Об утверждении Правил проведения пилотной сельскохозяйственной переписи и переписных листов
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 24 июня 2024 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2024 года № 34576
В соответствии с подпунктами 57) и 58) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, с подпунктом 43) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1248 "О проведении национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила проведения пилотной сельскохозяйственной переписи согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) переписные листы к пилотной сельскохозяйственной переписи согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту статистики сельского хозяйства и национальных переписей Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) доведение настоящего приказа до заинтересованных государственных и местных исполнительных органов, структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" для исполнения;
2) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
Приложение 1 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года № 10
Правила проведения пилотной сельскохозяйственной переписи

Пилоттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу қағидаларын және санақ парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2024 жылғы 24 маусымдағы № 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 25 маусымда № 34576 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 57) және 58) тармақшаларына, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 43) тармақшасына және "2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1248 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Пилоттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парақтары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ауыл шаруашылығы статистикасы және ұлттық санақтар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мүдделі мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне және "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына орындау үшін жеткізуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының басшысы
М. Турлубаев
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 10 бұйрығына
1-қосымша
Пилоттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения пилотной сельскохозяйственной переписи (далее – Правила) разработаны в целях тестирования переписных листов и программного обеспечения, апробирования организационных мероприятий по сбору и обработки данных при проведении сельскохозяйственной пилотной переписи (далее – пилотная перепись).
2. Пилотная перепись проводится сотрудниками Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – сотрудники Бюро), сотрудники территориальными подразделениями (далее – сотрудники ТП), а также сотрудниками Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Информационно–вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" (далее – сотрудники РГП "ИВЦ").
3. Понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" и приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 20 июня 2023 года № 3 "Об утверждении Правил и сроков проведения национальных переписей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32871).
Глава 2. Порядок проведения пилотной сельскохозяйственной переписи
4. Для организации и проведения пилотной переписи в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом, в каждом территориальном подразделении привлекается один инструктор по подготовке и проведению национальных переписей по трудовому договору (далее – инструктор по ТД).
Пилотная перепись проводится с 20 августа по 30 сентября 2024 года сотрудниками ТП без привлечения интервьюеров в двух населенных пунктах сельской местности и одном населенном пункте городской местности согласно приложению к настоящим Правилам.
Переписные листы заполняются сотрудниками ТП на основе сведений, которые сообщаются респондентами (субъектами) без их документального подтверждения.
5. Субъектами пилотной переписи являются следующие категории производителей сельскохозяйственной продукции:
юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения (далее – сельскохозяйственные предприятия), субъекты индивидуального предпринимательства, включая крестьянские или фермерские хозяйства (далее – ИП (КФХ), осуществляющие сельскохозяйственную деятельность с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД) 01.1-01.6 "Растениеводство и животноводство и предоставление услуг в этих областях", 03.2 "Рыбоводство";
домашние хозяйства, имеющие земельные участки (дачные, садовые, огородные), для ведения личного подсобного хозяйства и/или имеющие сельскохозяйственных животных (далее – ЛПХ (ДСХ).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пилоттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) санақ парақтарын және бағдарламалық жасақтаманы тестілеу, пилоттық ауыл шаруашылығы санағын (бұдан әрі – пилоттық санақ) жүргізу кезінде деректерді жинау және өңдеу бойынша ұйымдастырушылық іс-шараларды сынақтан өткізу мақсатында әзірленді.
2. Пилоттық санақты Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының қызметкерлері (бұдан әрі – Бюро қызметкерлері), аумақтық бөлімшелердің қызметкерлері (бұдан әрі – АБ қызметкерлері), сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны қызметкерлері (бұдан әрі – "АЕО" РМК қызметкерлері) жүргізеді.
3. Осы Қағидада пайдаланылатын ұғымдар мен анықтамалар "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Ұлттық санақтарды жүргізу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2023 жылғы 20 маусымдағы № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32871 болып тіркелген) (бұдан әрі – Санақ қағидалары) сәйкес қолданылады.
2-тарау. Пилоттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу тәртібі
4. Пилоттық санақты республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде ұйымдастыру және жүргізу үшін әрбір аумақтық бөлімшеде еңбек шарты бойынша ұлттық санақтарға дайындалу мен оны жүргізу жөніндегі бір нұсқаушы (бұдан әрі – ЕШ бойынша нұсқаушы) тартылады.
Пилоттық санақ 2024 жылғы 20 тамыздан 30 қыркүйек аралығында осы Қағидаға қосымшаға сәйкес АБ қызметкерлері ауылдық жердегі екі елді мекенде және қалалық жердегі бір елді мекенде интервьюерлерді тартпай жүргізеді.
АБ қызметкерлері санақ парақтарын респонденттер (субъектілер) құжаттамалық растаусыз беретін мәліметтер негізінде толтырады.
5. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің мынадай санаттары пилоттық санақ субъектілері болып табылады:
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (ЭҚЖЖ) 01.1-01.6 "Өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы және осы салаларда қызметтер ұсыну", 03.2 "Балық шаруашылығы" кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі және қайталама түрлерімен ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы кәсіпорындары) шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда, дара кәсіпкерлік субъектілері (бұдан әрі - ДК (ШФҚ);
жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін жер учаскелері (саяжай, бау-бақша, бақша) және/немесе ауыл шаруашылығы жануарлары бар үй шаруашылықтары (бұдан әрі – ЖҚШ (СБШ).

6. Объектами пилотной переписи являются: земельная и посевная площади; поголовье сельскохозяйственных животных и птицы; сельскохозяйственная техника и оборудование; животноводческие комплексы и птицефабрики; производственные постройки и помещения для содержания сельскохозяйственных животных и птицы; постройки и сооружения для хранения сельскохозяйственной продукции.
7. Укомплектование, утверждение, обучение инструкторов по ТД и сотрудников ТП возлагаются на сотрудников Бюро.
8. Пилотная перепись проводится в три этапа: подготовительный, основной и заключительный этапы.
9. На подготовительном этапе для уточнения имеющихся данных, сотрудниками ТП производится деление территории каждого населенного пункта городской местности на регистрационные участки.
В городской местности сотрудниками ТП проводится уточнение и заполнение с использованием планшета или бумажного носителя (в случае отсутствия возможности использования планшетов) переписного листа "Список предварительного обхода (личных подсобных, дачных и садоводческих хозяйств)" (индекс 1-СПО (ЛПХ/ДСХ), периодичность единовременная) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сотрудники ТП посещают ЛПХ (ДСХ), разъясняют цель посещения, оповещают о дате проведения предстоящей пилотной переписи и уточняют: адрес; общую площадь участка; наличие и посевы под сельскохозяйственные культуры, и многолетние насаждения; наличие сельскохозяйственных животных.
Сотрудниками ТП на основе уточненных списков предварительного обхода (городской местности), данных из электронного похозяйственного учета (сельской местности) и картографических материалов (при наличии) составляются разбивки территории на участки, необходимые для опроса ЛПХ (ДСХ).
Списки сельскохозяйственных предприятий и ИП (КФХ) в городской и сельской местности, подлежащих пилотной переписи, формируются из Сельскохозяйственного статистического регистра.
10. Основной этап пилотной переписи проводится посредством сети интернет в онлайн режиме на специализированном сайте "sanaq.gov.kz" и путем опроса респондентов сотрудниками, с использованием планшетов или бумажного носителя (в случае отсутствия возможности использования планшетов) с заполнением следующих переписных листов:
"Сельскохозяйственные предприятия, крестьянские или фермерские хозяйства" (индекс 2-СХП/КФХ, периодичность единовременная) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
"Личные подсобные, дачные и садоводческие хозяйства" (индекс 3-ЛПХ/ДСХ, периодичность единовременная) согласно приложению 4 к настоящему приказу;
Сельскохозяйственные предприятия и ИП (КФХ) самостоятельно заполняют переписные листы в электронном виде посредством сети интернет в онлайн режиме на специализированном сайте "sanaq.gov.kz".
При прохождении пилотной переписи в онлайн режиме респондент получает уведомление о прохождении пилотной переписи на номер своего мобильного телефона, указанный при регистрации.
Параллельно с онлайн режимом, сотрудники проводят опрос ЛПХ (ДСХ), с использованием планшетов или бумажного носителя (в случае отсутствия возможности использования планшетов).

6. Пилоттық санақ объектілері: жер және егіс алаңдары; ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстардың саны; ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтары; мал шаруашылығы кешендері мен құс фабрикалары; ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстарын ұстауға арналған өндірістік ғимараттар мен үй-жайлар; ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар мен құрылысжайлар болып табылады.
7. ЕШ бойынша нұсқаушылар мен АБ қызметкерлерін жасақтау, бекіту, оқыту Бюро қызметкерлеріне жүктеледі.
8. Пилоттық санақ үш кезеңмен өткізіледі: дайындық, негізгі және қорытынды кезеңдер.
9. Дайындық кезеңінде қолда бар деректерді нақтылау үшін АБ қызметкерлері қалалық жердің әрбір елді мекенінің аумағын тіркеу учаскелеріне бөледі.
Қалалық жерде АБ қызметкерлері нақтылау жүргізеді және планшетті немесе қағаз жеткізгішті (планшеттерді қолдану мүмкіндігі болмаған жағдайда) пайдаланумен осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы, саяжай және бау-бақша шаруашылықтары)" (индексі 1-ААТ (ЖҚШ/СБШ), кезеңділігі: біржолғы) санақ парағын толтырады.
АБ қызметкерлері ЖҚШ (СБШ) барып, келу мақсатын түсіндіреді, алдағы пилоттық санақтың жүргізілетін күнін хабарлайды және мекенжайын; учаскенің жалпы алаңын; ауыл шаруашылығы дақылдары мен көпжылдық екпелердің болуы мен егілуін; ауыл шаруашылығы жануарларының болуын нақтылайды.
АБ қызметкерлері нақтыланған алдын ала аралау тізімдері (қалалық жер), электронды шаруашылық бойынша есепке алу (ауылдық жер) деректері және картографиялық материалдар (бар болса) негізінде аумақты ЖҚШ (СБШ) сауал салу жүргізу үшін қажет учаскелерге бөледі.
Пилоттық санақ жүргізілетін қалалық және ауылдық жерлердегі ауыл шаруашылығы кәсіпорындары мен ДК (ШФҚ) тізімдері Ауыл шаруашылығы статистикалық тіркелімінен қалыптастырылады.
10. Пилоттық санақтың негізгі кезеңі "sanaq. gov.kz" мамандандырылған сайтында онлайн режимде интернет желісі арқылы және қызметкерлердің респондеттерден сұрау салуы арқылы планшеттерді немесе қағаз жеткізгішті (планшеттерді пайдалану мүмкіндігі болмаған жағдайда) пайдаланумен:
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары" (индексі 2-АШК/ШФҚ, кезеңділігі біржолғы);
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Жеке қосалқы, саяжай және бау-бақша шаруашылықтары" (индексі 3-ЖҚШ/СБШ, кезеңділігі біржолғы) санақ парақтарын толтырумен, жұмыскерлердің респонденттерге сауал салуы арқылы жүргізіледі
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары мен ДК (ШФҚ) санақ парақтарын "sanaq.gov.kz" мамандандырылған сайтында интернет желісі арқылы онлайн режимде электронды түрде дербес толтырады.
Пилоттық санақтан онлайн режимде өткен кезде тіркеу кезінде респондент көрсеткен өзінің ұялы телефонының нөміріне пилоттық санақтан өткені туралы хабарлама алады.
Онлайн режиммен қатар қызметкерлер планшеттерді немесе қағаз жеткізгішті (планшеттерді пайдалану мүмкіндігі болмаған жағдайда) пайдалана отырып, ЖҚШ (СБШ) сауал салу жүргізеді.

11. На заключительном этапе по итогам предварительного и основного этапов пилотной переписи проводится анализ:
1) выявленных возможных недостатков или трудностей на всех этапах подготовки и проведения сельскохозяйственной переписи;
2) апробирования методов организации сбора первичных статистических данных от респондентов (путем заполнения электронных переписных листов посредством сети интернет и опроса респондентов с использованием планшетов);
3) апробирования способов авторизации на сайте "sanaq.gov.kz";
4) отработки подходов по обучению интервьюеров;
5) проверки программного обеспечения на корректность, установленных арифметико-логических и форматно-логических контролей;
6) приемлемости постановки отдельных вопросов в переписных листах;
7) обеспечения конфиденциальности персональных данных и сведений, полученных от респондента;
8) возможности использования сельскохозяйственного статистического регистра и административных данных при подготовке и проведении сельскохозяйственной переписи;
9) готовности респондентов по использованию сети интернет для предоставления данных при сельскохозяйственной переписи;
10) определения оптимальных норм нагрузки на привлекаемых интервьюеров и при необходимости их корректировки;
11) тестирования уровней нагрузки и технологии автоматизированной обработки данных сельскохозяйственной переписи при проведении интернет-опроса.
12. На основании анализа пилотной переписи сотрудниками Бюро, ТП и РГП "ИВЦ" готовится в произвольной форме заключение о необходимости доработки: нагрузки на интервьюеров; переписных листов; программного обеспечения, технологии сбора и обработки данных, использования административных данных при проведении сельскохозяйственной переписи.
Приложение
к Правилам проведения пилотной
сельскохозяйственной переписи
Список населенных пунктов для проведения пилотной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2024 году
Регион
Район
Населенный пункт
1
Область Абай
г. Курчатов
2
Бородулихинский район
с. Дмитриевка
3
Кокпектинский район
с. Тассай
4
Акмолинская область
Атбасарский район
г. Атбасар
5
Зерендинский район
с. Айдарлы
6
Сандыктауский район
с. Владимировка
7
Актюбинская область
Алгинский район
г. Алга
8
Хромтауский район
с. Акжар
9
Мартукский район
с. Саржансай
10
Алматинская область
Талгарский район
г. Талгар
11
Карасайский район
с. Шамалган
12
Илийский район
с. Караой
13
Атырауская область
г. Атырау
14
Махамбетский район
с. Акжайык
15
Исатайский район
с. Хамита Ергалиева
16
Западно-Казахстанская область
п. Деркул
17
район Байтерек
с. Қаражар
18
Таскалинский район
с. Айнабұлақ
19
Жамбылская область
Таласский район
г. Каратау
20
Байзакский район
с. Коктал
21
Меркенский район
с. Актоган
22
Область Жетісу
Саркандский район
г. Сарканд
23
Аксуский район
с. Сагабуйен
24
Аксуский район
с. Есебулатова
25
Карагандинская область
Шахтинск г.а.
п. Новодолинский
26
Бухар-Жырауский район
с. Новоузенка
27
Осакаровский район
с. Батпакты
28
Костанайская область
Костанайский район
г. Тобыл
29
Костанайский район
с. Садчиковка
30
Карабалыкский район
п. Карабалык
31
Кызылординская область
г. Кызылорда
32
Казалинский район
с.Муратбаев
33
Сырдарьинский район
с. имени А.Токмаганбетова
34
Мангистауская область
г. Актау
35
Мунайлинский район
с. Даулет
36
Тупкараганский район
с. Таушык
37
Павлодарская область
г. Аксу
38
Баянаульский район
с. Бирлик
39
Иртышский район
с. Каракудук
40
Северо-Казахстанская область
г. Петропавловск
41
Кызылжарский район
с. Бесколь
42
Айыртауский район
с. Сырымбет
43
Туркестанская область
Сарыагашский район
г. Сарыагаш
44
Сарыагашский район
с. Ынтымак
45
Тюлькубасский район
с. Кершетас
46
Область Ұлытау
г. Жезказган
47
Жанааркинский район
п. Жаңаарқа
48
Улытауский район
с. Улытау
49
Восточно-Казахстанская область
Шемонаихинский район
г. Шемонаиха
50
Уланский район
с. Сагыр
51
Глубоковский район
с. Прогресс
52
Город Астана
Алматинский район
53
Город Алматы
Медеуский район
54
Город Шымкент
Туранский район
Приложение 2 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года № 10
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Форма переписного листа
к пилотной сельскохозяйственной переписи
Переписной лист размещен
на интернет-ресурсе "www.sanaq.gov.kz"
Список предварительного обхода (личных подсобных, дачных и садоводческих хозяйств)
Индекс 1-СПО (ЛПХ/ДСХ)
Периодичность: единовременная
Субъекты переписи: домашние хозяйства, имеющие земельные участки (дачные, садовые, огородные), для ведения личного подсобного хозяйства и/или имеющие сельскохозяйственных животных
№ инструкторского участка1
№ регистрационного участка2
Примечание:

11. Соңғы кезеңде пилоттық санақтың алдын ала және негізгі кезеңдерінің қорытындылары бойынша:
1) ауыл шаруашылығы санағына дайындалу мен оны жүргізудің барлық кезеңдерінде анықталған ықтимал кемшіліктерге немесе қиындықтарға;
2) респонденттерден бастапқы статистикалық деректерді жинауды (интернет желісі арқылы электрондық санақ парақтарын толтыру және планшеттерді пайдалана отырып респонденттерге сауал салу арқылы) ұйымдастыру әдістерін сынақтан өткізуге;
3) "sanaq.gov.kz" сайтында желісінде авторизациялау тәсілдерін сынақтан өткізуге;
4) интервьюердің оқыту тәсілдерін пысықтауға;
5) бағдарламалық жасақтаманың дұрыстығын, белгіленген арифметикалық-логикалық және форматтық-логикалық бақылауларды тексеруге;
6) санақ парақтарында кейбір сұрақтарды қоюдың орындылығына;
7) респонденттен алынған дербес деректер мен мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етуге;
8) ауыл шаруашылығы санағына дайындалу және оны жүргізу кезінде ауыл шаруашылығы статистикалық тіркелімін және әкімшілік деректерді пайдалану мүмкіндіктеріне;
9) ауыл шаруашылығы санағы кезінде деректерді ұсыну үшін респонденттердің интернет желісін пайдалану дайындығына;
10) тартылатын интревьюерлерге жүктеменің оңтайлы нормаларын айқындауға және қажет болған жағдайда оларды түзетуге;
11) интернет-сауал салу жүргізу кезінде жүктеме деңгейлерін және ауыл шаруашылығы санағы деректерін автоматтандырылған өңдеу технологиясын тестілеуге талдау жүргізіледі.
12. Пилоттық санақты талдау негізінде Бюро, АБ және "АЕО" РМК қызметкерлері: интервьюерлерге жүктемені; санақ парақтарын; бағдарламалық жасақтаманы, деректерді жинау және өңдеу технологиясын, ауыл шаруашылығы санағын жүргізу кезінде әкімшілік деректерді пайдалануды пысықтау қажеттігі туралы еркін нысанда қорытынды дайындайды.
Пилоттық ауыл шаруашылығы
санағын жүргізу қағидаларына
қосымша
2024 жылы Қазақстан Республикасы пилоттық ауыл шаруашылығы санағы жүргізілетін елді мекендердің тізімі
Өңір
Аудан
Елді мекен
1
Абай облысы
Курчатов
2
Бородулиха ауданы
Дмитриевка а.
3
Көкпекті ауданы
Тассай а.
4
Ақмола облысы
Атбасар ауданы
Атбасар қ.
5
Зеренді ауданы
Айдарлы а.
6
Сандықтау ауданы
Владимировка а.
7
Ақтөбе облысы
Алға ауданы
Алға қ.
8
Хромтау ауданы
Ақжар а.
9
Мәртөк ауданы
Саржансай а.
10
Алматы облысы
Талғар ауданы
Талғар қ.
11
Қарасай ауданы
Шамалған а.
12
Іле ауданы
Караой а.
13
Атырау облысы
Атырау қ.
14
Махамбет ауданы
Ақжайық а.
15
Исатай ауданы
Хамит Ерғалиев а.
16
Батыс Қазақстан облысы
Деркөл к.
17
Бәйтерек ауданы
Қаражар а.
18
Тасқала ауданы
Айнабұлақ а.
19
Жамбыл облысы
Талас ауданы
Қаратау қ.
20
Байзақ ауданы
Көктал а.
21
Меркі ауданы
Ақтоған а.
22
Жетісу облысы
Сарқан ауданы
Сарқан қ.
23
Ақсу ауданы
Сағабүйен а.
24
Ақсу ауданы
Есеболатов а.
25
Қарағанды облысы
Шахтинск қ.ә.
Новодолинка к.
26
Бұқар жырау ауданы
Новоузенка а.
27
Осакаров ауданы
Батпақты а.
28
Қостанай облысы
Костанай ауданы
Тобыл қ.
29
Костанай ауданы
Садчиковка а.
30
Қарабалық ауданы
Қарабалық к.
31
Қызылорда облысы
Қызылорда қ.
32
Қазалы ауданы
Мұратбаев а.
33
Сырдария ауданы
А.Тоқмағанбетов атындағы а.
34
Маңғыстау облысы
Ақтау қ.
35
Мұнайлы ауданы
Дәулет а.
36
Түпқараған ауданы
Таушық а.
37
Павлодар облысы
Ақсу қ.
38
Баянауыл ауданы
Бірлік а.
39
Ертіс ауданы
Қарақұдық а.
40
Солтүстік Қазақстан облысы
Петропавл қ.
41
Қызылжар ауданы
Бескөл а.
42
Айыртау ауданы
Сырымбет а.
43
Түркістан облысы
Сарыағаш ауданы
Сарыағаш қ.
44
Сарыағаш ауданы
Ынтымақ а.
45
Түлкібас ауданы
Кершетас а.
46
Ұлытау облысы
Жезқазған қ
47
Жаңаарқа кенті
Жаңаарқа к.
48
Ұлытау ауданы
Ұлытау а.
49
Шығыс Қазақстан облысы
Шемонаиха ауданы
Шемонаиха қ.
50
Ұлан ауданы
Сағыр а.
51
Глубокое ауданы
Прогресс а.
52
Астана қаласы
Алматы ауданы
53
Алматы қаласы
Медеу ауданы
54
Шымкент қаласы
Тұран ауданы
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 10 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Пилоттық ауыл шаруашылығы санағына
санақ парағының нысаны
Санақ парағы "www.sanaq.gov.kz"
интернет-ресурсында орналастырылған
Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы, саяжай және бау-бақша шаруашылықтары)
Индексі 1-ААТ (ЖҚШ/СБШ)
Кезеңділігі: біржолғы
Санақ субъектілері: жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін жер учаскелері (саяжай, бау-бақша, бақша) бар және/немесе ауыл шаруашылығы малдары бар үй шаруашылықтары
Нұсқаушы учаскесінің №1
Тіркеу учаскесінің №2
Ескертпе:

12.1
правообладателем
12.2
другое
Если отмечена строка 9, то опрос окончен
Раздел ІІ. Сведения об объекте переписи
Код строки
Признаки
Сведения
А
Б
1
1.
Общая площадь земельного участка по состоянию на 1 июня 2024 года, квадратный метр (указывается с одним знаком после запятой)
1 сотка=100 квадратных метров; 1 гектар =100 соток; 1 гектар= 10 000 квадратных метров
2.
Выращиваете ли Вы на своем земельном участке сельскохозяйственные культуры по состоянию на 1 июня 2024 года?
(отметьте знаком "√", если "нет" то переход на вопрос 3)
Да
Нет
2.1.
Укажите площадь, занятую под посевами сельскохозяйственных культур и многолетними насаждениями по состоянию на 1 июня 2024 года, кв.м (указывается с одним знаком после запятой)
3.
Наличие сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 июня 2024 года (отметьте знаком "√")
Да
Нет
4.
Примечание4
Благодарим за сотрудничество!
Ф.И.О (при его наличии) _______________________________________________
(работника территориального подразделения Бюро)
Примечание:
3КАТО – заполняется согласно Классификатору административно-территориальных объектов, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Классификаторы";
4В примечании указываются любые изменения и замечания по каждому объекту.
Инструкция по заполнению переписного листа к пилотной сельскохозяйственной переписи "Список предварительного обхода (личных подсобных, дачных и садоводческих хозяйств" приведена в приложении к переписному листу "Список предварительного обхода (личных подсобных, дачных и садоводческих хозяйств" (индекс 1-СПО (ЛПХ/ДСХ), периодичность единовременная).
Приложение
к переписному листу
"Список предварительного
обхода (личных подсобных,
дачных и садоводческих
хозяйств" (индекс 1-СПО
(ЛПХ/ДСХ), периодичность
единовременная)
Инструкция по заполнению переписного листа к пилотной сельскохозяйственной переписи "Список предварительного обхода (личных подсобных, дачных и садоводческих хозяйств" (индекс 1-СПО (ЛПХ/ДСХ), периодичность единовременная)
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение переписного листа к пилотной сельскохозяйственной переписи "Список предварительного обхода (личных подсобных, дачных и садоводческих хозяйств)" (индекс 1-СПО (ЛПХ/ДСХ), периодичность: единовременная (далее – переписной лист).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
1) сельскохозяйственные культуры – культурные растения, возделываемые с целью получения продуктов питания, технического сырья и корма для скота;

12.1
құқық иеленуші
12.2
өзге де
Егер 9-жол белгіленсе ,онда сауал салу аяқталды
ІІ бөлім. Санақ объектісі туралы мәліметтер
Жол коды
Белгілері
Мәліметтер
А
Б
1
1.
2024 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша жер учаскесінің жалпы алаңы, шаршы метр (үтірден кейін бір белгімен көрсетіледі)
1 сотық=100 шаршы метр; 1 гектар =100 сотық; 1 гектар= 10 000 шаршы метр
2.
2024 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша Сіз өзіңіздің жер учаскеңізде ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіресіз бе? ("√" белгісімен белгілеңіз, егер "жоқ" болса 3-сұрағына өту)
иә
жоқ
2.1
2024 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы дақылдары мен көпжылдық екпелер егілген алаңды көрсетіңіз, ш.м (үтірден кейін бір белгімен көрсетіледі)
3.
2024 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының қолда бары ( "√" белгісімен белгіленеді)
иә
жоқ
4.
Ескертпе4
Ынтымақтастығыңыз үшін рақмет!
ТАӘ (бар болса) ___________________________________________
(Бюроның аумақтық бөлімшесінің жұмыскері)
Ескертпе:
3ӘАОЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Жіктеуіштер" бөлімінде орналастырылған Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеушіне сәйкес толтырылады;
4Ескертпеде әрбір объект бойынша кез келген өзгерістер мен ескертулер көрсетіледі.
"Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы, саяжай және бақ шаруашылықтары)" пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы, саяжай және бақ шаруашылықтары)" (индексі 1-ААТ (ЖҚШ/СБШ), кезеңділігі біржолғы) санақ парағы қосымшасында келтірілген
"Алдын ала аралау тізімі
(жеке қосалқы, саяжай және бақ
шаруашылықтары)"
(индексі 1-ААТ (ЖҚШ/СБШ),
кезеңділігі біржолғы
санақ парағына
қосымша
"Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы, саяжай және бақ шаруашылықтары)" (индексі 1-ААТ (ЖҚШ/СБШ), кезеңділігі біржолғы) пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық "Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы, саяжай және бау-бақша шаруашылықтары)" (индексі 1-ААТ (ЖҚШ/СБШ), кезеңділігі: біржолғы (бұдан әрі-санақ парағы) пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағын толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мына анықтамалар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы дақылдары – азық-түлік, техникалық шикізат және мал азығын алу мақсатында өсірілетін дақылды өсімдіктер;

2) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком все виды животных, птиц, рыб и пчел, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
3) сельскохозяйственная перепись – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки данных о структуре и состоянии сельского хозяйства, анализа и распространения агрегированных данных;
4) административно-территориальная единица – составная часть системы административно-территориального устройства Республики Казахстан (село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область);
5) садоводство – вид деятельности, осуществляемой на земельном участке для выращивания сельскохозяйственных культур и многолетних древесно-кустарниковых насаждений;
6) огородничество – вид деятельности, осуществляемой на земельном участке для выращивания сельскохозяйственных культур, за исключением многолетних древесно-кустарниковых насаждений;
7) личное подсобное хозяйство – вид деятельности для удовлетворения собственных нужд на земельном участке, расположенном в сельской местности и пригородной зоне;
8) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным Кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
9) культуры многолетние – виноград, фрукты цитрусовые, плоды семечковые и косточковые, деревья плодовые, кустарники и орехи прочие, плоды маслосодержащие, специи, культуры ароматические и фармацевтические, культуры многолетние прочие;
10) адрес – описание местоположения объекта недвижимости (регион, населенный пункт, составные части населенного пункта, первичный объект недвижимости, вторичный объект недвижимости (при наличии);
11) объекты переписи – земельная и посевная площади; поголовье сельскохозяйственных животных и птицы; сельскохозяйственная техника и оборудование; животноводческие комплексы и птицефабрики; производственные постройки и помещения для содержания сельскохозяйственных животных и птицы; постройки и сооружения для хранения сельскохозяйственной продукции;
12) субъект переписи – домашние хозяйства, имеющие земельные участки (дачные, садовые, огородные), для ведения личного подсобного хозяйства и/или имеющие сельскохозяйственных животных;
13) статистическое наблюдение – научно организованный сбор первичных статистических данных по объекту статистического наблюдения;
14) домашнее хозяйство – экономический субъект, состоящий из одного или более физических лиц, проживающих совместно, объединяющих полностью или частично свои доходы и имущество и совместно потребляющих товары и услуги.

2) ауыл шаруашылығы жануарлары – адам өсiретiн, ауыл шаруашылығы өндiрiсiне тiкелей қатысы бар жануарлардың, құстардың, балықтардың және бал араларының барлық түрi;
3) ауыл шаруашылығы санағы – ауыл шаруашылығының құрылымы мен жай-күйі туралы деректерді жинау, өңдеу, біріктірілген деректерді талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау;
4) әкімшілік-аумақтық бірлік – Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы жүйесінің құрамдас бөлігі (ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс);
5) бақ шаруашылығы – ауыл шаруашылығы дақылдарын және көпжылдық ағаш-бұта екпелерін өсіру үшін жер учаскесінде жүзеге асырылатын қызмет түрі;
6) бау-бақша шаруашылығы – көпжылдық ағаш-бұта екпелерін қоспағанда, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру үшін жер учаскесінде жүзеге асырылатын қызмет түрі;
7) жеке қосалқы шаруашылық – ауылдық жерде және қала маңындағы аймақта орналасқан жер учаскесінде өз қажеттерін қанағаттандыруға арналған қызмет түрі;
8) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
9) көпжылдық дақылдар – жүзім, цитрус жемістері, дәнді және сүйекті жемістер, жеміс ағаштары, бұталар және өзге жаңғақтар, құрамында майы бар жемістер, дәмдеуіштер, хош иісті және фармацевтикалық дақылдар, өзге де көпжылдық дақылдар;
10) мекенжай – жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жерінің сипаттамасы (өңір, елді мекен, елді мекеннің құрамдас бөліктері, бастапқы жылжымайтын мүлік объектісі, қайталама жылжымайтын мүлік объектісі (бар болса);
11) санақ объектілері – жер және егіс алаңдары; ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстардың саны; ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтары; мал шаруашылығы кешендері мен құс фабрикалары; ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстарын ұстауға арналған өндірістік ғимараттар мен үй-жайлар; ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар мен құрылысжайлар болып табылады;
12) санақ субъектісі – жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін жер учаскелері (саяжай, бау-бақша, бақша) бар және/немесе ауыл шаруашылығы жануарлары бар үй шаруашылықтары;
13) статистикалық байқау – статистикалық байқау объектісі бойынша алғашқы статистикалық деректерді ғылыми-ұйымдастырып жинау;
14) үй шаруашылығы – бірге тұратын, өз табыстары мен мүлкін толықтай немесе ішінара біріктіретін және тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді бірлесіп тұтынатын бір немесе одан да көп жеке тұлғалардан құралған экономикалық субъект.

3. Работниками территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – работник) проводится уточнение и заполнение с использованием планшета или бумажного носителя (в случае отсутствия возможности использования планшетов) переписного листа.
4. На титульном листе переписного листа номера инструкторского и регистрационного участков присваиваются территориальными подразделениями Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, и отображаются автоматически после загрузки реестра адресов в мобильное приложение на планшете.
В графе 1 раздела I указываются следующие сведения о субъекте переписи:
в строке 1 и 2 код территории и наименование административно-территориальной единицы указывается в соответствии с Классификатором административно-территориальных объектов со справочника интегрированной информационной системы "е-Статистика" (далее – ИИС "е-Статистика");
в строке 3 тип улицы согласно справочнику ИИС "е-Статистика";
в строках 4, 5, 6, 7 указываются адрес, номер жилища, жилого дома (жилого здания), номер квартиры (в случае наличия) и регистрационный код адреса.
в строке 8 дачный и (или) садоводческий участок.
в строке 9 если заброшенный или пустующий дом, неосвоенный дачный, садоводческий или земельный участок, то отмечается знаком "√" и далее опрос окончен.
в строке 10 индивидуальный идентификационный номер опрашиваемого совершеннолетнего лица;
в строке 11 фамилия, имя и отчество (при его наличии) опрашиваемого совершеннолетнего лица;
в строке 12.1 отмечается знаком "√", если опрашиваемое лицо является правообладателем земельного участка;
В графе 1 раздела IІ указываются следующие сведения об объекте переписи:
в строке 1 указывается общая площадь земельного участка на 1 июня 2024 года в квадратных метрах;
в строке 2 отмечается знаком "√" выращиваются ли на земельном участке сельскохозяйственные культуры по состоянию на 1 июня 2024 года;
в строке 2.1 указывается площадь, занятая под посевами сельскохозяйственных культур и многолетними насаждениями по состоянию на 1 июня 2024 года, в квадратных метрах (с одним знаком после запятой), в случае если на земельном участке выращиваются сельскохозяйственные культуры;
в строке 3 отмечается знаком "√" наличие сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 июня 2024 года;
в строке 4 – любые изменения и замечания по данному объекту.
5. В случае если при обходе работник обнаружит жилище, жилой дом (жилое здание) и нежилое помещение, отсутствующее на его регистрационном участке, работник заносит его в переписной лист и отмечает на планшете.

3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы аумақтық бөлімшелерінің жұмыскерлері (бұдан әрі – жұмыскер) нақтылау жүргізеді және планшет немесе қағаз жеткізгішті (планшеттерді қолдану мүмкіндігі болмаған жағдайда) пайдаланумен санақ парағын толтырады.
4. Санақ парағының титулдық бетінде нұсқаушы және тіркеу учаскелерінің нөмірлерін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының аумақтық бөлімшелері береді және мекенжайлар тізілімін планшеттегі мобильді қосымшаға жүктегеннен кейін автоматты түрде көрінеді.
I бөлімнің 1-бағанында санақ субъектісі туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1 және 2-жолдарда аумақтың коды және әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы "е-Статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – "е-Статистика" ИАЖ) анықтамалығынан Әкімшілік-аумақтық объектілердің анықтамалығына сәйкес көрсетіледі;
3-жолда "е-Статистика" ИАЖ анықтамалығына сәйкес көше типі;
4, 5, 6, 7-жолдарда тұрғынжайдың, тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) мекенжайы, нөмірі, пәтердің нөмірі (болған жағдайда) және мекенжайдың тіркеу коды көрсетіледі.
8-жолда санақ субъектісінің типі: жеке қосалқы шаруашылық, саяжай және (немесе) бау-бақша учаскесі.
9-жолда егер санақ объектісі қараусыз қалған немесе бос үй, игерілмеген саяжай, бау-бақша немесе жер учаскесі болса, онда "√" белгісімен белгіленеді және одан әрі сауал салу аяқталады.
10-жолда сауал салынатын кәмелетке толған адамның жеке сәйкестендіру нөмірі;
11-жолда сауал салынатын кәмелетке толған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
12.1-жолда егер сауал салынатын адам жер учаскесінің құқық иесі болып табылса, "√" белгісімен белгіленеді;
ІІ бөлімнің 1-бағанында санақ объектісі туралы мына мәліметтер көрсетіледі:
1-жолда 2024 жылғы 1 маусымға жер учаскесінің жалпы алаңы шаршы метрмен көрсетіледі;
2-жолда 2024 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша жер учаскесінде ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірсе "√" белгісімен белгіленеді;
2.1-жолда егер жер учаскесінде ауыл шаруашылығы дақылдары өсірілетін болса, онда 2024 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының егістері мен көпжылдық екпелер отырғызылған алаң шаршы метрмен (үтірден кейін бір белгісімен) көрсетіледі;
3-жолда 2024 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының қолда бары "√" белгісімен белгіленеді;
4-жолда осы объект бойынша кез келген өзгерістер мен ескертулер көрсетіледі.
5. Жұмыскер аралау кезінде өзінің тіркеу учаскесінде жоқ тұрғынжайды, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) және тұрғын емес үй-жайды тапқан жағдайда, жұмыскер оны санақ парағына енгізеді және планшетте белгілейді.

6. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел ІІ. Сведения об объекте переписи
строка 2.1 ≤ строки 1;
если строка 2 отмечено "нет", то переход на вопрос 3;
если строка 2 отмечено "да", то строка 2.1 обязательно к заполнению.
2) Контроль между разделами:
не заполнив раздел І, переход к разделу ІІ недопустим;
если в строке 9 раздела 1 отмечено "Заброшенный земельный участок" опрос завершается.
Приложение 3 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года № 10
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Форма переписного листа
к пилотной сельскохозяйственной переписи
Переписной лист размещен
на интернет-ресурсе "www.sanaq.gov.kz"
Сельскохозяйственные предприятия, крестьянские или фермерские хозяйства
Индекс 2-СХП/КФХ
Периодичность: единовременная
Субъекты переписи: юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД) 01.1-01.6 "Растениеводство и животноводство и предоставление услуг в этих областях", 03.2 "Рыбоводство"
Срок представления: с 20 августа по 30 сентября 2024 года
код БИН/ИИН
Раздел I. Общая характеристика
1. Осуществляло ли Ваше предприятие (хозяйство) какую-либо экономическую деятельность в отрасли сельского хозяйства? (отмечается знаком "√" соответствующий вариант ответа)
1.1 в 2023 году да
нет
1.2 в 1 полугодии 2024 года да
нет

6. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) ІІ бөлім. Санақ объектісі туралы мәліметтер
2.1-жол ≤ 1-жол;
егер 2-жол "жоқ" деп белгіленсе, онда 3-сұраққа көшу;
егер 2-жол "иә" деп белгіленсе, онда 2.1-жол міндетті түрде толтырылады.
2) Бөлімдер арасындағы бақылау:
І бөлімді толтырмай, ІІ бөлімге көшуге жол берілмейді;
егер 1-бөлімнің 9-жолы "Қараусыз қалған жер учаскесі" деп белгіленген болса, сауал салу аяқталады.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 10 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Пилоттық ауыл шаруашылығы санағына
санақ парағының нысаны
Санақ парағы "www.sanaq.gov.kz"
интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары
Индексі 2-АШК/ШФҚ
Кезеңділігі: біржолғы
Санақ субъектілері: Экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің (ЭҚБЖ) 01.1-01.6 "Өсімдік және мал шаруашылығы және осы салаларда көрсетілетін қызметтерді ұсыну", 03.2 "Балық өсіру" кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қосалқы түрлерімен ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда дара кәсіпкерлер
Ұсыну мерзімі: 2024 жылғы 20 тамыздан бастап 30 қыркүйек аралығында
БСН/ЖСН коды
I бөлім. Жалпы сипаттамасы
1. Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) ауыл шаруашылығы саласында қандай да бір экономикалық қызметті жүзеге асырды ма? (тиісті жауап нұсқасы "√" белгісімен белгіленеді)
1.1 2023 жылы иә
жоқ
1.2 2024 жылдың 1 жартыжылдығында иә
жоқ

1. ≤ 495
2. 496-990
3. 991-1485
4. 1486-1980
5. ≥ 1981
7.3. Привлекало ли Ваше предприятие (хозяйство) к работе иностранных трудовых мигрантов для выполнения сельскохозяйственных работ за последние 12 месяцев (на 1 августа 2024 года)?
да
нет
переходите к Разделу IV
7.3.1. Укажите численность мигрантов, человек
Раздел IV. Поголовье сельскохозяйственных животных
Если предприятие (хозяйство) не занимается животноводством, переходите к Разделу V
8. Укажите поголовье сельскохозяйственных животных (с учетом взятых в аренду или пользование) по состоянию на 1 августа 2024 года в разрезе половозрастной структуры
Код
строки
Наименование показателей
код СКПСХ1
Всего, голов
из них: взятые в аренду или пользование
А
Б
В
1
2
Примечание:
1Здесь и далее СКПСХ – заполняется согласно Справочнику продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Классификаторы".

1. ≤495
2. 496-990
3. 991-1485
4. 1486-1980
5. ≥ 1981
7.3. Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) соңғы 12 айда (2024 жылғы 1 тамызға) ауылшаруашылық жұмыстарын орындау үшін шетелдік еңбек мигранттарын жұмыс істеуге тартты ма?
иә
жоқ
IV бөлімге көшіңіз
7.3.1. Мигранттардың санын көрсетіңіз, адам
IV бөлім. Ауыл шаруашылығы жануарларының саны
Егер кәсіпорын (шаруашылық) мал шаруашылығымен айналыспайтын болса V бөлімге өтіңіз.
8. 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының санын (жалға немесе пайдалануға алынғандарды есепке алумен) жыныс-жас құрылымы бойынша көрсетiңіз
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
АШӨСЖ1 коды
Барлығы, бас
одан: жалға немесе пайдалануға алынғандар
А
Б
В
1
2
Ескертпе:
1Мұнда және бұдан әрі АШӨСЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Жіктеуіштер" бөлімінде орналастырылған "Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығына" сәйкес толтырылады.

12.1. Методы орошения
допускается несколько вариантов ответа
Код
строки
Методы орошения
отмечается знаком "√"
А
Б
1
1
Дождевание
2
Капельное орошение
3
Спринклерное орошение
4
Сплошное затопление
5
Бороздковое орошение
12.2. Источники орошения
допускается несколько вариантов ответа
Код
строки
Источники орошения
отмечается знаком "√"
А
Б
1
1
Из общей оросительной системы
2
Природные (озера, реки, ручьи)
3
Водохранилище (бассейн)
4
Из глубоких скважин (подземные)
5
Неглубокий колодец
Примечание:
3Здесь и далее "кв. м" – квадратный метр
Раздел VII. Посевная площадь сезонных и многолетних культур
Если предприятие (хозяйство) не занимается растениеводством, переходите к Разделу VIII
13. Укажите посевные площади сельскохозяйственных культур под урожай 2024 года (включая площади, используемые по Договорам о совместной деятельности)
Укажите территорию (область, район) фактического осуществления посева, выбрать из справочника согласно КАТО4.
13.1 Посевная площадь по зерновым и масличным культурам
площадь указывается с одним знаком после запятой, га2
Код
строки
Наименование сельскохозяйственных культур
Код СКПСХ1
участок 1 КАТО4______________________
Всего
из них:
Засеяно элитными семенами (гибридами)
I-II и III репродукции
ниже III репродукции
А
Б
В
1
2
3
4
продолжение
Код
строки
Наименование сельскохозяйственных культур
Код СКПСХ1
участок 2 (КАТО4______________________)
Всего
из них:
Засеяно элитными семенами (гибридами)
I-II и III репродукции
ниже III репродукции
А
Б
В
1
2
3
4
13.2 Посевная площадь по овощным и бахчевым культурам, корнеплодам и клубнеплодам площадь указывается с одним знаком после запятой, га2
Код
строки
Наименование культуры
Код
СКПСХ1
участок 1 (КАТО4__________)
участок 2 (КАТО4________)
А
Б
В
1
2
Примечание:
4Здесь и далее КАТО – заполняется согласно Классификатору административно-территориальных объектов, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Классификаторы"
14. Укажите площадь и количество многолетних культур по состоянию на 1 августа 2024 года
площадь указывается с одним знаком после запятой
Код
строки
Наименование многолетних культур
Код
СКПСХ1
участок 1 (КАТО4________________)
Площадь многолетних насаждений в плодоносящем возрасте,
кв. м3
А
Б
В
1
продолжение
Код
строки
Наименование многолетних культур
Код
СКПСХ1
участок 2 (КАТО4________________)
Площадь многолетних насаждений в плодоносящем возрасте,
кв. м3
А
Б
В
1
15. Укажите количество и площадь теплиц по состоянию на 1 августа 2024 года площадь указывается с одним знаком после запятой
Код
строки
Наименование показателей
Всего
имеющиеся в наличии:
из общей площади (графы 1)
собственные
(за исключением сданных в аренду)
арендованные
отапливаемая
А
Б
1
2
3
4
1
количество теплиц, единиц
х
2
общая площадь, кв. м3.

12.1. Суару әдістері
бірнеше жауап нұсқасын көрсетуге болады
Жол коды
Суару әдістері
"√" белгісімен белгіленеді
А
Б
1
1
Жаңбырлатып суару
2
Тамшылатып суару
3
Спринклерлі суару
4
Жаппай бастыра суару
5
Атызбен суару
12.2. Суару көздері
бірнеше жауап нұсқасын көрсетуге болады
Жол коды
Суару көздері
"√" белгісімен белгіленеді
А
Б
1
1
Жалпы суару жүйесінен
2
Табиғи (көлдер, өзендер, бұлақтар)
3
Су қоймасы (бассейн)
4
Терең ұңғымалардан (жер асты)
5
Таяз құдық
Ескертпе:
3Мұнда және бұдан әрі "ш.м." – шаршы метр
VII бөлім. Маусымдық және көпжылдық дақылдардың егіс алқабы
Кәсіпорын (шаруашылық) өсімдік шаруашылығымен айналыспаса, VIII бөлімге өтіңіз
13. 2024 жылғы егіске арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алқаптарын (Бірлескен қызмет туралы шарт бойынша пайдаланылатын алаңды қоса алғанда) көрсетіңіз
Егіс нақты себілген аумақты (облыс, аудан) ӘАОЖ4 анықтамалығынан таңдаңыз.
13.1 Дәнді және майлы дақылдар бойынша егіс алқабы
алаң үтірден кейін бір белгімен көрсетіледі, га2
Жол коды
Ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы
АШӨСЖ1 коды
1-учаске ӘАОЖ4______________________
Барлығы
одан:
элиталық (будан) тұқым егілген
I-II және III репродукцияның
III төмен репродукцияның
А
Б
В
1
2
3
4
жалғасы
Жол коды
Ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы
АШӨСЖ1 коды
2-учаске (ӘАОЖ4 ______________________)
барлығы
одан:
элиталық (будан) тұқым егілген
I-II және III репродукцияның
III төмен репродукцияның
А
Б
В
1
2
3
4
13.2 Көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілердің егіс алқабы
алаң үтірден кейін бір белгімен көрсетіледі, га2
Жол коды
Дақылдың атауы
АШӨСЖ1 коды
1-учаске (ӘАОЖ4__________)
2-учаске(ӘАОЖ4________)
А
Б
В
1
3
Ескертпе:
4Мұнда және бұдан әрі ӘАОЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Жіктеуіштер" бөлімінде орналтырылған "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне" сәйкес толтырылады.
14. 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша көпжылдық дақылдардың алаңы мен санын көрсетіңіз
алаң үтірден кейін бір белгімен көрсетіледі
Жол коды
Көпжылдық дақылдардың атауы
АШӨСЖ1 коды
1-учаске (ӘАОЖ4________________)
Жеміс салу жасындағы көпжылдық екпелер алқабы, ш.м
А
Б
В
1
жалғасы
Жол коды
Көпжылдық дақылдардың атауы
АШӨСЖ1 коды
2-учаске (ӘАОЖ4________________)
Жеміс салу жасындағы к?пжылдық екпелер алқабы, ш.м
А
Б
В
1
15. 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша жылыжайлардың саны мен алаңын көрсетіңіз
алаң үтірден кейін бір белгімен көрсетіледі
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
барлығы
қолда бары:
жалпы алаңнан (1-бағаннан)
жекеменшік (жалға берілгендерді қоспағанда)
жалға алынған
жылытылатын
А
Б
1
2
3
4
1
жылыжайлар саны, бірлік
х
2
жалпы алаңы, ш. м.3.

16. Укажите площади посадок закрытого грунта, кв. м3 площадь указывается с одним знаком после запятой
Код
строки
Наименование сельскохозяйственных культур
Код СКПСХ1
Используемая площадь, кв. м3
А
Б
В
1
17. Какие удобрения, средства защиты растений и улучшения качества почв были использованы под урожай 2024 года?
Код
строки
Наименование показателей
Удобренная (обработанная) площадь, га2
Использовалась продукция отечественного производства
Укажите долю отечественной продукции, отмечается "√"
1-30%

16. Жабық топырақта отырғызу алаңын көрсетіңіз, ш.м.3
алаң үтірден кейін бір белгімен көрсетіледі
Жол коды
Ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы
АШӨСЖ1 коды
Пайдаланылатын алаң, ш. м.3
А
Б
В
1
17. 2024 жылғы егіске арналған қандай тыңайтқыштар, өсімдіктерді қорғау және топырақтың сапасын жақсарту құралдары қолданылды?
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Тыңайтылған (өңделген) алаң, га2
Отандық өндіріс өнімдері қолданылды
Отандық өндірістің үлесін көрсетіңіз
"√" белгісімен белгіленеді
0 -30%

31-60%
61-100%
А
Б
1
2
3
4
5
1
Минеральные удобрения
Х
Х
Х
Х
из них:
Х
Х
Х
Х
1.1
азотные
1.2
фосфорные
1.3
калийные
1.4
комплексные
2
Органические удобрения
Х
Х
Х
Х
в том числе:
Х
Х
Х
Х
2.1
навоз
Х
Х
Х
Х
3
Биоудобрения
4
Пестициды
Х
Х
Х
Х
в том числе:
Х
Х
Х
Х
4.1
гербициды
4.2
инсектициды
4.3
фунгициды
5
Известкование почв
Х
Х
Х
Х
6
Гипсование почв
Х
Х
Х
Х
7
Фосфоритование почв
Х
Х
Х
Х
8
Другое
Х
Х
Х
Х
Раздел VIII. Реализация сельскохозяйственной продукции
18. Укажите, через какие каналы реализации предприятие (хозяйство) осуществляло реализацию сельскохозяйственной продукции в 2024 году допускается несколько вариантов ответа отмечается знаком "√" соответствующий вариант ответа
Код
строки
Виды продукции
Каналы реализации сельскохозяйственной продукции:
заготовительным организациям
перерабатывающим предприятиям
через торговую сеть и сеть общественного питания
на экспорт
сельскохозяйственным кооперативам
посредникам
населению
А
B
1
2
3
4
5
6
7
1
Растениеводство
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1.1
Зерно (зерновых и бобовых культур)
1.2
Технические культуры
1.3
Кормовые культуры
1.4
Сахарная свекла (кроме кормовой)
1.5
Картофель
1.6
Овощи
1.7
Плоды
1.8
Ягоды
1.9
Виноград
2
Животноводство
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2.1
Скот
2.2
Птица
2.3
Молоко всех видов
2.4
Яйца всех видов
2.5
Мед
2.6
Крупные и мелкие шкуры
2.7
Шерсть
Раздел IX. Технические средства, производственные помещения

31-60%
61-100%
А
Б
1
2
3
4
5
1
Минералды тыңайтқыштар
Х
Х
Х
Х
одан:
Х
Х
Х
Х
1.1
азотты
1.2
фосфорлы
1.3
калийлі
1.4
кешенді
2
Органикалық тыңайтқыштар
Х
Х
Х
Х
соның ішінде:
Х
Х
Х
Х
2.1
көң
Х
Х
Х
Х
3
Биотыңайтқыштар
4
Пестицидтер:
Х
Х
Х
Х
соның ішінде
Х
Х
Х
Х
4.1
гербицидтер
4.2
инсектицидтер
4.3
фунгицидтер
5
Топырақты әктеу
Х
Х
Х
Х
6
Топырақты гипстеу
Х
Х
Х
Х
7
Топырақты фосфорлау
Х
Х
Х
Х
8
Басқа
Х
Х
Х
Х
VIII бөлім. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу
18. Кәсіпорын (шаруашылық) 2024 жылы ауылшаруашылық өнімдерін қандай өткізу арналары арқылы өткізгенін көрсетіңіз
бірнеше жауап нұсқасын көрсетуге болады
тиісті жауап нұсқасы "√" белгісімен белгіленеді
Жол коды
Өнім түрлері
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу арналары:
дайындау ұйымдарына
қайта өңдеу кәсіпорындарына
сауда желісі және қоғамдық тамақтандыру желісі арқылы
экспортқа
ауыл шаруашылығы кооперативтеріне
делдарларға
халыққа
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
1
Өсімдік шаруашылығы
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1.1
Астық (дәнді және бұршақ дақылдары)
1.2
Техникалық дақылдар
1.3
Мал азықтық дақылдар
1.4
Қант қызылшасы (жемнен басқа)
1.5
Картоп
1.6
Көкөністер
1.7
Жеміс
1.8
Жидектер
1.9
Жүзім
2
Мал шаруашылығы
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2.1
Мал
2.2
Құс
2.3
Сүттің барлық түрлері
2.4
Жұмыртқаның барлық түрлері
2.5
Бал
2.6
Ірі және ұсақ терілер
2.7
Жүн
IX бөлім. Техникалық құралдар, өндірістік үй-жайлар

21. Укажите количество сельскохозяйственной техники, машин и оборудования предприятия (хозяйства) по состоянию на 1 августа 2024 года
Код строки
Наименование сельскохозяйственной техники
Всего, штук
из них:
отечественного производства
собственные (за исключением, сданных в аренду)
арендованные
в лизинге
со сроком эксплуатации свыше 10 лет
неиспользуемая, не подлежащая восстановлению
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Самоходная техника
Прицепная, навесная и прочая сельскохозяйственная техника
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
Оборудование
Раздел Х. Производство органической продукции
22. Практикует ли Ваше предприятие (хозяйство) производство органической продукции?
да
нет
переход к Разделу ХI
22.1. Производство органической продукции по категориям
отмечается знаком "√" соответствующий вариант ответа
Код строки
Наименование показателей
Растениеводство
Животноводство
А
Б
1
2
1
Производство органической продукции
1.1
Процесс производства органической продукции сертифицирован отечественным органом по подтверждению соответствия
1.2
Процесс производства органической продукции сертифицирован зарубежным органом по подтверждению соответствия
2
Производство продукции переходного периода
22.2. Площадь, используемая для выращивания органической продукции указывается с одним знаком после запятой
Код строки
Виды сельскохозяйственных культур
Код
СКПСХ1
Площадь, га2
А
Б
В
1
22.3. Поголовье сельскохозяйственных животных в органическом животноводстве по состоянию на 1 августа 2024 года
Код строки
Виды сельскохозяйственных животных
Код
СКПСХ1
Количество, голов
А
Б
В
1
Раздел ХI. Несельскохозяйственная деятельность

21. 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша кәсіпорынның (шаруашылықтың) ауыл шаруашылығы техникалары, машиналары мен жабдықтарының санын көрсетіңіз
Жол коды
Ауыл шаруашылығы техникасының атауы
Барлығы, дана
одан:
отандық өндіріс
жекеменшік (жалға берілгенді қоспағанда)
жалға алынған
лизингте
10 жылдан астам пайдалану мерзімімен
пайдаланылмайтын, жөндеуге келмейтін
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Өздігінен жүретін техника
Тіркеме, аспалы және өзге де ауыл шаруашылығы техникасы
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
Жабдықтар
X бөлім. Органикалық өнім өндіру
22. Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) органикалық өнім өндірумен айналыса ма?
иә
жоқ
ХI бөлімге көшу
22.1. Органикалық өнімді санаттары бойынша өндіру
тиісті жауап нұсқасы "√" белгісімен белгіленеді
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Өсімдік шаруашылығы
Мал шаруашылығы
А
Б
1
2
1
Органикалық өнім өндіру
1.1
Органикалық өнімді өндіру процесін сәйкестікті растау жөніндегі отандық орган сертификаттаған
1.2
Органикалық өнімді өндіру процесін сәйкестікті растау жөніндегі шетелдік орган сертификаттаған
2
Өтпелі кезең өнімдерін өндіру
22.2. Органикалық өнімді өсіру үшін пайдаланылатын алаң
үтірден кейін бір белгімен көрсетіледі
Жол коды
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері
АШӨСЖ1 коды
Алаңы, га2
А
Б
В
1
22.3. 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша органикалық мал шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларының саны
Жол коды
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері
АШӨСЖ1 коды
Саны, бас
А
Б
В
1
ХI бөлім. Ауылшаруашылық емес қызмет

28. Если Ваше предприятие (хозяйство) является участником сельскохозяйственного кооператива, то укажите, какого?
Код строки
Наименование показателей
отмечается знаком "√"
А
Б
1
1
Производственные
2
Сбытовые
3
Сервисные
4
Перерабатывающие
5
Иные
6
Не является членом сельскохозяйственного кооператива
Руководитель предприятия (хозяйства) или лицо, исполняющее его обязанности
Ф.И.О (при его наличии) ____________________________________________________
номер контактного телефона: ________________________________________________
электронный адрес: ________________________________________________________
Время, затраченное на заполнение вопросника, мин
Примечание:
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".
Инструкция по заполнению переписного листа к пилотной сельскохозяйственной переписи "Сельскохозяйственные предприятия, крестьянские или фермерские хозяйства" приведена в приложении к переписному листу "Сельскохозяйственные предприятия, крестьянские или фермерские хозяйства, индивидуальные предприниматели" (индекс 2-СХП/КФХ, периодичность единовременная).
Приложение
к переписному листу
"Сельскохозяйственные
предприятия, крестьянские или
фермерские хозяйства"
(индекс 2-СХП/КФХ,
периодичность единовременная)
Инструкция по заполнению переписного листа к пилотной сельскохозяйственной переписи "Сельскохозяйственные предприятия, крестьянские или фермерские хозяйства" (индекс 2-СХП/КФХ, периодичность единовременная)
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение переписного листа к пилотной сельскохозяйственной переписи "Сельскохозяйственные предприятия, крестьянские или фермерские хозяйства" (индекс 2-СХП/КФХ, периодичность единовременная) (далее – переписной лист).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
1) зерно – плоды злаковых, зернобобовых и масличных культур, используемые для пищевых, семенных, кормовых и технических целей;
2) зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт) – специализированное техническое сооружение для хранения зерна;
3) борозды (каналы с водой между посевов) – распределение воды по каналам с водой между посевами;
4) сельскохозяйственная перепись – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки данных о структуре и состоянии сельского хозяйства, анализа и распространения агрегированных данных;

28. Егер Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесі болса, қайсысының мүшесі екенін көрсетіңіз?
Жол
коды
Көрсеткіштердің атауы
"√" белгісімен белгіленеді
А
Б
1
1
Өндіріс
2
Өткізу
3
Сервис
4
Өңдеу
5
Өзге
6
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесі емес
Кәсіпорын (шаруашылықтың) басшысы немесе оның міндеттерін орындаушы адам
ТАӘ (бар болса) ___________________________________________________________
байланыс телефонының нөмірі: ______________________________________________
электронды мекенжай: ______________________________________________________
Сұрақнаманы толтыруға кеткен уақыт, мин
Ескертпе:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
"Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары" пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары" (индексі 2-АШК/ШФҚ кезеңділігі біржолғы) санақ парағы қосымшасында келтірілген
"Ауыл шаруашылығы
кәсіпорындары, шаруа немесе
фермер қожалықтары"
(индексі 2-АШК/ШФҚ
кезеңділігі біржолғы)
санақ парағына
қосымша
"Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары" (индексі 2-АШК/ШФҚ, кезеңділігі біржолғы) пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық "Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары" пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағын (индексі 2-АШЖ /ШФҚ, кезеңділігі біржолғы) (бұдан әрі – санақ парағы) толтыруды нақтылайды.
2. Осы нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) астық – тағамдық, тұқымдық, мал азығы және техникалық мақсаттар үшін пайдаланылатын дәнді, дәнді-бұршақты және майлы дақылдардың өнімдері;
2) астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті) – астық сақтауға арналған мамандандырылған техникалық имарат;
3) атыздар (егістер арасындағы суы бар арналар – суды егістер арасындағы суы бар арналар бойынша бөлу;
4) ауыл шаруашылығы санағы – ауыл шаруашылығының құрылымы мен жай-күйі туралы деректерді жинау, өңдеу, біріктірілген деректерді талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау;

5) сельскохозяйственное предприятие – юридическое лицо или его структурное подразделение, занимающееся производством, хранением и переработкой, сельскохозяйственной продукции, оказанием услуг в области сельского хозяйства;
6) статистический классификатор продукции (товаров и услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (СКПСХ) – классификатор, устанавливающий порядок классификации и кодирования продукции по видам экономической деятельности;
7) рыбопосадочный материал – личинки, молодь, сеголетки и другие возрастные группы рыб в зависимости от объекта рыбоводства, предназначенные для зарыбления водоемов;
8) биомасса – возобновляемый ресурс, который всегда есть в дикой природе и который может быть получен человеком в искусственных условиях в необходимых количествах (пригодны для производства биотоплива растения - кукуруза, пшеница и другие.);
9) биоэнергетические установки – установки, основанные на производстве тепла и энергии из биомассы, включая технологии преобразования энергии, основанные на принципах живой;
10) ветеринарный пункт – расположенное в городе районного значения, поселке, селе, сельском округе обособленное подразделение государственной ветеринарной организации, созданной местными исполнительными органами области для осуществления деятельности в области ветеринарии.
11) дождевой метод (полив) – орошение под большим давлением в виде дождя, по участкам культур;
12) теплица – это специальное помещение, покрытое любым светопрозрачным материалом, предназначенное для круглогодичного выращивания тепличных растений и рассады;
13) общая площадь теплиц – производственная площадь (используемая для культивации растений, места для прохода между ними), а также площадь подсобных, административно-бытовых, вспомогательных производственных помещений;
14) сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надворный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы, и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций;
15) солнечные батареи - несколько объединҰнных фотоэлектрических преобразователей (фотоэлементов) полупроводниковых устройств, прямо преобразующих солнечную энергию в постоянный электрический ток;
16) вторичный вид деятельности – вид деятельности, помимо основного, который осуществляется с целью производства продуктов для третьих лиц;

5) ауыл шаруашылығы кәсіпорны – ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен, сақтаумен және қайта өңдеумен айналысатын, ауыл шаруашылығы саласында қызмет көрсететін заңды тұлға немесе оның құрылымдық бөлімшесі;
6) ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығы (АШӨСЖ) – өнімді экономикалық қызмет түрлері бойынша сыныптау және кодтау тәртібін белгілейтін сыныптауышы;
7) балық өсіру материалы – балық өсіру объектісіне қарай, су айдындарына балық жіберуге арналған дернәсілдер, құртшабақтар, шабақтар және балықтардың жасына байланысты басқа да топтары;
8) биомасса – жабайы табиғатта әрдайым болатын және адам жасанды жағдайда қажетті мөлшерде ала алатын жаңартылатын ресурс (биоотын өндіру үшін жарамды өсімдіктер - жүгері, бидай және басқалар);
9) биоэнергетикалық қондырғылар – тірі энергия қағидаттарына негізделген энергияны түрлендіру технологияларын қоса алғанда, биомассадан жылу мен энергия өндіруге негізделген қондырғылар;
10) ветеринариялық пункт – ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін облыстың жергілікті атқарушы органдары құрған, аудандық маңызы бар қалада, кентте, ауылдық округте орналасқан мемлекеттік ветеринариялық ұйымның оқшау бөлімшесі.
11) жаңбырлату әдісі (суару) – дақылдар учаскелері бойынша жаңбыр түрінде үлкен қысыммен суару;
12) жылыжай – бұл жылыжай өсімдіктерін және көшеттерді жыл бойы өсіруге арналған, кез келген жарық өткізетін материалмен жабылған арнаулы үй-жай;
13) жылыжайлардың жалпы алаңы – өндірістік алаң (өсімдіктерді өсіруге, олардың арасынан өтуге арналған орын), сондай-ақ қосалқы, әкімшілік-тұрмыстық, қосалқы өндірістік үй-жайлардың алаңы;
14) имарат – табиғи немесе жасанды кеңiстiктік шекаралары бар және өндiрiстiк процестерді орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыру және сақтау немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (жылжытуға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды дайындалған көлемдік, жазықтықты немесе желілік (жер үстi, су бетi және (немесе) жерасты, суасты) нысан;
15) күн батареялары – күн энергиясын тұрақты электр тогына тікелей түрлендіретін жартылай өткізгіш құрылғылардың бірнеше біріктірілген фотоэлектрлік түрлендіргіштері (фотоэлементтер);
16) қосалқы қызмет түрі – үшінші тұлғалар үшін өнімді өндіру мақсатында жүзеге асырылатын негізгіден басқа қызмет түрі;

17) культуры многолетние – виноград, фрукты цитрусовые, плоды семечковые и косточковые, деревья плодовые, кустарники и орехи прочие, плоды маслосодержащие, специи, культуры ароматические и фармацевтические, культуры многолетние прочие;
18) комбикорм – смесь очищенных от примесей и измельченных до необходимых размеров различных кормов и кормовых добавок, обеспечивающая полноценное кормление животных определенного вида, типа и продуктивности;
19) масличные культуры – растения, возделываемые для получения жирных масел;
20) культуры сезонные – культуры зерновые, бобовые, семена масличные, овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды (картофель, сахарная свекла), табак, культуры волокнистые прядильные (хлопок, лен, конопля), культуры сезонные прочие (культуры кормовые, цветы);
21) минеральные удобрения – химические соединения, содержащие необходимые для растения питательные вещества и вносимые в почву для улучшения ее свойства и повышения урожайности плодово-ягодных культур;
22) органическое растениеводство – производство сельскохозяйственных культур, включая сбор диких растений, без использования синтетических удобрений, пестицидов и регуляторов роста растений, регуляторов и стимуляторов роста растений на синтетической основе.
23) органическое животноводство – разведение сельскохозяйственных животных в условиях, обеспечивающих полный доступ к естественным источникам кормов, с использованием экстенсивных и естественных методов разведения;
24) органические удобрения – производство сельскохозяйственных культур, включая сбор диких растений, без использования синтетических удобрений, пестицидов и регуляторов роста растений, регуляторов и стимуляторов роста растений на синтетической основе;
25) продукция растениеводства – продукция, полученная в процессе возделывания сельскохозяйственных культур (зерновых, масличных, овощей, сахарной свеклы, хлопка и других);
26) неиспользуемые (пустующие) земли – земли, которые временно остаются незасеянными на протяжении одного или более посевных сезонов;
27) парник - культивационное сооружение со светопрозрачным покрытием, предназначенное для выращивания рассады и овощей, с уходом за растениями снаружи сооружения, находится в эксплуатации весной, частично летом и осенью;
28) пестициды - химические или биологические препараты, используемые для борьбы с вредителями и болезнями растений, сорными растениями, вредителями хранящейся сельскохозяйственной продукции, бытовыми вредителями и внешними паразитами животных, а также для регулирования роста растений, предуборочного удаления листьев (дефолианты), предуборочного подсушивания растений (десиканты);

17) көпжылғы дақылдар – жүзім, цитрус жемістері, дәндік, тұқымдас және сүйекті жемістер, жеміс ағаштары, бұталар және өзге жаңғақтар, құрамында майы бар жемістер, дәмдеуіштер, хош иісті және фармацевтикалық дақылдар, өзге де көпжылдық дақылдар;
18) құрама жем – белгілі бір түрі, типі және өнімділігі бойынша жануарларды толық азықтандыруды қамтамасыз ететін түрлі азық және азық қоспаларының қажетті мөлшеріне дейін қоспалардан тазартылған және ұсақталған қоспа;
19) майлы дақылдар – тоң май алу үшін өсірілетiн өсiмдiктер;
20) маусымдық дақылдар – дәнді, бұршақ дақылдары және майлы тұқымдар, көкөністер және бақша, тамыр-жемісті және түйнекжеміс (картоп, қант қызылшасы), темекі, талшықты дақылдар (мақта, зығыр, кендір), басқа да маусымдық дақылдар (азықтық дақылдар, гүлдер);
21) минералды тыңайтқыштар – өсімдікке қажетті қоректік заттарды қамтитын және топырақтың қасиеттерін жақсарту және жеміс-жидек дақылдарының өнімділігін арттыру үшін енгізілетін химиялық қосылыстар;
22) органикалық өсімдік шаруашылығы – жабайы өсімдіктерді жинауды қоса есептегенде, синтетикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және өсімдіктердің өсуін реттеуіштерді пайдаланбай, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру;
23) органикалық мал шаруашылығы – өсірудің экстенсивті және табиғи әдістерін пайдалана отырып, жемшөптердің табиғи көздеріне толық қолжетімділікті қамтамасыз ететін жағдайда ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру;
24) органикалық тыңайтқыштар – жабайы өсімдіктерді жинауды қоса есептегенде, синтетикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және өсімдіктердің өсуін реттеуіштерді пайдаланбай, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру;
25) өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерi – ауыл шаруашылығы дақылдарын (дәндi, майлы дақылдар, көкөністер, қант қызылшасы, мақта және басқалар) өңдеу процесінде алынған өнiм;
26) пайдаланылмайтын (бос) жерлер – бір немесе одан да көп егіс маусымы бойы уақытша тұқым себілмеген жерлер;
27) парник – көшеттер мен көкөністерді өсіруге арналған, имараттың сыртындағы өсімдіктерге күтім жасайтын, көктемде, ішінара жазда және күзде пайдаланылатын, мөлдір жабыны бар культивациялық имарат;
28) пестицидтер – өсімдіктердің зиянкестері мен ауруларымен, арамшөптермен, сақталатын ауыл шаруашылығы өнімінің зиянкестерімен, тұрмыстық зиянкестермен және жануарлардың сыртқы паразиттерімен күресу үшін, сондай-ақ өсімдіктердің өсуін реттеу, жинау алдында жапырақтарды алып тастау (дефолианттар), өсімдіктерді жинау алдында кептіру (десиканттар) үшін пайдаланылатын химиялық немесе биологиялық препараттар;

29) убойная площадка (площадка по убою сельскохозяйственных животных) - приспособленное помещение (место), устанавливаемое на период отсутствия мясоперерабатывающих предприятий или убойных пунктов, для проведения убоя скота с соблюдением ветеринарно-санитарных правил и проведением ветеринарного осмотра животного и продукции его убоя;
30) убойный пункт - специализированное помещение, оснащенное оборудованием по убою животных и первичной обработке продукции убоя животных, отвечающее ветеринарно-санитарным нормам и требованиям, с проведением ветеринарно-санитарной экспертизы;
31) орошаемые сельскохозяйственные угодья – земли, пригодные для сельскохозяйственного использования и полива, имеющие постоянную или временную оросительную сеть;
32) природные – мелкие озера, каналы или реки природные, или искусственные водоемы поверхностных вод (озера, реки, ручейки), не созданные для полива, первичным источником воды может быть дождевая вода или подземные воды, собранные в резервуар;
33) капельный метод – орошение культур методом капанья воды на растение, или посредством микроорошения, а также и путем создания состояния тумана;
34) из глубоких скважин — это источник воды, находящийся на территории единицы наблюдения/ или поблизости от нее; используемая вода откачивается насосом из артезианских скважин, или из природного подпочвенного слоя (подземные природные источники или другие подобные источники);
35) пруды и бассейны – искусственные единицы, построенные выше или ниже уровня земли, способные удерживать воду и производить обмен воды;
36) садки – открытые или крытые огражденные структуры, со встроенной сетью, с проволочной сеткой или с любыми другими ячеистыми материалами, позволяющими естественный водный обмен;
37) основной вид экономической деятельности – вид экономической деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида экономической деятельности, осуществляемого субъектом.
38) экологически чистая продукция – продукция, которая произведена и получена при помощи экологически чистой технологии и оборудования, транспортирована и сохранена в благоприятной окружающей среде, содержание вредных веществ в которой, не оказывает вредное воздействие на окружающую среду и здоровье человека.
3. Переписной лист представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД) 01.1-01.6 "Растениеводство и животноводство и предоставление услуг в этих областях", 03.2 "Рыбоводство".

29) сою алаңы (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңы) - ет өңдейтін кәсіпорын немесе сою пункттері жоқ кезеңде, ветеринариялық-санитариялық ережелер сақталып және жануар мен оның сойылған өнімдеріне ветеринариялық тексеру жүргізе отырып, мал сою үшін белгіленетін бейімделген үй-жай (орын);
30) сою пункті – ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізіле отырып, жануарларды соятын және жануарлардың сойылған өнімдерін бастапқы өңдейтін жабдықтармен жарақтандырылған, ветеринариялық-санитариялық нормалар мен талаптарға сай келетін мамандандырылған үй-жай;
31) суармалы ауыл шаруашылығы алқаптары – ауыл шаруашылығын пайдалануға және суаруға жарамды, тұрақты немесе уақытша суару желісі бар жерлер;
32) табиғи – суару үшін жасалмаған таяз көлдер, табиғи арналар немесе өзендер немесе жер үсті суларының жасанды су айдындары (көлдер, өзендер, бұлақтар) судың бастапқы көзі жаңбыр суы немесе резервуарға жиналған жер асты сулары болуы мүмкін;
33) тамшылату әдісі – өсімдікке су тамызу әдісімен немесе микро суару, сондай-ақ тұман жағдайын жасау арқылы дақылдарды суару;
34) терең ұңғымалардан – байқау бірлігінің аумағында/ немесе оған жақын орналасқан су көзі; пайдаланылатын су артезиан ұңғымаларынан немесе табиғи жер асты қабатынан (жерасты табиғи көздері немесе басқа да осыған ұқсас көздер) сорғымен айдалады;
35) тоғандар мен бассейндер – суды ұстау және су айналымын қамтамасыз етуге қабілетті жер деңгейінен жоғары немесе төмен салынған жасанды бірліктер;
36) шарбақтар – табиғи су айналымына мүмкіндік беретін кіріктіре орнатылған ау, сымды тор немесе кез келген өзге торланған материалдармен қоршалған ашық немесе жабық құрылымдар;
37) экономикалық қызметтің негізгі түрі – шаруашылық жүргізуші субъект жүзеге асыратын қызметтің кез келген басқа түріне қосылған құн салығынан асатын қызмет түрі;
38) экологиялық таза өнім – бұл экологиялық таза технологиялар мен жабдықтардың көмегімен өндірілген, құрамындағы зиянды заттар қоршаған ортаға және адамның денсаулығына залал келтірмейтін қолайлы қоршаған ортаға тасымалданған және сақталған өнім;
3. Санақ парағын Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (ЭҚЖЖ) 01.1-01.6 "Өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы және осы салаларда қызметтер көрсету", 03.2 "Балық өсіру" кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қайталама түрлерімен ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда, дара кәсіпкерлер ұсынады.

4. В разделе I указываются общие характеристики предприятия (хозяйства). В вопросе 1 в случае, если предприятие (хозяйство) в 2023 году и I полугодии 2024 года не осуществляла сельскохозяйственную деятельность (прекратила или приостановила свою деятельность по любым причинам), проставляется знак "√" в поле "Нет", если осуществляло производственную деятельность - проставляется знак "√" в поле "Да".
В вопросе 2 указываются виды деятельности предприятия (хозяйства), которыми предприятие (хозяйство) занималось по состоянию на 1 августа 2024 года в соответствии с ОКЭД.
5. В разделе II указываются наличие инженерно-технических коммуникаций (магистральные сети, услуги связи и так далее), автономных источников электро/тепло/водоснабжения по состоянию на 1 августа 2024 года и доступность сельскохозяйственной инфраструктуры (в радиусе 100 км.) для предприятий (хозяйств).
Фиксированная телефонная связь, если установлен стационарный телефонный аппарат, в том числе радиотелефон, и имеется договор с операторами связи.
Фиксированный доступ к интернету, если установлен модем, в том числе wi-fi, и имеется договор с операторами связи.
Мобильный интернет, если в жилище имеется сигнал мобильной связи и открываются веб-страницы посредством браузеров (можно проверить с помощью сотового телефона).
6. В разделе III указываются следующие сведения за последние 12 месяцев (на 1 августа 2024 года):
информация о руководителе или лице, исполняющего его обязанности;
списочная численность работников в среднем;
образование и численность постоянных работников по отдельным группам возрастов;
число отработанных человеко-часов одного работника;
численность иностранных трудовых мигрантов, привлеченных к сельскохозяйственным работам.
В таблице проставляется численность работников (средняя за последние 12 месяцев), занятых на предприятии (хозяйстве) на основании трудовых договоров и договоров гражданско-правового характера – всего и занятых в сельскохозяйственном производстве, с выделением численности занятых на постоянной основе и численности сезонных работников. Средняя численность работников определяется путем суммирования численности работников за последние 12 месяцев (на 1 августа 2024 года) деления полученной суммы на 12.
В вопросе 7.2 указывается среднее число отработанных человеко-часов одним постоянным работником за последние 12 месяцев (на 1 августа 2024 года). Полное рабочее время (пятидневка, 246-248 рабочих дней, один день – 8 часов) не менее 1980 часов. Менее 25% полного рабочего времени – менее 495 часов, от 25% до 49% полного рабочего времени – от 496-990 часов, от 50% до 74% – от 991 – 1485 часов, от 75% -99% – от 1486 до 1980 часов и более 1981 часов.

4. I бөлімде кәсіпорынның (шаруашылықтың) жалпы сипаттамалары көрсетіледі. 1-сұрақта, егер кәсіпорын (шаруашылық) 2023 жылы және 2024 жылдың І жартыжылдығында ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асырмаған (кез келген себептер бойынша өз қызметін тоқтатқан немесе тоқтата тұрған) жағдайда, "Жоқ" өрісіне "√" белгісі қойылады, егер өндірістік қызметті жүзеге асырған болса "√" белгісі "иә" өрісіне қойылады.
2-сұрақта ЭҚЖЖ сәйкес 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша кәсіпорын (шаруашылық) айналысқан кәсіпорын (шаруашылық) қызметінің түрлері көрсетіледі.
5. II бөлімде кәсіпорындар (шаруашылықтар) үшін 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша инженерлік-техникалық коммуникациялардың (магистральдық желілер, байланыс қызметтері және сол сияқтылар), электрмен/жылумен/сумен жабдықтаудың автономды көздерінің бар-жоғы және ауыл шаруашылығы инфрақұрылымының (100 км радиуста) қолжетімділігі көрсетіледі.
Егер стационарлық телефон аппараты, оның ішінде радиотелефон орнатылған болса және байланыс операторларымен шарт болса, тіркелген телефон байланысы деп есептеледі.
Егер модем, оның ішінде wi-fi орнатылған болса және байланыс операторларымен шарт болса, интернетке тіркелген қолжетімділік бар деп есептеледі.
Егер тұрғын үйде ұялы байланыс сигналы болса және браузерлер арқылы веб-беттер ашылса (ұялы телефонның көмегімен тексеруге болады) мобильді интернет деп есептеледі.
6. III бөлімде соңғы 12 айдағы келесі мәліметтер (2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша) көрсетіледі:
басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам туралы ақпарат;
орташа алғанда жұмыскерлердің тізімдік саны;
тұрақты жұмыскерлердің жекелеген жас топтары бойынша білімі мен саны;
бір жұмыскердің жұмыс істеген адам-сағаттарының саны;
ауыл шаруашылығы жұмыстарына тартылған шетелдік еңбек мигранттарының саны.
Кестеде еңбек шарттары мен азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар негізінде кәсіпорында (шаруашылықта) жұмыс істейтіндердің барлығы және тұрақты негізде жұмыс істейтіндердің саны мен маусымдық жұмыскерлердің санын бөле отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінде жұмыс істейтін жұмыскерлердің саны (соңғы 12 айдағы орташа) қойылады. Жұмыскерлердің орташа саны соңғы 12 айдағы (2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша) жұмыскерлер санын қосып, алынған соманы 12-ге бөлу арқылы анықталады.
7.2-сұрақта бір тұрақты жұмыскердің соңғы 12 айдағы (2024 жылғы 1 тамыздағы) жұмыс істеген адам-сағаттарының орташа саны көрсетіледі. Толық жұмыс уақыты (бес күн, 246-248 жұмыс күні, бір күн – 8 сағат) кемінде 1980 сағат. Толық жұмыс уақытының 25%-дан азы – 495 сағаттан аз, толық жұмыс уақытының 25%-дан 49%-ға дейін – 496-990 сағат, 50%-дан 74%-ға дейін – 991-ден 1485 сағатқа дейін, 75%-99%-дан 1486-дан 1980 сағатқа дейін және 1981 сағаттан артық.

7. В вопросе 8 раздела IV отражаются по состоянию на 1 августа 2024 года, закрепленные за предприятием (хозяйством) на правах собственности, а так же взятые в аренду или пользование скот, птица, прочие животные, независимо от того, где они находятся (в животноводческих помещениях, в отгоне на пастбищах) в соответствии со Справочником продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (далее – СКПСХ). В графе 1 указывается общее количество имеющегося поголовья сельскохозяйственных животных и птицы по половозрастным группам в физических головах (пчел медоносных – в штуках семей). В графе 2 количество поголовья, взятое в аренду или пользование.
Животные, проданные, забитые или павшие после 1 августа 2024 года должны быть переписаны в наличное поголовье. Животные, родившиеся и/или приобретенные после 1 августа 2024 года, не учитываются.
В вопросе 9 указываются, применяемые предприятием (хозяйством) системы содержания животных.
При пастбищном содержании скот в течение года сам добывает себе корм.
При стойловом содержании скот находится в капитальных постройках с высоким уровнем механизации и весь корм получает в кормушках, на лето скот переводится в загоны с постройками легкого типа (стойлово-лагерное содержание).
При стойлово-пастбищном содержании скот зимой находится в помещениях, а летом – на естественных и улучшенных пастбищах.
При отгонно-пастбищном содержании скот перегоняется (или перевозится) с одних пастбищ на другие (например, с долинных на горные).
8. В разделе V, если предприятие (хозяйство) осуществляет выращивание рыб и (или) их молоди (по состоянию на 1 августа 2024 года), то проставляется знак "√" в поле "Да".
В вопросах 10.1 указывается виды выращиваемой рыбы в соответствии с СКПСХ, в 10.2 – проектная мощность выращивания рыбы в год в тоннах.
В вопросе 10.3 указываются тип рыбоводного хозяйства:
- рыбоводное хозяйство с замкнутым циклом водообеспечения – вид хозяйственной деятельности, связанный с искусственным разведением рыб и других водных животных с применением технологии замкнутого цикла водообеспечения;
- озерно-товарное рыбоводное хозяйство – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в полувольных контролируемых условиях путем полной или частичной замены ихтиофауны в естественных и искусственных водоемах;
- прудовое рыбоводное хозяйство – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных с использованием рыбохозяйственных технологических водоемов;
- садковое рыбоводное хозяйство – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в специальных устройствах (садках), расположенных в естественных и искусственных водоемах и позволяющих содержать их в полувольных контролируемых условиях.

7. IV бөлімнің 8-сұрағында 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша кәсіпорынға (шаруашылыққа) меншік құқығымен бекітілген, сондай-ақ жалға немесе пайдалануға алынған мал, құс, өзге де жануарлар Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығына (бұдан әрі – АШӨСЖ) сәйкес қай жерде (мал шаруашылығы үй-жайларында, шалғай жайылымдарда) екеніне қарамастан, көрсетіледі. 1-бағанда қолда бар ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстардың жалпы саны жыныс жас топтары бойынша нақты санымен (бал аралары – отбасы саны) көрсетіледі. 2-бағанда жалға немесе пайдалануға алынған мал саны көрсетіледі.
2024 жылдың 1 тамызынан кейін сатылған, сойылған немесе өлген жануарлар қолда бар мал санына жазылуы керек. 2024 жылғы 1 тамыздан кейін туылған және/немесе сатып алынған жануарлар есепке алынбайды.
9-сұрақта кәсіпорын (шаруашылық) қолданатын жануарларды ұстау жүйелері көрсетіледі.
Жайылымда ұстаған кезде мал жайылып, азығын өзі табады.
Малды қорада ұстау кезінде мал механикаландыру деңгейі жоғары күрделі имараттарда ұсталады және жемдері алдындағы астауларында болады, жазда мал жеңіл типтегі имараттары бар қораларға ауыстырылады (қора-лагерьде ұстау).
Қорада ұстау және жайылымда жаю кезінде мал қыста үй-жайда, ал жазда табиғи және жақсартылған жайылымдарда болады.
Шалғай жайылымда ұстау кезінде мал бір жайылымнан екіншісіне (мысалы, алқаптан таулы жайылымға) айдалады (немесе тасымалданады).
8. V бөлімде, егер кәсіпорын (шаруашылық) балық және (немесе) оның құртшабақтарын өсіруді жүзеге асырса (2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша), онда "Иә" жолына "√" белгісі қойылады.
10.1-сұрақта АШӨСЖ сәйкес өсірілетін балықтың түрі, 10.2-сұрақта жылына балықты өсірудің жобалық қуаттылығы тоннамен көрсетіледі.
10.3-сұрақта балық өсіру шаруашылығының типі көрсетіледі:
сумен қамтамасыз ету циклі тұйықталған балық өсіру шаруашылығы – сумен қамтамасыз етудің тұйықталған циклі технологиясы қолданыла отырып, балықтар мен басқа да су жануарларын қолдан өсіруге байланысты шаруашылық қызмет түрі;
көлде тауарлы балық өсiру шаруашылығы – табиғи және жасанды су айдындарында ихтиофаунаны толық немесе ішінара ауыстыру арқылы жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызметтің түрі;
тоғанда балық өсіру шаруашылығы – балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын пайдалана отырып, балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;
тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы – табиғи және жасанды су айдындарында орналасқан және жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда ұстауға мүмкіндік беретін арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;

В вопросах 10.4, 10.5 отмечается знаком "√" использование кормов для рыб и рыбопосадочного материала (молодь рыб) отечественного производства.
9. В разделе VI отражается информация о земельных ресурсах, методах и источниках орошения. В вопросе 11 указываются кадастровые номера земельных участков, включая земли сельскохозяйственного назначения и других категорий на дату проведения переписи, закрепленных за предприятием (хозяйством) на правах собственности. В графе 1 вопроса 11.1 указывается земельная площадь в гектарах с одним знаком после запятой. В общей площади земли предприятия (хозяйства) показывается земельная площадь, находящаяся на правах собственности, с учетом закрепленных на правах временного землепользования (аренда) и Договора о совместной деятельности (без учета сданной в аренду). Общую площадь распределяется по видам сельскохозяйственных угодий: пашня, сенокосы, пастбища, залежь.
Пашня – земельный участок, систематически обрабатываемый и используемый под посевы сельскохозяйственных культур, включая посевы многолетних трав, а также чистые пары.
Пастбища – земельные участки, предоставляемые и используемые для круглогодичного или сезонного выпаса сельскохозяйственных животных. При выпасе сельскохозяйственных животных на пастбищах допускается сенокошение в целях заготовки кормов в случаях, когда продуктивность пастбищ превышает потребность в кормах выпасаемых сельскохозяйственных животных при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ.
Естественные сенокосы – сельскохозяйственное угодье, имеющее постоянный травяной покров систематически используемое под сенокошение.
Залежь – земельный участок, который ранее находился в составе пашни и более одного года, начиная с осени, не используется для посева сельскохозяйственных культур и не подготовлен под пар.
10. В вопросах 13 и 14 раздела VII, если сельскохозяйственная деятельность осуществляется на территории нескольких районов и (или) областей/городов, то отдельно указываются сведения по каждой территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО), то есть данные отражаются по месту нахождения посевных площадей.
В посевных площадях сельскохозяйственных культур отражаются фактические размеры посевов под урожай 2024 года, включая посевы на землях, используемых на правах временного землепользования (аренда) и (или) Договора о совместной деятельности.
При определении размера площадей под урожай 2024 года следует руководствоваться следующими правилами.
1) В общую посевную площадь и по видам культур включаются посевы:
- сохранившихся на 1 августа 2024 года озимых культур и многолетних сеяных трав;
- основные посевы яровых культур (без учета повторных посевов), сохранившиеся на 1 августа 2024 года.

10.4, 10.5-сұрақтарда отандық өндірістің балықтарға арналған жемдерін мен балық өсіру материалдарын (балық құртшабақтары) пайдалану "√" белгісімен белгіленеді.
9. VI бөлімде жер ресурстары, суару әдістері мен көздері туралы ақпарат көрсетіледі. 11-сұрақта кәсіпорынға (шаруашылыққа) меншік құқығымен бекітілген, санақ жүргізу күніне ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді және басқа да санаттарды қоса алғанда, жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлері көрсетіледі. 11.1-сұрақтың 1-бағанында жер алаңы үтірден кейін бір белгімен, гектарда көрсетіледі. Кәсіпорын (шаруашылық) жерінің жалпы алаңында уақытша жер пайдалану (жалға алу) және бірлескен қызмет туралы шарт (жалға берілгендерді есепке алмағанда) құқықтарында бекітілгендерді ескере отырып, меншік құқығындағы жер алаңы көрсетіледі. Жалпы алаң ауыл шаруашылығы алқаптарының түрлері бойынша бөлінеді: егістік, шабындық, жайылым, тыңайған жерлер.
Егістік – жүйелi түрде өңделетiн және көп жылдық шөптердiң егiстiгiн қоса алғанда, ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiгiне пайдаланылатын жер учаскелерi, сондай-ақ сүрi жер.
Жайылым – ауыл шаруашылығы жануарларын жыл бойы немесе маусымдық жаю үшін берілетін және пайдаланылатын жер учаскелері. Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю кезінде, жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормалары сақталған кезде жайылымдардың өнімділігі жайылатын ауыл шаруашылығы жануарларына жемшөп қажеттілігінен асатын жағдайларда, жемшөп дайындау мақсатында шөп шабуға рұқсат етіледі;
табиғи шабындықтар – шөп шабу үшін жүйелi түрде пайдаланылатын жер учаскелерi;
тыңайған жер - бұрын егiстiк құрамында болған және күзден бастап бiр жылдан аса ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге пайдаланылмайтын және пар айдауға әзiрленбеген жер учаскесi;
10. VII бөлімнің 13 және 14-сұрақтарында, егер ауыл шаруашылығы қызметі бірнеше ауданның және (немесе) облыстың/қаланың аумағында жүзеге асырылса, онда Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес әрбір аумақ бойынша мәліметтер жеке көрсетіледі, яғни деректер егіс алаңдарының орналасқан жері бойынша көрсетіледі. Ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алқаптарында уақытша жер пайдалану (жалға алу) және (немесе) бірлескен қызмет туралы шарт құқықтарында пайдаланылатын жерлердегі егістерді қоса алғанда, 2024 жылғы егіске арналған егістердің нақты мөлшері көрсетіледі.
2024 жылғы егін алқаптарының мөлшерін анықтау кезінде келесі ережелерді басшылыққа алу керек.
1) Жалпы егіс алаңына және дақылдар түрлері бойынша мына егістер енгізіледі :
- 2024 жылғы 1 тамызға сақталған күздік дақылдар мен көпжылдық егілген шөптер;
- 2024 жылғы 1 тамызға сақталған жаздық дақылдардың негізгі дақылдары (қайта егуді есептемегенде).

2) В общую посевную площадь не включаются:
- посевы, произведенные на зеленое удобрение (сидеральные посевы);
- посевы многолетних трав, произведенные в порядке коренного улучшения естественных сенокосов и пастбищ после их предварительной распашки (посевы многолетних трав на залужение).
По культурам указывается общая площадь под их посевами, в том числе засеянная элитными семенами (гибридами), I, II, III репродукции, ниже III репродукции.
В посевных площадях по видам и сортам сельскохозяйственных культур отражаются фактические размеры посевов под урожай 2024 года (включая площади, используемые по Договорам о совместной деятельности). По зерновым и масличным культурам выделяются посевные площади, засеянные элитными (гибридными) семенами, I, II, III репродукции, ниже III репродукции.
Элитные семена сельскохозяйственных растений, получены от оригинальных семян и соответствуют требованиям нормативных документов в области семеноводства. Гибридные семена – семена, полученные от скрещивания генетически различающихся родительских форм и форм, превосходящих вследствие гетерозиса лучшую родительскую форму по урожайности или иным показателям. Под репродукцией семян понимают последовательность пересевов, считая от посева семян элиты первый год – первая репродукция, второй год – вторая репродукция, третий год – третья репродукция, четвертый год – четвертая репродукция, пятый год – пятая репродукция, шестой год – массовая репродукция.
В вопросе 14 указываются размеры площадей (в гектарах) многолетних культур согласно СКПСХ на 1 августа 2024 года.
При ответе необходимо учитывать:
деревья семечковых, косточковых, орехоплодных пород считаются вступившими в плодоносящий возраст на третий-четвертый год после появления первых плодов;
кусты ягодников (крыжовника, смородины, малины) – на третий год после их посадки саженцами, земляники (клубники) – на второй, виноград – на пятый год;
насаждения, достигшие плодоносящего возраста, учитываются в числе деревьев и кустарников независимо от того, был или нет, получен с них урожай в предшествующем переписи году.
Посадки смородины, крыжовника, облепихи учитываются по площади и числу кустов, земляники (клубники) и малины (ежевики) только по занимаемой ими площади.
1 сотка – 100 кв. м. 1 гектар – 100 соток 10 соток – 1000 кв. м. 1 гектар – 10000 кв. м. 100 кв. м. – 0,01 га 1000 кв. м – 0,1 га
В вопросе 15 указываются количество и площади теплиц (зимних, весенних) с учетом всех оборотов, включая планируемые до конца года.
В вопросе 16 указываются площади посадок закрытого грунта, занятые посадками овощей, ягодных культур, грибов, цветов.

2) Жалпы егіс алаңына мыналар енгізілмейді:
- жасыл тыңайтқышқа өндірілген дақылдар (сидералды егістер);
- алдын ала жыртылғаннан кейін табиғи шабындықтар мен жайылымдарды түбегейлі жақсарту тәртібімен жүргізілген көпжылдық шөптердің егістері (шалғындандыру үшін көпжылдық шөптердің егістері).
Дақылдар бойынша олардың егістіктері, оның ішінде элиталық (будандармен), I, II, III репродукцияның, III төмен репродукцияның тұқымдары егілген жалпы алаң көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының түрлері мен сорттары бойынша егіс алқаптарында 2024 жылғы егіске арналған егістердің нақты мөлшері (Бірлескен қызмет туралы шарттар бойынша пайдаланылатын алқаптарды қоса алғанда) көрсетіледі. Дәнді және майлы дақылдар бойынша элиталық (гибридті), I, II, III репродукцияның, III төмен репродукцияның тұқымдары егілген егіс алқаптары бөлінеді.
Элиталық тұқымдар – ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң түпнұсқа тұқымынан алынған және тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтiк құжаттар талаптарына сәйкес келеді. Будан тұқымдар – генетикалық айырмашылығы бар аналық нысандарды будандастырудан алынған және гетерозис нәтижесінде шығымдылығы немесе өзге де көрсеткіштері бойынша ең үздік аналық нысаннан асып түсетін өсімдіктердің тұқымдары. Тұқымдардың репродукциясы - бірінші жылы элиталық тұқымды себуден есептелетін қайта себу тізбегі, бірінші жыл – бірінші репродукция, екінші жыл – екінші репродукция, үшінші жыл – үшінші репродукция, төртінші жыл – төртінші репродукция, бесінші жыл – бесінші репродукция, алтыншы жыл – жаппай репродукция.
14-сұрақта 2024 жылғы 1 тамызға АШӨСЖ сәйкес көпжылдық дақылдар алаңының (гектармен) мөлшері көрсетіледі.
Жауап беру кезінде мыналарды ескеру қажет:
дәнді, сүйекті, жаңғақ тұқымдарының ағаштары алғашқы жемістер пайда болғаннан кейінгі үшінші-төртінші жылы жеміс беретін жасқа енген болып саналады;
жидек бұталары (қарлыған, қарақат, таңқурай) – оларды көшеттермен отырғызғаннан кейінгі үшінші жылы, бүлдірген (құлпынай) - екінші жылы, жүзім-бесінші жылы;
жеміс беретін жасқа жеткен екпелер санақтың алдындағы жылы олардан жеміс алынғанына немесе алынбағанына қарамастан, ағаштар мен бұталар қатарында есепке алынады.
Қарақат, қарлыған, теңіз шырғаны екпелері бұталардың алаңы мен саны, бүлдірген (құлпынай) және таңқурай (қаражидек) тек өздері алып жатқан алаң бойынша есепке алынадыі.
1 сотық - 100 ш. м. 1 гектар - 100 сотық
10 сотық – 1000 ш. м. 1 га -10000 ш. м.
100 ш. м. – 0,01 га 1000 ш. м. - 0,1 га
13-сұрақта жыл соңына дейін жоспарланғандарды қоса алғанда, барлық айналымдарды ескере отырып, жылыжайлардың (қысқы, көктемгі) саны мен алаңы көрсетіледі.
16-сұрақта көкөністер, жидек дақылдары, саңырауқұлақтар, гүлдер егілген жабық топырақта отырғызу алаңдары көрсетіледі.

В вопросе 17 отражаются применяемые по урожай 2024 года удобрения, средства защиты растений и улучшения качества почв. В графе 1 указывается удобренная (обработанная) площадь в гектарах. В графе 2 проставляется знак "√" в случае использования продукции отечественного производства, в графах 3-5 указывается в каком соотношении использовалась продукция отечественного производства от общего объема внесенных удобрений (средств).
11. В разделе VIII отражаются каналы реализации по видам сельскохозяйственной продукции, указывается знаком "√" один или несколько вариантов.
12. В разделе IХ указываются технические средства, производственные помещения, предназначенные для введения сельского хозяйства.
В вопросе 19 указывается информация о наличии постройках и сооружениях (зерносеменохранилище, овощекартофелехранилище, фруктохранилище, склады для хранения минеральных удобрений, ядохимикатов и т.д.), их количество, из них выделяются собственные или арендованные помещения, общая площадь (в квадратных метрах) и вместимость (тонн).
Вместимость построек, предназначенных для хранения сельскохозяйственной продукции растениеводства, определяется с учетом полного использования производственных площадей, средств механизации и создания искусственной среды в соответствии с агротехническими и техническими нормами хранения продукции.
В вопросе 20 указываются имеющиеся в наличии постройки и сооружения для содержания животных, их количество, общая площадь (в квадратных метрах) и вместимость (скотомест, птицемест).
Помещение считается оборудованным, если имеется в наличии оборудование для поения животных и птицы, раздачи кормов, удаления навоза и птичьего помета и так далее.
Норма площади на 1 голову (кв. м.): крупный рогатый скот и лошади 4-5, телята и жеребята 1,5-3, овцы и козы 0,5-2, свиньи 1-7.
В вопросе 21 отражается сельскохозяйственная техника, машины и оборудование всех типов и марок, как отечественного, так и импортного производства, независимо от практического использования и технического состояния: исправные; неисправные, но еще не списанные с баланса, находящиеся в ремонте.
13. В разделе Х отражаются сведения по производству органической продукции. Заполняет предприятие, которое осуществляет производство органической продукции или находится на стадии производства продукции переходного периода.
В 22 вопросе указываются сведения по применению органической продукции по растениеводству и животноводству.
В подвопросе 22.1 отмечается знаком "√" производство органической продукции по категориям: процесс производства, сертифицированный отечественным или зарубежным органом и переходного периода.

17-сұрақта 2024 жылғы егіске қолданылатын тыңайтқыштар, өсімдіктерді қорғау және топырақ сапасын жақсарту құралдары көрсетіледі. 1-бағанда тыңайтқыш енгізілген (өңделген) алаң гектармен көрсетіледі. 2-бағанда отандық өндіріс өнімі пайдаланылған жағдайда "√" белгісі қойылады, 3-5-бағандарда енгізілген тыңайтқыштардың (құралдардың) жалпы көлемінен отандық өндіріс өнімі қандай арақатынаста пайдаланылғаны көрсетіледі.
11. VIII бөлімде ауыл шаруашылығы өнімдерінің түрлері бойынша өткізу арналары көрсетіледі, "√" белгісімен бір немесе бірнеше нұсқа көрсетіледі.
12. ІХ бөлімде ауыл шаруашылығын жүргізуге арналған техникалық құралдар, өндірістік үй-жайлар көрсетіледі.
19-сұрақта имараттар мен құрылысжайлардың (астық тұқым қоймасы, көкөніс картоп қоймасы, жеміс сақтау қоймасы, минералды тыңайтқыштарды, улы химикаттарды сақтауға арналған қоймалар және т.б.) болуы туралы ақпарат, олардың саны көрсетіледі, олардан жекеменшік немесе жалға алынған үй-жайлар, жалпы алаңы (шаршы метрмен) және сыйымдылығы (тоннамен) бөліп көрсетіледі.
Өсімдік шаруашылығының ауыл шаруашылығы өнімін сақтауға арналған құрылыстардың сыйымдылығы өнімді сақтаудың агротехникалық және техникалық нормаларына сәйкес өндірістік алаңдарды, механикаландыру құралдарын толық пайдалану және жасанды орта құруды ескере отырып айқындалады.
20-сұрақта жануарларды ұстауға арналған қолда бар имараттар мен құрылысжайлар, олардың саны, жалпы алаңы (шаршы метрмен) және сыйымдылығы (мал орны, құс орны) көрсетіледі.
Үй-жай жануарлар мен құстарды суаруға, жем-шөп таратуға, көң мен құс саңғырығын шығаруға және сол сияқтыларға арналған жабдықтар болса, жабдықталған болып саналады.
1 басқа алаңның нормасы (ш.м.): ірі қара мен жылқы 4-5, бұзау мен құлын 1,5-3, қой мен ешкі 0,5-2, шошқа 1-7.
21-сұрақта іс жүзінде қолданылуына және техникалық жай-күйіне қарамастан, отандық және импорттық өндірістің, барлық типтегі мен маркалы, жұмыс істейтін; жұмыс істемейтін, бірақ әлі баланстан шығарылмаған, жөндеудегі ауыл шаруашылығы техникасы, машиналары мен жабдықтары көрсетіледі.
13. Х бөлімінде органикалық өнім өндіру жөніндегі мәліметтер көрсетіледі. Органикалық өнім өндіруді жүзеге асыратын немесе өтпелі кезеңдегі өнім өндіру сатысында тұрған кәсіпорын толтырады.
22-сұрақта өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы бойынша органикалық өнімді қолдану жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
22.1-кіші сұрақта органикалық өнім өндіру санаттары бойынша "√" белгісімен белгіленеді: отандық немесе шетелдік орган сертификаттаған өндіріс процесі және өтпелі кезең.

В подвопросе 22.2 – площадь, используемая для выращивания органической продукции по видам (зерновые, бобовые, масличные, овощные, бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды).
В подвопросе 22.3 – поголовье в органическом животноводстве (виды сельскохозяйственных животных и количество голов) по состоянию на 1 августа 2024 года.
14. В разделе ХI, указываются виды деятельности не связанные с сельским хозяйством (переработка молока, мяса, плодов и овощей, зерна, обработка шкур, шерсти, ремесленничество и так далее), которое осуществляло предприятие (хозяйство) за последние 12 месяцев.
15. В разделе ХII отражаются условия ведения хозяйственной деятельности предприятия.
В вопросе 24 при положительном ответе, указываются виды услуг (подготовка почвы, посев, уборка и услуга по защите сельскохозяйственных культур, содержание и уход за животными, ветеринарное обслуживание, искусственное осеменение, консультация специалистов и так далее) предоставленные третьими лицами, предприятию (хозяйству) в 2024 году. Допускается несколько вариантов ответа.
В вопросе 25 отражается информация об использовании новых цифровых технологий (мобильные или онлайн – приложения, географические информационные системы, системы мониторинга состояния окружающей среды, дроны, беспилотники для мониторинга объектов сельского хозяйства, системы GPS и другие), средств автоматизации в управлении аграрным хозяйством. Допускается несколько вариантов ответа.
В графе 1 вопроса 26 отражается факт предоставления мер государственной поддержки (субсидий) предприятию (хозяйству) на повышение урожайности, стоимости услуг по подаче воды, развитие племенного животноводства и т.д. за весь период деятельности предприятия (хозяйства), в графе 2 за последние 12 месяцев. Допускается несколько вариантов ответа.
В вопросе 27 указывается целевое назначение кредита и сроки кредита (краткосрочные кредиты, кредиты на приобретение земельных участков, на приобретение техники, машин и оборудования, на строительство новых производственных объектов и других), полученного предприятием (хозяйством) за последние 12 месяцев.
Кредит на сельскохозяйственные нужды означает любой тип кредита, полученный в целях, связанных с функционированием сельскохозяйственного производства.
В вопросе 28 указывается, является ли предприятие (хозяйство) членом сельскохозяйственного кооператива и какого (производственные, сбытовые, сервисные, перерабатывающие и иные).
16. Заполнение переписного листа в электронном формате осуществляется посредством сети интернет в онлайн режиме на веб-портале www.sanaq.gov.kz.

22.2-кіші сұрақта түрлері (дәнді дақылдар, бұршақ дақылдары, майлы дақылдар, көкөніс, бақша дақылдары, тамыр және түйнек дақылдары) бойынша органикалық өнімді өсіру үшін пайдаланылатын алаң көрсетіледі.
22.3-кіші сұрақта 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша органикалық мал шаруашылығындағы мал саны (ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері және бас саны) көрсетіледі.
14. ХІ бөлімде ауыл шаруашылығы емес қызмет, кәсіпорын (шаруашылық) соңғы 12 айда жүзеге асырған ауыл шаруашылығымен байланысты емес қызмет түрлері (сүт, ет, жемістер мен көкөністерді, астықты өңдеу, теріні, жүнді өңдеу, қолөнер және сол сияқтылар) көрсетіледі.
15. ХІІ бөлімде кәсіпорынның шаруашылық қызметін жүргізу шарттары көрсетіледі.
24-сұрақта оң жауап болған кезде 2024 жылы кәсіпорынға (шаруашылыққа) үшінші тұлғалар ұсынған қызмет түрлері (топырақ дайындау, егу, жинау және ауыл шаруашылығы дақылдарын қорғау жөніндегі қызмет, жануарларды күтіп-бағу және күту, ветеринариялық қызмет көрсету, қолдан ұрықтандыру, мамандардың консультациясы және сол сияқтылар) көрсетіледі. Бірнеше жауап нұсқасын көрсетуге болады.
25-сұрақта жаңа цифрлық технологияларды (мобильді немесе онлайн - қосымшалар, географиялық ақпараттық жүйелер, қоршаған ортаның жай-күйін мониторингтеу жүйелері, ауыл шаруашылығы объектілерін мониторингтеу үшін дрондар, пилотсыз құралдар, GPS жүйелері және басқалар), аграрлық шаруашылықты басқаруда автоматтандыру құралдарын пайдалану туралы ақпарат көрсетіледі. Бірнеше жауап нұсқасын көрсетуге болады.
26-сұрақтың 1-бағанында кәсіпорын (шаруашылық) қызметінің барлық кезеңі үшін кәсіпорынға (шаруашылыққа) өнімділікті, су беру жөніндегі қызметтердің құнын арттыруға, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға және т.б. мемлекеттік қолдау шараларын (субсидиялар) беру фактісі, соңғы 12 айдағы 2-бағанда көрсетіледі. Бірнеше жауап нұсқасын көрсетуге болады.
27-сұрақта кәсіпорын (шаруашылық) соңғы 12 айда алған кредиттің нысаналы мақсаты мен кредит мерзімдері (қысқа мерзімді кредиттер, жер учаскелерін сатып алуға, техника, машиналар мен жабдықтар сатып алуға, жаңа өндірістік объектілер салуға және басқалар) көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы қажеттіліктеріне арналған кредит ауыл шаруашылығы өндірісінің жұмыс істеуіне байланысты мақсаттарда алынған кредиттің кез келген түрін білдіреді.
28-сұрақта кәсіпорынның (шаруашылықтың) ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесі болып табылатын-табылмайтыны және қайсысының (өндірістік, өткізу, сервистік, қайта өңдеу және басқалар) мүшесі екені көрсетіледі.
16. Санақ парағын электрондық форматта толтыру интернет желісі арқылы www.sanaq.gov.kz. веб-порталында онлайн режимде жүзеге асырылады.

17. Арифметико-логический контроль:
1) Вопрос 7 "Укажите численность работников предприятия (хозяйства) в среднем за последние 12 месяцев (на 1 августа 2024 года)":
строка 1 = ∑ строк 1.1 и 1.2, для каждой графы;
строка 1.1 ≥ ∑ строк 1.1.1–1.1.4, для каждой графы.
2) Подвопрос 7.1 "Укажите численность по возрастному составу постоянных работников, занятых в сельскохозяйственном производстве за последние 12 месяцев (на 1 августа 2024 года)":
строка 1= ∑ строк 1.1-1.3, для каждой графы.
3) Подвопрос 11.1 "Характеристика земель предприятия (хозяйства) по состоянию на 1 августа 2024 года":
строка 2.1≤∑ строк 1.1-1.4;
строка 2.1≥∑ строк 2.1.1 и 2.1.2;
строка 2.1.1=∑ строк 2.1.1.1 и 2.1.1.2-2.1.1.5;
строка 2.1.2=∑ строк 2.1.2.1-2.1.2.4;
строка 2.1.1.1≥∑ строк 2.1.1.1.1 и 2.1.1.1.2;
4) Вопрос 13 "Укажите посевные площади сельскохозяйственных культур под урожай 2024 года (включая площади, используемые по Договорам о совместной деятельности)":
графа 1 ≥ ∑ граф 2-4, для каждой строки;
5) Вопрос 15 "Укажите площади теплиц по состоянию на 1 августа 2024 года, кв. м":
графа 1 = ∑ граф 2 и 3, для каждой строки;
графа 1≥ графы 4, для каждой строки.
6) Вопрос 17 "Какие удобрения, средства защиты растений и улучшения качества почв были использованы под урожай 2024 года":
строка 1 = ∑ строк 1.1 – 1.4, для граф 1 и 2;
строка 2 ≥ строки 2.1, для граф 1 и 2;
строка 4 ≥ ∑ строки 4.1-4.3, для граф 1 и 2.
7) Вопрос 19 "Укажите информацию о наличии построек и сооружений":
графа 1 = ∑ граф 2 и 3, для каждой строки;
8) Вопрос 21 "Укажите количество сельскохозяйственной техники, машин и оборудования предприятия":
графа 1 = ∑ граф 2–7, для каждой строки.
Приложение 4 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года № 10
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Форма переписного листа
к пилотной сельскохозяйственной переписи
Переписной лист размещен
на интернет-ресурсе "www.sanaq.gov.kz"
Личные подсобные, дачные и садоводческие хозяйства
Индекс 3-ЛПХ/ДСХ
Периодичность: единовременная
Субъекты переписи: домашние хозяйства, имеющие земельные участки (дачные, садовые, огородные), для ведения личного подсобного хозяйства и/или имеющие сельскохозяйственных животных
Срок представления: с 20 августа по 30 сентября 2024 года
№ инструкторского участка1
№ счетного участка2
Код КАТО3
Наименование административно-территориальной единицы _________________________________
Адрес _______________________________________________________________________________
Номер дома (участка) ________________ номер квартиры ___________________________________
Дачный и или садоводческий участок
Название дачного кооператива __________________________________________________________
код ИИН главы домашнего хозяйства
Пол Мужской
Женский
Примечание:

17. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 7-сұрақ "Орташа алғанда соңғы 12 айдағы (2024 жылғы 1 тамызға) кәсіпорын (шаруашылық) жұмыскерлерінің тізімдік санын көрсетіңіз)":
1-жол = 1.1 және 1.2-жолдардың ∑, әрбір баған үшін;
1.1-жол ≥ 1.1.1–1.1.4 жолдардың ∑, әрбір баған үшін .
2) 7.1-кіші сұрағы "2024 жылғы 1 тамызға соңғы 12 айда ауыл шаруашылығы өндірісінде жұмыспен қамтылған тұрақты жұмскерлердің тізімдік санын жас құрамы бойынша көрсетіңіз )":
1-жол = 1.1-1.3 жолдардың ∑, әрбір баған үшін.
3) 11.1-кіші сұрағы "2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша кәсіпорын (шаруашылық) жерлерінің сипаттамасы":
2.1-жол≤ 1.1-1.4 жолдардың∑;
2.1-жол ≥ 2.1.1 және 2.1.2-жолдардың∑;
2.1.1-жол = 2.1.1.1 және 2.1.1.2-2.1.1.5 жолдардың ∑;
2.1.2-жол = 2.1.2.1-2.1.2.4 жолдардың ∑;
2.1.1.1-жол ≥ 2.1.1.1.1 және 2.1.1.1.2 жолдардың ∑;
4) 13-сұрақ "2024 жылғы егіске арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алқаптарын (Бірлескен қызмет туралы шарт бойынша пайдаланылатын алаңды қоса алғанда) көрсетіңіз":
1-баған ≥ 2-4-бағандардың ∑, әрбір жол үшін;
5) 15-сұрақ "2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша жылыжайлардың саны мен алаңын көрсетіңіз, шаршы метр":
1-баған = 2 және 3-бағандардың ∑, әр жол үшін;
1-баған ≥ 4-баған, әрбір жол үшін.
6) 17-сұрақ "2024 жылғы егіске арналған қандай тыңайтқыштар, өсімдіктерді қорғау және топырақтың сапасын жақсарту құралдары қолданылды?":
1-жол = 1.1 – 1.4 жолдардың ∑, 1 және 2-бағандар үшін;
2-жол ≥ 2.1-жол, 1 және 2-бағандар үшін;
4-жол ≥ 4.1-4.3-жолдардың ∑, 1 және 2-бағандар үшін.
7) 19-сұрақ "Құрылыстар мен имараттардың болуы туралы ақпаратты көрсетіңіз":
1-баған = 2 және 3-бағандардың ∑, әрбір жол үшін;
8) 21-сұрақ "2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша кәсіпорынның (шаруашылықтың) ауыл шаруашылығы техникалары, машиналары мен жабдықтарының санын көрсетіңіз":
1-баған =2-7-бағандардың ∑, әрбір жол үшін.
бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 10
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағының нысаны
Санақ парағы "www.sanaq.gov.kz"
интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке қосалқы шаруашылықтар, саяжай және бақ шаруашылықтары
Индексі 3-ЖҚШ/СБШ
Кезеңділігі: біржолғы
Санақ субъектілері: жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін жер учаскелері (саяжай, бау-бақша, бақша) бар және/немесе ауыл шаруашылығы малдары бар үй шаруашылықтары
Ұсыну мерзімі: 2024 жылғы 20 тамыздан бастап 30 қыркүйек аралығында
Нұсқаушы учаскесінің №1
Тіркеу учаскесінің №2
ӘАОЖ³ коды
Әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы __________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________________
Үйдің (учаскенің) нөмірі ________________ пәтер нөмірі ________________________
Саяжай және (немесе) бау-бақша учаскесі
Саяжай кооперативінің атауы ____________________________________________________
Үй шаруашылығы басшысының ЖСН коды
Жынысы ер
әйел
Ескертпе:

1,2 Номера инструкторского и счетного участков присваиваются территориальными подразделениями Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и отображаются автоматически после загрузки реестра адресов в мобильное приложение на планшете;
3КАТО – заполняется согласно Классификатору административно-территориальных объектов, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Классификаторы".
Раздел I. Общая характеристика
1. Укажите число лиц, постоянно проживающих в домашнем хозяйстве на 1 августа 2024 года включая Вас,
человек
2. Производилась ли в Вашем домашнем хозяйстве сельскохозяйственная продукция в 2024 году?
Если в домашнем хозяйстве имеются посевы сезонных, многолетних культур, поголовье скота или птицы, следует поставить метку в поле "ДА", отмечается знаком "√"
3. Укажите цель производства сельскохозяйственной продукции
Код строки
Наименование показателей
отмечается знаком "√"
А
Б
1
1
Для собственного потребления
2
Для собственного потребления и продажи
из них:
Х
2.1
в основном (больше 50%) для продажи
2.2
в основном (больше 50%) для собственного потребления
3
Основной источник денежных доходов
4
Дополнительный источник денежных доходов
Раздел II. Инфраструктура

1,2 Нұсқаушы, тіркеу учаскелерінің нөмірлерін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының аумақтық бөлімшелері береді және мекенжайлар тізілімі планшеттегі мобильді қосымшаға жүктегеннен кейін автоматты түрде көрінеді;
3ӘАОЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Жіктеуіштер" бөлімінде орналастырылған Әкімшілік-аумақтық объектілерінің жіктеушіне сәйкес толтырылады.
I бөлім. Жалпы сипаттамасы
1. 2024 жылғы 1 тамызға үй шаруашылығында Сізбен қоса алғанда тұрақты тұратын адамдардың санын көрсетіңіз, адам
2. 2024 жылы Сіздің үй шаруашылығыңыз ауылшаруашылық өнімдерін өндірді ме?
Егер үй шаруашылығында маусымдық, көпжылдық дақылдардың егісі, мал немесе құс болса, "ИӘ" деген жолға өтіп, "√" белгісімен белгіленеді
3. Ауыл шаруашылығы өнімін өндіру мақсатын көрсетіңіз
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
"√" белгісімен белгіленеді
А
Б
1
1
Жеке тұтыну үшін
2
Жеке тұтыну және сату үшін
одан:
Х
2.1
негізінен (50%-дан астамы) сату үшін
2.2
негізінен (50%-дан астамы) жеке тұтыну үшін
3
Ақшалай кірістің негізгі көзі
4
Ақшалай кірістің қосымша көзі
II бөлім. Инфрақұрылым

7. Укажите численность членов домашнего хозяйства на 1 августа 2024 года, занятых в личном подсобном хозяйстве в возрасте от 15 лет и старше, включая Вас,
человек
7.1 из них женщин: человек
8. Привлекали ли Вы наемных работников для выполнения сельскохозяйственных работ за последние 12 месяцев (на 1 августа 2024 года)
да
нет
8.1. Были ли Вы и/или члены домашнего хозяйства заняты по найму у физических лиц для работы в личном подсобном хозяйстве за последние 12 месяцев (на 1 августа 2024 года)?
да
нет
Раздел IV. Поголовье сельскохозяйственных животных
Если Ваше домашнее хозяйство не занимается животноводством, переходите к Подразделу IV.I
В случае если сельскохозяйственные животные зарегистрированы на других членов домашнего хозяйства, необходимо указать ИИН члена домашнего хозяйства
ИИН члена домашнего хозяйства 1
ИИН члена домашнего хозяйства 2
9. Укажите поголовье сельскохозяйственных животных (с учетом взятых в аренду или пользование) по состоянию на 1 августа 2024 года в разрезе половозрастной структуры
Код строки
Наименование показателей
код СКПСХ4
Всего, голов
из них
взятые в аренду или пользование
зарегистрированные в ИС ИСЖ5:
на главу домашнего хозяйства
на члена домашнего хозяйства 1
А
Б
В
1
2
3
4
Примечание:
4Здесь и далее СКПСХ – заполняется согласно Справочнику продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Классификаторы";
5ИС ИСЖ – Информационная система "Идентификация сельскохозяйственных животных".

7. 2024 жылғы 1 тамызға Сізді қоса алғанда жеке қосалқы шаруашылықта жұмыспен қамтылған 15 жастағы және одан үлкен үй шаруашылығы мүшелерінің санын көрсетіңіз,
адам
5.1 одан әйелдер:
адам
8. Соңғы 12 айда (2024 жылғы 1 тамызға) Сіз ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау үшін жалдамалы жұмысшыларды тарттыңыз ба?
иә
жоқ
8.1. Соңғы 12 айда (2024 жылғы 1 тамызға) Сіз және/немесе Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелері жеке қосалқы шаруашылықта жұмыс істеу үшін жеке тұлғаларда жалдану бойынша жұмыс істеді ме?
иә
жоқ
IV Бөлім. Ауыл шаруашылығы жануарларының саны
Егер Сіздің үй шаруашылығыңыз мал шаруашылығымен айналыспаса, IV.I кіші бөлімге өтіңіз
Ауыл шаруашылығы жануарлары үй шаруашылығының басқа мүшелеріне тіркелген жағдайда үй шаруашылығы мүшесінің ЖСН-ін көрсету қажет
Үй шаруашылығы 1-мүшесінің ЖСН
Үй шаруашылығы 2-мүшесінің ЖСН
9. 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының санын (жалға немесе пайдалануға алынғандарды есепке алумен) жыныс-жас құрылымы бөлінісінде көрсетіңіз
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
АШӨСЖ4 коды
Барлығы, саны
одан:
жалға немесе пайдалануға алынғандар
АЖБ АЖ5 тіркелгендер:
үй шаруашылығының басшысына
үй шаруашылығының 1-мүшесіне
А
Б
В
1
2
3
4
Ескертпе:
4Мұнда және бұдан әрі АШӨСЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Жіктеуіштер" бөлімінде орналастырылған Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығына сәйкес толтырылады
5АЖБ АЖ – "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру" ақпараттық жүйесі.

11. Занимается ли Ваше домашнее хозяйство выращиванием рыб и (или) их молоди по состоянию на 1 августа 2024 года? Отмечается знаком "√"
да
нет
11.1 Укажите виды выращиваемой рыбы
11.2 Укажите проектную мощность выращивания рыбы, тонн в год
указывается с одним знаком после запятой
Раздел V Земельные ресурсы и их использование
12. Характеристика земель домашнего хозяйства по состоянию на 1 августа 2024 года.

11. Сіздің үй шаруашылығыңыз 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша балық және (немесе) оның құртшабақтарын өсірумен айналыса ма? "√" белгісімен белгіленеді
иә
жоқ
11.1 Өсірілетін балық түрін көрсетіңіз
11.2 Балық өсірудің жобалық қуатын көрсетіңіз, жылына тонна
үтірден кейін бір белгімен көрсетіледі
V. бөлім Жер ресурстары және оларды пайдалану
12. 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша үй шаруашылығы жерлерінің сипаттамасы

22. Являетесь ли Вы членом сельскохозяйственного кооператива, если да, то участником какого сельскохозяйственного кооператива Вы являетесь?
Код строки
Наименование показателей
отмечается знаком "√"
А
Б
1
1
Производственные
2
Сбытовые
3
Сервисные
4
Перерабатывающие
5
Иные
6
Не является членом сельскохозяйственного кооператива
Номер контактного телефона: _______________________________________________
Время, затраченное на заполнение вопросника, мин
Примечание:
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".
Инструкция по заполнению переписного листа к пилотной сельскохозяйственной переписи "Личные подсобные, садоводческие и дачные хозяйства" (приведена в приложении к переписному листу "Личные подсобные, садоводческие и дачные хозяйства" (индекс 3-ЛПХ/ДСХ, периодичность единовременная).
Приложение
к переписному листу "Личные
подсобные, садоводческие и
дачные хозяйства" (индекс 3-
ЛПХ/ДСХ, периодичность
единовременная)
Инструкция по заполнению переписного листа к пилотной сельскохозяйственной переписи "Личные подсобные, садоводческие и дачные хозяйства" (индекс 3-ЛПХ/ДСХ, периодичность единовременная)
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение переписного листа к пилотной сельскохозяйственной переписи "Личные подсобные, садоводческие и дачные хозяйства" (индекс 3-ЛПХ/ДСХ, периодичность единовременная) (далее – переписной лист).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
1) зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт) – специализированное техническое сооружение для хранения зерна;
2) статистический классификатор продукции (товаров и услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (СКПСХ) – классификатор, устанавливающий порядок классификации и кодирования продукции по видам экономической деятельности;
3) сельскохозяйственная перепись – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки данных о структуре и состоянии сельского хозяйства, анализа и распространения агрегированных данных;
4) административно-территориальная единица – составная часть системы административно-территориального устройства Республики Казахстан (село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область);
5) огородничество – вид деятельности, осуществляемой на земельном участке для выращивания сельскохозяйственных культур, за исключением многолетних древесно-кустарниковых насаждений;

22. Сіз ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесісіз бе, егер мүшесі болсаңыз, қандай ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесісіз?
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
"√" белгісімен белгіленеді
А
Б
1
1
Өндіріс
2
Өткізу
3
Сервис
4
Өңдеу
5
Өзге
6
Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесі емес
Байланыс телефонының нөмірі:_______________________________________________
Сұрақнаманы толтыруға кеткен уақыт, мин
Ескертпе:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
"Жеке қосалқы шаруашылықтар, саяжайлар және бақ шаруашылықтары" пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Жеке қосалқы шаруашылықтар, саяжайлар және бақ шаруашылықтары" (индексі 3-ЖҚШ/СБШ, кезеңділігі біржолғы) санақ парағы қосымшасында келтірілген
"Жеке қосалқы
шаруашылықтар, саяжайлар
және бақ шаруашылықтары"
(индексі 3-ЖҚШ/СБШ,
кезеңділігі біржолғы)
санақ парағыны
қосымша
"Жеке қосалқы шаруашылықтар, саяжайлар және бақ шаруашылықтары" (индексі 3-ЖҚШ/СБШ, кезеңділігі біржолғы) пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық "Жеке қосалқы шаруашылықтар, саяжайлар және бақ шаруашылықтары" пилоттық ауыл шаруашылығы санағына санақ парағын (индексі 3-ЖҚШ/СБШ, кезеңділігі біржолғы) (бұдан әрі-санақ парағы) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті) – астық сақтауға арналған мамандандырылған техникалық имарат;
2) ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығы (АШӨСЖ) – өнімді экономикалық қызмет түрлері бойынша сыныптау және кодтау тәртібін белгілейтін сыныптауышы;
3) ауыл шаруашылығы санағы – ауыл шаруашылығының құрылымы мен жай-күйі туралы деректерді жинау, өңдеу, біріктірілген деректерді талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау;
4) әкімшілік-аумақтық бірлік – Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы жүйесінің құрамдас бөлігі (ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс);
5) бақша өсіру – көпжылдық ағаш-бұта екпелерін қоспағанда, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру үшін жер учаскесінде жүзеге асырылатын қызмет түрі;

18) минеральные удобрения – химические соединения, содержащие необходимые для растения питательные вещества и вносимые в почву для улучшения ее свойства и повышения урожайности плодово-ягодных культур;
19) органические удобрения – производство сельскохозяйственных культур, включая сбор диких растений, без использования синтетических удобрений, пестицидов и регуляторов роста растений, регуляторов и стимуляторов роста растений на синтетической основе;
20) продукция растениеводства – продукция, полученная в процессе возделывания сельскохозяйственных культур (зерновых, масличных, овощей, сахарной свеклы, хлопка и других);
21) неиспользуемые (пустующие) земли – земли, которые временно остаются незасеянными на протяжении одного или более посевных сезонов;
22) парник - культивационное сооружение со светопрозрачным покрытием, предназначенное для выращивания рассады и овощей, с уходом за растениями снаружи сооружения, находится в эксплуатации весной, частично летом и осенью;
23) убойная площадка (площадка по убою сельскохозяйственных животных) - приспособленное помещение (место), устанавливаемое на период отсутствия мясоперерабатывающих предприятий или убойных пунктов, для проведения убоя скота с соблюдением ветеринарно-санитарных правил и проведением ветеринарного осмотра животного и продукции его убоя;
24) убойные пункты – убойные площадки (площадка по убою сельскохозяйственных животных);
25) статистическое наблюдение – научно организованный сбор первичных статистических данных по объекту статистического наблюдения;
26) домашнее хозяйство – экономический субъект, состоящий из одного или более физических лиц, проживающих совместно, объединяющих полностью или частично свои доходы и имущество и совместно потребляющих товары и услуги.
3. Переписной лист представляют домашние хозяйства, имеющие земельные участки (дачные, садовые, огородные), для ведения личного подсобного хозяйства и/или имеющие сельскохозяйственных животных.
4. На титульном листе переписного листа указываются:
номера инструкторского и счетного участков, которые присваиваются территориальными подразделениями Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения), и отображаются автоматически после загрузки реестра адресов в мобильное приложение на планшете;
код территории и наименование административно-территориальной единицы указывается в соответствии с Классификатором административно-территориальных объектов (далее – КАТО) со справочника интегрированной информационной системы "е-Статистика";
номер дома (участка), квартиры;
в поле "Дачный и или садоводческий участок" отмечается знаком "√", в случае если домашнее хозяйство, проживает в дачном и или садоводческом участке и указывается название дачного кооператива.
индивидуальный идентификационный номер и пол главы домашнего хозяйства.

18) минералды тыңайтқыштар – өсімдікке қажетті қоректік заттар бар және оның қасиеттерін жақсарту және жеміс-жидек дақылдарының өнімділігін арттыру үшін топыраққа енгізілетін химиялық қосылыстар;
19) органикалық тыңайтқыштар – – жабайы өсімдіктерді жинауды қоса есептегенде, синтетикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және өсімдіктердің өсуін реттеуіштерді пайдаланбай, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру;
20) өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерi – ауыл шаруашылығы дақылдарын (дәндi, майлы дақылдар, көкөністер, қант қызылшасы, мақта және басқалар) өңдеу процесінде алынған өнiм;
21) пайдаланылмайтын (бос) жерлер – бір немесе одан да көп егіс маусымы бойы уақытша тұқым себілмеген жерлер;
22) парник – көшеттер мен көкөністерді өсіруге арналған, имараттың сыртындағы өсімдіктерге күтім жасайтын, көктемде, ішінара жазда және күзде пайдаланылатын, мөлдір жабыны бар культивациялық имарат;
23) сою алаңы (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңы) – ет өңдейтін кәсіпорын немесе сою пункттері жоқ кезеңде, ветеринариялық-санитариялық ережелер сақталып және жануар мен оның сойылған өнімдеріне ветеринариялық тексеру жүргізе отырып, мал сою үшін белгіленетін бейімделген үй-жай (орын);
24) сою пункттері – сою алаңдары (ауыл шаруашылығы жануарларын союға арналған алаң);
25) статистикалық байқау – статистикалық байқау объектісі бойынша алғашқы статистикалық деректерді ғылыми-ұйымдастырып жинау;
26) үй шаруашылығы – бірлесіп тұратын, өз табыстары мен мүлкін толық немесе ішінара біріктіретін және тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді бірлесіп тұтынатын бір немесе одан да көп жеке тұлғалардан тұратын экономикалық субъект.
3. Санақ парағын жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін жер учаскелері (саяжай, бақша, бақша) бар және/немесе ауыл шаруашылығы жануарлары бар үй шаруашылықтары ұсынады.
4. Санақ парағының титулдық бетінде мыналар көрсетіледі:
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) беретін нұсқаушы және есеп учаскелерінің нөмірлері планшеттегі мобильді қосымшаға мекенжайлар тізілімі жүктелгеннен кейін автоматты түрде көрсетіледі;
аумақтың коды және әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы "е-Статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесінің анықтамалығынан Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (бұдан әрі - ӘАОЖ) сәйкес көрсетіледі;
үйдің (учаскенің), пәтердің нөмірі;
"Саяжай және немесе бау-бақша учаскесі" деген жолда, егер үй шаруашылығы саяжай және немесе бау-бақша учаскесінде тұратын болса "√" белгісімен белгіленеді және саяжай кооперативінің атауы көрсетіледі.
үй шаруашылығы басшысының жеке сәйкестендіру нөмірі және жынысы.

5. В вопросе 1 раздела I указывается число постоянно проживающих в домашнем хозяйстве на 1 августа 2024 года человек.
В вопросе 2 отмечается знаком "√" в поле "ДА", в случае если в домашнем хозяйстве имеются посевы сезонных, многолетних культур, поголовье скота или птицы. Иначе отмечается знаком "√" в поле "НЕТ" и опрос переходит к вопросам 4, 5, 6, 12, 15, 17, 19, 22.
В вопросе 3 отмечается знаком "√" цель производства сельскохозяйственной продукции.
6. В разделе II указываются наличие инженерно-технических коммуникаций и автономных источников электро/тепло/водоснабжения, а также доступность сельскохозяйственной инфраструктуры (в радиусе 100 км.) по состоянию на 1 августа 2024 года.
Фиксированная телефонная связь, если установлен стационарный телефонный аппарат, в том числе радиотелефон, и имеется договор с операторами связи;
Фиксированный доступ к интернету, если установлен модем, в том числе wi-fi, и имеется договор с операторами связи;
Мобильный интернет, если в жилище имеется сигнал мобильной связи и открываются веб-страницы посредством браузеров (можно проверить с помощью сотового телефона);
7. В разделе III "Трудовые ресурсы" указываются следующие сведения за последние 12 месяцев (на 1 августа 2024 года):
в вопросе 7 – численность членов домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше, занятых в личном подсобном хозяйстве;
в вопросе 8 отмечается знаком "√" в поле "ДА", в случае если для выполнения сельскохозяйственных работ, привлекались наемные работники, иначе отмечается знаком "√" в поле "НЕТ";
в подвопросе 8.1 отмечается знаком "√" в поле "ДА", в случае если один или несколько из членов домашнего хозяйства были заняты по найму у других физических лиц для работы в личном подсобном хозяйстве, иначе отмечается знаком "√" в поле "НЕТ".
8. В вопросе 9 раздела IV отражаются, по состоянию на 1 августа 2024 года, закрепленные за членами домашнего хозяйства на правах собственности, а также взятые в аренду или пользование скот, птица, прочие животные, независимо от того, где они находятся (в животноводческих помещениях, в отгоне на пастбищах) в соответствии со Справочником продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (далее – СКПСХ). В графе 1 указывается общее количество имеющегося поголовья сельскохозяйственных животных и птицы по половозрастным группам (далее – поголовье) в физических головах (пчел медоносных – в штуках семей). В графе 2 количество поголовья, взятое в аренду или пользование. В графе 3 количество поголовья, зарегистрированное в информационной системе "Идентификация сельскохозяйственных животных" на главу домашнего хозяйства, в последующих графах – на других членов домашнего хозяйства (при наличии).

5. I бөлімнің 1-сұрағында 2024 жылғы 1 тамызға үй шаруашылығында тұрақты тұратындардың саны көрсетіледі.
2-сұрақта, егер үй шаруашылығында маусымдық, көпжылдық дақылдардың егістері, мал немесе құс басы болған жағдайда "ИӘ" өрісінде "√" белгісімен белгіленеді. Әйтпесе, "ЖОҚ" өрісінде "√" белгісімен белгіленеді және 4, 5, 6, 12, 15, 17, 19, 22-сұрақтарға өтеді.
3-сұрақта ауыл шаруашылығы өнімін өндірудің мақсаты "√" белгісімен белгіленеді
6. II бөлімде инженерлік-техникалық коммуникациялардың және автономды электрмен/жылумен/сумен жабдықтау көздерінің бар-жоғы, сондай-ақ 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы инфрақұрылымының (100 км радиуста) қолжетімділігі көрсетіледі.
Егер стационарлық телефон аппараты, оның ішінде радиотелефон орнатылған болса және байланыс операторларымен шарт болса, тіркелген телефон байланысы деп есептеледі;
Егер модем, оның ішінде wi-fi орнатылған болса және байланыс операторларымен шарт болса, интернетке тіркелген қолжетімділік бар деп есептеледі;
Егер тұрғын үйде ұялы байланыс сигналы болса және браузерлер арқылы веб-беттер ашылса (ұялы телефонның көмегімен тексеруге болады) мобильді интернет деп есептеледі;
7. "Еңбек ресурстары" III бөлімінде соңғы 12 айдағы (2024 жылғы 1 тамызға) мына мәліметтер көрсетіледі:
7-сұрақта – жеке қосалқы шаруашылықта жұмыс істейтін 15 жастағы және одан үлкен үй шаруашылығы мүшелерінің саны;
8-сұрақта, егер ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау үшін жалдамалы жұмыскерлер тартылған жағдайда, "ИӘ" өрісінде "" белгісімен белгіленеді, әйтпесе "ЖОҚ" өрісінде "√" белгісімен белгіленеді;
8.1-кіші сұрақта, егер үй шаруашылығының бір немесе бірнеше мүшесі жеке қосалқы шаруашылықта жұмыс істеу үшін басқа жеке тұлғаларда жалдану бойынша жұмыспен қамтылған жағдайда, "ИӘ" өрісінде "√" белгісімен белгіленеді, әйтпесе "ЖОҚ" өрісінде "√" белгісімен белгіленеді.
8. IV бөлімнің 9-сұрағында 2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығына (бұдан әрі – АШӨСЖ) сәйкес меншік құқығында үй шаруашылығы мүшелеріне бекітіліп берілген (жалға алынғандарды есепке алмағанда), қай жерде (мал шаруашылығы үй-жайларында, жайылымдарда шалғайда) екеніне қарамастан, мал, құс, өзге де жануарлар көрсетіледі. 1-бағанда ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстардың (бұдан әрі – бас) жалпы саны жыныс-жас топтары бойынша нақты санда (бал аралары-отбасы дана) көрсетіледі. 2-бағанда жалға немесе пайдалануға алынған жануарлар саны көрсетіледі. 3-бағанда "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру" ақпараттық жүйесінде үй шаруашылығының басшысының атына тіркелген мал саны, одан кейінгі бағандарда үй шаруашылығының басқа мүшелеріне (бар болса) атына тіркелген мал саны көрсетіледі.

Животные, проданные, забитые или павшие после 1 августа 2024 года должны быть переписаны в наличное поголовье. Животные, родившиеся и/или приобретенные после 1 августа 2024 года, не учитываются.
В вопросе 10 указываются имеющиеся в наличии постройки и сооружения для содержания животных, их количество, общая площадь (в квадратных метрах) и вместимость (скотомест, птицемест).
9. В подразделе IV.I проставляется знак "√" в поле "Да", если домашнее хозяйство осуществляет выращивание рыб и (или) их молоди (по состоянию на 1 августа 2024 года), иначе отмечается знаком "√" в поле "НЕТ".
В вопросе 11.1 указываются виды выращиваемой рыбы в соответствии с СКПСХ, в 11.2 – проектную мощность выращивания рыбы в год в тоннах.
10. В графе 1 вопроса 12 раздела V указывается земельная площадь в квадратных метрах с одним знаком после запятой. В общей площади земли отражается земельная площадь, находящаяся на правах собственности домашнего хозяйства, с учетом закрепленных на правах временного землепользования (аренда) и Договора о совместной деятельности. Общую площадь распределяется по видам сельскохозяйственных угодий: пашня, сенокосы, пастбища, залежь.
Пашня – земельный участок, систематически обрабатываемый и используемый под посевы сельскохозяйственных культур, включая посевы многолетних трав, а также чистые пары.
Пастбища – земельные участки, предоставляемые и используемые для круглогодичного или сезонного выпаса сельскохозяйственных животных. При выпасе сельскохозяйственных животных на пастбищах допускается сенокошение в целях заготовки кормов в случаях, когда продуктивность пастбищ превышает потребность в кормах выпасаемых сельскохозяйственных животных при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ.
Естественные сенокосы – сельскохозяйственное угодье, имеющее постоянный травяной покров систематически используемое под сенокошение.
Залежь – земельный участок, который ранее находился в составе пашни и более одного года, начиная с осени, не используется для посева сельскохозяйственных культур и не подготовлен под пар.
11. В посевных площадях сельскохозяйственных культур отражаются фактические размеры посевов под урожай 2024 года, включая посевы на землях, используемых на правах временного землепользования (аренда) и (или) Договора о совместной деятельности.
При определении размера площадей под урожай 2024 года следует руководствоваться следующими правилами.
1) В общую посевную площадь и по видам культур включаются посевы:
- сохранившихся на 1 августа 2024 года озимых культур и многолетних сеяных трав;
- основные посевы яровых культур (без учета повторных посевов), сохранившиеся на 1 августа 2024 года.

2024 жылдың 1 тамызынан кейін сатылған, сойылған немесе өлген жануарлар қолда бар мал санына жазылуы керек. 2024 жылғы 1 тамыздан кейін туылған және/немесе сатып алынған жануарлар есепке алынбайды.
10-сұрақта жануарларды ұстауға арналған қолда бар құрылыстар мен имараттар, олардың саны, жалпы алаңы (шаршы метрмен) және сыйымдылығы (мал орны, құс орны) көрсетіледі.
9. IV.I кіші бөлімде егер үй шаруашылығы балық және (немесе) олардың құртшабақтарын өсіруді жүзеге асырса (2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша) "ИӘ" өрісіне "√" белгісі қойылады, әйтпесе "ЖОҚ" өрісінде "√" белгісімен белгіленеді.
11.1-сұрақта АШӨСЖ сәйкес өсірілетін балықтың түрі, 11.2-сұрақта жылына балық өсірудің жобалық қуаты тоннамен көрсетіледі.
10. V бөлімнің 12-сұрағының 1-бағанында жер алаңы үтірден кейін бір белгімен шаршы метрде көрсетіледі. Жердің жалпы алаңында уақытша жер пайдалану (жалдау) құқықтарында бекітілгендерді және Бірлескен қызмет туралы шартты ескере отырып, үй шаруашылығының меншік құқығындағы жер алаңы көрсетіледі. Жалпы алаң ауыл шаруашылығы алқаптарының түрлері: егістік, шабындық, жайылым, тыңайған жерлер бойынша бөлінеді.
Егістік –жүйелi түрде өңделетiн және көп жылдық шөптердiң егiстiгiн қоса алғанда, ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiгiне пайдаланылатын жер учаскелерi, сондай-ақ сүрi жер.
Жайылым – ауыл шаруашылығы жануарларын жыл бойы немесе маусымдық жаю үшін берілетін және пайдаланылатын жер учаскелері. Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю кезінде, жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормалары сақталған кезде жайылымдардың өнімділігі жайылатын ауыл шаруашылығы жануарларына жемшөп қажеттілігінен асатын жағдайларда, жемшөп дайындау мақсатында шөп шабуға рұқсат етіледі;
табиғи шабындықтар – шөп шабу үшін жүйелi түрде пайдаланылатын жер учаскелерi;
тыңайған жер - бұрын егiстiк құрамында болған және күзден бастап бiр жылдан аса ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге пайдаланылмайтын және пар айдауға әзiрленбеген жер учаскесi;
11. Ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алқаптарында жерді уақытша пайдалану (жалға алу) және (немесе) Бірлескен қызмет туралы шарт құқықтарында пайдаланылатын жерлердегі егістерді қоса алғанда, 2024 жылғы егіске арналған егістердің нақты мөлшері көрсетіледі.
2024 жылғы егін алқаптарының мөлшерін анықтау кезінде келесі ережелерді басшылыққа алу керек.
1) Жалпы егіс алаңына және дақылдар түрлері бойынша мына егістер енгізіледі:
- 2024 жылғы 1 тамызға сақталған күздік дақылдар мен көпжылдық егілген шөптер;
- 2024 жылғы 1 тамызға сақталған жаздық дақылдардың негізгі дақылдары (қайта егуді есептемегенде).

2) В общую посевную площадь не включаются:
- посевы, произведенные на зеленое удобрение (сидеральные посевы);
- посевы многолетних трав, произведенные в порядке коренного улучшения естественных сенокосов и пастбищ после их предварительной распашки (посевы многолетних трав на залужение).
В вопросе 13 указываются посевные площади сезонных культур (включая посевы за пределами приусадебного участка) согласно СКПСХ на 1 августа 2024 года.
В вопросе 14 указываются размеры площадей (в квадратных метрах) многолетних культур согласно СКПСХ на 1 августа 2024 года.
При ответе необходимо учитывать:
деревья семечковых, косточковых, орехоплодных пород считаются вступившими в плодоносящий возраст на третий-четвертый год после появления первых плодов;
кусты ягодников (крыжовника, смородины, малины) – на третий год после их посадки саженцами, земляники (клубники) – на второй, виноград – на пятый год;
насаждения, достигшие плодоносящего возраста, учитываются в числе деревьев и кустарников независимо от того, был или нет, получен с них урожай в предшествующем переписи году.
Посадки смородины, крыжовника, облепихи учитываются по площади и числу кустов, земляники (клубники) и малины (ежевики) только по занимаемой ими площади.
1 сотка – 100 кв. м. 1 гектар – 100 соток 10 соток – 1000 кв. м. 1 гектар – 10000 кв. м. 100 кв. м. – 0,01 га 1000 кв. м – 0,1 га
В вопросе 15 указывается площадь теплиц (парников), если имеется.
В подвопросе 15.1 указываются площади посадок закрытого грунта, занятые посадками овощей, ягодных культур, грибов, цветов.
В вопросе 16 отражаются применяемые по урожай 2024 года удобрения, средства защиты растений и улучшения качества почв.
В вопросе 17 указываются количество и общая площадь в (квадратных метрах) отдельно стоящих помещений для хранения сельскохозяйственной продукции.
12. В вопросе 18 раздела VII отмечается знаком "√" один или несколько вариантов ответов, если осуществлялась переработка сельскохозяйственной продукции для ее последующей реализации.
В подвопросе 18.1 указывается знаком "√" один или несколько вариантов ответов по каналам реализации сельскохозяйственной продукции.
13. В вопросе VIII отражается сельскохозяйственная техника, машины и оборудование всех типов и марок, независимо от практического использования и технического состояния: исправные; неисправные, но еще не списанные с баланса, находящиеся в ремонте.
14. В вопросе 20 раздела IX указываются знаком "√" один или несколько вариантов ответа: виды услуг (подготовка почвы, посев, уборка и услуга по защите сельскохозяйственных культур, содержание и уход за животными, ветеринарное обслуживание, искусственное осеменение, консультация специалистов и так далее) предоставленные третьими лицами, домашнему хозяйству в 2024 году.

2) Жалпы егіс алаңына мыналар енгізілмейді:
- жасыл тыңайтқышқа өндірілген дақылдар (сидералды егістер);
- алдын ала жыртылғаннан кейін табиғи шабындықтар мен жайылымдарды түбегейлі жақсарту тәртібімен жүргізілген көпжылдық шөптердің егістері (шалғындандыру үшін көпжылдық шөптердің егістері).
13-сұрақта 2024 жылғы 1 тамызға АШӨСЖ сәйкес маусымдық дақылдардың егіс алқаптары (үй жанындағы учаскенің шегінен тыс егістерді қоса алғанда) көрсетіледі.
14-сұрақта 2024 жылғы 1 тамызға АШӨСЖ сәйкес алаңдардың мөлшері (шаршы метрмен) және көпжылдық дақылдардың саны көрсетіледі.
Жауап беру кезінде мынаны ескеру қажет:
дәнді, сүйекті, жаңғақ тұқымдарының ағаштары алғашқы жемістер пайда болғаннан кейінгі үшінші-төртінші жылы жеміс беретін жасқа енген болып саналады;
жидек бұталары (қарлыған, қарақат, таңқурай) – оларды көшеттермен отырғызғаннан кейінгі үшінші жылы, бүлдірген (құлпынай) - екінші жылы, жүзім - бесінші жылы;
жеміс беретін жасқа жеткен екпелер санақтың алдындағы жылы олардан жеміс алынғанына немесе алынбағанына қарамастан, ағаштар мен бұталар қатарында есепке алынады.
Қарақат, қарлыған, теңіз шырғаны екпелері бұталардың алаңы мен саны, бүлдірген (құлпынай) және таңқурай (қаражидек) тек өздері алып жатқан алаң бойынша есепке алынадыі.
1 сотық - 100 ш. м. 1 гектар - 100 сотық 10 сотық – 1000 ш. м. 1 га -10000 ш. м. 100 ш. м. – 0,01 га 1000 ш. м. - 0,1 га
15-сұрақта бар болса жылыжайлар (парниктердің) алаңы көрсетіледі.
15.1 кіші сұрақта көкөністер, жидек дақылдары, саңырауқұлақтар, гүлдер егілген жабық топырақта отырғызу алаңдары көрсетіледі.
16-сұрақта 2024 жылғы өнімге қолданылатын тыңайтқыштар, өсімдіктерді қорғау және топырақ сапасын жақсарту құралдары көрсетіледі.
17-сұрақта ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған жеке тұрған үй-жайлардың саны мен жалпы алаңы (шаршы метрмен) көрсетіледі.
12. VII бөлімнің 18-сұрағында, егер ауыл шаруашылығы өнімін кейіннен өткізу үшін қайта өңдеу жүзеге асырылса, жауаптардың бір немесе бірнеше нұсқасы "√" белгісімен белгіленеді.
18.1-кіші сұрақта ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу арналары бойынша жауаптардың бір немесе бірнеше нұсқасы "√" белгісімен көрсетіледі.
13. VIII сұрақта практикалық пайдаланылуына және техникалық жай-күйіне қарамастан, жұмыс істейтін; істемейтін, бірақ әлі баланстан шығарылмаған, жөндеудегі барлық типтегі және маркалы ауыл шаруашылығы техникасы, машиналар мен жабдықтар көрсетіледі.
14. IX бөлімнің 20-сұрағында "√" белгісімен бір немесе бірнеше жауап нұсқасы көрсетіледі: 2024 жылы үй шаруашылығына үшінші тұлғалар ұсынған қызмет түрлері (топырақ дайындау, егін егу, жинау және ауыл шаруашылығы дақылдарын қорғау жөніндегі қызмет, жануарларды ұстау және күту, ветеринариялық қызмет көрсету, қолдан ұрықтандыру, мамандардың консультациясы және сол сияқты).

15. В вопросе 21 указывается целевое назначение кредита, полученного домашним хозяйством за последние 12 месяцев.
Кредит на сельскохозяйственные нужды означает любой тип кредита, полученный в целях, связанных с функционированием сельскохозяйственного производства.
16. В вопросе 22 указывается, является ли глава домашнего хозяйства членом сельскохозяйственного кооператива и какого (производственные, сбытовые, сервисные, перерабатывающие и иные).
17. Сбор первичных статистических данных по объектам пилотной сельскохозяйственной переписи осуществляется работниками территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан с использованием планшета или бумажного носителя (в случае отсутствия возможности использования планшетов). А также заполнение переписного листа доступно в электронном формате посредством сети интернет в онлайн режиме на веб-портале www.sanaq.gov.kz
18. Арифметико-логический контроль:
1) Вопрос 9 "Укажите поголовье сельскохозяйственных животных (с учетом взятых в аренду или пользование) по состоянию на 1 августа 2024 года в разрезе половозрастной структуры":
графа 1 = ∑ граф 2, 3, 4… для каждой строки;
2) Вопрос 12 "Характеристика земель домашнего хозяйства по состоянию на 1 августа 2024 года":
строка 2.1 ≤ ∑ строк 1.1-1.4;
строка 2.1 ≥ ∑ строк 2.1.1 и 2.1.2.
3) Вопрос 14 "Укажите площадь и количество многолетних культур по состоянию на 1 августа 2024 года":
графа 3 ≤ графы 2, для каждой строки.
4) Вопрос 19 "Укажите, используемую сельскохозяйственную технику, машины и оборудования Вашим домашним хозяйством":
графа 1 = ∑ граф 2 и 3, для каждой строки;
графа 1 ≥ графы 4, для каждой строки;
графа 1 ≥ графы 5, для каждой строки.
5) Контроль между вопросами:
если в вопросе 2 ответ "нет", то доступны только вопросы 4, 5, 6, 12, 15, 17, 19, 22;
вопрос 18 доступен только, отметившим строки 2 (для собственного потребления и продажи), 3 (основной источник денежных доходов) и 4 (дополнительный источник денежных доходов) в вопросе 3 Раздела I.;
подвопрос 18.1 доступен, в случае хоть одной метки в ответах вопроса 18.

15. 21-сұрақта үй шаруашылығының соңғы 12 айда алған кредиттің нысаналы мақсаты көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы қажеттіліктеріне арналған кредит ауыл шаруашылығы өндірісінің жұмыс істеуіне байланысты мақсаттарда алынған кредиттің кез келген түрін білдіреді.
16. 22-сұрақта үй шаруашылығының басшысы ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесі болып табылатын-табылмайтыны және қайсысының (өндірістік, өткізу, сервис, қайта өңдеу және басқалар) мүшесі екені көрсетіледі.
17. Пилоттық ауыл шаруашылығы санағы объектілері бойынша бастапқы статистикалық деректерді жинауды Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы аумақтық бөлімшелерінің жұмыскерлері планшет немесе қағаз жеткізгішті (планшеттерді қолдану мүмкіндігі болмаған жағдайда) пайдалану арқылы жүзеге асырады. Сондай-ақ санақ парағын толтыру www.sanaq.gov.kz веб-порталында онлайн режимде интернет желісі арқылы электрондық форматта қолжетімді.
18. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 9-сұрақ "2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының санын (жалға немесе пайдалануға алынғандарды есепке алумен) жыныс-жас құрылымы бөлінісінде көрсетіңіз":
1-баған = 2, 3, 4-бағандардың ∑, әрбір жол үшін;
2) 12-сұрақ "2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша үй шаруашылығы жерлерінің сипаттамасы":
2.1-жол ≤ 1.1-1.4-жолдардың ∑;
2.1-жол ≥ 2.1.1 және 2.1.2-жолдардың ∑.
3) 14-сұрақ "2024 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша көпжылдық дақылдардың саны мен алаңын көрсетіңіз":
3-баған ≤ 2-баған, әрбір жол үшін.
4) 19-сұрақ "Сіздің үй шаруашылығыңызда қолданылатын ауыл шаруашылығы техникаларын, машиналарын және жабдықтарын көрсетіңіз":
1-баған = 2 және 3-бағандардың ∑, әрбір жол үшін;
1-баған ≥ 4-баған, әрбір жол үшін;
1-баған ≥ 5-баған, әрбір жол үшін.
5) Сұрақтар арасындағы бақылау:
Егер 2-сұраққа "жоқ" жауап болса, онда 4, 5, 6, 12, 15, 17, 19, 22-сұрақтар ғана қолжетімді;
18-сұрақ І бөлімнің 3-сұрағында 2-жолды (жеке тұтыну және сату үшін), 3-жолды (ақшалай табыстың негізгі көзі) және 4-жолды (ақшалай кірістің қосымша көзі) белгілегендерге ғана қолжетімді;
18.1-кіші сұрақ 18-сұраққа жауаптардың кемінде біреуін белгілеген жағдайда қолжетімді.