение, разность потенциалов
Лабораторная работа №2
"Изучение смешанного соединения проводников"
10.3.2.1 – объяснять различия между электродвижущая сила и падением напряжения во внешней цепи (с точки зрения энергии);

10.1.3.2- Паскаль заңын сипаттау және оның қолданылуы
10.1.3.3- гидростатикалық қысым терминін түсіндіру
Сақталу заңдары
Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары
10.1.4.1- сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
Гидродинамика
Сұйықтық кинематикасы
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
№ 1 Зертханалық жұмыс:
"Тұтқырлығы әртүрлі сұйықта қозғалатын кішкентай шардың қозғалысын зерттеу"
10.1.5.2. - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау және физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескеру;
10.1.5.3 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2-тоқсан
Молекулалық физика
Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері
қағидалары.
Термодинамикалық параметрлер
Кристалл және кристалл емес заттар
10.2.1.1- температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау;
10.2.1.2 - қатты дененің, сұйықтың, газдың модельдерін Молекулалық кинетикалық теорияның негізінде сипаттау;
10.2.1.3 - кристалл және кристалл емес қатты заттардың құрылысын ажырату
Газ заңдары
Идеал газ күйінің теңдеуі
Изопроцестер.Адиабаталық процесс
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және газ процестерінің графиктерін ажырату
Термодинамика негiздерi
Термодинамика заңдарын қолдану
Жылу қозғалтқыштары.
10.2.3.1 – термодинамиканың бірінші және екінші заңының мағынасын түсіндіру;
10.2.3.2 – жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі мен қолданылуын сипаттау
Сұйық және қатты денелер
Ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі
Сұйықтың беттік керілуі. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар
Қатты денелердің механикалық қасиеттері
10.2.4.1 - ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау;
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу құбылысының табиғатын түсіну және қылтүтіктік құбылыстардың өмірдегі маңызы.
10.2.4.2- серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3-тоқсан
Электростатика
Электр өрісі
10.3.1.1 – электр өрісінің қасиетін талқылау және оның күштік сипаттамасын анықтау;
10.3.1.2 - зарядтың қозғалысына электростатикалық өрістің әсерін сипаттау;
10.3.1.3 - гравитациялық және электростатикалық өрістердің қасиеттерін салыстыру
Электрсыйымдылық.
Конденсаторлар. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр мөлшері
10.3.1.4 – конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану
Тұрақты ток
Ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі. Кернеу және потенциалдар айырмасы
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену"
10.3.2.1 –- сыртқы тізбектегі электр қозғаушы күші пен кернеу түсуінің айырмашылығын түсіну

10.3.2.2 – исследовать смешанное соединение проводников
Закон Ома для полной цепи
10.3.2.3 - применять закон Ома для полной цепи и понимать последствия короткого замыкания
Лабораторная работа № 3.
Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока
10.3.2.4 - экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
Электрический ток
в различных средах
Электрический ток в металлах, полупроводниках, электролитах, жидкостях, газах, вакууме.
Лабораторная работа № 4:
"Исследование условия возникновения тока в электролитах"
10.3.3.1 - сравнивать принципы возникновения электрического тока в различных средах;
10.3.3.2 - экспериментально определять условия возникновения тока в электролитах
Полупроводниковые приборы
10.3.3.3 – приводить примеры использования полупроводниковых приборов
Сверхпроводимость
10.3.3.4 – описывать явление сверхпроводимости и его практическое применение
4-четверть
Магнитное поле
Магнитное поле. Правило буравчика. Вектор магнитной индукции
10.3.4.1 – описывать величину, характеризующую магнитное поле проводников
Сила Ампера. Сила Лоренца
10.3.4.2 – применять правило левой руки и описывать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы и на проводник с током
Магнитные свойства вещества
10.3.4.3 - описывать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
Искусственные магниты.
Соленоид
10.3.4.4 – экспериментально собрать искусственный магнит и объяснять области его применения;
10.3.4.5 – объяснять факторы, влияющие на магнитное поле соленоида
Электромагнитная индукция
Закон электромагнитной индукции
Электромагнитные приборы
10.3.5.1 - объяснять возникновение электродвижущей силы при изменении магнитного потока;
10.3.5.2 – объяснять правило Ленца.
10.3.5.3 - объяснять принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
Магнитно-резонансная томография
10.3.5.4 - объяснять практическую важность магнитно-резонансной томографии
11- класс
Подраздел долгосрочного плана
Темы
Учебные цели
1-четверть
Механические колебания
Гармонические колебания
11.4.1.1 - исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически;
Электромагнитные колебания
Свободные и вынужденные колебания
11.4.2.1 - описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний;
11.4.2.2 - проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
Переменный ток
Генератор переменного тока

10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
Толық тізбек үшін Ом заңы
10.3.2.3- толық тізбек үшін Ом заңын қолдану және қысқа тұйықталудың салдарын түсіну
Электр тогының жұмысы мен қуаты
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау".
10.3.2.4 – эксперимент арқылы ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
Әртүрлі ортадағы
электр тогы
Металдардағы, жартылай өткізгіштердегі, электролиттердегі, газдар мен вакуумдағы электр тогы.
№ 4 Зертханалық жұмыс:
"Электролиттердегі электр тогының пайда болу шарттарын зерттеу"
10.3.3.1 – әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуын салыстыру;
10.3.3.2 - Электролиттердегі электр тогының пайда болу шарттарын эксперимент арқылы анықтау
Жартылай өткізгішті құралдар
10.3.3.3 – жартылай өткізгішті құралдардың қолданылуына мысалдар келтіру
Асқын өткiзгiштiк
10.3.3.4 - асқын өткiзгiштiк құбылысы мен практикалық қолданылуын сипаттау
4-тоқсан
Магнит өрiсi
Магнит өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы ережесі.
10.3.4.1 – өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды түсіну
Ампер күші, Лоренц күші.
10.3.4.2 – сол қол ережесін қолдануды және зарядталған бөлшектердің қозғалысы мен тогы бар өткізгішке магнит өрісінің әсерін сипаттау
Заттың магниттік қасиеттері.
10.3.4.3 – магниттік материалдардың(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл детекторлар) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
Жасанды магниттер.Соленоид
10.3.4.4 - жасанды магниттерді эксперимент жүзінде жинау және қолданылу аясын түсіндіру;
10.3.4.5- соленоидтың магнит өрісіне әсер ететін факторларды сипаттау
Электромагниттiк индукция
Электромагниттiк индукция заңы.
Электромагниттік құралдар
10.3.5.1- магнит ағыны өзгеруі салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсіндіру;
10.3.5.2- Ленц ережесін түсіндіру;
10.3.5.3 - электромагниттік құралдардың (электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін түсіну
Магниттік-резонанстық томография
10.3.5.4 - магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсіну
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімшесі
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Механикалық тербелістер
Гармоникалық тербелістер
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
Электромагниттік тербелістер
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау;
11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру
Айнымалы ток
Айнымалы ток генераторы

11.4.3.1 - исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
Вынужденные электромагнитные колебания. Переменный ток
11.4.3.2- характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила
Резонанс в цепи переменного тока
11.4.3.3 - объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
11.4.3.4 - рассчитывать резонансную частоту
Производство, передача и использование электрической энергии. Трансформатор
11.4.3.5 - объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
Лабораторная работа №1.
Определение числа витков в обмотках трансформатора
11.4.3.6 - экспериментально определять число витков в обмотках трансформатора;
Производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире
11.4.3.7 - оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
2-четверть
Электромагнитные волны
Излучение и прием электромагнитных волн
11.5.1.1 - объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства;
Радиосвязь
11.5.1.2 - описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний;
11.5.1.3 - объяснять принцип работы радиосвязи
Аналогово-цифровой преобразователь. Каналы связи
11.5.1.4 - объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом
Средства связи
11.5.1.5 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
Волновая оптика
Интерференция света
Дифракция света
11.6.1.1- объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
Дифракционные решетки
Лабораторная работа № 2.
Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки
11.6.1.2 - описывать применение дифракционной решетки для определения длины волны
Поляризация света.
Лабораторная работа № 3.
Наблюдение поляризации света
11.6.1.3 - экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
Геометрическая оптика
Законы геометрической оптики
11.6.2.1 - экспериментально определять показатель преломления стекла;
11.6.2.2 - объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
Оптические приборы
11.6.2.3- строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
3-четверть
Квантовая физика
Единство корпускулярно-волновой природы света

11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен электр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау
Айнымалы ток тізбегіндегі резонанс
11.4.3.3 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.4 - резонанстық жиілікті есептеу
Электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор
11.4.3.5 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
№ 1 Зертханалық жұмыс:
"Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау"
11.4.3.6 - трансформатор орамасындағы орам санын эксперимент арқылы анықтау
Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану
11.4.3.7 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
2 - тоқсан
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы
11.5.1.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
Радиобайланыс
11.5.1.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детектрленуін сипатт ау;
11.5.1.3 - радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары
11.5.1.4 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
Байланыс құралдары
11.5.1.5 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
Толқындық оптика
Жарықтың интерференциясы
Жарықтың дифракциясы
11.6.1.1 – жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
Дифракциялық торлар
№ 2 Зертханалық жұмыс:
"Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау"
11.6.1.2 – дифракциялық торды толқын ұзындығын анықтау үшін қолдану
Жарықтың поляризациясы.
№ 3 Зертханалық жұмыс:
"Жарықтың поляризациясын бақылау"
11.6.1.3- жарықтың интерференциясы, дифракция және поляризация құбылыстарын талдау арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын тәжірибелік түрде дәлелдеу
Геометриялық оптика
Геометриялық оптика заңдары
№ 4 Зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткішін анықтау;
11.6.2.1 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау;
11.6.2.2 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
Оптикалық құралдар
11.6.2.3 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
3-тоқсан
Кванттық физика
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы

11.7.1.1 - приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения (Волновой природы элементарных частиц)
Спектральный анализ
11.7.1.2 - описывать метод спектрального анализа и область его применения
Шкала электромагнитных излучений
11.7.1.3 - различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
Применение фотоэффекта
11.7.1.4 - объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения
Химическое действие света
11.7.1.5 - описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
Рентгеновское излучение
11.7.1.6 - сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
Лазеры
11.7.1.7- объяснять действия и применение лазера;
11.7.1.8 - обсуждать перспективы развития голографии
Физика атомного ядра
Естественная радиоактивность.
Закон радиоактивного распада
11.7.2.1 – объяснять, на основе закона радиоактивного распада причины, длительного сохранения заражения местности ядерными отходами
Лабораторная работа № 4.
Определение периода полураспада
11.7.2.2 - уметь рассчитывать период полураспада графическим методом
Ядерные реакции.
Деление тяжелых ядер
Цепные ядерные реакции
11.7.2.3- - использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции
Биологическое действие радиоактивных лучей.
Зашита от радиации
11.7.2.4 - объяснять природу ионизирующего эффекта и проникающей способности; радиоактивных излучений;
11.7.2.5 - описывать обработку, применение, хранение и технику безопасности радиоактивных материалов
Ядерный реактор.
Ядерная энергетика
11.7.2.6 - описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;
11.7.2.7 - обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
Нанотехнология и наноматериалы
Основные достижения нанотехнологии, проблемы и перспективы развития наноматериалов
11.8.1.1 - объяснять физические свойства наноматериалов, способы их получения и применения
4-четверть
Космология
Мир звезд.
Звездные величины
11.9.1.1- объяснять, что звезды классифицируются по яркости света и характеризуются понятиями: видимая звездная величина и абсолютная звездная величина
Классификация звезд
11.9.1.2 - использовать диаграмму Герцшпрунга-Рассела для объяснения эволюции звезд;
11.9.1.3 - описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
Измерения расстояния
11.9.1.4 - описывать использование новых методов для определения расстояний
Темная энергия и ускорение расширения Вселенной

11.7.1.1 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру (элементар бөлшектердің толқындық табиғаты)
Спектрлік талдау
11.7.1.2 - спектрлік талдау әдісін және оның қолданылуын сипаттау
Электромагниттік сәулелену шкаласы
11.7.1.3 - электромагниттік сәулеленуді, олардың пайда болу табиғаты мен затпен әрекеттесуіне қарай ажырату
Фотоэффектіні қолдану
11.7.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру
Жарықтың химиялық әсері
11.7.1.5 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
Рентгендік сәулелену
11.7.1.6 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
Лазерлер.
11.7.1.7 - лазер құрылғысының әсері мен қолданылуын түсіндіру;
11.7.1.8 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
Атом ядросының физикасы
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы
11.7.2.1- - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру
№5 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыдырау периодын анықтау"
11.7.2.2 - графикалық тәсіл арқылы жартылай ыдырау периодын анықтау
Ядролық реакциялар.
Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция
11. 7.2. 3 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану
Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану
11.7.2.4 – радиоактивтті сәулелердің иондалу табиғатын және өтімділік қабілеттерін түсіндіру;
11.7.2.5 - радиоактивті материалдарды өңдеуді, қолдануды, сақтауды және олармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сипаттау
Ядролық реактор. Ядролық энергетика
11.7.2.6 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;
11.7.2.7 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, наноматериалдарды дамытудың проблемалары және келешегі
11.8.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын, қолдануын түсіндіру
4-тоқсан
Космология
Жұлдыздар әлемі. Жұлдыздық шамалар.
11.9.1.1 - жұлдыздардың жырақтылығы бойынша жіктелетінін, көрінерлік жұлдыздық шамамен және абсолют жұлдыздық шамамен сипатталатынын түсіндіру
Жұлдыздардың классификациясы
11.9.1.2 - жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану;
11.9.1.3 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
Қашықтықты анықтау
11.9.1.4 - ара қашықтықты анықтау үшін қолданылатын "жаңа тәсілдер" әдісін пайдалануды сипаттау
Күңгірт энергия. Әлемнің үдеуі мен ұлғаюы

11.9.1.5 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
11.9.1.6 - обсуждать гипотезы о расширении Вселенной основываясь на данных астрономических наблюдений
Теория Большого взрыва
и красное смещение
11.9.1.7 - уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла;
11.9.1.8 - объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Физика" (с сокращением учебной нагрузки) Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физика"
18. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" (с сокращением учебной нагрузки) составляет:
1) в 10 классе –3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
19. Содержание учебного предмета включает 10 разделов:
Механика;
Тепловая физика;
Электричество и магнетизм;
Электромагнитные колебания;
Электромагнитные волны;
Оптика;
Элементы теории относительности;
Квантовая физика;
Нанотехнология и наноматериалы;
Космология.
20. Раздел "Механика" включает следующие подразделы:
Кинематика;
Динамика;
Статика;
Законы сохранения;
21. Механика жидкостей и газов.
Раздел "Тепловая физика" включает следующие подразделы:
Основы молекулярно-кинетической теории;
Газовые законы;
Основы термодинамики;
Жидкие и твердые тела.
22. Раздел "Электричество и магнетизм" состоит из следующих подразделов:
Электростатика;
Постоянный ток;
Электрический ток в различных средах;
Магнитное поле;
Электромагнитная индукция.
23. Раздел "Электромагнитные колебания" включает следующий подраздел:
Механические колебания;
Электромагнитные колебания;
Переменный ток.
24. Раздел "Электромагнитные волны" включает следующий подраздел:
Волновое движение;
Электромагнитные волны.
25. Раздел "Оптика" включает следующий подраздел:
Волновая оптика;
Геометрическая оптика.
26. Раздел "Элементы теории относительности" состоит из подраздела "Элементы теории относительности".
27. Раздел "Квантовая физика" включает следующий подраздел:
Атомная и квантовая физика;
Физика атомного ядра.

11.9.1.5 - Әлемнің ұлғаюы мен күңгірт энергия туралы пікірталасты талқылау;
11.9.1.6 - берілген астрономиялық бақылауларға сүйене отырып әлемнің ұлғаюы туралы болжамды талқылау
Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу
11.9.1.7 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу;
11.9.1.8 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
3-тарау. "Физика оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен) 1-параграф. "Физика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
18. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі (төмендетілген оқу жүктемесімен):
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Оқу пәнінің мазмұны 10 бөлімді қамтиды:
механика;
жылу физикасы;
электр және магнетизм;
электромагниттік тербелістер;
электромагниттік толқындар;
оптика;
салыстырмалы теорияның элементтері;
кванттық физика;
нанотехнология және наноматериалдар;
космология.
20. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
кинематика;
динамика;
статика;
сақталу заңдары;
сұйықтар мен газдардың механикасы.
21. "Жылу физикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
молекулалы-кинетикалық теория негіздері;
газ заңдары;
термодинамика негіздері;
сұйық және қатты денелер.
22. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электростатика;
ұрақты ток;
әртүрлі ортадағы электр тогы;
магнит өрісі;
электромагниттік индукция.
23. "Электромагниттік тербелістер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
механикалық тербелістер;
электромагниттік тербелістер;
айнымалы ток.
24. "Электромагниттік толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
толқындық қозғалыс;
электромагниттік толқындар.
25. "Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
толқындық оптика;
геометриялық оптика.
26. "Салыстырмалы теорияның элементтері" бөлімі "Салыстырмалы теорияның элементтері" бөлімшесінен тұрады.
27. "Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшесінен тұрады:
атомдық және кванттық физика;
атом ядросының физикасы.

28. Раздел "Нанотехнология и наноматериалы" включает подраздел "Нанотехнология и наноматериалы".
29. Раздел "Космология" состоит из подраздела "Космология".
30. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 10-класса
1) "Кинематика"
Роль физики в современном мире, физические величины и измерения: погрешности физических величин; обработка результатов измерений; основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела; инвариантные и относительные физические величины; принцип относительности Галилея; кинематика криволинейного движения; движение тела, брошенного под углом к горизонту.
Лабораторная работа № 1. Определение ускорения тела, движущегося по наклонной плоскости.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
2) "Динамика"
Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; момент инерции абсолютно твердого тела; момент импульса; закон сохранения момента импульса и его связь со свойствами пространства; основное уравнение динамики вращательного движения.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
3) "Статика"
Центр масс; виды равновесия.
Лабораторная работа № 2. Сложение сил, направленных под углом друг другу.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных сил, задач.
4) "Законы сохранения"
Законы сохранения импульса и механической энергии, их связь со свойствами пространства и времени.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительныхзадач.
5) "Механика жидкостей и газов"
Гидродинамика; ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; уравнение неразрывности; уравнение Бернулли; подъемная сила; течение вязкой жидкости; формула Стокса; обтекание тел.
Лабораторная работа № 3. Исследование зависимости скорости шарика от его радиуса при движении в вязкой жидкости.
6) "Основы молекулярно-кинетической теории газов"
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов и ее опытное обоснование; термодинамические системы и термодинамические параметры; равновесное и неравновесное состояния термодинамических систем; температура как мера средней кинетической энергии теплового движения частиц вещества; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
7) "Газовые законы"
Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; графики изопроцессов; закон Дальтона.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач. Компьютерное моделирование законов молекулярной физики.

28. "Нанотехнология және наноматериалдар" бөлімі "Нанотехнология және наноматериалдар" бөлімшесінен тұрады.
29. "Космология" бөлімі "Космология" бөлімшесінен тұрады.
30. 10-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Кинематика". Қазіргі замандағы физиканың рөлі. Физикалық өлшеулер; физикалық шамалардың қателіктері; өлшеулер нәтижесін өңдеу;
Теңүдемелі қозғалыс кинематикасының негізгі теңдеулері мен ұғымдары; инвариантты және салыстырмалы физикалық шамалар; Галилейдің салыстырмалылық принципі; қисық сызықты қозғалыс кинематикасы; көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы.
№1 Зертханалық жұмыс: көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын дененің үдеуін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
2) "Динамика". Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; абсолют қатты дененің инерция моменті; импульс моменті; импульс моментінің сақталу заңы және оның кеңістік қасиеттерімен байланысы; айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
3) "Статика". Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері.
№ 2 Зертханалық жұмыс: бір-біріне бұрыш жасай бағытталған күштерді қосу;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
4) "Сақталу заңдары". Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен уақыттың қасиеттерімен байланысы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
5) "Сұйықтар мен газдардың механикасы". Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары; Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күш; Тұтқыр сұйықтың қозғалысы. Стокс формуласы. Денелерді қапталдай ағуы;
№3 Зертханалық жұмыс: тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың жылдамдығының оның радиусынан тәуелділігін зерттеу;
6) "Газдардың молекулалық- кинетикалық теория негiздерi". Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi; термодинамикалық жүйелер және термодинамикалық параметрлер; тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйдегі термодинамикалық жүйе; температура - зат бөлшектерінің жылулық қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының өлшемі; идеал газ; газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
7) "Газ заңдары". Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; изопроцесстер графиктері; Дальтон заңы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару; молекулалық физиканың заңын компьютерлік модельдеу.

8) "Основы термодинамики"
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; теплоемкость; первый закон термодинамики; применение первого закона термодинамики к изопроцессам; адиабатный процесс; уравнение Пуассона; обратимые и необратимые процессы; энтропия; второй закон термодинамики; круговые процесс и их коэффициент полезного действия; цикл Карно.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
9) "Жидкие и твердые тела"
Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; фазовые диаграммы; тройная точка; критическое состояние вещества; свойства поверхностного слоя жидкости; смачивание; капиллярные явления; кристаллические и аморфные тела; механические свойства твердых тел.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
10) "Электростатика"
Электрический заряд; поверхностная и объемная плотность заряда; закон сохранения заряда; закон Кулона; электрическое поле; однородное и неоднородное электрическое поле; напряженность электрического поля; принцип суперпозиции электростатических полей; поток вектора напряженности электрического поля; теорема Гаусса; работа электрического поля по перемещению заряда; потенциал; разность потенциалов электрического поля; эквипотенциальные поверхности; связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей; проводники и диэлектрики в электрическом поле; электроемкость; конденсаторы; соединение конденсаторов; энергия электрического поля.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
11) "Постоянный ток"
Электрический ток. Закон Ома для участка цепи. Смешанное соединение проводников. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; законы Кирхгофа; работа и мощность электрического тока. Закон Джоуля - Ленца. Коэффициент полезного действия источника тока.
Лабораторная работа № 4. Изучение смешанного соединения проводников.
Лабораторная работа № 5. Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
12) "Электрический ток в различных средах"
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; полупроводниковые приборы; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме; электронно-лучевая трубка.
Лабораторная работа № 6. Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода;
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.

8) "Термодинамика негiздерi". Идеал газдың ішкі энергиясы; термодинамикалық жұмыс; жылу мөлшері; жылусыйымдылық; термодинамиканың бiрiншi заңы; термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану; адиабаталық процесс, Пуассон теңдеуі; қайтымды және қайтымсыз процестер; энтропия; термодинамиканың екiншi заңы; айналмалы үдерістер және оның пайдалы әсер коэффициенті; Карно циклі;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
9) "Сұйық және қатты денелер". Қаныққан және қанықпаған бу; ауаның ылғалдылығы; фазалық диаграммалар; үштік нүкте; заттың кризистiк күйi; сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi; жұғу, қылтүтіктік құбылыстар; кристалл және аморф денелер; қатты денелердің механикалық қасиеттері;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
10) "Электростатика". Электр заряды; зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы; зарядтың сақталу заңы; Кулон заңы; электр өрісі; біртекті және біртекті емес электр өрісі; электр өрісінің кернеулігі; электр өрісінің суперпозиция принципі; электр өрісінің кернеулік векторының ағыны; Гаусс теоремасы; зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы; потенциал; электр өрісінің потенциалдар айырымы; эквипотенциал беттер; біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс; электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер; электрсыйымдылығы; конденсаторлар; конденсаторларды жалғау; электр өрісінің энергиясы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
11) "Тұрақты ток". Электр тогы; тізбек бөлігіне арналған Ом заңы; өткізгіштерді аралас жалғау; ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы; Кирхгоф заңдары; электр тогының жұмысы мен қуаты; Джоуль –Ленц заңы; ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті;
№4 Зертханалық жұмыс: өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену;
№5 Зертханалық жұмыс: ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
12) "Әртүрлі ортадағы электр тогы". Металдардағы электр тогы; асқын өткiзгiштiк; жартылай өткiзгiштердегi электр тогы; жартылайөткізгішті құралдар; электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы; электролиз заңы; газдардағы электр тогы; вакуумдегi электр тогы; электронды-сәулелік түтікше;
№ 6 Зертханалық жұмыс: шамның қыл сымының, резистордың және жартылай өткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.

13) "Магнитное поле"
Магнитное поле, взаимодействие проводников с током, опыты Ампера, правило буравчика, сила Ампера, правило левой руки, сила Лоренца, движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; температура Кюри.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
14) "Электромагнитная индукция"
Работа силы Ампера; магнитный поток.; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; явление самоиндукции; индуктивность; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
31. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 11-класса
1) "Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
2) "Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
Практическая работа. Решение расчетных и экспериментальных задач;
компьютерное моделирование электромагнитных колебаний; компьютерное моделирование зависимости напряжения и силы тока, электрической и магнитной энергии от времени при электрических колебаниях для разных параметров колебательного контура.
3) "Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; переменный ток; активное и реактивное сопротивления в цепи переменного тока; закон Ома для последовательной электрической цепи переменного тока; содержащей активное и реактивное сопротивления; мощность цепи переменного тока; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, передача и использование электрической энергии; трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
4) "Волновое движение"
Упругие механические волны; уравнение бегущей и стоячей волны; распространение механических волн; интерференция механических волн; принцип Гюйгенса; дифракция механических волн.
Лабораторная работа № 1. Определение скорости звука в воздухе.
"Электромагнитные волны"
Излучение и прием электромагнитных волн; радиосвязь; детекторный радиоприемник; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
Практические работы. Решение экспериментальных задач.
Компьютерное моделирование электромагнитных волн и изучение их свойств.
6) "Волновая оптика"
Электромагнитная природа света; скорость света; дисперсия света; интерференция света; дифракция света, дифракционные решетки.
Лабораторная работа № 2. Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света.

13) "Магнит өрісі". Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі, Ампер тәжірибелері; бұрғы ережесі; Ампер күші, сол қолы ережесі; Лоренц күші; магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы; заттың магниттік қасиеттері; кюри температуры;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
14) "Электромагниттiк индукция". Ампер күшінің жұмысы; магнит ағыны; электромагниттiк индукция құбылысы; электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; өздік индукция; индуктивтілік; магнит өрісінің энергиясы; электр қозғалтқыш және тұрақты токтың электр генераторы.
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
31. 11- сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Механикалық тербелістер". Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері.
2) Электромагниттік тербелістер". Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық.
Практикалық жұмыстар: мазмұндық есептерді шығару; электромагниттік тербелістерді компьютерлік модельдеу; тербелмелі контурдың әртүрлі параметрлері үшін электрлік тербелістер кезіндегі кернеудің және ток күшінің, электр және магнит энергиясының уақытқа тәуелділігін компьютерлік модельдеу.
3) "Айнымалы ток". Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; айнымалы ток тізбегінде активті және реактивті кедергі; активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы; айнымалы ток тізбегіндегі қуат; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
4) "Толқындық қозғалыс". Серпімді механикалық толқындар; бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі; механикалық толқындардың таралуы; механикалық толқындардың интерференциясы; Гюйгенс принципі; механикалық толқындардың дифракциясы;
№ 1 Зертханалық жұмыс: Ауадағы дыбыстың жылдамдығын анықтау.
"Электромагниттік толқындар".
5) Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылу; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
Практикалық жұмыстар: эксперименттік есептерді шығару; электромагниттiк толқындарды компьютерлік модельдеу және олардың қасиеттерін зерделеу.
6) "Толқындық оптика". Жарықтың электромагниттік табиғаты; жарықтың жылдамдығы; жарықтың дисперсиясы; жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: жарықтың интерференциясын, дифракциясын және поляризациясын бақылау;

7) "Геометрическая оптика"
Принцип Гюйгенса; закон отражения света; плоские и сферические зеркала; закон преломления света; полное внутреннее отражение; построение изображения в системах линз; формула тонкой линзы; оптические приборы.
Лабораторная работа № 3. Определение показателя преломления стекла.
Практические работы. Решение качественных и вычислительных задач; ход стандартных лучей, падающих и отраженных от вогнутого сферического зеркала; ход основных лучей в собирающей и рассеивающей линзах; сравнение оптических систем глаза и фотоаппарата.
8) "Элементы теории относительности"
Постулаты теории относительности; преобразования Лоренца; энергия, импульс и масса в релятивистской динамике; закон взаимосвязи массы и энергии для материальных тел.
9) "Атомная и квантовая физика"
Виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; тепловое излучение; закон Стефана – Больцмана и Вина; ультрафиолетовая катастрофа; формула Планка; фотоны; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; рентгеновское излучение; единство корпускулярно-волновой природы света; опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц; постулаты Бора; опыты Франка и Герца; понятие о нелинейной оптике; лазеры; волновые свойства частиц; трудности теории Бора; волны де Бройля.
Лабораторная работа № 4. Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения.
Практические работы. Решение расчетных и экспериментальных задач.
"Физика атомного ядра"
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; нуклонная модель ядра; изотопы; энергия связи нуклонов в ядре; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; критическая масса; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 5. Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям.
"Нанотехнология и наноматериалы"
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
12) "Космология"
Мир звезд; расстояние до звезд; переменные звезды; солнечно-земные связи; планетные системы звезд; планеты земной группы и планеты-гиганты малые тела Солнечной системы; наша Галактика; открытие других Галактик квазары; теория Большого взрыва; красное смещение и определение расстояний до галактик; расширение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; жизнь и разум во Вселенной; освоение космоса и космические перспективы человечества.

7) "Геометриялық оптика". Гюйгенс принципі; жарықтың шағылу заңы; жазық және сфералық айналар; жарықтың сыну заңы; толық ішкі шағылу; линзалар жүйесінде кескін салу; жұқа линза формуласы; оптикалық құралдар;
№ 3 Зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткішін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару; ойыс айнаға түскен және шағылған стандартты сәулелердің жүрісі; жинағыш және шашыратқыш линзадағы негізгі сәулелердің жүрісі; көз бен фотоаппараттың оптикалық жүйелерін салыстыру.
8) "Салыстырмалы теорияның элементтері".
Салыстырмалы теорияның постулаттары; Лоренц түрлендірулері; энергия; релятивистік динамикадағы импульс және масса; материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы;
9) "Атомдық және кванттық физика".
Сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; жылулық сәулелену; Стефан –Больцман және Винн заңдары; ультракүлгін апаты; Планк формуласы; фотондар; фотоэффект; электромагниттік сәулелену шкаласы фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; рентгендік сәулелену; жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі; Бор постулаттары; Франк және Герц тәжірибелері; сызықты емес оптика туралы түсінік; лазерлер; бөлшектің толқындық қасиеттері; Бор теориясының қиыншылығы; де Бройль толқындары;
№ 4 Зертханалық жұмыс: сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау;
10) "Атом ядросның физикасы". Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
№ 5 Зертханалық жұмыс: дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену;
11) "Нанотехнология және наноматериалдар".
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері; наноматериалдар.
12) "Космология".
Жұлдыздар әлемі; жұлдызға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; Күн-Жер байланыстары; жұлдыздардың планеталық жүйелері; Жер топтарындағы планеталар және гигант-планеталар; Күн жүйесіндегі кіші денелер; біздің Галактика; басқа Галактикалардың ашылуы; квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау; Әлемнің ұлғаюы; Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері; әлемнің моделдері; өмір және Әлем туралы ойлар; адамзаттың космостық болашағы және космосты игеру.

Параграф 2. Система целей обучения (при сокращенной учебной нагрузке)
Обучающиеся должны:
Подраздел
10-класс
11-класс
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - высказывать суждения о роли физики в современном мире и аргументировать собственное мнение
10.1.1.2- различать систематические и случайные ошибки
10.1.1.3 - определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины
10.1.1.4 - записывать конечный результат экспериментальных исследовании, исходя из точности измерений физических величин
10.1.1.5 - выводить формулу перемещения при равноускоренном движении тела, используя графическую зависимость скорости от времени
10.1.1.6 - применять кинематические уравнения при решении расчетных и графических задач
10.1.1.7 - различать инвариантные и относительные физические величины
10.1.1.8 - применять классический закон сложения скоростей и перемещений при решении задач
10.1.1.9 - определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
10.1.1.10 - определять кинематические величины при движении тела, брошенного под углом к горизонту;
1.2 Динамика
10.1.2.1 - составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
10.1.2.2 - объяснять физический смысл инертной и гравитационной массы
10.1.2.3 - объяснять графическую зависимость напряженности и потенциала гравитационного поля материальной точки от расстояния
10.1.2.4 - применять закон всемирного тяготения при решении задач;
10.1.2.5 - использовать теорему Штейнера для расчета момента инерции материальных тел
10.1.2.6 - применять основное уравнение динамики вращательного движения в различных его формах при решении задач
10.1.2.7 - проводить аналогии между физическими величинами, характеризующими поступательное и вращательное движения
1.3 Статика
10.1.3.1 - находить центр масс абсолютно твердого тела и системы материальных тел
10.1.3.2 - устанавливать причинно -следственные связи при объяснении различных видов равновесия;
10.1.3.3 - определить величины сил опытным путем и экспериментальная проверка закона сложения сил
1.4. Законы сохранения
10.1.4.1 - применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
1.5. Механика жидкостей и газов
10.1.5.1- описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
10.1.5.2- применять уравнение неразрывности и уравнение Бернулли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
10.1.5.3- применять формулу Торричелли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - қазіргі заманғы физиканың рөлі туралы пікірін айту және өз пікірін дәлелдеу
10.1.1.2 - жүйелік және кездейсоқ қателіктерді ажырата білу
10.1.1.3 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау
10.1.1.4 - физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескере отырып, эксперименттік зерттеудің соңғы нәтижесін жазу
10.1.1.5 - жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі графигін пайдалана отырып, теңүдемелі қозғалыс кезіндегі орын ауыстыру формуласын қорытып шығару
10.1.1.6 - сандық және графиктік есептерді шығаруда кинематика теңдеулерін қолдану
10.1.1.7- инварианты және салыстырмалы физикалық шамаларды ажырату
10.1.1.8 - жылдамдықтарды қосу мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңын есеп шығаруда қолдану
10.1.1.9 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау
10.1.1.10 - көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі кинематикалық шамаларын анықтау
1.2 Динамика
10.1.2.1 - бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
10.1.2.2 - инертті масса мен гравитациялық массаның физикалық мағынасын түсіндіру
10.1.2.3 - материалдық нүктенің гравитациялық өріс кернеулігі мен потенциалының қашықтыққа тәуелділік графигін түсіндіру
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану
10.1.2.5 - материалдық дененің инерция моментін есептеу үшін Штейнер теоремасын қолдану
10.1.2.6 - есептерді шешу кезінде айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін оның әртүрлі формаларында қолдану
10.1.2.7 - айналмалы және ілгерілемелі қозғалысты сипаттайтын физикалық шамалардың арасындағы сәйкестікті жүргізу
1.3 Статика
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
10.1.3.2 - әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру кезінде себеп-салдар байланысын орнату
10.1.3.3 - күштерді қосудың заңдылығын эксперименттік тексеру және күш шамасын тәжірибелік жолмен анықтау
1.4. Сақталу заңдары
10.1.4.1 - сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
1.5. Сұйықтар мен газдардың механикасы
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
10.1.5.2 - үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
10.1.5.3 - Торричелли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану

10.1.5.4- определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2.1 Основы молекулярно-кинетической теории газов
10.2.1.1 - описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул;
10.2.1.2 - описывать модель идеального газа
10.2.1.3 - применять основное уравнение молекулярно-кинетической теории при решении задач
2.2 Газовые законы
10.2.2.1 - применять уравнение состояния идеального газа при решении задач
10.2.2.2 - исследовать зависимость давления от объема газа при постоянной температуре (закон Бойля-Мариотта)
10.2.2.3 - исследовать зависимость объема газа от температуры при постоянном давлении (закон Гей-Люссака)
10.2.2.4 - исследовать зависимость давления от температуры газа при постоянном объеме (закон Шарля)
10.2.2.5 - применять газовые законы при решении расчетных и графических задач
2.3 Основы термодинамики
10.2.3.1 - применять формулы внутренней энергии одноатомного и двухатомного идеального газа при решении задач
10.2.3.2 - применять первый закон термодинамики к изопроцессам и адиабатному процессу
10.2.3.3 - описывать цикл Карно для идеального теплового двигателя
10.2.3.4 - применять формулу коэффициент полезного действия теплового двигателя при решении задач
2.4 Жидкие и твердые тела
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха с помощью гигрометра и психрометра
10.2.4.2 - определять коэффициент поверхностного натяжения жидкости различными способами
10.2.4.3 - различать структуры кристаллических и аморфных тел на примере различных твердых тел
10.2.4.4 - определять модуль Юнга при упругой деформации
3.1 Электростатика
10.3.1.1 - применять закон сохранения электрического заряда и закон Кулона при решении задач
10.3.1.2 - применять принцип суперпозиции для определения напряженности электрического поля
10.3.1.3 - рассчитывать напряженность электрического поля заряженной плоскости, шара, сферы
10.3.1.4 -рассчитывать потенциал и работу электрического поля точечных зарядов
10.3.1.5 - применять формулу, связывающую силовую и энергетическую характеристики электростатического поля, при решении задач
10.3.1.6 - сравнивать силовые и энергетические характеристики гравитационного и электростатического полей
10.3.1.7 - проводить сравнительный анализ явлений электростатической индукции в проводниках и поляризации в диэлектриках
10.3.1.8 -исследовать зависимость емкости конденсатора от его параметров
10.3.1.9 - применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
10.3.1.10 - рассчитывать энергию электрического поля

10.1.5.4 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2.1 Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері
10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау
10.2.1.2 - идеал газ моделін сипаттау
10.2.1.3- молекулалық кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
2.2 Газ заңдары
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
10.2.2.2 - тұрақты температура кезінде қысымның газ көлеміне тәуелділігін зерттеу (Бойль-Мариотт заңы)
10.2.2.3 - тұрақты қысым кезінде газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттеу (Гей-Люссак заңы)
10.2.2.4 - тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін зерттеу (Шарль заңы)
10.2.2.5 - газ заңдарын сандық және графиктік есептер шығаруда қолдану
2.3 Термодинамика негіздері
10.2.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану
10.2.3.2 - термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге және адиабаталық процеске қолдану
10.2.3.3 - идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау
10.2.3.4 - жылу қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициенті формуласын есептерді шығаруда қолдану
2.4 Сұйық және қатты денелер
10.2.4.1 - гигрометрдің және психрометрдің көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау
10.2.4.3 - әртүрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажырату
10.2.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3.1 Электростатика
10.3.1.1 - электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
10.3.1.2 - суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану
10.3.1.3 - зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін анықтау
10.3.1.4 - нүктелік зарядтың электр өрісінің потенциалы мен жұмысын есептеу
10.3.1.5 - электростатикалық өрісте күшті және энергетикалық сипаттамаларды байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану
10.3.1.6 - гравитациялық және электростатикалық өрістерде күшті және энергетикалық сипаттамаларды салыстыру
10.3.1.7 - диэлектриктердегі поляризация құбылысы мен өткізгіштердегі электростатикалық индукция құбылысына салыстырмалы талдау жасау
10.3.1.8 - конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттеу
10.3.1.9 - конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда
10.3.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу;

3.2 Постоянный ток
10.3.2.1 - применять закон Ома для участка цепи со смешанным соединением проводников
10.3.2.2 - исследовать смешанное соединение проводников
10.3.2.3 - исследовать связь между электродвижущей силойи напряжением источника при различных режимах его работы (рабочий режим, холостой ход, короткое замыкание)
10.3.2.4 - применять закон Ома для полной цепи
10.3.2.5 - экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
10.3.2.6 - применятьформулы работы, мощности и электродвижущей силы источника тока при решении задач
3.3 Электрический ток в различных средах
10.3.3.1 - описывать электрический ток в металлах и анализировать зависимость сопротивления от температуры
10.3.3.2 - обсуждать перспективы получения высокотемпературных сверхпроводящих материалов
10.3.3.3 - описывать электрический ток в полупроводниках и объяснять применение полупроводниковых приборов
10.3.3.4- исследовать вольтамперные характеристики лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
10.3.3.5- описывать электрический ток в электролитах и применять законы электролиза при решении задач
10.3.3.6- описывать электрический ток в газах и вакууме;
3.4 Магнитное поле
10.3.4.1- объяснять физический смысл вектора магнитной индукции на основе решения задач и современных достижений техники
10.3.4.2- объяснять принцип действия электроизмерительных приборов, электродвигателей
10.3.4.3 - анализировать принцип действия циклотрона, магнитной ловушки, токомака, адронного коллайдра и объяснять природу полярного сияния
10.3.4.4- исследовать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы
10.3.4.5 -классифицировать вещества по их магнитным свойствам и определять сферы их применения
10.3.4.6 - анализировать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
3.5 Электромагнитная индукция
10.3.5.1 -анализировать принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
10.3.5.2 - применять закон электромагнитной индукции при решении задач
10.3.5.3 - проводить аналогии между механической и магнитной энергиями;
10.3.5.4 - исследовать действующую модель электродвигателя и аргументированно объяснять полученные результаты, используя закон Фарадея и правило Ленца
4.1 Механические колебания
11.4.1.1- исследовать гармонические колебания(х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически
4.2 Электромагнитные колебания
11.4.2.1-описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний

3.2 Тұрақты ток
10.3.2.1 - аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану
10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
10.3.2.3 - элерктр қозғаушы күші мен кернеу көзінің әртүрлі жұмыс режиминдегі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) байланысын зерттеу
10.3.2.4 - толық тізбек үшін Ом заңын қолдану
10.3.2.5 - эксперимент арқылы ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
10.3.2.6 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің пайдалы әсер коэффициентінің формулаларын есептер шығаруда қолдану
3.3 Әртүрлі ортадағы электр тогы
10.3.3.1 - металдардағы электр тогын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау
10.3.3.2 - жоғары температурада асқын өткізгішті материалдарды алудың келешегін талқылау
10.3.3.3-жартылай өткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін түсіндіру
10.3.3.4-шамның қылсымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасын зерттеу
10.3.3.5 - электролиттердегі электр тогын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану
10.3.3.6 - газдардағы және вакуумдағы электр тогын сипаттау
3.4 Магнит өрісі
10.3.4.1 - магнит индукция векторының физикалық мағынасын заманауи техниканың жетістіктері мен есептер шығару арқылы түсіндіру
10.3.4.2 - электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
10.3.4.3 - токомак, циклотрон, андронды коллайдер, магниттік тордың жұмыс істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіндіру
10.3.4.4 - зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу
10.3.4.5 - заттың магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау
10.3.4.6 - магниттік материалдарды (неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл іздегіш) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
3.5 Электромагниттік индукция
10.3.5.1 - электромагниттік құралдардың
(электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін зерттеу
10.3.5.2 - электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану
10.3.5.3 - механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті жүргізу
10.3.5.4 - қолданыстағы электрқозғалтқыштың моделін зерттеу және Фарадей заңы мен Ленц ережесін қолданып алынған нәтижелерді пайдалана отырып дәлелді түрде түсіндіру
4.1 Механикалық тербелістер
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
4.2 Электромагниттік тербелістер
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау

11.4.2.2-проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
11.4.2.3- исследовать графические зависимости заряда и силы тока от времени посредством компьютерного моделирования
4.3 Переменный ток
11.4.3.1- исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
11.4.3.2- характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила
11.4.3.3- представлять синусоидальный переменный ток или напряжение в виде гармонических функций
11.4.3.4- описывать сдвиг фаз только при активной нагрузке (резистор) в цепи переменного тока
11.4.3.5- описывать сдвиг фаз при реактивной нагрузке (катушка, конденсатор) в цепи переменного тока
11.4.3.6- рассчитывать последовательную электрическую цепь переменного тока, содержащую R, L, C;
11.4.3.7- объяснять физический смысл понятий активная и реактивная мощности переменного тока
11.4.3.8- определять коэффициент мощности путем построения векторной диаграммы
11.4.3.9- объяснять условие резонанса и называть сферы его применения
11.4.3.10- рассчитывать резонансную частоту
11.4.3.11- анализировать принцип работы трансформатора
11.4.3.12-объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
11.4.3.14- оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
5.1 Волновое движение
11.5.1.1- исследовать образование стоячих звуковых волн в воздухе
11.5.1.2 объяснять механизм образования стоячих волн, определять узлы и пучности, используя графический метод
11.5.1.3- исследовать интерференцию от двух источников на поверхности воды
5.2 Электромагнитные волны
11.5.2.1- объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства
11.5.2.2 - описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний
11.5.2.3- различать амплитудную и частотную модуляции
11.5.2.4- объяснять принцип работы детекторного приемника
11.5.2.5- объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым;
11.5.2.6 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
6.1 Волновая оптика
11.6.1.1- объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
11.6.1.2- объяснять разложение белого света при прохождении его через призму
11.6.1.3- проводить сравнительный анализ интерференционных картин световых и механических волн;
11.6.1.4-определять условия наблюдения интерференционных максимумов и минимумов в тонких пленках в проходящем и отраженном свете

11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру
11.4.2.3 - компьютерлік моделдеу арқылы заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелді графиктерін зерттеу
4.3 Айнымалы ток
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау
11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе кернеуді гармоникалық функция түрінде көрсете алу
114.3.4 - айнымалы ток тізбегінде тек активті жүктеме кезінде(резистор) фаза ығысуын сипаттау
11.4.3.5 - айнымалы ток тізбегінде реактивті жүктемелер кезінде (катушка, конденсатор) фаза ығысуын сипаттау
11.4.3.6 - R, L, C -дан тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегін есептеу
11.4.3.7 - айнымалы токтың активті және реактивті қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
11.4.3.8 - векторлық диаграмма салу арқылы қуат коэффициентін анықтау
11.4.3.9 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.10 - резонанстық жиілікті есептеу
11.4.3.11 - трансформатордың жұмыс істеу принципін талдау
11.4.3.12 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
11.4.3.14 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
5.1 Толқындық қозғалыс
11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу
11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру
11.5.1.3 - судың бетінде екі көзде пайда болған интерференцияны зерттеу
5.2 Электромагниттік толқындар
11.5.2.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
11.5.2.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекторлауды сипаттау
11.5.2.3 - амплитудалық және жиіліктік модуляцияны ажырату
11.5.2.4 - детекторлы радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
11.5.2.5 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
11.5.2.6 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
6.1 Толқындық оптика
11.6.1.1 жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
11.6.1.2 - призма арқылы өткен кездегі ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру
11.6.1.3 - механикалық және жарық толқындарының интерференциялық көріністеріне салыстырмалы талдау жүргізу
11.6.1.4 - жұқа пленкаға түскен және шағылған жарықтардан пайда болған интерференциялық максимумдар мен минимумдарды бақылау шарттарын анықтау

11.6.1.5- объяснять дифракционную картину от нити, щели, круглого отверстия, используя теорию Френеля
11.6.1.7- экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
6.2Геометрическая оптика
11.6.2.1- объяснять закон отражения света с помощью принципа Гюйгенса
11. 6.2.2- строить ход лучей в сферических зеркалах и применять формулы сферического зеркала при решении задач
11. 6.2.3- объяснять закон преломления света с помощью принципа Гюйгенса
11. 6.2.4-объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
11. 6.2.5-экспериментально определять показатель преломления стекла и предлагать пути улучшения постановки эксперимента
11. 6.2.6-строить ход лучей в системе линз
11. 6.2.7-строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
7.1 Элементы теории относительности
11.7.1.1- сопоставлять принцип относительности Эйнштейна с принципом относительности Галилея
11.7.1.2- объяснять релятивистские эффекты, используя постулаты Эйнштейна и преобразования Лоренца
11.7.1.3- объяснять принцип действия ускорителей заряженных частиц, с учетом имеющих место в них релятивистских эффектов
8.1 Атомная и квантовая физика
11.8.1.1-классифицировать источники и виды излучений
11.8.1.2-различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
11.8.1.3-применять законы Стефана-Больцмана, Вина и формулу Планка для описания теплового излучения абсолютно черного тела и обоснования ультрафиолетовой катастрофы
11.8.1.4-объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения
11.8.1.5-использовать законы фотоэффекта и уравнение Эйнштейна при решении задач
11.8.1.6-объяснять природу светового давления на основе квантовой теории света
11.8.1.7-описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
11.8.1.8-сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
11.8.1.9-приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения
11.8.1.10-обосновать планетарную модель атома на основе опыта Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
11.8.1.11-объяснять условия устойчивого существования атома с помощью постулатов Бора
11.8.1.12-объяснять природу линейчатых спектров на основе энергетической структуры атома водорода
11.8.1.13-объяснять устройство и принцип действия лазера

11.6.1.5 - Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру
11.6.1.7 - жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу
6.2 Геометриялық оптика
11.6.2.1 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру
11.6.2.2 - сфералық айнадағы сәуленің жолын салу және сфералық айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану
11.6.2.3 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың сыну заңын түсіндіру
11.6.2.4 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
11.6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау және экспериментті жақсартудың жолдарын ұсыну
11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;
11.6.2.7 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
7.1 Салыстырмалы теорияның элементтері
11.7.1.1 - Галилейдің салыстырмалы принципі мен Эйнштейннің салыстырмалы принципін сәйкестендіру
11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру
11.7.1.3 - зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіру
8.1 Атомдық және кванттық физика
11.8.1.1 - сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру
11.8.1.2 - электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату
11.8.1.3 - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын ультракүлгін апаттын негіздеу және абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдану
11.8.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру
11.8.1.5 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану
11.8.1.6 - жарықтың кванттық теориясы негізінде жарық қысымының табиғатын түсіндіру
11.8.1.7 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
11.8.1.8 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
11.8.1.9 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру
11.8.1.10 - атомның планетарлық моделін альфа бөлшектің ыдырауы бойынша Резерфорд тәжірибесіне сүйене отырып негіздеу
11.8.1.11 - бор постулаттарына сүйеніп атомның орнықты күйінің шартын түсіндіру
11.8.1.12 - сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық спектрдің табиғатын түсіндіру
11.8.1.13 - лазер құрылғысын және әсер ету принципін түсіндіру

11.8.1.14-обсуждать перспективы развития голографии
11.8.1.15-приводить примеры проявления и использования на практике волновой природы элементарных частиц
11.8.1.16-использовать формулу длины волны де Бройля при решении задач
8.2Физика атомного ядра
11. 8.2.1-объяснять, на основе закона радиоактивного распада, причины длительного сохранения заражения местности, ядерными отходами
11.8.2.2-применять формулу радиоактивного распада при решении задач
11.8.2.3-вычислять энергию связи атомного ядра и объяснять графическую зависимость удельной энергии связи от массового числа ядра
11.8.2.4-использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции
11.8.2.5-понимать природу ядерного синтеза и естественного радиоактивного распада
11.8.2.6-объяснить характер движения заряженных частиц в магнитном поле
11.8.2.7-объяснять природу, свойства и биологическое действие a, b и g – излучений
11.8.2.8-описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов
11.8.2.9-обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
9.1 Нанотехнология и наноматериалы
11.9.1.1-объяснять физические свойства наноматериалов и способы их получения
11.9.1.2-обсуждать сферы применения нанотехнологии
10.1 Космология
11.10.1.1-описывать главные спектральные классы звезд;
11.10.1.2-различать понятия видимая звездная величина и абсолютная звездная величина
11.10.1.3-использовать формулы для определения видимой и абсолютной звездных величин
11.10.1.4-использовать диаграмму Герцшпрунга-Рассела для объяснения эволюции звезд
11.10.1.5-описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
11.10.1.6-описывать использование метода "стандартные свечи" для определения расстояний
11.10.1.7-обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии
11.10.1.8-уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла
11.10.1.9-объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
32. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
33. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
10-класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
Кинематика
Роль физики в современном мире

11.8.1.14 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
11.8.1.15 - элементар бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болуы мен практикада қолданылуына мысалдар келтіру
11.8.1.16 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану
8.2 Атом ядросының физикасы
11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру
11.8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану
11.8.2.3 - атомдық ядроның байланыс энергиясын есептеу және меншікті байланыс энергиясының ядроның массалық санына тәуелділігін түсіндіру
11.8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану
11.8.2.5 - ядролық синтездің және табиғи радиоактивтіліктің табиғатын түсіну
11.8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру
11.8.2.7 - a, b және g сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру
11.8.2.8 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау
11.8.2.9 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
9.1 Нанотехнология және наноматериалдар
11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру
11.9.2.2 - нанотехнологияның қолданылуын талқылау
10.1 Космология
11.10.1.1 - жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттау
11.10.1.2 - көрінерлік жұлдыздық шама және абсолют жұлдыздық шама ұғымдарын ажырату
11.10.1.3 - көрінерлік және абсолют жұлдыздық шаманы анықтау үшін формулаларды қолдану
11.10.1.4 - Жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану
11.10.1.5 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
11.10.1.6 - ара қашықтықты анықтау үшін, "қарапайым май шамдар" әдісін пайдалануды сипаттау
11.10.1.7 - Әлемнің жеделдеуi мен қара энергия туралы пікірталасты талқылау
11.10.1.8 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу
11.10.1.9 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
32. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
33. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі қосымшада берілген Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар(төмендетілген оқу жүктемесімен)
10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кинематика
Қазіргі заманғы физиканың рөлі

10.1.1.1 - высказывать суждения о роли физики в современном мире и аргументировать собственное мнение
Погрешности физических величин
Обработка результатов измерений
Лабораторная работа №1.
Определение ускорения тела, движущегося по наклонной плоскости
10.1.1.2 - различать систематические и случайные ошибки;
10.1.1.3 -определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины;
10.1.1.4 - записывать конечный результат экспериментальных исследовании, исходя из точности измерений физических величин
Основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела
10.1.1.5 -выводить формулу перемещения при равноускоренном движении тела, используя графическую зависимость скорости от времени;
10.1.1.6 -применять кинематические уравнения при решении расчетных и графических задач
Инвариантные и относительные физические величины
Принцип относительности Галилея
10.1.1.7 -различать инвариантные и относительные физические величины;
10.1.1.8 -применять классический закон сложения скоростей и перемещений при решении задач
Кинематика криволинейного движения
10.1.1.9 -определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
Движение тела, брошенного под углом к горизонту;
10.1.1.10 -определять кинематические величины при движении тела, брошенного под углом к горизонту;
Силы. Сложение сил.
Законы Ньютона.
10.1.2.1 -составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
Закон Всемирного тяготения
10.1.2.2 -объяснять физический смысл инертной и гравитационной массы;
10.1.2.3 -объяснять графическую зависимость напряженности и потенциала гравитационного поля материальной точки от расстояния;
10.1.2.4 -применять закон всемирного тяготения при решении задач
Момент инерции абсолютно твердого тела.
10.1.2.5 -использовать теорему Штейнера для расчета момента инерции материальных тел
Момент импульса. Закон сохранения момента импульса и его связь со свойствами пространства. Основное уравнение динамики вращательного движения.
10.1.2.6 -применять основное уравнение динамики вращательного движения в различных его формах при решении задач;
10.1.2.7 -проводить аналогии между физическими величинами, характеризующими поступательное и вращательное движения
Статика
Центр масс
10.1.3.1 -находить центр масс абсолютно твердого тела и системы материальных тел
Виды равновесия.
10.1.3.2 -устанавливать причинно–следственные связи при объяснении различных видов равновесия
Лабораторная работа № 2.
Сложение сил, направленных под углом друг к другу

10.1.1.1 -қазіргі заманғы физиканың рөлі туралы пікір айту және өз пікірін дәлелдеу
Физикалық шамалардың қателіктері. Өлшеулер нәтижесін өңдеу.
№ 1 Зертханалық жұмыс
"Көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын дененің үдеуін анықтау"
10.1.1.2 - жүйелік және кездейсоқ қателіктерді ажырата білу;
10.1.1.3 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау;
10.1.1.4 - физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескере отырып, тәжірибелік зерттеудің соңғы нәтижесін жазу
Теңүдемелі қозғалыс кинематикасының негізгі теңдеулері мен ұғымдары
10.1.1.5 - жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі графигін пайдалана отырып, теңүдемелі қозғалыс кезіндегі орын ауыстыру формуласын қорытып шығару;
10.1.1.6 - сандық және графиктік есептерді шығаруда кинематика теңдеулерін қолдану
Инвариантты және салыстырмалы физикалық шамалар.
Галилейдің салыстырмалылық принципі
10.1.1.7 - инварианты және салыстырмалы физикалық шамаларды ажырату;
10.1.1.8 - жылдамдықтарды қосу мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңын есеп шығаруда қолдану
Қисық сызықты қозғалыс кинематикасы
10.1.1.9 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау;
Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы.
10.1.1.10 - көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі кинематикалық шамаларын анықтау;
Динамика
Күштер. Күштерді қосу. Ньютон заңдары
10.1.2.1 - бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы
10.1.2.2 - инертті масса мен гравитациялық массаның физикалық мағынасын түсіндіру;
10.1.2.3 - материалдық нүктенің гравитациялық өріс кернеулігі мен потенциалының қашықтыққа тәуелділік графигін түсіндіру;
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану
Абсолют қатты дененің инерция моменті
10.1.2.5 - материалдық дененің инерция моментін есептеу үшін Штейнер теоремасын қолдану
Импульс моменті. Импульс моментінің сақталу заңы және оның кеңістік қасиеттерімен байланысы.
Айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі
10.1.2.6 - есептерді шешу кезінде айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін оның әртүрлі формаларында қолдану;
10.1.2.7 - айналмалы және ілгерілемелі қозғалысты сипаттайтын физикалық шамалардың арасындағы сәйкестікті жүргізу
Статика
Массалар центрі.
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
Тепе-теңдік түрлері.
10.1.3.2 - әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру кезінде себеп-салдар байланысын орнату
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Бір-біріне бұрыш жасай бағытталған күштерді қосу"

10.1.3.3 -определить величины сил опытным путем, и экспериментальная проверка закона сложения сил
Законы сохранения
Законы сохранения импульса и механической энергии, их связь со свойствами пространства и времени
10.1.4.1 -применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
Механика жидкостей и газов
Гидродинамика. Ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов.
10.1.5.1 -описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
Уравнение неразрывности. Уравнение Бернулли. Подъемная сила
10.1.5.2 -применять уравнение неразрывности и уравнение Бернулли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
Течение вязкой жидкости. Формула Стокса. Обтекание тел.
10.1.5.3 -применять формулу Торричелли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
Лабораторная работа № 3.
"Исследование зависимости скорости шарика от его радиуса при движении в вязкой жидкости"
10.1.5.4 -определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2-четверть
Основы молекулярно-кинетической теории газов
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов и ее опытное обоснование.
Термодинамические системы и термодинамические параметры. Равновесное и неравновесное состояния термодинамических систем.
Температура как мера средней кинетической энергии теплового движения частиц вещества
10.2.1.1 -описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул
Идеальный газ. Основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов
10.2.1.2 -описывать модель идеального газа;
10.2.1.3 -применять основное уравнение молекулярно-кинетической теории при решении задач
Газовые законы
Уравнение состояния идеального газа
10.2.2.1 -применять уравнениесостоянияидеального газа при решении задач
Изопроцессы. Графики изопроцессов.
Закон Дальтона
10.2.2.2 - исследовать зависимость давления от объема газа при постоянной температуре (закон Бойля-Мариотта);
10.2.2.3 -исследовать зависимостьобъема газа от температуры при постоянном давлении (закон Гей-Люссака);
10.2.2.4 -исследовать зависимость давления от температуры газа при постоянномобъеме (закон Шарля);
10.2.2.5 -применять газовые законы при решении расчетных и графических задач
Основы термодинамики
Внутренняя энергия идеального газа. Термодинамическая работа. Количество теплоты, теплоемкость
10.2.3.1 -применять формулы внутренней энергии одноатомного и двухатомного идеального газа при решении задач
Первый закон термодинамики. Применение первого закона термодинамики к изопроцессам. Адиабатный процесс, уравнение Пуассона

10.1.3.3 - күштерді қосудың заңдылығын эксперименттік тексеру және күш шамасын тәжірибелік жолмен анықтау
Сақталу заңдары
Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен уақыттың қасиеттерімен байланысы.
10.1.4.1 - сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
Сұйықтар мен газдардың механикасы
Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күш
10.1.5.2 - үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
Тұтқыр сұйықтың қозғалысы. Стокс формуласы. Денелерді қапталдай ағу
10.1.5.3 - Торричелли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың жылдамдығының оның радиусынан тәуелділігін зерттеу"
10.1.5.4 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2-тоқсан
Молекулалық- кинетикалық теория негiздерi
Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi.
Термодинамикалық жүйелер және термодинамикалық параметрлер. Тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйдегі термодинамикалық жүйе.
Температура - зат бөлшектерінің жылулық қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының өлшемі ретінде
10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау
Идеал газ. Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi
10.2.1.2 - идеал газ моделін сипаттау;
10.2.1.3 - молекулалық кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
Газ заңдары
Идеал газ күйінің теңдеуі
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану;
Изопроцестер. Изопроцесстер графиктері.
Дальтон заңы
10.2.2.2 - тұрақты температура кезінде қысымның газ көлеміне тәуелділігін зерттеу (Бойль-Мариотт заңы);
10.2.2.3 - тұрақты қысым кезінде газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттеу (Гей-Люссак заңы);
10.2.2.4 - тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін зерттеу (Шарль заңы);
10.2.2.5 - газ заңдарын сандық және графиктік есептер шығаруда қолдану
Термодинамика негiздерi
Идеал газдың ішкі энергиясы. Термодинамикалық жұмыс. Жылу мөлшері, жылусыйымдылық
10.2.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану
Термодинамиканың бiрiншi заңы. Термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану. Адиабаталық процесс, Пуассон теңдеуі

10.2.3.2 - применять первый закон термодинамики к изопроцессам и адиабатному процессу
Обратимые и необратимые процессы. Энтропия.
Второй закон термодинамики.
Круговые процессы и их коэффициент полезного действия, цикл Карно
10.2.3.3 - описывать цикл Карно для идеального теплового двигателя;
10.2.3.4 -применять формулу коэффициент полезного действия теплового двигателя при решении задач
Жидкие и твердыетела
Насыщенный и ненасыщенный пар, влажность воздуха. Фазовые диаграммы, тройная точка, критическое состояние вещества
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха с помощью гигрометра и психрометра
Свойства поверхностного слоя жидкости. Смачивание, капилярные явления
10.2.4.2 - определять коэффициент поверхностного натяжения жидкости различными способами
Кристалические и аморфные тела.
Механические свойства твердых тел
10.2.4.3 –различать структуры кристаллических и аморфных тел на примере различных твердых тел;
10.2.4.4 -определять модуль Юнга при упругой деформации
3-четверть
Электростатика
Электрический заряд. Поверхностная и объемная плотность заряда. Закон сохранения заряда. Закон Кулона
10.3.1.1 -применять закон сохранения электрического заряда и закон Кулона при решении задач
Электрическое поле. Однородное и неоднородное электрическое поле. Напряженность электрического поля. Принцип суперпозиции электростатических полей
10.3.1.2 -применять принцип суперпозиции для определения напряженности электрического поля
Поток вектора напряженности электрического поля
10.3.1.3 - рассчитывать напряженность электрического поля заряженной плоскости, шара, сферы
Работа электрического поля по перемещению заряда. Потенциал, разность потенциалов электрического поля
10.3.1.4 -рассчитывать потенциал и работу электрического поля точечных зарядов
Эквипотенциальные поверхности. Связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей.
10.3.1.5 -применять формулу, связывающую силовую и энергетическую характеристики электростатического поля, при решении задач;
10.3.1.6 -сравнивать силовые и энергетические характеристики гравитационного и электростатического полей
Проводники и диэлектрики в электрическом поле.
10.3.1.7 -проводить сравнительный анализ явлений электростатической индукции в проводниках и поляризации в диэлектриках;
Электроемкость. Конденсаторы. Соединение конденсаторов
10.3.1.8 -исследовать зависимость емкости конденсатора от его параметров;
10.3.1.9 -применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
Энергия электрического поля

10.2.3.2 - термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге және адиабаталық процеске қолдану
Қайтымды және қайтымсыз процестер. Энтропия. Термодинамиканың екiншi заңы.
Айналмалы процесс және оның пайдалы әсер коэффициенті, Карно циклі
10.2.3.3 - идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау;
10.2.3.4 жылу қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициенті формуласын есептерді шығаруда қолдану
Сұйық және қатты денелер
Қаныққан және қанықпаған бу. Ауаның ылғалдылығы.
Фазалық диаграммалар. Үштік нүкте. Заттың кризистiк күйi
10.2.4.1 - гигрометрдің және психрометрдің көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
Сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау
Кристалл және аморф денелер.
Қатты денелердің механикалық қасиеттері
10.2.4.3 - әртүрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажырату;
10.2.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3-тоқсан
Электростатика
Электр заряды. Зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы
10.3.1.1 - электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі
10.3.1.2 - суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану
Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны.
10.3.1.3-зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін анықтау
Зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы.
Потенциал. Электр өрісінің потенциалдар айырымы
10.3.1.4 - нүктелік зарядтың электр өрісінің потенциалы мен жұмысын есептеу
Эквипотенциал беттер. Біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс
10.3.1.5 - электростатикалық өрісте күшті және энергетикалық сипаттамаларды байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану;
10.3.1.6 - гравитациялық және электростатикалық өрістерде күшті және энергетикалық сипаттамаларды салыстыру
Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер
10.3.1.7 - диэлектриктердегі поляризация құбылысы мен өткізгіштердегі электростатикалық индукция құбылысына салыстырмалы талдау жасау
Электрсыйымдылығы. Конденсаторлар. Конденсаторларды жалғау
10.3.1.8 - конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттеу;
10.3.1.9 - конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану
Электр өрісінің энергиясы;

10.3.1.10 -рассчитывать энергию электрического поля
Постоянный ток
Электрический ток. Закон Ома для участка цепи. Смешанное соединение проводников
10.3.2.1 -применять закон Ома для участка цепи со смешанным соединением проводников
Лабораторная работа №4
"Изучение смешанного соединения проводников"
10.3.2.2 -исследовать смешанное соединение проводников
Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока.
10.3.2.3 -исследовать связь между электродвижущей силой и напряжением источника при различных режимах его работы (рабочий режим, холостой ход, короткое замыкание)
Закон Ома для полной цепи
10.3.2.4 - применять закон Ома для полной цепи
Лабораторная работа № 5.
Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока
10.3.2.5 -экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
Работа и мощность электрического тока. Закон Джоуля - Ленца. Коэффициент полезного действия источника тока
10.3.2.7 -применять формулы работы, мощности и коэффициент полезного действия источника тока при решении задач
Электрический ток
в различных средах
Электрический ток в металлах. Сверхпроводимость
10.3.3.1 -описывать электрический ток в металлах и анализировать зависимость сопротивления от температуры;
10.3.3.2 - обсуждать перспективы получения высокотемпературных сверхпроводящих материалов
Электрический ток в полупроводниках. Полупроводниковые приборы
10.3.3.3 - описывать электрический ток в полупроводниках и объяснять применение полупроводниковых приборов
Лабораторная работа № 6.
Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
10.3.3.4 - исследовать вольтамперные характеристики лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
Электрический ток в растворах и расплавах электролитов. Законы электролиза
10.3.3.5 - описывать электрический ток в электролитах и применять законы электролиза при решении задач
Электрический ток в газах. Электрический ток в вакууме.
10.3.3.6 - описывать электрический ток в газах и вакууме;
4- четверть
Магнитное поле. Взаимодействие проводников с током, опыты Ампера.
Вектор магнитной индукции. Правило буравчика
10.3.4.1 - физический смысл вектора магнитной индукции на основе решения задач и современных достижений техники (поезд на магнитных подушках и др.)
Сила Ампера. Правило левой руки
10.3.4.2 -объяснять принцип действия электроизмерительных приборов, электродвигателей
Сила Лоренца. Движение заряженной частицы в магнитном поле
10.3.4.3 -анализировать принцип действия циклотрона, магнитной ловушки, токомака, адронного коллайдра и объяснять природу полярного сияния;

10.3.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу
Тұрақты ток
Электр тогы. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау
10.3.2.1 - аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану
№ 4 Зертханалық жұмыс
"Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену"
10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі
10.3.2.3 - элерктр қозғаушы күші мен кернеу көзінің әртүрлі жұмыс режиминдегі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) байланысын зерттеу
Толық тізбек үшін Ом заңы;
10.3.2.4 - толық тізбек үшін Ом заңын қолдану
№ 5 Зертханалық жұмыс
"Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау"
Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль –Ленц заңы. Ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті
10.3.2.5 - эксперимент арқылы ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
10.3.2.7 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің пайдалы әсер коэффициентінің формулаларын есептер шығаруда қолдану
Әртүрлі ортадағы
электр тогы
Металдардағы электр тогы.
Асқын өткiзгiштiк
10.3.3.1 - металдардағы электр тогын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау;
10.3.3.2 - жоғары температурада асқын өткізгішті материалдарды алудың келешегін талқылау
Жартылай өткiзгiштердегi электр тогы. Жартылай өткізгішті құралдар
10.3.3.3 - жартылай өткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін түсіндіру
№ 6 Зертханалық жұмыс
"Шамның қыл сымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасы"
10.3.3.4 - шамның қылсымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасын зерттеу
Электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы. Электролиз заңы
10.3.3.5 - электролиттердегі электр тогын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану
Газдардағы электр тогы. Вакуумдегi электр тогы.
10.3.3.6 - газдардағы және вакуумдағы электр тогын сипаттау;
4-тоқсан
Магнит өрiсi
Магнит өрісі. Тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі. Ампер тәжірибелері
Магнит индукция векторы. Дөңгелек және шексіз түзу тогы бар өткізгіштердің индукциясы. Бұрғы ережесі
10.3.4.1 - магнит индукция векторының физикалық мағынасын заманауи техниканың жетістіктері мен есептер шығару арқылы түсіндіру;
Ампер күші, сол қолы ережесі;
10.3.4.2 - электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру;
Лоренц күші. Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы
10.3.4.3 - токомак, циклотрон, андронды коллайдер, магниттік тордың жұмыс істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіндіру;

10.3.4.4 - исследовать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы
Магнитные свойства вещества. Температура Кюри
10.3.4.5 -классифицировать вещества по их магнитным свойствам и определять сферы их применения;
10.3.4.6 -анализировать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
Электромагнитная индукция
Работа силы Ампера. Магнитный поток.
Явление электромагнитной индукции
10.3.5.1 -анализировать принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
Закон электромагнитной индукции. Правило Ленца, явление самоиндукции. Индуктивность
10.3.5.2 - применять закон электромагнитной индукции при решении задач
Энергия магнитного поля
10.3.5.3 -проводить аналогии между механической и магнитной энергии
Электродвигатель и электрогенератор постоянного тока
10.3.5.4 -исследовать действующую модель электродвигателя и аргументированно объяснять полученные результаты, используя закон Фарадея и правило Ленца
Физический практикум
11-класс
Раздел учебной программы
Темы
Учебные цели
1-четверть
Механические колебания
Уравнения и графики гармонических колебаний
11.4.1.1 -исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически
Электромагнитные колебания
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания.
Аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
11.4.2.1 -описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний;
11.4.2.2 -проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями;
11.4.2.3 - исследовать графические зависимости заряда и силы тока от времени посредством компьютерного моделирования
Переменный ток
Генератор переменного тока
11.4.3.1 -исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
Вынужденные электромагнитные колебания. Переменный ток
11.4.3.2 -характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила;
11.4.3.3 -представлять синусоидальный переменный ток или напряжение в виде гармонических функций
Активное и реактивное сопротивления в цепи переменного тока
11.4.3.4 -описывать сдвиг фаз только при активной нагрузке (резистор) в цепи переменного тока;
11.4.3.5 -описывать сдвиг фаз при реактивной нагрузке (катушка, конденсатор) в цепи переменного тока
Закон Ома для последовательной электрической цепи переменного тока, содержащей активное и реактивное сопротивления

10.3.4.4 - зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу;
Заттың магниттік қасиеттері. Кюри температуры
10.3.4.5 - заттың магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау;
10.3.4.6 - магниттік материалдарды(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл іздегіш) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
Электромагниттiк
индукция
Ампер күшінің жұмысы. Магнит ағыны.
Электромагниттiк индукция құбылысы
10.3.5.1 - Электромагниттік құралдардың (электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін зерттеу
Электромагниттiк индукция заңы. Ленц ережесі.
Өздік индукция. Индуктивтілік
10.3.5.2 - электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану
Магнит өрісінің энергиясы
10.3.5.3 - механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті жүргізу
Электр қозғалтқыш және тұрақты токтың электр генераторы
10.3.5.4 - қолданыстағы электрқозғалтқыштың моделін зерттеу және Фарадей заңы мен Ленц ережесін қолданып алынған нәтижелерді пайдалана отырып дәлелді түрде түсіндіру
Физикалық практикум
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Механикалық тербелістер
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
Электромагниттік тербелістер
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер
Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау
11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру;
11.4.2.3 - компьютерлік моделдеу арқылы заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелді графиктерін зерттеу
Айнымалы ток
Айнымалы ток генераторы
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау;
11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе кернеуді гармоникалық функция түрінде көрсете алу
Айнымалы ток тізбегінде активті және реактивті кедергі
11.4.3.4 - айнымалы ток тізбегінде тек активті жүктеме кезінде(резистор) фаза ығысуын сипаттау;
11.4.3.5 - айнымалы ток тізбегінде реактивті жүктемелер кезінде (катушка, конденсатор) фаза ығысуын сипаттау
Активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы

11.4.3.6 -рассчитывать последовательную электрическую цепь переменного тока, содержащую R, L, C
Мощность цепи переменного тока
11.4.3.7 -объяснять физический смысл понятий активная и реактивная мощности переменного тока;
11.4.3.8 -определять коэффициент мощности путем построения векторной диаграммы
Резонанс напряжений в электрической цепи
11.4.3.9 -объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
11.4.3.10 -рассчитывать резонансную частоту
Производство, передача и использование электрической энергии. Трансформатор
11.4.3.11 -анализировать принцип работы трансформатора;
11.4.3.12 -объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
Производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире
11.4.3.13 -оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
2-четверть
Волновое движение
Упругие механические волны. Уравнение бегущей и стоячей волны.
Лабораторная работа № 1.
Определение скорости звука в воздухе
11.5.1.1 -исследовать образование стоячих звуковых волн в воздухе;
11.5.1.2 -объяснять механизм образования стоячих волн, определять узлы и пучности, используя графический метод
Распространение механических волн. Интерференция и дифракция механических волн
11.5.1.3 – объяснить интерференцию и дифракцию механических волн на примере
Электромагнитные волны
Излучение и прием электромагнитных волн
11.5.2.1 -объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства
Радиосвязь. Детекторный радиоприемник
11.5.2.2 -описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний;
11.5.2.3 -различать амплитудную (AM) и частотную модуляции (FM);
11.5.2.4 -объяснять принцип работы детекторного приемника
Аналогово-цифровой преобразователь. Каналы связи
11.5.2.5 -объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом
Средства связи
11.5.2.6 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
Волновая оптика
Электромагнитная природа света. Скорость света
11.6.1.1 -объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
Дисперсия света. Интерференция света
11.6.1.2 - объяснять разложение белого света при прохождении его через призму;
11.6.1.3 - проводить сравнительный анализ интерференционных картин световых и механических волн;
11.6.1.4 - определять условия наблюдения интерференционных максимумов и минимумов в тонких пленках в проходящем и отраженном свете
Дифракция света. Дифракционные решетки

11.4.3.6 - R, L, C -дан тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегін есептеу
Айнымалы ток тізбегіндегі қуат
11.4.3.7 - айнымалы токтың активті және реактивті қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
11.4.3.8 - векторлық диаграмма салу арқылы қуат коэффициентін анықтау
Электр тізбегіндегі кернеу резонансы
11.4.3.9 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.10 - Резонанстық жиілікті есептеу
Электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор
11.4.3.11 - қуат формуласының негізінде трансформатордың жұмыс істеу принципін талдау;
11.4.3.12 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану
11.4.3.13 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
2-тоқсан
Толқындық қозғалыс
Серпімді механикалық толқындар. Бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі.
№ 1 Зертханалық жұмыс
"Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау"
11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;
11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру
Механикалық толқындардың таралуы. Механикалық толқындардың интерференциясы және дифракциясы
11.5.1.3 – механикалық толқындардың интерференциясы мен дифракциясын мысалдармен түсіндіру
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы
11.5.2.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
Радиобайланыс. Детекторлы радиоқабылдағыш
11.5.2.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекторлауды сипаттау;
11.5.2.3 - амплитудалық (АМ) және жиіліктік (FM) модуляцияны ажырату;
11.5.2.4 - детекторлы радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары
11.5.2.5 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
Байланыс құралдары
11.5.2.6 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
Толқындық оптика
Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы
11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
Жарықтың дисперсиясы.
Жарықтың интерференциясы
11.6.1.2 - призма арқылы өткен кездегі ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру;
11.6.1.3 - механикалық және жарық толқындарының интерференциялық көріністеріне салыстырмалы талдау жүргізу;
11.6.1.4 - жұқа пленкаға түскен және шағылған жарықтардан пайда болған интерференциялық максимумдар мен минимумдарды бақылау шарттарын анықтау
Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық торлар

11.6.1.5 - объяснять дифракционную картину от нити, щели, круглого отверстия, используя теорию Френеля
Поляризация света.
Лабораторная работа № 2.
Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света
11.6.1.6 - экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
3-четверть
Геометрическая оптика
Принцип Гюйгенса. Закон отражения света
11.6.2.1 - объяснять закон отражения света с помощью принципа Гюйгенса
Плоские и сферические зеркала
11. 6.2.2 - строить ход лучей в сферических зеркалах и применять формулы сферического зеркала при решении задач
Закон преломления света
11. 6.2.3 - объяснять закон преломления света с помощью принципа Гюйгенса
Полное внутреннее отражение
11. 6.2.4 - объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
Лабораторная работа № 3
Определение показателя преломления стекла
11. 6.2.5 - экспериментально определять показатель преломления стекла и предлагать пути улучшения постановки эксперимента
Построение изображения в системах линз. Формула тонкой линзы.
Оптические приборы
11. 6.2.6 - строить ход лучей в системе линз;
11. 6.2.7 - строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
Элементы теории относительности
Постулаты теории относительности.
Преобразования Лоренца
11.7.1.1 - сопоставлять принцип относительности Эйнштейна с принципом относительности Галилея;
11.7.1.2 - объяснять релятивистские эффекты, используя постулаты Эйнштейна и преобразования Лоренца
Энергия, импульс и масса в релятивистской динамике. Закон взаимосвязи массы и энергии для материальных тел
11.7.1.3 - объяснять принцип действия ускорителей заряженных частиц, с учетом имеющих место в них релятивистских эффектов
Атомная и квантовая физика
Виды излучений
Спектры
11.8.1.1 - классифицировать источники и виды излучений
Инфракрасное и ультрафиолетовое излучение. Рентгеновские лучи.
Шкала электромагнитных излучений
11.8.1.2 - различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
Тепловое излучение. Закон Стефана – Больцмана и Вина. Ультрафиолетовая катастрофа.
Формула Планка. Фотоны. Фотоэффект
11.8.1.3 - применять законы Стефана-Больцмана, Вина и формулу Планка для описания теплового излучения абсолютно черного тела и обоснования ультрафиолетовой катастрофы
Применение фотоэффекта
11.8.1.4 - объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения;
11.8.1.5 - использовать законы фотоэффекта и уравнение Эйнштейна при решении задач
Давление света

11.6.1.5 - Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгеле саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру
Жарықтың поляризациясы.
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Жарықтың интерференциясын, дифракциясын және поляризациясын бақылау"
11.6.1.6 - жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу
3-тоқсан
Геометриялық оптика
Гюйгенс принципі. Жарықтың шағылу заңы
11.6.2.1 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру
Жазық және сфералық айналар
11.6.2.2 - сфералық айнадағы сәуленің жолын салу және сфералық айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану
Жарықтың сыну заңы
11.6.2.3 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың сыну заңын түсіндіру
Толық ішкі шағылу
11.6.2.4 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Шынының сыну көрсеткішін анықтау"
11.6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау және экспериментті жақсартудың жолдарын ұсыну
Линзалар жүйесінде кескін салу. Жұқа линза формуласы. Оптикалық құралдар
11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;
11.6.2.7 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
Салыстырмалы теорияның элементтері
Салыстырмалы теорияның постулаттары.
Лоренц түрлендірулері
11.7.1.1 - Галилейдің салыстырмалы принципі мен Эйнштейннің салыстырмалы принципін сәйкестендіру;
11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру
Энергия. Релятивистік динамикадағы импульс және масса. Материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы
11.7.1.3 - зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіру
Атомдық және кванттық физика
Сәулеленудің түрлері
Спектрлер.
11.8.1.1 - сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру
Инфракызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері.
Электромагниттік сәулелену шкаласы
11.8.1.2 - электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату
Жылулық сәулелену. Стефан –Больцман және Винн заңдары. Ультракүлгін апаты.
Планк формуласы. Фотондар. Фотоэффект
11.8.1.3 - - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын ультракүлгін апаттын негіздеу және абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдану
Фотоэффектіні қолдану
11.8.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру;
11.8.1.5 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану
Жарық қысымы

11.8.1.6 - объяснять природу светового давления на основе квантовой теории света
Химическое действие света
11.8.1.7 - описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
Рентгеновское излучение
11.8.1.8 - сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
Единство корпускулярно-волновой природы света
11.8.1.9 - приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения;
Опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц. Постулаты Бора. Опыты Франка и Герца
11.8.1.10 - обосновать планетарную модель атома на основе опыта Резерфорда по рассеянию альфа-частиц;
11.8.1.11 - объяснять условия устойчивого существования атома с помощью постулатов Бора
Лабораторная работа № 4.
Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения
11.8.1.12 - объяснять природу линейчатых спектров на основе энергетической структуры атома водорода;
Понятие о нелинейной оптике. Лазеры
11.8.1.13 - объяснять устройство и принцип действия лазера;
11.8.1.14 - обсуждать перспективы развития голографии
Волновые свойства частиц. Трудности теории Бора. Волны де Бройля
11.8.1.15 - приводить примеры проявления и использования на практике волновой природы элементарных частиц;
11.8.1.16 - использовать формулу длины волны де Бройля при решении задач;
Физика атомного ядра
Естественная радиоактивность.
Закон радиоактивного распада
11.8.2.1 - объяснять, на основе закона радиоактивного распада причины, длительного сохранения заражения местности ядерными отходами;
11.8.2.2 - применять формулу радиоактивного распада при решении задач
Атомное ядро. Нуклонная модель ядра. Изотопы
Энергия связи нуклонов в ядре.
11.8.2.3 - вычислять энергию связи атомного ядра и объяснять графическую зависимость удельной энергии связи от массового числа ядра
Ядерные реакции. Искусственная радиоактивность.
Деление тяжелых ядер. Цепные ядерные реакции. Критическая масса
11. 8.2.4 - использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции;
11. 8.2.5 - понимать природу ядерного синтеза и естественного радиоактивного распада
Лабораторная работа № 5.
Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям
11. 8.2.6 - объяснить характер движения заряженных частиц в магнитном поле
Биологическое действие радиоактивных лучей. Защита от радиации
11. 8.2.7 - объяснять природу, свойства и биологическое действие a, b и g – излучений
Ядерный реактор. Ядерная энергетика. Термоядерные реакции

11.8.1.6 - жарықтың кванттық теориясы негізінде жарық қысымының табиғатын түсіндіру
Жарықтың химиялық әсері
11.8.1.7 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
Рентгендік сәулелену
11.8.1.8 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы
11.8.1.9 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру
Альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі. Бор постулаттары. Франк және Герц тәжірибелері
11.8.1.10 - атомның планетарлық моделін альфа бөлшектің ыдырауы бойынша Резерфорд тәжірибесіне сүйене отырып негіздеу;
11.8.1.11 - Бор постулаттарына сүйеніп атомның орнықты күйінің шартын түсіндіру
№ 4 Зертханалық жұмыс
"Сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау"
11.8.1.12- сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық спектрдің табиғатын түсіндіру;
Сызықты емес оптика туралы түсінік. Лазерлер
11.8.1.13 - лазер құрылғысын және әсер ету принципін түсіндіру;
11.8.1.14 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
Бөлшектің толқындық қасиеттері. Бор теориясының қиыншылығы. де Бройль толқындары
11.8.1.15 - элементар бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болуы мен практикада қолданылуына мысалдар келтіру;
11.8.1.16 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану
Атом ядросның физикасы
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы
11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру;
11. 8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану
Атомдық ядро. Ядроның нуклондық моделі. Изотоптар.
Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы
11. 8.2.3 - атомдық ядроның байланыс энергиясын есептеу және меншікті байланыс энергиясының ядроның массалық санына тәуелділігін түсіндіру
Ядролық реакциялар. Жасанды радиоактивтілік.
Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Сындық масса
11. 8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану;
11.8.2.5 - ядролық синтездің және табиғи радиоактивтіліктің табиғатын түсіну
№ 5 Зертханалық жұмыс
"Дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену"
11. 8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру
Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану
11. 8.2.7 - a, b және g сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру
Ядролық реактор. Ядролық энергетика. Термоядролық реакциялар

11. 8.2.8 - описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;
11. 8.2.9 - обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
Нанотехнология и наноматериалы
Основные достижения нанотехнологии, проблемы и перспективы развития наноматериалов
11.9.1.1 - объяснять физические свойства наноматериалов и способы их получения;
11.9.1.2 - обсуждать сферы применения нанотехнологии
4-четверть
Космология
Мир звезд. Расстояние до звезд.
Переменные звезды
11.10.1.1 - описывать главные спектральные классы звезд;
11.10.1.2 - различать понятия видимая звездная величина и абсолютная звездная величина;
11.10.1.3 - использовать формулы для определения видимой и абсолютной звездных величин
Планетные системы звезд. Планеты земной группы и планеты-гиганты. Малые тела Солнечной системы.
11.10.1.4 - использовать диаграмму Герцшпрунга - Расселадля объяснения эволюции звезд;
11.10.1.5 - описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
Наша Галактика. Открытие других Галактик. Квазары.
11.10.1.6 - описывать использование метода "стандартные свечи" для определения расстояний
Теория Большого взрыва. Красное смещение и определение расстояний до галактик
11.10.1.7 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
Основные этапы эволюции Вселенной. Модели Вселенной. Жизнь и разум во Вселенной.
Освоение космоса и космические перспективы человечества.
11.10.1.8 - уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла;
11.10.1.9 - объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
Физический практикум
Приложение 113
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физика" для 10-11-классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 113 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

11. 8.2.8 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;
11. 8.2.9 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар
11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру;
11.9.1.2 - нанотехнологияның қолданылуын талқылау
4-тоқсан
Космология
Жұлдыздар әлемі. Жұлдызға дейінгі қашықтық.
Айнымалы жұлдыздар
11.10.1.1 - жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттау;
11.10.1.2 - көрінерлік жұлдыздық шама және абсолют жұлдыздық шама ұғымдарын ажырату;
11.10.1.3 - көрінерлік және абсолют жұлдыздық шаманы анықтау үшін формулаларды қолдану
Жұлдыздардың планеталық жүйелері. Жер топтарындағы планеталар және гигант- планеталар. Күн жүйесіндегі кіші денелер
11.10.1.4 - Жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану;
11.10.1.5 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
Біздің Галактика. Басқа Галактикалардың ашылуы. Квазарлар
11.10.1.6 - ара қашықтықты анықтау үшін, "қарапайым май шамдар" әдісін пайдалануды сипаттау
Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау.
11.10.1.7 - Әлемнің жеделдеуi мен қара энергия туралы пікірталасты талқылау;
Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері. Әлемнің моделдері. Өмір және Әлем туралы ойлар
Адамзаттың космостық болашағы және космосты игеру
11.10.1.8 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу;
11.10.1.9 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
Физикалық практикум
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
113-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 113-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

11. Раздел "Волны" включает следующие подразделы:
1) Электромагнитные волны.
12. Раздел "Оптика" включает следующие подразделы:
1) Волновая оптика;
2) Геометрическая оптика.
13. Раздел "Квантовая физика" включает следующие подразделы:
1) Атомная и квантовая физика;
2) Физика атомного ядра.
14. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 10-класса:
1) "Кинематика".
Графики и уравнения кинематики движения тела; относительное движение; кинематика криволинейного движения.
2) "Динамика"
Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; движение тела в гравитационном поле.
3) "Статика и гидростатика"
Центр масс; виды равновесия; сообщающиеся сосуды; принцип Паскаля; атмоссферное давление; опыт Торричелли.
4) "Законы сохранения"
Законы сохранения импульса и механической энергии; упругое и неупругое соударение.
5) "Гидродинамика"
Ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; движение тела в вязкой жидкости.
Лабораторная работа № 1. Исследование движения шарика в жидкостях различной вязкости
6) "Молекулярная физика"
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов; кристаллические и некристаллические вещества; модели твердых тел, жидкостей и газов; термодинамические параметры; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
7) "Газовые законы"
Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; графики изопроцессов; адиабатный процесс.
8) "Основы термодинамика"
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; теплоемкость; первый закон термодинамики; применение первого закона термодинамики к изопроцессам; адиабатный процесс; второй закон термодинамики; тепловой двигатель.
9) "Жидкие и твердые тела"
Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; критическое состояние вещества; поверхностное натяжение; смачивание; капилярные явления; точка росы.
10) "Электростатика"
Электрический заряд; закон Кулона; электрическое поле; напряженность электрического поля; потенциал; разность потенциалов электрического поля; связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей; электроемкость; конденсаторы; энергия электрического поля.
11) "Постоянный ток"
Электрический ток. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; Работа и мощность электрического тока; Коэффициент полезного действия источника тока; стоимость потребляемого тока.
Практическая работа. Расчеты стоимости работы и мощности бытовых приборов.
12) "Электрический ток в различных средах"
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; полупроводниковые приборы; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме.
Лабораторная работа № 2. Исследование условия возникновения тока в электролитах.

11. "Толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электромагниттік толқындар.
12. "Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
толқындық оптика;
геометриялық оптика.
13. "Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдық және кванттық физика;
2) атом ядросының физикасы.
14. 10-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Кинематика". Дене қозғалысы кинематикасының негізгі теңдеулері мен графиктері; салыстырмалы қозғалыс, қисық сызықты қозғалыс кинематикасы;
2) "Динамика".Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; гравитациялық өрістегі дене қозғалысы;
3) "Статика және гидростатика". Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері, қатынас ыдыстар; Паскаль заңы, атмосфералық қысым, Торричелли тәжірибесі.
4) "Сақталу заңдары". Механикадағы импульс және энергияның сақталу заңдары, серпімді және серпімсіз соқтығысулар;
5) "Гидродинамика". Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы, денелердің тұтқыр сұйықтағы қозғалысы;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың қозғалысын зерттеу";
6) "Молекулалық физика".Молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары, термодинамикалық параметрлер; кристалл және кристалл емес заттар, қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың моделі, молекула-кинетикалық теорияның негізгі теңдеуі;
7) "Газ заңдары". Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; адиабаталық процесс;
8) "Термодинамика негiздерi". Идеал газдың ішкі энергиясы, термодинамикалық жұмыс, жылу мөлшері, жылусыйымдылық, термодинамиканың бірінші заңы, термодинамиканың бірінші заңын әртүрлі процестерге қолдану, адиабаталық процесс, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары;
9) "Сұйық және қатты денелер". Қаныққан және қанықпаған бу, ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі, сұйықтың беттік керілуі, жұғу, қылтүтіктік құбылыстар;
10) "Электростатика". Электр заряды, Кулон заңы, электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, біртекті электр өрісіндегі электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар арасындағы байланыс, электрсыйымдылық; конденсаторлар; сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр өрісінің энергиясы;
11) "Тұрақты ток". Электр тогы, ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы, электр тогының жұмысы мен қуаты, ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті, пайдаланылған энергия құны;
Практикалық жұмыс: "Тұрмыстық құралдардың тұтынатын қуаты мен жұмысын есептеу";
12) "Әртүрлі ортадағы электр тогы". Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік, жартылай өткiзгiштердегi электр тогы, жартылай өткізгішті құралдар, электролит ерiтiндiлерiндегi электр тогы, электролиз заңы, газдардағы және вакуумдегi электр тогы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: "Электролиттердегі электр тогының пайда болуын зерттеу";

13) "Магнитное поле"
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; искусственные магниты; соленоид.
14) "Электромагнитная индукция"
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
15. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 11-класса:
1) "Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
2) "Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
3) "Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Лабораторная работа № 1. Определение числа витков в обмотках трансформатора.
4) "Электромагнитные волны"
Излучение и прием электромагнитных волн; радиосвязь; детекторный радиоприемник; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
5) "Волновая оптика"
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
Лабораторная работа № 2. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа № 3. Наблюдение поляризации света.
6) "Геометрическая оптика"
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; светотвод, оптические приборы.
Лабораторная работа № 4. Определение показателя преломления стекла.
7) "Атомная и квантовая физика"
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография, томография.
8) "Физика атомного ядра"
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; нуклонная модель ядра; изотопы; энергия связи нуклонов в ядре; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; критическая масса; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 5. Определение периода полураспада".

13) "Магнит өрісі". Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштердің әсері, Ампер тәжірибесі, магнит индукциясының векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозғалысы; заттардың магниттік қасиеттері; жасанды магниттер; соленоид;
14) "Электромагниттiк индукция". Магнит ағыны, электромагниттiк индукция, электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электрогенераторы;
15. 11- сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Механикалық тербелістер". Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері;
2) "Электромагниттік тербелістер". Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық;
3) "Айнымалы ток". Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау";
4) "Электромагниттік толқындар". Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
5) "Толқындық оптика". Жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау";
№ 3 Зертханалық жұмыс: "Поляризация құбылысын бақылау";
6) "Геометриялық оптика". Геометриялық оптика заңдары, жазық-параллель пластинадан шағылу, толық ішкі шағылу; оптика-талшықты тасымалдаушылар, оптикалық құралдар;
№ 4 Зертханалық жұмыс: "Шынының сыну көрсеткішін анықтау";
7) "Атомдық және кванттық физика". Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; лазерлер; голография; фотография; томография;
8) "Атом ядросының физикасы". Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
№ 5 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыырау периодын анықтау";

9) "Нанотехнология и наноматериалы.
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
10) "Космология"
Мир звезд; расстояние до звезд; переменные звезды; наша Галактика; открытие других Галактик квазары; теория Большого взрыва; красное смещение и определение расстояний до галактик; черные дыры; расширение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; жизнь и разум во Вселенной; темная материя, нейтронные звезды, сверхновые, диаграмма Герцшпрунга-Рассела.
Параграф 2. Система целей обучения
Обучающиеся должны:
Раздел
10-класс
11-класс
Кинематика
10.1.1.1 - применять кинематические уравнения при решении задач и анализировать графики движения
10.1.1.2 - приводить примеры классического закона сложения скоростей и перемещений из повседневной жизни;
10.1.1.3- определять величины, характеризующие криволинейное движение
1.2 Динамика
10.1.2.1- понимать законы Ньютона и определять равнодействующую силу
10.1.2.2 - понимать закон всемирного тяготения и описывать движение космических аппаратов
10.1.2.3- описывать изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально
1.3 Статика и гидростатика
10.1.3.1 - определять центр масс абсолютно твердого тела и объяснять различные виды равновесия
10.1.3.2- описывать закон Паскаля и его применение;
10.1.3.3- объяснять термин гидростатического давления
1.4 Законы сохранения
10.1.4.1- объяснять законы сохранения
1.5. Гидродинамика
10.1.5.1- описывать течения жидкостей и газов
10.1.5.2- определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины и учитывть точность измерений
10.1.5.3- определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2.1 Молекулярная физика
10.2.1.1 - описывать молекулярно-кинетическую теорию и модель идеального газа;
10.2.1.2 - описывать модели твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярно-кинетической теории;
10.2.1.3 - различать структуры кристаллических и некристаллических твердых веществ
2.2 Газовые законы
10.2.2.1 - применять уравнение состояния идеального газа и различать графики газовых процессов
2.3 Основы термодинамики
10.2.3.1 - объяснять смысл первого и второго законов термодинамики
10.2.3.2 - описывать принцип работы и применение теплового двигателя
2.4 Жидкие и твердые тела
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха;
10.2.4.2 - объяснять природу поверхностного натяжения и роль капиллярного явления в повседневной жизни

9) "Нанотехнология және наноматериалдар". Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелелері және дамуы; наноматериалдар;
10) "Космология". Жұлдыздар әлемі; жұлдызға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; біздің Галактика; басқа Галактикалардың ашылуы; квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау; қара құрдым; Әлемнің ұлғаюы; Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері; әлемнің моделдері; өмір және Әлем туралы ойлар; қара материя; нетронды жұлдыздар; аса жаңа жұлдыздар; Герцшпрунг-Рассел диаграммасы.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - кинематика теңдеулерін қолдану және орын ауыстыру, жылдамдық, үдеудің графиктерін талдай білу
10.1.1.2 - жылдамдықтар мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңына күнделікті өмірден мысалдар келтіру
10.1.1.3 - қисықсызықты қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтау
1.2 Динамика
10.1.2.1 - Ньютон заңдарын түсіну және теңәрекетті күшті табу
10.1.2.2 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын түсіну және ғарыш аппаратының қозғалысын сипаттау
10.1.2.3 - көкжиекке бұрыш жасай және вертикаль лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі физикалық шамалардың өзгерісін сипаттау
1.3 Статика және гидростатика
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
10.1.3.2- Паскаль заңын сипаттау және оның қолданылуы
10.1.3.3- гидростатикалық қысым терминін түсіндіру
1.4. Сақталу заңдары
10.1.4.1 - сақталу заңдарын түсіндіру
1.5 Гидродинамика
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ағыстарын сипаттау
10.1.5.2 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау және физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескереру
10.1.5.3 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2.1 Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері
10.2.1.1 - молекулалық кинетикалық теорияның негізгі қағидалары мен идеал газды сипаттау
10.2.1.2 -қатты дененің, сұйықтың, газдың модельдерін молекулалық кинетикалық теорияның негізінде сипаттау
10.2.1.3-кристалл және кристалл емес қатты заттардың құрылысын ажырату
2.2 Газ заңдары
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және газдардың процестерінің графиктерін ажырату
2.3Термодинамика негіздері
10.2.3.1 - термодинамиканың бірінші және екінші заңының мағынасын түсіндіру
10.2.3.2 - жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі мен қолданылуын сипаттау
2.4 Сұйық және қатты денелер
10.2.4.1 -ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
10.2.4.2- сұйықтың беттiк керiлу құбылысының табиғатын түсіну және қылтүтіктік құбылыстардың өмірдегі маңызы

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебной программы предмета "Биология" – развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности.
3. Задачи учебного предмета:
1) расширить значимые биологические знания и умения, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития;
2) применять законы развития и функционирования природы в качестве основы и средства для приобретения новых знаний, их дальнейшего расширения и углубления;
3) формировать в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) развивать качества инициативной личности, позволяющие свободно ориентироваться в окружающей действительности, с готовностью принимать самостоятельные решения, связанные этическими вопросами и с личным участием в социальной жизни общества и в трудовой деятельности;
5) развивать у обучающихся интеллектуальные умения, необходимые для продолжения образования и самообразования.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Биология" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Биология"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Биология" составляет:
1) в 10 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) Организмы и окружающая среда;
4) Прикладные интегрированные науки.
6. Раздел "Многообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Биология" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың заман талаптарына сай білімдері мен біліктерін дамыту; өмірдің мәнін, дамуын, оның түрлі ұйымдасу деңгейлерінде көрініс табуын түсіну; өмірдің ең басты құндылық ретіндегі маңызын түсінетін жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) табиғаттың даму заңдарын түсінуге негізделе отырып, адамның табиғаттағы рөлін анықтайтын маңызды биологиялық білімдер мен біліктер ауқымын кеңейту;
2) табиғаттың даму және тіршілігін жалғастыру заңдарын жаңа білімдерді алу, оларды ары қарай дамыту және тереңдету негізі және құралы ретінде пайдалану;
3) жүйені меңгеру барысында ғылым білім мен дүниетаным негіздерін; шығармашылық дербестік пен сын тұрғысынан ойлау қабілетін; зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру;
4) әдеп мәселелерімен және қоғамның әлеуметтік өмірі мен еңбек әрекетіне тікелей қатысумен байланысты қоршаған шынайылықта еркін бағдарлануға мүмкіндік беретін, бастамашыл тұлғаның қасиеттерін дамыту;
5) білім алушылардың білім алуды және өздігінен білім алуды жалғастыруы үшін қажетті зияткерлік біліктерді дамыту.
2-тарау. "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Биология" оқу пәнінің мазмұны
4. "Биология" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) ағза мен қоршаған орта;
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
6. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) многоообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
7. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции;
6) эволюционное развитие.
8. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) экология и влияние человека на окружающую среду;
9. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) биотехнология;
4) биомедицина и биоинформатика.
10. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 10-класса включает следующие разделы:
1) "Разнообразие живых организмов". Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические деревья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев.
2) "Питание". Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура; концентрация субстрата, фермента, ингибитора и активатора.
3) "Транспорт веществ". Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека. Кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у человека.
4) Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
5) "Дыхание". Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ). Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы. Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Цикл Кребса. Значение для биологических систем
6) "Выделение". Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи. Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ.
7) "Движение". Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (зоны, диски, саркомеры, актин, миозин и др.). Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон. Типы скелетных мышечных тканей относительно актина.
8) "Координация и регуляция". Строение нервных клеток. Мембранный потенциал. Потенциал действия. Передача импульса вдоль аксона нейрона. Рефрактерный период и его роль. Преимущества миелинизации нейронов. Сравнение миелинизированных и немиелинизированных нейронов. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини.

1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену:
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
7. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) селекция негіздері;
6) эволюциялық даму.
8. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
9. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;
3) микробиология және биотехнология;
4) биомедицина және биоинформатика.
10. 10-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Тірі ағзалардың әртүрлілігі". Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картның әр түрлі формалары. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
2) "Қоректену". Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура; субстрат концентрациясы, фермент ингибитор және активатор.
3) "Заттардың тасымалдануы". Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы.
4) Пассивті тасымалдау механизмі: қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
5) "Тыныс алу". Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметі. Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері. Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері. Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Кребс циклі және оның биологиялық маңызы.
6) "Бөліп шығару". Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі. Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы.
7) "Қозғалыс". Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин). Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлері.
8) "Координация және реттелу". Жүйке жасушаларының құрылысы. Мембраналық потенциал. Әрекет потенциалы. Нейронның аксон бойымен қозудың берілуі. Рефрактерлық кезең мен оның маңызы. Миелинденген және миелинденбеген нейрондарды салыстыру. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы.

9) "Клеточный цикл". Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза.
10) Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений. Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний. Старение. Теории о процессе старения.
11) "Закономерности наследственности и изменчивости". Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков;
Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
12) Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование, сцепленное с полом. Множественные аллели;
Решение задач.
13) Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера. Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Эпистаз. Комплиментарность. Полимерия. Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Точечные, хромосомные, геномные, ядерные и цитоплазматические мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций". Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом.
14) "Основы селекции". Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез.
15) "Эволюционное развитие". Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны. Доказательства эволюции. Способы видообразования. Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация. Этапы антропогенеза.
16) "Молекулярная биология и биохимия". Значение воды для жизни на Земле. Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Свойства и функция углеводов.
17) Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров. Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков;
Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
18) Содержание белков в биологических объектах.
Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах".

9) "Жасушалық цикл". Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер.
10) Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез. Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар. Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
11) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
12) Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тұқым қуалау. Көптік аллельділік;
Есептер шығару.
13) Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы. Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплазмалық мутациялар. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу". Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
14) "Селекция негіздері". Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
15) "Эволюциялық даму". Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Эволюцияның дәлелдемелері. Түр түзілудің тәсілдері. Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Полиплоидия және гибридизация. Антропогенез кезеңдері.
16) "Молекулалық биология және биохимия". Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.
17) Липидтердің құрылымдық компонентері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері. Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы;
Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
18) Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы;
Зертханалық жұмыс "Биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".

19) Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Структура дезоксирибонуклеиновой кислоты (первичная и вторичная цепи). Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты (РНК). Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
20) "Клеточная биология". Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны.
21) Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных.
22) "Биотехнология". Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Применение ПЦР. Значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике. Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов (ГМО). Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
23) "Биомедицина и биоинформатика". Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и т.д.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.). Биомеханика эргометрическая (оптимизация и др.). Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов". Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце".
11. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 11-класса включает следующие разделы:
1) "Питание". Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf.
Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
2) Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфоролирование. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина.
3) Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.

19) Дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) құрылысы. Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы (бірінші және екінші реттік). Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі. Репликация механизмі. Дезоксирибонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі. Рибонуклеин қышқылы (РНҚ) молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы. Рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысының ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
20) "Жасушалық биология". Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс.
21) Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері.
22) "Биотехнология". Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Полимеразды тізбекті реакцияның таксономия, медицина, криминалистикадағы маңызы. Гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
23) "Биомедицина және биоинформатика". Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика (оптимизация). Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу". Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу "Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу".
11. 11-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Қоректену". Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні.
Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
2) Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану. Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі.
3) Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы мен жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.

4) Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
5) "Транспорт веществ". Механизм транслокации веществ у растений. Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану. Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
6) "Координация и регуляция". Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена.
7) "Размножение". Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека. Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
8) "Рост и развитие". Стволовые клетки: понятие и свойства. Практическое использование. Этический аспект.
9) "Закономерности наследственности и изменчивости". Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций.
10) Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека.
11) "Биосфера, экосистема, популяция". Экологические пирамиды. Трофические уровни.
Решение экологических задач и экологических ситуаций.
12) Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга.
Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа".
13) "Экология и влияние человека на окружающую среду". Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата". Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
14) "Молекулярная биология и биохимия". Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом. Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Теория Фишера. Иммобилизация ферментов.
15) Конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов.
Действие лекарственных препаратов и ионов тяжелых металлов на активность ферментов.
16) Транскрипция. Посттранскрипционная модификация прем рибонуклеиновая кислота.
Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
17) "Клеточная биология". Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
18) "Биотехнология". Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах".

4) Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
5) "Заттардың тасымалдануы". Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі. Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы. Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі.
6) "Координация және реттелу". Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі.
7) "Көбею". Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары. Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
8) "Өсу және даму". Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
9) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері.
10) "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылын секвенирлеу.
11) "Биосфера, экожүйе, популяция". Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер.
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу.
12) Түрлердің алуан түрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы.
Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз регионы экожүйесінің жағдайын анықтау".
13) "Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері". Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу". Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
14) "Молекулярлық биология және биохимия". Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың ролі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы.
15) Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар иондарының ферменттердің белсенділігіне әсері;
16) Транскрипция. Премрибонуклеин қышқылы посттранскрипциялық модификациясы. Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
17)"Жасушалық биология". Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
18) "Биотехнология". Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері.
Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу".

19) Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий.
20) Понятие "Рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Свойства плазмид и их использование в генетическом клонировании. Понятие "клонирование". Способы клонирования организмов. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
21) "Биомедицина и биоинформатика". Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека. Общие представления об эпигенетике. Эпигенетические эффекты у человека. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании. Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.
Параграф 2. Система целей обучения
12. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения расписаны по разделам для каждого класса:
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10 класс
11 класс
1. Многообра-зие, структура и функции живых организмов
1.Многообра-зие живых организмов
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле;
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева);
10.1.1.3 - сравнивать принципы различных форм филогенетических карт (кладограммы и филогенетические дерева)
2 Питание
10.1.2.1 – объяснять воздействие различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата и ингибитора) на активность ферментов
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза;
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза;
11.1.2.4 - объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза;
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
3 Транспорт веществ
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона;
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений;

19) Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері.
20) "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдері. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы. Ағзаларды клондау тәсілдері. Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
21) "Биомедицина және биоинформатика". Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. "Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану. Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 10.1.1.1. кодында "10" - сынып, "1.1" - бірінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
13. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1.
Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылы
мы мен қызметтері
1
Тірі организмдердің әртүрлілігі
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау;
10.1.1.2 филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және (интерпретациялау) түсіндіріп беру;
10.1.1.3 әр алуан филогенетикалық карталар-дың (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштар) принциптерін салыстыру
2 Қоректену
10.1.2.1 - әр түрлі жағдайлардың ферменттер белсенділігіне әсерін түсіндіру (температура, pH, субстрат концентрациясы, ингибитор)
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын түсіндіру;
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез процестерінің ерекшеліктерін салыстыру
3 Заттардың тасымал-
дануы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миогло-бині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру;
10.1.3.2 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокация механизмін түсіндіру;

11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану;
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
4 Дыхание
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфата в аэробном и анаэробном дыхании;
10.1.4.3 - называть виды метаболизма;
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена;
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания;
10.1.4.6 - описывать цикл Кребса
5 Выделение
10.1.5.1 объяснять механизм фильтрации и образования мочи;
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона в контроле воды;
10.1.5.3 - объяснять механизм диализа
6 Движение
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц;
10.1.6.2 - устанавливать связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
7 Координа-ция и регуляция
10.1.7.1 - описывать и объяснять инициацию и трансмиссию потенциала действия в миелинизированных аксонов нейронов;
10.1.7.2 - объяснять значение рефрактерного периода и миелиновой оболочки;
10.1.7.3 - описать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини);
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии;
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов;
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
2. Размно-жение, наследственность, изменчи-вость, эволюцион-ное развитие
2.1 Размно-жение
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека;
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
2.2 Клеточный цикл
10.2.2.1 - описывать фазы митоза;
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных;
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток;
10.2.2.4 - объяснять процесс старения
3 Рост и развитие
11.2.3.1 объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
4 Законо-мерности наследственности и изменчи-вости
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости;
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования сцепленного с полом и множественный аллелизм при решении задач;
10.2.4.3 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера;
10.2.4.4-сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов;

11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру;
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдаудың әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру;
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
4
Тыныс алу
10.1.4.1 - аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру;
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4 энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау;
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату;
10.1.4.6 - Кребс циклін сипаттау
5
Бөліп шығару
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру;
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның рөлін түсіндіру;
10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру;
6
Қозғалыс
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымын түсіндіру
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
7 Координа
ция және реттелу
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонында әрекет потенциалының инициациясы мен трансмиссиясын сипаттау және түсіндіру;
10.1.7.2 - рефрактерлық кезең мен миелин қабығының маңызын түсіндіру;
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау;
11.1.7.2 - гормондардың әрекет ету механизмін түсіндіру;
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсуді тездететін) әсер ету механизмін түсіндіру
2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму
1
Көбею
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау;
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
2 Жасуша-лық цикл
10.2.2.1 - митоз фазаларын сипаттау;
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру;
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру;
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
3
Өсу және даму
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
4
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру, жыныспен тіркес-кен тұқым қуалау мен көп аллельділіктің цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану;
10.2.4.3 - кроссинговер нәтиже-сінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру;
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру;

10.2.4.5 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций;
10.2.4.6 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
11.2.4.1 - устанавливать связь мутаций с репарацией дезоксирибо-нуклеиновой кислоы, рекомбинацией дезоксирибонуклеиноой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
5 Основы селекции
10.2.5.1 изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
6 Эволюцион-ное развитие
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции;
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции
10.2.6.4 - называть способы видообразования и классифицировать основные механизмы видообразования;
10.2.6.5 - называть этапы антропогенеза
3. Орга-низмы и окружаю-щая среда
1 Биосфера, экосистема,
популяция
11.3.1.1 объяснять правила экологической пирамиды
11.3.1.2 устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем4
11.3.1.3 исследовать состояние экосистемы своего региона в полевых условиях
с использованием статистических методов анализа (t-критерий Стьюдента, c2-критерий)
2 Экология и влияние человека на окружающую среду
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата;
11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
4. Прикладные интегриро-ванные науки
1 Молеку-лярная биология и биохимия
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле;
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям
10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров;
10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков;
10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах;
10.4.1.7 - устанавливать связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и еҰ функцией
10.4.1.8 - различать строение и функции типов молекул рибонуклеиновой кислоты
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом;
11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекса;
11.4.1.3 - сравнивать конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов;
11.4.1.4 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка;
11.4.1.5 - объяснять свойства генетического кода
2
Клеточная биология
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом;

10.2.4.5 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу;
10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын сипаттау
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын табу;
11.2.4.2. - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
5
Селекция негіздері
10.2.5.1 - селекцияәдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
6 Эволюциялық даму
10.2.6.1 – тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
10.2.6.4 - түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу
10.2.6.5 - антропогенездің кезеңдерін атау
3. Ағза мен қоршаған орта
1 Биосфера, экожүйе, популяция
11.3.1.1 - экологиялық пирамида ережесін түсіндіру
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату;
11.3.1.3 - өз аймақтың экожүйесін статистика-лық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, c2-критерий) қолданып зерттеу
2
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарыа болжау;
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну
4.Қолдан-балы кіріктірілген ғылым
дар
1 Молекула
лық биология және биохимия
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу;
10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу;
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу;
10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау;
10.4.1.7 -дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату;
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру;
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплек-сінің түзілу механизмін түсіндіру;
11.4.1.3 - ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстыру;
11.4.1.4 - нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау;
11.4.1.5 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
2 Жасуша
лық биология
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоид-терінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру;

10.4.2.2 - объяснять связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
3 Биотех-нология
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии;
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксаномии, медицине и криминалистике;
10.4.3.3 - объяснять этапы генно-инженерных манипуляций;
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов (ГМО)
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований;
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии;
11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов;
11.4.3.5 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4 Биомедици-на и биоинфор-матика
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике;
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека;
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов;
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики;
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
14. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1)10-класс
Раздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молеку-лярная биология и биохимия
Значение воды для жизни на Земле
10.4.1.1 - объяснять фундаменталь-ное значение воды для жизни на Земле
Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям
Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров
10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров
Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков. Лабораторная работа №1 "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"

10.4.2.2 - жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты түсіндіру
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
3 Биотехно
логия
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызын сипаттау;
10.4.3.3- гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру;
10.4.3.4 - гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру;
11.4.3.2 - грамм "оң" және грамм "теріс" бактерияларды зерттеу;
11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.5 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
4 Биомедицина және биоинфор
матика
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолданылуын зерттеу;
10.4.4.2 - электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру;
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру;
11.4.4.3- биоинформатика-ның рөлін сипаттау
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңызын түсіндіру;
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклональды антиденелерді қолдануды түсіндіру
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Биология" пәні бойынша оқу жүктемесі үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Молекулалық биология және биохимия
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру
Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер.. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері
10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. №1 зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдай-лардың әсері (температура, pH)"

10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.5. - исследовать влияние различных условий на структуру белков
Содержание белков в биологических объектах. Лабораторная работа №2 "Определение содержания белков в биологических обьектах"
10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах
Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты. Структура дезоксирибонуклеиновой кислоты (первичная и вторичная цепи). Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты
10.4.1.7 - устанавливать связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и еҰ функцией
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты. Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота
10.4.1.8 - различать строение и функции типов рибонуклеиновой кислоты
Клеточ-ная биология
Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одно-мембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны.
10.4.2.2 - объяснять связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны
Питание
Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура; концентрация субстрата, фермента, ингибитора и активатора.
10.1.2.1 - объяснять воздействия различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата, ингибитора) на активность ферментов
2 четверть
Транс-порт веществ
Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека. Кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у человека
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона
Механизм пассивного транспорта
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
Дыхание
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтри-фосфорной кислоты
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфорной кислоты в аэробном и анаэробном дыхании
Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена
10.1.4.3 - называть виды метаболизма;
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена
Структурные компоненты митохондрий и их функции.
Цикл Кребса. Значение для биологических систем
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания

10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу
Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы.
№2 зертханалық жұмыс "Биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".
10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау
Дезоксирибонуклеин қышқылы
құрылысы мен құрылымы (бірінші және екінші реттік). Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі
10.4.1.7 -дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Рибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы
типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
Жасушалық биология
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс.
10.4.2.2 - жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты түсіндіру
Қоректену
Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар.
10.1.2.1 - ферменттер белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсерін түсіндіру
2-тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру
Пассивті тасымалдау механизмі
10.1.3.2 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
Тыныс алу
Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметі
10.1.4.1 -аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру
Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау
Митохондрияның құрылымы мен қызметтері.
Кребс циклі және оның биологиялық маңызы
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату

10.1.4.6 - описывать цикл Кребса
Выделе-ние
Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи
10.1.5.1 - объяснять механизм фильтрации и образования мочи
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона в контроле воды
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ.
10.1.5.3 - объяснять механизм трансплантации почек и диализа
3 четверть
Клеточ-ный цикл
Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза.
10.2.2.1 описывать фазы митоза
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных
Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток
Старение. Теории о процессе старения
10.2.2.4 объяснять процесс старения
Законо-мерности наслед-ственнос-ти и изменчи-вости
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Лабораторная работа №3 "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости
Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование сцепленное с полом. Множественные аллели. Решение задач
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания; наследования сцепленного с полом и множественный аллелизм при решении задач
Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
10.2.4.3 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Эпистаз. Комплиментарность. Полимерия
10.2.4.4 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов
Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Точечные, хромосомные, геномные, ядерные и цитоплазматические мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
10.2.4.5 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций
Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом
10.2.4.6 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
Эволюционное развитие. Основы селекции. Разнообразие живых организ-мов
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны

10.1.4.6 - Кребс циклін сипаттау
Бөліп шығару
Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі.
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның рөлін түсіндіру
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы.
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру
3-тоқсан
Жасушалық цикл
Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер.
10.2.2.1 - митоз фазаларын сипаттау
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру
Онкологиялық жаңа түзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылық
Тары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. №3 зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу
Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. Көптік аллельділік. Есептер шығару
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру; жыныспен тіркескен тұқым қуалау мен көп аллельділіктің цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану
Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы
10.2.4.3 - кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру
Аллельді және аллельді емес ген-дердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру
Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу"
10.2.4.5 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу
Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын сипаттау
Эволюциялық даму. Селекция негіздері.
Тірі ағзалардың көптүрлілігі
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар

10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции
Доказательства эволюции.
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции
Этапы формирования жизни на Земле
10.1.1.1 - описывать схему и этапы формирования жизни на Земле
Филогенетические древья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева)
10.1.1.3 - сравнивать принципы различных форм филогенетических карт (кладограммы и филогенетические дерева)
Способы видообразования. Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация
10.2.6.4 - называть способы видообразования и классифицировать основные механизмы видообразования
Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы
10.2.6.5 - называть этапы антропогенеза
4 четверть
Координация и регуляция
Строение нервных клеток. Мембранный потенциал. Потенциал действия. Инициация и трансмиссия потенциала действия. Передача импульса вдоль аксона нейрона
10.1.7.1 - описывать и объяснять инициацию и трансмиссию потенциала действия в миелинизированных аксонов нейронов
Рефрактерный период и его роль. Преимущества миелинизации нейронов. Сравнение миелинизированных и немиелинизированных нейронов
10.1.7.2 - объяснять значение рефрактерного периода и миелиновой оболочки
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини
10.1.7.3 - описывать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини)
Движе-ние
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (зоны, диски, саркомеры, актин, миозин)
10.1.6.1 – объяснять строение поперечнополосатых мышц
Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон. Типы скелетных мышечных тканей относительно актина
10.1.6.2 - установить связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
Биомедицина и биоин-форматика
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзо-скелетоны, робототехника). Биомеханика медицинская (протезирование). Биомеханика эргометрическая (оптимизация) Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов"

10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
Эволюцияның дәлелдемелері.
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картаның әр түрлі формалары. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
10.1.1.2 - филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және түсіндіріп беру
10.1.1.3 әр алуан филогенетикалық карталар-дың (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштар) принциптерін салыстыру
Түр түзілудің тәсілдері. Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Полиплоидия және гибридизация
10.2.6.4 - түр түзілудің тәсілдерін атау және түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
Антропогенез кезеңдері.
10.2.6.5 - антропогенездің кезеңдерін атау
4-тоқсан
Координация және реттеу
Жүйке жасушаларының құрылысы. Мембраналық потенциал. Әрекет потенциалы. Нейронның аксон бойымен қозудың берілуі
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонында әрекет потенциалының инициациясы мен трансмиссиясын сипаттау және түсіндіру
Рефрактерлық кезең мен оның маңызы. Миелинденген және миелинденбеген нейрондарды салыстыру
10.1.7.2 - рефрактерлық кезең мен миелин қабығының маңызын түсіндіру
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау
Қозғалыс
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымын түсіндіру
Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлер
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшық-тарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
Биомедицина және биоинфор
матика
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика(оптимизация). Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу"

10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике
Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце"
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
Биотех-нология
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике
Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии
10.4.3.3 объяснять этапы генно-инженерных манипуляций
Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
2) 11-класс
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молеку-лярная биология и биохимия
Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом
Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Теория Фишера. Иммобилизация ферментов.
11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекса
Конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов. Регулирование активности ферментов. Действие лекарственных препаратов и ионов тяжелых металлов на активность ферментов.
11.4.1.3 - сравнивать конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов
Транскрипция. Посттранскрипционная модификация прем рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции
11.4.1.4 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка
Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость
11.4.1.5 - объяснять свойства генетического кода
Питание
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf. Лабораторная работа №1 "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта
Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфоролирование

10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолданылуын зерттеу
Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу " Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу"
10.4.4.2 - электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
Биотехнология
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері
10.4.3.1 биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Полимеразды тізбекті реакцияның таксономия, медицина, криминалистикадағы маңызы
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада және криминалистикадағы маңызын сипаттау
Гендік -инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы
10.4.3.3- гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру
Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
10.4.3.4 - гендік модификация-ланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
2) 11-сынып
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Молеку
лярлық биология және биохимия
Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы.
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру
Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар иондарының ферменттердің белсенділігіне әсері.
11.4.1.3 - ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстыру
Транскрипция. Премрибонуклеин қышқылы посттранскрипциялық модификациясы.
11.4.1.4 - нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау
Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы
11.4.1.5 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
Қоректену
Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Rf мәні.
№1 зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу"
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату
Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану

11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза
Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
11.1.2.4 - объяснить лимитирующие факторы фотосинтеза
Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
Транс
порт веществ
Механизм транслокации веществ у растений.
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений
Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение.
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ
Типы транспорта веществ через клеточную мембрану.
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану
Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
2 четверть
Координация и регуля-ция
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии.
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии
Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки- мишени на примере инсулина и эстрогена
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина.
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
Размно-жение
Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека
Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
Рост и развитие
Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация).
Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект
11.2.3.1 - объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
Законо-мерности наследственности и изменчи-вости
Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций
11.2.4.1 - найти связь мутаций с репарацией дезоксирибонук-леиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты
Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека.

11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар.
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын түсіндіру
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру
Заттардың тасымал
дануы
Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокациясы механизмін түсіндіру
Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру
Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалының әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру
Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
2-тоқсан
Координация және реттелу
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы.
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау
Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі
11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру
Өсіргіш заттар. Ауксин мен гибериллиннің әсері.
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін түсіндіру
Көбею
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау
Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
Өсу және даму
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
Тұқым
Қуалаушылықпенөзгергіштік
заңдылықтары
Дезоксирибонуклеинқышқылыныңкездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеинқышқылы
репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы
репликациясы арасындағы байланысын табу
"Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық ДНҚ-ын секвенирлеу.

11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
3 четверть
Клеточ-ная биология
Определение основных компонентов клеток. Лабораторная работа №2 "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
Биотех-нология
Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация. Лабораторная работа №3 "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах"
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований
Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий.
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии
Понятие "Рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновая кислота. Свойства плазмид и их использование в генетическом клонировании. Понятие "клонирование"
11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот
Способы клонирования организмов
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности
11.4.3.5 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
Биомедицина и биоин-форма-тика
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Понятие "Эпигенетика". Общие представления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека.
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики
Метод экстракорпоральное оплодотворение и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
4 четверть
Биосфера, экосистема,
популяция
Экологические пирамиды. Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях". Решение экологических задач и экологических ситуаций

11.2.4.2 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
3-тоқсан
Жасуша
лық биология
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. №2 зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау"
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
Биотехнология
Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. №3 зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу"
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру
Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері.
11.4.3.2 -грамм оң және грамм теріс бактерияларды салыстыру
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы
алу тәсілдері.
Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы
11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы
алу тәсілдерін түсіндіру
Ағзаларды клондау тәсілдері
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру
Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы
11.4.3.5 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
Биомеди
цина және биоинформатика
Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру
Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар.
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру
"Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану.
11.4.4.3 - биоинформатиканың ролін сипаттау
Экстракорпоральды ұрықтандыру
әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың
этикалық аспектілері
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңызын түсіндіру
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру
4-тоқсан
Биосфера, экожүйе,
популяция
Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер. Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу

11.3.1.1 объяснять правила экологической пирамиды;
Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных.
11.3.1.2 - устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы. Лабораторная работа №4 "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа"
11.3.1.3 - исследовать состояние экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа (t-c2критерий Стьюдента, c2-критерий)
Экология и влияние человека на окружающую среду
Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата"
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата
Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения
11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
Глава 3 Организация содержания учебного предмета "Биология" (с сокращением учебной нагрузки) Параграф 1 Содержание учебного предмета "Биология"
16. Объем учебной нагрузки по предмету "Биология" (с сокращением учебной нагрузки) составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) Организмы и окружающая среда;
4) Прикладные интегрированные науки.
18. Раздел "Разнообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) многоообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
19. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции;
6) эволюционное развитие.
20. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) экология и влияние человека на окружающую среду;

11.3.1.1 - экологиялық пирамида ережесін түсіндіру
Түрлердің алуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы.
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату
Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. №4 зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз регионы экожүйесінің жағдайын анықтау"
11.3.1.3 - өз аймақтың экожүйесін статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, c2-критерий) қолданып зерттеу
Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу"
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау
Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну.
3-тарау "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен) 1-параграф. "Биология" оқу пәнінің мазмұны (төмендетілген оқу жүктемесімен)
16. "Биология" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі (төмендетілген оқу жүктемесімен):
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) ағза мен қоршаған орта;
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
18. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену:
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
19. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) селекция негіздері;
6) эволюциялық даму.
20. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.

21. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) биотехнология;
4) биомедицина и биоинформатика.
22. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 10-класса включает следующие разделы:
1) "Разнообразие живых организмов". Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев.
2) "Питание". Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура;
3) "Транспорт веществ". Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека.
4) Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
5) "Дыхание". Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ). Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы. Виды метаболизма. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания. Цикл Кребса. Электронно-транспортная цепь. Значение для биологических систем.
6) "Выделение". Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи. Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки.
7) "Движение". Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (зоны, диски, саркомеры, актин, миозин и др.). Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон. Типы скелетных мышечных тканей относительно актина.
8) "Координация и регуляция". Строение нервных клеток. Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи на примере холинергического синапса.
9) "Клеточный цикл". Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза;
Лабораторная работа "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука".
10) Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений. Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний. Старение. Теории о процессе старения.

21. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;
3) микробиология және биотехнология;
4) биомедицина және биоинформатика.
22. 10-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Тірі ағзалардың әртүрлілігі". Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картаның әр түрлі формалары. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
2) "Қоректену". Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура;
3) "Заттардың тасымалдануы". Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі.
4) Пассивті тасымалдау механизмі: қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
5) "Тыныс алу". Аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметі. Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері. Метаболизм түрлері. Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы. Кребс циклі. Электрондық-тасымалдау тізбегі. Биологиялық жүйелер үшін маңызы.
6) "Бөліп шығару". Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі. Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплан-тациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
7) "Қозғалыс". Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин). Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлері.
8) "Координация және реттеу". Жүйке жасушаларының құрылысы. Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы. Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс.
9) "Жасушалық цикл". Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер.
Зертханалық жұмыс "Пияз тамыры ұшындағы жасушалардан митоздың белсенділік деңгейін анықтау".
10) Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез. Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар. Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.

11) "Закономерности наследственности и изменчивости". Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков;
Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
13) Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера. Эпистаз. Комплиментарность. Полимерия. Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Точечные, хромосомные, геномные, ядерные и цитоплазматические мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций". Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом.
14) "Основы селекции". Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез.
15) "Эволюционное развитие". Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны. Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические. Эмбриологические. Палеонтологические. Биогеографические. Биохимические. Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы.
16) "Молекулярная биология и биохимия". Значение воды для жизни на Земле. Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Свойства и функция углеводов.
17) Структурные компоненты липидов. Состав функции жиров. Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
18) Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Структура дезоксирибонуклеиновой кислоты (первичная и вторичная цепи). Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты (РНК). Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
19) "Клеточная биология". Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкокристаллическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола.
Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток".

11) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
13) Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплазмалық мутациялар. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу". Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
14) "Селекция негіздері". Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
15) "Эволюциялық даму". Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық. Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар.
16) "Молекулалық биология және биохимия". Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.
17) Липидтердің құрылымдық компонентері. Майлардың құрамы мен қызметтері. Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы;
Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
18) Дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) құрылысы. Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі. Репликация механизмі. Дезоксирибонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі. Рибонуклеин қышқылы (РНҚ) молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы.
19) "Жасушалық биология". Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық кристалды моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі.
Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әр түрлі жағдайлардың әсері".

20) Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных.
21) "Биотехнология". Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Применение ПЦР. Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании ДНК, мутагенезе. Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов (ГМО). Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
22) "Биомедицина и биоинформатика". Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и т.д.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.). Биомеханика эргометрическая (оптимизация и др.). Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов". Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце".
23. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 11-класса включает следующие разделы:
1) "Питание". Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf.
Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
2) Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина.
3) Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".
4) Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
5) "Транспорт веществ". Механизм транслокации веществ у растений. Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану. Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
6) "Координация и регуляция". Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Основные компоненты системы управления. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы. Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена. Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение.

20) Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері.
21) "Биотехнология". Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылы секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы. Гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
22) "Биомедицина және биоинформатика". Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика (оптимизация). Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу". Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу "Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу".
23. 11-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Қоректену". Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні.
Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
2) Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану. Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі.
3) Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы мен жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".
4) Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
5) "Заттардың тасымалдануы". Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі. Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы. Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі.
6) "Координация және реттелу". Биологиядағы басқару жүйесі. Биологиядағы "Басқару жүйесі" ұғымы. Басқару жүйесінің негізгі компоненттері. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі. Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі. Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі.

7) "Размножение". Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека. Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
8) "Рост и развитие". Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация). Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект.
9) "Закономерности наследственности и изменчивости". Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций.
10) Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта.
11) "Биосфера, экосистема, популяция". Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях".
Решение экологических задач и экологических ситуаций.
12) Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.
13) "Экология и влияние человека на окружающую среду". Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата". Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
14) "Молекулярная биология и биохимия". Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом.
15) Транскрипция. Посттранскрипционная модификация пре-м рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции. Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
16) "Клеточная биология". Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
17) "Биотехнология". Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация.
Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах".
18) Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Представители.
Лабораторная работа "Окрашивание бактерий по Граму".
19) Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантной дезоксирибонуклеиновой кислоты. Свойства плазмид и их использование в генетическом клонировании. Понятие "клонирование". Способы клонирования организмов. Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.

7) "Көбею". Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары. Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
8) "Өсу және даму". Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
9) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері.
10) "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.
11) "Биосфера, экожүйе, популяция". Трофикалық деңгейлер. Қарым-қатынас түрлері. Модельдеу "Қоректік тізбектерде энергияның тасымалдануының сызбасын құрастыру".
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу жолдары.
12) Түрлердің алуан түрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы;
13) "Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері". Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу". Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
14) "Молекулярлық биология және биохимия". Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі.
15) Транскрипция. Пре-м рибонуклеин қышқылы посттранскрипциялық модификациясы. Трансляцияның кезеңдері. Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
16) "Жасушалық биология". Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
17) "Биотехнология". Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. Қоректік орталардың түрлері және оларды әзірлеу. Қоректік орталарға себу тәсілдері мен техникасы. Инкубация.
Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу".
18) Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. Өкілдері.
Зертханалық жұмыс "Бактерияларды Грамм әдісі бойынша бояу".
19) "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылыалу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы. Ағзаларды клондау тәсілдері. "Микроклоналды көбею" ұғымы. Өсімдіктерді микроклоналды көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы. Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.

20) "Биомедицина и биоинформатика". Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека. Понятие "Эпигенетика". Общие представления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека. Эпигенетика и эпигеномика. Метилирование дезоксирибонуклеиновой кислоты. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании. Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.
Глава 5. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
24. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
25. Система целей обучения расписаны по разделам для каждого класса:
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10 класс
11 класс
1. Многообразие, структура и функции живых организмов
1 Разнообразие живых организмов
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле;
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева);
2 Питание
10.1.2.1 - исследовать воздействие различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата и ингибитора) на активность ферментов
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой и темной фазах фотосинтеза;
11.1.2.3 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза;
11.1.2.4 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
3 Транспорт веществ
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона;
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений;
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану;
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
4 Дыхание
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);

20) "Биомедицина және биоинформатика". Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері. "Эпигенетика" ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика. дезоксирибонуклеин қышқылының метилденуі. "Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану. Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
24. Бағдарламада оқу мақсаттарын пайдаланудың қарапайымдылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандарды – бөлім мен бөлімді, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, кодтауда 10.1.1.1 "10" – сынып, "1.1" – бөлім және кіші бөлім, "1" – оқу мақсатын нөмірлеу.
25. Оқу мақсаттары жүйесі әр сынып үшін бөлімдер бойынша боялған:
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылы мы мен қызметтері
1.1 Тірі организмдердің әртүрлілігі
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау;
10.1.1.2 филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және (интерпретациялау) түсіндіріп беру;
1.2 Қоректену
10.1.2.1 - әр түрлі жағдайлардың (температура, pH, субстрат пен ингибитор концентрациясы) ферменттер белсенділігіне әсерін зерттеу
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық және қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру;
11.1.2.4 - фотосинтез және хемосинтез процестерінің ерекшеліктерін салыстыру
1.3 Заттардың тасымалдануы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миогло-бині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру;
10.1.3.2 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокация механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру;
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдаудың әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру;
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
1.4 Тыныс алу
10.1.4.1 - аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметтерін сипаттау;

10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфата в аэробном и анаэробном дыхании;
10.1.4.3 - называть виды метаболизма;
10.1.4.4 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания;
10.1.4.5 - описывать цикл Кребса
5 Выделение
10.1.5.1 объяснять механизм фильтрации и образования мочи;
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в контроле воды;
10.1.5.3 - объяснять механизм диализа;
10.1.5.4 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
6 Движение
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц;
10.1.6.2 - описывать общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
7 Координация и регуляция
10.1.7.1 - описывать миелинизированные аксоны нейронов;
10.1.7.2 - изучать строение и функции спинного и головного мозга;
10.1.7.3 - описать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини);
10.1.7.4 - устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии;
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов;
2. Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
1 Размножение
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека;
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
2 Клеточный цикл
10.2.2.1 - исследовать фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов;
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных;
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток;
10.2.2.4 - объяснять процесс старения
3 Рост и развитие
11.2.3.1 объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
4 Закономерности наследственности и изменчивости
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости;
10.2.4.2 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера;
10.2.4.3 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций;
10.2.4.4 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
11.2.4.1 - описывать связь мутаций с репарацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиноой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
5 Основы селекции
10.2.5.1 изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
6 Эволюционное развитие

10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру;
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату;
10.1.4.5 - Кребс циклін сипаттау
1.5 Бөліп шығару
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру;
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) рөлін түсіндіру;
10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру;
10.1.5.4 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
1.6 Қозғалыс
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттеу;
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін сипаттау
1.7 Координа-ция және реттеу
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонын сипаттау
10.1.7.2 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу;
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау;
10.1.7.4 - холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау;
11.1.7.2 - гормондардың әрекет ету механизмін түсіндіру
2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму
2.1 Көбею
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау;
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
2.2 Жасуша-лық цикл
10.2.2.1 - дайын микропрепараттар көмегімен митоз фазаларын зерттеу;
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру;
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру;
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
2.3 Өсу және даму
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
2.4 Тұқым қуалаушы-лық пен өзгергіштік заңдылық-тары
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10.2.4.2 - кроссинговер нәтиже-сінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру;
10.2.4.3 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу;
10.2.4.4 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын сипаттау;
11.2.4.2 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
2.5 Селекция негіздері
10.2.5.1 - селекцияәдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
2.6 Эволюциялық даму

10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции;
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции; видообразования;
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
3. Организмы и окружающая среда
1 Биосфера, экосистема, популяция
11.3.1.1 создавать схемы трофических уровней в экосистемах;
11.3.1.2 устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем
11.3.1.3 описывать состояния экосистемы своего региона
2 Экология и влияние человека на окружающую среду
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата;
11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
4. Прикладные интегрированные науки
1 Молекулярная биология и биохимия
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле;
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по составу и функциям;
10.4.1.3 - описывать функции жиров;
10.4.1.4 - описывать белки по их составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков;
10.4.1.6 - объяснять связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и ее функцией;
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе правил Чаргаффа;
10.4.1.8 - различать строение и функции типов молекул рибонуклеиновой кислоты;
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом;
11.4.1.2 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка;
11.4.1.3- объяснять свойства генетического кода
2 Клеточная биология
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки;
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкокристаллическую модель;
10.4.2.3 - сравнивать особенности структуры и функции клеток прокариот и эукариот
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий;
3 Биотехнология
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии;
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксонамии, медицине и криминалистике;
10.4.3.3 - объяснять этапы генно-инженерных манипуляций;
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов (ГМО)
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований;
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии;

10.2.6.1 – тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау механизмдерін жіктеу
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
3. Ағза мен қоршаған орта
3.1 Биосфера, экожүйе, популяция
11.3.1.1 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру;
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату;
11.3.1.3 - жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін сипаттау
3.2 Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарыа болжау;
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну
4.Қолдан-балы кіріктірілген ғылым дар
4.1 Молекула лық биология және биохимия
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
10.4.1.2 - көмірсуларды құрамы және қызметтері бойынша сипаттау;
10.4.1.3 - майлардың құрамы мен қызметтерін сипаттау;
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрамы, атқаратын қызметтері бойынша сиптаттау;
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәр-уыздар құрылымына әсерін зерттеу;
10.4.1.6 -дезоксирибонуклеин қышқылықұрылымы мен қызметі арасындағы байланысты түсіндіру;
10.4.1.7 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау;
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы (РНҚ) типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру;
11.4.1.2- нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау;
11.4.1.3 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
4.2 Жасуша лық биология
10.4.2.1 - жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдала-нып, жасуша мембранасының құры-лымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату;
10.4.2.3 - прокариот және эукариот жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау;
4.3 Биотехно логия
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызын сипаттау;
10.4.3.3- гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру;
10.4.3.4 - гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру;
11.4.3.2 - грамм "оң" және грамм "теріс" бактерияларды зерттеу;

11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов;
11.4.3.5 - описывать методы микроклонального размножения растений;
11.4.3.6 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4 Биомедицина и биоинформатика
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике;
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека;
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов;
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики;
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
26. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
27. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
1)10-класс
Раздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Значение воды для жизни на Земле
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле
Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Свойства и функция углеводов
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по составу и функциям
Структурные компоненты липидов. Состав и функции жиров
10.4.1.3 - описывать функции жиров
Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Денатурация и ренатурация белков. Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"
10.4.1.4 - описывать белки составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков
Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты. Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты
10.4.1.6- объяснять связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и ее функцией
Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа

11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.5 - өсімдіктердің микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау;
11.4.3.6 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
4.4 Биомедицина және биоинфор матика
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу;
10.4.4.2 - электрокардиограм-маны қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру;
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру;
11.4.4.3- биоинформатика-ның рөлін сипаттау
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКО) әдісінің маңызын түсіндіру;
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклональды антиденелерді қолдануды түсіндіру
26. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
27. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады (төмендетілген оқу жүктемесімен).
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
Молекулалық биология және биохимия
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру
Көмірсуларды жіктеу: моносаха-ридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері
10.4.1.2 - көмірсуларды құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың құрамы мен қызметтері
10.4.1.3 - майлардың құрамы мен қызметтерін сипаттау
Нәруыздарды құрамы (жай, күрде-лі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдай-лардың әсері (температура, pH) "
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу
Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылысы. Дезоксирибо-нуклеин қышқылымолекуласының қызметі
10.4.1.6 -дезоксирибонуклеин қышқылықұрылымы мен қызметі арасындағы байланысты түсіндіру
Репликация механизмі. Дезоксири-бонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі

10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе правил Чаргаффа
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты. Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота
10.4.1.8 - различать строение и функции типов рибонуклеиновой кислоты
Клеточная биология
Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одно-мембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкокристаллическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола. Лабораторная работа "Влияние раз-личных факторов на мембрану клеток"
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкокристаллическую модель
Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных
10.4.2.3 - сравнивать особенности структуры и функции клеток прокариот и эукариот
Питание
Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура; концентрация субстрата, фермента, ингибитора и активатора.
10.1.2.1 - исследовать воздействия различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата, ингибитора) на активность ферментов
2 четверть
Транспорт веществ
Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека. Кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у человека
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона
Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
Дыхание
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ)
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфорной кислоты в аэробном и анаэробном дыхании
Виды метаболизма.
10.1.4.3 - называть виды метаболизма
Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
10.1.4.4 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
Цикл Кребса. Электронно-транспортная цепь. Значение для биологических систем

10.4.1.7 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау
Рибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
Жасушалық биология
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары. Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері
10.4.2.1 - жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық кристалды моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипид-тердің, холестеролдың қызметі. Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әр түрлі жағдайлардың әсері"
10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері
10.4.2.3 - прокариот және эукариот жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру
Қоректену
Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура; субстрат, ингибитор және активатор.
10.1.2.1 - әр түрлі жағдайлардың (температура, pH, субстрат пен ингибитор концентрациясы
2-тоқсан
Заттардың тасымалда Нуы
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қыз-меті. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру
Пассивті тасымалдау механизмі: қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
Тыныс алу
Аденозинүшфосфаттың (АТФ)құрылысы мен қызметі
10.1.4.1-аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру
Метаболизм түрлері.
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау
Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құры-лымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы
10.1.4.4 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты сипаттау
Кребс циклі. Электрондық-тасымалдау тізбегі. Биологиялық жүйелер үшін маңызы

10.1.4.5 - описывать цикл Кребса
Выделение
Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи
10.1.5.1 - объяснять механизм фильтрации и образования мочи
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в контроле воды
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ
10.1.5.3 - объяснять механизм диализа
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки
10.1.5.4 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
3 четверть
Клеточный цикл
Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза. Лабораторная работа "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука"
10.2.2.1 - исследовать фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных
Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток
Старение. Теории о процессе старения
10.2.2.4 объяснять процесс старения
Закономерности наследственности и изменчивости
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости
Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
10.2.4.2 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
10.2.4.3 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций
Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом
10.2.4.4 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
Эволюционное развитие. Основы селекции. Разнообразие живых организмов
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны

10.1.4.5 - Кребс циклін сипаттау
Бөліп шығару
Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі.
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектісі. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның рөлін түсіндіру
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ
10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплан-тациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері
10.1.5.4 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
3-тоқсан
Жасушалық цикл
Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер. Зертханалық жұмыс "Пияз тамыры ұшындағы жасушалардан митоздың белсенділік деңгейін анықтау"
10.2.2.1 - дайын микропрепараттар көмегімен митоз фазаларын зерттеу
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру
Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылық Тары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу
Тұқымқуалаушылықтың хромосо-малық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы
10.2.4.2 - кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру
Хуго де Фризадің мутация теория-сы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплаз-малық мутациялар. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу"
10.2.4.3 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу
Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
10.2.4.4 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (ауто-сомдық және жыныстық) сипаттау
Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі ағзалардың көптүрлілігі
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар

10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции
Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические. Эмбриологические. Палеонтологические. Биогеографические. Биохимические.
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции
Этапы формирования жизни на Земле
10.1.1.1 - описывать схему и этапы формирования жизни на Земле
Филогенетические деревья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева)
Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
4 четверть
Координация и регуляция
Строение нервных клеток.
10.1.7.1 - описывать и объяснять аксоны нейронов
Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга
10.1.7.2 - изучать строение и функции спинного и головного мозга
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини
10.1.7.3 - описывать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини)
Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса.
10.1.7.4 - устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса
Движение
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани.
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц
Общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон.
10.1.6.2 - описывать общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
Биомедицина и биоинформатика
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзо-скелетоны, робототехника). Биомеханика медицинская (протезирование). Биомеханика эргометрическая (оптимизация)
10.4.4.1 - изучать применение биомеханики в робототехнике
Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце"

10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картның әр түрлі формалары.
10.1.1.2 - филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және түсіндіріп беру
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
4-тоқсан
Координация және реттеу
Жүйке жасушаларының құрылысы.
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонын сипаттау
Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен
10.1.7.2 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау
Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс.
10.1.7.4 - холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Қозғалыс
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин)
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттеу
Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттері. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлер
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшық-тарының ортақ қасиеттерін сипаттау
Биомедицина және биоинфор матика
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика(оптимизация). Модельдеу Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу"
10.4.4.1-биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу
Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамды-ғы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардио-графия, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу "Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу"

10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
Биотехнология
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции
Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии
10.4.3.3 объяснять этапы генно-инженерных манипуляций
Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
2) 11-класс
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом
Транскрипция. Посттранскрипционная модификация прем рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции
11.4.1.2 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка
Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость
11.4.1.3 - объяснять свойства генетического кода
Питание
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf. Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта
Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой и темновой фазах фотосинтеза
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура. Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".
11.1.2.3 - объяснить лимитирующие факторы фотосинтеза
Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза
11.1.2.4 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
Транспорт веществ
Механизм транслокации веществ у растений.

10.4.4.2- электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
Биотехноло гия
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері
10.4.3.1 биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагности-калауда, әкелікті негіздеуде, тұлға-ларды дербестендіру медицинасын-да, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылысеквенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада мен криминалистикада және, маңызын сипаттау
Гендік -инженериялық манипуля-циялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы
10.4.3.3 - гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру
Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары
10.4.3.4-гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
2) 11-сынып
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Молеку лярлық биология және биохимия
Антиденелердің құрылысы мен құры-лымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Транскрипция. Премрибонуклеин қышқылыпосттранскрипциялық модификациясы. Трансляцияның кезеңдері
11.4.1.2 - нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау
Генетикалық кодтың қасиеттері.
11.4.1.3 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
Қоректену
Хлоропластың құрылымдық компо-ненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні. Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу"
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату
Фотосинтездің жарық және қараңғы кезеңі. Кальвин циклы.
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық және қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы мен жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура. Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу"
11.1.2.3 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру
11.1.2.4- фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру
Заттардың тасымал дануы
Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі

11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений
Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение.
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ
Типы транспорта веществ через клеточную мембрану.
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану
Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
2 четверть
Координация и регуляция
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Основные компоненты системы управления.
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии
Null Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки- мишени на примере инсулина и эстрогена
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина.
11.1.7.3 - объяснять действие стимуляторов на рост растений
Размножение
Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека
Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
Рост и развитие
Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация). Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические.
Практическое использование. Этический аспект.
11.2.3.1 - объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
Закономерности наследственности и изменчивости
Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций
11.2.4.1 –описывать связь мутаций с репарацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты
Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта
11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
3 четверть
Клеточная биология
Определение основных компонентов клеток. Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
Биотехнология
Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация. Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах"

11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокациясы механизмін түсіндіру
Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру
Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалының әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру
Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
2-тоқсан
Координация және реттелу
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Басқару жүйесінің негізгі компоненттері. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау
Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі
11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру
Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі.
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін түсіндіру
Көбею
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау
Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
Өсу және даму
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
Тұқым Қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеинқышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын сипаттау
"Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық ДНҚ-ін секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы
11.2.4.2 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
3-тоқсан
Жасуша лық биология
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау"
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
Биотехнология
Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. Қоректік орталардың түрлері және оларды әзірлеу. Қоректік орталарға себу тәсілдері мен техникасы. Инкубация. Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу"

11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований
Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Представители. Лабораторная работа "Окрашивание бактерий по Граму"
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии
Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновая кислота.
11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот
Способы клонирования организмов
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов
Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение
11.4.3.5 - описывать методы микроклонального размножения растений
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности
11.4.3.6 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
Биомедицина и биоинформа-тика
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Понятие "Эпигенетика". Общие представления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека. Эпигенетика и эпигеномика.
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики
Метод экстракорпоральное оплодотворение и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
4 четверть
Биосфера, экосистема, популяция
Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях". Решение экологических задач и экологических ситуаций
11.3.1.1 - создавать схемы трофических уровней в экосистемах
Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных.
11.3.1.2 - устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.

11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру
Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. Өкілдері. Зертханалық жұмыс №6 "Бактерияларды Грамм әдісі бойынша бояу"
11.4.3.2 -грамм оң және грамм теріс бактерияларды зерттеу
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы
11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы алу тәсілдерін түсіндіру
Ағзаларды клондау тәсілдері
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру
"Микроклоналды көбею" ұғымы. Өсімдіктерді микроклоналды көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы
11.4.3.5 - өсімдіктерді микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау
Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы
11.4.3.6 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
Биомеди цина және биоинформатика
Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру
"Эпигенетика" ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика. дезоксирибонуклеин қышқылың метилденуі.
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру
"Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану.
11.4.4.3 - биоинформатиканың ролін сипаттау
Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңызын түсіндіру
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру
4-тоқсан
Биосфера, экожүйе, Популяция Түрлердің алуантүрлілігі
Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер. Қарым-қатынас түрлері. Модельдеу "Қоректік тізбектерде энергияның тасымалдануының сызбасын құрастыру". Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу
11.3.1.1 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру
Түрлердің алуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату
Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлі-лігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы.

3) Механизм пассивного транспорта: простая диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия. Механизм активного транспорта.
4) "Дыхание". Строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ). Синтез аденозинтрифосфата: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы. Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания.
5) "Выделение". Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки.
6) "Движение". Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (саркомеры, актин, миозин и др.). Механизм сокращения мышечного волокна. Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон.
7) "Координация и регуляция". Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини.
8) "Клеточный цикл". Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений. Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний. Старение. Теории о процессе старения.
9) "Закономерности наследственности и изменчивости". Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков.
Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
10) Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование, сцепленное с полом.
Решение задач.
11) Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера. Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Комплиментарность. Полимерия. Множественный аллелизм. Спонтанные и индуцированные мутации. Генные, хромосомные, геномные, мутации. Моделирование "Составление кариограммы человека. Изучение геномных мутаций". Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом.
12) "Основы селекции". Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез.

3) Пассивті тасымалдау механизмі: қарапайым диффузия, жеңілдетілген диффузия. Белсенді тасымалдың механизмі.
4) "Тыныс алу". Аденозинтүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметі. Аденозинтүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері. Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері. Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы.
5) "Бөліп шығару". Су мөлшерінің реттелуі. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
6) "Қозғалыс". Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (саркомерлер, актин, миозин т.б.). Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы.
7) "Координация және реттеу". Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы.
8) "Жасушалық цикл" Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез. Ісіктің пайда болуы. Обыр алды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар. Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
9) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10) Белгілердің тұқым қуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тқұым қуалау.
Есептер шығару.
11) Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы. Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Көптік аллельділік. Комплиментарлық. Полимерия. Кенеттен және индуцияланған мутация. Гендік, хромосомалық, геномдық мутациялар. Модельдеу "Адам кариограммасын құру. Геномдық мутацияны оқып білу". Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
12) "Селекция негіздері". Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.

13) "Эволюционное развитие". Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны. Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические, эмбриологические, молеукулярно-генетические, палеонтологические, биогеографические и биохимические доказательства. Полиплоидия и гибридизация. Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы.
14) "Молекулярная биология и биохимия". Значение воды для жизни на Земле. Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов. Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров. Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков.
Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
15) Содержание белков в биологических объектах.
Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах".
16) Процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты (РНК). Матричная (информационной) рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
17) "Клеточная биология". Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкостно-мозаическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола.
Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток".
18) "Биотехнология". Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Значение генной инженерии. Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеиновой кислоты, мутагенезе. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов (ГМО). Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.

13) "Эволюциялық даму". Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Эволюцияның дәлелдемелері: молекулалық-генетикалық, салыстырмалы-анатомиялық, эмбриологиялық, палеонтологиялық, биогеографиялық, биохимиялық дәлеледемелер. Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар.
14) "Молекулалық биология және биохимия". Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері. Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері. Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы.
Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
15) Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы.
Зертханалық жұмыс "биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".
16) Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі. Репликация механизмі. Дезоксирибонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі. Рибонуклеин қышқылы (РНҚ) молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы. Рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысының ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
17) "Жасушалық биология". Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық-мозаикалық моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі.
Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әртүрлі жағдайлардың әсері".
18) "Биотехнология" Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Полимеразды тізбекті реакцияны (ПТР) қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылы секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы. Гендік -инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.

19) "Биомедицина и биоинформатика". Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелеты, робототехника и др.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.). Биомеханика эргометрическая (оптимизация и др.). Механизм автоматии сердца. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение.
11. Базовое содержание учебного предмета биологии для 11 класса включает следующие разделы:
1) "Питание". Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза.
Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
2) Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина. Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".
3) Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
4) "Транспорт веществ". Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану. Механизм активного транспорта на примере натрий - калиевого насоса. Водный потенциал.
Лабораторная работа "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей".
5) "Координация и регуляция". Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы. Механизм действия гормонов на клетки-мишени на примере инсулина и эстрогена. Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина.
Лабораторная работа "Воздействие ауксина на рост корня".
6) "Размножение". Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
7) "Рост и развитие". Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация). Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект.
8) "Закономерности наследственности и изменчивости". Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Ошибки генетических процессов: репликаций и рекомбинаций. Международный проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта.

19) "Биомедицина и биоинформатика". Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника т.б.). Медициналық биомеханика (протездеу т.б. Эргометриялық биомеханика (оптимизация т.б.) Жүрек автоматиясының механизмі. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы.
11. 11-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Қоректену". Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері.
Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
2) Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану. Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі. Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы немесе жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".
3) Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
4) "Заттардың тасымалдануы". Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы. Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері. Натрий-калий сорғысы белсенді тасымал механизмінің мысалы ретінде. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі. Су потенциалы.
Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау".
5) "Координация және реттеу". Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі. Гормондардың әсер ету механизмі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі. Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. Ауксин әсері.
Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі".
6) "Көбею". Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
7) "Өсу және даму". Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
8) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. генетикалық үдеріс қателері: репликация және рекомбинауия. Халықаралық "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық езоксирибонуклеин қышқылынын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.

9) "Биосфера, экосистема, популяция". Взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.
Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа".
10) "Экология и влияние человека на окружающую среду". Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата". Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
11) "Молекулярная биология и биохимия". Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом. Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Иммобилизация ферментов.
Лабораторная работа "Исследование влияния иммобилизаций ферментов на их активность".
12) Транскрипция. Этапы трансляции. Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
13) "Клеточная биология". Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
14) Расчет линейного увеличения органелл. Различие между разрешением и увеличением оптического и электронного микроскопов.
15) "Биотехнология". Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантной дезоксирибонуклеиновой кислоты. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Понятие "клонирование". Способы клонирования организмов. Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
16) "Биомедицина и биоинформатика". Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании. Метод экстракорпорального оплодотворения (ЭКО) и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.

9) "Биосфера, экожүйе, популяция". Түрлердің биоалуантүрлілігі мен экожүйенің тұрақтылығынң арасындағы бпйланыс. Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы.
Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз аймағының экожүйесінің жағдайын анықтау".
10) "Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері". Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "климаттың ғаламдық жылынуының компьютерлік моделі". Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
11) "Молекулалық биология және биохимия". Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесу механизмі. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың рөлі. Ферменттердің иммобилизациясы;
Зертханалық жұмыс "Иммобилизациялаудың ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу".
12) Транскрипция. Трансляцияның кезеңдері. Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
13) "Жасушалық биология". Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
14) Органелдердің сызықтық ұлғаюын есептеу. Оптикалық және электронды микроскоптардың үлкейту және айқындау мүмкіндіктері арасындағы айырмашылықтар.
15) "Биотехнология". Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. "Клондау" ұғымы. Ағзаларды клондау тәсілдері. "Микроклондау арқылы көбейту" ұғымы. Микроклондау арқылы көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы. Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
16) "Биомедицина және биоинформатика". Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері. "Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану. Экстрокорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісі және оның маңызы. Экстрокорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.

Параграф 2. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса.
Раздел
Подраздел
Цели обучения
1. Многообра-зие, структура и функции живых организмов
1.1 Разнообразие живых организмов
10 класс
11 класс
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле;
10.1.1.2 - сравнивать кладограммы и филогенетические дерева
1.2 Питание
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза;
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза;
11.1.2.4 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза;
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
1.3 Транспорт веществ
10.1.3.1 - рассчитывать значение отношения величины реагируемой поверхности к объему;
10.1.3.2 - сравнивать механизмы пассивного и активного транспорта
11.1.3.1 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
11.1.3.2 - объяснять механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса;
11.1.3.3 - исследовать водный потенциал клеток в растворах с различной концентрацией солей
1.4 Дыхание
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);
10.1.4.2 - сравнивать синтез АТФ в аэробном и анаэробном дыхании;
10.1.4.3 - описывать виды метаболизма;
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена;
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
1.5 Выделение
10.1.5.1 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в регуляции уровня воды в организме;
10.1.5.2 - объяснять механизм диализа;
10.1.5.3 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
1.6 Движение
10.1.6.1 - объяснять взаимосвязь структуры поперечнополосатых мышц с механизм мышечного сокращения;
10.1.6.2 - устанавливать связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
1.7 Координа-ция и регуляция
10.1.7.1 - изучать строение и функции спинного и головного мозга;

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтауды қамтиды. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші сандарды – бағдарламаның бөлімі мен бөлімін, төртінші сан осы бөлімдегі оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, кодтауда 10.1.1.1 "10" – сынып, "1.1" – бөлім және кіші бөлім, "1" – оқу мақсатын нөмірлеу.
13. Оқу мақсаттары жүйесі әр сынып үшін бөлімдер бойынша боялған.
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1. Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері
1.1
Тірі организмдердің әртүрлілігі
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 - жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
10.1.1.2 - кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды түсіндіріп беру
1.2 Қоректену
11.1.2.1. - хлоропласттың құры-лымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру;
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез процестерінің ерекшеліктерін салыстыру
1.3 Заттардың тасымалдануы
10.1.3.1.- беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының мәнін есептеу және олардың заттарды тасымалдауға қатысты маңызын түсіндіру;
10.1.3.2 - пассивті және активті тасымалдау механизмдерін салыстыру
11.1.3.1 - заттар тасымал-данудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру;
11.1.3.2 - натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалды түсіндіру;
11.1.3.3 - түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасуша-лардың су потенциалын зерттеу
1.4
Тыныс алу
10.1.4.1 - аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру;
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін сипаттау;
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату
1.5
Бөліп шығару
10.1.5.1 - су мөлшерін реттеудегі антидиурети-калық гормонның (АДГ) рөлін түсіндіру;
10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру;
10.1.5.3 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
1.6
Қозғалыс
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы мен бұлшықеттің жиырылу механизмін арасындағы байланысты түсіндіру;
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
1.7 Координация және реттеу
10.1.7.1 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу;

10.1.7.2 - устанавливать взаимосвязь строения и функции синапса;
10.1.7.3 - описывать реакцию механорецепторов (тельца Пачини) на раздражители
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии;
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов;
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
2. Размно-жение, наследствен-ность, изменчи-вость, эволюцион-ное развитие
2.1 Размножение
11.2.1.1 - изучать гаметогенез человека;
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
2.2 Клеточный цикл
10.2.2.1 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных;
10.2.2.2 - объяснять взаимосвязь неконтролируемого деления клеток с возникновением опухолей;
10.2.2.3 - объяснять процесс старения
2.3 Рост и развитие
11.2.3.1 - объснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
2.4 Закономерности наследственности и изменчивости
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости;
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования признаков сцепленных с полом при решении задач;
10.2.4.3 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов;
10.2.4.5 - изучать причины мутагенеза и типы мутаций;
10.2.4.6 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
11.2.4.1 - устанавливать связь мутаций с рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.2.4.2 - обсуждать значение международного проекта "Геном человека"
2.5 Основы селекции
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
2.6 Эволюци-онное развитие
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - изучать доказательства эволюции;
10.2.6.3 - классифицировать основные механизмы видообразования;
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
3. Организмы и окружаю-щая среда
3.1 Биосфера, экосистема,
популяция
11.3.1.1 - устанавливать взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем;
11.3.1.2 - исследовать экосистемы своего региона в полевых условиях с использованием статистических методов анализа
3.2 Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
11.3.2.1 - прогнозировать последствия глобального потепления климата;
11.3.2.2 - предложить пути решения экологических проблем Казахстана
4. Прикладные интегриро-ванные науки
4.1 Молеку-лярная биология и биохимия
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земл;
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям;

10.1.7.2 - механорецептор-лардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау;
10.1.7.3 - синапстың құры-лысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау;
11.1.7.2 - гормондардың әрекет ету механизмін түсіндіру;
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсуді тездететін) әсер етуін зерттеу
2 Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
2.1
Көбею
11.2.1.1. - адам гаметогенезін түсіндіру;
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
2.2 Жасушалық цикл
10.2.2.1 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру;
10.2.2.2 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру;
10.2.2.3 - қартаю үдерісін түсіндіру
2.3 Өсу және даму
11.2.3.1 - бағаналы жасуша-лардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
2.4
Тұқым қуалаушы
лық пен өзгергіштік заңдылық
тары
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру, жыныспен тіркескен тұқым қуалаудың цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану;
10.2.4.3 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру;
10.2.4.4 - мутация типтері мен мутагенез себептерін зерттеу;
10.2.4.5 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
11.2.4.1 - мутациялардың ДНҚ репликациясы арасындағы байланысын табу
11.2.4.2 - Халықаралық "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
2.5
Селекция негіздері
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
2.6 Эволюция
лық даму
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
10.2.6.2 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау;
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін оқып-білу;
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
3. Ағза мен қоршаған орта
3.1 Биосфера, экожүйе, популяция
11.3.1.1 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату;
11.3.1.2 - өз аймағының экожүйесін статистикалық талдау әдістерін қолданып зерттеу
3.2
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау;
11.3.2.2 Қазақстанның экологиялық проблемаларының шешу жолдарын ұсыну
4. Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар
4.1 Молекула
лық биология және биохимия
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу;

10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров;
10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков;
10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах;
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК);
10.4.1.8 - различать строение и функции типов рибонуклеиновой кислоты;
10.4.1.9 - сравнивать строение молекулы рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом;
11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекс;
11.4.1.3 - описывать этапы процесса биосинтеза белка;
11.4.1.4 - объяснять свойства генетического кода
4.2 Клеточная биология
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом;
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкостно – мозаичную модель
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий;
11.4.2.2 - определять фактический размер компонентов клеток
4.3 Биотехнология
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки использования живых организмов в биотехнологии;
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксонамии, медицине и криминалистик;
10.4.3.4 - обсуждать этические вопросы применения ГМО
11.4.3.1 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии;
11.4.3.2 - объяснять способы получения рекомбинантных ДНК;
11.4.3.3 - объяснять значение клонирования организмов;
11.4.3.4 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4.4 Биомедицина и биоинформатика
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике;
10.4.4.2 - объяснять механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на - организм человека;
11.4.4.2 - описывать роль биоинформатики;
11.4.4.3 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
11.4.4.4 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
14. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.

10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу,
10.4.1.5 - түрлі жағдай-лардың нәруыздар құрылы-мына әсерін зерттеу;
10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау;
10.4.1.7 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибо-нуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау;
10.4.1.8 - рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату;
10.4.1.9 – рибонуклеин қыш-қылы және дезоксири-бонуклеин қышқылы молекулаларының құрылысын салыстыру
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру;
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру;
11.4.1.3 - нәруыз биосинтезі үдерісінің кезеңдерін сипаттау;
11.4.1.4 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
4.2 Жасушалық биология
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
11.4.2.2 - жасушалардың компоненттерінің нақты мөлшерін анықтау
4.3 Биотехнология
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызын сипаттау;
10.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
10.4.3.4 - гендік модифика-цияланған ағзаларды қолданудың этикалық тұрғыдан талқылау
11.4.3.1 - грамм "оң" және грамм "теріс" бактерияларды зерттеу;
11.4.3.2 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.3 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.4 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау;
4.4 Биомедицина және биоинформатика
10.4.4.1- биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу;
10.4.4.2 -электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру;
11.4.4.2 - биоинформатиканың рөлін сипаттау;
11.4.4.3 -экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңызын түсіндіру;
11.4.4.4 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклональды антиденелерді қолдануды түсіндіру
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс
Раздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Значение воды для жизни на Земле
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле
Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям
Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров
10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров
Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков.
Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"
10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков
Содержание белков в биологических объектах. Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах"
10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах
Процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты. Матричная (информационной) рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеинова кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота
10.4.1.8 - различать строение и функции типоврибонуклеиновой кислоты
Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты
10.4.1.9 - сравнивать строение молекул рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты
Клеточ-ная биология
Особенности строения и функций органоидов в клетке.
Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкостно-мозаическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола. Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток"

3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
Молекулалық биология және биохимия
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы.
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру
Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері.
10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу
Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы. Зертханалық жұмыс "Биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".
10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау
Репликация механизмі. ДНҚ. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі.
10.4.1.7 – дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау
РНҚ молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық (ақпараттық) рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы.
10.4.1.8 - рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысынның ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
10.4.1.9 - рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылысын салыстыру
Жасушалық биология
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмем-браналы). Ядро. Жасуша-ның негізгі компоненттерінің қызметтері.
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық -мозаикалық моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипид-тердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі. Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әртүрлі жағдайлардың әсері". Бактерия, саңырауқұлақ., өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері.

10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкостно-мозаическую модель
2 четверть
Транс-порт веществ
Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Значение отношения величины поверхности клеток эритроцитов к объему.
Лабораторная работа "Определение отношения величины поверхности к объему клетки"
10.1.3.1 - рассчитывать значение отношения величины реагируемой поверхности к объему
Механизм пассивного транспорта: простая диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
Механизм активного транспорта
10.1.3.2 - сравнивать механизмы пассивного и активного транспорта
Дыхание
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ)
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфорной кислоты в аэробном и анаэробном дыхании
Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена
10.1.4.3 - опысывать виды метаболизма
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена
Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
Выделе-ние
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.1 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в регуляции уровня воды
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ
10.1.5.2 - объяснять механизм диализа
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки
10.1.5.3 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
3 четверть
Клеточ-ный цикл
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений
10.2.2.1 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных
Возникновение онкологических новообразований.
Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
10.2.2.2 - объяснять взаимосвязь неконтролируемого деления клеток с возникновением опухолей
Старение. Теории о процессе старения.
10.2.2.3 - объяснять процесс старения
Закономерности наследственности и изменчивости
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"

10.4.2.2 - жасуша мембрана-сының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
2- тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Эритроцит жасушасы беттік аудан мөлшерінің, көлемге қатынасының маңызы. Зертханалық жұмыс "Жасушаның беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасын анықтау".
10.1.3.1 - беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының мәнін есептеу
Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия Белсенді тасымалдау механизмі
10.1.3.2 - пассивті және активті тасымалдау механизмдерін салыстыру
Тыныс алу
Аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметі
10.1.4.1 - аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Аденозинүшфосфор қышқылының синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері.
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүш-фосфор қышқылы синтезін салыстыру
Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері.
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау
Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы.
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату
Бөліп шығару
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция.
10.1.5.1 - су мөлшерін бақы-лаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері,. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ.
10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
10.1.5.3 - бүйрек трансплан-тациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
3 тоқсан
Жасушалық цикл
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез.
10.2.2.1 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру
Онкологиялық жаңа түзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар
10.2.2.2 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар
10.2.2.3 - қартаю үдерісін түсіндіру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".

10.2.4.1 исследовать закономерности модификационной изменчивости
Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании.
Наследование, сцепленное с полом. Решение задач
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования признаков сцепленных с полом при решении задач
10.2.4.3 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов
Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Комплиментарность. Полимерия. Множественный аллелизм
10.2.4.4 - изучать причины мутагенеза и типы мутаций
Спонтанные и индуцированные мутации. Генные, хромосомные, геномные, мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
10.2.4.5 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
Эволюционное развитие
Основы селекции.
Многообразие живых организмо
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией
Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические, молекулярно-генетические, эмбриологические, палеонтологические, биогеографические, биохимические доказательства
10.2.6.2 - изучать доказательства эволюции
Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация
10.2.6.3 - классифицировать основные механизмы видообразования
Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле
10.1.1.2 - сравнивать кладограммы и филогенетические дерева
4 четверть
Координация и регуляция
Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга
10.1.7.1 - описывать строение и функции спинного и головного мозга
Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи
10.1.7.2 - устанавливать взаимосвязь строения и функции синапса
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини

10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу
Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. Есептер шығару.
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру; жыныспен тіркескен тұқым қуалаудың цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану
10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару
Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Комплиментарлық. Полимерия, көп аллелділік. Кодоминанттылық. Көп аллельділік.
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру
Кенеттен және индуцияланған мутация. Гендік, хромосомалық, геномдық мутациялар. Модельдеу "Адам кариограммасын құру. Геномдық мутацияны оқып білу".
10.2.4.5 - мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу
Хромосомалар санының ауытқуына байланысты адамның хромосомалық аурулары
10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
Эволюциялық даму Селекция негіздері.
Тірі ағзалардың алуантүрлілігі
Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
10.1.1.2 кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды түсіндіріп беру
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар.
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру
Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық, молекулалық – генетикалық эмбриологиялық, палеонтоло-гиялық, биогеографиялық, биохимиялық, дәлелдемелер.
10.2.6.2 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Полиплоидия және гибридизация.
10.2.6.3 - түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу
Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
4 -тоқсан
Координация және реттеу
Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен қызметтері.

10.1.7.3 - описывать реакцию механорецепторов на раздражители
Движе-ние
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (саркомеры, актин, миозин и т.д.). Механизм сокращения мышечного волокна
10.1.6.1 - объяснять взаимосвязь структуры поперечнополосатых мышц с механизм мышечного сокращения
10.1.6.2 - установить связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
"Биомедицина и биоинформатика".
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и т.д.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.)
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике
Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение
10.4.4.2 - изучать механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы
Биотехнология
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Значение генной инженерии.
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеиновой кислоты, мутагенезе
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике
Положительные и отрицательные стороны использования обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
10.4.3.4 - обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
11 класс
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Механизм взаимодействия между антигеном и антителом
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом
Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе.
Лабораторная работа "Исследование влияния иммобилизации ферментов на их активность"

10.1.7.3 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу
Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс. Холинергиялық синапстың мысалында синапстық берілудің механизмі
10.1.7.4 - синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы.
10.1.7.5 – механорецептор-лардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін сипаттау
Қозғалыс
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылысы (саркомерлер, актин, миозин т.б.). Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі.
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы мен бұлшықеттің жиырылу механизмінің өзара байланысын түсіндіру
Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы.
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
Биофизика
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника т.б.). Медициналық биомеханика (протездеу т.б. Эргометриялық биомеханика (оптимизация т.б.)
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу
Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы.
10.4.4.2 - электрокардио-грамманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
Биотехнология
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Гендік инженерияның маңызы.
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, Дезоксирибонуклеин қышқылын секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы.
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада мен криминалистикада және маңызын сипаттау
Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
10.4.3.3 - гендік модификация-ланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
2) 11- сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Молекулярлық биология және биохимия
Антиген мен антидененің әрекеттесу механизмі
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың рөлі. Зертханалық жұмыс "Иммобилизациялаудың ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу".

11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекса
Транскрипция. Этапы трансляции
11.4.1.3 - описывать этапы процесса биосинтеза белка
Свойства генетического кода: триплетность , вырожденность, универсальность, неперекрываемость
11.4.1.4 - объяснять свойства генетического кода
Питание
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта
Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза
Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность и длина волны света, концентрация углекислого газа, температура. Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза"
11.1.2.4 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза
Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
2 четверть
Транспорт веществ
Механизм активного транспорта на примере натрий - калиевого насоса
11.1.3.1 - объяснять механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса
Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ
Водный потенциал.
Лабораторная работа "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей"
11.1.3.3 - исследовать водный потенциал клеток в растворах с различной концентрацией солей
Коорди-нация и регуляция
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии
Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина. Лабораторная работа "Действие ауксина на рост корня"
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
Размно-жение
Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека
11.2.1.1 - изучать гаметогенез человека
Сравнение сперматогенеза и оогенеза

11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру
Транскрипция. Трансляцияның кезеңдері.
11.4.1.3 - нәруыз биосинтезі үдерісі кезеңдерін сипаттау
Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
11.4.1.4 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
Қоректену
Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
11.1.2.1. - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату
Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану.
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі.
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы немесе жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру
2- тоқсан
Заттар тасымалы
Натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалдың механизмі
11.1.3.1 - натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалды түсіндіру
Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы.
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру
Су потенциалы. Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау"
11.1.3.3 - түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын зерттеу
Координация және реттелу
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі.
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау
Гормондардың әсер ету механизмі.
Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана - жасушаларға әсер ету механизмі.
11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру
Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. Ауксин әсері. Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі".
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу
Көбею
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары.
11.2.1.1. - адам гаметогенезін түсіндіру
Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.

11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
3 четверть
Рост и развитие
Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация).
Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические.
Практическое использование. Этический аспект
11.2.3.1 - объснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
Закономерности наследственности и изменчивости
Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций и рекомбинаций
11.2.4.1 - устанавливать связь мутаций с рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты
Мировой проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиноой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта
11.2.4.2 - обсуждить значение международного проекта "Геном человека"
Клеточная биология
Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий"
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
Расчет линейного увеличения органелл. Различие между разрешением и увеличением оптического и электронного
микроскопов
11.4.2. - определять фактический размер компонентов клеток
Биотех-нология
Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий
11.4.3.1 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии
Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Понятие "клонирование"
11.4.3.2 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот
Способы клонирования организмов
11.4.3.3 - объяснять способы клонирования организмов
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности
11.4.3.4 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4 четверть
Биомедицина и биоинформатика
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
11.4.4.2 - описывать роль биоинформатики
Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения
11.4.4.3 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител

11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
3- тоқсан
Өсу және даму
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
Тұқым қуалау-шылық пен өзгергіштік заңды
лықтары
Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. генетикалық үдеріс қателері: репликация.
11.2.4.1 - дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы мен мутациялардың арасындағы байланысын табу
Халықаралық "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық Дезокси-рибонуклеин қышқылын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.
11.2.4.2 - Халықаралық "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
Жасушалық биология
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
Органелдердің сызықтық ұлғаюын есептеу. Оптикалық және электронды микроскоптардың үлкейту және айқындау мүмкіндіктері арасындағы айырмашылықтар.
11.4.2.2 - жасушалардың компоненттерінің нақты мөлшерін анықтау
Биотехнология
Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері.
11.4.3.1 - грамм оң және грамм теріс бактерияларды салыстыру
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы."Клондау" ұғымы.
11.4.3.2 - рекомбинантты Дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру
Ағзаларды клондау тәсілдері.
11.4.3.3 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру
Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
11.4.3.4 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
4-тоқсан
Биомедицина және биоинформатика
Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері.
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру
"Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану.
11.4.4.2 - биоинформатиканың рөлін сипаттау
экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісі және оның маңызы. экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері.
11.4.4.3 - экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңызын түсіндіру
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.

11.4.4.4 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
Биосфера, экосистема,
популяция
Взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных
11.3.1.1 - устанавливать взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы. Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа"
11.3.1.2 - исследовать экосистемы своего региона в полевых условиях, используя статистические методы анализа
Экология и влияние человека на окружающую среду
Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения.
Моделирование: "Компьютерное моделирование глобального потепления климата"
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата
Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения
11.3.2.2 - предложить пути решения экологических проблем Казахстана
Приложение 116
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "География" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель предмета "География" в старшей школе – создание учащимся условий для применения географических знаний, навыков и умений, направленных на решение геоэкологических, геоэкономических, социальных, геополитических и глобальных проблем, возникающих на всех уровнях географического пространства.
3. Задачи предмета:
1) развитие в обучающихся географического и пространственного мышления, географической культуры и языка;

11.4.4.4 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру
Биосфера, экожүйе,
популяция
Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.
11.3.1.1 - экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату
Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы. Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз аймағының экожүйесінің жағдайын анықтау".
11.3.1.2 - өз аймағының экожүйесін статистикалық талдау әдістерін пайдаланып зерттеу
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "климаттың ғаламдық жылынуының компьютерлік моделі"
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау
Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларының шешу жолдарын ұсыну
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
116-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарлама 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленді., техникалық және кәсіптік, (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
2. Жоғары мектептегі "География" оқу пәнінің мақсаты – оқушылардың қоғам мен географиялық кеңістіктің барлық деңгейлерінде туындаған геоэкологиялық, геоэкономикалық, әлеуметтік, геосаяси және ғаламдық проблемаларды шешуге бағытталған географиялық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қолдану үшін жағдай жасау.
3. Оқу пәннің міндеттері:
1) оқушылардың бойында географиялық кеңістіктік ойлауды, географиялық мәдениет пен тілді дамыту;

2) развитие в обучающихся понимания глобального, регионального и локального подходов в исследованиях геоэкологических, геополитических, социальных, геоэкономических процессов и явлений;
3) создание обучающихся условий для применения современных методов обработки геопространственных данных при изучении картографии, геоэкологии, геополитики, геоэкономики, страноведения и глобальных проблем человечества;
4) привитие системы ценностей при их деятельностном изучении современной географической картины мира;
5) профессиональная ориентация обучающихся посредством выполнения видов деятельности, характерных специальностям и профессиям, связанных с геопространственными методами и данными.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "География"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "География"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "География" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предмета включает 7 разделов:
1) методы географических исследований;
2) картография и геоинформатика;
3) природопользование и геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геополитика;
6) страноведение;
7) глобальные проблемы человечества.
6. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов: знание, понимание, умения и навыки.
7. Раздел "Методы географических исследований" состоит из подраздела "Общегеографические методы".
8. Раздел "Картография и геоинформатика" включает следующие подразделы:
1) Картография;
2) Основы геоинформатики;
9. Раздел "Природопользование и геоэкология" включает следующие подразделы:
1) Природопользование;
2) Основы геоэкологических исследований.
10. Раздел "Геоэкономика" состоит из подраздела "Основы геоэкономики".
11. Раздел "Геополитика" состоит из подраздела "Основы геополитики".
12. Раздел "Страноведение" включает следующие подразделы:
1) Регионы мира;
2) Методы сравнения стран.

2) геоэкологиялық, геосаяси, геоэкономикалық, әлеуметтік үдерістер мен құбылыстарды зерттеу үшін ғаламдық, аймақтық және жергілікті ұстанымдардың түсінуін дамыту;
3) оқушыларға картографияны, геоэкологияны, геоэкономиканы, геосаясатты, елтану мен адамзаттың ғаламдық проблемаларын зерттеу барысында геокеңістіктік деректерді өңдеудің заманауи әдістерін қолдану үшін жағдай жасау;
4) оқушының бойында қазіргі дүниенің географиялық көрінісін іс-әрекеттер арқылы зерттептану барысында құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
5) геокеңістіктік әдістер және деректермен жұмыс істейтін мамандық пен кәсіп иелері атқаратын әрекеттерді орындату арқылы оқушыларға кәсіби бағдар беру.
2-тарау. "География" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "География" оқу пәнінің мазмұны
4. "География" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
1) географиялық зерттеу әдістері;
2) картография және геоинформатика;
3) табиғатты пайдалану және геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геосаясат;
6) елтану;
7) адамзаттың ғаламдық проблемалары.
6. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер білім, білік, түсінік және дағдыларды қамтитын күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан тұратын бөлімшелерге бөлінген.
7. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі "Жалпы географиялық әдістер" бөлімшесінен тұрады.
8. "Картография және геоинформатика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) картография;
2) геоинформатика негіздері.
9. "Табиғатты пайдалану және геоэкология" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғатты пайдалану;
2) геоэкологиялық зерттеу негіздері.
10. "Геоэкономика" бөлімі "Геоэкономика негіздері" бөлімшесінен тұрады.
11. "Геосаясат" бөлімі "Геосаясат негіздері" бөлімшесінен тұрады.
12. "Елтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дүниежүзі аймақтары;
2) елдерді салыстыру әдістемесі.

13. Раздел "Глобальные проблемы человечества" состоит из подраздела "Решение глобальных проблем".
14. Базовое содержание учебного предмета 10 класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; виды методов исследования;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду; принципы рационального природопользования; проектирование экологически чистых производств; основы геоэкологических исследований; предмет исследования и актуальность геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; экологические инновационные технологии; экологические проблемы Казахстана;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; территориальные факторы организации хозяйства; структура мирового хозяйства; территориальные модели мирового хозяйства; показатели экономического развития стран мира; мировой опыт экономического развития; целевые показатели экономического развития Республики Казахстан;
5) "Геополитика". Основы геополитики; актуальность геополитики; мировое геополитическое пространство; геополитика и географические факторы; морфология государственной территории; государственные границы;
6) "Страноведение". Регионы мира; комплексное географическое районирование; методы сравнения стран; сравнительное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; географические аспекты глобальных проблем.
15. Базовое содержание учебного предмета 11 класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; актуальные методы географических исследований;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; геоинформационные системы; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; регулирование природопользования; природоохранные мероприятия; роль личности в охране природы; основы геоэкологических исследований; антропогенные изменения окружающей среды; качество окружающей среды; геоэкологическое проектирование;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан; геоэкономическое стратегии развития;

13. "Адамзаттың ғаламдық проблемалары" бөлімі "Ғаламдық проблемаларды шешу" бөлімшесінен тұрады.
14. 10-сыныпқа арналған География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; зерттеу әдістерінің түрлері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалану түрлері. табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау; табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары, экологиялық таза өндірістерді жобалау; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі, геосфералардың ластануы, геоэкологиялық аудандастыру; геоэкологиядағы антропогендік факторлар; ғаламдық экологиялық проблемалар, экологиядағы инновациялық технологиялар; Қазақстанның экологиялық проблемалары,
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары; дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы; дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері; экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштер;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; геосаясаттың өзектілігі; дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; геосаясат және географиялық факторлар; мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік шекара;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; кешенді географиялық аудандастыру; дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері; салыстырмалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері.
15 11-сыныпқа арналған География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпыгеографиялық әдістер; географиялық зерттеулердің өзекті әдістері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелер; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалануды реттеу, табиғатты қорғау шаралары; табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; қоршаған ортаның антропогендік өзгеруі; қоршаған ортаның сапасы; геоэкологиялық жобалау;
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті; геоэкономикалық даму стратегиялары;

5) "Геополитика". Основы геополитики; современные геополитические процессы; геополитическое положение Казахстана; геополитическая безопасность Казахстана; геополитическая интеграция Казахстана;
6) "Страноведение". Регионы мира; прикладные аспекты районирования мира на регионы; место Казахстана на карте регионов мира; методы сравнения стран; сопоставимые показатели стран мира, место Казахстана в международном сопоставлении стран мира; роль личности в повышении уровня жизни; прикладное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; пути решения глобальных проблем.
Параграф 2. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.1 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10-класс
11-класс
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеографические методы
10.​1.​1.​1 - применять сравнительные, количественные методы согласно теме исследования;
10.​1.​1.​2 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.​1.​1.​3 - применять методы районирования согласно теме исследования
11.​1.​1.​1 - применять элементы географической экспертизы, районирования согласно теме исследования;
11.​1.​1.​2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
10.​2.​1.​1 - применять картографические методы согласно теме
11.​2.​1.​1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинформатики
10.​2.​2.​1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel;
10.​2.​2.​2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.​2.​2.​3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии
11.​2.​2.​1 - объяснять особенности методов дистанционного зондирования;
11.​2.​2.​2 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационных систем (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства;
11.​2.​2.​3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ;

5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; заманауи геосаяси процестер; Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстанның геосаяси интеграциясы;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; дүниежүзін аймақтарға аудандастырудың қолданбалы аспектілері; дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны; елдері салыстыру әдістері; дүниежүзі елдерінің салыстырмалы көрсеткіштері; дүниежүзі елдерін халықаралық салыстырулардағы Қазақстанның орны; өмір сүру деңгейін жоғарлатудағы азаматтың рөлі; қолданбалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемаларды шешу жолдары.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқу мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.1 кодында: "10" – сынып, "2.1." - бөлімше; "1" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. География-лық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы география-лық әдістер
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама, аудандастыру әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
2. Карто-графия және геоинфор-матика
2.1 Карто-графия
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинфор-матика негіздері
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
11.2.2.1 - қашықтықтан зерделеу әдістерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
11.2.2.2 - геоақпараттық әдіс-тер мен геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) технологиялары-ның ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру;
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау;

11.​2.​2.​4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
10.​3.​1.​1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме;
10.​3.​1.​2 - определять принципы рационального природопользования;
10.​3.​1.​3 - разрабатывать решения по повышению эффективности типов природопользования (на основе местного / регионального компонента);
10.​3.​1.​4 - предлагать проекты экологически чистых производств (на основе местного/регионального компонента)
11.​3.​1.​1 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/ регионального компонента);
11.​3.​1.​2 - определять роль личности в природопользовании и рассчитывать ее "экологический след";
3.2 Основы геоэкологических исследований
10.​3.​2.​1 - объяснять основные категории геоэкологии;
10.​3.​2.​2 - исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
10.​3.​2.​3 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности природной среды;
10.​3.​2.​4 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.​3.​2.​5 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу;
10.​3.​2.​6 - объяснять механизм возникновения глобальных экологических проблем;
10.​3.​2.​7 - определять роль географических закономерностей в геоэкологических процессах;
10.​3.​2.​8 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем;
10.​3.​2.​9 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;
10.​3.​2.​10 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
11.​3.​2.​1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды;
11.​3.​2.​2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.​3.​2.​3 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
1.​3.​2.​4 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного / регионального компонента);
11.​3.​2.​5 - предлагать проекты по восстановлению нарушенных территорий (на основе местного/регионального компонента)
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
10.​4.​1.​1 - объяснять цели и задачи, основные категории направления "геоэкономика";
10.​4.​1.​2 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.​4.​1.​3 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
101.​4.​1.​4 - анализировать современные факторы размещения отраслей мирового хозяйства;

11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэколо-гия
3.1 Табиғатты пайдалану
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну;
10.3.1.2 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.3.1.3 - табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті аймақтық компоненттің негізінде);
10.3.1.4 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну(жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
11.3.1.1 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.1.2 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеулер негіздері
10.3.2.1 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру;
10.3.2.2 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
10.3.2.3 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру;
10.3.2.4 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну;
10.3.2.6 - ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болу механизмін түсіндіру;
10.3.2.7 - геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау;
10.3.2.8 - ғаламдық экология-лық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу;
10.3.2.9 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;
10.3.2.10 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу;
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.4 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу(жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.5 - қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
4. Геоэко-номика
4.1 Геоэкономика негіздері
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.3 - шаруашылық салала-рын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.4 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау;

10.​4.​1.​5 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре;
10.​4.​1.​6 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства;
10.​4.​1.​7 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.​4.​1.​8 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития;
10.​4.​1.​9 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.​4.​1.​10 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
11.​4.​1.​1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.​4.​1.​2 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.​4.​1.​3 - предлагать проекты стратегий экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.​4.​1.​4 - предлагать творческие идеи по повышению популярности казахстанской продукции
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
10.​5.​1.​1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.​5.​1.​2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.​5.​1.​3 - анализировать мировое геополитическое пространство;
10.​5.​1.​4 - оценивать роль в геополитике физико-географических, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов;
10.​5.​1.​5 – анализировать и классифицировать морфологические особенности государственной территории;
10.​5.​1.​6 - анализировать функции, виды, мероприятия по определению и проведению государственных границ;
10.​5.​1.​7 - исследовать процесс формирования, основные показатели и динамику государственных границ Республики Казахстан;
11.​5.​1.​1 - объяснять современные геополитические процессы;
11.​5.​1.​2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан;
11.​5.​1.​3 - определять факторы, оказывающие влияние на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.​5.​1.​4 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан со странами мира, мировыми и региональными организациями
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
10.​6.​1.​1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы; 10.​6.​1.​2 - предлагать собственную модель комплексно-географического и историко-культурного районирования;

10.4.1.5 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
10.4.1.6 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау;
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.8 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға беру (қазақстан-дық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.10 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылы-ғының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - Қазақстан өнімдерінің танымалдығын арттыру жөнінде шығармашылық идеяларды ұсыну
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.3 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау;
10.5.1.4 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру;
10.5.1.5 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау және жіктеу;
10.5.1.6 - мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын, динамикасын талдау;
10.5.1.7 - Қазақстан Республикасының мемлекет-тік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштері мен динамикасын зерттеу;
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру;
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - кешенді географиялық және тарихи-географиялық аудандастырудың өз үлгісін ұсыну;

10.​6.​1.​3 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
11.​6.​1.​1 - аргументированно объяснять необходимость районирования мира;
11.​6.​1.​2 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
6.2 Методы сравнения стран
10.​6.​2.​1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.​6.​2.​2 - графически представлять рейтинг стран мира по одному из показателей (по выбору);
10.​6.​2.​3 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета / оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.​6.​2.​4 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
11.​6.​2.​5 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
11.​6.​2.​1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.​6.​2.​2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.​6.​2.​3 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах;
11.​6.​2.​4 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.​6.​2.​5 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий, представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
10.​7.​1.​1 - классифицировать проблемы в развитии человечества;
10.​7.​1.​2 - определять критерии глобальных проблем;
10.​7.​1.​3 - определять и группировать причины и последствия глобальных проблем;
10.​7.​1.​4 - определять территориальные проявления глобальных проблем
11.​7.​1.​1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
112.​7.​1.​2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.​7.​1.​3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана

10.6.1.3 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
11.6.1.1 – дүниежүзін аймақтарға аудандастыру қажеттілігін аргументтер келтіріп түсіндіру;
11.6.1.2 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру
10.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету (таңдау бойынша);
10.6.2.3 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.5 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарылату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру;
11.6.2.4 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.5 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)
7. Адамзатың ғаламдық проблема-лары
7.1 Ғаламдық проблемаларды шешу
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін анықтау;
10.7.1.3 - ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын анықтап, топтастыру;
10.7.1.4 - ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну

17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1) 10-класс
Подраздел
Тема
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеографические методы
Виды методов исследования
10.​1.​1.​1 - применять сравнительные, количественные методы согласно теме исследования;
10.​1.​1.​2 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.​1.​1.​3 - применять методы районирования согласно теме исследования
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
Современные картографические методы
10.​2.​1.​1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформатики
Географические базы данных
10.​2.​2.​1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.​2.​2.​2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.​2.​2.​3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационных технологии (ИКТ)
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
Виды природопользования
10.​3.​1.​1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме
Принципы рационального природопользования
10.​3.​1.​2 - определять принципы рационального природопользования;
10.​3.​1.​3 - разрабатывать решения по повышению эффективности типов природопользования (на основе местного/регионального компонента)
Проектирование экологически чистых производств
10.​3.​1.​4 - предлагать проекты экологически чистых производств (на основе местного / регионального компонента)
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэкологических исследований
Предмет исследования и актуальность геоэкологии
10.​3.​2.​1 - объяснять основные категории геоэкологии
Загрязнение геосфер
10.​3.​2.​2 - исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер
Геоэкологическое районирование
10.​3.​2.​3 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности
Антропогенные факторы в геоэкологии

17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
18. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "География" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған жаратылыстану-математикалық бағыттағы "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
2. Картография және геоинформатика
2.1 Карто-графия
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинфор-матика негіздері
Географиялық деректер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуа-лизациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалану түрлері
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну
Табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары
10.3.1.2 - табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.3.1.3 - табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
Экологиялық таза өндірістерді жобалау
10.3.1.4 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеу негіздері
Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі
10.3.2.1 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру
Геосфералардың ластануы
10.3.2.2 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу
Геоэкологиялық аудандастыру
10.3.2.3 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру
Геоэкологиядағы антропогендік факторлар

10.​3.​2.​4 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.​3.​2.​5 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу
Глобальные экологические проблемы
10.​3.​2.​6 - объяснять механизм возникновения глобальных экологических проблем;
10.​3.​2.​7 - определять роль географических закономерностей в геоэкологических процессах;
10.​3.​2.​8 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем
Экологические проблемы Казахстана
10.​3.​2.​9 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;
10.​3.​2.​10 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
3-четверть
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
Предмет исследования и актуальность геоэкономики
10.​4.​1.​1 - объяснять цели и задачи направления "геоэкономика";
10.​4.​1.​2 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Территориальные факторы организации хозяйства
10.​4.​1.​3 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
10.​4.​1.​4 - анализировать современные факторы размещения отраслей мирового хозяйства
Структура мирового хозяйства
10.​4.​1.​5 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре
Территориальные модели мирового хозяйства
10.​4.​1.​6 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства
Показатели экономического развития стран мира
10.​4.​1.​7 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.​4.​1.​8 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития
Мировой опыт экономического развития
10.​4.​1.​9 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Целевые показатели экономического развития Республики Казахстан
10.​4.​1.​10 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
Актуальность геополитики
10.​5.​1.​1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.​5.​1.​2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
Мировое геополитическое пространство
10.​5.​1.​3 - анализировать мировое геополитическое пространство
Геополитика и географические факторы
10.​5.​1.​4 - оценивать роль в геополитике физико-географических, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов
Морфология государственной территории

10.3.2.4 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну;
Ғаламдық экологиялық проблемалар
10.3.2.6 - ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болу механизмін түсіндіру;
10.3.2.7 - геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау;
10.3.2.8 - ғаламдық экология-лық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу;
Қазақстанның экологиялық проблемалары
10.3.2.9 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;
10.3.2.10 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
3-тоқсан
4. Геоэкономика
4.1 Геоэкономика негіздері
Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
10.4.1.3 - шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.4 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау;
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
10.4.1.5 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері
10.4.1.6 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау;
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіш-тері
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.8 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға беру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақ-сатты көр-сеткіштер мен индикаторлар
10.4.1.10 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылы-ғының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Геосаясаттың өзектілігі
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
10.5.1.3 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау
Геосаясаттағы географиялық факторлар
10.5.1.4 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру
Мемлекеттік аумақтың морфологиясы

2.2 Основы геоинформатики
Геоинформационные системы
11.​2.​2.​1 - объяснять особенности методов дистанционного зондирования;
11.​2.​2.​2 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационных систем (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства
Географические базы данных
11.​2.​2.​3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ
Визуализация географических данных
11.​2.​2.​4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
Регулирование природопользования
11.​3.​1.​1 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/регионального компонента)
Роль личности в охране природы
11.​3.​1.​2 - определять роль личности в природопользовании и рассчитывать ее "экологический след";
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэкологических исследований
Антропогенные изменения окружающей среды
11.​3.​2.​1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды
Качество окружающей среды
11.​3.​2.​2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.​3.​2.​3 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
11.​3.​2.​4 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного/регионального компонента)
Геоэкологическое проектирование
11.​3.​2.​5 - предлагать проекты по восстановлению нарушенных территорий (на основе местного/ регионального компонента)
3-четверть
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
Геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан
11.​4.​1.​1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.​4.​1.​2 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
Геоэкономическое стратегии развития
11.​4.​1.​3 - предлагать проекты стратегии экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.​4.​1.​4 - предлагать творческие идеи по повышению популярности казахстанской продукции
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
Современные геополитические процессы
11.​5.​1.​1 - объяснять современные геополитические процессы
Геополитическое положение Казахстана
11.​5.​1.​2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан
Геополитическая безопасность Казахстана
11.​5.​1.​3 - определять факторы, оказывающие влияние е на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
Геополитическая интеграция Казахстана

2.2 Геоинфор-матика негіздері
Геоақпаратық зерттеу әдістері
11.2.2.1 - қашықтықтан зерделеу әдістерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
11.2.2.2 - геоақпараттық әдістер мен геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) технологияларының ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру
Географиялық деректер базасы
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуализациялау
11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалануды реттеу
11.3.1.1 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде)
Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі
11.3.1.2 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэкология-лық зерттеулер негіздері
Қоршаған ортаның антропогендік өзгеруі
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу
Қоршаған ортаның сапасы
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.4 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу(жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
Геоэкологиялық жобалау
11.3.2.5 - қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
3-тоқсан
4. Геоэкономика
4.1 Геоэкономика негіздері
Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
Геоэкономикалық даму стратегиялары
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - Қазақстан өнімдерінің танымалдығын арттыру жөнінде шығармашылық идеяларды ұсыну
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Заманауи геосаяси үдерістер
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру
Қазақстанның геосаяси жағдайы
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру
Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
Қазақстан-ның геосаяси интеграциясы

11.​3.​1.​3 - оценивать эффективность природоохранных мероприятий (на основе местного/регионального компонента)
11.​3.​1.​4 - определять роль личности в природопользовании и рассчитывать ее "экологический след";
11.​3.​1.​5 - предлагать основные принципы образа жизни личности, направленной на охрану природы (с позиции потребления)
3.2 Основы геоэколо-гических исследо-ваний
10.​3.​2.​1 - представлять в графической форме сущность, содержание и направления геоэкологических исследований;
10.​3.​2.​2 - объяснять основные категории геоэкологии;
10.​3.​2.​3 исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
10.​3.​2.​4 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности природной среды;
10.​3.​2.​5 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.​3.​2.​6 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу;
10.​3.​2.​7 - объяснять механизм возникновения глобальных экологических проблем;
10.​3.​2.​8 - определять роль географических закономерностей в геоэкологических процессах;
10.​3.​2.​9 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем;
10.​3.​2.​10 - определять роль инновационных технологий в решении экологических проблем;
10.​3.​2.​11 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;
10.​3.​2.​12 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
11.​3.​2.​1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды;
11.​3.​2.​2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.​3.​2.​3 - оценивать воздействие загрязненной окружающей среды на жизнь человека (с дополнительным охватом местного / регионального компонента);
11.​3.​2.​4 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
11.​3.​2.​5 - исследовать опытным путем качество окружающей среды (на основе местного / регионального компонента);
1.​3.​2.​6 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного / регионального компонента);
11.​3.​2.​7 - предлагать проекты по восстановлению нарушенных территорий (на основе местного/регионального компонента)
4. Геоэко-номика
4.1 Основы геоэкономики
10.​4.​1.​1 - объяснять цели и задачи, основные категории направления "геоэкономика";
10.​4.​1.​2 - определять различия между экономической географией и геоэкономикой;
10.​4.​1.​3 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.​4.​1.​4 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
101.​4.​1.​5 - анализировать современные факторы размещения отраслей мирового хозяйства;

11.3.1.3 - табиғатты қорғау шараларының тиімділігіне баға беру (жергілікті/ аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде);
11.3.1.4 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
11.3.1.5 - жеке тұлғаның табиғатты қорғауға бағытталған өмір сүру салтының басты қағидаттарын ұсыну (тұтыну тұрғысынан)
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеулер негіздері
10.3.2.1 - геоэкологиялық зерттеулердің мәнін, мазмұнын, бағыттарын графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.2 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру;
10.3.2.3 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
10.3.2.4 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру;
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.6 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну;
10.3.2.7 - ғаламдық экология-лық проблемалардың пайда болу механизмін түсіндіру;
10.3.2.8 - геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау;
10.3.2.9 - ғаламдық экология-лық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу;
10.3.2.10 - экологиялық проб-лемаларды шешудегі иннова-циялық технологиялардың рөлін анықтау;
10.3.2.11 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;
10.3.2.12 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу;
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - ластанған қоршаған ортаның адам өміріне тигізетін әсеріне баға беру (жергілікті/аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде);
11.3.2.4 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.5 - қоршаған орта сапасын тәжірибелік зерттеу арқылы анықтау (жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.6 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу(жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.7 - қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
4. Геоэко-номика
4.1 Геоэконо-мика негіздері
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - геоэкономика мен экономикалық география арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
10.4.1.3 - елдер мен аймақтар-дың экономикалық дамуында-ғы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.4 - шаруашылық салала-рын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.5 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау;

10.​4.​1.​6 - оценивать структуру хозяйства стран мира;
10.​4.​1.​7 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре;
10.​4.​1.​8 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства;
10.​4.​1.​9 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.​4.​1.​10 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития;
10.​4.​1.​11 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.​4.​1.​12 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
11.​4.​1.​1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.​4.​1.​2 - предлагать идеи по выравниванию экономического развития регионов Казахстана;
11.​4.​1.​3 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.​4.​1.​4 - предлагать на основе анализа решения по устранению барьеров экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.​4.​1.​5 - предлагать бизнес-идеи по производству в регионах Казахстана товаров и услуг с высокой добавочной стоимостью (на примере своего региона);
11.​4.​1.​6 - предлагать проекты стратегий экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.​4.​1.​7 - предлагать творческие идеи по повышению популярности казахстанской продукции
5. Геопо-литика
5.1 Основы геополи-тики
10.​5.​1.​1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.​5.​1.​2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.​5.​1.​3 - исследовать основные средства геополитического воздействия;
10.​5.​1.​4 - анализировать мировое геополитическое пространство;
10.​5.​1.​5 - оценивать роль в геополитике физико-географи-ческих, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов;
10.​5.​1.​6 – анализировать и классифицировать морфологические особенности государственной территории;
10.​5.​1.​7 - давать комплексную оценку морфологическим особенностям государственной территории Республики Казахстан;
10.​5.​1.​8 - анализировать функции, виды, мероприятия по определению и проведению государственных границ;
10.​5.​1.​9 - исследовать процесс формирования, основные показатели и динамику государственных границ Республики Казахстан;

10.4.1.6 - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау;
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
10.4.1.8 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау;
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.10 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
10.4.1.11 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегия-ларына баға беру (қазақстан-дық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.12 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылы-ғының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру жөнінде идеяларды ұсыну;
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау (өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - талдау негізінде Қазақстан аймақтарының экономикалық даму кедергілерін жою жөнінде ұсыныстар әзірлеу (өз аймағы мысалында);
11.4.1.5 - Қазақстан Республикасының аймақтарында қосымша құны жоғары өнімдер мен қызметтерді өндіру жөнінде бизнес-идеяларды ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.6 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.7 - Қазақстан өнімдерінің танымалдығын арттыру жөнінде шығармашылық идеяларды ұсыну
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.3 - геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдарын зерттеу;
10.5.1.4 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау;
10.5.1.5 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру;
10.5.1.6 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау және жіктеу;
10.5.1.7 - Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға беру;
10.5.1.8 - мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын, динамикасын талдау;
10.5.1.9 - Қазақстан Республикасының мемлекет-тік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштері мен динамикасын зерттеу;

10.​5.​1.​10 - разрабатывать решения по укреплению границ Республики Казахстан
11.​5.​1.​1 - объяснять современные геополитические процессы;
11.​5.​1.​2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан;
11.​5.​1.​3 - определять факторы, оказывающие влияние на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.​5.​1.​4 - разрабатывать предложения по усилению геополитической безопасности Республики Казахстан;
11.​5.​1.​5 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан со странами мира, мировыми и региональными организациями
6. Страно-ведение
6.1 Регионы мира
10.​6.​1.​1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
10.​6.​1.​2 - предлагать собственную модель комплексно-географического и историко-культурного районирования;
10.​6.​1.​3 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
11.​6.​1.​1 - аргументированно объяснять необходимость районирования мира;
11.​6.​1.​2 - прогнозировать на основе исследований изменения историко-географических регионов в условиях глобализации;
11.​6.​1.​3 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
11.​6.​1.​4 - прогнозировать на основе исследований изменения места Республики Казахстан на карте географических регионов
6.2 Методы сравнения стран
10.​6.​2.​1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.​6.​2.​2 - объяснять методику расчета одного из показателей, применяемых в сопоставлении (по выбору: валовый внутренний продукт (ВВП), валовый национальный продукт (ВНП), в том числе на душу населения, паритет покупательской способности (ППС), гендерное равенство);
10.​6.​2.​3 - графически представлять рейтинг стран мира по одному из показателей (по выбору);
10.​6.​2.​4 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета / оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.​6.​2.​5 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
11.​6.​2.​6 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
11.​6.​2.​1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);

10.5.1.10 - Қазақстан Республикасының шекараларын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру;
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігін күшейту жөнінде ұсыныстарды әзірлеу;
11.5.1.5 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - кешенді географиялық және тарихи-географиялық аудандастырудың өз үлгісін ұсыну;
10.6.1.3 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
11.6.1.1 - дүниежүзін аймақтарға аудандастыру қажеттілігін аргументтер келтіріп түсіндіру;
11.6.1.2 - ғаламдану жағдай-ында тарихи-мәдени аймақ-тардың өзгеруін зерттеу арқылы болжау;
11.6.1.3 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
11.6.1.4 - ғаламдану жағдай-ында Қазақстанның геогра-фиялық аймақтар картасын-дағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру
11.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштердің бірін есептеу әдісін түсіндіру (таңдау бойынша: жалпы ішкі өнім
(ЖІӨ), ұлттық жалпы өнім (ҰЖӨ), оның ішінде жан басына шаққанда, сатып алу қабілетінің паритеті (СҚП), гендерлік тепе-теңдік );
10.6.2.3 - көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету (таңдау бойынша);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіш-тер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекс-тері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.5 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.6 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);

11.​6.​2.​2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.​6.​2.​3 - предлагать на основе расчетов идеи по повышению места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей;
11.​6.​2.​4 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах;
11.​6.​2.​5 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.​6.​2.​6 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страно-ведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий,
представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобаль-ные проблемы челове-чества
7.1 Решение глобаль-ных проблем
10.​7.​1.​1 - классифицировать проблемы в развитии человечества;
10.​7.​1.​2 - определять критерии глобальных проблем;
10.​7.​1.​3 - определять и группировать причины и последствия глобальных проблем;
10.​7.​1.​4 - определять территориальные проявления глобальных проблем
11.​7.​1.​1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
112.​7.​1.​2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.​7.​1.​3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
32. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
33. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов естественно-математического направления общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
1) 10-класс
Подраздел
Тем
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Обще-географи-ческие методы
Виды методов исследования
10.​1.​1.​1 - применять элементы метода географического мониторинга согласно теме исследования;
10.​1.​1.​2 - применять сравнительные, количественные методы согласно теме исследования;
10.​1.​1.​3 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.​1.​1.​4 - применять методы районирования согласно теме исследования

11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - көрсеткіштердің жиынтығы бойынша анықтал-ған рейтингтер мен индекс-терде есептерді қолданумен Қазақстанның орнын жоғарылату идеяларды ұсыну (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.4 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарылату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру;
11.6.2.5 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.6 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)
7. Адамзатың ғаламдық проблема-лары
7.1 Ғаламдық проблема-ларды шешу
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін анықтау;
10.7.1.3 - ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын анықтап, топтастыру;
10.7.1.4 - ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
31. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
32. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (төмендетілген оқу жүктемесімен) сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы география-лық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 -зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады

10.​3.​2.​10 - определять роль инновационных технологий в решении экологических проблем
Экологические проблемы Казахстана
10.​3.​2.​11 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;
10.​3.​2.​12 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
3-четверть
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
Предмет исследования и актуальность геоэкономики
10.​4.​1.​1 - объяснять цели и задачи направления "геоэкономика";
10.​4.​1.​2 - определять различия между экономической географией и геоэкономикой;
10.​4.​1.​3 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Территориаль-ные факторы организации хозяйства
10.​4.​1.​4 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
10.​4.​1.​5 - анализировать современные факторы размещения отраслей мирового хозяйства
Структура мирового хозяйства
10.​4.​1.​6 - оценивать структуру хозяйства стран мира;
10.​4.​1.​7 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре
Территориаль-ные модели мирового хозяйства
10.​4.​1.​8 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства
Показатели экономическо-го развития стран мира
10.​4.​1.​9 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.​4.​1.​10 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития
Мировой опыт экономическо-го развития
10.​4.​1.​11 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Целевые показатели экономического развития Республики Казахстан
10.​4.​1.​12 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
Актуальность геополитики
10.​5.​1.​1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.​5.​1.​2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.​5.​1.​3 - исследовать основные средства геополитического воздействия
Мировое гео-политическое пространство
10.​5.​1.​4 - анализировать мировое геополитическое пространство
Геополитика и географические факторы
10.​5.​1.​5 - оценивать роль в геополитике физико-географических, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов
Морфология государственной территории
10.​5.​1.​6 - анализировать и классифицировать морфологические особенности государственной территории;

10.3.2.10 - экологиялық проблемаларды шешудегі инновациялық технологиялардың рөлін анықтау
Қазақстанның экологиялық проблемалары
10.3.2.11 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;
10.3.2.12 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
3-тоқсан
4. Геоэкономика
4.1 Геоэконо-мика негіздері
Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - геоэкономика мен экономикалық география арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
10.4.1.3 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)
Шаруашы-лықты ұйымдасты-рудың аумақтық факторлары
10.4.1.4 - шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.5 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау
Дүниежүзілік шаруа-шылықтың құрылымы
10.4.1.6 - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау;
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу
Дүниежүзілік шаруа-шылықтың аумақтық модельдері
10.4.1.8 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау
Дүниежүзі елдерінің экономика-лық даму көрсеткіш-тері
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.10 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
Экономика-лық дамудағы әлемдік тәжірибе
10.4.1.11 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға беру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)
Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақ-сатты көр-сеткіштер мен индикаторлар
10.4.1.12 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылығының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Геосаясат-тың өзектілігі
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.3 - геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдарын зерттеу
Дүниежүзі-нің геосаяси кеңістігі
10.5.1.4 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау
Геосаясаттағы географиялық факторлар
10.5.1.5 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру
Мемлекет-тік аумақтың морфологиясы
10.5.1.6 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау және жіктеу;

1) регионы мира;
2) методы сравнения стран.
13. Раздел "Глобальные проблемы человечества" состоит из подраздела "Решение глобальных проблем".
14. Базовое содержание учебного предмета для 10-класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; виды методов исследования;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду; принципы рационального природопользования; основы геоэкологических исследований; предмет исследования и актуальность геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; научно-технический прогресс в решении экологических проблем; экологические проблемы Казахстана;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; факторы и условия организации хозяйства; структура мирового хозяйства; территориальные модели мирового хозяйства; показатели экономического развития стран мира; мировой опыт экономического развития; целевые показатели экономического развития Республики Казахстан;
5) "Геополитика". Основы геополитики; актуальность геополитики; геополитические регионы мира; геополитика и географические факторы; морфология государственной территории; государственные границы;
6) "Страноведение". Регионы мира; комплексное географическое районирование; методы сравнения стран; сравнительное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; географические аспекты глобальных проблем.
15. Базовое содержание учебного предмета для 11-класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; актуальные методы географических исследований;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; геоинформационные системы; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; регулирование природопользования; природоохранные мероприятия; роль личности в охране природы; основы геоэкологических исследований; антропогенные изменения окружающей среды; качество окружающей среды;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан, геоэкономическое стратегии развития;

1) дүниежүзі аймақтары;
2) елдерді салыстыру әдістемесі.
13. "Адамзаттың ғаламдық проблемалары" бөлімі "Ғаламдық проблемаларды шешу" бөлімшесінен тұрады.
14. 10-сыныпқа арналған География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; зерттеу әдістерінің түрлері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалану түрлері. табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау; табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары, экологиялық таза өндірістерді жобалау; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі, геосфералардың ластануы, геоэкологиялық аудандастыру; гоэкологиядағы антропогендік факторлар; ғаламдық экологиялық проблемалар, экологиядағы инновациялық технологиялар; Қазақстанның экологиялық проблемалары,
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары; дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы; дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері; экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштер;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; геосаясаттың өзектілігі; дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; геосаясат және географиялық факторлар; мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік шекара;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; кешенді географиялық аудандастыру; дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері; салыстырмалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері.
15. 11-сыныпқа арналған География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпыгеографиялық әдістер; географиялық зерттеулердің өзекті әдістері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелер; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалануды реттеу, табиғатты қорғау шаралары; табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; қоршаған ортаның антропогендік өзгеруі; қоршаған ортаның сапасы; геоэкологиялық жобалау;
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті; геоэкономикалық даму стратегиялары;

5) "Геополитика". Основы геополитики; современные геополитические процессы; геополитическое положение Казахстана; геополитическая безопасность Казахстана; геополитическая интеграция Казахстана;
6) "Страноведение". Регионы мира; место Казахстана на карте регионов мира; методы сравнения стран; место Казахстана в международном сопоставлении стран мира; прикладное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; пути решения глобальных проблем.
Параграф 2. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.1 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10-класс
11-класс
1. Методы географи-ческих исследо-ваний
1.1 Общегеогра-фические методы
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы и методы районирования согласно теме исследования
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
2. Карто-графия и геоинфор-матика
2.1 Картография
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположе-ния, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинформатики
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel;
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы, тематические картосхемы
11.2.2.1 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационная система (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства;
11.2.2.2 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ;
11.2.2.3 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природо-пользование и геоэкология
3.1 Природо-пользование
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме;
10.3.1.2 - определять принципы рационального природопользования
11.3.1.1 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/ регионального компонента);

5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; заманауи геосаяси процестер; Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстанның геосаяси интеграциясы;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; Қазақстанның әлем өңірлері картасындағы орны; елдерді салыстыру әдістері; Қазақстанның әлем елдерін халықаралық салыстырудағы орны; қолданбалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемаларды шешу жолдары.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқу мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.1 кодында: "10" – сынып, "2.1." - бөлімше; "1" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы география-лық әдістер
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық, аудандастыру әдістерін қолданады
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
2. Карто-графия және геоинформатика
2.1 Карто-графия
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталар-ды оқу, оларды қолданумен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинфор-матика негіздері
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды, тақырыптық картасызбалар жасау
11.2.2.1 - геоақпараттық әдістер мен геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) технологияларының ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру;
11.2.2.2 - компьютерлік бағдарламаларды қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэколо-гия
3.1 Табиғатты пайдалану
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну;
10.3.1.2 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
11.3.1.1 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);

11.3.1.2 - определять роль личности в природополь-зовании и расчитывать ее "экологический след"
3.2 Основы геоэкологических исследований
10.3.2.1 -исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
10.3.2.2 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.3 - определять роль географических закономерностей в возникновении глобальных экологических проблем;
10.3.2.4 - определять роль научно-технического прогресса в решении экологических проблем;
10.3.2.5 - предлагать пути решения экологических проблем на основе экологи-ческого районирования территории Казахстана
11.3.2.1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды;
11.3.2.2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.3.2.3 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
11.3.2.4 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного /регионального компонента)
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели и задачи, основные категории геоэкономики;
10.4.1.2 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.3 - анализировать совокупность факторов и условий размещения предприятий различных отраслей хозяйства;
10.4.1.4 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре;
10.4.1.5 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.6 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития;
10.4.1.7 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
11.4.1.1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.2 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.5.1.2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.5.1.3 - определять геополитические регионы мира, выделенные по различным признакам или их совокупности;
10.5.1.4 - оценивать роль в геополитике физико-географи-ческих, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов;
10.5.1.5 - анализировать морфологические особенности государственной территории;

11.3.1.2 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
3.2 Геоэкологиялық зерттеулер негіздері
10.3.2.1 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
10.3.2.2 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.3 - ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болуында географиялық заңдылықтардың орнын анықтау;
10.3.2.4 - экологиялық проблемаларды шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің рөлін анықтау;
10.3.2.5 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру негізінде экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсыну
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу;
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.4 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар (жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде) әзірлеу
4. Геоэко-номика
4.1 Геоэконо-мика негіздері
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - елдер мен аймақтар-дың экономикалық дамуында-ғы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.3 - шаруашылық салаларын орналастыруда факторлар мен алғышарттардың жиынтығын талдау;
10.4.1.4 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
10.4.1.5 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.6 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
10.4.1.7 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылығының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.3 - түрлі көрсеткіштер немесе олардың жиынтығы бойынша ерекшеленген геосаяси аймақтарды анықтау;
10.5.1.4 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру;
10.5.1.5 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау;

11.5.1.1 - объяснять современные геополитические процессы;
11.5.1.2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан;
11.5.1.3 - определять факторы, оказывающие влияние на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.5.1.4 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан со странами мира, мировыми и региональными организациями
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
10.6.1.2 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
11.6.1.1 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
11.6.1.2 - прогнозировать на основе исследований изменения места Республики Казахстан на карте географических регионов в условиях глобализации
6.2 Методы сравнения стран
10.6.2.1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.6.2.2 - графически представлять рейтинг стран мира по одному из показателей;
10.6.2.3 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета/оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.6.2.4 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
10.6.2.5 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
11.6.2.1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.6.2.3 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.4 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
10.7.1.1 - классифицировать проблемы в развитии человечества;

11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру;
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
11.6.1.1 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
11.6.1.2 - ғаламдану жағдайында Қазақстанның геогра-фиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері
10.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету (таңдау бойынша);
10.6.2.3 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.5 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.4 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін дүниежүзі елдерінің кешенді елтану сипаттамаларын дайындау және шығармашылық нысанда әзірлеу, графикалық нысанда көрсеткіштердің жиынтығы бойынша айқындалған әлем елдерінің рейтингтері мен индекстерін ұсыну
7. Адамзатың ғаламдық проблемлары
7.1 Ғаламдық проблемаларды шешу
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;

10.7.1.2 - определять критерии, причины и последствия, территориальные проявления глобальных проблем
11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
112.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
17. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11-классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10-класс
Подраздел
Тема
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеогра-фические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы и методы районирования согласно теме исследования
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
Современные картографичес-кие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформа-тики
Географические базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы, тематические картосхемы
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природополь-зование
Виды природополь-зования
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользо-вания, определять ее виды (по типам хозяйство-вания) и представлять в графической форме
Принципы рационального природопользо-вания
10.3.1.2 - определять принципы рационального природопользования
2.1 Картография
Современные картографичес-кие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2. Основы геоинформа-тики
Визуализация географических данных
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии (ИКТ)
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэкологи-ческих исследований
Загрязнение геосфер
10.3.2.1 -исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
Антропогенные факторы в геоэкологии
10.3.2.2 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;

10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін, себептері мен салдарын, аумақтық көріністерін анықтау
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
17. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
18. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы география-лық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық, аудандастыру әдістерін қолданады
2. Картография және геоинформатика
2.1 Карто-графия
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинфор-матика негіздері
Географиялық деректер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
География-лық дерек-терді визуа-лизациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды, тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалану түрлері
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну
Табиғатты пайдалану қағидаттары
10.3.1.2 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеу негіздері
Геосфералардың ластануы
10.3.2.1 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
Геоэкологиядағы антро-погендік факторлар
10.3.2.2 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;

1. Методы географических исследований
1.1 Общегеографические методы
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять методы районирования согласно теме исследования
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы, районирования согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинформатики
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel;
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии
11.2.2.1 - объяснять особенности методов дистанционного зондирования;
11.2.2.2 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационных систем (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства;
11.2.2.3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ;
11.2.2.4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме;
10.3.1.2 - определять принципы рационального природопользования;
10.3.1.3 - разрабатывать решения по повышению эффективности типов природопользования (на основе местного / регионального компонента);
10.3.1.4 - предлагать проекты экологически чистых производств (на основе местного/регионального компонента)
11.3.1.1 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/ регионального компонента);
11.3.1.2 - определять роль личности в природопользовании и рассчитывать ее "экологический след";
3.2 Основы геоэкологических исследований
10.3.2.1 - объяснять основные категории геоэкологии;
10.3.2.2 - исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;

1. География-лық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы география-лық әдістер
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама, аудандастыру әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
2. Карто-графия және геоинфор-матика
2.1 Карто-графия
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинфор-матика негіздері
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
11.2.2.1 - қашықтықтан зерделеу әдістерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
11.2.2.2 - геоақпараттық әдіс-тер мен геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) технологиялары-ның ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру;
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау;
11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэколо-гия
3.1 Табиғатты пайдалану
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну;
10.3.1.2 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.3.1.3 - табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті аймақтық компоненттің негізінде);
10.3.1.4 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну(жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
11.3.1.1 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.1.2 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеулер негіздері
10.3.2.1 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру;
10.3.2.2 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;

11.6.2.1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.6.2.3 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах;
11.6.2.4 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.5 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий, представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
10.7.1.1 - классифицировать проблемы в развитии человечества;
10.7.1.2 - определять критерии глобальных проблем;
10.7.1.3 - определять и группировать причины и последствия глобальных проблем;
10.7.1.4 - определять территориальные проявления глобальных проблем
11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
112.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
32. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
33. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
1) 10-класс
Подраздел
Тема
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеографические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять методы районирования согласно теме исследования
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования

11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарылату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру;
11.6.2.4 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.5 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)
7. Адамзатың ғаламдық проблема-лары
7.1 Ғаламдық проблемаларды шешу
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін анықтау;
10.7.1.3 - ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын анықтап, топтастыру;
10.7.1.4 - ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
32. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
33. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "География" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады (төмендетілген оқу жүкетемесімен).
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (төмендетілген оқу жүкетемесімен)
10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
2. Картография және геоинформатика
2.1 Карто-графия
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану

11.6.2.3 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах
Прикладное страноведение
11.6.2.4 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.5 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
Пути решения глобальных проблем
11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
11.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
Приложение 118
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов уровня общего среднего образования (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Изучение отечественной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность.
3. Содержание учебного предмета предполагает осмысление обучающимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономического и культурного развития Казахстана в различные исторические периоды, определяя его место и роль в мировом историческом процессе.

11.6.2.3 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарлату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру
Қолданбалы елтану
11.6.2.4 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.5 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)
7. Адамзаттың ғаламдық проблемалары
7.1 Ғаламдық проблемалар-ды шешу
Ғаламдық проблемаларды шешу жолдары
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
118-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тақырып жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Отандық тарихты зерделеу өткен тарихи оқиғаларды түсіну және оларды талдау негізінде қазіргі замандағы орнын анықтау, азаматтық ұстанымын қалыптастыру және оқиғалар мен құбылыстарға жеке көзқарасын білдіре отырып, олардың маңызы мен мәнін түсінуді қамтамасыз ететін жеке тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған.
3. Оқу пәнінің мазмұны білім алушыларға әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның әлемдік тарихи процестегі орны мен рөлін анықтай отырып, этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени даму жолдарының негізгі ерекшеліктерін түсінуге мүмкіндік береді.

4. Цель учебного предмета: способствовать формированию личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности на основе изучения ключевых событий и процессов отечественной истории.
5. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана в различные исторические периоды;
2) воспитание гражданственности, казахстанской идентичности, развитие мировоззренческих убеждений обучающихся на основе осмысления исторически сложившихся культурных, национальных традиций, нравственных и социальных норм;
3) формирование целостного представления о месте и роли Казахстана в мировом историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков ведения краеведческой работы и изучения региональной истории;
6) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
7) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
8) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
9) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "История Казахстана"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "История Казахстана"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

4. Оқу пәнінің мақсаты – отандық тарихтың негізгі оқиғалары мен процестерін оқыту негізінде тарихи санаға, азаматтылық пен отансүйгіштік қасиеттерге ие, тарихи білім мен дағдыларды оқу және қоғамдық іс-әрекеттерде тиімді және шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы қоғамның әртүрлі тарихи кезеңдеріндегі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси және мәдени дамуының негізгі мәселелері туралы білім қалыптастыру;
2) тарихи қалыптасқан мәдени, ұлттық дәстүр, әлеуметтік және адамгершілік нормаларды білім алушылардың түсінуі негізінде оларда азаматтылық пен қазақстандық бірегейлікті, дүниетанымдық ұстанымдарды тәрбиелеу;
3) әлемдік тарихи процестегі Қазақстанның орны мен рөлі туралы жалпы тұтас түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғалар, құбылыстарды тарихи заңдылықтарды ескере отырып зерттеу, оқиғалар мен тұлғаларға қатысты пікірлер мен берілген бағаларды салыстыру және сыни тұрғыдан талдау дағдыларын дамыту, өткен кезеңмен қазіргі уақытқа қатысты пікірталастық мәселелерге өзіндік көзқарасты қалыптастыру;
5) өлке тарихын зерделеу, өлкетанулық жұмыстарды жүргізу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі тарихи деректермен жұмыс істеу, тарихи ақпаратты іздеу және жүйелеу дағдыларын дамыту;
7) әртүрлі деректерді қолдана отырып, жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
8) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерді түсіну үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
9) коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, оның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қолдану.
2-тарау. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұны
6. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание учебного предмета "История Казахстана" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
8. Содержание учебного предмета включает четыре раздела:
В 10 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) этнические и социальные процессы;
3) из истории государства, войн и революций;
4) развитие культуры.
В 11 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) политико-правовые процессы;
3) развитие общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки.
9. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность;
2) цивилизация Великой Степи;
3) Центральная Азия и мировая цивилизация.
10. Раздел "Этнические и социальные процессы" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) истоки происхождения казахского народа;
2) традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация.
11. Раздел "Из истории государства, войн и революций" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) ранние государства на территории Казахстана;
2) империи кочевников Великой степи;
3) Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии;
4) путь к независимости и возрождение национальной государственности.
12. Раздел "Развитие культуры" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации;
2) культура Казахстана в советский период;
3) культура в период национального возрождения.
13. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная система жизнеобеспечения казахов;
2) степь и город: взаимодействие и взаимовлияние;
3) социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время.
14. Раздел "Политико-правовые процессы" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) история формирования полиэтнического общества в Казахстане;
2) политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений.
15. Раздел "Развитие общественно-политической мысли" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) эволюция общественно-политической мысли Казахстана;
2) "Алаш" – общественная мысль и национальная идея;
3) общенациональная идея "Мәңгілік Ел" – консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке.
16. Раздел "Развитие образования и науки" в 11 классе включает следующие подразделы:

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
10-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан;
4) мәдениеттің дамуы.
11-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы;
4) білім мен ғылымның дамуы.
9. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы;
2) Ұлы дала өркениеті;
3) Орталық Азия және әлемдік өркениет.
10. "Этникалық және әлеуметтік процестер" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақ халқының шығу тегінің бастауы;
2) дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы.
11. "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер;
2) Ұлы даланың көшпенді империялары;
3) қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет;
4) тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілікті жаңғырту.
12. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы;
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті;
3) ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет.
13. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі;
2) дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері;
3) Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы.
14. "Саяси-құқықтық процестер" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы;
2) Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты.
15. "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың эволюциясы;
2) "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея;
3) "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негізі.
16. "Білім мен ғылымның дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:

1) научное наследие средневекового Казахстана;
2) развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках;
3) казахстанская система образования и науки на современном этапе.
17. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
18. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
19. Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
20. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве; объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем; объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и/или влияний; понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи; объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве.
3) доказательство. Обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству; на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы; анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом.
4) сходство и различия. Обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества.
5) значимость. Обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества.

1) ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы;
2) XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы;
3) қазіргі кезеңдегі Қазақстандық білім және ғылым жүйесі.
17. Оқыту мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
18. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
19. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқыту мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
20. Тарихи концептілер негізінде оқытудың күтілетін нәтижелері:
1) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді; тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді; тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтардың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;

6) интерпретация. Обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
21. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 10 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность. Исторические и географические аспекты понятия "Центральная Азия". История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии. Факторы возникновения цивилизации Центральной Азии. Особенности центрально-азиатских очагов цивилизации. Цивилизация Великой Степи. Историко-географическая характеристика понятия "Великая Степь". Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы). Особенности древних археологических культур на территории Казахстана. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников. Преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи. Влияние ранних кочевников на ход мировых исторических процессов. Центральная Азия и мировая цивилизация. Вклад народов Центральной Азии в развитие материальной культуры мира. Вклад народов Центральной Азии в развитие духовной культуры мира. Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации;
2) этнические и социальные процессы. Истоки происхождения казахского народа. Понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос". Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Формирование казахского этноса как результат многовекового этнического процесса. Культурно-генетический код как основа нации. Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов. Эволюция родоплеменной организации казахов. Функциональное значение принципа родства и родовой структуры. Понятия "устная историология", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел". Консолидирующая роль родоплеменной организации казахов. Социальная стратификация казахского традиционного общества. Понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр". Функции социальных институтов в традиционном обществе казахов. Исследовательская работа: Этносоциальная организация казахского общества;
3) из истории государства, войн и революций. Ранние государства на территории Казахстана. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана. Понятия "государство", "власть", "политическая организация". Империи кочевников Великой степи. Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Становление и развитие Великого Тюркского каганата. Преемники Тюркской империи. Преемственность форм государственного устройства. Геополитическая активность тюркских государств раннего и развитого средневековья. Роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира. империя Чингисхана и ее наследники. Роль Чингисхана в мировой истории. Развитие улусной системы на территории Казахстана. Геополитическая активность государств XIII-XV веков и их влияние на ход исторических процессов в Евразии. Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии. Историческая преемственность Ак Орды и Казахского ханства. Образование Казахского ханства – закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана. Роль казахских ханов в создании и укреплении Казахского государства. Политические институты Казахского ханства. Преемственность форм государственного устройства. Роль предков в защите и сохранении благодатной земли. Путь к независимости и возрождение национальной государственности. Утрата государственного суверенитета. Национально-освободительная борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета. Восстановление государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий. Советская форма казахской государственности. Понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство". Достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период. Возрождение национальной государственности. Роль Первого Президента Н.А.Назарбаева в возрождении национальной государственности. Восстановление государственной независимости Казахстана – закономерный результат исторического процесса. Государственные стратегии и программы развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Эволюция казахской государственности;

6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
21. 10-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы. "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық аспектілері. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы. Орталық Азия өркениеттері пайда болуының факторлары. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктері. Ұлы Дала өркениеті. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі). Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктері. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті. Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы және өзара байланысы. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсері. Орталық Азия және әлемдік өркениет. Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Орталық Азия халықтарының әлемдік рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Зерттеу жұмысы: Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала;
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Қазақ халқының шығу тегі. "Антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы этногенез және этникалық процестер. Қазақ этносының қалыптасуы – көп ғасырларлық этникалық процестердің нәтижесі. Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы. Қазақтарда ру-тайпалық құрылым қалыптасуының тарихи шарттары. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының эволюциясы. Туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызы. "Ауызша тарихнама", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "атамекен", "ел" ұғымы. Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасыуының біріктіруші рөлі. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуі. "Ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдары. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың қызметі. Зерттеу жұмысы: Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы. "Мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдары. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Ұлы Түрік қағанатының қалыптасуы мен дамуы. Түркі империясының мұрагерлері. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігі. Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы түркі империясының рөлі. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері. Шыңғысханның әлем тарихындағы рөлі. Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуы. XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігі және олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер етуі. Қазақ хандығы – Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет. Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы. Қазақ хандығының құрылуы – Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақ хандарының Қазақ мемлекетінің қалыптасуы мен нығаюындағы рөлі. Қазақ хандығының саяси институттары. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Бабаларымыздың ұлан-ғайыр аумақты қорғап сақтаудағы рөлі. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы. Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуы. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген ұлт-азаттық күресі. Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендіктің қалпына келтірілуі. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі. "Автономдық кеңес республикасы", "Кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтары. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлі. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігінің қалпына келтірілуі – тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялары мен бағдарламалары; Зерттеу жұмысы: Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы;

4) развитие культуры. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа. Понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие". Эволюция и преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана. Традиционное мировоззрение казахов. Понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет". Духовные и нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции. Патриотизм как особое отношение к родной земле, культуре и традициям. Памятники истории и культуры степной цивилизации. Классификация памятников истории и культуры. Духовные святыни Казахстана – каркас национальной идентичности. Литературное и музыкальное наследие казахского народа: истоки, традиции, современность. Культура Казахстана в советский период. Достижения и противоречия развития культуры советского периода. Новые направления и жанры. Культура в период национального возрождения. Развитие казахстанской культуры. Новые направления и жанры. Интеграция в международное культурное пространство. Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации.
22. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 11 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Кочевое скотоводство и земледелие на территории Казахстана. Влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана. Понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема". Классификация традиционной хозяйственной деятельности. Промыслы и ремесла в традиционной системе жизнеобеспечения казахского народа. Этнографическое изучение ремесел и промыслов казахов. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние. Направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана. Роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана. Взаимодействие и взаимовлияние оседлого и кочевого населения в экономической и культурной сфере. Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время. Понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика". Факторы, определившие направления экономического развития Казахстана в ХХ веке. Этапы развития экономики Республики Казахстан. Перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды;

4) мәдениеттің дамуы. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы. Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері. "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдары. Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің эволюциясы және сабақтастығы. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы. "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдары. Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтары: әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер. Туған жерге, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрмет көрсету- шынайы патриотизмнің көрінісі. Дала өркениеті тарихымен мәдениетінің ескерткіштері. Тарихи және мәдени ескерткіштердің классификациясы. Қазақстанның рухани құндылықтары – ұлттық бірегейліктің негізі. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы: бастауы, дәстүрі, қазіргі уақыттағы дамуы. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет. Қазақстандық мәдениеттің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесі. Зерттеу жұмысы: Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды.
22. 11-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Қазақтардың тіршілігін қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі. Қазақстан аумағындағы көшпелі мал шаруашылығы және егіншілік. Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсері. "Тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдары. Дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерінің классификациясы. Қазақ халқының тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесіндегі кәсіптері мен қолөнері. Қазақтардың қолөнері мен кәсіптерінің этнографиялық зерттелуі. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері. Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдары. Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі. Отырықшы және көшпенді халықтардың экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынасы және өзара әсері. Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдары. ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторлар. Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдері. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағы. Зерттеу жұмысы: Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері;

2) политико-правовые процессы. История формирования полиэтнического общества в Казахстане. Понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав". Этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана. Формирование полиэтнического общества Казахстана в советский период. Понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм". Культурное взаимовлияние этносов Казахстана в советский период. Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений. Понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента". Основные направления и приоритеты миграционной политики Республики Казахстан. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана. Исследовательская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы;
3) развитие общественно-политической мысли. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана. Общественно-политическая мысль древнего и средневекового Казахстана. Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства. Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века. "Алаш" – общественная мысль и национальная идея. Концептуальные основы национальной идеи "Алаш". Обществено-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности (движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов). Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел". Общенациональные ценности казахстанского общества. Значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел". Политика государства в области идеологии ("Патриотический акт – Мәңгілік Ел", "Концепция укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"). Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки. Научное наследие средневекового Казахстана. Развитие науки в средневековом Казахстане. Выдающиеся ученые и мыслители средневекового Казахстана. Развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках. Исследование Казахстана в XVIII- начале XX века. Вклад исследователей в развитие науки. Возникновение и развитие образовательных учреждений в Казахстане в XIX веке. Специфика деятельности образовательных учреждений Казахстана XIX-начала ХХ века. Достижения и противоречия советской системы образования. Ликвидация безграмотности. Школьное, профессиональное и высшее образование. Реформы советской системы образования в Казахстане. Роль АН КазССР в развитии науки Казахстана. Выдающиеся ученые Казахстана. Сложности и противоречия развития науки в Казахстане в условиях советской политической системы. Казахстанская система образования и науки на современном этапе. Развитие системы образования и науки Республики Казахстана в годы независимости: успехи, проблемы и перспективы. Модернизация системы образования Республики Казахстан. Интеграция Казахстана в мировое образовательное и научное пространство. Стратегии и программы Республики Казахстан в области образования и науки. Международная образовательная программа Республики Казахстан "Болашак". Инновационные организации образования и науки Республики Казахстан. Исследовательская работа: Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования.

2) саяси-құқықтық процестер. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы. "Аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдері. Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. "Депортация", "арнайы қоныс аударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлері. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты. "Көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдары. Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтары. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі. Зерттеу жұмысы: Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы. Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. "Зар заман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары. "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея. "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері. Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастары ("Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары). "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары. "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығы. Мемлекеттің идеология саласындағы саясаты("Мәңгілік Ел" – патриоттық актісі" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасы"). Зерттеу жұмысы: Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі;
4) білім мен ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы. Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның көрнекті ғалымдары мен ойшылдары. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы. XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы зерттеулер. Зерттеушілердің Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесі. XIX ғасырда Қазақстанда оқу орындарының пайда болуы мен дамуы. XIX ғасырда -ХХ ғасырдың басында Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерінің ерекшеліктері. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары. Сауатсыздықты жою. Мектептік, кәсіби және жоғары білім беру. Кеңестік білім беру жүйесінің реформалары. Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлі. Қазақстанның көрнекті ғалымдары. Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтары және қарама-қайшылықтары. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан Республикасының білім және ғылым жүйесінің дамуы: жетістіктері, проблемалары және болашағы. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің жаңғыртылуы. Қазақстанның әлемдік білім және ғылым кеңістігіне кірігуі. Қазақстан Республикасының білім және ғылым саласындағы стратегиялары мен бағдарламалары. Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасы. Қазақстан Республикасының инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдары. Зерттеу жұмысы: Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.

Параграф 2. Система целей обучения
23. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2 "10" - класс, "2" - раздел, "1" - подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
1) Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития
11 класс
Цивилизация: особенности развития
Обучающиеся должны:
10.​1.​1.​1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
11.​1.​1.​1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана
10.​1.​1.​2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
11.​1.​1.​2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема"
10.​1.​1.​3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
11.1.1. 3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту
10.​1.​2.​1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту
11.​1.​1.​4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
10.​1.​2.​2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
11.​1.​2.​1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту
10.​1.​2.​3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи
11.​1.​2.​2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
10.​1.​2.​4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстан
11.​1.​2.​3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений
10.​1.​2.​5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
11.​1.​2.​4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
10.​1.​2.​6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация
11.​1.​3.​1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана
10.​1.​2.​7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) 1- бөлім:
10-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау
11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін классификациялау
10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау
11.1.1.4 этнографиялық материалдар негізінде қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымының мәнін түсіндіру
11.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөліне талдау жасау
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау
11.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесіндегі көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау
10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
11.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау
11.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау

11.​1.​3.​2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке
10.​1.​3.​1 анализировать достижения материальной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
11.​1.​3.​3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности
10.​1.​3.​2 анализировать достижения народов Центральной Азии в области науки, духовной культуры, обобщая их
вклад в общечеловеческий прогресс
11.​1.​3.​4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
2) Раздел 2:
10 класс
Этнические и социальные процессы
11 класс
Политико-правовые процессы
Обучающиеся должны:
10.​2.​1.​1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана
11.​2.​1.​1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана
10.​2.​1.​2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов
11.​2.​1.​2 исследовать этапы изменения
этнического состава населения на территории Казахстана
10.​2.​2.​1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов
11.​2.​1.​3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана
10.​2.​2.​2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
11.​2.​1.​4 объяснять особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период
10.​2.​2.​3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания)
11.​2.​2.​1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики
10.​2.​2.​4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов
11.​2.​2.​2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
10.​2.​2.​5 объяснять консолидирующую роль родоплеменной организации казахов
11.​2.​2.​3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ

11.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау
10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
11.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау
10.1.3.2 Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
11.1.4.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
2) 2-бөлім:
10- сынып
Этникалық және әлеуметтік процестер
11- сынып
Саяси-құқықтық процестер
Білім алушылар:
10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалану
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағында этногенездің кезеңдерін айқындау
11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа", "жүз", " ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау
11.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар)
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызын түсіндіру
11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
10.2.2.5 қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру
11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау

10.​2.​2.​6 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов
11.​2.​2.​4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
10.​2.​2.​7 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
10.​2.​2.​8 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли.
3) Раздел 3:
10 класс
Из истории государства, войн и революций
11 класс
Развитие общественно-политической мысли
Обучающиеся должны:
10.​3.​1.​1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана
11.​3.​1.​1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана
10.​3.​1.​2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана
11.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
10.​3.​1.​3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана
11.​3.​1.​3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства
10.​3.​2.​1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.​3.​1.​4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности
10.​3.​2.​2 характеризовать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья
11.​3.​1.​5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века
10.​3.​2.​3 оценивать роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира
11.​3.​2.​1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
10.​3.​2.​4 исследовать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.​3.​2.​2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности
10.​3.​2.​5 характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
11.​3.​3.​1 определять исторические основы общенациональной идеи "МәңгілікЕл"
10.​3.​3.​1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства

10.2.2.6 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану
11.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
10.2.2.8 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану
3) 3- бөлім:
10-сынып
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан:
11-сынып
Қоғамдық саяси ойдың дамуы
Білім алушылар:
10.3.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану
11.3.1.1 ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
10.3.1.3 Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
11.3.1.3 қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
10.3.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау
11.3.1.4 қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру
10.3.2.2 ерте және дамыған ортағасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау
10.3.2.3 түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
10.3.2.4 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу
11.3.2.2 қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру
10.3.2.5 XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау
11.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
10.3.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау

11.​3.​3.​3 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта – Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
10.​3.​3.​2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана
10.​3.​3.​3 исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
10.​3.​4.​1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана
10.​3.​4.​2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета
10.​3.​4.​3 исследовать историю восстановления государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий
10.​3.​4.​4 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности
10.​3.​4.​5 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
10.​3.​4.​6 определять роль Первого Президента Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности
10.​3.​4.​7 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан
4) Раздел 4:
10 класс
Развитие культуры
11 класс
Развитие образования и науки
Обучающиеся должны:
10.​4.​1.​1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа
11.​4.​1.​1 определять достижения науки в разные исторические периоды
10.​4.​1.​2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа, анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
11.​4.​1.​2 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
10.​4.​1.​3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа
11.​4.​2.​1 объяснять основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века
10.​4.​1.​4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
11.​4.​2.​2 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
10.​4.​1.​5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации

11.3.3.3 "Мәңгілік Ел" – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау
10.3.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтау
10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу
10.3.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу
10.3.4.4 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін "автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану
10.3.4.5 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
10.3.4.6 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент
Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау
10.3.4.7 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып, Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
4) 4- бөлім:
10 - сынып
Мәдениеттің дамуы
11- сынып
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алушылар:
10.4.1.1 қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін "мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану
11.4.1.1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі ғылымның жетістіктерін анықтау
10.4.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау; - Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдау
11.4.1.2 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
10.4.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану
11.4.2.1 XVIII ғасырдағы -ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын түсіндіру
10.4.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
11.4.2.2 XVIII ғасырдағы-ХХ ғасырдың басындағы зерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
10.4.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу

11.​4.​2.​3 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века
10.​4.​1.​6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
11.​4.​2.​4 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ веков на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности
10.​4.​1.​7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа
11.​4.​2.​5 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования
10.​4.​1.​8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа
11.​4.​2.​6 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
10.4.1. 9 определять истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе фольклора и трудов исследователей
11.​4.​2.​7 определять роль Академии Наук Казахской ССР в развитии науки Казахстана
10.​4.​2.​1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период
11.​4.​2.​8 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период
10.​4.​2.​2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода
11.​4.​2.​9 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
10.​4.​3.​1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан
11.​4.​3.​1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан
10.​4.​3.​2 объяснять процесс
интеграции в международное культурное пространство
11.​4.​3.​2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство
10.​4.​3.​3 обобщать знания о национальной культуре
11.​4.​3.​3 анализировать значение международной образовательной программы Республики Казахстан "Болашак" в модернизации страны
10.​4.​3.​4 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
25. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования.

11.4.2.3 XIX-ХХ ғасырдың басында Қазақстан аумағында оқу орындарының дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау
10.4.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
11.4.2.4 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу
10.4.1.7 қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау
11.4.2.5 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану
10.4.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау
11.4.2.6 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
10.4.1.9 фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлін анықтау
10.4.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстанның мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды анықтау
11.4.2.8 Кеңестік кезеңде ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау
10.4.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай келе, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
11.4.2.9 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
10.4.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау
11.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау
10.4.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру
11.4.3.2 әлемдік білім мен ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құру маңыздылығын бағалау
10.4.3.3 ұлттық мәдениет туралы білімді қорытындылау
11.4.3.3 Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасының елді жаңғыртудағы маңыздылығын талдау
10.4.3.4 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
24. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
25. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.

26. С целью развития самостоятельности, познавательной активности, способности к проектно-исследовательской деятельности каждый тематический раздел завершается исследовательской работой обучающихся. Предлагаемые в долгосрочных планах темы исследований имеют обобщающий характер. Обучающиеся имеют возможность выбора того или иного аспекта в рамках обозначенной темы исследования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования
1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность
Центральная Азия: исторические и географические аспекты понятия
10.​1.​1.​1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии
10.​1.​1.​2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
Древние очаги центрально-азиатских цивилизаций
10.​1.​1.​3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
Цивилизация Великой Степи
"Великая Степь": историко-географическая характеристика
10.​1.​2.​1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту;
10.​1.​2.​2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы)
10.​1.​2.​3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи;
10.​1.​2.​4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстана;
10.​1.​2.​5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников
10.​1.​2.​6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация";
10.​1.​2.​7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
Центральная Азия и мировая цивилизация
Вклад народов Центральной Азии в развитие мировой культуры
10.​1.​3.​1 анализировать достижения материальной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс;
10.​1.​3.​2 анализировать достижения народов Центральной Азии в области науки, духовной культуры, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
Исследователь
ская работа
Великая Степь в истории мировой цивилизации
2 четверть
Этнические и социальные
процессы
Истоки происхождения казахского народа
Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана

26. Тұлғаның танымдық белсенділігін, шығармашылық, жобалық-зерттеушілік қабілеттерін дамыту үшін әр тақырыптық бөлім білім алушылардың зерттеу жұмысымен аяқталады. Ұзақ мерзімді жоспарда зерттеу тақырыптары жалпылама берілген. Білім алушылар осы белгіленген тақырып шеңберінде түрлі мәселелерді қарастыра алады.
3-параграф. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10-сынып:
Бөлім
Тарау
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы
Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттері нің ежелгі ошақтарының ерекшелікте рін сипаттау
"Ұлы Дала өркениеті
"Ұлы Дала":
тарихи-географиялық сипаттамасы
10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау;
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымының мәнін түсіндіру
Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі)
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениет тердің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
Орталық Азия және әлемдік өркениет
Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесі
10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау;
10.1.3.2 Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
Зерттеу жұмысы
Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала
2-тоқсан
Этника
лық және әлеумет
тік процес
тер
Қазақ халқының шығу тегі
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер

10.​2.​1.​1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана;
10.​2.​1.​2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов
10.​2.​2.​1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов;
10.​2.​2.​2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
10.​2.​2.​8 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли
Особенности родоплеменной структуры казахов
10.​2.​2.​3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания);
10.​2.​2.​4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов;
10.​2.​2.​5 объяснять консолидирующую роль родоплеменной организации казахов
Особенности социальной стратификации традиционного казахского общества
10.​2.​2.​6 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов;
10.​2.​2.​7 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
Исследовательс
кая работа
Этносоциальная организация традиционного казахского общества
3 четверть
Из истории государства, войн и революций
Ранние государства на территории Казахстана
Политическая организация ранних государств на территории Казахстана
10.​3.​1.​1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана;
10.​3.​1.​2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.​3.​1.​3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана
Империи кочевников Великой степи
Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Преемники Тюркской империи
10.​3.​1.​2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.​3.​2.​1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства;
10.​3.​2.​2 характеризовать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья;

10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану;
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа ", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
10.2.2.8 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану
қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар);
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционал дық маңызын түсіндіру;
10.2.2.5 қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
10.2.2.6 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
Зерттеу жұмысы
Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы
3-тоқсан
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихы
нан
Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
10.3.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік ", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану;
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.1.3 Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Ұлы Дала көшпенділерінің империялары
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау;
10.3.2.2 ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау;

10.​3.​2.​3 оценивать роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира
Империя Чингисхана и ее наследники
10.​3.​1.​2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.​3.​2.​4 исследовать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства;
10.​3.​2.​5 характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
Казахское
ханство – первое национальное государство
в Центральной Азии
Ак Орда – основа Казахского ханства
10.​3.​1.​2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.​3.​3.​1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства
Казахское ханство: политические институты государства
10.​3.​1.​2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.​3.​3.​2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;
10.​3.​3.​3 исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
Путь к независимости и возрождение национальной государственности
Борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета
10.​3.​4.​1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана;
10.​3.​4.​2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета;
10.​3.​4.​3 исследовать историю восстановления государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий
Советская форма казахской государственности
10.​3.​1.​2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.​3.​4.​4 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности;
10.​3.​4.​5 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
Возрождение национальной государственности
10.​3.​1.​2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.​3.​4.​6 определять роль Первого Президента
Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности;
10.​3.​4.​7 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан
Исследователь
ская работа
Эволюция казахской государственности
4 четверть
Развитие культуры
Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации
Материальная культура и прикладное искусство казахского народа

10.3.2.3 Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау
Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.2.4 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу;
10.3.2.5 XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау
Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
Ақ Орда - Қазақ хандығының негізі
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау
Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау;
10.3.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілік
тің қайта жаңғыртылуы
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтау;
10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу;
10.3.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу
Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.4.4 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін
"автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын
пайдалану;
10.3.4.5 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.4.6 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау;
10.3.4.7 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
Зерттеу жұмысы
Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы
4-тоқсан
Мәдениеттің дамуы
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері

10.​4.​1.​1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа;
10.​4.​1.​2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа - анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
Традиционное мировоззрение казахов
10.​4.​1.​3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа;
10.​4.​1.​4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
Памятники истории и культуры
10.​4.​1.​5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации;
10.​4.​1.​6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
Литературное и музыкальное наследие казахского народа
10.​4.​1.​7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа;
10.​4.​1.​8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа;
10.​4.​1.​9 определять истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе фольклора и трудов исследователей
Культура Казахстана в советский период
Достижения и противоречия в области культуры советского периода
10.​4.​2.​1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период;
10.​4.​2.​2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода;
Культура в период национального возрождения
Развитие культуры на современном этапе
10.​4.​3.​1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан;
10.​4.​3.​2 объяснять процесс
интеграции в международное культурное пространство;
10.​4.​3.​3 обобщать знания о национальной культуре;
10.​4.​3.​4 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
Исследователь
ская работа
Культура и традиции как генетический код нации
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Традиционная система жизнеобеспечения казахов
Развитие кочевого скотоводства и земледелия на территории Казахстана
11.​1.​1.​1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана;
11.​1.​1.​2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема";
11.​1.​1.​3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту
Промыслы и ремесла
11.​1.​1.​4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние
Роль Великого Шелкового пути в развитии городской культуры Казахстана
11.​1.​2.​1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту;
11.​1.​2.​2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
Экономическое и культурное взаимодействие и взаимовлияние
11.​1.​2.​3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
11.​1.​2.​4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
Социально-экономическое развитие Казахстана
в новейшее время
Развитие экономики Казахстана в ХХ веке
11.​1.​3.​1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана;
11.​1.​3.​2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке
Развитие экономики Республики Казахстан
11.​1.​3.​3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности;
11.​1.​3.​4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
Исследователь
ская работа
Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды
2 четверть
Политико-правовые процессы
История формирования полиэтничес
кого общества в Казахстане
Изменение моноэтнического состава населения Казахстана (XVIII - начало XX века)
11.​2.​1.​1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
11.​2.​1.​2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана
Формирование полиэтнического общества в советский период
11.​2.​1.​3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
11.​2.​1.​2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана;
11.​2.​1.​4 объяснять особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период
Политика Республики Казахстан
в области межэтнических отношений
Миграционная политика Республики Казахстан
11.​2.​2.​1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики;

10.4.1.1 Қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін
"мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану;
10.4.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау -Қазақстан аумағындағы тарихи-этнографиялық үдерістердің сабақтастығын талдау
Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы
10.4.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану;
10.4.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
Тарихи және мәдени ескерткіштер
10.4.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу;
10.4.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы
10.4.1.7 Қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау;
10.4.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау;
10.4.1.9 фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін анықтау
Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар
10.4.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтау;
10.4.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы
10.4.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау;
10.4.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру;
10.4.3.3 ұлттық мәдениет туралы білімді қорытындылау;
10.4.3.4 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
Зерттеу жұмысы
Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды
2) 11-сынып:
Бөлім
Тарау
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшелік
тері
Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі
Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы
11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу;
11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау;
11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін жіктеу
Қолөнер мен кәсіптер
11.1.3.4 этнографиялық материалдардың қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері
Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
11.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу;
11.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлін талдау
Экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынас және өзара әсері
11.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесінде көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау;
11.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы
ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы
11.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану;
11.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау
Қазақстан Республикасының экономикасының дамуы
11.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау;
11.1.4.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
Зерттеу жұмысы
Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері
2-тоқсан
Саяси-құқық
тық процес
тер
Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)
11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностыққұрам" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
Кеңестік кезеңде Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасуы
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылған дар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу;
11.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру;
Қазақстан Республикасы
ның этносаралық қатынастар саласындағы саясаты
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану;

11.​2.​2.​2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия
11.​2.​2.​3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ
Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана
11.​2.​2.​4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
Исследователь ская работа
Этносы Казахстана: история и судьбы
3 четверть
Развитие общественно-политичес
кой мысли
Эволюция общественно-политической мысли Казахстана
Истоки и развитие общественно-политической мысли
11.​3.​1.​1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана;
11.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства
11.​3.​1.​3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства;
11.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман"
11.​3.​1.​4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности;
11.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века
11.​3.​1.​5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века;
11.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
"Алаш" – общественная мысль и национальная идея
Концептуальные основы национальной идеи "Алаш"
11.​3.​2.​1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
Движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов
11.​3.​2.​2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности;
11.​3.​1.​2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общенацио
нальная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке
Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
11.​3.​3.​1 определять исторические основы общенациональной идеи "МәңгілікЕл"
Общенациональные ценности казахстанского общества

11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі
11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі
11.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
Зерттеу жұмысы
Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры
3-тоқсан
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы
11.3.1.1 Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
11.3.1.3 Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары
11.3.1.4 Қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея
"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
"Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары
11.3.2.2 Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі
11.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары

11.​3.​3.​2 определять значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел";
11.​3.​3.​3 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта –Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
Исследователь ская работа
Консолидирующая роль общественно-политической мысли
4 четверть
Развитие
образования и науки
Научное наследие средневекового Казахстана
Развитие науки в средневековом Казахстане
11.​4.​1.​1 определять достижения науки в разные исторические периоды;
11.​4.​1.​2 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
Развитие образования и науки
в Казахстане
в XVIII -XX веках
Исследование Казахстана в XVIII - начале XX века
11.​4.​2.​1 объяснять основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века;
11.​4.​2.​2 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
Деятельность образовательных учреждений Казахстана в XIX - начале ХХ века
11.​4.​2.​3 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
11.​4.​2.​4 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ века на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности
Достижения и противоречия советской системы образования
11.​4.​2.​5 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования;
11.​4.​2.​6 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
Академия наук Казахской ССР – крупнейший научный центр СССР
11.​4.​2.​7 определять роль АН Казахской ССР в развитии науки Казахстана;
11.​4.​2.​8 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период;
11.​4.​2.​9 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
Казахстанская система образования и науки на современном этапе
Проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан
11.​4.​3.​1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан;
11.​4.​3.​2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство;
11.​4.​3.​3 анализировать значение международной образовательной программы Республики Казахстан "Болашак"
в модернизации страны
Исследователь
ская работа
Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования

11.3.3.2 "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығын анықтау;
11.3.3.3 "Мәңгілік Ел – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
Зерттеу жұмысы
Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі
4-тоқсан
Білім мен ғылым
ның дамуы
Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы
11.4.1.1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі ғылымның жетістіктерін анықтау;
11.4.1.2 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы зерттеулер
11.4.2.1 XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын түсіндіру;
11.4.2.2 XVIII-ХХ ғасырдың басындазерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
XIX - ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы оқу орындарының қызметі
11.4.2.3 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағында оқу орындардың дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау;
11.4.2.4 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу
Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары
11.4.2.5 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану;
11.4.2.6 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
Қазақ КСР Ғылым академиясы – КСРО-ның ірі ғылыми орталығы
11.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлін анықтау;
11.4.2.8 Кеңестік кезеңдегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау;
11.4.2.9 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
Бүгінгі таңдағы Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі
Қазақстан Республикасы білімімен ғылымы дамуының мәселелері мен болашағы
11.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау;
11.4.3.2 әлемдік білім және ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құрудың маңыздылығын бағалау;
11.4.3.3 Қазақстан Республикасы "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасының елді жаңғыртудағы маңыздылығын талдау
Зерттеу жұмысы
Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.

3) доказательство. Обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству; на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы; анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом.
4) сходство и различия. Обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества.
5) значимость. Обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества.
6) интерпретация. Обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
43. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 10 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность. Исторические и географические аспекты понятия "Центральная Азия". История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии. Факторы возникновения цивилизации Центральной Азии. Особенности центрально-азиатских очагов цивилизации. Цивилизация Великой Степи. Историко-географическая характеристика понятия "Великая Степь". Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы). Особенности древних археологических культур на территории Казахстана. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников. Преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи. Влияние ранних кочевников на ход мировых исторических процессов. Центральная Азия и мировая цивилизация. Вклад народов Центральной Азии в развитие материальной культуры мира. Вклад народов Центральной Азии в развитие духовной культуры мира;
2) этнические и социальные процессы. Истоки происхождения казахского народа. Понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос". Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Формирование казахского этноса как результат многовекового этнического процесса. Культурно-генетический код как основа нации. Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов. Эволюция родоплеменной организации казахов. Функциональное значение принципа родства и родовой структуры. Понятия "устная историология", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел". Консолидирующая роль родоплеменной организации казахов. Социальная стратификация казахского традиционного общества. Понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр". Функции социальных институтов в традиционном обществе казахов;

3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтардың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
43. 10-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы. "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық аспектілері. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы. Орталық Азия өркениеттері пайда болуының факторлары. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктері. Ұлы Дала өркениеті. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі). Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктері. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті. Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы және өзара байланысы. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсері. Орталық Азия және әлемдік өркениет. Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Орталық Азия халықтарының әлемдік рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесі.
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Қазақ халқының шығу тегі. "Антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы этногенез және этникалық процестер. Қазақ этносының қалыптасуы – көп ғасырларлық этникалық процестердің нәтижесі. Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы. Қазақтарда ру-тайпалық құрылым қалыптасуының тарихи шарттары. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының эволюциясы. Туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызы. "Ауызша тарихнама", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "атамекен", "ел" ұғымы. Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасыуының біріктіруші рөлі. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуі. "Ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдары. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың қызметі.

3) из истории государства, войн и революций. Ранние государства на территории Казахстана. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана. Понятия "государство", "власть", "политическая организация". Империи кочевников Великой степи. Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Становление и развитие Великого Тюркского каганата. Преемники Тюркской империи. Преемственность форм государственного устройства. Геополитическая активность тюркских государств раннего и развитого средневековья. Роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира. империя Чингисхана и ее наследники. Роль Чингисхана в мировой истории. Развитие улусной системы на территории Казахстана. Геополитическая активность государств XIII-XV веков и их влияние на ход исторических процессов в Евразии. Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии. Историческая преемственность Ак Орды и Казахского ханства. Образование Казахского ханства – закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана. Роль казахских ханов в создании и укреплении Казахского государства. Политические институты Казахского ханства. Преемственность форм государственного устройства. Роль предков в защите и сохранении благодатной земли. Путь к независимости и возрождение национальной государственности. Утрата государственного суверенитета. Национально-освободительная борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета. Восстановление государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий. Советская форма казахской государственности. Понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство". Достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период. Возрождение национальной государственности. Роль Первого Президента Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности. Восстановление государственной независимости Казахстана – закономерный результат исторического процесса. Государственные стратегии и программы развития Республики Казахстан;
4) развитие культуры. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа. Понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие". Эволюция и преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана. Традиционное мировоззрение казахов. Понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет". Духовные и нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции. Патриотизм как особое отношение к родной земле, культуре и традициям. Памятники истории и культуры степной цивилизации. Классификация памятников истории и культуры. Духовные святыни Казахстана – каркас национальной идентичности. Литературное и музыкальное наследие казахского народа: истоки, традиции, современность. Культура Казахстана в советский период. Достижения и противоречия развития культуры советского периода. Новые направления и жанры. Культура в период национального возрождения. Развитие казахстанской культуры. Новые направления и жанры. Интеграция в международное культурное пространство.

3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы. "Мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдары. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Ұлы Түрік қағанатының қалыптасуы мен дамуы. Түркі империясының мұрагерлері. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігі. Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы түркі империясының рөлі. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері. Шыңғысханның әлем тарихындағы рөлі. Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуы. XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігі және олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер етуі. Қазақ хандығы – Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет. Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы. Қазақ хандығының құрылуы – Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақ хандарының Қазақ мемлекетінің қалыптасуы мен нығаюындағы рөлі. Қазақ хандығының саяси институттары. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Бабаларымыздың ұлан-ғайыр аумақты қорғап сақтаудағы рөлі. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы. Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуы. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген ұлт-азаттық күресі. Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендіктің қалпына келтірілуі. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі. "Автономдық кеңес республикасы", "Кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтары. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлі. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігінің қалпына келтірілуі – тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялары мен бағдарламалары;
4) мәдениеттің дамуы. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы. Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері. "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдары. Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің эволюциясы және сабақтастығы. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы. "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдары. Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтары: әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер. Туған жерге, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрмет көрсету- шынайы патриотизмнің көрінісі. Дала өркениеті тарихымен мәдениетінің ескерткіштері. Тарихи және мәдени ескерткіштердің классификациясы. Қазақстанның рухани құндылықтары – ұлттық бірегейліктің негізі. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы: бастауы, дәстүрі, қазіргі уақыттағы дамуы. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет. Қазақстандық мәдениеттің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесі.

44. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 11 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Кочевое скотоводство и земледелие на территории Казахстана. Влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана. Понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема". Классификация традиционной хозяйственной деятельности. Промыслы и ремесла в традиционной системе жизнеобеспечения казахского народа. Этнографическое изучение ремесел и промыслов казахов. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние. Направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана. Роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана. Взаимодействие и взаимовлияние оседлого и кочевого населения в экономической и культурной сфере. Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время. Понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика". Факторы, определившие направления экономического развития Казахстана в ХХ веке. Этапы развития экономики Республики Казахстан. Перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан;
2) политико-правовые процессы. История формирования полиэтнического общества в Казахстане. Понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав". Этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана. Формирование полиэтнического общества Казахстана в советский период. Понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм". Культурное взаимовлияние этносов Казахстана в советский период. Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений. Понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента". Основные направления и приоритеты миграционной политики Республики Казахстан. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана;
3) развитие общественно-политической мысли. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана. Общественно-политическая мысль древнего и средневекового Казахстана. Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства. Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века. "Алаш" – общественная мысль и национальная идея. Концептуальные основы национальной идеи "Алаш". Обществено-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности (движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов). Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел". Общенациональные ценности казахстанского общества. Значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел". Политика государства в области идеологии ("Патриотический акт – Мәңгілік Ел", "Концепция укрепления и развития казахстанской идентичности и единства");

44. 11-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Қазақтардың тіршілігін қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі. Қазақстан аумағындағы көшпелі мал шаруашылығы және егіншілік. Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсері. "Тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдары. Дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерінің классификациясы. Қазақ халқының тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесіндегі кәсіптері мен қолөнері. Қазақтардың қолөнері мен кәсіптерінің этнографиялық зерттелуі. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері. Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдары. Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі. Отырықшы және көшпенді халықтардың экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынасы және өзара әсері. Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдары. ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторлар. Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдері. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағы.
2) саяси-құқықтық процестер. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы. "Аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдері. Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. "Депортация", "арнайы қоныс аударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлері. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты. "Көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдары. Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтары. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі.
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы. Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. "Зар заман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары. "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея. "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері. Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастары ("Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары). "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары. "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығы. Мемлекеттің идеология саласындағы саясаты("Мәңгілік Ел" – патриоттық актісі" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасы").

4) развитие образования и науки. Научное наследие средневекового Казахстана. Развитие науки в средневековом Казахстане. Выдающиеся ученые и мыслители средневекового Казахстана. Развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках. Исследование Казахстана в XVIII- начале XX века. Вклад исследователей в развитие науки. Возникновение и развитие образовательных учреждений в Казахстане в XIX веке. Специфика деятельности образовательных учреждений Казахстана XIX-начала ХХ века. Достижения и противоречия советской системы образования. Ликвидация безграмотности. Школьное, профессиональное и высшее образование. Реформы советской системы образования в Казахстане. Роль АН КазССР в развитии науки Казахстана. Выдающиеся ученые Казахстана. Сложности и противоречия развития науки в Казахстане в условиях советской политической системы. Казахстанская система образования и науки на современном этапе. Развитие системы образования и науки Республики Казахстана в годы независимости: успехи, проблемы и перспективы. Модернизация системы образования Республики Казахстан. Интеграция Казахстана в мировое образовательное и научное пространство. Стратегии и программы Республики Казахстан в области образования и науки. Международная образовательная программа Республики Казахстан "Болашак". Инновационные организации образования и науки Республики Казахстан.
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
45. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2 "10" - класс, "2" - раздел, "1" - подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития
11 класс
Цивилизация: особенности развития
Обучающиеся должны:
10.​1.​1.​1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
11.​1.​1.​1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана
10.​1.​1.​2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
11.​1.​1.​2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема"
10.​1.​1.​3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
11.1.1. 3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту

4) білім мен ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы. Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның көрнекті ғалымдары мен ойшылдары. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы. XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы зерттеулер. Зерттеушілердің Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесі. XIX ғасырда Қазақстанда оқу орындарының пайда болуы мен дамуы. XIX ғасырда -ХХ ғасырдың басында Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерінің ерекшеліктері. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары. Сауатсыздықты жою. Мектептік, кәсіби және жоғары білім беру. Кеңестік білім беру жүйесінің реформалары. Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлі. Қазақстанның көрнекті ғалымдары. Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтары және қарама-қайшылықтары. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан Республикасының білім және ғылым жүйесінің дамуы: жетістіктері, проблемалары және болашағы. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің жаңғыртылуы. Қазақстанның әлемдік білім және ғылым кеңістігіне кірігуі. Қазақстан Республикасының білім және ғылым саласындағы стратегиялары мен бағдарламалары. Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасы. Қазақстан Республикасының инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдары.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) 1- бөлім:
1- бөлім:
10-сынып Өркениет: даму ерекшеліктері
11-сынып Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау
11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін классификациялау

46. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
47. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования. (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность
Центральная Азия: исторические и географические аспекты понятия
10.​1.​1.​1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии
10.​1.​1.​2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
Древние очаги центрально-азиатских цивилизаций
10.​1.​1.​3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
Цивилизация Великой Степи
"Великая Степь": историко-географическая характеристика
10.​1.​2.​1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту;
10.​1.​2.​2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы)
10.​1.​2.​3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи;
10.​1.​2.​4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстана;
10.​1.​2.​5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников
10.​1.​2.​6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация";
10.​1.​2.​7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
Центральная Азия и мировая цивилизация
Вклад народов Центральной Азии в развитие мировой культуры
10.​1.​3.​1 анализировать достижения материальной и духовной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
Повторение
2 четверть
Этнические и социальные процессы
Истоки происхождения казахского народа
Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана

46. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
47. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады (төмендетілген оқу жүктемесімен).
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1) 10-сынып:
Бөлім
Тарау
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекше ліктері
Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы
Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшелікте рін сипаттау
"Ұлы дала өркениеті
"Ұлы Дала": тарихи-географиялық сипаттамасы
10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау;
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымыныңмәнін түсіндіру
Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі)
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасуерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениет тердің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.5 Ұлы дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
Орталық Азия және әлемдік өркениет
Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесі
10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық және рухани мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
Қайталау
2-тоқсан
Этникалық және әлеуметтік процестер
Қазақ халқының шығу тегі
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер

3. Изучение всемирной истории предполагает осмысление учащимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономического и культурного развития истории мира в различные исторические периоды.
4. Цель учебного предмета: на основе изучения ключевых событий и процессов всемирной истории способствовать формированию личности учащегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
5. Задачи предмета:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;
3) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
6) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
7) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
8) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Всемирная история" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Всемирная история"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Всемирная история" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

3. Дүниежүзі тарихы пәнін оқу оқушылардың әр түрлі тарихи кезеңдегі әлем тарихының этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуының негізгі сұрақтары бойынша түсінік қалыптастыруды көздейді.
4. Оқу пәнінің мақсаты - дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;
3) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
4) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;
5) тарихи деректердің типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
6) деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларын қолдана білу қабілетін дамыту;
8) коммукативтік дағдыларды дамыту: өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық жеткізе білу, топта жұмыс жасау, деректерден алынған ақпараттарды пайдалану.
2-тарау. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұны
6. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10- сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11- сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание учебного предмета "Всемирная история" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
8. Содержание учебного предмета включает четыре раздела:
в 10 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) этнические и социальные процессы;
3) из истории государства, войн и революций;
4) развитие культуры.
в 11 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) политико-правовые процессы;
3) развитие общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки.
9. Раздел "Цивилизация: особенности развития" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) понятие цивилизации и ее типы;
2) история мировых цивилизаций;
3) взаимодействие цивилизаций.
10. Раздел "Этнические и социальные процессы" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) антропогенез и этногенез;
2) межэтнические отношения в мировой истории;
3) исторические формы социальной организации общества.
11. Раздел "Из истории государства, войн и революций" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) исторические типы и формы государства и политические режимы;
2) военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории;
3) революции как один из факторов трансформации общества.
12. Раздел "Развитие культуры" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) способы сохранения культурного наследия человечества;
2) искусство - отражение развития общества;
3) духовно-нравственные ценности современного общества.
13. Раздел "Цивилизация: особенности развития" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) исторические типы экономических систем: изменение и преемственность;
2) влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств;
3) дифференциация стран мира по уровню экономического развития на современном этапе.
14. Раздел "Политико-правовые процессы" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) правовое государство и гражданское общество;
2) современная политическая система мира;
3) проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе.
15. Раздел "Развитие общественно-политической мысли" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) эволюция общественной мысли в новое и новейшее время;
2) борцы за свободу и справедливость в ХХ веке;
3) выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века.
16. Раздел "Развитие образования и науки" для 11 класса включает следующие подразделы:

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
10-сынып:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан;
4) мәдениеттің дамуы.
11-сынып:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы;
4) білім мен ғылымның дамуы.
9. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) өркениет түсінігі және оның түрлері;
2) әлем өркениеттерінің тарихы;
3) өркениеттердің өзара әрекеттесуі.
10. "Этникалық және әлеуметтік процестер" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) антропогенез және этногенез;
2) әлем тарихындағы этносаралық қатынастар;
3) қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары.
11. "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер;
2) әлем тарихының барысына әсер еткен әскери-саяси оқиғалар;
3) революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде.
12. "Мәдениеттің дамуы." бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары;
2) өнер – қоғам дамуының бейнесі;
3) қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары.
13. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық;
2) мемлекеттердің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері;
3) қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі.
14. "Саяси-құқықтық процестер" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам;
2) әлемнің қазіргі саяси жүйесі;
3) қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі.
15. "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы;
2) ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер;
3) ХХ ғасырдағы- ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар.
16. "Білім мен ғылымның дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:

1) образование как общечеловеческая ценность;
2) научно-технический прогресс;
3) современные научные технологии.
17. Цели обучения, организованные системно и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
18. Для эффективной реализации целей и подходов данной учебной программы необходимо организовать процесс обучения предмету "Всемирная история" на основе исторических концептов (понятий), таких как:
1) доказательство;
2) изменение и преемственность;
3) причина и следствие;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
19. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и /или влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство: обучающиеся должны уметь анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
4) сходство и различия: обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества;
5) значимость: обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация: обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
20. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 10 класса:

1) білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде;
2) ғылыми-техникалық прогресс;
3) қазіргі заманғы ғылыми технологиялар.
17. Оқыту мақсаттары әр тарау ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
18. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқыту мақсаттары мен тәсілдерін тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
19. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден , қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
2) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
3) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды, ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
20. 10-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:

1) цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация".Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация);
2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества;

1) өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы(МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары);
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы;

3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества.
4) развитие культуры. Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации ОбъединҰнных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство – отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации).

3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары;
4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары);

21. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 11 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира;
2) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе. Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ);
3) развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Манделла - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века. Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф.Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел". Значение реформ в переходные периоды истории государства;
4) развитие образования и науки: Образование как общечеловеческая ценность. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества (пиктография, иероглифы, клинопись, руническое письмо, книгопечатание и другие). Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы). Современные модели школьного образования. Система высшего образования: история и современность (университет, ректор, декан, факультет, студент, кафедра. Кордова, Пражский университет, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна). Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования. Научно-технический прогресс. Исторические этапы научно-технического прогресса. Понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция". Роль научно-технической революции в развитии современной цивилизации. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности. Современные научные технологии. Современные информационные технологии. Влияние информационных технологий на развитие общества. Перспективные отрасли современной науки (робототехника, космонавтика, нанотехнология, генная инженерия).

21. 11-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениеттер: даму ерекшеліктері. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі;
саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар;
қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес). Н. Манделла – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар). ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин – көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н.Ә.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы.
білім мен ғылымның дамуы. Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері (пиктография, иероглифтер, сына жазу, руникалық жазу, кітап бастыру және тағы басқалары). Мектептегі білім беру: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері. Жоғары білім беру жүйесі: тарих пен қазіргі кезең (Кордова, Прага, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна университеттері және тағы басқалары). Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері. Ғылыми-техникалық прогресс. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. "Өнеркәсіп төңкерісі", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдары. Қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық мәселелері. Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері. Қазіргі ғылымның перспективалық салалары (робототехника, космонавтика, гендік инженерия).

Параграф 2. Система целей обучения
22. Система целей обучения содержит кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1." - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития.
11 класс
Цивилизация: особенности развития.
Обучающиеся должны:
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
10.1.2.1 определять особенности традиционного, индустриального и постиндустриального типов цивилизации
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем
10.1.3.1 анализировать особенности древних цивилизаций
11.1.1.5 определять характерные признаки рыночной экономики на примере разных стран
10.1.3.2 исследовать философские учения древности о развитии общества и государства
11.1.1.6 определять характерные признаки плановой (социалистической) экономики на примере разных стран
10.1.3.3 анализировать особенности локальных цивилизаций
11.1.1.7 исследовать причины перехода к смешанному типу экономики, определяя его характерные признаки
10.1.3.4 характеризовать этапы и особенности развития мировых религий
11.1.2.1 исследовать различные способы преодоления ограничивающих природно-географических факторов в развитии экономики
10.1.3.5 определять тенденции развития мировых религий в условиях современной цивилизации
11.1.2.2 обобщать примеры успешного экономического развития стран в условиях ограничивающих природно-географических факторов в новейшей истории
10.1.3.6 оценивать влияние на общество современных деструктивных религиозных организаций и течений
11.1.3.1 выявлять исторические предпосылки неравномерного экономического развития стран и регионов
10.1.4.1 определять роль мировой торговли в развитии цивилизаций, выявляя причинно-следственные связи
11.1.3.2 классифицировать страны по уровню экономического развития на основе различных критериев

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқу мақсатының реттік саны.
1- бөлім:
10- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі, индустриалды және постиндустриалды түрінің ерекшеліктерін анықтау
11.1.1.3 мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшелітерін түсіндіру
10.1.3.1 ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін талдау
11.1.1.5 елдердің мысалында нарықтық экономикаға тән белгілерді анықтау
10.1.3.2 мемлекет пен қоғамның дамуы туралы ежелгі философиялық ілімдерді зерттеу
11.1.1.6 мемлекеттердің мысалында жоспарлы (социалистік) экономикаға тән белгілерін анықтау
10.1.3.3 локальді өркениеттердің ерекшеліктерін талдау
11.1.1.7 экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін зерттеу
10.1.3.4 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау
11.1.2.1 экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің амалдарын зерттеу
10.1.3.5 қазіргі кездегі өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденцияларын анықтау
11.1.2.2 қазіргі заман тарихында шектеуші табиғи-географиялық факторлар жағдайындағы мемлекеттердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдау
10.1.3.6 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау
11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау
10.1.4.1 себеп-салдарлық байланысты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау
11.1.3.2 өлшемшарттар негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу

10.1.4.2 определять роль международных организаций в развитии мировой экономики
11.1.3.3 исследовать деятельность государств, направленных на решение проблемы бедности, определяя их эффективность
10.1.4.3 определять роль дипломатии в развитии современной цивилизации
11.1.3.4 оценивать роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов
10.1.4.4 объяснять причины завоевательных походов в древности и в средние века
10.1.4.5 выявлять особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации
Раздел 2:
10 класс
Этнические и социальные процессы
11 класс
Политико-правовые процессы
Обучающиеся должны:
10.2.1.1 систематизировать и обобщать различные теории антропогенеза
11.2.1.1 использовать понятие "правовое государство" для объяснения современных тенденций развития политико-правовых систем государств
10.2.1.2 использовать понятия "этнос", "этногенез", "нация" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.2.1.2 анализировать пути формирования правового государства на примере разных стран
10.2.1.3 объяснять этнические процессы в различные исторические периоды, используя карту мира
11.2.1.3 обосновывать значение Всеобщей Декларации прав человека в современном мире
10.2.1.4 определять причины ассимиляции и исчезновения малых этносов на современном этапе
11.2.1.4 использовать понятие "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств
10.2.1.5 обосновывать важность сохранения этнического и культурного многообразия в условиях глобализации
11.2.1.5 выявлять взаимосвязь становления правового государства и гражданского общества
10.2.2.1 использовать термины "национализм", "шовинизм", "расовая дискриминация", "нацизм" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.2.1.6 оценивать деятельность неправительственных организаций в разных странах
10.2.2.2 определять причинно-следственные связи возникновения межнациональных конфликтов
11.2.2.1 анализировать причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений
10.2.2.3 анализировать роль международных организаций в регулировании межнациональных отношений
11.2.2.2 характеризовать особенности биполярной системы мира
10.2.2.4 доказывать возможность мирного взаимодействия этносов на примере казахстанской модели межнационального согласия
11.2.2.3 использовать понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир" для характеристики современных международных отношений
10.2.3.1 использовать понятия "социогенез", "формационный подход", "цивилизационный подход" для объяснения исторических процессов

10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдардың рөлін анықтау
1.1.3.3 мемлекеттердің кедейшілік мәселесін шешуге бағытталған іс-әрекетін зерттеп, оның тиімділігін анықтау
11.1.3.4 мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау
10.1.4.3 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау
10.1.4.4 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру
10.1.4.5 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау
2- бөлім:
10- cынып
Этникалық және әлеуметтік процестер
11-сынып
Саяси-құқықтық процестер
Білім алушылар:
10.2.1.1 антропогенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.1.1 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "құқықтық мемелекет" ұғымын қолдану
10.2.1.2 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдарын қолдану
11.2.1.2 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдау
10.2.1.3 әлем картасын пайдалана отырып
әртүрлі тарихи кезеңдердегі этникалық процестерді түсіндіру
11.2.1.3 қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызын негіздеу
10.2.1.4 қазіргі кездегі ассимиляция мен саны аз этностардың жойылып кету себептерін анықтау
11.2.1.4 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесі дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолдану
10.2.1.5 жаһандану жағдайындағы этникалық және мәдени лікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу
11.2.1.5 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының байланысын анықтау
10.2.2.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "ұлтшылдық", "шовинизм", "нәсілдік кемсітушілік" терминдерін қолдану
11.2.1.6 мемлекеттердегі үкіметтік емес ұйымдардың қызметін бағалау
10.2.2.2 ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау
11.2.2.1 Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдау
10.2.2.3 ұлтаралық қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдардың рөлін талдау
11.2.2.2 әлемнің биполярлы жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау
10.2.2.4 ұлтаралық келісімнің қазақстандық үлгісінің мысалында этностар арасындағы бейбіт әрекеттестіктің мүмкіндігін дәлелдеу
11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану
10.2.3.1 тарихи процестерді түсіндіру үшін "социогенез", "формациялық әдіс", "өркениеттік әдіс" ұғымдарын қолдану

11.2.2.4 характеризовать современные тенденции развития международных отношений
10.2.3.2 систематизировать и обобщать различные теории социогенеза
11.2.3.1 использовать термины "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "беженцы" для объяснения исторических событий и процессов
10.2.3.3 объяснять исторические формы социальной организации общества, выявляя их характерные признаки
11.2.3.2 определять причины и последствия распространения сепаратизма, экстремизма и международного терроризма
10.2.3.4 исследовать социальную стратификацию современного общества
11.2.3.3 анализировать деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности
Раздел 3
10 класс
Из истории государства, войн и революций
11 класс
Развитие общественно-политической мысли
Обучающиеся должны:
10.3.1.1 использовать термины "государство", "власть", "институт управления" для объяснения исторических событий и процессов
11.3.1.1 использовать понятия "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" для объяснения развития общественной мысли
10.3.1.2 сопоставлять типы политических режимов на основе анализа источников, выявляя их сильные и слабые стороны
11.3.1.2 оценивать значение идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли
10.3.2.1 объяснять, используя источники, процесс возникновения ранних империй на примере греко-персидских войн
11.3.1.3 исследовать особенности развития философской мысли об общественном устройстве в XIX - XX вв.
10.3.2.2 оценивать роль походов Александра Македонского в распространении эллинизма
11.3.2.1 объяснять понятие "гандизм" как идеологию общественно-политического развития Индии
10.3.2.3 определять положительные и отрицательные последствия Великого переселения народов
11.3.2.2 определять значение идей ненасильственного сопротивления в достижении национальной независимости Индии
10.3.2.4 обобщать закономерности перехода от античности к средневековью на основе анализа исторических источников
11.3.2.3 использовать понятие "расовая дискриминация", "сегрегация" для объяснения исторических событий в США
10.3.2.5 определять причины арабских завоеваний и крестовых походов, делая аргументированные выводы
11.3.2.4 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права
10.3.2.6 анализировать влияние монгольских завоеваний на процесс формирования национальных государств в Евразии
11.3.2.5 использовать понятие "апартеид" для объяснения исторических событий в ЮАР

11.2.2.4 қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау
10.2.3.2 социгенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.3.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "босқындар" терминдерін қолдану
10.2.3.3 қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру
11.2.3.2 сепаратизм, экстремизм және халықаралық лаңкестіктің таралу себептері мен салдарларын анықтау
10.2.3.4 қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттеу
11.2.3.3 бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін талдау
3- бөлім:
10- cынып
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
11-сынып
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Білім алушылар:
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолдану
11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал -демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану
10.3.1.2 деректерді талдау негізінде саяси режимдер түрлерінің мықты және әлсіз жақтарын анықтай отырып, салыстыру
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек-парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу
10.3.2.2 эллинизмді таратудағы А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау
11.3.2.1 Үндістанның қоғамдық-саяси даму идеологиясы ретінде "гандизм" ұғымын түсіндіру
10.3.2.3 халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау
11.3.2.2 Үндістанның ұлттық тәуелсіздікке жетудегі бейбіт жолмен қарсыласу идеяларының маңыздылығын анықтау
10.3.2.4 тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта ғасырларға өтудің заңдылығын тұжырымдау
11.3.2.3 АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолдану
10.3.2.5 дәйекті қорытындылар жасау арқылы араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының себептерін анықтау
11.3.2.4 азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалау
10.3.2.6 моңғол шапқыншылығының Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау
11.3.2.5 Оңтүстік Африка Республикасындағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "апартеид" ұғымын қолдану

10.3.2.7 оценивать последствия монгольских завоеваний, исследуя изменения в мире
11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства
10.3.2.8 устанавливать причинно-следственные связи между наполеоновскими войнами и ускорением капиталистического развития в европейских странах
11.3.3.2 использовать понятие "светское государство", "этатизм" для объяснения исторических событий
10.3.2.9 оценивать значение Кодекса Наполеона в распространении либеральных общественных идей в Европе
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства
10.3.2.10 объяснять причины и последствия Первой и Второй мировых войн на основе анализа исторических документов
11.3.3.4 определять особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта в мирное и военное время
10.3.2.11 оценивать эффективность Версальско-Вашингтонской и Ялтинско-Потсдамской систем и их влияние на современный мир
11.3.3.5 использовать понятие "голлизм" для объяснения социально-политических процессов во Франции
10.3.3.1 обобщать закономерности перехода от аграрного общества к индустриальному
11.3.3.6 доказывать важность института сильной президентской власти на примере деятельности Ш. де Голля
10.3.3.2 интерпретировать изменения социальной структуры в результате буржуазных революций
11.3.3.7 использовать понятие "социализм с китайской спецификой" для объяснения социально-экономических процессов
10.3.3.3 исследовать этапы развития идеи социального равенства для понимания сущности социалистической революции
11.3.3.8 анализировать причины перехода от плановой экономики к рыночной на примере КНР
10.3.3.4 выявлять социально-экономические и политические предпосылки перехода от капитализма к социализму
11.3.3.9 обобщать факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий
10.3.3.5 объяснять изменения социальной структуры общества в результате социалистических революций
11.3.3.10 сравнивать особенности модернизации государства на примере Сингапура и Малайзии
10.3.3.6 анализировать содержание и итоги "бархатных" революций в Восточной Европе
11.3.3.11 оценивать роль Первого Президента Республики Казахстан в разработке и реализации казахстанской модели модернизации
10.3.3.7 определять внешние и внутренние факторы "цветных революций" и "арабской весны"
11.3.3.12 доказывать эффективность долгосрочного планирования развития страны на примере стратегий "Казахстан - 2030", "Казахстан - 2050"
11.3.3.13 обосновывать актуальность выдвижения Первым Президентом Республики Казахстан общенаци-ональной идеи "Мәңгілік Ел"

10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау
10.3.2.8 Наполеон соғыстары мен Еуропа мемлекеттеріндегі капиталистік дамудың ілгерілеуі арасындағы себеп-салдарлық байланысты орнату
11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану
10.3.2.9 Наполеон Кодексінің Еуропадағы либералды қоғамдық идеялардың таралуындағы маңыздылығын бағалау
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі туралы қорытындылар жасау
10.3.2.10 тарихи құжаттарды талдау негізінде Бірінші және Екінші дүниежүзілік соғыстардың себептері мен салдарларын түсіндіру
11.3.3.4 бейбіт және соғыс кезеңіндегі
Ф. Рузвельттің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтау
10.3.2.11 Версаль-Вашингтон және Ялта-Потсдам жүйелерінің тиімділігін және олардың қазіргі заманға әсерін бағалау
11.3.3.5 Франциядағы әлеуметтік-саяси процестерді түсіндіру үшін "голлизм" ұғымын қолдану
10.3.3.1 аграрлы қоғамнан индустриалды қоғамға өту заңдылықтарын тұжырымдау
11.3.3.6 Ш. Голль қызметінің мысалында мықты президенттік билік институтының маңыздылығын дәлелдеу
10.3.3.2 буржуазиялық революциялардың нәтижесіндегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру
11.3.3.7 әлеуметтік-экономикалық процестерді түсіндіру үшін "қытайлық ерекшелігі бар социализм" ұғымын қолдану
10.3.3.3 социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу
11.3.3.8 Қытай Халық Республикасы мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшудің себептерін талдау
10.3.3.4 капитализмнен социализмге өтудің әлеуметтік-экономикалық және саяси алғышарттарын анықтау
11.3.3.9 тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторларын тұжырымдау
10.3.3.5 социалистік революциялардың нәтижесінде қоғамның әлеуметтік құрылымындағы өзгерістерін түсіндіру
11.3.3.10 Сингапур және Малайзия мысалында мемлекет модернизациясының ерекшеліктерін салыстыру
10.3.3.6 Шығыс Еуропадағы "барқыт" революцияларының мазмұны мен нәтижелерін талдау
11.3.3.11 қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің рөлін бағалау
10.3.3.7 "араб көктемі" және "түрлі-түсті революциялардың" ішкі және сыртқы факторларын анықтау
11.3.3.12 "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуының ұзақ мерзімді жоспарының тиімділігін дәлелдеу
11.3.3.13 Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсынудың өзектілігін негіздеу

Раздел 4:
10 класс
Развитие культуры
11 класс
Развитие образования и науки
Обучающиеся должны:
10.4.1.1 объяснять пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО
11.4.1.1 классифицировать виды письменности в контексте исторического развития народов мира
10.4.1.2 выявлять значимость историко-культурного наследия на примере памятников списка Всемирного наследия ЮНЕСКО
11.4.1.2 определять значение письменности и книгопечатания в развитии человеческой цивилизации
10.4.1.3 исследовать историю крупнейших музеев мира, выявляя их особенности
11.4.1.3 описывать изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества
10.4.1.4 объяснять роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира
11.4.1.4 анализировать роль образования в социально-экономическом развитии стран
10.4.2.1 использовать термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" для понимания изменений в обществе
11.4.1.5 сравнивать современные модели школьного образования, выявляя их особенности и преимущества
10.4.2.2 определять влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства
11.4.1.6 исследовать историю возникновения высших учебных заведений, выявляя общие тенденции их развития
10.4.2.3 анализировать произведения известных представителей мировой культуры, выявляя особенности их творчества
11.4.1.7 анализировать роль первых университетов в распространении просвещения и науки
10.4.2.4 определять тенденции развития современного искусства, выявляя изменения и преемственность
11.4.1.8 сравнивать современные модели высшего образования, выявляя их особенности и преимущества
10.4.2.5 объяснять особенности массовой культуры, анализируя ее влияние на современное общество
11.4.2.1 использовать понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция" для анализа социально-экономического развития
10.4.3.1 исследовать примеры трансформации духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества
11.4.2.2 оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации
10.4.3.2 определять особенности исторических событий ХХ века, повлиявших на переоценку нравственных ценностей общества
11.4.2.3 использовать понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социальных и экономических процессов
10.4.3.3 объяснять значение общечеловеческих нравственных ценностей в современном мире для устойчивого развития общества

4-бөлім:
10- cынып
Мәдениеттің дамуы
11-сынып
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алушылар:
10.4.1.1 ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтап қалу жолдарын түсіндіру
11.4.1.1 тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктеу
10.4.1.2 ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау
11.4.1.2 адамзат өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап бастыру ісінің маңыздылығын анықтау
10.4.1.3 әлемнің ең ірі мұражайларын зерттеп, ерекшеліктерін анықтау
11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау
10.4.1.4 әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру
11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау
10.4.2.1 қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракционизм", "модернизм", "постмодер- низм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреа- лизм", "хайтек" терминдерін қолдану
11.4.1.5 мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін, оның ерекшеліктері мен артықшылықтарын анықтай отырып салыстыру
10.4.2.2 өнердің стильдері мен бағыттарының дамуына қоғамдық процестердің әсерін анықтау
11.4.1.6 жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын, олардың ортақ даму тенденцияларын анықтай отырып зерттеу
10.4.2.3 әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтау
11.4.1.7 ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін талдау
10.4.2.4 өзгерістер пен сабақтастықтарды анықтай отырып, қазіргі кездегі өнердің даму тенденцияларын анықтау
11.4.1.8 заманауи жоғарғы білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау
10.4.2.5 бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіріп, оның қазіргі қоғамға әсерін талдау
11.4.2.1 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолдану
10.4.3.1 қоғамның тарихи даму контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мысалдарын зерттеу
11.4.2.2 қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау
10.4.3.2 қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану
10.4.3.3 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтарының маңызын түсіндіру

11.4.2.4 исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности
10.4.3.4 анализировать влияние глобализации на национально-культурное развитие
11.4.3.1 исследовать влияние информационных технологий на развитие общества
11.4.3.2 прогнозировать возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации
11.4.3.3 использовать понятия "генная инженерия", "нано-технологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки
11.4.3.4 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие
11.4.3.5 объяснять значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности
23. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивили-зация: особен-ности развития
Понятие цивилизации и ее типы
Понятие "цивилизация"
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
Типы цивилизации: традиционная, индустриальная и постиндустриальная
цивилизации
10.1.2.1 определять особенности традиционного, индустриального, постиндустриального типов цивилизации;
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
История мировых цивилизаций
Цивилизации древнего мира
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.3.1 анализировать особенности древних цивилизаций
Традиционные цивилизации Африки, Америки, Австралии и Океании
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.3.3 анализировать особенности локальных цивилизаций
Мировые религии и развитие цивилизаций
10.1.3.4 характеризовать этапы и особенности развития мировых религий;
10.1.3.6 оценивать влияние на общество современных деструктивных религиозных организаций и течений
Взаимодействие цивилизаций
Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций

11.4.2.4 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу
10.4.3.4 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау
11.4.3.1 қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу
11.4.3.2 адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжау
11.4.3.3 ғылымның заманауи тенденцияларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану
11.4.3.4 жаңа ғылыми бағытттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау
11.4.3.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлерінің дамуынның маңызын түсіндіру
23. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
24. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Өркениет түсінігі және оның түрлері
"Өркениет" түсінігі
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану;
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
Өркениеттің: дәстүрлі,
индустриалды және
постиндустриалды түрлері
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі, индустриалды және постиндустриалды түрінің ерекшеліктерін анықтау;
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
Әлем өркениеттері
нің тарихы
Ежелгі әлем өркениеті
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.3.1 ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін талдау
Африка, Америка, Австралия және Океанияның дәстүрлі өркениеттері
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.3.3 локальді өркениеттердің ерекшеліктерін талдау
Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы
10.1.3.4 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.3.6 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау
Өркениеттер
дің өзара әрекеттесуі
Өркениеттер әрекеттестігінің сауда- экономикалық аясы

10.1.4.1 определять роль мировой торговли в развитии цивилизаций, выявляя причинно-следственные связи;
10.1.4.2 определять роль международных организаций в развитии мировой экономики
Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций
10.1.4.3 определять роль дипломатии в развитии современной цивилизации
Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций
10.1.4.4 объяснять причины завоевательных походов в древности и в средние века;
10.1.4.5 выявлять особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации
2 четверть
Этнические и социальные процессы
Антропогенез и этногенез
Теории происхождения человека
10.2.1.1 систематизировать и обобщать различные теории антропогенеза
Происхождение и развитие этносов
10.2.1.2 использовать понятия "этнос", "этногенез", "нация" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.2.1.3 объяснять этнические процессы в различные исторические периоды, используя карту мира;
10.2.1.5 обосновывать важность сохранения этнического и культурного многообразия в условиях глобализации
Межэтнические отношения в мировой истории
Межнациональные отношения: проблемы и противоречия
10.2.2.1 использовать термины "национализм", "шовинизм", "расовая дискриминация", "нацизм" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.2.2.2 определять причинно-следственные связи возникновения межнациональных конфликтов
Межнациональные отношения: способы мирного взаимодействия
10.2.2.3 анализировать роль международных организаций в регулировании межнациональных отношений;
10.2.2.4 доказывать возможность мирного взаимодействия этносов на примере казахстанской модели межнационального согласия
Исторические формы социальной организации общества
Разнообразие теорий о социогенезе
10.2.3.1 использовать понятия "социогенез", "формационный подход", "цивилизационный подход" для объяснения исторических процессов;
10.2.3.2 систематизировать и обобщать различные теории социогенеза
Исторические формы социальной организации общества
10.2.3.3 объяснять исторические формы социальной организации общества, выявляя их характерные признаки;
10.2.3.4 исследовать социальную стратификацию современного общества
3 четверть
Из истории государства,
войн и революций
Исторические типы и формы государства и политические режимы
Понятие государства и типы политических режимов
10.3.1.1 использовать термины "государство", "власть", "институт управления" для объяснения исторических событий и процессов
10.3.1.2 сопоставлять типы политических режимов на основе анализа источников, выявляя их сильные и слабые стороны
Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории
Образование мировых империй в эпоху античности
10.3.2.1 объяснять, используя источники, процесс возникновения ранних империй на примере греко-персидских войн;

10.1.4.1 себеп-салдарлық байланыс ты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау;
10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдар дың рөлін анықтау
Өркениеттер әрекеттестігінің дипломатиялық аясы
10.1.4.3 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау
Өркениеттер әрекеттестігінің әскери-саяси аясы
10.1.4.4 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру;
10.1.4.5 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау
2-тоқсан
Этника
лық және әлеумет
тік процестер
Антропогенез және этногенез
Адамның шығу тегі теориялары
10.2.1.1 антропогенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
Этностардың пайда болуы және дамуы
10.2.1.2 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдарын қолдану;
10.2.1.3 әлем картасын пайдалана отырып тарихи кезеңдердегі этникалық процестерді түсіндіру;
10.2.1.5 жаһандану жағдайындағы этникалық және мәденилікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу
Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар
Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары
10.2.2.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "ұлтшылдық", "шовинизм", "нәсілдік кемсітушілік" терминдерін қолдану;
10.2.2.2 ұлтаралық қақтығыстар дың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау
Этносаралық қатынастар: бейбіт өзара әрекеттестік тәсілдері
10.2.2.3 ұлтаралық қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдардың рөлін талдау;
10.2.2.4 ұлтаралық келісімнің қазақстандық үлгісінің мысалында этностар арасындағы бейбіт әрекеттестіктің мүмкіндігін дәлелдеу
Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі
10.2.3.1 тарихи процестерді түсіндіру үшін "социогенез", "формациялық әдіс", "өркениеттік әдіс" ұғымдарын қолдану;
10.2.3.2 социгенез теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
10.2.3.3 қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру;
10.2.3.4 қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттеу
3 - тоқсан
Мемлекет, соғыс және револю
циялар тарихы
нан
Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер
Мемлекет түсінігі және саяси режимдердің түрлері
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолдану
10.3.1.2 деректерді талдау негізінде саяси режимдер түрлерінің мықты және әлсіз жақтарын анықтай отырып, салыстыру
Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар
Антикалық кезеңдегі әлемдік империялардың қалыптасуы
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек-парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру;

10.3.2.2 оценивать роль походов Александра Македонского в распространении эллинизма
Завоевательные походы гуннов как один из факторов перехода от античности к средневековью
10.3.2.3 определять положительные и отрицательные последствия Великого переселения народов;
10.3.2.4 обобщать закономерности перехода от античности к средневековью на основе анализа исторических источников
Арабские завоевания и Крестовые походы
10.3.2.5 определять причины арабских завоеваний и крестовых походов, делая аргументированные выводы
Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии
10.3.2.6 анализировать влияние монгольских завоеваний на процесс формирования национальных государств в Евразии;
10.3.2.7 оценивать последствия монгольских завоеваний, исследуя изменения в мире
Влияние походов Наполеона на изменение Европы
10.3.2.8 устанавливать причинно-следственные связи между наполеоновскими войнами и ускорением капиталистического развития в европейских странах;
10.3.2.9 оценивать значение Кодекса Наполеона в распространении либеральных общественных идей в Европе
Влияние мировых войн ХХ века на систему международных отношений
10.3.2.10 объяснять причины и последствия Первой и Второй мировых войн на основе анализа исторических документов;
10.3.2.11 оценивать эффективность Версальско-Вашингтонской и Ялтинско-Потсдамской систем и их влияние на современный мир
Революция как один из факторов трансформации общества
Буржуазные революции - катализатор формирования индустриального общества
10.3.3.1 обобщать закономерности перехода от аграрного общества к индустриальному;
10.3.3.2 интерпретировать изменения социальной структуры в результате буржуазных революций
Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства
10.3.3.3 исследовать этапы развития идеи социального равенства для понимания сущности социалистической революции;
10.3.3.4 выявлять социально-экономические и политические предпосылки перехода от капитализма к социализму
Революции новейшего времени: причины и последствия
10.3.3.6 анализировать содержание и итоги "бархатных" революций в Восточной Европе;
10.3.3.7 определять внешние и внутренние факторы "цветных революций" и "арабской весны"
4 четверть
Развитие культуры
Сохранение культурного наследия человечества
Деятельность ЮНЕСКО по сохранению историко-культурного наследия человечества
10.4.1.1 объяснять пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО;
10.4.1.2 выявлять значимость историко-культурного наследия на примере памятников списка Всемирного наследия ЮНЕСКО
Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества

10.3.2.2 эллинизмді таратуда А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау
Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде
10.3.2.3 халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау;
10.3.2.4 тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта ғасырларға өту заңдылығын тұжырымдау
Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары
10.3.2.5 дәйекті қорытындылар жасай отырып, араб шапқыншылықтары мен мен крест жорықтарының себептерін анықтау
Еуразия картасының өзгеруіне
Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
10.3.2.6 моңғол шапқыншылығы ның Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау;
10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері
10.3.2.8 Наполеон соғыстары мен Еуропа мемлекеттеріндегі капиталистік дамудың ілгерілеуі арасындағы себеп-салдарлық байланысты орнату;
10.3.2.9 Наполеон Кодексінің Еуропадағы либералды қоғамдық идеялардың таралуындағы маңыздылығын бағалау
ХХ ғасырдағы дүниежүзілік соғыстардың халықаралық қатынастар жүйесіне әсері
10.3.2.10 тарихи құжаттарды талдау негізінде Бірінші және Екінші дүниежүзілік соғыстардың себептері мен салдарларын түсіндіру;
10.3.2.11 Версаль-Вашингтон және Ялта-Потсдам жүйелерінің тиімділігін және олардың қазіргі заманға әсерін бағалау
Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде
Буржуазиялық революциялар – индустриалды қоғамның құрылуының катализаторы
10.3.3.1 аграрлы қоғамнан индустриалды қоғамға өту заңдылықтарын тұжырымдау;
10.3.3.2 буржуазиялық революция лардың нәтижесіндегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру
Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде
10.3.3.3 социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу;
10.3.3.4 капитализмнен социализмге өтудің әлеуметтік-экономикалық және саяси алғышарттарын анықтау
Қазіргі кездегі революциялар: себептері мен салдары
10.3.3.6 Шығыс Еуропадағы "барқыт" революцияларының мазмұны мен нәтижелерін талдау;
10.3.3.7 "араб көктемі" және "түрлі-түсті революциялардың" ішкі және сыртқы факторларын анықтау
4 - тоқсан
Мәдениет тің дамуы
Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары
Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі
10.4.1.1 ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын түсіндіру;
10.4.1.2 ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау
Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы

10.4.1.3 исследовать историю крупнейших музеев мира, выявляя их особенности;
10.4.1.4 объяснять роль музеев
в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира
Искусство - отражение развития общества
Направления и стили искусства в контексте исторических процессов
10.4.2.1 использовать термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм","хайтек" для понимания изменений в обществе;
10.4.2.2 определять влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства;
10.4.2.3 анализировать произведения известных представителей мировой культуры, выявляя особенности их творчества
Тенденции развития современного искусства
10.4.2.4 определять тенденции развития современного искусства, выявляя изменения и преемственность;
10.4.2.5 объяснять особенности массовой культуры, анализируя ее влияние на современное общество
Духовно-нравственные ценности современного общества
Трансформация ценностей в контексте исторических событий
10.4.3.1 исследовать примеры трансформации духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества;
10.4.3.2 определять особенности исторических событий ХХ века, повлиявших на переоценку нравственных ценностей общества
Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации
10.4.3.3 объяснять значение общечеловеческих нравственных ценностей в современном мире для устойчивого развития общества;
10.4.3.4 анализировать влияние глобализации на национально-культурное развитие
11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивили-зации: особен-ности развития
Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность
Экономика и типы экономических систем
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран;
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
Традиционная (аграрная) экономика
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран
Рыночная экономика
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.5 определять характерные признаки рыночной экономики на примере разных стран
Плановая (социалистичес
кая) экономика
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.6 определять характерные признаки плановой (социалистической) экономики на примере разных стран
Смешанный тип экономики

10.4.1.3 әлемнің ең ірі мұражайларын зерттеп, ерекшелік- терін анықтау;
10.4.1.4 әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру;
Өнер – қоғам дамуының бейнесі
Тарихи процестер контекстіндегі өнердің бағыттары мен стильдері
10.4.2.1 қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракцианизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" терминдерін қолдану;
10.4.2.2 өнердің стильдері мен бағыттарының дамуына қоғамдық процестердің әсерін анықтау;
10.4.2.3 әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтау
Зманауи өнердің даму тенденциялары
10.4.2.4 өзгерістер пен сабақтастықтарды анықтай отырып, қазіргі кездегі өнердің даму тенденцияларын анықтау;
10.4.2.5 бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіріп, оның қазіргі қоғамға әсерін талдау
Қазіргі қоғамның рухани-адамгер
шілік құндылық
тары
Тарихи оқиғалар контекстіндегі құндылықтардың өзгеруі
10.4.3.1 қоғамның тарихи даму контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеруінің мысалдарын зерттеу;
10.4.3.2 қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау
Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі
10.4.3.3 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың маңызын түсіндіру;
10.4.3.4 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау
2) 11-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық
Экономика және экономикалық жүйелердің типтері
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану;
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
Дәстүрлі (аграрлық) экономика
11.1.1.3 мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау
Нарықтық экономика
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшелітерін түсіндіру;
11.1.1.5 елдердің мысалында нарықтық экономикаға тән белгілерді анықтау
Жоспарлы (социалистік) экономика
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру;
11.1.1.6 мемлекеттердің мысалында жоспарлы (социалистік) экономикаға тән белгілерін анықтау
Экономиканың аралас түрі

11.1.1.7 исследовать причины перехода к смешанному типу экономики, определяя его характерные признаки
Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств
Исторические примеры преодоления ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств
11.1.2.1 исследовать различные способы преодоления ограничивающих природно-географических факторов в развитии экономики;
11.1.2.2 обобщать примеры успешного экономического развития стран в условиях ограничивающих природно-географических факторов в новейшей истории
Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории
Дифференциация стран мира по уровню экономического развития
11.1.3.1 выявлять исторические предпосылки неравномерного экономического развития стран и регионов;
11.1.3.2 классифицировать страны по уровню экономического развития на основе различных критериев
Пути преодоления бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира
11.1.3.3 исследовать деятельность государств, направленных на решение проблемы бедности, определяя их эффективность;
11.1.3.4 оценивать роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов
2 четверть
Политико-правовые процессы
Правовое государство и гражданское общество
Понятие правового государства
11.2.1.1 использовать понятие "правовое государство" для объяснения современных тенденций развития политико-правовых систем государств
Исторический опыт реализации принципов правового государства
11.2.1.2 анализировать пути формирования правового государства на примере разных стран;
11.2.1.3 обосновывать значение Всеобщей Декларации прав человека в современном мире
Понятие и общая характеристика гражданского общества
11.2.1.4 использовать понятие "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств;
11.2.1.5 выявлять взаимосвязь становления правового государства и гражданского общества на различных этапах исторического развития
Неправительственныеорганизации в гражданском обществе
11.2.1.6 оценивать деятельность неправительственных организаций в разных странах
Современная политическая система мира
Трансформация мировой политической системы
11.2.2.1 анализировать причины распадаЯлтинско-Потсдамской системымеждународных отношений;
11.2.2.2 характеризовать особенности биполярной системы мира
Постбиполярнаясистема мироустройства
11.2.2.3 использовать понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир" для характеристики современных международных отношений;

11.1.1.7 экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін зерттеу
Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері
Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары
11.1.2.1 экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің амалдарын зерттеу;
11.1.2.2 қазіргі заман тарихында шектеуші табиғи-географиялық факторлар жағдайындағы мемлекет тердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдау
Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау;
11.1.3.2 алғышарттардың негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
Жекелеген мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілікке және экономикалық артта қалушылыққа төтеп беру жолдары
1.1.3.3 мемлекеттердің кедейшілік мәселесін шешуге бағытталған іс-әрекетін зерттеп, оның тиімділігін анықтау;
11.1.3.4 мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау
2-тоқсан
Саяси-құқықтық процестер
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекет түсінігі
11.2.1.1 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "құқықтық мемлекет" ұғымын қолдану
Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі
11.2.1.2 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдау;
11.2.1.3 қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызын негіздеу
Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы
11.2.1.4 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолдану;
11.2.1.5 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының тарихи байланысын анықтау
Азаматтық қоғамдағы үкіметтік емес ұйымдар
11.2.1.6 мемлекеттердегі үкіметтік емес ұйымдардың қызметін бағалау
Әлемнің қазіргі саяси жүйесі
Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі
11.2.2.1 Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдау;
11.2.2.2 әлемнің биполярлы жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау
Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі
11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану;

11.2.2.4 характеризовать современные тенденции развития международных отношений
Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе
Современные вызовы и угрозы международной безопасности
11.2.3.1 использовать термины "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "беженцы" для объяснения исторических событий и процессов;
11.2.3.2 определять причины и последствия распространения сепаратизма, экстремизма и международного терроризма
Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности
11.2.2.4 характеризовать современные тенденцииразвития международных отношений на основе анализа событий, процессов и явлений;
11.2.3.3 анализировать деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности
3 четверть
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время
Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время
11.3.1.1 использовать понятия "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" для объяснения развития общественной мысли;
11.3.1.2 оценивать значение идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли;
11.3.1.3 исследовать особенности развития философской мысли об общественном устройстве в XIX - XX веках
Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке
М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления
11.3.2.1 объяснять понятие "гандизм" как идеологию общественно-политического развития Индии;
11.3.2.2 определять значение идей ненасильственного сопротивления
в достижении национальной независимости Индии
Великая мечта Мартина Лютера Кинга
11.3.2.3 использовать понятие "расовая дискриминация", "сегрегация" для объяснения исторических событий в США;
11.3.2.4 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права
Н. Мандела - борец против апартеида
11.3.2.4 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права;
11.3.2.5 использовать понятие "апартеид" для объяснения исторических событий
в ЮАР
Выдающиеся политики- реформаторы ХХ - начала ХХIвека
Мустафа Кемаль Ататюрк - основатель Турецкой Республики
11.3.3.1 оценивать значение реформ
в переходные периоды истории государства;
11.3.3.2 использовать понятие "светское государство", "этатизм" для объяснения исторических событий;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности
в истории государства
Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс"
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;

11.2.2.4 қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау
Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі
Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер
11.2.3.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "босқын" терминдерін қолдану;
11.2.3.2 сепаратизм, экстремизм және халықаралық терроризмнің таралу себептері мен салдарларын анықтау
Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауда мемлекеттердің бірлескен әрекеттері
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау;
11.2.3.3 бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін талдау
3 - тоқсан
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары
11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану;
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау;
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу
ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер
М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы
11.3.2.1 Үндістанның қоғамдық-саяси даму идеологиясы ретінде "гандизм" ұғымын түсіндіру;
11.3.2.2 Үндістанның ұлттық тәуелсіздікке жетудегі бейбіт жолмен қарсыласу идеяларының маңыздылығын анықтау
Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы
11.3.2.3 АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолдану;
11.3.2.4 - азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалау
Н. Манделла –апартеидке қарсы күресуші
11.3.2.4 азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азамат- тық позициясының маңыздылығын бағалау;
11.3.2.5 Оңтүстік Африка Республикасындағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "апартеид" ұғымын қолдану
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың. басындағы көрнекті саясаткер-реформатор
лар
Мұстафа Кемал Ататүрік –Түрік Республикасының негізін қалаушы
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау;
11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану;
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытын- дылар жасау
Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты"
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;

11.3.3.4 определять особенности внутренней и внешней политики
Ф. Рузвельта в мирное и военное время
Шарль де Голль: возрождение величия Франции
11.3.3.5 использовать понятие "голлизм" для объяснения социально-политических процессов во Франции;
11.3.3.6 доказывать важность института сильной президентской власти на примере деятельности Шарля де Голля
Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор
11.3.3.7 использовать понятие "социализм с китайской спецификой" для объяснения социально-экономических процессов;
11.3.3.8 анализировать причины перехода от плановой экономики к рыночной на примере Китайской народной республики
Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира
в первый"
11.3.3.9 обобщать факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий;
11.3.3.10 сравнивать особенности модернизации государства на примере Сингапура и Малайзии
Н. Назарбаев и казахстанская модель модернизации
11.3.3.11 оценивать роль Первого Президента Республики Казахстан в разработке и реализации казахстанской модели модернизации;
11.3.3.12 доказывать эффективность долгосрочного планирования развития страны на примере стратегий "Казахстан - 2030", "Казахстан - 2050";
11.3.3.13 обосновывать актуальность выдвижения Первым Президентом Республики Казахстан общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
4 четверть
Развитие образования и науки
Образование как общечеловеческая ценность
Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества
11.4.1.1 классифицировать виды письменности в контексте исторического развития народов мира;
11.4.1.2 определять значение письменности и книгопечатания в развитии человеческой цивилизации
Школьное образование: от древности до современности
11.4.1.3 описывать изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества
11.4.1.4 анализировать роль образования в социально-экономическом развитии стран;
11.4.1.5 сравнивать современные модели школьного образования, выявляя их особенности и преимущества
Система высшего образования: история и современность
11.4.1.6 исследовать историю возникновения высших учебных заведений, выявляя общие тенденции их развития;
11.4.1.7 анализировать роль первых университетов в распространении просвещения и науки;
11.4.1.8 сравнивать современные модели высшего образования, выявляя их особенности и преимущества
Научно-технический прогресс
Исторические этапы научно-технического прогресса
11.4.2.1 использовать понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция" для анализа социально-экономического развития;

11.3.3.4 бейбіт және соғыс кезеңіндегі Ф. Рузвельттің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтау
Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы
11.3.3.5 Франциядағы әлеуметтік-саяси процестерді түсіндіру үшін "голлизм" ұғымын қолдану;
11.3.3.6 Ш. Голль қызметінің мысалында мықты президенттік билік институтының маңыздылығын дәлелдеу
Дэн Сяопин – көрнекті қытай реформаторы
11.3.3.7 әлеуметтік-экономикалық процестерді түсіндіру үшін "қытайлық ерекшелігі бар социализм" ұғымын қолдану;
11.3.3.8 ҚХР мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшу себептерін талдау
Ли Куан Ю и Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге"
11.3.3.9 тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторларын тұжырымдау;
11.3.3.10 Сингапур және Малайзия мысалында мемлекет модернизациясының ерекшеліктерін салыстыру
Н. Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі
11.3.3.11 қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің рөлін бағалау;
11.3.3.12 "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау қажеттілігін дәлелдеу;
11.3.3.13 Қазақстан Республикасы ның Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсыну өзектілігін негіздеу
4-тоқсан
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде
Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері
11.4.1.1 тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктеу;
11.4.1.2 адамзат өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап бастыру ісінің маңыздылығын анықтау
Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін
11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау;
11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау;
11.4.1.5 мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін, оның ерекшеліктері мен артықшылықтарын анықтай отырып салыстыру
Жоғары білім беру жүйесі: өткені мен бүгіні
11.4.1.6 жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын, олардың ортақ даму тенденцияларын анықтай отырып зерттеу;
11.4.1.7 ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін талдау;
11.4.1.8 заманауи жоғары білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау
Ғылыми-техникалық прогресс
Ғылыми-техникалық прогресстің тарихи кезеңдері
11.4.2.1 мемлекетердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолдану;

11.4.2.2 оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации
Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности
11.4.2.3 использовать понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социальных и экономических процессов;
11.4.2.4 исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности
Современные научные технологии
Современные информационные технологии
11.4.3.1 исследовать влияние информационных технологий на развитие общества;
11.4.3.2 прогнозировать возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации
Перспективные отрасли современной науки
11.4.3.3 использовать понятия "генная инженерия", "нано-технологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки;
11.4.3.4 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие;
11.4.3.5 объяснять значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности.
Приложение 120
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 120 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Изучение всемирной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность. Изучение истории способствует воспитанию патриотизма и формированию гражданско-правового сознания учащихся, общекультурному развитию и социализации посредством приобщения к национальным и общемировым ценностям.

11.4.2.2 қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау;
Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық проблемалары
11.4.2.3 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану;
11.4.2.4 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу
Қазіргі заманғы ғылыми технологиялар
Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялар
11.4.3.1 қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу;
11.4.3.2 адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктер дің ықтимал салдарын болжау
Қазіргі ғылымның перспективті салалары
11.4.3.3 ғылымның заманауи тенденция ларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану;
11.4.3.4 жаңа ғылыми бағыттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау;
11.4.3.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлері дамуының маңызын түсіндіру
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
120-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 120-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту өткен тарихты ұғыну және қазіргі әлемде өз орнын, азаматтық ұстанымын және оқиғалар мен құбылыстарға деген қарым-қатынасын анықтап, олардың мәні мен бағытын түсіну арқылы тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған. Тарихты зерделеу патриотизмге тәрбиелеу, білім алушылардың бойында азаматтық-құқықтық сананың қалыптасуына, жалпы мәдениеттік даму, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар арқылы әлеуметтенуге септігін тигізеді.

1) цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация". Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация). Исследовательская работа: Способы взаимодействия и взаимовлияния цивилизаций в контексте мировой истории;
2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества. Исследовательская работа: Этнические и социальные процессы в мировой истории;

1) өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы(МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары). Зерттеу жұмысы: Әлемдік тарих контекстіндегі өркениеттердің өзара әрекеттесу және өзара ықпалдасу тәсілдері.
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы. Зерттеу жұмысы: Әлем тарихындағы этникалық және әлеуметтік процестер;

3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества. Исследовательская работа: Способы решения социально-экономических и политических проблем;
4) развитие культуры. Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации ОбъединҰнных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство – отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации). Исследовательская работа: Культура как отражение духовно-нравственных ценностей человечества;

3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары. Зерттеу жұмысы: Әлеуметтік-экономикалық және саяси мәселелерді шешу жолдары;
4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары). Зерттеу жұмысы: Мәдениет – адамзаттың рухани-адамгершілік құндылықтарының көрінісі ретінде;

21. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 11 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира. Исследовательская работа: Перспективы преодоления ограничивающих природно-географических факторов Казахстана на основе анализа мирового опыта;
2) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе. Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Исследовательская работа: Мир в XXI веке: пути и способы обеспечения международной безопасности;
3) развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Манделла - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века. Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф.Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел". Значение реформ в переходные периоды истории государства. Исследовательская работа: Роль личности в истории;
4) развитие образования и науки: Образование как общечеловеческая ценность. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества (пиктография, иероглифы, клинопись, руническое письмо, книгопечатание и другие). Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы). Современные модели школьного образования. Система высшего образования: история и современность (университет, ректор, декан, факультет, студент, кафедра. Кордова, Пражский университет, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна). Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования. Научно-технический прогресс. Исторические этапы научно-технического прогресса. Понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция". Роль научно-технической революции в развитии современной цивилизации. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности. Современные научные технологии. Современные информационные технологии. Влияние информационных технологий на развитие общества. Перспективные отрасли современной науки (робототехника, космонавтика, нано-технология, генная инженерия). Исследовательская работа: Перспективные отрасли науки и техники в условиях глобализации.

21. 11-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениеттер: даму ерекшеліктері. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі. Зерттеу жұмысы: Әлемдік тәжірибені талдау негізінде Қазақстанның шектеуші табиғи-географиялық факторларға төтеп беру перспективалары;
2) саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар. Зерттеу жұмысы. XXI ғасырдағы әлем: халықаралық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің жолдары мен тәсілдері;
қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес). Н. Манделла – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар). ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин – көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н.Ә.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы. Зерттеу жұмысы: Тарихтағы тұлғаның рөлі;
білім мен ғылымның дамуы. Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері (пиктография, иероглифтер, сына жазу, руникалық жазу, кітап бастыру және тағы басқалары). Мектептегі білім беру: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері. Жоғары білім беру жүйесі: тарих пен қазіргі кезең (Кордова, Прага, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна университеттері және тағы басқалары). Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері. Ғылыми-техникалық прогресс. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. "Өнеркәсіп төңкерісі", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдары. Қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық мәселелері. Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері. Қазіргі ғылымның перспективалық салалары (робототехника, космонавтика, гендік инженерия). Зерттеу жұмысы: Жаһандану жағдайындағы ғылым мен техниканың перспективті салалары.

Сноска. Приложение 121 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Содержание учебного предмета "Основы права" предполагает осмысление обучающимися основных правовых знаний и навыков, необходимых для реализации своих прав и обязанностей в качестве субъекта правовых и политических отношений в современном обществе.
3. Цель предмета: способствовать формированию грамотной в правовом отношении личности с активной гражданской позицией, привитие правовой культуры, развитие навыков применения правовых знаний в практической деятельности.
4. Задачи предмета:
1) углубление и расширение знаний о системе социальных и правовых норм: права человека, правовое государство, гражданское общество, законность и правопорядок;
2) развитие знаний об основных понятиях и содержании базовых отраслей казахстанского права и международного права;
3) формирование позитивного отношения к праву и понимания социальной полезности знания и исполнения законов;
4) формирование правосознания личности на основе казахстанского патриотизма, общечеловеческих ценностей, гуманизма и справедливости;
5) развитие навыков поиска, анализа и использования правовой информации в учебной и практической деятельности;
6) развитие умения использовать правовые знания и навыки при выборе соответствующих правовым нормам поведения и действий в различных жизненных ситуациях;
7) развитие навыков критического анализа и оценки практических ситуаций, связанных с правовыми отношениями в обществе;
8) развитие навыка участия в дискуссиях по актуальным общественным и правовым проблемам.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Основы права" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Основы права"
5. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Основы права" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;

Ескерту. 121-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Құқық негіздері" пәнін оқыту білім алушылардың қазіргі қоғамдағы құқықтық және саяси қатынастардың субъектісі ретінде, өз құқықтары мен міндеттемелерін жүзеге асыру үшін қажетті білім мен дағдыларды игеруге бағытталған.
3. Оқу пәнінің мақсаты – белсенді азаматтық ұстанымы бар, құқықтық тұрғыдан сауатты тұлғаны тәрбиелеу, құқықтық мәдениетті қалыптастыру, құқықтық білімді тәжірибеде қолдана алу дағыдыларын дамыту.
4. Оқу пәнінің міндеттері:
1) әлеуметтік және құқықтық нормалар жүйесі: адам құқығы, құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам, заңдылық және құқықтық тәртіп туралы білімдерін тереңдету және кеңейту;
2) қазақстандық құқық пен халықаралық құқықтың базалық салаларының негізгі түсініктері мен мазмұны туралы білімдерін дамыту;
3) құқыққа деген оң қөзқарасты қалыптастыру және заңдарды білу мен орындаудың әлеуметтік пайдалылығын түсіну;
4) қазақстандық патриотизм, жалпыадамзаттық құндылықтар, гуманизм мен әділеттілік негізінде тұлғаның құқықтық санасын қалыптастыру;
5) оқу және тәжірибелік іс-әрекетте құқықтық ақпаратты табу, талдау және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
6) әртүрлі өмірлік жағдайларда құқықтық нормаларға сәйкес іс-әрекеттерді таңдау кезінде құқықтық білім мен дағдыларды қолдана алу біліктерін дамыту;
7) қоғамдағы құқықтық қатынастармен байланысты практикалық жағдаяттарды сын тұрғысынан талдау және бағалау дағдыларын дамыту;
8) қазіргі уақыттағы өзекті қоғамдық және құқықтық мәселелерге қатысты пікірталасқа қатысу дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Құқық негіздері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Құқық негіздері" оқу пәнінің мазмұны
5. Құқық негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;

2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Содержание учебного предмета "Основы права" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
7. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Право и государство;
2) Публичное право;
3) Частное право;
4) Основы процессуального права;
5) Международное право.
8. Раздел "Право и государство" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Основные понятия о праве и государстве;
2) Правовое государство, гражданское общество;
3) Право и государство;
4) Принципы правосудия. Правоохранительные органы.
9. Раздел "Публичное право" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Система конституционного права Республики Казахстан;
2) Система административного права;
3) Основы экологического права;
4) Система уголовного права;
5) Система противодействия коррупции в Республике Казахстан.
10. Раздел "Частное право" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Система и базовые институты гражданского права;
2) Законодательство о правах потребителей;
3) Система семейного права;
4) Система трудового права.
11. Раздел "Основы процессуального права" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Основы уголовно-процессуального права;
2) Основы гражданско-процессуального права;
3) Основы административно-процессуального права.
12. Раздел "Международное право" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Международное публичное право;
2) Защита прав человека в международном праве.
13. Раздел "Право и государство" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества;
2) Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан;
3) Защита прав человека в Республике Казахстан;
4) Судебная система.
14. Раздел "Публичное право" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Гражданство и выборы в Республике Казахстан;
2) Виды административных правонарушений;

2) 11-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Құқық негіздері" оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
7. Оқу пәнінің білім мазмұны бес бөлімді қамтиды:
1) Мемлекет және құқық;
2) Жария құқық;
3) Жеке құқық;
4) Іс жүргізу құқығының негіздері;
5) Халықаралық құқық.
8. "Мемлекет және құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар;
2) Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам;
3) Адам құқықтары түсінігі;
4) Сот төрелігінің қағидаттары. Құқық қорғау органдары.
9. "Жария құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі;
2) Әкімшілік құқық жүйесі;
3) Экологиялық құқық негіздері;
4) Қылмыстық құқық жүйесі;
5) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі.
10. "Жеке құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары;
2) Тұтынушылар құқығы туралы заңнама;
3) Отбасы құқығы жүйесі;
4) Еңбек құқығы жүйесі.
11. "Іс жүргізу құқығының негіздері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері;
2) Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері;
3) Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері.
12. "Халықаралық құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Халықаралық жария құқығы;
2) Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы.
13. "Мемлекет және құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде;
2) Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы;
3) Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау;
4) Сот жүйесі.
14. "Жария құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау ;
2) Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері;

3) Основы земельного права;
4) Виды уголовных правонарушений;
5) Ответственность за коррупционные правонарушения.
15. Раздел "Частное право" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве;
2) Реализация прав потребителей;
3) Основы авторского права;
4) Институты семейного права;
5) Базовые нормы трудового права.
16. Раздел "Основы процессуального права" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Институты уголовно-процессуального права;
2) Институты гражданско-процессуального права;
3) Институты административно-процессуального права;
17. Раздел "Международное право" в 11 классе включает подраздел: Республика Казахстан как субъект международных отношений.
18. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
19. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 10 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство:
Основные понятия о праве и государстве. Основные признаки и функции права. Система права: отрасль, правовой институт, нормы права. Государство как особый субъект права: правотворческая роль и субъект права. Правовое государство, гражданское общество. Понятие и принципы правового государства. Понятие, основные элементы и институты гражданского общества. Понятие прав человека. Понятие и основные виды прав человека. Принципы правосудия. Правоохранительные органы. Принципы правосудия. Правоохранительные органы Республики Казахстан: прокуратура, органы внутренних дел, антикорупционная служба.
2) Публичное право. Система конституционного права Республики Казахстан. Институты конституционного права Республики Казахстан: Президент, Парламент, Правительство, Конституционный совет, Суды и правосудие, Местное государственное управление и самоуправление. Система административного права. Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан: отраслевое и территориальное управление. Основы экологического права. Понятие и предмет правового регулирования экологического права. Система уголовного права. Содержание и структура уголовного кодекса. Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности. Понятие уголовного наказания и освобождение от него. Система противодействия коррупции в Республике Казахстан. Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции в Республике Казахстан: Закон Республики Казахстан о противодействии коррупции, концепция антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 - 2026 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 802.
Частное право.
Система и базовые институты гражданского права. Принципы и субъекты гражданского права. Объекты гражданских прав. Понятие и виды сделок. Понятие и защита права собственности. Обязательственное право. Законодательство о правах потребителей. Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан. Система семейного права. Источники семейного права Республики Казахстан. Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан. Система трудового права. Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан.
Основы процессуального права.
Основы уголовно-процессуального права. Задачи и принципы уголовного процесса. Субъекты уголовного процесса. Основы судебного разбирательства в уголовно-процессуальном праве: функциональные роли субъектов уголовного процесса. Основы гражданско-процессуального права. Задачи и принципы гражданского процесса. Субъекты гражданского процесса. Основы административно-процессуального права. Понятие, задачи и принципы административного процесса.
Международное право.
Международное публичное право. Понятие международного публичного права. Основные субъекты - государства и международные организации. Защита прав человека в международном праве. Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве.

3) Жер құқығы негіздері;
4) Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері;
5) Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік.
15. "Жеке құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері;
2) Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы;
3) Авторлық құқық негіздері;
4) Отбасы құқығының институттары;
5) Еңбек құқығының базалық нормалары.
16. "Іс жүргізу құқығының негіздері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары;
2) Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары;
3) Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары.
17. "Халықаралық құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасы - халықаралық құқық субъектісі.
18. Оқыту мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
19. 10-сыныпқа арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық:
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар.Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы. Құқық жүйесі: саласы, құқықтық институт, құқықтық норма. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі: құқықтық нормаларды шығарушы және құқық субъектісі ретінде. Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам.Құқықтық мемлекет түсінігі және оның қағидаттары. Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары.Адам құқықтары түсінігі. Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері. Сот төрелігінің қағидаттары. Құқық қорғау органдары.Сот төрелігінің қағидаттары. Қазақстан Респбликасының құқық қорғау органдары: ішкі істер министирлігі, прокуратура, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдары.
2) Жария құқық. Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі.Қазақстан Республикасы конституциялық құқығының институттары: Президент, Парламент, Үкімет, Соттар және сот төрелігі, Конституциялық кеңес, Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару.Әкімшілік құқық жүйесі. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі: салалық және аймақтық басқару. Экологиялық құқық негіздері. Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.Қылмыстық құқық жүйесі. Қылмыстық құқықтың мазмұны мен құрылымы. Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар. Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары.Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі. Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 802 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының 2022-2026 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
Жеке құқық.
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары. Азаматтық құқықтың қағидаттары мен субъектілері. Азаматтық құқықтың объектілері. Мәміле түсінігі және оның түрлері. Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы. Міндеттемелік құқық.Тұтынушылар құқығы туралы заңнама.Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі. Отбасы құқығы жүйесі.Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері. Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі.Еңбек құқығы жүйесі. Қазақстан Республикасында еңбек қатынастарының құқықтық реттелуі.
Іс жүргізу құқығының негіздері.
Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері. Қылмыстық процестің міндеттері мен қағидаттары. Қылмыстық процесс субъектілері. Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауы негіздері: қылмыстық процестегі субъектілердің функционалдық рөлдері. Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері. Азаматтық процестің міндеттері мен қағидаттары. Азаматтық процесстің субъектілері.Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері. Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен қағидаттары.
Халықаралық құқық.
Халықаралық жария құқығы.Халықаралық жария құқығы түсінігі. Негізгі мемлекет субъектілері, халықаралық ұйымдар. Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы.Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары.

20. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 11 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство.
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества. Система законодательства. Структура правовых актов. Этапы законотворчества. Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура. Государство в политической системе общества. Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан.Республика Казахстан как правовое государство. Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан. Защита прав человека в Республике Казахстан.Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан. Ювенальная юстиция в Республике Казахстан: защита прав ребенка. Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями. Судебная система. Судебная система. Статус судей.
2) Публичное право.
Гражданство и выборы в Республике Казахстан.Гражданство Республики Казахстан. Принцип "права крови" и принцип "права почвы". Избирательное право в Республике Казахстан. Избиратель, избирательная комиссия, наблюдатели. Виды административных правонарушений. Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность. Основы земельного права. Понятие и предмет правового регулирования земельного права. Юридическое отличие понятий земли от недр. Виды уголовных правонарушений. Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина. Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка.
Ответственность за коррупционные правонарушения. Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения.
3) Частное право.
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве. Договор купли-продажи. Договор мены и дарения. Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования. Наследственное право. Реализация прав потребителей. Механизмы защиты прав потребителей в Республике Казахстан.Основы авторского права. Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав. Институты семейного права. Семья. Права и обязанности супругов. Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей оставшихся без попечения родителей. Алиментные обязательства членов семьи. Базовые нормы трудового права. Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии. Рассмотрение трудовых споров.

20. 11-сыныпқа арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық.
Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Заң шығару жүйесі: құқықтық актілердің құрылымы мен заң шығарудың кезеңдері. Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет. Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы.Қазақстан Республикасы – құқықтық мемлекет. Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы. Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау. Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы. Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция: жасөспірімнің құқығын қорғау. Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы. Сот жүйесі. Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі.
2) Жария құқық.
Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау. Қазақстан Республикасының азаматтылығы. "Қан құқығы" және "Топырақ құқығы" қағидаттары. Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы. Сайлаушы, сайлау коммиссиясы, бақылаушы.Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Жер құқығы негіздері. Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Жер және жер қойнауы түсініктерінің заңды айырмашылықтары.Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері. Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық. Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық.
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік.
3) Жеке құқық.
Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері. Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты. Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты. Мұрагерлік құқық. Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы. Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері. Авторлық құқық негіздері. Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Отбасы құқығының институттары. Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері. Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері. Еңбек құқығының базалық нормалары. Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері. Еңбек дауларының қаралуы.

4) Основы процессуального права.
Институты уголовно-процессуального права. Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права. Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних. Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей. Институты гражданско-процессуального права. Основы искового производства. Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве. Институты административно-процессуального права. Органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях. Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве.
5) Международное право.
Республика Казахстан как субъект международного права. Казахстан участник международных организаций. Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов.
Параграф 2. Система целей обучения
21. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1" - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
1) "Право и государство".
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.1.1.1 - объяснять понятие права, обобщая его признаки
11.1.1.1 - определять основные элементы нормативных правовых актов
10.1.1.2 - раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
11.1.1.2 - исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
10.1.1.3 - объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт)
11.1.1.3 - объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах
10.1.1.4 - определять государство как особый субъект права и правовых отношений
11.1.1.4 - объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
11.1.1.5 - определять основные элементы политической системы казахстанского обществ
10.1.2.1 - раскрывать принципы правового государства
11.1.2.1 - объяснять реализацию принципов правового государства в Республике Казахстан на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 258)
10.1.2.2 - различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов

4) Іс жүргізу құқығының негіздері.
Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары. Қылмыстық қудалау – қылмыстық іс жүргізу құқығының институты. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу. Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары. Талап қою іс жүргізуінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары. Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар. Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері;
5) Халықаралық құқық.
Қазақстан Республикасы – халықаралық құқық субъектісі. Қазақстан халықаралық ұйымдардың қатысушысы. Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Мемлекет және құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытындылай отырып, ұғымын түсіндіру
11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау
10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
10.1.1.3 - құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт)
11.1.1.3 - заңдылық пен құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру
10.1.1.4 - мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
11.1.1.5 - қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
10.1.2.1 - құқықтық мемлекет принциптерін айқындау
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлы-ғы), Адам құқық-тары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру
10.1.2.2 - конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату

11.1.2.2 - объяснять основное функциональное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан
10.1.3.1 - объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности
11.1.3.1 - объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.3.2 - классифицировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные)
11.1.3.2 - определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
10.1.3.3 - оценивать значение между-народных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
11.1.3.3 - объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
11.1.3.4 - объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.4.1 - объяснять принципы право-судия, приводя конкретные примеры
11.1.4.1 - определять элементы судебной системы и отображать их графически
10.1.4.2 - определять функции и правовой статус правоохранительных органов Республики Казахстан
11.1.4.2 - раскрывать статус судей и гарантии их деятельности
2) Публичное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.2.1.1 - объяснять институты конституционного права как систему правовых норм
11.2.1.1 - раскрывать понятие гражданство
10.2.1.2 - определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета и т.д.)
11.2.1.2 - объяснять основания приобретения и утраты казахстанского гражданства на основе конкретных примеров
11.2.1.3 - определять права и обязанности избирателей и других субъектов избирательного процесса в Республике Казахстан
10.2.2.1 - объяснять особенности правового регулирования государствен-ного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы
11.2.2.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами административного права Республики Казахстан
10.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права
11.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования земельного права
10.2.3.2 - предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса

11.1.2.2 - Қазақстан Республикасының азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру
10.1.3.1 - тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру
11.1.3.1 - нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасындағы адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру
10.1.3.2 - адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени)
11.1.3.2 - азаматтардың құқығын қорғайтын (адвокат, медиатор және тағы басқалардың) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
10.1.3.3 - адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
11.1.3.3 - Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
11.1.3.4 - Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
10.1.4.1 - сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
11.1.4.1 - сот жүйесі элементтерін анықтау және оны графикалық түрде көрсету
10.1.4.2 - Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
11.1.4.2 - судьялар мәртебесі және олардың қызметінің кепілдемесін ашып көрсету
2) Жария құқық.
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.2.1.1 - Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру
11.2.1.1 - азаматтық ұғымын ашып көрсету
10.2.1.2 - Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
11.2.1.2 - қазақстандық азаматтықты алу және азаматтықтан айырылудың негіздемелерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.2.1.3 – Қазақстан Республикасы сайлаушыларының және сайлау процесінің басқа да субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
10.2.2.1 - мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру
11.2.2.1 Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.3.1 - экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
11.2.3.1 - жер құқығының құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.2.3.2 - Экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну

11.2.3.2 - различать право собственнос-ти, право землепользования и иные права на землю на основе Земельного кодекса Республики Казахстан
10.2.4.1 - определять содержание и структуру Уголовного кодекса
11.2.4.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
10.2.4.2 - соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
10.2.4.3 - характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах
10.2.4.4 - определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
10.2.4.5 - оценивать уголовное правонарушение с учетом смягчающих и отягчающих обстоятельств
10.2.4.6 - определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
10.2.5.1 - объяснять основные положения программно-политических и правовых актов в сфере противодействия коррупции
11.2.5.1 - отличать коррупционные правонарушения от иных видов правонарушений (незаконное вознаграждение, мошенничество)
10.2.5.2 - использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
11.2.5.2 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами антикоррупционного законодательства Республики Казахстан
3) Частное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.3.1.1 - объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса)
11.3.1.1 - объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки
10.3.1.2 - определять субъекты гражданского права
11.3.1.2 - демонстрировать понимание основных условий договора на конкретном примере
10.3.1.3 - различать объекты гражданского права по их существенным признакам
11.3.1.3 - объяснять понятие и предмет правового регулирования наследственного права
10.3.1.4 - выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
10.3.1.5 - объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации
10.3.1.6 - объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации
10.3.1.7 - объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)
10.3.1.8 - раскрывать сущность обязательственного права, используя юридические термины
10.3.1.9 - определять способы обеспечения выполнения обязательств, анализируя правовую ситуацию
10.3.2.1 - определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан

11.2.3.2 - Қазақстан Республикасының Жер кодексі негізінде жерге меншік құқығы, пайдалану құқығы, және басқа да құқық түрлерін ажырату
10.2.4.1 - Қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау
11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.4.2 - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
10.2.4.3 - нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау
10.2.4.4 - кәмелетке толмағандарды қылмыстық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
10.2.4.5 - жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып, қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау
10.2.4.6 - қылмыстық жауаптылықтан адамның босатылу шарттарын айқындау
10.2.5.1 - сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру
11.2.5.1 - сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты басқа құқық бұзушылық түрлерінен (заңсыз сыйақы алу, алаяқтық) ажырату
10.2.5.2 - нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
11.2.5.2 – Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
3) Жеке құқық.
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.3.1.1 – Қазақстан Республикасы азаматтық құқығының қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер)
11.3.1.1 - келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру
10.3.1.2 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау
11.3.1.2 - келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
10.3.1.3 - азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу
11.3.1.3 - мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.1.4 - нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
10.3.1.5 - құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымы және оның түрлерін түсіндіру
10.3.1.6 - мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымы және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру
10.3.1.7 - құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру
10.3.1.8 - заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу
10.3.1.9 - міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
10.3.2.1 – Қазақстан Республикасы тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау

11.3.2.1 - объяснять механизмы защиты прав потребителей, используя отдельные нормы гражданского, административного, уголовного кодексов
10.3.2.2 - объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
11.3.2.2 - определять права и обязанности продавца (изготовителя, исполнителя) и лиц, выполняющих работы (оказание услуги), приводя конкретные примеры
10.3.3.1 - объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
11.3.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав
10.3.3.2 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республики Казахстан
10.3.3.3 - исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
10.3.4.1 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республики Казахстан
11.3.4.1 - объяснять содержание личных и имущественных прав и обязанностей супругов на конкретных примерах
11.3.4.2 - определять формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
11.3.4.3 - определять круг субъектов алиментных отношений и основания возникновения алиментных отношений на примере правовой ситуации
11.3.5.1 - оценивать эффективность способов государственного обеспечения трудовых прав на примере правовой ситуации
11.3.5.2 - исследовать реализацию трудовых прав несовершеннолетних
11.3.5.3 - пределять механизмы рассмотрения индивидуальных и коллективных трудовых споров на примере правовой ситуации
4) Основы процессуального права.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.4.1.1 - объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса
11.4.1.1 - объяснять условия осуществления уголовного преследования
10.4.1.2 - различать субъекты уголовного процесса
11.4.1.2 - выявлять особенности производства по делам уголовных правонарушений с участием несовершеннолетних
10.4.1.3 - демонстрировать знание основ судебного разбирательства согласно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
11.4.1.3 - определять правовые основы деятельности суда присяжных заседателей в Республики Казахстан
10.4.2.1 - анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
11.4.2.1 - объяснять условия предъявления иска
10.4.2.2 - различать субъекты гражданского процесса

11.3.2.1 - қылмыстық, әкімшілік, азаматтық кодекстердің жеке нормаларын қолдана отырып, тұтынушылар құқығын қорғау механизмдерін түсіндіру
10.3.2.2 - заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
11.3.2.2 - нақты мысалдар келтіре отырып сатушы (өндіруші, орындаушы) және басқа да жұмысты орындаушы (қызмет көрсету) тұлғалардың құқығы мен міндеттерін анықтау
10.3.3.1 - отбасылық қарым-қатынастар саласын дағы нормативтік құқықтық актілердің қажетті лігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
11.3.3.1 - авторлық және сабақтас құқықтарды құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.3.2 - Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
10.3.3.3 - әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
10.3.4.1 - Қазақстан Республикасының еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
11.3.4.1 - ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқықтары мен міндеттерінің мазмұнын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.3.4.2 - жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығысыз қалған балалардың құқығы мен мүддесін қорғау формаларын айқындау
11.3.4.3 - алименттік қатынастардың субъектілерін және алименттік қатынастардың пайда болу негіздерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
11.3.5.1 - еңбек құқығын қамтамасыз ету тәсілдерінің тиімділігін құқықтық жағдаяттар мысалында бағалау
11.3.5.2 - кәмелетке толмағандардың еңбек құқығын жүзеге асыруын зерттеу
11.3.5.3 - жеке және ұжымдық еңбек дауларын қарастыру механизмдерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
4) Іс жүргізу құқығының негіздері.
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.4.1.1 - қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.1.1 - қылмыстық қудалауды жүзеге асыру шарттарын түсіндіру
10.4.1.2 - қылмыстық процесс субъектілерін ажырату
11.4.1.2 - кәмелетке толмағандардың қатысуымен болатын қылмыстық құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктерін айқындау
10.4.1.3 - Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
11.4.1.3 - Қазақстан Республикасының алқабилер соты қызметінің құқықтық негіздерін анықтау
10.4.2.1 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
11.4.2.1 - талап қою шарттарын түсіндіру
10.4.2.2 - азаматтық процестің субъектілерін ажырату

11.4.2.2 - составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
10.4.2.3 - выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
11.4.2.3 - демонстрировать знание основ и особенностей судебного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
10.4.3.1 - объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса
11.4.3.1 - различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
10.4.3.2 - определять правовые основы осуществления административного процесса
11.4.3.2 - демонстрировать знание особенностей судебного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
Глава 5) Международное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.5.1.1 - объяснять понятие международного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
11.5.1.1 - объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан
10.5.2.1 - определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
11.5.1.2 - исследовать реализацию прав гражданина Республики Казахстан в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов
22. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1)10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Основные понятия о праве и государстве
Основные признаки и функции права
10.1.1.1 - объяснять понятие права, обобщая его признаки;
10.1.1.2 - раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
Система права. Государство как особый субъект права
10.1.1.3 - объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт);
10.1.1.4 - определять государство как особый субъект права и правовых отношений
Правовое государство, гражданское общество
Понятие и принципы правового государства

11.4.2.2 - талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
10.4.2.3 - кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 - Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
10.4.3.1 - әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.3.1 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
10.4.3.2 - әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
11.4.3.2 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
5) Халықаралық құқық.
10-сынып
11-сынып
10.5.1.1 - халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар салаларын анықтау
11.5.1.1 - Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру
10.5.2.1 - қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
11.5.1.2 - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу
22. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
23. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы
10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытындылай отырып ұғымын түсіндіру;
10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
Құқық жүйесі. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі ретінде
10.1.1.3 - құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт);
10.1.1.4 - мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері

10.1.2.1 - раскрывать принципы правового государства;
Понятие, основные элементы и институты гражданского общества
10.1.2.2 - различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов;
Понятие прав человека
Понятие и основные виды прав человека
10.1.3.1 - объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности;
10.1.3.2 - классифицировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные);
10.1.3.3 - оценивать значение международных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
Принципы правосудия. Правоохранительные органы
Принципы правосудия
10.1.4.1 - объяснять принципы правосудия, приводя конкретные примеры
Правоохранительные органы Республики Казахстан
10.1.4.2 - определять функции и правовой статус правоохранительных органов Республики Казахстан
2 четверть
Публичное право
Система конституционного права Республики Казахстан
Институты конституционного права Республики Казахстан
10.2.1.1 - объяснять институты конституционного права как систему правовых норм;
10.2.1.2 - определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета)
Система административного права
Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан
10.2.2.1 - объяснять особенности правового регулирования государственного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы
Основы экологического права
Понятие и предмет правового регулирования экологического права
10.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права;
10.2.3.2 - предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса
Система уголовного права
Уголовный кодекс как основной источник уголовного права
10.2.4.1 - определять содержание и структуру Уголовного кодекса;
10.2.4.2 - соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности
10.2.4.3 - характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах;
10.2.4.4 - определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
Понятие уголовного наказания и освобождение от него

10.1.2.1 - құқықтық мемлекеттің принципте рін айқындау;
Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары
10.1.2.2 - конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату;
Адам құқықтары түсінігі
Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері
10.1.3.1 - тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру;
10.1.3.2 - адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени);
10.1.3.3 - адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
Сот төрелігінің принциптері. Құқық қорғау органдары
Сот төрелігінің принциптері
10.1.4.1 - сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары
10.1.4.2 - Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
2-тоқсан
Жария құқық
Қазақстан Республикасы
ның конституция
лық құқық жүйесі
Қазақстан Республикасы конституция
лық құқығының институттары
10.2.1.1 - Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру;
10.2.1.2 - Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
Әкімшілік құқық жүйесі
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі
10.2.2.1 - мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру
Экологиялық құқық негіздері
Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
10.2.3.1 - экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымын және нысанын түсіндіру;
10.2.3.2 - экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
Қылмыстық құқық жүйесі
Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтың негізгі қайнар көзі ретінде
10.2.4.1 - қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау;
10.2.4.2 - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілік ке тартылатын тұлғалар
10.2.4.3 - нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау;
10.2.4.4 - кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары

10.2.4.5 - оценивать уголовное правонарушение с учетом смягчающих и отягчающих обстоятельств;
10.2.4.6 - определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
Система противодействия коррупции
в Республике Казахстан
Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции
в Республике Казахстан
10.2.5.1 - объяснять основные положения программно-политических и правовых актов в сфере противодействия коррупции;
10.2.5.2 - использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
3 четверть
Частное право
Система и базовые институты гражданского права
Принципы и субъекты гражданского права
10.3.1.1 - объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса);
10.3.1.2 - определять субъекты гражданского права
Объекты гражданских прав
10.3.1.3 - различать объекты гражданского права по их существенным признакам;
10.3.1.4 - выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
Понятие и виды сделок
10.3.1.5 - объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации
Понятие и защита права собственности
10.3.1.6 - объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации;
10.3.1.7 - объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)
Обязательственное право
10.3.1.8 - раскрывать сущность обязательственного права, используя юридические термины;
10.3.1.9 - определять способы обеспечения выполнения обяза-тельств, анализируя правовую ситуацию
Законодательство о правах потребителей
Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан
10.3.2.1 - определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан;
10.3.2.2 - объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
Система семейного права
Источники семейного права Республики Казахстан
10.3.3.1 - объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан
10.3.3.2 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республике Казахстан;

10.2.4.5 - жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау;
10.2.4.6 - адамның қылмыстық жауаптылықтан босатылу шарттарын айқындау
Қазақстан Республикасы ның сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі
Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер
10.2.5.1 - сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық-саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру;
10.2.5.2 - нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
3-тоқсан
Жеке құқық
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары
Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері
10.3.1.1 - Қазақстан Республикасының азаматтық құқығының қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер);
10.3.1.2 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау
Азаматтық құқықтың объектілері
10.3.1.3 - азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу;
10.3.1.4 - нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
Мәміле түсінігі және оның түрлері
10.3.1.5 - құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымын және оның түрлерін түсіндіру
Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы
10.3.1.6 - мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымын және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру;
10.3.1.7 - құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру
Міндеттемелік құқық
10.3.1.8 - заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу;
10.3.1.9 - міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
Тұтынушылар құқығы туралы заңнама
Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі
10.3.2.1 - Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау;
10.3.2.2 - заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
Отбасы құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері
10.3.3.1 - отбасылық қарым-қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қажеттілігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі
10.3.3.2 - Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;

10.3.3.3 - исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
Система трудового права
Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан
10.3.4.1 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республике Казахстан;
4 четверть
Основы процессуального
права
Основы уголовно-процессуального
права
Задачи и принципы уголовного процесса
10.4.1.1 - объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса
Субъекты уголовного процесса
10.4.1.2 - различать субъекты уголовного процесса
Основы судебного разбирательства
в уголовно-процессуальном
праве
10.4.1.3 - демонстри-ровать знание основ судебного разбира-тельства согласно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
Основы гражданско-процессуального права
Задачи и принципы гражданского процесса
10.4.2.1 - анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
Субъекты гражданского процесса
10.4.2.2 - различать субъекты гражданского процесса;
10.4.2.3 - выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
Основы административно-процессуального права
Понятие, задачи и принципы административного процесса
10.4.3.1 - объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса;
10.4.3.2 - определять правовые основы осуществления административного процесса
Международное право
Международное публичное право
Понятие международного публичного права
10.5.1.1 - объяснять понятие меж-дународного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
Защита прав человека в международном праве
Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве
10.5.2.1 - определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества
Система законодательства
11.1.1.1 - определять основные элементы нормативных правовых актов;
11.1.1.2 - исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура
11.1.1.3 - объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах;
11.1.1.4 - объяснять необходи-мость и социальную полезность знания и исполнения законов
Государство в политической системе общества
11.1.1.5 - определять основные элементы политической системы казахстанского общества
Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан
Республика Казахстан как правовое государство
11.1.2.1 - объяснять реализацию принципов правового государства на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 258)
Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан

10.3.3.3 - әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
Еңбек құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасында еңбек қатынастары ның құқықтық реттелуі
10.3.4.1 - Қазақстан Республикасы еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;
4-тоқсан
Іс жүргізу құқығы
ның негіздері
Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері
Қылмыстық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.1.1 - қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен қағидаттарын түсіндіру
Қылмыстық процесс субъектілері
10.4.1.2 - қылмыстық процесс субъектілерін ажырату
Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауының негіздері
10.4.1.3 - Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері
Азаматтық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.2.1 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
Азаматтық процестің субъектілері
10.4.2.2 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау;
10.4.2.3 - кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері
Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен принциптері
10.4.3.1 - әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру;
10.4.3.2 - әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
Халықаралық құқық
Халықаралық жария құқығы
Халықаралық жария құқығы түсінігі
10.5.1.1 - халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтау
Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы
Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары
10.5.2.1 - қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
2) 11 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
Заң шығару жүйесі
11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау;
11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет
11.1.1.3 - заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру;
11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
11.1.1.5 - қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
Қазақстан Республикасын
да құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы
Қазақстан Республикасы - құқықтық мемлекет
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлығы),
Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы
(Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру
Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы

11.1.2.2 - объяснять основное функциональ-ное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан;
Защита прав человека в Республике Казахстан
Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан
11.1.3.1 - объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации;
11.1.3.2 - определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
Ювенальная юстиция в Республике Казахстан
11.1.3.3 - объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
Реализация и защита прав лиц
с ограниченными возможностями
11.1.3.4 - объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
Судебная система
Судебная система и статус судей
11.1.4.1 - определять элементы судебной системы и отображать их графически;
11.1.4.2 - раскрывать статус судей и гарантии их деятельности
2 четверть
Публичное право
Гражданство и выборы в Республике Казахстан
Гражданство как институт конституционного права Республике Казахстан
11.2.1.1 - раскрывать понятие гражданство;
11.2.1.2 - объяснять основания приобре-тения и утраты казахстанского гражданства на основе конкретных примеров
Избирательное право в Республике Казахстан
11.2.1.3 - определять права и обязанности избирателей и других субъектов избирательного процесса в Республике Казахстан
Виды административных правонарушений
Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность
11.2.2.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами администра-тивного права Республики Казахстан
Основы земельного права
Понятие и предмет правового регулирования земельного права
11.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования земельного права;
11.2.3.2 - различать право собственности, право землепользо-вания и иные права на землю на основе Земельного кодекса Республики Казахстан
Виды уголовных правонарушений
Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина
11.2.4.1 – квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка
11.2.4.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
Ответственность за коррупционные правонарушения
Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения

11.1.2.2 - Қазақстан Республикасы азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру;
Қазақстан Республикасын
да адам құқығын қорғау
Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы
11.1.3.1 - нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасының адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 - азаматтардың құқығын қорғайтын (адвокат, медиатор және тағы басқа) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция
11.1.3.3 - Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы
11.1.3.4 - Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Сот жүйесі
Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі
11.1.4.1 - сот жүйесі элементтерін анықтау және оны графикалық түрде көрсету;
11.1.4.2 - судьялар мәртебесі және олардың қызметінің кепілдемесін ашып көрсету
2-тоқсан
Жария құқық
Қазақстан Республикасын
дағы азамат
тық және сайлау
Азаматтық - Қазақстан Республикасы конституция лық құқығының институты
11.2.1.1 - азаматтық ұғымын ашу;
11.2.1.2 - қазақстандық азаматтықты алу және азаматтықтан айырылудың негіздемелерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы
11.2.1.3 - Қазақстан Республикасы сайлаушыларының және сайлау процесінің басқа да субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері
Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері
11.2.2.1 - Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
Жер құқығы негіздері
Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
11.2.3.1 - жер құқығының құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру;
11.2.3.2 - Қазақстан Республикасының Жер кодексі негізінде жерге меншік құқығы, пайдалану құқығы, және басқа да құқық түрлерін ажырату
Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері
Адам және азаматтардың конституция лық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық
11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық
11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік

11.2.5.1 - отличать коррупционные правонарушения от иных видов правонарушений (незаконное вознаграждение, мошенничество);
11.2.5.2 - квалифици-ровать деяния лиц в соответствии с нормами антикорруп-ционного законода-тельства Республики Казахстан
3 четверть
Частное право
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве
Договор купли-продажи. Договор мены и дарения
11.3.1.1 - объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки;
11.3.1.2 - демонстри-ровать понимание основных условий договора на конкретном примере
Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования
11.3.1.1 - объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки;
11.3.1.2 - демонстри-ровать понимание основных условий договора на конкретном примере
Наследственное право
11.3.1.3 - объяснять понятие и предмет правового регулирования наследственного права;
Реализация прав потребителей
Механизмы защиты прав потребителей
в Республике Казахстан
11.3.2.1 - объяснять механизмы защиты прав потребителей, используя отдельные нормы гражданского, административного, уголовного кодексов;
11.3.2.2 - определять права и обязанности продавца (изготовителя, исполнителя) и лиц, выполняющих работы (оказание услуги), приводя конкретные примеры
Основы авторского права
Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав
11.3.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав;
Институты семейного права
Семья. Права и обязанности супругов
11.3.4.1 - объяснять содержание личных и имущественных прав и обязанностей супругов на конкретных примерах
Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
11.3.4.2 - определять формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
Алиментные обязательства членов семьи
11.3.4.3 - определять круг субъектов алимен-ных отношений и основания возникновения алиментных отношений на примере правовой ситуации
Базовые нормы трудового права
Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии
11.3.5.1 - оценивать эффективность способов государственного обеспечения трудовых прав на примере правовой ситуации;
11.3.5.2 - исследовать реализацию трудовых прав несовершеннолетних
Рассмотрение трудовых споров
11.3.5.3 - определять механизмы рассмотрения индивидуальных и коллективных трудовых споров на примере правовой ситуации
4 четверть
Основы процессуального
права
Институты уголовно-процессуального
права
Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права

11.2.5.1 - сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты басқа құқық бұзушылық түрлерінен (заңсыз сыйақы алу, алаяқтық) ажырату;
11.2.5.2 - Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
3-тоқсан
Жеке құқық
Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері
Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты
11.3.1.1 - келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру;
11.3.1.2 - келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты
11.3.1.1 - келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру;
11.3.1.2 - келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Мұрагерлік құқық
11.3.1.3 - мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру;
Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы
Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері
11.3.2.1 - қылмыстық, әкімшілік, азаматтық кодекстердің жеке нормаларын қолдана отырып, тұтынушылар құқығын қорғау механизмдерін түсіндіру;
11.3.2.2 - нақты мысалдар келтіре отырып сатушы (өндіруші, орындаушы) және басқа да жұмысты орындаушы (қызмет көрсету) тұлғалардың құқығы мен міндеттерін анықтау
Авторлық құқық негіздері
Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
11.3.3.1 - авторлық және сабақтас құқықтарды құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру;
Отбасы құқығы институттары
Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері
11.3.4.1 - ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқықтары мен міндеттерінің мазмұнын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Ата-анасының қамқорлығысыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері
11.3.4.2 - жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығысыз қалған балалардың құқығы мен мүддесін қорғау формаларын айқындау
Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері
11.3.4.3 - алименттік қатынастардың субъекті лерін және алименттік қатынастардың пайда болу негіздерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
Еңбек құқығының базалық нормалары
Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері
11.3.5.1 - еңбек құқығын қамтамасыз ету тәсілдерінің тиімділігін құқықтық жағдаяттар мысалында бағалау;
11.3.5.2 - кәмелетке толмағандардың еңбек құқығын жүзеге асыруын зерттеу
Еңбек дауларының қаралуы
11.3.5.3 - жеке және ұжымдық еңбек дауларын қарастыру механизмдерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
4-тоқсан
Іс жүргізу құқығы
ның негіздері
Қылмыстық іс жүргізу
құқығының институттары
Қылмыстық қудалау - қылмыстық іс жүргізу құқығының институты

11.4.1.1 - объяснять условия осуществления уголовного преследования
Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних
11.4.1.2 - выявлять особенности произ-водства по делам уголовных правонарушений с участием несовершеннолетних
Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей
11.4.1.3 - определять правовые основы деятельности суда присяжных заседателей в Республике Казахстан
Институты гражданско-процессуального права
Основы искового производства
11.4.2.1 - объяснять условия предъявления иска;
11.4.2.2 - составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве
11.4.2.3 - демонстрировать знание основ и особенностей судебного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
Институты административно-процессуального права
Органы, уполномоченные рассматривать дела
об административных правонарушениях
11.4.3.1 - различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве
11.4.3.2 - демонстри-ровать знание особенностей судебного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
Международное право
Республика Казахстан как субъект международного права
Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов
11.5.1.1 - объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан;
11.5.1.2 - исследовать реализацию прав гражданина Республики Казахстан в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов.
Приложение 122
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приложение 122 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 21.11.2022 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

11.4.1.1 - қылмыстық қудалауды жүзеге асыру шарттарын түсіндіру
Кәмелетке толмағандар дың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу
11.4.1.2 - кәмелетке толмағандардың қатысуымен болатын қылмыстық құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктерін айқындау
Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері
11.4.1.3 – Қазақстан Республикасы алқабилер соты қызметінің құқықтық негіздерін анықтау
Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары
Талап қою іс жүргізуінің негіздері
11.4.2.1 - талап қою шарттарын түсіндіру;
11.4.2.2 - талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері
11.4.2.3 - Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары
Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар
11.4.3.1 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері
11.4.3.2 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
Халықаралық құқық
Қазақстан Республикасы халықаралық құқық субъектісі
Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы
11.5.1.1 - Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
122-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 122-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.11.2022 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

19. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 10 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство:
Основные понятия о праве и государстве. Основные признаки и функции права. Система права: отрасль, правовой институт, нормы права. Государство как особый субъект права: правотворческая роль и субъект права. Правовое государство, гражданское общество. Понятие и принципы правового государства. Понятие, основные элементы и институты гражданского общества. Понятие прав человека. Понятие и основные виды прав человека. Принципы правосудия. Правоохранительные органы. Принципы правосудия. Правоохранительные органы Республики Казахстан: прокуратура, органы внутренних дел, антикорупционная служба. Проектная и исследовательская работа: Эволюция форм государства и права;
2) Публичное право. Система конституционного права Республики Казахстан. Институты конституционного права Республики Казахстан: Президент, Парламент, Правительство, Конституционный совет, Суды и правосудие, Местное государственное управление и самоуправление. Система административного права. Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан: отраслевое и территориальное управление. Основы экологического права. Понятие и предмет правового регулирования экологического права. Система уголовного права. Содержание и структура уголовного кодекса. Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности. Понятие уголовного наказания и освобождение от него. Система противодействия коррупции в Республике Казахстан.Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции в Республике Казахстан: Закон Республики Казахстан о противодействии коррупции, концепция антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 - 2026 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 802. Проектная и исследовательская работа: Характеристика особенностей отраслей публичного права.
Частное право.
Система и базовые институты гражданского права. Принципы и субъекты гражданского права. Объекты гражданских прав. Понятие и виды сделок. Понятие и защита права собственности. Обязательственное право. Законодательство о правах потребителей. Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан. Система семейного права. Источники семейного права Республики Казахстан. Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан. Система трудового права. Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан. Проектная и исследовательская работа: Частное право – гарантия реализации естественных прав и свобод человека;
Основы процессуального права.
Основы уголовно-процессуального права. Задачи и принципы уголовного процесса. Субъекты уголовного процесса. Основы судебного разбирательства в уголовно-процессуальном праве: функциональные роли субъектов уголовного процесса. Основы гражданско-процессуального права. Задачи и принципы гражданского процесса. Субъекты гражданского процесса. Основы административно-процессуального права. Понятие, задачи и принципы административного процесса. Проектная и исследовательская работа: Характеристика стадий правоприменительного процесса;
Международное право.
Международное публичное право. Понятие международного публичного права. Основные субъекты - государства и международные организации. Защита прав человека в международном праве. Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве. Проектная и исследовательская работа: Современные международные организации по защите прав человека.

19. 10 - сыныпқа арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық:
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар.
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы. Құқық жүйесі: саласы, құқықтық институт, құқықтық норма. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі: құқықтық нормаларды шығарушы және құқық субъектісі ретінде. Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам.Құқықтық мемлекет түсінігі және оның қағидаттары. Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары.Адам құқықтары түсінігі. Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері. Сот төрелігінің қағидаттары. Құқық қорғау органдары.Сот төрелігінің қағидаттары. Қазақстан Респбликасының құқық қорғау органдары: ішкі істер министирлігі, прокуратура, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдары.
Жобалық-зерттеу жұмысы: Мемлекет және құқық формаларының эволюциясы
2) Жария құқық: Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі.Қазақстан Республикасы конституциялық құқығының институттары: Президент, Парламент, Үкімет, Соттар және сот төрелігі, Конституциялық кеңес, Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару.Әкімшілік құқық жүйесі. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі: салалық және аймақтық басқару. Экологиялық құқық негіздері. Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.Қылмыстық құқық жүйесі. Қылмыстық құқықтың мазмұны мен құрылымы. Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар. Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары.Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі. Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 802 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының 2022-2026 жылдарға арналған тұжырымдамасы. Жобалық-зерттеу жұмысы: Жария құқық салалары ерекшеліктерінің сипаттамасы.
3) Жеке құқық:
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары. Азаматтық құқықтың қағидаттары мен субъектілері. Азаматтық құқықтың объектілері. Мәміле түсінігі және оның түрлері. Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы. Міндеттемелік құқық.Тұтынушылар құқығы туралы заңнама.Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі. Отбасы құқығы жүйесі.Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері. Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі.Еңбек құқығы жүйесі. Қазақстан Республикасында еңбек қатынастарының құқықтық реттелуі.Жобалық-зерттеу жұмысы: Жеке құқық – адамның табиғи құқықтары мен бостандықтарының жүзеге асуының кепілдігі
4) Іс жүргізу құқығының негіздері: Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері. Қылмыстық процестің міндеттері мен қағидаттары. Қылмыстық процесс субъектілері. Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауы негіздері: қылмыстық процестегі субъектілердің функционалдық рөлдері. Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері. Азаматтық процестің міндеттері мен қағидаттары. Азаматтық процесстің субъектілері.Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері. Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен қағидаттары.Жобалық-зерттеу жұмысы: Құқыққа қатысты процестер қадамдарының сипаттамасы.
5) Халықаралық құқық:
Халықаралық жария құқығы.Халықаралық жария құқығы түсінігі. Негізгі мемлекет субъектілері, халықаралық ұйымдар. Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы.Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары. Жобалық-зерттеу жұмысы: Адам құқықтарын қорғау жөніндегі қазіргі заманғы халықаралық ұйымдар.

20. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 11 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство.
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества. Система законодательства. Структура правовых актов. Этапы законотворчества. Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура. Государство в политической системе общества. Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан.Республика Казахстан как правовое государство. Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан. Защита прав человека в Республике Казахстан.Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан. Ювенальная юстиция в Республике Казахстан: защита прав ребенка. Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями. Судебная система. Судебная система. Статус судей. Проектная и исследовательская работа: Система органов государства и система права в Республике Казахстан на современном этапе;
2) Публичное право.
Гражданство и выборы в Республике Казахстан. Гражданство Республики Казахстан. Принцип "права крови" и принцип "права почвы". Избирательное право в Республике Казахстан. Избиратель, избирательная комиссия, наблюдатели. Виды административных правонарушений. Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность. Основы земельного права. Понятие и предмет правового регулирования земельного права. Юридическое отличие понятий земли от недр. Виды уголовных правонарушений. Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина. Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка.
Ответственность за коррупционные правонарушения. Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения. Проектная и исследовательская работа: Роль публичного права в регулировании деятельности органов государственной власти и управления;
3) Частное право.
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве. Договор купли-продажи. Договор мены и дарения. Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования. Наследственное право. Реализация прав потребителей. Механизмы защиты прав потребителей в Республике Казахстан.Основы авторского права. Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав. Институты семейного права. Семья. Права и обязанности супругов. Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей оставшихся без попечения родителей. Алиментные обязательства членов семьи. Базовые нормы трудового права. Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии. Рассмотрение трудовых споров. Проектная и исследовательская работа: Роль частного права в обеспечении юридической защищенности частной собственности;

20. 11 - сыныпқа арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық. Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Заң шығару жүйесі: құқықтық актілердің құрылымы мен заң шығарудың кезеңдері. Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет. Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы.Қазақстан Республикасы – құқықтық мемлекет. Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы. Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау. Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы. Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция: жасөспірімнің құқығын қорғау. Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы.
Сот жүйесі. Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесі.
2) Жария құқық: Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау.
Қазақстан Республикасының азаматтылығы. "Қан құқығы" және "Топырақ құқығы" қағидаттары. Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы. Сайлаушы, сайлау коммиссиясы, бақылаушы.Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Жер құқығы негіздері. Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Жер және жер қойнауы түсініктерінің заңды айырмашылықтары.Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері. Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық. Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық.Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік.Жобалық-зерттеу жұмысы: Мемлекеттік билік пен басқару органдарының қызметін реттеудегі жария құқықтың рөлі.
3) Жеке құқық: Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері. Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты. Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты. Мұрагерлік құқық. Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы. Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері. Авторлық құқық негіздері. Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.
Отбасы құқығының институттары. Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері.Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері.Еңбек құқығының базалық нормалары. Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері. Еңбек дауларының қаралуы.Жобалық-зерттеу жұмысы: Жеке меншік құқықты қорғауды қамтамасыз етудегі жеке құқықтың рөлі.

4) Основы процессуального права.
Институты уголовно-процессуального права. Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права. Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних. Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей. Институты гражданско-процессуального права. Основы искового производства. Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве. Институты административно-процессуального права. Органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях. Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве. Проектная и исследовательская работа: Способы защиты гражданских прав в Республике Казахстан;
5) Международное право.
Республика Казахстан как субъект международного права. Казахстан участник международных организаций. Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов. Проектная и исследовательская работа: Реализация норм международного права в правовой системе Республики Казахстан.
Параграф 2. Система целей обучения
21. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1" - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
1) "Право и государство".
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.1.1.1 - объяснять понятие права, обобщая его признаки
11.1.1.1 - определять основные эле-менты нормативных правовых актов
10.1.1.2 - раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
11.1.1.2 - исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
10.1.1.3 - объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт)
11.1.1.3 - объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах
10.1.1.4 - определять государство как особый субъект права и правовых отношений
11.1.1.4 - объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
11.1.1.5 - определять основные элементы политической системы казахстанского обществ
10.1.2.1 - раскрывать принципы правового государства
11.1.2.1 - объяснять реализацию принципов правового государства в Республике Казахстан на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 № 258)

4) Іс жүргізу құқығының негіздері: Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары. Қылмыстық қудалау – қылмыстық іс жүргізу құқығының институты. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу. Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері.Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары. Талап қою іс жүргізуінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары. Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар. Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасында азаматтық құқықтарды қорғау әдістері.
5) Халықаралық құқық:Қазақстан Республикасы - халықаралық құқық субъектісі. Қазақстан халықаралық ұйымдардың қатысушысы. Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасының құқықтық жүйесінде халықаралық құқық нормаларын іске асыру.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Мемлекет және құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытын-дылай отырып, ұғымын түсіндіру
11.1.1.1 - нормативтік құқықтық акті-лердің негізгі элементтерін анықтау
10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
10.1.1.3 - құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт)
11.1.1.3 - заңдылық пен құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру
10.1.1.4 - мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
11.1.1.5 - қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
10.1.2.1 - құқықтық мемлекет принциптерін айқындау
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлығы), Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы
(Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру

10.4.2.1 - анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
11.4.2.1 - объяснять условия предъявления иска
10.4.2.2 - различать субъекты гражданского процесса
11.4.2.2 - составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
10.4.2.3 - выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
11.4.2.3 - демонстрировать знание основ и особенностей судебного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
10.4.3.1 - объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса
11.4.3.1 - различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
10.4.3.2 - определять правовые основы осуществления административного процесса
11.4.3.2 - демонстрировать знание особенностей судебного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
5) Международное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.5.1.1 - объяснять понятие международного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
11.5.1.1 - объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан
10.5.2.1 - определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
11.5.1.2 - исследовать реализацию прав гражданина Республики Казахстан в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов
22. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
23. С целью развития самостоятельности, познавательной активности, способности к проектно-исследовательской деятельности предусмотрено вовлечение обучающихся в учебное исследование. Исходя из этого, одной из особенностей данной учебной программы является то, что каждый тематический раздел завершается исследовательской работой обучающихся. Предлагаемые в долгосрочных планах темы исследований имеют обобщающий характер. Обучающиеся имеют возможность выбора того или иного аспекта в рамках обозначенной темы исследования.
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Основные понятия о праве и государстве
Основные признаки и функции права

10.4.2.1 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
11.4.2.1 - талап қою шарттарын түсіндіру
10.4.2.2 - азаматтық процестің субъектілерін ажырату
11.4.2.2 - талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
10.4.2.3 - кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 - Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
10.4.3.1 - әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.3.1 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
10.4.3.2 - әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
11.4.3.2 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
Халықаралық құқық:
10-сынып
11-сынып
10.5.1.1 - халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар салаларын анықтау
11.5.1.1 - Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру
10.5.2.1 - қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
11.5.1.2 - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу
22. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
23. Тұлғаның танымдық белсенділігін, шығармашылық, жобалық-зерттеушілік дағдыларын дамыту үшін білім алушыларды зерттеу жұмысына тарту қарастырылған. Әр тақырыптық тарау білім алушылардың жобалық-зерттеу жұмысымен аяқталуы оқу бағдарламасының бірден-бір ерекшелігі болып табылады. Ұзақ мерзімді жоспарда зерттеу тақырыптары жалпылама берілген. Білім алушылар осы белгіленген тақырып шеңберінде түрлі мәселелерді қарастыруға мүмкіндігі бар.
24. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы

1) Право и государство.
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества. Система законодательства. Структура правовых актов. Этапы законотворчества. Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура. Государство в политической системе общества. Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан. Республика Казахстан как правовое государство. Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан. Защита прав человека в Республике Казахстан.Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан. Ювенальная юстиция в Республике Казахстан: защита прав ребенка. Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями. Судебная система. Судебная система. Статус судей. Проектная и исследовательская работа: Система органов государства и система права в Республике Казахстан на современном этапе;
2) Публичное право.
Гражданство и выборы в Республике Казахстан.Гражданство Республики Казахстан. Принцип "права крови" и принцип "права почвы". Избирательное право в Республике Казахстан. Избиратель, избирательная комиссия, наблюдатели. Виды административных правонарушений. Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность. Основы земельного права. Понятие и предмет правового регулирования земельного права. Юридическое отличие понятий земли от недр. Виды уголовных правонарушений. Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина. Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка.
Ответственность за коррупционные правонарушения. Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения. Проектная и исследовательская работа: Роль публичного права в регулировании деятельности органов государственной власти и управления;
3) Частное право.
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве. Договор купли-продажи. Договор мены и дарения. Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования. Наследственное право. Реализация прав потребителей. Механизмы защиты прав потребителей в Республике Казахстан. Основы авторского права. Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав. Институты семейного права. Семья. Права и обязанности супругов. Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей оставшихся без попечения родителей. Алиментные обязательства членов семьи. Базовые нормы трудового права. Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии. Рассмотрение трудовых споров. Проектная и исследовательская работа: Роль частного права в обеспечении юридической защищенности частной собственности;

1) Мемлекет және құқық. Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Заң шығару жүйесі: құқықтық актілердің құрылымы мен заң шығарудың кезеңдері. Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет. Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы.Қазақстан Республикасы – құқықтық мемлекет. Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы. Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау. Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы. Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция: жасөспірімнің құқығын қорғау. Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы.
Сот жүйесі. Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесі.
2) Жария құқық: Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау.
Қазақстан Республикасының азаматтылығы. "Қан құқығы" және "Топырақ құқығы" қағидаттары. Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы. Сайлаушы, сайлау коммиссиясы, бақылаушы.Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Жер құқығы негіздері. Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Жер және жер қойнауы түсініктерінің заңды айырмашылықтары.Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері. Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық. Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық.Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік.Жобалық-зерттеу жұмысы: Мемлекеттік билік пен басқару органдарының қызметін реттеудегі жария құқықтың рөлі.
3) Жеке құқық: Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері. Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты. Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты. Мұрагерлік құқық. Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы. Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері. Авторлық құқық негіздері. Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.
Отбасы құқығының институттары. Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері.Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері.Еңбек құқығының базалық нормалары. Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері. Еңбек дауларының қаралуы.Жобалық-зерттеу жұмысы: Жеке меншік құқықты қорғауды қамтамасыз етудегі жеке құқықтың рөлі.

4) Основы процессуального права.
Институты уголовно-процессуального права. Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права. Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних. Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей. Институты гражданско-процессуального права. Основы искового производства. Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве. Институты административно-процессуального права. Органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях. Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве. Проектная и исследовательская работа: Способы защиты гражданских прав в Республике Казахстан;
5) Международное право.
Республика Казахстан как субъект международного права. Казахстан участник международных организаций. Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов. Проектная и исследовательская работа: Реализация норм международного права в правовой системе Республики Казахстан.
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
41. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1" - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
1) "Право и государство":
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.1.1.1 объяснять понятие права, обобщая его признаки
11.1.1.1 определять основные элементы нормативных правовых актов
10.1.1.2 раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
11.1.1.2 исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
10.1.1.3 объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт)
11.1.1.3 объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах
10.1.1.4 определять государство как особый субъект права и правовых отношений
11.1.1.4 объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
11.1.1.5 определять основные элементы политической системы казахстанского обществ
10.1.2.1 раскрывать принципы правового государства
11.1.2.1 объяснять реализацию принципов правового государства в Республике Казахстан на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 258)

4) Іс жүргізу құқығының негіздері: Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары. Қылмыстық қудалау – қылмыстық іс жүргізу құқығының институты. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу. Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері.Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары. Талап қою іс жүргізуінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары. Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар. Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасында азаматтық құқықтарды қорғау әдістері.
5) Халықаралық құқық:Қазақстан Республикасы - халықаралық құқық субъектісі. Қазақстан халықаралық ұйымдардың қатысушысы. Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасының құқықтық жүйесінде халықаралық құқық нормаларын іске асыру.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
41. Оқу мақсаттарын қолдануға ыңғайлы болу үшін бағдарламада кодтау енгізілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім мен бөлімді, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында: "10" - сынып, "2.1" - бөлім және кіші бөлім, "2" - оқу мақсатының нөмірленуі.
1) Мемлекет және құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 құқық белгілерін қорытындылай отырып, ұғымын түсіндіру
11.1.1.1 нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау
10.1.1.2 құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
11.1.1.2 нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
10.1.1.3 құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт)
11.1.1.3 заңдылық пен құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру
10.1.1.4 мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
11.1.1.4 заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
11.1.1.5 қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
10.1.2.1 құқықтық мемлекет принциптерін айқындау
11.1.2.1 Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президенті-нің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлығы), Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру

10.1.2.2 демонстрировать знания о сущности и функциональном значении правового государства в мировой практике
11.1.2.2 объяснять основное функциональное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан
10.1.2.3 различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов
11.1.2.3 оценивать эффективность деятельности институтов гражданского общества Республики Казахстан (неправительственные организации)
10.1.2.4 демонстрировать знания о сущности и функциональном значении гражданского общества
10.1.3.1 объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности
11.1.3.1 объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.3.2 классифицировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные)
11.1.3.2 определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
10.1.3.3 оценивать значение международных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
11.1.3.3 объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
11.1.3.4 объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.4.1 объяснять принципы правосудия, приводя конкретные примеры
11.1.4.1 определять элементы судебной системы и отображать их графически
10.1.4.2 определять функции и правовой статус правоохранительных органов Республики Казахстан
11.1.4.2 раскрывать статус судей и гарантии их деятельности
2) Публичное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.2.1.1 объяснять институты конституционного права как систему правовых норм
11.2.1.1 раскрывать понятие гражданство
10.2.1.2 определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета и т.д.)
11.2.1.2 объяснять основания приобретения и утраты казахстанского гражданства на основе конкретных примеров
11.2.1.3 определять права и обязанности избирателей и других субъектов избирательного процесса в Республике Казахстан
10.2.2.1 объяснять особенности правового регулирования государственного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы

10.1.2.2 әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
11.1.2.2 Қазақстан Республикасының азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру
10.1.2.3 конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату
11.1.2.3 Қазақстан Республикасының азаматтық қоғам институттары қызметінің тиімділігін бағалау (Үкіметтік емес ұйымдар және тағы басқалар)
10.1.2.4 азаматтық қоғамның мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
10.1.3.1 тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру
11.1.3.1 нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасындағы адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру
10.1.3.2 адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени)
11.1.3.2 азаматтардың құқығын қорғай-тын (адвокат, медиатор және тағы бас-қалардың) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
10.1.3.3 адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
11.1.3.3 Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
11.1.3.4 Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
10.1.4.1 сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
11.1.4.1 сот жүйесі элементтерін анықтау және оны графикалық түрде көрсету
10.1.4.2 Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
11.1.4.2 судьялар мәртебесі және олардың қызметінің кепілдемесін ашып көрсету
2) жария құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.2.1.1 Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру
11.2.1.1 азаматтық ұғымын ашып көрсету
10.2.1.2 Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
11.2.1.2 қазақстандық азаматтықты алу және азаматтықтан айырылудың негіздемелерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.2.1.3 Қазақстан Республикасы сайлаушыларының және сайлау процесінің басқа да субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
10.2.2.1 мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру

11.2.2.1 квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами административного права Республики Казахстан
10.2.3.1 объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права
11.2.3.1 объяснять понятие и предмет правового регулирования земельного права
10.2.3.2 предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса
11.2.3.2 различать право собственности, право землепользования и иные права на землю на основе Земельного кодекса Республики Казахстан
10.2.4.1 определять содержание и структуру Уголовного кодекса
11.2.4.1 квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
10.2.4.2 соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
10.2.4.3 характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах
10.2.4.4 определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
10.2.4.5 оценивать уголовное правонарушение с учетом смягчающих и отягчающих обстоятельств
10.2.4.6 определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
10.2.5.1 объяснять основные положения программно-политических и правовых актов в сфере противодействия коррупции
11.2.5.1 отличать коррупционные правонарушения от иных видов правонарушений (незаконное вознаграждение, мошенничество)
10.2.5.2 использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
11.2.5.2 квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами антикоррупционного законодательства Республики Казахстан
3) Частное право:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.3.1.1 объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса)
11.3.1.1 объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки
10.3.1.2 демонстрировать понимание принципов гражданского права на конкретных примерах
11.3.1.2 демонстрировать понимание основных условий договора на конкретном примере
10.3.1.3 определять субъекты гражданского права
11.3.1.3 объяснять понятие и предмет правового регулирования наследственного права
10.3.1.4 различать объекты гражданского права по их существенным признакам
11.3.1.4 различать наследование по завещанию и наследование по закону
10.3.1.5 выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
10.3.1.6 объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации

11.2.2.1 Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.3.1 экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
11.2.3.1 жер құқығының құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.2.3.2 экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
11.2.3.2 Қазақстан Республикасының Жер кодексі негізінде жерге меншік құқығы, пайдалану құқығы, және басқа да құқық түрлерін ажырату
10.2.4.1 қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау
11.2.4.1 Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.4.2 нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
10.2.4.3 нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау
10.2.4.4 кәмелетке толмағандарды қылмыстық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
10.2.4.5 жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып, қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау
10.2.4.6 қылмыстық жауаптылықтан адамның босатылу шарттарын айқындау
10.2.5.1 сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру
11.2.5.1 сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты басқа құқық бұзушылық түрлерінен (заңсыз сыйақы алу, алаяқтық) ажырату
10.2.5.2 нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
11.2.5.2 Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
3) жеке құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.3.1.1 Қазақстан Республикасы азаматтық құқығының қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер)
11.3.1.1 келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру
10.3.1.2 азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.3.1.2 келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
10.3.1.3 азаматтық құқық субъектілерін анықтау
11.3.1.3 мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.1.4 азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу
11.3.1.4 заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажырату
10.3.1.5 нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
10.3.1.6 құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымы және оның түрлерін түсіндіру

10.3.1.7 объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации
10.3.1.8 объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)
10.3.1.9 раскрывать сущность обязательственного права, используя юридические термины
10.3.1.10 определять способы обеспечения выполнения обязательств, анализируя правовую ситуацию
10.3.2.1 определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан
11.3.2.1 объяснять механизмы защиты прав потребителей, используя отдельные нормы гражданского, административного, уголовного кодексов
10.3.2.2 объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
11.3.2.2 определять права и обязанности продавца (изготовителя, исполнителя) и лиц, выполняющих работы (оказание услуги), приводя конкретные примеры
10.3.3.1 объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
11.3.3.1 объяснять понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав
10.3.3.2 объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республики Казахстан
11.3.3.2 предлагать правовой путь решения конкретного случая (казус) в сфере авторского права
10.3.3.3 исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
10.3.4.1 объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республики Казахстан
11.3.4.1 определять семью как институт семейного права
10.3.4.2 исследовать реализацию трудовых прав в различных жизненных ситуациях
11.3.4.2 объяснять содержание личных и имущественных прав и обязанностей супругов на конкретных примерах
11.3.4.3 определять формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
11.3.4.4 определять круг субъектов алиментных отношений и основания возникновения алиментных отношений на примере правовой ситуации
11.3.5.1 оценивать эффективность способов государственного обеспечения трудовых прав на примере правовой ситуации
11.3.5.2 исследовать реализацию трудовых прав несовершеннолетних
11.3.5.3 определять механизмы рассмотрения индивидуальных и коллективных трудовых споров на примере правовой ситуации
4) Основы процессуального права:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.4.1.1 объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса

10.3.1.7 мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымы және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру
10.3.1.8 құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру
10.3.1.9 заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу
10.3.1.10 міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
10.3.2.1 Қазақстан Республикасы тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
11.3.2.1 қылмыстық, әкімшілік, азаматтық кодекстердің жеке нормаларын қолдана отырып, тұтынушылар құқығын қорғау механизмдерін түсіндіру
10.3.2.2 заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
11.3.2.2 нақты мысалдар келтіре отырып сатушы (өндіруші, орындаушы) және басқа да жұмысты орындаушы (қызмет көрсету) тұлғалардың құқығы мен міндеттерін анықтау
10.3.3.1 отбасылық қарым-қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қажеттілігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
11.3.3.1 авторлық және сабақтас құқықтарды құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.3.2 Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
11.3.3.2 авторлық құқық саласында нақты жағдаятты шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
10.3.3.3 әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
10.3.4.1 Қазақстан Республикасының еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
11.3.4.1 отбасын отбасы құқығының институты ретінде айқындау
10.3.4.2 әртүрлі өмірлік жағдаяттарда еңбек құқықтарын жүзеге асыруды зерттеу
11.3.4.2 ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқықтары мен міндеттерінің мазмұнын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.3.4.3 жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығысыз қалған балалардың құқығы мен мүддесін қорғау формаларын айқындау
11.3.4.4 алименттік қатынастардың субъектілерін және алименттік қатынастардың пайда болу негіздерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
11.3.5.1 еңбек құқығын қамтамасыз ету тәсілдерінің тиімділігін құқықтық жағдаяттар мысалында бағалау
11.3.5.2 кәмелетке толмағандардың еңбек құқығын жүзеге асыруын зерттеу
11.3.5.3 жеке және ұжымдық еңбек дауларын қарастыру механизмдерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
4) іс жүргізу құқығының негіздері:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.4.1.1 қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін түсіндіру

11.4.1.1 объяснять условия осуществления уголовного преследования
10.4.1.2 различать субъекты уголовного процесса
11.4.1.2 выявлять особенности производства по делам уголовных правонарушений с участием несовершеннолетних
10.4.1.3 демонстрировать знание основ судебного разбирательства согласно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
11.4.1.3 определять правовые основы деятельности суда присяжных заседателей в Республики Казахстан
10.4.2.1 анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
11.4.2.1 объяснять условия предъявления иска
10.4.2.2 различать субъекты гражданского процесса
11.4.2.2 составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
10.4.2.3 выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
11.4.2.3 демонстрировать знание основ и особенностей судебного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
10.4.3.1 объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса
11.4.3.1 различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
10.4.3.2 определять правовые основы осуществления административного процесса
11.4.3.2 демонстрировать знание особенностей судебного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
Глава 5) Международное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.5.1.1 объяснять понятие международного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
11.5.1.1 объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан
10.5.2.1 определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
11.5.1.2 исследовать реализацию прав гражданина Республики Казахстан в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов
42. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
43. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)

11.4.1.1 қылмыстық қудалауды жүзеге асыру шарттарын түсіндіру
10.4.1.2 қылмыстық процесс субъектілерін ажырату
11.4.1.2 кәмелетке толмағандардың қатысуымен болатын қылмыстық құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктерін айқындау
10.4.1.3 Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
11.4.1.3 Қазақстан Республикасының алқабилер соты қызметінің құқықтық негіздерін анықтау
10.4.2.1 азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
11.4.2.1 талап қою шарттарын түсіндіру
10.4.2.2 азаматтық процестің субъектілерін ажырату
11.4.2.2 талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
10.4.2.3 кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
10.4.3.1 әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.3.1 әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
10.4.3.2 әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
11.4.3.2 әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
халықаралық құқық:
10-сынып
11-сынып
10.5.1.1 халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар салаларын анықтау
11.5.1.1 Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру
10.5.2.1 қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
11.5.1.2 Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу
42. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
43. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады (төмендетілген оқу жүктемесімен).
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары (төмендетілген оқу жүктемесімен)

1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Основные понятия о праве и государстве
Основные признаки и функции права
10.1.1.1 объяснять понятие права, обобщая его признаки;
10.1.1.2 раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
Система права.Государство как особый субъект права
10.1.1.3 объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт);
10.1.1.4 определять государство как особый субъект права и правовых отношений
Правовое государство, гражданское общество
Понятие и принципы правового государства
10.1.2.1 раскрывать принципы правового государства;
10.1.2.2 демонстрировать знания о сущности и функциональном значении правового государства в мировой практике
Понятие, основные элементы и институты гражданского общества
10.1.2.3 различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов;
10.1.2.4
демонстрировать знания о сущности и функциональном значении гражданского общества
Понятие прав человека
Понятие и основные виды прав человека
10.1.3.1 объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности;
10.1.3.2
классифицировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные);
10.1.3.3
оценивать значение международных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
Принципы правосудия. Правоохранительные органы
Принципы правосудия
10.1.4.1 объяснять принципы правосудия, приводя конкретные примеры
Правоохранительные органы Республики Казахстан
10.1.4.2 определять функции и правовой статус правоохранительных органов Республики Казахстан
Проектная и исследовательская работа
Эволюция форм государства и права
2 четверть
Публичное право
Система конституционного права Республики Казахстан
Институты конституционного права Республики Казахстан
10.2.1.1 объяснять институты конституционного права как систему правовых норм;
10.2.1.2 определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета)
Система административного права
Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан
10.2.2.1 объяснять особенности правового регулирования государственного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы
Основы экологического права
Понятие и предмет правового регулирования экологического права
10.2.3.1 объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права;

1) 10 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы
10.1.1.1 құқық белгілерін қорытындылай отырып ұғымын түсіндіру;
10.1.1.2 құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
Құқық жүйесі. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі ретінде
10.1.1.3 құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт);
10.1.1.4 мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері
10.1.2.1 құқықтық мемлекеттің принципте рін айқындау;
10.1.2.2 әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары
10.1.2.3 конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату;
10.1.2.4 азаматтық қоғамның мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
Адам құқықтары түсінігі
Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері
10.1.3.1 тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру;
10.1.3.2 адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени);
10.1.3.3 адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
Сот төрелігінің принциптері. Құқық қорғау органдары
Сот төрелігінің принциптері
10.1.4.1 сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
Қазақстан Республикасы
ның құқық қорғау органдары
10.1.4.2 Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
Жобалық-зерттеу жұмысы:
Мемлекет және құқық формаларының эволюциясы
2-тоқсан
Жария құқық
Қазақстан Республикасы
ның конституция
лық құқық жүйесі
Қазақстан Республикасы конституция
лық құқығының институттары
10.2.1.1 Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру;
10.2.1.2 Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
Әкімшілік құқық жүйесі
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі
10.2.2.1 мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру
Экологиялық құқық негіздері
Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
10.2.3.1 экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымын және нысанын түсіндіру;

10.2.3.2 предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса
Система уголовного права
Уголовный кодекс как основной источник уголовного права
10.2.4.1 определять содержание и структуру Уголовного кодекса;
10.2.4.2 соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности
10.2.4.3 характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах;
10.2.4.4 определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
Понятие уголовного наказания и освобождение от него
10.2.4.5 оценивать уголовное правонарушение с учетом смягчающих и отягчающих обстоятельств;
10.2.4.6 определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
Система противодействия коррупции в Республике Казахстан
Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции в Республике Казахстан
10.2.5.1 объяснять основные положения программно-политических и правовых актов в сфере противодействия коррупции;
10.2.5.2 использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
Проектная и исследовательская работа
Характеристика особенностей отраслей публичного права
3 четверть
Частное право
Система и базовые институты гражданского права
Принципы и субъекты гражданского права
10.3.1.1 объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса);
10.3.1.2
демонстрировать понимание принципов гражданского права на конкретных примерах;
10.3.1.3 определять субъекты гражданского права
Объекты гражданских прав
10.3.1.4 различать объекты гражданского права по их существенным признакам;
10.3.1.5 выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
Понятие и виды сделок
10.3.1.6 объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации
Понятие и защита права собственности
10.3.1.7 объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации;
10.3.1.8 объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)
Обязательственное право
10.3.1.9 раскрывать сущность обязательственного права, используя юридические термины;
10.3.1.10 определять способы обеспечения выполнения обязательств, анализируя правовую ситуацию
Законодательство о правах потребителей
Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан

10.2.3.2 экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
Қылмыстық құқық жүйесі
Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтың негізгі қайнар көзі ретінде
10.2.4.1 қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау;
10.2.4.2 нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілік ке тартылатын тұлғалар
10.2.4.3 нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау;
10.2.4.4 кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары
10.2.4.5 жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау;
10.2.4.6 адамның қылмыстық жауаптылықтан босатылу шарттарын айқындау
Қазақстан Республикасы ның сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі
Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер
10.2.5.1 сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық-саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру;
10.2.5.2 нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
Жобалық-зерттеу жұмысы:
Жария құқық салалары ерекшеліктерінің сипаттамасы.
3-тоқсан
Жеке құқық
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары
Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері
10.3.1.1 Қазақстан Республикасының азаматтық құқығыың қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер);
10.3.1.2 азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру;
10.3.1.3 азаматтық құқық субъектілерін анықтау
Азаматтық құқықтың объектілері
10.3.1.4 азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу;
10.3.1.5 нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
Мәміле түсінігі және оның түрлері
10.3.1.6 құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымын және оның түрлерін түсіндіру
Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы
10.3.1.7 мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымын және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру;
10.3.1.8 құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру
Міндеттемелік құқық
10.3.1.9 заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу;
10.3.1.10 міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
Тұтынушылар құқығы туралы заңнама
Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі

10.3.2.1 определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан;
10.3.2.2 объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
Система семейного права
Источники семейного права Республики Казахстан
10.3.3.1 объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан
10.3.3.2 объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республике Казахстан;
10.3.3.3 исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
Система трудового права
Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан
10.3.4.1 объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республике Казахстан;
10.3.4.2 исследовать реализацию трудовых прав в различных жизненных ситуациях
Проектная и исследовательская работа
Частное право – гарантия реализации естественных прав и свобод человека
4 четверть
Основы процессуального права
Основы уголовно-процессуального
права
Задачи и принципы уголовного процесса
10.4.1.1 объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса
Субъекты уголовного процесса
10.4.1.2 различать субъекты уголовного процесса
Основы судебного разбирательства в уголовно-процессуальном
праве
10.4.1.3
демонстрировать знание основ судебного разбирательства согласно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
Основы гражданско-процессуального права
Задачи и принципы гражданского процесса
10.4.2.1 анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
Субъекты гражданского процесса
10.4.2.2 различать субъекты гражданского процесса;
10.4.2.3 выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
Основы административно-процессуального права
Понятие, задачи и принципы административного процесса
10.4.3.1 объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса;
10.4.3.2 определять правовые основы осуществления административного процесса
Проектная и исследовательская работа
Характеристика стадий правоприменительного процесса
Международное право
Международное публичное право
Понятие международного публичного права
10.5.1.1 объяснять понятие международного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
Защита прав человека в международном праве
Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве

10.3.2.1 Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау;
10.3.2.2 заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
Отбасы құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері
10.3.3.1 отбасылық қарым-қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қажеттілігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі
10.3.3.2 Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;
10.3.3.3 әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
Еңбек құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасында еңбек қатынастары ның құқықтық реттелуі
10.3.4.1 Қазақстан Республикасы еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;
10.3.4.2 әртүрлі өмірлік жағдаяттарда еңбек құқықтарының іске асуын зерттеу
Жобалық-зерттеу жұмысы
Жеке құқық – адамның табиғи құқықтары мен бостандықтарының жүзеге асуының кепілдігі
4-тоқсан
Іс жүргізу құқығы
ның негіздері
Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері
Қылмыстық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.1.1 қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен қағидаттарын түсіндіру
Қылмыстық процесс субъектілері
10.4.1.2 қылмыстық процесс субъектілерін ажырату
Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауының негіздері
10.4.1.3 Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері
Азаматтық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.2.1 азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
Азаматтық процестің субъектілері
10.4.2.2 азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау;
10.4.2.3 кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері
Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен принциптері
10.4.3.1 әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру;
10.4.3.2 әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
Жобалық-зерттеу жұмысы
Құқыққа қатысты процестер қадамдарының сипаттамасы.
Халықаралық құқық
Халықаралық жария құқығы
Халықаралық жария құқығы түсінігі
10.5.1.1 халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтау
Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы
Қазіргі ха-лықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау меха-низмдері мен процедуралары

10.5.2.1 определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
Проектная и исследовательская работа
Современные международные организации по защите прав человека
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества
Система законодательства
11.1.1.1 определять основные элементы нормативных правовых актов;
11.1.1.2 исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура
11.1.1.3 объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах;
11.1.1.4 объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
Государство в политической системе общества
11.1.1.5 определять основные элемен-ты политической системы казахстанского общества
Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан
Республика Казахстан как правовое государство
11.1.2.1 объяснять реализацию прин-ципов правового государства на основе политико-правовых актов Республики Казах-стан (Концепция правовой политики Республики Казах-стан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 258)
Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан
11.1.2.2 объяснять основное функциональное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан;
11.1.2.3 оценивать эффективность деятельности институтов гражданского общества Республики Казахстан (НПО)
Защита прав человека в Республике Казахстан
Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан
11.1.3.1 объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации;
11.1.3.2 определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
Ювенальная юстиция в Республике Казахстан
11.1.3.3 объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями
11.1.3.4 объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
Судебная система
Судебная система и статус судей

10.5.2.1 қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
Жобалық-зерттеу жұмысы
Адам құқықтарын қорғау жөніндегі қазіргі заманғы халықаралық ұйымдар.
2) 11 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
Заң шығару жүйесі
11.1.1.1 нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау;
11.1.1.2 нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
Заңдылық және құқық-тық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет
11.1.1.3 заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру;
11.1.1.4 заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
11.1.1.5 қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы
Қазақстан Республикасы - құқықтық мемлекет
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасы-ның саяси-құқықтық актілері (Қа-зақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Респуб-ликасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлығы), Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру
Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институтта
рының дамуы
11.1.2.2 Қазақстан Республикасы азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру;
11.1.2.3 Қазақстан Республикасының азаматтық қоғам институттары қызметінің тиімділігін бағалау (Үкіметтік емес ұйымдар және тағы басқалар)
Қазақстан Республикасын
да адам құқығын қорғау
Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы
11.1.3.1 нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасының адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 азаматтардың құқығын қорғайтын (адвокат, медиатор және тағы басқа) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция
11.1.3.3 Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы
11.1.3.4 Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Сот жүйесі
Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі

2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является языком коммуникации, науки, бизнеса, туризма и спорта. Знание французского языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на французском языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на французском языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению общего среднего образования школы (10-11 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня В1 (средний – В1.2) в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR ) (Сиэфар).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский язык" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 классов составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

2. Оқу пәнінің маңыздылығы оның әлем тілдерінің бірі болуымен, ғылым, білім және туризм тілі болып табылатындығымен анықталады.
Француз тілін білу:
1) әртүрлі өмірлік жағдайда кездесетін қарым-қатынаста білім алушылардың сенімін арттырады;
2) Қазақстанда ғана емес, шетелде де жоғары білім алу мүмкіндігін береді;
3) Қазақстанда және шетелде кәсіптік білімді жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) француз тілінде таратылатын жаңалықтар мен ақпаратқа білім алушылардың қол жеткізу мүмкіндігін кеңейтеді;
5) француз тіліндегі әдеби шығармалардың аутенттілік мәтініне білім алушылардың қол жеткізуіне мүмкіндік береді;
6) білім алушыларға Қазақстанды ел ішінде және одан тыс жерлерде таныстыруға мүмкіндік береді;
7) мектепте алған білімдері, дағдылары және оқыту стратегияларына сүйене отырып, өмір бойы білім алуға мүмкіндік береді.
3. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың тіл дағдыларын дамыту бойынша тіл қызметінің төрт түрін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамытуға бағытталған. Негізгі орта білімді (10-11-сыныптар) аяқтаған кезде білім алушылар Жалпыеуропалық шет тілін меңгеру біліктілігіне сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR) тілдік В1 деңгейін меңгерулері қажет.Әрбір пәндік бағдарлама үш тілде білім беруді қарастырады. Бұл оқу және сыныптан тыс іс-шаралар үш тілде (қазақ, орыс және француз) жүргізілетінін білдіреді. Әрбір пән көптілді оқыту ортасын құруға үлес қосатындықтан, Пәндік бағдарлама үш тілде білім беру саясатын жүзеге асырады.
2-тарау. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің 10-11-сыныптар үшін жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің Үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген Үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

5. Учебная программа содержит этапы обучения французскому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (10-11 классы).
6. Содержание учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" структурировано по разделам обучения (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование французского языка).
7. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование французского языка), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
8. В базовом содержании программы представлены общие цели обучения французскому языку в разрезе классов.
9. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (10 класс – В1.1, 11 класс – В1.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения французскому языку.
10. В разделе "Использование французского языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур французского языка в речи в соответствии с предъявляемым уровнем обучения.
11. Базовое содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский" для 10 класса.
12. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) понимание основного содержания длительных обсуждений, высказывание своего мнения или интервьюирование других в дружеской беседе, достаточно свободное использование большого количества простых языковых средств, чтобы выразить почти любую мысль, решение менее стандартных ситуаций, возникающих в жизни;
3) участие без подготовки беседе на знакомую тему;
4) подача жалобы;
5) проявление инициативы в интервью/ консультации;
6) написание простых связных текстов на знакомые или интересующие темы;
7) написание писем личного характера, сообщая в них о своих личных переживаниях и впечатлениях;
8) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей французского языка, их применения в реальной языковой и культурной среде;
9) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;

5. Оқу жоспары француз тілін меңгеру деңгейлеріне сәйкес оқыту кезеңдері (сыныптар) мен сөйлеу әрекетінің түрлері (тыңдау, айтылым, оқылым, жазылым) бойынша тілдік дағдылар мен оларды бағалау критерийлері, бүкіл оқу кезеңіне арналған ұзақ мерзімді жоспардан тұрады (10-11 сыныптар).
6. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқу бөлімдері бойынша (тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу, француз тілін пайдалану) құрылымдалған.
7. Әрбір бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары мұғалімге сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін (тыңдау, айтылым, оқлым, жазылым, француз тілін қолдану) дамыту бойынша жұмысты жүйелі түрде жоспарлауға, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
8. Бағдарламаның негізгі мазмұнында француз тілін оқытудың сыныптарға жіктелген жалпы мақсаттары ұсынылады.
9. "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде оқу мақсаттары шет тілін меңгеру деңгейлерімен корреляцияланған сөйлеу әрекетінің түрлері француз тілін оқыту нәтижесіне бағытталып белгіленеді (10 – сынып В1.1, 11-сынып - В1.2).
10. "Француз тілін қолдану" тарауында білім алушы француз тілінің лексико-грамматикалық, синтаксистік құрылымдарын сөйлеу кезінде қажетті білім деңгейіне сәйкес дұрыс қолдану талаптарымен танысады.
11. 10-сыныпқа арналған "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны: (В1.1 деңгейі)
12. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) шетелдік мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-мәдени деңгейде қарым-қатынас;
2) ұзақ талқылаулардың негізгі мазмұнын түсіну, өз пікірін білдіру немесе достық әңгімеде басқалардан сұхбат алу, қарапайым тілдің көп мөлшерін жеткілікті түрде еркін қолдану өмірде туындайтын қалыпты емес жағдайларды шешу, кез келген дерлік ойды білдіруді білдіреді;
3) таныс тақырып бойынша әңгімеге дайындықсыз қатысу;
4) шағым беру;
5) сұхбатта/кеңес беруде бастамашылық көрсету;
6) таныс немесе қызықты тақырыптарға байланысты қарапайым мәтіндер жазу;
7) жеке сипаттағы хаттар жазу, оларда өзінің жеке басынан кешкендері мен әсерлері туралы баяндау;
8) аймақтық және мәдени білімнің болуы, қарым-қатынас нормалары мен стереотиптері, француз тілінде сөйлеушілердің ұлттық сипатының ерекшеліктері мен ұлттық менталитетінің ерекшеліктері, олардың нақты тілдік және мәдени ортада қолданылуы;
9) сөйлемдерді құрастыру, оларды мәтінге біріктіру ережелерін білу;

10) использование высказываний для выполнения различных коммуникативных функций;
11) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
13. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к французскому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности, чувства патриотизма к Родине.
14. Общеобразовательный аспект:
1) повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством французского языка.
15. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению французского языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
16. Стратегический аспект:
1) овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
17. Базовое содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский" для 11 класса.
18. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) успешное общение на практически всех уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) детальное понимание основного содержания длительных обсуждений;
3) прием сообщения-запроса о возникших проблемах;
4) предоставление информации, необходимой в процессе интервью/ консультации (например, описать свои симптомы врачу);
5) объяснение, почему что-либо является проблемой;
6) изложение сюжета короткого рассказа, статьи, содержания беседы, обсуждения, обсуждения документального фильма;
7) выражение своего отношение и ответ на ряд уточняющих вопросов;
8) проведение заранее подготовленной беседы, проверяя и подтверждая имевшуюся информацию, составление рассказа, как что-либо делается, давая четкие указания;
9) достаточно уверенный обмен накопленной фактической информацией по бытовым и не бытовым вопросам, лежащим в сфере интересов;
10) написание коротких простых эссе на интересующие темы;
11) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание нормы общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей французского языка, их свободное применение в реальной языковой и культурной среде;

10) әртүрлі коммуникативті функцияларды орындау үшін мәлімдемелерді пайдалану;
11) өзара әрекеттесу схемаларына сәйкес мәлімдемені дәйекті құрастыру.
13. Тәрбиелік аспект:
1) француз тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарастың көрінісі;
2) әртүрлі көзқарастарды құрметтеу, толеранттылықтың көрінісі, Отанға деген патриоттық сезім.
14. Жалпыбілімдік аспект:
1) француз тілі арқылы жалпы мәдениетін арттыру, ой-өрісін кеңейту, оқытылатын тілдің елі туралы, жалпы қоршаған әлем туралы білімдерін кеңейту.
15. Дамытушылық аспектісі:
1) тілдік қабілеттерді және тілдік болжамды, сөйлеу тәртібі мәдениетін, француз тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: ерік-жігер, есте сақтау қабілеті;
2) берілген параметрлер бойынша тілді меңгерудің тиімділігін қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиеттерді, оқытудың заманауи технологияларын пайдалану;
3) өз ойын логикалық және дәйекті түрде жеткізу, жалпы қабылданған тақырыптар бойынша талқылау, коммуникативті сипаттағы стандартты емес жағдайларды шешу;
4) жалпыадамзаттық мәдениетті дамытудағы ұлттық мәдениеттердің (өз және шетелдік) жетістіктері және ана тілі мен мәдениетінің жат мәдениет айнасындағы рөлі туралы кең түсініктердің болуы.
16. Стратегиялық аспект:
1) өз бетінше шетел тілінде қарым-қатынас жасауға қабілетті және дайын қосалқы тілдік тұлғаның негізгі сипаттамаларын меңгеру.
17. 11-сыныпқа арналған "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:)
18. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) шетел мәдениетінің өкілдерімен дерлік барлық деңгейде табысты қарым-қатынас;
2) ұзақ талқылаулардың негізгі мазмұнын толық түсіну;
3) туындаған мәселелер туралы сұрау салу хабарламасын алу;
4) сұхбат/консультация процесінде қажетті ақпаратты ұсыну (мысалы, дәрігерге симптомдарыңызды сипаттаңыз);
5) бір нәрсенің неліктен проблема туғызатынын түсіндіру;
6) әңгіменің, мақаланың сюжетін, әңгіме мазмұнын, пікірталас, деректі фильмді талқылау;
7) өз көзқарасын білдіру және бірқатар нақтылау сұрақтарына жауап беру;
8) алдын ала дайындалған әңгіме жүргізу, қолда бар ақпаратты тексеру және бекіту, әңгіме құрастыру, істің қалай орындалғаны, нақты нұсқаулар беру;
9) мүдделiлiк саласына жататын iшкi және тұрмыстық емес мәселелер бойынша жинақталған деректi ақпаратпен айтарлықтай сенiмдi алмасу;
10) қызықтыратын тақырыптар бойынша шағын қарапайым эссе жазу;
11) аймақтық және мәдени білімнің болуы, қарым-қатынас нормалары мен стереотиптерді, ұлттық сипаттағы ерекшеліктері мен ұлттық ерекшеліктерін білу.

12) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
13) свободное и неосознанное использование высказывания для выполнения различных коммуникативных функций;
14) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
19. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к французскому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности и чувства патриотизма к Родине.
20. Общеобразовательный аспект:
1) повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством французского языка.
21. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению французского языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
22. Стратегический аспект:
1) овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
Параграф 2. Система целей обучения
24. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает нумерацию учебной цели.
25. Система целей обучения:
Раздел 1. Аудирование (Comprеhension orale):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко

12) сөйлемдерді құру, оларды мәтінге біріктіру ережелерін білу;
13) әртүрлі коммуникативті функцияларды орындау үшін мәлімдемелерді еркін және бейсаналық пайдалану;
14) сызбалық өзара әрекеттесулерге сәйкес мәлімдемелерді тізбектей құрастыру.
19. Тәрбиелік аспект:
1) француз тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарастың көрінісі;
2) әртүрлі көзқарастарды құрметтеу, толеранттылық пен Отанға деген патриоттық сезімнің көрінісі.
20. Жалпыбілімділік аспект:
1) француз тілі арқылы жалпы мәдениетін арттыру, ой-өрісін кеңейту, оқытылатын тілдің елі, жалпы қоршаған әлем туралы білімдерін кеңейту.
21. Дамытушылық аспектісі:
1) тілдік қабілеттерді және тілдік болжамды, сөйлеу тәртібі мәдениетін, француз тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: ерік-жігер, есте сақтау;
2) берілген параметрлер бойынша тілді меңгерудің тиімділігін қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиеттерді, заманауи оқыту технологияларын пайдалану;
3) өз ойын логикалық және дәйекті түрде жеткізу, жалпы қабылданған тақырыптарды талқылау, коммуникативті сипаттағы стандартты емес жағдайларды шешу;
4) ұлттық мәдениеттердің (отандық және шетелдік) адамзат мәдениетінің дамуындағы жетістіктері және ана тілі мен мәдениетінің шетел мәдениетінің айнасындағы рөлі туралы кең түсініктердің болуы.
22. Стратегиялық аспект:
1) өз бетінше шетел тілінде қарым-қатынас жасауға қабілетті және дайын қосалқы тілдік тұлғаның негізгі сипаттамаларын меңгеру.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.1 кодында: "1" – сынып,"1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1-бөлім. Тыңдалым (Compréhension de l’oral):
Білім алушылар білуге тиісті:
10- сынып
11 - сынып
В1.1
В1.2
10.1.1
мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну
11.1.1
кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну
10.1.2
оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгендетүсіну
11.1.2
кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну
10.1.3
айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру
11.1.3
айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру
10.1.4
баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
11.1.4
баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
10.1.5
баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну
11.1.5
баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну
10.1.6
қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері
11.1.6
техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7
радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
11.1.7
радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну
10.1.8
қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
11.1.8
қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер,репортаждар

Раздел 2. Говорение (Production orale/Продюксьонь ораль):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ еҰ мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Раздел 3. Чтение (Comprеhension еcrits):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать

2-бөлім. Айтылым (Productionorale):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.2.1
өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
11.2.1
өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
10.2.2
таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау
11.2.2
өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау
10.2.3
дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру
11.2.3
жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау
10.2.4
бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
11.2.4
бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
10.2.5
тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
11.2.5
оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
10.2.6
басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу
11.2.6
басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу
10.2.7
өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну
11.2.7
өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну
10.2.8
өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
11.2.8
өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
3-бөлім. Оқылым (Compréhension des écrits):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну

11.3.1понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Раздел 4. Письмо (Production еcrite):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде

11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну
10.3.2
бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну
11.3.2
бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну
10.3.3
қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау
11.3.3
қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау
10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан
11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу
10.3.5
белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну
11.3.5
мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну
10.3.6
таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау
11.3.6
таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау
10.3.7
қарапайым тілде жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережелері
11.3.7
құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну
10.3.8
мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
11.3.8
мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
10.3.9
жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
11.3.9
жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
4-бөлім. Жазылым (Production écrite):
Білім алушылар білуге тиісті:
10 - сынып
11 - сынып
В1.1
В1.2
10.4.1
жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
11.4.1
жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
10.4.2
қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау
11.4.2
өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау
10.4.3
қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу
11.4.3
іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау
10.4.4
жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу
11.4.4
жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу хат жазу
10.4.5
өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу
11.4.5
мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу
10.4.6
проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу
11.4.6
қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады
10.4.7
қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады
11.4.7
нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады
10.4.8
мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
11.4.8
мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу
10.4.9
тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
11.4.9
тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу

Раздел 5. Использование французского языка:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В 1.1
В 1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам
11.5.2 использовать количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам
11.5.6 использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество рефлексивных местоимений по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.8 использовать разнообразные формы будущего времени, в том числе пассивный залог, по знакомым общим и учебным темам
11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные предварительно вербальные, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам
10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику, по знакомым общим и учебным темам
11.5.13 использовать модальные формы для различных функций модальных форм прошлого времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы
11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
11.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
25. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
26. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.

5-бөлім. Француз тілін қолдану (Utilisationdelalangue):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.5.1
таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
11.5.1
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
10.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
11.5.2
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
10.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
11.5.3
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
10.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану
11.5.4
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану
10.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану
11.5.5
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану
10.5.6
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, onбелгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану
11.5.6
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатысымдық, көрсетімдік, белгісіз және сандық есімдіктерді және рефлексивтік есімдіктің көп бөлігін қолдану
10.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану
11.5.7
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншамезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану
10.5.8
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану
11.5.8
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану
10.5.9
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
11.5.9
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
10.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
11.5.10
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
10.5.11
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану
11.5.11
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану
10.5.12
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
11.5.12
таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
10.5.13
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану
11.5.13
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
10.5.14
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану
11.5.14
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану
10.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау
11.5.15
жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану
10.5.16
таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
11.5.16
жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивтіқұрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкциялардықолдану
10.5.17
таныс жалпы және оқу тақырыптар бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық рай және шартты райын белсендендіру
11.5.17
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс (В1.1):
Обучающийся должен:
Темы
Разделы
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сфер деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;

3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
10 - сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Мемлекет табысы -әлеуметтік кепілдік :
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдік
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау;
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну;
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау;
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну;
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау;
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу;
10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу;
10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Тілді қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану;

10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы;
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI (си) при объяснении знакомых общих и учебных тем
2 четверть
2. Профессионализм: требование времени:
2.1 Образование – путь к успеху
2.2 Профессиональные качества будущего специалиста
Слушание
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком;
Письмо
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;

10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану;
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау;
10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
2-тоқсан
2. Кәсібилік: уақыт талабы:
2.1 Білім алу - табысқа жол
2.2 Болашақ маманның кәсіби сапасы
Тыңдалым
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгендетүсіну;
10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері;
10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну;
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;
10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу;
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну;
10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну;
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережелері;
Жазылым
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу;
10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу;

11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
Говорение
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
Чтение
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем;

11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну;
Айтылым
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау;
11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу;
11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну;
Оқылым
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау;
11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну;
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
Жазылым
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау;
11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау;
11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу
Тілді қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану;
11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншамезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану;
11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану;
11.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану;

11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста;
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы;
11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
3 четверть
3. Как развить лидерские качества:
3.1 Дискуссия. Диспут. Публичная речь
3.2 Самообразование и саморазвитие современной молодежи.
3.3 Казахстанский патриотизм, права и обязанности молодежи.
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;

11.4.5 мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу;
11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады;
11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу;
11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану;
11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану;
11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану;
11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану;
11.5.17 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
3- тоқсан
3. Көшбасшылық сапаны қалай дамытуға болады?:
3.1 Пікірталас. Диспут. Көпшілік алдындағы сөйлеу
3.2 Заманауи жастардың өзін-өзі оқытуы және өзін-өзі дамытуы.
3.3 Қазақстандық патриоттық сезім, жастардың құқығы мен міндеті.
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер, репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;
11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау;
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау;
11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;

5) успешно общаться с носителями и не носителями английского языка.
3. Учебная программа по учебному предмету предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" направлена на развитие учащихся с высоким уровнем владения языка B1 посредством следующего:
1) различные задания, благоприятствующие развитию навыков анализа, оценивания и творческого мышления;
2) знакомство с широким разнообразием письменных и устных источников информации;
3) стимулирующий и побуждающий предмет
Примечание ИЗПИ!
Заголовок главы 2 предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык"
Примечание ИЗПИ!
Заголовок параграфа 1 главы 2 предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Параграф 1. Содержание учебного предмета предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" для 10-11 классов составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание программы Английский язык 10-ый класс
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работе в группах; предоставления конструктивных отзывов своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь; использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить доходчиво информацию для других. Строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.

5) білім алушыларға ағылшын тіліндегі әдеби туындылардың түпнұсқасын оқу мүмкіндігін береді;
6) білім алушыларға Қазақстанды өз елінде және шет елдерде таныстыру мүмкіндігін береді;
7) өмір бойы білім алуға, дағдыларды дамытуға, стратегияларды үйренуге және мектепте алған білімді тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.
3. "Шетел тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың негізгі мектепті аяқтағанда B1 деңгейінде тілдік дағдыларын:
1) талдау, бағалау және сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамытатын түрлі тапсырмалар беру;
2) кең ауқымды ауызша және жазбаша дереккөздермен жұмыс арқылы дамытуға бағытталған;
3) қызықты тақырып арқылы дамиды
2-тарау. "Шетел тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф . "Шетел тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Шетел тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің 10-11-сыныптар үшін жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. 10-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.

2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения; конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения; Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем.
3) Говорение Использование формального и неформального стилей речи; обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения; оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем.
4) Чтение Понимание основной идеи объемных текстов; распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов [интервал между абзацами] на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Несоответствие аргументов в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы.

2) Тыңдалым. Мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі идеяларды түсіну; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің арнайы ақпаратын және бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны шығару. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты сөйлеушілердің арасындағы көзқарастар мен нақты келісім бойынша деңгей; Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша сөйлесудегі дәлелдің сәйкессіздіктерін анықтау;
3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік тіркеулерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты саны өсіп келе жатқан сан алуан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерті. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы сөйлесу үшін тиісті пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну; оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы, және кейбір бейтаныс тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну және толық түсіну; Оқушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу. Оқушыларға таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару. Қосымша мәтіндерде оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірі немесе көзқарасы. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтары. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктері.

5) Письмо Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций; Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности.
6) Использование английского языка Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний; разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний; разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы; широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов; широкий спектр разновидностей вопросов; относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life; различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени; большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи; формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем; структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями; предглагольных, послеглагольных и крайних наречий; растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом; предложных фраз перед существительными и прилагательными; зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных; форм герундия после множества глаголов и предлогов; множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only в третьем типе условных предложений; употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны өсіп келе жатқан және сан алуын жазбаша жанрларда дұрыс жазылған лексиканы тәуелсіз қолдана отырып, жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы саны өсіп келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану. Мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әр түрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация.
6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және күрделі есім фразаларын қолдану; саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптік есімдер және әр түрлі есім фразалар қолдану; әр түрлі күрделі сын есімдер, сын есімдерlі есімше ретінде, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдар қолдану; анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану; сұрақтардың кең қатары; қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану. Рerfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials) қолдану; төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану; нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану. Оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану; салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану; етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің алуан түрін қолдану; өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану; зат есімдер мен сын есімдердің алдында келетін әр түрлі көмекші сөздерден құралған фразалар қолдану; зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану. Етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану; бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану; кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану. Оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану. Оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты if / if only үшінші шартты құрылымда (third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдер (relative clauses ) қолдану.

6. Содержание программы Английский язык 11-ый класс
1) Содержание Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работы в группах; предоставления конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь; использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента; распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем; понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними; распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы.
3) Говорение Употребление формального и неформального стиля речи в обсуждении. Обращение с вопросом и ответы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, на вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения; оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения; взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели; управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем.
4) Чтение Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов; специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а так же общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла в контексте дополнительных текстов; определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов [на уровне абзаца] на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ.

6. 11-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Дәлел келтірілген мағынаның негізгі ойларын, арнайы ақпаратты, егжей-тегжейлі түсіндіру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны өсіп келе жатқан оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару; сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сйкес келуін кеңейту; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну.
3) Айтылым. Сөйлесуде ресми және бейресми тілді пайдалану. Ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; саны өсіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу; жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерті. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну; қосымша мәтіндердегі арнайы ақпарат пен дәйекті ақпарат. Оқушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз. Оқушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару; қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын жәнеұзақ мәтіндерді [параграф аралық деңгей] дамыту заңдылықтарын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну.

5) Письмо Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного; письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности.
6) Использование английского языка Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций; различных псевдомодальных структур, в том числе supposed to, bound to, due, willing to на разнообразные общие темы и темы из учебных программ; разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами; большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения; разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы; разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ; различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем; различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем; различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем; различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем; широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем; разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем; разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий [прошедшей и совершенной формы/простой и длительной формы] на широкий спектр общих и учебных тем; большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы; большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем; использование различных прилагательных в сочетании с that, инфинитивом, и предложений с wh на различные общие и учебные темы.
Это базовые знания, включенные в содержание программы, которые охватывают то, что мы знаем по предмету и каким образом мы получим данные знания. Содержание предмета представлено в виде направлений. Данные направления, в свою очередь, подразделяются на субнаправления, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Субнаправления, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стилді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу.
6) Ағылшын тілін қолдану. Тиісті функцияларды білдіру үшін әртүрлі өткен шақтағы модальды формаларды қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану; жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану; концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану; оқушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген біршама тақырыптар аясында концессия мен контрастты білдіру үшін күрделірек жалғаулықтың өсіп келе жатқан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану; оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың және мәтіндік сілтемелердің кең қатарын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді, жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
Бұл бағдарламаның мазмұндық білімі болып табылады және біз бұл пән бойынша не білетінімізді және осы білімді қалай алғанымызды қамтиды. Бұл пән бойынша білім оқыту бағыттары бойынша ұйымдастырылған. Бағыттар одан әрі қарай бағытшаларға бөлінеді, яғни дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде. Бағдаршалар, сыныпқа байланысты күтулер ретінде, пән бойынша оқу мақсаттарын қалыптастырады.

7. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения учащихся, направлять учащихся, какие следующие шаги, они должны предпринять:
8. Направление 1: Содержание. Учащиеся развивают навыки, необходимые для достижения успеха в ряде школьных предметов, например, навыки говорения и слушания при решении проблем, четкой организации информации для других и развития межкультурной чувствительности посредством чтения и обсуждения.
9. Направление 2: Слушание. Учащийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы; различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, устанавливают значение незнакомых слов благодаря контексту.
10. Направление 3: Говорение. Учащийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
11. Направление 4: Чтение. Учащийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей о гуманитарных науках, использует ряд стратегий чтения, определяет время и причино-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, употребляя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
12. Направление 5: Письмо. Учащийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста; редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи; соблюдает правила правописания и грамматики; предоставляет аргументы в письменной форме на основе средств массовой информации; составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно обсуждаемого вопроса; пишет деловые письма и другие документы; пишет эссе на высоком уровне сложности на ряд тем, в том числе науки гуманитарного цикла.

7. Оқу мақсаттары әрбір бағдаршалар бойынша ілгерілеу деңгейін көрсетеді және мұғалімдерге оқушылармен келесі қадамдармен бөлісе отырып, жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.
8. 1-ші бағыт: Мазмұны. Оқушылар проблемаларды шешу үшін айтылым мен тыңдалым, басқа адамдар үшін нақты ақпаратты ұйымдастыру және оқылым және талдау арқылы мәдениетаралық хабардарлықты дамыту секілді дағдыларды қолдана отырып бірқатар академиялық пәндер бойынша жақсы болу үшін дағдыларды дамытады.
9. 2-ші бағыт: Тыңдалым. Оқушы бірқатар жанрлардың түпнұсқалық мәтіндерінің негізгі идеяларын, таныс және ішінара таныс тақырыптар бойынша әңгімелесулерді түсінеді, функционалды маңызды мәндерді, соның ішінде мәліметтерді, кестелерді, схемаларды толтыру үшін қажетті егжей-тегжейлі және арнайы ақпаратты түсінеді, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты терминдердің мәнін және мәтіннің негізгі бірліктерін түсінеді; факті мен пікір арасындағы айырмашылықты біледі, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты түрлі жанрлар мен стильдерде берілген орта көлемді мәтіндердегі сәйкессіздіктерді біледі және салыстырады, мәнмәтінді пайдала отырып, бейтаныс сөздердің мағынасын анықтайды.
10. 3-ші бағыт: Айтылым. Оқушы ресми және бейресми күнделікті қарым-қатынастарда сөйлесуге қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып сөйлеу мәнерін дұрыс тұжырымдайды, осының алдында ұсынылған ауызша қарым-қатынас стратегиясын қолдана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалайтын көзқарасты білдіреді, өздерінің пікірлерін қолдау үшін қажетті дәләлдерді қамтамасыз ету үшін мәтіндерді салыстырады және талдайды, оқиғаларды, пікірлерді және проблемаларды бағалау себептері, берілген мәселенің шешу жолдарын ұсынады және қорытындылар жасайды.
11. 4-ші бағыт: Оқылым. Оқушы гуманитарлық ғылымдарға арналған жанрлар мен стильдердің бірқатар әдеби және ғылыми мәтіндерінің негізгі идеяларын түсінеді, оқылымның түрлі стратегияларын түсінеді, оқиғалар мен құбылыстардың уақыт бойынша және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, қағаз және сандық ресурстарды пайдалан отырып, сөздердің мағынасын талдайды және салыстырады, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерінің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
12. 5-ші бағдар: Жазылым. Оқушы жазбаша мәтіннің қысқаша сипаттамасын жоспарлайды және жасайды, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерді түзетеді және редакциялайды; емле және грамматика ережелерін қадағалайды; медиа ақпаратқа негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер ұсынады; іскери хаттар мен басқа да құжаттар жазады; бірқатар тақырыптарға қатысты, оның ішінде әлеуметтік зерттеулер мен гуманитарлық ғылымдармен байланысты тақырыптарға қатысты пікірді білдіретін дискурстық мәтіндерді жазады.

11.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
10.2.3 - понимать деталь аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.3 - понимать деталь аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущий ряд незнакомых тем
10.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.4 - предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем

11.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
10.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
11.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
10.2.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағына, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесудегі мағына;
10.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде оқушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
11.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде оқушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
10.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;

10.3.7 - употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд общих и учебных тем
11.3.7 - употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
Направление 4: Чтение:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий уровень B1
Высокий уровень B1
10.4.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения в рамках большого разнообразия незнакомых общих и учебных тем
11.4.1 - понимать неоднозначное и абстрактное содержание свободного обсуждения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.2 - понимать конкретную информацию и детали из объҰмных текстов на ряд знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.2 - понимать конкретную информацию и детали объҰмных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду общих и учебных тем
11.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем
10.4.4 - читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые общие и учебные темы
11.4.4 - читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
10.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.6 - определить отношение и мнение автора объемных текстов на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.4.6 - определить отношение, мнение и стиль автора объемных текстов на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд общих и учебных тем

10.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
11.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
4) 4-ші бағыт: Оқылым:
10-шы сынып
11-ші сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.4.1 - оқушыларға бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
11.4.1- оқушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну
10.4.2 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
11.4.2 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
10.4.3 - оқушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
11.4.3 - оқушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
10.4.4 - оқушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
11.4.4 - оқушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
10.4.5 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару
11.4.5 - оқушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
10.4.6 - қосымша мәтіндерде оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
11.4.6 - қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
10.4.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану

11.6.4 - употреблять различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.5 - использовать различные виды вопросов на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.5 - употреблять разнообразные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.6 - использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество возвратных местоимений для многих знакомых общих и учебных тем
11.6.6 - использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.7 - использовать формы настоящего совершенного времени, а также разнообразные формы действительного и страдательного залогов совершенного времени, в том числе наречий времени so far, lately, all my life на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.7 - использовать большое разнообразие форм действительного и страдательного залогов в совершенном виде и ряд совершенно длительных форм на разнообразный спектр общих и учебных тем
10.6.8 - использовать разнообразие действительного и страдательного залогов в будущем и будущем длительном времени на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.8 - употреблять большое разнообразие глаголов в форме будущего времени, включая глаголы в форме будущего совершенного времени, на разнообразные общие и учебные темы
10.6.9 - употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов в форме простого настоящего, прошедшего и прошедшего совершенного времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
11.6.9 - употреблять широкое разнообразие глаголов в форме настоящего и прошедшего времен, включая растущее число тонких различий [аспекты прошедшего времени и завершенности/аспекты простого времени и длительности] на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.10 - употреблять формы настоящего длительного и прошедшего длительного времен в действительном и страдательном залоге на большое разнообразие общих и знакомых учебных тем
11.6.10 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи, командных и вопросительных форм на большой ряд общих и учебных тем
10.6.11 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи и вопросительных форм на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем

11.6.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану;
10.6.5 оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді қолдану
10.6.6 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану
11.6.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану
10.6.7 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында perfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials)
11.6.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану.
10.6.8 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында өздік және ырықсыз райда тұрған келер шақ (future active and passive) пен future continuous формасын қолдану.
11.6.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану
10.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану
11.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану
10.6.10 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану
10.6.11 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер, топқа арналған сұрақтардың мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану;
10.6.11 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану

11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями;
употреблять большое разнообразие доглагольного, постглагольного и конечного положения наречия на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.12 - употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций;
употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6. 13 - употреблять растущее разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.13 - употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.14 - употреблять разнообразие предложных фраз перед существительными и прилагательными;
употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих существительные и прилагательные и разнообразие предлогов, сопровождающих глаголы в рамках широкого спектра знакомых общих и учебных тем
11.6.14 - употреблять растущее разнообразие более сложных предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением;
употреблять разнообразие составных глаголов различных синтаксических типов на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.15 - использовать формы инфинитива после определенного количества глаголов и прилагательных
использовать формы герундия после разнообразных глаголов и предлогов
использовать предложные и фразовые глаголы на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.15 - использовать большое количество более сложных союзов для выражения согласия и контраста на ряд общих и учебных тем
10.6.16 - использовать союзы и союзные слова в ходе обсуждения различных знакомых общих и учебных тем.
11.6.17 - использовать if / if only в структурах условного наклонения третьего вида использовать разнообразие относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы

11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
11.6.12 - тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану
10.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану
11.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану
10.6.14 - зат есім мен сын есімдердің алдында көмекші сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану;
11.6.14 - концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану;
оқушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану;
10.6.15 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға алуан түрлі
етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану
жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану
11.6.15 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға күрделі жалғаулықтардың бірнеше түрін шартты концессия және контрасты көрсету үшін қолдану
10.6.16 - оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану
10. 6.17 - if / if only үшінші шартты құрылымда қолдану
(third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдер (relative clauses ) қолдану

2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является языком коммуникации, науки, бизнеса, туризма и спорта. Знание немецкого языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на немецком языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на немецком языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению общего среднего образования школы (10-11 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня В1 (средний – В1.2) в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" Параграф 1. Содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Немецкий язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов составляет:
1) в 10 классе –2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Учебная программа содержит этапы обучения немецкому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (10-11 классы).

2. Оқу пәнінің маңыздылығы, оның коммуникация, ғылым, бизнес, туризм және спорттық тілі болып табылатынымен белгіленеді. Неміс тілін білу:
1) білім алушылар әртүрлі тіршілік ету жағдаяттарындағы қарым-қатынаста сенімділіктерін арттырады;
2) Қазақстанда ғана емес, шет елдеде жоғары білім алуға мүмкіндік береді;
3) Қазақстанда және шет елде кәсіптік білім алуды жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) білім алушылар неміс тілінде таратылатын жаңалықтар мен ақпарат алуға мүмкіндігін кеңейтеді;
5) білім алушылар неміс тіліндегі әдеби туындылардың тұпнұсқалық мәтіндерімен танысуға мүмкіндік алады;
6) білім алушыларға Қазақстанды өз елінде және шет елдерінде танытуға мүмкіндік алады;
7) мектепте қалыптасқан дағдыға, оқыту және білім стратегиясына сүйеніп өмір бойы оқуға мүмкіндік алады.
3. "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу қызметі бойынша төрт тілдік дағдыны дамытуға бағытталған (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым). Жалпы орта білім беру мектепті бітіргеннен кейін, білім алушылар (10-11 сынып) Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттікке сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR) В1 (орта – В1.2) тіл деңгейіне дейін жетеді.
2-тарау. "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің 10-11 сыныптар үшін жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу бағдарламасы оқыған деңгейлеріне, сөйлеу қызметінің (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) төрт түрі бойынша тілдік дағды мен икемін бағалау өлшеміне сәйкес неміс тіліне оқыту кезеңін, жалпы оқыту кезеңінің (10-11 сынып) ұзақ мерзімді жоспарын қамтиды.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс (В1.1):
Темы
Разделы
Цели обучения
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ еҰ мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;

3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлеуметтік кепілдік – мемлекет жетістігі:
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдіктер
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну;
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу;
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;
10.2.5 тақырыпқа қатысты тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау;
10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну;
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну;
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау;
10.3.4 күнделікті жазбаша материалда, мысалы, хаттарда, брошюраларда және қысқа ресми құжаттарда өзекті ақпаратты табу және түсіну;
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну;
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау;

10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;

10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану;
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу;
10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау;
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу;
10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу;
10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу;
10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану;
10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану;
10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану;
10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану;
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану;
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану;
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану;
10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу;
10.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша басқарумен жиі қолданылатын етістіктерді beginnen, vorhaben/бегиннен, форабен етістіктерінен кейін den Wunsch haben + Infinitiv-тегі мағыналық етістіктерді zu мен (Ich habe vor, eine Reise zu machen тіркестерін қолдану;

11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
2. Профессионализм - требование времени:
2.1 IT-технологии
2.2 Диалог культур
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;

11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану;
11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану;
11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану;
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану;
11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану;
11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану;
11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану;
11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану;
11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану;
11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
2-тоқсан
2. Кәсібилік – уақыт талабы:
2.1 IT-технологиялар
2.2 Мәдениеттер диалогі
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну;
11.1.2 оқуға және болашақ кәсіби қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы егжей-тегжейлі қарапайым ақпараттық хабарламаларды түсіну;
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;

11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt);
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
Примечание ИЗПИ!
Типовую учебную программу предусмотрено дополнить главой 3 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 126
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусмотрен в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физическая культура" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Физическая культура как учебная дисциплина в общеобразовательной школе способствует формированию личности, готовой к активной творческой самореализации в сфере общечеловеческой культуры.
3. Цель учебного предмета – формирование у школьников устойчивых мотивов и потребностей в бережном отношении к своему здоровью, целостном развитии физических и психических качеств, творческом использовании средств физической культуры в организации здорового образа жизни.
4. Задачи учебного предмета:
1) укрепление здоровья, развитие основных физических качеств и повышение функциональных возможностей организма; совершенствование технико-тактических действий в базовых видах спорта;
2) воспитание бережного отношения к собственному здоровью, потребностей в его укреплении и длительном сохранении,
3) освоение знаний об истории и современном развитии физической культуры и спорта, их роли в формировании здорового образа жизни;

11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану;
11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану;
11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану;
11.5.13 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тараумен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
126-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тақырып жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы орта білім беру деңгейінің (қоғамдық-гуманитарлық бағыты, жаратылыстану-математикалық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Дене шынықтыру жалпы білім беретін мектептегі оқу пәні ретінде жалпыадамзаттық мәдениет саласында белсенді шығармашылық өзін-өзі жүзеге асыруға дайын тұлғаны қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Оқу пәннің мақсаты - оқушылардың бойында өз денсаулығына қамқорлықпен қарауға қажеттілікті қалыптастыру, дененің физикалық және психикалық қасиеттерді жүйелі дамыту, салауатты өмір салтын ұйымдастыруда дене шынықтыру құралдарын шығармашылық тұрғыдан қолдану.
4. Оқу пәннің міндеттері:
1) денсаулықты нығайту, негізгі дененің физикалық сапаларын дамыту және ағзаның қызмет ету мүмкіндіктерін арттыру; базалық спорт түрлерінің техникалық-тактикалық әрекеттерін жетілдіру;
2) өз денсаулығына қамқорлықпен қарау, оны нығайту және сақтау қажеттіліктерін тәрбиелеу;
3) дене шынықтыру және спорттың пайда болу тарихы мен даму ерекшеліктері, салауатты өмір салтын дамытудағы рөлі туралы білім деңгейлерін игеру;

4) воспитание положительных качеств личности, соблюдение норм коллективного взаимодействия и сотрудничества в учебной и соревновательной деятельности.
1. 5. Изучение предмета "Физическая культура" позволит обучающимся:
2. 1) осознать важность и необходимость соблюдения правил личной гигиены; применять приобретҰнные предметные знания, умения и навыки в повседневной жизни;
3. 2) узнать о влиянии физических упражнений на физическую и энергетическую системы человека;
4. 3) развивать личные и морально-нравственные качества и осознавать необходимость честной игры и непрерывного саморазвития;
4) оценивать необходимость в улучшении двигательных компетенций в своҰм физическом развитии; оценивать значение занятий физическими упражнениями общей, профессионально-прикладной и оздоровительной направленности.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физическая культура"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физическая культура"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физическая культура" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Учебная программа состоит из 2 разделов:
5. 1) Знания о физической культуре (информационный компонент);
6. 2) Физическое совершенствование и мастерство (операциональный компонент).
7. 8. Раздел "Знания о физической культуре" соответствует основным представлениям о развитии познавательной активности человека и включает следующие учебные темы:
1) "История развития физкультуры и спорта в Казахстане";
2) "Физическая культура и спорт в современном обществе";
3) "Физическая культура человека".
Раздел включает сведения по развитию физкультуры и спорта в Казахстане, по становлению национальных видов спорта в республике, об основных направлениях развития физической культуры в современном обществе, о формах организации активного отдыха и способах укрепления здоровья средствами физической культуры. Кроме этого, здесь раскрываются основные понятия физической и спортивной подготовки, особенности организации и проведения самостоятельных занятий физическими упражнениями, освещаются правила контроля и требования техники безопасности.

4) оқу және жарыс кезіндегі ұжымдық қарым-қатынас пен ынтымақтастықты орындау және жеке тұлғаның оң қасиеттерін тәрбиелеу.
5. "Дене шынықтыру" пәнін оқыту процесінде білім алушыларға:
1) жеке тазалық ережелерін сақтау қажеттілігін түсінуге; пәндік білімдерін, шеберліктері мен дағдыларын күнделікті өмірлерінде қолдануға;
2) дене жаттығуларының адамның физикалық және энергетикалық жүйелеріне әсері туралы білу;
3) жеке бас пен моральдық-өнегелілік қасиеттерін дамыту және әділ бәсекелестік пен өздерін үздіксіз дамытудың қажеттілігін түсіну;
4) өзінің физикалық дамуын жетілдіруде қимыл-қозғалыс құзыреттіліктерін жақсарту қажеттіліктерін бағалауға; жалпы, кәсіптік-қолданбалы және сауықтыру-түзету бағытындағы дене жаттығуларымен шұғылданудың маңыздылығын бағалауға мүмкіндік береді.
2-тарау. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1 параграф. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұны
6. "Дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, барлығы 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, барлығы 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Оқу бағдарламаның құрылымы мен мазмұны екі бөлімнен тұрады:
1) Дене шынықтыру туралы білім (ақпараттық компонент);
2) Денені жетілдіру және шеберлік (әрекеттік компонент).
8. "Дене шынықтыру туралы білім" бөлімінің мазмұны адамның таным белсенділігінің дамуы туралы негізгі түсініктеріне сәйкес:
1) "Қазақстандағы спорт пен дене шынықтырудың даму тарихы";
2) "Қазіргі қоғамдағы спорт және дене шынықтыру";
3) "Адамның дене мәдениеті" тақырыптарын қамтиды.
Бөлімде Қазақстандағы спорт пен дене шынықтыруды дамытудың, республикадағы ұлттық спорт түрлерінің қалыптасуы, қазіргі қоғамдағы дене шынықтыруды дамытудың негізгі бағыттары, белсенді демалысты ұйымдастыру жолдары және дене шынықтыру құралдарының көмегімен адам денсаулығын нығайту тәсілдері туралы мәліметтер енгізілген. Бұл бөлімде дене және спорттық дайындықтардың негізгі түсініктері, өз бетімен дене шынықтыру жаттығуларымен айналысуды ұйымдастыру мен өткізу ерекшеліктері жан-жақты ашылып көрсетілген және қауіпсіздік техникасын қадағалау мен талап етудің ережелері берілген.

9. Раздел "Физическое совершенствование и мастерство" ориентирован на повышение физической и тактической подготовленности обучающихся и включает в себя информацию о средствах специальной физической подготовки. В качестве этих средств программой предлагаются физические упражнения и двигательные действия из базовых видов спорта (гимнастики с основами акробатики, легкой атлетики, спортивных игр, лыжных гонок, плавания), имеющих относительно выраженное прикладное значение.
10. Вариативный компонент нацеливает учителя на использование и внедрение современных методов обучения и педагогических технологий с целью углубленного изучения спортивных игр. Вариативный компонент разрабатывается учителями физической культуры конкретной организации образования с учетом региональных особенностей, материальной базы, интересов обучающихся и возможностей преподавательского коллектива.
11. Исходя из программных требований и ориентируясь на индивидуальные возможности и особенности полового развития каждого ученика, учитель вправе самостоятельно разрабатывать индивидуальные шкалы требований (контрольные задания) и в соответствии с ними оценивать успеваемость обучающихся в течение года. Использование такого подхода является оправданным, поскольку позволяет учителям физической культуры на протяжении всего периода обучения осуществлять объективную оценку успеваемости обучающихся с учетом индивидуальных возрастных особенностей их развития.
12. Основными формами организации педагогической системы физического воспитания в средней школе являются:
1) уроки физической культуры;
2) физкультурно-оздоровительные мероприятия в режиме учебного дня;
3) спортивные соревнования и праздники;
4) занятия в спортивных секциях и кружках;
5) самостоятельные занятия физическими упражнениями (домашние задания).
Уроки являются основной формой организации учебной деятельности обучающихся в процессе развития физической культуры.
13. Распределение обучающихся, относящихся к специальной медицинской группе для занятий по учебному предмету "Физическая культура", производится на основании медицинского осмотра медицинским работником организации образования с обязательным предъявлением справок. Обучение в этих группах проводится по специальной профилактической программе в зависимости от вида заболевания.

9. "Денені жетілдіру және шеберлік" бөлімі білім алушылардың дене шынықтыру және тактикалық даярлықтарын шыңдауға бағытталған және аталған бөлімде арнайы дене дайындығы құралдары туралы ақпараттар берілген. Бағдарламада арнайы құралдар ретінде қолданбалы маңызға ие болатын базалық спорт түрлерінің (гимнастика негіздері, жеңіл атлетика, спорт ойындары, шаңғы және жүзу) дене жаттығулары мен қимыл-қозғалыс әрекеттері ұсынылады.
10. Вариативті компонент дене шынықтыру мұғалімі спорттық ойындарды тереңдетіп оқыту мақсатында оқытудың заманауи әдістері мен педагогикалық технологияларын қолдануға және енгізуге бағдарлайды. Вариативті компонентті нақты білім беру ұйымы, материалдық базасы мен өңірдің орналасу ерекшеліктерін, білім алушының қызығушылықтарын және оқытушылар ұжымының мүмкіндіктерін ескере отырып дене шынықтыру мұғалімі әзірлейді.
11. Бағдарлама талаптарына және әрбір білім алушының жеке мүмкіндіктері мен жыныстық даму ерекшеліктерін бағамдай отырып, мұғалім өздігінен жеке талаптар қойып (қорытынды тапсырмалар), талаптардың өзіндік шкаласын құруына және сол бойынша білім алушылардың жылдық үлгерімдерін бағалауына болады. Бұл тәсілді қолдану негізделген, өйткені ол дене шынықтыру мұғалімдеріне бүкіл оқу кезеңінде олардың дамуының жеке жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқушылардың үлгерімін объективті бағалауға мүмкіндік береді.
12. Орта мектептегі дене шынықтырудың педагогикалық жүйесін ұйымдастырудың негізгі түрлері:
1) дене шынықтыру сабақтары;
2) оқу күндерінде ұйымдастырылатын дене тәрбиесі және сауықтыру іс-шаралары;
3) спорттық жарыстар мен мерекелік шаралар;
4) спорт секциялары мен үйірмелер;
5) дене жаттығуларымен өздігінен шұғылдану (үй тапсырмалары).
Сабақтар білім алушылардың дене шынықтыру пәнінің мазмұнын игеру процесіндегі іс-әрекеттерін ұйымдастырудың негізгі түрі болып табылады.
13. "Дене шынықтыру" пәнін оқыту барысында білім алушыларды білім беру ұйымының медицина қызметкері арнайы медициналық топқа бөлу медициналық тексерістің нәтижесі көрсетілген анықтаманың негізінде іске асырылады. Осы топтарды арнайы профилактикалық бағдарлама бойынша аурудың түріне байланысты оқытады.

14. Настоящая программа отражает содержание всех основных форм физической культуры, составляющих целостную систему физического и нравственного воспитания в школе, и позволяет последовательно решать эти задачи на протяжении всех лет обучения. Каждый третий час направлен на увеличение двигательной активности обучающихся (за счет расширения количества спортивных и подвижных игр) и оздоровительный процесс.

14. Бұл бағдарлама мектепте дененің шынығуы мен адамгершілікке тәрбиелеудің кешенді жүйесін құрайтын дене шынықтырудың барлық негізгі нысандарының мазмұнын қамтиды және бұл міндеттерді барлық оқу жылында рет-ретімен шешуге мүмкіндік береді. Бағдарламаның әрбір үшінші сағаты білім алушылардың белсенділігін арттыруға (спорт және қозғалмалы ойындар санын кеңейту арқылы) және сауықтыру процесіне бағытталған.

15. В процессе проведения занятий по физической культуре осуществляются межпредметные связи со следующими дисциплинами:
1) "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык": пополнение словарного запаса терминами из области физической культуры;
2) "Физика": использование знаний, полученных о понятиях "механическая работа", "сопротивление воздуха", "масса тела", "неравномерное и равномерное скольжение", "мощность";
3) "Алгебра и начала анализа", "Геометрия": измерение длины, высоты, скорости, расстояния, времени, расчет разбега при прыжках в длину и высоту;

15. Дене шынықтыру бойынша сабақ өткізу процесінде пәнаралық байланыс іске асырылады:
1) "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі": сөз қорын дене шынықтыру саласында қолданылатын терминдермен толықтыру;
2) "Физика": "механикалық жұмыс", "ауаның қарсылығы", "дене салмағы", "біркелкі емес және біркелкі сырғу", "қуаттылық" секілді түсініктер бойынша қабылданған білім деңгейін қолдану;
3) "Алгебра және анализ бастамалары", "Геометрия": ұзындықты, биіктікті, жылдамдықты, қашықтықты, уақытты есептеу, ұзындық пен биіктікке секіру үшін жүгіруді есептеп шығару;

4) "Биология": использование материала о негативном влиянии курения и алкоголя на организм, об обмене веществ;
5) "История Казахстана" "Всемирная история": история олимпийского движения; история возникновения казахских национальных видов спорта;
6) "География": знание сторон света, умение ориентироваться на местности по различным признакам, по карте;
7) "Начальная военная и технологическая подготовка": использование строевых упражнений; прохождение полос препятствий; обучение жизненно важным двигательным навыкам и умениям, применению их в различных по сложности условиях; воспитание патриотизма, любви к своей Родине.
Примечание ИЗПИ!

4) "Биология": шылым шегу мен алкоголдік ішімдік ішудің ағзаға тигізетін зияны туралы, зат алмасу процесі туралы материалдарды қолдану;
5) "Дүниежүзі тарихы", "Қазақстан тарихы": олимпиадалық қозғалыс тарихы; қазақтың ұлттық ойындарының пайда болу тарихы;
6) "География": көкжиек тұстарын білу, жергілікті жерлерде түрлі белгілер және карта бойынша бағдарлай білу біліктілігі;
7) "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық": саптық жаттығуларды пайдалану; кедергілер жолағынан өту; өмірлік маңызы бар қимыл-қозғалыс дағдылары мен біліктілікке, оларды түрлі жағдайларда қолдана білуді оқыту және үйрету; патриотизмді және өз Отанына деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

108
Примечание:
* – В отдельных бесснежных районах уроки лыжной подготовки рекомендуется заменять занятиями оздоровительного бега и другими аэробными нагрузками с целью развития общей выносливости.
** – При отсутствии возможности заниматься плаванием время, отведенное на реализацию программы по плаванию, по решению педагогического совета школы используется для дальнейшего совершенствования навыков в спортивных играх.
18. Основы знаний:
1) Влияние занятий физическими упражнениями на динамику работоспособности. Современные оздоровительные системы физической культуры, их формы, виды, содержание.
19. Легкая атлетика:
1) Особенности техники и тактика бега в зависимости от дистанции. Бег 100 м. Эстафетный бег 4×100 м. Бег с преодолением препятствий. Бег 800 м. Бег 3000 м (юноши), 2000 м (девушки).
2) Прыжки в длину с разбега, с индивидуального разбега.
3) Метание мяча в цель с расстояния 18-20 м (юноши), 12-14 м (девушки). Метание гранаты: девушки (500 г), юноши (700 г).
20. Спортивные игры:
1) Баскетбол: Комбинации из освоенных элементов техники передвижений. Варианты ловли и передачи мяча без сопротивления и с сопротивлением защитника (в различных построениях). Варианты ведения мяча без сопротивления и с сопротивлением защитника. Действие против игрока без мяча и с мячом (вырывание, выбивание, перехват, накрывание). Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Учебно-тренировочная игра.
2) Волейбол: Комбинации из освоенных элементов техники передвижений. Варианты техники приема и передачи мяча. Подача избранным способом. Прямой нападающий удар. Варианты блокирования нападающих ударов (одиночное и вдвоем). Страховка. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Учебно-тренировочная игра.
3) Футбол: Комбинации из освоенных элементов техники передвижений. Комбинации из освоенных элементов техники владения мячом. Действие против игрока без мяча и с мячом. Действия вратаря. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Учебно-тренировочная игра.
21. Гимнастика:
1) Строевые упражнения: Повторение пройденного материала, поворот в движениях. Перестроение из колонны по одному в колонну по два, по четыре, по восемь.
2) Общеразвивающие упражнения: упражнения на основные группы мышц (с отягощением и без).
3) Различные виды гимнастики (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, силовая гимнастика).

108
Ескерту:
*– Қарсыз аудандарда шаңғы дайындығы сабақтарының орнына жалпы төзімділікті дамытуға сауықтыру жүгіру сабақтары мен басқа да аэробты жүктеме жаттығуларын қолдану ұсынылады.
**– Жүзу сабағын өткізу мүмкін болмаған жағдайда, бағдарламаның жүзу бөлімін іске асыруға арналған уақытты спорттық дағдыларын жетілдіру үшін, мектептің педагогикалық кеңесінің шешімімен оның орнына дене шынықтырудың спорттық ойын түрлерін қолдану ұсынылады.
17. Білім негіздері:
1) Дене жаттығуларымен шұғылданудың жұмыс істеу қабілетіне тигізетін әсері. Дене шынықтырудың заманауи сауықтыру жүйелері және олардың түрлері және мазмұны.
18. Жеңіл атлетика:
1) Қашықтыққа байланысты жүгіру техникасы мен тактикасының ерекшеліктері. 100 м жүгіру. 4×100 м эстафеталық жүгіру. Кедергілер арқылы жүгіру. 800 м жүгіру. 3000 м (ер балалар) және 2000 м (қыз балалар) жүгіру.
2) Жеке тәсілмен ұзындыққа секіру, жүгіріп келіп ұзындыққа секіру.
3) 18-20 м (ер балалар), 12-14 м (қыз балалар) түрлі жарақтарды нысанаға лақтыру. Граната лақтыру: ер балалар (700 г), қыз балалар (500 г).
19. Спорт ойындары:
1) Баскетбол: Қозғалу техникаларының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Допты қағып алу мен беруді қорғаушының қарсылығынсыз және қарсылық көрсету кезінде орындау нұсқалары. Қорғаушының қарсылығынсыз және қарсылық көрсету кезінде доппен қозғалу. Доппен және допсыз әрекет етуші ойыншыға қарсы әрекет (тартып алу, соғып жіберу, жармасу, жабу). Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Оқу-үйрену ойыны.
2) Волейбол: Қозғалу техникаларының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Допты беру және қабылдау техникаларының нұсқалары. Допты жоғарыдан тік қолмен ойынға қосу. Ойынға қосылған допты қабылдау. Тігінен шабуылдау соққысын тордан асыра орындау. Шабуыл соққысына тосқауыл қою нұсқалары (жалғыз және жұптасып). Сақтандыру. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Оқу-үйрену ойыны.
3) Футбол: Қозғалу техникаларының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Допты игеру техникасының қимыл-қозғалыстарынан құрылған комбинациялар. Доппен және допсыз әрекет етуші ойыншыға қарсы әрекет. Қақпашы іс-әрекеті. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер.
20. Гимнастика:
1) Саптық жаттығулар: Бұрынғы үйретілген жаттығуларды қайталау, қозғалыстағы бұрылу тәсілдері. Бір колоннадан екі, төрт және сегіз колоннаға қайта сап құру.
2) Жалпы дамыту жаттығулары: Дененің негізгі бұлшық еттерін дамытуға арналған жаттығулар (ауырлықпен және ауырлықсыз).
3) Гимнастиканың әртүрлі түрлері (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, күш гимнастикасы).

4) Опорный прыжок (юноши): прыжок, ноги врозь через коня в длину, толчком о дальнюю часть снаряда (высота снаряда – 130 см).
5) Опорный прыжок (девушки): прыжок, ноги врозь через козла (высота снаряда –120 см).
6) Упражнения на перекладине (юноши): из виса силой подъем в упор. Из виса силой подъем переворотом назад в упор. Упражнения, выполняемые махом. Размахивание в висе – подъем разгибом. Из упора отмах – оборот назад касаясь. Из упора мах дугой – соскок на махе назад.
7) Упражнения на брусьях (юноши): размахивание в упоре на руках; размахивание в упоре на руках – подъем разгибом в сед ноги врозь; сед ноги врозь – силой согнувшись кувырок вперед в сед ноги врозь; размахивание в упоре – махом назад соскок прогнувшись.
8) Упражнения в равновесии на бревне (девушки): упор присев, упор присев на левой ноге – правая отведена назад; упор присев продольно – руки в стороны. Разновидности ходьбы: на носках, высоко поднимая колени, выпадами вперед. Прыжки, повороты: повороты полумахом и большим махом ноги. Соскок прогнувшись.
9) Акробатика (юноши): длинный кувырок через препятствие на высоте 80-90 см. Стойка на руках. Стойка на руках с переходом в кувырок. Стойка на голове и руках с переходом в мост.
10) Акробатика (девушки): индивидуально подобранные комбинации из акробатических элементов, разученных ранее.
11) Лазание (юноши): лазание любым способом по канату высотой 4 м.
22. Лыжная подготовка:
1) Использование изученных лыжных ходов в соответствии с местностью и состоянием снежного покрова.
2) Преодоление препятствий на лыжах перешагиванием и перепрыгиванием, подползанием.

4) Таянып секіру (ер балалар): Ұзынынан қойылған гимнастикалық ағаш аттың шеткі бұрышынан қолмен итеріліп, аяқты ашып секіру (Ағаш аттың биіктігі 130 см).
5) Таянып секіру (қыз балалар): Гимнастикалық кіші аттан аяқты ашып секіру (кіші аттың биіктігі 120 см).
6) Кермеде орындалатын жаттығулар (ер балалар): Асылып тұрған қалыптан күшпен көтеріліп таяну. Асылып тұрған қалыптан күшпен аунап көтеріліп таяну. Аяқты сермеп орындалатын жаттығулар. Асылып тұрып аяқты сермеу – шалқая көтерілу. Таянып тұрып артқа құлау – кермеге жанаса айналу. Таянып тұрған қалыптан аяқты доға бойынша сермеп, артқа сермелген сәтте секіріп түсу.
7) Арыста орындалатын жаттығулар (ер балалар). Қолмен таянып тұрып тербелу; қолмен таянып тұрып тербеліп, қолды бүге көтерілу, аяқты ашып отыру; аяқты ашып отырған қалыптан алға аунап, аяқты ашып отыру; таянып тұрып тербеліп, артқа сермелген сәтте шалқая секіріп түсу.
8) Бөренеде орындалатын тепе-теңдік жаттығулары (қыз балалар): Жүрелей таянып отыру, сол аяқпен жүрелеп отыру – оң аяқ артқа; көлденең жүрелей таянып отыру – қол қапталда. Жүру түрлері: аяқ ұшымен, тізені биік көтеріп, алға ұмтыла. Секірулер мен бұрылулар: аяқты жартылай және толығымен сермеп бұрылу. Иіліп, шалқайып секіріп түсу.
9) Акробатика (ер балалар): Биіктігі 80-90 см кедергіден алға ұзыннан аунай секіріп өту. Қолмен тұру. Қолмен тұрып, аунап айналуға көшу. Басымен және қолмен тұру арқылы көпір жасауға көшу.
10) Акробатика (қыз балалар): Бұрынғы үйренген акробатика элементтерінен жинақталған жеке кешен жаттығулары.
11) Өрмелеу. Биіктігі 4 м арқанға аяқтың көмегінсіз өрмелеу (ер балалар).
21. Шаңғы дайындығы:
1) Бұрынғы үйретілген шаңғы жүрістерін жергілікті жер бедері және қардың жағдайына қарай қолданып шаңғымен қозғалу.
2) Шаңғы жолындағы табиғи кедергілерден аттап, секіріп және астынан еңкейіп өту.

3) Прохождение дистанции до 3-5 км. Подъемы на лыжах: скользящим шагом; "елочкой". Спуски на лыжах в высокой и низкой стойке. Повороты на лыжах: "плугом", "упором".
23. Оздоровительный бег, ходьба и другие виды аэробных нагрузок:
1) Бег с изменением скорости. Поддержание равномерной скорости на дистанции до 5 км.
2) Бег с преодолением естественных препятствий.
3) Скандинавская ходьба.
4) Фартлек (игра скоростей, или беговая игра).
24. Плавание:

3) 3-5 шақырым қашықтыққа жүгіру. Шаңғымен көтерілу түрлері: сырғи адымдап, "шырша" тәсілдерімен. Биік және төмен тұру қалпымен еңіске түсу. Шаңғымен бұрылу түрлері: "адымдап", "соқаша", "тіреліп".
22. Сауықтыру жүгірісі, жүру және басқа да аэробты жүктеме жаттығулары:
1) Жылдамдықты өзгертіп жүгіру. Бірқалыпты жылдамдықты қолдап 5 шақырымға дейін қашықтыққа жүгіру.
2) Табиғи кедергілерден өту арқылы жүгіру.
3) Скандинавия жүрісі.
4) Фартлек (жылдамдық ойыны немесе жүгіру ойыны).
23. Жүзу:

27. Основы знаний:
1) Основы законодательства в Республике Казахстан в области физической культуры, спорта, туризма, охраны здоровья.
2) Факторы, определяющие эффективность воздействия физических упражнений на функциональное состояние систем организма: характер упражнений (циклические, сложно-координационные); объем и интенсивность физических нагрузок.
3) Физическая культура в семье.
28. Легкая атлетика:
1) Совершенствование индивидуальной техники соревновательных упражнений (на основе ранее освоенного учебного материала). Бег с максимальной скоростью 100 м с низкого старта. Эстафетный бег 4х100 м. Бег 3000 м (юноши), 2000 м (девушки).
2) Прыжки в длину способом "согнув ноги".
3) Метание гранаты 700 г (юноши); 500 г (девушки) на дальность.
29. Спортивные игры:
1) Баскетбол: Комбинации из освоенных элементов техники игры. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Двусторонняя игра.
2) Волейбол: Комбинации из освоенных элементов техники игры. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Двусторонняя игра.
3) Футбол: Комбинации из освоенных элементов техники игры. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Действия вратаря. Двусторонняя игра.
30. Гимнастика:
1) Строевые упражнения, повторение и совершенствование пройденного материала.
2) Общеразвивающие упражнения на основные группы мышц (с отягощением и без).
3) Различные виды гимнастики (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, силовая гимнастика).
4) Прыжок ноги врозь через коня в длину толчком о дальнюю часть снаряда (высота снаряда –130 см).
5) Опорный прыжок (девушки): Прыжок ноги врозь через козла (высота снаряда – 120 см).
6) Упражнения на перекладине (юноши): Подъем силой, опускание через вис углом и подъем переворотом. Из виса силой подъем в упор. Из виса силой подъем переворотом назад в упор. Упражнения, выполняемые махом. Размахивание в висе – подъем разгибом. Из упора отмах – оборот, назад касаясь. Из упора мах – соскок на махе назад.

27. Білім негіздері:
1) Дене шынықтыру, спорт, туризм, денсаулықты қорғау және денсаулық салалары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасының негіздері.
2) Дене жаттығуларының ағзаның қызмет ету жүйелеріне тигізетін әсерін анықтайтын факторлар: жаттығудың сипаты (циклді және күрделі қимыл-қозғалыс жаттығулары); дене жүктемесінің көлемі мен қарқыны.
3) Отбасына арналған дене шынықтыру.
28. Жеңіл атлетика:
1) Жарыс жаттығуларының жеке техникаларын жетілдіру (бұрынғы үйретілген оқу материалдарының негізінде). 100 м төменгі сөреден қарқынды жылдамдықпен жүгіру. 4×100 м эстафеталық жүгіру. 3000 м (ер балалар) және 2000 м (қыз балалар) жүгіру.
2) "Аяқты бүгу" тәсілімен ұзындыққа секіру.
3) Салмағы 700 гр (ер балалар) және 500 гр (қыз балалар) гранатаны лақтыру.
29. Спорт ойындары:
1) Баскетбол: Ойын техникасының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Екі жақты ойын.
2) Волейбол: Ойын техникасының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Екі жақты ойын.
3) Футбол. Ойын техникасының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қақпашының ойын әрекеттері. Екі жақты ойын.
30. Гимнастика:
1) Саптық жаттығулар, өткен оқу материалдарын қайталау және жетілдіру.
2) Негізгі бұлшық ет топтарын дамытуға бағытталған жалпы дамыту жаттығулары (ауырлықтармен және ауырлықсыз).
3) Гимнастиканың әртүрлі түрлері (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, күш гимнастикасы).
4) Таянып секіру (ер балалар): Ұзынынан қойылған ағаш аттың алыс бөлігінен қолмен итеріле аяқты ашып секіру (ағаш аттың биіктігі 130 см).
5) Таянып секіру (қыз балалар): Кіші ағаш аттан аяқты ашып секіру (кіші ағаш аттың биіктігі 120 см).
6) Кермеде орындалатын жаттығулар (ер балалар): Күшпен көтерілу, бұрыштай келе асылу қалпына түсу және күшпен айналып көтерілу. Асылып тұрған қалыптан күшпен айналып көтеріліп таяну. Аяқты сермеп орындайтын жаттығулар. Асылып тұрып тербелу – түзеле көтерілу. Таянып тұрған қалыптан аяқты артқа сілтеп, айналым – сырғауылға жанаса аунау. Таянып тұрған қалыптан аяқты артқа сермеп секіріп түсу.

7) Упражнения на брусьях (юноши): Сгибание и разгибание рук в упоре на брусях во время выполнения маха вперед и назад. Подъем махом вперед, мах назад, махом вперед сед ноги врозь. Стойка на плечах. Кувырок вперед сед ноги врозь. Перемах вовнутрь и соскок махом назад.
8) Упражнения в равновесии на бревне (девушки): Комбинации из ранее изученных элементов. Прыжки, повороты: повороты полумахом и большим махом ноги. Соскок прогнувшись.
9) Акробатика: Комбинации из ранее изученных элементов.
10) Лазание: Лазание любым способом по канату высотой 4 м (юноши).
31. Лыжная подготовка:
1) Переход с хода на ход в зависимости от условий дистанции и состояния лыжни.

7) Арыста орындалатын жаттығулар (ер балалар): Арыста таянып тұрып алға және артқа тербелу кезінде қолды бүгіп-жазу. Аяқты алға сермеп көтерілу, артқа сермеу, алға сермеп аяқты ашып отыру. Иығымен таянып тұру. Алға аунап, аяқты ашып отыру. Аяқты ортаға түсіріп, артқа сермеген сәтте секіріп түсу.
8) Бөренеде орындалатын тепе-теңдік жаттығулары (қыз балалар): Бұрынғы үйретілген жаттығулардан құрылған комбинациялар. Секірулер мен бұрылулар: аяқты жартылай сермеп және толығымен сермеп бұрылу. Иіліп, шалқайып секіріп түсу.
9) Акробатика: Бұрынғы үйретілген жаттығулардан құрылған комбинациялар.
10) Өрмелеу: Биіктігі 4 м арқанға өрмелеу (ер балалар).
31. Шаңғы дайындығы:
1) Қашықтық шарты мен шаңғы жолының жағдайына байланысты жүруден жүру тәсілдеріне көшу.

2) Выбор оптимального темпа прохождения дистанции 5000 м.
32. Оздоровительный бег, ходьба и другие виды аэробных нагрузок:
1) Бег с изменением скорости. Поддержание равномерной скорости на дистанции до 5 км.
2) Бег с преодолением естественных препятствий.
3) Скандинавская ходьба.
4) Фартлек (игра скоростей, или беговая игра).
33. Плавание:
1) Плавание с полной координацией. Комплексное плавание 3×50 м ранее изученными способами.

2) Шаңғымен 5000 м қашықтықты тиімді екпінмен жүріп өту.
32. Сауықтыру жүгірісі, жүру және басқа да аэробты жүктеме жаттығулары:
1) Жылдамдықты өзгертіп жүгіру. Бірқалыпты жылдамдықты қолдап 5 шақырымға дейін қашықтыққа жүгіру.
2) Табиғи кедергілерден өту арқылы жүгіру.
3) Скандинавия жүрісі.
4) Фартлек (жылдамдық ойыны немесе жүгіру ойыны).
33. Жүзу:
1) Толық үйлесімде жүзу. Бұрынғы үйретілген тәсілдермен 3×50 м кешенді жүзу;

8,5 –8,1
8,0
Кистевая динамометрия (правая)
28,0
20,5
21,0 –24,5
25,0 -31,0
31,5 – 34,0
34,5
Параграф 2. Требования к уровню подготовки обучающихся
36. Требования к уровню подготовки обучающихся по физической культуре задаются преимущественно по 6 базовым основаниям: "знать/понимать", "уметь", "использовать приобретенные знания в практической деятельности и повседневной жизни", "анализировать", "синтезировать", "оценивать".

8,5 –8,1
8,0
Қолдың білезік буынының динамометриясы
(оң қолмен)
28
20,5
21 –24,5
25-31
31,5–34
34,5
3-тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
36. Дене шынықтыру бойынша білім алушылардың дайындық деңгейлеріне қойылатын талаптар келесі 6 базалық негіздермен анықталады: "білу/түсіну", "орындай білу", "игерген білім деңгейлерін іс жүзінде орындалатын іс-әрекет кезінде және күнделікті өмірде қолдану", "талдау", "синтездеу", "бағалау".

37. По завершении 11 класса обучающийся:
1) знает правила и технику безопасности на занятиях по физической культуре; правила оказания доврачебной помощи; правила и технику выполнения двигательных действий, комплексов физических упражнений различной направленности; биодинамические особенности и содержание физических упражнений, основы их использования в решении задач физического развития и укрепления здоровья; физиологические основы деятельности систем собственного организма при мышечных нагрузках, возможности их развития и совершенствования средствами физической культуры;
2) понимает психофункциональные особенности собственного организма; возможности формирования индивидуальных черт и свойств личности посредством регулярных занятий физической культурой; необходимость ведения здорового образа жизни; уровни сложности выполняемых двигательных действий; необходимость достижения требуемой интенсивности различных физических нагрузок на различных стадиях физической подготовленности;
3) применяет различные виды физических упражнений с целью самосовершенствования, организации досуга и здорового образа жизни; основные технико-тактические действия в игре или процессе выполнения специально созданного комплекса упражнений; индивидуальные способы контроля за развитием адаптивных свойств организма, укрепления здоровья и повышения физической подготовленности; способы организации самостоятельных занятий физическими упражнениями с различной функциональной направленностью; различные виды информационно-коммуникационных технологий;
4) анализирует функциональное состояние собственного организма при выполнении физических упражнений с целью достижения оздоровительного эффекта и совершенствования физических кондиций;
5) синтезирует приобретенные навыки в систему действий в различных ситуациях как на уроках физической культуры, так и в повседневной жизни; навыки соблюдения здорового и безопасного образа жизни; знания и инструменты критического мышления для исследования и решения проблем в рамках занятий физической культурой; усвоение правил индивидуального и коллективного безопасного поведения в чрезвычайных ситуациях, угрожающих жизни и здоровью людей;
6) оценивает значимость занятий физическими упражнениями общей, профессионально-прикладной и оздоровительной направленности; уровни собственного физического развития и двигательной подготовленности; эффективность занятий физическими упражнениями, функциональное состояние организма и физическую работоспособность; дозировку физической нагрузки и направленность воздействий физических упражнений.
Примечание ИЗПИ!
Типовую учебную программу предусмотрено дополнить главой 3 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 05.03.2024 № 54 (вводится в действие с 01.09.2024).
Приложение 127
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Начальная военная и технологическая подготовка" для 10-11-классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения

37. 11-сыныпты аяқталғанда білім алушы:
1) дене шынықтыру жаттығуларын орындау барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін; әр түрлі бағыттылығы бар дене жаттығулары сабақтарының кешенін; жалпы дамыту және түзету бағытындағы дене жаттығуларының биодинамикалық ерекшеліктері мен мазмұнын, денені дамыту және денсаулықты нығайту міндеттерін шешуде оларды қолдану негіздерін; дене жүктемелері кезінде өз ағзасының қызмет етудегі физиологиялық негіздерін, дене шынықтыру арқылы оларды дамыту мен жетілдіру мүмкіндіктерін біледі;
2) өз ағзасының психикалық-функционалдық ерекшеліктерін; дене шынықтырумен жүйелі шұғылдану арқылы жеке тұлғаның дербес қалыптасу мүмкіндігі мен қасиеттерін; салауатты өмір салтын ұстануға қажеттілікті; атқарылатын қозғалыс әрекеттерінің ауырлық деңгейін; физикалық дайындықтың әртүрлі кезеңдерінде түрлі физикалық жүктеменің талап етілген қарқындылығына жету қажеттілігін түсінеді;
3) өз бетімен жетілу мақсатында түрлі дене жаттығуларын, салауатты өмір салтын және бос уақытын ұтымды ұйымдастыруды, ойын кезінде немесе арнайы құрылған жаттығулар кешенін орындау кезінде қажетті негізгі техникалық-тактикалық әрекеттерді; ағзаның бейімделу қасиеттерін дамытуды қадағалау және денсаулықты нығайту мен дене ширақтығының дайындығын жоғарылатудың дербес жолдарын; функционалдық қызмет ету бағыты әртүрлі дене жаттығуларымен өз бетімен ұйымдастыру тәсілдерін; түрлі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады;
4) сауықтыру және дене шымырлығы мен ширақтығын жетілдіру мақсатында дене жаттығуларын орындау кезінде өз ағзасының функционалды қызмет ету жағдайын талдайды;
5) қалыптасқан дағдыларды дене шынықтыру сабағымен қатар күнделікті өмірдегі әртүрлі жағдаяттарда қолдану жүйесін; салауатты және қауіпсіз өмір сүруді қалыптастыруда дағдыларды; дене шынықтыру сабақтарының шеңберінде мәселелерді зерттеу және шешу үшін сын тұрғысынан ойлау құралдары мен білімін; адам өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін төтенше жағдайларда жеке және ұжымның қауіпсіз әрекеттерінің ережелерін білуді жинақтайды;
6) жалпы, кәсіптік-қолданбалы және сауықтыру-түзету бағытындағы дене жаттығуларымен шұғылданудың маңыздылығын; өз бетінше жетілу және қимыл-қозғалыс дайындығының деңгейін; дене жаттығуларымен шұғылдану тиімділігін, ағзаның функционалды қызмет ету жағдайы мен жұмыс істеу қабілетін; дене жүктемелерін және дене жаттығуларының әсер ету бағытын мөлшерлеуді бағалайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тараумен толықтыру көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.03.2024 № 54 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
127-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).
2. Основанием для организации и проведения начальной военной и технологической подготовки обучающихся в организациях образования Республики Казахстан являются:
1) Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих";
2) приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 347 "Об утверждении Правил начальной военной подготовки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15725.);
3) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №10056).
3. Начальная военная и технологическая подготовка является обязательным предметом для изучения обучающимися допризывного и призывного возраста в общеобразовательных школах всех типов независимо от форм собственности.
4. Учебный предмет "Начальная военная и технологическая подготовка" – дисциплина, направленная на воспитание обучающихся в духе патриотизма и готовности к защите Родины. Он позволит обучающимся приобрести знания по основам военного дела и безопасности жизнедеятельности человека в чрезвычайных ситуациях и усвоить навыки военной службы.
5. Цель предмета – формирование у обучающихся представления об основах обороны государства, назначении Вооруженных Сил Республики Казахстан, их характере и особенностях, воспитание осознанного отношения к воинской службе как священному долгу и обязанности гражданина Республики Казахстан.
6. Задачи предмета:
1) формирование знаний об основных требованиях военной присяги, уставах Вооруженных Сил Республики Казахстан;

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында алғашқы әскери және технологиялық дайындықты жастарға ұйымдастыру және өткізу үшін негіз болып табылады:
1) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 16 ақпандағы Заңы;
2) "Бастапқы әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 347 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15725 болып тіркелген);
3) "Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген).
3. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық меншік түрі мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, барлық типтегі жалпы білім беретін мектептерде әскерге шақырылуға дейінгі және әскерге шақырылу жасындағы білім алушы жастардың міндетті оқытылатын пәні болып табылады.
4. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәні – білім алушыларды отаншылдық рухқа және Отанды қорғауға дайын болуға тәрбиелеуге бағытталған пән. Ол білім алушылардың төтенше жағдайларда әскери іс негіздері мен адамның өмір қауіпсіздік әрекеті бойынша білім алуына және әскери қызметтің дағдыларын меңгеруге мүмкіндік береді.
5. Пәннің мақсаты – білім алушыға мемлекетті қорғау негіздері туралы ойының қалыптасуын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің арналуын және түрлері мен ерекшеліктерін түсіндіру, әскери қызметтің маңызын, Қазақстан Республикасының әр азаматының қасиетті парызы және міндетін оқыту.
6. Пәннің міндеттері:
1) әскери анттың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғыларының негізгі талаптары туралы білімін қалыптастыру;

2) ознакомление с вооружением и военной техникой воинских частей, с размещением и бытом личного состава;
3) формирование необходимых военных знаний и практических навыков по робототехнике, использованию IT-технологий и основам вождения колесных машин, основам безопасности жизнедеятельности человека в чрезвычайных ситуациях;
4) воспитание у обучающихся высокого казахстанского патриотизма и чувства верности своему Отечеству;
5) воспитание должного отношения к профессиям, связанным с военным делом;
6) формирование сознательного и ответственного отношения к вопросам личной безопасности и безопасности окружающих.
7. Начальная военная и технологическая подготовка осуществляется как на теоретических, так и на практических занятиях:
1) теоретические занятия проводятся преимущественно в форме рассказа и беседы с использованием дидактического материала, технических средств и инновационных методов обучения;
2) практические занятия направлены на закрепление изучаемого материала с использованием вооружения и военно-технического имущества, приборов и другого оборудования.
8. Изучение предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" позволит обучающимся:
1) понять важность и необходимость защиты своей Родины и ответственность каждого гражданина за ее безопасность;
2) получить необходимые знания, умения и навыки для прохождения службы в Вооруженных Силах, других воинских формированиях Республики Казахстан;
3) применять приобретҰнные предметные знания, умения и навыки во время службы в Вооруженных Силах, других воинских формированиях Республики Казахстан;
4) осознать систему логически взаимосвязанных понятий о службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
5) оценивать уровень двигательных компетенций в своҰм физическом развитии;
6) развивать личные нравственные качества и осознавать необходимость непрерывного саморазвития;
7) развивать навыки критического и творческого мышления, разрешения проблем и коммуникативные навыки.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка"
9. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Начальная военная и технологическая подготовка" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году, а также 30 часов для проведения учебно-полевых (лагерных) сборов за счет часов вариативного компонента;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

2) әскери бөлімдердің қару-жарағы мен әскери техникасы, жеке құрамның өмірі мен орналасуымен таныстыру;
3) қажетті әскери білім мен практикалық дағдыларды ақпараттық технологияны пайдалана отырып робототехникада, дөңгелекті машиналарды жүргізудің негіздері және төтенше жағдайда адам өмірі қауіпсіздігі негіздерінде қалыптастыру;
4) жастарға қазақстандық патриотизм мен Отанына деген адалдық сезімін дарытуға тәрбиелеу;
5) әскери істерге байланысты мамандық кәсібіне оң көз-қараста тәрбиелеу;
6) жеке қауіпсіздік және қоршаған ортаның қауіпсіздігі мәселелеріне саналы және жауапты қарым-қатынасты қалыптастыру.
7. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық теориялық және практикалық сабақтарда іске асырылады:
1) теориялық сабақтарды оқытудың дидактикалық материалдарын, техникалық құралдар мен инновациялық әдістерін қолдана отырып, әңгімелесу және сұхбаттасу түрінде өткізіледі;
2) практикалық сабақтар оқулықты, қару және әскери-техникалық мүлікті, құралдарды және өзге де жабдықтарды қолдана отырып, оқу материалын игеруге бағытталады.
8. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін білім алушылар оқығанда:
1) әр азамат өз Отанының қауіпсіздігін және оны қорғаудың қажеттілігі мен маңызын түсінуге;
2) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскери құралымдарында қызмет атқару үшін қажетті білім, білік және дағды алуға;
3) алынған пәндік білім, білік және дағдыларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қызмет еткенде қолдануға;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде қызмет ету туралы толық логикалық бір-бірімен байланысты ұғымдар туралы үйлесімді жүйені қалыптастыруға;
5) өзінің дене бітімінің физикалық дамуының іс-әрекет құзыретін жақсарту қажеттілігін бағалауға;
6) жеке адамгершілік қасиеттерін дамытуға және үздіксіз өзін-өзі дамыту қажеттілігін түсінуге;
7) сын тұрғысынан және шығармашылық ойлау, мәселелерді шешу және коммуникативтік дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
2-тарау. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф . "Бастапқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәнінің мазмұны
9. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылына 34 сағат, сондай-ақ далалық оқу жиынына (лагерлік) вариативтік компоненттен 30 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 1 сағат, жылына 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Во всех общеобразовательных школах независимо от типов и форм собственности предусмотрена учебно-материальная база по начальной военной и технологической подготовке в соответствии с нормами оснащения оборудованием и мебелью, наглядными пособиями, стендами по наглядной агитации и техническими средствами обучения.
11. На занятие по начальной военной и технологической подготовке обучающиеся обязаны прибывать в форме, установленной приказом руководителя организации образования. Обеспечение макетами вооружения и другими военно-техническими средствами, учебными пособиями осуществляется за счет средств организации образования.
12. При проведении вводного занятия особое внимание обращается на значение подготовки обучающихся к воинской службе и защите Республики Казахстан, на необходимость концентрации моральных, нравственных, психологических и физических сил для выполнения требований учебной программы по начальной военной и технологической подготовке.
13. В процессе изучения основ военного дела преподаватель-организатор начальной военной и технологической подготовки решает одну из главных задач воспитания и обучения молодежи – формирование гражданственности у обучающихся, убежденности в необходимости защиты суверенитета Республики Казахстан, сознательной готовности к службе в Вооруженных Силах и ответственного отношения к воинской службе.
14. На каждом занятии необходимо добиваться осмысления обучаемыми
значения военной присяги, развивать здоровый интерес к Вооруженным Силам Республики Казахстан, их традициям, особенностям службы в видах и родах войск, к профессии военного, стимулировать стремление обучающихся к получению военных знаний, а также разъяснять, что уставы Вооруженных Сил Республики Казахстан – это свод законов, регламентирующий жизнь и быт Вооруженных Сил, а выполнение требований уставов – это обязанность каждого военнослужащего.
15. Тактическая подготовка обеспечивает комплексное изучение содержания учебного материала по начальной военной и технологической подготовке:
1) в ходе занятий обучающиеся получают прочные теоретические знания организационной структуры и штатного вооружения боевых возможностей мотострелкового отделения, основных видов вооружения и техники соединений, частей Вооруженных сил Республики Казахстан, практические навыки при действиях солдата в различных видах боя с применением оружия и ручных осколочных гранат;
2) для практических занятий по тактической подготовке необходимо предусмотреть наличие макетов автоматов, малых пехотных лопат, а также сумок для учебных гранат (болванок).

10. Меншік түрлері мен нысандарына қарамастан, барлық жалпы білім беретін мектептерде жабдықпен және жиһазбен, көрнекі құралдармен, көрнекі үгіт жөніндегі стендтермен және оқытудың техникалық құралдарымен жарақтандыру нормаларына сәйкес бастапқы әскери және технологиялық даярлық бойынша оқу-материалдық база көзделген.
11. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық сабағына білім алушылар білім беру ұйымының басшысының бұйрығымен бекітіліп белгіленген киім үлгісінде қатысуы тиіс. Қару макеттері және өзге де әскери-техникалық құралдармен, оқу құралдарымен қамтамасыз етілуі білім беру ұйымдарының есебінен іске асырылады.
12. Кіріспе сабақты өткізу кезінде білім алушыны әскери қызметке даярлау және Қазақстан Республикасын қорғауға, алғашқы әскери және технологиялық дайындықтың оқу бағдарламасының талаптарын орындау үшін адамгершілік-жігер, психологиялық және физикалық күшін жұмылдыра білу қажеттілігіне баса назар аударылады.
13. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық оқытушы-ұйымдастырушы әскери істі оқыту процесінде жастардың бойында азаматтық таным, Қазақстан Республикасының тәуелсіздігін қорғау, әскери қызметке деген саналы жауапкершілікті қалыптастыруға тәрбиелеу мен оқытудың басты міндеттерін шешеді.
14. Әр сабақ сайын білім алушылар әскери анттың рөлі мен маңызын түсінулеріне, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріне, оның дәстүрлері мен әскер түрлерінде қызмет ету ерекшеліктеріне, әскери мамандыққа деген қызығушылықтарын дамытып, білім алушылардың әскери білім алуларына деген ұмтылыстарын ынталандыру керек. Сонымен қатар, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғылары – бұл Қарулы Күштердің тұрмыс-тіршіліктерін реттестіретін заңдар жиынтығы, ал жарғы талаптарын орындау – әрбір әскери қызметкердің міндеті екендігін түсіндіру қажет.
15. Тактикалық дайындық алғашқы әскери және технологиялық дайындық бойынша оқу материалын кешенді оқытуды қамтамасыз етеді:
1) білім алушылар сабақ кезінде мотоатқыштар бөлімшесінің ұйымдастыру құрылысы және штаттық қару-жарағының ұрыстық мүмкіндіктері, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымдары, бөлімдерінің негізгі қару-жарақ түрлері мен әскери техникалар бойынша берік теориялық білім алады, сарбаздың әр түрлі ұрыстағы іс-әрекетіндегі қару және жарықшақты қол гранаталарын қолданудағы практикалық дағдылар шыңдалады;
2) тактикалық дайындықтың практикалық сабақтарында автоматтың макеттері, кіші жүргінші күрегінің, сонымен қатар оқу гранаталардың сөмкесінде бар болуы қарастырылуы тиіс.

16. Основное внимание при проведении занятий по огневой подготовке должно быть обращено на меры безопасности при обращении с оружием и боеприпасами:
1) в ходе занятий обучающиеся изучают устройство стрелкового оружия, порядок его подготовки к стрельбе, основы и правила стрельбы, порядок хранения оружия;
2) для практических занятий по огневой подготовке необходимо предусмотреть наличие массогабаритных макетов АК-74, пневматических винтовок, а также пневматических пуль.
17. Занятия по строевой подготовке проводятся на строевой площадке:
1) при проведении практических занятий особое внимание обращается на показ строевого приема преподавателем в целом и элементов разучиваемых строевых приемов;
2) занятия предусматривают в обязательном порядке тренировку обучающихся.
18. Занятия по военной топографии в 10 классе предусматривают обучение ориентированию на незнакомой местности без карты, определению на ней своего местоположения и выбору маршрута движения к цели по заданному азимуту с помощью компаса и без него, а также с использованием информации, полученной с беспилотного дистанционно-пилотируемого летательного аппарата.
19. Раздел по основам безопасности жизнедеятельности и информационных технологии предусматривает в 10 классе занятия по гражданской защите и основам медицинских знаний, он включает материал о мероприятиях, осуществляемых в мирное и военное время по защите населения Республики Казахстан от последствий стихийных бедствий, крупных аварий, катастроф и актов терроризма.
20. В 10 классе с целью развития практических умений и навыков обучаемых, а также для формирования интереса к изучению военного дела в конце учебного года с юношами проводятся пятидневные учебно-полевые (лагерные) сборы в объеме 30 часов на базах воинских частей (по согласованию с командованиями воинских частей) или в организациях образовании с соответствующей учебно-материальной базой.
21. Учебно-полевые сборы являются обязательным этапом программы прохождения курса начальной военной и технологической подготовки, они организуются местными исполнительными органами и обеспечиваются за счет часов, предусмотренных в организациях образования.
22. Оценивание результатов изучения предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" осуществляется посредством использования устного опроса, письменных работ и контрольных практических упражнений.
23. Раздел, посвященный технологической подготовке, в 11 классе предусматривает изучение правил дорожного движения и безопасного вождения автотранспортных средств.

16. Атыс дайындығы бойынша сабақ өткізу кезінде қару және оқ-дәрілерді қолданудың қауіпсіздік ережелеріне баса назар аударған дұрыс:
1) білім алушылар сабақ кезінде атыс қаруының құрылысы, оларды атуға даярлау тәртібі, ату негіздері мен ережесін, қаруды сақтау ережелерін игереді;
2) атыс дайындығының практикалық сабақтарында АК-74 салмақты-пішінді макеті, пневматикалық винтовка, сонымен қатар пневматикалық оқтардың болуы қарастырылады.
17. Саптық дайындық бойынша сабақтар саптық алаңда өткізіледі:
1) практикалық сабақтарды өткізу барысында саптық тәсілдерді үйрену кезінде оқытушының саптық тәсілді тұтас және бөлшектеп көрсетуіне баса назар аударылады;
2) білім алушылардың жаттығу жасауы міндетті түрде сабақта қарастырылады.
18. 10-сыныпта әскери топография сабақтарын білім алушыларға оқытқанда таныс емес аймақтарда картасыз және картамен бағдарлау, сол ауданда өзінің орналасқан орнын анықтау және азимут бойынша жүру бағытын компастың көмегімен және компассыз табуды, сонымен қатар ұшқышсыз қашықтықта ұшатын аспаптардан алынған ақпараттарды қолдануын үйретуді қарастырады.
19. 10-сыныпта өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технология негіздері бөлімінде – азаматтық қорғау және медициналық білім негіздері сабағында білім алушылар Қазақстан Республикасының халқын бейбіт және соғыс кезіндегі табиғи апаттарда, ірі апаттарда, қасірет пен террористік актіде атқарылатын іс-шаралармен таныстырады.
20. Білім алушылардың практикалық дағдылары мен біліктіліктерін шыңдау және жетілдіру, сонымен қатар әскери істі оқып-үйренуге деген қызығушылықтарын арттыру мақсатында оқу жылының соңында спорттық-қорғаныс сауықтыру лагерлерінде, әскери бөлім базаларында (әскери бөлім басшылығымен келісе отырып) 10-сынып ұлдарымен 30 сағат көлеміндегі бес күндік оқу-далалық (лагерлік) жиыны өткізіледі.
21. Оқу-дала жиыны курсы алғашқы әскери және технологиялық дайындық бағдарламасының міндетті кезеңі болып табылады. Ол жергілікті атқару органдарымен бірлесіп ұйымдастырылады және білім беру ұйымдарының оқу сағаттарымен қамтамасыз етіледі.
22. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінің оқу нәтижелерін бағалау үшін ауызша сұрақ қою, жазба жұмыстың және практикалық жаттығулар бақылауын қолдану арқылы жүзеге асырады.
23. 11-сыныпта технологиялық дайындыққа арналған бөлім жол қозғалысы ережесін және автокөлік құралдарын қауіпсіз жүргізуді зерделеу қарастырылады.

24. Основными формами обучения являются теоретические, лабораторно-практические, практические и контрольные занятия.
25. Продолжительность учебного часа теоретических и лабораторно-практических занятий – 40 минут, практических занятий по вождению автомобиля – 60 минут, включая время на постановку задач, подведение итогов, оформление документации и смену обучаемых.
26. Допускается проведение лабораторно-практических занятий в течение 80 минут без перерыва.
27. Теоретические и лабораторно-практические занятия проводятся преподавателем, практические занятия по вождению автомобиля – мастером по обучению вождению индивидуально с каждым обучаемым.
28. Лабораторно-практические занятия проводятся после изучения соответствующего теоретического материала по одной или нескольким темам в иллюстративном или исследовательском плане.
29. До начала практических занятий обучаемые проходят обязательный инструктаж по выполнению основных обязанностей и соблюдению мер безопасности.
30. Практические занятия по вождению проводятся индивидуально с каждым обучаемым на автотренажерах, автодромах (площадках для учебной езды) и учебных маршрутах, прошедших согласование в территориальном уполномоченном органе по обеспечению безопасности дорожного движения не реже 1 раза в 3 года.
31. Для определения уровня подготовки обучаемого и оценки его знаний проводятся итоговые занятия, по результатам которых даются рекомендации для самостоятельной подготовки к экзаменам.
32. В каждой организации образования разрабатывается календарно-тематический план прохождения начальной военной и технологической подготовки на весь учебный год.
33. В процессе обучения осуществляются межпредметные связи со следующими учебными дисциплинами:
1) "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык": пополнение словарного запаса терминами из области начальной военной и технологической подготовки;
2) "Физика": знания о времени, пространстве и материи, влиянии физических процессов на человека и общество;
3) "Биология": использование знаний о физиологии и гигиене человека, а также о негативном влиянии вредных привычек на организм;
4) "Химия": знание влияния токсических веществ на организм человека; знание правил безопасного применения взрывчатых веществ, используемых в военном деле;
5) "История Казахстана", "Всемирная история": воспитание уважения к истории и культуре народа Казахстана, восприятие истории человечества как единого исторического процесса;
6) "Основы права": знание законодательных основ государства, прав и обязанностей гражданина Казахстана;

24. Оқытудың негізгі нысандары теориялық, зертханалық-практикалық, практикалық және бақылау сабақтары болып табылады.
25. Теориялық және зертханалық-практикалық оқу сабақтарының ұзақтығы – 40 минут, ал міндеттерді белгілеу, қорытынды шығару, құжаттама ресімдеу және білім алушыларды ауыстыру уақытын қоса алғанда, автомобиль жүргізу бойынша практикалық сабақтардың ұзақтығы – 60 минут құрайды.
26. Зертханалық-практикалық сабақтарды үзіліссіз 80 минут ішінде өткізуге рұқсат етіледі.
27. Теориялық және зертханалық-практикалық сабақтарды оқытушы өткізеді, автомобиль жүргізу бойынша практикалық сабақтарды көлік жүргізуге үйрету шебері білім алушылармен жеке жүргізеді.
28. Зертханалық-практикалық сабақтар бір немесе бірнеше тақырып бойынша тиісті теориялық материалды зерделегеннен кейін иллюстрациялық және зерттеушілік жоспарда жүргізіледі.
29. Практикалық сабақ басталғанға дейін білім алушылар негізгі ережелерді орындау мен қауіпсіздік шараларын сақтау бойынша міндетті нұсқаулықтан өтеді.
30. Практикалық жүргізу сабақтары әрбір білім алушылармен жеке автотренажерлерде, автодромдарда (жүргізіп үйренуге арналған алаңдарда) және 3 жылда кемінде 1 рет жолда жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі аумақтық уәкілетті органда келісуден өткен үйрету бағыттарында өткізіледі.
31. Білім алушылардың деңгейін анықтау және оның білімін бағалау үшін қорытынды сабақтар өткізіледі, олардың нәтижелері бойынша емтихандарға өздігінен дайындалу үшін ұсынымдар беріледі.
32. Әрбір оқыту ұйымдарында алғашқы әскери және технологиялық дайындықты оқытудың оқу жылына есептелген күнтізбелік-тақырыптық жоспары құрылады.
33. Оқыту процесінде оқу пәндерімен пәнаралық байланыс іске асырылады:
1) "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі": сөз қорын алғашқы әскери және технологиялық дайындық саласына қатысты терминдермен толықтыру;
2) "Физика": уақыт, кеңістік және материяның физикалық процесінің адам және қоғамға тигізетін әсерін білу;3) "Биология": адам гигиенасы және физиологиясын білу, сонымен қатар зиянды дағдылардың ағзаға тигізетін зияны туралы білімді қолдану;
4) "Химия": уытты заттардың адам ағзасына тигізетін әсерін білу; әскери істе қолданылатын жарылғыш заттарды қолданғандағы қауіпсіздік тәртібін білу;
5) "Дүниежүзі тарихы", "Қазақстан тарихы": отансүйгіштікті тәрбиелеу, Қазақстан халқының тарихы мен мәдениетіне деген құрметті тәрбиелеу, бір тарихи процес ретінде адамзаттың тарихын білу;
6) "Құқық негіздері": мемлекеттің заң шығару негіздерін, Қазақстан азаматының құқығы мен міндеттерін білу;

7) "География": определение территории и границ Республики Казахстан на современном этапе, знание сторон света, умение ориентироваться на местности по различным признакам, по топографической карте;
8) "Физическая культура": использование строевых упражнений; метание гранат, прохождение полос препятствий;
9) "Информатика": использование IT-технологий в моделировании, конструировании и анализе предметных информационных сред, а также в сопровождении образовательного процесса в целях повышения качества знаний обучающихся.
34. Содержание учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка". 10 класс.
35. Раздел "Вводное занятие" включает:
1) Цели, задачи и содержание начальной военной и технологической подготовки обучающихся;
2) Законы Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", "О воинской службе и статусе военнослужащих", О национальной безопасности", "О Гражданской защите", "Об образовании", приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 347 "Об утверждении Правил начальной военной подготовки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №10056), приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №10056). Права и обязанности обучающихся на уроках по начальной военной и технологической подготовке.
36. Раздел "Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства" включает:
1) Конституционные основы обороны государства – Основные положения Конституции Республики Казахстан в обеспечении безопасности государства. Вооруженные Силы Республики Казахстан, их состав и назначение;
2) Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан – Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Боевое знамя части. Требования военной присяги к военнослужащим. Воинская служба как священный долг и обязанность граждан Республики Казахстан;
3) Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности – Виды экстремизма: политический, религиозный, экономический и экологический. Экстремизм, терроризм, их характерные черты. Причины возрастания террористических угроз в современном мире.

7) "География": бағыт тұстарын білу, түрлі белгілер және топографиялық карта бойынша жергілікті жерде бағдарлау біліктілігі, қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының аумағы мен шекараларын анықтау;
8) "Дене шынықтыру": саптық жаттығуларды қолдану, граната лақтыру, кедергілер жолағынан өту;
9) "Информатика": білім беру процесін сүйемелдеуде білім алушылардың білімінің сапасын арттыру мақсатында IT-технология білімін пәндік ақпараттық ортада моделдеу, құрастыру және талдау.
34. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінің базалық мазмұны. 10-сынып.
35. "Кіріспе сабағы" бөлімі:
1) білім алушыларға "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәніне оқыту мақсат-міндеттері мен мазмұнын;
2) "Қазақстан Республикасының қорғаныс және Қарулы Күштер туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "Ұлттық қауіпсіздік туралы", "Азаматтық қорғану", "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, "Бастапқы әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 347 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15725 болып тіркелген), "Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген). Алғашқы әскери және технологиялық дайындық сабағында білім алушылардың құқықтары мен міндеттерін қамтиды.
36. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі" бөлімі:
1) Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері – Мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелері. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, олардың құрамы және атқаратын қызметтерін;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері. Әскери бөлімнің жауынгерлік туы. Әскери анттың әскери қызметкерлерге қоятын талаптары. Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының қасиетті борышы және міндеттерін;
3) Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары – Экстремизм түрлері: саяси, діни, экономикалық және экологиялық. Экстремизм, терроризм, олардың өзіндік сипаттары. Қазіргі әлемдегі террорлық қауіп-қатерлердің ұлғаю себептерін қамтиды.

37. Раздел "Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" включает:
1) Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" – Общие положения общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, их значение в жизни и деятельности воинского коллектива. Общие обязанности военнослужащих. Воинские звания и знаки различия;
2) Военнослужащие и взаимоотношения между ними – Начальники и подчиненные, старшие и младшие, их права и обязанности. Правила воинской вежливости и поведения военнослужащих. Приказ, порядок его отдачи и выполнения. Обращение к начальникам и старшим;
3) Воинская дисциплина, ее сущность и значение – Воинская дисциплина, поощрения и дисциплинарные взыскания. Обязанности военнослужащих по соблюдению воинской дисциплины. Поощрения, применяемые к солдатам. Дисциплинарные взыскания, налагаемые на солдат.
38. Раздел "Тактическая подготовка" включает организация и боевые возможности мотострелкового отделения – Организация отделения. Штатное вооружение и боевая техника. Боевые возможности отделения.
39. Раздел "Огневая подготовка" включает:
1) Автомат и ручной пулемет Калашникова – Меры безопасности при обращении с оружием и патронами. Назначение, боевые свойства, общее устройство и принцип работы автомата и ручного пулемета Калашникова;
2) Неполная разборка и сборка автомата Калашникова – Неполная разборка и сборка автомата. Назначение, устройство частей и механизмов автомата Калашникова и патронов;
3) Подготовка автомата Калашникова к стрельбе – Принадлежности автомата. Порядок чистки и смазки автомата после стрельбы. Хранение автомата. Осмотр и подготовка автомата и патронов к стрельбе. Возможные задержки при стрельбе и способы их устранения;
4) Ручные осколочные гранаты – Назначение, боевые свойства ручных осколочных гранат (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО). Устройство гранат и запалов. Работа частей и механизмов гранаты при броске. Подготовка гранаты к метанию.
40. Раздел "Строевая подготовка" включает:
1) Строи и их элементы. Строевая стойка – Строи и их элементы. Предварительная и исполнительная команды. Обязанности солдата перед построением и в строю. Строевая стойка. Выполнение команд "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Заправиться!", "Отставить!" "Головные уборы (головной убор) – СНЯТЬ!", "Головные уборы (головной убор) – НАДЕТЬ!";

37. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құрылымдарының жалпыәскери жарғылары" бөлімі:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары, олардың әскери ұжым қызметі мен тұрмыс-тіршілігіндегі маңызы. Әскери қызметкерлердің жалпы міндеттері. Әскери атақ және айыру белгілерін;
2) Әскери қызметкерлер және олардың өзара қарым-қатынастары –Бастықтар және бағыныштылар, аға және кіші әскерилер, олардың құқықтары мен міндеттері. Әскери әдептілік ережесі және әскери қызметкерлердің тәртібі. Бұйрық, оны беру жəне орындау тәртібі. Бастықтарға жəне шені жоғарыларға мəлімдеме жасауды;
3) Әскери тәртіп, оның мәні мен мағынасы – Әскери тәртіп, марапаттау және жазалау. Әскери тәртіпті сақтау бойынша әскери қызметшілердің міндеттері. Сарбаздарға көрсетілетін марапат түрлері. Сарбаздарға берілетін тәртіптік жазалауларды қамтиды.
38. "Тактикалық дайындық" бөлімі мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері – Бөлімшені ұйымдастыру. Штаттық қарулану және ұрыстық техника. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктерін қамтиды.
39. "Атыс дайындығы" бөлімі:
1) Калашников автоматы және қол пулеметі – Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеті, жалпы құрылысы және жұмыс істеу механизмін;
2) Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау – Автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтау; Калашников автоматының атқаратын қызметі, бөлшектері мен механизмдерінің, патронының құрылысын;
3) Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау –Автоматтың керек жарақтары. Автоматтың атудан кейінгі тазалау және майлау тәртібі. Автоматты сақтау. Автоматтың оқтарын тексеру және атысқа дайындау. Ату кезіндегі кідірістер және оны жою амалдарын;
4) Жарықшақты қол гранаталары – Жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) атқаратын қызметі және ұрыстық қасиеті. Гранаталар мен тұтандырғыштың құрылысы. Гранатаны лақтырған кездегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы. Гранатаны лақтыруға дайындауды қамтиды.
40. "Саптық дайындық" бөлімі:
1) Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс – Сап және оның элементтері. Алдын-ала және орындауға берілетін пәрмендер. Сапқа тұрғанға дейінгі және саптағы сарбаздың міндеттері Саптық тұрыс. "Сапқа тұр!", "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Реттел!", "Тоқтат!", "Бас киімдеріңді (киімді) ШЕШ!", "Бас киімдеріңді (бас киімді) КИ!" пәрмендерін орындауды;

2) Повороты на месте. Строевой и походный шаг – Повороты на месте. Перестроение из одношереножного строя в двухшереножный и обратно. Движение строевым и походным шагом.
41. Раздел "Военная топография" включает:
1) Ориентирование на местности без карты – Понятие об ориентировании. Определение сторон горизонта по компасу, небесным светилам и местным предметам. Доклад о своем местонахождении;
2) Определение магнитного азимута – Азимут и его определение. Современное индивидуальное оборудование для ориентирования на местности. Общие сведения о спутниковых навигационных системах: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo.
42. Раздел "Основы военной робототехники" включает:
1) Основы военной робототехники – Общие сведения о роботах. Применение роботов в военном деле;
2) Алгоритм управления роботом – Планирование траектории движения робота. Модели и алгоритмы коллективного управления группой роботов;
3) Задачи для роботов – Функциональные возможности роботов. Постановка и решение частных тактических задач: ориентирование на местности, поведение робота в критических ситуациях.
43. Раздел "Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологий" включает:
1) Гражданская защита объекта хозяйствования – Организационная структура гражданской защиты объекта хозяйствования (организации образования) и ее задачи. Невоенизированные формирования гражданской защиты, их назначение и оснащение;
2) Ядерное оружие и его характеристика – Виды ядерных взрывов. Поражающие факторы ядерного взрыва и способы защиты от них. Очаг ядерного поражения, его характеристика. Особенности поражающего действия нейтронных боеприпасов;
3) Химическое оружие – Химическое оружие, признаки его применения. Краткая характеристика отравляющих веществ, их поражающие свойства и способы защиты от них. Очаг химического поражения, первичная и вторичная зоны заражения;
4) Биологическое (бактериологическое) оружие – Биологическое (бактериологическое) оружие, его поражающее действие, признаки применения. Краткая характеристика бактериальных средств, их поражающие действия и средства защиты от них. Очаг бактериологического поражения, его характеристика. Мероприятия, проводимые в очаге бактериологического поражения. Карантин и обсервация;
5) Средства защиты органов дыхания – Общевойсковой противогаз, его назначение и устройство. Особенности устройства гражданских противогазов. Подбор шлема-маски (маски), проверка исправности, сборка и укладка противогаза. Правила ношения противогаза и пользования им, приемы надевания противогаза на пораженного. Пользование неисправным противогазом. Простейшие средства защиты органов дыхания;

2) Бір орында орындалатын бұрылулар. Саптық және жорықтық адым – Бір қатарлы саптан екі қатарлы сапқа және қайтадан бір қатарлы сапқа тұру. Саптық және жорықтық адыммен қозғалысты қамтиды.
41. "Әскери топография" бөлімі:
1) Жергілікті жерде картасыз бағдарлау – Бағдарлау туралы түсінік. Компаспен, аспан денелерінің және жергілікті заттар бойынша көкжиек тұстарын анықтау. Өзінің орналасқан жері туралы мәлімдеме жасауды қамтиды;
2) Магнитті азимутты анықтау – Азимут және оны анықтау. Жергілікті жерде бағдарлаудың заманауи дербес жабдықтары. Спутниктік-навигациялық жүйелер туралы жалпы мәліметтерді қамтиды: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo.
42. "Әскери роботты техникалардың негіздері" бөлімі:
1) Әскери роботты техникалардың негіздері – Роботтар туралы жалпы мәліметтер. Роботтарды әскери істе пайдалануды;
2) Роботтарды басқару алгоритмі – Роботтың қозғалу траекториясын жоспарлау. Роботтар тобын ұжымдық басқару үлгісі және алгоритмдерін;
3) Роботтарға арналған тапсырмалар – Роботтардың атқара алатын қызметтері. Жекелеген тактикалық міндеттерді шешу: жергілікті жерлерде бағдарлау, роботтардың қиын жағдайларда қызмет ету тәртібін қамтиды.
43. "Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері" бөлімі:
1) Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысы – Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысын (оқу орындарын) ұйымдастырудың құрылымы және оның міндеттері. Азаматтық қорғанысының əскери емес құрылымдар қызметі жəне жабдықталуын;
2) Ядролық қару және оның сипаттамасы – Ядролық жарылыстардың түрлері. Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторлары және олардан қорғану тәсілдері. Ядролық зақымдау ошағы және оның сипаттамасы. Нейтронды оқ-дәрілердің зақымдаушы әсерінің ерекшеліктерін;
3) Химиялық қару – Химиялық қару және оны қолдану белгілері. Улаушы заттар, олардың улағыш қасиеті және олардан қорғану тәсілдері туралы қысқаша түсінік. Химиялық зақымдау ошағы, зақымдаудың алғашқы және екінші аумағын;
4) Биологиялық (бактериологиялық) қару – Биологиялық (бактериологиялық) қару, оның зақымдаушы әсері, қолдану белгілерін анықтау. Бактериологиялық құралдар, олардың улағыш әсері және олардан қорғану құралдары туралы қысқаша сипаттама. Бактериологиялық зақымдау ошағы, оның сипаттамасы. Бактериологиялық зақымдау ошағында жүргізілетін іс-шаралар. Карантин және обсервацияны;
5) Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары – Жалпыәскери газтұмылдырық, оның атқаратын қызметі және құрылысы. Азаматтық газтұмылдырықтар құрылысының ерекшеліктері. Сауыт-қорғанысты (маска) таңдау, жарамдылығын тексеру, газтұмылдырықты жинау және қалтаға салу. Газтұмылдырықты алып жүру және пайдалану тәртібі, зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу тәсілдері. Жарамсыз газтұмылдырықты пайдалану. Тыныс алу мүшелерін қорғаудың қарапайым құралдарын;

6) Индивидуальные средства защиты кожи – Подручные средства защиты кожи, повышение их защитных свойств путем дополнительной герметизации и пропитки. Общее знакомство с назначением специальной защитной одежды (легкий защитный костюм Л-1, защитная фильтрующая одежда, общевойсковой защитный комплект) и правила пользования ею;
7) Средства коллективной защиты – Убежища и противорадиационные укрытия, их защитные свойства, общее устройство и внутреннее оборудование помещений. Укрытия простейшего типа;
8) Эвакуация и рассредоточение населения – Сигналы оповещения гражданской защиты и порядок действия по ним. Способы и порядок проведения эвакуации и рассредоточения. Обязанности эвакуируемых, их экипировка, необходимые личные вещи, документы и продукты питания. Правила поведения на сборном эвакопункте, в пути следования и по прибытии на место размещения;
9) Безопасность населения в условиях террористической угрозы –Действия граждан при угрозе акта терроризма и его совершении. Правила поведения при различных уровнях террористических опасностей. Информационные технологии как эффективное средство противодействия террористическим воздействиям;
10) Действия населения в районах стихийных бедствий – Стихийные бедствия, аварии и катастрофы, их характеристика и возможные последствия. Правила поведения населения при стихийных бедствиях, авариях и катастрофах. Участие населения в ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф, а также в проведении спасательных работ;
11) Первая помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах – Понятие о ранах и их осложнениях. Виды кровотечений и их характеристика. Причины ожогов и их степень тяжести. Причины возникновения шока. Первая помощь при ранениях и кровотечении. Понятие об асептике и антисептике;
12) Первая помощь при различных несчастных случаях – Понятие о переломах костей и их признаки. Ушибы, вывихи, растяжение связок, их признаки. Основные положения наложения шины. Способы оказания первой помощи при различных несчастных случаях. Понятие об обморожениях, солнечном и тепловом ударах, их профилактика и оказание первой помощи. Первая помощь при электротравме и меры безопасности при ее оказании.
44. Примерное тематическое планирование учебного материала на учебно-полевых (лагерных) сборах (для юношей). 10 класс.
45. Раздел "Тактическая подготовка" включает:
1) Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения) – Ознакомление с вооружением и боевой техникой воинской части (подразделения), их назначение, тактико-техническая характеристика. Показ вооружения и боевой техники в действии;

6) Теріні қорғаудың жеке құралдары – Теріні қорғауға арналған қарапайым құралдар, қосымша герметизациялау және сіңдіру арқылы олардың қорғаныс қасиеттерін арттыру. Арнайы қорғаныс киімінің (Л-1 жеңіл қорғаныс кеудеше, сүзгілі қорғаныс киімі, жалпыәскери қорғаныс жабдығы) атқаратын қызметімен және оларды пайдалану ережелерімен танысуды;
7) Ұжымдық қорғану құралдары – Радиацияға қарсы тасалар мен панаханалар, олардың қорғау қасиеттері, жалпы құрылысы және іштей жабдықталуы. Қарапайым тасаны;
8) Эвакуациялау жəне халықты белгілеп шоғырландыру – Азаматтық қорғаныс дабылы және ол бойынша әрекет ету тәртібі. Эвакуациялау және орналастыру тәсілдері мен тәртібі. Эвакуацияланаушылардың міндеттері, олардың керек-жарақтары, қажетті жеке мүліктері, құжаттары мен азық-түліктері. Эвакуация бекетіндегі тəртіп, жүру бағыты жəне орналасатын орынға келу ережелер тәртібін;
9) Террорлық қауіп-қатер кезіндегі адамдардың қауіпсіздігі – Террорлық актілер бойынша қауіп-қатер төнген және террор болған кездегі азаматтардың атқаратын әрекеттері. Түрлі деңгейдегі қауіп-қатер төнген кезде әрекет ету тәртібі. Лаңкестік қауіпінің алдын алуда ақпараттық технологияның тиімділігін;
10) Табиғи апат аймақтарындағы адамдардың әрекеттері – Табиғи апаттар, зілзалалар, олардың сипаттамалары және келтіруі мүмкін салдары. Табиғи апаттар және зілзалалар кезіндегі адамдардың әрекет ету тәртібі. Адамдардың табиғи апат салдарын жоюға, сондай-ақ құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысуларын;
11) Жарақат алу, қан ағу және күйік шалу кезінде көрсетілетін алғашқы көмек – Жарақат және олардың асқыну себептері туралы түсінік. Қансырау түрлері және олардың сипаттары. Күйік шалу себептері және олардың ауырлық деңгейлері. Естен танудың себебі. Жарақат алу және қансыраған кезде көрсетілетін алғашқы көмек. Асептика және антисептика туралы түсінікті;
12) Түрлі қайғылы оқиға орын алған жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек – Сүйектің сынуы және оларды анықтау туралы түсінік. Соғып алу, шығып кету, буынның созылуы және оларды анықтау белгілері. Шина салудың негізгі ережелері. Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы көмек көрсету тәсілдері; Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы көмек. Электр тогы соққан кезде көрсетілетін алғашқы көмек және көмек көрсеткен кезде сақтауы керек қауіпсіздік шараларын қамтиды.
44. Далалық-оқу жиынындағы (лагерьлік) оқу материалдарын тақырыптар бойынша жоспарлау үлгісі (ұлдарға арналған). 10-сынып.
45. "Тактикалық дайындық" бөлімі:
1) Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы –Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қарулануымен және әскери техникасымен, олардың атқаратын қызметтерімен, техникалық-тактикалық сипаттамаларымен танысу. Қарулану түрлері мен әскери техникаларды іс жүзінде көрсетуді;

2) Боевой и походный порядок отделения – Боевой и походный порядок отделения. Обязанности солдата в бою. Управление отделением;
3) Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты – Выполнение нормативов: надевание противогаза, надевание респиратора, надевание противогаза на "пораженного", надевание общевойскового защитного комплекта. Аптечка индивидуальная и индивидуальный противохимический пакет, их назначение и порядок пользования ими;
4) Действия солдата в бою – Способы передвижения солдата в бою при действиях в пешем порядке. Действия при вспышке ядерного взрыва;
5) Солдат в обороне – Занятие огневой позиции (места для стрельбы). Самоокапывание и маскировка. Действия при применении противником ядерного оружия, начале огневой подготовки, при сигналах оповещения о воздушном противнике, о радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении. Отражение атак танков и пехоты противника с различных направлений. Ведение огня по воздушным целям;
6) Солдат в наступлении – Действия при подготовке к атаке. Выдвижение солдата в колонне при наступлении с ходу и занятие им места в боевом порядке отделения. Преодоление заграждений по проходам и атака. Приемы уничтожения противника в траншее огнем, гранатами, в рукопашном бою. Овладение объектом атаки. Действия на местности, зараженной радиоактивными (отравляющими) веществами в ходе наступления;
7) Солдат- наблюдатель – Выбор места для наблюдения, его оборудование и маскировка. Обнаружение целей и доклад о результатах наблюдения. Составление схемы местности и нанесение целей на схему;
8) Солдат в дозоре – Действия солдата, назначенного дозорным. Движение дозорных, осмотр местности и местных предметов. Доклад о результатах наблюдения.
46. Раздел "Огневая подготовка" включает:
1) Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова –Неполная разборка и сборка автомата и изучение положения частей и механизмов автомата до заряжания, работа механизмов автомата при заряжании и стрельбе;
2) Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка) – Снаряжение магазина патронами и укладывание его в сумку. Изготовка к стрельбе (принятие положения для стрельбы и заряжание автомата). Производство стрельбы (установка прицела и переводчика, прикладка, прицеливание, спуск курка и удержание автомата при стрельбе). Прекращение стрельбы, разряжание и осмотр автомата после стрельбы;
3) Метание ручных гранат – Метание ручных осколочных и противотанковых гранат;

2) Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі – Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі. Ұрыстағы сарбаздың міндеттері. Бөлімшені басқаруды;
3) Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу – Нормативтерді орындау: газтұмылдырықты кию, респираторды кию, "зақымдалушыға" газтұмылдырықты кигізу, жалпыәскери қорғаныс жабдығын кию. Дербес қобдиша және химиялық улануға қарсы пакет, олардың атқаратын қызметтері және пайдалану тәртібін;
4) Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері – Сарбаздың ұрыс кезінде жаяу әрекет ете отырып қозғалу тәсілдері. Ядролық жарылыс кезіндегі әрекетті;
5) Қорғаныстағы сарбаз – Ату позициясына (атыс жүргізуге арналған орынға) орналасу. Оқпана қазу және оны бүркемелеу. Қарсылас ядролық қару қолданғанда, атысқа дайындық басталғанда, әуе қарсыласы туралы дабыл қағылғанда, радиоактивті, химиялық және бактериологиялық зақымдау туралы дабыл қағылғанда орындалатын әрекеттер. Қарсыластың танкілері мен жаяу әскерлері түрлі бағыттан шабуылдаған кезде тойтарыс беру. Әуе нысандары бойынша оқ атуды;
6) Шабуылдағы сарбаз – Шабуылға дайындалған кезде орындалатын әрекеттер. Жүріп келе жатып шабуылдау кезіндегі сарбаздың колоннада қозғалуы және бөлімшенің ұрыстық сапындағы өз орнын алуы. Өткелдердегі кедергілерден өту және шабуылдау. Траншеядағы жауды ату, граната лақтыру, қоян-қолтық ұрыс арқылы жою тәсілдері. Шабуыл кезінде радиоактивті (улаушы) заттармен зақымдалған жергілікті жерде әрекет етуді;
7) Бақылаушы сарбаз – Бақылау жүргізуге арналған орынды таңдау, оны жабдықтау және бүркемелеу. Нысандарды анықтау және бақылау нәтижелері туралы мәлімдеме жасау. Жергілікті жердің үлгісін құру және нысандарды үлгіде белгілеуді;
8) Шолушы сарбаз – Шолушы болып тағайындалған сарбаздың әрекеттері. Шолушылардың қозғалу, жергілікті жерді және заттарды шолу тәсілдері. Бақылау нәтижелері туралы мәлімдеуді қамтиды.
46. "Атыс дайындығы" бөлімі:
1) Калашников автоматын жартылай бөлшектеу жəне жинақтау жаттығулары – Автоматты жартылай бөлшектеу жəне жинақтау, автоматтың бөлшектері мен механизмдерінің оқтауға дейінгі орналасу қалпын және ату кезіндегі бөлшек механизмдерінің жұмыс істеуімен танысуды;
2) Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка) – Оқжатарды патрондармен оқтау және оқжатарды сөмкеге салу. Атуға ыңғайлану (атуға қажет қалыпты қабылдау және автоматты оқтау). Ату (қарауыл мен өткізгішті орнату, иыққа тіреу, көздеу, шүріппені басу және ату кезінде автоматты мықтап ұстау). Атуды тоқтату, оқжатарды алу және атып болған соң автоматты тексеруді;
3) Қол гранаталарын лақтыру – Жарықшақты қол гранаталарын және танкіге қарсы гранаталарды лақтыруды;

4) Стрельба из автомата (пневматической винтовки) – Практическая стрельба из автомата (пневматической винтовки).
47. Раздел "Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" включает:
1) Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения) – История воинской части (подразделения). Размещение военнослужащих. Комната информационно-воспитательной работы. Комната для хранения оружия. Учебные городки, спортивная база, солдатская столовая;
2) Обязанности дневального по роте – Назначение, состав и вооружение суточного наряда роты. Обязанности дневального по роте. Оборудование и оснащение поста, на котором очередной дневальный выполняет свои обязанности. Действия очередного дневального при прибытии прямых начальников, в случае поступления сигнала "Сбор", тревоги и пожара. Обязанности дневального свободной смены. Порядок доклада дневального по телефону. Действия дневального при прибытии в роту военнослужащих не своей роты, при выносе имущества из расположения роты;
3) Обязанности часового – Назначение и задачи караульной службы, обязанности часового. Пост, его оборудование и оснащение. Действия часового при нападении на пост. Порядок применения оружия;
4) Обязанности и действия часового на посту – Порядок заряжания оружия. Положение оружия у часового на посту. Действия часового при приеме и сдаче поста, при возникновении на посту пожара и при нарушении порядка вблизи своего поста или на соседнем посту.
48. Раздел "Строевая подготовка" включает:
1) Воинские приветствия – Выполнение приемов воинского приветствия на месте и в движении;
2) Выход из строя и возвращение в строй – Подход к начальнику и отход от него;
3) Строевые приемы и движение с оружием – Выполнение приемов "Автомат на грудь!", "На ремень!", "Положить оружие!", "К оружию!", "В ружье!";
4) Строи отделения – Построение отделения в развернутый и походный строи. Перестроение отделения из развернутого строя в походный и обратно. Размыкание и смыкание отделения.
49. Раздел "Военная топография" включает движение по азимутам – Тренировка в определении сторон горизонта и магнитных азимутов. Движение по азимутам.
50. Содержание учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка". 11 класс.
51. Раздел "Правовые основы воинской службы" включает:

4) Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату – Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) іс жүзінде атуды қамтиды.
47. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары" бөлімі:
1) Әскери бөлімнің (бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі – Әскери бөлімнің (бөлімшенің) тарихы. Әскери қызметшілердің орналасуы. Ақпараттық-тәрбие жұмысына арналған бөлме. Қару сақтауға арналған бөлме. Сарбаз асханасы, спорт базасы, оқу қалашықтарын;
2) Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері – Ротаның тəуліктік нарядының атқаратын қызметтері, құрамы жəне қарулануы, рота бойынша күндізгі кезекшінің атқаратын міндеттері. Өзінің кезекті міндетін атқаратын күндізгі кезекшінің бекетін жабдықтау жəне жарақтандыру, тікелей бастықтары келген кездегі, "Жиын" белгісі берілгенде, дабыл жəне өрт болған жағдайдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері. Бос ауысымдағы күндізгі кезекшінің əрекеттері, күндізгі кезекшінің телефон бойынша мəлімдеме беру тəртібі. Ротаға басқа ротаның əскери қызметшілер келген кездегі, рота аумағынан мүліктерді шығару кезіндегі күндізгі кезекшінің əрекеттерін;
3) Сақшының міндеттері – Қарауылдық қызметке тағайындалу және қарауылдың атқаратын міндеттері. Бекет және оны жабдықтау, жарақтандыру. Бекетке шабуыл жасалған кездегі сақшының әрекеттерін. Қаруды қолдану тәртібін;
4) Бекеттегі сақшының міндеттері және орындайтын әрекеттері – Қаруды оқтау тәртібі. Бекетте тұрған сақшы қаруының орналасу қалпы. Бекетті тапсырған және қабылдаған, бекетте өрт болған және өзінің немесе көрші бекет маңында тәртіп бұзушылық орын алған жағдайдағы сақшының әрекеттерін қамтиды.
48. "Саптық дайындық" бөлімі:
1) Әскери сәлемдесу – Бір орында және қозғалыс кезінде орындалатын әскери сәлемдесулерді;
2) Саптан шығу және сапқа қайта тұру – Саптан шығу және сапқа қайта тұру. Бастыққа келу және одан кетуді;
3) Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар – "Автоматты кеудеге!", "Белдікке!", "Қаруды қой!", "Қаруға!", "Қаруды!" тәсілдерін орындауды;
4) Бөлімшенің сабы – Бөлімшені өрістетілген сапқа және жорықтық сапқа тұрғызу. Бөлімшені өрістетілген саптан жорықтыққа сапқа тұрғызу және қайтадан өрістетілген сапқа тұрғызу. Бөлімшенің жинақталуы және жазылуын қамтиды.
49. "Әскери топография" бөлімі азимут бойынша қозғалыс – Көкжиек тұстарын және магнитті азимутты анықтауға жаттығу. Азимут бойынша қозғалысты қамтиды.
50. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәнінің мазмұны. 11-сынып.
51. "Әскери қызметтің құқықтық негіздері" бөлімі:

1) Воинская служба – особый вид государственной службы граждан Республики Казахстан – Необходимость прохождения воинской службы. Законы Республики Казахстан о воинской обязанности граждан;
2) Содержание воинской обязанности граждан Республики Казахстан – Воинский учет, подготовка к воинской службе, поступление на воинскую службу. Воинская служба по призыву и контракту, пребывание в запасе;
3) Статус военнослужащего. Основные права и обязанности военнослужащих – Содержание и порядок прохождения военной службы. Сроки военной службы. Статус военнослужащего. Основные права и обязанности военнослужащих.
52. Раздел "Огневая подготовка" включает:
1) Основы стрельбы – Явление выстрела. Начальная скорость полета пули. Отдача оружия. Образование траектории. Пробивное и убойное действие пули. Практическое значение прямого выстрела;
2) Правила стрельбы – Способы определения дальности и применение формулы тысячной. Элементы наводки. Выбор прицела и точки прицеливания при стрельбе по неподвижным целям.
53. Раздел "Строевая подготовка" включает:
1) Строевые приемы и движение – Выполнение строевых приемов на месте. Строевые приемы в движении;
2) Строи отделения – Развернутый строй отделения. Походный строй отделения. Выполнение строевых приемов на месте и в движении.
54. Раздел "Технологическая подготовка" включает:
1) Основы и правила вождения колесных машин – Законы и иные правовые акты Республики Казахстан в области дорожного движения. Категории транспортных средств. Рабочее место водителя;
2) Обязанности участников дорожного движения – Основные понятия и термины, содержащиеся в Правилах дорожного движения Республики Казахстан. Обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Документы, которые водитель обязан иметь при себе;
3) Сигналы светофора и регулировщика – Сигналы светофора и регулировщика. Применение специальных сигналов. Применение аварийной сигнализации и знака аварийной остановки. Маневрирование. Расположение транспортных средств на проезжей части дороги;
4) Дорожные знаки – Предупреждающие знаки. Знаки приоритета. Запрещающие знаки. Предписывающие знаки. Информационно-указательные знаки. Знаки сервиса. Знаки дополнительной информации (таблички);
5) Дорожные разметки и их характеристики – Классификация разметки. Действия водителей в соответствии с требованиями горизонтальной и вертикальной разметки. Основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации;
6) Скорость движения – Скорость движения. Обгон, встречный разъезд. Остановка и стоянка. Проезд перекрестков. Пешеходные переходы и остановки маршрутных транспортных средств;

1) Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік қызметінің ерекше түрі – Әскери қызметті өткеру қажеттілігі. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттері туралы заңдары;
2) Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеттерін сақтау – Әскери есепке алу, әскери қызметке даярлау, әскери қызметке кірісу. Әскери қызмет (баламалы, келісімшарт бойынша), запаста болу;
3) Әскери қызметшінің мәртебесі. Әскери қызметшілердің негізгі құқықтары мен міндеттері – Әскери қызметті өткеру тәртібі мен мазмұны. Әскери қызмет мерзімі. Әскери қызметшінің мәртебесі. Әскери қызметшілердің негізгі құқықтары мен міндеттері.
52. "Атыс дайындығы" бөлімі:
1) Ату негіздері – Атыс құбылысы. Оқтың бастапқы ұшу жылдамдығы. Қарудың тебілісі. Траекторияның пайда болуы. Оқтың тесіп өту және қиратқыш әрекеті. Тура атудың практикалық маңызы;
2) Ату ережесі – Арақашықтықты мыңдық формула арқылы анықтау тәсілдері. Көздеу (дәлдеу) элементтері. Қозғалмайтын нысандар бойынша көздеу нүктесін және көздеуішті тағайындау.
53. "Саптық дайындық" бөлімі:
1) Саптық тәсілдер және қозғалыс – Саптық тәсілдерді орнында тұрып орындау. Қозғалыста орындалатын саптық тәсілдер;
2) Бөлімшені сапқа тұрғызу – Бөлімшенің кеңейтілген сапқа тұруы. Бөлімшені жорықтық сапқа тұрғызу. Саптық тәсілдерді орнында және қозғалыста орындау.
54. "Технологиялық дайындық" бөлімі:
1) Дөңгелекті машиналарды жүргізу негіздері мен ережелері – Қазақстан Республикасының жол жүру саласындағы заңдары мен өзге де құқықтық актілері. Көлік құралдарының санаттары. Жүргізушінің жұмыс орны;
2) Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері – Қазақстан Республикасы Жол қозғалысы ережелерінде қамтылған негізгі ұғымдар мен терминдер. Жүргізушілердің, жаяу жүргіншілер мен жолаушылардың міндеттері. Жүргізушінің өзімен бірге болуы тиіс құжаттары;
3) Бағдаршамдар мен реттеушінің сигналдары – Бағдаршам мен реттеушінің сигналдары. Арнайы сигналдарды қолдану. Авариялық сигнал беру және авариялық тоқтату белгісін қолдану. Маневрлеу. Көлік құралдарын жолдың жүру бөлігіне қою;
4) Жол белгілері – Ескерту белгілері. Басымдық белгілері. Тыйым салу белгілері. Алдын ала жазылатын белгілер. Ақпараттық-көрсеткіш белгілері. Сервис белгілері. Қосымша ақпарат белгілері (тақтайшалар);
5) Жол таңбалары және олардың сипаттамалары – Таңбалардың жіктелуі. Көлденең және тік таңбалардың талаптарына сәйкес жүргізушілердің іс-әрекеті. Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелері;
6) Қозғалыс жылдамдығы – Қозғалыс жылдамдығы. Басып озу, алда кездескен жол айрығы. Аялдама және тұрақ. Қиылыстардан өту. Жаяу жүргіншілер өтпелері және маршруттық көлік құралдарының аялдамалары;

7) Движение в различных условиях – Движение через железнодорожные пути. Движение по автомагистралям. Движение в жилых зонах. Приоритет маршрутных транспортных средств. Пользование внешними световыми приборами и звуковыми сигналами;
8) Перевозка пассажиров и грузов – Буксировка механических транспортных средств. Учебная езда. Перевозка пассажиров. Перевозка грузов. Дополнительные требования к движению велосипедов, мопедов, гужевых повозок, а также к прогону животных. Обеспечение движения людей с нарушениями опорно-двигательного аппарата.
55. Раздел "Основы безопасности жизнедеятельности" включает:
1) Основы безопасности и классификация опасностей – Основные понятия и классификация опасностей. Техника безопасности, охрана труда и охрана окружающей среды;
2) Окружающая среда и безопасность человека – Воздействие на здоровье человека посредством физических, химических и биологических факторов;

7) Әртүрлі жағдайдағы қозғалыстар – Теміржол жолдары арқылы қозғалыс. Автомагистральдар бойынша қозғалыс. Тұрғын аймақтардағы қозғалыс. Маршруттық көлік құралдарының басымдығы. Сыртқы жарық құралдарын және дыбыс сигналдарын пайдалану;
8) Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау – Механикалық көлік құралдарын тіркеп сүйреу. Оқу жүргізулері. Жолаушыларды тасымалдау. Жүктерді тасымалдау. Велосипедтер, мопедтер, көлік-арбалардың (шаналардың) қозғалысына, сондай-ақ жануарларды жолдан айдап өтуге қойылатын қосымша талаптар. Тірек-қимыл аппараты бұзылған адамдардың қозғалысын қамтамасыз етуді қамтиды.
55. "Өмір қауіпсіздігінің негіздері" бөлімі:
1) Қауіпсіздік негіздері және қауіптерді жіктеу – Қауіптердің негізгі ұғымдары мен жіктелуі. Техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау қауіпсіздігі;
2) Қоршаған орта мен адамның қауіпсіздігі – Физикалық, химиялық және биологиялық факторлар арқылы адам денсаулығына әсер ету;

3) Обеспечение личной безопасности в различных бытовых ситуациях – Безопасное обращение с электричеством и бытовым газом. Меры безопасности при пользовании средствами бытовой химии. Меры безопасности при пользовании компьютером;
4) Опасности техногенного характера – Промышленные аварии, их краткая характеристика и возможные последствия. Аварии на пожаро-взрывоопасных объектах. Гидродинамические аварии;

3) Әртүрлі тұрмыстық жағдайларда жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – Электрлік және тұрмыстық газбен қауіпсіз жұмыс жүргізу. Тұрмыстық химия құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Компьютерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
4) Техногендік сипаттағы қауіптілік – Өнеркәсіптік апаттар (авариялар), олардың қысқаша сипаттамасы және ықтимал салдары. Жарылыстық-өрт қаупі бар нысандардағы апаттар (авариялар). Гидродинамикалық апаттар;

5) Экологическая безопасность – Загрязнение воздушной и водной среды. Использование минеральных удобрений и пестицидов. Загрязнение почвы;
6) Автономное существование в природных условиях – Добровольная и вынужденная автономия. Способы выживания. Носимый аварийный запас;
7) Основы безопасного поведения в криминогенных ситуациях – Безопасность на улице. Безопасность в общественных местах. Безопасность в местах массового скопления людей;

5) Экологиялық қауіпсіздік – Ауа және су құрамының ластануы. Минералды тыңайтқыштар мен пестицидтерді пайдалану. Топырақтың ластануы;
6) Табиғи жағдайда автономды өмір сүру-ерікті және мәжбүрлі автономия. Өмір сүру тәсілдері. Қажетті авариялық қор;
7) Криминогендік жағдайларда өзін-өзі қауіпсіз ұстау негіздері – Көшедегі қауіпсіздік. Қоғамдық орындардағы қауіпсіздік. Адамдар көп жиналатын жерлердегі қауіпсіздік;

8) Обеспечение личной безопасности при угрозе террористического акта – Правила поведения при возникновения опасности взрыва. Если вы оказались в заложниках;
9) Основы кибербезопасности в информационном пространстве – Основные понятия кибербезопасности. Правила безопасного общения в социальных сетях. Правила безопасного использования сетей Wi-fi с открытым доступом;
10) Первая помощь при массовых поражениях – Особенности оказания первой помощи. Виды помощи. Порядок эвакуации пострадавших из очагов поражения;

8) Террористік акт қаупі кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету – Жарылыс қаупі пайда болған жағдайдағы тәртіп ережелері. Кепілдікке алынған жағдайда;
9) Ақпараттық кеңістіктегі киберқауіпсіздік негіздері – Киберқауіпсіздіктің негізгі ұғымдары. Әлеуметтік желілерде қауіпсіз қарым-қатынас жасау ережелері. Ашық қол жетімді Wi-fi желілерін қауіпсіз пайдалану ережелері;
10) Жаппай зақымдану кезіндегі алғашқы көмек көрсету – Алғашқы көмек көрсету ерекшеліктері. Көмектің түрлері. Зардап шеккендерді зақымдану ошақтарынан эвакуациялау тәртібі;

11) Основные инфекционные болезни. Отравления, интоксикация и профилактика – Классификация и профилактика инфекционных заболеваний. Основные виды отравлений. Общий алгоритм действия при отравлении. Основные виды интоксикации. Помощь при интоксикации;
12) Первая помощь пострадавшим при дорожно-транспортном происшествии – Перечень и назначение лекарственных препаратов, содержащихся в автомобильной аптечке. Правила оказания первой помощи при различных видах травм. Первая помощь при внезапном прекращении сердечной деятельности и дыхания.

11) Негізгі жұқпалы аурулар. Уланулар, интоксикация және олардың алдын алу – Жұқпалы аурулардың жіктелуі және оның алдын алу. Уланудың негізгі түрлері. Уланудың жалпы алгоритмі. Уланудың негізгі түрлері. Интоксикация кезіндегі көмек;
12) Жол-көлік оқиғасы кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету – Автомобильдегі дәрі қобдишасында болатын дәрілік препараттардың тізбесі мен мақсаты. Әртүрлі жарақаттар кезінде алғашқы көмек көрсету ережелері. Жүрек қызметі мен тыныс алудың кенеттен тоқтаған кездегі алғашқы көмек көрсету.

Параграф 3. Требования к уровню подготовки обучающихся
59. По завершении общего среднего образования обучающийся:
1) знает основы военного дела, предназначение, организационную структуру, штатное вооружение и технику, возможности подразделения низшего тактического звена, применения средств ориентирования, робототехники и IT-технологий; организации гражданской защиты Республики Казахстан; систему оповещения и порядок действий при применении современных средств поражения, террористической угрозе и стихийных бедствиях; характеристики стихийных бедствий, организацию спасательных и неотложных аварийно-восстановительных работ в очагах поражения; назначение, устройство и порядок применения штатного оружия, использования индивидуальных и коллективных средств защиты, приборов радиоактивного и химического контроля, а также порядок организации и проведения эвакуации и рассредоточения населения; задачи и виды оказания первой помощи; правила дорожного движения;
2) понимает основы военного дела, робототехники и IT-технологий, особенности воздействия ядерного, химического, биологического (бактериологического) оружия и других современных средств поражения на людей, объекты хозяйствования, окружающую среду и экологические последствия его применения; последствия и возможный экономический, экологический ущерб при возникновении чрезвычайных происшествий природного или техногенного характера, организацию системы дорожного движения;
3) действует в роли солдата на поле боя в различных условиях обстановки, разведчика в составе поста радиационного и химического наблюдения; применяет штатное оружие, средства индивидуальной и коллективной защиты; оказывает первую помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах, открытых и закрытых переломах различных частей тела, обморожении, солнечном (тепловом) ударе, электротравме, утоплении; накладывает бинтовые повязки при различных видах поражения на различные части тела; пользуется интернет-связью, использует аудио-визуальные технологии, владеет навыками вождения автомобильной техники, робототехники, использует цифровое фото и видеооборудование;
4) анализирует возможные нештатные ситуации при применении современных средств поражения; возможные ситуации при возникновении чрезвычайных происшествий природного или техногенного характера, возможные нештатные ситуации на дорогах;
5) синтезирует алгоритмы действий при возникновении возможных нештатных ситуаций при применении современных средств поражения; алгоритмы действий при возникновении возможных чрезвычайных происшествий природного или техногенного характера; алгоритмы действий при возникновении возможных экстремальных ситуаций на дорогах;

3-параграф. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
59. Жалпы орта білім беру аяқталғанда білім алушы:
1) әскери іс, белгілеуді, ұйымдастыру құрылымын, штаттық қаруландыруды және техниканы, төменгі тактикалық буын бөлімшесінің мүмкіндіктерін, бағдарлау құралдарын қолдануды, робототехника және IT-технология негіздерін, Қазақстан Республикасының азаматтық қорғанысын ұйымдастыруды; қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолданғанда, террористік қауіп-қатерді және табиғи апатты хабарлау жүйесін және әрекет ету тәртібін; табиғи апаттардың сипаттарын, зақымдау ошақтарында құтқару және апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстарын шұғыл ұйымдастыруды; штаттық қаруды, қорғанудың дербес және ұжымдық құралдарының, радиобелсенді және химиялық бақылау құрылғыларының атқаратын қызметін, құрылысы мен қолдану тәртібін, сондай-ақ, тұрғындарды эвакуациялауды, жергілікті жерде орналастыруды ұйымдастыру және өткізу тәртібін; алғашқы көмектің міндеттері мен түрлерін, жолда жүру ережесін біледі;
2) әскери іс, робототехника және IT-технология негіздерін, ядролық, химиялық, биологиялық (бактериологиялық) қарулардың және басқа да адамдарды зақымдаудың қазіргі заманғы құралдарының әсер ету ерекшеліктерін, оларды қолданған кезде шаруашылық нысандарына, қоршаған ортаға және экологияға тигізетін әсерін; табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың салдары мен келтіруі мүмкін экономикалық және экологиялық шығынын, жол жүрісі жүйесін ұйымдастыруды түсінеді;
3) орын алған әртүрлі жағдаятта ұрыс алаңында сарбаздың рөлінде, радиациялық және химиялық бақылау жүргізу бекетінің құрамында барлаушы ретінде әрекет етуді; штаттық қаруды, жеке және ұжымдық қорғану құралдарын, жараланғанда, қан кеткенде, күйік шалғанда және үсік шалғанда, күн өткенде, электрлі жарақат алғанда, суға батқанда алғашқы көмек көрсетуді; дененің түрлі бөліктері жараланғанда байлап, таңуды; дененің түрлі бөліктерінде сынықтың ашық және жабық түрі бойынша алғашқы көмек көрсетуді; интернет байланысты, аудио-визуалды технологияларды пайдаланады, автомобиль көлігін жүргізу, робототехника дағдыларын меңгереді, сандық фото және бейне жабдықтарды қолданады;
4) зақымдаудың қазіргі заманғы құралдарын қолданғанда туындауы мүмкін тосын жағдайды; табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайдың салдарын, жолдардағы мүмкін болатын штаттан тыс жағдайларды талдайды;
5) зақымдаудың қазіргі заманғы қаруын қолданғанда туындауы мүмкін тосын жағдайда әрекет ету алгоритмін; табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдай туындағанда әрекет ету алгоритмін, жолда болуы мүмкін төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл алгоритмдерін жинақтайды, синтездейді;

6) оценивает последствия принимаемых решений.
Приложение 128
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Абайтану" для 10-11 классов уровня общего среднего образования гуманитарного направления с углубленным изучением учебных предметов "Казахский язык" и "Казахская литература" (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).
2. Цели типовой учебной программы предмета "Абайтану":
1) системное образование на основе идейного, содержательно-структурного характера, языковых, стилевых, жанровых особенностей творчества Абая;
2) развитие познавательных (языковых, мировоззренческих, личностных) способностей обучающихся;
3) развитие компетенций, умений оценивать личностные качества: нравственные, этнокультурные, исторические, национальные ценности посредством учения Абая, развитие творческих способностей;
4) формирование у обучающихся навыков самообразования, критического мышления;
5) совершенствование литературно-эстетического вкуса, нравственных и деловых ценностей, коммуникативных компетенций;
6) развитие словарного запаса обучающихся.
3. Задачи типовой учебной программы предмета "Абайтану":
1) взвешивание "сильных мыслей", выразившихся в стихах и словах назиданиях Абая, демонстрация наставничества путем раскрытия смысла его философских слов;
2) ознакомление переводческим мастерством и традициями назироведчества (назиралық) поэта;
3) демонстрация феноменального характера Абая как лидера казахской литературы, его идейного и художественного влияния на развитие нашей национальной литературы, его уникального почерка и мастерства в искусстве поэзии, его поэтической школы;
4) понятие нашей национальной идентичности через произведения поэта, выявление сходств с литературой разных народов, сравнение их с выдающимися образцами литературы других стран;
5) осмысление принципов мудрого познания Аллаха, усвоение произведений Абая, взвешивающих путь веры;

6) қабылданған шешімнің салдарын бағалайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
128-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Абайтану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Абайтану" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының мақсаты:
1) Абай шығармашылығының идеялық, мазмұндық-құрылымдық сипатын, тілдік, стильдік, жанрлық ерекшеліктерінен жүйелі білім беру;
2) білім алушылардың танымдық (тілдік танымдық, дүниетанымдық, тұлғатанымдық) қабілеттерін дамыту;
3) Абай ілімдері арқылы тұлғалық қасиеттерді: адамгершілік, этномәдени, тарихи, ұлттық құндылықтарды таныту, бағалай алу құзыретін дамыту, шығармашылық қабілетін шыңдау;
4) білім алушылардың өзіндік даму бағытын, сыни ой-пайымын қалыптастыру;
5) әдеби-эстетикалық талғамдары мен ізгілік және іскерлік құндылықтарын, коммуникативті құзыреттерін жетілдіру;
6) білім алушылардың сөздік қорын дамыту.
3. "Абайтану" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының міндеттері:
1) Абайдың өлеңдері мен қарасөздерінде өрнектелген "қуатты ойды" таразылау, пәлсапалық сөздерінің мән-мағынасын ашу арқылы тәлімгерлік тағылымын таныту;
2) ақынның аудармашылық шеберлігін және нәзиралық дәстүрін таныту;
3) Абайдың қазақ әдебиетінің көшбасшысы ретіндегі құбылыстық сипатын, ұлттық әдебиетіміздің өркендеуіне жасаған идеялық-көркемдік ықпалын, өлең өнеріндегі қайталанбас қолтаңбасы мен шеберлігін, ақындық мектебін таныту;
4) ақын шығармалары арқылы ұлттық болмысымызды ұғыну, түрлі ұлттар әдебиетіндегі ұқсастықтарды ажырату, басқа ел әдебиетінің көрнекті үлгілерімен салыстыра алу;
5) Абайдың иман жолын таразылайтын ой толғамдарын шығармалары арқылы игеру, Алланы ақылмен тану қағидаттарын пайымдау;

6) изучение творческих начинаний поэта, изучения традиционного казахского искусства, реформаторского аспекта в развитии искусства слова, связи с восточной литературой, познание влияния восточной культуры на творчество Абая, анализ личностного развития Абая;
7) изучение творческой актуальности Абая с классиками русской, европейской литературы, творческих связей с русскими и западными писателями, оценка важности роли Абая в национальной культуре.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Абайтану"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Абайтану"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Абайтану":
1) 10 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 11 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание знаний по предмету "Абайтану" разделено на разделы:
1) знание и понимание;
2) анализ и обобщение;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение).
6. Раздел "Знание и понимание" состоит из следующих подразделов:
1) раскрытие сущности поэтических применений в художественном произведении, понимание их деятельности в тексте;
2) работа с отрывками произведений;
3) актуальная проблема в произведении, идейное содержание;
4) единство формы и содержания в художественном произведении;
5) интерпретация (устная и письменная).
7. Раздел "Анализ и обобщение" состоит из следующих подразделов:
1) анализ композиционной структуры и идейного содержания литературного произведения;
2) система образов художественного произведения, типичные характеры;
3) язык, стиль художественного произведения;
4) художественные приемы.
8. Раздел "Оценка (сравнение) и творчество (произведение)" состоит из следующих разделов:
1) историческая реальность и художественное решение в произведении;
2) духовная и художественно-эстетическая ценность;
3) литературное творчество;
4) литературная критика.
9. Содержание базовых знаний учебного предмета в 10 классе:
1) знание и понимание:
осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи; определять специфику поэтического языка в художественном произведении; осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни; определять специфику поэтического языка в художественном произведении; определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение; понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания; интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами; устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра);

6) ақынның шығармашылық бастауларын, қазақтың дәстүрлі өнерінен үйренгенін, сөз өнерін дамытудағы реформаторлық қырын, шығыс әдебиетімен байланысын зерделеу, Абай шығармашылығына шығыс мәдениетінің ықпалын тану, Абайдың тұлғалық кемелдену жолын саралау;
7) Абайдың орыс, еуропа әдебиеті классиктерімен шығармашылық өзектестігін, орыс, батыс қаламгерлерімен шығармашылық байланысын зерделеу, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын бағалау.
2-тарау. "Абайтану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Абайтану" оқу пәнінің мазмұны
4. "Абайтану" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Абайтану" пәні білімінің мазмұны бөлімдерге бөлінген:
1) білу және түсіну
2) талдау және жинақтау
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім).
6. "Білу және түсіну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығармадағы поэтикалық қолданыстардың мәнін ашу, мәтіндегі қызметін түсіну;
2) шығарма үзінділерімен жұмыс;
3) шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн;
4) көркем шығармадағы форма мен мазмұн бірлігі;
5) интерпретация (ауызша және жазбаша).
7. "Талдау және жинақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын талдау;
2) көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер;
3) көркем шығарманың тілі, стилі;
4) көркемдік тәсілдер.
8. "Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім;
2) рухани және көркем-эстетикалық құндылық;
3) әдеби шығармашылық;
4) әдеби сын.
9. 10-сыныпқа арналған "Абайтану" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) білу және түсіну:
көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау; жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну; мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну; шығармадағы объективті идеяны (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау; әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау; көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра) ауызша/жазбаша интерпретациялау;

2) анализ и обобщение:
анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать; обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении; разбирать лексико-семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения; анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте; оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами содержательного произведения; оценивать познавательную, художественно-эстетическую ценность произведения; анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру; написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями.
10. Перечень художественных произведении для чтения:
1) стихотворения: "Әуелде бір суық мұз – ақыл зерек", "Жапырағы қуарған ескі үмітпен", "Малға достың мұңы жоқ малдан басқа", "Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей", "Көк тұман – алдыңдағы келер заман", "Өлсе өлер табиғат, адам өлмес", "Әзелде жас қартаймақ", "Базарға қарап тұрсам әркім барар", "Тоты құс түсті көбелек", "Сағаттың шықылдағы емес ермек, "Нұрлы аспанға тырысып өскенсің сен", "Алланың өзі де рас, сөзі де рас", "Алла деген сөз жеңіл", "Лай суға май бітпес қой өткенге", "Болыс болдым, мінеки", "Мәз болады болысың", "Болды да партия", "Сәулең болса кеудеңде";
2) слова назидания "Первый", "Восьмой", "Двенадцатый", "Тринадцатый", "Семнадцатый", "Двадцать второй", "Двадцать седьмой", "Сорок третий";
3) для дополнительного чтения:
Мекемтас Мырзахметов "Абайдың "Толық адам" ілімі";
Ғарифолла Есім "Хакім Абай";
Ғарифолла Есім "Абай дүниетанымындағы Алла мен Адам болмысы".
11. Содержание базовых знаний учебного предмета в 11 классе:
1) знание и понимание:
понимать образное, концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения; проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения; усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения; понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни; глубоко осмыслить социальные, гуманистические, личностные, психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности литературного произведения; интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения;

2) талдау және жинақтау:
әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарында) жинақтау; көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау; шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика-семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау; шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау; шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру; шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Әуелде бір суық мұз – ақыл зерек", "Жапырағы қуарған ескі үмітпен...", "Малға достың мұңы жоқ малдан басқа", "Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей", "Көк тұман – алдыңдағы келер заман", "Өлсе өлер табиғат, адам өлмес", "Әзелде жас қартаймақ", "Базарға қарап тұрсам әркім барар", "Тоты құс түсті көбелек", "Сағаттың шықылдағы емес ермек, "Нұрлы аспанға тырысып өскенсің сен", "Алланың өзі де рас, сөзі де рас", "Алла деген сөз жеңіл", "Лай суға май бітпес қой өткенге", "Болыс болдым, мінеки", "Мәз болады болысың", "Болды да партия", "Сәулең болса кеудеңде" өлеңдері;
2) "Бірінші", "Сегізінші", "Он екінші", "Он үшінші", "Он жетінші", "Жиырма екінші", "Жиырма жетінші", "Қырық үшінші" қарасөздері;
3) қосымша оқуға:
Мекемтас Мырзахметұлы "Абайдың "Толық адам" ілімі";
Ғарифолла Есім "Хәкім Абай";
Ғарифолла Есім "Абай дүниетанымындағы Алла мен Адам болмысы".
11. 11-сыныпқа арналған "Абайтану" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) оқу және түсіну:
шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну; көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс; көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну, шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін өмір шындығымен байланыста түсіну; әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну; көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозайка, комикс) интерпретациялау;

2) анализ и обобщение:
анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию; показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении; анализировать стиль индивидуальности писателя (лексико-семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле); анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторский идеал;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
сопоставлять произведения с глобальными темами, оценивать их национальную и историческую ценность; сопоставлять и оценивать идею произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности; написать объективное, субъективное эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения; написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно-содержательными образцами мировой литературы.
12. Перечень художественных произведении для чтения:
1) Абай и казахская поэзия;
2) Абай и восточная литература;
3) Стихотворения "Шығыс ақындарынша", "Жалын мен оттан жаралып", "Мен көрдім ұзын қайың құлағанын";
4) Абай и Пушкин;
5) Стихотворения "Амал жоқ, қайттім білдірмей", "Тәңірі қосқан жар едің сен", "Онегиннің сипаты", "Онегиннің Татьянаға жауабы";
6) Абай и Лермонтов;
7) Стихотворения "Теректің сыйы", "Жолға шықтым бір жым-жырт түнде жалғыз", "Жалғыз жалау", "Жартас", "Дұға", "Босқа әуре боп келдің бе тағы мұнда", "Қараңғы түнде тау қалғып";
8) Стихотворения "Өзіңе сенбе, жас ойшыл", "Ауру жүрек ақырын соғады жай", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Жүрегім менің − қырық жамау", "Өлсем орным қара жер сыз болмай ма", "Көлеңке басын ұзартып", "Қарашада өмір тұр", "Қажымас дос халықта жоқ";
9) Поэтические ученики Абая (Шәкәрім, Көкбай, Ақылбай, Мағауия), новизна Абая в казахской поэзии;
10) Стихотворения "Бойы бұлғаң", "Жарым жақсы киім киіп", "Бай секілді", "Ата-анаға көз қуаныш", "Сен мені не етесің";
11) "Абай дастандарындағы шығыстық сарын", эпосы "Масғұт", "Әзім әңгімесі";
12) для дополнительного чтения:
Мекемтас Мырзахметов "Абай және шығыс";
Қайым Мұхамедханов "Абай шығармаларының текстологиясы жайында";
Қажым Жұмалиев "Абайға дейінгі қазақ поэзиясы және Абай поэзиясының тілі";
Қайым Мұхамедханов "Абайдың ақын шәкірттері";
Рабиға Сыздыкова "Абай шығармаларының тілі".
Параграф 2. Система целей обучения
13. В программе цели обучения отмечены кодовым символом, состоящим из цифр. Первое число в символе кода указывает класс, второе и третье числа указывают раздел и подраздел, а четвертое число указывает порядковый номер цели обучения. В коде 10.2.1.1: "10" класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер учебных целей.

2) талдау және жинақтау:
әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау; көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау; шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау; авторлық интенция, идеалды айқындау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру; көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Абай және қазақтың төл өнері;
2) Абай және шығыс әдебиеті;
3) "Шығыс ақындарынша", "Жалын мен оттан жаралып", "Мен көрдім ұзын қайың құлағанын" өлеңдері;
4) Абай және Пушкин;
5) "Амал жоқ, қайттім білдірмей", "Тәңірі қосқан жар едің сен", "Онегиннің сипаты", "Онегиннің Татьянаға жауабы" өлеңдері;
6) Абай және Лермонтов;
7) "Теректің сыйы", "Жолға шықтым бір жым-жырт түнде жалғыз", "Жалғыз жалау", "Жартас", "Дұға", "Босқа әуре боп келдің бе тағы мұнда", "Қараңғы түнде тау қалғып" өлеңдері;
8) "Өзіңе сенбе, жас ойшыл", "Ауру жүрек ақырын соғады жай", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Жүрегім менің − қырық жамау", "Өлсем орным қара жер сыз болмай ма", "Көлеңке басын ұзартып", "Қарашада өмір тұр", "Қажымас дос халықта жоқ" өлеңдері;
9) Абайдың ақын шәкірттері (Шәкәрім, Көкбай, Ақылбай, Мағауия) Абайдың қазақ өлеңіне әкелген жаңалығы;
10) "Бойы бұлғаң", "Жарым жақсы киім киіп", "Бай секілді", "Ата-анаға көз қуаныш", "Сен мені не етесің" өлеңдері;
11) "Абай дастандарындағы шығыстық сарын", "Масғұт", "Әзім әңгімесі" дастандары;
13. қосымша оқуға:
1) Мекемтас Мырзахметов "Абай және шығыс";
2) Қайым Мұхамедханов "Абай шығармаларының текстологиясы жайында";
3) Қажым Жұмалиев "Абайға дейінгі қазақ поэзиясы және Абай поэзиясының тілі";
4) Қайым Мұхамедханов "Абайдың ақын шәкірттері";
5) Рабиға Сыздықова "Абай шығармаларының тілі".
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі

14. Система целей обучения представлена в каждом классе по разделу:
1) знание и понимание:
Основные навыки
Цели обучения:
10 класс
11 класс
1. Раскрытие сущности поэтических применений в художественном произведении, понимание их деятельности в тексте
10.​1.​1.​1 определять специфику поэтического языка в художественном произведении.
11.​1.​1.​1 понимать образное, концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения
2. Работа с фрагментами произведения
10.​1.​2.​1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи
11.​1.​2.​1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения
3. Актуальная проблема в произведении, идейное содержание
10.​1.​3.​1 осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни
11.​1.​3.​1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.​1.​3.​2 понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни
4. Единство формы и содержания в художественном произведении
10.​1.​4.​1 определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение;
10.​1.​4.​2 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания
11.​1.​4.​1 глубоко осмыслить социальные, гуманистические, личностные, психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности литературного произведения
5. Интерпретация (устная, письменная)
10.​1.​5.​1 интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами;
10.​1.​5.​2 устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра)
11.​1.​5.​1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозайка, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения
2) анализ и обобщение:
Основные навыки
Цели обучения:
10 класс
11 класс
1. Анализ композиционной структуры и идейного содержания литературного произведения
10.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их
11.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию
2. Образ в художественном произведении, типичный характер
10.​2.​2.​1 обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении
11.​2.​2.​1 показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении

14. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі бөлімдердің ретін, төртінші саны оқу мақсатының ретін көрсетеді. 10.2.1.1 кодында: "10" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" – оқу мақсатының реті.
15. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) білу және түсіну:
Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығармадағы поэтикалық қолданыстардың мәнін ашу, мәтіндегі қызметін түсіну
10.1.1.1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау
11.1.1.1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну
2. Шығарма үзінділерімен жұмыс
10.1.2.1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну
11.1.2.1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс
3. Шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн
10.1.3.1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну
11.1.3.1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11.1.3.2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну
4. Көркем шығармадағы форма мен мазмұн бірлігі
10.1.4.1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10.1.4.2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11.1.4.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну
5. Интерпретация (ауызша, жазбаша)
10.1.5.1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау;
10.1.5.2 көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра ) ауызша/жазбаша интерпретациялау
11.1.5.1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозайка, комикс) интрепретациялау
2) талдау және жинақтау:
Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын талдау
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарда) жинақтау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау
2. Көркем шығармадағы образ, типтік характер
10.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау
11.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету

3. Язык, стиль художественного произведения
10.​2.​3.​1 разбирать лексико-семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно- художественного содержания произведения
11.​2.​3.​1 анализировать стиль индивидуальности писателя (лексико-семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле)
4. Художественные приемы
10.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
11.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
Основные навыки
Цели обучения:
10 класс
11 класс
1. Историческая правда и художественное решение
10.​3.​1.​1 дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте.
10.​3.​1.​2 оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами содержательного произведения
11.​3.​1.​1 сопоставлять произведения с глобальными темами, оценивать их национальную и историческую ценность
2. Художественная ценность
10.​3.​2.​1 оценивать познавательную, художественно- эстетическую ценность произведения
11.​3.​2.​1 сопоставлять и оценивать идею произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно- эстетической ценности
3. Литературное эссе
10.​3.​3.​1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру
11.​3.​3.​1 написать объективное, субъективное эссе с оценкой гуманистической, общечелове ческой, духовной ценности художественного произведения
4. Литературная критика
10.​3.​4.​1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно- содержательными произведениями
11.​3.​4.​1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение c идейно- содержательными образцами мировой литературы
15. Распределение количества часов в разделах четверти и темы внутри разделов остается на усмотрение учителя.
16. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Абайтану" для 10-11 классов уровня общего среднего образования гуманитарного направления с углубленным изучением учебных предметов "Казахский язык" и "Казахская литература" (с казахским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Абайтану" для 10-11 классов уровня общего среднего образования гуманитарного направления с углубленным изучением учебных предметов "Казахский язык" и "Казахская литература" (с казахским языком обучения)

3. Көркем шығарманың тілі, стилі
10.2.3.1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика- семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау
11.2.3.1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика- семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау
4. Көркемдік тәсілдер
10.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері), авторлық идеалды айқындау
11.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Тарихи шындық және көркемдік шешім
10.3.1.1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10.3.1.2 көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
2. Көркемдік құндылығы
10.3.2.1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру
11.3.2.1 шығарманың идеясын көркемдік- эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру
3. Әдеби эссе
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу
11.3.3.1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу
4. Әдеби сын
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
15. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
16. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Абайтану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту қазақ тілінде) сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Абайтану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар

1) 10 класс:
Концептуальные основы учебной программы
Темы/Содержание долгосрочного плана
Цель образовательного контента
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
Концепция о "Совершенном человеке"
Изучение идеи человеческого совершенства, проблем природы человека в обществе.
"Абайдың толық адам ілімі"
Стихи "Әуелде бір суық мұз-ақыл зерек", "Жапырағы қуарған ескі үмітпен...", "Малға достың мұңы жоқ малдан басқа", "Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей", "Көк тұман – алдыңдағы келер заман";
Слова назидания "Семнадцатое", "Сорок третий"
Для дополнительного чтения:
Мекемтас Мырзахметов "Абайдың "Толық адам" ілімі"
Знание и понимание
10.​1.​1.​1 определять специфику поэтического языка в художественном произведении;
10.​1.​2.​1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи;
10.​1.​3.​1 осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни;
10.​1.​4.​1 определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение;
10.​1.​4.​2 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания;
10.​1.​5.​1 интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами;
10.​1.​5.​2 устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра)
Анализ и обобщение
10.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их;
10.​2.​2.​1 обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении;
10.​2.​3.​1 разбирать лексико-семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения;
10.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.​3.​1.​1 дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте.
10.​3.​2.​1 оценивать познавательную, художественно- эстетическую ценность произведения;
10.​3.​3.​1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру;
10.​3.​4.​1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями
2 четверть
"Өлсе өлер табиғат, адам өлмес" (Филосо-фские мысли Абая)
Видение Абая о пользе науки и условиях ее развития, чтобы проанализировать и взвесить заповеди жизни через стихи и слова назидания, различая разницу между "меня" и "мое".
Стихи "Өлсе өлер табиғат, адам өлмес", "Әзелде жас қартаймақ", "Базарға қарап тұрсам әркім барар", "Тотықұс түсті көбелек", "Сағаттың шықылдағы емес ермек, "Нұрлы аспанға тырысып өскенсің сен";
"Первое" слова назидания Для дополнительного чтения:
Ғарифолла Есім "Хакім Абай".
Знание и понимание
10.​1.​1.​1 определять специфику поэтического языка в художественном произведении;
10.​1.​2.​1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи;
10.​1.​3.​1 осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни;
10.​1.​4.​1 определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение;
10.​1.​4.​2 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания;
10.​1.​5.​1 интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами;
10.​1.​5.​2 устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра)
Анализ и обобщение
10.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их;
10.​2.​2.​1 обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении;
10.​2.​3.​1 разбирать лексико-семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения;
10.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.​3.​1.​1 дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте;
10.​3.​1.​2 оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами содержательного произведения;
10.​3.​3.​1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру;
10.​3.​4.​1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями
3 четверть
"Алла өзгермес, адамзат күнде өзгерер"
Объясняет принципы рационального познания Бога, усваивает идеи Абая, которые уравновешивают мусульманскую религию и путь веры.
Стихи "Алланың өзі де рас, сөзі де рас", "Алла деген сөз жеңіл", "Лай суға май бітпес қой өткенге", слова назидания "Двенадцатый", "Тринадцатый", "Двадцать седьмой" Для дополнительного чтения:
Ғарифолла Есім. "Абай дүниетанымындағы Алла мен Адам болмысы"
Знание и понимание
10.​1.​1.​1 определять специфику поэтического языка в художественном произведении;
10.​1.​2.​1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи;
10.​1.​3.​1 осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни;
10.​1.​4.​1 определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение;
10.​1.​4.​2 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания;
10.​1.​5.​1 интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами
Анализ и обобщение
10.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их;
10.​2.​2.​1 обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении;
10.​2.​3.​1 разбирать лексико- семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения;
10.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.​3.​1.​1 дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте;
10.​3.​1.​2 оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами содержательного произведения;
10.​3.​2.​1 оценивать познавательную, художественно-эстетическую ценность произведения;
10.​3.​3.​1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру;
10.​3.​4.​1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями
4 четверть
"Заманды қай жан билемек?"
Анализировать и понимать мысленное видение Абая об изменении в системе власти, ее влияние на казахстанское общество, изменение национальных ценностей и поведении, политическая и социальная ситуация в казахских степях в XIX веке через эго стихи и слова назидания, сформировать свои взгляды Стихи "Болыс болдым, мінеки", "Мәз болады болысың", "Болды да партия", "Сәулең болса кеудеңде", слова назидания: "Восьмой", "Двадцать второй"
Знание и понимание
10.​1.​1.​1 определять специфику поэтического языка в художественном произведении;
10.​1.​2.​1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи;
10.​1.​3.​1 осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни;
10.​1.​4.​1 определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение;
10.​1.​4.​2 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания;
10.​1.​5.​1 интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами;
10.​1.​5.​2 устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра)
Анализ и обобщение
10.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их;
10.​2.​2.​1 обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении;
10.​2.​3.​1 разбирать лексико- семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения;
10.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.​3.​1.​1 дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте;
10.​3.​1.​2 оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами содержательного произведения;
10.​3.​2.​1 оценивать познавательную, художественно-эстетическую ценность произведения;
10.​3.​3.​1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру;
10.​3.​4.​1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями

1) 10-сынып:
Оқу жоспарының концепция
лық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұны
ның мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Толық адам" ілімі
Адамның толық (кемел) адам болу идеяларын, қоғамдағы адам болмысы мәселелерін зерделеу.
Абайдың "Толық адам ілімі" "Әуелде бір суық мұз-ақыл зерек", "Жапырағы қуарған ескі үмітпен...", "Малға достың мұңы жоқ малдан басқа", "Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей", "Көк тұман – алдыңдағы келер заман" өлеңдері, "Он жетінші", "Қырық үшінші" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Мекемтас Мырзахметұлы "Абайдың "Толық адам" ілімі"
Білу және түсіну
10.1.1.1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
10.1.2.1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну;
10.1.3.1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10.1.4.1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10.1.4.2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.5.1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау;
10.1.5.2 көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра) ауызша/жазбаша интерпретациялау
Талдау және жинақтау
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарында) жинақтау;
10.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау;
10.2.3.1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика- семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау;
10.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
10.3.1.1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10.3.2.1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру;
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу;
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
2-тоқсан
"Өлсе өлер табиғат, адам өлмес" (Абайдың пәлсапалық ой- орамдары)
Ғылымның пайдасы мен оны игерудің шарттары туралы Абай пайымы, "...Мені" мен "менікінің" айырмасын ажырата отырып, өмір сүрудегі өсиеттерін өлең жолдары мен қарасөздері арқылы талдап, ой таразысына салу.
"Өлсе өлер табиғат, адам өлмес", "Әзелде жас қартаймақ", "Базарға қарап тұрсам әркім барар", "Тоты құс түсті көбелек", "Сағаттың шықылдағы емес ермек, "Нұрлы аспанға тырысып өскенсің сен" өлеңдері; "Бірінші" қарасөзі.
Қосымша оқуға:
Ғарифолла Есім "Хакім Абай"
Білу және түсіну
10.1.1.1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
10.1.2.1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну;
10.1.3.1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10.1.4.1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10.1.4.2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.5.1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау;
10.1.5.2 көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра) ауызша/жазбаша интерпретациялау
Талдау және жинақтау
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарда) жинақтау;
10.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау;
10.2.3.1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика- семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау;
10.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
10.3.1.1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10.3.1.2 көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау;
10.3.2.1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру;
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу;
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылар
мен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
3-тоқсан
"Алла өзгермес, адамзат күнде өзгерер"
Абайдың мұсылман діні мен иман жолын таразылайтын ой толғамдарын шығармалары арқылы игереді, Алланы ақылмен тану қағидаттарын пайымдайды.
Абай және ислам діні
"Алланың өзі де рас, сөзі де рас", "Алла деген сөз жеңіл", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері; "Он екінші", "Он үшінші", "Жиырма жетінші" қарасөздері.
Қосымша оқуға:
Ғарифолла Есім. "Абай дүниетанымындағы Алла мен Адам болмысы"
Білу және түсіну
10.1.1.1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
10.1.2.1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну;
10.1.3.1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10.1.4.1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттар дағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10.1.4.2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.5.1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастар мен кіріктіре отырып интерпретациялау
Талдау және жинақтау
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарында) жинақтау;
10.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау;
10.2.3.1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика-семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау;
10.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
10.3.1.1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10.3.1.2 көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау;
10.3.2.1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру;
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу;
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
4-тоқсан
4. "Заманды қай жан билемек? "
ХІХ ғасырда қазақ даласында орнаған саяси-әлеуметтік жағдайдан билік жүйесінің өзгеруі, оның қазақ қоғамына тиігізген әсері, ұлттық құндылық пен мінез өзгерістері, ел міні туралы ой-пайымдарын өлеңдері мен қарасөздері арқылы саралап тану, өзіндік сыни көзқарас қалыптастыру.
"Болыс болдым, мінеки", "Мәз болады болысың", "Болды да партия", "Сәулең болса кеудеңде" өлеңдері;
"Сегізінші", "Жиырма екінші" қарасөздері
Білу және түсіну
10.1.1.1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
10.1.2.1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну;
10.1.3.1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10.1.4.1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10.1.4.2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.5.1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау;
10.1.5.2 көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра) ауызша/жазбаша интерпретациялау
Талдау және жинақтау
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарында) жинақтау;
10.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау;
10.2.3.1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика- семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау;
10.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
10.3.1.1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10.3.1.2 көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау;
10.3.2.1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру;
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу;
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу

2) 11 класс
Концептуальные основы учебной программы
Темы / Содержание долгосрочного плана
Цель образовательного контента
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
"Ғылымды іздеп, дүниені көздеп екі жаққа үңілдім"
Изучение творческих начинаний поэта: привыкания к традиционному казахскому искусству, реформаторского аспекта в развитии искусства слова, связи с восточной литературой, проявление влияния восточной культуры на творчество Абая, традиции назироечества, развитие личностного самосовершенствования Абая.
Абай и казахское самобытное искусство Абай и восточная литература.
Стихи "Шығыс ақындарынша", "Жалын мен оттан жаралып","Мен көрдім ұзын қайың құлағанын",
восточный стиль в эпосах Абая ("Масғұт", "Әзім әңгімесі")
Для дополнительного чтения:
Мекемтас Мырзахметов "Абай және Шығыс"
Знание и понимание
11.​1.​1.​1 понимать образное, концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.​1.​2.​1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения;
11.​1.​3.​1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.​1.​3.​2 понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни;
11.​1.​4.​1 глубоко осмыслить социальные, гуманистические, личностные, психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности литературного произведения;
11.​1.​5.​1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения
Анализ и обобщение
11.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию;
11.​2.​2.​1 показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении;
11.​2.​3.​1 анализировать стиль индивидуальности писателя (лексико-семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле);
11.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.​3.​1.​1 сопоставление произведения с глобальными темами, оценивание национальной и исторической ценности;
11.​3.​2.​1 сравнительная оценка идеи произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.​3.​3.​1 написание объективного, субъективного эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения;
11.​3.​4.​1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно-содержательными образцами мировой литературы
2 четверть
Абай и Западная литература
Понимание творческой актуальности Абая с классиками русской и европейской литературы.
"Абай и Пушкин" (По стихам "Амал жоқ, қайттім білдірмей", "Тәңірі қосқан жар едің сен" "Онегиннің сипаты", "Онегиннің Татьянаға жауабы") "Абай и Лермонтов" (стихи "Теректің сыйы", "Жолға шықтым бір жым-жырт түнде жалғыз", "Жалғыз жалау", "Жартас", "Дұға"), "Босқа әуре боп келдің бе тағы мұнда", "Қараңғы түнде тау қалғып".
Бір қайғыны ойласаң, жүз қайғыны қозғайды. "Өзіңе сенбе жас ойшыл", "Ауру жүрек ақырын соғады жай".
Для дополнительного чтения:
"Татьянаның қырдағы әні" (из романа-эпопеи "Путь Абая"), Мұхтар Әуезов "Абай және орыс әдебиеті"
Знание и понимание
11.​1.​1.​1 понимать образное, концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.​1.​2.​1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения;
11.​1.​3.​1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.​1.​3.​2 понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни;
11.​1.​4.​1 глубоко осмыслить социальные, гуманистические, личностные, психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности литературного произведения;
11.​1.​5.​1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения
Анализ и обобщение
11.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию;
11.​2.​2.​1 показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении;
11.​2.​3.​1 анализировать стиль индивидуальности писателя (лексико-семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле);
11.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.​3.​1.​1 сопоставление произведения с глобальными темами, оценивание национальной и исторической ценности;
11.​3.​2.​1 сравнительная оценка идеи произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.​3.​3.​1 написание объективного, субъективного эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения;
11.​3.​4.​1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно- содержательными образцами мировой литературы
3 четверть
"Мыңмен жалғыз алыстым"
Дать разобраться в состоянии одиночества, печали и горя в его жизни, показать мыслительное и поэтическое поле Абая.
Стихи "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Жүрегім менің – қырық жамау", "Өлсем орным қара жер сыз болмай ма", "Көлеңке басын ұзартып", "Ауру жүрек ақырын соғады жай", "Қарашада өмір тұр", "Қажымас дос халықта жоқ"
Для дополнительного чтения:
Қайым Мұхамедханов "Абай шығармаларының текстологиясы жайында"
Знание и понимание
11.​1.​1.​1 понимать образное, концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.​1.​2.​1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения;
11.​1.​3.​1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.​1.​3.​2 понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни;
11.​1.​4.​1 глубоко осмыслить социальные, гуманистические, личностные, психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности литературного произведения;
11.​1.​5.​1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения
Анализ и обобщение
11.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию;
11.​2.​2.​1 показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении;
11.​2.​3.​1 анализировать стиль индивидуальности писателя (лексико- семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле);
11.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.​3.​1.​1 сопоставление произведения с глобальными темами, оценивание национальной и исторической ценности;
11.​3.​2.​1 сравнительная оценка идеи произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.​3.​3.​1 написание объективного, субъективного эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения;
11.​3.​4.​1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно- содержательными образцами мировой литературы
4 четверть
Традиции и новаторство в творчестве Абая
Демонстрация поэтической школы Абая, области поэзии, новизны Абая в казахской поэзии, словарного запаса Абая, художественных аспектов языка, лидирующих позиций в казахской литературе.
Ученики Абая (Шәкәрім, Көкбай, Ақылбай, Мағауия ученики поэты) Новизны Абая в казахской поэзии:
Стихи "Бойы бұлғаң", "Жарым жақсы киім киіп", "Бай секілді", "Ата-анаға көз қуаныш", "Сен мені не етесің"
Язык произведений Абая (по лирике Абая).
Для дополнительного чтения:
Қажым Жұмалиев "Абайға дейінгі қазақ поэзиясы және Абай поэзиясының тілі", Рабиға Сыздықова "Абай шығармаларының тілі", Қайым Мұхамедханов "Абайдың ақын шәкірттері".
Знание и понимание
11.​1.​1.​1 понимать образное, концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.​1.​2.​1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения;
11.​1.​3.​1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.​1.​3.​2 понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни;
11.​1.​4.​1 глубоко осмыслить социальные, гуманистические, личностные, психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности литературного произведения;
11.​1.​5.​1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения
Анализ и обобщение
11.​2.​1.​1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию;
11.​2.​2.​1 показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении;
11.​2.​3.​1 анализировать стиль индивидуальности писателя (лексико- семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно- эстетическое поле);
11.​2.​4.​1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.​3.​1.​1 сопоставление произведения с глобальными темами, оценивание национальной и исторической ценности;
11.​3.​2.​1 сравнительная оценка идеи произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.​3.​3.​1 написание объективного, субъективного эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения;
11.​3.​4.​1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно-содержательными образцами мировой литературы
Приложение 129
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Графика и проектирование" для 10-11 классов уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения

2) 11-сынып:
Оқу жоспарының концепция лық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұны ның мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Ғылымды іздеп, дүниені көздеп екі жаққа үңілдім"
Ақынның шығармашылық бастауларын: қазақтың дәстүрлі өнерінен үйренгенін, сөз өнерін дамытудағы реформаторлық қырын, шығыс әдебиетімен байланысын зерделеу, Абай шығармашылығына шығыс мәдениетінің ықпалын, назиралық дәстүрін таныту, Абайдың тұлғалық кемелдену жолын таныту;
Абай және қазақтың төл өнері;
Абай және шығыс әдебиеті;
"Шығыс ақындарынша", "Жалын мен оттан жаралып", "Мен көрдім ұзын қайың құлағанын" өлеңдері;
Абай дастандарындағы шығыстық сарын.
("Масғұт", "Әзім әңгімесі")
Қосымша оқуға:
Мекемтас Мырзахметов
"Абай және Шығыс"
Білу және түсіну
11.1.1.1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну;
11.1.2.1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11.1.3.1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11.1.3.2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну;
11.1.4.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11.1.5.1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозаика, комикс ) интрепретациялау
Талдау және жинақтау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау;
11.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.3.1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау;
11.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11.3.2.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11.3.3.1 көркем шығарманың гуманистік, жалпыадамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
2-тоқсан
Абай және батыс әдебиеті
Абайдың орыс, еуропа әдебиеті классиктері шығармашылық өзектестігін пайымдату.
"Абай және Пушкин" ("Амал жоқ, қайттім білдірмей", "Тәңірі қосқан жар едің сен" "Онегиннің сипаты", "Онегиннің Татьянаға жауабы" өлеңдері бойынша)
"Абай және Лермонтов" ("Теректің сыйы", "Жолға шықтым бір жым-жырт түнде жалғыз", "Жалғыз жалау", "Жартас", "Дұға") "Босқа әуре боп келдің бе тағы мұнда", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Бір қайғыны ойласаң, жүз қайғыны қозғайды", "Өзіңе сенбе жас ойшыл", "Ауру жүрек ақырын соғады жай" өлеңдері.
Қосымша оқуға:
"Татьянаның қырдағы әні" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан үзінді), Мұхтар Әуезовтің "Абай және орыс әдебиеті" еңбегі
Білу және түсіну
11.1.1.1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну;
11.1.2.1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11.1.3.1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11.1.3.2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну;
11.1.4.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11.1.5.1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозаика, комикс ) интрепретациялау
Талдау және жинақтау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.3.1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау;
11.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11.3.2.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11.3.3.1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
3-тоқсан
3. "Мыңмен жалғыз алыстым"
"Соқтықпалы, соқпақсыз" өміріндегі жалғыздық күйін, мұң мен зарын пайымдату, Абайдың ойшылдығы мен ақындық өрісін таныту.
"Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Жүрегім менің – қырық жамау", "Өлсем орным қара жер сыз болмай ма", "Көлеңке басын ұзартып", "Ауру жүрек ақырын соғады жай", "Қарашада өмір тұр", "Қажымас дос халықта жоқ" өлеңдері.
Қосымша оқуға:
Қайым Мұхамедханов
"Абай шығармаларының текстологиясы жайында"
Білу және түсіну
11.1.1.1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну;
11.1.2.1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс жасау;
11.1.3.1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11.1.3.2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну;
11.1.4.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11.1.5.1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозаика, комикс) интрепретациялау
Талдау және жинақтау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.3.1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау;
11.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11.3.2.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11.3.3.1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
4-тоқсан
Абай шығармаларындағы дәстүр мен жаңашылдық
Абайдың ақындық мектебі, ақындық өрісі, Абайдың қазақ өлеңіне әкелген жаңалығын, Абайдың сөз саптасы, тілінің көркемдік қырларын қазақ әдебиетіндегі көшбасшылық орнын таныту;
Абайдың ақын шәкірттері (Шәкірім, Көкбай, Ақылбай, Мағауия ақын шәкірттері)
Абайдың қазақ өлеңіне әкелген жаңалығы: "Бойы бұлғаң", "Жарым жақсы киім киіп", "Бай секілді", "Ата-анаға көз қуаныш", "Сен мені не етесің" өлеңдері,
Абай шығармаларының тілі (Абай лирикасы бойынша).
Қосымша оқуға:
Қажым Жұмалиев "Абайға дейінгі қазақ поэзиясы және Абай поэзиясының тілі"
Рабиға Сыздықова "Абай шығармаларының тілі"
Қайым Мұхамедханов "Абайдың ақын шәкірттері"
Білу және түсіну
11.1.1.1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну;
11.1.2.1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс жасау;
11.1.3.1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11.1.3.2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну;
11.1.4.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11.1.5.1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозаика, комикс ) интрепретациялау
Талдау және жинақтау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.2.1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11.2.3.1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау;
11.2.4.1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11.3.2.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11.3.3.1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
129-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған "Графика және жобалау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Графика и проектирование" –знакомство и усвоение учащимися основ теории изображений, знаний закономерностей метода проецирования и графического моделирования, содействие развитию проектной, творческой деятельности, формированию графической культуры и навыков работы традиционными и современными средствами графики.
3. Задачи обучения:
1) содействовать пониманию учащимися ведущей функции графических изображений как инструмента познания, как средства передачи визуальной (графической) информации;
2) способствовать формированию знаний закономерностей метода проецирования, представлений о традиционных и современных средствах отображения, создания и передачи информации;
3) способствовать развитию интеллектуальных способностей и исследовательских навыков учащихся, связанных с разными видами графической деятельности;
4) способствовать овладению учащимися методами проектирования, графического моделирования и макетирования.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Графика и проектирование"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Графика и проектирование"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Графика и проектирование" составляет:
1) в 10-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Содержание учебного предмета включает 8 разделов:

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Графика және жобалау" оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларға кескіндеу теориясы негізін таныстыру және меңгерту, жобалау және графикалық моделдеу әдістерінің заңдылықтары туралы білім беру, жобалық және шығармашылық қызметін дамытуға көмектесу, графикалық мәдениетті, графиканың дәстүрлі және заманауи құралдарымен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушылардың графикалық кескіндеудің басты функцияларын таным құралы және визуалды (графикалық) ақпаратты беру құралы ретінде түсінуіне көмектесу;
2) ақпаратты құру және беруге, кескіндеудің дәстүрлі және заманауи құралдары, жобалау әдістері заңдылықтары туралы білімін қалыптастыруға мүмкіндік беру;
3) білім алушылардың әр түрлі графикалық әрекетке байланысты зияткерлік қабілеттері мен зерттеушілік дағдыларын дамытуға мүмкіндік жасау;
4) білім алушыларға жобалау, графикалық моделдеу және пішіндеу әдістерін меңгеруге ықпал ету.
2-тарау. "Графика және жобалау" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Графика және жобалау" оқу пәнінің мазмұны
4. "Графика және жобалау" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 8 бөлімді қамтиды:

1) Графические способы и средства визуализации информации;
2) Основные виды изображений и их построение;
3) Преобразование изображения;
4) Формообразование и конструирование;
5) Преобразование формы;
6) Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики;
7) Творческие задания;
8) Проектирование. Проектная графика.
6. Раздел "Графические способы и средства визуализации информации" включает следующие подразделы:
1) роль изображений в визуализации информации;
2) средства визуализации информации;
3) основные правила выполнения чертежей;
4) геометрические построения на чертежах.
7. Раздел "Основные виды изображений и их построение" включает следующие подразделы:
1) методы проецирования;
2) способы построения основных видов графических изображений;
3) чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел);
4) сечения и разрезы.
8. Раздел "Преобразование изображения" включает следующие подразделы:
1) преобразование вида и состава изображений;
2) реконструкция изображений.
9. Раздел "Формообразование и конструирование" состоит из следующих подразделов:
1) законы формообразования геометрических тел;
2) конструирование форм;
3) развертка поверхностей.
10. Раздел "Преобразование формы" включает следующие подразделы:
1) преобразование формы предмета;
2) преобразование пространственного положения и частей предмета.
11. Раздел "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики" включает следующие подразделы:
1) стандартизация;
2) сборочный чертеж. Соединение деталей;
3) элементы архитектурно строительной-графики;
4) инфографика (схемы, графики, диаграммы).
12. Раздел "Творческие задания" включает следующие подразделы:
1) задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности;
2) творческие задачи с элементами проектной деятельности.
13. Раздел "Проектирование. Проектная графика" включает следующие подразделы:
1) методы проектирования;
2) визуализация проектных предложений.
14. Базовое содержание учебного предмета "Графика и проектирование" 10-класса:
1) "Графические способы и средства визуализации информации". Роль изображений в визуализации информации. История изображений. Роль изображений в различных сферах деятельности человека (в науке, технике и искусстве). Методы выполнения графических изображений; средства визуализации информации; основные чертежные инструменты; способы работы чертежными инструментами и организация рабочего места; основные правила выполнения чертежа; типы линий; правила оформления чертежа: формат, масштаб, основная надпись; практические работы: типы линий, шрифты чертежные, нанесение размеров; геометрические построения на чертежах; деление отрезка, окружности и угла на равные части; сопряжение.

1) ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары;
2) кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру;
3) кескіндерді түрлендіру;
4) форманың қалыптасуы және құрылымдау;
5) форманы түрлендіру;
6) техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері;
7) шығармашылық тапсырмалар;
8) жобалау және жобалау графикасы.
6. "Ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты визуалдаудағы кескіндердің рөлі;
2) ақпаратты визуалдау құралдары;
3) сызбаны орындаудағы негізгі ережелер;
4) сызбадағы геометриялық құрылым.
7. "Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) проекциялау әдістері;
2) графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру тәсілдері;
3) заттың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және орындау;
4) қималар мен тіліктер.
8. "Кескіндерді түрлендіру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру;
2) кескіндерді қайта құру (реконструкция).
9. "Форманың қалыптасуы және құрылымдау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геометриялық денелердің формаларының қалыптасу зандылықтары;
2) форманы құрылымдау;
3) беттің жазбалары.
10. "Форманы түрлендіру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) зат формасын түрлендіру;
2) заттың кеңістіктегі қалпы мен бөлшектерін түрлендіру.
11. "Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) стандарттау;
2) құрамалық сызба. Бөлшектерді қосу;
3) сәулет – құрылыс графикасының элементтері;
4) инфографика (сұлбалар, графикалар және диаграммалар).
12. "Шығармашылық тапсырмалар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жобалық қызметке жалпы даярлықтарын дамытатын жаттығулар;
2) жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар.
13. "Жобалау және жобалау графикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жобалау әдістері;
2) шығармашылық идеяларды визуалдау.
14. 10-сыныпқа арналған "Графика және жобалау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары". Ақпаратты визуалдаудағы кескіндердің алатын орыны; кескіннің тарихы; адам өмірінде және әртүрлі салада (ғылымда, техникада және өнерде) визуалды ақпараттың алатын орны; графикалық кескінді орындау әдістері; ақпаратты визуалдау құралдары; негізгі сызу құралдары; сызу құралдарымен жұмыс жасау тәсілдері; жұмыс орнын ұйымдастыру; сызбаны орындаудағы негізгі ережелер; сызбаны безендіру ережелері (формат, масштаб, негізгі жазулар); тәжірбиелік жұмыс (сызық түрлері, сызба әріптері, өлшемдерді қою); сызбадағы геометриялық құрылым; шеңберлерді және бұрыштарды, кесіндіні тең бөліктерге бөлу; түйіндесулер.

2) "Основные виды изображений и их построение". Методы проецирования; основные методы проектирования; прямоугольное проектирование на две и три плоскости проекций; способы построения основных видов графических изображений; аксонометрические проекции; технический рисунок и эскиз; чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел); нанесение размеров на чертежах; условности и упрощения на чертежах; чтение и выполнение чертежей.
3) "Основные виды изображений и их построение". Сечения и разрезы; виды сечений и разрезов; правила применения сечения и разрезов на чертежах.
4) "Преобразование изображения". Преобразование вида и состава изображений (графическая работа); реконструкция изображений (графическая работа).
5) "Формообразование и конструирование". Законы формообразования геометрических тел; Развертка поверхностей геометрических тел (предметов); конструирование форм предметов (геометрических тел); преобразование формы
формы предмета; преобразование пространственного положения и частей предмета.
6) "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики". Стандартизация; общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах; сборочный чертеж; соединение деталей; разъемные и неразъемные соединения; правила выполнения и оформления сборочного чертежа; элементы архитектурно строительной – графики; общие сведения о строительных чертежах (план, генеральный план, фасад, разрез); выполнение и чтение несложных строительных чертежей.
15. Базовое содержание учебного предмета "Графика и проектирование" 11-класса:
1) "Графические способы и средства визуализации информации". Основные виды компьютерной графики; программы для растровой и векторной графики; программное обеспечение для создания 2D изображений; создание 2D изображений; цветовые модели растровой и векторной графики; графические операции растровой и векторной графики; оформление чертежа с применением возможностей графического редактора; создание 2D объектов с использованием примитивов (библиотек); геометрические построения с использованием примитивов; вывод изображений на печать.
2) "Основные виды изображений и их построение". Основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования средствами компьютерной графики; основные этапы создания 3D модели; возможности растровых и векторных программ для создания 3D моделей (аксонометрическая проекция, технический рисунок); создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования; определение видов визуализации 3D модели; выбор способов построения 3D моделей; текстура и фактура 3D модели; выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта; приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.

2) "Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру". Проекциялау әдістері; проекциялаудың негізгі әдістері; екі және үш жазықтыққа тік бұрыштап проекциялау; графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру тәсілдері; аксонометриялық проекциялар; техникалық сурет және нобай; заттың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және орындау; сызбаға өлшемдерді қою; сызбадағы шарттар мен жеңілдетулер; сызбаларды орындау және оқу.
3) "Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру". Қималар мен тіліктер; Қима мен тілік түрлері; Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелері.
4) "Кескіндерді түрлендіру". Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс); кескіндерді қайта құру (реконструкция).
5) "Қалыптастыру және құрастыру". Геометриялық денелерді қалыптастыру заңдары; Геометриялық денелердің (заттардың) бетін жазу; заттардың (Геометриялық денелердің) формаларын құрастыру; заттың пішінін түрлендіру; заттың кеңістіктік жағдайы мен бөліктерін түрлендіру.
6) "Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері". Стандарттау. Стандарттау, өзара алмасушылық, сәйкестендіру, бөлшек және жиынтық бiрлiгі туралы жалпы түсінік; құрастыру сызбасы; бөлшектердің қосылыстары; ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер; құрастырмалы сызбаны орындау және безендіру ережелері; сәулет – құрылыс графикасының элементтері; құрылыс сызбалары туралы жалпы мағлұмат; қарапайым құрылыс сызбаларын оқу және орындау.
15. 11-сыныпқа арналған "Графика және жобалау" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары". Компьютерлік графиканың негізгі түрлері. Растрлық, векторлық графикаға арналған бағдарламалар; 2D кескінін құру үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету); 2D кескінін құру; векторлық және расторлық графикадағы түстік модельдер; векторлық және расторлық графикалардың графикалық операциялары; графикалық безендіруін орындау үшін графикалық редактордың мүмкіндіктерін пайдалану; примитивтерді қолдана отырып, 2D объектінің кескінін құру. Примитивтерді қолдана отырып, геометриялық құрылымдар орындау; кескіндерді баспада басып шығару.
2) "Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру". Компьютерлік графика құралдары арқылы көлемді денелерді және үстіртін модельдеудің негізгі тәсілдері; 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері. 3D моделін (аксонометриялық проекция, техникалық сурет, жиынтық бiрлiк) құрудағы расторлық және векторлық бағдарлама мүмкіндіктері. Көлемді моделдеу операциясының негізіне сүйеніп 3D моделін құру; 3D моделдердің визуализациялау түрлерін анықтау. 3D моделдерін тұрғызу тәсілдерін таңдау. 3D моделдерінің текстурасы мен фактурасы; 2D нысанының қима және тілік көрінісін орындау үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету) таңдау. Қима мен тілікті қалыптастыратын көлемді моделдеу тәсілдері.

3) "Преобразование изображения". Преобразование вида и состава изображений (работа в графическом редакторе).
4) "Формообразование и конструирование". Выполнение развертки поверхностей геометрических тел (предметов) средствами компьютерной графики.
5) "Преобразование формы". Преобразование 3D модели методом выдавливания и удаления частей; преобразование 3D модели путем перемещения частей.
6) "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики". 3D модель сборочной единицы; работа с библиотекой графических программ; строительные чертежи в графическом редакторе; инфографика (схемы, графики, диаграммы). Инфографика в различных сферах деятельности.
7) "Проектирование. Проектная графика". Методы проектирования; основные этапы проектирования; требования к проектируемым объектам (функциональные, эстетические); визуализация проектных предложений; графические документы; состав технической документации и их особенности; визуализация творческих идей; графические средства визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет); творческий проект на заданную тему.
Параграф 2. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
1. Графические способы и средства визуализации информации
Обучающиеся должны …
Подраздел
10-класс
11-класс
1.1Роль изображений в визуализации информации
10.​1.​1.​1. Показывать знание и понимание значения роли изображений в визуализации, передаче информации в жизни и различных сферах деятельности человека (в науке, технике и искусстве);
10.​1.​1.​2. Знать различные средства и методы выполнения графических изображений
11.​1.​1.​1. Знать основы редакторов программ растровой, векторной графики и их применение
1.2 Средства визуализации информации.
10.​1.​2.​1. Знать основные чертежные инструменты и приспособления;
10.​1.​2.​2. Демонстрировать практические навыки работы с чертежными инструментами и приспособлениями при выполнении графических работ
11.​1.​2.​1 Выбирать ПО (растровое или векторное) для создания 2D объекта (толщина и цвет линий, прямоугольник, многоугольник, окружность, дуга, эллипс, сплайн линия, штриховка масштаб штриховки, постановка размеров, координационная сетка);
11.​1.​2.​2 Применять соответствующие инструменты и возможности графического редактора для создания 2D объектов;

3) "Кескіндерді түрлендіру". Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс).
4) "Форманың қалыптасуы және құрылымдау". Компьютерлік графика құралдары арқылы геометриялық дене (заттардың) бетінің жазбасын сызу.
5) "Форманы түрлендіру". Бөлшектерді жою және басып шығару арқылы 3D моделді түрлендіру; бөлшектерді ауыстыру арқылы 3D моделді түрлендіру;
6) "Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері". Жиынтық бiрлiгінің 3D-моделі; графикалық бағдарламалардың кітапханамен жұмысы; құрылыс сызбаларын графикалық редакторларда орындау; инфографика (сұлбалар, графикалар және диаграммалар). Әртүрлі саладағы инфографика.
7) "Жобалау және жобалау графикасы". Жобалау әдістері"; жобалаудың негізгі кезендері; жобалау объектілеріне қойылатын талаптар (эстетикалық, функциялық); Шығармашылық идеяларды визуалдау. Графикалық құжаттар; техникалық құжаттамалардың түрлері және олардың құрамы; шығармашылық идеяларды визуалдаудың әртүрлі құралдары (эскиз, макет, сызба); берілген тақырыпқа шығармашылық жоба орындау.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін код енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 10.1.1.1. кодында "10" - сынып, "1.1" – бірінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "1"
– оқыту мақсатының реттік саны.
1. Ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары
Білім алушылар тиісті...
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.1Ақпаратты визуалдаудағы кескіндердің ролі
10.1.1.1. Адам өмірінде және әртүрлі салада (ғылымда, техникада және өнерде) ақпаратты визуалды түрде берудегі кескіндердің ролінің маңызын білетіндігін және түсінетіндігін көрсету;
10.1.1.2. Графикалық кескінді орындаудың әртүрлі әдістері мен құралдарын білу
11.1.1.1. Растрлық, векторлық графикалық бағдарламалар редакторларының негіздерін білу және оларды қолдану
1.2 Ақпаратты визуалдау құралдары
10.1.2.1. Негізгі сызба құралдарын білу;
10.1.2.2. Графикалық жұмыстарды орындау барысында сызба құрал-дарымен жұмыс жасаудың тәжірбиелік дағдыларын көрсету
11.1.2.1 2D нысанасын жасау үшін (сызық қалыңдығы мен түсі, тік бұрыш, көпбұрыш, шеңбер, доға, эллипс, сплайн сызықтар, сызықпен түрлеу, өлшемдер қою, координаттық тор) бағдарламалық қамтамасыздандыруды (растрлық немесе векторлық) таңдау;
11.1.2.2 2D объектiлердi жасау үшiн графикалық редактордың тиiстi аспаптарының мүмкiндiктерін қолдану;

11.​1.​2.​3 Анализировать выбор цветовых моделей в растровой и векторной графике (градиентная отмывка);
11.​1.​2.​4 Уметь пользоваться графическими операциями растровой и векторной графики (выделение, удаление, масштабирование, поворот, перемещение, зеркальное отображение, массив, обрезка)
1.3 Основные правила выполнения чертежа
10.​1.​3.​1 Знать и соблюдать правила оформления и выполнения чертежа по стандарту;
10.​1.​3.​2 Знать классификацию типов линий и правильно применять их при выполнении графических работ;
10.​1.​3.​3 Выполнять графические работы, демонстрируя знания о масштабах, типах линий, чертежных шрифтах, об основной надписи и правилах нанесения размеров
11.​1.​3.​1 Применять соответствующие возможности графического редактора для создания графического оформления 2D объектов;
1.4 Геометрические построения на чертежах
10.​1.​4.​1 Выполнять геометрические построения на чертежах (деления отрезка, окружности и угла на равные части) различными чертежными инструментами;
10.​1.​4.​2. Демонстрировать способы вычерчивания различных видов сопряжений, овалов и кривых линий
11.​1.​4.​1 Знать технологию и уметь выбирать виды растровой, векторной графики для создания 2D объекта (геометрические построения, сопряжения);
11.​1.​4.​2 Использовать шаблоны, клипарты, библиотеки при разработке 2D объектов;
11.​1.​4.​3 Знать и применять технологию ускорения и оптимизации процесса создания 2D объектов (шрифты, линии чертежа, геометрические построения, сопряжения) растровой и векторной графике, вывода изображений на печать
2. Основные виды изображений и их построение
Обучающиеся должны
Подраздел
10-класс
11-класс
2.1 Методы проекти
рования
10.​2.​1.​1 Знать и понимать методы и способы проецирования;
10.​2.​1.​2 Знать и определять необходимое количество видов проектирования на чертеже и их расположение на две и три плоскости проекции
2.2 Способы построения основных видов графических изображений
10.​2.​2.​1 Знать и понимать способы построения плоских геометрических фигур и объемных предметов (аксонометрия);
10.​2.​2.​2 Выполнять аксонометрические проекции по заданным видам предмета, демонстрируя знания правил построения;
10.​2.​2.​3
Знать и определять особенности технического рисунка и эскиза
11.​2.​2.​1 Применять основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования средствами компьютерной графики;
11.​2.​2.​2. Разбивать процесс создания 3D модели на этапы (координатная сетка, моделирование на основе геометрических фигур, сплайнов, неоднородных рациональных сплайнов, моделей);
11.​2.​2.​3. Использовать соответствующие инструменты и возможности растровых, векторных программ для создания 3D моделей (аксонометрическая проекция, технический рисунок), сборочная единица
11.​2.​2.​4.
Применять операции твердотельного моделирования (объединение, пересечение, вычитание, наращивание, создание каркасной поверхности), при создании 3D модели (аксонометрические проекции, технический рисунок), сборочная единица

11.1.2.3 Векторлық және расторлық графикада түстік модельдерін таңдауды талдау;
11.1.2.4 Векторлық және расторлық графикалардың графикалық операцияларын (ерекшелеу, жою, масштабтау, бұру, қозғалту, айнадағы суреті, ауқымы, қиюды) пайдалана білу
1.3 Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер
10.1.3.1 Стандарт бойынша сызба орындау мен безендіру ережелерін білу және сақтау;
10.1.3.2 Сызық түрлерінің классификациясын білу және графикалық жұмыстарды орындауда дұрыс қолдану;
10.1.3.3 Негізгі жазулар мен өлшемдерді қою, сызба әріптері, сызық түрлері, масштабтар туралы білімдерін көрсете отырып, графикалық кескін орындау
11.1.3.1 2D обьектілердің графикалық безендіруін орындау үшін графикалық редактордың мүмкіндіктерін пайдалану
1.4 Сызбадағы геометриялық құрылым
10.1.4.1 Сызбада геометриялық құрылымдарды (кесіндіні бөлу, шеңберлерді және бұрыштарды тең бөліктерге бөлу) әртүрлі сызба құралдарымен орындау;
10.1.4.2 Овал, қисық сызықтар және әртүрлі түйіндесу сызбаларын орындау тәсілдерін көрсету
11.1.4.1 2D объектілерін (геометриялық салулар, түйіндесу) жасау үшін растрлық, векторлық кестенiң түрлерiн таңдау және технологияларын білу;
11.1.4.2 2D объектiлерін құрастыру барысында клипарттар, кiтапханалар, үлгiлерді пайдалану;
11.1.4.3 Расторлы және векторлы графикада 2D объектiлерiн (сызба әріптері, сызба сызықтары, геометриялық құрылым, түйіндесулер) жасау үрдісін оңтайландыру және жеделдету, кескіндерді баспада басып шығару технологияларын пайдалана білу және қолдану
2. Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру
Білім алушылар тиісті...
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
2.1 Проекциялау әдістері
10.2.1.1 Проекциялау әдіс- тәсілдерін білу және түсіну;
10.2.1.2 Екі немесе үш жазықтыққа проекциялаудың сызбадағы қажетті түрлерінің санын, олардың орналасуын анықтау және білу
2.2 Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру тәсілдері
10.2.2.1 Тегіс геометриялық денелер мен көлемді бұйымдарды құру тәсілдерін білу және түсіну (аксонометрия);
10.2.2.2 Заттың (дененің) берілген көріністері бойынша, құрылымдау ережелерін білетіндігін көрсете отырып, аксонометриялық проекцияны орындау;
10.2.2.3 Техникалық сурет пен эскиздің ерекшеліктерін білу және анықтау
11.2.2.1 Компьютерлік графика құралдары арқылы көлемді денелерді және үстіртін модельдеудің негізгі тәсілдерін пайдалану;
11.2.2.2 3D моделін жасау үрдісін кезеңдерге бөлу (координаттық тор, геометриялық денелер, сплайндар, әртекті рационалды сплайндар, модельдер, негізінде модельдеу);
11.2.2.3 3D модельдерін (аксонометриялық проекция, техникалық сурет, жиынтық бiрлiк) жасау үшiн растрлық, векторлық бағдарламалардың мүмкiндiктерін мен тиісті құралдарын пайдалану;
11.2.2.4 3D моделін (аксонометриялық проекция, техникалық сурет, жиынтық бiрлiк) жасауда көлемді денелерді модельдеу операцияларын қолдану (қаңқалы беттi жасау, бiрiктiру, қиылыстыру, алу, ұлғайту)

2.3 Чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел)
10.​2.​3.​1 Демонстрировать знания и умения нанесения размеров на чертежах с учетом свойств геометрической формы предметов;
10.​2.​3.​2 Выполнять чертежи, методом проецирования, используя условности и упрощения на чертежах;
10.​2.​3.​3 Читать и выполнять чертежи на основе анализа геометрической формы предмета
11.​2.​3.​1 Определять и выбирать виды визуализации 3D модели (метод визуализации сцен, анимация объекта), сборочная единица;
11.​2.​3.​2 Сопоставить твердотельное (призма, пирамида, цилиндр, конус, сфера, тор) и поверхностное моделирование (сложные формы) и выбирать способы построения;
11.​2.​3.​3 Воспроизводить в процессе визуализации текстуру и фактуру предмета
2.4 Сечение и разрезы
10.​2.​4.​1 Знать и понимать целесообразность применения сечения и разрезов на чертежах;
10.​2.​4.​2 Знать и применять правила изображения сечения и разреза на чертеже;
10.​2.​4.​3 Применять условности и упрощения при выполнении сечения и разрезов
11.​2.​4.​1 Выбирать ПО (растровое или векторное) для создания 2D объекта (разрезы и сечения);
11.​2.​4.​2 Использовать основные операции твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов в 3D объекте
3. Преобразование изображения
Обучающиеся должны
3.1 Преобразование вида и состава изображений
10.​3.​1.​1 Выполнять чертежи предметов с изменением методов проецирования
10.​3.​1.​2
Выполнять чертежи предметов с изменением вида и состава изображений (замена изображений) или с изменением масштаба изображения
11.​3.​1.​1
Выполнять чертежи 2D и 3D объектов в графическом редакторе с изменением вида и состава изображений (замена изображений) или с изменением масштаба изображения
3.2 Реконструкция изображений
10.​3.​2.​1
Воссоздавать образа объекта (предмета) по частичным изображениям
10.​3.​2.​2
Создать чертеж или графическое изображение объекта по словесному описанию
4.Формообразование и конструирование
Обучающиеся должны …
4.1 Законы формообразования геометрических тел
10.​4.​1.​1 Знать основные законы и принципы формообразования геометрических тел
10.​4.​1.​2 Демонстрировать знание и понимание способов формообразования и различных видов поверхности (многогранники и кривые поверхности)
4.2 Конструирование форм
10.​4.​2.​1 Конструировать форму предмета по заданным параметрам
4.3 Развертка поверхностей
10.​4.​3.​1 Знать и понимать особенности изображения развертываемых и не развертываемых поверхностей.

2.3 Заттарды (геометриялық денелерді) оқу және олардың сызбаларын жасау
10.2.3.1. Бұйымдардың геометриялық формасының қасиеттерін ескере отырып, сызбаға өлшемдерді қоюды білу және қолдана алуын көрсету;
10.2.3.2 Сызбада шарттар және жеңілдетулерді пайдаланып, проекциялау тәсілдерін қолдану туралы терең білімдерін көрсету;
10.2.3.3 Бұйымдардың геометриялық формаларын талдау барысында сызбаларды оқу және орындау
11.2.3.1 3D моделін визуализациялау түрлерін анықтау және таңдау (аксонометриялық проекция, техникалық сурет), жиынтық бірліктер;
11.2.3.2 Көлемді денелерді (призма, пирамида, цилиндр, конус, сфера, тор) және үстіртін модельдеуді салыстыру (күрделі формаларды) және құрастыру тәсілдерін таңдау;
11.2.3.3 Визуалдау үдерісінде бұйымның текстурасы мен фактурасын көрсету
2.4 Қималар мен тіліктер
10.2.4.1 Сызбаларда қима мен тіліктерді қолданудың маңыздылығын білу және түсіну;
10.2.4.2 Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдану;
10.2.4.3 Қима мен тіліктерді орындау барысында шарттар мен жеңілдетулерді қолдану
11.2.4.1 2D объектiнi (қималар мен тiлiктер) жасау үшiн бағдарламалық қамтамасыз етуді (растрлық немесе векторлық) таңдау;
11.2.4.2 3D объектіде тiлiктер мен қималардың құрылуы үшiн көлемді денелерді модельдеудің негізгі операцияларын пайдалану
3. Кескіндерді түрлендіру
Білім алушылар тиісті...
3.1 Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру
10.3.1.1 Проекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың (денелердің) сызбаларың орындау;
10.3.1.2 Кескіннің түрі мен құрамын өзгерту (кескінді ауыстыру) арқылы немесе кескіннің масштабын өзгерту арқылы заттардын (денелердін) сызбаларын орындау
11.3.1.1 Кескіннің түрі мен құрамын өзгерту (кескінді ауыстыру) арқылы немесе кескіннің масштабын өзгерту арқылы 2D немесе 3D объектілердің сызбаларын графикалық редакторларда орындау
3.2 Кескіндерді қайта құру
10.3.2.1 Ішінара кескіндер арқылы нысанның (заттың) толық көрінісін жаңадан жасау;
10.3.2.2 Ауызша сипаттау арқылы геометриялық денелердің графикалық кескінін немесе сызбасын құру
4. Форманың қалыптасуы және құрылымдау
Білім алушылар тиісті...
4.1 Геометриялық денелердің формаларының қалыптасу заңдылықтары
10.4.1.1 Геометриялық денелердің формаларының қалыптасуының негізгі заңдылықтарын және принциптерін білу;
10.4.1.2 Әртүрлі беттер мен форма құрастыру тәсілдерін білу және түсінгенін көрсету (көпқырлы және қисық беттер)
4.2 Формаларды құрылымдау
10.4.2.1 Берілген көрсеткіштер бойынша формаларды құрылымдау
4.3 Беттің жазбалары
10.4.3.1 Жазылатын және жазылмайтын беттердің кескіндерінің ерекшеліктерін білу және түсіну;

10.​4.​3.​2 Выполнять чертежи разверток простых геометрических тел
11.​4.​3.​1
Вычертить развертки простых геометрических тел (призма, пирамида, цилиндр, конус, сфера) и кривых поверхностей (тор) средствами компьютерной графики
5. Преобразование формы
Обучающиеся должны
5.1 Преобразование формы предмета
10.​5.​1.​1 Выполнять преобразование формы предмета методом выдавливания и удаления частей
11.​5.​1.​1 Выполнять преобразование 3D модели путем методов выдавливания и удаления частей
5.2 Преобразование пространственного положения и частей предмета
10.​5.​2.​1 Выполнять преобразование формы с изменением пространственного положения предмета
10.​5.​2.​2 Выполнять преобразование формы с изменением пространственного взаимоотношения частей предмета
11.​5.​2.​1
Выполнять преобразование 3D модели путем перемещения частей
6. Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики
Обучающиеся должны
6.1 Стандартизация.
10.​6.​1.​1 Знать общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах
6.2 Сборочный чертеж. Соединение деталей.
10.​6.​2.​1 Знать разъемные и неразъемные соединения и правила их изображения
10.​6.​2.​2
Знать правила выполнения и оформления сборочного чертежа
10.​6.​2.​3
Знать и выполнять деталирование и эскиз сборочного чертежа
11.​6.​2.​1 Разработать сборочный чертеж разъемного или неразъемного соединения в системе 2D (используя библиотеки)
11.​6.​2.​2.
Выполнить 3D-модель сборочной единицы
6.3 Элементы архитектурно строительной - графики
10.​6.​3.​1. Понимать особенности архитектурно-строительного (план, фасад, разрез) чертежа и их назначение
10.​6.​3.​2.
Выполнять и читать несложные строительные чертежи, применяя условные обозначения, общие правила и справочную литературу
Выполнять строительные чертежи в графическом редакторе, применяя условные обозначения, общие правила и справочную литературу
6.4 Инфографика (схемы, графики, диаграммы)
11.​6.​4.​1. Знать общие сведения об инфографике
11.​6.​4.​2.
Визуализировать информацию и результат исследования средствами инфографики (графики, диаграммы, схемы)
7. Творческие задания
Обучающиеся должны
7.1 Задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности
10.​7.​1.​1 Решать занимательные задачи (например: пропедевтические, эвристические графические задачи), предлагая рациональные способы выполнения
11.​7.​1.​1 Выполнять творческие и прикладные задания по графическому моделированию средствами компьютерной графики
7.2 Творческие задания с элементами проектной деятельности
11.​7.​2.​1 Выполнять задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/ макетирование)

10.4.3.2 Қарапайым геометриялық денелердің жазбасының сызбаларын орындау
11.4.3.1 Компьютерлік графика құралдары арқылы қисық беттердің және қарапайым геометриялық денелердің жазбасын сызу (призма, пирамида, цилиндр, конус, сфера)
5. Форманы түрлендіру
Білім алушылар тиісті ...
5.1 Зат формасын түрлендіру
10.5.1.1 Бөлшектерін жою және басып шығару арқылы зат формасын түрлендіру
11.5.1.1 Бөлшектерін жою және басып шығару арқылы 3D моделді түрлендіру
5.2 Кескіндер арқылы заттардың формаларын түрлендіру
10.5.2.1 Кеңістіктегі бұйымның проекциялау жазықтығына қатынасы туралы білгенін және түсінгенін көрсету;
10.5.2.2 Кеңістіктегі нысанның немесе бөліктерінің орнын ауыстырып, сызбасын орындау
11.5.2.1 Бөлшектерді ауыстыру арқылы 3D моделін түрлендіру
6. Техникалық, сәулет, құрылыс және ақпараттық графика элементтері
Білім алушылар тиісті ...
6.1 Стандарттау
10.6.1.1 Стандарттау, өзара алмасушылық, сәйкестендіру, бөлшек және жиынтық бiрлiгі туралы жалпы түсінікті білу
6.2 Бөлшектердің қосылыстары. Құрастыру сызбасы
10.6.2.1 Ажырайтын (бұранда) және ажырамайтын біріктірулерді және оны кескіндеуді білу;
10.6.2.2 Құрастырмалы сызбаны орындау және безендіру ережелерін білу;
10.6.2.3 Құрастыру сызбасынын ежей-тегжейін және эскизін білу және орындау
11.6.2.1 2D ажырайтын және ажырамайтын қосылыстардың құрастыру сызбасын дайындау (кiтапхананы пайдалану);
11.6.2.2 Жиынтық бiрлiгінің 3D-моделін орындау
6.3 Сәулет – құрылыс графикасының элементтері
10.6.3.1 Құрылыс сызбаларының (жоспар, қасбет, тілік) ерекшеліктері мен міндетін түсіну;
10.6.3.2 Әртүрлі ақпарат көздері мен жалпы ережелерді, шартты белгілерді қолдана отырып қарапайым құрылыс сызбаларын орындау және оқу
11.6.3.1 Ақпарат көздері мен жалпы ережелерді, шартты белгілерді қолдана отырып, құрылыс сызбаларын графикалық редакторларда орындау
6.4 Инфографика (сұлбалар, графикалар және диаграммалар)
11.6.4.1. Инфографика жөнінде жалпы мағлұматтарды білу;
11.6.4.2. Инфографика тәсілдері (сұлба, кестелер мен диаграммалар) арқылы зерттеу нәтижесін және ақпаратты визуалдау
7. Шығармашылық тапсырмалар
Білім алушылар тиісті...
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
7.1 Жобалық қызметке жалпы даярлықтарын дамытатын жаттығулар
10.7.1.1 Қызық есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну
11.7.1.1 Компьютерлік графика құралдарын пайдаланып графикалық модельдеу бойынша қолданбалы және шығармашылық тапсырмаларды орындау
7.2 Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
11.7.2.1 – Техника/дизайн/сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатын/ компьютерлік графика/макеттеу) орындау

8. Проектирование. Проектная графика
Обучающиеся должны …
8.1 Методы проектирования
11.​8.​1.​1 Изучать и определять основные методы и этапы проектирования в различных областях деятельности
11.​8.​1.​2 Определять основные функциональные, эстетические требования к проектируемым объектам
8.2 Визуализация проектных предложений
11.​8.​2.​1 Знать и различать по видам состав технической документации, их особенности
11.​8.​2.​2
Знать и применять разные средства для визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет)
17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Графика и проектирование" для 10-11 классов уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Графика и проектирование" для 10-11 классов уровня общего среднего образования
10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы/Содержание
Цели обучения
1 четверть
Графические способы и средства визуализации информации
Роль изображений в визуализации информации
История и значение изображений
10.​1.​1.​1 Демонстрировать знание и понимание значения роли изображений в визуализации и передаче информации в жизни, в различных сферах деятельности человека (в науке, технике и искусстве)
Методы выполнения графических изображений.
10.​1.​1.​2 Знать различные методы выполнения графических изображений
Средства визуализации информации
Основные чертежные инструменты, способы работы и организация рабочего места
10.​1.​2.​1 Знать основные чертежные инструменты и приспособления.
10.​1.​2.​2 Демонстрировать практические навыки работы с чертежными инструментами и приспособлениями при выполнении графических работ
Основные правила выполнения чертежа
Правила оформления чертежа (формат, масштаб, основная надпись)
10.​1.​3.​1 Знать и соблюдать правила оформления и выполнения чертежа по стандарту
10.​1.​3.​2 Знать классификацию типов линий и правильно применять их при выполнении графических работ
Практические работы (типы линий, шрифты чертежные, нанесение размеров)
10.​1.​3.​3 Выполнять графические работы, демонстрируя знания о масштабах, типах линий, чертежных шрифтах, об основной надписи и правилах нанесения размеров
Геометрические построения на чертежах
Деление отрезка, окружности и угла на равные части
10.​1.​4.​1 Выполнять геометрические построения на чертежах (деления отрезка, окружности и угла на равные части) различными чертежными инструментами
Сопряжение
Демонстрировать способы вычерчивания различных видов сопряжений, овалов и кривых линий
Основные виды изображений и их построение
Методы проецирования
Основные методы проецирования.

8. Жобалау және жобалау графикасы
Білім алушылар тиісті...
8.1 Жобалау әдістері
11.8.1.1 Әртүрлі саладағы жобалау әдістерімен танысу және кезеңдерін анықтау;
11.8.1.2 Жобалау нысандарына қойылатын негізгі эстетикалық, функциялық талаптарды анықтау
8.2 Шығармашылық идеяларды визуалдау
11.8.2.1 Техникалық құжаттамалардың түрлеріне байланысты олардың құрамын және олардың ерекшеліктерін білу және ажырата алу;
11.8.2.2 Шығармашылық идеяларды визуалдаудың әртүрлі құралдарын (эскиз, макет, сызба) білу және қолдану
17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
18. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған "Графика және жобалау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған "Графика және жобалау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып/Мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары
Ақпаратты визуалдаудағы кескіндердің ролі
Кескіннің мәні мен тарихы
10.1.1.1. Адам өмірінде және әртүрлі салада (ғылымда, техникада және өнерде) ақпаратты визуалды түрде берудегі кескіндердің ролінің маңызын білетінін және түсінетінін көрсету;
Графикалық кескінді орындау әдістері
10.1.1.2. Графикалық кескінді орындаудың әртүрлі әдістері мен құралдарын білу
Ақпаратты визуалдау құралдары
Негізгі сызу құралдары, жұмыстың тәсілдері мен жұмыс орнын ұйымдастыру
10.1.2.1. Негізгі сызба құрал- саймандарын білу;
10.1.2.2. Графикалық жұмыстарды орындауда сызба құрал- саймандарымен жұмыс жасаудың тәжірибелік дағдыларын көрсету
Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер
Сызбаны безендіру ережелері (формат, масштаб, негізгі жазулар)
10.1.3.1 Стандарт бойынша сызба орындау мен безендіру ережелерін білу және сақтау;
10.1.3.2 Графикалық кескіндерді орындауда сызықтардың классификациясы мен түрлерін қолдану ережелерін білу
Тәжірибелік жұмыс (сызық түрлері, сызба қаріптері, өлшемдерді қою).
10.1.3.3 Негізгі жазулар мен өлшемдерді қою, сызба қаріптері, сызық түрлері, масштабтар туралы білімдерін көрсете отырып, графикалық кескін орындау
Сызбадағы геометриялық құрылым
Шеңберлерді және бұрыштарды, кесіндіні тең бөліктерге бөлу
10.1.4.1 Сызбада геометриялық салуларды әр түрлі сызба құралдарымен орындау (кесіндіні бөлу, шеңберлерді және бұрыштарды тең бөліктерге бөлу)
Түйіндесулер
10.1.4.2. Овал, қисық сызықтар және әр түрлі түйіндесу сызбаларының тәсілдерін көрсету
Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру
Проекциялау әдістері
Проекциялаудың негізгі әдістері

10.​2.​1.​1 Знать и понимать методы и способы проецирования
Прямоугольное проецирование на две и три плоскости проекций
10.​2.​1.​2 Знать и определять необходимое количество видов на чертеже и их расположение на две и три плоскости проекции
10.​7.​1.​1 Решать занимательные задачи (например: пропедевтические, эвристические графические задачи), предлагая рациональные способы выполнения
2 четверть
Основные виды изображений и их построение
Способы построения основных видов графических изображений
Аксонометрические проекции
10.​2.​2.​1 Знать и понимать способы построения плоских геометрических фигур и объемных предметов (аксонометрия)
10.​2.​2.​2 Выполнять аксонометрические проекции по заданным видам предмета, демонстрируя знания правил построения
10.​7.​1.​1 Решать занимательные задачи (например: пропедевтические, эвристические графические задачи), предлагая рациональные способы выполнения
Технический рисунок и эскиз
10.​2.​2.​3 Знать и определять особенности технического рисунка и эскиза
Чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел)
Нанесение размеров на чертежах
10.​2.​3.​1 Демонстрировать знания и умения нанесения размеров на чертежах с учетом свойств геометрической формы предметов
Условности и упрощения на чертежах
10.​2.​3.​2 Выполнять чертежи, методом проецирования, используя условности и упрощения на чертежах
Чтение и выполнение чертежей
10.​2.​3.​3 Читать и выполнять чертежи на основе анализа геометрической формы предмета
10.​7.​1.​1 Решать занимательные задачи (например: пропедевтические, эвристические графические задачи), предлагая рациональные способы выполнения
3 четверть
Основные виды изображений и их построение
Сечения и разрезы
Виды сечений и разрезов
10.​2.​4.​1. Знать и понимать целесообразность применения сечения и разрезов на чертежах
10.​2.​4.​2. Знать и применять правила изображения сечения и разреза на чертеже
10.​2.​4.​3. Применять условности и упрощения при выполнении сечения и разрезов
Преобразование изображения
Преобразование вида и состава изображений
Преобразование вида и состава изображений
(графическая работа)
10.​3.​1.​1 Выполнять чертежи предметов с изменением методов проецирования
10.​3.​1.​2 Выполнять чертежи предметов с изменением вида и состава изображений (замена изображений) или с изменением масштаба изображения
Реконструкция изображений
Реконструкция изображений (Графическая работа)
10.​3.​2.​1 Воссоздавать образа объекта (предмета) по частичным изображениям
10.​3.​2.​2 Создать чертеж или графическое изображение объекта по словесному описанию
Формообразование и конструирование
Законы формообразования геометрических тел
Законы формообразования геометрических тел

10.2.1.1 Проекциялау әдіс- тәсілдерін білу және түсіну
Екі және үш жазықтыққа тік бұрыштап проекциялау
10.2.1.2 Екі немесе үш жазықтыққа проекциялаудың сызбадағы қажетті түрлерінің санын анықтау және білу;
10.7.1.1 Қызықты есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну
2-тоқсан
Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру
Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру тәсілдері
Аксонометриялық проекциялар
10.2.2.1 Тегіс геометриялық денелер мен көлемді бұйымдарды құру тәсілдерін білу және түсіну (аксонометрия);
10.2.2.2 Заттың (дененің) берілген көріністері бойынша, құрылымдау ережелерін білетінін көрсете отыра аксонометриялық проекцияны орындау;
10.7.1.1 Қызықты есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну
Техникалық сурет және нобай
10.2.2.3 Эскиз бен техникалық сурет ерекшеліктерін анықтау және білу
Заттың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және орындау
Сызбаға өлшемдерді қою
10.2.3.1. Бұйымдардың геометриялық формасының қасиеттерін ескере отырып, сызбаға өлшемдерді қоюды білу және қолдана алуларын көрсету
Сызбадағы шарттар мен жеңілдетулер
10.2.3.2 Сызбада шарттар және жеңілдетулерді пайдаланып, проекциялау тәсілдерін қолдану туралы терең білімдерін көрсету
Сызбаларды орындау және оқу
10.2.3.3 Бұйымдардың геометриялық формаларын талдау барысында сызбаларды оқу және орындау;
10.7.1.1 Қызықты есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну
3-тоқсан
Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру
Қималар мен тіліктер
Қима мен тілік түрлері
10.2.4.1 Сызбадағы қима мен тіліктердің біртұтастығын (маңыздылығын) білу және түсіну;
10.2.4.2 Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелерін білу және қолдану;
10.2.4.3 Қима мен тіліктерді орындау барысында шарттар мен жеңілдетулерді қолдану
Кескіндерді түрлендіру
Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру
Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс)
10.3.1.1 Проекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың (денелердің) сызбаларың орындау;
10.3.1.2 Кескіннің түрі мен құрамын өзгерту (кескінді ауыстыру) арқылы немесе кескіннің масштабын өзгерту арқылы заттардын (денелердін) сызбаларын орындау
Кескіндерді қайта құру (реконструкция)
Кескіндерді қайта құру (графикалық жұмыс)
10.3.2.1 Ішінара кескіндері арқылы нысанның (заттың) толық көрінісін жаңадан жасау;
10.3.2.2 Ауызша сипаттау арқылы геометриялық денелердің графикалық кескінін немесе сызбасын құру
Форманың қалыптасуы және құрылымдау
Геометриялық денелердің формаларының қалыптасу зандылықтары
Геометриялық денелердің формаларының қалыптасу зандылықтары

10.​4.​1.​1 Знать основные законы и принципы формообразования геометрических тел
10.​4.​1.​2 Демонстрировать знание и понимание способов формообразования и различных видов поверхностей (многогранники и кривые поверхности)
Развертка поверхностей
Развертка поверхностей геометрических тел (предметов)
10.​4.​3.​1 Знать и понимать особенности изображения развертываемых и не развертываемых поверхностей
10.​4.​3.​2 Выполнять чертежи разверток простых геометрических тел
Конструирование форм
Конструирование форм предметов (геометрических тел)
10.​4.​2.​1 Конструировать форму предмета по заданным параметрам
10.​7.​1.​1 Решать занимательные задачи (например: пропедевтические, эвристические графические задачи), предлагая рациональные способы выполнения
4 четверть
Преобразование формы
Преобразования формы предмета
Преобразования формы предмета
10.​5.​1.​1 Выполнять преобразование формы предмета методом выдавливания и удаления частей
Преобразование пространственного положения предмета и его частей
Преобразование пространственного положения предмета и его частей
10.​5.​2.​1 Выполнять преобразование формы с изменением пространственного положения предмета
10.​5.​2.​2 Выполнять преобразование формы с изменением пространственного взаимоотношения частей предмета
Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики
Стандартизация.
Стандартизация. Изделия, детали и их элементы
10.​6.​1.​1 Знать общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах
Сборочный чертеж. Соединение деталей.
Соединение деталей. Разъемные и неразъемные соединения
10.​6.​2.​1 Знать разъемные и неразъемные соединения и правила их изображения
Сборочный чертеж (графическая работа)
10.​6.​2.​2 Знать правила выполнения и оформления сборочного чертежа
10.​6.​2.​3 Знать и выполнять деталирование и эскиз сборочного чертежа
Элементы архитектурно строительной - графики
Общие сведения о строительных чертежах
10.​6.​3.​1. Понимать особенности архитектурно-строительного (план, фасад, разрез) чертежа и их назначение
Выполнение и чтение несложных строительных чертежей
10.​6.​3.​2. Выполнять и читать несложные строительные чертежи, применяя условные обозначения, общие правила и справочную литературу
11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы/Содержание
Цели обучения
1 четверть
Графические способы и средства визуализации информации
Роль изображений в визуализации информации
Основные виды компьютерной графики
11.​1.​1.​1. Знать основы редакторов программ растровой, векторной графики и их применение.
Средства визуализации информации
ПО (программное обеспечение) для создания 2D изображений.

10.4.1.1 Геометриялық денелердің формаларының қалыптасуының негізгі зандылықтарын және принциптерін білу;
10.4.1.2 Әртүрлі беттер мен форма құрастыру тәсілдерін білу және түсінгендерін көрсету (көпқырлы және қисық беттер)
Формаларды құрылымдау
Заттардың (геометриялық денелердің) формаларын құрылымдау
10.4.2.1 Берілген көрсеткіштер бойынша формаларды құрылымдау;
10.7.1.1 Қызықты есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну
4-тоқсан
Форманы түрлендіру
Зат формасын түрлендіру
Зат формасын түрлендіру
10.5.1.1 Бөлшектерін жою және басып шығару арқылы зат формасын түрлендіру
Кескіндер арқылы заттардың формаларын түрлендіру
Кескіндер арқылы заттардың формаларын түрлендіру
10.5.2.1 Кеңістіктегі бұйымның проекциялау жазықтығына қатынасы туралы білгенін және түсінгенін көрсету;
10.5.2.2 Кеңістіктегі нысанның қалпын немесе бөліктерінің орнын ауыстырып, сызбасын орындау
Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері
Стандарттау
Стандарттау. Бұйым, бөлшек және оның элементтері
10.6.1.1 Стандарттау, өзара алмасушылық, сәйкестендіру, бөлшек және жиынтық бiрлiгі туралы жалпы түсінікті білу
Бөлшектердің қосылыстары. Құрастыру сызбасы
Бөлшектердің қосылыстары. Ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер
10.6.2.1 Ажырайтын (бұранда) және ажырамайтын біріктірулерді және оны кескіндеуді білу
Құрастыру сызбасы (графикалық жұмыс)
10.6.2.2 Құрастырмалы сызбаны орындау және безендіру ережелерін білу;
10.6.2.3 Құрастыру сызбасының егжей-тегжейін және эскизін білу және орындау
Сәулет – құрылыс графикасының элементтері
Құрылыс сызбалары туралы жалпы мағлұмат
10.6.3.1 Құрылыс сызбаларының (жоспар, қасбет, тілік) ерекшеліктері мен міндетін түсіну
Қарапайым құрылыс сызбаларын оқу және орындау
10.6.3.2 Әртүрлі ақпарат көздері мен жалпы ережелерді, шартты белгілерді қолдана отырып қарапайым құрылыс сызбаларын орындау және оқу
2) 11-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып/Мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары
Ақпаратты визуалдаудағы кескіндердің рөлі
Компьютерлік графиканың негізгі түрлері
11.1.1.1. Растрлық, векторлық графикалық бағдарламалар редакторларының негіздерін білу және оларды қолдану
Ақпаратты визуалдау құралдары
2D кескінін құру үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету)

11.​1.​2.​1 Выбирать ПО (растровое или векторное) для создания 2D объекта (толщина и цвет линий, прямоугольник, многоугольник, окружность, дуга, эллипс, сплайн линия, штриховка масштаб штриховки, постановка размеров, координационная сетка)
Создание 2D изображений
11.​1.​2.​2 Применять соответствующие инструменты и возможности графического редактора для создания 2D объектов.
11.​1.​2.​3 Анализировать выбор цветовых моделей в растровой и векторной графике (градиентная отмывка).
11.​1.​2.​4 Уметь пользоваться графическими операциями растровой и векторной графики (выделение, удаление, масштабирование, поворот, перемещение, зеркальное отображение, массив, обрезка и т.д.)
Основные правила выполнения чертежа
Правила оформления чертежа (формат, масштаб, основная надпись)
11.​1.​3.​1 Применять соответствующие возможности графического редактора для создания графического оформления 2D объектов
Геометрические построения на чертежах
Создание 2D объектов с использованием примитивов (библиотек)
11.​1.​4.​1 Знать технологию и выбирать виды растровой, векторной графики для создания 2D объекта (геометрические построения, сопряжения)
11.​1.​4.​2 Использовать шаблоны, клипарты, библиотеки при разработке 2D объектов
Геометрические построения с использованием примитивов
11.​1.​4.​3 Знать и применять технологию ускорения и оптимизации процесса создания 2D объектов (шрифты, линии чертежа, геометрические построения, сопряжения) растровой и векторной графики, вывода изображений на печать
11.​7.​1.​1 Выполнять творческие и прикладные задания по графическому моделированию средствами компьютерной графики
2 четверть
Основные виды изображений и их построение
Способы построения основных видов графических изображений
Основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования.
11.​2.​2.​1 Применять основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования средствами компьютерной графики
Основные этапы создания 3D модели
11.​2.​2.​2. Разбивать процесс создания 3D модели на этапы (координатная сетка, моделирование на основе геометрических фигур, сплайнов, неоднородных рациональных сплайнов, моделей)
Возможности растровых и векторных программ для создания 3D моделей.
11.​2.​2.​3. Использовать соответствующие инструменты и возможности растровых, векторных программ для создания 3D моделей (аксонометрическая проекция, технический рисунок), сборочная единица
Создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования
11.​2.​2.​4. Применять операции твердотельного моделирования (объединение, пересечение, вычитание, наращивание, создание каркасной поверхности), при создании 3D модели (аксонометрические проекции, технический рисунок), сборочной единицы
Чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел)
Определение видов визуализации 3D модели

11.1.2.1 2D нысанасын жасау үшін (сызық қалындығы мен түсі, тік бұрыш, көпбұрыш, шеңбер, доға, эллипс, сплайн сызықтар, сызықпен түрлеу, өлшемдер қою, координаттық тор) бағдарламалық қамтамасыз ету (растрлық немесе векторлық) таңдау
2D кескінін құру
11.1.2.2 2D объектiлердi жасау үшiн графикалық редактордың тиiстi аспаптарының мүмкiндiктерін қолдану;
11.1.2.3 Векторлық және расторлық графикада түстік модельдерін таңдауды талдау;
11.1.2.4 Векторлық және расторлық графикалардың графикалық операцияларын (ерекшелеу, жою, масштабтау, бұру, қозғалту, айнадағы суреті, ауқымды, қиюды) пайдалана білу
Сызбаны орындаудағы негізгі ережелер
Сызбаны безендіру ережелері (пішім, масштаб, негізгі жазулар)
11.1.3.1 2D обьектілердің графикалық безендіруін орындау үшін графикалық редактордың мүмкіндіктерін пайдалану
Сызбадағы геометриялық құрылым
Примитивтерді (кітапханаларды) қолдана отырып, 2D объектінің кескінін құру
11.1.4.1 2D объектілерін (геометриялық құрылым, түйіндесу, кескіндер-көріністер) жасау үшін растрлық, векторлық кестенiң түрлерiн таңдау және технологияларын білу;
11.1.4.2 2D объектiлерін құрастыру алдында клипарттар, кітапханалар, үлгілерді пайдалану
Примитивтерді қолдана отырып, геометриялық құрылымдар орындау
11.1.4.3 Расторлы және векторлы графикалық 2D объектiлерiн (сызба қаріптері, сызба сызықтары, геометриялық құрылым, түйіндесулер, кескіндер - көріністер, тіліктер, қималар және т.б.) жасаудың үрдісін оңтайландыру мен жеделдету технологияларын пайдалана білу және кескіндерді баспада басып шығару;
11.7.1.1 Компьютерлік графика құралдарын пайдаланып графикалық модельдеу бойынша қолданбалы және шығармашылық тапсырмаларды орындау
2-тоқсан
Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру
Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру тәсілдері
Көлемді денелерді және үстіртін моделдеудің негізгі тәсілдері
11.2.2.1. Компьютерлік графика құралдары арқылы көлемді денелерді және үстіртін модельдеудің негізгі тәсілдерін пайдалану
3D моделін құрудың негізгі кезеңдері
11.2.2.2. 3D моделін жасау үрдісін кезеңдерге бөлу (координаттық тор, геометриялық денелер, сплайндар, әртекті рационалды сплайндар, модельдер, негізінде модельдеу)
3D моделін құрудағы расторлық және векторлық бағдарлама мүмкіндіктері
11.2.2.3 3D модельдерін (аксонометриялық проекция, техникалық сурет, жиынтық бiрлiк) жасау үшiн растрлық, векторлық бағдарламалардың мүмкiндiктері мен тиісті құралдарын пайдалану
Көлемді моделдеу операциясының негізіне сүйеніп 3D моделін құру
11.2.2.4 3D моделін (аксонометриялық проекция, техникалық сурет, жиынтық бiрлiк) жасауда көлемді денелерді модельдеу операцияларын қолдану (қаңқалы беттi жасау, бiрiктiру, қиылыстыру, алу, ұлғайту)
Заттың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және орындау
3D моделдердің визуалдау түрлерін анықтау

11.​2.​3.​1. Определять и выбирать виды визуализации 3D модели (метод визуализации сцен, анимация объекта), сборочная единица
Выбор способов построения 3D моделей
11.​2.​3.​2. Сопоставлять твердотельное (призма, пирамида, цилиндр, конус, сфера, тор) и поверхностное моделирование (сложные формы) и выбирать способы построения
Текстура и фактура 3D модели
11.​2.​3.​3 Воспроизводить в процессе визуализации текстуру и фактуру предмета
3 четверть
Основные виды изображений и их построение
Сечения и разрезы
Выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта.
11.​2.​4.​1 Выбирать (растровое или векторное) ПО для создания 2D объекта (разрезы и сечения)
Приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.
11.​2.​4.​2 Использовать основные операции твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов в 3D объекте
Преобразование изображения
Преобразование вида и состава изображений
Преобразование вида и состава изображений
(графическая работа)
11.​3.​1.​1 Выполнять чертежи 2D и 3D объектов в графическом редакторе с изменением вида и состава изображений (замена изображений) или с изменением масштаба изображения
Формообразование и конструирование
Развертка поверхностей
Развертка поверхностей геометрических тел (предметов)
11.​4.​3.​1 Вычертить развертки простых геометрических тел (призма, пирамида, цилиндр, конус, сфера) и кривых поверхностей (тор) средствами компьютерной графики
Преобразование формы
Преобразования формы предмета
Преобразования формы предмета
11.​5.​1.​1 Выполнять преобразование 3D модели путем методом выдавливания и удаления частей
Преобразование пространственного положения предмета и его частей
Преобразование пространственного положения предмета и его частей
11.​5.​2.​1 Выполнять преобразование 3D модели путем перемещения частей
Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики
Сборочный чертеж. Соединение деталей.
3D модель сборочной единицы. Работа с библиотекой.
11.​6.​2.​1 Разработать сборочный чертеж разъемного или неразъемного соединения в графическом редакторе (используя библиотеки)
11.​6.​2.​2 Выполнить 3D-модель сборочной единицы
Элементы архитектурно строительной - графики
Элементы строительного черчения
11.​6.​3.​1 Выполнять строительные чертежи в графическом редакторе, применяя условные обозначения, общие правила и справочную литературу
Инфографика (схемы, графики, диаграммы)
Инфографика в различных сферах деятельности
11.​6.​4.​1 Знать общие сведения об инфографике
11.​6.​4.​2 Визуализировать информацию и результат исследования средствами инфографики (графики, диаграммы, схемы)
4 четверть
Проектирование. Проектная графика
Методы проектирование.
Методы проектирование. Основные этапы проектирования

11.2.3.1 3D моделін визуалдау түрлерін анықтау және таңдау (аксонометриялық проекция, техникалық сурет), жиынтық бірліктер
3D моделдерін тұрғызу тәсілдерін таңдау
11.2.3.2 Көлемді денелерді (призма, пирамида, цилиндр, конус, сфера, тор) және үстіртін модельдеуді салыстыру (күрделі формаларды) және құрастыру тәсілдерін таңдау
3D моделдерінің текстурасы мен фактурасы
11.2.3.3 Визуалдау үдерісінде бұйымның текстурасы мен фактурасын көрсету
3-тоқсан
Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру
Қималар мен тіліктер
2D нысанның қима және тілік көрінісін орындау үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету) қолдану
11.2.4.1 2D объектіні (қималар мен тiлiктер) жасау үшін (растрлық немесе векторлық) бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау;
Қима мен тілікті қалыптастыратын көлемді моделдеу тәсілдері
11.2.4.2 3D объектіде тiлiктер мен қималардың құрылуы үшiн көлемді денелерді модельдеудің негізгі операцияларын пайдалану
Кескіндерді түрлендіру
Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру
Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс)
11.3.1.1 Вескіннің түрі мен құрамын өзгерту (кескінді ауыстыру) арқылы немесе кескіннің масштабын өзгерту арқылы 2D немесе 3D объектілердің сызбаларын графикалық редакторларда орындау
Форманың қалыптасуы және құрылымдау
Беттің жазбалары
Геометриялық дене (заттардың) бетінің жазбалары
11.4.3.1 Компьютерлік графика құралдары арқылы қисық беттердің және қарапайым геометриялық денелердің жазбасын сызу (призма, пирамида. цилиндр, конус, сфера)
Форманы түрлендіру
Зат формасын түрлендіру
Зат формасын түрлендіру
11.5.1.1 Бөлшектерін жою және басып шығару арқылы 3D моделді түрлендіру
Кескіндер арқылы заттардың формаларын түрлендіру
Кескіндер арқылы заттардың формаларын түрлендіру
11.5.2.1 Бөлшектерді ауыстыру арқылы 3D моделін түрлендіру
Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері
Бөлшектердің қосылыстары. Құрастыру сызбасы
Жиынтық бiрлiгінің 3D-моделі.
Кітапханамен жұмыс
11.6.2.1 2D ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарының құрастыру сызбасын дайындау (кітапхананы пайдалану);
11.6.2.2 - жиынтық бiрлiгінің 3D-моделін орындау
Сәулет – құрылыс графикасының элементтері
Құрылыс сызбаларының элементтері
11.6.3.1 Әртүрлі ақпарат көздері мен жалпы ережелерді, шартты белгілерді қолдана отырып, құрылыс сызбаларын графикалық редакторларда орындау
Инфографика (сұлбалар, графикалар және диаграммалар)
Әр түрлі саладағы инфографика
11.6.4.1. Инфографика жөнінде жалпы мағлұматтарды білу;
11.6.4.2. Инфографика тәсілдері (сұлба, кестелер мен диаграммалар) арқылы зерттеу нәтижесін және ақпаратты визуалдау
4-тоқсан
Жобалау және жобалау графикасы
Жобалау әдістері
Жобалау әдістері.
Жобалаудың негізгі кезеңдері

11.​8.​1.​1 Изучать и определять основные методы и этапы проектирования в различных областях деятельности
Требования к проектируемым объектам
11.​8.​1.​2 Определять основные функциональные, эстетические требования к проектируемым объектам
Визуализация проектных предложений.
Графические документы
11.​8.​2.​1 Знать и различать по видам состав технической документации, их особенности
Визуализация творческих идей
11.​8.​2.​2 Знать и применять разные средства для визуализации проектных предложений (эскиз, чертеж, макет)
Творческие задачи с элементами проектной деятельности
Творческий проект на заданную тему
11.​7.​2.​1 Выполнять задания с элементами проектной деятельности и конструирования в области техники/дизайна/архитектуры, применяя различные средства графики (ручная/ компьютерная графика/макетирование)
Приложение 130
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Настоящая программа разработана для школ Республики Казахстан в соответствии с посланием Президента Республики Казахстан в контексте модернизации Казахстана и одним из объявленных приоритетов – кардинальное улучшение и расширение бизнес-среды посредством реализации Программы продуктивной занятости и развития массового предпринимательства.
3. Целью изучения предмета является получение обучающимися базовых знаний основ предпринимательства, экономики, менеджмента и маркетинга; привитие ответственности за свой выбор и формирование мышления предпринимательского склада, активной жизненной позиции; создание практической базы навыков для будущей самостоятельной деятельности в современных рыночных условиях.
4. Задачи обучения:

11.8.1.1 Әртүрлі саладағы жобалау әдістерімен танысу және кезеңдерін анықтау;
Жобалау объектілеріне қойылатын талаптар
11.8.1.2. Жобалау нысандарына қойылатын негізгі эстетикалық, функциялық талаптарды анықтау
Шығармашылық идеяларды визуализациялау
Графикалық құжаттар
11.8.2.1 Техникалық құжаттамалардың түрлеріне байланысты олардың құрамын және олардың ерекшеліктерін білу және ажырата алу
Шығармашылық идеяларды визуалдау
11.8.2.2 Шығармашылық идеяларды визуалдаудың әртүрлі құралдарын (эскиз, макет, сызба) білу және қолдану
Жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар
Берілген тақырыпқа шығармашылық жоба орындау
11.7.2.1 – Техника/дизайн/сәулет салалары бойынша жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмаларды түрлі графика құралдарымен (қолмен орындалатын/компьютерлік графика/макеттеу) орындау
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
130-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Ұсынылып отырған пән Қазақстан Республикасының Президенті жолдауындағы Қазақстанның модернизациясы аясында және алға тартылған басымдықтардың бірі - нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасын жүзеге асыру арқылы бизнес ортаны түбегейлі жақсарту мен кеңейтуге сәйкес Қазақстан Республикасының мектептеріне арналып әзірленді.
3. Пәнді оқытудың мақсаты кәсіпкерлік, экономика, менеджмент және маркетинг негіздері бойынша оқушыларға базалық білімдер беру, өз таңдауы үшін жауапкершілікке үйрету, кәсіпкерлік ойлау жүйесі мен белсенді өмірлік ұстанымдарын қалыптасыру, қазіргі заманғы нарықтық жағдайда болашақтағы дербес әрекетіне қажетті дағдылардың практикалық базасын қалыптастыру болып табылады.
4. Оқыту міндеттері:

1) формирование у обучающихся теоретических основ предпринимательства;
2) формирование у обучающихся практических навыков личной финансовой грамотности;
3) воспитание ответственности за свои достижения и свою жизненную позицию;
4) формирование у обучающихся предпринимательского мышления и умения видеть возможности для реализации своего потенциала;
5) приобретение навыка генерирования бизнес-идей и их развития до уровня предпринимательской деятельности;
6) развитие навыка бизнес-моделирования и адаптации в изменяющихся условиях конкуренции в целях повышения выживаемости бизнеса;
7) формирование навыков исследования, использования современных информационных технологий.
5. К особенностям учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" относятся:
1) построение предмета на основе практики и специфики предпринимательства Казахстана, истории развития и формирования предпринимательства;
2) построение учебного процесса на применении интерактивных и групповых игровых методик и технологий обучения, активной вовлеченности обучающихся в учебный процесс;
3) формирование навыков XXI века, востребованных в свете кадровых тенденций казахстанских и мировых рыночных условий; тенденций развития массового предпринимательства (предпринимательство как стиль жизни);
4) использование коучинговых подходов в целях формирования осознанной жизненной позиции и принятия ответственности за собственный выбор деятельности;
5) использование тренингового формата, ориентированного на формирование практических навыков и умений, формирование первичного опыта посредством геймификации процесса;
6) создание школьного интернет-сообщества на выделенном ресурсе для информационного обмена, взаимодействия в рамках освоения курса на межрегиональном уровне с целью получения синергетического эффекта. Организация посредством данного on-line-портала электронной библиотечной базы и базы рабочих материалов, вебинарной и гостевой площадки, площадки мероприятий: олимпиад, конкурсов, формирование площадок коммуникаций между учениками, потенциальными стартапами, действующим бизнесом и инвесторами;
7) создание инфраструктуры, способствующей максимально эффективному практическому и методологическому наполнению и сопровождению учебного предмета от следующих контрагентов:
8) предпринимательские вузы Казахстана, являющиеся членами Ассоциации предпринимательского образования РК;
9) Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
10) общественный фонд "Джуниор Эчивмент Казахстан";
11) поддержка образовательного процесса специализированными онлайн- и офлайн-играми, развивающими навыки ведения предпринимательской деятельности путем автоматизированной симуляции процесса.

1) оқушылардың кәсіпкерлік пен бизнестің теориялық негіздерін қалыптастыру;
2) оқушылардың жеке қаржылық сауаттылықтың тәжірибелік дағдыларын меңгеруі;
3) оқушыларда өз жетістіктері мен өмірлік ұстанымдарына қатысты жауапкершілік сезімін қалыптастыру;
4) оқушыларда кәсіпкерлік ойлауды және өз әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктерін көре білу біліктілігін қалыптастыру;
5) бизнес-идеяларды ойлап табу дағдыларын қалыптастыру және оларды кәсіпкерлік әрекет деңгейіне дейін дамыту;
6) бизнес-модельдеу дағдыларын дамыту және бизнестің өміршеңдігін арттыру мақсатында бәсекелестіктің құбылмалы жағдайларына бейімделе білу;
7) зерттеу дағдыларын қалыптастыру және заманауи ақпараттық технологияларды қолдану.
5. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің ерекшеліктері:
1) пәнді Қазақстанның кәсіпкерлігі практикасы мен ерекшеліктерінің, даму тарихы мен қалыптасуының негіздеріне сүйене отырып, оқу пәнін құру;
2) оқытудың интерактивті және топтық ойын әдістемесі мен технологиясына, оқу үдерісіне оқушыларды белсенді араластыру жолдарына сүйене отырып оқу процесін құру;
3) Қазақстандық және әлемдік нарық жағдайларындағы кадрлық үрдістер мен жаппай кәсіпкерліктің (өмір сүру стилі ретіндегі кәсіпкерлік) даму үрдістері тұрғысынан талап етілетін ХХІ ғасыр дағдыларын қалыптастыру;
4) оқушының өмірлік саналы ұстанымдарын және өз әрекеті бойынша жасаған таңдауына жауапкершілікпен қарау қасиетін қалыптастыру үшін коучингтік тәсілдемелерді қолдану;
5) практикалық дағдылар мен біліктіліктерді қалыптастыруға бағытталған тренингтік форматты қолдану, сонымен бірге үдерісті ойындар (ағылш. gamification) пайдалану арқылы алғашқы тәжірибені қалыптастыру;
6) синергетикалық әсер алу мақсатымен пәнді өңіраралық деңгейде меңгертудегі өзара әрекеттестік аясында ақпарат алмасу үшін "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" курсы бойынша мектеп оқушыларының арнайы ресурсында ғаламтор-қауымдастық құру. Осы on-line порталы арқылы электрондық кітапхана базасы мен жұмыс материалдарының базасын, вебинар және қонақ алаңдарын, олимпиада, байқау және т.б. іс-шаралар алаңдарын құру, стартаптар мен инвесторлар арасындағы қарым-қатынас алаңдарын қалыптастыру;
7) пәнді практикалық және әдіснамалық тұрғыдан барынша тиімді толықтыру мен қамтамасыз етуге септігін тигізетін инфрақұрылым жасау;
8) ҚР кәсіпкерлік білім беру ассоциациясына мүше Қазақстанның кәсіпкерлік ЖОО-ы;
9) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
10) "Джуниор Эчивмент Қазақстан" қоғамдық қоры;
11) білім беру процесін кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырушы дағдыларды дамытуға бағытталған үдерісті автоматты симуляциялайтын арнайы онлайн және офлайн ойындар арқылы қолдау;

12) использование принципов дизайн-мышления для развития клиенто-ориентированности.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса"
Параграф 1. Содержание предмета "Основы предпринимательства и бизнеса"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" составляет:
1) в 10-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание учебного предмета в 10-классе составляют 4 раздела:
1) "Предпринимательство как экономическое явление";
2) "Предпринимательство в современных условиях";
3) "Маркетинг в действии";
4) "Дизайн мышление".
8. Раздел 1. "Предпринимательство как экономическое явление" включает следующие подразделы:
1) "Введение в предпринимательство";
2) "Исторический экскурс в экономику Казахстана";
3) "Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству";
4) "Ресурсы вовлеченные в процесс производства";
5) "Механизм функционирования рынка";
6) "Рыночное равновесие".
9. Раздел 2. "Предпринимательство в современных условиях" включает следующие подразделы:
1) "С чего начинается бизнес?";
2) "Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства";
3) "Стартап-культура";
4) "Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные и молодежные)";
5) "Развитие конкуренции в современных условиях";
6) "Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории"
10. Раздел 3. "Маркетинг в действии" включает следующие подразделы:
1) "Введение в маркетинг";
2) "Маркетинг-микс";
3) "Кабинетные и полевые исследования";
4) "SWOT- анализ";
5) "Целевая аудитория, сегментирование";
6) "Бренд";
7) "Маркетинговые коммуникации";
8) "Онлайн маркетинговые коммуникации".
11. Раздел 4. "Дизайн-мышление":
1) "Введение в дизайн-мышление";
2) "Эмпатия";
3) "Анализ и синтез";
4) "Генерация идей";
5) "Прототипирование";
6) "Тестирование";

12) Клиентке бағытталуды дамыту үшін ойлау-дизайны қағидаларын қолдану.
2-тарау. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің мазмұны
6. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Оқу пәнінің мазмұны 10-сыныпта 4 бөлімнен тұрады:
1) "Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік";
2) "Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік";
3) "Әрекеттегі маркетинг";
4) "Ойлау дизайны".
8. "Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Кәсіпкерлікке кіріспе";
2) "Қазақстан экономикасына тарихи экскурс";
3) "Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу";
4) "Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар";
5) "Нарықтың қызмет ету механизмі";
6) "Нарықтық тепе-теңдік".
9. "Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Бизнес неден басталады?";
2) "Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары";
3) "Стартап мәдениет";
4) "Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)";
5) "Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы";
6) "Баға белгілеу – экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні";
10. "Әрекеттегі маркетинг" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Маркетингіге кіріспе";
2) "Маркетинг-микс";
3) "Кабинеттік және далалық зерттеулер";
4) "SWOT талдау";
5) "Мақсатты аудитория, сегменттеу";
6) "Бренд"
7) "Маркетингілік коммуникациялар";
8) "Онлайн маркетингілік коммуникациялар".
11. "Ойлау дизайны" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Ойлау дизайнына кіріспе";
2) "Эмпатия";
3) "Талдау және синтез";
4) "Идея ойлап табу";
5) "Прототип жасау";
6) "Тестілеу";

7) "Сторителлинг".
12. Содержание учебного предмета в 11-классе составляют 4 раздела:
1) "Стартап акселератор (1)";
2) "Стартап акселератор (2)";
3) "Самопродвижение предпринимателя";
4) "Стратегия развития".
13. Раздел 1. "Стартап акселератор (1)" включает следующие подразделы:
1) "Питчинг";
2) "Командообразование и роль команд в предпринимательской деятельности";
3) "Канва бизнес-модели, определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана";
4) "Маркетинг в стартап-проектах";
5) "Каналы коммуникаций в стартап-проектах";
6) "Потребительская и покупательская лояльность";
7) "Каналы прибыли в стартапах".
14. Раздел 2. "Стартап акселератор (2)" включает следующие подразделы:
1) "Бизнес-ресурсы и управление ресурсами";
2) "Партнерство в предпринимательской деятельности";
3) "Ключевая деятельность в бизнесе";
4) "Налоги в предпринимательской деятельности";
5) "Структура расходов";
6) "Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов".
15. Раздел 3. "Самопродвижение предпринимателя" включает следующие подразделы:
1) "Личные активы и пассивы";
2) "Сбережения, кредиты и депозиты";
3) "Мировые денежные единицы, электронные деньги";
4) "Фондовые рынки";
5) "Управление личным бюджетом";
6) "Самопродвижение";
7) "Резюме и практика составления резюме";
8) "Нетворкинг (профессиональные сети )";
9) "Деловое общение предпринимателя – переговоры и
практика переговоров";
10) "Эмоциональный интеллект";
11) "Тайм-менеджмент".
16. Раздел 4. "Стратегия развития" включает следующие подразделы:
1) "Масштабирование бизнеса – прогноз развития рынка";
2) "Способы и виды развития бизнеса";
3) "Управление качеством";
4) "Международный бизнес";
5) "Защита прав потребителя";
6) "Защита прав предпринимателя, институты поддержки бизнеса";
7) "Ответственность предпринимателя (экономическая, юридическая, социальная, экологическая, этическая)";
8) "Целеполагание";
9) "Личная стратегия жизни".
17. Базовое содержание учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" 10-класса:
1) "Введение в предпринимательство". Представление о предпринимательстве как об особом способе мышления, являющемся необходимым навыком XXI века. Способы развития предпринимательского мышления. Значение предпринимателей в экономике и развитии современного мира. Сопоставление собственных видений и целей учащихся через призму предпринимательства. Понимание разницы между предпринимателем и бизнесменом. Осознание роли молодых предпринимателей и их положительного имиджа в обществе. Примеры и истории реальных предпринимателей. Исторический экскурс в экономику Казахстана. Понимать, что изучает экономика, разницу между микроэкономикой и макроэкономикой. Знакомство с экономическими понятиями, ресурсами и факторами производства, механизмом функционирования рынка, законами спроса и предложения, рыночного равновесия и терминологией. Истоки предпринимательских идей (нужды рынка, хобби и т. д.).
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. офлайн-игра для закрепления теоретических знаний, дебрифинг игры; 3. работа с бизнес-кейсами – демонстрация удач, неудач, сложностей и решений реальных предпринимателей Казахстана и мира на основе пройденного материала.

7) "Сторителлинг".
12. Оқу пәнінің мазмұны 11-сыныпта 4 бөлімнен тұрады:
1) "Стартап акселератор (1)";
2) "Стартап акселератор (2)";
3) "Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы";
4) "Даму стратегиясы".
13. "Стартап акселератор (1)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Питчинг";
2) "Команда құру және кәсіпкерлік қызметтегі командалар рөлі";
3) "Канва бизнес-моделі, маңызды құндылықтарды анықтау. Бизнес-жоспар құрылымы";
4) "Стартап-жобалардағы маркетинг";
5) "Стартап-жобалардағы коммуникация арналары;
6) "Тұтынушылық және сатыпалушылық бейілділік";
7) "Стартаптардағы пайда арналары".
14. "Стартап акселератор (2)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару";
2) "Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік";
3) "Бизнестегі маңызды қызмет";
4) "Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар";
5) "Шығындар құрылымы";
6) "Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі".
15. "Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Жеке адамның активтері мен пассивтері";
2) "Жинақтаулар, кредиттер және депозиттер";
3) "Дүниежүзілік ақша бірліктері, электронды ақшалар";
4) "Қор нарығы";
5) "Жеке бюджетті басқару";
6) "Өзін-өзі алға жылжыту";
7) "Түйіндеме және түйіндеме құру тәжірибесі";
8) "Нетворкинг (кәсіби жүйелер)";
9) "Кәсіпкердің іскерлік қарым-қатынасы - келіссөздер мен келіссөздер жүргізу тәжірибелері";
10) "Эмоционалдық интеллект";
11) "Тайм-менеджмент".
16. "Даму стратегиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Бизнес ауқымын кеңейту – нарық дамуын болжау";
2) "Бизнес дамуының тәсілдері мен түрлері";
3) "Сапаны басқару";
4) "Халықаралық бизнес";
5) "Тұтынушының құқығын қорғау";
6) "Кәсіпкердің құқығын қорғау, бизнесті қолдау институттары";
7) "Кәсіпкерлердің жауапкершілігі (экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық)";
8) "Мақсаттарды қоя білу";
9) "Өзіндік өмір стратегиясы".
17. 10-сыныпқа арналған "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Кәсіпкерлікке кіріспе". XXI ғасырдың қажетті дағдысы болып табылатын, ерекше ой тәсілі ретінде кәсіпкерлік туралы түсінік. Кәсіпкерлік ой дамуының тәсілдері. Экономикадағы және заманауи әлем дамуындағы кәсіпкерлер маңызы. Кәсіпкерлік призмасы арқылы оқушылардың өз көзқарасы мен мақсаттарын салыстыру. Кәсіпкер мен бизнесмен арасындағы айырмашылықты түсіну. Жас кәсіпкерлердің рөлін түсіну мен олардың қоғамдағы оң имиджін қалыптастыру. Нақты кәсіпкерлердің мысалдары мен тарихы. Қазақстан экономикасына тарихи экскурс. Экономика не зерттейтінін түсіну, микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылық. Экономикалық түсініктермен, өндіріс үрдісінің ресурстары мен факторлары, нарықтың қызмет ету механизмі, сұраныс пен ұсыныс заңымен, нарықтық тепе-теңдікпен және терминологиялармен танысу. Кәсіпкерлік идеялар көздері (нарық мұқтаждықтары, хобби және т.с.с.). Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Теориялық білімді бекіту үшін офлайн-ойын, ойын дебрифингі; 3. Бизнес-кейстермен жұмыс жасау – өткен материалдар бойынша Қазақстан мен әлемнің нақты кәсіпкерлерінің сәттіліктері, сәтсіздіктері, қиындықтары мен шешімдерін көрсету.

2) "Предпринимательство в современных условиях". Знать экономические основы предпринимательства и виды предпринимательской деятельности. Понимание стартапа, инновации и географическо-региональной особенности развития предпринимательства в Казахстане. Понятия ценовой и неценовой, совершенной и несовершенной конкуренции. Развитие конкуренции в современных условиях. Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории. Знакомство со стратегиями "голубого" и "красного океана". Примеры бизнес-кейсов действующих казахстанских и мировых компаний. Формирование духа соревновательности среди учащихся и осознание принципов конкуренции.
Применение на практике, в рамках групповой работы-игры, полученных знаний для создания виртуального предприятия.
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах в игровой форме.
3) "Маркетинг в действии". Изучение маркетинга через призму формирования программ продвижения реальных продуктов отечественных производителей на рынке. Разделение на группы, выбор реальной компании Казахстана, работающей на FMCG рынке. Задача каждой команды – разработать маркетинговую стратегию продвижения конкретного продукта, представленного на рынке области (определить целевую аудиторию, слоган, нейминг, офлайн- и онлайн-каналы коммуникации, сформировать внешний вид рекламной продукции и позиционирование в социальных сетях.
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в разработке маркетинговой стратегии продвижения продукта.
4) "Дизайн мышления". Создание клиенториентированных решений через практические задания с использованием этапов методологии дизайн мышления. На этапе "Эмпатия" школьники погружаются в проблемную область. Центральным объектом исследования является человек (пользователь), его физические и эмоциональные потребности, поведение, мысли. В рамках групповых работ они опрашивают, слушают и наблюдают. На следующем этапе - "Анализ и синтез" - школьники анализируют, систематизируют и интерпретируют собранную информацию – всҰ услышанное и увиденное преобразуют в конкретную, значимую задачу. На этом этапе школьники знакомятся с навыками аналитического мышления, учатся выделять главное, переформулировать находки и идеи в конкретные задачи. На этапе "Генерации идей" учащиеся знакомятся с принципами мозгового штурма осваивая способы позитивного взаимодействия, для генерирования и развития своих идей на идеях других участников команды. Этапы "Прототипирование" и "Тестирование" служат для получения обратной связи по выбранным идеям для реализации.

2) "Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік". Кәсіпкерліктің экономикалық негіздері мен кәсіпкерлік қызмет түрлері. Қазақстанда кәсіпкерліктің дамуындағы географиялық-аймақтық ерекшеліктерін, стартап және инновацияларды түсінеді. Баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік түсінігі. Баға белгілеу – экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні. "Көк мұхит" және "қызыл мұхит" стратегияларымен танысу. Әрекеттегі қазақстандық және әлемдік компаниялардың бизнес-кейстерінің мысалдары. Оқушылар арасында бақталастық сезімін құру мен бәсекелестік қағидаларын ұғыну.
Виртуалды кәсіпорынды құру үшін алынған білімдерді, топтық жұмыс-ойындар аясында, тәжірибеде қолдану. Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Ойын түрінде топтарда тәжірибелік жұмыс жасау.
3) "Әрекеттегі маркетинг". Нарықта отандық өндірушілердің нақты өнімдерін жылжыту бағдарламаларын құру призмалары тұрғысынан маркетингті оқыту. Топтарға бөлу, FMCG нарығында жұмыс жасайтын Қазақстанның нақты компаниясын таңдау. Әр команданың міндеті – облыс нарығында ұсынылған нақты өнімді жылжытудың маркетингілік стратегиясын жасау (мақсатты аудиторияны, ұранын, неймингін, коммуникацияның офлайн- және онлайн-каналдарын анықтау, жарнамалық өнімнің сыртқы түрін жасау мен әлеуметтік желілерде позициялау).
Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Өнімді жылжытудың маркетингілік стратегиясын жасауда алынған білімді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс.
4) "Ойлау дизайны". Ойлау дизайны әдістемесінің кезеңдерін қолдана отырып практикалық тапсырмалар арқылы клиенттерге бағытталған шешімдерді құру. "Эмпатия" кезеңінің аясында оқушылар мәселелік жайттарға тереңірек енеді. Адам (пайдаланушы), оның физикалық және эмоционалдық қажеттіліктері, жүріс-тұрысы, ойлары зерттеудің маңызды обьектісі болып табылады. Топтық жұмыс аясында олар сұрақтар қояды, тыңдайды және бақылайды. Келесі "Талдау және синтез" кезеңінде оқушылар жиналған ақпаратты талдайды, жүйелейді және түсіндіреді – барлық тыңдалынған және көрген ақпаратты нақты, маңызды мәселеге айналдырады. Осы кезеңде оқушылар аналитикалық ойлау дағдыларымен танысады, маңыздысын ажыратуға, ойлап табылған нәрселерді құрастыру және нақты міндеттерге айналдыруға үйренеді. "Идеяларды ойлап табу" кезеңінде оқушылар команданың басқа қатысушыларының идеяларымен өзінің идеяларын ойлап табу мен дамыту үшін оң әсер ету тәсілдерін меңгере отырып ми шабуылының қағидаларымен танысады. "Прототип жасау" және "Тестілеу" кезеңдерінде таңдалынған идеяларды болашақта іске асыруда кері байланысты алу үшін қолданылады.

Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в проектировании инновационных решений, ориентированных на человека.
18. Базовое содержание учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" 11-класса:
1) "Стартап акселератор (1)". Работа над собственной бизнес-идеей на основе навыков и знаний, полученных в 10 классе. Формирование представления о построении собственной бизнес-модели, навыки управления изменениями. Формирование практических навыков основания и ведения собственного бизнеса через призму построения системы бизнес-модели. Презентация собственных бизнес-идей учащихся (домашнее задание на лето), взаимная оценка идей и формирование команд из 2-5 человек (возможна также постановка задач от заинтересованных сторон (школы, региональных вузов, местных компаний) в формате хакатона). Знакомство с основным инструментом – канвой бизнес-модели (Canvas) по аналогии с современными стартап-акселераторами. Понимание структуры бизнес-плана. Определение ценностного предложения своего продукта/услуги, сегментов пользователей, каналов коммуникаций, отношений с пользователями и каналов доходов.
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в разработке собственного проекта.
2) "Стартап акселератор (2)". Финальная стадия разработки собственных проектов учащихся. Знакомство с ресурсами, необходимыми для создания ключевой ценности (материальными, физическими, человеческими, интеллектуальными). Разбор каждого ресурса: выбор ресурсов, необходимых для собственных проектов учащихся, определение стоимости ресурсов, определение их местонахождения. Управление ресурсами для создания ключевой ценности. Формирование бизнес-концепта (бизнес-модели, проблем рынка, описание команды, цели).
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в разработке собственного проекта.
3) "Самопродвижение предпринимателя". Знакомство с личной финансовой грамотностью, умение управлять собственными финансовыми ресурсами и выстраивать программу самопродвижения. Практические знания по самопрезентации, самопродажам, составлению резюме и налаживанию профессиональных связей.
4) "Стратегия развития". Развитие стратегического мышления предпринимателя. Демонстрация модели развития бизнеса как на внутренних, так и на международных рынках, через бизнес-кейсы и теорию. Выделение роли институтов поддержки бизнеса. Разработка индивидуальной личной стратегии жизни и карьеры (1-20 лет) через инструменты целеполагания.

Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Адамға бағытталған инновациялық шешімдерді жобалауда алынған білімдерді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс.
18. 11-сыныпқа арналған "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) " Стартап акселератор (1)". 10 сыныпта алынған білім мен дағдылар негізінде жеке өзіндік бизнес-идеямен жұмыс жасау. Жеке бизнес-модельді құру туралы түінікті қалыптастыру, өзгерістерді басқару дағдылары. Бизнес-модель жүйесін құру призмасы тұрғысынан жеке бизнесті құру мен жүргізудің тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру. Оқушылардың жеке бизнес-идеяларын қорғауы (жаздық демалысқа үй тапсырмасы), идеялардың келісілген бағалауы мен 2-5 адамнан тұратын командалар құру (хакатон форматында қызығушылық танытқан тараптар (мектептер, аймақтық жоғары оқу орындары, жергілікті компаниялар) тарапынан мәселелерді құруға да мүмкін болады). Заманауи стартап-акселераторлар мысалымен негізгі құрал – канва бизнес-моделімен (Canvas) танысу. Бизнес-жоспар құрылымын түсіну. Өз өнімнің/қызмет көрсетудің құндылық ұсынысын, қолданушылар сегментін, коммуникациялар арналарын, пайдаланушылармен қатынас пен табыстар түсімдерін анықтау. Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Өзінің жеке жобасын жасауда алынған білімдерді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс жасау;
2) "Стартап акселератор (2)". Оқушылардың өзіндік жеке жобаларын жасаудың қорытынды кезеңі. Маңызды құндылықтарды құруға қажетті ресурстармен (материалды, физикалық, адами, зияткерлік) танысу. Әр ресурстарды талдау: оқушылардың жеке жобаларына қажетті ресурстарды таңдау, ресурстар құнын анықтау, олардың орналасуын анықтау. Маңызды құндылықтарды құру үшін ресурстарды басқару. Бизнес-концептіні құру (бизнес-модельдер, нарық мәселелері, команданың сипаты, мақсаттар). Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Өзінің жеке жобасын жасауда алынған білімдерді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс жасау;
3) "Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы". Жеке қаржылық сауаттылықпен танысу, жеке қаржы ресурстарын басқара білу мен өзін-өзі алға жылжыту бағдарламасын жасақтау. Өзіндік презентация, өз-өзін сату, түйіндеме құру мен кәсіби байланыстар орнату бойынша тәжірибелік білім;
4) "Даму стратегиясы". Кәсіпкердің стратегиялық ойлау қабілетін дамыту. Бизнес-кейстер мен теориялар арқылы ішкі нарықта және халықаралық нарықтарда да бизнестің дамуының моделін таныстыру. Бизнесті қолдау институттарының рөлін бөліп қарастыру. Мақсат қою құралдары арқылы жеке дербес өмірлік стратегия мен мансапты (1-20 жыл) құру.

Параграф 2. Система целей обучения
19. Для удобства использования программы введено кодирование. В коде первая цифра обозначает класс обучения, вторая и третья цифры – номера раздела и подраздела, четвертая цифра – порядковый номер цели обучения. Например, в коде 10.2.1.2 "10" – класс, "2.1" – номера раздела и подраздела, "2" – порядковый номер цели.
1) 10-класс:
Раздел
Подраздел
Образовательный результат обучающегося 10 класса
Предпринимательство
как экономичес
кое явление
1.1 Введение в предпринимательство
10.​1.​1.​1 понимать понятия "индивидуальный предприниматель", "бизнесмен", "потребность", "благо";
10.​1.​1.​2 знать предмет, цели и задачи предпринимательства
1.2 Исторический экскурс в экономику Казахстана
10.​1.​2.​1 анализировать историю предпринимательства в Республике Казахстан;
10.​1.​2.​2 понимать значение предпринимательства в экономике;
10.​1.​2.​3 знать разницу между микроэкономикой и макроэкономикой
1.3 Предпринима
тельский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству
10.​1.​3.​1 рассматривать предпринимательство как форму самореализации и личной мотивации;
10.​1.​3.​2 оценивать значимость формирования идеи как компетенции предпринимателя;
10.​1.​3.​3 применять инструмент для формирования бизнес-идей
1.4 Ресурсы вовлеченные в процесс производства
10.​1.​4.​1 знать ресурсы и факторы необходимые для производства товаров и услуг;
10.​1.​4.​2 понимать разницу между ресурсами и факторами необходимые для производства товаров и услуг
1.5 Механизм функционирования рынка
10.​1.​5.​1 понимать законы спроса и предложения;
10.​1.​5.​2 знать факторы влияющие на спрос и предложения
1.6 Рыночное равновесие
10.1 6.1 знать законы формирования рыночного равновесия, дефицита и избытка;
10.​1.​6.​2 понимать эластичность спроса и предложения как процесс адаптации рынка к изменению основных факторов
Предпринимательство в современных условиях
2.1 С чего начинается бизнес?
10.​2.​1.​1 анализировать предпринимательство как экономическое явление;
10.​2.​1.​2 знать факторы развития предпринимательства в современных условиях
2.2 Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства
10.​2.​2.​1 различать виды предпринимательской деятельности;
10.​2.​2.​2 понимать роль МСБ в экономике государства, в том числе Казахстана;
10.​2.​2.​3 различать организационно-правовые формы предпринимательства
2.3 Стартап-культура
10.​2.​3.​1 описывать понятие стартапа;
10.​2.​3.​2 различать стартап и действующий бизнес
2.4 Инновации и тренды в
предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные)

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламаны оқуға ыңғайлы болу үшін кодтар енгізілді. Кодтың бірінші саны оқу сыныбын білдіреді, екінші және үшінші сандары – бөлім мен бөлімше нөмерін береді, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік саны. Мысалы, кодта 10.2.1.2: "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше саны, "2" – мақсаттың реттік саны.
1) 10-сынып:
Білім алушылар:
Бөлім
Бөлімше
10-сынып білім алушыларының білім нәтижесі
Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік
1.1 Кәсіпкерлікке кіріспе
10.1.1.1 "жеке кәсіпкер", "бизнесмен", "қажеттілік", "игілік" түсініктерін түсінеді;
10.1.1.2 кәсіпкерліктің пәнін, мақсаттары мен міндеттерін түсінеді
1.2 Қазақстан экономикасына тарихи экскурс
10.1.2.1 Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерліктің тарихын талдай біледі;
10.1.2.2 экономикадағы кәсіпкерліктің мағынасын түсінеді;
10.1.2.3 микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.3 Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу
10.1.3.1 кәсіпкерлікті жеке мотивация мен өзін-өзі іске асыру формасы ретінде қарастырады;
10.1.3.2 кәсіпкер біліктілігі ретінде идеяның қалыптасу маңызын бағалайды;
10.1.3.3 бизнес-идеяны қалыптастыру құралын қолданады
1.4 Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар
10.1.4.1 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторларды біледі;
10.1.4.2 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторлар арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.5 Нарықтың қызмет ету механизмі
10.1.5.1 сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді;
10.1.5.2 сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі
1.6 Нарықтық тепе-теңдік
10.1.6.1 нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі;
10.1.6.2 негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделу үрдісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді
Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік
2.1 Бизнес неден басталады?
10.2.1.1 экономикалық құбылыс ретінде кәсіпкерлікті талдайды;
10.2.1.2 заманауи жағдайларда кәсіпкерліктің даму факторларын біледі
2.2 Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары
10.2.2.1 кәсіпкерлік қызмет түрлерін ажырата біледі;
10.2.2.2 мемлекет экономикасындағы, соның ішінде Қазақстандағы шағын және орта бизнестің рөлін түсінеді;
10.2.2.3 кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын ажырата біледі
2.3 Стартап мәдениет
10.2.3.1 стартап түсінігін суреттейді;
10.2.3.2 стартап пен жұмыс істеп тұрған бизнестің айырмашылығын біледі.
2.4 Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)

10.​2.​4.​1 понимать географическо-региональную особенность развития предпринимательства в Казахстане;
10.​2.​4.​2 распознавать современные тенденции предпринимательства, в том числе в Казахстане;
10.​2.​4.​3 анализировать прогнозы трендов предпринимательства на будущие периоды времени
2.5 Развитие конкуренции в современных условиях
10.​2.​5.​1 описывать примеры ценовой и неценовой, совершенной и несовершенной конкуренции;
10.​2.​5.​2 описывать виды конкурентных стратегий и конкурентов;
10.​2.​5.​3 приводить доводы о целесообразности применения ценовой и неценовой конкуренции
2.6 Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории
10.​2.​6.​1 понимать сущность и функции цены как экономической категории;
10.​2.​6.​2 описывать структуру ценообразования;
10.​2.​6.​3 понимать сущность ценовой политики;
10.​2.​6.​4 различать ценовые стратегии
Маркетинг в действии
3.1 Введение в маркетинг
10.​3.​1.​1 объяснять понятие и функции маркетинга;
10.​3.​1.​2 различать маркетинговую стратегию продукта и предприятия
3.2 Маркетинг-микс
10.​3.​2.​1 понимать состав маркетинг-микса 4P, 4C;
10.​3.​2.​2 различать формат применения 4P, 4C
3.3 Кабинетные и полевые исследования
10.​3.​3.​1 описывать различия между полевыми и кабинетными исследованиями;
10.​3.​3.​2 применять методологию полевых и кабинетных исследований
3.4 SWOT-анализ
10.​3.​4.​1 понимать назначение SWOT-анализа;
10.​3.​4.​2 применять на практике SWOT-анализ при оценке сильных и слабых сторон изучаемого продукта
3.5 Целевая аудитория, сегментирование
10.​3.​5.​1 понимать сущность и принципы сегментации потребителя;
10.​3.​5.​2 определять потребности определенной целевой аудитории
3.6 Бренд
10.​3.​6.​1 знает основные составляющие бренда;
10.​3.​6.​2 различает описательную и творческую плоскость бренда;
10.​3.​6.​3 применяет навыки для описания платформы бренда
3.7 Маркетин
говые комму
никации
10.​3.​7.​1 различать комплекс маркетинговых коммуникаций ATL, BTL;
10.​3.​7.​2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством ATL, BTL
3.8 Онлайн маркетинговые коммуникации
10.​3.​8.​1 понимать сущность цифрового маркетинга;
10.​3.​8.​2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством цифрового маркетинга
Дизайн мышления
4.1 Введение в дизайн-мышление
10.​4.​1.​1 понимать сущность дизайн-мышления;
10.​4.​1.​2 понимать, где он может применить навыки дизайн-мышления;
10.​4.​1.​3 сравнивать преимущества подходов дизайн-мышления по сравнению с традиционными способами поиска бизнес-идей и организации бизнес-процессов

10.2.4.1 Қазақстанда кәсіпкерліктің дамуындағы географиялық-аймақтық ерекшеліктерін түсінеді;
10.2.4.2 Қазақстандағы кәсіпкерліктің заманауи тенденцияларын танып біледі;
10.2.4.3 кәсіпкерліктің трендтерінің болашақ кезеңдеріндегі болжамын талдайды
2.5 Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы
10.2.5.1 баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды;
10.2.5.2 бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттайды;
10.2.5.3 баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалауды жасайды
2.6 Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні
10.2.6.1 экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәнін түсінеді;
10.2.6.2 бағаны қалыптастырудың құрылымын сипаттайды;
10.2.6.3 баға саясатының мәнін түсінеді;
10.2.6.4 баға стратегияларын ажыратады
Әрекет
тегі марке
тинг
3.1 Маркетингіге кіріспе
10.3.1.1 маркетинг және оның қызметін түсіндіреді;
10.3.1.2 өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажыратады.
3.2 Маркетинг-микс
10.3.2.1 4P, 4C, маркетинг-микс құрамын түсінеді;
10.3.2.2 4P, 4C, қолдану форматын ажыратады.
3.3 Кабинеттік және далалық зерттеулер
10.3.3.1 кабинеттік және далалық зерттеулердің айырмашылығын біледі;
10.3.3.2 кабинеттік және далалық зерттеу әдістемесін қолданады.
3.4 SWOT- талдау
10.3.4.1 SWOT талдаудың тағайындалуын түсіну;
10.3.4.2 зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау кезінде SWOT-талдауды тәжірибеде қолданады.
3.5 Мақсатты аудитория, сегменттеу
10.3.5.1 тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді;
10.3.5.2 белгілі бір мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтайды.
3.6 Бренд
10.3.6.1 брендтің негізгі құраушыларын біледі;
10.3.6.2 брендінің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратады;
10.3.6.3 брендінің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолданады
3.7 Маркетингілік коммуникациялар
10.3.7.1 ATL, BTL маркетингілік коммуникациялар кешенін ажыратады;
10.3.7.2 ATL, BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады.
3.8 Онлайн маркетингілік коммуникациялар
10.3.8.1 сандық маркетингтің мәнін түсінеді;
10.3.8.2 сандық маркетинг арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады
Ойлау дизайны
4.1 Ойлау дизайнына кіріспе
10.4.1.1 ойлау дизайнының мәнін түсінеді;
10.4.1.2 ойлау-дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінеді;
10.4.1.3 ойлау-дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздестіру мен бизнес-үрдістерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғандағы артықшылықтарын салыстыру.

4.2 Эмпатия
10.​4.​2.​1 уметь определять группы пользователей, которых затронет проект, прямо или косвенно;
10.​4.​2.​2 понимать принципы эмпатии и умеет применять их на практике;
10.​4.​2.​3 уметь составлять интервью и правильно организовывать последовательность вопросов
4.3 Анализ и синтез
10.​4.​3.​1 уметь обозначать и описывать проблему;
10.​4.​3.​2 определять наиболее значимые выводы, полученные из интервью;
10.​4.​3.​3 выделять важные фрагменты информации и эффективно оформлять их для дальнейшего использования;
10.​4.​3.​4 группировать полученную во время интервью информацию
4.4 Генерация идей
10.​4.​4.​1 понимать принципы и необходимость брейнсторминга;
10.​4.​4.​2 знать правила проведения брейнсторминга и умеет соблюдать их;
10.​4.​4.​3 знать и следовать этапам брейнсторминга
систематизировать высказанные идеи и выбирать наиболее перспективные
4.5 Прототипирование
10.​4.​5.​1 понимать и объяснять принципы прототипирования;
10.​4.​5.​2 применить основные методы прототипирования
4.6 Тестирование
10.​4.​6.​1 понимать значимость тестирования для дизайна, ориентированного на человека;
10.​4.​6.​2 осознавать значимость обратной связи о решении и возможность еще глубже развить эмпатию;
10.​4.​6.​3 оценивать возможности применения полученных идей на практике
4.7 Сторителлинг
10.​4.​7.​1 понимать принципы сторителлинга для описания процесса проделанной работы
10.​4.​7.​2 анализировать все знания, полученные во время работы с дизайн-мышлением, сделать выводы и аргументировать, будет ли он применять данные принципы в дальнейшем
1) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Образовательный результат обучающегося 11 класса
Стартап акселератор (1)
1.1 Питчинг
11.​1.​1.​1 понимать сущность и значение питчинга для предпринимателя (стартапера);
11.​1.​1.​2 применять навыки питчинга для транслирования собственных идей в учебно-игровых ситуациях
1.2 Командообразование и роль команд в предпринимательской деятельности
11.​1.​2.​1 распределять роли между членами команды;
11.​1.​2.​2 применять навыки ораторского мастерства для привлечения необходимых людей в команду в учебно-игровых ситуациях
1.3 Канва бизнес-модели, определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана
11.​1.​3.​1 описывать понятие бизнес-модели;
11.​1.​3.​2 понимать структуру канвы бизнес-модели и бизнес-плана;
11.​1.​3.​3 применять навыки формирования ключевой ценности для собственной идеи стартапа в учебно-игровых ситуациях
1.4
Маркетинг в стартап-проектах
11.​1.​4.​1 понимать значение маркетинга для стартап-проекта;
11.​1.​4.​2 анализировать емкость рынка, сегменты потребителей и их потребности;

4.2 Эмпатия
10.4.2.1 жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай біледі;
10.4.2.2 эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана біледі;
10.4.2.3 сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алады.
4.3 Талдау және синтез
10.4.3.1 мәселені дұрыс айқындап және сипаттай біледі;
10.4.3.2 сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды;
10.4.3.3 ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алады;
10.4.3.4 сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтайды.
4.4 Идея ойлап табу
10.4.4.1 брейнсторминг қағидалары мен қажеттілігін түсінеді;
10.4.4.2 брейнстормингті жүргізу ережелері мен оларды сақтап, орындай алуды біледі;
10.4.4.3 брейнсторминг кезеңдерін білу және кезеңдерін сақтап, айтылған идеяларды жүйелеу және солардың ішінен ең жақсысын таңдайды
4.5 Прототип жасау
10.4.5.1 прототип жасауды түсінеді және қағидаларын түсіндіреді;
10.4.5.2 прототип жасаудың негізгі әдістерін біледі және қолдана алуды үйренеді
4.6 Тестілеу
10.4.6.1 адамға бағытталған дизайн үшін тестілеудің маңызын түсінеді;
10.4.6.2 шешім қабылдау кезінде кері байланыстың маңызын және эмпатияны тереңірек дамыту мүмкіндігін түсінеді;
10.4.6.3 тәжірибеде алынған идеяларды қолдану мүмкіндігін бағалайды
4.7 Сторителлинг
10.4.7.1 жасалынған жұмыс үрдісін сипаттау үшін сторителлинг қағидаларын түсінеді;
10.4.7.2 ойлау-дизайнымен жұмыс жасау кезінде алынған барлық білімдерді тадау, тұжырымдар жасау және болашақта берілген қағидаларды қолдана алатындығын дәлелдеу
2) 11-сынып:
Бөлім
Бөлімше
11-сынып білім алушыларының білім нәтижесі
Стартап акселератор (1)
1.1 Питчинг
11.1.1.1 кәсіпкер (стартапер) үшін питчингтің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.1.1.2 оқу-ойын жағдайында өз идеяларын іске асыру үшін питчинг дағдыларын қолданады
1.2 Команда құру және кәсіпкерлік қызметтегі командалар рөлі
11.1.2.1 команда мүшелері арасындағы рөлдерді анықтайды;
11.1.2.2 оқу-ойын жағдайында командаға қажетті адамдарды тарту үшін шешендік өнер дағдыларын қолданады
1.3 Канва бизнес-моделі, маңызды құндылықтарды анықтау. Бизнес-жоспар құрылымы
11.1.3.1 бизнес-модель түсінігін суреттейді;
11.1.3.2 Канва бизнес моделінің және бизнес-жоспардың құрылымын түсінеді;
11.1.3.3 оқу-ойын жағдайында өз стартап идеялары үшін маңызды құндылықтарды қалыптастыру дағдыларын қолданады
1.4 Стартап-жобалардағы маркетинг
11.1.4.1 стартап жоба үшін маркетингтің мәнін түсінеді;
11.1.4.2 тұтынушылар сегменттерін мен олардың қажеттіліктерін, нарық сыйымдылығын талдайды;

11.​1.​4.​3 понимать принцип минимально жизнеспособного продукта MVP;
11.​1.​4.​4 принимать решения о реализации минимального продукта в собственном стартапе
1.5 Каналы коммуникаций в стартап-проектах
11.​1.​5.​1 отвечать на вопрос "Каким образом" (посредством каких каналов) будет донесена ценность до потребителя?";
11.​1.​5.​2 объяснять выбор в пользу тех или иных каналов коммуникаций
1.6 Потребительская и покупательская лояльность
11.​1.​6.​1 различать понятия "потребительская и покупательская лояльность";
11.​1.​6.​2 формировать стратегию взаимоотношений с потребителями через каналы коммуникации
1.7 Каналы прибыли в стартапах
11.​1.​7.​1 понимать сущность каналов прибыли, AB-теста;
11.​1.​7.​2 анализировать структуру доходов;
11.​1.​7.​3 применять AB-тест в целях анализа в учебно-игровых ситуациях
Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес-ресурсы и управление ресурсами
11.​2.​1.​1 понимать сущность и значимость ресурсов в стартапах;
11.​2.​1.​2 различать бизнес-ресурсы, интеллектуальные, материальные, финансовые и человеческие ресурсы
2.2 Партнерство в предпринимательской деятельности
11.​2.​2.​1 понимать сущность, значение партнерства и аутсорса для стартапов;
11.​2.​2.​2 описывать принципы партнерства;
11.​2.​2.​3 применять навыки для формирования списков партнеров для своего проекта
2.3 Ключевая деятельность в бизнесе
11.​2.​3.​1 понимать сущность операционной деятельности;
11.​2.​3.​2 применять навык определения операционной деятельности для своего стартапа
2.4 Налоги в предпринимательской деятельности
11.​2.​4.​1 описывать понятие налогов и их значение для государства;
11.​2.​4.​2 различать особенности налоговых режимов
2.5 Структура расходов
11.​2.​5.​1 понимать структуру расходов;
11.​2.​5.​2 анализировать структуру расходов и доходов стартап-проекта
2.6 Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов
11.​2.​6.​1 понимать инвестиционную привлекательность стартап-проекта;
11.​2.​6.​2 применять навыки ораторского мастерства (питчинга) для привлечения внимания предполагаемых инвесторов
Самопродвижение предпринимателя
3.1 Личные активы и пассивы
11.​3.​1.​1 понимать сущность бюджета, активов и пассивов;
11.​3.​1.​2 различать доходы и расходы
3.2 Сбережения, кредиты и депозиты
11.​3.​2.​1. различать двухуровневую банковскую систему РК;
11.​3.​2.​2. понимать сущность депозитов и кредитования;
11.​3.​2.​3 понимать инфляцию как фактор влияния на кредитную и депозитную ставку;
11.​3.​2.​4 применять навыки расчета депозитной и кредитной ставки
3.3 Мировые денежные единицы, электронные деньги

11.1.4.3 өміршеңдігі ең төмен өнімнің (MVP) қағидаларын түсінеді;
11.1.4.4 өз стартапында ең аз мөлшерде өнімді сату туралы шешім қабылдайды
1.5 Стартап-жобалардағы коммуникация арналары
11.1.5.1 тұтынушыға құндылық "Қалай" (қандай арналар нәтижесінде) жеткізіледі? - деген сұраққа жауап береді;
11.1.5.2 қандай да бір коммуникация арналарын таңдау қандай пайда әкелетінін түсіндіреді
1.6 Тұтынушылық және сатып алушылық бейілділік
11.1.6.1 "тұтынушылық және сатып алушылық бейілділік" түсінігін ажыратады;
11.1.6.2 коммуникация каналдары арқылы тұтынушылармен өзара қатынас стратегиясын құрады
1.7 Стартаптардағы пайда арналары
11.1.7.1 AB-тест, пайда түсімі арналарының мәнін түсінеді;
11.1.7.2 кіріс құрылымын талдайды;
11.1.7.3 оқу-ойын жағдайында AB-тестіні талдау мақсатында қолданады
Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару
11.2.1.1 стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді;
11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады
2.2 Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды;
11.2.2.3 өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады
2.3 Бизнестегі маңызды қызмет
11.2.3.1 операциялық қызметтің мәнін түсінеді;
11.2.3.2 өз стартапында операциялық қызметті анықтау үшін дағдыны қолданады
2.4 Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды;
11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі
2.5 Шығындар құрылымы
11.2.5.1 шығын құрылымын түсінеді;
11.2.5.2 Стартап жобасында шығыс пен кіріс құрылымын талдайды
2.6 Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі
11.2.6.1 стартап жобаның инвестициялық тартымдылығын түсінеді;
11.2.6.2 инвесторлардың назарын аудару үшін шешендік өнер (питчинг) дағдыларын қолданады
Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжы
туы
3.1 Жеке адамның активтері мен пассивтері
11.3.1.1 актив және пассив, бюджеттің мәнін түсінеді;
11.3.1.2 кірістер мен шығындарды ажырата біледі
3.2 Жинақтаулар, кредиттер және депозиттер
11.3.2.1 ҚР екі деңгейлі банктік жүйені ажыратады;
11.3.2.2 депозиттер мен кредиттің мәнін түсінеді;
11.3.2.3 кредиттік және депозиттік мөлшерлемеге әсер етуші факторы ретіндегі инфляция түсінігін түсінеді;
11.3.2.4 депозиттік және кредиттік пайызды есептеуде дағдыларды қолданады
3.3 Дүниежүзілік ақша бірліктері, электронды ақшалар

11.​3.​3.​1 описывать систему мировых денежных единиц;
11.​3.​3.​2 различать наличный и безналичный расчет
3.4 Фондовые рынки
11.​3.​4.​1 знать механизм работы фондового рынка;
11.​3.​4.​2 знать влияние экономических циклов на фондовый рынок;
11.​3.​4.​3 определять разницу между видами ценных бумаг
3.5 Управление личным бюджетом
11.​3.​5.​1 понимать основы управления личным бюджетом;
11.​3.​5.​2 применять инструменты управления личного бюджета
3.6 Самопродвижение
11.​3.​6.​1 понимать сущность и состав понятия самопродвижения и личного брендинга;
11.​3.​6.​2 определять разницу между компетентностью и квалификацией
3.7 Резюме и практика составления резюме
11.​3.​7.​1 применять навыки составления собственного резюме;
11.​3.​7.​2 применять навыки самопродвижения при устройстве на работу в учебно-игровых ситуациях
3.8
Нетворкинг (профессиональные сети)
11.​3.​8.​1 понимать значимость доверительных и долгосрочных отношений с людьми и взаимопомощи;
11.​3.​8.​2 описывать собственное видение возможности использования потенциала профессионального взаимодействия для решения собственных задач
3.9 Деловое общение предпринимателя – переговоры и практика переговоров
11.​3.​9.​1 понимать значение переговоров для предпринимателя;
11.​3.​9.​2 применять навыки переговоров при взаимодействии с другими учащимися в рамках учебно-игровых ситуаций
3.10 Эмоциональ
ный интеллект
11.​3.​10.​1 понимать сущность и назначение эмоционального интеллекта;
11.​3.​10.​2 анализировать возможности достижения собственных целей посредством управления эмоциональным интеллектом
3.11 Тайм- менеджмент
11.​3.​11.​1 понимать сущность и назначение тайм-менеджмента;
11.​3.​11.​2 применять навыки управления временем в целях повышения личной эффективности.
Стратегия развития
4.1 Масштабирование бизнеса – прогноз развития рынка
11.​4.​1.​1 понимать сущность масштабирования бизнеса;
11.​4.​1.​2 анализировать прогнозы развития рынка
4.2 Способы и виды развития бизнеса
11.​4.​2.​1 понимать сущность базовых стратегий развития;
11.​4.​2.​2 понимать сущность экономического роста, ВВП, ВНП;
11.​4.​2.​3 различать интенсивный и экстенсивный способы развития бизнеса
4.3 Управление качеством
11.​4.​3.​1 понимать сущность и состав управления качеством;
11.​4.​3.​2 описывать принцип Кайдзен
4.4 Международный бизнес
11.​4.​4.​1 понимать сущность и значимость международного бизнеса;
11.​4.​4.​2 синтезировать факторы из сферы международного бизнеса для формирования собственного видения стратегии выхода продукции Казахстана на международные рынки
4.5 Защита прав потребителя

11.3.3.1 әлемдік ақша бірліктерінің жүйесін сипаттайды;
11.3.3.2 қолма қол және қолма-қол ақшасыз есеп айырысуды ажыратады
3.4 Қор нарығы
11.3.4.1 қор нарығының жұмыс механизмін біледі;
11.3.4.2 қор нарығына экономикалық циклдардың әсерін біледі;
11.3.4.3 құнды қағаз түрлерінің айырмашылығын анықтайды
3.5 Жеке бюджетті басқару
11.3.5.1 жеке бюджетті басқарудың негізін түсінеді;
11.3.5.2 жеке бюджетті басқару құралдарын қолданады
3.6 Өзін-өзі алға жылжыту
11.3.6.1 өзін-өзі алға жылжыту мәні мен оның құрамын және жеке брендингті түсінеді;
11.3.6.2 құзыреттілік пен біліктіліктің айырмашылығын анықтайды
3.7 Түйіндеме және түйіндеме құру тәжірибесі
11.3.7.1 өз түйіндемесін құру дағдыларын қолданады;
11.3.7.2 оқу-ойын жағдайында жұмысқа орналасуда өзін өзі дамыту дағдыларын қолданады
3.8 Нетворкинг (кәсіби жүйелер)
11.3.8.1 адамдармен сенімді және ұзақ мерзімді қатынастың маңызы және өзара көмектесу қажеттігін түсінеді;
11.3.8.2 өз мәселесін шешу үшін екі жақты іс-әрекеттің кәсіби потенциалын пайдалану мүмкіндігін өз көзқарасымен суреттейді
3.9 Кәсіпкердің іскерлік қарым-қатынасы – келіссөздер мен келіссөздер жүргізу тәжірибелері
11.3.9.1 кәсіпкер үшін келіссөздердің маңызын түсінеді;
11.3.9.2 оқу-ойын жағдайы шеңберінде оқушылардың өзара қатынасындағы келіссөз дағдыларын қолданады
3.10 Эмоционалдық интеллект
11.3.10.1 эмоционалды интеллект мәні мен мағынасын түсінеді;
11.3.10.2 эмоционалды интеллектіні басқарудың көмегімен өз мақсаттарына жету мүмкіндіктерін зерттейді
3.11 Тайм-менеджмент
11.3.11.1 тайм-менеджментінің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.3.11.2 өз тиімділігін арттыру мақсатында уақытты басқару дағдыларын қолданады
Даму стратегия
сы
4.1 Бизнес ауқымын кеңейту – нарық дамуын болжау
11.4.1.1 бизнестің ауқымын кеңейту және оның мәнін түсінеді;
11.4.1.2 нарық дамуының болжамын талдайды
4.2 Бизнес дамуының тәсілдері мен түрлері
11.4.2.1 дамудың базалық стратегияларының мәнін түсінеді;
11.4.2.2 экономикалық өсу, ЖҰӨ, ЖІӨ мәнін түсінеді;
11.4.2.3 бизнес дамуының қарқынды және экстенсивті тәсілдерін танып біледі
4.3 Сапаны басқару
11.4.3.1 сапаны басқару құрамын және оның мәнін түсінеді;
11.4.3.2 Кайдзен қағидасын суреттейді.
4.4 Халықаралық бизнес
11.4.4.1 халықаралық бизнестің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.4.4.2 ойындық түрде халықаралық нарыққа Қазақстан өнімдерін шығарудың стратегиясын құруда өзіндік көзқарасты қалыптастыру үшін халықаралық бизнестің аясынан факторларды синтездейді.
4.5 Тұтынушының құқығын қорғау

11.​4.​5.​1 знать комплекс мер, реализуемых государством и общественными движениями, направленных на защиту прав потребителей;
11.​4.​5.​2 различать организации защиты прав потребителей;
11.​4.​5.​3 применять навыки защиты прав потребителей через учебно-игровые ситуации
4.6 Защита прав предпринимателя, институты поддержки бизнеса
11.​4.​6.​1 знать комплекс мер, реализуемых государством и общественными движениями, направленных на защиту прав предпринимателей;
11.​4.​6.​2 различать организации защиты прав предпринимателей;
11.​4.​6.​3 описывать институты поддержки бизнеса и предпринимательства;
11.​4.​6.​4 понимать виды государственной поддержки МСБ;
11.​4.​6.​5 применять навыки защиты прав предпринимательской деятельности через учебно-игровые ситуации
4.7 Ответственность предпринимателя (экономическая, юридическая, социальная, экологическая, этическая)
11.​4.​7.​1 различать экономические, юридические, социальные, экологические, этические виды ответственности предпринимателя
4.8 Целеполагание
11.​4.​8.​1 понимать сущность целеполагания;
11.​4.​8.​2 применять инструменты целеполагания для эффективной постановки целей
4.9 Личная стратегия жизни
11.​4.​9.​1 формировать личную стратегию карьеры через постановку правильных целей;
11.​4.​9.​2 применять презентации личной стратегии жизни через навыки ораторского мастерства
20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов уровня общего среднего образования (общественно-гуманитарное направление, естественно-математическое направление)
1) 10 класс:
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1-я четверть. Предпринимательство как экономическое явление
1.1. Введение в предприни
мательство
Концепция "Предпринимательство, бизнес и я"
10.​1.​1.​1 понимать понятия "индивидуальный предприниматель", "бизнесмен", "потребность", "благо";
10.​1.​1.​2 знать предмет, цели и задачи предпринимательства
1.2 Исторический экскурс в экономику Казахстана
Предпринимательство в экономике Казахстана.
10.​1.​2.​1 анализировать историю предпринимательства в Республике Казахстан;
10.​1.​2.​2 понимать значение предпринимательства в экономике;
10.​1.​2.​3 знать разницу между микроэкономикой и макроэкономикой

11.4.5.1 тұтынушылардың құқығын қорғауға бағытталған, мемлекет пен қоғамдық қозғалыс іске асырып отырған шаралар жиынтығымен танысады;
11.4.5.2 тұтынушылардың құқығын қорғау ұйымдарын ажырата біледі;
11.4.5.3 оқу-ойын жағдайында тұтынушылардың құқығын қорғау дағдыларын қолданады
4.6 Кәсіпкердің құқығын қорғау, бизнес қолдау институттары
11.4.6.1 кәсіпкерлердің құқығын қорғауға бағытталған, мемлекет пен қоғамдық қозғалыс іске асырып отырған шаралар кешенімен танысады;
11.4.6.2 кәсіпкерлердің құқығын қорғау ұйымдарын ажырата біледі;
11.4.6.3 кәсіпкерлік пен бизнес қолдау институттарын сипаттайды;
11.4.6.4 ШОБ-ты мемлекеттік қолдау түрлерін түсінеді;
11.4.6.5 оқу-ойын жағдайында кәсіпкерлердің құқығын қорғау дағдыларын қолданады
4.7 Кәсіпкерлердің жауапкершілігі (экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық)
11.4.7.1 кәсіпкерлердің экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық жауапкершілік түрлерін танып біледі
4.8 Мақсаттарды қоя білу
11.4.8.1 мақсатты қоя білудің мәнін түсінеді;
11.4.8.2 мақсатты тиімді қою үшін мақсатты болжау құралын қолданады
4.9 Өзіндік өмір стратегиясы
11.4.9.1 дұрыс мақсат қою арқылы жеке мансап стратегиясын құрады;
11.4.9.2 жеке өмір стратегиясын қорғау кезінде шешендік өнер дағдыларын қолданады
20. Бөлімдер және бөлімшелер бойынша тоқсандықта бөлінген сағаттар саны мұғалімнің қарауы бойынша жіктеледі.
21. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік
1.1 Кәсіпкерлікке кіріспе
Тұжырымдама
"Кәсіпкерлік, бизнес және мен"
10.1.1.1 "жеке кәсіпкер", "бизнесмен", "қажеттілік", "игілік" түсініктерін түсінеді;
10.1.1.2 кәсіпкерліктің пәнін, мақсаттары мен міндеттерін, түсінеді
1.2 Қазақстан экономикасына тарихи экскурс
Қазақстан экономикасындағы кәсіпкерлік
10.1.2.1 Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерліктің тарихын талдай біледі;
10.1.2.2 экономикадағы кәсіпкерліктің мағынасын түсінеді;
10.1.2.3 микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылықты түсінеді

1.3 Предпри
нимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству
Идея как основа предпринимательской деятельности. Инструменты по формированию идей, внешняя оценка идей
10.​1.​3.​1 рассматривать предпринимательство как форму самореализации и личной мотивации;
10.​1.​3.​2 оценивать значимость формирования идеи как компетенции предпринимателя;
10.​1.​3.​3 применять инструмент для формирования бизнес идей
1.4 Ресурсы вовлеченные в процесс производства
Ресурсы и факторы производства
10.​1.​4.​1 знать ресурсы и факторы необходимые для производства товаров и услуг;
10.​1.​4.​2 понимать разницу между ресурсами и факторами необходимые для производства товаров и услуг
1.5 Механизм функционирования рынка
Законы спроса и предложения. Факторы, влияющие на спрос и предложение
10.​1.​5.​1 понимать законы спроса и предложения;
10.​1.​5.​2 знать факторы, влияющие на спрос и предложени
1.6 Рыночное равновесие
Формирование рыночного равовесия. Эластичность спроса и предложения
10.1 6.1 знать законы формирования рыночного равновесия, дефицита и избытка;
10.​1.​6.​2 понимать эластичность спроса и предложения как процесс адаптации рынка к изменению основных факторов
2-я четверть. Предпринимательство в современных условиях
2.1 С чего начинается бизнес?
Анализ развития предпринимательства в современных условиях.
10.​2.​1.​1. Анализировать предпринимательство как экономическое явление
10.​2.​1.​2. Знать факторы развития предпринимательства в современных условиях
2.2 Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства
Виды предпринмательской деятельности и организационно-правовые формы предпринимательства
10.​2.​2.​1 различать виды предпринмательской деятельности;
10.​2.​2.​2 понимать роль МСБ в экономике государства, в том числе Казахстана;
10.​2.​2.​3 различать организационно-правовые формы предпринимательства
2.3 Стартап-культура
Стартап-культура. Разница между стартапом и действующим бизнесом
10.​2.​3.​1 описывать понятие стартапа;
10.​2.​3.​2 различать стартап и действующий бизнес
2.4 Инновации и тренды в
предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные) компании
Особенность развития предпринимательства в Казахстане. Тренды в предпринимательстве. Инновации в предпринимательской деятельности
10.​2.​4.​1 понимать географическо-региональную особенность развития предпринимательства в Казахстане;
10.​2.​4.​2 распознавать современные тенденции предпринимательства, в том числе в Казахстане;
10.​2.​4.​3 анализировать прогнозы трендов предпринимательства на будущие периоды времени

1.3 Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу;
Идея кәсіпкерлік қызметтің негізі ретінде. Идеяны қалыптастырудың құралдары, идеяның сыртқы бағалануы
10.1.3.1 кәсіпкерлікті жеке мотивация мен өзін-өзі іске асыру формасы ретінде қарастырады;
10.1.3.2 кәсіпкер біліктілігі ретінде идеяның қалыптасу маңызын бағалайды;
10.1.3.3 бизнес-идеяны қалыптастыру құралын қолданады
1.4 Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар
Өндіріс ресурстары мен факторлары
10.1.4.1 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторларды біледі;
10.1.4.2 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторлар арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.5 Нарықтың қызмет ету механизмі
Сұраныс пен ұсыныс заңдары. Сұраныс пен ұсынысқа әсер етуші факторлар
10.1.5.1 сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді;
10.1.5.2 сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі
1.6 Нарықтық тепе-теңдік
Нарықтық тепе-теңдіктің қалыптасуы. Сұраныс пен ұсныстың икемділігі
10.1.6.1 нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі;
10.1.6.2 негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделу үрдісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді
2-тоқсан. Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік
2.1 Бизнес неден басталады?
Заманауи жағдайларда кәсіпкерліктің дамуын талдау
10.2.1.1 экономикалық құбылыс ретінде кәсіпкерлікті талдайды;
10.2.1.2 заманауи жағдайларда кәсіпкерліктің даму факторларын біледі
2.2 Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары
Кәсіпкерлік қызмет түрлері мен кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық -құқықтық формалары
10.2.2.1 кәсіпкерлік қызмет түрлерін ажырата біледі;
10.2.2.2 мемлекет экономикасындағы, соның ішінде Қазақстандағы шағын және орта бизнестің рөлін түсінеді;
10.2.2.3 кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын ажырата біледі
2.3 Стартап мәдениет
Стартап- мәдениет. Стартап пен жұмыс істеп тұрған бизнестің арасындағы айырмашылық
10.2.3.1 стартап түсінігін суреттейді;
10.2.3.2 стартап пен жұмыс істеп тұрған бизнестің айырмашылығын біледі
2.4 Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)
Қазақстанда кәсіпкерліктің даму ерекшеліктері. Кәсіпкерліктегі
тренділер. Кәсіпкерлік қызметтегі инновациялар
10.2.4.1 Қазақстанда кәсіпкерліктің дамуындағы географиялық-аймақтық ерекшеліктерін түсінеді;
10.2.4.2 Қазақстандағы кәсіпкерліктің заманауи тенденцияларын танып біледі;
10.2.4.3 кәсіпкерліктің трендтерінің болашақ кезеңдеріндегі болжамын талдайды

2.5 Развитие конкуренции в современных условиях
Конкуренция как основополагающий принцип рыночной экономики. Ценовая и неценовая, совершенная и несовершенная конкуренция
10.​2.​5.​1 описывать примеры ценовой и неценовой, совершенной и несовершенной конкуренции;
10.​2.​5.​2 описывать виды конкурентных стратегий и конкурентов;
10.​2.​5.​3 приводить доводы о целесообразности применения ценовой и неценовой конкуренции
2.6 Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории
Цена как экономическая категория
10.​2.​6.​1 понимать сущность и функции цены как экономической категории;
10.​2.​6.​2 описывать структуру ценообразования;
10.​2.​6.​3 понимать сущность ценовой политики;
10.​2.​6.​4 различать ценовые стратегии
3-я четверть. Маркетинг в действии
3.1 Введение в маркетинг
История маркетинга.
Современный маркетинг
10.​3.​1.​1 объяснять понятие и функции маркетинга;
10.​3.​1.​2 различать маркетинговую стратегию продукта и предприятия
3.2 Маркетинг-микс
Маркетинг-микс
10.​3.​2.​1 понимать состав маркетинг-микса 4P, 4C;
10.​3.​2.​2 различать формат применения 4P, 4C
3.3 Кабинетные и полевые исследования
Кабинетные и полевые исследования
10.​3.​3.​1 описывать различия между полевыми и кабинетными исследованиями;
10.​3.​3.​2 применять методологию полевых и кабинетных исследований
3.4 SWOT-анализ
Комплекс внутренних и внешних факторов, влияющих на развитие компании
10.​3.​4.​1 понимать назначение SWOT-анализа;
10.​3.​4.​2 применять на практике SWOT-анализ при оценке сильных и слабых сторон изучаемого продукта
3.5 Целевая аудитория, сегментирование
Сегментирование пользователей. Целевая аудитория. Построение портрета клиента
10.​3.​5.​1 понимать сущность и принципы сегментации потребителя;
10.​3.​5.​2 определять потребности определенной целевой аудитории
3.6 Бренд
Бренд и его составляющие
10.​3.​6.​1 знает основные составляющие бренда
10.​3.​6.​2. различает описательную и творческую плоскость бренда
10.​3.​6.​3 применяет навыки для описания платформы бренда
3.7 Маркетин
говые комму
никации
Реклама, PR. Традиционные (классические) виды рекламы . Прямое воздействие на целевую аудиторию
10.​3.​7.​1 различать комплекс маркетинговых коммуникаций ATL, BTL;
10.​3.​7.​2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством ATL, BTL
3.8 Онлайн маркетинговые коммуникации
Современные инструменты цифрового маркетинга.
Сайт как инструмент цифрового маркетинга
Продвижение в социальных медиа
10.​3.​8.​1 понимать сущность цифрового маркетинга;
10.​3.​8.​2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством цифрового маркетинга
4-я четверть. Дизайн мышления

2.5 Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы
Нарықтық экономиканың негізін қалаушы принципі ретінде бәсеке лестіктің мәні. Баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік
10.2.5.1 баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды;
10.2.5.2 бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттайды;
10.2.5.3 баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалауды жасайды
2.6 Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні
Баға экономикалық категория ретінде
10.2.6.1 экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәнін түсінеді;
10.2.6.2 бағаны қалыптастырудың құрылымын сипаттайды;
10.2.6.3 баға саясатының мәнін түсінеді;
10.2.6.4 баға стратегияларын ажыратады
3-тоқсан. Әрекеттегі маркетинг
3.1 Маркетингіге кіріспе
Маркетинг тарихы. Заманауи маркетинг
10.3.1.1 маркетинг және оның қызметін түсіндіреді;
10.3.1.2 өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажыратады
3.2 Маркетинг-микс
Маркетинг-микс
10.3.2.1 4P, 4C, маркетинг-микс құрамын түсінеді;
10.3.2.2 4P, 4C қолдану форматын ажыратады.
3.3 Кабинеттік және далалық зерттеулер
Кабинеттік және далалық зерттеулер
10.3.3.1 кабинеттік және далалық зерттеулердің айырмашылығын біледі;
10.3.3.2 кабинеттік және далалық зерттеу әдістемесін қолданады
3.4 SWOT- талдау
Компанияның дамуына әсер ететін ішкі және сыртқы факторлар кешені
10.3.4.1 SWOT талдаудың тағайындалуын түсіну;
10.3.4.2 зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау кезінде SWOT-талдауды тәжірибеде қолданады
3.5 Мақсатты аудитория, сегменттеу
Тұтынушыларды сегменттеу. Мақсатты аудитория. Клиенттің бейнесін қалыптастыру
10.3.5.1 тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді;
10.3.5.2 белгілі бір мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтайды
3.6 Бренд
Бренд және оны құраушылары
10.3.6.1 брендтің негізгі құраушыларын біледі;
10.3.6.2 брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратады;
10.3.6.3 брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолданады
3.7 Маркетингілік коммуникациялар
Жарнама, PR. Дәстүрлі (классикалық) жарнама түрлері және мақсатты аудиторияға тікелей әсер ету
10.3.7.1 ATL, BTL маркетингілік коммуникациялар кешенін ажыратады;
10.3.7.2 ATL, BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады
3.8 Онлайн маркетингілік коммуникациялар
Сандық маркетингтің заманауи құралдары.
Сайт сандық маркетинг құралы ретінде Әлеуметтік медиада танымал болу
10.3.8.1 сандық маркетингтің мәнін түсінеді;
10.3.8.2 сандық маркетинг арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады
4-тоқсан. Ойлау дизайны

11.​1.​2.​1 распределять роли между членами команды;
11.​1.​2.​2 применять навыки ораторского мастерства для привлечения необходимых людей в команду в учебно-игровых ситуациях
1.3 Канва бизнес-модели, определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана
Бизнес-модель Canvas. Определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана
11.​1.​3.​1 описывать понятие бизнес-модели;
11.​1.​3.​2 понимать структуру канвы бизнес-модели и бизнес-плана;
11.​1.​3.​3 применять навыки формирования ключевой ценности для собственной идеи стартапа в учебно-игровых ситуациях
1.4
Маркетинг в стартап-проектах
Разница в подходах к маркетингу в стартапе и в действующем бизнесе. Вирусный маркетинг. Минимально жизнеспособный продукт (MVP)
11.​1.​4.​1 понимать значение маркетинга для стартап-проекта;
11.​1.​4.​2 анализировать емкость рынка, сегменты потребителей и их потребности;
11.​1.​4.​3 понимать принцип минимально жизнеспособного продукта MVP;
11.​1.​4.​4 принимать решения о реализации минимального продукта в собственном стартапе
1.5 Каналы коммуникаций в стартап-проектах
Выбор оптимального канала коммуникации
11.​1.​5.​1 отвечать на вопрос "Каким образом" (посредством каких каналов) будет донесена ценность до потребителя?";
11.​1.​5.​2 объяснять выбор в пользу тех или иных каналов коммуникаций
1.6 Потребительская и покупательская лояльность
Значение лояльности со стороны клиентов в долгосрочной деятельности предприятия
11.​1.​6.​1 различать понятия "потребительская и покупательская лояльность";
11.​1.​6.​2 формировать стратегию взаимоотношений с потребителями через каналы коммуникации.
1.7 Каналы прибыли в стартапах
Поиск каналов прибыли, выбор основных каналов прибыли
11.​1.​7.​1 понимать сущность каналов прибыли, AB-теста;
11.​1.​7.​2 анализировать структуру доходов;
11.​1.​7.​3 применять AB-тест в целях анализа в учебно-игровых ситуациях
2-я четверть. Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес-ресурсы и управление ресурсами
Значимость и ограниченность ресурсов.
Интеллектуальные ресурсы
Материальные ресурсы. Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
11.​2.​1.​1 понимать сущность и значимость ресурсов в стартапах;
11.​2.​1.​2 различать бизнес-ресурсы, интеллектуальные, материальные, финансовые и человеческие ресурсы
2.2 Партнерство в предпринимательской деятельности
Аутсорсинг. Выстраивание отношений и риски, связанные с формированием партнерских отношений
11.​2.​2.​1 понимать сущность, значение партнерства и аутсорса для стартапов;
11.​2.​2.​2 описывать принципы партнерства;
11.​2.​2.​3 применять навыки для формирования списков партнеров для своего проекта

11.1.2.1 команда мүшелері арасындағы рөлдерді анықтайды;
11.1.2.2 оқу-ойын жағдайында командаға қажетті адамдарды тарту үшін шешендік өнер дағдыларын қолданады
1.3 Канва бизнес-моделі, маңызды құндылықтарды анықтау.
Бизнес-жоспар құрылымы
Canvas бизнес моделі. Маңызды құндылықты анықтау. Бизнес-жоспар құрылымы
11.1.3.1 бизнес-модель түсінігін суреттейді;
11.1.3.2 Канва бизнес моделінің және бизнес-жоспардың құрылымын түсінеді;
11.1.3.3 оқу-ойын жағдайында өз стартап идеялары үшін маңызды құндылықтарды қалыптастыру дағдыларын қолданады
1.4 Стартап-жобалардағы маркетинг
Стартап және әрекеттегі бизнестегі маркетинг тәсілдеріндегі айырмашылық. Вирусты маркетинг. Өміршеңдігі ең төмен өнім (MVP)
11.1.4.1 стартап жоба үшін маркетингтің мәнін түсінеді;
11.1.4.2 тұтынушылар сегменттерін мен олардың қажеттіліктерін, нарық сыйымдылығын талдайды;
11.1.4.3 өміршеңдігі ең төмен өнімнің (MVP) қағидаларын түсінеді;
11.1.4.4 өз стартапында ең аз мөлшерде өнімді сату туралы шешім қабылдайды
1.5 Стартап-жобалардағы коммуникация арналары
Коммуникация арналарының оңтайлысын таңдау
11.1.5.1 тұтынушыға құндылық "қалай" (қандай арналар нәтижесінде) жеткізіледі? - деген сұраққа жауап береді;
11.1.5.2 қандай да бір коммуникация арналарын таңдау қандай пайда әкелетінін түсіндіреді
1.6 Тұтынушылық және сатып алушылық бейілділік
Ұзақ мерзімді кәсіпкерлік қызметте клиенттер тарапынан бейілділіктің маңызы
11.1.6.1 "тұтынушылық және сатып алушылық бейілділік" түсінігін ажыратады;
11.1.6.2 коммуникация каналдары арқылы тұтынушылармен өзара қатынас стратегиясын құрады
1.7 Стартаптардағы пайда арналары
Пайданың түсу каналдарын іздестіру, пайда түсетін негізгі каналдарды таңдау
11.1.7.1 AB - тест, пайда түсімі арналарының мәнін түсінеді;
11.1.7.2 кіріс құрылымын талдайды;
11.1.7.3 оқу-ойын жағдайында AB-тестіні талдау мақсатында қолданады
2-тоқсан. Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару
Ресурстардың шектеулілігі және маңызы. Зияткерлік ресурстар. Материалдық ресурстар. Қаржылық ресурстар. Адами ресурстар
11.2.1.1 Стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді;
11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады
2.2 Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік
Аутсорсинг. Серіктестік қатынас құрумен байланысты тәуекел мен қатынас жасау
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды;
11.2.2.3 өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады

2.3 Ключевая деятельность в бизнесе
Ключевая деятельность. Матрица Эйзенхауэра
11.​2.​3.​1 понимать сущность операционной деятельности;
11.​2.​3.​2 применять навык определения операционной деятельности для своего стартапа
2.4 Налоги в предпринимательской деятельности
Роль налогов в экономической системе Республики Казахстан. Налоги в предпринимательской деятельности и их виды
11.​2.​4.​1 описывать понятие налогов и их значение для государства;
11.​2.​4.​2 различать особенности налоговых режимов
2.5 Структура расходов
Операционные, финансовые и инвестиционные расходы
11.​2.​5.​1 понимать структуру расходов;
11.​2.​5.​2 анализировать структуру расходов и доходов стартап-проекта
2.6 Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов
Инвестиционная привлекательность проекта
11.​2.​6.​1 понимать инвестиционную привлекательность стартап-проекта;
11.​2.​6.​2 применять навыки ораторского мастерства (питчинга) для привлечения внимания предполагаемых инвесторов
3-я четверть. Самопродвижение предпринимателя
3.1 Личные активы и пассивы
Доходы и расходы учащегося.
Эффективный бюджет
11.​3.​1.​1 понимать сущность бюджета, активов и пассивов;
11.​3.​1.​2 различать доходы и расходы
3.2 Сбережения, кредиты и депозиты
Двухуровневая банковская система. Депозиты. Кредиты. Кредитная ставка.
11.​3.​2.​1 различать двухуровневую банковскую систему РК;
11.​3.​2.​2 понимать сущность депозитов и кредитования;
11.​3.​2.​3 понимать инфляцию как фактор влияния на кредитную и депозитную ставку;
11.​3.​2.​4 применять навыки расчета депозитной и кредитной ставки
3.3 Мировые денежные единицы, электронные деньги
Национальная валюта. Наличный и безналичный расчет. Пластиковые карты
11.​3.​3.​1 описывать систему мировых денежных единиц;
11.​3.​3.​2 различать наличный и безналичный расчет
3.4 Фондовые рынки
Ценные бумаги. Международные фондовые рынки. Фондовый рынок KASE
11.​3.​4.​1 знать механизм работы фондового рынка;
11.​3.​4.​2 знать влияние экономических циклов на фондовый рынок;
11.​3.​4.​3 определять разницу между видами ценных бумаг
3.5 Управление личным бюджетом
Принципы управления бюджетом
11.​3.​5.​1 понимать основы управления личным бюджетом;
11.​3.​5.​2 применять инструменты управления личного бюджета
3.6 Самопродвижение
Построение личного бренда
11.​3.​6.​1 понимать сущность и состав понятия самопродвижения и личного брендинга;
11.​3.​6.​2 определять разницу между компетентностью и квалификацией
3.7 Резюме и практика составления резюме
Современное резюме. Навыки составления резюме
11.​3.​7.​1 применять навыки составления собственного резюме;

2.3 Бизнестегі маңызды қызмет
Негізгі қызмет. Эйзенхауэр матрицасы
11.2.3.1 операциялық қызметтің мәнін түсінеді;
11.2.3.2 өз стартапында операциялық қызметті анықтау үшін дағдыны қолданады.
2.4 Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар
Қазақстан Республикасы
ның экономикалық жүйесіндегі салықтардың рөлі. Кәсіпкерлік қызметіндегі салықтар және олардың түрлері
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды;
11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі
2.5 Шығындар құрылымы
Операциялық, қаржылық және инвестициялық шығындар
11.2.5.1 шығын құрылымын түсінеді;
11.2.5.2 стартап жобасында шығыс пен кіріс құрылымын талдайды
2.6 Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі
Жобаның инвестициялық тартымдылығы
11.2.6.1 стартап жобаның инвестициялық тартымдылығын түсінеді;
11.2.6.2 инвесторлардың назарын аудару үшін шешендік өнер (питчинг) дағдыларын қолданады
3-тоқсан. Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы
3.1 Жеке адамның активтері мен пассивтері
Оқушының кірістері мен шығындары. Тиімді бюджет.
11.3.1.1 актив және пассив, бюджеттің мәнін түсінеді;
11.3.1.2 кірістер мен шығындарды ажырата біледі
3.2 Жинақтаулар, кредиттер және депозиттер
Екі деңгейлі банктік жүйе. Депозиттер. Кредиттер. Кредиттік мөлшерлеме
11.3.2.1 ҚР екі деңгейлі банктік жүйені ажыратады;
11.3.2.2 депозиттер мен кредиттің мәнін түсінеді;
11.3.2.3 кредиттік және депозиттік мөлшерлемеге әсер етуші факторы ретіндегі инфляция түсінігі;
11.3.2.4 депозиттік және кредиттік пайызды есептеуде дағдыларды қолданады
3.3 Дүниежүзілік ақша бірліктері, электронды ақшалар
Ұлттық валюта. Қолма қол және қолма-қол ақшасыз есеп айырысу. Пластикалық карталар
11.3.3.1 әлемдік ақша бірліктерінің жүйесін сипаттайды;
11.3.3.2 қолма қол және қолма-қол ақшасыз есеп айырысуды ажыратады
3.4 Қор нарығы
Құнды қағаздар. Халықаралық қор нарықтары. KASE қор нарығы
11.3.4.1 қор нарығының жұмыс механизмін біледі;
11.3.4.2 қор нарығына экономикалық циклдардың әсерін біледі;
11.3.4.3 құнды қағаз түрлерінің айырмашылығын анықтайды
3.5 Жеке бюджетті басқару
Бюджетті басқару қағидалары
11.3.5.1 жеке бюджетті басқарудың негізін түсінеді;
11.3.5.2 жеке бюджетті басқару құралдарын қолданады
3.6 Өзін-өзі алға жылжыту
Жеке брендті құру
11.3.6.1 өзін-өзі алға жылжыту мәні мен оның құрамын және жеке брендингті түсінеді;
11.3.6.2 құзыреттілік пен біліктіліктің айырмашылығын анықтайды
3.7 Түйіндеме және түйіндеме құру тәжірибесі
Заманауи түйіндемелер. Түйіндеме құру дағдылары
11.3.7.1 өз түйіндемесін құру дағдыларын қолданады;

11.​4.​6.​2 различать организации защиты прав предпринимателей;
11.​4.​6.​3 описывать институты поддержки бизнеса и предпринимательства;
11.​4.​6.​4 понимать виды государственной поддержки МСБ;
11.​4.​6.​5 применять навыки защиты прав предпринимательской деятельности через учебно-игровые ситуации
4.7 Ответственность предпринимателя (экономическая, юридическая, социальная, экологическая, этическая)
Экономическая, социальная, юридическая и экологическая ответственность предпринимателя
11.​4.​7.​1 различать экономические, юридические, социальные, экологические, этические виды ответственности предпринимателя
4.8 Целеполагание
Эффективная постановка целей
11.​4.​8.​1 понимать сущность целеполагания;
11.​4.​8.​2 применять инструменты целеполагания для эффективной постановки целей
4.9 Личная стратегия жизни
Презентация личной стратегии
11.​4.​9.​1 формировать личную стратегию карьеры через постановку правильных целей;
11.​4.​9.​2 применять навыки ораторского мастерства при презентации личной стратегии жизни
Приложение 131
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа курса "Глобальные компетенции" для 10 класса уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа курса "Глобальные компетенции" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №29031).
2. Курс "Глобальные компетенции" способствует формированию и развитию критического мышления обучающихся, навыков исследования, коммуникации, решения и анализа проблем, имеющих глобальную важность.
3. Цель курса: формирование у обучающихся понимания взаимосвязанности и взаимозависимости местных и глобальных проблем, вопросов межкультурного взаимодействия, понимания и оценивания различных точек зрения и мировоззрений, навыков создания оригинальных знаний и идей.
4. Задачи курса:
1) развивать критическое и аналитическое мышление обучающихся, их коммуникативные и исследовательские навыки;
2) формировать умение распознавать, анализировать, оценивать информацию, формулировать аргументы, объяснять сложные ситуации или проблемы;

11.4.6.2 кәсіпкерлердің құқығын қорғау ұйымдарын ажырата біледі;
11.4.6.3 кәсіпкерлік пен бизнес қолдау институттарын сипаттайды;
11.4.6.4 ШОБ-ты мемлекеттік қолдау түрлерін түсінеді;
11.4.6.5 оқу-ойын жағдайында кәсіпкерлердің құқығын қорғау дадыларын қолданады
4.7 Кәсіпкерлердің жауапкершілігі (экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық)
Кәсіпкердің экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық жауапкершілігі
11.4.7.1 кәсіпкерлердің экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық жауапкершілік түрлерін танып біледі
4.8 Мақсаттарды қоя білу
Мақсаттарды тиімді құру
11.4.8.1 мақсатты қоя білудің мәнін түсінеді;
11.4.8.2 мақсатты тиімді қою үшін мақсатты болжау құралын қолданады
4.9 Өзіндік өмір стратегиясы
Жеке өмір стратегиясының презентациясы
11.4.9.1 дұрыс мақсат қою арқылы жеке мансап стратегиясын құрады;
11.4.9.2 жеке өмір стратегиясын қорғау кезінде шешендік өнер дағдыларын қолданады
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
131-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттілік" курсының үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Жаһандық құзыреттіліктер" курсы оқушылардың сыни ойлауын, зерттеу, коммуникация, жаһандық маңызы бар мәселелерді шешу мен талдау дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға ықпал етеді.
3. Курстың мақсаты: білім алушыларда жергілікті және жаһандық проблемалардың өзара байланыстылығы мен өзара тәуелділігін, мәдениетаралық өзара іс-қимыл мәселелерін түсінуді, әртүрлі көзқарастар мен дүниетанымдарды түсінуді және бағалауды, бірегей білім мен идеяларды құру дағдыларын қалыптастыру.
4. Курстың міндеттері:
1) білім алушылардың сыни және аналитикалық ойлауын, олардың коммуникативтік және зерттеу дағдыларын дамыту;
2) ақпаратты тану, талдау, бағалау, дәлелдерді тұжырымдау, күрделі жағдайларды немесе проблемаларды түсіндіру қабілетін қалыптастыру;

3) способствовать развитию умения осознавать собственную культурную идентичность и понимать культурное многообразие мира, межкультурные различия;
4) проявлять уважение к разнообразию мировоззрений и открытость к взаимодействию с представителями разных культур;
5) развивать способность работы с цифровыми ресурсами, платформами электронного обучения, интернетом и веб-сайтами;
6) прививать навык соблюдения правил академической честности.
5. Объем учебной нагрузки по курсу "Глобальные компетенции" в 10 классе составляет 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Базовое содержание учебного курса
6. Программа курса включает пять разделов, разработанных с учетом возрастных особенностей и интересов обучающихся.
7. В первом разделе обучающиеся знакомятся с понятием "глобальные компетенции", определяют темы и цели проектной работы, членов проектной группы, источники необходимой информации, способы анализа и сбора информации, предоставления результатов. Обучающиеся устанавливают процедуры и критерии оценки результатов проекта, распределяют задачи между членами проектной группы.
8. Во втором разделе рассматриваются основные виды глобальных экономических, политических, социальных, экологических и других проблем. Во время проектной работы обучающимся предоставляется свобода в выборе темы для проведения исследования. После определения темы исследования обучающиеся проводят обзор международных и локальных источников.
9. В рамках третьего раздела обучающиеся научатся понимать мировоззрение представителей различных культур, проявлять толерантность, уважать точки зрения других людей. Обучающиеся приступят к сбору и уточнению, поэтапному выполнению исследовательских задач проекта.
10. Четвертый раздел направлен на формирование понимания обучающимися своей идентичности и многообразия культур, знакомство с системой ценностей разных культур. Обучающиеся будут работать над анализом информации, формулированием выводов и оформлением проекта.
11. Пятый раздел посвящен важности коллективного благополучия и устойчивого развития. Обучающиеся будут готовить отчет о ходе выполнения проекта с объяснением полученных результатов, проведут анализ ключевых выводов.
Параграф 1. Требования к уровню подготовки обучающихся
12. Обучающиеся:
1) изучают глобальные проблемы;
2) понимают межкультурные различия;
3) принимают мировоззрения других людей;

3) өзінің мәдени ерекшелігін сезіну және әлемнің мәдени сан алуандығын, мәдениетаралық айырмашылықтарды түсіну білігінің дамуына ықпал ету;
4) әртүрлі мәдениет өкілдерімен өзара іс-қимылға құрмет пен ашықтық танытуға үйрету;
5) цифрлық ресурстармен, электрондық оқыту платформаларымен, интернетпен және веб-сайттармен жұмыс істеу қабілетін дамыту;
6) академиялық адалдық ережелерін сақтауға дағдыландыру.
5. "Жаһандық құзыреттілік" курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Оқу курсының базалық мазмұны
6. Курс бағдарламасы білім алушылардың жас ерекшеліктері мен қызығушылықтарын ескере отырып әзірленген бес бөлімнен тұрады.
7. Бірінші бөлімде білім алушылар "Жаһандық құзыреттіліктер" ұғымымен танысады, жобалық жұмыстың тақырыптары мен мақсаттарын, жобалық топ мүшелерін, қажетті ақпарат көздерін, ақпаратты талдау және жинау, нәтижелерді ұсыну тәсілдерін айқындайды. Білім алушылар жоба нәтижелерін бағалау рәсімдері мен критерийлерін белгілейді, жобалық топ мүшелері арасында міндеттерді бөледі.
8. Екінші бөлімде жаһандық экономикалық, саяси, әлеуметтік, экологиялық және басқа да мәселелердің негізгі түрлері қарастырылады. Жобалау жұмысы кезінде білім алушыларға зерттеу жүргізу үшін тақырыпты таңдауда еркіндік беріледі. Зерттеу тақырыбын анықтағаннан кейін білім алушылар халықаралық және жергілікті дереккөздерге шолу жасайды.
9. Үшінші бөлім аясында білім алушылар әртүрлі мәдениеттер өкілдерінің дүниетанымын түсінуге, толеранттылық танытуға, басқа адамдардың көзқарастарын құрметтеуге үйренеді. Білім алушылар жобаның зерттеу міндеттерін жинауға және нақтылауға, кезең-кезеңімен орындауға кіріседі.
10. Төртінші бөлім білім алушылардың өзіндік ерекшелігі мен мәдениеттердің әртүрлілігін түсінуін қалыптастыруға, әртүрлі мәдениеттердің құндылықтар жүйесімен танысуға бағытталған. Білім алушылар ақпаратты талдау, түйінді ойларды тұжырымдау және жобаны рәсімдеу бойынша жұмыс істейді.
11. Бесінші бөлім ұжымдық әл-ауқат пен тұрақты дамудың маңыздылығына арналған. Білім алушылар алынған нәтижелерді түсіндіре отырып, жобаның орындалу барысы туралы есеп дайындайды, негізгі қорытындыларға талдау жүргізеді.
1-параграф. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
12. Білім алушылар:
1) жаһандық мәселелерді зерттейді;
2) мәдениетаралық айырмашылықтарды түсінеді;
3) басқа адамдардың дүниетанымдарын қабылдайды;

4) продвигают и поддерживают экологическую устойчивость.
13. У обучающихся формируются навыки:
1) аналитического и критического мышления;
2) межкультурной коммуникации;
3) гибкости;
4) управления конфликтами.
14. Обучающиеся развивают ценности:
1) открытость;
2) уважение;
3) честность;
4) человеческое достоинство;
5) культурное разнообразие.
15. Обучающиеся проявляют:
1) открытость к представителям других культур;
2) уважение к другим культурам и культурным отличиям;
3) широту взглядов;

4) экологиялық тұрақтылықты насихаттау және сақтайды.
13. Білім алушыларда:
1) аналитикалық және сыни ойлау;
2) мәдениетаралық коммуникация;
3) икемділік;
4) жанжалдарды басқару дағдылар қалыптасады.
14. Білім алушылар:
1) ашықтық;
2) құрмет;
3) адалдық;
4) адамның қадір-қасиеті;
5) мәдени әртүрлілік құндылықтарын дамытады.
15. Білім алушылар:
1) басқа мәдениеттер өкілдеріне ашықтық;
2) басқа мәдениеттер мен мәдени айырмашылықтарды құрметтеу;
3) көзқарастар кеңдігі;

4) ответственность;
5) адаптивность.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по курсу "Глобальные компетенции" для 10 класса уровня общего среднего образования.
Параграф 2. Долгосрочный план реализации Типовой учебной программы курса "Глобальные компетенции" для 10 класса уровня общего среднего образования
17. Долгосрочный план содержит темы, количество часов, затрачиваемых на освоение тем и целей обучения в виде ожидаемых результатов.

4) жауапкершілік;
5) бейімделу қасиеттерін көрсетеді
16. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің 10 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттілік" курсының үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
2-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттілік" курсының үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
17. Ұзақ мерзімді жоспарда тақырыптар, тақырыптарды игеруге жұмсалған сағаттар саны және күтілетін нәтижелер түрінде оқу мақсаттары крсетілген.

Раздел 5. Содействие коллективному благополучию
и устойчивому развитию
29
Важность коллективного благополучия и устойчивого развития
1
– определять и оценивать последствия/влияние аргумента или утверждения;
– приводить причины и доказательства для обоснования собственной точки зрения;
– представлять глобальные точки зрения, используя различные формы презентации;
– представлять информацию и доказательства, соблюдая структуру
30
Активное участие в местных, национальных и глобальных инициативах
1
31
Глобальная гражданственность
1
32
Проектная работа.
Презентация проекта
2
Приложение 132
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа курса "Глобальные компетенции" для 11 класса уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения

5-бөлім. Ұжымдық игілікке жәрдемдесу және тұрақты даму
29
Ұжымдық әл-ауқат пен Тұрақты дамудың маңыздылығы
1
- аргументтің немесе тұжырымның салдарын/ әсерін анықтау және бағалау;
- өз көзқарасын негіздеу үшін себептер мен дәлелдер келтіру;
- презентацияның әртүрлі формаларын қолдана отырып, жаһандық көзқарастарды ұсыну;
- құрылымды сақтай отырып, ақпарат пен дәлелдемелер ұсыну
30
Жергілікті, ұлттық және жаһандық бастамаларға белсенді қатысу
1
31
Жаһандық азаматтық
1
32
Жобалау жұмысы
2
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
132-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 11 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттілік" курсының үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Типовая учебная программа курса "Глобальные компетенции" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Курс "Глобальные компетенции" способствует формированию ценностных ориентиров, коммуникативных навыков, этических норм и поведенческих установок обучающихся, необходимых для определения своего места в мире.
3. Цель курса: получение обучающимися базовых знаний основ предпринимательства, экономики, менеджмента и маркетинга; привитие ответственности за свой выбор и формирование мышления предпринимательского склада, активной жизненной позиции; создание практической базы навыков для будущей самостоятельной деятельности в современных рыночных условиях.
4. Задачи обучения:
1) формирование у обучающихся теоретических основ предпринима-тельства;
2) развитие предпринимательского мышления и умения видеть возможности для реализации своего потенциала;
3) формирование у обучающихся практических навыков финансовой грамотности;
4) приобретение навыка генерирования бизнес-идей и их развития до уровня предпринимательской деятельности;
5) развитие навыка бизнес-моделирования и адаптации в изменяющихся условиях конкуренции в целях повышения выживаемости бизнеса;
6) формирование навыков проведения исследований, использования современных информационных технологий.
7) воспитание ответственности за свои достижения и свою жизненную позицию.
5. К особенностям учебного предмета "Глобальные компетенции" относятся:
1) построение предмета на основе истории развития, практики и специфики предпринимательства Казахстана;
2) организация учебного процесса с применением интерактивных, исследовательских, групповых методик и технологий обучения;
3) формирование навыков XXI века, востребованных с учетом казахстанских и мировых рыночных тенденций развития массового предпринимательства (предпринимательство как стиль жизни);
4) использование коучинговых подходов в целях формирования осознанной жизненной позиции и принятия ответственности за собственный выбор деятельности;

1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген.
2. "Жаһандық құзыреттіліктер" курсы білім алушылардың әлемдегі өз орнын анықтау үшін қажетті құндылық бағдарларын, коммуникативтік дағдыларын, этикалық нормалары мен мінез-құлық ұстанымдарын қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Курстың мақсаты: білім алушылардың кәсіпкерлік, экономика, менеджмент және маркетинг негіздері бойынша базалық білім алуы; өз таңдауы үшін жауапкершілікке дағдыландыру және кәсіпкерлік тұрғыда ойлауын, белсенді өмірлік ұстанымды қалыптастыру; қазіргі нарықтық жағдайларда болашақ дербес қызмет үшін дағдылардың практикалық базасын құру.
4. Оқыту міндеттері:
1) білім алушыларда кәсіпкерліктің теориялық негіздерін қалыптастыру;
2) кәсіпкерлік ойлауды және өз әлеуетін іске асыру үшін мүмкіндіктерді көре білуді дамыту;
3) білім алушыларда қаржылық сауаттылықтың практикалық дағдыларын қалыптастыру;
4) бизнес-идеяларды генерациялау және оларды кәсіпкерлік қызмет деңгейіне дейін дамыту дағдысына ие болу;
5) бизнестің өмір сүруін арттыру мақсатында бәсекелестіктің өзгеретін жағдайларында бизнес-модельдеу және бейімдеу дағдыларын дамыту;
6) зерттеу жүргізу, заманауи ақпараттық технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
7) өзінің жетістіктері мен өзінің өмірлік ұстанымы үшін жауапкершілікті тәрбиелеу болып табылады.
5. "Жаһандық құзыреттіліктер" оқу пәнінің ерекшеліктеріне мыналар жатады:
1) Қазақстан кәсіпкерлігінің даму тарихы, практикасы және ерекшелігі негізінде пәнді құру;
2) оқу процесін интерактивтік, зерттеу, топтық әдістемелер мен оқыту технологияларын қолдана отырып, ұйымдастыру;
3) жаппай кәсіпкерлікті дамытудың қазақстандық және әлемдік нарықтық үрдістерін ескере отырып, сұранысқа ие XXI ғасыр дағдыларын қалыптастыру (кәсіпкерлік өмір салты ретінде);
4) саналы өмірлік ұстанымды қалыптастыру және өз қызметін таңдауы үшін жауапкершілікті қабылдау мақсатында коучингтік тәсілдерді пайдалану;

5) использование тренингового формата, ориентированного на формирование практических навыков и умений, формирование первичного опыта посредством геймификации процесса;
6) создание школьного интернет-сообщества для информационного обмена, взаимодействия в рамках освоения курса на межрегиональном уровне с целью получения синергетического эффекта;
7) организация посредством on-line-портала электронной библиотечной базы и базы рабочих материалов, вебинарной и гостевой площадки коммуникаций между обучающимися, потенциальными стартапами, действующим бизнесом и инвесторами;
8) поддержка образовательного процесса специализированными онлайн- и офлайн-играми, развивающими навыки ведения предпринимательской деятельности путем автоматизированной симуляции процесса;
9) использование принципов дизайн-мышления для развития навыков клиенто-ориентированности;
10) создание инфраструктуры, способствующей максимально эффективному практическому и методологическому наполнению и взаимодействию с другими сообществами
Глава 2. Организация содержания курса "Глобальные компетенции"
Параграф 1. Базовое содержание курса "Глобальные компетенции"
6. Объем учебной нагрузки по курсу "Глобальные компетенции" в 11 классе составляет 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.10.2023 № 328 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Содержание учебного курса включает два юнита, разработанных с учетом возрастных особенностей и интересов обучающихся.
Юнит 1. Основы предпринимательства и бизнеса
Юнит 2. Финансовая грамотность
Первый юнит включает четыре раздела:
1.1 Основы предпринимательства
1.1.1 Введение в предпринимательство.
1.1.2 Механизмы функционирования рынка.
1.1.3 Рыночное равновесие.
1.1.4 Навыки успешного предпринимателя.
1.1.5 Современные технологии в бизнесе.
1.2 Предпринимательство в современных условиях
1.2.1 С чего начинается бизнес.
1.2.2 Стартап-культура.
1.2.3 Бизнес-ангелы и инвесторы. Сходство и отличия.
1.2.4 Бизнес-инкубаторы.
1.2.5 Развитие конкуренции в современных условиях.
1.3 Маркетинг
1.3.1 Введение в маркетинг.
1.3.2 Диджитал-маркетинг.
1.3.3 Маркетинговые войны.
1.3.4 SWOT-анализ – инструмент маркетингового планирования.
1.3.5 Бренд как дополнительная ценность.
1.4 Финансовое планирование и моделирование
1.4.1 Финансовая модель и способы ее построения.
1.4.2 Бюджетирование.
1.4.3 Ценовая политика.
1.4.4 Управление расходами.
1.4.5 Чистая прибыль и дивиденды.
Второй юнит включает 4 раздела:
2.1 Управление личными доходами

5) практикалық дағдылар мен біліктерді қалыптастыруға, процесті геймификациялау арқылы бастапқы тәжірибені қалыптастыруға бағытталған тренингтік форматты пайдалану;
6) синергетикалық әсер алу мақсатында аймақаралық деңгейде курсты игеру шеңберінде ақпарат алмасу, өзара іс-қимыл жасау үшін мектептің интернет-қоғамдастығын құру;
7) электрондық кітапханалық базаның және жұмыс материалдары базасының on-line порталы, білім алушылар, әлеуетті стартаптар, жұмыс істеп тұрған бизнес пен инвесторлар арасындағы коммуникациялардың вебинарлық және қонақжай алаңы арқылы ұйымдастыру;
8) білім беру процесін автоматтандырылған модельдеу арқылы кәсіпкерлік қызметті жүргізу дағдыларын дамытатын мамандандырылған онлайн - және офлайн ойындармен қолдау;
9) клиенто-бағдарлау дағдыларын дамыту үшін дизайн-ойлау қағидаттарын пайдалану;
10) барынша тиімді практикалық және әдіснамалық сонымен қатар, басқа қоғамдастықтармен өзара іс-қимыл жасауға ықпал ететін инфрақұрылым құру.
2-тарау. Оқу курсының базалық мазмұнын ұйымдастыру 1-параграф. Оқу курсының базалық мазмұны
6. "Жаһандық құзыреттер" курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі 11-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.10.2023 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Оқу курсының мазмұны білім алушылардың жас ерекшеліктері мен қызығушылықтарын ескере отырып әзірленген екі бөлімнен тұрады.
1-Юнит. Кәсіпкерлік және бизнес негіздері
2-Юнит Қаржылық сауаттылық
Бірінші юнит төрт бөлімнен тұрады:
1.1 Кәсіпкерлік негіздері
1.1.1 Кәсіпкерлікке кіріспе.
1.1.2 Нарықтың жұмыс істеу тетіктері.
1.1.3 Нарықтық тепе-теңдік.
1.1.4 Табысты кәсіпкердің дағдылары.
1.1.5 Бизнестегі заманауи технологиялар.
1.2 Қазіргі жағдайдағы кәсіпкерлік
1.2.1 Бизнес неден басталады?
1.2.2 Стартап мәдениеті.
1.2.3Бизнес-періштелер мен инвесторлар. Ұқсастықтар мен айырмашылықтар.
1.2.4 Бизнес-инкубаторлар.
1.2.5 Қазіргі жағдайда бәсекелестікті дамыту.
1.3 Маркетинг
1.3.1 Маркетингке кіріспе.
1.3.2 Диджитал-маркетинг.
1.3.3 Маркетингтік соғыстар.
1.3.4 SWOT-талдау-маркетингтік жоспарлау құралы.
1.3.5 Бренд қосымша құндылық ретінде.
1.4 Қаржылық жоспарлау және модельдеу
1.4.1 Қаржылық модель және оны құру тәсілдері.
1.4.2 Бюджеттеу.
1.4.3 Баға саясаты.
1.4.4 Шығындарды басқару.
1.4.5 Таза пайда мен дивидендтер.
Екінші юнит төрт бөлімнен тұрады:
2.1 Жеке кірістерді басқару

2.1.1 Виды личного дохода.
2.1.2 Стратегия повышения личного дохода.
2.1.3 Роль активного дохода в семейном бюджете.
2.1.4 Как построить пассивный доход.
2.2 Управление личными расходами
2.2.1 Эффективное использование карманных денег.
2.2.2 Крупные покупки.
2.2.3 Эмоциональные покупки.
2.2.4 Банковские кредиты.
2.3 Семейный бюджет
2.3.1 Виды семейного бюджета.
2.3.2 Планирование семейного бюджета.
2.3.3 Правила ведения семейного бюджета.
2.3.4 Экономия семейного бюджета.
2.4 Сбережения и накопления
2.4.1 Финансовая подушка безопасности.
2.4.2 Способы создания накоплений.
2.4.3 Виды накоплений.
2.4.4 Финансовый достаток семьи.
Параграф 2. Требования к уровню подготовки обучающихся
Требования сформулированы вне темы курса.
У обучающихся сформированы:
1) навыки широкого спектра;
2) социальная ответственность;
3) критическое, креативное и творческое мышление;
4) ответственност за применение полученных знаний во благо;
5) содействие формированию благополучного общества;
6) потребность в обучении на протяжении всей жизни;
7) желание самореализоваться посредством воплощения собственных бизнес-идей;
8) заинтересованность вопросами основ предпринимательства;
9) заинтересованное и позитивное восприятие опыта успешных бизнес-кейсов и предпринимателей;
10) понимание актуальности собственной финансовой грамотности;
11) основы знаний и навыков в области финансовой грамотности;
12) потребность в определении приемлемой для себя бизнес-модели;
13) заинтересованность в формировании бизнес-сообщества;
14) способность к формированию и развитию командообразующих знаний и навыков.
Обучающиеся применяют:
1) полученные знания в общем и в области финансовой грамотности в частности;
2) собственные идеи предпринимательской деятельности;
3) удачные финансовые и предпринимательские идеи других;
4) критический подход к оцениванию и применению информации;
5) исследовательские навыки, навыки проектной работы;
6) знания и навыки, направленные на построение открытого, дружелюбного общества в интересах устойчивого развития.
Обучающиеся анализируют:
1) поступающую информацию и ее источники;
2) свои сильные и слабые стороны с точки зрения обучения и личностного развития;
3) факторы, способствующие прогрессу в различных сферах жизни;
4) жизнеспособность собственных бизнес-идей;
5) уровень развития навыков финансовой грамотности свой и социума;
6) имеющиеся склонности и способности в части организации и успешного развития собственных бизнес-идей.
Обучающиеся критически оценивают:
1) собственное поведение, общий и финансовый уровень культуры и личный жизненный опыт;

2.1.1 Жеке табыс түрлері.
2.1.2 Жеке табысты арттыру стратегиясы.
2.1.3 Отбасы бюджетіндегі белсенді табыстың рөлі.
2.1.4 Пассивті кірісті қалай құруға болады.
2.2 Жеке шығындарды басқару
2.2.1 Жеке қаражатты тиімді пайдалану.
2.2.2 Ірі сатып алулар.
2.2.3 Эмоционалды сатып алу.
2.2.4 Банктік кредиттер.
2.3 Отбасылық бюджет
2.3.1 Отбасы бюджетінің түрлері.
2.3.2 Отбасылық бюджетті жоспарлау.
2.3.3 Отбасылық бюджетті жүргізу ережелері.
2.3.4 Отбасылық бюджетті үнемдеу.
2.4 Жинақтар мен жинақтар
2.4.1 Қаржылық қауіпсіздік жастығы.
2.4.2 Жинақтарды құру тәсілдері.
2.4.3 Жинақтау түрлері.
2.4.4 Отбасының қаржылық байлығы.
2-параграф. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
8. Талаптар курс тақырыбынан тыс тұжырымдалған.
Білім алушыларда:
1) кең ауқымды дағдылар;
2) әлеуметтік жауапкершілік;
3) сыни, креативті және шығармашылық ойлау;
4) алған білімдерін игілікке қолданғаны үшін жауапкершілік;
5) саламатты қоғам қалыптастыруға жәрдемдесу болып табылады;
6) өмір бойы оқуға қажеттілік;
7) өз бизнес-идеяларын іске асыру арқылы өзін-өзі іске асыру ниеті;;
8) кәсіпкерлік негіздері мәселелеріне мүдделілік;
9) табысты бизнес-кейстер мен кәсіпкерлердің тәжірибесін мүдделі және оң қабылдау;
10) өзінің қаржылық сауаттылығының өзектілігін түсіну;
11) қаржылық сауаттылық саласындағы білім мен дағды негіздері;
12) өзі үшін қолайлы бизнес-модельді айқындау қажеттілігі;
13) бизнес-қоғамдастықты қалыптастыруға мүдделілік;
14) команда құраушы білім мен дағдыларды қалыптастыру және дамыту қабілеті.
Білім алушылар:
1) жалпы және қаржылық сауаттылық саласындағы, атап айтқанда;
2) кәсіпкерлік қызметтің өз идеялары;
3) басқалардың сәтті қаржылық және кәсіпкерлік идеялары;
4) ақпаратты бағалауға және қолдануға сыни көзқарас;
5) зерттеу дағдылары, жобалық жұмыс дағдылары;
6) тұрақты даму мүддесінде ашық, мейірімді қоғам құруға бағытталған білім мен дағдыларды қолданады.
Білім алушылар:
1) келіп түсетін ақпарат және оның көздері;
2) оқыту және жеке даму тұрғысынан өзінің күшті және әлсіз жақтары;
3) өмірдің әртүрлі салаларында прогреске ықпал ететін факторлар;
4) жеке бизнес-идеялардың өміршеңдігі;
5) өзінің және социумның қаржылық сауаттылық дағдыларын дамыту деңгейі;
6) өз бизнес-идеяларын ұйымдастыру және табысты дамыту бөлігінде бар бейімділіктер мен қабілеттерән сарапай алады.
Білім алушылар:
1) өзінің мінез-құлқы, мәдениеттің жалпы және қаржылық деңгейі және жеке өмірлік тәжірибесі;

2) сложившуюся в окружающем их социуме систему ценностей и разные точки зрения (в том числе отличающиеся от собственных);
3) распространенные в современном обществе модели предпринимательской деятельности;
4) ситуации и принципы взаимодействия, имеющие место в современном бизнес-пространстве;
5) свою способность принимать ответственные решения в части управления личными финансами;
6) склонность свою и ближайшего окружения к реализации бизнес-проектов.
Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы курса "Глобальные компетенции" для 11 класса уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план реализации Типовой учебной программы курса "Глобальные компетенции" для 11 класса уровня общего среднего образования
Раздел
Темы
Образовательный результат обучающегося
Юнит 1. Основы предпринимательства и бизнеса
1.1 Основы предпринима-тельства
1.1.1 Введение в предпринима-тельство
Понимают общую траекторию трансформации плановой экономики в рыночную.
Знают основы рыночной экономики.
Умеют анализировать и критически оценивать события и явления в области экономики.
Применяют термины и понятия, изученные в рамках темы.
1.1.2 Механизмы функциониро-вания рынка
Понимают основные механизмы функционирования рынка.
Знают законы и правила рыночных отношений.
Умеют интерпретировать полученные знания.
Применяют полученные знания на практике.
1.1.3 Рыночное равновесие
Понимают условия достижения рыночного равновесия.
Знают об условиях рыночного равновесия.
Умеют высказывать собственную позицию по отношению к условиям рыночного равновесия.
Применяют предметную терминологию в ходе формулирования ответов на вопросы задания.
1.1.4 Навыки успешного предпринима-теля
Понимают, какие навыки необходимы для успешной предпринимательской деятельности.
Знают, как сформировать навыки успешного предпринимателя.
Умеют анализировать навыки успешного предпринимателя.
Применяют полученные знания в ходе ответов на вопросы заданий урока.
1.1.5 Современ-ные технологии в бизнесе
Понимают значение современных технологий для успешного ведения бизнеса.
Знают возможности современных бизнес-технологий.
Умеют искать информацию о современных технологиях в бизнесе.
Применяют основы знаний о современных технологиях для реализации собственных бизнес-идей.
1.2 Предпри-нимательство в современ-ных условиях
1.2.1 С чего начинается бизнес
Понимают алгоритм создания бизнес-проекта.
Знают о ключевых бизнес-процессах.
Умеют моделировать будущие бизнес-процессы.
Применяют знания о бизнес-процессах для реализации собственных бизнес-идей.

2) олардың айналасындағы қоғамда қалыптасқан құндылықтар жүйесі және әртүрлі көзқарастар (соның ішінде өз көзқарастарынан өзгеше);
3) қазіргі қоғамда кең таралған кәсіпкерлік қызмет модельдері;
4) қазіргі заманғы бизнес-кеңістікте орын алған өзара іс-қимыл жағдайлары мен қағидаттары;
5) жеке қаржыны басқару бөлігінде жауапты шешімдер қабылдау қабілеті;
6) өзінің және жақын ортасының бизнес-жобаларды іске асыруға бейімділігін сыни бағалайды.
Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің 11 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттілік" курсының үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің 11 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттілік" курсының үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
Бөлім
Тақырыбы
Білім алушының білім нәтижесі
Юнит 1. Кәсіпкерлік және бизнес негіздері
1.1 Кәсіпкерлік негіздері
1.1.1 Кәсіпкерлікке кіріспе
Жоспарлы экономиканы нарықтық.экономикаға трансформациялаудың жалпы траекториясын түсінеді
Нарықтық экономика негіздерін біледі.
Экономика саласындағы оқиғалар мен құбылыстарды талдай және сыни бағалай алады.
Тақырып аясында зерттелген терминдер мен ұғымдарды қолдана алады.
1.1.2 Нарықтың жұмыс істеу тетіктері
Нарықтың жұмыс істеуінің негізгі тетіктерін түсінеді.
Нарықтық қатынастардың заңдары мен ережелерін біледі.
Алған білімдерін түсіндіре алады.
Алған білімдерін тәжірибеде қолданады.
1.1.3 Нарықтық тепе-теңдік
Нарықтық тепе-теңдікке қол жеткізу шарттарын түсінеді.
Нарықтық тепе-теңдік шарттары туралы біледі.
Олар нарықтық тепе-теңдік жағдайларына қатысты өз ұстанымдарын білдіре алады.
Тапсырмадағы сұрақтарға жауап беру барысында пәндік терминологияны қолданады.
1.1.4 Табысты кәсіпкердің дағдылары
Табысты кәсіпкерлік қызмет үшін қандай дағдылар қажет екенін түсінеді.
Табысты кәсіпкердің дағдыларын қалай қалыптастыру керектігін біледі.
Табысты кәсіпкердің дағдыларын талдай алады.
Алған білімдерін сабақ тапсырмаларының сұрақтарына жауап беру барысында қолданады.
1.1.5 Бизнестегі заманауи технологиялар
Табысты бизнес жүргізу үшін заманауи технологиялардың маңыздылығын түсінеді.
Заманауи бизнес-технологиялардың мүмкіндіктерін біледі.
Олар бизнестегі заманауи технологиялар туралы ақпаратты іздей алады.
Өз бизнес-идеяларын жүзеге асыру үшін заманауи технологиялар туралы білім негіздерін қолданады
1.2 Қазіргі жағдайдағы кәсіпкерлік
1.2.1 Бизнес неден басталады?
Бизнес-жобаны құру алгоритмін түсінеді.
Негізгі бизнес-процестер туралы біледі.
Болашақ бизнес-процестерді модельдеуді біледі.
Жеке бизнес-идеяларды іске асыру үшін бизнес-процестер туралы білімді қолданады.

1.2.2 Стартап-культура
Понимают суть явления "стартап-культура".
Знают историю возникновения стартап-культуры.
Умеют реализовывать принцип разумного риска в воплощении собственных стартап-идей.
Применяют соответствующую терминологию в обсуждении стартап-проектов.
1.2.3 Бизнес-ангелы и инвесторы. Сходство и отличия
Понимают суть явления "бизнес-ангелы".
Знают основные отличия бизнес-ангелов от классических инвесторов.
Умеют аргументировать свою позицию в ходе сравнения понятий бизнес-ангел и классический инвестор.
Применяют свои знания в процессе выполнения заданий.
1.2.4 Бизнес-инкубаторы
Понимают пользу бизнес-инкубаторов для начинающих предпринимателей.
Знают основной перечень бизнес-инкубаторов в Казахстане и мире.
Умеют проводить аналогии между инкубатором и бизнес-инкубатором.
Применяют принципы работы бизнес-инкубаторов в различных сферах жизни.
1.2.5 Развитие конкуренции в современных условиях
Понимают пользу конкуренции в бизнесе и в жизни в целом.
Знают способы успешной конкурентной борьбы.
Умеют использовать конкурентную среду для личностного роста.
Применяют полученные знания для повышения личной конкурентоспособности.
1.3 Маркетинг
1.3.1 Введение в маркетинг
Понимают суть понятия "маркетинг".
Знают основные законы маркетинга.
Умеют использовать маркетинговые ходы для реализации собственных бизнес-идей и проектов.
Применяют маркетинговые стратегии.
1.3.2 Диджитал- маркетинг
Понимают закономерность процесса трансформации маркетинга от классического к цифровому.
Знают основные инструменты цифрового маркетинга.
Умеют объяснять суть понятия "диджитал-маркетинг".
Применяют способы защиты от агрессивного диджитал-маркетинга.
1.3.3 Маркетин-говые войны
Понимают суть и причины возникновения маркетинговых войн.
Знают ключевые стратегии маркетинговых войн.
Умеют использовать знания о маркетинговых стратегиях при реализации собственных бизнес-проектов.
Применяют полученные знания для защиты от последствий маркетинговых войн.
1.3.4 SWOT- анализ – инструмент маркетингового планирования
Понимают суть инструмента "SWOT-анализ".
Знают, как составляется SWOT-анализ.
Умеют анализировать данные SWOT-анализа и делать выводы на их основании.
Применяют SWOT-анализ в реализации собственных бизнес-проектов.
1.3.5 Бренд как дополнительная ценность
Понимают значение бренда в бизнесе.
Знают роль бренда в формировании цены на товар или услугу.
Умеют перечислять признаки бренда.
Применяют знания о роли бренда в управлении личными расходами.

1.2.2 Стартап-мәдениет
"Стартап-мәдениет" құбылысының мәнін түсінеді.
Стартап-мәдениеттің пайда болу тарихын біледі.
Өз стартап-идеяларын іске асыруда ақылға қонымды тәуекел қағидатын іске асыра алады.
Стартап-жобаларды талқылауда тиісті терминологияны қолданады.
1.2.3 3 Бизнес-періштелер мен инвесторлар. Ұқсастықтар мен айырмашылықтар
"Бизнес-періштелер" құбылысының мәнін түсінеді.
Олар бизнес-періштелерінің классикалық инвесторлардан негізгі айырмашылықтарын біледі.
Олар бизнес-періште және классикалық инвестор ұғымдарын салыстыру кезінде өз ұстанымдарын дәлелдей алады.
Тапсырмаларды орындау барысында алған білімдерін қолдана алады.
1.2.4 Бизнес-инкубаторлар
Жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін бизнес-инкубаторлардың артықшылықтарын түсінеді.
Қазақстан мен әлемдегі бизнес-инкубаторлардың негізгі тізімін біледі.
Инкубатор мен бизнес-инкубатор арасында ұқсастықтар жасай алады.
Өмірдің түрлі салаларында бизнес-инкубаторлардың жұмыс істеу принциптерін қолданады
1.2.5 Қазіргі жағдайда бәсекелестікті дамыту
Бизнестегі және жалпы өмірдегі бәсекелестіктің пайдасын түсінеді.
Табысты бәсекелестік күрес тәсілдерін біледі.
Жеке өсу үшін бәсекелестік ортаны қолдана алады.
Алынған білімді жеке бәсекеге қабілеттілікті арттыру үшін қолданады
1.3 Маркетинг
1.3.1 Маркетингке кіріспе
"Маркетинг" ұғымының мәнін түсінеді.
Маркетингтің негізгі заңдарын біледі.
Өз бизнес-идеялары мен жобаларын іске асыру үшін маркетингтік әрекеттерді қолдана алады.
Маркетингтік стратегияларды қолданады.
1.3.2 Диджитал- маркетинг
Маркетингті классикалықтан сандыққа ауыстыру процесінің заңдылығын түсінеді.
Сандық маркетингтің негізгі құралдарын біледі.
"Диджитал-маркетинг" ұғымының мәнін түсіндіре алады.
Агрессивті сандық маркетингтен қорғау әдістерін қолданады.
1.3.3 Маркетин-гтік соғыстар
Маркетингтік соғыстардың мәні мен себептерін түсінеді.
Маркетингтік соғыстардың негізгі стратегияларын біледі.
Өз бизнес-жобаларын іске асыруда маркетингтік стратегия туралы білімді қолдана алады.
Алынған білімді маркетингтік соғыстардың салдарынан қорғану үшін қолданады.
1.3.4 SWOT талдау-маркетингтік жоспарлау құралы
"SWOT-талдау" құралының мәнін түсінеді.
SWOT талдауы қалай жасалатынын біледі.
SWOT талдау деректерін талдай алады және олардың негізінде қорытынды жасай алады.
Жеке бизнес-жобаларды іске асыруда SWOT-талдауды қолдана алады.
1.3.5 Бренд қосымша құндылық ретінде
Брендтің бизнестегі маңыздылығын түсінеді.
Өнімнің немесе қызметтің бағасын қалыптастырудағы брендтің рөлін біледі.
Брендтің белгілерін тізімдей алады.
Жеке шығындарды басқарудағы брендтің рөлі туралы білімді қолданады.

1.4 Финан-совое плани-рование и моделирова-ние
1.4.1 Финан-совая модель и способы ее построения
Понимают значение финансовой модели для создания собственного бизнеса.
Знают алгоритмы построения финансовой модели.
Умеют анализировать ключевые показатели финансовой модели.
Применяют навыки построения финансовой модели.
1.4.2 Бюджети-рование
Понимают значение термина "бюджетирование".
Знают правила составления бюджета.
Умеют интерпретировать понятие "бюджетирование".
Применяют навыки бюджетирования в жизненных ситуациях.
1.4.3 Ценовая политика
Понимают принципы формирования ценовой политики.
Знают экономический эффект ценовой политики для бизнеса.
Умеют перечислять факторы, влияющие на формирование ценовой политики.
Применяют знания о ценовой политике для объяснения стоимости товаров и услуг.
1.4.4 Управле-ние расходами
Понимают основные принципы управления расходами.
Знают роль грамотного управления расходами в бизнесе.
Умеют рассуждать о правилах управления расходами.
Применяют знания об управлении расходами в жизненных ситуациях.
1.4.5 Чистая прибыль и дивиденды
Понимают разницу между прибылью и чистой прибылью.
Знают алгоритм расчета чистой прибыли.
Умеют анализировать разницу между прибылью и чистой прибылью.
Применяют знания о расчете чистой прибыли при распределении дивидендов.
Юнит 2. Финансовая грамотность
2.1 Управление личными доходами
2.1.1 Виды личного дохода
Понимают принцип распределения личного дохода по видам.
Знают, какие виды личного дохода существуют.
Умеют применять предметную терминологию в ходе обсуждения темы.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.1.2 Стратегия повышения личного дохода
Понимают философию повышения личного дохода.
Знают способы повышения личного дохода.
Умеют разрабатывать стратегию повышения личного дохода.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.1.3 Роль активного дохода в семейном бюджете
Понимают суть понятия "активный доход".
Знают способы получения активного дохода.
Умеют эффективно распоряжаться денежными средствами, составляющими активный доход.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.1.4 Как построить пассивный доход
Понимают значение пассивного дохода в семейном бюджете.
Знают алгоритм создания источников пассивного дохода.
Умеют объяснять различия между активным и пассивным доходом.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.2 Управление личными расходами
2.2.1 Эффек-тивное исполь-зование карман-ных денег
Понимают значение навыков эффективного использования карманных денег для достижения финансового достатка.
Знают основные правила использования карманных денег.
Умеют эффективно использовать карманные деньги.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.

1.4 Қаржылық жоспарлау және модельдеу
1.4.1 Қаржы моделі және оны құру әдістері
Жеке бизнесті құру үшін қаржылық модельдің маңыздылығын түсінеді.
Қаржы моделін құру алгоритмдерін біледі.
Қаржы моделінің негізгі көрсеткіштерін талдай алады.
Қаржы моделін құру дағдыларын қолданады.
1.4.2 Бюджеттеу
"Бюджеттеу"терминінің мағынасын түсінеді.
Бюджет ережелерін біледі.
"Бюджеттеу" ұғымын түсіндіре алады.
Өмірлік жағдайларда бюджеттеу дағдыларын қолданады.
1.4.3 Баға саясаты
Баға саясатын қалыптастыру принциптерін түсінеді.
Бизнес үшін баға саясатының экономикалық әсерін біледі.
Баға саясатын қалыптастыруға әсер ететін факторларды тізімдей алады.
Тауарлар мен қызметтердің құнын түсіндіру үшін баға саясаты туралы білімді қолданады.
1.4.4 Шығындарды басқару
Шығындарды басқарудың негізгі принциптерін түсінеді.
Бизнестегі шығындарды сауатты басқарудың рөлін біледі.
Шығындарды басқару Ережелері туралы сөйлесе алады.
Өмірлік жағдайларда шығындарды басқару туралы білімді қолданады.
1.4.5 Таза пайда және дивидендтер
Пайда мен таза пайда арасындағы айырмашылықты түсінеді.Таза пайданы есептеу алгоритмін біледі.
Пайда мен таза пайда арасындағы айырмашылықты талдай алады.
Дивидендтерді бөлу кезінде таза пайданы есептеу туралы білімді қолданады.
Юнит 2. Қаржы сауаттылығы
2.1 Жеке кірістерді басқару
2.1.1 Жеке табыс түрлері
Жеке кіріс түрлері бойынша бөлу принципін түсінеді.
Жеке табыстың қандай түрлері бар екенін біледі.
Тақырыпты талқылау барысында пәндік терминологияны қолдана алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.1.2 Жеке табысты арттыру стратегиясы
Жеке табысты арттыру философиясын түсінеді.
Жеке табысты арттыру жолдарын біледі.
Жеке табысты арттыру стратегиясын жасай алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.1.3 Отбасы бюджетіндегі белсенді табыстың рөлі
"Белсенді табыс" ұғымының мәнін түсінеді.
Белсенді табыс алу тәсілдерін біледі.
Белсенді кірісті құрайтын ақшаны тиімді басқара алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.1.4 Пассивті кірісті қалай құруға болады
Отбасы бюджетіндегі пассивті табыстың мәнін түсінеді.
Пассивті кіріс көздерін құру алгоритмін біледі. Белсенді және пассивті кіріс арасындағы айырмашылықтарды түсіндіре алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.2 Жеке шығындарды басқару
2.2.1 Жеке қаражатты тиімді пайдалану
Қаржылық байлыққа қол жеткізу үшін жеке қарадатты тиімді пайдалану дағдыларының мәнін түсінеді.
Жеке қаражатты тиімді пайдаланудың негізгі ережелерін біледі.
Қалтадағы ақшаны тиімді пайдалана алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.

2.2.2 Крупные покупки
Понимают, какие покупки считаются крупными.
Знают алгоритмы создания накоплений для крупных покупок.
Умеют планировать крупные покупки.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.2.3 Эмоцио-нальные покуп-ки
Понимают значение термина "крупные покупки".
Знают методы защиты от эмоциональных покупок.
Умеют рационально использовать денежные средства.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.2.4 Банковские кредиты
Понимают, что такое банковский кредит.
Знают условия предоставления банковских займов.
Умеют рассчитать сумму ежемесячных выплат с учетом процентной ставки.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.3 Семейный бюджет
2.3.1 Виды семейного бюджета
Понимают, какие виды семейного бюджета существуют.
Знают структуру каждого из видов семейного бюджета.
Умеют анализировать причины выбора семьей того или иного вида бюджета.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.3.2 Планиро-вание семейного бюджета
Понимают важность планирования семейного бюджета.
Знают методы планирования семейного бюджета.
Умеют планировать семейный бюджет.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.3.3 Правила ведения семейного бюджета
Понимают обоснованность применения правил ведения семейного бюджета.
Знают, какие правила ведения семейного бюджета существуют.
Умеют вести семейный бюджет.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.3.4 Экономия семейного бюджета
Понимают важность экономии семейного бюджета.
Знают основные принципы экономии семейного бюджета.
Умеют нести ответственность за свои финансовые решения.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.4 Сбережения и накопления
2.4.1 Финансовая подушка безопасности
Понимают важность создания финансовой подушки безопасности.
Знают методы создания финансовой подушки безопасности.
Умеют создавать финансовую подушку безопасности.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.4.2 Способы создания накоплений
Понимают важность наличия денежных накоплений.
Знают методы создания полученные знания в жизненных ситуациях.
Умеют эффективно управлять денежными накоплениями.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.4.3 Виды накоплений.
Понимают, чем виды накоплений отличаются друг от друга.
Знают, какие виды накоплений существуют.
Умеют определить финансовые риски для разных видов накоплений.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.
2.4.4 Финансовый достаток семьи
Понимают значение словосочетания финансовый достаток семьи.
Знают, как достичь финансового достатка.
Умеют рассуждать о способах достижения финансового достатка.
Применяют полученные знания в жизненных ситуациях.

2.2.2 Ірі сатып алулар
Қандай сатып алулар үлкен деп санайтынын түсінеді.
Ірі сатып алулар үшін қор жинау алгоритмдерін біледі.
Ірі сатып алуды жоспарлай алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.2.3 Эмоционалды сатып алу
"Ірі сатып алулар" терминінің мағынасын түсінеді.
Эмоционалды сатып алудан қорғау әдістерін біледі.
Ақшаны ұтымды пайдалана алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.2.4 Банк кредиттері
Банктік несие деген не екенін түсінеді.
Банктік қарыз беру шарттарын біледі.
Олар пайыздық мөлшерлемені ескере отырып, ай сайынғы төлемдер сомасын есептей алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.3 Отбасы бюджеті
2.3.1 Отбасылық бюджеттің түрлері
Отбасылық бюджеттің қандай түрлері бар екенін түсінеді.
Отбасы бюджетінің әр түрінің құрылымын біледі.
Отбасының белгілі бір бюджет түрін таңдау себептерін талдай алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.3.2 Отбасылық бюджетті жоспарлау
Отбасылық бюджетті жоспарлаудың маңыздылығын түсінеді.Отбасылық бюджетті жоспарлау әдістерін біледі.
Отбасылық бюджетті жоспарлай алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.3.3 Отбасылық бюджетті жүргізу ережелері
Отбасылық бюджетті жүргізу ережелерін қолданудың негізділігін түсінеді.
Отбасылық бюджетті жүргізудің қандай ережелері бар екенін біледі.
Отбасылық бюджетті жүргізе алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.3.4 Отбасылық бюджетті үнемдеу
Отбасылық бюджетті үнемдеудің маңыздылығын түсінеді.
Отбасылық бюджетті үнемдеудің негізгі қағидаларын біледі.
Өздерінің қаржылық шешімдері үшін жауап бере алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.4 Жинақ
және жинақтау
2.4.1 Қаржылық қауіпсіздік жастығы
Қаржылық қауіпсіздік жастығын құрудың маңыздылығын түсінеді.
Қаржылық қауіпсіздік жастығын құру әдістерін біледі.
Қаржылық қауіпсіздік жастығын құра алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.4.2 Жинақтарды құру тәсілдері
Ақша жинақтарының маңыздылығын түсінеді.
Өмірлік жағдайларда алған білімдерін құру әдістерін біледі.
Ақша жинақтарын тиімді басқара алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.4.3 Жинақ түрлері
Жинақтардың түрлері бір-бірінен қалай ерекшеленетінін түсінеді.
Жинақтардың қандай түрлері бар екенін біледі.
Жинақтардың әртүрлі түрлері үшін қаржылық тәуекелдерді анықтай алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.
2.4.4 Отбасының қаржылық байлығы
Отбасының қаржылық байлығы деген сөз тіркесінің мағынасын түсінеді.
Қаржылық байлыққа қалай қол жеткізуге болатынын біледі.
Қаржылық байлыққа қол жеткізу жолдары туралы ойлана алады.
Алған білімдерін өмірлік жағдайларда қолданады.