Об утверждении Правил государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12.10.1998 г. № 343. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.02.1999 г. № 690. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 90
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 26.02.2010 № 90 (порядок введения в действие см. п. 7).
(Извлечение из Приказа МВД РК от 12.10.1998 г. N 343)
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 21 декабря 1995 года N 2707 "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 29 "О безопасности дорожного движения", приказываю:
1. Утвердить:
Правила государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан (Приложения к ним).
2. Установить, что настоящие Правила вступают в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Начальникам ГУВД, УВД областей, городов Астана и Алматы:
1) обеспечить изучение настоящих Правил во всех подразделениях дорожной полиции и других службах органов внутренних дел и изготовление служебной документации, предусмотренной Правилами;
2) организовать в соответствии с Правилами эффективный контроль за работой регистрационно-экзаменационных подразделений и комплектовать их наиболее квалифицированными сотрудниками, используя принцип ротации кадров;
3) при образовании новых дополнительных регистрационно-экзаменационных пунктов и отделений при УДП ГУВД, УВД областей, городов Астана и Алматы производить после согласования с Департаментом дорожной полиции МВД Республики Казахстан;
4) возложить персональную ответственность по контролю за исполнением требований утверждаемых Правил на начальников Управлений дорожной полиции УВД г.Астаны, ГУВД г.Алматы, ГУВД-УВД областей;
5) довести содержание Правил до сведения учреждений и организаций, учебных заведений, занимающихся подготовкой водительских кадров и населения путем разъяснительной работы с использованием средств массовой информации.  <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными  приказом
Министра внутренних дел РК от 25 марта 2001 года N 249.

Қазақстан Республикасында көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеудiң Ережелері
Қазақстан Республикасы ІІМ 1998 жылғы 12 қазандағы N 343 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 23 ақпанда N 690 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 90 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010.02.26 № 90 Бұйрығымен.
( ҚР ІІМ 1998 жылғы 12 қазандағы N 343 бұйрығынан үзінді )
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы желтоқсанның 21-iндегi N 2707 "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" заң күшi бар Жарлығына және Қазақстан Республикасының 1996 жылғы шiлденiң 15-iндегi N 29 "Жол қозғалысы қауiпсiздiгi туралы" Заңына сәйкес бұйырамын:
1. Қосылып берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасында көлiк құралдары мен тiркемелердi мемлекеттiк тiркеуден өткiзу Ережелерi /қосымшаларымен бiрге/;
2) Көлiк құралдарын, олардың тораптары мен агрегаттарын сатып алуға берiлетiн анықтама-есепшоттың бланкiлерiн қабылдап алу, есепке алу, сақтау және жұмсау тәртiбi туралы Ережелер /қосымшаларымен бiрге/;
3) Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн беру тәртiбi туралы Ережелер /қосымшаларымен бiрге/;
4) Тiркеу құжаттары мен жүргiзушi куәлiктерiнiң бланкiлерi, көлiк құралдарының номерлiк белгiлерiн қабылдап алу, есепке алу, сақтау, жұмсау және ҚР IIM Жол полициясының тiркеу-емтихан бөлiмшелерiнде тексерiс өткiзу тәртiбi туралы Ережелер /қосымшаларымен бiрге/ бекiтiлсiн.
2. Аталмыш Ережелер Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді деп белгіленсін.
3. Облыстардың, Астана мен Алматының ІІБ, ҚІІБ бастықтары:
1) аталмыш Ережелерді жол полициясы мен ішкі істер органдарының басқа қызметтерінің барлық бөлімшелерінде оқып-үйренуді және Ережелерде көзделген қызмет құжаттарын жасауды қамтамасыз етсін;
2) Ережелерге сәйкес тіркеу-емтихан бөлімшелерінің жұмысына бақылау жасауды және кадрлар алмастыру принципін пайдалана отырып, бұл бөлімшелерді неғұрлым білікті мамандармен толықтыруды ұйымдастырсын;
3) облыстардың, Астана мен Алматы ІІБ, ҚІІБ ЖПД жанынан жаңа қосымша тіркеу-емтихан бөлімшелері мен пункттері құрылғанда мұны ҚР ІІМ Жол полициясы департаментімен келіскеннен кейін ғана жүзеге асырсын;
4) Бекітілген Тәртіптер талаптарының орындалуын бақылау жөніндегі дербес жауапкершілік Астана қаласының ІІБ, Алматы қаласының ІІББ, облыстардағы ІІББ-ІІБ Жол полициясы басқармаларының бастықтарына жүктелсін.
Ескерту: Бұйрықтың 3-тармағындағы 4-тармақшасы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 25 наурыздағы N 249 бұйрығымен
5) Ережелердің мазмұнын жүргізуші кадрлар даярлайтын кәсіпорындар мен ұйымдардың, оқу мекемелерінің және бұқаралық ақпарат құралдарын пайдаланып түсіндіру арқылы жұртшылықтың назарына жеткізсін.

4. Департаменту дорожной полиции во втором полугодии 1998 года обеспечить издание отдельной брошюрой в количестве одной тысячи экземпляров.
5. Считать утратившим силу приказ МВД Республики Казахстан от 24 июня 1996 года N 217.
6. Контроль за выполнением настоящего Приказа возложить на Департамент дорожной полиции МВД Республики Казахстан.
Министр
Правила
государственной регистрации
транспортных средств и прицепов к ним
в Республике Казахстан *
Примечание. В дальнейшем именуются - Правила.
Государственная регистрация транспортных средств с рабочим объемом двигателя более 50 куб. см. и максимальной конструктивной скоростью более 50 км/час и прицепов к ним (далее - транспортные средства), предназначенных для движения по автомобильным дорогам общего пользования, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан и является государственной мерой по допуску к участию транспортных средств в дорожном движении, в том числе в международном. Государственная регистрация осуществляется в целях обеспечения контроля за соответствием конструкции, технического состояния и оборудования транспортных средств установленным требованиям безопасности, соблюдением порядка приобретения, получения, пользования, отчуждения, выбраковки транспортных средств, обеспечения централизованного и регионального учета транспортных средств, борьбы с преступлениями и другими правонарушениями.
В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) государственная регистрация транспортных средств (далее - регистрация транспортных средств) - осуществляемая в соответствии с настоящими Правилами деятельность Дорожной полиции органов внутренних дел по постановке, выдаче государственных регистрационных номерных знаков (далее - номерные знаки) и официальных документов на транспортные средства, подтверждающих их допуск к участию в дорожном движении;
2) изменение в регистрации - внесение изменения и дополнений в учетные данные и документы на транспортные средства при наличии установленных законодательством правовых оснований;
3) регистрационный пункт - подразделение Дорожной полиции органов внутренних дел, осуществляющее юридически значимые действия по регистрации транспортных средств;
4) владелец (представитель владельца) транспортного средства - физическое или юридическое лицо, являющееся собственником транспортного средства, либо владеющее или пользующееся, или распоряжающееся транспортным средством на основании и в пределах, установленных законодательными актами;
5) регистрационные документы - свидетельства о регистрации транспортного средства, являющиеся официальными документами на транспортные средства, подтверждающие их допуск к участию в дорожном движении.
Сноска. В преамбулу внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования);  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 ноября 2005 года N 651.
Примечание.
* В дальнейшем именуются транспортными средствами.
В настоящих Правилах используются следующие понятия:
-  "государственная регистрация транспортных средств"  - деятельность Дорожной полиции по учету, выдаче государственных регистрационных номерных знаков ** и официальных документов на транспортные средства, подтверждающих их допуск к участию в дорожном движении, осуществляемая в соответствии с законодательными актами;
Примечание.
** В дальнейшем именуются номерными знаками;
-  "изменение в регистрации"  - внесение изменений и дополнений в учетные данные и документы на транспортные средства при наличии соответствующих правовых оснований;
-  "регистрационный пункт"  - подразделение Дорожной полиции, осуществляющее юридически значимые действия по регистрации транспортных средств;
-  "владелец (представитель владельца) транспортного средства"  - физическое или юридическое лицо, являющееся собственником транспортного средства, либо владеющее или пользующееся, или распоряжающееся транспортным средством на основании и в пределах, установленных законодательными актами;
-  "регистрационные документы"  - свидетельства о регистрации транспортного средства (технические паспорта) (приложения NN 1, 2, 3, 4), являющиеся официальными документами на транспортные средства, подтверждающие их допуск к участию в дорожном движении.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают единый на всей территории Республики Казахстан порядок государственной регистрации (изменений в регистрации) и учета в подразделениях Дорожной полиции Республики Казахстан транспортных средств, принадлежащих учреждениям и организациям всех форм собственности, являющихся по статусу юридическими лицами (далее - юридические лица), гражданам Республики Казахстан, иностранным юридическим лицам и лицам без гражданства, включая транспортные средства, зарегистрированные в других государствах и временно ввезенные в Республику Казахстан на срок более 2 месяцев, а также регламентируют деятельность Дорожной полиции в указанной сфере.
В Дорожной полиции не регистрируются внедорожные автомобили (типа БелАЗ, МоАЗ и т.п.), гоночные транспортные средства, технологический транспорт, эксплуатируемый на закрытых территориях и не подлежащий эксплуатации на дорогах общего пользования, троллейбусы, трамваи, мопеды, велосипеды и транспортные средства, собранные из запасных частей.
Для транспортных средств Вооруженных сил, пограничных, внутренних, специальных (правительственной связи, инженерно-технических и др.) войск Республики Казахстан, созданных в соответствии с законодательством, установлен иной порядок регистрации.
Эксплуатация транспортных средств, незарегистрированных в установленном порядке, запрещается.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N 249 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

4. Жол полициясының департаменті 1998 жылдың екінші жартыжылдығында мың данамен жеке кітапша шығаруды қамтамасыз етсін.
5. ҚР ІІМ-нің 1996 жылғы маусымның 24-індегі N 217 бұйрығының күші жойылды деп есептелсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Жол полициясы Департаментіне жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі Ішкі істер
әскерлерінің қолбасшысы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасында көлiк құралдарын және олардың
тiркемелерiн мемлекеттiк тiркеудiң
Ережелері
(бұдан әрі - Ережелер)
Жалпы қолданылатын автомобиль жолдарында жүруге арналған қозғалтқышының жұмыс көлемі 50 текше см. астам және ең жоғары конструкциялық жылдамдығы 50 км/сағат артық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін (бұдан әрі - көлік құралдары) мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі және жол қозғалысына, оның ішінде халықаралық жол қозғалысына көлік құралдарының қатысуына мемлекеттік рұқсат шарасы болып табылады. Мемлекеттік тіркеу көлік құралдарының конструкциясы, техникалық ахуалы мен қондырғыларының қауіпсіздік талаптарына сай келуін бақылауды қамтамасыз ету, көлік құралдарын сатып алу, алу, қолдану, басқаға беру, жарамсыздыққа шығару тәртібін сақтау, көлік құралдарын орталықтандырылған және өңірлік есебін қамтамасыз ету, қылмысқа және басқа да құқық бұзушылықтарға қарсы күресу мақсатында жүргізіледі.
Осы Ережелерде мынадай түсініктер қолданылады:
1) көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу (бұдан әрі - көлік құралдарын тіркеу) осы Ережелерге сәйкес көлік құралдарын есепке алу, есептен шығару, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін (бұдан әрі - нөмірлік белгілер) және олардың жол қозғалысына қатысуына рұқсатын растайтын ресми құжаттарын беру жөніндегі ішкі істер органдары жол полициясының қызметі;
2) тіркеуге өзгеріс енгізу - заңда белгіленген құқықтық негіздер болғанда есепке алу деректері мен көлік құралдарының құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
3) тіркеу пункті - көлік құралдарын тіркеу жөніндегі заңды елеулі іс-әрекеттерді жүзеге асыратын ішкі істер органдары жол полициясының бөлімшесі;
4) көлік құралының иесі (иенің өкілі) - көлік құралының меншік иесі болып табылатын, не болмаса иеленетін немесе оны пайдаланатын, немесе заң актілерінде белгіленген негізде және шекте көлік құралына иелік ететін жеке адам немесе заңды тұлға;
5) тіркеу құжаттары - көлік құралдарына ресми құжаттар болып табылатын олардың жол қозғалысына қатысуына рұқсат етілгенін растайтын көлік құралын тіркеу туралы куәлік.
Ескерту: Ереженің кіріспесі жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының барлық территориясында заңды тұлға болып табылатын барлық меншiк түрiндегi кәсiпорын, мекеме, ұйымдардың, Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдiк заңды тұлғалар (бұдан әрі - заңды тұлғалар) мен азаматтығы жоқ адамдардың иелiгiндегi көлiк құралдарын, сонымен бiрге басқа мемлекетте тiркелген және Қазақстан Республикасына екi айдан артық мерзiмге уақытша әкелiнген көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының Жол полициясы бөлiмшелерiнде мемлекеттiк тiркеу (тiркеуге өзгерiс енгiзу) және есепке алуда бiрыңғай тәртiп орнатады; сондай-ақ осы саладағы Жол полициясының қызметiн реттейдi.
Жол полициясында жолдан тыс автомобильдер (БелАЗ, МоАЗ типтес және т.б.), жарысқа қатысатын көлiк құралдары, жабық территорияларда пайдаланылатын және жалпы жолдарда пайдалануға жатпайтын техникалық көлiктер, троллейбус, трамвай, мопед, велосипед, және қосалқы бөлшектерден құрастырылған көлiк құралдары тiркеуге алынбайды.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, шекара, iшкi, арнайы (үкiметтiк байланыс, инженерлiк-техникалық және басқа) әскерлерiнiң тиiстi заңға сәйкес құрылған көлiк құралдары үшiн тiркеудiң басқадай тәртiбi белгiленген.
Тиiстi тәртiппен тiркелмеген көлiк құралдарын пайдалануға тыйым салынады.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .

2. Правила обязательны для всех юридических и физических лиц Республики Казахстан, иностранных юридических лиц и граждан, лиц без гражданства - собственников транспортных средств и их представителей (далее - владельцы).  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
3. Регистрация, учет, снятие с учета, внесение изменений в регистрацию транспортных средств осуществляются Дорожной полицией Министерства внутренних дел Республики Казахстан и ведутся регистрационными подразделениями ДП органов внутренних дел (далее - регистрационные пункты).  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
4. Владельцы обязаны представить в регистрационный пункт принадлежащие им транспортные средства для регистрации или изменения регистрационных данных в течение срока действия номерного знака "Транзит" или в течение 5 суток после их приобретения, таможенного оформления, снятия с учета, замены номерных агрегатов или возникновения иных обстоятельств, потребовавших внесения изменений в регистрацию.
5. В период времени, отведенного на регистрацию, разрешается эксплуатировать транспортное средство только для следования в регистрационный пункт с целью представления его к осмотру перед производством регистрационных действий и обязательно с транзитными номерами.
6. Конструкция регистрируемых транспортных средств должна соответствовать требованиям безопасности, действующим в Республике Казахстан, установленным стандартам, правилам и нормативам в части, относящейся к безопасности дорожного движения и охране окружающей среды.
7. Транспортные средства, в конструкцию которых внесены изменения с нарушением действующих Госстандартов и правил, а также транспортные средства оперативных и специальных служб, не соответствующие установленным требованиям, не принимаются к производству регистрационных действий.
8. Представляемые для совершения регистрационных действий документы, подтверждающие право собственности на транспортные средства (номерные агрегаты), должны содержать - дату и место их составления, предмет и условия сделки (решение государственного органа), в том числе стоимость транспортного средства, адреса, реквизиты и подписи сторон (для юридических лиц - подписи, заверенные печатью), сведения о транспортном средстве (марка, модель, модификация (тип), год выпуска, идентификационный номер транспортного средства (VIN), если он присвоен предприятием-изготовителем, цвет, порядковый производственный номер шасси (рамы), кузова (коляски, прицепа), двигателя, серию, номер, дату выдачи приемо-сдаточного акта (сертификата, паспорта транспортного средства) или регистрационного документа и наименование организации, их выдавших.

2. Ережелер көлiк құралдарының иелерi мен олардың өкілдері (бұдан әрі - иелері) болып табылатын барлық Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғалары, шетелдiк заңды тұлғалар мен азаматтар, азаматтығы жоқ адамдар үшiн мiндеттi.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
3. Көлiк құралдарын тiркеудi, есепке алуды, есептен шығаруды, тiркеуге өзгерiстер енгiзудi Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Жол полициясы жүзеге асырып, оны ішкі істер органдарының тіркеу бөлімшелері (бұдан әрі - тіркеу пункттері) жүргізеді.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
4. Көлiк иелерi өздерiнiң көлiк құралдарын тiркеуге немесе "Транзит" номерлiк белгiсiнiң мерзiмi бiткенше тiркеу мәлiметтерiн өзгертуге немесе оны сатып алған, кеденнен өткiзген, есептен шығарған, агрегат номерлерiн өзгерткен 5 тәулiктiң iшiнде немесе тiркеуге өзгерту енгiзудi қажет ететiн басқадай жағдай болғанда тiркеу пунктiне әкелуге мiндеттi.
5. Тiркеуге бөлiнген мерзiм iшiнде көлiк құралын оны тіркету үшiн көрсетуге әкелу мақсатымен тiркеу пунктiне бару үшiн ғана және мiндеттi түрде транзиттiк номермен жүруге рұқсат етiледi.
6. Тiркелетiн көлiк құралының конструкциясы Қазақстан Республикасында жол қауiпсiздiгi және қоршаған ортаны қорғау стандарты, ережелерi мен нормативтерiне сай қауiпсiздiк талаптарына сәйкес болуы керек.
7. Тиiстi Мемлекеттiк стандарт пен ережелердi бұзып конструкциясына өзгерiс енгiзiлген, сондай-ақ тиiстi талаптарға сай келмейтiн оперативтiк және арнайы қызмет көлiк құралдары тiркеуге қабылданбайды.
8. Тiркеуге ұсынылған көлiк құралына (номерлi агрегатқа) иелiк құқын растайтын құжаттарда оның жасалған күнi мен орны, сатудың мәнi мен шарты (мемлекеттiк органның шешiмi) онымен қоса көлiк құралының құны, тараптардың мекен-жайлары, реквизиттерi және қолдары (заңды тұлғалар үшiн - мөрмен расталған қолдар), көлiк құралы туралы мәлiметтер (маркасы, моделi, модификациясы (типi), шыққан жылы, көлiк құралының идентификациялық номерi (VIN), егер оны жасаушы кәсіпорын берген болса - түсi, шассидің (раманың), кузовтың (колясканың, тiркеменің), двигательдiң реттiк өндiрiстiк номерi, қабылдау-тапсыру актiсiнiң (сертификаттың, көлiк құралы паспортының) сериясы, номерi, жасалған күнi немесе тiркеу құжаты және оны берген ұйымның атауы болуы керек.

9. Не принимаются к производству регистрационных действий документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные исправления, а также исполненные карандашом. Текст указанных документов должен быть написан ясно и четко. Фамилии, имена и отчества граждан должны быть представлены полностью с указанием места их жительства, а наименования юридических лиц - без сокращений и с точным указанием адресов. Копии, представляемых для совершения регистрационных действий документов, за исключением случаев, предусмотренных законодательством, а также регистрационных и иных, выдаваемых регистрационными пунктами документов, не могут служить заменой подлинников.
10. Регистрационное делопроизводство, оформление регистрационных и иных документов, выдаваемых регистрационными пунктами, ведется на государственном и русском языках. Реквизиты свидетельства о регистрации транспортного средства дублируются буквами латинского алфавита в соответствии с требованиями Конвенции о дорожном движении. Записи в регистрационных документах производятся с использованием печатающих устройств пастой черного цвета.
11. Документы, подтверждающие право собственности на транспортные средства, и иные документы, представляемые для производства регистрационных действий, составленные на другом языке, должны быть переведены на государственный или русский языки и иметь удостоверяющие подписи нотариуса о верности перевода с одного языка на другой, либо другого должностного лица, имеющего право совершать такие нотариальные действия.
12. Транспортные средства, ввозимые в Республику Казахстан юридическими и физическими лицами, подлежат обязательному таможенному оформлению в порядке, определяемом Таможенным комитетом Республики Казахстан.
Право собственности на транспортные средства (номерные агрегаты), ввезенные на территорию Республики Казахстан, подтверждаются документами, выдаваемыми таможенными органами Республики Казахстан.
13. Сотрудники регистрационных пунктов обязаны оказывать владельцам транспортных средств содействие в осуществлении их прав и защите интересов, разъяснять их обязанности, давать пояснения по вопросам совершения регистрационных действий.
14. Сотрудникам регистрационных пунктов запрещается разглашать сведения, которые стали им известны в связи с совершением регистрационных действий, за исключением случаев, предусмотренных законодательством
15. Лица, нарушившие требования настоящих Правил, несут ответственность согласно действующему законодательству
2. Действия, совершаемые регистрационными пунктами

9. Тiркеуге өшiрiлген немесе қосып жазылған, сызылған сөздерi немесе басқадай түзетулерi бар, сондай-ақ қарындашпен жазылған құжаттар қабылданбайды. Аталған құжаттардың мәтiнi анық әрi ашық жазылуы тиiс. Азаматтардың аты-жөнi, тұрған жерi толық көрсетiлуге, ал заңды тұлғалардың атаулары қысқартылмай мекен-жайы дәл көрсетiлуге тиiс. Заңда көрсетiлген жағдайлардан басқа тiркеу жасауға ұсынылған құжаттардың көшiрмелерi, сондай-ақ тiркеу пункттерi берген тiркеу немесе басқадай құжаттардың көшiрмелерi түпнұсқаны айырбастай алмайды.
10. Тiркеу қағаздары, тiркеу пункттерi беретiн тiркеу және басқа құжаттар қазақша және орысша жүргiзiледi. Көлiк құралының тiркеу куәлiгiнiң реквизиттерi Жол қозғалысы Конвенциясының талаптарына сәйкес латын әлiппесiнiң әрiптерiмен қоса жазылады. Тiркеу құжаттары басу құралдарын пайдаланып, қара түстi пастамен толтырылады.
11. Тiркеудi жасауға ұсынылған көлiк құралына иелiк құқын растайтын құжаттар немесе өзге де құжаттар басқа тiлде жазылған болса, ол мiндеттi түрде қазақ және орыс тiлдерiне аударылып, оның басқа тiлден дұрыс аударылғандығы жөнiнде нотариустың немесе нотариалдық iс жүргiзуге құқы бар басқадай лауазым иесiнiң растаған қолы болуы керек.
12. Қазақстан Республикасына заңды және жеке тұлғалар әкелетiн көлiк құралдары Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң анықтаған тәртiбiмен мiндеттi кедендiк сұрыптаудан өтуге тиiс.
Қазақстан Республикасының территориясына әкелiнген көлiк құралына (номерлi агрегаттарға) меншiк құқы Қазақстан Республикасы кеден органдары берген құжаттармен расталады.
13. Тiркеу пункттерiнiң қызметкерлерi көлiк құралдарының иелерiне олардың құқы мен мүддесiн қорғауға, мiндеттерiн түсiндiруге, тiркеу мәселелерi бойынша түсiнiк беруге мiндеттi.
14. Тiркеу пункттерiнiң қызметкерлерiне тiркеу барысында оларға белгiлi болған мәлiметтердi заңда көрсетiлген жағдайлардан басқа уақытта өзгелерге жаюға тыйым салынады.
15. Осы Ережелердiң талаптарын бұзған адам тиiстi заңға сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
2. Тiркеу пункттерi жасайтын әрекеттер

16. Регистрационные пункты совершают следующие действия:
1) Регистрируют транспортные средства и выдают их владельцам соответствующие регистрационные документы и номерные знаки.
2) Производят изменения в регистрации.
3) Снимают с учета транспортные средства.
4) Выдают номерные знаки "Транзит".
5) Производят временную регистрацию транспортных средств, прибывших из других регионов Республики Казахстан.
6) Выдают регистрационные документы взамен утраченных, непригодных для пользования, несоответствующих установленным образцам, либо срок действия которых истек.
7) Выдают номерные знаки транспортных средств взамен утраченных, непригодных для пользования, несоответствующих действующим стандартам, либо срок действия которых истек.
8) Выдают акты технического осмотра транспортных средств.
9) Выдают документы на высвободившиеся агрегаты транспортных средств, зарегистрированных в регистрационных пунктах.
10) Вносят ограничения на снятие с учета, зарегистрированных в Дорожной полиции транспортных средств в случаях, предусмотренных законодательством.
11) Выдают справки (выписки из реестров) о совершенных регистрационных действиях зарегистрированных транспортных средств (номерных агрегатов и их владельцах);
12) Не реже одного раза в неделю передают информацию о зарегистрированных, перерегистрированных и снятых с учета транспортных средствах, а также о выданных водительских удостоверениях в базу данных центрального сервера ДДП МВД Республики Казахстан;
13) производят регистрацию договора залога транспортного средства;
14) производят регистрацию и учет лиц, пользующихся транспортными средствами по доверенностям и иным документам, предусмотренным законодательством;
15) на основании сертификата или другого документа, подтверждающего их соответствие требованиям безопасности дорожного движения, проводят государственный технический осмотр с выдачей свидетельства и талона, представляемых к регистрации следующих транспортных средств:
ввезенные на территорию Республики Казахстан, которые первично регистрируются в регистрационном пункте;
после внесения изменения в конструкцию зарегистрированного транспортного средства. <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 25 марта 2001 г. N 249; от 26 апреля 2005 г. N 249 (вводится в действие с момента его официального опубликования); приказом Министра внутренних дел РК от 23 ноября 2005 года N 651.
17. Регистрационное делопроизводство осуществляется в порядке, предусмотренном настоящими Правилами и другими нормативными правовыми законодательными  актами Республики Казахстан.

16. Тiркеу пункттерi төмендегiдей әрекеттер жасайды:
1) Көлiк құралдарын тiркейдi және оның иелерiне тиiстi құжат пен номерлiк белгi бередi;
2) Тiркеуге өзгерiстер енгiзедi;
3) Көлiк құралын есептен шығарады;
4) "Транзит" номерлiк белгiсiн бередi;
5) Қазақстан Республикасының басқа аймақтарынан келген көлiк құралдарын уақытша тiркеуден өткiзедi;
6) Жоғалған, пайдалануға жарамсыз болған, тиiстi үлгiге сай келмейтiн немесе мерзiмi өтiп кеткендердiң орнына тiркеу құжаттарын бередi;
7) Жоғалған, пайдалануға келмейтiн, тиiстi стандартқа сай емес немесе мерзiмi өтiп кеткендердiң орнына көлiк құралдарының номерлiк белгілерiн бередi;
8) Көлiк құралын техникалық байқаудан өткiзген актiнi бередi;
9) Тiркеу пункттерiнде тiркеуден өткен көлiк құралдарының босаған агрегаттарының құжаттарын бередi;
10) Жол полициясында тiркелген көлiк құралдарына заңда көрсетiлген жағдайларда есептен шығаруға шектеу қояды;
11) Тiркелген көлiк құралдарының (номерлi агрегаттардың) және олардың иелерiнiң тiркеуден өткендiгi туралы анықтама (реестрден көшiрме) бередi;
12) Аптасына кемінде бір рет тіркелген, қайта тіркелген және есептен шығарылған көлік құралдары туралы, сондай-ақ берілген жүргізуші куәліктері туралы ақпараттарды Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ЖПД орталық серверінің деректер базасына жіберіп отырады;
13) Көлік құралын кепілге беру шартын тіркеуді жүргізеді;
14) Сенімхат және заңда көзделген өзге де құжаттар бойынша көлік құралдарын пайдаланатын адамдарды тіркеуді және есепке алуды жүргізеді;
15) Сертификат немесе оның жол қозғалысы қауіпсіздігінің талаптарына сәйкестігін растайтын басқа да құжаттың негізінде тіркеуге әкелінген мынадай көлік құралдарына:
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген, тіркеу пунктінде алғаш рет тіркелетін;
тіркелген көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізілгеннен кейін мемлекеттік техникалық байқауды жүргізеді.
Ескерту: 16-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 25 наурыздағы N 249 бұйрығымен , 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) , 2005 жылғы 23 қарашадағы N 651 бұйрығымен .
17. Тiркеу бойынша iс жүргiзу осы Ережелерде және Қазақстан Республикасының басқадай нормативтi-құқықтық заң актiлерiнде көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.

18. Регистрационные и иные документы, выдаваемые регистрационным пунктом, удостоверяются подписью должностного лица и печатью этого пункта. Факт получения документов, а также номерных знаков удостоверяется подписью владельца в реестре регистрации транспортных средств.
19. Регистрационные действия, совершенные с нарушением законодательства и настоящих Правил, являются недействительными.
20. Владельцы транспортных средств, считающие совершенное регистрационное действие или отказ в совершении регистрационного действия необоснованными, вправе обжаловать это в вышестоящем органе внутренних дел, либо в суде.
3. Регистрация транспортных средств
21. Транспортные средства регистрируются только за юридическим или физическим лицом, указанным в справке-счете, выдаваемой предприятием-изготовителем, торговым предприятием (предпринимателем), имеющим разрешения на право торговли транспортными средствами, в таможенном или ином документе, удостоверяющем права собственности владельца транспортных средств. Регистрация транспортных средств, снятых с учета в связи с изменением места регистрации (без изменения владельца), производится на основании регистрационных документов на эти транспортные средства.
Предприятия-изготовители транспортных средств, торговые предприятия (предприниматели), осуществляющие торговлю ими на основании разрешений, не регистрируют транспортные средства, предназначенные для продажи.
22. Транспортные средства регистрируются за физическими лицами по постоянному месту жительства или месту временного пребывания (при отсутствии постоянной прописки) на срок временного проживания, за юридическими лицами - по их юридическому адресу, а за филиалами юридических лиц - по месту дислокации филиалов с письменного разрешения юридического лица, заверенного печатью.
В случае предъявления владельцем транспортного средства нотариально заверенного свидетельства о праве совместной собственности (супруг, супруга и т.п.), в раздел "Особые отметки" регистрационного документа вносится запись: "Совладелец - Ф.И.О.", заверенная печатью регистрационного пункта.  <*>
Сноска. В пункт 22 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
23. Транспортные средства, принадлежащие физическим лицам, могут быть зарегистрированы по месту жительства близких родственников этих лиц с их письменного согласия, а также по месту прежнего жительства владельцев при сохранении за ними жилой площади для проживания при наличии обстоятельств, не позволяющих произвести регистрацию по месту жительства собственников (проживание в местах, где пользование транспортным средством по климатическим и другим условиям затруднено, длительная командировка, военная служба, учеба, работа на судах дальнего плавания или иные подобные обстоятельства).
В таких случаях к документам, послужившим основанием для регистрации транспортного средства, приобщаются копия договора или другого документа, подтверждающего факт проживания владельца в отдаленном районе.
За военнослужащими транспортные средства регистрируются на основании справки органа внутренних дел или войсковой части о регистрации по постоянному месту жительства (месту временного пребывания) или предоставлении жилой площади для проживания.

18. Тiркеу пунктi беретiн тiркеу және басқадай құжаттар лауазым иесiнiң қолымен және осы пункттiң мөрiмен куәландырылады. Құжаттарды, сондай-ақ номерлiк белгiлердi алғаны туралы көлiк иесi көлiк құралдарының тiркеу реестрiне өз қолын қойып растайды.
19. Заңдарды және осы Ережелердi бұзып жасалған тiркеу әрекеттерi жарамсыз деп табылады.
20. Тiркеу әрекетiн немесе оны жасамаған жағдайды дұрыс емес деп санайтын көлiк құралдарының иелерi бұл туралы жоғарғы iшкi iстер органдарына немесе сотқа шағым беруiне болады.
3. Көлiк құралдарын тiркеу
21. Көлiк құралдарын жасаушы кәсiпорын, көлiк құралдарын сатуға рұқсаты бар сауда кәсiпорны (кәсiпкер азамат) берген анықтама-есепте көрсетiлген және кедендiк немесе басқадай құжаттарда көлiк құралы иесiнiң құқын растайтындығы көрсетiлген жағдайда ғана заңды немесе жеке тұлғаларға тiркеледi. Тiркеу орнының өзгеруiне байланысты есептен шығарылған (иесi өзгермеген) көлiк құралдарын тiркеу сол көлiктiң тiркеу құжаттары негiзiнде iске асырылады.
Көлiк құралын жасаушы кәсiпорын, лицензия негiзiнде оларды сатуды iске асыратын сауда кәсіпорындары (кәсiпкер азаматтар) сатуға арналған көлiк құралдарын тiркеуден өткiзбейдi.
22. Көлiк құралдары жеке тұлғалардың үнемi тұратын жерi немесе уақытша тұратын жерiнде (тұрақты тiркеуi болмағанда) сол тұратын уақытқа тiркеледi, ал заңды тұлғаларға - заңды мекен-жайлары бойынша, ал заңды тұлғалардың филиалдарына - олардың тұрған мекен-жайы бойынша заңды тұлғаның мөрiмен растаған жазбаша рұқсатымен тiркеледi.
Көлiк құралы иесiнiң нотариалды расталған бiрлескен меншiк құқы туралы куәлiктi (жұбайы, әйелi және т.б.) ұсынған жағдайда тiркеу құжаттарының "Ерекше белгiлер" графасына "Қосымша ие - аты-жөнi" деп жазылады да, бұл тiркеу пунктiнiң мөрiмен расталады.
Ескерту: 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
23. Жеке тұлғалардың көлiк құралдары жақын туыстарының жазбаша келiсiмiмен солардың тұратын жерiнде тiркелуi мүмкiн. Сонымен қоса иесiнiң бұрынғы тұрған үйi оның атында қалғанда, оның жаңа тұратын жерi бойынша тiркеуге жағдай болмаса (көлiк құралдарын пайдалануға климаттық және басқа жағдайлар қиындататын жерлерде тұратын, ұзақ iссапар, әскери қызмет, оқу, ұзақ жүзетiн кемелерде жұмыс iстеу немесе басқадай жағдайлар) бұрынғы тұратын жерi бойынша тiркелуi мүмкiн.
Мұндай жағдайларда көлiк құралын тiркеуге негiз болған құжаттарға оның иесiнiң шалғай ауданда тұратындығын растайтын келiсiм-шарттың немесе басқадай құжаттың көшiрмесi қоса тiгiледi.
Әскери қызметшiлердiң көлiк құралдары iшкi iстер органдары немесе әскери бөлiмшенiң тұрғылықты тұратын (уақытша келген жерi) немесе үнемi тұруға тұрғын үй берiлгендiгi туралы анықтама негiзiнде тiркеледi.

24. Регистрация транспортных средств производится за гражданами, которые приобрели гражданскую дееспособность в соответствии с действующим законодательством
25. Транспортные средства могут регистрироваться за гражданами, не являющимися дееспособными, если право собственности на эти транспортные средства возникло в результате наследования, дарения или в иных случаях, предусмотренных законодательством. Регистрационные действия, в случаях, когда собственниками являются несовершеннолетние граждане, не достигшие 14-летнего возраста, совершаются от их имени родителями (усыновителями) или органами опеки и попечительства, а в случаях, когда собственниками являются лица в возрасте от 14 до 18 лет, - этими лицами с письменного согласия родителей (усыновителей) или органов опеки и попечительства.
26. Регистрация транспортных средств, временно ввезенных дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, международными (межгосударственными) организациями, иностранными банками и фирмами, зарубежными органами печати, радио, телевидения, а также гражданами иностранных государств либо лицами без гражданства на территорию Республики Казахстан, на срок более 2 месяцев под обязательство об обратном вывозе, производится по юридическому адресу, указанному в документах, выданных государственными органами, осуществляющими регистрацию этих представительств и фирм через организации по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 26 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
27. Регистрация и снятие с учета транспортных средств, за исключением легковых транспортных средств и мотоциклов физических лиц, производится только после письменного уведомления соответствующих управлений (отделов) по делам обороны городов (районов).
Сноска. Пункт 27 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 февраля 2006 года N 78 .
28. При регистрации, выдаче регистрационных документов и номерных знаков взамен утраченных, внесении изменений в регистрацию владельцы обязаны представить транспортные средства в регистрационный пункт для осмотра с целью сверки соответствия номерных агрегатов учетным данным.
В процессе осмотра осуществляется:
- контроль за безопасностью конструкции регистрируемого транспортного средства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, регламентирующими требования к безопасности конструкции транспортных средств;
- контроль за соответствием транспортных средств оперативных и специальных служб требованиям ГОСТа "Автомобили, автобусы и мотоциклы специальных и оперативных служб. Цветографические схемы, опознавательные знаки, надписи, специальные световые и звуковые сигналы. Общие требования";
- контроль за подлинностью номеров агрегатов и номерных знаков (выявление скрытых, подложных или измененных какими-либо иными способами номеров агрегатов, а также номерных знаков) и их соответствием данным, указанным в документах на транспортное средство;
- контроль за соблюдением владельцами, установленных Правилами сроков для регистрации транспортных средств. Результаты осмотра транспортного средства отмечаются в заявлении владельца (раздел "Служебные отметки ДП"), срок его действия 20 суток.

24. Көлiк құралы тиiстi заңға сәйкес азаматтық әрекет қабiлеттiлiгi бар адамдарға тiркеледi.
25. Заңда көрсетiлген жағдайда мұраға беру, сыйлыққа тарту нәтижесiнде көлiк құралына иелiк құқық туған кезде көлiк құралдары азаматтық әрекет қабiлеттiлiгi жоқтарға да тiркелуi мүмкiн. Егер иегер 14 жасқа дейiнгi кәмелетке жетпеген азамат болса, тiркеу әрекеттерi ата-аналардың (асырап алушылардың) немесе қамқорлыққа алған органдардың атынан жасалады, ал иегер 14 пен 18 жас аралығында болса, оның жазбаша келiсiмiмен ата-анасы (асырап алушы) немесе қамқорлыққа алған органдар жасайды.
26. Дипломатиялық өкiлдiктер, консулдық мекемелер, халықаралық (мемлекетаралық) ұйымдар, шетелдiк банктер мен фирмалар, шетелдiк баспасөз, радио, телевидение органдары, сондай-ақ шет мемлекет азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының территориясына қайтадан алып кету туралы мiндеттеме бойынша екi айдан артық мерзiмге уақытша әкелген көлiк құралдарын тiркеу осыларға тiркеу жасайтын Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйымдары берген құжаттарда көрсетiлген заңды мекен-жай бойынша тiркеледi.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
27. Жол полициясы тiркеу бөлiмшелерiнің қызметкерлерi заңды және жеке тұлғалардың жүк машиналары, олардың тiркемелерi мен жартылай тiркемелерi және автобустар туралы мәлiметтердi ауқымдық әскери комиссариаттар ресми сұрау салғанда беруге мiндеттi.
28. Тiркеуге алу, тiркеу құжаттары мен номерлiк белгiлердi жоғалғандарының орнына бергенде, тiркеуге өзгерiс енгiзгенде көлiк иесi өзiнiң көлiк құралын есепке алу мәлiметтерiне оның номерлерiнiң сай келуiн тексеру үшiн тiркеу пунктiне әкелуге мiндеттi.
Байқау кезiнде мыналар iске асырылады:
- тiркелетiн көлiк құралы конструкциясының қауiпсiздiк талаптарын белгiлейтiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сай келуiн бақылау;
- оперативтiк және арнайы қызмет көлiк құралдарының "Арнайы және оперативтiк қызмет автомобильдерi, автобустары, мотоциклдары. Түстi графикалық схемалар, айыру белгiлерi, жазулар, арнайы жарық және дыбыс дабылдары. Жалпы талаптар." ГОСТ-ның талаптарына сай келуiн бақылау;
- агрегат номерлерi мен номерлiк белгiлердiң жалған болмауына (өзгертiлген, жасырылған және де басқадай тәсiлдермен агрегат номерлерiн, номерлiк белгiлердi өзгертудi анықтау) және ол мәлiметтердiң көлiк құралының көрсетiлген құжаттарына сай келуiн бақылау;
- көлiк иесiнiң көлiк құралын Ережелерде көрсетiлген мерзiмде тiркеуiне бақылау жасау. Байқаудың нәтижесi көлiк иесiнiң берген өтiнiшiне ("ЖП-ның қызмет белгiлерi" графасына) жазылады, оның мерзiмi 20 тәулiк.

29. При наличии обстоятельств, препятствующих представлению транспортных средств, допускается представление актов их осмотра (кроме случаев получения номерных знаков "Транзит"), составленных в подразделениях Дорожной полиции по месту нахождения транспортных средств и заверенных начальниками управлений ДП УВД, ГУВД или их заместителями либо начальниками РЭО УДП УВД, ГУВД. Срок действия акта 20 суток. Акты технического осмотра транспортных средств, составленные за пределами Республики Казахстан, должны соответствовать установленным международными договорами и соглашениями ратифицированные Республикой Казахстан требованиям, предъявляемых к этим документам.
30. Сотрудники регистрационных подразделений при совершении регистрационных действий устанавливают личность собственников транспортных средств или их представителей на основании паспорта или заменяющего его документа. При обращении представителя собственника проверяются его полномочия представлять интересы собственника транспортного средства при совершении данного действия.
31. В случае обращения представителя собственника транспортного средства, являющегося физическим лицом, проверяются его полномочия представлять интересы собственника при регистрации транспортного средства на основании доверенности, выданной в установленном законом порядке. Полномочия представителя юридического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной подписью руководителя и печатью юридического лица, или в заявлении.
32. Установление личности граждан в возрасте от 14 до 16 лет производится в присутствии родителей (усыновителей), опекунов (попечителей) или представителей органов опеки и попечительства при предъявлении свидетельства о рождении несовершеннолетнего лица.
33. Внесение изменений в регистрацию, снятие с учета транспортных средств, выдача дубликатов регистрационных документов взамен утраченных или непригодных для использования и иные регистрационные действия (кроме выдачи номерных знаков "Транзит", временной регистрации места пребывания транспортных средств, выдачи актов технического осмотра) производится по месту регистрации транспортных средств.
34. Для совершения регистрационных действий, владельцами представляются:
1) заявление (приложения NN 7, 8);
2) заявление юридического лица должно обязательно заверяться печатью предприятия, организации и т.п.;
3) документ, удостоверяющий личность гражданина, обратившегося за совершением регистрационных действий;
4) документы об уплате установленных пошлин и сборов;
5) заверенная копия свидетельства о регистрации хозяйствующего субъекта или иного документа, подтверждающего регистрацию предприятия, организации и т.п. в качестве юридического лица;

29. Көлiк құралын алып келуге кедергi болатын жағдайларда көлiк құралының тұрған жерiндегi Жол полициясы бөлiмшесi жасаған және IIБ ЖП басқармасы (бөлiмi) бастығының немесе оның орынбасарларының, иә болмаса IIБ ЖПБ ТЕБ бастығы растаған байқау актiсiн ("Транзит" номерлiк белгiсiн алған жағдайдан басқа) ұсынуға болады. Актiнiң жарамдылық уақыты 20 тәулiк. Қазақстан Республикасынан тысқары жерде жасалған көлiк құралын техникалық байқау актiсi осы құжатқа қойылатын талаптарға сәйкес халықаралық шарттар мен келiсiмдерге сай болуы керек.
30. Тiркеу бөлiмшелерiнің қызметкерлерi тiркеу кезiнде паспорт немесе оның орнындағы құжат негiзiнде көлiк құралының иесiн немесе оның өкiлiн анықтайды. Иесінiң өкiлi келген жағдайда көлiк құралына тiркеу жасауға оның өкiлеттiгi бары тексерiледi.
31. Жеке тұлға болып табылатын көлiк құралы иесiнiң өкiлi келгенде, оның көлiк құралын тіркеу кезiнде иесінің мүддесiн қорғауға өкiлеттiгi тиiстi заңға сәйкес берiлген сенiмхат негiзiнде тексерiледi. Заңды тұлғалардың өкiлеттiлiгi басшының қолы қойылып, заңды тұлғаның мөрiмен расталған сенiмхат немесе өтiнiш арқылы куәландырылады.
32. 14-16 жастағы азаматтардың жеке басын куәландыру олардың ата- аналарының, асырап алушылардың немесе қамқорлық жасаушы органдардың кәмелетке толмаған адамның туу туралы куәлiгiн ұсыну арқылы жасалады.
33. Тiркеуге өзгерiс енгiзу, көлiк құралын есептен шығару, жоғалған немесе жарамсыздарының орнына тіркеу құжаттарының дубликаттарын беру және басқадай тiркеу әрекеттерi ("Транзит" номерлiк белгiлерiн беру, көлiк құралының келген жерiнде уақытша тiркеу, техникалық байқау актiсiн беру жағдайларынан басқа) көлiк құралының тiркелген жерiнде жасалады.
34. Көлiк құралын тiркеу үшiн оның иесi мыналарды ұсынады:
1) өтiнiш (7, 8-қосымшалар);
2) заңды тұлғаның өтiнiшi мiндеттi түрде кәсiпорын, ұйым мөрiмен расталуы керек;
3) көлiгiн тiркеуге тiлек бiлдiрушi азаматтың жеке басын куәландыратын құжат;
4) тиiстi баждарды төлегенi туралы құжат және төлемдердің;
5) кәсiпорын, ұйым және т.д. заңды тұлға екенiн растайтын шаруашылық субъектiсiн тiркеу куәлiгi немесе басқадай құжаттың расталған көшiрмесi;

6) регистрационный документ на транспортное средство;
7) транспортное средство, за исключением случаев его утилизации (выбраковка, списание и т.п.) и указанных в п.29
раздела Регистрация транспортных средств;
8) справка-счет (приложение N 9), выданная торговыми предприятиями, или иной документ, подтверждающий право собственности на транспортное средство, номерной агрегат.
Примечание: К иным документам, подтверждающим права собственности на транспортные средства, номерные агрегаты, относятся:
1) документы, подтверждающие приобретение,
а также ввоз на таможенную территорию Республики Казахстан транспортных средств (ТС-25, ГТД);
2) документы, выдаваемые органами социальной защиты населения;
3) исполнительный лист с приложением заверенной надлежащим образом копии судебного решения, постановления либо уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
4) договоры, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, а также иные документы, составленные в соответствии с действующим законодательством;
9) номерные знаки, знаки "Транзит" и регистрационные документы транспортных средств, ввезенных в Республику Казахстан под обязательство об обратном вывозе;
10) приемо-сдаточные акты, сертификаты заводов-изготовителей или предприятий, установивших специальное оборудование на транспортное средство в пределах Республики Казахстан, или соответствующие таможенные документы на ввезенное оборудование;
11) свидетельство о согласовании с ДДП МВД Республики Казахстан, Управлениями ДП ГУВД, УВД областей, г.Астана, г.Алматы конструкций транспортных средств, выпускаемых на предприятиях, не относящихся к отрасли автомобилестроения;
12) приказ (распоряжение) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому либо физическому лицу, заверенные печатью;
13) оригинал свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан и его копия;
14) Документы, послужившие основанием для регистрации транспортных средств и прицепов к ним, за исключением документов, указанных в подпункте 3) настоящего пункта, подшиваются в дела в установленном порядке и хранятся в течение трех лет.
Примечание: Регистрация транспортных средств юридических лиц, состоящих на учете в Дорожной полиции, и реализованных (переданных) новым владельцам - юридическим или физическим лицам, производится на основании имеющихся регистрационных документов, протокола общего собрания, выписки из приказа по данной организации, заверенных печатью и подписью первого руководителя, актов приемки-передачи основных средств (форма Ос-1), платежных документов, подтверждающих оплату за реализованное транспортное средство, разрешений территориальных органов по госимуществу либо
разрешений государственных органов, осуществляющих по отношению к
юридическим лицам функции субъекта права государственной
собственности (для юридических лиц, находящихся в государственной
собственности). При реализации транспортных средств через торгующую
организацию их регистрация производится на основании имеющихся
регистрационных документов, приказов (распоряжений) юридического
лица, выписки из протокола общего собрания о реализации через
торгующие организации и справки-счета, выданной торговым
предприятием.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 28.10.2001 N 762 ; от 01.10.2002 года N 632 ; от 26.04.2005 N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования); от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

6) көлiк құралының тiркеу құжаты;
7) есептен шығару және "Көлiк құралдарын тiркеу" бөлiмiнiң 29-тармағында көрсетiлген жағдайдан басқа кезде көлiк құралының өзiн әкелу;
8) сауда кәсiпорындары берген анықтама-есеп (9-қосымша) немесе көлiк құралына иелiк құқын растайтын басқадай құжат, номерлi агрегат.
Ескерту : Көлiк құралдарына, номерлi агрегаттарға меншiк құқын растайтын басқадай құжаттарға мыналар жатады:
1) сатып алғанын, сондай-ақ көлiк құралын ҚР кедендiк ауқымына әкелгенiн растайтын құжаттар (ТС-25, ЖТД);
2) әлеуметтiк қорғау органдары берген құжаттар;
3) орындауға жататын мемлекеттік органның әрекеттері туралы сот шешімінің, қаулысының не болмаса сот орындаушысы хабарламасының тиісті түрде расталған көшірмесін қоса отырып орындау парағы;
4) келiсiм-шарттар, куәлiктер, мұраға берiлген құқын растайтын, сондай-ақ тиiстi заңға сәйкес жасалған басқадай құжаттар.
9) қайтадан әкетуге мiндеттелiп Қазақстан Республикасына алып келген көлiк құралдарының номерлiк белгiлерi, "Транзит" белгiлерi және тiркеу құжаттары;
10) жасаушы заводтың қабылдау-тапсыру актiлерi немесе Қазақстан Республикасында көлiк құралына арнайы қондырғылар орнатқан кәсiпорынның сертификаты, немесе алып келген қондырғылардың тиiстi кедендiк құжаттары;
11) автомобиль жасау саласына жатпайтын кәсiпорындарда шығарылатын көлiк құралдарының конструкциясын Қазақстан Республикасы IIМ ЖПД, облыстық, Астана және Алматы қалаларының IIБ ЖПД басқармаларымен келiсiлгенi туралы куәлiк;
12) заңды тұлғаның көлiк құралын өзiнiң құрылымдық бөлiмшесiне немесе басқа заңды яки жеке тұлғаға бөлу және ауыстырып беру туралы мөр қойылған бұйрық (өкiм).
13) Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің расталған көшірмесі.
14)Көлік құралдарын және олардың тіркемелерін тіркеуге негіз болған құжаттар осы тармақтың 3) тармақшада көрсетілген құжаттардан басқасы белгіленген тәртіппен іске тігіледі және үш жыл бойы сақталады.
Ескерту : Жол полициясында есепте тұрған және жаңа заңды немесе жеке тұлғаларға сатылған (берiлген) заңды тұлғалардың көлiк құралдарын тiркеу үшiн мыналар негiз болады: бұрынғы тiркеу құжаттары, жалпы жиналыстың хаттамасы, бiрiншi басшының қолы қойылып, мөрмен расталған осы ұйым бойынша бұйрықтың көшiрмесi, негiзгi қорларды қабылдау-тапсыру актiлерi (Ос-1 формасы), сатылған көлiк құралы үшiн төленген төлемдердi растайтын құжаттар, мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi ауқымдық органның не заңды тұлғалар бойынша, мемлекеттiк меншiктiк құқықты субъектiк функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың рұқсаты (мемлекет меншiгiндегi заңды тұлғалар үшiн). Көлiк құралдарын сауда ұйымдары арқылы сатқанда, оларды тiркеу қолда бар тiркеу құжаттары, заңды тұлғаның бұйрықтары (өкiмдерi), сауда ұйымдары арқылы сату туралы жалпы жиналыстың хаттамасынан көшiрме және сауда кәсiпорны берген анықтама-есеп негiзiнде жүргiзiледi.
Ескерту: 34-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2001.10.28 N 762 , (Бұйрық 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2002.10.01 N 632 , 2005.04.26 N 249 (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен .

35. Торговые предприятия при выдаче справок-счетов покупателям обязаны также выдавать им заверенные копии разрешений на право торговли транспортными средствами и документы, подтверждающие источник поступления на продажу конкретного транспортного средства, а именно:
- приемо-сдаточные акты заводов-изготовителей транспортных средств и агрегатов к ним;
- грузовые таможенные декларации (копии таможенных документов заверяются только таможенным органом, выдавшим их) и документы, подтверждающие законность приобретения, в случае ввоза транспортных средств торговым предприятием из-за пределов Республики Казахстан;
- регистрационные документы транспортных средств.
36. Запреты или ограничения по изменению права собственности на транспортные средства, введенные судами, органами дознания и следствия, налоговыми, таможенными органами и органами социальной защиты населения, а также срок вывоза за границу транспортных средств, временно ввезенных в Республику Казахстан под обязательство об обратном вывозе указываются в соответствующем реквизите карточки учета транспортного средства.
Изменения указанных сведений производятся на основании документов, выданных органами, которыми введены соответствующие запреты и ограничения.
37. В регистрационных документах транспортных средств с ручным управлением, а также транспортных средств, принадлежащих инвалидам 1-й и 2-й группы, в карточках учета транспортного средства в графе "Особые отметки" делается запись "Разрешается установка знака "Инвалид".
38. Регистрация транспортных средств, реализованных из воинских частей, производится на основании:
1) оплаченного счета-наряда Управления материальных фондов Министерства обороны Республики Казахстан (приложение N 12);
2) актов технического состояния и передачи транспортных средств (приложения NN 13, 14), утвержденных в зависимости от принадлежности транспортных средств соответственно Министерством обороны Республики Казахстан, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан или Министерством внутренних дел Республики Казахстан, Республиканской Гвардии, службы охраны Президента Республики Казахстан.
Примечание:
При реализации транспортных средств, принадлежащих КНБ РК, МВД РК, счет-наряд исполнительного органа - комиссией, заверяется печатью соответствующего ведомства.
39. Регистрация транспортных средств, приобретаемых юридическими и физическими лицами через аукционы и торговые биржи, производится на основании документов, подтверждающих законность представления транспортных средств на аукцион или биржу, и аукционных и биржевых справок об их реализации конкретным владельцам, заверенных соответствующими печатями и подписями ответственных лиц.

35. Сауда мекемелерi тұтынушыға анықтама-есеп бергенде оларға көлiк құралдарын сату құқына рұқсат етiлген және сол нақты көлiктің қайдан келгенiн растайтын құжаттардың куәландырылған көшiрмелерiн беруге мiндеттi, атап айтқанда:
- көлiк құралын және оның агрегаттарын жасаушы заводтың қабылдау-тапсыру актісі;
- кедендiк жүк декларациясы (кедендiк құжаттардың көшiрмесiн оны берген кеден органдары ғана растай алады) және сатылған көлiк құралын сауда кәсiпорны Қазақстан Республикасынан тысқары жерден әкелген жағдайда оның заңдылығын растайтын құжаттар;
- көлiк құралының тiркеу құжаттары.
36. Сот, тергеу органдары, салық, кеден және әлеуметтiк қорғау органдары көлiкке иелiк құқына тыйым салу немесе оны өзгертуге шектеу қою, сондай-ақ Қазақстан Республикасына қайтадан алып кету мiндеттемесiмен әкелiнген көлiк құралының шетелге әкету мерзiмi көлiк құралының тiркеу құжатының тиiстi реквизитiне жазылады.
Мұндай мәлiметтердi өзгерту тыйым мен шектеудi енгiзген тиiстi органдардың берген құжаттары негiзiнде жасалады.
37. Қолмен басқарылатын көлiк құралдарының, сондай-ақ 1-шi және 2-шi топтағы мүгедектердiң көлiк құралдарының есеп карточкасының "Ерекше белгілер" графасына "Мүгедек" белгiсiн қоюға рұқсат етiледi" деген жазу жазылады.
38. Әскери бөлiмдерден сатылған көлiк құралдарын тiркеу мына негiзде жүргiзiледi:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң материалдық қорлар басқармасының төлем төленгенi туралы есеп-наряды (12-қосымша);
2) Көлiк құралының бағыныштылығына байланысты тиiсiнше Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi немесе Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi, Республикалық Ұлан, ҚР Президентiн күзету бөлiмi бекiткен көлiк құралының техникалық ахуалы және беру жөнiндегi актiсi (13, 14-қосымшалар).
Ескерту : ҚР ҰҚК, ҚР IIМ меншiгiне жататын көлiк құралдарын сатқанда атқарушы орган - комиссияның есеп-наряды тиiстi ведомствоның мөрiмен расталады.
39. Заңды және жеке тұлғалардың аукциондар мен сауда биржалары алған көлiк құралдарын тiркеу осы көлiк құралдарын биржаға қоюдың заңдылығын растайтын және нақты адамдарға сатылғаны жөнiнде тиiстi мөрi мен жауапты адамның қолымен расталған аукционның немесе биржаның анықтамасы негiзiнде жасалады.

40. Регистрация транспортных средств, выигранных гражданами при проведении вещевых лотерей (розыгрышей), производится на основании справок-счетов, оформленных выдаваемым владельцам в соответствии с пунктом 35 настоящих Правил и решением лотерейной (розыгрышной) комиссии, заверенных печатью инициатора проведения лотереи (розыгрыша).
41. Самостоятельно сконструированные и изготовленные транспортные средства регистрируются при представлении документов, подтверждающих законность приобретения агрегатов, деталей и материалов, на основании заключений экспертно-консультационных групп или контрольно-технических комиссий о соответствии конструкций транспортных средств требованиям безопасности движения и их допуске к эксплуатации на дорогах общего пользования.
Деятельность указанных экспертно-консультационных групп или контрольно-технических комиссий регламентируется требованиями нормативно-правовых актов Республики Казахстан.
42. Транспортные средства оперативных и специальных служб регистрируются за владельцами - юридическими лицами в соответствии с перечнем специальных автомобилей (приложение N 3 к постановлению  Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650).
В регистрационных документах транспортных средств, оборудованных приборами для подачи специальных световых и звуковых сигналов по ГОСТу в графе "Особые отметки" делается запись "Звуковой, синий и (указывается конкретный цвет специального маяка) световой(ые) спецсигналы". Аналогичные записи делаются в одноименном реквизите карточки учета транспортного средства.
В графе "Цвет" регистрационного документа транспортных средств оперативных служб делается запись - по ГОСТу.
43. При регистрации опытных образцов транспортных средств, проходящих испытания, выдаются регистрационные документы, в которых проставляется отметка "Испытания", и номерные знаки. Основанием для регистрации является экспертное заключение предприятия-изготовителя о соответствии транспортных средств требованиям безопасности, предусмотренным техническим заданием, и допуске к испытаниям.
На транспортные средства, проходящие контрольные испытания в соответствии с техническими условиями предприятий-изготовителей и авторемонтных заводов, выдаются регистрационные документы на срок не более одного года, в которых проставляется отметка "Испытания", и номерные знаки.
44. Перед производством регистрационных действий транспортные средства (номерные агрегаты), вновь прибывшие на территорию Республики Казахстан, и транспортные средства (номерные агрегаты), снимаемые с государственного учета проверяются по учетам угнанного, похищенного транспорта.
Результат проведенной проверки отмечается в заявлении владельца с указанием должностного лица, проводившего проверку, даты и времени.
Сноска. Пункт 44 - с изменениями, внесенными  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 марта 2001 года N 249 от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).

40. Заттай лотереяны өткiзгенде ұтып алған азаматтардың көлiк құралдарын тiркеу осы Ережелердiң 15-тармағына сәйкес көлiк иесiне берiлген анықтама-есеп негiзiнде және лотереялық комиссияның лотерея өткiзушiнiң мөрiмен расталған шешiмiмен жүргiзiледi.
41. Өз бетiмен құрастырылған және жасалған көлiк құралдары оның агрегаттарын, детальдар мен материалдар алудың заңдылығын растайтын, консультациялық топтың немесе тиiстi техникалық бақылау комиссиясының көлiк құралының конструкциясы жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарына сай келетiндiгi және жалпы қолданыстағы жолдарда пайдалануға рұқсат етiлген қорытындылары негiзiнде жасалады.
Мұндай сарапшылық-кеңестiк топ немесе техникалық бақылау комиссиясының қызметi Қазақстан Республикасының нормативтi-құқықтық актiлерiмен белгiленедi.
42. Арнайы және оперативтiк қызметтiң көлiк құралдары арнайы машиналар тiзiмiне сәйкес заңды тұлғаларға-иелерге бекiтiледi (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 қаулысының 3-қосымшасы).
ГОСТ бойынша арнайы жарық және дыбыс белгiлерiн беретiн қондырғымен жабдықталған көлiк құралының тiркеу құжаттарының "Ерекше белгiлер" графасына "Дыбыстық, көк және...(арнайы маяктың нақты түсi көрсетiледi) белгiлер", деп жазылады. Мұндай жазу автокөлiктiң есеп карточкасының сондай реквизитiне де жазылады.
Оперативтiк қызметтiң көлiк құралдарының тiркеу құжатындағы "Түсi" деген графаға "ГОСТ бойынша" деп жазылады.
43. Сынақтан өтiп жүрген көлiк құралдарының тәжiрибелiк үлгілерiн тiркеу кезiнде оған берiлген тiркеу құжатына "Сынақ" белгiсi қойылады да, номерлiк белгi берiледi. Тiркеуге жасаушы кәсiпорынның қауiпсiздiк талаптарына сай, техникалық мiндеттемеде көрсетiлген және сынаққа жiберу туралы сараптық қорытындысы негiз болып табылады.
Жасаушы кәсiпорын және автожөндеу заводтарының техникалық шартына сәйкес бақылау сынақтарын өтiп жатқан көлiк құралдарына тiркеу құжаттары бiр жылға берiп, оған "Сынақ" белгiсi қойылады және номерлiк белгi берiледi.
44. Тіркеу іс-әрекеттерін жүргізер алдында Қазақстан Республикасының аумағына жаңадан келген көлік құралдары (нөмірлік агрегаттар) және мемлекеттік есептен шығарылатын көлік құралдары (нөмірлік агрегаттар) айдап әкетілген, ұрланған көліктің есебі бойынша тексеріледі.
Жүргізілген тексеру нәтижесі тексеруді жүргізген лауазымды тұлғаны, күні мен уақытын көрсете отырып, көлік иесінің арызына жазылады.
Ескерту: 44-тармақ жаңа редакцияда жазылды- ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .

44-1. При проведении проверок номеров агрегатов транспортных средств владельцам выдаются постоянные государственные регистрационные номерные знаки, а также талон предварительной регистрации транспортного средства, с указанием даты явки для получения свидетельства о регистрации транспортного средства.  <*>
Сноска. Раздел 3 дополнен пунктом 44-1 -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 марта 2001 года N 249.
45. При обнаружении признаков подделки представленных документов, номерных знаков, изменения заводской маркировки транспортных средств, несоответствия номеров агрегатов представленным документам или регистрационным данным, а также наличии сведений о нахождении транспортных средств (номерных агрегатов) или представленных документов в розыске, такие документы и транспортные средства задерживаются и производятся соответствующие проверки, после чего все материалы передаются в органы дознания и следствия по месту нахождения.
Производство регистрационных действий в этих случаях откладывается до разрешения дела в порядке, установленном законодательством. Спиленные, перебитые и заваренные номерные агрегаты регистрации не подлежат.
46.  (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
47. На зарегистрированные технически исправные транспортные средства выдаются регистрационные документы установленного образца, талоны о прохождении технического осмотра и номерные знаки соответствующих типов, предусмотренных СТ РК 986-95 "Знаки государственные, регистрационные со светоотражающим покрытием для транспортных средств и их прицепов". На автомобили и автобусы выдается по два, а на мототранспортные средства и прицепы - по одному номерному знаку.
Повторная выдача номерных знаков, бывших в употреблении, при соответствии номерного знака требованиям ГОСТа СТ РК 986-95 "Знаки государственные, регистрационные со светоотражающим покрытием для транспортных средств и их прицепов" и оплаты установленной государственной пошлины осуществляется в следующих случаях:
перерегистрации транспортных средств в связи с внесением изменений в регистрационные данные транспортных средств;
изменения владельца на основании свидетельств о праве на наследство либо договора дарения;
при перерегистрации транспортных средств, принадлежащих дипломатическим представительствам и международным организациям, приравненным к рангу посольств и аккредитованным Министерством иностранных дел на территории Республики Казахстан;
по волеизъявлению владельца на вновь регистрируемое транспортное средство на его имя, при условии снятия с учета ранее зарегистрированного за ним транспортного средства, которому был присвоен указанный номерной знак.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 26.04.2005 N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования); от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

44-1. Көлік құралдары агрегаттарының нөмірлерін тексеру кезінде иелеріне көлік құралын тіркеу туралы куәлікті алуға келудің датасы көрсетіле отырып, тұрақты мемлекеттік тіркеу нөмірлері, сондай-ақ көлік құралын алдын ала тіркеу талоны беріледі.
Ескерту: 44-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 25 наурыздағы N 249 бұйрығымен .
45. Егер ұсынылған құжаттардың, номерлiк белгiлердiң жалғандығы, көлiк құралының завод маркировкасы өзгертiлгенi анықталса, агрегат номерлерiнiң ұсынылған құжат немесе тiркеу мәлiметтерiне сай келмесе, сондай-ақ сол көлiк құралының (номерлi агрегаттардың) немесе ұсынылған құжаттардың iздеуде екенi мәлiм болса, онда мұндай құжат пен көлiк құралы ұсталып, тиiстi тексерiс жасалады, бұдан соң барлық материалдар жергiлiктi жердегi тергеу органдарына берiледi.
Мұндай жағдайда тiркеу iс заңда белгiленген тәртiппен шешiлгенше кейiнге қалдырылады. Жонылған, ұрылған және дәнекерленген номерлi агрегаттар тiркелмейдi.
46. Бiр себептермен агрегаттарының (двигатель, кузов, шасси, рама) номерi болмаған көлiк құралдарына олардың аталған агрегаттарына пуансонмен биiктiгi 5-7 мм және енi 3-4 мм 6 белгiлi индекс соғылғаннан кейiн ғана көлiк құралы тiркеуге жатады.
Ескерту: 46-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
47. Техникалық жарамды көлiк құралдарына тiркелген кезде бекiтiлген үлгiдегi тiркеу құжаттары, техникалық байқаудан өткенi жөнiндегi талон мен тиiстi типтегi номерлiк белгi берiледi. Ондай белгi "Көлiк құралдары мен тiркемелердiң жарықты қайтаратын тысы бар мемлекеттiк тiркеу белгiлерi" ҚР СТ 986-95 стандартында қарастырылған. Автомобильдер мен автобустарға екеуден, мотокөлiк пен тiркемелерге бiреуден номерлiк белгi берiледi.
Қолданыста болған нөмірлік белгілерді қайта беру нөмірлік белгі "Көлік құралдарына және олардың тіркемелеріне арналған жарық қайтарғыш жабыны бар мемлекеттік тіркеу белгілері" Қазақстан Республикасы СТ МемСТ 986-95 талаптарына сәйкес келгенде және белгіленген мемлекеттік баж салығы төленгенде мынадай жағдайларда:
көлік құралдарының тіркеу деректеріне өзгерістер енгізілуіне байланысты көлік құралдарын қайта тіркегенде;
мұрагерлікке алу құқық туралы куәліктің немесе сыйға беру шартының негізінде иесі өзгергенде;
дипломатиялық өкілдіктерге және елшіліктер рангіне теңестірілген Қазақстан Республикасының аумағында Сыртқы істер министрлігі аккредиттеген халықаралық ұйымдарға тиесілі көлік құралдарын қайта тіркеу кезінде;
көрсетілген нөмірлік белгі берілген, өзінің атына тіркелген көлік құралы есептен шығарылған жағдайда оның атына жаңадан тіркелетін көлік құралына иесінің еркі бойынша жүзеге асырылады
Ескерту: 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005.04.26 N 249 (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен .

48. Номерные знаки на технически неисправные транспортные средства не выдаются до устранения неисправностей.
49. На транспортные средства, доставленные своим ходом с предприятий-изготовителей, авторемонтных заводов, органов таможенного контроля и торговых организаций к месту регистрации, а также снятые с учета Дорожной полицией в связи с изменением места жительства или изменением права собственности, выдаются для разового использования номерные знаки "Транзит", соответственно предприятиями-изготовителями, авторемонтными заводами, таможенными органами, торговыми организациями или регистрационными пунктами Дорожной полиции.
При выдаче номерных знаков "Транзит" в документах, подтверждающих право собственности на транспортные средства, делаются отметки с указанием серии, номера, даты выдачи и срока действия указанных знаков и заверяются печатями организаций, внесших эти записи.
1) Срок действия номерных знаков "Транзит" - 5 суток со дня выдачи, в исключительных случаях - 10 суток, они действительны только для перегона к месту регистрации или продажи.
При регистрации транспортных средств номерные знаки "Транзит" изымаются и уничтожаются в установленном порядке.
Номерные знаки "Транзит", выданные предприятиями-изготовителями и Дорожной полицией для перегона транспортных средств своим ходом в торговые организации, изымаются этими торговыми организациями и сдаются для уничтожения в регистрационные пункты ДП по месту нахождения по акту.
2) При наличии уважительных причин решение о продлении указанных в п.п. 1 настоящего пункта сроков (замене номерного знака "Транзит") принимается руководством Управлений ДП УВД, ГУВД, либо начальниками регистрационных пунктов по месту регистрации транспортных средств или по месту их нахождения.  <*>
Сноска. В пункт 49 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
50. Регистрационные документы и номерные знаки взамен утраченных, пришедших в негодность, несоответствующих действующим стандартам, либо срок действия которых истек, выдаются по месту регистрации транспортных средств по заявлениям владельцев с указанием обстоятельств утери.  <*>
Сноска. В пункт 50 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
51. При утрате регистрационных документов транспортных средств, снятых с учета, регистрационными пунктами направляются запросы по месту прежней регистрации транспортных средств, исполнение которых обязательно в течение 5 суток со дня получения.

48. Техникалық жағынан жарамсыз көлiк құралдарына оны жөндегенше номерлiк белгi берiлмейдi.
49. Жасаушы кәсiпорыннан, автожөндеу заводтарынан кедендiк бақылау органдары мен сауда ұйымдарының тiркеу орнына өз жүрiсiмен жеткiзiлген, сондай-ақ тұрған жерiнің немесе меншiк иесiнiң өзгеруiне байланысты Жол полициясының есебiнен шығарылған көлiк құралдарына бiр рет қолданылатын "Транзит" номерлiк белгiсi тиiстi жасаушы кәсiпорын, автожөндеу заводы, кеден органдары, сауда ұйымдары немесе Жол полициясының тiркеу пункттерi тарапынан берiледi.
"Транзит" номерлiк белгiлерiн бергенде көлiк құралының иелiк құқын растайтын құжатқа аталмыш белгiлердiң сериясы, номерi, беру күнi мен жарамдылық мерзiмi көрсетiлiп, сол жазуды жазған ұйымның мөрiмен расталады:
1) "Транзит" номерлiк белгiлерiнiң жарамдылық мерзiмi берiлген күннен бастап 5 тәулiк, кей жағдайларда 10 тәулiк, олар тек тiркеу пунктiне жетуге немесе сатуға ғана жарамды. Көлiк құралын тiркеген кезде "Транзит" белгiсi алынып, тиiстi тәртіппен жойылады.
Жасаушы кәсiпорын немесе Жол полициясының көлiк құралын сауда ұйымдарына өз жүрiсiмен айдап апару үшiн берiлген "Транзит" номерлiк белгiлерiн сауда ұйымдары сол жердегi ЖП тiркеу пунктiне акт бойынша жою үшiн тапсырады;
2) Осы тармақтың 1-тармақшасында көрсетiлген мерзiмдi ұзартуға себеп болғанда ("Транзит" белгiсiн айырбастағанда) ол туралы шешiмдi IIБ, ҚIIБ ЖП басқармасының басшылығы, немесе көлiк тiркелетiн жердегi тiркеу пунктiнiң бастығы қабылдайды.
Ескерту: 49-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
50. Жоғалған, тиiстi стандартқа сай келмейтiн, жарамсыз болған немесе мерзiмi өткен тiркеу құжаттары мен номерлiк белгiлердi айырбастау көлiк құралының иесi жоғалған себебiн көрсетiп өтiнiш жасаған соң тiркеу орнына берiледi.
Ескерту: 50-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
51. Есептен шығарылған көлiктiң тiркеу құжаты жоғалған жағдайда тiркеу пункттерi көлiктiң бұрынғы тiркелген жерiне сұрау салады, ол алған күннен бастап 5 тәулiктiң iшiнде орындалуға тиiс.

52. Поступившие в регистрационный пункт обнаруженные документы, номерные знаки транспортных средств, взамен которых были выданы дубликаты, считаются недействительными, хранятся и уничтожаются в установленном порядке. Информация для снятия с учета, обнаруженных регистрационных документов и номерных знаков транспортных средств, направляется в ДОТС МВД Республики Казахстан.
53. Заявления владельцев, документы, подтверждающие право собственности на транспортные средства (номерные агрегаты), высвободившиеся регистрационные документы и регистрационные номера государств регистрации транспортных средств (если они не изъяты таможенным органом), ввезенных в Республику Казахстан, и номерные знаки "Транзит" сдаются в регистрационный пункт.
Если подлежащие сдаче в регистрационный пункт документы и знаки утрачены, в заявлениях владельцы указывают обстоятельства их утраты.
54. Регистрация транспортных средств, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан на срок более 2-х месяцев под обязательство об обратном вывозе, производится с выдачей владельцам свидетельств о регистрации транспортных средств и номерных знаков на срок их ввоза, указанный в таможенных документах. Регистрационные документы и регистрационные номера государств регистрации указанных транспортных средств выдаются владельцам при снятии таких транспортных средств с учета в связи с их вывозом за пределы Республики Казахстан.
55. Регистрация транспортных средств за иностранными дипломатическими представительствами и их сотрудниками производится через организации по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан.   <*>
Сноска. Пункт 55 в редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
56. Регистрация транспортных средств:
- за иностранными гражданами и лицами без гражданства;
- за филиалами и представительствами иностранных юридических лиц в Республике Казахстан;
- за предприятиями с иностранным участием (не менее 10 %) и их сотрудниками производится через организации по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан на основании документов, указанных в настоящих Правилах.  <*>
Сноска. В пункт 56 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
57. Регистрация транспортных средств за иностранными гражданами, прибывшими в Республику Казахстан по межгосударственным соглашениям в порядке осуществления научно-технического, экономического и культурного сотрудничества, по служебным, торговым и общественным делам на срок не менее 2-х месяцев, производится через организации по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан на основании документов, указанных в настоящих Правилах, по ходатайству принимающих организаций.  <*>
Сноска. В пункт 57 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).

52. Орнына дубликат берiлген құжат пен көлiктiң номерлiк белгiсi табылған жағдайда олар жарамсыз деп табылып, сақталады және тиiстi тәртiппен жойылады. Көлiк құралының табылған тiркеу құжаты мен номерлiк белгiсiн есептен шығару үшiн ақпарат ҚР IIМ ОТҚД-ға жiберiледi.
53. Көлiк иесiнiң өтiнiшi, көлiк (номерлi агрегаттар) құқын растайтын құжаттар, төлемдердi төлегенi жөнiндегi құжаттар, босаған тiркеу құжаттары және оны кеден органдары алмаса, Қазақстан Республикасына әкелiнген көлiк құралдарын тiркеген мемлекеттердiң тiркеу номерлерi және "Транзит" номерлiк белгiлерi тiркеу пунктiне тапсырылады.
Егер тiркеу пунктiне тапсырылуға тиiстi құжаттар мен белгiлер жоғалған болса, онда өтiнiште жоғалу жағдайы көрсетiледi.
54. ҚР территориясына қайтадан әкету мiндеттемесiмен екi ай уақыттан астам мерзiмге уақытша әкелiнген көлiктi тiркеу кезiнде оның иесiне кеден құжаттарында көрсетiлген мерзiмге тiркелгенi туралы куәлiк берiледi. Аталған көлiктер тiркелген мемлекеттiң тiркеу құжаттары мен номерлерi ол көлiктер ҚР-дан тысқары шығару үшiн есептен алынған кезде иесiне қайтарылады.
55. Шетелдік дипломатиялық өкілдіктердің және олардың қызметкерлерінің көлік құралдарын тіркеу Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйымдары арқылы жүргізіледі.
Ескерту: 55-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
56. - шетелдiк азаматтардың және азаматтығы жоқ адамдардың;
- Қазақстан Республикасындағы шетелдiк заңды тұлғалар өкiлдiктерiнiң және филиалдарының;
- шетелдердiң қатысуындағы кәсiпорындардың (кемiнде 10 процент) және олардың қызметкерлерiнiң көлiк құралдарын тiркеу осы Ережеде көрсетiлген құжаттар негiзiнде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйымдары арқылы жүргiзiледi.
Ескерту: 56-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
57. ҚР-ға мемлекетаралық келiсiммен ғылыми-техникалық, экономикалық және мәдени ынтымақтастық, қызмет, сауда, қоғамдық iстермен екi айдан аз мерзiмге келген шетелдiк азаматтардың көлiгiн тiркеу осы Ережелерде көрсетiлген құжаттар негiзiнде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйымдары арқылы қабылдаушы ұйымның сұрауы бойынша жүргiзiледi.
Ескерту: 57-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .

58. Регистрация транспортных средств за иностранными гражданами и лицами без гражданства, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, производится на общих основаниях.
59. На транспортные средства, принадлежащих иностранным представительствам в Республике Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства выдаются номерные знаки следующих серий:
- "СМD" - на служебные и личные транспортные средства глав иностранных дипломатических представительств;
- "D" - на транспортные средства иностранных дипломатических представительств, других международных организаций, приравненных к рангу посольств, а также на личные транспортные средства сотрудников дипломатического ранга этих представительств, организаций и членов семей их сотрудников. По просьбе дипломатических представительств, международных организаций на служебные транспортные средства могут выдаваться номерные знаки серии "Т".
Для выдачи номерных знаков серии "D" на личные транспортные средства должны предъявляться дипломатические карточки, выданные МИД Республики Казахстан;
- "Т" - на транспортные средства административно-технического и обслуживающего персонала дипломатических представительств и международных организаций, приравненных к рангу посольств, и членов семей их сотрудников.
Для выдачи номерных знаков серии "Т" на личные транспортные средства должны предъявляться служебные карточки, удостоверения, выданные МИД Республики Казахстан;
- "М" - на транспортные средства, принадлежащие открытым на территории Республики Казахстан в установленном порядке представительствам иностранных фирм, банков, авиакомпаний и других организаций, а также сотрудникам этих представительств и членам их семей.
Для выдачи номерных знаков серии "М" на личные транспортные средства должны предъявляться национальные паспорта, зарегистрированные в органах внутренних дел;
- "К" - на транспортные средства представительств зарубежных средств массовой информации, сотрудникам этих представительств и членам их семей.
Для выдачи номерных знаков серии "К" на личные транспортные средства должны предъявляться удостоверения корреспондентов или удостоверения технического персонала, выданные МИД Республики Казахстан, а для членов семей их сотрудников - национальные паспорта, зарегистрированные в органах внутренних дел;
- "Н"- на транспортные средства предприятий с иностранным участием не менее 10%; иностранных граждан, прибывших в Республику Казахстан по служебным, личным делам, на учебу; иностранных граждан, постоянно проживающих в Республике Казахстан по виду на жительство, или лиц без гражданства.
Для выдачи номерных знаков серии "Н" должны предъявляться национальные паспорта или виды на жительство, выданные и зарегистрированные в органах внутренних дел;
- "Р" - на транспортные средства, снимаемые с учета в связи с окончательным вывозом за границу или убытием за пределы территории обслуживания регистрационным пунктом, срок их действия на территории РК - 30 суток.
60. На транспортные средства, принадлежащие иностранным представительствам, иностранным гражданам и лицам без гражданства, выдаются номерные знаки последней серии из числа закрепленных за регионами Республики Казахстан, выполненные на желтом фоне.
61. На транспортные средства, приобретенные или полученные в Республике Казахстан иностранными гражданами и гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за границей и прибывшими в Республику Казахстан на срок менее 2-х месяцев, выдаются номерные знаки серии "Р" и свидетельства о регистрации с указанием срока их действия согласно въездным документам.
62. Не принимаются к регистрации транспортные средства:
- собранные из запасных частей и агрегатов или восстановленные вновь из числа выбракованных;
- самостоятельно изготовленные или переоборудованные с нарушением технических условий или по техническим условиям, не согласованным с ДДП МВД Республики Казахстан, Управлением ДП УВД, ГУВД в установленном порядке.
63. Не производятся регистрация, внесение изменений в регистрацию, снятие с учета транспортных средств и иные регистрационные действия до окончания проверок, осуществляемых в установленном порядке органами внутренних дел, если не выполнены требования настоящих Правил.
64. Справки о совершенных регистрационных действиях зарегистрированных транспортных средств и их владельцах выдаются на основании письменного запроса:
- судам, органам прокуратуры, следствия, дознания и налоговой полиции в связи с находящимися в их производстве уголовными или гражданскими делами;
- органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность;
- подразделениям Дорожной полиции при выполнении возложенных на них задач;
- иным органам в соответствии с действующим законодательством
Республики Казахстан.
Документы, послужившие основанием для совершения регистрационных действий, выдаются судам, органам прокуратуры и следствия.  <*>
Сноска. Пункт 64 с дополнениями - приказом Министра внутренних дел РК от 1 октября 2002 года N 632.
65. Для производства регистрационных действий принимаются документы, составленные за пределами Республики Казахстан, с участием должностных лиц компетентных органов других государств или от них исходящие при условии их легализации МИД Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами.

58. ҚР территориясында үнемi тұратын шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқтардың көлiгiн тiркеу жалпы негiзде жасалады.
59. ҚР-дағы шетел өкiлеттiктерi, азаматтары және азаматтығы жоқтарға мынадай сериялы номерлiк белгiлер берiледi:
- "СМД" - шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктер басшыларының қызмет және жеке көлiгiне;
- "D" - шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктердiң, елшiлiкке теңестiрiлген басқадай халықаралық ұйымдардың, сондай-ақ осы өкiлеттiктер қызметкерлерiнiң, олардың отбасы мүшелерiнiң жеке көлiгiне. Дипломатиялық өкiлдiктер мен ұйымдардың өтiнiшi бойынша қызмет көлiктерiне "T" сериялы номерлiк белгi берiлуi мүмкiн. Жеке көлiкке "D" сериялы номерлiк белгi беру үшiн ҚР СIМ берген дипломатиялық карточка көрсетiлуi керек;
- "T" - дипломатиялық өкiлдiктер мен ұйымдардың әкiмшiлiк-техникалық және қызмет көрсетушi адамдарына, елшi дәрежесiне теңестiрiлген отбасы мүшелерiне. Жеке көлiкке "T" сериялы номерлiк белгi беру үшiн ҚР СIМ берген куәлiк пен қызмет карточкасы көрсетiлуi керек;
- "M" - ҚР территориясында тиiстi тәртiппен ашылған шетелдiк фирма, банк, әуе компаниясы және басқадай ұйымдардың ҚР-дағы өкiлдiктерiнiң, олардың қызметкерлерi мен отбасы мүшелерiнiң көлiктерiне берiледi. Жеке көлiк құралына "M" сериялы номерлiк белгi беру үшiн iшкi iстер органдарында тiркелген ұлттық паспорт ұсынылуы керек;
- "К" - шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдары қызметкерлерiнiң және олардың отбасылары мүшелерiнiң көлiктерiне.
Жеке көлiкке "К" сериялы номерлiк белгi беру үшiн ҚР СIМ берген тiлшiлердiң немесе техникалық персоналдың куәлiктерi, ал отбасы мүшелерi үшiн - iшкi iстер органдарында тiркелген ұлттық паспорттар көрсетiлуi керек;
- "H" - қазақ-шетелдiк бiрлескен кәсiпорындардың, республикаға қызмет бабымен, оқуға келген шетел азаматтарының және республикада тұруға келген немесе азаматтығы жоқ адамдардың көлiктерiне.
"H" сериялы номерлiк белгi беру үшiн iшкi iстер органдарында тiркелген ұлттық паспорт немесе уақытша тұруға берiлген құжаттар ұсынылады;
- "Р" - шетелге қайтуына байланысты немесе тысқары кетiп бара жатқан көлiктерге тiркеу пункттерi бередi, оның республика ауқымындағы жарамды мерзiмi 30 тәулiк.
60. Шетелдiк өкiлдiктер мен азаматтардың машинасы мен тiркемелерiне ҚР сол аймағына бекiтiлген сериялардың соңғы номерлерi мен сары түске боялған номерлiк белгi берiледi.
61. Республикаға екi ай мерзiмнен аз уақытқа келген шетелдiк азаматтардың ҚР-дан алған көлiктерiне "P" сериялы номерлер берiлiп, құжаттарына сәйкес мерзiмi көрсетiлген тiркеу куәлiгi берiледi.
62. Тiркеуге мынадай көлiктер жiберiлмейдi:
- қосалқы бөлшектер мен агрегаттардан немесе iстен шыққан бөлшектерден құрастырылған;
- тиiстi тәртiптi бұзып, техникалық талаптарға сай келмейтiн ҚР IIМ ЖПД, IIБ ЖП басқармасымен келiсiлмей өз бетiнше дайындалған және қайта жабдықталған.
63. Осы Ережелердiң талаптары орындалмағанда iшкi iстер органдары жүргiзiп жатқан тексерiстер бiткенше тiркеу, өзгерiс енгiзу, есептен шығару жүргiзiлмейдi.
64. Тiркелген көлiк құралдары мен олардың иелерi туралы тiркеу анықтамалары мына негiзде жазбаша сұрауға берiледi:
- қылмыстық немесе азаматтық iстердiң болуына байланысты сотқа, прокуратураға, тергеуге, салық полициясына;
- оперативтiк iздестiру қызметiмен айналысатын органдарға;
- өз мiндеттерiн орындау үшiн Жол полициясының бөлiмшелерiне.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де органдарға.
Тiркеуге негiз болған құжаттар сотқа, прокуратура мен тергеу органдарына берiледi.
Ескерту: 64-тармақ толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 қазандағы N 632 бұйрығымен .
65. Тiркеу жүргiзуге республикадан тысқары жерде лауазымды адамдардың және басқа мемлекеттiң бiлiктi органдары қатысқан жағдайда, егер олар республика Сыртқы iстер министрлiгiнде тiркелген болса, олардың құжаттары қабылданады.

66. Об отказе в производстве регистрационных действий Дорожная полиция обязана сообщить в письменной форме владельцам транспортных средств с указанием причин отказа.
Запись об отказе в регистрации транспортного средства производится в графе "Служебные отметки ДП" заявления владельца, которая удостоверяется подписью должностного лица и печатью регистрационного пункта. В этом случае, заявление возвращается владельцу транспортного средства.
Данный порядок применяется также при оформлении отказа в производстве иных регистрационных действий и при выдаче справок.
4. Внесение изменений в регистрацию транспортных средств
67. Внесение изменений в регистрацию транспортных средств производится в случаях:
- изменения права собственности;
- изменения места жительства (юридического адреса) владельца или изменения места стоянки транспортного средства;
- перемены фамилии, имени, отчества (наименования) владельца;
- изменения типа или модели транспортного средства вследствие переоборудования или замены на нем агрегатов, изменения цвета, установки специального оборудования и иных подобных изменений.
68. В случаях изменения права собственности, места жительства владельца (юридического адреса) или места стоянки транспортного средства внесение изменений в регистрацию транспортных средств производится на основании документов, указанных в пункте 28, подпунктах 1)-8), 10), 11) и 13) пункта 34, 44 настоящих Правил, а при перемене фамилии, имени, отчества (наименования) владельца дополнительно и документов, подтверждающих эту перемену, в соответствии с действующим законодательством
Примечание: В случае ликвидации предприятия, снятие с учета и перерегистрацию производить на основании решения ликвидационной комиссии.  <*>
Сноска. В пункт 68 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
69. В случае переоборудования транспортного средства внесение изменений в регистрацию производится на основании документов, указанных в пункте 28, подпунктах 1)-8), 10), 11) и 13) пункта 34, 44 настоящих Правил; согласования с ДП на данный вид переоборудования; акта технического осмотра транспортного средства, составленного в подразделении Дорожной полиции после переоборудования.  <*>
Сноска. В пункт 69 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
70. Условия, порядок и допускаемые виды переоборудования транспортных средств юридических и физических лиц регламентируются Законодательством Республики Казахстан.

66. Тiркеуден бас тарту жөнiнде Жол полициясы көлiк иесiне жазбаша түрде себебiн көрсетiп хабарлауға мiндеттi.
Көлiктi тiркеуден бас тарту жазуы өтiнiштiң "ЖП қызмет белгiлерi" графасына жазылып, оған қол қойылады және мөр басылады. Мұндайда өтiнiш көлiк иесiне қайтарылады.
Мұндай тәртiп тiркеудiң басқа әрекетiнен және анықтама беруден бас тартқанда да қолданылады.
4. Көлiк құралдарын тiркеуге өзгерiс енгiзу
67. Көлiктi тiркеуге өзгерiс енгiзу мынадай жағдайларда жасалады:
- меншiк құқы өзгергенде;
- иесiнiң тұратын жерi (заңды мекен-жайы) немесе көлiктiң
тұратын тұрағы өзгергенде;
- иесiнiң аты-жөнi (атауы) өзгергенде;
- қайта жабдықтау немесе агрегаттарын айырбастау кезiнде көлiктiң типi, моделi, түсi өзгерiп, оған арнайы қондырғы орнатқан жағдайда.
68. Меншiк құқы, иесiнiң тұратын жерi (заңды мекен-жайы) немесе көлiктiң тұрағы ауысқанда тiркеуге өзгерiс енгiзу осы Ережелердiң 28-тармақта, 34-тармақтың 1)-8), 10), 11) және 13) тармақшаларында, 44-тармақтарында көрсетiлген құжаттар негiзiнде, ал аты-жөнi (атауы) өзгергенде сол өзгерiстердi тиiстi заңға сәйкес растайтын құжаттар болғанда жасалады.
Ескерту : Кәсiпорын таратылған жағдайда есептен шығару және қайта тiркеу тарату комиссиясының шешiмi негiзiнде жүргiзiледi.
Ескерту: 68-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
69. Көлiктi қайта жабдықтаған жағдайда тiркеуге өзгерiс осы Ережелердiң 28-тармақта, 34-тармақтың 1)-8), 10), 11) және 13) тармақшаларында, 44-тармақтарында көрсетiлген құжаттар; қайта жабдықтау түрiн ЖП-мен келiсуi; көлiкке техникалық байқауды қайта жабдықтаған соң Жол полициясы жасаған актi негiздерiнде енгiзiледi.
Ескерту: 69-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
70. Көлiктердi заңды және жеке тұлғалардың қайта жабдықтау тәртiбi ҚР заңдарында көрсетiлген.

71. Внесение изменений в регистрацию транспортных средств, имеющих расхождения нумерации узлов и агрегатов с регистрационными документами, производятся на основании решения, принятого органами внутренних дел, или решения суда. В этом случае, в раздел "Особые отметки" регистрационного документа и карточки учета транспортного средства вносятся реквизиты указанного решения, заверенная его копия подшивается в основание производства регистрационных действий, а оригинал решения владелец транспортного средства обязан иметь при себе вместе с регистрационным документом. При утере владельцами решений запрашивается их копия.
72. При внесении изменений в регистрацию производится замена регистрационных документов.
73. В случае замены кузова легкового автомобиля или автобуса, шасси грузового автомобиля, в том числе на другую модель (модификацию), ставится прежний год выпуска транспортного средства. В графе "Марка, модель" регистрационного документа, карточки учета транспортного средства указывается марка, модель установленного кузова, а в графе "Особые отметки" делается отметка "Замена кузова" с указанием даты соответствующего изменения. Старая (прежняя) карточка учета транспортного средства хранится в подсобной картотеке в течение 3-х лет.
1) Переоборудование, замена номерных частей кузова при условии их непригодности к дальнейшей эксплуатации и ремонту допускается только с разрешения руководства Управлений ДП УВД, ГУВД. Внесение изменений в регистрацию в этом случае производится в порядке, указанном в п. 69 настоящего раздела Правил, и при представлении заключения, вынесенного автодорожной инспекцией ДП.
2) После внесения изменения в конструкцию зарегистрированного транспортного средства, в том числе в конструкцию его составных частей, предметов дополнительного оборудования, запасных частей и принадлежностей, влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения, необходимо проведение повторной сертификации.  <*>
Сноска. В пункт 73 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
74. Свидетельства на высвободившиеся номерные агрегаты (приложение N 17), зарегистрированных в Дорожной полиции транспортных средств, выдаются при изменении регистрационных данных, связанных с заменой соответствующих номерных агрегатов, а также при снятии с учета транспортных средств в связи с их утилизацией по заявлению владельца.
75. Владельцу в свидетельстве о регистрации (техническом паспорте) в графе "Особые отметки" указываются предъявленные документы при внесении изменений в регистрацию, а также серия и номер прежнего регистрационного документа.
Транспортные средства, принятые в дар или полученные по наследству, если в договоре дарения или свидетельстве о праве наследования указано несколько лиц, перерегистрируются с письменного согласия всех собственников на одного из них.

71. Тiркеу құжаттары мен торап номерлерiнде айырмашылық болғанда көлiктердi тiркеуге өзгерiс енгiзу iшкi iстер органдары немесе сот қабылдаған шешiм негiзiнде жүргiзiледi. Мұндай жағдайда тiркеу құжатының "Ерекше белгiлер" графасына және есеп карточкасына аталған шешiм жазылып, оның расталған көшiрмесi iске тiгiледi, ал түпнұсқасын көлiк иесi тiркеу құжаттарымен бiрге өзiнде ұстауы керек.
Шешiмдi жоғалтқан жағдайда оның көшiрмесi сұратылады.
72. Тiркеуге өзгерiс енгiзгенде тiркеу құжаты ауыстырылады.
73. Жеңіл автомобиль мен автобустың шанағын, жүк автомобилінің шассиін ауыстырғанда, оның ішінде басқа модельге (модификацияға) ауыстырған жағдайда, көлік құралының бұрынғы шығарылған жылы қойылады. Тiркеу құжатының және есеп карточкасының "Маркасы, моделi" графасына орнатылған кузовтың маркасы мен моделi жазылып, "Ерекше белгiлер" графасына күнi көрсетiлiп "Кузов ауыстырылды" деп жазылады. Бұрынғы есеп карточкасы қосалқы картотекада үш жылға дейiн сақталады:
1) Пайдалануға немесе жөндеуге жарамайтын номерлi бөлшектердi айырбастау, қайта жабдықтау тек қана IIБ ЖП басқармасы басшылығының рұқсатымен жасалады. Мұндай жағдайда тiркеуге өзгерiс осы Ережелердiң 69 тармағында көрсетiлген тәртiппен ЖП техникалық бақылауы берген ұсыныс бойынша енгiзiледi;
2) Тiркелген көлiктiң конструкциясына, соның iшiнде негiзгi бөлiктерiне, қосымша қондырғыларына, жол қауiпсiздiгiне әсер ететiн басқадай бөлшектерiне өзгерiстер жасалғанда сертификациядан қайта өту керек.
Ескерту: 73-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
74. Жол полициясында тiркелген босаған номерлi агрегатқа куәлiк (17-қосымша) тиiстi номерлi агрегаттарды айырбастауға байланысты тiркеу мәлiметтерi өзгергенде, сондай-ақ тозуына байланысты есептен шығарғанда берiледi.
75. Көлiк иесiнiң тiркеу куәлiгiнiң (техникалық паспорттың) "Ерекше белгiлер" графасында өзгерiс енгiзуге ұсынылған құжаттар, сондай-ақ бұрынғы тiркеу құжатының сериясы мен номерi көрсетiледi.
Мұрагерлiкке немесе сыйлыққа алынған көлiк құралдары мұрагерлiк құқында бiрнеше адам көрсетiлген болса, онда барлығының бiр адамға меншiк құқын беру туралы жазбаша келiсiмi арқылы қайта тiркеледi.

76. При внесении изменений в регистрацию, связанной с оборудованием транспортных средств приборами для подачи специальных световых и звуковых сигналов, совершаются действия, аналогичные предусмотренным п.42 раздела Регистрации транспортных средств настоящих Правил.
Изменение регистрационных данных, связанных с прекращением права на оборудование транспортного средства приборами для подачи специальных световых и звуковых сигналов и применение цветографической схемы по установленному ГОСТу, либо по заявлению владельца, производится после демонтажа указанных приборов и устранения цветографической схемы.
77. Внесение изменений в регистрацию транспортных средств, конфискованных или признанных бесхозяйными по решению суда без регистрационных документов на новых владельцев, производится на основании справок-счетов торговых предприятий и заверенных копий решения суда, при этом информация о состоящем на учете транспорте направляется по месту его прежней регистрации.
78.  (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
5. Снятие с учета транспортных средств
79. Владельцы обязаны снять транспортные средства с учета в случаях:
- изменения места жительства физического лица или изменения юридического адреса предприятия, учреждения, организации, за которыми они зарегистрированы, если новое место жительства (юридический адрес) находится за пределами территории обслуживания регистрационного пункта, зарегистрировавшего транспортное средство, а также возникновения иных оснований для изменения места регистрации;
- прекращения права собственности на транспортные средства;
- утилизации (выбраковки, списания) транспортных средств;
- вывоза транспортных средств за пределы Республики Казахстан, за исключением временного вывоза.
80. Для снятия с учета транспортных средств их владельцы должны представить в регистрационный пункт документы, указанные в п.34.1-34.7, 34.11 настоящих Правил. В регистрационных документах производятся записи, соответствующие обстоятельствам снятия с учета транспортных средств, указанных в заявлениях владельцев, которые заверяются печатью.
Номерные знаки не сдаются при снятии с учета транспортных средств в связи с изменением места жительства или юридического адреса владельца, за которым они зарегистрированы, в пределах области, г.Алматы, г.Астаны. Соответствующие отметки вносятся в карточки учета транспортных средств.
На транспортные средства (кроме вышеуказанных, а также утилизируемых) выдаются номерные знаки "Транзит" с указанием срока их действия.

76. Көлiкке арнайы жарық және дыбыс белгiлерiн орнатуға байланысты тiркеуге өзгерiс енгiзу осы Ережелердiң "Көлiк құралдарын тiркеу" бөлiмiнiң 42-тармағында көрсетiлгенiндей жүргiзiледi.
Арнайы дабыл құралдары бар ГОСТ-қа сәйкес түстi графикалы схема пайдаланылған көлiктердiң ондай құқын тоқтатуға байланысты немесе көлiк иесiнiң өтiнiшi бойынша тiркеу мәлiметтерiн өзгерту ондай қондырғылар алынғаннан кейiн жасалады.
77. Тәркiленген және сот шешiмiмен иесiз деп табылған көлiк құралдарының тiркеуiне өзгерiс енгiзу сауда ұйымдарының анықтама-есеп, сот шешiмiнiң көшiрмесi негiзiнде жасалады, мұндайда көлiктiң есепке алынғандығы оның бұрын тiркелген жерiне хабарланады.
78. <*>
Ескерту: 78-тармақ алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
5. Көлiк құралдарын есептен шығару
79. Көлiк құралдарының иелерi оларды мынадай жағдайларда есептен шығаруға мiндеттi:
- жеке тұлғаның тұратын жерi немесе көлiк тiркелген кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның заңды мекен-жайы өзгергенде, егер жаңа тұратын жер тiркеу пунктi қызмет ететiн территориядан тысқары болса, сондай-ақ тiркеу орнын өзгертуге басқадай негiз болса;
- көлiкке меншiк құқы тоқтағанда;
- көлiк құралы тозып, iстен шыққанда;
- көлiк құралы республикадан тысқары жерге (уақытша әкетудi есептемегенде) шығарылғанда.
80. Көлiк құралдарын есептен шығару үшiн иелерi тiркеу пунктiне осы Ережелердiң 34.1 - 34.7, 34.11 тармақтарында көрсетiлген құжаттарды ұсынады. Тiркеу құжаттарына көлiктi есептен шығарудың жағдайы өтiнiште көрсетiлгендей жазылып, мөрмен расталады.
Көлiк иелерiнiң облыс көлемiнде, Астана және Алматы қалаларында тұрған жерi мен заңды мекен-жайы өзгерген жағдайда есептен шығатын көлiктердiң номерлiк белгiсi тапсырылмайды. Көлiктiң есеп карточкасына тиiстi белгi соғылады.
Көлiк құралдарына (жоғарыда көрсетiлгендерден, сондай-ақ жарамсыз болғандардан басқа) мерзiмi көрсетiлiп "Транзит" номерлiк белгiсi берiледi:

1) Разрешается снятие с учета транспортных средств без их предъявления на осмотр по месту регистрации при условии представления владельцами заверенного печатью акта технического осмотра, выданного органами ДП по месту нахождения транспортного средства.
2) Допускается снятие транспортных средств с учета регистрационными пунктами дорожной полиции не по месту регистрации транспортного средства, а по месту его нахождения. В этих случаях снятие с учета производится только после исполнения запросов об отсутствии каких-либо ограничений на снятие с учета по месту регистрации этих транспортных средств, уточнения их учетных данных и сведений о владельцах, а также после исполнения запросов по межгосударственной и республиканской базам данных об отсутствии данных транспортных средств в списках разыскиваемых.
После принятия решения о снятии транспортного средства с учета, информация об этом немедленно направляется телетайпом (телефаксом) в регистрационный пункт по месту его регистрации. Запросы и ответы должны исполняться в течение пяти суток.
Сноска. Пункт 80 с изменениями, внесенными  приказами  Министра внутренних дел РК от 20.11.2000 N 614 ; от 26.04.2005 N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования); от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
81. Если владельцами транспортного средства являются два физических лица, снятие с учета производится по обоюдному письменному согласию владельцев или нотариально заверенной доверенности.
82. Снятие с учета транспортных средств, полученных владельцами через органы социальной защиты населения, производится только с разрешения органов социальной защиты населения.
83. Транспортные средства, подлежащие утилизации (выбраковке, списанию), снимаются с учета при представлении документов, указанных в п.34.1-34.7, 34.11 настоящих Правил без осмотра. Регистрационные документы и номерные знаки сдаются в регистрационный пункт. При отсутствии регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые транспортные средства в заявлениях указываются обстоятельства их утраты.  <*>
Сноска. В пункт 83 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
84. Транспортные средства могут сниматься с учета на основании решения суда или иного компетентного государственного органа (определенного законодательством), принятого в виде санкции за совершение преступления или иного правонарушения в соответствии с законодательными актами.
По решению указанных органов могут быть введены временные ограничения на снятие с учета транспортных средств.
В случаях снятия с учета транспортных средств, обращаемых в собственность государства на основании решений судов или иных органов, определенных законодательством, на судебных исполнителей, должностных лиц иных органов распространяются требования, предусмотренные настоящими Правилами, как для представителей собственников транспортных средств.
Снятие с учета транспортных средств, угнанных и похищенных у резидентов Республики Казахстан и не возвращенных владельцам, производится на основании заявления владельца и постановления о возбуждении уголовного дела. В случае возвращения разыскиваемого транспортного средства владельцу, регистрация производится на основании заявления владельца и подтверждающей справки следственного органа о возврате транспортного средства потерпевшему или аналогичного решения судебных органов.  <*>
Сноска. В пункт 84 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).

1) Көлiктi тiркеу орнына көрсетуге әкелмей-ақ, егер көлiктiң тұрған жерiндегi ЖП органдары берген техникалық байқау актiсi (16-қосымша) болса, есептен шығаруға болады;
2) Тіркеу пунктеріне Қазақстан Республикасының аумағында көлік құралдарын есептен шығаруды көлік құралы тіркелген орындарда емес, ол жүрген жерде есептен шығаруға рұқсат етіледі. Ерекше жағдайларда IIБ ЖПБ басшылығының шешiмiмен республика аумағында көлiктi тiркеу орындарынан емес, тұрған жерiнен есептен шығаруға болады. Мұндай жағдайда есептен шығару оған ешқандай шектеу жоқтығы, иесi туралы мәлiметтер нақтыланып, сондай-ақ көлiктiң мемлекетаралық және республикалық iздеуде жоқтығы анықталғаннан кейiн ғана жасалады.
Көлiктi есептен шығаруға шешiм қабылданған соң бұл туралы ақпарат оның тiркелген пунктiне телетайп (телефакс) арқылы жедел хабарланады. Сұрау салу мен жауап беру 5 тәулiктің iшiнде орындалуға тиiс.
Ескерту: 80-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігі 2000.11.20 N 614 , 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
81. Егер көлiктiң иесi екi жеке тұлға болса, онда есептен шығару екеуiнiң жазбаша келiсiмi немесе нотариус растаған сенiмхат арқылы жүргiзiледi.
82. Әлеуметтiк қорғау органдары арқылы көлiктi есептен шығару тек қана әлеуметтiк қорғау органдарының рұқсатымен жасалады.
83. Жарамсыз көлiк құралдарын есептен шығару осы Ережелердiң 34.1-34.7, 34.11 тармақтарында көрсетiлген құжаттар ұсынылып,  тексерiлмей-ақ жүргiзiледi. Тiркеу құжаттары мен номерлiк белгiлер тiркеу пунктiне тапсырылады. Жарамсыз көлiк құралдарының тiркеу құжаттары немесе номерлiк белгiлерi болмағанда өтiнiшке оның себептерi жазылады.
Ескерту: 83-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
84. Көлiк құралдары қылмыс жасаған немесе басқадай заң бұзғаны үшiн санкция ретiнде берiлген мемлекеттiк органдар (заңда белгiленген) мен соттардың шешiмi негiзiнде есептен шығарылуы мүмкiн.
Аталған органдардың шешiмiмен көлiк құралын есептен шығаруға уақытша шектеу қойылуы мүмкiн.
Мемлекет меншiгiне сот немесе басқа органдардың шешiмiмен берiлген көлiк құралдарын есептен шығару кезiнде сот атқарушылары немесе басқа органдардың лауазым иелерiне осы Ережелерде көрсетiлген көлiк иелерiне қойылатын талаптар жүктеледi.
Қазақстан Республикасының резиденттерінен айдап әкетілген және ұрланған және иелеріне қайтарылмаған көлік құралдарын есептен шығару иесінің арызының және қылмыстық іс қозғау туралы қаулының негізінде жүргізіледі. Іздестірілген көлік құралы иесіне қайтарылған жағдайда, иесінің арызы және көлік құралын жәбірленушіге қайтару туралы тергеу органы растаған анықтамасының немесе сот органдарының осындай шешімінің негізінде тіркеу жүргізіледі.
Ескерту: 84-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .

85. Транспортные средства, на которые судами, следственными, таможенными органами введены запреты или ограничения по изменению права собственности, могут быть сняты с учета после представления документов, свидетельствующих об отсутствии указанных запретов или ограничений, либо решений судов (иных государственных органов, определенных законодательством) об отчуждении данных транспортных средств и их передаче в собственность иных лиц или обращении в собственность государства, если иной порядок не предусмотрен действующим законодательством.
Примечание: Органы, налагающие запрет ограничения на снятие с учета транспортного средства, в течение суток после принятия решения об аресте транспортного средства или введения ограничений на его снятие должны письменно уведомить об этом ДП УВД, ГУВД.
86. На транспортные средства юридических и физических лиц, представленных в качестве залога банкам под выданный кредит, а также юридическим и физическим лицам при предъявлении копий договора о залоге, выданных банками (или иных документов), вводятся ограничения на снятие их с учета до исполнения залогового обязательства. При этом в книгах регистрации транспортных средств и карточках учета транспортных средств делаются соответствующие отметки.
87. Снятие с учета транспортных средств юридических лиц при реализации их физическим лицам, минуя торговые организации, производится на основании заявлений юридических лиц - владельцев транспортных средств и документов, предусмотренных пунктом 34 раздела Регистрация транспортных средств настоящих Правил, которые перечисляются в заявлении. При этом в регистрационный документ вносится запись: "Автомобиль снят с учета в связи с продажей гражданину Ф.И.О., адрес места жительства, серия, номер личного паспорта". Снятие с учета указанных транспортных средств, убывающих в торговые организации, производится на основании заявлений юридических лиц - владельцев, приказа (распоряжения) руководителя, актов приема- передачи основных средств (форма ОС-1). В регистрационный документ вносится запись: "Автомобиль снят с учета в связи с убытием в торговую организацию".
88. Если транспортные средства, принадлежащие юридическим или физическим лицам, снимаются с учета в связи с изменением права собственности, то в регистрационных документах на автомобили (мотоциклы), принадлежащие юридическим лицам, записываются номера двигателей, шасси (рам), кузовов, с которыми транспортные средства снимаются с учета и заверяются подписью и печатью органа ДП, а в регистрационных документах транспортных средств физических лиц вносится запись: "Автомобиль снят с учета вследствие изменения собственника", которая также заверяется подписью и печатью органа ДП.
При снятии транспортных средств с учета по месту жительства (юридического адреса) их прежних владельцев на основании договоров по изменению права собственности, свидетельств о праве наследования или решений суда в регистрационные документы вносятся записи о снятии транспортного средства с учета с указанием основных данных нового владельца (фамилия, имя, отчество, паспортные данные, место жительства, наименование юридического лица, адрес расположения).

85. Сот, тергеу, кеден органдарының меншiк құқын өзгертуге тыйым салған немесе шектеу қоюы болғанда, ондай көлiк құралдары тиiстi шектеулердiң немесе соттың (заңда белгiленген басқадай мемлекеттiк органдардың) көлiк құралдарын иелiктен алу және басқа кiсiлердiң немесе мемлекеттің меншiгiне ауыстыру жөнiнде шешiмдерiн куәландыратын құжаттар ұсынылғанда, заңда басқа тәртiп көрсетiлмесе, есептен шығарылады.
Ескерту : Көлiк құралын есептен шығаруға тыйым салған, шектеу қойған органдар көлiк құралының тұтқынға алынғаны немесе есептен шығаруға тыйым болғаны жөнiнде шешiм алған соң бiр тәулiк iшiнде ол туралы IIБ ЖП-ға жазбаша хабарлауы керек.
86. Заңды және жеке тұлғалардың көлiк құралдарын банкіден кредит алуға және басқа адамдарға кепiлдiкке бергенi жөнiндегi банктер берген (немесе басқа құжаттар) келiсiмнiң көшiрмесi болғанда, мұндай кепiлдiк мiндеттi орындағанша оны есептен шығаруға шектеу қойылады. Мұндай кезде тiркеу құжатына, есеп карточкасына тиiстi белгi жасалады.
87. Заңды тұлғалардың сауда орнынан аттап өтіп жеке тұлғаларға сатқан көлiк құралдарын есептен шығару көлiк иесi - заңды тұлғаның өтiнiшi және осы Ережелердегi "Көлiк құралдарын тiркеу" бөлiмiнiң 34-тармағында көрсетiлген құжаттар негiзiнде жасалады.
Мұндай кезде тiркеу құжатына "Автомобиль мынадай азаматқа сатылғандықтан есептен шығарылды, оның аты-жөнi, тұратын жерi, паспортының номерi мен сериясы". Сауда орнына берiлетiн аталмыш көлiк құралдарын есептен шығару заңды тұлғаның - көлiк иесiнiң өтiнiшi, басшының бұйрығы (өкiмi), негiзгi қорларды қабылдау-тапсыру актiсi (ОС-1 формасы) негiзiнде жасалады. Тiркеу құжатына "Автомобиль сауда орнына берiлуiне байланысты есептен шығарылды" деп жазылады.
88. Заңды немесе жеке тұлғалардың меншiк құқы өзгеруiне байланысты көлiк есептен шығарылса, онда заңды тұлғалардың тiркеу құжаттарына автомобильдiң (мотоциклдiң) двигатель, шасси (рама), кузов номерлерi жазылып, олар ЖП органының мөрiмен расталады, ал жеке тұлғалардың тiркеу құжаттарына "Автомобиль иесiнiң өзгеруiне байланысты есептен шығарылды" деп жазылып, қол қойылады және ЖП органының мөрi басылады.
Бұрынғы иелерiнің тұрған жерi (заңды мекен-жайы) бойынша көлiк құралдарын құқын өзгерту келiсiм-шарты, мұрагерлiк құқы туралы куәлiк немесе сот шешiмi негiзiнде есептен шығару кезiнде тiркеу құжаттарына көлiктiң есептен шығарылғаны туралы жазылып, жаңа иесiнiң мәлiметтерi (аты-жөнi, паспорт мәлiметтерi, тұрағы, заңды тұлғаның аты, оның мекен-жайы) көрсетiледi.

89. Зарегистрированные в Дорожной полиции транспортные средства, убывшие за пределы области, г.Алматы и г.Астаны на срок более 2-х месяцев, временно регистрируются по заявлениям владельцев по месту их пребывания с письменного согласия юридических и физических лиц, по адресу которых производится такая регистрация. В регистрационном документе делается отметка о временном учете транспортного средства с указанием срока его окончания. Снятие транспортных средств с временного учета не производится.
90. Снятие с учета транспортных средств, имеющих расхождения нумерации агрегатов с регистрационными документами, производится на основании принятых органами внутренних дел решений (заключений).
91. Транспортные средства, ввезенные в Республику Казахстан и не вывезенные в установленные сроки или используемые в нарушение таможенного законодательства, снимаются с учета только с разрешения таможенных органов.
92. Транспортные средства лиц, постоянно проживающих за границей, и ввезенные в Республику Казахстан под обязательство об обратном вывозе, могут быть сняты с учета для последующей реализации или отчуждения только с разрешения таможенных органов.
93. При снятии с учета транспортных средств, временно ввезенных в Республику Казахстан на срок более 2-х месяцев под обязательство об обратном вывозе и зарегистрированных в соответствии с п.56. настоящих Правил, в свидетельстве о регистрации производится отметка о снятии с учета и делается запись: "Подлежит вывозу". Выданные номерные знаки сдаются в регистрационный пункт.
94. По заявлению владельца в случаях, предусмотренных п.74 раздела "Внесение изменений в регистрацию транспортных средств" настоящих Правил, оформляется и выдается свидетельство на высвободившийся номерной агрегат (приложение N 17).
95. В реестре и карточке учета транспортных средств делается отметка о снятии транспортного средства с учета с указанием конкретного основания (изменение места жительства владельца, иные основания изменения места регистрации, регистрация за другим совладельцем, вывоз транспортного средства за пределы Республики Казахстан, утилизация транспортного средства, отчуждение транспортного средства по договорам отчуждения, купли-продажи, мены, дарения и т.п., обращение транспортного средства в собственность государства или иных лиц по решению суда).
96. Не снимаются с учета транспортные средства:
- юридических лиц, направленных в командировку в другие регионы, или передаваемые в аренду;
- физических лиц, которые вывозятся за пределы территории, обслуживаемой данным регистрационным пунктом ДП, без изменения постоянного места жительства их владельцев, а также передаваемого другим лицам по доверенностям.

89. Жол полициясында есепте тұратын көлiк құралдары облыстан, Астана мен Алматы қалаларынан тысқары екi айдан астам уақытқа кетсе, көлiк иесiнiң өтiнiшi бойынша олардың келген жерiнде, сондағы заңды және жеке тұлғалардың мекен-жайына олардың жазбаша келiсiмiмен уақытша тiркеледi.
Тiркеу құжатына уақытша тiркелгенi жөнiнде мерзiмi көрсетiлiп, белгi қойылады. Көлiктi уақытша есептен шығару жасалмайды.
90. Агрегаттардың номерлерi тiркеу құжатына сай келмейтiн көлiк құралдарын есептен шығару iшкi iстер органдары қабылдаған шешiм негiзiнде жасалады.
91. Республикаға әкелiнген, бiрақ уақытында әкетiлмеген немесе кеден заңын бұзып пайдаланылған көлiк құралдары кеден органдарының шешiмi негiзiнде есептен шығарылады.
92. Шетелде тұрақты тұратын адамдардың қайтадан әкету мiндеттемесiмен Қазақстан Республикасына уақытша әкелген көлiгi сату немесе иелiктен айыру үшiн тек қана кеден органдарының рұқсатымен есептен шығарылады.
93. Республикаға екi айдан артық мерзiмге қайтадан әкету мiндеттемесiмен уақытша әкелiнген және осы Ережелердiң 56 тармағына сай тiркелген көлiктi есептен шығарғанда тiркеу куәлiгiне бұл туралы белгi соғылып, "Әкетiлуге жатады" деген жазу жазылады. Берiлген номерлiк белгiлер тiркеу пунктiне тапсырылады.
94. Осы Ережелердiң 74-тармағында көрсетiлгендей, көлiк иесiнiң өтiнiшi бойынша босаған номерлi агрегатқа куәлiк берiледi (17-қосымша).
95. Көлiк құралдарының есеп карточкасы мен реестрiнде нақты негiзi көрсетiлiп (көлiк иесiнiң тұрағының өзгеруi, тiркеу орнын өзгертудiң басқа негiздерi, басқа адамға тiркеу, көлiктiң республикадан тысқары шығарылуы, жарамсыз болуы, сатып алу-сату, айырбастау, сыйлау және т.б. келiсiм-шарттары бойынша көлiк құралын иелiктен айыру, көлiктiң сот шешiмi арқылы мемлекеттiң немесе басқа адамның мүлкiне өтуi) көлiктi есептен шығару белгiсi қойылады.
96. Мыналардың:
- басқа аймақтарға iссапарға жiберiлген заңды тұлғалардың немесе жалға берiлген;
- ЖП тiркеу пункттерi қызмет ететiн территориядан тысқары әкетiлетiн, бiрақ иесiнiң тұрған жерi өзгермесе, сондай-ақ басқаларға сенiмхат арқылы пайдалануға берген жеке тұлғалардың көлiк құралдары есептен шығарылмайды.

6. Учет зарегистрированных транспортных средств
97. При регистрации транспортных средств все необходимые данные о них записываются в реестр регистрации транспортных средств  и на каждое из них заводится карточка учета транспортных средств в трех экземплярах (приложения NN 19, 20). Один экземпляр хранится в картотеке регистрационного пункта ДП, второй направляется в районное отделение Дорожной полиции, а третий - в областной регистрационный пункт ДП УВД.  <*>
Сноска. В пункт 97 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
98. Данные карточек учета транспортных средств вводятся в базу данных подсистемы "Автомобиль" АИПС-ДП в соответствии с Инструкцией о порядке функционирования автоматизированной подсистемы "Автомобиль", утвержденной приказом МВД Республики Казахстан от 20.03.97 г. N 69.
99. Учет транспортных средств, временно прибывших в область, ведется по отдельной картотеке.
100. При снятии с учета транспортного средства, вследствие убытия за пределы области, а также в случае изменения права собственности или выбраковки, в карточке учета транспортных средств и в книге ввезенного (вывезенного) транспорта (приложение N 21) производятся соответствующие записи и делается отметка о сдаче номерных знаков.
После этого делается отметка в основных учетных карточках о снятии с учета транспортного средства, и карточки переносятся из действующих карточек в картотеки убывшего транспорта.
101. При снятии с учета транспортных средств в связи с убытием в другие населенные пункты данной области регистрационным пунктом ДП производятся операции, изложенные в пункте 100 раздела 6 настоящих Правил (за исключением снятия номерных знаков), а в областном регистрационном пункте ДП УВД, ГУВД полученные сигнальные карточки берутся на контроль до получения подтверждающей карточки о постановке транспортного средства на учет по месту регистрации. Полученная карточка, после ее сверки с контрольной ставится в картотеку номерного знака, а старая учетная карточка и контрольная - уничтожаются.
7. Порядок изготовления, учета и
хранения номерных знаков и регистрационных
документов на транспортные средства
(Глава исключена - приказом Министра внутренних дел РК
от 26 апреля 2005 года N  249  (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Приложение N 1
к Правилам
(Образец) *
Примечание. В оригинале текст на казахском, русском и
английском языках (см. бумажный вариант).
Республика
КZ          Казахстан
-----------------------------------------
Владелец                     Образцов  [C]
Образец Образецевич
Область
Район                     Алмалинский
Нас.пункт                      Алматы
Улица                          Гоголя

6. Тiркелген көлiк құралдарын есепке алу
97. Көлiк құралдарын тiркеген кезде олар туралы барлық мәлiмет көлiктi тiркеу реестрiне жазылады және әрбiр көлiк құралына үш дана етiп тиiстi сериялы есеп карточкасы жасалады (19, 20-қосымшалар). Бiрiншiсi ЖП тiркеу пунктiне, екiншiсi Жол полициясының аудандық бөлiмшесiне, үшiншiсi ІІБ ЖП облыстық тiркеу пунктiне жiберiледi.
Ескерту: 97-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
98. Көлiк құралдарының есеп карточкаларындағы мәлiметтер ҚР IIM 20.03.97 ж. N 69 бұйрығымен бекiтiлген "Автомобиль" автоматтандырылған жүйенiң жұмыс iстеу тәртiбi туралы Нұсқауға сәйкес АИПС-ДП "Автомобиль" жүйесiнiң мәлiметтер базасына енгiзiледi.
99. Облысқа уақытша келген көлiк құралдарын есепке алу бөлек картотекада болады.
100. Көлiк құралының облыстан тысқары жерге кетуiне және меншiк құқығының өзгеруiне немесе жарамсыз болуына байланысты есептен шығарылғанда оның есеп карточкасына және әкелiнген (әкетiлген) көлiк құралдары кiтабына (21-қосымша) номерлiк белгiлердiң тапсырылғаны туралы белгi соғылады.
Осыдан соң көлiктi есептен шығару туралы негiзгi есеп карточкасына белгi соғылып, ол әкетiлген көлiк құралдары картотекасына ауыстырылады.
101. Көлiк құралдары сол облыстың басқа елдi мекенiне ауысқанда, ЖП тiркеу пунктi осы Ережелердiң 6 бөлiмiндегi 100 тармақта көрсетiлген операциялар жасау арқылы оларды есептен шығарады (номерлiк белгiлердi алудан басқа), ал облыстық тiркеу пунктiнде бұл карточкалар көлiк жаңа орынға есепке тұрғанша бақылауда болады. Алынған жаңа карточка тексерiлген соң номерлiк белгi картотекасына қойылып, ескi есеп карточкасы мен бақылау карточкасы жойылады.
7. Көлiк құралдарының нөмерлiк белгiлерi мен тiркеу
құжаттарын дайындау, есепке алу және сақтау тәртiбi
Ескерту: 7-тарау (102-110-тармақтар) алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
Ережеге N 1 қосымша
Қазақстан                                   Үлгі
Республикасы
------------------------------------------  -----
Иесі______________________________Образцов  ! C !
_______________________Образец Образецевич  -----
Облыс ____________________________________
Аудан ____________________________________
Елді мекен  _______________________ Алматы
Көше __________________________Гоголь

1.2. _________________ оплачивает все расходы по содержанию
(наименование организации)
места хранения, охране и техническому обслуживанию автомобиля.
2. Обязательства сторон
2.1. _______________________ несет полную ответственность за
(наименование организации)
сохранность автомобиля ___________и выделение запасных частей,
(наименование организации)
ГСМ и технического персонала для своевременного обслуживания
автомобиля.
2.2. ____________________________ несет ответственность по
(наименование организации)
своевременной оплате счетов. В случае несвоевременной оплаты
счетов ___________________________  в одностороннем порядке.
(наименование организации)
3. Юридические адреса сторон:
_____________________________    ___________________________
_____________________________    ___________________________
_____________________________    ___________________________
Директор ____________________    Президент__________________
Приложение N 7
к Правилам
Для физических лиц               В Дорожную полицию
Заявление
Я,___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
Предоставляя следующие документы, прошу______________________
Приложения:__________________________________________________
_____________________________________________________________
Сведения о собственнике транспортного средства
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата рождения_______________Документ, удост. личность _______
(число, месяц, год)                  (наименование,
________________________________Проживающий__________________
серия, номер, когда и кем выдан)
Телефон _________________
Сведения о транспортном средстве
Гос. номер _________________________ Номер двигателя_________
VIN ________________________________ Номер шасси_____________
Модель _____________________________ Номер кузова____________
Предпр.-изготовитель _______________ Цвет____________________
Вид ТС _____________________________ Мощ. двиг. (кВт/л.с.)___
Категория (А, В, С, D, E) __________ Разрешен мах. масса, kg_
Год выпуска ________________________ Масса без нагрузки, kg__
Паспорт ТС___________________________________________________
(серия, номер, дата выдачи)
Представитель владельца
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата рождения________________Документ, удостов. личность_____
(число, месяц, год)
_____________________________________________ Проживающий ___
(наименование, серия, номер, когда, кем выдан)
_______________________________________________ Телефон _____
(область, район; нас.пункт; улица; дом, корп., квартира)
Доверенность_________________________________________________
(когда, кем выдана, номер реестра)
"___"_____________________199__г.  Подпись заявителя_________
Отметка РВК о снятии и постановке на учет автобусов, грузовых
автомашин и прицепов к ним___________________________________
Мною, госавтоинспектором ______________________учетные данные
транспортного средства, указанные в заявлении проверены______
(дата, подпись)
Служебные отметки:
Регистрационная карточка Р-______Оперативная карточка О-_____
Книга регистрации и учета К-_____АИПС _______________ А-_____
Удостоверение таможни, счет-справка  Указанное в заявлении ТС
находится в РЭО УГАИ УВД             проверено в АБД ГСК РК, в
розыске не значится
Запрос N _________________________   вх. N ....... от ________
(подпись)                                (подпись)
Выдан транзитный номер ______________ Выдан техпаспорт________
Гос. номерной знак______
Прежний гос.номерной
знак сдан ______________
(подпись)
Квитанция об уплате транспортного налога N ........ от........
проверена и возвращена владельцу.
"..."....................199...г.     Госавтоинспектор _______
Приложение N 8                                                      к Правилам
Для юридических лиц
В Госавтоинспекцию ______________________
Заявление
______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица - собственника ТС)
_____________________________________________Телефон _________
(министерство, ведомство)
Юридический адрес_____________________________________________
_______________________________________________Телефон _______
(область, район; нас.пункт; улица; дом, корп., квартира)
Предоставляя нижеследующие документы просит___________________
Приложения:___________________________________________________
______________________________________________________________
Сведения о транспортном средстве
Государственный регистрационный   Модель, номер двигателя
знак                              ____________________________
_______________________________   Номер шасси (рамы)__________
Идентификационный номер (VIN)__   Номер кузова _______________
_______________________________   Цвет _______________________
Марка, модель__________________   Мощн. двиг. (кВт/л.с.)___/__
Предпр.-изготовитель___________   Разрешен мах. масса, kg_____
Вид трансп. средства___________   Масса без нагрузки, kg _____
Категория (А, В, С, D, E)______   Паспорт ТС _________________
Год выпуска____________________    (серия, номер, дата выдачи)
Быть нашим представителем в ГАИ, расписываться и выполнять все
действия, связанные с этим поручением, доверяется_____________
(фамилия, имя, отчество, наименование
______________________________________________________________
документа, удостоверяющего личность, серия, номер,
когда, кем выдан)
Подпись руки которого_________________________________________
удостоверяем
Руководитель предприятия ______________________   ____________
(подпись)             (фамилия)
Служебные отметки ГАИ
Заключение Госавтоинспектора
Сведения о транспортном средстве по результатам осмотра:
Государственный регистрационный   Предпр.-изготовитель _______
знак___________________________   Категория (А,В,С,D,Е) ______
Идентификационный номер (VIN)__   Год выпуска ________________
_______________________________   Модель, номер двигателя ____
Марка, модель__________________   Номер шасси (рамы) _________
Номер кузова _______________
Цвет _______________________
Результат осмотра_____________________________________________
(исправен, неисправен)
Госавтоинспектор _____________________________________________
(подпись или код)         (фамилия)
Проведена проверка по базе угнанного и похищенного
автотранспорта________________________________________________
(результат, дата, время)________________________________________________________
(подпись должностного лица, проводившего проверку)  фамилия)
Приняты от заявителя
________________________________________ серия ______N _______
(наименование регистрационного документа)
Регистрационные знаки _____________________количество ________
Паспорт ТС серия _________ N __________ ______________________
_____________________________________ серия __________ N _____
(документ, подтверждающий право собственности)
Знаки "Транзит"__________________________ количество _________
Свидетельство о регистрации залога____________________________
Квитанции NN__________________________________________________
Иные документы:_______________________________________________
(заключение должностного лица ГАИ о производстве или
______________________________________________________________
об отказе в производстве регистрационного действия)
"___"__________________ 199__г.        _______________________                                                      (подпись)
Выданы заявителю
_________________________________серия _________ N ___________
(наименование регистрационного документа)
Регистрационные знаки _______________Знаки "Транзит" _________
Паспорт ТС серия_______N____Свидетельство о регистрации залога________________________________________________________
Иные документы:_______________________________________________
"___"______________199__г.
Паспортист _____________________    _____________________
(подпись)                 (фамилия)
Приложение N 9
к Правилам
Корешок справки-счета *     серия ББ N 000000
"___"____________199__г.
Ф.И.О. покупателя_____________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Паспорт N ______________ серия ________________ выдан_________
Тр. средство ________________________________двигатель N _____
(агрегат)          (марка)
шасси N ______________ кузов N __________рама N ______________
Год выпуска
Выписана на основании ---------------- Линия отрыва-----------
Транспортное средство должно быть      Наименование торговой
зарегистрировано в Дорожной полиции    KZ       организации
в течение 5 суток с момента покупки    "___"__________199__г.
Серия ББ                 Справка-Счет                N 000000
Кому__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, наименование организации)
Адрес_________________________________________________________
Предъявлен паспорт N _____________серия _______выданный ______
______________________________________________________________
Продано и выдано Вам__________________________________________                            (транспортное средство марки, агрегат)
двигатель N______________кузов N_______________ шасси N ______
рама N __________________цвет ________________ год выпуска ___
Стоимость_____________________________________________________
(сумма прописью)
М.П.     Директор  ______________________
(подпись)
Бухгалтер ______________________
(подпись)
Деньги в сумме____________________________ получены __________
(прописью)
Кассир ____________________
(подпись)
Указанное в настоящем счете транспортное средство (агрегат)
получил ___________________
(подпись)
--------------------------------------------------------------
(Оборотная сторона)
Номер лицензии на право торговли т/с (агрегатами)_____________
Выдано________________________________________________________
Дата выдачи "___"_________ 199__г. Срок действия до"_"__199_г.
Справка-счет выписана на основании:
Выдан регистрационный знак "Транзит"
М.П.      Подпись руководителя торгующей организации
Примечания:

1.2. ____________________________ сақтау орнын ұстау, күзет
(ұйымның атауы)
және автомобильге техникалық қызмет көрсетудің барлық шығындарын
төлейді.
2. Тараптардың міндеті.
2.1. _________________________ автомобильді сақтауға толық
(ұйымның атауы)
жауапкер және _________________________ қосалқы бөлшектер, жанар
(ұйымның атауы)
май мен автомобильге дер кезінде қызмет көрсету үшін техникалық
қызметкерлер бөледі.
2.2. ___________________ Есепшоттар бойынша дер кезінде ақша
(ұйымның атауы)
төлеуге жауапты. Егерде дер кезінде ақша төленбесе ________________
(ұйымның атауы)
бір жақты түрде келісім бұзылады.
3. Тараптардың заңды мекені:
____________________________         _________________________
____________________________         _________________________      ____________________________         _________________________
Директор ___________________          Президент _______________
Ережеге N 7 қосымша
Жеке тұлғалар үшін
Жол полициясына
Өтініш
Мен_________________________________________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні)
Төмендегі құжаттарды ұсынып, өтінем_________________________________
Ұсыныс:_____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Көлік құралы иесі туралы мәлімет
____________________________________________________________________
(аты-жөні)
Туған жылы __________________
(күні, айы, жылы)
Құжат, жеке бастың куәл.___________________________________________
(атауы, серия, номер, қашан және кім берген)
Тұратын _______________________________ Телефон ___________________
Көлік құралы туралы мәлімет
Мем. номері__________________ Двигателдің номері ___________________
YIN _________________________ Шассидің номері ______________________
Моделі_______________________ Кузовтің номері ______________________
Дайын. кәсіпорын ______________ Түрі _______________________________
КҚ түрі _______________________ Двиг. қуаты (кВт/а.к.)______________
Категория (А,В,С,Д,Е)__________ Ұлық.мах. масса,kg__________________
Шыққан жылы ___________________ Бос массасы, kg_____________________
КҚ паспорты ________________________________________________________
(серия, номер, берілген мезгілі)
Көлік иесінің өкілі    ____________________________________________________________________                               (аты-жөні)
Туған жылы___________________
(күні, айы, жылы)
Жеке басын растайтын құжат _______________________________________
(атауы, серия, номер, қашан, кім берген)
Тұратын ___________________________________________________________
(облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, корп.пәтер)
Телефон ______________
Сенімхат___________________________________________________________
(қашан, кім берген, реестердің номері)
__________________________________________________________________
199  ж. .................... Өтініш берушінің қолы _______________
Автобустарды, жүк автомашиналарын және олардың тіркемелерін есептен
алған және есепке қойған
АӘК-нің белгісі____________________________________________________
Мен, мемавтоинспектор_________ өтініште көрсетілген көлік құралының
есепке алу мәліметтерін тексердім _________________________________
(күні, қолы)
Оперативтік карточка О- _____________
Қызмет белгілері:             АИПС _______________ А- _____________
Тіркеу карточкасы Р- _________
Көрсетілген өтініштегі КҚ аудандық милиция
Тіркеу және есеп кітапшасы К-___ бөлімінде тексерілді, іздеуде жоқ
Кеденнің куәлігі,             шығ. ______________ N қолы ___________
есеп-анықтама ІІБ ЖПБ ТЕБ бөлімінде Тех. паспорт берілді____________
Сұрау N ________________________ Мем. номерлік белгісі______________
(қолы)
Бұрынғы мем. номер белгісі тапсырылды
Транзиттік номер берілді ______________________________________
(қолы)
................ дан ...................... N көлік салығын төлегені
туралы түбіршек тексерілді және иесіне қайтарылып берілді
"...." ............... 199  ж.        Мемавтоинспектор _____________
Ережеге N 8 қосымша
Заңды тұлғалар үшін
Мемавтоинспекцияға____________________________________
Өтініш
(КҚ иесі-заңды тұлғаның толық атауы)________________________________
_________________________________ Телефон________________________
(министрлік, ведомство)
Заңды мекені______________________________Телефон___________________
(облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, корп., пәтер)
Төмендегі құжаттарды тапсыра отырып, өтінеді________________________
____________________________________________________________________
Ұсыныс:_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
Көлік құралы туралы мәлімет
Мемлекеттік тіркеу белгісі______ Моделі, двигательдің номері________
________________________________ Шассидің (рама) номері ____________
Идентификациялық номері (YIN)_____ Кузовтің номері__________________
__________________________________ Түрі_____________________________
Маркасы, моделі__________________ Двиг. қуаты (кВт/а.т.)____________
________________________________ Ұлық. етілген мах. масса, kg ______
Дайн. кәсіпорын __________________ Бос массасы, kg__________________
Көл. құралының түрі ______________ КҚ паспорты______________________ __________________________________  (серия, номер, берілген мерзімі)
Категориясы (А,В,С,Д,Е)___________   _______________________________
Шыққан жылы ______________________
ЖП-да біздің өкіліміз болып осы тапсыруға сәйкес барлық әрекеттерді
атқарып қол қоюға сенеміз___________________________________________ ____________________________________________________________________
(аты-жөні, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы,
____________________________________________________________________
серия, қашан, кім берген)
Осы қойылған қолды______________растаймыз___________________________
Кәсіпорынның басшысы________________________________________________
(қолы)                 (фамилиясы)
МАИ-дың қызмет белгілері
Мемавтоинспектордың қорытындысы
Көлік құралын қарау бойынша        Дайын. кәсіпорын_________________
мәліметтер: _____________________ Категориясы (А,В,С,Д,Е)___________
_________________________________ Шыққан жылы_______________________
_________________________________ Двигательдің моделі, номері_______
Идентификациялық номер             Шассидің (рама) номері___________
(YIN) ____________________________ Кузовтың номері__________________
Маркасы, моделі __________________ Түрі_____________________________
__________________________________
Қараудың нәтижесі __________________________________________________
(жарамды, жарамсыз)     Мемавтоинспектор____________________________________________________
(қолы немесе коды)             (фамилиясы)
Қуып кетілген және ұрланған автокөлік базасында тексеріс жасалды
___________________________________________________________________
(нәтиже, күні, уақыты)
____________________________________________________________________
(тексеріс жүргізген лауазым иесінің қолы)          (фамилиясы)
Өтініш берушіден қабылданды
________________________________ сериясы __________ N______________
(тіркеу құжатының атауы)
Тіркеу белгісі_________________________________ саны_______________
КҚ паспорты_________________________________ серия _____ N ________
____________________________________________ серия _____ N ________
(меншік иесінің құқын растайтын құжат)
"Транзит" белгісі______________________________ саны ______________
Кепілдікті тіркеу жөніндегі куәлік_________________________________
Түбіршек NN________________________________________________________
Басқадай құжаттар:_________________________________________________
___________________________________________________________________
(тіркеуді жасаған немесе оны жасаудан бас тартқан МАИ-дың лауазым
иесінің қорытындысы)
"___" ____________ 199  ж.             ___________________________
(қолы)
Өтініш иесіне берілді
__________________________________ серия _________ N_______________
(тіркеу құжатының атауы)
Тіркеу белгісі ___________________ "Транзит" белгісі________________
КҚ паспорты серия _______ N ______ Кепілдікті тіркеу жөніндегі
куәлік______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басқадай құжаттар:__________________________________________________
"___" ____________ 199  ж.
Паспортшы___________________________________________________________                   (қолы)                        (фамилиясы)
Ережеге N 9 қосымша
Түбіртегі               Серия ББ N 000000
"___" ____________ 199  жыл
Сатып алушының аты-жөні_____________________________________________
Ф.И.О.     Мекен-жайы__________________________________________________________
Паспорты N _______, сериясы ____________ берілген___________________
Көлік құралы __________________________ двигатель N_________________
(агрегат)   (маркасы)
шасси N _______________ кузов N _______________ рама N______________
Шыққан жылы_________________________________________________________
Мына негізде жазылды________________________________________________
____________________________________________________________________
Жырту сызығы
Көлік құралы сатып алынған сәттен              Сауда ұйымының аты
бастап 5 тәулік ішінде Жол полициясында
тіркелуге тиіс
" KZ "
____________________________________________________________________
Серия ББ                  Анықтама-есепшот          N 000000
____________________________________________________________________
Кімге______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, ұйымның аты )
Мекен-жайы__________________________________________________________
Ұсынылған паспорт N _________сериясы______________кім берген________
____________________________________________________________________
Сізге сатылған және берілген________________________________________
(көлік құралының маркасы, агрегат)
двигатель N _________ кузов N _____________ шасси N_________________
рама N ________________ түсі _______________ шыққан жылы____________
Құны________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
М.О.        Директор __________________________
(қолы)
Бухгалтер _________________________
(қолы)
Ақшаның сомасы ________________________ алынды______________________
(жазбаша)
Кассир ____________________________
(қолы)
Осы есепшотта көрсетілген көлік құралын (агрегат) алдым __________
__________________________________
(қолы)
Көлік құралдарын (агрегаттарды) сату құқын беру лицензиясының
нөмері_____
Берілді______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Берген уақыты "__" _____199  ж.
Қолдану мерзімі "__" ____199  ж. дейін
Анықтама-есепшот мына негізде жазылып берілді:
Транзит тіркеу белгісі берілді______________________________________
М.О.      Сатушы ұйым басшысының қолы
Ескерту:

1. Справка-счет выдается при продаже транспортных средств,
их агрегатов или узлов.
2. Бланки справок-счетов изготавливаются типографским
способом на бумаге с защитной сеткой и водяными знаками и
являются документами строгой отчетности.
3. Номер справки-счета исполняется типографским способом.
4. Регистрационные документы указываются в справке-счете
при продаже б/у транспортных средств.
* Примечание.
Текст бланка на казахском и русском языках
(см. бум.вариант).
Приложение N 10
к Правилам
__________________________
предприятие, организация             Типовая форма N ОС-1
Утверждаю:
______________________
подпись руководителя
"__"__________ 199__г.
Акт N _____
приемки-передачи основных средств
от __________________ 19 __г.
_____________________________________________________________
Ме!Чис|Инвен-|           Дебет         |         Кредит
ся!ло !тарный|                         |
ц !   |номер |_________________________|_____________________
!   |      |цех, |синтети|шифр анали-|цех,|синтетичес-|шифр
!   |      |отдел|ческий !тического  !счет|ческий счет|анали
!   !      !     !счет   !учета      !    !           !тичес
!   !      !     !       !           !    !           !кого
!   !      !     !       !           !    !           !учета
_____________________________________________________________
Продолжение таблицы
________________________________________________
Первоначальная |   Норма амортизационных       |
стоимость    |       отчислений              |
________________|_______________________________|
|  на полное   | на капитальный |
|восстановление|     ремонт     |
________________|______________|________________|
________________|______________|________________|
________________|______________|________________|
|              |                |
Комиссия в составе____________________________________________
должность, фамилия
На основании распоряжения (приказа)___________________________
от "___" _________19__г. N _____ произвела осмотр_____________
______________________________________________________________
наименование объекта
______________________________________________________________
принимаемого (передаваемого в эксплуатацию) от________________
В момент приемки (передачи) объект находится__________________
местонахождение объекта
Год выпуска 19__г.                                     Паспорт
-------
Чертеж N
Сумма взноса __________ тенге
Приложение N 11
к Правилам
Копия свидетельства, полученная с оригинала
ксерографическим или аналогичным способом,
выдается предприятием-изготовителем на
каждое транспортное средство и принимается
дорожной милицией как одно из оснований для
регистрации (внесение изменений в регистрацию)
Свидетельство
о согласовании конструкции автотранспортного
средства в части, относящейся к обеспечению безопасности
дорожного движения
Наименование и адрес организации-разработчика конструкторской
документации_________________________________________________
_____________________________________________________________
Наименование и адрес предприятия-изготовителя________________
Тип и модель транспортного средства__________________________
Технические условия на изготовление данного транспортного
средства согласованы_________________________________________
"___"_____________
Наименование подразделения___________________________________
"___"_____________19__г. Со сроком действия до"___"__________
Начальник Управления (отдела) ДП ____________________________
(подпись)         (подпись)
Приложение N 12
к Правилам
Счет-наряд действителен после отметки
об оплате, заверенной печатью УМФ
Наряд действителен по "___"________________ 19__г.
Оплачено поручением N ____ "___"___________ 19__г.
Старший бухгалтер УМФ МО РК
Поставщик: Управление материальных фондов МО РК
Счет-наряд N ____ "___"____________ 19__г.
Начальнику (командиру) _____________
город                  _____________
Выдать___________________________________________________
Почтовый адрес получателя________________________________
Доверенность N __от "__"___________19__г. через тов._____
Основание________________________________________________
______________________________________________________________
N|Номенклатур-|Наименование|Ед.|    |  |   |   |   !Примечания
|ные     NN  |имущества   |изм|    |  |   |   |   !
--------------------------------------------------------------
|            |            !   |Кол.|Це|Сум|Кол|Сум|
_|____________|____________|___|____|на|ма_|___|ма_|__________
Начальник управления материальных фондов
Министерства Обороны Республики Казахстан
________________________________________
________________________________________
Выдал ______________________ (______________)
Получил ____________________ (______________)
Приложение N 13
к Правилам
_____________________________________
(должность, воинское звание, фамилия)
_____________________________________
(подпись)
"___"______________________ 199 __ г.
Акт
технического состояния машины (прицепа)
"___"________________199__г.
Комиссия в составе:___________________________________________
______________________________________________________________
(звания, фамилии)
произвела осмотр машины (прицепа)_____________________________________________________
(наименование, марка)
шасси N _____________________ двигатель N_____________________

1. Анықтама-есепшот көлік құралдарын, олардың агрегаттарын
немесе тораптарын сатқан кезде беріледі.
2. Анықтама-есепшоттың бланкалары қорғағыш торлы және су
белгілері бар қағазға баспаханалық тәсілмен жасалынады әрі қатаң
есепке алынатын құжат болып табылады.
3. Анықтама-есепшоттың нөмері баспаханалық тәсілмен
жасалынады.
4. Бұрын пайдаланылған көлік құралдарын сатқан кезде тіркеу
құжаттары анықтама-есепшотта көрсетіледі.
5. Анықтама-есепшот жоғалған жағдайда оның орнына берілген
анықтама-есепшотқа "Көшірме" деп жазылып, оның сериясы, нөмірі,
берілген уақыты көрсетіледі, жазбаша қол қойылып, сатушы ұйымның
мөрі басылып расталады.
Ережеге N 10 қосымша
_______________________           N ОС-1 типтік формасы
кәсіпорын, ұйым                                       Бекітемін:
_________________________________
басшының қолы
"__" ____________ 199 __ ж.
Негізгі құралдарды қабылдау-беру
Актісі
N ___________ 199  ж.
__________________________________________________________________
Айы!Күні!Инвен-!    Дебет      !      Кредит    !Алға-!Амортизация
!    !тарлық!               !                !шқы  !лық төлем.
!    !номер !               !                !құны !нің нормасы
___!____!______!_______________!________________!_____!___________
!    !      !цех,!син.!анали!цех,!синте!анали!     !толық!
!    !      !бөл.!тети!тика.!бөл.!тика-!тика.!     !қалпы!күрде
!    !      !ім  !ка. !лық  !ім  !лық  !лық  !     !на   !лі
!    !      !    !лық !есеп.!    !есеп !есеп.!     !келті!жөн.
!    !      !    !есеп!тің  !    !     !тің  !     !руге !деу.
!    !      !    !    !шифрі!    !     !шифрі!     !     !ге
____________________________________________________________________
Мына құрамдағы комиссия____________________________________________                                (лауазымы, фамилиясы)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Өкімнің (бұйрықтың) негізінде_______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
"___" _____________________ 199  ж. N __________ қарау жасалды______
____________________________________________________________________
объектінің атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
пайдалануға қабылданған (берілген)__________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қабылдау (беру) кезінде объект мына жерде___________________________
____________________________________________________________________
объектінің тұрған жері
Шыққан жылы     199 ____ ж.                        Паспорт
_______________                                    _______
Жарнаның құны ________ теңге                       Сызу N
Ережеге N 11 қосымша
Ксерографикалық немесе басқа
тәсілмен түпнұсқадан алынған
куәліктің көшірмесін дайындаушы,
кәсіпорын әрбір көлік құралына
береді және ол тіркеуге негізгі
құжаттардың бірі ретінде жол
милициясы қабылдайды
(тіркеуге өзгеріс енгізеді)
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге
жататын автокөлік құралдарының бөлігін
конструкциямен келістіру туралы куәлік
Конструкторлық құжаттарды жасаушы ұйымның атауы мен адресі__________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________
Жасаушы-кәсіпорынның атауы мен адресі_______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Көлік құралының типі мен моделі_____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Осы көлік құралын жасауға техникалық жағдай келісілді_______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бөлімшенің атауы____________________________________________________
"____" ___________ 19 ___ ж.   Жарамдылығы "  " дейін
ЖП Басқармасының (бөлімнің) бастығы _____________  _________________
(қолы)
_____________  _________________
(қолы)
Ережеге N 12 қосымша
Есеп-наряд МҚБ-ның мөрі
қойылған төленгені жөнінде
белгі соғылған соң ғана жарамды
Наряд "  "              "__" ________________ 19___ ж. дейін жарамды
N   тапсырыспен төленген "__" _______________ 19 __ ж.
ҚР ҚМ МҚБ-ның аға бухгалтері
М.О.
Беруші: ҚР ҚМ-ның материалдық қорлар басқармасы
Есеп-шоты N 000120355 Алматы қаласының
Ұлт. Мембанкінің облыстық басқармасында
Есеп-наряд N ________ "__" ____________ 19__ ж.
Бастыққа (командирге)______________________________________
қала _________________________________________________
Берілсін___________________________________________________________
Алушының почталық адресі___________________________________________
Сенімхат N ________ "___" ____________ 19____ ж. жол.арқылы
Негіз______________________________________________________________
___________________________________________________________________
N ! Номен!Мүліктің атауы! Өлшеу !    !     !     !    !     !Ескерту
!клату.!              !бірлігі!    !     !     !    !     !
!ралық !              !       !    !     !     !    !     !
!NN    !              !       !    !     !     !    !     !
___________________________________________________________________
!      !              !       !Саны!Баға.!Сома.!Саны!Сома.!
!      !              !       !    !сы   !сы   !    !сы   !
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
Министрлігінің материалдық қорлар
басқармасының бастығы
_________________________________
_________________________________
Бердім______________________________________________________________
Алдым_______________________________________________________________
Ережеге  N 13 қосымша
__________________________________
(лауазымы, әскери шені, фамилиясы)
__________________________________
(қолы)
"___" __________________ 199___ ж.
Машинаның (тіркеменің) техникалық жағдайы туралы
Акт
"___" __________________ 199___ ж.
Мына құрамдағы комиссия:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(шені, фамилиясы)
машинаны (тіркемені) қарап шықты____________________________________
____________________________________________________________________
(атауы, маркасы)
шасси N _________________________ двигатель_________________________
N___________________________________________________________________

1. Машина (прицеп) выпуска _____________________________года
с начала эксплуатации
отработала _____________________________ кв _________моточасов
подвергалась среднему ремонту ___________________________ раз,
капитальному _____________________________________________раз
Со времени предыдущего среднего (капитального) ремонта машины
(прицеп) отработала ___________________ кв (моточасов)
2. Наличие инструмента:_____________________________________
3. Процент годности резины:_________________________________
4. Общий процент износа машины (прицепа)____________________
5. Машина относится к ____________ категории, требует_______
______________________________________________________________
(среднего или капитального ремонта)
Председатель комиссии:
Члены комиссии:
Приложение N 14
к Правилам
Утверждаю
Заместитель Председателя КНБ РК                                     _______________________________
"___"__________________199___г.
Акт
оценки автомобиля марки ________________
"___"______________ 199__г.                         г. Алматы
Комиссия в составе: председателя_____________________________
членов комиссии:_____________________________________________
_______________ на основании распоряжения Председателя КНБ РК
составила настоящий акт на предмет определения процента
годности и оценки автомобиля в соответствии с действующими
прейскурантами, утвержденными Кабинетом Министров Республики
Казахстан.
_____________________________________________________________
Марка машины, номер шасси,  | %  |Стоимость до 1991|Стоимость
номер двигателя,год выпуска,|годн|      года       |после
пробег с начала эксплуатации|    |                 |перео-
!    !                 !ценки
____________________________|____|_________________|_________
_____________________________________________________________
Стоимость реализации:
Председатель комиссии:
Члены комиссии:
Приложение N 15
к Правилам
Свидетельство
О государственной регистрации юридического лица
_____________________
регистрационный номер
(Приложение исключено - приказом Министра внутренних дел РК
от 26 апреля 2005 года N  249   (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Приложение N 16
к Правилам
Акт N ____
технического осмотра единичного транспортного средства
"___"________________ 199__ г.
Государственный регистрационный знак__________________________
Идентификационный номер (VIN)_________________________________
Марка, модель_________________________________________________
Предприятие-изготовитель______________________________________
Вид ТС__________________, категория ТС (А, В, С, D прицеп Е)__
Год выпуска ________________________, номер двигателя_________
номер шасси (рамы) ____________________, номер кузова ________
цвет__________________________________________________________
________________________ серия ________________ N ____________
(регистрационный документ)_______________ серия ________________ N ____________
(документ, подтверждающий право собственности)
Принадлежит___________________________________________________
(предприятие, ведомства подчиненность или
______________________________________________________________
ФИО владельца)
Адрес владельца_______________________________________________
Доверенное лицо_______________________________________________
(ФИО, адрес, серия, номер доверенности,
______________________________________________________________
кем, когда выдана)
Осмотр проведен_______________________________________________
(должность, подразделение, звание,
______________________________________________________________
ФИО сотрудника ДП, проводившего осмотр)
Обнаружены технические исправности____________________________
______________________________________________________________
Заключение:___________________________________________________
_________________________
(подпись сотрудника ДП,
проводившего осмотр)
Приложение N 17
к Правилам
Свидетельство
на высвободившийся номерной агрегат
______________________________________________________________
(наименование регистрационного пункта)
_____________________________________________подтверждает, что
______________________________________________________________
(наименование и номер агрегата)
Сведения о транспортном средстве, на котором был установлен
(зарегистрирован) номерной агрегат:
государственный регистрационный знак_________________________,
идентификационный номер VIN)____________________________марка,
модель ______________________ предприятие-изготовитель_______,
вид ТС ______________, категория (А, В, С, D, прицеп - Е)____,
год выпуска__________, модель номер двигателя _______________,
номер шасси (рамы)________, номер кузова_________, цвет
_____,_______________________________________________________
(регистрационный документ)
серия ________________________________N _____________________
принадлежит__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, адрес, паспорт или заменяющий его__________________________________________________________
документ, кем, когда выдан: наименование
юридического лица, адрес)
М.П.
"___"_____________ 199__г.
Подпись ________________
Приложение N 18
к Правилам
Свидетельство
О государственной регистрации юридического лица
_____________________
регистрационный номер
(Приложение исключено - приказом Министра внутренних дел РК
от 26 апреля 2005 года N  249   (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Приложение N 19
к Правилам
ОАСУ МВД РК АИПС "ДД"
Код формы        Код региона                           АИ
документа   |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|       Карточка учета личного
(888222)                                 автотранспорта
Технологическая операция   1: --
Дата операции              2: ------
Район                      3: ------------------------
Город, населенный пункт    4: ------------------------
Гос. номерной знак         5: ---------
Прежний гос. номерной знак 6: ---------
Марка, модель, модификация 7: --------------------
Год выпуска                8: --
N двигателя                9: ----------------
N шасси (рамы)             10:----------------
N кузова (коляски)         11:----------------
Цвет                       12:------------------------
Серии, N техпаспорта       13:---------
Документ, подтверждающий законность приобретения АМТ
(справка-счет - 1, счет ОМФ военного округа - 2, удостоверение
таможни - 3, справка органа соцобеспечения - 4, договор
дарения - 5, решение суда - 6, выигрыш - 7, другие документы
- 8) *, серия, N документа, дата его выдачи
14:- ---------- --------
Место стоянки (гараж: кооперативный - 1, коллективный - 2,
отдельный - 3; стоянка: платная - 4, коллективная - 5) *,
адрес (улица, дом)
15:-  -------------- ------
* Нужное подчеркнуть, цифру поставить в первую графоклетку реквизита
Гос. номерной знак_______________
Владелец транспортного средства
Фамилия                    16: -----------------
Имя                        17: -----------------
Отчество                   18: -----------------
Дата рождения              19: ------
Серия, N лич. паспорта     20: -------------
Серия, N вод. удостов.     21: ---------
Адрес местожительства
Район                      22: -----------------------
Город, населенный пункт    23: -----------------------
Улица                      24: -----------------------
Дом, корпус, квартира      25: ------ --- -----
Телефон (дом., служ.)      26: ------- -------
Место работы
Предприятие, учреждение    27: -----------------------
Занимаемая должность       28: -----------------------
Технические осмотры
Дата (месяц, год)          29: ----
Тех. состояние             30: --
(исправн.-1.               31: ---
треб. ремонт - 2,
в кап.рем.-3)
Пробег (тыс.км)
ТО провел работник ГАИ:
Данные сверил работник ГАИ
Приложение N 20
к Правилам
Карточка учета
автомототранспорта
юридических лиц
Дата операции              1. -------
Гос. номерной знак         2. -------
Прежний гос. номерной знак 3. --------
Марка, модель, модификация 4. ----------------------
Год выпуска                5. ----
Цвет                       6. ------------------------------
N шасси                    7. --------------------
N двигателя                8. --------------------
N кузова (коляски)         9. --------------------
Серия, N регистр. док.     10.-----------
Документ, подтверждающий законность приобретения АМТ
11. -     (справка-счет - 1, счет ОМФ военного округа - 2,
удостоверение таможни - 3, справка органа

1. Машина (тіркеме) мына жылы шыққан________________________________
пайдалануға берген уақыттан бері мынша _____________________ кв.
___________________________ мотосағат жүрді
орташа жөндеуге ________________________ рет қойылды,
күрделі жөндеуге _______________________ рет қойылды
Машина (тіркеме) бұдан бұрынғы орташа (күрделі) жөндеуден соң_______
__________________ кв. (мотосағат) жұмыс істеді
2.Құрал-жабдығы:____________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Доңғалақтарының жарамдылық проценті:_____________________________
____________________________________________________________________
4. Машинаның жалпы тозу проценті____________________________________
(тіркеме)___________________________________________________________
5. Машина ____________________ категорияға жатады, оған қажет
____________________________________________________________________                      (орташа немесе күрделі жөндеу)
Комиссия төрағасы:
Комиссия мүшелері:
Ережеге N 14 қосымша
Бекітемін
ҚР ҰҚК Төрағасының орынбасары
_____________________________
"__"___________________199__ж.
________________________________ маркалы автомобильді бағалау
Актісі
"___" __________________ 199 ___ ж.                  Алматы қаласы
Комиссия мына құрамда: төрағасы ___________________________________
комиссия мүшелері:_________________________________________________
___________________________________________________________________
ҚР Министрлер Кабинеті бекіткен автомобильдің жарамдылық проценті
мен бағалау туралы қазіргі прейскурантына сәйкес ҚР ҰҚК Төрағасының
өкімі негізінде осы актіні жасады
____________________________________________________________________
Машинаның маркасы, шассидің!жарам!1991 жылға дейінгі!Қайта бағалан.
номері, двигательдің нөмірі!дылық!     бағасы       !ған кейінгі
шыққан жылы, пайдаланғаннан!     !                  !құны
бергі жүрген шақырымы      !     !                  !
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сатылу құны:
Комиссия төрағасы:
Комиссия мүшелері:
Ереже N 15 қосымша
Ескерту: 15-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
Ережеге N 16 қосымша
Жалқы көлік құралына техникалық байқау
Актісі N
"___" ______________________ 199 ____ ж.
Мемлекеттік тіркеу белгісі________________________________________
Идентификациялық номер (YIN)______________________________________
Марка, модель_____________________________________________________
Жасаушы кәсіпорын_________________________________________________
КҚ түрі________________, КҚ категориясы (А,В,С,Д тіркеме Е) ______
Шыққан жылы _____________, двигательдің номері____________________
шасси (рама) номері ______________, кузов номері__________________  түрі______________________________________________________________
______________________ серия ______________ N_____________________
(тіркеу құжаты)
______________________ серия _____________ N _____________________
(жекеменшік құқын растайтын құжат)
Иесісі____________________________________________________________
(кәсіпорын, бағынатын ведомоствосы немесе  __________________________________________________________________
иесінің аты-жөні)
Иесісінің адресі__________________________________________________
Сенімді адамы_____________________________________________________ __________________________________________________________________
(аты-жөні, адресі, серия, сенімхаттың номері,
__________________________________________________________________
кім, қашан берген)
Байқау жасалды____________________________________________________
(лауазымы, бөлімі, байқауды жасаған
__________________________________________________________________
ЖП қызметкерінің аты-жөні)
Техникалық жарамсыздық табылды ___________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қорытынды:________________________________________________________
_______________________
(байқауды жасаған ЖП
қызметкерінің қолы)
Ережеге N 17 қосымша
Босаған номерлі агрегатқа
Куәлік
_________________________________________________________________
(тіркеу пунктінің атауы)
мынаны растайды__________________________________________________  _________________________________________________________________
(агрегаттың номері мен атауы)
(Тіркеген) номерлік агрегат тұрған көлік құралы туралы мәлімет:
мемлекеттік тіркеу белгісі_______________________________________
идентификациялық номер (YIN)Ө______________________________ марка,
модель __________________, дайындаушы-кәсіпорын__________________
_____________, КҚ түрі ______________, категория (А,В,С,Д,Е тіркеме)
_________________, шыққан жылы___________________________________
двигатель номерінің моделі ___________ шасси (рама) номері,______
кузов номері ________________, түрі______________________________
серия __________________________ N ______________________
(тіркеу құжаты)
мынаған жатады___________________________________________________
(аты-жөні, адресі, паспорты немесе оны алмастырушы құжат,   _________________________________________________________________
кім, қашан берген; заңды тұлғаның атауы, адресі
М.О.
"___" _________________ 199 ___ ж.
Қолы _________________________________
Ережеге N 18 қосымша
Ескерту: 18-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
Ережеге N 19 қосымша
ОАСУ МВД РК АИПС "ДД"                           Жеке автокөлік     -------------------------------------            Есеп карточкасы
Құжат      ! Аймақ коды
формасының !
коды       !
-------------------------------------
888222     !-----------------------
!  ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
!-----------------------
Технологиялық операция  1: ------
! !
------
Операция уақыты         2: -------------
! ! ! ! ! ! !
-------------
Аудан                   3: ---------------------------
! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
---------------------------
---------------------------
Қала, елді пункт        4: ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
---------------------------
Мем.номерлік белгі      5: -------------------
! ! ! ! ! ! ! ! ! !
-------------------
Бұр.мем.номер. белгі    6: -------------------
! ! ! ! ! ! ! ! ! !
-------------------
Марка, модифик. моделі  7: ------------------------------------
! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !! ! ! !
------------------------------------
Шыққан жылы             8: ----
! ! !
----
Двигательдің N          9: -------------------------------
! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
-------------------------------
Шасси (рама) N         10: -------------------------------
! ! ! ! ! ! ! ! ! !! ! ! ! ! !
-------------------------------
Кузов (коляска) N      11: -------------------------------
! ! ! ! ! ! ! ! ! !! ! ! ! ! !
-------------------------------
Түрі                   12:-------------------------------------
! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !! ! ! !
--------------------------------------
Серия, техпаспорт N    13: -------------------
! ! ! ! ! ! ! ! ! !
-------------------
Автомотокөлікті сатып алудың
заңдылығын растайтын құжат
(анықтама-есеп-1 әскери
округтің ОМФ есебі - 2, кеден куәлігі - 3, әлеуметтік
қамсыздандыру органының анықтамасы - 4, сыйлыққа беру келісімі
- 5, соттың шешімі - 6, ұту - 7, басқа құжаттар - 8) * , серия,
құжат N
оның берілген уақыты   14: -----  ----------------------------
! ! !  ! ! ! ! ! ! ! ! !  ! ! ! ! !
-----  ----------------- ----------
Тұрған мекені (гараж: кооперативтік - 1, ұжымдық - 2, бөлек - 3;