О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного контроля и статистики, совершенствования системы защиты населения, управления данными, регистрации юридических лиц и исключения излишней законодательной регламентации
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2024 года № 115-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Блочный бюджет
1. Блочный бюджет – это способ управления бюджетным процессом, при котором администратор наделяется полномочиями самостоятельно утверждать, перераспределять и доиспользовать бюджетные средства для достижения целевых показателей в пределах установленного блока согласно лимитам расходов.
2. Правила внедрения и работы блочного бюджета утверждаются Правительством Республики Казахстан.
3. Перечень государственных органов, использующих блочный бюджет, определяется Правительством Республики Казахстан.
4. Положения настоящей статьи действуют в рамках пилотного проекта до 31 декабря 2027 года.".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) в пункте 10-2 статьи 28 слова ", утвержденными уполномоченным органом по управлению данными" исключить;
2) подпункт 1) пункта 1 статьи 84 исключить;
3) подпункт 5) пункта 2 статьи 85 после слова "разрабатывает" дополнить словами "и утверждает";
4) в статье 144:
в пункте 2:
в части первой слова ", сформированный информационной системой оценки и управления рисками в автоматическом режиме" исключить;
в части четвертой слова "10 декабря" заменить словами "25 декабря";
в части пятой:
слова "10 декабря" заменить словами "25 декабря";
слова "10 мая" заменить словами "25 мая";
часть шестую дополнить словами "в сроки, установленные частью четвертой настоящего пункта";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Запрещается формировать за один и тот же период графики проведения проверок на соответствие требованиям в информационной системе оценки и управления рисками и на бумажном носителе.";
5) в пункте 4 статьи 144-2:
части первую, вторую и третью изложить в следующей редакции:
"4. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора является полугодовой список субъектов (объектов) контроля и надзора, формируемый в отношении субъектов контроля и надзора с обязательным указанием объектов, в отношении которых назначен профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік бақылау мен статистика, халықты қорғау жүйесін жетілдіру, деректерді басқару, заңды тұлғаларды тіркеу және артық заңнамалық регламенттеуді болғызбау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 5 шілдедегі № 115-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Блоктық бюджет
1. Блоктық бюджет – әкімшіге шығыстар лимиттеріне сәйкес белгіленген блок шегінде нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу үшін бюджет қаражатын дербес бекітуге, қайта бөлуге және толық пайдалануға өкілеттік берілетін бюджет процесін басқару тәсілі.
2. Блоктық бюджетті енгізу және оның жұмыс істеу қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
3. Блоктық бюджетті пайдаланатын мемлекеттік органдардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
4. Осы баптың ережелері пилоттық жоба шеңберінде 2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.".
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 28-баптың 10-2-тармағындағы "деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен," деген сөздер алып тасталсын;
2) 84-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы алып тасталсын;
3) 85-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы "және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 144-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі автоматты режимде қалыптастырған график" деген сөздер "График" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "10 желтоқсанына" деген сөздер "25 желтоқсанына" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлікте:
"10 желтоқсанына" деген сөздер "25 желтоқсанына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"10 мамырына" деген сөздер "25 мамырына" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлік "бірінші басшысы" деген сөздерден кейін "осы тармақтың төртінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізу графиктерін тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесінде және қағаз жеткізгіште сол бір кезеңге қалыптастыруға тыйым салынады.";
5) 144-2-баптың 4-тармағында:
бірінші, екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындалған объектілерді міндетті түрде көрсете отырып, бақылау мен қадағалау субъектілеріне қатысты қалыптастырылатын бақылау мен қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімі бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындауға негіз болып табылады.

Полугодовые списки субъектов (объектов) контроля и надзора, сформированные в информационной системе оценки и управления рисками, размещаются в срок до 25 декабря года, предшествующего году проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, и до 25 мая текущего календарного года на объекте информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
В случае отсутствия у органа контроля и надзора информационной системы оценки и управления рисками полугодовой список субъектов (объектов) контроля и надзора утверждается первым руководителем регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа и направляется, в том числе в электронной форме, в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, и до 10 мая текущего календарного года для формирования полугодового сводного списка проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.";
дополнить частью одиннадцатой следующего содержания:
"Запрещается формировать за один и тот же период полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в информационной системе оценки и управления рисками и на бумажном носителе.".
3. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
1) часть первую статьи 4 дополнить подпунктом 34-1) следующего содержания:
"34-1) национальный регистр – эталонные источники данных по отраслям (сферам), определяемые в рамках архитектуры "электронного правительства";";
2) в абзаце третьем части второй статьи 40 слова "по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан" исключить;
3) в статье 43-2:
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывает требования по управлению данными совместно с уполномоченным органом в области государственной статистики;";
дополнить частями 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Правительство Республики Казахстан утверждает требования по управлению данными.
2-2. Уполномоченный орган в области государственной статистики определяет качество административных данных в соответствии с требованиями по управлению данными и законодательством Республики Казахстан в области государственной статистики.";

Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған бақылау мен қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімдері бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу жылының алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 25 мамырына дейінгі мерзімде "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектісінде орналастырылады.
Бақылау және қадағалау органында тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған жағдайда бақылау мен қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімін реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы бекітеді және мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу жылының алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық жиынтық тізімін қалыптастыру үшін, оның ішінде электрондық нысанда жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы он бірінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдерін тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесінде және қағаз жеткізгіште сол бір кезеңге қалыптастыруға тыйым салынады.".
3. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
1) 4-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 34-1) тармақшамен толықтырылсын:
"34-1) ұлттық тіркелім – "электрондық үкімет" архитектурасы шеңберінде айқындалатын, салалар (аялар) бойынша деректердің эталондық дереккөздері;";
2) 40-баптың екінші бөлігінің үшінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3) 43-2-бапта:
екінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, деректерді басқару жөніндегі талаптарды әзірлейді;";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-бөліктермен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының Үкіметі деректерді басқару жөніндегі талаптарды бекітеді.
2-2. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган деректерді басқару жөніндегі талаптарға және Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес әкімшілік деректердің сапасын айқындайды.";

4) дополнить статьей 43-4 следующего содержания:
"Статья 43-4. Национальные регистры
1. Перечень национальных регистров определяется уполномоченным органом в сфере информатизации по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики.
2. Государственные органы обеспечивают надлежащее качество данных, содержащихся в национальных регистрах, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
4. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
в подпункте 5) части первой пункта 6 статьи 386 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности".
5. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктом 88-1) следующего содержания:
"88-1) Уполномоченный по правам социально уязвимых категорий населения при Президенте Республики Казахстан (далее – омбудсмен) – лицо, назначаемое Президентом Республики Казахстан и осуществляющее свою деятельность на общественных началах в целях обеспечения гарантий прав и законных интересов социально уязвимых категорий населения, а также восстановления их нарушенных прав и свобод во взаимодействии с государственными и общественными институтами;";
2) главу 2 дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Компетенция омбудсмена
1. В целях обеспечения гарантий прав, свобод и законных интересов социально уязвимых категорий населения омбудсмен:
1) рассматривает обращения, касающиеся нарушения прав, свобод и законных интересов социально уязвимых категорий населения, и жалобы на решения или действия (бездействие) центральных государственных и местных исполнительных органов и организаций, их должностных лиц, нарушающих права, свободы и законные интересы социально уязвимых категорий населения;
2) оказывает содействие по восстановлению нарушенных прав, свобод и законных интересов социально уязвимых категорий населения;
3) разрабатывает и направляет в Правительство Республики Казахстан рекомендации по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в части гарантий прав, свобод и законных интересов социально уязвимых категорий населения;
4) представляет Правительству Республики Казахстан и иным государственным органам, органам местного государственного управления и самоуправления, иным организациям и должностным лицам рекомендации и предложения относительно мер, направленных на профилактику нарушений прав, свобод и законных интересов социально уязвимых категорий населения;

4) мынадай мазмұндағы 43-4-баппен толықтырылсын:
"43-4-бап. Ұлттық тіркелімдер
1. Ұлттық тіркелімдер тізбесін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
2. Мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұлттық тіркелімдерде қамтылған деректердің тиісті сапасын қамтамасыз етеді.".
4. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
386-баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 88-1) тармақшамен толықтырылсын:
"88-1) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы халықтың әлеуметтік осал санаттарының құқықтары жөніндегі уәкіл (бұдан әрі – омбудсмен) – Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және халықтың әлеуметтік осал санаттарының құқықтары мен заңды мүдделерінің кепілдіктерін қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттік және қоғамдық институттармен өзара іс-қимыл жасай отырып, олардың бұзылған құқықтары мен бостандықтарын қалпына келтіру мақсатында өз қызметін қоғамдық негізде жүзеге асыратын адам;";
2) 2-тарау мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Омбудсменнің құзыреті
1. Халықтың әлеуметтік осал санаттарының құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің кепілдіктерін қамтамасыз ету мақсатында омбудсмен:
1) халықтың әлеуметтік осал санаттары құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына қатысты жолданымдарды және орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың, олардың лауазымды адамдарының халықтың әлеуметтік осал санаттарының құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін бұзатын шешімдеріне немесе әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдарды қарайды;
2) халықтың әлеуметтік осал санаттарының бұзылған құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіру бойынша жәрдем көрсетеді;
3) халықтың әлеуметтік осал санаттары құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің кепілдіктері бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметіне және өзге де мемлекеттік органдарға, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару органдарына, өзге де ұйымдар мен лауазымды адамдарға халықтың әлеуметтік осал санаттары құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуының профилактикасына бағытталған шараларға қатысты ұсынымдар мен ұсыныстар береді;

5) запрашивает и получает от государственных органов, органов местного государственного управления и самоуправления и организаций необходимую для рассмотрения обращений информацию, документы и материалы, затрагивающие права, свободу и законные интересы социально уязвимых категорий населения, за исключением сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом Республики Казахстан тайну;
6) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. К социально уязвимым категориям населения относятся лица, получающие государственные услуги в социально-трудовой сфере в рамках настоящего Кодекса.".
6. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 1993 года "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан":
1) подпункт 4) части первой статьи 11 после слов "ономастической комиссии" дополнить словами ", согласованного с Республиканской ономастической комиссией,";
2) подпункт 5-1) части первой статьи 12 после слов "ономастической комиссии" дополнить словами ", согласованного с Республиканской ономастической комиссией,";
3) подпункт 4) части второй статьи 14 после слов "ономастической комиссии" дополнить словами ", согласованного с Республиканской ономастической комиссией,".
7. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств":
1) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Основные цели, задачи, принципы регулирования сферы регистрации юридических лиц
1. Государственная регистрация юридических лиц и учетная регистрация филиалов и представительств осуществляются для реализации следующих основных целей:
удостоверения факта создания, перерегистрации, регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы, реорганизации и прекращения деятельности юридического лица, а также создания, учетной перерегистрации, регистрации внесенных изменений и дополнений в документы и прекращения деятельности филиалов и представительств;
учета созданных, перерегистрированных, реорганизованных и прекративших свою деятельность юридических лиц, а также созданных, прошедших учетную перерегистрацию и прекративших свою деятельность филиалов и представительств на территории Республики Казахстан;
ведения национального реестра бизнес-идентификационных номеров;
реализации общедоступной информации о юридических лицах, их филиалах и представительствах (за исключением информации, составляющей служебную или коммерческую тайну) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

5) мемлекеттік құпияларды және Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жолданымдарды қарау үшін қажетті халықтың әлеуметтік осал санаттарының құқықтарын, бостандығы мен заңды мүдделерін қозғайтын ақпаратты, құжаттар мен материалдарды мемлекеттік органдардан, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару органдары мен ұйымдардан сұратады және алады;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Халықтың әлеуметтік осал санаттарына осы Кодекс шеңберінде әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер алатын адамдар жатады.".
6. "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы "ұсынуы бойынша" деген сөздерден кейін "Республикалық ономастика комиссиясымен келісілген" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 12-баптың бірінші бөлігінің 5-1) тармақшасы "ескере отырып," деген сөздерден кейін "Республикалық ономастика комиссиясымен келісілген" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 14-баптың екінші бөлігінің 4) тармақшасы "ескере отырып," деген сөздерден кейін "Республикалық ономастика комиссиясымен келісілген" деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап Заңды тұлғаларды тіркеу саласын реттеудің негізгі мақсаттары, міндеттері, қағидаттары
1. Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мынадай негізгі мақсаттарды іске асыру үшін жүзеге асырылады:
заңды тұлғаның құрылу, қайта тіркелу, құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың тіркелу, қайта ұйымдастырылу және қызметінің тоқтатылу, сондай-ақ филиалдар мен өкiлдiктердiң құрылу, есептік қайта тіркелу, құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың тіркелу және қызметiнің тоқтатылу фактiсiн куәландыру;
Қазақстан Республикасының аумағында құрылған, қайта тіркелген, қайта ұйымдастырылған және өз қызметiн тоқтатқан заңды тұлғаларды, сондай-ақ құрылған, есептік қайта тіркеуден өткен және өз қызметін тоқтатқан филиалдар мен өкiлдiктердi есепке алу;
бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмiн жүргізу;
заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi туралы жалпыға бірдей қолжетімді ақпаратты (қызметтiк немесе коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өткізу.

2. Основной задачей настоящего Закона является осуществление государственной регистрации юридических лиц, являющихся коммерческими и некоммерческими организациями, и учетной регистрации их филиалов и представительств.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) законность;
2) равенство всех перед законом;
3) гласность.";
2) абзац третий части восьмой статьи 6 изложить в следующей редакции:
"копия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность учредителя-иностранца, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки, а также документа, подтверждающего право регистрации коммерческой организации в Республике Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения".";
3) в статье 6-1:
в заголовке слова "Уведомительный порядок" заменить словом "Порядок";
в части первой слова "уведомление о начале осуществления предпринимательской деятельности" заменить словами "заявление о государственной регистрации юридического лица";
в части второй слово "уведомления" заменить словом "заявления";
абзац третий части четвертой изложить в следующей редакции:
"копия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность учредителя-иностранца, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки, а также документа, подтверждающего право регистрации коммерческой организации в Республике Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения".";
4) в части первой статьи 9 слова "одного часа" заменить словами "одного рабочего дня";
5) в статье 11:
в части первой:
в подпункте 4-4) цифры "216, 218, 218-1, 235-1, 237, 238" заменить цифрами "190, 216, 218, 218-1, 235-1, 237, 238, 249, 365";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) непредставления:
копий паспорта или другого документа, удостоверяющего личность учредителя-иностранца, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки, а также документа, подтверждающего право регистрации коммерческой организации в Республике Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения";
копии легализованной выписки из торгового реестра или другого легализованного документа, удостоверяющего, что учредитель – иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки.";
часть восьмую исключить;
6) статью 14 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае если в состав участников входит иностранец или иностранное юридическое лицо, то дополнительно представляются документы, предусмотренные частью восьмой статьи 6 настоящего Закона.";

2. Коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді, олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеуді жүзеге асыру осы Заңның негізгі міндеттері болып табылады.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) заңдылық;
2) баршаның заң алдындағы теңдігі;
3) жариялылық.";
2) 6-баптың сегізінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге шетелдік құрылтайшы паспортының немесе жеке басын куәландыратын басқа да құжаттың, сондай-ақ "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасында коммерциялық ұйымды тіркеу құқығын растайтын құжаттың көшірмесі ұсынылуға тиіс.";
3) 6-1-бапта:
тақырыптағы "тіркеудің хабарлама тәртібі" деген сөздер "тіркеу тәртібі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктегі "кәсіпкерлік қызметтің жүзеге асырылуы басталғаны туралы хабарлама" деген сөздер "заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы өтініш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "хабарлама" деген сөз "өтініш" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге шетелдік құрылтайшы паспортының немесе жеке басын куәландыратын басқа да құжаттың, сондай-ақ "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасында коммерциялық ұйымды тіркеу құқығын растайтын құжаттың көшірмесі ұсынылуға тиіс.";
4) 9-баптың бірінші бөлігіндегі "бір сағат" деген сөздер "бір жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 11-бапта:
бірінші бөлікте:
4-4) тармақшадағы "216, 218, 218-1, 235-1, 237, 238-баптары" деген сөздер "190, 216, 218, 218-1, 235-1, 237, 238, 249, 365-баптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) мыналарды:
нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге шетелдік құрылтайшы паспортының немесе жеке басын куәландыратын басқа да құжаттың, сондай-ақ "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасында коммерциялық ұйымды тіркеу құқығын растайтын құжаттың көшірмесін;
құрылтайшы шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын, нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге сауда тізілімінің заңдастырылған үзінді көшірмесінің немесе басқа да заңдастырылған құжаттың көшірмелерін ұсынбау.";
сегізінші бөлік алып тасталсын;
6) 14-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер қатысушылар құрамына шетелдік немесе шетелдік заңды тұлға кірсе, онда осы Заңның 6-бабының сегізінші бөлігінде көзделген құжаттар қосымша ұсынылады.";

7) в статье 14-2:
часть первую дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) изменении контактной информации (телефона, электронного адреса).";
в части второй слова "7) и 8)" заменить словами "7), 8) и 9)";
в части десятой слова "4-1) и 5)" заменить словами "4-1), 5) и 8)".
8. В Закон Республики Казахстан от 2 мая 1995 года "О хозяйственных товариществах":
дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются обеспечение прав, свобод и законных интересов участников хозяйственного товарищества, определение порядка создания, деятельности, реорганизации и ликвидации товарищества.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) создание условий для развития предпринимательства;
2) обеспечение прав, свобод и законных интересов участников хозяйственного товарищества;
3) регулирование отношений между участниками хозяйственного товарищества;
4) установление правового статуса хозяйственного товарищества.
3. Хозяйственные товарищества осуществляют свою деятельность на основании следующих принципов:
1) законности;
2) ответственности по обязательствам в зависимости от организационно-правовой формы;
3) прозрачности, доступности информации о деятельности хозяйственных товариществ для их участников;
4) добросовестности участников.".
9. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 1995 года "О производственном кооперативе":
дополнить статьей 1-2 следующего содержания:
"Статья 1-2. Основные цели и задачи настоящего Закона
1. Основной целью настоящего Закона является создание условий для поддержки развития кооперации, укрепления малого и среднего бизнеса, создания новых рабочих мест, повышения уровня жизни населения и укрепления экономической стабильности.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) установление правовой основы для создания, регистрации, функционирования и ликвидации производственных кооперативов;
2) определение прав и обязанностей членов производственных кооперативов, а также правил их взаимодействия;
3) регулирование порядка распределения прибыли и убытков между членами производственного кооператива;
4) установление механизмов принятия решений внутри производственного кооператива;
5) обеспечение развития малого и среднего бизнеса и укрепления экономической стабильности в стране.".
10. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан":
в статье 25-1:
пункт 1-1 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:

7) 14-2-бапта:
бірінші бөлік 8) тармақшасындағы "өзгерген кезде енгізіледі." деген сөздер "өзгерген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) байланыс ақпараты (телефоны, электрондық мекенжайы) өзгерген кезде енгізіледі.";
екінші бөліктегі "7) және 8)" деген сөздер "7), 8) және 9)" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы бөліктегі "4-1) және 5)" деген сөздер "4-1), 5) және 8)" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Шаруашылық серіктестіктері туралы" 1995 жылғы 2 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, міндеттері мен қағидаттары
1. Шаруашылық серіктестігіне қатысушылардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету, серіктестікті құру, оның қызметі, қайта ұйымдастыру және тарату тәртібін айқындау осы Заңның негізгі мақсаттары болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) кәсіпкерлікті дамыту үшін жағдайлар жасау;
2) шаруашылық серіктестігіне қатысушылардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету;
3) шаруашылық серіктестігіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттеу;
4) шаруашылық серіктестігінің құқықтық мәртебесін белгілеу.
3. Шаруашылық серіктестіктері өз қызметін мынадай қағидаттардың негізінде жүзеге асырады:
1) заңдылық;
2) ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына қарай міндеттемелері бойынша жауапкершілік;
3) шаруашылық серіктестіктерінің қызметі туралы ақпараттың оларға қатысушылар үшін ашықтығы, қолжетімділігі;
4) қатысушылардың адалдығы.".
9. "Өндiрiстiк кооператив туралы" 1995 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 1-2-баппен толықтырылсын:
"1-2-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары мен міндеттері
1. Кооперацияны дамытуды қолдау, шағын және орта бизнесті нығайту, жаңа жұмыс орындарын ашу, халықтың өмір сүру деңгейін арттыру және экономикалық тұрақтылықты нығайту үшін жағдайлар жасау осы Заңның негізгі мақсаттары болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) өндірістік кооперативтерді құру, тіркеу, олардың жұмыс істеуі және тарату үшін құқықтық негіз белгілеу;
2) өндірістік кооператив мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін, сондай-ақ олардың өзара іс-қимыл жасау қағидаларын айқындау;
3) өндірістік кооператив мүшелерінің арасында пайда мен шығындарды бөлу тәртібін реттеу;
4) өндірістік кооператив ішінде шешімдер қабылдау тетіктерін белгілеу;
5) шағын және орта бизнесті дамытуды және елдегі экономикалық тұрақтылықты нығайтуды қамтамасыз ету.".
10. "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
25-1-бапта:
1-1-тармақ 5) тармақшасындағы "келісу жатады." деген сөздер "келісу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:

"6) согласование заключений областных ономастических комиссий по наименованию, переименованию сел, поселков, сельских округов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
7) согласование заключений областных ономастических комиссий по наименованию, переименованию составных частей городов районного значения, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований.";
подпункты 1) и 2) пункта 2 дополнить словами "после согласования с Республиканской ономастической комиссией".
11. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате":
1) дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Основные цель и задача нотариата
1. Основной целью нотариата является регулирование общественных отношений в сфере нотариальной деятельности, направленных на обеспечение прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц.
2. Основной задачей нотариата является обеспечение квалифицированной юридической помощью физических и юридических лиц путем совершения нотариальных действий.";
2) в статье 32:
подпункт 5-2) исключить;
дополнить подпунктом 5-3) следующего содержания:
"5-3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области регулирования нотариата в соответствии с основными целью и задачей настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 6), 8) и 10) исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью":
1) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основными целями законодательства Республики Казахстан о товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью являются обеспечение прав, свобод и законных интересов участников товарищества, определение порядка создания, деятельности, реорганизации и ликвидации товарищества.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) установление правового статуса товариществ с ограниченной и дополнительной ответственностью;

"6) облыстық ономастика комиссияларының ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге атау беру, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту жөніндегі қорытындыларын келісу;
7) облыстық ономастика комиссияларының аудандық маңызы бар қалалардың құрамдас бөліктеріне атау беру, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту жөніндегі қорытындыларын келісу жатады.";
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге атау беру, оларды қайта атау" деген сөздер "Республикалық ономастика комиссиясымен келісілгеннен кейін ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге атау беру, олардың атауын өзгерту" деген сөздермен, 2) тармақшасындағы "аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің құрамдас бөлiктерiне атау беру, оларды қайта атау" деген сөздер "Республикалық ономастика комиссиясымен келісілгеннен кейін аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің құрамдас бөлiктерiне атау беру, олардың атауын өзгерту" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Нотариаттың негізгі мақсаты мен міндеті
1. Жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған нотариаттық қызмет саласындағы қоғамдық қатынастарды реттеу нотариаттың мақсаты болып табылады.
2. Нотариаттық іс-әрекеттер жасау арқылы жеке және заңды тұлғаларды білікті заң көмегімен қамтамасыз ету нотариаттың міндеті болып табылады.";
2) 32-бапта:
5-2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-3) тармақшамен толықтырылсын:
"5-3) осы Заңның негізгі мақсаты мен міндетіне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нотариатты реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
6), 8) және 10) тармақшалар алып тасталсын.
12. "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, міндеттері мен қағидаттары
1. Серіктестікке қатысушылардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету, серіктестікті құру, оның қызметі, қайта ұйымдастыру және тарату тәртібін айқындау Қазақстан Республикасының жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы заңнамасының негізгі мақсаттары болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктердің құқықтық мәртебесін белгілеу;

2) определение условий создания товариществ с ограниченной и дополнительной ответственностью;
3) регулирование деятельности товариществ с ограниченной и дополнительной ответственностью;
4) обеспечение прав, свобод и законных интересов участников товариществ с ограниченной и дополнительной ответственностью.
3. Товарищества с ограниченной и дополнительной ответственностью осуществляют свою деятельность на основании следующих основных принципов:
1) законности;
2) ответственности по своим обязательствам в размере всего принадлежащего ему имущества;
3) прозрачности, доступности информации о деятельности товарищества для всех его членов;
4) добросовестности участников.";
2) в пункте 3 статьи 26 цифры "1) – 3)" заменить словами "1) и 2)";
3) пункт 6 статьи 67 исключить;
4) в пункте 3 статьи 69 слова "когда в результате уменьшения уставного капитала его размер станет меньше минимального размера, предусмотренного пунктом 2 статьи 23 настоящего Закона, а также если участники не образуют в сроки, установленные пунктом 2 статьи 24 настоящего Закона, уставный капитал товарищества, то" заменить словами "предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи,".
13. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 года "О регистрации залога движимого имущества":
дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Основные цели, задачи, принципы регулирования сферы регистрации залога движимого имущества
1. Основной целью настоящего Закона является обеспечение прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц в сфере регистрации залога движимого имущества.
2. Основными задачами настоящего Закона являются сопровождение информационных систем в сфере регистрации залога движимого имущества, а также обеспечение доступа к ним.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) законность;
2) прозрачность деятельности государственных органов.".
14. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности":
в статье 17-1:
в части первой пункта 2 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
в части третьей пункта 3 слова "установленном Правительством Республики Казахстан" заменить словами "определенном уполномоченным органом".
15. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 4-5) следующего содержания:

2) жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктерді құру шарттарын айқындау;
3) жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктердің қызметін реттеу;
4) жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктерге қатысушылардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету.
3. Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер өз қызметін мынадай негізгі қағидаттардың негізінде жүзеге асырады:
1) заңдылық;
2) өз міндеттемелері бойынша өзіне тиесілі барлық мүлік мөлшеріндегі жауапкершілік;
3) серіктестік қызметі туралы ақпараттың оның барлық мүшелері үшін ашықтығы, қолжетімділігі;
4) қатысушылардың адалдығы.";
2) 26-баптың 3-тармағындағы "1) – 3)" деген цифрлар "1) және 2)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 67-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
4) 69-баптың 3-тармағындағы "Жарғылық капиталды азайту нәтижесінде оның мөлшері осы Заңның 23-бабының 2-тармағында көзделген ең төменгі мөлшерден аз болып қалған жағдайда, сондай-ақ қатысушылар осы Заңның 24-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімде серіктестіктің жарғылық капиталын құрмаса," деген сөздер "Осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда," деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы" 1998 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу саласын реттеудің негізгі мақсаттары, міндеттері, қағидаттары
1. Жеке және заңды тұлғалардың жылжымалы мүлік кепілін тіркеу саласындағы құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету осы Заңның негізгі мақсаты болып табылады.
2. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу саласындағы ақпараттық жүйелерді қолдап отыру, сондай-ақ оларға қол жеткізуді қамтамасыз ету осы Заңның негізгі міндеттері болып табылады.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) заңдылық;
2) мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығы.".
14. "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
17-1-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың үшінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген" деген сөздер "уәкілетті орган айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-5) тармақшамен толықтырылсын:

"4-5) утверждение региональной символики;";
2) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 1-17) следующего содержания:
"1-17) разрабатывает проект региональной символики на основании правил, утвержденных уполномоченным органом по вопросам использования государственных символов Республики Казахстан;";
3) в абзаце третьем подпункта 4) пункта 1 статьи 29 слова ", а также первых руководителей органов управления образованием, располагаемых в районах (городах областного значения)" исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 8 мая 2001 года "О потребительском кооперативе":
дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Основные цели и задачи настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются обеспечение организации и развития кооперативного движения в Республике Казахстан, а также защита прав и законных интересов потребителей через создание условий для образования и функционирования потребительских кооперативов.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) создание правовой основы для развития кооперативного движения в Республике Казахстан;
2) обеспечение прав, свобод и законных интересов участников потребительских кооперативов;
3) обеспечение доступности товаров и услуг;
4) развитие конкуренции на рынке;
5) регулирование деятельности потребительских кооперативов.".
17. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан":
1) в статье 14 слова "Правительством и (или)" исключить;
2) в пункте 2 и абзаце третьем пункта 6 статьи 27-2 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
3) в подпункте 2) пункта 1 статьи 27-3 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
18. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах":
1) подпункт 6) статьи 11 исключить;
2) в подпункте 21) пункта 2 статьи 12 слово "расширение" заменить словами "осуществление и расширение".
19. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании":
1) в пункте 2 статьи 25 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
2) в части третьей пункта 2 статьи 32 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
20. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 года "О политических партиях":

"4-5) өңірлік нышанды бекіту;";
2) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-17) тармақшамен толықтырылсын:
"1-17) Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін пайдалану мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен қағидалар негізінде өңірлік нышан жобасын әзірлейді;";
3) 29-баптың 1-тармағы 4) тармақшасының үшінші абзацындағы ", сондай-ақ аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) орналасқан білім беруді басқару органдарының бірінші басшыларын" деген сөздер алып тасталсын.
16. "Тұтыну кооперативі туралы" 2001 жылғы 8 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары мен міндеттері
1. Қазақстан Республикасында кооперативтік қозғалысты ұйымдастыру мен дамытуды қамтамасыз ету, сондай-ақ тұтыну кооперативтерінің құрылуы мен жұмыс істеуі үшін жағдайлар жасау арқылы тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау осы Заңның негізгі мақсаттары болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасында кооперативтік қозғалысты дамыту үшін құқықтық негіз құру;
2 ұтыну кооперативтеріне қатысушылардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету;
3) тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету;
4) нарықта бәсекелестікті дамыту;
5) тұтыну кооперативтерінің қызметін реттеу.".
17. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-баптағы "Үкімет және (немесе)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 27-2-баптың 2-тармағындағы және 6-тармағының үшінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "Уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 27-3-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген" деген сөздер "уәкілетті орган бекіткен" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың 6) тармақшасы алып тасталсын;
2) 12-баптың 2-тармағының 21) тармақшасындағы "кеңейту" деген сөз "жүзеге асыру және кеңейту" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 25-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 32-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді" деген сөздер "уәкілетті орган айқындайды" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:

1) преамбулу исключить;
2) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Основы создания и деятельности политических партий
1. Основной целью Закона является определение правовых основ создания политических партий, их прав и обязанностей, гарантии деятельности.
2. Основной задачей Закона является регулирование отношений политических партий с государственными органами и другими организациями.
3. Деятельность политических партий основывается на принципах добровольности, равноправия, самоуправления, законности и гласности. Политические партии свободны в определении своей внутренней структуры, целей, форм и методов деятельности, за исключением ограничений, установленных настоящим Законом.
4. Деятельность политических партий не должна нарушать права, свободы и законные интересы человека и гражданина, гарантированные Конституцией Республики Казахстан.
5. Политические партии должны создавать гражданам Республики Казахстан, являющимся членами политической партии, равные возможности для представительства в руководящих органах политической партии, в списках кандидатов в депутаты и на иные выборные должности в органах государственной власти и органах местного самоуправления.
6. Организационная структура политических партий строится по территориальному принципу.
7. Руководящие органы политических партий и их структурных подразделений (филиалов и представительств) должны находиться на территории Республики Казахстан.
8. На территории Республики Казахстан не допускается деятельность политических партий других государств.
9. Запрещаются создание и деятельность политических партий, цели или действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя, нарушение целостности Республики Казахстан, подрыв безопасности государства, разжигание социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни.
10. Не допускается создание политических партий по признакам профессиональной, расовой, национальной, этнической и религиозной принадлежности граждан, а также создание в государственных органах и органах местного самоуправления первичных партийных организаций политических партий.
11. Запрещаются создание и деятельность военизированных политических партий, а также военизированных формирований при политических партиях.
12. Не допускается пропаганда программных, уставных требований политических партий в учебном процессе организаций образования.";
3) пункт 4 статьи 18-1 изложить в следующей редакции:
"4. Контроль за расходованием бюджетных средств осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.".

1) кіріспе алып тасталсын;
2) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Саяси партиялардың құрылу және қызмет ету негiздерi
1. Саяси партияларды құрудың құқықтық негіздерін, олардың құқықтары мен міндеттерін, олардың қызметінің кепілдіктерін айқындау Заңның негізгі мақсаты болып табылады.
2. Саяси партиялардың мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен қатынастарын реттеу Заңның негізгі міндеті болып табылады.
3. Саяси партиялардың қызметi ерiктiлiк, тең құқықтылық, өзiн-өзi басқару, заңдылық және жариялылық қағидаттарына негiзделедi. Осы Заңда белгiленген шектеулердi қоспағанда, саяси партиялар iшкi құрылымын, мақсаттарын, қызмет нысандары мен әдiстерiн еркiн айқындайды.
4. Саяси партиялардың қызметi адам мен азаматтың Қазақстан Республикасының Конституциясында кепiлдiк берiлген құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін бұзбауға тиiс.
5. Саяси партиялар Қазақстан Республикасының саяси партияға мүше болып табылатын азаматтарына саяси партиялардың басшы органдарында, депутаттыққа кандидаттар тiзiмiнде өкiлдiк етуi үшiн және мемлекеттiк билiк органдары мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарындағы өзге де сайланбалы қызметтерге бiрдей мүмкiндiктер жасауға тиiс.
6. Саяси партиялардың ұйымдық құрылымы аумақтық қағидат бойынша құрылады.
7. Саяси партиялар мен олардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң (филиалдары мен өкiлдiктерiнiң) басшы органдары Қазақстан Республикасының аумағында болуға тиiс.
8. Қазақстан Республикасының аумағында басқа мемлекеттердiң саяси партияларының қызметiне жол берiлмейдi.
9. Мақсаттары немесе әрекеттерi Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге, тұтастығын бұзуға, мемлекеттің қауiпсiздігiне нұқсан келтiруге, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық араздықты тұтатуға бағытталған саяси партияларды құру мен олардың қызметiне тыйым салынады.
10. Азаматтардың кәсiби, нәсiлдiк, ұлттық, этностық және дiни белгiлерi бойынша саяси партиялар құруға, сондай-ақ мемлекеттiк органдар мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарында саяси партиялардың бастауыш партия ұйымдарын құруға жол берiлмейдi.
11. Әскерилендiрiлген саяси партиялар, сондай-ақ саяси партиялар жанынан әскерилендiрiлген құралымдар құруға және олардың қызметiне тыйым салынады.
12. Бiлiм беру ұйымдарының оқу процесiнде саяси партиялардың бағдарламалық, жарғылық талаптарын насихаттауға жол берiлмейдi.";
3) 18-1-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бюджет қаражатының жұмсалуын бақылау Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.".

21. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи":
1) в подпункте 3) пункта 1 статьи 5-2 слова "в части электронного документооборота и электронных архивов на территории области, города республиканского значения и столицы" исключить;
2) часть вторую статьи 24:
после слов "Республики Казахстан," дополнить словами "а равно недоставление до адресата электронных документов путем блокировки программных и (или) технических средств системы электронного документооборота";
слова "не допускается" заменить словами "не допускаются".
22. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
1) подпункт 11-1) статьи 6 исключить;
2) статью 7 дополнить подпунктом 2-4) следующего содержания:
"2-4) определяет перечень товаров, подлежащих маркировке, и дату его введения;".
23. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
1) пункт 3 статьи 4 дополнить словами ", местными исполнительными органами";
2) в подпункте 2) статьи 7 слова "разработка и реализация" заменить словами "разработка основных направлений";
3) пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) формирование и реализация государственной политики в области распределения радиочастотного спектра, а также эффективного использования радиочастот и орбитальных позиций спутников связи;";
4) пункт 1 статьи 10 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) осуществляет государственный контроль качества услуг связи, оказываемых операторами связи;";
5) в подпункте 4) пункта 1 статьи 15 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом";
6) дополнить статьей 15-3 следующего содержания:
"Статья 15-3. Взаимодействие операторов связи с государственными органами
Операторы связи и (или) владельцы сетей связи, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, представляют в уполномоченный орган агрегированные данные при угрозе возникновения и возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, вызванных стихийными бедствиями (землетрясения, сели, лавины, наводнения и другие), кризисными экологическими ситуациями, природными пожарами, эпидемиями, в порядке, определяемом уполномоченным органом по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.".

21. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-2-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының электрондық құжат айналымы мен электрондық архивтер бөлігінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 24-баптың екінші бөлігі:
"бас тартуға" деген сөздерден кейін ", сол сияқты электрондық құжат айналымы жүйесінің бағдарламалық және (немесе) техникалық құралдарын бұғаттау арқылы электрондық құжаттарды адресатқа дейін жеткізбеуге" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
22. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 11-1) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 2-4) тармақшамен толықтырылсын:
"2-4) таңбалануға жататын тауарлар тізбесін және оның енгізілетін күнін айқындайды;".
23. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 3-тармағы "аумақтық бөлімшелері" деген сөздерден кейін ", жергілікті атқарушы органдар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-баптың 2) тармақшасындағы "саясатты әзірлеу және іске асыру" деген сөздер "саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) радиожиілік спектрін бөліп беру, сондай-ақ радиожиіліктерді және байланыс спутниктерінің орбиталық позицияларын тиімді пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;";
4) 10-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) байланыс операторлары көрсететін байланыс қызметтерінің сапасын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
5) 15-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 15-3-баппен толықтырылсын:
"15-3-бап. Байланыс операторларының мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылы
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторлары және (немесе) байланыс желілерін иеленушілер дүлей зілзалалардан (жер сiлкiнiсi, сел, қар көшкiнi, су тасқыны және басқалар), дағдарысты экологиялық жағдайлардан, табиғи өрттерден, эпидемиялардан болған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қатері төнген және туындаған кезде біріктірілген деректерді Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен уәкілетті органға ұсынады.".

24. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте":
в пункте 3 статьи 34 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
25. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество":
дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Основные цель, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основной целью настоящего Закона является регулирование общественных отношений в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество, направленное на реализацию прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) осуществление государственной регистрации возникновения, изменения и прекращения прав (обременения прав) на недвижимое имущество;
2) реализация и обеспечение гарантий прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц, имеющих законные права на недвижимое имущество;
3) ведение правового кадастра и занесение записей о зарегистрированных правах регистрирующим органом.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) законность;
2) неприкосновенность собственности;
3) прозрачность деятельности государственных органов.".
26. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии":
1) подпункты 7-1) и 7-2) статьи 5 исключить;
2) статью 6 дополнить подпунктами 7-3) и 7-4) следующего содержания:
"7-3) утверждает правила определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен;
7-4) утверждает фиксированные тарифы;".
27. В Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике":
1) по всему тексту внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
2) преамбулу после слова "деятельности," дополнить словами "а также при определении качества административных данных,";
3) в статье 1:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 1-2) слова "агрегированных данных" заменить словами "официальной статистической информации";
подпункт 3) после слова "статистических" дополнить словами "и альтернативных";
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) график представления административных данных – документ, содержащий сведения об административных источниках, представляющих административные данные в уполномоченный орган в области государственной статистики, о периодичности и сроках представления административных данных;";
дополнить подпунктами 3-2), 3-3), 3-4), 4-1), 4-2) и 4-3) следующего содержания:

24. "Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
34-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға бағытталған жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы қоғамдық қатынастарды реттеу осы Заңның негізгі мақсаты болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) жылжымайтын мүлікке құқықтардың (құқық ауыртпалықтарының) туындауын, өзгеруін және тоқтатылуын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру;
2) жылжымайтын мүлікке заңды құқықтары бар жеке және заңды тұлғалардың құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің кепілдіктерін іске асыру және қамтамасыз ету;
3) тіркеуші органның құқықтық кадастрды жүргізуі және тіркелген құқықтар туралы жазбаларды енгізуі.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары:
1) заңдылық;
2) меншікке қолсұғылмаушылық;
3) мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығы.".
26. "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 7-1) және 7-2) тармақшалары алып тасталсын;
2) 6-бап мынадай мазмұндағы 7-3) және 7-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-3) тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды айқындау қағидаларын бекітеді;
7-4) тіркелген тарифтерді бекітеді;".
27. "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "алғашқы статистикалық" деген сөздер "бастапқы статистикалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспедегі "процесінде" деген сөзден кейін ", сондай-ақ әкімшілік деректердің сапасын айқындау кезінде" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 1-бапта:
1) тармақша алып тасталсын;
1-2) тармақшадағы "біріктірілген деректерді" деген сөздер "ресми статистикалық ақпаратты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша "статистикалық" деген сөзден кейін "және балама" деген сөздермен толықтырылсын;
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) әкімшілік деректерді ұсыну графигі – мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректерді беретін әкімшілік дереккөздер туралы, әкімшілік деректерді ұсыну кезеңділігі мен мерзімдері туралы мәліметтерді қамтитын құжат;";
мынадай мазмұндағы 3-2), 3-3), 3-4), 4-1), 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:

"3-2) регистрация цен – мониторинг цен на основе общегосударственных статистических наблюдений о ценах (тарифах) на товары и услуги, административных и альтернативных данных;
3-3) альтернативные данные – данные, не являющиеся первичными статистическими или административными данными;
3-4) первичные статистические данные – данные, полученные или зарегистрированные в статистических формах;";
"4-1) продукт данных – продукт, формируемый на основе обработки альтернативных данных;
4-2) контролер данных – специалист в области информационно-коммуникационных технологий субъекта государственной монополии в области государственной статистики, привлекаемый при проведении государственного контроля в отношении административных источников для оценки качества административных данных;
4-3) качество данных – характеристика, показывающая степень пригодности данных к использованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 7) слова "в пределах" заменить словами ", определяющий качество административных данных в пределах";
подпункт 9) дополнить словами "и при проведении национальной переписи";
подпункт 13) после слова "административных" дополнить словами ", и (или) альтернативных";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) план статистических работ – план проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, за исключением национальных переписей, определяющий сроки сбора первичных статистических данных, представления административных и альтернативных данных, а также сроки формирования официальной статистической информации;";
в подпункте 18):
после слова "обработку," дополнить словом "анализ,";
слова "первичных статистических и административных данных" заменить словами "первичных статистических, административных и альтернативных данных";
подпункт 20) исключить;
подпункт 21-1) изложить в следующей редакции:
"21-1) аналитическая информация – информация, полученная в ходе анализа первичных статистических и (или) административных, и (или) альтернативных данных, в том числе на основе инновационных методов обработки и анализа первичных статистических и (или) административных, и (или) альтернативных данных;";
дополнить подпунктами 21-2) и 21-3) следующего содержания:
"21-2) компьютеризированная система телефонного опроса – информационная система, позволяющая проводить общегосударственные статистические наблюдения посредством опроса респондентов по телефону;

"3-2) бағаларды тіркеу – тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге бағалар (тарифтер) туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың, әкімшілік және балама деректердің негізіндегі бағалар мониторингі;
3-3) балама деректер – бастапқы статистикалық немесе әкімшілік деректер болып табылмайтын деректер;
3-4) бастапқы статистикалық деректер – статистикалық нысандарда алынған немесе тіркелген деректер;";
"4-1) деректер өнімі – балама деректерді өңдеу негізінде қалыптастырылатын өнім;
4-2) деректерді бақылаушы – әкімшілік деректердің сапасын бағалау үшін әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде тартылатын, мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік монополия субъектісінің ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы маманы;
4-3) деректердің сапасы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес деректердің пайдалануға жарамдылық дәрежесін көрсететін сипаттама;";
7) тармақша "жүзеге асыратын" деген сөздерден кейін ", әкімшілік деректердің сапасын айқындайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша "сәйкес" деген сөзден кейін "және ұлттық санақ жүргізу кезінде" деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақша "алғашқы статистикалық деректерді және (немесе) әкімшілік" деген сөздер "бастапқы статистикалық деректерді және (немесе) әкімшілік және (немесе) балама" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) статистикалық жұмыстар жоспары – ұлттық санақтарды қоспағанда, бастапқы статистикалық деректерді жинау, әкімшілік және балама деректерді ұсыну мерзімдерін, сондай-ақ ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру мерзімдерін айқындайтын жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізу жоспары;";
18) тармақшада:
"өңдеуді," деген сөзден кейін "талдауды," деген сөзбен толықтырылсын;
"алғашқы статистикалық және әкімшілік деректерді" деген сөздер "бастапқы статистикалық, әкімшілік және балама деректерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақша алып тасталсын;
21-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1) талдамалық ақпарат – бастапқы статистикалық және (немесе) әкімшілік және (немесе) балама деректерді талдау барысында, оның ішінде бастапқы статистикалық және (немесе) әкімшілік және (немесе) балама деректерді өңдеу мен талдаудың инновациялық әдістері негізінде алынған ақпарат;";
мынадай мазмұндағы 21-2) және 21-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-2) телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі – телефонмен респонденттерге сауал салу арқылы жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізуге мүмкіндік беретін ақпараттық жүйе;

21-3) национальная справочная информация – совокупность классификаторов, каталогов, справочников, номенклатур и другой технико-экономической информации;";
в подпункте 23-1) слова "агрегированных данных" заменить словами "официальной статистической информации";
4) в подпункте 7) статьи 5 слова "статистических и административных" заменить словами "статистических, административных и альтернативных;";
5) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) определение качества административных данных.";
6) в статье 8:
пункт 6 дополнить словами ", по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Допускается представление сведений, не являющихся конфиденциальными в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.";
7) в статье 12:
подпункт 15-2) после слова "статистические" дополнить словами "и административные";
дополнить подпунктом 15-4) следующего содержания:
"15-4) заключает соглашения с собственниками или владельцами альтернативных данных, не относящимися к административным источникам, о представлении альтернативных данных;";
в подпункте 19) слова "данные для производства" заменить словами "данные, альтернативные данные для производства официальной";
подпункт 20) исключить;
дополнить подпунктами 23-1) и 23-2) следующего содержания:
"23-1) согласовывает структуру, содержание национальной справочной информации и их изменения;
23-2) согласовывает формирование и изменение национальных регистров;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) осуществляет государственный контроль в области государственной статистики;";
8) в статье 12-1:
пункт 2 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) несогласованных элементов национальной справочной информации.";
в подпункте 4) пункта 5 слова "специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций" заменить словами "контролерах данных, а также о специалистах, консультантах, экспертах государственных органов и их подведомственных организаций";
в части второй пункта 7 слова "4) и 5)" заменить словами "4), 5) и 6)";

21-3) ұлттық анықтамалық ақпарат – сыныптауыштардың, каталогтардың, анықтамалықтардың, номенклатуралардың және басқа да техникалық-экономикалық ақпараттың жиынтығы;";
23-1) тармақшадағы "біріктірілген деректерді" деген сөздер "ресми статистикалық ақпаратты" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-баптың 7) тармақшасындағы "статистикалық және әкімшілік" деген сөздер "статистикалық, әкімшілік және балама" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) әкімшілік деректердің сапасын айқындау.";
6) 8-бапта:
6-тармақ "қызметте" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Осы баптың 4-тармағына сәйкес құпия болып табылмайтын мәліметтерді ұсынуға жол беріледі.";
7) 12-бапта:
15-2) тармақшадағы "алғашқы статистикалық" деген сөздер "бастапқы статистикалық және әкімшілік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-4) тармақшамен толықтырылсын:
"15-4) әкімшілік дереккөздерге жатпайтын балама деректердің меншік иелерімен немесе иеленушілерімен балама деректерді ұсыну туралы келісімдер жасасады;";
19) тармақшадағы "әкімшілік деректерді статистикалық" деген сөздер "әкімшілік деректерді, балама деректерді ресми статистикалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 23-1) және 23-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-1) ұлттық анықтамалық ақпараттың құрылымын, мазмұнын және олардың өзгерістерін келіседі;
23-2) ұлттық тіркелімдерді қалыптастыруды және өзгертуді келіседі;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
8) 12-1-бапта:
2-тармақ 5) тармақшадағы "келмеуін анықтау мақсатында жүргізіледі." деген сөздер "келмеуін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) ұлттық анықтамалық ақпараттың келісілмеген элементтерін анықтау мақсатында жүргізіледі.";
5-тармақтың 4) тармақшасындағы "мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың қашықтан бақылау жүргізуге тартылған мамандары, консультанттары мен сарапшылары" деген сөздер "деректерді бақылаушылар, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қашықтан бақылау жүргізуге тартылған мамандары, консультанттары, сарапшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың екінші бөлігіндегі "4) және 5)" деген сөздер "4), 5) және 6)" деген сөздермен ауыстырылсын;

в подпункте 4) пункта 12 слова "специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций" заменить словами "контролерах данных, а также о специалистах, консультантах, экспертах государственных органов и их подведомственных организаций";
в подпункте 5) пункта 14 слова "специалистах, консультантах и экспертах государственных органов, подведомственных и иных организаций" заменить словами "контролерах данных, а также о специалистах, консультантах, экспертах государственных органов и их подведомственных организаций";
в пункте 20:
подпункт 2) после слова "получать" дополнить словами "административные данные, а также";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) привлекать контролеров данных, а также иных специалистов, консультантов, экспертов государственных органов и их подведомственных организаций;";
подпункт 1) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"1) не представлять административные данные, а также документы и сведения, если они не относятся к предмету проводимого дистанционного контроля и проверок;";
подпункт 2) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"2) представлять должностным лицам ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений административные данные, а также документы (сведения) на бумажных и (или) электронных носителях либо их копии для приобщения их к результатам государственного контроля;";
9) в статье 13:
подпункт 2-1) части первой изложить в следующей редакции:
"2-1) утверждают по согласованию с уполномоченным органом статистические формы для проведения ведомственных статистических наблюдений и инструкции по их заполнению;";
часть вторую исключить;
10) в пункте 3 статьи 16:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) применять национальную справочную информацию;";
в подпункте 2) слова ", а также методики расчета показателей" исключить;
дополнить подпунктами 2-1), 2-2) и 4) следующего содержания:
"2-1) утверждать методики расчета показателей на основе научных методов и подходов по согласованию с уполномоченным органом и публиковать их на своих интернет-ресурсах;

12-тармақтың 4) тармақшасындағы "мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары" деген сөздер "деректерді бақылаушылар, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының тексеру жүргізуге тартылатын мамандары, консультанттары, сарапшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақтың 5) тармақшасындағы "мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылған мамандары, консультанттары мен сарапшылары" деген сөздер "деректерді бақылаушылар, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының тексеру жүргізуге тартылған мамандары, консультанттары, сарапшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақта:
2) тармақша "тіркеу үшін" деген сөздерден кейін "әкімшілік деректерді, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) деректерді бақылаушыларды, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының өзге де мамандарын, консультанттарын, сарапшыларын тартуға;";
22-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) егер әкімшілік деректер, сондай-ақ құжаттар мен мәліметтер жүргізілетін қашықтан бақылау және тексерулер нысанасына жатпаса, оларды ұсынбауға;";
23-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік бақылау нәтижелеріне қоса тіркеу үшін әкімшілік деректерді, сондай-ақ қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарына ұсынуға;";
9) 13-бапта:
бірінші бөліктің 2-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу үшін статистикалық нысандарды және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;";
екінші бөлік алып тасталсын;
10) 16-баптың 3-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұлттық анықтамалық ақпаратты қолдануға;";
2) тармақшадағы ", сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) тармақшалармен және 3) тармақшадағы "ұсынуға міндетті." деген сөздер "ұсынуға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) уәкілетті органмен келісу бойынша ғылыми әдістер мен тәсілдер негізінде көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін бекітуге және оларды өздерінің интернет-ресурстарында жариялауға;

2-2) пересматривать опубликованную статистическую информацию, формируемую административными источниками, в случае изменения методики и на основании обновленной, подтвержденной документально информации публиковать истории изменений;";
"4) обеспечивать качество административных данных в соответствии с требованиями по управлению данными.";
11) в подпункте 1) статьи 18 слова "в соответствии с графиком распространения официальной статистической информации" исключить;
12) в статье 19:
в пункте 1 слова "до 15 ноября года, предшествующего планируемому," исключить;
пункт 2 после слова "данных" дополнить словами ", график представления административных данных";
в пункте 3:
в части первой:
после слова "данных" дополнить словами ", график представления административных данных";
слова "предстоящий календарный год" заменить словами "три календарных года";
в части второй слова ", предшествующего планируемому году" заменить словами "утверждения плана статистических работ с внесением изменений и дополнений в него не более одного раза в год";
в пункте 4 слова "и графика распространения официальной статистической информации в срок до 1 июля года, предшествующего планируемому году" заменить словами ", графика представления административных данных и графика распространения официальной статистической информации в срок до 1 июля года утверждения плана статистических работ";
13) в статье 23:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Национальная справочная информация и статистические регистры
1. При эксплуатации объектов информатизации "электронного правительства" применяется национальная справочная информация.
Элементы национальной справочной информации разрабатываются и утверждаются уполномоченными государственными органами по согласованию с уполномоченным органом в порядке, определенном уполномоченным органом.";
пункт 8 дополнить словами ", и (или) альтернативных данных";
14) в пункте 1 статьи 23-1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сбор, обработка первичных статистических данных, представленных территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа и респондентами, полученных при общегосударственных статистических наблюдениях и национальных переписях, а также обработка полученных административных данных и (или) альтернативных данных и их хранение в период обработки в электронной форме при формировании официальной статистической и аналитической информации;";
в подпункте 2):
слова "регистров статистики" заменить словами "статистических регистров";
слово "интернет-ресурса" заменить словом "интернет-ресурсов";
подпункт 3) дополнить словами ", а также информации об итогах национальной переписи";
подпункт 4) после слова "статистической" дополнить словами "и аналитической";

2-2) әдістеме өзгерген жағдайда әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын, жарияланған статистикалық ақпаратты қайта қарауға және жаңартылған, құжатпен расталған ақпарат негізінде өзгерістер тарихын жариялауға;";
"4) деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес әкімшілік деректердің сапасын қамтамасыз етуге міндетті.";
11) 18-баптың 1) тармақшасындағы "ресми статистикалық ақпаратты тарату графигіне сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
12) 19-бапта:
1-тармақтағы "жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 қарашасына дейін" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ "алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигін" деген сөздерден кейін ", әкімшілік деректерді ұсыну графигін" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөлікте:
"алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигін" деген сөздерден кейін ", әкімшілік деректерді ұсыну графигін" деген сөздермен толықтырылсын;
"алдағы күнтізбелік жылға" деген сөздер "күнтізбелік үш жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 сәуіріне дейінгі" деген сөздер "статистикалық жұмыстар жоспарына жылына бір реттен аспайтын өзгерістер мен толықтырулар енгізе отырып, ол бекітілетін жылдың 1 сәуіріне дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 шілдесіне дейінгі мерзімде статистикалық жұмыс жоспарын, респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигін және ресми статистикалық ақпаратты тарату графигін" деген сөздер "статистикалық жұмыс жоспары бекітілетін жылдың 1 шілдесіне дейінгі мерзімде статистикалық жұмыстар жоспарын, респонденттердің бастапқы статистикалық деректерді ұсыну графигін, әкімшілік деректерді ұсыну графигін және ресми статистикалық ақпаратты тарату графигін" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 23-бапта:
тақырып пен 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Ұлттық анықтамалық ақпарат және статистикалық тіркелімдер
1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін пайдалану кезінде ұлттық анықтамалық ақпарат қолданылады.
Ұлттық анықтамалық ақпарат элементтерін уәкілетті мемлекеттік органдар уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган айқындаған тәртіппен әзірлейді және бекітеді.";
8-тармақтағы "өзекті сипат беру алғашқы статистикалық және (немесе) әкімшілік деректер" деген сөздер "жаңартып отыру бастапқы статистикалық және (немесе) әкімшілік деректер және (немесе) балама деректер" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 23-1-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері мен респонденттер ұсынған, жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар мен ұлттық санақтар кезінде алынған бастапқы статистикалық деректерді жинау, өңдеу, сондай-ақ алынған әкімшілік деректерді және (немесе) балама деректерді өңдеу және ресми статистикалық және талдамалық ақпаратты қалыптастыру кезінде электрондық түрде өңдеу кезеңінде оларды сақтау;";
2) тармақшада:
"статистика тіркелімдерін" деген сөздер "статистикалық тіркелімдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"интернет-ресурсын қалыптастыру, сүйемелдеу және оларды өзекті ету" деген сөздер "интернет-ресурстарын қалыптастыру, қолдап отыру және жаңартып отыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "кестесіне сәйкес уәкілетті органның таратуына жататын ресми статистикалық ақпаратты" деген сөздер "графигіне сәйкес уәкілетті органның таратуына жататын ресми статистикалық ақпаратты, сондай-ақ ұлттық санақ қорытындылары туралы ақпаратты" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "кестесінде көзделмеген статистикалық" деген сөздер "графигінде көзделмеген статистикалық және талдамалық" деген сөздермен ауыстырылсын;

15) в статье 24:
часть первую дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) альтернативные данные.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Альтернативные данные представляются их собственниками или владельцами в соответствии с заключенными соглашениями о представлении альтернативных данных в уполномоченный орган на безвозмездной основе.";
16) в статье 25:
пункт 1 после слов "административные данные" дополнить словами ", и (или) альтернативные данные";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Бумажные носители, содержащие первичные статистические или административные, или альтернативные данные, подлежат обязательному переводу на электронные носители и хранятся не менее года с момента распространения официальной статистической информации, сформированной на основании указанных данных. Электронные носители, содержащие первичные статистические или административные, или альтернативные данные, хранятся не менее пятидесяти лет.";
17) в статье 26:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Официальная статистическая информация при проведении национальной переписи распространяется по итогам ее завершения.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Статистическая и аналитическая информация, не предусмотренная графиком распространения официальной статистической информации и требующая дополнительных затрат на ее разработку, предоставляется на возмездной основе в порядке, определенном уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Распространение продукта данных обеспечивается его собственником или владельцем.
Собственник или владелец продукта данных, представляемого в уполномоченный орган, включается в реестр поставщиков продуктов данных в порядке, определенном уполномоченным органом.".
28. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":
в пункте 4 статьи 28 слова "по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан" исключить.
29. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности":
в подпункте 16) пункта 1 статьи 9 слово "принимает" заменить словом "утверждает".
30. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан":
в абзаце третьем части первой пункта 5 статьи 73 слово "Правительством" заменить словами "первым руководителем специального государственного органа".

15) 24-бапта:
бірінші бөлік 4) тармақшадағы "ақпараты дереккөз ретінде қызмет етеді." деген сөздер "ақпараты;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) балама деректер дереккөз ретінде қызмет етеді.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Балама деректерді олардың меншік иелері немесе иеленушілері уәкілетті органға балама деректерді беру туралы жасалған келісімдерге сәйкес өтеусіз негізде ұсынады.";
16) 25-бапта:
1-тармақтағы "әкімшілік деректер" деген сөздерден кейін "және (немесе) балама деректер" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бастапқы статистикалық немесе әкімшілік немесе балама деректерді қамтитын қағаз жеткізгіштер электрондық жеткізгіштерге міндетті түрде көшірілуге жатады және көрсетілген деректер негізінде қалыптастырылған ресми статистикалық ақпарат таратылған кезден бастап кемінде бір жыл сақталады. Бастапқы статистикалық немесе әкімшілік немесе балама деректерді қамтитын электрондық жеткізгіштер кемінде елу жыл сақталады.";
17) 26-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ұлттық санақ жүргізу кезіндегі ресми статистикалық ақпарат оның аяқталу қорытындылары бойынша таратылады.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ресми статистикалық ақпаратты тарату графигінде көзделмеген және оны әзірлеуге қосымша шығындарды талап ететін статистикалық және талдамалық ақпарат уәкілетті орган айқындаған тәртіппен өтеулі негізде беріледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Деректер өнімін таратуды оның меншік иесі немесе иеленушісі қамтамасыз етеді.
Уәкілетті органға ұсынылатын деректер өнімінің меншік иесі немесе иеленушісі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен деректер өнімдерін берушілер тізіліміне енгізіледі.".
28. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
28-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын.
29. "Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 1-тармағының 16) тармақшасындағы "қабылдайды" деген сөз "бекітеді" деген сөзбен ауыстырылсын.
30. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
73-баптың 5-тармағы бірінші бөлігінің үшінші абзацындағы "Үкімет" деген сөз "арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын.

31. В Закон Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе":
1) подпункт 8) статьи 5 исключить;
2) статью 6 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) осуществляет международное сотрудничество в области магистрального трубопровода;".
32. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите":
1) в пункте 2 статьи 17 слова "утвержденными уполномоченным органом по управлению данными," исключить;
2) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Компетенция центральных государственных органов и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы
1. Государственные органы в пределах своей компетенции:
1) разрабатывают и (или) утверждают нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере персональных данных и их защиты;
2) рассматривают обращения физических и (или) юридических лиц по вопросам персональных данных и их защиты;
3) принимают меры по привлечению лиц, допустивших нарушения законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан;
4) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Местные исполнительные органы области, города республиканского значения и столицы:
1) рассматривают обращения субъекта или его законного представителя о соответствии содержания персональных данных и способов их обработки целям их обработки и принимают соответствующие решения;
2) осуществляют государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите в отношении субъектов частного предпринимательства в пределах соответствующей административно-территориальной единицы;
3) принимают меры по привлечению лиц, допустивших нарушения законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан;
4) требуют от собственника и (или) оператора, а также третьего лица уточнения, блокирования или уничтожения недостоверных или полученных незаконным путем персональных данных;
5) осуществляют меры, направленные на совершенствование защиты прав субъектов;
6) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы области, городов республиканского значения и столицы законодательством Республики Казахстан.".

31. "Магистральдық құбыр туралы" 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 8) тармақшасы алып тасталсын;
2) 6-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) магистральдық құбыржол саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;".
32. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 17-баптың 2-тармағындағы "деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер алып тасталсын;
2) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Орталық мемлекеттік органдардың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыреті
1. Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде:
1) Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзiрлейдi және (немесе) бекітеді;
2) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың дербес деректер және оларды қорғау мәселелері жөніндегі жолданымдарын қарайды;
3) Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының бұзылуына жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөніндегі шараларды қабылдайды;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) субъектінің немесе оның заңды өкілінің дербес деректер мазмұнының және оларды өңдеу тәсілдерінің оларды өңдеу мақсаттарына сәйкестігі туралы жолданымдарын қарайды және тиісті шешімдер қабылдайды;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының бұзылуына жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөніндегі шараларды қабылдайды;
4) меншік иесінен және (немесе) оператордан, сондай-ақ үшінші тұлғадан анық емес немесе заңсыз жолмен алынған дербес деректерді нақтылауды, бұғаттауды немесе жоюды талап етеді;
5) субъектілердің құқықтарын қорғауды жетілдіруге бағытталған шараларды жүзеге асырады;
6) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.".

33. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
1) в подпункте 7-2) пункта 2 статьи 5 слова "Администрацией Президента Республики Казахстан и" исключить;
2) в части первой подпункта 15) части первой статьи 10 слова "по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан" исключить;
3) в пункте 4 статьи 34 слова "по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан" исключить;
4) в статье 53:
в части второй пункта 3 слова "по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан" исключить;
в пункте 6 слова "Администрацией Президента Республики Казахстан и" исключить.
34. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
1) в статье 1:
в подпункте 25) слова "(центры обработки данных)" заменить словами ", центры обработки данных";
дополнить подпунктом 38-3) следующего содержания:
"38-3) облачные вычисления – информационно-коммуникационная технология, обеспечивающая предоставление сетевого доступа по запросу к пулам вычислительных ресурсов через Интернет;";
подпункт 39-2) исключить;
дополнить подпунктами 39-3), 39-4), 39-5) и 68-1) следующего содержания:
"39-3) центр обработки данных – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры, обеспечивающий отказоустойчивое и бесперебойное функционирование вычислительных ресурсов и телекоммуникационного оборудования, а также систем хранения и обработки данных;
39-4) национальный технический аудит центра обработки данных –добровольная оценка надежности центров обработки данных;
39-5) аналитика данных – процесс обработки данных с целью получения информации и выводов для принятия решения;";
"68-1) программный продукт информационно-коммуникационной платформы "электронного правительства" (далее – платформенный программный продукт) – программное обеспечение, разработанное и размещенное на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства";";
2) в подпункте 2) пункта 2 статьи 4 слова "утвержденными уполномоченным органом по управлению данными," исключить;
3) в статье 6:
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) определяет политику приоритетности облачных вычислений.";
4) в статье 7:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) утверждает перечень персональных данных физических лиц, включаемых в состав государственных электронных информационных ресурсов;";
подпункт 5) после слов ""электронного правительства"," дополнить словами "а также платформенных программных продуктов,";
подпункт 6) после слов ""электронного правительства"," дополнить словами "а также платформенных программных продуктов,";

33. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 2-тармағының 7-2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен және" деген сөздер алып тасталсын;
2) 10-баптың бірінші бөлігі 15) тармақшасының бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3) 34-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
4) 53-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен және" деген сөздер алып тасталсын.
34. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
25) тармақшадағы "(деректерді өңдеу орталықтары)" деген сөздер ", деректерді өңдеу орталықтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 38-3) тармақшамен толықтырылсын:
"38-3) бұлттық есептеулер – интернет арқылы есептеу ресурстарының пулдарына сұрау салу бойынша желілік қол жеткізуді ұсынуды қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық технология;";
39-2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 39-3), 39-4), 39-5) және 68-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"39-3) деректерді өңдеу орталығы – есептеу ресурстарының және телекоммуникациялық жабдықтың, сондай-ақ деректерді сақтау мен өңдеу жүйелерінің істен шығуға төзімді және іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісі;
39-4) деректерді өңдеу орталығының ұлттық техникалық аудиті – деректерді өңдеу орталықтарының сенімділігін ерікті түрде бағалау;
39-5) деректерді талдау – шешім қабылдау үшін ақпарат пен тұжырымдар алу мақсатында деректерді өңдеу процесі;";
"68-1) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасының бағдарламалық өнімі (бұдан әрі – платформалық бағдарламалық өнім) – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында әзірленген және орналастырылған бағдарламалық қамтылым;";
2) 4-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер алып тасталсын;
3) 6-бапта:
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) бұлттық есептеулерге басымдық беру саясатын айқындайды.";
4) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстардың құрамына енгізілетін жеке тұлғалардың дербес деректерінің тізбесін бекітеді;";
5) тармақша "инфрақұрылымы объектілерінің" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ платформалық бағдарламалық өнімдердің" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "инфрақұрылымы объектілерінің" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ платформалық бағдарламалық өнімдердің" деген сөздермен толықтырылсын;

5) пункт 1 статьи 7-2 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) проводит национальный технический аудит центров обработки данных.";
6) в части первой статьи 9:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) разрабатывают и размещают платформенные программные продукты;";
в подпункте 9) слова "электронных копий" исключить;
в подпунктах 17-4) и 17-5) слова "утвержденными уполномоченным органом по управлению данными," исключить;
7) в статье 10:
дополнить подпунктами 1-1), 1-2), 1-3) и 3-1) следующего содержания:
"1-1) осуществляют мониторинг выполнения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности;
1-2) осуществляют деятельность по совершенствованию системы привлечения инвестиций и механизмов стимулирования разработки и реализации инвестиционных проектов в сфере информатизации;
1-3) создают условия для развития отрасли информационно-коммуникационных технологий;";
"3-1) разрабатывают и размещают платформенные программные продукты;";
в подпункте 6) слова "электронных копий" исключить;
в подпунктах 16-3) и 16-4) слова ", утвержденными уполномоченным органом по управлению данными" исключить;
дополнить подпунктом 16-5) следующего содержания:
"16-5) осуществляют государственный контроль в сфере информатизации в отношении субъектов частного предпринимательства в пределах соответствующей административно-территориальной единицы;";
8) в статье 12:
в подпункте 10) слова "и архитектуры" заменить словами "на соответствие архитектуре";
в подпункте 16) слова "хранение электронных копий" исключить;
9) в пункте 1 статьи 13:
подпункт 4) дополнить словами ", в том числе путем разработки платформенных программных продуктов в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом";
в подпункте 8-1) слово "создания," исключить;
дополнить подпунктом 8-2) следующего содержания:
"8-2) оказывает услуги по предоставлению информационно-коммуникационной платформы "электронного правительства" для разработки и размещения платформенных программных продуктов;";
в подпунктах 16) и 17) слова ", утвержденными уполномоченным органом по управлению данными" исключить;

5) 7-2-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) деректерді өңдеу орталықтарының ұлттық техникалық аудитін жүргізеді.";
6) 9-баптың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлейді және орналастырады;";
9) тармақшадағы "құжаттамасының электрондық көшірмелерін" деген сөздер "құжаттамасын" деген сөзбен ауыстырылсын;
17-4) және 17-5) тармақшалардағы "деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер алып тасталсын;
7) 10-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2), 1-3) және 3-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың орындалуына мониторингті жүзеге асырады;
1-2) инвестициялар тарту жүйесін және ақпараттандыру саласындағы инвестициялық жобаларды әзірлеу мен іске асыруды ынталандыру тетіктерін жетілдіру жөніндегі қызметті жүзеге асырады;
1-3) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласын дамыту үшін жағдай жасайды;";
"3-1) платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлейді және орналастырады;";
6) тармақшадағы "құжаттамасының электрондық көшірмелерін" деген сөздер "құжаттамасын" деген сөзбен ауыстырылсын;
16-3) және 16-4) тармақшалардағы "деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16-5) тармақшамен толықтырылсын:
"16-5) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
8) 12-бапта:
10) тармақшадағы "талаптарға" деген сөз "талаптарға сәйкестігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшадағы "есепке алуды және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін сақтауды" деген сөздер "және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасын есепке алуды" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 13-баптың 1-тармағында:
4) тармақша "ақпараттық-коммуникациялық қызметтер" деген сөздерден кейін ", оның ішінде уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу арқылы қызметтер" деген сөздермен толықтырылсын;
8-1) тармақшадағы "құру," деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-2) тармақшамен толықтырылсын:
"8-2) платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және орналастыру үшін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасын ұсыну бойынша қызметтер көрсетеді;";
16) және 17) тармақшалардағы "деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер алып тасталсын;

10) дополнить статьями 13-3 и 13-4 следующего содержания:
"Статья 13-3. Центр обработки данных
1. Центр обработки данных должен располагаться в отдельно стоящем здании и (или) сооружении или специально оборудованной части здания, сооружения.
2. Центр обработки данных должен иметь инфраструктуру, обеспечивающую его отказоустойчивое и бесперебойное функционирование.
3. Организация деятельности центра обработки данных осуществляется в соответствии с порядком, определяемым уполномоченным органом по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Центры обработки данных могут проходить международный или национальный технический аудит в порядке, определяемом уполномоченным органом по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
Статья 13-4. Облачные вычисления
1. Облачные вычисления применяются государственными органами и субъектами квазигосударственного сектора в соответствии с политикой приоритетности облачных вычислений.
2. Поставщики облачных услуг не несут ответственность за содержание данных и (или) иной информации, размещенных пользователями облачных услуг на их ресурсах.
3. В случае нарушения прав третьих лиц пользователями облачных услуг путем размещения данных и (или) иной информации на ресурсах поставщиков облачных услуг поставщики обязаны принять меры по их блокированию, приостановлению и (или) удалению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
11) пункт 1 статьи 14 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) проводит испытания на соответствие требованиям информационной безопасности информационно-коммуникационной платформы "электронного правительства", платформенных программных продуктов;";
12) в пункте 2 статьи 16:
в подпункте 2-1) слова "электронных копий" исключить;
в пункте 7 слова ", утвержденными уполномоченным органом по управлению данными" исключить;
13) в подпункте 3-1) пункта 2 статьи 17 слова "электронных копий" исключить;
14) в пункте 1 статьи 25:
часть первую после слов "информационно-коммуникационных услуг" дополнить словами ", платформенных программных продуктов";
часть вторую дополнить словами ", платформенных программных продуктов";
15) в статье 26:
части первую и вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:

10) мынадай мазмұндағы 13-3 және 13-4-баптармен толықтырылсын:
"13-3-бап. Деректерді өңдеу орталығы
1. Деректерді өңдеу орталығы жеке тұрған ғимаратта және (немесе) құрылысжайда немесе ғимараттың, құрылысжайдың арнайы жабдықталған бөлігінде орналасуға тиіс.
2. Деректерді өңдеу орталығының істен шығуға төзімді және іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инженерлік инфрақұрылымы болуға тиіс.
3. Деректерді өңдеу орталығының қызметін ұйымдастыру Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайтын тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
4. Деректерді өңдеу орталықтары Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен халықаралық немесе ұлттық техникалық аудиттен өте алады.
13-4-бап. Бұлттық есептеулер
1. Бұлттық есептеулерді мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері бұлттық есептеулерге басымдық беру саясатына сәйкес қолданады.
2. Бұлттық көрсетілетін қызметтерді берушілер бұлттық көрсетілетін қызметтерді пайдаланушылар өздерінің ресурстарында орналастырған деректердің және (немесе) өзге де ақпараттың мазмұнына жауапты болмайды.
3. Бұлттық көрсетілетін қызметтерді пайдаланушылар бұлттық көрсетілетін қызметтерді берушілердің ресурстарына деректерді және (немесе) өзге де ақпаратты орналастыру арқылы үшінші тұлғалардың құқықтарын бұзған жағдайда берушілер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды бұғаттау, тоқтата тұру және (немесе) жою жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.";
11) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасының, платформалық бағдарламалық өнімдердің ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізеді;";
12) 16-баптың 2-тармағында:
2-1) тармақшадағы "құжаттамасының электрондық көшірмелерін" деген сөздер "құжаттамасын" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер алып тасталсын;
13) 17-баптың 2-тармағының 3-1) тармақшасындағы "құжаттамасының электрондық көшірмелерін" деген сөздер "құжаттамасын" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 25-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік "ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді" деген сөздерден кейін ", платформалық бағдарламалық өнімдерді" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "ақпараттандыру объектісінің" деген сөздерден кейін ", платформалық бағдарламалық өнімдердің" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 26-бапта:
1-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Автоматизация деятельности государственного органа, государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг осуществляется на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства", находящейся на территории Республики Казахстан.
Оператор вправе предоставлять платформенный программный продукт путем оказания информационно-коммуникационных услуг.";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Реализация автоматизации государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг путем разработки и размещения платформенных программных продуктов осуществляется в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом.
5. Квалификационные требования к специалистам и порядок их допуска к работе на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства" определяются уполномоченным органом.";
16) в статье 31:
пункт 1 после слов "архитектуры "электронного правительства" дополнить словами ", платформенных программных продуктов";
в части первой пункта 2 слова "электронные копии" исключить;
17) в пункте 1-1 статьи 34 слова ", утвержденными уполномоченным органом по управлению данными" исключить;
18) в пункте 2-1 статьи 35 слова ", утвержденными уполномоченным органом по управлению данными" исключить;
19) в статье 36:
в пункте 7 слова ", утвержденными уполномоченным органом по управлению данными" исключить;
пункт 8 после слов "в серверном помещении" дополнить словами "или центре обработки данных, расположенном";
20) подпункт 1) пункта 2 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"1) платформенный программный продукт;".
35. В Закон Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях":
1) подпункты 2), 3) и 4) статьи 3 исключить;
2) подпункты 2), 3) и 4) статьи 4 после слова "разрабатывает" дополнить словами "и утверждает".
36. В Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года "О контрразведывательной деятельности":
1) в подпункте 31) статьи 1:
слова "передающейся по сетям" заменить словами "передающейся, передававшейся по сетям";
после слова "связи," дополнить словами "хранящейся в средствах телекоммуникаций,";
слова "передающейся по проводной" заменить словами "передающихся, передававшихся по проводной";

"1. Мемлекеттік органның қызметін, мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді автоматтандыру Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жүзеге асырылады.
Оператор ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету арқылы платформалық бағдарламалық өнімді ұсынуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және орналастыру арқылы мемлекеттік функцияларды автоматтандыруды іске асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
5. Мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын және олардың "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жұмыс істеуіне рұқсат ету тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
16) 31-бапта:
1-тармақ "мәліметтерді" деген сөзден кейін ", платформалық бағдарламалық өнімдерді" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру", "құжаттамасының электрондық көшірмелерін" деген сөздер тиісінше "құжаттамасын орналастыру", "құжаттамасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 34-баптың 1-1-тармағындағы "деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер алып тасталсын;
18) 35-баптың 2-1-тармағындағы "Деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару талаптарына сәйкес деректер операторға" деген сөздер "Деректер операторға деректерді басқару талаптарына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 36-бапта:
7-тармақтағы "деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен" деген сөздер алып тасталсын;
8-тармақтағы "аумағындағы серверлік үй-жайда орналасқан" деген сөздер "аумағында орналасқан серверлік үй-жайдағы немесе деректерді өңдеу орталығындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 49-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) платформалық бағдарламалық өнім;".
35. "Бағалы металдар және асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 2), 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
2) 4-баптың 2), 3) және 4) тармақшалары "әзірлейді" деген сөзден кейін "және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын.
36. "Қарсы барлау қызметі туралы" 2016 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 31) тармақшасында:
"желілері арқылы берілетін" деген сөздер "желілері арқылы берілетін, берілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпаратты жедел" деген сөздер ", телекоммуникация құралдарында сақталатын ақпаратты жедел" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жүйелер арқылы берілетін" деген сөздер "жүйелер арқылы берілетін, берілген" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) подпункт 13) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"13) оперативное снятие информации, передающейся, передававшейся по сетям электрической (телекоммуникационной) связи и хранящейся в средствах телекоммуникаций в течение трех месяцев с момента осуществления ее приема, передачи, доставки и (или) обработки;".
37. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года "О дактилоскопической и геномной регистрации":
1) в пункте 3 статьи 10 слово "Правительством" заменить словами "органами внутренних дел";
2) подпункт 2) статьи 31 исключить;
3) подпункт 1) статьи 32 после слова "разрабатывают" дополнить словами "и утверждают".
38. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации":
в статье 10:
в подпункте 2) слова "и национальных классификаторов технико-экономической информации" исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) разработку национальных классификаторов технико-экономической информации по согласованию с уполномоченным органом и уполномоченным органом в области государственной статистики;".
39. В Закон Республики Казахстан от 1 января 2023 года "О развитии агломераций":
в подпунктах 2) и 3) статьи 5 слова "по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан" исключить.
40. В Закон Республики Казахстан от 6 февраля 2023 года "О цифровых активах в Республике Казахстан":
в статье 1:
подпункты 1) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) обеспеченный цифровой актив – цифровой актив, зарегистрированный посредством цифровой платформы по хранению и обмену обеспеченными цифровыми активами, соответствующий требованиям, предъявляемым к обеспеченному цифровому активу;";
"3) необеспеченный цифровой актив – цифровой актив, не соответствующий требованиям, предъявляемым к обеспеченному цифровому активу;";
подпункт 4) после слова "вычислений," дополнить словами "не являющееся расчетной денежной единицей и (или) законным платежным средством,".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 1, подпунктов 1), 2) и 3) пункта 2, пунктов 3, 4, 5 и 6, подпункта 1) пункта 7, пунктов 820, подпункта 1) пункта 21, пункта 22, подпунктов 1)5) пункта 23, пунктов 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 и 31, подпункта 2) пункта 32, пункта 33, абзаца девятого подпункта 1), подпункта 2), абзаца второго подпункта 3), абзацев второго и третьего подпункта 4), абзаца пятого подпункта 6), абзацев второго – шестого, восьмого – десятого подпункта 7), абзаца шестого подпункта 9), абзаца третьего подпункта 12), подпунктов 17) и 18), абзаца второго подпункта 19) пункта 34, пунктов 35, 37, 38 и 39 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

2) 11-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) электр (телекоммуникация) байланысының желілері арқылы берілетін, берілген және оны қабылдау, беру, жеткізу және (немесе) өңдеу жүзеге асырылған кезден бастап үш ай ішінде телекоммуникация құралдарында сақталатын ақпаратты жедел түсіріп алу;".
37. "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" 2016 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-баптың 3-тармағындағы "Үкіметі" деген сөз "ішкі істер органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 31-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
3) 32-баптың 1) тармақшасы "әзірлейді" деген сөзден кейін "және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын.
38. "Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
10-бапта:
2) тармақшадағы "және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) уәкілетті органмен және мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеуді;".
39. "Агломерацияларды дамыту туралы" 2023 жылғы 1 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 2) және 3) тармақшаларындағы "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша" деген сөздер алып тасталсын.
40. "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" 2023 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-бапта:
1) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қамтамасыз етілген цифрлық актив – қамтамасыз етілген цифрлық активке қойылатын талаптарға сәйкес келетін, қамтамасыз етілген цифрлық активтерді сақтау және айырбастау жөніндегі цифрлық платформа арқылы тіркелген цифрлық актив;";
"3) қамтамасыз етілмеген цифрлық актив – қамтамасыз етілген цифрлық активке қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін цифрлық актив;";
4) тармақша "құрылған," деген сөзден кейін "есеп айырысу ақша бірлігі және (немесе) заңды төлем құралы болып табылмайтын," деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын, 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларын, 3, 4, 5 және 6-тармақтарын, 7-тармағының 1) тармақшасын, 820-тармақтарын, 21-тармағының 1) тармақшасын, 22-тармағын, 23-тармағының 1) – 5) тармақшаларын, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 және 31-тармақтарын, 32-тармағының 2) тармақшасын, 33-тармағын, 34-тармағының 1) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 2) тармақшасын, 3) тармақшасының екінші абзацын, 4) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 6) тармақшасының бесінші абзацын, 7) тармақшасының екінші – алтыншы, сегізінші – оныншы абзацтарын, 9) тармақшасының алтыншы абзацын, 12) тармақшасының үшінші абзацын, 17) және 18) тармақшаларын, 19) тармақшасының екінші абзацын, 35, 37, 38 және 39-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ