Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Шымкент
Решение маслихата города Шымкент от 19 марта 2024 года № 14/123-VIII. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Шымкент 27 марта 2024 года № 202-17
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 183871) маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Шымкент согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Шымкент согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата
города Шымкент Б. Нарымбетов
Приложение 1 к решению
маслихата города Шымкент
от 19 марта 2024 года
№ 14/123-VIII
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Шымкент
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Шымкент (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 183871) (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Шымкент.

Шымкент қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 14/123-VIII шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2024 жылғы 27 наурызда № 202-17 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 183871 болып тіркелген) сәйкес Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Шымкент қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Шымкент қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуін;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов
Шымкент қаласы мәслихатының
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 14/123-VIII шешіміне 1-қосымша
Шымкент қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шымкент қаласында әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-2-тармағына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 183871 болып тіркелген) сәйкес әзiрлендi және Шымкент қаласында әлеуметтiк көмек көрсетудің, оның мөлшерлерiн белгiлеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

2. Акимат города Шымкент (далее – акимат) разрабатывает правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Шымкент и вносит на утверждение в маслихат города Шымкент.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Шымкент, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;
3) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
4) социальная помощь – помощь, предоставляемая акиматом в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели), а также к праздничным дням и памятным датам;
5) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи – государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент", осуществляющее оказание социальной помощи (далее – уполномоченный орган);
6) прожиточный минимум – минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
7) праздничные даты (далее – памятные даты) – профессиональные и иные праздники Республики Казахстан;
8) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акимов районов города Шымкент для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью;
9) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
4. Порядок оказания, размеры и виды социальной помощи, а также перечень категорий получателей устанавливаются настоящими Правилами.
5. Социальная помощь предоставляется гражданам, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Шымкент.
6. Источником финансирования социальной помощи является бюджет города Шымкент.
Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Шымкент на текущий финансовый год.
7. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:

2. Шымкент қаласының әкімдігі (әрі қарай - әкімдік) Шымкент қаласында әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындау қағидаларын әзірлейді және Шымкент қаласының мәслихатына бекітуге ұсынады.
3. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнайы комиссия – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Шымкент қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
4) әлеуметтік көмек – әкімдікпен мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар), сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне орай ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
5) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган – әлеуметтік көмек көрсетуді жүзеге асыратын "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган);
6) ең төмен күнкөріс деңгейі – шамасы бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға шаққандағы ең төмен ақшалай кіріс;
7) мерекелік күндер (бұдан әрі – атаулы күндер) – Қазақстан Республикасының кәсіптік және өзге де мерекелері;
8) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш жасаған тұлғалардың (отбасылардың) материалдық жағдайына зерттеп-қарау жүргізу үшін Шымкент қаласының аудан әкімдерінің шешімімен құрылатын арнаулы комиссия;
9) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
4. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, мөлшері мен түрлері, сондай-ақ алушылар санаттарының тізбесі осы Қағидалармен белгіленеді.
5. Әлеуметтiк көмек Шымкент қаласында тiркелген және тұрақты тұратын азаматтарға көрсетіледі.
6. Шымкент қаласының бюджетi әлеуметтiк көмектi қаржыландыру көзi болып табылады.
Әлеуметтік көмек көрсетуге жұмсалған шығыстарды қаржыландыру ағымдағы қаржы жылына арналған Шымкент қаласының бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
7. Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін:

1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально значимого заболевания;
2) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами в кратном отношении к прожиточному минимуму;
3) сиротство, отсутствие родительского попечения;
4) неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом;
5) освобождение из мест лишения свободы, нахождение на учете службы пробации.
Глава 2. Перечень категорий получателей социальной помощи
8. Перечень категорий получателей социальной помощи:
1) ветераны Великой Отечественной войны, указанные в статье 4 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон);
2) ветераны боевых действий на территории других государств, указанные в статье 5 Закона;
3) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, указанные в статье 6 Закона;
4) ветераны труда, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 7 Закона;
5) лица, указанные в статье 8 Закона;
6) получатели пенсионных выплат по возрасту;
7) лица с инвалидностью;
8) дети с инвалидностью;
9) жертвы политических репрессий, лица пострадавшие от политических репрессий;
10) матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", награжденные орденами "Материнская слава" І и II степени;
11) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
12) лица, больные заразной формой туберкулеза;
13) дети, имеющие злокачественные новообразования;
14) лица, страдающие синдромом приобретенного иммунодефицита, вызванным вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), инфицированные по вине медицинских работников и работников в сфере социально-бытовых услуг, а также родители или законные представители детей с заболеванием, вызванным вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
15) лица, которым инвалидность установлена вследствие ядерных испытаний, а также лица, участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
16) граждане (семьи), пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара (причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу).
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи к праздничным дням и памятным датам
9. Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается 1 раз в год в виде денежных выплат следующим категориям граждан:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля:

1) дүлей апаттың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі не әлеуметтік маңызы бар аурулардың болуы;
2) жергілікті өкілді органдар ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы;
3) жетімдік, ата-ана қамқорлығының болмауы;
4) жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмауы;
5) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуы, пробация қызметінің есебінде болуы негіз болып табылады.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесі
8. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесі:
1) "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабында көрсетілген Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
2) Заңның 5-бабында көрсетілген басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
3) Заңның 6-бабында көрсетілген жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
4) Заңның 7-бабы 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген еңбек ардагерлері;
5) Заңның 8-бабында көрсетілген адамдар;
6) жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушылар;
7) мүгедектігі бар адамдар;
8) мүгедектігі бар балалар;
9) саяси қуғын-сүргін құрбандары, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдар;
10) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ І және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған аналар;
11) жетім балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар;
12) туберкулездің жұқпалы нысанымен ауыратын адамдар;
13) қатерлі ісіктері бар балалар;
14) медицина қызметкерлерінің және тұрмыстық қызмет көрсету саласы қызметкерлерінің кінәсінен жұқтырған адамның иммун тапшылығы вирусы туындатқан (АИТВ) иммун тапшылығының синдромынан зардап шегетін адамдар, сондай-ақ адамның иммун тапшылығы вирусынан (АИТВ) туындаған ауруы бар балалардың ата-аналары немесе заңды өкілдері;
15) Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдар;
16) дүлей апаттың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар).
3-тарау. Мереке күндері мен атаулы күндерге әлеуметтік көмек көрсетудің тәртібі
9. Мереке күндері мен атаулы күндерге әлеуметтік көмек азаматтардың келесі санаттарына ақшалай төлемдер түрінде жылына 1 рет көрсетіледі:
1) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан кеңестік әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні:

ветеранам боевых действий на территории других государств, указанных в статье 5 Закона – в размере 45 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) Международный женский день - 8 марта:
многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" І и ІІ степени – в размере 5 МРП;
3) Международный день памяти о чернобыльской катастрофе – 26 апреля:
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей – в размере 45 МРП;
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах – в размере 45 МРП;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии – в размере 45 МРП;
4) День защитника Отечества – 7 мая:
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, за исключением лиц, указанных в абзацах втором и третьем подпункта 3) пункта 9 настоящих Правил – в размере 45 МРП;
5) День Победы - 9 мая:
ветеранам Великой Отечественной войны – в размере 542 МРП;
ветеранам труда – в размере 15 МРП;
6) День памяти жертв политических репрессий и голода - 31 мая:
жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, за исключением лиц, указанных в подпункте 10) пункта 9 настоящих Правил – в размере 5 МРП;
7) День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона - 29 августа:
лицам, которым инвалидность установлена вследствие ядерных испытаний, а также лицам, участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне – в размере 45 МРП;
8) День Конституции Республики Казахстан - 30 августа:
детям с инвалидностью – в размере 5 МРП;
детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей – в размере 20 МРП;
9) День пожилых людей - 1 октября:
лицам, указанным в статье 8 Закона, за исключением лиц, указанных в абзаце четвертом подпункта 3) пункта 9 настоящих Правил – в размере 5 МРП;
10) День Независимости - 16 декабря:
жертвам политических репрессий за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" - в размере 65 МРП.

Заңның 5-бабында көрсетілген басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне - 45 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде;
2) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күнi:
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған аналарға - 5 АЕК мөлшерінде;
3) 26 сәуір - Чернобыль атом электр станциясы апатының құрбандарын еске алу күні:
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарынан мүгедек болған адамдар және мүгедектігі ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балаларына – 45 АЕК мөлшерінде;
1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысқан адамдарға - 45 АЕК мөлшерінде;
1988 – 1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға - 45 АЕК мөлшерінде;
4) 7 мамыр - Отан қорғаушы күні:
осы Қағидалардың 9-тармағы 3) тармақшасының екінші және үшінші абзацында көрсетілген адамдарды қоспағанда, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге – 45 АЕК мөлшерінде;
5) 9 мамыр - Жеңіс күні:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 542 АЕК мөлшерінде;
еңбек ардагерлеріне – 15 АЕК мөлшерінде;
6) 31 мамыр - Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні:
осы Қағидалардың 9-тармағы 10) тармақшасында көрсетілген адамдарды қоспағанда, саяси қуғын-сүргін құрбандарына, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдарға - 5 АЕК мөлшерінде;
7) 29 тамыз - Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдарға – 45 АЕК мөлшерінде;
8) 30 тамыз – Қазақстан Республикасының Конституциясы күні:
мүгедектігі бар балаларға - 5 АЕК мөлшерінде;
жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға – 20 АЕК мөлшерінде;
9) 1 қазан – Қарттар күні:
осы Қағидалардың 9-тармағы 3) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген адамдарды қоспағанда, Заңның 8-бабында көрсетілген адамдарға– 5 АЕК мөлшерінде;
10) 16 желтоқсан - Тәуелсіздік күні:
Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына – 65 АЕК мөлшерінде.

Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается без истребования заявлений от получателей по списку, который формируется уполномоченным органом на основании сведений, представленных Государственной корпорацией по категориям, указанным в подпунктах 1) - 10) настоящего пункта, а также по списку, который формируется на основании сведений, представленных государственным учреждением "Управление образования города Шымкент" по категориям, указанным в абзаце третьем подпункта 8) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решением маслихата города Шымкент от 04.05.2024 № 16/144-VIII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан
10. Социальная помощь оказывается в виде денежных выплат следующим отдельным категориям нуждающихся граждан:
1) лицам, пострадавшим в результате стихийного бедствия или пожара предельный размер социальной помощи составляет:
при утрате, порче, нанесении значительного ущерба жилью – 400 МРП на семью;
в случае смерти членов семьи – 100 МРП на каждого погибшего члена семьи.
Социальная помощь назначается единожды, независимо от доходов лица (членов семьи).
Для получения социальной помощи, заявитель от себя или от имени своей семьи представляет в уполномоченный орган заявление по форме, согласно приложению 1 к Типовым правилам, с приложением документов, указанных в пункте 12 Типовых правил.
Порядок оказания и основания для отказа в оказании социальной помощи определяются в соответствии с Типовыми правилами.
2) лицам, больным заразной формой туберкулеза – в размере 5 МРП ежемесячно;
детям, имеющим злокачественные новообразования – в размере 5 МРП ежемесячно;
лицам, страдающим синдромом приобретенного иммунодефицита, вызванным вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), инфицированным по вине медицинских работников и работников в сфере социально-бытовых услуг, а также родителям или законным представителям детей с заболеванием, вызванным вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) – в размере 24 МРП ежемесячно.
Социальная помощь оказывается без истребования заявлений, на основании сведений, представленных государственным учреждением "Управление здравоохранения города Шымкент" и медицинскими организациями, находящимися в его ведении.
11. Социальная помощь в виде предоставления путевки на санаторно-курортное лечение, предельный размер которой составляет 40 МРП, за исключением лиц с инвалидностью, которым санаторно-курортное лечение предоставляется в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, предоставляется в порядке очередности:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;

Мереке күндері мен атаулы күндерге әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей, осы тармақтың 1)-10) тармақшаларында көрсетілген санаттар бойынша Мемлекеттік корпорация ұсынған мәліметтер негізінде уәкілетті орган қалыптастыратын тізім бойынша көрсетіледі, сондай-ақ, осы тармақтың 8) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттар бойынша тізім "Шымкент қаласының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұсынған мәліметтер негізінде қалыптастырылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Шымкент қаласы мәслихатының 04.05.2024 № 16/144-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
4-тарау. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетудің тәртібі
10. Әлеуметтік көмек мұқтаж азаматтардың келесі жекелеген санаттарына ақшалай төлемдер түрінде көрсетіледі:
1) дүлей апаттың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен адамдарға әлеуметтік көмектің шекті шамасы:
тұрғын үй жойылған, бүлінген, оған елеулі зиян келтірілген жағдайда - отбасына 400 АЕК;
отбасы мүшелері қайтыс болған жағдайда - қайтыс болған әрбір отбасы мүшесіне 100 АЕК құрайды.
Әлеуметтік көмек адамның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамастан бір рет тағайындалады.
Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе өз отбасының атынан Үлгілік қағидалардың 12-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті уәкілетті органға ұсынады.
Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі және көрсетуден бас тарту негіздері Үлгілік қағидаларға сәйкес айқындалады.
2) туберкулездің жұқпалы нысанымен ауыратын адамдарға - ай сайын 5 АЕК мөлшерінде;
қатерлі ісіктері бар балаларға - ай сайын 5 АЕК мөлшерінде;
медицина қызметкерлерінің және тұрмыстық қызмет көрсету саласы қызметкерлерінің кінәсінен жұқтырған адамның иммун тапшылығы вирусы туындатқан (АИТВ) иммун тапшылығының синдромынан зардап шегетін адамдарға, сондай-ақ адамның иммун тапшылығы вирусынан (АИТВ) туындаған ауруы бар балалардың ата-аналары немесе заңды өкілдеріне – ай сайын 24 АЕК мөлшерінде.
Әлеуметтік көмек "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі мен оның қарамағындағы медициналық ұйымдар ұсынған мәліметтер негізінде өтініштер талап етілмей көрсетіледі.
11. Шекті шамасы 40 АЕК-ті құрайтын санаторийлік-курорттық емделуге жолдама беру түріндегі әлеуметтік көмек кезектілік тәртібімен, мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емделу көрсетілетін мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;

жертвам политических репрессий за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
получателям пенсионных выплат по возрасту.
Для получения социальной помощи, заявитель направляет в уполномоченный орган через геоинформационную систему geo-shym.kz (далее - геоинформационная система) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявителя, по форме согласно приложению 1 к Типовым правилам.
При подаче документов через геоинформационную систему, к заявлению прикрепляются электронные копии следующих документов:
удостоверение ветерана Великой Отечественной войны;
удостоверение получателя пенсионных выплат по пособиям для ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
справка о реабилитации органами прокуратуры и (или) решение суда о реабилитации;
справка для получения путевки по форме № 068/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579).
Оплата стоимости проезда до места прохождения санаторно-курортного лечения и обратно производится за счет собственных средств получателя санаторно-курортного лечения.
12. Социальная помощь в виде денежных выплат в размере 1,5 МРП один раз в полугодие для подписки на официальные периодические печатные издания, предоставляется:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда.
Социальная помощь оказывается без истребования заявлений, на основании сведений, представленных Государственной корпорацией.
13. Социальная помощь в виде ежемесячных денежных выплат в размере 2 МРП предоставляется одиноким пожилым лицам старше 80 лет.
Для получения социальной помощи заявитель от себя или от имени доверенного лица представляет в уполномоченный орган следующие документы:
документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
заявление по форме, согласно приложению 1 к Типовым правилам;
акт с указанием двух свидетелей (соседей) в произвольной форме, подтверждающий факт одинокого проживания заявителя.
14. Социальная помощь в виде ежемесячных денежных выплат в размере 5 МРП предоставляется:

Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған саяси қуғын-сүргін құрбандарына;
жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушыларға ұсынылады.
Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға geo-shym.kz геоақпараттық жүйе арқылы (бұдан әрі – геоақпараттық жүйе) Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі-ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішін жолдайды.
Құжаттарды геоақпараттық жүйе арқылы жолдағанда өтінішке келесі құжаттардың электрондық көшірмелері тіркеледі:
Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге арналған жәрдемақылар бойынша зейнетақы төлемдерін алушының куәлігі;
прокуратура органдарының ақталғандығы туралы анықтамасы және (немесе) ақталғандығы туралы соттың шешімі;
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген № 068/е нысандағы жолдама алуға анықтама.
Санаторийлік-курорттық емделу орнына дейiнгi және керi қайту жолақысының құны санаторийлік-курорттық емделушінің жеке қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
12. 1,5 АЕК мөлшерінде ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек баспасөз басылымдарына жазылуға жартыжылдықта бір рет:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлеріне;
еңбек ардагерлеріне беріледі.
Әлеуметтік көмек өтініштер талап етілмей, Мемлекеттік корпорация ұсынған мәліметтер негізінде көрсетіледі.
13. 2 АЕК мөлшерінде ай сайынғы ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек 80 жастан асқан жалғызілікті қарттарға беріледі.
Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе сенім білдірген тұлғаның атынан уәкілетті органға келесі құжаттарды ұсынады:
жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
өтініш берушінің жалғыз тұру фактісін растайтын еркін нысандағы екі куәгерді (көршілерді) көрсете отырып жасалған акт.
14. 5 АЕК мөлшерінде ай сайынғы ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек:

1) ветеранам Великой Отечественной войны;
2) лицам и детям с инвалидностью первой, второй группы с нарушением опорно-двигательного аппарата;
3) детям с инвалидностью до семи лет с нарушением опорно-двигательного аппарата.
Для получения социальной помощи, заявители (или их представители по нотариально заверенной доверенности), указанные в подпункте 1) настоящего пункта представляют в уполномоченный орган следующие документы:
документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
заявление по форме, согласно приложению 1 к Типовым правилам;
удостоверение ветерана Великой Отечественной войны.
Для получения социальной помощи, заявители, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, представляют в уполномоченный орган следующие документы:
документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
заявление по форме, согласно приложению 1 к Типовым правилам;
заключение врачебно-консультационной комиссии по форме № 026/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579);
справку об инвалидности по форме согласно приложению 19 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы (далее – справка об инвалидности), утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32922).
Социальная помощь предоставляется заявителю ежемесячно, начиная с месяца, следующего за месяцем обращения.
14-1. Лицу (индивидуальный помощник), оказывающему услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, на санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан, предоставляется социальная помощь в размере 40 МРП.
Возмещение стоимости пребывания в санаторно-курортной организации индивидуального помощника предоставляется не более одного раза в календарный год.
Оплата расходов на проезд сопровождающего, осуществляется за счет средств сопровождающего.
Для получения социальной помощи, заявители представляют в уполномоченный орган следующие документы:
документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
счет-фактура и акт выполненных работ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с решением маслихата города Шымкент от 04.05.2024 № 16/144-VIII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

1) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
2) тірек-қимыл аппараты бұзылған бірінші, екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар мен балаларға;
3) тірек-қимыл аппараты бұзылған жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға беріледі.
Әлеуметтік көмек алу үшін осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өтініш берушілер (немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша олардың өкілдері) уәкілетті органға келесі құжаттарды ұсынады:
жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі.
Әлеуметтік көмек алу үшін осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген өтініш берушілер уәкілетті органға келесі құжаттарды ұсынады:
жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 30 қазандағы №ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген № 026/е нысанды дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларының 19- қосымшасына сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтама (әрі қарай – мүгедектік туралы анықтама).
Әлеуметтік көмек өтініш берушіге өтініш берген айдан кейінгі айдан бастап ай сайын көрсетіледі.
14-1. Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға Қазақстан Республикасы шегінде санаторийлік-курорттық емдеуде бірге алып жүру бойынша қызметтер көрсететін адамға (жеке көмекші) 40 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек көрсетіледі.
Жеке көмекшінің санаторий-курорттық ұйымында болу құнын өтеу күнтізбелік жылда бір реттен артық берілмейді.
Алып жүрушінің жол жүру шығыстарын төлеу алып жүрушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш берушілер уәкілетті органға келесі құжаттарды ұсынады:
жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
шот-фактура және атқарылған жұмыстар актісі.
Ескерту. Қағидалар 14-1-тармақпен толықтырылды - Шымкент қаласы мәслихатының 04.05.2024 № 16/144-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

14-2. Лицам, состоящим на учете службы пробации в виде замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания либо сокращение срока назначенного наказания, социальная помощь в размере 10 МРП оказывается в течение трех месяцев со дня постановки на учет службы пробации. Социальная помощь оказывается единовременно и не предоставляется повторно.
Социальная помощь оказывается без истребования заявлений, на основании сведений, представленных государственным учреждением "Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Шымкент и Туркестанской области".
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-2 в соответствии с решением маслихата города Шымкент от 04.05.2024 № 16/144-VIII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15. Уполномоченный орган в течение 8 (восемь) рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 15 и 16 Типовых правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня принятия документов от заявителя.
16. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение 3 (три) рабочих дней со дня принятия решения.
17. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи).
18. В случае несогласия с принятым решением об отказе в назначении социальной помощи, заявитель вправе оспорить данное решение в установленном законодательством порядке.
19. Документы для получения социальной помощи, указанные в пунктах 10, 13, 14, 14-1 настоящей главы, представляются в подлинниках и копиях для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.
Сноска. Пункт 19 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 04.05.2024 № 16/144-VIII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Основания прекращения оказания и возврата социальной помощи
20. Социальная помощь в виде денежных выплат оказывается путем перечисления денежных средств на счета, указанные заявителями, через банки второго уровня, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта" в течение месяца, следующего за датой возникновения основания для выплаты социальной помощи.

14-2. Жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыру не тағайындалған жаза мерзімін қысқарту түрінде пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға 10 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек пробация қызметінің есебіне қойылған күннен бастап үш айдың ішінде көрсетіледі. Әлеуметтік көмек бір рет тағайындалады және қайта берілмейді.
Әлеуметтік көмек "Шымкент қаласы және Түркістан облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" мемлекеттік мекемесі ұсынған мәліметтер негізінде өтініштер талап етілмей көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 14-2-тармақпен толықтырылды - Шымкент қаласы мәслихатының 04.05.2024 № 16/144-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
15. Өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттары тіркелген күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Үлгілік қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
16. Уәкілетті орган шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
17. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден өтініш беруші бас тартқан, жалтарған жағдайларда жүзеге асырылады.
18. Әлеуметтік көмекті тағайындаудан бас тарту туралы қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, өтініш беруші осы шешімге заңнамада белгіленген тәртіппен дау айтуға құқылы.
19. Осы тараудың 10, 13, 14, 14-1 тармақтарында көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқада және көшірмелерде ұсынылады. Салыстырғаннан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 04.05.2024 № 16/144-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
5-тарау. Әлеуметтік көмек көрсетуді тоқтату және қайтару негіздері
20. Ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек өтініш берушілермен көрсетілген шоттарға ақшалай қаражатты екінші деңгейдегі банктер, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері арқылы әлеуметтік көмек төлеу үшін негіздеме пайда болған күннен кейінгі айдың ішінде аудару жолымен көрсетіледі.

21. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы города Шымкент;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявление недостоверных сведений, предоставленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
22. Излишне выплаченные суммы социальной помощи подлежат возврату в добровольном порядке, неправомерно полученные суммы подлежат возврату в добровольном или в судебном порядке.
23. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 2 к решению
маслихата города Шымкент
от 19 марта 2024 года
№ 14/123-VIII
Перечень утративших силу некоторых решений маслихата города Шымкент
1. Решение маслихата города Шымкент от 29 марта 2019 года № 47/369-6с "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26).
2. Решение маслихата города Шымкент от 11 марта 2020 года № 62/534-6с "О внесении изменений в решение маслихата города Шымкент от 29 марта 2019 года № 47/369-6с "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 91).
3. Решение маслихата города Шымкент от 4 мая 2020 года № 64/559-6с "О внесении изменений в решение маслихата города Шымкент от 29 марта 2019 года № 47/369-6с "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 102).
4. Решение маслихата города Шымкент от 15 июня 2021 года № 6/45-VII "О внесении изменений в решение маслихата города Шымкент от 29 марта 2019 года № 47/369-6с "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23274).
5. Решение маслихата города Шымкент от 22 декабря 2022 года № 24/231-VII "О внесении изменений в решение маслихата города Шымкент от 29 марта 2019 года № 47/369-6с "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31664).

21. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Шымкент қаласының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен;
3) алушы мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберілген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
22. Әлеуметтік көмектің артық төленген сомалары ерікті түрде қайтарылады, заңсыз алынған сомалар ерікті түрде немесе сот тәртібімен қайтарылуға тиіс.
23. Әлеуметтік көмек көрсетуді мониторингтеу мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Шымкент қаласы мәслихатының
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 14/123-VIII шешіміне 2-қосымша
Шымкент қаласы мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары туралы" Шымкент қалалық мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/369-6с шешiмi (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 26 болып тіркелген).
2. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/369-6с шешiмiне өзгеріс енгізу туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2020 жылғы 11 наурыздағы № 62/534-6с шешiмi (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 91 болып тіркелген).
3. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/369-6с шешiмiне өзгерістер енгізу туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2020 жылғы 4 мамырдағы № 64/559-6с шешiмi (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 102 болып тіркелген).
4. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/369-6с шешiмiне өзгерістер енгізу туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2021 жылғы 15 маусымдағы № 6/45-VII шешiмi (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 23274 болып тіркелген).
5. Шымкент қаласы мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/369-6с "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы туралы" шешiмiне өзгеріс енгізу туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 24/231-VII шешiмi (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 31664 болып тіркелген).

6. Пункт 3 Приложения 1 к решению маслихата города Шымкент от 14 июня 2023 года № 4/43-VIII "О внесении изменений в некоторые решения маслихата города Шымкент" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 181-17).

6. "Шымкент қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 4/43-VIII шешiмiне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 181-17 болып тіркелген) 1-қосымшаның 3-тармағы.